Koha 22.11 - en to sk translation catalogue (1070 entries)

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
sk: %s krát

en: &lt;&lt; Previous
sk: &lt;&lt; Predchádzajúci

en: &lt;&lt; Previous
sk: &lt;&lt; Predošlý

en: (Complete with 0 on the left)
sk: (Vyplniť s 0 vľavo)

en: (auto-calculated)
sk: (automaticky prepočítané)

en: (auto-filled)
sk: (automaticky-vyplnené)

en: , author of afterword
sk: , autor doslovu

en: , collaborator
sk: , prispievateľ

en: , commentator
sk: , komentátor

en: , compiler
sk: , prekladač

en: , composer
sk: , skladateľ

en: , conceptor
sk: , návrhár

en: , illustrator
sk: , ilustrátor

en: , lyricist
sk: , textár

en: , organiser of meeting
sk: , organizátor stretnutia

en: , other
sk: , iný

en: , photographer
sk: , fotograf

en: , presenter
sk: , prezentátor

en: , publisher
sk: , vydavateľ

en: , publishing director
sk: , riaditeľ vydania

en: , redactor
sk: , redaktor

en: , research team head
sk: , vedúci výskumného tímu

en: , reviewer
sk: , recenzent

en: , sponsor
sk: , sponzor

en: , thesis advisor
sk: , poradca dizertácie

en: , translator
sk: , prekladateľ

en: - Hierarchical relationship undefined
sk: - Hierarchický vzťah nie je definovaný

en: - In full ISBD form
sk: - V úplnej forme ISBD

en: 0 - No hierarchical relationship
sk: 0 - Bez hierarchického vzťahu

en: 0 - left to right
sk: 0 - zľava doprava

en: 0 - no index
sk: 0 - bez indexu

en: 0 - not a festschrift
sk: 0 - nie je festschrift

en: 0- not a conference publication
sk: 0- žiadne konferenčné publikácie

en: 0- unmodified record
sk: 0- neupravený záznam

en: 000 - Leader
sk: 000 - Vovádzač

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
sk: 01- ISO 646, IRV verzia (základná množina Latin)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
sk: 02- ISO Registrácia # 37 (základná množina Cyrillic)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
sk: 03- ISO 5426 (rozšírená množina Latin)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
sk: 04- ISO 5427 (rozšírená množina Cyrillic)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
sk: 05- ISO 5428 (Grécka sada)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
sk: 06- ISO 6438 (afrikánska znaková sada)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
sk: 07- ISO 10586 (Gruzínska sada)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
sk: 08- ISO 8957 (Hebrejčina) tabuľka 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
sk: 09- ISO 8957 (Hebrejčina) tabuľka 2

en: 1 - Highest level record
sk: 1 - Záznam najvyššej úrovne

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
sk: 1 - Podúroveň 1 (nie je "exemplár v ruke")

en: 1 - index present
sk: 1 - index prítomný

en: 1 - right to left
sk: 1 - sprava doľava

en: 1 7/8 in. per second
sk: 1 7/8 in. za sekundu

en: 1- conference publication
sk: 1- konferenčná publikácia

en: 1- modified record
sk: 1- zmenený záznam

en: 1-4 Record length
sk: 1-4 Dĺžka záznamu

en: 1.4 m/sec(compact discs)
sk: 1.4 m/sek(CD-čka)

en: 10-16 indicator/subfields/size
sk: 10-16 indikátor/podpolia/veľkosť

en: 105 mm (microfilm)
sk: 105 mm (mikrofilm)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
sk: 12 cm alebo 4 in. 3/4

en: 12.7 cm or 5 in.
sk: 12.7 cm alebo 5 in.

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
sk: 13.2 cm x 9.7 cm alebo 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8

en: 15 in. per second
sk: 15 in. za sekundu

en: 15/16 in. per second
sk: 15/16 in. za sekundu

en: 16 mm (microfilm)
sk: 16 mm (mikrofilm)

en: 17- Encoding level
sk: 17- Úroveň kódovania

en: 17.78 cm or 7 in.
sk: 17.78 cm alebo 7 in.

en: 18- Descriptive cataloging form
sk: 18 - Popisný katalogizačný formulár

en: 18-19 Undefined
sk: 18-19 Nedefinované

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
sk: 19-24 Mapa údajov &amp; v dĺžke

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
sk: 2 - Záznam poniže najvyššej úrovne (všetky úrovne poniže)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
sk: 2 - Podúroveň 2. Záznam je predpublikačným záznamom (Katalogizácia v publikácii)

en: 2-dimensional
sk: 2-rozmerný

en: 25.4 cm or 10 in.
sk: 25.4 cm alebo 10 in.

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
sk: 3 - Podúroveň 3. Neúplný záznam

en: 3 3/4 in. per second
sk: 3 3/4 in. za sekundu

en: 3-dimensional
sk: 3-rozmerný

en: 30 in. per second
sk: 30 in. za sekundu

en: 30,48 cm or 12 in.
sk: 30,48 cm alebo 12 in.

en: 35 mm (microfilm)
sk: 35 mm (mikrofilm)

en: 35.56 cm or 14 in.
sk: 35.56 cm alebo 14 in.

en: 4/10 in. per second
sk: 4/10 in. za sekundu

en: 40.64 cm or 16 in.
sk: 40.64 cm alebo 16 in.

en: 5- Record status
sk: 5- Stav záznamu

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
sk: 5.7 cm x 10 cm alebo 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder

en: 525 (e.g. NTSC)
sk: 525 (napr. NTSC)

en: 6- Type of record
sk: 6- Typ záznamu

en: 7 1/2 in. per second
sk: 7 1/2 in. za sekundu

en: 7- Bibliographic level
sk: 7- Bibliografická úroveň

en: 7-8 Undefined
sk: 7-8 Nedefinované

en: 7.62cm or 3 in.
sk: 7.62cm alebo 3 in.

en: 70 mm (microfilm)
sk: 70 mm (mikrofilm)

en: 8 mm (microfilm)
sk: 8 mm (mikrofilm)

en: 8- Hierarchical level code
sk: 8- Kód hierarchickej úrovne

en: 8/10 in. per second
sk: 8/10 in. za sekundu

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
sk: 9-16 indikátor/podpolia/veľkosť

en: Abstract:
sk: Abstrakt:

en: Accompanying material 1
sk: Sprievodný materiál 1

en: Accompanying material 2
sk: Sprievodný materiál 2

en: Accompanying material 3
sk: Sprievodný materiál 3

en: Accompanying material 4
sk: Sprievodný materiál 4

en: Accompanying textual material 1:
sk: Sprievodný textový materiál 1:

en: Accompanying textual material 2:
sk: Sprievodný textový materiál 2:

en: Accompanying textual material 3:
sk: Sprievodný textový materiál 3:

en: Accompanying textual material 4:
sk: Sprievodný textový materiál 4:

en: Accompanying textual material 5:
sk: Sprievodný textový materiál 5:

en: Accompanying textual material 6:
sk: Sprievodný textový materiál 6:

en: Additional character sets
sk: Dodatočné znakové sady

en: All item types
sk: Všetky typy exemplárov

en: Altitude of sensor
sk: Výška snímača

en: Amsterdam, Netherlands
sk: Amsterdam, Holandsko

en: Annual
sk: Ročný

en: Any
sk: Akákoľvek

en: Any regularity
sk: Akákoľvek pravideľnosť

en: Any type
sk: Akýkoľvek typ

en: Any word
sk: Akékoľvek slovo

en: Anywhere
sk: Kdekoľvek

en: Athens, Greece
sk: Atény, Grécko

en: Audience
sk: Používatelia

en: Audience:
sk: Používatelia:

en: Audio file
sk: Zvukový súbor

note: SCRIPT
en: Authority
sk: Autorita

en: Authority search results
sk: Výsledky hľadania autorít

en: Authority type
sk: Typ autorít

en: Availability:
sk: Stav:

en: Band
sk: Hudobná skupina

en: Baritone
sk: Barytón

en: Base of film:
sk: Základ filmu:

en: Bass
sk: Bas

en: Bass clarinet
sk: Bas klarinet

en: Bassoon
sk: Fagot

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
sk: Batavia (Djakarta), Indonézia

en: Berne, Switzerland
sk: Bern, Švajčiarsko

en: Bibliography:
sk: Bibliografia:

en: Biennial
sk: Dvojročný

en: Bimonthly
sk: Dvojmesačne

en: Binding material 1:
sk: Príloha 1:

en: Binding material 2:
sk: Príloha 2:

en: Binding material 3:
sk: Príloha 3:

en: Biography
sk: Životopis

en: Biography code
sk: Kód životopisu

en: Biography:
sk: Životopis:

en: Biography:
sk: Životopis:

en: Biweekly
sk: Dvojtýždenná

en: Bound with:
sk: Zviazané s:

en: Braille or Moon script
sk: Braillovo alebo Moonovo písmo

en: Brussels, Belgium
sk: Brusel, Belgicko

en: CCIR/IEC standard
sk: CCIR/IEC štandard

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
sk: CED (capacitance electronic disk) videodisk

en: Call number:
sk: Signatúra:

en: Cancel
sk: Zrušiť

en: Category of satellite for remote sensing image:
sk: Category of Satellite for Remote Sensing Image:

en: Cello
sk: Violončelo

en: Centimetres
sk: Centimetre

en: Chamber orchestra
sk: Komorný orchester

en: Character sets (mandatory) 1
sk: Sada znakov (povinná) 1

en: Character sets (mandatory) 2
sk: Sada znakov (povinná) 2

en: Checked out (
sk: Vypožičané (

en: Children's chorus
sk: Detský spevokol

en: Choose
sk: Zvoliť

en: Clarinet
sk: Klarinet

en: Classification
sk: Triedenie

en: Classification:
sk: Triedenie:

en: Clear field
sk: Vymazať pole

en: Click here to access online
sk: Kliknite sem k prístupu cez internet

en: Click here to access online
sk: Kliknite sem k prístupu cez internet

note: BUTTON
en: Close
sk: Zatvoriť

en: Cloud cover
sk: Oblačnosť

en: Coauthor
sk: Spoluautor

en: Code date publication
sk: Kód dátumu publikovania

en: Coded fields
sk: Kódované polia

en: Collection
sk: Kolekcia

en: Color
sk: Farba

en: Color indicator
sk: Indikátor farby

en: Color:
sk: Farba:

en: Colour
sk: Farba

en: Colour indicator
sk: Indikátor farby

en: Completeness
sk: Úplnosť

en: Computer
sk: Počítač

en: Conference or meeting code:
sk: Kód konferencie alebo stretnutia:

en: Conference publication indicator
sk: Indikátor konferenčnej publikácie

en: Content
sk: Obsah

en: Content:
sk: Obsah:

en: Contents note:
sk: Poznámka o kontakte:

en: Cornet
sk: Kornet

en: Corporate Author (Coauthor)
sk: Združený autor (Spoluautor)

en: Corporate Author (Main)
sk: Združený autor (Hlavný)

en: Corporate Author (Secondary)
sk: Združený autor (Sekundárny)

en: Counter tenor
sk: Protitenor

en: Country:
sk: Štát:

en: Daily
sk: Denný

en: Damaged (
sk: Poškodený (

en: Dance orchestra
sk: Tanečný orchester

en: Database
sk: Databáza

en: Date entered on file
sk: Dátum vložený do súboru

en: Day
sk: Deň

en: Degree (complete with 0):
sk: Stupeň (úplný s 0):

en: Description:
sk: Popis:

en: Deterioration stage
sk: Štádium rozpadu

en: Dimensions (sound recordings):
sk: Rozmery (zvukové nahrávky):

en: Dimensions:
sk: Rozmery:

en: Direction of Script Cataloguing
sk: Riadenie skriptovej katalogizácie

en: Double bass
sk: Dvojitý bas

en: Drum
sk: Bubon

en: Edition Statement
sk: Údaje o vydaní

en: Ethnic bowed strings
sk: Folklórne sláčikové nástroje

en: Ethnic brass
sk: Folklórna dychovka

en: Ethnic chorus
sk: Folklórny spevokol

en: Ethnic keyboard
sk: Folklórne klávesy

en: Ethnic orchestra
sk: Folklórny orchester

en: Ethnic percussion
sk: Folklórne bicie nástroje

en: Ethnic plucked string
sk: Folklórny brnkací nástroj

en: Ethnic plucked strings
sk: Folklórne brnkacie nástroje

en: Ethnic voices
sk: Folklórne spevy

en: Ethnic woodwinds
sk: Folklórne drevené fúkacie nástroje

en: Explorer I
sk: Prieskumník I

en: Explorer II
sk: Prieskumník II

en: Festschrift indicator:
sk: Festschrift indikátor:

en: Flute
sk: Flauta

en: Form of contents 1:
sk: Forma obsahu 1:

en: Form of contents 2:
sk: Forma obsahu 2:

en: Form of contents 3:
sk: Forma obsahu 3:

en: Form of contents 4:
sk: Forma obsahu 4:

en: Form of contents codes 1:
sk: Kódy formy obsahu 1:

en: Form of contents codes 2:
sk: Kódy formy obsahu 2:

en: Form of contents codes 3:
sk: Kódy formy obsahu 3:

en: Form of contents codes 4:
sk: Kódy formy obsahu 4:

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
sk: Forma exemplára: Kódované údaje: Označenie nosiča (neopakovateľné)

en: Form of musical work:
sk: Forma hudobného diela:

en: Frequency of issue
sk: Opakovanosť výdaja

en: Full level ("item in hand")
sk: Plná úroveň ("exemplár v ruke")

en: Full orchestra
sk: Celý orchester

en: Get it!
sk: Prevziať!

en: Government publication
sk: Vládna publikácia

en: Guitar family
sk: Gitarová rodina

en: Harp
sk: Harfa

en: Harpsichord
sk: Čembalo

en: Heading A-Z
sk: Hlavička A-Z

en: Heading Z-A
sk: Hlavička Z-A

en: Heading ascendant
sk: Hlavička vzostupne

en: Heading descendant
sk: Hlavička zostupne

en: Heading type
sk: Radiť podľa

en: Hectametres
sk: Hektometre

en: Hemisphere:
sk: Pologuľa:

en: Hide coded information filters
sk: Skryť filtre kódovanej informácie

en: Horn
sk: Roh

en: Hours:
sk: Hodiny:

en: Illustration
sk: Ilustrácia

en: Illustration - Book 1:
sk: Ilustrácia - Kniha 1:

en: Illustration - Book 2:
sk: Ilustrácia - Kniha 2:

en: Illustration - Book 3:
sk: Ilustrácia - Kniha 3:

en: Illustration - Book 4:
sk: Ilustrácia - Kniha 4:

en: Illustration - Full page plates 1:
sk: Ilustrácia - Celostranová 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
sk: Ilustrácia - Celostranová 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
sk: Ilustrácia - Celostranová 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
sk: Ilustrácia - Celostranová 4:

en: Illustration - Technique:
sk: Ilustrácia - Technika:

en: Illustration codes 1:
sk: Kódy ilustrácií 1:

en: Illustration codes 2:
sk: Kódy ilustrácií 2:

en: Illustration codes 3:
sk: Kódy ilustrácií 3:

en: Illustration codes 4:
sk: Kódy ilustrácií 4:

en: Illustration:
sk: Ilustrácia:

en: In transit (
sk: Na ceste (

en: Instruments or voices for ensemble:
sk: Nástroje alebo spevy pre zbor:

en: Instruments or voices for soloists
sk: Nástroje alebo spevy pre sólistov

en: Item count
sk: Počet exemplárov

en: Item type:
sk: Typ exemplára:

en: Items available for loan:
sk: Dostupné absenčné kópie:

en: Items available for reference:
sk: Dostupné prezenčné kópie:

en: Kilometres
sk: Kilometre

en: Kind of material:
sk: Druh materiálu:

en: Kind of sound for moving images
sk: Druh zvuku pre filmy

en: Kind of sound:
sk: Druh zvuku:

en: Language of cataloguing (mandatory)
sk: Jazyk katalogizácie (povinné)

en: Language:
sk: Jazyk:

en: Larger ensemble brass band
sk: Väčšia dychová skupina

en: Length
sk: Dĺžka

en: Linked with:
sk: Spojené s:

en: Literary genre
sk: Literárny druh

en: Literary genre:
sk: Literárny druh:

en: Literary text indicator:
sk: Literary Text Indicator:

en: Literature code
sk: Kód literatúry

en: Literature:
sk: Literatúra:

en: Location
sk: Lokácia

en: Lost (
sk: Stratený (

en: Lute family
sk: Lutnová rodina

en: Main Author
sk: Hlavný autor

en: Main entry
sk: Hlavná položka

en: Main entry ($a only)
sk: Hlavná položka (iba $a)

en: Mandolin
sk: Mandolína

en: Map projection
sk: Premietanie mapy

en: Material 1
sk: Materiál 1

en: Material 2
sk: Materiál 2

en: Material 3
sk: Materiál 3

en: Men's chorus
sk: Mužský spevokol

en: Mezzosoprano
sk: Mezosoprán

en: Minutes:
sk: Minúty:

en: Mixed chorus
sk: Miešaný spevokol

en: Modified record code
sk: Zmenený kód záznamu

en: Monographic series
sk: Monografické edície

en: Month
sk: Mesiac

en: Monthly
sk: Mesačne

en: Moscow, Russia
sk: Moskva, Rusko

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
sk: Filmy a filmové pásy => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
sk: Filmy a filmové pásy => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
sk: Filmy a filmové pásy => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
sk: Filmy a filmové pásy => 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
sk: Filmy a filmové pásy => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
sk: Filmy a filmové pásy => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
sk: Filmy a filmové pásy => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
sk: Filmy a filmové pásy => Super 8 mm

en: Munich, Germany
sk: Mníchov, Nemecko

en: Name of satellite for remote sensing image:
sk: Name of Satellite for Remote Sensing Image:

en: Naples, Italy
sk: Naples, Taliansko

en: Nature of contents code
sk: Kód povahy obsahu

en: Newspaper
sk: Noviny

en: Next&gt;&gt;
sk: Ďalej&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
sk: Ďalej&gt;&gt;

en: No items available
sk: Nie sú dostupné žiadne exempláre

en: No order
sk: Bez objednávky

en: Non required value
sk: Nepovinná hodnota

en: None
sk: Žiadny

en: Normal (16x - 30x)
sk: Normálny (16x - 30x)

en: OR new collection:
sk: ALEBO nová zbierka:

en: Oboe
sk: Hoboj

en: On hold (
sk: Zarezervovaný (

en: On order (
sk: Objednaný (

en: Online Resources:
sk: Ďalšie detaily:

en: Other
sk: Ostatné

en: Other bowed strings
sk: Ďalšie sláčikové nástroje

en: Other brass
sk: Ďalšie dychové nástroje

en: Other electronic
sk: Ďalšie elektronické nástroje

en: Other orchestra
sk: Ďalší orchester

en: Other percussion
sk: Ďalšie bicie nástroje

en: Other plucked strings
sk: Ďalšie brnkacie nástroje

en: Other woodwinds
sk: Ďalšie drevené fúkacie nástroje

en: Paris, France
sk: Paríž, Francúzsko

en: Parts indicator:
sk: Indikátor častí:

en: Periodical
sk: periodický

en: Periodicity
sk: Periodicita

en: Periodicity:
sk: Periodicita:

en: Physical dimension
sk: Fyzické rozmery

en: Physical form of publication
sk: Fyzická podoba publikácie

en: Physical medium
sk: Fyzické médium

en: Physical presentation
sk: Fyzická prezentácia

en: Physical presentation:
sk: Fyzická prezentácia:

en: Picture
sk: Obrázok

en: Play this sample
sk: Prehrať ukážku

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
sk: Vyberte prosím hodnotu v triedení. Tým sa skopíruje hodnota poľa 686$a zo záznamu autorít do poľa 686$a knižničného záznamu.

en: Polarity:
sk: Polarita:

en: Portrait
sk: Portrét

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
sk: Poloha základne pre fotografický alebo diaľkový obrázok:

en: Presentation format - motion picture
sk: Formát prezentácie - film

en: Presentation format - videorecording
sk: Formát prezentácie - videozáznam

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
sk: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image:

en: Primary support material
sk: Primárny podporný materiál

en: Printer's device:
sk: Zariadenie tlačiarne:

en: Provenance note:
sk: Poznámka o pôvode:

en: Publication Date 2
sk: Dátum publikovania 2

en: Publication date 1
sk: Dátum publikovania 1

en: Publication:
sk: Detaily:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
sk: Pulkova (Leningrad), Rusko

en: Quality of image
sk: Kvalita obrázku

en: Quarterly
sk: Štvrťročne

en: Recorder
sk: Záznamník

en: Recording technique for remote sensing image:
sk: Recording Technique for Remote Sensing Image:

en: Reduction ratio:
sk: Pomer redukcie:

en: Regularity
sk: Pravidelnosť

en: Regularity:
sk: Pravidelnosť:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sk: Výsledky %s po %s z %s

en: Saxophone
sk: Saxofón

en: Script of title
sk: Text titulu

note: INPUT type=submit
en: Search
sk: Hľadať

en: Search for authority type: EDITORS
sk: Hľadať typ autorít: EDITORI

en: Search on
sk: Hľadať

en: Search results
sk: Výsledky hľadania

en: Second (complete with 0):
sk: Druhý (úplný s 0):

en: Secondary Author
sk: Sekundárny autor

en: Secondary support material
sk: Druhotný podporný materiál

en: Secondary support material - visual projection
sk: Druhotný podporný materiál - vizuálne premietanie

en: Seconds:
sk: Sekundy:

en: Select a collection
sk: Vybrať kolekciu

en: Semiannual
sk: Polročná

en: Semimonthly
sk: Dvojtýždenník

en: Semiweekly
sk: Vychádzajúci dvakrát do týždňa

en: Serial type
sk: Typ periodika

en: Serial type:
sk: Typ periodika:

en: Serials
sk: Periodiká

en: Series
sk: Edícia

en: Set Level
sk: Nastaviť úroveň

en: Show coded information filters
sk: Zobraziť filtre kódovanej informácie

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
sk: Diapozitívy 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
sk: Diapozitívy 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)

en: Sort by
sk: Triediť podľa

en: Sound indicator
sk: Indikátor zvuku

en: Special reproduction characteristics:
sk: Charakteristika špeciálnej reprodukcie:

en: Specific material designation
sk: Špeciálne označenie materiálu

en: Specific material designation:
sk: Špeciálne označenie materiálu:

en: Specific reduction ratio
sk: Špeciálny pomer redukcie

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
sk: Spectrálne pásma : 01 po 99 = číslo pásiem, xx = neuvádza sa

en: Speed:
sk: Rýchlosť:

note: INPUT type=submit
en: Start search
sk: Začať hľadanie

en: State of preservation - Binding:
sk: Stav uchovania - Väzba:

en: State of preservation - Body of the book 1 :
sk: Stav uchovania - Korpus knihy 1 :

en: State of preservation - Body of the book 2 :
sk: Stav uchovania - Korpus knihy 2 :

en: States of authority heading code
sk: Stavy kódu hlavičky autorít

en: String orchestra
sk: Sláčikový orchester

en: Subject
sk: Predmet

en: Subject - Author/Title
sk: Predmet - Autor/Titul

en: Subject - Corporate Author
sk: Predmet - Združený autor

en: Subject - Family
sk: Predmet - Rodina

en: Subject - Form
sk: Predmet - Formulár

en: Subject - Geographical Name
sk: Predmet - Zemepisný názov

en: Subject - Personal Name
sk: Predmet - Osobné meno

en: Subject - Topical Name
sk: Predmet - Téma

en: Subject Category
sk: Predmet kategórie

en: Summary
sk: Zhrnutie

en: Support material - Book:
sk: Pomocný materiál - Kniha:

en: Support material - Plates:
sk: Pomocný materiál - Ilustrácie:

en: Synthesizer
sk: Syntezátor

en: Synthetic aperture radar
sk: Synthetic Aperture Radar

en: Tag 009:
sk: Menovka 009:

en: Tape
sk: Páska

en: Tape configuration:
sk: Konfigurácia pásky:

en: Tape width:
sk: Šírka pásky:

en: Target audience code
sk: Kód cieľového poslucháča

en: Target audience code 2
sk: Kód cieľového poslucháča 2

en: Target audience code 3
sk: Kód cieľového poslucháča 3

en: Technique (prints) 1
sk: Technika (tlače) 1

en: Technique (prints) 2
sk: Technika (tlače) 2

en: Technique (prints) 3
sk: Technika (tlače) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
sk: Technika - videozáznam, film

en: Techniques (drawings, paintings) 1
sk: Techniky (kresby, maľby) 1

en: Techniques (drawings, paintings) 2
sk: Techniky (kresby, maľby) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
sk: Techniky (kresby, maľby) 3

en: Thesis:
sk: Záverečná práca:

en: Three times a month
sk: Trikrát mesačne

en: Three times a week
sk: Trikrát týždenné

en: Three times a year
sk: Trikrát ročne

en: Time
sk: Čas

en: Timpani
sk: Tympany

en: Title-page availability code
sk: Kód dostupnosti titulnej stránky

en: Trademark
sk: Ochranná známka

en: Translation of
sk: Preklad z

en: Transliteration code
sk: Kód prepisu

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
sk: Fólie 10 * 10 in. (25 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
sk: Fólie 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
sk: Fólie 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
sk: Fólie 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
sk: Fólie 8 * 10 in. (20 * 25 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
sk: Fólie 8 * 8 in. (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
sk: Fólie 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)

en: Triennial
sk: Trojročný

en: Trumpet
sk: Trúbka

en: Type of continuing resource designator
sk: Typ označovača pokračujúceho zdroja

en: Type of electronic resource:
sk: Typ elektronického zdroja:

en: Type of material
sk: Typ materiálu

en: Type of material code
sk: Kód typu materiálu

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
sk: Typ dátumu publikovania: Dátumy publikovania 1 a 2

en: Type of scale:
sk: Typ stupnice:

en: Type of score:
sk: Typ skóre:

en: Types of binding:
sk: Typy väzby:

en: Uniform Title
sk: Unifikovaný názov

en: Unknown
sk: Neznámy

en: Unspecified
sk: Neurčené

en: Unspecified bowed strings
sk: Neurčené sláčikové nástroje

en: Unspecified brass
sk: Neurčené dychové nástroje

en: Unspecified chorus
sk: Neurčený spevokol

en: Unspecified electronic
sk: Neurčený elektronický nástroj

en: Unspecified keyboard
sk: Neurčené klávesy

en: Unspecified orchestra
sk: Neurčený orchester

en: Unspecified percussion
sk: Neurčené bicie nástroje

en: Unspecified plucked strings
sk: Neurčené brnkacie nástroje

en: Unspecified voices
sk: Neurčené spevy

en: Unspecified woodwinds
sk: Neurčené drevené fúkacie nástroje

en: Updating loose-leaf
sk: Aktualizácia voľnej väzby

en: Updating website
sk: Aktualizácia webstránky

en: Used
sk: Použitý

en: V2000 (videocassette)
sk: V2000 (videokazeta)

en: Video types
sk: Typy videa

en: Video types:
sk: Typy videa:

en: Video8 (videocassette)
sk: Video8 (videokazeta)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
sk: Videopásky 1 in. (2 cm 1/2)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
sk: Videopásky 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
sk: Videopásky 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
sk: Videopásky 1/4 in. (1/2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
sk: Videopásky 1/4 in. (2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
sk: Videopásky 2 in. (5 cm)

en: Viol
sk: Viola

en: Voices high voice
sk: Vysoký hlas spevov

en: Voices low voice
sk: Nízky hlas spevov

en: Voices medium voice
sk: Stredný hlas spevov

en: Watermark:
sk: Vodoznak:

en: Weekly
sk: Týždene

en: Width or dimensions
sk: Šírka alebo rozmery

en: Withdrawn (
sk: Odstavený (

en: Without periodicity
sk: Bez periodicity

en: Women's chorus
sk: Ženský spevokol

en: Year
sk: Rok

en: a - Analytic (component part)
sk: a - Analytický (časť prvku)

en: a - Language materials, printed
sk: a - Jazykové materiály, tlačené

en: a - autobiography
sk: a - autobiografia

en: a - bibliography
sk: a - bibliografia

en: a - established
sk: a - stanovená

en: a - fiction
sk: a - beletria

en: a - illustrations
sk: a - ilustrácie

en: a- ISO transliteration scheme
sk: a- ISO transliteračná schéma

en: a- collage
sk: a- koláž

en: a- federal/national
sk: a- federálny/národný

en: a- juvenile, general
sk: a- mladistvý, všeobecný

en: a- juvenile, general
sk: a- mladistvý, všeobecný

en: a- no adjustment
sk: a- bez prispôsobenia

en: ab- item cover
sk: ab- obal exemplára

en: abstract
sk: abstrakt

en: abstract or summary
sk: abstrakt alebo zhrnutie

en: ad- poster
sk: ad- plagát

en: adult, General
sk: dospelý, Všeobecné

en: adult, serious
sk: dospelý, vážny

en: advertising texts
sk: reklamné texty

en: ae- postcard
sk: ae- pohľadnica

en: aerial
sk: letecký

en: af- greetings card
sk: af- pozdrav

en: ag- chart
sk: ag- graf

en: ah- playing cards
sk: ah- hracie karty

en: air
sk: vzduch

en: allegory
sk: alegória

en: an- calendar
sk: an - kalendár

en: angular scale
sk: uhlová mierka

en: animation
sk: animácia

en: annual
sk: ročný

en: anthem
sk: hymna

en: artefacts
sk: artefakty

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
sk: ako oddelený doplnok časopisu, monografie, atď.

en: autobiography
sk: autobiografia

en: b - Language materials, manuscript
sk: f - Jazykové materiály, rukopisné

en: b - catalogue
sk: b - katalóg

en: b - continuing resource no longer being published
sk: b - pokračujúci zdroj viac nepublikovaný

en: b - drama
sk: b - dráma

en: b - individual biography
sk: b - individuálny životopis

en: b - maps
sk: b - mapy

en: b- adjusted but without grid system
sk: b- prispôsobený ale bez systému mriežky

en: b- drawing
sk: b- kresba

en: b- other
sk: b- ostatné

en: b- pre-primary, ages 0-5
sk: b- predškolské, vek 0-5

en: b- state/province
sk: b- štát/provincia

en: ballad
sk: balada

en: bibliography
sk: bibliografia

en: biennial (every two years)
sk: dvojročný (každé dva roky)

en: bimonthly (every two months)
sk: dvojmesačný (každé dva mesiace)

en: biography
sk: životopis

en: biography of arranger or transcriber
sk: životopis upravovateľa a prepisovateľa

en: biography of composer
sk: životopis skladateľa

en: biweekly (every two weeks)
sk: dvojtýždenný (každé dva týždne)

en: black and white
sk: čiernobiely

en: black chalk
sk: čierna krieda

en: black-and-white
sk: čiernobiely

en: blue or green strip
sk: modrá alebo zelená páska

en: bound into a journal, monograph, etc.
sk: zviazaný do časopisu, monografie, atď.

en: bound with one or more others
sk: zviazaný s jedným alebo viacerými inými

en: broken back
sk: poškodený chrbát

en: bronze
sk: bronz

en: butterfly
sk: motýľ

en: by computer
sk: počítačom

en: by hand
sk: rukou

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
sk: c - Zbierka - knižničný exemplár, ktorý je vymyslenou zbierkou

en: c - Corrected or revised
sk: c - Opravený alebo revidovaný

en: c - Corrected or updated record
sk: c - opravený alebo aktualizovaný záznam

en: c - Corrected record
sk: c - Opravený záznam

en: c - Music scores, printed
sk: c - Hudobniny, tlačené

en: c - collective biography
sk: c - kolektívny životopis

en: c - continuing resource of unknown status
sk: c - pokračujúci zdroj neznámeho stavu

en: c - essays
sk: c - eseje

en: c - portraits
sk: c - portréty

en: c - provisional
sk: c - provizórny

en: c- adjusted with grid system
sk: c- prispôsobený so systémom mriežky

en: c- county/department
sk: c- kraj/oddelenie

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
sk: c- viaceré transliterácie: ISO alebo iné schémy

en: c- painting
sk: c- maľba

en: c- primary, ages 5-10
sk: c- základná škola, vek 5-10

en: calendar
sk: kalendár

en: canon
sk: kánon

en: canvas
sk: plátno

en: cardboard
sk: kartón

en: cardboard/illustration board
sk: kartón/ilustračná tabuľa

en: carol
sk: koleda

en: cartoons or comic strips
sk: komiksy

en: catalogue
sk: katalóg

en: catechism
sk: katechizmus

en: ceramic
sk: keramika

en: chalk
sk: krieda

en: charts
sk: grafy

en: children (9-14)
sk: deti (9-14)

en: choir-book
sk: spevník

en: chronicle
sk: kronika

en: clay
sk: hlina

en: cloth
sk: odev

en: clothes
sk: odevy

en: coal
sk: uhlie

en: coarse/standard
sk: hrubý/štandardný

en: coats of arms
sk: erby

en: coauthor
sk: spoluautor

en: coins
sk: mince

en: collage
sk: koláž

en: collective biography
sk: kolektívny životopis

en: color
sk: farba

en: colour
sk: farba

en: colour pencil
sk: farebná ceruzka

en: combination
sk: kombinácia

en: comedy
sk: komédia

en: complete
sk: dokončený

en: condensed score, pianoconductor score
sk: zhustené noty, noty pre piano a dirigenta

en: conference proceedings
sk: závery z konferencie

en: conference publication
sk: konferenčná publikácia

en: contains
sk: obsahuje

en: contains biographical data
sk: obsahuje životopisné údaje

en: contains biographical information
sk: obsahuje životopisnú informáciu

en: contours
sk: obrysy

en: copper
sk: meď

en: corporate_coauthor
sk: združený_spoluautor

en: corporate_main_author
sk: združený_hlavný_autor

en: corporate_secondary_author
sk: združený_druhotný_autor

en: crayon
sk: pastelka

en: cumulative index or table of contents available
sk: kumulatívny index alebo obsah dostupný

en: d - Deleted
sk: d - Odstránený

en: d - Deleted record
sk: d - Odstránený záznam

en: d - Music scores, manuscript
sk: d - Hudobniny, rukopis

en: d - abstract or summary
sk: d - abstrakt alebo súhrn

en: d - charts
sk: d - grafy

en: d - contains biographical information
sk: d - obsahuje knižničné informácie

en: d - humour, satire
sk: d - humor, satira

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
sk: d - monografia úplná pri vydaní alebo do jedného kalendárneho roka

en: d- children, ages 9-14
sk: d- deti, vek 9-14

en: d- local(municipal, etc.)
sk: d- mniestny (obecný, atď.)

en: d- photomechanical reproduction
sk: d- fotometrická reprodukcia

en: daily
sk: denne

en: damaged
sk: poškodený

en: danse form
sk: Akýkoľvek formát

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
sk: dátum pripadá po roku 1 v gregoriánskom kalendári, t.j. po Kr.

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
sk: dátum pripadá pred rok v 1 gregoriánskom kalendári, t.j. pred Kr.

en: devotional literature
sk: náboženská literatúra

en: dictionary
sk: slovník

en: directory
sk: adresár

en: disc
sk: disk

en: discography
sk: diskografia

en: dissertation or thesis
sk: dizertácia alebo záverečná práca

en: dissertation or thesis (revised)
sk: dizertácia alebo záverečná práca (revidovaná)

en: dolls
sk: bábky

en: dot map
sk: bodová mapa

en: drama
sk: dráma

en: drawing
sk: kresba

en: duplicate
sk: duplikát

en: duplitised stock
sk: duplicised stock

en: e - Cartographic materials, printed
sk: e - Kartografické materiály, tlačené

en: e - dictionary
sk: e - slovník

en: e - letters
sk: e - korešpondencia

en: e - plans
sk: e - plány

en: e - reproduction of a document
sk: e - reprodukcia dokumentu

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
sk: e- viaclokalitný (medzištátne oddelenia, atď. pod národnou úrovňou)

en: e- photonegative
sk: e- fotonegatív

en: e- young adult, ages 14-20
sk: e- mladý dospelý, vek 14-20

en: each issue contains an index to its own contents - loose
sk: každé číslo časopisu obsahuje index o vlastnom obsahu - voľný

en: east
sk: východ

en: edition
sk: vydanie

en: electric
sk: elektrický

en: electronic
sk: elektronický

en: electronic resource
sk: elektronický prameň

en: electronic ressource
sk: elektroniske ressurser

en: electronic videorecording (EVR)
sk: elektronický videozáznam (EVR)

en: encyclopaedia
sk: encyklopédia

en: encyclopedia
sk: encyklopédia

en: engraving
sk: rytina

en: essay, feuilleton
sk: esej, fejtón

en: essays
sk: eseje

en: ethnological information
sk: etnologická informácia

en: examination paper
sk: výskumná správa

en: excellent
sk: vynikajúci

en: f - Cartographic materials, manuscript
sk: f - Kartografické materiály, rukopisné

en: f - encyclopaedia
sk: f - encyklopédia

en: f - monograph, date of publication uncertain
sk: f- monografia, dátum publikovania neistý

en: f - plates
sk: f - plány

en: f - short stories
sk: f - krátke príbehy

en: f- intergovernmental
sk: f- medzivládny

en: f- photoprint
sk: f- fototlač

en: facsimiles
sk: faximile

en: fairy tale
sk: rozprávka

en: fiction
sk: beletria

en: film (sound film)
sk: film (ozvučený)

en: film base other than safety film
sk: základ filmu iný než bezpečnostný film

en: film cartridge
sk: filmová náplň

en: film cassette
sk: filmová kazeta

en: film reel
sk: filmová cievka

en: first generation (Master)
sk: prvá generácia (Master)

en: folk music
sk: ľudová hudba

en: folktales
sk: ľudové rozprávania

en: form lines
sk: riadky formulára

en: forms
sk: formuláre

en: furniture
sk: nábytok

en: g - Projected and video material
sk: g - Premietací a video materiál

en: g - directory
sk: g - adresár

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
sk: g - monografia ktorej publikovanie pokračuje po viacero rokov

en: g - music
sk: g - hudba

en: g - poetry
sk: g - poézia

en: g- government in exile or clandestine
sk: g- vláda v exile alebo v utajení

en: games and recreation
sk: hry a rekreácia

en: genealogical tables
sk: rodokmeňové tabuľky

en: glass
sk: sklo

en: globe
sk: glóbus

en: good
sk: dobrý

en: gospel music
sk: gospelová hudba

en: gouache
sk: kvaš

en: graphite
sk: grafit

en: greater than 9 kilometres
sk: väčší než 9 kilometrov

en: h - facsimiles
sk: h - faximile

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
sk: h - monografia s aktuálnym a copyrightovým/privilegovaným dátumom

en: h - project description
sk: h - popis projektu

en: h - speeches, oratory
sk: h - reči, oratórium

en: h- level not determined
sk: h- úroveň nie je determinovaná

en: h- picture
sk: h- obrázok

en: hagiography
sk: svätopis

en: hand-written
sk: rukopisný

en: handwritten
sk: rukopisný

en: high (31x - 60x)
sk: vysoký (31x - 60x)

en: history
sk: dejiny

en: humour, satire
sk: humor, satira

en: hymn
sk: hymnus

en: i - In partial or incomplete ISBD form
sk: i - V čiastočnej alebo neúplnej ISBD forme

en: i - Integrating resource
sk: i - Integrujúci zdroj

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
sk: i - Zvukové nahrávky, nehudobný prednes

en: i - booklet
sk: i - brožúra

en: i - coats of arm
sk: i - erby

en: i - coats of arms
sk: i - erby

en: i - monograph with both release/issue date and production date
sk: i - monografia s dátumom vydania a výroby

en: i - statistics
sk: i - štatistika

en: i- print
sk: i- tlač

en: illuminations
sk: iluminácie

en: illustrateur
sk: ilustrátor

en: illustrations
sk: ilustrácie

en: in first issue of next volume - attached
sk: v prvom čísle časopisu budúceho ročníka - priložený

en: in first issue of next volume - loose
sk: v prvom čísle časopisu budúceho ročníka - voľný

en: in first issue of next volume loose - separately paged
sk: v prvom čísle časopisu nasledujúceho voľného ročníka - osobitne stránkovaný

en: in first issue of next volume loose - unpaged
sk: v prvom čísle nasledujúceho voľného ročníka - nestránkované

en: in last issue of volume - attached
sk: v poslednom čísle časopisu ročníka - priložený

en: in last issue of volume - loose
sk: v poslednom čísle časopisu ročníka - voľný

en: in last issue of volume - unpaged
sk: v poslednom čísle ročníka - nestránkovaný

en: in last issue of volume-loose - separately paged
sk: v poslednom čísle časopisu nasledujúceho voľného ročníka - osobitne stránkovaný

en: in parts
sk: po častiach

en: incomplete
sk: neúplný

en: index is not available
sk: index nie je dostupný

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
sk: index alebo zoznam mien doprevádzajú kartografický exemplár v brožúre...

en: index or name list on cartographic item itself
sk: index alebo menný zoznam o samotnom kartografickom exemplári

en: index or name list present but location not specified
sk: index alebo menný list sú prítomné, no lokácia nie je špecifikovaná

en: individual biography
sk: individuálny životopis

en: industrial production
sk: priemyselná výroba

en: infrared line scanning
sk: skenovanie infračerveným svetlom

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
sk: okamžitý (jedinečný, rezaný na mieste)

en: instruction (language)
sk: inštrukcia (jazyk)

en: instructional material
sk: inštruktívny materiál

en: instructional materials
sk: inštruktívne materiály

en: instructional work
sk: inštruktívna práca

en: instructions
sk: inštrukcie

en: instrumental parts
sk: časti nástrojov

en: interviews
sk: rozhovory

en: irregular
sk: nepravideľný

en: is exactly
sk: je presne

en: ivory
sk: slonovina

en: j - Sound recordings, musical performance
sk: j - Zvukové nahrávky, hudobný prednes

en: j - document with detailed date of publication
sk: j - dokument s detailným dátumom publikovania

en: j - genealogical tables
sk: j - rodokmeňové tabuľky

en: j - programmed text book
sk: j - programovaná učebnica

en: jewellery
sk: klenoty

en: jigsaws
sk: skladačky

en: juvenile literature
sk: literatúra pre mladistvých

en: juvenile, general
sk: mladistvý, všeobecný

en: k - Two-dimensional graphics
sk: k - Dvojrozmerná grafika

en: k - forms
sk: k - formuláre

en: k - monograph with both publication date and print date
sk: k - monografia s dátumom vydania a výroby

en: k- adult, serious
sk: k- dospelý, vážne

en: k- technical drawing
sk: k- technický nákres

en: l - Electronic resources
sk: l - Elektronické zdroje

en: l - samples
sk: l - vzorky

en: l - standard
sk: l - štandard

en: large print
sk: veľké písmo

en: law reports and digests
sk: právne predpisy a zbierky

en: laws and legislation
sk: právo a legislatíva

en: leather
sk: koža

en: lectures, speeches
sk: prednášky, reči

en: legal articles
sk: právnické články

en: legal cases and case notes
sk: právne kázusy a procesné poznámky

en: legend
sk: vysvetlivky

en: less than 1 centimetre
sk: menej ako 1 centimeter

en: letters
sk: korešpondencia

en: library catalogue
sk: knižničný katalóg

en: libretto or text
sk: libretto alebo text

en: lied
sk: ležalo

en: linear scale
sk: lineárna mierka

en: literature surveys/reviews
sk: prieskumy literatúry/recenzie

en: lithography
sk: litografie

en: m - Monographic - Bibliographic item
sk: m - Monografický - Bibliografický exemplár

en: m - Multimedia
sk: m - Multimédiá

en: m - dissertation or thesis (original)
sk: m - dizertácia alebo téza (originál)

en: m - sound recordings
sk: m - zvukové nahrávky

en: m- adult, general
sk: m- dospelý, všeobecný

en: main_author
sk: hlavný_autor

en: majolica
sk: majolika

en: manual
sk: manuáli

en: manually and plotted
sk: ručne a dôkladne

en: manuscript
sk: rukopis

en: map
sk: mapa

en: map view
sk: zobrazenie mapy

en: maps
sk: mapy

en: marble
sk: mramor

en: march
sk: pochod

en: mass
sk: hmotnosť

en: mass produced
sk: masovo vyrobený

en: memoir
sk: memoár

en: memoirs
sk: memoáre

en: metal
sk: kov

en: metal (e.g. aluminium)
sk: kov (napr. hliník)

en: metal and glass
sk: kov a sklo

en: microfiche
sk: mikrofiš

en: microprint
sk: mikrotlač

en: minerals
sk: minerály

en: mini-print
sk: mini-tlač

en: miniature
sk: miniatúra

en: missing
sk: chýba

en: mixed
sk: zmiešaný

en: mixed collection
sk: zmiešaná zbierka

en: mixed collection (containing more than one type of base)
sk: zmiešaná zbierka (obsahujúca viac ako jeden typ základu)

en: models
sk: modely

en: modern
sk: moderný

en: monochrome
sk: monochromatický

en: monographic series
sk: monografická edícia

en: monthly
sk: mesačne

en: mother (positive)
sk: Matka

en: motion picture
sk: film

en: multi-color
sk: mnohofarebný

en: multimedia
sk: multimédiá

en: multiple/other literary forms
sk: viaceré/iné literárne formy

en: music
sk: hudba

en: n - In non-ISBD form
sk: n - V ne-ISBD podobe

en: n - New
sk: n - Nový

en: n - New record
sk: n - Nový záznam

en: n - laws and legislation
sk: n - právo a legislatíva

en: n - transparencies
sk: n - fólie

en: negative
sk: negatívny

en: newspaper
sk: noviny

en: newspaper format
sk: formát novín

en: no cumulative index or table of contents
sk: kumulatívny index alebo obsah nedostupný

en: no illustrations
sk: bez ilustrácií

en: no index or name lis
sk: no index or name list

en: no narrative tex
sk: no narrative text

en: no secondary support
sk: bez vedľajšej podpory

en: nocturne
sk: nokturno

en: north
sk: sever

en: not a biography
sk: nie je životopis

en: not a conference publication
sk: nie je konferenčná publikácia

en: not a literary text
sk: nie je to literárny text

en: not a motion picture
sk: nie je film

en: not a motion picture or video recording
sk: nie je film alebo videozáznam

en: not a motion picture or visual projection
sk: nie je film alebo vizuálne premietanie

en: not a reproduction
sk: nie je reprodukcia

en: not a videorecording
sk: nie je videozáznam

en: not a visual projection
sk: nie je vizuálne premietanie

en: not applicable
sk: nepoužiteľné

en: not applicable (item is silent)
sk: nepoužiteľné (exemplár je zamlčaný)

en: not known
sk: neznámy

en: not present (no secondary support)
sk: neprítomný (bez vedľajšej podpory)

en: not screened
sk: neprezeraný

en: novel
sk: román

en: novella
sk: novela

en: numeric
sk: číselný

en: numeric table
sk: číselná tabuľka

en: o - Previously issued higher level record
sk: o - Predošlo vydaný záznam vyššej úrovne

en: o - illuminations
sk: o - iluminácie

en: o - numeric table
sk: o - číselná tabuľka

en: of accompanying material,
sk: sprievodného materiálu,

en: of contents page,
sk: stránky obsahu,

en: of intermediate text,
sk: prostredného textu,

en: of libretto,
sk: libretta,

en: of original work,
sk: originálneho diela,

en: of subtitles,
sk: podtitulov,

en: of summary,
sk: súhrnu,

en: of title page,
sk: titulnej strany,

en: of title proper,
sk: vlastného názvu,

en: oil
sk: olej

en: one color
sk: jedna farba

en: oratorio
sk: oratórium

en: oratory, speeches
sk: oratórium, reči

en: original
sk: originál

en: original_title
sk: pôvodný_názov

en: orthographic
sk: pravopisný

en: other
sk: iný

en: other accompanying material
sk: ostatný sprievodný materiál

en: other accompanying textual material
sk: ostatný sprievodný textový materiál

en: other film type
sk: iný typ filmu

en: other form
sk: iná forma

en: other form of material
sk: iná forma materiálu

en: other form of textual material
sk: iný druh textového materiálu

en: other historical information
sk: iná historická informácia

en: other kinds of contents
sk: iný druh obsahu

en: other known type
sk: iný známy typ

en: other methods in color
sk: iné metódy vo farbe

en: other methods of relief representation
sk: ther methods of relief representation

en: others
sk: ostatné

en: overture
sk: overtúra

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
sk: p - Predošlo vydaný ako neúplný, pred-publikačný záznam

en: p - technical report
sk: p - technická správa

en: painting
sk: maľba

en: paper
sk: papier

en: partsong
sk: časť piesne

en: passion music
sk: pašiová hudba

en: pencil
sk: ceruzka

en: periodical
sk: periodický

en: photography
sk: fotografia

en: photolithography
sk: fotolitografia

en: photonegative
sk: fotonegatív

en: photoprint
sk: fototlač

en: picture
sk: obrázok

en: plan
sk: plán

en: plans
sk: plány

en: plaster
sk: omietka

en: plastic
sk: plast

en: plates
sk: tabuľky

en: poetry
sk: poézia

en: political work
sk: politická práca

en: polonaise
sk: polonéza

en: porcelain
sk: porcelán

en: porcelaine
sk: z porcelánu

en: portrait
sk: portrét

en: portraits
sk: portréty

en: positive
sk: pozitívny

en: posters
sk: plagáty

en: pre-primary (0-5)
sk: predškoláci (0-5)

en: primary (5-8)
sk: mladší žiaci (5-8)

en: print
sk: tlač

en: printed
sk: vytlačený

en: printer's device not present
sk: tlačiareň nie je prítomná

en: printer's device present
sk: tlačiareň je prítomná

en: printing
sk: tlačí sa

en: profile
sk: profil

en: programme music
sk: programová hudba

en: programmed text books
sk: programované učebnice

en: programmed texts
sk: programované texty

en: project description
sk: popis projektu

en: q - examination paper
sk: q - výskumná správa

en: quarterly
sk: kvartálne

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
sk: r - Trojrozmerné artefakty a reálie

en: r - literature surveys/reviews
sk: r - prieskumy literatúry/recenzie

en: regular
sk: normálny

en: regular print
sk: normálna tlač

en: rehearsals
sk: nácviky

en: religious text
sk: náboženský text

en: religious work
sk: náboženské dielo

en: replicas
sk: repliky

en: reporting
sk: vykazovanie

en: restored
sk: obnovený

en: reviews
sk: prehľady

en: rock music
sk: rocková hudba

en: rushes
sk: náhli sa

en: s - Serial - Bibliographic item
sk: s - Periodikum - Bibliografický exemplár

en: s - treaties
sk: s - zmluvy

en: samples
sk: vzorky

en: scientific work
sk: vedecká práca

en: score
sk: skóre

en: sculptures
sk: sochy

en: secondary_author
sk: sekundárny_autor

en: section
sk: oddiel

en: series
sk: edícia

en: sermon
sk: kázeň

en: service books
sk: servisné knižky

en: service copy
sk: servisná kópia

en: set_level
sk: nastaviť_úroveň

en: short stories
sk: krátke príbehy

en: short story
sk: krátky príbeh

en: single
sk: jednoduchý

en: sinusoidal
sk: sínusoidný

en: skin
sk: téma

en: slide, slide set, stereograph
sk: diapozitív, sada diapozitívov, stereograf

en: social customs
sk: spoločenské zvyky

en: solo part
sk: sólo časť

en: sonata
sk: sonáta

en: song
sk: pieseň

en: sound disc
sk: zvukový disk

en: sound on medium
sk: zvuk na médiu

en: sound recordings
sk: zvukové nahrávky

en: sounds
sk: zvuky

en: south
sk: juh

en: space
sk: priestor

en: space observing
sk: pozorovanie vesmíru

en: spatial model on two dimensional surface
sk: priestorový model na dvojdimenzionálnej ploche

en: specimens (biological etc.)
sk: exempláre (biologické atď.)

en: speeches, oratory
sk: reči, oratórium

en: standard
sk: štandard

en: starts with
sk: začína na

en: statistics
sk: štatistika

en: steel engraving
sk: kovorytectvo

en: stereographic
sk: stereografický

en: stereophonic
sk: stereofónny

en: stills
sk: zátišia

en: stone
sk: kameň

en: suite
sk: suita

en: symphony
sk: symfónia

en: t - cartoons or comic strips
sk: t - komiksy

en: technical drawing
sk: technický nákres

en: technical report
sk: technická správa

en: textbook
sk: učebnica

en: textile
sk: textil

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
sk: textil vrátane ručne vyrobených mikrovláknin (napr. hodváb, súkno, nylón)

en: textiles
sk: textily

en: textiles (including man-made fibres)
sk: textily (vrátane ručne vyrobených vlákien)

en: the cartographic item is not a final product
sk: kartografický exemplár nie je finálny produkt

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
sk: tento pokračujúci zdroj je doplnok alebo podedícia indexovaná v jej rodičovskom pokračujúcom zdroji

en: three times a month
sk: trikrát za mesiac

en: three times a week
sk: trikrát za týždeň

en: three times a year
sk: trikrát za rok

en: tools and equipment
sk: nástroje a vybavenie

en: toys
sk: hračky

en: traducteur
sk: prekladateľ

en: transparencies
sk: fólie

en: transparency
sk: fólia

en: transport
sk: prevoz

en: treaties
sk: zmluvy

en: triennial (every three years)
sk: trojročný (každé tri roky)

en: type of projection unknown
sk: neznámy typ projekcie

en: u - Unknown publication date
sk: u - Neznámy dátum publikovania

en: u- unknown
sk: u- neznámy

en: unbound
sk: nezviazaný

en: undetermined 2 colour
sk: neurčené 2 farby

en: undetermined 3 colour
sk: neurčené 3 farby

en: uniform_title
sk: unifikovaný_názov

en: unknown
sk: neznámy

en: unknown at time of record creation
sk: neznámy v čase tvorby záznamu

en: unspecified/unknown
sk: nešpecifikovaný/neznámy

en: uu- unknown
sk: uu- neznámy

en: v - dissertation or thesis (revised)
sk: v - dizertácia alebo téza (revidovaná)

en: variation
sk: obmena

en: vertical
sk: zvyslý

en: vertical (hill and dale) cutting
sk: zvyslý (hill and dale) cutting

en: very good
sk: veľmi dobre

en: video recording
sk: videozáznam

en: videocassette
sk: videokazeta

en: videodisc
sk: videodisk

en: videorecording
sk: videozáznam

en: videotape
sk: videopáska

en: view
sk: náhľad

en: viola d'amore
sk: Viola d'amore

en: visual projection
sk: vizuálna projekcia

en: waltz
sk: valčík

en: wax
sk: vosk

en: wax (instantaneous)
sk: vosk (okamžitý)

en: weekly
sk: týždenne

en: west
sk: západ

en: wood
sk: drevo

en: wood-pulp paper
sk: drevo-celulózový papier

en: worn
sk: odetý

en: x - not applicable
sk: x - nepoužiteľný

en: x- not applicable
sk: x- nepoužiteľný

en: xx- not applicable
sk: xx- nepoužiteľný

en: y - no illustration
sk: y - bez ilustrácie

en: y - no illustrations
sk: y - bez ilustrácií

en: y - not a literary text
sk: y - nie je to literárny text

en: y - not biographical
sk: y - ne-bibliografický

en: y- no transliteration scheme used
sk: y- nepoužíva sa žiadna transliteračná schéma

en: y- not a government publication
sk: y- nie je vládna publikácia

en: yearbook
sk: ročenka

en: young adult
sk: mladý dospelý

en: z - multiple or other literary forms
sk: z - viaceré alebo iné literárne formy

en: z - other
sk: z - ostatné

en: z- Other
sk: z- Ostatné

en: zz- Other
sk: zz- Ostatné

en: zz- other
sk: zz- ostatné

en: |- Filling character
sk: |- Doplňujúci znak

en: ||- Filling character
sk: ||- Doplňujúci znak

en: ||- Filling characters
sk: ||- Doplňujúce znaky
