Koha 22.11 - en to sv translation catalogue (10396 entries)

en: # Bibliographic records
sv: # Bibliografiska poster

en: # Items
sv: # Exemplar

en: # Records
sv: # Poster

note: SCRIPT
en: # of % selected
sv: # av % valda

en: # of students
sv: # av studenter

en: # of users
sv: # av användare

en: %% matches any number of characters
sv: %% matchar alla tecken

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Koha - %3$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %4$s: - BLOCK - %5$s: - delimiter | $raw - %6$s: - delimiter | $raw - %7$s: - delimiter | $raw - %8$s: - delimiter | $raw - %9$s: - delimiter | $raw - %10$s: - delimiter | $raw - %11$s: - delimiter | $raw - %12$s: - d
en: %s %s %s %s "Title" %s "Publication date" %s "Publisher" %s "Collection" %s "Barcode" %s "Serial enumeration" %s "Call number" %s "Home library" %s "Current library" %s "Shelving location" %s "Item type" %s "Inventory number" %s "Not for loan status" %s "Lost status" %s "Withdrawn status" %s "Checkouts" %s "Due date" %s
sv: %s %s %s %s "Titel" %s "Utgivningsår" %s "Förlag" %s "Avdelning" %s "Streckkod" %s "Seriell numrering" %s "Hyllsignatur" %s "Hembibliotek" %s "Nuvarande plats" %s "Placering" %s "Exemplartyp" %s "Inventeringsnummer" %s "Ej för lån-status" %s "Förlorad-status" %s "Mjukgallrad-status" %s "Lån" %s "Förfallodatum" %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
sv: %s %s %s %s %s %s "%s (%s dagar)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sFörfattare: %s.%s%sUtgiven av: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Totala beställningar i slutet av"%s %s

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Branches - %3$s: - USE Koha - %4$s: - USE KohaDates - %5$s: - USE ItemTypes - %6$s: - USE AuthorisedValues - %7$s: - SET biblio = item.biblio - %8$s: - SET biblioitem = item.biblioitem - %9$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %10$s:  biblio.title | replace('"', '
en: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sby %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"
sv: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sav %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
sv: %s %s %s %s %s Återkrav på exemplarnivå för

note: %1$s:  END %2$s:  IF books_loo.title %3$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo link = 1 %4$s:  IF books_loo.author %5$s:  books_loo.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s %s by %s%s %s
sv: %s %s %s %s av %s%s %s

note: %1$s:  IF letter.content && letter.content.length > 0 %2$s:  letter.content.length | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s 0 %s/160 characters
sv: %s %s %s 0 %s/160 tecken

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
sv: %s %s %s Korg

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s %s Redigera begränsningar för MARC-delfält &rsaquo; MARC-struktur för delfält %s %s %s &rsaquo; Struktur för MARC-delfält %s %s %s Struktur för MARC-delfält &rsaquo; Bekräfta borttagning av delfält %s Bekräfta borttagning av delfält %s &rsaquo; Struktur för MARC-delfält %s %s Delfält borttaget &rsaquo; Struktur för MARC-delfält %s %s Struktur för MARC-delfält %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  IF op == 'add_form' %3$s:  IF ( categorycode ) %4$s:  categorycode | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF op == 'delete_confirm' %9$s:  IF ( patrons_in_category > 0 ) %10$s:  categorycode | html %11$s:  ELSE %12$s:  categorycode | html %13$s:  END %14$s:  EN
en: %s %s %s Modify category '%s' %s New category %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete: category %s in use %s Confirm deletion of category '%s' %s &rsaquo; %s Patron categories &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s
sv: %s %s %s Redigera kategori '%s' %s Ny kategori %s &rsaquo; %s %s %s Kan inta ta bort: kategori %s används %s Bekräfta borttagning av kategori '%s' %s &rsaquo; %s Låntagarkategorier &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %3$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %4$s:  IF ( authtypecode ) %5$s:  authtypecode | html %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %10$s:  IF ( authtypecode ) %11$s:  authtypecode | html %12$s:  ELSE %13$s:  END %14$s: 
en: %s %s %s Modify tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s New tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s %s Redigera tagg &rsaquo; %s %s Ramverk %s Standardramverk %s &rsaquo; %s %s Ny tagg &rsaquo; %s %s Ramverk %s Standardramverk %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Bekräfta borttagning &rsaquo; %s %s Ramverk %sStandardramverk %s &rsaquo; %s %s Data borttagna &rsaquo; %s %s Ramverk %sStandardramverk %s &rsaquo; %s MARC-ramverk för auktoriteter &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
sv: %s %s %s INGET NAMN %s

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
sv: %s %s %s Inte definierade än %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
sv: %s %s %s Ej för utlån-status uppdaterad.

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
sv: %s %s %s Något gick fel under indexeringsprocessen: %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
sv: %s %s %s [ inget namn ] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
sv: %s %s %s har just nu ingen bild tillgänglig. Importera en bild för %s %s %s, genom att ange namnet på den bildfil du vill ladda upp.

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
sv: %s %s %s från &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
sv: %s %s %s%s av %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
sv: %s %s %sKontonummer%sKorg namn%sBeställningsnummer%sFörfattare%sTitel%sUtgivare%sUtgivningsår%sSamling titel%sISBN%sAntal%sRekommenderat pris inkl moms%sRekommenderat pris exkl moms%sRabatt%sBeräknad kostnad inkl skatt%sBeräknad kostnad exkl skatt%sMeddelande till återförsäljare%sStartdatum%sÅterförsäljarens namn%sÅterförsäljarens besöksadress%sÅterförsäljarens postadress%sKontraktsnummer%sKontraktsnamn%sLeveransplats för korggrupp%sFaktureringsplats för korggrupp%sLeveransplats för korg%sFaktureringsplats för korg%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
sv: %s %s %sAvtalsnamn%sBeställningsnummer%sRegistreringsdatum%sISBN%sFörfattare%sTitel%sUtgivningsår%sFörlag%sNamn på samling%sLeverantörsanteckning%sAntal%sRRP%sLeveransplats%sFaktureringsplats%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
sv: %s %s %sBESTÄLLNINGSDATUM%sUPPSKATTAT LEVERANSDATUM%sLEVERANTÖR%sINFORMATION%sTOTALSUMMA%sKORG%sANTAL REKLAMATIONER%sREKLAMATIONSDATUM%sINTERNANTECKNING%sLEVERANTÖRSANTECKNING%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
sv: %s %s (%s avbruten) %s

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
sv: %s %s (%s visas) %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
sv: %s %s (%s) har redan en planerad hämtning för det här biblioteket.

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
sv: %s %s (standard)

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: %s %s Lägg till låntagare %s Duplicera låntagare %s Redigera låntagare %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Lägg till tagg %s %s Redigera tagg %s %s &rsaquo; %s %s Bekräfta borttagning av tagg '%s' &rsaquo; %s %s Data borttagna &rsaquo; %s MARC-ramverk &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
sv: %s %s Ett fel har inträffat: Kan inte ladda konfiguration. %s

note: %1$s:  IF op == 'save' %2$s:  IF ( suggestionid ) %3$s:  suggestionid | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSIF ( op == 'show' ) %7$s:  suggestionid | html %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %s %s Edit suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Add suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Show suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Suggestions management %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera förslag #%s &rsaquo; Förslag %s Lägg till förslag &rsaquo; Förslag %s %s Visa förslag #%s &rsaquo; Förslag %s Förslagshantering %s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
sv: %s %s KB Vill du verkligen ladda upp denna fil?

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF csv_profile %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify a CSV profile &rsaquo; %s New CSV profile &rsaquo; %s %s CSV export profiles &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera en CSV-profil &rsaquo; %s Ny CSV-profil &rsaquo; %s %s CSV-exportprofiler &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF acct_form %2$s:  IF account %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify account %s Add new account %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of account &rsaquo; %s EDI accounts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera kontot %s Lägg till nytt konto %s &rsaquo; %s %s Bekräfta borttagning av konto &rsaquo; %s EDI-konton &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera auktoritetstyp %s Ny auktoritetstyp %s &rsaquo; %s Bekräfta borttagning av auktoritetstyp &rsaquo; %s Auktoritetstyper &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( budget_period_id ) %3$s:  budget_period_description | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( duplicate_form ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  budget_period_description | html %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirmed ) %13$s:  END %14$s:
en: %s %s Modify budget %s %s Add budget %s &rsaquo; %s %s Duplicate budget &rsaquo; %s %s Delete budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Close budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s closed &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera budget %s %s Lägg till budget %s &rsaquo; %s %s Duplicera budget &rsaquo; %s %s Ta bort budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data borttagna &rsaquo; %s %s Stäng budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s stängd &rsaquo; %s Budgetar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF cash_register %3$s:  ELSE %4$s:  cash_register.id | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  cash_register.id | html %8$s:  END
en: %s %s Modify cash register %s New cash register %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of cash register '%s' &rsaquo; %s Cash registers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera kassaregister %s Nytt kassaregister %s %s &rsaquo; %s Bekräfta borttagning av kassaregister '%s' &rsaquo; %s Kassaregister &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF city.cityid %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify city %s New city %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of city &rsaquo; %s %s Cities &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera ort %s Ny ort %s &rsaquo; %s %s Bekräfta borttagning av ort &rsaquo; %s %s Orter &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera klassificeringskälla %s Lägg till klassificeringskälla %s &rsaquo; %s %s Redigera sorteringsstödsregel %s Lägg till sorteringsstödsregel %s &rsaquo; %s %s Redigera delningsregel %s Lägg till delningsregel%s &rsaquo; %s Klassificeringskällor &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF debit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify debit type %s New debit type %s &rsaquo; %s Debit types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera debiteringstyp %s Ny debiteringstyp %s &rsaquo; %s Debiteringstyper &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF desk.desk_id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify desk %s New desk %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of desk &rsaquo; %s %s Desks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera informationsdisk %s Ny informationsdisk %s &rsaquo; %s %s Bekräfta borttagning av informationsdisk &rsaquo; %s %s Informationsdiskar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF framework %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  framework.frameworktext | html %7$s:  framework.frameworkcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify framework text %s Add framework %s &rsaquo; %s Delete framework for %s (%s)? &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera text för ramverk %s Lägg till ramverk %s &rsaquo; %s Ta bort ramverk för %s (%s)? &rsaquo; %s MARC-ramverk &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( itemtype ) %3$s:  itemtype.itemtype | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  IF ( total ) %9$s:  itemtype.itemtype | html %10$s:  ELSE %11$s:  itemtype.itemtype | html %12$s:  END %13$s:  END %14$s:  IF op == 'delete_conf
en: %s %s Modify item type '%s' %s Add item type %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete item type '%s' %s Delete item type '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s Item types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera exemplartyp '%s' %s Lägg till exemplartyp %s &rsaquo; %s %s %s Kan inte ta bort exemplartyp '%s' %s Ta bort exemplartyp '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data borttagna &rsaquo; %s Exemplartyper &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera bibliotek %s Nytt bibliotek %s %s &rsaquo; %s Bekräfta borttagning av bibliotek '%s' &rsaquo; %s Bibliotek &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera biblioteks-EAN %s Lägg till nytt biblioteks-EAN %s &rsaquo; %s %s Bekräfta borttagning av EAN &rsaquo; %s Biblioteks-EAN:er &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form or copy_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( add_validate or copy_validate) %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  END
en: %s %s Modify notice &rsaquo; %s Add notice &rsaquo; %s %s %s Notice added &rsaquo; %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s Notices &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera meddelande &rsaquo; %s Lägg till meddelande &rsaquo; %s %s %s Meddelande tillagt &rsaquo; %s %s Bekräfta borttagning &rsaquo; %s Meddelanden &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera attributtyp för låntagare &rsaquo; %s Lägg till attributtyp för användare &rsaquo; %s %s %s Bekräfta borttagning av attributtyp för användare &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Attributtyper för låntagare &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera regel för postmatchning &rsaquo; %s Lägg till regel för postmatchning &rsaquo; %s %s %s Bekräfta borttagning av regel för postmatchning &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Regler för postmatchning &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s Redigera systeminställning '%s' %s Lägg till systeminställning %s &rsaquo; %s %s Data har lagts till &rsaquo; %s %s Bekräfta borttagning av parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter borttagen &rsaquo; %s Systeminställningar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
sv: %s %s Inga %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
sv: %s %s Ej reserverad %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
sv: %s %s Återkrävd av

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
sv: %s %s Denna post har inga exemplar. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
sv: %s %s Denna rapport innehåller SQL-nyckelordet

note: %1$s:  SWITCH m.code %2$s:  CASE 'add_success' %3$s:  CASE 'update_success' %4$s:  CASE 'duplicate_display_text' %5$s:  CASE 'duplicate_code' %6$s:  CASE 'delete_success' %7$s:  CASE 'delete_default' %8$s:  CASE 'delete_system' %9$s:  CASE %10$s:  m.code | html %11$s:  END
en: %s %s Type added %s Type updated %s Another restriction already has this label %s Another restriction already has this code %s Type deleted %s Cannot delete the default type %s Cannot delete a system type %s %s %s
sv: %s %s Typ tillagd %s Typ uppdaterad %s En annan begränsning har redan den här märkningen %s En annan begränsning har redan den här koden %s Typ borttagen %s Kan inte ta bort den här standardtypen %s Kan inte ta bort en systemtyp %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
sv: %s %s Du sökte efter %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
sv: %s %s innan %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
sv: %s %s av

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
sv: %s %s av %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
sv: %s %s av %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
sv: %s %s av %s%s (Post #%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
sv: %s %s för

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
sv: %s %s i

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
sv: %s %s månader %s tills %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
sv: %s %s till %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  IF ( hiddencount ) %3$s:  showncount | html %4$s:  hiddencount | html
en: %s %s total (%s shown / %s hidden)
sv: %s %s totalt (%s visade / %s dolda)

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
sv: %s %s överförd.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
sv: %s %s%s (%s kvarvarande har flyttats)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
sv: %s %s%s%s (inaktiv)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
sv: %s %s%s%sIngen kvetteringsmall hittad%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
sv: %s %s%s%sNo ingen kvitteringsmall hittad%s %s %s

note: %1$s:  SWITCH op %2$s:  CASE 'add_form' %3$s:  IF field %4$s:  field.name | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  CASE %8$s:  END
en: %s %s%sModify additional field '%s'%sAdd additional field%s %sManage additional fields %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %s%sRedigera ytterligare fält '%s'%sLägg till ytterligare fält%s %sHantera ytterligare fält %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
sv: %s %s(inaktiv)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
sv: %s %s(Väntande beställning)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
sv: %s %s, av %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
sv: %s %s, av %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
sv: %s %sFEL: Kan inte hämta exemplar.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
sv: %s %sRedigera begränsningar för underordnade MARC-fält för fält %s auktoritet %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %s %sRedigera korg '%s' %sLägg till korg till %s %s %s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
sv: %s %sExemplar%sExemplar%s försenat från den %s%s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( action_modify ) %3$s:  END %4$s:  IF ( action_add_value ) %5$s:  END %6$s:  IF ( action_add_category ) %7$s:  END %8$s:  IF ( action_modify || action_add_value ) %9$s:  category_name | html %10$s:  END %11$s:  END
en: %s %sModify authorized value &rsaquo; %s %sNew authorized value &rsaquo; %s %sNew category &rsaquo; %s %s Authorized values for category %s &rsaquo; %s %s Authorized values &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s %sRedigera auktoriserat värde &rsaquo; %s %sNytt auktoriserat värde &rsaquo; %s %sNy kategori &rsaquo; %s %s Auktoriserade värden för kategori %s &rsaquo; %s %s Auktoriserade värden &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %s %sRedigera avtalet '%s' %sNytt avtal%s %s %sAvtal av %s%s %sData sparade%s %sBekräfta borttagning av avtal '%s'%s %sAvtal borttaget%s &rsaquo; Avtal &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
sv: %s %sIngen angiven

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
sv: %s %sDu har inte behörighet att lägga till exemplar i denna lista.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
sv: %s %sVår%s %s %sSommar%s %s %sHöst%s %s %sVinter%s %s %sVår%s %s %sSom.%s %s %sHöst%s %s %sVint.%s %s %s %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
sv: %s %sa - Tidigare rubrik

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
sv: %s %sa = tidigare namn

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
sv: %s %sav %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: %s &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: %s &rsaquo; Etikettverktyg &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s &rsaquo; Lånekortsverktyg &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
sv: %s (%s) kan inte lånas om innan %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
sv: %s ( %s ) har lånats om maximalt antal gånger i rad utan att ha visats upp för biblioteket )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
sv: %s ( %s ) har lånats om maximalt antal gånger av %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
sv: %s (%s) har schemalagts för automatiskt omlån och kan inte längre lånas om sedan %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
sv: %s (%s) har schemalagts för automatiskt omlån men kan inte lånas om eftersom giltighetstiden på låntagarkontot har har gått ut

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
sv: %s (%s) har schemalagts för automatiskt omlån och kan inte lånas om innan %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
sv: %s ( %s ) har schemalagts för automatiskt omlån.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
sv: %s ( %s ): Ej förnyad - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
sv: %s ( %s ): Omlånad - återlämningsdatum %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
sv: %s ( %s ): Exemplaret är reserverat till en annan låntagare.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
sv: %s ( andra format via plugin)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
sv: %s (%s dagar)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
sv: %s (%s)%s %s hyllsignum: %s%s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
sv: %s (alla)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
sv: %s (Streckkod: %s

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
sv: %s (För närvarande på &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
sv: %s (standard)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
sv: %s (id=%s) Belopp=%s%s (%s kvarvarande har flyttats)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
sv: %s (inaktiv)

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
sv: %s (ordernummer %s)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
sv: %s (försenad)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
sv: %s (troligtvis okej om det är tomt)

note: A
en: %s - Click to expand this tag
sv: %s - Klicka för att expandera denna tagg

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
sv: %s / %s reservationer har redigerats, men vissa fel uppstod.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
sv: %s / %s poster har blivit borttagna utan att några fel inträffade.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
sv: %s / %s poster har redigerats, men vissa fel uppstod.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html %3$s:  IF job.status == 'cancelled'
en: %s / %s records have successfully been reindexed. Some errors occurred. %s
sv: %s / %s poster har blivit omindexerade. Vissa fel uppstod. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
sv: %s 0 poster %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
sv: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [Taggen %s stöds inte av din webbläsare.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
sv: %s Aktiv %s Inaktiv %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s Lägg till en ny OAI-uppsättning &rsaquo; %s Konfiguration av OAI-uppsättningar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s: - IF ( action == "new" ) %2$s:  ELSE %3$s:  editColTitle | html %4$s:  END -
en: %s Add a new collection %s Edit collection %s %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s Lägg till en ny samling %s Redigera samling %s %s &rsaquo; Roterande samlingar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
sv: %s Lägg till inkommande post

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
sv: %s Lägg till inkommande post %s Ignorera inkommande post (dess exemplar kan bearbetas) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
sv: %s Lägg till exemplar endast om matchande bibliografisk information hittades

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
sv: %s Lägg till exemplar endast om ingen matchande bibliografisk information hittades

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
sv: %s Lägg till ny uppladdning eller sökning %s Resultat %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
sv: %s Det krävs ytterligare behörigheter för att redigera ytterligare fält %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
sv: %s Adress 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
sv: %s Adress:

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
sv: %s Alla bibliotek %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
sv: %s Lägg alltid till exemplar

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
sv: %s Ett fel inträffar när PDF-filen skapas. Kontakta administratören för att lösa problemet. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
sv: %s Ett okänt fel har inträffat.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
sv: %s Tillgängliga för lån. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
sv: %s Tillgängliga för lån. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
sv: %s Korg %s %s %s %s %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %s Korg %s &rsaquo; Duplicera redan lagda beställningar &rsaquo; %s Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( batch_details ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Batch %s %s Batch list %s &rsaquo; Order staged MARC records &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %s Sats %s %s Satslista %s &rsaquo; Beställ förberedda MARC-poster &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: %s Batch %s &rsaquo; %s Manage staged MARC records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: %s Sats %s &rsaquo; %s Hantera förberedda MARC-poster &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
sv: %s Satsutlåning till %s &rsaquo; %s Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
sv: %s Biblioramverk "%s" har fältet biblionummer gömt i gränssnittet %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Biblio-level recall on
sv: %s Återkrav på postnivå

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
sv: %s Kortnummer:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
sv: %s Kassaregister:

note: %1$s: - IF (type == "vendor") - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: %s Change order vendor note %s Change order internal note %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
sv: %s Ändra kommentar till leverantör %s Ändra intern beställningskommentar %s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
sv: %s Lånar ut till %s &rsaquo; %s Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  UNLESS ( language ) %2$s:  END %3$s:  IF ( language ) %4$s:  UNLESS ( checkmodule ) %5$s:  IF ( missing_modules ) %6$s:  END %7$s:  IF ( problems ) %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s Choose your language %s %s %s %s Perl modules missing %s %s Perl version obsolete %s %s Check Perl dependencies %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
sv: %s Välj ditt språk %s %s %s %s Perlmoduler saknas %s %s Perlversion föråldrad %s %s Kontrollera Perlberoenden %s &rsaquo; Webbinstallerare &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
sv: %s Kommentar vid utlån:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
sv: %s Ort:

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: %s Reklamationer för %s &rsaquo; %s Reklamationer &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF all_done %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Complete %s Create circulation rule %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
sv: %s Färdigt %s Skapa en låneregel %s &rsaquo; Webbinstallerare &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s Bekräfta &rsaquo; %s %s Avslutad &rsaquo; %s Borttagning och anonymisering av låntagare i sats &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
sv: %s Bekräfta lösenord:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
sv: %s Kontaktmeddelande:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
sv: %s Innehåll i %s &rsaquo; %s %s Skapa ny lista &rsaquo; %s %s Redigera lista %s &rsaquo; %s Listor &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
sv: %s Land:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
sv: %s Skapa ny

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
sv: %s Skapa en ny klubbmall %s

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF credit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %s Credit types &rsaquo; %s Modify credit type %s New credit type %s %s Credit types %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s Kredittypet &rsaquo; %s Redigera kredittyp %s Ny kredittyp %s %s Kredittyper %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
sv: %s Födelsedatum:

note: %1$s:  END
en: %s Default
sv: %s Standard

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
sv: %s Standard %s %s %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
sv: %s Definiera regler för utlåning och avgifter för "%s" %s Definiera regler för utlåning och avgifter för alla bibliotek %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  job.id | html %3$s:  END
en: %s Details of job #%s &rsaquo; %s Jobs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s Jobbdetaljer för jobb #%s &rsaquo; %s Bakgrundsjobb &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
sv: %s Inaktiverad %s

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
sv: %s Visa även underordnade.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
sv: %s Redigera

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
sv: %s Redigera %s %s Ny kurs %s &rsaquo; Kurslistor &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
sv: %s Redigera (%s) %s Ny %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
sv: %s Redigera etikettmall %s %s Ny etikettmall %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
sv: %s Redigera skrivarprofil %s %s Ny skrivarprofil %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
sv: %s Redigering

note: %1$s:  END
en: %s Email:
sv: %s E-post:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
sv: %s Aktiverad

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
sv: %s Fel:

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
sv: %s Exkludera från prioritet för lokala reservationer uppdaterat till 'Ja' %s Exkludera från prioritet för lokala reservationer uppdaterat till 'Nej' %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
sv: %s Utgångsdatum (lämna tom för automatisk beräkning):

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
sv: %s Filtrera per område

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
sv: %s Förnamn:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
sv: %s Lånas ut %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s For session
sv: %s För session

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
sv: %s Ramverk

note: %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
sv: %s Ramverk

note: %1$s:  END
en: %s From any library
sv: %s Från alla bibliotek

note: %1$s:  END
en: %s From home library
sv: %s Från hembibliotek

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
sv: %s Från lokal reservationsgrupp

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
sv: %s Budgetställe för '%s' %s Alla budgetställen %s

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
sv: %s Ogiltig adress:

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
sv: %s Attributtyper för grupper med avsnittstitel (baserade på

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
sv: %s Vårdnadshavare förnamn:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
sv: %s Vårdnadshavare efternamn:

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
sv: %s Reservation förväntad vid

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
sv: %s Ignorera inkommande post

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
sv: %s Ignorera inkommande poster (dess exemplar kan bearbetas)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
sv: %s Ignorera exemplar

note: %1$s:  END
en: %s Image file
sv: %s Bildfil

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
sv: %s Initialer:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
sv: %s Exemplar hanteras på

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
sv: %s Exemplar flyter

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
sv: %s Exemplar återgår hem

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
sv: %s Exemplar återgår till utlåningsbibliotek

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
sv: %s Exemplartyp ej för utlån. %s %s Exemplar ej för utlån%s (%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
sv: %s Exemplar väntar på

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
sv: %s Senaste värde: %s Börjar med: %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
sv: %s Plats:

note: %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
sv: %s Logga in med %s

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
sv: %s Förlorat kort:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
sv: %s Föredragen kontaktsätt:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
sv: %s Huvuduppslag/Biuppslag

note: %1$s:  END
en: %s Middle name:
sv: %s Mellannamn:

note: %1$s:  IF op == 'edit' %2$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %3$s:  server.servername | html %4$s:  END %5$s:  IF op ==  'add' %6$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %7$s:  END
en: %s Modify %s server %s &rsaquo; %s %s New %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s Redigera %s server %s &rsaquo; %s %s Ny %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU-servrar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
sv: %s Redigera EAN-kod %s Ny EAN-kod %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
sv: %s Redigera konto %s Nytt konto %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
sv: %s Redigera auktoritetstyp %s Ny auktoritetstyp %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
sv: %s Redigera klassificeringskälla %s Lägg till klassificeringskälla %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
sv: %s Ändra klubb

note: %1$s:  IF club %2$s:  club.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  club_template.name | html %5$s:  END
en: %s Modify club %s %s Create a new %s club %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s Redigera klubb %s %s Skapa ny %s klubb %s &rsaquo; Låntagarklubbar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
sv: %s Ändra klubbmall

note: %1$s:  IF club_template %2$s:  club_template.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify club template %s %s Create a new club template %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s Redigera klubbmall %s %s Skapa ny klubbmall %s &rsaquo; Låntagarklubbar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
sv: %s Redigera kredittyp %s Ny kredittyp %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
sv: %s Redigera valuta '%s' %s Ny valuta %s

note: %1$s:  IF desk.desk_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify desk %s New desk %s
sv: %s Redigera informationsdisk %s Ny informationsdisk %s

note: %1$s:  IF sort_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify filing rule %s Add filing rule %s
sv: %s Redigera sorteringsstödsregel %s Lägg till sorteringsstödsregel %s

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s
sv: %s Redigera biblioteks-EAN %s Lägg till ny biblioteks-EAN %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
sv: %s Redigera beställningsrad %s Ny beställning %s

note: %1$s:  IF ( edit_attribute_type ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron attribute type %s Add patron attribute type %s
sv: %s Redigera låntagarattributstyp %s Lägg till låntagarattributstyp %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
sv: %s Redigera låntagarlista %s Skapa ny låntagarlista %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
sv: %s Redigera låntagarlista %s Ny låntagarlista %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s Redigera låntagarlista %s Ny låntagarlista %s &rsaquo; Låntagarlistor &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
sv: %s Redigera regel för postmatchning %s Lägg till regel för postmatchning %s

note: %1$s:  IF split_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s
sv: %s Redigera delningsregel %s Lägg till delningsregel %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
sv: %s Redigera prenumeration för

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
sv: %s Redigera systeminställningen '%s' %s Lägg till en systeminställning %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New SMTP server &rsaquo; %s Edit SMTP server &rsaquo; %s SMTP servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s Ny SMTP-server &rsaquo; %s Redigera SMTP-server &rsaquo; %s SMTP-servrar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
sv: %s Ny kurs %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
sv: %s Ny kurs %s

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s News %s Pages %s HTML customizations %s
sv: %s Nyheter %s Sidor %s HTML-anpassningar %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
sv: %s Ingen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
sv: %s Nej %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
sv: %s Ingen åtgärd definierad för mallen. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
sv: %s Inga aktiva budgetar %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
sv: %s Inga artikelbeställningar kan göras för denna post. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
sv: %s Ingen korggrupp %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
sv: %s Inget samlings-id. %s Titeln används redan. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
sv: %s Ingen grupp

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
sv: %s Inga reservationer tillåts

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
sv: %s Inga inaktiva budgetar %s

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
sv: %s Inga exemplar hittades under förberedning

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
sv: %s Inget bibliotek

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
sv: %s Ingen begränsning %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
sv: %s Ingen beställning hittades %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
sv: %s Inga resultat hittades %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
sv: %s Inga giltiga biblionummer hittades. %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
sv: %s Ingen giltig exemplarstreckkod hittades. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
sv: %s Ingen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
sv: %s Inte utlånad %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
sv: %s Inte angivet %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
sv: %s Stöds inte ännu. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
sv: %s Obs: värdet på din systeminställning 'UsageStatsCountry' är inte giltig (%s). Vänligen välj ett giltigt. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
sv: %s Meddelande till låntagaren:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
sv: %s Bara exemplar som inte behöver överföras kommer att avbrytas (TransferWhenCancelAllWaitingHolds sypref) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
sv: %s Annat namn:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
sv: %s Annan telefon:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
sv: %s Väntande beställning %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
sv: %s Ägare

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
sv: %s Ägare och användare

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
sv: %s Ägare, användare och bibliotek

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
sv: %s Sida %s / %s %s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Password updated %s Change username and/or password %s
sv: %s Lösenord har uppdaterats %s Ändra användarnamn och/eller lösenord%s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
sv: %s Lösenord:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: %s Låntagardetaljer för %s %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
sv: %s Telefon:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Present %s
sv: %s Närvarande %s

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
sv: %s Primär e-postadress:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
sv: %s Primärt telefonnummer:

note: %1$s:  END
en: %s Pronouns:
sv: %s Pronomen:

note: %1$s:  IF ( invoiceclosedate ) %2$s:  name | html %3$s:  IF ( invoice ) %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  name | html %7$s:  END
en: %s Receipt summary for %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Receive orders from %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %s Kvittosammanfattning för %s %sfaktura [ %% invoice | html %%]%s %s Ta emot beställningar från %s %s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
sv: %s Registreringsdatum:

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
sv: %s Ta bort "efterfrågan" %s Lägg till "efterfrågan" %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
sv: %s Ersätt befintlig post med inkommande post

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
sv: %s Ersätt exemplar om matchande bib hittades (endast för befintliga exemplar)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
sv: %s Spärr lagd pga försenat material %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( uploadborrowers ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Import patrons &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s Resultat &rsaquo; %s Importera låntagare &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s Resultat &rsaquo; %s Loggar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
sv: %s Rader per sida %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
sv: %s Rader per sida:

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
sv: %s START %s SLUT %s

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
sv: %s Titel:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: %s Sparade rapporter &rsaquo; %s Skapa från SQL &rsaquo; %s SQL-vy &rsaquo; Sparade rapporter &rsaquo; %s Rapport %s (%s) &rsaquo; Sparade rapporter &rsaquo; %s Redigera rapport %s (%s) &rsaquo; Sparade rapporter &rsaquo; %s %s Bygg en rapport, steg 1 av 6: Välj en modul &rsaquo; %s Bygg en rapport, steg 2 av 6: Välj en rapporttyp &rsaquo; %s Bygg en rapport, steg 3 av 6: Välj kolumner att visa &rsaquo; %s Bygg en rapport, steg 4 av 6: Välj begränsningskriterier &rsaquo; %s Bygg en rapport, steg 5 av 6: Välj kolumner som visar totala värden &rsaquo; %s Bygg en rapport, steg 6 av 6: Välj hur du vill ordna rapporten &rsaquo; %s Rapportguide &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( scan_search_term_to_use )
en: %s Scan index for:
sv: %s Indexsökning för:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
sv: %s Söker: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
sv: %s Sekundär e-post:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
sv: %s Sekundär telefon:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
sv: %s Serienummer hoppas över om ett problem upptäcks. %s Serienummer behålls om ett problem upptäcks. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
sv: %s Serietitel

note: %1$s:  IF ( proposeimport ) %2$s:  END %3$s:  IF ( importdatastructure ) %4$s:  IF ( error ) %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( default ) %9$s:  IF ( upgrading ) %10$s:  ELSE %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  IF ( choosemarc ) %14$s:  END %15$s:  IF ( selectframeworks ) %16$s:  END %17$s:  
en: %s Set up database %s %s %s Error creating database tables %s Database tables created %s %s %s %s Update database %s Install basic configuration settings %s %s %s Select your MARC flavor %s %s Selecting default settings %s %s Default data loaded %s %s Installation complete %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
sv: %s Konfigurera databasen %s %s %s Fel vid skapandet av databastabeller %s Databastabeller skapade %s %s %s %s Uppdatera databasen %s Installera grundläggande konfigurationsinställningar %s %s %s Välj din MARC-typ %s %s Väljer standardinställningar %s %s Standarddata laddade %s %s Installationen klar %s &rsaquo; Webbinstallerare &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
sv: %s Enkla lånekort

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
sv: %s Något gick fel. %s

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
sv: %s Stående order

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
sv: %s Delstat:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: %s Statistik för %s %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
sv: %s Gatunummer:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
sv: %s Gatutyp:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
sv: %s Ämne

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
sv: %s Efternamn:

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
sv: %s term(er).

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
sv: %s Följande exemplar kunde inte flyttas från den gamla posten till den nya: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
sv: %s Det finns inga utestående (godkända) förslag. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
sv: %s Inga post-id:n har definierats. %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
sv: %s Ingen CSV-profil definierad.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
sv: %s Det finns inget villkor för denna regel. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
sv: %s Det finns ingen tabell att konfigurera för denna modul. %s %s %s Det finns ingen sida som använder tabellkonfigurationen i denna modul. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
sv: %s Det finns ingen giltig rapport för detta ID. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
sv: %s Inget värde är definierat för %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
sv: %s Denna CSV-profil existerar inte. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
sv: %s Denna auktoritet används inte några poster. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
sv: %s Detta beställningsnummer finns inte. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
sv: %s Den här rapporten verkar vara föråldrad, den använder fältet biblioitems.marcxml.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
sv: %s Summa avgifter:

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
sv: %s Överför exemplar till %s: %s %sTa bort reservation och sedan försök överföra:%s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
sv: %s Okänd auktoritetspost %s Detaljinformation för auktoritet #%s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
sv: %s Okänd auktoritetspost %s Detaljinformation för auktoritet #%s (%s) %s &rsaquo; Auktoriteter &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: %s Okänd post %s Detaljer för %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
sv: %s Okänd post %s ISBD-detaljer för %s %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: %s Okänd post %s ISBD-detaljer för %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC biblio : %s ( %s ) %s
sv: %s Okänd post %s Märkt MARC biblio : %s ( %s ) %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: %s Okänd post %s Märkt MARC-information för %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
sv: %s Okänd post %s MARC-detaljinformation för

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: %s Okänd post %s MARC-detaljer för %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
sv: %s Ladda upp en bildfil för den här bibliografiska posten:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
sv: %s Ladda upp valfri fil för det här exemplaret:

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
sv: %s Använd standard (Återbetala avgift för förkommet exemplar (enbart om inte betalt)) %s

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
sv: %s Använd standard (Återbetala avgift för hantering av förkommet exemplar (enbart om inte betalt)) %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
sv: %s Används i

note: %1$s:  END
en: %s Username:
sv: %s Användarnamn:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
sv: %s Väntar på %s %s tills %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
sv: %s Väntar här %s tills %s %s

note: %1$s:  IF type == 'WRITEOFF' %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  ELSE %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %5$s:  END
en: %s Write off an amount for %s %s Collect fine payment for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: %s Avskriva en summa på %s %s Ta emot betalning för avgift för %s %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
sv: %s Ja

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
sv: %s Ja %s Nej %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
sv: %s Ja%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
sv: %s Du har inget offentligt än. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
sv: %s Du har inga manuella fakturatyper definierade %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
sv: %s Du sökte efter %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
sv: %s Du sökte efter post %s %s Du sökte efter %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
sv: %s Postnummer:

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
sv: %s tillagd i grupp.

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
sv: %s efter %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
sv: %s analys

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
sv: %s satser att exportera

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
sv: %s av

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
sv: %s av %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
sv: %s av %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
sv: %s av %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
sv: %s av dig %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
sv: %s av%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
sv: %s kalender

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
sv: %s kalender

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s kalender &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
sv: %s kan endast göra maximalt %s reservationer totalt på denna post.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
sv: %s kan endast göra maximalt %s reservationer totalt.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
sv: %s kan göra %s av de begärda %s reservationerna för maximalt %s reservationer.

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
sv: %s kan inte öppnas

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
sv: %s kan inte reservera något av de här exemplaren.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
sv: %s kan inte reservera några av den här titelns exemplar.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
sv: %s Exemplar utlånade

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
sv: %s kommentarer

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
sv: %s data har lagts till

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
sv: %s dagar

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
sv: %s kataloger bearbetade.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
sv: %s kataloger genomgångna.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
sv: %s avaktiverad %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
sv: %s kunde inte packa upp.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
sv: %s ramverk

note: %1$s:  frameworkcode | html
en: %s framework structure
sv: %s ramverksstruktur

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
sv: %s medel är anslutna till denna budget. Du måste ta bort alla anslutna medel innan du tar bort budgeten.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
sv: %s har

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
sv: %s har %s reservationer som väntar på hämtning.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
sv: %s har tagits bort från grupp.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding fines.
sv: %s har inga obetalda avgifter.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
sv: %s har för många reservationer.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
sv: %s reservation(er) kvar

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
sv: %s bestånd (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
sv: %s bild(er) har lagts in i databasen:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
sv: %s bilder hittade

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
sv: %s obligatoriska fält är tomma (markerade)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
sv: %s importerade poster %s(senaste var %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
sv: %s i %s

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
sv: %s i %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
sv: %s i fliken %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
sv: %s är begränsad. Verifiera att denna låntagare fortfarande ska begränsas.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
sv: %s nummer

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
sv: %s nummer %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
sv: %s obligatoriska exemplarsfält är tomma

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
sv: %s exemplarsposter hittade och förberedda

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
sv: %s exemplar är kopplade till denna post. Du måste ta bort alla exemplar innan posten kan tas bort.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
sv: %s kopplade exemplar.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
sv: %s exemplar kunde inte tas bort: %s%s%s

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
sv: %s exemplar har tagits bort.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
sv: %s exemplar kvar

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
sv: %s exemplar redigerade (med %s redigerade fält).

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
sv: %s exemplar redigerade: datelastseen ändrat till %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
sv: %s biblioteksbegränsning

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
sv: %s biblioteksbegränsningar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
sv: %s obligatoriska fält är tomma (markerade)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
sv: %s månader %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
sv: %s inte importerad eftersom de redan finns i lånetabellen och överskrivning har avaktiverats %s(senaste var %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
sv: %s inte importerade eftersom de inte har förväntat format %s(senaste var %s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
sv: %s meddelande(n) markerade som inte läst.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
sv: %s meddelande(n) markerade som läst.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
sv: %s av %s resultat laddade, förfina din sökning för att visa andra poster

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
sv: %s på %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
sv: %s på %s tills %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
sv: %s kopplade beställningar.

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
sv: %s beställningar kvar

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
sv: %s överskriven %s(senaste var %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
sv: %s låntagare har tagits bort

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
sv: %s låntagare har flyttats till soptunnan

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
sv: %s låntagare kommer att tas bort

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
sv: %s låntagare skulle ha tagits bort (om detta inte var ett test)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
sv: %s låntagares lånehistorik kommer att anonymiseras

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
sv: %s väntar

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
sv: %s inställningar

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
sv: %s problemrapport(er) märkt(a) som stängd(a).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
sv: %s problemrapport(er) märkt(a) som ny(a).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
sv: %s meddelande(n) markerade som läst(a).

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
sv: %s citat har inte importerats. Ett fel uppstod

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
sv: %s citat har importerats

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
sv: %s post %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
sv: %s post(er)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
sv: %s post(er) har tagits bort.

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
sv: %s poster saknas av totalt %s i index %s.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
sv: %s poster i fil

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
sv: %s poster inte förberedda på grund av MARC-fel

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
sv: %s poster lästa

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
sv: %s poster förberedda

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
sv: %s poster med minst en träff i katalog per matchningsregel &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
sv: %s resultat hittade %sför

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
sv: %s resultat hittade i katalog,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
sv: %s resultat hittade i reservoar

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
sv: %s leveranser

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
sv: %s prenumererad mottagarlista

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
sv: %s prenumererade mottagarlistor

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
sv: %s prenumerationer är kopplade till denna post. Du måste ta bort alla prenumerationer innan posten kan tas bort.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
sv: %s kopplade prenumerationer.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
sv: %s prenumerationer kvar

note: %1$s:  END
en: %s terms
sv: %s termer

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
sv: %s tider

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
sv: %s för beställning

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
sv: %s ej tillgängliga:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
sv: %s veckor %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
sv: %s går ut innan

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
sv: %s år

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
sv: %s | Konfig läs från: %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
sv: %s | Miljö (TZ): %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
sv: %s | Var tidigare %s %s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: %s%s &rsaquo; Redigera prenumeration%sNy prenumeration%s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
sv: %s%s (delad)%s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
sv: %s%s : %sSena beställningar

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
sv: %s %s av %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
sv: %s %s av %s%s %s (

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
sv: %s%s i

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
sv: %s%s i %s katalog%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
sv: %s%s enkel etikett%s%s enkla etiketter%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
sv: %s%s%s(inget telefonnummer registrerat)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
sv: %s%s%s(ingen primär e-postadress registrerad)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
sv: %s%s%s(ingen)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
sv: %s%s%sExemplar har ingen överföringspost%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
sv: %s%s%sLänk till resurs%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
sv: %s%s%sINGEN TITEL%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
sv: %s%s%sIngen streckkod%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
sv: %s%s%sIngen hyllsignatur%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
sv: %s%s%sIngen kvittomall hittades%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
sv: %s%s%sIngen kvittomall hittades%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s
sv: %s%s%sSidfel%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %s%s%sSidfel%s &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
sv: %s%s&nbsp;med begränsningar:

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
sv: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Begärd den %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
sv: %s%s, av %s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
sv: %s%s, av %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
sv: %s%s; Utgiven av %s %s%s,

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s%sRedigera valuta '%s'%sNy valuta%s%s %sBekräfta borttagning av valuta '%s'%s %sValutor%s &rsaquo; Valutor &amp; växelkurser &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( budget_id ) %3$s:  IF ( budget_name ) %4$s:  budget_name | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END
en: %s%sModify fund%s '%s'%s%sAdd fund%s &rsaquo;%s Funds &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: %s%sRedigera budgetställe%s '%s'%s%sLägg till budgetställe%s &rsaquo;%s Budgetställen &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
sv: %s&copy; %s %s %s; Volym:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
sv: %s&copy; %s %s %svolym:

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
sv: %s(%s)%s har återkrävts av

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
sv: %s(MM/DD/ÅÅÅÅ)%s(DD/MM/ÅÅÅÅ)%s(DD.MM.ÅÅÅÅ)%s(ÅÅÅÅ-MM-DD)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
sv: %s(låntagare borttagen)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
sv: %s(inkl skatt)%s(exkl skatt)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
sv: %s(inklusive skatt)%s(exklusive skatt)%s

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
sv: %s, %s,%s sedan %s %s Exemplar under transport till

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
sv: %s Exemplarnummer: %s%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
sv: %s, av %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
sv: %s, av %s%s%s-

note: %1$s:  IF ( nopermission ) %2$s:  END %3$s:  IF ( timed_out ) %4$s:  END %5$s:  IF ( different_ip ) %6$s:  END %7$s:  IF ( invalid_username_or_password ) %8$s:  END %9$s:  IF ( loginprompt ) %10$s:  END
en: %sAccess denied%s %sSession timed out%s %sIP address change%s %sInvalid username or password%s %sLog in to the Koha web installer%s &rsaquo; Koha
sv: %sÅtkomst nedkad%s %sSessionen har löpt ut%s %sIP-adressen har ändrats%s %sFelaktigt användarnamn eller lösenord%s %sLogga in till Kohas webbinstallerare%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAcquisitions statistics &rsaquo; Results%sAcquisitions statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: %sInköpsstatistik &rsaquo; Resultat%sInköpsstatistik%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
sv: %sAktiv%sInaktiv%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
sv: %sLägg till en ny prenumeration%s (

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
sv: %sLägg till%sHoppa över%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
sv: %sLägg till%sHoppa över%s

note: %1$s:  IF ( status ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sApproved comments%sComments awaiting moderation%s &rsaquo; Comments &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %sGodkänna kommentarer%sKommentarer som väntar på hantering%s &rsaquo; Kommentarer &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
sv: %sAuktoritetsposter%sBibliografiska poster%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
sv: %sAuktoritet%sBibliografisk%s

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sBatch item deletion%sBatch item modification%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: %sSatsborttagning av exemplar%sSatsredigering av exemplar%s &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCash register statistics &rsaquo; Results%sCash register statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: %sKassaregisterstatistik &rsaquo; Resultat%sKassaregisterstatistik%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCatalog statistics &rsaquo; Results%sCatalog statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: %sKatalogstatistik &rsaquo; Resultat%sKatalogstatistik%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
sv: %sPolicy för lån och reservationer per låntagarkategori för %s%sStandardpolicy för lån och reservationer per låntagarkategori%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
sv: %sKopiera%sScanna%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
sv: %sKunde inte skapa en ny lista. Kontrollera namnet.

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: %sSkapa mottagarlista%sRedigera mottagarlista%s &rsaquo; %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
sv: %sTa bort%sHoppa över%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: %sBorttagning av %s %s (%s)%s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
sv: %sÅterlämnas %s%sPå hylla%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
sv: %sFEL: kan inte skapa det nya exemplaret.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
sv: %sFEL: det går inte att ändra den bibliografiska posten.%s %sFEL: det gick Inte att hämta exemplarnummer från denna streckkod.%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera (%s)%sNy%s &rsaquo; Satser &rsaquo; Lånekortsverktyg &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera (%s)%sNy%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Lånekortsverktyg &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera (%s)%sNy%s &rsaquo; Profiler &rsaquo; Lånekortsverktyg &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Templates &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera (%s)%sNy%s &rsaquo; Mallar &rsaquo; Lånekortsverktyg &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
sv: %sRedigera kurs%sSkapa kurs%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label batch (%s)%sNew label batch%s&rsaquo; Batches &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera etikettsats (%s)%sNy etikettsats%s&rsaquo; Satser &rsaquo; Etikettverktyg &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label layout %s %s New label layout %s &rsaquo; Layouts &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera etikettlayout %s %s Ny etikettlayout %s &rsaquo; Layouts &rsaquo; Etikettverktyg &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label template %s %s New label template %s &rsaquo; Templates &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera etikettmall %s %s Ny etikettmall %s &rsaquo; Mallar &rsaquo; Etikettverktyg &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit printer profile %s %s New printer profile %s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera utskriftsprofil %s %s Ny utskriftsprofil %s &rsaquo; Profiler &rsaquo; Etikettverktyg &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF is_edit || course_reserve %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  course.course_name | html
en: %sEdit reserve%sAdd reserves%s &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera kurslista%sLägg till kurslista%s &rsaquo; %s &rsaquo; Kurslistor &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
sv: %sRedigera%sSkapa%s lånekortsmall%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
sv: %sRedigera%sSkapa%s lånekortslayout för text

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
sv: %sEdit%sCreate%s skrivarprofil%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: %sRedigerar %s (post nummer %s)%sLägg till MARC-post%s &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
sv: %sPlats för fri leverans%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
sv: %sKostnadsställe%s"Korgnr."%s"Korgnamn"%s"Auktoriserad av"%s"Biblio-nummer"%sTitel%sValuta%s"Leverantörspris"%sRRP%s"Budgeterad kostnad"%sKvantitet%s"Total RRP"%s"Total kostnad"%s"Registreringsdatum"%s"Mottagningsdatum"%s"Intern notis"%s"Kommentar till leverantör"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
sv: %sDold som standard%sVisas%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
sv: %sDold%sVisas%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
sv: %sReservationspolicy per exemplarstyp för %s%sStandard reservationspolicy per exemplarstyp%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
sv: %sExemplarposterna kunde inte behandlas eftersom antalet exemplarfält var ojämnt.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
sv: %sManagernamn%sLånekortsnummer%sLåntagarnamn%sTransaktionsbibliotek%sTransaktionsdatum%sUppdaterad%sTransaktionstyp%sAnmärkningar%sBelopp%sTitel%sStreckkod%sExemplartyp%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
sv: %sManuell kredit%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify %sAdd %s a system preference
sv: %sRedigera %sLägg till %s en systeminställning

note: %1$s:  IF ( authid ) %2$s:  authid | html %3$s:  authtypetext | html %4$s:  ELSE %5$s:  authtypetext | html %6$s:  END
en: %sModify authority #%s (%s)%sAdding authority (%s)%s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera auktoritet #%s (%s)%sLägger till auktoritet (%s)%s &rsaquo; Auktoriteter &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
sv: %sRedigera kassaregister%sLägg till nytt kassaregister%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
sv: %sRedigera text för ramverk%sLägg till ramverk%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
sv: %sRedigera bibliotek%sNytt bibliotek%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
sv: %sRedigera meddelande%sLägg till meddelande%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %sRedigera beställningsdetaljer (rad #%s)%sNy beställning%s &rsaquo; Korg %s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
sv: %sRedigera citat%sNytt citat%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
sv: %sRedigera tagg%s %sNy tagg%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
sv: %sNy %sKorg %s (%s) för

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %sNy%sKorg %s (%s) för %s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( opsearch ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrder from external source%sSearch results &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Order from external source%s &rsaquo; Koha
sv: %sBeställ från extern källa%sSökresultat &rsaquo; Inköp &rsaquo; Beställ från extern källa%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( order_loop ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrders search &rsaquo; Search results%sOrder search%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %sSök bland beställningar &rsaquo; Sökresultat%sSök bland beställningar%s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( booksellername ) %2$s:  booksellername | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sOrders with uncertain prices for vendor %s%sOrders with uncertain prices%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: %sBeställningar med osäkra priser för leverantör %s%sBeställningar med osäkra priser%s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
sv: %sFörsenad!%s&nbsp;%s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.firstname | html %5$s:  END
en: %sPassword updated %sUpdate password for %s, %s%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: %sLösenord uppdaterat %sUppdatera lösenord för %s, %s%s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sPatrons statistics &rsaquo; Results%sPatrons statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: %sLåntagarstatistik &rsaquo; Resultat%sLåntagarstatistik%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
sv: %sTa bort%sHoppa över%s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %sResults of search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s%sYou did not specify any search criteria%s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: %sSökresultat %sför '%s'%s%s&nbsp;med begränsningar(ar):&nbsp;'%s'%s%sDu angav inga sökkriterier%s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
sv: %sÅterställ transitstatus%sÅterställ väntestatus%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: %sGranska%sGranska taggar%s &rsaquo; Taggar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
sv: %sStart på intervall%sSlut på intervall%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
sv: %sFilen du försöker ladda upp har inget innehåll.%s %sDu valde inte en fil för uppladdning.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
sv: %sFilen du försöker ladda upp har inget innehåll.%s %sDu valde inte en fil för uppladdning.%s %sOgiltig eller saknad skriptparameter.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
sv: %sDet finns inga mottagna beställningar.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
sv: %sDen begärda låntagarinformationen kan inte visas för detta kontot. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
sv: %sDenna post har inga exemplar.%s

note: %1$s:  IF TwoFA_prompt %2$s:  END %3$s:  IF TwoFA_setup %4$s:  END %5$s:  IF ( loginprompt ) %6$s:  END %7$s:  IF too_many_login_attempts %8$s:  ELSIF invalid_username_or_password %9$s:  END %10$s:  IF ( different_ip ) %11$s:  END %12$s:  IF ( timed_out ) %13$s:  END %14$s:  IF ( nopermission ) %15$
en: %sTwo-factor authentication%s %sTwo-factor authentication setup%s %sLog in to Koha%s %sThis account has been locked. %sInvalid username or password%s %sIP address change%s %sSession timed out%s %sAccess denied%s %sError authenticating in external provider%s &rsaquo; Koha
sv: %sTvåfaktorsautentisering%s %sInställning för tvåfaktorautentisering%s %sLogga in i Koha%s %sDet här kontot har låsts. %sFelaktigt användarnamn eller lösenord%s %sIP-adress ändrad%s %sSessionen har löpt ut%s %sÅtkomst nekad%s %sFel vid autentisering med extern leverantör%s &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
sv: %s Ja%s

note: %1$s:  IF restriction.is_default %2$s:  END
en: %sYes%s
sv: %sJa%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
sv: %sJa%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
sv: %sJa%sNej%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
sv: %sJa%sNej%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
sv: %sen lista:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
sv: %soch %s %s %s med ISSN-matchning

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
sv: %svid %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
sv: %sb - Senare rubrik

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
sv: %sb = senare namn

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
sv: %sav %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
sv: %sc = officiellt namn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
sv: %sd - Akronym

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
sv: %sd = akronym / initial / förkortning

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
sv: %sf - Musikalisk komposition

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
sv: %sf = riktigt namn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
sv: %sg - Bredare term

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
sv: %sg = bredare term eller namn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
sv: %sh - Smalare term

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
sv: %sh = smalare term eller namn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
sv: %si - Instruktionsfrasreferens i delfältet $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
sv: %si = religiöst namn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
sv: %sj = namn som gift

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
sv: %sk = namn som ogift

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
sv: %sl = delad pseudonym

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
sv: %sm = sekulärt namn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
sv: %sn - Ej tillämpligt

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
sv: %sn = annan regelform av ett namn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
sv: %so = tillskrivet namn / vedertagen titel på ett verk

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
sv: %sr - Definition av förhållande i $i eller $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
sv: %st - Intilliggande överliggande fält

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
sv: %sx = ej tillämpligt

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
sv: %sz = annan

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
sv: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgariska) Radoslav Kolev

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
sv: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Ryska) Victor Titarchuk och Serhij Dubyk

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
sv: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainska) Victor Titarchuk och Serhij Dubyk

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
sv: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebreiska)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
sv: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persiska)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
sv: &#20013;&#25991; (Kinesiska)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
sv: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanska)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
sv: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amhariska) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (gruppledare), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
sv: &#54620;&#44397;&#50612; (Koreanska)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
sv: &#x010D;e&#353;tina (Tjeckiska)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
sv: &lt;&lt; Tillbaka till förslag

en: &lt;&lt; Previous
sv: &lt;&lt; Föregående

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
sv: &lt;a href="[856u]"&gt;öppna&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Författare som fras

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hyllsignatur

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferensnamn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferensnamn som fras

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Företagsnamn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Företagsnamn som fras

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nyckelord som fras

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personnamn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personnamn som fras

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Serietitel

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ämne och bredare termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ämne och smalare termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ämne och tillhörande termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ämne som fras

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
sv: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titel som fras

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
sv: &nbsp;&nbsp;(format: åååå-åååå) %s %s %s

en: &nbsp;Show inactive funds:
sv: &nbsp;Visa inaktiva budgetställen:

en: &nbsp;Show inactive:
sv: &nbsp;Visa inaktiva:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
sv: &quot;%s&quot; är varken tillåtet eller förbjudet.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
sv: &quot;%s&quot; är tillåtet.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
sv: &quot;%s&quot; är förbjudet.

en: &quot;STARTDATE:January 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;
sv: &quot;STARTDATUM:1 Januari, 2010&quot;,&quot;SPÅRNING:Dag&quot;

note: %1$s:  biblio.title | html
en: &rsaquo; Confirm recalls on %s
sv: &rsaquo; Bekräfta reservationer för %s

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
sv: &rsaquo; Mana Knowledge Base rapportera sökresultat

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
sv: &rsaquo; Återkravshistorik för %s

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
sv: Värdet för fältet 'lösenord' ska sparas i klartext, och omvandlas sedan till en Bcrypt-hash. (Om era lösenord redan är krypterade frågar du systemadministratören om alternativ.) Lösenord uppdateras inte vid överskrivning om inte alternativet för ersättning av lösenord är markerat.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
sv: (Verkligt återlämningsdatum är %s )

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
sv: (%s exemplar).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
sv: (%s låntagare och %s exemplar).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
sv: (%s låntagare).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
sv: (%s) och är under transport till %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
sv: (%s) till %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
sv: (%s) vid %s sedan %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
sv: (%s) för

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
sv: (%s) från

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
sv: (%s) har varit reserverad under

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
sv: (%s) har väntat under

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
sv: (%s) och är under behandling för

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
sv: (%s) är utlånad till

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
sv: (%s) är utlånad till denna låntagare. Låna om?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
sv: (%s) är reserverad för

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
sv: (%s) till

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
sv: (%s). %s Återlämna och låna ut? %s

en: (Accruing)
sv: (Pågående avgift)

en: (Acronym)
sv: (Akronym)

en: (All libraries)
sv: Alla bibliotek

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
sv: (Auktoriserade värden för %s)

en: (Broader heading)
sv: (Bredare term)

en: (Cancelled)
sv: (Annullerad)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
sv: (Aktuell: %s - %s)

en: (Earlier heading)
sv: (Tidigare rubrik)

en: (Error)
sv: (Fel)

en: (Example: "001,245ab,600")
sv: (Exempel: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
sv: (Filtrerad.

en: (Forgiven)
sv: (Efterskänkt)

en: (Immediate parent body)
sv: (Intilliggande överliggande fält)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
sv: (Inklusive, standard är %s dagar sedan till %s dagar framåt. Ställ in andra datumintervall efter behov.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
sv: (Inklusive, standard är %s dagar sedan till idag. Ställa in andra datumintervall efter behov.)

en: (Indonesian)
sv: (Indonesiska)

en: (Later heading)
sv: (Senare rubrik)

en: (Lost)
sv: (Förkommen)

en: (Musical composition)
sv: (Musikalisk komposition)

en: (Narrower heading)
sv: (Smalare term)

en: (None)
sv: (Ingen)

en: (Not lost)
sv: (Ej förkommen)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
sv: (Biblionummer %s) %s Lägg till MARC-post %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
sv: (Biblionummer %s) %s Lägg till MARC-post %s

en: (Refunded)
sv: (Återbetald)

en: (Replaced)
sv: (Ersatt)

en: (Required)
sv: (Obligatoriskt)

en: (Returned)
sv: (Returnerad)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
sv: (Ignorera poster markerade som sedda på eller efter detta datum.)

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
sv: (Status: %s)

en: (Tax exc.)
sv: (Exklusive skatt)

en: (Tax inc.)
sv: (Inklusive skatt)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
sv: (Felet var: %s. Se Kohas loggfil för mer information).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
sv: (Felet var: %s. Se Kohas loggfil för mer information).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
sv: (Det finns %s prenumerationer kopplade till denna titel).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
sv: (Detta är ett reservvärde på grund av en dålig konfiguration)

en: (Uncertain)
sv: (Osäkra)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
sv: (Okänd)

en: (Voided)
sv: (Annullerad)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
sv: (en lista för val (separerade av |) eller kolumner|rader för texarea)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
sv: (justerad för %s, %sinklusive skatt%sexklusive skatt%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
sv: (i %s, exklusive skatt)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
sv: (i %s, exklusive skatt)

en: (amounts will be rounded down)
sv: (beloppen rundar nedåt)

en: (budgeted cost * quantity)
sv: (budgeterad kostnad * kvantitet)

en: (can be positive or negative)
sv: (kan vara positiv eller negativ)

en: (checking)
sv: (kontrollerar)

en: (closed)
sv: (stängd)

en: (current stage highlighted)
sv: (nuvarande etapp markerad)

en: (default if none is defined)
sv: (standard om ingen är definierad)

en: (default)
sv: (standard)

en: (enter amount in numerals)
sv: (ange belopp i siffror)

en: (exclusive)
sv: (exklusiv)

en: (fast cataloging)
sv: (snabb katalogisering)

en: (if empty, subscription is still active)
sv: (om tom är prenumerationen fortfarande är aktiv)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
sv: (om du väljer ett värde här, kommer indikatorerna att vara begränsade till listan med auktoriserade värden)

en: (inactive)
sv: (inaktiv)

en: (inclusive)
sv: (inklusive)

en: (inclusive)
sv: (inklusive)

en: (inclusive) to
sv: (inklusive) till

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
sv: (modifierad den %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
sv: (måste vara ett nummer högre än 0)

note: SCRIPT
en: (never)
sv: (aldrig)

en: (no library)
sv: (inget bibliotek)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
sv: (endast %s)

en: (received)
sv: (mottagen)

en: (record kept)
sv: (post sparad)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
sv: (relaterade sökningar: %s%s%s)

en: (remove)
sv: (ta bort)

note: %1$s:  biblio.match_score | html
en: (score = %s):
sv: (poäng = %s):

en: (select a library)
sv: (välj ett bibliotek)

en: (start date of the 1st subscription)
sv: (startdatum för den första prenumerationen)

en: (tax exclusive)
sv: (exklusive skatt)

en: (tax inclusive)
sv: (inklusive skatt)

en: (use * to do a fuzzy search)
sv: (använd * för att göra en fuzzy-sökning)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
sv: ) %s Attributtyper för grupper med avsnittstitel (baserade på kategorin auktoriserade värden 'PA_CLASS') %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
sv: ) %s Ingen sista inbetalning %s

en: ) is currently restricted.
sv: ) är för närvarande begränsad.

en: ) is not checked out to a patron.
sv: ) är inte utlånat till en låntagare.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
sv: ) har återlämningsdatum %s

en: ) on
sv: ) på

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
sv: ) omlånad för %s %s (

en: ) you selected does not exist.
sv: ) du valde finns inte.

en: ), France
sv: ), Frankrike

en: ** Vendor's listings already include tax.
sv: ** Leverantörens siffror inkluderar skatt.

en: , Cyprus
sv: , Cypern

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
sv: , Pascale Nalon (ENSMP), och många andra

en: , Please transfer this item.
sv: , Överför detta exemplar.

en: , by the
sv: , av

en: , greater than or equal to 1
sv: , större än eller lika med 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
sv: kommer reservationer gjorda av låntagare av den här kategorin inte att få någon prioritet

en: , please ask an administrator to check your configuration.
sv: , vänligen be en administratör att kontrollera din behörighet.

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
sv: , dra åter för att verifiera status %s %s %s %s

en: , when the next team will be elected.
sv: , när nästa team kommer väljas.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
sv: - Budgetvärde kan inte vara tomt

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
sv: - Budgetkod kan inte vara tom

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
sv: - Budgetnamn kan inte vara tomt

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
sv: - Övergripande budget är aktuell budget

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
sv: - Första utgivningsdatum är inte definierat

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
sv: - Frekvens har inte definierats

en: - None -
sv: - Ingen -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
sv: - Välj ett exemplar att reservera

en: -- All --
sv: -- Alla --

en: -- Choose --
sv: -- Välj --

en: -- Choose a patron list --
sv: -- Välj en låntagarlista --

en: -- Choose a reason --
sv: -- Välj ett skäl --

en: -- Choose a status --
sv: -- Välj en status --

en: -- Choose format --
sv: -- Välj format --

en: -- Choose one --
sv: -- Välj ett --

en: -- None --
sv: -- Ingen --

en: -- Select an option--
sv: -- Välj ett alternativ--

en: -- none --
sv: -- Inget --

en: -- please choose --
sv: -- välj --

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
sv: . %s alla tillgängliga. %s

en: . Check out anyway?
sv: . Låna ut i alla fall?

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
sv: . Klicka på "Bekräfta ditt förslag" för att ignorera det här meddelandet.

en: . Deletion is not possible.
sv: . Borttagning är inte möjlig.

en: . Deletion not possible
sv: . Borttagning är inte möjlig

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
sv: Om en inmatad post har fler än ett attribut, ska fälten antingen anges som en sträng utan citattecken (föregående exempel), eller med varje fält omgivet av separata dubbla citattecken och avgränsade med ett kommatecken:

en: . Please re-enter the new password.
sv: . Ange det nya lösenordet igen.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
sv: . Kvarhåll detta exemplar och återlämna det för att bearbeta reservationen.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
sv: . Den andra syntaxen krävs om datat innehåller kommatecken, som en datumsträng.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
sv: .%sEn administratör måste definiera minst ett bibliotek.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
sv: .%sEn administratör måste definiera minst en låntagarkategori.%s

en: ... or...
sv: ... eller...

en: ...and:
sv: ...och:

en: ...to
sv: ...till

en: 0 subscription routing lists
sv: 0 prenumererade mottagarlistor

en: 0 to disable
sv: 0 för att inaktivera

en: 0 to order
sv: 0 för beställning

en: 1 batch to export
sv: 1 sats att exportera

en: 10 characters maximum
sv: 10 tecken maximalt

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
sv: : %sJa%sNej%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
sv: : %sen lista:%s

en: : Barcode must be unique.
sv: : Streckkod måste vara unik.

en: : Barcode must be unique.
sv: : Streckkod måste vara unik.

en: : Item not found.
sv: : Exemplaret hittas inte.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
sv: : Sista exemplaret för den bibliografiska posten med en reservation på postnivå.

en: : The items do not belong to your library.
sv: : Exemplaren tillhör inte ditt bibliotek.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
sv: : Kan inte automatiskt bestämma värden för streckkoder. Inget exemplar har förts in.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
sv: : Kan inte automatiskt bestämma värden för streckkoder. Inget exemplar har förts in.

en: : item has a waiting hold.
sv: : exemplaret har en väntande reservation.

en: : item has linked
sv: : exemplaret har länkade

en: : item is checked out.
sv: : exemplaret är utlånat.

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
sv: : ett eller flera tillhörande exemplar kan inte tas bort just nu.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
sv: << Tillbaka

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
sv: << Ta bort

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
sv: Ett NOTIFY_MANAGER-meddelande kommer att skickas till ansvarig person om en giltig e-postadress är angiven. Detta kan kontrolleras om en ny ansvarig har valts.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
sv: En bibliografisk post för den här beställningen finns, men inget exemplar. Du kommer att skapa ett exemplar och låna ut det

en: A field name is required
sv: Ett fältnamn är obligatoriskt

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
sv: 'JA/NEJ' är ett allmänt auktoriserat värde-fält som kan användas överallt där du behöver en enkel rullgardinsmeny med ja/nej.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
sv: En grupp med titeln %s finns redan.

en: A librarian
sv: En bibliotekarie

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
sv: Lista på ytterligare statusvärden som kan användas utöver standardvärdena för inköpsförslag.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
sv: En lista med anledningar som visas i inköpsförslagsformuläret i OPAC:en.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
sv: En matchande auktoritet hittades i en lokal databas.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
sv: En ny version av webbplatsen finns tillgänglig. Ladda den?

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
sv: En vilande reservation hindrar inte att exemplar kan lånas om

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
sv: En icke-existerande eller ogiltig bibliotekskod angavs. Var snäll och kontrollera att du har valt ett bibliotek.

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
sv: Låntagarens bibliotek %s

en: A pattern with this name already exists.
sv: Ett mönster med detta namn finns redan.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
sv: En återbetalning av avgiften för förkommet exemplar har tillförts låntagarkontot och om en förseningsavgift efterskänktes när exemplaret angavs som förkommet, har den återställts.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
sv: En återbetalning av avgiften för förkommet exemplar har tillförts låntagarkontot och en ny förseningsavgift har beräknats och påförts kontot.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account.
sv: En återbetalning har gjorts till låntagarens konto.

en: A refund for the lost item processing charge has been applied to the borrowing patron's account.
sv: En återbetalning har gjorts till låntagarens konto.

en: A similar document already exists:
sv: Ett liknande dokument finns redan:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
sv: En översättning finns redan för detta språk.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
sv: Ett sätt att sortera och filtrera dina rapporter, standardvärdena i denna kategori inkluderar Koha-modulerna (Konton, Inköp, Katalog, Utlåning, Låntagare)

en: ALL items fields MUST :
sv: ALLA exemplarfält MÅSTE :

en: AND
sv: OCH

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: API-nycklar &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API Keys for %s
sv: API-nycklar för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
sv: API nycklar för %s

en: About Koha
sv: Om Koha

en: About Koha &rsaquo; Koha
sv: Om Koha &rsaquo; Koha

en: Abstracts / Summaries
sv: Utdrag / sammanfattningar

en: Academic
sv: Akademisk

en: Accepted
sv: Godkänd

en: Accepted by
sv: Godkänd av

en: Accepted by the library
sv: Godkänd av biblioteket

en: Accepted by:
sv: Godkänd av:

en: Accepted date from:
sv: Godkännandedatum från:

en: Accepted on:
sv: Godkänd den:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
sv: Godkände betalning (%s) från

en: Access URL
sv: Åtkomst URL

en: Access files
sv: Komma åt filer

en: Access files
sv: Komma åt filer

en: Access files stored on the server, like log files or reports
sv: Komma åt filer lagrade på servern, så som log-filer eller rapporter

en: Access the point of sale page and take payments
sv: Gå till försäljningsställets sida och ta emot betalningar

en: Access to all librarian functions
sv: Åtkomst till alla bibliotekariefunktioner

en: Access to the files stored on the server
sv: Tillgång till de filer som finns lagrade på servern

en: Access your background jobs
sv: Hantera bakgrundsjobb

note: SCRIPT
en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

en: Accessibility advocate
sv: Tillgänglighetsförespråkare:

en: Accessibility advocate:
sv: Tillgänglighetsförespråkare:

en: Accessibility advocates:
sv: Tillgänglighetsförespråkare:

en: Accession date
sv: Accessionsdatum

en: Accession date (inclusive)
sv: Accessionsdatum (inkluderande)

en: Accession date:
sv: Accessionsdatum:

en: Account creation fee
sv: Avgift för konto

en: Account credit
sv: Kontokredit

en: Account credit types
sv: Kontokredittyper

en: Account debit types
sv: Kontotyper

en: Account fines and payments
sv: Avgifter och betalningar för konto

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
sv: Konto för %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
sv: Konto för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Konto för %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Account has been administratively locked
sv: Ditt konto är låst av en administratör

en: Account has been locked
sv: Ditt konto är låst

en: Account has expired
sv: Kontot är inte längre giltigt

en: Account not found
sv: Kontoraden hittades ej.

en: Account number:
sv: Kontonummer:

en: Account renewal fee
sv: Avgift för förnyelse av lånekonto

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
sv: Kontosammanfattning: %s %s (%s)

en: Account type
sv: Kontotyp

en: Account type:
sv: Kontotyp:

en: Account:
sv: Konto:

en: Accounting
sv: Avgifter

en: Accounting details
sv: Bokföringsdetaljer

en: Accounts
sv: Konton

en: Acquisition
sv: Inköp

en: Acquisition
sv: Inköp

en: Acquisition claim
sv: Inköpsreklamation

en: Acquisition date
sv: Inköpsdatum

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
sv: Inköpsdatum (åååå-mm-dd)

en: Acquisition date: newest to oldest
sv: Inköpsdatum: nyaste till äldsta

en: Acquisition date: oldest to newest
sv: Inköpsdatum: äldsta till nyaste

en: Acquisition details
sv: Inköpsdetaljer

en: Acquisition information
sv: Inköpsinformation

en: Acquisition management
sv: Inköpshantering

en: Acquisition order
sv: Inköpsbeställning

en: Acquisition parameters
sv: Inköpsparametrar

en: Acquisition tables
sv: Inköpstabeller

en: Acquisitions
sv: Inköp

en: Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Inköp &rsaquo; Koha

en: Acquisitions home
sv: Inköp startsida

en: Acquisitions statistics
sv: Inköpsstatistik

en: Acquisitions statistics
sv: Inköpsstatistik

en: Acquisitions statistics wizard
sv: Guide för inköpsstatistik

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action if matching record found:
sv: Åtgärd om post hittas:

en: Action if matching record found:
sv: Åtgärd om post hittas:

en: Action if no match found:
sv: Åtgärd om ingen post hittas:

en: Action if no match is found:
sv: Åtgärd om ingen post hittas:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Actions for
sv: Åtgärder för

en: Actions:
sv: Åtgärder:

en: Activate
sv: Aktivera

en: Active
sv: Aktiv

en: Active budgets
sv: Aktiva budgetar

en: Active:
sv: Aktiv:

note: SCRIPT
en: Activity
sv: Aktivitet

en: Actual cost
sv: Verklig kostnad

en: Actual cost tax exc.
sv: Verklig kostnad, exklusive skatt

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
sv: Faktisk kostnad exkl moms. Faktisk kostnad inkl moms.

en: Actual cost tax inc.
sv: Verklig kostnad, inklusive skatt

en: Actual cost:
sv: Verklig kostnad:

en: Actual cost:
sv: Verklig kostnad:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
sv: Antalet tecken som QR-koden baserar sig på avgör vilka dimensioner den får.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add
sv: Lägg till

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
sv: Lägg till %s exemplar till %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
sv: Lägg till & duplicera

en: Add &quot;In demand&quot;
sv: Lägg till &quot;efterfrågan&quot;

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
sv: Lägg till en korg till %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
sv: Lägg till en korg till %s

en: Add a condition
sv: Lägg till ett villkor

en: Add a contract
sv: Lägg till ett avtal

en: Add a definition to the dictionary.
sv: Lägg till en definition till lexikonet.

en: Add a message for:
sv: Lägg till ett meddelande för:

en: Add a new OAI set
sv: Lägg till en nu OAI-uppsättning

en: Add a new OAI set
sv: Lägg till en ny OAI-uppsättning

en: Add a new action
sv: Lägga till en ny åtgärd

en: Add a new authorized value
sv: Lägg till ett nytt auktoriserat värde

en: Add a new collection
sv: Lägg till ny samling

en: Add a new delivery
sv: Lägg till en ny leverans

en: Add a new field
sv: Lägg till ett nytt fält

note: INPUT type=button
en: Add a new item
sv: Lägg till ett nytt exemplar

en: Add a new message
sv: Lägg till ett nytt meddelande

en: Add a new record
sv: Lägg till en ny post

note: A
en: Add a new regular expression
sv: Lägg till ett nytt reguljärt uttryck

note: SCRIPT
en: Add a new upload
sv: Lägg till en ny uppladdning

en: Add a patron category &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
sv: Lägg till en låntagarkategori &rsaquo; Webbinstallerare &rsaquo; Koha

en: Add a stage
sv: Lägg till

en: Add a substitution
sv: Lägg till en ersättning

note: INPUT type=submit
en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: Add additional content
sv: Lägg till ytterligare innehåll

en: Add additional fields to certain tables
sv: Lägg till ytterligare fält till utvalda tabeller

en: Add an SMS cellular provider
sv: Lägg till en SMS-leverantör

en: Add an adjustment
sv: Lägg till en justering

note: A
en: Add an attribute
sv: Lägg till ett attribut

en: Add an item by barcode
sv: Lägg till exemplar med hjälp av streckkod

en: Add and append
sv: Lägg till en justering

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
sv: Lägg till och ta bort budgetar (men kan inte redigera budgetar)

en: Add and remove items from rotas
sv: Lägg till och ta bort exemplar från schema

note: BUTTON
en: Add another condition
sv: Lägg till annat villkor

en: Add another contact
sv: Lägg till ytterligare kontakt

note: A
en: Add another field
sv: Lägg till annat fält

en: Add basket group for
sv: Lägg till korggrupp för

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
sv: Lägg till korggrupp för %s

en: Add biblio
sv: Lägg till biblio

en: Add budget
sv: Lägg till budget

en: Add budget
sv: Lägg till budget

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
sv: Lägg till per streckkod(er) eller exemplarnummer:

en: Add by borrowernumber(s):
sv: Lägg till per låntagarnummer:

en: Add checked
sv: Lägg till kontrollerade

en: Add circulation message
sv: Lägg till cirkulationsmeddelande

en: Add classification source
sv: Lägg till klassificeringskälla

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add course reserves
sv: Lägg till kurslistor

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
sv: Lägg till kredit

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
sv: Lägg till standard %s konfiguration

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
sv: Lägg till standard %s mappning

en: Add default OAuth configuration
sv: Lägg till standard-OAuth-konfiguration

en: Add default OAuth mapping
sv: Lägg till standard-OAuth-mappning

en: Add description
sv: Lägg till beskrivning

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Add filing rule
sv: Lägg till klassificeringsregel

en: Add framework
sv: Lägg till ramverk

en: Add fund
sv: Lägg till budgetställe

en: Add fund
sv: Lägg till budgetställe

en: Add group
sv: Lägg till en grupp

en: Add group
sv: Lägg till en grupp

en: Add guarantee
sv: Lägg till förmyndarskap

en: Add guarantor
sv: Lägg till vårdnadshavare

en: Add incoming record
sv: Lägg till inkommande post

note: A
en: Add internal note
sv: Lägg till intern anteckning

en: Add internal note
sv: Lägg till intern anteckning

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
sv: Lägg till exemplar

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
sv: Lägg till exemplar %s

en: Add item to
sv: Lägg till exemplar till

en: Add item type
sv: Lägg till exemplartyp

en: Add item type
sv: Lägg till exemplartyp

en: Add item(s)
sv: Lägg till exemplar

en: Add items
sv: Lägg till exemplar

en: Add items
sv: Lägg till exemplar

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
sv: Lägg till exemplar med textrutan ovan eller lämna tomt för att lägga till via exemplarsökning.

en: Add items only if matching bib was found
sv: Lägg till exemplar endast om matchande bibliografisk information hittades

en: Add items only if no matching bib was found
sv: Lägg till exemplar endast om ingen matchande bibliografisk information hittades

en: Add items to rota report
sv: Lägg till exemplar till rotationsrapport

en: Add items: scan barcode
sv: Lägg till exemplar: skanna streckkod

en: Add items: scan barcodes
sv: Lägg till exemplar: skanna streckkoder

en: Add library
sv: Lägg till bibliotek

en: Add manual credits to a patron account
sv: Lägga till kredit manuellt på låntagarkonto

en: Add manual invoices to a patron account
sv: Lägg till manuell faktura till låntagarens konto

en: Add manual restriction
sv: Lägg till manuell begränsning

en: Add match check
sv: Lägg till matchningskontroll

en: Add match point
sv: Lägg till matchningspoäng

en: Add message
sv: Lägg till meddelande

en: Add modified records to the following list:
sv: Lägg till redigerade poster till följande lista:

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
sv: Lägg till flera exemplar

en: Add multiple patrons
sv: Lägg till flera låntagare

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Add new account
sv: Lägg till nytt konto

en: Add new alert
sv: Lägg till ny notifiering

en: Add new collection
sv: Lägg till ny samling

en: Add new definition
sv: Lägg till ny definition

en: Add new field
sv: Lägg till ett nytt fält

en: Add new group
sv: Lägg till en ny grupp

en: Add new holiday
sv: Lägg till en ny helg

en: Add note
sv: Lägg till kommentar

en: Add notice
sv: Lägg till not

en: Add offline circulations to queue
sv: Lägg till offline-lån till kön

en: Add offline circulations to queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Lägg till offline-lån till kön &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Add or remove items
sv: Lägg till eller ta bort exemplar

note: %1$s:  colTitle | html
en: Add or remove items &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Lägg till eller ta bort exemplar &rsaquo; Samling %s &rsaquo; Roterande samlingar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Add order
sv: Lägg till beställning

en: Add order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
sv: Lägg till beställning &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Add order from a subscription
sv: Lägg till beställning från prenumeration

en: Add order from a suggestion
sv: Lägg till beställning från förslag

en: Add order from a suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: En beställning från förslag &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Add order to basket
sv: Lägg till beställning till korg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
sv: Lägg till beställning till korg %s

en: Add orders
sv: Lägg till beställningar

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
sv: Lägg till beställningar från %s (%s förberedda den %s)

en: Add orders from MARC file
sv: Lägg till beställningar från MARC-fil

en: Add patron
sv: Lägg till låntagare

en: Add patron attribute type
sv: Lägg till attributtyp för låntagare

en: Add patron(s)
sv: Lägg till låntagare

en: Add patrons
sv: Lägg till låntagare

en: Add patrons
sv: Lägg till låntagare

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Lägg till låntagare &rsaquo; %s &rsaquo; Låntagarlistor &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
sv: Lägg till låntagare per låntagarnummer med textrutan ovan eller lämna tomt för att lägga till via låntagarsökning.

en: Add patrons to a new patron list
sv: Lägg till låntagare till en ny låntagarlista

en: Add recipients
sv: Lägg till mottagare

en: Add record matching rule
sv: Lägg till regel för postmatchning

en: Add record using fast cataloging
sv: Lägg till post med snabbkatalogisering

en: Add reserves
sv: Lägg till kursböcker

en: Add reserves
sv: Lägg till kursböcker

note: For the first occurrence, %1$s:  course.course_name | html
en: Add reserves &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
sv: Lägg till kurslistor &rsaquo; %s &rsaquo; Kurslistor &rsaquo; Koha

en: Add reserves for
sv: Lägg till kursböcker

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
sv: Lägg till begränsning

en: Add rule
sv: Lägg till regel

en: Add rules
sv: Lägg till regler

en: Add splitting rule
sv: Lägg till delningsregel

en: Add stage
sv: Lägg till

en: Add stage to
sv: Lägg till etapp till

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
sv: Lägg till förberedda filer till korg

en: Add sub fund
sv: Lägg till underpost till budgetställe

en: Add sub-group
sv: Lägg till en ny undergrupp

en: Add suggestion
sv: Lägg till förslag

en: Add tag
sv: Lägg till tagg

note: %1$s:  searchfield | html
en: Add tag %s
sv: Lägg till tagg %s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
sv: Lägg till i %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
sv: Lägg till i ordlistan

en: Add to a list
sv: Lägg till i en lista

en: Add to a new list:
sv: Lägg till i en ny lista:

en: Add to basket
sv: Lägg till i korg

en: Add to bundle
sv: Lägg till i paket

en: Add to cart
sv: Spara i minneslista

note: SCRIPT
en: Add to group
sv: Lägg till i grupp

en: Add to group
sv: Lägg till i grupp

en: Add to list
sv: Lägg till i lista

en: Add to list
sv: Lägg till i lista

en: Add to list &rsaquo; Koha
sv: Lägg till i lista &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
sv: Lägg till i kö för offline-lån

en: Add to patron list
sv: Lägg till i låntagarlista

en: Add to rota
sv: Lägg till i schema

note: SCRIPT
en: Add to:
sv: Lägg till i:

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Add users
sv: Lägg till användare

en: Add vendor
sv: Lägg till leverantör

en: Add vendor
sv: Lägg till leverantör

note: A
en: Add vendor note
sv: Lägg till leverantörskommentar

en: Add vendor note
sv: Lägg till leverantörskommentar

en: Add, edit and archive cash registers
sv: Lägg till, redigera och ta bort kassaregister

en: Add, edit and delete courses
sv: Lägg till, redigera och ta bort kurser

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
sv: Lägg till, redigera och ta bort låntagarlistor och dess innehåll

en: Add, modify and view patron information
sv: Lägg till, ändra och se låntagarinformation

en: Add, modify and view patron information
sv: Lägg till, ändra och se låntagarinformation

en: Add/Edit items
sv: Lägg till/redigera exemplar

en: Add:
sv: Lägg till:

en: Added
sv: Lade till

en: Added on or after date:
sv: Lades till på eller efter:

en: Added on or before date:
sv: Lades till på eller före:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
sv: Lade till attributtyp för låntagare &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
sv: Lade till regel för postmatchning &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
sv: Har lagts till.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
sv: Lägger till mappning för: %s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
sv: Lägga till auktoritet %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
sv: Lägga till auktoritet %s

en: Additional PQF attributes added to each query.
sv: Attribut (PQF-attribut som varje fråga utökas med):

en: Additional SRU options:
sv: Ytterligare SRU-alternativ:

en: Additional attributes and identifiers
sv: Ytterligare attribut och identifierare

en: Additional content types
sv: Fler innehållstyper

en: Additional contents &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Mer innehåll &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Additional contents (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
sv: Mer innehåll (%sNyheter%sSidor%sHTML-anpassningar%s)

en: Additional fields
sv: Ytterligare fält

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
sv: Ytterligare fält för '%s'

en: Additional fields:
sv: Ytterligare fält:

en: Additional options
sv: Ytterligare alternativ

en: Additional parameters
sv: Fler parametrar

en: Additional thanks to...
sv: Tack även till...

en: Additional tools
sv: Fler verktyg

en: Address
sv: Adress

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Address 2:
sv: Adress 2:

en: Address 2:
sv: Adress 2:

en: Address in question
sv: Adressen det gäller

en: Address line 1:
sv: Adressrad 1:

en: Address line 1:
sv: Adressrad 1:

en: Address line 2:
sv: Adressrad 2:

en: Address line 2:
sv: Adressrad 2:

en: Address line 3:
sv: Adressrad 3:

en: Address:
sv: Adress:

en: Address:
sv: Adress:

en: Adjustment cost for invoice
sv: Justeringskostnad för faktura

en: Adjustments
sv: Justeringar

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
sv: Justeringar plus frakt: %s

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
sv: Administration &gt; Valutor och växelkurser

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
sv: Administration &rsaquo; Utlånings- och avgiftsregler

en: Administration &rsaquo; Item types
sv: Administration &rsaquo; Exemplartyper

en: Administration tables
sv: Administrationstabeller

en: Administrator account created!
sv: Administratörskonto skapat!

en: Administrator account permissions
sv: Administratörskontots rättigheter

en: Administrator identity
sv: Administratörsidentitet

en: Administrator login
sv: Administratörsinloggning

en: Adolescent
sv: Ungdom

en: Adult
sv: Vuxen

en: Advance notice
sv: Påminnelse om kommande återlämningsdatum

note: SCRIPT
en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced &raquo;
sv: Avancerad &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
sv: Avancerad Sort

en: Advanced configuration
sv: Avancerad konfiguration

en: Advanced constraints
sv: Avancerade begränsningar

en: Advanced constraints:
sv: Avancerade begränsningar:

en: Advanced editor
sv: Avancerad redigerare

en: Advanced editor keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar i den avancerade redigeraren

en: Advanced editor shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar i den avancerade redigeraren

en: Advanced editor shortcuts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Avancerad genvägsredigerare &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Advanced prediction pattern:
sv: Avancerat prognosmönster:

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: Avancerad sökning &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
sv: Avancerad sort...

en: After
sv: Efteråt

en: Afternoon
sv: Eftermiddag

en: Afternoon
sv: Eftermiddag

en: Age
sv: Ålder

en: Age field
sv: Fält för ålder

en: Age in days
sv: Ålder i dagar

en: Age required
sv: Ålder som krävs

en: Age required:
sv: Ålder som krävs:

en: Age restricted
sv: Åldersbegränsning

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
sv: Åldersbegränsning %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
sv: Åldersbegränsning %s. %s Låna ut i alla fall? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
sv: Åldrar tillåtna är %s-%s.

en: Alert
sv: Notis

en: Alert subscribers for
sv: Notifiera prenumeranter för

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Notifiera prenumeranter för %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Alerts
sv: Notifikationer

en: Aliases
sv: Alias

note: SCRIPT
en: Align
sv: Justera

note: SCRIPT
en: Align center
sv: Centrera

note: SCRIPT
en: Align left
sv: Vänsterställ

note: SCRIPT
en: Align right
sv: Högerställ

note: SCRIPT
en: Alignment
sv: Textjustering

en: Alingsås Public Library, Sweden
sv: Alingsås bibliotek, Sverige

en: All
sv: Alla

en: All active funds
sv: Alla aktiva budgetställen

note: A
en: All active recalls
sv: Alla aktiva återkrav

en: All authority types
sv: Alla auktoritetstyper

en: All available funds
sv: Alla tillgängliga budgetställen

en: All budgets
sv: Alla budgetar

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
sv: Alla lån (%s) äldre än %s har anonymiserats

en: All collections
sv: Alla avdelningar

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
sv: Alla exemplar kommer att tas bort från de kurser som de är kopplade till.

en: All dates
sv: Alla datum

en: All dependencies installed.
sv: Alla delar som krävs har installerats.

en: All funds
sv: Alla budgetställen

en: All funds
sv: Alla budgetställen

en: All headings
sv: Alla rubriker

en: All holds have successfully been cancelled!
sv: Alla reservationer har blivit borttagna!

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
sv: Alla fakturor att slå samman måste vara från samma leverantör

en: All item fields are in the same tag and in item tab
sv: Alla exemplarfält är i samma tagg och i fliken exemplar

en: All item types
sv: Alla exemplartyper

en: All libraries
sv: Alla bibliotek

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
sv: Alla bibliotek: %s

en: All locations
sv: Alla platser

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
sv: Alla beställningar för denna korg kommer att annulleras och belopp kommer att återföras.

en: All payments to the library
sv: Alla betalningar till biblioteket

en: All records have been deleted successfully!
sv: Alla poster har tagits bort!

en: All records have successfully been modified!
sv: Alla poster har blivit ändrade!

en: All records have successfully been modified!
sv: Alla poster har blivit ändrade!

en: All required Perl modules appear to be installed.
sv: Alla Perl-moduler verkar vara installerade.

note: SCRIPT
en: All selected
sv: Alla valda

en: All shelving locations
sv: Alla placeringar

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
sv: Allt sedan %s

en: All statuses
sv: Alla statusar

en: All tags
sv: Alla taggar

en: All transactions
sv: Alla transaktioner

en: All vendors
sv: Alla leverantörer

en: Allow
sv: Tillåt

en: Allow OPAC:
sv: Tillåt OPAC:

en: Allow access to the reports module
sv: Tillåt åtkomst till rapportmodulen

en: Allow auto-renewal of items:
sv: Tillämpa automatiskt omlån av exemplar:

en: Allow changes to contents from:
sv: Tillåt ändringar för innehållet från:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
sv: Tillåt vårdnadshavare för denna låntagare att se låntagarens lån från OPAC

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
sv: Tillåt vårdnadshavare för denna låntagare att se låntagarens avgifter från OPAC

en: Allow public downloads:
sv: Tillåt publika nedladdningar:

en: Allow public enrollment:
sv: Tillåt publik registrering:

en: Allow staff
sv: Tillåt personal

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
sv: Tillåt personal att ändra rättigheterna för annan personal, användarnamn, och lösenord för annan personal

en: Allow staff:
sv: Tillåt personal:

en: Allow transfer?
sv: Tillåt överföring?

en: Allowed
sv: Tillåtet

en: Allowed pickup locations
sv: Avhämtningsbibliotek

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
sv: Tillåt flera exemplartyper för sökning i en kategori. Kategorier kan skrivas in i det auktoriserade värdet ITEMTYPECAT. För att kombinera exemplartyper i denna kategori, ange denna sökkategori för alla exemplartyper

en: Already received
sv: Redan mottagen

en: Already validated discharges
sv: Redan validerade borttagningar

en: Alt key is "Alt"
sv: Alt-tangenten är "Alt"

en: Alternate address
sv: Alternativ adress

en: Alternate address line 2
sv: Alternativ adress: Adress 2

en: Alternate address: Address
sv: Alternativ adress: Adress

en: Alternate address: Address 2
sv: Alternativ adress: Adress 2

en: Alternate address: City
sv: Alternativ adress: Ort

en: Alternate address: Contact note
sv: Alternativ adress: Kontaktanmärkning

en: Alternate address: Email
sv: Alternativ adress: E-post

en: Alternate address: Phone
sv: Alternativ adress: Telefon

en: Alternate address: State
sv: Alternativ adress: Delstat

en: Alternate address: Street number
sv: Alternativ adress: Gatunummer

en: Alternate address: Street type
sv: Alternativ adress: Gatutyp

en: Alternate address: ZIP/Postal code
sv: Alternativ adress: Postnummer

en: Alternate city
sv: Alternativ ort

en: Alternate contact
sv: Alternativ kontakt

en: Alternate contact ZIP/postal code
sv: Alternativ kontakt: Postnummer

en: Alternate contact address
sv: Alternativ kontakt: Adress

en: Alternate contact address 2
sv: Alternativ kontakt: Adress 2

en: Alternate contact city
sv: Alternativ kontakt: Ort

en: Alternate contact country
sv: Alternativ kontakt: Land

en: Alternate contact first name
sv: Alternativ kontakt: Förnamn

en: Alternate contact phone
sv: Alternativ kontakt: Telefon

en: Alternate contact state
sv: Alternativ kontakt: Delstat

en: Alternate contact surname
sv: Alternativ kontakt: Efternamn

en: Alternate contact: Address
sv: Alternativ kontakt: Adress

en: Alternate contact: Address 2
sv: Alternativ kontakt: Adress 2

en: Alternate contact: City
sv: Alternativ kontakt: Ort

en: Alternate contact: Country
sv: Alternativ kontakt: Land

en: Alternate contact: First name
sv: Alternativ kontakt: Förnamn

en: Alternate contact: Phone
sv: Alternativ kontakt: Telefon

en: Alternate contact: State
sv: Alternativ kontakt: Delstat

en: Alternate contact: Surname
sv: Alternativ kontakt: Efternamn

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
sv: Alternativ kontakt: Postnummer

en: Alternate country
sv: Alternativ adress: Land

en: Alternate email
sv: Alternativ e-post

en: Alternate phone
sv: Alternativ telefon

en: Alternate state
sv: Alternativ kontakt: stat

en: Alternate street number
sv: Alternativ adress: Gatunummer

en: Alternate street type
sv: Alternativ adress: Gatutyp

en: Alternate zip code
sv: Alternativt postnummer

en: Alternative contact
sv: Alternativ kontakt

note: SCRIPT
en: Alternative description
sv: Alternativ beskrivning

en: Alternative phone:
sv: Alternativ telefon:

note: SCRIPT
en: Alternative source
sv: Alternativ källa

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
sv: URL för alternativ källa

en: Always add items
sv: Lägg alltid till exemplar

en: Always show checkouts immediately
sv: Visa alltid lån direkt

en: Always show holds
sv: Visa alltid reservationer

note: A
en: Amazon cover image
sv: Omslagsbild från Amazon

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
sv: Omslagsbild från Amazon (<a href='%s'>se originalbilden</a>)

en: Amount
sv: Belopp

en: Amount being paid:
sv: Belopp att betala:

en: Amount charged:
sv: Summa:

en: Amount outstanding
sv: Utestående belopp

en: Amount paid:
sv: Betalt belopp:

en: Amount tendered:
sv: Mottaget från låntagaren:

en: Amount:
sv: Belopp:

en: Amount:
sv: Belopp:

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
sv: En administratör måste lägga till värden till den auktoriserade värdekategorin UPLOAD, annars kommer alla uppladdningar att markeras som temporära.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
sv: En administratör måste skapa ett eller flera auktoriserade värden med kategorin AVDELNING.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
sv: Ett fel uppstod, så sats %s har inte tagits bort.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
sv: Ett fel har inträffat och sats %s kunde inte behandlas till fullo.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
sv: Ett fel har inträffat och inga exemplar har lagts till i sats %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
sv: Ett fel har inträffat och exemplar(en) togs inte bort från sats %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
sv: Ett fel inträffade när du försökte ladda upp bilden.

en: An error has occurred!
sv: Ett fel har inträffat!

en: An error has occurred.
sv: Ett fel har uppstått.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
sv: Ett fel har inträffat. %s

en: An error has occurred. Check the logs.
sv: Ett fel har uppstått. Titta i loggarna.

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
sv: Ett fel har inträffat. Faktura kan inte skapas.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
sv: Ett fel har inträffat

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
sv: Ett fel har inträffat (%s)

en: An error occurred on cancelling.
sv: Ett fel inträffade när reservationen togs bort.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
sv: Ett fel inträffade när bilden togs bort

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
sv: Ett fel inträffade när denna fil lästes in.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
sv: Ett fel inträffade när servern lades till. Biblioteket har redan en SMTP server inställd.

en: An error occurred when adding this CSV profile
sv: Ett fel uppstod när CSV-profilen skulle läggas till

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
sv: Ett fel inträffade när denna auktoritetstyp lades till. Koden för auktoritetstypen kanske redan finns.

en: An error occurred when adding this cash register.
sv: Ett fel uppstod när kassaregistret skulle läggas till.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
sv: Ett fel uppstod när orten skulle läggas till. Ort-ID kanske redan finns.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
sv: Ett fel inträffade när klassifikationskälla skulle läggas till. Kanske finns koden redan i systemet?

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
sv: Ett fel uppstod när innehållet skulle läggas till. Titta i loggarna

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
sv: Ett fel inträffade när valutan skulle läggas till. Valutakoden kanske redan finns i systemet

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
sv: Ett fel inträffade när disken lades till. Valt disk-id kanske redan finns i systemet

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
sv: Ett fel inträffade när katalogiseringsregeln skulle läggas till. Kanske finns koden redan i systemet?

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
sv: Ett fel inträffade när detta ramverk lades till. Ramverket kanske redan finns.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
sv: Ett fel inträffade när biblioteket lades till. Koden för biblioteket finns kanske redan i systemet.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
sv: Ett fel inträffade när detta bibliotek lades till. Bibliotekets ID finns kanske redan i gruppen.

en: An error occurred when adding this quote
sv: Ett fel uppstod när citatet skulle läggas till

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
sv: Ett fel inträffade när delningsregeln lades till. Koden kanske redan finns?

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
sv: Ett fel inträffade när denna översättning lades till

en: An error occurred when creating this list.
sv: Ett fel inträffade när denna lista skapades.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
sv: Ett fel inträffade när denna lista lades till. Namnet %s kanske redan finns.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
sv: Ett fel uppstod när CSV-profilen skulle tas bort. Titta i loggarna

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
sv: Ett fel uppstod när auktoritetstypen skulle tas bort. Titta i loggarna.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs.
sv: Ett fel uppstod när den auktoriserade värdekategorin skulle tas bort. Titta i loggarna.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs.
sv: Ett fel uppstod när det auktoriserade värdet skulle tas bort. Titta i loggarna.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs.
sv: Ett fel uppstod när orten skulle tas bort. Titta i loggarna.

en: An error occurred when deleting this classification source.
sv: Ett fel uppstod när klassificeringskällan skulle tas bort.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs
sv: Ett fel uppstod när innehållet skulle tas bort. Titta i loggarna

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
sv: Ett fel uppstod när valutan skulle tas bort. Titta i loggarna

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
sv: Ett fel uppstod när informationsdisken skulle tas bort. Titta i loggarna

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
sv: Ett fel uppstod när sorteringsstödsregeln skulle tas bort. Den kanske används av en klassificeringskälla?

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
sv: Ett fel uppstod när ramverket skulle tas bort. Titta i loggarna.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
sv: Ett fel uppstod när exemplartypen skulle tas bort. Titta i loggarna

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
sv: Ett fel uppstod när biblioteket skulle tas bort. Titta i loggarna.

en: An error occurred when deleting this list.
sv: Ett fel inträffade när denna lista togs bort.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
sv: Ett fel uppstod när låntagarkategorin skulle tas bort. Titta i loggarna

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
sv: Ett fel uppstod när låntagarkategorin skulle tas bort. Titta i loggarna.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
sv: Ett fel uppstod när delningsregeln skulle tas bort. Den kanske används av en klassificeringskälla?

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
sv: Ett fel inträffade när denna översättning togs bort

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
sv: Ett fel inträffade när den auktoriserade värde-kategorin lades till. Namnet på kategorin kanske redan finns.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
sv: Ett fel inträffade när det auktoriserade värdet lades till. Kategorin kanske redan finns.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists
sv: Ett fel inträffade när exemplartypen lades till. Exemplartypen kanske redan finns.

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist
sv: Ett fel inträffade när låntagarkategorin lades till. Låntagarkategorin kanske redan finns.

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
sv: Ett fel inträffade när låntagarkategorin lades till. Låntagarkategorin kanske redan finns.

en: An error occurred when saving this credit type
sv: Ett fel uppstod när kredittypen skulle sparas

en: An error occurred when saving this debit type
sv: Ett fel inträffade när debiteringstypen skulle sparas

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists
sv: Ett fel inträffade när CSV-profilen uppdaterades. Kanske finns den redan.

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
sv: Ett fel inträffade när denna auktoritetstyp uppdaterades. Kanske finns den redan.

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
sv: Ett fel inträffade när det auktoriserade värdet uppdaterades. Kanske finns redan aktuellt värde i systemet.

en: An error occurred when updating this cash register.
sv: Ett fel uppstod när kassaregistret skulle uppdateras.

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
sv: Ett fel uppstod när orten skulle uppdateras. Den kanske redan finns.

en: An error occurred when updating this classification source.
sv: Ett fel inträffade när denna klassifikationskälla uppdaterades.

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists
sv: Ett fel inträffade när detta innehåll uppdaterades. Kanske finns det redan.

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists
sv: Ett fel inträffade när denna valuta uppdaterades. Kanske finns den redan.

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists
sv: Ett fel inträffade när denna disk lades till. Kanske finns den redan i systemet.

en: An error occurred when updating this filing rule.
sv: Ett fel uppstod när sorteringsstödsregeln skulle uppdateras.

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
sv: Ett fel inträffade när ramverket uppdaterades. Kanske finns det redan i systemet.

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists
sv: Ett fel inträffade när denna exemplartyp uppdaterades. Namnet kanske redan finns.

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
sv: Ett fel inträffade när detta bibliotek uppdaterades. Namnet kanske redan finns.

en: An error occurred when updating this list.
sv: Ett fel inträffade när denna lista uppdaterades.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists
sv: Ett fel inträffade när denna låntagarkategori uppdaterades. Kanske finns den redan i systemet.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
sv: Ett fel inträffade när denna låntagarkategori uppdaterades. Kanske finns den redan i systemet.

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists
sv: Ett fel uppstod när citatet skulle uppdateras. Det kanske redan finns.

en: An error occurred when updating this splitting rule.
sv: Ett fel uppstod när delningsregeln skulle uppdateras.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
sv: Ett fel inträffade när denna översättning uppdaterades.

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
sv: Ett fel uppstod när ett nytt boken kommer-besök skulle skapas

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
sv: Ett fel uppstod när boken kommer-profilen skulle skapas

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
sv: Ett fel uppstod när ett boken kommer-besök skulle tas bort

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
sv: Ett fel uppstod när boken kommer-besöket skulle laddas

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
sv: Ett fel uppstod när ett boken kommer-besök skulle uppdateras

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
sv: Ett fel uppstod när boken kommer-profilen skulle uppdateras

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
sv: Ett fel inträffade, försök igen: %s

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs
sv: Ett fel har uppstått. Titta i loggarna.

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
sv: Ett fel har inträffat. Låntagarlistan kunde inte uppdateras.

en: An error on setting library default.
sv: Ett fel vid inställningen av standardbibliotek.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
sv: Ett fel inträffade och %s-åtgärden för %s %s slutfördes inte. Be systemadministratören kontrollera felloggen för mer information.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
sv: Ett fel inträffade: %s Be systemadministratören kontrollera felloggen för mer information.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
sv: En bild med namnet '%s' finns redan.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
sv: Ett namn för indexet, t.ex. Titel eller Hyllsignatur

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
sv: En intern länk i klienten är felaktig och sidan finns inte

en: An unknown error has occurred.
sv: Ett okänt fel har inträffat.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
sv: Ett okänt fel inträffade när ett exemplar skulle läggas till

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
sv: Ett okänt fel inträffade när exemplaret skulle lånas ut

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
sv: En felaktig operation försöktes på %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
sv: En felaktig operation försöktes.

en: Analytics
sv: Analys

en: Analyze items
sv: Analysera exemplar

note: SCRIPT
en: Anchor
sv: Ankare

note: SCRIPT
en: Anchor...
sv: Ankare...

note: SCRIPT
en: Anchors
sv: Ankare

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
sv: Djur och natur

en: Anonymize checkout history
sv: Anonymisera lånehistorik

en: Another pattern with this name already exists.
sv: Ett annat mönster med detta namn finns redan.

en: Any
sv: Alla

en: Any audience
sv: Alla målgrupper

en: Any category code
sv: Alla kategorikoder

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
sv: Varning: Eventuella ändringar i konfigurationen träder i kraft först efter en fullständig omindexering. Fram till dess kan det hända att sökningen inte fungerar korrekt.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
sv: Ändringar kommer inte att sparas. Fortsätta?

en: Any collection
sv: Vilken samling som helst

en: Any content
sv: Alla innehåll

en: Any format
sv: Alla format

en: Any item
sv: Alla exemplar

en: Any item type
sv: Alla exemplartyper

en: Any items with existing course reserves will have their
sv: Alla exemplar med befintliga kurslistor kommer att få sina

en: Any library
sv: Alla bibliotek

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
sv: Alla ersättningsavgifter för detta exemplar kommer att kvarstå på låntagarens konto.

en: Any phrase
sv: Alla fraser

en: Any processing fees for this item will remain on the patron's account.
sv: Alla hanteringsavgifter för detta exemplar kommer att kvarstå på låntagarens konto.

en: Any shelving location
sv: Alla placeringar

en: Any status except cancelled
sv: Alla statusvärden utom annullerad

en: Any vendor
sv: Alla leverantörer

en: Any word
sv: Alla ord

en: Any:
sv: Alla:

en: Anyone seeing this list
sv: Alla som ser denna lista

en: Apache License, Version 2.0
sv: Apache License, version 2.0

en: Apache version:
sv: Apache-version:

en: Appear in position:
sv: Visas i position:

en: Append
sv: Bifoga

en: Appended
sv: Lade till

en: Applied
sv: Tillämpad

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
sv: Tillämpade annan matchningsregel. Antal poster som hittas nu %s

note: SCRIPT
en: Apply
sv: Tillämpa

en: Apply
sv: Tillämpa

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
sv: Tillämpa andra matchningsregler

en: Apply discount
sv: Tillämpa rabatt

en: Apply field weights to search
sv: Sök med viktade fält

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
sv: Tillämpa filter

en: Apply filter(s)
sv: Tillämpa filter

en: Apply template
sv: Använd mall

en: Approve
sv: Godkänna

en: Approve an acquisitions basket
sv: Godkänn en inköpskorg

en: Approved
sv: Godkänd

en: Approved comments
sv: Godkända kommentarer

en: Approved tags
sv: Godkända taggar

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Archive
sv: Arkiv

en: Archived
sv: Arkiverad

note: %1$s:  END
en: Archived %s
sv: Arkiverad%s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
sv: Är du säker på att du vill lägga till ett nytt exemplar? Eventuella ändringar på denna sida kommer att försvinna.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här artikelförfrågan?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
sv: Är du säker på att du vill annullera den här reservationen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
sv: Är du säker på att du vill avbryta den här importen?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
sv: Är du säker på att du vill annullera denna beställning (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
sv: Är du säker på att du vill avbryta dina ändringar?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
sv: Är du säker på att du vill ändra avhämtningsbibliotek från %s till %s för denna beställning?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
sv: Är du säker på att du vill klona denna cirkulation och avgiftsregel från bibliotek %s till %s? Detta kommer att åsidosätta befintliga regler i detta bibliotek.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
sv: Är du säker på att du vill klona denna standardregel till %s bibliotek? Det kommer att åsidosätta befintliga regler för detta bibliotek.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
sv: Är du säker på att du vill stänga korgen %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
sv: Är du säker på att du vill stänga denna korg och generera en EDIFAT-beställning?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
sv: Är du säker på att du vill stänga denna korggrupp?

en: Are you sure you want to delete
sv: Är du säker på att du vill ta bort

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s"?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort sats %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort bilder: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort servern %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de %s valda posterna i sökhistoriken?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
sv: Är du säker på att du vill ta bort klubben %s? Alla registreringar av låntagare i klubben kommer i så fall att annulleras.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
sv: Är du säker på att du vill ta bort klubbmallen %s? Alla klubbar som använder mallen kommer i så fall att tas bort och låntagarregistreringarna att annulleras

en: Are you sure you want to delete the following quote?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta citat?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort listan %s?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort låntagaren %s %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det valda innehållet?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda rapporter?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den valda posten i sökhistoriken?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa förslag?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
sv: Är du säker på att du vill ta bort OAI-uppsättningen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna auktoritet?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna kategori för auktoriserade värden?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta auktoriserade värde?

en: Are you sure you want to delete this basket?
sv: Är du säker på att du vill ta bort korgen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här klassificeringskällan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort innehållet? Du kan inte ångra dig efteråt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna kurs?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här kursen? Det finns %s kopplade exemplar.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här kursen? Det finns %s kopplat exemplar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna omslagsbild?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
sv: Är du säker på att du vill ta bort leveransen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna definition i lexikonet? Du kan inte ångra dig efteråt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta fält?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna fil?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna fil?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna klassificeringsregel?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna bild?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fakturan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
sv: Är du säker på att du vill ta bort exemplaret?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna nyckel?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort listan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta makro?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta meddelande?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort nyheten? Du kan inte ångra dig efteråt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
sv: Är du säker på att du vill ta bort numreringsmönstret?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna låntagare från kortsatsen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort låntagarbilden? Du kan inte ångra dig efteråt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
sv: Är du säker på att du vill ta bort profilen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
sv: Är du säker på att du vill ta bort posten?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort rapporten? Du kan inte ångra dig efteråt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ta bort regeln? Du kan inte ångra dig efteråt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna sparade rapport?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
sv: Är du säker på att du vill ta bort delningsregeln?

en: Are you sure you want to delete this stage?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna prenumerationsfrekvens?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta förslag?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna översättning?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
sv: Är du säker på att du vill göra detta?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
sv: Är du säker på att du vill redigera en annan regel?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
sv: Är du säker på att du vill avbryta dina ändringar?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
sv: Är du säker på att du vill generera en EDIFACT-beställning och stänga korgen %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
sv: Är du säker på att du vill slå samman valda låntagare?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna sats permanent?

en: Are you sure you want to remove
sv: Är du säker på att du vill ta bort

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta exemplar från kursen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
sv: Är du säker på att du vill ta bort etikettnummer: %s från denna sats?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
sv: Är du säker på att du vill ta bort markerade låntagare från denna sats?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda låntagare?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda låntagare?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
sv: Är du säker på att du vill ta bort taggen från denna titel?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
sv: Är du säker på att du vill ta bort desaa exemplar från alla kurser?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de här artiklarna från listan?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta exemplar från schemat?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta exemplar från kursen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
sv: Vill du ta bort återkravet och återlämna exemplaret till dess hembibliotek?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här återkravet?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
sv: Är du säker på att du vill öppna denna korg?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
sv: Är du säker på att du vill öppna denna prenumeration?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
sv: Är du säker på att du vill ersätta nuvarande %s innehåll?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill ersätta befintlig låntagarbild? Detta kan inte ångras.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
sv: Är du säker på att du vill återställa återkravets status från Väntande?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
sv: Är du säker på att du vill spara?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
sv: Är du säker på att du vill ångra importen av denna sats till katalogen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
sv: Är du säker på att du avinstallera denna plugin %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
sv: Är du säker på att du vill annullera denna kredit?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
sv: Är du säker på att du vill avskriva %s i avgifter? Detta kan inte ångras!

en: Are you sure you wish to delete this request?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna förfrågan?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta exemplar från schemat

en: Arrived
sv: Ankom

note: SCRIPT
en: Arrows
sv: Pilar

en: Article request fee
sv: Avgift för artikelbeställningar

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
sv: Avgift för artikelbeställningar för %s

en: Article requests
sv: Artikelbeställningar

en: Article requests &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Artikelbeställningar &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
sv: Artikelbeställningar (%s)

en: Article requests:
sv: Artikelbeställningar:

en: Article title
sv: Artikeltitel

note: SCRIPT
en: Ascending
sv: Stigande

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
sv: Begär eller gör en ändring av användarens rättigheter. Användaren %s måste ha USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP och CREATE privilegier för databas %s.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
sv: Be din systemadministratör att konfigurera denna funktion

en: Asked
sv: Tillfrågade

en: Assistant:
sv: Assistent:

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
sv: Det är minst ett exemplar utlånat i posten %s.

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
sv: Minst en låntagare har mer än ett värde för detta attribut

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
sv: Minst två låntagare har samma värde för detta attribut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
sv: Minst två poster måste väljas för sammanslagning.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
sv: På bibliotek: %s

en: Atomic update error :
sv: Uppdateringsfel :

en: Atomic updates:
sv: Atomic uppdateringar:

en: Attach an item
sv: Koppla exemplar

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
sv: Koppla ett exemplar %s till %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Koppla ett exemplar till %s &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Attach another item
sv: Koppla ett annat exemplar

en: Attach item
sv: Koppla exemplar

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
sv: Koppla denna korg till en ny korggrupp med samma namn

en: Attempt to delete record failed.
sv: Borttagning av posten misslyckades.

en: Attention
sv: Observera

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
sv: Attributvärdet "%s" används redan av en annan låntagarpost.

en: Attributes
sv: Attribut

en: Attributes:
sv: Attribut

en: Audio alerts
sv: Ljudnotifikationer

en: Audio alerts
sv: Ljudnotifikationer

en: Audio alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Ljudnotifieringar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Audio alerts are disabled
sv: Ljudnotifikationer är inaktiverade

en: AudioAlerts
sv: Ljudnotifikationer

en: August
sv: Augusti

en: Auth field copied
sv: Förf-fält kopierat

en: Auth value
sv: Förf-värde

en: Auth value:
sv: Förf-värde:

en: AuthID
sv: Aukt.-id

en: Authenticated
sv: Autentiserad

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Author
sv: Författare

en: Author (A-Z)
sv: Författare (A-Z)

en: Author (Z-A)
sv: Författare (Z-A)

en: Author (any):
sv: Författare (alla):

en: Author (corporate):
sv: Författare (företag):

en: Author (meeting / conference):
sv: Författare (möte / konferens):

en: Author (meeting/conference):
sv: Författare (möte/konferens):

en: Author (personal):
sv: Författare (person):

en: Author(s)
sv: Författare

en: Author(s):
sv: Författare:

note: %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END
en: Author(s): %s%s%s
sv: Författare: %s%s%s

en: Author:
sv: Författare:

en: Author:
sv: Författare:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
sv: Författare: %s

en: Authorised value category:
sv: Kategori för auktoriserat värde:

en: Authorised values category
sv: Kategori för auktoriserade värden

en: Authorised values category:
sv: Kategori för auktoriserat värde:

en: Authorities
sv: Auktoriteter

en: Authorities
sv: Auktoriteter

en: Authorities &rsaquo; Koha
sv: Auktoriteter &rsaquo; Koha

en: Authorities tables
sv: Auktoritetstabeller

en: Authorities:
sv: Auktoriteter:

en: Authority
sv: Auktoritet

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
sv: Auktoritet #%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
sv: Auktoritet %s

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
sv: Auktoriserat värde %s har tagits bort.

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
sv: Auktoritet MARC-ramverk för %s%s%sstandardramverk%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Auktoritet av MARC-struktur för delfält &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
sv: Administration av delfältsstruktur i auktoritets-MARC för %s (auktoritet: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
sv: Delfältsstruktur i auktoritets-MARC för %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
sv: Auktoritet MARC-struktur för delfält för %s

note: A
en: Authority control
sv: Auktoritetsstyrning

en: Authority details &rsaquo; Koha
sv: Autktoritetsdetaljer &rsaquo; Koha

en: Authority does not exist
sv: Auktoriteten finns inte

en: Authority field to copy:
sv: Auktoritetsfält att kopiera:

en: Authority record
sv: Auktoritetspost

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
sv: Auktoritetspost %s finns inte i databasen.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
sv: Auktoritetsposten %s har inte ändrats eftersom ett fel inträffade.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
sv: Auktoritetsposten %s har ändrats.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
sv: Auktoritetsposten %s kunde inte tas bort. Ett fel uppstod.

en: Authority search
sv: Auktoritetssökning

en: Authority search results
sv: Auktoritetssökresultat

en: Authority search results
sv: Auktoritetssökresultat

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
sv: Sökresultat för auktoriteter &rsaquo; Auktoriteter &rsaquo; Koha

en: Authority type
sv: Auktoritetstyp

en: Authority type
sv: Auktoritetstyp

en: Authority type added successfully.
sv: Auktoritetstyp har lagts till.

en: Authority type deleted successfully.
sv: Auktoritetstyp har tagits bort.

en: Authority type updated successfully.
sv: Auktoritetstyp har uppdaterats.

en: Authority type:
sv: Auktoritetstyp:

en: Authority types
sv: Auktoritetstyper

en: Authority:
sv: Auktoritet:

en: Authorized
sv: Auktoriserad

en: Authorized value
sv: Auktoriserat värde

en: Authorized value added successfully.
sv: Ett auktoriserat värde har lagts till.

en: Authorized value category
sv: Auktoriserad värdekategori

en: Authorized value category added successfully.
sv: Den auktoriserade värdekategorin har lagts till.

en: Authorized value category deleted successfully.
sv: Den auktoriserade värdekategorin har tagits bort.

en: Authorized value category:
sv: Auktoriserad värdekategori:

en: Authorized value category:
sv: Auktoriserad värdekategori:

en: Authorized value deleted successfully.
sv: Det auktoriserade värdet har tagits bort.

en: Authorized value updated successfully.
sv: Ett auktoriserat värde har uppdaterats.

en: Authorized value:
sv: Auktoriserat värde:

en: Authorized value:
sv: Auktoriserat värde:

en: Authorized values
sv: Auktoriserade värden

en: Authorized values
sv: Auktoriserade värden

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
sv: Auktoriserade värden för kategori %s

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
sv: Auktoriserade värden för kategori %s

en: Authors
sv: Författare

en: Authors:
sv: Författare:

en: Auto ordering
sv: Automatisk beställning

en: Auto register
sv: Registrera automatiskt

en: Auto register:
sv: Registrera automatiskt:

en: Auto renewal
sv: Automatiskt omlån

en: Auto subscription sharing:
sv: Automatisk delning av prenumerationer:

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
sv: Fyll i rad automatiskt

en: Auto-renewal
sv: Automatiskt omlån

en: Auto-renewal:
sv: Automatiskt omlån:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
sv: Automatiskt omlån: Låntagare har valt bort detta

en: AutoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
sv: AutoMemberNum är inställt på aktiverat, men kortnummer är markerat som obligatoriskt i BorrowerMandatoryField: auto calc har inaktiverats.

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
sv: Autolocation är påslaget och du loggar in med en IP-adress som inte matchar ditt bibliotek.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
sv: Resultat för automatiska auktoritetslänkar:

en: Automatic checkin
sv: Automatisk återlämning

en: Automatic checkin:
sv: Automatisk återlämning:

en: Automatic item modifications by age
sv: Automatisk ändring av exemplar baserat på ålder

en: Automatic item modifications by age
sv: Automatisk ändring av exemplar baserat på ålder

en: Automatic item modifications by age &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Automatisk ändring av exemplar baserat på ålder &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Automatic ordering:
sv: Automatiskt beställning:

en: Automatic renewal
sv: Automatiskt omlån

en: Automatic return to holding
sv: Returneras automatiskt till aktuellt bibliotek

en: Automatic return to home
sv: Returneras automatiskt till hembiblioteket

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Availability:
sv: Tillgänglighet:

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available barcodes
sv: Tillgängliga streckkoder

en: Available call numbers
sv: Tillgängliga hyllsignaturer

note: INPUT type=text
en: Available copy
sv: Tillgänglig kopia

en: Available copy numbers
sv: Tillgängliga exemplarnummer

en: Available enumeration
sv: Tillgänglig numrering

en: Available for
sv: Tillgänglig för

en: Available in the library
sv: Tillgänglig på biblioteket

en: Available item types
sv: Tillgängliga exemplartyper

en: Available locations
sv: Tillgängliga platser

en: Available since
sv: Tillgänglig sedan

en: Average checkout period
sv: Genomsnittlig lånetid

en: Average checkout period statistics
sv: Statistik för genomsnittlig lånetid

en: Average loan time
sv: Genomsnittlig lånetid

en: Average loan time
sv: Genomsnittlig lånetid

en: Average loan time &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Genomsnittlig lånetid &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: BSD 3-clause Licence
sv: BSD-licens

en: BSD License
sv: BSD-licens

en: Back
sv: Tillbaka

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
sv: Tillbaka %s

en: Back side layout not used
sv: Layout för baksidan används inte

en: Back to Tools
sv: Tillbaka till Verktyg

note: INPUT type=submit
en: Back to system preferences
sv: Tillbaka till systeminställningar

en: Back to the list
sv: Tillbaka till listorna

note: SCRIPT
en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Backslash separated text (.csv)
sv: Text separerad med omvänt snedstreck (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
sv: Felaktig eller saknad avsändaradress, kontrollera din enhets e-postadress eller inställningen KohaAdminEmailAddress.

en: Bankable
sv: Inlösningsbar

en: Bar
sv: Stapeldiagram

en: Barcode
sv: Streckkod

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
sv: Streckkod %s

note: %1$s:  ITEM_DAT.barcode | html %2$s:  IF not_for_loan %3$s:  not_for_loan_description | html %4$s:  END
en: Barcode %s %s%s %s
sv: Streckkod %s %s%s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
sv: Streckkod : %s

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
sv: Streckkod och bibliografiska data skrivs ut på växlande etiketter

en: Barcode file:
sv: Streckkodsfil:

en: Barcode file:
sv: Streckkodsfil:

en: Barcode height:
sv: Streckkodshöjd:

en: Barcode image generator
sv: Bildgenerator för streckkod

en: Barcode image generator
sv: Bildgenerator för streckkod

en: Barcode image generator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Bildgenerator för streckkod &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Barcode list (one barcode per line):
sv: Streckkodlista (en streckkod per rad):

en: Barcode not found
sv: Streckkod ej funnen

en: Barcode not found.
sv: Streckkod ej funnen.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
sv: Streckkod hittades inte. Följande exemplar hittades vid sökning:

en: Barcode precedes bibliographic data
sv: Streckkod föregår bibliografiska data

en: Barcode range
sv: Streckkodsintervall

en: Barcode submitted
sv: Streckkod skickad

en: Barcode text must be numeric (0-9)
sv: Streckkoden måste vara numerisk (0-9)

en: Barcode type
sv: Streckkodstyp

en: Barcode type:
sv: Streckkodstyp:

en: Barcode type:
sv: Streckkodstyp:

en: Barcode:
sv: Streckkod:

en: Barcode:
sv: Streckkod:

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
sv: Streckkod: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
sv: Streckkod: %s

en: Barcodes
sv: Streckkoder

en: Barcodes file
sv: Streckkodsfil

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
sv: Streckkod från %s till %s

en: Barcodes not found
sv: Streckkoder ej hittade

en: Barcodes not found:
sv: Ej hittade streckkoder:

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
sv: Streckkoder av typen %s måste vara numeriska

en: Barcodes:
sv: Streckkoder:

en: Base-level allocated
sv: Basnivå tilldelad

en: Base-level available
sv: Basnivå tillgänglig

en: Base-level ordered
sv: Basnivå beställd

en: Base-level spent
sv: Basnivå förbrukad

en: Basic configuration
sv: Grundläggande konfiguration

en: Basic constraints
sv: Grundläggande begränsningar

en: Basic installation complete.
sv: Grundläggande installation slutförd.

en: Basic parameters
sv: Grundparametrar

en: Basket
sv: Korg

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
sv: Korg %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketno | html %4$s:  END %5$s:  booksellername | html
en: Basket %s %s (%s) %s for %s
sv: Korg %s %s (%s) %s för %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
sv: Korg %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
sv: Korg %s (%s) för %s

en: Basket (#)
sv: Korg (#)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
sv: Korg (%s)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Korg (%s) &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Basket by
sv: Korg av

en: Basket created by:
sv: Korg skapad av:

en: Basket creator
sv: Korgskapare

en: Basket deleted
sv: Korgen har tagits bort

en: Basket details
sv: Korginformation

en: Basket export in acquisition
sv: Korgexport i inköp

en: Basket group
sv: Korggrupp

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
sv: Korggrupp %s (%s) för

en: Basket group billing place:
sv: Budgetställe för korggrupp:

en: Basket group delivery placename:
sv: Leveransplats för korggrupp:

en: Basket group name:
sv: Namn på korggrupp:

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
sv: Korggrupp nummer %s

en: Basket group:
sv: Korggrupp:

en: Basket grouping
sv: Korggruppering

en: Basket grouping
sv: Korggruppering

en: Basket grouping for
sv: Korggruppering för

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
sv: Korggruppering för %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
sv: Korggrupper

en: Basket name
sv: Korgnamn

en: Basket name:
sv: Korgnamn:

en: Basket not found.
sv: Korg hittades inte.

en: Basket:
sv: Korg:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
sv: Korg: %s

en: Basketgroup:
sv: Korggrupp:

en: Baskets
sv: Korgar

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
sv: Korgar för %s

en: Baskets in this group:
sv: Korgar i denna grupp:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
sv: Sats %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
sv: Sats %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
sv: Sats %s är inte helt de-duplicerad.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
sv: Sats %s togs inte bort.

en: Batch ID
sv: Sats-ID

en: Batch add reserves
sv: Lägg till sats med kursböcker

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
sv: Satsborttagning av auktoritetsposter

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
sv: Satsredigering av auktoritetsposter

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
sv: Satsredigering av bibliografiska poster

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record record deletion
sv: Satsborttagning av bibliografiska poster

en: Batch check out
sv: Satsutlåning

en: Batch check out
sv: Satsutlåning

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
sv: Bekräftelse för satsutlåning %s för %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
sv: Information för satsutlåning %s for %s |%s|%s

en: Batch delete
sv: Satsborttagning

en: Batch delete patrons
sv: Satsvis borttagning av låntagare

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
sv: Satsborttagning av låntagare och borttagning av lånehistorik för låntagare

en: Batch delete records
sv: Satsvis borttagning av poster

en: Batch description:
sv: Satsbeskrivning:

en: Batch edit
sv: Batchredigering

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Satsredigering &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Batch edit patrons
sv: Redigera låntagare satsvis

en: Batch edit records
sv: Satsredigering av poster

en: Batch editing
sv: Satsredigering

en: Batch extend due dates
sv: Förläng återlämningsdatum i batch

en: Batch extend due dates &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Förläng återlämningsdatum i sats &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
sv: Satsborttagning av reservationer

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
sv: Satsvis %sborttagning%sredigering%s av exemplar

en: Batch item deletion
sv: Satsborttagning av exemplar

en: Batch item deletion
sv: Satsborttagning av exemplar

en: Batch item deletion &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Satsborttagning av exemplar &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Batch item modification
sv: Satsredigering av exemplar

en: Batch item modification
sv: Satsredigering av exemplar

en: Batch item modification &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Satsredigering av exemplar &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
sv: Satsborttagning av exemplar

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
sv: Satsredigering av exemplar

en: Batch modify
sv: Satsvis ändring

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
sv: Batchoperationer med %s%s%s%s%s synliga poster

en: Batch patron deletion and anonymization
sv: Satsvis borttagning/anonymisering av låntagare

en: Batch patron deletion and anonymization
sv: Satsvis borttagning/anonymisering av låntagare

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
sv: Satsvis borttagning/anonymisering av låntagare %s

en: Batch patron modification
sv: Satsredigering av låntagare

en: Batch patron modification &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Satsredigering av låntagare &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Batch patrons modification
sv: Satsredigering av låntagare

en: Batch patrons results
sv: Resultat för satshantering av låntagare

en: Batch record deletion
sv: Satsborttagning av poster

en: Batch record deletion &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Satsborttagning av poster &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
sv: Satsredigering av poster

en: Batch record modification &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Satsredigering av poster &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: BUTTON
en: Batch remove
sv: Satsborttagning

en: Batch remove reserves
sv: Ta bort sats med kursböcker

en: Batch remove reserves
sv: Ta bort sats med kursböcker

en: Batch:
sv: Sats:

en: Batches
sv: Satser

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
sv: Var noga med att uppge e-postadresser för dessa låntagare.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
sv: Eftersom systeminställningen "UseTransportCostMatrix" inte är aktiverad, används inte fraktkostnadstabellen.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
sv: Eftersom systeminställningen 'ExtendedPatronAttributes' inte är aktiverad, kan låntagarposterna inte förses med utökade låntagarattribut.

en: Before
sv: Innan

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
sv: Innan vi börjar bör du kontrollera att du har korrekta inloggningsuppgifter. Logga in med det användarnamn och det lösenord som du fick av din systemadministratör och som finns i

en: Begin the onboarding process
sv: Starta installationsprocessen

en: Beginning date:
sv: Startdatum:

en: Begins with
sv: Börjar med

en: Begins with:
sv: Börjar med:

en: Behavior
sv: Beteende

en: BibLibre, France
sv: BibLibre, Frankrike

en: Biblio count
sv: Antal bibposter

en: Biblio level hold.
sv: Reservation på postnivå

en: Biblio numbers:
sv: Biblio-nummer:

en: Bibliographic
sv: Bibliografisk

en: Bibliographic data precedes barcode
sv: Bibliografiska data föregår streckkod

en: Bibliographic data to print
sv: Bibliografiska data att skriva ut

en: Bibliographic framework
sv: Bibliografiskt ramverk

en: Bibliographic information
sv: Bibliografisk information

en: Bibliographic record
sv: Bibliografisk post

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
sv: Bibliografisk post %s

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
sv: Bibliografiska posten %s finns inte i databasen.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
sv: Bibliografiska poster %s har tagits bort.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
sv: Den bibliografiska posten %s har inte redigerats, eftersom ett fel uppstod.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
sv: Bibliografiska poster %s har ändrats.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
sv: Den bibliografiska posten %s kunde inte tas bort eftersom en reservation inte kunde tas bort (reserve_id %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
sv: Den bibliografiska posten %s kunde inte tas bort. Ett fel uppstod.

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
sv: Bibliografisk post-id

en: Bibliographic record ID:
sv: Bibliografisk post-id:

en: Bibliographic record count
sv: Antal bibliografiska poster

en: Bibliographic record not found.
sv: Bibliografisk post ej funnen.

en: Bibliographic record number:
sv: Bibliografiskt post-id:

en: Bibliographic record title
sv: Bibliografisk titel

en: Bibliographic record will be deleted too.
sv: Den bibliografiska posten kommer också att tas bort.

en: Bibliographic record will not be deleted.
sv: Den bibliografiska posten kommer inte tas bort.

en: Bibliographic records
sv: Bibliografiska poster

en: Bibliographic records added
sv: Bibliografiska poster tillagda

en: Bibliographic:
sv: Bibliografisk:

en: Bibliographies
sv: Bibliografier

en: Biblionumber
sv: Biblio-nummer

en: Biblionumber:
sv: Biblio-nummer:

en: Biblionumbers:
sv: Biblionummer:

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
sv: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Tyskland

en: Billing date
sv: Fakturadatum

en: Billing date:
sv: Fakturadatum:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
sv: Fakturadatum: Alla tills %s

en: Billing place
sv: Faktureringsplats

en: Billing place:
sv: Faktureringsplats:

en: Billing place:
sv: Faktureringsplats:

en: Biography
sv: Biografi

note: SCRIPT
en: Black
sv: Svart

en: Block
sv: Spärra

en: Block expired patrons:
sv: Spärra utgångna låntagare:

note: SCRIPT
en: Blocked!
sv: Blockerad!

note: SCRIPT
en: Blockquote
sv: Blockcitat

note: SCRIPT
en: Blocks
sv: Block

note: SCRIPT
en: Blue
sv: Blå

note: SCRIPT
en: Body
sv: Meddelandetext

note: SCRIPT
en: Bold
sv: Fetstil

en: Book drop mode
sv: Böcker lämnade i återlämningslåda

en: Book drop mode.
sv: Böcker lämnade i återlämningslåda

en: Book fund:
sv: Budgetställe:

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Bootstrap
sv: Start (bootstrap)

en: Bootstrap Icons
sv: Bootstrapikoner

note: SCRIPT
en: Border
sv: Kantlinje

note: SCRIPT
en: Border color
sv: Kantlinjefärg

note: SCRIPT
en: Border style
sv: Kantlinjestil

note: SCRIPT
en: Border width
sv: Kantlinjebredd

en: Born:
sv: Född:

en: Borrower
sv: Låntagare

en: Borrower number
sv: Låntagarnummer

en: Borrowernumber
sv: Låntagarnummer

en: Borrowernumber list (one number per line):
sv: Låntagarnummerlista (ett kortnummer per rad):

en: Borrowernumber:
sv: Låntagarnummer:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
sv: Låntagarnummer: %s

en: Borrowernumbers
sv: Låntagarnummer

en: Borrowernumbers already in list
sv: Låntagarnumren finns redan i listan

en: Borrowernumbers not found
sv: Låntagarnumren hittades inte

note: SCRIPT
en: Bottom
sv: Nedtill

en: Braille
sv: Punktskrift

en: Branch
sv: Filial

note: NAV
en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Brief display
sv: Kort visning

note: SCRIPT
en: Brightness
sv: Ljusstyrka

note: ABBR
en: Broader Term
sv: Bredare term

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
sv: Bläddra per efternamn: %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Browse for an image
sv: Bläddra efter en bild

en: Browse selected records
sv: Bläddra bland valda poster

en: Browse system logs
sv: Bläddra i systemloggar

en: Browse the system logs
sv: Bläddra i systemloggarna

en: Browse the system logs
sv: Bläddra i systemloggarna

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
sv: Budget %s [id=%s]%s (inaktiv)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
sv: Budgeten %s är stängd

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
sv: Budgeten %s är stängd

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
sv: Slutdatum för budget måste vara på eller efter startdatum för budget

en: Budget id
sv: Budget-id

en: Budget name
sv: Budgetnamn

en: Budget period description
sv: Beskrivning av budgetperiod

en: Budgeted cost
sv: Budgeterad kostnad

en: Budgeted cost tax exc.
sv: Budgeterad kostnad, exkl moms

en: Budgeted cost tax inc.
sv: Budgeterad kostnad, inkl moms

en: Budgeted cost:
sv: Budgetkostnad:

en: Budgets
sv: Budgetar

en: Budgets administration
sv: Budgetadministration

en: Budgets administration
sv: Budgetadministration

en: Bug wrangler
sv: Bugghanterare:

en: Bug wranglers:
sv: Bugghanterare:

en: Build a new report?
sv: Skapa en ny rapport?

en: Build a report
sv: Skapa en rapport

en: Build and run reports
sv: Skapa och köra rapporter

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
sv: Skapa ny

en: Built-in offline circulation interface
sv: Inbyggt gränssnitt för offlinecirkulation

note: SCRIPT
en: Bullet list
sv: Punktlista

en: By
sv: Av

en: By borrowernumber
sv: Av låntagarnummer

en: By card number
sv: Av kortnummer

en: By patron list
sv: Av låntagarlista

en: By:
sv: Av:

en: Bytes
sv: Byte

note: %1$s:  cookie | html %2$s:  interface | html %3$s:  interface | html %4$s:  interface | html %5$s:  interface | html %6$s:  interface | html %7$s:  interface | html %8$s:  interface | html %9$s:  interface | html %10$s:  interface | html %11$s:  interface | html %12$s:  interface | html %13$s:  inte
en: CACHE MANIFEST # %s # Explicitly cached 'master entries'. CACHE: /cgi-bin/koha/circ/offline.pl %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap-theme.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.js %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.css %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.js %s/lib/jquery/jquery-3.6.0.min.js %s/lib/jquery/jquery-migrate-3.3.2.min.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.highlight-3.js %s/lib/shortcut/shortcut.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.indexeddb.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.validate.min.js %s/%s/css/print.css %s/%s/css/staff-global.css %s/%s/js/basket.js %s/%s/js/offlinecirc.js %s/%s/js/staff-global.js %s/prog/img/koha-logo-medium.png %s/prog/img/loading.gif %s/prog/sound/beep.ogg %s/prog/sound/critical.ogg # Resources that require the user to be online. NETWORK: * # Resources that can be substituted if the user is offline FALLBACK:
sv: CACHE MANIFEST # %s # Uttryckligen cachade 'huvuduppslag'. CACHE: /cgi-bin/koha/circ/offline.pl %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap-theme.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.js %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.css %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.js %s/lib/jquery/jquery-3.6.0.min.js %s/lib/jquery/jquery-migrate-3.3.2.min.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.highlight-3.js %s/lib/shortcut/shortcut.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.indexeddb.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.validate.min.js %s/%s/css/print.css %s/%s/css/staff-global.css %s/%s/js/basket.js %s/%s/js/offlinecirc.js %s/%s/js/staff-global.js %s/prog/img/koha-logo-medium.png %s/prog/img/loading.gif %s/prog/sound/beep.ogg %s/prog/sound/critical.ogg # Resurser som kräver att användaren är online. NÄTVERK: * # Resurser som kan ersättas om användaren är offline FALLBACK:

en: CC-0 license
sv: CC-0-licens

en: CD audio
sv: CD-ljud

en: CD software
sv: CD-programvara

en: CODE
sv: KOD

en: CSV profile ID
sv: ID för CSV-profil

en: CSV profile added successfully
sv: CSV-profil har lagts till

en: CSV profile deleted successfully
sv: CSV-profil har tagits bort

en: CSV profile updated successfully
sv: CSV-profil har uppdaterats

en: CSV profile:
sv: CSV-profil:

en: CSV profiles
sv: CSV-profiler

en: CSV profiles
sv: CSV-profiler

en: CSV separator
sv: CSV-separator

en: CSV separator:
sv: CSV-separator:

en: CSV type
sv: CSV-typ

en: Cache expiry (seconds)
sv: Utgångstid för cache (sekunder)

en: Cache expiry:
sv: Utgångstid för cache:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
sv: Beräknad den %s. Från %s till %s

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calendar information
sv: Kalenderinformation

en: Call Number
sv: Hyllsignatur

en: Call number
sv: Hyllsignatur

en: Call number (0-9 to A-Z)
sv: Hyllsignatur (0-9 till A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
sv: Hyllsignatur (Z-A till 9-0)

en: Call number browser
sv: Navigeringsverktyg för hyllsignaturer

en: Call number browser &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Navigeringsverktyg för hyllsignaturer &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Call number classification scheme
sv: Klassifikationssystem

en: Call number classification scheme:
sv: Klassifikationssystem:

en: Call number range
sv: Hyllsignaturintervall

en: Call number:
sv: Hyllsignatur:

en: Call number:
sv: Hyllsignatur:

en: Call numbers
sv: Hyllsignaturer

note: SCRIPT
en: Callnumber
sv: Hyllsignatur

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
sv: Hyllsignatur: %s

en: Calyx, Australia
sv: Calyx, Australien

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
sv: Kan anges som ett enskilt IP, eller ett subnät som 192.168.1.*

en: Can be manually added ?
sv: Kan läggas till manuellt ?

en: Can be manually invoiced?
sv: Kan bli manuellt fakturerad?

en: Can be sold?
sv: Kan säljas?

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
sv: Kan användas för att sortera och filtrera rapporter ytterligare. Denna kategori är som standard tom. Värden här måste inkludera den auktoriserade värdekoden från REPORT_GROUP i fältet Beskrivning (OPAC) för att länka undergruppen till rätt grupp.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
sv: Kan inte stänga varukorgar som har varor med okända priser i dem.

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
sv: Det går inte att öppna om korgar som är en del av en korggrupp.

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
sv: Kan inte uppdatera låntagare. %s Kortnummer: %s %s (Låntagarnummer %s)

en: Can't be cancelled when item is in transit
sv: Kan inte avbrytas när exemplar är under transport

en: Can't cancel order
sv: Kan inte avbryta beställning

en: Can't cancel order and delete catalog record
sv: Kan inte avbryta beställning och ta bort katalogpost

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
sv: Kan inte avbryta beställning, (%s) reservationer är länkade till denna beställning. Ta bort reservationer först

en: Can't cancel receipt
sv: Kan inte avbryta kvitto

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
sv: Katalogposten eller beställningen kan inte tas bort förrän reservationerna har annullerats

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
sv: Katalogposten kan inte tas bort eftersom det finns %s reservationer

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
sv: Katalogposten kan inte tas bort eftersom det finns %s exemplar

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
sv: Katalogposten kan inte tas bort förrän länkade beställningar har tagits bort

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
sv: Katalogposten kan inte tas bort förrän prenumerationerna har tagits bort

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
sv: Katalogposten kan inte tas bort. Se begränsningar nedan

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
sv: Kan inte spara denna post eftersom följande fält inte är ifyllt :

en: Can't scan the code?
sv: Kan inte skanna koden?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel a confirmed request
sv: Avbryt en bekräftad begäran

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
sv: Avbryt alla

en: Cancel an order
sv: Avbryt beställning

en: Cancel and return to order
sv: Avbryt och återgå till beställning

note: INPUT type=submit
en: Cancel and transfer all
sv: Avbryt och överför alla

note: A
en: Cancel article request
sv: Avbryt artikelbeställning

en: Cancel charge
sv: Ta bort avgift

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
sv: Avbryt utlåning och skapa en reservation för %s

en: Cancel enrollment
sv: Avbryt registrering

en: Cancel filter
sv: Avbryt filter

en: Cancel hold
sv: Annullera reservation

en: Cancel hold (X)
sv: Ta bort reservation (X)

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
sv: Avbryt reservation och skicka till: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
sv: Avbryt reservation och skicka till: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
sv: Ta bort reservation och försök genomföra överföring:

en: Cancel import
sv: Avbryt import

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
sv: Annullera markerade reservationer

note: SCRIPT
en: Cancel merge
sv: Avbryt sammanslagning

en: Cancel modifications
sv: Avbryt ändringar

en: Cancel notification
sv: Annullera meddelande

en: Cancel order
sv: Avbryt beställning

en: Cancel order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
sv: Ta bort beställning &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
sv: Avbryt beställning och ta bort katalogpost

en: Cancel order and delete catalog record
sv: Avbryt beställning och ta bort katalogpost

en: Cancel recall
sv: Avbryt återkrav

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.first_recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
sv: Avbryt återkrav och skicka till: %s

en: Cancel receipt
sv: Annullera kvitto

en: Cancel request
sv: Avbryt begäran

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
sv: Ta bort valda (%s)

en: Cancel selected recalls
sv: Avbryt valda återkrav

en: Cancel transfer
sv: Annullera överföring

en: Cancel transfer (X)
sv: Avbryt överföring (X)

en: Cancel upload
sv: Avbryt uppladdning

en: Cancel?
sv: Avbryt?

en: Canceled
sv: Annullerad

en: Cancellation allowed
sv: Borttagning tillåten

en: Cancellation date
sv: Annulleringsdatum

en: Cancellation reason:
sv: Orsak till annullering:

en: Cancellation reason:
sv: Orsak till annullering:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
sv: Orsak till annullering: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
sv: Annullering begärd

en: Cancelled
sv: Annullerad

en: Cancelled
sv: Annullerad

en: Cancelled charge
sv: Avgift borttagen

en: Cancelled hold
sv: Borttagen reservation

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
sv: Annullerad den %s

en: Cancelled orders
sv: Annullerade beställningar

en: Cannot add patron
sv: Kan inte lägga till låntagare

en: Cannot be deleted
sv: Kan inte tas bort

en: Cannot be ordered
sv: Kan inte beställas

note: I
en: Cannot be put on hold
sv: Kan inte reserveras

en: Cannot be renewed yet
sv: Exemplar kan inte lånas om ännu

en: Cannot be toggled
sv: Kan inte växlas

en: Cannot be transferred to pickup library
sv: Exemplar kan ej skickas till avhämtningsbibliotek

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
sv: Den beställningsrad du försöker radera skapades från en ofullständig mottagning av en annan beställningsrad %s, som redan tagits emot. Försök annullera den innan du försöker igen.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
sv: Kan inte ta bort kvitto. Möjliga skäl:

en: Cannot check in
sv: Kan inte återlämna

en: Cannot check in
sv: Kan inte återlämna

en: Cannot check out
sv: Kan inte låna ut

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
sv: Kan inte låna ut! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
sv: Kan inte låna ut! %s %s %s %s

en: Cannot delete
sv: Kan inte ta bort

en: Cannot delete budget
sv: Kan inte ta bort budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Cannot delete budget '%s'
sv: Kan inte ta bort budgeten '%s'

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
sv: Kan inte ta bort valuta %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
sv: Kan inte ta bort exemplartypen '%s'

en: Cannot delete patron
sv: Kan inte ta bort låntagare

en: Cannot delete this item type.
sv: Exemplartypen kan inte tas bort.

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
sv: Kan inte ta bort eftersom kategorin %s används

en: Cannot detect mana server at
sv: Hittar inte mana server vid

en: Cannot edit
sv: Kan inte redigera

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
sv: Kan inte redigera borttagning: låntagaren har aktiva lån.

en: Cannot enqueue this job.
sv: Kan inte lägga till jobbet i jobbkön.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
sv: Kan inte öppna %s för läsning.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
sv: Kan inte öppna mappindex (idlink.txt eller datalink.txt) för läsning.

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
sv: Kan inte öppna denna post i redigeraren

en: Cannot place hold
sv: Kan inte reservera

en: Cannot place hold from patron's library
sv: Går ej att reservera från låntagarens bibliotek

en: Cannot place hold on some items
sv: Kan inte reservera vissa exemplar

en: Cannot place hold:
sv: Kan inte reservera:

en: Cannot process file as an image.
sv: Kan inte bearbeta fil som en bild.

en: Cannot renew:
sv: Kan inte förnya:

en: Cannot take patron photo.
sv: Kan inte ta låntagarfoto.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
sv: Kan inte testa förutsägningsmönstret av följande anledning(ar):

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
sv: Kan inte föra över exemplaret %s pga begränsning i överföring

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
sv: Kan inte packa upp fil till instickskatalogen.

en: Cap fine at replacement price
sv: Gör ersättningspriset till tak för avgiften

note: SCRIPT
en: Capitalization
sv: Kapitalisering

note: SCRIPT
en: Caption
sv: Tabellbeskrivning

en: Card
sv: Kort

en: Card batch
sv: Kortsats

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
sv: Satsnummer för kort %s

en: Card batches
sv: Kortsatser

en: Card height:
sv: Korthöjd:

en: Card number
sv: Kortnummer

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
sv: Kortnummer %s är inte ett giltigt kortnummer %s (för låntagare med låntagarnummer %s)%s

en: Card number already in use.
sv: Kortnummer upptaget.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
sv: Kortnummer kan vara upp till %s tecken. %s

en: Card number length is incorrect.
sv: Kortnummerlängd är felaktig.

en: Card number list (one card number per line):
sv: Kortnummerlista (ett kortnummer per rad):

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
sv: Kortnummer måste vara mellan %s och %s tecken. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
sv: Kortnummer måste vara exakt %s tecken. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
sv: Kortnumret får inte ha fler än %s tecken.

en: Card number:
sv: Kortnummer:

en: Card number:
sv: Kortnummer:

en: Card numbers not found
sv: Kortnummer hittades ej

en: Card preview
sv: Förhandsvisning av kort

en: Card template
sv: Kortmall

en: Card templates
sv: Kortmallar

en: Card width:
sv: Kortbredd:

en: Cardnumber
sv: Kortnummer

en: Cardnumber already in use.
sv: Kortnummer upptaget.

en: Cardnumber length is incorrect.
sv: Kortnummerlängd är felaktig.

en: Cardnumbers
sv: Kortnummer

en: Cardnumbers already in list
sv: Kortnumren finns redan i listan

en: Cardnumbers not found
sv: Kortnummer hittades ej

note: SCRIPT
en: Cart
sv: Minneslista

en: Cas login
sv: Cas-inloggning

en: Cash management
sv: Kontanthantering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
sv: Kassaregister

en: Cash register ID:
sv: Kassaregister ID:

en: Cash register added successfully.
sv: Kassaregistret har lagts till.

en: Cash register archived successfully.
sv: Kassaregistret har arkiverats.

en: Cash register restored successfully.
sv: Kassaregistret har återställts.

en: Cash register statistics
sv: Kassaregisterstatistik

en: Cash register statistics
sv: Kassaregisterstatistik

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
sv: Kassaregisterstatistik %s till %s

en: Cash register updated successfully.
sv: Kassaregistret har uppdaterats.

en: Cash register:
sv: Kassaregister:

en: Cash register:
sv: Kassaregister:

en: Cash registers
sv: Kassor

en: Cash registers for
sv: Kassor för

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
sv: Kontantöversikt för %s

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
sv: Kontantöversikt för %s

en: Cashier
sv: Kassör

en: Cashup &rsaquo; Koha
sv: Dagskassa &rsaquo; Koha

en: Cashup all
sv: Inkassera samtliga

en: Cashup history
sv: Historik för kassaregister

en: Cashup summary
sv: Kontantöversikt för

en: Cassette recording
sv: Kassettinspelning

en: Catalog
sv: Katalog

en: Catalog
sv: Katalog

en: Catalog by item type
sv: Katalog per exemplartyp

en: Catalog by item type
sv: Katalog per exemplartyp

en: Catalog by item types &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Katalog per exemplartyper &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Catalog details
sv: Kataloginformation

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
sv: Kataloginformation %s

en: Catalog search
sv: Katalogsökning

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Katalogsökning &rsaquo; Periodika &rsaquo; Kohar

en: Catalog statistics
sv: Katalogstatistik

en: Catalog statistics
sv: Katalogstatistik

en: Cataloging
sv: Katalogisering

en: Cataloging
sv: Katalogisering

note: %1$s:  IF ( total || breeding_loop ) %2$s:  ELSIF ( query ) %3$s:  END
en: Cataloging %s &rsaquo; Search results %s &rsaquo; No results found %s &rsaquo; Koha
sv: Katalogisering %s &rsaquo; Sökresultat %s &rsaquo; Inga resultat hittade %s &rsaquo; Koha

en: Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Cataloging authority plugin &rsaquo; Koha
sv: Insticksprogram för katalogiseringsauktoritet &rsaquo; Koha

en: Cataloging editor
sv: Katalogredigerare

en: Cataloging search
sv: Katalogiseringssökning

en: Catalogs
sv: Kataloger

en: Catalogue tables
sv: Katalogtabeller

en: Cataloguing items
sv: katalogisering av exemplar

en: Cataloguing tables
sv: Katalogeringstabeller

en: Catalyst IT, New Zealand
sv: Catalyst IT, Nya Zeeland

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
sv: Kategorier att tilldelas fil som laddas upp. Utan kategori kan en uppladdning ses som temporär och den kanske tas bort under automatisk städning.

en: Category
sv: Kategori

note: %1$s:  categorycode | html
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
sv: Kategorin %s används. Kan inte ta bort!

en: Category (code)
sv: Kategori (kod)

en: Category code
sv: Kategorikod

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
sv: Okänd kategorikod.

en: Category code:
sv: Kategorikod:

en: Category deleted
sv: Kategori borttagen

en: Category name
sv: Kategorinamn

en: Category type:
sv: Kategorityp:

en: Category:
sv: Kategori:

en: Category:
sv: Kategori:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
sv: Kategori: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
sv: Kategori: %s (%s)

en: Categorycode
sv: Kategorikod

note: SCRIPT
en: Cell padding
sv: Inre cellmarginal

note: SCRIPT
en: Cell properties
sv: Cellegenskaper

note: SCRIPT
en: Cell spacing
sv: Yttre cellmarginal

note: SCRIPT
en: Cell type
sv: Celltyp

en: Cell value
sv: Cellvärde

en: Cell value
sv: Cellvärde

en: Cells contain estimated values only.
sv: Celler innehåller endast uppskattade värden.

en: Center
sv: Centrera

en: Change
sv: Förändring

en: Change ILL request status
sv: Ändra status för fjärrlånebeställning

en: Change amounts by
sv: Ändra belopp med

en: Change basket group
sv: Ändra korggrupp

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
sv: Ändra korggrupp

en: Change category
sv: Ändra kategori

en: Change currency
sv: Ändra valuta

en: Change estimated delivery date
sv: Ändra uppskattat leveransdatum

en: Change estimated delivery date &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Ändra uppskattat leveransdatum &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Change framework
sv: Ändra ramverk

en: Change internal note
sv: Ändra intern anteckning

en: Change library
sv: Byt bibliotek

en: Change order
sv: Ändra ordning

note: %1$s:  IF (type == "vendor") %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Change order %svendor%sinternal%s note
sv: Ändra ordning %sleverantör%sintern%s anmärkning

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
sv: Ändra intern anteckning för beställning (beställningsnummer %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
sv: Ändra leverantörskommentar för beställning (beställningsnummer %s)

en: Change password
sv: Byt lösenord

en: Change selected suggestions
sv: Ändra valda förslag

en: Change to give:
sv: Växel tillbaka:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
sv: Byt användarnamn och/eller lösenord för %s %s

en: Change your Hea settings
sv: Ändra dina Hea-inställningar

en: Change your Mana KB settings
sv: Ändra dina Mana KB-inställningar

en: Changed action if matching record found
sv: Ändrad åtgärd om matchande post hittas

en: Changed action if no match found
sv: Ändrad åtgärd om ingen träff hittas

en: Changed item processing option
sv: Ändrat alternativ för exemplarbearbetning

en: Changed.
sv: Ändrad.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
sv: Fel uppstod, ändringarna ej gjorda. Vänligen kontrollera följande värden:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
sv: Ändringar som görs nedan kommer endast att gälla för delfält som är mappade till 'items'-tabellen.

en: Changes saved.
sv: Ändringar sparade.

en: Chapters
sv: Kapitel

en: Chapters:
sv: Kapitel:

en: Character encoding:
sv: Teckenuppsättning:

note: SCRIPT
en: Characters
sv: Tecken

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
sv: Tecken (utan blanksteg)

en: Charge
sv: Avgift

en: Charge lost fee
sv: Avgift att debitera vid förkommet material

en: Charge when?
sv: Avgift tas ut när?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
sv: Avgifter (%s)

en: Charges:
sv: Avgifter:

en: Chart (.svg)
sv: Diagram (.svg)

en: Chart settings
sv: Inställningar för diagram

en: Chart type:
sv: Diagramtyp:

en: Check
sv: Markerad

en: Check Perl dependencies
sv: Kontrollera Perl-beroenden

en: Check all
sv: Markera alla

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
sv: Kontrollera om exemplar står i oordning:

en: Check boxes to duplicate the original values
sv: Markera rutorna för att kopiera ursprungliga värden

en: Check duplicate patron &rsaquo; Koha
sv: Kontrollera låntagardubblett &rsaquo; Koha

en: Check expiration
sv: Kontrollera utgångsdatum

en: Check expiration
sv: Kontrollera utgångsdatum

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Kontrollera giltighetstid &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Check for embedded item record data?
sv: Kontrollera om det finns inbäddat exemplarpostdata?

en: Check for previous checkouts:
sv: Leta efter tidigare lån:

en: Check in
sv: Återlämna

en: Check in
sv: Återlämna

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Återlämna %s &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
sv: Återlämningsmeddelande

en: Check lists
sv: Kontrollera listor

en: Check logs for more details.
sv: Kontrollera loggar för mer information.

en: Check none
sv: Markera inga

en: Check out
sv: Låna ut

en: Check out and check in items
sv: Låna ut och återlämna exemplar

en: Check out anyway?
sv: Låna ut i alla fall?

en: Check out details
sv: Utlåningsinställningar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
sv: Utlåningsmeddelande

en: Check out to this patron
sv: Låna ut till denna låntagare

en: Check previous checkout
sv: Kontrollera tidigare lån

en: Check previous checkout?
sv: Kontrollera tidigare lån?

en: Check previous checkouts:
sv: Kontrollera tidigare lån:

en: Check that your database is running.
sv: Kontrollera att din databas fungerar.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
sv: Markera de bibliotek som överföringar av exemplar tillåts till.

en: Check the expiration of a serial
sv: Kontrollera utgångsdatum för periodika

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
sv: Kontrollera domännamnsinställningarna vid %s. Vissa databasservrar kräver %s istället för %s.

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
sv: Markera för att tillåta låntagare att ändra detta attribut från sin "dina personuppgifter"-sida i OPAC. (Ovanstående måste vara aktiverat)

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
sv: Markera om du vill ta bort delfältet %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
sv: Markera om du vill ta bort fältet

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
sv: Markera för att visa detta attribut i låntagarnas informationssida i OPAC.

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
sv: Markera för att låta en låntagarpost ha flera värden för detta attribut. Denna inställning kan inte ändras efter att attributet definierats.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
sv: Markera om du vill att attributet ska kopieras till låntagarens pseudononymiserade attribut.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
sv: Markera för att göra detta attribut obligatoriskt vid skapande eller redigering av låntagare.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
sv: Markera för att göra attributet staff_searchable i personalsökning av låntagare.

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
sv: Markera för att visa detta attribut i den korta informationen i låntagarposten (personalklienten).

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
sv: Kontrollera dina databasinställningar i %s.

en: Check-in
sv: Återlämna

en: Check-in date from
sv: Återlämningsdatum från

en: Check-in date from:
sv: Återlämningsdatum från:

en: Checked
sv: Kontrollerad

en: Checked by the library
sv: Kontrollerad av biblioteket

en: Checked in
sv: Återlämnad

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
sv: Exemplar återlämnat efter %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
sv: Återlämnad före %s

note: SCRIPT
en: Checked in item.
sv: Återlämnat exemplar.

en: Checked out
sv: Utlånad

en: Checked out
sv: Utlånad

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
sv: Utlånad %s %s %s %s %s %s %s : återlämnas %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
sv: Utlånad %s gånger

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
sv: Utlånad (%s)

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
sv: Utlånad efter %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
sv: Utlånad före %s

en: Checked out by
sv: Utlånad av

en: Checked out from
sv: Utlånad från

en: Checked out on
sv: Utlånad den

en: Checked out on (hidden, unformatted)
sv: Utlånad den (dolt, oformatterat)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
sv: Utlånad till %s

en: Checked out to:
sv: Utlånad till:

en: Checked out:
sv: Utlånad:

en: Checked-in items
sv: Återlämnade exemplar

en: Checkin
sv: Återlämna

en: Checkin and transfer policy
sv: Policy för återlämning och överföring

en: Checkin date
sv: Återlämnades den

en: Checkin message
sv: Återlämningsmeddelande

en: Checkin message type:
sv: Typ av återlämningsmeddelande:

en: Checkin message:
sv: Återlämningsmeddelande:

en: Checkin on
sv: Återlämning den

note: A
en: Checkin settings
sv: Återlämningsinställningar

en: Checking out to
sv: Lånar ut till

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
sv: Lånar ut till %s

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
sv: Om du vill att ett fält ska kunna ändras markerar du rutan bredvid fältnamnet. Fält som inte är markerade ändras inte.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
sv: Genom att markera rutan intill etiketten avaktiverar du posten och fältets värden tas bort för alla angivna låntagare

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
sv: Genom att markera rutan intill etiketten för delfältet avaktiverar du posten och delfältet tas bort för alla angivna exemplar. Om du inte vill göra några ändringar lämnar du fälten tomma.

note: SCRIPT
en: Checklist
sv: Checklista

en: Checkout
sv: Utlåning

en: Checkout count
sv: Antal lån

en: Checkout count:
sv: Antal lån:

en: Checkout criteria:
sv: Utlåningskriteritum:

en: Checkout date
sv: Utlåningsdatum

en: Checkout date from:
sv: Utlåningsdatum från:

en: Checkout date from:
sv: Utlåningsdatum från:

en: Checkout history
sv: Utlåningshistorik

en: Checkout history
sv: Utlåningshistorik

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
sv: Utlåningshistorik för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: Lånehistorik för %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
sv: Utlåningshistorik för %s låntagare anonymiseras

en: Checkout notes
sv: Utlåningsmeddelanden

en: Checkout notes
sv: Utlåningsmeddelanden

en: Checkout notes &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Utlåningsanmärkningar &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Checkout notes pending
sv: Väntande utlåningsmeddelanden

en: Checkout on
sv: Utlåning den

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
sv: Utlån eller omlån

note: A
en: Checkout settings
sv: Utlåningsinställningar

en: Checkout status:
sv: Utlåningsstatus:

en: Checkouts
sv: Lån

en: Checkouts
sv: Lån

note: For the first occurrence, %1$s:  issuecount || 0 | html
en: Checkouts (%s)
sv: Lån (%s)

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
sv: Utlån ej tillåtet på grund av för höga avgifter.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
sv: Utlåning är BLOCKERAD eftersom låntagaren har försenade exemplar.

en: Checkouts:
sv: Lån:

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
sv: Kontrollerar MARC-strukturen. Om du ändrar det bibliografiska MARC-ramverket bör du köra det här verktyget för att hitta eventuella fel i din definition

en: Child
sv: Barn

en: Choice
sv: Val

en: Choose
sv: Välj

en: Choose
sv: Välj

en: Choose .koc file:
sv: Välj .koc-fil:

en: Choose a field name
sv: Välj ett fältnamn

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
sv: Välj en leverantör i listan för att gå direkt till rätt ställe.

en: Choose a vendor to transfer from
sv: Välj en leverantör att överföra från

en: Choose a vendor to transfer to
sv: Välj en leverantör att överföra till

en: Choose adult category
sv: Välj kategorin Vuxen

en: Choose adult category &rsaquo; Koha
sv: Välj kategorin Vuxen &rsaquo; Koha

en: Choose an age field
sv: Välj ett fält för ålder

en: Choose an icon:
sv: Välj en ikon:

en: Choose barcode type (encoding):
sv: Välj streckkodstyp (kodformat):

en: Choose cash register:
sv: Välj kassaregister:

en: Choose desk:
sv: Välj informationsdisk:

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
sv: Välj hemisfär:

en: Choose layout type:
sv: Välj layouttyp:

en: Choose library:
sv: Välj bibliotek:

en: Choose list
sv: Välj lista

en: Choose one
sv: Välj en

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
sv: Välj en för att begränsa detta attribut till en låntagartyp. Lämna tom om du vill att dessa attribut ska vara tillgängliga för alla typer av låntagare.

en: Choose order of text fields to print
sv: Välj ordning för textfält som skrivs ut

en: Choose the file to add to the basket
sv: Välj vilken fil du vill lägga till korgen

note: A
en: Choose this record
sv: Välj denna post

en: Choose type of IDs to enter:
sv: Välj typ av ID att ange:

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
sv: Välj om låntagare i denna kategori ska spärras från åtgärder som att låna om och reservera i den publika katalogen när deras kort gått ut.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
sv: Välj om låntagare i denna kategori som standard påminns automatiskt om de försöker låna ett exemplar de lånat tidigare.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
sv: Välj vilka plugins som ska användas för att föreslå sökningar för låntagare och personal

en: Choose your language
sv: Välj ditt språk

en: Choose your library:
sv: Välj ditt bibliotek:

en: Choose:
sv: Välj:

en: Chooser
sv: Väljare

en: Chooser:
sv: Väljare:

en: Chooser:
sv: Väljare:

en: Circ notes
sv: Cirkulationskommentar

note: SCRIPT
en: Circle
sv: Ring

en: Circulation
sv: Cirkulation

en: Circulation
sv: Cirkulation

en: Circulation &rsaquo; Koha
sv: Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
sv: Utlåningsnotifikationer för %s

en: Circulation and fine rules
sv: Regler för utlån och avgifter

en: Circulation and fine rules
sv: Regler för cirkulation och avgifter

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Cirkulation- och avgiftsregler &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
sv: Regler för cirkulation och avgifter

en: Circulation desks
sv: Cirkulationsdiskar

en: Circulation history
sv: Cirkulationshistorik

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Circulation history for %s
sv: Cirkulationshistorik för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Circulation history for %s
sv: Cirkulationshistorik för %s

en: Circulation note
sv: Kommentar

en: Circulation note:
sv: Kommentar:

en: Circulation note:
sv: Kommentar:

en: Circulation records were last synced on:
sv: Cirkulationsdata synkroniserades senast:

en: Circulation rule created!
sv: Cirkulationsregel skapad!

en: Circulation rule not created!
sv: Cirkulationsregel ej skapad!

en: Circulation statistics
sv: Utlåningsstatistik

en: Circulation statistics
sv: Utlåningsstatistik

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
sv: Utlåningsstatistik för %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( author ) %3$s:  author |html %4$s:  END
en: Circulation statistics for %s %s by %s%s
sv: Cirkulationshistorik för %s %s av %s%s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Cirlulationsstatistik för %s &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Cirkulationsstatistik%s &rsaquo; Resultat%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
sv: Utlåningstabeller

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
sv: Cirkulation: Försenade vid %s

en: Citation
sv: Citat

en: Cities
sv: Orter

en: Cities
sv: Orter

en: Cities and towns
sv: Orter

en: City
sv: Ort

en: City ID
sv: Ort-ID

en: City ID:
sv: Ort-ID:

en: City added successfully.
sv: Orten har lagts till.

en: City deleted successfully.
sv: Orten har tagits bort.

en: City id
sv: Ort-ID

note: INPUT type=text name=city_name_filter
en: City search
sv: Ortsökning

en: City updated successfully.
sv: Orten har uppdaterats.

en: City:
sv: Ort:

en: City:
sv: Ort:

en: Claim acquisition
sv: Reklamera inköp

en: Claim date
sv: Reklamationsdatum

en: Claim missing serials
sv: Reklamera saknade nummer av periodika

note: INPUT type=submit
en: Claim order
sv: Reklamera beställning

en: Claim returned
sv: Påstås återlämnad

en: Claim returned
sv: Påstås återlämnad

en: Claim serial issue
sv: Reklamera nummer av periodika

en: Claim using notice:
sv: Reklamera med meddelande:

en: Claimed
sv: Reklamerad

en: Claimed date
sv: Reklamationsdatum

en: Claims
sv: Reklamationer

en: Claims
sv: Reklamationer

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
sv: Reklamationer %s för %s %s

en: Claims (
sv: Reklamationer (

note: For the first occurrence, %1$s:  IF patron.return_claims.resolved.count == 0
en: Claims (%s
sv: Reklamationer (%s

en: Claims count
sv: Antal reklamationer

en: Claims count:
sv: Antal reklamationer:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
sv: Reklamationer för %s

note: SCRIPT
en: Claims returned by
sv: Påstås återlämnad av

note: SCRIPT
en: Class
sv: Klass

en: Classification
sv: Klassificering

en: Classification configuration
sv: Klassificeringsinställningar

en: Classification filing rules
sv: Klassificeringsregler för klassificering

en: Classification source added successfully.
sv: Klassificeringskällan har lagts till.

en: Classification source code:
sv: Kod för klassificeringskälla:

en: Classification source deleted successfully.
sv: Klassificeringskällan har tagits bort.

en: Classification source updated successfully.
sv: Klassificeringskällan har uppdaterats.

en: Classification sources
sv: Klassificeringskällor

en: Classification sources
sv: Klassificeringskällor

en: Classification splitting rules
sv: Delningsregler

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
sv: Klassificering: %s

en: Clean
sv: Rensa

en: Cleaned
sv: Rensad

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
sv: Rensade importsats #%s

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear all
sv: Rensa alla

en: Clear all
sv: Rensa alla

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
sv: Rensa alla reservoarposter som förberetts i denna sats? Detta kan inte ångras.

en: Clear date
sv: Rensa datum

en: Clear field
sv: Rensa fält

en: Clear fields
sv: Rensa fält

en: Clear filter
sv: Rensa filter

note: SCRIPT
en: Clear formatting
sv: Ta bort formatering

en: Clear on loan
sv: Rensa vid lån

note: A
en: Clear screen
sv: Rensa skärm

en: Clear search form
sv: Rensa sökformulär

note: SCRIPT
en: Clear selection
sv: Rensa markering

en: Clear selection on visible rows
sv: Rensa val på synliga rader

en: Clear template
sv: Töm mall

en: Clear used authorities
sv: Rensa använda auktoriteter

en: Click Save to finish.
sv: Klicka på Spara för att slutföra.

en: Click on an image to view it in the image viewer
sv: Klicka på en bild för att se den i bildvisaren

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
sv: Klicka på något fält för att redigera innehållet; Tryck på &lt;Enter&gt;-tangenten för att spara.

en: Click on individual cells to edit.
sv: Klicka på enskilda celler för att redigera.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
sv: Klicka på följande länkar för att ladda ner exporterade satser.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
sv: Klicka på följande länkar för att ladda ner exporterade satser.

en: Click on the grid to toggle the settings.
sv: Klicka på rutnätet för att växla inställningarna.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
sv: Klicka på länken för att ladda ned lånekorten från låntagarlistan.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
sv: Klicka på kartan för att ställa in geolocation för %s

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
sv: Klicka på knappen "Välj fil" och välj vilken csv-fil som ska laddas upp.

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
sv: Klicka på knappen Ta bort för att ta bort aktuell bild.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
sv: Klicka på knappen 'Spara citat' i verktygsraden för att spara alla citaten.

en: Click the date to add or edit a holiday.
sv: Klicka på datumet för att lägga till eller redigera en helgdag.

en: Click to add item
sv: Klicka för att lägga till exemplar

en: Click to collapse
sv: Klicka för att minimera

en: Click to edit
sv: Klicka för att redigera

en: Click to edit item cost or quantities
sv: Klicka för att redigera exemplarkostnad eller antal

note: A
en: Click to expand this tag
sv: Klicka för att expandera denna tagg

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
sv: Klicka för att fylla i med ett slumpmässigt genererat förslag.

en: Client ID
sv: Klient-ID

en: Client ID:
sv: Klient-ID

en: Clipboard
sv: Kopiera till urklipp

note: IMG
en: Clone
sv: Klona

en: Clone circulation and fine rules
sv: Klona regler för cirkulation och böter

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Dubblera cirkulations- och avgiftsregler &rsaquo; Cirkulations- och avgiftsregler &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
sv: Klona dessa regler till:

note: IMG
en: Clone this subfield
sv: Klona detta delfält

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
sv: Klona cirkulations- och övertidsavgiftsregler %s från standardreglerna%s från "%s"%s %s till "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
sv: Kloning av cirkulations- och avgiftsregler misslyckades!

note: BUTTON
en: Close
sv: Stäng

en: Close an acquisitions basket
sv: Stäng en inköpskorg

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
sv: Stäng och exportera som PDF

en: Close basket
sv: Stäng korg

en: Close basket group
sv: Stäng korggrupp

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
sv: Stäng budget %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
sv: Stäng budget %s

en: Close selected invoices
sv: Stäng valda fakturor

en: Close this basket
sv: Stäng denna korg

en: Close this window.
sv: Stäng detta fönster.

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Close:
sv: Stäng:

en: Closed
sv: Stängda

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
sv: Stängt den %s

en: Closed on:
sv: Stängt den:

en: Club
sv: Klubb

en: Club enrollments
sv: Klubbmedlemsskap för

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Klubbmedlemskap &rsaquo; Låntagarklubbar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
sv: Klubbmedlemskap för

en: Club fields:
sv: Klubb fält:

en: Club not found
sv: Klubb hittades inte

en: Club template
sv: Klubbmall

en: Club templates
sv: Klubbmallar

en: Club:
sv: Klubb:

en: Clubs
sv: Klubbar

note: For the first occurrence, %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
sv: Klubbar (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
sv: Klubbar du för närvarande är inskriven i

en: Clubs not enrolled in
sv: Klubbar du inte är inskriven i

en: Coce cover image
sv: Coce-omslagsbild

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
sv: Coce-bild från Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
sv: Coce-bild från open Library

en: Code
sv: Kod

note: SCRIPT
en: Code sample
sv: Kodexempel

note: SCRIPT
en: Code sample...
sv: Kodexempel...

note: SCRIPT
en: Code view
sv: Kodvy

en: Code39
sv: Kod39

en: Code:
sv: Kod:

en: Code:
sv: Kod:

en: CodeMirror editing library
sv: CodeMirror redigerande bibliotek

en: Collapse all
sv: Minimera alla

en: Collapsed
sv: Minimerad

en: Collect payment
sv: Ta emot betalning

en: Collection
sv: Samling

en: Collection
sv: Samling

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
sv: Avdelning = %s

en: Collection code
sv: Samlingskod

en: Collection code:
sv: Samlingskod:

en: Collection deleted successfully
sv: Samling har tagits bort

en: Collection failed to be deleted
sv: Samlingen kunde inte tas bort

en: Collection title
sv: Samlingstitel

en: Collection title:
sv: Samlingstitel:

en: Collection transferred successfully
sv: Samling har överförts

en: Collection:
sv: Samling:

en: Collection:
sv: Samling:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
sv: Samling: %s

en: Collections
sv: Samlingar

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
sv: Avdelningar (visas vid katalogisering och arbete med exemplar)

en: Color
sv: Färg

note: SCRIPT
en: Color Picker
sv: Färgväljare

note: SCRIPT
en: Color levels
sv: Färgnivåer

note: SCRIPT
en: Color swatch
sv: Färgkarta

note: SCRIPT
en: Cols
sv: Kol

en: Column
sv: Kolumn

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
sv: Kolumn %s

note: SCRIPT
en: Column group
sv: Kolumngrupp

en: Column name
sv: Kolumnnamn

note: SCRIPT
en: Column {0}
sv: Kolumn {0}

en: Column:
sv: Kolumn:

en: Columns
sv: Kolumner

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
sv: Kolumner måste fyllas från vänster till höger: om den första kolumnen är tom, ignoreras alla andra kolumner.

note: SCRIPT
en: Columns settings
sv: Kolumninställningar

en: Coming from
sv: Kommer från

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
sv: Kommer från %s

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Comma separated text (.csv)
sv: Kommaseparerad text (.csv)

en: Command-line
sv: Kommandorad

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment by:
sv: Kommentar av:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Commenter
sv: Kommentator

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Comments about this file:
sv: Kommentarer om denna fil:

en: Comments awaiting moderation
sv: Kommentarer som väntar på kontroll

en: Comments pending approval
sv: Kommentarer som väntar på godkännande

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Company details
sv: Företagsinformation

en: Company name:
sv: Företagsnamn:

en: Compare
sv: Jämför

en: Compare barcodes list to results:
sv: Jämför streckkodslista med resultat:

en: Compare matched records
sv: Jämför matchade poster

en: Compare matched records
sv: Jämför matchade poster

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Jämför matchade poster &rsaquo; Hantera förberedda MARC-poster &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Compare patrons
sv: Jämför låntagare

en: Compare patrons for merging
sv: Jämför låntagare för sammanslagning

en: Compare preference values
sv: Jämför inställningar

en: Compare selected
sv: Jämför markerade

en: Complete
sv: Fullständig

en: Complete request
sv: Uppfyll beställning

en: Completed
sv: Avslutad

en: Completed import of records
sv: Slutförde import av poster

en: Completed on
sv: Avslutad den

en: Completed staging records
sv: Slutförde hantering av poster

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
sv: Komponenter (%s)

en: Conditions
sv: Villkor

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
sv: Konfiguration OK, det finns inga fel i tabellen med MARC-parametrar

en: Configuration:
sv: Konfiguration:

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Mana KB
sv: Konfigurera Mana KB

en: Configure and hide or show columns for tables
sv: Konfigurera och dölj/visa kolumner för tabeller

en: Configure cash registers
sv: Definiera kassor

en: Configure items for purchase
sv: Justera objekt för köp

en: Configure plugins
sv: Konfigurera plugins

en: Configure these parameters in the order they appear.
sv: Konfigurera dessa parametrar i den ordning de visas.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
sv: Att konfigurera insticksprogrammet "Menade du?" kräver Javascript. Om du inte kan använda Javascript, kanske du kan ange konfigurationen (som lagras i JSON i systeminställningarna OPACdidyoumean) i fliken Lokala inställningar i redigeraren för systeminställningar, men detta stöds inte, rekommenderas inte, och fungerar troligtvis inte.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm ILL request
sv: Bekräfta fjärrlånebeställning

en: Confirm cancellation
sv: Bekräfta annullering

en: Confirm cashup of
sv: Bekräfta inkassering av

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
sv: Bekräfta återlämning och markera saknade exemplar som förlorade

en: Confirm custom report
sv: Bekräfta anpassad rapport

en: Confirm deletion
sv: Bekräfta borttagning

en: Confirm deletion
sv: Bekräfta borttagning

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
sv: Bekräfta borttagning av %s?

en: Confirm deletion of EAN
sv: Bekräfta borttagning av EAN

en: Confirm deletion of account
sv: Bekräfta borttagning av konto

en: Confirm deletion of authority structure definition for
sv: Bekräfta borttagning av auktoritetsstrukturdefinition för

en: Confirm deletion of authority type
sv: Bekräfta borttagning av auktoritetstyp

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Confirm deletion of cash register '%s'
sv: Bekräfta borttagning av kassaregistret '%s'

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category %s
sv: Bekräfta borttagning av kategorin %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category '%s'
sv: Bekräfta borttagning av kategorin '%s'

en: Confirm deletion of city
sv: Bekräfta borttagning av ort

en: Confirm deletion of contract
sv: Bekräfta borttagning av avtal

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
sv: Bekräfta borttagning av avtal %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
sv: Bekräfta borttagning av valuta %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
sv: Bekräfta borttagning av valuta %s

en: Confirm deletion of desk
sv: Bekräfta borttagning av informationsdisk

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
sv: Bekräfta borttagning av biblioteket '%s'

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
sv: Bekräfta borttagning av parametern '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
sv: Bekräfta borttagning av attributtyp för låntagare

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
sv: Bekräfta borttagning av låntagarattribut &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
sv: Bekräfta borttagning av postmatchningsregel

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
sv: Bekräfta borttagning av postmatchningsregel &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s
sv: Bekräfta borttagning av delfält %s

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
sv: Bekräfta borttagning av delfält %s?

note: %1$s:  tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
sv: Bekräfta borttagning av delfält %s?

en: Confirm deletion of tag
sv: Bekräfta borttagning av tagg

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of tag %s
sv: Bekräfta borttagning av taggen %s

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
sv: Bekräfta borttagning av denna leverantör ?

en: Confirm hold (Y)
sv: Bekräfta reservation

en: Confirm hold and transfer (Y)
sv: Bekräfta reservation och överföring

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Bekräfta reservationer &rsaquo; Reservationer &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Confirm inventory check and mark items as lost
sv: Bekräfta kontroll av inventering och markera exemplar som förlorade

en: Confirm new password:
sv: Bekräfta nytt lösenord:

en: Confirm password:
sv: Bekräfta lösenord:

en: Confirm recall (Y)
sv: Bekräfta återkrav

en: Confirm recall and transfer (Y)
sv: Bekräfta återkrav och överföring

en: Confirm recalls &rsaquo; Recalls &rsaquo; Koha
sv: Bekräfta återkrav &rsaquo; Återkrav &rsaquo; Koha

en: Confirm restriction deletion
sv: Bekräfta borttagning av begränsning

en: Confirm this payment?
sv: Bekräfta denna betalning?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
sv: Bekräfta ditt förslag

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
sv: Grattis, du är klar och redo att använda Koha

en: Congratulations, installation complete
sv: Gratulerar, installationen har slutförts

en: Connection established.
sv: Anslutning upprättad.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
sv: Anslutningen kunde inte %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
sv: Timeout för anslutning till %s

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
sv: Begränsa proportioner

en: Constraints
sv: Begränsningar

en: Contact
sv: Kontakt

en: Contact about late issues?
sv: Kontakta om förseningsproblem?

en: Contact about late orders?
sv: Kontakta om sena beställningar?

en: Contact details
sv: Kontaktinformation

en: Contact information
sv: Kontaktinformation

en: Contact name:
sv: Kontaktnamn:

en: Contact note
sv: Kontaktmeddelande

en: Contact note:
sv: Kontaktmeddelande:

en: Contact when ordering?
sv: Kontakta vid beställning?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
sv: Kontakta din systemadministratör. %s %s

en: Contact:
sv: Kontakt:

en: Contact: First name
sv: Kontakt: Förnamn

en: Contact: Last name
sv: Kontakt: Efternamn

en: Contact: Relationship
sv: Kontakt: Förhållande

en: Contact: Title
sv: Kontakt: Titel

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Contains
sv: Innehåller

en: Content
sv: Innehåll

en: Content added successfully
sv: Innehåll har lagts till

en: Content deleted successfully
sv: Innehåll har tagits bort

en: Content updated successfully
sv: Innehåll har uppdaterats

en: Content:
sv: Innehåll:

en: Contents
sv: Innehåll

en: Contents of
sv: Innehåll i

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue to log in to Koha
sv: Fortsätt att logga in till Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
sv: Fortsätt till nästa steg

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
sv: Fortsätt utan att markera >>

en: Continue without renewing
sv: Fortsätt utan att låna om

en: Continuous integration manager
sv: CI-ansvarig

en: Contract
sv: Avtal

en: Contract deleted
sv: Avtalet borttaget

en: Contract deleted
sv: Avtalet har tagits bort

en: Contract description:
sv: Avtalsbeskrivning:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
sv: Avtalets slutdatum måste vara på eller efter avtalets startdatum

en: Contract end date:
sv: Slutdatum för avtal:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
sv: Avtal har inte tagits bort. Det kanske finns en korg kopplad till detta avtal.

en: Contract id
sv: Avtals-id

en: Contract name:
sv: Avtalsnamn:

en: Contract number:
sv: Avtalsnummer:

en: Contract number:
sv: Avtalsnummer:

en: Contract start date:
sv: Startdatum för avtal:

en: Contract(s)
sv: Avtal

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
sv: Avtal för %s

en: Contract:
sv: Avtal:

en: Contracts
sv: Avtal

en: Contracts
sv: Avtal

note: SCRIPT
en: Contrast
sv: Kontrast

en: Contributing companies and institutions
sv: Företag och institutioner som bidrar

en: Control key is "Ctrl"
sv: Controltangenten är "Ctrl"

en: Control no.:
sv: Kontrollnummer:

en: Control no:
sv: Kontrollnummer:

en: Control number:
sv: Kontrollnummer:

en: Control number:
sv: Kontrollnummer:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
sv: Avgör hur länge en låntagares utlåningshistorik sparas för nya låntagare i denna kategori. "Aldrig" anonymiserar utlåning vid återlämning och "För alltid" sparar en låntagares utlåningshistorik permanent. Inställningen "Standard" innebär att hur mycket historik som sparas avgörs av cron-jobbet

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
sv: Konvertera macron lagrade i webbläsaren

en: Convert report
sv: Konvertera rapport

en: Convert report &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Omvandla rapport &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Converted message, rendered:
sv: Konverterat meddelande återgett:

en: Converted version
sv: Konverterad version

en: Copies:
sv: Kopior:

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy and replace
sv: Kopiera och ersätt

en: Copy changes to all libraries
sv: Kopiera ändringar till alla bibliotek

en: Copy current field
sv: Kopiera aktuellt fält

en: Copy current field on next line
sv: Kopiera aktuellt fält på nästa rad

en: Copy current subfield
sv: Kopiera aktuellt delfält

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
sv: Kopiera befintligt värde

en: Copy holidays to:
sv: Kopiera helgdagar till:

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
sv: Kopiera länk till denna fil

en: Copy notice
sv: Kopiera meddelande

en: Copy number
sv: Ex.nummer

en: Copy number:
sv: Ex.nummer:

note: SCRIPT
en: Copy row
sv: Kopiera rad

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
sv: Kopiera till %s

en: Copy to all libraries
sv: Kopiera till alla bibliotek

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Copyright &copy; 2012-2016
sv: Upphovsrätt &copy; 2012-2016

en: Copyright date:
sv: Utgivningsår:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
sv: Utgivningsår: %s

en: Copyright:
sv: Utgivningsår:

en: Copyrightdate
sv: Utgivningsår

en: Corporate
sv: Gemensam

en: Cost
sv: Kostnad

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
sv: Kostnad måste uttryckas som ett decimalnummer >= 0

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
sv: Kostnader är decimalvärden mellan något godtyckligt maximalt värde (t.ex. 1 eller 100) och 0 som är den lägsta kostnaden (ingen kostnad).

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
sv: Kunde inte lägga till attributtyp för låntagare &quot;%s&quot; &mdash; en typ med denna kod finns redan.

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
sv: Det gick inte att kopiera HTML automatiskt till urklipp

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
sv: Kunde inte ta bort attributtypen &quot;%s&quot; eftersom den används av %s låntagarposter

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
sv: Kunde inte ta bort attributtypen &quot;%s&quot; eftersom den inte längre finns i databasen.

en: Could not find a system preference named
sv: Kunde inte hitta en systeminställning med namnet

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
sv: Det gick inte att hitta den angivna strängen.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
sv: Kan inte visa emotikoner

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
sv: Kunde inte läsa filen contributors.yaml. Kontrollera att &lt;docdir&gt; är korrekt definierat i koha-conf.xml.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
sv: Kunde inte läsa filen history.txt. Kontrollera att &lt;docdir&gt; är korrekt definierat i koha-conf.xml.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
sv: Kunde inte läsa filen teams.yaml. Kontrollera att &lt;docdir&gt; är korrekt definierat i koha-conf.xml.

en: Count
sv: Antal

en: Count deleted items
sv: Antal borttagna exemplar

en: Count holds:
sv: Antal reservationer:

en: Count items:
sv: Antal exemplar:

en: Count of checkouts
sv: Antal lån

en: Count total items
sv: Totalt antal exemplar

en: Count total items:
sv: Totalt antal exemplar:

en: Count unique bibliographic records
sv: Räkna unika bibliografiska poster

en: Count unique bibliographic records:
sv: Räkna unika bibliografiska poster:

en: Count unique borrowers:
sv: Totalt antal unika låntagare:

en: Count unique items:
sv: Totalt antal unika exemplar:

en: Country
sv: Land

en: Country:
sv: Land:

en: Country:
sv: Land:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
sv: Land: %s

en: Course #
sv: Kurs #

en: Course details for
sv: Kursdetaljer för

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
sv: Kursdetaljer för %s &rsaquo; Kurslistor &rsaquo; Koha

en: Course name
sv: Kursnamn

en: Course name:
sv: Kursnamn:

en: Course number
sv: Kursnummer

en: Course number:
sv: Kursnummer:

en: Course reserves
sv: Kurslistor

en: Course reserves
sv: Kurslistor

en: Course reserves &rsaquo; Koha
sv: Kurslistor &rsaquo; Koha

en: Course reserves tables
sv: Tabeller för kurslistor

en: Courses
sv: Kurser

en: Courses that have reserved this title:
sv: Kurser som har reserverat den här titeln:

note: IMG
en: Cover from Syndetics
sv: Omslagsbild från Syndetics

en: Cover image
sv: Omslagsbild

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
sv: Bild från Amazon.com

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
sv: Källa för omslagsbild okänd

en: Create
sv: Skapa

en: Create EDIFACT order
sv: Skapa EDIFACT-beställning

en: Create Koha administrator patron
sv: Skapa Koha-administratör

en: Create Koha administrator patron &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
sv: Skapa låntagare som är Kohaadministratör &rsaquo; Webbinstallerare &rsaquo; Koha

en: Create SQL reports
sv: Skapa SQL-rapporter

en: Create a fund
sv: Skapa ett nytt budgetställe

en: Create a library
sv: Skapa ett bibliotek

en: Create a library &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
sv: Skapa ett bibliotek &rsaquo; Webbinstallerare &rsaquo; Koha

en: Create a new CSV profile
sv: Skapa en ny CSV-profil

en: Create a new authorized value
sv: Skapa ett nytt auktoriserat värde

en: Create a new cash register
sv: Skapa ett nytt kassaregister

en: Create a new category
sv: Skapa en ny kategori

en: Create a new circulation rule
sv: Skapa ny låneregel

en: Create a new city
sv: Skapa en ny ort

en: Create a new desk
sv: Skapa en ny disk

en: Create a new item type
sv: Skapa en ny exemplartyp

en: Create a new item type &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
sv: Skapa en ny exemplartyp &rsaquo; Webbinstallerare &rsaquo; Koha

en: Create a new list
sv: Skapa en ny lista

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
sv: Skapa en ny post genom att importera den externa (duplicerade) posten.

en: Create a new restriction
sv: Skapa en ny begränsning

en: Create a new subscription
sv: Påbörja en ny prenumeration

en: Create a new template
sv: Skapa en ny mall

en: Create a patron category
sv: Skapa en ny låntagarkategori

en: Create an acquisitions basket
sv: Skapa en inköpskorg

en: Create an invoice adjustment
sv: Skapa en fakturajustering

en: Create an order
sv: Skapa en order

en: Create analytics
sv: Skapa analys

en: Create and edit club templates
sv: Skapa och redigera klubbmallar

en: Create and edit clubs
sv: Skapa och redigera klubbar

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
sv: Skapa och hantera auktoritetsramverk som definierar dina MARC-poster (definitioner för fält och delfält)

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
sv: Skapa och hantera bibliografiska ramverk som definierar dina MARC-poster (definitioner för fält och delfält) samt mallar för MARC-redigeraren

en: Create and modify Interlibrary loan requests
sv: Skapa och redigera fjärrlånebeställningar

note: SCRIPT
en: Create authority
sv: Skapa auktoritet

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
sv: Skapa auktoritetsramverk för %s med

en: Create chart
sv: Skapa diagram

en: Create field
sv: Skapa fält

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
sv: Skapa ramverk för %s (%s) med

en: Create from SQL
sv: Skapa från SQL

en: Create from SQL
sv: Skapa från SQL

en: Create guided report
sv: Skapa rapport med hjälp av guide

en: Create item when receiving
sv: Skapa exemplar vid mottagande

en: Create item when receiving:
sv: Skapa exemplar vid mottagande:

en: Create items when:
sv: Skapa exemplar vid:

en: Create label batch
sv: Skapa etikettsats

en: Create manual credit
sv: Skapa manuell kredit

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Skapa manuell kredit &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
sv: Skapa manuell faktura

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Lägg till avgift manuellt &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Create new
sv: Skapa ny

en: Create new authority
sv: Skapa ny auktoritet

en: Create new credit type
sv: Skapa en ny kredittyp

en: Create new debit type
sv: Skapa en ny debiteringstyp

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
sv: Skapa manuell faktura ändå

en: Create new list
sv: Skapa en ny lista

en: Create new record
sv: Skapa ny post

en: Create new rota
sv: Skapa nytt schema

en: Create new stage
sv: Skapa ny etapp

en: Create patron card graphic layout
sv: Skapa grafisk lånekortslayout

en: Create patron card layout
sv: Skapa lånekortslayout

en: Create patron list:
sv: Skapa en låntagarlista:

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
sv: Skapa utskrivbara etiketter och streckkoder från katalog- och låntagardata

en: Create printable patron cards
sv: Skapa utskrivbara lånekort

en: Create record
sv: Skapa post

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
sv: Skapa rapport från SQL

en: Create rota
sv: Skapa schema

en: Create routing list
sv: Skapa mottagarlista

en: Create routing list for
sv: Skapa mottagarlista för

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
sv: Skapa delade makron (kräver avancerad redigerare)

en: Create stage
sv: Skapa etapp

en: Create, edit and delete rotas
sv: Lägg till, redigera och ta bort scheman

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
sv: Skapa, uppdatera och ta bort redigeringsmallar som ägs av andra

en: Created
sv: Skapad

en: Created on
sv: Skapad den

en: Creation date
sv: Skapad den

en: Creation date:
sv: Skapad den:

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
sv: Creative Commons Attribution 2.5-licens

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
sv: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5-licens

en: Credit
sv: Kredit

en: Credit number
sv: Kreditnummer

en: Credit number enabled
sv: Kreditnummer aktiverat

note: SCRIPT
en: Credit type
sv: Kredittyp

en: Credit type archived successfully
sv: Kredittypen har arkiverats

en: Credit type code:
sv: Kredittypskod:

en: Credit type restored successfully
sv: Kredittypen har återställts

en: Credit type saved successfully
sv: Kredittypen har sparats

en: Credit type:
sv: Kredittyp:

en: Credit types
sv: Kredittyper

en: Credit types
sv: Kredittyper

en: Credits:
sv: Krediter:

en: Creep:
sv: Krypning:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
sv: Viktigt fält &quot;%s&quot;

en: Cron job
sv: Cron-jobb

en: Cron jobs
sv: Cron-jobb

note: SCRIPT
en: Crop
sv: Beskär

en: Currencies
sv: Valutor

en: Currencies
sv: Valutor

en: Currencies &amp; Exchange rates
sv: Valutor &amp; växelkurser

en: Currencies and exchange rates
sv: Valutor och växelkurser

note: INPUT type=text name=description
en: Currencies search
sv: Valutasökning

en: Currency
sv: Valuta

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
sv: Valuta = %s

en: Currency added successfully
sv: Valutan har lagt till

en: Currency deleted successfully
sv: Valutan har tagits bort

en: Currency updated successfully
sv: Valutan har uppdaterats

en: Currency:
sv: Valuta:

en: Currency:
sv: Valuta:

note: OPTGROUP
en: Current
sv: Nuvarande

en: Current article requests
sv: Aktuella artikelbeställningar

en: Current checkouts allowed
sv: Lån som tillåts

en: Current checkouts allowed:
sv: Lån som tillåts:

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Current library
sv: Aktuellt bibliotek

en: Current library:
sv: Aktuellt bibliotek:

en: Current maintenance team
sv: Nuvarande arbetslaget för underhåll

en: Current on-site checkouts allowed
sv: Aktuella lån på plats tillåts

en: Current renewals:
sv: Aktuella omlån:

en: Current server time is:
sv: Aktuell servertid är:

en: Current session
sv: Aktuell session

en: Current subtype limits
sv: Ytterligare avgränsningar för exemplartyp/exemplartyper

en: Current terms
sv: Aktuella termer

note: SCRIPT
en: Current window
sv: Aktuellt fönster

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
sv: För tillfället tillgängliga %s

en: Currently available batches
sv: Aktuellt tillgängliga satser

en: Currently available layouts
sv: Aktuellt tillgängliga layouter

en: Currently available profiles
sv: Aktuellt tillgängliga profiler

en: Currently available templates
sv: Aktuellt tillgängliga mallar

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
sv: Används för tillfället lokalt %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
sv: För tillfället innebär detta policy för reservationer. De olika policyerna har följande effekt:

en: Curriculum
sv: Läroplan

en: Custom
sv: Anpassad

note: SCRIPT
en: Custom color
sv: Anpassad färg

note: A
en: Custom cover image
sv: Egen omslagsbild

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
sv: Anpassade sökfält

en: Custom search filters
sv: Anpassade sökfilter

note: SCRIPT
en: Custom...
sv: Anpassad...

note: SCRIPT
en: Cut
sv: Klipp ut

note: SCRIPT
en: Cut row
sv: Klipp ut rad

en: Cyclical
sv: Cykliska

en: Cyclical:
sv: Cykliska:

en: D&aelig;nsk (Danish)
sv: D&aelig;nsk (Danska)

en: DBMS auto increment fix
sv: DBMS Automatisk steglösning

en: DISABLED
sv: INAKTIVERAD

en: DSpace project
sv: DSpace projekt

en: Daily hold limit reached for patron
sv: Låntagaren har nått sin dagliga reservationsgräns

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
sv: Daglig gräns för förfrågningar gällande öppna artiklar för %s

en: Daily rental charge
sv: Hyreskostnad per dag

en: Daily rental charge:
sv: Hyreskostnad per dag:

en: Daily rental charge:
sv: Hyreskostnad per dag:

en: Daily rental fee
sv: Avgift för daglig hyra

en: Daily rentals use calendar:
sv: Daglig hyreskostnad, använd kalender:

en: Damaged
sv: Skadad

en: Damaged on:
sv: Skadad:

en: Damaged status:
sv: Skadestatus:

note: SCRIPT
en: Dark Blue
sv: Mörkblå

note: SCRIPT
en: Dark Gray
sv: Mörkgrå

note: SCRIPT
en: Dark Green
sv: Mörkgrön

note: SCRIPT
en: Dark Orange
sv: Mörkorange

note: SCRIPT
en: Dark Purple
sv: Mörklila

note: SCRIPT
en: Dark Red
sv: Mörkröd

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
sv: Mörkturkos

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
sv: Mörkgul

en: Data added
sv: Data tillagda

en: Data deleted
sv: Data borttaget

en: Data deleted
sv: Data borttagna

en: Data error
sv: Datafel

en: Data fields
sv: Datafält

en: Data for preview:
sv: Förhandsvisning:

en: Data problems
sv: Dataproblem

en: Data recorded
sv: Data registrerat

en: Data recorded
sv: Data registrerade

en: Database
sv: Databas

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
sv: Databas %s finns.

en: Database host:
sv: Databasvärd:

en: Database name:
sv: Databasnamn:

en: Database port:
sv: Databasport:

en: Database settings
sv: Databasinställningar:

en: Database settings &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
sv: Databasinställningar &rsaquo; Webbinstallerare &rsaquo; Koha

en: Database settings:
sv: Databasinställningar:

en: Database tables created
sv: Databastabeller skapade

en: Database type:
sv: Databastyp:

en: Database user:
sv: Databasanvändare:

en: Database:
sv: Databas:

en: Date
sv: Datum

en: Date accessioned
sv: Accessionsdatum

en: Date acquired
sv: Inköpsdatum

en: Date acquired (item)
sv: Förvärvsdatum (exemplar)

en: Date added
sv: Lades till datum

en: Date and time:
sv: Datum och tid:

en: Date arrived
sv: Ankom datum

en: Date deleted (item)
sv: Borttagningsdatum (exemplar)

en: Date due
sv: Förfallodatum

en: Date due:
sv: Förfallodatum:

en: Date enrolled
sv: Registreringsdatum

en: Date formats should match your system preference, and
sv: Datumformatet ska överensstämma med systeminställningarna och

en: Date hold placed
sv: Reservationsdatum

en: Date last borrowed
sv: Senast lånad

en: Date last modified
sv: Senast ändrad datum

en: Date last seen
sv: Sågs senast datum

en: Date of birth
sv: Födelsedatum

en: Date of birth is invalid.
sv: Födelsedatum är ogiltigt.

en: Date of birth:
sv: Födelsedatum:

en: Date of enrollment is invalid.
sv: Registreringsdatum är ogiltigt.

en: Date of expiration is invalid.
sv: Utgångsdatum är ogiltigt.

en: Date of request
sv: Datum för begäran

en: Date of transfer
sv: Överföringsdatum

en: Date ordered
sv: Beställningsdatum

en: Date ordered
sv: Beställningsdatum

en: Date placed between:
sv: Datum placerat mellan:

en: Date published
sv: Utgivningsdatum

en: Date range
sv: Datumintervall

en: Date received
sv: Mottagningsdatum

en: Date received:
sv: Mottagningsdatum:

en: Date requested
sv: Datum begärd

en: Date/Time
sv: Datum/tid

en: Date:
sv: Datum:

en: Date:
sv: Datum:

en: Date: from
sv: Datum: från

note: SCRIPT
en: Date\/time
sv: Datum\/tid

en: Dates
sv: Datum

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
sv: Datum kan inte vara tom

en: Day
sv: Dag

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
sv: Dag är %s

en: Day of week
sv: Veckodag

en: Day/month
sv: Dag/månad

en: Day:
sv: Dag:

en: Days
sv: Dagar

en: Days in advance
sv: Dagar i förväg

en: Days mode
sv: Datumberäkning

note: SCRIPT
en: Debit type
sv: Debitieringstyp

en: Debit type archived successfully
sv: Debiteringstypen har arkiverats

en: Debit type code:
sv: Debiteringstypskod:

en: Debit type restored successfully
sv: Debiteringstyp återställdes

en: Debit type saved successfully
sv: Debiteringstyp har sparats

en: Debit types
sv: Debiteringstyper

en: Debit types
sv: Debettyper

en: Debug mode
sv: Felsökningsläge

en: Debug mode:
sv: Felsökningsläge:

en: Decrease
sv: Minska

note: SCRIPT
en: Decrease indent
sv: Minska indrag

en: Decreased loan period for high holds (day)
sv: Förkortad lånetid vid många reservationer (dag)

en: Default
sv: Standard

en: Default
sv: Standard

en: Default MARC framework
sv: Standard-MARC-ramverk

en: Default accounting details
sv: Standard-bokföringsdetaljer

en: Default amount
sv: Standardbelopp

en: Default amount:
sv: Standardbelopp:

en: Default article request fees
sv: Schablonavgift för artikelbeställningar

en: Default category
sv: Standardkategori

en: Default category:
sv: Standardkategori:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
sv: Standardpolicy för lån, reservation och återlämning%s för %s%s

en: Default configuration:
sv: Standardkonfiguration:

en: Default display length:
sv: Standard visningslängd:

en: Default font
sv: Standardteckensnitt

en: Default framework
sv: Standardramverk

en: Default framework
sv: Standardramverk

en: Default framework structure
sv: Standardramverksstruktur

en: Default library
sv: Standardbibliotek

en: Default library:
sv: Standardbibliotek:

en: Default lost item fee refund on return policy
sv: Standardpolicy för återbetalning av avgift när förlorade exemplar återlämnas

en: Default messaging preferences for this patron category
sv: Standardinställningar för meddelanden för denna låntagarkategori

en: Default open article requests limit
sv: Standardgräns för förfrågningar gällande öppna artiklar

en: Default privacy
sv: Standardsekretess

en: Default privacy:
sv: Standardsekretess:

en: Default replacement cost
sv: Schablonpris vid ersättning

en: Default replacement cost:
sv: Schablonpris vid ersättning:

en: Default sort order:
sv: Standardsorteringsordning:

en: Default value:
sv: Standardvärde:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
sv: Standard: %s %s (

en: Defaults
sv: Standard

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
sv: Lista leverantörer för att sända SMS-meddelanden via e-post

en: Define a printer profile.
sv: Definiera en utskriftsprofil.

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
sv: Definiera auktoritetstyper, sedan auktoritetsstruktur för MARC på samma sätt som du definierar exemplartyper och taggstruktur för bibliografisk MARC. Auktoritetsvärden hanteras via plugins

en: Define cash registers
sv: Definiera kassor

en: Define categories and authorized values for them
sv: Definiera kategorier och auktoriserade värden för dem

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
sv: Definiera regler för lån och avgifter för kombinationer av bibliotek, låntagarkategorier och exemplartyper

en: Define circulation desks
sv: Definiera cirkulationsdiskar

en: Define cities and towns that your patrons live in
sv: Definiera de orter låntagarna bor i

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
sv: Definiera klassificeringskällor (dvs system för hyllsignaturer) som används i din samling. Definiera även stödregler för sortering av hyllsignaturer och delningsregler för att dela upp hyllsignaturerna på flera rader

en: Define credit types
sv: Definiera kredittyp

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
sv: Definiera valutor och växelkurser för inköp

en: Define days when the library is closed
sv: Definiera dagar då biblioteket är stängt

en: Define days when the library is closed
sv: Ange dagar då biblioteket är stängt

en: Define debit types
sv: Definiera debettyp

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
sv: Definiera utökade attribut (identifierare och statistiska kategorier) för låntagarposter

en: Define funds within your budgets
sv: Definiera budgetställen inom dina budgetar

en: Define hierarchical library groups
sv: Definiera hierarki av biblioteksgrupper

en: Define item types used for circulation rules
sv: Definiera exemplartyper som används för låneregler

en: Define libraries
sv: Definiera bibliotek

en: Define mappings
sv: Definiera mappningar

en: Define notices
sv: Definiera meddelanden

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
sv: Definiera meddelanden (meddelanden som skrivs ut eller skickas via e-post för förseningar osv.)

en: Define patron categories
sv: Definiera låntagarkategorier

en: Define patron restrictions.
sv: Definiera låntagarbegränsningar.

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
sv: Definiera regler för meddelanden vid lån och återlämning för kombinationer av bibliotek, låntagarkategorier och exemplartyper

en: Define the holidays for:
sv: Definiera helgdagar för:

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
sv: Definiera mappningen mellan Kohas transaktionsdatabas (SQL) och de bibliografiska MARC-posterna

en: Define transport costs between branches
sv: Definiera fraktkostnader mellan filialer

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
sv: Definiera värden i godkänd värdekategori ADJ_REASON för att aktivera

en: Define which SMTP servers to use
sv: Definiera vilka SMTP-serverar som ska användas

en: Define which events trigger which sounds
sv: Definiera vilka händelser som utlöser vilka ljud

en: Define which external servers to query for MARC data
sv: Definiera vilka externa servrar som ska tillfrågas om MARC-data

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
sv: Ange vilka tangenter som aktiverar händelser i den avancerade redigeraren

en: Define your budgets
sv: Definiera budgetar

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
sv: Definiera %såtgärder vid förseningar för %s%sstandardåtgärder vid förseningar%s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
sv: Val av en överordnad exemplartyp kommer att applicera utlåningsbegränsningar för samtliga underordnade exemplarstyper som beskrivs i lånereglerna.

en: Defining transport costs between libraries
sv: Definiera fraktkostnad mellan bibliotek

en: Definition description:
sv: Definitionsbeskrivning:

en: Definition name:
sv: Definitionsnamn:

en: Delay
sv: Fördröjning

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
sv: Fördröjning %s för låntagarkategorin %s har ogiltiga tecken. Endast numeriska tecken får användas.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
sv: Fördröjning är antalet dagar efter återlämningsdatum innan en åtgärd utförs.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete
sv: Ta bort

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
sv: Ta bort ALLA inskickade exemplar

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
sv: Ta bort CSV-profilen "%s"?

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
sv: Ta bort EAN %s för %s?

en: Delete SQL reports
sv: Ta bort SQL-rapporter

en: Delete a fund
sv: Ta bort budgetställe

en: Delete all
sv: Ta bort alla

en: Delete all items
sv: Ta bort alla exemplar

en: Delete all items at once
sv: Ta bort alla exemplar på en gång

en: Delete an existing subscription
sv: Ta bort en befintlig prenumeration

en: Delete an invoice adjustment
sv: Ta bort en fakturajustering

en: Delete associated items?
sv: Ta bort tillhörande exemplar?

en: Delete basket
sv: Ta bort korg

en: Delete basket and orders
sv: Ta bort korg och beställningar

en: Delete basket, orders, and records
sv: Ta bort korg, beställningar och poster

en: Delete baskets
sv: Ta bort korgar

en: Delete batch
sv: Ta bort sats

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
sv: Ta bort budgeten "%s"?

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
sv: Ta bort budgeten '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
sv: Ta bort kategorin '%s'

en: Delete circulation message
sv: Ta bort cirkulationsmeddelande

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
sv: Ta bort orten "%s"?

note: SCRIPT
en: Delete column
sv: Ta bort kolumn

en: Delete contact
sv: Ta bort kontakt

en: Delete course
sv: Ta bort kurs

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
sv: Ta bort aktuellt fält och kopiera till urklipp

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
sv: Ta bort aktuellt delfält och kopiera till urklipp

en: Delete field
sv: Ta bort fält

en: Delete field:
sv: Ta bort fält:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
sv: Ta bort ramverk för %s (%s)?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
sv: Ta bort ramverk för %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
sv: Ta bort budgetstället %s?

en: Delete fund?
sv: Ta bort budgetställe?

en: Delete group
sv: Ta bort grupp

en: Delete image
sv: Ta bort bild

en: Delete images
sv: Ta bort bilder

en: Delete invoices
sv: Ta bort fakturor

note: SCRIPT
en: Delete item
sv: Ta bort exemplar

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
sv: Ta bort exemplartypen "%s"?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
sv: Ta bort exemplartypen '%s'?

en: Delete items in a batch
sv: Ta bort exemplar i en sats

en: Delete list
sv: Ta bort lista

note: BUTTON
en: Delete macro
sv: Ta bort makro

en: Delete notice?
sv: Ta bort meddelande?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
sv: Ta bort gamla låntagare och anonymisera lånehistorik (tar bort låntagarens lånehistorik)

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
sv: Ta bort låntagaren %s %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s &rsaquo; Koha
sv: Ta bort låntagaren %s %s &rsaquo; Koha

en: Delete patrons
sv: Ta bort låntagare

en: Delete patrons
sv: Ta bort låntagare

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
sv: Ta bort låntagare direkt från databasen. Låntagaren kommer inte gå att återställa.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
sv: Ta bort låntagare med följande egenskaper:

en: Delete public lists
sv: Ta bort offentliga listor

en: Delete quote
sv: Ta bort citat

en: Delete record
sv: Ta bort post

en: Delete record
sv: Ta bort post

en: Delete records if no items remain.
sv: Ta bort poster om inga exemplar kvarstår.

note: SCRIPT
en: Delete request
sv: Ta bort begäran

en: Delete restriction?
sv: Ta bort begränsning?

note: SCRIPT
en: Delete row
sv: Ta bort rad

en: Delete selected
sv: Ta bort valda

en: Delete selected alerts
sv: Ta bort valda notifieringar

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
sv: Ta bort valda exemplar

en: Delete selected items
sv: Ta bort valda exemplar

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
sv: Ta bort valda poster

en: Delete server
sv: Ta bort server

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
sv: Ta bort delade makron (kräver avancerad redigerare)

en: Delete subfield
sv: Ta bort delfält

en: Delete subscription
sv: Ta bort prenumeration

note: SCRIPT
en: Delete table
sv: Ta bort tabell

en: Delete template
sv: Ta bort mall

en: Delete the exceptions on a range
sv: Ta bort undantag för ett intervall

en: Delete the repeated holidays on a range
sv: Ta bort de återkommande helgdagarna för ett intervall

en: Delete the single holidays on a range
sv: Ta bort de enskilda helgdagarna för ett intervall

en: Delete this account?
sv: Ta bort detta avtal?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
sv: Ta bort kategorin

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
sv: Ta bort undantaget.

en: Delete this holiday
sv: Ta bort helgdagen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
sv: Ta bort helgdagen.

note: INPUT type=submit
en: Delete this restriction
sv: Ta bort den här begränsningen

note: A
en: Delete this saved report
sv: Ta bort denna sparade rapport

note: IMG
en: Delete this subfield
sv: Ta bort delfältet

note: A
en: Delete this tag
sv: Ta bort taggen

en: Delete user
sv: Ta bort användare

en: Delete vendor
sv: Ta bort leverantör

en: Delete?
sv: Ta bort?

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Deleted bibliographic record, can't find title
sv: Tog bort bibliografisk post, kan inte hitta titel

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
sv: Tog bort attributtypen &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
sv: Tog bort postmatchningsregeln &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
sv: Borttagen.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
sv: Tar du bort ditt eget konto kan du inte komma in i Koha.

en: Deletion not possible
sv: Det går inte att ta bort

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
sv: Om du tar bort en etikett från en sats med endast en etikett, tas satsen bort.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
sv: Om du tar bort en låntagare från en sats med endast en låntagare, tas satsen bort.

en: Delimiter:
sv: Avgränsare:

en: Delink
sv: Ta bort länk

en: Deliver date/time
sv: Leverans dag/tid

en: Delivered
sv: Levererad

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
sv: Levererad idag (%s)

en: Deliverer
sv: Leverantör

en: Deliverer:
sv: Leverantör:

en: Deliveries
sv: Leveranser

en: Delivery comment:
sv: Leveranskommentar:

en: Delivery day:
sv: Leveransdag:

en: Delivery details
sv: Leveransdetaljer

en: Delivery note
sv: Leveranstid

en: Delivery place
sv: Leveransplats

en: Delivery place:
sv: Leveransplats:

en: Delivery place:
sv: Leveransadress:

en: Delivery time:
sv: Leveranstid:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
sv: Nekad

en: Deny
sv: Neka

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
sv: Institutioner krävs och används av modulen för kurslistor

en: Deprecation warning
sv: Utfasningsvarning

en: Dept.
sv: Avd.

note: SCRIPT
en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description (OPAC)
sv: Beskrivning (OPAC)

en: Description (OPAC):
sv: Beskrivning (OPAC):

en: Description (OPAC):
sv: Beskrivning (OPAC):

note: SCRIPT
en: Description is required
sv: Beskrivning krävs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
sv: Beskrivning saknas

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
sv: Beskrivning av ett återkallat exemplar (visas när du lägger till eller redigerar ett exemplar)

en: Description of charges
sv: Avgiftsmotivering

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Description:
sv: Beskrivning:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
sv: Beskrivningar (%s)

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
sv: Beskrivning av exemplar märkta som skadade (visas när en katalogiserar och arbetar med exemplar)

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
sv: Beskrivning av exemplar märkta som förkomna (visas när en katalogiserar och arbetar med exemplar)

en: Desk
sv: Disk

en: Desk ID
sv: Disk-id

en: Desk ID:
sv: Disk-id:

en: Desk added successfully
sv: Informationsdisken har lagts till

en: Desk deleted successfully
sv: Informationsdisken har tagits bort

en: Desk updated successfully
sv: Informationsdisken har uppdaterats

en: Desk:
sv: Informationsdisk:

en: Desk:
sv: Disk:

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
sv: Informationsdisk: %s &rArr; %s

en: Desks
sv: Diskar

en: Desks
sv: Informationsdiskar

en: Destination library:
sv: Destinationsbibliotek:

en: Destination library:
sv: Destinationsbibliotek:

en: Destination record
sv: Destinationspost

en: Detailed messages
sv: Detaljerade meddelanden

en: Details
sv: Detaljer

en: Details
sv: Detaljer

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
sv: Detaljer för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details for %s &rsaquo; Housebound &rsaquo; Koha
sv: Detaljer om %s &rsaquo; Boken kommer &rsaquo; Koha

en: Details for all requests
sv: Detaljer för alla förfrågningar

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
sv: Detaljinformation om prenumeration #%s

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Detaljer för prenumeration #%s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Details from library
sv: Detaljer från biblioteket

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
sv: Detaljer från leverantör (%s)

note: %1$s:  IF type == 'credit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details of %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Information om %skredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Details of credit
sv: Information om avgift

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of credit (%s)
sv: Detaljer för avgift %s

en: Details of debit
sv: Information om avgift

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of debit (%s)
sv: Jobbdetaljer för avgift %s

en: Details of fee
sv: Information om avgift

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
sv: Jobbdetaljer för jobb %s

en: Details of payment
sv: Information om betalning

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
sv: Deutsch (Tyska) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen och Marc Véron

en: Devinim, Turkey
sv: Devinim, Turkiet

en: Dewey number:
sv: Dewey-nummer:

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: Dictionary &rsaquo; Guided reports &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Ordbok &rsaquo; Rapportguide &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Dictionary definitions
sv: Ordboksdefinitioner

en: Did not check for matches with existing records in catalog
sv: Kontrollerade inte om träffar fanns i katalogens befintliga poster

en: Did you mean:
sv: Menade du:

en: Did you mean?
sv: Menade du?

en: Did you mean?
sv: Menade du?

en: Did you mean? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Menade du? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
sv: Skillnader mellan den ursprungliga bibliografiska posten och den importerade

en: Digests only
sv: Endast sammanfattningar

en: Digital scan
sv: Digital skanning

note: SCRIPT
en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Directories
sv: Kataloger

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
sv: Katalogen är inte skrivbar

en: Disable
sv: Inaktivera

note: SCRIPT
en: Disable
sv: Inaktivera

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
sv: Använd inte tvåfaktorsautentisering

en: Disabled
sv: Avaktiverat

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
sv: Avaktiverad för %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
sv: Avaktiverad för alla

note: SCRIPT
en: Disc
sv: Skiva

en: Discharge
sv: Ta bort

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
sv: Borttagning av %s %s (%s)

en: Discharge requests pending
sv: Väntande begäran om borttagning

en: Discharges
sv: Borttagningar

en: Discographies
sv: Diskografier

en: Discount debits for patrons
sv: Rabattdebiteringar för låntagare

en: Discount to apply:
sv: Tillämpa rabatt:

en: Discount:
sv: Rabatt:

en: Display
sv: Visa

note: A
en: Display detail for this authority
sv: Visa detaljer för denna auktoritet

note: A
en: Display detail for this biblio
sv: Visa detaljer för denna bibliografi

note: A
en: Display detail for this item
sv: Visa detaljer för detta exemplar

en: Display from:
sv: Visa från:

en: Display height:
sv: Visa höjd:

en: Display in OPAC:
sv: Visa i OPAC:

en: Display in patron's brief information:
sv: Visa i den översiktliga låntagarinformationen:

en: Display location:
sv: Plats för visning:

note: A
en: Display member details.
sv: Visa medlemsdetaljer.

en: Display only used tags/subfields
sv: Visa bara använda taggar/delfält

en: Display order
sv: Visningsordning

en: Display order.
sv: Visningsordning.

en: Display order:
sv: Visningsordning:

en: Display order:
sv: Visningsordning:

note: A
en: Display supplier metadata
sv: Visa metadata från leverantör

en: Display supplier metadata
sv: Visa metadata från leverantör

en: Display them
sv: Visa dem

en: Display to:
sv: Visa till:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
sv: Visas i biblioteksgruppers sökmeny.

en: Displaying availability results
sv: Visa tillgängliga resultat

en: Do not check in items scanned during inventory:
sv: Återlämna inte exemplar som skannas vid inventering:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
sv: Skapa inte en kopia av posten. Lägg till en beställning från den befintliga posten i katalogen.

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
sv: Kom ihåg att lånet ännu inte blivit utlånat.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
sv: Kom ihåg att lånet ännu inte blivit utlånat.

en: Do not look for matching records
sv: Leta inte efter matchande poster

en: Do not use plugin
sv: Använd inte plugin

en: Do not use profile
sv: Använd inte profil

en: Do not use template
sv: Använd inte mall

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna uppladdning?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
sv: Vill du verkligen generera nästa periodika?

en: Do you want to confirm this order?
sv: Vill du bekräfta denna beställning?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
sv: Är du säker på att du vill uppdatera den med nya värden?

note: SCRIPT
en: Document
sv: Dokument

note: SCRIPT
en: Document properties
sv: Dokumentegenskaper

en: Document type:
sv: Dokumenttyp:

en: Documentation manager
sv: Dokumentationsansvarig

en: Documentation manager:
sv: Dokumentationschef:

en: Documentation managers:
sv: Dokumentationschef(er):

en: Documentation specialist
sv: Dokumentationsspecialist

en: Documentation team
sv: Dokumentationsteam

en: Documentation team:
sv: Dokumentationsteam:

en: Domain
sv: Domän

en: Domain:
sv: Domän:

en: Don't allow
sv: Tillåt inte

en: Don't block
sv: Spärra inte

en: Don't check out and print slip (P)
sv: Låna inte ut och skriv ut kvittering (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
sv: Förkorta inte lånetiden baserat på reservationer

en: Don't decrease loan length based on holds
sv: Förkorta inte lånetiden baserat på reservationer

en: Don't export fields:
sv: Exportera inte fält:

en: Don't export items:
sv: Exportera inte exemplar:

en: Don't include tax
sv: Inkludera inte skatt

en: Don't update
sv: Uppdatera inte

note: INPUT type=button
en: Done
sv: Klart

en: Download
sv: Ladda ned

en: Download
sv: Ladda ned

en: Download a
sv: Ladda ned en

en: Download as CSV
sv: Ladda ner som CSV

en: Download as PDF
sv: Ladda ner som PDF

en: Download as XML
sv: Ladda ner som XML

en: Download cart
sv: Ladda ner minneslista

en: Download cart &rsaquo; Koha
sv: Ladda ner minneslista &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
sv: Ladda ner konfiguration

note: INPUT type=submit
en: Download database
sv: Ladda ner databas

en: Download directory
sv: Hämtningskatalog

en: Download directory:
sv: Hämtningskatalog:

en: Download file of all overdues
sv: Ladda ner fil med alla försenade

en: Download file of displayed overdues
sv: Ladda ner fil med alla visade försenade

en: Download list
sv: Ladda ner lista

en: Download list
sv: Ladda ner lista

en: Download list &rsaquo; Koha
sv: Ladda ner lista &rsaquo; Koha

en: Download photo
sv: Ladda ned foto

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
sv: Ladda ned post

en: Download records
sv: Ladda ned poster

en: Download selected claims
sv: Ladda ned valda exemplar

en: Downloading records, please wait...
sv: Laddar ned poster, vänligen vänta...

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
sv: Dra och släpp för att flytta denna fas till en annan position

en: Draw
sv: Rita

en: Draw guide boxes:
sv: Rita guiderutor:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
sv: Dra en bild hit

en: Drop default
sv: Ta bort standard

en: Drop files here or click to select a file
sv: Släpp filer här eller klicka för att välja fil

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
sv: Återlämningsdatum %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates
en: Due back on %s
sv: Återlämningsdatum %s

en: Due date
sv: Återlämningsdatum

en: Due date (unformatted, hidden)
sv: Återlämningsdatum (oformatterat, dolt)

en: Due date from:
sv: Återlämningsdatum från:

en: Due date to:
sv: Återlämningsdatum till:

en: Due date:
sv: Återlämningsdatum:

en: Due date:
sv: Återlämningsdatum:

en: Due dates have been modified!
sv: Återlämningsdatum har ändrats!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
sv: Återlämningsdatum %s

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
sv: Ska återlämnas av %s

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
sv: Återlämningsdatum: %s

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate a template:
sv: Dubblera en mall:

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
sv: Duplicera alla beställningar med följande kontodetaljer:

en: Duplicate budget
sv: Duplicera budget

en: Duplicate budget
sv: Duplicera budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
sv: Duplicera budget %s

en: Duplicate existing orders
sv: Duplicera existerande ordrar

en: Duplicate existing orders
sv: Duplicera existerande ordrar

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
sv: Dubblettexemplar borttagna från sats nummer %s: %s

en: Duplicate orders
sv: Duplicera beställning

en: Duplicate patron
sv: Duplicera låntagarpost

en: Duplicate patron record?
sv: Duplicera låntagarpost?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
sv: Dubblettlåntagare borttagna från sats nummer %s: %s

en: Duplicate record suspected
sv: Möjlig dubblettpost

note: A
en: Duplicate this saved report
sv: Kopiera denna sparade rapport

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
sv: Dubblettvärden upptäckta. Korrigera felen och skicka igen.

en: Duplicate warning
sv: Dubblettvarning

en: Duplicate warning
sv: Dubblettvarning

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Varning för dubblett &rsaquo; Korg %s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
sv: Varaktighet (dagar)

en: Duration:
sv: Varaktighet:

en: E-mail order
sv: E-postbeställning

en: EDI accounts
sv: EDI-konton

en: EDI accounts
sv: EDI-konton

en: EDI status:
sv: EDI-status:

en: EDIFACT is currently disabled
sv: EDIFACT är inaktiverat.

en: EDIFACT message
sv: EDIFACT-meddelande

en: EDIFACT message display
sv: EDIFACT-meddelanden

en: EDIFACT message display &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: EDIFACT-meddelande visa &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: EDIFACT messages
sv: EDIFACT-meddelanden

en: EDIFACT messages &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: EDIFACT-meddelanden &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: ENABLED
sv: AKTIVERAD

en: ENV and koha-conf.xml
sv: ENV och koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
sv: FEL - okänt

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
sv: FEL! - %s

en: ERROR:
sv: FEL:

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
sv: FEL: %s %s %s

en: ERRORS
sv: FEL

en: EXAMPLE plugin
sv: EXEMPEL-plugin

en: Each cell contain both actual and estimated values.
sv: Varje cell innehåller både verkliga och uppskattade värden.

en: Earliest hold date
sv: Tidigaste reservationsdatum

en: Earliest recall date
sv: Tidigaste datum för återkrav

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit
sv: Redigera

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
sv: Redigera "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
sv: Redigera %s

note: %1$s:  description | html
en: Edit %s
sv: Redigera %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
sv: Redigera (%s)

en: Edit MARC subfields constraints
sv: Redigera begränsningar för delfält

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
sv: Redigera OAI-uppsättning '%s'

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
sv: Redigera OAI-uppsättning '%s'

en: Edit SMTP server
sv: Redigera SMTP-server

en: Edit SQL
sv: Redigera SQL

en: Edit SQL report
sv: Redigera SQL-rapport

en: Edit URL(s)
sv: Redigera URL:er

en: Edit URLs
sv: Redigera URL:er

en: Edit actions
sv: Redigera åtgärd

en: Edit alert
sv: Redigera notifiering

en: Edit an existing subscription
sv: Redigera en befintlig prenumeration

en: Edit as new (duplicate)
sv: Redigera som ny (kopia)

en: Edit authorities
sv: Redigera auktoriteter

en: Edit authority
sv: Redigera auktoritet

en: Edit basket
sv: Redigera korg

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
sv: Redigera korg %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
sv: Redigera korg '%s'

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
sv: Redigera korggrupp %s (%s) för

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
sv: Redigera budget %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
sv: Redigera katalog (Redigera data för bibpost/exemplar)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
sv: Redigera katalog (Ändra data för bibpost/exemplar)

en: Edit collection
sv: Redigera samling

en: Edit course
sv: Redigera kurs

note: A
en: Edit delivery date
sv: Redigera leveransdatum

en: Edit details
sv: Redigera detaljer

en: Edit field
sv: Redigera fält

en: Edit filter
sv: Redigera filter

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
sv: Redigera frekvens: %s

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: Edit history
sv: Redigera historik

note: SCRIPT
en: Edit image
sv: Redigera bild

en: Edit in host
sv: Redigera i värd

note: A
en: Edit internal note
sv: Redigera intern kommentar

en: Edit internal note
sv: Redigera intern anmärkning

en: Edit invoices
sv: Redigera fakturor

en: Edit item
sv: Redigera exemplar

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
sv: Redigera exemplar #%s%s / Streckkod %s%s

en: Edit items
sv: Redigera exemplar

en: Edit items
sv: Redigera exemplar

en: Edit items in batch
sv: Satsredigera exemplar

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
sv: Skapa etikettsats %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
sv: Redigera etikettsats %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
sv: Redigera etikettmall %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
sv: Redigera etikettmall %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
sv: Redigera etikettmall %s

en: Edit library
sv: Redigera bibliotek

en: Edit list
sv: Redigera lista

en: Edit list
sv: Redigera lista

en: Edit mappings
sv: Redigera mappningar

en: Edit patron
sv: Redigera låntagare

en: Edit patron card batch
sv: Exportera sats med lånekort

en: Edit patron card graphic layout
sv: Redigera grafisk lånekortslayout

en: Edit patron card layout
sv: Redigera layout för lånekort

en: Edit patrons
sv: Redigera låntagare

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
sv: Redigera skrivarprofil %s

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
sv: Redigera offentliga listor (namn, inställningar och rättigheter, men inte explicit innehåll)

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
sv: Redigera inköpsförslag #%s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
sv: Redigera citat för funktionen Dagens citat

en: Edit record
sv: Redigera post

note: A
en: Edit request
sv: Redigera begäran

en: Edit request
sv: Redigera begäran

en: Edit rota
sv: Redigera schema

en: Edit rota
sv: Redigera schema

en: Edit routing list
sv: Redigera mottagarlista

en: Edit routing list
sv: Redigera mottagarlista

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
sv: Redigera mottagarlista (%s)

en: Edit routing list for
sv: Redigera mottagarlista för

en: Edit rules
sv: Redigera regler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
sv: Redigera sökning

en: Edit selected serials
sv: Redigera vald periodika

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
sv: Redigera periodika

en: Edit stage
sv: Redigera etapp

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
sv: Redigera delfält

en: Edit subfields constraints
sv: Redigera begränsningar för delfält

en: Edit subscription
sv: Redigera prenumeration

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
sv: Redigera förslag #%s

en: Edit tag
sv: Redigera tagg

en: Edit this holiday
sv: Redigera denna helgdag

en: Edit this label
sv: Redigera etikett

en: Edit this search
sv: Redigera sökning

en: Edit vendor
sv: Redigera leverantör

note: A
en: Edit vendor note
sv: Redigera leverantörskommentar

en: Edit vendor note
sv: Redigera leverantörskommentar

en: Edit with WYSIWYG editor
sv: Redigera med WYSIWYG-redigerare

en: Edit with text editor
sv: Redigera med textredigerare

en: Editable in OPAC:
sv: Redigerbar i OPAC:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
sv: Redigera katalogpost #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
sv: Redigera dubblett av katalogpost #{ID}

note: %1$s:  edit_filter.name | html
en: Editing filter: %s
sv: Redigera filter: %s

note: SCRIPT
en: Editing new full record
sv: Redigera ny full post

note: SCRIPT
en: Editing new record
sv: Redigera ny post

note: SCRIPT
en: Editing search result
sv: Redigera sökresultat

en: Edition
sv: Upplaga

en: Edition:
sv: Upplaga:

en: Editions
sv: Upplagor

en: Editor
sv: Redaktör

en: Editor
sv: Redaktör

en: Editor &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Redaktör &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
sv: Elasticsearch version 5.x stöds inte av Koha 20.11 och senare versioner, så Elasticsearch behöver uppgraderas på ditt system.

en: Email
sv: E-post

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Email has been sent.
sv: E-post har skickats.

note: SCRIPT
en: Email not sent, please contact the Koha administrator
sv: Epost skickades inte, kontakta systemadministratören

en: Email receipt
sv: Epostkvitto

en: Email required
sv: E-post krävs

en: Email text:
sv: E-post text:

en: Email:
sv: E-post:

en: Email:
sv: E-post:

note: SCRIPT
en: Embed
sv: Inbäddad

en: Emojiarea plug-in for jQuery
sv: Emojiarea plug-in för jQuery

note: SCRIPT
en: Emoticons
sv: Emotikoner

note: SCRIPT
en: Emoticons...
sv: Emotikoner...

en: Empty and close
sv: Töm och stäng

en: Empty option
sv: Tomt alternativ

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
sv: Aktivera Mana KB för att söka, importera och kommentera innehåll från Mana KB-servern och dela ditt eget.

en: Enable automatic generation of credit number (see
sv: Aktivera automatisk generering av kreditnummer (se

en: Enable credit number
sv: Aktivera kreditnummer

en: Enable only if the patron has waiting holds.
sv: Aktivera endast om låntagaren har väntande reservationer.

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
sv: Aktivera den avancerade katalogredigeraren ( EnableAdvancedCatalogingEditor systeminställning) för att definiera kortkommandon

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
sv: Tillåt tvåfaktorsautentisering

en: Enable:
sv: Aktivera:

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabled?
sv: Aktiverad?

en: Enables additional debug output in the logs
sv: Aktiverar ytterligare felsökningsinformation i loggarna

en: Encoding
sv: Kodning

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Encumber while invoice open
sv: Belasta medan fakturan är öppen

en: Encumber while invoice open?
sv: Belasta medan fakturan är öppen?

en: Encyclopedias
sv: Uppslagsverk

en: End
sv: Slut

en: End date
sv: Slutdatum

en: End date is not consistent with subscription length.
sv: Slutdatum överensstämmer inte med prenumerationstid.

en: End date:
sv: Slutdatum:

en: End date:
sv: Slutdatum:

en: End of date range
sv: Slut på datumintervall

en: End of interval
sv: Slut på intervall

en: Ended
sv: Slutade

en: Ended:
sv: Slutade:

en: English
sv: Engelska

en: Enhanced content
sv: Utökat innehåll

note: A
en: Enhanced content settings
sv: Inställningar för utökat innehåll

en: Enroll
sv: Registrera

en: Enroll in
sv: Registrera dig till

en: Enroll patrons in clubs
sv: Registrera låntagare i klubbar

en: Enrolled patrons
sv: Registrerade låntagare

en: Enrollment fee
sv: Registreringsavgift

en: Enrollment fee:
sv: Registreringsavgift:

en: Enrollment field
sv: Registreringsfält

en: Enrollment fields
sv: Registreringsfält

en: Enrollment period
sv: Registreringsperiod

en: Enrollment period:
sv: Registreringsperiod:

en: Enrollments
sv: Registreringar

en: Enrolment period:
sv: Registreringsperiod:

en: Enter 0 to disable.
sv: 0 för att inaktivera

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
sv: Ange en kommaseparerad lista med fält att skriva ut. Du kan ta med alla

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
sv: Lista med post-ID:n eller auktoritets-ID:n, ett per rad.

en: Enter a list of record numbers
sv: Ange en lista med post-ID:n

en: Enter a new comment (max 35 characters)
sv: Skriv en ny kommentar (max 35 tecken)

en: Enter a new purchase suggestion
sv: Ange ett nytt inköpsförslag

en: Enter a personal or organization name.
sv: Ange personnamn eller organisation.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
sv: Ange en sammanfattning som kommer att skriva över standardvärdet i listor med sökresultat. Exempel för exemplartypen webbplats :

en: Enter a title and description for the holiday.
sv: Ange en titel och beskrivning för helgen.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
sv: Ange ett ord eller en fras som ska kontrolleras mot listor med godkända/avslagna värden:

en: Enter barcode:
sv: Ange streckkod:

en: Enter biblionumber:
sv: Ange biblionummer:

en: Enter by barcode:
sv: Ange med streckkod:

en: Enter by itemnumber:
sv: Ange med exemplarnummer:

en: Enter club ID or partial name:
sv: Ange låntagarens klubb ID eller en del av namnet:

en: Enter default values
sv: Ange standardvärden

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
sv: Ange streckkod för exemplar

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
sv: Ange streckkod eller nyckelord för exemplar

en: Enter item barcode:
sv: Ange streckkod för exemplar:

en: Enter item barcode:
sv: Ange streckkod för exemplar:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
sv: Ange parametrar för rapport %s:

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
sv: Ange låntagarens kortnummer eller en del av namnet

en: Enter patron card number or partial name:
sv: Ange låntagarens kortnummer eller en del av namnet:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
sv: Ange låntagarens kortnummer:

en: Enter patron card number:
sv: Ange låntagarens kortnummer:

note: INPUT type=text
en: Enter patron cardnumber or name
sv: Ange låntagarens kortnummer eller namn

en: Enter reason
sv: Ange skäl

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
sv: Ange nyckelord för sökning

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
sv: Ange söktermer

en: Enter starting card position:
sv: Ange startposition för kort:

en: Enter starting label position (for PDF):
sv: Ange startposition för etikett (för PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
sv: Ange streckkoden för exemplaret som ska kopplas:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Entire record
sv: Hela posten

en: Entity
sv: Enhet

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
sv: Enhet %s (kod %s) för språk %s har uppdaterats med '%s'

en: Entry date
sv: Registreringsdatum

en: Enumeration
sv: Numrering

en: Error
sv: Fel

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
sv: Fel %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
sv: Fel %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s &rsaquo; Koha
sv: Fel %s &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
sv: Fel: Du saknar nödvändiga behörigheter för att använda den här funktionaliteten.

en: Error adding items:
sv: Fel när exemplar lades till:

en: Error adding to list
sv: Fel när exemplar lades till

en: Error analysis:
sv: Felanalys:

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
sv: Ett fel inträffade vid skapandet av etikettsats. Be systemadministratören kontrollera felloggen för mer information.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
sv: Felkod 0 ej använd

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs.
sv: Det gick inte att ta bort citat #%s. Se loggfilerna.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
sv: Det gick inte att ta bort servern '%s'. Se loggfilerna.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
sv: Fel vid nedladdning av fil

en: Error found whilst attempting to load plugin
sv: Ett fel inträffande när insticksprogrammet skulle laddas

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
sv: Felmeddelande från Zebra: %s

en: Error occurred while sending email.
sv: Ett fel inträffade när e-post skulle skickas.

en: Error performing operation
sv: Funktionen orsakade ett fel

en: Error saving item
sv: Fel när exemplar sparades

en: Error saving items
sv: Fel när exemplar sparades

en: Error while creating PDF file.
sv: Fel vid skapandet av en PDF-fil.

en: Error while loading stylesheet.
sv: Fel vid laddning av formatmall.

en: Error while parsing input.
sv: Fel vid parsning av indata.

en: Error while parsing stylesheet.
sv: Fel vid parsning av formatmall.

en: Error while transforming input.
sv: Fel vid transformering av indata.

en: Error:
sv: Fel:

en: Error:
sv: Fel:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
sv: Fel: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
sv: Fel: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
sv: Fel: Streckkod inte unik för %sserialseq %s

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
sv: Fel: Ogiltig streckkod, försök igen

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
sv: Fel: _(Hittade inget formulärelement.

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
sv: Fel: Server med id %s hittas inte

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
sv: Fel: två eller flera låntagare måste väljas för sammanslagning

en: Error: no field value specified.
sv: Fel: inget fältvärde angivet.

note: SCRIPT
en: Errors
sv: Fel

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
sv: Fel hittades när parametrar bearbetades för rapport: %s

en: Errors occurred:
sv: Fel inträffade:

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
sv: Espa&ntilde;ol (spanska) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro och Tomás Cohen Arazi, med hjälp av koha-es-community.

en: Est cost
sv: Uppskattad kostnad

en: Estimated cost per unit
sv: Uppskattad kostnad per enhet

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
sv: Uppskattad kostnad inkl. skatt om väntande, faktiskt kostnad inkl. skatt om mottagen

en: Estimated delivery date
sv: Uppskattat leveransdatum

en: Estimated delivery date from:
sv: Uppskattat leveransdatum från:

en: Estimated delivery date:
sv: Uppskattat leveransdatum:

en: Estimated delivery date:
sv: Uppskattat leveransdatum:

en: Estimated priority:
sv: Uppskattad prioritet:

en: Evening
sv: Kväll

en: Evening
sv: Kväll

en: Every
sv: Alla

en: Every:
sv: Alla:

en: Everyone
sv: Alla

en: Everything went okay. Update done.
sv: Allt gick bra. Uppdatering genomförd.

en: Exact matches have presedence over asterix ones, so if the 'library.com' domain will take presedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
sv: Exakta matcher har företräde över sådana med stjärna, så domänen "bibliotek.com" kommer ha företräde för "*bibliotek.com" när epostadressen är "någon@bibliotek.com"

en: Exact matches have presedence over wildcard ones, so 'library.com' domain will take presedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
sv: Exakta matcher har företräde över trunkerade, så domänen "bibliotek.com" kommer ha företräde för "*bibliotek.com" när epostadressen är "någon@bibliotek.com"

en: Exactly on
sv: Exakt på

en: Example: 5.00
sv: Exempel: 5,00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
sv: Exempel: Namn=subscription.name|Titel=subscription.title|Exemplarnummer=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
sv: Exempel: Personnamn=200|Postelement=210$a|300|009

en: Exceeded max holds per record
sv: Överskridit max antal reservationer per post

note: SCRIPT
en: Exception: %s
sv: Undantag: %s

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Exclude from local holds priority
sv: Exkludera från prioritet för lokala reservationer

en: Exclude from local holds priority:
sv: Exkludera från prioritet för lokala reservationer:

en: Exclude last line (Rollup):
sv: Uteslut sista raden (Uppdatering):

en: Execute SQL reports
sv: Kör SQL-rapporter

en: Execute overdue items report
sv: Köra rapport för försenade exemplar

en: Existing SQL
sv: Existerande SQL

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
sv: Befintliga omslag kommer att ersättas %s.

en: Existing holds
sv: Befintliga reservationer

en: Existing images
sv: Befintliga bilder

en: Existing recalls
sv: Befintliga återkrav

en: Expand all
sv: Utöka alla

en: Expected
sv: Förväntas

en: Expected on
sv: Väntas den

en: Expiration
sv: Utgång

en: Expiration date
sv: Utgångsdatum

en: Expiration date:
sv: Utgångsdatum:

en: Expiration date:
sv: Utgångsdatum:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
sv: Utgångsdatum: %s

en: Expiration:
sv: Utgång:

en: Expiration:
sv: Utgång:

en: Expire
sv: Utgår

note: INPUT type=submit name=expire
en: Expire recall
sv: Avbryt återkrav

en: Expired
sv: Utgången

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
sv: Gick ut den %s

en: Expired? / Closed?
sv: Utgången? / Stängd?

en: Expires before:
sv: Utgår innan:

en: Expires on
sv: Utgår den

en: Expiring before:
sv: Utgår innan:

en: Expiry date
sv: Utgångsdatum

en: Expiry date:
sv: Utgångsdatum

en: Explanation
sv: Förklaring

en: Explanation:
sv: Förklaring:

en: Export
sv: Exportera

en: Export
sv: Exportera

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
sv: Exportera %s auktoritetstyp

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
sv: Exportera %s ramverk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
sv: Exportera resultat till

en: Export as CSV
sv: Exportera som CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
sv: Exportera som PDF

en: Export authority records
sv: Exportera auktoritetsposter

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
sv: Exportera auktoritetstyp (fält, delfält) till kalkylark (.csv, .ods)

en: Export basket group as CSV
sv: Exportera denna korggrupp som CSV

en: Export bibliographic and holdings data
sv: Exportera bibliografiska data och reservationsdata

en: Export bibliographic records
sv: Exportera bibliografiska poster

en: Export card batch
sv: Exportera kortsats

en: Export catalog data
sv: Exportera katalogdata

en: Export checkouts using format:
sv: Exportera lån med formatet:

en: Export configuration
sv: Exportera konfiguration

en: Export data
sv: Exportera data

en: Export data
sv: Exportera data

en: Export data &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Exportera data &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Export database
sv: Exportera databas

en: Export default framework
sv: Exportera standardramverk

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
sv: Exportera ramverksstruktur (fält, delfält) till kalkylark (.csv, .xml, .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
sv: Exportera från låntagarlista

en: Export full batch
sv: Exportera full sats

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
sv: Exportera etiketter

en: Export late orders
sv: Exportera sena beställningar

en: Export lost items in report
sv: Exportera förkomna exemplar i rapport

note: SCRIPT
en: Export or print
sv: Exportera eller skriv ut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
sv: Exportera lånekort

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
sv: Exportera lånekort från lista

en: Export records
sv: Exportera poster

en: Export selected
sv: Exportera valda

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
sv: Exportera valda satser

en: Export selected card(s)
sv: Exportera valda kort

en: Export selected items
sv: Exportera valda exemplar

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
sv: Exportera resultat (%s) till

note: SCRIPT
en: Export single batch
sv: Exportera en sats

note: SCRIPT
en: Export single card
sv: Exportera ett kort

en: Export to CSV file:
sv: Exportera till CSV-fil:

en: Export to CSV spreadsheet
sv: Exportera till CSV-kalkylark

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
sv: Exportera till kalkylbladsformatet OpenDocument

en: Export today's checked in barcodes
sv: Exportera streckkoder för dagens återlämnade exemplar

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
sv: Exportera %s etiketter

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
sv: Exportera %s lånekort

en: Exporting 1 label
sv: Exporterar 1 etikett

en: Exporting 1 patron card
sv: Exporterar 1 lånekort

en: Exporting from patron list
sv: Exporterar från låntagarlista

en: Exporting to Dublin Core...
sv: Exporterar till Dublin Core...

note: SCRIPT
en: Extended Latin
sv: Utökat latinskt alfabet

en: Facet order
sv: Facettordning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
sv: Kunde inte lägga till fält. Kontrollera att fältnamnet inte redan finns.

en: Failed to add item with barcode
sv: Kunde inte lägga till exemplar med streckkod

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
sv: Gick inte att lägga till mappning för %s

en: Failed to add scheduled task
sv: Kunde inte lägga till schemalagd uppgift

en: Failed to apply different matching rule
sv: Kunde inte tillämpa annan matchningsregel

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
sv: Kunde inte godkänna term (%s).

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
sv: Misslyckades med att ändra ramverk

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
sv: Misslyckades att ändra status på %s exemplar.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
sv: Det gick inte att ändra status på %s problemrapport(er).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
sv: Kunde inte skapa makro:

en: Failed to delete budget because funds exist.
sv: Misslyckades med att ta bort budget eftersom budgetställe fortfarande finns.

en: Failed to delete field.
sv: Kunde inte ta bort fält.

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
sv: Kunde inte starta insticksprogram: _({0}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
sv: Kunde inte ladda makro:

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
sv: Misslyckades att ladda plugin url: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
sv: Misslyckades att ladda plugin: {0} från url {1}

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
sv: Kunde inte avslå term (%s).

en: Failed to remove item with barcode
sv: Kunde inte ta bort exemplar med streckkod

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
sv: Kunde inte köra makro:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
sv: Kunde inte spara makro:

en: Failed to transfer collection
sv: Kunde inte överföra samling

en: Failed to unzip archive.
sv: Kunde inte zippa upp fil.

en: Failed to update field.
sv: Kunde inte ta uppdatera fält.

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
sv: Kunde inte ta uppdatera beställning:

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
sv: Misslyckades att ladda upp bild: {0}

note: SCRIPT
en: Failed: Barcode matched more than one item '%s'
sv: Misslyckades: Streckkoden matchade mer än ett exemplar "%s"

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
sv: Misslyckad: Exemplaret hittades inte '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details
sv: Kontrollera loggar för mer information

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
sv: Fel: Exemplar '%s' hittades inte

note: SCRIPT
en: Fall
sv: Höst

en: FamFamFam Site
sv: FamFamFam-webplats

en: Famfamfam iconset
sv: Famfamfam-ikonuppsättning

en: Fast cataloging
sv: Snabb katalogisering

en: Fast cataloging
sv: Snabb katalogisering

en: Features
sv: Funktioner

en: Features enabled
sv: Funktioner aktiverade

en: February
sv: Februari

en: Fee
sv: Avgift

en: Feed
sv: Kanal

en: Feedback:
sv: Återkoppling:

en: Female
sv: Kvinna

en: Female
sv: Kvinna

en: Fetch all data for chart
sv: Hämta all data för diagram

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
sv: Hämtning av fullständiga diagramdata för rapporter med många rader kan ge prestandaproblem. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Fewer options
sv: Färre alternativ

en: Field
sv: Fält

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
sv: Fält %s är obligatoriskt. Minst ett av dess delfält måste fyllas i.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
sv: Fält %s är obligatoriskt. Minst ett av dess delfält måste fyllas i.

en: Field 1
sv: Fält 1

en: Field 2
sv: Fält 2

en: Field 3
sv: Fält 3

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
sv: Fältet autofyllt av en plugin

en: Field separator:
sv: Fältseparator:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
sv: Fält har lagts till: %s

en: Field successfully deleted.
sv: Fält har tagits bort.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
sv: Fält har uppdaterats: %s

en: Field to use for record matching
sv: Fält att använda för postmatchning

en: Field-weighted, relevance ranked
sv: Fältviktad, rangordnad efter relevans

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
sv: Fält homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description och permanent_location_description visar beskrivning istället för kod.

en: Fields to display in report:
sv: Fält som ska visas i rapport:

en: Fields to print
sv: Fält för utskrift

note: SCRIPT
en: File
sv: Arkiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
sv: Filen finns redan

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
sv: Fil som innehåller en lista med författarid, med ett författarid per rad. Listan fungerar som ett filter. Den är kompatibel med andra parametrar.(Filtyper accepterade är: .csv och .txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
sv: Filen innehåller en lista med biblionummer med ett biblionummer per linje. Denna lista fungerar som ett filter: den är kompatibel med andra parametrar. (Accepterade filtyper: .csv och .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
sv: Fil kunde inte skapas. Kontrollera rättigheter.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
sv: Filen kunde inte läsas.

en: File format:
sv: Filformat:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
sv: Filen har tagits bort.

note: SCRIPT
en: File is not readable
sv: Filen är inte läsbar

en: File must contain one borrowernumber per line.
sv: Ett låntagarnummer per rad.

en: File must contain one card number per line.
sv: Filen måste innehålla ett kortnummer per rad.

en: File name
sv: Filnamn

en: File name:
sv: Filnamn:

note: SCRIPT
en: File not found!
sv: Filen hittades inte!

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
sv: Fil eller uppladdad post kunde inte tas bort.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
sv: Filinläsning avbruten

en: File:
sv: Fil:

en: File:
sv: Fil:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
sv: Fil: %s

en: FileSaver library
sv: FileSaver-bibliotek

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files
sv: Filer

en: Files &rsaquo; Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Filer &rsaquo; Faktura &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Files attached to invoice
sv: Filer kopplade till faktura

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
sv: Filer kunde inte hittas eftersom "access_dir" valet var inte inställt i "koha-conf.xml". Kontakta din systemadministratör för att ställa in detta.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
sv: Filer för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Files for %s
sv: Filer för %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
sv: Filer för faktura: %s

en: Filing routine:
sv: Registreringsrutin:

en: Filing rule
sv: Klassificeringsregel:

en: Filing rule added successfully.
sv: Sorteringsstödsregeln har lagts till.

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
sv: Kod för klassificeringsregel saknas

en: Filing rule code:
sv: Kod för klassificeringsregel:

en: Filing rule deleted successfully.
sv: Sorteringsstödregel har tagits bort.

en: Filing rule updated successfully.
sv: Sorteringsstödsregeln har uppdaterats.

en: Filing rule:
sv: Klassificeringsregel:

en: Fill
sv: Uppfyll

en: Filmographies
sv: Filmografier

en: Filter barcode
sv: Filtrera streckkod

en: Filter by library
sv: Filtrera per bibliotek

en: Filter by:
sv: Filtrera per:

en: Filter collection
sv: Filtrera på placering

en: Filter layouts
sv: Filterera layouter

en: Filter location
sv: Filterplats

en: Filter on:
sv: Filtrera på:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
sv: Filtrera betalda transaktioner

en: Filter partner libraries:
sv: Filtrera partnerbibliotek:

en: Filter results:
sv: Filtrera resultat:

note: SCRIPT
en: Filter successfully deleted.
sv: Filter togs bort.

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
sv: Filtrera systemkredittyper

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
sv: Filtrera systemdebiteringstyper

en: Filtered by:
sv: Filtrera på:

en: Filtered on:
sv: Filtrerat på:

en: Filters
sv: Filter

note: SCRIPT
en: Find
sv: Sök

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
sv: Sök (om insticksprogrammet sök-ersätt är aktiverat)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

note: SCRIPT
en: Find and replace
sv: Sök och ersätt

note: SCRIPT
en: Find and replace...
sv: Sök och ersätt...

en: Find another patron?
sv: Lägg till ytterligare låntagare?

note: SCRIPT
en: Find in selection
sv: Hitta i urval

note: SCRIPT
en: Find whole words only
sv: Sök enbart hela ord

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
sv: Väntande förslag

en: Fine
sv: Avgift

en: Fine amount
sv: Bötesbelopp

en: Fine amount:
sv: Avgift:

en: Fine charging interval
sv: Bötesintervall

en: Fines
sv: Avgifter

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
sv: Avgifter debiteras inte för manuellt annullerade reservationer.

en: Fines for returned items are forgiven.
sv: Avgifter för återlämnade exemplar efterskänkes.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
sv: Avsluta

en: Finish enrollment
sv: Slutför registrering

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
sv: Avsluta mottagning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
sv: Avslutat

en: Finished
sv: Avslutad

en: First
sv: Första

en: First arrival:
sv: Första ankomst:

en: First indicator default value:
sv: Första indikatorns standardvärde:

en: First issue publication date:
sv: Första utgåvans utgivningsdatum:

en: First issue publication date:
sv: Första utgåvans utgivningsdatum:

en: First name
sv: Förnamn

en: First name:
sv: Förnamn:

en: First name:
sv: Förnamn:

en: First patron
sv: Första låntagaren

note: SCRIPT
en: Flags
sv: Flaggor

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
sv: Vänd horisontellt

note: SCRIPT
en: Flip vertically
sv: Vänd vertikalt

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
sv: Flytta fokus till det kontextuella verktygsfältet

note: SCRIPT
en: Focus to element path
sv: Flytta fokus till elementsökvägen

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
sv: Flytta fokus till menyraden

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
sv: Flytta fokus till verktygsfältet

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
sv: Följ systeminställning BlockExpiredPatronOpacActions

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
sv: Följ systeminställningen OpacPasswordChange (inaktiverad)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
sv: Följ systeminställningen OpacPasswordChange (aktiverad)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
sv: Följ systeminställningen OpacResetPassword (inaktiverad)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
sv: Följ systeminställningen OpacResetPassword (aktiverad)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
sv: Följ systeminställningen RequireStrongPassword (avaktiverad)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
sv: Följ systeminställningen RequireStrongPassword (aktiverad)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
sv: Följande obligatoriska fält saknas:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
sv: Följande obligatoriska delfält saknas:

note: SCRIPT
en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Awesome
sv: Teckensnitt Awesome

note: SCRIPT
en: Font Sizes
sv: Teckenstorlek

en: Font size:
sv: Teckensnittsstorlek:

en: Font:
sv: Teckensnitt:

note: SCRIPT
en: Fonts
sv: Teckensnitt

note: SCRIPT
en: Food and Drink
sv: Mat och dryck

note: SCRIPT
en: Footer
sv: Sidfot

en: For all collection codes:
sv: För alla samlingskoder:

en: For all item types:
sv: För alla medietyper:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
sv: För kundvagnsexport kan du använda data från följande tabeller: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets och aqbasket.

en: For example,
sv: Till exempel,

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
sv: För att exportera sena beställningar måste du tillhandahålla en profil i Template Toolkit-syntax för att generera en CSV-fil.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
sv: För omfattande kataloger kan detta resultera i oväntat beteende

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
sv: För reklamering av sena nummer kan du använda data från följande tabeller: serial, subscription, biblio, biblioitems och aqbookseller.

en: For the selected operations:
sv: För de valda operationerna:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
sv: För detta bibliotek kan du redigera regler för givna exemplartyper, oavsett låntagarens kategori.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
sv: För detta bibliotek kan du ange det maximala antalet lån som en låntagare av en given kategori kan genomföra, oavsett av exemplartyp.

en: Force
sv: Tvinga

en: Force checkout if a limitation exists
sv: Tvinga utlåning om begränsning finns

en: Forever
sv: För alltid

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
sv: Glöm %s

en: Forgive fees for manually expired holds
sv: Efterskänk avgifter för manuellt utgångna reservationer

en: Forgive fines on return:
sv: Efterskänk avgifter vid återlämnande:

en: Forgive overdue charges
sv: Efterskänk förseningsavgifter

en: Forgiven
sv: Efterskänkt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
sv: Formuläret skickades inte på grund av följande problem

note: SCRIPT
en: Format Painter
sv: Hämta format

note: SCRIPT
en: Formats
sv: Format

en: Formatting
sv: Formatering

en: Formatting:
sv: Formatering:

en: Found in wrong place
sv: Hittades på fel plats

note: SCRIPT
en: Framework
sv: Ramverk

en: Framework added successfully.
sv: Ramverket har lagts till.

en: Framework code
sv: Ramverkskod

en: Framework code:
sv: Ramverkskod:

en: Framework deleted successfully.
sv: Ramverk har tagits bort.

en: Framework description
sv: Ramverksbeskrivning

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
sv: Exempel på ramverksinsticksprogram &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Framework updated successfully.
sv: Ramverket har uppdaterats.

en: Free
sv: Fri

en: French
sv: Franska

en: French terms of relations
sv: Franska förhållanden

en: Frequencies
sv: Frekvenser

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Frekvenser &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
sv: Frekvenser som används av boken kommer-modulen. De visas i boken kommer-fliken för låntagarkontot i personalgränssnittet.

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Frequency:
sv: Frekvens:

en: Frequency:
sv: Frekvens:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
sv: Fredag

note: SCRIPT
en: Fridays
sv: Fredagar

en: From
sv: Från

en: From
sv: Från

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
sv: Från %s

en: From / To
sv: Från / Till

en: From \ To
sv: Från \ Till

en: From a new (empty) record
sv: Beställ från en ny (tom) post

en: From a new file
sv: Från ny fil

en: From a staged file
sv: Från en förberedd fil

en: From a subscription
sv: Från en prenumeration

en: From a suggestion
sv: Från ett förslag

en: From an existing record:
sv: Från en befintlig post:

en: From an external source
sv: Från en extern källa

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
sv: Från- och till-värden måste ha samma längd.

en: From any library
sv: Från alla bibliotek

en: From any library:
sv: Från alla bibliotek:

en: From authid:
sv: Från författarid:

en: From biblionumber:
sv: Från biblionummer:

en: From call number:
sv: Från hyllsignatur:

en: From date:
sv: Från datum:

en: From existing orders (copy)
sv: Från befintliga beställningar (kopia)

en: From home library
sv: Från hembibliotek

en: From home library:
sv: Från hembibliotek:

en: From item call number:
sv: Från exemplarets hyllsignatur:

en: From local hold group
sv: Från lokal reservationsgrupp:

en: From local hold group:
sv: Från lokal reservationsgrupp:

en: From titles with highest hold ratios
sv: Från titlar med flest reservationer

en: From vendor:
sv: Från leverantör:

en: From:
sv: Från:

en: From:
sv: Från:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
sv: Från: %s, till %s

en: Fulfilled
sv: Genomförd

note: SCRIPT
en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
sv: Funktionskoder (författare, redaktör, medarbetare, etc.) använd i UNIMARC 7XX $4 (franska)

en: Fund
sv: Budgetställe

en: Fund ID
sv: ID för budgetställe

en: Fund amount:
sv: Budgetbelopp:

en: Fund code
sv: Kod för budgetställe

en: Fund code:
sv: Kod för budgetställe:

en: Fund filters
sv: Filter för budgetställe

en: Fund list of budget
sv: Lista med budgetställen för budget

note: TD
en: Fund locked
sv: Budgetställe låst

en: Fund name
sv: Namn på budgetställe

en: Fund name:
sv: Namn på budgetställe:

en: Fund parent:
sv: Överordnad budget:

en: Fund remaining
sv: Kvarvarande i budgetställe

en: Fund total
sv: Totalt budgetställe

en: Fund:
sv: Budgetställe:

en: Fund:
sv: Budgetställe:

en: Funds
sv: Budgetställen

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
sv: Budgetställen för '%s'

en: GPL License
sv: GPL-licens

en: GPL v3 license
sv: GPL-licens, v3

en: Gap between columns:
sv: Mellanrum mellan kolumner:

en: Gap between rows:
sv: Mellanrum mellan rader:

en: Gender
sv: Kön

en: Gender:
sv: Kön:

en: General
sv: Allmänt

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
sv: Allmänna reservationer: Inköpsstatusbetäckning :: Ett dataelement som specificerar införskaffningsstatus för enheten vid tiden för reservationsrapporten.

en: General holdings: completeness designator
sv: Bestånd: fullständighetsbeteckning

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
sv: Bestånd: lagringsbeteckning :: Detta värde specificerar lagringspolicyn för enheten vid tidpunkten för beståndsrapporten.

en: General holdings: type of unit designator
sv: Bestånd: typ av enhetsbeteckning

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Generate EDIFACT order
sv: Skapa EDIFACT-beställning

en: Generate a new client id/key pair
sv: Generera ett nytt klient-id/nyckelpar

en: Generate a new client id/secret pair
sv: Generera ett nytt klient-id/hemligt par

en: Generate an exception for this repeated holiday.
sv: Skapa ett undantag för denna återkommande helg.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
sv: Skapa borttagning

en: Generate exceptions on a range of dates.
sv: Skapa undantag för datumintervall.

en: Generate new client id/secret pair
sv: Generera ett nytt klient-id/hemligt par

note: INPUT type=button
en: Generate next
sv: Generera nästa

en: Geolocation:
sv: Plats:

en: German
sv: Tyska

en: Get Firefox add-on
sv: Hämta Firefox-tillägg

en: Get desktop application
sv: Hämta skrivbordsprogram

en: Get help on current subfield
sv: Hjälp om aktuellt delfält

en: Get it!
sv: Skaffa!

en: Global system preferences
sv: Globala systeminställningar

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
sv: Gå

en: Go back to vendor page
sv: Visa korgar för leverantör

en: Go to Koha to MARC mapping
sv: Koha till Koha till MARC-mappning

en: Go to advanced search
sv: Gå till avancerad sökning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
sv: Gå till fält

note: A
en: Go to item details
sv: Gå till exemplardetaljer

en: Go to item search
sv: Gå till exemplarsökning

en: Go to page :
sv: Gå till sida :

en: Go to receipt page
sv: Gå till mottagningssida

note: A
en: Go to record detail page
sv: Gå till sida för postdetaljer

en: Go to the
sv: Gå till

en: Gone no address
sv: Ogiltig adress

en: Gothenburg University Library, Sweden
sv: Göteborgs universitetsbibliotek, Sverige

en: Government
sv: Staten

en: Grace period:
sv: Respittid:

note: SCRIPT
en: Gray
sv: Grå

en: Greek (modern)
sv: Nygrekiska

en: Greek (to 1453)
sv: Grekiska (-1453)

note: SCRIPT
en: Green
sv: Grön

en: Group
sv: Grupp

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
sv: Grupp %s skapad.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
sv: Grupp %s har tagits bort.

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
sv: Gruppkod

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Group(s):
sv: Grupper:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Groups of libraries:
sv: Grupper av bibliotek:

en: Guarantees:
sv: Under förmyndarskap:

en: Guarantor ID
sv: Vårdnadshavare-ID

en: Guarantor can view checkouts
sv: Vårdnadshavare kan se lån

en: Guarantor firstname
sv: Vårdnadshavare förnamn

en: Guarantor information
sv: Förmyndarinformation

en: Guarantor relationship
sv: Vårdnadshavare, relation

en: Guarantor surname
sv: Vårdnadshavare efternamn

en: Guarantor title
sv: Vårdnadshavare titel

en: Guarantor:
sv: Vårdnadshavare:

en: Guarantors:
sv: Vårdnadshavare:

en: Guide box:
sv: Guideruta:

en: Guide grid:
sv: Guiderutnät:

en: Guided reports
sv: Rapporter med guider

en: Guided reports wizard
sv: Rapportguider

note: SCRIPT
en: H Align
sv: Justering i sidled

en: HC Sticky
sv: HC-Sticky

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
sv: HTML kopierat till urklipp

en: HTML customizations
sv: HTML-anpassningar

en: HTML message:
sv: HTML-meddelande:

en: Halland County Library, Sweden
sv: Regionbibliotek Halland, Sverige

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
sv: Användbara kortkommandon

en: Hard due date
sv: Fast förfallodatum

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
sv: Fast förfallodatum %s:

en: Hard due date:
sv: Fast förfallodatum:

en: Hashvalue
sv: Hash-värde

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
sv: Hauraki District Libraries, Nya Zeeland

note: SCRIPT
en: Header
sv: Rubrik

note: SCRIPT
en: Header 1
sv: Rubrik 1

note: SCRIPT
en: Header 2
sv: Rubrik 2

note: SCRIPT
en: Header 3
sv: Rubrik 3

note: SCRIPT
en: Header 4
sv: Rubrik 4

note: SCRIPT
en: Header 5
sv: Rubrik 5

note: SCRIPT
en: Header 6
sv: Rubrik 6

note: SCRIPT
en: Header cell
sv: Kolumnrubrikscell

en: Header row could not be parsed
sv: Rubrikraden kunde inte läsas

note: SCRIPT
en: Headers
sv: Rubriker

en: Heading
sv: Rubrik

note: SCRIPT
en: Heading 1
sv: Rubrik 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
sv: Rubrik 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
sv: Rubrik 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
sv: Rubrik 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
sv: Rubrik 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
sv: Rubrik 6

en: Heading A-Z
sv: Rubrik A-Z

en: Heading Z-A
sv: Rubrik Z-A

en: Heading type
sv: Rubriktyp

en: Heading use
sv: Rubrikanvändning

note: SCRIPT
en: Headings
sv: Rubriker

en: Hebrew
sv: Hebreiska

note: SCRIPT
en: Height
sv: Höjd

en: Help
sv: Hjälp

en: Help input
sv: Indata för hjälp

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
sv: Detta är din kundvagn, som skickats från vår online-katalog.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
sv: Detta är din lista %s, som skickats från vår online-katalog.

en: Hi,
sv: Hej,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
sv: Hej, detta är resultatet av att starta EXEMPEL-pluginen.

en: Hidden by default
sv: Dold som standard

note: SCRIPT
en: Hide MARC
sv: Dölj MARC

en: Hide advanced pattern
sv: Dölj avancerat mönster

en: Hide all
sv: Dölj alla

en: Hide all columns
sv: Dölj alla kolumner

en: Hide already received orders
sv: Dölj redan mottagna beställningar

en: Hide chart
sv: Göm diagram

en: Hide closed
sv: Dölj stängd

en: Hide data menus
sv: Dölj datamenyer

en: Hide default value fields
sv: Dölj standardvärden

en: Hide details
sv: Dölj detaljer

en: Hide in OPAC
sv: Dölj i OPAC

en: Hide in OPAC:
sv: Dölj i OPAC:

en: Hide inactive budgets
sv: Dölj inaktiva budgetar

en: Hide new
sv: Dölj ny

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
sv: Dölj låntagarinformation för bibliotekarier utanför denna gruppen.

en: Hide preserve value fields
sv: Dölj standardvärden

en: Hide seen
sv: Dölj lästa

en: Hide text
sv: Dölj text

en: Hide viewed
sv: Dölj lästa

en: Hide window
sv: Dölj fönster

en: High demand item.
sv: Exemplar med hög efterfrågan.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
sv: Efterfrågat exemplar. Låneperioden förkortad till %s dagar (återlämnas %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
sv: Efterfrågat exemplar. Låneperioden förkortad till %s dagar (återlämnas %s). Låna ut i alla fall?

en: Highlight
sv: Markera

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
sv: Tips: du kan uppdatera periodikahistorik manuellt. Det kan vara praktiskt för en gammal prenumeration eller för att rensa i den befintliga historiken. Var försiktig när du redigerar dessa fält eftersom mottagning av periodika i framtiden kommer att fortsätta att uppdatera dem automatiskt.

en: Hint:
sv: Tips:

en: Hints
sv: Tips

en: History
sv: Historik

en: History OPAC note:
sv: OPAC-kommentar för historik:

en: History end date:
sv: Slutdatum för historik:

en: History staff note:
sv: Personalkommentar för historik:

en: History start date:
sv: Startdatum för historik:

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
sv: Hochschule für Gesundheit (hsg), Tyskland

en: Hold
sv: Reservation

en: Hold at
sv: Reservera vid

en: Hold cancelled
sv: Reservation borttagen

en: Hold date
sv: Reservationsdatum

en: Hold details
sv: Reservationsdetaljer

en: Hold expires on date:
sv: Reservation upphör gälla datum:

en: Hold fee
sv: Reservationsavgift

en: Hold fee:
sv: Reservationsavgift:

en: Hold filled
sv: Infångad reservation

en: Hold filled for:
sv: Reserverad av:

en: Hold for:
sv: Reserverad för:

en: Hold found (item is already waiting):
sv: Reservation funnen (exemplaret väntar redan):

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
sv: Reservation hittad för %s

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
sv: Reservation funnen för (%s), överför

en: Hold found:
sv: Reservation funnen:

en: Hold lost
sv: Reservation förlorad

en: Hold must be item level
sv: Reservationen måste vara på exemplarnivå

en: Hold must be record level
sv: Reservationen måste vara på postnivå

en: Hold next available item
sv: Reservera nästa tillgängliga exemplar

en: Hold notes
sv: Reservationskommentar

en: Hold on
sv: Reservation på

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
sv: Reservation på %s för %s har avbrutits.

en: Hold pickup library match
sv: Avhämtningsbibliotek matchar

en: Hold placed by :
sv: Reservation lagd av :

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
sv: Reservation lagd på %s.

en: Hold policy
sv: Reservationspolicy

en: Hold ratio
sv: Reservationsförhållande

en: Hold ratio (greater than or equal to):
sv: Reservationsförhållande (större än eller lika med):

en: Hold ratios
sv: Reservationsförhållanden

en: Hold ratios
sv: Reservationsförhållanden

en: Hold ratios &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Reservationsförhållanden &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Hold ratios to calculate items needed
sv: Reservationsförhållanden för att beräkna antal exemplar som krävs

en: Hold reminder
sv: Påminnelse om reservation

en: Hold starts on date:
sv: Reservation startar datum:

en: Hold status
sv: Reservationsstatus

en: Hold transfer print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Skriv ut kvittering på reservationsöverföring &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Hold waiting too long
sv: Reservation väntat för länge

en: Holding libraries
sv: Nuvarande plats

en: Holding library
sv: Nuvarande plats

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
sv: Nuvarande plats = %s

en: Holding library:
sv: Nuvarande plats:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
sv: Bestånd (%s)

en: Holdings:
sv: Bestånd:

en: Holds
sv: Reservationer

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
sv: Reservationer (%s)

en: Holds allowed (daily)
sv: Tillåtna reservationer (dagligen)

en: Holds allowed (daily):
sv: Tillåtna reservationer (dagligen):

en: Holds allowed (total)
sv: Tillåtna reservationer (totalt)

en: Holds allowed (total):
sv: Tillåtna reservationer (totalt):

en: Holds awaiting pickup
sv: Reservationer väntar på hämtning

en: Holds awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Reservationer som väntar på hämtning &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
sv: Reservationer som väntar på hämtning för ditt bibliotek på: %s

en: Holds history
sv: Reservationshistorik

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
sv: Reservationshistorik för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Holds history for %s
sv: Reservationshistorik för %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
sv: Reservationer som listas här har väntat på hämtning i fler än %s dagar.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
sv: Reservationer på detta exemplar: %s / Totalt antal reservationer på denna post: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
sv: Reservationer på denna post: %s

en: Holds per record (count)
sv: Reservationer per post (antal)

en: Holds per record (count):
sv: Reservationer per post (antal):

en: Holds queue
sv: Reservationskö

en: Holds queue
sv: Reservationskö

en: Holds queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Reservationskö &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
sv: Reservationskön för %s / %s har uppdaterats, men vissa fel uppstod.

en: Holds queue for biblio
sv: Reservationskö för biblio

en: Holds queue successfully updated.
sv: Reservationskön har uppdaterats.

note: SCRIPT
en: Holds queue update
sv: Uppdatering av reservationskö

en: Holds statistics
sv: Reservationsstatistik

en: Holds statistics
sv: Reservationsstatistik

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Reservationsstatistik%s &rsaquo; Resultat%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
sv: Reservationer att göra (antal)

en: Holds to pull
sv: Plocklista reservationer

en: Holds to pull
sv: Plocklista reservationer

en: Holds to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Plocklista reservationer &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
sv: Plocklista för reservationer lagda mellan %s och %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
sv: Reservationer som väntar på andra bibliotek (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
sv: Väntande reservationer: (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
sv: Reservationer som väntat mer än %s dagar: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
sv: Väntande reservationer: %s

note: %1$s:  cancel_reqs_count | html
en: Holds with cancellation requests: %s
sv: Reservationer med önskemål om borttagning: %s

en: Holds:
sv: Reservationer:

en: Holiday exception
sv: Undantag för helgdag

en: Holiday only on this day
sv: Helgdag bara denna dag

en: Holiday repeated every same day of the week
sv: Helgdag upprepas samma veckodag

en: Holiday repeated yearly on the same date
sv: Helgdag upprepas årligen på samma datum

en: Holiday repeating weekly
sv: Helgdag som upprepas varje vecka

en: Holiday repeating yearly
sv: Helgdag som upprepas varje år

en: Holidays on a range
sv: Helger i ett intervall

en: Holidays repeated yearly on a range
sv: Helger som upprepas årligen i ett intervall

en: Home
sv: Hem

en: Home libraries
sv: Hembibliotek

en: Home library
sv: Hembibliotek

en: Home library (branchcode)
sv: Hembibliotek (filialkod)

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
sv: Hembibliotek: %s

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
sv: Hembibliotek okänt.

en: Home library:
sv: Hembibliotek:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
sv: Hembibliotek: %s

en: Horizontal bar:
sv: Horisontell stapel:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
sv: Vågrät linje

note: SCRIPT
en: Horizontal space
sv: Vågrätt mellanrum

en: Horizontal:
sv: Vågrät:

en: Host
sv: Värddator

en: Host records
sv: Värdposter

en: Host:
sv: Värddator:

en: Hostname/Port
sv: Värdnamn/port

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Hour
sv: Timme

en: Hourly rental charge
sv: Hyreskostnad per timme

en: Hourly rental charge:
sv: Hyreskostnad per timme:

en: Hourly rental charge:
sv: Hyreskostnad per timme:

en: Hourly rentals use calendar:
sv: Hyreskostnad per timme, använd kalender:

en: Hours
sv: Timmar

en: Housebound
sv: Boken kommer

en: Housebound details
sv: Boken kommer-detaljer

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
sv: Boken kommer detaljer för %s

en: Housebound roles
sv: Boken kommer-roller

en: How many issues do you want to receive?
sv: Hur många nummer vill du ta emot?

en: How should patrons be deleted?
sv: Hur ska låntagare tas bort?

en: How to process items:
sv: Hur exemplar bearbetas:

en: Hrvatski (Croatian)
sv: Hrvatski (Kroatiska)

en: Huge text
sv: Stor text

en: I encountered some problems.
sv: Jag har stött på en del problem.

en: I received this from you:
sv: Jag mottog detta från dig:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
sv: Jag kommer att skicka tillbaka det du skriver här, om du trycker på OK.

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
sv: ID-attribut måste vara unik

en: IDs:
sv: ID:n:

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
sv: Fjärrlånemodulen har konfigurationsproblem. Se efter vid

en: ILL notice sent to patron
sv: Fjärrlånemeddelande skickat till låntagare

note: A
en: ILL request log
sv: Beställningslogg

en: ILL request log
sv: Fjärrlånebeställning

en: ILL requests
sv: Fjärrlånebeställningar

en: ILL requests
sv: Fjärrlånebeställningar

en: ILL requests &rsaquo; Koha
sv: Fjärrlånebeställning &rsaquo; Koha

en: ILL requests history
sv: Fjärrlånehistorik

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: ILL requests history for %s
sv: Fjärrlånehistorik för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: ILL requests history for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Fjärrlånehistorik för %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha

en: ILL requests:
sv: Fjärrlånebeställningar:

en: ILL staff email:
sv: E-post, fjärrlån:

en: IP address has changed, please log in again
sv: IP-adressen har ändrats, logga in igen

en: IP address has changed. Please log in again
sv: IP-adressen har ändrats. Logga in igen

en: ISBD details
sv: ISBD-detaljer

en: ISBN or ISSN or other standard number:
sv: ISBN eller ISSN eller annat standardnummer:

en: ISO 639-2 standard language codes
sv: ISO 639-2 standard språkkoder

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
sv: ISO-format (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: ISO code
sv: ISO-kod

en: ISO code:
sv: ISO-kod:

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon URL:
sv: Ikon-URL:

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
sv: Id bör starta med en bokstav, följt enbart av bokstäver, siffror, snedstreck, prickar, kolon eller understreck.

en: If
sv: Om

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
sv: Om ett kortnummer finns i tabellen, kan du välja om du vill ignorera det nya eller skriva över det gamla.

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
sv: Om ett fält som matchar regeltaggen bara finns i den inkommande katalogposten

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
sv: Om en mall tillåter publik registrering, kan kunden anmäla sig till en klubb baserad på denna mall i den publika katalogen.

en: If all unavailable
sv: Om alla är otillgängliga

en: If amounts changed, round to a multiple of
sv: Om beloppen ändras, runda till en multipel av

en: If any unavailable
sv: Om någon otillgänglig

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
sv: Om markerad, kommer attributet att vara en unik identifierare. Om ett värde ges till en låntagarpost, kan inte samma värde tilldelas till en annan post.

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
sv: Om markerad, kopieras ändringar för helgdagen till alla bibliotek. Om helgdagen inte finns för något bibliotek görs inga ändringar.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
sv: Om markerad kommer den dagliga avgiften att räknas upp enligt kalender, exklusive stängda dagar. Om omarkerad kommer avgiften räknas ut direkt, enligt antal dagar fram till återlämningsdag.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
sv: Om markerad kommer avgift per timme räknas upp enligt kalender, exklusive stängda dagar. Om omarkerad kommer avgifter räknas ut direkt, enligt antal timmar till återlämningstid.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
sv: Markering innebär att delfältet är en URL man kan klicka på

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
sv: Markering innebär att delfältet är en URL som det går att klicka på.

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
sv: Om det markeras kommer exemplar av denna typ att döljas som filter i avancerad sökning i OPAC.

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
sv: Om markerat kommer exemplaren att återlämnas automatiskt på återlämningsdatumet. Den här funktionen kräver

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
sv: Om ikryssad kommer nya prenumerationer automatiskt delas med Mana KB.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
sv: Om markerad, kan inget exemplar av denna typ lånas ut. Om den inte är markerad kan alla exemplar av denna typ lånas ut om inte notforloan är angivet för ett specifikt exemplar.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
sv: Om markerad, kopieras helgdagen till alla bibliotek. Om helgdagen redan finns för ett bibliotek görs inga ändringar.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
sv: Om du kombinerar flera tangenter måste de anges i specifik ordning: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
sv: Om tomt så används engelska

en: If empty, discount rate from vendor will be used
sv: Om det är tomt används rabatten från leverantören

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
sv: Om exemplar har skapats vid beställning eller mottagning kommer de att tas bort.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
sv: Om låntagarattribut laddas ska fältet 'patron_attributes' innehålla en kommaseparerad lista med attributtyper och värden. Attributtypkoden och ett kolon ska placeras före varje värde. Till exempel:

en: If matching record is already in the borrowers table:
sv: Om matchande post redan finns i låntagartabellen:

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
sv: Om det inte sätts kommer items.dateaccessioned att användas

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
sv: Välj en kategori om endast värden från kategorins auktoriserade värdelista ska tillåtas på inmatningssidan för låntagare. En auktoriserad värdelista påverkar dock inte satsvis import av låntagare.

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
sv: Om uppsatt, en klubb baserad på denna mall kan bara innehålla låntagare med giltig e-postadress.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
sv: Om uppsatt kommer bara bibliotekarier inloggade i denna filial kunna modifiera denna klubb-mallen.

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
sv: Om originalposten har ett fält som matchar regeltaggen, men matchningsfältet inte finns i den inkommande posten

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
sv: Om originalposten har ett fält som matchar regeltaggen, men inga fält med det här finns i den inkommande posten

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
sv: Om originalposten har ett eller flera fält som matchar regeltaggen, men ett eller flera fält som matchar regeltaggen är annorlunda i den inkommande posten

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
sv: Om förhållandet är rätt, lägger du till det i systeminställningen "borrowerRelationship" eller låter din systemadministratör korrigera värdena i %s och/eller %s i databasen.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
sv: Om systeminställningen 'AllowHoldPolicyOverrideset' är aktiverad, kan dessa policyer åsidosättas av utlåningspersonalen.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
sv: Om värdet för totalt antal lån lämnas tomt gäller inga begränsningar, utom möjligen begränsningar som du anger för en specifik exemplartyp.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
sv: Om det finns en dag (eller fler) under veckan då nummer aldrig ges ut, kan du markera motsvarande kryssrutor nedan.

en: If this is not what you were expecting, go to
sv: Om detta inte var vad du förväntade dig, gå till

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
sv: Om det är detta du vill, väljer du "Ta bort sats" på verktygsraden

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
sv: Om du använder en layout utan streckkoder så kan det resultera i saknade poster eller en blank sida

en: If you can't find what you are looking for, you can
sv: Om du inte hittar vad du sökte efter så kan du

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
sv: Om du ändrar en kod för ett auktoriserat värde, kommer befintliga poster som använder det inte att uppdateras. Ändringar i värdebeskrivningar visas direkt.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
sv: Om du tar bort detta budgetställe kommer alla beställningar kopplade till budgetstället att tas bort!

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
sv: Om du inte har ett externt konto, men har ett lokalt konto, kan du ändå logga in:

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
sv: Om du inte specificerar ett återlämningsdatum, så sätts det enligt lånereglerna

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
sv: Om du inte vill låna ut exemplaret till %s utan hellre vill låna ut det till en intern låntagare för statistiska skäl, välj låntagare här

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
sv: Om du har ett CAS-konto, vänligen välj mot vilken du vill autentisera:

en: If you have a CAS account, please click here to login
sv: Om du har ett CAS-konto, klicka här för att logga in

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
sv: Om du installerade testkategorier för låntagare var vänlig och välj "Staff"-valet i låntagarkategorins rullgardinsmeny.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
sv: Om du gör någon ändring i mappningarna, måste du be din administratör att köra skriptet misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
sv: Om du väljer ett värde här, kommer indikatorerna att vara begränsade till listan med auktoriserade värden

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
sv: Om du vill att Koha ska utlösa en åtgärd (skicka ett brev eller begränsa en medlem), krävs ett fördröjningsvärde.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
sv: Om du vill dela med dig av din data, slå på funktionen "dela din användarhistorik" i administrationsmodulen.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore (I)
sv: Ignorera

note: SCRIPT
en: Ignore all
sv: Ignorera alla

en: Ignore and return to transfers:
sv: Ignorera och återgå till överföringar:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
sv: Ignorera inkommande poster (dess exemplar kan fortfarande bearbetas)

en: Ignore items
sv: Ignorera exemplar

note: SCRIPT
en: Ignore matches
sv: Ignorera matchningar

note: SPAN
en: Ignore the calendar
sv: Ignorera kalendern

en: Ignore this one, keep the existing one
sv: Ignorera denna, behåll den befintliga

note: SCRIPT
en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Image
sv: Bild

en: Image 1
sv: Bild 1

en: Image 2
sv: Bild 2

en: Image ID
sv: Bild-ID

note: SCRIPT
en: Image description
sv: Bildbeskrivning

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
sv: Bilden är större än 2 MB. Minska storleken och importera igen.

en: Image file
sv: Bildfil

en: Image from Amazon.com
sv: Bild från Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
sv: Bild från Coce

en: Image from Syndetics
sv: Bild från Syndetics

note: SCRIPT
en: Image is decorative
sv: Bilden är dekorativ

note: SCRIPT
en: Image list
sv: Bildlista

en: Image manager
sv: Bildansvarig

en: Image name:
sv: Bildnamn:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
sv: Bildnamn: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
sv: Bild importerades inte (%s saknas). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
sv: Bilden importerades inte eftersom Koha inte kunde läsa bilden. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
sv: Bilden importerades inte på grund av ett okänt fel. Se felloggen för mer information. %s %s %s importerades korrekt. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
sv: Bilden importerades inte på grund av att databasen returnerade ett fel. Se felloggen för mer information. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
sv: Bilden importerades inte eftersom bildfilen är defekt. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
sv: Bilden importerades inte eftersom bildfilen är för stor (se online-hjälpen för maximal storlek). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
sv: Bilden importerades inte eftersom bildformatet inte är känt. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
sv: Bilden importerades inte eftersom låntagaren inte finns i databasen. %s

note: SCRIPT
en: Image options
sv: Bildalternativ

en: Image source:
sv: Bildkälla:

en: Image successfully uploaded
sv: Bild laddades upp korrekt

note: SCRIPT
en: Image title
sv: Namn på bild

en: Image upload results :
sv: Resultat av bilduppladdning :

en: Image(s) successfully deleted
sv: Bilde(r)n(a) har tagits bort

note: SCRIPT
en: Image...
sv: Bild...

en: Image:
sv: Bild:

en: Images
sv: Bilder

en: Images
sv: Bilder

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: Bilder &rsaquo; %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Bilder &rsaquo; Lånekortsverktyg &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
sv: Bilder (%s)

en: Images for
sv: Bilder för

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
sv: Bilder måste markeras som dekorativa eller ha en alternativ textbeskrivning

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
sv: Bilder måste ha en alternativ textbeskrivning. Dekorativa bilder tillåts inte.

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
sv: Importera %s auktoritetstyp (fält, delfält) från kalkylark (.csv, .xml, .ods)

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
sv: Importera %s ramverksstruktur (fält, delfält) från kalkylark (.csv, .xml, .ods)

note: SCRIPT
en: Import MARC records
sv: Importera MARC-poster

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
sv: Importera alla markerade exemplar i korgen med följande bokföringsdetaljer (används bara om ingen information fyllts i för exemplaret):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
sv: Importera alla markerade exemplar i korgen med följande parametrar:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
sv: Importera en MARC- (ISO 2709) eller en MARCXML-post

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
sv: Importera auktoritetstyp (fält, delfält) från kalkylark (.csv, .ods)

en: Import batch deleted successfully
sv: Importsats har tagits bort

en: Import date
sv: Importdatum

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
sv: Importera standard-ramverksstruktur (fält, delfält) från kalkylark (.csv, .xml, .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
sv: Importera ramverksstruktur (fält, delfält) från kalkylark (.csv eller .ods)

en: Import into the borrowers table
sv: Importera till låntagartabellen

en: Import patron data
sv: Importera låntagardata

en: Import patron data
sv: Importera låntagardata

en: Import patrons
sv: Importera låntagare

en: Import patrons
sv: Importera låntagare

en: Import quotes
sv: Importera citat

en: Import record...
sv: Importera post...

en: Import results :
sv: Importera resultat:

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
sv: Importera denna sats till katalogen

en: Important
sv: Viktigt

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
sv: Viktiga fält är inte ifyllda. Är du säker på att du vill spara?

en: Important:
sv: Viktigt:

en: Important:
sv: Viktigt:

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
sv: Viktigt!: Exemplartyper är det som styrs av cirkulationsregler. Cirkulationsregler styr hur din institution lånar ut sina exemplar: Lånetid, omlåne-policy, reservationspolicy, etc. Till exempel: en cirkulationsregel applicerad på exemplartypen DVD framtvingar en avgift på 1$ för utlån av varje DVD.

en: Imported
sv: Importerad

en: Importing
sv: Importerar

en: Impossible to connect to the message broker
sv: Det går inte att ansluta till meddelandehanteraren

en: In framework:
sv: I ramverk:

en: In months:
sv: I månader:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
sv: I online-katalogen %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
sv: För att offline-utlåning ska fungera på denna dator måste biblioteksposterna på datorn vara uppdaterade:

en: In processing
sv: Exemplar bearbetas

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
sv: I nästa steg kommer du att guidas genom några grundläggande krav som att definiera Koha-användare med alla administrativa privilegier (superbibliotekarie).

en: In transit
sv: Under transport

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
sv: Under transport från %s till %s sedan %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
sv: Under transport från %s till %s, sedan %s

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
sv: Under transport till %s

en: In use
sv: Används

en: In your cart
sv: I din minneslista

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Inactive budgets
sv: Inaktiva budgetar

note: A
en: Inactive recalls
sv: Inaktiva återkrav

en: Include TOC
sv: Inkludera innehållsförteckning

en: Include all rows (ignore pagination):
sv: Inkludera alla rader (ignorera sidnumrering):

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
sv: Inkludera arkiverade förslag i sökningen

en: Include archived:
sv: Inkludera arkiverade:

en: Include expirations before today:
sv: Inkludera förfallodatum före idag:

en: Include expired subscriptions:
sv: Inkludera förfallna prenumerationer:

en: Include ordered
sv: Inkluderat beställda

en: Include suspended
sv: Inkluderat pausade

en: Include tax
sv: Inkludera skatt

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
sv: Inkluderar domän-delen, men sökvägsdelen av URL ska anges i databasen.

en: Income (cash)
sv: Inkomst (kontant)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
sv: Inkonsekvens upptäcktes!

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
sv: Felaktig syntax, kan inte spara

en: Increase
sv: Öka

note: SCRIPT
en: Increase indent
sv: Öka indrag

en: Indefinite
sv: Obestämt

en: Indexed in:
sv: Indexerad i:

en: Indexes
sv: Index

en: Indicator 1
sv: Indikator 1

en: Indicator 2
sv: Indikator 2

en: Individual libraries:
sv: Enskilda bibliotek:

en: Inherit
sv: Ärva

en: Inherit from settings
sv: Ärv från inställningar

en: Inherit from system preferences
sv: Ärv från systeminställningar

en: Inherited
sv: Ärvd

en: Initial float
sv: Startbelopp

en: Initial float:
sv: Startbelopp:

en: Initials
sv: Initialer

en: Initials:
sv: Initialer:

en: Initials:
sv: Initialer:

en: Inner counter
sv: Inre räknare

en: Inner counter:
sv: Inre räknare:

en: Inner counter:
sv: Inre räknare:

note: SCRIPT
en: Insert
sv: Infoga

en: Insert
sv: Infoga

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
sv: Välj auktoriserat värde

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
sv: Infoga parameter för bibliografiskt ramverk

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
sv: Lägga till parameter för kassaregister

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
sv: Infoga parameter för klassificeringskälla

note: SCRIPT
en: Insert column after
sv: Infoga kolumn efter

note: SCRIPT
en: Insert column before
sv: Infoga kolumn före

en: Insert copyright symbol (©)
sv: Lägg till copyrightsymbol (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
sv: Lägg till copyrightsymbol (℗) (ljudinspelningar)

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
sv: Välj exemplartyp

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
sv: Välj datum

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
sv: Infoga datum\/tid

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
sv: Infoga parameter för debiteringstyp

en: Insert delimiter (‡)
sv: Infoga avgränsare (‡)

note: SCRIPT
en: Insert image
sv: Infoga bild

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
sv: Välj exemplartyp

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
sv: Välj bibliotek

en: Insert line break
sv: Infoga radbrytning

note: SCRIPT
en: Insert link
sv: Infoga länk

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
sv: Infoga länk (om insticksprogrammet för länkar är aktiverat)

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
sv: Infoga listparameter

en: Insert parameter
sv: Infoga parameter

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
sv: Välj låntagarkategori

note: SCRIPT
en: Insert row after
sv: Infoga rad efter

note: SCRIPT
en: Insert row before
sv: Infoga rad före

en: Insert runtime parameter
sv: Infoga körningsparameter

note: SCRIPT
en: Insert table
sv: Infoga tabell

note: SCRIPT
en: Insert template
sv: Infoga mall

note: SCRIPT
en: Insert template...
sv: Infoga mall...

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
sv: Infoga textparameter

note: SCRIPT
en: Insert video
sv: Infoga video

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
sv: Infoga/\redigera exempelkod

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
sv: Infoga\/redigera bild

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
sv: Infoga\/redigera bild

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
sv: Infoga\/redigera länk

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
sv: Infoga/\redigera media

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
sv: Infoga/\redigera video

en: Install
sv: Installera

en: Install basic configuration settings
sv: Installera grundläggande konfigurationsinställningar

en: Installation
sv: Installera

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
sv: Version: %s

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Instructor search:
sv: Kurslärarsökning:

en: Instructors
sv: Instruktörer

en: Instructors:
sv: Instruktörer:

en: Insufficient permission to see this job.
sv: Behörighetsnivån räcker inte för att kunna se det här jobbet.

en: Insufficient privileges.
sv: Otillräckliga rättigheter.

en: Integer
sv: Heltal

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Interlibrary loan ready
sv: Fjärrlån redo

en: Interlibrary loan request details
sv: Beställningsinformation

en: Interlibrary loan unavailable
sv: Fjärrlån inte tillgängligt

en: Interlibrary loan updated
sv: Fjärrlån uppdaterat

en: Interlibrary loans
sv: Fjärrlån

en: Interlibrary loans
sv: Fjärrlån

en: Interlibrary loans tables
sv: Fjärrlånetabeller

en: Internal note
sv: Intern kommentar

en: Internal note:
sv: Intern kommentar:

en: Internal note:
sv: Intern kommentar:

note: SCRIPT
en: Internal search error
sv: Internt sökfel

note: A
en: Internationalization and localization
sv: Internationalisering och lokalisering

en: Into an application
sv: In i ett program

en: Into an application
sv: In i ett program

en: Into an application:
sv: In i ett program:

en: Into an application:
sv: In i ett program:

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
sv: Ogiltigt %s e-postadress %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
sv: Ogiltig PIN-kod

en: Invalid authority type
sv: Ogiltig auktoritetstyp

en: Invalid barcodes
sv: Ogiltiga streckkoder

en: Invalid biblionumbers
sv: Ogiltiga biblionummer

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
sv: Felaktigt lånekortsnummer %s

en: Invalid collection id
sv: Felaktigt samlings-id

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
sv: Ogiltig kombination av åtgärder för taggen %s. Regler för kontrollfält tillåter inte "Tillagt: Lägg till" ("Appended: Append") och "Borttaget: Hoppa över" ("Removed: Skip").

en: Invalid course!
sv: Ogiltig kurs!

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
sv: Ogiltiga indikatorer

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
sv: Felaktig inmatning. Skriv något liknande: 245,a

en: Invalid number of copies
sv: Ogiltigt antal exemplar

note: SCRIPT
en: Invalid record
sv: Ogiltig post

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck: "%s".

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
sv: Ogiltigt taggnummer

en: Invalid two-factor code
sv: Ogiltig tvåfaktorskod

en: Invalid username or password
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
sv: Ogiltigt värde för %s

en: Inventory
sv: Inventering

en: Inventory
sv: Inventering

en: Inventory &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Inventering &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Inventory number
sv: Accessionsnummer

note: SCRIPT
en: Invert
sv: Invertera

en: Invoice
sv: Faktura

en: Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Faktura &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: A
en: Invoice detail page
sv: Fakturainformation

en: Invoice details
sv: Fakturainformation

en: Invoice has been modified
sv: Faktura har redigerats

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
sv: Fakturan är stängd, så du kan inte ta emot beställningar längre.

en: Invoice item price includes tax:
sv: Belopp på faktura är inklusive skatt:

en: Invoice number
sv: Fakturanummer

en: Invoice number reverse
sv: Fakturanummer, revers

en: Invoice number:
sv: Fakturanummer:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
sv: Fakturanummer: %s

en: Invoice prices are:
sv: Fakturapriser är:

en: Invoice prices:
sv: Fakturapriser:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
sv: Faktura: %s

en: Invoices
sv: Fakturor

en: Invoices
sv: Fakturor

en: Invoices &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Fakturor &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Invoices enabled:
sv: Fakturor aktiverade:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
sv: Faktura %s

en: Invoicing,
sv: Fakturering,

en: Irregularity:
sv: Oregelbundenhet:

en: Is a URL:
sv: Är en URL:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
sv: Är överordnad en annan typ och kan därför inte vara underordnad

en: Is hidden by default
sv: Är dold som standard

en: Is local hold group
sv: Är lokal reservationsgrupp

en: Is local hold group
sv: Är lokal reservationsgrupp

en: Is new
sv: Är ny

en: Is this a duplicate of
sv: Är en dubblett av

en: Issue
sv: Nummer

en: Issue
sv: Nummer

en: Issue #
sv: Nummer #

en: Issue history
sv: Nummerhistorik

en: Issue number
sv: Exemplar nummer

en: Issue payout
sv: Utfärda utbetalning

en: Issue refund
sv: Utfärda återbetalning

en: Issue refund from
sv: Utför återbetalning från

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
sv: Begärd exemplartyp %s

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
sv: Nummer {0} av {1}

en: Issue:
sv: Nummer:

en: Issue:
sv: Nummer:

en: Issues per unit
sv: Nummer per enhet

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
sv: Nummer per enhet krävs

en: Issues per unit:
sv: Nummer per enhet:

en: Issuing library
sv: Låenegivande bibliotek

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
sv: Lånegivande bibliotek = %s

en: Issuing rules
sv: Låneregler

en: It is a duplicate. Edit existing record
sv: Det är en dubblett. Redigera befintlig post

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
sv: Det är tillrådligt att kontrollera och lösa dubbla reservationer på grund av sammanslagning.

en: Italian
sv: Italienska

note: SCRIPT
en: Italic
sv: Kursiv

en: Item
sv: Exemplar

en: Item
sv: Exemplar

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
sv: Exemplar %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
sv: Exemplar %s köad bakom %s skickas till %s

en: Item URI
sv: Exemplar-URI

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
sv: Exemplarets streckkod

en: Item barcode:
sv: Streckkod för exemplar:

en: Item barcode:
sv: Exemplarets streckkod:

en: Item barcodes:
sv: Exemplar streckkoder:

en: Item call number
sv: Hyllsignatur för exemplar

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
sv: Hyllsignatur för exemplar &gt;=%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
sv: Hyllsignatur för exemplar &lt; %s

en: Item call number between:
sv: Hyllsignatur för exemplar mellan:

en: Item callnumber:
sv: Hyllsignatur för exemplar:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
sv: Detta exemplar kan inte lånas om, det måste lånas ut på plats

en: Item check-in
sv: Exemplaret återlämnat

en: Item checked out
sv: Exemplaret utlånat

en: Item checkout
sv: Exemplaret utlånat

en: Item checkout and renewal
sv: Utlån och omlån av exemplar

en: Item circulation alerts
sv: Lånenotifikationer för exemplar

en: Item circulation alerts
sv: Lånenotifikationer för exemplar

en: Item circulation alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Lånenotifikationer för exemplar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Item count
sv: Antal exemplar

en: Item damaged
sv: Exemplar skadat

en: Item details
sv: Exemplarinformation

en: Item details
sv: Exemplarinformation

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
sv: Exemplarinformation för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: Exemplardetaljer för %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
sv: Exemplaret tillhör inte ditt bibliotek

en: Item due
sv: Återlämningsdatum

en: Item floats
sv: Exemplar flyter

en: Item has a waiting hold
sv: Exemplaret har en väntande reservation

en: Item has an outstanding fine
sv: Låntagare har obetalda avgifter

en: Item has been claimed as returned.
sv: Exemplaret har hävdats som returnerat.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
sv: Exemplaret har förlorats (transaktionen registrerades i alla fall)

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
sv: Exemplaret har blivit återkrävt och är under transport till avhämtningsbiblioteket %s.

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
sv: Exemplar är markerat som infångat för att fylla en reservation och är under transport för %s

en: Item has been withdrawn
sv: Exemplaret är återkallat

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
sv: Exemplaret är återkallat (transaktionen registrerades i alla fall)

en: Item has been withdrawn.
sv: Exemplaret är återkallat.

en: Item has linked analytics
sv: Exemplaret har länkade analysdata

en: Item holding library:
sv: Exemplarets nuvarande plats:

note: TH
en: Item holds / Total holds
sv: Reservationer på exemplarnivå / Alla reservationer

en: Item home library:
sv: Hembibliotek för exemplar:

en: Item information
sv: Exemplarinformation

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
sv: Exemplarinformation %s %s

en: Item is already at destination library.
sv: Exemplaret är redan i målbiblioteket.

en: Item is already in a different rotating collection
sv: Detta exemplar är redan en del av en roterande samling

en: Item is already in this collection
sv: Detta exemplar finns redan i denna samling

en: Item is an onsite checkout
sv: Exemplaret är utlånat på plats

en: Item is checked out
sv: Exemplaret är utlånat

en: Item is lost, cannot be checked in.
sv: Exemplaret är förlorat, kan inte återlämnas.

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
sv: Exemplar är markerat som väntar vid %s för %s

en: Item is normally not for loan
sv: Exemplaret är normalt ej för utlån

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
sv: Exemplaret är normalt ej för utlån %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal
sv: Omlån är ej tillåtet för detta exemplar

en: Item is not allowed renewal.
sv: Omlån är ej tillåtet för detta exemplar.

en: Item is not checked out
sv: Exemplaret är inte utlånat.

en: Item is not in this collection
sv: Exemplaret finns inte i denna samling

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
sv: Exemplaret är nu under transport till %s

en: Item is restricted
sv: Exemplaret är begränsat

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
sv: Exemplaret är begränsat (transaktionen registrerades i alla fall)

en: Item is restricted.
sv: Exemplaret är begränsat.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
sv: Exemplarreservation tvingad från OPAC %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
sv: Exemplarreservationer tillåts ej genom OPAC %s

en: Item location filters
sv: Exemplarplatsfilter

en: Item may be shelved out of order
sv: Exemplar kan stå i oordning

en: Item modifications by age
sv: Automatisk ändring av exemplar baserat på ålder

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
sv: Exemplaret är inte utlånat.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
sv: Exemplar ej för utlån %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
sv: Exemplaret hittas inte.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
sv: Exemplaret inte listat som utlånat i offline-databasen (transaktionen registrerades i alla fall)

en: Item number file:
sv: Exemplarnummerfil:

en: Item only
sv: Endast exemplar

en: Item processing:
sv: Exemplar bearbetas:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
sv: Exemplaret mottaget från %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
sv: Exemplarpost %s

en: Item records
sv: Exemplarpost

en: Item records were last synced on:
sv: Exemplarposter synkroniserades senast på:

en: Item renewed:
sv: Exemplar omlånat:

en: Item returns home
sv: Exemplar återgår hem

en: Item returns to issuing branch
sv: Exemplar återgår till utlåningsbibliotek

en: Item returns to issuing library
sv: Exemplar återgår till utlåningsbibliotek

en: Item search
sv: Exemplarsökning

en: Item search
sv: Exemplarsökning

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: Exemplarsökning &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
sv: Exemplarsökfält: %s

en: Item search fields
sv: Exemplarsökfält

en: Item search fields
sv: Exemplarsökfält

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Exemplarsökfält &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
sv: Exemplarsökningsresultat

en: Item shelving location updated.
sv: Exemplarets placering uppdaterad.

note: A
en: Item sorting
sv: Exemplarsortering

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
sv: Exemplarstatusar kan vara felaktiga. Vänligen kontrollera posten för korrekt status

en: Item tag
sv: Exemplartagg

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
sv: Exemplartaggar kan inte sparas för tillfället

en: Item type
sv: Exemplartyp

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
sv: Exemplartyp = %s

en: Item type already exists!
sv: Exemplartyp finns redan!

en: Item type code:
sv: Exemplartypskod:

en: Item type deleted successfully
sv: Exemplartyp har tagits bort

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
sv: Bilder för exemplartyp är avaktiverade. För att aktivera dem avaktiverar du

en: Item type inserted successfully
sv: Exemplartyp har förts in

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
sv: Exemplartyp är %s

en: Item type is normally not for loan.
sv: Exemplaret är normalt ej för utlån.

en: Item type not for loan.
sv: Exemplartyp ej för utlån.

en: Item type updated successfully
sv: Exemplartyp har uppdaterats

en: Item type:
sv: Exemplartyp:

en: Item type:
sv: Exemplartyp:

en: Item types
sv: Exemplartyper

en: Item types
sv: Exemplartyper

en: Item types administration
sv: Administration av exemplartyper

en: Item types administration
sv: Administration av exemplartyper

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
sv: Exemplartyper används för att gruppera liknande exemplar. Exempel på exemplartyper kan vara böcker, CD, eller DVD.

en: Item types:
sv: Exemplartyper:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
sv: Exemplaret var utlånat till %s och återlämnades automatiskt.

en: Item was lost, now found.
sv: Exemplaret var borttappat men har hittats.

en: Item was on loan and could not be checked in.
sv: Exemplaret var utlånat och kunde inte återlämnas.

en: Item was on loan to
sv: Exemplaret hade lånats ut till

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
sv: Exemplaret var utlånat. Det återlämnades innan det markerades som sett.

en: Item with barcode
sv: Exemplar med streckkod

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
sv: Exemplar med streckkod %s kan inte tas bort:

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
sv: Exemplar med streckkod '%s' har lagts till

en: Item withdrawn.
sv: Exemplar har dragits tillbaka.

en: Item(s)
sv: Exemplar

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
sv: Exemplar ej tillagt i sats %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
sv: Exemplar ej borttagna från sats %s.

en: Item:
sv: Exemplar:

en: Itemnumbers not found
sv: Exemplarnummer hittades ej

en: Items
sv: Exemplar

en: Items
sv: Exemplar

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items &rsaquo; %s %s by %s%s (Record #%s) &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Exemplar &rsaquo; %s %s av %s%s (Post #%s) &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Items added
sv: Tillagda exemplar

en: Items added to rota:
sv: Exemplar tillagda i schema:

en: Items already on this rota:
sv: Exemplar redan tillagda i detta schema:

en: Items available
sv: Tillgängliga exemplar

en: Items checked out
sv: Exemplar utlånade

en: Items editor
sv: Exemplarredigerare

en: Items expected
sv: Exemplar förväntas

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
sv: Exemplar för %s %s av %s%s (Post #%s)

en: Items for purchase
sv: Exemplar att köpa

en: Items found on other rotas:
sv: Exemplar hittade i andra scheman:

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
sv: Exemplar i satsnummer %s

en: Items in collection
sv: Exemplar på avdelning

en: Items list
sv: Exemplarlista

en: Items lost
sv: Förlorade exemplar

en: Items needed
sv: Exemplar krävs

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Exemplar försenade sedan %s &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Items removed
sv: Borttagna exemplar

en: Items with no checkouts
sv: Exemplar utan lån

en: Items with no checkouts
sv: Exemplar utan lån

en: Items with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Exemplar utan utlån &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Items:
sv: Exemplar:

en: Items:
sv: Artiklar:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
sv: Exemplartyp

en: Itemtype:
sv: Exemplartyp:

en: January
sv: Januari

en: JavaScript Cookie
sv: JavaScript-kaka

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
sv: JavaScript bibliotek av Vladimir Agafonkinis licensierade under

en: JavaScript library is licensed under both the
sv: JavaScript biblioteket är licensierad under både

en: Javascript Diff Algorithm
sv: Javascript Diff-algoritm

en: Jenkins maintainer:
sv: Jenkinsansvarig:

en: Jenkins maintainers:
sv: Jenkinsansvariga:

en: Job ID
sv: Jobb-ID

en: Job ID:
sv: Jobb-ID:

en: Job progress:
sv: Jobbförlopp:

en: Jobs
sv: Jobb

en: Jobs already entered
sv: Jobb har redan lagts till

en: July
sv: Juli

en: Jump to:
sv: Hoppa till:

en: June
sv: Juni

note: SCRIPT
en: Justify
sv: Marginaljustera

en: Juvenile
sv: Ungdom

en: Katipo Communications, New Zealand
sv: Katipo Communications, Nya Zeeland

note: %1$s:  order.fund.budget_name | html
en: Keep current (%s)
sv: Behåll befintlig (%s)

en: Keep existing manager
sv: Behåll nuvarande ansvarig

en: Keep for pseudonymization:
sv: Kopiera till pseudonymiserade attribut:

en: Keep issue number
sv: Behåll exemplarnummer

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
sv: Behåll det här ID:et och ta bort de andra

en: Key
sv: Nyckel

en: Key:
sv: Nyckel:

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
sv: Tangentbordslayout

en: Keyboard layout
sv: Tangentbordslayout

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Keyword (any):
sv: Nyckelord (något):

en: Keyword:
sv: Nyckelord:

en: Keyword:
sv: Nyckelord:

note: SCRIPT
en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
sv: Koha &rsaquo; Katalogisering &rsaquo;

en: Koha administration
sv: Koha-administration

en: Koha administrator
sv: Kohaadministratör

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
sv: Koha kan inte visa befintliga lösenord. Lämna fältet tomt för att lämna befintligt lösenord.

en: Koha database schema
sv: Koha databasschema

en: Koha development team
sv: Kohas utvecklingsgrupp

en: Koha field
sv: Koha-fält

en: Koha field:
sv: Koha-fält:

en: Koha full call number
sv: Koha komplett hyllsignum

en: Koha history timeline
sv: Historisk tidslinje för Koha

en: Koha home
sv: Koha hem

en: Koha internal
sv: Intern Koha

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Koha är fri programvara. Du kan återdistribuera och/eller modifiera programmet enligt villkoren i GNU General Public License, publicerat av Free Software Foundation, version 3 av licensen eller (om du vill) någon senare version.

en: Koha link:
sv: Koha-länk:

en: Koha module:
sv: Koha-modul:

en: Koha offline circulation
sv: Koha offline-utlåning

en: Koha plugins
sv: Koha-plugins

en: Koha report library
sv: Koha rapportbibliotek

en: Koha reports library
sv: Koha rapportbibliotek

en: Koha staff interface
sv: Koha personalklient

en: Koha to MARC mapping
sv: Koha till MARC-mappning

en: Koha to MARC mapping &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Koha till MARC-mappning &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Koha usage statistics &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Användarstatistik för Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: KohaAloha, New Zealand
sv: KohaAloha, Nya Zeeland

en: LC call number:
sv: LC hyllsignatur:

en: LC call number:
sv: LC hyllsignatur:

en: Label
sv: Etikett

en: Label batch
sv: Etikettsats

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
sv: Etikettsats nummer %s

en: Label batches
sv: Etikettsatser

en: Label creator
sv: Etikettverktyg

en: Label creator
sv: Etikettverktyg

en: Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Etikettverktyg &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Label for lib:
sv: Etikett för bib:

en: Label for opac:
sv: Etikett för opac:

en: Label height:
sv: Etiketthöjd:

note: SCRIPT
en: Label is already in use
sv: Etikett används redan

en: Label number
sv: Etikettnummer

en: Label printing/exporting
sv: Utskrift/export av etikett

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Etikett tryckning/export &rsaquo; Etikettverktyg &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Label template
sv: Etikettmall

en: Label templates
sv: Etikettmallar

en: Label width:
sv: Etikettbredd:

en: Label:
sv: Etikett:

en: Labeled MARC
sv: Märkt MARC

en: Labels
sv: Etiketter

en: Labels &rsaquo; Koha
sv: Etiketter &rsaquo; Koha

en: Language
sv: Språk

en: Language of original:
sv: Originalspråk:

en: Language:
sv: Språk:

en: Language:
sv: Språk:

en: Languages
sv: Språk

en: Large print
sv: Storstil

en: Large text
sv: Stor text

en: Last
sv: Sista

en: Last borrowed:
sv: Senast lånad:

en: Last borrower:
sv: Senaste låntagare:

en: Last cashup
sv: Senast uppdaterad

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
sv: Senast uppdaterad: %s

en: Last checkout date:
sv: Senaste utlåningsdatum:

en: Last claim date:
sv: Senast begärd den:

en: Last display
sv: Senaste visning

en: Last edit
sv: Senaste redigering

en: Last import
sv: Senaste importen

en: Last inventory date:
sv: Senaste inventeringsdatum:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
sv: Sista exemplaret för en bibliografisk post med reservation på postnivå

en: Last location
sv: Senaste plats

en: Last modification by
sv: Senaste ändring av

en: Last modification by - on
sv: Senaste ändring av - den

en: Last modification on
sv: Senaste ändring den

en: Last modification on:
sv: Senaste ändring den:

en: Last patron
sv: Senaste låntagaren

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
sv: Senast omlånad den %s

en: Last returned by:
sv: Senast återlämnad av:

en: Last run
sv: Senast körd

en: Last seen
sv: Senast sedd

en: Last seen:
sv: Senast sedd:

note: TH
en: Last time a library used this pattern
sv: Senast ett bibliotek använde det här mönstret

en: Last update:
sv: Senast uppdaterad:

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: Last updated:
sv: Senast uppdaterad:

en: Last updated:
sv: Senast uppdaterad:

en: Late
sv: Sen

en: Late orders
sv: Sena beställningar

en: Late orders &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Sena beställningar &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Late serial issues claims
sv: Reklamation av sena nummer

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
sv: Du kan redigera formuläret senare och det är det som spelar roll vid import.

en: Latest version
sv: Senaste version

en: Layout ID
sv: Layout-ID

en: Layout name:
sv: Layoutnamn:

en: Layouts
sv: Layouter

en: Leaflet
sv: Broschyr

en: Learn more about Mana KB on the
sv: Läs mer om Mana KB på

note: SCRIPT
en: Learn more...
sv: Läs mer...

en: Leave a message
sv: Lämna ett meddelande

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
sv: Lämna blank för autokalkylering under registrering %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
sv: Lämna tomt för att använda systemstandard (%s)

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
sv: Lämna tomt för att lägga till via exemplarsökning (exemplarnummer)

en: Leave lost item charge
sv: Lämna avgift för borttappat exemplar

en: Left
sv: Vänster

en: Left on order
sv: Kvar i beställning

en: Left page margin:
sv: Vänster sidmarginal:

en: Left text margin:
sv: Vänster textmarginal:

note: SCRIPT
en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Legacy default
sv: Tidigare standard

en: Legend
sv: Bildtext

en: Legislation
sv: Lagstiftning

en: Length:
sv: Längd:

en: Letter
sv: Meddelande

en: Librarian
sv: Bibliotekarie

en: Librarian identity:
sv: Bibliotekarie-ID:

en: Librarian:
sv: Bibliotekarie:

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Libraries
sv: Bibliotek:

en: Libraries and groups
sv: Bibliotek och grupper

en: Libraries informations:
sv: Biblioteksinformation:

en: Libraries limitation:
sv: Biblioteksbegränsning:

en: Libraries:
sv: Bibliotek:

en: Library
sv: Bibliotek

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
sv: Bibliotek %s - %s policy för återlämning och överföring

en: Library (code)
sv: Bibliotekskod

en: Library EANs
sv: Bibliotek EAN

en: Library EANs
sv: Bibliotek-EAN-koder

en: Library URL:
sv: Bibliotekets URL:

en: Library added successfully.
sv: Bibliotek har lagts till.

en: Library already exists and cannot be modified!
sv: Biblioteket finns redan och kan inte ändras!

en: Library branch
sv: Biblioteksenhet

en: Library checkin and transfer policy &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Policy för återlämning och överföring &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Library code:
sv: Bibliotekskod:

en: Library created!
sv: Bibliotek skapat!

en: Library default
sv: Standardbibliotek

en: Library default updated successfully.
sv: Standardvärde för biblioteket har uppdaterats.

en: Library deleted successfully.
sv: Biblioteket har tagits bort.

en: Library groups
sv: Biblioteksgrupper

en: Library groups &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Biblioteksgrupper &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
sv: Bibliotek är %s

en: Library is invalid.
sv: Felaktigt bibliotek.

en: Library is not a pickup location
sv: Biblioteket är inte ett avhämtningsbibliotek

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
sv: Du har ej valt bibliotek, var god ange ditt bibliotek innan du lägger till objekt i en sats.

en: Library limitation
sv: Biblioteksbegränsning

en: Library limitation:
sv: Biblioteksbegränsning:

en: Library limitations
sv: Biblioteksbegränsning

en: Library limitations:
sv: Biblioteksbegränsning:

en: Library management
sv: Bibliotekshantering

en: Library name:
sv: Biblioteksnamn:

en: Library of the patron:
sv: Låntagarens bibliotek:

en: Library setup
sv: Biblioteksinställningar

en: Library transfer limits
sv: Överföringsbegränsningar för bibliotek

en: Library type:
sv: Bibliotekstyp:

en: Library updated successfully.
sv: Biblioteket har uppdaterats.

en: Library use
sv: Biblioteksanvändning

en: Library:
sv: Bibliotek:

en: Library:
sv: Bibliotek:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
sv: Bibliotek: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
sv: Bibliotek: %s &rArr; %s

en: Libriotech, Norway
sv: Libriotech, Norge

note: SCRIPT
en: Light Blue
sv: Ljusblå

note: SCRIPT
en: Light Gray
sv: Ljusgrå

note: SCRIPT
en: Light Green
sv: Ljusgrön

note: SCRIPT
en: Light Purple
sv: Ljuslila

note: SCRIPT
en: Light Red
sv: Ljusröd

note: SCRIPT
en: Light Yellow
sv: Ljusgul

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
sv: Begränsa satsredigering av exemplar till delfält definierade i inställningen SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod (Obs! items_batchmod krävs fortfarande)

en: Limit collection code to:
sv: Begränsa avdelning till:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
sv: Begränsa redigering av exemplar till delfält definierade i inställningen SubfieldsToAllowForRestrictedEditing (Obs! edit_item krävs fortfarande)

en: Limit item type to:
sv: Begränsa exemplarkod till:

en: Limit patron data access by group
sv: Begränsa åtkomst till låntagardata genom grupp

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
sv: Begränsa möjligheten att överföra exemplar mellan bibliotek baserat på biblioteket som skickar, biblioteket som tar emot och den exemplartyp det gäller. Dessa regler tillämpas bara om inställningen UseBranchTransferLimits är aktiverad

en: Limit to any of the following:
sv: Begränsa till något av följande:

en: Limit to currently available items
sv: Visa bara tillgängliga exemplar

en: Limit to:
sv: Begränsa till:

en: Limit to:
sv: Begränsa till:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
sv: Begränsat till ditt bibliotek. Se rapporthjälp för mer information.

en: Limits
sv: Begränsningar

en: Line
sv: Rad

en: Line
sv: Rad

note: SCRIPT
en: Line height
sv: Etiketthöjd

en: Line:
sv: Rad:

en: Link
sv: Länk

en: Link a host record to
sv: Koppla ett värdexemplar till

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
sv: Koppla ett värdexemplar till %s

en: Link authorities automatically
sv: Länka auktoriteter automatiskt

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
sv: Länk kopierad till urklipp

en: Link field to authorities
sv: Länkfält till auktoriteter

note: SCRIPT
en: Link list
sv: Länka lista

en: Link to host record
sv: Länka till värdexemplar

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Länka till värdepost &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Link...
sv: Länk...

en: Link:
sv: Länk:

en: List
sv: Lista

en: List (one ID per line):
sv: Lista (ett id per rad):

note: SCRIPT
en: List Properties
sv: Listegenskaper

en: List borrowernumbers one by one
sv: Lista låntagarnummer ett och ett

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
sv: Lista kunde inte skapas. (Använd inte databasadministratörens konto.)

en: List created.
sv: Lista skapad.

en: List deleted.
sv: Listan har tagits bort.

en: List fields
sv: Listfält

en: List item price includes tax:
sv: Listexemplaren är inklusive skatt:

en: List member:
sv: Listmedlem:

en: List name
sv: Listnamn

en: List name will be file name with timestamp
sv: Listnamn kommer vara filnamn med tidsstämpel

en: List name:
sv: Listnamn:

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
sv: Lista med exemplartyper som visas i en rullgardinsmeny i inköpsförslagsformuläret i Opacen. När du skapar auktoriserade värden för SUGGEST_FORMAT, ange en beskrivning här så det blir synligt för användare i Opacen.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
sv: Skäl att avslå eller godkänna låntagarförslag (synliga vid hantering av förslag)

en: List of rules
sv: Lista med regler

note: SCRIPT
en: List of values
sv: Lista med värden

en: List price
sv: Lista pris

en: List prices are:
sv: Listpriser är:

en: List prices:
sv: Listpriser:

note: SCRIPT
en: List properties...
sv: Listegenskaper...

en: List requests
sv: Översikt fjärrlån

en: List updated.
sv: Lista uppdaterad.

en: List:
sv: Lista:

en: Lists
sv: Listor

en: Lists
sv: Listor

en: Lists that include this title:
sv: Listor som inkluderar denna titel:

en: Live CD maintainer
sv: Ansvarig för Live-CD

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
sv: Läser in

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading data...
sv: Laddar data...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
sv: Laddar emotikoner...

en: Loading new messaging defaults
sv: Laddar nya standardinställningar för meddelanden

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
sv: Laddar sidan %s, var vänlig vänta...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
sv: Laddar poster, var vänlig vänta...

en: Loading, please wait...
sv: Laddar, var vänlig vänta...

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Loan period
sv: Låneperiod

en: Loan period was not shortened due to override.
sv: Låneperioden kortades inte pga åsidosättande.

en: Loan period:
sv: Låneperiod:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
sv: Lokal katalog

note: A
en: Local cover image
sv: Lokal omslagsbild

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
sv: Lokal omslagsbild (<a href='%s'>redigera</a>)

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
sv: Lokala bilder har inte aktiverats av systemadministratören.

note: SCRIPT
en: Local number
sv: Lokalt nummer

en: Local use
sv: Lokal användning

en: Local use preferences
sv: Lokal användarpreferenser

en: Local use recorded
sv: Lokal användning registrerad

en: Local use recorded
sv: Lokal användning registrerad

en: Local use recorded.
sv: Lokal användning registrerad.

en: Locale:
sv: Lokal:

en: Locale:
sv: Geografisk identifierare:

en: Localization
sv: Lokalisering

en: Localization &rsaquo; Koha
sv: Lokalisering &rsaquo; Koha

en: Localization data added
sv: Lokaliseringsdata har lagts till

en: Location
sv: Plats

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
sv: Plats = %s

en: Location and availability
sv: Plats och tillgänglighet

en: Location(s)
sv: Plats(er)

en: Location:
sv: Plats:

en: Location:
sv: Plats:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
sv: Plats: %s

en: Locations
sv: Placering

en: Lock budget:
sv: Lås budget:

en: Locked
sv: Låst

note: %1$s:  END
en: Locked%s
sv: Låst%s

en: Log entries
sv: Loggposter

note: INPUT type=submit
en: Log in
sv: Logga in

en: Log in as a different user
sv: Logga in som en annan användare

en: Log in using a Shibboleth account
sv: Logga in med ett Shibboleth-konto

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
sv: Logga in i självbetjäningsmodulen. Obs: detta tillstånd hindrar låntagaren från att använda någon annan OPAC-funktionalitet

note: I
en: Log not enabled
sv: Logg ej aktiverad

en: Log out
sv: Logga ut

en: Log viewer
sv: Loggranskning

en: Logged in as:
sv: Inloggad som:

en: Logging system does not behave correctly
sv: Systemloggen fungerar inte som normalt

en: Logs
sv: Loggar

en: Logs
sv: Loggar

en: Look for existing records in catalog?
sv: Leta efter befintliga poster i katalogen?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
sv: Förlorad

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
sv: Borttappad (%s)

en: Lost card
sv: Förlorat kort

en: Lost item
sv: Ersättningskostnad

en: Lost item fee refund
sv: Återbetalning av avgift för förkommet material

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
sv: Policy för återbetalning av avgift för förlorat exemplar för %s

en: Lost item processing fee
sv: Administrativ avgift för förkommet material

en: Lost items
sv: Förlorade exemplar

en: Lost items
sv: Förkomna exemplar

en: Lost items &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Förkomna exemplar &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Lost items in staff interface
sv: Förlorade exemplar i personalklienten

en: Lost items in staff interface:
sv: Förlorade exemplar i personalklienten:

en: Lost on
sv: Förlorat den

en: Lost on:
sv: Förlorat den:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
sv: Förlorad-status

en: Lost status:
sv: Förlorad-status:

en: Lost status:
sv: Förlorad-status:

en: Lost:
sv: Förlorad:

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
sv: Latinska bokstäver, gemener

note: SCRIPT
en: Lower Greek
sv: Grekiska bokstäver, gemener

note: SCRIPT
en: Lower Roman
sv: Romerska siffror, gemener

en: Lower left X coordinate:
sv: Lägre vänstra X-koordinat:

en: Lower left Y coordinate:
sv: Lägre vänstra Y-koordinat:

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Lund University Library, Sweden
sv: Lunds universitetsbibliotek, Sverige

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
sv: MARC (icke Unicode/MARC-8)

en: MARC Bibliographic framework test
sv: Test av MARC bibliografiskt ramverk

en: MARC Card View
sv: MARC kortvy

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: MARC Framework for %s (%s)
sv: MARC-ramverk för %s (%s)

en: MARC Framework for default MARC framework
sv: MARC-ramverk för MARC-standardramverk

en: MARC View
sv: MARC-vy

en: MARC bibliographic framework
sv: MARC bibliografiskt ramverk

en: MARC bibliographic framework test
sv: Test av MARC bibliografiskt ramverk

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s : %s errors found %s : Configuration OK! %s
sv: MARC-kontroll%s: hittade %s fel%s: konfiguration OK!%s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s :%s errors found%s : Configuration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: MARC-kontroll%s: hittade %s fel%s: konfiguration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: MARC details
sv: MARC-detaljer

en: MARC field
sv: MARC-fält

en: MARC field:
sv: MARC-fält:

en: MARC frameworks
sv: MARC ramverk

en: MARC frameworks
sv: MARC-ramverk

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
sv: MARC ramverk: %s

en: MARC import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: MARC-import &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: MARC modification template
sv: Mall för MARC-redigering

en: MARC modification templates
sv: Mallar för MARC-redigering

en: MARC modification templates
sv: Mallar för MARC-redigering

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
sv: Mallar för MARC-modifiering %s

en: MARC modification templates &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Mallar för MARC-redigering &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: MARC organization code
sv: MARC organisationskod

en: MARC overlay rules
sv: Regler för MARC-postmatchning

en: MARC overlay rules &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration
sv: Regler för MARC-postmatchning &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration

en: MARC preview
sv: MARC-förhandsvisning

en: MARC preview:
sv: MARC-förhandsgranskning:

en: MARC previews
sv: MARC-förhandsvisning

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
sv: MARC-post : %s ( %s )

en: MARC staging results
sv: MARC förbereda resultat

en: MARC staging results
sv: MARC förbereda resultat

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
sv: MARC står för Machine Readable Cataloging. En MARC-post innehåller bibliografisk information om ett exemplar. MARC21 används internationellt, UNIMARC används i ett fåtal europeiska länder.

en: MARC structure
sv: MARC-struktur

en: MARC subfield
sv: MARC-delfält

note: %1$s:  tagfield | html
en: MARC subfield structure admin for %s (default framework)
sv: Administration av MARC-delfältsstruktur för %s (standardramverk)

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  frameworkcode | html
en: MARC subfield structure admin for %s (framework %s)
sv: Administration av MARC-delfältsstruktur för %s (ramverk %s)

en: MARC subfield:
sv: MARC-delfält:

en: MARC with items
sv: MARC med exemplar

en: MARC without items
sv: MARC utan exemplar

en: MIT License
sv: MIT-licens

en: MIT and GPLv3 Licenses
sv: MIT- och GPLv3-licenser

en: MIT licence
sv: MIT-licens

en: MIT license
sv: MIT-licens

note: SCRIPT
en: Macro not found
sv: Makro hittades inte

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
sv: Makrot har tagits bort

en: Macros
sv: Makron

en: Macros...
sv: Makron...

en: Main address
sv: Huvudadress

en: Main contact method:
sv: Föredraget kontaktsätt:

en: Main heading
sv: Huvudrubrik

en: Main heading ($a only)
sv: Huvudrubrik ($a endast):

note: SCRIPT
en: Main library
sv: Huvudbibliotek

note: SCRIPT
en: Make ID unique
sv: Gör ID unikt

en: Make a new printer profile.
sv: Definiera en utskriftsprofil.

en: Make a payment
sv: Betala

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Make a payment for %s
sv: Betala avgifter för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Make a payment for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Gör en betalning för %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
sv: Skapa en enstaka helg i ett intervall som upprepas årligen. Exempel: att välja 1 augusti 2012 och 10 augusti 2012 gör alla dagar mellan den första och tionde augusti till helgdagar, och påverkar även 1-10 augusti kommande år.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
sv: Skapa en enstaka helg i ett intervall. Exempel: att välja 1 augusti 2012 och 10 augusti 2012 gör alla dagar mellan den första och tionde augusti till helgdagar, men påverkar inte 1-10 augusti för kommande år.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
sv: Skapa en enstaka helg. Exempel: att välja 1 augusti 2012 gör det till en helgdag, men påverkar inte 1 augusti för kommande år.

en: Make budget active:
sv: Aktivera budget:

en: Make claim
sv: Låntagaren påstår återlämnad

en: Make default
sv: Gör till standard

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
sv: Gör bilden dekorativ:

en: Make payment
sv: Betala

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
sv: Se till att kopiera din API-nyckel nu. Du kommer inte kunna se den igen!

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
sv: Gör denna veckodag till helgdag varje vecka. Om ditt bibliotek t.ex. är stängt på lördagar, kan du använda detta alternativ för att göra varje lördag till en helgdag.

en: Male
sv: Man

en: Male
sv: Man

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
sv: Mana KB är en global knowledge base för bibliotekscentrerad data. Det har ursprungligen utvecklats för att interagera med Koha, ett bibliotekssystem baserat på öppen källkod, men kan användas av annan programvara.

en: Mana KB token
sv: Mana KB-token

en: Mana Knowledge Base report search results
sv: Sökresultat för Mana Knowledge Base-rapporter

en: Mana Knowledge Base reports search &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Sökresultat för Mana Knowledge Base-rapporter &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
sv: Mana centraliserar information mellan olika Kohainstallationer för att underlätta skapandet av nya prenumerationer, leverantörer, rapporter etc. Du kan söka, dela, importera och kommentera på innehåll i Mana. Den delade informationen i Mana KB delas under

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
sv: Manakonfigurationen är just nu tom. Den här funktionen fungerar inte. Kontakta din systemadministratör.

en: Mana search
sv: Sök i Mana

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
sv: Sökning i Mana misslyckas med koden: %s

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
sv: Manaprenumerationer (%s hittades)

en: Mana subscriptions search
sv: Sök Manaprenumerationer

en: Mana token:
sv: Manatoken:

en: Manage
sv: Hantera

en: Manage
sv: Hantera

en: Manage 'Quote of the day' quotes
sv: Hantera "Dagens citat"

en: Manage API keys
sv: Hantera API-nycklar

en: Manage CSV export profiles
sv: Hantera exportprofiler för CSV

en: Manage CSV export profiles
sv: Hantera exportprofiler för CSV

en: Manage Did you mean? configuration
sv: Hantera inställningar för Menade du?

en: Manage EDIFACT transmissions
sv: Hantera EDIFACT-sändningar

en: Manage ILL request
sv: Hantera fjärrlånebeställning

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
sv: Hantera systeminställningar för Koha (administrationspanelen)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
sv: Hantera MARC bibliografiskt och auktoritetsramverk samt testning av dem

en: Manage MARC overlay rules
sv: Hantera regler för MARC-postmatchning

en: Manage MARC overlay rules configuration
sv: Hantera konfiguration för regler för MARC-postmatchning

en: Manage Mana KB content sharing
sv: Hantera delning av innehåll i Mana KB

en: Manage OAI Sets
sv: Hantera OAI-uppsättningar

en: Manage OAI sets
sv: Hantera OAI-uppsättningar

en: Manage OPAC problem reports
sv: Hantera OPAC-problemrapporter

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
sv: Hantera OPAC-problemrapporter inskickade av låntagare

en: Manage SMS cellular providers
sv: Hantera SMS-leverantörer

en: Manage SMTP servers
sv: Hantera SMTP-servrar

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
sv: Hantera administration av Z39.50/SRU-server

en: Manage account debit and credit types
sv: Administrera konto debit- och kredittyper

en: Manage additional fields
sv: Hantera ytterligare fält

en: Manage additional fields
sv: Hantera ytterligare fält

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
sv: Hantera extra fält för korgar och prenumerationer (kräver edit_subscription eller order_manage rättigheter)

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
sv: Hantera ytterligare bilder att använda som logotyp, dekoration eller bakgrund på lånekortslayout.

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
sv: Hantera beställningar och korgar, oavsett deras begränsningar

en: Manage all funds
sv: Hantera alla budgetställen

en: Manage audio alerts
sv: Hantera ljudnotifikationer

en: Manage authorized value categories and authorized values
sv: Hantera auktoriserade värden och dess kategorier

en: Manage background jobs
sv: Hantera bakgrundsjobb

en: Manage basket and order lines
sv: Hantera korgar och orderrader

en: Manage basket groups
sv: Hantera korggrupper

en: Manage budget plannings
sv: Hantera budgetplanering

en: Manage budgets
sv: Hantera budgetar

note: %1$s:  item.bundled | html %2$s:  item.bundled_lost | html
en: Manage bundle (%s|%s)
sv: Hantera paket (%s|%s)

en: Manage circulation rules
sv: Hantera låneregler

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
sv: Hantera låneregler för alla bibliotek. Om inte valt kan inloggad användare endast redigera låneregler för det egna biblioteket (observera att manage_circ_rules rättigheter fortfarande krävs)

en: Manage cities and towns
sv: Hantera orter

en: Manage classification sources and filing rules
sv: Hantera klassificeringskällor och klassificeringsregler

en: Manage column configuration
sv: Hantera kolumnkonfiguration

en: Manage contracts
sv: Hantera avtal

en: Manage currencies and exchange rates
sv: Hantera valutor och växlingskurser

en: Manage custom fields for item search
sv: Hantera anpassade fält för exemplarsökning

en: Manage custom search filters
sv: Hantera anpassade sökfilter

en: Manage extended patron attributes
sv: Hantera utökade låntagarattribut

en: Manage frequencies
sv: Hantera frekvenser

en: Manage funds
sv: Hantera budgetställen

en: Manage global system preferences
sv: Hantera globala systeminställningar

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
sv: Hantera globala systeminställningar, som MARC-typ, datumformat, e-postadress till administratör och mallar.

en: Manage housebound deliveries
sv: Hantera leverans till boken kommer

en: Manage housebound profile
sv: Hantera boken kommer-profil

en: Manage imported batch
sv: Hantera importerad sats

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
sv: Hantera index, facetter och deras mappningar till MARC-fält och delfält

en: Manage invoice fields
sv: Hantera faktureringsfält

en: Manage invoice files
sv: Hantera faktureringsfiler

en: Manage item circulation alerts
sv: Hantera lånenotifikationer för exemplar

en: Manage item search fields
sv: Hantera exemplarsökfält

en: Manage item types
sv: Hantera exemplartyper

en: Manage items
sv: Hantera exemplar

en: Manage items
sv: Hantera exemplar

en: Manage items assigned to
sv: Hantera exemplar som tilldelats till

en: Manage items for
sv: Hantera exemplar för

en: Manage jobs
sv: Hantera jobb

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
sv: Hantera tangentbordsgenvägar för den avancerade katalogredigeraren

en: Manage labels
sv: Hantera etiketter

en: Manage libraries and library groups
sv: Hantera bibliotek och biblioteksgrupper

en: Manage library EDI EANs
sv: Hantera bibliotekets EDI EAN

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
sv: Hantera överföringsbegränsningar för bibliotek och fraktkostnadstabell

en: Manage lists of patrons
sv: Hantera låntagarlistor

en: Manage marc modification templates
sv: Hantera mallar för marc-redigering

en: Manage numbering patterns
sv: Hantera numreringsmönster

en: Manage order basket fields
sv: Hantera fält i beställningskorg

en: Manage orders
sv: Hantera beställningar

en: Manage patron categories
sv: Hantera låntagarkategorier

en: Manage patron clubs
sv: Hantera låntagarklubbar

en: Manage patron restrictions
sv: Hantera låntagarbegränsningar

en: Manage patrons fines and fees
sv: Hantera avgifter för låntagare

en: Manage plugins
sv: Hantera plugins

en: Manage plugins ( install / uninstall )
sv: Hantera plugins (installera/avinstallera)

en: Manage purchase suggestions
sv: Hantera inköpsförslag

en: Manage recalls for patrons
sv: Hantera återkrav för låntagare

en: Manage record matching rules
sv: Hantera regler för postmatchning

note: SCRIPT
en: Manage request
sv: Hantera förfrågan

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
sv: Hantera förfrågan %s

en: Manage restrictions for accounts
sv: Hantera begränsningar för konton

en: Manage reverted batch
sv: Hantera återställd sats

en: Manage rotating collections
sv: Hantera roterande samlingar

en: Manage rotating collections
sv: Hantera roterande samlingar

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
sv: Hantera regler för att automatiskt matcha MARC-poster under postimport

en: Manage saved search filters
sv: Hantera sparade sökfilter

en: Manage search engine configuration
sv: Hantera inställningar för sökmotor

en: Manage serial subscriptions
sv: Hantera prenumerationer för periodika

en: Manage staged MARC records
sv: Hantera förberedda MARC-poster

en: Manage staged MARC records
sv: Hantera förberedda MARC-poster

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
sv: Hantera förberedda MARC-poster %s &rsaquo; Sats %s %s

en: Manage staged records
sv: Hantera förberedda poster

en: Manage stages
sv: Hantera etapper

en: Manage stages
sv: Hantera etapper

en: Manage stockrotation operations
sv: Hantera roterande samlingar

en: Manage subscription fields
sv: Hantera prenumerationsfält

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
sv: Hantera prenumerationer oavsett filial (gäller endast när IndependentBranches används)

en: Manage suggestions:
sv: Hantera förslag:

en: Manage the electronic resources module
sv: Hantera modulen för elektroniska resurser

en: Manage two-factor authentication
sv: Hantera tvåfaktorsautentisering

en: Manage two-factor authentication
sv: Hantera tvåfaktorsautentisering

en: Manage uploaded files (
sv: Hantera uppladdade filer (

en: Manage usage statistics settings
sv: Hantera inställningar för användarstatistik

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
sv: Hantera leverantörers EDI-konton för import/export

en: Manage vendors
sv: Hantera leverantörer

en: Managed by
sv: Hanterad av

en: Managed by - on
sv: Hanterad av - den

en: Managed by:
sv: Hanterad av:

en: Managed in tab:
sv: Hanterad i flik:

en: Managed on
sv: Senast hanterad den

en: Managed on:
sv: Senast hanterad den:

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
sv: Hantera regler för att automatiskt skriva över MARC-poster under postimport

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
sv: Hanterade förberedda MARC-poster, inklusive slutföra och ångra importer

en: Management date from:
sv: Hanteringsdatum från:

en: Manager name
sv: Chefens namn

en: Managing library
sv: Hanterande bibliotek

en: Managing library:
sv: Hanterande bibliotek:

en: Managing library:
sv: Hanterande bibliotek:

en: Mandatory
sv: Obligatorisk

en: Mandatory data added
sv: Obligatoriska uppgifter har lagts till

en: Mandatory:
sv: Obligatorisk:

en: Manual
sv: Manuella

en: Manual credit
sv: Manuell kredit

en: Manual credit
sv: Manuell kredit

en: Manual fee
sv: Manuell avgift

en: Manual history:
sv: Manuell historik:

en: Manual history:
sv: Manuell historik:

en: Manual invoice
sv: Manuell faktura

en: Manual invoice
sv: Manuell faktura

en: Mapping
sv: Mappning

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
sv: Mappning kommer att tas bort för: %s.

en: Mapping:
sv: Mappning:

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
sv: Mappning för uppsättning '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
sv: Mappning har sparats

en: March
sv: Mars

en: Mark "In demand"
sv: Markera "Efterfrågad"

en: Mark as
sv: Markera som

en: Mark as delivered
sv: Markera som levererad

en: Mark as overdue
sv: Markera som försenad

en: Mark checkout notes as seen/not seen
sv: Markera utlåningsmeddelande som läst/inte läst

en: Mark closed
sv: Märk som stängda

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
sv: Markera objektet som förlorat

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
sv: Markera som förlorat och meddela låntagare

en: Mark new
sv: Markera nya

en: Mark not seen
sv: Markera inte lästa

en: Mark seen
sv: Markera lästa

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
sv: Markera som sedd och fortsätt >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
sv: Markera som sedd och avsluta

en: Mark selected as:
sv: Markera vald som:

en: Mark the original budget as inactive
sv: Markera den ursprungliga budgeten som inaktiv

en: Mark viewed
sv: Markera lästa

en: Match applied
sv: Matchning tillämpad

note: SCRIPT
en: Match case
sv: Matchningskontroll

en: Match check
sv: Matchningskontroll

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
sv: Matchningskontroll %s

en: Match check 1 |
sv: Matchningskontroll 1 |

en: Match details
sv: Matchningsdetaljer

en: Match found
sv: Matchning hittad

en: Match point
sv: Matchningspoäng

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
sv: Matchningspoäng %s |

en: Match point 1 |
sv: Matchningspoäng 1 |

en: Match points
sv: Matchningspoänger

en: Match threshold:
sv: Tröskelvärde för matchning:

en: Match type
sv: Matchtyp

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
sv: Matchar auktoritet %s (poäng=%s):%s

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
sv: Matchar biblio %s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
sv: Matchar bibliografisk post %s (poäng=%s):%s

en: Matching rule applied:
sv: Matchningsregel tillämpad:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
sv: Kod för matchningsregel saknas

en: Matching rule code:
sv: Kod för matchningsregel:

en: Matching:
sv: Matchning:

en: Matchpoint components
sv: Komponenter i matchningspoäng

en: Matchpoint:
sv: Matchningspoäng:

en: Materials
sv: Material

en: Materials specified
sv: Del av materialet som avses

en: Materials specified:
sv: Del av materialet som avses:

note: SCRIPT
en: Mathematical
sv: Matematisk

en: Matrix
sv: Matris

en: Max length:
sv: Maximal längd:

en: Max. suspension duration (day)
sv: Maximal avstängning (dagar)

en: Maximum Koha version
sv: Högsta Koha-version

en: Maximum patrons per interval:
sv: Högsta antal låntagare per intervall:

en: Maximum total holds allowed (count)
sv: Reservationer tillåtna (antal)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
sv: Maximal version: %s

en: May
sv: Maj

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
sv: Den kanske inte är installerad och konfigurerad som den ska?

en: Meaning
sv: Betydelse

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
sv: Media poster (Bild URL)

note: SCRIPT
en: Medium Blue
sv: Mellanblå

note: SCRIPT
en: Medium Gray
sv: Mellangrå

note: SCRIPT
en: Medium Purple
sv: Mellanlila

en: Meeting facilitator
sv: Mötesspecialist

en: Meetings chairperson
sv: Mötesordförande

en: Member
sv: Medlem

en: Members
sv: Medlemmar

en: Men
sv: Män

en: Menu
sv: Meny

note: INPUT type=submit
en: Merge
sv: Slå samman

note: SCRIPT
en: Merge cells
sv: Slå samman celler

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
sv: Sammanfogning misslyckades! Följande fel har rapporterats: %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
sv: Sammanfogning misslyckades! Låntagaren att behålla var ogiltig.

en: Merge invoices
sv: Slå samman fakturor

en: Merge invoices
sv: Slå samman fakturor

en: Merge patron records
sv: Sammanfoga låntagarposter

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Slå samman låntagarposter &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
sv: Sammanfoga låntagare

en: Merge records
sv: Slå samman poster

en: Merge reference
sv: Sammanslagningsreferens

en: Merge selected
sv: Slå samman valda

en: Merge selected invoices
sv: Slå samman valda fakturor

en: Merge selected patrons
sv: Sammanfoga valda låntagare

en: Merging records
sv: Slå samman poster

en: Merging records
sv: Slår samman poster

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Slår samman poster &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
sv: Slå samman med auktoritet:

en: Message
sv: Meddelande

en: Message body:
sv: E-posttext:

en: Message broker:
sv: Meddelandehanterare:

en: Message is duplicate
sv: Dubblettmeddelande

en: Message sent
sv: Meddelande skickat

en: Message subject:
sv: Meddelandeärende:

en: Messages
sv: Meddelanden:

en: Messaging
sv: Meddelanden

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
sv: Metadata och dokumentegenskaper

note: SCRIPT
en: Middle
sv: Centrerat

en: Middle name
sv: Mellannamn

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
sv: Midnattsblå

en: Mine
sv: Min

en: Minimum Koha version
sv: Lägsta Koha-version

en: Minimum password length:
sv: Kortaste lösenord:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
sv: Kortaste lösenord: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
sv: Minimal version: %s

en: Minutes
sv: Minuter

en: Missing
sv: Saknas

en: Missing (damaged)
sv: Saknas (skadad)

en: Missing (lost)
sv: Saknas (förlorad)

en: Missing (never received)
sv: Saknas (aldrig mottagen)

en: Missing (not scanned)
sv: Saknas (inte skannad)

en: Missing (sold out)
sv: Saknas (utsåld)

en: Missing SMS number
sv: Saknar SMS-nummer

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
sv: Saknar innehåll i kontrollfält

en: Missing from email address
sv: Saknas från epostadress

en: Missing issues
sv: Saknar nummer

en: Missing issues:
sv: Saknar nummer:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
sv: Saknar nummer: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
sv: Saknar obligatoriskt delfält: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
sv: Saknar obligatorisk tagg:

note: SCRIPT
en: Misspelled word
sv: Felstavat ord

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile phone
sv: Mobiltelefon

en: Mobile:
sv: Mobil:

en: Modal title
sv: Dialogrutans rubrik

en: Moderate patron comments
sv: Hantera låntagarkommentarer

en: Moderate patron comments
sv: Hantera låntagarkommentarer

en: Moderate patron tags
sv: Kontrollera låntagartaggar

en: Moderate patron tags
sv: Hantera låntagartaggar

en: Modification date
sv: Redigeringsdatum

en: Modification log
sv: Ändringslogg

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
sv: Ändrade attributtypen &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
sv: Redigerad regel för postmatchning &quot;%s&quot;

en: Modify
sv: Redigera

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
sv: Redigera %s-server

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
sv: Redigera %s-server %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
sv: Redigera mappning av SRU-sökfält för auktoriteter

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
sv: Redigera mappning av SRU-sökfält för bibliografiska poster

en: Modify a CSV profile
sv: Redigera en CSV-profil

en: Modify a budget
sv: Redigera budget

en: Modify a city
sv: Modifiera en ort

en: Modify a credit type
sv: Redigera en kredittyp

en: Modify a debit type
sv: Redigera en debettyp

en: Modify a desk
sv: Redigera en informationsdisk

en: Modify a fund
sv: Redigera ett budgetställe

en: Modify account
sv: Redigera konto

en: Modify additional content
sv: Redigera ytterligare innehåll

en: Modify an acquisitions basket
sv: Redigera en inköpskorg

en: Modify an acquisitions basket header
sv: Redigera rubrik för en inköpskorg

en: Modify an acquisitions basket's users
sv: Redigera användarna av en inköpskorg

en: Modify an additional content
sv: Redigera ytterligare innehåll

en: Modify an invoice adjustment
sv: Redigera en fakturajustering

en: Modify an order
sv: Redigera en beställning

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
sv: Redigera auktoritet #%s %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
sv: Redigera auktoritet #%s (%s)

en: Modify authority type
sv: Redigera auktoritetstyp

en: Modify authorized value
sv: Redigera auktoriserat värde

en: Modify authorized value
sv: Redigera auktoriserat värde

en: Modify budget
sv: Redigera budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Modify budget '%s'
sv: Redigera budget '%s'

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
sv: Redigera kassaregister %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
sv: Redigera kategori %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category '%s'
sv: Redigera kategori '%s'

en: Modify city
sv: Modifiera en ort

en: Modify classification source
sv: Redigera klassificeringskälla

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
sv: Redigera avtal %s för %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
sv: Redigera avtal '%s'

en: Modify currency
sv: Redigera valuta

en: Modify debit type
sv: Redigera debettyp

en: Modify field
sv: Redigera fält

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
sv: Redigera fält '%s'

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
sv: Redigera fält för '%s'

en: Modify filing rule
sv: Redigera sorteringsstödsregel

en: Modify framework text
sv: Redigera text för ramverk

en: Modify fund
sv: Redigera budgetställe

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
sv: Redigera budgetställe %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
sv: Modifiera budgetställe (kan inte skapa rader, men kan redigera befintliga)

en: Modify holds priority
sv: Redigera reservationsprioritet

en: Modify item type
sv: Redigera exemplartyp

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
sv: Redigera exemplartyp '%s'

en: Modify library
sv: Redigera bibliotek

en: Modify notice
sv: Redigera meddelande

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
sv: Redigera beställningsdetaljer (rad #%s)

en: Modify patron
sv: Redigera låntagare

en: Modify patron attribute type
sv: Redigera attributtyp för låntagare

en: Modify patrons in batch
sv: Satsredigera låntagare

en: Modify pattern
sv: Redigera mönster

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
sv: Redigera mönster: %s

en: Modify record matching rule
sv: Redigera regel för postmatchning

en: Modify record using template
sv: Redigera post med följande mall

en: Modify record using the following template:
sv: Redigera post med följande mall:

en: Modify records using a MARC modification template?
sv: Redigera poster med en mall för MARC-ändringar?

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction %s
sv: Redigera begränsning %s

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction '%s'
sv: Redigera begränsning '%s'

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
sv: Redigera valda utlån

en: Modify selected items
sv: Redigera valda exemplar

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
sv: Redigera valda poster

en: Modify splitting rule
sv: Redigera delningsregel

en: Modify subscription
sv: Redigera prenumeration

en: Modify tag
sv: Redigera tagg

en: Modify tag
sv: Redigera tagg

note: %1$s:  searchfield | html
en: Modify tag %s
sv: Redigera tagg %s

en: Modify the due date checkouts in batch
sv: Satsredigera återlämningsdatum

en: Modify the statistics you share with the Koha community
sv: Ändra den statistik som du delar med Koha-gemenskapen

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
sv: Redigera numreringsmönster '%s'

en: Module
sv: Modul

note: TH
en: Module current
sv: Aktuell modul

en: Module maintainer
sv: Modulansvarig

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
sv: Med rutstorlek avses dimensionerna mätt i bildpunkter för varje svart eller vit kvadrat i den genererade QR-koden.

note: TH
en: Module upgrade needed
sv: Modul behöver uppgraderas

en: Modules:
sv: Moduler:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
sv: Måndag

note: SCRIPT
en: Mondays
sv: Måndagar

en: Month
sv: Månad

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
sv: Månaden är %s

en: Month/day
sv: Månad/dag

en: Month:
sv: Månad:

en: More
sv: Mer

en: More
sv: Mer

en: More &rsaquo; Set permissions
sv: Mer &rsaquo; Ställ in rättigheter

en: More details
sv: Mer detaljer

en: More documentation on defining key maps
sv: Mer information om att definiera tangentbordsgenvägar

en: More lists
sv: Fler listor

en: More options
sv: Fler alternativ

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
sv: Mer än en lokal träff hittades. Eventuellt en dubblett av auktoritet!

note: SCRIPT
en: More...
sv: Mer...

en: Morning
sv: Morgon

en: Morning
sv: Morgon

en: Most-circulated items
sv: Mest lånade exemplar

en: Most-circulated items
sv: Mest lånade exemplar

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Mest lånade exemplar%s &rsaquo; Resultat%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Move
sv: Flytta

note: A
en: Move action down
sv: Flytta åtgärd nedåt

note: A
en: Move action to bottom
sv: Flytta åtgärd längst ned

note: A
en: Move action to top
sv: Flytta åtgärd längst upp

note: A
en: Move action up
sv: Flytta åtgärd uppåt

note: A
en: Move alert down
sv: Flytta notifikation nedåt

note: A
en: Move alert to bottom
sv: Flytta notifikation längst ned

note: A
en: Move alert to top
sv: Flytta notifikation längst upp

note: A
en: Move alert up
sv: Flytta notifikation uppåt

note: A
en: Move hold down
sv: Flytta reservation nedåt

note: A
en: Move hold to bottom
sv: Flytta reservation längst ned

note: A
en: Move hold to top
sv: Flytta reservation längst upp

note: A
en: Move hold up
sv: Flytta reservation uppåt

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
sv: Flytta låntagare till tabellen Borttagna låntagare (deleted patrons). De kan tas bort permanent genom

en: Move remaining unspent funds
sv: Flytta kvarvarande oanvända budgetställen

en: Move these patrons to the trash
sv: Flytta dessa låntagare till papperskorgen

en: Move to next position
sv: Flytta till nästa position

en: Move to next stage
sv: Flytta till nästa nivå

en: Move to previous position
sv: Flytta till föregående position

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
sv: Flytta ej mottagna beställningar

en: Moved!
sv: Flyttad!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
sv: Ta emot fler

en: Musical recording
sv: Musikinspelning

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
sv: Måste vara större än eller lika med från-värdet.

en: My account
sv: Mitt konto

en: My checkouts
sv: Mina lån

en: My library
sv: Mitt bibliotek

note: OPTGROUP
en: My templates
sv: Mina mallar

en: MySQL data added
sv: MySQL-data har lagts till

en: MySQL version:
sv: MySQL-version:

en: NO DESK SET
sv: INGEN INFORMATIONSDISK VALD

en: NOT CHECKED IN
sv: INTE ÅTERLÄMNAD

en: NOT CHECKED IN
sv: INTE ÅTERLÄMNAD

en: NOTE:
sv: OBS!

en: Name
sv: Namn

en: Name (any):
sv: Namn (alla):

en: Name of day
sv: Dagens namn

en: Name of day (abbreviated)
sv: Dagens namn (kortform)

en: Name of month
sv: Månadens namn

en: Name of month (abbreviated)
sv: Månadens namn (kortform)

en: Name of season
sv: Årstidens namn

en: Name of season (abbreviated)
sv: Årstidens namn (kortform)

en: Name or ISSN:
sv: Namn eller ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
sv: Namn eller streckkod hittades inte. Försök med en annan

en: Name or cardnumber:
sv: Namn eller kortnummer:

en: Name the new definition
sv: Namnge den nya definitionen

en: Name:
sv: Namn:

en: Name:
sv: Namn:

en: Named:
sv: Namngiven:

en: Named:
sv: Namngiven:

note: ABBR
en: Narrower Term
sv: Smalare term

en: National Library of Finland, Finland
sv: Finlands nationalbibliotek, Finland

note: SCRIPT
en: Navy Blue
sv: Marinblå

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
sv: Nödvändiga Elasticsearch-paket är inte installerade på din server. Kontakta din serveradministratör om du önskar konfigurera Elasticsearch

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
sv: Behöver du hjälp? För hjälp med att tilldela rättigheter, sök online på "%s manual grant permissions"

en: Never
sv: Aldrig

en: Never expires
sv: Upphör aldrig

en: New
sv: Ny

en: New
sv: Ny

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
sv: Ny %s-server

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
sv: Ny %s-server

en: New (
sv: Ny (

en: New CSV profile
sv: Ny CSV-profil

en: New Domain
sv: Ny domän

en: New EAN
sv: Ny EAN

en: New ILL request
sv: Ny fjärrlånebeställning

en: New ILL request
sv: Ny fjärrlånebeställning

en: New SMS provider
sv: Ny SMS-leverantör

en: New SMTP server
sv: Ny SMTP-server

en: New SQL from Mana
sv: Ny SQL-rapport från Mana

en: New SQL report
sv: Ny SQL-rapport

en: New SRU server
sv: Ny SRU-server

en: New Z39.50 server
sv: Ny Z39.50-server

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
sv: New Zealand Central Agencies Library, Nya Zeeland

en: New Zealand Ministry of Education Library, New Zealand
sv: New Zealand Ministry of Education Library, Nya Zeeland

en: New account
sv: Nytt konto

en: New action
sv: Ny åtgärd

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: New additional content (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
sv: Nytt mer innehåll (%sNyheter%sSidor%sHTML-anpassningar%s)

en: New alert
sv: Nytt händelseljud

en: New authority
sv: Ny auktoritet

en: New authority type
sv: Ny auktoritetstyp

en: New authorized value
sv: Nytt auktoriserat värde

en: New authorized value
sv: Nytt auktoriserat värde

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
sv: Nytt auktoriserat värde för %s

en: New basket group
sv: Ny korggrupp

note: A
en: New batch item deletion
sv: Ny satsborttagning av exemplar

note: A
en: New batch item modification
sv: Ny satsredigering av exemplar

en: New batch patron modification
sv: Ny satsredigering av låntagare

note: A
en: New batch patrons modification
sv: Ny satsredigering av låntagare

note: A
en: New batch record deletion
sv: Ny satsborttagning av poster

note: A
en: New batch record modification
sv: Ny satsredigering av poster

en: New budget
sv: Ny budget

en: New card
sv: Nytt kort

en: New cash register
sv: Nytt kassaregister

en: New cash register
sv: Nytt kassaregister

en: New category
sv: Ny kategori

en: New category
sv: Ny kategori

en: New child record
sv: Ny underpost

en: New city
sv: Ny ort

en: New classification source
sv: Ny klassificeringskälla

en: New club
sv: Ny klubb

en: New club field
sv: Nytt klubbfält

en: New club template
sv: Ny klubbmall

en: New collection
sv: Ny samling

en: New comment
sv: Ny kommentar

en: New contract
sv: Nytt avtal för

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
sv: Nytt avtal för %s

en: New course
sv: Ny kurs

en: New credit type
sv: Ny kredittyp

en: New currency
sv: Ny valuta

en: New debit type
sv: Ny debettyp

en: New definition
sv: Ny definition

en: New desk
sv: Ny disk

note: SCRIPT
en: New document
sv: Nytt dokument

en: New due date
sv: Nytt förfallodatum

en: New due date:
sv: Nytt förfallodatum:

en: New email domain
sv: Ny epostdomän

en: New enrollment field
sv: Nytt fält för inskrivning

en: New entry
sv: Ny post

en: New entry using WYSIWYG editor
sv: Ny ingång med WYSIWYG-redigerare

en: New entry using text editor
sv: Nytt uppslag med textredigerare

note: SCRIPT
en: New field
sv: Nytt fält

en: New field on next line
sv: Nytt fält på nästa rad

en: New filing rule
sv: Ny klassificeringsregel

en: New framework
sv: Nytt ramverk

en: New frequency
sv: Ny frekvens

en: New from Z39.50/SRU
sv: Ny från Z39.50/SRU

en: New from Z39.50/SRU
sv: Ny från Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
sv: Nytt budgetställe för %s

en: New guided report
sv: Ny rapport med guide

en: New item
sv: Nytt exemplar

en: New item lost value:
sv: Nytt värde för förkommet exemplar:

en: New item type
sv: Ny exemplartyp

en: New item type created!
sv: Ny exemplartyp skapad!

en: New label batch
sv: Ny etikettsats

en: New label batch
sv: Ny etikettsats

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
sv: Ny etikettsats skapad: # %s

en: New label layout
sv: Skapa etikettlayout

en: New label layout
sv: Skapa etikettlayout

en: New label template
sv: Ny etikettmall

en: New library
sv: Nytt bibliotek

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
sv: Nytt bibliotek %s

en: New line (\n)
sv: Ny rad (\n)

en: New list
sv: Ny lista

note: SCRIPT
en: New macro...
sv: Nytt makro...

en: New notice
sv: Nytt meddelande

en: New numbering pattern
sv: Nytt numreringsmönster

en: New numbering pattern
sv: Nytt numreringsmönster

en: New order
sv: Ny beställning

en: New owner:
sv: Ny ägare:

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: New patron
sv: Ny låntagare

en: New patron attribute type
sv: Ny attributtyp för låntagare

en: New patron card batch
sv: Ny sats med lånekort

en: New patron list
sv: Ny låntagarlista

en: New preference
sv: Ny inställning

en: New printer profile
sv: Ny utskriftsprofil

en: New purchase suggestion
sv: Nytt inköpsförslag

en: New quote
sv: Nytt citat

en: New record
sv: Ny post

en: New record matching rule
sv: Ny regel för postmatchning

en: New report
sv: Ny rapport

note: SCRIPT
en: New request
sv: Ny förfrågan

en: New request
sv: Ny förfrågan

en: New restriction
sv: Ny begränsning

en: New restriction
sv: Ny begränsning

en: New rota
sv: Nytt schema

en: New routing list
sv: Ny mottagarlista

en: New search
sv: Ny sökning

en: New search field
sv: Nytt sökfält

en: New set
sv: Ny uppsättning

en: New splitting rule
sv: Ny delningsregel

en: New subscription
sv: Ny prenumeration

en: New subscription
sv: Ny prenumeration

en: New subscription for this serial
sv: Ny prenumeration för den här tidskriften

en: New tag
sv: Ny tagg

en: New tag
sv: Ny tagg

en: New template
sv: Ny mall

en: New username:
sv: Nytt användarnamn:

en: New value
sv: Nytt värde

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
sv: Nytt värde: %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
sv: Nytt värde: %s %s %s tom %s %s (Inte ett auktoriserat värde) %s %s %s %s "Blank" %s

en: New vendor
sv: Ny leverantör

note: SCRIPT
en: New window
sv: Nytt fönster

en: Newer version
sv: Ny version

en: News
sv: Nyheter

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
sv: Nyheter är fortfarande tillgängliga via direktlänk om den gått ut. %s

en: Newsletter editor
sv: Redaktör för nyhetsbrev:

en: Newsletter editor:
sv: Redaktör för nyhetsbrev:

note: INPUT type=submit
en: Next
sv: Nästa

en: Next
sv: Nästa

en: Next &gt;&gt;
sv: Nästa &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
sv: Nästa >>

en: Next available
sv: Nästa tillgängliga

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
sv: Nästa tillgängliga %s exemplar

en: Next available item from group
sv: Nästa tillgängliga exemplar från grupp

en: Next issue publication date:
sv: Nästa nummers utgivningsdatum:

en: Next open day
sv: Nästa öppetdag

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
sv: Nästa sida

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
sv: Nicholas Rosasco (dokumentationssammanställning)

en: No
sv: Nej

en: No
sv: Nej

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
sv: Ingen %s

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
sv: Nej (om du inte gör kontrollen under förberedelsefasen kan du inte ändra alternativet senare)

en: No (N)
sv: Nej

en: No (default)
sv: Nej (standard)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
sv: Inget ACQ-ramverk, använder standard. Du bör skapa ett ramverk med koden ACQ, exemplarsramverket skulle använts

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
sv: Inget ACQ-ramverk, använder standard. Du bör skapa ett ramverk med koden ACQ, exemplarsramverket skulle använts

en: No DEPARTMENT authorized values found!
sv: Inga AVDELNINGS-auktoriserade värden hittade!

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
sv: Ingen EDIFACT konfiguration för %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
sv: Inga MARC-ramverk finns tillgängliga för ditt språk. Använder ramverken för Engelska (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
sv: Ingen mall för MARC-redigering har definierats. Du behöver

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
sv: Inga mappningar för SRU-sökfält har definierats. Detta innebär att alla fältsökningar går igenom hela posten. Fortsätta?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
sv: Inga TERMINS-auktoriserade värden hittade! Skapa ett eller flera auktoriserade värden med kategorin TEMIN.

en: No XSLT file passed.
sv: Ingen XSLT-fil angiven.

en: No action defined for the template.
sv: Ingen åtgärd definierad för mallen.

en: No active currency is defined
sv: Ingen aktiv valuta har definierats

en: No active currency is defined. Please go to
sv: Ingen aktiv valuta är definierad. Gå till

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
sv: Ingen adress lagrad.

en: No and try to override system preferences
sv: Nej och försök överskrida systeminställningarna

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
sv: Inga poster har valts.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
sv: Ingen auktoritetslänk ändrades.

en: No automatic renewal after
sv: Inget automatiskt omlån efter

en: No automatic renewal after (hard limit)
sv: Inget automatiskt omlån efter (hård gräns)

en: No available parent types
sv: Inga tillgängliga överordnade typer

en: No barcode
sv: Ingen streckkod

en: No basket given.
sv: Ingen korg angiven.

note: SCRIPT
en: No basket group
sv: Ingen korggrupp

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
sv: Inga bibliografiska poster funna med biblionummer %s

en: No cards created (empty batch or list?)
sv: Inga kort skapades (tom sats eller lista?)

en: No categories have been defined.
sv: Inga kategorier har definierats.

en: No change
sv: Ingen ändring

en: No checkouts for the selected filters.
sv: Det finns inga utlån som matchar de valda filtren.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
sv: Ingen cirkulationsregel är definierad för denna kombination av låntagare och exemplartyp.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
sv: Ingen ort lagrad.

en: No claims notice defined.
sv: Inget reklamationsmeddelande definierat.

en: No club templates defined.
sv: Inga klubbmallar definierade.

en: No club with this name, please, try another
sv: Det finns ingen klubb med det här namnet. Försök med ett annat

en: No clubs defined.
sv: Inga klubbar definierade.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
sv: Inga klubbar definierade. En klubbmall måste definieras innan en klubb kan definieras.

note: SCRIPT
en: No color
sv: Ingen färg

note: SCRIPT
en: No columns selected!
sv: Inga kolumner har valts!

en: No comments have been approved.
sv: Inga kommentarer har godkänts.

en: No comments to moderate.
sv: Inga kommentarer att kontrollera.

en: No cover image available
sv: Ingen omslagsbild finns tillgänglig

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
sv: Ingen databas med namnet %s upptäcktes.

en: No date of birth stored.
sv: Inget födelsedatum sparat.

note: SCRIPT
en: No date selected
sv: Inget datum valt

en: No description available
sv: Inga beskrivningar tillgängliga

en: No description entered.
sv: Inga beskrivning tillagd.

en: No descriptions
sv: Inga beskrivningar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
sv: Ingen e-postadress lagrad.

en: No files found.
sv: Inga filer hittade.

en: No fund
sv: Inga budgetställen

en: No fund found
sv: Inget budgetställe hittat

note: SCRIPT
en: No fund selected.
sv: Inget budgetställe vald.

en: No funds to display for this search criteria
sv: Inga budgetställen att visa för dessa sökkriterier

en: No group
sv: Ingen grupp

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
sv: Låntagaren har inte gjort någon reservation för den bibliografiska posten.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
sv: Inga reservationer med id %s hittades.

en: No holds allowed
sv: Inga reservationer tillåts

en: No holds allowed:
sv: Inga reservationer tillåts:

en: No holds are allowed on this item
sv: Exemplaret kan inte reserveras

en: No holds found.
sv: Inga reservationer hittade.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
sv: Inga reservationer på detta exemplar / Totalt antal reservationer på denna post: %s

note: A
en: No holds on this record
sv: Inga reservationer på denna post

en: No if settings allow it
sv: Nej om inställningarna tillåter det

en: No image:
sv: Ingen bild:

en: No images are currently available.
sv: Inga bilder är för tillfället tillgängliga.

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
sv: Inga bilder har ännu laddats upp för denna bibliografiska post.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
sv: Inget exemplar hittat med streckkod %s

en: No item matches this barcode
sv: Inget exemplar matchar denna streckkod

en: No item or bibliographic record found
sv: Ingen bibliografisk eller exemplarpost funnen

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
sv: Inget exemplar med streckkoden i offline-databasen (transaktionen registrerades i alla fall): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
sv: Inget exemplar med streckkod: %s

en: No item with matching barcode found
sv: Inget exemplar med matchande streckkod funnen

en: No items
sv: Inga exemplar

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
sv: Inga objekt lades till eftersom bibliotek inte är valt. Välj bibliotek innan du lägger till exemplar i en sats.

en: No items are available
sv: Inga exemplar tillgängliga

en: No items available:
sv: Inga exemplar tillgängliga:

en: No items deleted.
sv: Inga exemplar borttagna.

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
sv: Inga exemplar för %s

en: No items found.
sv: Inga exemplar hittade.

en: No items modified.
sv: Inga exemplar redigerade.

en: No items were found by searching.
sv: Sökningen hittade inga exemplar.

en: No keys defined for the current patron.
sv: Inga nycklar har definierats för aktuell låntagare.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
sv: Ingen bokstav eller begränsningsåtgärd angiven för fördröjning %s för låntagarkategori %s. Om en fördröjning tillhandahålls, ska antingen en bokstav, en begränsningsåtgärd eller båda anges.

en: No library limitation
sv: Ingen biblioteksbegränsning

en: No limit
sv: Ingen begränsning

en: No limitation
sv: Ingen begränsning

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
sv: Ingen logg hittad %s för

en: No mappings have been defined for this set
sv: Inga mappningar har definierats för denna uppsättning

en: No match
sv: Ingen matchning

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
sv: Ingen matchning för låntagarnummer (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
sv: Ingen matchning för användaren (%s). FILTER KRÄVER LÅNTAGARNUMMER (ej namn).

note: SCRIPT
en: No matches found
sv: Inga matchningar hittades

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
sv: Inga matchande auktoriteter hittade.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
sv: Ingen matchande auktoritet hittad. En ny auktoritet har skapats automatiskt.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
sv: Ingen matchande auktoritet hittad. En ny auktoritet har skapats eller importerats

en: No matching item could be found
sv: Inget matchande exemplar hittades

note: SCRIPT
en: No matching reports found
sv: Inga matchande rapporter hittade

en: No matching rule in effect
sv: Ingen matchningsregel är aktiv

en: No missing issues found.
sv: Inga saknade nummer hittade.

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
sv: Inga felstavningar funna.

en: No more renewals possible
sv: Fler omlån kan inte göras

en: No more renewals possible.
sv: Fler omlån kan inte göras.

en: No name
sv: Inget namn

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
sv: Inget namn, korgnummer: %s

en: No notes from SMS driver
sv: Inga meddelanden från SMS-drivrutin

en: No notice
sv: Inget meddelande

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
sv: Ingen beställning har kopierats. Kanske hände något fel?

en: No order selected
sv: Ingen beställning vald

en: No orders yet
sv: Inga beställningar än

en: No other items.
sv: Det finns inga andra exemplar.

en: No outstanding charges
sv: Inga obetalda avgifter

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
sv: Inga partners är fastställda. Skapa lämpliga låntagarposter (enligt standard ILLLIBS kategori).

note: SCRIPT
en: No patron card number in offline database (proceeding anyway): %s
sv: Inget kortnummer för låntagare i offline-databas (fortsätter ändå): %s

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
sv: Inga kortnummer eller låntagarnumer angavs.

en: No patron matched
sv: Ingen låntagare hittad

en: No patron may put this book on hold.
sv: Ingen låntagare kan reservera denna bok.

en: No patron records have been actually removed
sv: Inga låntagarposter har tagits bort

en: No patron records have been anonymized
sv: Inga låntagarposter har anonymiserats

en: No patron records have been removed
sv: Inga låntagarposter har tagits bort

en: No patron with this name, please, try another
sv: Ingen låntagare med detta namn, försök med ett annat

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
sv: Inga väntande korgar. %s

en: No pending on-site checkout.
sv: Inga pågående utlån på plats.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
sv: Inget telefonnummer lagrat.

en: No physical items for this record
sv: Inga fysiska exemplar för denna post

en: No plugins installed
sv: Inga plugins installerade

en: No plugins that can be used as a tool are installed
sv: Inga plugins som kan användas som verktyg är installerade

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
sv: Inga plugins som kan konvertera filer till MARC-poster är installerade

en: No plugins that can create a report are installed
sv: Inga plugins som kan skapa en rapport är installerade

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
sv: Inga plugins som kan hantera onlinebetalningar via den publika katalogen är installerade

note: A
en: No popup
sv: Ingen popup

en: No print template found
sv: Ingen utskriftsmall hittades

en: No reason
sv: Ingen anledning

en: No reason given
sv: Ingen anledning vald

en: No recalls have been made.
sv: Inga återkrav har skapats.

en: No record has been deleted. An error occurred.
sv: Ingen post blev borttagen. Ett fel inträffade.

en: No record was removed.
sv: Inga poster togs bort.

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
sv: Vissa poster har inte lagts till automatiskt eftersom de matchar en befintlig post i din katalog:

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
sv: Inga poster har valts.

en: No records have been staged.
sv: Inga poster har förberetts.

en: No records imported
sv: Inga poster importerades

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
sv: Inga poster redigerades. %s

en: No renewal before
sv: Kan inte lånas om före

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
sv: Inga reservationer tillåts

en: No restrictions have been defined.
sv: Inga begränsningar har definierats.

en: No results for your query
sv: Sökningen gav inget resultat

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: No results found for
sv: Inga resultat hittades för

en: No results found.
sv: Inga resultat hittades.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
sv: Inga resultat för din sökning %sefter

en: No results.
sv: Inga resultat.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
sv: Inga exempel på data och inställningar finns tillgängliga för ditt språk. Använder exempel på Engelska (en)

en: No saved reports match your criteria.
sv: Inga sparade rapporter motsvarar dina kriterier.

note: SCRIPT
en: No serials selected
sv: Ingen periodika vald

en: No status
sv: Ingen status

en: No string to transform.
sv: Ingen sträng att transformera.

en: No system preferences matched your search for:
sv: Inga systeminställningar matchade din sökning efter:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
sv: Inga mottagaradresser hittades. Välj antingen minst ett utlånande bibliotek, eller kontrollera bibliotekets registrerade uppgifter.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
sv: Ingen temporär katalog hittades.

en: No title
sv: Ingen titel

en: No title entered.
sv: Ingen titel tillagd.

en: No transfers to receive
sv: Inga överföringar att ta emot

en: No transfers to send
sv: Inga överföringar att skicka

en: No valid patrons to merge were found.
sv: Inga giltiga låntagare att sammanfoga hittades.

en: No valid pickup location
sv: Inget giltigt avhämtningsbibliotek

en: No warnings.
sv: Inga varningar.

en: No, I don't confirm
sv: Nej, jag bekräftar inte

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
sv: Nej, ta inte bort

en: No, do not delete
sv: Nej, ta inte bort den

en: No, do not remove
sv: Nej, ta inte bort

en: No, do not reset mappings
sv: Nej, återställ inte mappningar

en: No, don't cancel (N)
sv: Nej, annullera inte (N)

en: No, don't check out (N)
sv: Nej, låna inte ut (N)

en: No, don't checkin (N)
sv: Nej, återlämna inte (N)

en: No, don't close (N)
sv: Nej, stäng inte (N)

en: No, don't delete (N)
sv: Nej, ta inte bort (N)

en: No, don't renew (N)
sv: Nej, låna inte om (N)

en: No, let me think about it
sv: Nej, låt mig fundera på det

en: No, save as new record
sv: Nej: spara som ny post

en: No.
sv: Nr.

en: No. of items:
sv: Antal exemplar:

en: No. of times checked out
sv: Antal utlån

en: No: Save as new authority
sv: Nej: spara som ny auktoritet

en: Nobody
sv: Ingen

en: Non priority hold
sv: Vilande reservation

en: Non priority hold:
sv: Vilande reservation:

en: Non-fiction
sv: Ej fiktion

en: Non-musical recording
sv: Ej musikalisk inspelning

en: Non-patron guarantor
sv: Vårdnadshavare som inte är låntagare

en: Non-patron guarantor first name
sv: Kontakt: Förnamn

en: Non-patron guarantor surname
sv: Kontakt: Efternamn

en: Non-public note
sv: Intern anmärkning

en: Non-public note:
sv: Intern anmärkning:

en: Non-public notes
sv: Interna anmärkningar

en: Non-public notes:
sv: Interna anmärkningar:

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
sv: Fast blanksteg

en: None
sv: Ingen

en: None available
sv: Inga tillgängliga

en: None defined
sv: Ingen definierad

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
sv: Inga av dessa exemplar kan normalt reserveras för denna låntagare.

en: None selected
sv: Inga valda

en: None specified
sv: Ingen angiven

en: None specified
sv: Ingen angiven

en: Nonpublic note
sv: Intern anmärkning

en: Nonpublic note:
sv: Intern anmärkning:

en: Nonpublic note:
sv: Intern anmärkning:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
sv: Intern anmärkning: %s

en: Nonpublic notes
sv: Interna anmärkningar

note: SCRIPT
en: Normal day
sv: Normal dag

en: Normalization rule:
sv: Normaliseringsregel:

note: SCRIPT
en: Northern
sv: Norra

en: Not a duplicate. Save as new record
sv: Inte en dubblett. Spara som ny post

note: SCRIPT
en: Not a valid JSON
sv: Inte giltig JSON

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
sv: Inte alla auktoritetstyper ramverket hänvisar till är definierade.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
sv: Inte alla delfält för följande taggar finns i samma flik (eller är markerade som 'ignorera').

en: Not allowed
sv: Inte tillåtet

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
sv: Inte tillåtet enligt låntagarens integritetsinställningar

en: Not allowed to delete own account
sv: Får inte ta bort eget konto

en: Not available
sv: Ej tillgängligt

en: Not checked out
sv: Inte utlånad.

en: Not checked out since:
sv: Inte utlånad sedan:

en: Not checked out.
sv: Inte utlånad.

en: Not for loan
sv: Ej för utlån

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
sv: Ej för utlån %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
sv: Ej för utlån: (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
sv: Exemplartyp ej för utlån.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
sv: Ej för utlån-status

en: Not for loan:
sv: Ej för utlån:

en: Not holdable
sv: Ej tillgängligt

en: Not important
sv: Inte viktigt

en: Not issued
sv: Inte utgiven

en: Not mandatory
sv: Inte obligatorisk

en: Not ordered
sv: Inte beställd

en: Not published
sv: Ej utgiven

en: Not repeatable
sv: Inte upprepningsbar

en: Not seen
sv: Inte sett

en: Not set
sv: Inte angivet

note: SCRIPT
en: Not started
sv: Inte påbörjad

en: Note
sv: Kommentar

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
sv: Obs! Exemplaren exporteras av detta verktyg om inte annat anges.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
sv: Obs! Denna exportfil blir mycket stor och genereras varje natt.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
sv: Kommentar om tillhörande material: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
sv: Kommentar om tillhörande material: %s

en: Note for OPAC
sv: Kommentar för OPAC

en: Note for staff
sv: Kommentar för personal

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
sv: Kommentar för bibliotekarien som kommer att hantera din begäran om omlån:

en: Note that fields weighting works only for simple search.
sv: Observera att viktning av fält endast fungerar för enkel sökning.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
sv: Notera att rätt plats att definiera memcached-konfigurationen är i din $KOHA_CONF fil %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
sv: Notera att rätt plats att definiera memcached-konfigurationen är i din $KOHA_CONF fil. För när varande har du inte en korrekt memcached-konfirugration definierad. %s %s | Faktiskt cachingsmetod: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
sv: Notera att rätt plats att definiera memcached-konfigurationen är i din $KOHA_CONF fil. För att undvika missförstånd bör du inte exportera memcached-konfigurationen från ENV. %s

en: Note:
sv: Kommentar:

en: Note:
sv: Kommentar:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
sv: Obs! Var försiktig vid val av kolumner. Om för många kolumner väljs kan det ge en mycket stor rapport som antingen inte går att slutföra eller som sänker prestandan på systemet.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
sv: Obs! Välj inte en kategori för temporära uppladdningar.

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
sv: Obs! ändra variabeltypen till ett av värdena i listrutan

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
sv: Obs! För 'Auktoritetsfält att kopiera' anges auktoritetsfältet som ska kopieras från auktoritetsposten till den bibliografiska posten. I MARC21 ska t.ex. fält 100 i auktoritetsfältet kopieras till fält 100 i den bibliografiska posten

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
sv: Obs! ett av de två följande fälten måste vara 1

en: Notes
sv: Kommentarer

en: Notes
sv: Kommentarer

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
sv: Anmärkningar: %s

en: Notes/Comments
sv: Anteckningar/kommentarer

en: Notes:
sv: Kommentarer:

en: Notes:
sv: Kommentarer:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
sv: Kommentarer: %s

en: Nothing found.
sv: Inget hittades.

en: Nothing found.
sv: Inget hittades.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
sv: Ingenting är valt.

en: Notice
sv: Meddelande

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
sv: Meddelande %s (%s)

en: Notice added
sv: Meddelande tillagt

en: Notices
sv: Meddelanden

en: Notices and slips
sv: Meddelanden och kvitton

en: Notices and slips
sv: Meddelanden och kvitton

en: Notification date
sv: Meddelandedatum

en: Notify manager:
sv: Meddela ansvarig person:

en: Noto fonts
sv: Noto fonter

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
sv: Nu kommer vi att skapa en låntagare med superlibrarian-rättigheter. Logga in med denna för att få tillgång till Koha som personal med alla rättigheter.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
sv: Nu är vi klara att skapa databastabellerna och fylla dem med en del standarddata.

en: Nowhere
sv: Ingenstans

en: Num/Patrons
sv: Num/låntagare

en: Number
sv: Antal

en: Number of baskets
sv: Antal korgar

en: Number of checkouts
sv: Antal utlånade exemplar

en: Number of columns:
sv: Antal kolumner:

en: Number of copies of this item to add:
sv: Antal kopior av detta exemplar att lägga till:

en: Number of copies to be made of this item
sv: Antal kopior av detta exemplar att lägga till

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
sv: Antal kurser som reserverar denna bibliografiska post: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
sv: Antal kurser som reserverar detta exemplar: %s

en: Number of errors
sv: Antal fel

en: Number of issues to display in OPAC:
sv: Antal exemplar att visa i OPAC:

en: Number of issues to display to staff:
sv: Antal nummer att visa internt:

en: Number of issues to display to staff:
sv: Antal nummer att visa internt:

en: Number of issues to display to the public:
sv: Antal nummer att visa för allmänheten:

en: Number of issues:
sv: Antal nummer:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
sv: Antal nummer: %s

en: Number of items
sv: Antal exemplar

en: Number of items added
sv: Antal exemplar som lagts till

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
sv: Antal exemplar tillgängliga: %s

en: Number of items deleted
sv: Antal exemplar som tagits bort

en: Number of items displayed
sv: Antal exemplar som visas

en: Number of items ignored
sv: Antal exemplar som ignoreras

en: Number of items replaced
sv: Antal utbytta exemplar

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
sv: Antal bibliotek som använder det här mönstret

en: Number of months:
sv: Antal månader:

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
sv: Antal månader: %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
sv: Antal möjliga streckkoder som lästs: %s

en: Number of records added
sv: Antal poster som lagts till

en: Number of records deleted
sv: Antal poster som tagits bort

en: Number of records ignored
sv: Antal poster som ignoreras

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
sv: Antal poster för sammanslagning: %s. Just nu kan bara 2 poster bli sammanslagna åt gången.

en: Number of records reverted
sv: Antal poster som återställts

en: Number of records updated
sv: Antal poster som uppdaterats

en: Number of renewals
sv: Antal omlån

en: Number of rows:
sv: Antal rader:

en: Number of students:
sv: Antal elever:

en: Number of subscriptions:
sv: Antal prenumerationer:

en: Number of weeks:
sv: Antal veckor:

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
sv: Antal veckor: %s

en: Number pattern:
sv: Nummermönster:

en: Number pattern:
sv: Nummermönster:

en: Numbered
sv: Numrerad

note: SCRIPT
en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Numbering formula
sv: Numreringsformel

en: Numbering formula:
sv: Numreringsformel:

en: Numbering pattern
sv: Numreringsmönster

en: Numbering pattern:
sv: Numreringsmönster:

en: Numbering patterns
sv: Numreringsmönster

en: Numbering patterns
sv: Numreringsmönster

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Numreringsmönster &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: OAI set mappings
sv: Mappning för OAI-uppsättning

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Mappningar för OAI-uppsättningar &rsaquo; OAI-uppsättningar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: OAI sets
sv: OAI-uppsättningar

en: OAI sets configuration
sv: Konfiguration av OAI-uppsättningar

en: OAI sets configuration
sv: Konfiguration av OAI-uppsättningar

en: OAI xslt stylesheet
sv: OAI xslt stilmall

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: OPAC
sv: OPAC:

en: OPAC info:
sv: OPAC-info:

en: OPAC information
sv: OPAC-information

en: OPAC item level holds
sv: Reservationer på exemplarnivå

en: OPAC note
sv: OPAC-kommentar

en: OPAC note:
sv: OPAC-kommentar:

en: OPAC notes
sv: OPAC-kommentarer

en: OPAC notes:
sv: OPAC-kommentarer

en: OPAC problem reports
sv: OPAC-problemrapport

en: OPAC problem reports
sv: OPAC-problemrapporter

en: OPAC problem reports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: OPAC-problemrapporter &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: OPAC problem reports management
sv: Hantering av OPAC-problemrapporter

en: OPAC problem reports pending
sv: OPAC-problemrapport finns

en: OPAC tables
sv: OPAC-tabeller

en: OPAC view
sv: OPAC-vy

en: OPAC view:
sv: OPAC-vy:

en: OPAC/Staff interface login
sv: OPAC-/personalinloggning

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
sv: OPUS International Consultants, Wellington, Nya Zeeland (Corporate Serials sponsorship)

en: OR
sv: ELLER

en: OR
sv: ELLER

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
sv: ELLER välj vilka fält du vill ta med från följande lista:

en: OS version ('uname -a'):
sv: OS-version ('uname -a'):

en: Object
sv: Objekt

en: Object:
sv: Objekt:

note: SCRIPT
en: Objects
sv: Objekt

en: Oblique title:
sv: Snedställd titel:

en: October
sv: Oktober

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
sv: Av %s

en: Offline circulation
sv: Offline-utlåning

en: Offline circulation
sv: Offline-utlåning

en: Offline circulation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Offline-cirkulation &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Offline circulation disabled
sv: Offline-cirkulation inaktiverad

en: Offline circulation file upload
sv: Uppladdning av offline-utlåningsfil

en: Offline circulation file upload
sv: Uppladdning av offline-utlåningsfil

en: Offline circulation file upload &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Uppladdning av offline-utlåningsfil &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
sv: Offline-utlåning har inaktiverats. Du kan fortsätta registrera transaktioner, men information om exemplar och låntagare kommer inte att vara tillgänglig.

en: Offset:
sv: Förskjutning:

en: Offset:
sv: Förskjutning:

note: SCRIPT
en: Ok
sv: OK

en: Old recalls
sv: Gamla återkrav

en: Old recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Gamla återkrav &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Old value
sv: Gammalt värde

en: Old value:
sv: Gammalt värde:

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
sv: Gammalt värde: %s

en: Older transactions
sv: Äldre transaktioner

en: Older version
sv: Tidigare version

en: On
sv: På

en: On
sv: På

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
sv: Den: %s %s %s

en: On hold
sv: Reserverad

en: On hold due date:
sv: Förfallodatum för reservation:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
sv: Reservation förväntad vid %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
sv: Reservation förväntad vid %s sedan %s

en: On hold for
sv: Reserverad för

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
sv: Reservation förväntad vid %s sedan %s

en: On hold for another patron
sv: Exemplaret är reserverat för en annan låntagare.

en: On loan
sv: Utlånad

en: On order
sv: Beställd

en: On shelf holds allowed
sv: Reservation av innestånde titlar tillåtet

en: On shelf holds allowed:
sv: Reservation av innestående titlar tillåtet:

en: On shelf recalls allowed
sv: Återkrav av innestånde titlar tillåtet

en: On title
sv: På titel

en: On-site checkout
sv: Lån på plats

en: On-site checkouts
sv: Lån på plats

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
sv: Endast lån på plats. Automatiskt återlämningsdatum:

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
sv: När du har aktiverat Mana måste det konfigureras. Ange namn och e-postadress och skicka in, så sänds en begäran om konto till Mana KB, som i sin tur skickar tillbaka ett Mana KB-token (ett krypterat ID som unikt identifierar din Kohainstallation). Detta token kommer automatiskt att sparas i din databas. Därefter får du ett mejl. Läs det och följ instruktionerna.

en: One borrowernumber per line.
sv: Ett låntagarnummer per rad.

en: One number per line.
sv: Ett nummer per rad.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
sv: Antingen 'nummer per enhet' eller 'enheter per nummer' måste vara 1

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
sv: En av loggfilerna som listas i konfigurationsfilen är inte skrivbar.

en: One or more records have no items that can be held
sv: En eller flera poster har inte exemplar som kan reserveras

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
sv: Endast %s

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
sv: Bara %s resultat visas:

en: Only 1 MARC tag mapped to items
sv: Endast en MARC-tagg kopplad till exemplar

en: Only KPZ file format is supported.
sv: Endast formatet KPZ stöds.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
sv: Endast formaten PNG, GIF, JPEG och XPM stöds.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
sv: Endast formaten PNG, GIF, JPEG och XPM stöds. Största bildstorlek är 2 MB.

en: Only available on the staff interface:
sv: Bara tillgänglig i personalklienten:

en: Only item
sv: Endast exemplar

en: Only item:
sv: Endast exemplar:

en: Only items currently available:
sv: Endast tillgängliga exemplar:

en: Only on-site checkouts are allowed
sv: Endast lån på plats tillåts

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
sv: Bara låntagare från exemplarets hembibliotek kan reservera boken.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
sv: Bara låntagare från exemplarets hembibliotek kan reservera boken.

en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
sv: Bara avhämtningsbibliotek inom samma reservationsgrupp är tillåtna

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
sv: Endast sökfält som är mappade med bibliografiska poster kan viktas

en: Only staff with superlibrarian or ERM permissions are returned in the search results
sv: Bara personal med rättigheterna för superbibliotekarie eller ERM-rättigheter visas i sökresultaten

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
sv: Endast personal med rättigheterna för superbibliotekarie eller inköp (eller rättigheten budget_modify om detaljerade rättigheter är aktiverade) visas i sökresultaten

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
sv: Bara personal med rättigheterna för superbibliotekarie eller inköp (eller rättigheten order_manage om detaljerade rättigheter är aktiverade) visas i sökresultaten

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
sv: Bara personal med rättigheterna för superbibliotekarie eller förslagshantering ("suggestions") visas i sökresultaten

en: Only the barcode is printed
sv: Endast streckkoden skrivs ut

en: Only the bibliographic data is printed
sv: Endast bibliografiska data skrivs ut

en: Open
sv: Öppna

en: Open
sv: Öppen

en: Open Document Spreadsheet
sv: OpenDocument-kalkylblad

note: BUTTON
en: Open fresh record
sv: Öppna ny post

note: SCRIPT
en: Open help dialog
sv: Öppna hjälpdialog

note: A
en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open in new window.
sv: Öppna i nytt fönster.

note: SCRIPT
en: Open link
sv: Öppna länk

note: SCRIPT
en: Open link in...
sv: Öppna länk i...

en: Open on:
sv: Öppnad den:

en: OpenAPI 2.0 schema
sv: OpenAPI 2.0-schema

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
sv: OpenJS bibliotek för tangentbordsgenvägar

en: OpenJS keyboard shortcuts library
sv: OpenJS bibliotek för tangentbordsgenvägar

en: Opened on:
sv: Öppnad den:

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
sv: Operationen kan inte fortsätta. Ange en krypteringsnyckel i din konfiguration.

en: Operator
sv: Operatör

en: Operator
sv: Operatör

en: Optional
sv: Valfritt

en: Optional data added
sv: Alternativ data har lagts till

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
sv: Alternativa filter för inventeringslista eller för jämförelse av streckkoder

note: TH
en: Optional module missing
sv: Tillvalsmodul saknas

en: Options
sv: Alternativ

en: Options are defined by the authorized value
sv: Alternativ definieras av det auktoriserade värdet

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
sv: Alternativ definieras som auktoriserade värden för kategorin ITEMTYPECAT.

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Or add number of days:
sv: Eller lägg till antal dagar:

en: Or list barcodes one by one
sv: Eller lista streckkoder en efter en

en: Or list card numbers one by one
sv: Eller lista kortnummer ett efter ett

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
sv: Eller använd alternativ text:

en: Or scan items one by one
sv: Eller skanna exemplar ett efter ett

en: Or use a patron list
sv: Eller använd en låntagarlista

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
sv: Eller använd biblionummer från en bibliografisk post

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
sv: Eller använd biblionummer från bibliografiska poster

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
sv: Beställning

en: Order ID
sv: Beställnings-ID

en: Order ID:
sv: Beställnings ID:

en: Order acquisition
sv: Beställ inköp

en: Order by
sv: Beställd av

en: Order cost
sv: Orderkostnad

en: Order date
sv: Orderdatum

en: Order date:
sv: Orderdatum:

en: Order details
sv: Beställningsdetaljer

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Beställningsinformation &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Order e-mail was sent to the vendor.
sv: Epost med beställning skickades till leverantören.

en: Order from external source
sv: Beställ från extern källa

en: Order from external source
sv: Beställ från extern källa

en: Order line
sv: Beställningsrad

en: Order line (parent)
sv: Orderrad (övergripande)

en: Order line:
sv: Orderrad:

en: Order note
sv: Orderanmärkning

en: Order number
sv: Ordernummer

en: Order search
sv: Beställningssökning

en: Order search
sv: Beställningssökning

en: Order status:
sv: Orderstatus:

note: A
en: Order this one
sv: Beställ denna

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
sv: Totalbelopp för order (%s) överskrider tillgänglig budget (%s)

note: SCRIPT
en: Order updated
sv: Order uppdaterad

en: Ordered
sv: Beställt

en: Ordered &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Beställt &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
sv: Beställd - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
sv: Beställd - Budgetställe: %s

en: Ordered amount:
sv: Beställd mängd:

en: Ordered by the library
sv: Beställt av biblioteket

en: Ordered by:
sv: Beställd av:

note: A
en: Ordered from this fund
sv: Beställd från budgetstället

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
sv: Beställt från detta budgetställe inklusive underliggande

en: Ordering information
sv: Beställningsinformation

en: Ordernumber
sv: Ordernummer

en: Orders
sv: Beställningar

en: Orders are standing:
sv: Stående ordrar:

en: Orders by fund
sv: Sortera efter kostnadsställe:

en: Orders by fund
sv: Sortera efter budgetställe

en: Orders by fund &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Sortera efter budgetställe &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Orders enabled:
sv: Aktiverade beställningar:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
sv: Beställningar för %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
sv: Beställningar för budgetställe '%s'

en: Orders from:
sv: Beställningar från:

en: Orders search
sv: Beställningssökning

en: Orders with uncertain prices
sv: Beställningar med osäkra priser

en: Orders with uncertain prices for vendor
sv: Beställningar med osäkra priser för leverantör

en: Orex Digital, Spain
sv: Orex Digital, Spanien

en: Organization
sv: Organisation

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Organize by:
sv: Organisera efter:

en: Organize by:
sv: Organisera efter:

note: SCRIPT
en: Orientation
sv: Riktning

en: Origin
sv: Ursprung

en: Original
sv: Ursprunglig

en: Original message, rendered:
sv: Ursprungligt meddelande, återgivet:

note: A
en: Original order line
sv: Ursprunglig beställningsrad

en: Original version
sv: Ursprunglig version

en: Originating library:
sv: Ursprungligt bibliotek:

en: Other
sv: Annat

en: Other
sv: Annat

en: Other action
sv: Annan åtgärd

en: Other attributes
sv: Andra attribut

en: Other course reserves
sv: Andra kurslistor

en: Other data
sv: Andra data

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
sv: Andra bestånd (%s)

en: Other holdings:
sv: Andra bestånd:

en: Other limits
sv: Andra avgränsningar

en: Other name
sv: Annat namn

en: Other name:
sv: Annat namn:

en: Other names
sv: Andra namn

note: OPTGROUP
en: Other options
sv: Andra alternativ

en: Other options (choose one)
sv: Andra alternativ (välj ett)

en: Other phone
sv: Annan telefon

en: Other phone:
sv: Annan telefon:

en: Other phone:
sv: Annan telefon:

en: Other reasons
sv: Annan anledning

en: Others...
sv: Andra...

en: Outgoing (cash)
sv: Utgående (kontant)

en: Output
sv: Utdata

en: Output format
sv: Utformat

en: Output format
sv: Utformat

en: Output format:
sv: Utformat:

en: Output to a file named:
sv: Skriv till en fil med namnet:

en: Output:
sv: Utdata:

en: Outstanding
sv: Utestående

en: Outstanding credit:
sv: Utestående:

en: Outstanding credits could be applied:
sv: Utestående kredit kan användas:

en: OverDrive library authnames
sv: OverDrive - autentiseringsnamn

en: OverDrive library authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: OverDrive authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Overdue
sv: Försenad

en: Overdue fines cap (amount)
sv: Tak för förseningsavgift (belopp)

en: Overdue notice required:
sv: Förseningsmeddelande krävs:

en: Overdue notice/status triggers
sv: Inställningar för förseningsmeddelande/status

en: Overdue notice/status triggers
sv: Inställningar för förseningsmeddelande/status

en: Overdue notice/status triggers &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Inställningar för förseningsmeddelande/status &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha

en: Overdue recalls
sv: Försenade återkrav

en: Overdue recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Försenade återkrav &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Overdue report
sv: Förseningsrapport

en: Overdue to be returned
sv: Försenade exemplar som ska återlämnas

en: Overdues
sv: Försenade

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
sv: Försenade sedan %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s
sv: Försenade den %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Försenade från %s &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
sv: Försenade med avgifter

en: Overdues:
sv: Försenade

en: Overpayment refund
sv: Återbetalning av överbetalning

en: Override and renew
sv: Ignorera och låna om

en: Override blocked renewals
sv: Åsidosätt blockerade omlån

en: Override limit and renew
sv: Ignorera begränsning och låna om

en: Override renewal restrictions:
sv: Ignorera gräns för omlån:

en: Override restriction temporarily
sv: Ignorera begränsning tillfälligt

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Overwrite the existing one with this
sv: Skriv över befintlig med denna

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner only
sv: Endast ägaren

en: Owner:
sv: Ägare:

en: PIN code:
sv: PIN-kod:

en: Packaging manager
sv: Förpackningsansvarig

en: Packaging manager assistant
sv: Assistent till paketeringsansvarig

en: Packaging manager:
sv: Förpackningsansvarig:

en: Packaging team:
sv: Förpackningsansvarig:

en: Page
sv: Sida

en: Page URL
sv: Sid-URL

note: SCRIPT
en: Page break
sv: Sidbrytning

en: Page height:
sv: Sidhöjd:

en: Page side:
sv: Sida:

en: Page width:
sv: Sidbredd:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
sv: Sida: %s

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Paid for?:
sv: Betalad?:

en: Paper bin
sv: Papperskorg

en: Paper bin:
sv: Papperskorg:

note: SCRIPT
en: Paragraph
sv: Stycke

en: Parameter deleted
sv: Parametern borttagen

en: Parameter label:
sv: Parameteretikett:

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Parent code
sv: Kod för överordnad typ

en: Parent item type:
sv: Överordnad typ:

en: Parsing upload file
sv: Parsar uppladdad fil

en: Partial
sv: Delvis

en: Partially received
sv: Delvis mottagen

en: Partners available for searching:
sv: Partnerbibliotek tillgängliga för sökning:

en: Password
sv: Lösenord

en: Password change in OPAC:
sv: Ändra lösenord i OPAC:

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
sv: Lösenord innehåller mellanslag i början eller slutet

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
sv: Lösenord innehåller blanksteg för låntagare med låntagarnummer %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
sv: Felaktigt lösenord för låntagaren med låntagarnummer %s.

en: Password expiration
sv: Utgångsdatum för lösenord

en: Password expiration date
sv: Utgångsdatum för lösenord

en: Password expiration date is invalid.
sv: Lösenordets utgångsdatum är ogiltigt.

en: Password expiration date:
sv: Utgångsdatum för lösenord:

en: Password expiration:
sv: Utgångsdatum för lösenord:

en: Password expires:
sv: Lösenord går ut:

en: Password has leading or trailing whitespaces
sv: Lösenord innehåller mellanslag i början eller slutet

en: Password is too short
sv: Lösenordet är för kort

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
sv: Lösenordet är för kort för för låntagare med låntagarnumret %s. Kortaste längden är %s, längden är %s

en: Password is too weak
sv: Lösenordet är för svagt

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
sv: Lösenordet är för svagt för låntagaren med låntagarnummer %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
sv: Lösenordet måste vara minst %s tecken långt.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
sv: Lösenordet måste vara minst %s tecken

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
sv: Lösenordet måste vara minst %s tecken långt och innehålla versaler, gemener och nummer

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
sv: Lösenordet måste innehålla minst en siffra, en gemen och en versal.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
sv: Lösenord får inte innehålla mellanslag i början eller slutet.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
sv: Lösenordet orsakar plugin-fel för låntagaren med låntagarnummer %s.

en: Password reset in OPAC:
sv: Återställ lösenord i OPAC:

en: Password updated
sv: Lösenordet har uppdaterats

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden är olika

en: Passwords do not match.
sv: Lösenorden är olika.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
sv: Lösenord kommer att visas som text

note: SCRIPT
en: Paste
sv: Klistra in

note: SCRIPT
en: Paste as text
sv: Klistra in som text

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
sv: Klistra in är nu i oformaterat läge. Innehållet kommer att klistras in som oformaterad text tills du stänger av det.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
sv: Skriv eller klistra in en länk

note: SCRIPT
en: Paste row after
sv: Klistra in rad efter

note: SCRIPT
en: Paste row before
sv: Klistra in rad före

en: Paste selection from 'clipboard'
sv: Klistra in objekt från 'urklipp'

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
sv: Klistra in din inbäddningskod nedan:

en: Patent document
sv: Patentdokument

en: Patron
sv: Låntagare

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
sv: Låntagare '%s' har lagts till.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
sv: Låntagare '%s' finns redan i listan.

en: Patron ID:
sv: Låntagar ID:

en: Patron account flags
sv: Flaggor för låntagarkonto

en: Patron activity
sv: Låntagaraktivitet

en: Patron already has hold for this item
sv: Låntagaren har redan reserverat exemplaret

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
sv: Låntagare finns redan i databasen: %s

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
sv: Låntagarattribut %s är ogiltigt för låntagare %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
sv: Låntagarattribut %s är ogiltigt för låntagare med låntagarnummer %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
sv: Låntagarattribut %s är inte upprepningsbart för låntagare %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
sv: Låntagarattribut %s är inte upprepningsbart för låntagare med låntagarnummer %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
sv: Låntagarattribut %s måste vara unikt för låntagare %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
sv: Låntagarattributet %s måste vara unikt för låntagare med låntagarnummer %s.

en: Patron attribute type code:
sv: Typkod för låntagarattribut:

en: Patron attribute types
sv: Attributtyper för låntagare

en: Patron attribute types
sv: Attributtyper för låntagare

en: Patron attributes
sv: Låntagarattribut

en: Patron attributes:
sv: Låntagarattribut:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
sv: Låntagaren får bara göra %s reservationer.

en: Patron card creator
sv: Lånekortsverktyg

en: Patron card creator
sv: Lånekortsverktyg

en: Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Lånekortsverktyg &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Patron card number
sv: Låntagarens kortnummer

en: Patron card printing/exporting
sv: Utskrift/export av lånekort

en: Patron card printing/exporting &rsaquo; Patron cards &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Utskrift/export av lånekort &rsaquo; Lånekort &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Patron card templates
sv: Mallar för lånekortsverktyg

en: Patron categories
sv: Låntagarkategorier

en: Patron categories
sv: Låntagarkategorier

en: Patron category
sv: Låntagarkategori

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
sv: Låntagarkategori = %s

en: Patron category already exists and cannot be modified!
sv: Låntagarkategori finns redan och kan inte redigeras!

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
sv: Låntagarkategorikod är %s

en: Patron category created!
sv: Låntagarkategori skapad!

en: Patron category deleted successfully
sv: Låntagarkategori har tagits bort

en: Patron category deleted successfully.
sv: Låntagarkategori har tagits bort.

en: Patron category inserted successfully
sv: Låntagarkategori har lagts till.

en: Patron category inserted successfully.
sv: Låntagarkategori har lagts till.

en: Patron category updated successfully
sv: Låntagarkategorin har uppdaterats

en: Patron category updated successfully.
sv: Låntagarkategorin har uppdaterats.

en: Patron category:
sv: Låntagarkategori:

en: Patron category:
sv: Låntagarkategori:

en: Patron clubs
sv: Låntagarklubbar

en: Patron clubs
sv: Låntagarklubbar

en: Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Låntagarklubbar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Patron count
sv: Låntagarräknare

en: Patron details
sv: Låntagarinformation

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
sv: Låntagardetaljer för %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
sv: Låntagare tillhör inga mottagarlistor för prenumerationer.

en: Patron expires soon
sv: Låntagaren inaktiveras snart

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
sv: Låntagaravgifter är över gränsen: %s

en: Patron flags:
sv: Låntagarflaggor:

en: Patron guarantor
sv: Vårdnadshavare som är låntagare

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
sv: Låntagaren har %s PÅSTÅS ÅTERLÄMNAD

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
sv: Låntagaren har %s beställning(ar). Om du tar bort låntagaren försvinner även beställningarna.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
sv: Låntagare har %s i avgifter.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
sv: Låntagare har %s exemplar på lån.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
sv: Låntagare har %s försenade lån.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
sv: Låntagaren har %s försenade exemplar. %s Låna ut i alla fall? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
sv: Låntagaren har %s väntande förslag.

en: Patron has ITEMS OVERDUE
sv: Låntagaren har SENA LÅN

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
sv: Låntagare har en kredit på %s.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
sv: Låntagare har en kredit%s på

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
sv: Låntagaren har en begränsning tills %s.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
sv: Låntagaren har redan lånat ett annat exemplar från denna post. %s Låna ut i alla fall? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
sv: Låntagaren har en begränsning utan slutdatum.

en: Patron has arrived
sv: Låntagaren har anlänt

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
sv: Låntagaren har haft försenade exemplar och är spärrad i %s dag(ar).

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
sv: Låntagaren har haft försenade exemplar och är begränsad tills: %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
sv: Låntagaren har reservationer. De kommer att tas bort om låntagarens konto avslutas.

en: Patron has items overdue
sv: Låntagare har försenade lån

en: Patron has no current article requests.
sv: Låntagaren har inga aktuella artikelbeställningar.

en: Patron has no recalls.
sv: Låntagare har inga återkrav.

en: Patron has nothing checked out.
sv: Låntagare har inga utestående lån.

en: Patron has nothing on hold.
sv: Låntagare har inga reservationer.

en: Patron has opted out
sv: Låntagaren har valt bort detta

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
sv: Låntagaren har valt bort automatiska omlån

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
sv: Låntagaren har obetalda avgifter på %s.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
sv: Låntagare har obetalda avgifter på %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
sv: Låntagaren har obetalda avgifter: %s

en: Patron has pending modifications
sv: Låntagaren har väntande ändringar

en: Patron has previously checked out this title
sv: Detta exemplar har tidigare lånats ut till denna låntagare

en: Patron has previously checked out this title:
sv: Detta exemplar har tidigare lånats ut till denna låntagare:

en: Patron has restrictions
sv: Låntagaren har begränsningar

note: INPUT type=text
en: Patron holds
sv: Låntagarreservationer

en: Patron identity
sv: Låntagaridentitet

en: Patron image failed to upload
sv: Uppladdningen av låntagarbild misslyckades

en: Patron image(s) successfully uploaded
sv: Uppladdningen av låntagarbild lyckades

en: Patron image(s) uploaded with some errors
sv: Uppladdningen av låntagarbild genomfördes med fel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
sv: Låntagaren är BEGRÄNSAD

note: A
en: Patron is an adult
sv: Låntagaren är vuxen

en: Patron is currently restricted
sv: Låntagaren har begränsningar just nu

en: Patron is currently unrestricted.
sv: Låntagaren har inga begränsningar.

en: Patron is from different library
sv: Denna låntagare är från ett annat bibliotek

en: Patron is not notified.
sv: Låntagaren är inte meddelad.

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
sv: Låntagaren är på utsidan (%s)

en: Patron is outside!
sv: Låntagaren är på utsidan!

en: Patron is restricted
sv: Låntagaren är begränsad

en: Patron is restricted.
sv: Låntagaren är begränsad.

en: Patron library
sv: Låntagarens bibliotek

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
sv: Låntagarens bibliotek = %s

en: Patron list name:
sv: Låntagarlista:

en: Patron list:
sv: Låntagarlista:

en: Patron lists
sv: Låntagarlistor

en: Patron lists
sv: Låntagarlistor

en: Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Låntagarlistor &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Patron messaging preferences
sv: Meddelandeinställningar för låntagare

note: INPUT type=text
en: Patron name
sv: Låntagarens namn

en: Patron not found
sv: Låntagaren hittades inte

note: SCRIPT
en: Patron not found.
sv: Låntagare hittades inte.

en: Patron not found.
sv: Låntagare hittades inte.

en: Patron not found:
sv: Låntagare hittades inte:

en: Patron note
sv: Låntagarnotiser

en: Patron notes
sv: Låntagarnotiser

en: Patron notes:
sv: Låntagarnotiser:

en: Patron notice sent:
sv: Skickade låntagarnotiser:

en: Patron notification:
sv: Låntagarmeddelanden:

en: Patron notification:
sv: Låntagarmeddelanden:

en: Patron number:
sv: Låntagarnummer:

note: A
en: Patron photo
sv: Låntagarfoto

en: Patron reached daily limit.
sv: Den dagliga gränsen för artikelbeställningar är nådd.

en: Patron reason
sv: Låntagarens motivering

en: Patron records
sv: Låntagarposter

en: Patron records merged into
sv: Låntagarposter slogs ihop till

en: Patron records were last synced on:
sv: Låntagarposter synkroniserades senast den:

en: Patron relationship problems
sv: Problem med låntagarkopplingar

en: Patron request
sv: Låntagarbegäran

en: Patron restrictions
sv: Låntagarbegränsningar

en: Patron restrictions
sv: Låntagarbegränsningar

en: Patron search &rsaquo; Koha
sv: Låntagarsökning &rsaquo; Koha

en: Patron search:
sv: Låntagarsökning:

en: Patron sort 1
sv: Låntagarsortering 1

en: Patron sort 2
sv: Låntagarsortering 2

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
sv: Låntagarsortering 1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
sv: Låntagarsortering 2 = %s

en: Patron status
sv: Låntagarstatus

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
sv: Låntagare växlades automatiskt genom att lånekortet lästes vid utlån. Se till att du arbetar med rätt låntagare.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
sv: Låntagaren var tidigare begränsad fram till %s.

en: Patron will be charged with
sv: Låntagaren kommer att få en avgift på

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
sv: Låntagarens konto har förnyats fram till %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
sv: Låntagarens konto har förnyats till %s

en: Patron's account is restricted
sv: Låntagaren är begränsad

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
sv: Låntagarens konto är begränsat %s till %s %s %s med förklaringen:

en: Patron's address flagged as in doubt
sv: Låntagarens adress är ogiltig

en: Patron's address in doubt
sv: Låntagarens adress är okänd

en: Patron's address is in doubt
sv: Låntagarens adress är ogiltig

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
sv: Låntagarens adress är ogiltig (fortsätter i alla fall)

en: Patron's address is in doubt.
sv: Låntagarens adress är ogiltig.

en: Patron's age is incorrect for their category.
sv: Låntagarens ålder är felaktig för kategorin.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
sv: Låntagarens ålder är felaktig för kategorin. Tillåtna åldrar är %s-%s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
sv: Låntagarens kort gick ut den %s

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s
sv: Låntagarens kort går ut den %s

en: Patron's card has expired.
sv: Låntagarens kort har gått ut.

en: Patron's card is expired
sv: Låntagarens kort har gått ut

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
sv: Låntagarens kort har gått ut (%s)

en: Patron's card is expired.
sv: Låntagarens kort har gått ut.

en: Patron's card is flagged as lost
sv: Låntagarens kort har förlorats

en: Patron's card is lost
sv: Låntagarens kort har förlorats

en: Patron's card is lost.
sv: Låntagarens kort är borttappat.

en: Patron's card will expire soon.
sv: Låntagarens kort kommer snart att gå ut.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
sv: De låntagaren är målsman för är tillsammans skyldiga %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
sv: Låntagarens vårdnadshavare och de som de är vårdnadshavare till är tillsammans skyldiga %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
sv: Låntagarens hembibliotek: (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
sv: Låntagarposten är förmyndare för andra konton.

en: Patron:
sv: Låntagare:

en: Patron:
sv: Låntagare:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
sv: Låntagare: %s Låntagarens hembibliotek (%s / %s )

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
sv: Låntagarlista med importerade låntagare: %s

en: Patrons
sv: Låntagare

en: Patrons
sv: Låntagare

en: Patrons &rsaquo; New patron
sv: Låntagare &rsaquo; Ny låntagare

en: Patrons and circulation
sv: Låntagare och cirkulation

en: Patrons found for:
sv: Låntagare hittade för:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
sv: Låntagare från alla bibliotek kan reservera detta exemplar.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
sv: Låntagare i sats nummer %s

en: Patrons in list
sv: Låntagare i lista

en: Patrons requesting modifications
sv: Låntagare som begärt redigeringar

en: Patrons statistics
sv: Låntagarstatistik

en: Patrons statistics
sv: Låntagarstatistik

en: Patrons tables
sv: Låntagartabeller

en: Patrons to be added
sv: Låntagare som ska läggas till

note: TH
en: Patrons using this provider
sv: Låntagare som använder denna leverantör

en: Patrons who haven't checked out
sv: Låntagare som inte lånat

en: Patrons with holds
sv: Låntagare med reservationer

en: Patrons with no checkouts
sv: Låntagare som inte lånat

en: Patrons with no checkouts
sv: Låntagare som inte lånat

en: Patrons with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Låntagare som inte lånat &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Patrons with recalls
sv: Låntagare med återkrav

en: Patrons with the most checkouts
sv: Låntagare med flest lån

en: Patrons with the most checkouts
sv: Låntagare med flest lån

en: Patrons with the most checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Låntagare med flest lån &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( searching ) %2$s:  END
en: Patrons%s &rsaquo; Search results%s &rsaquo; Koha
sv: Låntagare%s &rsaquo; Sökresultat%s &rsaquo; Koha

en: Patrons' categories:
sv: Låntagarkategorier:

en: Pattern name:
sv: Mönsternamn:

en: Pay
sv: Betala

en: Pay all charges
sv: Betala alla avgifter

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
sv: Betala belopp

en: Pay an amount toward all fines
sv: Betala av på alla avgifter

en: Pay an amount toward selected fines
sv: Betala av på alla valda avgifter

en: Pay an individual fine
sv: Betala en enskild avgift

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Pay charges for %s
sv: Betala avgifter för %s

en: Pay fine
sv: Betala bot

en: Pay fines
sv: Betala avgifter

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
sv: Betala valda

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment note
sv: Betalningskommentar

en: Payment received:
sv: Betalning mottagen:

en: Payment type:
sv: Betalningstyp:

en: Payments &rsaquo; Koha
sv: Betalningar &rsaquo; Koha

en: Payout
sv: Utbetalningar

en: Payout amount
sv: Betala belopp

en: Payout credits to patrons
sv: Utbetalningskrediter till låntagare

en: Pending
sv: Väntar

en: Pending (
sv: Väntar (

en: Pending discharge requests
sv: Väntar på borttagning

en: Pending discharge requests
sv: Väntar på borttagning

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Väntar på borttagning &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Pending holds
sv: Väntande reservationer

en: Pending modifications:
sv: Väntande ändringar:

en: Pending offline circulation actions
sv: Väntande åtgärder för offline-utlåning

en: Pending on-site checkouts
sv: Pågående utlån på plats

en: Pending on-site checkouts
sv: Väntande utlån på plats

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Väntande utlån på plats &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Pending orders
sv: Väntande beställningar

en: Pending suggestions
sv: Väntande förslag

en: Pending tags
sv: Väntande taggar

note: SCRIPT
en: People
sv: Människor

en: Perform a new search
sv: Utför en ny sökning

en: Perform anonymous refund actions
sv: Utföra anonyma återbetalningsåtgärder

en: Perform batch deletion of items
sv: Utför satsvis borttagning av exemplar

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
sv: Utför satsvis borttagning av poster (bibliografisk eller auktoritet)

en: Perform batch extend due dates
sv: Utför satsvis förlängning av förfallodatum

en: Perform batch modification of items
sv: Utför satsvis redigering av exemplar

en: Perform batch modification of patrons
sv: Utför satsvis redigering av låntagare

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
sv: Utför satsvis redigering av poster (bibliografisk eller auktoritet)

en: Perform cash register cashup action
sv: Utför kassaregisteråtgärd

en: Perform inventory of your catalog
sv: Utför inventering av katalogen

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
sv: Utför självutlåning i OPAC. Ska användas för låntagarmatchning av AutoSelfCheckID

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
sv: Allokerad period %s%s%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
sv: Period från %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
sv: Period till %s

en: Perl interpreter:
sv: Perl-tolk:

en: Perl modules
sv: Perl-moduler

en: Perl version:
sv: Perl-version:

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
sv: Egenskaper för Permanent Pen

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
sv: Egenskaper för Permanent Pen...

en: Permanently delete checkout history older than
sv: Ta permanent bort lånehistorik äldre än

en: Permanently delete these patrons
sv: Ta permanent bort dessa låntagare

en: Permissions (code)
sv: Rättigheter (kod)

note: SCRIPT
en: Ph:
sv: Telefon:

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone (i-tiva)
sv: Telefon (i-tiva)

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Photocopy
sv: Fotokopia

en: Physical address:
sv: Fysisk adress:

en: Physical details:
sv: Fysisk information:

en: Physical form designators
sv: Fysisk information

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
sv: Välj

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
sv: Hämta senast %s

en: Pick up location
sv: Hämtningsplats

en: Pickup at
sv: Hämta på

en: Pickup at patron's home library when possible:
sv: Hämta på låntagarens hembibliotek om möjligt:

en: Pickup at:
sv: Hämta på:

en: Pickup date/time
sv: Datum/tid för hämtning

en: Pickup date:
sv: Hämtdatum:

en: Pickup library
sv: Avhämtningsbibliotek

en: Pickup library is different.
sv: Valt avhämtningsbibliotek skiljer sig från låntagarens hembibliotek.

en: Pickup library is different.
sv: Avhämtningsbibliotek skiljer sig åt.

en: Pickup library:
sv: Avhämtningsbibliotek:

en: Pickup location
sv: Avhämtningsbibliotek

en: Pickup location:
sv: Avhämtningsbibliotek:

en: Pie
sv: Tårtdiagram

en: Pipe (|)
sv: Lodstreck (|)

en: Place a hold
sv: Reservera

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
sv: Reservera %s %s av %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Place a hold on %s &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Reservera %s &rsaquo; Reservationer &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
sv: Reservera ett specifikt exemplar %s

en: Place and modify holds for patrons
sv: Reservera och ändra reservationer för låntagare

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
sv: Gör artikelreservation från %s för %s %s ( %s )

en: Place hold
sv: Reservera

en: Place hold
sv: Reservera

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
sv: Reservera åt %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
sv: Reservera detta exemplar?

note: SCRIPT
en: Place hold?
sv: Reservera?

en: Place holds
sv: Reservera

en: Place holds
sv: Reservera

en: Place holds for patrons
sv: Reservera för låntagare

note: INPUT type=submit
en: Place request
sv: Lägg beställning

en: Place request with partner libraries
sv: Skicka fjärrlåneförfrågan till ett partnerbibliotek

en: Placed on
sv: Lades den

en: Placed on (from)
sv: Lades den (från)

en: Placed on (to)
sv: Lades den (t.o.m)

en: Places
sv: Platser

en: Placing orders
sv: Beställningstillfälle

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
sv: Planera efter %s

en: Plan by item types
sv: Planera efter exemplarstyper

en: Plan by libraries
sv: Planera efter bibliotek

en: Plan by months
sv: Planera efter månader

en: Planned date
sv: Planerat datum

en: Planning
sv: Planering

en: Planning
sv: Planering

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
sv: Planerar för %s %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s &rsaquo; Funds &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Planera för %s %s &rsaquo; Budgetställen &rsaquo; Budgetar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Plant and Food Research Limited, New Zealand
sv: Plant and Food Research Limited, Nya Zeeland

en: Play media
sv: Spela media

en: Play sound
sv: Spela upp ljud

en: Please
sv: Vänligen

en: Please add a library
sv: Lägg till ett bibliotek

en: Please add a patron category
sv: Lägg till en låntagarkategori

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
sv: Lägg till streckkoder direkt i textfältet eller via exemplarsökning.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
sv: Var vänlig kontrollera minst en åtgärd

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
sv: Vänligen kontrollera nummer som INTE har utgivits (oegentligheter)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
sv: Läs i loggen för att få mer information. %s Ställ in ett värde för cache som är kortare än 30 dagar. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
sv: Välj ett värde för cache_expiry som är kortare än 30 dagar

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
sv: Välj en fil att ladda upp

en: Please choose a library to clone rules from:
sv: Välj ett bibliotek att klona regler från:

en: Please choose a vendor.
sv: Välj en leverantör.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
sv: Vänligen välj endast en inställning för medlemsperiod. Antal månader eller exakt datum.

en: Please choose one or more filters to proceed.
sv: Välj ett eller flera filter för att fortsätt.

en: Please choose the library to clone the rules to:
sv: Välj biblioteket regler ska klonas till:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
sv: Välj vilken post som ska användas som referens för sammanslagningen. Den post som väljs som referens kommer att behållas, den andra kommer att tas bort.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
sv: Klicka på en av flikarna på vänster sida i detta formulär.

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Please confirm bundle contents for %s
sv: Bekräfta innehållet för %s

en: Please confirm checkin
sv: Bekräfta återlämning

en: Please confirm checkout
sv: Bekräfta lån

en: Please confirm subscription deletion
sv: Bekräfta borttagning av prenumeration

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
sv: Bekräfta att tillhörande material finns med:

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
sv: Bekräfta att tillhörande material finns med: %s

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
sv: Bekräfta att du har tagit emot %s för kontantbetalning.

en: Please confirm that you have removed
sv: Bekräfta att du har tagit bort

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
sv: Bekräfta att du har tagit bort %s från kassaregistret och lämnat en växelkassa på %s.

en: Please contact your system administrator
sv: Kontakta din systemadministratör

en: Please correct these errors.
sv: Korrigera dessa fel.

en: Please create the database before continuing.
sv: Skapa databasen innan du fortsätter.

en: Please define one
sv: Definiera en

en: Please edit one currency and mark it as active.
sv: Redigera en valuta och markera den som aktiv.

en: Please enable Javascript:
sv: Aktivera Javascript:

en: Please enable system preference
sv: Slå på systeminställning

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
sv: Kontrollera att du laddar upp en giltig zip-fil och försök igen.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
sv: Se till att du bara laddar upp bilder med formaten GIF, JPEG, PNG eller XPM.

en: Please enter a
sv: Ange en

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
sv: Ange ett datum!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
sv: Vänligen skriv en ny kommentar (max 35 tecken)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
sv: Ange antalet exemplar som ska skapas.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
sv: Ange ett rapportnamn och en beskrivande anteckning före delning (minst 20 tecken)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
sv: Ange en sökterm.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
sv: Ange en giltig URL.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
sv: Ange ett giltigt datum (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
sv: Ange ett giltigt datum.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
sv: Ange ett giltigt nummer.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
sv: Ange ett giltigt telefonnummer.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
sv: Ange ett värde med mellan {0} och {1} tecken.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
sv: Ange ett värde mellan {0} och {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
sv: Ange ett värde som är högre eller lika med {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
sv: Ange ett värde som är lägre eller lika med {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
sv: Ange minst ett kriterium för borttagning!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
sv: Du måste ange minst {0} tecken.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
sv: Ange fältmärke och underfältskod åtskilda av ett komma. (För kontrollfält: lägg till '@' som underfältskod.)

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
sv: Ange inte mer än {0} tecken.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
sv: Ange endast siffrorna. Börja med + om landskoden ingår.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
sv: Ange bara siffror.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
sv: Ange ett namn för det nya makrot:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
sv: Ange det nya lösenordet igen

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
sv: Ange samma värde igen.

en: Please enter your username and password
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
sv: Fyll i URL innan du färdigställer artikelbeställningen.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
sv: Korrigera detta fält.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
sv: Be systemadministratören kontrollera felloggen för mer information.

en: Please log in again
sv: Var vänliga logga in igen

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
sv: Logga in med ett vanligt personalkonto istället. För att skapa ett personalkonto skapar du ett bibliotek, låntagarkategorin 'Personal' och lägger till en ny låntagare. Ge sedan denna låntagare rättigheter från 'Mer' i verktygsraden.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
sv: Logga in på Koha och försök igen. (Fel: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
sv: Observera att den bifogade filen är en bibliografisk fil i MARC-format som kan importeras till bibliografisk programvara, t.ex. EndNote, Reference Manager eller ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
sv: Välj endast en inställning för medlemsperiod.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
sv: Skriv endast bokstäver eller siffror.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
sv: Ange endast bokstäver.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
sv: Välj ditt språk från denna lista. Om ditt språk inte listas informerar du din systemadministratör.

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
sv: Vänligen sortera plugins för 'Menade du?'-funktionalitet i prioritetsordning och markera de som du vill använda. (OBS: 'Menade du?'-funktionalitet är ännu inte aktiverad i personalklienten).

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
sv: Uppdatera sidan och försök igen.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
sv: Återlämna exemplaret till hembiblioteket: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
sv: Återlämna exemplaret till: %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
sv: Återlämna exemplaret till: %s%s%s%s%s

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
sv: Gå tillbaka till skärmen &quot;Sparade rapporter&quot; och ta bort den här rapporten eller försök att skapa en ny igen. %s

en: Please review the error log for more details.
sv: Läs felloggen för mer information.

note: SCRIPT
en: Please select ...
sv: Var vänlig välj ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
sv: Var vänlig välj %s.

en: Please select a date range to display transactions for:
sv: Välj ett datumintervall att visa transaktioner för:

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
sv: Välj en ansvarig person som tilldelas de valda förslagen

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
sv: Välj en ändringsmall.

note: SCRIPT
en: Please select a new owner first
sv: Välj en ny ägare först

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
sv: Välj en låntagarlista.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
sv: Välj minst en %s för %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
sv: Välj minst en sats att exportera.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
sv: Välj minst ett kort att exportera.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
sv: Välj minst ett utlån att bearbeta

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
sv: Välj minst ett nummer.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
sv: Välj minst ett exemplar att exportera.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
sv: Välj minst ett exemplar.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
sv: Välj minst en etikett att ta bort.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
sv: Välj minst en etikett att exportera.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
sv: Välj minst en låntagare att ta bort.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
sv: Välj minst en post att bearbeta

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
sv: Välj minst ett förslag

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
sv: Välj vad som ska tas bort.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
sv: Välj bild(er) att ta bort..

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
sv: Välj från exemplaren nedan för att lägga till till denna transaktion: %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
sv: Välj en %s för %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
sv: Välj bara en %s för %s.

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
sv: Specificera en titel för 'Standard'

en: Please specify an active currency.
sv: Ange en aktiv valuta.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
sv: Överför detta exemplar till: %s

en: Please try again later
sv: Vänligen försök på nytt senare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
sv: Ladda upp en fil först.

en: Please verify that it exists.
sv: Verifiera att den finns.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
sv: Verifiera att Apache-användaren har skrivrättigheter i katalogen för plugins.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
sv: Verifiera att du använder ett enkelt citattecken eller ett tabbtecken.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
sv: Verifiera att zip-filen inte är defekt och försök igen.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
sv: Verifiera att zip-filen inte är defekt och försök igen.

en: Plugin version
sv: Version av plugin

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Insticksprogram &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Plugins disabled
sv: Insticksprogram avaktiverade

en: Plugins disabled!
sv: Plugins avaktiverade!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
sv: Plugins installerade ({0}):

en: Point of sale
sv: Försäljningsställe

en: Point of sale
sv: Försäljningsställe

en: Point of sale tables
sv: Försäljningsställetabeller

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
sv: Policy för %s: %s

en: Popularity
sv: Popularitet

en: Popularity (least to most)
sv: Popularitet (minst till mest)

en: Popularity (most to least)
sv: Popularitet (mest till minst)

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
sv: Fyller en rullgardinslista med anpassade betalningstyper vid betalning av avgifter

en: Position
sv: Plats

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
sv: Post kan vara skadad

en: PostScript points
sv: PostScript punkt

en: Postal address:
sv: Postadress:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
sv: Skickad den %s%s av

note: SCRIPT
en: Poster
sv: Affisch

en: Pound (#) separated text (.csv)
sv: Text separerad med nummertecknet # (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
sv: Teknik från {0}

en: Pre-adolescent
sv: För-adolescensent

en: Pre-fill values with profile?
sv: Förifyll värden i profil

en: Precedence
sv: Ordning

en: Predefined notes:
sv: Fördefinierade kommentarer:

en: Prediction pattern
sv: Prognosmönster

en: Preference
sv: Inställning

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences and parameters
sv: Inställningar och parameter

en: Preferred language for notices:
sv: Valt språk för meddelanden:

en: Preferred materials:
sv: Föredragna material:

note: SCRIPT
en: Preformatted
sv: Förformaterat

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
sv: Premiuminsticksprogram:

en: Preschool
sv: Förskola

en: Preselected
sv: Förvald

en: Preselected:
sv: Förvald

note: SCRIPT
en: Present
sv: Nuvarande

en: Preserve existing values
sv: Behåll befintligt värde

en: Preset
sv: Förinställning

note: SCRIPT
en: Prev
sv: Föregående

en: Preview
sv: Förhandsvisning

note: A
en: Preview MARC
sv: Förhandsvisning MARC

en: Preview SQL
sv: Förhandsvisa SQL

en: Preview content
sv: Förhandsgranska

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
sv: Förhandsgranskning är inte tillgänglig för meddelandet '%s'.

en: Preview notice template
sv: Förhandsgranska meddelandemall

en: Preview notice template &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Förhandsvisa meddelandemall &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
sv: Förhandsgranskning av "%s"

en: Preview results:
sv: Förhandsgranska resultat:

en: Preview routing list
sv: Förhandsvisning av mottagarlista

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Förhandsvisa mottagarlista &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
sv: Förhandsvisning av mottagarlista för

note: A
en: Preview this notice template
sv: Förhandsgranska denna meddelandemall

en: Previous
sv: Föregående

note: BUTTON
en: Previous alerts
sv: Föregående notifieringar

en: Previous borrower:
sv: Föregående låntagare:

en: Previous checkouts
sv: Föregående lån

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Previous sessions
sv: Tidigare sessioner

en: Price
sv: Pris

en: Price paid:
sv: Pris:

en: Price:
sv: Pris:

en: Price:
sv: Pris:

en: Primary
sv: Primär

en: Primary acquisitions contact
sv: Primär inköpskontakt

en: Primary acquisitions contact:
sv: Primär inköpskontakt:

en: Primary email
sv: Primär e-post

en: Primary email:
sv: Primär e-postadress:

en: Primary phone
sv: Primärt telefonnummer

en: Primary phone:
sv: Telefonnummer:

en: Primary phone:
sv: Primärt telefonnummer:

en: Primary serials contact
sv: Primär periodikakontakt

en: Primary serials contact:
sv: Primär periodikakontakt:

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print barcode range
sv: Skriv ut streckkodsintervall

en: Print barcode range
sv: Skriv ut streckkodsintervall

en: Print barcode range &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Skriv ut streckkodsintervall &rsaquo; Etikettverktyg &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Print basket group in PDF
sv: Skriv ut denna korggrupp som PDF

en: Print card number as barcode:
sv: Skriv ut kortnummer som streckkod:

en: Print card number as text under barcode:
sv: Skriv ut kortnummer som text under streckkod:

en: Print checkin slip
sv: Skriv ut återlämningskvitto

en: Print hold/transfer slip
sv: Skriv ut reservation/överföringskvittering

en: Print label
sv: Skriv ut etikett

en: Print list
sv: Skriv ut lista

note: %1$s:  today | html
en: Print notices for %s
sv: Skriv ut meddelanden för %s

en: Print overdues
sv: Skriv ut försenade

en: Print patron cards
sv: Skriv ut lånekort

en: Print quick slip
sv: Skriv ut snabbkvitto

note: A
en: Print quick slip and clear screen
sv: Skriv ut snabbkvitto och rensa skärmen

en: Print range
sv: Utskriftsintervall

en: Print receipt
sv: Skriv ut kvitto

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
sv: Skriv ut kvitto för %s

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Print receipt for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Skriv ut kvitto för %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Print slip
sv: Skriv ut kvitto

en: Print slip
sv: Skriv ut kvitto

en: Print slip (P)
sv: Skriv ut kvitto (P)

note: A
en: Print slip and clear screen
sv: Skriv ut kvitto och rensa skärmen

en: Print slip and confirm (P)
sv: Skriv ut kvitto och bekräfta (P)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
sv: Skriv ut kvitto, överför och bekräfta (P)

en: Print summary
sv: Skriv ut sammanfattning

en: Print this label
sv: Skriv ut denna etikett

en: Print transfer slip (P)
sv: Skriva ut överföringskvittering (P)

en: Print type
sv: Utskriftstyp

note: SCRIPT
en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Printer name
sv: Skrivarnamn

en: Printer name:
sv: Skrivarnamn:

en: Printer profile
sv: Skrivarprofil

en: Printer profiles
sv: Skrivarprofiler

en: Priority
sv: Köplats

en: Privacy (code)
sv: Sekretess (kod)

en: Privacy pref:
sv: Sekretessinställn.:

en: Private
sv: Privat

note: OPTGROUP
en: Private lists
sv: Privata listor

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
sv: Privata listor som delas med mig

en: Problem page
sv: Problemsida

en: Problem sending the cart...
sv: Problem vid skickade av vagn...

en: Problem sending the list...
sv: Problem vid skickade av lista...

en: Problems
sv: Problem

en: Problems found
sv: Problem hittades

note: INPUT type=button
en: Process
sv: Bearbeta

en: Process images
sv: Bearbeta bilder

en: Process request
sv: Bearbeta begäran

en: Processed
sv: Bearbetad

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Processing (
sv: Bearbetar (

en: Processing authority records
sv: Bearbetar auktoritetsposter

en: Processing bibliographic records
sv: Bearbetar bibliografiska poster

en: Processing fee (when lost)
sv: Administrativ avgift (när exemplaret är förlorat)

en: Processing fee (when lost):
sv: Administrativ avgift (när exemplaret är förlorat):

en: Processing multiple items
sv: Bearbetar flera exemplar

en: Processing...
sv: Bearbetar...

en: Professional
sv: Professionell

en: Profile
sv: Profil

en: Profile ID
sv: Profil-ID

en: Profile ID:
sv: Profil-ID:

en: Profile MARC fields:
sv: Profil för MARC-fält:

en: Profile SQL fields:
sv: Profil för SQL-fält:

note: SCRIPT
en: Profile deleted
sv: Profil borttagen

en: Profile description:
sv: Profilbeskrivning:

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
sv: Profilen måste ha ett namn

en: Profile name:
sv: Profilnamn:

en: Profile name:
sv: Profilnamn:

note: SCRIPT
en: Profile saved
sv: Profil sparad

en: Profile settings
sv: Profilinställningar

en: Profile type:
sv: Profiltyp:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
sv: Profil inte tilldelad %s

en: Profile:
sv: Profil:

en: Profile:
sv: Profil:

en: Profiles
sv: Profiler

en: Programmed texts
sv: Programmerade texter

en: Progress
sv: Förlopp

en: Progress:
sv: Förlopp:

en: Pronouns
sv: Pronomen

en: Prosentient Systems, Australia
sv: Prosentient Systems, Australien

en: Protect
sv: Skydda

en: Protect from deletion
sv: Skydda från borttagning

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
sv: Pseudonymisering kräver att 'bcrypt_settings' är korrekt definierat i Koha-konfigurationsfilen.

en: Public
sv: Offentlig

en: Public enrollment
sv: Offentlig registrering

en: Public lists
sv: Offentliga listor

en: Public lists
sv: Offentliga listor

note: SCRIPT
en: Public lists:
sv: Offentliga listor:

en: Public macro:
sv: Offentligt makro:

en: Public note
sv: Offentlig anmärkning

en: Public note:
sv: Offentlig anmärkning:

en: Public note:
sv: Offentlig anmärkning:

en: Public notes
sv: Offentliga anmärkningar

en: Public:
sv: Offentlig

en: Publication date
sv: Utgivningsdatum

en: Publication date (yyyy-yyyy)
sv: Utgivningsdatum (åååå-åååå)

en: Publication date:
sv: Utgivningsdatum:

en: Publication date:
sv: Utgivningsdatum:

en: Publication details:
sv: Utgivningsinformation:

en: Publication place:
sv: Utgivningsort:

en: Publication year
sv: Utgivningsår

en: Publication year:
sv: Utgivningsår:

en: Publication year:
sv: Utgivningsår:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
sv: Utgivningsår: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
sv: Utgivningsår: nyaste till äldsta

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
sv: Utgivningsår: äldsta till nyaste

note: SCRIPT
en: Published
sv: Utgiven

en: Published by
sv: Utgiven av

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
sv: Utgiven av %s

en: Published by:
sv: Utgiven av:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
sv: Förlag: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
sv: Utgivningsdatum

en: Published date (text)
sv: Utgivningsdatum (text)

en: Published on
sv: Utgiven på

en: Published on (text)
sv: Utgiven på (text)

en: Publisher
sv: Förlag

en: Publisher location
sv: Förlagsort

en: Publisher number:
sv: Förläggarnummer:

en: Publisher:
sv: Förlag:

en: Publisher:
sv: Förlag:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
sv: Förlag: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
sv: Förlag: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
sv: Plocka detta antal exemplar

en: Purchase suggestions
sv: Inköpsförslag

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Purchase suggestions for %s
sv: Inköpsförslag för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Purchase suggestions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Inköpsförslag för %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Purple
sv: Lila

en: QR Code module size:
sv: Rutstorlek för QR-koden:

en: QR code:
sv: QR-kod:

en: Qty.
sv: Kvantitet

en: Qualifier
sv: Kvalifikator

en: Qualifier:
sv: Kvalifikator:

en: Qualifier:
sv: Kvalifikator:

en: Quality assurance manager
sv: Chef för kvalitetssäkring:

en: Quality assurance manager:
sv: Chef för kvalitetssäkring:

en: Quality assurance team
sv: Grupp för kvalitetssäkring

en: Quality assurance team:
sv: Grupp för kvalitetssäkring:

en: Quantity
sv: Kvantitet

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
sv: Kvantitet måste vara större än '0'

en: Quantity ordered
sv: Beställd kvantitet

en: Quantity ordered:
sv: Beställd kvantitet:

en: Quantity received
sv: Mottagen kvantitet

en: Quantity received:
sv: Mottagen kvantitet:

en: Quantity:
sv: Kvantitet:

en: Queued
sv: Lagt i kö

note: SCRIPT
en: Queued request
sv: Köad förfrågan

en: Queued:
sv: Lagt i kö:

en: Quick add
sv: Lägg till ny låntagare snabbt

en: Quick add new patron
sv: Lägg till ny låntagare snabbt

en: Quick spine label creator
sv: Snabbverktyg för ryggetiketter

en: Quick spine label creator
sv: Snabbverktyg för ryggetiketter

en: Quick spine label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Snabbverktyg för ryggetiketter &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Quotations
sv: Citat m.m.

note: SCRIPT
en: Quote
sv: Citat

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
sv: Citat #%s har tagits bort.

en: Quote added successfully
sv: Citat lades till

en: Quote editor
sv: Citatredigerare

en: Quote editor
sv: Citatredigerare

en: Quote editor &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Citatredigerare &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Quote of the day
sv: Dagens citat

en: Quote updated successfully
sv: Citat har uppdaterats

en: Quote uploader
sv: Uppladdning av citat

en: Quote uploader
sv: Uppladdning av citat

en: Quote uploader &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Uppladdning av citat &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Quotes
sv: Offerter

en: Quotes enabled:
sv: Citattecken aktiverade:

en: REST API
sv: REST-API

en: RRP tax exc.
sv: RRP exklusive skatt

en: RRP tax inc.
sv: RRP inklusive skatt

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
sv: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki från 2004 till nu)

en: Rank
sv: Rang

en: Rank/Biblioitemnumbers
sv: Rang/biblio-exemplarnummer

en: Rank:
sv: Rang:

en: Rate
sv: Kurs

en: Rate:
sv: Kurs:

en: Raw (any):
sv: Råa (alla):

en: Reason
sv: Skäl

en: Reason for suggestion:
sv: Skäl till förslag:

en: Reason for transfer
sv: Anledning till överföring

en: Reason:
sv: Anledning:

en: Reason:
sv: Anledning:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
sv: Anledningar till varför en reservation har avbrutits

en: Reasons why a title is not for loan
sv: Statusar som beskriver varför ett exemplar är ej för utlån

en: Reasons why an article request might have been cancelled
sv: Anledningar till varför en artikelbeställning har avbrutits

en: Reasons why an order might have been cancelled
sv: Anledningar till varför en beställning har avbrutits

en: Recall at
sv: Återkrävd till

en: Recall due date interval (day)
sv: Intervall för återkravs förfallodatum (dag)

en: Recall found (item is already waiting):
sv: Återkrav funnen (exemplaret väntar redan):

en: Recall found:
sv: Återkrav funnen:

en: Recall overdue fine amount
sv: Förseningsavgift för återkrav

en: Recall pickup period (day)
sv: Återkrav avhämtningsperiod (dag)

en: Recall placed by:
sv: Återkrav lagd av:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
sv: Återkrävd den %s.

en: Recall print receipt &rsaquo; Circulation &rsqaquo; Koha
sv: Skriv ut kvitto på återkrav &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
sv: Återkrävda exemplar väntar på hämtning

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
sv: Återkrävda exemplar som är försenade

en: Recalls
sv: Återkrav

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Recalls (%s)
sv: Återkrav (%s)

en: Recalls allowed (total)
sv: Tillåtna återkrav (totalt)

en: Recalls awaiting pickup
sv: Återkrav väntar på hämtning

en: Recalls awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Återkrav som väntar på hämtning &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Recalls have not been enabled. Enable the
sv: Återkrav har inte blivit aktiverade. Aktivera

en: Recalls history
sv: Historik över återkrav

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Recalls history for %s
sv: Återkravshistorik för %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
sv: Återkrav som listas här har väntat på hämtning i fler än %s dagar.

en: Recalls per record (count)
sv: Återkrav per post (antal)

en: Recalls queue
sv: Återkravskö

en: Recalls queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Återkravskö &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
sv: Återkrav som kan uppfyllas (plocklista)

en: Recalls to pull
sv: Plocklista återkrav

en: Recalls to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Plocklista återkrav &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
sv: Återkrav som väntar på andra bibliotek (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
sv: Väntande återkrav här (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  over.count | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
sv: Återkrav som väntat mer än %s dagar: %s

note: %1$s:  recalls.count | html
en: Recalls waiting: %s
sv: Väntande återkrav: %s

en: Receipt history for this subscription
sv: Mottagningshistorik för den här prenumerationen

en: Receipt summary for
sv: Kvittosammanfattning för

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END
en: Receipt summary for : %s %sinvoice, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Kvittosammanfattning för : %s %s, faktura %s%s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
sv: Ta emot

en: Receive a new shipment
sv: Ta emot en ny leverans

en: Receive an order
sv: Ta emot en beställning

en: Receive date
sv: Mottagningsdatum

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s [%s] %s (order #%s)
sv: Ta emot exemplar från : %s %s [%s] %s (beställning #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
sv: Ta emot exemplar från : %s %s[%s] %s (beställning #%s)

en: Receive orders and manage shipments
sv: Ta emot beställningar och hantera leveranser

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
sv: Mottag beställningar från %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
sv: Mottag beställningar från %s

en: Receive shipment from vendor
sv: Ta emot leverans från leverantör

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
sv: Ta emot leverans från leverantör %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Ta emot leverans från leverantör %s &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

en: Receive shipments
sv: Ta emot leveranser

en: Receive?
sv: Ta emot?

en: Received
sv: Mottagen

en: Received bibliographic records
sv: Mottagna bibliografiska poster

en: Received issues
sv: Mottagna nummer

en: Received issues:
sv: Mottagna nummer:

en: Received items
sv: Mottagna ex

en: Received on
sv: Mottagen

en: Received on (from)
sv: Mottagen den (från)

en: Received on (to)
sv: Mottagen den (t.o.m.)

en: Receives claims for late issues
sv: Tar emot reklamationer för sena nummer

en: Receives claims for late orders
sv: Tar emot reklamationer för sena beställningar

en: Receives orders
sv: Markera beställningar som mottagna

en: Receives overdue notices:
sv: Tar emot förseningsmeddelanden:

en: Receiving items
sv: mottagande av exemplar

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
sv: Klicka för att kontrollera beroenden igen

en: Recipients:
sv: Mottagare:

en: Record
sv: Post

en: Record URL
sv: Post-URL

en: Record cashup
sv: Spara avstämning

en: Record deleted
sv: Post borttagen

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
sv: Postmatchning misslyckades – kan inte ladda vald matchningsregel.

en: Record matching rule:
sv: Regel för postmatchning:

en: Record matching rules
sv: Regler för postmatchning

en: Record matching rules
sv: Regler för postmatchning

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
sv: Post är inte markerad som UTF-8, kan vara skadad

en: Record numbers:
sv: Post-id:

en: Record only
sv: Endast post

en: Record overlay rules
sv: Regler för överskrivning av poster

en: Record renewal as unseen if appropriate:
sv: Registrera omlån som osett om tillbörligt:

note: SCRIPT
en: Record saved
sv: Post sparad

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
sv: Ogiltig poststruktur, kan inte spara

en: Record title
sv: Posttitel

en: Record type
sv: Posttyp

en: Record type:
sv: Posttyp:

en: Record type:
sv: Posttyp:

en: Record-level item type
sv: Exemplartyp (bibliografisk)

en: Record-level itemtype
sv: Exemplartyp (bibliografisk)

en: Record:
sv: Post:

en: Records are not indexed in Elasticsearch
sv: Poster är inte indexerade i Elasticsearch

en: Records found in the catalog
sv: Poster hittade i katalogen

en: Records found in the reservoir
sv: Funna poster i reservoaren

note: SCRIPT
en: Red
sv: Röd

en: Red cells signify no transfer allowed.
sv: Röda celler betyder att överföring inte är tillåten.

en: Redefine shortcuts
sv: Omdefiniera genvägar

note: SCRIPT
en: Redo
sv: Gör om

en: Referral:
sv: Referera:

en: Refine results
sv: Förfina resultat

en: Refine results:
sv: Förfina resultat:

en: Refine search
sv: Förfina sökning

en: Refine your search
sv: Förfina din sökning

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refund
sv: Återbetalning

en: Refund lost item charge
sv: Återbetala avgift för förkommet exemplar

en: Refund lost item charge (only if unpaid)
sv: Återbetala avgift för förkommet exemplar (enbart om obetald)

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
sv: Återbetala avgift för borttappat exemplar och lägg på ny förseningsavgift

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
sv: Återbetala avgift för borttappat exemplar och återställ förseningsavgift

en: Refund lost item processing charge
sv: Återbetala avgift för hantering av förkommet exemplar

en: Refund lost item processing charge (only if unpaid)
sv: Återbetala avgift för hantering av förkommet exemplar (enbart om obetald)

en: Refund lost item processing fee
sv: Återbetala avgift för hantering av förkommet exemplar

en: Refund lost item replacement fee
sv: Återbetala avgift för borttappat exemplar

en: Refund payments to patrons
sv: Återbetalningar till låntagare

en: Register description
sv: Registerbeskrivning

en: Register name
sv: Registernamn

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
sv: Registrera med tvåfaktorsapp

en: Registration date
sv: Registreringsdatum

en: Registration date:
sv: Registreringsdatum:

en: Registration date:
sv: Registreringsdatum:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
sv: Registreringsdatum: %s

en: Regular expression:
sv: Reguljärt uttryck:

en: Regular print
sv: Regelbunden utskrift

en: Reject
sv: Avslå

en: Rejected
sv: Avslaget

en: Rejected tags
sv: Avslagna taggar

note: ABBR
en: Related Term
sv: Relaterad term

en: Related transaction
sv: Relaterad överföring

en: Relationship information
sv: Information om förhållanden

en: Relationship:
sv: Förhållande:

en: Relationship:
sv: Förhållande:

note: For the first occurrence, %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
sv: Familjemedlemmars lån (%s)

en: Release maintainer
sv: Versionsansvariga

en: Release maintainer assistant
sv: Versionsansvariges assistent

en: Release maintainer mentor
sv: Versionsansvariges mentor

en: Release maintainer:
sv: Versionsansvariga:

en: Release maintainers:
sv: Versionsansvariga:

en: Release manager
sv: Versionsansvarig

en: Release manager assistant
sv: Versionsansvariges assistent

en: Release manager assistants:
sv: Release manager assistant:

en: Release manager mentor
sv: Versionsansvariges mentor

en: Release manager:
sv: Versionsansvarig:

en: Relevance
sv: Relevans

en: Religious organization
sv: Religiös organisation

en: Remaining circulation permissions
sv: Kvarvarande lånerättigheter

note: SPAN
en: Remaining in this fund
sv: Kvar i det här budgetstället

en: Remaining permissions for managing fines and fees
sv: Kvarvarande rättigheter för att hantera avgifter

en: Remaining system parameters permissions
sv: Kvarvarande rättigheter för systemparametrar

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
sv: Kvar inklusive underliggande budgetställen

en: Remember for session:
sv: Minns för session:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
sv: Kom ihåg att memcached behöver starta innan Plack.

en: Remember return date for next check in
sv: Spara datum för nästa återlämning

en: Reminder date
sv: Påminnelsedatum

en: Reminder:
sv: Påminnelse:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
sv: Påminnelse: denna åtgärd tar bort alla valda auktoriteter!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
sv: Påminnelse: denna åtgärd tar bort alla valda bibliografiska poster, kopplade prenumerationer, befintliga reservationer och kopplade exemplar!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
sv: Påminnelse: denna åtgärd ändrar alla valda auktoriteter!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
sv: Påminnelse: denna åtgärd ändrar alla valda biblios!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
sv: Påminnelse: denna åtgärd ändrar på alla valda utlån!

en: Remote host
sv: Fjärrserver

en: Remote host:
sv: Fjärrserver:

en: Remote image
sv: Fjärrbild

en: Remote image:
sv: Fjärrbild:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove &quot;In demand&quot;
sv: Ta bort &quot;Efterfrågan&quot;

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
sv: Ta bort alla ID:n

en: Remove all reserves
sv: Ta bort alla kurslistor

note: SCRIPT
en: Remove color
sv: Ta bort färg

en: Remove condition
sv: Ta bort villkor

en: Remove course reserves
sv: Ta bort kurslistor

en: Remove duplicates
sv: Ta bort dubbletter

note: A
en: Remove facet %s
sv: Ta bort facett %s

en: Remove from cart
sv: Ta bort från minneslista

en: Remove from group
sv: Ta bort från grupp

en: Remove from rota
sv: Ta bort från schema

en: Remove item from collection
sv: Ta bort exemplar från samling

en: Remove items not owned by selected libraries:
sv: Ta bort exemplar som inte ägs av valda bibliotek:

en: Remove items: scan barcodes
sv: Ta bort exemplar: skanna streckkoder

en: Remove library from group
sv: Ta bort bibliotek från grupp

note: SCRIPT
en: Remove link
sv: Ta bort länk

note: A
en: Remove lowest priority
sv: Ta bort lägsta prioritet

en: Remove owner
sv: Ta bort ägare

en: Remove profile
sv: Ta bort profil

en: Remove reserves &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
sv: Ta bort kurslistor &rsaquo; Kurslistor &rsaquo; Koha

en: Remove rule?
sv: Ta bort denna regel?

en: Remove selected
sv: Ta bort valda

en: Remove selected items
sv: Ta bort markerade artiklar

en: Remove selected patrons
sv: Ta bort valda låntagare

en: Remove spaces
sv: Ta bort mellanslag

en: Remove substitution
sv: Ta bort ersättning

en: Remove tag
sv: Ta bort tagg

note: SCRIPT
en: Remove this ID
sv: Ta bort detta ID

en: Remove this match check
sv: Ta bort denna matchningskontroll

en: Remove this match point
sv: Ta bort denna träffpunkt

en: Remove this rule
sv: Ta bort denna regel

en: Remove:
sv: Ta bort:

en: Remove?
sv: Ta bort?

en: Removed
sv: Borttagen

en: Renew
sv: Förnya

en: Renew
sv: Låna om

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
sv: Förnya #%s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Låna om %s &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Renew a subscription
sv: Förnya en prenumeration

en: Renew all
sv: Låna om alla

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
sv: Låna om som &quot;unseen&quot; om tillämpligt:

en: Renew existing patrons
sv: Förnya låntagare

en: Renew or check in selected items
sv: Låna om eller återlämna valda exemplar

en: Renew patron
sv: Förnya låntagare

note: A
en: Renew selected subscriptions
sv: Förnya vald(a) prenumeration(er)

en: Renew this subscription
sv: Förnya denna prenumeration

en: Renewal
sv: Omlån

en: Renewal date:
sv: Förnyelsedatum:

en: Renewal date:
sv: Förnyelsedatum:

note: INPUT type=text name=hard_due_date
en: Renewal due date %s
sv: Förfallodatum för omlån %s

en: Renewal due date:
sv: Förfallodatum för omlån:

en: Renewal of daily rental item
sv: Omlån av exemplar med daglig hyresavgift

en: Renewal of rental item
sv: Omlån av exemplar med hyresavgift

en: Renewal period
sv: Omlåneperiod

en: Renewals
sv: Omlån

en: Renewals allowed (count)
sv: Tillåtna omlån (antal)

en: Renewals allowed:
sv: Tillåtna omlån (antal):

en: Renewals period:
sv: Omlåneperiod:

en: Renewed
sv: Omlånad

en: Renewed
sv: Omlånad

en: Renewed the maximum number of times
sv: Du har nått gränsen för max antal omlån för detta exemplar

en: Rental charge
sv: Hyreskostnad

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
sv: Hyreskostnad för detta exemplar: %s

en: Rental charge:
sv: Hyreskostnad:

en: Rental charge:
sv: Hyreskostnad:

en: Rental discount (%%)
sv: Hyresrabatt (%%)

en: Rental fee
sv: Hyravgift

note: INPUT type=submit
en: Reopen
sv: Öppna om

en: Reopen an acquisitions basket
sv: Öppna om en inköpskorg

en: Reopen basket
sv: Öppna korg igen

en: Reopen basket group
sv: Öppna korggrupp igen

en: Reopen closed invoices
sv: Öppna stängda fakturor

en: Reopen it
sv: Öppna om den

en: Reopen selected invoices
sv: Öppna valda fakturor igen

en: Reopen:
sv: Öppna om:

en: Rep.price
sv: Ersättningskostnad

note: SCRIPT
en: Repair
sv: Reparera

note: A
en: Repeat this tag
sv: Upprepa denna tagg

en: Repeatable
sv: Upprepningsbar

en: Repeatable:
sv: Upprepningsbar:

en: Replace
sv: Ersätt

note: SCRIPT
en: Replace all
sv: Ersätt alla

en: Replace all patron attributes
sv: Ersätt alla låntagarattribut

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
sv: Ersätt befintliga omslagsbilder %s

en: Replace existing record with incoming record
sv: Ersätt befintlig post med inkommande post

en: Replace existing search filter:
sv: Ersätt befintliga sökfilter:

en: Replace only included patron attributes
sv: Ersätt endast inkluderade låntagarattribut

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
sv: Ersätt låntagares lösenord med dem i filen (tomma lösenord kommer ignoreras)

en: Replace record via Z39.50/SRU
sv: Ersätt post via Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
sv: Ersätt post via Z39.50/SRU

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
sv: Ersätt innehållet i aktuell post

note: SCRIPT
en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Replacement cost:
sv: Ersättningskostnad:

en: Replacement price
sv: Ersättningspris

en: Replacement price:
sv: Ersättningspris:

en: Replacement price:
sv: Ersättningspris:

en: Replied
sv: Svarade

en: Reply-To:
sv: Svara till:

en: Report
sv: Rapport

en: Report
sv: Rapport

en: Report ID:
sv: Rapport ID:

en: Report SQL:
sv: SQLrapport:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
sv: Rapport efter flytt av ej mottagna beställningar från budget %s (%s - %s) till %s (%s - %s)

en: Report group:
sv: Rapportgrupp:

en: Report is public:
sv: Rapport är offentlig:

en: Report mistake
sv: Rapportera misstag

en: Report name
sv: Rapportnamn

en: Report name:
sv: Rapportnamn:

en: Report name:
sv: Rapportnamn:

en: Report plugins
sv: Instickprogram för rapporter

en: Report subgroup:
sv: Undergrupp för rapport:

en: Report:
sv: Rapport:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
sv: Rapporterad den %s

en: Reports
sv: Rapporter

en: Reports
sv: Rapporter

en: Reports &rsaquo; Koha
sv: Rapporter &rsaquo; Koha

en: Reports Dictionary
sv: Fördefinierade rapportfilter

en: Reports dictionary
sv: Fördefinierade rapportfilter

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
sv: Rapporter för exemplartyper %s i %s%s

en: Reports tables
sv: Rapporttabeller

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
sv: Beställningsnr %s

en: Request ID
sv: Beställningsnr

en: Request article
sv: Begärd artikel

en: Request article
sv: Beställ artikel

en: Request article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Beställ artikel &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
sv: Beställ artikel från %s

en: Request details
sv: Beställningsinformation

en: Request log
sv: Beställningslogg

en: Request number:
sv: Beställningsnummer:

en: Request specific item type:
sv: Begär en särskild medietyp:

en: Request type:
sv: Materialtyp:

en: Requested
sv: Begärd

en: Requested article
sv: Begärd artikel

en: Requested by
sv: Reserverad av

note: SCRIPT
en: Requested from partners
sv: Fjärrlån är begärt från partnerbibliotek

en: Requested item type
sv: Begärd exemplartyp

en: Require strong password:
sv: Kräv starkt lösenord:

en: Require valid email address:
sv: Ange en giltig e-postadress:

en: Require.js JS module system
sv: Kräver .js JS modulsystem

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Required fields cannot be cleared
sv: Obligatoriska fält kan inte rensas

en: Required fields:
sv: Obligatoriska fält:

en: Required for staff login.
sv: Krävs för personalinloggning.

en: Required match checks
sv: Matchningskontroller som krävs

note: TH
en: Required module missing
sv: Modul som krävs saknas

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
sv: Nödvändiga moduler måste vara installerade innan du kan fortsätta.

en: Required modules must be installed before you may continue.
sv: Nödvändiga moduler måste vara installerade innan du kan fortsätta.

en: Required. Maximum length is 64 letters
sv: Obligatoriskt. Max 64 tecken

note: I
en: Requires override of hold policy
sv: Kräver undantag av reservationsregler

en: Research
sv: Forskning

en: Resend
sv: Skicka igen

en: Reserve
sv: Reservation

en: Reserve cancelled
sv: Reservation annullerad

en: Reserve found
sv: Reservation hittad

en: Reserves
sv: Kursböcker

en: Reset
sv: Återställning

en: Reset filter
sv: Återställ filter

en: Reset mappings
sv: Återställ mappningar

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
sv: Återställ din token

note: SCRIPT
en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Resolution
sv: Lösning

en: Resolve
sv: Markera som löst

en: Resolve claim
sv: Ta bort "påstås återlämnad" (claim)

en: Resolve return claim
sv: Ta bort "påstås återlämnad" (return claim)

note: SPAN
en: Resolved claims
sv: Borttagna "påstås återlämnad"

en: Resolved?
sv: Löst?

en: Responses
sv: Svar

en: Responses enabled:
sv: Aktiverade svar:

en: Restore
sv: Återställ

note: SCRIPT
en: Restore last draft
sv: Återställ senaste utkast

en: Restrict
sv: Begränsa

en: Restrict access to:
sv: Begränsa tillgång till:

en: Restricted
sv: Begränsad

en: Restricted status of an item
sv: Begränsad status för ett exemplar

en: Restricted:
sv: Begränsad:

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
sv: Spärr lagd pga försenat material %s

note: SCRIPT
en: Restriction code is already in use
sv: Begränsningskoden används redan

en: Restriction comment
sv: Begränsningskommentar

en: Restriction comment:
sv: Begränsningskommentar:

en: Restriction expiration
sv: Begränsning upphör

en: Restriction expiration:
sv: Begränsning upphör:

en: Restriction overridden temporarily
sv: Begränsning åsidosatt temporärt

en: Restriction overridden temporarily.
sv: Begränsning åsidosatt temporärt.

en: Restriction reason
sv: Anledning till begränsning

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
sv: Begränsningar (%s)

en: Result
sv: Resultat

en: Results
sv: Resultat

en: Results
sv: Resultat

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
sv: Resultat %s till %s %s av %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sv: Resultat %s till %s av %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sv: Resultat %s till %s av %s

en: Results for authority records
sv: Resultat för auktoritetsposter

en: Results for tag
sv: Resultat för tagg

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
sv: Resultat från Mana Knowledge Base

en: Results per page :
sv: Resultat per sida:

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
sv: Resultat per sida: %s

en: Resume
sv: Återuppta

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
sv: Återuppta alla pausade reservationer

en: Retail price:
sv: Försäljningspris:

en: Retake photo
sv: Ta om foto

en: Retrieving renewals...
sv: Hämtar omlån...

en: Return
sv: Återlämna

en: Return claims
sv: Påstås återlämnad

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
sv: Påstådd återlämning hanteras på låntagarens detaljinfosida

en: Return claims:
sv: Påstås återlämnad:

en: Return date
sv: Återlämningsdatum

en: Return policy
sv: Återlämningspolicy

en: Return to batch item deletion
sv: Återgå till satsvis borttagning av exemplar

en: Return to batch item modification
sv: Återgå till satsvis exemplarredigering

en: Return to circulation and fine rules
sv: Återgå till regler för utlån och avgifter

en: Return to frameworks
sv: Återgå till ramverk

en: Return to holding library
sv: Åter till ägande bibliotek

en: Return to home library
sv: Åter till hembibliotek

en: Return to patron detail
sv: Återgå till detaljvy för låntagare

en: Return to previous page
sv: Återgå till föregående sida

en: Return to request
sv: Återgå till beställning

note: A
en: Return to request details
sv: Återgå till detaljer för förfrågan

en: Return to rota
sv: Återgå till schema

en: Return to rotas
sv: Återgå till schema

en: Return to rotating collections home
sv: Återgå till startsida för roterande samling

en: Return to search
sv: Återgå till sökning

en: Return to sets management
sv: Återgå till satshantering

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
sv: Återgå till förberedd MARC-sats %s

en: Return to the basket
sv: Åter till kundvagn

en: Return to the basket without making a new order.
sv: Återgå till korgen utan att skapa en ny beställning.

en: Return to the job list
sv: Åter till jobblistan

en: Return to the record
sv: Åter till posten

en: Return to tools
sv: Återgå till verktyg

en: Return to where you were
sv: Återgå till tidigare skärm

en: Returned to patron:
sv: Återgå till detaljvy för låntagare:

en: Returns
sv: Återlämnade

en: Reversed
sv: Reverserad

en: Revert In Processing status
sv: Återställ bearbetningsstatus

en: Revert hold transfer status
sv: Återställ status för reservationsöverföring

note: SCRIPT
en: Revert import MARC records
sv: Återställ import av poster

en: Revert waiting
sv: Återställ väntestatus

en: Revert waiting status
sv: Återställ väntestatus

en: Reverted
sv: Reverserad

en: Reverting
sv: Återställer

en: Review pending modifications
sv: Väntande ändringar

en: Reviewer
sv: Granskare

en: Reviewer:
sv: Granskare:

en: Reviews
sv: Recensioner

en: Revoke
sv: Återkalla

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
sv: Yta för formaterad text. Tryck på Alt+0 för hjälp.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
sv: Yta för formaterad text. Tryck på Alt+F9 för meny, Alt+F10 för verktygsfält och Alt+0 för hjälp

en: Right
sv: Höger

note: SCRIPT
en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
sv: Rijksmuseum, Amsterdam, Nederländerna

en: Road types to be used in patron addresses
sv: Gatutyper att användas i låntagaradresser

note: SCRIPT
en: Robots
sv: Robotar

note: SCRIPT
en: Rollover at:
sv: Övergång vid:

en: Rollover:
sv: Övergång:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
sv: Rom&acirc;n&#259; (Rumänska)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
sv: Root-katalogen för uppladdning inte är definierad

en: Rota
sv: Schema

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
sv: Beskrivning av schema

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
sv: Namn på schema

en: Rota status
sv: Schema-status

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
sv: Rotera moturs

en: Rotating collection
sv: Roterande samlingar

en: Rotating collections
sv: Roterande samlingar

en: Rotating collections
sv: Roterande samlingar

en: Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Roterande samlingar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Routing
sv: Mottagarlista

en: Routing
sv: Mottagarlista

en: Routing list
sv: Mottagarlista

en: Routing lists
sv: Mottagarlistor

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Routing slip preview &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Routing:
sv: Mottagarlista:

en: Row
sv: Rad

note: SCRIPT
en: Row group
sv: Radgrupp

note: SCRIPT
en: Row properties
sv: Radegenskaper

note: SCRIPT
en: Row type
sv: Radtyp

note: SCRIPT
en: Row {0}
sv: Rad {0}

note: SCRIPT
en: Rows
sv: Rader

en: Rule
sv: Regel

en: Rule
sv: Regel

en: Rule operator
sv: Regeloperator

en: Rules
sv: Regler

en: Rules for automatic item modifications by age
sv: Regler för automatiska exemplarändringar baserat på ålder

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
sv: Regler för försenade åtgärder: %s%s%s standardbibliotek %s

en: Run
sv: Kör

en: Run
sv: Kör verktyg

note: BUTTON
en: Run and edit macros
sv: Köra och redigera makron

en: Run macro
sv: Kör makro

en: Run report
sv: Kör rapport

en: Run report
sv: Kör rapport

en: Run reports
sv: Kör rapporter

note: INPUT type=submit
en: Run the report
sv: Kör rapporten

en: Run tool
sv: Kör verktyg

en: Running
sv: Igång

en: Runtime parameter options
sv: Parameteralternativ för rapportkörning

en: SAN-Ouest Provence, France
sv: SAN-Ouest Provence, Frankrike

en: SI Centimeters
sv: SI Centimeter

en: SI Millimeters
sv: SI Millimeter

en: SIP media type:
sv: SIP-mediatyp:

en: SMS alert number
sv: Nummer för SMS-notifiering

en: SMS cellular providers
sv: SMS-leverantörer

en: SMS cellular providers
sv: SMS-leverantörer

en: SMS cellular providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: SMS-leverantörer &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: SMS number:
sv: SMS-nummer:

en: SMS provider
sv: SMS-leverantör

en: SMS provider:
sv: SMS-leverantör:

en: SMTP server
sv: SMTP-server

en: SMTP server:
sv: SMTP-server:

en: SMTP servers
sv: SMTP-servrar

en: SMTP servers
sv: SMTP-servrar

en: SRU Search fields mapping:
sv: Mappning av SRU-sökfält:

en: SRU search fields mapping for authorities &rsaquo; Koha
sv: Mappning av SRU-sökfält för auktoriteter &rsaquo; Koha

en: SRU search fields mapping for bibliographic records &rsaquo; Koha
sv: Mappning av SRU-sökfält för bibliografiska poster &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
sv: Försäljning %s

en: Salutation
sv: Hälsning

en: Same week day
sv: Samma veckodag

en: Satisfied
sv: Nöjd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
sv: Lördag

note: SCRIPT
en: Saturdays
sv: Lördagar

note: INPUT type=submit
en: Save
sv: Spara

en: Save
sv: Spara

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
sv: Spara (om insticksprogrammet spara är aktiverat)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
sv: Spara alla %s inställningar

en: Save and continue editing
sv: Spara och fortsätt redigera

en: Save and edit items
sv: Spara och redigera exemplar

en: Save and pay
sv: Spara och betala

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
sv: Spara och förhandsgranska mottagarkvitto

en: Save and view record
sv: Spara och granska post

en: Save anyway
sv: Spara ändå

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
sv: Spara som MARC-fil (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
sv: Spara som MARCXML-fil (.xml)

en: Save as new pattern
sv: Spara som nytt mönster

en: Save as new search filter:
sv: Spara som nytt sökfilter:

en: Save as new template
sv: Spara som ny mall

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
sv: Spara som mall

en: Save changes
sv: Spara ändringar

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
sv: Spara aktuell post (Ctrl-S)

en: Save description
sv: Spara beskrivning

en: Save filter
sv: Spara filter

en: Save profile
sv: Spara profil

en: Save quotes
sv: Spara citat

en: Save record
sv: Spara post

en: Save record (cannot be remapped)
sv: Spara post (kan inte mappas om)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
sv: Spara rapport

en: Save search as filter
sv: Spara sökning som filter

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
sv: Spara genvägar

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
sv: Spara prenumeration

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
sv: Spara prenumerationshistorik

en: Save template
sv: Spara mall

note: SCRIPT
en: Save to catalog
sv: Spara till katalog

en: Save your custom report
sv: Spara din anpassade rapport

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Save: '%s' with limits '%s' as filter
sv: Spara: "%s" med gränserna "%s" som filter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
sv: Sparad

en: Saved check-in date:
sv: Sparat återlämningsdatum:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved filter:
sv: Sparat filter:

en: Saved report results
sv: Sparade rapportresultat

en: Saved reports
sv: Sparade rapporter

en: Saved reports
sv: Sparade rapporter

en: Saved reports - SQL
sv: Sparade rapporter - SQL

en: Saved results
sv: Sparade resultat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
sv: Sparar...

en: Scale height (relative to card):
sv: Skalhöjd (relativt till kort):

en: Scale width (relative to card):
sv: Skalbredd (relativt till kort):

en: Scan
sv: Skanna

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
sv: Läs av en streckkod för att återlämna

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
sv: Läs av en streckkod för att låna om

en: Scan a patron barcode to start.
sv: Skanna en streckkod för en låntagare för att börja.

en: Scan index:
sv: Indexsökning:

en: Scan indexes:
sv: Indexsökningar:

en: Schedule
sv: Schema

en: Schedule
sv: Schema

en: Schedule tasks to run
sv: Schemalägg uppgifter

en: Schedule tasks to run
sv: Schemalägg uppgifter

en: Scheduled for automatic renewal
sv: Schemalagd för automatiskt omlån

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
sv: Har schemalagts för automatiskt omlån och kan inte längre lånas om

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
sv: Har schemalagts för automatiskt omlån och kan inte lånas om, eftersom låntagaren har för många obetalda avgifter

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
sv: Har schemalagts för automatiskt omlån och kan inte lånas om, eftersom giltighetstiden för låntagarkontot har gått ut

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
sv: Detta exemplar är schemalagt för automatiskt omlån och kan inte lånas om

en: School
sv: Skola

note: SCRIPT
en: Scope
sv: Omfattning

en: Score:
sv: Poäng:

en: Screen
sv: Skärm

note: INPUT type=submit
en: Search
sv: Sök

note: INPUT type=text
en: Search %s
sv: Sök %s

note: %1$s:  IF ( query_desc ) %2$s:  query_desc | html %3$s:  END %4$s:  IF ( limit_desc ) %5$s:  limit_desc | html %6$s:  END
en: Search %s for '%s'%s %s &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
sv: Sök %s för '%s'%s %s &nbsp;med begränsning(ar):&nbsp;'%s'%s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
sv: Sök ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
sv: Sök Z39.50/SRU-servrar

en: Search a patron
sv: Sök låntagare

note: A
en: Search agreements
sv: Sök avtal

en: Search all headings
sv: Sök alla rubriker

en: Search all headings:
sv: Sök alla rubriker:

note: INPUT type=text name=value
en: Search any authority field
sv: Sök ett auktoritetsfält

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
sv: Sök per avtalsnamn och/eller beskrivning:

en: Search by keyword:
sv: Sök med nyckelord:

note: INPUT type=text name=description
en: Search by patron category name
sv: Sök på kategorinamn för låntagare

en: Search call number:
sv: Sök hyllsignatur:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
sv: Sök nummer

note: A
en: Search catalog
sv: Sök i katalogen

en: Search category
sv: Sökkategori

en: Search category:
sv: Sökkategori:

en: Search cities
sv: Sök efter orter

note: INPUT type=text
en: Search claim count
sv: Sök reklamationsantal

note: INPUT type=text
en: Search claim date
sv: Sök reklamationsdatum

en: Search contracts
sv: Sök avtal

en: Search currencies
sv: Sök valutor

en: Search desks
sv: Sök diskar

en: Search engine
sv: Sökmotor

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
sv: Sökmotorinställningar (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
sv: Sökmotorinställningar (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Sökmotorinställningar (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Search entire MARC record
sv: Sök hela marcposten

en: Search entire record
sv: Sök hela posten

en: Search entire record:
sv: Sök hela posten:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search existing notices
sv: Sök efter befintliga meddelanden

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
sv: Sök utgångsdatum

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
sv: Sökningen löpte ut, försök igen

en: Search field
sv: Sökfält

en: Search field:
sv: Sökfält:

en: Search fields
sv: Sök fält

en: Search filters
sv: Sökfilter

en: Search filters
sv: Sökfilter

en: Search filters &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Sökfilter &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Search for
sv: Sök efter

en: Search for a vendor
sv: Sök efter leverantör

en: Search for a vendor to transfer from
sv: Sök efter en leverantör att överföra från

en: Search for a vendor to transfer to
sv: Sök efter en leverantör att överföra till

note: A
en: Search for another patron
sv: Sök efter en annan låntagare

en: Search for another record
sv: Sök efter annan post

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
sv: Sök efter exemplar att %s lägga till sats %s %s

en: Search for new owner:
sv: Sök efter ny ägare:

en: Search for patron
sv: Sök efter låntagare

en: Search for patrons
sv: Sök efter låntagare

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
sv: Sök efter insticksprogram

en: Search for record
sv: Sök efter post

en: Search for tag:
sv: Sök efter tagg:

en: Search for vendor
sv: Sök efter leverantör

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
sv: Sök leverantör %s &rsaquo; Koha

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Sök efter leverantör &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Search funds
sv: Sök tillgångar

en: Search history
sv: Sökhistorik

en: Search history
sv: Sökhistorik

en: Search history &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: Sökhistorik &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
sv: Sök i kalendern efter den dag du vill ställa in som helgdag.

en: Search index
sv: Sökindex

en: Search index:
sv: Sökindex:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
sv: Sök exemplarnummer

note: INPUT type=text
en: Search library
sv: Sök bibliotek

note: INPUT type=text
en: Search location
sv: Sök plats

en: Search main heading
sv: Sök huvudrubrik

en: Search main heading ($a only)
sv: Sök huvudrubrik (endast $a)

en: Search main heading ($a only):
sv: Sök huvudrubrik (endast $a):

en: Search main heading:
sv: Sök huvudrubrik:

note: INPUT type=text
en: Search notes
sv: Sök anteckningar

en: Search notices
sv: Sök meddelanden

en: Search on
sv: Sök på

note: I
en: Search on %s
sv: Sök på %s

en: Search on Mana
sv: Sök i Mana

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Search orders
sv: Sök beställningar

en: Search partners
sv: Sök partnerbibliotek

en: Search patron categories
sv: Sök kategorier för låntagare

en: Search patrons
sv: Sök låntagare

en: Search patrons
sv: Sök låntagare

en: Search patrons or clubs
sv: Sök låntagare eller klubbar

en: Search patrons or clubs
sv: Sök låntagare eller klubbar

note: INPUT type=text
en: Search publication date
sv: Sök utgivningsdatum

en: Search reports by keyword:
sv: Sök rapporter med nyckelord:

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Search results &rsaquo; Barcodes and labels &rsaquo; Koha
sv: Sökresultat &rsaquo; Streckkoder och etiketter &rsaquo; Koha

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Sökresultat &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
sv: Sök resultat från %s till %s för %s

note: NAV
en: Search results navigation
sv: Navigera sökresultat

en: Search selected partners
sv: Sök hos valda partnerbibliotek

note: INPUT type=text
en: Search since
sv: Sök från

note: INPUT type=text
en: Search status
sv: Sökstatus

en: Search string matches:
sv: Sök strängträffar:

en: Search subscriptions
sv: Sök prenumerationer

en: Search subscriptions:
sv: Sök prenumerationer:

en: Search suggestions
sv: Sökförslag

en: Search system preferences
sv: Sök systeminställningar

en: Search targets
sv: Sökmål

en: Search term:
sv: Sökterm:

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
sv: Sök katalogen och reservoar

note: INPUT type=text
en: Search title
sv: Sök titel

note: A
en: Search titles
sv: Sök titlar

en: Search to hold
sv: Sök för reservation

en: Search to hold
sv: Sök för reservation

en: Search type
sv: Söktyp

en: Search type:
sv: Söktyp:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
sv: Sökning är inte tillgänglig

en: Search uploads by category
sv: Sök uppladdningar per kategori

en: Search uploads by name or hashvalue
sv: Sök uppladdningar per namn eller hash-värde

en: Search using filter
sv: Sök med filter

en: Search value:
sv: Sökvärde:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
sv: Sök leverantör

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search vendors
sv: Sök leverantörer

en: Search was:
sv: Sökning var:

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
sv: Sökning ökar viktade fälts relevans

en: Search within results
sv: Sök inom resultatet

en: Search:
sv: Sök:

en: Searchable
sv: Sökbar

en: Searchable:
sv: Sökbar:

en: Searched by default.
sv: Förvald (söks som standard).

note: A
en: Searching
sv: Söker

note: SCRIPT
en: Season
sv: Säsong

note: SCRIPT
en: Second
sv: Andra

en: Second indicator default value:
sv: Andra indikatorns standardvärde:

en: Secondary email
sv: Sekundär e-post

en: Secondary email:
sv: Sekundär e-post:

en: Secondary email:
sv: Sekundär e-post:

en: Secondary phone
sv: Sekundärt telefonnummer

en: Secondary phone:
sv: Annan telefon:

en: Secondary phone:
sv: Sekundärt telefonnummer:

en: Seconds (default)
sv: Sekunder (standard)

en: Secret:
sv: Hemlig:

en: Section
sv: Avsnitt

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
sv: Avsnitt %s

en: Section:
sv: Avsnitt:

en: See
sv: Se

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
sv: Se %s

en: See also:
sv: Se även:

en: See any subscription attached to this biblio
sv: Se alla prenumerationer kopplade till denna biblio

en: See highlighted items below
sv: Se markerade exemplar nedan

en: See online help for advanced options
sv: Se online-hjälp för avancerade alternativ

en: See your public page:
sv: Visa din offentliga sida:

en: Seen
sv: Sedd

en: Sefton Council, United Kingdom
sv: Sefton Council, Storbritannien

note: INPUT type=submit
en: Select
sv: Välj

en: Select
sv: Välj

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
sv: Välj "Alla bibliotek" om denna attributtyp alltid ska visas. I annat fall väljer du bibliotek som ska kopplas till detta värde.

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
sv: Välj 'Alla bibliotek' om exemplartypen används på alla bibliotek, annars de specifika bibliotek där exemplartypen används.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
sv: Välj 'Alla bibliotek' om detta auktoriserade värde alltid ska visas. I annat fall väljer du bibliotek som ska kopplas till detta värde.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
sv: Välj 'Alla bibliotek' om kredittypen ska vara tillgänglig på alla bibliotek, annars de specifika bibliotek som ska kopplas till kredittypen.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
sv: Välj "Alla bibliotek" om detta auktoriserade värde alltid ska visas. I annat fall väljer du bibliotek som ska kopplas till detta värde.

en: Select CSV profile:
sv: Välj CSV-profil:

en: Select MARC framework:
sv: Välj ramverk för MARC:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
sv: Välj en MARC-fil att förbereda i importreservoaren. Den kommer att läsas och varje giltig post kommer att förberedas för senare import till katalogen.

en: Select a budget
sv: Välj en budget

en: Select a built-in sound:
sv: Välj ett inbyggt ljud:

en: Select a category type
sv: Välj en kategorityp

en: Select a chooser
sv: Utse en väljare

en: Select a collection:
sv: Välj en avdelning:

en: Select a day
sv: Välj en dag

en: Select a deliverer
sv: Välj vem som levererar

en: Select a department
sv: Välj en avdelning

en: Select a file to import into the borrowers table
sv: Välj en fil att importera till låntagartabellen

en: Select a frequency
sv: Välj en frekvens

en: Select a fund
sv: Välj ett budgetställe

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
sv: Välj ett budgetställe (fylls i vid order/exemplar om inställt)

en: Select a fund (will use default if set)
sv: Välj ett budgetställe (använder förvalt om inställt)

en: Select a language:
sv: Välj språk:

en: Select a layout for back side:
sv: Välj en layout för baksidan:

en: Select a layout to be applied:
sv: Välj layout:

en: Select a library :
sv: Välj ett bibliotek :

en: Select a library :
sv: Välj ett bibliotek :

en: Select a library:
sv: Välj ett bibliotek:

en: Select a library:
sv: Välj ett bibliotek:

en: Select a list
sv: Välj en lista

en: Select a list of records
sv: Välj en lista med poster

en: Select a table:
sv: Välj en tabell:

en: Select a template
sv: Välj en mall

en: Select a template to be applied:
sv: Välj mall:

en: Select a time
sv: Välj en tid

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select all visible rows
sv: Markera alla synliga rader

en: Select an authority framework
sv: Välj ett auktoritetsramverk

en: Select an existing list
sv: Välj en befintlig lista

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
sv: Välj en bild- eller en zip-fil att ladda upp. Verktyget hanterar bilder i formaten GIF, JPEG, PNG OCH XPM.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
sv: Välj en bildfil att ladda upp. Verktyget hanterar bilder i formaten GIF, JPEG, PNG OCH XPM.

en: Select an item type:
sv: Välj exemplartyp:

en: Select day:
sv: Välj dag:

en: Select download format:
sv: Välj nedladdningsformat:

en: Select files:
sv: Välj filer:

en: Select item:
sv: Välj exemplar:

en: Select items to move to this rota:
sv: Välj exemplar att flytta till detta schema:

en: Select local databases
sv: Välj lokala databaser

en: Select manager
sv: Välj ansvarig

en: Select month:
sv: Välj månad:

en: Select none
sv: Välj ingen

en: Select none to see all libraries
sv: Välj inga för att se alla bibliotek

en: Select note
sv: Välj kommentar

en: Select notice:
sv: Välj kommentar:

en: Select one or more images to delete.
sv: Välj en eller flera bilder att ta bort.

en: Select ordering library account:
sv: Välj beställande biblioteks konto:

en: Select owner
sv: Välj ägare

en: Select partner libraries:
sv: Välj partnerbibliotek:

note: SCRIPT
en: Select patron
sv: Välj låntagare

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
sv: Välj låntagare som ska vara kvar. Data från de andra låntagarna kommer att överföras till den här låntagarposten och de återstående låntagarposterna kommer att tas bort.

en: Select planning type:
sv: Välj planeringstyp:

en: Select records to export
sv: Välj poster att exportera

en: Select remote databases
sv: Välj fjärrdatabaser

en: Select searches to:
sv: Välj sökningar:

en: Select table:
sv: Välj tabell:

en: Select the biblionumber to attach the item to
sv: Välj det biblionummer exemplaret ska kopplas till

en: Select the biblionumber to link the item to
sv: Välj det biblionummer exemplaret ska länkas till

en: Select the file to import:
sv: Välj fil att importera:

en: Select the file to upload:
sv: Välj fil att ladda upp:

en: Select the host record to link
sv: Välj värdexemplar att länka till

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
sv: Välj värdeexemplaret att länka till '%s'

en: Select the library account submitting the EDI order
sv: Välj vilket bibliotekskonto som skall sända EDI-ordern

en: Select to display or not:
sv: Välj om det ska visas eller inte:

en: Select to import
sv: Välj för import

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Välj leverantör &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Select visible rows
sv: Markera alla synliga rader

en: Select which authorized value category the user will choose from.
sv: Välja vilka auktoriserade värde-kategori som användaren kan välja från.

en: Select without holds
sv: Välj utan reservationer

en: Select without items
sv: Välj utan exemplar

en: Select without subscriptions
sv: Välj utan prenumerationer

en: Select your MARC flavor
sv: Välj MARC-typ

note: SCRIPT
en: Select...
sv: Välj...

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
sv: Valda fält kommer att bevaras från den befintliga låntagarposten när låntagaren skrivs över.

en: Selected items :
sv: Valda exemplar:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
sv: Om ett meddelande väljs kan låntagare prenumerera på notifieringar när ett nytt nummer anländer.

en: Selecting default settings
sv: Välja standardinställningar

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
sv: Detta alternativ skriver över eventuella befintliga ägare av budgetstället

note: SCRIPT
en: Selection
sv: val

en: Selector
sv: Val

en: Selector:
sv: Väljare:

en: Self check modules
sv: Självbetjäningsmoduler

en: Semi-colon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
sv: Semikolonseparerad text (.csv)

en: Send
sv: Skicka

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
sv: Skicka EDI-beställning

en: Send email
sv: Skicka e-post

en: Send email to new patrons
sv: Skicka epost till nya låntagare

en: Send list
sv: Skicka lista

en: Send notice to patron
sv: Skicka meddelande till låntagare

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
sv: Skicka notifiering

en: Send password reset
sv: Skicka återställning av lösenord

en: Send the code by email
sv: Skicka koden med epost

en: Send to
sv: Skicka till

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
sv: Skicka till Mana KB

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
sv: Skicka synliga exemplar till satsborttagning

note: A
en: Send visible items to batch item modification
sv: Skicka synliga exemplar till satsredigering

note: A
en: Send visible records to a list
sv: Skicka synliga exemplar till en lista

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
sv: Skicka synliga exemplar till satsborttagning

note: A
en: Send visible records to batch record modification
sv: Skicka synliga exemplar till satsredigering

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
sv: Skicka synliga resultat till satsredigering av låntagare

en: Send welcome email
sv: Skicka välkomstmeddelande

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
sv: Skickar till %s

en: Sending your cart
sv: Skicka din minneslista

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
sv: Skickar din minneslista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s-katalog

en: Sending your list
sv: Skicka din lista

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
sv: Skickar din lista &rsaquo; Listor &rsaquo; Koha

en: Sent
sv: Skickat

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
sv: Skicka meddelanden för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
sv: Skickat meddelanden för %s

en: Sent to
sv: Skickat till

en: Separate keys using a hyphen "-"
sv: Separera tangenter med bindestreck "-"

en: Separate multiple filenames by commas.
sv: Separera flera filnamn med kommatecken.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
sv: Separera alternativ med kommatecken. Exempel: sru=get,sru_version=1.1. Se även http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: Serial
sv: Periodika

en: Serial claim
sv: Reklamationer för periodika

en: Serial collection
sv: Periodikasamling

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
sv: Periodikasamling #%s

en: Serial collection information for
sv: Information om perodikasamling för

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Information om perodikasamling för %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Serial edition
sv: Periodikautgåva

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Periodikautgåva %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
sv: Numrering för serie

en: Serial enumeration / chronology
sv: Numrering/kronologi

en: Serial enumeration:
sv: Numrering för serie:

en: Serial number:
sv: Periodikanummer:

en: Serial receipt creates an item record.
sv: Mottagning av periodika skapar en exemplarpost.

en: Serial receipt does not create an item record.
sv: Mottagning av periodika skapar inte en exemplarpost.

en: Serial receive
sv: Mottagning av periodika

en: Serial subscription: search for vendor
sv: Periodikaprenumeration: sök leverantör

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
sv: Serie: %s

en: Serials
sv: Periodika

en: Serials
sv: Periodika

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
sv: Periodika %s &rsaquo; Koha

en: Serials (new issue)
sv: Serie (ny utgåva)

en: Serials planning
sv: Planering periodika

en: Serials receiving
sv: Ta emot periodika

en: Serials statistics wizard
sv: Periodikastatistik

en: Serials subscription renew
sv: Förnyelse av periodikaprenumeration

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
sv: Förnya tidskriftsprenumeration #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
sv: Förnya tidskriftsprenumeration &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
sv: Periodikaprenumerationer

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
sv: Periodikaprenumerationer (%s hittades)

en: Serials subscriptions search
sv: Sök periodikaprenumerationer

en: Serials subscriptions stats
sv: Prenumerationsstatistik för periodika

en: Serials subscriptions stats &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
sv: Prenumerationsstatistik för periodika &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Serials tables
sv: Tidskriftstabeller

en: Series
sv: Serie

en: Series title
sv: Serietitel

en: Series:
sv: Serie:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
sv: Servern '%s' har tagits bort.

en: Server added successfully.
sv: Server har lagts till.

en: Server information
sv: Serverinformation

en: Server name:
sv: Servernamn:

en: Server updated successfully.
sv: Server har uppdaterats

en: Servers:
sv: Servrar:

en: Session timed out, please log in again
sv: Sessionen löpte ut, logga in igen

en: Session timed out.
sv: Sessionen löpte ut.

en: Set all funds to zero
sv: Ställ in alla budgetställen till noll

en: Set back to
sv: Ändra tillbaka till

en: Set back to:
sv: Ändra tillbaka till:

en: Set basket group
sv: Ställ in korggrupp

en: Set by
sv: Sortera efter

en: Set cash register
sv: Ställ in kassaregister

en: Set desk
sv: Ställ in informationsdisk

en: Set desk and cash register
sv: Ställ in informationsdisk och kassaregister

en: Set due date to expiry:
sv: Ställ in datum till utgångsdatum:

note: IMG
en: Set geolocation
sv: Ange geolocation

note: IMG
en: Set geolocation for %s
sv: Ange geolocation för %s

en: Set inventory date to:
sv: Ställ in inventeringsdatum till:

en: Set library
sv: Ställ in bibliotek

en: Set library &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Ställ in bibliotek &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Set library and cash register
sv: Ställ in informationsdisk och kassaregister

en: Set library and desk
sv: Ställ in bibliotek och informationsdisk

en: Set library and desk &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Ställ in bibliotek och informationsdisk &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Set library checkin and transfer policy
sv: Ställ in återlämnings- och överföringspolicy för bibliotek

en: Set library checkin and transfer policy
sv: Ställ in återlämnings- och överföringspolicy för bibliotek

en: Set library, desk and register
sv: Ställ in bibliotek, informationsdisk och register

note: A
en: Set lowest priority
sv: Ställ in på lägsta prioritet

en: Set notice/status triggers for overdue items
sv: Ställ in utlösare för meddelanden/status för försenade exemplar

en: Set notice/status triggers for overdue items
sv: Ställ in utlösare för meddelanden/status för försenade exemplar

en: Set permissions
sv: Ställ in rättigheter

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
sv: Ställ in rättigheter för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Set permissions for %s
sv: Ställ in rättigheter för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Ställ in rättigheter för %s &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Set request as pending
sv: Sätt reservation till pågående

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
sv: Ställ in status

en: Set the date received to today?
sv: Ange datum för mottagande till i dag?

en: Set to 'yes' to show this library as a search option and on the Libraries page in the OPAC.
sv: Ändra till 'ja' för att visa det här biblioteket som ett sökalternativ och på Bibliotekssidan i katalogen.

en: Set to patron
sv: Ställ in till låntagare

en: Set up database
sv: Konfigurera databas

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
sv: Ställ in några av Kohas grundläggande krav

en: Set user permissions
sv: Ställ in användarrättigheter

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
sv: Ange layout för virtuellt tangentbord

en: Setting a value here will prevent patron from circulating materials and placing holds on the OPAC
sv: Ställ in ett värde här för att förhindra låntagaren från att låna material och göra reservationer i katalogen

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Share
sv: Dela

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
sv: Dela %s till Mana

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
sv: Dela anonym användarstatistik med Koha-gemenskapen?

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
sv: Dela innehåll (prenumerationer, rapporter) med Koha-gemenskapen

en: Share content with Mana KB
sv: Dela innehåll med Mana KB

en: Share content with Mana KB
sv: Dela innehåll med Mana KB

en: Share content with Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Dela innehåll med Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Share content with Mana KB?
sv: Dela innehåll med Mana KB?

en: Share content with the Koha community using Mana KB
sv: Dela innehåll med Koha-gemenskapen med Mana KB

en: Share my Koha usage statistics:
sv: Dela min Kohastatistik:

en: Share template
sv: Dela mall

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
sv: Dela prenumerationen med andra bibliotek. Din e-postadress kommer att kopplas ihop med din delning.

en: Share usage statistics
sv: Dela användningsstatistik

en: Share with Mana
sv: Dela med Mana

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
sv: Dela användningsstatistik för din Koha-installation med Kohagemenskapen

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
sv: Dela din rapport med Mana Knowledge Base

en: Share your usage statistics
sv: Dela din användningsstatistik

en: Shared
sv: Delad

note: OPTGROUP
en: Shared templates
sv: Delade mallar

en: Shared:
sv: Delad:

en: Sharp (#)
sv: Nummertecken (#)

note: SCRIPT
en: Sharpen
sv: Skarpare

en: Shelving control number
sv: Kontrollnummer för hyllplats

en: Shelving location
sv: Placering

en: Shelving location (code)
sv: Placering (kod)

en: Shelving location (items.location) is:
sv: Placering (items.location) är:

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
sv: Placering (syns vanligtvis när du lägger till eller redigerar ett exempel). LOC mappar till items.location i Kohadatabasen.

en: Shelving location selected:
sv: Vald placering:

en: Shelving location:
sv: Placering:

en: Shelving location:
sv: Placering:

en: Shibboleth login failed
sv: Shibbolethinloggning misslyckades

en: Shift is "Shift"
sv: Skifttangenten är "Shift"

en: Shipment cost
sv: Fraktkostnad

en: Shipment cost:
sv: Fraktkostnad:

en: Shipment date
sv: Fraktdatum

en: Shipment date reverse
sv: Fraktdatum, revers

en: Shipment date:
sv: Fraktdatum:

en: Shipment date:
sv: Fraktdatum:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
sv: Fraktdatum: Alla tills %s

en: Shipping cost for invoice
sv: Fraktkostnad för faktura

en: Shipping cost:
sv: Fraktkostnad:

en: Shipping cost:
sv: Fraktkostnad:

en: Shipping fund:
sv: Fraktkostnad:

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Shortcut keys
sv: Tangentbordsgenvägar

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
sv: Förkortad lånetid skulle ha varit %s (%s dagar).

en: Show
sv: Visa

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
sv: Visa %s olösta "påstås återlämnad"

en: Show MARC
sv: Visa MARC

en: Show MARC tag documentation links
sv: Visa dokumentationslänkar för MARC-tagg

en: Show SQL code
sv: Visa SQL-kod

en: Show active baskets only
sv: Visa endast aktiva korgar

en: Show active funds only
sv: Visa endast aktiva budgetställen

en: Show active vendors only
sv: Visa endast aktiva leverantörer

en: Show actual/estimated values
sv: Visa verkliga/uppskattade värden

en: Show advanced pattern
sv: Visa avancerat mönster

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
sv: Visa avancerad sökning (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
sv: Visa alla

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
sv: Visa alla %s ärende(n)

en: Show all active baskets
sv: Visa alla aktiva korgar

en: Show all baskets
sv: Visa alla korgar

en: Show all columns
sv: Visa alla kolumner

note: SCRIPT
en: Show all credit types
sv: Visa alla kredittyper

note: SCRIPT
en: Show all debit types
sv: Visa alla debettyper

en: Show all details
sv: Visa all information

en: Show all items
sv: Visa alla exemplar

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
sv: Visa alla exemplar (%s dolda)

en: Show all orders
sv: Visa alla beställningar

en: Show all suggestions
sv: Visa alla förslag

note: SCRIPT
en: Show all transactions
sv: Visa alla transaktioner

en: Show all vendors
sv: Visa alla leverantörer

en: Show any items currently checked out:
sv: Visa alla utlånade exemplar:

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
sv: Visa streckkod

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
sv: Visa korgar för leverantör %s

en: Show biblio
sv: Visa biblio

note: SCRIPT
en: Show blocks
sv: Visa block

en: Show brief form
sv: Visa kortform

note: SCRIPT
en: Show caption
sv: Visa tabellbeskrivning

en: Show category:
sv: Visa kategori:

en: Show chart
sv: Visa diagram

en: Show checkouts
sv: Visa lån

en: Show checkouts to guarantor
sv: Visa lån för vårdnadshavare

en: Show checkouts to guarantors
sv: Visa lån för vårdnadshavare

en: Show collapsed fields:
sv: Visa dolda fält:

en: Show data menus
sv: Visa datamenyer

en: Show details
sv: Visa all information

en: Show expired
sv: utgången

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
sv: Visa fält ordagrant

en: Show fines to guarantor
sv: Visa avgifter för vårdnadshavare

en: Show fines to guarantors
sv: Visa avgifter för vårdnadshavare

en: Show full form
sv: Visa hela formuläret

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
sv: Visa hjälp för denna tagg

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
sv: Visa hjälp för fasta och kodade fält

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
sv: Visa reservationer (%s)

en: Show in OPAC?
sv: Visa i OPAC?

en: Show inactive budgets
sv: Visa inaktiva budgetar

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
sv: Visa osynliga tecken

en: Show less
sv: Visa mindre

en: Show matching titles
sv: Visa matchande titlar

en: Show more
sv: Visa mer

en: Show my funds only
sv: Visa endast mina budgetställen

en: Show my funds only:
sv: Visa endast mina budgetställen:

en: Show old recalls
sv: Visa äldre återkrav

en: Show only mine
sv: Visa bara mina

en: Show only renewed
sv: Visa bara omlån

en: Show only subscriptions
sv: Visa bara prenumerationer

en: Show past entries
sv: Visa tidigare ingångar

en: Show subscriptions
sv: Visa prenumerationer

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
sv: Visa förslag #%s

en: Show tags
sv: Visa taggar

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
sv: Visa det senaste återlämningsmeddelandet

en: Show/hide columns:
sv: Visa/dölj kolumner:

en: Showing only available items
sv: Visa endast tillgängliga exemplar

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
sv: Visa sida %s av %s

en: Shown
sv: Visade

en: Shows on transit slips
sv: Visas på överföringskvitton

en: Simple DC-RDF
sv: Simpel DC-RDF

en: Since
sv: Sedan

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
sv: Enstaka helg: %s

en: Size
sv: Storlek

en: Size (bytes)
sv: Storlek (byte)

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip closed days
sv: Hoppa över stängda dagar

en: Skip issue number
sv: Hoppa över exemplar nummer

en: Skip items on hold awaiting pickup:
sv: Hoppa över reserverade exemplar som väntar på reservationshyllan:

en: Skip items on loan:
sv: Hoppa över utlånade exemplar:

en: Slash separated text (.csv)
sv: Text separerad av snedstreck (.csv)

en: Slip
sv: Kvittering

en: Small text
sv: Liten text

en: Society or association
sv: Samhälle eller förening

en: Some Perl modules are missing.
sv: Vissa Perl-moduler saknas.

en: Some Perl modules require upgrade.
sv: Vissa Perl-moduler behöver uppgraderas.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
sv: Exempel på kompatibla prisfält är "$9,99", "9,99 USD", "$9,99 USD", "9,99 USD (10,00 CAN)", "$9,99 USD (pocket)". Dessa exempel förutsätter att USD är den aktiva valutan.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
sv: Vissa fält är inte giltiga:

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
sv: Några eller alla av streckkoderna i intervallet som du har valt har inga exemplar kopplade till sig.

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
sv: Vissa låntagare har begärt sekretess för återlämning, så systeminställningen AnonymousPatron behöver åtgärdas. Ange ett giltigt låntagarnummer där för annars fungerar inte återlämningarna för dessa låntagare.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
sv: Vissa poster har inte lagts till automatiskt eftersom de matchar en befintlig post i din katalog:

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
sv: Några systeminställningar har dåligt formaterad YAML: %s

en: Something else
sv: Något annat

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
sv: Något gick fel när låntagaren skulle skapas. Se loggfilerna.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
sv: Något gick fel när låntagaren skulle uppdateras. Se loggfilerna.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
sv: Något gick fel, kan inte spara

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
sv: Något gick fel. Kontrollera CSV-filen.

note: SCRIPT
en: Something wrong happened, please contact the Koha administrator
sv: Ett fel inträffade, kontakta systemadministratören

en: Sorry, but there are no results for your search.
sv: Ledsen, men det finns inga träffar för din sökning.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
sv: Det gick inte att hitta en post för nummer: %s.

en: Sorry, the CAS login failed.
sv: CAS-inloggningen misslyckades.

en: Sorry, there is no result for your search.
sv: Det finns inga träffar för din sökning.

en: Sorry, your request had no results.
sv: Din begäran gav inga resultat.

note: SCRIPT
en: Sort
sv: Sortera

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort 1
sv: Sortering 1

en: Sort 2
sv: Sortering 2

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Sort by :
sv: Sortera efter :

en: Sort by:
sv: Sortera efter:

en: Sort field 1:
sv: Sorteringsfält 1:

en: Sort field 2:
sv: Sorteringsfält 2:

en: Sort order:
sv: Sortera beställning:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
sv: Sorteringsrutin saknas

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
sv: Sortera tabell efter kolumn stigande

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
sv: Sortera tabell efter kolumn fallande

en: Sort this list by:
sv: Sortera denna lista efter:

en: Sortable
sv: Sorterbar

en: Sorting
sv: Sortera

en: Sorting routine
sv: Sorteringsrutin

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound:
sv: Ljud:

en: Source
sv: Källa

en: Source (incoming) record check field
sv: Kontrollfält för källpost (inkommande)

note: SCRIPT
en: Source code
sv: Källkod

en: Source in use?
sv: Källa används?

en: Source library:
sv: Källbibliotek:

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
sv: Källa för klassifikation eller hylla

en: Source records
sv: Källposter

en: Source:
sv: Källa:

en: South Taranaki District Council, New Zealand
sv: South Taranaki District Council, Nya Zeeland

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: Space separation between symbol and value:
sv: Separation med mellanslag mellan symbol och värde:

en: Spanish
sv: Spanska

note: SCRIPT
en: Special character
sv: Specialtecken

note: SCRIPT
en: Special character...
sv: Specialtecken

en: Special relationship:
sv: Särskilt förhållande:

en: Special thanks to the following organizations
sv: Vi vill särskilt tacka följande organisationer

en: Specialized
sv: Specialiserad

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
sv: Ange fortsättningsdatum %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
sv: Ange förfallodatum %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
sv: Ange hur helgdagen ska upprepas.

en: Specify if waiting holds can be cancelled for a given patron category.
sv: Specificera om väntande reservationer kan tas bort av en given låntagarkategori.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
sv: Ange återlämningsdatum %s:

en: Specify the article request fee for a given patron category.
sv: Specifiera artikelbeställningsavgiften för en given låntagarkategori.

en: Specify the default policy for lost item fees on return.
sv: Specificera standardpolicyn för att återbetala avgift för borttappade exemplar när de återlämnas.

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
sv: Ange det maximala antalet samtidiga aktuella artikelförfrågningar som en låntagare i en speciell låntagarkategori kan ha.

note: SCRIPT
en: Spellcheck
sv: Stavningskontroll

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
sv: Stavningskontroll

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
sv: Stavningskontroll...

en: Spent
sv: Använt

en: Spent &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Använda belopp &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
sv: Använt - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
sv: Använt - Budgetställe: %s

en: Spent amount:
sv: Använt belopp:

note: A
en: Spent from this fund
sv: Använt från detta budgetställe

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
sv: Använt från detta budgetställe inklusive underliggande

en: Spine label
sv: Ryggetikett

en: Spine labels &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Ryggetiketter &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Split call numbers:
sv: Dela hyllsignaturer:

note: SCRIPT
en: Split cell
sv: Dela upp cell

en: Splitting routine
sv: Klassificeringsrutin

en: Splitting routine:
sv: Klassificeringsrutin:

en: Splitting rule
sv: Delningsregel

en: Splitting rule added successfully.
sv: Delningsregeln har lagts till.

en: Splitting rule code:
sv: Kod för delningsregel:

en: Splitting rule deleted successfully.
sv: Delningsregeln har tagits bort.

en: Splitting rule updated successfully.
sv: Delningsregeln har uppdaterats.

en: Splitting rule:
sv: Delningsregel:

note: SCRIPT
en: Spring
sv: Vår

note: SCRIPT
en: Square
sv: Kvadrat

en: Staff
sv: Personal

en: Staff
sv: Personal

en: Staff - Internal note
sv: Personal - Intern kommentar

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
sv: Personalåtkomst, gör att katalogen kan ses i personalklienten

en: Staff interface
sv: Personalklient

note: SCRIPT
en: Staff interface MARC editor
sv: Personalklient MARC-redigerare

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
sv: Personalen har inte rätt att komma åt låntagares lånehistorik

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
sv: Personal har inte rätt att komma åt låntagares lånehistorik

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
sv: Personal kan inte ta bort låntagare och låntagare kan inte heller begära att bli borttagna.

en: Staff note
sv: Personalkommentar

en: Staff note:
sv: Personalkommentar:

en: Staff notes
sv: Personalkommentar

en: Staff notes:
sv: Personalkommentar:

en: Staff only
sv: Enbart personal

note: I
en: Staff patron
sv: Personal

en: Stage MARC records
sv: Förbered MARC-poster

en: Stage MARC records for import
sv: Förbereda MARC-poster för import

en: Stage MARC records for import
sv: Förbereda MARC-poster för import

en: Stage MARC records for import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Förbereda MARC-poster för import &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Stage MARC records into the reservoir
sv: Förbered MARC-poster i reservoaren

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
sv: Förbered för import

en: Stage records for import
sv: Förbereda poster för import

en: Staged
sv: Förberedda

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
sv: Hanterad och klar (%s)

note: SCRIPT
en: Staged MARC import
sv: Förbereda MARC-poster för import

note: SCRIPT
en: Staged MARC records for import
sv: Förberedda MARC-poster för import

en: Staged and ready
sv: Hanterad och klar

en: Staged by
sv: Förberedd av

en: Staged:
sv: Förberedda:

en: Stages
sv: Etapper

en: Stages &amp; duration in days
sv: Etapper &amp; varaktighet i dagar

en: Stages can be re-ordered by using the
sv: Du kan ändra etappordningen genom att använda

en: Standard ID:
sv: Standard-ID:

en: Standard number
sv: Standardnummer

en: Standard number:
sv: Standardnummer:

en: Standard rules for all libraries
sv: Standardregler för alla bibliotek

en: Standing orders do not close when received.
sv: Stående orders stängs inte när de tas emot.

en: Start adding cash registers
sv: Börja lägga till kassaregister

en: Start date
sv: Startdatum

en: Start date:
sv: Startdatum:

en: Start date:
sv: Startdatum:

en: Start defining libraries
sv: Börja definiera bibliotek

en: Start defining quotes
sv: Börja definiera citat

note: SCRIPT
en: Start list at number
sv: Börja listan på nummer

en: Start of date range
sv: Start på datumintervall

en: Start of interval
sv: Start på intervall

note: INPUT type=submit
en: Start search
sv: Börja sökning

en: Start using Koha
sv: Börja använda Koha

en: Started
sv: Startat

en: Started:
sv: Startat:

en: Starter CSV file
sv: CSV-startfil

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
sv: Startnummer för kort

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
sv: Startnummer för etikett

en: Starting with:
sv: Börjar med:

en: Starts with
sv: Börjar med

en: State
sv: Tillstånd

en: State:
sv: Delstat:

en: State:
sv: Tillstånd:

en: Statistic 1 done on:
sv: Statistik 1 genomförd den:

en: Statistic 1:
sv: Statistik 1:

en: Statistic 2 done on:
sv: Statistik 2 genomförd den:

en: Statistic 2:
sv: Statistik 2:

en: Statistical
sv: Statistisk

en: Statistical patron:
sv: Statisitiklåntagare:

en: Statistics
sv: Statistik

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
sv: Statistik för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1
en: Statistics for %s
sv: Statistik för %s

en: Statistics wizards
sv: Statistikguider

en: Status changed
sv: Statusändring

en: Status unknown
sv: Status okänd

en: Status: Disabled
sv: Status: avaktiverad

en: Status: Enabled
sv: Status: aktiverad

en: Statuses
sv: Statusar

en: Std. Number
sv: Standardnummer

en: Step 1 of 5: Name the new definition
sv: Steg 1 av 5: namnge den nya definitionen

en: Step 1 of 6: Choose a module
sv: Steg 1 av 6: Välj en modul

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
sv: Steg 1 av 6: välj en modul att köra rapporten mot,%s ställ in när cachen löper ut %s och välj vilken synlighet rapporten ska ha

en: Step 2 of 5: Choose the area
sv: Steg 2 av 5: välj området

en: Step 2 of 6: Pick a report type
sv: Steg 2 av 6: välj en rapporttyp

en: Step 2: Choose the area
sv: Steg 2: välj området

en: Step 3 of 5: Choose a column
sv: Steg 3 av 5: välj en kolumn

en: Step 3 of 6: Select columns for display
sv: Steg 3 av 6: välj kolumner för visning

en: Step 3: Choose a column
sv: Steg 3: välj en kolumn

en: Step 4 of 5: Specify a value
sv: Steg 4 av 5: ange ett värde

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
sv: Steg 4 av 6: välj begränsningskriterier

en: Step 4: Specify a value
sv: Steg 4: ange ett värde

en: Step 5 of 5: Confirm details
sv: Steg 5 av 5: bekräfta informationen

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
sv: Steg 5 av 6: välj vilka kolumner som ska summeras

en: Step 5: Confirm definition
sv: Steg 5: bekräfta definition

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
sv: Steg 6 av 6: välj ordningen i rapporten

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
sv: Steg 6 av 6: välj ordningen i rapporten

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
sv: Ännu %s servrar att söka i

en: Still checked out
sv: Fortfarande utlånad

en: Stock rotation
sv: Roterande samling

en: Stock rotation
sv: Roterande samling

en: Stock rotation &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
sv: Roterande samling &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Stock rotation details
sv: Specifikation av roterande samling

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
sv: Specifikation av roterande samling för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: Specifikation av roterande samling för %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Stockholm University Library, Sweden
sv: Stockholms Universitetsbibliotek, Sverige

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Street number
sv: Gatunummer

en: Street number:
sv: Gatunummer:

en: Street type
sv: Gatutyp

note: SCRIPT
en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: String
sv: Sträng

en: Student count
sv: Antal elever

note: SCRIPT
en: Style
sv: Stil

en: Sub total
sv: Subtotal

en: Subfield
sv: Delfält

en: Subfield code:
sv: Kod för delfält:

en: Subfield code:
sv: Kod för delfält:

en: Subfield constraints
sv: Begränsningar för delfält

en: Subfield separator:
sv: Separatortecken för delfält:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
sv: Delfält ‡

en: Subfield:
sv: Delfält:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
sv: Delfält: %s

en: Subfields
sv: Delfält

en: Subfields:
sv: Delfält:

en: Subgroup
sv: Undergrupp

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
sv: Kod för undergrupp

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
sv: Namn på undergrupp

en: Subgroup:
sv: Undergrupp:

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject heading:
sv: Ämnesrubrik:

en: Subject line:
sv: Ämnesrad:

en: Subject phrase
sv: Ämnesfras

en: Subject sub-division:
sv: Uppdelning för ämne:

en: Subject(s)
sv: Ämnen

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Subject:
sv: Ämne:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
sv: Ämne: %s

en: Subjects:
sv: Ämnen:

note: INPUT type=submit
en: Submit
sv: Skicka

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
sv: Skicka ditt förslag

en: Submitting comment
sv: Skicka in kommentar

note: SCRIPT
en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Subscription
sv: Prenumeration

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
sv: Prenumeration #%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
sv: Prenumeration %s

en: Subscription ID
sv: Prenumerations-ID

en: Subscription ID:
sv: Prenumerations-ID:

en: Subscription batch edit
sv: Satsredigera prenumeration

en: Subscription begin
sv: Prenumeration börjar

en: Subscription call number
sv: Hyllsignatur för prenumeration

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
sv: Prenumeration avslutad %s

en: Subscription details
sv: Prenumerationsinformation

en: Subscription end
sv: Prenumeration upphör

en: Subscription end date
sv: Slutdatum för prenumeration

en: Subscription end date:
sv: Slutdatum för prenumeration:

en: Subscription expired
sv: Prenumeration har förfallit

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  bibliosubtitle | html %3$s:  IF closed %4$s:  END
en: Subscription for %s %s %s(closed)%s
sv: Prenumeration för %s %s %s(stängd)%s

en: Subscription history
sv: Prenumerationshistorik

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
sv: Prenumerationshistorik &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
sv: Prenumerationshistorik för %s

en: Subscription length:
sv: Prenumerationstid:

en: Subscription not found.
sv: Prenumerationen hittas inte.

en: Subscription num.
sv: Prenumerationsnummer

en: Subscription number:
sv: Prenumerationsnummer:

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
sv: Prenumerationsförnyelse för %s

en: Subscription renewed.
sv: Prenumeration förnyad.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
sv: Prenumererade mottagarlistor för %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
sv: Mottagarlistor för prenumerationer för %s

en: Subscription start date
sv: Startdatum för prenumeration

en: Subscription start date:
sv: Startdatum för prenumeration:

en: Subscription summaries
sv: Prenumerationssammanfattningar

en: Subscription summary
sv: Prenumerationssammanfattning

en: Subscription title
sv: Prenumerationstitel

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
sv: Prenumeration förfaller %s.

en: Subscription:
sv: Prenumeration:

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
sv: Prenumeration(er) (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
sv: Prenumerationer måste vara kopplade till en bibliografisk post

en: Subscriptions renewed.
sv: Prenumeration förnyad.

note: SCRIPT
en: Substitute
sv: Ersättning

en: Substitutions
sv: Ersättningar

note: SCRIPT
en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Subtotal for
sv: Subtotal för

en: Subtype limits
sv: Begränsningar för undertyp

note: SCRIPT
en: Success
sv: Operation lyckades

note: SCRIPT
en: Success.
sv: Operation lyckades.

note: SCRIPT
en: Success: Added '%s'
sv: Tillagd "%s"

en: Success: Import reverted
sv: Importen återställdes

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
sv: Operation lyckades: tog bort '%s'

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
sv: Lyckades spara konfiguration

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
sv: Förslå auktoriteter som är relevanta för termen användaren sökte på.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
sv: Föreslå att låntagare utökar sin sökning med mer generella/mer exakta/relaterade termer.

en: Suggested by
sv: Föreslaget av

en: Suggested by - on
sv: Föreslaget av:

en: Suggested by:
sv: Föreslaget av:

en: Suggested by:
sv: Föreslaget av:

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
sv: Föreslaget av: %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
sv: Föreslaget datum från:

en: Suggested on
sv: Föreslaget den

en: Suggestible
sv: Förslag

en: Suggestion
sv: Förslag

en: Suggestion declined
sv: Förslag nekat

en: Suggestion details
sv: Förslagsdetaljer

en: Suggestion information
sv: Förslagsinformation

en: Suggestion management
sv: Förslagshantering

en: Suggestions
sv: Förslag

en: Suggestions management
sv: Förslagshantering

en: Suggestions management
sv: Förslagshantering

en: Suggestions pending approval:
sv: Förslag som väntar på godkännande:

en: Sum
sv: Summa

en: Summary
sv: Sammanfattning

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
sv: Sammanfattning för %s %s (%s)

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

note: SCRIPT
en: Summer
sv: Sommar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
sv: Söndag

note: SCRIPT
en: Sundays
sv: Söndagar

note: I
en: Superlibrarian patron
sv: superlibrarian-låntagare

note: SCRIPT
en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Supplemental issue
sv: Bilaga

en: Supplier metadata
sv: Leverantörsmetadata

en: Supplier report
sv: Leverantörsrapport

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar som stöds

en: Surname
sv: Efternamn

en: Surname:
sv: Efternamn:

en: Surname:
sv: Efternamn:

en: Surveys
sv: Översikter

en: Suspend
sv: Pausa

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
sv: Pausa %s

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
sv: Pausa alla reservationer

en: Suspend?
sv: Pausa?

en: Suspension charging interval
sv: Bötesintervall vid spärr

en: Suspension in days (day)
sv: Stopp i dagar (dag)

en: Svenska (Swedish)
sv: Svenska (Svenska)

note: A
en: Switch languages
sv: Byt språk

en: Switch to advanced editor
sv: Gå till avancerad redigerare

en: Switch to basic editor
sv: Gå till grundläggande redigerare

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
sv: Byt till eller från helskärmsläge

en: Switching to dom indexing
sv: Byt till dom-indexering

note: SCRIPT
en: Symbols
sv: Symboler

en: Synchronize
sv: Synkronisera

note: A
en: Syndetics cover image
sv: Syndetics omslagsbild

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
sv: Omslagsbild från Syndetics (<a href='%s'>se originalbilden</a>)

en: Syntax:
sv: Syntax

note: SCRIPT
en: System Font
sv: Systemteckensnitt

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
sv: Systeminställning '%s' är '%s', men filen '%s' finns inte.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
sv: Systeminställning '%s' måste var '0' eller '1', men är %s'%s'%sNULL%s.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
sv: Systempreferensen 'AnonSuggestions' är inställd, men preferensen 'AnonymousPatron' är inte korrekt inställd. Ange ett giltigt låntagarnummer om du vill att den här funktionen fungerar korrekt.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
sv: Systempreferensen 'AnonSuggestions' är inställd, men preferensen 'AnonymousPatron' är satt till '0'. Ange ett giltigt låntagarenummer om du vill att den här funktionen ska fungera korrekt.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
sv: Systeminställningen 'EasyAnalyticalRecords' är inställd, men UseControlNumber är satt till 'Använd'. Ändra den till 'Använd inte', annars kommer länkarna 'Visa analys' i personalklienten och OPAC inte att fungera.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
sv: Systeminställningen 'KohaAdminEmailAddress' innehåller ingen giltig e-postadress, så ingen e-post kommer att skickas.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
sv: Systeminställningen 'OPACPrivacy' är inställd, men AnonymousPatron är satt till '0'. Ange ett giltigt låntagarnummer här om du vill att funktionen ska fungera korrekt.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
sv: Systeminställningen 'OpacHiddenItems' skapar en varning och kommer att ge oväntade beteenden: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
sv: Systeminställningen 'Pseudonymization' är aktiverad, men filen $KOHA_CONF saknar 'bcrypt_settings'-definition.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
sv: Systeminställningen 'RESTOAuth2ClientCredentials' är påslagen men för detta krävs Net::OAuth2::AuthorizationServer beroende och detta saknas. Funktionen är avaktiverad.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
sv: Systeminställningenen 'StatisticsFields' innehåller fältnamn som inte hör till databasens items-tabell: %s

note: INPUT type=text name=searchfield
en: System preference search
sv: Sökning av systeminställningar

en: System preferences
sv: Systeminställningar

en: System preferences
sv: Systeminställningar

en: System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Systeminställningar &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  searchfield | html
en: System preferences matching: %s
sv: Systeminställningar matchar: %s

en: TOC
sv: Innehållsförteckning

en: TOTAL (all results)
sv: TOTALT (alla resultat)

en: Tab separated text
sv: Tabbseparerad text

en: Tab separated text (.csv)
sv: Tabbseparerad text (.csv)

en: Tab:
sv: Tabb:

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
sv: Tabb:%s

note: SCRIPT
en: Table
sv: Tabell

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
sv: Tabell-ID: %s

note: SCRIPT
en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

note: TH
en: Table of contents
sv: Innehållsförteckning

en: Table of contents:
sv: Innehållsförteckning

note: SCRIPT
en: Table properties
sv: Tabellegenskaper

en: Table settings
sv: Kolumnvisning

en: Table settings
sv: Kolumnvisning

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Kolumnvisning &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: TableDnD plug-in for jQuery
sv: TableDnD plug-in för jQuery

en: Tabs in use
sv: Flikar används

en: Tabular
sv: Tabellformat

en: Tag
sv: Tagg

note: SCRIPT
en: Tag
sv: Tagg

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
sv: Tagg %s struktur för delfält

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
sv: Tagg %s struktur för delfält

note: SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
sv: Tagg %s delfält %s %s i flik %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
sv: Tagg %s struktur för delfält

en: Tag deleted
sv: Taggen har tagits bort

note: A
en: Tag editor
sv: Taggredigerare

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
sv: Tagg har inga delfält

en: Tag:
sv: Tagg:

en: Tag:
sv: Tagg:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
sv: Tagg: %s

en: Tagged with:
sv: Taggad med:

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags pending approval
sv: Taggar som väntar på godkännande

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Take patron photo
sv: Ta låntagarfoto

en: Take photo
sv: Ta foto

en: Tamil, France
sv: Tamil, Frankrike

en: Target
sv: Mål

en: Target (database) record check field
sv: Kontrollfält för målpost (databas)

en: Task scheduler
sv: Schemaläggare

en: Task scheduler
sv: Schemaläggare

en: Task scheduler &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Schemaläggare &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha

en: Tax number registered:
sv: Momsregistreringsnummer registrerat:

en: Tax number registered:
sv: Momsregistreringsnummer registrerat:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
sv: Skattesats är inte definierad i systeminställning!

en: Tax rate:
sv: Momssats:

en: Template
sv: Mall

en: Template ID
sv: Mall-ID

en: Template ID:
sv: Mall-ID:

en: Template Toolkit error:
sv: Template Toolkit-fel:

en: Template code:
sv: Mallkod:

en: Template description:
sv: Mallbeskrivning:

en: Template name
sv: Mallnamn

en: Template name:
sv: Mallnamn:

en: Template name:
sv: Mallnamn:

en: Template:
sv: Mall:

en: Templates
sv: Mallar

en: Temporary
sv: Temporär

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
sv: Temporär katalog för uppladdning är inte definierad

en: Term/Phrase
sv: Term/fras

en: Terms summary
sv: Termsammanfattning

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
sv: Termer som används i modulen för kurslistor. Ange termer som ska listas i den meny du använder när du skapar en kurslista (t.ex. höst, vår, sommar).

en: Test pattern
sv: Testmönster

en: Test prediction pattern
sv: Testa prognosmönster

en: Test run: Do not remove any patrons.
sv: Testkörning: Ta inte bort några låntagare.

en: Test the regular expressions:
sv: Prova de reguljära uttrycken:

en: Tested
sv: Testad

en: Text alignment:
sv: Textjustering:

note: SCRIPT
en: Text color
sv: Textfärg

en: Text field
sv: Textfält

en: Text fields
sv: Textfält

en: Text for OPAC:
sv: Text för OPAC:

en: Text for librarian:
sv: Text för bibliotekarie:

en: Text for librarians:
sv: Text för bibliotekarier:

en: Text for opac:
sv: Text för opac:

en: Text justification:
sv: Textjustering:

note: SCRIPT
en: Text to display
sv: Text att visa

en: Text, URL, or barcode, etc:
sv: Text, URL eller streckkod, etc:

en: Textarea
sv: Textområde

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
sv: Budgeten finns inte! Välj en budget för att gå vidare.

en: The
sv: Den

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
sv: De senaste %s numren för denna prenumeration:

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
sv: inställning %s är inte inställd, glöm inte att aktivera den för att reglerna ska slå igenom.

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
sv: inställning %s är inte inställd, glöm inte att aktivera den för att reglerna ska slå igenom.

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
sv: Värdet för &lt;use_zebra_facets&gt; saknas i din konfigurationsfil. Återgår till äldre fasettberäkning.

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
sv: &lt;zebra_auth_index_mode&gt; är satt till 'grs1', men GRS-1-stödet är numera borttaget. Använd DOM istället. För att byta se denna sida i wikin:

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
sv: &lt;zebra_bib_index_mode&gt; är satt till 'grs1', men GRS-1-stödet är numera borttaget. Använd DOM istället. För att byta se denna sida i wikin:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
sv: Följande två fält är tillgängliga för egen användning. De kan vara användbara för statistikändamål

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
sv: Systeminställningen AnonymousPatron är inte angiven. Funktionen kan användas utan detta, men NULL kommer att användas för att uppdatera lånehistoriken.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
sv: Tillåtelse för "Alla" har ingen effekt när listan är privat.

en: The Bridge Material Type Icon Set
sv: Ikonuppsättningen Bridge Material Type

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
sv: Ikonuppsättningen Bridge Material Type är licensierad under en

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
sv: Fjärrlånemodulen är påslagen men det finns inget branch-avsnitt i koha-conf.xml. Du måste lägga till ett sådant innan modulen kan användas.

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
sv: Fjärrlånemodulen är påslagen men ingen 'partner_code' är definerad i koha-conf.xml. Faller tillbaka till det hårdkodade 'ILLLIBS'.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
sv: Fjärrlånemodulen är aktiverad, men konfigurerad 'partner_code' (%s) är inte definierad i systemet.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
sv: Fjärrlånemodulen är aktiverad, men det finns inga backends tillgängliga.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
sv: Modulen Koha::Logger kan inte initieras korrekt (kolla loggfilen).

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
sv: Mana Knowledge Base kan användas för att importera prenumerationsmönster som andra bibliotek har skapat så du inte behöver göra samma arbete. Fråga din systemadministratör för att konfigurera den här tjänsten och avsluta konfigurationen, eller dölj det här meddelandet genom att slå av systeminställningen

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
sv: Mana KB-funktionen är aktiverad men inte konfigurerad.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
sv: Tillåtelse för "Enbart personal" har ingen effekt när listan är privat.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
sv: Den URL du angav verkar vara en e-postadress. Vill du lägga till mailto: prefix?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
sv: Den URL du angav verkar vara en extern länk. Vill du lägga till http:\/\/ före den och bekräfta att det är en extern länk?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
sv: Den URL du angav verkar vara en extern länk. Vill du lägga till http:\/\/ före den och bekräfta att det är en extern länk?

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
sv: Den aktiva valutan måste ha växelkursen 1.0

en: The alternative email is invalid.
sv: Alternativ e-postadress är ogiltig.

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
sv: Belopp mottaget av låntagaren är högre än beloppet som ska betalas.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
sv: Mottaget belopp är högre än den utestående avgiften

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
sv: Auktoritets-ID %s finns inte i databasen.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
sv: Auktoritetsposten du efterfrågade finns inte (%s).

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
sv: De auktoriserade värde-kategorierna "branches", "itemtypes" och "cn_source" används internt av Koha och är inte giltiga.

en: The authorized value category (
sv: Kategorin med auktoriserade värden (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
sv: Systeminställningen 'autoBarcode' är inställd på %s och exemplar med tomma streckkoder får streckkoder skapade automatiskt när de sparas i databasen

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
sv: Den backend du försökte migrera till har inte stöd för migreringar än. Försök igen med en alternativ backend.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
sv: Streckkoden %s hittades inte.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
sv: Streckkoden hittades inte %s.

en: The barcode was not found:
sv: Streckkoden hittades inte:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
sv: Streckkoden du anger ökas inkrementellt för varje ytterligare exemplar.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
sv: Startdatumet saknas eller är felaktigt.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
sv: Fälten biblio.biblionumber och biblioitems.biblioitemnumber kan mappas till ett MARC-delfält,

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
sv: Bibliografiska posten %s blev inte borttagen. Ett fel inträffade när exemplaret skulle tas bort (exemplarnummer %s).

note: %1$s:  m.biblio_id | html
en: The bibliographic record (%s) already exists in this package (
sv: Den bibliografiska posten (%s) finns redan i denna databas (

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
sv: Den bibliografiska posten för denna begäran har redan ett exemplar, du håller på att låna ut detta

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
sv: Den bibliografiska posten för den här begäran har flera exemplar, den ska bara ha en. Korrigera och försök igen.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
sv: Biblionummer %s finns inte i databasen.

note: A
en: The budget is locked
sv: Budgeten är låst

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
sv: Budgeten är låst, så det går inte att skapa budgetställe.

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
sv: Minneslistan skickades till: %s

en: The change to give is
sv: Växel att ge tillbaka är

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
sv: Ändringen kommer att tillämpas omedelbart.

en: The club you requested does not exist.
sv: Klubben du sökte efter finns inte.

note: SCRIPT
en: The code has been sent by email, please check your inbox.
sv: Koden har redan skickats med epost, kontrollera din inbox.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
sv: Kolumnen 'Koha field' visar att delfältet är länkat med ett Koha-fält.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
sv: Den konfigurerade &lt;lockdir&gt; i din koha-conf.xml fil pekar till en skrivskyddad mapp (%s).

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
sv: Motsvarande delfält MÅSTE vara i fliken med -1 (ignorera)

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
sv: Alla aktuella mappningar på skärmen kommer att tas bort och ersättas med innehållet i filen mappings.yaml.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
sv: Databasens bildkvot tillåter för närvarande endast maximalt %s bilder på en gång. Ta bort en eller flera bilder för att frigöra utrymme.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
sv: Databasen returnerade ett felmeddelande vid försök att ta bort.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
sv: Databasen returnerade ett felmeddelande vid försök att spara.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
sv: Databasen returnerade ett fel vid borttagning av %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
sv: Databasen returnerade ett fel vid borttagning av %s.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
sv: Databasen returnerade ett fel vid försök att spara %s %s.

en: The database returned the following error:
sv: Databasen returnerade följande fel:

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
sv: Standardramverket kan inte användas, eller så finns inte ramverket. Välj ett annat ramverk för sammanslagning.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
sv: "download directory" avser mappen på FTP-sajten där offerter och fakturor laddas ned.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
sv: Förfallodatum &quot;%s&quot; är ogiltigt

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
sv: Slutdatumet saknas eller är felaktigt.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
sv: De angivna lösenorden matchar inte

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
sv: Fältet kunde inte tas bort. Titta i loggarna för att hitta felet.

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
sv: Fältet har inte infogats. Namnet kanske redan finns?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
sv: Fältet har inte uppdaterats. Kanske finns namnet redan?

en: The field has been deleted
sv: Fältet har tagits bort

en: The field has been inserted
sv: Fältet har infogats

en: The field has been updated
sv: Fältet har uppdaterats

en: The field itemnum MUST be mapped
sv: Fältet itemnum MÅSTE mappas

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
sv: Fälten "surname", "branchcode" och "categorycode" är

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
sv: Den använda filen har inte ett giltigt format. Endast csv och txt är tillåtna.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
sv: Filen kommer att importeras i en redigerbar tabell för granskning innan den sparas.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
sv: Avgifterna på följande exemplar är betalade, resultat av omlån visas nedan: %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
sv: Den första raden i filen måste vara en rubrikrad som definierar vilka kolumner som finns i importfilen.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
sv: Fördröjningen för det första meddelandet ska vara kortare än för det andra, som ska vara kortare än för det tredje för

en: The following barcodes were found:
sv: Följande streckkoder hittades:

en: The following bibliographic records were added or updated:
sv: Följande bibliografiska poster har tillfogats eller uppdaterats:

en: The following error occurred while importing the database structure:
sv: Följande fel inträffade vid import av databasstrukturen:

en: The following error was encountered:
sv: Följande fel påträffades:

en: The following errors have occurred:
sv: Följande fel har inträffat:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
sv: Följande fel påträffades. Korrigera dem och skicka igen:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
sv: Följande fält är felaktiga. Korrigera dem.

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
sv: Följande fält är inte ifyllda:

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
sv: Följande reservationer har inte behandlats. Hämta dem och återlämna dem.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
sv: Följande id finns i båda tabellerna %s och %s:

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
sv: Följande viktiga delfält är inte ifyllda:

en: The following invalid barcodes were skipped:
sv: Följande felaktiga streckkoder hoppades över:

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
sv: Följande felaktiga streckkoder hoppades över:

en: The following itemnumbers were found:
sv: Följande exemplarnummer hittades:

en: The following items were added or updated:
sv: Följande exemplar har tillfogats eller uppdaterats:

en: The following items were modified:
sv: Följande exemplar redigerades:

en: The following items were removed from all courses:
sv: Följande exemplar togs bort från alla kurser:

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
sv: Följande obligatoriska delfält är inte ifyllda:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
sv: Följande mappningar finns för items.permanent_location, fast de inte borde.

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls')
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s
sv: Följande återkrav kan lösas med tillgängliga exemplar. %s

en: The following records could not be deleted:
sv: Följande poster kunde inte tas bort:

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
sv: Följande värden har använts för förhållandet vårdnadshavare och de som har vårdnadshavare, men saknas i systeminställningen 'borrowerRelationship':

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
sv: Det gick inte att skicka formuläret (felaktig CSRF-token). Uppdatera sidan och försök igen.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
sv: Detta ramverk används %s gånger.

en: The generated notices are different!
sv: De genererade meddelandena är olika!

en: The generated notices are exactly the same!
sv: De genererade meddelandena är exakt samma!

en: The hold has been correctly cancelled.
sv: Reservationen har avbrutits korrekt.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
sv: Reservationen har lagts på biblio-nivå. Det är inte möjligt att fastställa vilket exemplar som ska markeras som förlorad.

en: The import id number
sv: Id-nummer för import

en: The included
sv: Den inkluderade

en: The included OAI.xslt file by the
sv: Den inkluderade OAI.xslt-filen av

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
sv: Den faktura som denna faktura hänvisar till finns inte.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
sv: Exemplaret (%s) finns inte.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
sv: Exemplaret (%s) har lagts till i listan.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
sv: Exemplaret (%s) har inte lagts till i listan. Vänligen kontrollera att det inte redan finns i listan.

en: The item has been removed from the list.
sv: Exemplaret har tagits bort från listan.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
sv: Exemplaret har inte blivit återlämnat på grund av ett konfigurationsfel systemet. Be en administratör titta på

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
sv: Exemplaret har kopplats till %s.

en: The item has successfully been linked to
sv: Exemplaret har länkats till

en: The item or the patron does not exist.
sv: Exemplaret eller låntagaren finns inte.

en: The item was not found
sv: Exemplaret hittades inte

en: The item you select will be moved to the target record.
sv: Exemplaret du väljer kommer att flyttas till målposten.

en: The job has been cancelled before it finished.
sv: Jobbet har avbrutits innan det var klart.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
sv: Jobbet har lagts till i jobbkön. Det kommer att behandlas så snart som möjligt.

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
sv: Namnet på fältet visas när rapporten körs, tex "Välj ett bibliotek."

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
sv: Den bibliotekskod som angavs innehåller blanksteg. Avlägsna alla blanksteg från bibliotekskoden

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
sv: Listan skickades till: %s

en: The log4perl config file cannot be opened.
sv: log4perl-konfigurationsfilen kan inte öppnas.

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
sv: Den ansvariga du valde har inte tillräckliga rättigheter.

en: The merge was successful.
sv: Sammanslagningen lyckades.

en: The merging was successful.
sv: Sammanslagningen lyckades.

en: The new owner could not be found anymore.
sv: Den nya ägaren kunde inte hittas längre.

en: The notice has been correctly enqueued.
sv: Meddelandet har köats korrekt.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
sv: Antal dagar (%s) måste vara ett nummer mellan 0 och 999.

en: The order could not be found.
sv: Beställningen kunde inte hittas.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
sv: Beställningen har annullerats, trots att ett eller flera exemplar inte kunde ha tagits bort.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
sv: Beställningen har annullerats, trots att posten inte har tagits bort.

en: The order has been cancelled already.
sv: Beställningen har annullerats.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
sv: Beställningen har annullerats, trots att ett eller flera exemplar inte kunde ha tagits bort.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
sv: Beställningen har annullerats, trots att posten inte tagits bort.

en: The order has been successfully canceled.
sv: Beställningen har annullerats.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
sv: Beställningen har annullerats %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
sv: Den beställningsrad du försöker ta bort skapades från en ofullständig mottagning av en annan beställningsrad som tagits bort. Det går inte att annullera.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
sv: Den beställningsrad du försöker ta bort skapades från en ofullständig mottagning av en annan beställningsrad som redan tagits emot. Försök annullera den innan du försöker igen.

en: The original currency value will be copied
sv: Det ursprungliga valutavärdet kommer att kopieras

en: The original fund will be used
sv: Det ursprungliga budgetstället kommer att användas

en: The original internal note will be used
sv: Den ursprungliga interna anmärkningen kommer att användas

en: The original statistic 1 will be used
sv: Den ursprungliga statistik 1 kommer att användas

en: The original statistic 2 will be used
sv: Den ursprungliga statistik 2 kommer att användas

en: The original vendor note will be used
sv: Ursprunglig kommentar till leverantör kommer att användas

en: The password was rejected by a plugin.
sv: Lösenordet avvisades av ett insticksprogram.

en: The passwords entered do not match
sv: De lösenord som angavs skiljer sig åt

en: The patron category you create will be used by the
sv: Låntagarkategorin du skapade kommer användas av

en: The patron does not have an email address defined.
sv: Låntagaren har ingen e-postadress.

en: The patron does not have waitings holds.
sv: Låntagaren har inga väntande reservationer.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
sv: Låntagaren har en skuld på %s.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
sv: Låntagaren skapades inte, lösenordet innehöll mellanslag

en: The patron has not been created the entered password was too short
sv: Låntagaren skapades inte, lösenordet var för kort

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
sv: Låntagaren skapades inte, lösenordet var för svagt. Ett lösenord måste innehålla minst en versal, en gemen och en siffra

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
sv: Låntagaren skapades inte. Lånekortsnummer eller användarnamn finns redan.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
sv: Låntagaren har obetalda avgifter för reservationer, hyra osv på %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
sv: Låntagaren har obetalda avgifter för reservationer, hyra osv på %s.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
sv: Låntagaren som används för självutlåningsmodulen i OPAC har inte rättigheten utlåning => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
sv: Låntagaren som används för självutlåningsmodulen i OPAC har för mycket rättigheter. De ska endast ha utlåning => self_checkout_module.

note: SPAN
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries
sv: Låntagarens nuvarande kategori (%s) är begränsad för andra bibliotek

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
sv: De låntagaren är målsman för har tillsammans en skuld på %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
sv: Låntagarens vårdnadshavare och de som de är vårdnadshavare till är tillsammans skyldiga %s.

en: The primary email is invalid.
sv: Den primära e-postadressen är ogiltig.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
sv: Uppladdningsverktyget för citat accepterar vanliga csv-filer med två kolumner: "källa","text"

en: The record
sv: Posten

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
sv: Post (%s) finns inte.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
sv: Post (%s) har lagts till i listan.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
sv: Post (%s) har inte lagts till listan. Kontrollera att det inte redan finns i denna lista.

en: The record id
sv: Post-id:t

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
sv: Posten du försöker redigera finns inte.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
sv: Posten du efterfrågade finns inte (%s).

en: The records have successfully been reindexed!
sv: Alla poster har blivit omindexerade!

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
sv: Rapporten "%s" har konverterats.

en: The requested message cannot be displayed
sv: Det begärda meddelandet kan inte visas

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
sv: Det begärda meddelandet lades INTE i kö för leverans av %s

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
sv: Det begärda meddelandet lades i kö för leverans av %s

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
sv: Root-användaren för Koha i KOHA_CONF-filen (standardvärde: kohaadmin) är inte en giltig moderator för taggar. Dessa åtgärder loggas per låntagarnummer, så moderatorn måste existera i din låntagartabell. Logga in som en annan behörig personalanvändare för att moderera taggar.

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
sv: Reglerna tillämpas från det mest specifika fallet till det minst specifika, och använder de som hittas först i denna ordning:

en: The rules have been cloned.
sv: Reglerna har klonats.

en: The same way, the longest match will take presedence over the shorter one, so '*teacher.university.com' will take presedence over '*.university.com' if the email is 'user@math.teacher.university.com'
sv: På samma sätt kommer den längsta matchningen att ha företräde framför en kortare, så "*lärare.skolan.com" kommer ha företräde framför "*skolan.com" om epostadressen är "användare@matematik.lärare.skolan.com"

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
sv: Skärminnehållet kommer att visas i denna ruta.

en: The secondary email is invalid.
sv: Den sekundära e-postadressen är ogiltig.

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
sv: Den valda mallen (id=%s) finns inte eller så är ingen aktivitet vald.

en: The subscription has linked issues
sv: Prenumerationen har länkade nummer

en: The subscription has linked items
sv: Prenumerationen har länkade exemplar

en: The subscription has not expired yet
sv: Prenumerationen har inte förfallit än

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
sv: Förslaget har inte lagts till. Ett förslag med denna titel finns redan (

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
sv: Superlibrarian-behörigheten utesluter andra behörigheter eftersom den redan innehåller alla behörigheter.

en: The system preference
sv: Systeminställningen

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
sv: Systeminställningen %s kan ha åsidosatts av en eller flera virtuella värdar.

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
sv: Systeminställningen OPACPrivacy är aktiverad, men inte AnonymousPatron! Åtgärda detta innan cirkulationsaktiviteten fortsätter.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
sv: Systeminställningen ProtectSuperlibrarianPrivileges är aktiverad

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
sv: Systeminställningen ProtectSuperlibrarianPrivileges är påslagen

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
sv: Översättning (id %s) har tagits bort

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
sv: Beställningar som inte mottagits för följande budgetställen kommer att flyttas

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
sv: "upload directory" avser mappen på FTP-sajten dit beställningar laddas upp.

en: The upload file appears to be empty.
sv: Den uppladdade filen verkar vara tom.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
sv: Den uppladdade filen verkar inte vara en kpz-fil. Filändelsen är inte '.kpz'.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
sv: Den uppladdade filen verkar inte vara en zip-fil. Filändelsen är inte '.zip'.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
sv: Värdet "%s" stöds inte för mappningarna

en: Themes
sv: Teman

en: Then start the installer again.
sv: Starta installeringen igen.

en: There are currently no checkout notes.
sv: Det finns inga utlåningsmeddelanden för tillfället.

en: There are currently no problem reports.
sv: Det finns inga problemrapporter för tillfället.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
sv: Inga %s finns tillgängliga för tillfället.

en: There are no EDI accounts.
sv: Det finns inga EDI-konton.

en: There are no EDIFACT messages.
sv: Det finns inga EDIFACT-meddelanden.

en: There are no SMS cellular providers defined.
sv: Inga SMS-leverantörer är definierade.

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
sv: Det finns inga SMTP-servrar definierade.

en: There are no account credit types defined.
sv: De finns inga kredittyper definierade.

en: There are no account debit types defined.
sv: Det finns inga debettyper definierade.

en: There are no additional contents.
sv: Det finns inget ytterligare innehåll.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
sv: Inga auktoriserade värden är definierade för %s

note: SCRIPT
en: There are no baskets in this group
sv: Det finns inga korgar i denna grupp

en: There are no cash registers defined.
sv: Inga kassaregister definierade.

en: There are no cities defined.
sv: Inga orter är definierade.

en: There are no collections currently defined.
sv: Inga samlingar är för närvarande definierade.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
sv: Det finns inga avtal med denna leverantör. %s

en: There are no defined actions for this template.
sv: Det finns inga definierade åtgärder för denna mall.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
sv: Inga mallar har definierats. Skapa först en mall.

en: There are no desks defined.
sv: Det finns inga informationsdiskar definierade.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
sv: Det har inte gjorts några registreringar för den här klubben än

en: There are no existing numbering patterns.
sv: Det finns inga befintliga numreringsmönster.

en: There are no holds on this title.
sv: Det finns inga reservationer på den här titeln.

en: There are no images for this item.
sv: Det finns inga bilder för det här exemplaret.

en: There are no images for this record.
sv: Det finns inga bilder för denna post.

en: There are no item search fields defined.
sv: Inga sökfält för exemplar är definierade.

en: There are no items assigned to this rota.
sv: Detta schema saknar tilldelade exemplar.

en: There are no items in this batch yet
sv: Det finns inga exemplar i denna sats än

en: There are no items in this collection.
sv: Det finns inga exemplar i denna samling.

en: There are no itemtypes defined
sv: Inga exemplarstyper är definierade

en: There are no late orders.
sv: Det finns inga sena beställningar.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
sv: Inga bibliotek är definierade.

en: There are no libraries defined.
sv: Inga bibliotek är definierade.

en: There are no library EANs.
sv: Inga biblioteks EAN är definierade.

en: There are no notices for this library.
sv: Det finns inga meddelanden för detta bibliotek.

en: There are no notices.
sv: Det finns inga meddelanden.

en: There are no open baskets for this vendor.
sv: Det finns inga öppna korgar för denna leverantör.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
sv: Det finns inga förseningar idag%s på den valda platsen%s.

en: There are no overdues matching your search.
sv: Det finns inga övertider som matchar din sökning.

en: There are no overdues.
sv: Det finns inga övertider.

en: There are no patron categories defined.
sv: Inga låntagarkategorier har definierats.

en: There are no patron lists.
sv: Det finns inga låntagarlistor.

en: There are no patrons in this batch yet
sv: Det finns inga låntagare i denna sats än

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
sv: Inga låntagare prenumererar på denna notifikation för periodika.

en: There are no pending discharge requests.
sv: Det finns inga väntande begäranden om borttagning.

en: There are no pending offline operations.
sv: Det finns inga väntande offline-åtgärder.

en: There are no pending patron modifications.
sv: Det finns inga väntande låntagarändringar.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
sv: Det finns inga citat definierade.

en: There are no quotes defined.
sv: Det finns inga citat definierade.

en: There are no recalls to pull.
sv: Det finns inga återkrav att dra

en: There are no recalls to show.
sv: Det finns inga återkrav att visa.

en: There are no recorded logs for this request
sv: Det finns inga sparade loggar för denna begäran

en: There are no rotas with stages assigned
sv: Det finns inga scheman med tilldelade etapper

en: There are no rules defined.
sv: Inga regler är definierade.

en: There are no saved definitions.
sv: Det finns inga sparade definitioner.

en: There are no saved matching rules.
sv: Det finns inga sparade matchningsregler.

en: There are no saved patron attribute types.
sv: Det finns inga sparade typer av låntagarattribut.

en: There are no saved reports.
sv: Det finns inga sparade rapporter.

en: There are no search filters defined.
sv: Inga sökfilter är definierade.

en: There are no sets defined.
sv: Inga uppsättningar har definierats.

en: There are no statistics for this patron.
sv: Det finns ingen statistik för denna låntagare.

en: There are no titles tagged with the term
sv: Inga titlar har taggats med termen

en: There are no unreceived orders for this budget.
sv: Det finns inga utestående beställningar för denna budget.

en: There are no waiting holds for this patron at this library.
sv: Det finns ingen väntande reservationer för låntagaren på detta bibliotek.

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
sv: Det går inte att ansluta till meddelandehanteraren (RabbitMQ). Se Kohas loggfiler.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
sv: Det är fel på den här bibliografiska posten, så den kanske inte ser ut som förväntat.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
sv: Det finns en exemplarreservation på detta exemplar (prioritet = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
sv: Det finns en annan profil med det här namnet.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
sv: Det finns fler än 1 MARC-tagg kopplad till exemplarsfliken (10) : %s

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
sv: Det finns inget log4perl_conf-avsnitt i konfigurationsfilen.

en: There is no age for this rule.
sv: Det finns ingen ålder för denna regel.

en: There is no defined frequency.
sv: Det finns ingen bestämd frekvens.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
sv: Det finns ingen mappning för indexet %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
sv: Det finns inget minsta eller högsta antal tecken. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
sv: Det finns ingen meddelandemall med koden 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' definerad i systemet.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
sv: Det finns ingen meddelandemall med koden 'ACQORDER' definerad i systemet.

en: There is no order for this bibliographic record.
sv: Det finns ingen beställning för den bibliografiska posten.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
sv: Inga meddelanden har skickats till denna låntagare.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
sv: Det fanns 1 streckkod som innehöll minst ett tecken som inte kunde skrivas ut.

en: There was 1 barcode that was too long.
sv: Det fanns 1 streckkod som var för lång.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
sv: Problem med att låna ut exemplaret. Kontrollera om det är problem med

en: There was a problem with your form submission
sv: Problem uppstod när du skickade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
sv: Ett problem uppstod, kontrollera loggarna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was an error during saving:
sv: Det uppstod ett fel när det skulle sparas:

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
sv: Det blev fel när det söktes på analytiska poster. Se loggarna för detaljer.

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
sv: Det uppstod ett okänt fel när streckkodsbilden genererades

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
sv: Det uppstod ett okänt fel när streckkodsbilden genererades. Kontrollera att din streckkod är korrekt för streckkodstypen

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
sv: Det fanns %s streckkoder som innehöll minst ett tecken som inte kunde skrivas ut.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
sv: Det fanns %s streckkoder som var för långa.

en: There were no unreceived orders for this fund.
sv: Det finns inga utestående beställningar för detta budgetställe.

en: There were problems with your submission
sv: Problem uppstod när du skickade

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
sv: Posten som ska slås samman har därför inte tagits bort.

en: Thesaurus:
sv: Tesaurus:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
sv: Dessa är avaktiverade för ALLA bibliotek. För att ändra dessa inställningar väljer du biblioteket "Standard".

en: These are disabled for the current library.
sv: Dessa är avaktiverade för det aktuella biblioteket.

en: These are enabled.
sv: Dessa är aktiverade.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
sv: De här fälten är förinställt ihopfällda av systeminställningen CollapseFieldsPatronAddForm

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
sv: Dessa fält hittades: %s

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
sv: Dessa fält kommer användas vid skapandet av klubbar baserade på denna mall

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
sv: Dessa fält kommer användas när en låntagare skrivs in i en klubb baserad på denna mall

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
sv: Dessa exemplar har ett reservationsförhållande &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
sv: De här låntagarna kommer att bli borttagna från databasen och de kan inte återskapas

en: They are in a patron category of type staff.
sv: De tillhör en låntagarkategori av typen personal.

en: They are the guarantor to another patron.
sv: De är vårdnadshavare till en annan låntagare.

en: They have a non-zero account balance.
sv: De har avgifter kvar.

en: They have items currently checked out.
sv: De har utestående lån.

en: They have permissions assigned to them.
sv: De har tilldelats rättigheter.

note: SCRIPT
en: Third
sv: Tredje

en: This CSV profile already exists
sv: Den här CSV-filen finns redan

en: This account has been locked!
sv: Ditt konto är avstängt!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
sv: Denna åtgärd kan inte ångras. Vill du fortsätta?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
sv: Detta attribut tillämpas bara på låntagarens kategori %s

en: This authority type cannot be deleted
sv: Auktoritetstypen kan inte tas bort

en: This authorized value category already exists.
sv: Kategorin med auktoriserade värden finns redan.

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
sv: Budgeten är kopplad till budgetställen. Du måste ta bort dessa budgetställen innan du kan ta bort budgeten.

en: This cannot be undone.
sv: Det här kan inte göras ogjort.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
sv: Denna kategori används %s gånger

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
sv: Diagrammet utgår bara från synliga rader. Klicka på 'Hämta all data' om du vill att hela rapporten ska användas

en: This city already exists.
sv: Den här orten finns redan.

en: This course already has this item on reserve.
sv: Denna kurs har redan detta exemplar som kursbok.

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
sv: Den här valutan används i %s beställningar.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
sv: Den här valutan används av %s leverantörer.

en: This desk already exists
sv: Den här informationsdisken finns redan

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
sv: Med den här funktionen kan du hämta och dela data (prenumerationsmönster och rapporter) med andra Koha-bibliotek.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
sv: Den här funktionen ger Koha-utvecklarna värdefull information om hur Koha används och fungerar som beslutsstöd under utvecklingscykeln

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
sv: Den här avgiften läggs på vid utlån/omlån för varje dag mellan datum för utlån/omlån och återlämningsdatum för lån specificerade i dagar.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
sv: Den här avgiften läggs på vid utlån/omlån för varje timme mellan datum för utlån/omlån och återlämningsdatum för lån specificerade i timmar.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
sv: Denna avgift debiteras en gång per utlån/omlån och exemplar

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
sv: Det här fältet kan inte redigeras i cirkulationsmodulen.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
sv: Detta fält är obligatoriskt

note: SCRIPT
en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
sv: Denna fil finns redan (i denna kategori).

en: This framework cannot be deleted
sv: Ramverket kan inte tas bort

en: This framework code already exists.
sv: Kod för ramverket finns redan.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
sv: Denna frekvens används fortfarande av %s prenumerationer. Vill du fortfarande ta bort den?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
sv: Denna kod för budgetställe finns inte i målbudgeten.

note: A
en: This fund has sub funds.
sv: Detta budgetställe har underposter.

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
sv: Budgetstället har underposter och kan inte tas bort.

en: This invoice has no files attached.
sv: Inga filer är kopplade till denna faktura.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
sv: Detta fakturanummer har redan använts. Vill du ta emot på en befintlig faktura?

en: This is a serial subscription
sv: Detta är en periodikaprenumeration

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
sv: Detta rekommenderas inte när man ändrar väldigt många förfallodatum.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
sv: Detta är en anonym låntagare, så ingen lånehistorik visas. Kör en rapport för att få en lista på anonymiserade lån.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
sv: Detta är en anonym låntagare, så ingen lånehistorik visas.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
sv: Det här är den grupp som är ansvarig för nästa version av Koha och det löpande underhållet av den Koha-version du har installerad. De kommer att ha dessa roller till

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
sv: Det här är den grupp som var ansvarig för den första utgåvan av den Koha-version du har installerad.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
sv: Detta exemplar tillhör %s och kan inte lånas ut härifrån.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=InBundle.biblio %2$s:  InBundle.barcode | html
en: This item belongs to a bundle: %s - %s
sv: Exemplaret tillhör ett paket: %s - %s

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
sv: Detta exemplar kan inte lånas om, det måste lånas ut på plats

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
sv: Detta exemplar kan inte tas bort. Det är utlånat

en: This item has been claimed as returned by:
sv: Exemplaret har påståtts som återlämnat av:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
sv: Detta exemplar har förlorats med statusen "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
sv: Detta exemplar har förlorats med statusen "%s". %s Låna ut i alla fall? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
sv: Detta exemplar har förlorats med statusen "%s."

en: This item has been recalled.
sv: Det här exemplaret har återkrävts.

en: This item has previously been checked out to this patron.
sv: Detta exemplar har tidigare lånats ut till denna låntagare.

en: This item is already on this rota
sv: Exemplaret finns redan i detta schema

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
sv: Det här exemplaret är utlånat till någon annan. %s Återlämna och låna ut? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
sv: Exemplaret är redan utlånat till denna låntagare. Låna om?

en: This item is not checked out.
sv: Detta exemplar är inte utlånat.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
sv: Exemplaret är reserverat för en annan låntagare.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
sv: Exemplaret är reserverat för en annan låntagare.

en: This item is on hold for another patron.
sv: Exemplaret är reserverat för en annan låntagare.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
sv: Exemplaret är reserverat för en annan låntagare. Reservationen kommer att åsidosättas, men inte annulleras.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
sv: Exemplaret är reserverat för hämtning på %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
sv: Exemplaret är reserverat för hämtning på ditt bibliotek

en: This item is part of a rotating collection.
sv: Detta exemplar är en del av en roterande samling.

en: This item is waiting for another patron.
sv: Exemplaret väntar på en annan låntagare.

en: This item must be checked in at following library:
sv: Detta exemplar måste återlämnas på följande bibliotek:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
sv: Detta exemplar måste återföras till %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
sv: Detta exemplar kan normalt inte reserveras av andra än låntagare från %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
sv: Detta exemplar kan normalt inte reserveras.

en: This item type already exists
sv: Den här exemplartypen finns redan

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
sv: Det här biblioteket kan inte tas bort. Låntagare eller exemplar använder det fortfarande

en: This library does not exist.
sv: Detta bibliotek finns inte.

en: This list does not exist.
sv: Listan finns inte.

en: This member has no email
sv: Denna medlem har ingen e-postadress

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
sv: Detta meddelande visas på denna låntagares användarsida i OPAC

en: This message displays when checking out to this patron
sv: Detta meddelande visas när exemplar lånas ut till denna låntagare

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
sv: Detta meddelande kan ha orsakats på grund av något av följande:

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
sv: Ordern kan inte redigeras. Korgen är stängd.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
sv: Den här beställningen har reklamerats %s gånger. Den %s%s%s, %s%s

en: This page does not exist.
sv: Denna sida finns inte.

en: This patron already has a scheduled pickup for this library.
sv: Denna låntagare har redan en planerad hämtning för det här biblioteket.

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
sv: Denna låntagare kan inte låna detta exemplar enligt bibliotekets lånepolicy.

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
sv: Låntagaren kan inte tas bort så länge den är AnonymousPatron i systeminställningarna.

en: This patron category already exists
sv: Den här låntagarkategorin finns redan

en: This patron category already exists.
sv: Den här låntagarkategorin finns redan.

en: This patron does not exist.
sv: Denna låntagare finns inte.

en: This patron does not have waiting holds.
sv: Denna låntagare har inga väntande reservationer.

en: This patron has no circulation history.
sv: Denna låntagare har ingen lånehistorik.

en: This patron has no files attached.
sv: Denna låntagare har inga kopplade filer.

en: This patron has no holds history.
sv: Denna låntagare har ingen reservationshistorik.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
sv: Denna låntagare har inte gjort några inköpsförslag

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
sv: Låntagaren har begärt att lånehistoriken ska anonymiseras vid återlämning, men systeminställningen AnonymousPatron är tom eller felaktig.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
sv: Denna låntagare har satt ställt in sin lånehistorik på att aldrig spara tidigare lån.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
sv: Denna låntagare är från ett annat bibliotek (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
sv: Denna låntagare är från ett annat bibliotek (%s).

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
sv: Låntagarens rättigheter kommer nu återställas till att bara inkludera superlibrarian.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
sv: Detta mönster används fortfarande av %s prenumerationer. Vill du fortfarande ta bort den?

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
sv: Rättigheten ger åtkomst till alla områden. När den är vald kan inga delrättigheter väljas.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
sv: Denna post kan inte tas bort, minst ett exemplar är för närvarande utlånat.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
sv: Denna post kan inte överföras till den avancerade redigeraren. Vill du fortsätta?

note: A
en: This record has no items
sv: Denna post har inga exemplar

en: This record is in use
sv: Posten används

en: This record is used
sv: Posten används

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
sv: Denna post används %s gånger

en: This report could not be imported. Please try again later.
sv: Det gick inte att importera rapporten. Försök igen lite senare.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
sv: Den här resursen har rapporterats mer än %s gånger. Var försiktig.

en: This rota has no stages.
sv: Schemat har inga etapper.

en: This sale
sv: Denna försäljning

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
sv: Denna skärm visar de delfält som är kopplade till den valda taggen. Du kan redigera delfält eller lägga till ett nytt genom att klicka på redigera.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
sv: Detta skript kan inte skapa i/skriva till den temporära katalog som krävs.

en: This stage contains the following item(s):
sv: Statusen innehåller följande exemplar:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
sv: Delfältet kommer att tas bort

note: A
en: This subscription depends on another supplier
sv: Denna prenumeration är beroende av en annan leverantör

en: This subscription is closed.
sv: Denna prenumeration är avslutad.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
sv: Med det här verktyget kan du ta bort låntagare och anonymisera lånehistorik. Vid borttagningen av låntagare kan alla kombinationer av begränsningar användas. Låntagarna tas inte bort om de uppfyller följande villkor:

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
sv: Detta värde kommer att fyllas i med delfält %s för vald biblio. %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
sv: Den här leverantören har ingen kontakt att skicka beställningar till eller saknar en epostadress.

en: This vendor has no email
sv: Denna leverantör har ingen e-postadress

en: This vendor has no email defined for late issues.
sv: Denna leverantör har ingen e-postadress definierad för försenade nummer.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
sv: Detta är det namn du kommer att använda för bilden i verktyget för lånekortslayout.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
sv: Detta innebär att %salla%svalda%s exemplar tas bort.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
sv: Det här kommer att ta bort Mana KB-token från Koha. Vill du fortsätta?

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
sv: Detta innebär att undantagen inom ett visst intervall tas bort. Se till att ha ett väl avvägt intervallområde, eftersom Kohas prestanda kan påverkas om det är för stort.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
sv: Detta innebär att endast reglerna för upprepade helger tas bort. De upprepningsbara helgerna tas bort, men inte undantagen.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
sv: Detta innebär att endast regler för enskilda helger tas bort. De upprepningsbara helgerna och undantagen tas inte bort.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
sv: Detta innebär att helgregeln tas bort. Om det är en upprepningsbar helg och ett undantag finns, tas undantaget bort och datumet sätts till en vanlig helg.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
sv: Det här hämtar makron som finns lagrade i webbläsaren, sparar dem i databasen och tar bort dem från webbläsaren. Vill du fortsätta?

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
sv: Detta sparar ändringar av helgens titel och beskrivning. Om informationen för en upprepningsbar helg redigeras, påverkas även alla datum i framtiden.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
sv: Detta tar denna dag och månad som referens för att skapa en helg. Med detta alternativ kan du upprepa denna regel för varje år. Om du exempelvis väljer den 1 augusti ställs den dagen in som helg för alla kommande år.

en: Those items won't be deleted
sv: Exemplaren kommer inte att tas bort

note: SCRIPT
en: Threshold missing
sv: Tröskelvärde saknas

note: IMG
en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
sv: Torsdag

note: SCRIPT
en: Thursdays
sv: Torsdagar

en: Time based: Yes
sv: Tidsbaserad: Ja

en: Time created
sv: Meddelande skapat

en: Time zone:
sv: Tidszon:

en: Time:
sv: Tid:

en: Timeout (seconds):
sv: Timeout (sekunder):

en: Timeout (secs)
sv: Timeout (sek)

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
sv: Tider ska anges i 24-timmarsformat (00:00 till 23:59).

en: TinyMCE WYSIWYG editor
sv: TinyMCE WYSIWYG-redigerare

en: TinyMCE WYSIWYG editor v5.9.2
sv: TinyMCE WYSIWYG-redigerare v5.9.2

en: Title
sv: Titel

en: Title
sv: Titel

en: Title (A-Z)
sv: Titel (A-Z)

en: Title (Z-A)
sv: Titel (Z-A)

en: Title (any):
sv: Titel (alla):

en: Title (uniform):
sv: Titel (föredragen):

en: Title already in use.
sv: Titeln finns redan.

en: Title and author
sv: Titel och författare

en: Title phrase
sv: Titelfras

en: Title search
sv: Titelsökning

en: Title:
sv: Titel:

en: Title:
sv: Titel:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
sv: Titel: %s

en: Titles
sv: Titlar

en: Titles tagged with the term
sv: Titlar taggade med termen

en: To
sv: Till

en: To
sv: Till

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
sv: Till %s

en: To a file:
sv: Till en fil:

en: To a file:
sv: Till en fil:

en: To add another library and for more settings, go to:
sv: För att lägga till ett nytt bibliotek och för fler inställningar, gå till:

en: To add another patron category and for more settings go to:
sv: För att lägga till låntagarkategori och för fler inställningar:

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
sv: Du kan lägga till informationen för hand genom att ange följande i mobilappen:

en: To authid:
sv: Till författarid:

en: To be staged
sv: Att hantera

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
sv: Att hantera (%s)

en: To biblionumber:
sv: Till biblionummer:

en: To call number:
sv: Till hyllsignatur:

en: To create another item type later and for more settings go to:
sv: Lägg till ytterligare exemplartyper och gör andra inställningar här:

en: To create another patron, go to:
sv: Skapa en ytterligare låntagare här:

en: To create circulation rule, go to:
sv: Skapa cirkulationsregler här:

en: To date:
sv: Till datum:

en: To edit patron permissions, go to:
sv: För att hantera låntagares rättigheter:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
sv: För att tillåta insticksprogram i Koha så måste flaggan 'enable_plugins' vara inställd i Kohas konfigurationsfil

en: To enable the export of selected items,
sv: Möjliggör export av valda exemplar,

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
sv: För att exportera markerade exemplar måste administratören skapa en CSV-profil av typen "SQL" med alternativet "Exportera förkomna exemplar i rapport".

en: To item call number:
sv: Till hyllsignatur för exemplar:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
sv: För att undvika det här problemet, läs vidare på följande wikisida:

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
sv: Om du vill redigera en regel skapar du en ny med samma låntagarkategori och exemplartyp.

en: To notify on receiving:
sv: Notifiera vid mottagning:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
sv: För att meddela låntagare om nya nummer periodika måste du

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
sv: Tryck ned Skift+Enter för att visa popup-rutan

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
sv: Om du vill ersätta en bild, tar du bort den, laddar upp en ny fil och ger den samma bildnamn.

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
sv: För att rapportera en felaktig länk eller annat problem, kontakta systemadministratören.

en: To screen in the browser:
sv: Till skärm i webbläsare:

en: To screen into the browser:
sv: Till skärm i webbläsare:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
sv: För att uppdatera bilden för %s %s %s, väljer du en ny bildfil och klickar på 'Ladda upp.'

en: To:
sv: Till:

en: To:
sv: Till:

note: SCRIPT
en: Today
sv: Idag

en: Today's checkins
sv: Dagens återlämnade exemplar

en: Today's checkouts
sv: Dagens utlånade exemplar

en: Today's notifications
sv: Dagens notifieringar

en: Toggle Keyboard
sv: Växla tangentbord

note: I
en: Toggle set to lowest priority
sv: Växla ställ in på lägsta prioritet

note: SCRIPT
en: Tomorrow
sv: I morgon

en: Too many checked out.
sv: För många utlånade.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
sv: För många utestående lån. %s lånade, bara %s samtidiga lån tillåts.

en: Too many holds
sv: För många reservationer

en: Too many holds for
sv: För många reservationer för

en: Too many holds for this record:
sv: För många reservationer på denna post:

en: Too many holds:
sv: För många reservationer:

en: Too many holds:
sv: För många reservationer:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
sv: För många exemplar (%s) för att visa enskilda.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
sv: För många exemplar (%s): Du redigerar fler än %s exemplar i en sats, exemplar kommer inte att visas.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
sv: För många exemplar (%s): Du får inte redigera mer än %s exemplar i en sats.

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
sv: För många exemplar (%s): Du har redigerat fler än %s exemplar i en sats, exemplar kommer inte att visas.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
sv: För många utestående lån på plats. %s lånade på plats, bara %s tillåts.

en: Tool plugins
sv: Verktygspluginer

en: Tools
sv: Verktyg

en: Tools
sv: Verktyg

en: Tools &rsaquo; Koha
sv: Verktyg &rsaquo; Koha

en: Tools home
sv: Verktyg hem

en: Tools tables
sv: Verktygstabeller

note: SCRIPT
en: Top
sv: Upptill

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
sv: Topp %s mest lånade exemplar

en: Top lists
sv: Topplistor

en: Top page margin:
sv: Övre sidmarginal:

en: Top text margin:
sv: Övre textmarginal:

en: Topic expert
sv: Ämnesexpert

en: Topics
sv: Ämnen

en: Total
sv: Totalt

en: Total
sv: Totalt

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
sv: Totalt (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
sv: Totalt (GST %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
sv: Totalt (GST %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
sv: Totalt (GST %s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
sv: Totalt + justeringar + fraktkostnad (%s)

en: Total RRP
sv: Totalt RRP

en: Total amount outstanding:
sv: Totalt utestående belopp:

en: Total amount outstanding:
sv: Totalt utestående belopp:

en: Total amount payable:
sv: Totalt utestående:

en: Total amount:
sv: Totalt belopp:

en: Total article requests
sv: Totalt antal artikelförfrågningar

en: Total available
sv: Totalt tillgängligt

en: Total bankable:
sv: Totalt tillgängligt:

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
sv: Totalt tillgängligt: %s

en: Total checkouts
sv: Totalt antal lån

en: Total checkouts as of yesterday
sv: Totalt antal lån fram till igår

en: Total checkouts:
sv: Totalt antal lån:

en: Total cost
sv: Total kostnad

en: Total current checkouts allowed
sv: Maximalt antal samtidiga lån

en: Total current on-site checkouts allowed
sv: Maximalt antal samtidiga lån på plats

en: Total due
sv: Summa avgifter

en: Total due if credit applied:
sv: Summa avgifter om kredit tillämpas:

en: Total due:
sv: Summa avgifter:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
sv: Summa avgifter: %s

en: Total holds allowed
sv: Tillåtna reservationer

en: Total income (cash):
sv: Totalt inkomst (kontanter):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
sv: Totalt inkomst (kontanter): %s (%s)

en: Total income:
sv: Total inkomst:

en: Total items in group
sv: Totalt antal exemplar i grupp

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
sv: Antal exemplar: %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
sv: Totalvärde måste vara ett nummer

en: Total number of results:
sv: Antal resultat:

en: Total ordered
sv: Totalt beställda

en: Total outgoing (cash):
sv: Totalt utgående (kontanter):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
sv: Totalt utgående (kontanter): %s (%s)

en: Total payable:
sv: Totalt utestående:

en: Total spent
sv: Totala utgifter

en: Total tax exc.
sv: Totalt exklusive skatt

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
sv: Totalt exklusive skatt (%s)

en: Total tax inc.
sv: Totalt inklusive skatt

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
sv: Totalt inklusive skatt (%s)

en: Total:
sv: Totalt:

en: Totals:
sv: Totalt:

en: Transaction
sv: Transaktion

en: Transaction date
sv: Transaktionsdatum

note: For the first occurrence, %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
sv: Utlåningshistorik för %s

note: %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
sv: Utlåningshistorik för %s

en: Transaction library
sv: Transaktionsfilial

note: A
en: Transaction logs
sv: Transaktionsloggar

en: Transaction type
sv: Transaktionstyp

en: Transaction type:
sv: Transaktionstyp:

en: Transactions
sv: Transaktioner

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
sv: Transaktioner sedan %s

en: Transactions to date
sv: Transaktioner hittills

en: Transfer
sv: Överföring

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
sv: Överför samling

en: Transfer collection
sv: Överför samling

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Överför samling &rsaquo; Roterande samlingar &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
sv: Överföring är %s dagar sen

en: Transfer is not allowed for:
sv: Överförföring ej tillåten för:

en: Transfer items
sv: Överförda exemplar

en: Transfer now?
sv: Överföra nu?

en: Transfer order
sv: Överför beställning

en: Transfer order &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
sv: Överföring beställning &rsaquo; Inköp &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
sv: Överföra beställning till denna korg?

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of public list %s
sv: Överför ägarskap av en offentlig lista %s

en: Transfer to
sv: Skicka till

en: Transfer to:
sv: Överför till:

en: Transfer was cancelled whilst in transit
sv: Överföringen blev annullerad under transporten

en: Transferred
sv: Överförd

en: Transferred from basket:
sv: Överförd från korg:

en: Transferred items
sv: Överförda exemplar

en: Transferred to basket:
sv: Överförd till korg:

en: Transfers
sv: Överföringar

en: Transfers
sv: Överföringar

en: Transfers &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Överföringar &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Transfers are
sv: Överföringar är

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
sv: Överföringar till ditt bibliotek fram till den %s

en: Transfers print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Skriv ut kvittering på överföringar &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
sv: Överföringar till ditt bibliotek fram till den %s

en: Transfers to receive
sv: Överföringar att ta emot

en: Transfers to receive
sv: Överföringar att ta emot

en: Transfers to receive &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Överföringar att ta emot &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Transfers to send
sv: Överför till

en: Transfers to send &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
sv: Överföringar att skickas &rsaquo; Cirkulation &rsaquo; Koha

en: Translate into other languages
sv: Översätt till andra språk

note: A
en: Translate item type %s
sv: Översätt exemplartyper %s

en: Translation
sv: Översättning

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
sv: Översättning (id %s) har lagts till

en: Translation manager
sv: Översättningsansvarig

en: Translation manager assistant
sv: Assistent till översättningsansvarig

en: Translation manager:
sv: Översättningsansvarig:

en: Translation managers
sv: Översättningsansvariga

en: Translation managers:
sv: Översättningsansvariga:

en: Translation:
sv: Översättning:

en: Transport cost matrix
sv: Fraktkostnadstabell

en: Transport cost matrix
sv: Fraktkostnadstabell

en: Transport cost matrix &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
sv: Fraktkostnadstabell &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Travel and Places
sv: Resor och platser

en: Treaties
sv: Fördrag

en: Try again
sv: Försök igen

en: Try again with a different barcode
sv: Försök igen med en annan streckkod

en: Try another search
sv: Försök en annan sökning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
sv: Tisdag

note: SCRIPT
en: Tuesdays
sv: Tisdagar

en: Tulong Aklatan, Philippines
sv: Tulong Aklatan, Filippinerna

note: SCRIPT
en: Turquoise
sv: Turkos

en: Two-factor authentication &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Två-faktors autentisering &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Two-factor authentication code:
sv: Kod för tvåfaktorsautentisering:

note: SCRIPT
en: Two-factor authentication correctly configured. You will be redirected to the login screen.
sv: Tvåfaktorsautentisering är rätt konfigurerad. Du kommer bli omdirigerad till inloggningsvyn.

en: Two-factor authentication is mandatory to login. If you do not enable now it will be asked at your next login.
sv: Tvåfaktorsautentisering är obligatorisk för att logga in. Om du inte aktiverar det nu så kommer du bli ombedd att göra det nästa gång du loggar in.

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Type:
sv: Typ:

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
sv: Versaler

en: URL(s)
sv: URL:er

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.url | html
en: URL: %s
sv: Webbadress: %s

en: URLs
sv: URL:er

en: US Inches
sv: USA Tum

en: UTF-8 (Default)
sv: UTF-8 (standard)

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
sv: Det gick inte att avbryta registrering!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
sv: Det går inte att ändra status på anteckning.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
sv: Det går inte att ändra status på problemrapport.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
sv: Det går inte att låna ut exemplar till %s

note: SCRIPT
en: Unable to claim as returned
sv: Kan inte anges som återlämnad

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
sv: Det gick inte att skapa inskrivning!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
sv: Det gick inte att ta bort klubben!

en: Unable to delete patron
sv: Kan inte ta bort låntagaren

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
sv: Det går inte att ta bort en låntagare som är satt till AnonymousPatron

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
sv: Det går inte att ta bort låntagare från andra bibliotek med nuvarande inställningar

en: Unable to delete staff user
sv: Personalanvändaren kan inte tas bort

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
sv: Det gick inte att ta bort mallen!

en: Unable to find an email address for this borrower
sv: Kan inte hitta en epostadress för den här låntagaren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
sv: Det gick inte att spara beskrivning

en: Unable to save image to database.
sv: Kan inte spara bild till databas.

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
sv: Valda matchningskriterier kunde inte uppdateras

en: Unapprove
sv: Ändra till ej godkänd

en: Unarchive
sv: Avarkivera

en: Unauthorized user
sv: Obehörig användare

en: Unavailable (lost or missing)
sv: Ej tillgänglig (förlorad eller saknad)

en: Uncertain
sv: Osäkra

en: Uncertain price:
sv: Osäkert pris:

en: Uncertain prices
sv: Osäkra priser

en: Uncertain prices
sv: Osäkra priser

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
sv: Osäkra priser för leverantören %s

en: Unchanged
sv: Oförändrad

en: Uncheck
sv: Avmarkera

en: Uncheck all
sv: Avmarkera alla

en: Undecided
sv: Ej definierat

en: Undef
sv: Odefinierad

en: Undefined
sv: Odefinierad

note: SCRIPT
en: Underline
sv: Understruken

note: SCRIPT
en: Undo
sv: Ångra

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
sv: Ångra import till katalog

note: SCRIPT
en: Unexpected:
sv: Oväntad:

en: Unfortunately, no backups are available.
sv: Tyvärr finns inga säkerhetskopior tillgängliga.

en: Ungrouped baskets
sv: Korgar som inte tillhör grupper

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
sv: Ohanterat epostfel, kontrollera loggarna för mer information

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
sv: Ohanterat fel: %s

en: Unhighlight
sv: Ta bort markering

en: Unified title
sv: Enhetlig titel

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
sv: Enhetlig titel: %s

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Unique holiday
sv: Unik helg

en: Unique holidays
sv: Unika helger

en: Unique identifier:
sv: Unikt id:

en: Unit
sv: Enhet

en: Unit cost
sv: Enhetskostnad

en: Unit price
sv: Enhetspris

en: Unit:
sv: Enhet:

en: Units per issue
sv: Enheter per nummer

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
sv: Enheter per nummer krävs

en: Units per issue:
sv: Enheter per nummer:

en: Units:
sv: Enheter:

en: Units:
sv: Enheter:

en: Unknown
sv: Okänt

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
sv: Okänt ('%s')

en: Unknown error
sv: Okänt fel

note: For the first occurrence, %1$s:  e | html
en: Unknown error '%s'.
sv: Okänt fel '%s'.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
sv: Okänt fel vid din förfrågan. Kontakta en administratör.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown filter
sv: Okänt filter

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
sv: Okänd jobbtyp: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
sv: Okänt meddelande '%s'

en: Unknown not-for-loan status
sv: Okänd ej-för-utlån-status

en: Unknown plugin type
sv: Okänd typ av plugin

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
sv: Okänd anledning '%s'

en: Unknown record
sv: Okänd post

en: Unknown record
sv: Okänd post

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
sv: Okänd posttyp, kan inte importera

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
sv: Okänd status "%s"

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
sv: Okänd status (%s)

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
sv: Okänt delfält

note: SCRIPT
en: Unknown tag
sv: Okänd tagg

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: Unknown usage
sv: Okänt användande

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
sv: Okänd varning "%s"

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unpacking completed
sv: Uppackning slutförd

en: Unreceived orders
sv: Beställningar som inte mottagits

en: Unrecognized error!
sv: Okänt fel!

en: Unrecognized or missing field delimiter.
sv: Okänd eller saknad fältavgränsare.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
sv: Okänd låntagare (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
sv: Olösta "påstås återlämnad"

en: Unseen renewals allowed (count)
sv: Tillåtna omlån (antal)

en: Unset
sv: Ej inställd

en: Unset Gone no address for this patron
sv: Avaktivera spärr för ogiltig adress för denna låntagare

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
sv: Återuppta %s

en: Until date:
sv: Till datum:

en: Update
sv: Uppdatering

en: Update
sv: Uppdatering

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
sv: Uppdatera Elasticsearchindex

en: Update SQL
sv: Uppdatera SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
sv: Uppdatera justeringar

en: Update all sub funds with this owner
sv: Uppdatera alla delbudgetställen med denna ägare

en: Update child to adult patron
sv: Uppdatera barn till vuxen låntagare

en: Update errors :
sv: Uppdateringsfel :

en: Update existing or add new
sv: Uppdatera befintliga eller lägga till nya

note: OPTGROUP
en: Update existing template
sv: Uppdatera befintlig mall

en: Update fund
sv: Uppdatera budgetställe

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
sv: Uppdatera reservationer

en: Update item types with:
sv: Ändra exemplartyper till:

en: Update manager
sv: Versionsansvarig

en: Update on login
sv: Uppdatera vid inloggning

en: Update on login:
sv: Uppdatera vid inloggning:

en: Update patron records
sv: Uppdatera låntagarposter

en: Update patron records
sv: Uppdatera låntagarposter

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
sv: Uppdatera låntagarposter &rsaquo; Låntagare &rsaquo; Koha

en: Update report :
sv: Uppdatera rapport :

note: OPTGROUP
en: Update shared template
sv: Uppdatera delad mall

en: Update succeeded
sv: Uppdatering lyckades

en: Update user data on login.
sv: Uppdatera användardata vid inloggning.

en: Update your database
sv: Uppdatera din databas

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
sv: Uppdatera din statistikanvändning

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
sv: Uppdatera: %s

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
sv: Uppdatera: %s

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updated SQL
sv: Uppdaterade SQL

en: Updated between:
sv: Uppdaterad mellan:

en: Updated on
sv: Uppdaterad

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
sv: Uppdaterad %s

en: Updated on:
sv: Uppdaterad:

en: Updated:
sv: Uppdaterad:

en: Updating database structure
sv: Uppdaterar databasstruktur

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Ladda upp &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Upload Koha plugin
sv: Ladda upp plugin till Koha

en: Upload a file
sv: Ladda upp valfri fil

en: Upload a file to stage
sv: Ladda upp en fil att förbereda

en: Upload additional images for patron cards
sv: Ladda upp ytterligare bilder för lånekort

en: Upload an image file:
sv: Ladda upp valfri fil:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
sv: Ladda upp en bildfil: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
sv: Ladda upp en bildfil: %sLadda upp%s

en: Upload another KOC file
sv: Ladda upp en annan KOC-fil

en: Upload any file
sv: Ladda upp valfri fil

en: Upload any type of file, manage uploads
sv: Ladda upp valfri filtyp, hantera uppladdningar

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
sv: Ladda upp omslagsbild for biblio: %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
sv: Ladda upp omslagsbild för exemplarnr: %s

en: Upload directory
sv: Uppladdningsmapp

en: Upload directory:
sv: Uppladdningsbibliotek:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Upload file:
sv: Ladda upp fil:

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: Upload local cover image
sv: Ladda upp lokal omslagsbild

en: Upload local cover image
sv: Ladda upp lokal omslagsbild

en: Upload local cover image for
sv: Ladda upp lokal omslagsbild för

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
sv: Ladda upp lokal omslagsbild för exemplarnummer: %s

en: Upload local cover images
sv: Ladda upp lokala omslagsbilder

en: Upload more images
sv: Ladda upp fler bilder

en: Upload new file
sv: Ladda upp en ny fil

en: Upload new files
sv: Ladda upp nya filer

en: Upload offline circulation data
sv: Ladda upp data för offline-utlåning

en: Upload offline circulation file (.koc)
sv: Ladda upp fil för offline-utlåning (.koc)

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
sv: Ladda upp parsade med %s

en: Upload patron images
sv: Ladda upp låntagarbilder

en: Upload patron images
sv: Ladda upp låntagarbilder

en: Upload patron images &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Ladda upp låntagarbilder &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Upload patron images in a batch or one at a time
sv: Ladda upp låntagarbilder satsvis eller ett i taget

en: Upload patron images in a batch or one at a time
sv: Ladda upp låntagarbilder satsvis eller ett i taget

en: Upload patron photo
sv: Ladda upp låntagarbild

en: Upload photo
sv: Ladda upp foto

en: Upload plugin
sv: Ladda upp plugin

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Ladda upp insticksprogram &rsaquo; Insticksprogram &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
sv: Ladda upp insticksprogram &rsaquo; Insticksprogram &rsaquo; Verktyg &rsaquo; Koha

en: Upload plugins
sv: Ladda upp plugins

en: Upload progress:
sv: Uppladdningsförlopp:

en: Upload quotes
sv: Ladda upp citat

en: Upload results
sv: Ladda upp resultat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
sv: Uppladdningsstatus:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
sv: Uppladdningsstatus: Avbruten

en: Upload transactions
sv: Ladda upp transaktioner

en: Uploaded
sv: Uppladdad

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
sv: Laddar upp transaktioner, vänta...

en: Uploads
sv: Uppladdningar

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
sv: Bara uppladdning av csv tillåts. Felaktig filtyp: %s

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
sv: Latinska bokstäver, versaler

note: SCRIPT
en: Upper Roman
sv: Romerska siffror, versaler

en: Upper age limit
sv: Övre åldersgräns

en: Upperage limit:
sv: Övre åldersgräns:

en: Uppercase
sv: Versal

note: SCRIPT
en: Url
sv: URL

en: Usage
sv: Användning

en: Usage statistics
sv: Användningsstatistik

en: Usage:
sv: Användning:

en: Use Mana KB for sharing content:
sv: Använd Mana KB för att dela innehåll:

en: Use a barcode file
sv: Använd en streckkodsfil

en: Use a file
sv: Använd en fil

en: Use a file
sv: Använd en fil

en: Use a file of borrowernumbers
sv: Använd en fil med låntagarnummer

en: Use a file of card numbers
sv: Använd en fil med kortnummer

en: Use a patron list
sv: Använd en låntagarlista

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
sv: Använd alla verktyg (expandera för inställning per verktyg)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
sv: Använd med försiktighet! Om destinationsbiblioteket redan har låneregler tas de bort utan förvarning!

en: Use default (Leave lost item charge)
sv: Lämna avgift för borttappat exemplar

en: Use default (Leave lost item processing charge)
sv: Lämna avgift för hantering av borttappat exemplar

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
sv: Återbetala avgift för borttappat exemplar och lägg på ny förseningsavgift

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
sv: Återbetala avgift för borttappat exemplar och återställ förseningsavgift

en: Use default (Refund lost item charge)
sv: Återbetala avgift för förkommet exemplar

en: Use default (Refund lost item processing charge)
sv: Återbetala avgift för förkommet exemplar

en: Use default values
sv: Använd standardvärden

note: INPUT type=submit
en: Use existing
sv: Använd befintlig

en: Use existing record
sv: Använd befintlig post

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
sv: Använd för MARC-export

en: Use for OPAC search groups
sv: Använd för sökgrupper i OPAC

en: Use for OPAC search groups
sv: Använd för sökgrupper i OPAC

en: Use for staff search groups
sv: Använd för sökgrupper för personal

en: Use for staff search groups
sv: Använd för sökgrupper för personal

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
sv: Användning av detta nyckelord tillåts av säkerhetsskäl inte i Koha-rapporter. Endast SELECT-frågor tillåts.

en: Use report plugins
sv: Använd insticksprogram för rapporter

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
sv: Använd sparad

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
sv: Använd LIBRIS stavningskontrolls-API.

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
sv: Använd den avancerade katalogiseringsredigeraren (kräver edit_catalogue)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
sv: Använd kalendern för att sätta förfallodatum till nästa öppna dag

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
sv: Använd kalendern för att senarelägga återlämningsdatumet så det infaller på samma veckodag för återlämning som vid utlån, i de fall veckolånetid tillämpas, annars till närmaste öppna veckodag

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
sv: Använd kalendern för att hoppa över dagar då biblioteket är stängt

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
sv: Använd fördefinierade rapportfilter för att definiera anpassade kriterier för rapportering.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
sv: Använd rapportguiden för att skapa anpassade rapporter. Denna funktion är avsedd att ge ett alternativ till de inbyggda rapporterna och till att skriva egna SQL-rapporter.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
sv: Använd fördefinierade rapportfilter för att definiera anpassade kriterier för dina rapporter

en: Use the search form on the left to find invoices.
sv: Använd sökformuläret till vänster för att hitta fakturor.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
sv: Använd sökformuläret till vänster för att hitta prenumerationer.

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
sv: Använd systeminställningen 'useDaysMode' som standardvärde

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
sv: Använd verktygsraden ovan för att skapa en ny %s.

en: Use this category for the patron on auto register
sv: Använd den här kategorin för låntagare som självregistrerar

en: Use this library for the patron on auto register
sv: Använd det här biblioteket för låntagare som självregistrerar

en: Use tool plugins
sv: Använd insticksprogram för verktyg

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
sv: Använd den övre menyraden för att gå till andra delar av Koha.

note: %1$s:  ig.description | html
en: Use: %s
sv: Använd: %s

en: Used
sv: Används

note: ABBR
en: Used For
sv: Används i

en: Used for acquisitions statistical purposes
sv: Används för inköpsstatistik

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
sv: Används för dubbelsidig skrivare (behöver en '1 mall')

en: Used in
sv: Används i

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
sv: Används i franska UNIMARC-installationer i fält 995 $o för att identifiera exemplarstatus, jfr NOT_LOAN

en: Used in UNIMARC 102 $a
sv: Används i UNIMARC 102 $a

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
sv: Används för att skapa eller redigera en exemplartyp som är knuten till utrustning som använder SIP, såsom låneautomater.

en: Used:
sv: Används för:

en: Useful resources
sv: Användbara resurser

en: Useless without upload_general_files
sv: Oanvändbar utan upload_general_files

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
sv: Användare %s har alla behörigheter som krävs för databasen %s.

note: SCRIPT
en: User Defined
sv: Användare definierad

en: User category
sv: Användarkategori

en: User id
sv: Användar-id

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: Userid
sv: Användar-id

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
sv: Användarid %s används redan av en annan låntagare.

en: Userid:
sv: Användar-id:

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username/password already exists.
sv: Användarnamn/lösenord finns redan.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users:
sv: Användare:

en: Using RabbitMQ
sv: Använder RabbitMQ

en: Using SQL polling
sv: Använder SQL-pollning

en: Using framework:
sv: Använda ramverk:

en: Using the following CSV profile:
sv: Med följande CSV-profil:

note: SCRIPT
en: V Align
sv: Justering i höjdled

en: VHS tape / Videocassette
sv: VHS-band / videokassett

note: SCRIPT
en: Valid
sv: Giltig

en: Validated
sv: Validerad

en: Value
sv: Värde

note: SCRIPT
en: Value must have alphanumeric characters or '_'
sv: Värde måste bestå av alfanumeriska tecken eller '_'

en: Value:
sv: Värde:

en: Values
sv: Värden

en: Values are comma-separated.
sv: Värden är kommaseparerade.

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
sv: Värden för anpassade låntagarmeddelanden som visas på cirkulationsskärmen och i OPAC:en. Värdet i beskrivningsfältet ska vara meddelandetexten och är begränsad till 200 tecken

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
sv: Värden som kan anges i låntagarens sorteringsfält 1, som kan användas i statistiksyfte

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
sv: Värden som kan anges i låntagarens sorteringsfält 2, som kan användas i statistiksyfte

en: Variable name:
sv: Variabelnamn:

en: Variable options:
sv: Variabelalternativ:

en: Variable type:
sv: Variabeltyp:

en: Variable:
sv: Variabel:

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Vendor
sv: Leverantör

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
sv: Leverantör %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
sv: Leverantörs EDI-konton

note: A
en: Vendor detail page
sv: Sida med leverantörsinformation

en: Vendor details
sv: Leverantörsinformation

en: Vendor invoice number:
sv: Leverantörsfaktura:

en: Vendor invoice:
sv: Leverantörsfaktura:

en: Vendor is:
sv: Leverantör är:

en: Vendor is:
sv: Leverantör är:

en: Vendor name:
sv: Leverantörsnamn:

en: Vendor not found
sv: Leverantör hittades inte

en: Vendor not found.
sv: Leverantör hittades inte.

en: Vendor note
sv: Kommentar till leverantör

en: Vendor note:
sv: Kommentar till leverantör:

en: Vendor note:
sv: Kommentar till leverantör:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
sv: Leverantörspris måste vara ett nummer

en: Vendor price:
sv: Leverantörspris:

en: Vendor search
sv: Leverantörssökning

en: Vendor search results
sv: Sökresultat för leverantör

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
sv: Sök leverantör: %s träff(ar) funna

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
sv: Sök leverantör: %s resultat funn(a) för '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
sv: Sök leverantör: %s resultat funna

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
sv: Sök leverantör: %s resultat funna för '%s'

en: Vendor type:
sv: Leverantörstyp:

en: Vendor:
sv: Leverantör:

en: Vendor:
sv: Leverantör:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
sv: Leverantör: %s

note: SCRIPT
en: Verified:
sv: Verifierad:

note: INPUT type=submit
en: Verify code
sv: Verifiera kod

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
sv: Bekräfta att du vill anonymisera lånehistorik för låntagare

en: Verify you want to delete patrons
sv: Bekräfta att du vill ta bort låntagare

note: SCRIPT
en: Vertical space
sv: Vertikalt mellanrum

en: Vertical:
sv: Vertikal:

en: Video stream not available.
sv: Videoström är inte tillgänglig.

note: INPUT type=submit
en: View
sv: Visa

en: View
sv: Visa

en: View ILL availability plugins
sv: Visa tillgänglighetsplugins för fjärrlån

en: View ILL requests
sv: Visa fjärrlånebeställningar

en: View MARC
sv: Visa MARC

en: View MARC conversion plugins
sv: Visa plugins för MARC-konvertering

en: View a count of items held at your library grouped by item type
sv: Visa en sammanställning av antalet exemplar i ditt bibliotek, grupperade per exemplartyp

en: View all
sv: Visa alla

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
sv: Visa alla %s-inställningar

en: View all baskets
sv: Visa alla korgar

en: View all libraries
sv: Visa alla bibliotek

en: View all plugins
sv: Visa alla plugins

note: I
en: View authority record
sv: Visa auktoritetspost

en: View basket
sv: Visa korg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View batch
sv: Visa sats

note: SCRIPT
en: View biblio details
sv: Visa detaljer för bibliografisk post

note: SCRIPT
en: View borrower details
sv: Visa låntagardetaljer

en: View cash takings for the current library
sv: Se kontantuttag för det aktuella biblioteket

en: View course
sv: Visa kurs

note: A
en: View detail of the enqueued job
sv: Visa information om jobbet i jobbkön

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
sv: Visa ordbok

en: View existing record
sv: Visa befintlig post

note: A
en: View funds for %s
sv: Visa budgetställen för %s

en: View invoice
sv: Visa faktura

en: View item's checkout history
sv: Visa exemplarets utlåningshistorik

en: View list of missing items
sv: Visa lista över saknade exemplar

en: View message
sv: Visa meddelande

en: View note
sv: Visa anmärkning

note: A
en: View on OPAC
sv: Visa i OPAC

en: View online payment plugins
sv: Visa plugins för onlinebetalning

en: View patron
sv: Visa låntagare

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
sv: Visa låntagarinformation från alla bibliotek. Om ej inställt får den inloggade användaren enbart tillgång till låntagarinformation från sitt eget bibliotek eller biblioteksgrupp.

en: View patron record
sv: Visa låntagarpost

en: View pending offline circulation actions
sv: Visa väntande åtgärder för offline-utlåning

en: View plugins by class
sv: Visa plugins efter klass

en: View record
sv: Visa post

en: View report plugins
sv: Visa plugins för rapporter

en: View restrictions
sv: Visa begränsningar

note: INPUT type=submit
en: View spine label
sv: Visa ryggetikett

en: View subfields
sv: Visa delfält

en: View the merged record.
sv: Klicka här för att se den sammanslagna posten.

en: View tool plugins
sv: Visa verktygsplugins

en: View transaction history for the current cash register
sv: Se transaktionshistorik för nuvarande kassaregister

en: View updated contents list
sv: Se uppdaterad innehållslista

en: View, manage and cancel jobs.
sv: Visa, hantera och ta bort jobb.

en: View, manage, configure and run plugins.
sv: Visa, hantera, konfigurera och kör plugins.

en: Viewed
sv: Visad

en: Viewing suggestions for library:
sv: Visa förslag för bibliotek:

en: Virtual machine maintainer
sv: Ansvarig för virtuella maskiner

en: Visibility:
sv: Synlighet:

en: Visibility:
sv: Synlighet:

note: SCRIPT
en: Visual aids
sv: Visuella hjälpmedel

en: Void payment
sv: Annullera betalning

en: Vol no.
sv: Volymnummer

en: Volume
sv: Volym

en: Volume:
sv: Volym:

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: WELCOME notice is used
sv: WELCOME-meddelande används

en: Wait for pickup at
sv: Vänta på hämtning på

en: Waiting
sv: Väntar

en: Waiting
sv: Väntar

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
sv: Väntar på %s sedan %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
sv: Väntar på %s%s, %s%s sedan %s.

en: Waiting date
sv: Väntar sedan

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
sv: Väntar på %s hos %s sedan %s

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Waiting hold cancellation policy for %s
sv: Policy för borttagning av infångade reservationer: %s

en: Waiting since
sv: Väntar sedan

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
sv: Väntar för att uppfylla återkrav (%s)

note: SCRIPT
en: Warn
sv: Varna

en: Warning
sv: Varning

en: Warning at (%%):
sv: Varna vid (%%):

en: Warning at (amount):
sv: Varning vid (belopp):

en: Warning regarding current user
sv: Varning för aktuell användare

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
sv: Varning! Totalbelopp för order överskrider tillgänglig budget.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
sv: Varning! Du kommer att överskrida %s%% av ditt budgetställe.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
sv: Varning! Du kommer att överskrida gränsen (%s%s %s%s) för ditt budgetställe.

en: Warning, the following barcodes were not found:
sv: Varning, följande streckkoder hittades inte:

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
sv: Varning, följande låntagarnummer fanns redan i denna lista:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
sv: Varning, följande låntagarnummer hittades inte:

en: Warning, the following card numbers were not found:
sv: Varning, följande kortnummer hittades inte:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
sv: Varning, följande kortnummer fanns redan i denna lista:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
sv: Varning, följande kortnummer hittades inte:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
sv: Varning, följande exemplarnummer hittades inte:

en: Warning, the following items cannot be deleted:
sv: Varning, följande exemplar kan inte tas bort:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
sv: Varning, du har angett fler exemplar än väntat. Exemplaren kommer inte att skapas.

en: Warning:
sv: Varning:

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
sv: Varning: denna fil är för version %s, men jag vet bara hur man importerar version %s. Jag ska göra så gott det går.

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
sv: Varning: detta plugin skrevs för en nyare version av Koha. Kör den på egen risk.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
sv: Varning: detta plugin skrevs för en äldre version av Koha. Kör den på egen risk.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
sv: Varning: Denna rapport är mycket resurskrävande i system med ett stort antal försenade exemplar.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
sv: Varning: kan inte identifiera låntagare från exemplarets streckkod (%s). Kan inte genomföra återlämning.

en: Warning: no barcodes were found
sv: Varning: inga streckkoder hittades

en: Warning: no itemnumbers were found
sv: Varning: inga exemplarnummer hittades

en: Warnings regarding the system configuration
sv: Varningar vad gälller systemkonfigurationen

en: We are ready to do some basic configuration.
sv: Vi är redo att göra en del grundläggande inställningar.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
sv: Vi uppgraderar från Koha %s till %s

en: We encountered an error:
sv: Vi stötte på ett fel:

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
sv: Vi rekommenderar molnbaserade autentiseringsappar som t.ex. Authy, Duo Mobile och LastPass. Med dem kan du få tillbaka åtkomsten om du blir av med din mobila enhet.

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
sv: Webbinstallerare &rsaquo; kontrollera Perl-beroenden

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Välj ditt språk

en: Web installer &rsaquo; Complete
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Slutförd

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Skapa Koha-administratör

en: Web installer &rsaquo; Create a library
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Skapa bibliotek

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Skapa ny cirkulationsregel

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Skapa ny exemplartyp

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Skapa ny låntagarkategori

en: Web installer &rsaquo; Database settings
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Databasinställningar

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Standarddata laddad

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Installera grundläggande konfigurationsinställningar

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Installation slutförd

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Perl-moduler behöver uppgraderas

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Perl-moduler saknas

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Perl-version är för gammal

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Välja standardinställningar

en: Web installer &rsaquo; Set up database
sv: Webbinstallerare &rsaquo; konfigurera databas

en: Web installer &rsaquo; Success
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Lyckades

en: Web installer &rsaquo; Update database
sv: Webbinstallerare &rsaquo; Uppdatera databas

note: A
en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Website
sv: Webbplats

en: Website:
sv: Webbplats:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
sv: Onsdag

note: SCRIPT
en: Wednesdays
sv: Onsdagar

en: Week
sv: Vecka

en: Weekly - Repeatable holidays
sv: Veckovis - upprepningsbara helger

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
sv: Veckohelg: %s

en: Weight
sv: Vikt

en: Weight:
sv: Vikt:

en: Welcome email
sv: Välkomstmeddelande

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
sv: Välkommen till Kohas %s webbinstallerare

en: What's next?
sv: Vad är nästa steg?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
sv: När du lägger till i din institutions katalog skapar du ett exemplar med särskild exemplartyp.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
sv: Vid import av MARC-filer via verktygen för förberedelse, kommer verktyget att försöka hitta och använda priset för den aktuella valutan.

en: When more than
sv: När fler än

en: When more than:
sv: När fler än:

en: When there is an irregular issue:
sv: När det kommer ett oregelbundet nummer:

en: When to charge
sv: När ska debitering ske

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
sv: När du väljer en profil så förifylls ditt formulär med profilvärden.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
sv: När du har gjort dina val, klicka på 'Importera' nedan för att starta processen. Detta kan ta en stund.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
sv: För exemplartyper som ingår i en överordnad typ visas regeln som "Överordnad->Underordnad" och antalet samtidiga utlån begränsas till det lägsta av följande båda värden: maxantalet för den överordnade typen (där alla ingående typer räknas ihop) respektive maxantalet för den specifika typen.

note: SCRIPT
en: White
sv: Vit

note: SCRIPT
en: Whole words
sv: Hela ord

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
sv: Varför stänga en tom korg?

note: SCRIPT
en: Width
sv: Bredd

en: Wiki curator
sv: Wiki-ansvarig

note: SCRIPT
en: Winter
sv: Vinter

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
sv: Med %s markerade sökningar:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
sv: Med automatiska beställningar genererar offerter beställningar utan manuellt hantering av personalen.

en: With framework :
sv: Med ramverk :

en: With framework:
sv: Med ramverk:

en: With items owned by the following libraries:
sv: Med exemplar som ägs av följande bibliotek:

note: SCRIPT
en: With selected search:
sv: Med markerade sökning:

en: Withdrawn
sv: Återkallad

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
sv: Återkallad (%s)

en: Withdrawn on:
sv: Återkallad den:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
sv: Särskild status

en: Withdrawn status:
sv: Särskild status:

en: Women
sv: Kvinnor

note: SCRIPT
en: Word count
sv: Ordräkning

note: SCRIPT
en: Words
sv: Ord

note: SCRIPT
en: Words: {0}
sv: Ord: {0}

en: Working day
sv: Arbetsdag

en: Write HTML customizations
sv: Skriv HTML-anpassningar

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
sv: Skriv ytterligare innehåll för katalogen och personalgränssnittet (nyheter och HTML-anpassningar)

en: Write custom pages
sv: Skriv anpassade sidor

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
sv: Skriva nyheter för OPAC:en och personalklienten

en: Write off
sv: Avskrivning

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
sv: Avskriv alla

en: Write off an amount toward selected fines
sv: Avskriv belopp mot valda avgifter

en: Write off an individual fine
sv: Avskriv en enskild avgift

en: Write off fines and fees
sv: Avskriv avgifter

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
sv: Skriv av valda

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
sv: Avskriv denna avgift

en: Writeoff
sv: Avskrivning

en: Writeoff amount:
sv: Skriv av belopp:

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
sv: Återlämna exemplaret till %s

en: XML configuration file
sv: XML-konfigurationsfil

en: XSLT File(s) for transforming results:
sv: XSLT-filer för transformering av resultat:

en: XSLT file not found.
sv: XSLT-filen hittades inte.

en: Xercode, Spain
sv: Xercode, Spanien

en: Year
sv: År

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
sv: Året är %s

en: Year:
sv: År:

en: Yearly - Repeatable holidays
sv: Årligen - upprepningsbara helger

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
sv: Årlig helg: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
sv: Gul

en: Yes
sv: Ja

en: Yes
sv: Ja

note: %1$s:  END
en: Yes %s
sv: Ja %s

en: Yes (Y)
sv: Ja

en: Yes and try to override system preferences
sv: Ja och försök överskrida systeminställningarna

en: Yes if settings allow it
sv: Ja om inställningarna tillåter det

en: Yes, I confirm
sv: Ja, jag bekräftar

en: Yes, cancel (Y)
sv: Ja, annullera (Y)

en: Yes, check out (Y)
sv: Ja, låna ut (Y)

en: Yes, checkin (Y)
sv: Ja, återlämna (Y)

en: Yes, close (Y)
sv: Ja, stäng (Y)

en: Yes, delete
sv: Ja, ta bort

en: Yes, delete (Y)
sv: Ja, ta bort (Y)

en: Yes, delete contract
sv: Ja, ta bort kontakt

en: Yes, delete patron attribute type
sv: Ja, ta bort attributtyp för låntagare

en: Yes, delete record matching rule
sv: Ja, ta bort regel för postmatchning

en: Yes, delete this currency
sv: Ja, ta bort denna valuta

en: Yes, delete this framework
sv: Ja, ta bort ramverket

en: Yes, delete this fund
sv: Ja, ta bort detta kostnadsställe

en: Yes, delete this item type
sv: Ja, ta bort denna medietyp

en: Yes, delete this subfield
sv: Ja, ta bort delfältet

en: Yes, delete this tag
sv: Ja, ta bort denna tagg

en: Yes, edit existing items
sv: Ja, redigera befintliga exemplar

en: Yes, print slip
sv: Ja, skriv ut kvittering

en: Yes, remove
sv: Ja, ta bort

en: Yes, renew (Y)
sv: Ja, låna om (Y)

en: Yes, reset mappings
sv: Ja, återställ mappningar

en: Yes: Edit existing authority
sv: Ja: redigera befintlig auktoritet

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
sv: Ja: visa befintliga exemplar

en: YesNo
sv: JaNej

note: SCRIPT
en: Yesterday
sv: Igår

en: You
sv: dig

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
sv: Du har redan en lista med det namnet!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
sv: Du kommer att lägga till %s exemplar. Fortsätta?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
sv: Du kommer att ta bort %s tidskrift(er). Vill du fortsätta?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
sv: SMTP-servern '%s' kommer att tas bort. OK?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
sv: Du är på väg att ta bort citatet #%s.

en: You are about to edit the following subscriptions:
sv: Du är på väg att redigera följande prenumerationer:

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
sv: Du försöker skriva av ett större belopp än avgiften.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
sv: Du är inloggad som administratörsanvändaren för databasen. Detta rekommenderas inte eftersom vissa delar av Koha inte fungerar som väntat när detta konto används.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
sv: Det saknas &lt;encryption_key&gt; ingång i din koha-conf.xml-fil. Generera en nyckel. Vi rekommenderar minst 32 bytes. (Du kan använda 'pwgen 32' för att göra det.) .

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
sv: Värdet &lt;lockdir&gt; saknas i filen koha-conf.xml. Lägg till ett värde som pekar på lock-katalogen för din Koha-installation.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
sv: Värdet &lt;log4perl_conf&gt; saknas i filen koha-conf.xml. Lägg till det och ställ in det på log4perl.conf-filen för din Koha-installation.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
sv: Du saknar värdet &lt;template_cache_dir&gt; i filen koha-conf.xml. Aktivering av detta ger en prestandaökning.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
sv: Du saknar &lt;tmp_path&gt; -värdet i din koha-conf.xml-fil. Lägg till det och ställ in det på den konfigurerade uppladdningskatalogen för din Koha-installation. Den nuvarande uppladdningskatalogen är '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
sv: Du saknar &lt;upload_path&gt;-värdet i din koha-conf.xml-fil. Lägg till det och ställ in det på den konfigurerade uppladdningskatalogen för din Koha-installation.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
sv: Du saknar &lt;upload_path&gt;-värdet i din koha-conf.xml-fil. Lägg till det och ställ in det på den konfigurerade uppladdningskatalogen för din Koha-installation. Notera att du också måste konfigurera OPACBaseURL korrekt för att plugin för filuppladning skall fungera.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
sv: Du får inte använda satsutlåning för denna låntagare

en: You are not authorised to manage this basket.
sv: Du har inte behörighet att hantera denna korg.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
sv: Du har inte behörighet att ta bort låntagare

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
sv: Du är inte auktoriserad att hantera API-nycklar

en: You are not authorized to modify this fund
sv: Du har inte behörighet att modifiera detta budgetställe.

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
sv: Du har inte behörighet att förnya låntagare

note: A
en: You are not authorized to set permissions
sv: Du har inte behörighet att ställa in rättigheter

en: You are not sharing any data with the Koha community
sv: Du delar ingen data med Koha-communityn

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
sv: Du är offline och kan därför inte bearbeta väntande operationer

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
sv: Du är offline och kan därför inte synkronisera databasen

en: You are only viewing one item.
sv: Du ser bara ett exemplar.

en: You are running a development version of Koha
sv: Du kör en utvecklingsversion av Koha

note: SCRIPT
en: You are using {0}
sv: Du använder {0}

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
sv: Du kan också använda dina egna rubriker (i stället för Kohas) genom att ange en rubrik innan fältnumret, följt av ett likhetstecken.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
sv: Du kan också använda dina egna rubriker (i stället för Kohas) genom att ange en rubrik innan fältnumret, följt av ett likhetstecken.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
sv: Du kan be om ett sammandrag för att minska antalet meddelanden. Meddelanden sparas och skickas som ett enda meddelande.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
sv: Du kan välja att ta bort bibliografiska poster om det är möjligt (bibliografiska poster som har andra exemplar eller som används i en prenumeration eller annan beställning tas inte bort).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
sv: Du kan ange ett namn för denna import. Det kan vara användbart att komma ihåg varifrån det föreslagna MARC-datat kommer när en post skapas!

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
sv: Du kan hjälpa Koha-communityn genom att dela din statistik med oss.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
sv: Du kan skapa ett undantag för denna helgregel. Det innebär att du för en upprepningsbar helg definierar att det finns en dag som är ett undantag.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
sv: Du kan göra ett undantag för ett datumintervall som upprepas årligen.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
sv: Du kan ställa in maximalt antal lån, reservationspolicy och återlämningspolicy som ska användas om inget definierats nedan för en viss exemplartyp eller kategori.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
sv: Du kan även använda mallverktygets taggar. Se hjälpsidan för mer information.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
sv: Du kan använda följande jokertecken: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
sv: Du kan inte lägga till ett nytt exemplar, var vänlig skapa en ny beställningsrad

en: You can't create any orders unless you first
sv: Du kan inte skapa beställningar om du inte först

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
sv: Du kan inte byta bibliotek eller logga ut när du använder offline-cirkulationen

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
sv: Du kan inte ändra denna prenumeration

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
sv: Du kan inte slå ihop en post med sig själv. Välj två olika auktoriteter.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget. Please create a new active budget and retry.
sv: Du kan inte flytta denna budgets budgetställen, det finns ingen aktiv budget. Skapa en ny aktiv budget och försök igen.

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
sv: Du kan inte välja en kategori för auktoriserade värden och ett MARC-fält

en: You did not specify any search criteria.
sv: Du angav inte sökkriterier.

en: You did not specify data for preview.
sv: Du angav inga data för förhandsgranskningen.

en: You didn't select any external target.
sv: Du valde inget externt mål.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
sv: Du har inga väntande transaktioner i databasen för offline-utlåning på denna dator.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
sv: Du har inte behörighet att se denna sida

en: You do not have permission to access this page.
sv: Du har inte behörighet att se denna sida.

en: You do not have permission to add a record to this list.
sv: Du saknar behörighet att lägga till en post till denna lista.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
sv: Du har inte behörighet att skapa det här makrot

en: You do not have permission to delete this list.
sv: Du saknar behörighet att ta bort den här listan.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
sv: Du har inte behörighet att ta bort det här makrot

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
sv: Du har inte behörighet att redigera inloggningsinformationen för denna låntagare.

en: You do not have permission to perform cashup actions.
sv: Du saknar behörighet att utföra återbetalningar.

en: You do not have permission to perform refund actions.
sv: Du saknar behörighet att utföra återbetalningar.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
sv: Du saknar behörighet att överföra ägarskap av den här listan.

en: You do not have permission to update this list.
sv: Du saknar behörighet att uppdatera den här listan.

en: You do not have permission to view this list.
sv: Du saknar behörighet att se den här listan.

en: You do not have sufficient permission to continue.
sv: Du har inte behörighet att fortsätta.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
sv: Du har inga låntagarkategorier definierade eller också är inte låntagarkategorierna konfigurerade för att ta emot förseningsmeddelanden.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
sv: Du följde en gammal länk från t.ex. en sökmotor eller ett bokmärke

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
sv: Det finns %s fel i din MARC-konfiguration. Korrigera dem innan du använder Koha

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
sv: Du har redan skickat en streckkod, vänta tills utlåningen genomförts...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
sv: Du har valt ett villkor på samma fält som det ursprungliga fältet. Om dina fält innehåller fält med flera värden rekommenderas det starkt att inte göra detta.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
sv: Du har valt att flytta alla ej mottagna beställningar från '%s' till '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
sv: Du har tagit bort exemplar i beställningen. Glöm inte att ta bort motsvarande i katalogen

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
sv: Du har angett en användarnamn som redan finns. Välj ett annat användarnamn.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
sv: Du har inte valt några katalogfilter och kommer att jämföra en fil med streckkoder mot hela katalogen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
sv: Du har inte valt några låntagare att lägga till i en lista!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
sv: Inställningen ReturnBeforeExpiry är aktiverad, det innebär att om förfallodatumet är före återlämningsdatumet så ändras återlämningsdatumet till förfallodatumet

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
sv: Du måste definiera vilka fält eller delfält du vill exportera. Separera dem med lodstreck.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
sv: Du måste definiera vilka fält du vill exportera, separerade med lodstreck.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
sv: Du har transaktioner i databasen för offline-utlåning som inte laddats upp.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
sv: Du har osparade ändringar. Är du säker på att du vill navigera bort från dem?

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
sv: Du har både laddat upp en streckkodsfil och skannat streckkoder. Välj endast ett av alternativen.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
sv: Du har inte bestämt om du vill aktivera Mana Knowledge Base.

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
sv: Du har inte bestämt om du vill aktivera delning av användarstatistik i Koha än.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
sv: Du använde en extern länk till ett exemplar som inte längre är tillgängligt

en: You may enter a wildcard at the beginning of the domain. For example, the domain '*library.com' will match 'students.library.com' but will also match 'otherlibrary.com'
sv: Du kan trunkera början av en domän. T.ex. domänen '*library.com' kommer att matcha 'students.library.com' men även 'otherlibrary.com'

en: You must be online to use these options.
sv: Du måste vara online för att använda dessa alternativ.

en: You must choose a valid patron
sv: Du måste välja en giltig låntagare

en: You must choose an item type
sv: Du måste välja en exemplartyp

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
sv: Du måste betala ett värde större än eller lika med %s.

en: You must contact the library to reset your password
sv: Kontakta biblioteket för att återställa ditt lösenord

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
sv: Du måste skapa en CSV-profil för MARC-export för att använda detta alternativ.

en: You must define a budget in Administration
sv: Du måste definiera en budget i Administration

en: You must enter a term to search on
sv: Du måste ange en term att söka efter

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
sv: Du måste välja minst ett eller två alternativ för återlämningsdatum

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
sv: Du kan bara fylla i ett av de två alternativen för återlämningsdatum

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
sv: Du måste ange ett namn för den nya låntagarlistan!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
sv: Minst ett kassaregister måste vara kopplat till biblioteket innan du kan börja registrera betalningar.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
sv: Du måste ha minst ett kassaregister ihop med det här biblioteket innan du kan börja registrera betalningar.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
sv: Du måste ha minst ett kassaregister ihop med det här biblioteket innan du kan börja registrera betalningar.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
sv: Du måste betala ett värde lägre än eller lika med %s.

note: SCRIPT
en: You must provide a name for the new filter
sv: Du måste ange ett namn för det nya filtret

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
sv: Du måste ta emot minst ett exemplar

en: You must reset your password
sv: Du måste återställa ditt lösenord

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
sv: Du måste välja en sammanfattad leveransmetod för att välja sammanfattningar

note: SCRIPT
en: You must select a fund
sv: Du måste välja ett budgetställe

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
sv: Du måste välja minst en serie att redigera

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
sv: Du måste välja minst två fakturor att slå samman.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
sv: Du måste välja en eller flera låntagare att ta bort

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
sv: Du måste välja en eller flera rapporter att ta bort

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
sv: Du måste välja två eller fler låntagare att slå samman

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
sv: Du måste ställa in ett återlämningsdatum för att kunna använda offline-utlåning!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
sv: Du måste spara sidan innan utskrift

en: You searched for
sv: Du sökte efter

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
sv: Du sökte efter: %s

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
sv: Du valde en post från en extern källa som matchar en befintlig post i din katalog:

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
sv: Du bör aktivera inställningen SMSSendDriver för att använda SMS-mallarna.

en: You should not ignore this warning.
sv: Du bör inte ignorera denna varning.

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
sv: Du har skapat ett Mana KB-konto. Kontrollera din e-post och följ instruktionerna.

en: You tried to access a page that needs authentication
sv: Du försökte komma åt en sida som kräver autenticering

en: You will need to save the report before you can execute it
sv: Du måste spara rapporten innan den kan köras

en: You'll have to treat them individually.
sv: De ska behandlas var och en för sig.

en: Your Mana KB server is currently:
sv: Din Mana KB-server är just nu:

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
sv: Systemets Perl-version är inaktuell. Uppgradera till en nyare version av Perl (som lägst version 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
sv: Din administratör måste definiera en budget i Administration

en: Your administrator must specify an active currency.
sv: Din administratör måste ange en aktiv valuta.

en: Your authority search history is empty.
sv: Din sökhistorik är tom.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
sv: Din webbläsare saknar stöd för direktåtkomst till urklipp. Använd kortkommandona Ctrl+X\/C\/V istället.

note: SCRIPT
en: Your browser is not compatible with the built-in offline circulation tool.
sv: Din webbläsare är inte kompatibel med det inbyggda offlineutlåningsverktyget.

en: Your cart
sv: Din minneslista

en: Your cart
sv: Din minneslista

en: Your cart &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
sv: Din minneslista &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Your cart is empty.
sv: Din minneslista är tom.

en: Your catalog search history is empty.
sv: Din sökhistorik är tom.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
sv: Din kommentar kunde inte skickas in. Försök igen lite senare.

en: Your comment has been submitted
sv: Din kommentar har skickats in

en: Your country:
sv: Ditt land:

en: Your data have never been shared
sv: Dina uppgifter har inte delats

en: Your data was processed. Here are the results:
sv: Dina data bearbetades. Detta är resultatet:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
sv: Databasen innehöll par av typen målsman/en som har målsman, utan att något förhållande definierats. De har därför fått värdet _bad_data' i kolumnerna %s och/eller %s. Åtgärda dem genom att manuellt återskapa dessa förhållanden eller be systemadministratören korrigera värdena.

en: Your download should begin automatically.
sv: Nedladdningen ska börja automatiskt.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
sv: Filen har laddats upp. När alla filer har laddats upp, bearbetar du dem i väntande åtgärder för offline-cirkulation.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
sv: Din koha-conf.xml innehåller inte ett giltigt värde för upload_path.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
sv: Biblioteket har ingen fungerande e-postadress. Var god ställ in det.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
sv: Ditt bibliotek är destination för följande överföringar

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
sv: Följande överföring(ar) utgår från ditt bibliotek

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
sv: Din lista: %s

en: Your lists
sv: Dina listor

en: Your lists
sv: Dina listor

note: SCRIPT
en: Your lists:
sv: Dina listor:

en: Your name:
sv: Ditt namn:

en: Your notification has been sent.
sv: Din notifiering har skickats.

en: Your password has expired!
sv: Ditt lösenord har gått ut!

en: Your patron lists
sv: Dina låntagarlistor

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
sv: Din rapport "%s" har sparats

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
sv: Din rapport är redan länkad till en Mana-rapport. Dela den om du har gjort förändringar, annars görs ingenting.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
sv: Din rapport kommer att genereras med följande SQL-uttryck.

en: Your request gave the following results:
sv: Din begäran gav följande resultat:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
sv: Din sökning kunde inte slutföras. Försök igen senare.

en: Your search returned no closed invoices.
sv: Din sökning hittade inga avslutade fakturor.

en: Your search returned no closed subscriptions.
sv: Din sökning hittade inga avslutade prenumerationer.

en: Your search returned no open invoices.
sv: Din sökning hittade inga öppna fakturor.

en: Your search returned no open subscriptions.
sv: Din sökning hittade inga pågående prenumerationer.

en: Your search returned no results.
sv: Din sökning gav inga resultat.

en: Your search returned no results.
sv: Din sökning gav inga resultat.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
sv: Din prenumeration är redan länkad till en Mana-prenumerationsmodell. Dela den om du har gjort förändringar, annars behövs det inte.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
sv: Din unika säkerhetstoken för autentisering på Mana KB (antispam).

en: Your vendor search returned no results.
sv: Leverantörssökningen gav inga resultat.

en: Z39.50 authority search points
sv: Z39.50 auktoritetssökpunkter

en: Z39.50 authority search points &rsaquo; Koha
sv: Z39.50 auktoritetssökpunkter &rsaquo; Koha

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
sv: Z39.50 auktoritetssökpunkter &rsaquo; Koha

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
sv: Z39.50 kan skicka poster i olika kodningar. Välj en.

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
sv: Z39.50 kan skicka poster i olika format. Välj ett.

en: Z39.50/SRU search
sv: Z39.50-/SRU-sökning

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
sv: Z39.50/SRU-sökresultat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
sv: Z39.50/SRU-server har lagts till (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
sv: Z39.50/SRU-server har tagits bort (%s)

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
sv: Z39.50/SRU-serversökning

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
sv: Z39.50/SRU-server uppdaterad (%s)

en: Z39.50/SRU servers
sv: Z39.50/SRU-servrar

en: Z39.50/SRU servers
sv: Z39.50/SRU-servrar

en: Z39.50/SRU servers administration
sv: Z39.50/SRU-serveradministration

en: ZIP file
sv: ZIP-fil

en: ZIP/Postal code
sv: Postnummer

en: ZIP/Postal code:
sv: Postnummer:

en: ZIP/Postal code:
sv: Postnummer:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
sv: Zebra-server verkar inte vara tillgänglig. Är den startad?

en: Zebra status:
sv: Zebrastatus:

en: Zebra version:
sv: Zebra-version:

en: Zip file
sv: zip-fil

note: SCRIPT
en: Zoom in
sv: Zooma in

note: SCRIPT
en: Zoom out
sv: Zooma ut

note: SCRIPT
en: [ New list ]
sv: [ Ny lista ]

en: [Main page]
sv: [Huvudsida]

en: [Overridden]
sv: [Åsidosatt]

en: [Previous page]
sv: [Föregående sida]

en: [clear]
sv: [rensa]

en: _ matches only a single character
sv: _ matchar endast ett enstaka tecken

en: about page
sv: informationssida

en: account lines
sv: kontorader

en: active
sv: aktiv

en: added successfully
sv: har lagts till

en: administrator account
sv: administratörskonto

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
sv: efter %s dagar.

note: SCRIPT
en: alignment
sv: Justering

en: all
sv: alla

en: all authority types used in the frameworks are defined
sv: alla auktoritetstyper som ramverket använder är definierade

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
sv: alla delfält för alla taggar finns i samma flik (eller ignoreras)

en: already has a hold
sv: har redan en reservation

en: already placed a recall
sv: har redan lagt ett återkrav

en: analytics.
sv: analys.

en: and
sv: och

en: and
sv: och

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
sv: och fälten "branchcode" och "categorycode"

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
sv: och samling: %s

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
sv: och korrigera alla fel på fliken "Systeminformation"

en: and has been returned.
sv: och har returnerats.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
sv: och exemplartyp: %s

en: and mark one currency as active.
sv: och markera en valuta som aktiv.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
sv: och placering: %s

en: and the
sv: och

en: and they must all be in the 10 (items) tab
sv: och alla måste vara i fliken 10 (exemplar)

en: and:
sv: och:

en: any library
sv: vilket bibliotek som helst

en: any library
sv: alla bibliotek

en: approved
sv: godkänd

en: are licensed under the
sv: är licensierade under

en: article requests
sv: artikelbeställningar

en: at :
sv: i :

en: at current library
sv: i aktuellt bibliotek

en: at least 1 item type defined
sv: minst 1 exemplartyp definierad

en: at least 1 item type must be defined
sv: minst 1 exemplartyp måste vara definierad

en: at least 1 library defined
sv: minst 1 bibliotek definierat

en: at least 1 library must be defined
sv: minst 1 bibliotek måste vara definierat

en: at least one template for using this tool.
sv: minst en mall för att använda verktyget.

note: SCRIPT
en: austral sign
sv: austral (Argentina)

en: authorized values category 'PA_CLASS'
sv: den auktoriserade värdekategorin 'PA_CLASS'

en: available:
sv: tillgänglig:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
sv: streckkod

note: A
en: basket
sv: korg

note: A
en: basketgroup
sv: korggrupp

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
sv: sats #%s

en: batches
sv: satser

en: be mapped to a MARC subfield,
sv: vara mappat till ett MARC-delfält,

en: be mapped to a MARC subfield,
sv: vara mappat till ett MARC-delfält,

en: be mapped to the same tag,
sv: vara mappad till samma tagg,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
sv: att vara "zero-padded", t ex '01/02/2008'. Alternativt kan du ange datum i ISO-format (exempelvis, '2010-10-28').

note: SCRIPT
en: begins with
sv: börjar med

en: biblio and biblionumber
sv: biblio och biblionumber

en: biblioitems.itemtype defined
sv: biblioitems.itemtype definition

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
sv: biblionumber och biblioitemnumber är korrekt mappade

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
sv: låntagarnummer: %s

en: by
sv: av

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
sv: av

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
sv: av %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
sv: av %s:

en: by DIY Co is licensed under the
sv: av DIY Co är licensierad under

en: by Dave Gandy is licensed under the
sv: av Dave Gandy är licensierad under

en: by Denis Howlett is licensed under the
sv: av Dennis Howlett är licensierad under

en: by Eli Grey is licensed under an
sv: av Eli Grey är licensierad under ett

en: by Google is a family of fonts licensed under the
sv: av Google är e teckenfamilj licensierad under

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
sv: av Lars Jung är ett JavaScriptbibliotek som genererar QR-koder, licensierat under

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
sv: av Marijn Haverbeke är licensierad under ett

en: by Some Web Media is a JavaScript library that makes any element on your page visible while you scroll, licensed under the
sv: av Some Web Media är ett JavaScriptbibliotek som gör vilket element som helst på din sida synligt medan du skrollar, licensierat under

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
sv: av The Dojo Foundation är licensierad under en

en: by Tiny Technologies, Inc. is licensed under the
sv: av Tiny Technologies, Inc. är licensierad under

en: by item types
sv: efter exemplartyp

en: by libraries
sv: efter bibliotek

en: by months
sv: efter månader

en: by:
sv: av:

en: callnumber
sv: Hyllsignatur

en: cancel your request
sv: Avbryt begäran

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
sv: kan inte upprepas

en: cardnumber
sv: kortnummer

en: cash registers
sv: kassaregister

en: cataloging the record
sv: katalogisera posten

note: SCRIPT
en: cedi sign
sv: cedi (Ghana)

en: characters
sv: tecken

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
sv: markera om du vill ta bort fältet

en: checkouts
sv: lån

en: click to log out
sv: klicka för att logga ut

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: club %s
sv: klubb %s

en: club enrollments
sv: klubbmedlemskap

en: code and
sv: kod och

note: SCRIPT
en: colon sign
sv: colon (Costa Rica)

note: SCRIPT
en: comments
sv: kommentarer

en: configuration file.
sv: konfigurationsfil.

en: considered late
sv: anses vara försenad

note: SCRIPT
en: containing
sv: innehåller

en: continue creating your request
sv: fortsätt skapa din beställning

en: controls for column visiblity in DataTables
sv: styrning av synlighet för kolumner i DataTables

en: could not be parsed!
sv: kunde inte bli parsad!

en: create a CSV profile
sv: Skapa en ny CSV-profil

en: create one or more authorized values
sv: skapa ett eller flera auktoriserade värden

note: %1$s:  END
en: created. %s
sv: skapad. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
sv: cronjob. Be din systemadministratör om att schemalägga det.

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
sv: cruzeiro (Brasilien)

note: SCRIPT
en: currency sign
sv: valuta

en: current holds
sv: nuvarande reservationer

en: day
sv: dag

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: days
sv: dagar

en: days ago
sv: dagar sedan

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
sv: standard (alla bibliotek), alla låntagarkategorier, alla exemplartyper

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
sv: standard (alla bibliotek), alla låntagarkategorier, samma exemplartyp

en: default (all libraries), same patron category, all item types
sv: standard (alla bibliotek), samma låntagarkategori, alla exemplartyper

en: default (all libraries), same patron category, same item type
sv: standard (alla bibliotek), samma låntagarkategori, samma exemplartyp

en: define a budget and a fund
sv: definiera en budget och ett budgetställe

en: define a notice
sv: definiera ett meddelande

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
sv: Ange vikt som ett positivt tal. Större tal innebär ökad relevans.

en: deleted
sv: borttagen

en: delivered
sv: levererad

note: A
en: detail of the subscription
sv: information om prenumerationen

en: disabling the 'Mana' system preference
sv: inaktivera systeminställningen Mana

note: A
en: display detail for this librarian.
sv: visa detaljer för denna bibliotekarie.

en: do a catalog search
sv: sök i katalogen

en: does not exist
sv: finns inte

en: does not match
sv: matchar inte

en: doesn't exist
sv: finns inte

en: doesn't match
sv: matchar inte

en: doesn't match any existing record.
sv: matchar ingen befintlig post.

note: SCRIPT
en: dollar sign
sv: dollar

note: SCRIPT
en: dong sign
sv: dong (Vietnam)

note: SCRIPT
en: drachma sign
sv: drachma (Grekland)

en: ecost tax exc.
sv: ekost exklusive skatt

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
sv: uppskattad kostnad, exkl. moms/inkl. moms

en: ecost tax inc.
sv: ekost inklusive skatt

note: SCRIPT
en: edit items
sv: redigera exemplar

en: email
sv: e-post

en: empty
sv: tom

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
sv: euro

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
sv: exempel: streckkod, exemplarhyllsignum, titel, "050a 050b", 300a

note: SCRIPT
en: example
sv: exempel

en: exists
sv: finns

en: expired
sv: utgången

en: extended patron attributes
sv: utökade låntagarattribut

en: failed
sv: misslyckades

en: failed to be added
sv: kunde inte läggas till

en: failed to be updated
sv: kunde inte uppdateras

note: SCRIPT
en: failed to run
sv: kördes inte

en: field
sv: fält

en: field
sv: fält

en: field(s)
sv: fält

en: file is licensed under the
sv: -filen är licensierad under

en: filled holds
sv: infångade reservationer

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
sv: flagga finns för den här låntagaren. Om den begärda ändringen löser problemet, var god ta bort flaggan.

en: for
sv: för

en: for budget
sv: för budget

en: for every request
sv: för varje beställning

note: SCRIPT
en: formatting
sv: formatering

en: framework values
sv: ramverksvärden

note: SCRIPT
en: french franc sign
sv: fransk franc

en: from
sv: från

en: from the cash register and left a float of
sv: från kassaregistret och lämnat en växelkassa på

en: from the current date
sv: från dagens datum

en: from the current membership expiry date
sv: från det nuvarande utgångsdatumet

note: SCRIPT
en: german penny symbol
sv: pfennig (Tyskland)

note: A
en: go to %s
sv: gå till %s

en: gone no address
sv: ogiltig adress

en: group by
sv: gruppera efter

en: group by
sv: gruppera efter

note: SCRIPT
en: guarani sign
sv: guarani (Paraguay)

en: handle to drag and drop them to their new position
sv: och dra och släppa dem till deras nya plats

en: has
sv: har

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
sv: har %s bifogade exemplar.

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
sv: har &quot;%s&quot; i okänt format

en: has never been checked out.
sv: har aldrig lånats ut.

en: has not been cancelled.
sv: har blivit borttagen.

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
sv: har okänt värde &quot;%s&quot;

en: hidden
sv: dold

en: historical searches
sv: historiska sökningar

en: holdingbranch
sv: reservationsbibliotek

en: holdingbranch NOT mapped
sv: holdingbranch INTE mappad

en: holdingbranch defined
sv: holdingbranch definierad

en: homebranch
sv: hembibliotek

en: homebranch NOT mapped
sv: homebranch INTE mappad

en: homebranch defined
sv: homebranch definierad

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
sv: hryvnia (Ukraina)

en: if
sv: om

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
sv: om denna attributtyp alltid ska visas. I annat fall väljer du bibliotek som ska kopplas till detta värde.

en: ignore
sv: ignorera

en: in
sv: i

en: in fines
sv: i avgifter

en: in fines. If you would like you can record payments.
sv: i avgifter. Om du vill kan du registrera betalningar.

note: SCRIPT
en: in library
sv: i bibliotek

note: SCRIPT
en: indentation
sv: indentering

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
sv: indisk rupee

en: invalid authority types
sv: ogiltiga auktoritetstyper

en: is
sv: är

en: is a "simple, lightweight JavaScript API for handling cookies," licensed under the
sv: är ett enkelt, resurssnålt JavaScript-API för hantering av kakor, licensierat under

en: is a D3-based reusable chart library under the
sv: är ett D3-baserat diagrambibliotek enligt

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
sv: är ett JavaScript-bibliotek av Bram Stein licensierat under

en: is a JavaScript library for manipulating documents based on data. It is under the
sv: är ett JavaScript-bibliotek för manipulering av dokument baserat på data. Det är enligt

en: is a URL
sv: är en URL

en: is already in possession
sv: innehar redan

en: is developed by the Swiss RISM Office with the support of the Swiss National Science Foundation, licensed under the
sv: utvecklas av det schweiziska RISM-kontoret med stöd av Swiss National Science Foundation, licensierat under

en: is equal to
sv: är lika med

en: is exactly
sv: är exakt

en: is licensed under a
sv: licensierad under

en: is licensed under the
sv: licensierad under

en: is not
sv: är inte

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
sv: är nu spärrad tills %s.

en: is on hold for
sv: är reserverad för

en: issues
sv: nummer/utgåvor

en: item
sv: artikel

en: item fields
sv: exemplarfält

en: item type for older issues:
sv: medietyp för äldre nummer:

en: item type not defined
sv: exemplartyp definieras inte

en: item's hold group
sv: exemplarets reservationsgrupp

en: item's hold group
sv: exemplarets reservationsgrupp

en: item's holding library
sv: exemplarets nuvarande plats

en: item's holding library
sv: exemplarets nuvarande plats

en: item's home library
sv: exemplarets hembibliotek

en: item's home library
sv: hembibliotek för exemplaret

note: SCRIPT
en: item(s) left
sv: exemplar kvar

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
sv: itemnum : fältet itemnumber är mappat till ett fält i flik -1

en: items (10)
sv: exemplar (10)

en: items found for
sv: exemplar hittade för

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
sv: items.permanent_location är inte mappat till ramverken

en: items.permanent_location mapped
sv: items.permanent_location mappat

en: itemtype NOT mapped
sv: itemtype INTE mappad

en: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 by
sv: jQuery Bar Rating Plugin v3.14 av

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
sv: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 av phpMyAdmin utvecklingsgrupp är licencierad under

en: jQuery multiple select plugin
sv: jQuery plugin för val av flera poster

note: SCRIPT
en: kip sign
sv: kip (Laos)

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
sv: senast den: %s

en: layouts
sv: layouter

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
sv: lämna tomt för hela fältet

en: library is licensed under
sv: bibliotek är licensierad under

en: library not defined
sv: bibliotek inte definierat

en: licensed under the
sv: licensierad under

note: SCRIPT
en: lira sign
sv: lira

en: list items
sv: exemplarlista

en: list shares
sv: delade listor

en: lists
sv: listor

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
sv: livre tournois (Frankrike)

en: lost
sv: förlorad

note: SPAN
en: lost flag is set in patron record
sv: förlorad-flagga är satt i låntagarposten

note: SCRIPT
en: lowercase
sv: gemener

note: SCRIPT
en: manat sign
sv: manat (Azerbajdzjan)

en: marks as last borrower of item
sv: markerar som senaste låntagare av exemplaret

en: matches
sv: matchningar

en: me
sv: jag

note: SCRIPT
en: mill sign
sv: mill

en: missing
sv: Saknas

en: month
sv: Månad

en: months
sv: månader

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
sv: månader %s

en: must
sv: måste

en: must be enabled to activate sounds.
sv: måste vara aktiverad för att slå på ljud.

en: must be present in this mapping
sv: måste finnas med i denna mappning

en: must match
sv: måste matcha

note: SCRIPT
en: naira sign
sv: naira (Nigeria)

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
sv: shekel (Israel)

en: no NULL value in frameworkcode
sv: inget NULL-värde i ramverkskoden

en: no active
sv: inget aktiv

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
sv: systeminställningarna noItemTypeImages eller OpacNoItemTypeImages

en: none
sv: ingen

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
sv: nordisk mark

en: not
sv: inte

note: ABBR
en: not available
sv: ej tillgänglig

en: not equal to
sv: inte lika med

en: not like
sv: inte som

en: not owned
sv: har ej ägare

en: not running
sv: inte igång

en: number
sv: antal

en: of one item.
sv: av ett exemplar.

en: official Mana KB documentation
sv: officiell dokumentation av Mana KB

en: on reserve
sv: på kurslista

en: on this item
sv: på detta exemplar

en: on this item.
sv: på detta exemplar.

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
sv: en eller flera poster finns inte. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
sv: en eller flera poster utan kopplade exemplar. %s

en: or
sv: eller

en: or
sv: eller

en: or MARC subfield.
sv: MARC-delfält.

en: or any available
sv: eller alla tillgängliga

en: or create
sv: eller skapa

en: or create:
sv: eller skapa:

en: or enter
sv: eller ange

note: SCRIPT
en: order(s) left
sv: beställningar kvar

note: SCRIPT
en: page embed
sv: bädda in sidan

en: patron categories
sv: låntagarkategorier

en: patron category
sv: låntagarkategori

en: patron messages
sv: låntagarmeddelanden

en: patron modification requests
sv: låntagares begäran om ändring av kontouppgifter

en: patron notices
sv: Låntagarmeddelanden

en: patron restrictions
sv: låntagarbegränsningar

en: patron's account
sv: låntagarkontot

en: patron's hold group
sv: låntagarens reservationsgrupp

en: patron's hold group
sv: låntagarens reservationsgrupp

en: patrons files
sv: låntagarfiler

en: patrons to
sv: låntagare till

en: pending
sv: väntar

en: pending offline circulation actions
sv: väntande åtgärder för offline-utlåning

note: SCRIPT
en: permanent pen
sv: permanent penna

note: SCRIPT
en: peseta sign
sv: peseta

note: SCRIPT
en: peso sign
sv: peso

en: placing an order
sv: lägga en beställning

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
sv: ange anledning här...

en: plugin by John Resig is licensed under the
sv: plugin av John Resig är licensierad under

en: previous checkouts
sv: Tidigare lån

en: price
sv: Pris

en: print
sv: Skriv ut

en: profiles
sv: profiler

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
sv: utgiven av: %s %s %s,

en: purchase suggestions
sv: inköpsförslag

en: ratings
sv: betyg

note: %1$s:  patron_link| $raw %2$s:  recall.created_date | $KohaDates
en: recalled by %s on %s
sv: återkrävd av %s den %s

en: receiving an order
sv: ta emot en beställning

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
sv: reguljärt uttryck

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
sv: ersättning med reguljärt uttryck

en: rejected
sv: avslagen

en: removed successfully
sv: togs bort

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
sv: öppna om korggrupp

en: repeatable
sv: upprepningsbar

en: replacement price
sv: Ersättningspris

note: INPUT
en: report
sv: rapport

en: required
sv: krävs

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
sv: resurs #%s

en: restricted
sv: begränsad

en: reviews
sv: recensioner

note: SCRIPT
en: ruble sign
sv: rysk rubel

en: running
sv: igång

note: SCRIPT
en: rupee sign
sv: rupee

en: same library, all patron categories, all item types
sv: samma bibliotek, alla låntagarkategorier, alla exemplartyper

en: same library, all patron categories, same item type
sv: samma bibliotek, alla låntagarkategorier, samma exemplartyp

en: same library, same patron category, all item types
sv: samma bibliotek, samma låntagarkategorier, alla exemplartyper

en: same library, same patron category, same item type
sv: samma bibliotek, samma låntagarkategori, samma exemplartyp

en: script.
sv: -skriptet.

en: seconds
sv: sekunder

en: see also:
sv: se även:

en: select all
sv: välj alla

note: INPUT type=submit
en: selection
sv: val

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
sv: val

en: sent
sv: skickat

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
sv: separera med mellanslag (t.ex. 100a 200 606)

en: serial
sv: periodika

note: A
en: serial collection for %s
sv: periodikasamling för %s

en: show all component parts
sv: visa alla ingående delar

en: since last transfer
sv: sedan senaste överföring

en: software.coop, United Kingdom
sv: software.coop, Storbritannien

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
sv: ljud

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
sv: spesmilo

en: staged & ready
sv: hanterad och klar

en: stages
sv: etapper

note: SCRIPT
en: starting with
sv: börjar med

en: starts with
sv: börjar med

en: statistics
sv: statistik

note: SCRIPT
en: styles
sv: stilar

en: subfield ignored
sv: delfält ignoreras

en: subfields not in same tabs
sv: delfält inte i samma flikar

en: subscribers
sv: prenumeranter

note: A
en: subscription detail
sv: prenumerationsinformation

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
sv: prenumeration(er) %s med titel som matchar

note: A
en: suggestion
sv: förslag

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
sv: förslag #%s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
sv: suomi, suomen kieli (Finska) Pasi Korkalo

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
sv: efternamn: %s

en: system preference if you wish to enable this feature.
sv: om du vill aktivera den här funktionen.

en: system preference to use recalls.
sv: systeminställningar för att använda återkrav.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (OPACSerialIssueDisplayCount system preference) %s
sv: systeminställning) %s (OPACSerialIssueDisplayCount systeminställning) %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (StaffSerialIssueDisplayCount system preference) %s
sv: systeminställning) %s (StaffSerialIssueDisplayCount systeminställning) %s

en: tags
sv: taggar

en: templates
sv: mallar

note: SCRIPT
en: tenge sign
sv: tenge (Kazakstan)

en: the Apache License, Version 2.0
sv: Apache License, version 2.0

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
sv: licensen Apache License, version 2.0 ("Apache License") eller licensen GNU General Public License version 2 (the "GPL License")

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
sv: fältet biblioitems.itemtype MÅSTE :

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
sv: motsvarande delfält MÅSTE ha "Auktoriserat värde" inställt på "filialer"

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
sv: motsvarande delfält MÅSTE ha "Auktoriserat värde" inställt på "exemplartyp"

en: the items.holdingbranch field MUST :
sv: fältet items.holdingbranch MÅSTE :

en: the items.homebranch field MUST :
sv: fältet items.homebranch MÅSTE :

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
sv: det finns ett null-värde i ramverkskoden. Kontrollera följande tabeller

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
sv: posten finns inte. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
sv: denna post har inga kopplade exemplar. %s

en: times
sv: tider

en: to
sv: till

en: to
sv: till

en: to activate sounds.
sv: för att slå på ljud.

en: to be placed on hold
sv: att reserveras

en: to be placed on hold.
sv: att reserveras.

en: to be staged
sv: att hantera

en: to create
sv: skapa

en: to field
sv: till fält

en: tracked link clicks
sv: spårade länkklick

note: SCRIPT
en: tugrik sign
sv: tugrik (Mongoliet)

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
sv: turkisk lira

en: undefined
sv: odefinierad

en: unknown
sv: okänd

en: unless
sv: om inte

note: SCRIPT
en: unrecognized command
sv: okänt kommando

en: until
sv: tills

en: updated successfully
sv: har uppdaterats

en: use default (cataloging the record)
sv: använd standard (katalogisera posten)

en: use default (placing an order)
sv: använd standard (lägg beställning)

en: use default (receiving an order)
sv: använd standard (ta emot beställning)

en: used for/see from:
sv: används för/se från:

en: user data on login
sv: användardata vid inloggning

en: userid
sv: användarid

en: using RegEx
sv: använder RegEx

en: valid entries in your database.
sv: giltiga poster i din databas.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
sv: giltiga transporttyper är FTP och SFTP

en: value
sv: värde

note: SCRIPT
en: value missing
sv: värde saknas

en: values updated.
sv: statusar uppdaterade.

note: SCRIPT
en: variable missing
sv: variabel saknas

en: verified
sv: verifierad

en: was saved.
sv: sparades.

en: was updated.
sv: uppdaterades.

en: week
sv: vecka

en: weeks
sv: veckor

en: which should be set up by your system administrator.
sv: som ska konfigureras av din systemadministratör.

en: which should be set up by your system administrator.
sv: som bör konfigureras av din systemadministratör.

en: who are in patron list:
sv: vilka är i låntagarlistor:

en: who have not been connected since:
sv: som inte varit anslutna sedan:

en: who have not borrowed since:
sv: som inte har lånat sedan:

en: whose expiration date is before:
sv: vars förfallodatum är före:

en: whose patron category is:
sv: vars låntagarkategori är:

en: will show the link just below the title
sv: kommer att visa länken precis under titeln

en: with all the columns.
sv: som innehåller alla kolumnerna.

note: SCRIPT
en: with category
sv: med kategori

en: with the category DEPARTMENT.
sv: med kategorin AVDELNING.

en: with this reason:
sv: med detta skäl:

en: with value
sv: med värde

en: with value
sv: med värde

note: SCRIPT
en: won sign
sv: won (Sydkorea)

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
sv: skriven och underhållen av Jörn Zaefferer är licensierad under

en: x column:
sv: kolumn x:

en: year
sv: år

en: years
sv: år

en: years of activity
sv: år aktiv

note: SCRIPT
en: yen character
sv: yen (Japan)

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
sv: yen\/yuan (variant ett)

en: yes
sv: ja

note: SCRIPT
en: yuan character
sv: yuan (Kina)

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
sv: yuan (Hong Kong och Taiwan)

note: SCRIPT
en: {0} characters
sv: {0} tecken

note: SCRIPT
en: {0} words
sv: {0} ord

en: | Actions:
sv: | Åtgärder:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
sv: | Åtgärder: %s

note: %1$s:  FOREACH index IN elasticsearch_status.indexes %2$s:  index.index_name | html
en: | Indices: %s %s (count:
sv: | Index: %s %s (count:

en: | Nodes:
sv: | Noder:

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
sv: العربية (Arabiska) Version 3.2 till 3.4, 3.16 & 3.18 av KnowledgeWare Technologies; Versioner 3.6 till 3.14 av Arabic Koha supportgrupp: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem och Duaa Bazzazi.
