Koha 22.11 - en to tet translation catalogue (1268 entries)

en: #- National bibliographic agency
tet: #- Ajensia nasional bibliografia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
tet: #- La koko atu halo kodigu

en: #- No information provided
tet: #- La fo informasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
tet: #- La iha suporta sekundáriu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
tet: #- Lian la iha (nonook)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
tet: #- La espesifika formatu muzika braile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
tet: #- La espesifika klase ba eskrita braile

en: #- Not a government agency
tet: #- La'os ajensia governu nian

en: #- Not modified
tet: #- La'os modifka ona

en: #- Not subdivided geographically
tet: #- La'os subdivididu jeografikamente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
tet: #- Seidauk defini

en: #record
tet: #rejistu

en: &lt;&lt; Previous
tet: &lt;&lt; Anterior

en: &lt;&lt; Previous
tet: &lt;&lt; Anterior

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
tet: (TTTTFF; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)

en: (auto-filled)
tet: (auto-prienxe)

en: ,complete-subfield
tet: ,kompletu-subkampu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
tet: --- - La hatene

en: 0-4 Record size
tet: 0-4 Rejistu nia rejistu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
tet: 00 Kategoria material nian

en: 00-05- Date entered on file
tet: 00-05- Data hatama iha file

en: 000 - Leader
tet: 000 - Lider

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
tet: 006 Fixed-length data elementus--Additional material characteristics--Informasaun Jeral

en: 007 Physical description fixed field--General information
tet: 007 Kampu fixu deskrisaun fiziku--Informasaun Jeral

en: 008 Fixed-length data elements
tet: 008 Tamanhu-fixu elementos ba dadus

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
tet: 008 Tamanhu-fixu elementos ba dadus--Karakterístikas ba material adicional--Informasaun Jeral

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
tet: 01 Designasaun material espesífiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
tet: 02 Seidauk defini

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
tet: 03 Altidude ba sensor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
tet: 03 Kor

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
tet: 03 Aspetu positvu/negativu

note: SCRIPT
en: 03 Speed
tet: 03 Velosidade

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
tet: 04 Atitude husi sensor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
tet: 04 Dimensaun

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
tet: 04 Formatu presentasaun filme nian

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
tet: 04 Forma fiziku

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
tet: 04 Forma fiziku

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
tet: 04 Material suporta primariu

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
tet: 04 Formatu gravasaun video

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
tet: 05 Material suporta sekundáriu

note: SCRIPT
en: 05 Sound
tet: 05 Son

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
tet: 05 Forma Reprodusaun

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
tet: 05 Forma de reprodusaun

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
tet: 06 Formatu múzika braile

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
tet: 06 Dimensaun

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
tet: 06 Detalle produsaun/reprodusaun

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
tet: 06- Subdivisaun jeográfika diretu ka indiretu

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
tet: 06-08 Rásio ba redusaun

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
tet: 07 Formatu braille muzika (opsaun 2)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
tet: 07 Dimensaun

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
tet: 07 Kategoria uza plataforma nian

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
tet: 07 Aspetu positivu/negativu

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
tet: 07 Fita luan

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
tet: 08 Material apoiu sekundáriu

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
tet: 08 Konfigurasaun Fita

en: 08- Language of catalog
tet: 08- Katalogu nia lian

note: SCRIPT
en: 09 Color
tet: 09 Kor

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
tet: 09 Arkivu nia Formatu

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
tet: 09 Elementus produsaun

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
tet: 09 Karakterístika sira reprodusaun nian espesial

en: 09- Kind of record
tet: 09- Rejistu nia tipu

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
tet: 09-10 Tipu data

en: 1 - Full level, material not examined
tet: 1- Nivel kompletu, material la examine ona

en: 1- Full level, material not examined
tet: 1- Nivel kompletu, material la examine ona

en: 1-4 Record size
tet: 1-4 Tamanu rejistu

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
tet: 10 Emulsaun iha filme

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
tet: 10 Tipu material

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
tet: 10 Aspetu positivu/negativu

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
tet: 10 Tarjetu(s) garante kualidade

en: 10- Descriptive cataloging rules
tet: 10- Regra katalogasaun deskrivadu

en: 10-16 indicator/subfields/size
tet: 10-16 indikadór/subkampu/tamañu

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
tet: 11 Antesedente/Fonte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
tet: 11 Jerasaun

en: 11- Subject heading system/thesaurus
tet: 11- Sistema cabeçalho asuntu/léxico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
tet: 12 Filme nia base

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
tet: 12 Nivel ba kompresaun

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
tet: 12 Karakterístika sira reprodusaun nian espesial

en: 12- Type of series
tet: 12- Tipu serie

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
tet: 13 Teknika atu kaer no rai

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
tet: 13 Kualidade Reformatasaun

en: 13- Numbered or unnumbered series
tet: 13- Serie ho numeru ka serie la ho numeru

en: 14- Heading use--main or added entry
tet: 14- Serve kapsaun nian--entrada prinsipal ka entrada adicionada

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
tet: 15 Etapa deteriorasaun

en: 15- Heading use--subject added entry
tet: 15- Serve kapsaun--entrada adicionada ba asuntu

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
tet: 16 Kompletu liu

en: 16- Heading use--series added entry
tet: 16- Serve kapsaun--entrada série adisionadu

en: 17- Encoding level
tet: 17- Nivel ba kodifikasaun

en: 17- Type of subject subdivision
tet: 17- Tipu ba subdivisaun asuntu

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
tet: 17-22 Data inspesaun filme

en: 18 - Descriptive cataloging form
tet: 18 - Forma ba deskritiva katalogasaun

en: 18-19 Undefined
tet: 18-19 Seidauk defini

en: 18-27 Undefined character positions
tet: 18-27 Posisaun karakter seidauk defini

en: 19 - Multipart resource record level
tet: 19 - Nível registu ba rekursus multiparte

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
tet: 2 - Menus duke nivel kompletu, material seidauk ezamina

en: 20-24 entry map &amp; lengths
tet: 20-24 mapa entrada &amp; tamanu

en: 28- Type of government agency
tet: 28- Tipu ajensia governamental

en: 29- Reference evaluation
tet: 29- Evaluasaun referensia

en: 3 - Abbreviated level
tet: 3- Nivel badak

en: 3- Abbreviated level
tet: 3- Nivel badak

en: 30 Undefined character position
tet: 30 Posisaun karakter seidauk defini

en: 31- Record update in process
tet: 31- Prosesu atualiza hala'o

en: 32- Undifferentiated personal name
tet: 32- Naran pesoal indiferenciada

en: 33- Level of establishment
tet: 33- Nível ba estabelesimentu

en: 34-37 Undefined character positions
tet: 34-37 Posisaun karakter seidauk defini

en: 38- Modified record
tet: 38- Rejistu modifika ona

en: 39- Cataloging source
tet: 39- Katalogasaun nia huun

en: 4 - Core level
tet: 4- Nivel sentru

en: 4- Core level
tet: 4- Nivel sentru

en: 5 - Partial (preliminary) level
tet: 5 - Nível (preliminar) parsial

en: 5- Partial (preliminary) level
tet: 5 - Nível (preliminar) parsial

en: 5- Record status
tet: 5- Rejistu nia estatus

en: 6- Type of record
tet: 6- Rejistu nia tipu

en: 7 - Minimal level
tet: 7- Nivel minimu

en: 7- Bibliographic level
tet: 7- Nivel bibliografiku

en: 7- Minimal level
tet: 7- Nivel minimu

en: 7-8 Undefined
tet: 7-8 Seidauk defini

en: 8 - Prepublication level
tet: 8- Nivel prepublikasaun

en: 8- Prepublication level
tet: 8- Nivel prepublikasaun

en: 8- Type of control
tet: 8- Tipu kontrola

en: 9- Character coding scheme
tet: 9- Eskema ba kodifikasaun karakter nian

en: 9- Encoding
tet: 9- Kodifikasaun

en: ; Audience:
tet: ; Audiensia:

en: ; Format:
tet: ; Formatu:

en: ; Literary form:
tet: ; Forma literariu:

en: ; Nature of contents:
tet: ; Natureza ba konteúdu:

en: ; Type of computer file:
tet: ; Tipu arkivu komputador nian:

en: ; Type of continuing resource:
tet: ; Tipu ba rekursu ne'ebe kontinua:

en: ; Type of visual material:
tet: ; Tipu material vizual:

en: AND
tet: NO

en: Absorbed by:
tet: Absorve ona husi:

en: Absorbed in part by:
tet: Absorve ona iha parte husi:

en: Absorbed in part:
tet: Absorve ona iha parte:

en: Absorbed:
tet: Absorve ona:

en: Abstract:
tet: Rezumu:

en: Abstracts/summaries
tet: Rezumu / sumariu

en: Accompaniment reduced for keyboard
tet: Acompanhamento reduzida ba tekladu

en: Accompanying matter
tet: Material akompania

en: Active
tet: Ativu

en: Adolescent
tet: Joven

en: Adolescent;
tet: Joven;

en: Adult
tet: Adultu

en: Adult;
tet: Adultu;

en: All item types
tet: Item tipu hotu hotu

en: Altitude of sensor
tet: Altidude sensor nian

en: Animation
tet: Animasaun

en: Animation and live action
tet: Animsaun no asaun atual

en: Annual
tet: Anual

en: Anthems
tet: Inu

en: Any word
tet: Kualkér liafuan

en: Arabic
tet: Arabe

en: Arrangement
tet: Arranjo

en: Art original
tet: Arte original

en: Art reproduction
tet: Reprodusaun arte

en: Article
tet: Artigu

en: Attitude of sensor
tet: Atitude husi sensor

en: Audience:
tet: Audiensia:

en: Autobiography
tet: Autobiografia

en: Autonomous or semi-autonomous component
tet: Komponente autónomu ka semi-autónomu

en: Availability:
tet: Disponiblidade:

en: Awards:
tet: Prémiu:

en: Azimuthal equidistant
tet: Equidistante

en: Azimuthal, other
tet: Azimuthal, seluk

en: Azimuthal, specific type unknown
tet: Azimuthal, tipu seluk espesifiku la hatene

en: Ballads
tet: Balada

en: Basic Roman
tet: Romanse baziku

en: Bibliographic data
tet: Dadus bibliográfikus

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
tet: Nivel bibliografiku

en: Bibliographies
tet: Bibliografias

en: Bibliography
tet: Bibliografia

en: Biennial
tet: Bienal

en: Bimonthly
tet: Fulan rua dala ida

en: Biography
tet: Bibliografia

en: Biography of composer or author
tet: Biografia kompozitór ka autor nian

en: Biography of performer or history of ensemble
tet: Biografia artista nian ka istória ensemble nian

en: Biweekly
tet: Semana rua, dala ida

en: Bluegrass music
tet: Muzika bluegrass

en: Book
tet: Livru

en: Books
tet: Livru sira

en: Braille
tet: Braile

en: Butterfly
tet: Borboleta

en: By:
tet: Husi:

en: CX encoded
tet: CX kodifikasaun

en: Calendar
tet: Kalendariu

en: Calendars
tet: Kalendariu sira

en: Call number:
tet: Kota:

en: Cancel
tet: Kansela

en: Carols
tet: Kántiku-natál

en: Cartographic material
tet: Material kartográfika

en: Cataloging source
tet: Katalogasaun nia huun

en: Catalogs
tet: Katalogu sira

en: Celtic (Other)
tet: Céltico, (Seluk)

en: Changed back to:
tet: Troka fali ba:

en: Chant, Christian
tet: Kantu, Kristaun

en: Chants, Other religions
tet: Kantu, Relijaun seluk

en: Chart
tet: Grafiku

en: Charts
tet: Grafiku sira

en: Checked out
tet: Fo empresta ona

en: Chinese
tet: Xina

en: Chinese, Japanese, Korean
tet: Xina, Japonés, Koreanu

en: Choose
tet: Hili

en: Chorales
tet: Korál

en: Clear field
tet: Hamoos kampu

en: Click here to access online
tet: Klik iha ne'e atu asesu online

en: Coats of arms
tet: Brazaun

en: Collage
tet: Kolajen

en: Collective biography
tet: Biographia koletivu

en: Color
tet: Kor

en: Combination
tet: Kombinasaun

en: Comedy
tet: Komédia

en: Complete
tet: Kompletu

en: Completely irregular
tet: Kompletamente irregular

en: Completeness
tet: Kompletu liu

en: Computer Files
tet: Arkivu Komputadór

en: Computer file
tet: Arkivu komputadór

en: Computer file/Electronic resource
tet: Arkivu komputadór/Rekursu eletroniku

en: Computer program
tet: Programa komputador

en: Concise description
tet: Deskrisaun badak

en: Conference proceedings
tet: Anais konferênsias nian

en: Conference publication
tet: Publikasaun konferensia

en: Conic, other
tet: Conic, seluk

en: Conic, specific type unknown
tet: Kôniku, tipu seluk espesifiku la hatene

en: Contains biographical information
tet: Kontein informasaun biográfiku

en: Content advice:
tet: Rekomendasaun kona-ba konteudu:

en: Content type:
tet: Tipu konteudu:

en: Contents:
tet: Konteúdu sira:

en: Continued by:
tet: Kontinua husi:

en: Continued in part by:
tet: Kontinua iha parte husi:

en: Continues in part:
tet: Kontinua iha parte:

en: Continues:
tet: Kontinua:

en: Continuing Resources
tet: Rekursus Kontinua

en: Continuing resource
tet: Rekursu kontinua

en: Continuing resource ceased publication
tet: Rekursu kontinua la publika ona

en: Continuing resource currently published
tet: Rekursu kontinua ne'ebe publika hela

en: Continuing resource status unknown
tet: Rekursu kontínuo ho estatutu la hatene

en: Contours
tet: Kontornu sira

note: SCRIPT
en: Control number:
tet: Numeru kontrola:

en: Cooperative cataloging program
tet: Program kooperativa katalogasaun nian

en: Copyright date:
tet: Data de direitos autorais:

en: Country music
tet: Musika husi foho

en: Cylindrical, other
tet: Silíndriku, seluk

en: Cylindrical, specific type unknown
tet: Silíndriku, tipu espesífiku la hatene

en: Cyrillic
tet: Siríliku

en: DDC classification:
tet: Klasifikasun DDC:

en: Daily
tet: Loron loron

en: Damaged
tet: Aat

en: Dance forms
tet: Forma dansa

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
tet: Enderesu de base de dados (autojerado)

note: SCRIPT
en: Date
tet: Data

en: Date 1
tet: Data 1

en: Date 2
tet: Data 2

en: Date digit
tet: Data dígitu

en: Date element is not applicable
tet: Data elementu la'os aplikavel

en: Date entered on file
tet: Data hatama ona iha arkivu

en: Dates unknown
tet: Data la hatene

en: Description:
tet: Deskrisaun:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
tet: Forma ba deskritiva katalogasaun

en: Detailed date
tet: Data detalhada

en: Deterioration stage
tet: Etapa deteriorasaun

en: Dictionaries
tet: Disionariu sira

en: Dimensions
tet: Dimensões

en: Direct electronic
tet: Diretu eletroniku

en: Directories
tet: Diretoriu sira

en: Discographies
tet: Diskografie sira

en: Discography
tet: Discografia

en: Dissertation note:
tet: Nota dissertasaun:

en: Distributor:
tet: Distribuidor:

en: Document
tet: Dokumentu

en: Dramas
tet: Drama

en: Dramas
tet: Drama sira

en: Duplicate
tet: Duplikata

en: Edition:
tet: Edisaun:

en: Electronic
tet: Eletroniku

en: Electronic resource
tet: Rekursu eletroniku

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
tet: Nivel ba kodifikasaun

en: Encyclopedias
tet: Ensiklopedia sira

en: English
tet: Inglês

en: Essays
tet: Ensaios

en: Essays
tet: Ensaios

en: Ethnological information
tet: Informasaun etnológica

en: Facsimiles
tet: Faksimile sira

en: Federal/national
tet: Federál/nasional

en: Fiction
tet: Fiksaun

en: Fiction
tet: Fiksaun

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
tet: Arkivu reproduzida husi intermediáriu (laos mikroforme)

en: Film inspection date
tet: Data inspesaun filme

en: Filmographies
tet: Filmografia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
tet: Dadus fixa:

en: Flash card
tet: Kartaun flash

en: Folk music
tet: Muzika popular

en: Folktales
tet: Ai knanoik

en: Font
tet: Tipu gráfiku

en: Form lines
tet: Lina forma nian

en: Form of composition
tet: Forma komposisaun

en: Form of item
tet: Forma item

en: Form of material
tet: Formata material

en: Form of original item
tet: Forma ba item orijinal

en: Format of music
tet: Forma ba múzika ne'e

en: Formed by the union: ... and: ...
tet: Forma ona liuhusi uniaun: ... ho: ...

en: Forms
tet: Formulariu

en: Frequency
tet: Frekuensia

en: Full level
tet: Nivel kompletu

en: Full score
tet: Partitura

en: Full score, miniature or study size
tet: Partitura, miniatura ka tamañu estuda

en: Game
tet: Jogus

en: Genealogical tables
tet: Tabelas jenealógiku

en: General
tet: Jeral

en: General;
tet: Jeral;

en: Generation
tet: Jerasaun

en: Genre/Form:
tet: Jêneru/Formatu:

en: Globe
tet: Globu

en: Gospel music
tet: Muzika evanjellu

en: Government publication
tet: Publikasaun governu nian

en: Graphic
tet: Grafiku

en: Greek
tet: Gregu

en: Handbooks
tet: Manuál

en: Hebrew
tet: Ebreu

en: Historical information
tet: Informasaun istoriku

en: History
tet: Istoria

en: Humor, satires, etc.
tet: Humor, sátira, nsst.

en: Humor, satires, etc.
tet: Humor, sátira, nsst.

en: Hymns
tet: Hinos

en: Icon
tet: Ikone

en: Illuminations
tet: Iluminasaun sira

en: Illustrations
tet: Ilustrasaun sira

en: Illustrations - code 1
tet: Ilustrasaun - kodigu 1

en: Illustrations - code 2
tet: Ilustrasaun - kodigu 2

en: Illustrations - code 3
tet: Ilustrasaun - kodigu 3

en: Illustrations - code 4
tet: Ilustrasaun - kodigu 4

en: In transit
tet: Iha tránzitu

en: In:
tet: Iha:

en: Incomplete contents:
tet: Konteúdu sira la kompletu:

en: Index
tet: Indise sira

en: Index present
tet: Indise iha

en: Indexes
tet: Indise sira

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
tet: Indikadór/tamañu subkampu nian

en: Individual biography
tet: Biografia individual

en: Instruction
tet: Instrusaun

en: Instructional materials
tet: Material instrusional

en: Instrumental and vocal parts
tet: Parte instrumentál no vokal

en: Instrumental parts
tet: Parte instrumentál

en: Interactive multimedia
tet: Multimídia interativa

en: International intergovernmental
tet: Internasional intergovernamental

en: Interviews
tet: Intervista sira

en: Item is a music sound recording
tet: Item ne'e hanesan gravasaun muzikal

en: Item type
tet: Tipu item

en: Items available for loan:
tet: Kopia sira ne'ebe disponivel atu fo empresta:

en: Items available for reference:
tet: Kopia sira ne'ebe disponivel ba referensia:

en: Japanese
tet: Japonês

en: Juvenile
tet: Juvenil

en: Juvenile;
tet: Juvenil;

en: Kit
tet: Konjuntu

en: Korean
tet: Koreanu

en: Land forms
tet: Forma rai

en: Language
tet: Lian

en: Language instruction
tet: Instrusaun lian

en: Language material
tet: Material lian nian

en: Language:
tet: Lian:

en: Large print
tet: Testu bo'ot

en: Latest entry
tet: Entrada foun liu

en: Latin
tet: Latina

en: Law reports and digests
tet: Relatoriu lei no dijestu

en: Leader:&nbsp;
tet: Líder:&nbsp;

en: Lectures, speeches
tet: Palestra, diskursu sira

en: Legal articles
tet: Artigu sira legal

en: Legal cases and case notes
tet: Prosesu legál no nota kuazu

en: Legislation
tet: Lejizlasaun

en: Letters
tet: Karta

en: Letters
tet: Karta

en: Libretto or text
tet: Libreto ka testu

en: Literary text for sound recordings
tet: Testu ba gravasaun audio

en: Live action
tet: Asaun viva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
tet: Karga hela...

en: Local
tet: Lokal

en: Loose-leaf
tet: Testu iha loose-leaf binder

en: Lost
tet: Lakon

en: MARC Code List for Countries
tet: MARC nia Lista Kodigu ba Rai sira

en: MARC Code List for Languages
tet: MARC nia Lista Kodigu ba Lian sira

en: MARC21 Plugin to build links between records
tet: MARC21 Plugin hodi halo ligasaun entre rejistu

en: Manufacturer:
tet: Produtor:

en: Manuscript
tet: Manuskritu

en: Manuscript cartographic material
tet: Manuskritu material kartográfiku

en: Manuscript language material
tet: Manuskritu material lian

en: Manuscript notated music
tet: Muzika anotada

en: Map
tet: Mapa

en: Map serial
tet: Série de mapa

en: Map series
tet: Série de mapa

en: Maps
tet: Mapa sira

en: Material type:
tet: Tipu material:

en: Media type:
tet: Tipu mídia:

en: Memoirs
tet: Memórias sira

en: Merged with ... to form ...
tet: Tau hamutuk ho ... atu forma ...

en: Microfiche
tet: Mikrofiche

en: Microfilm
tet: Mikrofilme

en: Microform
tet: Mikroform

en: Minuets
tet: Minutu sira

en: Missing characters
tet: Karakter falta

en: Mixed Materials
tet: Material sira Kahur-malu

en: Mixed forms
tet: Forma kahur-malu

en: Mixed forms
tet: Forma kahur-malu

en: Mixed material
tet: Material sira kahur-malu

en: Mixed materials
tet: Material kahur-malu

en: Model
tet: Modelu

en: Modified record
tet: Rejistu modifika tiona

en: Monographic series
tet: Série monográfika

en: Monthly
tet: Fulan fulan

en: Motion picture
tet: Filme

en: Motion picture music
tet: Muzika filme nian

en: Multilocal
tet: Multilokal

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
tet: Nível registu ba rekursus multiparte

en: Multiple dates
tet: Data múltiplu

en: Multiple forms
tet: Forma múltiplu

en: Multiple languages
tet: Lian múltiplu

en: Music
tet: Muzika

en: Music Parts
tet: Parte Muzika nian

en: MusicGroup
tet: GrupuMuzika

en: Musical sound recording
tet: Gravasaun muzika

en: NAB standard
tet: Padraun NAB

en: National bibliographic agency
tet: Ajensia nasional bibliografia

en: Nature of contents
tet: Natureza ba konteúdu

en: Nature of contents - code 1
tet: Natureza ba konteúdu - kodigu 1

en: Nature of contents - code 2
tet: Natureza ba konteúdu - kodigu 2

en: Nature of contents - code 3
tet: Natureza ba konteúdu - kodigu 3

en: Nature of contents - code 4
tet: Natureza ba konteúdu - kodigu 4

en: Nature of entire work
tet: Natureza ba konteúdu tomak

en: Newspaper
tet: Jornal

en: Newspaper format
tet: Formatu jornal

en: Next&gt;&gt;
tet: Tuirmai&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
tet: Tuirmai&gt;&gt;

en: No accompanying matter
tet: Material akompania la iha

en: No attempt to code
tet: La koko atu halo kodigu

en: No biographical material
tet: Kontein dadus biografika

en: No illustrations
tet: Ilustrasaun la iha

en: No index
tet: La iha índise

en: No information provided
tet: La fornese informasaun

en: No items available.
tet: La iha item disponivel.

en: No specific type
tet: Tipu espesifiku la iha

en: No specified nature of contents
tet: Natureza ba konteúdu la espesifika

en: Nocturnes
tet: Noturno

en: Non-ISBD
tet: La-ISBD

en: None of the following
tet: La'os kualker tuirmai

en: Nonmusical sound recording
tet: Gravasaun lian nian la muzikal

en: Nonprojected graphic
tet: Naunprojetada grafiku

en: Not a conference publication
tet: La'os konferensia nia publikasaun

en: Not a festschrift
tet: La'os festschrift ida

en: Not a government publication
tet: La'os publikasaun governu nian

en: Not applicable
tet: La aplikavel

en: Not fiction
tet: La'os fiksaun

en: Not fiction (not further specified)
tet: La fiksaun (la espesifika)

en: Not modified
tet: La modifka ona

en: Not specified
tet: La espesifikadu

en: Not specified or not applicable
tet: La espesifikadu ka la aplikavel

en: Not specified or not applicable
tet: La'os espesifikadus ka la'os aplikavel

en: Notated music
tet: Múzika anotada

en: Novels
tet: Novela

en: Novels
tet: Novela

en: Numeric data
tet: Dadus numerikus

en: OPAC view:
tet: OPAC vista:

en: Object
tet: Objetu

en: Offprints
tet: Imprime

en: On hold
tet: Iha ona rezavasaun

en: Online access:
tet: Asesu online:

en: Online resources:
tet: Rekursus online:

en: Online system or service
tet: Sistema online

en: Open in new window
tet: Loke iha janela foun

en: Oratorios
tet: Oratória

en: Organization
tet: Organizasaun

en: Original
tet: Orijinál

en: Orthographic
tet: Ortográficos

en: Other
tet: Seluk

en: Other editions:
tet: Edisaun seluk:

en: Other title:
tet: Titulu seluk:

en: Overtures
tet: Aberturas

en: Partial contents:
tet: Konteudu sorin deit:

en: Passion music
tet: Muzika paixaun

en: Patent document
tet: Dokumentu patente

en: Patent information:
tet: Kalendariu nia informasaun:

en: Pending hold
tet: Rezerva pendente

en: Periodical
tet: Periódiku

en: Person
tet: Ema

en: Photographs
tet: Fotografia

en: Pictorially
tet: Pictoricamente

en: Picture
tet: Imajen

en: Plans
tet: Planu

en: Playing cards
tet: Ah- karta ulun

en: Plugin to build links between records
tet: Plugin hodi halo ligasaun entre rejistu

en: Poetry
tet: Poezia

en: Poetry
tet: Poezia

en: Polyconic
tet: Policonica

en: Popular music
tet: Múzika popular

en: Portraits
tet: Retratu

en: Pre-adolescent
tet: Pré-adolescentes

en: Preschool
tet: Pre-eskola

en: Preschool;
tet: Pre-eskola;

en: Primary
tet: Primáriu

en: Primary;
tet: Primariu;

en: Print Page
tet: Print Pajina ne'e

en: Producer:
tet: Produtor:

en: Product
tet: Produto

en: Production elements
tet: Elementus produsaun

en: Profile
tet: Perfil

en: Program music
tet: Programa múzika

en: Projected graphic
tet: Grafiku projetado

en: Projection
tet: Projesaun

en: Publication date and copyright date
tet: Data de publicasaun e data de direitos autorais

en: Publisher:
tet: Editór:

en: Quarterly
tet: Trimestral

en: Questionable date
tet: Data ne'e la hatene los ka lae

en: Ragtime music
tet: Múzika ragtime

note: SELECT name=f5
en: Record status
tet: Estadu rejistu

en: Regular
tet: Regulár

en: Regular print
tet: Print regulár

en: Regular print reproduction
tet: Reprodusaun arte regular

en: Regularity
tet: Regularidade

en: Related works:
tet: Material ne'ebe relevante:

en: Report number:
tet: Numeru relatoriu:

en: Reporting
tet: Relatorius

en: Representational
tet: Representasional

en: Review:
tet: Komentariu:

en: Reviews
tet: Komentariu sira

en: Rhapsodies
tet: Rapsódia

en: Ricercars
tet: Ricercare

en: Rock drawings
tet: Dezeñu fatuk nian

en: Rock music
tet: Muzika rok

en: Running time for motion pictures and videorecordings
tet: Filme ka gravasaun video nia oras hira

en: Samples
tet: Amostra sira

en: Save
tet: Rai

en: Scope and content:
tet: Eskopu no konteúdu:

en: Score
tet: Partitura

en: Search for
tet: Buka ba

en: Search results
tet: Rezultadu peskiza

en: Secondary support material
tet: Material suporta sekundáriu

en: Section
tet: Seksaun

en: Select a type of material
tet: Hili tipu material

en: Semiannual
tet: Tinan ida dala rua

en: Semimonthly
tet: Fulan ida dala rua

en: Semiweekly
tet: Semana ida dala rua

en: Separated from:
tet: Haketak husi:

en: Serial/Integrating resource
tet: Serial/Rekursus ho Integrasaun

en: Series
tet: Série

en: Series:
tet: Série:

en: Set
tet: Hatuur

en: Set:
tet: Hatuur:

en: Short stories
tet: Istoria badak

en: Short stories
tet: Istoria badak

en: Shortened
tet: Habadak tiona

en: Show analytics
tet: Hatudu analytics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
tet: Hatudu valor ba '%s' tipu material?

en: Show volumes
tet: Hatudu volume sira

en: Single map
tet: Mapa ida deit

en: Songs
tet: Kantor

en: Sound
tet: Lian

en: Sound recording
tet: Gravasaun audio

en: Sounds
tet: Son

en: Special format characteristics
tet: Karakterística nian formatu espesial

en: Specialized
tet: Specializados

en: Specialized;
tet: Espesializada;

en: Specific material designation
tet: Designasaun material espesífiku

en: Speeches
tet: Diskursu

en: Speeches
tet: Diskursus

en: Split into .. and ...:
tet: Fahe ba .. no ...:

en: Standards/specifications
tet: Padraun/espesifikasaun

note: INPUT type=submit
en: Start search
tet: Hahu peskiza

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
tet: Distritu, provinsial, territorial, dependentes, nsst.

en: Statistics
tet: Estatistika sira

en: Stereographic
tet: Estereográfika

en: Studies and exercises
tet: Estuda ho ezersísiu

en: Subject(s):
tet: Asuntu(s):

en: Subject:
tet: Asuntu:

en: Summary:
tet: Rezumu:

en: Superseded by:
tet: Substituído husi:

en: Superseded in part by:
tet: Substituído iha parte husi:

en: Supersedes in part:
tet: Substituído iha parte:

en: Supersedes:
tet: Substituído:

en: Surveys of literature in a subject area
tet: Levantamentu ba literatura tuir area asuntu

en: Tactile material
tet: Material táctil

en: Target audience
tet: Audiensia tarjetu

en: Technical and/or historical information on instruments
tet: Informasaun tekniku ho/ka informasaun istoriku kona ba instumentu sira

en: Technical drawing
tet: Dezenyu tekniku

en: Technical information on music
tet: Informasaun tekniku kona ba muzika

en: Technical reports
tet: Relatoriu tekniku

en: Technique
tet: Téknika

en: Text
tet: Testu

en: Thai
tet: Tailandés

en: Thematic index
tet: Indise temático

en: Theses
tet: Teze sira

en: Three times a month
tet: Fulan ida dala tolu

en: Three times a week
tet: Semana ida dala tolu

en: Three times a year
tet: Tinan ida dala tolu

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
tet: Tridimensional artefatu ka objeto natural

en: Title translated:
tet: Titulu tradus ona:

en: Transparency
tet: Transparênsia

en: Treaties
tet: Tratadu sira

en: Triennial
tet: Trienal

en: Two-dimensional nonprojected graphic
tet: Gráfikus bidimensionais naun projetada

en: Type of Material
tet: Tipu Material nian

en: Type of cartographic material
tet: Tipu material kartográfiku

en: Type of computer file
tet: Tipu arkivu komputador nian

en: Type of continuing resource
tet: Tipu ba rekursu kontinua

note: SELECT name=f8
en: Type of control
tet: Tipu kontrola

en: Type of date/Publication status
tet: Tipu data/Estadu publikasaun

en: Type of material
tet: Tipu material nian

en: Type of visual material
tet: Tipu material visual nian

en: Undefined
tet: La define

en: Uniform title:
tet: Títulu uniforme:

en: Uniform titles:
tet: Títulu sira uniforme:

en: Unknown
tet: La hatene

en: Unknown if item is government publication
tet: La hatene se buat ne'e publikasaun governu nian

note: SCRIPT
en: Updated:
tet: Atualiza tiona:

en: Updating Web site
tet: Atualiza hela Web site ida ne'e

en: Updating database
tet: Atualiza hela database

en: Updating loose-leaf
tet: Atualiza hela loose-leaf

en: Variations
tet: Variasaun

en: Various places
tet: Fatin oinoin

en: Videorecording
tet: Gravasaun video

en: View
tet: Haree hotu

en: Visual Materials
tet: Material Vizuál

en: Vocal parts
tet: Parte vokal

en: Vocal score
tet: Partitura vokal

en: Voice score with accompaniment omitted
tet: Partitura estribillu acompanhamentu la iha

en: Volumes:
tet: Volume sira:

en: Waltzes
tet: Valsa

en: Weekly
tet: Semanal

en: Withdrawn
tet: Hasai ona

en: Yearbooks
tet: Anuáriu

en: [Cover title]
tet: [Titulu kapa]

en: [Other title]
tet: [Titulu seluk]

en: [Spine title]
tet: [Titulu lombada]

en: _ - Full level
tet: _ - Nivel kompletu

en: _ - No specific type
tet: _ - Tipu espesifiku la iha

en: _ - Non-ISBD
tet: _ - La-ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
tet: _ - La'os especificados ka la'os aplikavel

en: _blank
tet: _mamuk

en: a - Archival
tet: a - Arquivamento

en: a - Increase in encoding level
tet: a - Aumenta nível kodifikasaun

en: a - Language material
tet: a- Material lian

en: a - Monographic component part
tet: a- Parte komponente monográfiku

en: a - Set
tet: a- Konjunktu

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
tet: a - UCS/Unicode (auto-prienxe)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
tet: a- 16 rpm (disks)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
tet: a- 3 in. diametru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
tet: a- 3 kamada ho kor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
tet: a- 8 mm mikrofilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
tet: a- Auzente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
tet: a- Asesu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
tet: a- Ativa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
tet: a- Kartaun abertura

en: a- Appropriate
tet: a- Adequado

en: a- Archival
tet: a- Arquivamento

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
tet: a- Komponente autónomu ka semi-autónomu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
tet: a- Balaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
tet: a- Beta (1/2 in., videokasette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
tet: a- Kanvas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
tet: a- Globu selestial

en: a- Earlier rules
tet: a- Regras uluk

en: a- Established heading
tet: a- Kabeçalho ne'ebe harii ona

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
tet: a- Arkivu ne'ebe reprodús ona husi orijinal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
tet: a- Jerasaun uluk (master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
tet: a- Faixa (1) kompletu

en: a- International standard
tet: a- Padrãun internasional

en: a- Language material
tet: a- Material lian

en: a- Library of Congress Subject Headings
tet: a- Kapsaun asuntu Library of Congress nian

en: a- Library of Congress subject headings
tet: a- Kapsaun asuntu Library of Congress nian

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
tet: a- Braile literariu

note: SCRIPT
en: a- Map
tet: a- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
tet: a- Fita master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
tet: a- Meteorológiku

en: a- Monographic component part
tet: a- Parte komponente monográfiku

en: a- Monographic series
tet: a- Série monográfiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
tet: a- Fulan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
tet: a- Padraun NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
tet: a- La iha

en: a- Numbered
tet: a- Numeru iha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
tet: a- Kor ida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
tet: a- Arkivu formatu ida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
tet: a- Muzika óptiku husi filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
tet: a- Surat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
tet: a- Positivu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
tet: a- Print/braile

en: a- Record can be used
tet: a- Bele uza rejistu ne'e

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
tet: a- Print regulár

en: a- Set
tet: a- Jogu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
tet: a- Son

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
tet: a- Padrãun 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
tet: a- Superfísie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
tet: a- Fita kartuxu

en: a- Topical
tet: a- Tópiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
tet: a- La iha kompresaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
tet: a- Kontraktu la iha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
tet: aa- Naroman vizivel

en: aacr2 compatible
tet: aacr2 kompilador

en: abstract or summary
tet: rezumu ka sumariu

en: abstract or summary
tet: rezumu

en: access
tet: asesu

en: accompanying material
tet: material akompania hela

en: acronym
tet: acrônimu

en: adolescent
tet: joven

en: adult
tet: adultu

en: aperture card
tet: karta abertura

en: application history
tet: istoria aplikasaun

en: art original
tet: arte original

en: art original
tet: arte original

en: art reproduction
tet: reprodusaun arte

en: art reproduction
tet: reprodusaun arte

note: IMG
en: article
tet: artigu

en: author
tet: autor

en: available online
tet: iha online

en: b - Part with independent title
tet: b- Parte ida ho titulu indepedente

en: b - Serial component part
tet: b- Parte komponente serial

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
tet: b- 2 kor, tiras ida deit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
tet: b- 33 1/3 rpm (disk sira)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
tet: b- 5 in. diametru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
tet: b- Iha lalehan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
tet: b- Metan-e-mutin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
tet: b- Braile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
tet: b- Padraun CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
tet: b- Kontratu iha

en: b- English and French
tet: b- Ingris e Fransa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
tet: b- Arkivu reproduzida husi mikroforme

en: b- Form
tet: b- Forma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
tet: b- Formatu kodigu braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
tet: b- Faixa (2) balun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
tet: b- Braile bo'ot liu

en: b- LC subject headings for children's literature
tet: b- Cabeçalhos ba assuntu LC nian ba literatura labarik sira

note: SCRIPT
en: b- Large print
tet: b- Testu bo'ot

note: SCRIPT
en: b- Large print
tet: b- Testu bo'ot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
tet: b- Muzika magnétiku husi filme

en: b- Memorandum
tet: b- Memorandu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
tet: b- Mikrofilme kartuxu

en: b- Multipart item
tet: b- Item multiparte

en: b- National standard
tet: b- Padraun nasional

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
tet: b- Negativu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
tet: b- La anamórfiku (panorâmiku)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
tet: b- Redusaun normal

en: b- Not appropriate
tet: b- La natoon

en: b- Part with independent title
tet: b- Parte ida ho titulu indepedente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
tet: b- Pasivu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
tet: b- Fotokópia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
tet: b- Globu planetária ka lunár

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
tet: b- Impresaun master

en: b- Record is being updated
tet: b- Rejistu atualiza hela

en: b- Serial component part
tet: b- Parte komponente periodiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
tet: b- Son ketaketak husi media

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
tet: b- Super 8mm./single 8mm. filme luan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
tet: b- Fita duplikasaun master

en: b- Unnumbered
tet: b- Numeru la iha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
tet: b- VHS (1/2 in., videokasette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
tet: b- Ai

en: bibliography
tet: bibliografia

en: bibliography
tet: bibliografia

en: biography
tet: biografia

en: biography
tet: biografia

note: IMG
en: book
tet: livru

en: braille
tet: braile

en: braille
tet: braile

en: broader
tet: luan

en: by
tet: husi

en: c - Collection
tet: c- Kolesaun

en: c - Corrected or revised
tet: c- Halo tiona koresaun ka revisaun

en: c - Notated music
tet: c- Múzika anotada

en: c - Part with dependent title
tet: c- Parte ho titulu dependente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
tet: c- 45 rpm (disks)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
tet: c- 7 in. diametru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
tet: c- 9.5 mm. filme luan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
tet: c- Braile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
tet: c- Papelaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
tet: c- Papelaun/ilustrasaun

en: c- Chronological
tet: c- Kronológika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
tet: c- Kolajen

en: c- Collection
tet: c- Kolesaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
tet: c- Kombinasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
tet: c- Kompletu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
tet: c- Komputador kartuxu disku ótico

en: c- Cooperative cataloging program
tet: c- Program kooperativa ba katalogasaun

en: c- Corrected or revised
tet: c- Halo tiona koresaun ka revisaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
tet: c- Dolby-B kodifikadu

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
tet: c- Rekursu eletroniku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
tet: c- Arkivu mai husi rekursu eletroniku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
tet: c- Kartuxu filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
tet: c- Kartuxu filmstrip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
tet: c- Redusaun aas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
tet: c- Lina hakur lina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
tet: c- Braile matematika no sientifika

en: c- Medical subject headings
tet: c- Kapsaun asuntu médiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
tet: c- Mikrofilm kasette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
tet: c- Multikor

en: c- Multilocal
tet: c- Multilokal

en: c- National library association standard
tet: c- Padraun asosiasaun biblioteka nasional

en: c- Notated music
tet: c- Múzika anotada

en: c- Part with dependent title
tet: c- Parte ho titulu dependente

en: c- Provisional
tet: c- Provizóriu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
tet: c- Faixa (4) kuartu

en: c- Series-like phrase
tet: c- Fraze hanesan-serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
tet: c- Kopia servisu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
tet: c- Observando espasu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
tet: c- Fatuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
tet: c- Globu terrestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
tet: c- U-matic (3/4 in., videokasette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
tet: c- Indeterminadu kor 2

note: SCRIPT
en: c- Vertical
tet: c- Vertikál

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
tet: c- Videokartridge

note: SCRIPT
en: c- vertical
tet: c- vertikál

en: cartographic
tet: cartográfiku

en: cash
tet: osan

en: catalog
tet: katalogu

en: catalog
tet: katalogu

note: IMG
en: celestial globe
tet: globu selestial

en: chart
tet: grafiku

en: chart
tet: grafiku

en: code
tet: kodigu

en: collage
tet: kolage

en: collection
tet: kolesaun

en: combination
tet: kombinasaun

note: IMG
en: computer file
tet: file komputadór

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
tet: komputerdor optical disc cartridge

en: conference publication
tet: publikasaun konferensia

en: conference publication
tet: publikasaun konferensia

en: constituent
tet: konstituinte

en: continuing
tet: kontinuando

en: creator
tet: kriador

en: cylinder
tet: silindru

en: d - Deleted
tet: d- Apaga tiona

en: d - Manuscript notated music
tet: d - Muzika anotada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
tet: d- 10 in. diametru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
tet: d- 16 mm. filme luan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
tet: d- 16 mm. mikrofilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
tet: d- 78 rpm (disks)

en: d- AACR 2 compatible heading
tet: d- AACR 2 kapsaun kompativel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
tet: d- Anamórfiku (panorâmiku)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
tet: d- Braile komputador

en: d- Deleted
tet: d- Apaga tiona

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
tet: d- Armazenajen dijital

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
tet: d- Disk master (negativu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
tet: d- Dezeñu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
tet: d- Duplikata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
tet: d- Faixa ualu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
tet: d- Filme

en: d- Geographic
tet: d- Jeográfiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
tet: d- Vidru

note: SCRIPT
en: d- Globe
tet: d- Globu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
tet: d- Besi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
tet: d- Microfilme reel

en: d- National Agricultural Library subject authority file
tet: d- Aquivo autoridade asuntu ba Biblioteka Nasional Agrikultura

en: d- National library or bibliographic agency standard
tet: d- Biblioteka nasional ka agensia bibliografiku padraun

en: d- Other
tet: d- Seluk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
tet: d- Parágrafu

en: d- Preliminary
tet: d- Preliminár

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
tet: d- Seguransa base diaketatu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
tet: d- Disk audio

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
tet: d- Subdividida jeograficamente&mdash;direta

en: d- Subdivision
tet: d- Subdivisãun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
tet: d- Tátil, la iha sistema eskrita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
tet: d- Indeterminadu kor 3

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
tet: d- Redusaun aas liu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
tet: d- Vídeodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
tet: d- dbx kodifikasaun

en: database
tet: base de dadus

en: diagram
tet: diagrama

en: dictionary
tet: disionariu

en: dictionary
tet: disionariu

en: digitized other analog
tet: dijitilizadu seluk analogu

en: direct
tet: direto

en: directory
tet: diretoriu

en: directory
tet: diretoriu

en: discography
tet: discografia

en: discography
tet: diskografia

en: display:block;
tet: hatudu:la hatudu;

note: IMG
en: drawing
tet: dezeñu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
tet: dv- Kombinasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
tet: dz- Dadus seluk infrared

en: e - Cartographic material
tet: e - Material kartográfika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
tet: e- 12 in. diametru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
tet: e- 28 mm. filme luan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
tet: e- 3 tiras ho kor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
tet: e- 8 rpm (disks)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
tet: e- Silindru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
tet: e- Gravasaun dijital

en: e- English only
tet: e- Inglés deit

en: e- Language
tet: e- Lian

en: e- Local standard
tet: e- Padraun lokal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
tet: e- Microficha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
tet: e- Faixa mistura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
tet: e- Braile muzika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
tet: e- Formata widescreen seluk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
tet: e- Pintura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
tet: e- Lina ida deit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
tet: e- Sintetiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
tet: e- Faixa sonulu resin rua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
tet: e- Tipu C (1 in., reel)

en: earlier
tet: sedu liu

en: earlier rules
tet: regras uluk

note: IMG
en: earth moon globe
tet: globu rai fulan

en: electronic
tet: eletroniku

en: electronic
tet: eletroniku

en: encyclopedia
tet: ensiklopedia

en: encyclopedia
tet: ensiklopedia

en: essay
tet: ensaiu

en: essay
tet: ensaiu

en: f - Manuscript cartographic material
tet: f - Manuskritu material kartográfiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
tet: f- 1.4 m. por segundu (disk sira)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
tet: f- 16 in. diametru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
tet: f- 2 tiras ho kor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
tet: f- 35 mm. filme luan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
tet: f- 35 mm. mikrofilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
tet: f- Dolby-A kodifikasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
tet: f- Faksimile

en: f- Federal/national
tet: f- Federál/nasional

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
tet: f- Kasette filme

en: f- French only
tet: f- Fransés deit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
tet: f- Mikrofiche kasette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
tet: f- Impresu fotomekânika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
tet: f- Sesaun ba sesaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
tet: f- Faixa sonulu resin neen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
tet: f- Kulit

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
tet: f- Material tátil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
tet: f- Fita kasete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
tet: f- Vídeokasette

en: fiction
tet: fiksaun

en: fiction
tet: fiksaun

en: film cartridge
tet: filme cartridge

en: film cassette
tet: kasete filme

en: film reel
tet: filme reel

en: filmography
tet: filmografia

en: filmography
tet: filmografia

en: filmstrip roll
tet: filmstrip rolu

en: flash card
tet: kartaun flash

en: flash card
tet: kartaun flash

en: folktale
tet: ai knanoik

en: font
tet: fonte

en: full level
tet: nivel kompletu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
tet: g- 4 3/4 in. ka 12 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
tet: g- 4 3/4 in. ka 12 cm. diámetru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
tet: g- 70 mm. filme luan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
tet: g- 70 mm mikrofilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
tet: g- Diagrama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
tet: g- Dolby-C kodifikasaun

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
tet: g- Laserdisk

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
tet: g- Laserdisk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
tet: g- Lina ba lina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
tet: g- Muzika óptiku no magnética iha filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
tet: g- Fotonegativu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
tet: g- Produsaun rolls

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
tet: g- Grafiku projetadu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
tet: g- Tiras mean

en: g- Reference and subdivision
tet: g- Referênsia no subdivisãun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
tet: g- Audio kartuxu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
tet: g- Testil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
tet: g- Testil sira

en: game
tet: jogu

en: general
tet: jeral

en: globe
tet: globu

en: graphic
tet: grafiku

en: graphic
tet: grafiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
tet: h- 105 mm mikrofilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
tet: h- 120 rpm (silindru)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
tet: h- CED (capacitance electroniku disk) videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
tet: h- CX kodifikasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
tet: h- Besi

note: SCRIPT
en: h- Microform
tet: h- Mikroform

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
tet: h- Partitura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
tet: h- Fotoprint

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
tet: h- Fita reel

en: handbook
tet: manual

en: handbook
tet: livru manual

en: history
tet: istoria

en: history
tet: istoria

en: humor, satire
tet: humor, sátira

en: humor, satire
tet: humor, satira

en: i - Integrating resource
tet: i - Rekursus ho integrasaun

en: i - Nonmusical sound recording
tet: i- Gravasaun son la muzikal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
tet: i- 160 rpm (siliindru)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
tet: i- Betacam (1/2 in., videokasette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
tet: i- La kompletu

en: i- International intergovernmental
tet: i- Internasional intergovernamental

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
tet: i- Imajen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
tet: i- Plástiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
tet: i- Trilla sonora filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
tet: i- Vídeodisk

en: index
tet: índise

en: index
tet: índise

en: issue number
tet: numeru kopia

en: j - Musical sound recording
tet: j- Gravasaun muzika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
tet: j- 2x2 in. ka 5x5 cm. diapozitivu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
tet: j- Betacam SP (1/2 in., videokasette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
tet: j- Vidru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
tet: j- Disku magnetiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
tet: j- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
tet: j- Besi no vidru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
tet: j- Microfilme reel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
tet: j- Filme seguransa

en: juvenile
tet: juvenil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
tet: k- 15/16 ips (fita)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
tet: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. ka 6x6 cm. diapozitivu

en: k- Canadian subject headings
tet: k- Kapsaun asuntu kanada nian

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
tet: k- Kartaun komputador

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
tet: k- Kahur malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
tet: k- Non-nitrate: deteriorasaun avansadu

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
tet: k- Grafiku la projeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
tet: k- Kartás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
tet: k- Perfil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
tet: k- Super-VHS (1/2 in., videokasette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
tet: k- Sintétiku no vidru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
tet: k- Tiras kinur

en: kit
tet: kít

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
tet: l- 1 7/8 ips (fita)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
tet: l- 3x5 in. ka 8x13 cm. microfisha, microopaque nst.

en: l- Local
tet: l- Lokal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
tet: l- Besi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
tet: l- Non-nitrate: deteriorasaun avansadu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
tet: l- Dezenyu tekniku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
tet: l- Partitura vertikál

note: IMG
en: large print
tet: testu bo'ot

en: law report or digest
tet: relatoriu lei ka rezumu

en: law report or digest
tet: relatoriu lei ka dijestu

en: legal article
tet: artigu legál

en: legal article
tet: artigu lei

en: legal case and case notes
tet: kazu legál no nota kazu

en: legal case and case notes
tet: dokumentu lei ho nota kazu

en: legislation
tet: lejizlasaun

en: legislation
tet: lejizlasaun

en: letter
tet: karta

en: libretto
tet: libreto

en: m - Computer file
tet: m - Arkivu komputadór

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
tet: m- 3 3/4 ips (fita)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
tet: m- 3/34 ips (fita)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
tet: m- Kombinasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
tet: m- M-II (1/2 in., videokasette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
tet: m- Magnetu-disk óptiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
tet: m- Kahur-malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
tet: m- Kolesaun kahur-malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
tet: m- Emulsaun kahur-malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
tet: m- Jerasaun kahur-malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
tet: m- Polaridade kahur-malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
tet: m- Uzu kahur-malu

en: m- Monograph/item
tet: m- Monografia/item

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
tet: m- Filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
tet: m- Tipu múltiplu braile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
tet: m- Formatu arkivu múltiplu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
tet: m- Forma fiziku múltiplu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
tet: m- Plástiku ho besi

en: magnetic disc
tet: disk magnetika

en: manuscript
tet: manuskritu

en: map
tet: mapa

en: map
tet: mapa

en: matrix number
tet: numeru matrís

en: memoir
tet: memórias

en: memoir
tet: memórias

en: mesh
tet: malla

en: microfiche
tet: mikrofiche

en: microfiche
tet: mikrofiche

en: microfiche cassette
tet: microfiche kasette

en: microfilm
tet: mikrofilme

en: microfilm
tet: mikrofilme

en: microfilm cassette
tet: microfilm kasette

en: mixed material
tet: material kahur-malu

note: IMG
en: mixed materials
tet: material sira kahur-malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
tet: mm- Kombinasaun husi tipu dadus oin-oin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
tet: mmm- Múltiplu

en: model
tet: modelu

en: model
tet: modelu

en: monographic
tet: monográfiku

en: moon
tet: fulan

en: motion picture
tet: filme

en: motion picture
tet: filme

en: moving image
tet: imajen ho movimentu

note: IMG
en: music
tet: muzika

en: music publisher
tet: editor muzika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
tet: n- Grafiku

en: n- Complete authority record
tet: n- Rejistu autoridade kompletu

en: n- New
tet: n- Foun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
tet: n- La apikavel

en: narrower
tet: kloot liu

en: newspaper
tet: jornal

en: newspaper
tet: jornal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
tet: nn- La apikavel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
tet: nnn- La apikavel

en: nonpublic
tet: lapubliku

en: not applicable
tet: la aplikavel

en: notFound
tet: laHetan

en: notated music
tet: muzika anotada

en: novel
tet: novela

en: numeric data
tet: dadus numericos

en: numeric data
tet: dadus numeriku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
tet: o- 7 1/2 ips (fita)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
tet: o- D-2 (3/4 in., videokasette)

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
tet: o- Ajensia governu&mdash;tipu indeterminadu

en: o- Incomplete authority record
tet: 0- Rejistu autoridade inkompletu

en: o- Obsolete
tet: o- Obsoletos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
tet: 0- Disk óptiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
tet: o- Orijinál

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
tet: o- Surat

note: IMG
en: optical disc
tet: disk óptiku

en: other
tet: seluk

en: other filmstrip type
tet: filmstrip tipu seluk

en: p - Mixed materials
tet: p - Material sira kahur-malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
tet: p- 15 ips (fita)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
tet: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. ka 9x19 cm. kartaun abertura

en: p- Increase in encoding level from prepublication
tet: p- Aumenta nível kodifikasaun husi pré-publikasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
tet: p- Estuke

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
tet: p - Plástiku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
tet: p- Kartaun postal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
tet: p- Prezente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
tet: p- Preservasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
tet: p- Kor sepia

note: IMG
en: painting
tet: pintura

en: patent
tet: patente

en: patent
tet: patente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
tet: pe- Levantamentu sísmiku

en: periodical
tet: periodiku

en: periodical
tet: periodiku

en: personal
tet: pesoál

en: photomechanical print
tet: print fotomekanika

en: photonegative
tet: fotonegativu

en: photoprint
tet: fotoprint

en: picture
tet: pintura

en: picture
tet: pintura

note: IMG
en: planetary or lunar globe
tet: globu planetária ka lunár

en: poetry
tet: poezia

en: poetry
tet: poezia

en: preschool
tet: pré-escolar

en: preservation
tet: preservasaun

en: print
tet: imprime

en: profile
tet: perfil

en: programmed text
tet: textu programadu

en: programmed text
tet: testu programadu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
tet: q- Base fleksivel fotografia, positivu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
tet: q- Papelaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
tet: q - Ikone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
tet: q- Modelu

note: SCRIPT
en: q- Notated music
tet: q- Muzika anotada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
tet: q- Ton seluk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
tet: q- Quadraphonic, multicanal, ka sorin-sorin

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
tet: r - Tridimensional artefatu ka objeto natural

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
tet: r- 30 ips (fita)

en: r- Art and architecture thesaurus
tet: r- Léxico arte no arkitetura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
tet: r- Filme reel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
tet: f- Base fleksivel fotografiku, negativu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
tet: r- Inan (positivu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
tet: r- Porselana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
tet: r- Print referensia/kopia haree hela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
tet: r- Dook hela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
tet: r- Imajen-sensoriamento remotu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
tet: r- Substituisaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
tet: r- Base seguransa, kahur-malu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
tet: r- Tinta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
tet: r- Vídeoreel

en: reformatted digital
tet: dijitál reformatadu

en: reformatted digital
tet: reformatado dijitál

en: regular print
tet: testu regular

en: rehearsal
tet: ensaiu

en: rehearsal
tet: ensaio

en: related
tet: relacionados

note: IMG
en: remote
tet: dook hela

en: remote sensing image
tet: imajen sensoriamento remotu

en: remote-sensing image
tet: remotu-sensing imajen

en: replacement
tet: substituisaun

en: reporting
tet: relatorius

en: reporting
tet: relatórios

en: review
tet: komentariu

en: review
tet: komentariu

en: roll
tet: rolu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
tet: s- 4x5 in. ka 10x13 cm. transparensia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
tet: s- Blu-ray disk

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
tet: s- Hamoos tiona; cabeçalho haketak ba cabeçalho rua ka liutan

en: s- Sears List of Subject Headings
tet: s- Sears nia Lista ba Asuntu Prinsipal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
tet: s- Seksaun

en: s- Serial
tet: s- Revista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
tet: s- Goma-laca

en: s- Shortened
tet: s- Habadak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
tet: s- Diapozitivu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
tet: s- Audio kasete

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
tet: s- Gravasaun audio

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
tet: s- Distritu, provinsial, territorial, dependentes, etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
tet: s- Estereofoniku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
tet: s- Fatuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
tet: sa- Kampu magnétiku

note: IMG
en: score
tet: partitura

en: section
tet: seksaun

note: IMG
en: serial
tet: periodiku

en: series
tet: serie sira

en: series
tet: serie sira

en: short story
tet: istoria badak

en: slide
tet: diapozitivu

en: slide
tet: diapozitivu

en: software, multimedia
tet: software, multimídia

en: sound
tet: lian

en: sound
tet: lian

en: sound cartridge
tet: gravasaun audio

en: sound cassette
tet: kasette audio

note: IMG
en: sound disc
tet: disk audio

en: sound recording
tet: gravasaun audio

en: sound recording-musical
tet: gravasaun audio-muzikál

en: sound recording-nonmusical
tet: gravasaun audio-naunmuzikál

en: sound-track film
tet: sound-track filme

en: specialized
tet: especializados

en: speech
tet: diskursu

en: speech
tet: diskursu

en: statistics
tet: estatistika

en: statistics
tet: estatistika

en: still image
tet: imajen estátika

en: subject example
tet: ezemplu asuntu

en: summary or subtitle
tet: rezumu ka subtitulu

en: sung or spoken text
tet: testu kanta ka ko’alia

en: survey of literature
tet: levantamentu ba literatura

en: survey of literature
tet: levantamentu ba literatura

en: t - Manuscript language material
tet: t - Manuskritu material lian

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
tet: t- 5x7 in. ka 13x18 cm. transparensia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
tet: t- Seguransa, triaketatu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
tet: t- Son-fita reel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
tet: t- Kor estampilla

note: SCRIPT
en: t- Text
tet: t- Testu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
tet: t- Transparênsia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
tet: t- Ai

en: table of contents
tet: tabela de konteúdos

en: tactile, with no writing system
tet: tátil, la ho sistema eskrita

en: tape cassette
tet: kasette

en: technical drawing
tet: dezenyu tekniku

en: technical drawing
tet: dezeñu tekniku

en: technical report
tet: relatoriu tekniku

note: IMG
en: terrestrial globe
tet: globu terrestre

en: text
tet: testu

en: text in looseleaf binder
tet: testu iha pasta-argola

en: theses
tet: teze sira

en: theses
tet: teze sira

en: three dimensional object
tet: objetu iha dimensional tolu

en: toy
tet: brinkedu

en: toy
tet: brinkedu

en: translation
tet: tradusaun

en: transparency
tet: transparênsia

en: transparency
tet: transparensia

en: treaty
tet: tratadu ida

en: treaty
tet: tratadu

en: u - Unknown
tet: u - La hatene

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
tet: u- La hatene

en: u- Unknown if heading is government agency
tet: u- La hatene se cabeçalho ne'e mak ajensia governu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
tet: u- Seidauk espesifika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
tet: uu- La hatene

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
tet: v- 8x10 in. ka 21x26 cm. transparensia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
tet: v- Kulit

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
tet: v- Gravasaun video

en: videocartridge
tet: kartridge video

en: videocassette
tet: kasete video

note: IMG
en: videodisc
tet: vídeodisk

en: videorecording
tet: gravasaun vídeo

en: videorecording
tet: gravasaun video

en: videorecording identifier
tet: identifikador gravasaun vídeo

en: view
tet: haree

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
tet: w- 9x9 in. ka 23x23 cm. transparensia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
tet: w- Lilin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
tet: w- Gravasaun fiu

en: web site
tet: website

en: wire recording
tet: gravasaun rame

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
tet: x- 10x10 in. ka 26x26 cm. transparensia

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
tet: x- 9x9 in. ka 23x23 cm. transparensia

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
tet: x- Hamoos ona; kapsaun ida troka ba kapsaun seluk

en: x- Missing characters
tet: x- Karakter lakon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
tet: y- 7x7 in. ka 18x18 cm. transparensia

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
tet: y- Tipu Fotografia seluk

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
tet: y- Tipu fotografia seluk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
tet: y- Haree

en: yes
tet: sin

en: z- Authority data
tet: z- Dadus autoridade

en: z- Not applicable
tet: z- La aplikivel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
tet: z- Seluk

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
tet: z- Seidauk espesifika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
tet: zz- Seluk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
tet: |- La koko atu halo kodigu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
tet: ||- La koko atu halo kodigu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
tet: ||| - La koko atu halo kodigu
