Koha 22.11 - en to tet translation catalogue (1557 entries)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
tet: %s %s %s %s Ita asina ona ba notifikasaun liu husi email kona-ba kopia foun

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
tet: %s %s %s %s tarde ona %sIta nia kopia %s (barcode %s) tarde ona%s %s is due %sIta nia kopia ho titulu%s (barcode %s) tenke fo fali ba biblioteka ohin lorin %s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
tet: %s %s %s Titulu la iha %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
tet: %s %s %s Avisu: janela ne'e sei taka iha segundu 5. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
tet: %s %s (seidauk aprovado) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( koha_spsuggest )
en: %s %s Did you mean:
tet: %s %s Ita dehan hanesan ne'e:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
tet: %s %s Data ikus:

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
tet: %s %s La hetan rezultadu. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
tet: %s %s Ita tenke log in lai se ita hakarak asina ona ba notifikasaun liu husi email kona-ba kopia foun %s %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
tet: %s %s husi %s %s

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
tet: %s %s ita nia multa nia total mak ne'e:

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw
en: %s %s sent you a cart from our online catalog.
tet: %s %s haruka tiona kareta ida husi ami nia katalogu online.

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw %3$s:  shelfname | $raw
en: %s %s sent you from our online catalog, the list called : %s.
tet: %s %s haruka ba ita husi ami nia katalogu online, lista ho naran : %s.

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
tet: %s %s%s%sLiga ba rekursu%s

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
tet: %s %s's multa ho enkargu

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
tet: %s %setiketa%stetiketa%s konsege aumenta tiona.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
tet: %s %setiketa%setiketa%s konsege apaga tiona.

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
tet: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s no %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
tet: %s (Rejistu no. %s)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
tet: %s rejistu 0 %s

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
tet: %s Konta taka hela %s %s

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
tet: %s Sala hamosu. Faz favor husu ajuda husi biblioteka nia staf atu resolve problema ne'e. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
tet: %s Kontatu biblioteka ita nian hodi hasai husi klubu ida ne'e. %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
tet: %s Apaga %s Apaga lista %s

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
tet: %s Rezerva sira (%s)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
tet: %s Kritika utilizador internet nian

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Issue notes have not been enabled. Please contact the library. %s
tet: %s Nota issue seidauk la'o. Faz favor kontaktu lai staf biblioteka. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
tet: %s Item iha tranzitu ba

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
tet: %s Item hein hela iha

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
tet: %s Item(s) ne'ebe empresta ona

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
tet: %s La hetan rezultadu husi %s katalogu.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
tet: %s La hetan rezultadu, tenta troka filtru. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %4$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %5$s:  END
en: %s No title %s %s%s,%s
tet: %s Titulu la iha %s %s%s,%s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
tet: %s Kritik professional

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
tet: %s Citações

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END
en: %s Renewal not allowed %s
tet: %s La bele hafoun %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
tet: %s Restrisaun aumenta tiona husi prosesu %s %s %s %s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
tet: %s Peskiza%sba '%s'%s%s&nbsp;ho limite(s):&nbsp;'%s'%s

note: LINK
en: %s Search RSS feed
tet: %s Buka iha RSS feed

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
tet: %s Sistema auto empresta

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
tet: %s Sistema auto empresta

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
tet: %s Ligasaun ne'e invalidu ka mate ona.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
tet: %s Passwords la hanesan malu. %s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
tet: %s Ppn ne'e la hetan husi serbi idref. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
tet: %s Rejistu ida ne'e la iha item ida. %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
tet: %s Extratos husi vídeo

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
tet: %s Ita la espesifika kriteria ida atu peskiza ba. %s

note: %1$s:  IF READING_RECORD.size == 0 %2$s:  ELSE
en: %s You have never borrowed anything from this library. %s
tet: %s Ita seidauk empresta buat ida husi biblioteka ida ne'e. %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
tet: %s kopia sira

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
tet: %s item sira ne'e hameno ona.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
tet: %s of %s rezultadu iha ona, refine ita nia peskiza hodi haree rejistu seluk tan

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
tet: %s por loron

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
tet: %s por oras

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
tet: %s%s%sKoha online%s katalogu

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
tet: %s%s%sKoha online%s katalogu nia komentariu sira foin daudauk

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLibrary catalog%s
tet: %s%s%sKatalogu biblioteka%s

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
tet: %s(FF/LL/TTTT)%s(LL/FF/TTTT)%s(TTTT-FF-LL)%s

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
tet: %s, %s,%s %s dezde %s %s to'o %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
tet: %sAutoridade ne'e la uza ona iha rejistu ruma.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
tet: %sRejistu ida ne'e la iha item ida.%s

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
tet: %sSin%sLae%s

en: &lt;&lt; Previous
tet: &lt;&lt; Anterior

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
tet: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (husi %s rates)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraze autor

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferensia nia naran

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraze naran konferensia

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Naran korporativa

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraze liafuan xave

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Naran pesoal

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraze naran pesoal

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asuntu ho termu luan liu

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asuntu ho termu kloot liu

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asuntu ho termu relevante

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraze asuntu

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraze titulu

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
tet: &nbsp;&nbsp;(%s vota sira)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
tet: (Hotu)

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
tet: (La hetan ita nia barcode iha database laran, faz favor husu staf biblioteka nia ajuda)

en: (Cancelled)
tet: (Kansela ona)

en: (Checked out)
tet: (Fo empresta ona)

en: (Forgiven)
tet: (Fo perdaun)

en: (Hides shelf browser)
tet: (Suba haree armariu)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
tet: (Item ne'e hasai tiona and check-in taka husi politika, faz favor husu ajudu husi funsionariu biblioteka nian)

en: (Lost)
tet: (Lakon)

en: (Not supported by Koha)
tet: (Koha la suporta)

en: (Not supported yet)
tet: (Seidauk suporta)

en: (On-site checkout)
tet: (Fo empresta on-site)

en: (Optional)
tet: (Opsionál)

en: (Optional, default 0)
tet: (Opsionál, default 0)

en: (Optional, default 1)
tet: (Opsionál, default 1)

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
tet: (Avizu: karik iha atrazu iha restabelecimento ita nia konta se ita hato’o online)

en: (Replaced)
tet: (Substituídu)

en: (Required)
tet: (Obrigatoriu)

en: (Returned)
tet: (Fo fila)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
tet: (Livru ne'e agora daudauk la empresta ona, faz favor husu ajuda husi funsionariu biblioteka nian)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
tet: (Labele checkin husi terminal ne'e, faz favor husu staf biblioteka nia ajuda)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
tet: (Labele checkin iha biblioteka ne'e, faz favor husu staf biblioteka nia ajuda)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
tet: (Problema hamosu ho checkin ne'e, faz favor husu staf biblioteka nia ajuda)

en: (Use OAI-PMH instead)
tet: (Uza OAI-PMH envés)

en: (Use OPAC instead)
tet: (Uza OPAC envés)

en: (Use SRU instead)
tet: (Uza SRU envés)

en: (Voided)
tet: (Anulado)

en: (done)
tet: (hotu)

en: (on hold)
tet: (rezerva iha ona)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
tet: (so %s)

en: (overdue)
tet: (tarde)

note: For the first occurrence, %1$s:  priority | html
en: (priority %s)
tet: (prioridade %s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
tet: (peskiza relevante: %s%s%s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
tet: (peskiza relevante:%s %s%s).

en: (remove)
tet: (hasai)

en: -- Choose --
tet: -- Hili --

en: -- Choose format --
tet: -- Hili formatu ida --

en: -- none --
tet: -- la iha --

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
tet: . Antes ita konfirma apaga, labele hetan fali lista ne'e!

en: . Please contact the library for more information.
tet: . Faz favor kontakta biblioteka ne'e atu hetan informasaun tan.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
tet: .%sIta iha multa.%s %s

en: ...or...
tet: ...ka...

en: 1 item is on order.
tet: 1 item hameno tiona.

en: 10 titles
tet: titulu 10

en: 100 titles
tet: titulu 100

en: 12 months
tet: fulan 12

en: 15 titles
tet: titulu 15

en: 20 titles
tet: titulu 20

en: 3 months
tet: fulan 3

en: 30 titles
tet: titulu 30

en: 40 titles
tet: titulu 40

en: 50 titles
tet: titulu 50

en: 6 months
tet: fulan 6

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
tet: : Pedidu ida ne'e validu deit se ita la iha multa. Aplika tiona, labele empresta material husi biblioteka ne'e.

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
tet: Email ida hodi konfirma ba ami sei haruka ladun kleur

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
tet: Taxa ida ba ita nia konta iha ona tanbe ita foti livru ne'e.

en: A librarian
tet: Bibliotekáriu ida

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction id '%s' has already been posted to an account.
tet: Pagamentu ho transasaun id '%s' ba ona ita nia konta.

en: A specific item
tet: Item espesifiku ida

en: About the author
tet: Kona ba autor ne'e

en: Abstracts/summaries
tet: Rezumu / sumariu

en: Access denied
tet: Labele tama

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
tet: Tuir ami nia informasaun, la iha informasaun kontaktu atualiza. Faz favor kontaktu biblioteka.

en: Acquired in the last:
tet: Simu tiona iha:

en: Acquisition date: Newest to oldest
tet: Data simu tiona: Foun liu ba tuan liu

en: Acquisition date: Oldest to newest
tet: Data simu tiona: Tuan liu ba foun liu

note: INPUT type=submit name=tagsel_button
en: Add
tet: Aumenta

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
tet: Aumenta %s item sira ba %s

note: A
en: Add another field
tet: Aumenta kampu ida tan

en: Add note
tet: Aumenta nota

en: Add tag
tet: Aumenta etiketa

en: Add tag(s)
tet: Aumenta etiketa(s)

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
tet: Aumenta ba %s

en: Add to a list
tet: Aumenta ba lista ida

en: Add to a new list:
tet: Aumenta ba lista foun:

en: Add to cart
tet: Aumenta ba kareta

en: Add to list:
tet: Aumenta ba lista ida:

en: Add to your cart
tet: Aumenta ba ita-nia kareta

en: Add to...
tet: Aumenta ba...

en: Additional content types for books/printed materials
tet: Tipu konteudu adisionál ba livru/material impresus

en: Additional information
tet: Informasaun adisionál

en: Address 2:
tet: Hela fatin 2:

en: Address:
tet: Hela fatin:

en: Adolescent
tet: Joven

en: Adult
tet: Adultu

en: Advanced search
tet: Peskiza advansadu

en: All
tet: Hotu

en: All collections
tet: Kolesaun sira hotu

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
tet: Rezerva hotu sei suspensas.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
tet: Rzerva hotu sei lao fali.

en: All item types
tet: Item tipu hotu hotu

en: All libraries
tet: Biblioteka hotu

en: All tags
tet: Etiketa hotu

en: Allow auto-renewal:
tet: Husik renovasaun automática:

en: Allow changes to contents from:
tet: Husik mudansa ba konteúdo husi:

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
tet: Husik ita nia fiador atu haree ita nia emprestimos?

en: Allow your guarantor to view your current fines?
tet: Husik ita nia fiador atu haree ita nia multa?

en: Alternate address
tet: Hela fatin alternativu

en: Alternate address information:
tet: Informasaun hela fatin alternativu:

en: Alternate contact
tet: Kontaktu alternativu

note: SCRIPT
en: Always available
tet: Sempre disponivel

en: Amount
tet: Hira

en: Amount outstanding
tet: Montante seidauk selu

en: Amount to pay:
tet: Selu hira:

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
tet: Sala akontese durante prosesu nia laran. Naran %s iha ona.

en: An error occurred when creating this list.
tet: Sala akontese bainhira halo lista ne'e.

en: An error occurred when deleting this list.
tet: Sala akontese bainhira apaga lista ne'e.

en: An error occurred when updating this list.
tet: Sala akontese durante prosesu atualizasaun lista.

en: An error occurred while processing your request.
tet: Sala akontese durante prosesu nia laran.

en: An error occurred, please try again.
tet: Sala hamosu, faz favor koko fali.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
tet: Ligasaun la la'o no pajina la iha ona.

en: An invitation to share list
tet: Convite ida hodi fahe lista

en: Any
tet: Kualkér

en: Any audience
tet: Kualkér audiensia

en: Any content
tet: Kualkér konteudu

en: Any format
tet: Kualkér formatu

en: Any item
tet: Kualker item

en: Any item type
tet: Kualkér tipu item

en: Anyone seeing this list
tet: Ema ne'ebe haree lista nee

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
tet: Ita hakarak kansela pedido ne'e ka lae?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
tet: Ita hakarak kansela rezerva ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to check out this item?
tet: Ita hakarak fo empresta item ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
tet: Ita hakarak apaga istoria peskiza ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
tet: Ita hakarak apaga tag(s) ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
tet: Ita hakarak apaga sujestaun ne'e ka lae?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
tet: Ita hakarak apaga lista ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
tet: Ita hakarak apaga sujestaun ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
tet: Ita hakarak apaga istoria peskiza ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
tet: Ita hakarak hasai fahe hela? La iha ona asesu ba lista ne'e.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
tet: Ita hakarak hasai items ne'ebe hili tiona ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
tet: Ita hakarak hasai item ida ne'ebe hili tiona ka?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
tet: Ita hakarak hasai lista ne'e ka?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
tet: Ita hakarak hahu fali ita nia rezerva ne'e ka?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to return this item?
tet: Ita hakarak fo fila item ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
tet: Ita hakarak suspendu ita nia rezerva ne'e ka?

en: Arrived
tet: To'o mai ona

en: Article requests
tet: Pedidu artigu

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
tet: Pedidu artigu (%s)

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
tet: Hanesan lista nain ita boot labele simu convite hodi fahe lista.

en: Ask for a discharge
tet: Husu tok descarga

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
tet: Iha kada etapa, klik butaun 'Kansela' sei apaga barcodes ne'ebe skan tiona no hahu fali.

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
tet: Pelumenus item ida disponivel iha biblioteka ne'e

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
tet: Iha biblioteka: %s

en: Audience
tet: Audiensia

en: Audiovisual profile:
tet: Perfil audiovizuál:

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
tet: Autentika utilizador nia login kredensiais no hatudu identifikador ba kliente ne'e.

en: Author
tet: Autor

en: Author (A-Z)
tet: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
tet: Autor (Z-A)

en: Author notes provided by Syndetics
tet: Nota autor ne'ebe mai husi Syndetics

en: Author(s)
tet: Autor(s)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END %4$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS ) %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %6$s:  END %7$s:  FOREACH MARCAUTHOR IN BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS %8$s:  FOREACH MARCAUTHOR_SUBFIELDS_LOO IN MARCAUTHO
en: Author(s): %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s
tet: Autor(s): %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s

en: Author:
tet: Autor:

en: Authority
tet: Autoridade

en: Authority search
tet: Buka autoridade

en: Authority search results
tet: Rezultadu husi buka autoridade

en: Authority type:
tet: Tipu autoridade:

en: Authorized headings
tet: Kapsaun autoriza ona

en: Authors
tet: Autor sira

en: Automatic renewal
tet: Hafoun automaticamente

en: Availability
tet: Disponiblidade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
tet: Disponiblidade:

en: Availability:
tet: Disponiblidade:

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
tet: Disponivel %s

en: Available issues
tet: Kopia sira disponivel

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
tet: Avaliasaun média: %s (%s votos)

en: Awards:
tet: Prémiu:

en: BE CAREFUL
tet: KUIDADU

en: Back to lists
tet: Fila ba lista sira

en: Back to results
tet: Fila ba rezultadu

note: A
en: Back to the results search list
tet: Fila ba lista rezultadu peskiza

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
tet: Uza deit ligasaun husi email, ka kontaktu funsionariu biblioteka nian husu ajuda. %s

en: BibTeX
tet: BibTex

en: Bibliographies
tet: Bibliografias

en: Biography
tet: Bibliografia

en: Blocked
tet: Taka netik

en: Blocked record
tet: Rejistu taka netik

en: Braille
tet: Braile

en: Brief display
tet: Haree badak

en: Brief history
tet: Istoria badak

note: ABBR
en: Broader Term
tet: Termu luan liu

en: Browse by hierarchy
tet: Haree tuir ierarkia

en: Browse our catalog
tet: Haree ita nia katalogu

en: Browse results
tet: Haree rezultadu sira

en: Browse search
tet: Buka haree

en: Browse shelf
tet: Haree armariu

en: CAS login
tet: Login CAS

en: CD audio
tet: Audio CD

en: CD software
tet: Software CD

en: Call number
tet: Kota

en: Call number (0-9 to A-Z)
tet: Kota (0-9 to'o A-Z)

en: Call number (A-Z)
tet: Kota (A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
tet: Kota (Z-A to'o 9-0)

en: Call number (Z-A)
tet: Kota (Z-A)

en: Call number:
tet: Kota:

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
tet: Kota: %s

en: Cancel
tet: Kansela

note: A
en: Cancel email notification
tet: Kansela notifikasaun husi email

en: Cancel email notification
tet: Kansela notifikasaun husi email

en: Cancel enrollment
tet: Kansela inskisaun

en: Cancel rating
tet: Kansela avaliasaun

en: CancelHold
tet: KanselaRezerva

en: CancelRecall
tet: KanselaRecall

en: Cancellation date
tet: Data kanselamentu

en: Cancelled charge
tet: Kansela tiona

en: Cancels an active hold request for the patron.
tet: Kansela ona rezerva ida ba kliente ne'e.

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
tet: Labele rezerva ne'e

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
tet: Ita nia numeru kartuan biblioteka nee tenke liu pelumenus %s karakter.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
tet: Numeru kartaun tenke entre %s no %s karakteres.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
tet: Ita nia numeru kartaun biblioteka nee tenke liu pelumenus %s karakters.

en: Card number:
tet: Numeru kartaun:

en: Cart
tet: Kareta

en: Cassette recording
tet: Gravasaun kasete

en: Catalog
tet: Katalogu

en: Catalogs
tet: Katalogu sira

en: Category:
tet: Kategoria:

note: INPUT type=submit
en: Change password
tet: Troka password

en: Change your password
tet: Troka ita nia password

en: Change your password
tet: Troka ita nia password

en: Chapters
tet: Kapitulu

en: Chapters:
tet: Kapitulu sira:

en: Charges
tet: Taxa

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
tet: Taxa (%s)

en: Check in
tet: Fo fila fali

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
tet: Fo fila fali

note: SCRIPT
en: Check out
tet: Fo empresta

en: Check-in date:
tet: Data fo fila:

en: Checked in
tet: Fo fila fali

en: Checked out
tet: Fo empresta ona

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
tet: Fo empresta ona (%s)

en: Checked out on
tet: Fo empresta ona iha

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
tet: Fo empresta ona ba %s %s %s(%s)%s

note: SCRIPT
en: Checked out until %s
tet: Fo empresta ona to'o %s

en: Checkout
tet: Fo empresta

en: Checkout history
tet: Istoria ba livru ne'ebe empresta ona

en: Checkouts
tet: Emprestimos

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
tet: Fo empresta ona (%s)

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
tet: Livru sira ne'ebe fo empresta ona ba %s

en: Checkouts:
tet: Livru ne'ebe empresta ona:

en: Citation
tet: Sitasaun

en: City:
tet: Sidade:

en: Claimed
tet: Reklama ona

en: Classification
tet: Klasifikasaun

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
tet: Klasifikasun: %s

note: INPUT type=reset
en: Clear
tet: Hamoos

en: Clear all
tet: Hamoos hotu

note: SCRIPT
en: Clear date
tet: Hamoos data

en: Clear date to suspend indefinitely
tet: Hamoos data hodi para lai

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
tet: Hamoos filtru

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
tet: Klik iha ne'e se ita la'os %s

en: Click on an image to view it in the image viewer
tet: Klik imajen ida hodi haree

en: Click the 'Check in' button to confirm.
tet: Klik butaun 'Fo empresta' hodi konfirma.

note: H1
en: Click to expand this role
tet: Klik atu haboot papel ne'e

en: Click to open in new window
tet: Klik atu loke iha janela foun

note: DIV
en: Click to view in Google Books
tet: Klik atu haree iha Google Books

en: Close
tet: Taka

en: Close shelf browser
tet: Taka haree armariu

en: Close this window
tet: Taka janela ne'e

en: Close this window.
tet: Taka janela ne'e.

en: Close window
tet: Taka janela

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
tet: Klube sira (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
tet: Klube ne'ebe agora daudauk sai membru

en: Clubs you can enroll in
tet: Klubu ne'ebe ita bele sai membru

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
tet: Coce image husi Open Library

note: A
en: Collect items you are interested in
tet: Hili items ita hakarak haree

en: Collection
tet: Kolesaun

en: Collection library:
tet: Biblioteka kolesaun:

en: Collection title:
tet: Titulu kolesaun:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
tet: Kolesaun: %s

en: Collections
tet: Kolesaun

note: SCRIPT
en: Columns
tet: Koluna sira

note: SCRIPT
en: Columns settings
tet: Konfigurasaun sira koluna nian

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
tet: Komentariu husi %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
tet: Komentariu husi %s %s

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
tet: Komentariu husi %s %s %s

en: Comment:
tet: Komentáriu:

en: Comments
tet: Komentáriu sira

en: Comments on
tet: Komentariu sira

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
tet: Komentariu%s

note: INPUT type=submit
en: Confirm
tet: Konfirma

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
tet: Konfirma rezerva

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
tet: Konfirma rezerva ba:%s (%s)

en: Confirm new password:
tet: Konfirma password foun:

en: Confirm primary email:
tet: Konfirma email primariu:

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
tet: Konfirma ita nia sujestaun

en: Contact information
tet: Information kontaktu

en: Contact information:
tet: Information kontaktu:

en: Contact note:
tet: Nota kontaktu:

en: Content
tet: Konteúdu

en: Content Cafe
tet: Content Café

en: Contents
tet: Konteúdu sira

en: Contents of &nbsp;
tet: Konteúdu sira husi &nbsp;

en: Copy
tet: Kopia

en: Copy number
tet: Numeru kopia

note: SCRIPT
en: Copy to clipboard
tet: Kopia ba prancheta

en: Copyright
tet: Direitos autorais

note: OPTGROUP
en: Copyright date
tet: Data direitos autorais

en: Copyright date (newest to oldest)
tet: Direitos autorais: (foun liu ba tuan liu)

en: Copyright date (oldest to newest)
tet: Direitos autorais (tuan liu ba foun liu)

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
tet: Tinan direitos autorais: %s

en: Country:
tet: Rai:

en: Course #
tet: Kursus #

en: Course number:
tet: Numeru kursu:

en: Course reserves
tet: Rezerva kursu nian

en: Course reserves for
tet: Rezerva kursu ba

en: Course reserves for &nbsp;
tet: Rezerva kursu ba &nbsp;

en: Courses
tet: Kursus

en: Cover image
tet: Imajen husi livru nia oin

en: Create a new list
tet: Kria lista foun ida

en: Create a new request
tet: Kria lista foun ida

en: Create new list
tet: Halo lista foun

en: Created
tet: Kria tiona

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
tet: Kria, ba kliente ida, iha nivel-titulu rezerva ida ba rejistu bibliográfiku ida iha Koha.

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
tet: Kria, ba kliente ida, iha nivel-item rezerva ida ba item espesifiku iha rejistu bibliográfiku Koha.

en: Credit
tet: Kreditu

en: Credits
tet: Kreditu sira

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
tet: Kreditu sira (%s)

en: Current library
tet: Biblioteka daudaun

en: Current password:
tet: Password daudauk:

en: Current session
tet: Sesaun atual

en: Currently in local use
tet: Uza hela agora daudauk

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
tet: Uza hela lokalmente husi %s %s %s(%s)%s

en: Curriculum
tet: Kurríkulu

en: Date
tet: Data

note: OPTGROUP
en: Date added
tet: Data aumenta tiona

en: Date added (newest to oldest)
tet: Data aumenta (foun liu ba tuan liu)

en: Date added (oldest to newest)
tet: Data aumenta (tuan liu ba foun liu)

en: Date added:
tet: Data aumenta tiona:

en: Date due
tet: Data atu fo fila

en: Date due:
tet: Data atu fo fila:

en: Date enrolled
tet: Data inskisaun

en: Date of birth:
tet: Data moris:

en: Date received
tet: Data simu tiona

en: Date:
tet: Data:

note: OPTGROUP
en: Dates
tet: Data sira

en: Days in advance
tet: Loron sira iha advansa

en: Default sorting
tet: Aranja default

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
tet: Define esquema metadata ne'ebe rejistu ne'e hatudu, valor posivel:

en: Delete
tet: Apaga

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
tet: Apaga item ne'ebe hili tiona

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
tet: Apaga etiketa ne'ebe hili tiona

note: INPUT type=submit
en: Delete this list
tet: Apaga lista ne'e

note: A
en: Delete your search history
tet: Apaga ita nia istoria peskiza

en: Department:
tet: Departamentu:

en: Description
tet: Deskrisaun

en: Details
tet: Detalle sira

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
tet: Detalle ba %s

en: Details for:
tet: Detalle ba:

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
tet: Detalle ba %s

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
tet: Detalle husi %s

en: Details from library
tet: Detalle husi biblioteka ne'e

en: Dictionaries
tet: Disionariu sira

en: Did you mean:
tet: Ita dehan hanesan ne'e:

en: Digests only
tet: Dijest deit

en: Directories
tet: Diretoriu sira

en: Discharge
tet: Kuitasaun

en: Discographies
tet: Diskografie sira

en: Display news for:
tet: Hatudu notisias ba:

en: Do not suspend
tet: Labele suspendu

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
tet: Ita hakarak simu email bainhira material foun to'o ona ka lae?

en: Don't have a library card?
tet: Seidauk iha kartaun biblioteka?

en: Don't have a password yet?
tet: Seidauk iha password?

en: Don't have an account?
tet: Seidauk iha konta ida?

en: Download cart
tet: Download kareta

en: Download list
tet: Download lista

en: Due
tet: Fo fila

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due %s
tet: Fo fila %s

en: Due date
tet: Data atu fo fila

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
tet: ERROR: Sala internu : pedido rezerva la kompletu.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record id %s.
tet: SALA: La hetan rejistu biblio ba rejistu ho id %s.

en: ERROR: No record id specified.
tet: ERROR: La espesifika id rejistu nian.

en: Edit
tet: Edita

en: Edit list
tet: Edita lista

en: Edit list &nbsp;
tet: Edita lista &nbsp;

en: Editing
tet: Edita hela

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing issue note for %s %s
tet: Edita hela nota issue ba %s %s

en: Editions
tet: Edisaun sira

en: Email address:
tet: Email:

en: Emails do not match!
tet: Email la hanesan malu!

en: Empty and close
tet: Hamamuk no taka

en: Encyclopedias
tet: Ensiklopedia sira

note: SCRIPT
en: End session
tet: Ramata sesaun

en: English
tet: Inglês

en: Enhanced content:
tet: Kontuedu reforsada:

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
tet: Deskrisaun reforsada husi Syndetics:

en: Enroll
tet: Inskreve

en: Enroll in
tet: Inskreve iha

en: Enter a new purchase suggestion
tet: Hatama sujestaun ida ba livru foun

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
tet: Hatama termu peskiza

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
tet: Entrada %s

en: Enumeration
tet: Enumerasaun

en: Error
tet: Sala

note: For the first occurrence, %1$s:  errno | html
en: Error %s
tet: Sala %s

note: SCRIPT
en: Error searching %s collection
tet: Sala hamosu durante buka hela iha %s kolesaun

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
tet: Sala hamosu durante peskiza iha kolesaun OverDrive.

note: SCRIPT
en: Error! Adding tags failed at
tet: Sala! Aumenta etiketa la konsege

note: SCRIPT
en: Error! Illegal parameter
tet: Sala! Parametru ilegál

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
tet: Sala! Labele aumenta komentariu mamuk. Faz favor aumenta komentariu ka kansela.

note: SCRIPT
en: Error! You cannot delete the tag
tet: Sala! Labele apaga etiketa ne'e

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
tet: Sala! Ita nia etiketa mak kodigu markup deit. Ida ne'e LA'OS aumenta.

note: SCRIPT
en: Error! Your tag was entirely markup code. It was NOT added. Please try again with plain text.
tet: Sala! Ita nia etiketa mak kodigu markup deit. Ida ne'e LABELE aumenta. Favor tenta fali ho testu simples deit.

en: Error:
tet: Sala:

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
tet: Sale: labele hetan rejistu bibliografiku ida ne'e.

note: SCRIPT
en: Errors:
tet: Sala:

en: Example Call
tet: Ezemplu Kota

en: Example Response
tet: Ezemplu Resposta

en: Example call
tet: Ezemplu kota

en: Example response
tet: Ezemplu resposta

en: Excerpt
tet: Exertu

en: Excerpt provided by Syndetics
tet: Exertu ne'e fornese ona husi Syndetics

en: Expected
tet: Atu mai ona

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
tet: Hein hela selesaun ba kopia espesifiku.

en: Expiration date
tet: Data prazu

en: Expiration date:
tet: Prazu:

en: Expiration:
tet: Prazu:

en: Expires on
tet: Prazu ona iha

en: Explain
tet: Esplika

en: Export
tet: Esporta

en: Exporting to Dublin Core...
tet: Esporta hela ba Dublin Core...

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
tet: Hanaruk data ba livru ne'ebe kliente empresta ona.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
tet: Taxa ba tipu item '%s': %s

en: Female:
tet: Feto:

en: Fewer options
tet: Opsaun hamenus

en: Fiction
tet: Fiksaun

en: Fiction notes:
tet: Nota fiksaun:

en: Filmographies
tet: Filmografia

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
tet: Filtrar transações selu tiona

en: Fine
tet: Multa

en: Fine amount
tet: Multa hira

en: Fines
tet: Multa

en: Fines and charges
tet: Multa ho propina

en: Fines:
tet: Multa:

en: Finish
tet: Ramata

en: Finish enrollment
tet: Remata rejistrasaun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: First
tet: Primeiru

en: First name:
tet: Naran uluk:

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
tet: Por ezemplu: 1999-2001. Ita mos bele uza "-1987" ba publikasaun tomak molok 1987 ka "2008-" ba publikasaun tomak tuir 2008 no depois.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
tet: Para ita nia conveniênsia, a kaixa de login iha pájina ne'e foi pré-preenchida ho dados. Por favor, login e muda ita nia password.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
tet: Para ita nia conveniênsia, a kaixa de login iha pájina ne'e foi pré-preenchida ho dados ne'e. Por favor, login.

en: Forever
tet: Ba nafatin

en: Forgiven
tet: Lalika

en: Forgot your password?
tet: Haluha ita nia password?

en: Forgotten password recovery
tet: Recuperasaun de password ne'ebe haluha tiona

en: Format
tet: Formatu

en: Format:
tet: Formatu:

note: SCRIPT
en: Found
tet: Hetan tiona

note: SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
tet: Hetan tiona %s rezaltadu husi biblioteka nia %s kolesaun

en: Found in Open Library:
tet: Hetan tiona iha Biblioteka Nakloke:

en: From:
tet: Husi:

en: Full history
tet: Istoria kompletu

en: Full subscription history
tet: Istoria asinatura kompletu

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
tet: Informasaun asinatura kompletu ba %s

en: GDPR consent
tet: Konsentimentu GDPR

en: GDPR consents
tet: GDPR konsentimentos

en: General
tet: Jeral

en: Get new password recovery link
tet: Simu ligasaun ba password foun

en: Get your discharge
tet: Simu kuitasaun

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
tet: Ba

note: LI
en: Go to detail
tet: Ba detalle

note: A
en: Go to the first page
tet: Fila ba pajina inisial

note: A
en: Go to the last page
tet: Fila ba pajina ikus

note: A
en: Go to the next page
tet: Ba pajina tuirmai

note: A
en: Go to the previous page
tet: Ba pajina anterior

en: Go to your account page
tet: Ba ita nia pajina konta

en: Google login
tet: Login google

note: OPTGROUP
en: Groups
tet: Grupu sira

en: Groups of libraries
tet: Grupu biblioteka

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
tet: Garantidu husi %s %s %s %s %s, %s %s

en: Handbooks
tet: Manuál

en: Heading ascendant
tet: Kapsaun hasa'e

en: Heading descendant
tet: Kapsaun hatuun

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
tet: Bondia, %s

en: Help
tet: Ajuda

note: SCRIPT
en: Hide options
tet: Subar opsaun

en: Hide window
tet: Subar janela

en: Highlight
tet: Realçar

en: Hold date
tet: Data rezerva

en: Hold date:
tet: Data rezerva:

en: Hold fee
tet: Propina atu rezerva livru

en: Hold not needed after:
tet: Rezerva ne'e lalika depois de:

en: Hold notes:
tet: Nota kona ba rezerva sira:

en: Hold starts on date:
tet: Rezerva komesa iha data:

en: Holding libraries
tet: Biblioteka ne'ebe kaer livru

en: Holdings
tet: Kopia sira

en: Holdings:
tet: Kopia:

note: SCRIPT
en: Holds
tet: Rezerva sira

en: Holds
tet: Rezerva sira

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
tet: Rezerva sira (%s)

en: Holds history
tet: Istoria rezerva

en: Home
tet: Uma

en: Home libraries
tet: Uma biblioteka

en: Home library
tet: Uma biblioteka

en: Home library:
tet: Uma biblioteka:

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
tet: Hau konkorda ho prosementu kona ba dadus pesoal hau nian hanesan husi

en: I have read the
tet: Hau lee tiona

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
tet: Problema ho konfigurasaun modulu ILL. Kontaktu ba administratdor.

en: IP address where the end user request is being placed
tet: Enderesu IP husi pedidu end user nian

en: ISBD view
tet: Vista ISBD

note: %1$s:  FOREACH isbn IN BIBLIO_RESULT.ISBN %2$s:  isbn | $raw %3$s:  UNLESS ( loop.last ) %4$s:  END %5$s:  END
en: ISBN: %s %s %s; %s %s
tet: ISBN: %s %s %s %s %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.isbn | html
en: ISBN:%s
tet: ISBN: %s

en: Identity
tet: Identidade

en: If this is an error, please contact the library.
tet: Se ida ne'e sala karik, faz favor kontaktu lai staf biblioteka.

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
tet: Ida ne'e dala primieru atu uza sistema auto empresta, ka iha problema ho sistema, faz favor le'e gia ida ne'e atu hetan ajuda.

en: If you can't find what you are looking for, you can
tet: Labele hetan saida mak ita buka, koko

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
tet: La simu ona email ida ne'e, bele husu ida foun:

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
tet: La klika ona 'Ramata' nia butaun, ita nia sesaun sei mate automaticamente iha %s segundu.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
tet: La tama ona password ida, sistema ne'e sei kria ida.

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
tet: Se la iha konta CAS, maibe iha ona konta lokal, ita bele sei log in:

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
tet: Se la iha konta Google, maibe iha ona konta lokal, ita bele sei log in:

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
tet: Se la iha konta Shibboleth, maibe iha ona konta CAS, ita bele uza CAS.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
tet: Se la iha konta Shibboleth, maibe iha ona login lokal, ita bele log in iha kraik.

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
tet: Se la iha kartaun biblioteka ona, husu staf biblioteka atu halo ida ne'e.

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
tet: Se la iha password ona, husu biblioteka nia staf atu halo. Ami kontente atu halo password ida.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
tet: Iha ona konta CAS, faz favor hili ida atu hatebes:

en: If you have a CAS account, you may use that below.
tet: Se iha ona konta CAS, ita bele uza ida ne'e iha kraik.

en: If you have a local account, you may use that below.
tet: Se iha ona konta lokal, bele uza ne'e iha kraik.

en: If you want to, you can try to
tet: Se bele, koko tok atu

note: A
en: Image from Coce
tet: Imajen husi Coce

en: Images
tet: Imajen sira

en: Immediate deletion
tet: Apaga kedas

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
tet: Iha katalogu online: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.get_transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
tet: Iha transitu husi %s to'o %s dezde %s

en: In your cart
tet: Iha ita nia kareta

en: Indexes
tet: Indise sira

en: Information
tet: Informasaun

en: Initials:
tet: Iniciais:

en: Instructors
tet: Instrutores

en: Instructors:
tet: Instrutores:

en: Interlibrary loan request
tet: Pedidu husi biblioteka seluk

en: Interlibrary loan requests
tet: Pedidu husi biblioteka seluk

en: Invalid shelf number.
tet: Numeru armariu invalidu.

en: Issue
tet: Kopia

en: Issue #
tet: Kopia #

en: Issue:
tet: Kopia:

en: Issues for a subscription
tet: Kopia sira ba asinatura ida

en: Issues summary
tet: Rezumu kopia sira

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
tet: Tanba la kleur dezde empresta item nee, seidauk bele hafoun.

en: Item call number
tet: Item kota

en: Item cannot be checked out.
tet: Item ida ne'e labele fo empresta.

en: Item checked in
tet: Item fo fila ona

en: Item checked out
tet: Item empresta tiona

en: Item damaged
tet: Item aat hela

en: Item details
tet: Detalle item

en: Item hold queue priority
tet: Prioridade lina rezerva item nian

en: Item holds
tet: Lista rezerva

en: Item lost
tet: Item lakon

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
tet: Item ne'e la checkin: faz favor husu staf biblioteka nia ajuda

en: Item renewal is not allowed.
tet: La husik hafoun.

en: Item renewed
tet: Hafoun ona item ne'e

en: Item type
tet: Tipu item

en: Item type:
tet: Tipu item:

en: Item type:
tet: Tipu item:

en: Item types
tet: Tipu item

en: Item withdrawn
tet: Item hasai tiona

note: SCRIPT
en: Items available:
tet: Item sira disponivel:

note: SCRIPT
en: Items on this list:
tet: Items husi lista ne'e:

en: Juvenile
tet: Juvenil

en: Keyword
tet: Liafuan xave

en: Koha administrator
tet: Koha nia administradór

en: Language
tet: Lian

en: Languages
tet: Lian

en: Languages:
tet: Lian:

en: Large print
tet: Testu bo'ot

note: SCRIPT
en: Last
tet: Ikus

en: Last
tet: Ikus

en: Last location
tet: Lokalizasaun ikus

en: Last updated
tet: Lista atualiza tiona iha

en: Last updated:
tet: Lista atualiza tiona iha:

en: Late
tet: Tarde

en: Law reports and digests
tet: Relatoriu lei no dijestu

en: Legal articles
tet: Artigu sira legal

en: Legal cases and case notes
tet: Prosesu legál no nota kuazu

en: Legislation
tet: Lejizlasaun

en: Level 1: Basic discovery interfaces
tet: Nivel 1: Deskoberta interface baziku

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
tet: Nivel 2: OPAC suplementu elementar

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
tet: Nivel 3: OPAC alternativu elementar

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
tet: Nivel 4: Deskoberta domain espesifiku

en: Libraries
tet: Biblioteka sira

en: Library
tet: Biblioteka

en: Library card number:
tet: Numeru husi kartaun biblioteka:

en: Library catalog
tet: Katalogu biblioteka

en: Library:
tet: Biblioteka:

en: Library:
tet: Biblioteka:

en: Limit to any of the following:
tet: Limita ba kualker tuirmai:

en: Limit to currently available items
tet: Limita ba items disponivel agora daudauk

en: Limit to:
tet: Limita ba:

en: Limit to:
tet: Limita ba:

en: Link
tet: Ligasaun

en: Links
tet: Ligasaun

en: List created.
tet: Lista halo tiona.

en: List deleted.
tet: Lista apaga tiona.

en: List name
tet: Lista nia naran

en: List name:
tet: Lista nia naran:

en: List name:
tet: Naran lista:

en: List updated.
tet: Lista atualiza tiona.

en: List(s) this item appears in:
tet: Lista (s) ne'ebe item ne'e hamosu iha ona:

en: Lists
tet: Lista sira

en: Lists:
tet: Lista sira:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
tet: Karregamento

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
tet: Karga hela...

en: Loading...
tet: Karga hela...

en: Local login
tet: Login lokal

en: Location
tet: Lokalizasaun

en: Location (Status)
tet: Lokalizasaun (Estado)

en: Location and availability:
tet: Lokalizasaun no disponibilidade:

en: Location(s) (Status)
tet: Lokalizasaun(s) (Estado)

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
tet: Lokalizasaun: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
tet: Lokalizasaun: %s %s %s

en: Locations
tet: Lokalizasaun sira

en: Log in to add tags
tet: Log in hodi aumenta etiketa

en: Log in to add tags.
tet: Log in atu aumenta etiketa.

en: Log in to create a new list
tet: Log in hodi kria lista foun ida

en: Log in to create your own lists
tet: Log in atu kria ita-nia lista sira

en: Log in to see your own saved tags.
tet: Log in hodi haree ita nia etiketa ne'ebe rai tiona.

en: Log in to your account
tet: Log in ba ita-nia konta

en: Log in to your account:
tet: Log in ba ita-nia konta:

en: Log in using a CAS account.
tet: Log in liuhusi konta CAS.

en: Log in using a Shibboleth account.
tet: Log in ho konta Shibboleth.

en: Log in with Google
tet: Log in ho Google

en: Log out and try again with a different user.
tet: Log out no koko tok ho utilizador la hanesan.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
tet: Logging in ba katalogu la lao.

en: Login page
tet: Pajina login

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
tet: Buka kliente ida iha ILS tuir identifikador ida, no fila identificador ILS ba kliente ne'e, nudar identifikador kliente nian.

en: Lost item
tet: Item lakon

en: MARC Card View
tet: Vista Kartaun MARC

en: MARC View
tet: Vista MARC

en: MARC view
tet: Haree MARC

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
tet: Haree MARC: %s

en: Main address
tet: Hela fatin prinsipal

en: Make a
tet: Halo

en: Make an
tet: Halo ida

en: Make payment
tet: Halo pagamentu

en: Male:
tet: Mane:

en: Managed by
tet: Jerir husi

en: Managed by:
tet: Jerir husi:

en: Match:
tet: Han-malu:

en: Materials specified
tet: Materiais espesifikadu

en: Message sent
tet: Mensajen haruka tiona

en: Message:
tet: Mensajen:

en: Messages for you
tet: Mensajen ita nian

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
tet: Kuantidade mínima nesessária husi serviço nee %s

en: Missing
tet: Falta

en: Missing (damaged)
tet: Falta (aat)

en: Missing (lost)
tet: Falta (lakon)

en: Missing (never received)
tet: Falta (la simu)

en: Missing (sold out)
tet: Falta (sosa tiona)

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
tet: Kopia ne'ebe falta: %s

en: Modify
tet: Modifika

en: More details
tet: Detalle sira tan

en: More options
tet: Opsaun tan

en: More searches
tet: Peskiza tan

en: Most popular
tet: Popular liu

en: Most popular titles
tet: Haree titulu popular liu

en: Musical recording
tet: Gravasaun muzika

en: NEW
tet: FOUN

en: Name
tet: Naran

note: ABBR
en: Narrower Term
tet: Termu kloot liu

en: Never
tet: Nunka

en: Never expires
tet: Nunka mate

en: New
tet: Foun

en: New card
tet: Kartaun foun

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
tet: Komentariu foun kona-ba %s

en: New interlibrary loan request
tet: Pedidu foun husi biblioteka seluk

en: New list
tet: Lista foun

en: New password:
tet: Password foun:

en: New purchase suggestion
tet: Sujestaun ida foun

en: New search
tet: Peskiza foun

en: New tag(s), separated by a comma:
tet: Etiketa(s) foun, keta-ketak husi vírgula:

en: New tag:
tet: Tag foun:

en: News
tet: Notisias

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
tet: Notisias husi %s%s%sbiblioteka%s

en: Next
tet: Tuirmai

en: Next
tet: Tuirmai

en: Next &gt;&gt;
tet: Tuirmai &gt;&gt;

en: Next available item
tet: Item oin mai ne'ebe disponivel

en: No
tet: Lae

en: No
tet: Lae

en: No article requests can be made for this record.
tet: La iha item pedido artigu husi rejistu ne'e.

en: No changes were made.
tet: La troka buat ida.

en: No checkout history to delete
tet: La iha ita nia istoria emprestimos atu apaga

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No checkouts
tet: La iha checkouts

en: No cover image available
tet: Livru oin nia imajen la disponivel

note: SCRIPT
en: No data available in table
tet: La iha dadus disponivel husi tabela ne'e

note: SCRIPT
en: No entries to show
tet: La iha entradas atu hatudu

note: SCRIPT
en: No holds
tet: La iha rezerva

en: No items available.
tet: La iha item disponivel.

en: No limit
tet: Limite la iha

note: SCRIPT
en: No matching records found
tet: La hetan rejistu hanesan

en: No news to display.
tet: La iha notisias atu hatudu.

en: No operation parameter has been passed.
tet: Parâmetru operasaun la liu.

en: No other items.
tet: La iha item seluk.

en: No physical items for this record
tet: La iha item atual husi rejistu ne'e

en: No private lists
tet: Lista privadu la iha

en: No private lists.
tet: Lista privadu la iha.

en: No public lists.
tet: La iha lista públiku.

en: No record was removed.
tet: La hasai rejistu ida.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
tet: Labele empresta dala ida tan molok %s

en: No renewals allowed
tet: La bele fo empresta tan

en: No reserves have been selected for this course.
tet: Kursus ne'e la iha rezerva.

note: SCRIPT
en: No results found in the library's %s collection
tet: La hetan rezultadu husi %s kolesaun

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
tet: La hetan rezultadu husi kolesaun OverDrive.

en: No results found!
tet: La hetan rezultadu!

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
tet: La hili sujestaun ida

note: SCRIPT
en: No tag was specified.
tet: La espesifika etiketa ida.

en: No tags from this library for this title.
tet: La iha etiketa ida ba titulu ne'e husi biblioteka ida ne'e.

en: No, I do not agree. Please remove my account within a reasonable time.
tet: Lae, hau la konkorda. Faz favor hasai hau nia konta ladun kleur.

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
tet: Lae, labele kansela pedidu artigu ne'e

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
tet: Lae, labele kansela rezerva

note: SCRIPT
en: No, do not delete
tet: Lae, labele apaga

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
tet: Lae, labele apaga sujestaun ne'e

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
tet: Lae, labele apaga sujestaun sira

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
tet: Lae, labele hasai fahe hela

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
tet: Lae, labele hahu fali rezerva

en: Nobody
tet: La iha ema ida

en: Non-fiction
tet: La fiksaun

en: Non-musical recording
tet: Gravasaun la muzikal

en: None
tet: La iha buat ida

en: None of the libraries are available for pickup location.
tet: La iha biblioteka ida neebe disponivel hodi foti item.

en: None specified:
tet: La espesifika buat ida:

en: Normal view
tet: Vista normal

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
tet: Seidauk checked in %s

en: Not finding what you're looking for?
tet: Labele hetan saida mak ita buka?

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
tet: Labele empresta %s

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
tet: Labele empresta (%s)

en: Not issued
tet: La emitadu

en: Not on hold
tet: La iha rezerva

en: Not renewable
tet: Labele hafoun

en: Not what you expected? Check for
tet: Ida ne'e la relevante? Buka fali ba

en: Note
tet: Nota

en: Note:
tet: Nota:

en: Note:
tet: Nota:

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
tet: Avizu: Bele uza ida ne'e iha katalogu Fransa nian ne'ebe iha asuntu ISBD, no indeks ida iha.

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
tet: Avisu: Ita nia komentariu tenke simu aprovasaun husi bibliotekariu.

en: Note: you can only delete your own tags.
tet: Avizu: ita bele apaga ita nia etiketa deit.

note: SCRIPT
en: Note: you can only tag an item with a given term once. Check 'My Tags' to see your current tags.
tet: Nota: ita bele etiketa item ida ho termus dala ida deit. Verifika iha 'Hau nia Etiekta' atu haree ita nia etiketa agora daudaun.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
tet: Avisu: ita nia komentariu iha kodigu markup ne'ebe ilegal. Rai tiona la ho markup, hanesan tuirmai. Ita bele edita liu tan, ka kansela atu rai hanesan ne'e deit.

note: SCRIPT
en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
tet: Avisu: ita nia etiketa iha kodigu markup ne'ebe hasai tiona. Etiketa ne'e aumenta hanesan

en: Notes
tet: Nota sira

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
tet: Nota : %s

en: Notes/Comments
tet: Nota/Komentariu sira

en: Notes:
tet: Nota sira:

en: Nothing
tet: La iha buat ida

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
tet: La hili buat ida. Marka kaixa ida-idak atu empresta fali item ruma

en: Notice:
tet: Notisias:

en: Novelist Select
tet: Hili Autor

en: Novelist Select:
tet: Hili Autor:

en: Number
tet: Numeru

en: Number of holds:
tet: Rezerva hira:

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
tet: Númeru de rejistu uza ona iha: %s

en: OR
tet: KA

en: On hold
tet: Iha ona rezavasaun

en: On order
tet: Hameno tiona

en: On-site checkouts
tet: Emprestimos on-site

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
tet: Sujestaun ne'e prosesu tiona, ita bele hatuur tan.

en: One or more holds were not placed due to existing holds.
tet: Rezerva ne'e la hatuur tanba iha ona rezerva.

en: Online resources:
tet: Rekursus online:

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
tet: Kampu balu deit mak (ho kor mean) presiza hatama, maibe informasaun kompletu sei ajuda bibliotekáriu sira atu hetan livru ne'ebe ita husu tiona. Uza kampu "Nota" atu aumenta informasaun seluk.

en: Only items currently available for loan or reference
tet: Item sira ne'ebe disponivel deit atu empresta ka referensia

en: Order by author
tet: Lista tuir autor

en: Order by date
tet: Lista tuir data

en: Order by title
tet: Lista tuir titulu

en: Order by:
tet: Hameno husi:

en: Other editions of this work
tet: Edisaun seluk hanesan ne'e

en: Other forms:
tet: Forma seluk:

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
tet: Kopia sira seluk %s

en: Other names:
tet: Naran seluk:

en: Other phone
tet: Telefone seluk

en: Other phone:
tet: Telemovil seluk:

en: Other:
tet: Seluk:

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
tet: Peskiza OverDrive ba '%s'

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
tet: Prioridade jeral de lina rezerva: %s

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
tet: Livru sira tarde (%s)

en: Overdues
tet: Livru sira tarde

en: Owner only
tet: Na'in deit

en: Pages
tet: Pajina sira

en: Pages:
tet: Pajina sira:

en: Parameters
tet: Parâmetros

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
tet: Password ne'e iha espasu iha oin no/ka iha ikus

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
tet: Ita nia password tenke liu pelumenus %s karakter.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
tet: Ita nia password tenke liu pelumenus %s karakter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
tet: Ita nia password tenke kontein pelumenus %s karakter, inklui mos LETRA BOOT, letra kiik no numeru

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
tet: Ita nia password tenke kontein pelumenus dígito, no karakter ida ho letra ida kiik no karakter ida ho letra boot.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
tet: Password labele iha espasu iha oin ka iha ikus.

en: Password updated
tet: Password atualiza tiona

en: Passwords do not match!
tet: Password la hanesan malu!

en: Patent document
tet: Dokumentu patente

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
tet: Komentariu konaba %s

en: Pay selected fines and charges
tet: Selu multa ho propina ne'ebe marka tiona

en: Payment
tet: Pagamentu

en: Payment applied:
tet: Pagamentu aplika tiona:

en: Payment method
tet: Métodu pagamentu

en: Pending hold
tet: Rezerva pendente

en: Phone
tet: Fone

en: Phone:
tet: Fone:

en: Phone:
tet: Fone:

en: Pick up location:
tet: Foti husi lokalizasaun:

en: Pickup library
tet: Foti husi fatin biblioteka ne'e

en: Pickup library:
tet: Foti husi fatin biblioteka nee:

en: Pickup location
tet: Foti husi

note: SCRIPT
en: Place a hold on
tet: Hatuur rezerva

en: Place a hold on
tet: Hatuur rezervasaun ba

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
tet: Hatuur rezervasaun ba:

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
tet: Hatuur pedidu artigu ba %s

en: Place hold
tet: Hatuur rezerva

en: Place hold
tet: Hatuur rezerva

note: INPUT type=submit
en: Place request
tet: Hatuur pedidu

en: Placed on
tet: Hatuur iha

en: Places
tet: Fatin sira

en: Placing a hold
tet: Hatuur hela rezerva ida

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
tet: Faz favor nota katak funsionariu biblioteka labele atualiza valor ne'e ba ita: ne'e ita nia privasidade!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
tet: Faz favor hili formatu download nian

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
tet: Faz favor hili ida atu hatebes:

en: Please choose your privacy rule:
tet: Faz favor hili ita-nia regra privasidade:

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
tet: Faz favor klik ligasaun iha email ne'e hodi ramata prosesu password foun nian.

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
tet: Faz favor konfirma katak ita lakohi simu email bainhira material foun to'o ona.

en: Please confirm the checkout:
tet: Faz favor konfirma katak empresta ona:

en: Please confirm your registration
tet: Faz favor konfirma ita nia rejistrasaun

en: Please contact a librarian for details.
tet: Faz favor kontaktu biblioteka ne'e atu hetan informasaun tan.

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
tet: Faz favor koalia ho funsionariu biblioteka sei ladun hatene kona ba provedor de telemovil, ka la haree iha lista ida ne'e.

en: Please contact the library if you need further assistance.
tet: Faz favor kontaktu biblioteka ne'e atu hetan ajuda tan.

en: Please correct and resubmit.
tet: Fa favor halo los no hatama fali.

en: Please do not use this mail to request or renew books.
tet: Faz favor la uza email ne'e hodi husu tok fali livru.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
tet: Halo favor hatama URL validu ida.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
tet: Halo favor hatama data validu (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
tet: Faz favor hatama data validu.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
tet: Faz favor hatama email ida validu.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
tet: Faz favor hatama numeru ida validu.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
tet: Faz favor hatama numeru ida validu.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
tet: Faz favor hatama valor ida boot liu ka hanesan {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
tet: Faz favor hatama valor ida menus liu ka hanesan {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
tet: Faz favor hatama pelumenus {0} karakter.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
tet: Faz favor labele hatama liu {0} karakter.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
tet: Faz favor hatama dijitu deit.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
tet: Favor hatama fali ita nia password hanesan iha leten

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
tet: Faz favor hatama valor hanesan dala ida tan.

en: Please enter your card number:
tet: Faz favor hatama ita-nia numeru husi kartaun biblioteka:

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
tet: Faz favor prienxe formulariu ida ne'e atu sejure livru foun ne'ebe biblioteka mak bele sosa. Ita bo'ot sei simu email bainhira biblioteka ne'e halo prosesu ne'e.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
tet: Faz favor hadi'a kampu ida ne'e.

en: Please log in to the catalog and try again.
tet: Faz favor log in ba katalogu no tenta fali.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
tet: Faz favor nota katak informasaun kona-ba livru ruma ne'ebe empresta hela tenke rai hela iha biblioteka.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
tet: Hatene lai katak login Google nian sei hala'o se ita uza email hanesan ne'ebe rejistu ona ho biblioteka.

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
tet: Faz favor hatene katak dokumentu ida ne'e iha formatu MARC ne'ebe bele importa ba Personal Bibliographic Software hanesan EndNote, Reference Manager ka ProCite.

en: Please note:
tet: Avizu:

en: Please note:
tet: Avizu:

en: Please save your consent below or log out. Thank you!
tet: Faz favor rai ita nia konsentimentu iha kraik ka log out. Obrigadu!

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
tet: Faz favor hili item espesifiku ba pedidu ida ne'e.

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
tet: Faz favor hili etiketa ida hodi apaga.

en: Please type the following characters into the preceding box:
tet: Faz favor hakerek hanesan ne'e iha kaixa tuirmai:

note: OPTGROUP
en: Popularity
tet: Popularidade

en: Popularity (least to most)
tet: Popularidade (uitoan deit ba barak liu)

en: Popularity (most to least)
tet: Popularidade (barak liu to'o ki'ik liu hotu)

en: Post your comments on this title.
tet: Hakerek komentariu ita nian kona-ba livru ne'e.

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
tet: Powered husi %s

en: Pre-adolescent
tet: Pré-adolescentes

en: Preferred form:
tet: Forma ne'ebe ita gosta liu:

en: Preferred language for notices:
tet: Lian ne'ebe ita gosta liu:

en: Preschool
tet: Pre-eskola

en: Previous
tet: Anterior

en: Previous
tet: Anterior

en: Previous sessions
tet: Sesaun anterior

en: Primary
tet: Primáriu

en: Primary email
tet: Email primáriu

en: Primary email:
tet: Email primariu:

en: Primary phone
tet: Telefone primáriu

en: Primary phone:
tet: Telemovil primariu:

en: Print list
tet: Print lista

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
tet: Imprime resibu no taka sessaun

en: Priority
tet: Prioridade

en: Priority:
tet: Prioridade:

en: Privacy
tet: Privasidade

en: Private
tet: Privadu

note: OPTGROUP
en: Private lists
tet: Lista privadu

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
tet: Lista privadu fahe tiona ho hau

note: SCRIPT
en: Processing...
tet: Hala'o hela...

en: Provider:
tet: Provedor:

en: Public
tet: Públiku

note: OPTGROUP
en: Public lists
tet: Lista publiku

note: OPTGROUP
en: Public lists:
tet: Lista publiku:

en: Publication date
tet: Data publikasaun

en: Publication date range
tet: Períodu de publikasaun

en: Publication place:
tet: Fatin publikasaun:

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
tet: Data publikasaun/Direitos autorais: Foun liu ba tuan liu

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
tet: Data publikasaun/Direitos autorais: Tuan liu ba foun liu

en: Publication:
tet: Publikasaun:

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RESULT.item('size') | html %1
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
tet: Publika husi: %s %s iha %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Publisher
tet: Editór

en: Publisher location
tet: Lokalizasaun editór nian

en: Publisher:
tet: Editór:

en: Purchase suggestions
tet: Sujestaun ida kona-ba livru ida biblioteka mak sosa

en: Quantity:
tet: Kuantidade:

en: Quote of the day
tet: Sitasaun loron ohin

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
tet: RIS (Zotero, EndNote, seluk tan)

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
tet: RSS feed ba lista publiku %s

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
tet: Avalia hau

en: Re-type new password:
tet: Hatama fali password foun:

en: Reason for suggestion:
tet: Razaun ba sujestaun:

en: Received date
tet: Data simu ona

en: Recent comments
tet: Komentariu sira foun daudaun

en: Recent comments
tet: Komentariu sira foin daudauk

en: Record URL
tet: Rejistu URL

en: Record not found
tet: La hetan rejistu

en: Record title
tet: Rejistu titulu nee

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: RecordedBooks search for '%s'
tet: Peskiza iha RecordedBooks ba '%s'

en: Refine your search
tet: Refina ita nia peskiza

en: Register a new account
tet: Loke konta foun

en: Register here.
tet: Rejista iha ne'e.

en: Registration complete
tet: Rejistrasaun kompletu

en: Registration complete!
tet: Rejistrasaun kompletu!

en: Registration invalid!
tet: Rejistrasaun invalidu!

en: Regular print
tet: Print regulár

note: ABBR
en: Related Term
tet: Termus Relevante

en: Relative
tet: Relativu

en: Relatives' checkouts
tet: Emprestimos' familia nian

en: Relevance
tet: Relevânsia

en: Remove
tet: Hasai

note: A
en: Remove facet %s
tet: Hasai faseta %s

note: A
en: Remove field
tet: Hasai kampu

note: SCRIPT
en: Remove from list
tet: Hasai husi lista ne'e

en: Remove from this list
tet: Hasai husi lista ne'e

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
tet: Hasai items ne'ebe hili tiona

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
tet: Hasai peskiza ne'ebe hili tiona

en: Remove share
tet: Hasai fahe

en: Remove share
tet: Hasai opsaun hodi fahe

en: Renew
tet: Hafoun

en: Renew all
tet: Hafoun hotu

en: Renew item
tet: Hafoun item

en: Renew selected
tet: Hafoun items ne'ebe hili tiona

en: Renewed!
tet: Hafoun tiona!

en: Report issues and broken links
tet: Fo hatene kona ba problema no ligasaun la lao

en: Request ID
tet: Pedido nia ID

en: Request ID:
tet: ID Pedidu nian:

en: Request article
tet: Husu artigu

en: Request cancellation
tet: Request kanselamento

en: Request placed
tet: Pedidu hatuur tiona

en: Request placed:
tet: Hatuur tiona pedido:

en: Request specific item type:
tet: Husu tipu item espesifiku:

en: Request type
tet: Pedido nia tipu

en: Request type:
tet: Tipu pedido nian:

en: Request updated
tet: Pedidu atualiza tiona

en: Requested from
tet: Husu tiona husi

en: Requested from:
tet: Husu tiona husi:

en: Requested item type
tet: Tipu item ne'ebe husu tiona

en: Requested item:
tet: Item ne'ebe husu tiona:

en: Required
tet: Presiza

note: INPUT type=submit
en: Resort list
tet: Lista ida organiza fali

en: Results
tet: Rezultadu sira

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
tet: Rezultadu %s to'o %s husi %s

note: %1$s:  ms_value | html
en: Results of search for '%s'
tet: Rezultadu husi peskiza kona-ba '%s'

en: Resume
tet: Hahu fali

en: Resume all suspended holds
tet: Hala'o fali rezerva ne'ebe para lai

en: Return this item
tet: Fo fila item ida ne'e

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
tet: Fila ba rezumu konta nian

en: Return to fine details
tet: Fila ba multa detalle

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
tet: Fila ba konta hau nian

en: Return to the catalog home page.
tet: Fila ba pajina katalogu inisial.

en: Return to the last advanced search
tet: Fila ba peskiza advansadu ikus

en: Return to the main page
tet: Fila ba pajina inisial

en: Return to the self-checkout
tet: Fila ba auto-empresta

en: Return to your lists
tet: Fila ba ita nia lista

en: Returns a patron's status information from Koha.
tet: Fo hatene konaba informasaun estadu kliente nian husi Koha.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
tet: Fo hatene informasaun kona ba serbi ne'ebe disponivel iha item partikular ba kliente partikular.

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
tet: Fo hatene ona informasaun espesifiku kona-ba kliente ne'e baze ho opsaun ruma iha pedidu. Funsaun ida ne'e opcionalmente bele fornese informasaun kontaktu, informasaun kona-ba multa, informasaun kona-ba pedidu rezerva, no mensajen sira.

en: Reviews
tet: Komentariu sira

en: Reviews from LibraryThing.com:
tet: Komentariu husi LibraryThing.com:

en: Reviews provided by Syndetics
tet: Komentariu fornese husi Syndetics

en: Routing lists
tet: Listas de roteamento

en: SMS number:
tet: Numeru SMS:

en: SMS provider:
tet: Provedor SMS:

en: Salutation:
tet: Saudasaun:

note: INPUT type=submit
en: Save
tet: Rai

en: Save changes
tet: Rai mudansa

en: Save record
tet: Rai rejistu

en: Save to another list
tet: Rai ba lista seluk

en: Save to lists
tet: Rai ba lista

en: Save to your lists
tet: Rai ba ita nia lista

en: Scan a new item or enter its barcode:
tet: Scan item foun ka hatama item nia barcode:

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
tet: Skan item ida-idak ka hatama barcode. Lista ida ho barcode hotu sei hamosu.

en: Scan the item or enter its barcode:
tet: Scan item foun ka hatama item nia barcode:

note: INPUT type=submit name=do
en: Search
tet: Buka

en: Search
tet: Peskiza

note: LINK
en: Search %s
tet: Peskiza %s

en: Search for this title in:
tet: Peskiza ba titulu ida ne'e iha:

note: A
en: Search for works by this author
tet: Buka livru husi autor ne'e

en: Search for:
tet: Peskiza ba:

en: Search history
tet: Istoria peskiza

en: Search options:
tet: Opsaun peskiza:

en: Search results
tet: Rezultadu peskiza

note: NAV
en: Search results pagination
tet: Pajinasaun rezultadu husi peskiza

en: Search suggestions
tet: Sujestaun peskiza

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Search the %s%s%sKoha library%s catalog
tet: Peskiza iha %s%s%sKoha biblioteka nia%s katalogu

en: Search type:
tet: Buka tipu:

note: SCRIPT
en: Search:
tet: Buka:

note: SCRIPT
en: Searching %s...
tet: Buka hela %s...

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
tet: Buka hela iha OverDrive...

en: Secondary email
tet: Email segundu

en: Secondary email:
tet: Email segundu:

en: Secondary phone
tet: Telefone sekundariu

en: Secondary phone:
tet: Telemovil segundu:

en: Section
tet: Seksaun

en: Section:
tet: Seksaun:

note: IMG
en: See Baker & Taylor
tet: Haree Baker & Taylor

en: See also:
tet: Haree mos:

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
tet: Haree: %s%s%snext biblio%s

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
tet: Haree: %s%s%santerior biblio%s

en: Select a list
tet: Hili lista ida

en: Select a specific item:
tet: Hili item espesifiku:

en: Select all
tet: Hili hotu

en: Select none
tet: Hili la iha ida

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
tet: Hili peskiza nia rezultadu: %s

en: Select searches to:
tet: Hili peskiza hodi:

en: Select suggestions to:
tet: Hili sujestaun hodi:

en: Select the item(s) to search
tet: Item(s) ne'ebe hili ona atu peskiza

en: Select titles to:
tet: Hili titulu hodi:

en: Self check-in help
tet: Ajuda ho sistema auto empresta

en: Self checkout help
tet: Ajuda ho sistema auto empresta

en: Send
tet: Haruka

en: Send email
tet: Haruka email

en: Send list
tet: Haruka lista

en: Send to device
tet: Haruka ba dispositivo

en: Sending your cart
tet: Haruka hela ita nia kareta

en: Sending your list
tet: Haruka hela ita nia lista

en: Serial
tet: Periódiku

en: Serial collection
tet: Kolesaun periódiku

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
tet: Periódiku: %s

en: Series
tet: Série

en: Series information:
tet: Informasaun serie:

en: Series title
tet: Titulu serie

en: Session lost
tet: Sesaun lakon

en: Settings updated
tet: Konfigurasaun atualiza tiona

en: Share
tet: Fahe

en: Share a list
tet: Fahe lista ida

en: Share a list with another patron
tet: Fahe lista ida ho kliente seluk

note: A
en: Share by email
tet: Fahe liu husi email

en: Share list
tet: Fahe lista

note: A
en: Share on Facebook
tet: Fahe ba Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
tet: Fahe ba LinkedIn

note: A
en: Share on Twitter
tet: Fahe iha Twitter

en: Shelving location
tet: Lokalizasaun iha armariu

en: Shibboleth Login
tet: Login Shibboleth

en: Shibboleth login
tet: Login shibboleth

en: Show
tet: Hatudu

en: Show 50 items
tet: Hatudu item 50

en: Show all items
tet: Hatudu items hotu

en: Show all news
tet: Hatudu notisias hotu

note: SCRIPT
en: Show all transactions
tet: Hatudu transasaun hotu

en: Show last 50 items
tet: Hatudu item 50 ikus

en: Show less
tet: Hatudu menus liu

note: A
en: Show lists
tet: Hatudu lista sira

en: Show more
tet: Hatudu tan

en: Show more options
tet: Hatudu opsaun tan

en: Show the top
tet: Hatudu tutun liu

en: Show year:
tet: Hatudu tinan:

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
tet: Hatudu %s husi %s rezultadu

en: Showing 50 items.
tet: Hatudu hela item 50.

en: Showing all items.
tet: Hatudu item hotu.

en: Showing last 50 items.
tet: Hatudu hela item 50 ikus.

en: Showing only available items
tet: Hatudu hela item disponivel deit

en: Sign in to view availability and checkout items or place holds
tet: Log in hodi haree disponibilidade ka hatuur reserva

en: Similar items
tet: Items atu hanesan

en: Simple DC-RDF
tet: Simples DC-RDF

en: Skip to main content
tet: Ba oin hodi haree konteúdu prinsipal

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
tet: Sala hamosu kuando prosementu enderesu tuirmai. Faz favor haree fila fali. Iha: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
tet: Sala akontese. Nota la rai

en: Sorry
tet: Deskulpa

en: Sorry,
tet: Deskulpa,

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
tet: Deskulpa, labele simu xave ne'e. Konvite mate ona karik. Kontaktu kliente ne'ebe haruka ona konvite ne'e.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
tet: Deskulpa, email ne'e la validu.

en: Sorry, no suggestions.
tet: Deskulpa, la iha sujestaun ida.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
tet: Diskulpa, labele rezerva item hirak ne'e.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
tet: Deskulpa, komentariu ne'e labele muda.

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
tet: Deskulpa, vista simples ne'e la disponivel agora ne'e

note: SCRIPT
en: Sorry, tags are not enabled on this system.
tet: Deskulpa, etiketa la lao iha sistema ida ne'e.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
tet: Deskulpa, login CAS login la lao. Se ita iha login lokal bele uza ne'e iha kraik.

en: Sorry, the CAS login failed.
tet: Deskulpa, login CAS la konsege lao.

en: Sorry, the requested page is not available
tet: Deskulpa, pajina ne'e la disponivel agora ne'e

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
tet: Deskulpa, sistema ne'e hanoin katak ita boot la iha permisaun atu asesu pajina ida ne'e.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
tet: Deskulpa, item ida ne'e labele empresta liu husi komputador ida ne'e.

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
tet: Deskulpa, komputador ida ne'e la liga. Faz favor husu ajuda husi biblioteka nia staf atu resolve problema ne'e.

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
tet: Deskulpa, komputador ida ne'e sala. Faz favor husu ajuda husi biblioteka nia staf atu resolve problema ne'e.

en: Sorry, you cannot place holds.
tet: Diskulpa, ita boot labele rezerva.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
tet: Deskulpa, ita boot labele rezerva livru liu %s.

en: Sorry, your Google login failed.
tet: Deskulpa, login Google la konsege la'o.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
tet: Deskulpa, identidade Shibboleth ita nian la hanesan biblioteka nian.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
tet: Deskulpa, identidade Shibboleth la hanesan identidade biblioteka ita nian. Se karik ita iha login lokal, bele uza ne'e iha kraik.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
tet: Deskulpa, ita nia password labele troka online.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
tet: Deskulpa, sesaun ida ne'e espira tiona. Faz favor tama fali.

en: Sort
tet: Organiza tuir

en: Sort by:
tet: Organiza tuir:

en: Sort by:
tet: Organiza tuir:

en: Sort this list by:
tet: Organiza lista ne'e tuir:

en: Source
tet: Huun

en: Specialized
tet: Specializados

en: Standard number
tet: Numeru padraun

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
tet: Numeru padraun (ISBN, ISSN ka seluk):

en: State:
tet: Distritu:

en: Statistics
tet: Estatistika sira

en: Status
tet: Estadu

en: Status:
tet: Estadu:

en: Step three: Click the 'Finish' button
tet: Etapa terseiru: Klika butaun 'Ramata'

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
tet: Etapa segundu: Scan kada item nia barcode, ida-idak

en: Stopped
tet: Ramata hela

en: Street number:
tet: Numeru iha dalan:

en: Subject
tet: Asuntu

en: Subject cloud
tet: Kalohan asuntu

en: Subject(s)
tet: Asuntu(s)

en: Subject:
tet: Asuntu:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
tet: Asuntu: %s

note: INPUT type=submit
en: Submit
tet: Hatama

en: Submit
tet: Hatama

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
tet: Hatama no taka janela ne'e

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
tet: Hatama mudansa

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
tet: Hatama mudansa

note: INPUT type=submit
en: Submit note
tet: Hatama nota

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
tet: Hatama ita nia pedidu atualizasaun

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
tet: Hatama ita nia sujestaun

en: Subscribe to a subscription alert
tet: Asinatura ba alerta de asinatura

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
tet: Asina ba notifikasaun liu husi email kona-ba kopia foun

en: Subscribe to email notification on new issues
tet: Asina ba notifikasaun liu husi email kona-ba kopia foun

note: A
en: Subscribe to recent comments
tet: Asina ba komentariu sira foin daudauk

note: A
en: Subscribe to this list
tet: Asina ba lista ida ne'e

note: A
en: Subscribe to this search
tet: Asina ba peskiza ida ne'e

en: Subscription
tet: Asinatura

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
tet: Asinatura husi %s ba:%s %s %s agora (daudaun)%s

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
tet: Informasaun asinatura ba %s

en: Subscription title
tet: Titulu asinatura

en: Subscription:
tet: Asinatura:

en: Subscriptions
tet: Asinatura sira

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
tet: Asinatura sira ( %s )

en: Suggest for purchase
tet: Sujestaun hodi sosa

en: Suggested by anyone
tet: Sujestaun husi ema naran deit

en: Suggested by me
tet: Sujestaun husi hau

en: Suggested by:
tet: Sujestaun husi:

en: Suggested for
tet: Sujestaun ba

en: Suggested for:
tet: Sujestaun ba:

en: Suggested on
tet: Sujestaun iha

en: Suggestions
tet: Sujestaun sira

en: Summary
tet: Rezumu

en: Surname:
tet: Apelidu:

en: Surveys
tet: Levantamentu

en: Suspend
tet: Taka lai

en: Suspend all holds
tet: Taka lai rezervasaun hotu

en: Suspend until:
tet: Taka lai to'o:

note: A
en: Switch languages
tet: Troka lian

en: System-wide only
tet: Sistem-wide deit

en: Table of contents provided by Syndetics
tet: Indise analítico fornese husi Syndetics

en: Tag
tet: Etiketa

en: Tag browser
tet: Etiketa browser

en: Tag cloud
tet: Kalohan etiekta

en: Tag status here.
tet: Estado etiketa iha-ne'e.

en: Tag status here.
tet: Estado etiketa iha-ne'e.

en: Tag:
tet: Etiketa:

en: Tags
tet: Etiketa sira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tags added:
tet: Etiketa aumenta tiona:

en: Tags from this library:
tet: Etiketa husi biblioteka ne'e:

en: Tags:
tet: Etiketa sira:

en: Technical reports
tet: Relatoriu tekniku

en: Term
tet: Termu

en: Term(s):
tet: Termu(s):

en: Thank you
tet: Obrigadu

en: Thank you!
tet: Obrigadu!

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
tet: Kopia %s foun liu ba asinatura ida ne'e:

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
tet: Livru %s ne'ebe fo empresta ona barak liu %s %s %s %s iha %s %s %s durante %s fulan liuba %s ba tempu tomak%s

en: The ISBD cloud is not enabled.
tet: Kalohan ISBD la la'o.

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
tet: Tablea ida ne'e mamuk. seidauk konsege la'o. Haree

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
tet: Kareta ne'e haruka tiona ba: %s

en: The entered card number is already in use.
tet: Numeru ne'ebe hatama tiona uza hela.

en: The entered card number is the wrong length.
tet: Numeru ne'ebe hatama tiona nia naruk sala.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
tet: Labele fahe lista.

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
tet: Asinatura uluk hahu ona iha %s

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
tet: Tenke prienxe kampu tuirmai tanba obrigatoriu:

en: The following fields contain invalid information:
tet: Kampu tuirmai iha informasaun la validu:

en: The item has been added to the list.
tet: Item ida ne'e aumenta tiona ba ita-nia lista.

en: The item has been removed from the list.
tet: Item ida ne'e hasai tiona husi ita-nia lista.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
tet: Item ida ne'e la aumenta ba ita-nia lista. Faz favor verifika katak la iha ona iha lista.

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
tet: Labele kria lista publiku foun. Se ita halo ona lista ida privadu, labele muda ida ne'e halo publiku fali.

en: The link is broken and the page does not exist.
tet: Ligasaun la la'o ona no pajina la iha.

en: The link is invalid.
tet: Ligasaun ida ne'e la lao.

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
tet: Lista ne'e haruka tiona ba: %s

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
tet: Operasaun %s ne'e la lao.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
tet: Rezultadu ne'e sei hamosu kona ba barcode ida idak.

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
tet: Password troka tiona husi utilizador "%s".

en: The selected suggestions have been deleted.
tet: Sujestaun sira ne'ebe hili tiha apaga tiona.

en: The share has been removed.
tet: Hasai tiona.

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
tet: Asinatura ida ne'e prazu iha %s

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction id '%s' for this payment is invalid.
tet: Transasaun id '%s' husi pagamentu ne'e la validu.

en: The userid
tet: Userid ne'e

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
tet: Iha asinatura(s) %s ne'ebe relevante ba titulu ne'e.

en: There are no comments on this title.
tet: La iha komentariu kona-ba titulu ne'e.

en: There are no items that can be placed on hold.
tet: La iha item ida atubele rezerva.

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
tet: La iha sujesaun pendente atu sosa livru foun hanesan ita nia peskiza.

en: There are no pending purchase suggestions.
tet: La iha sujesaun atu sosa livru foun.

en: There is no minimum or maximum character length.
tet: La iha naruk minimu ka maximu karakter nian.

en: There was a problem with your submission
tet: Iha problema ho ita nia submisaun

en: There was an error sending the cart.
tet: Problema hamosu bainhira haruka kareta.

en: There was an error sending the list.
tet: Problema hamosu bainhira haruka lista.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
tet: Prosementu rejistru la lao. Faz favor husu ajuda husi funsionariu biblioteka.

en: Theses
tet: Teze sira

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
tet: Ne'e &quot;Kalohan&quot ne'e; hatudu topiku popular liu iha katalogu. Klik kualkér asuntu iha kraik atu haree item hotu husi ami nia kolesaun.

en: This email address already exists in our database.
tet: Email ida ne'e iha ona iha ami nia database.

note: SCRIPT
en: This field is required.
tet: Kampu ida ne'e presiza los.

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
tet: Labele hafoun ne'e, tanba ne'e onsite checkout.

en: This is a serial
tet: Ne'e serie ida

en: This item does not exist.
tet: Item ida ne'e la iha.

en: This item has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed
tet: Item ne'e labele hafoun tanba renovasaun sei halao automaticamente

en: This item is already checked out to you.
tet: Item ida ne'e ita empresta tiona.

en: This item is on hold for another borrower.
tet: Item ne'e iha rezerva ona husi kliente seluk.

en: This item is on hold for another patron.
tet: Item ida ne'e iha rezerva ida ona husi kliente seluk.

en: This item is scheduled for auto renewal.
tet: Item ida ne'e sei hafoun automatikamente.

en: This link is valid for 2 days starting now.
tet: Ligasaun ne'e sei lao durante loron 2 hahu agora.

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
tet: Lista ida iha titulu %s iha laran

en: This list does not exist.
tet: Lista ida ne'e la iha.

en: This message can have the following reason(s):
tet: Mensagem ida nee bele iha razaun tuirmai (s):

en: This news item does not exist.
tet: Item notisias ida ne'e la iha.

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
tet: Pagina ne'e kontein konteúdu hariku ona ne'ebe haree bainhira JavaScript lao ona ka liu husi klika

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
tet: Rejistu ida ne'e iha item fiziku barak ona (%s).

en: This subscription is closed.
tet: Asinatura ne'e taka ona.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
tet: Titulu ida ne'e labele rezerva tanba ita iha ona titulu ne'e.

en: This title cannot be requested.
tet: Labele rezerva titulu ida ne'e.

note: IMG
en: Thumbnail
tet: Imajen kiik

en: Title
tet: Titulu

en: Title (A-Z)
tet: Titulu (A-Z)

en: Title (Z-A)
tet: Titulu (Z-A)

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
tet: Nota titulu ( %s )

en: Title:
tet: Titulu:

en: Title:
tet: Titulu:

en: Titles
tet: Titulu sira

en: To log in, use the following credentials:
tet: Hodi log in, uza informasaun tuirmai:

en: To make changes to your record please contact the library.
tet: Atu halo mudansa ba ita nia rejistu faz favor kontakta staf biblioteka.

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
tet: Atu fo hatena konaba sala ne'e, faz favor halo kontaktu ba staf biblioteka.

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
tet: Atu fo hatena konaba sala ne'e, faz favor halo kontaktu ba staf biblioteka.

en: To reset your password, enter your login or your email address.
tet: Hodi hatuur fali ita nia password, hatama ita nia login ka enderesu email.

en: Top level
tet: Nivel leten

en: Topics
tet: Tópiku

en: Total due
tet: Total hira

en: Total due if credit(s) applied:
tet: Total devido se kréditu(s) aplikadu:

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
tet: Total rezerva: %s

en: Treaties
tet: Tratadu sira

en: Type
tet: Tipu

en: Type of heading
tet: Kapsaun nia tipu

note: SCRIPT
en: Type:
tet: Tipu:

note: SCRIPT
en: Unable to add one or more tags.
tet: La konsege atu aumenta etiketa ida ka liu.

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
tet: La konsege atu kansela inskrisaun!

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
tet: La konsege atu kria inskrisaun!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
tet: La konsege atu atualiza konfigurasaun!

en: Unavailable (lost or missing)
tet: La disponivel (lakon ka falta)

en: Unavailable issues
tet: Kopia ne'ebe la disponivel

en: Unhighlight
tet: La realçar

en: Unified title
tet: Titulu unifikadu

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
tet: Títulu sira uniforme: %s

en: Unknown
tet: La hatene

en: Unsubscribe from a subscription alert
tet: Hasai asinatura husi alerta de asinatura

en: Update
tet: Atualiza

en: Updates to your record
tet: Atualizasaun ba ita nia rejistu

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
tet: Uza menu bar iha leten atu navigatu ba parte seluk iha Koha.

note: ABBR
en: Used For
tet: Uza Ba

en: Used for/see from:
tet: Uza ba/haree husi:

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
tet: Baibain konta ida taka tanba Ita iha multa nafatin. Se la loos, faz favor kontaktu staf biblioteka nian.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
tet: Baibain konta ida taka tanba Ita iha multa nafatin. Se la loos, faz favor kontaktu staf biblioteka nian.

en: VHS tape / Videocassette
tet: Fita VHS / Videocassete

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
tet: Valor ne'e uza ona (%s)

en: Verification
tet: Verifikasaun

en: Verification:
tet: Verifikasaun:

en: View
tet: Haree hotu

en: View all suggestions
tet: Haree sujestaun hotu

note: A
en: View details for this title
tet: Haree detalle sira kona-ba títulu ida ne'e

en: View interlibrary loan request
tet: Haree pedidu husi biblioteka seluk

note: A
en: View on Amazon.com
tet: Haree iha Amazon.com

note: A
en: View your search history
tet: Haree ita nia istoria peskiza

en: Vol info
tet: Info vol

en: Waiting date
tet: Data hein hela

en: Warning
tet: Avisu

note: SCRIPT
en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
tet: Avisu: Labele ba kotuk. Faz favor konfirma dala ida tan

en: Welcome,
tet: Bemvindo,

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
tet: Bemvindo, %s

en: What is a discharge?
tet: Kuitasaun ne'e saida?

en: What's next?
tet: Saida mak tuirmai?

en: Where:
tet: Iha ne'ebe:

note: SCRIPT
en: With selected searches:
tet: Ho ida ne'ebe hili ona:

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
tet: Sujestaun ne'ebe hili ona:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
tet: Titulu ne'ebe hili ona:

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
tet: Hakarak imprime resibu ka lae?

en: Writeoff
tet: Eliminar

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
tet: Hakerek ona ba %s husi %s

en: Year
tet: Tinan

note: INPUT type=submit
en: Yes
tet: Sin

en: Yes
tet: Sin

en: Yes, I agree.
tet: Sin, hau konkorda.

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
tet: Sin, kansela pedidu artigu ne'e

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
tet: Sin, kansela rezerva

note: SCRIPT
en: Yes, delete
tet: Sin, apaga

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
tet: Sin, apaga sujestaun ne'e

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
tet: Sin, apaga sujestaun ne'e

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
tet: Sin, hasai fahe hela

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
tet: Sin, hahu fali rezerva hotu

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
tet: Sin, suspendu rezerva hotu

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
tet: Ita nia asesu ba auto-empresta mai husi IP diferente! Faz favor login dala ida tan.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
tet: Ita nia asesu ba auto-empresta mai husi IP diferente! faz favor login dala ida tan.

en: You are currently not listed on any routing lists.
tet: Lista la iha ona.

en: You are forbidden to view this page.
tet: Ita la iha lisensa atu haree pajina ne'e.

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
tet: Ita nia log in nudar %s.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
tet: Log in mai husi IP diferente. Faz favor, log in fali.

en: You are not allowed to call this page directly
tet: Ita labele bolu pajina nee diretamente

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
tet: Ita la iha lisensa atu haree sujestaun ne'e.

en: You are not authorized to view this page.
tet: Ita la iha lisensa atu haree pajina ne'e.

en: You are not authorized to view this record.
tet: La iha lisensa atu haree rejistu ida ne'e.

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
tet: Ita asina tiona ba titulu periodiku tuirmai. Se ita hakarak halo mudansa, faz favor husu ajuda husi funsionariu biblioteka nian.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
tet: Ita bele husu dijestu ida hodi hamenus mensagens barak. Mensagen hotu sei rai no haruka hamutuk iha mensagen ida.

en: You can only share a list if you are the owner.
tet: Lista nain deit bele fahe lista ida.

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
tet: Bele peskiza katalogu ida ne'e liuhusi kampu iha leten.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
tet: Bele uza OAI-PMH ListRecords envezde servisu ne'e.

en: You can use the menu and links at the top of the page
tet: Bele uza menu no ligasaun iha pajina ne'e nia leten

en: You can't change your password.
tet: Labele troka ita-nia password.

en: You can't reset your password.
tet: Labele troka ita-nia password.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
tet: Labele fo kuitasaun, tanba sei iha emprestimos. Faz favor fo fali item hirak ne'e molok kuitasaun halao.

en: You cannot place any more suggestions
tet: Labele hatuur sujestaun tan kona-ba livru atu sosa

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
tet: Ita labele hafoun livru ita nian online. Razaun mak ne'e: %sIta nia multa liu

en: You cannot share a public list.
tet: Labele fahe lista publiku ida ne'e.

en: You currently have no pending holds.
tet: Agora daudauk ita la iha rezerva pendente ida.

en: You currently have nothing checked out.
tet: Ita la empresta livru ida.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
tet: Ita nia multa nia total mak:

en: You did not specify any search criteria
tet: Ita la espesifika kriteria ida atu peskiza

en: You do not have permission to add a record to this list.
tet: Ita la iha permisaun atu aumenta rejistu ida ba lista ne'e.

en: You do not have permission to create a new list.
tet: Ita la iha lisensa atu kria lista foun ne'e.

en: You do not have permission to delete this list.
tet: Ita la iha lisensa atu apaga lista ne'e.

en: You do not have permission to download this list.
tet: Ita la iha lisensa atu download lista ne'e.

en: You do not have permission to send this list.
tet: Ita la iha lisensa atu haruka lista ne'e.

en: You do not have permission to update this list.
tet: Ita la iha lisensa atu atualiza lista ne'e.

en: You do not have permission to view this list.
tet: Ita la iha lisensa atu haree lista ne'e.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
tet: Ita hatama password ka username sala. Faz favor hatama fali los! Maibe hatene katak passwords are sensitivu%s no ita nia konta sei taka depois de sala%s. Faz favor husu ajuda husi funsionariu biblioteka.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
tet: Ita tuir ligasaun ne'ebe la lao p.e. husi search engine ka bookmark.

en: You have a credit of:
tet: Ita iha kreditu:

en: You have already requested this title.
tet: Ita rezerva ona titulu ida ne'e.

en: You have no article requests currently.
tet: Ita la iha ona pedido konaba artigu agora daudaun.

en: You have no fines or charges
tet: Ita la iha multa

en: You have no pending purchase suggestions.
tet: La iha sujesaun pendente atu sosa livru foun.

en: You have no pending purchase suggestions.
tet: La iha sujestaun pendente atu sosa livru foun.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
tet: Ita la prienxe kampu obrigatoriu. Faz favor prienxe kampu hotu no hatama fali.

en: You have nothing checked out
tet: Ita seidauk empresta livru

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
tet: Ita hafoun dala barak ona la husik tan.

en: You have subscribed to email notification on new issues.
tet: Ita asina tiona ba notifikasaun liu husi email kona-ba kopia foun.

en: You have successfully registered your new account.
tet: Konta foun rejistu tiona.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
tet: Ita iha multa. Montante: %s.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
tet: Ita liga liuhusi ligasaun externa ba katalogu item ne'e ne'ebe la disponivel ona.

en: You may register here.
tet: Ita bele rejistu iha ne'e.

note: SCRIPT
en: You must be logged in to add tags.
tet: Tenke log in atu aumenta etiketa.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
tet: Tenke log in atu kria ka aumenta ita-nia lista

en: You must have an email address to enroll
tet: Ita tenke iha email hodi sai membru

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
tet: Ita tenke log in lai se ita hakarak asina ba notifikasaun liu husi email kona-ba kopia foun

en: You must select a library for pickup.
tet: Ita tenke hili biblioteka ida hodi foti livru.

en: You must select at least one item.
tet: Ita tenke hili pelumenus item ida.

note: A
en: You searched %s for '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
tet: Ita buka %s kona-ba '%s'%s%s ho limite(s): '%s'%s

en: You should have received an email with a link to reset your password.
tet: Ita simu ona email ho ligasaun hodi hatuur password ita nian.

en: You tried to access a page that needs authentication.
tet: Presiza autenticasaun hodi asesu.

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
tet: Ita hatama sala. Faz favor hatama fali.

en: You will receive an email shortly.
tet: Ita sei simu email ladun kleur.

en: Your account
tet: Ita nia konta

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
tet: Ita nia konta hapara ona. %s Komentáriu:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
tet: Ita nia konta biblioteka prazu tiona husi %s. Faz favor kontakta biblioteka ne'e atu hetan informasaun tan.

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
tet: Ita nia konta mate tiona. Faz favor kontaktu staf biblioteka ne'e atu hetan informasaun tan.

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
tet: Ita nia konta iha multa %s. Rezerva sei taka tanba multa nee sai boot.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
tet: Ita nia konta para lai tanba kuitasaun iha ona.

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
tet: Ita nia konta la lao to'o ita tuir ligasaun iha email konfirmasaun.

en: Your authority search history is empty.
tet: Ita nia istoria konaba peskiza autoridade mamuk hela.

en: Your cart
tet: Ita nia kareta

en: Your cart
tet: Ita nia kareta

en: Your cart is empty.
tet: Ita nia kareta mamuk hela.

en: Your catalog search history is empty.
tet: Ita nia istoria peskiza mamuk.

en: Your charges
tet: Ita nia konta

en: Your checkout history
tet: Ita nia istoria emprestimos

en: Your checkout history has been deleted.
tet: Ita nia istoria emprestimos apaga tiona.

en: Your comment
tet: Ita nia komentariu

en: Your comment (preview, pending approval)
tet: Ita nia komentariu (haree lai, hein aprovasaun)

en: Your consents
tet: Ita nia konsentimentus

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
tet: Ita hatama tiona detalle ne'ebe loos ba biblioteka, no staf biblioteka se atualiza la kleur.

en: Your download should begin automatically.
tet: Ita nia download sei hahu automaticamente.

en: Your holds history
tet: Ita nia istoria emprestimos

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
tet: Ita-nia kartaun biblioteka marka ona hanesan lakon ka na’ok ona.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
tet: Ita-nia kartaun biblioteka marka tiona hanesan lakon ka na’ok ona.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
tet: Ita nia kartaun biblioteka mate tiona. Faz favor kontakta funsionariu biblioteka hodi hafoun kartaun ne'e.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list : %s
tet: Ita nia lista : %s

en: Your lists
tet: Ita nia lista

note: OPTGROUP
en: Your lists:
tet: Ita nia lista:

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
tet: Renovasaun de empréstimo la lao tanba problema(s) tuirmai:

en: Your messaging settings
tet: Ita nia sistema mensajen

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
tet: Ita nia nota %s labele rai tiona.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
tet: Nota ita nian kona-ba %s rai tiona no haruka ba biblioteka.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
tet: Nota ita nian kona-ba %s hasai tiona.

en: Your options are:
tet: Ita nia opsaun mak ne'e:

en: Your password has been changed
tet: Ita nia password troka tiona

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
tet: Ita nia password tenke liu pelumenus karakter %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
tet: Ita nia password tenke kontein pelumenus %s karakter, inklui mos LETRA BOOT, letra kiik ho numeru sira.

en: Your payment
tet: Ita nia pagamentu

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
tet: Pagamentu $%s ita nian proseu tiona!

en: Your personal details
tet: Ita nia detalle pesoal

en: Your priority:
tet: Ita nia prioridade:

en: Your privacy management
tet: Ita nia jestaun ba privasidade

en: Your privacy rules have been updated.
tet: Ita nia regras ba privasidade atualiza tiona.

en: Your purchase suggestions
tet: Ita nia sujestaun kona-ba livru atu sosa

note: For the first occurrence, %1$s:  my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
tet: Ita nia avaliasaun: %s.

en: Your request included no check-ins.
tet: Ita nia pedidu la inklui check-ins.

en: Your routing lists
tet: Ita nia lista roteamanto

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
tet: Ita nia peskiza %sba %s%s la konsege hetan rezultadu.

en: Your search history
tet: Ita nia istoria peskiza

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
tet: Hetan tiona rezultadu %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
tet: Ita nia konfigurasaun atualiza tiona!

en: Your summary
tet: Ita nia rezumu

en: Your tags
tet: Ita nia etiketa sira

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
tet: Ita nia atualizações hatama ona. Ami sei revista molok aplika.

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
tet: La hetan Ita nia userid iha database. Faz favor tenta fali.

en: ZIP/Postal code:
tet: ZIP/Kódigu postal:

en: [ New list ]
tet: [ Lista foun ]

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
tet: [%s tag la hetan supporta husi ita nia browser.]

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
tet: identifikator ida ne'ebe hatudu lokalizasaun atu entrega item ida ba atu foti

en: an identifier used to look up the patron in Koha
tet: identifka ida ne'ebe buka kliente ida iha Koha

en: and
tet: no

note: IMG
en: bonus
tet: bônus

en: by
tet: husi

en: by
tet: husi

en: cancel your request
tet: kansela pedidu ne'e

en: confirm email address
tet: konfirma email

en: contains
tet: kontein

en: date after which hold request is no longer needed
tet: depois de data ne'ebe rezerva ne'e lalika ona

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
tet: depois de data ne'ebe item ne'e fila ona ba armariu tanba kliente la foti ona

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
tet: define tipu rejistu nia identifikador uza hela, valor sira ne'ebe posivel:

en: email address
tet: email

en: firstname
tet: naranuluk

en: for more information on what it does and how to configure it.
tet: ba informasaun tan kona ba ne'e no mos halo konfigurasaun.

en: here
tet: iha ne'e

en: in any heading
tet: iha kualker kapsaun

en: in main entry
tet: iha entrada prinsipal

en: in the complete record
tet: iha rejistu kompletu

en: is exactly
tet: iha exactamente

en: list of authority record identifiers
tet: lista autoridade rejistu nia identifikador

en: list of either bibliographic or item identifiers
tet: lista bibliográfiku ka item nia identifikador

en: list of system record identifiers
tet: lista sistema rejistu nia identifikador

en: log in using a different account
tet: login ba konta seluk

en: not
tet: la'os

en: or
tet: ka

en: or
tet: ka

note: SCRIPT
en: out of
tet: husi

en: primary email address
tet: email primariu

en: privacy policy
tet: polítika de privasidade

en: purchase suggestion
tet: sujestaun ida atu sosa material foun

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
tet: husu formatu partikulár ka hatuur formatu iha relatórios disponibilidade

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
tet: husu nivel partikulár ba detalle iha relatórios disponibilidade, valor sira ne'ebe posivel:

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
tet: rezultadu husi kolesaun OverDrive.

en: schema
tet: esquema

en: search
tet: peskiza

en: secondary email address
tet: email segundu

en: see also:
tet: haree mos:

en: site administrator
tet: site nia administradór

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
tet: espesifika esquema ba metadados ba rejistu fo fali, valor posivel:

en: starts with
tet: hahu ho

en: subjects
tet: asuntu sira

en: suggestions
tet: sujestaun ruma

en: surname
tet: apelidu

en: system item identifier
tet: sistema item identifika

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
tet: identifikador ILS ba rejistu bibliográfiku ba pedidu hatuur ona

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
tet: identifikador ILS ba kliente ne'ebe hatuur pedidu ona

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
tet: identifikador ILS ba item espesifiku ne'ebe hatuur pedidu ona

en: the date the patron would like the item returned by
tet: data ne'ebe kliente ne'e hakarak fo fala item ne'e

en: the type of the identifier, possible values:
tet: tipu identifikador, valor posivel:

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
tet: identifikador kliente úniku iha ILS, identifikador hanesan mai husi LookupPatron ka AuthenticatePatron

en: there was a problem processing your payment
tet: iha problema ho ita nia pagamentu

en: to post a comment.
tet: atu hato'o komentariu ida.

en: until
tet: to'o

en: up to
tet: to'o

en: used for/see from:
tet: uza ba/haree husi:

en: user's login identifier
tet: identikasaun login utilizador nian

en: user's password
tet: password utilizador nain

note: SCRIPT
en: view labeled
tet: vista ho etiketa

en: view plain
tet: vista simples

note: SCRIPT
en: waiting holds:
tet: rezervasaun ne'ebe hein hela:

en: was not found in the database. Please try again.
tet: la hetan ita nia userid iha database. Faz favor tenta fali.

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
tet: iklui informasaun kontaktu kliente nian iha resposta ka lae

en: whether or not to return fine information in the response
tet: inklui informasaun kona-ba multa iha resposta ka lae

en: whether or not to return hold request information in the response
tet: inklui informasaun kona-ba rezerva iha resposta nia laran ka lae

en: whether or not to return loan information in the response
tet: inklui informasaun kona-ba emprestimos iha resposta ne'e ka lae

en: whether or not to return patron's contact information in the response
tet: inklui informasaun kontaktu kliente nian iha resposta ka

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
tet: sei haruka lalais ba %s.

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
tet: ita bele hatuur %s rezerva tan. Faz favor la hili kaixa ruma ita lakohi ona.

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
tet: pagamentu ita nian %s aplika ona ba ita nia konta
