Koha 22.11 - en to sw translation catalogue (26 entries)

en: #- National bibliographic agency
sw: Idhaa ya uchapishaji ya kitaifa

en: #record
sw: #rekodi

en: &amp;biblionumber=
sw: rejeaNamba

en: &lt;&lt; Previous
sw: &lt;&lt; Iliyopita

en: &lt;&lt; Previous
sw: &lt;&lt; Iliyopita

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
sw: (YYYYMM; weka hadi 6 - kwa sisizotambulika <br />ama | kwa sisizo na nambari)

en: (auto-filled)
sw: (kujazwa automatiki)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
sw: (kama kina chenyewe chajulikana, ingiza; <br />ama sivyo vuta chini)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
sw: (nambari tatu, tia sifuri inapotakikana, <br />ama ||| pasipo na jaribio la kuweka nambari)

en: ,complete-subfield
sw: Kailisha kijieneo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
sw: --- - Haijulikani

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=au:"
sw: cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=au:"

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=ti,phr:
sw: cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=ti,phr:

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
sw: 006 Fixed-length data elementi--Additional material characteristics--General information

en: 007 Physical description fixed field--General information
sw: 007 Maelezo ya kijuujuu fixed field--General information

en: 008 Fixed-length data elements
sw: 008 Fixed-length data elementi

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
sw: 008 Fixed-length data elements--Maelezo nyongeza ya kitu--General information

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
sw: 02 Hajafafanuliwa

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
sw: Mtazamo wa Kipima-athari

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
sw: 03 Kipeo cha uadishi wa braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
sw: 03 Rangi

note: SCRIPT
en: 03 Speed
sw: 03 Kasi

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
sw: 04 Mtazamo wa Kipima-athari

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
sw: 04 Kipeo cha uandishi wa braille (chaguo la pili)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
sw: 04 Vipimo

note: SCRIPT
en: 09 Color
sw: 09 Rangi
