Koha 22.11 - en to ru translation catalogue (10943 entries)

en: "Blank"
ru: "Пусто"

en: # Bibliographic records
ru: # Библиографические записи

en: # Items
ru: # Экземпляры

en: # Records
ru: # Записи

en: # Subs
ru: # Подписки

note: SCRIPT
en: # of % selected
ru: # из % выбранных

en: # of students
ru: # студентов

en: # of users
ru: # пользователей

en: %% matches any number of characters
ru: %% соответствует любому количеству символов

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Koha - %3$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %4$s: - BLOCK - %5$s: - delimiter | $raw - %6$s: - delimiter | $raw - %7$s: - delimiter | $raw - %8$s: - delimiter | $raw - %9$s: - delimiter | $raw - %10$s: - delimiter | $raw - %11$s: - delimiter | $raw - %12$s: - d
en: %s %s %s %s "Title" %s "Publication date" %s "Publisher" %s "Collection" %s "Barcode" %s "Serial enumeration" %s "Call number" %s "Home library" %s "Current library" %s "Shelving location" %s "Item type" %s "Inventory number" %s "Not for loan status" %s "Lost status" %s "Withdrawn status" %s "Checkouts" %s "Due date" %s
ru: %s %s %s %s "Заглавие" %s "Дата публикации" %s "Издательство" %s "Коллекция" %s "Штрих-код" %s "Сериальное перечисление" %s "Расстановочный шифр" %s "Домашняя библиотека" %s "Текущая библиотека" %s "Полочное местоположение" %s "Класс экземпляра" %s "Инвентарный номер" %s "Статус Не для выдачи" %s "Статус Утерян" %s "Статус Списан" %s "Книговыдачи" %s "Дата возврата" %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
ru: %s %s %s %s %s %s "%s (%s дней)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sАвтор: %s.%s%sОпубликовано: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Всего задержанных заказов"%s %s

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Branches - %3$s: - USE Koha - %4$s: - USE KohaDates - %5$s: - USE ItemTypes - %6$s: - USE AuthorisedValues - %7$s: - SET biblio = item.biblio - %8$s: - SET biblioitem = item.biblioitem - %9$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %10$s:  biblio.title | replace('"', '
en: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sby %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"
ru: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sот %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"

note: %1$s:  END # /IF tab == 'closed' %2$s:  END # /IF CAN_user_acquisition_merge_invoices %3$s:  END # /BLOCK invoices_table %4$s:  WRAPPER tabs id= "invoicestabs" %5$s:  WRAPPER tabs_nav %6$s:  WRAPPER tab_item tabname= "opened" bt_active= 1 %7$s:  openedinvoices.size || 0 | html %8$s:  END %9$s:  WRAP
en: %s %s %s %s %s %s Open invoices (%s) %s %s Closed invoices (%s) %s %s %s %s %s %s %s
ru: %s %s %s %s %s %s Открытые счета-фактуры (%s) %s %s Закрытые счета-фактуры (%s) %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
ru: %s %s %s %s %s %s Итого%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
ru: %s %s %s %s %s Запрос уровня экземпляра

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
ru: %s %s %s %s %s Итого%s%s

note: %1$s:  END %2$s:  WRAPPER tabs id= "subscription_description" %3$s:  WRAPPER tabs_nav %4$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_info" bt_active= 1 %5$s:  END %6$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_planning" %7$s:  END %8$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_issues" %9$s:  END %10
en: %s %s %s %s Information %s %s Planning %s %s Issues %s %s Summary %s %s %s Acquisition details %s %s %s %s %s
ru: %s %s %s %s Информация %s %s Планирование %s %s Выпуски %s %s Сведения %s %s %s Подробности комплектования %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  WRAPPER tabs id= "basket_groups" %3$s:  WRAPPER tabs_nav %4$s:  WRAPPER tab_item tabname= "opened" bt_active= 1 %5$s:  END %6$s:  WRAPPER tab_item tabname= "closed" %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  WRAPPER tab_panels %10$s:  WRAPPER tab_panel tabname="opened" bt_active= 1
en: %s %s %s %s Open %s %s Closed %s %s %s %s
ru: %s %s %s %s Открыто %s %s Закрыто %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF books_loo.title %3$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo link = 1 %4$s:  IF books_loo.author %5$s:  books_loo.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s %s by %s%s %s
ru: %s %s %s %s   %s%s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF CAN_user_updatecharges_remaining_permissions %4$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:credit" %5$s:  END %6$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:debit" %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s %s %sAccount lines (credit)%s %sAccount lines (debit)%s %s
ru: %s %s %s %sСчет (расходы)%s %sСчет (поступления)%s %s

note: %1$s:  IF letter.content && letter.content.length > 0 %2$s:  letter.content.length | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s 0 %s/160 characters
ru: %s %s %s 0 %s/160 символов

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
ru: %s %s %s Корзина

note: %1$s:  WRAPPER tabs id= "alerttabs" %2$s:  WRAPPER tabs_nav %3$s:  WRAPPER tab_item tabname= "checkout" bt_active= 1 %4$s:  END %5$s:  WRAPPER tab_item tabname= "checkin" %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  WRAPPER tab_panels %9$s:  WRAPPER tab_panel tabname="checkout" bt_active= 1
en: %s %s %s Checkout %s %s Check-in %s %s %s %s
ru: %s %s %s Выдача %s %s Прием %s %s %s %s

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s %s Редактировать ограничения MARC подполей &rsaquo; Структура MARC подполя %s %s %s &rsaquo; Структура MARC подполя %s %s %s Структура MARC подполя &rsaquo; Подтвердить удаление подполя %s Подтвердить удаление подполя %s &rsaquo; Структура MARC подполя %s %s Подполе удалено &rsaquo; Структура MARC подполя %s %s Структура MARC подполя %s &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  IF op == 'add_form' %3$s:  IF ( categorycode ) %4$s:  categorycode | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF op == 'delete_confirm' %9$s:  IF ( patrons_in_category > 0 ) %10$s:  categorycode | html %11$s:  ELSE %12$s:  categorycode | html %13$s:  END %14$s:  EN
en: %s %s %s Modify category '%s' %s New category %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete: category %s in use %s Confirm deletion of category '%s' %s &rsaquo; %s Patron categories &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s
ru: %s %s %s Изменить категорию '%s' %s Новая категория %s &rsaquo; %s %s %s Удаление невозможно: категория %s используется %s Подтвердить удаление категории '%s' %s &rsaquo; %s Категории читателей &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha %s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %3$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %4$s:  IF ( authtypecode ) %5$s:  authtypecode | html %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %10$s:  IF ( authtypecode ) %11$s:  authtypecode | html %12$s:  ELSE %13$s:  END %14$s: 
en: %s %s %s Modify tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s New tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s %s Изменить элемент &rsaquo; %s %s Структура %s Структура по умолчанию %s &rsaquo; %s %s Новый элемент &rsaquo; %s %s Структура %s Структура по умолчанию %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Подтвердить удаление &rsaquo; %s %s Структура %sСтруктура по умолчанию %s &rsaquo; %s %s Данные удалены &rsaquo; %s %s Структура %sСтруктура по умолчанию %s &rsaquo; %s Авторитетная MARC структура &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
ru: %s %s %s Без имени %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
ru: %s %s %s Без заглавия %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
ru: %s %s %s Еще не определено %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
ru: %s %s %s Статус не для выдачи обновлен.

note: %1$s:  WRAPPER tabs id= "abouttabs" %2$s:  WRAPPER tabs_nav %3$s:  WRAPPER tab_item tabname= "about" bt_active= 1 %4$s:  END %5$s:  WRAPPER tab_item tabname= "perl" %6$s:  END %7$s:  WRAPPER tab_item tabname= "sysinfo" %8$s:  END %9$s:  WRAPPER tab_item tabname= "team" %10$s:  END %11$s:  WRAPPER ta
en: %s %s %s Server information %s %s Perl modules %s %s System information %s %s Koha team %s %s Licenses %s %s Translations %s %s Timeline %s %s Dedications %s %s %s %s
ru: %s %s %s Информация о сервере %s %s Модели Perl %s %s Системная информация %s %s Команда Koha %s %s Лицензии %s %s Переводы %s %s Хронология %s %s Посвящения %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
ru: %s %s %s Что-то пошло не так в процессе индексации: %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
ru: %s %s %s [ без имени ] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
ru: %s %s %s нет доступных фотографий. Чтобы импортировать изображения для %s %s %s, введите имя файла для загрузки.

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
ru: %s %s %s из &quot;%s&quot; %s %s %s в &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
ru: %s %s %s%s   %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
ru: %s %s %sНомер счета%sНазвание корзины%sНомер заказа%sАвтор%sЗаглавие%sИздательство%sГод публикации%sНазвание коллекции%sISBN%sКоличество%sРеком.розн.цена с налогами%sРеком.розн.цена без налогов%sСкидка%sСметная стоимость с налогом%sСметная стоимость без налога%sПримечание для поставщика%sДата поступления%sИмя поставщика книг%sФизический адрес поставщика книг%sПочтовый адрес поставщика книг%sНомер договора%sНазвание договора%sМесто доставки группы корзин%sМесто выставления счетов группы корзин%sМесто доставки корзины%sМесто выставления счета корзины%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
ru: %s %s %sНазвание договора%sНомер заказа%sДата поступления%sISBN%sАвтор%sЗаглавие%sГод публикации%sИздательство%sНазвание коллекции%sПримечание для поставщика%sКол-во%sРеком.розн.цена%sМесто доставки%sМесто выставления счета%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
ru: %s %s %sДата заказа%sПредполагаемый день доставки%sПоставщик%sИнформация%sОбщая стоимость%sКорзина%sЗаявка%sДата заявки%sВнутреннее примечание%sПримечание поставщика%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
ru: %s %s (%s отменено) %s

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
ru: %s %s (%s показано) %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
ru: %s %s (%s) уже запланировано получение этой библиотеки.

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
ru: %s %s (по умолчанию)

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: %s %s Добавить читателя %s Дублировать читателя %s Изменить читателя %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Добавить параметр %s %s Изменить параметр %s %s &rsaquo; %s %s Подтвердить удаление параметра '%s' &rsaquo; %s %s Данные удалены &rsaquo; %s Структуры МАРК-записи &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
ru: %s %s Произошла ошибка: не удалось загрузить конфигурацию. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF hold_info.item_group
en: %s %s Any available from item group
ru: %s %s Любой доступный экземпляр из группы

note: %1$s:  IF op == 'save' %2$s:  IF ( suggestionid ) %3$s:  suggestionid | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSIF ( op == 'show' ) %7$s:  suggestionid | html %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %s %s Edit suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Add suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Show suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Suggestions management %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %s %s Редактировать предложение #%s &rsaquo; Предложения %s Добавить предложение &rsaquo; Предложения %s %s Показать предложение #%s &rsaquo; Предложения %s Управление предложениями %s &rsaquo; Поступление &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
ru: %s %s KB Вы действительно хотите загрузить этот файл?

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF csv_profile %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify a CSV profile &rsaquo; %s New CSV profile &rsaquo; %s %s CSV export profiles &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить CSV профиль &rsaquo; %s Новый CSV профиль &rsaquo; %s %s Экспортировать CSV профиль &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF acct_form %2$s:  IF account %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify account %s Add new account %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of account &rsaquo; %s EDI accounts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить аккаунт %s Добавить новый аккаунт %s &rsaquo; %s %s Подтвердить удаление аккаунта &rsaquo; %s Аккаунты EDI &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить тип авторитетного источника %s Добавить тип авторитетного источника %s &rsaquo; %s Подтвердить удаление типа авторитетного источника &rsaquo; %s Типы авторитетных источников &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( budget_period_id ) %3$s:  budget_period_description | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( duplicate_form ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  budget_period_description | html %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirmed ) %13$s:  END %14$s:
en: %s %s Modify budget %s %s Add budget %s &rsaquo; %s %s Duplicate budget &rsaquo; %s %s Delete budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Close budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s closed &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить бюджет %s %s Добавить бюджет %s &rsaquo; %s %s Дублировать бюджет &rsaquo; %s %s Удалить бюджет '%s'? &rsaquo; %s %s Данные удалены &rsaquo; %s %s Закрыть бюджет %s &rsaquo; %s %s Бюджет %s закрыт &rsaquo; %s Бюджеты &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF cash_register %3$s:  ELSE %4$s:  cash_register.id | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  cash_register.id | html %8$s:  END
en: %s %s Modify cash register %s New cash register %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of cash register '%s' &rsaquo; %s Cash registers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить кассовый аппарат %s Новый кассовый аппарат %s %s &rsaquo; %s Подтвердить удаление кассового аппарата '%s' &rsaquo; %s Кассовые аппараты &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF city.cityid %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify city %s New city %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of city &rsaquo; %s %s Cities &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить город %s Добавить новый город %s &rsaquo; %s %s Подтвердить удаление города &rsaquo; %s %s Города &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить источник классификации %s Добавить источник классификации %s &rsaquo; %s %s Изменить правило заполнения %s Добавить правило заполнения %s &rsaquo; %s %s Изменить правило разделения %s Добавить правило разделения %s &rsaquo; %s Источники классификации &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF debit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify debit type %s New debit type %s &rsaquo; %s Debit types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить тип поступлений %s Новый тип поступлений %s &rsaquo; %s Типы поступлений &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF desk.desk_id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify desk %s New desk %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of desk &rsaquo; %s %s Desks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Редактировать пункт книговыдачи %s Новый пункт книговыдачи %s &rsaquo; %s %s Подтвердить удаление пункта книговыдачи &rsaquo; %s %s Пункты книговыдачи &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF framework %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  framework.frameworktext | html %7$s:  framework.frameworkcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify framework text %s Add framework %s &rsaquo; %s Delete framework for %s (%s)? &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить текст структуры %s Добавить структуру %s &rsaquo; %s Удалить структуру для %s (%s)? &rsaquo; %s MARC структуры &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( itemtype ) %3$s:  itemtype.itemtype | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  IF ( total ) %9$s:  itemtype.itemtype | html %10$s:  ELSE %11$s:  itemtype.itemtype | html %12$s:  END %13$s:  END %14$s:  IF op == 'delete_conf
en: %s %s Modify item type '%s' %s Add item type %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete item type '%s' %s Delete item type '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s Item types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить тип экземпляра '%s' %s Добавить тип экземпляра %s &rsaquo; %s %s %s Невозможно удалить тип экземпляра '%s' %s Удалить тип экземпляра '%s'? %s &rsaquo; %s %s Данные удалены &rsaquo; %s Типы экземпляров &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменение библиотеки %s Добавить новую библиотеку %s %s &rsaquo; %s Подтвердить удаление библиотеки '%s' &rsaquo; %s Библиотеки &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменение EAN библиотеки %s Добавить новый EAN библиотеки %s &rsaquo; %s %s Подтвердить удаление EAN &rsaquo; %s EAN библиотек &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form or copy_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( add_validate or copy_validate) %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  END
en: %s %s Modify notice &rsaquo; %s Add notice &rsaquo; %s %s %s Notice added &rsaquo; %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s Notices &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s %s Редактировать оповещение &rsaquo; %s Добавить оповещение &rsaquo; %s %s %s Оповещение добавлено &rsaquo; %s %s Подтвердить удаление &rsaquo; %s Оповещения &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить тип атрибута читателя &rsaquo; %s Добавить тип атрибута читателя &rsaquo; %s %s %s Подтвердить удаление типа атрибута читателя &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Типы атрибута читателя &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить правило сопоставления записей &rsaquo; %s Добавить правило сопоставления записей &rsaquo; %s %s %s Подтвердить удаление правила сопоставления записей &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Правила сопоставления записей &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s Изменить параметр системы '%s' %s Добавить параметр системы %s &rsaquo; %s %s Данные добавлены &rsaquo; %s %s Подтвердить удаление параметра '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Параметр удален &rsaquo; %s Параметры системы &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
ru: %s %s Нет %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
ru: %s %s Не зарезервировано %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
ru: %s %s Запрошено

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
ru: %s %s Эта запись не имеет экземпляров. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
ru: %s %s Этот отчет содержит ключевое слово SQL

note: %1$s:  SWITCH m.code %2$s:  CASE 'add_success' %3$s:  CASE 'update_success' %4$s:  CASE 'duplicate_display_text' %5$s:  CASE 'duplicate_code' %6$s:  CASE 'delete_success' %7$s:  CASE 'delete_default' %8$s:  CASE 'delete_system' %9$s:  CASE %10$s:  m.code | html %11$s:  END
en: %s %s Type added %s Type updated %s Another restriction already has this label %s Another restriction already has this code %s Type deleted %s Cannot delete the default type %s Cannot delete a system type %s %s %s
ru: %s %s Тип добавлен %s Тип загружен %s Этот ярлык уже есть у другого ограничения %s Этот код уже есть в другом ограничении %s Тип удален %s Невозможно удалить тип по умолчанию %s Невозможно удалить системный тип %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
ru: %s %s Вы искали %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
ru: %s %s до %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
ru: %s %s /

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
ru: %s %s / %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
ru: %s %s   %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
ru: %s %s / %s %s (запись № %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
ru: %s %s для

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
ru: %s %s в

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
ru: %s %s месяц(а) %s до %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
ru: %s %s до %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  IF ( hiddencount ) %3$s:  showncount | html %4$s:  hiddencount | html
en: %s %s total (%s shown / %s hidden)
ru: %s %s всего (%s показано / %s скрыто)

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
ru: %s %s переданы.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
ru: %s %s%s (%s оставшихся было перемещено)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
ru: %s %s%s%s (неактивный)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
ru: %s %s%s%sШаблон бланка не найден%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
ru: %s %s%s%sотсутствие шаблона%s %s %s

note: %1$s:  SWITCH op %2$s:  CASE 'add_form' %3$s:  IF field %4$s:  field.name | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  CASE %8$s:  END
en: %s %s%sModify additional field '%s'%sAdd additional field%s %sManage additional fields %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %s%sИзменить дополнительное поле '%s'%sДобавить дополнительное поле%s %sУправлять дополнительными полями %s &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
ru: %s %s(неактивный)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
ru: %s %s(неоплаченный заказ)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
ru: %s %s,   %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
ru: %s %s,   %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
ru: %s %sОШИБКА: Невозможно получить экземпляр.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
ru: %s %sРедактировать ограничения MARC подполей для поля %s авторитетного источника %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %s %sРедактировать корзину заказов '%s' %sДобавить корзину заказов в %s %s %s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
ru: %s %sэкземпляров%sэкземпляр%s просрочено по состоянию на %s%s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( action_modify ) %3$s:  END %4$s:  IF ( action_add_value ) %5$s:  END %6$s:  IF ( action_add_category ) %7$s:  END %8$s:  IF ( action_modify || action_add_value ) %9$s:  category_name | html %10$s:  END %11$s:  END
en: %s %sModify authorized value &rsaquo; %s %sNew authorized value &rsaquo; %s %sNew category &rsaquo; %s %s Authorized values for category %s &rsaquo; %s %s Authorized values &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s %sИзменить списочное значение &rsaquo; %s %sНовое списочное значение &rsaquo; %s %sНовая категория &rsaquo; %s %sСписочное значение для категории %s &rsaquo; %s %sСписочное значение &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %s %sИзменить договор '%s' %sНовый договор%s %s %sДоговоры %s%s %sЗаписанные данные%s %sПодтвердить удаление договора '%s'%s %sДоговор удален%s &rsaquo; Договоры &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
ru: %s %s не применяется

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
ru: %s %sИзвините, у Вас нет разрешения на добавление элементов в список.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
ru: %s %sВесна%s %s %sЛето%s %s %sОсень%s %s %sЗима%s %s %sВесна%s %s %sЛето%s %s %sОсень%s %s %sЗима%s %s %s %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
ru: %s %sa - Предыдущее заглавие

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
ru: %s %sa = предыдущее название

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
ru: %s %s   %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: %s &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %s &rsaquo; Создать наклейки &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s &rsaquo; Создать читательские билеты &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
ru: %s ( %s ) не может быть продлен до %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
ru: %s ( %s ) был продлен максимальное количество раз подряд, не будучи замеченным библиотекой )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
ru: %s ( %s ) было продлено максимальное количество раз %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
ru: %s ( %s ) был запланирован для автоматического продления и не может быть продлен с %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
ru: %s ( %s ) был запланирован для автоматического продления и не может быть продлен, т.к. срок действия учетной записи истек

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
ru: %s ( %s ) был запланирован для автоматического продления и не может быть продлен до %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
ru: %s ( %s ) было запланировано для автоматического продления.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
ru: %s ( %s ): Не продлен - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
ru: %s ( %s ): Продлено - дата возврата %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
ru: %s ( %s ): Этот экземпляр зарезервирован для другого читателя.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
ru: %s ( другой формат через плагин)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
ru: %s (%s дней)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', location ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s) %s %scallnumber: %s%s
ru: %s (%s) %s %sрасстановочный шифр: %s%s

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
ru: %s (%s)%s %s расстановочный шифр: %s%s

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
ru: %s (%s). %s %s %s. %s Срок до %s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
ru: %s (Все)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
ru: %s (Штрих-код: %s)

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
ru: %s (В настоящее время на &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
ru: %s (по умолчанию)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
ru: %s (id=%s) Количество=%s%s (%s оставшихся было перемещено)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
ru: %s (неактивный)

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
ru: %s (номер заказа %s)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
ru: %s (просроченный)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
ru: %s (можно не заполнять)

note: A
en: %s - Click to expand this tag
ru: %s - Щелкните, чтобы раскрыть эту метку

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s eHolding titles have been created successfully but some errors occurred.
ru: %s / %s Записи были успешно созданы, но произошли некоторые ошибки.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
ru: %s / %s Записи были успешно изменены. Произошли некоторые ошибки.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
ru: %s / %s записи успешно удалены, но произошли некоторые ошибки.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
ru: %s / %s записи были успешно изменены. Произошли некоторые ошибки.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html %3$s:  IF job.status == 'cancelled'
en: %s / %s records have successfully been reindexed. Some errors occurred. %s
ru: %s / %s записи были успешно изменены. Произошли некоторые ошибки. %s

note: %1$s:  booksellerphone | html
en: %s / Fax:
ru: %s / Факс:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
ru: %s 0 записей %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
ru: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [Тег %s не поддерживается вашим браузером.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
ru: %s Активировать %s Деактивировать %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s Добавить новый комплект OAI &rsaquo; %s Конфигурация комплекта OAI &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s: - IF ( action == "new" ) %2$s:  ELSE %3$s:  editColTitle | html %4$s:  END -
en: %s Add a new collection %s Edit collection %s %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s Добавить новую коллекцию %s Редактрировать коллекцию %s %s &rsaquo; Поочередно перемещаемые коллекции &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
ru: %s Добавить запись, которая импортируется

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
ru: %s Добавить входящую запись %s Игнорировать входящую запись (ее экземпляры могут еще обрабатываться) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
ru: %s Добавлять экземпляры только тогда, если найденно соответствие для библиографической записи

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
ru: %s Добавлять экземпляры только тогда, если НЕ найденно соответствие для библиографической записи

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
ru: %s Добавить новую загрузку или поиск %s Результаты %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
ru: %s Для редактирования дополнительных полей требуются дополнительные разрешения %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
ru: %s Адрес 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
ru: %s Адрес:

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
ru: %s Все библиотеки %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
ru: %s Всегда добавлять экземпляры

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
ru: %s Возникла ошибка при создании файла PDF. Пожалуйста, обратитесь к администратору для решения этой проблемы. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
ru: %s Случилась неизвестная ошибка.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
ru: %sДоступно для выдачи. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
ru: %s Доступно для выдачи. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
ru: %s Корзина %s %s %s %s %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %s Корзина %s &rsaquo; Дублировать существующие заказы &rsaquo; %s Приобретения &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( batch_details ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Batch %s %s Batch list %s &rsaquo; Order staged MARC records &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %s Пакет %s %s Список пакетов %s &rsaquo; Поэтапные MARC записи &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: %s Batch %s &rsaquo; %s Manage staged MARC records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %s Пакет %s &rsaquo; %s Править поэтапные MARC записи &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
ru: %s Серия выдач %s &rsaquo; %s Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
ru: %s Библиографическая структура "%s" имеет поле biblionumber, скрытое в интерфейсе %s

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
ru: %s Номер читательского билета:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
ru: %s Кассовый аппарат:

note: %1$s: - IF (type == "vendor") - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: %s Change order vendor note %s Change order internal note %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
ru: %s Изменить примечание поставщика к заказу %s Изменить внутреннее примечание к заказу %s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
ru: %s Оформление выдачи %s &rsaquo; %s Абонемент &rsaquo; Koha

note: %1$s:  UNLESS ( language ) %2$s:  END %3$s:  IF ( language ) %4$s:  UNLESS ( checkmodule ) %5$s:  IF ( missing_modules ) %6$s:  END %7$s:  IF ( problems ) %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s Choose your language %s %s %s %s Perl modules missing %s %s Perl version obsolete %s %s Check Perl dependencies %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
ru: %s Выберите язык %s %s %s %s Отсутствуют модули Perl %s %s Версия Perl устарела %s %s Проверить зависимости Perl %s &rsaquo; Веб-установщик &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
ru: %s Примечание для оборота:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
ru: %s Населённый пункт:

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: %s Претензии к %s &rsaquo; %s Претензии &rsaquo; Сериальные издания &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF all_done %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Complete %s Create circulation rule %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
ru: %s Выполнить %s Создать правило обращения %s &rsaquo; Веб-установщик &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s Подтвердить &rsaquo; %s %s Завершено &rsaquo; %s Пакетное удаление читателей и анонимизация &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
ru: %s Подтвердите пароль:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
ru: %s Примечание о контакте:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
ru: %s Содержание %s &rsaquo; %s %s Создать новый список &rsaquo; %s %s Редактировать список %s &rsaquo; %s Списки &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
ru: %s Страна:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
ru: %s Создаем новый список

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
ru: %s Создать новый шаблон клуба %s

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF credit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %s Credit types &rsaquo; %s Modify credit type %s New credit type %s %s Credit types %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s Типы кредита &rsaquo; %s Изменить тип кредита %s Новый тип кредита %s %s Типы кредита %s &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
ru: %s Дата рождения:

note: %1$s:  END
en: %s Default
ru: %s По умолчанию

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
ru: %s По умолчанию %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ILLDefaultStaffEmail_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ILLDefaultStaffEmail system preference %s
ru: %s По умолчанию: %s параметры системы %s По умолчанию: ILLDefaultStaffEmail параметры системы %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReplyToDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReplyToDefault system preference %s
ru: %s По умолчанию: %s параметры системы %s По умолчанию: ReplyToDefault параметры системы %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReturnpathDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReturnpathDefault system preference %s
ru: %s По умолчанию: %s параметры системы %s По умолчанию: ReturnpathDefault параметры системы %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
ru: %s Определение правил оборота и взимания пени для подразделения «%s» %s Определение правил оборота и взимание пени для всех библиотек %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  job.id | html %3$s:  END
en: %s Details of job #%s &rsaquo; %s Jobs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s Детали работы #%s &rsaquo; %s Фоновые работы &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
ru: %s Заблокирован %s

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
ru: %s Показать также дочерние

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
ru: %s Редактировать

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
ru: %s Редактировать %s %s Новый курс %s &rsaquo; Курс резервируется &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
ru: %s Редактировать (%s) %s Новый %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
ru: %s Изменить шаблон метки %s %s Новый шаблон метки %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
ru: %s Изменить профиль принтера %s %s Новый профиль принтера %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
ru: %s Редактирование

note: %1$s:  END
en: %s Email:
ru: %s Электронная почта:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
ru: %s Включено

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
ru: %s Ошибка:

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
ru: %s Исключить из локальных резервирований приоритет, обновленный на 'Да' %s Исключить из локальных резервирований приоритет, обновленный на 'Нет' %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
ru: %s Дата истечения срока действия (оставьте пустым для авто-расчета):

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
ru: %s Факс:

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
ru: %s фильтр по

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
ru: %s Имя:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
ru: %s Для выдачи %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s For session
ru: %s Для сеанса

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
ru: %s Структура

note: %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
ru: %s Структура

note: %1$s:  END
en: %s From any library
ru: %s с любой библиотеки

note: %1$s:  END
en: %s From home library
ru: %s Из домашней библиотеки

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
ru: %s От группы локального резервирования

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
ru: %s Средства для '%s' %s Все средства %s

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
ru: %s Адрес не указан:

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
ru: %s Сгруппировать типы атрибутов с заголовком блока (на основе

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
ru: %s Имя поручителя:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
ru: %s Фамилия поручителя:

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
ru: %s Резервирование ожидается в

note: %1$s:  END %2$s:  pref_MARCOrgCode_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s If not filled in defaults to system preference %s. %s If not filled in defaults to system preference MARCOrgCode. %s You can obtain your code from
ru: %s Если не заполнено, используется системная настройка по умолчанию %s. %s Если не заполнено, по умолчанию используется системная настройка MARCOrgCode. %s Вы можете получить свой код из

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
ru: %s Игнорировать входящую запись

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
ru: %s Пренебрегать записью, которая импортируется (однако его экземпляры могут все еще обрабатываться)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
ru: %s Пренебрегать экземплярами

note: %1$s:  END
en: %s Image file
ru: %s Файл изображения

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
ru: %s Инициалы:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
ru: %s Экземпляр обрабатывается в

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
ru: %s экземпляр гуляет

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
ru: %s экземпляр возвращается домой

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
ru: %s экземпляр возвращается к месту выдачи

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
ru: %s Тип экземпляра не выдаётся. %s %s Экземпляр не выдаётся%s (%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
ru: %s Экземпляр ожидает в

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
ru: %s Последнее значение: %s Начинается с: %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
ru: %s Местоположение:

note: %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
ru: %s Войти в систему %s

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
ru: %s Утерянный билет:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
ru: %s Основной способ связи:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
ru: %s Главная/Добавочная Запись

note: %1$s:  END
en: %s Middle name:
ru: %s Отчество:

note: %1$s:  IF op == 'edit' %2$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %3$s:  server.servername | html %4$s:  END %5$s:  IF op ==  'add' %6$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %7$s:  END
en: %s Modify %s server %s &rsaquo; %s %s New %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s Изменить %s сервер %s &rsaquo; %s %s Новый %s сервер &rsaquo; %s Z39.50/SRU-серверы &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
ru: %s Изменить EAN %s Новый EAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
ru: %s Изменить учетную запись %s Новая учетная запись %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
ru: %s Правка типа авторитетного источника %s Новый тип авторитетного источника %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
ru: %s Изменить источник классификации %s Добавить источник классификации %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
ru: %s Изменить клуб

note: %1$s:  IF club %2$s:  club.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  club_template.name | html %5$s:  END
en: %s Modify club %s %s Create a new %s club %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s Изменить клуб %s %s Создать новый %s клуб %s &rsaquo; Читательские клубы &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
ru: %s измененить шаблон

note: %1$s:  IF club_template %2$s:  club_template.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify club template %s %s Create a new club template %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s Изменить шаблон клуба %s %s Создать новый шаблон клуба %s &rsaquo; Клубы читателей &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
ru: %s Изменить тип кредита %s Новый тип кредита %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
ru: %s Изменить денежную единицу '%s' %s Новая денежная единица %s

note: %1$s:  IF desk.desk_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify desk %s New desk %s
ru: %s Изменить пункт книговыдачи %s Новый пункт книговыдачи %s

note: %1$s:  IF sort_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify filing rule %s Add filing rule %s
ru: %s Изменить правило заполнения %s Добавить правило заполнения %s

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s
ru: %s Изменить библиотеку %s Добавить новую библиотеку %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
ru: %sПравка данных заказа %sНовый заказ%s

note: %1$s:  IF ( edit_attribute_type ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron attribute type %s Add patron attribute type %s
ru: %s Изменить тип атрибута читателя %s Добавить тип атрибута читателя %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
ru: %s Изменить список читателей %s Создать новый список читателей %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
ru: %s Изменить список читателей %s Новый список читателей %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s Изменить список читателей %s Новый список читателей %s &rsaquo; Списки читателей &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
ru: %s Изменить правило соответствия %s Добавить правило соответствия %s

note: %1$s:  IF split_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s
ru: %s Изменить правило присоединения %s Добавить правило присоединения %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
ru: %s Изменение подписки на

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
ru: %s Изменить системный параметр '%s'%s Добавить системный параметр %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New SMTP server &rsaquo; %s Edit SMTP server &rsaquo; %s SMTP servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s Новый SMTP-сервер &rsaquo; %s Редактировать SMTP-сервер &rsaquo; %s SMTP-серверы &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
ru: %s Новый курс %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
ru: %s Новый курс %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New identity provider &rsaquo; %s Edit identity provider &rsaquo; %s Identity providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s Новый SMTP-сервер &rsaquo; %s Редактировать SMTP-сервер &rsaquo; %s SMTP-серверы &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New identity provider domain &rsaquo; %s Edit identity provider domain &rsaquo; %s Identity providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s Новый домен SMTP-сервера &rsaquo; %s Редактировать домен SMTP-сервера &rsaquo; %s SMTP-серверы &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s News %s Pages %s HTML customizations %s
ru: %s Новости %s Страницы %s HTML кастомизация %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
ru: %s Нет

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
ru: %s Нет %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
ru: %s Для шаблона не определено никаких действий. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
ru: %s Нет активного бюджета %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
ru: %s Для этой записи нельзя делать запросы на статьи. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
ru: %s Нет группы корзин %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
ru: %s Не указан ID коллекции. %s Заглавие уже используется. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
ru: %s Нет группы

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
ru: %s резервирования не разрешены

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
ru: %s Нет неактивных бюджетов %s

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
ru: %s Во время заготовки экземпляры не были найдены

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
ru: %s Нет библиотеки

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
ru: %s Нет ограничений %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
ru: %s Заказ не найден %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
ru: %s Ничего не найдено %s

note: %1$s:  IF ( noitemsfound ) %2$s:  END %3$s: # display the search results %4$s:  IF ( total )
en: %s No results found %s %s %s
ru: %s Ничего не найдено %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
ru: %s Не найдено действующих штрих-кодов экземпляров. %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
ru: %s Не найдено действующих штрих-кодов экземпляров. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
ru: %s Нет

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
ru: %s Не выдано %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
ru: %s Без настройки %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
ru: %s Пока не поддерживается. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
ru: %s Примечание: Значение вашей системной настройки 'UsageStatsCountry' недействительно (%s). Пожалуйста, выберите действительное значение. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
ru: %s Сообщение для электронного каталога:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
ru: %s Будут отменены только те экземпляры, которые не нужно передавать (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
ru: %s Другое имя:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
ru: %s Другой телефон:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
ru: %s неоплаченный заказ %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
ru: %s Владелец

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
ru: %s Владелец и пользователи

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
ru: %s Владелец, пользователи и библиотека

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
ru: %s Страница %s / %s %s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Password updated %s Change username and/or password %s
ru: %s Пароль обновлен %s Изменить имя пользователя и/или пароль %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
ru: %s Пароль:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: %s Данные читателя для %s %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
ru: %s Телефон:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Present %s
ru: %s Не установлен %s

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
ru: %s Электронная почта (основная):

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
ru: %s Основной телефон:

note: %1$s:  END
en: %s Pronouns:
ru: %s Местоимения:

note: %1$s:  IF ( invoiceclosedate ) %2$s:  name | html %3$s:  IF ( invoice ) %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  name | html %7$s:  END
en: %s Receipt summary for %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Receive orders from %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %s Итог %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Получить заказы от %s %s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
ru: %s Дата регистрации:

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
ru: %s Удалить "В большом спросе" %s Добавить "В большом спросе" %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
ru: %s Заменить существующую запись записью, которая импортируется

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
ru: %s Заменять экземпляры, если была найдена соответствующая библиографическая запись (только для существующих экземпляров)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
ru: %s Ограничение добавлено обработкой просрочек %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( uploadborrowers ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Import patrons &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s Результаты &rsaquo; %s Вносить читателей &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s Результаты &rsaquo; %s Журналы регистрации &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
ru: %s Строк на странице %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
ru: %s Строк на странице:

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
ru: %s Приветствие:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: %s Сохраненные отчеты &rsaquo; %s Создать из SQL &rsaquo; %s SQL просмотр &rsaquo; Сохраненные отчеты &rsaquo; %s Отчет %s (%s) &rsaquo; Сохраненные отчеты &rsaquo; %s Редактировать отчет %s (%s) &rsaquo; Сохраненные отчеты &rsaquo; %s %s Создать отчет, шаг 1 из 6: Выберите модуль &rsaquo; %s Создать отчет, шаг 2 из 6: Выбрать тип отчета &rsaquo; %s Создать отчет, шаг 3 из 6: Выберите столбцы для отображения &rsaquo; %s Создать отчет, шаг 4 из 6: Выберите критерии для ограничения &rsaquo; %s Создать отчет, шаг 5 из 6: Выберите столбцы для суммирования &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Создать отчет, шаг 6 из 6: Выберите, как вы хотите упорядочить отчет &rsaquo; %s Мастер создания отчетов &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( scan_search_term_to_use )
en: %s Scan index for:
ru: %s Индекс сканирования:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
ru: %s Поиск: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
ru: %s Электронная почта (дополнительная):

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
ru: %s Дополнительный телефон:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
ru: %s Номер сериального издания пропускается при обнаружении нерегулярностей. %s Номер сериального издания сохраняется при обнаружении нерегулярностей. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
ru: %s Заглавие серии

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_servers
en: %s Servers: %s
ru: %s Серверы: %s

note: %1$s:  IF ( proposeimport ) %2$s:  END %3$s:  IF ( importdatastructure ) %4$s:  IF ( error ) %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( default ) %9$s:  IF ( upgrading ) %10$s:  ELSE %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  IF ( choosemarc ) %14$s:  END %15$s:  IF ( selectframeworks ) %16$s:  END %17$s:  
en: %s Set up database %s %s %s Error creating database tables %s Database tables created %s %s %s %s Update database %s Install basic configuration settings %s %s %s Select your MARC flavor %s %s Selecting default settings %s %s Default data loaded %s %s Installation complete %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
ru: %s Настроить базу данных %s %s %s Ошибка создания таблиц базы данных %s Таблицы базы данных созданы %s %s %s %s Обновить базу данных %s Установить основные параметры конфигурации %s %s %s Выбрать вид MARC %s %s Выбор настроек по умолчанию %s %s Данные по умолчанию загружены %s %s Установка завершена %s &rsaquo; Веб-установщик &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
ru: %s Карты одного читателя

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
ru: %s Что-то пошло не так. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
ru: %s Сортировочное поле 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
ru: %s Сортировочное поле 2:

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
ru: %s Постоянный заказ

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
ru: %s Область/штат/провинция:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: %s Статистика для %s %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
ru: %s Номер дома:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
ru: %s Тип улицы:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
ru: %s Тематика

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
ru: %s Фамилия:

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
ru: %s Срок(и).

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
ru: %s Следующие экземпляры не удалось переместить из старой записи в новую: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
ru: %s Нет незавершенных (одобренных) предложений. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
ru: %s Идентификаторы записей не определены. %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
ru: %s Профиль CSV не определен.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
ru: %s нет условий для этого правила. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
ru: %s Для этого модуля нет таблицы для настройки. %s %s %s В этом модуле нет страницы, использующей конфигурацию таблицы. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
ru: %s Для данного ID нет действительного отчета. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
ru: %s Значение не определено для %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
ru: %s Этот профиль CSV не существует. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
ru: %sЭтот авторитетный источник не используется ни в каких записях. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
ru: %s Этот номер заказа не существует. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
ru: %s Этот отчет кажется устаревшим, в нем используется поле biblioitems.marcxml.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
ru: %s Всего к оплате:

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
ru: %s Переместить экземпляр в %s: %s %sОтменить резервирование и попробовать переместить: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Ungrouped %s
ru: %s Без группы %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
ru: %s Неизвестная авторитетная запись %s Подробности для авторитетной записи #%s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
ru: %s Неизвестная авторитетная запись %s Подробности для авторитетной записи #%s (%s) %s &rsaquo; Авторитетные источники &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: %s Неизвестная запись %s Подробнее %s %s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
ru: %s Неизвестная запись %s Подробности ISBD для %s %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: %s Неизвестная запись %s Подробности ISBD для %s %s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC biblio : %s ( %s ) %s
ru: %s Неизвестная запись %s Маркированная библиотечная запись MARC : %s ( %s ) %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: %s Неизвестная запись %s Подробности в MARC c метками для %s %s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
ru: %s Неизвестная запись %s Подробности в MARC для

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: %s Неизвестная запись %s Подробности в MARC для %s %s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
ru: %s Загрузить файл изображения для этой библиографической записи:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
ru: %s Загрузить файл изображения для этого экземпляра:

note: %1$s:  IF ( biblio ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Upload local cover image for %s &rsaquo; %s Upload local cover image &rsaquo; %s Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %s Загрузить обложку для %s &rsaquo; %s Загрузить обложку &rsaquo; %s Каталогизация &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
ru: %s Использовать по умолчанию (Возврат платы за утерянный экземпляр (только если он не оплачен)) %s

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
ru: %s Использовать по умолчанию (Возврат платы за обработку утерянного экземпляра (только если он не оплачен)) %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
ru: %s используется в

note: %1$s:  END
en: %s Username:
ru: %s Имя пользователя:

note: %1$s:  END
en: %s Version:
ru: %s Версия:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
ru: %s Ожидается в %s %s до %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
ru: %s Ожидается в %s до %s %s

note: %1$s:  IF type == 'WRITEOFF' %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  ELSE %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %5$s:  END
en: %s Write off an amount for %s %s Collect fine payment for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: %s Списать сумму за %s %s Взыскать штраф за %s %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
ru: %s Да

note: %1$s:  IF category.can_be_guarantee %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
ru: %s Да %s Нет %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
ru: %s Да %s Нет %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
ru: %s Да %s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
ru: %s У вас пока нет ничего общедоступного. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
ru: %s У вас нет типов счет-фактур, определенных вручную %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
ru: %s Вы искали %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
ru: %s Вы искали запись %s %s Вы искали %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
ru: %s Почтовый индекс:

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
ru: %s добавлено к группе.

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
ru: %s после %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
ru: %s аналитических описаний

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
ru: %s пакетов на экспорт

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
ru: %s /

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
ru: %s   %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
ru: %s   %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
ru: %s   %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
ru: %s вами %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
ru: %s   %s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
ru: %s календарь

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
ru: %s календарь

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s календарь &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
ru: %s можно максимально разместить только %s резервирований на эту запись.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
ru: %s можно разместить не более %s общего количества резервирований.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
ru: %s можно разместить %s из запрошенных %s резервирований для максимального %s общего количества резервирований.

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
ru: файл %s не удаётся открыть

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
ru: %s не удается зарезервировать некоторые экземпляры.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
ru: %s не удается зарезервировать некоторые экземпляры.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
ru: %s выдано:

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
ru: %s комментарии

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
ru: Данные «%s» добавлены:

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
ru: %s (дни)

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
ru: %s обработано папок.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
ru: %s папок просканировано.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
ru: %s отключено %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
ru:  %s не удалось распаковать.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
ru: Структура %s

note: %1$s:  frameworkcode | html
en: %s framework structure
ru: %s структура шаблона

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
ru: %s средств присоединено к данному бюджету. Перед удалением этого бюджета необходимо удалить все присоединенные средства.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
ru: %s имеет

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
ru: %s имеет %s резервирований, ожидающих получения.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
ru: %s был удален из группы.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding fines.
ru: %s не имеет неуплаченных начислений.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
ru: %s имеет слишком много резервирований.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
ru: %s резервирований осталось

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
ru: %s в фондах (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
ru: %s изображений перемещены в базу данных.

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
ru: Найдено изображений – %s.

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
ru: %s важных полей не заполнено (выделены)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
ru: %s записей импортировано %s(последним был «%s»)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
ru: %s в %s

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
ru: %s в %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
ru: %s во вкладке %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
ru: %s ограничен. Пожалуйста, убедитесь, что этот читатель все еще имеет ограничения.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
ru: %s выпусков

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
ru: %s выпусков %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
ru: %s обязательные поля не заполнены

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
ru: %s запись(и/ей) о экземплярах были найдены и заготовлены

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
ru: %s экземпляр(ов) присоединены к этой записи. Перед удалением этой записи вам необходимо удалить все экземпляры.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
ru: %s экземпляров присоединены.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
ru: %s экземпляров не может быть удалено: %s%s %s

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
ru: %s экземпляров удалено.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
ru: %s экземпляров осталось

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
ru: %s экземпляров изменено (с %s полями изменено).

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
ru: у %s единиц изменена: установлена дата_когда_последний_раз_видено к %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
ru: %s ограничение библиотеки

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
ru: %s ограничения библиотеки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
ru: %s обязательные поля не заполнены (выделены)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
ru: %s месяцев %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
ru: %s не импортировано, потому что в таблице посетителей (borrowers) уже есть такие а перезаписывать запрещено %s(последним был «%s»)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
ru: %s не импортировано, потому что они не находятся в ожидаемом формате %s(последним был «%s»)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
ru: %s примечаний отмечены как невидимые.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
ru: %s примечаний отмечены как видимые.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
ru: %s из %s результатов загружено, уточните свой поиск, чтобы просмотреть другие записи

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
ru: %s точно на %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
ru: %s на %s до %s

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
ru: %s или %s любой доступный.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
ru: %s заказов прикреплены.

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
ru: %s заказов осталось

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
ru: %s перезаписано %s(последним был «%s»)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
ru: %s посетителей былы успешно удалены

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
ru: %s читателей были успешно перемещены в корзину

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
ru: %s читателей будут удалены

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
ru: %s читателей были бы успешно удалены (если это не было пробным запуском)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
ru: %s историй книговыдач читателей будет анонимизировано

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
ru: %s ожидает

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
ru: Параметры группы «%s»

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
ru: %s отчетов о проблемах отмечено как закрытые.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
ru: %s отчетов о проблемах, отмеченных как новые.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
ru: %s отчетов о проблемах, отмеченных как просмотренные.

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
ru: %s записи не были импортированы. Произошла ошибка

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
ru: %s цитаты успешно импортированы

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
ru: %s запись %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
ru: %s записи(ях)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
ru: %s записей удалено.

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
ru: %s записи отсутствуют в общей сумме %s в индексе %s.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
ru: %s запись(и/ей) в файле

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
ru: %s записей не заготовлено из-за MARC ошибки

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
ru: %s проанализировано записей

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
ru: %s запись(и/ей) заготовлено

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
ru: %s записей с минимум одним соответствием в каталоге согласно правилу соответствия &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
ru: Найдено результатов — %s при поиске %s по

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
ru: %s результат(а/ов) найдено в каталоге,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
ru: %s результат(а/ов) поиска в хранилище

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
ru: %s грузов

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
ru: списки направления подписки для %s

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
ru: %s списки направления подписки

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
ru: %s подписка(и) присоединены к этой записи. Вы должны удалить все подписки, прежде чем удалять эту запись.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
ru: %s подписок прикреплено.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
ru: %s подписок осталось

note: %1$s:  END
en: %s terms
ru: %s раз(а)

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
ru: %s раз(а)

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
ru: %s для заказа

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
ru: %s недоступно:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
ru: %s недели %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
ru: %s истечет до

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
ru: %s лет

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
ru: %s | конфигурация читается из: %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.config != ''
en: %s | Config: %s
ru: %s | Конфигурация: %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_namespace
en: %s | Namespace: %s
ru: %s | Пространство имен: %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
ru: %s | Предварительно было %s %s (%s) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_servers %3$s:  IF memcached_running and is_memcached_still_active
en: %s | Status: %s %s
ru: %s | Статус: %s %s

note: %1$s:  END
en: %s", "dt_owner": "
ru: %s", "dt_владелец": "

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: %s%s &rsaquo; Изменить подписку%sНовая подписка%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
ru: %s%s (отменено)%s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
ru: %s«%s»: %sЗадержанные заказы

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
ru: %s%s   %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
ru: %s%s от %s%s %s (

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
ru: %s%s; где:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
ru: %s%s в ЭК библиотеки «%s»%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
ru: %s%s одиночная наклейка%s%s одиночные наклейки%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
ru: %s%s%s(нет телефонного номера в карточке)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
ru: %s%s%s(нет электронной почты в карточке)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
ru: %s%s%s(нет)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
ru: %s%s%sЭкземпляр не имеет записи о перемещении%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
ru: %s%s%sСсылка на ресурс%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
ru: %s%s%sБЕЗ ЗАГЛАВИЯ%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
ru: %s%s%sНет штрих-кода%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
ru: %s%s%sНет расстановочного шифра%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
ru: %s%s%sШаблон бланка не найден%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
ru: %s%s%sШаблон бланка не найден%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s
ru: %s%s%sОшибка страницы%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %s%s%sОшибка страницы%s &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
ru: %s%s&nbsp;с ограничением:

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
ru: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Запрошено на %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
ru: %s%s / %s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
ru: %s%s,   %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
ru: %s%s; издано „%s“ %s%s; где:

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s%sИзменить денеждную единицу '%s'%sНовая денежная единица%s%s %sПодтвердить удаление денежной единицы '%s'%s %sДенежная единица%s &rsaquo; Денежная единица &amp; Валютный курс &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( budget_id ) %3$s:  IF ( budget_name ) %4$s:  budget_name | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END
en: %s%sModify fund%s '%s'%s%sAdd fund%s &rsaquo;%s Funds &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s%sИзменить фонд%s '%s'%s%sДобавить фонд%s &rsaquo;%s Фонды &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( restriction ) %3$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction %9$s:  END
en: %s%sModify restriction '%s' &rsaquo; %sNew restriction &rsaquo; %s%s %sConfirm deletion of restriction '%s' &rsaquo; %sPatron restrictions &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: %s%sИзменить ограничение '%s' &rsaquo; %sНовое ограничение &rsaquo; %s%s %sПодтвердить удаление ограничения '%s' &rsaquo; %sОграничения посетителей &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
ru: %s&copy; %s %s %s; том:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
ru: %s&копия; %s %s %sтом:

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
ru: %s(%s)%s запрошено

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
ru: %s(ММ/ДД/ГГГГ)%s(ДД/ММ/ГГГГ)%s(ДД.ММ.ГГГГ)%s(ГГГГ-ММ-ДД)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
ru: %s(удалённый посетитель)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
ru: %s(с учетом налога)%s(без учета налога)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
ru: %s(с учетом налога)%s(без учета налога)%s

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
ru: %s, %s,%s since %s %s Экземпляр передается в

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
ru: %s, Номер экземпляра: %s%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
ru: %s, / %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
ru: %s, %s%s%s-

note: %1$s:  IF ( nopermission ) %2$s:  END %3$s:  IF ( timed_out ) %4$s:  END %5$s:  IF ( different_ip ) %6$s:  END %7$s:  IF ( invalid_username_or_password ) %8$s:  END %9$s:  IF ( loginprompt ) %10$s:  END
en: %sAccess denied%s %sSession timed out%s %sIP address change%s %sInvalid username or password%s %sLog in to the Koha web installer%s &rsaquo; Koha
ru: %sОтказано в доступе%s %sВремя сеанса истекло%s %sИзменение IP-адреса%s %sНеправильное имя пользователя или пароль%s %sВойти в веб-установщик Koha%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAcquisitions statistics &rsaquo; Results%sAcquisitions statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: %sСтатистика комплектования &rsaquo; Результаты%sСтатистика комплектования%s &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
ru: %sАктивный%sНеактивный%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
ru: %sДобавить новую подписку%s (

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
ru: %sДобавить%sПропустить%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
ru: %sДобавить%sПропустить%s

note: %1$s:  IF ( status ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sApproved comments%sComments awaiting moderation%s &rsaquo; Comments &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %sОдобренные комментарии%s Комментарии, ожидающие модерации%s &rsaquo; Комментарии &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
ru: %sавторитетных записей%sбиблиографических записей%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
ru: %sавторитетная запись%sбиблиографическая запись%s

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sBatch item deletion%sBatch item modification%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %sПакетное удаление экземпляров%sПакетное изменение экземпляров%s &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCash register statistics &rsaquo; Results%sCash register statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: %sСтатистика по кассовым аппаратам &rsaquo; Результаты%sСтатистика по кассовым аппаратам%s &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCatalog statistics &rsaquo; Results%sCatalog statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: %sСтатистика каталога &rsaquo; Результаты%sСтатистика каталога%s &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
ru: %sПравила книговыдачи, резервирования по типу читателя для %s%sПо умолчанию правила книговыдачи, резервирования по типу читателя%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
ru: %sКопировать%sСканировать%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
ru: %sНе удается создать новый список. Пожалуйста, проверьте название.

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: %sСоздать список направления%sРедактировать список направления%s &rsaquo; %s &rsaquo; Сериальные издания &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
ru: %sУдалить%sПропустить%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: %sВыписан за %s %s (%s)%s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
ru: %sДолг %s%sНа полке%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
ru: %sОШИБКА: Невозможно создать новый экземпляр.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
ru: %sОШИБКА: Невозможно изменить библиографическую запись.%s S%sОШИБКА: Невозможно получить номер экземпляра по этому штрих-коду.%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %sРедактировать (%s)%sНовый%s &rsaquo; Серийная печать &rsaquo; Создатель читательских билетов &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %sРедактировать (%s)%sНовый%s &rsaquo; Макет &rsaquo; Создатель читательских билетов &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %sРедактировать (%s)%sНовый%s &rsaquo; Профили &rsaquo; Создатель читательских билетов &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Templates &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %sРедактировать (%s)%sНовый%s &rsaquo; Шаблоны &rsaquo; Создатель читательских билетов &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
ru: %sРедактировать курс%sСоздать курс%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label batch (%s)%sNew label batch%s&rsaquo; Batches &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %sРедактировать ярлык партии (%s)%sНовый ярлык партии%s&rsaquo; Партии &rsaquo; Создатель ярлыков &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label layout %s %s New label layout %s &rsaquo; Layouts &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %sРедактировать макет ярлыка %s %s Новый макет ярлыка %s &rsaquo; Макеты &rsaquo; Создатель ярлыков &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label template %s %s New label template %s &rsaquo; Templates &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %sИзменить шаблон ярлыка %s %s Новый шаблон ярлыка %s &rsaquo; Шаблоны &rsaquo; Создатель ярлыков &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit printer profile %s %s New printer profile %s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %sИзменить профиль принтера %s %s Новый профиль принтера %s &rsaquo; Профили &rsaquo; Создатель ярлыков &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF is_edit || course_reserve %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  course.course_name | html
en: %sEdit reserve%sAdd reserves%s &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
ru: %sРедактировать бронь%sДобавить бронь%s &rsaquo; %s &rsaquo; Резервирования курсов &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
ru: %sИзменить%sСоздать%s шаблон читательского билета%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
ru: %sРедактировать%sСоздать%s текстовый макет читательского билета

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
ru: %sИзменить%sСоздать%s профиль принтера%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: %sРедактирование %s (Номер записи %s)%sДобавить MARC-запись%s &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
ru: %sБесплатное место доставки%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
ru: %sФонд%s"Номер корзины"%s"Название корзины"%s"Авторизовано"%s"Библиономер"%sЗаглавие%sДенежная единица%s"Цена поставщика"%sRRP%s"Бюджетная стоимость"%sКоличество%s"Итого RRP"%s"Итого стоимость"%s"Дата ввода"%s"Дата получения"%s"Внутреннее примечание"%s"Примечание поставщика"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
ru: %s Скрывать по умолчанию %s Показывать %s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
ru: %s Скрыты %s Показываются %s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
ru: %sРезервирования:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
ru: %s Правила резервирования по типу единицы для подразделения «%s» %s Типовые правила резервирования по типу единицы %s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
ru: %sЗаписи экземпляров не могут быть обработаны, потому что количество полей экземпляра разное.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
ru: %sИмя менеджера%sНомер читательского билетаr%sИмя читателя%sБиблиотека транзакции%sДата транзакции%sОбновлено%sТип транзакции%sПримечания%sКоличество%sЗаглавие%sШтрих-код%sКласс экземпляра%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
ru: %sКредит вручную%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify %sAdd %s a system preference
ru: %sИзменить %sДобавить %s параметр системы

note: %1$s:  IF ( authid ) %2$s:  authid | html %3$s:  authtypetext | html %4$s:  ELSE %5$s:  authtypetext | html %6$s:  END
en: %sModify authority #%s (%s)%sAdding authority (%s)%s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
ru: %sИзменить авторитетный источник #%s (%s)%sДобить авторитетный источник (%s)%s &rsaquo; Авторитетные источники &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
ru: %sИзменить кассовый аппарат%sДобавить новый кассовый аппарат%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
ru: %s Изменяем название структуры %s Добавляем структуру %s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
ru: %sИзменить библиотеку%sНовая библиотека%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
ru: %s Изменить уведомление %s Создать уведомление %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %sИзменить данные о заказе (line #%s)%sНовый заказ%s &rsaquo; Корзина %s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
ru: %sИзменить уведомление%sНовое уведомление%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
ru: %sИзменить метку%s %sНовая метка%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
ru: %sНовый %sКорзина %s (%s) для

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %sНовая %sКорзина %s (%s) для %s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
ru: %sНет%sДа%s

note: %1$s:  IF ( opsearch ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrder from external source%sSearch results &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Order from external source%s &rsaquo; Koha
ru: %sЗаказ из внешнего источника%sРезультаты поиска &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Заказ из внешнего источника%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( order_loop ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrders search &rsaquo; Search results%sOrder search%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %sПоиск заказов &rsaquo; Результаты поиска%sПоиска заказа%s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( booksellername ) %2$s:  booksellername | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sOrders with uncertain prices for vendor %s%sOrders with uncertain prices%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: %sЗаказы с неопределенными ценами для поставщика %s%sЗаказы с неопределенными ценами%s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
ru: %sПросрочка!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
ru: %sПросрочка:%s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.firstname | html %5$s:  END
en: %sPassword updated %sUpdate password for %s, %s%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: %sПароль обновлен %sОбновить пароль для %s, %s%s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sPatrons statistics &rsaquo; Results%sPatrons statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: %sСтатистика читателей &rsaquo; Результаты%sСтатистика читателей%s &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
ru: %sУдалить%sПропустить%s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %sResults of search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s%sYou did not specify any search criteria%s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: %sРезультаты поиска %sдля '%s'%s%s&nbsp;с ограничениями:&nbsp;'%s'%s%sВы не указали ни одного критерия поиска%s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
ru: %sВернуть статус транзита%sВернуть статус ожидания%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: %sОбзор%sМетки обзора%s &rsaquo; Метки &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
ru: %sНачало интервала%sОкончание интервала%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
ru: %sФайл, который Вы пытаетесь выгрузить, пустой.%s %sВы не выбрали файл для выгрузки.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
ru: %sФайл, который вы пытаетесь загрузить, пустой.%s %sВы не выбрали файл для загрузки.%s %sНеправильный или отсутствующий параметр скрипта.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
ru: %sНет полученных заказов.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
ru: %sЭта учетная запись не может просматривать запрошенную информацию читателя. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
ru: %s Эта запись не имеет ни одного экземпляра. %s

note: %1$s:  IF TwoFA_prompt %2$s:  END %3$s:  IF TwoFA_setup %4$s:  END %5$s:  IF ( loginprompt ) %6$s:  END %7$s:  IF too_many_login_attempts %8$s:  ELSIF invalid_username_or_password %9$s:  END %10$s:  IF ( different_ip ) %11$s:  END %12$s:  IF ( timed_out ) %13$s:  END %14$s:  IF ( nopermission ) %15$
en: %sTwo-factor authentication%s %sTwo-factor authentication setup%s %sLog in to Koha%s %sThis account has been locked. %sInvalid username or password%s %sIP address change%s %sSession timed out%s %sAccess denied%s %sError authenticating in external provider%s &rsaquo; Koha
ru: %sДвухфакторная аутентификация%s %sУстановка двухфакторной аутентификации%s %sВойти в Koha%s %sЭтот аккаунт заблокирован. %sНеправильный логин или пароль%s %sИзменение IP адреса%s %sВремя сеанса истекло%s %sДоступ запрещен%s %sОшибка авторизации у внешнего провайдера%s &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
ru: %sДа%s

note: %1$s:  IF restriction.is_default %2$s:  END
en: %sYes%s
ru: %sДа%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
ru: %s Да %s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
ru: %sДа%sНет%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
ru: %sДа%sНет%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
ru: %s к списку: %s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
ru: %sи %s %s %s с ISSN, соответствующим

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
ru: %sв %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
ru: %sb — последующий заголовок

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
ru: %sb = другое имя

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
ru: %s   %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
ru: %sc = официальное имя

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
ru: %sd — акроним

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
ru: %sd = Акроним / Инициалы / Сокращение

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
ru: %se = Псевдоним

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
ru: %sf — музыкальная композиция

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
ru: %sf = настоящее имя

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
ru: %sg — более широкий термин

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
ru: %sg = более широкий термин или название

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
ru: %sh — более узкий термин

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
ru: %sh = более узкий термин или имя / наименование

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
ru: %si — инструктивный текст ссылки в подполе $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
ru: %si = духовное имя

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
ru: %sj = имя в браке

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
ru: %sk = имя до брака

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
ru: %sl = коллективный псевдоним

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
ru: %sm = светское имя (мирское имя)

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
ru: %sn — не применяется

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
ru: %sn = различные правила написания имени (в таком случае $2 является обязательным)

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
ru: %so = аттрибутированное имя / условное заглавие произведения

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
ru: %sr — указания о взаимосвязи в $i или $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
ru: %st — непосредственной вышестоящий орган субъекта

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
ru: %sx = не применяется

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
ru: %sz = другое (связь, не определяемая никаким из перечисленных выше кодов, например, для точек доступа, содержащих наименование организации: ссылка от города, ссылка от структурного подразделения, ссылки от других наименований организации и т.д.)

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
ru: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (болгарский язык): Радослав Колев

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
ru: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (русский язык)

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
ru: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (украинский язык) Сергей Дубик, поддержка Виктора Титарчука

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
ru: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (иврит)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
ru: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (персидский язык)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
ru: &#20013;&#25991; (китайский язык)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
ru: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (язык хинди)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
ru: &#26085;&#26412;&#35486; (японский язык)

en: &#2835;&#2908;&#2879;&#2822; (&#x014D;&#7771;iy&#257;)
ru: &#2835;&#2908;&#2879;&#2822; (язык ория)

en: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233; (kanna&#7693;a)
ru: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233;  (язык каннада)

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
ru: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (язык малайялам)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
ru: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (тайский язык)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
ru: &#54620;&#44397;&#50612; (корейский язык)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
ru: &#x010D;e&#353;tina (чешский язык)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
ru: &lt;&lt; Вернуться к предложениям

en: &lt;&lt; Previous
ru: &lt;&lt; Предыдущие

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
ru: &lt;a href=&quot;[856u]&quot;&gt;открыть сайт&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Автор как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Шифр хранения

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Название конференции

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Название конференции как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Наименование организации

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Наименование организации как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ключевые слова как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Имя лица

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Имя лица как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Серийное заглавие

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика и более широкие термины

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика и более узкие термины

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика и связанные термины

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Заглавие как фраза

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
ru: &nbsp;&nbsp;(формат: гггг-гггг) %s %s %s

en: &nbsp;Show inactive funds:
ru: &nbsp;Показать недействующие:

en: &nbsp;Show inactive:
ru: &nbsp;Показать неактивные:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
ru: &quot;%s&quot; не разрешено и не запрещено.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
ru: &quot;%s&quot; разрешено.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
ru: &quot;%s&quot; запрещено.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: &rsaquo; Confirm recalls on %s
ru: &rsaquo; Подтвердить запросы для %s

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
ru: &rsaquo; Результаты поиска по базе знаний Mana Knowledge Base

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
ru: &rsaquo; История запросов для %s

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
ru: 'пароль' должен храниться в виде открытого текста и будет преобразован в хэш Bcrypt (если ваши пароли уже зашифрованы, свяжитесь со своим системным администратором о вариантах). Пароли не будут обновляться при перезаписи, если не отмечена опция замены паролей.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
ru: (Датой возврата считается %s)

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
ru: (%s экземпляры).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
ru: (%s читателей и %s экземпляров).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
ru: (%s читателей).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
ru: (%s) и передается в %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
ru: (%s) в %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
ru: (%s) в %s с %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
ru: (%s) для

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
ru: (%s) из

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
ru: (%s) зарезервировано для

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
ru: (%s) ожидал

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
ru: (%s) обрабатывается для

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
ru: (%s) выдан

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
ru: (%s) в настоящее время выдан этому читателю. Продлить?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
ru: (%s) зарезервировано для

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
ru: (%s) в

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
ru: (%s). %s Выполнить возврат и провести выдачу? %s

en: (Accruing)
ru: (Начисляется)

en: (Acronym)
ru: (Акроним)

en: (All libraries)
ru: (Все библиотеки)

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
ru: (Разрешенные значения для %s)

en: (Broader heading)
ru: (Заглавие основной записи)

en: (Cancelled)
ru: (Отменено)

note: INPUT
en: (Ctrl-Alt-A)
ru: (Ctrl+Alt+A)

note: INPUT
en: (Ctrl-Alt-I)
ru: (Ctrl+Alt+I)

note: INPUT
en: (Ctrl-Alt-K)
ru: (Ctrl+Alt+K)

note: INPUT
en: (Ctrl-Alt-T)
ru: (Ctrl+Alt+T)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
ru: (Текущий: %s - %s)

en: (Earlier heading)
ru: (Прежнее заглавие)

en: (Error)
ru: (Ошибка)

en: (Example: "001,245ab,600")
ru: (Например: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
ru: (Отфильтровано.

en: (Forgiven)
ru: (Прощено)

en: (Immediate parent body)
ru: (Непосредственный вышестоящий субъект)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
ru: (Включает по умолчанию %s дней назад до %s дней вперед. При необходимости, установите другие диапазоны дат.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
ru: (Включает по умолчанию %s дней назад до сегодняшнего дня. При необходимости, установите другие диапазоны дат.)

en: (Indonesian)
ru: (индонезийский язык)

en: (Later heading)
ru: (Последующее заглавие)

en: (Lost)
ru: (Утеряно)

en: (Musical composition)
ru: (Музыкальная композиция)

en: (Narrower heading)
ru: (Заголовок статьи)

en: (None)
ru: (нет)

en: (Not lost)
ru: (Не утерян)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
ru: (Запись № %s) %s Добавить MARC-запись %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
ru: (Запись № %s) %s Добавить MARC-запись %s

en: (Refunded)
ru: (Плата возвращена)

en: (Replaced)
ru: (Заменено)

en: (Required)
ru: (Обязательное)

en: (Returned)
ru: (Возвращен)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
ru: (Пропустить записи, отмеченные как просмотренные на эту дату или позже.)

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
ru: (Код статуса: %s)

en: (Tax exc.)
ru: (Без учета налога)

en: (Tax inc.)
ru: (С учетом налога)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
ru: (Ошибка: %s, дополнительные сведения см. в файле журнала Koha).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
ru: (Ошибка: %s. Дополнительные сведения см. в файле журнала Koha).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
ru: (С этим заглавием связано %s подписок).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
ru: (Это резервное значение из-за неправильной конфигурации)

en: (Uncertain)
ru: (Неопределенный)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
ru: (Неизвестно)

en: (Voided)
ru: (Аннулировано)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
ru: (перечень вариантов на «Выбор» (отделённых знаком «|») или столбцы|строки для области ввода «Текст»)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
ru: (с поправкой на %s, %sс учетом налога%sбез учета налога%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
ru: (с поправкой на %s,без учета налога)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
ru: (с поправкой на %s,с учетом налога)

en: (amounts will be rounded down)
ru: (суммы будут округлены в меньшую сторону)

en: (budgeted cost * quantity)
ru: (бюджетная стоимость * количество)

en: (can be positive or negative)
ru: (может быть положительным или отрицательным)

en: (checking)
ru: (проверка)

en: (closed)
ru: (закрыть)

en: (current stage highlighted)
ru: (текущий этап выделен)

en: (default if none is defined)
ru:  (типично при отсутствии каких-либо определений)

en: (default)
ru: (по умолчанию)

en: (enter amount in numerals)
ru:  (введите количество в цифрах)

en: (exclusive)
ru:  (исключительно)

en: (fast cataloging)
ru: (быстрая каталогизация)

en: (if empty, subscription is still active)
ru: (если пусто, подписка все еще активна)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
ru: (если вы выбираете значение здесь, индикаторы будут ограничены списком списочных значений)

en: (inactive)
ru: (неактивный)

en: (inclusive)
ru: (включительно)

en: (inclusive)
ru: (включительно)

en: (inclusive) to
ru:  (включительно) к

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
ru: (изменено %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
ru: (должно быть число больше 0)

note: SCRIPT
en: (never)
ru: (никогда)

en: (no library)
ru: (нет библиотеки)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
ru: (только %s)

en: (received)
ru: (получено)

en: (record kept)
ru: (запись сохранена)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
ru: (связанные поиски: %s%s%s)

en: (remove)
ru: (удалить)

en: (select a library)
ru:  (выберите библиотеку)

en: (start date of the 1st subscription)
ru: (начальная дата 1-й подписки)

en: (tax exclusive)
ru: (без учета налога)

en: (tax inclusive)
ru: (с учетом налога)

en: (use * to do a fuzzy search)
ru: (используйте звездочку «*» для выполнения нечеткого поиска)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
ru: ) %s Сгруппировать типы атрибутов с заголовком блока (на основе категории списочных значений 'PA_CLASS') %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
ru: ) %s Нет последнего обналичивания %s

en: ) is currently restricted.
ru: ) в настоящее время ограничен.

en: ) is not checked out to a patron.
ru: ) не выдано читателю.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
ru: ) ожидается на %s

en: ) on
ru: ) на

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
ru: ) продлено для %s %s (

en: ) you selected does not exist.
ru: ) которую вы выбрали, не существует.

en: ), France
ru: ), Франция

en: ** Vendor's listings already include tax.
ru: ** Перечни от поставщика уже включают налог.

en: , Auckland, New Zealand (OPAC 'star-ratings' sponsorship)
ru: , Окленд, Новая Зеландия (поддержка оценки звёздочками в ЭК)

en: , Cyprus
ru: , Кипр

en: , France (Koha 3.0 enhancements to patrons and holds modules)
ru: , Франция (совершенствование модулей для читателей и резервирования в Koha 3.0)

en: , France (Suggestions, Stats wizards and improved LDAP sponsorship)
ru: , Франция (предложения, мастера статистики и улучшенная поддержка LDAP)

en: , France (biblio frameworks, MARC authorities, OPAC basket, Serials sponsorship)
ru: , Франция (структуры библиотечных записей, авторитетные источники MARC, корзина для ЭК, финансовая поддержка реализации продолжающихся изданий)

en: , New Zealand, and Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)
ru: , Новая Зеландия и Розали Блейк (Rosalie Blake), глава библиотек (Koha 1.0)

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
ru: , Огайо, США (бета-тестирование Koha 3.0)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
ru: , Огайо, США (финансовая поддержка MARC, документация, сопровождение шаблонов)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
ru: , Пенсильвания, США (поддержка интеграции Zebra для Koha 3.0)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
ru: , Паскаль Нелон (ENSMP), и многие другие

en: , Please transfer this item.
ru: , пожалуйста, переместите этот экземпляр.

en: , by the
ru: ,

en: , greater than or equal to 1
ru: , больше или равно 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
ru: , резервирования, размещенные читателями данного типа, не будут иметь приоритет

en: , please ask an administrator to check your configuration.
ru: , попросите администратора проверить вашу конфигурацию.

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
ru: , пожалуйста, вернитесь, чтобы проверить статус %s %s %s %s

en: , when the next team will be elected.
ru: .

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
ru: — сумма сметы не может быть пустой

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
ru: — код сметы не может быть пустым

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
ru: — название сметы не могу быть пустой

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
ru: — родительской сметой есть текущая смета

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
ru: - Дата первой публикации не определена

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
ru: - Периодичность не определена

en: - None -
ru: - Нет -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
ru: - Пожалуйста, выберите экземпляр для резервирования

en: -- All --
ru: -- Все --

en: -- Choose --
ru: -- выберите --

en: -- Choose a patron list --
ru: -- Выбрать список читателей --

en: -- Choose a reason --
ru: -- выберите объяснение --

en: -- Choose a status --
ru: -- выберите состояние --

en: -- Choose format --
ru: -- выберите формат --

en: -- Choose one --
ru: -- Выберите один --

en: -- None --
ru: -- Нет --

en: -- Select an option--
ru: -- Выберите вариант--

en: -- none --
ru:  -- нет --

en: -- please choose --
ru: -- пожалуйста, выберите --

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
ru: . %s или любой доступный. %s

en: . Check out anyway?
ru: . Выдать в любом случае?

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
ru: . Нажмите на "Подтвердить ваше предложение" для игнорирования этого сообщения.

en: . Deletion is not possible.
ru: . Удаление невозможно.

en: . Deletion not possible
ru: . Удаление невозможно.

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
ru: . Если входная запись имеет более одного атрибута, поля должны быть введены или в строке без кавычек (предыдущие примеры), или каждое поле обернуто в отдельные кавычки, также поля должны быть разделены запятыми:

en: . Please re-enter the new password.
ru: .  Пожалуйста, еще раз введите новый пароль.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
ru: . Пожалуйста, сохраните этот экземпляр и верните его для обработки резервирования.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
ru: . Второй синтаксис потребуется, если в данных может быть запятая, например строка даты.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
ru: .%sАдминистратор должен определить по крайней мере одну библиотеку.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
ru: .%sАдминистратор должен определить по крайней мере одну категорию посетителей.%s

en: ... or...
ru: ... или ...

en: ...and:
ru: ...и:

en: ...to
ru: …по

en: 0 subscription routing lists
ru: 0 списки направления подписки

en: 0 to disable
ru: 0 чтобы отключить

en: 0 to order
ru: 0 к заказу

en: 1 batch to export
ru: 1 партия для экспорта

en: 10 characters maximum
ru: Максимум 10 символов

en: 1st
ru: 1-й

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
ru: : %sДа%sНет%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
ru: : %s к списку: %s

en: : Barcode must be unique.
ru: : штрих-код должен быть уникальный.

en: : Barcode must be unique.
ru: : Штрих-код должен быть уникальным.

en: : Item not found.
ru: : Экземпляр не найден.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
ru: : Последний экземпляр для библ. записи с резервированием на уровне библ.записи в нем.

en: : The items do not belong to your library.
ru: : Эти экземпляры не принадлежат вашей библиотеке.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
ru: : Невозможно автоматически определить значения для штрих-кодов. Никакой экземпляр не был вставлен.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
ru: : Невозможно автоматически определять значения для штрих-кодов. Никакой экземпляр не был вставлен.

en: : item has a waiting hold.
ru: : экземпляр имеет резервирование в ожидании.

en: : item has linked
ru: : экземпляр связан

en: : item is checked out.
ru: : экземпляр выдан

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
ru: : один или несколько связанных экземпляров не могут быть удалены в данный момент.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
ru: &lt;&lt; Назад

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
ru: &lt;&lt; Удалить

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
ru: Уведомление NOTIFY_MANAGER будет сгенерировано и отправлено менеджеру, если указан действующий адрес e-mail. Это можно проверить, если был выбран новый менеджер.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
ru: Библиографическая запись для этого запроса существует, но нет экземпляра. Вы собираетесь создать экземпляр и выдать его

en: A field name is required
ru: Это поле является обязательным

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
ru: Поле общего списочного значения, которое можно использовать везде, где вам нужно простое раскрывающееся меню да/нет.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
ru: Группа с названием %s уже существует.

en: A librarian
ru: Библиотекарь

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
ru: Список дополнительных настраиваемых значений статуса для предложений, которые можно использовать в дополнение к значениям по умолчанию.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
ru: Список причин, отображаемый в форме предложений в ЭК.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
ru: Соответствующий авторитетный источник найден в локальной базе данных.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
ru: Доступна новая версия этого сайта. Загрузить?

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
ru: Неприоритетное резервирование не препятствует продлению текущей книговыдачи

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
ru: Был предоставлен несуществующий или недопустимый код библиотеки. Убедитесь, что у вас есть набор библиотек.

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
ru: Читатель из библиотеки %s

en: A pattern with this name already exists.
ru: Шаблон с таким названием уже существует.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
ru: Возврат средств за утерянный экземпляр был применен к счету читателя, и если штраф за просрочку был прощен, когда экземпляр был отмечен как утерянный, он был возвращен.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
ru: Возврат средств за утерянный экземпляр был применен на счет читателя, и была рассчитана и применена новая плата за просрочку.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account.
ru: Возврат средств за потерянный экземпляр был применен к счету читателя.

en: A refund for the lost item processing charge has been applied to the borrowing patron's account.
ru: Возврат средств был применен к счету читателя.

en: A similar document already exists:
ru: Подобный документ уже существует:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
ru: Перевод для этого языка уже существует.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
ru: Способ сортировки и фильтрации ваших отчетов, значения по умолчанию в этой категории включают модули Koha (Учетные записи, Комплектование, Каталог, Книговыдача, Читатели)

en: ALL items fields MUST :
ru: ВСЕ поля экземпляров ДОЛЖНЫ:

en: AND
ru: И

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: API Ключи &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API Keys for %s
ru: API ключи для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
ru: API ключи для %s

en: About Koha
ru: Про АБИС Koha

en: About Koha &rsaquo; Koha
ru: О АБИС Koha &rsaquo; Koha

en: Abstracts / Summaries
ru: тезисы/резюме

en: Academic
ru: Академическая

en: Accepted
ru: Принято

en: Accepted by
ru: Принято кем

en: Accepted by the library
ru: Принято библиотекой

en: Accepted by:
ru: Принято кем:

en: Accepted date from:
ru: Дата принятия c:

en: Accepted on:
ru: Принято:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
ru: Принята оплата (%s) от

en: Access URL
ru: URL доступ

en: Access files
ru: Доступ к файлам

en: Access files
ru: Доступ к файлам

en: Access files stored on the server, like log files or reports
ru: Доступ к файлам, хранящимся на сервере, таким как лог-файлы или отчеты

en: Access the point of sale page and take payments
ru: Доступ к странице точки продаж и прием платежей

en: Access to all librarian functions
ru: Доступ ко всем библиотечным функциям

en: Access to the files stored on the server
ru: Доступ к файлам, хранящимся на сервере

en: Access your background jobs
ru: Управление фоновыми задачами

note: SCRIPT
en: Accessibility
ru: Доступность

en: Accessibility advocate
ru: Защита доступа

en: Accessibility advocate:
ru: Защита доступа:

en: Accessibility advocates:
ru: Защита доступа:

en: Accession date
ru: Дата поступления

en: Accession date (inclusive)
ru: Дата поступления (включительно)

en: Accession date:
ru: Дата поступления:

en: Account creation fee
ru: Плата за создание учетной записи

en: Account credit
ru: Кредит учетной записи

en: Account credit types
ru: Типы кредитов на счетах

en: Account debit types
ru: Типы дебетов счета

en: Account fines and payments
ru: Штрафы и платежи

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
ru: Счет для %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
ru: Учет пользователя %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Учет пользователя %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Account has been administratively locked
ru: Учетная запись была заблокирована в административном порядке

en: Account has been locked
ru: Учетная запись заблокирована

en: Account has expired
ru: Срок действия учетной записи истек

en: Account not found
ru: Не найдено

en: Account number:
ru: Номер счета:

en: Account renewal fee
ru: Плата за восстановление учетной записи

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
ru: Сведения о посетителе: %s %s (%s)

en: Account type
ru: Тип счета

en: Account type:
ru: Тип счета:

en: Account:
ru: Счет:

en: Accounting
ru: Счет

en: Accounting details
ru: Подробности учёта

en: Accounts
ru: Учетные записи

en: Acquisition
ru: Комплектование

en: Acquisition
ru: Поступление

en: Acquisition claim
ru: Претензия по поступлениям

en: Acquisition date
ru: Дата поступления

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
ru: Дата поступления (гггг-мм-дд)

en: Acquisition date: newest to oldest
ru: Дата поступления: от новейших к наистарейшим

en: Acquisition date: oldest to newest
ru: Дата поступления: от наистарейших к новейшим

en: Acquisition details
ru: Информация о комплектовании

en: Acquisition information
ru: Информацией о поступлении…

en: Acquisition management
ru: Управление комплектованием

en: Acquisition order
ru: Порядок комплектования

en: Acquisition parameters
ru: Параметры поступлений

en: Acquisition tables
ru: Таблицы комплектования

en: Acquisitions
ru: Поступления

en: Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Поступление &rsaquo; Koha

en: Acquisitions home
ru: в начало Комплектование

en: Acquisitions statistics
ru: Статистика по поступлениям

en: Acquisitions statistics
ru: Статистика по поступлениям

en: Acquisitions statistics wizard
ru: Мастер статистики комплектования

en: Action
ru: Действие

en: Action if matching record found:
ru: Действие, если соответствующая запись найдена:

en: Action if matching record found:
ru: Действие при обнаружении соответствующей записи:

en: Action if no match found:
ru: Действие, если совпадений не найдено:

en: Action if no match is found:
ru: Действие, если соответствия не найдено:

en: Actions
ru: Действия

en: Actions
ru: Действия

en: Actions for
ru: Действия для

en: Actions:
ru: Действия:

en: Activate
ru: Активировать

en: Active
ru: Задействовано

en: Active budgets
ru: Активные бюджеты

en: Active:
ru: Активная:

note: SCRIPT
en: Activity
ru: Активность

en: Actual cost
ru: Фактическая стоимость

en: Actual cost tax exc.
ru: Фактич.стоимость без налога

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
ru: Фактич.стоимость без налога / Фактич.стоимость с налогом

en: Actual cost tax inc.
ru: Фактическая стоимость с налогом

en: Actual cost:
ru: Фактическая стоимость:

en: Actual cost:
ru: Фактическая стоимость:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
ru: Размеры QR-кода зависят от количества кодируемых символов.

en: Add
ru: Добавить

en: Add
ru: Добавить

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
ru: Добавить %s элемент(а/ов) в список: %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
ru: Добавить и сдублировать

en: Add &quot;In demand&quot;
ru: Добавить &quot;В большом спросе&quot;

en: Add HTML content
ru: Добавить HTML содержимое

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
ru: Добавляем корзина заказов для поставщика: «%s»

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
ru: Добавить корзину заказов к %s

en: Add a condition
ru: Добавить условие

en: Add a contract
ru: Добавить договор

en: Add a definition to the dictionary.
ru: Добавить определение в словарь.

en: Add a message for:
ru: Добавить сообщение для:

en: Add a new OAI set
ru: Добавить новый OAI набор

en: Add a new OAI set
ru: Добавить новый OAI набор

en: Add a new action
ru: Добавить новое действие

en: Add a new authorized value
ru: Добавить новое списочное значение

en: Add a new collection
ru: Добавить новую коллекцию

en: Add a new delivery
ru: Добавить новую доставку

en: Add a new field
ru: Добавить новое поле

note: INPUT type=button
en: Add a new item
ru: Добавить новый экземпляр

en: Add a new message
ru: Добавить новое сообщение

en: Add a new record
ru: Добавить новую запись

note: A
en: Add a new regular expression
ru: Добавить новое регулярное выражение

note: SCRIPT
en: Add a new upload
ru: Добавить новую загрузку

en: Add a patron category &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
ru: Добавить категорию читателей &rsaquo; Веб-установщик &rsaquo; Koha

en: Add a stage
ru: Добавить этап

en: Add a substitution
ru: Добавить замену

note: INPUT type=submit
en: Add action
ru: Добавить действие

en: Add additional content
ru: Новое дополнительное содержимое

en: Add additional fields to certain tables
ru: Добавить дополнительные поля в определенные таблицы

en: Add an SMS cellular provider
ru: Добавить сотового оператора SMS

en: Add an adjustment
ru: Добавить корректировку

note: A
en: Add an attribute
ru: Добавить атрибут

en: Add an item by barcode
ru: Добавить экземпляр по штрих-коду

en: Add and append
ru: Добавить и прикрепить

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
ru: Добавление и удаление средств (но не изменение средств)

en: Add and remove items from rotas
ru: Добавление или удаление экземпляров из расписания

note: BUTTON
en: Add another condition
ru: Добавить другое условие

en: Add another contact
ru: Добавить другой контакт

note: A
en: Add another field
ru: Добавить другое поле

en: Add basket group for
ru: Добавить группу корзин заказов для

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
ru: Добавить группу корзин заказов для %s

en: Add biblio
ru: Прибавить библиотечную запись

en: Add budget
ru: Добавить смету

en: Add budget
ru: Добавить смету

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
ru: Добавить по штрих-коду или номеру экземпляра:

en: Add by borrowernumber(s):
ru: Добавить по ID читателя (borrowernumber):

en: Add checked
ru: Добавить отмеченное

en: Add circulation message
ru: Создать сообщение об обращении

en: Add classification source
ru: Добавление источника классификации

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Add course reserves
ru: Добавление резервирования курсов

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
ru: Добавить кредит

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
ru: Добавить конфигурацию по умолчанию %s

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
ru: Установить отображение по умолчанию %s

en: Add default OAuth configuration
ru: Добавить настройки OAuth по умолчанию

en: Add default OAuth mapping
ru: Установить отображение по умолчанию

en: Add description
ru: Добавить описание

en: Add field
ru: Добавить поле

en: Add field
ru: Добавить поле

en: Add filing rule
ru: Добавить правило заполнения

en: Add framework
ru: Добавить структуру MARC-записи

en: Add fund
ru: Добавить средства

en: Add fund
ru: Добавить средства

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Add guarantee
ru: Добавить поручительство

en: Add guarantor
ru: Добавить поручителя

en: Add incoming record
ru: Добавить входящую запись

note: A
en: Add internal note
ru: Добавить внутреннее примечание

en: Add internal note
ru: Добавить внутреннее примечание

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
ru: Добавить единицу

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
ru: Добавляем экземпляр %s

en: Add item to
ru: Добавить экземпляр в

en: Add item type
ru: Добавить класс экземпляра

en: Add item type
ru: Добавить класс экземпляра

en: Add item(s)
ru: Добавить элемент(ы)

en: Add items
ru: Добавить экземпляры

en: Add items
ru: Добавить экземпляры

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
ru: Добавить экземпляры, используя текстовую область выше, или оставить пустым, чтобы добавить их через поиск экземпляра.

en: Add items only if matching bib was found
ru: Добавлять экземпляры только если найдено соответствие для библиографической записи

en: Add items only if no matching bib was found
ru: Добавлять экземпляры только тогда, если не найдено соответствие для библиографической записи

en: Add items to rota report
ru: Добавить экземпляры в отчет расписания

en: Add items: scan barcode
ru: Добавить экземпляры: сканировать штрих-код

en: Add items: scan barcodes
ru: Добавить экземпляры: сканировать штрих-коды

en: Add library
ru: Добавить библиотеку

en: Add manual credits to a patron account
ru: Выплаты читателей

en: Add manual invoices to a patron account
ru: Счета читателей

en: Add manual restriction
ru: Добавить ограничение вручную

en: Add match check
ru: Добавить проверку соответствия

en: Add match point
ru: Добавить пункт соответствия

en: Add message
ru: Добавить сообщение

en: Add modified records to the following list:
ru: Добавить измененные записи в следующий список:

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
ru: Добавить несколько экземпляров

en: Add multiple patrons
ru: Добавить несколько читателей

en: Add new
ru: Добавить новый

en: Add new account
ru: Новая учетная запись

en: Add new alert
ru: Добавить новое предупреждение

en: Add new bibliographic records into this framework:
ru: Добавить новые библиографические записи по этой структуре:

en: Add new collection
ru: Добавить новую коллекцию

en: Add new definition
ru: Добавить новое определение

en: Add new field
ru: Добавить новое поле

en: Add new group
ru: Добавить новую группу

en: Add new holiday
ru: Добавляем новый праздник

en: Add note
ru: Добавить примечание

en: Add notice
ru: Добавить примечание

en: Add offline circulations to queue
ru: Добавить данные оффлайн книговыдачи в очередь

en: Add offline circulations to queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Добавить незавершенные действия в очередь &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Add or remove items
ru: Добавить или удалить экземпляры

note: %1$s:  colTitle | html
en: Add or remove items &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Добавить или удалить экземпляры &rsaquo; Коллекция %s &rsaquo; Поочередно перемещаемые коллекции &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Add order
ru: Добавить заказ

en: Add order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
ru: Добавить заказ &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

en: Add order from a subscription
ru: Добавить заказ из подписки

en: Add order from a suggestion
ru: Добавить заказ из предложения

en: Add order from a suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Добавить заказ из предложения &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

en: Add order to basket
ru: Добавляем в корзину заказа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
ru: Добавить заказ в корзину %s

en: Add orders
ru: Добавить заказы

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
ru: Найдены заказы от: %s (%s на стадии %s)

en: Add orders from MARC file
ru: Добавить заказы из MARC файла

en: Add patron
ru: Добавить читателя

en: Add patron attribute type
ru: Добавить вид атрибута посетителя

en: Add patron(s)
ru: Добавить читателей

en: Add patrons
ru: Добавить читателей

en: Add patrons
ru: Добавить читателей

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Добавить читателей &rsaquo; %s &rsaquo; Списки читателей &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
ru: Добавить читателей по ID читателя borrowernumber, используя текстовое поле выше, или оставить пустым, чтобы добавить через поиск читателя.

en: Add patrons to a new patron list
ru: Добавить читателей в новый список

en: Add recipients
ru: контейнеры, тара

en: Add record matching rule
ru: Добавляем правило соответствия записей

en: Add record using fast cataloging
ru: Добавить запись используя быструю каталогизацию

en: Add reserves
ru: Добавить резервирования

en: Add reserves
ru: Добавить резервирования

note: For the first occurrence, %1$s:  course.course_name | html
en: Add reserves &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
ru: Забронировать &rsaquo; %s &rsaquo; Резервирование курсов &rsaquo; Koha

en: Add reserves for
ru: Добавить резервирования

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
ru: Добавить ограничение

en: Add rule
ru: Добавить правило

en: Add rules
ru: Добавить правила

en: Add splitting rule
ru: Добавить правило разделения

en: Add stage
ru: Добавить этап

en: Add stage to
ru: Добавить этап в

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
ru: Добавить заготовленные файлы в корзину

en: Add sub fund
ru: Добавить подсредства

en: Add sub-group
ru: Добавить подгруппу

en: Add suggestion
ru: Добавить предложение

en: Add tag
ru: Добавить метку

note: %1$s:  searchfield | html
en: Add tag %s
ru: Добавить метку %s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
ru: Добавить %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
ru: Добавить в Словарь

en: Add to a list
ru: Добавить в список

en: Add to a new list:
ru: Добавляем к новому списку:

en: Add to basket
ru: Добавить в корзину заказов

en: Add to bundle
ru: Добавить в комплект

en: Add to cart
ru: Добавить в корзину

note: SCRIPT
en: Add to group
ru: Добавить в группу

en: Add to group
ru: Добавить в группу

en: Add to item group
ru: Добавить новую группу

en: Add to list
ru: Добавить в список

en: Add to list
ru: Добавить в список

en: Add to list &rsaquo; Koha
ru: Добавить в список &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
ru: Добавить в очередь оффлайн книговыдачи

en: Add to patron list
ru: Добавить в список читателей

en: Add to rota
ru: Добавить к расписанию

note: SCRIPT
en: Add to:
ru: Добавить в:

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Add users
ru: Добавить пользователей

note: %1$s:  av_UPLOAD_link | $raw | $KohaSpan
en: Add values to the %s authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
ru: Добавить значения %s в авторизированную категорию значений, иначе все загрузки будут отмечены как временные.

en: Add vendor
ru: Добавляем поставщика

en: Add vendor
ru: Добавить поставщика

note: A
en: Add vendor note
ru: Добавить примечание поставщика

en: Add vendor note
ru: Добавить примечание поставщика

en: Add, edit and archive cash registers
ru: Добавление, редактирование и архивирование кассовых аппаратов

en: Add, edit and delete courses
ru: Добавление, редактирование и удаление курсов

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
ru: Добавление, редактирование и удаление списков читателей и их содержимого

en: Add, modify and view patron information
ru: Добавление, изменение и просмотр информации о читателях

en: Add, modify and view patron information
ru: Добавление, изменение и просмотр информации о читателях

en: Add/Edit items
ru: Добавить/редактировать экземпляры

en: Add/move to item group
ru: Добавить/переместить в группу

en: Add:
ru: Добавить:

en: Added
ru: Добавлен

en: Added on or after date:
ru: Добавлено на или после даты:

en: Added on or before date:
ru: Добавлено на или до даты:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
ru: Добавлено вид атрибута посетителя «%s»

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
ru: Добавлено правило соответствия записей &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
ru: Добавлено.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
ru: Добавление отображения для: %s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
ru: Добавляем авторитетный источник «%s»

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
ru: Добавить авторитетный источник %s

en: Additional PQF attributes added to each query.
ru: Дополнительные PQF атрибуты добавлены к каждому запросу.

en: Additional SRU options:
ru: Дополнительные опции SRU:

en: Additional attributes and identifiers
ru: Дополнительные атрибуты и идентификаторы

en: Additional content types
ru: Дополнительные типы содержимого

en: Additional contents &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Дополнительное содержание &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Additional contents (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
ru: Дополнительное содержимое (%sНовости%sСтраницы%sНастройки HTML%s)

en: Additional fields
ru: Дополнительные поля

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
ru: Дополнительные поля для '%s'

en: Additional fields:
ru: Дополнительные поля:

en: Additional options
ru: Дополнительные опции

en: Additional parameters
ru: Дополнительные параметры

en: Additional thanks to...
ru: Дополнительная благодарность...

en: Additional tools
ru: Дополнительные инструменты

en: Address
ru: Адрес

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Address 2:
ru: Адрес 2:

en: Address 2:
ru: Адрес, остальное:

en: Address in question
ru: Адрес под вопросом

en: Address line 1:
ru: Адресная строка 1:

en: Address line 1:
ru: Адрес 1 строка:

en: Address line 2:
ru: Адресная строка 2:

en: Address line 2:
ru: Адрес 2 строка:

en: Address line 3:
ru: Адрес 3 строка:

en: Address:
ru: Адрес:

en: Address:
ru: Адрес:

en: Adjustment cost for invoice
ru: Стоимость корректировки для счета-фактуры

en: Adjustments
ru: Корректировки

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
ru: Корректировки плюс доставка: %s

en: Administration
ru: Управление

en: Administration
ru: Администрирование

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
ru: Администрирование &gt; Денежные единицы и обменные курсы

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
ru: Администрирование &rsaquo; Правила книговыдачи и начисления штрафов

en: Administration &rsaquo; Item types
ru: Администрирование &rsaquo; Классы экземпляров

en: Administration &rsaquo; Koha
ru: Администрирование &rsaquo; Koha

en: Administration tables
ru: Таблицы администрирования

en: Administrator account created!
ru: Учетная запись администратора создана!

en: Administrator account permissions
ru: Права доступа учетной записи администратора

en: Administrator identity
ru: Идентификация администратора

en: Administrator login
ru: Вход для администратора

en: Adolescent
ru: для детей старшего школьного возраста (14-17 лет)

en: Adult
ru: взрослый

en: Advance notice
ru: Заблаговременное уведомление

note: SCRIPT
en: Advanced
ru: Расширенный

en: Advanced &raquo;
ru: Расширенный &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
ru: Расширенная сортировка

en: Advanced configuration
ru: Расширенные настройки

en: Advanced constraints
ru: Расширенные указания

en: Advanced constraints:
ru: Дополнительные указания:

en: Advanced editor
ru: Расширенный редактор

en: Advanced editor keyboard shortcuts
ru: Горячие клавиши расширенного редактора

en: Advanced editor shortcuts
ru: Горячие клавиши расширенного редактора

en: Advanced editor shortcuts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Клавиши быстрого доступа расширенного редактора &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Advanced prediction pattern:
ru: Расширенный шаблон прогноза:

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: Расширенный поиск Koha &rsaquo; Каталогизация &rsaquo;

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
ru: Расширенная сортировка...

en: After
ru: После

en: Afternoon
ru: После обеда

en: Afternoon
ru: После обеда

en: Agates
ru: Агаты

en: Age
ru: Возраст

en: Age field
ru: Возраст

en: Age in days
ru: Возраст в днях

en: Age required
ru: Обязательный возраст

en: Age required:
ru: Обязательный возраст:

en: Age restricted
ru: Возраст ограничен

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
ru: Ограничение по возрасту %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
ru: Возрастное ограничение %s. %s Выдать в любом случае? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
ru: Допустимый возраст: %s-%s.

en: Agreement search
ru: Поиск договора

en: Albany Senior High School
ru: Полная средняя школа Олбани, Новая Зеландия

en: Alert
ru: Предупреждение

en: Alert subscribers for
ru: Подписки на оповещения для

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Оповещать подписчиков о %s &rsaquo; Периодические издания &rsaquo; Koha

en: Alerts
ru: Оповещения

en: Aliases
ru: Псевдонимы

note: SCRIPT
en: Align
ru: Выровнять

note: SCRIPT
en: Align center
ru: Выровнять по центру

note: SCRIPT
en: Align left
ru: Выровнять по левому краю

note: SCRIPT
en: Align right
ru: Выровнять по правому краю

note: SCRIPT
en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Alingsås Public Library, Sweden
ru: Публичная библиотека Алингсоса, Швеция

en: All
ru: все

en: All active funds
ru: Все активные средства

note: A
en: All active recalls
ru: Все активные запросы

en: All authority types
ru: Все типы авторитетных источников

en: All available funds
ru: Все доступные средства

en: All budgets
ru: Все бюджеты

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
ru: Все книговыдачи (%s) старше чем %s были анонимизированы

en: All collections
ru: Все собрания

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
ru: Все зарезервированные экземпляры курса будут удалены из всех курсов, к которым они прикреплены.

en: All dates
ru: Все даты

en: All dependencies installed.
ru: Все зависимости установлены.

en: All eHolding titles have been created successfully!
ru: Все записи успешно созданы!

en: All funds
ru: Все средства

en: All funds
ru: Все средства

en: All headings
ru: Все рубрики

en: All holds have successfully been cancelled!
ru: Все резервирования отменены!

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
ru: Все счет-фактуры для объединения должны быть от одного поставщика

en: All item fields are in the same tag and in item tab
ru: все поля экземпляра находятся в том же признаке и во вкладке экземпляра

en: All item types
ru: Все типы единиц

en: All libraries
ru: Все библиотеки

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
ru: Все библиотеки: %s

en: All locations
ru: Все местоположения

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
ru: Все заказы этой корзины будут отменены, а использованные средства будут возвращены.

en: All payments to the library
ru: Все платежи в библиотеку

en: All records have been deleted successfully!
ru: Коллекция успешно удалена!

en: All records have successfully been modified!
ru: Все записи успешно изменены!

en: All records have successfully been modified!
ru: Все записи успешно изменены!

en: All required Perl modules appear to be installed.
ru: Все необходимые модули Perl установлены.

note: SCRIPT
en: All selected
ru: Все выбрано

en: All shelving locations
ru: Все полочные местоположения

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
ru: Доступно %s

en: All statuses
ru: Все статусы

en: All tags
ru: Все метки

en: All transactions
ru: Все транзакции

en: All vendors
ru: Все поставщики

en: Allen Ginsberg Library, USA
ru: Библиотека Аллена Гинзберга, США

en: Allow
ru: Разрешать

en: Allow OPAC
ru: Разрешить ЭК

en: Allow OPAC access to users from this domain to login with this identity provider.
ru: Разрешить пользователям из этого домена доступ к ЭК с помощью этого SMTP-сервера.

en: Allow OPAC:
ru: Разрешить ЭК:

en: Allow access to the reports module
ru: Разрешить доступ к модулю отчетов

en: Allow auto-renewal of items:
ru: Разрешить автоматическое продление экземпляров:

en: Allow changes to contents from:
ru: Разрешить изменения в содержании от:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
ru: Разрешить поручителям этого читателя просматривать книговыдачи этого читателя из ЭК

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
ru: Разрешить поручителям этого читателя просматривать штрафы этого читателя из ЭК

en: Allow public downloads:
ru: Разрешить общедоступные загрузки:

en: Allow public enrollment:
ru: Разрешить общедоступную регистрацию:

en: Allow staff
ru: Разрешить сотрудникам

en: Allow staff access to users from this domain to login with this identity provider.
ru: Разрешить сотрудникам из этого домена войти с помощью этого SMTP-сервера.

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
ru: Разрешение сотрудникам на изменение прав доступа, имен пользователей и паролей для других сотрудников

en: Allow staff:
ru: Разрешить сотрудникам:

en: Allow transfer?
ru: Разрешить перемещения?

en: Allow users to auto register on login.
ru: Разрешить пользователям авто регистрацию во время входа.

en: Allowed
ru: Разрешено

en: Allowed pickup locations
ru: Разрешенные места получения

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
ru: Позволяет искать в категории несколько классов экземпляров. Категории можно вводить в списочное значение ITEMTYPECAT. Чтобы объединить классы экземпляров в эту категорию, введите эту категорию поиска для любых классов экземпляров.

en: Already received
ru: Уже получено

en: Already validated discharges
ru: Уже подтвержденные справки

en: Alt key is "Alt"
ru: Клавиша Alt это "Alt"

en: Alternate address
ru: Запасной адрес

en: Alternate address line 2
ru: Дополнительный адрес строка 2

en: Alternate address: Address
ru: Дополнительный адрес: Адрес

en: Alternate address: Address 2
ru: Дополнительный адрес: Адрес 2

en: Alternate address: City
ru: Дополнительный адрес: Населенный пункт

en: Alternate address: Contact note
ru: Дополнительный адрес: Контактная информация

en: Alternate address: Email
ru: Дополнительный адрес: E-mail

en: Alternate address: Phone
ru: Дополнительный адрес: Телефон

en: Alternate address: State
ru: Дополнительный адрес: Область/край/регион

en: Alternate address: Street number
ru: Дополнительный адрес: Улица

en: Alternate address: Street type
ru: Дополнительный адрес: Тип улицы

en: Alternate address: ZIP/Postal code
ru: Дополнительный адрес: Почтовый индекс

en: Alternate city
ru: Дополнительный населенный пункт

en: Alternate contact
ru: Запасные данные для связи

en: Alternate contact ZIP/postal code
ru: Дополнительные контакты Почтовый индекс

en: Alternate contact address
ru: Дополнительные контакты Адрес

en: Alternate contact address 2
ru: Дополнительные контакты Адрес 2

en: Alternate contact city
ru: Дополнительные контакты Населенный пункт

en: Alternate contact country
ru: Дополнительные контакты Страна

en: Alternate contact first name
ru: Дополнительные контакты Имя

en: Alternate contact phone
ru: Дополнительные контакты Телефон

en: Alternate contact state
ru: Дополнительные контакты Область/край/регион

en: Alternate contact surname
ru: Дополнительные контакты Фамилия

en: Alternate contact: Address
ru: Дополнительные контакты: Адрес

en: Alternate contact: Address 2
ru: Дополнительные контакты: Адрес 2

en: Alternate contact: City
ru: Дополнительные контакты: Населенный пункт

en: Alternate contact: Country
ru: Дополнительные контакты: Страна

en: Alternate contact: First name
ru: Дополнительные контакты: Имя

en: Alternate contact: Phone
ru: Дополнительные контакты: Телефон

en: Alternate contact: State
ru: Дополнительные контакты: Область/край/регион

en: Alternate contact: Surname
ru: Дополнительные контакты: Фамилия

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
ru: Дополнительные контакты: Почтовый индекс

en: Alternate country
ru: Дополнительные данные для связи

en: Alternate email
ru: Дополнительный e-mail

en: Alternate phone
ru: Дополнительный телефон

en: Alternate state
ru: Дополнительно Область/край/регион

en: Alternate street number
ru: Дополнительный адрес Улица

en: Alternate street type
ru: Дополнительный адрес Тип улицы

en: Alternate zip code
ru: Дополнительный почтовый индекс

en: Alternative contact
ru: Дополнительные данные для связи

note: SCRIPT
en: Alternative description
ru: Дополнительные сведения

en: Alternative phone:
ru: Телефон (альтернативний):

note: SCRIPT
en: Alternative source
ru: Альтернативный источник

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
ru: Альтернативный источник URL

en: Always add items
ru: Всегда добавлять экземпляры

en: Always show checkouts immediately
ru: Всегда показывать книговыдачи сразу

en: Always show holds
ru: Всегда показывать фонды

note: A
en: Amazon cover image
ru: Изображение обложки Amazon

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
ru: Обложка с сайта Amazon (<a href='%s'>посмотреть исходное изображение</a>)

en: American Numismatic Society, USA
ru: Американское нумизматическое общество, США

en: Amount
ru: Количество

en: Amount being paid:
ru: Оплатить:

en: Amount charged:
ru: Начисленная сумма:

en: Amount outstanding
ru: Сумма задолженности

en: Amount paid:
ru: Оплаченная сумма:

en: Amount tendered:
ru: Получена сумма:

en: Amount:
ru: Сумма:

en: Amount:
ru: Сумма:

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
ru: Администратор должен добавить значения в категорию значений UPLOAD, иначе все загрузки будут отмечены как временные.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
ru: Администратор должен создать одно или несколько авторизованных значений в категории DEPARTMENT.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
ru: Произошла ошибка и пакет %s не был удален.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
ru: Произошла ошибка и пакет %s был не полностью дедуплицирован.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
ru: Произошла ошибка, и в пакет %s не было добавлено ни одного экземпляра.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
ru: Произошла ошибка, и экземпляры не были удалены из пакета %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
ru: Произошла ошибка при попытке загрузить файл изображения.

en: An error has occurred!
ru: Произошла ошибка!

en: An error has occurred.
ru: Произошла ошибка.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
ru: Произошла ошибка. %s

en: An error has occurred. Check the logs.
ru: Произошла ошибка. Проверьте журнал.

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
ru: Произошла ошибка. Счет-фактура не может быть создана.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
ru: Произошла ошибка

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
ru: Произошла ошибка (%s)

en: An error occurred on cancelling.
ru: При отмене произошла ошибка.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
ru: Произошла ошибка при удалении этого изображения

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
ru: Произошла ошибка при чтении этого файла.

en: An error occurred trying to open the identity provider domain for editing. The passed ID is invalid.
ru: Произошла ошибка при вызове домена SMTP-сервера для обработки. Переданный идентификатор недействителен.

en: An error occurred trying to open the identity provider for editing. The passed ID is invalid.
ru: Произошла ошибка при вызове домена SMTP-сервера для обработки. Переданный идентификатор недействителен.

en: An error occurred trying to open the server for editing. The passed ID is invalid.
ru: Произошла ошибка при открытии сервера для редактирования. Переданный идентификатор недействителен.

en: An error occurred when adding a new identity provider domain.
ru: Произошла ошибка при добавлении нового домена SMTP-сервера.

en: An error occurred when adding a new identity provider.
ru: Произошла ошибка при добавлении нового домена SMTP-сервера.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
ru: При добавлении сервера произошла ошибка. В библиотеке уже установлен SMTP-сервер.

en: An error occurred when adding this CSV profile
ru: Произошла ошибка при добавлении CSV профиля.

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
ru: При добавлении этого типа полномочий произошла ошибка. Код типа полномочий может уже существовать.

en: An error occurred when adding this cash register.
ru: Произошла ошибка при добавлении кассового аппарата.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
ru: При добавлении этого города произошла ошибка. Идентификатор города, возможно, уже существует.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
ru: При добавлении этого источника классификации произошла ошибка. Возможно, код уже существует?

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
ru: Произошла ошибка при добавлении сведений. Проверьте журнал.

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
ru: При добавлении этой валюты произошла ошибка. Возможно, код валюты уже существует

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
ru: При добавлении этого рабочего стола произошла ошибка. Идентификатор рабочего стола может уже существовать

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
ru: При добавлении этого правила подачи произошла ошибка. Возможно, код уже существует?

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
ru: При добавлении этой структуры произошла ошибка. Возможно, эта структура уже существует.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
ru: При добавлении этой библиотеки произошла ошибка. Возможно, код филиала уже существует.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
ru: Произошла ошибка при добавлении этой библиотеки. Идентификатор библиотеки уже существует в этой группе.

en: An error occurred when adding this quote
ru: Произошла ошибка при создании этого списка

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
ru: При добавлении этого правила разделения произошла ошибка. Возможно, код уже существует?

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
ru: Ошибка при добавлении этого перевода

en: An error occurred when creating this list.
ru: Во время создания списка произошла ошибка.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
ru: При создании этого списка произошла ошибка. Название %s уже существует.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
ru: Произошла ошибка во время удаления этого CSV профиля. Проверьте журнал

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
ru: Произошла ошибка при удалении типа авторитетного источника. Проверьте журнал.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs.
ru: При удалении категории авторитетной записи произошла ошибка. Проверьте журнал.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs.
ru: Произошла ошибка при удалении авторитетной записи. Проверьте журнал.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs.
ru: Произошла ошибка во время удаления города. Проверьте журнал.

en: An error occurred when deleting this classification source.
ru: Произошла ошибка при удалении источника классификации.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs
ru: Произошла ошибка при удалении содержимого. Проверьте журнал

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
ru: Произошла ошибка при удалении валюты. Проверьте журнал

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
ru: Произошла ошибка при удалении стола книговыдачи. Проверьте журнал

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
ru: Произошла ошибка при удалении правила заполнения. Возможно это правило используется в одном из источников классификации.

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
ru: Произошла ошибка при удалении структуры. Проверьте журнал.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
ru: Произошла ошибка при удалении типа экземпляра. Проверьте журнал

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
ru: Произошла ошибка при удалении библиотеки. Проверьте журнал.

en: An error occurred when deleting this list.
ru: Во время удаления списка произошла ошибка.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
ru: Произошла ошибка при удалении категории читателя. Проверьте журнал

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
ru: Произошла ошибка при удалении категории читателя. Проверьте журнал.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
ru: Произошла ошибка при удалении правила разделения. Возможно правило используется в одной из классификаций.

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
ru: Произошла ошибка при удалении этого перевода

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
ru: При вставке этой категории разрешенных значений произошла ошибка. Возможно, название категории уже существует.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
ru: При вводе этого разрешенного значения произошла ошибка. Возможно, значение или категория уже существуют.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists
ru: При вставке данного типа элемента произошла ошибка. Возможно, это значение уже существует

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist
ru: При вставке этой категории читателей произошла ошибка. Категория читателя может уже существовать

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
ru: При вставке этой категории читателей произошла ошибка. Категория читателя может уже существовать.

en: An error occurred when saving this credit type
ru: Произошла ошибка при сохранении типа расходов

en: An error occurred when saving this debit type
ru: Произошла ошибка при сохранении типа дохода

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists
ru: При обновлении этого CSV-профиля произошла ошибка. Возможно, он уже существует

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
ru: При обновлении этого авторитетного источника произошла ошибка. Возможно, он уже существует.

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
ru: При обновлении этого авторитетного значения произошла ошибка. Возможно, это значение уже существует.

en: An error occurred when updating this cash register.
ru: Произошла ошибка при обновлении кассового аппарата.

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
ru: При обновлении этого города произошла ошибка. Возможно, он уже существует.

en: An error occurred when updating this classification source.
ru: Произошла ошибка при обновлении источника классификации.

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists
ru: При обновлении этого содержимого произошла ошибка. Возможно, он уже существует

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists
ru: Произошла ошибка при обновлении валюты. Возможно такая валюта уже существует

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists
ru: Произошла ошибка при обновлении кафедры выдачи книг. Возможно такая кафедра уже существует

en: An error occurred when updating this filing rule.
ru: Произошла ошибка при обновлении правила заполнения.

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
ru: Произошла ошибка при обновлении структуры. Возможно она уже существует.

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists
ru: Произошла ошибка при загрузке типа экземпляра. Возможно это значение уже существует

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
ru: Произошла ошибка при обновлении библиотеки. Возможно она уже существует.

en: An error occurred when updating this list.
ru: Во время обновления списка произошла ошибка.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists
ru: Произошла ошибка при обновлении категории читателей. Возможно она уже существует

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
ru: Произошла ошибка при обновлении категории читателей. Возможно она уже существует.

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists
ru: При обновлении цитаты произошла ошибка. Возможно она уже существует

en: An error occurred when updating this splitting rule.
ru: Произошла ошибка при обновлении правила разделения.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
ru: Произошла ошибка при обновлении этого перевода.

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
ru: Произошла ошибка при создании нового списка

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
ru: Произошла ошибка при создании этого списка

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
ru: Произошла ошибка при удалении списка

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
ru: Произошла ошибка при загрузке списка

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
ru: Произошла ошибка при обновлении списка

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
ru: Произошла ошибка при обновлении списка

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
ru: Произрошла ошибка, попробуйте еще раз: %s

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs
ru: Произошла ошибка. Проверьте журнал

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
ru: Произошла ошибка. Невозможно обновить список читателей.

en: An error on setting library default.
ru: Произошла ошибка при установки библиотеки по умолчанию.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
ru: Обнаружена ошибка и %s процесс для %s %s не был завершен. Обратитесь к вашему системному администратору для проверки журнала ошибок.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
ru: Обнаружена ошибка: %s Обратитесь к вашему системному администратору для проверки журнала ошибок.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
ru: Изображение с названием '%s' уже существует.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
ru: Имя индекса, например, заглавие или Local-Number

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
ru: Внутренняя ссылка в клиенте не работает, и страница не существует

en: An unknown error has occurred.
ru: Случилась неизвестная ошибка.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
ru: Произошла неизвестная ошибка при попытке добавить экземпляр

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
ru: Произошла неизвестная ошибка при попытке выдать экземпляр

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
ru: Попытка выполнить неподдерживаемую операцию на %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
ru: Попытка выполнить неподдерживаемую операцию.

en: Analytics
ru: Аналитическое описание

en: Analyze items
ru: Анализировать составные части

note: SCRIPT
en: Anchor
ru: Отступ

note: SCRIPT
en: Anchor...
ru: Отступ...

note: SCRIPT
en: Anchors
ru: Анкоры

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
ru: Животные и Природа

en: Anonymize checkout history
ru: Анонимизировать историю книговыдач

en: Another pattern with this name already exists.
ru: Другой шаблон с таким названием уже существует.

en: Any
ru: произвольно

en: Any audience
ru: любая аудитория

en: Any category code
ru: Любой код категории

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
ru: Любые изменения в конфигурации вступят в силу только после полной переиндексации. До тех пор поиск может работать некорректно.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
ru: Изменения не будут сохранены. Продолжить?

en: Any collection
ru: Любая коллекция

en: Any content
ru: Любое содержимое

en: Any format
ru: Любой формат

en: Any item
ru: Любой экземпляр

en: Any item type
ru: Любой тип единицы

en: Any items with existing course reserves will have their
ru: Любые экземпляры с существующим резервированием курса будут иметь свои

en: Any library
ru: Любая библиотека

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
ru: Любая плата за утерянный экземпляр останется на счету читателя.

en: Any phrase
ru: Любая фраза

en: Any processing fees for this item will remain on the patron's account.
ru: Любая плата за утерянный экземпляр останется на счету читателя.

en: Any shelving location
ru: Любое полочное местоположение

en: Any status except cancelled
ru: Любой статус кроме отменено

en: Any vendor
ru: Любой поставщик

en: Any word
ru: Любое слово

en: Any:
ru: Любой:

en: Anyone seeing this list
ru: Этот список виден всем

en: Apache License, Version 2.0
ru: Лицензия Apache, версия 2.0

en: Apache version:
ru: Версия Apache:

en: Appear in position:
ru: Появляются в позиции:

en: Append
ru: Прикрепить

en: Appended
ru: Добавлен

en: Applied
ru: Применено

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
ru: Употреблено другое правило соответствия. Количество подходящих записей теперь %s

note: SCRIPT
en: Apply
ru: Применить

en: Apply
ru: Применить

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
ru: Применить другое правило соответствия

en: Apply discount
ru: Применить скидку

en: Apply field weights to search
ru: Применить веса полей для поиска

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
ru: Применить фильтр

en: Apply filter(s)
ru: Применить фильтры

en: Apply template
ru: Применить шаблон

en: Approve
ru: Подтвердить

en: Approve an acquisitions basket
ru: Подтвердить корзину заказов

en: Approved
ru: Утверждено

en: Approved comments
ru: Одобренные комментарии

en: Approved tags
ru: Утвержденные теги

en: April
ru: Апрель

en: Arabic
ru: арабский

en: Arcadia Public Library, USA
ru: Публичная библиотека Аркадии, США

en: Archive
ru: Архив

en: Archived
ru: В архиве

note: %1$s:  END
en: Archived %s
ru: В архиве %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
ru: Вы действительно хотите добавить новый экземпляр? Любые изменения, сделанные на этой странице, будут утеряны.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
ru: Вы действительно хотите отменить этот запрос статьи?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
ru: Хотите ли Вы на самом деле отменить это резервирование?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
ru: Вы действительно хотите отменить этот импорт?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
ru: Вы действительно хотите отменить этот заказ (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
ru: Вы действительно хотите отменить изменения?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
ru: Вы действительно хотите изменить библиотеку самовывоза с %s на %s для данного запроса?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
ru: Вы действительно хотите дублировать эту книговыдачу и правила начисления штрафов с %s на %s библиотеки? Это переопределит существующие правила в этой библиотеке.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
ru: Вы действительно хотите дублировать стандартные правила для %s библиотеки? Это переопределит существующие правила в этой библиотеке.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
ru: Вы действительно хотите закрыть корзину заказов %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
ru: Вы действительно хотите закрыть эту корзину заказов и создать заказ EDIFACT?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
ru: Вы действительно хотите закрыть эту группу корзин?

en: Are you sure you want to delete
ru: Вы действительно хотите удалить

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete "%s"?
ru: Вы действительно хотите удалить "%s"?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
ru: Вы действительно хотите удалить %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
ru: Вы действительно хотите удалить %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
ru: Вы действительно хотите удалить пакет %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
ru: Вы действительно хотите удалить изображения: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
ru: Вы действительно хотите удалить сервер %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
ru: Вы действительно хотите удалить %s выбранных записей из истории поиска?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
ru: Вы действительно хотите удалить клуб %s? Это отменит регистрацию всех читателей в этом клубе.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
ru: Вы действительно хотите удалить шаблон клуба %s? Это удалит все клубы, использующие этот шаблон, и отменит регистрацию читателей.

en: Are you sure you want to delete the following quote?
ru: Вы действительно хотите удалить эту цитату?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
ru: Вы действительно хотите удалить список %s?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
ru: Вы действительно хотите удалить читателя %s %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранное содержимое?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранные отчеты?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранную запись истории поиска?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
ru: Вы действительно хотите удалить эти предложения?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
ru: Вы действительно хотите удалить этот OAI набор?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
ru: Вы действительно хотите удалить этот авторитетный источник?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
ru: Вы действительно хотите удалить эту категорию списочных значений?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
ru: Вы действительно хотите удалить это списочное значение?

en: Are you sure you want to delete this basket?
ru: Вы действительно хотите удалить эту корзину заказов?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
ru: Вы действительно хотите удалить этот источник классификации?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить содержимое? Это действие нельзя отменить.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
ru: Вы действительно хотите удалить этот курс?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
ru: Вы действительно хотите удалить этот курс? Есть %s присоединенных экземпляров.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
ru: Вы действительно хотите удалить этот курс? Есть %s присоединенный экземпляр.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
ru: Вы действительно хотите удалить это изображение обложки?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
ru: Вы действительно хотите удалить эту доставку?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить это словарное определение? Это невозможно вернуть.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
ru: Вы действительно хотите удалить это поле?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
ru: Вы действительно хотите удалить этот файл?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
ru: Вы действительно хотите удалить этот файл?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
ru: Вы действительно хотите удалить это правило заполнения?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
ru: Вы действительно хотите удалить это изображение?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
ru: Вы действительно хотите удалить эту счет-фактуру?

en: Are you sure you want to delete this item group?
ru: Вы действительно хотите удалить эту группу экземпляров?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
ru: Вы действительно хотите удалить этот экземпляр?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
ru: Вы действительно хотите удалить этот ключ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
ru: Действительно ли Вы хотите удалить этот список?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
ru: Вы действительно хотите удалить этот макрос?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
ru: Вы действительно хотите удалить это сообщение?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить эту новость? Это невозможно вернуть.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
ru: Вы действительно хотите удалить этот шаблон нумерации?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
ru: Вы действительно хотите удалить этого читателя из пакета билетов?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить изображение этого посетителя? Это не может быть отменено.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
ru: Вы действительно хотите удалить этот профиль?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту запись?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить этот отчет? Это невозможно вернуть.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить это правило? Это невозможно вернуть.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
ru: Вы действительно хотите удалить этот сохраненный отчет?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
ru: Вы действительно хотите удалить это правило разделения?

en: Are you sure you want to delete this stage?
ru: Вы действительно хотите удалить этот этап?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
ru: Вы действительно хотите удалить периодичность этой подписки?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
ru: Вы действительно хотите удалить это предложение?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
ru: Вы действительно хотите удалить этот перевод?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
ru: Вы действительно хотите удалить это?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
ru: Вы действительно хотите сделать это?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
ru: Вы действительно хотите редактировать еще одно правило?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
ru: Вы действительно хотите удалить ваши изменения?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
ru: Вы действительно хотите создать заказ EDIFACT и закрыть корзину заказов %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
ru: Вы действительно хотите объединить выбранных читателей?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
ru: Вы действительно хотите навсегда удалить этот пакет?

en: Are you sure you want to remove
ru: Вы действительно хотите удалить

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
ru: Вы действительно хотите удалить все экземпляры из курса?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
ru: Вы действительно хотите удалить номера наклеек: %s из этого пакета?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранных читателей из этого пакета?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранных читателей?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранные правила?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
ru: Вы действительно хотите удалить тег из этого заглавия?

en: Are you sure you want to remove these item(s) from their item group(s)?
ru: Вы действительно хотите удалить экземпляры из списка?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
ru: Вы действительно хотите удалить эти экземпляры из всех курсов?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
ru: Хотите ли Вы на самом деле удалить эти единицы из списка?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
ru: Вы действительно хотите удалить этот экземпляр из его расписания?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
ru: Вы действительно хотите удалить этот экземпляр из курса?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
ru: Вы действительно хотите удалить этот список?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот запрос и вернуть экземпляр в домашнюю библиотеку?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот запрос?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
ru: Вы действительно что хотите заново открыть эту корзину заказов?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
ru: Действительно ли Вы хотите заново открыть эту подписку?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
ru: Вы действительно хотите заменить текущее %s содержимое?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите заменить текущее изображение посетителя? Это не может быть отменено.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
ru: Вы уверены, что хотите изменить статус запроса с "Ожидание"?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
ru: Вы действительно хотите сохранить?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
ru: Вы действительно хотите отменить импорт этого пакета в каталог?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
ru: Вы действительно хотите удалить плагин %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
ru: Вы действительно хотите аннулировать этот кредит?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
ru: Вы действительно хотите удалить оплату %s? Это невозможно вернуть!

en: Are you sure you wish to delete this request?
ru: Вы действительно хотите удалить этот запрос?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
ru: Вы действительно хотите удалить этот экземпляр из его расписания?

en: Area
ru: Область

en: Area:
ru: Область:

en: Armenian Tigran Zargaryan
ru: Армянский язык Тигран Загарян (Tigran Zargaryan)

en: Arrived
ru: Поступил

note: SCRIPT
en: Arrows
ru: Стрелки

en: Article request fee
ru: Цена запроса статьи

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
ru: Цена запроса статьи для %s

en: Article requests
ru: Запросы статей

en: Article requests &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Запросы статей &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
ru: Запросы статей (%s)

en: Article requests:
ru: Запросы статей:

en: Article title
ru: Заглавие статьи

note: SCRIPT
en: Ascending
ru: По возрастанию

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
ru: Запросите или измените права пользователя. Пользователь %s должен иметь USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE права доступа в базе данных %s.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
ru: Попросите системного администратора настроить эту функцию или удалите эту заметку с помощью

en: Asked
ru: Затребовано

en: Assistant:
ru: Ассистент:

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
ru: По крайней мере один экземпляр %s выдан во временное пользование.

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
ru: У одного или нескольких читателей присутствует более одного значения в данном атрибуте

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
ru: У двух или более читателей присутствует одно и то же значение в данном атрибуте

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
ru: Необходимо выбрать как минимум две записи для объединения.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
ru: В библиотеке: «%s»

en: Athens County Public Libraries
ru: Публичные библиотеки округа Афины

en: Athens County Public Libraries, USA
ru: Публичные библиотеки округа Афины, США

en: Atomic update error :
ru: Ошибка обновления :

en: Atomic updates:
ru: Обновления:

en: Attach an item
ru: Присоединить экземпляр

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
ru: Присоединить экземпляр %s в %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Прикрепить экземпляр к %s &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Attach another item
ru: Присоединить другой экземпляр

en: Attach item
ru: Присоединить экземпляр

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
ru: Присоединить эту корзину к новой группе корзин с тем же названием

en: Attempt to delete record failed.
ru: Попытка удалить запись не удалась.

en: Attention
ru: Внимание

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
ru: Значение атрибута "%s" уже используется в записи другого читателя.

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Attributes:
ru: Атрибуты:

en: Audio alerts
ru: Аудио оповещения

en: Audio alerts
ru: Звуковые уведомления

en: Audio alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Звуковые уведомления &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Audio alerts are disabled
ru: Звуковые уведомления отключены

en: AudioAlerts
ru: ЗвуковыеУведомления

en: August
ru: Август

en: Auth field copied
ru: Авторитетное поле для копирования

en: Auth value
ru: Авторитетный источник

en: Auth value:
ru: Авторитетный источник:

en: Authenticated
ru: Идентифицировано

en: Authentication
ru: Вход

en: Authentication providers
ru: Вход с помощью

en: Author
ru: Автор

en: Author (A-Z)
ru: Автор (по алфавиту)

en: Author (Z-A)
ru: Автор (возвратно по алфавиту)

en: Author (any):
ru: Автор (любой):

en: Author (corporate):
ru: Автор (организация):

en: Author (meeting / conference):
ru: Автор (встреча / конференция):

en: Author (meeting/conference):
ru: Автор (встреча/конференция):

en: Author (personal):
ru: Автор (имя лица):

en: Author(s)
ru: Автор(а)

en: Author(s):
ru: Автор(ы):

note: %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END
en: Author(s): %s%s%s
ru: Автор(ы): %s%s%s

en: Author:
ru: Автор:

en: Author:
ru: Автор:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
ru: Автор: %s

en: Authorised value category:
ru: Категория списочных значений:

en: Authorised values category
ru: Категория списочных значений

en: Authorised values category:
ru: Категория списочных значений:

en: Authorities
ru: Авторитетные источники

en: Authorities
ru: Авторитетные источники

en: Authorities &rsaquo; Koha
ru: Авторитетные источники &rsaquo; Koha

en: Authorities tables
ru: Авторитетные таблицы

en: Authorities:
ru: Авторитетные источники:

en: Authority
ru: Авторитетный источник

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
ru: Авторитетный источник № %s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
ru: Авторитетная запись %s

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
ru: Авторитетная запись %s успешно удалена.

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
ru: MARC-структура авторитетного источника для %s%s%sструктуры по умолчанию%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Структура MARC подполей авторитетного источника &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
ru: Структура MARC подполей авторитетного источника admin для %s (авторитетный источник: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
ru: MARC-структура подполя авторитетного источника для %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
ru: MARC-структура подполя авторитетного источника для %s

note: A
en: Authority control
ru: Авторитетный контроль

en: Authority details &rsaquo; Koha
ru: Подробнее об авторитетном источнике &rsaquo; Koha

en: Authority does not exist
ru: Авторитетный источник не существует

en: Authority field to copy:
ru: Поле авторитетного источника для копирования:

en: Authority record
ru: Авторитетная запись

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
ru: Авторитетная запись %s не существует в базе данных.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
ru: Авторитетная запись %s не изменена. Произошла ошибка

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
ru: Авторитетная запись %s успешно изменена.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
ru: Авторитетная запись %s не удалена. Произошла ошибка.

en: Authority search
ru: Авторитетные источники

en: Authority search results
ru: Результаты поиска в авторитетных источниках

en: Authority search results
ru: Результаты поиска в авторитетных источниках

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
ru: Результаты поиска в авторитетных источниках &rsaquo; Авторитетные источники &rsaquo; Koha

en: Authority type
ru: Тип авторитетного источника

en: Authority type
ru: Тип авторитетного источника

en: Authority type added successfully.
ru: Тип авторитетного источника добавлен.

en: Authority type deleted successfully.
ru: Тип авторитетного источника удален.

en: Authority type updated successfully.
ru: Тип авторитетного источника обновлен.

en: Authority type:
ru: Тип авторитетного источника:

en: Authority types
ru: Типы авторитетных источников

en: Authority:
ru: Авторитетный источник:

en: Authorized
ru: Авторитетное

en: Authorized value
ru: Авторитетное значение

en: Authorized value added successfully.
ru: Авторитетное значение добавлено.

en: Authorized value category
ru: Категория авторитетного значения

en: Authorized value category added successfully.
ru: Категория авторитетного значения добавлена.

en: Authorized value category deleted successfully.
ru: Категория авторитетного значения удалена.

en: Authorized value category:
ru: Категория авторитетного значения:

en: Authorized value category:
ru: Категория авторитетного значения:

en: Authorized value deleted successfully.
ru: Авторитетное значение удалено.

en: Authorized value updated successfully.
ru: Авторитетное значение обновлено.

en: Authorized value:
ru: Авторитетное значение:

en: Authorized value:
ru: Авторитетное значение:

en: Authorized values
ru: Авторитетные значения

en: Authorized values
ru: Авторитетные значения

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
ru: Списочные значения для категории %s

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
ru: Авторитетные значения для категории %s

en: Authors
ru: Авторы

en: Authors:
ru: Авторы:

en: Auto ordering
ru: Автоматический заказ

en: Auto register
ru: Авто регистрация

en: Auto register:
ru: Авто регистрация:

en: Auto renewal
ru: Автоматическое продление

en: Auto subscription sharing:
ru: Автоматический обмен подпиской:

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
ru: Автозаполнение строки

en: Auto-renewal
ru: Автоматическое продление

en: Auto-renewal:
ru: Автоматическое продление:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
ru: Автоматическое продление: Читатель отказался

en: AutoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
ru: AutoMemberNum включен, но номер читательского билета помечен как обязательный в BorrowerMandatoryField: автоматический расчет отключен.

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
ru: Автолокация включена, и вы входите в систему с IP-адресом, который не соответствует вашей библиотеке.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
ru: Результаты автоматической ссылки на авторитетность:

en: Automatic checkin
ru: Автоматическое продление

en: Automatic checkin:
ru: Автоматическое продление:

en: Automatic item modifications by age
ru: Автоматические изменения экземпляров по сроку давности

en: Automatic item modifications by age
ru: Автоматические изменения экземпляров по сроку давности

en: Automatic item modifications by age &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Автоматическое изменение экземпляров по сроку давности &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Automatic ordering:
ru: Автоматический заказ:

en: Automatic renewal
ru: Автоматическое продление

en: Automatic return to holding
ru: Автоматический возврат в фонд

en: Automatic return to home
ru: Автоматический возврат

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Availability
ru: Доступность

en: Availability:
ru: Доступность:

en: Available
ru: Доступно

en: Available barcodes
ru: Доступные штрих-коды

en: Available call numbers
ru: Доступные расстановочные шифры

note: INPUT type=text
en: Available copy
ru: Доступная копия

en: Available copy numbers
ru: Доступные номера копий

en: Available enumeration
ru: Доступная нумерация

en: Available for
ru: Доступно для

en: Available in the library
ru: Доступно в библиотеке

en: Available item types
ru: Доступные классы экземпляров

en: Available locations
ru: Доступные местоположения

en: Available since
ru: Доступно с

en: Average checkout period
ru: Средний период книговыдачи

en: Average checkout period statistics
ru: Статистика по среднему времени займы

en: Average loan time
ru: Среднее время ссуды

en: Average loan time
ru: Среднее время выдачи

en: Average loan time &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Среднее время выдачи &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: BIBTEX
ru: BibTeX

en: BSD 3-clause Licence
ru: Лицензия BSD с 3 пунктами

en: BSD License
ru: Лицензия BSD

en: BT
ru: ШТ

en: Back
ru: Вернуться

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
ru: Назад %s

en: Back side layout not used
ru: Задняя сторона не используется

en: Back to Tools
ru: Вернуться к инструментам

note: INPUT type=submit
en: Back to system preferences
ru: Возврат к параметрам системы

en: Back to the list
ru: Вернуться к списку

en: Backend
ru: Бэкэнд

note: SCRIPT
en: Background color
ru: Фоновый цвет

en: Backslash separated text (.csv)
ru: Текст, разделенный обратной косой чертой (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
ru: Неверный или отсутствующий адрес отправителя; проверьте адрес e-mail вашего подразделения или настройку KohaAdminEmailAddress.

en: Bankable
ru: Банковский

en: Bar
ru: Панель

en: Barcode
ru: Штрих-код

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
ru: Штрих-код «%s»

note: %1$s:  ITEM_DAT.barcode | html %2$s:  IF not_for_loan %3$s:  not_for_loan_description | html %4$s:  END
en: Barcode %s %s%s %s
ru: Штрих-код %s %s%s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
ru: Штрих-код: %s

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
ru: Штрих-код и библиографические данные распечатаны

en: Barcode file:
ru: Файл со штрих-кодами:

en: Barcode file:
ru: Файл со штрих-кодами:

en: Barcode height:
ru: Высота штрих-кода:

en: Barcode image generator
ru: Генератор штрих-кодов

en: Barcode image generator
ru: Генератор штрих-кодов

en: Barcode image generator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Генератор штрих-кодов &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Barcode list (one barcode per line):
ru: Список штрих-кодов (один штрих-код в каждой строке):

en: Barcode not found
ru: Штрих-код не найден

en: Barcode not found.
ru: Штрих-код не найден.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
ru: Штрих-код не найден. Следующие экземпляры были найдены в результате поиска:

en: Barcode precedes bibliographic data
ru: Штрих-код перед библиографическими сведениями

en: Barcode range
ru: Диапазон штрих-кодов

en: Barcode submitted
ru: Штрих-код отправлен

en: Barcode text must be numeric (0-9)
ru: Штрих-код должен состоять из цифр (0-9)

en: Barcode type
ru: Тип штрих-кода

en: Barcode type:
ru: Тип штрих-кода:

en: Barcode type:
ru: Тип штрих-кода:

en: Barcode:
ru: Штрих-код:

en: Barcode:
ru: Штрих-код:

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
ru: Штрих-код: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
ru: Штрих-код: %s

en: Barcodes
ru: Штрих-коды

en: Barcodes file
ru: Файл со штрих-кодами

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
ru: Штрих-коды с %s до %s

en: Barcodes not found
ru: Штрих-коды не найдены

en: Barcodes not found:
ru: Штрих-коды не найдены:

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
ru: Штрих-коды %s должны состоять из цифр

en: Barcodes:
ru: Штрих-коды:

en: Base-level allocated
ru: Выделено базового уровня

en: Base-level available
ru: Доступно базового уровня

en: Base-level ordered
ru: Заказано базового уровня

en: Base-level spent
ru: Базовый уровень потрачен

en: Basic configuration
ru: Основные настройки

en: Basic constraints
ru: Основные указания

en: Basic installation complete.
ru: Основная установка завершена.

en: Basic parameters
ru: Основные параметры

en: Basket
ru: Корзина заказов

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
ru: Корзина заказов № %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketno | html %4$s:  END %5$s:  booksellername | html
en: Basket %s %s (%s) %s for %s
ru: Корзина заказов %s %s (%s) %s для %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
ru: Корзина заказов %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
ru: Корзина заказов %s (%s) для %s

en: Basket (#)
ru: Корзина заказов (#)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
ru: Корзина заказов (%s)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Корзина (%s) &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

en: Basket by
ru: Корзина заказов по

en: Basket created by:
ru: Корзина заказов создана:

en: Basket creator
ru: Создатель корзины заказов

en: Basket deleted
ru: Корзина заказов удалёна

en: Basket details
ru: Подробности о корзине заказов

en: Basket export in acquisition
ru: Экспорт корзины

en: Basket group
ru: Группа корзин заказов

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
ru: Группа корзин заказов %s (%s) для

en: Basket group billing place:
ru: Место выставления счетов группы корзин:

en: Basket group delivery placename:
ru: Место доставки группы корзин:

en: Basket group name:
ru: Название группы корзин:

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
ru: Корзина № %s

en: Basket group:
ru: Группа корзин заказов:

en: Basket grouping
ru: Группировка корзин заказов

en: Basket grouping
ru: Группировка корзины заказов

en: Basket grouping for
ru: Группировка корзин заказов для

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
ru: Группировка корзины заказов %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
ru: Группы корзин заказов

en: Basket name
ru: Название корзины заказов

en: Basket name:
ru: Наименование корзины заказов:

en: Basket not found.
ru: Корзина заказов не найдена.

en: Basket:
ru: Корзина заказов:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
ru: Корзина заказов: %s

en: Basketgroup:
ru: Группа корзин:

en: Baskets
ru: Корзины заказов

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
ru: Корзины заказов для %s

en: Baskets in this group:
ru: Корзины заказов в этой группе:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
ru: Пакет %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
ru: Партия %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
ru: Пакет %s не полностью дедуплицирован.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
ru: Пакет %s не был удален.

en: Batch ID
ru: ID пакета

en: Batch add reserves
ru: Пакетное добавление резервирований

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
ru: Пакетное удаление записей

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
ru: Пакетное изменение записей

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
ru: Пакетное изменение библиографических записей

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record record deletion
ru: Пакетное удаление записей

en: Batch check out
ru: Пакетная выдача

en: Batch check out
ru: Пакетная книговыдача

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
ru: Подтверждение пакетной выдачи %s для %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
ru: Информация о пакетной выдаче %s для %s |%s|%s

en: Batch delete
ru: Удалить пакет

en: Batch delete patrons
ru: Пакетное удаление читателей

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
ru: Массовое удаление посетителей и вычищение истории оборота посетителей

en: Batch delete records
ru: Пакетное удаление записей

en: Batch description:
ru: Описание пакета:

en: Batch edit
ru: Редактировать партию

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Редактировать партию &rsaquo; Сериальные издания &rsaquo; Koha

en: Batch edit patrons
ru: Пакетное редактирование читателей

en: Batch edit records
ru: Пакетное редактирование записей

en: Batch editing
ru: Пакетное редактирование

en: Batch extend due dates
ru: Пакетное продление сроков возврата

en: Batch extend due dates &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Пакетное продление &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
ru: Пакетная отмена удержаний

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
ru: Пакетное %s удаление %s изменение %s экземпляров

en: Batch item deletion
ru: Пакетное удаление экземпляров

en: Batch item deletion
ru: Пакетное удаление экземпляров

en: Batch item deletion &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Пакетное удаление экземпляров &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Batch item modification
ru: Пакетное изменение экземпляров

en: Batch item modification
ru: Пакетное изменение экземпляров

en: Batch item modification &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Пакетное изменение экземпляров &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
ru: Пакетное удаление записей

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
ru: Пакетное изменение записей

en: Batch modify
ru: Изменение пакета

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
ru: Пакетные операции с %s%s%s%s%s видимыми записями

en: Batch patron deletion and anonymization
ru: Пакетное удаление читателей и анонимизация

en: Batch patron deletion and anonymization
ru: Пакетное удаление читателей и анонимизация

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
ru: Пакетное удаление читателей и анонимизация для %s

en: Batch patron modification
ru: Массовое изменение посетителей

en: Batch patron modification &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Пакетное изменение читателей &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Batch patrons modification
ru: Пакетное изменение читателей

en: Batch patrons results
ru: Результаты пакета читателей

en: Batch record deletion
ru: Пакетное удаление записей

en: Batch record deletion &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Пакетное удаление записей &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
ru: Пакетное изменение записей

en: Batch record modification &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Пакетное изменение записей &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: BUTTON
en: Batch remove
ru: Пакетное удаление

en: Batch remove reserves
ru: Пакетное удаление резервирований

en: Batch remove reserves
ru: Пакетное удаление резервирований

en: Batch:
ru: Пакет:

en: Batches
ru: Партии

en: BdP de la Meuse, France
ru: BdP de la Meuse, Франция

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
ru: Не забудьте указать адреса электронной почты для этих читателей.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
ru: Поскольку системная настройка "UseTransportCostMatrix" в настоящее время не включена, матрица транспортных затрат не используется.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
ru: Поскольку системная настройка 'ExtendedPatronAttributes`в настоящее время не включена, расширенные атрибуты читателя не могут быть присвоены записям читателя.

en: Before
ru: Перед

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
ru: Перед тем, как мы начнем, проверьте, имеете ли Вы правильные учётные данные, и тогда продолжайте. Войдите под именем пользователя и паролем, предоставленными Вам Вашим системным администратором и размещенными в конфигурационном файле

en: Begin the onboarding process
ru: Начать процесс ввода в эксплуатацию

en: Beginning date:
ru: Дата начала:

en: Begins with
ru: Начинается с

en: Begins with:
ru: Начинается с:

en: Behavior
ru: Действия

en: BibLibre, France
ru: BibLibre, Франция

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
ru: Библиограф. запись %s

en: Biblio count
ru: Количество библиотечных записей

en: Biblio level hold.
ru: Резервирование уровня библ.записи.

en: Biblio numbers:
ru: Библио номера:

en: Biblio:
ru: Библиограф. запись:

en: Bibliographic
ru: Библиографический

en: Bibliographic data precedes barcode
ru: Штрих-код и библиографические данные

en: Bibliographic data to print
ru: Библиографические данные для печати

en: Bibliographic framework
ru: Библиографическая структура

en: Bibliographic information
ru: Библиографической информацией…

en: Bibliographic record
ru: Библиографическая запись

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
ru: Авторитетная запись № %s

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
ru: Библиографическая запись %s отсутствует в базе данных.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
ru: Библиографическая запись %s удалена.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
ru: Библиографическая запись %s не изменена. Произошла ошибка.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
ru: Библиографические записи %s успешно изменены.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
ru: Библиографическая запись %s не будет удалена. Удержание не удалось отменить (reserve_id %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
ru: Библиографическая запись %s не была удалена. Произошла ошибка.

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
ru: ID библиографической записи

en: Bibliographic record ID:
ru: ID библиографической записи:

en: Bibliographic record count
ru: Количество библиографических записей

en: Bibliographic record not found.
ru: Библиографическая запись не найдена.

en: Bibliographic record number:
ru: Контрольный номер библиографической записи:

en: Bibliographic record title
ru: Заглавие библиографической записи

en: Bibliographic record will be deleted too.
ru: Библиографическая запись тоже будет удалена.

en: Bibliographic record will not be deleted.
ru: Библиографическая запись не будет удалена.

en: Bibliographic records
ru: Библиографические записи

en: Bibliographic records added
ru: Библиографические записи добавлены

en: Bibliographic:
ru: Библиографический:

en: Bibliographies
ru: библиографические указатели

en: Biblionumber:
ru: № библиогр. записи:

en: Biblionumbers:
ru: Штрих-коды:

en: Biblios:
ru: Библ. записи:

en: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentina
ru: Провинциальная библиотека отца Мамерто Эскиу (францисканская провинция Асунсьон), Аргентина

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
ru: Центр библиотечного обслуживания Баден-Вюртемберг (BSZ), Германия

en: Bibliothèque Universitaire des Langues et Civilisations (
ru: Университетская библиотека языков и цивилизаций (

en: Billing date
ru: Дата оформления счета

en: Billing date:
ru: Дата оформления счета:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
ru: Дата оформления счета: Все до %s

en: Billing place
ru: Место выставления счета

en: Billing place:
ru: Место расчётов:

en: Billing place:
ru: Место выставления счета:

en: Biography
ru: Биография

en: Birmingham (UK) based developer Mark James for the famfamfam Silk iconset.
ru: Бирмингем (Великобритания) разработчик Марк Джеймс (набор значков famfamfam).

note: SCRIPT
en: Black
ru: Черный

note: SCRIPT
en: Block
ru: Блокировать

en: Block
ru: Блокировать

en: Block expired patrons:
ru: Блокировать просроченных читателей:

note: SCRIPT
en: Blocked!
ru: Заблокирован!

note: SCRIPT
en: Blockquote
ru: Цитата

note: SCRIPT
en: Blocks
ru: Блоки

note: SCRIPT
en: Blue
ru: Голубой

note: SCRIPT
en: Body
ru: Тело

note: SCRIPT
en: Bold
ru: Полужирный

en: Book drop mode
ru: Режим возврата в Книжный ящик

en: Book drop mode.
ru: Режим возврата в Книжный ящик.

en: Book fund:
ru: средства:

en: Boolean
ru: Булевый

en: Bootstrap Icons
ru: Значки Bootstrap

note: SCRIPT
en: Border
ru: Граница

note: SCRIPT
en: Border color
ru: Цвет границы

note: SCRIPT
en: Border style
ru: Стиль границы

note: SCRIPT
en: Border width
ru: Ширина границы

en: Born:
ru: Дата рождения:

en: Borrower
ru: Заемщик

en: Borrower number
ru: Номер абонента библиотеки

en: Borrowernumber
ru: ID читателя

en: Borrowernumber list (one number per line):
ru: Список номеров читательских билетов (один номер билета в строке):

en: Borrowernumber:
ru: Номер пользователя АБИС:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
ru: ID читателя: %s

en: Borrowernumbers
ru: ID читателя

en: Borrowernumbers already in list
ru: Номера билетов уже в списке

en: Borrowernumbers not found
ru: Номера билетов не найдены

note: SCRIPT
en: Bottom
ru: Низ

en: Braille
ru: печать шрифтом Брайля

en: Branch
ru: Подразделение

note: NAV
en: Breadcrumb
ru: Навигация

en: Briar Cliff University, USA
ru: Университет Брайар Клифф, США

en: Bridge Material Type Icons Project
ru: Проект значков типов материалов «Bridge Material Type Icons»

en: Brief display
ru: Кратко

note: SCRIPT
en: Brightness
ru: Яркость

en: Brimbank City Council, Australia
ru: Городской совет Бримбанка, Австралия

note: ABBR
en: Broader Term
ru: Более Широкий Термин

en: Brooke Johnson
ru: Брук Джонсон (Brooke Johnson)

en: Brooklyn Law School Library, USA
ru: Библиотека Бруклинской школы права, США

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
ru: Просмотр по фамилии: %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Browse for an image
ru: Найти изображение

en: Browse selected records
ru: Просмотреть выбранные записи

en: Browse system logs
ru: Просмотр системных протоколов

en: Browse the system logs
ru: Просмотр протоколов системы

en: Browse the system logs
ru: Просмотр системных журналов

en: Budget
ru: Бюджет

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
ru: Бюджет %s [id=%s]%s (неактивная)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
ru: Бюджет %s закрыт

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
ru: Бюджет %s закрыт

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
ru: Дата окончания бюджета должна быть на или после даты начала бюджета

en: Budget id
ru: ID бюджета

en: Budget name
ru: Название бюджета

en: Budget period description
ru: Описание бюджетного периода

en: Budget:
ru: Бюджет:

en: Budgeted cost
ru: Бюджетная стоимость

en: Budgeted cost tax exc.
ru: Бюджетная стоимость без налога

en: Budgeted cost tax inc.
ru: Бюджетная стоимость с налогом

en: Budgeted cost:
ru: Ориентировочная цена:

en: Budgets
ru: Сметы

en: Budgets administration
ru: Управление сметами

en: Budgets administration
ru: Управление сметами

en: Bug wrangler
ru: Обработчик ошибок

en: Bug wranglers:
ru: Тестировщики:

en: Build a new report?
ru: Сформировать новый отчёт?

en: Build a report
ru: Построение отчёта

en: Build and run reports
ru: Построение и выполнение отчётов

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
ru: Построить новый

en: Built-in offline circulation interface
ru: Встроенный интерфейс оффлайн книговыдачи

note: SCRIPT
en: Bullet list
ru: Список маркеров

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Bundle contents for %s
ru: Содержимое комплекта для %s

en: Bundle contents list updated
ru: Список содержимого комплекта обновлен

en: Bundle had missing items
ru: В пакете присутствуют отсутствующие экземпляры

en: Bundle had unexpected items
ru: Непредусмотренные экземпляры в наборе

note: OPTION
en: Bundle losses are set at checkin automatically
ru: Потери комплектов устанавливаются автоматически при регистрации

en: Bundle verified
ru: Комплект подтвержден

en: By
ru: Кем

en: By borrowernumber
ru: По номеру читателя

en: By card number
ru: По номеру читательского билета

en: By patron list
ru: По списку читателей

en: By:
ru: По:

note: %1$s:  group_by = loopfilte.filter %2$s:  IF ( group_by == "homebranch") %3$s:  ELSIF ( group_by == "itype" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: By: %s %s Home library %s Item type %s None %s
ru: Подпись: %s %s Домашняя библиотека %s Тип экземпляра %s Пусто %s

en: ByWater Solutions, USA
ru: Bywater Solutions, США

en: Bytes
ru: Байт

en: C &amp; P Bibliography Services, USA
ru: C &amp; P Bibliography Services, США

note: %1$s:  cookie | html %2$s:  interface | html %3$s:  interface | html %4$s:  interface | html %5$s:  interface | html %6$s:  interface | html %7$s:  interface | html %8$s:  interface | html %9$s:  interface | html %10$s:  interface | html %11$s:  interface | html %12$s:  interface | html %13$s:  inte
en: CACHE MANIFEST # %s # Explicitly cached 'master entries'. CACHE: /cgi-bin/koha/circ/offline.pl %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap-theme.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.js %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.css %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.js %s/lib/jquery/jquery-3.6.0.min.js %s/lib/jquery/jquery-migrate-3.3.2.min.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.highlight-3.js %s/lib/shortcut/shortcut.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.indexeddb.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.validate.min.js %s/%s/css/print.css %s/%s/css/staff-global.css %s/%s/js/basket.js %s/%s/js/offlinecirc.js %s/%s/js/staff-global.js %s/prog/img/koha-logo-medium.png %s/prog/img/loading.gif %s/prog/sound/beep.ogg %s/prog/sound/critical.ogg # Resources that require the user to be online. NETWORK: * # Resources that can be substituted if the user is offline FALLBACK:
ru: CACHE MANIFEST # %s # Явно кэшированные «основные записи». CACHE: /cgi-bin/koha/circ/offline.pl %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap-theme.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.js %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.css %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.js %s/lib/jquery/jquery-3.6.0.min.js %s/lib/jquery/jquery-migrate-3.3.2.min.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.highlight-3.js %s/lib/shortcut/shortcut.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.indexeddb.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.validate.min.js %s/%s/css/print.css %s/%s/css/staff-global.css %s/%s/js/basket.js %s/%s/js/offlinecirc.js %s/%s/js/staff-global.js %s/prog/img/koha-logo-medium.png %s/prog/img/loading.gif %s/prog/sound/beep.ogg %s/prog/sound/critical.ogg # Ресурсы, требующие, чтобы пользователь был в сети NETWORK: * # Ресурсы, которые могут быть заменены, если пользователь оффлайн FALLBACK:

en: CC-0 license
ru: CC-0 лицензия

en: CD audio
ru: аудио CD

en: CD software
ru: программное обеспечение на CD

note: For the first occurrence, %1$s:  csv_profile.profile | html
en: CSV - %s
ru: CSV — «%s»

en: CSV profile ID
ru: ID CSV профиля

en: CSV profile added successfully
ru: Профиль CSV добавлен

en: CSV profile deleted successfully
ru: Профиль CSV удален

en: CSV profile updated successfully
ru: Профиль CSV обновлен

en: CSV profile:
ru: Профиль CSV:

en: CSV profiles
ru: Профили форматирования CSV

en: CSV profiles
ru: Профили CSV

en: CSV separator
ru: Разделитель для CSV-файла

en: CSV separator:
ru: Разделитель для CSV-файла:

en: CSV type
ru: Тип CSV

en: Cache expiry (seconds)
ru: Актуальность кэша (секунды)

en: Cache expiry:
ru: Актуальность кэша:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
ru: Рассчитано на %s. С %s по %s

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendar information
ru: Календарная информация

en: California College of the Arts, USA
ru: Калифорнийский колледж искусств, США

en: Call Number
ru: Расстановочный шифр

en: Call number
ru: Шифр хранения

en: Call number (0-9 to A-Z)
ru: Шифр хранения (от 0-9 к A-Z,А-Я)

en: Call number (Z-A to 9-0)
ru: Шифр хранения (от Я-А,Z-A к 9-0)

en: Call number browser
ru: Обзор расстановочных шифров

en: Call number browser &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Обзор расстановочных шифров &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Call number classification scheme
ru: Схема классификации расстановочных шифров

en: Call number classification scheme:
ru: Схема классификации расстановочных шифров:

en: Call number range
ru: Диапазон расстановочных шифров

en: Call number:
ru: Шифр хранения:

en: Call number:
ru: Расстановочный шифр:

en: Call numbers
ru: Расстановочные шифры

note: SCRIPT
en: Callnumber
ru: Расстановочный шифр

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
ru: Шифр хранения: %s

en: Calyx, Australia
ru: Calyx, Австралия

en: Camden County, USA
ru: Камден Каунти, США

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
ru: Может быть введено как одна IP или как подсеть, например 192.168.1 .*

en: Can be guarantee
ru: Может быть поручителем

en: Can be manually added ?
ru: Можно добавить вручную?

en: Can be manually invoiced?
ru: Выставить счет-фактуру вручную?

en: Can be sold?
ru: Можно продать?

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
ru: Может использоваться для дальнейшей сортировки и фильтрации ваших отчетов. По умолчанию эта категория пуста. Значения здесь должны включать код списочного значения из REPORT_GROUP в поле Описание (ЭК), чтобы связать подгруппу с соответствующей группой.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
ru: Невозможно закрыть корзины, в которых есть экземпляры с неопределенными ценами в них.

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
ru: Не удается заново открыть корзины, входящие в группу корзин.

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
ru: Невозможно обновить читателя. %s Номер билета: %s %s (Borrowernumber: %s)

en: Can't be cancelled when item is in transit
ru: Экземпляр в пути. Невозможно отменить

en: Can't cancel order
ru: Не удается отменить заказ

en: Can't cancel order and delete catalog record
ru: Невозможно отменить заказ и удалить запись в каталоге

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
ru: Невозможно отменить заказ, (%s) резервирований связаны с этим заказом. Сначала отмените резервирования

en: Can't cancel receipt
ru: Невозможно отменить получение

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
ru: Невозможно удалить запись в каталоге или заказ, сначала отмените резервирования

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
ru: Невозможно удалить запись в каталоге из-за %s существующих резервирований

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
ru: Невозможно удалить запись каталога из-за %s существующих экземпляров

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
ru: Невозможно удалить запись каталога, сначала удалите другие заказы, связанные с ней

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
ru: Не удается удалить запись в каталоге, сначала удалите подписки

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
ru: Невозможно удалить запись каталога, см. ограничения ниже

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
ru: Не удается сохранить запись, потому что следующее поле не заполнено:

en: Can't scan the code?
ru: Не удалось сканировать штрих-код?

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel a confirmed request
ru: Отменить подтвержденный запрос

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
ru: Отменить все

en: Cancel an order
ru: Отменить заказ

en: Cancel and return to order
ru: Отменить и вернуться к заказу

note: INPUT type=submit
en: Cancel and transfer all
ru: Отменить и переместить все

note: A
en: Cancel article request
ru: Отменить запрос статьи

en: Cancel charge
ru: Отменить плату

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
ru: Отменить выдачу и резервировать для %s

en: Cancel enrollment
ru: Отменить регистрацию

en: Cancel filter
ru: Отмена фильтрации

en: Cancel hold
ru: Отменить резервирование

en: Cancel hold (X)
ru: Отменить резервирование (X)

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
ru: Отменить резервирование и вернуться к : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
ru: Отменить резервирование и вернуться к: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
ru: Отменить резервирование и попытаться переместить:

en: Cancel import
ru: Отменить импорт

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
ru: Отменить отмеченные резервирования

note: SCRIPT
en: Cancel merge
ru: Отменить объединение

en: Cancel modifications
ru: Отменить изменения

en: Cancel notification
ru: Отменить уведомление

en: Cancel order
ru: Отменить заказ

en: Cancel order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
ru: Отменить заказ &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
ru: Отменить заказ и запись в каталоге

en: Cancel order and delete catalog record
ru: Отменить заказ и удалить запись в каталоге

en: Cancel recall
ru: Отменить запрос

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.first_recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
ru: Отменить запрос и вернуться к: %s

en: Cancel receipt
ru: Отменить получение

en: Cancel request
ru: Отменить запрос

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
ru: Отменить выбранное (%s)

en: Cancel selected recalls
ru: Отменить выбранные запросы

en: Cancel transfer
ru: Отменить перемещение

en: Cancel transfer (X)
ru: Отменить перемещение (Х)

en: Cancel upload
ru: Отменить загрузку

en: Cancel?
ru: Отменить?

en: Canceled
ru: Отменено

en: Cancellation allowed
ru: Отмена разрешена

en: Cancellation date
ru: Дата отмены

en: Cancellation reason:
ru: Причина отмены:

en: Cancellation reason:
ru: Причина отмены:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
ru: Причина отмены: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
ru: Отмена запрошена

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cancelled charge
ru: Отмененная оплата

en: Cancelled hold
ru: Отмененное резервирование

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
ru: Отменено %s

en: Cancelled orders
ru: Отмененные заказы

en: Cannot add patron
ru: Неудалось добавить посетителя

en: Cannot be deleted
ru: Невозможно удалить

en: Cannot be ordered
ru: Не может быть заказано

note: I
en: Cannot be put on hold
ru: Невозможно установить резервирование

en: Cannot be renewed yet
ru: Нельзя продлить

en: Cannot be toggled
ru: Не может быть переключен

en: Cannot be transferred to pickup library
ru: Невозможно передать в библиотеку самовывоза

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
ru: Невозможно отменить получение этой строки заказа, так как в записях существует по крайней мере одно резервирование.

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
ru: Невозможно отменить получение этой строки заказа, поскольку она была создана на основе частичного получения строки заказа № %s, которая уже получена. Попробуйте сначала отменить его и повторите попытку.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
ru: Невозможно отменить получение. Возможные причины:

en: Cannot check in
ru: Нельзя вернуть

en: Cannot check in
ru: Нельзя вернуть

en: Cannot check out
ru: Не удается выдать

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
ru: Не удается выдать! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
ru: Не удается выдать! %s %s %s %s

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
ru: Невозможно создать выдачу на выходной день.

en: Cannot delete
ru: Не удается удалить

en: Cannot delete budget
ru: Не удается удалить смету

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Cannot delete budget '%s'
ru: Не удается удалить смету '%s'

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
ru: Невозможно удалить денежную единицу %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
ru: Невозможно удалить класс экземпляра '%s'

en: Cannot delete patron
ru: Неудалось удалить посетителя

en: Cannot delete this item type.
ru: Невозможно удалить этот тип экземпляра.

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
ru: Не удалось удалить: Категория %s используется

en: Cannot detect mana server at
ru: Невозможно обнаружить mana сервер на

en: Cannot edit
ru: Невозможно редактировать

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
ru: Невозможно редактировать справку: у читателя есть выданные экземпляры.

en: Cannot enqueue this job.
ru: Невозможно поставить в очередь.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
ru: Не удается открыть %s для чтения.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
ru: Не удается открыть и прочитать указатель папки (файл idlink.txt или datalink.txt).

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
ru: Невозможно открыть эту запись в основном редакторе

en: Cannot place hold
ru: Не удается установить резервирование

en: Cannot place hold from patron's library
ru: Невозможно зарезервировать из библиотеки читателя

en: Cannot place hold on some items
ru: Не удается зарезервировать некоторые экземпляры

en: Cannot place hold:
ru: Не удается установить резервирование:

en: Cannot process file as an image.
ru: Не удается обработать файл как изображение.

en: Cannot renew:
ru: Невозможно продлить:

en: Cannot take patron photo.
ru: Не удалось добавить фото читателя.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
ru: Невозможно протестировать шаблон прогнозирования по следующим причинам:

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
ru: Невозможно переместить экземпляр %s из-за ограничений на передачу

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
ru: Невозможно распаковать файл в директорию плагинов.

en: Cap fine at replacement price
ru: Ограничить размер штрафа ценой замены

note: SCRIPT
en: Capitalization
ru: Заглавные буквы

note: SCRIPT
en: Caption
ru: Подпись

en: Card
ru: Карточка

en: Card batch
ru: Пакет билетов

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
ru: Номер пакета билетов %s

en: Card batches
ru: Пакеты билетов

en: Card height:
ru: Высота билета:

en: Card number
ru: Номер читательского билета

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
ru: Номер билета %s недействителен %s (для читателя с ID %s)%s

en: Card number already in use.
ru: Номер билета уже используется.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
ru: Номер читательского билета может содержать до %s символов. %s

en: Card number length is incorrect.
ru: Неверная длина номера билета.

en: Card number list (one card number per line):
ru: Список номеров читательских билетов (один номер билета в строке):

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
ru: Номер читательского билета должен содержать от %s до %s символов. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
ru: Номер читательского билета должен быть точно %s символов. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
ru: Номер читательского билета не должен быть больше %s символов.

en: Card number:
ru: Номер читательского билета:

en: Card number:
ru: Номер читательского билета:

en: Card numbers not found
ru: Номера читательских билетов не найдены

en: Card preview
ru: Просмотр карточки

en: Card template
ru: Шаблон билета

en: Card templates
ru: Шаблоны билетов

en: Card width:
ru: Ширина билета:

en: Cardnumber
ru: Номер читательского билета

en: Cardnumber already in use.
ru: Номер читательского билета уже используется.

en: Cardnumber length is incorrect.
ru: Длина номера читательского билета неверна.

en: Cardnumbers
ru: Номера читательских билетов

en: Cardnumbers already in list
ru: Номера билетов уже в списке

en: Cardnumbers not found
ru: Номера билетов не найдены

en: Carnegie Stout Library, USA
ru: Библиотека Карнеги Стаута, США

note: SCRIPT
en: Cart
ru: Корзина

en: Cas login
ru: Вход через CAS

en: Cash management
ru: Управление наличностью

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
ru: Кассовый аппарат

en: Cash register ID:
ru: ID кассового аппарата:

en: Cash register added successfully.
ru: Кассовый аппарат добавлен.

en: Cash register archived successfully.
ru: Кассовый аппарат архивирован.

en: Cash register restored successfully.
ru: Кассовый аппарат восстановлен.

en: Cash register statistics
ru: Статистика по кассовым аппаратам

en: Cash register statistics
ru: Статистика по кассовым аппаратам

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
ru: Статистика по кассовым аппаратам %s до %s

en: Cash register updated successfully.
ru: Кассовый аппарат загружен.

en: Cash register:
ru: Кассовый аппарат:

en: Cash register:
ru: Кассовый аппарат:

en: Cash registers
ru: Кассовые аппараты

en: Cash registers for
ru: Кассовые аппараты для

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
ru: Сводная кассовая информация за %s

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
ru: Сводная кассовая информация за %s

en: Cashier
ru: Касса

en: Cashup &rsaquo; Koha
ru: Инструменты &rsaquo; Koha

en: Cashup all
ru: Обналичить все

en: Cashup history
ru: История платежей

en: Cashup summary
ru: Сводка кассовых аппаратов?

en: Cassette recording
ru: касетная запись

en: Catalog
ru: Каталог

en: Catalog
ru: Каталог

en: Catalog by item type
ru: Каталог по типам единиц

en: Catalog by item type
ru: Каталог по типам экземпляров

en: Catalog by item types &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Каталог по типам экземпляров &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Catalog details
ru: Информация для каталога

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
ru: Данные для каталога %s

en: Catalog search
ru: Поиск в каталоге

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Поиск в Каталоге &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Catalog statistics
ru: Статистика по каталогу

en: Catalog statistics
ru: Статистика по каталогу

en: Cataloging
ru: Каталогизация

en: Cataloging
ru: Каталогизация

note: %1$s:  IF ( total || breeding_loop ) %2$s:  ELSIF ( query ) %3$s:  END
en: Cataloging %s &rsaquo; Search results %s &rsaquo; No results found %s &rsaquo; Koha
ru: Каталогизация %s &rsaquo; Результаты поиска %s &rsaquo; Ничего не найдено %s &rsaquo; Koha

en: Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Cataloging authority plugin &rsaquo; Koha
ru: Плагин авторитетных источников в каталогизации &rsaquo; Koha

en: Cataloging editor
ru: Редактор для каталогизации

en: Cataloging search
ru: Поиск для каталогизации

en: Catalogs
ru: каталоги

en: Catalogue tables
ru: Таблицы каталога

en: Cataloguing items
ru: Таблицы Каталогизации

en: Cataloguing tables
ru: Таблицы каталогизации

en: Catalyst IT, New Zealand
ru: Catalyst IT, Новая Зеландия

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
ru: Категории будут присвоены загружаемым файлам. Без категории загрузка считается временной и может быть удалена во время автоматической очистки.

en: Category
ru: Категория

note: %1$s:  categorycode | html
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
ru: Тип %s все еще используется. Удаление невозможно!

en: Category (code)
ru: Тип (код)

en: Category code
ru: Код категории

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
ru: Код типа неизвестен.

en: Category code:
ru: Код категории:

en: Category deleted
ru: Категория удалена

en: Category name
ru: Название категории

en: Category type:
ru: Тип категории:

en: Category:
ru: Категория:

en: Category:
ru: Категория:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
ru: Тип: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
ru: Категория: «%s» (%s)

en: Categorycode
ru: Код_категории

note: SCRIPT
en: Cell
ru: Ячейка

note: SCRIPT
en: Cell padding
ru: Заполнение ячеек

note: SCRIPT
en: Cell properties
ru: Свойства ячейки

note: SCRIPT
en: Cell spacing
ru: Расстояние между ячейками

note: SCRIPT
en: Cell type
ru: Тип ячейки

en: Cell value
ru: Значение ячейки

en: Cell value
ru: Значение ячейки

en: Cells contain estimated values only.
ru: Ячейки содержат только оценочные значения.

en: Center
ru: Центр

en: Central Kansas Library System (CKLS), USA
ru: Центральная библиотечная система Канзаса (CKLS), США

en: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Canada
ru: Коллегиальный центр перегруппировки услуг (CCSR), Канада

en: Change
ru: Изменить

en: Change ILL request status
ru: Управление запросами МБА

en: Change amounts by
ru: Изменить суммы

en: Change basket group
ru: Изменить группу корзин

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
ru: Изменить группу корзин

en: Change category
ru: Изменить тип

en: Change currency
ru: Изменить денежную единицу

en: Change estimated delivery date
ru: Изменить ориентировочную дату доставки

en: Change estimated delivery date &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Изменить ориентировочную дату доставки &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

en: Change framework
ru: Сменить структуру

en: Change internal note
ru: Изменить внутреннее примечание

en: Change library
ru: Изменить библиотеку

en: Change order
ru: Изменить заказ

note: %1$s:  IF (type == "vendor") %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Change order %svendor%sinternal%s note
ru: Изменить заказ %sпоставщик%sвнутреннее%s примечание

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
ru: Изменить внутреннее примечание к заказу (№ заказа %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
ru: Изменить примечание поставщика к заказу (№ заказа %s)

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change selected suggestions
ru: Изменить выбранные предложения

en: Change to give:
ru: Сдача:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
ru: Меняем имя пользователя и/или пароль для посетителя: %s %s

en: Change your Hea settings
ru: Измените ваши настройки Hea

en: Change your Mana KB settings
ru: Измените ваши настройки Mana KB

en: Changed action if matching record found
ru: Изменено действие, если найдена соответствующая запись

en: Changed action if no match found
ru: Изменено действие, если соответствие не найдено

en: Changed item processing option
ru: Изменена опция обработки экземпляров

en: Changed.
ru: Изменено.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
ru: Изменения не были применены. Пожалуйста, проверьте следующие значения:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
ru: Внесенные ниже изменения будут применяться только к подполям экземпляров, которые соответствуют таблице 'экземпляры'.

en: Changes saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Chapters
ru: Главы

en: Chapters:
ru: Главы:

en: Character encoding:
ru: Кодировка символов:

note: SCRIPT
en: Characters
ru: Символы

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
ru: Символы (без пробелов)

en: Charge
ru: Плата

en: Charge lost fee
ru: Взимание платы за утерю

en: Charge when?
ru: Когда взыскать?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
ru: Начисления (%s)

en: Charges:
ru: Начисления:

en: Chart (.svg)
ru: Диаграмма (.svg)

en: Chart settings
ru: Настройки диаграммы

en: Chart type:
ru: Тип диаграммы, схемы, таблицы:

en: Check
ru: Проверено

en: Check Perl dependencies
ru: Проверить зависимости

en: Check all
ru: отметить всё

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
ru: Проверить список штрих-кодов для экземпляров взятых с полки заказа:

en: Check boxes to duplicate the original values
ru: Установить флажки для дублирования исходных значений

en: Check duplicate patron &rsaquo; Koha
ru: Проверить дубликат читателя &rsaquo; Koha

en: Check expiration
ru: Проверка окончания

en: Check expiration
ru: Проверить истечение срока

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Проверить истечение срока &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Check for embedded item record data?
ru: Проверять данные записи относительно встроенных единиц?

en: Check for previous checkouts:
ru: Проверять предыдущие книговыдачи:

en: Check in
ru: Возвращение

en: Check in
ru: Возвращение

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Прием %s &rsaquo; Абонемент &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
ru: Сообщение при возврате

en: Check lists
ru: Контрольные списки

en: Check logs for more details.
ru: Просмотрите журнал регистрации ошибок для более подробной информации.

en: Check none
ru: Не проверять

en: Check out
ru: Выдача

en: Check out and check in items
ru: Книговыдача и возврат экземпляров

en: Check out anyway?
ru: Все равно произвести выдачу?

en: Check out details
ru: Узнать подробности

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
ru: Проверить сообщение

en: Check out to this patron
ru: Выдать этому читателю

en: Check previous checkout
ru: Проверить предыдущую книговыдачу

en: Check previous checkout?
ru: Проверить предыдущую книговыдачу?

en: Check previous checkouts:
ru: Проверить предыдущие книговыдачи:

en: Check that your database is running.
ru: Проверьте, что Ваша база данных работающая.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
ru: Установите флажки для библиотек, в которые вы разрешаете переносить свои экземпляры.

en: Check the expiration of a serial
ru: Проверка окончания срока сериального издания

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
ru: Проверьте настройку hostname в %s. Некоторым серверам баз данных требуется %s скорее, чем %s.

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
ru: Отметьте, чтобы позволить читателям редактировать этот атрибут на своей странице информации в ЭК. (Требуется выше)

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
ru: Проверить удаление подполя %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
ru: Отметить, чтобы удалить это поле

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
ru: (Отметьте, чтобы показывать этот атрибут на странице данных о посетителе в ЭК.)

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
ru: Отметьте, чтобы позволить иметь несколько значений этого атрибута в записи читателя.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
ru: Отметьте, чтобы этот атрибут копировался в псевдонимизированные атрибуты читателя.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
ru: Отметьте, чтобы сделать этот атрибут обязательным при создании или редактировании читателя.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
ru: (Отметьте, чтобы сделать этот атрибут пригодным для поиска в библиотечном интерфейсе.)

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
ru: Отметить, чтобы этот атрибут отображался в панели краткой информации в записи читателя (служебный интерфейс).

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
ru: Проверьте настройки вашей базы данных в %s.

en: Check-in
ru: Возврат

en: Check-in date from
ru: Дата возвращения, от:

en: Check-in date from:
ru: Дата возвращения, от:

en: Checked
ru: Проверено

en: Checked by the library
ru: Проверено библиотекой

en: Checked in
ru: Возвращен

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
ru: Возвращен %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
ru: Возвращен %s

note: SCRIPT
en: Checked in item.
ru: Возвращенный экземпляр.

en: Checked out
ru: Выдано

en: Checked out
ru: Выдано

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
ru: Выдано %s %s %s %s %s %s %s : возвращение %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
ru: Выдано %s раз(а)

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
ru: Выдано (%s)

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
ru: Выдано %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
ru: Выдано до %s

en: Checked out by
ru: Выдано

en: Checked out from
ru: Откуда выдано

en: Checked out on
ru: Дата выдачи

en: Checked out on (hidden, unformatted)
ru: Выдано (скрытое, неформатированное)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
ru: Выдано до %s

en: Checked out to:
ru: Выдано до:

en: Checked out:
ru: Выдано:

en: Checked-in items
ru: Возвращенные экземпляры

en: Checkin
ru: Возвращение

en: Checkin and transfer policy
ru: Правила выдачи и возврата

en: Checkin date
ru: Вернул

en: Checkin message
ru: Сообщение при возврате

en: Checkin message type:
ru: Тип сообщения при возврате:

en: Checkin message:
ru: Сообщение при возврате:

en: Checkin on
ru: Дата возвращения

note: A
en: Checkin settings
ru: Настройки возврата

en: Checking out to
ru: Книговыдача

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
ru: Выдача посетителю: %s

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
ru: Установка флажка рядом с меткой поля позволит вносить изменения в это поле. Не устанавливайте флажки, чтобы не вносить изменений.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
ru: Установка флажка рядом с меткой отключит запись и удалит значения этого поля для всех выбранных читателей.

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
ru: Установка флажка рядом с меткой подполя отключит запись и удалит подполе для всех выбранных экземпляров. Оставьте поля пустыми, чтобы не вносить изменений.

note: SCRIPT
en: Checklist
ru: Контрольный список

en: Checkout
ru: Выдача

en: Checkout count
ru: Количество выдач

en: Checkout count:
ru: Количество книговыдач:

en: Checkout criteria:
ru: Критерии книговыдачи:

en: Checkout date
ru: Дата выдачи

en: Checkout date from:
ru: Дата выдачи, от:

en: Checkout date from:
ru: Дата выдачи, от:

en: Checkout history
ru: История выдач

en: Checkout history
ru: История книговыдачи

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
ru: История выдач для «%s»

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: История покупок %s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
ru: История книговыдачи для %s читателей будет анонимизирована

en: Checkout notes
ru: Примечания для книговыдачи

en: Checkout notes
ru: Примечания для книговыдачи

en: Checkout notes &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Примечания для книговыдачи &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Checkout notes pending
ru: Примечания книговыдачи в ожидании

en: Checkout on
ru: Дата выдачи

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
ru: Выдать или продлить

note: A
en: Checkout settings
ru: Настройки книговыдачи

en: Checkout status:
ru: Состояние выдачи:

en: Checkouts
ru: Выдачи

en: Checkouts
ru: Книговыдачи

note: For the first occurrence, %1$s:  issuecount || 0 | html
en: Checkouts (%s)
ru: Книговыдачи (%s)

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
ru: Книговыдача заблокирована.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
ru: Выдачи ЗАБЛОКИРОВАНЫ, потому что у посетителя есть просроченные экземпляры.

en: Checkouts:
ru: Книговыдачи:

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
ru: Проверяет MARC-структуры. Если вы меняете свою библиографическую MARC-структуру, то желательно, чтобы вы использовали этот инструмент для проверки ошибок в ваших определениях

en: Cheshire Libraries, United Kingdom
ru: Библиотеки Чешира, Соединенное Королевство

en: Child
ru: Ребенок

en: Choice
ru: Выбор

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose .koc file:
ru: Выбрать .koc файл:

en: Choose a field name
ru: Выбрать название поля

en: Choose a file
ru: Выбрать файл

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
ru: Выбираем поставщика из списка, чтобы сразу перейти в нужное место.

en: Choose a vendor to transfer from
ru: Выбрать поставщика для перемещения из

en: Choose a vendor to transfer to
ru: Выбрать поставщика для перемещения в

en: Choose adult category
ru: Выбрать категорию совершеннолетнего

en: Choose adult category &rsaquo; Koha
ru: Выбрать категорию совершеннолетнего &rsaquo; Koha

en: Choose an age field
ru: Выбрать поле возраста

en: Choose an icon:
ru: Выбираем значок:

en: Choose barcode type (encoding):
ru: Выбрать тип штрих-кода (кодирование):

en: Choose cash register:
ru: Выбрать кассовый аппарат:

en: Choose desk:
ru: Выбрать кафедру книговыдачи:

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
ru: Выберите полушарие:

en: Choose layout type:
ru: Выбрать тип макета:

en: Choose library:
ru: Выбрать библиотеку:

en: Choose list
ru: Избираем список

en: Choose one
ru: Выбираем что-то одно

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
ru: Выберите одну из категорий посетителей, для которой только будет ограничен этот атрибут.  Пожалуйста, оставьте пустым, если хотите, чтобы этот атрибут был доступен для всех категорий посетителей.

en: Choose order of text fields to print
ru: Выбрать порядок текстовых полей для печати

en: Choose the file to add to the basket
ru: Выбрать файл для добавления в корзину заказов

en: Choose the protocol this external identity provider uses
ru: Выберите протокол, который использует SMTP-сервер

note: A
en: Choose this record
ru: Выбрать эту запись

en: Choose type of IDs to enter:
ru: Выберите тип ID для ввода:

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
ru: Выберите, следует ли блокировать читателей этого типа от действий в общедоступном каталоге, таких как продление и размещение резервирований, в случае если срок действия их читательских билетов истек.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
ru: Выберите, будут ли читатели этого типа получать напоминания по умолчанию, если они попытаются взять экземпляр, который они брали ранее.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
ru: Выберите, какие плагины использовать, чтобы предлагать поисковые запросы читателям и библиотекарям

en: Choose your language
ru: Выберите язык

en: Choose your library:
ru: Выберите свою библиотеку:

en: Choose:
ru: Выбор:

en: Chooser
ru: Кто выбирает

en: Chooser:
ru: Кто выбирает:

en: Chooser:
ru: Кто выбирает:

en: Circ notes
ru: Примечания для книговыдачи

note: SCRIPT
en: Circle
ru: Цикл

en: Circulation
ru: Оборот

en: Circulation
ru: Книговыдача

en: Circulation &rsaquo; Koha
ru: Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
ru: Предупреждения при книговыдаче для %s

en: Circulation and fine rules
ru: Правила книговыдачи и начисления штрафов

en: Circulation and fine rules
ru: Правила книговыдачи и начисления штрафов

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Правила книговыдача и начисления штрафов &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
ru: Правила оборота и штрафы

en: Circulation desks
ru: Кафедры книговыдачи

en: Circulation history
ru: История оборота

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Circulation history for %s
ru: История книговыдачи для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Circulation history for %s
ru: История книговыдачи для %s

en: Circulation note
ru: Примечание для книговыдачи

en: Circulation note:
ru: Примечание для книговыдачи:

en: Circulation note:
ru: Примечание для оборота:

en: Circulation records were last synced on:
ru: Записи книговыдачи последний раз синхронизировались:

en: Circulation rule created!
ru: Правило книговыдачи создано!

en: Circulation rule not created!
ru: Правило книговыдачи не создано!

en: Circulation statistics
ru: Статистика по обороту

en: Circulation statistics
ru: Статистика книговыдачи

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
ru: Статистика оборота по %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( author ) %3$s:  author |html %4$s:  END
en: Circulation statistics for %s %s by %s%s
ru: Статистика книговыдачи для %s %s от %s%s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Статистика книговыдачи %s &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Статистика книговыдачи%s &rsaquo; Результаты%s &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
ru: Таблицы книговыдачи

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
ru: Книговыдача: Просрочено на %s

en: Citation
ru: Образец цитирования

en: Cities
ru: Города

en: Cities
ru: Населенные пункты

en: Cities and towns
ru: Города и поселки

en: City
ru: Населённый пункт

en: City ID
ru: Идент. населённого пункта

en: City ID:
ru: Идент. населённого пункта:

en: City added successfully.
ru: Населенный пункт добавлен.

en: City deleted successfully.
ru: Населенный пункт удален.

en: City id
ru: Идент. населённого пункта

note: INPUT type=text name=city_name_filter
en: City search
ru: Поиск населенного пункта:

en: City updated successfully.
ru: Населенный пункт обновлен.

en: City:
ru: Город:

en: City:
ru: Населённый пункт:

en: Claim ID
ru: ID претензии

en: Claim acquisition
ru: Претензия о поступлении

en: Claim date
ru: Дата создания претензии

en: Claim missing serials
ru: Претензия об отсутствии сериальных изданий

note: INPUT type=submit
en: Claim order
ru: Претензия к заказу

en: Claim returned
ru: Претензия возвращена

en: Claim returned
ru: Претензия возвращена

en: Claim serial issue
ru: Претензия по выпуску сериального издания

en: Claim using notice:
ru: Претензия с использованием уведомления:

en: Claimed
ru: Есть претензия

en: Claimed date
ru: Дата создания претензии

en: Claims
ru: Претензии

en: Claims
ru: Претензии

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
ru: Претензия %s %s %s

en: Claims (
ru: Претензии (

note: For the first occurrence, %1$s:  IF patron.return_claims.resolved.count == 0
en: Claims (%s
ru: Претензии (%s

en: Claims count
ru: Количество претензий

en: Claims count:
ru: Количество претензий:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
ru: Претензии к %s

note: SCRIPT
en: Claims returned by
ru: Претензии возвращены

note: SCRIPT
en: Class
ru: Классификация?

en: Class:
ru: Класс:

en: ClassSources
ru: ИсточникиКлассификаций

en: Classification
ru: Классификация

en: Classification configuration
ru: Настройки классификации

en: Classification filing rules
ru: Правила оформления классификации

en: Classification source added successfully.
ru: Источник классификации добавлен.

en: Classification source code:
ru: Код источника классификации:

en: Classification source deleted successfully.
ru: Источник классификации удален.

en: Classification source updated successfully.
ru: Источник классификации обновлен.

en: Classification sources
ru: Источники классификации

en: Classification sources
ru: Источники классификации

en: Classification splitting rules
ru: Правила разделения классификации

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
ru: Другая классификация (ББК,…): %s

en: Clean
ru: Очистить

en: Cleaned
ru: Очищено

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
ru: Очищенный пакет импорта #%s

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear all
ru: Очистить всё

en: Clear all
ru: Очистить все

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
ru: Очистить все записи хранилища, заготовленные в этом пакете? Это невозможно вернуть.

en: Clear date
ru: Стереть дату

en: Clear field
ru: Очистить поле

en: Clear fields
ru: Очистить поля

en: Clear filter
ru: Очистить фильтр

note: SCRIPT
en: Clear formatting
ru: Очистить форматирование

en: Clear on loan
ru: Очистить на выдаче

note: A
en: Clear screen
ru: Очистить экран

en: Clear search form
ru: Очистить форму поиска

note: SCRIPT
en: Clear selection
ru: Очистить выбор

en: Clear selection on visible rows
ru: Очистить выделение на видимых строках

en: Clear template
ru: Очистить шаблон

en: Clear used authorities
ru: Очистить использованные авторитетные источники

en: Click Save to finish.
ru: Нажмите Сохранить для завершения.

en: Click on an image to view it in the image viewer
ru: Нажмите на изображение, чтобы просмотреть его в программе просмотра изображений

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
ru: Нажмите на любое поле, чтобы изменить его содержимое.; Нажмите &lt;Enter&gt; клавишу для сохранения изменений.

en: Click on individual cells to edit.
ru: Нажмите на отдельные ячейки для редактирования.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
ru: Нажмите на следующие ссылки, чтобы загрузить экспортированные пакеты.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
ru: Нажмите на следующие ссылки, чтобы загрузить экспортированные пакеты.

en: Click on the grid to toggle the settings.
ru: Нажмите на сетку, чтобы переключить настройки.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
ru: Нажмите на ссылку, чтобы загрузить читательские билеты из списка читателей.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
ru: Нажмите на карту, чтобы установить геолокацию для %s

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
ru: Нажмите кнопку "Выбрать файл" и выберите файл csv для загрузки.

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
ru: Нажмите кнопку 'Удалить', чтобы удалить текущее изображение.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
ru: Нажмите на кнопку 'Сохранить цитаты' на панели инструментов, чтобы сохранить весь пакет цитат.

en: Click the date to add or edit a holiday.
ru: Нажмите на дату, чтобы добавить или изменить выходной день.

en: Click to add item
ru: Нажмите для добавления экземпляра

en: Click to collapse
ru: Нажмите, чтобы свернуть

en: Click to edit
ru: Щелкните, чтобы изменить

en: Click to edit item cost or quantities
ru: Нажмите, чтобы изменить стоимость или количество

note: A
en: Click to expand this tag
ru: Нажмите, чтобы развернуть эту метку

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
ru: Нажмите, чтобы заполнить случайно созданным предложением.

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Client ID:
ru: ID клиента:

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

note: IMG
en: Clone
ru: Сдублировать

en: Clone circulation and fine rules
ru: Копировать правила книговыдачи и начисления штрафов

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Дублирование правил книговыдачи и начисления штрафов &rsaquo; Книговыдача и штрафы &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
ru: Дублировать эти правила для:

note: IMG
en: Clone this subfield
ru: Сдублировать это подполе

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
ru: Дублирование правил книговыдачи и начисления штрафов %s из стандартных правил %s с "%s"%s %s по "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
ru: Продублировать правила книговыдачи и начисления штрафов не удалось!

note: BUTTON
en: Close
ru: Закрыть

en: Close an acquisitions basket
ru: Закрыть корзину заказов

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
ru: Закрыть и экспортировать как PDF

en: Close basket
ru: Закрыть корзину

en: Close basket group
ru: Закрыть группу корзин заказов

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
ru: Закрыть смету %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
ru: Закрыть бюджет %s

en: Close reasons for agreements (e-resource management module)
ru: Основания закрытия сделок (модуль управления электронными ресурсами)

en: Close selected invoices
ru: Закрыть выбранные счет-фактуры

en: Close this basket
ru: Закрыть эту корзину заказов

en: Close this window.
ru: Закрыть это окно.

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Close:
ru: Закрыть:

en: Closed
ru: Закрыто

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
ru: Закрыто на %s

note: %1$s:  invoiceclosedate | $KohaDates
en: Closed on %s
ru: Закрыто на %s

en: Closed on:
ru: Закрыто на:

en: Club
ru: Клуб

en: Club enrollments
ru: Регистрация в клубе

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Регистрация клуба &rsaquo; Клубы посетителей &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
ru: Регистрации в клубе для

en: Club fields:
ru: Поля клуба:

en: Club not found
ru: Клуб не найден

en: Club template
ru: Шаблон клуба

en: Club templates
ru: Шаблоны клубов

en: Club:
ru: Клуб:

en: Clubs
ru: Клубы

note: For the first occurrence, %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
ru: Клубы (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
ru: Клубы в настоящее время зарегистрированы в

en: Clubs not enrolled in
ru: Клубы, не зарегистрированные в

en: Coce cover image
ru: Изображение обложки Coce

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
ru: Изображение Coce из Google Книги

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
ru: Изображение Coce из Open Library

en: Code
ru: Код

note: SCRIPT
en: Code sample
ru: Пример кода

note: SCRIPT
en: Code sample...
ru: Пример кода...

en: Code that identifies this provider. Only alphanumeric and "_" characters are allowed
ru: Код, идентифицирующий данного поставщика. Допускаются только буквенно-цифровые символы и "_"

note: SCRIPT
en: Code view
ru: Просмотр кода

en: Code:
ru: Код:

en: Code:
ru: Код:

en: CodeMirror editing library
ru: Библиотека редактирования CodeMirror

en: Coeur d'Alene Public Library, USA
ru: Публичная библиотека Кёр д'Ален, США

en: Collapse all
ru: Свернуть все

en: Collapsed
ru: Свернут

en: Collect payment
ru: Получить оплату

en: Collection
ru: Собрание

en: Collection
ru: Коллекция

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
ru: Коллекция = %s

en: Collection code
ru: Шифр собрания

en: Collection code:
ru: Код коллекции:

en: Collection deleted successfully
ru: Коллекция успешно удалена

en: Collection failed to be deleted
ru: Не удалось удалить коллекцию

en: Collection title
ru: Название коллекции

en: Collection title:
ru: Название собрания:

en: Collection transferred successfully
ru: Коллекция успешно перемещена

en: Collection:
ru: Собрание:

en: Collection:
ru: Собрание:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
ru: Собрание: %s

en: Collections
ru: Коллекции

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
ru: Коллекции (появляются при каталогизации и работе с экземплярами)

en: Color
ru: Цвет

note: SCRIPT
en: Color Picker
ru: Палитра цветов

note: SCRIPT
en: Color levels
ru: Цветовые уровни

note: SCRIPT
en: Color swatch
ru: Образец цвета

note: SCRIPT
en: Cols
ru: Столбцы

en: Column
ru: Столбец

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
ru: Столбцы %s

note: SCRIPT
en: Column group
ru: Группа столбцов

en: Column name
ru: Название столбца

note: SCRIPT
en: Column {0}
ru: Столбец {0}

en: Column:
ru: Столбец:

en: Columns
ru: Столбцы

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
ru: Столбцы должны быть заполнены слева направо: если первый столбец пуст, остальные столбцы будут проигнорированы.

note: SCRIPT
en: Columns settings
ru: Настройки столбцов

en: Coming from
ru: Прибытие из

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
ru: Из %s

en: Comma (,)
ru: запятая (,)

en: Comma separated text (.csv)
ru: Текст, разделенный запятыми (.csv)

en: Command-line
ru: Командная строка

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment
ru: Коментарий

en: Comment by:
ru: Комментарий :

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Commenter
ru: Комментатор

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments about this file:
ru: Комментарии по поводу этого файла:

en: Comments awaiting moderation
ru: Комментарии на модерации

en: Comments pending approval
ru: Комментарии, ожидающие утверждения

en: Comments:
ru: Комментарии:

en: Company details
ru: Информация о компании

en: Company name:
ru: Название коммерческой организации:

en: Compare
ru: Сравнить

en: Compare barcodes list to results:
ru: Сравнить список штрих-кодов с результатами:

en: Compare matched records
ru: Сравнить соответствующие записи

en: Compare matched records
ru: Сравнить соответствующие записи

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Сравнить выбранные записи &rsaquo; Управлять MARC записями &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Compare patrons
ru: Сравнить читателей

en: Compare patrons for merging
ru: Сравнить читателей для объединения

en: Compare preference values
ru: Сравнить значения настроек

en: Compare selected
ru: Сравнить выбранное

en: Complete
ru: Завершить

en: Complete request
ru: Завершить запрос

en: Completed
ru: Завершено

en: Completed import of records
ru: Импорт записей завершен

en: Completed on
ru: Завершено

en: Completed staging records
ru: Завершенные промежуточные записи

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
ru: Компоненты (%s)

en: Conditions
ru: Условия

en: Configuration
ru: Настройки

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
ru: С конфигурацией все в порядке, нет ошибок в вашей таблице MARC-параметров

en: Configuration:
ru: Настройки:

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure Mana KB
ru: Настроить Mana KB

en: Configure and hide or show columns for tables
ru: Настроить и скрыть или показать столбцы для таблиц

en: Configure cash registers
ru: Настроить кассовые аппараты

en: Configure curbside pickup for libraries
ru: Настроить выдачу для библиотек

en: Configure items for purchase
ru: Настроить экземпляры для покупки

en: Configure plugins
ru: Настройка плагинов

note: SCRIPT
en: Configure table
ru: Настроить стол

en: Configure these parameters in the order they appear.
ru: Настраивайте эти параметры в порядке их появления.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
ru: Настройка плагинов 'Вы имели в виду?' требует Javascript. Если вы не можете использовать Javascript, вы можете ввести конфигурацию (которая хранится в JSON в системных настройках OPACdidyoumean) на вкладке Локальные настройки в редакторе системных настроек, но это не поддерживается, не рекомендуется и, вероятно, будет не работать.

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm ILL request
ru: Подтвердить запрос по МБА

en: Confirm cancellation
ru: Подтвердить отмену

en: Confirm cashup of
ru: Подтвердить обналичивание ?

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
ru: Подтвердить возврат и отметить экземпляры как утерянные

en: Confirm custom report
ru: Подтвердить пользовательский отчет

en: Confirm deletion
ru: Подтвердите удаление

en: Confirm deletion
ru: Подтвердить удаление

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
ru: Подтвердите удаление «%s»?

en: Confirm deletion of EAN
ru: Подтвердить удаление EAN

en: Confirm deletion of account
ru: Подтвердить удаление учетной записи

en: Confirm deletion of authority structure definition for
ru: Подтвердите удаление определения структуры авторитетного источника —

en: Confirm deletion of authority type
ru: Подтвердить удаление типа авторитетного источника

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Confirm deletion of cash register '%s'
ru: Подтвердить удаление кассового аппарата '%s'

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category %s
ru: Подтвердить удаление категории %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category '%s'
ru: Подтвердить удаление категории '%s'

en: Confirm deletion of city
ru: Подтвердить удаление признака

en: Confirm deletion of contract
ru: Подтвердить удаление договора

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
ru: Подтвердить удаление договора %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
ru: Подтвердить удаление денежной единицы %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
ru: Подтвердить удаление денежной единицы %s

en: Confirm deletion of desk
ru: Подтвердить удаление desk

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
ru: Подтвердить удаление библиотеки '%s'

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
ru: Подтвердить удаление параметра '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
ru: Подтвердите удаление вида атрибута посетителя

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
ru: Подтвердить удаление типа атрибута посетителя &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
ru: Подтвердить удаление правила соответствия записей

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
ru: Подтвердить удаление правила соответствия записей &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s
ru: Подтвердить удаление подполя %s

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
ru: Подтверждаете удаление подполя «%s»?

note: %1$s:  tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
ru: Подтвердить удаление подполя %s?

en: Confirm deletion of tag
ru: Подтверждаете удаление признака

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of tag %s
ru: Подтвердить удаление метки %s

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
ru: Подтверждаете удаление этого поставщика?

en: Confirm hold (Y)
ru: Подтвердить резервирование (Да)

en: Confirm hold and transfer (Y)
ru: Подтвердить резервирование и передачу (Да)

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Подтвердить резервирование &rsaquo; Резервирования &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Confirm inventory check and mark items as lost
ru: Подтвердить инвентарную проверку и отметить экземпляры как утерянные

en: Confirm new password:
ru: Подтвердите новый пароль:

en: Confirm password:
ru: Подтвердите пароль:

en: Confirm recall (Y)
ru: Подтвердить запрос (Да)

en: Confirm recall and transfer (Y)
ru: Подтвердить запрос и передачу (Да)

en: Confirm recalls &rsaquo; Recalls &rsaquo; Koha
ru: Подтвердить запросы &rsaquo; Запросы &rsaquo; Koha

en: Confirm restriction deletion
ru: Подтвердить удаление ограничения

en: Confirm this payment?
ru: Подтвердить эту оплату?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
ru: Подтвердите ваше предложение

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
ru: Поздравляем, вы закончили и готовы использовать Koha

en: Congratulations, installation complete
ru: Поздравления, установка завершена

en: Connection established.
ru: Соединение установлено.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
ru: Не удалось соединиться с %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
ru: Превышение срока ожидания соединения с %s

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
ru: Сохранить пропорции

en: Constraints
ru: Указания

en: Contact
ru: Данные для связи

en: Contact about late issues?
ru: Связаться по поводу задержанных выпусков?

en: Contact about late orders?
ru: Связаться по поводу задержанных заказов?

en: Contact details
ru: Контактная информация

en: Contact information
ru: Контактная информация

en: Contact name:
ru: Контактное лицо:

en: Contact note
ru: Примечание о контакте

en: Contact note:
ru: Примечание о контакте:

en: Contact when ordering?
ru: Связаться при заказе?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
ru: Обратитесь к вашему системному администратору. %s %s

en: Contact:
ru: Контакты:

en: Contact: First name
ru: Контакты: Имя

en: Contact: Last name
ru: Контакты: Фамилия

en: Contact: Relationship
ru: Контакты: Родство

en: Contact: Title
ru: Контакты: Заглавие

en: Contacts
ru: Контакты

en: Contains
ru: Содержит

en: Content
ru: Содержание

en: Content added successfully
ru: Содержимое добавлено

en: Content deleted successfully
ru: Содержимое удалено

en: Content type of the packages (e-resource management module)
ru: Тип содержимого пакетов (модуль управления электронными ресурсами)

en: Content updated successfully
ru: Содержимое обновлено

en: Content:
ru: Содержание:

en: Contents
ru: Содержание

en: Contents of
ru: Содержимое списка:

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue to log in to Koha
ru: Продолжайте входить в Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
ru: Перейти к следующему шагу

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
ru: Продолжить без разметки >>

en: Continue without renewing
ru: Продолжить без продления

en: Continuous integration manager
ru: Менеджер по интеграции

en: Contract
ru: Договор

en: Contract deleted
ru: Договор удален

en: Contract deleted
ru: Договор удален

en: Contract description:
ru: Описание договора:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
ru: Дата окончания договора должна быть не позднее даты начала договора.

en: Contract end date:
ru: Дата окончания договора:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
ru: Договор не был удален. Возможно,существует корзина, связанная с этим договором.

en: Contract id
ru: Идент. договора

en: Contract name:
ru: Название договора:

en: Contract number:
ru: Номер договора:

en: Contract number:
ru: Номер договора:

en: Contract start date:
ru: Дата начала договора:

en: Contract(s)
ru: Договор(а)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
ru: Договора с «%s»

en: Contract:
ru: Договор:

en: Contracts
ru: Договора

en: Contracts
ru: Договоры

note: SCRIPT
en: Contrast
ru: Контраст

en: Contributing companies and institutions
ru: Вклад компаний и учреждений

en: Control key is "Ctrl"
ru: Клавиша управления это "Ctrl"

en: Control no.:
ru: Контрольний номер:

en: Control no:
ru: Контрольный номер:

en: Control number:
ru: Контрольный номер:

en: Control number:
ru: Контрольный номер:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
ru: Контролирует, как долго хранится история книговыдач для новых читателей этого типа. "Никогда" анонимизирует книговыдачи при возврате, а "Навсегда" хранит историю книговыдач читателей на неопределенный срок. Когда установлено значение "По умолчанию", объем хранимой истории контролируется cronjob

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
ru: Конвертировать макрос хранилища браузера

en: Convert report
ru: Преобразовать отчет

en: Convert report &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Изменить отчет &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Converted message, rendered:
ru: Конвертированное сообщение, обработанное:

en: Converted version
ru: Конвертированная версия

en: Copies:
ru: Экземпляров:

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy and replace
ru: Копировать и заменить

en: Copy changes to all libraries
ru: Скопировать изменения для всех библиотек

en: Copy current field
ru: Копировать текущее поле

en: Copy current field on next line
ru: Копировать текущее поле в следующую строку

en: Copy current subfield
ru: Копировать текущее подполе

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
ru: Копировать существующее значение

en: Copy holidays to:
ru: Копировать выходные дни в:

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
ru: Скопировать ссылку на файл

en: Copy notice
ru: Копирование оповещения

en: Copy number
ru: Порядковий номер комплекту/примірника

en: Copy number:
ru: Номер копии:

note: SCRIPT
en: Copy row
ru: Копировать строку

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
ru: Копировать для подразделения «%s»

en: Copy to all libraries
ru: Копировать во все библиотеки

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Copyright &copy; 2003-2010 phpMyAdmin devel team
ru: Авторские права &copy; 2003-2010 команда разработчиков phpMyAdmin

en: Copyright date:
ru: Дата авторского права:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
ru: Дата авторского права: %s

en: Copyright:
ru: Авторские права

en: Copyrightdate
ru: Дата авторского права

en: Corporate
ru: Корпоративный

en: Corpus Christi Public Libraries, USA
ru: Публичные библиотеки Корпуса Кристи, США

en: Cost
ru: Стоимость

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
ru: Стоимость должна быть выражена десятичным числом >=0

en: Cost:
ru: Стоимость:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
ru: Стоимость представляет собой десятичное значение между произвольным максимальным значением (например, 1 или 100) и 0, который является минимальной (нулевой) стоимостью.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
ru: Невозможно добавить тип атрибута читателя &quot;%s&quot; &mdash; один с этим кодом уже существует.

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
ru: Не удалось автоматически скопировать HTML в буфер обмена

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
ru: Невозможно удалить тип атрибута читателя &quot;%s&quot; &mdash; он используется %s записями читателей

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
ru: Не удалось удалить тип атрибута читаткля & quot;%s&quot; & mdash; его уже не было в базе данных.

en: Could not find a system preference named
ru: Не удалось найти параметр системы именуемый

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
ru: Не удалось найти указанную строку.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
ru: Не удалось загрузить смайлы

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
ru: Не удалось прочитать файл contributors.yaml. Убедитесь, что &lt;docdir&gt; правильно определен в koha-conf.xml.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
ru: Не удалось прочитать файл history.txt. Убедитесь, что &lt;docdir&gt; правильно определен в koha-conf.xml.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
ru: Не удалось прочитать файл teams.yaml. Убедитесь, что &lt;docdir&gt; правильно определен в koha-conf.xml.

en: Count
ru: Количество

en: Count deleted items
ru: Подсчитать удаленные экземпляры

en: Count holds:
ru: Количество резервирований:

en: Count items:
ru: Подсчитать экземпляры:

en: Count of checkouts
ru: Количество выдач

en: Count total items
ru: Общее количество экземпляров

en: Count total items:
ru: Подсчитать общее количество экземпляров:

en: Count unique bibliographic records
ru: Подсчитать уникальные библиографические записи

en: Count unique bibliographic records:
ru: Подсчитать уникальные библиографические записи:

en: Count unique borrowers:
ru: Количество уникальных читателей:

en: Count unique items:
ru: Количество уникальных экземпляров:

en: Country
ru: Страна

en: Country:
ru: Страна:

en: Country:
ru: Страна:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
ru: Страна: %s

en: Course #
ru: Курс #

en: Course details for
ru: Подробная информация о курсе для

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
ru: Детали курса %s &rsaquo; Резервирование курсов &rsaquo; Koha

en: Course name
ru: Название курса

en: Course name:
ru: Название курса:

en: Course number
ru: Номер курса

en: Course number:
ru: Номер курса:

en: Course reserves
ru: Резервирование курсов

en: Course reserves
ru: Резервирование курсов

en: Course reserves &rsaquo; Koha
ru: Резервирование курсов &rsaquo; Koha

en: Course reserves tables
ru: Таблицы резервирования курсов

en: Courses
ru: Курсы

en: Courses that have reserved this title:
ru: Курсы, за которыми закреплено это название:

note: IMG
en: Cover from Syndetics
ru: Обложка от Syndetics

en: Cover image
ru: Изображение обложки

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
ru: Обложка от Amazon.com

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
ru: Источник обложки неизвестен

en: Crawford County Federated Library System
ru: Федеративная библиотечная система округа Кроуфорд

en: Create
ru: Создать

en: Create EDIFACT order
ru: Создать заказ EDIFACT

en: Create Koha administrator patron
ru: Создание читателя администратора Koha

en: Create Koha administrator patron &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
ru: Создать читателя администратора Koha &rsaquo; Веб-установщик &rsaquo; Koha

en: Create SQL reports
ru: Создание отчетов SQL

en: Create a fund
ru: Создать фонд

en: Create a library
ru: Создать библиотеку

en: Create a library &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
ru: Создать библиотеку &rsaquo; Веб-установщик &rsaquo; Koha

en: Create a new CSV profile
ru: Создать новый CSV профиль

en: Create a new authorized value
ru: Создать новое авторитетное значение

en: Create a new cash register
ru: Создать новый кассовый аппарат

en: Create a new category
ru: Создать новую категорию

en: Create a new circulation rule
ru: Создать новое правило книговыдачи

en: Create a new city
ru: Создать новый населенный пункт

en: Create a new desk
ru: Создать новую кафедру книговыдачи

en: Create a new item group
ru: Создать новую группу

en: Create a new item type
ru: Создать новый тип экземпляра

en: Create a new item type &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
ru: Создать новый тип экземпляра &rsaquo; Веб-установщик &rsaquo; Koha

en: Create a new list
ru: Создаем новый список

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
ru: Создать новую запись, импортировав внешнюю (дублирующую) запись.

en: Create a new restriction
ru: Создать новое ограничение

en: Create a new subscription
ru: Создание новой подписки

en: Create a new template
ru: Создать новый шаблон

en: Create a patron category
ru: Создать новую категорию читателя

en: Create an acquisitions basket
ru: Создать корзину заказов

en: Create an invoice adjustment
ru: Создать корректировку счета

en: Create an item record
ru: Создать новую запись экземпляра

en: Create an order
ru: Создать заказ

en: Create analytics
ru: Создать аналитическое описание

en: Create and edit club templates
ru: Создание и редактирование шаблонов клубов

en: Create and edit clubs
ru: Создание и редактирование клубов

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
ru: Создание и управление структурами авторитетных источников, которые определяют характеристики ваших MARC-записей (определение полей и подполей)

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
ru: Создание и управление библиографическими структурами, которые определяют характеристики ваших MARC-записей (определение полей и подполей), а также шаблоны для MARC-редактора.

en: Create and modify Interlibrary loan requests
ru: Создание и изменение запросов по МБА

note: SCRIPT
en: Create authority
ru: Создать авторитетную запись

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
ru: Создание структуры авторитетного источника для «%s» используя

en: Create chart
ru: Создать диаграмму

note: SCRIPT
en: Create eHolding titles
ru: Создать записи

en: Create field
ru: Создать поле

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
ru: Создать структуру для %s (%s) используя

en: Create from SQL
ru: Создать из SQL

en: Create from SQL
ru: Создать из SQL

en: Create guided report
ru: Создать управляемый отчет

en: Create item when receiving
ru: Создать экземпляр при получении

en: Create item when receiving:
ru: Создать экземпляр при получении

en: Create items when:
ru: Создать экземпляры при:

en: Create label batch
ru: Создать пакет наклеек

en: Create manual credit
ru: Записать ручной кредит

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Создать счет вручную &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
ru: Выставить ручной счёт

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Создать счет вручную &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Create new
ru: Создать новый

en: Create new authority
ru: Создать новый авторитетный источник

en: Create new credit type
ru: Создать новый тип кредита

en: Create new debit type
ru: Создать новый вид дебета

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
ru: Создать новую счет-фактуру в любом случае

en: Create new item group
ru: Создать новую группу

en: Create new list
ru: Создать новый список

en: Create new record
ru: Создать новую запись

en: Create new rota
ru: Создать новое расписание

en: Create new stage
ru: Создать новый этап

en: Create patron card graphic layout
ru: Создать макет читательского билета

en: Create patron card layout
ru: Создать макет читательского билета

en: Create patron list:
ru: Создать список читателей:

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
ru: Создание наклеек, лейблов и штрих-кодов для печати на основе данных каталога и читателей

en: Create printable patron cards
ru: Создание читательских билетов для печати

en: Create record
ru: Создать запись

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
ru: Создать отчёт из кода SQL

en: Create rota
ru: Создать расписание

en: Create routing list
ru: Создание списка направления

en: Create routing list for
ru: Создать список направления для

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
ru: Создание общих макросов (требуется advanced_editor)

en: Create stage
ru: Создать этап

en: Create, edit and delete rotas
ru: Создание, редактирование и удаление расписания

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
ru: Создать, обновить или удалить шаблоны редактора элементов, принадлежащие другим пользователям

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
ru: Создать, обновить или удалить группы, добавить или удалить экземпляры из группы

en: Created
ru: Создано

en: Created on
ru: Создано

en: Creation date
ru: Дата создания

en: Creation date:
ru: Дата создания:

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
ru: Лицензия «Creative Commons Attribution» версии 2.5

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
ru: Лицензия Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

en: Credit
ru: Кредит

en: Credit number
ru: Номер кредита

en: Credit number enabled
ru: Номер кредита включен

note: SCRIPT
en: Credit type
ru: Типы расходов

en: Credit type archived successfully
ru: Тип расходов архивирован

en: Credit type code:
ru: Код типа кредита:

en: Credit type restored successfully
ru: Тип расходов восстановлен

en: Credit type saved successfully
ru: Тип расходов сохранен

en: Credit type:
ru: Тип кредита:

en: Credit types
ru: Типы кредита

en: Credit types
ru: Типы расходов

en: Credits:
ru: Кредиты:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
ru: Обязательное поле &quot;%s&quot;

en: Cron job
ru: Фоновая работа

en: Cron jobs
ru: Фоновые работы

note: SCRIPT
en: Crop
ru: Кадрировать

en: Ctrl-S
ru: Ctrl+S

en: Curbside pickup
ru: Выдача

en: Curbside pickup
ru: Выдача

en: Curbside pickup &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Выдача &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Curbside pickup configuration
ru: Настройка выдачи

en: Curbside pickup hours
ru: Время выдачи

en: Curbside pickups
ru: Выдачи

en: Curbside pickups &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Выдачи &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Curbside pickups are not enabled for your library.
ru: Выдача не предусмотрена в вашей библиотеке.

en: Curbside pickups scheduled here
ru: Выдача запланирована здесь

en: Currencies
ru: Денежные единицы

en: Currencies
ru: Денежные единицы

en: Currencies &amp; Exchange rates
ru: Денежные единицы &amp; Обменные курсы

en: Currencies and exchange rates
ru: Денежные единицы и обменные курсы

note: INPUT type=text name=description
en: Currencies search
ru: Поиск денежных единиц

en: Currency
ru: Денежная единица

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
ru: Денежная единица = %s

en: Currency added successfully
ru: Денежная единица добавлена

en: Currency deleted successfully
ru: Денежная единица удалена

en: Currency updated successfully
ru: Денежная единица обновлена

en: Currency:
ru: Денежная единица:

en: Currency:
ru: Денежная единица:

note: OPTGROUP
en: Current
ru: Текущий

en: Current article requests
ru: Текущие запросы статей

en: Current checkouts allowed
ru: Текущее разрешённое количество выдач

en: Current checkouts allowed:
ru: Текущие книговыдачи разрешены:

en: Current jobs only
ru: Только текущие задачи

en: Current language
ru: Текущий язык

en: Current library
ru: Текущая библиотека

en: Current library:
ru: Текущая библиотека:

en: Current maintenance team
ru: Текущая команда сопровождения

en: Current on-site checkouts allowed
ru: Текущие внутренние выдачи разрешены

en: Current renewals:
ru: Текущие продления:

en: Current server time is:
ru: Текущее время:

en: Current session
ru: Текущий сеанс

en: Current subtype limits
ru: Текущие ограничения подтипа

en: Current terms
ru: Текущие термины

note: SCRIPT
en: Current window
ru: Текущее окно

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
ru: Доступные в настоящее время %s

en: Currently available batches
ru: Пакеты, доступные в настоящее время

en: Currently available layouts
ru: Доступные в настоящее время макеты

en: Currently available profiles
ru: Доступные в настоящее время профили

en: Currently available templates
ru: Доступные в настоящее время шаблоны

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
ru: В местном использовании %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
ru: В данном случае это правила резервирования. Различные правила могут иметь следующие последствия:

en: Curriculum
ru: Учебный план

en: Custom
ru: Пользовательский

note: SCRIPT
en: Custom color
ru: Пользовательский цвет

note: A
en: Custom cover image
ru: Пользовательское изображение обложки

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
ru: Поля пользовательского поиска

en: Custom search filters
ru: Фильтры пользовательского поиска

note: SCRIPT
en: Custom...
ru: Пользовательский...

note: SCRIPT
en: Cut
ru: Вырезать

note: SCRIPT
en: Cut row
ru: Вырезать строку

en: Cyclical
ru: Циклический

en: Cyclical:
ru: Циклический:

en: D&aelig;nsk (Danish)
ru: D&aelig;nsk (датский язык)

en: DATA
ru: ДАННЫЕ

en: DBMS auto increment fix
ru: Установка автоматического инкремента СУБД

en: DISABLED
ru: ОТКЛЮЧЕНО

en: DSpace project
ru: Проект DSpace

en: DVD video / Videodisc
ru: видео/видеодиск DVD

en: Daily hold limit reached for patron
ru: Достигнут дневной лимит резервирований для читателя

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
ru: Лимит запросов открытых статей в день для %s

en: Daily rental charge
ru: Ежедневная арендная плата

en: Daily rental charge:
ru: Ежедневная арендная плата:

en: Daily rental charge:
ru: Ежедневная арендная плата:

en: Daily rental fee
ru: Ежедневная плата за пользование

en: Daily rentals use calendar:
ru: Посуточная аренда с использованием календаря:

en: Damaged
ru: Повреждено

en: Damaged on:
ru: Поврежден на:

en: Damaged status:
ru: Статус повреждения:

note: SCRIPT
en: Dark Blue
ru: Темно-синий

note: SCRIPT
en: Dark Gray
ru: Темно-серый

note: SCRIPT
en: Dark Green
ru: Темно-зеленый

note: SCRIPT
en: Dark Purple
ru: Фиолетовый

note: SCRIPT
en: Dark Red
ru: Темно-красный

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
ru: Темно-бирюзовый

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
ru: Темно-желтый

en: Data added
ru: Данные добавлены

en: Data deleted
ru: Данные удалены

en: Data deleted
ru: Данные удалены

en: Data error
ru: Ошибка данных

en: Data fields
ru: Поля с данными

en: Data for preview:
ru: Данные для просмотра:

en: Data problems
ru: Проблемы с данными

en: Data recorded
ru: Данные сохранены

en: Data recorded
ru: Данные сохранены

en: Data:
ru: Данные:

en: Database
ru: База данных

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
ru: База данных %s существует.

en: Database host:
ru: Хост базы данных:

en: Database name:
ru: Название базы данных:

en: Database port:
ru: Порт базы данных:

en: Database settings
ru: Настройки базы данных

en: Database settings &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
ru: Настройки базы данных &rsaquo; Веб-установщик &rsaquo; Koha

en: Database settings:
ru: Настройка базы данных:

en: Database tables created
ru: Созданны таблицы в базе данных

en: Database type:
ru: Тип базы данных:

en: Database user:
ru: Пользователь базы данных:

en: Database:
ru: База данных:

en: Dataly Tech, Greece
ru: Dataly Tech, Греция

en: Date
ru: Дата

en: Date accessioned
ru: Дата поступления

en: Date acquired
ru: Дата приобретения

en: Date acquired (item)
ru: Дата приобретения (экземпляр)

en: Date added
ru: Когда добавлено

en: Date and time:
ru: Дата и время:

en: Date arrived
ru: Дата поступления

en: Date cancellation requested
ru: Отмена запрошена

en: Date deleted (item)
ru: Дата удаления (экземпляр)

en: Date due
ru: Ожидается на дату

en: Date due:
ru: Ожидается на дату:

en: Date enrolled
ru: Дата регистрации

en: Date formats should match your system preference, and
ru: Форматы даты должны соответствовать вашим системным настройкам, и

en: Date hold placed
ru: Дата резервирования

en: Date last borrowed
ru: Дата последней выдачи

en: Date last modified
ru: Дата последнего изменения

en: Date last seen
ru: Дата когда последний раз просмотренно

en: Date of birth
ru: Дата рождения

en: Date of birth is invalid.
ru: Дата рождения неверна.

en: Date of birth:
ru: Дата рождения:

en: Date of enrollment is invalid.
ru: Дата регистрации некорректна.

en: Date of expiration is invalid.
ru: Дата истечения срока неправильная.

en: Date of request
ru: Дата запроса

en: Date of transfer
ru: Дата перемещения

en: Date ordered
ru: Дата заказа

en: Date ordered
ru: Дата заказа

en: Date placed between:
ru: Дата размещена между:

en: Date published
ru: Дата публикации

en: Date published (text)
ru: Дата публикации (текст)

en: Date range
ru: Диапазон дат

en: Date received
ru: Дата получения

en: Date received:
ru: Дата получения:

en: Date requested
ru: Дата запроса

en: Date/Time
ru: Дата/время

en: Date:
ru: Дата:

en: Date:
ru: Дата:

en: Date: from
ru: Дата: с

note: SCRIPT
en: Date\/time
ru: Дата\/Время

en: Dates
ru: Даты

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
ru: Даты не могут быть пустыми

en: Day
ru: День

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
ru: День %s

en: Day of week
ru: День недели

en: Day/month
ru: День/месяц

en: Day:
ru: День:

en: Days
ru: Дни

en: Days in advance
ru: Дней заранее

en: Days mode
ru: Дневной режим

note: SCRIPT
en: Debit type
ru: Тип поступлений

en: Debit type archived successfully
ru: Тип поступлений архивирован

en: Debit type code:
ru: Код типа дебета:

en: Debit type restored successfully
ru: Тип поступлений восстановлен

en: Debit type saved successfully
ru: Тип поступлений сохранен

en: Debit types
ru: Типы дебета

en: Debit types
ru: Типы поступлений

en: Debug mode
ru: Режим отладки

en: Debug mode:
ru: Режим отладки:

en: December
ru: Декабрь

en: Decrease
ru: Уменьшить

note: SCRIPT
en: Decrease indent
ru: Уменьшить отступ

en: Decreased loan period for high holds (day)
ru: Уменьшенный срок выдачи для высоких резервирований (день)

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default MARC framework
ru: MARC структура по умолчанию

en: Default accounting details
ru: Детали учета по умолчанию

en: Default amount
ru: Сумма по умолчанию

en: Default amount:
ru: Сумма по умолчанию:

en: Default article request fees
ru: Плата за запрос статьи по умолчанию

en: Default category
ru: Категория по умолчанию

en: Default category:
ru: Категория по умолчанию:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
ru: Типовое правило по выдаче, резервированию и возвращению%s для подразделения «%s»%s

en: Default configuration:
ru: Конфигурация по умолчанию:

en: Default display length:
ru: Длина отображения по умолчанию:

en: Default font
ru: Шрифт по умолчанию

en: Default framework
ru: Структура по умолчанию

en: Default framework
ru: Структура по умолчанию

en: Default framework structure
ru: Структура шаблона по умолчанию

en: Default library
ru: Библиотека по умолчанию

en: Default library:
ru: Библиотека по умолчанию:

en: Default lost item fee refund on return policy
ru: По умолчанию правила возврата оплаты за утерянный экземпляр при возврате

en: Default messaging preferences for this patron category
ru: Типовые настройки по отправке сообщений для этой категории посетителей

en: Default open article requests limit
ru: Лимит запросов открытых статей по-умолчанию

en: Default privacy
ru: Конфиденциальность по умолчанию

en: Default privacy:
ru: Конфиденциальность по умолчанию:

en: Default replacement cost
ru: Стоимость замены по умолчанию

en: Default replacement cost:
ru: Стоимость замены по умолчанию:

en: Default sort order:
ru: Порядок сортировки по умолчанию:

en: Default value:
ru: Значение по умолчанию:

en: Default waiting hold cancellation policy
ru: Порядок отмены ожидания по умолчанию

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
ru: По умолчанию: %s %s (

en: Defaults
ru: Значения по умолчанию

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
ru: Определить список операторов сотовой связи для отправки SMS-сообщений по e-mail

en: Define a printer profile.
ru: Редактировать профиль принтера.

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
ru: Определите типы авторитетных источников, затем постройте MARC-структуру авторитетных источников таким же образом как вы определили классы экземпляров и библиографическую MARC-структуру. Значениями авторитетных источников управляют плагины.

en: Define cash registers
ru: Определение кассовых аппаратов

en: Define categories and authorized values for them
ru: Определение категорий и списочных значений для них

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
ru: Определение правил оборота и случаев взыскания штрафов для сочетаний библиотек, категорий посетителей и типов единиц.

en: Define circulation desks
ru: Определить кафедры книговыдачи

en: Define cities and towns that your patrons live in
ru: Определение населенных пунктов, в которых живут ваши читатели

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
ru: Определение источников классификации (например, схемы расстановочного шифра), используемых в ваших коллекциях. Также определение правил заполнения, используемых для сортировки расстановочных шифров, и правила разделения для их разделения

en: Define credit types
ru: Определите типов кредита

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
ru: Установка денежных единиц и обменных курсов, необходимых для комплектования

en: Define days when the library is closed
ru: Определение дней когда библиотека закрыта

en: Define days when the library is closed
ru: Определение дней, когда библиотека закрыта

en: Define debit types
ru: Определение типов дебета

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
ru: Определение расширенных атрибутов (идентификаторов и статистических категорий) для записей посетителей.

en: Define funds within your budgets
ru: Распределение средств в рамках Вашей сметы.

en: Define hierarchical library groups
ru: Определение иерархических библиотечных групп

en: Define item types used for circulation rules
ru: Определение классов экземпляров, используемых в правилах книговыдачи

en: Define libraries
ru: Определение библиотек

en: Define mappings
ru: Определить соответствия

en: Define notices
ru: Определение уведомлений

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
ru: Настройка уведомлений (распечатать или отправить по электронной почте сообщения о просрочках и т.п.)

en: Define patron categories
ru: Определение типов читателей

en: Define patron restrictions.
ru: Задать ограничения читателей.

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
ru: Определение правил показа сообщений для выдачи и возврата для сочетаний библиотек, категорий посетителей и типов единиц.

en: Define the holidays for:
ru: Определить выходные дни для:

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
ru: Определение соответствия между транзакционной базой данных Koha (SQL) и библиографическими MARC записями

en: Define transport costs between branches
ru: Определение затрат на транспортировку между подразделениями

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
ru: Определить значения в категории списочных значений ADJ_REASON, чтобы включить

en: Define which SMTP servers to use
ru: Определить, какие SMTP-серверы использовать

en: Define which events trigger which sounds
ru: Определить, какие события вызывают какие звуки

en: Define which external identity providers to use
ru: Определить использование SMTP-сервера

en: Define which external servers to query for MARC data
ru: Определить, какие внешние серверы запрашивают данные в MARC формате

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
ru: Определяет, какие клавиши запускают действия в расширенном редакторе каталогизации

en: Define your budgets
ru: Установка Ваших смет.

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
ru: Определяем %sдействия на просрочку для подразделения «%s»%sтипичные действия на просрочку%s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
ru: При определении родительского типа будут применяться ограничения на книговыдачу для всех дочерних экземпляров, как описано на странице правил книговыдачи.

en: Defining transport costs between libraries
ru: Определение транспортных расходов между библиотеками

en: Definition
ru: Определение

en: Definition description:
ru: Описание определения:

en: Definition name:
ru: Название определения:

en: Delay
ru: Задержка

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
ru: Задержка %s для %s типа читателей содержит несколько неожиданных символов. Должны быть только числовые символы.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
ru: Задержка - это количество дней после окончания срока книговыдачи, прежде чем будет выполнено действие.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete
ru: Удалить

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
ru: Удалить ВСЕ отправленные единицы

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
ru: Удалить CSV профиль "%s?"

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
ru: Удалить EAN %s для %s?

en: Delete SQL reports
ru: Удаление отчетов SQL

en: Delete a fund
ru: Удалить средства

en: Delete all
ru: Удалить всё

en: Delete all items
ru: Удалить все экземпляры

en: Delete all items at once
ru: Удаление всех экземпляров сразу

en: Delete an existing subscription
ru: Удаление существующей подписки

en: Delete an invoice adjustment
ru: Удалить счет-фактуру

en: Delete associated items?
ru: Удалить связанные экземпляры?

en: Delete basket
ru: Удалить корзину заказов

en: Delete basket and orders
ru: Удалить корзину заказов и заказы

en: Delete basket, orders, and records
ru: Удалить корзину заказов, заказы и записи

en: Delete baskets
ru: Удаление корзин заказов

en: Delete batch
ru: Удалить пакет

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
ru: Удалить смету «%s»?

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
ru: Удалить смету '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
ru: Удалить категорию '%s'

en: Delete circulation message
ru: Удалить сообщение книговыдачи

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
ru: Удалить населенный пункт "%s?"

note: SCRIPT
en: Delete column
ru: Удалить столбец

en: Delete contact
ru: Удалить контакт

en: Delete course
ru: Удалить курс

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
ru: Удалить текущее поле и скопировать в 'буфер обмена'

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
ru: Удалить текущее подполе и скопировать в 'буфер обмена'

note: %1$s:  desk.desk_name | html
en: Delete desk "%s"?
ru: Удалить кафедру книговыдачи "%s"?

en: Delete field
ru: Удалить поле

en: Delete field:
ru: Удалить поле:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
ru: Удаляем структуру для %s (%s)?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
ru: Удалить структуру для %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
ru: Удалить средства %s?

en: Delete fund?
ru: Удалить средства?

en: Delete group
ru: Удалить группу

en: Delete identity provider
ru: Удалить SMTP-сервер

en: Delete identity provider domain
ru: Удалить домен SMTP-сервера

en: Delete image
ru: Удалить изображение

en: Delete images
ru: Удалить изображения

en: Delete invoices
ru: Удаление счет-фактур

note: SCRIPT
en: Delete item
ru: Удалить экземпляр

en: Delete item group
ru: Удалить группу

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
ru: Удалить класс экземпляра '%s'?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
ru: Удалить класс экземпляра '%s'?

en: Delete items in a batch
ru: Удалить группу экземпляров

en: Delete list
ru: Удалить список

note: BUTTON
en: Delete macro
ru: Удалить макрос

en: Delete notice?
ru: Удаляем оповещение?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
ru: Удаление старых читателей и анонимизация истории книговыдачи (удаляет историю книговыдачи читателя)

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
ru: Удалить читателя %s %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s &rsaquo; Koha
ru: Удалить читателя %s %s &rsaquo; Koha

en: Delete patrons
ru: Удалить читателей

en: Delete patrons
ru: Удалить читателей

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
ru: Удалить читателей прямо из базы данных. Данные читателя не подлежат восстановлению.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
ru: Удалить читателей, которые соответствуют следующим критериям:

en: Delete public lists
ru: Удаление общедоступных списков

en: Delete quote
ru: Удалить цитату

en: Delete record
ru: Удалить запись

en: Delete record
ru: Удалить запись

en: Delete records if no items remain.
ru: Удалить записи, если не осталось экземпляров.

note: SCRIPT
en: Delete request
ru: Удалить запрос

en: Delete restriction?
ru: Удалить ограничение?

note: SCRIPT
en: Delete row
ru: Удалить строку

en: Delete selected
ru: Удалить отмеченное

en: Delete selected alerts
ru: Удалить выбранные предупреждения

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
ru: Удалить выбранные выпуски

en: Delete selected items
ru: Удалить выбранные экземпляры

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
ru: Удалить выбранные записи

en: Delete server
ru: Удалить сервер

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
ru: Удаление общих макросов (требуется advanced_editor)

en: Delete subfield
ru: Удалить подполе

en: Delete subscription
ru: Удалить подписку

note: SCRIPT
en: Delete table
ru: Удалить таблицу

en: Delete template
ru: Удалить шаблон

en: Delete the exceptions on a range
ru: Удалить исключения в диапазоне

en: Delete the repeated holidays on a range
ru: Удалить повторяющиеся выходные дни в диапазоне

en: Delete the single holidays on a range
ru: Удалить отдельные выходные дни в диапазоне

en: Delete this account?
ru: Удалить эту учетную запись?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
ru: Удалить эту категорию

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
ru: Удалить это исключение.

en: Delete this holiday
ru: Удалить этот праздник

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
ru: Удалить этот выходной день.

note: INPUT type=submit
en: Delete this restriction
ru: Удалить ограничение

note: A
en: Delete this saved report
ru: Удалить этот сохранённый отчёт

note: IMG
en: Delete this subfield
ru: Удалить это подполе

note: A
en: Delete this tag
ru: Удалить метку

en: Delete user
ru: Удалить пользователя

en: Delete vendor
ru: Удалить поставщика

en: Delete?
ru: Удалить?

en: Deleted
ru: Удалено

en: Deleted
ru: Удалено

en: Deleted bibliographic record, can't find title
ru: Удаленная библиографическая запись, заглавие не найдено

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
ru: Удален вид атрибута посетителя «%s»

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
ru: Удалено правило соответствия записей &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
ru: Удалено.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
ru: Удаление вашей учетной записи заблокирует ваш доступ к Koha.

en: Deletion not possible
ru: Удаление невозможно

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
ru: Удаление наклейки из пакета, в которой есть только одна наклейка, приведет к удалению пакета.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
ru: Удаление читателя из пакета с одним читателем приведет к удалению пакета.

en: Delimiter:
ru: Разделитель:

en: Delink
ru: Удалить ссылку

en: Deliver date/time
ru: Срок доставки

en: Delivered
ru: Доставлено

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
ru: Доставлено сегодня (%s)

en: Deliverer
ru: Кто доставляет

en: Deliverer:
ru: Кто доставляет:

en: Deliveries
ru: Доставки

en: Delivery comment:
ru: Комментарий к доставке:

en: Delivery day:
ru: День доставки:

en: Delivery details
ru: Информация о доставке

en: Delivery note
ru: Заметка

en: Delivery place
ru: Место доставки

en: Delivery place:
ru: Место поставки:

en: Delivery place:
ru: Место доставки:

en: Delivery time:
ru: Срок доставки:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
ru: Отказано

en: Deny
ru: Отклонить

en: Department
ru: Подразделение

en: Department:
ru: Отдел:

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
ru: Подразделения обязательны, они будут использоваться в модуле Резервирование курсов

en: Deprecation warning
ru: Предупреждение об устаревании

en: Dept.
ru: Отд.

note: SCRIPT
en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание

en: Description (OPAC)
ru: Описание для ЭК

en: Description (OPAC):
ru: Описание (ЭК):

en: Description (OPAC):
ru: Описание (ЭК):

note: SCRIPT
en: Description is required
ru: Требуется описание

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
ru: Отсутствует описание

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
ru: Описание экземпляра со статусом Не выдается (withdrawn) (появляется при добавлении или редактировании экземпляра)

en: Description of charges
ru: Описание взысканий

en: Description:
ru: Описание:

en: Description:
ru: Описание:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
ru: Описание: %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
ru: Описание (%s)

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
ru: Описания экземпляров, отмеченных как поврежденные (появляется при каталогизации и работе с экземплярами)

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
ru: Описания экземпляров, отмеченных как утерянные (появляется при добавлении или редактировании экземпляра)

en: Desk
ru: Кафедра книговыдачи

en: Desk ID
ru: ID кафедры книговыдачи

en: Desk ID:
ru: ID кафедры книговыдачи:

en: Desk added successfully
ru: Кафедра выдачи добавлена

en: Desk deleted successfully
ru: Стол успешно удален

en: Desk updated successfully
ru: Кафедра выдачи обновлена

en: Desk:
ru: Кафедра книговыдачи:

en: Desk:
ru: Кафедра книговыдачи:

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
ru: Кафедра книговыдачи: %s &rArr; %s

en: Desks
ru: Кафедры книговыдачи

en: Desks
ru: Кафедры книговыдачи

en: Destination
ru: Назначение

en: Destination library:
ru: Библиотека-назначение:

en: Destination library:
ru: Библиотека-назначение:

en: Destination record
ru: Запись назначения

en: Detailed messages
ru: Подробные сообщения

en: Details
ru: Подробности

en: Details
ru: Подробности

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
ru: Подробности для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details for %s &rsaquo; Housebound &rsaquo; Koha
ru: Подробная информация для %s &rsaquo; Обслуживание на дому &rsaquo; Koha

en: Details for all requests
ru: Подробная информация для всех запросов

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
ru: Подробная информация для подписки #%s

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Сведения о подписке #%s &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Details from library
ru: Информация из библиотеки

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
ru: Сведения от поставщика (%s)

note: %1$s:  IF type == 'credit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details of %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Сведения о %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Details of credit
ru: Подробная информация о расходах

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of credit (%s)
ru: Подробная информация о расходах (%s)

en: Details of debit
ru: Подробная информация о поступлениях

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of debit (%s)
ru: Подробная информация о поступлениях (%s)

en: Details of fee
ru: Подробная информация о штрафах

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
ru: Подробная информация о задаче #%s

en: Details of payment
ru: Подробная информация о платежах

en: Devinim, Turkey
ru: Девиним, Турция

en: Dewey
ru: Индекс Дьюи (ДКД)

en: Dewey number:
ru: Номер Дьюи:

en: Dewey:
ru: Индекс Дьюи (ДКД):

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.dewey | $raw
en: Dewey: %s
ru: Индекс Дьюи: %s

en: Dictionary
ru: Словарь

en: Dictionary
ru:  Словарь

en: Dictionary &rsaquo; Guided reports &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Словарь &rsaquo; Управляемые отчеты &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Dictionary definitions
ru: Словарные определения

en: Did not check for matches with existing records in catalog
ru: Не проверялось на соответствие с существующими записями в каталоге

en: Did you mean:
ru: Вы имели в виду:

en: Did you mean?
ru: Вы имели в виду?

en: Did you mean?
ru: Вы имели в виду?

en: Did you mean? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Вы имели в виду? &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
ru: Отличия между исходной библиографической записью и импортированной

en: Digests only
ru: Только рассылка

en: Digital scan
ru: Сканирование

note: SCRIPT
en: Dimensions
ru: Размеры

en: Directories
ru: справочники-указатели

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
ru: Директория не доступна для записи

en: Disable
ru: Отключить

note: SCRIPT
en: Disable
ru: Отключить

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
ru: Отключить двухфакторную аутентификацию

en: Disabled
ru: Отключено

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
ru: Отключено %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
ru: Отключено для всех

note: SCRIPT
en: Disc
ru: Диск

en: Discharge
ru: Справка

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
ru: Выписка о %s %s (%s)

en: Discharge requests pending
ru: Ожидающие запросы на получение справки об отсутствии задолженности

en: Discharges
ru: Оформление справки

en: Discographies
ru: дискография

en: Discount debits for patrons
ru: Скидочные дебеты для читателей

en: Discount to apply:
ru: Применить скидку:

en: Discount:
ru: Скидка:

en: Display
ru: Отображение

note: A
en: Display detail for this authority
ru: Показать детали этой авторитетной записи

note: A
en: Display detail for this biblio
ru: Показать детали этой библиографической записи

note: A
en: Display detail for this item
ru: Показать детали этого экземпляра

en: Display from:
ru: Показать от:

en: Display height:
ru: Показать высоту:

en: Display in OPAC:
ru: Отображать в ЭК:

en: Display in patron's brief information:
ru: Показать в краткой информации читателя:

en: Display location:
ru: Показать местоположение:

note: A
en: Display member details.
ru: Показать детали участника.

en: Display only used tags/subfields
ru: Показывать лишь используемые признаки и подполя

en: Display order
ru: Порядок отображения

en: Display order.
ru: Порядок отображения.

en: Display order:
ru: Порядок отображения:

en: Display order:
ru: Порядок отображения:

note: A
en: Display supplier metadata
ru: Показать метаданные поставщика

en: Display supplier metadata
ru: Показать метаданные поставщика

en: Display them
ru: Показать их

en: Display to:
ru: Показать по:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
ru: Отображается в раскрывающихся списках поиска библиотечной группы.

en: Displaying
ru: Отображение

en: Displaying availability results
ru: Отображение результатов доступности

en: Do Space, USA
ru: Do Space, США

en: Do not add to item group
ru: Не добавлять в группу

en: Do not check in items scanned during inventory:
ru: Не возвращать экземпляры, отсканированные во время инвентаризации:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
ru: Не создавайте дублирующую запись. Добавьте заказ из существующей записи в вашем каталоге.

en: Do not create an item record
ru: Не создавать запись экземпляра

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
ru: Экземпляр еще не зарегистрирован.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
ru: Экземпляр еще не вернули.

en: Do not look for matching records
ru: Не искать соответствия записей

en: Do not use plugin
ru: Не использовать плагин

en: Do not use profile
ru: Не использовать профиль

en: Do not use template
ru: Не использовать шаблон

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
ru: Вы действительно хотите удалить эту загрузку?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
ru: Вы действительно хотите сформировать следующее сериальное издание?

en: Do you want to confirm this order?
ru: Вы хотите подтвердить этот заказ?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
ru: Вы действительно хотите обновить это новыми значениями?

note: SCRIPT
en: Document
ru: Документ

note: SCRIPT
en: Document properties
ru: Свойства документа

en: Document type:
ru: Тип документа:

en: Documentation manager
ru: Менеджер по документации

en: Documentation manager:
ru: Менеджер по документации:

en: Documentation managers:
ru: Менеджеры по документации:

en: Documentation specialist
ru: Специалист по документации

en: Documentation team
ru: Команда документации

en: Documentation team:
ru: Команда документации:

en: Domain
ru: Домен

en: Domain configuration
ru: Настройка домена

en: Domain:
ru: Домен:

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider_code | html -
en: Domains for %s
ru: Домены для %s

note: %1$s: - identity_provider_code | html -
en: Domains for %s
ru: Домены для %s

en: Don't allow
ru: Не разрешать

en: Don't block
ru: Не блокировать

en: Don't check out and print slip (P)
ru: Не выдавать и печатать квитанцию (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
ru: Не уменьшать продолжительность выдачи из-за резервирований

en: Don't decrease loan length based on holds
ru: Не уменьшать продолжительность выдачи из-за резервирований

en: Don't export fields:
ru: Не экспортировать поля:

en: Don't export items:
ru: Не экспортировать экземпляры:

en: Don't include tax
ru: Не включать налог

en: Don't update
ru: Не обновлять

note: INPUT type=button
en: Done
ru: Выполнено

en: DoverNet, USA
ru: DoverNet, США

en: Download
ru: Загрузить

en: Download
ru: Загрузить

en: Download a
ru: Загрузить

en: Download as CSV
ru: Загрузить как CSV

en: Download as PDF
ru: Загрузить как PDF

en: Download as XML
ru: Загрузить как XML

en: Download cart
ru: Загрузка корзины

en: Download cart &rsaquo; Koha
ru: Загрузить корзину &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
ru: Загрузить конфигурацию

note: INPUT type=submit
en: Download database
ru: Загрузить базу данных

en: Download directory
ru: Загрузить директорию

en: Download directory:
ru: Загрузить директорию:

en: Download file of all overdues
ru: Скачать файл со всеми просрочками

en: Download file of displayed overdues
ru: Скачать файл выведённых просрочек

en: Download list
ru: Скачать список

en: Download list
ru: Скачать список

en: Download list &rsaquo; Koha
ru: Загрузить список &rsaquo; Koha

en: Download photo
ru: Загрузить фото

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
ru: Загрузить запись

en: Download records
ru: Загрузить записи

en: Download selected claims
ru: Загрузить выбранные требования?

en: Downloading records, please wait...
ru: Загрузка записей, пожалуйста, подождите…

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
ru: Переместите, чтобы перенести этот этап в другое положение

en: Draw
ru: Рисовать

en: Draw guide boxes:
ru: Нарисовать направляющие рамки:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
ru: Переместите изображение сюда

en: Drop default
ru: Переместить по умолчанию

en: Drop files here or click to select a file
ru: Перетащите файлы сюда или нажмите для выбора файла

en: Duchesne County Library, USA
ru: Библиотека округа Дюшен, США

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
ru: Возвращение %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates
en: Due back on %s
ru: Возврат %s

en: Due date
ru: Ожидается на дату

en: Due date (unformatted, hidden)
ru: Дата ожидания (неформатированная, скрытая)

en: Due date from:
ru: Срок возврата с:

en: Due date to:
ru: Срок возврата до:

en: Due date:
ru: Срок возврата:

en: Due date:
ru: Срок возврата:

en: Due dates have been modified!
ru: Сроки возврата были изменены!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
ru: Возвращение %s

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
ru: Экземпляр необходимо вернуть к %s

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
ru: До: %s

en: Duplicate
ru: Продублировать

en: Duplicate
ru: Продублировать

en: Duplicate a template:
ru: Продублировать шаблон:

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
ru: Продублировать все заказы со следующими подробностями счета:

en: Duplicate budget
ru: Сдублировать смету

en: Duplicate budget
ru: Дублировать бюджет

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
ru: Продублировать бюджет %s

en: Duplicate existing orders
ru: Продублировать существующие заказы

en: Duplicate existing orders
ru: Дублировать существующие заказы

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
ru: Продублированные экземпляры удалены из пакета номер %s: %s

en: Duplicate orders
ru: Продублировать заказы

en: Duplicate patron
ru: Дублировать читателя

en: Duplicate patron record?
ru: Сдублировать запись о посетителе?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
ru: Продублированные читатели удалены из пакета номер %s: %s

en: Duplicate record suspected
ru: Подозрение на дублирование записи

note: A
en: Duplicate this saved report
ru: Сдублировать этот сохранённый отчёт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
ru: Обнаружены повторяющиеся значения. Пожалуйста, исправьте ошибки и повторите отправку.

en: Duplicate warning
ru: Продублировать предупреждение

en: Duplicate warning
ru: Дублировать предупреждение

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Дублировать предупреждение &rsaquo; Корзина %s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
ru: Продолжительность (дни)

en: Duration:
ru: Продолжительность:

en: E-mail order
ru: Заказ по e-mail

en: E-resource management
ru: Управление электронными ресурсами

en: E-resource management
ru: Управление электронными ресурсами

en: E-resource management &rsaquo; Koha
ru: Управление электронными ресурсами &rsaquo; Koha

en: E-resource management tables
ru: Таблицы управления электронными ресурсами

en: EDI accounts
ru: EDI счета

en: EDI accounts
ru: EDI счета

en: EDI status:
ru: EDI статус:

en: EDIFACT is currently disabled
ru: EDIFACT в настоящее время отключен

en: EDIFACT message
ru: EDIFACT сообщение

en: EDIFACT message display
ru: Отображение сообщений EDIFACT

en: EDIFACT message display &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Отображение сообщений EDIFACT &rsaquo; Поступление &rsaquo; Koha

en: EDIFACT messages
ru: EDIFACT cообщения

en: EDIFACT messages &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Сообщения EDIFACT &rsaquo; Поступление &rsaquo; Koha

en: EMN (Ecole des Mines de Nantes)
ru: EMN (Горная школа Нанта)

en: ENABLED
ru: ВКЛЮЧЕНО

en: ENV and koha-conf.xml
ru: ENV и koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
ru: ОШИБКА - неизвестно

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
ru: ОШИБКА! - %s

en: ERROR:
ru: Ошибка:

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
ru: ОШИБКА: %s%s %s

en: ERRORS
ru: ОШИБКИ

en: EXAMPLE plugin
ru: ПРИМЕР плагина

en: Each cell contain both actual and estimated values.
ru: Каждая ячейка содержит как фактические, так и оценочные значения.

en: Earliest hold date
ru: Ранняя дата резервирования

en: Earliest recall date
ru: Самая ранняя дата запроса

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit
ru: Редактировать

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
ru: Редактировать "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
ru: Редактировать %s

note: %1$s:  description | html
en: Edit %s
ru: Редактировать %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
ru: Редактировать (%s)

en: Edit Domain
ru: Изменить Домен

en: Edit HTML content
ru: Редактировать HTML содержимое

en: Edit MARC subfields constraints
ru: Правка указаний MARC-подполей

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
ru: Редактировать набор OAI '%s'

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
ru: Редактировать набор OAI '%s'

en: Edit SMTP server
ru: Редактировать SMTP сервер

en: Edit SQL
ru: Редактировать SQL

en: Edit SQL report
ru: Редактировать SQL отчет

en: Edit URL(s)
ru: Редактировать URL-ссылку(и)

en: Edit URLs
ru: Редактировать URL-ссылки

en: Edit actions
ru: Редактировать действия

en: Edit alert
ru: Редактировать предупреждение

en: Edit an existing subscription
ru: Редактировать существующую подписку

en: Edit as new (duplicate)
ru: Править как новое (сдублировать)

en: Edit authorities
ru: Редактировать авторитетные источники

en: Edit authority
ru: Править авторитетный источник

en: Edit basket
ru: Редактировать корзину заказов

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
ru: Правим корзину заказов «%s»

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
ru: Редактировать корзину заказов '%s'

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
ru: Редактировать группу пакетов %s (%s) для

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
ru: Редактировать бюджет %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
ru: Редактирование каталога (Изменение библиографических данных / данных о фондах, холдингах)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
ru: Редактирование каталога (Изменение библиографических данных / данных о фондах, холдингах)

en: Edit collection
ru: Редактировать коллекцию

en: Edit course
ru: Редактировать курс

note: A
en: Edit delivery date
ru: Редактировать дату доставки

en: Edit details
ru: Изменить подробности

en: Edit field
ru: Редактировать поле

en: Edit filter
ru: Редактировать фильтр

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
ru: Редактировать периодичность: %s

en: Edit group
ru: Редактировать группу

en: Edit history
ru: Редактировать историю

en: Edit identity provider
ru: Редактировать SMTP-сервер

en: Edit identity provider domain
ru: Редактировать домен SMTP-сервера

note: SCRIPT
en: Edit image
ru: Редактировать изображение

en: Edit in host
ru: Редактировать на сервере

note: A
en: Edit internal note
ru: Редактировать внутреннее примечание

en: Edit internal note
ru: Редактировать внутреннее примечание

en: Edit invoices
ru: Редактирование счет-фактур

en: Edit item
ru: Редактировать экземпляр

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
ru: Редактировать экземпляр #%s%s / Штрих-код %s%s

en: Edit item group
ru: Редактировать группу

en: Edit items
ru: Править экземпляры

en: Edit items
ru: Редактирование экземпляров

en: Edit items in batch
ru: Изменение группы экземпляров

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
ru: Изменить группу наклеек %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
ru: Изменить группу наклеек %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
ru: Редактировать шаблон наклейки %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
ru: Редактировать шаблон наклейки %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
ru: Редактировать шаблон наклейки %s

en: Edit library
ru: Редактировать библиотеку

en: Edit list
ru: Правка списка

en: Edit list
ru: Правка списка

en: Edit mappings
ru: Редактировать сопоставления

en: Edit patron
ru: Редактировать читателя

en: Edit patron card batch
ru: Редактировать набор читательских билетов

en: Edit patron card graphic layout
ru: Изменить макет читательского билета

en: Edit patron card layout
ru: Редактировать макет читательского билета

en: Edit patrons
ru: Редактировать читателей

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
ru: Редактировать профиль принтера %s

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
ru: Редактировать списки ()

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
ru: Правка предложения о приобретени № %s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
ru: Редактирование цитат для функции Цитата дня

en: Edit record
ru: Править запись

note: A
en: Edit request
ru: Редактировать запрос

en: Edit request
ru: Редактировать запрос

en: Edit rota
ru: Редактировать расписание

en: Edit rota
ru: Редактировать ротацию

en: Edit routing list
ru: Редактирование списка направления

en: Edit routing list
ru: Редактировать список направления

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
ru: Редактировать список направления (%s)

en: Edit routing list for
ru: Редактировать список направления для

en: Edit rules
ru: Редактировать правила

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
ru: Редактировать поиск

en: Edit selected serials
ru: Редактировать выбранные cериальные издания

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
ru: Редактировать cериальные издания

en: Edit stage
ru: Редактировать этап

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
ru: Редактировать подполя

en: Edit subfields constraints
ru: Правка указаний подполей

en: Edit subscription
ru: Изменить подписку

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
ru: Редактировать предложение #%s

en: Edit tag
ru: Редактировать метку

en: Edit this holiday
ru: Правим этот праздник

en: Edit this label
ru: Редактировать наклейку

en: Edit this search
ru: Редактировать поиск

en: Edit vendor
ru: Редактировать поставщика

note: A
en: Edit vendor note
ru: Редактировать примечание поставщика

en: Edit vendor note
ru: Редактировать примечание поставщика

en: Edit with WYSIWYG editor
ru: Редактировать с помощью WYSIWYG редактора

en: Edit with text editor
ru: Редактировать в текстовом редакторе

en: Editable in OPAC:
ru: Редактируется в ЭК:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
ru: Редактирование записи каталога #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
ru: Редактирование дублирующей записи #{ID}

note: %1$s:  edit_filter.name | html
en: Editing filter: %s
ru: Корректирующий фильтр: %s

note: SCRIPT
en: Editing new full record
ru: Редактирование новой полной записи

note: SCRIPT
en: Editing new record
ru: Редактирование новой записи

note: SCRIPT
en: Editing search result
ru: Редактирование результата поиска

en: Edition
ru: Издание

en: Edition:
ru: Издание:

en: Editions
ru: Издания

en: Editor
ru: Редактор

en: Editor
ru: Редактор

en: Editor &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Редактор &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
ru: Elasticsearch версии 5.x не поддерживается в Koha 20.11 и выше. Обновите кластер Elasticsearch

en: Email
ru: Электронная почта

en: Email address:
ru: Адресс e-mail:

en: Email address:
ru: E-mail:

en: Email domain to match this rule.
ru: Домен электронной почты, соответствующий этому правилу.

en: Email has been sent.
ru: Письмо было отправлено.

note: SCRIPT
en: Email not sent, please contact the Koha administrator
ru: E-mail не отправлен. Пожалуйста, обратитесь к администратору Koha

en: Email receipt
ru: Квитанция по электронной почте

en: Email required
ru: Требуется e-mail

en: Email text:
ru: Текст e-mail:

en: Email:
ru: Электронная почта:

en: Email:
ru: Электронная почта:

note: SCRIPT
en: Embed
ru: Встроить

en: Emojiarea plug-in for jQuery
ru: Плагин Emojiarea для jQuery

note: SCRIPT
en: Emoticons
ru: Смайлики

note: SCRIPT
en: Emoticons...
ru: Смайлики...

en: Empty and close
ru: Очистить и закрыть

en: Empty option
ru: Пустой вариант

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
ru: Включить Mana KB, чтобы проводить поиск, импортировать и комментировать контент с сервера Mana KB, а также делиться своим.

en: Enable automatic generation of credit number (see
ru: Включить автоматическое создание номера кредита (см.

en: Enable credit number
ru: Включить номер кредита

en: Enable curbside pickup.
ru: Разрешить выдачу.

en: Enable for waiting holds only:
ru: Включить только для ожидающих резервирований:

en: Enable only if the patron has waiting holds.
ru: Включить, если у читателя имеются ожидающие резервирования.

en: Enable patrons to schedule their own curbside pickups.
ru: Разрешить читателям самостоятельно выбирать время выдачи.

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
ru: Включите расширенный редактор каталогизации (системная настройка EnableAdvancedCatalogingEditor) для определения сочетаний клавиш

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
ru: Включить двухфакторную аутентификацию

en: Enable:
ru: Включить:

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled?
ru: Включено?

en: Enables additional debug output in the logs
ru: Включает дополнительный вывод отладки в журналах

en: Encoding
ru: Кодировка

en: Encoding:
ru: Кодировка:

en: Encumber while invoice open
ru: Обременять при открытии счет-фактуры

en: Encumber while invoice open?
ru: Обременять при открытии счет-фактуры?

en: Encyclopedias
ru: энциклопедии

en: End
ru: Конец

en: End date
ru: Конечная дата

en: End date is not consistent with subscription length.
ru: Дата окончания не соответствует продолжительности подписки.

en: End date:
ru: Дата окончания:

en: End date:
ru: Конечная дата:

en: End of date range
ru: Окончание диапазона дат

en: End of interval
ru: Окончание интервала

en: Ended
ru: Закончился

en: Ended:
ru: Закончился:

en: English
ru: English (английский язык)

en: Enhanced content
ru: Расширенное содержимое

note: A
en: Enhanced content settings
ru: Настройки расширенного содержимого

en: Enroll
ru: Зарегистрироваться

en: Enroll in
ru: Зарегистрироваться в

en: Enroll patrons in clubs
ru: Регистрировать читателей в клубах

en: Enrolled patrons
ru: Зарегистрированные читатели

en: Enrollment fee
ru: Плата за регистрацию

en: Enrollment fee:
ru: Плата за регистрацию:

en: Enrollment field
ru: Регистрационное поле

en: Enrollment fields
ru: Регистрационные поля

en: Enrollment period
ru: Регистрационный период

en: Enrollment period:
ru: Регистрационный период:

en: Enrollments
ru: Регистрации

en: Enrolment period:
ru: Регистрационный период:

en: Enter 0 to disable.
ru: Введите 0 чтобы отключить.

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
ru: Введите разделенный запятыми список полей для печати. Вы можете включить любые

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
ru: Введите список biblionumbers или id авторитетных записей (по одному в строке).

en: Enter a list of record numbers
ru: Введите список номеров записей

en: Enter a new comment (max 35 characters)
ru: Введите новый комментарий (максимум 35 символов)

en: Enter a new purchase suggestion
ru: Вносим новое предложение о приобретении

en: Enter a personal or organization name.
ru: Введите личное имя или название организации.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
ru: Введите сведку, которая заменит аналогичную типовою в списках результатов поиска. Например, для типа единицы «веб-сайт»:

en: Enter a title and description for the holiday.
ru: Введите название и описание выходного дня.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
ru: Введите слово или фразу, чтобы сверить их со списками одобренного и отклоненного:

en: Enter barcode:
ru: Вводим штрих-код:

en: Enter biblionumber:
ru: Вводим № библиографической записи:

en: Enter by barcode:
ru: Ввести по штрих-коду:

en: Enter by itemnumber:
ru: Ввести по номеру экземпляра:

en: Enter club ID or partial name:
ru: Введите ID клуба или часть названия:

en: Enter default values
ru: Введите значения по умолчанию

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
ru: Введите штрих-код экземпляра

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
ru: Введите штрих-код экземпляра или ключевое слово

en: Enter item barcode:
ru: Введите штрих-код экземпляра:

en: Enter item barcode:
ru: Вводим штрих-код единицы:

note: OPTION
en: Enter location code value for search
ru: Введите код локации для поиска

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
ru: Введите параметры для отчёта «%s»:

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
ru: Ввести номер читательского билета или часть имени

en: Enter patron card number or partial name:
ru: Ввести номер читательского билета или часть имени:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
ru: Введите номер читательского билета:

en: Enter patron card number:
ru: Введите номер читательского билета:

note: INPUT type=text
en: Enter patron cardnumber or name
ru: Введите номер читательского билета или имя

en: Enter reason
ru: Введите причину

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
ru: Введите ключевые слова для поиска

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
ru: Введите поисковые термины

en: Enter starting card position:
ru: Введите начальную позицию билета:

en: Enter starting label position (for PDF):
ru: Введите начальную позицию метки (для PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
ru: Введите штрих-код экземпляра для присоединения:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите термины, которые Вы желаете найти.

en: Entire record
ru: Полная запись

en: Entity
ru: Объект

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
ru: Объект %s (код %s) для языка %s был корректно обновлен с '%s'

en: Entry date
ru: Дата записи

en: Enumeration
ru: Нумерация

en: Error
ru: Ошибка

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
ru: Ошибка %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
ru: Ошибка %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s &rsaquo; Koha
ru: Ошибка %s &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
ru: Ошибка : У вас нет прав для выполнения этих действий.

en: Error adding items:
ru: Ошибка при добавлении экземпляров:

en: Error adding to list
ru: Ошибка при добавлении экземпляров

en: Error analysis:
ru: Анализ ошибок:

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
ru: Ошибка при попытке создать пакет наклеек. Обратитесь к системному администратору, чтобы проверить журнал для более подробной информации.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
ru: Код ошибки 0 не используется

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs.
ru: Ошибка при удалении цитаты #%s. Проверьте журнал.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
ru: Ошибка при удалении сервера '%s'. Проверьте журналы.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
ru: Ошибка при загрузке файла

en: Error found whilst attempting to load plugin
ru: Ошибка при попытке загрузить плагин

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
ru: Сообщение об ошибке от Zebra: %s

en: Error occurred while sending email.
ru: Произошла ошибка при отправке электронного письма.

en: Error performing operation
ru: Ошибка при выполнении операции

en: Error saving item
ru: Ошибка сохранения единицы

en: Error saving items
ru: Ошибка при сохранении экземпляров

en: Error while creating PDF file.
ru: Ошибка при создании PDF файла.

en: Error while loading stylesheet.
ru: Ошибка при загрузке файла.

en: Error while parsing input.
ru: Ошибка при чтении файла.

en: Error while parsing stylesheet.
ru: Ошибка при чтении файла.

en: Error while transforming input.
ru: Ошибка при преобразовании ввода.

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error:
ru: Ошибка:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
ru: Ошибка: «%s»

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
ru: Ошибка: штрих-код не является уникальным для %sserialseq %s

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
ru: Ошибка: Конфликт поля отправки формы.

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
ru: Ошибка: введен недействительный штрих-код, попробуйте еще раз

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
ru: Ошибка: Элемент формы не найден.

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
ru: Ошибка: сервер с id %s не найден

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
ru: Ошибка: Для объединения необходимо выбрать двух или более читателей

en: Error: no field value specified.
ru: Ошибка: значение поля не указано.

note: SCRIPT
en: Errors
ru: Ошибки

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
ru: Обнаружены ошибки при обработке параметров для отчета: %s

en: Errors occurred:
ru: Обнаружены ошибки:

en: Escuela de Orientacion Lacaniana, Argentina
ru: Школа Лаканианской ориентации, Аргентина

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
ru: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, с помощью сообщества koha-es.

en: Est cost
ru: Ориентировочная цена

en: Estimated cost per unit
ru: Ориентировочная стоимость за единицу

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
ru: Ориентировочная стоимость, включая налог, пока ожидается, фактическая стоимость, включая налог, получена

en: Estimated delivery date
ru: Ориентировочная дата доставки

en: Estimated delivery date from:
ru: Ориентировочная дата доставки из:

en: Estimated delivery date:
ru: Ориентировочная дата доставки:

en: Estimated delivery date:
ru: Ориентировочная дата доставки:

en: Estimated priority:
ru: Приоритет:

en: Evening
ru: Вечер

en: Evening
ru: Вечер

en: Every
ru: Каждый

en: Every:
ru: Каждый:

en: Everyone
ru: любого

en: Everything went okay. Update done.
ru: Все прошло хорошо. Обновление выполнено.

en: Exact matches have presedence over asterix ones, so if the 'library.com' domain will take presedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
ru: Точные совпадения преобладают над совпадениями со звездочкой, поэтому домен «library.com» будет преобладать над «*library.com», если адрес электронной почты «somebody@library.com»

en: Exact matches have presedence over wildcard ones, so 'library.com' domain will take presedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
ru: Точные совпадения преобладают над совпадениями со звездочкой, поэтому домен «library.com» будет преобладать над «*library.com», если адрес электронной почты «somebody@library.com»

en: Exactly on
ru: Точно на

en: Example: 5.00
ru: Например: 5.00 (рублей)

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
ru: Пример: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
ru: Пример: Имя лица — первичная ответственность=700|Начальный элемент ввода=700$a|200|215

en: Exceeded max holds per record
ru: Превышено максимальное количество резервирований на запись

note: SCRIPT
en: Exception: %s
ru: Исключение: %s

en: Exceptions
ru: Исключения

en: Exclude from local holds priority
ru: Исключить из приоритета локальных резервирований

en: Exclude from local holds priority:
ru: Исключить из приоритета локальных резервирований:

en: Exclude last line (Rollup):
ru: Исключить последнюю строку (Rollup):

en: Execute SQL reports
ru: Выполнение отчетов SQL

en: Execute overdue items report
ru: Выполнение отчета по просроченным экземплярам

en: Existing SQL
ru: Существующий SQL

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
ru: Обложки будут заменены %s

en: Existing holds
ru: Имеющиеся резервирования

en: Existing images
ru: Изображения

en: Existing recalls
ru: Запросы

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Expected
ru: Ожидается

en: Expected on
ru: Ожидается на

en: Expiration
ru: Срок действия

en: Expiration date
ru: Дата истечения

en: Expiration date:
ru: Действителен до:

en: Expiration date:
ru: Дата истечения:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
ru: Дата окончания срока: %s

en: Expiration:
ru: Срок действия:

en: Expiration:
ru: Срок действия:

en: Expire
ru: Истечение

note: INPUT type=submit name=expire
en: Expire recall
ru: Просроченный запрос

en: Expired
ru: Истек

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
ru: Истекает %s

en: Expired? / Closed?
ru: Просрочен? / Закрыто?

en: Expires before:
ru: Заканчивается до:

en: Expires on
ru: Истекает на

en: Expiring before:
ru: Заканчивается раньше:

en: Expiry date
ru: Дата истечения срока

en: Expiry date:
ru: Дата истечения срока:

en: Explanation
ru: Описание

en: Explanation:
ru: Описание:

en: Export
ru: Экспортировать

en: Export
ru: Экспортировать

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
ru: Экспорт %s авторитетных записей

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
ru: Экспорт %s структуры

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
ru: Экспортировать все результаты в

en: Export as CSV
ru: Экспорт в CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
ru: Экспорт в PDF

en: Export authority records
ru: Экспорт авторитетных записей

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
ru: Экспорт структуры шаблона (поля, подполя) в файл электронной таблицы (.csv или .ods)

en: Export basket group as CSV
ru: Экспорт группы корзин в CSV

en: Export bibliographic and holdings data
ru: Экспорт библиографических данных и данных о фондах, холдингах

en: Export bibliographic records
ru: Экспорт библиографических записей

en: Export card batch
ru: Экспорт пакета карт

en: Export catalog data
ru: Экспорт данных каталога

en: Export checkouts using format:
ru: Экспортировать книговыдачи используя формат:

en: Export configuration
ru: Экспортировать конфигурацию

en: Export data
ru: Экспорт данных

en: Export data
ru: Экспорт данных

en: Export data &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Экспорт данных &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Export database
ru: Экспорт базы данных

en: Export default framework
ru: Экспорт структуры по умолчанию

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
ru: Экспорт структуры шаблона (поля, подполя) в файл электронной таблицы (.csv или .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
ru: Экспорт из списка читателей

en: Export full batch
ru: Экспортировать весь пакет

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
ru: Экспорт наклеек

en: Export late orders
ru: Экспорт заказов

en: Export lost items in report
ru: Выполнить отчет по просроченным экземплярам

note: SCRIPT
en: Export or print
ru: Экспорт или печать

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
ru: Экспорт читательских билетов

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
ru: Экспорт читательских билетов из списка

en: Export records
ru: Экспорт записей

en: Export selected
ru: Экспортировать выбранное

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
ru: Экспортировать выбранные пакеты

en: Export selected card(s)
ru: Экспорт выбранных билетов

en: Export selected items
ru: Экспорт выбранных экземпляров

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
ru: Экспорт выбранных результатов (%s) в

note: SCRIPT
en: Export single batch
ru: Экспорт одного пакета

note: SCRIPT
en: Export single card
ru: Экспорт одного билета

en: Export to CSV file:
ru: Экспорт в CSV-файл:

en: Export to CSV spreadsheet
ru: экспорт в таблицу значений, разделённых запятыми (CSV)

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
ru: экспорт в формат электронной таблицы OpenDocument

en: Export today's checked in barcodes
ru: Экспортировать штрих-коды для выданных сегодня экземпляров

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
ru: Экспорт %s наклеек

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
ru: Экспорт %s читательских билетов

en: Exporting 1 label
ru: Экспорт наклеек

en: Exporting 1 patron card
ru: Экспорт 1 читательского билета

en: Exporting from patron list
ru: Экспорт из списка читателей

en: Exporting to Dublin Core...
ru: Экспорт в Dublin Core...

note: SCRIPT
en: Extended Latin
ru: Расширенная латиница

en: ExtendedPatronAttributes
ru: Расширенные атрибуты читателя

en: Facet order
ru: Порядок фасетов

en: Facetable
ru: Фасеточный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
ru: Не удалось

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
ru: Не удалось добавить поле. Убедитесь, что название поля еще не существует.

en: Failed to add item with barcode
ru: Не удалось добавить экземпляр со штрих-кодом

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
ru: Не удалось добавить соответствие для %s

en: Failed to add scheduled task
ru: Не удалось добавить запланированную задачу

en: Failed to apply different matching rule
ru: Не удалось применить другое правило соответствия

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
ru: Не удалось утвердить термин (%s).

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
ru: Не удалось изменить структуру

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
ru: Не удалось изменить статус %s экземпляров.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
ru: Не удалось изменить статус %s отчетов о проблемах.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
ru: Не удалось создать макрос:

en: Failed to delete budget because funds exist.
ru: Не удалось удалить бюджет из-за наличия средств.

en: Failed to delete field.
ru: Не удалось удалить поле.

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
ru: Не удалось инициализировать плагин: {0}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
ru: Не удалось загрузить макрос:

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
ru: Не удалось загрузить плагин url: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
ru: Не удалось загрузить плагин: {0} из url {1}

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
ru: Не удалось отклонить термин (%s).

en: Failed to remove item with barcode
ru: Не удалось удалить экземпляр со штрих-кодом

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
ru: Не удалось запустить макрос:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
ru: Не удалось сохранить макрос:

en: Failed to transfer collection
ru: Не удалось перенести коллекцию

en: Failed to unzip archive.
ru: Не удалось распаковать архив.

en: Failed to update field.
ru: Не удалось обновить поле.

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
ru: Не удалось обновить заказ:

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
ru: Не удалось загрузить изображение: {0}

note: SCRIPT
en: Failed: Barcode matched more than one item '%s'
ru: Ошибка: Штрих-код соотносится более чем с одним экземпляром '%s'

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
ru: Экземпляр не найден '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details
ru: Ошибка: Проверьте журнал для подробной информации

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' belongs to another bundle
ru: Ошибка: Экземпляр '%s' относится к другому набору

note: SCRIPT
en: Failure: Item '%s' is a bundle and bundles cannot be nested
ru: Ошибка: Экземпляр '%s' состоит в комплекте, а комплекты не могут быть вложенными

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
ru: Экземпляр '%s' не найден

note: SCRIPT
en: Fall
ru: Снижение

en: FamFamFam Site
ru: Сайт FamFamFam

en: Famfamfam iconset
ru: Набор значков Famfamfam

en: Fargo Public Library, USA
ru: Публичная библиотека Фарго, США

en: Farmington Public Library, USA
ru: Публичная библиотека Фармингтона, США

en: Fast cataloging
ru: Быстрая каталогизация

en: Fast cataloging
ru: Быстрая каталогизация

en: Fax
ru: Факс

en: Fax:
ru: Факс:

en: Features
ru: Особенности

en: Features enabled
ru: Функции включены

en: February
ru: Февраль

en: Fee
ru: Оплата

en: Feed
ru: Лента

en: Feedback:
ru: Обратная связь:

en: Female
ru: Женщина

en: Female
ru: Женщина

en: Fenway Library Organization, USA
ru: Библиотечная организация Фенуэй, США

en: Fetch all data for chart
ru: Получить все данные для диаграммы

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
ru: Извлечение полных данных диаграммы для отчетов с большим количеством строк может вызвать проблемы с производительностью. Вы уверены, что хотите составить схему отчета?

en: Fewer options
ru: Меньше параметров

en: Fiction
ru: художественная проза, беллетристика

en: Field
ru: Поле

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
ru: Поле %s является важным, необходимо заполнить хотя бы одно из его подполей.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
ru: Поле %s является обязательным, необходимо заполнить хотя бы одно из его подполей.

en: Field 1
ru: Поле № 1

en: Field 2
ru: Поле № 2

en: Field 3
ru: Поле № 3

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
ru: Поле заполняется плагином

en: Field separator:
ru: Разделитель полей:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
ru: Поле успешно добавлено: %s

en: Field successfully deleted.
ru: Поле успешно удалено.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
ru: Поле успешно обновлено: %s

en: Field to use for record matching
ru: Поле, которое будет использоваться при проверке на совпадение записей

en: Field-weighted, relevance ranked
ru: Взвешенное значение, ранжированная релевантность

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
ru: Поля homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description и permanent_location_description показывают описание вместо кода.

en: Fields to display in report:
ru: Поля для отображения в отчете:

en: Fields to print
ru: Поля для печати

note: SCRIPT
en: File
ru: Файл

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
ru: Файл, содержащий список authids с одним authids в каждой строке. Этот список работает как фильтр: он совместим с другими параметрами. (Допустимые типы файлов: .csv и .txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
ru: Файл, содержащий список библиографических номеров biblionumber с одним biblionumber в каждой строке. Этот список работает как фильтр: он совместим с другими параметрами. (Допустимые типы файлов: .csv и .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
ru: Файл не может быть создан. Проверьте разрешения.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
ru: Файл не может быть прочитан.

en: File format:
ru: Формат файла:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
ru: Файл был удален.

note: SCRIPT
en: File is not readable
ru: Файл не читается

en: File must contain one borrowernumber per line.
ru: Файл должен содержать по одному ID читателя в строке.

en: File must contain one card number per line.
ru: Файл должен содержать по одному ID читателя в строке.

en: File name
ru: Имя файла

en: File name:
ru: Имя файла:

note: SCRIPT
en: File not found!
ru: Файл не найден!

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
ru: Не удалось удалить файл или загрузочную запись.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
ru: Чтение файла отменено

en: File:
ru: Файл:

en: File:
ru: Файл:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
ru: Файл: %s

en: FileSaver library
ru: Библиотека FileSaver

en: Filename
ru: Имя файла

en: Files
ru: Файлы

en: Files &rsaquo; Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Файлы &rsaquo; Счет-фактура &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

en: Files attached to invoice
ru: Файлы, присоединенные к счет-фактуре

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
ru: Файлы не могут быть найдены, потому что опция "access_dir" не была установлена в "koha-conf.xml". Обратитесь к вашему системному администратору, чтобы добавить эту опцию.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
ru: Файлы для: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Files for %s
ru: Файлы для: %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
ru: Файлы для счет-фактуры: %s

en: Filing routine:
ru: Порядок заполнения:

en: Filing rule
ru: Правило заполнения

en: Filing rule added successfully.
ru: Правило заполнения добавлено.

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
ru: Код правила заполнения отсутствует

en: Filing rule code:
ru: Код правила заполнения:

en: Filing rule deleted successfully.
ru: Правило заполнения удалено.

en: Filing rule updated successfully.
ru: Правило заполнения обновлено.

en: Filing rule:
ru: Правило заполнения:

en: Fill
ru: Заполнить

en: Filmographies
ru: фильмографии

note: INPUT type=submit
en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter barcode
ru: Фильтр по штрихкоду

en: Filter by library
ru: Фильтровать по библиотеке

en: Filter by:
ru: Фильтровать по:

en: Filter collection
ru: Коллекция фильтров

en: Filter layouts
ru: Макеты фильтров

en: Filter location
ru: Фильтровать местоположение

en: Filter on:
ru: Фильтровать по:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
ru: Фильтровать транзакции по оплате

en: Filter partner libraries:
ru: Фильтровать библиотеки партнеры:

en: Filter results:
ru: Фильтровать результаты:

note: SCRIPT
en: Filter successfully deleted.
ru: Фильтр удален.

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
ru: Фильтровать системные типы кредитов

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
ru: Фильтровать системные типы дебета

en: Filter:
ru: Фильтровать:

en: Filtered by:
ru: Отфильтровано по:

en: Filtered on:
ru: Отфильтровано:

en: Filters
ru: Фильтры

en: Filters:
ru: Фильтры:

note: SCRIPT
en: Find
ru: Найти

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
ru: Найти (если активирован плагин searchreplace)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
ru: Найти и заменить

note: SCRIPT
en: Find and replace
ru: Найти и заменить

note: SCRIPT
en: Find and replace...
ru: Найти и заменить...

en: Find another patron?
ru: Найти другого читателя?

note: SCRIPT
en: Find in selection
ru: Найти в секции

note: SCRIPT
en: Find whole words only
ru: Найти только слова целиком

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
ru: Поиск вариантов слов

en: Fine
ru: Штраф

en: Fine amount
ru: Сумма пени

en: Fine amount:
ru: Сумма долга:

en: Fine charging interval
ru: Интервал начисления пени

en: Fine/suspension grace period
ru: Отсрочка начисления штрафов

en: Fines
ru: Пеня

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
ru: За отмену резервирований вручную штрафы не взимаются.

en: Fines for returned items are forgiven.
ru: Штрафы за возвращенные экземпляры прощаются.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
ru: Завершение

en: Finish enrollment
ru: Завершить регистрацию

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
ru: Завершить получение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
ru: Выполнено

en: Finished
ru: Выполнено

en: First
ru: Первое

en: First arrival:
ru: Первое поступление:

en: First indicator default value:
ru: Первый индикатор значение по умолчанию:

en: First issue publication date:
ru: Дата публикации первого выпуска:

en: First issue publication date:
ru: Дата публикации первого выпуска:

en: First name
ru: Имя

en: First name:
ru: Имя:

en: First name:
ru: Имя:

en: First patron
ru: Первый читатель

en: Flagged
ru: Отмечено

note: SCRIPT
en: Flags
ru: Флажки

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
ru: Отразить по горизонтали

note: SCRIPT
en: Flip vertically
ru: Отразить по вертикали

en: Float
ru: Число с плавающей запятой

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
ru: Число с плавающей запятой: %s

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
ru: Сфокусироваться на контекстной панели инструментов

note: SCRIPT
en: Focus to element path
ru: Сфокусироваться на пути элемента

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
ru: Перейти к строке меню

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
ru: Перейти на панель инструментов

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
ru: Следуйте системной настройке BlockExpiredPatronOpacActions

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
ru: Следуйте системной настройке OpacPasswordChange (отключено)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
ru: Следуйте системной настройке OpacPasswordChange (включено)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
ru: Следуйте системной настройке OpacResetPassword (отключено)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
ru: Следуйте системной настройке OpacResetPassword (включено)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
ru: Следуйте системной настройке RequireStrongPassword (нет)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
ru: Следуйте системной настройке RequireStrongPassword (да)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
ru: Следующие обязательные поля отсутствуют:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
ru: Отсутствуют следующие обязательные подполя:

note: SCRIPT
en: Font
ru: шрифт

en: Font Awesome
ru: Шрифт Awesome

en: Font Awesome 4.7.0
ru: Шрифт Awesome 4.7.0

en: Font Face Observer
ru: Шрифт Face Observer

note: SCRIPT
en: Font Sizes
ru: Размеры шрифта

en: Font size:
ru: Размер шрифта:

en: Font:
ru: Шрифт:

note: SCRIPT
en: Fonts
ru: Шрифты

note: SCRIPT
en: Food and Drink
ru: Еда и напитки

note: SCRIPT
en: Footer
ru: Нижний колонтитул

en: For all collection codes:
ru: Для всех кодов коллекций:

en: For all item types:
ru: Для всех классов экземпляров:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
ru: Для экспорта корзины вы можете использовать данные из следующих таблиц: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets и aqbasket.

en: For example,
ru: Например,

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
ru: Для экспорта задержанных заказов необходимо предоставить профиль в синтаксисе Template Toolkit для создания файла CSV.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
ru: Для больших каталогов это может привести к неожиданному поведению

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
ru: Для претензий о задержанных выпусках вы можете использовать данные из следующих таблиц: serial, subscription, biblio, biblioitems и aqbookseller.

en: For nested values in provider's results, you can use dot separation.
ru: В ответе от поставщика для вложенных значений можно использовать запись через точку.

en: For the selected operations:
ru: Для выбранных операций:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
ru: Для этой библиотеки можно редактировать правила для данных типов единиц, несмотря на категорию посетителей.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
ru: Для этой библиотеки можно указать максимальное число выдач, которые посетитель данной категории может получить, независимо от типа единицы.

en: Force
ru: Принудительно

en: Force checkout if a limitation exists
ru: Принудительная книговыдача, если существует ограничение

en: Forever
ru: Навсегда

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
ru: Прощено %s

en: Forgive fees for manually expired holds
ru: Не требовать плату за просроченные вручную резервирования

en: Forgive fines on return:
ru: Простить долг при возврате:

en: Forgive overdue charges
ru: не взыскивать плату за просрочку

en: Forgiven
ru: Прощено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
ru: Форма не принята через следующую(ие) проблему(ы)

en: Format
ru: Формат

note: SCRIPT
en: Format Painter
ru: Кисть форматирования

en: Format:
ru: Формат:

en: Format:
ru: Формат:

note: SCRIPT
en: Formats
ru: Форматы

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Formatting:
ru: Форматирование:

en: Found in wrong place
ru: Найдено в неправильном месте

en: Foundations Bible College &amp; Seminary, USA
ru: Фонды Библейского колледжа &amp; Семинария, США

note: SCRIPT
en: Framework
ru: Структура

en: Framework added successfully.
ru: Структура добавлена.

en: Framework code
ru: Код структуры

en: Framework code:
ru: Код структуры:

en: Framework deleted successfully.
ru: Framework успешно удален.

en: Framework description
ru: Описание структуры

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
ru: Пример плагина структуры &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Framework updated successfully.
ru: Структура обновлена.

en: Fran&ccedil;ais (French)
ru: Fran&ccedil;ais (Французский)

en: Free
ru: Свободно

en: French
ru: Французский

en: French terms of relations
ru: Французские термины связей

en: Frequencies
ru: Периодичность

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Периодичность &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
ru: Периодичность, используемая модулем обслуживания на дому. Они отображаются на вкладке Обслуживание на дому в учетной записи читателя в служебном клиенте.

en: Frequency
ru: Частота

en: Frequency:
ru: Частота:

en: Frequency:
ru: Периодичность:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
ru: Пятница

note: SCRIPT
en: Fridays
ru: По пятницам

en: From
ru: от

en: From
ru: от

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
ru: От %s

en: From / To
ru: От / Для

en: From \ To
ru: Из \ В

en: From a new (empty) record
ru: С новой (пустой) записи

en: From a new file
ru: Из нового файла

en: From a staged file
ru: С заготовленного файла

en: From a subscription
ru: Из подписки

en: From a suggestion
ru: Из предложения

en: From an existing record:
ru: Из существующей записи:

en: From an external source
ru: С внешнего источника

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
ru: Значения "от" и "до" должны иметь одинаковую длину.

en: From any library
ru: с любой библиотеки

en: From any library:
ru: С любой библиотеки:

en: From authid:
ru: С authid:

en: From biblionumber:
ru: С biblionumber:

en: From call number:
ru: От расстановочного шифра:

en: From date:
ru: От даты:

en: From existing orders (copy)
ru: Из существующих заказов (копия)

en: From home library
ru: с исходной библиотеки

en: From home library:
ru: С исходной библиотеки:

en: From item call number:
ru: От расстановочного шифра экземпляра:

en: From local hold group
ru: Из группы локального резервирования

en: From local hold group:
ru: Из группы локального резервирования:

en: From titles with highest hold ratios
ru: Из заглавий с наибольшими коэффициентами резервирования

en: From vendor:
ru: От поставщика:

en: From:
ru: от:

en: From:
ru: от:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
ru: От: %s, До %s

en: Front
ru: Передняя

en: Fulfilled
ru: Выполнено

note: SCRIPT
en: Fullscreen
ru: Полноэкранный

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
ru: Коды функций (автор, редактор, соавтор и т.д.), используемые в UNIMARC 7XX $4 (французский)

en: Fund
ru: Средства

en: Fund ID
ru: ID средств

en: Fund amount:
ru: Сумма средств:

en: Fund code
ru: Код средств

en: Fund code:
ru: Код средств:

en: Fund filters
ru: Отбор средств

en: Fund list of budget
ru: Список средств бюджета

note: TD
en: Fund locked
ru: Средства заблокированы

en: Fund name
ru: Название средств

en: Fund name:
ru: Название денежных средств:

en: Fund parent:
ru: Источник средств:

en: Fund remaining
ru: Осталось средств

en: Fund total
ru: Средств в целом

en: Fund:
ru: Средства:

en: Fund:
ru: Средства:

en: Funds
ru: Средства

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
ru: Средства для '%s'

en: GPL License
ru: Универсальная общественная лицензия GNU

en: GPL v3 license
ru: Лицензия GPL v3

en: GST
ru: НДС

en: GST %%
ru: НДС %%

en: GST:
ru: НДС:

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
ru: Galego (галисский язык): Игнасио Хавьер {Ignacio Javier}

note: SCRIPT
en: Gamma
ru: Гамма

en: Gap between columns:
ru: Промежуток между столбцами:

en: Gap between rows:
ru: Промежуток между строками:

en: Geauga County Public Library
ru: Публичная библиотека округа Гога {Geauga County}

en: Gender
ru: Пол

en: Gender:
ru: Пол:

en: General
ru: для всіх

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
ru: Общие (главные) фонды (хранения): указатель статуса комплектования :: Этот элемент данных определяет статус комплектования для единицы на момент отчета о фондах (хранениях).

en: General holdings: completeness designator
ru: Общие (главные) фонды (хранения): указатель полноты

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
ru: Общие (главные) фонды (хранения): указатель задержки :: Этот элемент данных определяет политику задержки для единицы на момент отчета о фондах (хранениях).

en: General holdings: type of unit designator
ru: Общие (главные) фонды (хранения): указатель типа единицы

en: General information
ru: Основная информация

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Generate EDIFACT order
ru: Создать заказ EDIFACT

en: Generate a new client id/key pair
ru: Создать новую пару ID/ключа читателя

en: Generate a new client id/secret pair
ru: Создать новую пару ID/тайны читателя

en: Generate an exception for this repeated holiday.
ru: Создать исключение для этого повторяющегося выходного дня.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
ru: Сформировать справку

en: Generate exceptions on a range of dates.
ru: Создать исключения для диапазона дат.

en: Generate new client id/secret pair
ru: Создать новую пару ID/тайны читателя

note: INPUT type=button
en: Generate next
ru: Создать следующий

en: Geolocation:
ru: Геолокация:

en: German
ru: Немецкий

en: Get Firefox add-on
ru: Получить дополнение для Firefox

en: Get desktop application
ru: Скачать приложение на компьютер

en: Get help on current subfield
ru: Получить справку о текущем подполе

en: Get it!
ru: Получить это!

en: Global system preferences
ru: Общие параметры системы

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
ru: Искать

en: Go back to vendor page
ru: Вернуться на страницу поставщика

en: Go to Koha to MARC mapping
ru: Перейти к отображению Koha в MARC

en: Go to advanced search
ru: Перейти к расширенному поиску

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
ru: Перейти к полю

note: A
en: Go to item details
ru: Перейти к информации о экземплярах

en: Go to item search
ru: Перейти к поиску экземпляров

en: Go to page :
ru: Перейти на страницу:

en: Go to receipt page
ru: Перейти на страницу получения

note: A
en: Go to record detail page
ru: Перейти на страницу информации о записи

en: Go to the
ru: Перейти на

en: Goethe-Institut, Germany
ru: Институт Гете, Германия

en: Gone no address
ru: Адрес не указан

en: Gothenburg University Library, Sweden
ru: Библиотека Гётеборгского университета, Швеция

en: Government
ru: Правительство

en: Grace period:
ru: Срок отсрочки:

note: SCRIPT
en: Gray
ru: Серый

en: Greek (modern)
ru: Греческий, современный (1453- )

en: Greek (to 1453)
ru: Древнегреческий (до 1453)

note: SCRIPT
en: Green
ru: Зеленый

en: Group
ru: Группа

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
ru: Группа %s создана.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
ru: Группа %s была удалена.

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
ru: Код группы

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
ru: Название группы

en: Group(s):
ru: Группа(ы):

en: Group:
ru: Группа:

en: Group:
ru: Группа:

en: Groups of libraries:
ru: Группы библиотек:

en: Guarantees:
ru: Поручительствует:

en: Guarantor ID
ru: ID поручителя

en: Guarantor can view checkouts
ru: Поручитель может просматривать книговыдачи

en: Guarantor firstname
ru: Имя поручителя

en: Guarantor information
ru: Данные о поручителе

en: Guarantor relationship
ru: Родство поручителя

en: Guarantor surname
ru: Фамилия поручителя

en: Guarantor title
ru: Название поручителя

en: Guarantor:
ru: Поручитель:

en: Guarantors:
ru: Поручители:

en: Guide box:
ru: Направляющая рамка:

en: Guide grid:
ru: Направляющая сетка:

en: Guided reports
ru: Управляемые отчеты

en: Guided reports wizard
ru: Мастер управляемых отчетов

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
ru: Скопировано в буфер обмена

en: HTML customizations
ru: Настройки HTML

en: HTML message:
ru: HTML-сообщение:

en: Halland County Library, Sweden
ru: Библиотека округа Халланд, Швеция

en: Handbooks
ru: справочники

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
ru: Удобные сочетания клавиш

en: Hard due date
ru: Жесткая дата возвращения

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
ru: Жесткий срок возврата %s:

en: Hard due date:
ru: Жесткая дата возврата:

en: Harrison Carmel Public Library, USA
ru: Публичная библиотека Харрисона Кармела, США

en: Hashvalue
ru: Хеш-значение

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
ru: Библиотеки округа Хаураки, Новая Зеландия

note: SCRIPT
en: Header
ru: Верхний колонтитул

note: SCRIPT
en: Header 1
ru: Верхний колонтитул 1

note: SCRIPT
en: Header 2
ru: Верхний колонтитул 2

note: SCRIPT
en: Header 3
ru: Верхний колонтитул 3

note: SCRIPT
en: Header 4
ru: Верхний колонтитул 4

note: SCRIPT
en: Header 5
ru: Верхний колонтитул 5

note: SCRIPT
en: Header 6
ru: Верхний колонтитул 6

note: SCRIPT
en: Header cell
ru: Ячейка колонтитула

en: Header row could not be parsed
ru: Строку заголовка не удалось проанализировать

note: SCRIPT
en: Headers
ru: Верхние колонтитулы

en: Heading
ru: Заголовок

note: SCRIPT
en: Heading 1
ru: Заголовок 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
ru: Заголовок 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
ru: Заголовок 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
ru: Заголовок 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
ru: Заголовок 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
ru: Заголовок 6

en: Heading A-Z
ru: Заглавия по алфавиту

en: Heading Z-A
ru: Заглавия обратно по алфавиту

en: Heading type
ru: Тип заголовка

en: Heading use
ru: Использование заголовка

note: SCRIPT
en: Headings
ru: Заголовки

en: Hebrew
ru: иврит

note: SCRIPT
en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Помощь

en: Help input
ru: Помощь при вводе

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
ru: Вот ваша корзина, отправленная из нашего онлайн-каталога.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
ru: Это ваш список под названием %s, отправленный из нашего онлайн-каталога.

en: Hi,
ru: Приветствуем,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
ru: Привет, вы смотрите на результат запуска плагина EXAMPLE.

en: Hidden by default
ru: Скрываются по умолчанию

note: SCRIPT
en: Hide MARC
ru: Скрыть MARC

en: Hide advanced pattern
ru: Скрыть расширенный шаблон

en: Hide all
ru: Скрыть все

en: Hide all columns
ru: Скрыть все столбцы

en: Hide already received orders
ru: Скрыть уже полученные заказы

en: Hide chart
ru: Скрыть диаграмму

en: Hide closed
ru: Скрыть закрытое

en: Hide data menus
ru: Скрыть меню

en: Hide default value fields
ru: Скрыть значения по умолчанию

en: Hide details
ru: Скрыть подробную информацию

en: Hide in OPAC
ru: Скрыть в ЭК

en: Hide in OPAC:
ru: Скрыть в ЭК:

en: Hide inactive budgets
ru: Скрыть неактивные бюджеты

en: Hide new
ru: Скрыть новый

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
ru: Скрыть информацию о читателе для библиотекарей, не входящих в эту группу.

en: Hide preserve value fields
ru: Скрыть поля с сохраненными значениями

en: Hide seen
ru: Скрыть увиденное

en: Hide text
ru: Скрыть текст

en: Hide viewed
ru: Скрыть просмотренное

en: Hide window
ru: Спрятать окно

en: High demand item.
ru: Единица высокого спроса.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
ru: Экземпляр с высоким спросом. Продолжительность выдачи сокращена до %s дней (ожидается %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
ru: Экземпляр с высоким спросом. Продолжительность выдачи сокращена до %s дней (ожидается %s). Выдать в любом случае?

en: Higher Education Libraries of Massachusetts, USA
ru: Библиотеки высшего образования Массачусетса, США

en: Highlight
ru: Подсветить

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
ru: Подсказка: вы можете вручную обновлять историю сериальных изданий. Это может быть полезно для старой подписки или для очистки существующей истории. Изменяйте эти поля с осторожностью, поскольку получение будущих сериальных изданий продолжит их обновление автоматически.

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: Hints
ru: Подсказки

en: History
ru: История

en: History OPAC note:
ru: Примечание к истории ЭК:

en: History end date:
ru: Дата окончания истории:

en: History staff note:
ru: Примечание сотрудников по истории:

en: History start date:
ru: Дата начала истории:

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
ru: Университет здоровья (hsg), Германия

en: Hold
ru: Резервирование

en: Hold at
ru: Резервирование в

en: Hold cancelled
ru: Резервирование отменено

en: Hold date
ru: Дата резервирования

en: Hold details
ru: Подробности резервирования

en: Hold expires on date:
ru: Резервирование истекает на дату:

en: Hold fee
ru: Плата за резервирование

en: Hold fee:
ru: Плата за резервирование:

en: Hold filled
ru: Зарезервировано

en: Hold filled for:
ru: Зарезервировано для:

en: Hold for:
ru: Резервирование для:

en: Hold found (item is already waiting):
ru: Резервирование найдено (экземпляр уже в ожидании):

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
ru: Выявлено резервирование для %s

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
ru: Резервирование найдено для (%s), пожалуйста, переместите

en: Hold found:
ru: Резервирование найдено:

en: Hold lost
ru: Резервирование утеряно

en: Hold must be item group level
ru: Резервирование должно быть на уровне группы экземпляров

en: Hold must be item level
ru: Резервирование должно быть на уровне экземпляра

en: Hold must be record level
ru: Резервирование должно быть уровня записи

en: Hold next available item
ru: Резервировать следующий из доступных экземпляров

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item_group'
en: Hold next available item from an item group %s
ru: Зарезервировать следующий из доступных экземпляров %s

en: Hold notes
ru: Примечания о резервировании

en: Hold on
ru: Резервирование найдено:

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
ru: Заказ %s для %s был успешно отменен.

en: Hold pickup library match
ru: Библиотека получения резервирования соответствует

en: Hold placed by :
ru: Зарезервировано :

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
ru: Экземпляр зарезервирован %s.

en: Hold policy
ru: Правило резервирования

en: Hold ratio
ru: Коэффициент резервирования

en: Hold ratio (greater than or equal to):
ru: Рейтинг заказа (больше или равно):

en: Hold ratios
ru: Соотношения резервирования

en: Hold ratios
ru: Рейтинг заказов

en: Hold ratios &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Коэффициенты резервирования &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Hold ratios to calculate items needed
ru: Коэффициенты резервирования для расчета необходимых экземпляров

en: Hold reminder
ru: Напоминание о сроке возврата

en: Hold starts on date:
ru: Резервирование начинается на дату:

en: Hold status
ru: Статус резервирования

en: Hold transfer print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Печать квитанции перемещения резервирования &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Hold waiting too long
ru: Резервирование находится в ожидании слишком долго

en: Holding libraries
ru: Подразделение-фондодержатель

en: Holding library
ru: Библиотека врем. хранения/выдачи

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
ru: Библиотека хранения = %s

en: Holding library:
ru: Библиотека хранения:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
ru: В фонде (%s)

en: Holdings:
ru: Имеющиеся экземпляры:

en: Holds
ru: Резервирование

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
ru: Резервирования (%s)

en: Holds allowed (daily)
ru: Разрешено резервирований (ежедневно)

en: Holds allowed (daily):
ru: Разрешено резервирований (ежедневно):

en: Holds allowed (total)
ru: Разрешено резервирований (всего)

en: Holds allowed (total):
ru: Разрешено резервирований (всего):

en: Holds awaiting pickup
ru: Резервирования, ожидающие получения

en: Holds awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Резервирования на выдачу &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
ru: Резервирования, ожидающие получения в вашей библиотеке по состоянию на: %s

en: Holds history
ru: История резервирований

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
ru: История резервирований для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Holds history for %s
ru: История резервирований для %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
ru: Перечисленные здесь резервирования ожидают получения более %s дней

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
ru: Резервирования по этому экземпляру: %s / Всего резервирований по этой записи: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
ru: Резервирования по этой записи: %s

en: Holds per record (count)
ru: Резервирований на запись (кол-во)

en: Holds per record (count):
ru: Резервирований на запись (кол-во):

en: Holds queue
ru: Очередь резервирований

en: Holds queue
ru: Очередь резервирований

en: Holds queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Очередь резервирований &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
ru: Очередь резервирований для %s / %s обновлена. Произошли некоторые ошибки.

en: Holds queue for biblio
ru: Очередь резервирований

en: Holds queue successfully updated.
ru: Очередь успешно обновлена.

note: SCRIPT
en: Holds queue update
ru: Обновление очереди резервирований

en: Holds statistics
ru: Статистика по резервированиям

en: Holds statistics
ru: Статистика по резервированиям

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Статистика фонда%s &rsaquo; Результаты%s &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
ru: Резервирования для размещения (количество)

en: Holds to pull
ru: Резервирования, которые нужно поднять

en: Holds to pull
ru: Резервирования, которые нужно поднять

en: Holds to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Резервирования, которые нужно поднять &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
ru: Резервирования, которые нужно поднять, размещены между %s и %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
ru: Резервирования в других библиотеках (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
ru: Резервирования в ожидании (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
ru: Резервирования в ожидании более %s дней: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
ru: Резервирования в ожидании: %s

note: %1$s:  cancel_reqs_count | html
en: Holds with cancellation requests: %s
ru: Резервирования с запросом на отмену: %s

en: Holds:
ru: Резервирования:

en: Holiday exception
ru: Исключение праздника

en: Holiday only on this day
ru: Праздник только на этот день

en: Holiday repeated every same day of the week
ru: Праздник повторяется такого же дня каждую неделю

en: Holiday repeated yearly on the same date
ru: Выходной день повторяется ежегодно в тот же день

en: Holiday repeating weekly
ru: Выходной день повторяется еженедельно

en: Holiday repeating yearly
ru: Выходной день повторяется ежегодно

en: Holidays on a range
ru: Выходные дни в диапазоне

en: Holidays repeated yearly on a range
ru: Выходные дни повторяются ежегодно в диапазоне

en: Home
ru: Начало

en: Home libraries
ru: Домашняя библиотека

en: Home library
ru: Домашняя библиотека

en: Home library (branchcode)
ru: Домашняя библиотека (branchcode)

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
ru: Домашняя библиотека = %s

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
ru: Домашняя библиотека неизвестна.

en: Home library:
ru: Исходная библиотека:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
ru: Домашняя библиотека: %s

en: Horizontal bar:
ru: Горизонтальная панель:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
ru: Горизонтальная линия

note: SCRIPT
en: Horizontal space
ru: Горизонтальное пространство

en: Horizontal:
ru: По горизонтали:

en: Horowhenua Library Trust
ru: Библиотечный союз Хороуенуа {Horowhenua}

en: Host
ru: Хост

en: Host records
ru: Главные документы

en: Host:
ru: Хост:

en: Hostname/Port
ru: Cервер/порт

en: Hostname:
ru: Сервер:

en: Hotchkiss School, USA
ru: Hotchkiss School, США

en: Hour
ru: Час

en: Hourly rental charge
ru: Почасовая арендная плата:

en: Hourly rental charge:
ru: Почасовая арендная плата:

en: Hourly rental charge:
ru: Почасовая арендная плата:

en: Hourly rentals use calendar:
ru: Почасовая аренда с использованием календаря:

en: Hours
ru: Часы

en: Housebound
ru: Обслуживание на дому

en: Housebound details
ru: Информация об обслуживании на дому

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
ru: Информация об обслуживании на дому для %s

en: Housebound roles
ru: Роли при обслуживании на дому

en: How many issues do you want to receive?
ru: Сколько выпусков вы хотите получить?

en: How should patrons be deleted?
ru: Как следует удалять читателей?

en: How to process items:
ru: Как обрабатывать экземпляры:

en: Hrvatski (Croatian)
ru: Hrvatski (хорватский язык)

en: Huge text
ru: Огромный текст

en: I encountered some problems.
ru: Я столкнулся с некоторыми проблемами.

en: I received this from you:
ru: Я получил это от вас:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
ru: Я передам то, что вы здесь напечатаете, если вы нажмете ОК.

en: I18N/L10N
ru: Интернационализация/ локализация

en: ID
ru: Идентификатор

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
ru: ID должен быть уникальный

en: IDs:
ru: ID:

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
ru: Проблема с настройкой модуля МБА. Взгляните на

en: ILL notice sent to patron
ru: Отправить уведомление читателю

note: A
en: ILL request log
ru: Журнал запросов МБА

en: ILL request log
ru: Журнал запросов МБА

en: ILL requests
ru: Запросы МБА

en: ILL requests
ru: Запросы МБА

en: ILL requests &rsaquo; Koha
ru: Журнал запросов МБА &rsaquo; Koha

en: ILL requests history
ru: История запросов МБА

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: ILL requests history for %s
ru: История запросов МБА для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: ILL requests history for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: История запросов ILL %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: ILL requests:
ru: Запросы МБА

en: ILL staff email:
ru: E-mail библиотекаря МБА:

en: IP address has changed, please log in again
ru: IP-адрес изменился, пожалуйста войдите в систему снова

en: IP address has changed. Please log in again
ru: IP-адрес изменился. Пожалуйста ввойдите снова

en: ISBD details
ru: Информация об экземпляре

en: ISBN or ISSN or other standard number:
ru: ISBN или ISSN или другой стандартный номер:

en: ISO 639-2 standard language codes
ru: ISO 639-2 стандартные языковые коды

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
ru: ISO формат (ГГГГ-ММ-ДД)

en: ISO code
ru: Код ISO

en: ISO code:
ru: Код ISO:

en: Icon
ru: Значок

en: Icon URL:
ru: Иконка URL:

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
ru: Id должен начинаться с буквы, за которой следуют только буквы, цифры, тире, точки, двоеточия или подчеркивания.

en: Identity provider added successfully.
ru: SMTP-сервер добавлен.

en: Identity provider domain added successfully.
ru: Домен SMTP-сервера добавлен.

en: Identity provider domain updated successfully.
ru: Домен SMTP-сервера обновлен.

en: Identity provider email domains
ru: Email домены SMTP-сервера

en: Identity provider updated successfully.
ru: SMTP-сервер обновлен.

en: Identity providers
ru: SMTP-сервера

en: Identity providers
ru: SMTP-сервера

en: If
ru: Если

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
ru: Если номер читательского билета уже есть в таблице, вы можете выбрать, игнорировать новую запись или перезаписать старую.

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
ru: Если поле, соответствующее метке правила, существует только во входящей записи

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
ru: Если шаблон допускает общедоступную регистрацию, читатели могут регистрироваться в клубе на основе этого шаблона из общедоступного каталога.

en: If all unavailable
ru: Если все недоступно

en: If amounts changed, round to a multiple of
ru: Если суммы изменились, округлите их до кратного

en: If any unavailable
ru: Если какой-либо недоступен

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
ru: Если отмечено, атрибут станет уникальным идентификатором. Если одной записи читателя присвоено значение, такое же значение не может быть присвоено другой записи.

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
ru: Если выбрано, изменения для этого выходного дня будут скопированы во все библиотеки. Если выходной день не существует для библиотеки, изменения не вносятся.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
ru: Если отмечено, то ежедневная плата будет рассчитываться с использованием календаря, чтобы исключить выходные дни. Если не отмечено, то плата будет рассчитываться непосредственно на основании количества дней до срока оплаты.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
ru: Если отмечено, то почасовая оплата будет рассчитываться с использованием календаря, чтобы исключить выходные дни. Если не отмечено, то размер оплаты будет рассчитываться непосредственно на основании количества часов до срока оплаты.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
ru: Если отмечено, это означает, что подполе является гиперссылкой и по нему можно кликнуть

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
ru: Если отмечено, то подполе будет являться гиперссылкой.

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
ru: Если отмечено, то экземпляры этого типа будут скрыты как фильтры в расширенном поиске ЭК.

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
ru: Если отмечено, то экземпляры будут автоматически возвращены, когда наступит срок их сдачи. Эта опция требует

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
ru: Если отмечено, новые создаваемые вами подписки будут автоматически передаваться в Mana KB.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
ru: Если отмечено, то ни один экземпляр этого типа не может быть выдан. Если не отмечено, любой экземпляр этого типа может быть выдан, кроме случаев когда было установлено "не для выдачи (notforloan)" для определенного экземпляра.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
ru: Если выбрано, этот выходной день будет скопирован во все библиотеки. Если выходной день уже существует для библиотеки, изменения не вносятся.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
ru: При объединении нескольких клавиш они должны быть в указанном порядке: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
ru: Если пусто, используется английский

en: If empty, discount rate from vendor will be used
ru: Если пусто, то будет использоваться скидка от поставщика

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
ru: Если экземпляры были созданы при заказе или получении, они будут удалены.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
ru: При загрузке атрибутов читателей, поле 'patron_attributes' должно содержать список типов атрибутов и их значений, разделенный запятыми. Код типа атрибута и двоеточие должны предшествовать каждому значению атрибута. Например:

en: If matching record is already in the borrowers table:
ru: Если соответствующая запись уже есть в таблице заемщиков:

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
ru: Если не установлено, то будет использовано items.dateaccessioned

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
ru: Если категория выбрана, на странице входа в учетную запись читателя будут разрешены только значения из списка авторизованных значений. Однако, список авторизованных значений не будет ограничением при пакетном импорте читателей.

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
ru: Если это установлено, то основанный на этом шаблоне клуб может быть зарегистрирован только читателями с действующим адресом электронной почты.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
ru: Если это установлено, то изменять этот шаблон клуба могут только библиотекари данного подразделения.

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
ru: Если в исходной записи есть поле, соответствующее правилу тега, но соответствующее поле отсутствует во входящей записи

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
ru: Если в исходной записи есть поле, соответствующее правилу тега, но соответствующее поле отсутствует во входящей записи

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
ru: В исходной записи есть одно или несколько полей, соответствующих тегу правила, но одно или несколько полей, соответствующих тегу правила, отличаются во входящей записи.

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
ru: Если вы хотите установить связь, добавьте ее в системную настройку 'borrowerRelationship'. В противном случае попросите системного администратора исправить значения в %s и/или %s в базе данных.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
ru: Если системная настройка 'AllowHoldPolicyOverride' включена, эти правила могут быть отменены библиотекарем.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
ru: Если общее количество выданных единиц оставить пустой для данной категории посетителя, — никакого ограничения не устанавливается, кроме возможности задать ограничения для определенных типов единиц.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
ru: Если в неделе есть день (или больше), когда выпуски никогда не публикуются, вы можете установить соответствующие флажки ниже.

en: If this field is empty, or '*' any email domain will match this rule.
ru: Любой домен электронной почты будет соответствовать этому правилу, если это поле пустое или содержит '*'.

en: If this is not what you were expecting, go to
ru: Если это не то, что вы ожидали, перейдите к

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
ru: Если это то, что вы хотите, выберите опцию 'Удалить пакет' на панели инструментов

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
ru: Если вы используете макет без штрих-кодов, это может привести к потере записей или пустой странице.

en: If you can't find what you are looking for, you can
ru: Если вы не можете найти то, что ищете, вы можете

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
ru: Если вы изменяете код списочного значения, существующие записи, использующие его, не будут обновлены. Изменения в описании значений будут отображаться немедленно.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
ru: Если вы удалите эти средства, все заказы, связанные с этими средствами, будут удалены!

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
ru: Если у Вас нет внешней учетной записи, но есть локальная учетная запись, Вы все равно можете войти в систему:

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
ru: Если вы не укажете дату возврата, она будет установлена в соответствии с правилами книговыдачи

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
ru: Если вы не хотите выдавать экземпляр %s и предпочитаете выдать его внутреннему статистическому читателю, выберите читателя здесь

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
ru: Если у вас есть учетная запись CAS, выберите, какую учетную запись вы хотите аутентифицировать:

en: If you have a CAS account, please click here to login
ru: Если у вас есть учетная запись в системе CAS, пожалуйста, нажмите здесь для входа в систему.

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
ru: Если вы установили шаблоны типов читателей, выберите опцию "Staff" в раскрывающемся списке типов читателей.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
ru: Если вы вносите какие-либо изменения в соответствия, вы должны попросить администратора запустить misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

en: If you plan to use auto register feature, either
ru: Если вы планируете использовать функцию автоматической регистрации, либо

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
ru: Если вы выбираете значение здесь, индикаторы будут ограничены списком авторитетных значений

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
ru: Если вы хотите, чтобы Koha установила действие (отправить уведомление или ограничить участника), требуется значение задержки.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
ru: Если вы хотите поделиться некоторыми своими данными, включите эту функцию в разделе "Поделиться своей статистикой использования" модуля администрирования.

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore (I)
ru: Игнорировать (И)

note: SCRIPT
en: Ignore all
ru: Игнорировать все

en: Ignore and return to transfers:
ru: Игнорировать и вернуться к перемещениям:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
ru: Игнорировать входящую запись (ее экземпляры могут все еще обрабатываться)

en: Ignore items
ru: Игнорировать экземпляры

note: SCRIPT
en: Ignore matches
ru: Игнорировать соответствия

en: Ignore means that the subfield does not display in the record editor and that its value, if any, is deleted from the record
ru: Игнорирование означает, что подполе не отображается в редакторе записи. Если у подполя имеются значения, то они будут удалены

note: SPAN
en: Ignore the calendar
ru: Игнорировать календарь

en: Ignore this one, keep the existing one
ru: игнорировать его, сохранив существующий

note: SCRIPT
en: Ignored
ru: Проигнорировано

en: Image
ru: Изображение

en: Image 1
ru: Изображение № 1

en: Image 2
ru: Изображение № 2

en: Image ID
ru: ID изображения

note: SCRIPT
en: Image description
ru: Описание изображения

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
ru: Изображение превышает 2MB. Измените размер и импортируйте еще раз.

en: Image file
ru: файл изображения

en: Image from Amazon.com
ru: Изображение из Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
ru: Изображение из Coce

en: Image from Syndetics
ru: Изображение из Syndetics

note: SCRIPT
en: Image is decorative
ru: Глубина изображения

note: SCRIPT
en: Image list
ru: Список изображений

en: Image manager
ru: Менеджер изображений

en: Image name:
ru: Название изображения:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
ru: Название изображения: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
ru: Изображение не импортировано (%s отсутствует). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
ru: Изображение не импортировано, потому что Koha не смог открыть изображение для чтения. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
ru: Изображение не импортировано из-за неизвестной ошибки. Пожалуйста, обратитесь к журналу ошибок для более подробной информации. %s %s %s успешно импортировано. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
ru: Изображение не импортировано, поскольку база данных вернула ошибку. Пожалуйста, обратитесь к журналу ошибок для более подробной информации. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
ru: Изображение не импортировано, поскольку файл изображения поврежден. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
ru: Изображение не импортировано из-за слишком большого размера файла изображения (максимальный размер см. online помощь). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
ru: Изображение не импортировано из-за неизвестного формата изображения. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
ru: Изображение не импортировано, потому что этого читателя нет в базе данных. %s

note: SCRIPT
en: Image options
ru: Параметры изображения

en: Image source:
ru: Источник изображения:

en: Image successfully uploaded
ru: Изображение успешно загружено

note: SCRIPT
en: Image title
ru: Название изображения

en: Image upload results :
ru: Результат выгрузки изображений:

en: Image(s) successfully deleted
ru: Изображения успешно удалены

note: SCRIPT
en: Image...
ru: Изображение…

en: Image:
ru: Изображение:

en: Images
ru: Изображения

en: Images
ru: Изображения

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: Изображения &rsaquo; %s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Изображения &rsaquo; Создатель читательских билетов &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
ru: Изображения (%s)

en: Images for
ru: Изображения для:

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
ru: Изображения должны быть отмечены как декоративные или иметь текст описания

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
ru: Изображения должны иметь текст описания. Декоративные изображения не принимаются.

en: Import
ru: Импорт

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
ru: Импорт %s структуры шаблона (поля, подполя) из файла электронной таблицы (.csv или .ods)

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
ru: Импорт %s структуры шаблона (поля, подполя) из файла электронной таблицы (.csv или .ods)

note: SCRIPT
en: Import MARC records
ru: Импорт MARC записей

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
ru: Импортировать все выбранные экземпляры в корзину со следующими учетными данными (используется только в том случае, если для экземпляра не заполнена информация):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
ru: Импортировать все выбранные экземпляры в корзину со следующими параметрами:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
ru: Импорт записи MARC (ISO 2709) или MARCXML

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
ru: Импорт структуры шаблона (поля, подполя) из файла электронной таблицы (.csv или .ods)

en: Import batch deleted successfully
ru: Импортированный пакет успешно удален

en: Import date
ru: Импорт даты

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
ru: Импорт структуры шаблона по умолчанию (поля и подполя) из файла электронной таблицы (.csv или .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
ru: Импорт структуры шаблона (поля, подполя) из файла электронной таблицы (.csv или .ods)

en: Import into the borrowers table
ru: Импортирование в таблицу заемщиков

en: Import patron data
ru: Импортирование данных о посетителях

en: Import patron data
ru: Импорт данных о читателях

en: Import patrons
ru: Импорт читателей

en: Import patrons
ru: Импорт читателей

en: Import quotes
ru: Импорт цитат

en: Import record...
ru: Импорт записи…

en: Import results :
ru: Результаты импорта:

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
ru: Импортировать эту партию в каталог

en: Important
ru: Важное

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
ru: Обязательные поля не заполнены. Сохранить запись?

en: Important:
ru: Важно:

en: Important:
ru: Важное:

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
ru: Важно: классы экземпляров - это то, к чему вы применяете правила книговыдачи. Правила книговыдачи определяют, как ваше учреждение будет предоставлять свои экземпляры: продолжительность книговыдачи, правила продления, правила резервирования и т.д. Например, правило книговыдачи, применяемое к классу экземпляра DVD, может потребовать оплаты $1.00 за книговыдачу любого DVD.

en: Imported
ru: Импортировано

en: Importing
ru: Импорт

en: Impossible to connect to the message broker
ru: Невозможно подключиться к посреднику сообщений

en: In
ru: В

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = item.bundle_host.biblio link = 1
en: In bundle: %s
ru: В комплекте: %s

en: In framework:
ru: в структуре:

en: In months:
ru: В месяцах:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
ru: В электронном каталоге: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
ru: Чтобы оффлайн книговыдача работала на этом компьютере, записи вашей библиотеки должны быть актуальными на этом компьютере:

en: In processing
ru: В процессе

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
ru: На следующих шагах вы будете руководствоваться некоторыми основными требованиями, такими как определение пользователя Koha со всеми административными разрешениями (супербиблиотекарь).

en: In transit
ru: В пути

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
ru: В пути от %s к %s с %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
ru: В пути от %s к %s с %s

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
ru: В пути %s

en: In use
ru: Используется

en: In your cart
ru: В Вашей корзине

note: For the first occurrence, %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES.biblionumber %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 biblio=BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %3$s:  BIBLIO_RESULT.RELATEDPARTS | html %4$s:  ELSE %5$s:  BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES | html %6$s:  END
en: In: %s %s %s %s %s %s
ru: В: %s %s %s %s %s %s

en: Inactive
ru: Не задействовано

en: Inactive budgets
ru: Неактивные бюджеты

note: A
en: Inactive recalls
ru: Неактивные запросы

en: Include TOC
ru: Включить оглавление

en: Include all rows (ignore pagination):
ru: Включить все строки (игнорировать пагинацию):

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
ru: Включить в поиск архивные предложения

en: Include archived:
ru: Включить архивные:

en: Include expirations before today:
ru: Включить истечение срока действия до сегодняшнего дня:

en: Include expired subscriptions:
ru: Приобщить завершённые подписки:

en: Include ordered
ru: Включить заказанные

en: Include suspended
ru: Включить приостановленные

en: Include tax
ru: Включать налог

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
ru: Включает часть домена, но часть пути URL-адреса должна входить в базу данных.

en: Income (cash)
ru: Прибыль (наличные)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
ru: Обнаружено несоответствие!

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
ru: Неправильный синтаксис, невозможно сохранить

en: Increase
ru: Увеличить

note: SCRIPT
en: Increase indent
ru: Увеличить отступ

en: Indefinite
ru: Не определено

en: Indexed in:
ru: Проиндексировано как:

en: Indexes
ru: указатели

en: Indicator 1
ru: Индикатор 1

en: Indicator 2
ru: Индикатор 2

en: Individual libraries:
ru: Отдельные библиотеки:

en: Info
ru: Информация

en: Info:
ru: Информация:

en: Information
ru: Информация

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Inherit from settings
ru: Наследовать из настроек

en: Inherit from system preferences
ru: Наследовать из системных настроек

en: Inherited
ru: Наследовано

en: Initials
ru: Инициалы

en: Initials:
ru: Инициалы:

en: Initials:
ru: Инициалы:

note: SCRIPT
en: Inline
ru: Встроенное

en: Inner counter
ru: Внутренний счетчик

en: Inner counter:
ru: Внутренний счетчик:

en: Inner counter:
ru: Внутренний счетчик:

note: SCRIPT
en: Insert
ru: Вставить

en: Insert
ru: Вставить

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
ru: Установить параметры выбора из допустимых значений

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
ru: Установить параметры MARC-структуры

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
ru: Установить параметры кассового аппарата

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
ru: Установить параметры источника классификации

note: SCRIPT
en: Insert column after
ru: Вставить столбец после

note: SCRIPT
en: Insert column before
ru: Вставить столбец перед

en: Insert copyright symbol (©)
ru: Вставить символ авторского права (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
ru: Вставить символ авторского права (℗) (звукозаписи)

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
ru: Установить параметры расходов

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
ru: Установить параметры даты

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
ru: Вставить дату\/время

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
ru: Установить параметры доходов

en: Insert delimiter (‡)
ru: Вставить разделитель (‡)

note: SCRIPT
en: Insert image
ru: Вставить изображение

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
ru: Установить параметры экземпляров

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
ru: Установить параметры библиотеки

en: Insert line break
ru: Вставить разрыв строки

note: SCRIPT
en: Insert link
ru: Вставить ссылку

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
ru: Вставить ссылку (если активирован плагин ссылок)

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
ru: Установить параметры списка

en: Insert parameter
ru: Установить параметр

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
ru: Установить параметры читателей

note: SCRIPT
en: Insert row after
ru: Вставить строку после

note: SCRIPT
en: Insert row before
ru: Вставить строку перед

en: Insert runtime parameter
ru: Установить параметр времени выполнения

note: SCRIPT
en: Insert table
ru: Вставить таблицу

note: SCRIPT
en: Insert template
ru: Вставить шаблон

note: SCRIPT
en: Insert template...
ru: Вставить шаблон...

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
ru: Установить параметры текста

note: SCRIPT
en: Insert video
ru: Вставить видео

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
ru: Вставить\/Изменить образец кода

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
ru: Вставить\/редактировать iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
ru: Вставить\/редактировать изображение

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
ru: Вставить\/редактировать ссылку

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
ru: Вставить\/редактировать медиа

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
ru: Вставить\/редактировать видео

en: Install
ru: Установить

en: Install basic configuration settings
ru: Установить основные настройки

en: Installation
ru: Установка

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
ru: Установленная версия: %s

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Instructor search:
ru: Поиск преподавателя:

en: Instructors
ru: Преподаватели

en: Instructors:
ru: Преподаватели:

en: Insufficient permission to see this job.
ru: Недостаточно прав для просмотра этой задачи.

en: Insufficient privileges.
ru: Недостаточно привилегий.

en: Integer
ru: Целое число

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Interface:
ru: Интерфейс:

en: Interlibrary loan ready
ru: Межбиблиотечный абонемент

en: Interlibrary loan request details
ru: Информация о запросах по МБА

en: Interlibrary loan unavailable
ru: Межбиблиотечный абонемент недоступен

en: Interlibrary loan updated
ru: Межбиблиотечный абонемент обновлен

en: Interlibrary loans
ru: Межбиблиотечный абонемент

en: Interlibrary loans
ru: Межбиблиотечный абонемент

en: Interlibrary loans tables
ru: Таблицы МБА

en: Internal note
ru: Внутреннее примечание

en: Internal note:
ru: Внутреннее примечание:

en: Internal note:
ru: Внутреннее примечание:

note: SCRIPT
en: Internal search error
ru: Внутренняя ошибка поиска

note: A
en: Internationalization and localization
ru: Интернационализация и локализация

en: Into an application
ru: для приложения с поддержкой

en: Into an application
ru: для приложения с поддержкой

en: Into an application:
ru: В приложение:

en: Into an application:
ru: для приложения с поддержкой:

en: Intranet
ru: Внутренняя сеть

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
ru: Неверный %s email-адрес найден %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
ru: Недействительный PIN код

en: Invalid authority type
ru: Неправильный тип авторитетного источника

en: Invalid barcodes
ru: Неправильные штрих-коды

en: Invalid biblionumbers
ru: Недействительный штрих-код

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
ru: Недействительный номер читательского билета %s

en: Invalid collection id
ru: Недействительный ID коллекции

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
ru: Недопустимая комбинация действий для тега %s. Правила поля управления не допускают «Добавлено: Добавить» и «Удалено: Пропустить».

en: Invalid course!
ru: Недействительный курс!

en: Invalid format for this new slot, must be '00:00 to 23:59'.
ru: Недействительный формат. Необходимый формат '00:00 - 23:59'.

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
ru: Неверные индикаторы

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
ru: Неправильный ввод. Введите что-то вроде: 245,a

en: Invalid number of copies
ru: Неверное количество копий

note: SCRIPT
en: Invalid record
ru: Неверная запись

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
ru: Недопустимое регулярное выражение "%s".

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
ru: Неверный номер метки

en: Invalid two-factor code
ru: Недействительный код

en: Invalid username or password
ru: Недействительное имя пользователя или пароль

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
ru: Неверное значение для %s

en: Inventory
ru: Инвентаризация

en: Inventory
ru: Имеющиеся фонды

en: Inventory &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Имеющиеся фонды &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Inventory number
ru: Инвентарный номер

note: SCRIPT
en: Invert
ru: Инвертировать

en: Invoice
ru: Счет-фактура

en: Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Счет-фактура &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: A
en: Invoice detail page
ru: Подробная информация о счет-фактуре

en: Invoice details
ru: Информация о счет-фактуре

en: Invoice has been modified
ru: Счет-фактура был изменена

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
ru: Счет-фактура закрыт, поэтому вы больше не можете получать заказы.

en: Invoice item price includes tax:
ru: Цена за единицу со счета-фактуры включает налоговый сбор:

en: Invoice number
ru: Номер счет-фактуры

en: Invoice number reverse
ru: Отмена номера счет-фактуры

en: Invoice number:
ru: Номер счёта-фактуры:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
ru: Номер счёт-фактуры: %s

en: Invoice prices are:
ru: Цены со счета-фактуры в:

en: Invoice prices:
ru: Цены со счета-фактуры:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
ru: Счет-фактура: %s

en: Invoices
ru: Счета-фактуры

en: Invoices
ru: Счет-фактуры

en: Invoices &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Счета-фактуры &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

en: Invoices enabled:
ru: Счет-фактуры включены:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
ru: Счет %s

en: Invoicing,
ru: Счет,

en: Irregularity:
ru: Нерегулярность:

en: Is a URL:
ru: Является URL-ссылкой:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
ru: Является источником другого типа, не может иметь источника

en: Is hidden by default
ru: Скрыто по умолчанию

en: Is local hold group
ru: Является локальной группой резервирования

en: Is local hold group
ru: Является локальной группой резервирования

en: Is new
ru: Новый

en: Is this a duplicate of
ru: Это дубликат

en: Issue
ru: Выпуск

en: Issue
ru: Выпуск

en: Issue #
ru: Выпуск №

en: Issue history
ru: История выпусков

en: Issue number
ru: Номер выпуска

en: Issue payout
ru: Оплата выпуска

en: Issue refund
ru: Возврат выпуска

en: Issue refund from
ru: Возврат выпуска из

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
ru: Выдать запрошенный экземпляр %s

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
ru: Выпуск {0} из {1}

en: Issue:
ru: Выпуск:

en: Issue:
ru: Выпуск:

en: Issues per unit
ru: Выпусков на единицу

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
ru: Поле Выпусков на единицу является обязательным

en: Issues per unit:
ru: Выпусков на единицу:

en: Issuing library
ru: Выдающая библиотека

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
ru: Выдающая библиотека = %s

en: Issuing rules
ru: Правила выдачи

en: It is a duplicate. Edit existing record
ru: Это дубликат. Редактировать существующую запись

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
ru: Рекомендуется проверять и устранять повторяющиеся резервирования из-за объединения.

en: It is recommended to add the default configuration, and then replace with appropriate values
ru: Рекомендуется добавить конфигурацию по умолчанию, а затем заменить на соответствующие значения

en: It is recommended to add the default mapping, and then modify to suit this provider's response
ru: Рекомендуется добавить сопоставление по умолчанию, а затем изменить его в соответствии с ответом поставщика.

en: It must be present in mapping
ru: Должно присутствовать в сопоставлении атрибутов

en: Italian
ru: Итальянский

note: SCRIPT
en: Italic
ru: Курсив

en: Item
ru: Единица

en: Item
ru: Экземпляр

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
ru: Экземпляр %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
ru: Экземпляр %s в очереди %s передать %s

en: Item URI
ru: URI экземпляра

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
ru: Штрих-код экземпляра

en: Item barcode:
ru: Штрих-код экземпляра:

en: Item barcode:
ru: Штрих-код экземпляра:

en: Item barcodes:
ru: Штрих-коды экземпляров:

en: Item belongs in bundle
ru: Экземпляр относится к комплекту

en: Item call number
ru: Шифр хранения экземпляра

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
ru: Шифр хранения экземпляра &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
ru: Шифр хранения экземпляра &lt; %s

en: Item call number between:
ru: Расстановочный шифр экземпляра между:

en: Item callnumber:
ru: Шифр экземпляра:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
ru: Экземпляр не может быть продлен, т.к. это локальная книговыдача

en: Item check-in
ru: Возврат экземпляра

en: Item checked out
ru: Выданные экземпляры

en: Item checkout
ru: Выдать экземпляр

en: Item checkout and renewal
ru: Выдача и продление экземпляра

en: Item circulation alerts
ru: Предупреждения при обороте экземпляров

en: Item circulation alerts
ru: Оповещения при обороте экземпляров

en: Item circulation alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Оповещения при обороте экземпляров &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Item count
ru: Количество единиц

en: Item damaged
ru: Единица повреждена

en: Item details
ru: Информация об экземпляре

en: Item details
ru: Информация об экземпляре

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
ru: Подробнее об экземпляре %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: Детали экземпляра %s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
ru: Экземпляр не принадлежит вашей библиотеке

en: Item due
ru: Срок выдачи

en: Item floats
ru: экземпляр гуляет

en: Item group
ru: Группа экземпляра

en: Item group:
ru: Группа экземпляра:

en: Item groups
ru: Группы экземпляров

en: Item has a waiting hold
ru: Экземпляр имеет резервирование в ожидании

en: Item has an outstanding fine
ru: Экземпляр имеет непогашенный штраф

en: Item has been claimed as returned.
ru: Экземпляр был заявлен как возвращенный.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
ru: Экземпляр был утерян (транзакция все равно записана)

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
ru: Экземпляр запрошен и находится в пути для получение в %s.

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
ru: Экземпляр был взят для выполнения резервирования и находится в пути %s

en: Item has been withdrawn
ru: Экземпляр был изъят

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
ru: Экземпляр был изъят (не выдается) (транзакция все равно записана)

en: Item has been withdrawn.
ru: Экземпляр был изъят.

en: Item has linked analytics
ru: С экземпляром связаны записи

en: Item holding library:
ru: Библиотека хранения экземпляра:

note: TH
en: Item holds / Total holds
ru: Резервирований экземпляров / Всего резервирований

en: Item home library:
ru: Домашняя библиотека экземпляра:

en: Item information
ru: Информация

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
ru: Информация об экземпляре %s %s

en: Item information is not available for record-level course reserve
ru: Информация об экземпляре недоступна

en: Item is already at destination library.
ru: Единица уже находится в библиотеке назначения.

en: Item is already in a different rotating collection
ru: Этот экземпляр является частью перемещаемой коллекции

en: Item is already in this collection
ru: Экземпляр уже находится в этой коллекции

en: Item is an onsite checkout
ru: Экземпляр предоставляется на месте

en: Item is checked out
ru: Экземпляр выдан

en: Item is lost, cannot be checked in.
ru: Экземпляр утерян, не может быть возвращен.

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
ru: Экземпляр ожидает в подразделении %s на посетителя %s

en: Item is normally not for loan
ru: Не для выдачи

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
ru: Единица обычно не выдаётся %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal
ru: Экземпляр не подлежит продлению

en: Item is not allowed renewal.
ru: Экземпляр не подлежит продлению.

en: Item is not checked out
ru: Экземпляр не выдан

en: Item is not in this collection
ru: Не находится в коллекции

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
ru: Экземпляр в пути в %s

en: Item is restricted
ru: Экземпляр ограничен

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
ru: Экземпляр ограничен (транзакция все равно записана)

en: Item is restricted.
ru: Экземпляр ограничен.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
ru: Резервирование на уровне экземпляра принуждено с ЭК %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
ru: Резервирование на уровне экземпляра не разрешено с ЭК %s

en: Item location filters
ru: Фильтры местоположения экземпляра

en: Item may be shelved out of order
ru: Экземпляр может быть размещен на полке неправильно

en: Item modifications by age
ru: Изменения экземпляров по сроку давности

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
ru: Экземпляр не выдан.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
ru: Единица не для выдачи %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
ru: Экземпляр не найден.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
ru: Экземпляр не указан как выданный в оффлайн базе данных (транзакция все равно записана)

en: Item number file:
ru: Файл с номерами экземпляров:

en: Item only
ru: Только экземпляр

en: Item processing:
ru: Обработка экземпляров:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
ru: Экземпляр получен из %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
ru: Запись экземпляра %s

en: Item records
ru: Записи экземпляров

en: Item records were last synced on:
ru: Записи экземпляров в последний раз синхронизировались:

en: Item renewals
ru: Продление экземпляров

en: Item renewed:
ru: Экземпляр продлен:

en: Item returns home
ru: экземпляр возвращается домой

en: Item returns to issuing branch
ru: Экземпляр возвращается к месту выдачи

en: Item returns to issuing library
ru: экземпляр возвращается к месту выдачи

en: Item search
ru: Поиск экземпляров

en: Item search
ru: Поиск экземпляров

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: Поиск экземпляров &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
ru: Поле поиска экземпляра: %s

en: Item search fields
ru: Поля поиска экземпляров

en: Item search fields
ru: Поля поиска экземпляров

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Поля поиска экземпляра &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
ru: Результаты поиска экземпляра

en: Item shelving location updated.
ru: Полочное местоположение экземпляра обновлено.

note: A
en: Item sorting
ru: Сортировка экземпляров

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
ru: Статусы экземпляров могут быть неточными. Пожалуйста, просмотрите подробную информацию о записи для точных статусов экземпляра

en: Item tag
ru: Признак единицы

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
ru: Метки экземпляра в настоящее время не могут быть сохранены

en: Item type
ru: Тип единицы

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
ru: Типы единиц = %s

en: Item type already exists!
ru: Класс экземпляра уже существует!

en: Item type code:
ru: Код класса экземпляра:

en: Item type deleted successfully
ru: Класс экземпляра удален

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
ru: Изображения классов экземпляров отключены. Чтобы включить их, выключите

en: Item type inserted successfully
ru: Класс экземпляра добавлен

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
ru: Класс экземпляра: %s

en: Item type is normally not for loan.
ru: Тип единиц обычно не выдаётся.

en: Item type not for loan.
ru: Тип единиц не для выдачи.

en: Item type updated successfully
ru: Класс экземпляра обновлен

en: Item type:
ru: Тип единицы:

en: Item type:
ru: Тип единицы:

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type: %s
ru: Тип единицы: %s

en: Item types
ru: Типы единиц

en: Item types
ru: Классы экземпляров

en: Item types administration
ru: Управление классами экземпляров

en: Item types administration
ru: Управление классами экземпляров

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
ru: Классы экземпляров используются для группировки связанных экземпляров. Примерами типов элементов могут быть книги, компакт-диски или DVD-диски.

en: Item types:
ru: Классы экземпляров:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
ru: Экземпляр был выдан %s и возвращен автоматически.

en: Item was lost, now found.
ru: Единица была потеряна, а теперь найденная.

en: Item was on loan and could not be checked in.
ru: Экземпляр утерян и не может быть возвращен.

en: Item was on loan to
ru: Экземпляр был выдан до

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
ru: Экземпляр был выдан. Экземпляр был возвращен прежде чем был помечен как просмотренный.

en: Item with barcode
ru: Экземпляр со штрих-кодом

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
ru: Не удалось удалить запись со штрихкодом: %s

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
ru: Экземпляр со штрих-кодом '%s' успешно добавлен

en: Item withdrawn.
ru: Экземпляр был изъят.

en: Item(s)
ru: Экземпляр(ы)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
ru: Экземпляр(ы) не добавлен(ы) в пакет %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
ru: Экземпляр(ы) не удален(ы) из пакета %s.

en: Item:
ru: Экземпляр:

en: Itemnumbers not found
ru: Номера экземпляров не найдены

en: Items
ru: Экземпляры

en: Items
ru: Экземпляры

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items &rsaquo; %s %s by %s%s (Record #%s) &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Экземпляры &rsaquo; %s %s %s%s (Запись #%s) &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Items added
ru: Экземпляры добавлены

en: Items added to rota:
ru: Экземпляры добавлены к расписанию

en: Items already on this rota:
ru: Экземпляры уже в этом расписании:

en: Items available
ru: Доступные экземпляры

en: Items checked out
ru: Выданные экземпляры

en: Items editor
ru: Редактор экземпляров

en: Items expected
ru: Ожидаемые единицы

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
ru: Экземпляры к записи «%s%s / %s%s» (запись № %s)

en: Items for pickup
ru: Резервирование доступно для получения

en: Items for purchase
ru: Экземпляры для покупки

en: Items found on other rotas:
ru: Экземпляры, найденные в других расписаниях:

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
ru: Экземпляры в пакете номер %s

en: Items in collection
ru: Экземпляры в коллекции

en: Items list
ru: Список экземпляров

en: Items lost
ru: Потерянные экземпляры

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Items missing from bundle at checkin for %s
ru: Экземпляры, отсутствующие в комплекте при проверке %s

en: Items needed
ru: Необходимые экземпляры

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Экземпляры просрочены на %s &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Items ready for pickup:
ru: Резервирование доступно для получения:

en: Items removed
ru: Экземпляры удалены

en: Items with no checkouts
ru: Экземпляры, которые не выдавались

en: Items with no checkouts
ru: Экземпляры, которые не выдавались

en: Items with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Экземпляры без выдачи &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Items:
ru: Экземпляры:

en: Items:
ru: Экземпляры:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
ru: Тип единицы

en: Itemtype:
ru: Класс экземпляра:

en: January
ru: Январь

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
ru: Библиотека JavaScript Владимира Агафонкина под лицензией

en: JavaScript library is licensed under both the
ru: Библиотека JavaScript лицензирована как под

en: Javascript Diff Algorithm
ru: Алгоритм Javascript Diff

en: Jenkins maintainer:
ru: Координатор Jenkins:

en: Jenkins maintainers:
ru: Координаторы Jenkins:

en: Jo Ransom
ru: Джо Рансом {Jo Ransom}

en: Job ID
ru: ID задачи

en: Job ID:
ru: ID задачи:

en: Job progress:
ru: Прогресс выполнения работы:

en: Jobs
ru: Задачи

en: Jobs already entered
ru: Задачи уже введены

en: July
ru: Июль

en: Jump to:
ru: Перейти к:

en: June
ru: Июнь

note: SCRIPT
en: Justify
ru: Подтвердить

en: Juvenile
ru: для юношества

en: KEEP SOLUTIONS, Portugal
ru: KEEP SOLUTIONS, Португалия

en: Katipo Communications, New Zealand
ru: Katipo Communications, Новая Зеландия

note: %1$s:  order.fund.budget_name | html
en: Keep current (%s)
ru: Сохранить текущий (%s)

en: Keep existing manager
ru: Сохранить существующего менеджера

en: Keep for pseudonymization:
ru: Сохранить для псевдонимизации:

en: Keep issue number
ru: Сохранить номер выпуска

en: Keep original framework
ru: Оставить структуры по умолчанию

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
ru: Оставить этот ID и удалить все остальные

en: Key
ru: Ключ

en: Key:
ru: Ключ:

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
ru: Навигация с помощью клавиатуры

en: Keyboard layout
ru: Раскладка клавиатуры

en: Keyboard shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Keyboard shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Keys represent Koha's fields, and values represent the keys in provider's result
ru: Ключи представляют поля Koha, а значения представляют собой ключи в результате поставщика

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Keyword (any):
ru: Ключевое слово (любое):

en: Keyword:
ru: Ключевое слово:

en: Keyword:
ru: Ключевое слово:

note: SCRIPT
en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Keywords:
ru: Ключевые слова:

note: %1$s:  short_version | html %2$s:  IF kohaCodename %3$s:  kohaCodename | html %4$s:  END
en: Koha %s%s (%s)%s release team
ru: Koha %s%s (%s)%s разработчики

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
ru: Koha &rsaquo; Каталогизация &rsaquo;

en: Koha administration
ru: Администрирование Koha

en: Koha administrator
ru: Администратор Koha

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
ru: Koha не может показывать существующие пароли. Для того, чтобы сохранить пароль без изменений - оставьте поле пустым.

en: Koha database schema
ru: Схема базы данных Koha

en: Koha development team
ru: Команда разработчиков Koha

en: Koha field
ru: Поле Koha

en: Koha field:
ru: Поле Koha:

en: Koha full call number
ru: Полный расстановочный шифр Koha

en: Koha history timeline
ru: Хронология Koha

en: Koha home
ru: Модуль Koha

en: Koha internal
ru: Внутренние настройки Koha

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ru: Koha - бесплатное программное обеспечение; вы можете распространять и/или изменять его в соответствии с условиями Стандартной общественной лицензии GNU, опубликованной Free Software Foundation; либо версии 3 Лицензии, либо (по вашему выбору) любой более поздней версии.

en: Koha link:
ru: Связь с Koha:

en: Koha module:
ru: Модуль Koha:

en: Koha offline circulation
ru: Оффлайн книговыдача Koha

en: Koha patron's field that will be used to match provider's user with Koha's
ru: Атрибут читателя Koha, который будет использован для сопоставления поставщика пользователей с Koha

en: Koha plugins
ru: Плагины Koha

en: Koha release teams
ru: Команда выпуска Koha

en: Koha report library
ru: Библиотека отчетов для Koha

en: Koha reports library
ru: Библиотека отчётов для Koha

en: Koha staff interface
ru: Служебный интерфейс Koha

en: Koha to MARC mapping
ru: Отображение Koha в MARC

en: Koha to MARC mapping &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Отображение Koha в MARC &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Koha usage statistics &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Статистика использования Koha &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Koha version:
ru: Версия Koha:

en: Koha-Suomi Oy, Finland
ru: Koha-Suomi Oy, Финляндия

en: KohaAloha, New Zealand
ru: KohaAloha, Новая Зеландия

en: LC call number:
ru: Расстановочный шифр в Библиотеке Конгресса:

en: LC call number:
ru: Шифр хранения в Библиотеке Конгресса:

en: LCCN
ru: LCCN (ш.х.БК)

en: Label
ru: Метка

en: Label batch
ru: Пакет наклеек

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
ru: Номер пакета наклеек %s

en: Label batches
ru: Пакеты наклеек

en: Label creator
ru: Создатель наклеек

en: Label creator
ru: Создатель наклеек

en: Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Создать наклейки &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Label for lib:
ru: Метка для библиотекаря:

en: Label for opac:
ru: Метка для электронного каталога:

en: Label height:
ru: Высота наклейки:

note: SCRIPT
en: Label is already in use
ru: Уже используется

en: Label number
ru: Номер наклейки

en: Label printing/exporting
ru: Печать/экспорт наклеек

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Экспорт/печать наклеек &rsaquo; Создать наклейки &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Label template
ru: Шаблон наклейки

en: Label templates
ru: Шаблоны наклеек

en: Label width:
ru: Ширина наклейки:

en: Label:
ru: Наклейка:

en: Labeled MARC
ru: MARC с метками

en: Labels
ru: Наклейки

en: Labels &rsaquo; Koha
ru: Наклейки &rsaquo; Koha

en: Language
ru: Язык

en: Language of original:
ru: Язык оригинала:

en: Language:
ru: Язык:

en: Language:
ru: Язык:

en: Languages
ru: Языки

en: Large print
ru: большая печать

en: Large text
ru: Большой текст

en: Last
ru: Последняя

en: Last borrowed:
ru: Последний заем:

en: Last borrower:
ru: Последний заемщик:

en: Last cashup
ru: Последний кеш-ап

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
ru: Последний кеш-ап: %s (

en: Last checkout date:
ru: Последняя дата книговыдачи:

en: Last claim date:
ru: Дата последней претензии:

en: Last display
ru: Последнее отображение

en: Last edit
ru: Последнее редактирование

en: Last import
ru: Последний импорт

en: Last inventory date:
ru: Дата последней инвентаризации:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
ru: Последний экземпляр для библиографической записи с резервированием на уровне библ.записи в нем

en: Last location
ru: Последнее расположение

en: Last modification by
ru: Последнее изменение

en: Last modification by - on
ru: Последнее изменение  - на

en: Last modification on
ru: Последнее изменение на

en: Last modification on:
ru: Последнее изменение на:

en: Last patron
ru: Последний читатель

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
ru: Последний возврат %s

en: Last returned by:
ru: Последний возврат:

en: Last run
ru: Последний запуск

en: Last seen
ru: Последний просмотр

en: Last seen:
ru: Последний просмотр:

note: TH
en: Last time a library used this pattern
ru: Последний раз библиотека использовала этот шаблон

en: Last update:
ru: Последнее обновление:

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Last updated:
ru: Последнее обновление:

en: Last updated:
ru: Последнее обновление:

en: Late
ru: Задержка

en: Late orders
ru: Задержанные заказы

en: Late orders &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Задержанные заказы &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

en: Late serial issues claims
ru: Жалобы относительно выпуска продолжающегося издания

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
ru: Позже вы можете изменить свою форму, и это важно при импорте.

en: Latest version
ru: Последняя версия

en: Latina (Latin)
ru: Latina (латинский язык)

en: Law reports and digests
ru: сборник судебных решений и обзоры

en: Layout
ru: Макет

en: Layout ID
ru: ID макета

en: Layout name:
ru: Название макета:

en: Layout:
ru: Макет:

en: Layouts
ru: Макеты

en: Leaflet
ru: Листок

en: Learn more about Mana KB on the
ru: Узнайте больше о Mana KB на

note: SCRIPT
en: Learn more...
ru: Узнать больше...

en: Leave a message
ru: Оставьте сообщение

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
ru: Оставьте пустым для автоматического расчета во время регистрации %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
ru: Оставьте поле пустым, чтобы использовать системные значения по умолчанию (%s)

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
ru: Оставьте поле пустым, чтобы добавить его через поиск экземпляров (itemnumber)

en: Leave lost item charge
ru: Оставить плату за утерянный экземпляр

en: Leave lost item processing charge
ru: Оставить плату за утерянный экземпляр

en: Left
ru: Слева

en: Left on order
ru: Оставлено по заказу

en: Left page margin:
ru: Левое поле страницы:

en: Left text margin:
ru: Левое поле текста:

note: SCRIPT
en: Left to right
ru: Слева направо

en: Legacy default
ru: По умолчанию

en: Legal articles
ru: юридические статьи

en: Legal cases and case notes
ru: судебные дела и документы по делу

en: Legend
ru: Легенда

en: Legislation
ru: законодательство

en: Length:
ru: Длина:

en: Letter
ru: Оповещения

en: Lib
ru: Метка/имя

en: LibLime, USA
ru: LibLime, США

en: Librarian
ru: Библиотекарь

en: Librarian identity:
ru: Идентификация библиотекаря:

en: Librarian:
ru: Библиотекарь:

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Libraries and groups
ru: Библиотеки и группы

en: Libraries informations:
ru: Информация о библиотеках:

en: Libraries limitation:
ru: Ограничение библиотек:

en: Libraries:
ru: Библиотеки:

en: Library
ru: Библиотека

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
ru: Библиотека %s - %s Правила возврата и передачи

en: Library (code)
ru: Библиотека (код)

en: Library EANs
ru: Библиотека EAN

en: Library EANs
ru: Библиотека EAN

en: Library URL:
ru: URL-адрес библиотеки:

en: Library added successfully.
ru: Библиотека добавлена.

en: Library already exists and cannot be modified!
ru: Библиотека уже существует и не может быть изменена!

en: Library branch
ru: Подразделение библиотеки

en: Library checkin and transfer policy &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Политика регистрации и перевода в библиотеку &rsaquo; Управление &rsaquo; Koha

en: Library code:
ru: Код библиотеки:

en: Library created!
ru: Библиотека создана!

en: Library default
ru: Библиотека по умолчанию

en: Library default updated successfully.
ru: Библиотека по умолчанию обновлена.

en: Library deleted successfully.
ru: Библиотека успешно удалена.

en: Library groups
ru: Библиотечные группы

en: Library groups &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Группы библиотеки &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
ru: Библиотека %s

en: Library is invalid.
ru: Библиотека указана некорректно.

en: Library is not a pickup location
ru: Библиотека не является пунктом самовывоза

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
ru: Библиотека не установлена, настройте библиотеку перед добавлением экземпляров в пакет.

en: Library limitation
ru: Ограничения библиотеки

en: Library limitation:
ru: Ограничение библиотеки:

en: Library limitations
ru: Ограничения библиотеки

en: Library limitations:
ru: Ограничения библиотеки:

en: Library management
ru: Библиотечное использование

en: Library name:
ru: Название библиотеки:

en: Library of Congress
ru: Библиотека Конгресса

en: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, USA
ru: Библиотека Американского института Юзефа Пилсудского, США

en: Library of the patron:
ru: Библиотека посетителя:

en: Library setup
ru: Библиотечные установки

en: Library transfer limits
ru: Ограничения библиотечных перемещений

en: Library type:
ru: Тип библиотеки:

en: Library updated successfully.
ru: Библиотека обновлена.

en: Library use
ru: Библиотечное использование

en: Library:
ru: Библиотека:

en: Library:
ru: Библиотека:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
ru: Библиотека: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
ru: Библиотека: %s &rArr; %s

en: Libriotech, Norway
ru: Libriotech, Норвегия

note: SCRIPT
en: Light Blue
ru: Голубой

note: SCRIPT
en: Light Gray
ru: Светло-серый

note: SCRIPT
en: Light Green
ru: Светло-зеленый

note: SCRIPT
en: Light Purple
ru: Сиреневый

note: SCRIPT
en: Light Red
ru: Розовый

note: SCRIPT
en: Light Yellow
ru: Желтый

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
ru: Ограничение пакетного изменения экземпляров подполями, определенными в настройке SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod (обратите внимание, что items_batchmod по-прежнему требуется)

en: Limit collection code to:
ru: Ограничить код коллекции до:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
ru: Ограничение изменения экземпляра подполями, определенными в настройке SubfieldsToAllowForRestrictedEditing (обратите внимание, что edit_item по-прежнему требуется)

en: Limit item type to:
ru: Ограничить класс экземпляра до:

en: Limit patron data access by group
ru: Ограничить доступ к данным читателя по группе

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
ru: Ограничение возможности перемещения экземпляров между библиотеками для указанных отправляющей библиотеки, получающей библиотеки и класса экземпляра, который перемещается. Эти правила вступят в силу, только если параметр UseBranchTransferLimits установлен в положение ВКЛ.

en: Limit to any of the following:
ru: Ограничить поиск следующими типами:

en: Limit to currently available items
ru: Ограничить доступными в настоящее время экземплярами

en: Limit to:
ru: Ограничить до:

en: Limit to:
ru: Ограничить к:

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Limit: %s
ru: Ограничения: %s

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
ru: Ограничено вашей библиотекой. См. отчет в справке для получения подробной информации.

en: Limits
ru: Ограничения

en: Line
ru: Строчка

en: Line
ru: Строчка

note: SCRIPT
en: Line height
ru: Высота линии

en: Line:
ru: Строка:

en: Link
ru: Ссылка

en: Link a host record to
ru: Связать запись хоста с

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
ru: Связать запись хоста с %s

en: Link authorities automatically
ru: Автоматически связывать авторитетные значения

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
ru: Ссылка, скопированная в буфер обмена

en: Link field to authorities
ru: Связать поле с авторитетным источником

note: SCRIPT
en: Link list
ru: Список ссылок

en: Link to host record
ru: Ссылка на запись хоста

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Связать с записью хоста &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Link...
ru: Ссылка…

en: Link:
ru: Связь:

en: List
ru: Список

en: List (one ID per line):
ru: Список (один ID в каждой строке):

note: SCRIPT
en: List Properties
ru: Перечислите Свойства

en: List borrowernumbers one by one
ru: Перечислите номера читательских билетов один за другим

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
ru: Список не может быть создан. (Не используйте учетную запись администратора базы данных.)

en: List created.
ru: Список создан.

en: List deleted.
ru: Список удалён.

en: List fields
ru: Поля списка

en: List item price includes tax:
ru: Розничная цена по прейскуранту включает в себя налог:

en: List member:
ru: Участник списка:

en: List name
ru: Название списка

en: List name will be file name with timestamp
ru: Имя списка будет именем файла с отметкой времени

en: List name:
ru: Название списка:

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
ru: Список классов экземпляров для отображения в раскрывающемся меню в форме Предложения на покупку в ЭК. При создании списочных значений для SUGGEST_FORMAT введите описание в эту форму, чтобы оно было видно читателям в ЭК.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
ru: Список причин отклонения или принятия предложения читателя (отображается при управлении предложениями)

en: List of rules
ru: Список правил

note: SCRIPT
en: List of values
ru: Список значений

en: List price
ru: Цена по прейскуранту

en: List prices are:
ru: Прейскурантные цены в:

en: List prices:
ru: Прейскурантные цены:

note: SCRIPT
en: List properties...
ru: Параметры списка...

en: List requests
ru: Список запросов

en: List updated.
ru: Список обновлён.

en: List:
ru: Список:

en: Lists
ru: Списки

en: Lists
ru: Списки

en: Lists that include this title:
ru: Списки, которые включают этот заголовок:

en: Live CD maintainer
ru: Координатор Live CD

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
ru: Загружается

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading data...
ru: Загрузка данных...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
ru: Загрузка смайликов...

en: Loading new messaging defaults
ru: Загрузка новых настроек обмена сообщениями по умолчанию

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
ru: Загружается страница %s, пожалуйста, подождите…

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
ru: Загрузка записей, пожалуйста, подождите...

en: Loading, please wait...
ru: Загружается, пожалуйста, подождите…

en: Loading...
ru: Идёт загрузка…

en: Loading...
ru: Загрузка…

en: Loan period
ru: Срок займа

en: Loan period was not shortened due to override.
ru: Продолжительность выдачи не была сокращена из-за переопределения.

en: Loan period:
ru: Период выдачи:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
ru: Локальный каталог

note: A
en: Local cover image
ru: Локальное изображение обложки

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
ru: Изображение обложки (<a href='%s'>редактировать</a>)

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
ru: Локальные изображения не были включены Вашим системным администратором.

note: SCRIPT
en: Local number
ru: Локальный номер

en: Local use
ru: Местное использование

en: Local use preferences
ru: Настройки локального использования

en: Local use recorded
ru: Местное использование записано

en: Local use recorded
ru: Локальное использование записано

en: Local use recorded.
ru: Местное использование записано.

en: Locale:
ru: Язык отображения:

en: Locale:
ru: Язык отображения:

en: Localization
ru: Локализация

en: Localization &rsaquo; Koha
ru: Локализация &rsaquo; Koha

en: Localization data added
ru: Добавлены данные локализации

en: Location
ru: Расположение

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
ru: Расположение = %s

en: Location and availability
ru: Расположение и доступность

en: Location(s)
ru: Местоположения

en: Location:
ru: Расположение:

en: Location:
ru: Местоположение:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
ru: Расположение: %s

en: Locations
ru: Местоположения

en: Locations of the licenses' agreements (e-resource management module)
ru: Расположение лицензионных соглашений (модуль управления электронными ресурсами)

en: Lock budget:
ru: Заблокировать бюджет:

en: Locked
ru: Заблокировано

note: %1$s:  END
en: Locked%s
ru: Заблокировано%s

en: Log entries
ru: Записи журнала

note: INPUT type=submit
en: Log in
ru: Войти

en: Log in as a different user
ru: Войти как другой пользователь

en: Log in using a Shibboleth account
ru: Войти, используя учетную запись Shibboleth

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
ru: Авторизация в модуле самовозврата. Примечание: это разрешение запрещает читателю использовать любые другие функции ЭК

note: I
en: Log not enabled
ru: Журнал не включен

en: Log out
ru: Выход

en: Log viewer
ru: Средство просмотра протоколов

en: Logged in as:
ru: Вы вошли как:

en: Logging system does not behave correctly
ru: Система регистрации в журнале работает некорректно

en: Logs
ru: Протоколы

en: Logs
ru: Журнал

en: Look for existing records in catalog?
ru: Искать соответствующие существующие записи в каталоге?

en: Los Gatos Public Library, USA
ru: Публичная библиотека Лос-Гатоса, США

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
ru: Утеряно

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
ru: Утеряно (%s)

en: Lost card
ru: Потерянный билет

en: Lost hold
ru: Утеряно

en: Lost item
ru: Потерянный экземпляр

en: Lost item fee refund
ru: Плата за утерянный экземпляр

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
ru: Правила возврата платы за утерянный экземпляр при возврате для %s

en: Lost item processing fee
ru: Обработка платы за утерянный экземпляр

en: Lost item processing fee refund
ru: Обработка возврата средств за утерянный экземпляр

en: Lost items
ru: Потерянные экземпляры

en: Lost items
ru: Потерянные экземпляры

en: Lost items &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Потерянные экземпляры &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Lost items in staff interface
ru: Утерянные экземпляры в служебном интерфейсе

en: Lost items in staff interface:
ru: Утерянные экземпляры в служебном интерфейсе:

en: Lost on
ru: Утеряно на

en: Lost on:
ru: Утеряно на:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
ru: Статус утери

en: Lost status:
ru: Состояние потери:

en: Lost status:
ru: Состояние потери:

en: Lost:
ru: Утеряно:

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
ru: Нижняя Альфа

note: SCRIPT
en: Lower Greek
ru: Малые греческие

note: SCRIPT
en: Lower Roman
ru: Малые римские

en: Lower left X coordinate:
ru: Координата X внизу слева:

en: Lower left Y coordinate:
ru: Координата Y внизу слева:

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Lund University Library, Sweden
ru: Библиотека университета Лунда, Швеция

en: M&#257;ori
ru: M&#257;ori (язык маори)

en: MARC (Unicode/UTF-8)
ru: MARC (Юникод/UTF-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
ru: MARC (Юникод/UTF-8, стандартный)

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
ru: MARC (не Юникод/MARC-8)

en: MARC Bibliographic framework test
ru: Проверка библиографической MARC-структуры

en: MARC Card View
ru: Вид MARC-карточки

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: MARC Framework for %s (%s)
ru: MARC структура для %s (%s)

en: MARC Framework for default MARC framework
ru: MARC Framework для MARC framework по умолчанию

en: MARC View
ru: Просмотр в MARC

en: MARC bibliographic framework
ru: Библиографическая MARC-структура

en: MARC bibliographic framework test
ru: Проверка библиографической MARC-структуры

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s : %s errors found %s : Configuration OK! %s
ru: Проверка МАРК-структуры %s: %s найдено ошибок — %s: с настройкой всё в порядке! %s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s :%s errors found%s : Configuration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Проверка MARC-структуры %s: %s найдено ошибок — %s: с настройкой всё в порядке!%s &rsaquo; Управление &rsaquo; Koha

en: MARC details
ru: Подробности MARC

en: MARC field
ru: MARC поле

en: MARC field:
ru: MARC-поле:

en: MARC frameworks
ru: MARC-структуры

en: MARC frameworks
ru: MARC структуры

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
ru: MARC-структуры: %s

en: MARC import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: MARC импорт &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: MARC modification template
ru: Шаблон изменения MARC

en: MARC modification templates
ru: Шаблоны изменения MARC

en: MARC modification templates
ru: Шаблоны изменения MARC

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
ru: Шаблоны изменения MARC %s

en: MARC modification templates &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Шаблоны изменения MARC &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: MARC organization code
ru: MARC код организации

en: MARC overlay rules
ru: Правила наложения MARC

en: MARC overlay rules &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration
ru: Правила наложения MARC &rsaquo; Koha &rsaquo; Администрация

en: MARC preview
ru: Просмотр MARC записи

en: MARC preview:
ru: Просмотр MARC записи:

en: MARC previews
ru: Предпросмотр MARC записи

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
ru: MARC запись: %s ( %s )

en: MARC staging
ru: Заготовка MARC-записи

en: MARC staging results
ru: Результаты заготовки MARC-записи

en: MARC staging results
ru: Результаты заготовки MARC-записи

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
ru: MARC расшифровывается как Машиночитаемая каталогизация. Запись в формате MARC содержит информацию о библиографической записи, об экземпляре. MARC21 используется во всем мире, UNIMARC, как правило, используется в нескольких европейских странах.

en: MARC structure
ru: MARC структура

en: MARC subfield
ru: MARC подполе:

note: %1$s:  tagfield | html
en: MARC subfield structure admin for %s (default framework)
ru: Управление структурой подполей MARC для %s (структура по умолчанию)

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  frameworkcode | html
en: MARC subfield structure admin for %s (framework %s)
ru: Управление структурой подполей MARC для %s (структура %s)

en: MARC subfield:
ru: MARC подполе:

en: MARC with items
ru: MARC записи с экземплярами

en: MARC without items
ru: MARC записи без экземпляров

en: MIT License
ru: Лицензия MIT (разработана Массачусетским технологическим институтом для распространения свободного программного обеспечения)

en: MIT and GPLv3 Licenses
ru: Лицензии MIT и GPLv3

en: MIT licence
ru: MIT лицензия

en: MIT license
ru: MIT лицензия

note: SCRIPT
en: Macro not found
ru: Макрос не найден

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
ru: Макрос успешно удален

en: Macros
ru: Макросы

en: Macros...
ru: Макрос...

en: Main address
ru: Основной адрес

en: Main contact method:
ru: Основной способ связи:

en: Main heading
ru: Основное заглавие

en: Main heading ($a only)
ru: Введите основное заглавие (только $a)

note: SCRIPT
en: Main library
ru: Основная библиотека

note: SCRIPT
en: Make ID unique
ru: Сделать ID уникальным

en: Make a new printer profile.
ru: Создать новый профиль принтера.

en: Make a payment
ru: Произвести оплату

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Make a payment for %s
ru: Произвести оплату за %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Make a payment for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Провести платеж для %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
ru: Сделать один выходной день в диапазоне, повторяемый ежегодно. Например, если выбрать 1 августа 2012 г. и 10 августа 2012 г., все дни с 1 по 10 августа будут выходными, и в другие годы это подействует на 1-10 августа.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
ru: Сделать единый выходной день в диапазоне. Например, при выборе 1 августа 2012 г. и 10 августа 2012 г. все дни с 1 по 10 августа будут выходными, но не повлияет на 1-10 августа в другие годы.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
ru: Сделать единый выходной день. Например, выбор 1 августа 2012 года сделает его выходным днем, но не повлияет на 1 августа в другие годы.

en: Make budget active:
ru: Сделать бюджет активным:

en: Make claim
ru: Создать претензию

en: Make default
ru: Сделать по умолчанию

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
ru: Преобразовать изображение в декоративное:

en: Make payment
ru: Решение по оплате

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
ru: Сохраните API сейчас. Больше Вы его не увидите!

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
ru: Сделать этот будний день выходным днем каждую неделю. Например, если ваша библиотека закрыта по субботам, используйте эту опцию, чтобы сделать каждую субботу выходным днем.

en: Male
ru: Мужчина

en: Male
ru: Мужчина

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
ru: Mana KB - это глобальная база знаний по библиотечным данным. Изначально она была разработана для взаимодействия с Koha, библиотечной системой с открытым исходным кодом, но может использоваться любым другим программным обеспечением.

en: Mana KB token
ru: Mana KB токен

en: Mana Knowledge Base report search results
ru: Результаты поиска по базе знаний Mana Knowledge Base

en: Mana Knowledge Base reports search &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Результаты поиска по базе знаний Mana &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
ru: Mana централизует информацию между другими установками Koha, чтобы облегчить создание новых подписок, поставщиков, отчетов и т.д. Вы можете искать, публиковать, импортировать и комментировать содержимое Mana. Информация, переданная Mana KB, доступна под

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
ru: Конфигурация Mana в настоящее время пуста. Эта функция работать не будет. Обратитесь к администратору вашего сайта.

en: Mana search
ru: Поиск Mana

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
ru: Ошибка поиска Mana с кодом: %s

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
ru: Подписки Mana (%s найдено)

en: Mana subscriptions search
ru: Поиск подписок Mana

en: Mana token:
ru: Mana токен:

en: Manage
ru: Управление

en: Manage
ru: Управление

en: Manage 'Quote of the day' quotes
ru: Управление цитатами дня

en: Manage API keys
ru: Управление ключами API

en: Manage CSV export profiles
ru: Управление профилями экспорта в CSV

en: Manage CSV export profiles
ru: Управление профилями экспорта в CSV

en: Manage Did you mean? configuration
ru: Управление конфигурацией Вы имели в виду?

en: Manage EDIFACT transmissions
ru: Управление передачей EDIFACT

en: Manage ILL request
ru: Управление запросами МБА

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
ru: Управление системными настройками Koha (панель Администрирование)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
ru: Управление MARC библиографическими и авторитетными структурами и их тестирование

en: Manage MARC overlay rules
ru: Управление правилами наложения MARC

en: Manage MARC overlay rules configuration
ru: Управление конфигурацией правил наложение MARC

en: Manage Mana KB content sharing
ru: Управление обменом контентом Mana KB

en: Manage OAI Sets
ru: Управление наборами OAI

en: Manage OAI sets
ru: Управление наборами OAI

en: Manage OPAC problem reports
ru: Управление отчетами о проблемах ЭК

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
ru: Управление отчетами о проблемах ЭК, отправленными читателями

en: Manage SMS cellular providers
ru: Управление сотовыми операторами SMS

en: Manage SMTP servers
ru: Управление SMTP серверами

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
ru: Управление конфигурациями серверов Z39.50 и SRU

en: Manage account debit and credit types
ru: Управление типами дебета и кредита счета

en: Manage additional fields
ru: Управление дополнительными полями

en: Manage additional fields
ru: Управление дополнительными полями

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
ru: Управление дополнительными полями для заказов или подписок (требуются разрешения edit_subscription или order_manage)

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
ru: Управляйте дополнительными изображениями для использования в качестве логотипа, украшения или фона в макете читательского билета.

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
ru: Управление всеми корзинами заказов и строками заказов, независимо от ограничений на них

en: Manage all funds
ru: Управление всеми средствами

en: Manage audio alerts
ru: Управление звуковыми уведомлениями

en: Manage authentication providers
ru: Управление аутентификацией

en: Manage authorized value categories and authorized values
ru: Управление категориями списочных значений и списочными значениями

en: Manage background jobs
ru: Управление фоновыми задачами

en: Manage basket and order lines
ru: Управление корзинами заказов и строками заказов

en: Manage basket groups
ru: Управление группами корзин заказов

en: Manage budget plannings
ru: Управление планированием бюджета

en: Manage budgets
ru: Управление бюджетами

note: %1$s:  item.bundled | html %2$s:  item.bundled_lost | html
en: Manage bundle (%s|%s)
ru: Управление пакетом (%s|%s)

en: Manage circulation rules
ru: Управление правилами книговыдачи

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
ru: Управление правилами книговыдачи для любой библиотеки. Если не установлено, то авторизованный пользователь может только редактировать правила книговыдачи для своей библиотеки (обратите внимание, что требуется manage_circ_rules)

en: Manage cities and towns
ru: Управление населенными пунктами

en: Manage classification sources and filing rules
ru: Управление источниками классификации и правилами заполнения

en: Manage column configuration
ru: Управление конфигурацией столбцов

en: Manage contracts
ru: Управление договорами

en: Manage curbside pickups
ru: Управление получением заказов

en: Manage currencies and exchange rates
ru: Управление денежными единицами и обменными курсами

en: Manage custom fields for item search
ru: Управление настраиваемыми полями для поиска экземпляров

en: Manage custom search filters
ru: Управление полями поиска экземпляров

note: SCRIPT
en: Manage domains
ru: Управление доменами

en: Manage extended patron attributes
ru: Управление расширенными атрибутами читателя

en: Manage frequencies
ru: Управление периодичностью

en: Manage funds
ru: Управление средствами

en: Manage global system preferences
ru: Управление общими системными настройками

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
ru: Управление общими системными настройками, такими как особенности MARC стандарта, формат даты, e-mail администратора и шаблоны.

en: Manage housebound deliveries
ru: Управление доставкой при обслуживании на дому

en: Manage housebound profile
ru: Управление профилями экспорта в CSV

en: Manage imported batch
ru: Управление импортированным пакетом

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
ru: Управление индексами, фасетами и их соответствиями полям и подполям MARC

en: Manage invoice fields
ru: Управление полями счетов-фактур

en: Manage invoice files
ru: Управление файлами счетов-фактур

en: Manage item circulation alerts
ru: Управление предупреждениями при книговыдаче экземпляров

en: Manage item search fields
ru: Управление полями поиска экземпляров

en: Manage item types
ru: Управление классами экземпляров

en: Manage items
ru: Управление экземплярами

en: Manage items
ru: Управление экземплярами

en: Manage items assigned to
ru: Управление экземплярами, назначенными

en: Manage items for
ru: Управление экземплярами

en: Manage jobs
ru: Управление задачами

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
ru: Управление сочетаниями клавиш для расширенного редактора каталогизации

en: Manage labels
ru: Управление метками

en: Manage libraries and library groups
ru: Управление библиотеками и библиотечными группами.

en: Manage library EDI EANs
ru: Управление EDI EAN библиотеки

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
ru: Управление ограничениями библиотечных перемещений и матрицей транспортных затрат

en: Manage lists of patrons
ru: Управление списками читателей

en: Manage marc modification templates
ru: Управление шаблонами изменения marc

en: Manage numbering patterns
ru: Управление шаблонами нумерации

en: Manage order basket fields
ru: Управление полями корзины заказов

en: Manage orders
ru: Управление заказами

en: Manage patron categories
ru: Управление типами читателей

en: Manage patron clubs
ru: Управление читательскими клубами

en: Manage patron restrictions
ru: Управление ограничениями посетителей

en: Manage patrons fines and fees
ru: Управление штрафами и сборами читателей

en: Manage plugins
ru: Управление плагинами

en: Manage plugins ( install / uninstall )
ru: Управление плагинами (установка / удаление)

en: Manage purchase suggestions
ru: Управление предложениями о покупке

en: Manage recalls for patrons
ru: Управление запросами читателей

en: Manage record matching rules
ru: Управление правилами соответствия записей

note: SCRIPT
en: Manage request
ru: Управление запросами

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
ru: Управлять запросом %s

en: Manage restrictions for accounts
ru: Управление ограничениями для учетных записей

en: Manage reverted batch
ru: Управление возвращенной партией

en: Manage rotating collections
ru: Управление перемещаемыми коллекциями

en: Manage rotating collections
ru: Управление перемещаемыми коллекциями

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
ru: Управление правилами автоматического соответствия MARC-записей при импорте записей

en: Manage saved search filters
ru: Управлять сохраненными фильтрами поиска

en: Manage search engine configuration
ru: Управление конфигурацией поисковой системы

en: Manage serial subscriptions
ru: Управление подписками сериальных изданий

en: Manage staged MARC records
ru: Управление заготовленными MARC записями

en: Manage staged MARC records
ru: Управление заготовленными MARC записями

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
ru: Управление заготовленными MARC записями %s &rsaquo; Пакет %s %s

en: Manage staged records
ru: Управлять заготовленными записями

en: Manage stages
ru: Управление заготовленными записями

en: Manage stages
ru: Управление этапами

en: Manage stockrotation operations
ru: Управление операциями по обороту фонда

en: Manage subscription fields
ru: Управление полями подписки

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
ru: Управление подписками из любого подразделения (применяется только при использовании IndependentBranches)

en: Manage suggestions:
ru: Управление предложениями:

en: Manage the electronic resources module
ru: Управление модулем электронных ресурсов

en: Manage two-factor authentication
ru: Управление двухфакторной аутентификацией

en: Manage two-factor authentication
ru: Управление двухфакторной аутентификацией

en: Manage uploaded files (
ru: Управление загруженными файлами (

en: Manage usage statistics settings
ru: Управление настройками статистики использования

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
ru: Управление EDI счетами поставщиков для импорта/экспорта

en: Manage vendors
ru: Управление поставщиками

en: Managed by
ru: Ведётся кем

en: Managed by - on
ru: Управляется  - на

en: Managed by:
ru: Ведётся кем:

en: Managed in tab:
ru: Ведётся в вкладке:

en: Managed on
ru: Управляется

en: Managed on:
ru: Управляется:

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
ru: Управление правилами автоматического соответствия MARC-записей при импорте и обновлении записей

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
ru: Управление заготовленными MARC-записями, в частности, проведение или отмена импорта

en: Management date from:
ru: Дата управления с:

en: Manager name
ru: Имя менеджера

en: Managing library
ru: Управляющая библиотека

en: Managing library:
ru: Управляющая библиотека:

en: Managing library:
ru: Управляющая библиотека:

en: Mandatory
ru: Обязательное

en: Mandatory data added
ru: Добавлены обязательные данные

en: Mandatory:
ru: Обязательность:

en: Manual
ru: Руководство

en: Manual credit
ru: Кредит вручную

en: Manual credit
ru: Ручное списание

en: Manual fee
ru: Оплатить вручную

en: Manual history:
ru: История вручную:

en: Manual history:
ru: История вручную:

en: Manual invoice
ru: Счет-фактура вручную

en: Manual invoice
ru: Счет-фактура вручную

en: Map provider's result to Koha patron's fields.
ru: Карта сопоставления полей поставщика услуг с полями пользователя Koha.

en: Mapping
ru: Соответствие

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
ru: Соответствие будет удалено для: %s.

en: Mapping:
ru: Соответствие:

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
ru: Соответствия для набора '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
ru: Соответствия сохранены

en: March
ru: Март

en: Mark "In demand"
ru: Отметить как "Востребованное"

en: Mark as
ru: Отметить как

en: Mark as delivered
ru: Отметить как доставленный

en: Mark as overdue
ru: Отметить как просроченный

en: Mark checkout notes as seen/not seen
ru: Отметка примечаний о книговыдаче как видимые/невидимые

en: Mark closed
ru: Отметить закрытым

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
ru: Отметить экземпляр как утерянный

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
ru: Отметить отсутствие и сообщить читателю

en: Mark new
ru: Отметить новый

en: Mark not seen
ru: Отметить не видимое

en: Mark seen
ru: Отметить видимое

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
ru: Отметить увиденное и продолжить >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
ru: Отметить увиденное и выйти

en: Mark selected as:
ru: Обозначаем выделенное как:

en: Mark the original budget as inactive
ru: Отметить исходный бюджет как неактивный

en: Mark viewed
ru: Отметить просмотренное

en: MassCat, USA
ru: MassCat, США

en: Match applied
ru: Соответствие применено

note: SCRIPT
en: Match case
ru: Учитывать регистр

en: Match check
ru: Проверка соответствия

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
ru: Проверка соответствия %s

en: Match check 1 |
ru: Проверка соответствия 1 |

en: Match details
ru: Информация о соответствии

en: Match found
ru: Найдено соответствие

en: Match point
ru: Пункт соответствия

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
ru: Пункт соответствия %s |

en: Match point 1 |
ru: Пункт соответствия 1 |

en: Match points
ru: Пункты соответствия

en: Match threshold:
ru: Порог соответствия:

en: Match type
ru: Тип соответствия

en: Match:
ru: Совпадение:

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
ru: Соответствует авторитетной записи %s (score=%s):%s

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
ru: Совпадает с biblio %s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
ru: Соответствует библиографической записи %s (score=%s):%s

en: Matching rule applied:
ru: Употребленное правило соответствия:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
ru: Код правила соответствия отсутствует

en: Matching rule code:
ru: Код правила соответствия:

en: Matching:
ru: Совпадения:

en: Matchpoint components
ru: Компоненты точки соответствия

en: Matchpoint:
ru: Точка совпадения:

en: Material:
ru: Материал:

en: Materials
ru: Указание материалов (нумерация, часть …)

en: Materials specified
ru: Указание материалов

en: Materials specified:
ru: Указанные материалы:

note: SCRIPT
en: Mathematical
ru: Математический

en: Matrix
ru: Матрица

en: Matrix2of5
ru: Матрица2из5

en: Max length:
ru: Максимальная длина:

en: Max. suspension duration (day)
ru: Макс. длительность приостановки (дни)

en: Maximum Koha version
ru: Максимальная версия Koha

en: Maximum number of simultaneous pickups per interval.
ru: Максимальное количество одновременных самовывозов за интервал.

en: Maximum patrons per interval:
ru: Максимальное количество читателей в интервале:

en: Maximum total holds allowed (count)
ru: Всего резервирований разрешено максимально (количество)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
ru: Максимальная версия: %s

en: May
ru: Май

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
ru: Может, он не правильно установлен и настроен?

en: Meaning
ru: Значение

note: SCRIPT
en: Media
ru: Медиа

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
ru: Медиа-постер (URL изображения)

note: SCRIPT
en: Media...
ru: Медиа...

note: SCRIPT
en: Medium
ru: Средний

note: SCRIPT
en: Medium Blue
ru: Средне-синий

note: SCRIPT
en: Medium Gray
ru: Средне-серый

note: SCRIPT
en: Medium Purple
ru: Средне-фиолетовый

en: Meeting facilitator
ru: Координатор встречи

en: Meetings chairperson
ru: Модератор встречи

en: Member
ru: Участник

en: Members
ru: Участники

en: Men
ru: мужчина

en: Mentor:
ru: Руководитель:

en: Menu
ru: Меню

note: INPUT type=submit name=merge
en: Merge
ru: Объединить

note: SCRIPT
en: Merge cells
ru: Объединить ячейки

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
ru: Объединение не удалось! Сообщалось о следующей ошибке: %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
ru: Объединение не удалось! Читатель был недействителен.

en: Merge invoices
ru: Объединить счет-фактуры

en: Merge invoices
ru: Объединить счет-фактуры

en: Merge patron records
ru: Объединить записи читателей

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Объединение записей читателей &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
ru: Объединить читателей

en: Merge records
ru: Объединить записи

en: Merge reference
ru: Ссылка на объединение

en: Merge selected
ru: Объединить выделенное

en: Merge selected invoices
ru: Объединить выбранные счет-фактуры

en: Merge selected patrons
ru: Объединить выбранных читателей

en: Merging records
ru: Объединяем записи

en: Merging records
ru: Объединение записей

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Объединение записей &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
ru: Объединение с авторитетным источником:

en: Message
ru: Сообщение

en: Message body:
ru: Тело сообщения:

en: Message broker:
ru: Брокер сообщений:

en: Message is duplicate
ru: Сообщение является дубликатом

en: Message sent
ru: Сообщение выслано

en: Message subject:
ru: Тема сообщения:

en: Messages
ru: Сообщения

en: Messaging
ru: Обмен сообщениями

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
ru: Метаданные и свойства документа

note: SCRIPT
en: Middle
ru: Середина

en: Middle name
ru: Отчество

en: Middletown Township Public Library, USA
ru: Публичная библиотека городка Мидлтаун, США

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
ru: Темно-синий

en: Mine
ru: Мой

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
ru: Mines Paristech (ранее Высшая горная национальная школа Парижа)

en: Minimum Koha version
ru: Минимальная версия Koha

en: Minimum password length:
ru: Минимальная длина пароля:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
ru: Минимальная длина пароля: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
ru: Минимальная версия: %s

en: Minutes
ru: Минуты

en: Missing
ru: Отсутствующее

en: Missing (damaged)
ru: Отсутствует (поврежден)

en: Missing (lost)
ru: Отсутствует (утеряно)

en: Missing (never received)
ru: Отсутствует (не был получен)

en: Missing (not scanned)
ru: Отсутствует (не сканируется)

en: Missing (sold out)
ru: Отсутствует (продан)

en: Missing SMS number
ru: Отсутствует номер для SMS

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
ru: Отсутствует содержимое контрольного поля

en: Missing from email address
ru: Отсутствует в адресе электронной почты

en: Missing issues
ru: Отсутствуют выпуски

en: Missing issues:
ru: Отсутствующие выпуски:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
ru: Отсутствующие выпуски: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
ru: Отсутствует обязательное подполе: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
ru: Отсутствует обязательная метка:

note: SCRIPT
en: Misspelled word
ru: Опечатка в слове

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile phone
ru: Мобильный телефон

en: Mobile:
ru: Мобильный:

en: Modal title
ru: Модальное заглавие

en: Moderate patron comments
ru: Модерация комментариев читателей

en: Moderate patron comments
ru: Модерация комментариев читателей

en: Moderate patron tags
ru: Регулирование читательских меток

en: Moderate patron tags
ru: Модерация читательских тегов

en: Modification date
ru: Дата изменения

en: Modification log
ru: Протокол изменений

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
ru: Изменён вид атрибута посетителя «%s»

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
ru: Изменено правило соответствия записей &quot;%s&quot;

en: Modify
ru: Изменить

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
ru: Изменить %s сервер

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
ru: Изменить %s сервер %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
ru: Изменить соответствие поисковых полей SRU для авторитетных источников

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
ru: Изменить соответствие поисковых полей SRU для библиографических записей

en: Modify a CSV profile
ru: Изменить CSV профиль

en: Modify a budget
ru: Изменить бюджет

en: Modify a city
ru: Правим населённый пункт

en: Modify a credit type
ru: Изменить тип кредита

en: Modify a debit type
ru: Изменить тип дебета

en: Modify a desk
ru: Изменить кафедру книговыдачи

en: Modify a fund
ru: Управлять средствами

en: Modify account
ru: Изменить учетную запись

en: Modify additional content
ru: Изменить дополнительное содержимое

en: Modify an acquisitions basket
ru: Изменить корзину заказов

en: Modify an acquisitions basket header
ru: Изменить заголовок корзины заказов

en: Modify an acquisitions basket's users
ru: Изменить пользователей корзины заказов

en: Modify an additional content
ru: Изменить дополнительное содержимое

en: Modify an invoice adjustment
ru: Изменить корректировку счета

en: Modify an order
ru: Изменить заказ

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
ru: Правим авторитетный источник № %s (%s)

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
ru: Изменить авторитетный источник #%s (%s)

en: Modify authority type
ru: Изменить тип авторитетного источника

en: Modify authorized value
ru: Изменить авторитетное значение

en: Modify authorized value
ru: Изменить авторитетное значение

en: Modify budget
ru: Изменить бюджет

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Modify budget '%s'
ru: Изменить бюджет '%s'

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
ru: Изменить кассовый аппарат %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
ru: Правка категории %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category '%s'
ru: Изменить категорию '%s'

en: Modify city
ru: Изменить населенный пункт

en: Modify classification source
ru: Изменение источника классификации

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
ru: Правим договор «%s» с поставщиком «%s»

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
ru: Изменить контракт '%s'

en: Modify currency
ru: Изменить денежную единицу

en: Modify debit type
ru: Изменить тип поступлений

en: Modify field
ru: Изменить поле

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
ru: Изменить поле '%s'

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
ru: Изменить поля для '%s'

en: Modify filing rule
ru: Изменить правило заполнения

en: Modify framework text
ru: Изменить название структуры

en: Modify fund
ru: Управлять средствами

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
ru: Изменить бюджет %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
ru: Изменение средств (невозможно создать строки, но можно изменить существующие)

en: Modify holds priority
ru: Изменить приоритет резервирований

en: Modify item type
ru: Изменить класс экземпляра

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
ru: Изменить тип экземпляра '%s'

en: Modify library
ru: Изменить библиотеку

en: Modify notice
ru: Управлять оповещениями

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
ru: Изменить информацию о заказе (строка #%s)

en: Modify patron
ru: Изменить читателя

en: Modify patron attribute type
ru: Изменение вида атрибута посетителя

en: Modify patrons in batch
ru: Редактировать читателей группой

en: Modify pattern
ru: Изменить шаблон

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
ru: Изменить шаблон: %s

en: Modify record matching rule
ru: Правим правило соответствия записей

en: Modify record using template
ru: Изменить запись, используя шаблон

en: Modify record using the following template:
ru: Изменить запись, используя следующий шаблон:

en: Modify records using a MARC modification template?
ru: Изменить запись, используя шаблон MARC

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction %s
ru: Изменить ограничение %s

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction '%s'
ru: Изменить ограничение '%s'

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
ru: Изменить выбранные книговыдачи

en: Modify selected items
ru: Изменить выделенные экземпляры

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
ru: Изменить выбранные записи

en: Modify splitting rule
ru: Изменить правило разделения

en: Modify subscription
ru: Изменение подписки

en: Modify tag
ru: Изменить признак

en: Modify tag
ru: Изменить признак

note: %1$s:  searchfield | html
en: Modify tag %s
ru: Изменить признак %s

en: Modify the due date checkouts in batch
ru: Изменение срока книговыдачи в пакетном режиме

en: Modify the statistics you share with the Koha community
ru: Измените статистику, которой вы делитесь с сообществом Koha

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
ru: Изменение шаблона нумерации '%s'

en: Module
ru: Модуль

note: TH
en: Module current
ru: Модуль современный

en: Module maintainer
ru: Координатор выпуска:

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
ru: Размер модуля относится к размерам в пикселях каждого черного или белого квадрата в сгенерированном QR-коде.

note: TH
en: Module upgrade needed
ru: Необходимо обновить модуль

en: Modules:
ru: Модули:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
ru: Понедельник

note: SCRIPT
en: Mondays
ru: По понедельникам

en: Month
ru: Месяц

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
ru: Месяц %s

en: Month/day
ru: Месяц/день

en: Month:
ru: Месяц:

en: More
ru: Больше

en: More
ru: Больше

en: More &rsaquo; Set permissions
ru: Больше &rsaquo; Установить разрешения

en: More details
ru: Подробности

en: More documentation on defining key maps
ru: Дополнительная документация по определению ключевых карт

en: More lists
ru: Ещё списки

en: More options
ru: Больше параметров

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
ru: Найдено более одного совпадения. Возможно дублирование полномочий!

note: SCRIPT
en: More...
ru: Больше...

en: Morning
ru: Утро

en: Morning
ru: Утро

en: Most-circulated items
ru: Наиболее выдаваемые единицы

en: Most-circulated items
ru: Наиболее выдаваемые единицы

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Самые выдаваемые экземпляры%s &rsaquo; Результаты%s &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Move
ru: Переместить

note: A
en: Move action down
ru: Переместить действие ниже

note: A
en: Move action to bottom
ru: Переместить действие вниз

note: A
en: Move action to top
ru: Переместить действие вверх

note: A
en: Move action up
ru: Переместить действие выше

note: A
en: Move alert down
ru: Переместить предупреждение ниже

note: A
en: Move alert to bottom
ru: Переместить предупреждение вниз

note: A
en: Move alert to top
ru: Переместить предупреждение наверх

note: A
en: Move alert up
ru: Переместить предупреждение выше

note: A
en: Move hold down
ru: Переместить резервирование ниже

note: A
en: Move hold to bottom
ru: Переместить резервирование вниз

note: A
en: Move hold to top
ru: Переместить резервирование вверх

note: A
en: Move hold up
ru: Переместить резервирование выше

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
ru: Переместить читателей в таблицу удаленных читателей. Их можно удалить навсегда с помощью

en: Move remaining unspent funds
ru: Переместить оставшиеся неизрасходованные средства

en: Move these patrons to the trash
ru: Переместить этих читателей в корзину

en: Move to next position
ru: Перейти к следующей позиции

en: Move to next stage
ru: Перейти к следующему этапу

en: Move to previous position
ru: Перейти на предыдущую позицию

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
ru: Переместить неполученные заказы

en: Moved!
ru: Перемещено!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
ru: Получение нескольких

en: Musical recording
ru: музыкальная запись

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
ru: Должно быть больше или равно значению От.

en: My account
ru: Моя учетная запись

en: My checkouts
ru: Мои книговыдачи

en: My library
ru: Моя библиотека

note: OPTGROUP
en: My templates
ru: Шаблоны

en: MySQL data added
ru: MySQL данные добавлены

en: MySQL version:
ru: Версия MySQL:

en: N/A
ru: Недоступен

en: NO DESK SET
ru: Кафедра книговыдачи не выбрана

en: NOT CHECKED IN
ru: НЕ ВОЗВРАЩЕН

en: NOT CHECKED IN
ru: НЕ ВОЗВРАЩЕН

en: NOTE:
ru: ПРИМЕЧАНИЕ:

en: NT
ru: УТ

en: Name
ru: Наименование

en: Name (any):
ru: Имя (любое):

en: Name of day
ru: Название дня

en: Name of day (abbreviated)
ru: Название дня (сокращенно)

en: Name of month
ru: Название месяца

en: Name of month (abbreviated)
ru: Название месяца (сокращенно)

en: Name of season
ru: Название сезона

en: Name of season (abbreviated)
ru: Название сезона (сокращенно)

en: Name or ISSN:
ru: Название или ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
ru: Имя или штрих-код не найдены. Пожалуйста, попробуйте ещё

en: Name or cardnumber:
ru: Наименование или номер билета:

en: Name the new definition
ru: Название нового определения

en: Name:
ru: Имя:

en: Name:
ru: Наименование:

en: Named:
ru: с названием:

en: Named:
ru: с названием:

note: ABBR
en: Narrower Term
ru: Более Узкий Термин

en: National Library of Finland, Finland
ru: Национальная библиотека Финляндии, Финляндия

note: SCRIPT
en: Navy Blue
ru: Тёмно-синий

en: Near East University
ru: Университет ближнего востока {Near East University}

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
ru: Необходимые пакеты Elasticsearch не установлены на вашем сервере. Если вы хотите настроить Elasticsearch, обратитесь к администратору сервера.

en: Nederlands-Belgi&euml; (Dutch-Belgium)
ru: Nederlands-Belgi&euml; (Голландский-Бельгия)

en: Nederlands-Nederland (Dutch-The Netherlands) Ronald Wijlens, Saxion University
ru: Nederlands-Nederland (Голландия-Нидерланды) Рональд Вайленс, Университет Саксьон

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
ru: Нужна помощь? Чтобы получить помощь с предоставлением разрешений, выполните поиск онлайн для "%s предоставить разрешения вручную"

en: Never
ru: Никогда

en: Never expires
ru: Нет срока истечения действия

en: New
ru: Новое

en: New
ru: Новый

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
ru: Новый %s сервер

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
ru: Новый %s сервер

en: New (
ru: Новый (

en: New CSV profile
ru: Новый CSV профиль

en: New Domain
ru: Новый домен

en: New EAN
ru: Новый EAN

en: New ILL request
ru: Новый запрос МБА

en: New ILL request
ru: Новый запрос МБА

en: New SMS provider
ru: Новый SMS провайдер

en: New SMTP server
ru: Новый SMTP сервер

en: New SQL from Mana
ru: Новый SQL из Mana

en: New SQL report
ru: Новый отчёт с кода SQL

en: New SRU server
ru: Новый SRU сервер

en: New Z39.50 server
ru: Новый сервер Z39.50

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
ru: Библиотека центральных агентств Новой Зеландии, Новая Зеландия

en: New Zealand Ministry of Education Library, New Zealand
ru: Библиотека Министерства образования Новой Зеландии, Новая Зеландия

en: New account
ru: Новая учетная запись

en: New action
ru: Новое действие

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: New additional content (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
ru: Новое дополнительное содержимое (%sНовости%sСтраницы%sНастройки HTML%s)

en: New alert
ru: Новое оповещение

en: New authority
ru: Новый авторитетный источник

en: New authority type
ru: Новый тип авторитетного источника

en: New authorized value
ru: Новое списочное значение

en: New authorized value
ru: Новое списочное значение

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
ru: Новое авторитетное значение для «%s»

en: New basket group
ru: Новая группа корзин

note: A
en: New batch item deletion
ru: Новое пакетное удаление экземпляров

note: A
en: New batch item modification
ru: Новое пакетное изменение экземпляров

en: New batch patron modification
ru: Новое пакетное изменение читателей

note: A
en: New batch patrons modification
ru: Новое пакетное изменение читателей

note: A
en: New batch record deletion
ru: Новое пакетное удаление записей

note: A
en: New batch record modification
ru: Новое пакетное изменение записей

en: New budget
ru: Новая смета

en: New card
ru: Новый читательский билет

en: New cash register
ru: Новый кассовый аппарат

en: New cash register
ru: Новый кассовый аппарат

en: New category
ru: Новая категория

en: New category
ru: Новая категория

en: New child record
ru: Новая запись на составную часть

en: New city
ru: Новый населённый пункт

en: New classification source
ru: Новый источник классификации

en: New club
ru: Новый клуб

en: New club field
ru: Новое поле клуба

en: New club template
ru: Новый шаблон клуба

en: New collection
ru: Новая коллекция

en: New comment
ru: Новый комментарий

en: New contract
ru: Новый контакт

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
ru: Новый договор с поставщиком «%s»

en: New course
ru: Новый курс

en: New credit type
ru: Новый тип кредита

en: New curbside pickups
ru: Новый курс

en: New currency
ru: Новая денежная единица

en: New debit type
ru: Новый тип дебета

en: New definition
ru: Новое определение

en: New desk
ru: Новая кафедра книговыдачи

note: SCRIPT
en: New document
ru: Новый документ

en: New due date
ru: Новый срок возврата

en: New due date:
ru: Новый срок возврата:

en: New email domain
ru: Новый домен электронной почты

en: New enrollment field
ru: Новое регистрационное поле

en: New entry
ru: Новая запись

en: New entry using WYSIWYG editor
ru: Создать новую запись в редакторе WYSIWYG

en: New entry using text editor
ru: Создать новую запись в текстовом редакторе

note: SCRIPT
en: New field
ru: Новое поле

en: New field on next line
ru: Новое поле на следующей строке

en: New filing rule
ru: Новое правило заполнения

en: New framework
ru: Новая структура

en: New frequency
ru: Новая периодичность

en: New from Z39.50/SRU
ru: Добавить с помощью Z39.50/SRU

en: New from Z39.50/SRU
ru: Добавить с помощью Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
ru: Новые средства для %s

en: New guided report
ru: Новый управляемый отчёт

en: New identity provider
ru: Новый SMTP-сервер

en: New item
ru: Новий экземпляр

en: New item group
ru: Новая группа экземпляров

en: New item lost value:
ru: Новое значение стоимости утерянного экземпляра:

en: New item type
ru: Новый класс экземпляра

en: New item type created!
ru: Новый класс экземпляра создан!

en: New label batch
ru: Создать пакет наклеек

en: New label batch
ru: Создать пакет наклеек

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
ru: Новый пакет наклеек создан: # %s

en: New label layout
ru: Создать макет наклеек

en: New label layout
ru: Создать макет наклеек

en: New label template
ru: Создать шаблон наклеек

en: New library
ru: Новая библиотека

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
ru: Новая библиотека %s

en: New line (\n)
ru: Новая строка (\n)

en: New list
ru: Новый список

note: SCRIPT
en: New macro...
ru: Новый макрос...

en: New notice
ru: Новое уведомление

en: New numbering pattern
ru: Новый шаблон нумерации

en: New numbering pattern
ru: Новый шаблон нумерации

en: New order
ru: Заказать

en: New owner:
ru: Новый владелец:

en: New password:
ru: Новый пароль:

en: New patron
ru: Новый посетитель

en: New patron attribute type
ru: Новый вид атрибута посетителя

en: New patron card batch
ru: Новый набор читательских билетов

en: New patron list
ru: Новый список читателей

en: New preference
ru: Новый параметр

en: New printer profile
ru: Новый профиль принтера

en: New purchase suggestion
ru: Новое предложение о приобретении

en: New quote
ru: Новый экземпляр

en: New record
ru: Новая запись

en: New record matching rule
ru: Новое правило соответствия записей

en: New report
ru: Новый отчёт

note: SCRIPT
en: New request
ru: Новый запрос

en: New request
ru: Новый запрос

en: New restriction
ru: Новое ограничение

en: New restriction
ru: Новое ограничение

en: New rota
ru: Новое расписание

en: New routing list
ru: Новый список направления

en: New search
ru: Новый поиск

en: New search field
ru: Новое поле поиска

en: New set
ru: Новый набор

en: New slot:
ru: Новое окно:

en: New splitting rule
ru: Новое правило разделения

en: New subscription
ru: Новая подписка

en: New subscription
ru: Новая подписка

en: New subscription for this serial
ru: Новая подписка для этого сериального издания

en: New tag
ru: Новый признак

en: New tag
ru: Новый признак

en: New template
ru: Новый шаблон

en: New username:
ru: Новое имя пользователя:

en: New value
ru: Новое значение

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
ru: Новое значение: %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
ru: Новое значение: %s %s %s пусто %s %s (Не списочное значение) %s %s %s %s "Пусто" %s

en: New vendor
ru: Новый поставщик

note: SCRIPT
en: New window
ru: Новое окно

en: Newcastle City Council, United Kingdom
ru: Городской совет Ньюкасла, Соединенное Королевство

en: Newer version
ru: Более новая версия

en: News
ru: Новости

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
ru: Новости по-прежнему будут доступны по прямому URL-адресу, если срок их действия истек. %s

en: Newsletter editor
ru: Редактор новостной рассылки

en: Newsletter editor:
ru: Редактор новостной рассылки:

note: INPUT type=submit
en: Next
ru: Следующее

en: Next
ru: Следующая

en: Next &gt;&gt;
ru: Далее &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
ru: Далее &gt;&gt;

en: Next available
ru: Следующий из доступных

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
ru: Следующий доступный %s экземпляр

en: Next available item from group
ru: Следующий доступный экземпляр из группы

en: Next issue publication date:
ru: Дата публикации следующего выпуска:

en: Next open day
ru: Следующий открытый день

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
ru: Следующая страница

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
ru: Николас Розаско (составитель документации)

en: No
ru: нет

en: No
ru: нет

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
ru: Нет %s

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
ru: Нет (если вы не проверяете экземпляры при заготовке, вы не можете изменить этот параметр позже)

en: No (N)
ru: Нет (Н)

en: No (default)
ru: нет (по умолчанию)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
ru: Нет структуры «ACQ», поэтому используется структура по умолчанию.  Вы должны создать структуру с кодом «ACQ» для использования экземпляров с неё.

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
ru: Нет структуры «ACQ», поэтому используется структура по умолчанию. Вы должны создать структуру с кодом «ACQ» для использования экземпляров с неё.

en: No DEPARTMENT authorized values found!
ru: Списочные значения DEPARTMENT не найдены!

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
ru: Нет конфигурации EDIFACT для %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
ru: Для вашего языка нет доступных MARC структур. По умолчанию будут использоваться структуры, которые поставляются для английского языка (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
ru: Шаблон модификации MARC не определен. У вас есть

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
ru: Соответствия полей поиска SRU не определены. Это означает, что поиск по всем полям будет проходить по всей записи. Продолжить?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
ru: Списочные значения TERM не найдены! Создайте одно или несколько списочных значений с категорией TERM.

en: No XSLT file passed.
ru: XSLT-файл не был передан.

en: No action defined for the template.
ru: Для шаблона не определено никаких действий.

en: No active currency is defined
ru: Не определено ни одной активной денежной единицы

en: No active currency is defined. Please go to
ru: Не определено ни одной активной денежной единицы. Перейти к

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
ru: Не указан адрес.

en: No and try to override system preferences
ru: Нет и попробуйте изменить системные настройки

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
ru: Авторитетные источники не выбраны.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
ru: Ссылка на авторитетные источники не изменена.

en: No automatic renewal after
ru: Нет автом. продления после

en: No automatic renewal after (hard limit)
ru: Нет автом. продления после (жесткий предел)

en: No available parent types
ru: Нет доступных типов источников (родительских типов)

en: No barcode
ru: Нет штрих-кода

en: No basket given.
ru: Корзина не указана.

note: SCRIPT
en: No basket group
ru: Группа корзин не указана

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
ru: Библиографическая запись с номер не найдена %s

en: No cards created (empty batch or list?)
ru: Билеты не созданы (пустая партия или список?)

en: No categories have been defined.
ru: Не определено ни одной категории.

en: No change
ru: Без изменений

en: No checkouts for the selected filters.
ru: Для выбранных фильтров нет книговыдач.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
ru: Правило книговыдачи не определено для этой комбинации типа читателя и класса экземпляра .

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
ru: Не указан населённый пункт.

en: No claims notice defined.
ru: Уведомление о претензиях не определено

en: No club templates defined.
ru: Шаблоны клубов не определены.

en: No club with this name, please, try another
ru: Нет клуба с таким названием, попробуйте другой

en: No clubs defined.
ru: Клубы не определены.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
ru: Клубы не определены. Шаблон клуба должен быть определен до определения клуба.

note: SCRIPT
en: No color
ru: Нет цвета

note: SCRIPT
en: No columns selected!
ru: Не выбрано ни одной колонки!

en: No comments have been approved.
ru: Нет одобренных комментариев.

en: No comments to moderate.
ru: Нет комментариев для модерации.

en: No cover image available
ru: Изображение обложки не доступно

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
ru: База данных с названием %s не обнаружена.

en: No date of birth stored.
ru: ‎Дата рождения не сохранена.‎

note: SCRIPT
en: No date selected
ru: Дата не выбрана

en: No description available
ru: Нет описания

en: No description entered.
ru: Нет описания.

en: No descriptions
ru: Нет описаний

en: No eHolding titles have been created. An error occurred.
ru: Записи не созданы. Произошла ошибка.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
ru: Не указана электронная почта.

en: No files found.
ru: Файлы не найдены.

en: No fund
ru: Нет средств

en: No fund found
ru: Средства не найдены

note: SCRIPT
en: No fund selected.
ru: Средства не выбраны.

en: No funds to display for this search criteria
ru: Нет средств, чтобы соответствовали этому критерию поиска

en: No group
ru: Нет группы

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
ru: Читатель не резервировал этот экземпляр.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
ru: Резервирований с id %s не обнаружено.

en: No holds allowed
ru: резервирование не разрешено

en: No holds allowed:
ru: Резервирования не разрешены:

en: No holds are allowed on this item
ru: Для этого экземпляра недоступно резервирование

en: No holds found.
ru: Резервирований не обнаружено.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
ru: Нет резервирований по данному экземпляру / Всего резервирований по этой записи: %s

note: A
en: No holds on this record
ru: Нет резервирований по этой записи

en: No if settings allow it
ru: Нет, если настройки позволяют

en: No image:
ru: Без изображения:

en: No images are currently available.
ru: В настоящее время нет доступных изображений.

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
ru: Еще нет изображений, загруженных для этой библиографической записи.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
ru: Не найден экземпляр со штрих-кодом %s

en: No item matches this barcode
ru: Нет экземпляров, соответствующих этому штрих-коду

en: No item or bibliographic record found
ru: Экземпляр или библиографическая запись не найдена

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
ru: В оффлайн базе данных нет экземпляра со штрих-кодом (транзакция в любом случае записана): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
ru: Нет экземпляра со штрих-кодом: %s

en: No item with matching barcode found
ru: Подходящего экземпляра со штрих-кодом не найдено

en: No items
ru: Нет экземпляров

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
ru: Экземпляры не добавлены, потому что библиотека не установлена. Пожалуйста, настройте свою библиотеку перед добавлением экземпляров в пакет.

en: No items are available
ru: Нет доступных экземпляров

en: No items available:
ru: Нет доступных экземпляров:

en: No items deleted.
ru: Никакие экземпляры не удалены.

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
ru: Нет экземпляров для %s

en: No items found.
ru: Не найдено ни одного экземпляра.

en: No items modified.
ru: Экземпляры не изменены.

en: No items were found by searching.
ru: В результате поиска экземпляры не найдены.

en: No keys defined for the current patron.
ru: Для текущего читателя ключи не определены.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
ru: Не указано письмо или действие ограничения для задержки %s для %s типа читателя. Если задана задержка, следует указать букву, ограничивающее действие или и то, и другое.

en: No library limitation
ru: Нет ограничений по библиотеке

en: No limit
ru: Без ограничений

en: No limitation
ru: Нет ограничений

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
ru: В журнале действий ничего не найдено%s относительно

en: No mappings have been defined for this set
ru: Соответствия не определены для данного набора

en: No match
ru: Нет соответствия

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
ru: Нет соответствия для ID читателя (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
ru: Нет соответствия для пользователя (%s). ФИЛЬТР ТРЕБУЕТ ID читателя BORROWERNUMBER (не имя).

note: SCRIPT
en: No matches found
ru: Соответствий не найдено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
ru: Соответствующих записей не найдено.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
ru: Соответствующих записей не найдено. Новая запись была создана автоматически.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
ru: Соответствующих записей не найдено. Новая запись была создана или импортирована

en: No matching item could be found
ru: Соответствующих экземпляров не найдено

note: SCRIPT
en: No matching reports found
ru: Соответствующих отчётов не найдено

en: No matching rule in effect
ru: Нет задействованных соответствий правилу

en: No missing issues found.
ru: Отсутствующие выпуски не найдены.

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
ru: Опечаток не обнаружено.

en: No more renewals possible
ru: Продлить больше не возможно

en: No more renewals possible.
ru: Продление больше невозможно.

en: No name
ru: Без имени

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
ru: Нет названия, номер корзины: %s

en: No notes from SMS driver
ru: Нет заметок от обработчика SMS

en: No notice
ru: Нет оповещения

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
ru: Ни один заказ не дублировался. Может, что-то случилось?

en: No order selected
ru: Заказ не выбран

en: No orders yet
ru: Заказов пока нет

en: No other items.
ru: Нет других экземпляров.

en: No outstanding charges
ru: Нет неуплаченных уплат

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
ru: Партнеры пока не определены. Пожалуйста, создайте соответствующие записи читателей (по умолчанию, категория ILLLIBS).

note: SCRIPT
en: No patron card number in offline database (proceeding anyway): %s
ru: Нет номера читательского билета в оффлайн базе данных (продолжить в любом случае): %s

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
ru: Номера читательских билетов или borrowernumbers не указаны.

en: No patron matched
ru: Не найдено посетителя, чтобы отвечал поиску

en: No patron may put this book on hold.
ru: ни один посетитель не может установить на эту книгу резервирование.

en: No patron records have been actually removed
ru: Фактически никакие записи читателей не были удалены

en: No patron records have been anonymized
ru: Записи читателей не были анонимизированы

en: No patron records have been removed
ru: Записи читателей не были удалены

en: No patron with this name, please, try another
ru: Нет читателя с таким именем, пожалуйста, попробуйте другое

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
ru: Нет корзин заказов в ожидании. %s

en: No pending on-site checkout.
ru: Нет внутренних книговыдач, ожидающих возврата.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
ru: Не указан телефон.

en: No physical items for this record
ru: Нет реальных экземпляров для этой записи

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
ru: Время получения в этот день не определено.

en: No pickups have been delivered today.
ru: Сегодня не было доставок.

en: No plugins installed
ru: Не установлено ни одного плагина

en: No plugins that can be used as a tool are installed
ru: Не установленно ни одного плагина, который мог бы быть использован в качестве инструмента

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
ru: Плагины, которые могут конвертировать файлы в записи MARC, не установлены

en: No plugins that can create a report are installed
ru: Не установленно ни одного плагина, котрый мог бы создавать отчёт

en: No plugins that can enhance the bibliographic records in the staff interface are installed
ru: Плагины, которые могут улучшить библ. записи каталога внутренней сети, не установлены

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
ru: Плагины, которые могут обрабатывать онлайн-платежи через общедоступный каталог, не установлены.

note: A
en: No popup
ru: Нет всплывающего окна

en: No print template found
ru: Шаблон печати не найден

en: No reason
ru: Причины нет

en: No reason given
ru: Причина не указана

en: No recalls have been made.
ru: Запросов не было.

en: No record has been deleted. An error occurred.
ru: Ни одна запись не была удалена. Произошла ошибка.

en: No record was removed.
ru: Запись не была удалена.

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
ru: Записи не были импортированы, потому что они соответствуют существующим записям в каталоге.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
ru: Записи не выбраны.

en: No records have been staged.
ru: Не заготовлено ни одной записи.

en: No records imported
ru: Записи не импортированы

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
ru: Записи не были изменены. %s

en: No renewal before
ru: Нет продлений до

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
ru: Бронирование не допускается

en: No restrictions have been defined.
ru: Ограничения не определены.

en: No results for your query
ru: Нет результатов по вашему запросу

en: No results found
ru: Ничего не найдено

en: No results found for
ru: Ничего не найдено для

en: No results found.
ru: Ничего не найдено.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
ru: Нет никаких результатов%s, чтобы отвечали Вашему поиску

en: No results.
ru: Нет результатов.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
ru: Образцовые данные и параметри настройки не доступные для Вашего языка. Будут использоваться образцы, поставляемые с английским языком (en)

en: No saved reports match your criteria.
ru: Нет сохранённых отчётов, которые соответствуют Вашим критериям.

note: SCRIPT
en: No serials selected
ru: Сериальные издания не выбраны

en: No status
ru: Нет статуса

en: No string to transform.
ru: Нет строки для преобразования.

en: No system preferences matched your search for:
ru: Нет системных параметров, соответствующих вашему поиску для:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
ru: Целевые адреса e-mail не найдены. Либо выберите хотя бы одного партнера, либо проверьте записи в библиотеке партнеров по МБА.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
ru: Временная директория не найдена.

en: No title
ru: Без заглавия

en: No title entered.
ru: Не указано заглавие.

en: No transfers to receive
ru: Нет перемещений, которые ожидается получить

en: No transfers to send
ru: Нет перемещений для отправки

en: No valid patrons to merge were found.
ru: Не найдено ни одного действующего читателя для объединения.

en: No valid pickup location
ru: Место получения не допустимо

en: No warnings.
ru: Нет предупреждений.

en: No, I don't confirm
ru: Нет, не подтверждаю

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
ru: Нет, не удалять

en: No, do not delete
ru: Нет, не удалять

en: No, do not remove
ru: Нет, не удалять

en: No, do not reset mappings
ru: Нет, не сбрасывать соответствия

en: No, don't cancel (N)
ru: Нет, не отменять (N)

en: No, don't check out (N)
ru: Нет, не оформлять выдачу (N)

en: No, don't checkin (N)
ru: Нет, не оформлять возврат (N)

en: No, don't close (N)
ru: Нет, не закрывать (N)

en: No, don't delete (N)
ru: Нет, не удалять (N)

en: No, don't renew (N)
ru: Нет, не продлевать (N)

en: No, let me think about it
ru: Нет, дайте мне подумать об этом

en: No, save as new record
ru: Нет, сохранить как новую запись

en: No.
ru: Нет.

en: No. of items:
ru: Количество экземпл.:

en: No. of times checked out
ru: Сколько раз было выдано

en: No: Save as new authority
ru: Нет: Сохранить как новый авторитетный источник

en: Nobody
ru: Никому

en: Non priority hold
ru: Неприоритетное резервирование

en: Non priority hold:
ru: Неприоритетное резервирование:

en: Non-fiction
ru: Научная литература

en: Non-musical recording
ru: немузыкальная запись

en: Non-patron guarantor
ru: Поручитель, не являющийся читателем

en: Non-patron guarantor first name
ru: Имя поручителя, не являющегося читателем

en: Non-patron guarantor surname
ru: Фамилия поручителя, не являющегося читателем

en: Non-public note
ru: Необщедоступное примечание

en: Non-public note:
ru: Непубличная заметка:

en: Non-public notes
ru: Непубличные заметки

en: Non-public notes:
ru: Не общедоступные примечания:

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
ru: Неразрывное пространство

en: None
ru: нет

en: None available
ru: Недоступно

en: None defined
ru: Не определено

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
ru: Ни один из этих экземпляров не может быть зарезервирован этим читателем.

en: None selected
ru: Не выбрано

en: None specified
ru: Не указано

en: None specified
ru: Не указано

en: Nonpublic note
ru: Непубличный комментарий

en: Nonpublic note:
ru: Непубличная заметка:

en: Nonpublic note:
ru: Необщедоступное примечание:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
ru: Необщедоступное примечание: %s

en: Nonpublic notes
ru: Необщедоступные примечания

en: Normal
ru: Обычно

note: SCRIPT
en: Normal day
ru: Обычный день

en: Normal text
ru: Обычный текст

en: Normalization rule:
ru: Правило нормализации:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
ru: Norsk Bokmål (норвежский язык) Axel Bojer и Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
ru: Norsk Nynorsk (норвежский) Unni Knutsen и Marit Kristine Ådland

en: North Central Regional Library (NCRL), USA
ru: Северная центральная региональная библиотека (NCRL), США

en: Northeast Kansas Library System (NEKLS), USA
ru: Библиотечная система Северо-Восточного Канзаса (NEKLS), США

note: SCRIPT
en: Northern
ru: северное

note: %1$s:  END
en: Not Installed %s
ru: Не установлено %s

en: Not a duplicate. Save as new record
ru: Не дубликат. Сохранить как новую запись

note: SCRIPT
en: Not a valid JSON
ru: Недопустимый JSON

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
ru: Некоторые типы авторитетных источников, связаные со структурами, не определены.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
ru: не все подполя для следующих признаков находятся в одной и той же вкладке (или не помеченные как «игнорируемое»).

en: Not allowed
ru: Не разрешено

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
ru: Не разрешено настройками конфиденциальности читателя

en: Not allowed to delete own account
ru: Не разрешается удалять собственный аккаунт

en: Not available
ru: Не доступно

en: Not checked out
ru: Не выдано

en: Not checked out since:
ru: Не было выдач от времени:

en: Not checked out.
ru: Не выдано.

en: Not for loan
ru: Не для выдачи

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
ru: Не для выдачи %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
ru: Не для ссуды (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
ru: Не для выдачи (Тип единиц не для выдачи)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
ru: Статус Не для выдачи

en: Not for loan:
ru: Не для выдачи:

en: Not holdable
ru: Не резервируется

en: Not important
ru: Не важное.

en: Not issued
ru: Не издано

en: Not mandatory
ru: Не обязательно

en: Not ordered
ru: Не заказано

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: Not repeatable
ru: Невозможно повторить

en: Not seen
ru: Не просмотрено

en: Not set
ru: Не установлено

note: SCRIPT
en: Not started
ru: Не начато

en: Note
ru: Заметка

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
ru: Примечание: экземпляры будут экспортированы этим инструментом если не указано иное.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
ru: Примечание: Этот файл экспорта будет очень большим, и он генерируется каждую ночь.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
ru: Примечания относительно сопутствующих материалов: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
ru: Примечания относительно сопутствующих материалов: %s

en: Note for OPAC
ru: Примечание для ЭК

en: Note for staff
ru: Примечание для сотрудников

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
ru: Примечание для библиотекаря, который будет обрабатывать ваш запрос на продление:

en: Note that fields weighting works only for simple search.
ru: Обратите внимание, что взвешивание полей работает только для простого поиска.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
ru: Обратите внимание, что правильное место для определения конфигурации memcached находится в вашем файле $KOHA_CONF %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
ru: Обратите внимание, что правильное место для определения конфигурации memcached находится в вашем файле $KOHA_CONF. В настоящее время у вас не определена действительная конфигурация memcached. %s %s | Эффективный метод кеширования: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
ru: Обратите внимание, что правильное место для определения конфигурации memcached находится в вашем файле $KOHA_CONF. Во избежание недоразумений не следует экспортировать конфигурацию memcached из ENV. %s

en: Note:
ru: Примечание:

en: Note:
ru: Примечание:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
ru: Примечание: будьте осторожны при выборе столбцов. Если Ваш выбор слишком широк, это может привести к образованию очень большого отчета, который или не завершится, либо ощутимо замедлит работу системы.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
ru: Примечание: Для временных загрузок не выбирайте категорию.

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values ) - %2$s:  av_UPLOAD_link = BLOCK
en: Note: No upload categories are defined. %s %s
ru: Примечание: Категории загрузки не определены. %s %s

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
ru: Примечание: при необходимости измените тип переменной на одно из раскрывающихся значений.

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
ru: Примечание: для 'Поля авторитетного источника для копирования', введите поле авторитетного источника, которое нужно скопировать с соответствующей записи авторитетного источника до библиографической записи. Например, в РУСМАРК-е, поле 700 из авторитетной записи следуют скопировать в поле 700 библиографической записи.

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
ru: Примечание: одно из двух следующих полей должно быть равно 1

en: Notes
ru: Заметки

en: Notes
ru: Заметки

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
ru: Заметки: %s

en: Notes/Comments
ru: Заметки/комментарии

en: Notes:
ru: Заметки:

en: Notes:
ru: Заметки:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
ru: Заметки: %s

en: Nothing found.
ru: Ничего не найдено.

en: Nothing found.
ru: Ничего не найдено.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
ru: Ничего не выбрано.

en: Notice
ru: Оповещение

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
ru: Уведомление %s (%s)

en: Notice added
ru: Уведомление добавлено

en: Notices
ru: Оповещения

en: Notices and slips
ru: Оповещения и квитанции

en: Notices and slips
ru: Оповещения и квитанции

en: Notification date
ru: Дата уведомления

en: Notify manager:
ru: Уведомить менеджера:

en: Noto fonts
ru: Шрифты Noto

en: Novelist Select:
ru: NoveList Select, EBSCO:

en: November
ru: Ноябрь

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
ru: Сейчас мы создадим читателя с правами супербиблиотекаря. Авторизуйтесь, чтобы получить доступ к Koha как сотрудник со всеми разрешениями.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
ru: Теперь мы готовы создать таблицы базы данные и заполнить их некоторыми данными по умолчанию.

en: Nowhere
ru: Нигде

en: Number
ru: Номер

en: Number of baskets
ru: Количество корзин заказов

en: Number of checkouts
ru: Количество выдач

en: Number of columns:
ru: Количество столбцов:

en: Number of copies of this item to add:
ru: Количество экземпляров, которые необходимо добавить:

en: Number of copies to be made of this item
ru: Количество копий, которое необходимо сделать для этого экземпляра

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
ru: Количество курсов, в которых зарезервирован этот экземпляр: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
ru: Количество курсов, в которых зарезервирован этот экземпляр: %s

en: Number of errors
ru: Количество ошибок

en: Number of issues to display in OPAC:
ru: Количество выпусков, показываемых в электронном каталоге:

en: Number of issues to display to staff:
ru: Количество выпусков для отображения сотрудникам библиотеки:

en: Number of issues to display to staff:
ru: Количество выпусков для показа работникам библиотеки:

en: Number of issues to display to the public:
ru: Количество выпусков для общедоступного отображения:

en: Number of issues:
ru: Количество выпусков:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
ru: Количество выпусков: %s

en: Number of items
ru: Количество экземпляров

en: Number of items added
ru: Количество добавленных единиц

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
ru: Количество доступных экземпляров: %s

en: Number of items deleted
ru: Количество удаленных единиц

en: Number of items displayed
ru: Количество отображаемых экземпляров

en: Number of items ignored
ru: Количество проигнорированных записей

en: Number of items replaced
ru: Количество замененных экземпляров

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
ru: Количество библиотек, использующих этот шаблон

en: Number of minutes each curbside pickup interaction will take.
ru: Количество минут, которое потребуется на получение заказа.

en: Number of months:
ru: Количество месяцев:

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
ru: Количество месяцев: %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
ru: Количество возможных считываемых штрих-кодов: %s

en: Number of records added
ru: Количество добавленных записей

en: Number of records deleted
ru: Количество удаленных записей

en: Number of records ignored
ru: Количество проигнорированных записей

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
ru: Количество записей для объединения: %s. В настоящее время одновременно могут быть объединены только 2 записи.

en: Number of records reverted
ru: Количество восстановленных записей

en: Number of records updated
ru: Количество обновленных записей

en: Number of renewals
ru: Количество продлений

en: Number of rows:
ru: Количество строк:

en: Number of students:
ru: Количество студентов:

en: Number of subscriptions:
ru: Количество подписок:

en: Number of weeks:
ru: Количество недель:

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
ru: Количество недель: %s

en: Number pattern:
ru: Схема нумерации:

en: Number pattern:
ru: Шаблон номера:

en: Numbered
ru: Пронумеровано

note: SCRIPT
en: Numbered list
ru: Пронумерованный список

en: Numbering formula
ru: Формула нумерации

en: Numbering formula:
ru: Формула нумерации:

en: Numbering pattern
ru: Схема нумерации

en: Numbering pattern:
ru: Схема нумерации:

en: Numbering patterns
ru: Шаблоны нумерации

en: Numbering patterns
ru: Шаблоны нумерации

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Шаблоны нумерации &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Numbers only, item groups will be displayed in counting order
ru: Только числа, группы экземпляров будут отображаться в порядке подсчета

en: OAI set mappings
ru: Соответствия набора OAI

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Набор отображений OAI &rsaquo; Наборы OAI &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: OAI sets
ru: OAI наборы

en: OAI sets configuration
ru: Настройка наборов OAI

en: OAI sets configuration
ru: Настройка наборов OAI

en: OAI xslt stylesheet
ru: Таблица стилей OAI xslt

en: OFF
ru: Выкл.

en: OK (Y)
ru: Да (Д)

en: ON
ru: Вкл.

en: OPAC
ru: Электронный каталог

en: OPAC
ru: Электронный каталог

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: OPAC - %s %s
ru: ЭК - %s %s

en: OPAC info:
ru: Информация для ЭК:

en: OPAC information
ru: Информация об ЭК

en: OPAC item level holds
ru: Резервирования уровня экземпляров в ЭК

en: OPAC note
ru: Сообщение для электронного каталога

en: OPAC note:
ru: Сообщение для ЭК:

en: OPAC notes
ru: Примечания к ЭК

en: OPAC notes:
ru: Примечания для ЭК:

en: OPAC problem reports
ru: Отчеты о проблемах ЭК

en: OPAC problem reports
ru: Отчеты о проблемах ЭК

en: OPAC problem reports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Отчеты о проблемах ЭК &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: OPAC problem reports management
ru: Управление отчетами о проблемах ЭК

en: OPAC problem reports pending
ru: Отчеты о проблемах ЭК в ожидании

en: OPAC tables
ru: Таблицы ЭК

en: OPAC users from this domain to login with this identity provider.
ru: Разрешить пользователям из этого домена доступ к ЭК с помощью этого SMTP-сервера.

en: OPAC users of this domain to login with this identity provider
ru: Разрешить пользователям из этого домена доступ к ЭК с помощью этого SMTP-сервера.

en: OPAC view
ru: Просмотр в ЭК

en: OPAC view:
ru: Вид ЭК:

en: OPAC/Staff interface login
ru: Вход в ЭК/Служебный интерфейс

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
ru: Международные консультанты OPUS, Веллингтон, Новая Зеландия (финансовая поддержка корпоративных сериальных изданий)

en: OR
ru: ИЛИ

en: OR
ru: ИЛИ

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
ru: ИЛИ выбрать, какие поля вы хотите заполнить из следующего списка:

en: OS version ('uname -a'):
ru: Версия ОС («uname -a»):

en: Object
ru: Объект

en: Object:
ru: Объект:

note: SCRIPT
en: Objects
ru: Объекты

en: Oblique title:
ru: Наклонное заглавие:

en: October
ru: Октябрь

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
ru: Выкл. %s

en: Offline circulation
ru: Автономный оборот

en: Offline circulation
ru: Автономная книговыдача

en: Offline circulation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Автономная книговыдача &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Offline circulation disabled
ru: Автономная книговыдача отключена

en: Offline circulation file upload
ru: Загрузка файла оффлайн книговыдачи

en: Offline circulation file upload
ru: Загрузка файла автономной книговыдачи

en: Offline circulation file upload &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Загрузка файла автономной книговыдачи &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
ru: Автономная книговыдача отключена. Вы можете продолжить и записать перемещения, но информация о читателе и экземпляре будет недоступна.

en: Offset:
ru: Смещение:

en: Offset:
ru: Смещение:

en: Old recalls
ru: Предыдущие запросы

en: Old recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Предыдущие запросы &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Old value
ru: Старое значение

en: Old value:
ru: Предыдущее значение:

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
ru: Старое значение: %s

en: Older transactions
ru: Старые транзакции

en: Older version
ru: Старая версия

en: On
ru: На

en: On
ru: Вкл.

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
ru: На %s: %s %s

en: On hold
ru: Зарезервировано

en: On hold due date:
ru: Срок возврата для резервирования:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
ru: Резервирование ожидается в %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
ru: На удержании ожидается в %s с %s

en: On hold for
ru: Зарезервировано для

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
ru: На удержании %s ожидается в %s с

en: On hold for another patron
ru: Этот экземпляр находится на резервировании для другого читателя

en: On loan
ru: Выдано

en: On order
ru: На заказе

en: On shelf holds allowed
ru: Разрешены резервирования на полке

en: On shelf holds allowed:
ru: Разрешены резервирования на полке:

en: On shelf recalls allowed
ru: Разрешены запросы на полку

en: On title
ru: По заглавию

en: On-site checkout
ru: Оформление выдачи на месте

en: On-site checkouts
ru: Выдачи внутри библиотеки

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
ru: Только выдачи на месте. Автоматическая дата возвращения:

en: Onboarding
ru: Загрузка

en: Onboarding
ru: Загрузка

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
ru: После того, как вы включили Mana, ее необходимо настроить. Введите свое имя и адрес e-mail и отправьте. Это отправит запрос на создание учетной записи в Mana KB, который ответит токеном Mana KB (зашифрованный идентификатор, который однозначно идентифицирует вашу установку Koha). Этот токен будет автоматически сохранен в вашей базе данных. После этого вы получите электронное письмо. Прочтите его и следуйте инструкциям.

en: One borrowernumber per line.
ru: По одному ID читателя в строке.

en: One number per line.
ru: Один номер в строке.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
ru: Одно из полей 'выпусков на единицу' и 'единиц на выпуск' должно быть равно 1.

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
ru: Один из файлов журнала, перечисленных в файле конфигурации, недоступен для записи.

en: One or more records have no items that can be held
ru: Одна или несколько записей без прикрепленных экземпляров

note: A
en: Online Public Access Catalog
ru: Общедоступный электронный каталог

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
ru: Только %s

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
ru: Показаны только %s результаты:

en: Only 1 MARC tag mapped to items
ru: Толька одна MARC метка соответствует экземплярам

en: Only KPZ file format is supported.
ru: Поддерживается только формат файла KPZ.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
ru: Поддерживаются лишь форматы PNG, GIF, JPEG и XPM.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
ru: Поддерживаются форматы PNG, GIF, JPEG, XPM. Максимальный размер изображения 2MB.

en: Only available on the staff interface:
ru: Доступно только в служебном интерфейсе:

en: Only include jobs enqueued in the last hour
ru: Включать только задачи, поставленные в очередь за последний час

en: Only item
ru: Только экземпляр

en: Only item:
ru: Только экземпляр:

en: Only items currently available:
ru: Только доступные в настоящее время экземпляры:

en: Only on-site checkouts are allowed
ru: Разрешены только выдачи на месте

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
ru: Только читатели из домашней библиотеки экземпляра могут зарезервировать эту книгу.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
ru: только посетители с исходной библиотеки экземпляра могут поставить эту книгу на резервирование.

en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
ru: Разрешены только места получения в пределах той же группы резервирования

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
ru: Могут быть взвешены только поля поиска, сопоставленные с библ. записями

en: Only staff with superlibrarian or ERM permissions are returned in the search results
ru: В результатах поиска возвращаются только сотрудники с правами супербиблиотекаря или ERM

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
ru: В результатах поиска возвращаются только сотрудники с правами супербиблиотекаря или комплектования (или разрешением budget_modify, если включены детальные разрешения)

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
ru: В результатах поиска возвращаются только сотрудники с правами супербиблиотекаря или комплектования (или разрешением order_manage, если включены детальные разрешения).

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
ru: В результатах поиска возвращаются только сотрудники с правами супербиблиотекаря или suggestions_manage

en: Only the barcode is printed
ru: Напечатан только штрих-код

en: Only the bibliographic data is printed
ru: Напечатаны только библиографические данные

en: Open
ru: Открытая

en: Open
ru: Открытый

en: Open Document Spreadsheet
ru: Таблица OpenDocument

note: BUTTON
en: Open fresh record
ru: Открыть свежую запись

note: SCRIPT
en: Open help dialog
ru: Открыть окно Помощь

note: A
en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Open in new window.
ru: Открыть в новом окне.

note: SCRIPT
en: Open link
ru: Открыть ссылку в

note: SCRIPT
en: Open link in...
ru: Открыть ссылку в...

en: Open on:
ru: Открыто, когда:

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
ru: Открыть всплывающее окно

en: OpenAPI 2.0 schema
ru: Схема OpenAPI 2.0

en: OpenAPI Initiative (OAI)
ru: Инициатива OpenAPI (OAI)

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
ru: Библиотека сочетаний клавиш OpenJS

en: OpenJS keyboard shortcuts library
ru: Библиотека сочетаний клавиш OpenJS

en: Opened on:
ru: Открыто:

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
ru: Невозможно продолжить операцию, пожалуйста, определите ключ шифрования в вашей конфигурации.

en: Operator
ru: Оператор

en: Operator
ru: Оператор

en: Optional
ru: Опционально

en: Optional data added
ru: Дополнительные данные добавлены

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
ru: Дополнительные фильтры для списка инвентаризации или сравнения штрих-кодов

note: TH
en: Optional module missing
ru: Отсутствует необязательный модуль

en: Optionally scan all barcodes of items found in the items bundle to perform an inventory check. If any items are missing, they will be marked as lost
ru: Сканировать все штрих-коды экземпляров, найденных в наборе. При отсутствии экземпляров они будут отмечены как утерянные

en: Options
ru: Параметры

en: Options are defined by the authorized value
ru: Опции определяются как авторитетные значения

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
ru: Опции определяются как авторитетные значения ITEMTYPECAT.

en: Options:
ru: Опции:

en: Options:
ru: Параметры:

en: Or add number of days:
ru: Или добавьте количество дней:

en: Or list barcodes one by one
ru: Или список штрих-кодов по одному

en: Or list card numbers one by one
ru: Или перечислите номера читательских билетов

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
ru: Укажите дополнительный текст:

en: Or scan items one by one
ru: Или отсканируйте экземпляры один за другим

en: Or use a patron list
ru: Или используйте список читателей

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
ru: Или используйте штрих-код библиографического издания

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
ru: Или используйте штрих-код библиографического издания

note: SCRIPT
en: Orange
ru: Оранжевый

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
ru: Заказ

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Order ID:
ru: ID заказа:

en: Order acquisition
ru: Комплектование заказа

en: Order baskets
ru: Корзины заказов

en: Order by
ru: Заказал(а)

en: Order cost
ru: Стоимость заказа

en: Order date
ru: Дата заказа

en: Order date:
ru: Дата заказа:

en: Order details
ru: Детали заказа

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Детали заказа &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

en: Order e-mail was sent to the vendor.
ru: Электронное письмо с заказом отправлено продавцу.

en: Order from external source
ru: Заказ с внешнего источника

en: Order from external source
ru: Заказ из внешнего источника

en: Order line
ru: Строка заказа

en: Order line (parent)
ru: Строка заказа (источник)

en: Order line:
ru: Строка заказа:

en: Order note
ru: Примечание к заказу

en: Order number
ru: Номер заказа

en: Order search
ru: Поиск по заказам

en: Order search
ru: Поиск по заказам

en: Order status:
ru: Статус заказа:

note: A
en: Order this one
ru: Заказать эту

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
ru: Общая сумма заказа (%s) превышает доступный бюджет (%s)

note: SCRIPT
en: Order updated
ru: Заказ обновлен

en: Ordered
ru: Заказано

en: Ordered &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Заказано &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
ru: Заказано - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
ru: Заказы для фонда %s

en: Ordered amount:
ru: Сумма заказа:

en: Ordered by the library
ru: Заказано библиотекой

en: Ordered by:
ru: Заказано:

note: A
en: Ordered from this fund
ru: Заказано за счет этих средств

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
ru: Заказы из этого и дочерних фондов

en: Ordering information
ru: Информация для заказа

en: Ordernumber
ru: Номер заказа

en: Orders
ru: Заказы

en: Orders are standing:
ru: Заказы выполняются:

en: Orders by fund
ru: Заказано по фонду

en: Orders by fund
ru: Заказы по фонду

en: Orders by fund &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Заказы по фондам &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Orders enabled:
ru: Заказы включены:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
ru: Заказы для %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
ru: Заказы для фонда '%s'

en: Orders from:
ru: Заказы из:

en: Orders search
ru: Поиск по заказам

en: Orders with uncertain prices
ru: Заказы с сомнительными ценами

en: Orders with uncertain prices for vendor
ru: Заказы с сомнительными ценам поставщика:

en: Orex Digital, Spain
ru: Orex Digital, Испания

en: Org.
ru: Орг.

en: Organization
ru: Коллектив

en: Organization:
ru: Организация:

en: Organize by:
ru: Сортировать по:

en: Organize by:
ru: Укладывать по:

note: SCRIPT
en: Orientation
ru: Ориентация

en: Origin
ru: Источник

en: Original
ru: Исходный

en: Original message, rendered:
ru: Исходное сообщение, обработанное:

note: A
en: Original order line
ru: Исходная строка заказа

en: Original version
ru: Оригинальная версия

en: Originating library:
ru: Исходная библиотека:

en: Oslo Public Library, Norway
ru: Публичная библиотека Осло, Норвегия

en: Other
ru: другое

en: Other
ru: Другое

en: Other action
ru: Другое действие

en: Other attributes
ru: Другие атрибуты

en: Other course reserves
ru: Другие резервирования курсов

en: Other data
ru: Другие данные

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
ru: Другие фонды (%s)

en: Other holdings:
ru: Другие фонды:

en: Other limits
ru: Другие ограничения

en: Other name
ru: Другое имя

en: Other name:
ru: Другие имена:

en: Other names
ru: Другие имена

note: OPTGROUP
en: Other options
ru: Другие настройки

en: Other options (choose one)
ru: Другие параметры (выберите один)

en: Other phone
ru: Другой телефон

en: Other phone:
ru: Другой телефон:

en: Other phone:
ru: Другой телефон:

en: Other reasons
ru: Другие причины

en: Others...
ru: Другое…

en: Outgoing (cash)
ru: Исходящие (наличные)

en: Output
ru: Вывод

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Output format:
ru: Формат вывода:

en: Output to a file named:
ru: Вывод в файл с именем:

en: Output:
ru: Вывод:

en: Outstanding
ru: Неуплат

en: Outstanding credit:
ru: Невыплаченный кредит:

en: Outstanding credits could be applied:
ru: Могут быть применены невыплаченные кредиты:

en: OverDrive library authnames
ru: Авторизованные названия библиотеки OverDrive

en: OverDrive library authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Имена библиотеки OverDrive &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Overdue
ru: Прострочка

en: Overdue fines cap (amount)
ru: Сумма максимального штрафа за просрочку

en: Overdue notice required:
ru: Необходимость оповещения о просрочке:

en: Overdue notice/status triggers
ru: Включатели оповещений/статусов просрочек

en: Overdue notice/status triggers
ru: Включение уведомлений/статусов при просрочке

en: Overdue notice/status triggers &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Уведомление о просрочке/триггеры статусов &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Overdue recalls
ru: Просроченные запросы

en: Overdue recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Просроченные запросы &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Overdue report
ru: Отчёт о просрочке

en: Overdue to be returned
ru: Просроченные экземпляры, которые необходимо вернуть

en: Overdues
ru: Просрочки

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
ru: Просроченные экземпляры по состоянию на %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s
ru: Просрочки %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Просрочка %s &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
ru: Просрочки со штрафами

en: Overdues:
ru: Просроченные экземпляры:

en: Overpayment refund
ru: Возврат переплаты

en: Override and renew
ru: Отменить и продлить

en: Override blocked renewals
ru: Отменить заблокированные продления

en: Override limit and renew
ru: Отменить лимит и продлить

en: Override renewal restrictions:
ru: Отменить ограничения на продление:

en: Override restriction temporarily
ru: Временно отменить ограничение

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Overwrite the existing one with this
ru: этим заменить существующий

en: Owner
ru: Владелец

en: Owner only
ru: Только владельцу

en: Owner:
ru: Владелец:

en: PIN code:
ru: Код:

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
ru: PTFS Europe Ltd, Великобритания

en: PTFS, Maryland, USA
ru: PTFS, Мэриленд, США

en: Package search
ru: Поиск пакетов

en: Packaging manager
ru: Менеджер по упаковке

en: Packaging manager assistant
ru: Помощник менеджера по упаковке

en: Packaging manager:
ru: Менеджер по упаковке:

en: Packaging team:
ru: Команда упаковки:

en: Page
ru: Страница

en: Page URL
ru: URL cтраницы

note: SCRIPT
en: Page break
ru: Разрыв страницы

en: Page height:
ru: Высота страницы:

en: Page side:
ru: Сторона страницы:

en: Page width:
ru: Ширина cтраницы:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
ru: Страница: %s

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Paid for?:
ru: Оплачено?:

en: Paper bin
ru: Лоток для бумаги

en: Paper bin:
ru: Лоток для бумаги:

note: SCRIPT
en: Paragraph
ru: Параграф

en: Parameter deleted
ru: Параметр удален

en: Parameter label:
ru: Метка параметра:

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parent code
ru: Код источника (родительский)

en: Parent item type:
ru: Класс экземпляра источника (родительский):

en: Parsing upload file
ru: Анализ загружаемого файла

en: Partial
ru: Частичный

en: Partially received
ru: Частично получено

en: Partners available for searching:
ru: Доступные для поиска партнеры:

en: Password
ru: Пароль

en: Password change in OPAC:
ru: Изменение пароля в ЭК:

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
ru: Пароль содержит начальные и/или конечные пробелы

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
ru: Пароль содержит пробел для читателя с ID %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
ru: Ошибка пароля для читателя с ID %s.

en: Password expiration
ru: Срок действия пароля

en: Password expiration date
ru: Дата истечения срока действия пароля

en: Password expiration date is invalid.
ru: Дата истечения срока неправильная.

en: Password expiration date:
ru: Дата истечения срока действия пароля:

en: Password expiration:
ru: Срок действия пароля:

en: Password expires:
ru: Срок действия пароля истекает:

en: Password has leading or trailing whitespaces
ru: У пароля есть пробелы в начале или конце строки

en: Password is too short
ru: Пароль слишком короткий

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
ru: Пароль слишком короткий для читателя с ID %s. Минимальная длина %s, длина %s

en: Password is too weak
ru: Пароль слишком слабый

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
ru: Пароль слишком слабый для читателя с ID %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
ru: Пароль должен состоять по крайней мере с %s символов.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
ru: Пароль должен содержать не менее %s символов

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
ru: Пароль должен содержать не менее %s символов, включая ПРОПИСНЫЕ, строчные буквы и цифры

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
ru: Пароль должен содержать как минимум одну цифру, одну строчную и одну прописную.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
ru: Пароль не должен начинаться или заканчиваться пробелом.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
ru: Ошибка плагина паролей для читателя с ID %s.

en: Password reset in OPAC:
ru: Сброс пароля в ЭК:

en: Password updated
ru: Пароль обновлен

en: Password:
ru: Пароль:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
ru: Пароли будут отображаться в виде текста

note: SCRIPT
en: Paste
ru: Вставить

note: SCRIPT
en: Paste as text
ru: Вставить как текст

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
ru: Вставка теперь в режиме обычного текста. Теперь содержимое будет вставлено как обычный текст, пока вы не отключите эту опцию.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
ru: Вставьте или введите ссылку

note: SCRIPT
en: Paste row after
ru: Вставить строку после

note: SCRIPT
en: Paste row before
ru: Вставить строку перед

en: Paste selection from 'clipboard'
ru: Вставить выделенный фрагмент из 'буфера обмена'

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
ru: Вставить код для встраивания ниже:

en: Patent document
ru: патентный документ

en: Patron
ru: Посетитель

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
ru: Читатель '%s' добавлен.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
ru: Читатель '%s' уже есть в списке.

en: Patron ID:
ru: ID читателя:

en: Patron account flags
ru: Отметки учётной записи посетителя

en: Patron activity
ru: Активность посетителя

en: Patron already has hold for this item
ru: Читатель уже зарезервировал этот экземпляр

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
ru: Читатель уже есть в базе данных: %s

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
ru: Атрибут читателя %s недействителен для читателя %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
ru: Атрибут посетителя %s недействителен для посетителя с borrowernumber %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
ru: Атрибут читателя %s уникален для читателя %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
ru: Атрибут посетителя %s уникален для посетителя с borrowernumber %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
ru: Атрибут посетителя %s должен быть уникальным для посетителя %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
ru: Атрибут читателя %s должен быть уникальным для посетителя с borrowernumber %s.

en: Patron attribute type code:
ru: Код вида атрибута посетителя:

en: Patron attribute types
ru: Виды атрибутов посетителей

en: Patron attribute types
ru: Виды атрибутов читателей

en: Patron attribute:
ru: Атрибут читателя:

en: Patron attributes
ru: Атрибуты читателя

en: Patron attributes:
ru: Атрибуты читателя:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
ru: Читатель может разместить максимум только %s резервирований всего.

en: Patron card creator
ru: Создатель читательских билетов

en: Patron card creator
ru: Создатель читательских билетов

en: Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Создатель читательских билетов &rsaquo; Инстурменты &rsaquo; Koha

en: Patron card number
ru: Номер читательского билета

en: Patron card printing/exporting
ru: Печать/экспорт читательских билетов

en: Patron card printing/exporting &rsaquo; Patron cards &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Печать/экспорт читательских билетов &rsaquo; Читательские билеты &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Patron card templates
ru: Шаблоны читательских билетов

en: Patron categories
ru: Категории посетителей

en: Patron categories
ru: Категории читтелей

en: Patron category
ru: Категория посетителя

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
ru: Категория посетителя = %s

en: Patron category already exists and cannot be modified!
ru: Тип читателя уже существует и не может быть изменен!

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
ru: Код категории посетителя %s

en: Patron category created!
ru: Тип читателя создан!

en: Patron category deleted successfully
ru: Категория читателей удалена

en: Patron category deleted successfully.
ru: Категория читателей удалена.

en: Patron category inserted successfully
ru: Категория читателей вставлена

en: Patron category inserted successfully.
ru: Категория читателей вставлена.

en: Patron category updated successfully
ru: Категория читателей обновлена

en: Patron category updated successfully.
ru: Категория читателей обновлена.

en: Patron category:
ru: Категория посетителя:

en: Patron category:
ru: Категория посетителя:

en: Patron clubs
ru: Читательские клубы

en: Patron clubs
ru: Читательские клубы

en: Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Читательские клубы &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Patron count
ru: Количество читателей

en: Patron details
ru: Подробная информация о читателе

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
ru: Подробная информация о читателе %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
ru: Читатель не принадлежит ни к каким спискам направления подписки.

en: Patron expires soon
ru: Срок действия читательского билета истекает

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
ru: Долг читателя превышают лимит: %s

en: Patron flags:
ru: Отметки посетителей:

en: Patron guarantor
ru: Поручитель читателя

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
ru: У читателя есть %s претензий на возврат

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
ru: Читатель имеет %s резервирований. Удаление читателя отменит все его резервирования.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
ru: Посетитель имеет начислено %s в штрафах.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
ru: В посетителя есть %s невозвращённый(ых) экземпляр(а/ов).

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
ru: У читателя есть %s просроченных экземпляров.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
ru: У читателя есть %s просроченных экземпляров. %s Выдать в любом случае? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
ru: У читателя есть %s ожидающих предложений.

en: Patron has ITEMS OVERDUE
ru: Читатель имеет ПРОСРОЧЕННЫЕ ЭКЗЕМПЛЯРЫ.

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
ru: Читатель имеет кредит %s.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
ru: Читатель имеет кредит%s из

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
ru: У читателя есть ограничение до %s.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
ru: Читателю уже выдан один из экземпляров из этой записи. %s Выдать в любом случае? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
ru: Читатель имеет неопределенное ограничение.

en: Patron has arrived
ru: Читатель прибыл

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
ru: У читателя были просроченные экземпляры, и он заблокирован на %s дней.

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
ru: У читателя есть просроченные экземпляры, и он ограничен до: %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
ru: Читатель имеет резервирования. Они будут отменены при формировании справки

en: Patron has items overdue
ru: Читатель имеет просроченные экземпляры

en: Patron has no current article requests.
ru: У читателя нет текущих запросов на статьи.

en: Patron has no recalls.
ru: Нет запросов.

en: Patron has nothing checked out.
ru: Нет истории книговыдачи.

en: Patron has nothing on hold.
ru: Нет истории резервирований.

en: Patron has opted out
ru: Читатель отказался

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
ru: Читатель отказался от автоматического продления

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
ru: У читателя есть начисления в размере %s.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
ru: У читателя есть начисления в размере %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
ru: У читателя есть начисления: %s

en: Patron has pending modifications
ru: Читатель запросил редактирование.

en: Patron has previously checked out this title
ru: Это заглавие уже выдавалось посетителю

en: Patron has previously checked out this title:
ru: Это заглавие уже выдавалось читателю:

en: Patron has restrictions
ru: Читатель имеет ограничения

note: INPUT type=text
en: Patron holds
ru: Резервирования читателя

en: Patron identity
ru: Подробная информация о читателе

en: Patron image failed to upload
ru: Изображение посетителя не удалось загрузить

en: Patron image(s) successfully uploaded
ru: Изображения посетителя(ей) успешно загружено

en: Patron image(s) uploaded with some errors
ru: Изображения читателя загружены с некоторыми ошибками

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
ru: Посетитель ЗАБЛОКИРОВАН

note: A
en: Patron is an adult
ru: Читатель является совершеннолетним

en: Patron is currently restricted
ru: Читатель в настоящее время заблокирован

en: Patron is currently unrestricted.
ru: Посетитель в настоящее время не заблокирован.

en: Patron is from different library
ru: Читатель из другой библиотеки

en: Patron is not notified.
ru: Читатель не уведомлен.

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
ru: Список читателей (%s)

en: Patron is outside!
ru: Читатель на месте!

en: Patron is restricted
ru: Посетитель заблокирован

en: Patron is restricted.
ru: Читатель имеет ограничение.

en: Patron library
ru: Библиотека читателя

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
ru: Библиотека читателя = %s

en: Patron list name:
ru: Список читателей:

en: Patron list:
ru: Список читателей:

en: Patron lists
ru: Список читателей

en: Patron lists
ru: Список читателей

en: Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Список посетителей &rsaquo; Инстурменты &rsaquo; Koha

en: Patron messaging preferences
ru: Предпочтения обмена сообщениями с посетителем

note: INPUT type=text
en: Patron name
ru: Имя читателя

en: Patron not found
ru: Читатель не найден

note: SCRIPT
en: Patron not found.
ru: Читатель не найден.

en: Patron not found.
ru: Читатель не найден.

en: Patron not found:
ru: Посетитель не найден:

en: Patron note
ru: Примечание читателя

en: Patron notes
ru: Примечания читателя

en: Patron notes:
ru: Примечания читателя:

en: Patron notice sent:
ru: Уведомление читателю отправлено:

en: Patron notification:
ru: Уведомление читателя:

en: Patron notification:
ru: Оповещение посетителя:

en: Patron number:
ru: ID читателя:

note: A
en: Patron photo
ru: Фото читателя

en: Patron reached daily limit.
ru: Читатель достиг дневного лимита.

en: Patron reason
ru: Причина

en: Patron records
ru: Записи читателей

en: Patron records merged into
ru: Записи читателей объединены в

en: Patron records were last synced on:
ru: Записи читателей в последний раз синхронизировались:

en: Patron relationship problems
ru: Проблемы в родстве читателей

en: Patron request
ru: Запрос читателя

en: Patron restrictions
ru: Ограничение посетителя

en: Patron restrictions
ru: Ограничения читателя

en: Patron search &rsaquo; Koha
ru: Поиск читателя &rsaquo; Koha

en: Patron search:
ru: Поиск читателя:

en: Patron sort 1
ru: Поле «sort1» посетителя

en: Patron sort 2
ru: Поле «sort2» посетителя

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
ru: Поле «sort1» посетителя = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
ru: Поле «sort1» посетителя = %s

en: Patron status
ru: Состояние посетителя

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
ru: Читатель был автоматически переключен после считывания читательского билета во время книговыдачи. Убедитесь, что вы работаете с правильным читателем.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
ru: Читатель ранее имел ограничения до %s.

en: Patron will be charged with
ru: С читателя будет взыскано

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
ru: Учетная запись посетителя продлена до %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
ru: Учетная запись читателя продлена до %s

en: Patron's account is restricted
ru: Читатель заблокирован

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
ru: Учетная запись читателя ограничена %s до %s %s %s с объяснением:

en: Patron's address flagged as in doubt
ru: Адрес читателя отмечен как сомнительный

en: Patron's address in doubt
ru: Адрес читателя под вопросом

en: Patron's address is in doubt
ru: Адрес посетителя вызывает сомнение

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
ru: Адрес читателя под вопросом (продолжить в любом случае)

en: Patron's address is in doubt.
ru: Адрес посетителя вызывает сомнение.

en: Patron's age is incorrect for their category.
ru: Возраст читателя не соответствует своему типу.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
ru: Некорректный возраст посетителя для его категории. Разрешенным является возраст %s-%s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
ru: Читательский билет просрочен с %s

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s
ru: Читательский билет будет просрочен %s

en: Patron's card has expired.
ru: Читательский билет просрочен.

en: Patron's card is expired
ru: Билет посетителя просроченный

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
ru: Читательский билет просрочен (%s)

en: Patron's card is expired.
ru: Читательский билет просрочен.

en: Patron's card is flagged as lost
ru: Читательский билет утерян

en: Patron's card is lost
ru: Читательский билет утерян

en: Patron's card is lost.
ru: Читательский билет утерян.

en: Patron's card will expire soon.
ru: Читательский билет скоро будет просрочен.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
ru: Коллективный долг читателя по поручительствам %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
ru: Поручители читателя и другие их поручительства коллективно задолжали %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
ru: Домашняя библиотека читателя: (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
ru: С записью посетителя соединены посетители, для которых он является поручителем.

en: Patron-scheduled pickup:
ru: Самовывоз по расписанию читателя:

en: Patron:
ru: Посетитель:

en: Patron:
ru: Посетитель:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
ru: Читатель: %s Домашняя библиотека читателя: (%s / %s )

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
ru: Список читателей с импортированными читателями: %s

en: Patrons
ru: Читатели

en: Patrons
ru: Читатели

en: Patrons &rsaquo; New patron
ru: Читатели &rsaquo; Новый читатель

en: Patrons and circulation
ru: Читатели и книговыдача

en: Patrons found for:
ru: Читатели найдены для:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
ru: посетители из любой библиотеки могут поставить эту единицу на резервирование.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
ru: Читатели в пакете номер %s

en: Patrons in list
ru: Читатели в списке

en: Patrons requesting modifications
ru: Читатели запрашивают изменения

en: Patrons statistics
ru: Статистика по посетителям

en: Patrons statistics
ru: Статистика по читателям

en: Patrons tables
ru: Таблицы читателей

en: Patrons to be added
ru: Читатели будут добавлены

note: TH
en: Patrons using this provider
ru: Читатели, использующие данного провайдера

en: Patrons who haven't checked out
ru: Читатели без книговыдач

en: Patrons with holds
ru: Читатели с резервированиями

en: Patrons with no checkouts
ru: Читатели без книговыдач

en: Patrons with no checkouts
ru: Читатели без книговыдач

en: Patrons with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Читатели без книговыдач &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Patrons with recalls
ru: Читатели с запросами

en: Patrons with the most checkouts
ru: Читатели с наибольшим количеством книговыдач

en: Patrons with the most checkouts
ru: Читатели с наибольшим количеством выдач

en: Patrons with the most checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Читатели с наибольшим количеством выдач &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( searching ) %2$s:  END
en: Patrons%s &rsaquo; Search results%s &rsaquo; Koha
ru: Читатели%s &rsaquo; Результаты поиска%s &rsaquo; Koha

en: Patrons' categories:
ru: Типы читателей:

en: Pattern name:
ru: Название шаблона:

en: Pay
ru: Оплатить

en: Pay all charges
ru: Оплатить весь долг

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
ru: Оплатить сумму

en: Pay an amount toward all fines
ru: Оплатить весь долг

en: Pay an amount toward selected fines
ru: Оплатить выбранный долг

en: Pay an individual fine
ru: Оплатить один долг

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Pay charges for %s
ru: Оплатить долг для %s

en: Pay fine
ru: Оплатить долг

en: Pay fines
ru: Оплатить штрафы

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
ru: Оплатить выбранные

en: Payment
ru: Оплата

en: Payment note
ru: Примечание об оплате

en: Payment received:
ru: Оплата получена:

en: Payment type:
ru: Способ оплаты:

en: Payments &rsaquo; Koha
ru: Платежи &rsaquo; Koha

en: Payout
ru: Возврат

en: Payout amount
ru: Сумма возврата

en: Payout credits to patrons
ru: Выплата кредитов читателям

en: Pending
ru: Ожидает

en: Pending (
ru: В ожидании (

en: Pending discharge requests
ru: Ожидающие запросы на оформление справки об отсутствии задолженности

en: Pending discharge requests
ru: Ожидающие запросы на выписку

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Запросы на возврат &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Pending holds
ru: Резервирования в ожидании

en: Pending modifications:
ru: Ожидает редактирования:

en: Pending offline circulation actions
ru: Незавершенные действия из автономного оборота

en: Pending on-site checkouts
ru: Внутренние книговыдачи, ожидающие возврата

en: Pending on-site checkouts
ru: Внутренние книговыдачи, ожидающие возврата

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Внутренние книговыдачи, ожидающие возврата &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Pending orders
ru: Заказы в ожидании

en: Pending suggestions
ru: Ожидающие предложения

en: Pending tags
ru: Теги в ожидании

note: SCRIPT
en: People
ru: Пользователи

en: Perform a new search
ru: Выполнить новый поиск

en: Perform anonymous refund actions
ru: Выполнение анонимных действий по возврату средств

en: Perform batch deletion of items
ru: Выполнение пакетного удаления экземпляров

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
ru: Выполнение пакетного удаления записей (библиографических или авторитетных)

en: Perform batch extend due dates
ru: Выполнение пакетного продления сроков возврата

en: Perform batch modification of items
ru: Выполнение пакетного изменения экземпляров

en: Perform batch modification of patrons
ru: Выполнение пакетного изменения читателей

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
ru: Выполнение пакетного изменения записей (библиографических или авторитетных)

en: Perform cash register cashup action
ru: Выполнить кассовую операцию по обналичиванию

en: Perform inventory of your catalog
ru: Проведение инвентаризации вашего каталога

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
ru: Выполнение самостоятельной книговыдачи в ЭК. Его следует использовать для читателя, соответствующего AutoSelfCheckID

en: Period
ru: Период

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
ru: Выделенный период %s%s%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
ru: Период с %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
ru: Период с %s

en: Period:
ru: Период:

en: Perl @INC:
ru: Папки Perl @INC:

en: Perl interpreter:
ru: Интерпретатор Perl:

en: Perl modules
ru: Модули Perl

en: Perl version:
ru: Версия Perl:

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
ru: Постоянные свойства пера

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
ru: Постоянные свойства пера...

en: Permanently delete checkout history older than
ru: Безвозвратно удалить историю книговыдач старше чем

en: Permanently delete these patrons
ru: Удалить этих читателей навсегда

en: Permissions (code)
ru: Разрешения (code)

note: SCRIPT
en: Ph:
ru: Тел.:

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone (i-tiva)
ru: Телефон

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Photocopy
ru: Фотокопия

en: Physical address:
ru: Физический адрес:

en: Physical details:
ru: Физ. характеристика:

en: Physical form designators
ru: Обозначения физической формы

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
ru: Выбрать

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
ru: Забрать %s

en: Pick up location
ru: Место получения

en: Pickup at
ru: Получить в

en: Pickup at patron's home library when possible:
ru: По возможности забрать из домашней библиотеки читателя:

en: Pickup at:
ru: Место получения:

en: Pickup date/time
ru: Получить дата/время

en: Pickup date:
ru: Дата получения:

en: Pickup interval:
ru: Время самовывоза:

en: Pickup library
ru: Библиотека самовывоза

en: Pickup library is different.
ru: Библиотека самовывоза другая.

en: Pickup library is different.
ru: Библиотека самовывоза другая.

en: Pickup library:
ru: Библиотека самовывоза:

en: Pickup location
ru: Место получения

en: Pickup location:
ru: Место получения:

en: Pipe (|)
ru: вертикальная черта (|)

en: Place a hold
ru: Зарезервировать

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
ru: Установить резервирование на %s %s %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Place a hold on %s &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Забронировать %s &rsaquo; Бронирование &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
ru: Установить резервирование на конкретный экземпляр %s

en: Place and modify holds for patrons
ru: Размещение и изменение резервирований для читателей

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
ru: Разместить запрос на статью из %s для %s %s ( %s )

en: Place hold
ru: Установить резервирование

en: Place hold
ru: Установить резервирование

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
ru: Зарезервировать %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
ru: Установить резервирование на этот экземпляр?

note: SCRIPT
en: Place hold?
ru: Установить резервирование?

en: Place holds
ru: Зарезервировать

en: Place holds
ru: Зарезервировать

en: Place holds for patrons
ru: Размещение резервирований для читателей

note: INPUT type=submit
en: Place request
ru: Разместить запрос

en: Place request with partner libraries
ru: Разместить запрос с библиотеками-партнерами

en: Placed on
ru: Размещено

en: Placed on (from)
ru: Размещено в (от кого)

en: Placed on (to)
ru: Размещено в (кому)

en: Places
ru: Места

en: Placing orders
ru: Размещение заказов

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
ru: Запланировать на %s

en: Plan by item types
ru: Распланировать по типам единиц

en: Plan by libraries
ru: Распланировать по библиотекам

en: Plan by months
ru: Распланировать по месяцам

en: Planned date
ru: Планируемая дата

en: Planning
ru: Планирование

en: Planning
ru: Планирование

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
ru: Планирование для %s %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s &rsaquo; Funds &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: План %s %s &rsaquo; Фонды &rsaquo; Бюджет &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Plano Independent School, USA
ru: Независимая школа Плано, США

en: Plant and Food Research Limited, New Zealand
ru: Plant and Food Research Limited, Новая Зеландия

en: Play media
ru: Воспроизвести мультимедиа

en: Play sound
ru: Воспроизвести звук

en: Please
ru: Пожалуйста,

en: Please add a library
ru: Добавьте библиотеку

en: Please add a patron category
ru: Добавьте тип читателя

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
ru: Добавьте штрих-коды, используя текстовую область прямого ввода или поиск экземпляра.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
ru: Отметьте хотя бы одно действие

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
ru: Проверьте выпуски, которые НЕ опубликованы (нерегулярности)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
ru: Проверьте журнал для получения дополнительной информации. %s Пожалуйста, выберите срок действия кеша менее 30 дней. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
ru: Пожалуйста, выберите срок актуальности кэша меньше 30 дней

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
ru: Пожалуйста, выберите файл для загрузки

en: Please choose a library to clone rules from:
ru: Выберите библиотеку для дублирования правил из:

en: Please choose a vendor.
ru: Выберите поставщика.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
ru: Пожалуйста, выберите период регистрации в месяцах ИЛИ по дате.

en: Please choose one or more filters to proceed.
ru: Пожалуйста, выберите один или несколько фильтров, чтобы продолжить.

en: Please choose the library to clone the rules to:
ru: Выберите библиотеку для дублирования правил в:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
ru: Выберите, какая запись будет ссылкой для объединения. Запись, выбранная в качестве ссылки, будет сохранена, а другая будет удалена.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
ru: Нажмите на одну из вкладок в левой части этой формы.

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Please confirm bundle contents for %s
ru: Пожалуйста, подтвердите выдачу для %s

en: Please confirm checkin
ru: Пожалуйста, подтвердите возврат

en: Please confirm checkout
ru: Пожалуйста, подтвердите выдачу

en: Please confirm subscription deletion
ru: Подтвердите удаление подписки

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
ru: Подтвердите наличие сопроводительных материалов:

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
ru: Подтвердите наличие сопроводительных материалов: %s

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
ru: Подтвердите, что вы получили %s для обналичивания.

en: Please confirm that you have removed
ru: Подтвердите, что вы удалили

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
ru: Подтвердите, что вы удалили %s из кассового аппарата и оставили float of %s.

en: Please contact your system administrator
ru: Сконтактактируйте с Вашим системным администратором

en: Please correct these errors.
ru: Исправьте эти ошибки.

en: Please create the database before continuing.
ru: Пожалуйста создайте базу данных перед тем как продолжать.

en: Please define one
ru: Определите один

en: Please edit one currency and mark it as active.
ru: Пожалуйста, отредактируйте одну денежную единицу и отметьте ее как активную.

en: Please enable Javascript:
ru: Включите Javascript:

en: Please enable system preference
ru: Включите системные настройки

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что Вы загружаете незапорченный zip-файл и повторите попытку.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что вы загружаете только изображения в форматах GIF, JPEG, PNG или XPM.

en: Please enter a
ru: Введите

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
ru: Введите дату!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
ru: Введите новый комментарий (максимум 35 символов)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
ru: Для создания введите количество экземпляров.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
ru: Введите название отчета и описательное примечание перед отправкой (минимум 20 символов)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
ru: Введите термин поиска.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
ru: Пожалуйста, введите действительную URL ссылку.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
ru: Пожалуйста, введите правильную дату (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
ru: Пожалуйста, введите правильную дату.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
ru: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
ru: Пожалуйста, введите правильное число.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
ru: Введите действующий телефонный номер.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
ru: Пожалуйста, введите значение длиной от {0} по {1} символов.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
ru: Пожалуйста, введите значение между {0} и {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
ru: Пожалуйста, введите значение, большее или равное {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
ru: Пожалуйста, введите значение меньше или равное {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
ru: Пожалуйста, введите хотя бы один критерий для удаления!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
ru: Пожалуйста, введите не менее {0} символов.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
ru: Введите метку поля и код подполя, разделенные запятыми. (Для control fields: добавьте '@' в качестве кода подполя.)

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
ru: Пожалуйста, введите не более {0} символов.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
ru: Пожалуйста, введите только цифры. Добавьте к номеру префикс +, если он включает код страны.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
ru: Пожалуйста, вводите только цифры.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
ru: Введите имя для нового макроса:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
ru: Пожалуйста, введите тот же пароль, что и выше

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
ru: Пожалуйста, введите то же значение снова.

en: Please enter your username and password
ru: Введите ваше имя пользователя и пароль

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
ru: Заполните URL до выполнения запроса.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
ru: Пожалуйста, исправьте это поле.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
ru: Обратитесь к вашему системному администратору для проверки журнала ошибок.

en: Please log in again
ru: Пожалуйста, войдите опять

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
ru: Пожалуйста, авторизуйтесь вместо этого с учетной записи библиотекаря. Чтобы создать учетную запись библиотекаря, создайте библиотеку, тип читателя 'Staff' и добавьте нового читателя. Затем задайте этому читателю разрешения на панели инструментов 'Больше' .

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
ru: Пожалуйста, войдите и попробуйте ещё раз. (Ошибка: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
ru: Обратите внимание, что присоединенный файл с библиографическими данными в MARC-формате, который можно импортировать в персональное библиографическое программное обеспечение вроде EndNote, Reference Manager или ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
ru: Выберите только один период регистрации.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
ru: Пожалуйста, вводите только буквы или цифры.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
ru: Пожалуйста, вводите только буквы.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
ru: Выберите свой язык из следующего списка. Если вашего языка нет в списке, сообщите об этом системному администратору.

en: Please place the following items to one side
ru: Поместите следующие экземпляры с одной стороны

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
ru: Пожалуйста, поставьте плагины 'Вы имели в виду?' в порядке значимости, от наиболее значимого к менее значимому, и установите флажок, чтобы включить те плагины, которые вы хотите использовать.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
ru: Обновите страницу и попробуйте еще раз.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
ru: Пожалуйста, верните экземпляр в исходную библиотеку: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
ru: Верните экземпляр в: %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
ru: Верните этот экземпляр в %s%s%s%s%s

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
ru: Вернитесь на страницу &quot;Сохраненные отчеты&quot; и удалите этот отчет или повторите создание нового. %s

en: Please review the error log for more details.
ru: Пожалуйста, просмотрите протокол регистрации ошибок для более детальной информации.

note: SCRIPT
en: Please select ...
ru: Выберите ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
ru: Выберите %s.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
ru: Пожалуйста, выберите дату и время

en: Please select a date range to display transactions for:
ru: Выберите диапазон дат для отображения транзакций для:

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
ru: Выберите ответственного, которого нужно назначить для выбранных предложений

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
ru: Выберите шаблон модификации.

note: SCRIPT
en: Please select a new owner first
ru: Пожалуйста, выберите нового владельца

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
ru: Выберите список читателей.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
ru: Выберите хотя бы один %s из %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы одну партию на экспорт.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одну карточку для экспорта.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
ru: Выберите хотя бы одну книговыдачу для обработки

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
ru: Выберите хотя бы один выпуск.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы один элемент для экспорта.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы один элемент.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
ru: Выберите хотя бы одну наклейку для удаления.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы одну наклейку для экспорта.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
ru: Выберите хотя бы одного читателя для удаления.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
ru: Выберите хотя бы одну запись для обработки

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
ru: Выберите хотя бы одно предложение

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
ru: Пожалуйста, выберите содержимое для удаления.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
ru: Выберите изображения для удаления.

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
ru: Выберите экземпляры ниже, чтобы добавить к этой транзакции: %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
ru: Выберите один %s из %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
ru: Выберите только один %s в %s.

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
ru: Укажите название для "По умолчанию"

en: Please specify an active currency.
ru: Укажите активную денежную единицу.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
ru: Переместите экземпляр в: %s

en: Please try again later
ru: Попробуйте ещё раз позже

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
ru: Пожалуйста, выгрузите файл в первую очередь.

en: Please verify that it exists.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что он существует.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
ru: Убедитесь, что пользователь Apache может записывать в директорию плагинов.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что Вы используете или одинарные кавычки или символы табуляции.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
ru: Пожалуйста, проверте целосность zip-файла и повторите.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
ru: Проверьте целостность ZIP-файла и повторите попытку.

en: Plugin version
ru: Версия плагина

en: Plugin:
ru: Плагин:

en: Plugin:
ru: Плагин:

en: Plugins
ru: Плагины

en: Plugins
ru: Плагины

en: Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Модули &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Plugins disabled
ru: Плагины отключены

en: Plugins disabled!
ru: Плагины отключены!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
ru: Плагины установлены ({0}):

en: Point of sale
ru: Точка продажи

en: Point of sale
ru: Точка продажи

en: Point of sale tables
ru: Таблица точек продаж

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
ru: Правило для %s — «%s»

en: Polski (Polish)
ru: Polski (польский язык)

en: Popularity
ru: Полярность

en: Popularity (least to most)
ru: Популярность (от меньшей к большей)

en: Popularity (most to least)
ru: Популярность (от большей к меньшей)

en: Populate fields with default values from default framework
ru: Заполнить поля значениями по умолчанию из структуры по умолчанию

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
ru: Заполняет раскрывающийся список пользовательских типов платежей при оплате штрафов.

en: Port
ru: Порт

en: Port:
ru: Порт:

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
ru: Portugu&ecirc;s (португальський язык)

en: Position
ru: Положение

en: Position:
ru: Должность:

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
ru: Возможное повреждение записи

en: PostScript points
ru: Пункты PostScript

en: Postal address:
ru: Почтовый адрес:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
ru: Опубликовано %s%s

note: SCRIPT
en: Poster
ru: Плакат

en: Pound (#) separated text (.csv)
ru: Текст, разделенный решеткой (#) (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
ru: На платформе {0}

note: SCRIPT
en: Pre
ru: Пред

en: Pre-adolescent
ru: для детей среднего школьного возраста (9-13 лет)

en: Pre-fill values with profile?
ru: Предварительно заполнить значения с профилем?

en: Precedence
ru: Предшествование

en: Predefined notes:
ru: Предопределенные примечания:

en: Prediction pattern
ru: Шаблон прогнозирования

en: Preference
ru: Параметр

en: Preferences
ru: Параметры

en: Preferences and parameters
ru: Настройки и параметры

en: Preferred language for notices:
ru: Предпочтительный язык для уведомлений:

en: Preferred materials:
ru: Предпочтительные материалы:

note: SCRIPT
en: Preformatted
ru: Предварительно отформатирован

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
ru: Премиум-плагины:

en: Preschool
ru: для детей ясельного возраста от 0 до 5 лет

en: Preselected
ru: Предварительно выбран

en: Preselected:
ru: Предварительно выбран:

note: SCRIPT
en: Present
ru: Присутствует

en: Preserve existing values
ru: Сохранить существующие значения

en: Preset
ru: Шаблон

note: SCRIPT
en: Prev
ru: Предыдущее

en: Preview
ru: Просмотр

note: A
en: Preview MARC
ru: Просмотр MARC

en: Preview SQL
ru: Просмотр

en: Preview content
ru: Предварительный просмотр содержимого

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
ru: Предварительный просмотр недоступен для писем '%s'.

en: Preview notice template
ru: Просмотреть шаблон уведомления

en: Preview notice template &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Предварительный просмотр шаблона уведомления &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
ru: Просмотр: "%s"

en: Preview results:
ru: Просмотр результатов:

en: Preview routing list
ru: Предварительный просмотр списка маршрутов

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Предварительный просмотр списка маршрутов &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
ru: Просмотр списка направления для

note: A
en: Preview this notice template
ru: Просмотреть этот шаблон уведомления

en: Previous
ru: Предыдущее

note: BUTTON
en: Previous alerts
ru: Предыдущие оповещения

en: Previous borrower:
ru: Предыд. заемщик:

en: Previous checkouts
ru: Предыдущие выдачи

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Previous sessions
ru: Предыдущие сеансы

en: Price
ru: Цена

en: Price paid
ru: Оплаченная стоимость

en: Price paid:
ru: Оплаченная стоимость:

en: Price:
ru: Цена:

en: Price:
ru: Цена:

en: Primary
ru: для детей младшего возраста от 6 до 8 лет

en: Primary acquisitions contact
ru: Контактное лицо по комплектованию

en: Primary acquisitions contact:
ru: Контактное лицо по комплектованию:

en: Primary email
ru: Основной e-mail

en: Primary email:
ru: Электронная почта (основная):

en: Primary phone
ru: Основной телефон

en: Primary phone:
ru: Основной телефон:

en: Primary phone:
ru: Основной телефон:

en: Primary serials contact
ru: Контактная информация по сериальным изданиям

en: Primary serials contact:
ru: Контактная информация по сериальным изданиям:

en: Print
ru: Печать

en: Print
ru: Печать

en: Print account balance
ru: Распечатать баланс аккаунта

en: Print barcode range
ru: Печать диапазона штрих-кодов

en: Print barcode range
ru: Печать диапазона штрих-кодов

en: Print barcode range &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Диапазон печати штрих-кода &rsaquo; Создатель наклеек &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Print basket group in PDF
ru: Печать группы корзин в PDF

en: Print card number as barcode:
ru: Напечатать номер билета как штрих-код:

en: Print card number as text under barcode:
ru: Напечатать номер билета в виде текста под штрих-кодом:

en: Print checkin slip
ru: Распечатать историю выдачи

en: Print hold/transfer slip
ru: Распечатать бланк передачи/удержания

en: Print label
ru: Распечатать наклейку

en: Print list
ru: Распечатать список

note: %1$s:  today | html
en: Print notices for %s
ru: Печать уведомлений для %s

en: Print overdues
ru: Печать просрочек

en: Print patron cards
ru: Печать читательских билетов

en: Print quick slip
ru: Распечатать квитанцию ​​за сегодня

note: A
en: Print quick slip and clear screen
ru: Распечатать квитанцию и очистить экран

en: Print range
ru: Диапазон печати

en: Print receipt
ru: Распечатать квитанцию

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
ru: Распечатать квитанцию для %s

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Print receipt for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Печать чека для %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Print slip
ru: Распечатать квитанцию

en: Print slip
ru: Распечатать бланк

en: Print slip (P)
ru: Распечатать бланк (Р)

note: A
en: Print slip and clear screen
ru: Распечатать бланк и очистить экран

en: Print slip and confirm (P)
ru: Распечатать бланк и подтвердить (Р)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
ru: Распечатать бланк, передать и подтвердить (Р)

en: Print summary
ru: Распечатать сведения

en: Print this label
ru: Распечатать эту наклейку

en: Print transfer slip (P)
ru: Печать бланка передачи (П)

en: Print type
ru: Тип печати

note: SCRIPT
en: Print...
ru: Печать...

en: Printer name
ru: Название принтера

en: Printer name:
ru: Название принтера:

en: Printer profile
ru: Профиль принтера

en: Printer profiles
ru: Профили принтера

en: Priority
ru: Приоритет

en: Privacy (code)
ru: Конфиденциальность (код)

en: Privacy pref:
ru: Настройки конфиденциальности:

en: Private
ru: Личный

note: OPTGROUP
en: Private lists
ru: Личные списки

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
ru: Личные списки, которыми со мной поделились

en: Problem page
ru: Проблемная страница

en: Problem sending the cart...
ru: Проблема с отправкой корзины…

en: Problem sending the list...
ru: Проблема с отправкой списка…

en: Problems
ru: Проблемы

en: Problems found
ru: Обнаружены проблемы

note: INPUT type=button
en: Process
ru: Процесс

en: Process images
ru: Обработать изображения

en: Process request
ru: Обработать запрос

en: Processed
ru: Обработано

en: Processing
ru: Обработка

en: Processing
ru: Обработка

en: Processing (
ru: Обработка (

en: Processing authority records
ru: Обработка авторитетных записей

en: Processing bibliographic records
ru: Обработка библиографических записей

en: Processing fee (when lost)
ru: Комиссия за обработку (при утере)

en: Processing fee (when lost):
ru: Комиссия за обработку (при утере):

en: Processing multiple items
ru: Обработка нескольких экземпляров

en: Processing...
ru: Загрузка…

en: Prof.
ru: Проф.

en: Professional
ru: Профессионал

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile ID
ru: ID профиля

en: Profile ID:
ru: ID профиля:

en: Profile MARC fields:
ru: Параметры MARC полей:

en: Profile SQL fields:
ru: Параметры SQL полей:

note: SCRIPT
en: Profile deleted
ru: Профиль удален

en: Profile description:
ru: Описание профиля:

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
ru: Профиль должен иметь название

en: Profile name:
ru: Название профиля:

en: Profile name:
ru: Название профиля:

note: SCRIPT
en: Profile saved
ru: Профиль сохранен

en: Profile settings
ru: Настройки профиля

en: Profile type:
ru: Тип профиля:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
ru: Профиль не назначен %s

en: Profile:
ru: Профиль:

en: Profile:
ru: Профиль:

en: Profiles
ru: Профили

en: Programmed texts
ru: программированные тексты

en: Progress
ru: Ход работы

en: Progress:
ru: Ход работы:

en: Pronouns
ru: Местоимения

en: Prosentient Systems, Australia
ru: Prosentient Systems, Австралия

en: Protect
ru: Защита

en: Protect from deletion
ru: Защитить от удаления

en: Protocol
ru: Протокол

en: Protocol:
ru: Протокол:

en: Provider's main configuration.
ru: Основные настройки провайдера.

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
ru: Псевдонимизация должна быть включена только в том случае, если конфигурационная запись «bcrypt_settings» существует и правильно заполнена в конфигурационном файле Koha.

en: Public
ru: Общий

en: Public enrollment
ru: Общедоступная регистрация

en: Public lists
ru: Общие списки

en: Public lists
ru: Общедоступные списки

note: SCRIPT
en: Public lists:
ru: Общие списки:

en: Public macro:
ru: Общедоступный макрос:

en: Public note
ru: Общедоступное примечание

en: Public note:
ru: Общедоступное примечание:

en: Public note:
ru: Общедоступное примечание:

en: Public notes
ru: Общедоступные примечания

en: Public:
ru: Общедоступный:

en: Publication date
ru: Дата публикации

en: Publication date (yyyy-yyyy)
ru: Дата публикации (гггг-гггг)

en: Publication date:
ru: Дата публикации:

en: Publication date:
ru: Дата публикации:

en: Publication details:
ru: Публикация:

en: Publication place:
ru: Место публикации:

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
ru: Типы публикаций изданий (модуль управления электронными ресурсами)

en: Publication year
ru: Год публикации

en: Publication year:
ru: Год публикации:

en: Publication year:
ru: Год публикации:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
ru: Год публикации: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
ru: Дата публикации / авторского права: от новейших к наистарейшим

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
ru: Дата публикации / авторского права: от наистарейших к новейшим

note: SCRIPT
en: Published
ru: Опубликовано

en: Published by
ru: Опубликовано

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
ru: Опубликовано %s

en: Published by:
ru: Издано:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
ru: Издано: %s %s в %s %s %s, %s %s %s, %s %s

en: Published date
ru: Дата публикации

en: Published date (text)
ru: Дата публикации (текст)

en: Published on
ru: Опубликовано:

en: Published on (text)
ru: Опубликовано (текст)

en: Publisher
ru: Издатель

en: Publisher location
ru: Местоположение издателя

en: Publisher number:
ru: Номер издателя:

en: Publisher:
ru: Издатель:

en: Publisher:
ru: Издатель:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
ru: Публикация: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
ru: Публикация: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
ru: Поднять эти экземпляры

en: Purchase suggestions
ru: Предложения о приобретении

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Purchase suggestions for %s
ru: Предложения на покупку для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Purchase suggestions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Предложения по покупке для %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Purple
ru: Фиолетовый

en: QR Code module size:
ru: Размер QR-кода:

en: QR code:
ru: QR-код:

en: QRcode
ru: QR-код

en: Qty.
ru: Кол-во

en: Qualifier
ru: Спецификатор

en: Qualifier:
ru: Спецификатор:

en: Qualifier:
ru: Спецификатор:

en: Quality assurance manager
ru: Менеджер по обеспечению качества

en: Quality assurance manager:
ru: Менеджер по обеспечению качества:

en: Quality assurance team
ru: Команда по обеспечению качества

en: Quality assurance team:
ru: Команда по обеспечению качества:

en: Quantity
ru: Количество

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
ru: Количество должно быть больше '0'

en: Quantity ordered
ru: Заказанное количество

en: Quantity ordered:
ru: Заказанное количество:

en: Quantity received
ru: Полученное количество

en: Quantity received:
ru: Полученное количество:

en: Quantity:
ru: Количество:

en: Query
ru: Запрос

en: Queued
ru: Очередь

note: SCRIPT
en: Queued request
ru: Запрос в очереди

en: Queued:
ru: Очередь:

en: Quick add
ru: Быстрое добавление

en: Quick add new patron
ru: Быстрое добавление нового читателя

en: Quick spine label creator
ru: Быстрый создатель наклейки на корешок

en: Quick spine label creator
ru: Быстрый создатель наклеек

en: Quick spine label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Создатель быстрой печати наклеек &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Quotations
ru: Цитаты

note: SCRIPT
en: Quote
ru: Цитата

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
ru: Цитата #%s удалена.

en: Quote added successfully
ru: Цитата добавлена

en: Quote editor
ru: Редактор цитат

en: Quote editor
ru: Редактор цитат

en: Quote editor &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Редактор цитат &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Quote of the day
ru: Цитата дня

en: Quote updated successfully
ru: Цитата обновлена

en: Quote uploader
ru: Загрузка цитат

en: Quote uploader
ru: Загрузка цитат

en: Quote uploader &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Загрузить цитаты &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Quotes
ru: Цитаты

en: Quotes enabled:
ru: Цитаты включены:

en: RRP
ru: Реком.розн.цена

en: RRP tax exc.
ru: Реком.розн.цена без налогов

en: RRP tax inc.
ru: Реком.розн.цена с налогами

en: RT
ru: СТ

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
ru: Рэйчел Гамильтон-Уильямс {Rachel Hamilton-Williams} (Каитиаки {Kaitiaki, на маори — попечитель}, с 2004 по настоящее время)

en: Rank
ru: Ранг

en: Rank/Biblioitemnumbers
ru: Ранг/НомераБиблЕд

en: Rank:
ru: Ранг:

en: Rate
ru: Курс

en: Rate:
ru: Курс:

en: Raw (any):
ru: Любое доступное поле:

en: Ready for pickup
ru: Доступно для получения

en: Reason
ru: Причина

en: Reason for suggestion:
ru: Причина предложения:

en: Reason for transfer
ru: Причина перемещения

en: Reason:
ru: Причина:

en: Reason:
ru: Причина:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
ru: Причины, по которым резервирование могло быть отменено

en: Reasons why a title is not for loan
ru: Причины, почему заглавие не для выдачи

en: Reasons why an article request might have been cancelled
ru: Причины, по которым заказ статьи мог быть отменен

en: Reasons why an order might have been cancelled
ru: Причины, по которым заказ мог быть отменен

en: Recall at
ru: Запрос в

en: Recall due date interval (day)
ru: Срок выполнения заявки (день)

en: Recall found (item is already waiting):
ru: Найден запрос (экземпляр уже ожидается):

en: Recall found:
ru: Запрос найден:

en: Recall overdue fine amount
ru: Сумма просрочки запроса

en: Recall pickup period (day)
ru: Период самовывоза запроса (день)

en: Recall placed by:
ru: Запрошено:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
ru: Запрошено %s.

en: Recall print receipt &rsaquo; Circulation &rsqaquo; Koha
ru: Печать квитанции запроса &rsaquo; Книговыдача &rsqaquo; Koha

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
ru: Резервирования, ожидающие получения

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
ru: Запрошенные экземпляры, просроченные

en: Recalls
ru: Запросы

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Recalls (%s)
ru: Запросы (%s)

en: Recalls allowed (total)
ru: Разрешено запросов (всего)

en: Recalls awaiting pickup
ru: Запросы, ожидающие получения

en: Recalls awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Запросы, ожидающие получения &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Recalls have not been enabled. Enable the
ru: Запросы не включены. Включить

en: Recalls history
ru: История запросов

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Recalls history for %s
ru: История запросов для %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
ru: Перечисленные здесь запросы ожидают получения более %s дней.

en: Recalls per record (count)
ru: Запросов на запись (кол-во)

en: Recalls queue
ru: Очередь запросов

en: Recalls queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Очередь запросов &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
ru: Непоставленные в очередь запросы, которые могут быть выполнены

en: Recalls to pull
ru: Запросы, которые нужно поднять

en: Recalls to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Запросы, которые нужно поднять &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
ru: Запросы, ожидающие в других библиотеках (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
ru: Запросы в ожидании (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  over.count | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
ru: Запросы в ожидании более %s дней: %s

note: %1$s:  recalls.count | html
en: Recalls waiting: %s
ru: Запросы в ожидании: %s

en: Receipt history for this subscription
ru: История получения для этой подписки

en: Receipt summary for
ru: Получение сведений для

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END
en: Receipt summary for : %s %sinvoice, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Сводка по квитанции для : %s %sсчета-фактуры, %s%s &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
ru: Получение

en: Receive a new shipment
ru: Получить новый груз

en: Receive an order
ru: Получить заказ

en: Receive date
ru: Дата получения

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s [%s] %s (order #%s)
ru: Получить экземпляры из : %s %s[%s] %s (заказ #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
ru: Получить экземпляры из : %s %s[%s] %s (заказ #%s)

en: Receive orders and manage shipments
ru: Получение заказов и управление отгрузками

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
ru: Получить заказы от %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
ru: Получить заказы от %s

en: Receive shipment from vendor
ru: Получить груз от поставщика

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
ru: Получить груз от поставщика %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Получить товар от поставщика %s &rsaquo; Поступления &rsaquo; Koha

en: Receive shipments
ru: Получение посылок

en: Receive?
ru: Получить?

en: Received
ru: Получено

en: Received bibliographic records
ru: Полученные библиографические записи

en: Received issues
ru: Полученные выпуски

en: Received issues:
ru: Полученные выпуски:

en: Received items
ru: Полученные экземпляры

en: Received on
ru: Получено

en: Received on (from)
ru: Получено (от)

en: Received on (to)
ru: Получено (кому)

en: Receives claims for late issues
ru: Получает претензии по задержанным заказам

en: Receives claims for late orders
ru: Принимает претензии по задержанным заказам

en: Receives orders
ru: Принимает заказы

en: Receives overdue notices:
ru: Получает сообщения о просрочке:

en: Receiving items
ru: Получение экземпляров

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
ru: Перепроверить зависимости

en: Recipients:
ru: Получатели:

en: Record
ru: Запись

en: Record URL
ru: URL записи

en: Record cashup
ru: Кеш-ап записи

en: Record deleted
ru: Запись удалена

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
ru: Рассмотреть соответствие не удалось — не в состоянии получить правило соответствия.

en: Record matching rule:
ru: Правило соответствия записей:

en: Record matching rules
ru: Правила соответствия записей

en: Record matching rules
ru: Правила соответствия записей

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
ru: Запись не помечена как UTF-8, возможно, повреждена

en: Record numbers:
ru: Номера записей:

en: Record only
ru: Только запись

en: Record overlay rules
ru: Правила наложения записи

en: Record renewal as unseen if appropriate:
ru: При необходимости укажите продление как невидимое:

note: SCRIPT
en: Record saved
ru: Запись сохранена

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
ru: Структура записи недействительна, невозможно сохранить

en: Record title
ru: Заглавие записи

en: Record type
ru: Тип записи

en: Record type:
ru: Тип записи:

en: Record type:
ru: Тип записи:

en: Record-level item type
ru: Класс экземпляра на уровне записи

en: Record-level itemtype
ru: Класс экземпляра на уровне записи

en: Record:
ru: Запись:

en: Records are not indexed in Elasticsearch
ru: Записи не индексируются в Elasticsearch

en: Records found in the catalog
ru: Записи, найденные в каталоге

en: Records found in the reservoir
ru: Записи, найденные в хранилище

note: SCRIPT
en: Red
ru: Красный

en: Red cells signify no transfer allowed.
ru: Красные ячейки означают, что перенос невозможен.

en: Redefine shortcuts
ru: Переопределить сочетания клавиш

note: SCRIPT
en: Redo
ru: Повторить

en: Referral:
ru: Ссылка:

en: Refine results
ru: Уточнение результатов

en: Refine results:
ru: Уточнить результаты:

en: Refine search
ru: Уточните поиск

en: Refine your search
ru: Уточните Ваш поиск

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refund
ru: Возврат средств

en: Refund lost item charge
ru: Возврат платы за утерянный экземпляр

en: Refund lost item charge (only if unpaid)
ru: Возврат средств за утерянный экземпляр

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
ru: Вернуть плату за утерянный экземпляр и оплатить новый штраф за просрочку

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
ru: Вернуть плату за утерянный экземпляр и восстановить просроченный штраф

en: Refund lost item processing charge
ru: Возврат средств за утерянный экземпляр

en: Refund lost item processing charge (only if unpaid)
ru: Возврат средств за утерянный экземпляр

en: Refund lost item processing fee
ru: Возврат оплаты за утерянный экземпляр

en: Refund lost item replacement fee
ru: Возврат оплаты за утерянный экземпляр

en: Refund payments to patrons
ru: Возврат платежей читателям

en: Register description
ru: Зарегистрировать описание

en: Register name
ru: Зарегистрировать название

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
ru: Регистрация с помощью двухфакторного приложения

en: Register:
ru: Зарегистрировать:

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
ru: Зарегистрировать: %s &rArr; %s

en: Registration date
ru: Дата регистрации

en: Registration date:
ru: Дата регистрации:

en: Registration date:
ru: Дата регистрации:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
ru: Дата регистрации: %s

en: Regula Sebastiao
ru: Регулий Себастио {Regula Sebastiao}

en: Regular expression:
ru: Регулярное выражение:

en: Regular print
ru: обыкновенная печать

en: Reject
ru: Отклонить

en: Rejected
ru: Отклонено

en: Rejected tags
ru: Отклоненные теги

note: ABBR
en: Related Term
ru: Связанный термин

en: Related transaction
ru: Связанные транзакции

en: Relationship information
ru: Сведения о взаимосвязи

en: Relationship:
ru: Родство:

en: Relationship:
ru: Взаимоотношение:

note: For the first occurrence, %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
ru: Выдачи родственников (%s)

en: Release maintainer
ru: Координатор выпуска

en: Release maintainer assistant
ru: Ассистент координатора выпуска

en: Release maintainer mentor
ru: Наставник координатора выпуска

en: Release maintainer:
ru: Координатор выпуска:

en: Release maintainers:
ru: Координаторы выпуска:

en: Release manager
ru: Менеджер выпуска

en: Release manager assistant
ru: Ассистент менеджера выпуска

en: Release manager assistant:
ru: Ассистент менеджера выпуска:

en: Release manager assistants:
ru: Ассистенты менеджера выпуска:

en: Release manager mentor
ru: Наставник менеджера выпуска

en: Release manager:
ru: Менеджер выпуска:

en: Relevance
ru: Ранжировка

en: Religious organization
ru: Религиозная организация

en: Remaining circulation permissions
ru: Оставшиеся разрешения на книговыдачу

note: SPAN
en: Remaining in this fund
ru: Оставшиеся средства

en: Remaining permissions for managing fines and fees
ru: Оставшиеся разрешения на управление штрафами и сборами

en: Remaining system parameters permissions
ru: Оставшиеся права доступа к параметрам системы

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
ru: Остаток в сумме с другими счетами

en: Remember for session:
ru: Запомнить на сеанс:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
ru: Помните, что memcached нужно запустить до Plack.

en: Remember return date for next check in
ru: Запомнить срок возврата для следующего возврата

en: Reminder date
ru: Дата напоминания

en: Reminder:
ru: Напоминание:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
ru: Напоминание: это действие удалит все выбранные авторитетные записи!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
ru: Напоминание: это действие удалит все выбранные библиографические записи, прикрепленные подписки, существующие резервирования и прикрепленные экземпляры!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
ru: Напоминание: это действие изменит все выбранные авторитетные записи!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
ru: Напоминание: это действие изменит все выбранные библиографические записи!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
ru: Напоминание: это действие изменит все выбранные книговыдачи!

en: Remote host
ru: Удаленный хост

en: Remote host:
ru: Удаленный хост:

en: Remote image
ru: Удаленное изображение

en: Remote image:
ru: Удалённое изображение:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
ru: Удалить

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove &quot;In demand&quot;
ru: Удалить &quot;В большом спросе&quot;

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
ru: Удалить все ID

en: Remove all reserves
ru: Удалить все резервирования

note: SCRIPT
en: Remove color
ru: Удалить цвет

en: Remove condition
ru: Удалить условие

en: Remove course reserves
ru: Удаление резервирований курсов

en: Remove duplicates
ru: Удалить дубликаты

note: A
en: Remove facet %s
ru: Удалить фасет %s

en: Remove from bundle
ru: Удалить из комплекта

en: Remove from cart
ru: Удалить из корзины

en: Remove from group
ru: Удалить из группы

en: Remove from item group
ru: Удалить из группы

en: Remove from rota
ru: Удалить из списка

en: Remove item from collection
ru: Удалить экземпляр из коллекции

en: Remove item from item group
ru: Удалить экземпляр из группы

en: Remove items not owned by selected libraries:
ru: Удалить экземпляры, не принадлежащие выбранным библиотекам:

en: Remove items: scan barcodes
ru: Удалить экземпляры: сканировать штрих-коды

en: Remove library from group
ru: Удалить библиотеку из группы

note: SCRIPT
en: Remove link
ru: Удалить ссылку

note: A
en: Remove lowest priority
ru: Удалить самый низкий приоритет

en: Remove owner
ru: Удалить владельца

en: Remove profile
ru: Удалить профиль

en: Remove reserves &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
ru: Удалить резервирование &rsaquo; Резервирование курсов &rsaquo; Koha

en: Remove rule?
ru: Удалить это правило?

en: Remove selected
ru: Удалить выбранное

en: Remove selected items
ru: Удалить выбранные единицы

en: Remove selected patrons
ru: Удалить выбранных читателей

en: Remove spaces
ru: Удалить пробелы

en: Remove substitution
ru: Удалить замену

en: Remove tag
ru: Удалить тег

note: SCRIPT
en: Remove this ID
ru: Удалить ID

en: Remove this match check
ru: Удалить эту проверку соответствия

en: Remove this match point
ru: Удалить эту точку соответствия

en: Remove this rule
ru: Удалить это правило

note: SCRIPT
en: Remove this slot
ru: Удалить ячейку

en: Remove:
ru: Удалить:

en: Remove?
ru: Удалить?

en: Removed
ru: Удалено

en: Renew
ru: Продлить

en: Renew
ru: Продление

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
ru: Продлить #%s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Продлить %s &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Renew a subscription
ru: Продлить подписку

en: Renew all
ru: Продолжить все

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
ru: Продлить как &quot;невидимый&quot; при необходимости:

en: Renew existing patrons
ru: Продлить читателей

en: Renew or check in selected items
ru: Продлить или вернуть выбранные экземпляры

en: Renew patron
ru: Возобновить посетителя

note: A
en: Renew selected subscriptions
ru: Продлить выбранные подписки

en: Renew this subscription
ru: Продлить эту подписку

en: Renewal
ru: Продление

en: Renewal date:
ru: Дата продления:

en: Renewal date:
ru: Дата продления:

note: INPUT type=text name=hard_due_date
en: Renewal due date %s
ru: Продление срока возврата %s

en: Renewal due date:
ru: Продление даты ожидания:

en: Renewal of daily rental item
ru: Продление посуточной аренды единицы хранения

en: Renewal of rental item
ru: Продлить экземпляр

en: Renewal period
ru: Интервал продолжения

en: Renewal priorities of agreements (e-resource management module)
ru: Основания возобновления сделок (модуль управления электронными ресурсами)

en: Renewals
ru: Продление

en: Renewals allowed (count)
ru: Продолжения (допустимое количество)

en: Renewals allowed:
ru: Разрешено продлений:

en: Renewals period:
ru: Период продлений:

en: Renewed
ru: Продлено

en: Renewed
ru: Продлено

en: Renewed the maximum number of times
ru: Вы продлили этот экземпляр максимально разрешенное количество раз

en: Rental charge
ru: Плата за прокат

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
ru: Арендная плата для данного экземпляра: %s

en: Rental charge:
ru: Плата за прокат:

en: Rental charge:
ru: Плата за прокат:

en: Rental discount (%%)
ru: Скидка на цену напрокат (%%)

en: Rental fee
ru: Плата за экземпляр

note: INPUT type=submit
en: Reopen
ru: Снова открыть

en: Reopen an acquisitions basket
ru: Заново открыть корзину заказов

en: Reopen basket
ru: Заново открыть корзину

en: Reopen basket group
ru: Заново открыть группу корзин

en: Reopen closed invoices
ru: Заново открыть закрытые счет-фактуры

en: Reopen it
ru: Заново открыть их

en: Reopen selected invoices
ru: Заново открыть выбранные счет-фактуры

en: Reopen:
ru: Заново открыть:

en: Rep.price
ru: Цена замены

note: SCRIPT
en: Repair
ru: Восстановление

note: A
en: Repeat this tag
ru: Повторить эту метку

en: Repeatable
ru: Повторяемое

en: Repeatable:
ru: Повторяемость:

en: Replace
ru: Заменить

note: SCRIPT
en: Replace all
ru: Заменить все

en: Replace all patron attributes
ru: Заменить все атрибуты читателя

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
ru: Заменить существующие обложки %s

en: Replace existing record with incoming record
ru: Заменить существующую запись записью, которая импортируется

en: Replace existing search filter:
ru: Заменить существующий фильтр поиска:

en: Replace only included patron attributes
ru: Заменить только имеющиеся атрибуты читателя

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
ru: Заменить пароли читателей на те, что указаны в файле (пустые пароли будут проигнорированы)

en: Replace record via Z39.50/SRU
ru: Заменить запись найденной через Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
ru: Заменить запись найденной через Z39.50/SRU поиск

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
ru: Заменить содержимое текущей записи

note: SCRIPT
en: Replace with
ru: Заменить

en: Replacement cost:
ru: Цена для замены:

en: Replacement price
ru: Цена для замены

en: Replacement price:
ru: Цена для замены:

en: Replacement price:
ru: Цена для замены:

en: Replied
ru: Ответил

en: Reply-To:
ru: Ответить:

en: Report
ru: Отчет

en: Report
ru: Отчет

en: Report ID:
ru: ID отчета:

en: Report SQL:
ru: Отчет SQL:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
ru: Отчет о перемещении из бюджета неполученных заказов %s (%s - %s) в %s (%s - %s)

en: Report group:
ru: Группа отчётов:

en: Report is public:
ru: Отчет является общедоступным:

en: Report mistake
ru: Сообщить об ошибке

en: Report name
ru: Название отчёта

en: Report name:
ru: Название отчёта:

en: Report name:
ru: Название отчёта:

en: Report plugins
ru: Плагины отчетов

en: Report subgroup:
ru: Подгруппа отчётов:

en: Report:
ru: Отчет:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
ru: Отчет на %s

en: Reports
ru: Отчеты

en: Reports
ru: Отчеты

en: Reports &rsaquo; Koha
ru: Отчеты &rsaquo; Koha

en: Reports Dictionary
ru: Словарь отчетов

en: Reports dictionary
ru: Словарь отчётов

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
ru: Отчеты по классам экземпляров %s хранящимся в %s%s

en: Reports tables
ru: Таблицы отчетов

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
ru: Запрос %s

en: Request ID
ru: ID запроса

en: Request article
ru: Запросить статью

en: Request article
ru: Запросить статью

en: Request article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Запросить статью &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
ru: Запрос статьи из %s

en: Request details
ru: Информация о запросе

en: Request log
ru: Журнал запросов

en: Request number:
ru: Номер запроса:

en: Request specific item type:
ru: Выберите конкретный тип единиц:

en: Request type:
ru: Тип запроса:

en: Requested
ru: Запрошено

en: Requested article
ru: Запрошенная статья

en: Requested by
ru: Запрошено

note: SCRIPT
en: Requested from partners
ru: Запрошено от партнеров

en: Requested item type
ru: Запрошенный класс экземпляра

en: Require strong password:
ru: Требовать строгий пароль:

en: Require valid email address:
ru: Требуется действующий адрес e-mail:

en: Require.js JS module system
ru: Система модулей Require.js JS

en: Required
ru: обязательно

en: Required fields cannot be cleared
ru: Обязательные поля не могут быть очищены

en: Required fields:
ru: Обязательные поля:

en: Required for staff login.
ru: Требуется для входа в раздел для сотрудников.

en: Required match checks
ru: Обязательные проверки соответствия

note: TH
en: Required module missing
ru: Отсутствует обязательный модуль

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
ru: Необходимые модули должны быть установлены в правильной версии, прежде чем вы сможете продолжить.

en: Required modules must be installed before you may continue.
ru: Прежде чем продолжить, необходимо установить обязательные модули.

en: Required. Maximum length is 64 letters
ru: Обязательно. Максимальная длина - 64 буквы

note: I
en: Requires override of hold policy
ru: Требуется переопределение правил резервирования

en: Research
ru: Исследование

en: Resend
ru: Отправить повторно

en: Reserve
ru: Зарезервировать

en: Reserve cancelled
ru: Резервирование отменено

en: Reserve found
ru: Найдено резервирование

en: Reserves
ru: Резервирования

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset filter
ru: Снять фильтр

en: Reset mappings
ru: Сбросить соответствия

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
ru: Сбросить свой токен

note: SCRIPT
en: Resize
ru: Изменить размер

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Resolve
ru: Разрешить

en: Resolve claim
ru: Разрешить претензию

en: Resolve return claim
ru: Разрешить претензию на возврат

note: SPAN
en: Resolved claims
ru: Решенные претензии

en: Resolved?
ru: Решение принято?

en: Responses
ru: Отклики

en: Responses enabled:
ru: Ответы включены:

en: Restore
ru: Восстановить

note: SCRIPT
en: Restore last draft
ru: Восстановить последний черновик

en: Restrict
ru: Заблокировать

en: Restrict access to:
ru: Ограничить доступ в:

en: Restricted
ru: Заблокированно

en: Restricted status of an item
ru: Ограниченный статус экземпляра

en: Restricted:
ru: Заблокированно:

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
ru: Ограничение добавлено обработкой просрочек %s

note: SCRIPT
en: Restriction code is already in use
ru: Код ограничения уже используется

en: Restriction comment
ru: Комментарий к ограничению

en: Restriction comment:
ru: Комментарий к ограничению:

en: Restriction expiration
ru: Срок действия ограничения

en: Restriction expiration:
ru: Срок действия ограничения:

en: Restriction overridden temporarily
ru: Ограничение временно отменено

en: Restriction overridden temporarily.
ru: Ограничение временно отменено.

en: Restriction reason
ru: Причина ограничения

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
ru: Ограничения (%s)

en: Result
ru: Результат

en: Results
ru: Результаты поиска

en: Results
ru: Результаты поиска

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
ru: Результаты %s через %s %s из %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ru: Результаты поиска с %s по %s из %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ru: Результаты поиска с %s по %s из %s

en: Results for authority records
ru: Результаты поиска авторитетных записей

en: Results for tag
ru: Результаты для метки

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
ru: Результаты из базы знаний Mana

en: Results per page :
ru: Результатов на страницу:

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
ru: Результатов на страницу: %s

en: Resume
ru: Возобновить

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
ru: Восстановить все приостановленые резервирования

en: Retail price:
ru: Розничная цена:

en: Retake photo
ru: Сделать фото еще раз

en: Retrieving renewals...
ru: Текущие продления...

en: Return
ru: Возврат

en: Return claims
ru: Претензии на возврат

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
ru: Претензии на возврат должны обрабатываться на странице информации о читателе.

en: Return claims:
ru: Претензии на возврат:

en: Return date
ru: Дата возврата

en: Return policy
ru: Правила возврата

en: Return to batch item deletion
ru: Вернуться к пакетному удалению экземпляров

en: Return to batch item modification
ru: Вернуться к пакетному изменению экземпляров

en: Return to circulation and fine rules
ru: Вернуться к правилам книговыдачи и начисления штрафов

en: Return to frameworks
ru: Вернуться к структурам

en: Return to holding library
ru: Вернуть в библиотеку хранения экземпляра

en: Return to home library
ru: Вернуть в библиотеку

en: Return to patron detail
ru: Вернуться к данным посетителя

en: Return to previous page
ru: Вернуться на предыдущую страницу

en: Return to request
ru: Вернуться к запросу

note: A
en: Return to request details
ru: Вернуться к данным запроса

en: Return to rota
ru: Вернуться к расписанию

en: Return to rotas
ru: Вернуться к расписанию

en: Return to rotating collections home
ru: Вернуться на главную страницу Перемещаемые коллекции

en: Return to search
ru: Вернуться к поиску

en: Return to sets management
ru: Вернуться к управлению наборами

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
ru: Вернуться к заготовленному пакету MARC %s

en: Return to the basket
ru: Вернуться к корзине заказов

en: Return to the basket without making a new order.
ru: Вернуться к корзине заказов, не делая новый заказ.

en: Return to the job list
ru: Вернуться к списку задач

en: Return to the record
ru: Вернуться к записи

en: Return to tools
ru: Вернуться к инструментам

en: Return to where you were
ru: Вернуться туда, где вы были

en: Returned to patron:
ru: Возвращено читателю:

en: Returns
ru: Возврат

en: Reversed
ru: Отменено

en: Revert In Processing status
ru: Вернуться в статус обработки

en: Revert hold transfer status
ru: Вернуть статус передачи резервирования

note: SCRIPT
en: Revert import MARC records
ru: Отменить импорт записей MARC

en: Revert waiting
ru: Вернуть статус ожидания

en: Revert waiting status
ru: Вернуть статус ожидания

en: Reverted
ru: Отменено

en: Reverting
ru: Отмена

en: Review pending modifications
ru: Рассмотреть ожидающие изменения

en: Reviewer
ru: Рецензент

en: Reviewer:
ru: Рецензент:

en: Reviews
ru: рецензии

en: Revoke
ru: Отменить

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
ru: Область форматированного текста. Для получения справки нажмите ALT-0.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
ru: Область форматированного текста. Нажмите ALT-F9 для перехода в меню. Нажмите ALT-F10 для перехода на панель инструментов. Нажмите ALT-0 для получения помощи

en: Right
ru: Справа

note: SCRIPT
en: Right to left
ru: Справа налево

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
ru: Rijksmuseum, Амстердам, Нидерланды

en: Road types to be used in patron addresses
ru: Пути использования адресов читателя

note: SCRIPT
en: Robots
ru: Роботы

en: Roles for users (e-resource management module)
ru: Роли пользователей (модуль управления электронными ресурсами)

en: Rolling Hills Consolidated Libraries, USA
ru: Консолидированные библиотеки Rolling Hills, США

note: SCRIPT
en: Rollover at:
ru: Переброска на:

en: Rollover:
ru: Переброска:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
ru: Rom&acirc;n&#259; (Румынский язык)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
ru: Корневая директория для загрузок не определена

en: Rosalie was the Head Librarian at Horowhenua Library Trust when Koha was started and without her Koha would not exist. She was an inspiring leader and innovator and took the risk of her career entrusting Chris, Joanne, Rachel and Simon to deliver the original project that became the international sensation we all know and love.
ru: Проект Koha был запущен благодаря ведущему библиотекарю Розали (библиотека Horowhenua Library Trust). Она была вдохновляющим лидером и новатором, который рискнул карьерой, чтобы разработать собственный проект. Этот проект стал международной сенсацией, которую многие знают и любят.

en: Rota
ru: Расписание

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
ru: Описание расписания

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
ru: Название расписания

en: Rota status
ru: Статус расписания

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
ru: Повернуть по часовой стрелке

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
ru: Повернуть против часовой стрелки

en: Rotating collection
ru: Перемещаемые коллекции

en: Rotating collections
ru: Перемещаемые коллекции

en: Rotating collections
ru: Перемещаемые коллекции

en: Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Перемещаемые собрания &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Round Rock Public Library, USA
ru: Публичная библиотека Раунд-Рока, США

en: Routing
ru: Маршрутизация

en: Routing
ru: Направление

en: Routing list
ru: Список направления

en: Routing lists
ru: Списки направления

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Предварительный просмотр накладной маршрута &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Routing:
ru: Направление:

en: Row
ru: Строчка

note: SCRIPT
en: Row group
ru: Группа строк

note: SCRIPT
en: Row properties
ru: Свойства строки

note: SCRIPT
en: Row type
ru: Тип строки

note: SCRIPT
en: Row {0}
ru: Строка {0}

note: SCRIPT
en: Rows
ru: Строки

en: Rule
ru: Правило

en: Rule
ru: Правило

en: Rule operator
ru: Оператор правила

en: Rules
ru: Правила

en: Rules for automatic item modifications by age
ru: Правила автоматического изменения экземпляров по сроку давности

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
ru: Правила для действий при просрочке: %s%s%s библиотека по умолчанию %s

en: Run
ru: Выполнить

en: Run
ru: Запустить

note: BUTTON
en: Run and edit macros
ru: Запуск и редактирование макросов

en: Run macro
ru: Запустить макрос

en: Run report
ru: Выполнить отчёт

en: Run report
ru: Выполнить отчет

en: Run reports
ru: Выполнение отчётов

note: INPUT type=submit
en: Run the report
ru: Выполнить отчёт

en: Run tool
ru: Запустить инструментарий

en: Running
ru: Выполняется

en: Runtime parameter options
ru: Параметры времени выполнения

en: SAN-Ouest Provence
ru: Синдикат новой агломерации западного Прованса {SAN-Ouest Provence}

en: SAN-Ouest Provence, France
ru: Синдикат новой агломерации западного Прованса {SAN-Ouest Provence}, Франция

en: SI Centimeters
ru: SI Сантиметры

en: SI Millimeters
ru: SI Миллиметры

en: SIP media type:
ru: Тип носителя SIP:

en: SMS alert number
ru: Номер SMS-оповещения

en: SMS cellular providers
ru: SMS-провайдеры сотовой связи

en: SMS cellular providers
ru: SMS-провайдеры сотовой связи

en: SMS cellular providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: SMS-провайдеры сотовой связи &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: SMS number:
ru: Номер для SMS:

en: SMS provider
ru: SMS провайдер

en: SMS provider:
ru: SMS провайдер:

en: SMTP server
ru: SMTP сервер

en: SMTP server:
ru: SMTP сервер:

en: SMTP servers
ru: SMTP серверы

en: SMTP servers
ru: SMTP серверы

en: SRU Search fields mapping:
ru: Отображение полей поиска SRU:

en: SRU search fields mapping for authorities &rsaquo; Koha
ru: Изменить соответствие поисковых полей SRU для авторитетных источников &rsaquo; Koha

en: SRU search fields mapping for bibliographic records &rsaquo; Koha
ru: Изменить соответствие поисковых полей SRU для библиографических записей &rsaquo; Koha

en: SWITCH Library Consortium, USA
ru: SWITCH Library Consortium, США

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
ru: Продажа %s

en: Salutation
ru: Приветствие

en: Same week day
ru: Тот же день недели

en: Satisfied
ru: Удовлетворен

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
ru: Суббота

note: SCRIPT
en: Saturdays
ru: По субботам

en: Save
ru: Сохранить

en: Save
ru: Сохранить

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
ru: Сохранить (если активирован плагин сохранения)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
ru: Сохранить все предпочтения группы «%s»

en: Save and continue editing
ru: Сохранить и продолжить редактирование

en: Save and edit items
ru: Сохранить и редактировать экземпляры

en: Save and pay
ru: Сохранить и оплатить

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
ru: Сохранить и просмотреть бланк направления

en: Save and view record
ru: Сохранить и просмотреть запись

en: Save anyway
ru: Сохранить в любом случае

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
ru: Сохранить как MARC (.mrc) файл

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
ru: Сохранить как MARCXML (.xml) файл

en: Save as new pattern
ru: Сохранить как новый шаблон

en: Save as new search filter:
ru: Сохранить как новый шаблон поиска:

en: Save as new template
ru: Создать новый шаблон

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
ru: Сохранить шаблон

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
ru: Сохранить текущую запись (Ctrl+S)

en: Save description
ru: Сохранить описание

en: Save filter
ru: Сохранить фильтр

en: Save profile
ru: Сохранить профиль

en: Save quotes
ru: Сохранить цитаты

en: Save record
ru: Сохранить запись

en: Save record (cannot be remapped)
ru: Сохранить запись (не может быть переназначено)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
ru: Сохранить отчет

en: Save search as filter
ru: Сохранить поисковый запрос как фильтр

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
ru: Сохранить сочетания клавиш

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
ru: Сохранить подписку

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
ru: Сохранить историю подписки

en: Save template
ru: Сохранить шаблон

note: SCRIPT
en: Save to catalog
ru: Сохранить в каталог

en: Save your custom report
ru: Сохранить свой пользовательский отчет

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Save: '%s' with limits '%s' as filter
ru: Сохранить: '%s' с ограничениями '%s' как фильтр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
ru: Сохранено

en: Saved check-in date:
ru: Сохраненная дата возврата:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved filter:
ru: Сохраненный фильтр:

en: Saved report results
ru: Сохраненные результаты отчета

en: Saved reports
ru: Сохранённые отчёты

en: Saved reports
ru: Сохранённые отчёты

en: Saved reports - SQL
ru: Сохранённые отчёты - SQL

en: Saved results
ru: Сохранённые результаты

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
ru: Сохранение…

en: Scale height (relative to card):
ru: Высота шкалы (относительно билета):

en: Scale width (relative to card):
ru: Ширина шкалы (относительно билета):

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
ru: Считать штрих-код для возврата

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
ru: Считать штрих-код для продления

en: Scan a patron barcode to start.
ru: Для начала отсканировать штрих-код читателя.

en: Scan all barcodes of items found in the items bundle. If any items are missing, they will be marked as lost
ru: Сканировать все штрих-коды экземпляров, найденных в наборе. При отсутствии экземпляров они будут отмечены как потерянные

en: Scan index:
ru: Обзор указателя:

en: Scan indexes:
ru: Просматривать указатели:

en: Schedule
ru: Запланировать

en: Schedule
ru: Расписание

en: Schedule pickup
ru: Запланировать получение

en: Schedule tasks to run
ru: Планирование задач на выполнение

en: Schedule tasks to run
ru: Планирование задач для выполнения

en: Scheduled for automatic renewal
ru: Запланировано автоматическое продление

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
ru: Запланировано на автоматическое продление и больше не может быть продлено

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
ru: Запланировано автоматическое продление, но не может быть продлено, потому что у читателя слишком много непогашенных платежей

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
ru: Автоматическое продление не может быть продлено, срок действия учетной записи истёк

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
ru: Для этого экземпляра запланировано автоматическое продление, и его нельзя продлить.

en: School
ru: Школьникам

note: SCRIPT
en: Scope
ru: Масштаб

en: Score:
ru: Оценка:

en: Screen
ru: Экран

note: INPUT type=submit
en: Search
ru: Поиск

note: INPUT type=text
en: Search %s
ru: Поиск %s

note: %1$s:  IF ( query_desc ) %2$s:  query_desc | html %3$s:  END %4$s:  IF ( limit_desc ) %5$s:  limit_desc | html %6$s:  END
en: Search %s for '%s'%s %s &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
ru: Поиск %s по '%s'%s %s &nbsp;с ограничениями:&nbsp;'%s'%s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
ru: Поиск ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
ru: Поиск серверов Z39.50

en: Search a patron
ru: Поиск посетителей

note: A
en: Search agreements
ru: Поисковые соглашения

en: Search all headings
ru: Поиск всех заглавий

en: Search all headings:
ru: Поиск всех заглавий:

note: INPUT type=text name=value
en: Search any authority field
ru: Поиск любого поля авторитетного источника

note: INPUT type=text name=value
en: Search any heading
ru: Поиск по заглавию

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
ru: Искать по названию договора и/или описанием:

en: Search by keyword:
ru: Поски по ключевому слову:

note: INPUT type=text name=description
en: Search by patron category name
ru: Поиск по названию категории посетителей

en: Search call number:
ru: Поиск расст.шифра:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
ru: Поиск расст.шифра

note: A
en: Search catalog
ru: Поиск в каталоге

en: Search category
ru: Поиск типа

en: Search category:
ru: Поиск по категории:

en: Search cities
ru: Поиск городов

note: INPUT type=text
en: Search claim count
ru: Поиск количества претензий

note: INPUT type=text
en: Search claim date
ru: Поиск даты претензии

en: Search contracts
ru: Поиск договоров

en: Search currencies
ru: Поиск по денежной единице

en: Search desks
ru: Поиск кафедр книговыдачи

en: Search engine
ru: Поисковая система

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
ru: Конфигурация поисковой системы (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
ru: Конфигурация поисковой системы (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Конфигурация поисковой системы (Elasticsearch) &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Search entire MARC record
ru: Поиск по всей MARC записи

en: Search entire record
ru: Поиск по всей записи

en: Search entire record:
ru: Поиск по всей записи:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search existing notices
ru: Поиск по существующим уведомлениям

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
ru: Поиск даты окончания срока

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
ru: Срок поиска истек, попробуйте еще раз

en: Search field
ru: Поисковое поле

en: Search field:
ru: Поиск по полям:

en: Search fields
ru: Поисковые поля

en: Search filters
ru: Фильтры поиска

en: Search filters
ru: Фильтры поиска

en: Search filters &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Фильтры поиска &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Search for
ru: Поиск по

en: Search for a vendor
ru: Искать поставщика

en: Search for a vendor to transfer from
ru: Поиск поставщика для перемещения из

en: Search for a vendor to transfer to
ru: Поиск поставщика для перемещения в

note: A
en: Search for another patron
ru: Поиск читателя

en: Search for another record
ru: Поиск другой записи

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
ru: Поиск экземпляров %s для добавления к Пакету %s %s

en: Search for new owner:
ru: Поиск нового владельца:

en: Search for patron
ru: Поиск читателя

en: Search for patrons
ru: Поиск читателей

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
ru: Поиск плагинов

en: Search for record
ru: Поиск записи

en: Search for tag:
ru: Ищем признак:

en: Search for vendor
ru: Поиск поставщика

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
ru: Поиск поставщика %s &rsaquo; Koha

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Поиск поставщика &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Search funds
ru: Поиск в сметах

en: Search history
ru: История поисков

en: Search history
ru: История поиска

en: Search history &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: История поиска &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
ru: Найдите в календаре день, который Вы хотите установить как праздник.

en: Search index
ru: Поиск индекса

en: Search index:
ru: Поиск индекса:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
ru: Поиск номера выпуска

note: INPUT type=text
en: Search library
ru: Поиск библиотеки

note: INPUT type=text
en: Search location
ru: Поиск местоположения

en: Search main heading
ru: Поиск основного заглавия

en: Search main heading ($a only)
ru: Поиск основного заглавия (только $a)

en: Search main heading ($a only):
ru: Поиск основного заглавия (только $a)

en: Search main heading:
ru: Поиск основного заглавия:

note: INPUT type=text
en: Search notes
ru: Поиск примечаний

en: Search notices
ru: Поиск оповещений

en: Search on
ru: Поиск за

note: I
en: Search on %s
ru: Поиск по %s

en: Search on Mana
ru: Поиск по Mana

en: Search options
ru: Параметры поиска

en: Search orders
ru: Поиск заказов

note: A
en: Search packages
ru: Поиск комплектов

en: Search partners
ru: Поиск партнеров

en: Search patron categories
ru: Поиск в категориях посетителей

en: Search patrons
ru: Поиск посетителей

en: Search patrons
ru: Поиск читателей

en: Search patrons or clubs
ru: Поиск читателей или клубов

en: Search patrons or clubs
ru: Поиск читателей или клубов

note: INPUT type=text
en: Search publication date
ru: Поиск по дате публикации

en: Search reports by keyword:
ru: Поиск отчетов по ключевому слову:

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Search results &rsaquo; Barcodes and labels &rsaquo; Koha
ru: Результаты поиска &rsaquo; Штрих-коды и наклейки &rsaquo; Koha

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Результаты поиска &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
ru: Результаты поиска с %s по %s из %s

note: NAV
en: Search results navigation
ru: Навигация по результатам поиска

en: Search selected partners
ru: Поиск выбранных партнеров

note: INPUT type=text
en: Search since
ru: Поиск с

note: INPUT type=text
en: Search status
ru: Статус поиска

en: Search string matches:
ru: Соответствие строки поиска:

en: Search subscriptions
ru: Поиск подписки

en: Search subscriptions:
ru: Искать среди подписок:

en: Search suggestions
ru: Поиск предложений

en: Search system preferences
ru: Поиск системных настроек

en: Search targets
ru: Цели поиска

en: Search term:
ru: Термин поиска:

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
ru: Поиск в каталоге и хранилище

note: INPUT type=text
en: Search title
ru: Поиск заглавия

note: A
en: Search titles
ru: Поиск по заглавиям

en: Search to hold
ru: Найти и зарезервировать

en: Search to hold
ru: Поиск для резервирования

en: Search type
ru: Тип поиска

en: Search type:
ru:  с типом поиска:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
ru: Поиск недоступен

en: Search uploads by category
ru: Поиск загрузок по категории

en: Search uploads by name or hashvalue
ru: Поиск загрузок по названию или hashvalue

en: Search using filter
ru: Фильтры поиска

en: Search value:
ru: Поиск значения:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
ru: Поиск поставщика

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search vendors
ru: Поиск поставщиков

en: Search was:
ru: Поиск был:

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
ru: Поиск увеличит релевантность взвешенных полей

en: Search within results
ru: Поиск среди результатов

en: Search:
ru: Искать:

en: Searchable
ru: С возможностью поиска

en: Searchable:
ru: Пригодное для поиска:

en: Searched by default.
ru: Поиск по умолчанию.

note: A
en: Searching
ru: Поиски

note: SCRIPT
en: Season
ru: Время года

note: SCRIPT
en: Second
ru: Второе

en: Second indicator default value:
ru: Второй индикатор, значение по умолчанию:

en: Secondary email
ru: Дополнительный e-mail

en: Secondary email:
ru: Дополнительный e-mail:

en: Secondary email:
ru: Электронная почта (дополнительная):

en: Secondary phone
ru: Дополнительный телефон

en: Secondary phone:
ru: Дополнительный телефон:

en: Secondary phone:
ru: Дополнительный телефон:

en: Seconds (default)
ru: Секунды (по умолчанию)

en: Secret:
ru: Тайна:

en: Section
ru: Раздел

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
ru: Блок %s

en: Section:
ru: Раздел:

en: See
ru: Видеть

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
ru: Просмотр %s

en: See also:
ru: См. также:

en: See any subscription attached to this biblio
ru: См. любую подписку, присоединенную к этой библиографической записи

en: See from (non-preferred form) headings are included
ru: Включены заголовки «См. из» (непредпочтительная форма)

en: See highlighted items below
ru: Подробнее смотрите ниже

en: See online help for advanced options
ru: Смотрите интерактивную справку для дополнительных опций.

en: See your public page:
ru: Смотрите свою общедоступную страницу:

en: Seen
ru: Просмотренно

en: Sefton Council, United Kingdom
ru: Совет Сефтон, Соединенное Королевство

note: INPUT type=submit
en: Select
ru: Выбор

en: Select
ru: Выбрать

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
ru: Выберите "Все подразделения", если этот тип атрибута должен отображаться всегда. В противном случае, выберите подразделения, которые должны быть связаны с этим значением.

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
ru: Выберите 'Все библиотеки', если все библиотеки используют этот класс экземпляра. В противном случае, выберите конкретные библиотеки, которые используют этот класс экземпляра.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
ru: Выберите 'Все библиотеки', если это списочное значение должно отображаться все время. В противном случае, выберите библиотеки, которые вы хотите связать с этим значением.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
ru: Выберите 'Все библиотеки', если этот тип кредита должен быть доступен во всех библиотеках. В противном случае, выберите библиотеки, которые вы хотите связать с этим типом кредита.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
ru: Выберите 'Все библиотеки', если этот тип дебета должен быть доступен во всех библиотеках. В противном случае, выберите библиотеки, которые вы хотите связать с этим типом дебета.

en: Select CSV profile:
ru: Выбрать профиль CSV:

en: Select MARC framework:
ru: Выбрать MARC структуру:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
ru: Выберите MARC-файл для размещения в хранилище для импорта. Он будет проанализирован, и каждая правильная запись будет подготовлена для последующего импорта в каталог.

en: Select a budget
ru: Выбрать бюджет

en: Select a built-in sound:
ru: Выбрать встроенный звук:

en: Select a category type
ru: выберите тип категории

en: Select a chooser
ru: Выбрать того, кто выбирает

en: Select a collection:
ru: Выбрать коллекцию:

en: Select a day
ru: Выберите день

en: Select a deliverer
ru: Выберите того, кто доставляет

en: Select a department
ru: Выбрать подразделение

en: Select a file to import into the borrowers table
ru: Выберите файл для импорта в таблицу читателей

en: Select a frequency
ru: Выберите периодичность

en: Select a fund
ru: выберите средства

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
ru: Выберите счет (он будет заполнен имеющимися заказами/экземплярами)

en: Select a fund (will use default if set)
ru: Выберете счет (по умолчанию)

en: Select a language:
ru: Выбрать язык:

en: Select a layout for back side:
ru: Выберите макет для обратной стороны:

en: Select a layout to be applied:
ru: Выберите шаблон для применения:

en: Select a library :
ru: Выбрать библиотеку :

en: Select a library :
ru: Выбрать библиотеку :

en: Select a library:
ru: Выбрать библиотеку:

en: Select a library:
ru: Выбрать библиотеку:

en: Select a list
ru: Выбираем список

en: Select a list of records
ru: Выбрать список записей

en: Select a table:
ru: Выбрать таблицу:

en: Select a template
ru: Выбрать шаблон

en: Select a template to be applied:
ru: Выбрать шаблон для применения:

en: Select a time
ru: Выбрать время

en: Select all
ru: Выделить всё

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select all visible rows
ru: Выбрать все видимые строки

en: Select an authority framework
ru: Выберите структуру авторитетного источника

en: Select an existing list
ru: Выбираем сущестующий список

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
ru: Выберите файл изображения или архивный ZIP-файл для выгрузки.  Этот инструмент будет принимать изображения в форматах GIF, JPEG, PNG и XPM.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
ru: Выберите файл изображения для загрузки. Этот инструмент будет принимать изображения в форматах GIF, JPEG, PNG и XPM.

en: Select an item type:
ru: Выбрать тип экземпляра:

en: Select day:
ru: выберите день:

en: Select download format:
ru: Выбрать формат загрузки:

en: Select files:
ru: Выбрать файлы:

en: Select item:
ru: Выбрать экземпляр:

en: Select items to move to this rota:
ru: Выберите экземпляры, которые нужно переместить в это расписание:

en: Select local databases
ru: Выберите локальные базы данных

en: Select manager
ru: Выбрать менеджера

en: Select month:
ru: выберите месяц:

en: Select none
ru: Ничего не выбрано

en: Select none to see all libraries
ru: Ничего не выбирать, чтобы увидеть все библиотеки

en: Select note
ru: Выберите примечание

en: Select notice:
ru: Выбор оповещения:

en: Select one or more images to delete.
ru: Выберите одно или несколько изображений для удаления.

en: Select ordering library account:
ru: Выберите учетную запись библиотеки для заказа:

en: Select owner
ru: Выбрать владельца

en: Select partner libraries:
ru: Выберите партнерские библиотеки:

note: SCRIPT
en: Select patron
ru: Выбрать читателя

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
ru: Выберите читателя, которого хотите оставить. Данные других читателей будут перенесены в эту запись читателя, а оставшиеся записи будут удалены.

en: Select planning type:
ru: Выбрать тип планирования:

en: Select records to export
ru: Выбрать записи для экспорта

en: Select remote databases
ru: Выбираем удалённые базы данных

en: Select searches to:
ru: Выберите поисковые запросы, чтобы:

en: Select table:
ru: Выберите таблицу:

en: Select the biblionumber to attach the item to
ru: Выберите biblionumber для присоединения экземпляра к

en: Select the biblionumber to link the item to
ru: Выберите № библиотечного записи, с которой необходимо связать экземпляр

en: Select the file to import:
ru: Выберите файл для импорта:

en: Select the file to upload:
ru: Выберите файл для загрузки:

en: Select the host record to link
ru: Выберите запись хоста для связи

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
ru: Выберите запись хоста для ссылки на '%s'

en: Select the library account submitting the EDI order
ru: Выберите учетную запись библиотеки, отправив EDI заказ

en: Select to display or not:
ru: Выберите — отображать или нет:

en: Select to import
ru: Выбрать файл для импорта

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Выберите поставщика &rsaquo; Сериальные издания &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Select visible rows
ru: Выбрать видимые строки

en: Select which authorized value category the user will choose from.
ru: Выберите, из какой категории авторизованных значений будет выбирать пользователь.

en: Select without holds
ru: Выбрать без резервирований

en: Select without items
ru: Выберите без экземпляров

en: Select without subscriptions
ru: Выбрать без подписки

en: Select your MARC flavor
ru: Выбираем наш стандарт MARC записей

note: SCRIPT
en: Select...
ru: Выбор...

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
ru: Выбранные поля будут сохранены из исходной записи читателя при перезаписи существующего читателя.

en: Selected items :
ru: Выбранные экземпляры:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
ru: Выбор уведомления, которое позволит читателям подписаться на уведомления при получении нового выпуска.

en: Selecting default settings
ru: Выбор настроек по умолчанию

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
ru: Выбор этой опции перезапишет существующих владельцев средств, если они есть

note: SCRIPT
en: Selection
ru: Выбор

en: Selector
ru: Выбор

en: Selector:
ru: Выбор:

en: Self check modules
ru: Модули самообслуживания

en: Semi-colon (;)
ru: точка с запятой (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
ru: Текст, отделенный точкой с запятой (.csv)

en: Send
ru: Выслать

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
ru: Отправить EDI заказ

en: Send email
ru: Отправить email

en: Send email to new patrons
ru: Отправить письмо новым читателям

en: Send list
ru: Выслать список

en: Send notice to patron
ru: Отправить уведомление читателю

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
ru: Отправить уведомление

en: Send password reset
ru: Отправить сброс пароля

en: Send the code by email
ru: Отправить код по почте

en: Send to
ru: Отправить

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
ru: Отправить в Mana KB

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
ru: Отправить видимые экземпляры для пакетного удаления экземпляров

note: A
en: Send visible items to batch item modification
ru: Отправить видимые экземпляры для пакетного изменения экземпляров

note: A
en: Send visible records to a list
ru: Отправить видимые записи в список

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
ru: Отправить видимые записи в пакетное удаление записей

note: A
en: Send visible records to batch record modification
ru: Отправить видимые записи в пакетное изменение записей

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
ru: Отправить видимые результаты в пакетное изменение читателей

en: Send welcome email
ru: Отправить приветственное письмо

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
ru: Отправка в %s

en: Sending your cart
ru: Отправка Вашей корзины

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
ru: Отправка вашей корзины &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Sending your list
ru: Отправка Вашего списка

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
ru: Отправка вашего списка &rsaquo; Списки &rsaquo; Koha

en: Sent
ru: Отправлено

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
ru: Отправлено уведомлений посетителю: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
ru: Отправлены уведомления для %s

en: Sent to
ru: Отправить

en: Separate keys using a hyphen "-"
ru: Разделить ключи с помощью дефиса "-"

en: Separate multiple filenames by commas.
ru: Разделить несколько имен файлов запятыми.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
ru: Разделить параметры запятыми. Пример: sru=get,sru_version=1.1. См. также http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
ru: Сентябрь

en: Serial
ru: Сериальное издание

en: Serial claim
ru: Претензии продолжающихся изданий

en: Serial collection
ru: Собрание сериального издания

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
ru: Коллекция сериальных изданий #%s

en: Serial collection information for
ru: Информация о коллекции сериальных изданий для

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Информация о коллекции сериальных изданий для %s &rsaquo; Сериальные издания &rsaquo; Koha

en: Serial edition
ru: Сериальное издание

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: Схемы нумерации %s &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
ru: Нумерация продолжающихся изданий

en: Serial enumeration / chronology
ru: Нумерация сериальных изданий / хронология

en: Serial enumeration:
ru: Нумерация сериаль.изд.:

en: Serial number:
ru: Номер сериального издания:

en: Serial receipt creates an item record.
ru: Получение сериального издания создает запись экземпляра.

en: Serial receipt does not create an item record.
ru: Получение сериального издания не создает запись экземпляра.

en: Serial receive
ru: Получение сериального издания

en: Serial subscription: search for vendor
ru: Подписка на сериальное издание: ищем поставщика

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
ru: Сериальное издание: %s

en: Serials
ru: Сериальные издания

en: Serials
ru: Продолжающиеся издания

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
ru: Продолжающиеся издания %s &rsaquo; Koha

en: Serials (new issue)
ru: Сериальные издания (новый выпуск)

en: Serials planning
ru: Планирование сериальных изданий

en: Serials receiving
ru: Получение сериального издания

en: Serials statistics wizard
ru: Мастер статистики сериальных изданий

en: Serials subscription renew
ru: Продление подписок на продолжающиеся издания

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
ru: Продление подписки на сериальные издания #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
ru: Продление подписок на продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
ru: Подписки сериальных изданий

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
ru: Подписки сериальных изданий (%s найдено)

en: Serials subscriptions search
ru: Поиск подписок на сериальные издания

en: Serials subscriptions stats
ru: Статистика подписок на продолжающиеся издания

en: Serials subscriptions stats &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ru: Статистика подписок на сериальные издания &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Koha

en: Serials tables
ru: Таблицы сериальных изданий

en: Series
ru: Серия

en: Series title
ru: Заглавие серии

en: Series:
ru: Серия:

en: Server
ru: Сервер

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
ru: Сервер '%s' успешно удален.

en: Server added successfully.
ru: Сервер добавлен.

en: Server information
ru: Информация о сервере

en: Server name:
ru: Имя сервера:

en: Server updated successfully.
ru: Сервер обновлен.

en: Servers:
ru: Серверы:

en: Session timed out, please log in again
ru: В результате бездеятельности сессия завершена, пожалуйста, войдите опять

en: Session timed out.
ru: В результате бездеятельности сессия завершена.

en: Set all funds to zero
ru: Обнулить все средства

en: Set back to
ru: Установить обратно к:

en: Set back to:
ru: Вернуть к номеру:

en: Set basket group
ru: Установить группу корзин

en: Set by
ru: Установить по

en: Set cash register
ru: Установить кассовый аппарат

en: Set desk
ru: Установить кафедру книговыдачи

en: Set desk and cash register
ru: Установить кафедру книговыдачи и кассовый аппарат

en: Set due date to expiry:
ru: Установить срок возврата до истечения:

note: IMG
en: Set geolocation
ru: Установить геолокацию

note: IMG
en: Set geolocation for %s
ru: Установить геолокацию для %s

en: Set inventory date to:
ru: Установить дату инвентаризации:

en: Set item group
ru: Установить группу экземпляров

en: Set item group for items
ru: Выбрать группу для экземпляров

en: Set library
ru: Выбор библиотеки

en: Set library &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Установить библиотеку &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Set library and cash register
ru: Установить библиотеку и кассовый аппарат

en: Set library and desk
ru: Установить библиотеку и кафедру книговыдачи

en: Set library and desk &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Установить библиотеку и кафедру книговыдачи &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Set library checkin and transfer policy
ru: Определить библиотечные правила возврата и передачи

en: Set library checkin and transfer policy
ru: Определить библиотечные правила возврата и передачи

en: Set library, desk and register
ru: Установить библиотеку, кафедру книговыдачи и регистрации

note: A
en: Set lowest priority
ru: Установить на самый низкий приоритет

en: Set notice/status triggers for overdue items
ru: Установка включателей оповещений/статусов для просроченных экземпляров

en: Set notice/status triggers for overdue items
ru: Установка включения уведомлений/статусов для просроченных экземпляров

en: Set permissions
ru: Установить привилегии

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
ru: Установить разрешения для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Set permissions for %s
ru: Установить разрешения для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Установить разрешения для %s &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Set request as pending
ru: Отметить запрос как ожидающий

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
ru: Установить статус

en: Set the date received to today?
ru: Установить дату получения на сегодня?

en: Set to 'yes' to show this library as a search option and on the Libraries page in the OPAC.
ru: Установите «да», чтобы эта библиотека отображалась в качестве параметра поиска и на странице «Библиотеки» в ЭК.

en: Set to patron
ru: Установить для посетителя

en: Set up database
ru: Настроить базу данных

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
ru: Установите некоторые из основных требований Koha

en: Set user permissions
ru: Установка прав доступа пользователей

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
ru: Установить раскладку виртуальной клавиатуры

en: Setting a value here will prevent patron from circulating materials and placing holds on the OPAC
ru: Если вы введете здесь значение, читатель больше не сможет просматривать экземпляры или резервировать их в ЭК.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings
ru: Параметры

en: Share
ru: Поделиться

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
ru: Поделитьcя %s с Mana

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
ru: Поделиться анонимной статистикой использования с сообществом Koha?

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
ru: Поделиться контентом (подписки, отчеты) с сообществом Koha

en: Share content with Mana KB
ru: Поделиться контентом с Mana KB

en: Share content with Mana KB
ru: Поделиться содержимым с Mana KB

en: Share content with Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Поделиться содержимым с Mana KB &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Share content with Mana KB?
ru: Поделиться контентом с Mana KB?

en: Share content with the Koha community using Mana KB
ru: Поделиться контентом с сообществом Koha с помощью Mana KB

en: Share my Koha usage statistics:
ru: Поделиться моей статистикой использования Koha:

en: Share template
ru: Поделиться шаблоном

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
ru: Поделитесь подпиской с другими библиотеками. Ваш e-mail адрес будет связан с вашим общим доступом.

en: Share usage statistics
ru: Поделиться статистикой использования

en: Share with Mana
ru: Поделиться с Mana

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
ru: Поделиться с сообществом Koha статистикой использования вашей установки Koha.

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
ru: Поделитесь своим отчетом с базой знаний Mana

en: Share your usage statistics
ru: Поделиться своей статистикой использования

en: Shared
ru: Общий

note: OPTGROUP
en: Shared templates
ru: Общие шаблоны

en: Shared:
ru: Общий:

en: Sharp (#)
ru: октоторп, решётка (#)

note: SCRIPT
en: Sharpen
ru: Резкость

en: She was also a practicing Justice of the Peace, a stalwart of the Levin Pottery Club and much loved mother of Simon and Jeremy, and grandmother of Ben, Toby, Anna, Charlotte and Billy.
ru: Она была практикующим мировым судьей, членом гончарного клуба Левина и очень любимой матерью Саймона и Джереми, а также бабушкой Бена, Тоби, Анны, Шарлотты и Билли.

en: Shelving control number
ru: Полочный контрольный номер

en: Shelving location
ru: Общее расположение полки

en: Shelving location (code)
ru: Местоположение на полке (расстановочный шифр)

en: Shelving location (items.location) is:
ru: Полочное местоположение (items.location):

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
ru: Полочное местоположение (обычно появляется при добавлении или редактировании экземпляра). LOC сопоставляется с items.location в базе данных Koha.

en: Shelving location selected:
ru: Выбрано полочное местоположение:

en: Shelving location:
ru: Полочное местоположение:

en: Shelving location:
ru: Полочное местоположение:

en: Shibboleth login failed
ru: Ошибка входа в Shibboleth

en: Shift is "Shift"
ru: Shift это "Shift"

en: Shipment cost
ru: Стоимость доставки

en: Shipment cost:
ru: Стоимость доставки:

en: Shipment date
ru: Дата отгрузки

en: Shipment date reverse
ru: Отмена даты отгрузки

en: Shipment date:
ru: Дата отгрузки:

en: Shipment date:
ru: Дата отгрузки:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
ru: Дата отгрузки: Все до %s

en: Shipping cost for invoice
ru: Стоимость доставки для счет-фактуры

en: Shipping cost:
ru: Стоимость доставки:

en: Shipping cost:
ru: Стоимость доставки:

en: Shipping fund:
ru: Транспортные средства:

en: Shortcut
ru: Сочетание

en: Shortcut keys
ru: Сочетания клавиш

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
ru: Сокращенный срок возврата был бы %s (%s дней).

en: Show
ru: Показать

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
ru: Показать %s неурегулированные претензии

en: Show MARC
ru: Показать MARC

en: Show MARC tag documentation links
ru: Показать ссылки на документацию MARC меток

en: Show SQL code
ru: Показать SQL код

en: Show active baskets only
ru: Показывать только активные корзины заказов

en: Show active funds only
ru: Показывать только активные средства

en: Show active vendors only
ru: Показать только активных поставщиков

en: Show actual/estimated values
ru: Показать фактические/оценочные значения

en: Show advanced pattern
ru: Показать расширенный шаблон

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
ru: Показать расширенный поиск (Ctrl+Alt+S)

en: Show all
ru: Показать все

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
ru: Показать все %s претензии

en: Show all active baskets
ru: Показать все активные корзины заказов

en: Show all baskets
ru: Показать все корзины заказов

en: Show all columns
ru: Показать все столбцы

note: SCRIPT
en: Show all credit types
ru: Показать все типы кредита

note: SCRIPT
en: Show all debit types
ru: Показать все типы дебета

en: Show all details
ru: Показать всю подробную информацию

en: Show all items
ru: Показать все экземпляры

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
ru: Показать все экземпляры (%s скрыто)

en: Show all orders
ru: Показать все заказы

en: Show all suggestions
ru: Показать все предложения

note: SCRIPT
en: Show all transactions
ru: Показать все транзакции

en: Show all vendors
ru: Показать всех поставщиков

en: Show any items currently checked out:
ru: Показывать любые выданные экземпляры:

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
ru: Показать штрих-код

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
ru: Показать корзины заказов для поставщика %s

en: Show biblio
ru: Показать библ. запись

note: SCRIPT
en: Show blocks
ru: Показать блоки

en: Show brief form
ru: Показать краткую форму

note: SCRIPT
en: Show caption
ru: Показать подпись

en: Show category:
ru: Показать категорию:

en: Show chart
ru: Показать диаграмму

en: Show checkouts
ru: Показать книговыдачи

en: Show checkouts to guarantor
ru: Показывать книговыдачи поручителю

en: Show checkouts to guarantors
ru: Показывать книговыдачи поручителям

en: Show collapsed fields:
ru: Показать свернутые поля:

en: Show data menus
ru: Показать меню

en: Show details
ru: Показать подробную информацию

en: Show expired
ru: Показать просроченные экземпляры

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
ru: Отображать поля дословно

en: Show fines to guarantor
ru: Показывать штрафы поручителю

en: Show fines to guarantors
ru: Показывать штрафы поручителям

en: Show full form
ru: Показать полную форму

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
ru: Показать справку для этой метки

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
ru: Показать помощников для фиксированных и кодированных полей

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
ru: Показать резервирования (%s)

en: Show in OPAC?
ru: Показать в ЭК?

en: Show in Staff interface?
ru: Показать в Служебном интерфейсе?

en: Show in staff interface?
ru: Показать в служебном интерфейсе?

en: Show inactive budgets
ru: Показать неактивные бюджеты

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
ru: Показать невидимые символы

en: Show less
ru: Показать меньше

en: Show matching titles
ru: Показать соответствующие заглавия

en: Show more
ru: Показать больше

en: Show my funds only
ru: Показывать только мои средства

en: Show my funds only:
ru: Показывать только мои средства:

en: Show old recalls
ru: Показать прошлые запросы

en: Show only mine
ru: Показать только мою

en: Show only renewed
ru: Показать только продленные

en: Show only subscriptions
ru: Показать только подписки

en: Show past entries
ru: Показать прошлые записи

en: Show subscriptions
ru: Показать подписки

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
ru: Показать предложение #%s

en: Show tags
ru: Показать метки

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
ru: Показать последнее сообщение при возврате

en: Show/hide columns:
ru: Показать/скрыть столбцы:

en: Showing only available items
ru: Показаны только доступные экземпляры

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
ru: Показана страница %s из %s

en: Shown
ru: Показываются

en: Shows on transit slips
ru: будет показываться на бланке выдачи/перемещения

en: Simple DC-RDF
ru: Простой DC-RDF

en: Since
ru: С

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
ru: Отдельный выходной день: %s

en: Size
ru: Размер

en: Size (bytes)
ru: Размер (байт)

en: Skip
ru: Пропустить

en: Skip closed days
ru: Пропускать закрытые дни

en: Skip issue number
ru: Пропустить номер выпуска

en: Skip items on hold awaiting pickup:
ru: Пропустить экземпляры на резервировании, ожидающие получения:

en: Skip items on loan:
ru: Пропустить экземпляры на выдаче:

en: Slash separated text (.csv)
ru: Текст, разделенный косой чертой (.csv)

en: Slip
ru: Бланк

en: Small text
ru: Маленький текст

en: Society or association
ru: Общество или ассоциация

en: Some Perl modules are missing.
ru: Некоторые модули Perl отсутствуют.

en: Some Perl modules require upgrade.
ru: Некоторые модули Perl требуют обновления.

en: Some error occurred while rejecting the cancellation request. Please check the logs
ru: Произошла ошибка при отклонении запроса на отмену. Проверьте журнал

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
ru: Некоторые примеры полей совместимых цен включают "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". В этих примерах предполагается, что активной валютой является доллар США.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
ru: Некоторые поля недействительны:

en: Some of your tables have problems with their auto_increment values which may lead to data loss.
ru: Некоторые из таблиц имеют проблемы со значениями auto_increment, что может привести к потере данных.

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
ru: Некоторые или все штрих-коды в выбранном вами диапазоне не имеют соответствующих экземпляров.

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
ru: Некоторые читатели запросили конфиденциальность при возврате экземпляра, но параметр AnonymousPatron установлен некорректно. Установите действительный номер читателя, иначе возврат не будет совершен.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
ru: Некоторые записи не были добавлены автоматически, потому что они соответствуют существующей записи в вашем каталоге:

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
ru: В некоторых системных настройках неправильно отформатировано содержимое YAML: %s

en: Something else
ru: Что-то ещё

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
ru: Что-то пошло не так при создании читателя. Проверьте журналы ошибок.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
ru: Что-то пошло не так при обновлении читателя. Проверьте журналы ошибок.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
ru: Что-то пошло не так, невозможно сохранить

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
ru: Что-то пошло не так, проверьте файл CSV.

note: SCRIPT
en: Something wrong happened, please contact the Koha administrator
ru: Что-то пошло не так, пожалуйста, обратитесь к администратору Koha

en: Sorry, but there are no results for your search.
ru: Ваш запрос не дал результатов.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
ru: Запись не найдена: %s.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
ru: Не найдено тегов MARC в записи.

en: Sorry, the CAS login failed.
ru: К сожалению, войти через CAS не удалось.

en: Sorry, there is no result for your search.
ru: По вашему запросу ничего не найдено.

en: Sorry, your request had no results.
ru: К сожалению, ваш запрос не дал результатов.

note: SCRIPT
en: Sort
ru: Сортировать

en: Sort
ru: Сортировать

en: Sort 1
ru: Примечание 1

en: Sort 1:
ru: Сортировка 1:

en: Sort 2
ru: Примечание 2

en: Sort 2:
ru: Сортировка 2:

en: Sort by
ru: Сортировка

en: Sort by :
ru: Сортировать по :

en: Sort by:
ru: Сортировать по:

en: Sort field 1:
ru: Поле сортировки 1:

en: Sort field 2:
ru: Поле сортировки 2:

en: Sort order:
ru: Порядок сортировки:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
ru: Отсутствует процедура сортировки

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
ru: Сортировать таблицу по столбцу по возрастанию

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
ru: Сортировать таблицу по столбцу по убыванию

en: Sort this list by:
ru: Сортировка этого списка:

en: Sort1
ru: Сортировальное поле 1

en: Sort2
ru: Сортировальное поле 2

en: Sortable
ru: Сортируемый

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Sorting routine
ru: Порядок сортировки

en: Sound
ru: Ноты и звукозаписи

en: Sound:
ru: Звук:

en: Source
ru: Источник

en: Source (incoming) record check field
ru: Поле проверки исходной (входящей) записи

note: SCRIPT
en: Source code
ru: Код источника

en: Source in use?
ru: Источник используется?

en: Source library:
ru: Исходная библиотека:

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
ru: Источник классификации или полочная схема

en: Source records
ru: Исходные записи

en: Source:
ru: Источник:

en: South Taranaki District Council, New Zealand
ru: Совет округа Южный Таранаки, Новая Зеландия

en: South-East Kansas Library System (SEKLS), USA
ru: Библиотечная система Юго-Восточного Канзаса (SEKLS), США

en: Space ( )
ru: пробел ( )

en: Space separation between symbol and value:
ru: Разделение пробелом между символом и значением:

en: Spanish
ru: Испанский

note: SCRIPT
en: Special character
ru: Специальный символ

note: SCRIPT
en: Special character...
ru: Специальные символы...

en: Special relationship:
ru: Специальная взаимосвязь:

en: Special thanks to the following organizations
ru: Особая благодарность следующим организациям

en: Specialized
ru: для специалистов

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
ru: Укажите дату возобновления %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
ru: Укажите срок возврата %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
ru: Определите, как должен повторяться выходной день.

en: Specify if waiting holds can be cancelled for a given patron category.
ru: Укажите, можно ли отменить ожидание для данной категории посетителей.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
ru: Укажите дату возврата %s:

en: Specify the article request fee for a given patron category.
ru: Укажите плату за запрос статьи для выбранной категории читателей.

en: Specify the default policy for lost item fees on return.
ru: Укажите правила по умолчанию для оплаты за утерянный экземпляр при возврате.

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
ru: Укажите максимальное количество одновременных запросов статьи, которое может сделать читатель данной категории.

note: SCRIPT
en: Spellcheck
ru: Проверка правописания

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
ru: Проверка правописания

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
ru: Проверка правописания...

en: Spent
ru: Потрачено

en: Spent &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Потрачено &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
ru: Потрачено - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
ru: Потраченные средства: %s

en: Spent amount:
ru: Израсходованная сумма:

note: A
en: Spent from this fund
ru: Потратить из этих средств

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
ru: Потрачено из этого и дочерних фондов

en: Spine label
ru: Ярлык на корешке

en: Spine labels &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Календарь &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Split call numbers:
ru: Разделять расстановочные шифры:

note: SCRIPT
en: Split cell
ru: Разделять ячейку

en: Splitting routine
ru: Процедура разделения

en: Splitting routine:
ru: Процедура разделения:

en: Splitting rule
ru: Правило разделения

en: Splitting rule added successfully.
ru: Правило разделения добавлено.

en: Splitting rule code:
ru: Код правила разделения:

en: Splitting rule deleted successfully.
ru: Правило разделения удалено.

en: Splitting rule updated successfully.
ru: Правило разделения обновлено.

en: Splitting rule:
ru: Правило разделения:

note: SCRIPT
en: Spring
ru: весна

note: SCRIPT
en: Square
ru: Квадратный

en: Staff
ru: Работник библиотеки

en: Staff
ru: Сотрудник библиотеки

en: Staff - Internal note
ru: Библиотекарь - Внутреннее примечание

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
ru: Доступ сотрудника, позволяет просматривать каталог в служебном интерфейсе

en: Staff interface
ru: Служебный интерфейс

note: SCRIPT
en: Staff interface MARC editor
ru: Служебный интерфейс редактора MARC

en: Staff interface and OPAC
ru: Служебный интерфейс и ЭК

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
ru: Сотрудникам не разрешен доступ к истории книговыдачи читателей

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
ru: Сотрудникам не разрешен доступ к истории резервирования читателей

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
ru: Сотрудникам не разрешается оформлять справки для читателей, а читателям требовать оформления справки.

en: Staff note
ru: Примечание сотрудника

en: Staff note:
ru: Примечание сотрудника:

en: Staff notes
ru: Примечания сотрудника

en: Staff notes:
ru: Примечания сотрудника:

en: Staff only
ru: Сотрудники

note: I
en: Staff patron
ru: Читатель-библиотекарь

en: Stage MARC records
ru: Заготовка MARC записей

en: Stage MARC records for import
ru: Заготовка MARC записей для импорта

en: Stage MARC records for import
ru: Заготовка MARC записей для импорта

en: Stage MARC records for import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Заготовка MARC записей для импорта &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Stage MARC records into the reservoir
ru: Заготовка MARC записей в хранилище

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
ru: Заготовить для импорта

en: Stage records for import
ru: Заготовка записей для импорта

en: Staged
ru: Заготовлено

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
ru: Готово (%s)

note: SCRIPT
en: Staged MARC import
ru: Заготовка MARC записей для импорта

note: SCRIPT
en: Staged MARC records for import
ru: Заготовка MARC записей для импорта

en: Staged and ready
ru: Готово

en: Staged by
ru: Заготовлено

en: Staged:
ru: Заготовлено:

en: Stages
ru: Этапы

en: Stages &amp; duration in days
ru: Этапы &amp; продолжительность в днях

en: Stages can be re-ordered by using the
ru: Порядок этапов можно изменить с помощью

en: Standard
ru: Стандартно

en: Standard ID:
ru: Стандартный идентификатор (любой):

en: Standard number
ru: Стандартный номер

en: Standard number:
ru: Стандартный номер:

en: Standard rules for all libraries
ru: Стандартные правила для всех библиотек

en: Standard:
ru: Стандарт:

en: Standing orders do not close when received.
ru: При получении постоянные заказы не закрываются.

en: Start adding cash registers
ru: Начать добавление кассовых аппаратов

en: Start date
ru: Дата начала

en: Start date:
ru: Дата начала:

en: Start date:
ru: Дата начала:

en: Start defining libraries
ru: Начните определение библиотек

en: Start defining quotes
ru: Начать определение цитат

note: SCRIPT
en: Start list at number
ru: Начать список с числа

en: Start of date range
ru: Начало диапазона дат

en: Start of interval
ru: Начало интервала

note: INPUT type=submit
en: Start search
ru: Начать поиск

en: Start using Koha
ru: Начать использование Koha

en: Started
ru: Начато

en: Started:
ru: Начато:

en: Starter CSV file
ru: Начальный CSV-файл

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
ru: Начальный номер билета

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
ru: Номер начальной наклейки

en: Starting with:
ru: Начиная с:

en: Starts with
ru: Начинается с

en: State
ru: Область/штат/провинция

en: State:
ru: Область/край/регион:

en: State:
ru: Область, район:

en: Statistic 1 done on:
ru: Статистика 1 выполнена:

en: Statistic 1:
ru: Поле статистики № 1:

en: Statistic 2 done on:
ru: Статистика 2 выполнена:

en: Statistic 2:
ru: Поле статистики № 2:

en: Statistical
ru: Билет статистики

en: Statistical patron:
ru: Статистический читатель:

en: Statistics
ru: Статистика

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
ru: Статистика для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1
en: Statistics for %s
ru: Статистика для %s

en: Statistics wizards
ru: Мастера статистики

en: Status
ru: Состояние

en: Status changed
ru: Статус изменен

en: Status unknown
ru: Неизвестно

en: Status:
ru: Состояние:

en: Status:
ru: Статус:

en: Status: Disabled
ru: Статус: Отключен

en: Status: Enabled
ru: Статус: Включено

en: Statuses
ru: Состояние

en: Statuses of agreements (e-resource management module)
ru: Статус сделок (модуль управления электронными ресурсами)

en: Statuses of the licenses (e-resource management module)
ru: Статус лицензий (модуль управления электронными ресурсами)

en: Statuses of the licenses' agreements (e-resource management module)
ru: Статус лицензий (модуль управления электронными ресурсами)

en: Std. Number
ru: Стандартный номер

en: Step 1 of 5: Name the new definition
ru: Шаг 1 из 5: Назвать новое определение

en: Step 1 of 6: Choose a module
ru: Шаг 1 из 6: Выбрать модуль

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
ru: Шаг 1 из 6. Выбрать модуль для отчета,%s Установить срок действия кеша,%s и выбрать видимость отчета

en: Step 2 of 5: Choose the area
ru: Шаг 2 из 5. Выбрать область

en: Step 2 of 6: Pick a report type
ru: Шаг 2 из 6: указываем тип отчёта

en: Step 2: Choose the area
ru: Шаг 2: Выбрать область

en: Step 3 of 5: Choose a column
ru: Шаг 3 из 5: Выбрать столбец

en: Step 3 of 6: Select columns for display
ru: Шаг 3 из 6: выбираем столбцы для отображения

en: Step 3: Choose a column
ru: Шаг 3: Выбрать столбец

en: Step 4 of 5: Specify a value
ru: Шаг 4 из 5: Указать значение

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
ru: Шаг 4 из 6: выбираем критерии для ограничения по следующиму

en: Step 4: Specify a value
ru: Шаг 4: Указать значение

en: Step 5 of 5: Confirm details
ru: Шаг 5 из 5: Подтвердить информацию

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
ru: Шаг 5 из 6: указываем столбцы для суммирования

en: Step 5: Confirm definition
ru: Шаг 5: Подтвердить определение

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
ru: Шаг 6 из 6: выбираем как желательно отсортировать отчёт

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
ru: Шаг 6 из 6: Выбрать, как упорядочить отчет

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
ru: Стивен Хеджес {Stephen Hedges} (ответственный за составление ранней документации)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
ru: Еще %s серверов в поиске

en: Still checked out
ru: Не было выдано

en: Stock rotation
ru: Оборот фонда

en: Stock rotation
ru: Оборот фонда

en: Stock rotation &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: Оборот &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Stock rotation advance
ru: Оборот фонда - передача

en: Stock rotation details
ru: Подробнее об обороте фонда

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
ru: Информация об обороте фонда для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: Подробная информация о фонде %s &rsaquo; Каталог &rsaquo; Koha

en: Stock rotation repatriation
ru: Оборот фонда - возврат

en: Stockholm University Library, Sweden
ru: Библиотека Стокгольмского университета, Швеция

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Street number
ru: Улица

en: Street number:
ru: Номер дома:

en: Street type
ru: Тип улицы

note: SCRIPT
en: Strikethrough
ru: Зачеркивание

en: String
ru: Строка

en: Student count
ru: Количество студентов

note: SCRIPT
en: Style
ru: Стиль

en: Sub total
ru: Промежуточный итог

en: Subfield
ru: Подполе

en: Subfield code:
ru: Код подполя:

en: Subfield code:
ru: Код подполя:

en: Subfield constraints
ru: Ограничения подполей

en: Subfield separator:
ru: Разделитель подполей:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
ru: Подполе ‡

en: Subfield:
ru: Подполе:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
ru: Подполе: %s

en: Subfields
ru: Подполя

en: Subfields:
ru: Подполя:

en: Subgroup
ru: Подгруппа

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
ru: Код подгруппы

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
ru: Название подгруппы

en: Subgroup:
ru: Подгруппа:

en: Subject
ru: Тематика

en: Subject heading:
ru: Предметная рубрика:

en: Subject line:
ru: Предмет:

en: Subject phrase
ru: Тематика как фраза

en: Subject sub-division:
ru: Предметный подзаголовок:

en: Subject(s)
ru: Тематика(и)

en: Subject:
ru: Предмет:

en: Subject:
ru: Предмет:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
ru: Предмет: %s

en: Subjects:
ru: Темы:

note: INPUT type=submit
en: Submit
ru: Подтвердить

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
ru: Подать ваше предложение

en: Submitting comment
ru: Отправка комментария

note: SCRIPT
en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: Subscription
ru: Подписка

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
ru: Подписка № %s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
ru: Подписка № %s

en: Subscription ID
ru: ID подписки

en: Subscription ID:
ru: ID подписки:

en: Subscription batch edit
ru: Редактировать пакет подписки

en: Subscription begin
ru: Начало подписки

en: Subscription call number
ru: Номер подписки

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
ru: Подписка закрыта %s

en: Subscription details
ru: Подробности подписки

en: Subscription end
ru: Окончание подписки

en: Subscription end date
ru: Дата окончания подписки

en: Subscription end date:
ru: Дата окончания подписки:

en: Subscription expired
ru: Срок действия подписки истек

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  bibliosubtitle | html %3$s:  IF closed %4$s:  END
en: Subscription for %s %s %s(closed)%s
ru: Подписка для %s %s %s(закрыта)%s

en: Subscription history
ru: История подписки

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
ru: История подписок &rsaquo; Продолжающиеся издания &rsaquo; Koha

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
ru: История подписки для %s

en: Subscription length:
ru: Длительность подписки:

en: Subscription not found.
ru: Подписка не найдена.

en: Subscription num.
ru: Номер подписки

en: Subscription number:
ru: Номер подписки:

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
ru: Продление подписки для %s

en: Subscription renewed.
ru: Подписка продлена.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
ru: Списки направления подписки для %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
ru: Списки направления подписки для %s

en: Subscription start date
ru: Дата начала подписки

en: Subscription start date:
ru: Дата начала подписки:

en: Subscription summaries
ru: Сводки о подписке

en: Subscription summary
ru: Сводка о подписке

en: Subscription title
ru: Заглавие подписки

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
ru: Подписка истекает %s.

en: Subscription:
ru: Подписка:

en: Subscriptions
ru: Подписки

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
ru: Подписки (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
ru: Подписки должны быть связаны с библиографической записью

en: Subscriptions renewed.
ru: Подписки продлены.

note: SCRIPT
en: Substitute
ru: Заменить

en: Substitutions
ru: Замены

note: SCRIPT
en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Subtotal
ru: Подытог

en: Subtotal
ru: Подытог

en: Subtotal for
ru: Подытог для

en: Subtype limits
ru: Ограничение по подтипу

note: SCRIPT
en: Success
ru: Успех

note: SCRIPT
en: Success.
ru: Успешно.

note: SCRIPT
en: Success: Added '%s'
ru: Успешно добавлено '%s'

en: Success: Import reverted
ru: Успешно: Импорт отменен

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
ru: Успешно: Удален '%s'

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
ru: Конфигурация успешно сохранена

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
ru: Предложите авторитетные источники, которые имеют отношение к термину, который ищет читатель.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
ru: Предложите посетителям расширить поиск, включив в него более широкие/узкие/связанные термины.

en: Suggested by
ru: Предложено

en: Suggested by - on
ru: Предложено  - на

en: Suggested by:
ru: Предложено кем:

en: Suggested by:
ru: Предложено:

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
ru: Предложено: %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
ru: Предлагаемая дата с:

en: Suggested on
ru: Предложено для

en: Suggester category
ru: Категория рекомендатель

en: Suggestible
ru: Предлагаемый

en: Suggestion
ru: Предложение

en: Suggestion declined
ru: Предложение отклонено

en: Suggestion details
ru: Информация о предложении

en: Suggestion information
ru: Информацией о предложении…

en: Suggestion management
ru: Управление предложением

en: Suggestions
ru: Предложения

en: Suggestions management
ru: Управление предложениями

en: Suggestions management
ru: Управление предложениями

en: Suggestions pending approval:
ru: Предложения, ожидающие утверждения:

en: Summary
ru: Сводка

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
ru: Сведения о посетителе: %s %s (%s)

en: Summary:
ru: Сводка:

note: SCRIPT
en: Summer
ru: лето

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
ru: Воскресенье

note: SCRIPT
en: Sundays
ru: По воскресеньям

note: I
en: Superlibrarian patron
ru: Читатель-супербиблиотекарь

note: SCRIPT
en: Superscript
ru: Верхний индекс

en: Supplemental issue
ru: Дополнительный выпуск

en: Supplier metadata
ru: Метаданные поставщика

en: Supplier report
ru: Отчет поставщика

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
ru: Поддерживаемые сочетания клавиш

en: Surname
ru: Фамилия

en: Surname:
ru: Фамилия:

en: Surname:
ru: Фамилия:

en: Surveys
ru: обзоры

en: Suspend
ru: Приостановить

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
ru: Приостановить %s

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
ru: Приостановить все резервирования

en: Suspend?
ru: Приостановить?

en: Suspension
ru: Отстранение

en: Suspension charging interval
ru: Интервал приостановки начисления

en: Suspension in days (day)
ru: Дни до приостановления

en: Svenska (Swedish)
ru: Svenska (шведский язык)

note: A
en: Switch languages
ru: Сменить языки

en: Switch to advanced editor
ru: Переключиться на расширенный редактор

en: Switch to basic editor
ru: Переключиться на основной редактор

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
ru: Переключение в полноэкранный режим или обратно

en: Switching to dom indexing
ru: Переход на индексирование dom

en: Symbol
ru: Знак

en: Symbol:
ru: Знак:

note: SCRIPT
en: Symbols
ru: Символы

en: Synchronize
ru: Синхронизировать

note: A
en: Syndetics cover image
ru: Обложка Syndetics

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
ru: Обложка с сайта Syndetics (<a href='%s'>посмотреть исходное изображение</a>)

en: Syntax
ru: Синтаксис

en: Syntax:
ru: Синтаксис:

en: System
ru: Система

note: SCRIPT
en: System Font
ru: Системный шрифт

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
ru: Системная настройка '%s' - '%s', но файл '%s' отсутствует.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
ru: Системные настройки '%s' должны быть '0' или '1', но установлено %s'%s'%sNULL%s.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
ru: Системная настройка 'AnonSuggestions' установлена, но настройка AnonymousPatron установлена неправильно. Установите действительный ID читателя borrower number, если хотите, чтобы эта функция работала правильно.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
ru: Системная настройка 'AnonSuggestions' установлена, но настройка AnonymousPatron установлена на '0'. Установите действительный ID читателя borrower number, если хотите, чтобы эта функция работала правильно.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
ru: Системная настройка 'EasyAnalyticalRecords' установлена, но настройка UseControlNumber установлена на 'Использовать'. Установите для него значение 'Не использовать', иначе ссылки 'Показать аналитику' в служебном интерфейсе и ЭК будут повреждены.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
ru: Системная настройка KohaAdminEmailAddress не содержит действительного адреса e-mail. Электронные письма отправляться не будут.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
ru: Системная настройка 'OPACPrivacy' установлена, но значение AnonymousPatron установлено на '0'. Установите действительный номер читателя, иначе возврат будет недоступен.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
ru: Системная настройка 'OpacHiddenItems' выдает предупреждение и может привести к неожиданному поведению: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
ru: Установлена системная настройка 'Псевдонимизация', но в файле $KOHA_CONF нет записи 'bcrypt_settings'.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
ru: Системная настройка 'RESTOAuth2ClientCredentials' установлена, но требуемая зависимость Net::OAuth2::AuthorizationServer отсутствует. Функция отключена.

en: System preference 'RequireChoosingExistingAuthority' is disabled, but needs 'AutoCreateAuthorites' enabled. Otherwise catalogers can add headings that will not be linked to authorities.
ru: Системная настройка 'RequireChoosingExistingAuthority' отключена, но необходимо включить 'AutoCreateAuthorites'. Иначе каталогизаторы могут добавлять заголовки, которые не будут связаны с авторитетными источниками.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
ru: Системная настройка 'StatisticsFields' содержит имена полей, не принадлежащих таблице базы данных экземпляров: %s

note: INPUT type=text name=searchfield
en: System preference search
ru: Поиск системных настроек

en: System preferences
ru: Параметры системы

en: System preferences
ru: Параметры системы

en: System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Системные настройки &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

note: %1$s:  searchfield | html
en: System preferences matching: %s
ru: Искать системный параметр: %s

en: TOC
ru: Содержание

en: TOTAL
ru: ИТОГО

en: TOTAL (all results)
ru: ИТОГО (все результаты)

en: Tab separated text
ru: Текст, отделенный знаками табуляции

en: Tab separated text (.csv)
ru: Текст, отделенный знаками табуляции (.csv)

en: Tab:
ru: Закладка:

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
ru: Вкладка:%s

note: SCRIPT
en: Table
ru: Таблица

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
ru: Id таблицы: %s

note: SCRIPT
en: Table of Contents
ru: Таблица содержания

note: TH
en: Table of contents
ru: Таблица содержания

en: Table of contents:
ru: Таблица содержания:

note: SCRIPT
en: Table properties
ru: Свойства таблицы

en: Table settings
ru: Настройки таблицы

en: Table settings
ru: Настройки таблицы

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Настройки таблицы &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: TableDnD plug-in for jQuery
ru: Плагин TableDnD для jQuery

en: Tabs in use
ru: Используются вкладки

en: Tabular
ru: Табличный

en: Tabulation (\t)
ru: Табуляция (\t)

en: Tag
ru: Признак

note: SCRIPT
en: Tag
ru: Метка

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
ru: Структура подполя для признака «%s»

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
ru: Структура подполя для признака %s

note: SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
ru: Поле %s подполе %s %s на вкладке %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
ru: Структура подполя для признака «%s»

en: Tag deleted
ru: Признак удалён

note: A
en: Tag editor
ru: Редактор метки

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
ru: Метка не имеет подполей

en: Tag:
ru: Метка:

en: Tag:
ru: Признак:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
ru: Признак: %s

en: Tagged with:
ru: С тегами:

en: Tags
ru: Метки

en: Tags
ru: Метки

en: Tags pending approval
ru: Метки в ожидании утверждения

en: Tags:
ru: Метки:

en: Take patron photo
ru: Установить фото читателя

en: Take photo
ru: Сделать фото

en: Tamil, France
ru: Tamil, Франция

en: Target
ru: Цель

en: Target (database) record check field
ru: Поле проверки целевой (базы данных) записи

en: Task scheduler
ru: Планировщик задач

en: Task scheduler
ru: Планировщик задач

en: Task scheduler &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Планирование задач &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Tax number registered:
ru: Зарегистрирован ИНН:

en: Tax number registered:
ru: Зарегистрирован идентификационный номер налогоплательщика:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
ru: Налоговая ставка не определена в системных настройках!

en: Tax rate:
ru: Налоговая ставка:

en: Technical reports
ru: технические отчёты

en: Template
ru: Шаблон

en: Template ID
ru: ID шаблона

en: Template ID:
ru: ID шаблона:

en: Template Toolkit error:
ru: Ошибка набора шаблонов:

en: Template code:
ru: Код шаблона:

en: Template description:
ru: Описание шаблона:

en: Template name
ru: Название шаблона

en: Template name:
ru: Название шаблона:

en: Template name:
ru: Название шаблона:

en: Template:
ru: Шаблон:

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Temporary
ru: Временный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
ru: Временная директория для загрузок не определена

en: Term
ru: Термин

en: Term/Phrase
ru: Термин/фраза

en: Term:
ru: Термин:

en: Terms summary
ru: Сводка по терминам

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
ru: Термины, которые будут использоваться в модуле Резервирование курса. Введите условия, которые будут отображаться в раскрывающемся меню при настройке Резервирования курса. (Например: Весна, Лето, Зима, Осень).

en: Test
ru: Проверка

en: Test pattern
ru: Протестировать шаблон

en: Test prediction pattern
ru: Проверить предполагаемую схема

en: Test run: Do not remove any patrons.
ru: Тестовый запуск: Не удалять каких-либо читателей

en: Test the regular expressions:
ru: Проверьте регулярные выражения:

en: Tested
ru: Верифицировано

en: Text
ru: Текст

en: Text (TSV)
ru: Текст (TSV)

en: Text alignment:
ru: Выравнивание текста:

note: SCRIPT
en: Text color
ru: Цвет текста

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Text fields
ru: Текстовые поля

en: Text for OPAC:
ru: Текст для электронного каталога:

en: Text for librarian:
ru: Текст для библиотекаря:

en: Text for librarians:
ru: Текст для библиотекарей:

en: Text for opac:
ru: Текст для ЭК:

en: Text justification:
ru: Выравнивание текста:

note: SCRIPT
en: Text to display
ru: Текст для отображения

en: Text, URL, or barcode, etc:
ru: Текст, URL или штрих-код:

en: Text:
ru: Текст:

en: Textarea
ru: Текст

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
ru: Такого бюджета не существует! Для продолжения выберите бюджет.

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
ru: %s последних выпусков, связанных с данной подпиской:

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
ru: Параметр %s не подключен. Необходимо подключить параметр, чтобы включить эту функцию.

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
ru: Параметр %s не задан. Необходимо задать параметр, чтобы правила вступили в силу.

note: %1$s:  unit.branchcode || 'branchcode=default' | html %2$s:  unit.categorycode || 'categorycode=default' | html %3$s:  unit.itemtype || 'itemtype=default' | html %4$s:  unit.rule_value | html
en: The %s, %s, %sissuingrule will fallback to 'days' for 'lengthunit' as it is incorrectly defined as %s.
ru: Правило %s, %s, %sissuingrule будет заменено на «дни» для «lengthunit», поскольку оно неверно определено как %s.

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
ru:   &lt;use_zebra_facets&gt; запись отсутствует в вашем файле конфигурации. Возврат к устаревшему расчету фасетов.

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
ru: &lt;zebra_auth_index_mode&gt; запись установлена на 'grs1', которое больше не поддерживается. Вместо этого используйте DOM. Чтобы переключиться, следуйте этой странице wiki:

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
ru:  &lt;zebra_bib_index_mode&gt; запись установлена на 'grs1', которое больше не поддерживается. Вместо этого используйте DOM. Чтобы переключиться, следуйте этой странице wiki:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
ru: 2 следующие поля доступны для Вашего собственного использования.  Они могут быть полезны для целей статистики.

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
ru: Системная настройка AnonymousPatron не определена. Вы все равно можете использовать эту функцию, но NULL будет использоваться для обновления истории книговыдачи.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
ru: Разрешение Anyone не имеет фактического влияния, пока этот список является строго личным.

en: The Bridge Material Type Icon Set
ru: Набор пиктограмм для типов материалов «The Bridge Material Type Icon Set»

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
ru: Набор пиктограмм для типов материалов «The Bridge Material Type Icon Set» распространяется на условиях лицензии

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
ru: Модуль МБА включен, но в koha-conf.xml не определен блок 'branch'. Вы должны определить этот блок перед использованием.

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
ru: Модуль МБА включен, но в koha-conf.xml не определен 'partner_code'. Возвращение к жестко запрограммированным "ILLLIBS".

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
ru: Модуль МБА включен, но настроенный 'partner_code' (%s) не определен в системе.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
ru: Модуль МБА включен, но серверные модули недоступны.

en: The Koha Community would like to dedicate the release of Koha 22.11 to Rosalie Blake.
ru: Сообщество Koha посвящает выпуск Koha 22.11 Розали Блейк.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
ru: Модуль Koha::Logger не может быть инициирован (проверьте журнал).

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
ru: Базу знаний Mana можно использовать для импорта шаблонов подписок, представленных другими библиотеками, и сэкономить вам дополнительную работу. Попросите системного администратора настроить эту службу и завершить настройку или удалите это сообщение, отключив системные настройки

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
ru: Функция базы знаний Mana включена, но не настроена.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
ru: Разрешение только для персонала не имеет фактического действия, пока этот список является строго закрытым.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
ru: Введенный вами URL-адрес выглядит как адрес e-mail. Вы хотите добавить необходимый префикс mailto: ?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
ru: Введенный вами URL-адрес выглядит как внешняя ссылка. Вы хотите добавить необходимый префикс http:\/\/?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
ru: Введенный вами URL-адрес выглядит как внешняя ссылка. Вы хотите добавить необходимый префикс http:\/\/?

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
ru:  активная денежная единица должна иметь курс 1.0

en: The alternative email is invalid.
ru: Альтернативный адрес электронной почты недействителен.

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
ru: Сумма, полученная от читателя, превышает сумму оплаты.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
ru: Полученная сумма превышает задолженную оплату

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
ru: Идентификатор авторитетной записи %s не существует в базе данных.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
ru: Авторитетной записи, которую Вы запросили, не существует (%s).

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
ru: Категории авторитетного значения 'branches', 'itemtypes' и 'cn_source' недействительны, т.к. они используются внутри Koha.

en: The authorized value category (
ru: Категория списочного значения (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
ru: Системный параметр autoBarcode установлен на %s, и экземпляры с пустыми штрих-кодами будут иметь штрих-коды, созданные при сохранении в базе данных.

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
ru: Бэкэнд, на который вы пытались выполнить миграцию, еще не поддерживает миграции, попробуйте еще раз с альтернативной целью.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
ru: Штрих-код «%s» не найден.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
ru: Штрих-код не найден %s.

en: The barcode was not found:
ru: Штрих-код не найден:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
ru: Введенный вами штрих-код будет возрастать для каждого дополнительного экземпляра.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
ru: Дата начала отсутствует или недействительна.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
ru: Поля biblio.biblionumber и biblioitems.biblioitemnumber должны соответствовать подполю MARC,

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
ru: Библиограф. запись %s не удалена. Произошла ошибка во время удаления экземпляра (itemnumber %s).

note: %1$s:  m.biblio_id | html
en: The bibliographic record (%s) already exists in this package (
ru: Библиограф. запись (%s) в этом пакете уже существует (

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
ru: К библиографической записи для этого запроса уже присоединен экземпляр, вы собираетесь его выдать

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
ru: Библиографическая запись для этого запроса состоит из нескольких экземпляров, в ней должен быть только один. Исправьте это и попробуйте еще раз.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
ru: Штрих-код %s отсутствует в базе данных.

note: A
en: The budget is locked
ru: Бюджет заблокирован

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
ru: Бюджет заблокирован, создание денежных средств невозможно.

en: The bundle content was verified
ru: Содержимое комплекта проверено

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
ru: Корзина отправлена к: %s

en: The change to give is
ru: Сдача составляет

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
ru: Изменение вступит в силу немедленно.

en: The club you requested does not exist.
ru: Клуб, который Вы запросили, не существует.

note: SCRIPT
en: The code has been sent by email, please check your inbox.
ru: Код отправлен по электронной почте, проверьте свой почтовый ящик.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
ru: Столбец 'Поле Koha' показывает, что подполе связано с полем Koha.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
ru: Настроенная &lt;lockdir& gt; запись в вашем файле koha-conf.xml указывает на нечитаемую директорию (%s).

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
ru: Соответствующее подполе ДОЛЖНО находиться на вкладке -1 (игнорировать)

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
ru: Самовывоз недоступен для этой библиотеки.

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
ru: Текущие соответствия, которые вы видите на экране, будут удалены и заменены соответствиями из файла mappings.yaml.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
ru: Квота изображений базы данных в настоящее время позволяет одновременно хранить не более %s изображений. Пожалуйста, удалите одно или несколько изображений, чтобы освободить место в квоте.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
ru: База данных вернула ошибку при попытке удаления.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
ru: База данных вернула ошибку при попытке сохранения.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
ru: База данных вернула ошибку при удалении %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
ru: База данных вернула ошибку при удалении %s.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
ru: База данных вернула ошибку при сохранении %s %s.

en: The database returned the following error:
ru: База данных вернула следующую ошибку:

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
ru: Невозможно использовать структуру по умолчанию или структура не существует. Выберите другую структуру для объединения.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
ru: Директория загрузки указывает директорию на ftp-сайте, из которой загружаются расценки и счет-фактуры.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
ru: Срок возврата &quot;%s&quot; неверный

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
ru: Дата окончания отсутствует или недействительна.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
ru: Введенные пароли не совпадают

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
ru: Поле не может быть удалено. Проверьте журнал на наличие ошибок.

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
ru: Поле не может быть вставлено. Возможно, название уже существует?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
ru: Поле не может быть обновлено. Возможно, название уже существует?

en: The field has been deleted
ru: Поле было удалено

en: The field has been inserted
ru: Поле было вставлено

en: The field has been updated
ru: Поле было обновлено

en: The field itemnum MUST be mapped
ru: Поле itemnum ДОЛЖНО быть отображено

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
ru: Поля 'surname', 'branchcode', и 'categorycode'

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
ru: Используемый файл не имеет допустимый формат. Разрешены только csv и txt.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
ru: Файл будет импортирован в редактируемую таблицу для просмотра перед сохранением.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
ru: Штрафы по следующим экземплярам были оплачены, результаты продления указаны ниже: %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
ru: Первая строка в файле должна быть строкой заглавия, что перечисляет столбцы, которые Вы предоставляете в файле импорта.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
ru: Задержка первого уведомления должна быть меньше, чем второго, которая должна быть меньше, чем третьего, для

en: The following barcodes were found:
ru: Найдены следующие штрих-коды:

en: The following bibliographic records were added or updated:
ru: Следующие библиографические записи добавлены или обновлены:

en: The following error occurred while importing the database structure:
ru: При импорте структуры базы данных случилась следующая ошибка:

en: The following error was encountered:
ru: Произошла следующая ошибка:

en: The following errors have occurred:
ru: Следующие ошибки произошли:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
ru: Были обнаружены следующие ошибки. Исправьте их и отправьте еще раз:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
ru: Следующие поля введены неправильно. Пожалуйста, исправьте их.

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
ru: Следующие поля не заполнены:

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
ru: Следующие резервирования не были полностью выполнены. Пожалуйста, получите их и сделайте возвращение.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
ru: Следующие id существуют в обеих таблицах %s и %s:

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
ru: Следующие поля не заполнены:

en: The following invalid barcodes were skipped:
ru: Следующие недействительные штрих-коды были пропущены:

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
ru: Были пропущены следующие недопустимые штрих-коды:

en: The following itemnumbers were found:
ru: Найдены следующие номера экземпляров:

en: The following items were added or updated:
ru: Следующие экземпляры были добавлены или обновлены:

en: The following items were modified:
ru: Следующие экземпляры были изменены:

en: The following items were removed from all courses:
ru: Следующие экземпляры были удалены из всех курсов:

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
ru: Следующие поля не заполнены:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
ru: Следующие соответствия существуют для items.permanent_location, и их не должно быть.

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls')
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s
ru: Следующие запросы можно выполнить доступными экземплярами. %s

en: The following records could not be deleted:
ru: Не удалось удалить следующие записи:

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
ru: Следующие значения были использованы для отношений поручительство/поручитель, но не существуют в системной настройке 'borrowerRelationship':

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
ru: Не удалось отправить форму (неверный токен CSRF). Попробуйте вернуться, обновите страницу и повторите попытку.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
ru: Структура используется %s раз.

en: The generated notices are different!
ru: Сгенерированные уведомления разные!

en: The generated notices are exactly the same!
ru: Сгенерированные уведомления точно такие же!

en: The hold has been correctly cancelled.
ru: Резервирование было корректно отменено.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
ru: Резервирование размещено на уровне библ.записи. Невозможно определить экземпляр, который нужно отметить как утерянный.

en: The hold policies are applied based on the ReservesControlBranch system preference which is set to
ru: Правила применяются на основе системного параметра ReservesControlBranch, который установлен

en: The import id number
ru: id номер импорта

en: The included
ru: Включенный

en: The included OAI.xslt file by the
ru: Включенный файл OAI.xslt

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
ru: Счет-фактура, на которую ссылается этот id, не существует.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
ru: Экземпляр (%s) не существует.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
ru: Экземпляр (%s) был добавлен к списку.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
ru: Экземпляр (%s) не был добавлен к списку. Убедитесь, что он уже не в списке.

en: The item has been removed from the list.
ru: Эта единица удалена из списка.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
ru: Экземпляр не был возвращен из-за проблемы с конфигурацией в вашей системе. Вы должны попросить администратора посмотреть на

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
ru: Экземпляр успешно присоединен к %s.

en: The item has successfully been linked to
ru: Экземпляр успешно связан с записью:

en: The item or the patron does not exist.
ru: Экземпляр или читатель не существует.

en: The item was not found
ru: Экземпляр не найден

en: The item you select will be moved to the target record.
ru: Выбранный вами экземпляр будет перемещен в целевую запись.

en: The job has been cancelled before it finished.
ru: Задание было отменено до его завершения.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
ru: Задача поставлена в очередь! Она будет обработана в кратчайшие сроки.

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
ru: Метка поля, отображаемая при запуске отчета, например «Выберите библиотеку».

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
ru: Введенный код библиотеки содержит символы пробела. Удалите все пробелы из кода библиотеки

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
ru: Список отправлен к: %s

en: The log4perl config file cannot be opened.
ru: Файл конфигурации log4perl не может быть открыт.

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
ru: У выбранного менеджера недостаточно прав.

en: The merge was successful.
ru: Объединение прошло успешно.

en: The merging was successful.
ru: Объединение прошло успешно.

en: The new owner could not be found anymore.
ru: Не удалось найти нового владельца.

en: The notice has been correctly enqueued.
ru: Уведомление правильно поставлено в очередь.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
ru: Количество дней (%s) должно быть числом от 0 до 999.

en: The order could not be found.
ru: Заказ не найден.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
ru: Заказ был отменен, хотя один или несколько экземпляров могли не быть удалены.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
ru: Заказ был отменен, хотя запись не была удалена.

en: The order has been cancelled already.
ru: Заказ уже отменен.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
ru: Заказ был отменен, хотя один или несколько экземпляров не могли быть удалены.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
ru: Заказ был отменен, хотя запись не была удалена.

en: The order has been successfully canceled.
ru: Заказ был успешно отменен.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
ru: Заказ был успешно отменен %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
ru: Строка заказа, которую вы пытаетесь отменить, была создана из частичного поступления другой строки заказа, которая была удалена. Отмена невозможна.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
ru: Строка заказа, которую вы пытаетесь отменить, была создана из частичного поступления другой строки заказа, который уже получен. Попробуйте сначала отменить его и повторите попытку.

en: The original currency value will be copied
ru: Первоначальное значение денежной единицы будет скопировано

en: The original fund will be used
ru: Будет использованы первоначальные средства

en: The original internal note will be used
ru: Будет использовано исходное внутреннее примечание

en: The original statistic 1 will be used
ru: Будет использована исходная статистика 1

en: The original statistic 2 will be used
ru: Будет использована исходная статистика 2

en: The original vendor note will be used
ru: Будет использовано исходное примечание поставщика

note: %1$s:  m.package_id | html
en: The package #%s does not exist.
ru: Пакет #%s не существует.

en: The password was rejected by a plugin.
ru: Пароль был отклонен плагином.

en: The passwords entered do not match
ru: Введённые пароли не совпадают

en: The patron category you create will be used by the
ru: Созданный вами тип читателей будет использоваться

en: The patron does not have an email address defined.
ru: Не указан e-mail читателя.

en: The patron does not have waitings holds.
ru: У читателя нет ожидающих резервирований.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
ru: Читатель имеет долг в размере %s.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
ru: Читатель не создан, введенный пароль содержит пробелы

en: The patron has not been created the entered password was too short
ru: Читатель не создан, введенный пароль слишком короткий

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
ru: Читатель не создан, введенный пароль слишком слабый, он должен содержать хотя бы одну заглавную, строчную букву и одну цифру

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
ru: Читатель не создан! Номер читательского билета или Userid могут уже существовать.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
ru: У читателя есть неоплаченные начисления за резервирования, аренду и т.д. %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
ru: У читателя есть неоплаченные начисления за резервирования, аренду и т.д. %s.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
ru: Читатель, используемый для модуля самообслуживания в ЭК, не имеет разрешения self_check => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
ru: У читателя, используемого модуль самообслуживания в ЭК, слишком много разрешений. У них должен быть только self_check => self_checkout_module.

note: SPAN
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries
ru: Текущая категория читателя (%s) ограничена другими библиотеками

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
ru: Поручители читателя имеют общий долг в размере %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
ru: Поручители читателя и другие их поручительства в совокупности имеют долг %s.

en: The primary email is invalid.
ru: Основной адрес электронной почты недействителен.

en: The problem is that InnoDB does not keep auto_increment across SQL server restarts (it is only set in memory). So on server startup the auto_increment values are set to max(table.id)+1.
ru: Проблема заключается в том, что InnoDB не сохраняет auto_increment при перезапуске SQL сервера (он устанавливается только в памяти). Таким образом, при запуске сервера значения auto_increment устанавливаются на max(table.id)+1.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
ru: Программа загрузки цитат принимает стандартные файлы csv с двумя столбцами: "источник", "текст"

en: The record
ru: Запись

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
ru: Запись (%s) не существует.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
ru: Запись (%s) была добавлена в список.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
ru: Запись (%s) не была добавлена в список. Убедитесь, что она уже не в списке.

en: The record id
ru: id записи

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
ru: Записи, которую вы пытаетесь редактировать, не существует.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
ru: Запись, которую Вы запросили, не существует (%s).

en: The records have successfully been reindexed!
ru: Все записи успешно изменены!

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
ru: Отчет "%s" был сконвертирован.

en: The requested message cannot be displayed
ru: Запрошенное сообщение не может быть отображено

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
ru: Запрошенное уведомление НЕ было поставлено в очередь для доставки %s

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
ru: Запрошенное уведомление поставлено в очередь на доставку %s

en: The return policy is applied based on the CircControlReturnsBranch system preference which is set to
ru: Правила применяются на основе системного параметра CircControlReturnsBranch, для которого установлено значение

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
ru: Пользователь root koha в вашем файле KOHA_CONF (по умолчанию: kohaadmin) не является допустимым модератором тега. Эти действия регистрируются по ID читателя borrowernumber, поэтому модератор должен существовать в вашей таблице пользователей. Пожалуйста, авторизуйтесь как другой служебный пользователь, чтобы модерировать теги.

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
ru: Правила применяются от более конкретных к менее конкретным, начиная от первого найденного согласно следующему порядку:

en: The rules have been cloned.
ru: Правила сдублированы.

en: The same way, the longest match will take presedence over the shorter one, so '*teacher.university.com' will take presedence over '*.university.com' if the email is 'user@math.teacher.university.com'
ru: Самое длинное совпадение будет иметь приоритет над более коротким, таким образом '*teacher.university.com' будет иметь приоритет над '*.university.com' если электронная почта выглядит следующим образом 'user@math.teacher.university.com'

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
ru: Снимок экрана появится в этом поле.

en: The secondary email is invalid.
ru: Дополнительный адрес электронной почты недействителен.

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
ru: Выбранный шаблон (id=%s) не существует или не определено действие.

en: The subscription has linked issues
ru: Подписка имеет связанные выпуски

en: The subscription has linked items
ru: Подписка имеет связанные экземпляры

en: The subscription has not expired yet
ru: Подписка еще не истекла

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
ru: Предложение не было добавлено. Предложение с таким заглавием уже существует (

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
ru: Разрешения супер-библиотекаря исключают другие привилегии, так как включают их все.

en: The system preference
ru: Системные настройки

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
ru: Системная настройка %s могла быть переопределена этим значением одним или несколькими виртуальными хостами.

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
ru: Системные настройки OPACPrivacy установлены, а AnonymousPatron - нет! Исправьте это перед продолжением книговыдачи.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
ru: Системная настройка ProtectSuperlibrarianPrivileges включена

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
ru: Системная настройка ProtectSuperlibrarianPrivileges включена

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
ru: Перевод (id %s) был успешно удален

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
ru: Неполученные заказы из следующих средств будут перемещены

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
ru: Директория загрузки определяет директорию на ftp-сайте, в которую загружаются заказы.

en: The upload file appears to be empty.
ru: Кажется, загруженный файл пустой.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
ru: Загружаемый файл не является файлом kpz. Расширение не '.kpz'.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
ru: Выгружаемый файл не похож на zip-архив.  Расширение не *.zip.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
ru: Значение "%s" не поддерживается для соответствий

en: Theke Solutions, Argentina
ru: Theke Solutions, Аргентина

en: Themes
ru: Темы

en: Then start the installer again.
ru: Затем снова запустите установщик.

en: There are currently no checkout notes.
ru: В настоящее время нет примечаний к книговыдаче.

en: There are currently no problem reports.
ru: В настоящее время отчетов о проблемах нет.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
ru: В настоящее время нет доступных %s.

en: There are no EDI accounts.
ru: Нет EDI счетов.

en: There are no EDIFACT messages.
ru: Сообщения EDIFACT отсутствуют.

en: There are no SMS cellular providers defined.
ru: Не определены сотовые поставщики SMS.

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
ru: SMTP-серверы не определены.

en: There are no account credit types defined.
ru: Типы кредитов для счетов не определены.

en: There are no account debit types defined.
ru: Типы дебета для счетов не определены.

en: There are no additional contents.
ru: Без дополнительного содержания.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
ru: Не определено ни одного авторитетного значения для «%s»

note: SCRIPT
en: There are no baskets in this group
ru: В этой группе нет корзин

en: There are no cash registers defined.
ru: Кассовые аппараты не определены.

en: There are no cities defined.
ru: Населенные пункты не определены.

en: There are no collections currently defined.
ru: В настоящее время коллекции не определены.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
ru: С этим поставщиком нет договоров. %s

en: There are no defined actions for this template.
ru: Действия не определены для этого шаблона.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
ru: Шаблоны не определены. Пожалуйста, сначала создайте шаблон.

en: There are no desks defined.
ru: Кафедры книговыдачи не определены.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
ru: В этом клубе еще нет регистраций

en: There are no existing numbering patterns.
ru: Нет существующих шаблонов нумерации.

en: There are no holds on this title.
ru: Для данного заглавия нет резервирований.

note: SCRIPT
en: There are no identity provider domains defined.
ru: Домены SMTP-сервера не определены.

note: SCRIPT
en: There are no identity providers defined.
ru: Домены SMTP-сервера не определены.

en: There are no images for this item.
ru: Нет изображений для этого экземпляра.

en: There are no images for this record.
ru: Нет изображений для этой записи.

en: There are no item search fields defined.
ru: Не определены поля для поиска экземпляров.

en: There are no items assigned to this rota.
ru: В это расписание не входят никакие экземпляры.

en: There are no items in this batch yet
ru: В этом пакете еще нет экземпляров

en: There are no items in this collection.
ru: В этой коллекции нет экземпляров.

en: There are no itemtypes defined
ru: Классы экземпляров не определены

en: There are no late orders.
ru: Нет задержанных заказов.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
ru: Библиотеки не определены.

en: There are no libraries defined.
ru: Библиотеки не определены.

en: There are no library EANs.
ru: Нет библиотечных EAN.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
ru: Для этого места больше нет доступных самовывозов. Пожалуйста, выберите другой.

en: There are no notices for this library.
ru: Нет уведомлений для этой библиотеки.

en: There are no notices.
ru: Уведомлений нет.

en: There are no open baskets for this vendor.
ru: Нет открытых корзин заказов для этого поставщика.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
ru: На сегодня нет просроченных платежей%s в выбранном местоположении%s.

en: There are no overdues matching your search.
ru: По вашему запросу нет просроченных платежей.

en: There are no overdues.
ru: Просрочек нет.

en: There are no patron categories defined.
ru: Типы читателей не определены.

en: There are no patron lists.
ru: Списков читателей нет.

en: There are no patrons in this batch yet
ru: В этом пакете еще нет читателей

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
ru: Нет читателей, подписанных на это уведомление о подписке на сериальные издания.

en: There are no patrons waiting outside.
ru: Нет ожидающих читателей.

en: There are no pending discharge requests.
ru: Нет ожидающих запросов на оформление справки об отсутствии задолженности.

en: There are no pending offline operations.
ru: Нет ожидающих оффлайн операций.

en: There are no pending patron modifications.
ru: Карточек, ожидаемых редактирования от читателей, больше нет.

en: There are no pickups staged and ready.
ru: Нет подготовленных самовывозов.

en: There are no pickups to be staged.
ru: Нет самовывозов к подготовке.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
ru: Цитаты не определены.

en: There are no quotes defined.
ru: Цитаты не определены.

en: There are no recalls to pull.
ru: Запросов нет.

en: There are no recalls to show.
ru: Запросов нет.

en: There are no recorded logs for this request
ru: Нет записей для данного запроса

en: There are no rotas with stages assigned
ru: Нет расписаний с назначенными этапами

en: There are no rules defined.
ru: Правила не определены.

en: There are no saved definitions.
ru: Нет сохраненных определений.

en: There are no saved matching rules.
ru: Нет сохраненных правил соответствия.

en: There are no saved patron attribute types.
ru: Нет сохранённых видов атрибутов посетителей.

en: There are no saved reports.
ru: Еще нет сохраненных отчётов.

en: There are no search filters defined.
ru: Поисковые фильтры не определены.

en: There are no sets defined.
ru: Наборы не определены.

en: There are no statistics for this patron.
ru: Статистика читателя не найдена.

en: There are no titles tagged with the term
ru: Нет заглавий, помеченных термином

note: SCRIPT
en: There are no ungrouped baskets
ru: Все корзины сгруппированы

en: There are no unreceived orders for this budget.
ru: Все заказы из этого бюджета получены

en: There are no waiting holds for this patron at this library.
ru: У читателя нет ожидающих резервирований в этой библиотеке.

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
ru: Ошибка при попытке подключения к брокеру сообщений (RabbitMQ), проверьте файлы журнала Koha.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
ru: Ошибка в этой библиографической записи, вид может быть ухудшен.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
ru: Этот экземпляр зарезервирован на уровне экземпляра (приоритет = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
ru: Есть еще один профиль с таким именем.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
ru: Имеется более чем 1 MARC метка, связанная с вкладкой экземпляров (10) : %s

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
ru: В файле настроек отсутствует запись 'log4perl_conf

en: There is no age for this rule.
ru: Для этого правила не существует возрастных ограничений.

en: There is no defined frequency.
ru: Периодичность не определена.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
ru: Нет соответствия для индекса %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
ru: Нет минимального или максимального количества символов. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
ru: В вашей системе нет шаблона уведомления с кодом CANCEL_HOLD_ON_LOST.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
ru: В системе нет шаблона уведомления с кодом ACQORDER.

en: There is no order for this bibliographic record.
ru: Нет заказов для этой библиографической записи.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
ru: Нет сообщений, которые были отправлены читателю.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
ru: 1 штрих-код содержит как минимум один непечатаемый символ.

en: There was 1 barcode that was too long.
ru: Один слишком длинный штрих-код.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
ru: При книговыдаче этого экземпляра возникла проблема, проверьте, нет ли проблем с

en: There was a problem rejecting the cancellation request. Cannot reject an already completed cancellation request.
ru: Не удалось отклонить запрос на отмену. Невозможно отклонить уже выполненный запрос на отмену.

en: There was a problem with your form submission
ru: При отправке формы возникла проблема

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
ru: Возникла проблема, проверьте журналы

en: There was an error authenticating to external identity provider
ru: При подключении к SMTP-серверу произошла ошибка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was an error during saving:
ru: Во время сохранения произошла ошибка:

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
ru: Произошла ошибка при поиске аналитических записей, подробности в журнале.

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
ru: При генерации изображения штрих-кода произошла ошибка

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
ru: Произошла неизвестная ошибка при создании изображения штрих-кода. Убедитесь, что штрих-код соответствует типу штрих-кода.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
ru: %s штрих-кодов содержат как минимум один непечатаемый символ.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
ru: %s слишком длинных штрих-кодов .

en: There were no unreceived orders for this fund.
ru: Неполученных заказов для этих средств нет.

en: There were problems with your submission
ru: Возникли проблемы с отправкой

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
ru: Следовательно, объединяемая запись не была удалена.

en: Thesaurus:
ru: Тезаурус:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
ru: Они отключены для ВСЕХ библиотек. Чтобы изменить эти настройки, выберите библиотеку "По умолчанию".

en: These are disabled for the current library.
ru: Они отключены для текущей библиотеки.

en: These are enabled.
ru: Они включены.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
ru: Эти поля по умолчанию свернуты в соответствии с настройкой системы CollapseFieldsPatronAddForm

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
ru: Найденные поля: %s

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
ru: Эти поля будут использоваться при создании клубов на основе данного шаблона.

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
ru: Эти поля будут использоваться при регистрации читателя в клубе на основе этого шаблона.

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
ru: Эти экземпляры имеют коэффициент резервирования &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
ru: Эти читатели будут навсегда удалены из базы данных и не могут быть восстановлены.

en: Theses
ru: тезисы

en: They are in a patron category of type staff.
ru: Они являются сотрудниками.

en: They are the guarantor to another patron.
ru: Они являются поручителем другого читателя.

en: They have a non-zero account balance.
ru: Они имеют положительный баланс счета.

en: They have items currently checked out.
ru: Они имеют в настоящее время выданные экземпляры.

en: They have permissions assigned to them.
ru: Им назначены разрешения.

note: SCRIPT
en: Third
ru: Третье

en: This CSV profile already exists
ru: Профиль CSV уже существует

en: This account has been locked!
ru: Эта учетная запись заблокирована!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
ru: Это действие нельзя отменить. Вы хотите продолжить?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
ru: Этот атрибут будет применяться только к типу читателя %s

en: This authority type cannot be deleted
ru: Этот тип авторитетного источника нельзя удалить

en: This authorized value category already exists.
ru: Категория авторитетного источника уже существует.

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
ru: К этому бюджету присоединены средства. Вы должны удалить все присоединенные средства, прежде чем сможете удалить этот бюджет.

en: This cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
ru: Эта категория используется %s раз

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
ru: В этой диаграмме будут использоваться только видимые строки, нажмите 'Получить все данные', чтобы отобразить полный отчет

en: This city already exists.
ru: Населенный пункт уже существует.

en: This configuration differs for each protocol.
ru: Данная настройка разная для каждого протокола.

en: This course already has this item on reserve.
ru: Этот курс уже имеет этот экземпляр на резервировании.

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
ru: Денежная единица используется %s заказами.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
ru: Денежная единица используется %s поставщиками.

en: This desk already exists
ru: Кафедра выдачи уже существует

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
ru: Эта функция позволяет получать и обмениваться данными (шаблонами подписок и отчетами) с другими библиотеками Koha.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
ru: Эта функция дает разработчикам Koha ценную информацию о том, как используется Koha, и помогает принимать решения во время цикла разработки

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
ru: Эта плата взимается при книговыдаче/продлении за каждый день между датой книговыдачи/продления и датой возврата для выдач, указанных в днях.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
ru: Эта плата взимается при книговыдаче/продлении за каждый час между датой книговыдачи/продления и датой возврата для выдач, указанных в часах.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
ru: Эта плата взимается один раз при книговыдаче/продлении экземпляра.

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
ru: Это поле нельзя изменить из модуля книговыдачи.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
ru: Это поле является обязательным

note: SCRIPT
en: This field is required.
ru: Это поле является обязательным.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
ru: Этот файл уже существует (в этой категории)

en: This framework cannot be deleted
ru: Эту структуру нельзя удалить

en: This framework code already exists.
ru: Код структуры уже существует.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
ru: Эта периодичность все еще используется %s подписками . Вы все еще хотите ее удалить?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
ru: Этот код средств не существует в целевом бюджете.

note: A
en: This fund has sub funds.
ru: В этом фонде денежных средств есть подфонды.

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
ru: В этом фонде денежных средств есть подфонды. Его нельзя удалить.

en: This invoice has no files attached.
ru: К этой счет-фактуре не присоединены файлы.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
ru: Этот номер счет-фактуры уже использовался. Вы хотели бы получить по существующей счет-фактуре?

en: This is a serial subscription
ru: Это подписка сериального издания

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
ru: Это не рекомендуется при изменении очень большого количества сроков ожидания.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
ru: Это анонимный читатель, поэтому история книговыдачи не отображается. Чтобы получить список анонимных операций, запустите отчет.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
ru: Это анонимный читатель, поэтому история резервирований не отображается.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
ru: Команда, которая отвечает за следующий выпуск Koha и текущее обслуживание установленной версии Koha. Следующая команда будет избрана после

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
ru: Команда, которая отвечала за первоначальный выпуск текущей установленной версии Koha.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
ru: Этот экземпляр принадлежит %s и не может быть выдан из этого местоположения.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=InBundle.biblio %2$s:  InBundle.barcode | html
en: This item belongs to a bundle: %s - %s
ru: Этот экземпляр относится к: %s - %s

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
ru: Этот экземпляр не подлежит продлению, это внутренняя выдача

en: This item cannot be checked out out as there is no bibliographic record associated with it
ru: Экземпляр не может быть выдан, так как с ним не связана библиографическая запись

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
ru: Этот экземпляр нельзя удалить. Он выдан

en: This item has been claimed as returned by:
ru: Этот экземпляр был заявлен как возвращенный:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
ru: Этот экземпляр был утерян со статусом "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
ru: Этот экземпляр был утерян со статусом "%s". %s Выдать в любом случае? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
ru: Этот экземпляр был утерян со статусом "%s."

en: This item has been recalled.
ru: Экземпляр был запрошен.

en: This item has previously been checked out to this patron.
ru: Этот экземпляр ранее уже был выдан этому читателю.

en: This item is already on this rota
ru: Этот экземпляр уже в этом расписании

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
ru: Этот экземпляр выдан другому читателя. %s Выполнить возврат и выдать? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
ru: Этот экземпляр в настоящее время уже выдан этому читателю. Продлить?

en: This item is not checked out.
ru: Экземпляр не выдан.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
ru: Этот экземпляр зарезервирован и обрабатывается для другого читателя.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
ru: Этот экземпляр зарезервирован и перемещается другому читателю.

en: This item is on hold for another patron.
ru: Этот экземпляр находится на резервировании для другого читателя

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
ru: Этот экземпляр зарезервирован другим читателем. Резервирование будет замещено, но не отменено.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
ru: Этот экземпляр зарезервирован для получения %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
ru: Этот экземпляр зарезервирован для получения в вашей библиотеке

en: This item is part of a rotating collection.
ru: Этот экземпляр является частью перемещаемой коллекции.

en: This item is waiting for another patron.
ru: Этот экземпляр находится в ожидании для другого читателя.

en: This item must be checked in at following library:
ru: Этот экземпляр необходимо вернуть в следующую библиотеку:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
ru: Этот экземпляр необходимо вернуть в %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
ru: Этот экземпляр обычно не может быть зарезервирован за исключением читателей из %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
ru: Этот экземпляр обычно не может быть зарезервирован.

en: This item type already exists
ru: Класс экземпляра уже существует

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
ru: Эта библиотека не может быть удалена. Она используется читателями или экземплярами

en: This library does not exist.
ru: Эта библиотека не существует.

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
ru: Список содержит %s названий

en: This list does not exist.
ru: Этот список не существует.

en: This member has no email
ru: Этот посетитель не имеет электронной почты

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
ru: это сообщение появится на странице аккаунта посетителя в ЭК

en: This message displays when checking out to this patron
ru: это сообщение отображается при выдаче этом посетителю

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
ru: Это сообщение могло быть вызвано одной из следующих причин:

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
ru: Этот заказ нельзя редактировать, корзина заказов закрыта.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
ru: Этот заказ был востребован %s раз. На %s%s%s, %s%s

en: This page does not exist.
ru: Эта страница не существует.

en: This patron already has a scheduled pickup for this library.
ru: Читатель уже зарезервировал получение в этой библиотеке.

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
ru: Этот читатель не может получить этот экземпляр в соответствии с правилами книговыдачи.

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
ru: Этого читателя нельзя удалить, если он установлен как AnonymousPatron в системных настройках.

en: This patron category already exists
ru: Категория читателя уже существует

en: This patron category already exists.
ru: Категория читателя уже существует.

en: This patron does not exist.
ru: Этот читатель не существует.

en: This patron does not have waiting holds.
ru: У этого читателя нет ожидающих резервирований.

en: This patron has no circulation history.
ru: У читателя нет истории книговыдачи.

en: This patron has no files attached.
ru: У этого посетителя нет присоединенных файлов.

en: This patron has no holds history.
ru: У читателя нет истории резервирований.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
ru: Этот читатель не отправил никаких предложений о покупке

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
ru: Этот читатель запросил историю книговыдачи при возврате будучи анонимным, но системная настройка AnonymousPatron пуста или некорректна.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
ru: Этот читатель установил правила конфиденциальности - не сохранять историю книговыдачи.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
ru: Этот читатель из другой библиотеки (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
ru: Этот читатель из другой библиотеки (%s).

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
ru: Теперь разрешения этого читателя будут сброшены для включения только супербиблиотекаря.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
ru: Этот шаблон все еще используется %s подписками. Вы все еще хотите его удалить?

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
ru: Это разрешение дает доступ ко всем областям. Если выбрано, то нельзя выбрать определенные дополнительные разрешения.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
ru: Эта запись не может быть удалена, по крайней мере один экземпляр в настоящее время выдан.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
ru: Эта запись не может быть передана в расширенный редактор. Продолжить?

note: A
en: This record has no items
ru: У этой записи нет экземпляров

en: This record is in use
ru: Эта запись используется

en: This record is used
ru: Эта запись используется

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
ru: Эта запись используется: %s (разы)

en: This report could not be imported. Please try again later.
ru: Этот отчет не может быть импортирован. Пожалуйста, попробуйте позже.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
ru: Об этом ресурсе сообщалось более %s раз, будьте осторожны!

en: This rota has no stages.
ru: У этого расписания нет этапов.

en: This sale
ru: Эта распродажа

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
ru: На этом экране показаны подполя, связанные с выбранной меткой. Вы можете редактировать подполя или добавлять новые, нажав на редактирование.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
ru: Этот сценарий не может создать/писать в необходимой временной папке.

en: This stage contains the following item(s):
ru: Этот этап содержит следующие экземпляры:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
ru: Это подполе будет удалено

note: A
en: This subscription depends on another supplier
ru: Эта подписка зависит от другого поставщика

en: This subscription is closed.
ru: Эту подписку закрыто.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
ru: Этот инструмент позволяет удалять читателей и анонимизировать историю книговыдачи. Для удаления читателей можно использовать любую комбинацию ограничений. Читатели не будут удалены, если они соответствуют одному или нескольким из следующих условий:

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
ru: Это значение будет заполнено %s подполем выбранной библ.записи. %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
ru: У поставщика не выбран контакт для отправки заказов или отсутствует адрес электронной почты.

en: This vendor has no email
ru: У этого поставщика нет e-mail

en: This vendor has no email defined for late issues.
ru: У этого поставщика нет e-mail для задержанных выпусков.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
ru: Это будет название, под которым вы будете ссылаться на это изображение в редакторе макета читательского билета.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
ru: Это удалит %sвсе%sвыбранные%s экземпляры.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
ru: Это удалит токен Mana KB из Koha. Вы хотите продолжить?

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
ru: Это удалит исключения внутри заданного диапазона. Будьте осторожны с диапазоном ваших пределов; если он слишком большой, вы можете замедлить Koha.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
ru: Это удалит только правила повторяющихся выходных дней. Повторяющиеся выходные дни будут удалены, но не исключения.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
ru: Это удалит только правила для отдельных выходных дней. Повторяющиеся выходные дни и исключения не удаляются.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
ru: Это удалит это правило выходного дня. Если это повторяющийся выходной день, эта опция проверяет возможные исключения. Если существует исключение, эта опция удалит исключение и установит дату как обычный выходной.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
ru: Это позволит найти макросы, хранящиеся в браузере, сохранить их в базе данных и удалить их из браузера. Продолжить?

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
ru: Это сохранит изменения в названиях и описаниях выходных дней. Если информация о повторяющемся выходном дне изменяется, это влияет на все даты, в которые выходной день повторяется.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
ru: Этот день и месяц будут использоваться в качестве ориентира, чтобы сделать его выходным днем. С помощью этой опции вы можете повторять это правило каждый год. Например, выбор 1 августа сделает 1 августа выходным днем каждого года.

en: Those items won't be deleted
ru: Эти экземпляры не будут удалены

note: SCRIPT
en: Threshold missing
ru: Порог отсутствует

note: IMG
en: Thumbnail
ru: Эскиз

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
ru: Четверг

note: SCRIPT
en: Thursdays
ru: По четвергам

en: Time based: Yes
ru: По времени: Да

en: Time created
ru: Время создания

en: Time zone:
ru: Часовой пояс:

en: Time:
ru: Время:

en: Timeout
ru: Максимальное время ожидания

en: Timeout (seconds):
ru: Время ожидания (секунды):

en: Timeout (secs)
ru: Время ожидания (сек.)

en: Timeout:
ru: Максимальное время ожидания:

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
ru: Время в 24-часовом формате (00:00-23:59).

en: TinyMCE WYSIWYG editor
ru: TinyMCE WYSIWYG редактор

en: TinyMCE WYSIWYG editor v5.9.2
ru: Редактор TinyMCE WYSIWYG v5.9.2

en: Title
ru: Заглавие

en: Title
ru: Заглавие

en: Title (A-Z)
ru: Заглавие (по алфавиту)

en: Title (Z-A)
ru: Заглавие (возвратно по алфавиту)

en: Title (any):
ru: Заглавие (любое):

en: Title (uniform):
ru: Заглавие (типовое):

note: SCRIPT
en: Title Case
ru: Заглавные буквы

en: Title already in use.
ru: Заглавие уже используется.

en: Title and author
ru: Заглавие и автор

en: Title phrase
ru: Заглавие как фраза

en: Title search
ru: Поиск по заглавию

en: Title:
ru: Заглавие:

en: Title:
ru: Заглавие:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
ru: Заглавие: %s

en: Titles
ru: Заглавия

en: Titles tagged with the term
ru: Заголовки, помеченные термином

en: To
ru: к

en: To
ru:  к

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
ru: Кому %s

en: To a file:
ru: В файл:

en: To a file:
ru: в файл:

en: To add another library and for more settings, go to:
ru: Чтобы добавить еще одну библиотеку и для дополнительных настроек перейдите по:

en: To add another patron category and for more settings go to:
ru: Чтобы добавить другой тип читателя и для дополнительных настроек, перейдите по:

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
ru: Чтобы добавить запись вручную, укажите следующие данные в приложении на своем телефоне.

en: To authid:
ru: До authid:

en: To be staged
ru: Подготовить

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
ru: Подготовить всего (%s)

en: To biblionumber:
ru: До biblionumber:

en: To call number:
ru: До расстановочного шифра:

en: To create another item type later and for more settings go to:
ru: Чтобы создать другой класс экземпляра позже и для дополнительных настроек перейдите по:

en: To create another patron, go to:
ru: Чтобы создать другого читателя, перейдите:

en: To create circulation rule, go to:
ru: Чтобы создать правило книговыдачи, перейдите:

en: To date:
ru: До даты:

en: To edit patron permissions, go to:
ru: Чтобы редактировать разрешения для читателя, перейдите:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
ru: Для включения плагинов Koha необходимо установить флаг enable_plugins в конфигурационном файле Koha

en: To enable the export of selected items,
ru: Чтобы включить экспорт выбранных экземпляров,

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
ru: Чтобы включить экспорт выбранных экземпляров, ваш администратор должен создать профиль CSV типа "SQL" с опцией использования "Экспорт утерянных экземпляров в отчет".

en: To item call number:
ru: До расстановочного шифра экземпляра:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
ru: Чтобы узнать, как избежать этой проблемы, см. соответствующую wiki страницу:

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
ru: Чтобы изменить правило, создайте новое с теми же типом читателя и классом экземпляра.

en: To notify on receiving:
ru: Уведомить о получении:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
ru: Чтобы уведомить читателей о новых выпусках сериальных изданий, вам следует

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
ru: Чтобы открыть всплывающее окно, нажмите Shift + Enter

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
ru: Чтобы заменить изображение, удалите его, загрузите новый файл и дайте ему то же название.

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
ru: Обратитесь к администратору Koha, чтобы сообщить о неработающей ссылке или любой другой проблеме.

en: To screen in the browser:
ru: На экран в браузере:

en: To screen into the browser:
ru: на экран в браузере:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
ru: Чтобы обновить изображение для %s %s %s, выберите новый файл с изображением и нажмите 'Загрузить'.

en: To:
ru:  к:

en: To:
ru:  к:

note: SCRIPT
en: Today
ru: Сегодня

en: Today's checkins
ru: Возвращений сегодня

en: Today's checkouts
ru: Выдач сегодня

en: Today's notifications
ru: Уведомления за сегодня

en: Toggle Keyboard
ru: Переключить клавиатуру

note: I
en: Toggle set to lowest priority
ru: Переключить на самый низкий приоритет

note: SCRIPT
en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Too many checked out.
ru: Слишком много книговыдач.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
ru: Слишком много книговыдач. %s выдано, только %s разрешено.

en: Too many holds
ru: Слишком много резервирований

en: Too many holds for
ru: Слишком много резервирований для

en: Too many holds for this record:
ru: Слишком много резервирований для этой записи:

en: Too many holds:
ru: Слишком много резервирований:

en: Too many holds:
ru: Слишком много резервирований:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
ru: Слишком много экземпляров (%s) для отображения по отдельности.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
ru: Слишком много экземпляров (%s): Вы редактируете более %s экземпляров в пакете, экземпляры не будут отображаться.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
ru: Слишком много экземпляров (%s): Вы не можете редактировать более %s экземпляров в пакете.

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
ru: Слишком много экземпляров (%s): Вы отредактировали более %s экземпляров в пакете, экземпляры не будут отображаться.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
ru: Слишком много локальных книговыдач. %s локально выдано, только %s разрешено.

en: Tool plugins
ru: Плагины инструментов

en: Tools
ru: Инструменты

en: Tools
ru: Инструменты

en: Tools &rsaquo; Koha
ru: Инструменты &rsaquo; Koha

en: Tools home
ru: Инструменты

en: Tools tables
ru: Таблицы инструментов

note: SCRIPT
en: Top
ru: Верх

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
ru: Рейтинг %s наиболее выдаваемых единиц

en: Top lists
ru: Верхние места

en: Top page margin:
ru: Верхнее поле страницы:

en: Top text margin:
ru: Верхнее поле текста:

en: Topic expert
ru: Эксперт по тематике

en: Topics
ru: Рубрики

en: Total
ru: Итого

en: Total
ru: Итого

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
ru: Всего (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
ru: Всего (НДС %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
ru: Всего (НДС %s %%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
ru: Всего (НДС %s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
ru: Итого + корректировки + стоимость доставки (%s)

en: Total RRP
ru: Итого Реком.розн.цена

en: Total amount outstanding:
ru: Всего к оплате:

en: Total amount outstanding:
ru: Всего к оплате:

en: Total amount payable:
ru: Общая сумма к оплате:

en: Total amount:
ru: Общая сумма:

en: Total article requests
ru: Всего запросов статей

en: Total available
ru: Всего доступно

en: Total bankable:
ru: Итого к учету:

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
ru: Итого к учету: %s

en: Total checkouts
ru: Выдач всего

en: Total checkouts as of yesterday
ru: Всего выдач по состоянию на вчера

en: Total checkouts:
ru: Всего выдач:

en: Total cost
ru: Полная стоимость

en: Total current checkouts allowed
ru: Суммарное текущее разрешённое количество выдач

en: Total current on-site checkouts allowed
ru: Сумм. текущее разрешенное кол-во внутренних выдач

en: Total due
ru: Всего подлежит платежу

en: Total due if credit applied:
ru: Общая сумма к оплате, если применен кредит:

en: Total due:
ru: Всего к оплате:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
ru: Всего подлежит платежу: %s

en: Total holds allowed
ru: Всего разрешено резервирований

en: Total income (cash):
ru: Общая прибыль (наличными):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
ru: Общая прибыль (наличными): %s (%s)

en: Total income:
ru: Общая прибыль:

en: Total items in group
ru: Всего экземпляров в группе

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
ru: Всего экземпляров: %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
ru: Итого должно быть числом

en: Total number of results:
ru: Общее количество результатов:

en: Total ordered
ru: Всего заказано

en: Total outgoing (cash):
ru: Итого исходящие (наличные):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
ru: Итого исходящие (наличные): %s (%s)

en: Total payable:
ru: Итого к оплате:

en: Total spent
ru: Всего потрачено

en: Total tax exc.
ru: Всего без учета налогов

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
ru: Итого без учета налога (%s)

en: Total tax inc.
ru: Итого с учетом налога

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
ru: Всего с учётом налогов (%s)

en: Total:
ru: Итого:

en: Totals:
ru: Всего:

en: Transaction
ru: Транзакция

en: Transaction date
ru: Дата транзакции

note: For the first occurrence, %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
ru: История перемещений для %s

note: %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
ru: История перемещений для %s

en: Transaction library
ru: Библиотека транзакций

note: A
en: Transaction logs
ru: Протоколы операций

en: Transaction type
ru: Тип транзакций

en: Transaction type:
ru: Тип транзакций:

en: Transactions
ru: Транзакции

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
ru: Транзакции с %s

en: Transactions to date
ru: Транзакции на дату

en: Transfer
ru: Перемещения

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
ru: Переместить коллекцию

en: Transfer collection
ru: Переместить коллекцию

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Переместить коллекцию &rsaquo; Перемещаемые коллекции &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
ru: Перемещение задерживается на %s дней

en: Transfer is not allowed for:
ru: Перемещение не разрешено для:

en: Transfer items
ru: Переместить экземпляры

en: Transfer list
ru: Список для перемещения

en: Transfer now?
ru: Переместить сейчас?

en: Transfer order
ru: Переместить заказ

en: Transfer order &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
ru: Переместить заказ &rsaquo; Комплектование &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
ru: Перенести заказ в эту корзину?

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of public list %s
ru: Передача прав на общедоступный список %s

en: Transfer to
ru: Переместить в

en: Transfer to:
ru: Перенести в:

en: Transfer was cancelled whilst in transit
ru: Перемещение было отменено в пути

en: Transferred
ru: Перемещено

en: Transferred from basket:
ru: Перемещено из корзины:

en: Transferred items
ru: Перемещенные экземпляры

en: Transferred to basket:
ru: Перемещено в корзину:

en: Transfers
ru: Перемещения

en: Transfers
ru: Перемещения

en: Transfers &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Перемещения &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Transfers are
ru: Перемещения

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
ru: Перемещения сделаны в вашу библиотеку %s

en: Transfers print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Печать квитанции перемещений &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
ru: Запрошенные перемещения из вашей библиотеки по состоянию на %s

en: Transfers to receive
ru: Перемещения, которые ожидается получить

en: Transfers to receive
ru: Экземпляры, ожидающие получения

en: Transfers to receive &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Экземпляры, ожидающие получения &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

en: Transfers to send
ru: Переводы для отправки

en: Transfers to send &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ru: Экземпляры, ожидающие отправления &rsaquo; Книговыдача &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.daterequested | $KohaDates
en: Transit pending from %s to %s since %s
ru: В пути от %s к %s с %s

en: Translate into other languages
ru: Перевести на другие языки

note: A
en: Translate item type %s
ru: Перевести класс экземпляра %s

en: Translation
ru: Перевод

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
ru: Перевод (id %s) был успешно добавлен

en: Translation manager
ru: Менеджер переводов

en: Translation manager assistant
ru: Помощник менеджера переводов

en: Translation manager:
ru: Менеджер переводов:

en: Translation managers
ru: Менеджеры переводов

en: Translation managers:
ru: Менеджеры переводов:

en: Translation:
ru: Перевод:

en: Transport
ru: Транспорт

en: Transport cost matrix
ru: Матрица транспортных расходов

en: Transport cost matrix
ru: Матрица транспортных расходов

en: Transport cost matrix &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
ru: Матрица транспортных расходов &rsaquo; Администрирование &rsaquo; Koha

en: Transport:
ru: Транспорт:

note: SCRIPT
en: Travel and Places
ru: Путешествия и места

en: Treaties
ru: соглашения и конвенции

en: Try again
ru: Попробуйте снова

en: Try again with a different barcode
ru: Повторите попытку с другим штрих-кодом

en: Try another search
ru: Попробовать другой поиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
ru: Вторник

note: SCRIPT
en: Tuesdays
ru: По вторникам

en: Tulong Aklatan, Philippines
ru: Тулонг Аклатан, Филиппины

note: SCRIPT
en: Turquoise
ru: Бирюзовый

en: Two-factor authentication &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Двухфакторная аутентификация &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Two-factor authentication code:
ru: Код двухфакторной аутентификации:

note: SCRIPT
en: Two-factor authentication correctly configured. You will be redirected to the login screen.
ru: Двухфакторная аутентификация успешно настроена. Вы будете перенаправлены на экран входа в систему.

en: Two-factor authentication is mandatory to login. If you do not enable now it will be asked at your next login.
ru: Двухфакторная аутентификация обязательна для входа в систему. Запрос повториться при следующем входе в систему.

en: Type
ru: Тип

en: Type:
ru: Тип:

en: Type:
ru: Тип:

en: Types of the licenses (e-resource management module)
ru: Типы лицензий (модуль управления электронными ресурсами)

en: Types of the packages (e-resource management module)
ru: Типы пакетов (модуль управления электронными ресурсами)

en: UF
ru: ИД

en: UPLOAD
ru: ЗАГРУЗКА

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
ru: ВЕРХНИЙ РЕГИСТР

en: URL(s)
ru: URL-ссылка(и)

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.url | html
en: URL: %s
ru: Веб-адресс: %s

en: US Inches
ru: Дюймы США

en: UTF-8 (Default)
ru: UTF-8 (по умолчанию)

en: Uintah Library System, USA
ru: Библиотечная система Юинты, США

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
ru: Невозможно отменить регистрацию!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
ru: Невозможно изменить статус примечания.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
ru: Невозможно изменить статус отчета о проблемах.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
ru: Не удалось проверить экземпляры к %s

note: SCRIPT
en: Unable to claim as returned
ru: Невозможно отметить экземпляр как возвращенный

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
ru: Не удается создать регистрацию!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
ru: Невозможно удалить клуб!

en: Unable to delete patron
ru: Не удаётся удалить посетителя

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
ru: Невозможно удалить читателя, который установлен как AnonymousPatron

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
ru: Не в состоянии удалить посетителей из других библиотек с текущими настройками

en: Unable to delete staff user
ru: Не удаётся удалить работника библиотеки

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
ru: Невозможно удалить шаблон!

en: Unable to find an email address for this borrower
ru: Не найден email адрес для этого читателя

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
ru: Невозможно сохранить описание

en: Unable to save image to database.
ru: Невозможно сохранить изображение в базу данных.

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
ru: Не удалось обновить варианты соответствия

en: Unapprove
ru: Снять одобрение

en: Unarchive
ru: Разархивировать

en: Unauthorized user
ru: Несанкционированный пользователь

en: Unavailable (lost or missing)
ru: Недоступно (утеряно или отсутствует)

en: Uncertain
ru: Неопределенный

en: Uncertain price:
ru: Сомнительная цена:

en: Uncertain prices
ru: Сомнительные цены

en: Uncertain prices
ru: Сомнительные цены

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
ru: Неизвестные цены поставщика %s

en: Unchanged
ru: Без изменений

en: Uncheck
ru: Снять отметку

en: Uncheck all
ru: снять отметку

en: Unclassified types
ru: Неклассифицированные типы

en: Undecided
ru: Не определено

en: Undef
ru: Не определено

en: Undefined
ru: Не определено

note: SCRIPT
en: Underline
ru: Подчеркивание

note: SCRIPT
en: Undo
ru: Отмена

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
ru: Отменить импорт в каталог

note: SCRIPT
en: Unexpected:
ru: Непредвиденное:

en: Unfortunately, no backups are available.
ru: К сожалению, резервных копий нет.

en: Ungrouped
ru: Без группы

en: Ungrouped baskets
ru: Несгруппированные корзины заказов

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
ru: Сбой электронной почты, проверьте журнал для дополнительных сведений

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
ru: Необработанная ошибка: %s

en: Unhighlight
ru: Снять подсветку

en: Unified title
ru: Унифицированное заглавие

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
ru: Унифицированное заглавие: %s

en: Uninstall
ru: Удалить

en: Unique holiday
ru: Уникальный праздник

en: Unique holidays
ru: Уникальные выходные дни

en: Unique identifier:
ru: Уникальный идентификатор:

en: Unit
ru: Единицы

en: Unit cost
ru: Удельные расходы

en: Unit price
ru: Цена за единицу

en: Unit:
ru: Единица:

en: Units per issue
ru: Единиц на выпуск

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
ru: Поле Единиц на выпуск является обязательным

en: Units per issue:
ru: Единиц на выпуск:

en: Units:
ru: Единицы:

en: Units:
ru: Единицы:

en: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentina
ru: Бизнес-университет 21 века, Аргентина

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
ru: Национальный университет Кордовы, Аргентина

en: Universidad ORT Uruguay
ru: ORT Уругвайский университет

en: Universidad de El Salvador, El Salvador
ru: Университет Сальвадора, Сальвадор

en: University of the Arts London, United Kingdom
ru: Лондонский университет искусств, Соединенное Королевство

en: Université d'Aix-Marseille, France
ru: Университет Экс-Марсель, Франция

en: Université de Lyon 3, France
ru: Лионский университет 3, Франция

en: Université de Rennes 2, France
ru: Реннский университет 2, Франция

en: Université de St Etienne, France
ru: Университет Сент-Этьена, Франция

en: Unknown
ru: неизвестно

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
ru: Неизвестный ('%s')

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

note: For the first occurrence, %1$s:  e | html
en: Unknown error '%s'.
ru: Неизвестная ошибка '%s'.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
ru: Неизвестная ошибка при обработке вашего запроса. Обратитесь к администратору.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
ru: Неизвестный тип ошибки %s.

en: Unknown error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Unknown filter
ru: Неизвестный фильтр

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
ru: Неизвестный тип задачи '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
ru: Неизвестное сообщение '%s'

en: Unknown not-for-loan status
ru: Неизвестный статус Не для выдачи

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
ru: Неизвестное действие (%s)

en: Unknown plugin type
ru: Неизвестный тип плагина

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
ru: Неизвестная причина '%s'

en: Unknown record
ru: Неизвестная запись

en: Unknown record
ru: Неизвестная запись

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
ru: Неизвестный тип записи, невозможно импортировать

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
ru: Неизвестная статус "%s"

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
ru: Неизвестный статус (%s)

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
ru: Неизвестное подполе

note: SCRIPT
en: Unknown tag
ru: Неизвестная метка

en: Unknown type
ru: Неизвестный класс

en: Unknown usage
ru: Неизвестное применение

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
ru: Неизвестное предупреждение "%s"

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Unpacking completed
ru: Распаковка завершилась

en: Unreceived orders
ru: Неполученные заказы

en: Unrecognized error!
ru: Неизвестная ошибка!

en: Unrecognized or missing field delimiter.
ru: Неопознанный или отсутствует разделитель полей.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
ru: Неизвестный читатель (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
ru: Неурегулированные претензии

en: Unseen renewals allowed (count)
ru: Разрешено невидимых продлений (кол-во)

en: Unset
ru: Сбросить

en: Unset Gone no address for this patron
ru: Не настроен адрес для этого читателя

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
ru: Отменить приостановку %s

en: Until date:
ru: До даты:

en: Update
ru: Обновить

en: Update
ru: Обновить

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
ru: Обновить индекс Elasticsearch

en: Update SQL
ru: Обновить SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
ru: Обновить корректировки

en: Update all sub funds with this owner
ru: Обновить все подфонды денежных средств у этого владельца

en: Update child to adult patron
ru: Перевести ребёнка в совершеннолетнего посетителя

en: Update errors :
ru: Ошибки при обновлении:

en: Update existing or add new
ru: Обновить существующие или добавить новые

note: OPTGROUP
en: Update existing template
ru: Обновить существующий шаблон

en: Update fund
ru: Обновить счет

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
ru: Обновить резервирования

en: Update item types with:
ru: Обновить классы экземпляров с помощью:

en: Update manager
ru: Обновить менеджера

en: Update on login
ru: Обновить при входе

en: Update on login:
ru: Обновить при входе:

en: Update patron records
ru: Обновляем записи посетителей

en: Update patron records
ru: Обновить записи читателей

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ru: Обновить записи читателей &rsaquo; Читатели &rsaquo; Koha

en: Update received fund
ru: Обновить полученные средства

en: Update report :
ru: Отчет об обновлении:

note: OPTGROUP
en: Update shared template
ru: Обновить общий шаблон

en: Update succeeded
ru: Обновление выполнено

en: Update user data on login.
ru: Обновить данные пользователя во время входа.

en: Update your database
ru: Обновить вашу базу данных

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
ru: Обновить вашу статистику использования

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
ru: Обновление: %s

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
ru: Обновление: %s

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updated SQL
ru: Обновленный SQL

en: Updated between:
ru: Обновлено между:

en: Updated on
ru: Обновлено

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
ru: Обновлено %s

en: Updated on:
ru: Обновлено:

en: Updated:
ru: Обновлено:

en: Updating database structure
ru: Обновление структуры базы данных

en: Updating the fund may change available statistics for the order, please check values before submitting.
ru: Обновление фонда может изменить доступную статистику по заказу, проверьте значения перед отправкой.

en: Upgrade
ru: Обновление

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Загрузка &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Upload Koha plugin
ru: Загрузить плагин Koha

en: Upload a file
ru: Загрузить файл

en: Upload a file to stage
ru: Загрузить файл

en: Upload additional images for patron cards
ru: Загрузка дополнительных изображений для читательских билетов

en: Upload an image file:
ru: Загрузить изображение:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
ru: Загрузить файл изображения: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
ru: Загрузить изображение: %sЗагрузить%s

en: Upload another KOC file
ru: Загрузить другой KOC файл

en: Upload any file
ru: Загрузка любого файла

en: Upload any type of file, manage uploads
ru: Загрузка файлов любого типа, управление загрузками

en: Upload cover for
ru: Загрузить изображение обложки для

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
ru: Загрузить обложку для biblionumber: %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
ru: Загрузить обложку для itemnumber: %s

en: Upload directory
ru: Загрузить директорию

en: Upload directory:
ru: Загрузить директорию:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Upload file:
ru: Загрузить файл:

en: Upload image
ru: Выгрузить изображение

en: Upload local cover image
ru: Загрузка локальных изображений обложек

en: Upload local cover image
ru: Загрузить изображение обложки

en: Upload local cover image for
ru: Загрузить изображение обложки для

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
ru: Загрузить изображение обложки для itemnumber: %s

en: Upload local cover images
ru: Загрузка локальных изображений обложек

en: Upload more images
ru: Загрузить ещё изображения

en: Upload new file
ru: Загрузить новый файл

en: Upload new files
ru: Загрузить новые файлы

en: Upload offline circulation data
ru: Загрузить данные оффлайн книговыдачи

en: Upload offline circulation file (.koc)
ru: Выгрузка файла автономного оборота (*.koc)

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
ru: Загрузить, используя %s

en: Upload patron images
ru: Загрузка изображений посетителей

en: Upload patron images
ru: Загрузка изображений посетителей

en: Upload patron images &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Загрузить фотографии посетителей &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Upload patron images in a batch or one at a time
ru: Загрузка изображений читателей пакетом или по одному

en: Upload patron images in a batch or one at a time
ru: Загрузка изображений читателей пакетом или по одному

en: Upload patron photo
ru: Загрузить изображение читателя

en: Upload photo
ru: Загрузить изображение

en: Upload plugin
ru: Загрузить плагин

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Загрузить плагин &rsaquo; Плагины &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ru: Загрузить плагин &rsaquo; Плагины &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Koha

en: Upload plugins
ru: Загрузка плагинов

en: Upload progress:
ru: Прогрес загрузки файла:

en: Upload quotes
ru: Загрузить цитаты

en: Upload results
ru: Результаты загрузки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
ru: Статус загрузки:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
ru: Статус загрузки: Отменено

en: Upload transactions
ru: Загрузить транзакции

en: Uploaded
ru: Выгружено

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
ru: Загрузка транзакций, пожалуйста, подождите…

en: Uploads
ru: Загрузки

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
ru: Загрузки в CSV ограничены . Неверный тип файла: %s

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
ru: Верхняя Альфа

note: SCRIPT
en: Upper Roman
ru: Большие римские

en: Upper age limit
ru: Верхний возрастной предел

en: Upperage limit:
ru: Верхний возрастной предел:

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

note: SCRIPT
en: Url
ru: URL

en: Usage
ru: Использование

en: Usage statistics
ru: Статистические данные

en: Usage:
ru: Использование:

en: Use &ast; for any domain. You can add new domains later on the dedicated admin page.
ru: Используйте &ast; для любого домена. Можно добавить новые домены на специальной странице администратора.

en: Use Mana KB for sharing content:
ru: Использовать Mana KB для обмена контентом:

en: Use a barcode file
ru: Используем файл со штрих-кодами

en: Use a file
ru: Использовать файл

en: Use a file
ru: Использовать файл

en: Use a file of borrowernumbers
ru: Использовать список номеров читателей

en: Use a file of card numbers
ru: Использовать список номеров читательских билетов

en: Use a patron list
ru: Использовать список читателей

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
ru: Использование всех инструментов (разверните, чтобы получить детальные разрешения для инструментов)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
ru: Используйте с осторожностью! Если в библиотеке назначения уже установлены правила книговыдачи и начисления штрафов, они будут удалены без предупреждения.

en: Use default (Leave lost item charge)
ru: По умолчанию (Оставить плату за утерянный экземпляр)

en: Use default (Leave lost item processing charge)
ru: По умолчанию (Оставить плату за утерянный экземпляр)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
ru: По умолчанию (Вернуть плату за утерянный экземпляр и назначить новый штраф за просрочку)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
ru: По умолчанию (Вернуть плату за утерянный экземпляр и восстановить просроченный штраф)

en: Use default (Refund lost item charge)
ru: По умолчанию (Возврат платы за утерянный экземпляр)

en: Use default (Refund lost item processing charge)
ru: По умолчанию (Возврат платы за утерянный экземпляр)

en: Use default values
ru: Использовать значения по умолчанию

en: Use default values:
ru: Использовать значения по умолчанию:

note: INPUT type=submit
en: Use existing
ru: Использовать существующий

note: OPTGROUP
en: Use existing item group
ru: Использовать существующую группу экземпляров

en: Use existing record
ru: Использовать существующую запись

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
ru: Использовать для экспорта в формате MARC

en: Use for OPAC search groups
ru: Использовать для поисковых групп ЭК

en: Use for OPAC search groups
ru: Использовать для поисковых групп ЭК

en: Use for staff search groups
ru: Использовать для групп служебного поиска

en: Use for staff search groups
ru: Использовать для групп служебного поиска

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
ru: Использование этого ключевого слова не разрешено в отчетах Koha из-за рисков безопасности и целостности данных. Разрешены только запросы SELECT.

en: Use report plugins
ru: Использование плагинов отчетов

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
ru: Использовать сохраненный

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
ru: Используйте API проверки орфографии LIBRIS.

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
ru: Использование расширенного редактора каталогизации (требуется edit_catalogue)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
ru: Использовать календарь, чтобы перенести срок возврата на следующий открытый день

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
ru: Использовать календарь, чтобы перенести срок возврата на следующий рабочий день недели для еженедельных периодов выдачи или на следующий рабочий день в противном случае

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
ru: Использовать календарь, чтобы пропустить дни, когда библиотека закрыта

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
ru: Используйте словарь для определения пользовательских критериев отчетности.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
ru: Используйте управляемые отчёты для создания нестандартных отчетов. Эта функция призвана обеспечить некоторое промежуточное положение между встроенными фиксированными отчётами и написанием пользовательских отчётов из кода SQL.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
ru: Используйте словарь для определения пользовательских критериев для использования в Ваших отчётах.

en: Use the search form on the left to find invoices.
ru: Используйте форму поиска слева, чтобы найти счет-фактуры.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
ru: Используйте форму поиска слева, чтобы найти подписки.

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
ru: Используйте системную настройку useDaysMode как значение по умолчанию

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
ru: Используйте панель инструментов выше, чтобы создать новый %s.

en: Use this category for the patron on auto register
ru: Использовать эту категорию для читателей при авторегистрации

en: Use this library for the patron on auto register
ru: Установить эту библиотеку для читателей при авторегистрации

en: Use tool plugins
ru: Использование плагинов инструментов

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
ru: Используйте верхнюю строку меню, чтобы перейти в другую часть Koha.

note: %1$s:  ig.description | html
en: Use: %s
ru: Использовать: %s

en: Used
ru: Использовано

note: ABBR
en: Used For
ru: Используется Для

en: Used for acquisitions statistical purposes
ru: Используется для статистических целей комплектования

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
ru: Используется для дуплексных принтеров (требуется '1 up шаблон')

en: Used in
ru: Использовано в

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
ru: Используется во французских установках UNIMARC в поле 995$ o для определения статуса экземпляра. Подобно NOT_LOAN

en: Used in UNIMARC 102 $a
ru: Используется в UNIMARC 102 $a

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
ru: Используется при создании или редактировании класса экземпляра для назначения конкретного типа носителя SIP для таких устройств, как шкафчики и сортировщики.

en: Used:
ru: Использовано:

en: Useful resources
ru: Полезные ресурсы

en: Useless without upload_general_files
ru: Бесполезно без upload_general_files

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
ru: У пользователя %s недостаточно прав для базы данных %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
ru: Пользователь %s имеет все необходимые права в базе данных %s.

note: SCRIPT
en: User Defined
ru: Определяемые пользователем

en: User ID
ru: Идентификатор пользователя

en: User category
ru: Категория пользователя

en: User friendly name of this provider
ru: Название провайдера

en: User id
ru: Идентификатор пользователя

en: User name:
ru: Имя пользователя:

en: Userid
ru: Идентификатор пользователя

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
ru: ID пользователя %s уже используется другим читателем.

en: Userid:
ru: Идентификатор пользователя:

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username/password already exists.
ru: Имя пользователя / пароль уже существуют.

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Users:
ru: Пользователи:

en: Using RabbitMQ
ru: Использование RabbitMQ

en: Using SQL polling
ru: Использование опроса SQL

en: Using framework:
ru: Использование структуры:

en: Using the following CSV profile:
ru: Использование следующего CSV профиля:

note: SCRIPT
en: V Align
ru: V Выравнивание

en: VHS tape / Videocassette
ru: кассета/видеокассета VHS

note: SCRIPT
en: Valid
ru: Действительный

en: Validated
ru: Подтверждено

en: Value
ru: Значение

note: SCRIPT
en: Value must have alphanumeric characters or '_'
ru: Значение должно содержать буквенно-цифровые символы или '_'

en: Value:
ru: Значение:

en: Values
ru: Значения

en: Values are comma-separated.
ru:  Значения должны быть разделены запятыми.

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
ru: Значения для настраиваемых сообщений читателя, которые отображаются на экране книговыдачи и ЭК. Значение в поле описания должно быть текстовым и не должно превышать 200 символов.

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor type' field in the acquisitions module, that can be used for statistical purposes
ru: Значения, которые можно ввести для заполнения поля "Тип поставщика" в модуле комплектования, которые можно использовать для статистических целей.

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
ru: Значения, которые можно ввести для заполнения поля сортировки 1 для читателей, которые можно использовать для статистических целей.

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
ru: Значения, которые можно ввести для заполнения поля сортировки 2 для читателей, которые можно использовать для статистических целей.

en: Vanier College, Canada
ru: Колледж Ванье, Канада

en: Variable name:
ru: Наименование переменной:

en: Variable options:
ru: Варианты переменной:

en: Variable type:
ru: Тип переменной:

en: Variable:
ru: Переменная:

en: Vendor
ru: Поставщик

en: Vendor
ru: Поставщик

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
ru: Поставщик %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
ru: EDI счета поставщика

note: A
en: Vendor detail page
ru: Страница подробностей о поставщике

en: Vendor details
ru: Данные поставщика

en: Vendor invoice number:
ru: Номер счета поставщика:

en: Vendor invoice:
ru: Счет-фактура поставщика:

en: Vendor is:
ru: Этот поставщик:

en: Vendor is:
ru: Этот поставщик:

en: Vendor name:
ru: Название поставщика:

en: Vendor not found
ru: Поставщик не найден

en: Vendor not found.
ru: Поставщик не найден.

en: Vendor note
ru: Примечание поставщика

en: Vendor note:
ru: Примечание касательно поставщика:

en: Vendor note:
ru: Примечание касательно поставщика:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
ru: Цена поставщика должна быть числом

en: Vendor price:
ru: Цена поставщика:

en: Vendor search
ru: Поиск поставщика

en: Vendor search results
ru: Результаты поиска поставщика

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
ru: Поиск поставщика: найдено %s результатов

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
ru: Поиск поставщика: найдено %s результатов для '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
ru: Поиск поставщика: найдено %s результатов

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
ru: Поиск поставщика: найдено %s результатов для '%s'

en: Vendor type:
ru: Тип поставщика:

en: Vendor:
ru: Поставщик:

en: Vendor:
ru: Поставщик:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
ru: Поставщик: %s

note: SCRIPT
en: Verified:
ru: Подтверждено:

note: INPUT type=submit
en: Verify code
ru: Подтвердите код

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
ru: Подтвердите, что вы хотите анонимизировать историю книговыдачи читателей

en: Verify you want to delete patrons
ru: Подтвердите, что вы хотите удалить читателей

en: Vermont Organization of Koha Automated Libraries (VOKAL), USA
ru: Вермонтская организация автоматизированных библиотек Koha (VOKAL), США

note: SCRIPT
en: Version
ru: Версия

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
ru: Версия: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
ru: Вертикальное пространство

en: Vertical:
ru: По вертикали:

en: Video stream not available.
ru: Видеопоток недоступен.

note: INPUT type=submit
en: View
ru: Просмотр

en: View
ru: Просмотр

en: View ILL availability plugins
ru: Посмотреть плагины доступности МБА

en: View ILL requests
ru: Просмотр запросов МБА

en: View MARC
ru: Просмотр в MARC

en: View MARC conversion plugins
ru: Просмотреть плагины преобразования MARC

en: View a count of items held at your library grouped by item type
ru: Просмотр количества экземпляров, хранящихся в вашей библиотеке, сгруппированных по классу экземпляра

en: View all
ru: Просмотреть все

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
ru: Просмотреть все %s параметры

en: View all baskets
ru: Просмотр всех корзин

en: View all libraries
ru: Просмотреть все библиотеки

en: View all plugins
ru: Просмотреть все плагины

note: I
en: View authority record
ru: Просмотр авторитетной записи

en: View basket
ru: Просмотр корзины

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View batch
ru: Просмотр пакета

note: SCRIPT
en: View biblio details
ru: Просмотр информации о библиотеке

en: View bibliographic record enhancement plugins for the staff interface
ru: Просмотр подключаемых модулей улучшения библиографических записей для служебного интерфейса

note: SCRIPT
en: View borrower details
ru: Просмотреть информацию о читателе

en: View cash takings for the current library
ru: Просмотр денежных поступлений текущей библиотеки

en: View contents list
ru: Просмотр содержимого списка

en: View course
ru: Просмотреть курс

note: A
en: View detail of the enqueued job
ru: Просмотр информации о поставленном в очередь задании

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
ru: Просмотр словаря

en: View existing record
ru: Просмотр существующей записи

note: A
en: View funds for %s
ru: Просмотреть средства для %s

en: View invoice
ru: Просмотреть счет-фактуру

en: View item's checkout history
ru: Посмотреть историю выдачи экземпляра

en: View list of missing items
ru: Просмотр списка потерянных экземпляров

en: View message
ru: Просмотреть сообщение

en: View note
ru: Просмотреть примечание

note: A
en: View on OPAC
ru: Просмотр в ЭК

note: A
en: View on staff interface
ru: Просмотр в служебном интерфейсе

en: View online payment plugins
ru: Посмотреть плагины онлайн-платежей

en: View patron
ru: Просмотр читателя

note: A
en: View patron details
ru: Подробная информация о читателе

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
ru: Просмотр информации о читателях из любых библиотек. Если это не установлено, авторизованный в системе пользователь сможет получить доступ к информации о читателе только из своей собственной библиотеки или группы библиотек.

en: View patron record
ru: Просмотреть запись читателя

en: View pending offline circulation actions
ru: Просмотреть действия оффлайн книговыдачи в ожидании

en: View plugins by class
ru: Просмотреть плагины по классам

en: View record
ru: Просмотр записи

en: View report plugins
ru: Посмотреть плагины отчетов

en: View restrictions
ru: Посмотреть ограничения

note: INPUT type=submit
en: View spine label
ru: Просмотр наклейки на корешке

en: View subfields
ru: Просмотреть подполя

en: View the merged record.
ru: Просмотр объединенной записи.

en: View tool plugins
ru: Посмотреть плагины инструментов

en: View transaction history for the current cash register
ru: Просмотр истории операций для текущей кассы

en: View updated contents list
ru: Просмотр обновленного списка

en: View, manage and cancel jobs.
ru: Просмотр и управление задачами.

en: View, manage, configure and run plugins.
ru: Просмотр, управление, настройка и запуск плагинов.

en: Viewed
ru: Просмотрено

en: Viewing suggestions for library:
ru: Просмотр предложений по библиотеке:

en: Ville de Victoriaville, Canada
ru: Виль-де-Викториявиль, Канада

en: Virginia Tech, USA
ru: Технологический институт Вирджинии, США

en: Virtual machine maintainer
ru: Обслуживание виртуальной машины

en: Visibility:
ru: Видимость:

en: Visibility:
ru: Видимость:

note: SCRIPT
en: Visual aids
ru: Наглядные пособия

en: Void payment
ru: Аннулировать оплату

en: Vol info
ru: Данные о томе

en: Vol no.
ru: Том №

en: Volume
ru: Том

en: Volume:
ru: Том:

en: WARNING:
ru: ВНИМАНИЕ:

en: WELCOME notice is used
ru: Используется приветственное сообщение

en: Wait for pickup at
ru: Ожидает получения в

en: Waiting
ru: Ожидание

en: Waiting
ru: В ожидании

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
ru: Ожидается в %s с %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
ru: Ожидается в %s%s, %s%s с %s.

en: Waiting date
ru: Дата ожидания

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
ru: Ожидается %s в %s с %s

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
ru: Имеющиеся резервирования (%s)

en: Waiting since
ru: Ожидается с

note: SCRIPT
en: Warn
ru: Предупреждения

en: Warning
ru: Внимание

en: Warning at (%%):
ru: Предупреждение на (%%):

en: Warning at (amount):
ru: Предупреждение на (сумма):

en: Warning regarding current user
ru: Предупреждение относительно текущего пользователя

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
ru: Предупреждение! Общая сумма заказа превышает разрешенный бюджет.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
ru: Предупреждение! Вы превысите %s%% ваших средств.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
ru: Предупреждение! Вы превысите максимальный лимит (%s%s %s%s) для ваших средств.

en: Warning, the following barcodes were not found:
ru: Внимание! Следующие штрих-коды не найдены:

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
ru: Внимание! Следующие номера читателей уже в списке:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
ru: Внимание! Следующие номера читателей не найдены:

en: Warning, the following card numbers were not found:
ru: Внимание! Следующие номера читательских билетов не найдены:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
ru: Внимание! Следующие номера билетов уже в списке:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
ru: Внимание! Следующие номера билетов не найдены:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
ru: Внимание, следующие номера экземпляров не найдены:

en: Warning, the following items cannot be deleted:
ru: Внимание! Следующие экземпляры не могут быть удалены:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
ru: Внимание, вы ввели больше экземпляров, чем ожидалось. Экземпляры не будут созданы.

en: Warning:
ru: Внимание:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Warning: Item '%s' already attached
ru: Предупреждение: экземпляр '%s' уже прикреплен

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
ru: Предупреждение: Это файл версии %s, но я знаю только, как импортировать версию %s.

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
ru: Предупреждение: Этот плагин был написан для более новой версии Koha. Запускайте на свой страх и риск.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
ru: Предупреждение: Этот плагин был написан для более старой версии Koha. Запускайте на свой страх и риск.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
ru: Предупреждение: этот отчет требует значительных ресурсов в системах с большим количеством просроченных экземпляров.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
ru: Предупреждение: Невозможно определить читателя по штрих-коду экземпляра (%s). Невозможно сделать возврат.

en: Warning: no barcodes were found
ru: Внимание: штрих-коды не найдены

en: Warning: no itemnumbers were found
ru: Предупреждение: номера экземпляров не найдены

en: Warnings regarding the system configuration
ru: Предостережения относительно настройки системы

en: Washoe County Library System, USA
ru: Библиотечная система округа Уошо, США

en: We are ready to do some basic configuration.
ru: Мы готовы провести базовую настройку.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
ru: Мы обновляемся с Koha %s до %s

en: We encountered an error:
ru: Мы столкнулись с ошибкой:

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
ru: Рекомендуется использовать облачные мобильные приложения для аутентификации, такие как Authy, Duo Mobile и LastPass. Они помогут восстановить доступ, если аппаратное устройство утеряно.

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
ru: Веб-установщик &rsaquo; Проверьте зависимости Perl

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
ru: Веб-установщик &rsaquo; Выберите ваш язык

en: Web installer &rsaquo; Complete
ru: Веб-установщик &rsaquo; Завершить

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
ru: Веб-установщик &rsaquo; Создание читателя администратора Koha

en: Web installer &rsaquo; Create a library
ru: Веб установщик &rsaquo; Создайте библиотеку

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
ru: Веб-установщик &rsaquo; Создать новое правило книговыдачи

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
ru: Веб-установщик &rsaquo; Создать новый класс экземпляра

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
ru: Веб-установщик &rsaquo; Создать тип читателя

en: Web installer &rsaquo; Database settings
ru: Веб-установщик &rsaquo; Настройки базы данных

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
ru: Веб-установщик &rsaquo; Данные по умолчанию загружены

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
ru: Веб-установщик & rsaquo; Установите основные параметры конфигурации

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
ru: Веб-установщик &rsaquo; Установка завершена

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
ru: Веб-установщик &rsaquo; Модули Perl подлежат обновлению

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
ru: Веб-установщик &rsaquo; Perl модули отсутствуют

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
ru: Веб-установщик &rsaquo; Версия Perl слишком старая

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
ru: Веб-установщик &rsaquo; Выбор настроек по умолчанию

en: Web installer &rsaquo; Set up database
ru: Веб-установщик &rsaquo; Настроить базу данных

en: Web installer &rsaquo; Success
ru: Веб-установщик &rsaquo; Успешно

en: Web installer &rsaquo; Update database
ru: Веб-установщик &rsaquo; Обновление базы данных

note: A
en: Web services
ru: Веб-сервисы

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Website:
ru: Веб-сайт:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
ru: Среда

note: SCRIPT
en: Wednesdays
ru: По средам

en: Week
ru: Неделя

en: Weekly - Repeatable holidays
ru: Еженедельно - повторяющиеся выходные дни

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
ru: Еженедельный выходной день: %s

en: Weight
ru: Вес

en: Weight:
ru: Вес:

en: Welcome email
ru: Приветственный email

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
ru: Добро пожаловать в веб-установщик Koha %s

en: What's next?
ru: Что дальше?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
ru: При добавлении в каталог вашего учреждения вы создадите экземпляр определенного класса экземпляра.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
ru: При импорте файлов MARC с помощью инструментов промежуточного хранения, инструмент попытается найти и использовать цену текущей активной валюты.

en: When more than
ru: Когда более чем

en: When more than:
ru: Когда более чем:

en: When receiving this serial:
ru: При получении этого продолжающегося издания:

en: When replacing records use this framework:
ru: Добавить новые библиографические записи по этой структуре:

en: When there is an irregular issue:
ru: Когда имеется нерегулярный выпуск:

en: When to charge
ru: Когда начислять

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
ru: Когда вы выбираете профиль, он предварительно заполняет вашу форму значениями профиля.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
ru: Сделав свой выбор, нажмите 'Импорт' ниже, чтобы начать процесс. Это может занять некоторое время. Пожалуйста, проявите терпение.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
ru: Если класс экземпляра имеет родительский элемент, правило будет отображаться как "Родительский->Дочерний", а количество текущих разрешенных книговыдач будет ограничено максимумом для родительского элемента (с учетом родственных типов) или конкретным типом правила, в зависимости от того, что меньше.

note: SCRIPT
en: White
ru: Белый

note: SCRIPT
en: Whole words
ru: Целые слова

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
ru: Зачем закрывать пустую корзину?

note: SCRIPT
en: Width
ru: Ширина

en: Wiki curator
ru: Куратор Wiki

note: SCRIPT
en: Winter
ru: зима

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
ru: С %s выделенными поисками:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
ru: С автоматическим размещением котировок генерируйте заказы без вмешательства персонала.

en: With framework :
ru: Со структурой:

en: With framework:
ru: Со структурой:

en: With items owned by the following libraries:
ru: С экземплярами, принадлежащими следующим библиотекам:

note: SCRIPT
en: With selected search:
ru: С выделенными поисками:

en: Withdrawn
ru: Изъято

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
ru: Изъято (%s)

en: Withdrawn on:
ru: Изъято:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
ru: Статус изъятия

en: Withdrawn status:
ru: Состояния изъятия:

en: Women
ru: женщина

note: SCRIPT
en: Word count
ru: Количество слов

note: SCRIPT
en: Words
ru: Слова

note: SCRIPT
en: Words: {0}
ru: Слова: {0}

en: Working day
ru: Рабочий день

en: Write HTML customizations
ru: HTML настройки

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
ru: Написать дополнительные материалы для ЭК и служебного интерфейса (новости и настройка HTML)

en: Write custom pages
ru: Создание пользовательских страниц

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
ru: Написание новостей для интерфейсов библиотекаря и ЭК

en: Write off
ru: Удалить

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
ru: Удалить все

en: Write off an amount toward selected fines
ru: Отменить сумму выбранных долгов

en: Write off an individual fine
ru: Отменить один долг

en: Write off fines and fees
ru: Отмена штрафов и сборов

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
ru: Удалить выбранные

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
ru: Отменить эту плату

en: Writeoff
ru: Отменить (списать)

en: Writeoff amount:
ru: Удалить сумму:

en: Wrong slot selected.
ru: Выбрана неправильная область.

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
ru: Обнаружен неправильный перевод, пожалуйста, верните экземпляр в: %s

en: XML configuration file
ru: XML-файл конфигурации

en: XSLT File(s) for transforming results:
ru: XSLT-файлы для преобразования результатов:

en: XSLT file not found.
ru: Файл XSLT не найден.

en: Xercode, Spain
ru: Xercode, Испания

en: Year
ru: Год

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
ru: Год %s

en: Year:
ru: Год:

en: Yearly - Repeatable holidays
ru: Ежегодно - повторяющиеся выходные дни

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
ru: Ежегодный выходной день: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
ru: Желтый

en: Yes
ru: да

en: Yes
ru: да

note: %1$s:  END
en: Yes %s
ru: Да %s

en: Yes (Y)
ru: Да (Д)

en: Yes and try to override system preferences
ru: Да, и попробуйте переопределить системные настройки

en: Yes if settings allow it
ru: Да, если настройки позволяют

en: Yes, I confirm
ru: Да, я подтверждаю

en: Yes, cancel (Y)
ru: Да, отменить (Y)

en: Yes, check out (Y)
ru: Да, оформить выдачу (Y)

en: Yes, checkin (Y)
ru: Да, оформить возврат (Y)

en: Yes, close (Y)
ru: Да, закрыть (Y)

en: Yes, delete
ru: Да, удалить

en: Yes, delete (Y)
ru: Да, удалить (Y)

en: Yes, delete contract
ru: Да, удалить договор

en: Yes, delete patron attribute type
ru: Да, удалить тип атрибута читателя

en: Yes, delete record matching rule
ru: Да, удалить правило соответствия записей

en: Yes, delete this currency
ru: Да, удалить эту денежную единицу

en: Yes, delete this framework
ru: Да, удалить эту структуру

en: Yes, delete this fund
ru: Да, удалить эти средства

en: Yes, delete this item type
ru: Да, удалить этот класс экземпляра

en: Yes, delete this subfield
ru: Да, удалить это подполе

en: Yes, delete this tag
ru: Да, удалить эту метку

en: Yes, edit existing items
ru: Да, редактировать существующие экземпляры

en: Yes, print slip
ru: Да, распечатать бланк

en: Yes, remove
ru: Да, удалить

en: Yes, renew (Y)
ru: Да, продлить (Y)

en: Yes, reset mappings
ru: Да, сбросить соответствия

en: Yes: Edit existing authority
ru: Да: Редактировать существующий авторитетный источник

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
ru: Да, просмотреть существующие экземпляры

en: YesNo
ru: ДаНет(Вкл./Выкл.)

note: SCRIPT
en: Yesterday
ru: Вчера

en: You
ru: Вы

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
ru: У вас уже есть список с таким названием!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
ru: Вы собираетесь добавить %s экземпляров. Продолжить?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
ru: Вы собираетесь удалить %s сериальных изданий. Вы хотите продолжить?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
ru: Вы собираетесь удалить '%s' SMTP сервер.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider domain.
ru: Вы собираетесь удалить '%s' домен SMTP-сервера.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider.
ru: Вы собираетесь удалить '%s' SMTP-сервер.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
ru: Вы собираетесь удалить цитату #%s.

en: You are about to edit the following subscriptions:
ru: Вы собираетесь редактировать следующие подписки:

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
ru: Вы пытаетесь отменить сумму, превышающую размер комиссии.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
ru: Вы вошли в систему как администратор базы данных. Это не рекомендуется, потому что некоторые части Koha не будут работать должным образом при использовании этой учетной записи.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
ru: Отсутствует &lt;encryption_key&gt; запись в вашем koha-conf.xml файле. Пожалуйста, сгенерируйте ключ. Рекомендуется использовать минимум 32 байта. (Используйте 'pwgen32')

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
ru: У вас отсутствует &lt;lockdir&gt; запись в вашем koha-conf.xml файле. Добавьте ее, указав на каталог блокировок вашей директории Koha.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
ru: У вас отсутствует &lt;log4perl_conf&gt; запись в вашем koha-conf.xml файле. Добавьте ее, указав на файл log4perl.conf для вашего примера Koha.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
ru: У вас отсутствует &lt;template_cache_dir&gt; запись в вашем koha-conf.xml файле. Это повысит производительность, чтобы включить его.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
ru: У вас отсутствует &lt;tmp_path&gt; запись в вашем koha-conf.xml файле. Добавьте ее, указав на настроенный временный каталог для вашего примера Koha. Действующий временный каталог '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
ru: У вас отсутствует &lt;upload_path&gt; запись в вашем koha-conf.xml файле. Добавьте ее, указав в настроенную директорию загрузки файлов для вашего экземпляра Koha.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
ru: У вас отсутствует & lt; upload_path & gt; запись в вашем файле koha-conf.xml. Добавьте его, указав в настроенный каталог загрузки файлов для вашего варианта Koha. Также обратите внимание, что вам необходимо правильно установить настройку OPACBaseURL, чтобы плагин загрузки файлов работал.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
ru: У вас нет прав на использование пакетной книговыдачи для этого читателя

en: You are not authorised to manage this basket.
ru: У вас нет прав на управление этой корзиной заказов.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
ru: У вас нет прав для удаления читателей

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
ru: У вас нет прав для управления ключами API

en: You are not authorized to modify this fund
ru: У вас нет прав на изменение этих средств

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
ru: У вас нет прав для продления читателей

note: A
en: You are not authorized to set permissions
ru: У вас нет прав для установки разрешений

en: You are not sharing any data with the Koha community
ru: Вы не передаете никакие данные сообществу Koha

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
ru: Вы не в сети и, следовательно, не можете обрабатывать ожидающие операции

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
ru: Вы не в сети и не можете синхронизировать свою базу данных

en: You are only viewing one item.
ru: Вы просматриваете только один экземпляр.

en: You are running a development version of Koha
ru: Вы используете разрабатываемую версию Koha

note: SCRIPT
en: You are using {0}
ru: Вы используете {0}

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
ru: Вы также можете использовать свои собственные заголовки (вместо заголовков от Koha), добавив к имени поля префикс заголовка, за которым следует знак равенства.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
ru: Вы также можете использовать свои собственные заголовки (вместо заголовков от Koha), поставив перед номером поля заголовок, за которым следует знак равенства.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
ru: Вы можете запросить рассылку чтобы уменьшить количество сообщений. Сообщения будут сохранены и отправлены как одно сообщение.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
ru: Вы можете выбрать удаление библиографических записей, если это возможно (библиографические записи, в которых есть другие экземпляры или которые используются в подписке или другом заказе, не будут удалены).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
ru: Вы можете ввести название для этого импорта. Может быть полезно при создании записи помнить, откуда пришли предложенные MARC-данные!

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
ru: Вы можете помочь сообществу Koha, поделившись с нами своей статистикой.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
ru: Вы можете сделать исключение из этого правила выходного дня. Это означает, что вы можете сказать, что для повторяемого выходного дня есть один день, который будет исключением.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
ru: Вы можете сделать исключение для диапазона дат, повторяющихся ежегодно.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
ru: Вы можете установить типовое максимальное количество выдач а также правила резервирования и возвращения, которые будут использоваться, если ничего не определено ниже для конкретного типа единицы или категории.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
ru: Вы можете использовать в том числе метки Template Toolkit. Посмотрите на страницах помощи о подробностях.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
ru: Вы можете использовать следующие подстановочные символы: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
ru: Вы не можете добавить новый экземпляр, создайте новую строку заказа

en: You can't create any orders unless you first
ru: Вы не можете создавать любые заказы пока сначала не

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
ru: При использовании оффлайн книговыдачи вы не можете изменить свое подразделение или выйти из системы

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
ru: Вы не можете редактировать эту подписку

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
ru: Невозможно объединить запись саму с собой. Выберите две разных записи.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget. Please create a new active budget and retry.
ru: Вы не можете переводить средства из этого бюджета, т.к. нет активного бюджета. Создайте новый активный бюджет и повторите попытку.

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
ru: Вы не можете выбрать категорию списочных значений и поле MARC

en: You did not specify any search criteria.
ru: Вы не отметили ни одного поискового критерия.

en: You did not specify data for preview.
ru: Вы не указали данные для предварительного просмотра.

en: You didn't select any external target.
ru: Вы не выбрали внешнюю цель.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
ru: У вас нет незавершенных транзакций в базе данных оффлайн книговыдачи на этом компьютере.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
ru: У вас нет права доступа к этому макросу

en: You do not have permission to access this page.
ru: У Вас нет доступа к этой странице.

en: You do not have permission to add a record to this list.
ru: У вас нет разрешения на добавление записей к этому списку.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
ru: У вас нет прав на создание этого макроса

en: You do not have permission to delete this list.
ru: У вас нет разрешения на удаление этого списка.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
ru: У вас нет прав на удаление этого макроса

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
ru: У Вас нет разрешения на изменение регистрационных данных этого посетителя.

en: You do not have permission to perform cashup actions.
ru: У вас нет прав на выполнение действий по обналичиванию.

en: You do not have permission to perform refund actions.
ru: У вас нет прав на выполнение действий по возврату средств.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
ru: У вас нет разрешения для выполнения этого действия.

en: You do not have permission to update this list.
ru: У вас нет разрешения на обновление этого списка.

en: You do not have permission to view this list.
ru: У вас нет разрешения на просмотр этого списка.

en: You do not have sufficient permission to continue.
ru: У вас недостаточно прав для продолжения.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
ru: Вы не определили типы читателей, или типы читателей не настроены на получение уведомлений о просрочке.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
ru: Вы перешли по устаревшей ссылке, например, из поисковой системы или закладки

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
ru: У Вас есть %s ошибка(ок) в вашей MARC конфигурации. Исправьте их перед использованием Koha

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
ru: Вы уже отправили штрих-код, подождите, пока завершится книговыдача ...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
ru: Вы выбрали условие для того же поля, что и исходное поле. Если ваши записи содержат многозначные поля, настоятельно не рекомендуется этого делать.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
ru: Вы решили переместить все неполученные заказы из '%s' в '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
ru: Вы удалили экземпляры в заказе, не забудьте удалить их в каталоге

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
ru: Вы ввели имя пользователя, которое уже существует.  Пожалуйста, выберите другое.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
ru: Вы не выбрали фильтры каталога и собираетесь сравнить файл штрих-кодов со всем вашим каталогом.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
ru: Вы не выбрали ни одного читателя для добавления в список!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
ru: У вас включена системная настройка ReturnBeforeExpiry, это означает, что если дата истечения срока действия предшествует дате возврата, дата возврата будет установлена на дату истечения срока

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
ru: Необходимо указать поля или подполя, которые вы хотите экспортировать, разделив их вертикальными черточками.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
ru: Вы должны определить, какие поля вы хотите экспортировать, разделив их вертикальной чертой.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
ru: У вас есть транзакции в базе данных оффлайн книговыдачи на этом компьютере, которые не были загружены.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
ru: У вас есть несохраненные изменения. Вы уверены, что хотите уйти?

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
ru: Вы загрузили файл штрих-кода и отсканировали штрих-коды одновременно. Пожалуйста, выберите один из двух вариантов.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
ru: Вы еще не решили, хотите ли вы активировать Mana Knowledge Base.

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
ru: Вы еще не решили, хотите ли вы активировать обмен статистикой использования в Koha.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
ru: Вы использовали внешнюю ссылку на экземпляр, который больше не доступен

en: You may enter a wildcard at the beginning of the domain. For example, the domain '*library.com' will match 'students.library.com' but will also match 'otherlibrary.com'
ru: В начале домена можно ввести специальный символ. Например, домен «*library.com» будет соответствовать «students.library.com», а также будет соответствовать «otherlibrary.com».

en: You must be online to use these options.
ru: Вы должны быть в сети, чтобы использовать эти параметры.

en: You must choose a library
ru: Необходимо выбрать библиотеку

en: You must choose a valid patron
ru: Вы должны выбрать действующего читателя

en: You must choose an item type
ru: Вы должны выбрать класс экземпляра

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
ru: Вы должны получить значение большее или равное %s.

en: You must contact the library to reset your password
ru: Для сброса пароля обратитесь в вашу библиотеку

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
ru: Чтобы использовать эту опцию, вы должны создать профиль CSV для экспорта в формате MARC.

en: You must define a budget in Administration
ru: Вы должны определить бюджет в Администрировании

en: You must enter a term to search on
ru: Вы должны ввести термин для поиска по

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
ru: Вы должны заполнить хотя бы один из двух вариантов срока возврата

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
ru: Вы должны заполнить только один из двух вариантов срока возврата

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
ru: Вы должны ввести название нового списка читателей!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
ru: У вас должен быть хотя бы один кассовый аппарат, связанный с библиотекой, чтобы вы могли регистрировать платежи.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
ru: У вас должен быть хотя бы один кассовый аппарат, связанный с этим подразделением, чтобы вы могли регистрировать платежи наличными.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
ru: У вас должен быть хотя бы один кассовый аппарат, связанный с этим подразделением, прежде чем вы сможете регистрировать возврат денежных средств.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
ru: Вы должны заплатить сумму, меньшую или равную %s.

note: SCRIPT
en: You must provide a name for the new filter
ru: Определите имя для нового фильтра

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
ru: Вы должны получить хотя бы один экземпляр

en: You must reset your password
ru: Вы должны сбросить свой пароль

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
ru: Выберите поддерживаемый способ доставки

note: SCRIPT
en: You must select a fund
ru: Вы должны выбрать средства

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
ru: Вы должны выбрать хотя бы один сериальное издание для редактирования

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
ru: Вы должны выбрать хотя бы две счет-фактуры для объединения.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
ru: Вы должны выбрать одного или нескольких читателей для удаления

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
ru: Вы должны выбрать один или несколько отчетов для удаления

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
ru: Вы должны выбрать двух или более читателей для объединения

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
ru: Вы должны установить срок возврата, чтобы использовать оффлайн книговыдачу!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
ru: Вам необходимо сохранить страницу перед печатью

en: You searched for
ru: Вы искали по:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
ru: Вы искали: %s

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
ru: Вы выбрали запись из внешнего источника, которая соответствует существующей записи в вашем каталоге:

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
ru: Чтобы использовать шаблоны SMS, необходимо включить настройку SMSSendDriver.

en: You should not ignore this warning.
ru: Вы не должны игнорировать это предупреждение.

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
ru: Вы успешно создали свою учетную запись Mana KB. Проверьте свой почтовый ящик и следуйте инструкциям.

en: You tried to access a page that needs authentication
ru: Вы пытались получить доступ к странице, требующей аутентификации

en: You will need to restart Koha for the provider to work.
ru: Необходимо перезапустить Koha для работы провайдера.

en: You will need to save the report before you can execute it
ru: Вам нужно будет сохранить отчёт перед тем, как Вы сможете выполнить его

en: You'll have to treat them individually.
ru: Необходимо рассматривать их индивидуально.

en: Your Mana KB server is currently:
ru: Ваш сервер Mana KB в настоящее время:

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
ru: Ваша версия Perl устарела. Пожалуйста, обновите Perl до более новой версии (не ниже 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
ru: Ваш руководитель должен установить смету в разделе управления

en: Your administrator must specify an active currency.
ru: Ваш администратор должен указать активную денежную единицу.

en: Your authority search history is empty.
ru: История вашего поиска авторитетных источников пуста.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
ru: Ваш браузер не поддерживает прямой доступ к буферу обмена. Пожалуйста, используйте сочетания клавиш Ctrl+X\/C\/V вместо этого.

note: SCRIPT
en: Your browser is not compatible with the built-in offline circulation tool.
ru: Ваш браузер не совместим со встроенным инструментом офлайн книговыдачи.

en: Your cart
ru: Ваша корзина

en: Your cart
ru: Ваша корзина

en: Your cart &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ru: Корзина &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: Your cart is empty.
ru: Ваша корзина пуста.

en: Your catalog search history is empty.
ru: Ваша история поиска в каталоге пуста.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
ru: Ваш комментарий не может быть отправлен. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Your comment has been submitted
ru: Ваш комментарий отправлен

en: Your country:
ru: Ваша страна:

en: Your data have never been shared
ru: Вашими данными никогда не делились

en: Your data was processed. Here are the results:
ru: Ваши данные были обработаны. Вот результаты:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
ru: Ваша база данных содержала пары поручительство/поручитель без определенных отношений. Им присвоено значение '_bad_data' в столбцах %s и/или %s. Установите их вручную, воссоздав эти отношения, или попросите системного администратора исправить значения.

en: Your download should begin automatically.
ru: Ваше скачивание должно начаться автоматически.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
ru: Ваш файл был загружен. Когда все файлы будут загружены, обработайте их в действиях оффлайн книговыдачи в ожидании.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
ru: Ваш koha-conf.xml не содержит допустимого пути upload_path.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
ru: В вашей библиотеке нет подходящего адреса e-mail. Пожалуйста, установите его.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
ru: Ваша библиотека является местом назначения для следующих перемещений

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
ru: Ваша библиотека является местом назначения для следующих перемещений

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
ru: Ваш список: %s

en: Your lists
ru: Ваши списки

en: Your lists
ru: Мои списки

note: SCRIPT
en: Your lists:
ru: Ваши списки:

en: Your name:
ru: Ваше имя:

en: Your notification has been sent.
ru: Ваше уведомление отправлено.

en: Your password has expired!
ru: Срок действия пароля истек!

en: Your patron lists
ru: Ваши списки читателей

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
ru: Ваш отчет "%s" был сохранен

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
ru: Ваш отчет уже связан с отчетом Mana. Поделитесь им, если вы внесли изменения, иначе ничего не получится.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
ru: Ваш отчет будет создан с помощью следующего оператора SQL.

en: Your request gave the following results:
ru: Ваш запрос дал следующие результаты:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
ru: Ваш поиск не может быть завершен. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Your search returned no closed invoices.
ru: Не найдено закрытых счетов-фактур.

en: Your search returned no closed subscriptions.
ru: Ваш поиск не дал закрытых подписок.

en: Your search returned no open invoices.
ru: Не найдено открытых счетов-фактур.

en: Your search returned no open subscriptions.
ru: Ваш поиск не дал открытых подписок.

en: Your search returned no results.
ru: Ваш поиск не дал результатов.

en: Your search returned no results.
ru: Ваш поиск не дал результатов.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
ru: Ваша подписка уже связана с моделью подписки Mana. Поделитесь ей, если вы внесли изменения, иначе ничего не получится.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
ru: Ваш уникальный токен безопасности, используемый для аутентификации в службе Mana KB (защита от спама).

en: Your vendor search returned no results.
ru: Ваш поиск не дал результатов.

en: Z39.50 authority search points
ru: Цели поиска авторитетных источников через Z39.50

en: Z39.50 authority search points &rsaquo; Koha
ru: Поиск авторитетных источников через Z39.50 &rsaquo; Koha

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
ru: Z39.50 результаты поиска авторитетных источников &rsaquo; Koha

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
ru: Z39.50 отправляет записи в разных кодировках. Выберите одну.

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
ru: Z39.50 отправляет записи в разных форматах. Выберите один.

en: Z39.50/SRU search
ru: Поиск Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
ru: Результаты поиска Z39.50/SRU &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
ru: Z39.50/SRU сервер добавлен (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
ru: Z39.50/SRU сервер удален (%s)

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
ru: Поиск сервера Z39.50/SRU

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
ru: Z39.50/SRU сервер обновлен (%s)

en: Z39.50/SRU servers
ru: Серверы Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers
ru: Серверы Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers administration
ru: Администрирование Z39.50/SRU серверов

en: ZIP file
ru: файл ZIP-архива

en: ZIP/Postal code
ru: Почтовый индекс

en: ZIP/Postal code:
ru: Почтовый индекс:

en: ZIP/Postal code:
ru: Почтовый индекс:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
ru: Сервер Zebra, похоже, не доступен. Запущен ли он?

en: Zebra status:
ru: Статус Zebra:

en: Zebra version:
ru: Версия Zebra:

en: Zip file
ru: Файл в формате ZIP

note: SCRIPT
en: Zoom in
ru: Приблизить

note: SCRIPT
en: Zoom out
ru: Уменьшить

note: SCRIPT
en: [ New list ]
ru: [ Новый список ]

note: OPTGROUP
en: [% budget_period.description | html %] (Inactive)
ru: [% budget_period.description | html %] (Неактивно)

en: [%% SET countries = [ "Afghanistan", "Albania", "Algeria", "Andorra", "Angola", "Antigua & Deps", "Argentina", "Armenia", "Australia", "Austria", "Azerbaijan", "Bahamas", "Bahrain", "Bangladesh", "Barbados", "Belarus", "Belgium", "Belize", "Benin", "Bhutan", "Bolivia", "Bosnia Herz.", "Botswana", "Brazil", "Brunei", "Bulgaria", "Burkina", "Burundi", "Cambodia", "Cameroon", "Canada", "Cape Verde", "Centr. Afr. Rep", "Chad", "Chile", "China", "Colombia", "Comoros", "Congo", "Costa Rica", "Croatia", "Cuba", "Cyprus", "Czech Republic", "Denmark", "Djibouti", "Dominica", "Dominican Rep.", "East Timor", "Ecuador", "Egypt", "El Salvador", "Equator. Guinea", "Eritrea", "Estonia", "Ethiopia", "Fiji", "Finland", "France", "Gabon", "Gambia", "Georgia", "Germany", "Ghana", "Greece", "Grenada", "Guatemala", "Guinea", "Guinea-Bissau", "Guyana", "Haiti", "Honduras", "Hungary", "Iceland", "India", "Indonesia", "Iran", "Iraq", "Ireland", "Israel", "Italy", "Ivory Coast", "Jamaica", "Japan", "Jordan", "Kazakhstan", "Kenya", "Kiribati", "Korea North", "Korea South", "Kosovo", "Kuwait", "Kyrgyzstan", "Laos", "Latvia", "Lebanon", "Lesotho", "Liberia", "Libya", "Liechtenstein", "Lithuania", "Luxembourg", "Macedonia", "Madagascar", "Malawi", "Malaysia", "Maldives", "Mali", "Malta", "Marshall Isl.", "Mauritania", "Mauritius", "Mexico", "Micronesia", "Moldova", "Monaco", "Mongolia", "Montenegro", "Morocco", "Mozambique", "Myanmar", "Namibia", "Nauru", "Nepal", "Netherlands", "New Zealand", "Nicaragua", "Niger", "Nigeria", "Norway", "Oman", "Pakistan", "Palau", "Panama", "Papua N. Guinea", "Paraguay", "Peru", "Philippines", "Poland", "Portugal", "Qatar", "Romania", "Russian Fed.", "Rwanda", "St Kitts & Nev.", "St Lucia", "Saint Vincent", "Samoa", "San Marino", "Sao Tome", "Saudi Arabia", "Senegal", "Serbia", "Seychelles", "Sierra Leone", "Singapore", "Slovakia", "Slovenia", "Solomon Islands", "Somalia", "South Africa", "Spain", "Sri Lanka", "Sudan", "Suriname", "Swaziland", "Sweden", "Switzerland", "Syria", "Taiwan", "Tajikistan", "Tanzania", "Thailand", "Togo", "Tonga", "Trinidad & Tob.", "Tunisia", "Turkey", "Turkmenistan", "Tuvalu", "Uganda", "Ukraine", "UAE", "United Kingdom", "USA", "Uruguay", "Uzbekistan", "Vanuatu", "Vatican City", "Venezuela", "Vietnam", "Yemen", "Zambia", "Zimbabwe", ] %%]
ru: [%% SET countries = [ "Afghanistan", "Albania", "Algeria", "Andorra", "Angola", "Antigua & Deps", "Argentina", "Armenia", "Australia", "Austria", "Azerbaijan", "Bahamas", "Bahrain", "Bangladesh", "Barbados", "Belarus", "Belgium", "Belize", "Benin", "Bhutan", "Bolivia", "Bosnia Herz.", "Botswana", "Brazil", "Brunei", "Bulgaria", "Burkina", "Burundi", "Cambodia", "Cameroon", "Canada", "Cape Verde", "Centr. Afr. Rep", "Chad", "Chile", "China", "Colombia", "Comoros", "Congo", "Costa Rica", "Croatia", "Cuba", "Cyprus", "Czech Republic", "Denmark", "Djibouti", "Dominica", "Dominican Rep.", "East Timor", "Ecuador", "Egypt", "El Salvador", "Equator. Guinea", "Eritrea", "Estonia", "Ethiopia", "Fiji", "Finland", "France", "Gabon", "Gambia", "Georgia", "Germany", "Ghana", "Greece", "Grenada", "Guatemala", "Guinea", "Guinea-Bissau", "Guyana", "Haiti", "Honduras", "Hungary", "Iceland", "India", "Indonesia", "Iran", "Iraq", "Ireland", "Israel", "Italy", "Ivory Coast", "Jamaica", "Japan", "Jordan", "Kazakhstan", "Kenya", "Kiribati", "Korea North", "Korea South", "Kosovo", "Kuwait", "Kyrgyzstan", "Laos", "Latvia", "Lebanon", "Lesotho", "Liberia", "Libya", "Liechtenstein", "Lithuania", "Luxembourg", "Macedonia", "Madagascar", "Malawi", "Malaysia", "Maldives", "Mali", "Malta", "Marshall Isl.", "Mauritania", "Mauritius", "Mexico", "Micronesia", "Moldova", "Monaco", "Mongolia", "Montenegro", "Morocco", "Mozambique", "Myanmar", "Namibia", "Nauru", "Nepal", "Netherlands", "New Zealand", "Nicaragua", "Niger", "Nigeria", "Norway", "Oman", "Pakistan", "Palau", "Panama", "Papua N. Guinea", "Paraguay", "Peru", "Philippines", "Poland", "Portugal", "Qatar", "Romania", "Российская Федерация", "Rwanda", "St Kitts & Nev.", "St Lucia", "Saint Vincent", "Samoa", "San Marino", "Sao Tome", "Saudi Arabia", "Senegal", "Serbia", "Seychelles", "Sierra Leone", "Singapore", "Slovakia", "Slovenia", "Solomon Islands", "Somalia", "South Africa", "Spain", "Sri Lanka", "Sudan", "Suriname", "Swaziland", "Sweden", "Switzerland", "Syria", "Taiwan", "Tajikistan", "Tanzania", "Thailand", "Togo", "Tonga", "Trinidad & Tob.", "Tunisia", "Turkey", "Turkmenistan", "Tuvalu", "Uganda", "Ukraine", "UAE", "United Kingdom", "USA", "Uruguay", "Uzbekistan", "Vanuatu", "Vatican City", "Venezuela", "Vietnam", "Yemen", "Zambia", "Zimbabwe", ] %%]

en: [Main page]
ru: [Главная страница]

en: [Overridden]
ru: [Отменено]

en: [Previous page]
ru: [Предыдущая страница]

en: [clear]
ru: [очистить]

en: _ matches only a single character
ru: _ соответствует только одному символу

en: about page
ru: о странице

en: account lines
ru: строки счета

en: active
ru: активный

en: added successfully
ru: успешно добавлено

en: administrator account
ru: учетная запись администратора

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
ru: через %s дней.

note: SCRIPT
en: alignment
ru: выравнивание

en: all
ru: все

en: all authority types used in the frameworks are defined
ru: все типы авторитетных источников, используемые в структурах, определенны

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
ru: все подполя для каждого признака находятся в той же вкладке (или игнорируются)

en: already has a hold
ru: уже зарезервировано

en: already placed a recall
ru: уже запрошено

en: analytics.
ru:  аналитических описаний.

en: and
ru:  и

en: and
ru:  и

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
ru: и 'branchcode' и 'categorycode'

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
ru: и собрание: %s

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
ru: и исправьте все ошибки на вкладке "Информация о системе"

en: and has been returned.
ru: и был возвращен.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
ru: и тип экземпляра: %s

en: and mark one currency as active.
ru: и отметьте одну денежную единицу как активную.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
ru: и полочное местоположение: %s

en: and the
ru:  и

en: and they must all be in the 10 (items) tab
ru: и они должны полностью находиться в 10-той вкладке (экземпляры)

en: and:
ru: и:

en: any library
ru: любая библиотека

en: any library
ru: любая библиотека

en: approved
ru: утверждено

en: are licensed under the
ru: под лицензией

en: article requests
ru: запросы статей

en: at :
ru: в :

en: at current library
ru:  в текущую библиотеку

en: at least 1 item type defined
ru: хотя бы один тип биб-единицы определён

en: at least 1 item type must be defined
ru: хотя бы 1 тип единицы должен быть определен

en: at least 1 library defined
ru: хотя бы одно подразделение определено

en: at least 1 library must be defined
ru: хотя бы одно подразделение должно быть определено

en: at least one template for using this tool.
ru: хотя бы один шаблон для использования этого инструмента.

note: SCRIPT
en: austral sign
ru: австралийский знак

en: authorized values category 'PA_CLASS'
ru: категория авторитетного значения 'PA_CLASS'

en: available:
ru: доступно:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
ru: штрих-код

note: A
en: basket
ru: корзина заказов

note: A
en: basketgroup
ru: группа корзин

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
ru: пакет #%s

en: batches
ru: пакеты

en: be mapped to a MARC subfield,
ru: соответствовать подполю MARC,

en: be mapped to a MARC subfield,
ru: соответствовать подполю MARC,

en: be mapped to the same tag,
ru: будут проектироваться на такой же признак,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
ru: быть дополнены нулями, например '01/02/2008'. В качестве альтернативы вы можете указать даты в формате ISO (например, '2010-10-28').

note: SCRIPT
en: begins with
ru: начинается с

en: biblio
ru: библиограф. запись

en: biblio and biblionumber
ru: biblio и biblionumber

en: biblioitems.itemtype defined
ru: «biblioitems.itemtype» (тип биб-записи) определён

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
ru: «biblionumber» (номер биб-записи) и «biblioitemnumber» (номер биб-единицы) спроектированы правильно

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
ru: ID читателя: %s

en: by
ru: за

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
ru: по

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
ru: за %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
ru:    %s:

en: by Allan Jardine is licensed under the BSD 3 and GPL v2 license.
ru: Аллан Жардин под лицензией BSD 3 и GPL v2.

en: by Binny V A is licensed under the BSD license.
ru: Бинни В. А. под лицензией BSD.

en: by DIY Co is licensed under the
ru: DIY Co под лицензией

en: by Dave Gandy is licensed under the
ru: Dave Gandy под лицензией

en: by Denis Howlett is licensed under the
ru: Denis Howlett под лицензией

en: by Eli Grey is licensed under an
ru: Eli Gray под лицензией

en: by Google is a family of fonts licensed under the
ru: от Google - это семейство шрифтов, находящихся под лицензией

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
ru: от Lars Jung - это библиотека JavaScript, которая генерирует QR-коды, под лицензией

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
ru: Marijn Haverbeke под лицензией

en: by Some Web Media is a JavaScript library that makes any element on your page visible while you scroll, licensed under the
ru: Some Web Media - это библиотека JavaScript, которая делает любой элемент на вашей странице видимым во время прокрутки, под лицензией

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
ru: созданный Dofo Foundation, распространяющийся на условиях лицензии

en: by Tiny Technologies, Inc. is licensed under the
ru: по лицензии Tiny Technologies, Inc.

en: by Zhixin Wen is licensed under the MIT license.
ru: Чжисинь Вэнь под лицензией MIT.

en: by item types
ru: по классам экземпляров

en: by libraries
ru: по библиотекам

en: by months
ru: по месяцам

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
ru:  от Консорциума Бридж, состоящего из колледжа Карлтон и колледжа Св. Олафа.

en: by:
ru:  :

en: cancel your request
ru: отменить ваш запрос

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
ru: нельзя повторить

note: SCRIPT
en: case change
ru: изменить капитализацию

en: cash registers
ru: кассовые аппараты

en: cataloging the record
ru: каталогизации записи

note: SCRIPT
en: cedi sign
ru: знак cedi

en: characters
ru: символы

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
ru: отметить, чтобы удалить это поле

en: click to log out
ru:  щёлкните, чтобы выйти

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: club %s
ru: клуб %s

en: club enrollments
ru: регистрация в клубе

en: code and
ru: код и

note: SCRIPT
en: colon sign
ru: знак двоеточия

note: SCRIPT
en: comments
ru: комментарии

en: configuration file.
ru: .

en: considered late
ru: считается задержанным

note: SCRIPT
en: containing
ru: содержит

en: contains
ru: содержит

en: continue creating your request
ru: продолжить создание вашего запроса

en: controls for column visiblity in DataTables
ru: элементы управления для видимости столбцов в таблицах данных

en: could not be parsed!
ru: не удалось проанализировать!

en: create a CSV profile
ru: создать CSV профиль

en: create one or more authorized values
ru: создать одно или несколько списочных значений

note: %1$s:  END
en: created. %s
ru: создан. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
ru: cronjob. Попросите вашего системного администратора запланировать его.

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
ru: знак cruzeiro

note: SCRIPT
en: currency sign
ru: знак денежной единицы

en: current holds
ru: текущие резервирования

en: day
ru: день

en: day(s)
ru:  (дни)

en: days
ru:  (дни)

en: days ago
ru: дней назад

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
ru: по умолчанию (все библиотеки), все типы читателей, все классы экземпляра

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
ru: по умолчанию (все библиотеки), все типы читателей, конкретный класс экземпляра

en: default (all libraries), same patron category, all item types
ru: по умолчанию (все библиотеки), тот же тип читателя, все классы экземпляров

en: default (all libraries), same patron category, same item type
ru: по умолчанию (все библиотеки), тот же тип читателя, тот же класс экземпляра

en: define a budget and a fund
ru: определите сметы и средства

en: define a notice
ru: определить уведомление

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
ru: определите вес как положительное число. Более высокие числа указывают на повышенную релевантность.

en: deleted
ru: удалено

en: delivered
ru: доставлено

note: A
en: detail of the subscription
ru: подробнее о подписке

en: digits
ru: цифры

en: disabling the 'Mana' system preference
ru: отключение системной настройки 'Mana'

note: A
en: display detail for this librarian.
ru: показать подробности относительно этого библиотекаря.

en: do a catalog search
ru: выполнить поиск по каталогу

en: does not exist
ru: не существует

en: does not match
ru: не соответствует

en: doesn't exist
ru: не существует

en: doesn't match
ru: не соответствует

en: doesn't match any existing record.
ru: не соответствует ни одной существующей записи.

note: SCRIPT
en: dollar sign
ru: знак доллара

note: SCRIPT
en: dong sign
ru: знак dong

note: SCRIPT
en: drachma sign
ru: знак драхмы

note: %1$s:  m.biblio_id | html %2$s:  m.error | html
en: eHolding title cannot be created from bibliographic record #%s, encountered the following error: %s.
ru: Запись я не может быть создана из библиографической записи #%s, возникла следующая ошибка: %s.

en: ecost tax exc.
ru: стоимость без учета налогов

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
ru: ecost без налога. / ecost вкл. налог

en: ecost tax inc.
ru: стоимость с учетом налогов

note: SCRIPT
en: edit items
ru: редактировать экземпляры

en: empty
ru: не заполнено

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
ru: знак евро-денежной единицы

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
ru: например: штрих-код, расстановочный шифр экземпляра, заглавие, "050a 050b", 300a

note: SCRIPT
en: example
ru: пример

en: exists
ru: существует

en: expired
ru: просрочен

en: extended patron attributes
ru: расширенные атрибуты читателей

en: failed
ru: не удалось

en: failed to be added
ru: не удалось добавить

en: failed to be updated
ru: не удалось обновить

note: SCRIPT
en: failed to run
ru: не удалось запустить

en: feed
ru: лента

en: field
ru: поле

en: field
ru: поле

en: field(s)
ru: поля

en: file is licensed under the
ru: файл под лицензией

en: filled holds
ru: завершенные резервирования

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
ru: флажок установлен для этого читателя. Если этот запрос на изменение решает проблему, пожалуйста, снимите флажок.

en: for
ru: для

en: for budget
ru: для бюджета

en: for every request
ru: для каждого запроса

note: SCRIPT
en: formatting
ru: форматирование

en: framework values
ru: значение структуры

note: SCRIPT
en: french franc sign
ru: знак французского франка

en: from
ru: от

en: from the cash register and left a float of
ru: из кассового аппарата и left a float of

en: from the current date
ru: с текущей даты

en: from the current membership expiry date
ru: с текущей даты истечения членства

note: SCRIPT
en: german penny symbol
ru: немецкий символ пенни

note: A
en: go to %s
ru: перейти %s

en: gone no address
ru: адрес не указан или не действителен

note: SPAN
en: gonenoaddress flag is set in patron record
ru: 'gonenoaddress' отмечен для этого читателя

en: group by
ru: группировать по

en: group by
ru:  группировать по

note: SCRIPT
en: guarani sign
ru: знак guarani

en: handle to drag and drop them to their new position
ru: ручка, чтобы переместить их в новое положение

en: has
ru: имеет

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
ru: имеет %s присоединенных экземпляров.

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
ru: &quot;%s&quot; нераспознаваемый формат:

en: has never been checked out.
ru: никогда не было выдано.

en: has not been cancelled.
ru: не было отменено.

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
ru: нераспознаваемое значение &quot;%s&quot;

en: here
ru: сдесь

en: hidden
ru: скрыто

en: historical searches
ru: исторические поиски

note: SCRIPT
en: history
ru: история

en: holdingbranch NOT mapped
ru: подразделение врем. хранения/выдачи {holdingbranch} НЕ имеет соответствия

en: holdingbranch defined
ru: подразделение врем. хранения/выдачи {holdingbranch} определено

en: homebranch NOT mapped
ru: домашнее подразделение НЕ спроектировано

en: homebranch defined
ru: «homebranch» (домашнее/исходное подразделение) определено

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
ru: знак hryvnia

en: identity
ru: персональные данные

en: if
ru: если

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
ru: если этот тип категории должен отображаться все время. В противном случае, выберите библиотеки, которые вы хотите связать с этим значением.

en: ignore
ru: игнорировать

en: in
ru: в

en: in fines
ru: в штрафах

en: in fines. If you would like you can record payments.
ru: в штрафах. Если хотите, можете регистрировать платежи.

note: SCRIPT
en: in library
ru: в библиотеке

note: SCRIPT
en: indentation
ru: отступ

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
ru: знак индийской рупии

en: invalid authority types
ru: недействительные типы авторитетных источников

en: is
ru: включает

en: is a "simple, lightweight JavaScript API for handling cookies," licensed under the
ru: представляет собой "простой и легкий JavaScript API для обработки файлов cookie", под лицензией

en: is a D3-based reusable chart library under the
ru: представляет собой многоразовую библиотеку диаграмм на основе D3 под

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
ru: это библиотека JavaScript Брэма Штейна под лицензией

en: is a JavaScript library for manipulating documents based on data. It is under the
ru: это библиотека JavaScript для управления документами на основе данных. Это под

en: is a URL
ru: Является URL-ссылкой

en: is already in possession
ru: уже обладает

en: is developed by the Swiss RISM Office with the support of the Swiss National Science Foundation, licensed under the
ru: разработан Швейцарским офисом RISM при поддержке Швейцарского национального научного фонда под лицензией

en: is equal to
ru: равно

en: is exactly
ru: является точно

en: is licensed under a
ru: под лицензией

en: is licensed under the
ru:  распространяется на условиях лицензий

en: is not
ru: не включает

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
ru: теперь заблокирован до %s.

en: is on hold for
ru: зарезервировано для

en: is released under MIT license by Ludo van den Boom.
ru: выпущен под лицензией MIT Людо ван ден Бумом.

en: iso2709
ru: ISO2709

en: issues
ru: выпуски

en: item fields
ru: поля экземпляра

en: item type for older issues:
ru: Класс экземпляра для более старых выдач:

en: item type not defined
ru: тип единицы не определены

en: item's hold group
ru: группа резервирования экземпляров

en: item's hold group
ru: группа резервирования экземпляров

en: item's holding library
ru: библиотека хранения экземпляров

en: item's holding library
ru: библиотека хранения экземпляров

en: item's home library
ru: домашняя библиотека экземпляра

en: item's home library
ru: домашняя библиотека экземпляра

note: SCRIPT
en: item(s) left
ru: экземпляр(ов) осталось

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
ru: itemnum: поле «itemnum» (номер экземпляра) проектируется на поле во вкладке «-1»

en: items (10)
ru: экземпляры (10)

en: items found for
ru: найдены экземпляры для

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
ru: items.permanent_location не отображается в структурах

en: items.permanent_location mapped
ru: items.permanent_location соответствует

en: itemtype NOT mapped
ru: itemtype НЕ спроектирован

en: jQuery Bar Rating Plugin
ru: Плагин jQuery Bar Rating

en: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 by
ru: Плагин jQuery Bar Rating, версия 1.22, автор

en: jQuery Colvis plugin
ru: плагин jQuery Colvis

en: jQuery Validation Plugin
ru: Плагин jQuery Validation

en: jQuery and jQueryUI
ru: jQuery и jQueryUI

en: jQuery insertAtCaret Plugin
ru: Плагин jQuery insertAtCaret

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
ru: Плагин jQuery insertAtCaret v1.0 от команды разработчиков phpMyAdmin, под лицензией

en: jQuery multiple select plugin
ru: Плагин множественного выбора jQuery

en: jQuery treetable Plugin
ru: Плагин jQuery Treetable

en: jQuery treetable Plugin 3.1.0
ru: Плагин jQuery Treetable 3.1.0

note: SCRIPT
en: kip sign
ru: знак kip

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
ru: последний раз: %s

en: layouts
ru: макеты

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
ru: оставьте пустым для всего поля

en: library is licensed under
ru: библиотека находится под лицензией

en: library not defined
ru: подразделение не определено

en: licensed under the
ru: под лицензией

en: like
ru: подобно к

note: SCRIPT
en: lira sign
ru: знак лиры

en: list items
ru: экземпляры списка

en: list shares
ru: общие списки

en: lists
ru: списки

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
ru: знак livre tournois

en: lost
ru: потерян билет

note: SPAN
en: lost flag is set in patron record
ru: 'lost' отмечен для этого читателя

note: SCRIPT
en: lowercase
ru: нижний регистр

note: SCRIPT
en: manat sign
ru: знак manat

en: marks as last borrower of item
ru: отмечено как последний читатель экземпляра

en: matches
ru: соответствует

en: me
ru: меня

note: SCRIPT
en: mill sign
ru: знак mill

en: missing
ru: отсутствует

en: month
ru: месяц

en: months
ru: месяцев

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
ru: месяцев %s

en: must
ru: должно

en: must be enabled to activate sounds.
ru: включите для активации звуков.

en: must be present in this mapping
ru: должно присутствовать в сопоставлении атрибутов

en: must match
ru: должен соответствовать

note: SCRIPT
en: naira sign
ru: знак naira

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
ru: знак new sheqel

en: no NULL value in frameworkcode
ru: нет недействительного («NULL») значения в коде структуры («frameworkcode»)

en: no active
ru: не активный

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
ru: системные настройки noItemTypeImages или OpacNoItemTypeImages

en: none
ru: ничего

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
ru: скандинавский знак

en: not
ru: нет

note: ABBR
en: not available
ru: не доступно

en: not equal to
ru: не равно

en: not like
ru: не подобно к

en: not owned
ru: не принадлежит

en: not running
ru: не запускается

en: number
ru: номер

en: of
ru: из

en: of one item.
ru: одним экземпляром.

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
ru: типа "SQL" с опцией "Экспорт отсутствующих экземпляров в отчете".

en: of this domain to login with this identity provider
ru: в этом домене войдите с помощью этого SMPT-сервера

en: official Mana KB documentation
ru: официальная документация Mana KB

en: on reserve
ru: на резервировании

en: on this item
ru: этого экземпляра

en: on this item.
ru: этого экземпляра.

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
ru: одной или более записей не существует. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
ru: одна или несколько записей без прикрепленных экземпляров. %s

en: or
ru:  или

en: or
ru: или

en: or MARC subfield.
ru: или подполе MARC.

en: or any available
ru: или любой доступный

en: or any item from item group
ru: или любой экземпляр из группы

en: or create
ru: или создать

en: or create:
ru: или создать:

en: or enter
ru: или ввести

note: SCRIPT
en: order(s) left
ru: заказ(ов) осталось

note: SCRIPT
en: page embed
ru: встроено в страницу

en: patron categories
ru: типы читателей

en: patron category
ru: тип читателя

en: patron messages
ru: сообщения читателя

en: patron modification requests
ru: запросы на изменение читателя

en: patron notices
ru: примечания читателя

en: patron restrictions
ru: ограничения читателя

en: patron's account
ru: учетная запись читателя

en: patron's hold group
ru: группа читательского резервирования

en: patron's hold group
ru: группа читательского резервирования

en: patrons files
ru: пользовательские файлы

en: patrons to
ru: читатели

en: pending
ru: в ожидании

en: pending offline circulation actions
ru: ожидающие действия оффлайн книговыдачи

note: SCRIPT
en: peseta sign
ru: знак песета

note: SCRIPT
en: peso sign
ru: знак песо

en: placing an order
ru: размещении заказа

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
ru: пожалуйста, укажите свою причину здесь…

en: plugin by John Resig is licensed under the
ru: плагин John Resig, находится под лицензией

en: plugin by Jovan Popovic is licensed under the BSD and GPL v2 license.
ru: плагин от Йован Попович, находится под лицензией BSD и GPL v2.

en: previous checkouts
ru: предыдущие выдачи

en: price
ru: цена

en: print
ru: печать

en: profiles
ru: профили

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
ru: опубликовано: %s %s %s в

en: purchase suggestions
ru: предложения о приобретении

en: ratings
ru: рейтинги

note: %1$s:  patron_link| $raw %2$s:  recall.created_date | $KohaDates
en: recalled by %s on %s
ru: запрошено %s в %s

en: receiving an order
ru: получении заказа

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
ru: шаблон регулярного выражения

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
ru: замена регулярного выражения

en: rejected
ru: отклонено

en: removed successfully
ru: успешно удалено

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
ru: заново открыть группу корзин

en: repeatable
ru: повторяемое

en: replacement price
ru: цена для замены

note: INPUT
en: report
ru: отчет

en: required
ru: обязательно

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
ru: ресурсы #%s

en: restricted
ru: заблокирован

en: reviews
ru: обзоры

note: SCRIPT
en: ruble sign
ru: знак рубля

en: running
ru: выполняется

note: SCRIPT
en: rupee sign
ru: знак рупии

en: same library, all patron categories, all item types
ru: та же библиотека, все типы читателей, все классы экземпляров

en: same library, all patron categories, same item type
ru: та же библиотека, все типы читателей, тот же класс экземпляра

en: same library, same patron category, all item types
ru: та же библиотека, тот же тип читателя, все классы экземпляров

en: same library, same patron category, same item type
ru: та же библиотека, тот же тип читателя, тот же класс экземпляра

en: script.
ru: скрипт.

en: seconds
ru:  (в секундах)

en: see also:
ru: см. также:

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
ru: выберите * из marc_tag_structure, где frameworkcode является NULL

en: select all
ru: выделить всё

note: INPUT type=submit
en: selection
ru: выбор

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
ru: выбор

en: sent
ru: отправлено

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
ru:  отделять пробелом (например, 100a 200 606)

en: serial
ru: сериальный ресурс

note: A
en: serial collection for %s
ru: коллекция сериальных для %s

en: show all component parts
ru: показать все составные части

en: since last transfer
ru:  со времени последнего перемещения

en: software.coop, United Kingdom
ru: software.coop, Великобритания

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
ru: ноты и звукозаписи

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
ru: знак spesmilo

en: staff users of this domain to login with this identity provider
ru: сотрудники из этого домена осуществляют вход с помощью этого SMTP-сервера

en: staged & ready
ru: готово

en: stages
ru: этапы

note: SCRIPT
en: starting with
ru: начиная с

en: starts with
ru: начинается c

en: statistics
ru: статистические данные

note: SCRIPT
en: styles
ru: стили

en: subfield ignored
ru: проигнорированное подполе

en: subfields not in same tabs
ru: подполя не размещаются в одной и той же вкладке

en: subscribers
ru: подписчики

note: A
en: subscription detail
ru: подробность подписки

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
ru: подписки %s с соответствием заглавий

note: A
en: suggestion
ru: предложение

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
ru: предложение № %s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
ru: suomi, suomen kieli (финский) Pasi Korkalo

en: superlibrarian
ru: супербиблиотекарь

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
ru: фамилия: %s

en: system preference if you wish to enable this feature.
ru: системные настройки, если вы хотите включить эту функцию.

en: system preference to use recalls.
ru: системный параметр запросов.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (OPACSerialIssueDisplayCount system preference) %s
ru: системная установка) %s (OPACSerialIssueDisplayCount system preference) %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (StaffSerialIssueDisplayCount system preference) %s
ru: системная установка) %s (StaffSerialIssueDisplayCount system preference) %s

en: tags
ru: метки

en: templates
ru: шаблоны

note: SCRIPT
en: tenge sign
ru: знак тенге

en: the Apache License, Version 2.0
ru: Лицензия Apache, версия 2.0

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
ru: Лицензия Apache версии 2.0 ("Лицензия Apache") или Стандартная общественная лицензия GNU версии 2 ("Лицензия GPL")

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
ru: поле biblioitems.itemtype (тип_единицы_для_библиотечной_единицы) ДОЛЖНО:

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
ru: соответствующее подполе ДОЛЖНО иметь "Списочное значение", установленное на "branches"

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
ru: соответствующее подполе ДОЛЖНО иметь "Списочное значение", установленное на "itemtype"

en: the items.holdingbranch field MUST :
ru: поле «items.holdingbranch» {подразделение врем. хранения/выдачи для единицы} ДОЛЖНО:

en: the items.homebranch field MUST :
ru: полет items.homebranch (домашний_подраздел_для_единицы) ДОЛЖЕН:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
ru: есть null (недействительное значение) в frameworkcode (коде_структуры). Проверьте следующие таблицы

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
ru: этой записи не существует. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
ru: у этой записи нет прикрепленных экземпляров. %s

en: times
ru:  раз(а)

en: to
ru: к

en: to
ru: до

en: to activate sounds.
ru: для активации звуков.

en: to be placed on hold
ru:  для установки резервирования

en: to be placed on hold.
ru: для размещения резервирования.

en: to be staged
ru: к подготовке

en: to create
ru: чтобы создать

en: to field
ru: в поле

en: tracked link clicks
ru: отслеживаемые переходы по ссылке

note: SCRIPT
en: tugrik sign
ru: знак тугрика

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
ru: знак турецкой лиры

en: undefined
ru: неопределено

en: unknown
ru: неизвестно

en: unless
ru: пока не

note: SCRIPT
en: unrecognized command
ru: нераспознанная команда

en: until
ru: до

en: updated successfully
ru: успешно обновлено

en: use default (cataloging the record)
ru: (каталогизации записи) по умолчанию

en: use default (placing an order)
ru: (размещении заказа) по умолчанию

en: use default (receiving an order)
ru: (получении заказа) по умолчанию

en: used for/see from:
ru: используется для/смотри от:

en: user data on login
ru: данные пользователя при входе

en: userid
ru: Идентификатор пользователя

en: users to auto register on login
ru: автоматическая регистрация пользователей при входе

en: using RegEx
ru: используя RegEx

en: using the datexpiry value in the file, if present
ru: использовать значение dateexpiry в файле, если оно присутствует

en: valid entries in your database.
ru: действительные записи в вашей базе данных.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
ru: допустимые типы передачи - FTP и SFTP

en: value
ru: значение

note: SCRIPT
en: value missing
ru: отсутствует значение

en: values updated.
ru: значения обновлены.

note: SCRIPT
en: variable missing
ru: переменная отсутствует

en: verified
ru: подтверждено

note: SCRIPT
en: view
ru: обзор, вид

en: was saved.
ru: был сохранен.

en: was updated.
ru: был обновлен.

en: week
ru: недели

en: weeks
ru: недели

en: which should be set up by your system administrator.
ru: который должен быть настроен вашим системным администратором.

en: which should be set up by your system administrator.
ru: который должен быть настроен вашим системным администратором.

en: who are in patron list:
ru: кто есть в списке читателей:

en: who have not been connected since:
ru: кто не был на связи с:

en: who have not borrowed since:
ru: которые не брали книги с:

en: whose expiration date is before:
ru: чья дата окончания срока до:

en: whose patron category is:
ru: чей тип читателя

en: will match the 'name' attribute of the first object in the array named 'users', and place it in 'firstname' field
ru: будет соответствовать атрибуту «имя» первого объекта в массиве с именем «пользователи» и поместит его в поле «имя»

en: will show the link just below the title
ru:  покажет ссылку чуть ниже названия

en: with all the columns.
ru: со всеми столбцами.

note: SCRIPT
en: with category
ru: с типом

en: with the category DEPARTMENT.
ru: с категорией DEPARTMENT.

en: with this reason:
ru: с таким объяснением:

en: with value
ru: со значением

en: with value
ru: со значением

note: SCRIPT
en: won sign
ru: знак won

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
ru: написано и поддерживается Jörn Zaefferer под лицензией

en: x column:
ru: столбец x:

en: year
ru: год

en: years
ru: лет

en: years of activity
ru: год(года) активности

note: SCRIPT
en: yen character
ru: символ йены

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
ru: йена\/юань вариант символа один

en: yes
ru: да

note: SCRIPT
en: yuan character
ru: символ юаня

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
ru: символ юань, в Гонконге и Тайване

note: SCRIPT
en: {0} characters
ru: {0} символ(ов)

note: SCRIPT
en: {0} words
ru: {0} слов

en: | Actions:
ru: | Действия:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
ru: | Действия: %s

note: %1$s:  FOREACH index IN elasticsearch_status.indexes %2$s:  index.index_name | html
en: | Indices: %s %s (count:
ru: | Indices: %s %s (количество:

en: | Nodes:
ru: | Узлы:

note: %1$s:  IF elasticsearch_status.running
en: | Status: %s
ru: | Статус: %s

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
ru:  (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
