Koha 22.11 - en to tet translation catalogue (6072 entries)

en: # Bibliographic records
tet: # Rejistu bibliográfiku

en: # Records
tet: # Rejistu sira

note: SCRIPT
en: # of % selected
tet: # husi % hili tiona

en: # of students
tet: # husi estudante sira

en: # of users
tet: # husi utilazador sira

en: %% matches any number of characters
tet: %% hanesan kualker numeru de karakter

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
tet: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAutor: %s.%s%sPublikadu husi: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders tarde"%s %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
tet: %s %s %s Titulu la iha %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
tet: %s %s %s [ la iha naran ] %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
tet: %s %s %s%s husi %s%s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
tet: %s %s (%s kansela tiona) %s

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
tet: %s %s KB Ita hakarak upload arkivu ne'e ka lae?

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
tet: %s %s Lae %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
tet: %s %s La iha rezervasaun %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
tet: %s%s Rejistu ida ne'e la iha item ida. %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
tet: %s %s Ita buka tiona ba %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
tet: %s %s molok %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
tet: %s %s husi

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
tet: %s %s husi %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
tet: %s %s husi %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
tet: %s %s husi %s%s (Rejistu #%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
tet: %s %s ba

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
tet: %s %s iha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
tet: %s %s fulan %s to'o %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
tet: %s %s to'o %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
tet: %s %s transfere tiona.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
tet: %s %s %s (%s ida restu muda tiona)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
tet: %s %s%s%sLa hetan template nota%s %s %s

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
tet: %s %s(la ativu)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
tet: %s %s, husi %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
tet: %s %s, husi %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
tet: %s %sSALA: Labele kaer item ne'e.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
tet: %s %sEdita MARC subkampu limitasaun ba kampu %s authoridade %s%s %s%s%s

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
tet: %s %sItems%sItem%s prazu iha data %s%s

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
tet: %s %sLa espekifika buat ida

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
tet: %s %sDeskulpa, ita boot la iha lisensa atu aumenta item ba lista ida ne'e.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
tet: %s %sPrimavera%s %s %sVerão%s %s %sOutono%s %s %s Inverno%s %s %sPri%s %s %sVer%s %s %sOut%s %s %sInv%s %s %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
tet: %s %shusi %s%s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
tet: %s ( %s ) labele hafoun molok %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
tet: %s ( %s ) hafoun ona dala barak demais laho haree fali iha biblioteka )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
tet: %s ( %s ) hafoun ona dala barak demais husi %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
tet: %s ( %s ) atu hafoun automaticamente no labele hafoun dala ida tan dezde %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
tet: %s ( %s ) atu hafoun automatikamente no labele hafoun tanba kliente nia konta hamate ona

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
tet: %s ( %s ) atu hafoun automaticamente no labele hafoun molok %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
tet: %s ( %s ) atu hafoun automaticamente.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
tet: %s ( %s ): La hafoun - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
tet: %s ( %s ): Hafoun tiona - fo fila iha %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
tet: %s ( %s ): Item ida ne'e iha rezerva ida ona husi kliente seluk.

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
tet: %s (%s)%s %s kota: %s%s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
tet: %s (Hotu)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
tet: %s (id=%s) Montante=%s%s (%s restu muda tiona)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
tet: %s (inativu)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
tet: %s (tarde)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
tet: %s (karik okay se mamuk hela)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
tet: %s rejistu 0 %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
tet: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s etiketa ne'e la iha suporta husi ita nia browser.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
tet: %s Ativu %s Inativu %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
tet: %s Aumenta rejistu ne'ebe mai ona

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
tet: %s Aumenta rejistu ne'ebe mai ona %s Ignora rejistu ne'ebe mai ona (item ne'e karik sei bele prosesu) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
tet: %s Aumenta item sira deit se bib hanesan bib hetan tiona

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
tet: %s Aumenta item sira deit se la hetan bib hanesan

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
tet: %s Aumenta upload foun ka peskiza %s Rezultadu %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
tet: %s Hela fatin 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
tet: %s Hela fatin:

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
tet: %s Sempre aumenta item sira

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
tet: %s Sala akontese kona-ba arkivu PDF. Faz favor husu ajuda husi biblioteka nia staf atu resolve problema ne'e. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
tet: %s Sala ida akontese.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
tet: %s Kopia disponivel. %s

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
tet: %s Kartaun nia numeru:

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
tet: %s Nota sirkulasaun:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
tet: %s Sidade:

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
tet: %s Konfirma liafuan xave:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
tet: %s Nota kontaktu:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
tet: %s Rai:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
tet: %s Kria foun ida

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
tet: %s Kria template klube foun ida %s

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
tet: %s Data moris:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
tet: %s Defini hela regra atu fo empresta no regra multa ba "%s" %s Defini hela regra fo empresta no regra multa ba biblioteka hotu %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
tet: %s La lao %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
tet: %s Edita

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
tet: %s Edita hela

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
tet: %s Ativadu

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
tet: %s Sala:

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
tet: %s Prazu (husik mamuk ba kukula auto):

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
tet: %s Filtra tuir area

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
tet: %s Naran uluk:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
tet: %s Bele fo empresta %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
tet: %s Kuadru

note: %1$s:  END
en: %s From any library
tet: %s Husi kualkér biblioteka

note: %1$s:  END
en: %s From home library
tet: %s Husi uma biblioteka

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
tet: %s Fundus ba '%s' %s Fundus hotu %s

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
tet: %s Naran uluk fiador nian:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
tet: %s Apelidu fiador nian:

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
tet: %s Ignorar rejistu ne'ebe mai ona

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
tet: %s Ignora rejistu mai ona (items hirak ne'e karik sei tama)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
tet: %s Ignora items

note: %1$s:  END
en: %s Image file
tet: %s Arkivu imajen

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
tet: %s Inisiais:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
tet: %s Item iha prosesu hela ba

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
tet: %s Item namlele

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
tet: %s Item fila ba biblioteka orijinal

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
tet: %s Item ne'e fila ba biblioteka ne'ebe fo empresta

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
tet: %s Tipu item labele empresta ida. %s %s Tipu item labele empresta%s (%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
tet: %s Item hein hela iha

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
tet: %s Valor ikus: %s Hahu ho: %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
tet: %s Lokalizasaun:

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
tet: %s Modifika EAN %s EAN foun %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
tet: %s Modifika konta %s Konta foun %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
tet: %s Modifika tipu autoridade %s Tipu autoridade foun %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
tet: %s Modifika klube

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
tet: %s Modifka klube nia template

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
tet: %s Modifika lina orden %s Orden foun%s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
tet: %s Modifika tipu autoridade %s Halo lista kliente foun %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
tet: %s Modifika lista kliente %s Lista kliente foun %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
tet: %s Modifika asinatura ba

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
tet: %s Kursus foun %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
tet: %s Lae

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
tet: %s Lae %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
tet: %s Seidauk define. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
tet: %s La iha orsamentu ativu %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
tet: %s La iha grupu raga %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
tet: %s La fo id kolesaun nian. %s Titulu uza hela. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
tet: %s Grupu la iha

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
tet: %s La husik rezerva

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
tet: %s La iha orsamentu inativu %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
tet: %s Biblioteka la iha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
tet: %s Limitasaun la iha %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
tet: %s La hetan orden %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
tet: %s Rezultadu la hetan %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
tet: %s La hetan barcode validu ida. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
tet: %s La iha buat ida

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
tet: %s Seidauk suporta. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
tet: %s Nota OPAC:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
tet: %s Items deit ne'ebe lalika transfere sei kansela (TransferWhenCancelAllWaitingHolds sypref) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
tet: %s Naran seluk:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
tet: %s Telefone seluk:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
tet: %s La iha orden ekomenda ne'ebe hein hela %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
tet: %s Na'in

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
tet: %s Na'in ho utilizador sira

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
tet: %s Na'in, utilizador sira ho biblioteka

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
tet: %s Pajina %s / %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
tet: %s Telemovil:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
tet: %s Email primariu:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
tet: %s Telemovil primariu:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
tet: %s Data rejistrasaun:

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
tet: %s Troka rejistu ne'ebe iha ona ho rejistu ne'ebe mai tiona

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
tet: %s Aumenta item sira deit se bib hanesan hetan tiona (ba item ne'ebe iha ona deit)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
tet: %s Restrisaun aumenta tiona husi prosesu %s %s %s %s

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
tet: %s HAHU %s HOTU %s

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
tet: %s Salutasaun:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
tet: %s Peskiza hela: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
tet: %s Email segundu:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
tet: %s Telemovil segundu:

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
tet: %s Kartaun kliente ida deit

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
tet: %s Organiza 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
tet: %s Organiza 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
tet: %s Distritu:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
tet: %s Numeru iha dalan:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
tet: %s Tipu dalan:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
tet: %s Apelidu:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
tet: %s La iha sujestaun ida (simu tiona) ne'ebe seidauk hala'o. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
tet: %s La iha perfil CSV ne'ebe defini ona.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
tet: %s La iha kondisaun kona-ba regra ne'e. %s %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
tet: %s La iha relatoriu validu kona ba id ne'e. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
tet: %s La iha valor ne'ebe defini ona ba %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
tet: %s Perfil CSV ne'e la iha. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
tet: %s Numeruorden ne'e la iha. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
tet: %s Karrago arkivu imajen ba rejistu bibliografiku ne'e:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
tet: %s Upload arkivu imajen ba item ne'e:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
tet: %s Uza iha

note: %1$s:  END
en: %s Version:
tet: %s Versaun:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
tet: %s Sin

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
tet: %s Sin %s Lae %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
tet: %s Sin%s,

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
tet: %s Ita buka tiona ba %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
tet: %s Ita buka tiona ba %s %s O buka kona ba %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
tet: %s ZIP/Kódigu postal:

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
tet: %s molok %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
tet: %s analítika

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
tet: %s husi

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
tet: %s husi %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
tet: %s husi %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
tet: %s husi %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
tet: %s husi ita %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
tet: %s husi%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
tet: %s kalendariu

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
tet: %s labele loke

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
tet: %s komentáriu sira

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
tet: %s dadus aumenta tiona

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
tet: %s loron sira

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
tet: %s diretoriu prosesu tiona.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
tet: %s diretoriu skan tiona.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
tet: %s la lao %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
tet: %s la konsege hala'o.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
tet: %s kuadru

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
tet: %s fundu(s) iha aneksu. Ita presiza apaga items hotu molok apaga orsamentu ne'e.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
tet: %s iha %s rezerva(s) hein hela atu foti.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
tet: %s rezerva(s) husik hela

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
tet: %s kopia sira (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
tet: %s imajen(s) muda ona iha database laran:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
tet: %s imajen sira hetan tiona

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
tet: %s rejistu sira importa tiona %s(ikus mai %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
tet: %s iha %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
tet: %s iha tab %s

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
tet: %s kopia

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
tet: %s kopia %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
tet: %s kampu obrigatóriu mamuk hela

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
tet: %s item nia rejistu hetan tiona no prontu ona

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
tet: %s item(s) aneksu ba rejistu ne'e. Ita tenke apaga items hotu molok apaga rejistu ne'e.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
tet: %s item(s) iha aneksu tiona.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
tet: %s item(s) apaga tiona.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
tet: %s item(s) husik ona

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
tet: %s item sira modifika ona : datelastseen hatuur ba %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
tet: %s kampu obrigatóriu mamuk (realçados)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
tet: %s fulan %s%s%s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
tet: %s la importa tanba iha ona iha kliente nia tabla no labele hakerek tan %s(ikus mak %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
tet: %s la importa tanba formatu sala %s(ikus mai mak %s)%s

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
tet: %s of %s rezultadu iha ona, refine ita nia peskiza hodi haree rejistu seluk tan

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
tet: %s iha %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
tet: %s iha %s to'o %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
tet: %s orden(s) aneksa tiona.

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
tet: %s orden(s) husik hela

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
tet: %s sobrescritu %s(ikus mak%s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
tet: %s kliente sira apaga tiona

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
tet: %s kliente sira muda tiona ba foer fatin

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
tet: %s kliente sira sei apaga

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
tet: %s kliente sira hasai tiona (se karik ne'e laos test deit)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
tet: %s kliente' nia istoria emprestimos sei sai anónimos

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
tet: %s hein hela

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
tet: %s preferensia sira

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
tet: %s rejistu %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
tet: %s rejistu(s)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
tet: %s rejistu(s) apaga tiona.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
tet: %s rejistu sira iha arkivu

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
tet: %s rejistu la prontu tanba sala MARC nian

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
tet: %s rejistu sira analisado tiona

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
tet: %s rejistu prontu

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
tet: %s rejistu ho pelumenus rejistu ida iha katalogu ne'ebe han-malu tuir regra han-malu &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
tet: %s rezultadu(s) hetan tiona %sba

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
tet: %s rezultadu(s) hetan tiona,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
tet: %s rezultadu(s) hetan tiona iha rezervatóriu

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
tet: %s transferências

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
tet: %s asinatura(s) aneksa tiona.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
tet: %s asinatura(s) husik hela

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
tet: %s dala

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
tet: %s atu hameno

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
tet: %s la disponivel:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
tet: %s fulan sira %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
tet: %s prazu molok

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
tet: %s tinan sira

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
tet: %s | Konfig lee husi: %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.config != ''
en: %s | Config: %s
tet: %s | Konfig: %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
tet: %s | Anteriormente %s %s (%s) %s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
tet: %s%s : %sOrden enkomenda tarde

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
tet: %s%s husi %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
tet: %s%s iha

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
tet: %s%s iha %s Katalogu%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
tet: %s%s etiketa ida deit%s%s etiketa sira ida deit%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
tet: %s%s%s(la iha numeru telemovil)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
tet: %s%s%s(la iha email primariu)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
tet: %s%s%s(la iha buat ida)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
tet: %s%s%sItem la iha rejistu transferensia%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
tet: %s%s%sTITULU LA IHA%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
tet: %s%s%sLa iha barcode%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
tet: %s%s%sLa iha kota%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
tet: %s%s%sLa hetan template suart nian%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
tet: %s%s&nbsp;ho limite(s):

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
tet: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Husu tiona iha %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
tet: %s%s, husi %s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
tet: %s%s, husi %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
tet: %s%s; Publikasaun husi %s %s%s iha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
tet: %s&kopia; %s %s %s; Volume:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
tet: %s&kopia; %s %s %svolume:

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
tet: %s(FF/LL/TTTT)%s(LL/FF/TTTT)%s(LL.FF.TTTT)%s(TTTT-FF-LL)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
tet: %s(kliente apaga tiona)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
tet: %s(ink impostu.)%s(ex impostu.)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
tet: %s(ink impostu.)%s(ex impostu.)%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
tet: %s, husi %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
tet: %s, husi %s%s%s-

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
tet: %sAtivu %sInativu%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
tet: %sAumenta asinatura ida foun%s (

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
tet: %sRejistu autoridade%sRejistu bibliográfiku%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
tet: %sAutoridade%sBibliografias%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
tet: %sEmprestimos, rezerva tuir kliente nia kategoria ba %s%sDefault limite emprestimos tuir kliente nia kategoria%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
tet: %sLabele halo lista foun. Halo favor verifika naran ne'e.

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
tet: %sSALA: Labele kria item ida foun.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
tet: %sERROR: Labele konsege modifika rejistu bibliografiku.%s %sERROR: Labele hetan numeru item nian husi barcode ida ne'e.%s

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
tet: %sEdita kursu%sHalo kursu%s

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
tet: %sEdita%sKria%s template ba kartuan kliente nian%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
tet: %sEdita%sKria%s kuadru testu ba kartuan kliente nian

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
tet: %sEdita%sKria%s printer nia perfil%s (%s)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
tet: %sFatin entrega%s%s%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
tet: %sSubar tuir default%sHatudu ona%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
tet: %sSubar ona%sHatudu ona%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
tet: %sRezervasaun:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
tet: %sPolitika rezerva tuir tipu item ba %s%sDefault politika rezerva tuir tipu item%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
tet: %sKreditu manual%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
tet: %sModifika testu kuadru%sAumenta kuadru%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
tet: %sModifika biblioteka%sBiblioteka foun%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
tet: %sModifika avizu%sAumenta avizu%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
tet: %s Modifika etiketa%s %sEtiketa foun%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
tet: %sFoun %sRaga %s (%s) ba

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
tet: %sLae%sSin%s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
tet: %sTarde!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
tet: %sTarde:%s

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
tet: %sInísio do intervalo%sFim do intervalo%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
tet: %sLa iha orden ekomenda ne'ebe simu ona.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
tet: %sRejistu ida ne'e la iha item ida.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
tet: %s Sin%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
tet: %sSin%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
tet: %sSin%sLae%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
tet: %sSin%sLae%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
tet: %slista ida:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
tet: %sno %s %s %s ho ISSN hanesan

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
tet: %siha %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
tet: %sd - Akrônimu

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
tet: %sf - Komposisaun musikal

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
tet: %sg - Termu luan liu

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
tet: %sh - Termu kloot liu

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
tet: %sn - La apikavel

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
tet: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayu)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
tet: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Tailandes)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
tet: &#54620;&#44397;&#50612; (Koreanu)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
tet: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modernu [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
tet: &#x010D;e&#353;tina (Xeku)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
tet: &lt;&lt; Fila ba sujestaun

en: &lt;&lt; Previous
tet: &lt;&lt; Anterior

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autor nudar fraze

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kota

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferensia nia naran

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferensia nia naran nudar fraze

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Naran korporativa

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Naran korporativa nudar fraze

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Liafuan nudar fraze

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Naran pesoal

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Naran pesoal nudar fraze

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Serie nia titulu

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asuntu ho termu luan liu

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asuntu ho termu kloot liu

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asuntu ho termu relevante

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asuntu nudar fraze

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
tet: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titulu nudar fraze

en: &nbsp;Show inactive funds:
tet: &nbsp;Hatudu fundu la ativu:

en: &nbsp;Show inactive:
tet: &nbsp;Hatudu la ativu:

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
tet: &rsaquo; Rezultadu husi peskiza Mana Knowledge Base

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
tet: 'password' tenke rai hela iha plaintext, no sei konverte ba Bcrypt hash (se passwords criptografadu ona, husu administrador sistema kona-ba opsaun sira). Passwords la atualiza se la opsaun troka passwords marka tiona.

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
tet: (%s) no transfere hela ba %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
tet: (%s) iha %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
tet: (%s) iha %s dezde %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
tet: (%s) ba

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
tet: (%s) husi

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
tet: (%s) iha rezerva ona ba

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
tet: (%s) hein hela ba

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
tet: (%s) iha prosesu hela ba

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
tet: (%s) ida ne'e fo empresta ona ba

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
tet: (%s) ida ne'e empresta ona ba kliente ne'e. Hafoun?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
tet: (%s) rezerva iha ona ba

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
tet: (%s) to'o

en: (Cancelled)
tet: (Kansela ona)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
tet: (Atual: %s - %s)

en: (Error)
tet: (Sala)

en: (Example: "001,245ab,600")
tet: (Ezemplu: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
tet: (Filtrada.

en: (Forgiven)
tet: (Fo perdaun)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
tet: (Inklusivu, default mak %s loron liuba to'o %s loron mai. Hatuur data seluk tuir nesesidade.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
tet: (Inklusivu, default mak %s loron liuba to'o loron ohin. Hatuur data seluk tuir nesesidade.)

en: (Indonesian)
tet: (Indonezia nian)

en: (Lost)
tet: (Lakon)

en: (None)
tet: (La iha buat ida)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
tet: (Numeru rejistu %s) %s Aumenta rejistu MARC %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
tet: (Numeru rejistu %s) %sAumenta rejistu MARC %s

en: (Replaced)
tet: (Substituídu)

en: (Required)
tet: (Obrigatoriu)

en: (Returned)
tet: (Fo fila)

en: (Tax exc.)
tet: (Ex taxa.)

en: (Tax inc.)
tet: (Ink taxa.)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
tet: (Iha %s asinatura sira ne'ebe liga ba titulu ida ne'e).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
tet: (La hatene)

en: (Voided)
tet: (Anulado)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
tet: (lista opsaun ba buat ida ita hili (haketak husi |) ka kol|kadadak ba texarea)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
tet: (ajusta tiona ba %s, %staxa inklusivu%staxa esklusiva.%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
tet: (ajusta tiona ba %s,taxa esklusivu)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
tet: (ajusta tiona ba %s,taxa inklusivu)

en: (budgeted cost * quantity)
tet: (orsamentu nia valor * kuantidade)

en: (checking)
tet: (verifika hela)

en: (default if none is defined)
tet: (default se la defini buat ida)

en: (enter amount in numerals)
tet: (hatama hira iha numeru sira)

en: (exclusive)
tet: (esklusivu)

en: (fast cataloging)
tet: (katalogasaun lais)

en: (if empty, subscription is still active)
tet: (se mamuk, asinatura ida ne'e sei ativu hela)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
tet: (se hili valor ida iha-ne'e, indikator mak limita ba lista valor autoriza ona)

en: (inclusive)
tet: (inklusivu)

en: (inclusive)
tet: (inklusivu)

en: (inclusive) to
tet: (inklusivu) ba

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
tet: (modifika ona iha %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
tet: (kuantidade tenke boot liu duke 0)

note: SCRIPT
en: (never)
tet: (nunka)

en: (no library)
tet: (la iha biblioteka)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
tet: (so %s)

en: (received)
tet: (simu tiona)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
tet: (peskiza relevante: %s%s%s)

en: (remove)
tet: (hasai)

en: (select a library)
tet: (hili biblioteka ida)

en: (start date of the 1st subscription)
tet: (data ne'ebe asinatura 1º komensa tiona)

en: (tax exclusive)
tet: (esklusivu husi taxa)

en: (use * to do a fuzzy search)
tet: (hatama * atu buka fuzzy)

en: ) is currently restricted.
tet: ) ne'e iha restrisaun daudauk.

en: ) is not checked out to a patron.
tet: ) ida ne'e la empresta ona ba kliente.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
tet: ) agora data prazu iha %s

en: ) on
tet: ) iha

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
tet: ) hafoun tiona ba %s %s (

en: ) you selected does not exist.
tet: ) ita hili tiona la iha.

en: ), France
tet: ), Fransa

en: ** Vendor's listings already include tax.
tet: ** Lista vendedor nian inklui ona impostu.

en: , Cyprus
tet: , Syprus

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
tet: , Ohio, USA (MARC sponsorship, dokumentasaun, template mainteinasaun)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
tet: , Pascale Nalon (ENSMP), ho ema seluk tan

en: , Please transfer this item.
tet: , Favor transfere item ida ne'e.

en: , greater than or equal to 1
tet: , boot liu ka hanesan 1

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
tet: - Orsamentu labele mamuk

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
tet: - Kodigu orsamentu labele mamuk

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
tet: - Naran ba orsamentu labele mamuk

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
tet: - Orsamentu inanaman mak orsamentu atual

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
tet: - Kopia nia data publikasaun premeiru seidauk defini

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
tet: - Seidauk defini frekuénsia

en: - None -
tet: - La iha buat ida -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
tet: - Favor hili item ida atu halo rezerva

en: -- All --
tet: -- Hotu --

en: -- Choose --
tet: -- Hili ida --

en: -- Choose a reason --
tet: -- Hili razaun ida --

en: -- Choose a status --
tet: -- Hili estado ida --

en: -- Choose format --
tet: -- Hili formatu ida --

en: -- Choose one --
tet: -- Hili ida --

en: -- None --
tet: -- La iha buat ida --

en: -- Select an option--
tet: -- Hili opsaun ida--

en: -- none --
tet: -- la iha --

en: -- please choose --
tet: -- favor hili --

en: . Check out anyway?
tet: . Fo empresta deit?

en: . Deletion is not possible.
tet: . Labele apaga.

en: . Deletion not possible
tet: . Labele apaga

en: . Please re-enter the new password.
tet: . Favor hatama fali ita nia password foun.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
tet: .%sAdministrador tenke defini pelu menus biblitoteka ida.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
tet: .%sAdministrador tenke defini pelu menus kategoria ida kliente nian.%s

en: ... or...
tet: ... ka...

en: ...and:
tet: ...no:

en: ...to
tet: ...to'o

en: 10 characters maximum
tet: 10 karáter sira maximu

en: 1st
tet: 1º

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
tet: : %sSin%sLae%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
tet: : %sa lista:%s

en: : Barcode must be unique.
tet: : Barcode tenke uniku.

en: : The items do not belong to your library.
tet: : Item hirak ne'e la pertense ba ita nia biblioteka.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
tet: : La konsege atu determina valor ba barcode automaticamente. La hatama item ida.

en: : item has a waiting hold.
tet: : item ida ne'e iha ona rezerva ida.

en: : item has linked
tet: : item ida ne'e liga ona

en: : item is checked out.
tet: : item ida ne'e empresta ona.

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
tet: : item ida ka rua labele apaga.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
tet: << Ba kotuk

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
tet: << Apaga

en: A field name is required
tet: Kampu ida ne'e presiza naran

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
tet: Grupu ida ho titulu %s ne'e iha ona.

en: A librarian
tet: Bibliotekáriu ida

en: A pattern with this name already exists.
tet: Modelu ida ho naran ne'e iha ona.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
tet: Tradusaun iha ona ba lian ne'e.

en: ALL items fields MUST :
tet: Kampu items HOTU TENKE :

en: AND
tet: HO

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
tet: API nia xave ba %s

en: About Koha
tet: Kona ba Koha

en: Abstracts / Summaries
tet: Rezumu / Sumariu

en: Accepted
tet: Simu tiona

en: Accepted by
tet: Simu tiona ba

en: Accepted by the library
tet: Simu tiona husi biblioteka

en: Accepted by:
tet: Simu tiona ba:

en: Accepted date from:
tet: Data simu tiona husi:

en: Accepted on:
tet: Simu tiona iha:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
tet: Pagamentu simu tiona (%s) husi

en: Access URL
tet: Asesu URL

en: Access files
tet: Asesu arkivu

en: Access to the files stored on the server
tet: Asesu ba arkivu sira rai hela iha servidor

en: Accession date
tet: Data simu ona

en: Accession date (inclusive)
tet: Data hatama (inkluzivu)

en: Accession date:
tet: Data simu ona:

en: Account debit types
tet: Tipu debitu konta nian

en: Account fines and payments
tet: Multa no pagamentu konta nian

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
tet: Konta ba %s

en: Account has been administratively locked
tet: Konta ne'e taka hela administrativamente

en: Account has been locked
tet: Konta ne'e taka hela administrativamente

en: Account has expired
tet: Konta mate ona

en: Account number:
tet: Numeru konta:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
tet: Rezumu konta: %s %s (%s)

en: Account type
tet: Tipu konta

en: Account type:
tet: Tipu konta:

en: Accounting
tet: Kontabilidade

en: Accounting details
tet: Detalle kontabilidade

en: Acquisition
tet: Akuisisaun

en: Acquisition date
tet: Data akuisisaun

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
tet: Data simu (tttt-ff-ll)

en: Acquisition date: newest to oldest
tet: Data akuisisaun: foun liu ba tuan liu

en: Acquisition date: oldest to newest
tet: Data akuisisaun: tuan liu ba foun liu

en: Acquisition details
tet: Data akuisisaun

en: Acquisition information
tet: Informasaun akuisisaun

en: Acquisition management
tet: Jestaun akuisisaun

en: Acquisition parameters
tet: Parametru akuisisaun

en: Acquisition tables
tet: Tabela akuisisaun

en: Acquisitions
tet: Akuisisaun

en: Acquisitions home
tet: Akuisisaun nia uma

en: Acquisitions statistics
tet: Estatistika akuisisaun

en: Acquisitions statistics
tet: Estatistika akuisisaun

en: Acquisitions statistics wizard
tet: Gia de estatistika akuisisaun

en: Action
tet: Asaun

en: Action if matching record found:
tet: Asaun se rejistu hanesan hetan tiona:

en: Action if matching record found:
tet: Asaun se rejistu hanesan hetan tiona:

en: Action if no match found:
tet: Asaun se la hetan hanesan:

en: Action if no match is found:
tet: Asaun se la hetan hanesan:

en: Actions
tet: Asaun sira

en: Actions
tet: Asaun sira

en: Actions for
tet: Asaun ba

en: Actions:
tet: Asaun sira:

en: Activate
tet: Ativa

en: Active
tet: Ativu

en: Active budgets
tet: Orsamentu ativu

en: Active:
tet: Ativu:

note: SCRIPT
en: Activity
tet: Atividade

en: Actual cost
tet: Folin atual

en: Actual cost tax exc.
tet: Total atual ex impostu.

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
tet: Kustu atual taxa esk. / Kustu atual taxa ink.

en: Actual cost tax inc.
tet: Total atual ink impostu.

en: Actual cost:
tet: Folin atual:

en: Actual cost:
tet: Kustu atual:

en: Add
tet: Aumenta

en: Add
tet: Aumenta

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
tet: Aumenta %s item sira ba %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
tet: Aumenta & duplika

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
tet: Aumenta raga ida ba %s

en: Add a condition
tet: Aumenta kondisaun ida

en: Add a contract
tet: Aumenta kontratu ida

en: Add a definition to the dictionary.
tet: Aumenta definasaun ba disionariu.

en: Add a message for:
tet: Aumenta mensagen ba:

en: Add a new OAI set
tet: Aumenta OAI foun

en: Add a new action
tet: Aumenta asaun ida foun

en: Add a new authorized value
tet: Aumenta valor autorizadu ida foun

en: Add a new delivery
tet: Aumenta entraga ida foun

en: Add a new field
tet: Aumenta kampu ida foun

note: INPUT type=button
en: Add a new item
tet: Aumenta item ida foun

en: Add a new message
tet: Aumenta mensajen foun

en: Add a new record
tet: Aumenta rejistu ida foun

note: A
en: Add a new regular expression
tet: Aumenta expressão regular ida foun

note: SCRIPT
en: Add a new upload
tet: Aumenta upload ida foun

en: Add a stage
tet: Aumenta etapa ida

en: Add a substitution
tet: Aumenta substituisaun ida

note: INPUT type=submit
en: Add action
tet: Aumenta asaun

en: Add additional fields to certain tables
tet: Aumenta kampu adisional ba tabela

en: Add an adjustment
tet: Aumenta ajustamento ida

note: A
en: Add an attribute
tet: Aumenta atributu ida

en: Add an item by barcode
tet: Aumenta items husi skan barcode

en: Add and remove items from rotas
tet: Aumenta ka hasai item sira husi rotas

note: BUTTON
en: Add another condition
tet: Aumenta kondisaun seluk

en: Add another contact
tet: Aumenta kontaktu seluk

note: A
en: Add another field
tet: Aumenta kampu ida tan

en: Add basket group for
tet: Aumenta grupu raga ba

en: Add biblio
tet: Aumenta biblio

en: Add budget
tet: Aumenta orsamentu

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
tet: Aumenta tuir barcode(s) ka itemnumbers(s):

en: Add by borrowernumber(s):
tet: Aumenta tuir borrowernumber(s):

en: Add checked
tet: Aumenta ne'ebe marka tiona

en: Add classification source
tet: Aumenta klasifikasaun nia huun

en: Add comment
tet: Aumenta komentariu

en: Add course reserves
tet: Aumenta rezerva kursu

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
tet: Aumenta kreditu

en: Add description
tet: Aumenta deskrisaun

en: Add field
tet: Aumenta kampu

en: Add filing rule
tet: Aumenta regra arkivamentu

en: Add fund
tet: Aumenta fundu ida

en: Add group
tet: Aumenta grupu ida

en: Add group
tet: Aumenta grupu

en: Add guarantee
tet: Aumenta garantia

en: Add guarantor
tet: Aumenta garante

note: A
en: Add internal note
tet: Aumenta nota interna

en: Add internal note
tet: Aumenta nota interna

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
tet: Aumenta item

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
tet: Aumenta item %s

en: Add item to
tet: Aumenta item ba

en: Add item type
tet: Aumenta item nia tipu

en: Add item(s)
tet: Aumenta item(s)

en: Add items
tet: Aumenta item sira

en: Add items
tet: Aumenta item sira

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
tet: Aumenta items liuhusi hatama iha area testu iha leten ka husik mamuk atubele aumenta liuhusi peskiza item.

en: Add items to rota report
tet: Aumenta item sira ba relatoriu rota

en: Add items: scan barcode
tet: Aumenta items: skan barcode

en: Add items: scan barcodes
tet: Aumenta items: skan barcode

en: Add library
tet: Aumenta biblioteka

en: Add manual restriction
tet: Aumenta limitasaun manual

en: Add match check
tet: Aumenta verifika han-malu

en: Add match point
tet: Aumenta ponto han-malu

en: Add message
tet: Aumenta mensajen

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
tet: Aumenta kopia multiplu husi item ne'e

en: Add new
tet: Aumenta ida foun

en: Add new alert
tet: Aumenta avizu foun

en: Add new collection
tet: Aumenta kolesaun foun

en: Add new definition
tet: Aumenta definisaun foun

en: Add new field
tet: Aumenta kampu ida foun

en: Add new group
tet: Aumenta grupu foun

en: Add new holiday
tet: Aumenta feriadu foun

en: Add note
tet: Aumenta nota

en: Add offline circulations to queue
tet: Aumenta dadus sirkulasaun offline hodi forma

en: Add or remove items
tet: Aumenta ka hasai item sira

en: Add order
tet: Aumenta orden ekomenda

en: Add order to basket
tet: Aumenta orden ba raga

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
tet: Aumenta orden ba raga %s

en: Add orders
tet: Aumenta orden ekomenda

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
tet: Aumenta orden ekomenda husi %s (%s prepara iha %s)

en: Add patron attribute type
tet: Aumenta tipu kliente nia atributu

en: Add patron(s)
tet: Aumenta kliente(s)

en: Add patrons
tet: Aumenta kliente sira

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
tet: Aumenta klients sira tuir borrowernumber hatama iha area testu iha leten ka husik mamuk atubele aumenta liuhusi peskiza.

en: Add recipients
tet: Aumenta simu-na’in sira

en: Add record matching rule
tet: Aumenta regra kona-ba rejistu hanesan-malu

en: Add record using fast cataloging
tet: Aumenta rejistu ho katalogasaun lais

en: Add reserves
tet: Aumenta rezerva

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
tet: Aumenta limitasaun

en: Add rule
tet: Aumenta regra ida

en: Add rules
tet: Aumenta regra sira

en: Add splitting rule
tet: Aumenta regra arkivamentu

en: Add stage
tet: Aumenta etapa ida

en: Add stage to
tet: Aumenta etapa ba

en: Add sub-group
tet: Aumenta sub-grupu

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
tet: Aumenta ba %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
tet: Aumenta ba Disionariu

en: Add to a list
tet: Aumenta ba lista ida

en: Add to a new list:
tet: Aumenta ba lista foun:

en: Add to basket
tet: Aumenta ba raga

en: Add to cart
tet: Aumenta ba kareta

en: Add to list
tet: Aumenta ba lista

en: Add to list
tet: Aumenta ba lista

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
tet: Aumenta ba forma sirkulasaun offline

en: Add to rota
tet: Aumenta ba rota

note: SCRIPT
en: Add to:
tet: Aumenta ba:

en: Add user
tet: Aumenta utilizador

en: Add users
tet: Aumenta utilizador sira

en: Add vendor
tet: Aumenta vendedor

note: A
en: Add vendor note
tet: Aumenta nota vendedor nian

en: Add vendor note
tet: Aumenta nota vendedor nian

en: Add, edit and archive cash registers
tet: Aumenta, edita no arkivu kaixa osan

en: Add, edit and delete courses
tet: Aumenta, edita no apaga kursus

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
tet: Aumenta, edita no apaga lista kliente ho konteúdu

en: Add/Edit items
tet: Aumenta/Edita item sira

en: Added
tet: Aumenta tiona

en: Added on or after date:
tet: Aumenta ona iha ka depois data:

en: Added on or before date:
tet: Aumenta ona iha ka molok data:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
tet: Kliente nia tipu atributu aumenta tiona quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
tet: Rejistu hanesan-malu nia regra aumenta tiona &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
tet: Aumenta tiona.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
tet: Aumenta hela mapeamento ba: %s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
tet: Aumenta hela autoridade %s

en: Additional SRU options:
tet: Opsaun SRU adisional:

en: Additional attributes and identifiers
tet: Atributu no identificadores adisionál

en: Additional content types
tet: Tipu konteudu seluk tan

en: Additional fields
tet: Kampu adisionál

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
tet: Kampu adisionál ba '%s'

en: Additional fields:
tet: Kampu adisionál:

en: Additional options
tet: Opsaun adisional

en: Additional parameters
tet: Parâmetru adisionál

en: Additional thanks to...
tet: Mos fo obrigado ba...

en: Additional tools
tet: Alat adisionál

en: Address
tet: Hela fatin

en: Address 2
tet: Hela fatin 2

en: Address 2:
tet: Hela fatin 2:

en: Address 2:
tet: Hela fatin 2:

en: Address in question
tet: Hela fatin ne'eba

en: Address line 1:
tet: Hela fatin lina 1:

en: Address line 2:
tet: Hela fatin lina 2:

en: Address line 3:
tet: Hela fatin lina 3:

en: Address:
tet: Hela fatin:

en: Address:
tet: Hela fatin:

en: Adjustment cost for invoice
tet: Kustu de ajuste fatura nian

en: Administration
tet: Administrasaun

en: Administration
tet: Administrasaun

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
tet: Administrasaun &gt; Osan sira no troka osan

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
tet: Administrasaun &rsaquo; Regra sirkulasaun no multa

en: Administration &rsaquo; Item types
tet: Administrasaun &rsaquo; Tipu item

en: Administration tables
tet: Tabela administrasaun

en: Administrator account created!
tet: Konta administrador kria tiona!

en: Administrator account permissions
tet: Permisaun konta administrasaun nian

en: Administrator identity
tet: Identidade administrador nian

en: Administrator login
tet: Login administrador nian

en: Adolescent
tet: Joven

en: Adult
tet: Adultu

note: SCRIPT
en: Advanced
tet: Advansadu

en: Advanced &raquo;
tet: Advansadu &raquo;

en: Advanced constraints
tet: Limitasaun avansadu

en: Advanced constraints:
tet: Limitasaun avansadu:

en: Advanced editor
tet: Editor advansadu

en: Advanced editor keyboard shortcuts
tet: Atalhos de teclado advansadu

en: Advanced editor shortcuts
tet: Atalhos editor advansadu

en: Advanced prediction pattern:
tet: Padrãun de numerasaun avansadu:

en: Advanced search
tet: Peskiza advansadu

en: After
tet: Depois

en: Afternoon
tet: Lokraik

en: Afternoon
tet: Lokraik

en: Age
tet: Tinan hira

en: Age required
tet: Tinan rekizitu

en: Age required:
tet: Tinan rekizitu:

en: Age restricted
tet: Restrisaun tinan

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
tet: Restrisaun tinan %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
tet: Limitasaun tinan %s. %s Fo empresta ka lae? %s

en: Alert
tet: Avizu

en: Alert subscribers for
tet: Fo hatene ba assinante sira ba

en: Alerts
tet: Avizu

note: SCRIPT
en: Align right
tet: Alinhar liman los

note: SCRIPT
en: Alignment
tet: Aliñamentu

en: All
tet: Hotu

en: All active funds
tet: Fundus ativu hotu

en: All authority types
tet: Tipu sira autoridade hotu

en: All available funds
tet: Fundus hotu disponivel

en: All budgets
tet: Orsamentu hotu

en: All collections
tet: Kolesaun sira hotu

en: All dates
tet: Data sira hotu

en: All dependencies installed.
tet: Dependênsias hotu instala tiona.

en: All funds
tet: Fundus hotu

en: All item fields are in the same tag and in item tab
tet: Kampu item hotu hela iha tab hanesan no tab item

en: All item types
tet: Item tipu hotu hotu

en: All libraries
tet: Biblioteka hotu

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
tet: Biblioteka hotu: %s

en: All locations
tet: Lokalizasaun hotu

en: All records have successfully been modified!
tet: Rejistu hotu modifika tiona!

note: SCRIPT
en: All selected
tet: Selu ba multa ne'ebe hili tiona

en: All shelving locations
tet: Lokalizasaun iha armariu hotu

en: All statuses
tet: Estado sira hotu

en: All tags
tet: Etiketa hotu

en: All transactions
tet: Transasaun hotu

en: All vendors
tet: Vendedor hotu

en: Allow
tet: Husik

en: Allow access to the reports module
tet: Husik asesu ba módulo de relatórios

en: Allow auto-renewal of items:
tet: Husik hafoun automaticamente item nian:

en: Allow changes to contents from:
tet: Husik mudansa ba konteúdo husi:

en: Allow public enrollment:
tet: Husik inskrisaun publiku:

en: Allow transfer?
tet: Husik transfere?

en: Allowed
tet: Husik

en: Already received
tet: Simu tiona

en: Alternate address
tet: Hela fatin alternativu

en: Alternate address line 2
tet: Hela fatin alternativu linha 2

en: Alternate address: Address
tet: Hela fatin alternativu: Alamat

en: Alternate address: Address 2
tet: Hela fatin alternativu: Alamat 2

en: Alternate address: City
tet: Hela fatin alternativu: Sidade

en: Alternate address: Contact note
tet: Hela fatin alternativu: Nota kontaktu

en: Alternate address: Email
tet: Hela fatin alternativu: Email

en: Alternate address: Phone
tet: Hela fatin alternativu: Telemovil

en: Alternate address: State
tet: Hela fatin alternativu: Distritu

en: Alternate address: Street number
tet: Hela fatin alternativu: Numeru iha dalan

en: Alternate address: Street type
tet: Hela fatin alternativu: Tipu dalan

en: Alternate address: ZIP/Postal code
tet: Hela fatin alternativu: ZIP/Kodigu postal

en: Alternate contact
tet: Kontaktu alternativu

en: Alternate contact address
tet: Enderesu kontaktu alternativu

en: Alternate contact address 2
tet: Enderesu kontaktu alternativu 2

en: Alternate contact city
tet: Sidade kontaktu alternativu

en: Alternate contact country
tet: Rai kontaktu alternativu

en: Alternate contact first name
tet: Naran uluk kontaktu alternativu

en: Alternate contact phone
tet: Telemovil kontaktu alternativu

en: Alternate contact state
tet: Distritu kontaktu alternativu

en: Alternate contact surname
tet: Apelidu kontaktu alternativu

en: Alternate contact: Address
tet: Kontaktu alternativu: Alamat

en: Alternate contact: Address 2
tet: Kontaktu alternativu: Alamat 2

en: Alternate contact: City
tet: Kontaktu alternativu: Sidade

en: Alternate contact: Country
tet: Kontaktu alternativu: Rai

en: Alternate contact: First name
tet: Kontaktu alternativu: Naran uluk

en: Alternate contact: Phone
tet: Kontaktu alternativu: Telemovil

en: Alternate contact: State
tet: Kontaktu alternativu: Distritu

en: Alternate contact: Surname
tet: Kontaktu alternativu: Apelidu

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
tet: Kontaktu alternativu: ZIP/Kodigu postal

en: Alternate email
tet: Email alternativu

en: Alternate phone
tet: Telefone alternativu

en: Alternate street number
tet: Numeru hela fatin alternativu

en: Alternate street type
tet: Tipu hela fatin alternativu

en: Alternate zip code
tet: Kodigu zip alternativu

en: Alternative contact
tet: Kontaktu alternativu

en: Alternative phone:
tet: Telefone alternativu:

note: SCRIPT
en: Alternative source
tet: Huun alternativu

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
tet: URL huun alternativu

en: Always show checkouts immediately
tet: Sempre hatudu emprestimos kedas

en: Amount
tet: Hira

en: Amount charged:
tet: Konta hira:

en: Amount outstanding
tet: Montante seidauk selu

en: Amount:
tet: Hira:

en: Amount:
tet: Hira:

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
tet: Sala hamosu no batch %s la apaga.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
tet: Sala hamosu no batch %s la de-duplika.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
tet: Sala hamosu no la aumenta item ba batch %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
tet: Sala hamosu no labele hasai item(s) ne'e husi batch %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
tet: Sala hamosu kuandu tenta karrago arkivu imajen.

en: An error has occurred!
tet: Sala akontese!

en: An error has occurred.
tet: Sala hamosu.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
tet: Sala akontese. %s

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
tet: Sala akontese! Labele kria factura.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
tet: Sala ida hamosu

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
tet: Sala hamosu kuandu lee lista ne'e.

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
tet: Sala hamosu kuandu aumenta hela tradusaun ne'e

en: An error occurred when creating this list.
tet: Sala akontese bainhira halo lista ne'e.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
tet: Sala hamosu kuandu kria hela lista ne'e. Iha ona lista ho naran %s ida ne'e.

en: An error occurred when deleting this list.
tet: Sala akontese bainhira apaga lista ne'e.

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
tet: Sala hamosu kuandu apaga tradusaun ne'e

en: An error occurred when updating this list.
tet: Sala akontese durante prosesu atualizasaun lista.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
tet: Sala hamosu kuandu atualiza tradusaun ne'e.

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
tet: Sala hamosu, faz favor tenta dala ida tan: %s

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
tet: Sala akontese iha database ne'e no %s operasaun ba %s %s la konsege kompleta. Favor haree error log ba detalle tan.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
tet: Sala hamosu: %s Faz favor husu administrador sistema nian atu haree error log ba detalle tan.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
tet: Imajen ida ho naran ne'e '%s' iha ona.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
tet: Naran indice ida, e.z. titulu ka Numeru-Lokal

en: An unknown error has occurred.
tet: Sala ida akontese.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
tet: Sala hamosu kuandu tenta aumenta item ne'e

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
tet: Sala hamosu kuandu tenta checkout item ne'e

en: Analyze items
tet: Analiza item sira

note: SCRIPT
en: Anchors
tet: Âncoras

en: Anonymize checkout history
tet: Anonimza istoria emprestimos

en: Another pattern with this name already exists.
tet: Iha ona padraun ho naran ida ne'e.

en: Any
tet: Kualkér

en: Any audience
tet: Kualkér audiensia

en: Any category code
tet: Kualkér kodigu kategoria nian

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
tet: Kualkér mudansa labele rai. Kontinua?

en: Any collection
tet: Kolesaun kualker

en: Any content
tet: Kualkér konteudu

en: Any format
tet: Kualkér formatu

en: Any item
tet: Kualker item

en: Any item type
tet: Kualkér tipu item

en: Any library
tet: Kualkér biblioteka

en: Any phrase
tet: Kualkér fraze

en: Any shelving location
tet: Lokalizasaun iha armariu naran deit

en: Any status except cancelled
tet: Kualkér estado so kansela

en: Any vendor
tet: Kualkér vendedor

en: Any word
tet: Kualkér liafuan

en: Any:
tet: Kualkér:

en: Anyone seeing this list
tet: Ema ne'ebe haree lista nee

en: Apache License, Version 2.0
tet: Apache License, Versaun 2.0

en: Apache version:
tet: Versaun apache:

en: Appear in position:
tet: Hamosu iha posisaun:

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
tet: Aumenta regra kona-ba rejistu hanesan malu. Numeru hira ba rejistu hanesan malu agora %s

note: SCRIPT
en: Apply
tet: Aplika

en: Apply
tet: Aplika

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
tet: Aumenta regra kona-ba rejistu hanesan malu

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
tet: Tau filtru

en: Apply filter(s)
tet: Tau filtru(s)

en: Approve
tet: Aprova

en: Approved
tet: Aprova tiona

en: Approved comments
tet: Komentariu ne'ebe aprova tiona

en: Approved tags
tet: Etiketa ne'ebe aprova tiona

en: April
tet: Abril

en: Arabic
tet: Arabe

en: Archive
tet: Arkivu

en: Archived
tet: Arquivado

note: %1$s:  END
en: Archived %s
tet: Arkivadu %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
tet: Ita hakarak aumenta item ida foun? Mudansa hotu sei lakon.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
tet: Ita hakarak kansela pedido ne'e ka lae?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
tet: Ita hakarak kansela rezerva ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
tet: Ita hakarak kansela importasaun ne'e ka lae?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
tet: Ita hakarak kansela rezerva ne'e ka lae (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
tet: Ita hakarak kansela mudansa ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
tet: Ita hakarak troka biblioteka hodi foti husi fatin ne'e husi %s ba %s ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
tet: Ita hakarak kopia regra sirkulasaun ho regra multa husi %s ba %s ne'e ka lae? Asaun ne'e sei hamoos regra ne'ebe iha ona iha biblioteka ne'e.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
tet: Ita hakarak klona regra padraun ida ne'e ba biblioteka %s ka lae? Ne'e sei hamoos regra neebe iha.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
tet: Ita hakarak taka raga ne'e ka lae %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
tet: Ita hakarak taka raga ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
tet: Ita hakarak taka grupuraga ne'e ka lae?

en: Are you sure you want to delete
tet: Ita hakarak apaga ne'e ka lae

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
tet: Ita hakarak apaga ne'e ka lae %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
tet: Ita hakarak apaga ne'e ka lae %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
tet: Ita hakarak apaga lote ne'e ka lae %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
tet: Ita hakarak apaga imajen(s): ne'e ka lae: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
tet: Ita hakarak apaga server ne'e ka lae %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
tet: Ita hakarak apaga %s istoria peskiza ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
tet: Ita hakarak apaga klube ida ne'e ka lae %s? Asaun ne'e sei kansela inskrisaun hotu husi klube ne'e.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
tet: Ita hakarak apaga lista ne'e ka lae %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
tet: Ita hakarak apaga relatoriu ne'ebe hili tiona ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
tet: Ita hakarak apaga istoria peskiza ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
tet: Ita hakarak apaga sujestaun ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
tet: Ita hakarak apaga OAI ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
tet: Ita hakarak apaga autoridade ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
tet: Ita hakarak apaga valor autoriza ne'e ka lae?

en: Are you sure you want to delete this basket?
tet: Ita hakarak apaga raga ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
tet: Ita hakarak apaga kursus ida ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
tet: Ita hakarak apaga kursus ida ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
tet: Ita hakarak apaga kursu ne'e ka lae? Iha items %s iha aneksa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
tet: Ita hakarak apaga kursu ne'e ka lae? Iha item %s iha aneksa.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
tet: Ita hakarak apaga imajen ida ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
tet: Ita hakarak apaga entrega ba ida ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
tet: Ita hakarak apaga definisaun disionariu nian ida ne'e ka lae? Labele fila ba.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
tet: Ita hakarak apaga kampu ne'e ka lae?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
tet: Ita hakarak apaga arkivu ne'e ka lae ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
tet: Ita hakarak apaga arkivu ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
tet: Ita hakarak apaga regra arkuivamentu ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
tet: Ita hakarak apaga imajen ne'e ka lae?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
tet: Ita hakarak apaga fatura ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
tet: Ita hakarak apaga item ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
tet: Ita hakarak apaga xave ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
tet: Ita hakarak apaga lista ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
tet: Ita hakarak apaga macro ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
tet: Ita hakarak apaga mensajen ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
tet: Ita hakarak apaga notisias ida ne'e ka lae? Labele fila ba.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
tet: Ita hakarak apaga padraun numerasaun ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
tet: Ita hakarak apaga kliente ida ne'e husi lotes kartaun ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
tet: Ita hakarak apaga imajen kliente ida ne'e ka lae? Labele kore.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
tet: Ita hakarak apaga perfil ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
tet: Ita hakarak apaga rejistu ida ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
tet: Ita hakarak apaga relatoriu ida ne'e ka lae? Labele fila ba.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
tet: Ita hakarak apaga regra ida ne'e ka lae? Labele fila ba.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
tet: Ita hakarak apaga relatoriu ida ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
tet: Ita hakarak apaga regra ne'e ka lae?

en: Are you sure you want to delete this stage?
tet: Ita hakarak apaga etapa ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
tet: Ita hakarak apaga asinatura nia frekuénsia ne'e ka lae?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
tet: Ita hakarak apaga sujestaun ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
tet: Ita hakarak apaga tradusaun ne'e ka lae?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
tet: Ita hakarak apaga ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
tet: Ita hakarak halo ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
tet: Ita hakarak edita regra seluk ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
tet: Ita hakarak kansela mudansa ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
tet: Ita hakarak tau hamutuk kliente ne'ebe hili tiona ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
tet: Ita hakarak apaga batch permanente ne'e ka lae?

en: Are you sure you want to remove
tet: Ita hakarak hasai

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
tet: Ita hakarak hasai label nia numeru(s): %s husi batch ne'e?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
tet: Ita hakarak hasai kliente(s) ne'ebe hili tiona husi batch ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
tet: Ita hakarak hasai kliente ne'ebe hili tiona ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
tet: Ita hakarak apaga etiketa ne'e husi titulu ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
tet: Ita hakarak hasai items ne'ebe hili tiona ka lae?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
tet: Ita hakarak hasai items ne'ebe hili tiona husi rota ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
tet: Ita hakarak hasai items ne'ebe hili tiona husi kursu ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
tet: Ita hakarak apaga lista ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
tet: Ita hakarak loke fali raga ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
tet: Ita hakarak loki fali asinatura ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
tet: Ita hakarak troka imajen kliente ne'e ka lae? Labele kore.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
tet: Ita hakarak desinstalar plugin ne'e ka lae %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
tet: Ita hakarak apaga %s multa nian ne'e ka lae? Labele kore!

en: Are you sure you wish to delete this request?
tet: Ita hakarak apaga pedidu ne'e ka lae?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
tet: Ita hakarak hasai item ne'e husi rota

en: Arrived
tet: To'o mai ona

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
tet: Pedidu artigu (%s)

en: Article title
tet: Titulu artigu

note: SCRIPT
en: Ascending
tet: Sae hela

en: Asked
tet: Husu tiona

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
tet: Tenke hili rejistu pelumenus rua atu tau hamutuk.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
tet: Iha biblioteka: %s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
tet: Aneksa item ida ba %s ba %s%s

en: Attach another item
tet: Aneksa item ida tan

en: Attach item
tet: Aneksa item

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
tet: Aneksa raga ne'e ba grupu raga foun ho naran hanesan

en: Attempt to delete record failed.
tet: La konsege apaga rejistu.

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
tet: Valor atributo "%s" uza hela husi rejistu seluk kliente nian.

en: Audio alerts
tet: Avizu audio

en: August
tet: Agostu

en: Auth field copied
tet: Kampu auth kopia ona

en: Auth value
tet: Valor auth

en: Auth value:
tet: Valor auth:

en: Author
tet: Autor

en: Author (A-Z)
tet: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
tet: Autor (Z-A)

en: Author (any):
tet: Autor (kualkér):

en: Author (corporate):
tet: Autor (korporativa):

en: Author (meeting / conference):
tet: Autor (enkontru / konferensia):

en: Author (meeting/conference):
tet: Autor (enkontru/konferensia):

en: Author (personal):
tet: Autor (persoal):

en: Author(s)
tet: Autor(s)

en: Author:
tet: Autor:

en: Author:
tet: Autor:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
tet: Autor: %s

en: Authorised value category:
tet: Kategoria valor ne'ebe autoriza ona:

en: Authorised values category
tet: Valor kategoria ne'ebe autoriza ona

en: Authorised values category:
tet: Valor kategoria ne'ebe autoriza ona:

en: Authorities
tet: Autoridade sira

en: Authorities tables
tet: Tabela autoridade

en: Authorities:
tet: Autoridade sira:

en: Authority
tet: Autoridade

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
tet: Autoridade #%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
tet: Autoridade %s

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
tet: Kuadru authoridade MARC ba %s%s%sdefault kuadru%s

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
tet: Estrutura subkampu authoridade MARC admin ba %s (authoridade: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
tet: Kuadru subkampu authoridade MARC ba %s

en: Authority field to copy:
tet: Kampu autoridade atu kopia:

en: Authority record
tet: Autoridade rejistu

en: Authority search
tet: Buka autoridade

en: Authority search results
tet: Rezultadu husi buka autoridade

en: Authority type
tet: Tipu autoridade

en: Authority type:
tet: Tipu autoridade:

en: Authority types
tet: Tipu sira autoridade

en: Authority:
tet: Autoridade:

en: Authorized
tet: Autoriza ona

en: Authorized value
tet: Valor autoriza ona

en: Authorized value category:
tet: Valor kategoria ne'ebe autoriza ona:

en: Authorized value:
tet: Valor autoriza ona:

en: Authorized value:
tet: Valor autoriza ona:

en: Authorized values
tet: Valor sira autoriza ona

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
tet: Valor autoriza ona ba kategoria %s

en: Authors
tet: Autor sira

en: Authors:
tet: Autor sira:

en: Auto ordering
tet: Autu orden

en: Auto subscription sharing:
tet: Fahe hela auto asinatura:

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
tet: Auto-prienxe kadadak

en: Auto-renewal:
tet: Hafoun automaticamente:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
tet: Hafoun automaticamente: Kliente lakohi ona

en: Automatic item modifications by age
tet: Modifikasaun item nian tuir tinan

en: Automatic ordering:
tet: Hameno automatikamente:

en: Automatic renewal
tet: Hafoun automaticamente

en: Availability
tet: Disponiblidade

en: Availability:
tet: Disponiblidade:

en: Available call numbers
tet: Kota disponivel

note: INPUT type=text
en: Available copy
tet: Kopia disponivel

en: Available copy numbers
tet: Numeru kopia ne'ebe disponivel

en: Available enumeration
tet: Enumerasaun disponíval

en: Available in the library
tet: Disponivel iha biblioteka

en: Available item types
tet: Tipu item disponivel

en: Available locations
tet: Localizasaun disponíval

en: Average checkout period
tet: Períodu média ba emprestimos

en: Average checkout period statistics
tet: Estatistika períodu média ba emprestimos

en: Average loan time
tet: Períodu média ba empresta livru

en: BSD License
tet: Lisensa BSD

en: Back
tet: Fila

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
tet: Fila %s

en: Back to Tools
tet: Fila ba Alat sira

en: Back to the list
tet: Fila ba alat sira

en: Backend
tet: Prosesu interno

note: SCRIPT
en: Background color
tet: Kor iha kotuk

en: Backslash separated text (.csv)
tet: Testu hakatak ho backslash (.csv)

en: Barcode file:
tet: Arkivu barcode:

en: Barcode file:
tet: Arkivu barcode:

en: Barcode list (one barcode per line):
tet: Lista barcode (barcode ida por lina):

en: Barcode not found
tet: Barcode la hetan

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
tet: Barcode la hetan. Items tuirmai hetan tiona husi peskiza ne'e:

en: Barcode submitted
tet: Barcode hatama tiona

en: Barcode type
tet: Barcode nia tipu

en: Barcode type:
tet: Barcode nia tipu:

en: Barcodes file
tet: Arkivu barcode

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
tet: Barcode husi %s ba %s

en: Barcodes not found
tet: Barcode la hetan

en: Barcodes not found:
tet: Barcode la hetan:

en: Barcodes:
tet: Barcode sira:

en: Base-level allocated
tet: Alokasaun nivel-base

en: Base-level available
tet: Disponível nivel-base

en: Basic constraints
tet: Limitasaun baziku

en: Basic installation complete.
tet: Instalasaun baziku kompletu.

en: Basic parameters
tet: Parâmetru sira baziku

en: Basket
tet: Raga

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
tet: Raga %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
tet: Raga %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
tet: Raga %s (%s) ba %s

en: Basket (#)
tet: Raga (#)

en: Basket by
tet: Raga husi

en: Basket created by:
tet: Raga kria tiona husi:

en: Basket creator
tet: Kriador raga

en: Basket deleted
tet: Raga apaga tiona

en: Basket details
tet: Detalle raga nian

en: Basket group
tet: Grupu raga

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
tet: Grupu raga %s (%s) ba

en: Basket group billing place:
tet: Grupu raga nia fatin factura:

en: Basket group delivery placename:
tet: Grupu raga nia fatin entrega:

en: Basket group name:
tet: Naran grupu raga:

en: Basket group:
tet: Grupu raga:

en: Basket grouping
tet: Agrupamentu raga

en: Basket grouping for
tet: Agrupamento raga ba

en: Basket groups
tet: Grupu sira raga nian

en: Basket name
tet: Raga nia naran

en: Basket name:
tet: Raga nia naran:

en: Basket not found.
tet: La hetan raga.

en: Basket:
tet: Raga:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
tet: Raga: %s

en: Basketgroup:
tet: Grupusestu:

en: Baskets
tet: Raga sira

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
tet: Raga sira ba %s

en: Baskets in this group:
tet: Raga iha grupu ne'e:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
tet: Lote %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
tet: Lote %s la apaga.

en: Batch ID
tet: Lote ID

en: Batch add reserves
tet: Aumenta rezerva liuhusi batch

en: Batch check out
tet: Empresta lote

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
tet: Konfirma empresta lote %s ba %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
tet: Informasaun konaba empresta lote %s ba %s |%s|%s

en: Batch delete
tet: Lote apaga tiona

en: Batch delete patrons
tet: Apaga kliente iha batch

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
tet: Apaga iha lote kliente sira no apaga sira nia istoria sirkulasaun

en: Batch description:
tet: Deskrisaun batch:

en: Batch edit patrons
tet: Edita kliente sira iha batch

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
tet: Lote item %sapaga%smodifikasaun%s

en: Batch item deletion
tet: Apaga item iha lote

en: Batch item modification
tet: Modifikasaun item iha lote

en: Batch modify
tet: Modifikasaun batch

en: Batch patron deletion and anonymization
tet: Batch kliente nian apaga ho anonymization

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
tet: Apaga ho anonimizasaun ba kliente iha batch ba %s

en: Batch patron modification
tet: Modifikasaun batch kliente

en: Batch patrons modification
tet: Modifikasaun batch kliente

en: Batch patrons results
tet: Rezaltadu lote kliente

en: Batch record deletion
tet: Apaga rejistu iha lote

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
tet: Modifikasaun rejistu iha lote

en: Batch:
tet: Lote:

en: Batches
tet: Lote sira

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
tet: Fornese enderesu email husi kliente ne'e.

en: Before
tet: Molok

en: Beginning date:
tet: Data hahu ona:

en: Begins with
tet: Hahu ho

en: Begins with:
tet: Hahu ho:

en: Behavior
tet: Hahalok

en: BibLibre, France
tet: BibLibre, Fransa

en: Biblio count
tet: Konta biblio

en: Biblio level hold.
tet: Rezerva nivel-biblio.

en: Biblio numbers:
tet: Numeru biblio:

en: Bibliographic
tet: Bibliográfiku

en: Bibliographic data to print
tet: Dadus bibliográfiku atu print

en: Bibliographic information
tet: Informasaun bibliográfiku

en: Bibliographic record
tet: Rejistu bibliográfiku

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
tet: Rejistu bibliográfiku %s

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
tet: ID rejistu bibliográfiku

en: Bibliographic record ID:
tet: ID rejistu bibliográfiku:

en: Bibliographic record count
tet: Konta rejistu bibliográfiku

en: Bibliographic record not found.
tet: Rejistu bibliográfiku la hetan.

en: Bibliographic record title
tet: Titulu rejistu bibliográfiku

en: Bibliographic records
tet: Rejistu bibliográfiku

en: Bibliographic:
tet: Bibliográfiku:

en: Bibliographies
tet: Bibliografias

en: Biblionumber
tet: Numerubiblio

en: Biblionumber:
tet: Numerubiblio:

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
tet: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Allemande

en: Billing date
tet: Data faturamentu

en: Billing date:
tet: Data faturamentu:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
tet: Data faturamentu: Hotu to'o %s

en: Billing place
tet: Fatin faturamentu

en: Billing place:
tet: Fatin faturamentu:

en: Billing place:
tet: Fatin faturamentu:

en: Biography
tet: Bibliografia

note: SCRIPT
en: Block
tet: Taka netik

en: Block
tet: Taka netik

en: Block expired patrons:
tet: Taka netik kliente nia konta ne'ebe mate ona:

note: SCRIPT
en: Blocked!
tet: Labele tama!

note: SCRIPT
en: Blocks
tet: Taka netik

en: Book fund:
tet: Fundu livru:

note: SCRIPT
en: Border
tet: Fronteira

note: SCRIPT
en: Border color
tet: Kor fronteira

note: SCRIPT
en: Border width
tet: Kartaun nia luan

en: Borrower
tet: Kliente

en: Borrower number
tet: Kliente nia numeru

en: Borrowernumber:
tet: Numerukliente:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
tet: Numerukliente: %s

note: SCRIPT
en: Bottom
tet: Iha kraik

en: Braille
tet: Braile

en: Branch
tet: Sanak

en: Brief display
tet: Haree badak

note: ABBR
en: Broader Term
tet: Termu luan liu

en: Browse selected records
tet: Haree item ne'ebe hili tiona

en: Browse system logs
tet: Haree sistema nia log sira

en: Browse the system logs
tet: Haree sistema nia log sira

en: Browse the system logs
tet: Haree sistema nia log sira

en: Budget
tet: Orsamentu

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
tet: Orsamentu %s [id=%s]%s (la ativu)%s

en: Budget id
tet: Orsamentu id

en: Budget name
tet: Naran orsamentu

en: Budget period description
tet: Deskrisaun ba periodu orsamentu nian

en: Budget:
tet: Orsamentu:

en: Budgeted cost
tet: Kustu orsamentado

en: Budgeted cost tax exc.
tet: Kustu orsamentu nian impostu exk.

en: Budgeted cost tax inc.
tet: Kustu orsamentu nian impostu ink.

en: Budgeted cost:
tet: Kustu orsamentado:

en: Budgets
tet: Orsamentu sira

en: Budgets administration
tet: Administrasaun orsamentu

en: Build a new report?
tet: Halo relatoriu foun?

en: Build a report
tet: Halo relatoriu foun ida

en: Build and run reports
tet: Halo no halo'a relatoriu sira

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
tet: Halo foun

en: Built-in offline circulation interface
tet: Interface sirkulasaun offline inkorporada

en: By
tet: Husi

en: By:
tet: Husi:

en: CD audio
tet: Audio CD

en: CD software
tet: Software CD

en: CSV profile ID
tet: ID perfil CSV

en: CSV profile:
tet: Perfil CSV:

en: CSV profiles
tet: Perfil CSV

en: CSV separator
tet: Separador CSV

en: CSV separator:
tet: Separador CSV:

en: CSV type
tet: Tipu CSV

en: Cache expiry (seconds)
tet: Expirasaun de cache (segundu)

en: Cache expiry:
tet: Expirasaun de cache:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
tet: Kalkula ona iha %s. Husi %s ba %s

en: Calendar
tet: Kalendariu

en: Calendar information
tet: Kalendariu nia information

en: Call number
tet: Kota

en: Call number (0-9 to A-Z)
tet: Kota (0-9 to'o A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
tet: Kota (Z-A to'o 9-0)

en: Call number browser
tet: Browser kota nian

en: Call number range
tet: Intervalu kota nian

en: Call number:
tet: Kota:

en: Call number:
tet: Kota:

en: Call numbers
tet: Kota sira

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
tet: Kota: %s

en: Calyx, Australia
tet: Calyx, Austrália

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
tet: Bele hatama IP ida deit, ka subnet hanesan ne'e 192.168.1.*

en: Can be manually invoiced?
tet: Bele halo invoice manual?

en: Can be sold?
tet: Bele selu?

en: Can't cancel order
tet: Labele kansela orden

en: Can't cancel order and delete catalog record
tet: Labele kansela orden no apaga rejistu katalogu

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
tet: Labele kansela orden, (%s) rezerva iha ligasaun ho orden ne'e. Kansela rezerva lai

en: Can't cancel receipt
tet: Labele kansela resibu

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
tet: Labele apaga rejistu katalogu ka orden, kansela rezerva lai

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
tet: Labele apaga rejsitu katalogu ne'e, tanba iha ona %s rezerva(s)

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
tet: Labele apaga rejsitu katalogu ne'e, tanba iha ona %s item(s)

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
tet: Labele apaga rejistu katalogu, apaga lai orden ho ligasaun

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
tet: Labele apaga rejistu katalogu, apaga asinatura lai

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
tet: Labele apaga rejistu katalogu, haree limitasaun iha kraik

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
tet: Labele salva rejistu ne'e tanba kampu tuirmai seidauk prienxe :

en: Cancel
tet: Kansela

en: Cancel
tet: Kansela

en: Cancel a confirmed request
tet: Kansela pedidu konfirmadu

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
tet: Kansela hotu

en: Cancel and return to order
tet: Kansela no fila ba orden

note: A
en: Cancel article request
tet: Kansela pedidu artigu

en: Cancel charge
tet: Kansela amalgamar

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
tet: Kansela fo empresta no hatuur rezerva ba %s

en: Cancel enrollment
tet: Kansela inskisaun

en: Cancel filter
tet: Kansela filtru

en: Cancel hold
tet: Kansela rezerva ne'e

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
tet: Kansela rezerva no fila ba : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
tet: Kansela rezerva no fila ba: %s

en: Cancel import
tet: Kansela importasaun

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
tet: Kansela rezerva ne'ebe marka tiona

note: SCRIPT
en: Cancel merge
tet: Kansela amalgamar

en: Cancel modifications
tet: Kansela modifikasaun

en: Cancel notification
tet: Kansela notifikasaun

en: Cancel order
tet: Kansela orden

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
tet: Kansela orden no rejistu katalogu

en: Cancel order and delete catalog record
tet: Kansela orden no apaga rejistu katalogu

en: Cancel receipt
tet: Kansela resibu

en: Cancel request
tet: Kansela pedidu

en: Cancel transfer
tet: Kansela transferénsia

en: Cancel upload
tet: Kansela upload ne'e

en: Cancel?
tet: Kansela?

en: Cancellation date
tet: Data kanselamentu

en: Cancellation reason:
tet: Razaun kanselamentu:

en: Cancellation reason:
tet: Razaun kanselamentu:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
tet: Data kanselamentu: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
tet: Kancelamento husu tiona

en: Cancelled
tet: Kansela tiona

en: Cancelled
tet: Kansela tiona

en: Cancelled charge
tet: Kansela tiona

en: Cancelled orders
tet: Orden kansela tiona

en: Cannot add patron
tet: Labele aumenta kliente

en: Cannot be ordered
tet: Labele hameno

note: I
en: Cannot be put on hold
tet: Labele rezerva ne'e

en: Cannot be toggled
tet: Labele alternado

en: Cannot check in
tet: Labele fo fila

en: Cannot check in
tet: Labele check in

en: Cannot check out
tet: Labele fo empresta

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
tet: Labele fo empresta! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
tet: Labele fo empresta! %s %s %s %s

en: Cannot delete
tet: Labele apaga

en: Cannot delete budget
tet: Labele apaga orsamentu

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
tet: Labele apaga moeda %s

en: Cannot delete patron
tet: Labele apaga kliente

en: Cannot detect mana server at
tet: Labele detekta mana server iha

en: Cannot edit
tet: Labele edita

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
tet: Labele loke %s hodi lee.

en: Cannot place hold
tet: Labele hatuur rezerva

en: Cannot place hold on some items
tet: Labele hatuur rezerva ba item ruma

en: Cannot place hold:
tet: Labele rezerva livru:

en: Cannot renew:
tet: Labele hafoun:

en: Card
tet: Kartaun

en: Card batch
tet: Lote kartaun

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
tet: Numeru lote ba kartaun %s

en: Card batches
tet: Lote kartaun

en: Card height:
tet: Dimensaun kartaun:

en: Card number
tet: Numeru kartaun

en: Card number already in use.
tet: Numeru kartaun uza hela.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
tet: Numeru kartaun bele to'o %s karakter. %s

en: Card number length is incorrect.
tet: Numeru kartaun nia naruk la los.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
tet: Numeru kartaun nian tenke entre %s karakter no %s karakter. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
tet: Numeru kartaun tenke hanesan %s karakter deit. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
tet: Numeru kartaun labele liu %s karakter.

en: Card number:
tet: Numeru kartaun:

en: Card number:
tet: Numeru kartaun:

en: Card preview
tet: Haree kartaun

en: Card template
tet: Template kartaun

en: Card templates
tet: Template kartaun

en: Card width:
tet: Kartaun nia luan:

en: Cardnumber already in use.
tet: Numerukartaun uza hela.

en: Cardnumber length is incorrect.
tet: Numerukartaun nia naruk la los.

en: Cardnumbers already in list
tet: Numerukartaun iha ona iha lista

en: Cardnumbers not found
tet: Numerukartaun la hetan

note: SCRIPT
en: Cart
tet: Kareta

en: Cas login
tet: Login cas

en: Cash management
tet: Jestaun osan

en: Cash register ID:
tet: ID kaixa osan:

en: Cash register statistics
tet: Estatistika kaixa osan

en: Cash register:
tet: Kaixa osan:

en: Cash register:
tet: Kaixa osan:

en: Cash registers
tet: Kaixa osan

en: Cash registers for
tet: Kaixa osan ba

en: Cassette recording
tet: Gravasaun kasete

en: Catalog
tet: Katalogu

en: Catalog by item type
tet: Katalogu tuir tipu item

en: Catalog details
tet: Detalle katalogu

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
tet: Detalle katalogu %s

en: Catalog search
tet: Peskiza katalogu

en: Catalog statistics
tet: Estatistika katalogu

en: Cataloging
tet: Katalogasaun

en: Cataloging editor
tet: Edita katalogusaun

en: Cataloging search
tet: Buka katalogusaun

en: Catalogs
tet: Katalogu sira

en: Catalogue tables
tet: Tabela katalogu

en: Cataloguing tables
tet: Tabela katalogusaun

en: Catalyst IT, New Zealand
tet: Catalyst IT, Nova Zealandia

en: Category
tet: Kategoria

en: Category (code)
tet: Kategoria (kodigu)

en: Category code
tet: Kodigu kategoria

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
tet: La hatene kodigu kategoria ne'e.

en: Category code:
tet: Kodigu kategoria:

en: Category name
tet: Naran kategoria

en: Category type:
tet: Tipu kategoria:

en: Category:
tet: Kategoria:

en: Category:
tet: Kategoria:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
tet: Kategoria: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
tet: Kategoria: %s (%s)

en: Categorycode
tet: Kodigukategoria

en: Cell value
tet: Valor selula

en: Cell value
tet: Valor selula

en: Center
tet: Sentru

en: Change
tet: Troka

en: Change amounts by
tet: Muda montante husi

en: Change basket group
tet: Troka grupu raga

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
tet: Troka grupuraga

en: Change category
tet: Muda kategoria

en: Change framework
tet: Troka kuadru

en: Change internal note
tet: Troka nota interna

en: Change library
tet: Muda biblioteka

en: Change order
tet: Troka orden

en: Change password
tet: Troka password

en: Change to give:
tet: Fo fali:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
tet: Troka username no/ka password ba %s %s

en: Change your Hea settings
tet: Muda konfigurasaun Hea

en: Change your Mana KB settings
tet: Muda konfigurasaun Mana KB

en: Changed action if matching record found
tet: Asaun troka ona se rejistu hanesan malu hetan tiona

en: Changed action if no match found
tet: Asaun troka ona se la hetan rejistu hanesan

en: Changed item processing option
tet: Troka ona opsaun prosesamentu item

en: Changed.
tet: Troka tiona.

en: Changes saved.
tet: Rai tiona.

en: Chapters
tet: Kapitulu

en: Chapters:
tet: Kapitulu sira:

en: Character encoding:
tet: Kodifikasaun karakter:

note: SCRIPT
en: Characters
tet: Karáter sira

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
tet: Karakter (espasu la iha)

en: Charge
tet: Propina

en: Charge when?
tet: Bainhira karajer?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
tet: Taxa (%s)

en: Chart settings
tet: Konfigurasaun grafiku

en: Chart type:
tet: Tipu grafiku:

en: Check all
tet: Verifika hotu

en: Check expiration
tet: Verifika prazu

en: Check for previous checkouts:
tet: Verifika emprestimos anterior:

en: Check in
tet: Fo fila fali

en: Check in
tet: Fo fila

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
tet: Mensajen sira check in nian

en: Check lists
tet: Haree fila-fila lista sira

en: Check out
tet: Fo empresta

en: Check out and check in items
tet: Fo empresta no fo fila items

en: Check out details
tet: Detalle fo empresta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
tet: Mensajen emprestimos

en: Check out to this patron
tet: Fo empresta ba kliente ne'e

en: Check previous checkout?
tet: Verifika emprestimos anterior?

en: Check previous checkouts:
tet: Verifika emprestimos anterior:

en: Check that your database is running.
tet: Haree fila fali katak database lao ona.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
tet: Marka kaixa hodi husik biblioteka simu transferensia ba.

en: Check the expiration of a serial
tet: Verifika prazu ba periodiku ida

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
tet: Marka hodi apaga subkampu ne'e %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
tet: Marka hodi apaga kampu ne'e

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
tet: Marka atu hatudu atributu ne'e iha kliente nia pajina detalle iha OPAC.

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
tet: Verifika konfigurasaun bases do dadus iha %s.

en: Check-in
tet: Fo-fila

en: Check-in date from
tet: Data fo-fila husi

en: Check-in date from:
tet: Data fo-fila husi:

en: Checked
tet: Verifika ona

en: Checked by the library
tet: Verifika husi ita nia biblioteka

en: Checked in
tet: Fo fila ona

note: SCRIPT
en: Checked in item.
tet: Items fo fila ona.

en: Checked out
tet: Fo empresta ona

en: Checked out
tet: Fo empresta ona

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
tet: Fo empresta ona %s %s %s husi %s ba %s %s %s : to'o %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
tet: Fo empresta ona dala %s

en: Checked out by
tet: Fo empresta ona husi

en: Checked out from
tet: Fo empresta ona husi

en: Checked out on
tet: Fo empresta ona iha

en: Checked out to:
tet: Fo empresta ona ba:

en: Checked out:
tet: Fo empresta ona:

en: Checked-in items
tet: Items fo fila

en: Checkin
tet: Fo fila

en: Checkin date
tet: Data checkin

en: Checkin message
tet: Mensajen sira fo fila

en: Checkin message type:
tet: Tipu mensajen fo fila nian:

en: Checkin message:
tet: Mensajen fo fila:

en: Checkin on
tet: Fo fila iha

note: A
en: Checkin settings
tet: Konfigurasaun checkin

en: Checking out to
tet: Fo empresta hela ba

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
tet: Fo empresta hela ba %s

en: Checkout
tet: Fo empresta

en: Checkout count
tet: Konta fo empresta

en: Checkout count:
tet: Konta fo empresta:

en: Checkout criteria:
tet: Kritério checkout:

en: Checkout date
tet: Data fo empresta

en: Checkout date from:
tet: Data fo empresta husi:

en: Checkout date from:
tet: Data fo empresta husi:

en: Checkout history
tet: Istoria ba livru ne'ebe empresta ona

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
tet: Lista ba livru ne'ebe empresta ona ba %s

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
tet: Istoria empresta ba %s kliente sei sai anónimos

en: Checkout notes
tet: Nota fo empresta

en: Checkout notes pending
tet: Nota checkout pendente

en: Checkout on
tet: Fo empresta iha

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
tet: Fo empresta ka hafoun

note: A
en: Checkout settings
tet: Konfigurasaun checkout

en: Checkout status:
tet: Estado fo empresta:

en: Checkouts
tet: Emprestimos

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
tet: Emprestimos TAKA netik tanba kliente ne'e iha multa barak demais.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
tet: Emprestimos TAKA netik tanba kliente ne'e iha item tarde.

en: Checkouts:
tet: Emprestimos:

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
tet: Verifika estrutura MARC. Se ita troka kuadru Bibliografiku MARC ne'e tenke hala'o alat ne'e atu hetan sala iha konfigurasaun

en: Child
tet: Labarik

en: Choice
tet: Eskolla

en: Choose
tet: Hili

en: Choose
tet: Hili

en: Choose .koc file:
tet: Hili arkivu .koc:

en: Choose a field name
tet: Hili naran kampu ida

en: Choose a file
tet: Hili arkivu ida

en: Choose a vendor to transfer from
tet: Hili vendedor ida hodi tranfere husi

en: Choose a vendor to transfer to
tet: Hili vendedor ida hodi tranfere ba

en: Choose adult category
tet: Hili kategoria adultu

en: Choose an icon:
tet: Hili ikone ida:

en: Choose barcode type (encoding):
tet: Hili tipu barcode (encoding):

en: Choose cash register:
tet: Hili kaixa osan:

en: Choose desk:
tet: Hili:

en: Choose layout type:
tet: Hili tipu kuadru:

en: Choose library:
tet: Hili biblioteka ida:

en: Choose list
tet: Hili lista ida

en: Choose one
tet: Hili ida deit

en: Choose order of text fields to print
tet: Hili ordena ba kampu testu atu print

en: Choose the file to add to the basket
tet: Hili arkivu ida atu aumenta ba raga

note: A
en: Choose this record
tet: Hili rejistu ida ne'e

en: Choose your library:
tet: Hili ita nia biblioteka ida:

en: Choose:
tet: Hili:

en: Chooser:
tet: Hili husi:

en: Circ notes
tet: Nota sirk

note: SCRIPT
en: Circle
tet: Sírculo

en: Circulation
tet: Sirkulasaun

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
tet: Avisu sirkulasaun ba %s

en: Circulation and fine rules
tet: Regra sirkulasaun no regra multa

en: Circulation and fines rules
tet: Regra sirkulasaun no regra multa

en: Circulation history
tet: Istoria sirkulasaun

en: Circulation note
tet: Nota sirkulasaun

en: Circulation note:
tet: Nota sirkulasaun:

en: Circulation records were last synced on:
tet: Rejistu sirkulasaun nian sinkronizados uluk iha:

en: Circulation rule created!
tet: Regra sirkulasaun kria tiona!

en: Circulation rule not created!
tet: Nota sirkulasaun la kria!

en: Circulation statistics
tet: Estatistika sirkulasaun

en: Circulation tables
tet: Tabela sirkulasaun

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
tet: Sirkulasaun: Livru ne'ebe tarde hela iha %s

en: Citation
tet: Sitasaun

en: Cities
tet: Sidade sira

en: Cities and towns
tet: Sidade no vila

en: City
tet: Sidade

en: City ID
tet: Sidade nia ID

en: City ID:
tet: Sidade nia ID:

en: City id
tet: Sidade nia id

en: City:
tet: Sidade:

en: City:
tet: Sidade:

en: Claim ID
tet: ID Reklamasaun

en: Claim acquisition
tet: Reklama akuisisaun

en: Claim date
tet: Data reklama

en: Claim missing serials
tet: Reklama periodiku ne'ebe falta

note: INPUT type=submit
en: Claim order
tet: Reklama orden

en: Claim serial issue
tet: Reklama kopia periodiku

en: Claim using notice:
tet: Reklama uza hela nota:

en: Claimed
tet: Reklama ona

en: Claimed date
tet: Data reklama ona

en: Claims
tet: Reklamasaun

note: SCRIPT
en: Class
tet: Klasse

en: Class:
tet: Klasifika:

en: Classification
tet: Klasifikasaun

en: Classification filing rules
tet: Regra arkivamentu klasifikasaun nian

en: Classification source code:
tet: Klasifikasaun fonte kodigu:

en: Classification sources
tet: Huun klasifikasun

en: Classification splitting rules
tet: Regra arkivamentu klasifikasaun nian

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
tet: Klasifikasun: %s

en: Clean
tet: Hamoos

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
tet: Lote importa hamoos tiona #%s

en: Clear
tet: Hamoos

en: Clear all
tet: Hamoos hotu

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
tet: Hamoos rejistu hotu hotu reservatóriu nian husi batch ne'e ka lae? Labele kore.

en: Clear date
tet: Hamoos data

en: Clear field
tet: Hamoos kampu

en: Clear fields
tet: Hamoos kampu

en: Clear filter
tet: Hamoos filtru

en: Clear on loan
tet: Hamoos emprestimos

note: A
en: Clear screen
tet: Hamoos ekrán ne'e

en: Clear search form
tet: Hatama formuláriu peskiza

en: Clear used authorities
tet: Hamoos autoridade ida

en: Click Save to finish.
tet: Klik Rai hodi ramata.

en: Click on an image to view it in the image viewer
tet: Klik imajen ida hodi haree

en: Click the date to add or edit a holiday.
tet: Klika data ne'e atu aumenta ka edita feriadu ida.

en: Click to add item
tet: Klika atu aumenta item

en: Click to collapse
tet: Klika atu habadak seksaun ida ne'e

en: Click to edit
tet: Klika atu edita

en: Clipboard
tet: Prancheta

note: IMG
en: Clone
tet: Klona

en: Clone these rules to:
tet: Klona regra hirak ne'e ba:

note: IMG
en: Clone this subfield
tet: Klona subkampu ne'e

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
tet: Klona ba regra empresta ho regra multa la konsege!

note: BUTTON
en: Close
tet: Taka

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
tet: Taka no esporta nudar PDF

en: Close basket group
tet: Taka grupu raga

en: Close this basket
tet: Taka raga ida ne'e

en: Close this window.
tet: Taka janela ne'e.

en: Close window
tet: Taka janela

en: Close:
tet: Taka:

en: Closed
tet: Taka hela

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
tet: Taka iha %s

en: Closed on:
tet: Taka ona iha:

en: Club enrollments for
tet: Inskrisaun klube ba

en: Club fields:
tet: Kampu klube:

en: Club not found
tet: Klube la hetan

en: Club template
tet: Template klube

en: Club templates
tet: Template klube nian

note: For the first occurrence, %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
tet: Klube sira (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
tet: Klube ne'ebe agora daudauk sai membru

en: Clubs not enrolled in
tet: Klube seidauk iha inskrisaun

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
tet: Coce image husi Open Library

en: Code
tet: Kodigu

en: Code:
tet: Kodigu:

en: Collection
tet: Kolesaun

en: Collection
tet: Kolesaun

en: Collection code
tet: Kodigu kolesaun

en: Collection deleted successfully
tet: Konsege atu apaga kolesau

en: Collection failed to be deleted
tet: La konsege atu apaga kolesaun

en: Collection title
tet: Titulu kolesaun

en: Collection title:
tet: Titulu kolesaun:

en: Collection transferred successfully
tet: Kolesaun transfere tiona

en: Collection:
tet: Kolesaun:

en: Collection:
tet: Kolesaun:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
tet: Kolesaun: %s

en: Collections
tet: Kolesaun

en: Color
tet: Kor

en: Column
tet: Koluna

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
tet: Koluna %s

note: SCRIPT
en: Column group
tet: Grupu koluna

en: Column name
tet: Koluna naran

en: Column:
tet: Koluna sira:

en: Columns
tet: Koluna sira

note: SCRIPT
en: Columns settings
tet: Konfigurasaun sira koluna nian

en: Coming from
tet: Mai husi

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
tet: Mai husi %s

en: Comma (,)
tet: Vírgula (,)

en: Comma separated text (.csv)
tet: Testu ketak ho virgula (.csv)

en: Comment
tet: Komentáriu

en: Comment
tet: Komentáriu

en: Comment by:
tet: Komentáriu husi:

en: Comment:
tet: Komentáriu:

en: Comment:
tet: Komentáriu:

en: Commenter
tet: Komentariador

en: Comments
tet: Komentáriu sira

en: Comments
tet: Komentáriu sira

en: Comments about this file:
tet: Komentáriu sira kona-ba arkivu ne'e:

en: Comments awaiting moderation
tet: Komentariu hein hela moderasaun

en: Comments pending approval
tet: Komentariu hein hela aprovasaun

en: Comments:
tet: Komentariu:

en: Company details
tet: Detalle kompanhia

en: Company name:
tet: Naran kompanhia:

en: Compare barcodes list to results:
tet: Kompara lista barcode ho rezultadu sira:

en: Compare preference values
tet: Kompara valor preferensia

en: Complete
tet: Kompletu

en: Complete request
tet: Kompleta pedidu

en: Completed
tet: Kompletu

en: Completed import of records
tet: Importasaun ba rejistu kompleta ona

en: Completed on
tet: Kompletu iha

en: Conditions
tet: Kondições

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
tet: Konfigurasaun OK, la iha sala iha tabela parâmetros MARC nian

en: Configure
tet: Halo konfigurasaun

en: Configure Mana KB
tet: Halo konfigurasaun Mana DB

en: Configure cash registers
tet: Konfigure kaixa osan

en: Configure items for purchase
tet: Konfigure items hodi sosa

en: Configure plugins
tet: Halo konfigurasaun plugins nian

en: Configure these parameters in the order they appear.
tet: Konfigure parâmetros ne'e tuir orden ne'ebe hamosu.

en: Confirm
tet: Konfirma

en: Confirm ILL request
tet: Konfirma pedidu ILL

en: Confirm cashup of
tet: Konfirma cashup of

en: Confirm custom report
tet: Konfirma relatoriu tuir hamenon

en: Confirm deletion
tet: Konfirma apaga

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
tet: Konfirma apaga ba %s?

en: Confirm deletion of authority structure definition for
tet: Konfirma apaga ba definisaun estrutura autoridade ba

en: Confirm deletion of contract
tet: Konfirma apaga ba kontratu

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
tet: Konfirma apaga ba moeda %s

en: Confirm deletion of patron attribute type
tet: Konfirma apaga ba tipu atributu kliente nian

en: Confirm deletion of record matching rule
tet: Konfrima apaga ba regra rejistu hanesan malu

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
tet: Konfirma apaga ba subkampu %s?

en: Confirm deletion of tag
tet: Konfirma apaga ba etiketa

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
tet: Konfirma apaga ba vendedor ida nee ?

en: Confirm new password:
tet: Konfirma password foun:

en: Confirm password:
tet: Konfirma password:

en: Confirm this payment?
tet: Konfirma pagamentu ne'e?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
tet: Konfirma ita nia sujestaun

en: Congratulations, installation complete
tet: Parabens, instalasaun hotu ona

en: Connection established.
tet: Ligasaun iha.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
tet: Ligasaun laiha ba %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
tet: Ligasaun laiha to'o %s

en: Constraints
tet: Limitasaun sira

en: Contact
tet: Kontaktu

en: Contact about late issues?
tet: Kontaktu se konaba kopia tarde?

en: Contact about late orders?
tet: Kontaktu konaba kopia tarde?

en: Contact details
tet: Detalle kontaktu

en: Contact information
tet: Information kontaktu

en: Contact name:
tet: Naran kontaktu:

en: Contact note
tet: Nota kontaktu

en: Contact note:
tet: Nota kontaktu:

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
tet: Kontakta ita nia administrador sistema nian. %s %s

en: Contact:
tet: Kontaktu:

en: Contact: First name
tet: Kontaktu: Naran uluk

en: Contact: Last name
tet: Kontaktu: Apelidu

en: Contact: Relationship
tet: Kontaktu: Relasaun

en: Contact: Title
tet: Kontaktu: Titulu

en: Contacts
tet: Kontaktu sira

en: Contains
tet: Kontein

en: Content
tet: Konteúdu

en: Contents
tet: Konteúdu sira

en: Contents of
tet: Konteúdu sira husi

en: Continue
tet: Kontinua

en: Continue to log in to Koha
tet: Kontinua atu log in ba Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
tet: Kontinua ba etapa tuirmai

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
tet: Kontinua la ho marka >>

en: Continue without renewing
tet: Kontinua la ho hafoun hela

en: Contract
tet: Kontratu

en: Contract deleted
tet: Kontratu apaga tiona

en: Contract description:
tet: Deskrisaun kontratu:

en: Contract end date:
tet: Kontratu nia data ikus:

en: Contract id
tet: Kontratu id

en: Contract name:
tet: Naran kontratu:

en: Contract number:
tet: Numeru kontratu:

en: Contract number:
tet: Numeru kontratu:

en: Contract start date:
tet: Data kontratu komensa iha:

en: Contract(s)
tet: Kontratu(s)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
tet: Kontratu(s) husi %s

en: Contract:
tet: Kontratu:

en: Contracts
tet: Kontratu sira

en: Contributing companies and institutions
tet: Instituisaun ne'ebe fo kontribuisaun

en: Control no.:
tet: Nu kontrola.:

en: Control no:
tet: Nu kontrol:

en: Control number:
tet: Numeru kontrola:

en: Control number:
tet: Numeru kontrola:

en: Converted version
tet: Versaun konvertido

en: Copies:
tet: Kopia sira:

en: Copy
tet: Kopia

en: Copy and replace
tet: Kopia no troka

en: Copy changes to all libraries
tet: Kopia mudansa ba biblioteka hotu

en: Copy current field
tet: Kopia kampu ne'e

en: Copy current field on next line
tet: Kopia kampu foun iha lina tuimai

en: Copy current subfield
tet: Kopia subkampu ne'e

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
tet: Kopia valor ne'ebe iha ona

en: Copy holidays to:
tet: Kopia feriadu ba:

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
tet: Kopia ligasaun ba arkivu ne'e

en: Copy notice
tet: Notasias kopia

en: Copy number
tet: Numeru kopia

en: Copy number:
tet: Numeru kopia:

note: SCRIPT
en: Copy row
tet: Kopia linha

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
tet: Kopia ba %s

en: Copy to all libraries
tet: Kopia ba biblioteka hotu

en: Copyright
tet: Direitos autorais

en: Copyright &copy; 2012-2016
tet: Direitos autorais &copy; 2012-2016

en: Copyright date:
tet: Data direitos autorais:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
tet: Tinan direitos autorais: %s

en: Copyright:
tet: Direitos autorais:

en: Cost
tet: Kustu

en: Cost:
tet: Kustu:

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
tet: Labele konsege aumenta tipu kliente atributu &quot;%s&quot; &mdash; tanba ida ho kodigu ne'e iha ona.

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
tet: Labele apaga tipu kliente nia atributu &quot;%s&quot; &mdash; uza hela iha %s rejistu kliente

en: Could not find a system preference named
tet: Labele hetan preferensia sistema ho naran

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
tet: Labele hetan string espesifika.

en: Count
tet: Konta

en: Count deleted items
tet: Sura item ne'ebe apaga tiona

en: Count holds:
tet: Sura rezerva sira:

en: Count items:
tet: Sura item sira:

en: Count of checkouts
tet: Konta hira ba emprestimos

en: Count total items
tet: Konta item total

en: Count total items:
tet: Sura item total:

en: Count unique bibliographic records
tet: Sura rejistu bibliografiku uniku

en: Count unique bibliographic records:
tet: Sura rejistu bibliografiku uniku:

en: Count unique borrowers:
tet: Sura kliente uniku:

en: Count unique items:
tet: Sura items uniku:

en: Country
tet: Rai

en: Country:
tet: Rai:

en: Country:
tet: Rai:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
tet: Rai: %s

en: Course #
tet: Kursus #

en: Course name
tet: Naran kursu

en: Course name:
tet: Naran kursu:

en: Course number
tet: Numeru kursu

en: Course number:
tet: Numeru kursu:

en: Course reserves
tet: Rezerva kursu nian

en: Course reserves tables
tet: Tabela rezerva kursu nian

en: Courses
tet: Kursus

en: Cover image
tet: Imajen husi livru nia oin

en: Create EDIFACT order
tet: Kria orden EDIFACT

en: Create SQL reports
tet: Kria relatoriu SQL

en: Create a new CSV profile
tet: Kria pefil CSV foun ida

en: Create a new category
tet: Kria kategoria ida foun

en: Create a new city
tet: Kria sidade foun ida

en: Create a new list
tet: Kria lista foun ida

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
tet: Kria rejistu foun liuhusi importa rejistu (duplikadu) esternu.

en: Create a new subscription
tet: Halo asinatura foun

en: Create a new template
tet: Kria template foun ida

en: Create analytics
tet: Kria analytics

en: Create and edit club templates
tet: Kria no edita template klube ida

en: Create and edit clubs
tet: Kria no edita klube sira

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
tet: Kria kuadru autoridade ba %s uza hela

en: Create chart
tet: Kria grafiku

en: Create field
tet: Kria kampu

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
tet: Kria kuadru ba %s (%s) uza hela

en: Create from SQL
tet: Kria husi SQL

en: Create guided report
tet: Kria matadalan ba relatoriu

en: Create item when receiving
tet: Kria item kuandu simu hela

en: Create item when receiving:
tet: Kria item kuandu simu hela:

en: Create items when:
tet: Kria item kuandu:

en: Create label batch
tet: Kria etiketa batch

en: Create manual credit
tet: Kria kreditu manual

en: Create manual invoice
tet: Kria invoice manual

en: Create new authority
tet: Kria autoridade ida foun

en: Create new debit type
tet: Kria tipu kreditu foun ida

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
tet: Kria faktura foun

en: Create new list
tet: Halo lista foun

en: Create new record
tet: Kria rejistu foun

en: Create new rota
tet: Kria rota foun

en: Create new stage
tet: Kria etapa foun ida

en: Create patron list:
tet: Kria lista kliente ida:

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
tet: Kria etiketa no kódigus barras impressão husi dadus katálogu

en: Create printable patron cards
tet: Kria kartaun kliente impressão

en: Create record
tet: Kria rejistu

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
tet: Kria relatoriu ida husi SQL

en: Create routing list
tet: Kria lista roteamentu

en: Create routing list for
tet: Kria lista roteamentu ba

en: Create, edit and delete rotas
tet: Kria, edita no apaga rotas

en: Created
tet: Kria tiona

en: Created on
tet: Kria tiona iha

en: Creation date
tet: Data kriasaun

en: Creation date:
tet: Data kriasaun:

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
tet: Lisensa Creative Commons Attribution 2.5

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
tet: Lisensa Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

en: Credit
tet: Kreditu

en: Credit type:
tet: Tipu kreditu:

en: Credit types
tet: Tipu kreditu

en: Credits:
tet: Kreditu sira:

en: Currencies
tet: Osan sira

en: Currencies &amp; Exchange rates
tet: Osan &amp; Troka osan

en: Currencies and exchange rates
tet: Osan sira no troka osan

en: Currency
tet: Osan ida

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
tet: Osan = %s

en: Currency:
tet: Osan:

en: Currency:
tet: Osan:

en: Current article requests
tet: Pedidu artigu sira atual

en: Current checkouts allowed:
tet: Emprestimos bele husik:

en: Current library
tet: Biblioteka daudaun

en: Current library:
tet: Biblioteka daudauk:

en: Current on-site checkouts allowed
tet: Emprestimos on-site bele husik

en: Current renewals:
tet: Renovasaun atual:

en: Current server time is:
tet: Tempu servidor agora daudaun:

en: Current session
tet: Sesaun atual

en: Current terms
tet: Termu sira atual

note: SCRIPT
en: Current window
tet: Janela atual

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
tet: Disponivel agora daudaun %s

en: Currently available batches
tet: Lotes disponivel agora daudaun

en: Currently available layouts
tet: Kuadru disponivel agora daudaun

en: Currently available profiles
tet: Perfil disponivel daudaun

en: Currently available templates
tet: Templates disponivel agora daudaun

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
tet: Uza hela agora daudaun %s

en: Curriculum
tet: Kurríkulu

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
tet: Kampu peskiza kostume

note: SCRIPT
en: Cut
tet: Tesi

note: SCRIPT
en: Cut row
tet: Tesi lina

en: Damaged
tet: Aat

en: Damaged on:
tet: Aat iha:

en: Damaged status:
tet: Estado aat:

en: Data deleted
tet: Dadus apaga tiona

en: Data error
tet: Sala husi dadus

en: Data fields
tet: Kampu dadus

en: Data for preview:
tet: Data haree:

en: Data problems
tet: Problema dadus nian

en: Data recorded
tet: Dadus grava tiona

en: Data:
tet: Dadus:

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
tet: Database %s iha.

en: Database host:
tet: Database nia host:

en: Database name:
tet: Database nia naran:

en: Database port:
tet: Database nia port:

en: Database settings:
tet: Konfigurasaun database:

en: Database tables created
tet: Database nia tabela kria tiona

en: Database type:
tet: Database nia tipu:

en: Database user:
tet: Utilizador database:

en: Date
tet: Data

en: Date accessioned
tet: Data simu tiona

en: Date acquired
tet: Data simu tiona

en: Date acquired (item)
tet: Data simu tiona (item)

en: Date added
tet: Data aumenta tiona

en: Date and time:
tet: Data ho oras:

en: Date arrived
tet: Data to'o tiona

en: Date deleted (item)
tet: Data apaga tiona (item)

en: Date due
tet: Data atu fo fila

en: Date due:
tet: Data atu fo fila:

en: Date enrolled
tet: Data inskisaun

en: Date formats should match your system preference, and
tet: Formatu data tenke han-malu preferensia sistema, no

en: Date hold placed
tet: Data hatuur rezerva

en: Date last borrowed
tet: Emprestimos nia data ikus

en: Date last modified
tet: Data modifika ona ikus

en: Date last seen
tet: Data ikus ne'ebe haree livru ne'e

en: Date of birth
tet: Data moris

en: Date of birth is invalid.
tet: Data moris invalidu.

en: Date of birth:
tet: Data moris:

en: Date of enrollment is invalid.
tet: Data matríkula invalidu.

en: Date of expiration is invalid.
tet: Data prazu invalidu.

en: Date of transfer
tet: Data transfere

en: Date ordered
tet: Data hameno tiona

en: Date ordered
tet: Data hameno tiona

en: Date placed between:
tet: Data hatuur entre:

en: Date published
tet: Data publikasaun

en: Date range
tet: Data husi

en: Date received
tet: Data simu tiona

en: Date received:
tet: Data simu tiona:

en: Date requested
tet: Data pedidu nian

en: Date/Time
tet: Data/Oras

en: Date:
tet: Data:

en: Date:
tet: Data:

en: Date: from
tet: Data: husi

note: SCRIPT
en: Date\/time
tet: Data\/oras

en: Dates
tet: Data sira

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
tet: Data labele mamuk

en: Day
tet: Loron

en: Day of week
tet: Loron husi semana

en: Day/month
tet: Loron/fulan

en: Day:
tet: Loron:

en: Days
tet: Loron sira

en: Days in advance
tet: Loron sira iha advansa

en: Debit type code:
tet: Kodigu tipu debitu:

en: Debit types
tet: Tipu debitu

en: December
tet: Dezembru

en: Default accounting details
tet: Detalle kontabilidade default

en: Default amount
tet: Montante default

en: Default amount:
tet: Default montante:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
tet: Politika default checkout, rezerva no fo fila nian%s ba %s%s

en: Default configuration:
tet: Konfigurasaun default:

en: Default font
tet: Default kolesaun de tipu

en: Default framework
tet: Kuadru default

en: Default messaging preferences for this patron category
tet: Preferensia mensajen baibain ba kategoria kliente ne'e

en: Default privacy
tet: Privasidade default

en: Default privacy:
tet: Valor default:

en: Default replacement cost
tet: Kustu substituisaun default

en: Default replacement cost:
tet: Kustu substituisaun default nian:

en: Default value:
tet: Valor default:

en: Define cash registers
tet: Defini kaixa osan

en: Define categories and authorized values for them
tet: Defini kategoria ho valor ne'ebe autoriza ona

en: Define credit types
tet: Defini tipu kreditu

en: Define days when the library is closed
tet: Defini loron ne'ebe biblioteka la loke

en: Define days when the library is closed
tet: Defini loron ne'ebe biblioteka taka hela

en: Define debit types
tet: Defini tipu debitu

en: Define funds within your budgets
tet: Defini fundu iha ita nia orsamentu nia laran

en: Define hierarchical library groups
tet: Defini grupu biblioteka hierárkuiku

en: Define item types used for circulation rules
tet: Defini tipu item atu uza ba regra sirkulasaun

en: Define libraries
tet: Defini biblioteka sira

en: Define mappings
tet: Defini mapeamentos

en: Define notices
tet: Defini notisias

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
tet: Defini avizu (notifikasaun mensagen liu husi print ka email kona-ba livru ne'ebe tarde, nsst.)

en: Define patron categories
tet: Defini kategoria kliente nian

en: Define the holidays for:
tet: Defini feriadu ba:

en: Define which SMTP servers to use
tet: Defini servidor SMTP nian ne'ebe uza

en: Define which external servers to query for MARC data
tet: Defini servidor sira externo ne'ebe uza hodi buka dadus MARC

en: Define your budgets
tet: Defini ita nia orsamentu sira

en: Definition
tet: Definisaun

en: Definition description:
tet: Deskrisaun definisaun:

en: Definition name:
tet: Naran definisaun:

en: Delay
tet: Demora

en: Delete
tet: Apaga

en: Delete
tet: Apaga

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
tet: Apaga items HOTU ne'ebe hatama tiona

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
tet: Apaga perfil CSV "%s?"

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
tet: Apaga EAN %s ba %s?

en: Delete SQL reports
tet: Apaga relatoriu SQL

en: Delete all
tet: Apaga hotu

en: Delete all items
tet: Apaga item hotu

en: Delete all items at once
tet: Apaga item hotu hamutuk

en: Delete an existing subscription
tet: Apaga asinatura ne'ebe iha ona

en: Delete associated items?
tet: Apaga item associado?

en: Delete basket
tet: Apaga raga

en: Delete basket and orders
tet: Apaga raga no orden sira

en: Delete basket, orders, and records
tet: Apaga raga, orden sira no rejistu

en: Delete baskets
tet: Apaga raga

en: Delete batch
tet: Apaga lote

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
tet: Apaga orsamentu '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
tet: Apaga kategoria '%s'

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
tet: Apaga sidade "%s?"

note: SCRIPT
en: Delete column
tet: Apaga koluna

en: Delete contact
tet: Apaga kontaktu

en: Delete course
tet: Apaga kursu

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
tet: Apaga kampu ne'e no kopia ba 'clipboard'

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
tet: Apaga kampu ne'e no kopia ba 'clipboard'

en: Delete field
tet: Apaga kampu

en: Delete field:
tet: Apaga kampu:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
tet: Apaga kuadru ida ba %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
tet: Apaga fundu %s?

en: Delete group
tet: Apaga grupu

en: Delete image
tet: Apaga imajen

en: Delete invoices
tet: Apaga fatura

note: SCRIPT
en: Delete item
tet: Apaga item

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
tet: Apaga item nia tipu '%s'?

en: Delete items in a batch
tet: Apaga item sira iha lote ida

en: Delete list
tet: Apaga lista

note: BUTTON
en: Delete macro
tet: Apaga macro

en: Delete notice?
tet: Apaga avizu?

en: Delete patrons
tet: Apaga kliente sira

en: Delete public lists
tet: Apaga lista publiku

en: Delete record
tet: Apaga rejistu

en: Delete record
tet: Apaga rejistu

en: Delete records if no items remain.
tet: Apaga registu sira se items la iha ona.

note: SCRIPT
en: Delete request
tet: Apaga pedidu

note: SCRIPT
en: Delete row
tet: Apaga linha

en: Delete selected
tet: Apaga item ne'ebe hili tiona

en: Delete selected alerts
tet: Apaga avizu ne'ebe hili tiona

en: Delete selected items
tet: Apaga item ne'ebe hili tiona

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
tet: Apaga item ne'ebe hili tiona

en: Delete subfield
tet: Apaga subkampu

en: Delete subscription
tet: Apaga asinatura

note: SCRIPT
en: Delete table
tet: Apaga tabela

en: Delete this account?
tet: Apaga konta ida ne'e?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
tet: Apaga kategoria ida ne'e

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
tet: Apaga exesaun ida ne'e.

en: Delete this holiday
tet: Apaga feriadu ida ne'e

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
tet: Apaga feriadu ida ne'e.

note: A
en: Delete this saved report
tet: Apaga relatoriu ida ne'ebe rai tiona

note: IMG
en: Delete this subfield
tet: Apaga subkampu ne'e

en: Delete user
tet: Apaga utilizador

en: Delete vendor
tet: Apaga vendedor

en: Delete?
tet: Apaga?

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
tet: Kliente nia tipu atributu apaga tiona &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
tet: Regra kona-ba rejistu hanesan malu apaga tiona &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
tet: Apaga tiona.

en: Delimiter:
tet: Delimitedor:

en: Deliveries
tet: Entregas

en: Delivery day:
tet: Loron hodi entrega:

en: Delivery details
tet: Detalle entrega

en: Delivery place
tet: Fatin hodi entrega

en: Delivery place:
tet: Fatin hodi entrega:

en: Delivery place:
tet: Fatin hodi entrega:

en: Delivery time:
tet: Oras entrega:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
tet: Negado

en: Deny
tet: Nega

en: Department
tet: Departamentu

en: Department:
tet: Departamentu:

note: SCRIPT
en: Descending
tet: Tuun hela

en: Description
tet: Deskrisaun

en: Description (OPAC)
tet: Deskrisaun (OPAC)

en: Description (OPAC):
tet: Deskrisaun (OPAC):

en: Description (OPAC):
tet: Deskrisaun (OPAC):

note: SCRIPT
en: Description is required
tet: Deskrisaun presizia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
tet: Deskrisaun falta

en: Description of charges
tet: Deskrisaun kona-ba multa sira

en: Description:
tet: Deskrisaun:

en: Description:
tet: Deskrisaun:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
tet: Deskrisaun: %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
tet: Deskrisaun (%s)

en: Destination
tet: Destinu

en: Destination library:
tet: Sei ba biblioteka:

en: Destination library:
tet: Sei ba biblioteka:

en: Destination record
tet: Rejistu destinu

en: Details
tet: Detalle sira

en: Details from library
tet: Detalle husi biblioteka ne'e

en: Dewey number:
tet: Numeru dewey:

en: Dictionary
tet: Disionariu

en: Dictionary
tet: Disionariu

en: Dictionary definitions
tet: Definisaun husi disionariu

en: Did not check for matches with existing records in catalog
tet: Lalika verifika ho rejistu hanesan malu iha ona

en: Did you mean:
tet: Ita dehan katak:

en: Did you mean?
tet: Ita dehan katak?

en: Digests only
tet: Dijest deit

note: SCRIPT
en: Dimensions
tet: Dimensões

en: Directories
tet: Diretoriu sira

en: Disable
tet: Halo la lao

note: SCRIPT
en: Disable
tet: Halo la lao

en: Disabled
tet: La lao

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
tet: Labele uza husi %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
tet: Ema hotu labele uza

note: SCRIPT
en: Disc
tet: Disk

en: Discharge
tet: Kuitasaun

en: Discharge requests pending
tet: Pedido kuitasaun pendentes

en: Discharges
tet: Kuitasaun

en: Discographies
tet: Diskografie sira

en: Discount debits for patrons
tet: Debitu diskonta ba kliente

en: Discount:
tet: Deskontu:

en: Display
tet: Hatudu

note: A
en: Display detail for this authority
tet: Hatudu detalle husi autoridade ne'e

note: A
en: Display detail for this biblio
tet: Hatudu detalle kona-ba biblio ne'e

note: A
en: Display detail for this item
tet: Hatudu detalle kona-ba item ida ne'e

en: Display from:
tet: Hatudu husi:

en: Display height:
tet: Hatudu dimension:

en: Display in OPAC:
tet: Hatudu iha OPAC:

en: Display location:
tet: Hatudu lokalizasaun:

note: A
en: Display member details.
tet: Hatudu membru nia detalle.

en: Display only used tags/subfields
tet: Hatudu deit etiketa/subkampu ne'ebe uza hela

en: Display order
tet: Hatudu tuir

en: Display order:
tet: Hatudu ba:

en: Display order:
tet: Hatudu orden:

en: Display them
tet: Hatudu sira

en: Display to:
tet: Hatudu ba:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
tet: Lalika kria rejistu duplikadu. Aumenta orden ida husi rejistu ne'ebe iha ona iha katalogu.

en: Do not look for matching records
tet: Lalika buka rejistu hanesan malu

en: Do not use plugin
tet: Labele uza plugin

en: Do not use profile
tet: Labele uza perfil

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
tet: Ita hakarak apaga upload ida ne'e ka lae?

en: Do you want to confirm this order?
tet: Ita hakarak konfirma orden ida ne'e ka lae?

note: SCRIPT
en: Document
tet: Dokumentu

note: SCRIPT
en: Document properties
tet: Propriedades dokumentu nian

en: Document type:
tet: Tipu dokumentu:

en: Documentation manager:
tet: Gerente de dokumentasaun:

en: Documentation managers:
tet: Gerente de dokumentasaun:

en: Documentation team:
tet: Ekipu dokumentu:

en: Don't allow
tet: La husik

en: Don't block
tet: La taka netik

en: Don't export fields:
tet: La esporta kampu sira:

en: Don't export items:
tet: La esporta item sira:

note: INPUT type=button
en: Done
tet: Hotu ona

en: Download as CSV
tet: Download nudar CSV

en: Download as PDF
tet: Download nudar PDF

en: Download as XML
tet: Download nudar XML

en: Download cart
tet: Download kareta

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
tet: Download konfigurasaun

note: INPUT type=submit
en: Download database
tet: Download banku de dados

en: Download directory
tet: Download diretoriu

en: Download directory:
tet: Download diretoriu:

en: Download file of all overdues
tet: Download lista ida ba livru sira ne'ebe tarde

en: Download file of displayed overdues
tet: Download lista ida ba livru tarde ne'ebe haree tiona

en: Download list
tet: Download lista

en: Download list
tet: Download lista

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
tet: Download rejistu

en: Download records
tet: Download rejistu

en: Downloading records, please wait...
tet: Rejistu download hela, favor hein...

note: SCRIPT
en: Drop an image here
tet: Hatuun imajen iha ne'e

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
tet: Fo fila %s

en: Due date
tet: Data atu fo fila

en: Due date from:
tet: Data fo fali husi:

en: Due date to:
tet: Data atu fo fila ba:

en: Due date:
tet: Data atu fo fila:

en: Due date:
tet: Data atu fo fila:

en: Due dates have been modified!
tet: Data atu fo fali modifika ona!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
tet: Fo fila iha %s

en: Duplicate
tet: Duplikata

en: Duplicate
tet: Duplikata

en: Duplicate a template:
tet: Duplika template ida:

en: Duplicate budget
tet: Orsamentu duplikata

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
tet: Orsamentu duplikata %s

en: Duplicate existing orders
tet: Duplikadu orden ne'ebe iha ona

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
tet: Duplikadu item(s) ne'ebe hasai tiona husi batch ho numeru %s: %s

en: Duplicate orders
tet: Duplikadu ordens

en: Duplicate patron record?
tet: Duplika rejistu kliente?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
tet: Kliente duplikadu hasai tiona husi lote ho numeru %s: %s

en: Duplicate record suspected
tet: Rejistu ne'e duplikata karik

note: A
en: Duplicate this saved report
tet: Duplika relatoriu ida ne'ebe rai tiona

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
tet: Duplika iha. Favor hadi'a sala ne'e no hatama fali.

en: Duplicate warning
tet: Fo atensaun ba duplikadu

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
tet: Durasaun (loron)

en: Duration:
tet: Prazu:

en: E-mail order
tet: E-mail orden

en: EDI accounts
tet: Konta EDI

en: EDIFACT message
tet: Mensajen EDIFACT

en: EDIFACT messages
tet: Mensajen EDIFACT

en: ENV and koha-conf.xml
tet: ENV ho koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
tet: SALA - la hatene

en: ERROR:
tet: SALA:

en: ERRORS
tet: SALA

en: EXAMPLE plugin
tet: EXEMPLU plugin

en: Earliest hold date
tet: Data sedu liu atu kaer livru

en: Edit
tet: Edita

en: Edit
tet: Edita

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
tet: Edita "%s"

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
tet: Edita OAI set '%s'

en: Edit SQL
tet: Edita SQL

en: Edit SQL report
tet: Edita relatoriu SQL

en: Edit actions
tet: Edita asaun

en: Edit alert
tet: Edita avizu

en: Edit an existing subscription
tet: Edita asinatura ne'ebe iha ona

en: Edit as new (duplicate)
tet: Edita nudar foun (duplikata)

en: Edit authorities
tet: Edita autoridade

en: Edit authority
tet: Edita autoridade

en: Edit basket
tet: Edita raga

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
tet: Edita raga %s

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
tet: Edita grupu raga %s (%s) ba

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
tet: Edita orsamentu %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
tet: Edita katalogu (Modifika rejistu bibliografiku ho dadus items)

en: Edit collection
tet: Edita kolesaun sira

en: Edit course
tet: Edita kursu

en: Edit details
tet: Edita detalle sira

en: Edit field
tet: Edita kampu

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
tet: Edita freqüênsia: %s

en: Edit group
tet: Edita grupu

en: Edit history
tet: Edita istoria

note: SCRIPT
en: Edit image
tet: Edita imajen

en: Edit in host
tet: Edita iha host

note: A
en: Edit internal note
tet: Edita nota interna

en: Edit internal note
tet: Edita nota interna

en: Edit invoices
tet: Edita fatura

en: Edit item
tet: Edita item

en: Edit items
tet: Edita item sira

en: Edit items
tet: Edita item sira

en: Edit items in batch
tet: Edita item sira iha batch ida

en: Edit list
tet: Edita lista

en: Edit list
tet: Edita lista

en: Edit patrons
tet: Edita kliente sira

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
tet: Edita sujestaun ida kona-ba livru atu sosa #%s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
tet: Edita frazes ba funsionalidade fraze de loron

en: Edit record
tet: Edita rejistu

note: A
en: Edit request
tet: Edita pedidu

en: Edit request
tet: Edita pedidu

en: Edit rota
tet: Edita rota

en: Edit routing list
tet: Edita lista roteamento

en: Edit routing list
tet: Edita lista roteamento

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
tet: Edita lista roteamento (%s)

en: Edit routing list for
tet: Edita lista roteamento ba

en: Edit rules
tet: Edita regras

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
tet: Edita peskiza

en: Edit selected serials
tet: Edita periodiku ne'ebe hili tiona

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
tet: Edita periodiku sira

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
tet: Edita subkampu

en: Edit subscription
tet: Edita asinatura

en: Edit tag
tet: Edita etiketa

en: Edit this holiday
tet: Edita feriadu ida ne'e

en: Edit vendor
tet: Edita vendedor

note: A
en: Edit vendor note
tet: Edita nota vendedor nian

en: Edit vendor note
tet: Edita nota vendedor nian

en: Editable in OPAC:
tet: Editável iha OPAC:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
tet: Edita hela rejistu katalogu #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
tet: Edita hela rejistu duplikadu #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
tet: Edita hela rejistu foun kompletu

note: SCRIPT
en: Editing new record
tet: Edita hela rejistu foun

note: SCRIPT
en: Editing search result
tet: Rezultadu edita peskiza

en: Edition
tet: Edisaun

en: Edition:
tet: Edisaun:

en: Editions
tet: Edisaun sira

en: Email address:
tet: Email:

en: Email has been sent.
tet: Email haruka tiona.

en: Email required
tet: Email obrigatóriu

en: Email text:
tet: Testu email:

en: Empty and close
tet: Hamamuk no taka

en: Enable
tet: Lao

en: Enabled
tet: Lao hela

en: Enabled?
tet: Lao hela?

en: Encoding
tet: Kodifikasaun

en: Encoding:
tet: Kodifikasaun:

en: Encyclopedias
tet: Ensiklopedia sira

en: End date
tet: Data ikus liu

en: End date:
tet: Data ikus liu:

en: End date:
tet: Data ikus liu:

en: End of date range
tet: Data ikus liu

en: End of interval
tet: Intervalo nia ramata

en: Ended
tet: Hotu ona

en: Ended:
tet: Hotu ona:

en: English
tet: Inglês

en: Enhanced content
tet: Konteudu diak liu

note: A
en: Enhanced content settings
tet: Konteudu diak liu nia konfigurasaun

en: Enroll
tet: Inskreve

en: Enroll in
tet: Inskreve iha

en: Enroll patrons in clubs
tet: Inskreve kliente iha klube

en: Enrolled patrons
tet: Kliente sira ne'ebe sai membrus

en: Enrollment fee
tet: Folin atu sai membru

en: Enrollment fee:
tet: Folin atu sai membru:

en: Enrollment field
tet: Kampu inskrisaun

en: Enrollment fields
tet: Kampu inskrisaun

en: Enrollment period
tet: Periodu membru

en: Enrollment period:
tet: Periodu sai membru biblioteka:

en: Enrollments
tet: Inskrisaun sira

en: Enrolment period:
tet: Periodu sai membru biblioteka:

en: Enter a new comment (max 35 characters)
tet: Hatama komentariu foun (max 35 karakter)

en: Enter a new purchase suggestion
tet: Hatama sujestaun ida ba livru foun

en: Enter a personal or organization name.
tet: Hatama naran kliente nian ka naran organizasaun.

en: Enter a title and description for the holiday.
tet: Hatama titulu no deskrisaun ba feriadu ne'e.

en: Enter barcode:
tet: Hatama barcode:

en: Enter biblionumber:
tet: Husi numerubiblio:

en: Enter by barcode:
tet: Hatama husi barcode:

en: Enter by itemnumber:
tet: Hatama husi itemnumber:

en: Enter club ID or partial name:
tet: Hatama kliente nia ID klube nian ka naran:

en: Enter default values
tet: Hatama valor sira default nian

en: Enter item barcode:
tet: Hatama item nia barcode:

en: Enter item barcode:
tet: Hatama item nia barcode:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
tet: Hatama parâmetros ba relatoriu %s:

en: Enter patron card number or partial name:
tet: Hatama kliente nia numeru kartaun ka naran:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
tet: Hatama kliente nia numeru kartaun:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
tet: Hatama termu peskiza

en: Enter starting card position:
tet: Hatama pozisaun kartaun iha oin:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
tet: Hatama termu sira atu peskiza ba.

en: Entity
tet: Entidade

en: Entry date
tet: Data hatama

en: Enumeration
tet: Enumerasaun

en: Error
tet: Sala

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
tet: Sala %s

en: Error adding items:
tet: Sala akontese bainhira aumenta items:

en: Error analysis:
tet: Sala nia analize:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
tet: Kodigu sala 0 la uza

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
tet: Sala durante tempu download arkivu

en: Error found whilst attempting to load plugin
tet: Sala hamosu kuandu tenta karrago plugin

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
tet: Mesanjen kona-ba sala husi Zebra: %s

en: Error performing operation
tet: Sala hamosu durante hala'o operasaun

en: Error saving item
tet: Sala hamosu bainhira rai item

en: Error saving items
tet: Sala hamosu bainhira rai item

en: Error while creating PDF file.
tet: Sala hamosu durante tempu kria arkivu PDF.

en: Error:
tet: Sala:

en: Error:
tet: Sala:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
tet: Sala: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
tet: Sala: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
tet: Sala : Barcode la uniku ba %sserialseq %s

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
tet: Sala: Hatama ona barcode invalidu, faz favor tenta dala ida tan

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
tet: Sala: Tenke hili rejistu rua atu tau hamutuk

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
tet: Sala hamosu durante prosesu parâmetros ba relatoriu: %s

en: Errors occurred:
tet: Sala akontese:

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
tet: Espa&ntilde;ol (Espania) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi ho ajuda husi koha-es komunidade.

en: Est cost
tet: Folin estimado

en: Estimated cost per unit
tet: Folin estimado por unidade

en: Estimated delivery date
tet: Data estraga estimado

en: Estimated priority:
tet: Prioridade estimada:

en: Evening
tet: Kalan

en: Evening
tet: Kalan

en: Every
tet: Kada

en: Every:
tet: Kada:

en: Everyone
tet: Ema hotu

en: Everything went okay. Update done.
tet: Hotu diak. Atualiza tiona.

en: Exactly on
tet: Exatamente iha

en: Example: 5.00
tet: Ezemplu: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
tet: Ezemplu: Naran=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
tet: Ezemplu: Naran pesoal=200|Elementu entrada=210$a|300|009

note: SCRIPT
en: Exception: %s
tet: Excesaun: %s

en: Exceptions
tet: Excesaun sira

en: Execute SQL reports
tet: Hala'o relatoriu SQL

en: Execute overdue items report
tet: Hala'o relatoriu kona-ba livru atrazadu

en: Existing SQL
tet: SQL iha ona

en: Existing holds
tet: Rezerva iha ona

en: Expected
tet: Atu mai ona

en: Expected on
tet: Atu mai ona iha

en: Expiration
tet: Prazu

en: Expiration date
tet: Data prazu

en: Expiration date:
tet: Prazu:

en: Expiration date:
tet: Data prazu:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
tet: Data prazu: %s

en: Expiration:
tet: Prazu:

en: Expiration:
tet: Espirasaun:

en: Expired
tet: Espiradu

en: Expires before:
tet: Prazu molok:

en: Expires on
tet: Prazu ona iha

en: Expiring before:
tet: Prazu molok:

en: Expiry date
tet: Data prazu

en: Explanation
tet: Esplikasaun

en: Explanation:
tet: Esplikasaun:

en: Export
tet: Esporta

en: Export
tet: Esporta

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
tet: Esporta %s kuadru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
tet: Esporta rezultadu hotu ba

en: Export as CSV
tet: Esporta ba arkivu CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
tet: Esporta nudar PDF

en: Export authority records
tet: Esporta rejistu autoridade

en: Export bibliographic and holdings data
tet: Esporta rejistu bibliografiku ho dadus items

en: Export bibliographic records
tet: Esporta rejistu bibliografiku

en: Export card batch
tet: Esporta lote kartaun

en: Export checkouts using format:
tet: Esporta emprestimos uza formatu:

en: Export configuration
tet: Esporta konfigurasaun

en: Export data
tet: Esporta dadus

en: Export database
tet: Esporta database

en: Export default framework
tet: Esporta kuadru default nian

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
tet: Esporta estrutura kuadru (kampu, subkampu) ba arkivu spreadsheet (.csv, .xml, .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
tet: Esporta husi lista kliente nian

en: Export full batch
tet: Esporta lote kompletu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
tet: Esporta etiketa

note: SCRIPT
en: Export or print
tet: Esporta ka imprime

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
tet: Esporta kliente nia kartaun

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
tet: Esporta kliente nia kartaun husi lista

en: Export selected
tet: Esporta ne'ebe hili tiona

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
tet: Esporta lotes ne'ebe hili tiona

en: Export selected card(s)
tet: Esporta kartaun(s) ne'ebe hili tiona

en: Export selected items
tet: Esporta item ne'ebe hili tiona

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
tet: Esporta rezultadu (%s) ne'ebe hili tiona ba

note: SCRIPT
en: Export single batch
tet: Esporta batch ida deit

note: SCRIPT
en: Export single card
tet: Esporta kartaun ida

en: Export to CSV file:
tet: Esporta ba arkivu CSV:

en: Export to CSV spreadsheet
tet: Esporta ba spreadsheet CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
tet: Esporta ba formatu OpenDocument Spreadsheet

en: Export today's checked in barcodes
tet: Esporta barcodes ne'ebe fo fila ohin nian

en: Exporting to Dublin Core...
tet: Esporta hela ba Dublin Core...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
tet: La lao

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
tet: La konsege aumenta kampu. Faz favor verifika katak naran kampu seidauk iha ona.

en: Failed to add item with barcode
tet: La konsege aumenta item ida ho barcode

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
tet: La konsege aumenta mapeamento ba %s

en: Failed to add scheduled task
tet: La konsege atu aumenta knaar ne'e

en: Failed to apply different matching rule
tet: La konsege atu aplika regra hanesan malu diferente

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
tet: La konsege muda kuadru

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
tet: La konsege troka estadu husi %s problema ne'e(s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
tet: La konsege kria macro:

en: Failed to delete field.
tet: La konsege apaga kampu ne'e.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
tet: La konsege karrago macros:

en: Failed to remove item with barcode
tet: La konsege atu hasai item ho barcode

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
tet: La konsege hala'o macro:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
tet: La konsege rai macro:

en: Failed to transfer collection
tet: La konsege hodi transfere kolesaun

en: Failed to unzip archive.
tet: La konsege unzip arkivu.

en: Failed to update field.
tet: La konsege atualiza kampu.

note: SCRIPT
en: Fall
tet: Outonu

en: Fast cataloging
tet: Katalogasaun lais

en: Fast cataloging
tet: Katalogasaun lais

en: Features enabled
tet: Hirak ne'e lao ona

en: February
tet: Fevereiru

en: Feedback:
tet: Komentariu:

en: Female
tet: Feto

en: Female
tet: Feto

en: Fewer options
tet: Opsaun hamenus

en: Fiction
tet: Fiksaun

en: Field
tet: Kampu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
tet: Kampu %s ne'e obrigatóriu, pelumenus subkampu ida tenke prienxe.

en: Field 1
tet: Kampu 1

en: Field 2
tet: Kampu 2

en: Field 3
tet: Kampu 3

en: Field separator:
tet: Separador kampu:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
tet: Kampu aumenta tiona: %s

en: Field successfully deleted.
tet: Kampu apaga tiona.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
tet: Imajen upload tiona: %s

en: Field to use for record matching
tet: Kampu atu uza ba rejistu han-malu

en: Fields to display in report:
tet: Kampu atu fo haree iha relatoriu:

en: Fields to print
tet: Kampu atu imprimi

note: SCRIPT
en: File
tet: Arkivu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
tet: Arkivu iha ona

note: SCRIPT
en: File could not be read.
tet: Arkivu labele lee.

en: File format:
tet: Arkivu nia formatu:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
tet: Arkivu ne'e apaga tiona.

note: SCRIPT
en: File is not readable
tet: Labele lee arkivu ne'e

en: File name
tet: Arkivu nia naran

en: File name:
tet: Naran file:

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
tet: Arkivu ka rejistu labele apaga.

en: File:
tet: Arkivu:

en: File:
tet: Arkivu:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
tet: Arkivu: %s

en: Files
tet: Arkivu sira

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
tet: Arkivu ba %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
tet: Arkivu ba fatura: %s

en: Filing routine:
tet: Rotina arkivamentu:

en: Filing rule
tet: Regra arkivamentu

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
tet: Regra arkivamentu kodigu falta

en: Filing rule code:
tet: Kodigu regra arkivamentu:

en: Filing rule:
tet: Regra arkivamentu:

en: Filmographies
tet: Filmografia

note: INPUT type=submit
en: Filter
tet: Filtru

en: Filter barcode
tet: Filtru barcode

en: Filter by library
tet: Filtra tuir biblioteka

en: Filter by:
tet: Filtra husi:

en: Filter location
tet: Filtra lokalizasaun

en: Filter on:
tet: Filtra iha:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
tet: Filtrar transações selu tiona

en: Filter partner libraries:
tet: Filtra library parseiru:

en: Filter results:
tet: Filtra rezultadu:

en: Filter:
tet: Filtru:

en: Filtered by:
tet: Filtra husi:

en: Filtered on:
tet: Filtra ona iha:

en: Filters
tet: Filtru sira

note: SCRIPT
en: Find and replace
tet: Hetan no troka

note: SCRIPT
en: Find and replace...
tet: Hetan no troka...

en: Find another patron?
tet: Aumenta kliente seluk?

en: Fine
tet: Multa

en: Fine amount
tet: Multa hira

en: Fine amount:
tet: Multa hira:

en: Fine charging interval
tet: Intervalu ba prosesu aumenta multa

en: Fines
tet: Multa

en: Fines for returned items are forgiven.
tet: Multa ba item ne'ebe tarde lalika multa.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
tet: Ramata

en: Finish enrollment
tet: Remata rejistrasaun

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
tet: Simu tiona

en: First
tet: Primeiru

en: First arrival:
tet: To'o ona uluk:

en: First issue publication date:
tet: Kopia uluk data publikasaun:

en: First issue publication date:
tet: Kopia uluk data publikasaun:

en: First name
tet: Naran uluk

en: First name:
tet: Naran uluk:

en: First name:
tet: Naran uluk:

en: First patron
tet: Kliente uluk

en: Flagged
tet: Marka hela

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
tet: Muda horizontalmente

en: Float
tet: Namlele

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
tet: Tuir preferensia sistema BlockExpiredPatronOpacActions

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
tet: Tuir preferensia sistema RequireStrongPassword (no)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
tet: Tuir preferensia sistema RequireStrongPassword (sin)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
tet: Kampu obrigatoriu tuirmai falta:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
tet: Subkampu obrigatoriu tuirmai falta hela:

note: SCRIPT
en: Font
tet: Tipu gráfiku

note: SCRIPT
en: Font Sizes
tet: Tamanu Tipu Gráfiku

en: Font size:
tet: Tamanu tipu gráfiku:

en: Font:
tet: Tipu gráfiku:

note: SCRIPT
en: Fonts
tet: Tipu gráfiku

note: SCRIPT
en: Food and Drink
tet: Han no Hemu

en: For all collection codes:
tet: Ba kodigu kolesaun hotu:

en: For all item types:
tet: Ba tipu item hotu:

en: For the selected operations:
tet: Ba operasaun ne'ebe marka tiona:

en: Force
tet: Forsa

en: Forever
tet: Ba nafatin

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
tet: Haluha %s

en: Forgive fines on return:
tet: Lalika selu multa kuandu fo fali:

en: Forgive overdue charges
tet: Lalika multa

en: Forgiven
tet: Lalika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
tet: Formulariu la tama tanba problema(s) tuirmai

en: Format
tet: Formatu

en: Format:
tet: Formatu:

en: Format:
tet: Formatu:

note: SCRIPT
en: Formats
tet: Formatu sira

en: Formatting
tet: Formatasaun

en: Formatting:
tet: Formatasaun:

en: Framework code
tet: Kodigu kuadru

en: Framework code:
tet: Kodigu kuadru:

en: Framework description
tet: Deskrisaun kuadru

en: Fran&ccedil;ais (French)
tet: Fran&ccedil;ais (Fransa)

en: Free
tet: Gratis

en: Frequencies
tet: Frekuensia sira

en: Frequency
tet: Frekuensia

en: Frequency:
tet: Frekuensia:

en: Frequency:
tet: Frekuensia:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
tet: Sesta

note: SCRIPT
en: Fridays
tet: Sesta sesta

en: From
tet: Husi

en: From
tet: Husi

en: From \ To
tet: Husi \ Ba

en: From a new (empty) record
tet: Husi rejistu (mamuk) foun

en: From a new file
tet: Husi arkivu foun

en: From a staged file
tet: Husi arkivu prepara tiona

en: From a subscription
tet: Husi asinatura ida

en: From a suggestion
tet: Husi sujestaun ida

en: From an existing record:
tet: Husi rejistu ne'ebe iha ona:

en: From an external source
tet: Husi huun externa

en: From any library
tet: Husi kualkér biblioteka

en: From any library:
tet: Husi kualkér biblioteka:

en: From authid:
tet: Husi authid:

en: From biblionumber:
tet: Husi numerubiblio:

en: From call number:
tet: Husi item kota:

en: From date:
tet: Husi data:

en: From existing orders (copy)
tet: Husi orden ne'ebe iha ona (kopia)

en: From home library
tet: Husi biblioteka uma

en: From home library:
tet: Husi biblioteka uma:

en: From item call number:
tet: Husi item kota:

en: From vendor:
tet: Husi vendedor:

en: From:
tet: Husi:

en: From:
tet: Husi:

en: Front
tet: Oin

en: Fund
tet: Fundu

en: Fund ID
tet: ID Fundu

en: Fund amount:
tet: Fundu montante:

en: Fund code
tet: Kodigu fundu

en: Fund code:
tet: Kodigu fundu:

en: Fund filters
tet: Filtru fundu

en: Fund list of budget
tet: Lista fundu orsamentu nian

note: TD
en: Fund locked
tet: Fundu xave ona

en: Fund name
tet: Naran fundu

en: Fund name:
tet: Naran fundu:

en: Fund parent:
tet: Fundu nia inan-aman:

en: Fund remaining
tet: Fundu restu

en: Fund total
tet: Total fundu

en: Fund:
tet: Fundu:

en: Fund:
tet: Fundu:

en: Funds
tet: Fundus

en: GPL License
tet: Lisensa GPL

en: GST
tet: IMPOSTU

en: GST %%
tet: IMPOSTU %%

en: GST:
tet: IMPOSTU:

en: Gap between columns:
tet: Leet entre koluna sira:

en: Gap between rows:
tet: Leet entre fileira:

en: Gender
tet: Jéneru

en: Gender:
tet: Jéneru:

en: General
tet: Jeral

en: General settings
tet: Konfigurasaun jeral

en: Generate EDIFACT order
tet: Gerar orden EDIFACT

en: Geolocation:
tet: Geolokalizasaun:

en: Get Firefox add-on
tet: Kaer Firefox add-on

en: Get desktop application
tet: Hetan aplikasaun desktop nian

en: Get it!
tet: Kaer ona!

en: Global system preferences
tet: Sistema nia preferensia global

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
tet: Ba

en: Go to Koha to MARC mapping
tet: Ba Koha ba mapa MARC

en: Go to advanced search
tet: Ba peskiza advansadu

note: A
en: Go to item details
tet: Ba detalle item

en: Go to item search
tet: Ba buka item

en: Go to page :
tet: Ba pajina :

en: Go to the
tet: Ba

en: Gone no address
tet: Sai tiona, la iha enderesu-uma

en: Government
tet: Governo

en: Grace period:
tet: Periodu graca:

note: SCRIPT
en: Green
tet: Verde

en: Group
tet: Grupu

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
tet: Kodigu grupu nian

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
tet: Naran grupu

en: Group(s):
tet: Grupu(s):

en: Group:
tet: Grupu:

en: Group:
tet: Grupu:

en: Groups of libraries:
tet: Grupu ba biblioteka sira:

en: Guarantees:
tet: Garante:

en: Guarantor ID
tet: ID Garantedor

en: Guarantor firstname
tet: Naran uluk fiador nian

en: Guarantor information
tet: Informasaun garantedor

en: Guarantor surname
tet: Apelidu fiador nian

en: Guarantor title
tet: Titulu garantedor

en: Guarantor:
tet: Garantedor:

en: Guarantors:
tet: Fiadores:

en: Guide box:
tet: Kaixa modelu:

en: Guide grid:
tet: Kaixa modelu:

en: Guided reports
tet: Matadalan ba relatoriu

en: Guided reports wizard
tet: Matadalan ba relatoriu wizard nian

en: HTML message:
tet: Mensajen HTML:

en: Handbooks
tet: Manuál

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
tet: Atalhos de Teclado

en: Hard due date
tet: Data atu fo fila fixa

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
tet: Data atu fo fila fixa %s:

en: Hard due date:
tet: Data atu fo fila fixa:

note: SCRIPT
en: Header
tet: Kapsaun

note: SCRIPT
en: Headers
tet: Cabeçalhos

en: Heading
tet: Kapsaun

note: SCRIPT
en: Heading 1
tet: Kapsaun 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
tet: Kapsaun 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
tet: Kapsaun 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
tet: Kapsaun 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
tet: Kapsaun 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
tet: Kapsaun 6

en: Heading A-Z
tet: Kapsaun A-Z

en: Heading Z-A
tet: Kapsaun Z-A

note: SCRIPT
en: Headings
tet: Kapsaun

en: Hebrew
tet: Ebreu

note: SCRIPT
en: Height
tet: Aas

en: Help
tet: Ajuda

en: Help input
tet: Ajuda input

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
tet: Ita nia kareta iha ne'e, haruka husi ami nia katalogu online.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
tet: Ita nia lista ho naran %s mak ne'e, haruka husi ami nia katalogu online.

en: Hidden by default
tet: Subar tuir default

note: SCRIPT
en: Hide MARC
tet: Subar MARC

en: Hide all
tet: Subar hotu hotu

en: Hide all columns
tet: Subar koluna hotu

en: Hide already received orders
tet: Suba orden ne'ebe simu tiona

en: Hide chart
tet: Suba grafiku

en: Hide closed
tet: Taka hela

en: Hide default value fields
tet: Suba kampu valor default

en: Hide details
tet: Suba detalle

en: Hide in OPAC
tet: Subar iha OPAC

en: Hide in OPAC:
tet: Subar iha OPAC:

en: Hide inactive budgets
tet: Subar orsamentu inativu

en: Hide seen
tet: Subar

en: Hide window
tet: Subar janela

en: Highlight
tet: Realçar

en: Hint:
tet: Sujestaun:

en: Hints
tet: Sujestaun

en: History
tet: Istoria

en: History OPAC note:
tet: Istoria nota OPAC nian:

en: History end date:
tet: Istoria nia data ikus liu:

en: History staff note:
tet: Nota istoriku ba funsionariu:

en: History start date:
tet: Istoria nia data hahu:

en: Hold
tet: Rezerva

en: Hold at
tet: Rezerva iha

en: Hold date
tet: Data rezerva

en: Hold details
tet: Detalle kona-ba rezerva

en: Hold expires on date:
tet: Rezerva prazu iha data:

en: Hold fee
tet: Propina atu rezerva livru

en: Hold fee:
tet: Propina atu rezerva livru:

en: Hold filled for:
tet: Rezerva iha ona ba:

en: Hold for:
tet: Rezerva ba:

en: Hold found (item is already waiting):
tet: Hetan rezerva (item hein hela):

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
tet: Hetan tiona rezerva ba (%s), favor transere

en: Hold found:
tet: Hetan rezerva:

en: Hold must be record level
tet: Rezerva tenke nivel-rejistu

en: Hold next available item
tet: Rezerva item disponivel tuirmai ne'e

en: Hold placed by :
tet: Rezerva tiona husi :

en: Hold policy
tet: Polítika rezerva

en: Hold ratio
tet: Rácios de rezerva

en: Hold ratios
tet: Rácios de rezerva

en: Hold starts on date:
tet: Rezerva komesa iha data:

en: Hold status
tet: Estado rezerva

en: Holding libraries
tet: Biblioteka ne'ebe kaer livru

en: Holding library
tet: Biblioteka ne'ebe kaer livru

en: Holding library:
tet: Biblioteka ne'ebe kaer livru:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
tet: Rezerva sira (%s)

en: Holdings:
tet: Kopia:

en: Holds
tet: Rezerva sira

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
tet: Rezerva sira (%s)

en: Holds allowed (daily)
tet: Husik rezerva hira (loro-loron)

en: Holds allowed (daily):
tet: Husik rezerva hira (loro-loron):

en: Holds allowed (total)
tet: Husik rezerva hira (total)

en: Holds allowed (total):
tet: Husik rezerva hira (total):

en: Holds awaiting pickup
tet: Rezerva ne'ebe hein hela atu foti

en: Holds history
tet: Istoria rezerva

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
tet: Istoria rezerva ba %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
tet: Rezerva ne'ebe hein hela atu foti liu %s loron.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
tet: Rezerva iha ona husi item ne'e: %s / Rezerva iha ona husi rezerva ne'e: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
tet: Rezerva rejistu nian: %s

en: Holds per record (count)
tet: Rezerva hira por rejistu (sura)

en: Holds per record (count):
tet: Reserva por rejistu (konta):

en: Holds queue
tet: Lista rezerva ne'ebe iha ona

en: Holds statistics
tet: Estatistika rezerva

en: Holds to place (count)
tet: Rezerva hodi hatuur (konta)

en: Holds to pull
tet: Rezerva ne'ebe presiza foti husi armariu

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
tet: Rezerva ne'ebe presiza foti husi armariu entre %s no %s

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
tet: Rezerva ne'ebe hein hela atu foti durante %s loron: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
tet: Reserva ne'ebe hein hela kliente atu foti: %s

en: Holds:
tet: Rezerva:

en: Holiday exception
tet: Exesaun feriadu

en: Holiday only on this day
tet: Feriadu iha loron ida ne'e deit

en: Holiday repeating weekly
tet: Feriadu semana semana nian

en: Holiday repeating yearly
tet: Feriadu tinan tinan nian

en: Home
tet: Uma

en: Home libraries
tet: Uma biblioteka

en: Home library
tet: Uma biblioteka

en: Home library (branchcode)
tet: Uma biblioteka (branchcode)

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
tet: La hatene uma biblioteka.

en: Home library:
tet: Uma biblioteka:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
tet: Uma biblioteka: %s

en: Horizontal bar:
tet: Barra horizontal:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
tet: Linha horizontal

note: SCRIPT
en: Horizontal space
tet: Espasu horizontál

en: Horizontal:
tet: Orizontál:

en: Host records
tet: Rejistu host

en: Hour
tet: Oras

en: Hourly rental charge
tet: Propina aluga tuir oras

en: Hourly rental charge:
tet: Propina aluga tuir oras:

en: Hourly rental charge:
tet: Propina aluga tuir oras:

en: Hours
tet: Oras

en: Housebound
tet: Preso iha uma

en: How many issues do you want to receive?
tet: Ita hakarak simu kopia hira?

en: How should patrons be deleted?
tet: Oinsa kliente sira sei apaga?

en: How to process items:
tet: Oinsa atu prosesu items sira:

en: Huge text
tet: Testu bo'ot

en: I encountered some problems.
tet: Hau hasoru problema.

en: ILL request log
tet: Log pedidu ILL

en: ILL requests
tet: Pedidu ILL

en: ILL requests:
tet: Pedidu ILL:

en: IP address has changed, please log in again
tet: Fatin IP troka ona, favor login fali

en: IP address has changed. Please log in again
tet: Fatin IP troka ona. Faz favor login fali

en: ISBN or ISSN or other standard number:
tet: ISBN ka ISSN ka numeru padraun seluk:

note: %1$s:  FOREACH isbn IN BIBLIO_RESULT.ISBN %2$s:  isbn | $raw %3$s:  UNLESS ( loop.last ) %4$s:  END %5$s:  END
en: ISBN: %s %s %s; %s %s
tet: ISBN: %s %s %s %s %s

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
tet: Format ISO (TTTT-FF-LL)

en: ISO code
tet: Kodigu ISO

en: ISO code:
tet: Kodigu ISO:

en: Icon
tet: Ikone

en: If all unavailable
tet: Se la disponivel

en: If any unavailable
tet: Se kualker la disponivel

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
tet: Se marka hela, feriadu ne'e sei kopia ba biblioteka hotu. Se feriadu iha ona ba biblioteka ida, mudansa la iha.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
tet: Se marka tiona, dehan katak subkampu ne'e nudar URL no bele klik

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
tet: Se marka tiona, labele empresta tipu item ne'e. La marka tiha, kada item ho tipu ne'e bele fo empresta só notforloan hatuur ona ba item espisifiku.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
tet: Se marka hela, feriadu ne'e sei kopia ba biblioteka hotu. Se feriadu iha ona ba biblioteka ida, mudansa la iha.

en: If empty, English is used
tet: Se mamuk hela, uza lian Inglés

en: If empty, discount rate from vendor will be used
tet: Se mamuk hela, diskonta husi vendorer sei uza

en: If you can't find what you are looking for, you can
tet: Labele hetan saida mak ita buka, koko

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
tet: Iha ona konta CAS, faz favor hili ida atu hatebes:

en: If you have a CAS account, please click here to login
tet: Sei iha ona konta CAS, faz favor klik iha ne'e hodi login

en: Ignore
tet: Ignora

en: Ignore
tet: Ignora

note: SCRIPT
en: Ignore all
tet: Ignora hotu

en: Ignore and return to transfers:
tet: Ignora no fila ba transferensia:

en: Ignore this one, keep the existing one
tet: Ignora ida ne'e, rai hela ida ne'ebe iha ona

note: SCRIPT
en: Ignored
tet: Ignora

en: Image
tet: Imajen

en: Image 1
tet: Imajen 1

en: Image 2
tet: Imajen 2

en: Image ID
tet: Imajen ID

note: SCRIPT
en: Image description
tet: Deskrisaun imajen nian

en: Image file
tet: Arkivu imajen

note: A
en: Image from Coce
tet: Imajen husi Coce

note: SCRIPT
en: Image list
tet: Lista imajen

en: Image name:
tet: Naran imajen:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
tet: Naran imajen: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
tet: Imajen la importa (%s falta). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
tet: Imajen la importa tanba Koha labele loke imajen ne'e atu lee. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
tet: Imajen labele importa tanba sala akontese. Faz favor refere ba sala log atu hetan detalle tan. %s %s %s importa tiona. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
tet: Imajen la importa ona tanba sala akontese iha database ne'e. Favor haree sala log ba detalle tan. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
tet: Imajen la importa tanba arkivu imajen aat hela. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
tet: Imajen la importa tanba arkivu imajen boot demais (haree ajuda online konaba tamanu maximu). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
tet: Imajen la importa tanba formatu imajen nian la rekonese. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
tet: Imajen la importa tanba kliente ida ne'e la iha iha database. %s

note: SCRIPT
en: Image options
tet: Opsaun imajen

en: Image source:
tet: Imajen mai husi:

en: Image successfully uploaded
tet: Imajen upload tiona

note: SCRIPT
en: Image title
tet: Titulu imajen

en: Image upload results :
tet: Rezultadu husi upload imajen :

en: Image(s) successfully deleted
tet: Imajen(s) apaga tiona

note: SCRIPT
en: Image...
tet: Imajen...

en: Image:
tet: Imajen:

en: Images
tet: Imajen sira

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
tet: Imajen sira (%s)

en: Images for
tet: Imajen sira ba

en: Import
tet: Importa

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
tet: Importa %s estrutura kuadru (kampu ho subkampu) husi arkivu spreadsheet (.csv, .xml, .ods)

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
tet: Importa item hotu ne'ebe marka tiona husi raga ho parâmetros tuirmai ne'e:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
tet: Importa rejistu MARC (ISO 2709) ka MARCXML

en: Import batch deleted successfully
tet: Konsege atu apaga batch importasaun

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
tet: Importa estrutura kuadru default (kampu, subkampu) husi arkivu spreadsheet (.csv, .xml, .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
tet: Importa estrutura kuadru (kampu, subkampu) husi arkivu spreadsheet (.csv, .xml, .ods)

en: Import into the borrowers table
tet: Importa ba kliente nia tabela

en: Import patron data
tet: Importa kliente nia dadus

en: Import patron data
tet: Importa kliente nia dadus

en: Import patrons
tet: Importa kliente sira

en: Import quotes
tet: Importa fraze

en: Import record...
tet: Importa rejistu...

en: Import results :
tet: Rezultadu husi importa :

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
tet: Importa batch ne'e ba katalogu

en: Important
tet: Importante

en: Important:
tet: Importante:

en: Imported
tet: Importa tiona

en: In framework:
tet: Iha kuadru:

en: In months:
tet: Iha fulan:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
tet: Iha katalogu online: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In processing
tet: Iha prosessamentu

en: In transit
tet: Iha tránzitu

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
tet: Iha transitu husi %s to'o %s dezde %s

en: In your cart
tet: Iha ita nia kareta

en: Inactive
tet: La ativu

en: Inactive budgets
tet: Orsamentu la ativu

en: Include expired subscriptions:
tet: Inklui asinatura mate ona:

en: Include ordered
tet: Inklui hameno tiona

en: Include suspended
tet: Inklui suspendu

en: Indefinite
tet: La definidu

en: Indexed in:
tet: Indise ona iha:

en: Indexes
tet: Indise sira

en: Indicator 1
tet: Indikador 1

en: Indicator 2
tet: Indikador 2

en: Individual libraries:
tet: Biblioteka individu:

en: Information
tet: Informasaun

en: Inherit from settings
tet: Tama mai husi konfigurasaun

en: Inherit from system preferences
tet: Tama mai husi preferensia sistema

en: Initials
tet: Inisiais

en: Initials:
tet: Iniciais:

en: Initials:
tet: Inisiais:

note: SCRIPT
en: Insert
tet: Hatama

en: Insert
tet: Hatama

note: SCRIPT
en: Insert image
tet: Hatama

note: SCRIPT
en: Insert link
tet: Hatama ligasaun

note: SCRIPT
en: Insert row after
tet: Hatama lina depois de

note: SCRIPT
en: Insert table
tet: Hatama tabela

note: SCRIPT
en: Insert template
tet: Hatama template

note: SCRIPT
en: Insert template...
tet: Hatama template...

note: SCRIPT
en: Insert video
tet: Hatama video

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
tet: Hatama\/edita imajen

en: Instructions
tet: Instrusaun sira

en: Instructor search:
tet: Buka instrutador:

en: Instructors
tet: Instrutores

en: Instructors:
tet: Instrutores:

en: Insufficient privileges.
tet: Priviléjiu la to'o.

en: Interlibrary loans
tet: Empresta husi biblioteka seluk

en: Internal note
tet: Nota interna

en: Internal note:
tet: Nota interna:

en: Internal note:
tet: Nota interna:

note: SCRIPT
en: Internal search error
tet: Sala interna

note: A
en: Internationalization and localization
tet: Internasionalizasaun no localizasaun

en: Into an application
tet: Ba aplikasaun

en: Into an application
tet: Ba aplikasaun

en: Into an application:
tet: Ba aplikasaun:

en: Into an application:
tet: Ba aplikasaun:

en: Invalid authority type
tet: Tipu autoridade invalidu

en: Invalid barcodes
tet: Barcodes invalidu

en: Invalid collection id
tet: Id kolesaun invalidu

en: Invalid course!
tet: Kursu invalidu!

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
tet: Indikadores invalidu

en: Invalid number of copies
tet: Numeru inválidu kopia nian

note: SCRIPT
en: Invalid record
tet: Rejistu invalidu

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
tet: Numeru etiketa inválidu

en: Invalid username or password
tet: Naran ka password inválidu

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
tet: Valor inválidu ba %s

en: Inventory
tet: Inventáriu

en: Inventory number
tet: Numeru inventáriu

en: Invoice
tet: Fatura

note: A
en: Invoice detail page
tet: Pajina detalle fatura

en: Invoice details
tet: Detalle fatura

en: Invoice has been modified
tet: Fatura modifika tiona

en: Invoice item price includes tax:
tet: Fatura nia item folin inklui impostu:

en: Invoice number
tet: Invoice nia numeru

en: Invoice number reverse
tet: Numeru fatura reversa

en: Invoice number:
tet: Numeru fatura:

en: Invoice prices are:
tet: Fatura nia folin:

en: Invoice prices:
tet: Folin fatura:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
tet: Fatura: %s

en: Invoices
tet: Fatura sira

en: Invoices
tet: Fatura sira

en: Invoices enabled:
tet: Fatura ativadu:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
tet: Faturamentu: %s

en: Invoicing,
tet: Faturamentu,

en: Irregularity:
tet: Iregularidade:

en: Is a URL:
tet: Hanesan URL:

en: Is hidden by default
tet: Subar tuir default

en: Is new
tet: Ne'e foun

en: Is this a duplicate of
tet: Ida ne'e duplikadu ba

en: Issue
tet: Kopia

en: Issue
tet: Kopia

en: Issue #
tet: Kopia #

en: Issue history
tet: Istoria kopia

en: Issue number
tet: Numeru kopia

en: Issue payout
tet: Fo pagamentu

en: Issue refund from
tet: Fo fali osan husi

en: Issue:
tet: Kopia:

en: Issue:
tet: Kopia:

en: Issues per unit
tet: Kopia por unidade

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
tet: Kopia por unidade ne'e obrigatóriu

en: Issues per unit:
tet: Kopia por unidade:

en: Issuing library
tet: Biblioteka ne'ebe fo empresta

en: Issuing rules
tet: Regra arkivamentu

en: It is a duplicate. Edit existing record
tet: Ida ne'e mak duplikadu. Edita rejistu ne'ebe iha ona

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
tet: Barcode item

en: Item barcodes:
tet: Barcode item nian:

en: Item call number
tet: Item kota

en: Item callnumber:
tet: Item nia kota:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
tet: Item ne'e labele hafoun tanba fo empresta onsite

en: Item checked out
tet: Item empresta tiona

en: Item circulation alerts
tet: Avizu item sirkulasaun nian

en: Item count
tet: Konta item

en: Item damaged
tet: Item aat hela

en: Item details
tet: Detalle item

en: Item floats
tet: Items namlele

en: Item has been claimed as returned.
tet: Item ne'e reklama hanesan fo fila ona.

en: Item has been withdrawn
tet: Item ne'e hasai ona

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
tet: Item ne'e hasai ona (transasaun rejista tiona)

en: Item has been withdrawn.
tet: Item ne'e hasai tiona.

en: Item holding library:
tet: Biblioteka ne'ebe kaer:

note: TH
en: Item holds / Total holds
tet: Reserva item / Rezerva total

en: Item home library:
tet: Item nia uma biblioteka:

en: Item information
tet: Informasaun item

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
tet: Informasaun item nian %s %s

en: Item is already at destination library.
tet: Item ne'e to'o ona iha biblioteka destinu.

en: Item is lost, cannot be checked in.
tet: Items lakon tiona, labele checkin.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
tet: Item ne'e baibain labele fo empresta %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal.
tet: La husik hafoun item.

en: Item is restricted
tet: Item ne'e iha restrisaun

en: Item is restricted.
tet: Item ne'e iha restrisaun.

en: Item location filters
tet: Filtru lokalizasaun item nian

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
tet: Items la empresta ona.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
tet: Labele empresta %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
tet: La hetan item ida ne'e.

en: Item number file:
tet: Item numeru arkivu:

en: Item only
tet: Item deit

en: Item processing:
tet: Item processamentu:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
tet: Data simu tiona husi %s

en: Item records
tet: Rejistu item

en: Item renewed:
tet: Item hafoun tiona:

en: Item returns home
tet: Item fila ba uma

en: Item returns to issuing branch
tet: Item fila ba biblioteka ne'ebe fo empresta

en: Item returns to issuing library
tet: Item fila ba biblioteka ne'ebe fo empresta

en: Item search
tet: Buka item ida

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
tet: Kampu peskiza item nian: %s

en: Item search fields
tet: Kampu peskiza item nian

note: SCRIPT
en: Item search results
tet: Rezultadu buka item

en: Item shelving location updated.
tet: Lokalizasaun iha armariu atualiza ona.

note: A
en: Item sorting
tet: Item organiza hela

en: Item tag
tet: Etiketa item

en: Item type
tet: Tipu item

en: Item type already exists!
tet: Tipu item ne'e iha ona!

en: Item type code:
tet: Kodigu tipu item:

en: Item type not for loan.
tet: Labele fo empresta tipu item ida ne'e.

en: Item type:
tet: Tipu item:

en: Item type:
tet: Tipu item:

en: Item types
tet: Tipu item

en: Item types
tet: Tipu item

en: Item types administration
tet: Administrasaun tipu item nian

en: Item was lost, now found.
tet: Item ne'ebe lakon, hetan fali.

en: Item was on loan to
tet: Item empresta ona ba

en: Item with barcode
tet: La iha item ho barcode

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
tet: Item ho barcode '%s' konsege aumenta tiona

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
tet: Item(s) ne'e la aumenta ona ba ita nia batch %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
tet: Item(s) ne'e hasai tiona husi batch %s.

en: Itemnumbers not found
tet: Itemnumbers la hetan

en: Items added
tet: Items aumenta tiona

en: Items added to rota:
tet: Items aumenta tiona ba rota:

en: Items already on this rota:
tet: Items ne'ebe iha ona iha rota ne'e:

en: Items available
tet: Items disponivel

en: Items checked out
tet: Item empresta tiona

en: Items expected
tet: Items atu mai

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
tet: Items ba %s %s husi %s%s (Rejistu #%s)

en: Items list
tet: Lista items

en: Items lost
tet: Items lakon

en: Items needed
tet: Items presiza hela

en: Items with no checkouts
tet: Items ne'ebe kliente seidauk empresta

en: January
tet: Januariu

en: Job ID:
tet: Knaar ID:

en: Job progress:
tet: Progresu ba knaar:

en: Jobs already entered
tet: Knaar hatama ona

en: July
tet: Juli

en: June
tet: Juni

en: Juvenile
tet: Juvenil

en: Katipo Communications, New Zealand
tet: Katipo Communications, Novo Zelandia

en: Keep issue number
tet: Rai numeru kopia

en: Key
tet: Xave

en: Keyboard layout
tet: Kuadru de teclado

en: Keyboard shortcuts
tet: Atalhos de teclado

en: Keyboard shortcuts
tet: Atalhos de teclado

en: Keyword
tet: Liafuan xave

en: Keyword (any):
tet: Liafuan xave (kualkér):

en: Keyword:
tet: Liafuan xave:

en: Keyword:
tet: Liafuan xave:

note: SCRIPT
en: Keywords
tet: Liafuan xave

en: Keywords:
tet: Liafuan xave:

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
tet: Koha &rsaquo; Katalogasaun &rsaquo;

en: Koha administration
tet: Administrasaun koha

en: Koha administrator
tet: Koha nia administradór

en: Koha database schema
tet: Koha nia eskema database

en: Koha development team
tet: Koha nia ekipa dezenvolvimentu

en: Koha field
tet: Kampu koha

en: Koha field:
tet: Kampu koha:

en: Koha full call number
tet: Koha kota kompletu

en: Koha history timeline
tet: Istoria koha nia kronolojia

en: Koha internal
tet: Koha internu

en: Koha link:
tet: Ligasaun koha:

en: Koha module:
tet: Módulo koha:

en: Koha offline circulation
tet: Sirkulasaun koha offline

en: Koha plugins
tet: Plugins koha

en: Koha release teams
tet: Koha nia ekipa release

en: Koha report library
tet: Biblioteka koha nia relatoriu

en: Koha reports library
tet: Biblioteka koha nia relatoriu

en: Koha to MARC mapping
tet: Koha ba Mapa MARC

en: Koha version:
tet: Versaun koha:

en: KohaAloha, New Zealand
tet: KohaAloha, Nova Zealandia

en: LC call number:
tet: LC kota:

en: LC call number:
tet: LC kota:

en: Label
tet: Etiketa

en: Label batch
tet: Lote etiketa

en: Label batches
tet: Lotes etiketa

en: Label creator
tet: Kriador etiketa

en: Label for lib:
tet: Etiketa ba lib:

en: Label for opac:
tet: Etiketa ba opac:

en: Label height:
tet: Aas etiketa:

en: Label number
tet: Numeru etiketa

en: Label template
tet: Template etiketa

en: Label templates
tet: Template etiketa

en: Label width:
tet: Luan etiketa:

en: Label:
tet: Etiketa:

en: Labeled MARC
tet: MARC Etiketadu

en: Language
tet: Lian

en: Language of original:
tet: Lian orijinal nian:

en: Language:
tet: Lian:

en: Language:
tet: Lian:

en: Languages
tet: Lian

en: Large print
tet: Testu bo'ot

en: Large text
tet: Testu bo'ot

en: Last
tet: Ikus

en: Last borrowed:
tet: Emprestimos ikus:

en: Last borrower:
tet: Devedor ikus:

en: Last checkout date:
tet: Data empresta ikus:

en: Last edit
tet: Edita ikus

en: Last import
tet: Importasaun ikus

en: Last inventory date:
tet: Data inventáriu ikus:

en: Last location
tet: Lokalizasaun ikus

en: Last modification on:
tet: Modifikasaun ikus iha:

en: Last patron
tet: Kliente ikus

en: Last seen
tet: Haree ikus

en: Last seen:
tet: Haree ikus:

en: Last update:
tet: Atualiza ikus:

en: Last updated
tet: Lista atualiza tiona iha

en: Last updated:
tet: Lista atualiza tiona iha:

en: Last updated:
tet: Atualiza ikus:

en: Late
tet: Tarde

en: Late orders
tet: Orden tarde

en: Law reports and digests
tet: Relatoriu lei no dijestu

en: Layout
tet: Kuadru

en: Layout ID
tet: Kuadru ID

en: Layout name:
tet: Naran kuadru:

en: Layout:
tet: Kuadru:

en: Layouts
tet: Kuadru sira

en: Leave a message
tet: Husik mensajen ida

en: Left on order
tet: Atu orden

en: Legal articles
tet: Artigu sira legal

en: Legal cases and case notes
tet: Prosesu legál no nota kuazu

en: Legend
tet: Lenda

en: Legislation
tet: Lejizlasaun

en: Length:
tet: Naruk:

en: Letter
tet: Letra

en: Lib
tet: Bib

en: Librarian
tet: Bibliotekáriu

en: Librarian identity:
tet: Identidade bibliotekáriu:

en: Librarian:
tet: Bibliotekáriu:

en: Libraries
tet: Biblioteka sira

en: Libraries and groups
tet: Biblioteka no grupu sira

en: Libraries informations:
tet: Biblioteka nia informasaun:

en: Libraries limitation:
tet: Biblioteka nia limitasaun:

en: Libraries:
tet: Biblioteka sira:

en: Library
tet: Biblioteka

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
tet: Biblioteka %s - %s Politika fo fila no tranferensia

en: Library (code)
tet: Biblioteka (kodigu)

en: Library EANs
tet: EANs biblioteka

en: Library URL:
tet: URL Biblioteka:

en: Library branch
tet: Biblioteka nia sanak

en: Library code:
tet: Kodigu biblioteka:

en: Library created!
tet: Biblioteka kria tiona!

en: Library groups
tet: Grupu biblioteka

en: Library is invalid.
tet: Biblioteka invalidu.

en: Library limitation:
tet: Biblioteka nia limitasaun:

en: Library limitations
tet: Biblioteka nia limitasaun

en: Library limitations:
tet: Biblioteka nia limitasaun:

en: Library management
tet: Jestaun biblioteka

en: Library name:
tet: Naran biblioteka:

en: Library of the patron:
tet: Biblioteka kliente nian:

en: Library transfer limits
tet: Limitasaun ba transferensia

en: Library type:
tet: Tipu biblioteka:

en: Library use
tet: Biblioteka uzu

en: Library:
tet: Biblioteka:

en: Library:
tet: Biblioteka:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
tet: Biblioteka: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
tet: Biblioteka: %s &rArr; %s

en: Limit collection code to:
tet: Limitadu kodigu kolesaun:

en: Limit item type to:
tet: Limita tipu item ba:

en: Limit to any of the following:
tet: Limita ba kualker tuirmai:

en: Limit to currently available items
tet: Limita ba items disponivel agora daudauk

en: Limit to:
tet: Limita ba:

en: Limit to:
tet: Limita ba:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
tet: Limite ba ita nia biblioteka. Haree ajuda ba relatoriu ba detalle seluk.

en: Limits
tet: Limite sira

en: Line
tet: Lina

en: Line
tet: Lina

en: Line:
tet: Lina:

en: Link
tet: Ligasaun

en: Link field to authorities
tet: Liga kampu ne'e ba autoridade

note: SCRIPT
en: Link list
tet: Liga lista

en: Link to host record
tet: Liga ba rejistu host

note: SCRIPT
en: Link...
tet: Ligasaun...

en: Link:
tet: Ligasaun:

en: List
tet: Lista sira

en: List created.
tet: Lista halo tiona.

en: List deleted.
tet: Lista apaga tiona.

en: List fields
tet: Lista kampu

en: List item price includes tax:
tet: Lista ba item nia folin inklui impostu:

en: List member:
tet: Membru ba lista:

en: List name
tet: Lista nia naran

en: List name:
tet: Naran lista:

en: List of rules
tet: Lista regra nian

en: List price
tet: Lista folin sira

en: List prices are:
tet: Lista nia folin mak:

en: List prices:
tet: Lista folin sira:

en: List requests
tet: Lista pedidu

en: List updated.
tet: Lista atualiza tiona.

en: Lists
tet: Lista sira

en: Lists
tet: Lista sira

en: Lists that include this title:
tet: Lista ne'ebe inklui titulu ne'e:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
tet: Karregamento

en: Loading
tet: Tula hela tab

en: Loading data...
tet: Karregamento dadus...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
tet: Karregamento emoticons...

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
tet: Pajina ne'e karregamento hela %s, favor hein...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
tet: Rejistu ne'e karregamento hela, favor hein...

en: Loading, please wait...
tet: Karregamento hela, faz fvor hein...

en: Loading...
tet: Karga hela...

en: Loading...
tet: Karga hela...

en: Loan period
tet: Periodu emprestimos

en: Loan period:
tet: Periodu emprestimos:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
tet: Katalogasaun lokal

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
tet: Imajen lokal la hala'o iha ita nia sistema.

note: SCRIPT
en: Local number
tet: Numeru lokal

en: Local use
tet: Uzu lokal

en: Local use preferences
tet: Preferensia uzu lokal

en: Local use recorded
tet: Uza lokal grava tiona

en: Local use recorded
tet: Uza lokal grava tiona

en: Local use recorded.
tet: Uza lokal grava tiona.

en: Locale:
tet: Lokalidade:

en: Locale:
tet: Lokalidade:

en: Localization data added
tet: Lokalizasaun dadus aumenta tiona

en: Location
tet: Lokalizasaun

en: Location and availability
tet: Lokalizasaun no disponivalidade

en: Location(s)
tet: Lokalizasaun(s)

en: Location:
tet: Lokalizasaun:

en: Location:
tet: Lokalizasaun:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
tet: Lokalizasaun: %s

en: Locations
tet: Lokalizasaun sira

en: Lock budget:
tet: Xave orsamentu:

en: Locked
tet: Xave tiona

note: %1$s:  END
en: Locked%s
tet: Xavi tiona%s

en: Log in as a different user
tet: Log in nudar utilizador seluk

note: I
en: Log not enabled
tet: Log la lao

en: Log viewer
tet: Haree log

en: Logged in as:
tet: Hatama nudar:

en: Look for existing records in catalog?
tet: Buka rejistu ne'ebe iha ona ka lae?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
tet: Lakon

en: Lost card
tet: Kartaun lakon

en: Lost item
tet: Item lakon

en: Lost items
tet: Items lakon

en: Lost on
tet: Lakon iha

en: Lost on:
tet: Lakon iha:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
tet: Estado lakon

en: Lost status:
tet: Estado lakon:

en: Lost status:
tet: Estado lakon:

en: Lost:
tet: Lakon:

en: MARC Bibliographic framework test
tet: Teste ba kuadru Bibliografiku MARC

en: MARC Card View
tet: Vista Kartaun MARC

en: MARC View
tet: Vista MARC

en: MARC bibliographic framework
tet: Kuadru Bibliografiku MARC

en: MARC bibliographic framework test
tet: Teste ba kuadru bibliografiku MARC

en: MARC field
tet: Kampu MARC

en: MARC field:
tet: Kampu MARC:

en: MARC frameworks
tet: Kuadru sira MARC nian

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
tet: Kuadru sira MARC: %s

en: MARC modification templates
tet: Modifiksaun templates MARC nian

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
tet: Modifiksaun templates MARC nian %s

en: MARC organization code
tet: Kodigu organizasaun MARC

en: MARC preview
tet: Haree MARC

en: MARC preview:
tet: Haree MARC:

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
tet: Rejistu MARC : %s ( %s )

en: MARC structure
tet: Estrutura MARC

en: MARC subfield
tet: Subkampu MARC

en: MARC subfield:
tet: Subkampu MARC:

en: MARC with items
tet: MARC ho items

en: MARC without items
tet: MARC la ho items

en: MIT License
tet: MIT Lisense

en: MIT licence
tet: MIT license

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
tet: Macro apaga tiona

en: Main address
tet: Hela fatin prinsipal

note: SCRIPT
en: Main library
tet: Biblioteka prinsipal

en: Make a payment
tet: Halo pagamentu

en: Make budget active:
tet: Halo orsamentu ativu:

en: Make claim
tet: Halo reklama

en: Make default
tet: Halo default

en: Make payment
tet: Halo pagamentu

en: Male
tet: Mane

en: Male
tet: Mane

en: Mana search
tet: Buka mana

en: Manage
tet: Jerir

en: Manage
tet: Jerir

en: Manage API keys
tet: Jerir xave API

en: Manage CSV export profiles
tet: Jerir perfil sira CSV atu esporta

en: Manage CSV export profiles
tet: Jerir perfil sira esporta CSV

en: Manage Did you mean? configuration
tet: Jerir Ita dehan hanesan ne'e? nia konfigurasaun

en: Manage ILL request
tet: Jerir pedidu ILL

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
tet: Jerir kuadru bibliografiku MARC ho kuadru autoridade no teste

en: Manage OAI Sets
tet: Jerir OAI Sets

en: Manage OAI sets
tet: Jerir OAI sets

en: Manage OPAC problem reports
tet: Jerir OPAC nia relatoriu kona-ba problemas

en: Manage SMS cellular providers
tet: Jerir provedor SMS

en: Manage SMTP servers
tet: Jerir server SMTP

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
tet: Jerir konfigurasaun servidor Z39.50 ho SRU

en: Manage account debit and credit types
tet: Jerir tipu debitu no kreditu konta

en: Manage additional fields
tet: Jerir kampu adisionál

en: Manage all funds
tet: Jerir fundus hotu

en: Manage audio alerts
tet: Jerir alerta audio

en: Manage authorized value categories and authorized values
tet: Jerir valor kategoria ne'ebe autoriza ona

en: Manage background jobs
tet: Jerir knaar background nian

en: Manage basket and order lines
tet: Jerir linha raga no orden

en: Manage basket groups
tet: Jerir grupu raga

en: Manage budget plannings
tet: Jerir planamento orsamentu

en: Manage budgets
tet: Jerir orsamentu sira

en: Manage circulation rules
tet: Jerir regra sirkulasaun nian

en: Manage cities and towns
tet: Jerir sidade no vila

en: Manage classification sources and filing rules
tet: Jerir regra arkivamentu no huun klasifikasaun nian

en: Manage column configuration
tet: Jerir konfigurasaun koluna

en: Manage contracts
tet: Jerir kontratu sira

en: Manage currencies and exchange rates
tet: Jerir moeda sira no troka osan

en: Manage extended patron attributes
tet: Jerir kliente nia atributu

en: Manage frequencies
tet: Jerir freqüência

en: Manage funds
tet: Jerir fundu sira

en: Manage global system preferences
tet: Jerir sistema nia preferensia global

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
tet: Jerir preferensia sistema global hanesan versaun MARC, formatu data, email, no template sira.

en: Manage housebound profile
tet: Jerir perfil sira housebound

en: Manage invoice files
tet: Jerir arkivu fatura

en: Manage item circulation alerts
tet: Jerir alerta item sirkulasaun nian

en: Manage item search fields
tet: Jerir kampu peskiza item nian

en: Manage item types
tet: Jerir tipu item

en: Manage items
tet: Jerir items

en: Manage items assigned to
tet: Jerir item atribuídos ba

en: Manage libraries and library groups
tet: Jerir biblioteka sira no grupu biblioteka sira

en: Manage lists of patrons
tet: Jerir lista kona-ba kliente

en: Manage marc modification templates
tet: Jerir template sira marc modifikasaun nian

en: Manage numbering patterns
tet: Jerir numerasaun padroes

en: Manage orders
tet: Jerir orden sira

en: Manage patron categories
tet: Jerir kategoria sira kliente nian

en: Manage patron clubs
tet: Jerir klube kliente

en: Manage patrons fines and fees
tet: Jerir kliente nia multa e taxas

en: Manage plugins
tet: Jerir plugins

en: Manage plugins ( install / uninstall )
tet: Jerir plugins ( instalasaun / desinstalasaun )

en: Manage purchase suggestions
tet: Jerir sujestaun ida foun hodi sosa

en: Manage record matching rules
tet: Jerir regra kona-ba rejistu han-malu

note: SCRIPT
en: Manage request
tet: Jerir pedidu

en: Manage restrictions for accounts
tet: Jerir konta nia restrisaun

en: Manage rotating collections
tet: Jerir kolesaun ne'ebe rotativo

en: Manage rotating collections
tet: Jerir kolesaun ne'ebe rotativo

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
tet: Jerir regra atubele rejistu MARC han-malu automaticamente durante importa ba rejistu

en: Manage search engine configuration
tet: Jerir konfigurasaun search engine nian

en: Manage serial subscriptions
tet: Jerir asinatura periódiku sira

en: Manage staged MARC records
tet: Jerir rejistu MARC ne'ebe prepara ona

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
tet: Jerir rejistu MARC ne'ebe prepara ona %s &rsaquo; Lote %s %s

en: Manage staged records
tet: Jerir rejistu ne'ebe prepara ona

en: Manage stages
tet: Jerir etapa

en: Manage stockrotation operations
tet: Jerir kolesaun ne'ebe rotativo

en: Manage suggestions:
tet: Jerir sujestaun sira:

en: Manage uploaded files (
tet: Analisar arkivamentu upload (

en: Manage usage statistics settings
tet: Jerir konfigurasaun estatistiku kliente

en: Manage vendors
tet: Jerir vendedor sira

en: Managed by
tet: Jerir husi

en: Managed by:
tet: Jerir husi:

en: Managed in tab:
tet: Jerir iha tab:

en: Managed on
tet: Jerir iha

en: Managed on:
tet: Jerir iha:

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
tet: Jerir rejistu MARC ne'ebe prepara tiona, inklui hala'o no hakiduk importasaun sira

en: Management date from:
tet: Data jestaun husi:

en: Manager name
tet: Naran xefi

en: Managing library
tet: Biblioteka ne'ebe jerir

en: Managing library:
tet: Biblioteka ne'ebe jerir:

en: Managing library:
tet: Biblioteka ne'ebe jerir:

en: Mandatory
tet: Obrigatóriu

en: Mandatory data added
tet: Dadus obrigatóriu aumenta tiona

en: Mandatory:
tet: Obrigatóriu:

en: Manual credit
tet: Kreditu manual

en: Manual history:
tet: Istoria manual:

en: Manual history:
tet: Istoria manual:

en: Manual invoice
tet: Fatura manual

en: Mapping
tet: Mapeomento

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
tet: Mapeamentos ba konjuntu '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
tet: La prepara rejistu ona

en: March
tet: Marsu

en: Mark closed
tet: Marka hanesan taka hela

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
tet: Marka hanesan items lakon

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
tet: Marka hanesan lakon no fo hatene ba kliente

en: Mark not seen
tet: Marka la haree

en: Mark seen
tet: Marka hanesan haree tiona

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
tet: Marka hanesan haree tiona no kontinua >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
tet: Marka hanesan haree tiona no remata

en: Mark selected as:
tet: Marka selesaun nudar:

en: Mark the original budget as inactive
tet: Marka orsamentu orijinal hanesan la ativu

en: Match applied
tet: Aplika ona regra han-malu

note: SCRIPT
en: Match case
tet: Verifika ona regra han-malu

en: Match check
tet: Verifika ona regra han-malu

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
tet: Verifika hanesan %s

en: Match details
tet: Detalle han-malu

en: Match found
tet: Han-malu hetan tiona

en: Match point 1 |
tet: Pontu hanesan 1 |

en: Match type
tet: Tipu hanesan

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
tet: Hanesan autoridade %s (score = %s):%s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
tet: Hanesan rejistu bibliogrfiku %s (score = %s):%s

en: Matching rule applied:
tet: Aplika ona regra han-malu:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
tet: Kodigu regra han-malu falta

en: Matching rule code:
tet: Kodigu regra han-malu:

en: Matching:
tet: Han malu:

en: Material:
tet: Materiais:

en: Materials
tet: Materiais

en: Materials specified
tet: Materiais espesifikadu

en: Materials specified:
tet: Materiais espesifikadu:

note: SCRIPT
en: Mathematical
tet: Matemátiku

en: Max length:
tet: Naruk max:

en: Max. suspension duration (day)
tet: Durasaun suspensaun max (loron)

en: Maximum Koha version
tet: Versaun Koha maximo

en: Maximum total holds allowed (count)
tet: Husik rezerva hira maximu (sura)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
tet: Versaun maximu: %s

en: May
tet: Maiu

en: Meaning
tet: Signifikadu

en: Members
tet: Membru sira

en: Men
tet: Mane sira

en: Mentor:
tet: Mentora:

note: INPUT type=submit
en: Merge
tet: Tau hamutuk

note: SCRIPT
en: Merge cells
tet: Tau hamutuk células

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
tet: Labele tau hamutuk! Hasoru sala tuirmai: %s.

en: Merge invoices
tet: Tau hamutuk fatura

en: Merge invoices
tet: Tau hamutuk fatura

en: Merge patron records
tet: Tau hamutuk rejistu kliente nian

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
tet: Tau hamutuk kliente sira

en: Merge reference
tet: Tau hamutuk referensia

en: Merge selected
tet: Tau hamutuk rejistu hili tiona

en: Merge selected invoices
tet: Tau hamutuk fatura hili tiona

en: Merge selected patrons
tet: Tau hamutuk kliente ne'ebe hili tiona

en: Merging records
tet: Tau hamutuk rejistu sira

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
tet: Autoridade hamutuk:

en: Message
tet: Mensajen sira

en: Message body:
tet: Mensajen prinsipal:

en: Message sent
tet: Mensajen haruka tiona

en: Message subject:
tet: Mensajen nia asuntu:

en: Messaging
tet: Halo mensajen sira

en: Mine
tet: Hau nian

en: Minimum Koha version
tet: Versaun Koha minimu

en: Minimum password length:
tet: Password tenke liu pelumenus karakter:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
tet: Password tenke liu pelumenus karakter: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
tet: Versaun minimu: %s

en: Minutes
tet: Minutu sira

en: Missing
tet: Falta

en: Missing (damaged)
tet: Falta (aat)

en: Missing (lost)
tet: Falta (lakon)

en: Missing (never received)
tet: Falta (la simu)

en: Missing (sold out)
tet: Falta (sosa tiona)

en: Missing issues
tet: Kopia falta

en: Missing issues:
tet: Kopia ne'ebe falta:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
tet: Kopia ne'ebe falta: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
tet: Subkampu obrigatóriu falta hela: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
tet: Etiketa obrigatóriu falta hela:

en: Modal title
tet: Titulu modal

en: Moderate patron comments
tet: Modera komentariu kliente nian

en: Moderate patron comments
tet: Modera komentariu kliente nian

en: Moderate patron tags
tet: Modera kliente nia tags

en: Moderate patron tags
tet: Modera kliente nia etiketa

en: Modification date
tet: Data modifikasaun

en: Modification log
tet: Modifiksaun log

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
tet: Tipu atributu modifika ona &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
tet: Regra rejistu han-malu modifika ona &quot;%s&quot;

en: Modify
tet: Modifika

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
tet: Modifika %s servidor

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
tet: Modifika SRU nia mapeamento kampu peskiza ba autoridade

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
tet: Modifika SRU mapeamento kampu peskiza ba rejistu bibliografiku

en: Modify a CSV profile
tet: Modifika CSV nia perfil

en: Modify a city
tet: Modifka sidade ida

en: Modify a debit type
tet: Modifika tipu debitu

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
tet: Modifika autoridade #%s %s

en: Modify budget
tet: Modifika orsamantu

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
tet: Modifika kategoria %s

en: Modify classification source
tet: Modifika huun klasifikasun

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
tet: Modifika kontratu %s ba %s

en: Modify field
tet: Modifika kampu

en: Modify filing rule
tet: Modifika regra arkivamentu

en: Modify holds priority
tet: Modifka prioridade rezerva

en: Modify item type
tet: Modifika tipu item

en: Modify patron attribute type
tet: Modifika tipu atributu kliente nian

en: Modify patrons in batch
tet: Modifika kliente sira iha lote ida

en: Modify pattern
tet: Modifika modulu

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
tet: Modifika modulu: %s

en: Modify record matching rule
tet: Modifika regra kona-ba rejistu han-malu

en: Modify record using the following template:
tet: Modifika rejistu uza hela template tuirmai:

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
tet: Modifika checkouts ne'ebe hili tiona

en: Modify selected items
tet: Modifika item ne'ebe hili tiona

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
tet: Modifika rejistu ne'ebe hili tiona

en: Modify splitting rule
tet: Modifika regra arkivamentu

en: Modify the due date checkouts in batch
tet: Modifika checkouts nia data atu fo fali iha batch

en: Module
tet: Modulu

note: TH
en: Module current
tet: Modulu agora daudaun

note: TH
en: Module upgrade needed
tet: Tenke atualiza modulu

en: Modules:
tet: Modulu:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
tet: Segunda

note: SCRIPT
en: Mondays
tet: Segunda sira

en: Month
tet: Fulan

en: Month/day
tet: Fulan/loron

en: Month:
tet: Fulan:

en: More
tet: Tan

en: More
tet: Tan

en: More &rsaquo; Set permissions
tet: Tan &rsaquo; Hatuur priviléjiu

en: More details
tet: Detalle sira tan

en: More lists
tet: Lista tan

en: More options
tet: Opsaun tan

en: Morning
tet: Dadeer

en: Morning
tet: Dadeer

en: Most-circulated items
tet: Item ne'ebe empresta barak liu

en: Move
tet: Muda

note: A
en: Move action down
tet: Tuun asaun

note: A
en: Move action to bottom
tet: Muda asaun ne'e ba kraik liu

note: A
en: Move action to top
tet: Muda asaun ne'e ba leten liu

note: A
en: Move action up
tet: Hasae asaun

note: A
en: Move alert down
tet: Tuun avisu

note: A
en: Move alert to bottom
tet: Muda avizu ba kraik liu

note: A
en: Move alert to top
tet: Muda avizu ba leten liu

note: A
en: Move alert up
tet: Hasae asaun

note: A
en: Move hold down
tet: Muda rezervasaun ba kraik

note: A
en: Move hold to bottom
tet: Muda rezervasaun ba kraik liu

note: A
en: Move hold to top
tet: Muda rezervasaun ba tutun

note: A
en: Move hold up
tet: Muda rezervasaun ba leten

en: Move these patrons to the trash
tet: Muda kliente sira ne'e ba foer fatin

en: Move to next position
tet: Muda ba posisaun tuirmai

en: Move to next stage
tet: Muda ba etapa tuirmai

en: Move to previous position
tet: Muda ba posisaun anterior

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
tet: Muda orden ekomenda ne'ebe la simu ona

en: Moved!
tet: Muda tiona!

en: Musical recording
tet: Gravasaun muzika

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
tet: Kuantidade tenke boot liu ka hanesan valor.

en: My account
tet: Hau nia konta

en: My checkouts
tet: Hau nia emprestimos

en: My library
tet: Hau nia biblioteka

en: MySQL data added
tet: MySQL nia dadus aumenta tiona

en: MySQL version:
tet: MySQL nia versaun:

en: NOT CHECKED IN
tet: SEIDAUK FO FILA

en: NOT CHECKED IN
tet: SEIDAUK CHECK IN

en: NOTE:
tet: NOTA:

en: Name
tet: Naran

en: Name (any):
tet: Naran (kualker):

en: Name of day
tet: Naran ba loron

en: Name of day (abbreviated)
tet: Naran ba loron (abreviado)

en: Name of month
tet: Fulan nia naran

en: Name of month (abbreviated)
tet: Fulan nia naran (abreviado)

en: Name of season
tet: Naran tempu nian

en: Name of season (abbreviated)
tet: Naran tempu nian (abreviado)

en: Name or ISSN:
tet: Naran ka ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
tet: La hetan naran ka barcode. Favor koko ida tan

en: Name or cardnumber:
tet: Naran ka cardnumber:

en: Name:
tet: Naran:

en: Name:
tet: Naran:

en: Named:
tet: Hanaran:

en: Named:
tet: Ho naran:

note: ABBR
en: Narrower Term
tet: Termu kloot liu

en: Never
tet: Nunka

en: New
tet: Foun

en: New
tet: Foun

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
tet: Servidor %s foun

en: New CSV profile
tet: Perfil CSV foun

en: New EAN
tet: EAN foun

en: New ILL request
tet: Pedidu ILL foun ida

en: New ILL request
tet: Pedidu ILL foun

en: New SMS provider
tet: Servidor SMS foun

en: New SQL from Mana
tet: Relatoriu SQL foun husi Mana

en: New SQL report
tet: Relatoriu SQL foun

en: New SRU server
tet: Servidor SRU foun

en: New Z39.50 server
tet: Servidor Z39.50 foun

en: New account
tet: Konta foun

en: New action
tet: Asaun foun

en: New alert
tet: Avizu foun

en: New authority
tet: Autoridade foun

en: New authority type
tet: Tipu autoridade foun

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
tet: Valor autoridade foun ba %s

en: New basket group
tet: Grupu raga foun

en: New batch patron modification
tet: Modifikasaun kliente iha lote foun

note: A
en: New batch patrons modification
tet: Modifikasaun kliente iha lote foun

note: A
en: New batch record deletion
tet: Apaga rejistu iha lote foun

note: A
en: New batch record modification
tet: Modifikasaun rejistu iha lote foun

en: New budget
tet: Orsamentu foun

en: New card
tet: Kartaun foun

en: New cash register
tet: Kaixa osan foun

en: New category
tet: Kategoria foun

en: New child record
tet: Rejistu labarik nian foun

en: New city
tet: Sidade foun

en: New classification source
tet: Huun klasifiukasaun foun

en: New club
tet: Klube foun

en: New club field
tet: Kampu klube foun nian

en: New club template
tet: Template klube foun

en: New collection
tet: Kolesaun foun

en: New comment
tet: Komentáriu foun

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
tet: Kontratu foun ba %s

en: New course
tet: Kursu foun

en: New currency
tet: Osan foun

en: New debit type
tet: Tipu debitu foun

en: New definition
tet: Definisaun foun

en: New desk
tet: Mesa foun

note: SCRIPT
en: New document
tet: Dokumentus foun

en: New due date
tet: Data hafoun

en: New due date:
tet: Data hafoun:

en: New enrollment field
tet: Kampu inskrisaun foun

en: New entry
tet: Entrada foun

note: SCRIPT
en: New field
tet: Kampu foun

en: New field on next line
tet: Kampu foun iha lina tuimai

en: New filing rule
tet: Regra arkivamentu foun

en: New framework
tet: Kuadru foun

en: New frequency
tet: Freqüênsia foun

en: New from Z39.50/SRU
tet: Foun husi Z39.50/SRU

en: New from Z39.50/SRU
tet: Ida foun husi Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
tet: Fundu foun ba %s

en: New guided report
tet: Matadalan ba relatoriu foun

en: New item
tet: Item foun

en: New item type
tet: Tipu item foun

en: New item type created!
tet: Tipu item foun kria tiona!

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
tet: Batch etiketa foun kria tiona: # %s

en: New library
tet: Biblioteka foun

en: New line (\n)
tet: Lina foun (\n)

en: New list
tet: Lista foun

note: SCRIPT
en: New macro...
tet: Macro foun...

en: New notice
tet: Avizu foun

en: New numbering pattern
tet: Modelo de numerasaun foun

en: New password:
tet: Password foun:

en: New patron
tet: Kliente foun

en: New patron attribute type
tet: Tipu atributu kliente nian foun

en: New patron list
tet: Lista ba kliente foun

en: New preference
tet: Preferensia foun

en: New purchase suggestion
tet: Sujestaun ida foun

en: New record
tet: Rejistu foun

en: New record matching rule
tet: Regra kona-ba rejistu han-malu foun

en: New report
tet: Relatoriu foun

note: SCRIPT
en: New request
tet: Pedidu foun

en: New rota
tet: Rota foun

en: New routing list
tet: Lista roteamentu foun

en: New search
tet: Peskiza foun

en: New search field
tet: Kampu peskiza foun

en: New set
tet: Konjuntu foun

en: New splitting rule
tet: Regra arkivamentu foun

en: New subscription
tet: Asinatura foun

en: New tag
tet: Etiketa foun

en: New template
tet: Template foun

en: New username:
tet: Username foun:

en: New value
tet: Valor foun

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
tet: Valor foun: %s

en: New vendor
tet: Vendedor foun

note: SCRIPT
en: New window
tet: Janela foun

en: Newer version
tet: Versaun foun liu

en: News
tet: Notisias

note: INPUT type=submit
en: Next
tet: Tuirmai

en: Next
tet: Tuirmai

en: Next &gt;&gt;
tet: Tuirmai &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
tet: Tuirmai >>

en: Next available
tet: Tuirmai disponivel

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
tet: Item %s disponivel tuirmai

en: Next issue publication date:
tet: Kopia tuirmai data publikasaun:

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
tet: Pajina tuirmai

en: No
tet: Lae

en: No
tet: Lae

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
tet: Lae %s

en: No (default)
tet: Lae (default)

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
tet: La iha EDIFACT konfigurasaun ba %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
tet: La iha kuadru MARC ho ita nia lian. Tenke uza kuadru default iha lian Ingles (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
tet: Seidauk defini template ida atu modifika MARC. Ita iha

en: No action defined for the template.
tet: Seidauk define asaun ba template.

en: No active currency is defined
tet: Seidauk define osan ativu

en: No active currency is defined. Please go to
tet: Seidauk define osan ativu. Faz favor ba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
tet: La iha hela fatin.

en: No and try to override system preferences
tet: Lae no koko liu sistema nia preferensia

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
tet: La hili autoridade ida.

en: No automatic renewal after
tet: Labele hafoun automaticamente depois de

en: No automatic renewal after (hard limit)
tet: Hafoun automaticamente labele depois (limite fixa)

en: No categories have been defined.
tet: Seidauk define kategoria ida.

en: No change
tet: La iha mudansa

en: No checkouts for the selected filters.
tet: La iha checkouts filtru ne'ebe marka tiona.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
tet: La rai sidade.

en: No club templates defined.
tet: La defini template klube nian.

en: No clubs defined.
tet: La define grupu sira.

note: SCRIPT
en: No color
tet: La iha kor

note: SCRIPT
en: No columns selected!
tet: La hili koluna!

en: No comments have been approved.
tet: Seidauk aprova komentariu.

en: No comments to moderate.
tet: La iha komentariu atu modera.

en: No cover image available
tet: Livru oin nia imajen la disponivel

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
tet: La iha database ho naran %s.

en: No date of birth stored.
tet: Data moris la iha.

note: SCRIPT
en: No date selected
tet: La hili data ida

en: No descriptions
tet: La iha deskrisaun sira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
tet: La iha email.

en: No files found.
tet: La hetan arkivu ida.

en: No fund
tet: La iha fundu

en: No fund found
tet: La hetan rezerva

note: SCRIPT
en: No fund selected.
tet: La hili fundu ida.

en: No group
tet: Grupu la iha

en: No holds allowed
tet: La husik rezerva

en: No holds allowed:
tet: La husik rezerva:

en: No holds found.
tet: La hetan rezerva.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
tet: La iha rezerva ida / Rezerva total husi rejistu ne'e: %s

note: A
en: No holds on this record
tet: Rezerva la iha husi rejistu ne'e

en: No image:
tet: Imajen la iha:

en: No images are currently available.
tet: Imajen sira la disponivel agora.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
tet: La hetan item ida ho barcode %s

en: No item matches this barcode
tet: La iha item ho barcode hanesan ne'e

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
tet: La iha item ho barcode iha database offline (transasaun rai tiona): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
tet: La iha item ho barcode: %s

en: No items
tet: Item la iha

en: No items are available
tet: La iha item ida disponivel

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
tet: La iha item ba %s

en: No items found.
tet: La hetan item ida.

en: No items were found by searching.
tet: Item la hetan tuir peskiza.

en: No keys defined for the current patron.
tet: Seidauk define xave ba kliente ne'e.

en: No limit
tet: Limite la iha

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
tet: La hetan log %s ba

en: No mappings have been defined for this set
tet: La iha mapeamentos ne'ebe defini ona ba konjuntu ne'e

en: No match
tet: La iha ida hanesan

note: SCRIPT
en: No matches found
tet: La iha ida hanesan

note: SCRIPT
en: No matching reports found
tet: La iha relatoriu ida hanesan

en: No missing issues found.
tet: La hetan kopia ne'ebe falta ona.

en: No more renewals possible
tet: Labele empresta dala ida tan

en: No more renewals possible.
tet: Labele empresta dala ida tan.

en: No order selected
tet: La hili orden ida

en: No orders yet
tet: Seidauk iha orden

en: No other items.
tet: La iha item seluk.

en: No patron matched
tet: La iha kliente ida hanesan ne'e

en: No patron may put this book on hold.
tet: Kliente labele rezerva livru ida ne'e.

en: No patron with this name, please, try another
tet: La iha kliente ida ho naran ida ne'e, favor, tenta naran seluk

en: No pending on-site checkout.
tet: La iha emprestimos pendente on-site.

en: No physical items for this record
tet: La iha item atual husi rejistu ne'e

en: No plugins installed
tet: La iha plugins instalados

note: A
en: No popup
tet: La iha popup

en: No reason
tet: La iha razaun

en: No record was removed.
tet: La hasai rejistu ida.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
tet: La hili rejistu ida.

en: No records have been staged.
tet: La prepara rejistu ida.

en: No records imported
tet: La importa rejistu ida

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
tet: La iha rejistu ida ne'ebe modifika. %s

en: No renewal before
tet: Labele hafoun emprestimos molok

en: No results for your query
tet: La iha rezultadu ba ita nia peskiza

en: No results found
tet: La hetan rezultadu sira

en: No results found for
tet: La hetan rezultadu sira ba

en: No results found.
tet: La hetan rezultadu sira.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
tet: La hetan rezultadu sira hanesan ita nia peskiza %sba

en: No results.
tet: Rezultadu la iha.

en: No saved reports match your criteria.
tet: La iha relatoriu hanesan ita nia kriteria.

en: No status
tet: Estadu la iha

en: No system preferences matched your search for:
tet: La iha preferensia sistema han-malu ita nia peskiza ba:

en: No transfers to receive
tet: La iha transferensia atu simu

en: No warnings.
tet: La iha avisu sira.

en: No, I don't confirm
tet: Lae, hau la konfirma

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
tet: Lae, labele Apaga

en: No, do not delete
tet: Lae, labele apaga

en: No, don't cancel (N)
tet: Lae, labele kansela (N)

en: No, don't check out (N)
tet: Lae, labele fo empresta (L)

en: No, don't close (N)
tet: Lae, labele taka (L)

en: No, don't delete (N)
tet: Lae, labele apaga (L)

en: No, don't renew (N)
tet: Lae, labele hafoun emprestimos (L)

en: No, save as new record
tet: Lae, rai hanesan rejistu foun

en: No.
tet: Nu.

en: No. of items:
tet: Nu. hira items:

en: No. of times checked out
tet: Dala hira empresta ona

en: No: Save as new authority
tet: Lae: Rai hanesan autoridade foun

en: Nobody
tet: La iha ema ida

en: Non priority hold:
tet: Rezerva la prioridade:

en: Non-fiction
tet: La fiksaun

en: Non-musical recording
tet: Gravasaun la muzikal

en: Non-patron guarantor first name
tet: Naran uluk fiador ne'ebe la'os kliente

en: Non-public note
tet: Nota la publiku

en: Non-public note:
tet: Nota la publiku:

en: Non-public notes
tet: Nota la publiku

en: None
tet: La iha buat ida

en: None defined
tet: La espekifika buat ida

en: None specified
tet: La espesifika buat ida

en: None specified
tet: La espekifika buat ida

en: Nonpublic note
tet: Nota la publiku

en: Nonpublic note:
tet: Nota la publiku:

en: Nonpublic note:
tet: Nota la publiku:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
tet: Nota la publiku: %s

en: Nonpublic notes
tet: Nota la publiku

note: SCRIPT
en: Normal day
tet: Loron normal

en: Normal text
tet: Testu normal

en: Normalization rule:
tet: Regra normalizasaun:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
tet: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer eThomas Gramstad

note: SCRIPT
en: Northern
tet: Norte

en: Not a duplicate. Save as new record
tet: La'os duplikadu. Rai hanesan rejistu foun

en: Not allowed
tet: La husik

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
tet: La husik tanba kliente ne'e iha restrisaun

en: Not allowed to delete own account
tet: La husik apaga konta an ne'e

en: Not available
tet: La disponivel

en: Not checked out since:
tet: La fo empresta dezde:

en: Not checked out.
tet: La empresta ona.

en: Not for loan
tet: Labele empresta

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
tet: Labele empresta (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
tet: Estadu labele empresta

en: Not for loan:
tet: Labele empresta:

en: Not holdable
tet: Labele rezerva

en: Not published
tet: La publikadu

en: Not seen
tet: La haree

en: Not set
tet: La tuur

en: Note
tet: Nota

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
tet: Nota kona-ba material akompanhamentu seluk: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
tet: Nota kona-ba materias akompanhamentu: %s

en: Note for OPAC
tet: Nota ba OPAC

en: Note for staff
tet: Avisu ba funsionariu sira

en: Note:
tet: Nota:

en: Note:
tet: Nota:

en: Notes
tet: Nota sira

en: Notes
tet: Nota sira

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
tet: Nota : %s

en: Notes/Comments
tet: Nota/Komentariu sira

en: Notes:
tet: Nota sira:

en: Notes:
tet: Nota sira:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
tet: Nota: %s

en: Nothing found.
tet: La hetan buat ida.

en: Nothing found.
tet: La hetan buat ida.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
tet: La hili buat ida.

en: Notice
tet: Avizu

en: Notices
tet: Avizu sira

en: Notification date
tet: Data notifikasaun

en: Novelist Select:
tet: Hili Autor:

en: November
tet: Novembru

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
tet: Agora ita prontu atu kria tabela database nian no prienxe ho dadus.

en: Nowhere
tet: La iha fatin ida

en: Num/Patrons
tet: Num/Kliente

en: Number
tet: Numeru

en: Number of baskets
tet: Raga hira

en: Number of checkouts
tet: Emprestimos hira

en: Number of columns:
tet: Koluna hira:

en: Number of copies of this item to add:
tet: Numuru kopia husi item ne'e hodi aumenta:

en: Number of copies to be made of this item
tet: Numuru husi item hodi kopia

en: Number of issues to display in OPAC:
tet: Kopia hira atu hatudu iha OPAC:

en: Number of issues to display to staff:
tet: Kopia hira atu hatudu funsionariu:

en: Number of issues to display to staff:
tet: Kopia hira atu hatudu ba funsionariu:

en: Number of issues to display to the public:
tet: Kopia hira atu hatudu ba publiku:

en: Number of issues:
tet: Kopia hira:

en: Number of items
tet: Item hira

en: Number of items added
tet: Kopia hira aumenta tiona

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
tet: Numeru item disponivel: %s

en: Number of items deleted
tet: Kopia hira apaga tiona

en: Number of items displayed
tet: Hatudu item hira

en: Number of items replaced
tet: Troka tiona item hira

en: Number of months:
tet: Fulan hira:

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
tet: Numeru kopia atu aumenta: %s

en: Number of records added
tet: Rejistu hira aumenta tiona

en: Number of records deleted
tet: Rejistu hira apaga tiona

en: Number of records ignored
tet: Rejistu hira ignora tiona

en: Number of records updated
tet: Rejistu hira atualiza ona

en: Number of renewals
tet: Numeru hira ne'ebe bele hafoun

en: Number of rows:
tet: Lina hira:

en: Number of students:
tet: Estudante hira:

en: Number of subscriptions:
tet: Numeru asinatura sira:

en: Number of weeks:
tet: Semana hira:

en: Number pattern:
tet: Modelos de numerasaun:

note: SCRIPT
en: Numbered list
tet: Lista numerada

en: Numbering patterns
tet: Modelos de numerasaun

en: OAI sets
tet: Konjuntu OAI

en: OAI sets configuration
tet: Konfigurasaun konjuntu OAI

en: OFF
tet: TAKA

en: ON
tet: LOKE

en: OPAC info:
tet: Info OPAC:

en: OPAC note
tet: Nota OPAC

en: OPAC note:
tet: Nota OPAC:

en: OPAC notes
tet: Nota OPAC

en: OPAC tables
tet: Tabela OPAC nian

en: OPAC view
tet: Vista OPAC

en: OPAC view:
tet: Vista OPAC:

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
tet: OPUS International Consultants, Wellington, Nova Zealandia (Corporate Serials sponsorship)

en: OR
tet: KA

en: OS version ('uname -a'):
tet: OS versaun ('uname -a'):

en: Object
tet: Objetu

en: Object:
tet: Objetu:

note: SCRIPT
en: Objects
tet: Objetus

en: October
tet: Outubru

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
tet: Taka %s

en: Offline circulation
tet: Sirkulasaun offline

en: Offline circulation file upload
tet: Upload arkivu sirkulasaun offline

en: Old value
tet: Valor uluk nian

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
tet: Valor uluk nian: %s

en: Older version
tet: Versaun tuan

en: On
tet: Iha

en: On
tet: Iha

en: On hold
tet: Iha ona rezavasaun

en: On hold for
tet: Rezerva ona ba

en: On order
tet: Hameno tiona

en: On shelf holds allowed
tet: Labele rezerva

en: On shelf holds allowed:
tet: Husik rezerva iha armariu:

en: On title
tet: Iha titulu

en: On-site checkout
tet: Empresta on-site

en: On-site checkouts
tet: Emprestimos on-site

en: One borrowernumber per line.
tet: Numerukliente ida por lina.

en: One number per line.
tet: Numeru ida deit por lina.

note: A
en: Online Public Access Catalog
tet: Katalogu Online Public Access

en: Only KPZ file format is supported.
tet: Formatu KPZ deit bele.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
tet: Formatu PNG, GIF, JPEG, XPM deit bele tama.

en: Only item:
tet: Item deit:

en: Only items currently available:
tet: Item deit disponivel agora daudauk:

en: Only on-site checkouts are allowed
tet: Emprestimos on-site mak bele husik

en: Open
tet: Loke

en: Open
tet: Loke

en: Open Document Spreadsheet
tet: OpenDocument Spreadsheet

note: BUTTON
en: Open fresh record
tet: Loke rejistu fresku

note: A
en: Open in new window
tet: Loke iha janela foun

en: Open in new window.
tet: Loke iha janela foun.

note: SCRIPT
en: Open link in...
tet: Loke ligasaun iha...

en: Open on:
tet: Loke iha:

en: Opened on:
tet: Loke ona iha:

en: Operator
tet: Operador

en: Optional
tet: Opsional

en: Optional data added
tet: Dadus opsional aumenta tiona

note: TH
en: Optional module missing
tet: Modulu opsional falta

en: Options
tet: Opsaun sira

en: Options:
tet: Opsaun sira:

en: Or add number of days:
tet: Ka aumenta numeru loron:

en: Or list barcodes one by one
tet: Ka lista kada item

en: Or scan items one by one
tet: Ka skan kada item

en: Or use a patron list
tet: Ka uza lista kliente nian

note: SCRIPT
en: Orange
tet: Kor de laranja

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
tet: Hameno

en: Order ID
tet: ID Orden

en: Order ID:
tet: Id Orden:

en: Order acquisition
tet: Orden akuisisaun

en: Order cost
tet: Kustu hameno

en: Order date
tet: Data hameno

en: Order date:
tet: Data hameno:

en: Order from external source
tet: Hameno husi fonte externa

en: Order line
tet: Lina encomenda

en: Order line (parent)
tet: Lina hameno (inan-aman)

en: Order line:
tet: Lina hameno:

en: Order note
tet: Nota orden

en: Order number
tet: Numeru kartaun

en: Order status:
tet: Estado orden:

note: A
en: Order this one
tet: Hameno ida ne'e

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
tet: Total hameno (%s) liu orsamentu disponivel (%s)

en: Ordered
tet: Hameno ona

en: Ordered amount:
tet: Kustu hameno:

en: Ordered by the library
tet: Biblioteka hameno tiona

en: Ordered by:
tet: Haloot tuir:

en: Ordering information
tet: Informasaun kona-ba prden enkomenda

en: Ordernumber
tet: Numeru orden

en: Orders
tet: Hameno sira

en: Orders by fund
tet: Hameno tuir fundu

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
tet: Hameno sira husi %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
tet: Orden ba fundu '%s'

en: Orders from:
tet: Orden husi:

en: Orders search
tet: Buka ba orden ekomenda

en: Orders with uncertain prices
tet: Orden ekomenda ho folin latebes

en: Orders with uncertain prices for vendor
tet: Orden ekomenda ho folin latebes

en: Organization
tet: Organizasaun

en: Organization:
tet: Organizasaun:

en: Organize by:
tet: Organiza tuir:

note: SCRIPT
en: Orientation
tet: Orientasaun

en: Original
tet: Orijinál

en: Original message, rendered:
tet: Mesajen orijinal, rendido:

note: A
en: Original order line
tet: Lina enkomenda orijinal

en: Original version
tet: Versaun orijinal

en: Originating library:
tet: Biblioteka orijinal:

en: Other
tet: Seluk

en: Other
tet: Seluk

en: Other action
tet: Asaun seluk

en: Other course reserves
tet: Rezerva kursu seluk

en: Other data
tet: Dadus seluk

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
tet: Kopia seluk (%s)

en: Other holdings:
tet: Kopia seluk:

en: Other name
tet: Naran seluk

en: Other names
tet: Naran seluk

en: Other options (choose one)
tet: Opsaun seluk (hili ida deit)

en: Other phone
tet: Telefone seluk

en: Other phone:
tet: Telemovil seluk:

en: Other phone:
tet: Telefone seluk:

en: Others...
tet: Seluk...

en: Output format
tet: Formatu output

en: Output format
tet: Formatu ba output

en: Output format:
tet: Formatu output:

en: Output to a file named:
tet: Output ba arkivu hanaran:

en: Outstanding credits could be applied:
tet: Bele aplika kreditu:

en: Overdue
tet: Atrazadu

en: Overdue fines cap (amount)
tet: Multa nia (montante)

en: Overdue notice required:
tet: Avizu atrazadu presiza:

en: Overdue report
tet: Relatoriu kona-ba livru tarde

en: Overdues
tet: Atrazadu sira

en: Overdues with fines
tet: Items tarde ho multa

en: Override and renew
tet: Sobrepor e hafoun

en: Override blocked renewals
tet: Substitutu renovasaun nebe'e taka netik

en: Override renewal restrictions:
tet: Override limitadu hafoun:

en: Owner
tet: Na'in

en: Owner only
tet: Na'in deit

en: Owner:
tet: Na'in:

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
tet: PTFS Europe Ltd, Reinu Unidu

en: Packaging team:
tet: Ekipa packaging:

en: Page height:
tet: Aas pajina:

en: Page width:
tet: Pajina nia luan:

en: Pages
tet: Pajina sira

en: Pages:
tet: Pajina sira:

en: Paid for?:
tet: Selu ona ba?:

en: Parameters
tet: Parâmetros

en: Parent item type:
tet: Tipu item parenti nain:

en: Password change in OPAC:
tet: Mudansa password iha OPAC:

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
tet: Password ne'e iha espasu iha oin no/ka iha ikus

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
tet: Password kontein espasu mutin husi kliente ho borrowernumber %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
tet: Password nia sala husi kliente ho borrowernumber %s.

en: Password is too short
tet: Password badak demais

en: Password is too weak
tet: Password fraku demais

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
tet: Password fraku demais husi kliente ho borrowernumber %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
tet: Ita nia password tenke liu pelumenus %s karakter.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
tet: Ita nia password tenke liu pelumenus %s karakter

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
tet: Ita nia password tenke kontein pelumenus %s karakter, inklui mos LETRA BOOT, letra kiik no numeru

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
tet: Ita nia password tenke kontein pelumenus dígito, no karakter ida ho letra ida kiik no karakter ida ho letra boot.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
tet: Password labele iha espasu iha oin ka iha ikus.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
tet: Sala plugin password nian husi kliente ho borrowernumber %s.

en: Password reset in OPAC:
tet: Muda password iha OPAC:

en: Password updated
tet: Password atualiza tiona

en: Passwords do not match
tet: Password la hanesan

en: Passwords do not match.
tet: Password badak demais.

note: SCRIPT
en: Paste as text
tet: Kopia nudar testu

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
tet: Paste ka hakerek ligasaun ida

note: SCRIPT
en: Paste row before
tet: Paste lina molok

en: Patent document
tet: Dokumentu patente

en: Patron
tet: Kliente

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
tet: Kliente '%s' aumenta tiona.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
tet: Kliente '%s' iha ona iha lista.

en: Patron ID:
tet: ID Kliente:

en: Patron account flags
tet: Bandeira konta kliente nian

en: Patron activity
tet: Atividade kliente

en: Patron already has hold for this item
tet: Kliente hatuur ona rezerva ba item ne'e

en: Patron attribute type code:
tet: Kodigu ba kliente nia tipu atributu:

en: Patron attribute types
tet: Kliente nia tipu atributu

en: Patron attributes
tet: Kliente nia atributu

en: Patron attributes:
tet: Kliente nia atributu:

en: Patron card creator
tet: Kria kartaun kliente

en: Patron card number
tet: Numeru kartaun kliente

en: Patron categories
tet: Kategoria kliente

en: Patron category
tet: Kategoria kliente

en: Patron category created!
tet: Kategoria kliente kria tiona!

en: Patron category:
tet: Kategoria kliente:

en: Patron category:
tet: Kategoria kliente:

en: Patron clubs
tet: Klube kliente nian

en: Patron count
tet: Konta kliente nian

en: Patron details
tet: Detalle kliente

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
tet: Kliente la pertense asinatura lista routing.

en: Patron expires soon
tet: Kliente nia konta sei hamate la kleur

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
tet: Kliente nia multa liu limite: %s

en: Patron flags:
tet: Bandeira kliente nian:

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
tet: Kliente iha multa %s.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
tet: Kliente empresta %s item(s) ona.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
tet: Kliente iha %s item tarde(s).

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
tet: Kliente iha ona %s tarde item(s). %s Empresta ka lae? %s

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
tet: Kliente ne'e iha %s kreditu.

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
tet: Kliente ne'e iha limitasaun to'o %s.

en: Patron has an indefinite restriction.
tet: Kliente ne'e iha limitasaun.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
tet: Kliente ne'e iha item tarde uluk no iha limitasaun to'o: %s loron(s).

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
tet: Kliente ne'e iha item tarde no iha limitasaun to'o: %s

en: Patron has nothing checked out.
tet: Kliente la empresta buat ida.

en: Patron has nothing on hold.
tet: Kliente ne'e la rezerva buat ida.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
tet: Kliente ne'e iha multa sira ba %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
tet: Kliente ne'e iha multa sira ne'ebe seidauk selu: %s

en: Patron has previously checked out this title
tet: Titulu ida ne'e uluk empresta ona ba kliente ne'e

en: Patron has previously checked out this title:
tet: Titulu ida ne'e empresta ona anteriormente ba kliente ne'e:

en: Patron has restrictions
tet: Kliente nia restrisaun

note: INPUT type=text
en: Patron holds
tet: Kliente nia rezervasaun

en: Patron image failed to upload
tet: La konsege upload imajen kliente nian

en: Patron image(s) successfully uploaded
tet: Imajen(s) kliente upload tiona

en: Patron image(s) uploaded with some errors
tet: Imajen(s) kliente upload tiona ho sala ruma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
tet: Kliente iha RESTRISAUN

note: A
en: Patron is an adult
tet: Kliente ne'e mak adultu

en: Patron is currently unrestricted.
tet: Kliente iha la restrisaun.

en: Patron is from different library
tet: Kliente ne'e mai husi biblioteka seluk

en: Patron is not notified.
tet: Kliente ne'e lalika notifka.

en: Patron is restricted
tet: Kliente iha restrisaun

en: Patron is restricted.
tet: Kliente iha restrisaun.

en: Patron library
tet: Kliente nia biblioteka

en: Patron list:
tet: Lista kliente:

en: Patron lists
tet: Lista kliente

en: Patron messaging preferences
tet: Aumenta preferensia ba mensajen

note: INPUT type=text
en: Patron name
tet: Naran kliente

en: Patron not found
tet: La hetan kliente

note: SCRIPT
en: Patron not found.
tet: La hetan kliente.

en: Patron not found.
tet: La hetan kliente.

en: Patron not found:
tet: La hetan kliente:

en: Patron note
tet: Nota kliente

en: Patron notes
tet: Nota kliente

en: Patron notes:
tet: Nota kliente:

en: Patron notice sent:
tet: Avizu kliente nian haruka tiona:

en: Patron notification:
tet: Notifikasaun ba kliente:

en: Patron notification:
tet: Notifikasaun ba kliente:

en: Patron number:
tet: Kliente nia numeru:

en: Patron records
tet: Rejistu kliente nian

en: Patron records merged into
tet: Rejistu kliente tau hamutuk ba

en: Patron relationship problems
tet: Problema relasaun kliente

en: Patron request
tet: Pedidu kliente

en: Patron restrictions
tet: Kliente nia restrisaun

en: Patron search:
tet: Buka kliente:

en: Patron sort 1
tet: Kliente ordenar 1

en: Patron sort 2
tet: Kliente ordenar 2

en: Patron status
tet: Estado kliente

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
tet: Kliente ne'e iha limitasaun uluk to'o %s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
tet: Konta kliente hafoun ona to'o %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
tet: Konta kliente hafoun ona to'o %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
tet: Kliente ne'e iha limitasaun ona %s hein ho %s %s %s ho esplikasaun:

en: Patron's address in doubt
tet: Kliente nia hela fatin latebes

en: Patron's address is in doubt
tet: Kliente nia hela fatin latebes

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
tet: Kliente nia hela fatin latebes (ba oin deit)

en: Patron's address is in doubt.
tet: Kliente nia hela fatin latebes.

en: Patron's age is incorrect for their category.
tet: Kliente nia tinan invalidu ba kategoria ne'e.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
tet: Kliente nia tinan invalidu ba kategoria ne'e. Husik tinan %s-%s.

en: Patron's card is expired
tet: Kartaun kliente ne'e prazu liu tiona

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
tet: Kartaun kliente ne'e prazu liu tiona (%s)

en: Patron's card is expired.
tet: Kartaun kliente nian ne'e prazu liu tiona.

en: Patron's card is lost
tet: Kartaun kliente ne'e lakon ona

en: Patron's card is lost.
tet: Kartaun kliente ne'e lakon ona.

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
tet: Kliente nia uma biblioteka: (%s / %s )

en: Patron:
tet: Kliente:

en: Patron:
tet: Kliente:

en: Patrons
tet: Kliente sira

en: Patrons &rsaquo; New patron
tet: Kliente &rsaquo; Kliente foun

en: Patrons and circulation
tet: Kliente sira no sirkulasaun

en: Patrons found for:
tet: Hetan tiona kliente ba:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
tet: Kliente husi kualker biblioteka bele rezerva item ne'e.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
tet: Kliente iha lote ho numeru %s

en: Patrons in list
tet: Kliente husi lista

en: Patrons requesting modifications
tet: Kliente ne'ebe husu modifikasaun

en: Patrons statistics
tet: Estatistika kliente

en: Patrons tables
tet: Tabelas kliente nian

en: Patrons to be added
tet: Kliente atu aumenta

note: TH
en: Patrons using this provider
tet: Kliente ne'ebe uza provedor ne'e

en: Patrons who haven't checked out
tet: Kliente ne'ebe seidauk empresta livru ida

en: Patrons with holds
tet: Kliente ne'ebe tau ona rezervasaun

en: Patrons with no checkouts
tet: Kliente ne'ebe seidauk empresta livru ida

en: Patrons with the most checkouts
tet: Kliente sira ne'ebe empresta barak liu

en: Patrons' categories:
tet: Kategoria' kliente:

en: Pattern name:
tet: Naran modulu:

en: Pay
tet: Selu

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
tet: Selu hira

en: Pay an amount toward all fines
tet: Selu parte ba multa hotu

en: Pay an amount toward selected fines
tet: Selu ba multa ne'ebe hili tiona

en: Pay an individual fine
tet: Selu ba multa individual

en: Pay fine
tet: Selu multa

en: Pay fines
tet: Selu multa

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
tet: Selu ne'ebe hili tiona

en: Payment
tet: Pagamentu

en: Payment note
tet: Nota pagamentu

en: Pending
tet: Pendente

en: Pending (
tet: Pendente (

en: Pending discharge requests
tet: Pedido de kuitasaun pendente

en: Pending holds
tet: Rezerva pendente

en: Pending modifications:
tet: Modifikasaun pendente:

en: Pending offline circulation actions
tet: Asaun sirkulasaun offline pendente

en: Pending on-site checkouts
tet: Emprestimos on-site pendente

en: Pending orders
tet: Enkomendas pendente

en: Pending suggestions
tet: Sujestaun pendente

en: Pending tags
tet: Etiketa pendente

en: Perform a new search
tet: Hala'o peskiza foun

en: Perform batch deletion of items
tet: Apaga items iha batch

en: Perform batch modification of items
tet: Modifika items iha batch

en: Perform batch modification of patrons
tet: Modifika kliente iha batch

en: Perform inventory of your catalog
tet: Hala'o inventoriu ba ita nia katalogu

en: Period
tet: Períodu

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
tet: Fo períodu %s%s%s

en: Perl modules
tet: Perl módulos

en: Perl version:
tet: Versaun perl:

en: Permanently delete checkout history older than
tet: Permanentemente apaga istoria emprestimos bo'ot liu duke

en: Permanently delete these patrons
tet: Permanentemente apaga kliente sira ne'e

en: Permissions (code)
tet: Permisaun sira (kodigu)

en: Phone
tet: Fone

en: Phone:
tet: Fone:

en: Phone:
tet: Fone:

en: Physical address:
tet: Enderesu fiziku:

en: Physical details:
tet: Detalle fiziku:

en: Physical form designators
tet: Designadores forma fiziku

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
tet: Hili

en: Pick up location
tet: Foti husi lokalizasaun

en: Pickup at
tet: Foti husi

en: Pickup at patron's home library when possible:
tet: Foti husi kliente nia uma biblioteka:

en: Pickup at:
tet: Foti husi:

en: Pickup library
tet: Foti husi fatin biblioteka ne'e

en: Pickup library is different.
tet: Biblioteka la hanesan biblioteka hafoti.

en: Pickup library is different.
tet: Biblioteka la hanesan biblioteka hafoti.

en: Pickup library:
tet: Foti husi fatin biblioteka nee:

en: Pickup location
tet: Foti husi

en: Pickup location:
tet: Foti husi:

en: Pipe (|)
tet: Lina (|)

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
tet: Hatuur rezerva ba kopia espesifiku %s

en: Place and modify holds for patrons
tet: Hatuur no modifika rezerva kliente nian

en: Place hold
tet: Hatuur rezerva

en: Place hold
tet: Hatuur rezerva

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
tet: Hatuur rezerva iha %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
tet: Hatuur rezerva ba item ne'e?

note: SCRIPT
en: Place hold?
tet: Hatuur rezerva?

en: Place holds for patrons
tet: Hatuur rezerva ba kliente

note: INPUT type=submit
en: Place request
tet: Hatuur pedidu

en: Placed on
tet: Hatuur iha

en: Places
tet: Fatin sira

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
tet: Planu tuir %s

en: Plan by item types
tet: Planu tuir item nia tipu

en: Plan by libraries
tet: Planu tuir biblioteka

en: Plan by months
tet: Planu tuir fulan sira

en: Planning
tet: Planejamentu

en: Planning
tet: Planejamentu

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
tet: Planejamentu ba %s %s

en: Play media
tet: Toka multimedia

en: Please add a library
tet: Faz favor aumenta biblioteka ida

en: Please add a patron category
tet: Faz favor aumenta kategoria ida kliente nian

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
tet: Faz favor hili pelumenus asaun ida

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
tet: Faz favor hili arkivu ida hodi upload

en: Please choose a library to clone rules from:
tet: Faz favor hili biblioteka ida atu kopia regras mai:

en: Please choose a vendor.
tet: Faz favor hili vendedor ida.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
tet: Faz favor hili periodu iha fulan KA tuir data.

en: Please choose one or more filters to proceed.
tet: Faz favor hili filtru ida ka tan atu kontinua.

en: Please choose the library to clone the rules to:
tet: Faz favor hili biblioteka ida atu kopia regra ba:

en: Please confirm checkout
tet: Faz favor konfirma emprestimos

en: Please confirm subscription deletion
tet: Faz favor konfirma deit apaga ba asinatura

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
tet: Faz favor konfirma katak material akompanhamentu iha: %s

en: Please confirm that you have removed
tet: Faz favor konfirma katak ita hasai tiona

en: Please contact your system administrator
tet: Faz favor kontaktu ita nia administrador sistema nian

en: Please correct these errors.
tet: Faz favor hadi'a sala ne'e.

en: Please create the database before continuing.
tet: Faz favor kria database molok kontinua.

en: Please define one
tet: Faz favor define ida

en: Please edit one currency and mark it as active.
tet: Faz favor edita osan ida no marka nudar ativu.

en: Please enter a
tet: Faz favor hatama

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
tet: Faz favor hatama data ida!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
tet: Faz favor hatama komentariu foun (max 35 karakter)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
tet: Faz favor hatama item ruma atu kria ona.

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
tet: Faz favor hatama termu peskiza ida.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
tet: Halo favor hatama URL validu ida.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
tet: Halo favor hatama data validu (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
tet: Faz favor hatama data validu.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
tet: Faz favor hatama email ida validu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
tet: Faz favor hatama numeru ida validu.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
tet: Faz favor hatama numeru ida validu.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
tet: Faz favor hatama valor ida boot liu ka hanesan {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
tet: Faz favor hatama valor ida menus liu ka hanesan {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
tet: Faz favor hatama pelumenus kriteria ida atu apaga!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
tet: Faz favor hatama pelumenus {0} karakter.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
tet: Faz favor labele hatama liu {0} karakter.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
tet: Faz favor hatama dijitu deit.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
tet: Faz favor hatama naran konaba macro foun ne'e:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
tet: Favor hatama fali ita nia password hanesan iha leten

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
tet: Faz favor hatama valor hanesan dala ida tan.

en: Please enter your username and password
tet: Faz favor hatama ita nia username no password

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
tet: Faz favor hadi'a kampu ida ne'e.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
tet: Faz favor husi administrador sistema nian atu haree error log ba detalle tan.

en: Please log in again
tet: Faz favor log in dala ida tan

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
tet: Faz favor hatene katak dokumentu ida ne'e iha formatu MARC ne'ebe bele importa ba Personal Bibliographic Software hanesan EndNote, Reference Manager ka ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
tet: Faz favor hili periodu ida deit.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
tet: Faz favor hatama letra ka numeru deit.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
tet: Faz favor hatama letra deit.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
tet: Faz favor hili lian ida husi lista tuirmai. Se la hetan ita nia lian, faz favor fo hatene ba ita nia administrador.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
tet: Faz favor refresh pajina ne'e no koko fali.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
tet: Favor fo fila item ne'e ba biblioteka: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
tet: Faz favor fo fila item ne'e ba %s

note: SCRIPT
en: Please select ...
tet: Faz favor hili ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
tet: Faz favor hili ida %s.

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
tet: Faz favor hili template modifikasaun.

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
tet: Faz favor hili lista kliente ida.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
tet: Faz favor hili pelumenus ida %s ba %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
tet: Faz favor hili pelumenus lote ida atu esporta.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
tet: Faz favor hili pelumenus kartaun ida atu esporta.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
tet: Faz favor hili pelumenus checkout ida hodi prosesu

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
tet: Faz favor hili pelumenus kopia ida.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
tet: Faz favor hili pelumenus item ida atu esporta.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
tet: Faz favor hili pelumenus item ida.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
tet: Faz favor hili pelumenus etiketa ida hodi apaga.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
tet: Faz favor hili pelumenus etiketa ida atu esporta.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
tet: Faz favor hili pelumenus kliente ida atu apaga.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
tet: Faz favor hili pelumenus rejistu ida atu halo prosesumentu

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
tet: Faz favor hili imajen(s) hodi apaga.

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
tet: Faz favor hili item ida deit %s atu %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
tet: Faz favor hili item ida deit %s atu %s.

en: Please specify an active currency.
tet: Faz favor espesifika osan .

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
tet: Faz favor transfere item ida ne'e ba: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
tet: Faz favor upload arkivu uluk lai.

en: Please verify that it exists.
tet: Faz favor verifika ida ne'e iha ona.

en: Plugin version
tet: Versaun plugin nian

en: Plugins disabled!
tet: Plugins la lao!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
tet: Plugins instalados ({0}):

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
tet: Politka ba %s: %s

en: Popularity
tet: Popularidade

en: Popularity (least to most)
tet: Popularidade (uitoan deit ba barak liu)

en: Popularity (most to least)
tet: Popularidade (barak liu to'o ki'ik liu hotu)

en: Position
tet: Pozisaun

en: Position:
tet: Pozisaun:

en: Postal address:
tet: Enderesu postal:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
tet: Hatama iha %s%s husi

en: Pound (#) separated text (.csv)
tet: Pound (#) testu ketak ho virgula (.csv)

en: Pre-adolescent
tet: Pré-adolescentes

en: Precedence
tet: Precedência

en: Prediction pattern
tet: Padrãun de numerasaun

en: Preference
tet: Preferensia

en: Preferences and parameters
tet: Preferensia ho parâmetros

en: Preferred language for notices:
tet: Lian ne'ebe ita gosta liu:

en: Preferred materials:
tet: Preferensia materias:

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
tet: Plugins prêmiu:

en: Preschool
tet: Pre-eskola

en: Preselected
tet: Pré-selecionado

note: SCRIPT
en: Prev
tet: Ant

en: Preview
tet: Haree

note: A
en: Preview MARC
tet: Haree MARC

en: Preview notice template
tet: Haree template avizu nian

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
tet: Haree husi: "%s"

en: Preview routing list for
tet: Haree lista routing ba

note: A
en: Preview this notice template
tet: Haree template avizu ne'e

en: Previous
tet: Anterior

note: BUTTON
en: Previous alerts
tet: Avizu anterior

en: Previous borrower:
tet: Ema lori-empresta uluk:

en: Previous checkouts
tet: Emprestimos anterior

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
tet: Pajina anterior

en: Previous sessions
tet: Sesaun anterior

en: Price
tet: Folin

en: Price paid:
tet: Folin pagu:

en: Price:
tet: Folin:

en: Price:
tet: Folin:

en: Primary
tet: Primáriu

en: Primary acquisitions contact
tet: Kontaktu akuisisaun primariu

en: Primary acquisitions contact:
tet: Kontaktu akuisisaun primariu:

en: Primary email
tet: Email primáriu

en: Primary email:
tet: Email primariu:

en: Primary phone
tet: Telefone primáriu

en: Primary phone:
tet: Telemovil primariu:

en: Primary phone:
tet: Telemovil primáriu:

en: Primary serials contact
tet: Kontaktu primáriu periodiku nian

en: Primary serials contact:
tet: Kontaktu primáriu periodiku nian:

en: Print barcode range
tet: Imprimi barcode

en: Print card number as barcode:
tet: Print numeru kartaun nudar barcode:

en: Print card number as text under barcode:
tet: Print numeru kartaun hanesan testu iha barcode nia okos:

en: Print label
tet: Print etiketa

en: Print list
tet: Print lista

en: Print overdues
tet: Print tarde

en: Print patron cards
tet: Imprimi kliente nia kartaun

en: Print quick slip
tet: Print resibu lailias

en: Print receipt
tet: Imprimi resibu

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
tet: Imprimi resibu ba %s

en: Print slip
tet: Print resibu

en: Print slip
tet: Print resibu

note: A
en: Print slip and clear screen
tet: Imprimi resibu no hamoos ekran

en: Print summary
tet: Rezumu print

en: Print this label
tet: Imprimi etiketa ne'e

en: Print type
tet: Tipu impresãun

note: SCRIPT
en: Print...
tet: Imprimi...

en: Printer name
tet: Naran printer nian

en: Printer name:
tet: Naran printer:

en: Printer profile
tet: Printer nia perfil

en: Printer profiles
tet: Printer nia perfil sira

en: Priority
tet: Prioridade

en: Privacy (code)
tet: Privasidade (kodigu)

en: Private
tet: Privadu

note: OPTGROUP
en: Private lists
tet: Lista privadu

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
tet: Lista privadu fahe tiona ho hau

en: Problem sending the cart...
tet: Problema hamosu bainhira haruka ona kareta...

en: Problem sending the list...
tet: Problema hamosu bainhira haruka ona lista ne'e...

en: Problems
tet: Problema sira

en: Problems found
tet: Hetan problema

note: INPUT type=button
en: Process
tet: Prosesu

en: Process images
tet: Prosessa imajens

en: Process request
tet: Prosessa pedidu

en: Processing
tet: Processamentu

en: Processing (
tet: Processamentu (

en: Processing authority records
tet: Processamentu ba rejistu autoridade

en: Processing bibliographic records
tet: Processamentu ba rejistu bibliografiku nian

en: Processing fee (when lost)
tet: Taxa processamentu (se lakon)

en: Processing fee (when lost):
tet: Prosessamentu taxa (se lakon):

en: Processing multiple items
tet: Processamentu item multiplu lao hela

en: Processing...
tet: Hala'o hela...

en: Professional
tet: Profisionál

en: Profile
tet: Perfil

en: Profile ID
tet: Perfil ID

en: Profile ID:
tet: ID Perfil:

en: Profile MARC fields:
tet: Perfil kampu MARC:

en: Profile SQL fields:
tet: Perfil kampu SQL:

note: SCRIPT
en: Profile deleted
tet: Perfil apaga tiona

en: Profile description:
tet: Deskrisaun perfil:

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
tet: Perfil ne'e tenke iha naran

en: Profile name:
tet: Naran perfil:

en: Profile settings
tet: Konfigurasaun sira perfil nian

en: Profile type:
tet: Tipu perfil nian:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
tet: Perfil la dezigna %s

en: Profile:
tet: Perfil:

en: Profiles
tet: Perfil sira

en: Progress
tet: Progresu

en: Public
tet: Públiku

en: Public enrollment
tet: Inskrisaun públiku

en: Public lists
tet: Lista publiku

en: Public lists
tet: Lista publiku

note: SCRIPT
en: Public lists:
tet: Lista publiku:

en: Public note
tet: Nota públiku

en: Public note:
tet: Nota públiku:

en: Public note:
tet: Nota públiku:

en: Public notes
tet: Nota publiku

en: Publication date
tet: Data publikasaun

en: Publication date (yyyy-yyyy)
tet: Data publikasaun (tttt-tttt)

en: Publication date:
tet: Data publikasaun:

en: Publication date:
tet: Data publikasaun:

en: Publication place:
tet: Fatin publikasaun:

en: Publication year
tet: Tinan publikasaun

en: Publication year:
tet: Tinan publikasaun:

en: Publication year:
tet: Tinan publikasaun:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
tet: Tinan publikasaun: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
tet: Data publikasaun/Direitos autorais: foun liu ba tuan liu

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
tet: Data publikasaun/Direitos autorais: tuan liu ba foun liu

note: SCRIPT
en: Published
tet: Publikadus

en: Published by
tet: Publikasaun husi

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
tet: Publikasaun husi %s

en: Published by:
tet: Publikasaun husi:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
tet: Publika husi: %s %s iha %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
tet: Data publikasaun

en: Published date (text)
tet: Data publikasaun (testu)

en: Published on
tet: Publika ona iha

en: Published on (text)
tet: Publikadu iha (testu)

en: Publisher
tet: Editór

en: Publisher location
tet: Lokalizasaun editór nian

en: Publisher number:
tet: Numeru editór:

en: Publisher:
tet: Editór:

en: Publisher:
tet: Editór:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
tet: Editór: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
tet: Editor: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
tet: Kaer item hira ne'e

en: Purchase suggestions
tet: Sujestaun ida kona-ba livru ida biblioteka mak sosa

en: Qualifier:
tet: Qualifikador:

en: Quality assurance manager:
tet: Gerente de garantia de qualidade:

en: Quality assurance team:
tet: Tarjetu garante kualidade:

en: Quantity
tet: Kuantidade

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
tet: Kuantidade tenke boot liu duke '0'

en: Quantity ordered
tet: Kuantidade hameno tiona

en: Quantity ordered:
tet: Kuantidade hameno tiona:

en: Quantity received
tet: Kuantidade ne'ebe simu tiona

en: Quantity received:
tet: Kuantidade simu ona:

en: Quantity:
tet: Kuantidade:

note: SCRIPT
en: Queued request
tet: Pedidu iha

en: Quick add new patron
tet: Aumenta kliente ida foun lailais

en: Quick spine label creator
tet: Kria etiketa lombada lailais

en: Quote editor
tet: Editór fraze nian

en: Quote of the day
tet: Sitasaun loron ohin

en: Quote uploader
tet: Uploader frase nian

en: RRP tax exc.
tet: RRP ex impostu.

en: RRP tax inc.
tet: RRP impostu ink.

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
tet: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki husi 2004 to'o agora)

en: Reason
tet: Razaun

en: Reason for suggestion:
tet: Razaun ba sujestaun:

en: Reason:
tet: Razaun:

en: Reason:
tet: Razaun:

en: Reasons why a title is not for loan
tet: Estado sira atu deskreve tanba mak item labele empresta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
tet: Simu

en: Receive a new shipment
tet: Simu material foun

en: Receive date
tet: Data simu tiona

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
tet: Simu items husi : %s %s[%s] %s (order #%s)

en: Receive orders and manage shipments
tet: Simu orden no jerir entrega ba

en: Receive shipment from vendor
tet: Simu material husi vendedor

en: Receive shipments
tet: Simu material sira

en: Receive?
tet: Simu?

en: Received
tet: Simu tiona

en: Received bibliographic records
tet: Rejistu bibliografiku ne'ebe simu tiona

en: Received issues
tet: Kopia ne'ebe simu tiona

en: Received issues:
tet: Kopia simu tiona:

en: Received items
tet: Items ne'ebe simu tiona

en: Received on
tet: Simu iha

en: Receives claims for late orders
tet: Simu reklama ba orden ne'ebe tarde

en: Receives overdue notices:
tet: Simu avizu kona-ba livru tarde ona:

en: Recipients:
tet: Simu nain:

en: Record
tet: Rejistu sira

en: Record URL
tet: Rejistu URL

en: Record deleted
tet: Rejistu apaga tiona

en: Record matching rule:
tet: Regra kona-ba rejistu han-malu:

en: Record matching rules
tet: Regra kona-ba rejistu han-malu

en: Record only
tet: Rejistu deit

note: SCRIPT
en: Record saved
tet: Rejistu rai tiona

en: Record title
tet: Rejistu titulu nee

en: Record type
tet: Tipu rejistu

en: Record type:
tet: Tipu rejistu:

en: Record type:
tet: Tipu rejistu:

en: Record-level item type
tet: Tipu item nivel-rejistu

en: Record-level itemtype
tet: Tipu item nivel-rejistu

en: Record:
tet: Rejistu sira:

note: SCRIPT
en: Red
tet: Kor mean

en: Refine results
tet: Refina rezultadu

en: Refine results:
tet: Refina rezultadu:

en: Refine search
tet: Refina ita nia peskiza

en: Refine your search
tet: Refina ita nia peskiza

en: Refund payments to patrons
tet: Fo fila pagamentu ba kliente

en: Registration date
tet: Data rejistu

en: Registration date:
tet: Data rejistu:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
tet: Data rejistu: %s

en: Regular expression:
tet: Expresaun regulár:

en: Regular print
tet: Print regulár

en: Reject
tet: Lakohi simu

en: Rejected
tet: Lakohi ona

en: Rejected tags
tet: Etiketa lakohi ona

note: ABBR
en: Related Term
tet: Termus Relevante

en: Relationship information
tet: Informasaun relasaun nian

en: Relationship:
tet: Relasaun:

en: Relationship:
tet: Relasaun:

en: Release maintainers:
tet: Release maintainer:

en: Relevance
tet: Relevânsia

en: Religious organization
tet: Organizasaun relijian nian

en: Remaining circulation permissions
tet: Permisaun sirkulasaun restu

en: Remaining permissions for managing fines and fees
tet: Permisaun restu hodi jerir kliente nia multa e taxas

en: Remaining system parameters permissions
tet: Permisaun parametru sistema restu

en: Reminder date
tet: Data lembrete

en: Reminder:
tet: Data lembrete:

en: Remote image
tet: Imajen dook hela

en: Remote image:
tet: Imajen dook hela:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
tet: Hasai

en: Remove
tet: Hasai

note: SCRIPT
en: Remove color
tet: Hasai kor

en: Remove condition
tet: Hasai kondisaun

en: Remove course reserves
tet: Hasai rezerva kursus nian

en: Remove duplicates
tet: Hasai duplikadu sira

note: A
en: Remove facet %s
tet: Hasai faseta %s

en: Remove from group
tet: Hasai husi grupu

en: Remove from rota
tet: Hasai husi rota

en: Remove item from collection
tet: Hasai item husi kolesaun

en: Remove library from group
tet: Hasai biblioteka husi grupu

note: SCRIPT
en: Remove link
tet: Hasai ligasaun

en: Remove owner
tet: Hasai na'in

en: Remove selected
tet: Hasai ne'ebe hili tiona

en: Remove selected items
tet: Hasai items ne'ebe hili tiona

en: Remove selected patrons
tet: Hasai kliente ne'ebe hili tiona

en: Remove substitution
tet: Hasai substituisaun

en: Remove tag
tet: Hasai etiketa

en: Remove this rule
tet: Hasai regra ne'e

en: Remove:
tet: Hasai:

en: Remove?
tet: Hasai?

en: Renew
tet: Hafoun

en: Renew
tet: Hafoun

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
tet: Hafoun #%s

en: Renew a subscription
tet: Hafoun asinatura ida

en: Renew all
tet: Hafoun hotu

en: Renew or check in selected items
tet: Hafoun ka fo fila items ne'ebe marka tiona

en: Renew patron
tet: Hafoun kliente

note: A
en: Renew selected subscriptions
tet: Hafoun asinatura ida ne'ebe hili tiona

en: Renew this subscription
tet: Hafoun asinatura ida

en: Renewal
tet: Hafoun

en: Renewal date:
tet: Data hafoun:

en: Renewal due date:
tet: Data hafoun:

en: Renewal period
tet: Períodu hafoun

en: Renewals allowed (count)
tet: Husik hafoun hira (konta)

en: Renewals allowed:
tet: Husik hafoun hira:

en: Renewals period:
tet: Períodu hafoun:

en: Renewed
tet: Hafoun ona

en: Renewed
tet: Hafoun ona

en: Rental charge
tet: Propina aluga

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
tet: Propina aluga buat ida: %s

en: Rental charge:
tet: Propina aluga:

en: Rental charge:
tet: Propina aluga:

en: Rental discount (%%)
tet: Diskonta aluga (%%)

note: INPUT type=submit
en: Reopen
tet: Loke fali

en: Reopen basket group
tet: Loke fali grupu raga

en: Reopen closed invoices
tet: Loke fali fatura ne'ebe taka hela

en: Reopen it
tet: Loke fali

en: Reopen:
tet: Loke fali:

en: Rep.price
tet: Rep.folin

en: Repeatable
tet: Repetival

en: Repeatable:
tet: Repetival:

en: Replace
tet: Troka

note: SCRIPT
en: Replace all
tet: Troka hotu

en: Replace all patron attributes
tet: Troka kliente nia atributu hotu

en: Replace only included patron attributes
tet: Troka kliente nia atributu deit ne'ebe inklui ona

en: Replace record via Z39.50/SRU
tet: Troka rejistu via Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
tet: Troka rejistu via Z39.50/SRU

note: SCRIPT
en: Replace with
tet: Troka ho

en: Replacement cost:
tet: Kustu substituisaun:

en: Replacement price
tet: Folin substituisaun

en: Replacement price:
tet: Folin substituisaun:

en: Replacement price:
tet: Folin substituisaun:

en: Report
tet: Relatoriu

en: Report
tet: Relatoriu

en: Report SQL:
tet: Relatoriu SQL:

en: Report group:
tet: Grupu relatoriu:

en: Report is public:
tet: Relatoriu ne'e publiku:

en: Report mistake
tet: Fo hatene kona-ba sala ne'e

en: Report name
tet: Naran relatoriu

en: Report name:
tet: Naran relatoriu:

en: Report name:
tet: Naran relatoriu:

en: Report plugins
tet: Relatoriu plugins nian

en: Report subgroup:
tet: Subgrupu relatoriu:

en: Report:
tet: Relatoriu:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
tet: Halo relatoriu iha %s

en: Reports
tet: Relatoriu sira

en: Reports Dictionary
tet: Relatoriu nia Disionáriu

en: Reports dictionary
tet: Relatoriu nia disionáriu

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
tet: Relatoriu kona-ba tipu item %s iha sanak %s%s

en: Reports tables
tet: Tabelas relatoriu

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
tet: Pedidu %s

en: Request ID
tet: Pedido nia ID

en: Request article
tet: Husu artigu

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
tet: Husu artigu husi %s

en: Request details
tet: Detalle pedidu

en: Request number:
tet: Numeru pedidu:

en: Request specific item type:
tet: Husu tipu item espesifiku:

en: Request type:
tet: Tipu pedido nian:

en: Requested
tet: Pedido

en: Requested article
tet: Artigu ne'ebe husu tiona

note: SCRIPT
en: Requested from partners
tet: Husu husi parseiru

en: Requested item type
tet: Tipu item ne'ebe husu tiona

en: Require valid email address:
tet: Presiza hatama email ida validu:

en: Required
tet: Presiza

en: Required fields:
tet: Kampu nesessáriu:

en: Required match checks
tet: Verifika rejistu han-malu ne'ebe nesesáriu

note: TH
en: Required module missing
tet: Modulu nesesáriu falta

en: Required modules must be installed before you may continue.
tet: Modulu tenke instala molok ita bele kontinua.

note: I
en: Requires override of hold policy
tet: Presiza override ba politika rezerva

en: Research
tet: Peskiza

en: Resend
tet: Haruka fali

en: Reserve cancelled
tet: Rezerva kansela tiona

en: Reserve found
tet: Rezevasaun hetan tiona

en: Reserves
tet: Rezevasaun sira

en: Reset
tet: Hatuur fali

en: Reset filter
tet: Hatuur fali filtru

en: Resolution
tet: Resolusaun

en: Restrict
tet: Limita

en: Restrict access to:
tet: Limita asesu ba:

en: Restricted
tet: Limita ona

en: Restricted status of an item
tet: Item nia estadu restritu

en: Restricted:
tet: Limita ona:

en: Restriction comment
tet: Komentariu restrisaun

en: Result
tet: Rezultadu

en: Results
tet: Rezultadu sira

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
tet: Rezultadu %s liuhusi %s %s husi %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
tet: Rezultadu %s to'o %s husi %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
tet: Rezultadu %s to'o %s husi %s

en: Results for authority records
tet: Rezultadu husi rejistu autoridade

en: Results per page :
tet: Rezultadu kada pajina :

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
tet: Rezultadu kada pajina: %s

en: Resume
tet: Hahu fali

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
tet: Hala'o fali rezerva ne'ebe para lai

en: Retail price:
tet: Folin:

en: Return date
tet: Data atu fo fila

en: Return policy
tet: Fila ba

en: Return to batch item deletion
tet: Fila ba apaga item iha lote

en: Return to batch item modification
tet: Fila ba modifikasaun ba item iha lote

en: Return to circulation and fine rules
tet: Fila ba sirkulasaun no regra multa

en: Return to frameworks
tet: Fila ba kuadru default

en: Return to patron detail
tet: Fila ba detalle kliente nian

en: Return to previous page
tet: Fila ba pajina anterior

note: A
en: Return to request details
tet: Fila ba detalle pedidu nian

en: Return to rota
tet: Fila ba rota

en: Return to rotas
tet: Fila ba rotas sira

en: Return to rotating collections home
tet: Fila ba kolesaun rotativu nia uma

en: Return to search
tet: Fila ba peskiza

en: Return to sets management
tet: Fila ba jestaun konjuntu

en: Return to the basket
tet: Fila ba raga

en: Return to the basket without making a new order.
tet: Fila ba raga la halo orden foun.

en: Return to the record
tet: Fila ba rejistu

en: Return to tools
tet: Fila ba alat sira

en: Return to where you were
tet: Fila ba pajina anterior

en: Returned to patron:
tet: Fila ba kliente:

en: Returns
tet: Fo fila

en: Reverted
tet: Hakiduk

en: Reviewer
tet: Krítiku

en: Reviewer:
tet: Krítiku:

en: Reviews
tet: Komentariu sira

en: Right
tet: Liman loos

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
tet: Rijksmuseum, Amsterdam, Iha Nederland

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
tet: Naran rota

en: Rota status
tet: Estadu rota

en: Rotating collections
tet: Kolesaun

en: Routing
tet: Roteamentu

en: Routing
tet: Roteamentu

en: Routing list
tet: Lista roteamentu

en: Routing lists
tet: Listas de roteamento

en: Routing:
tet: Roteamentu:

en: Row
tet: Kadadak

note: SCRIPT
en: Row group
tet: Grupu de lina

note: SCRIPT
en: Row type
tet: Tipu de lina

en: Rules for automatic item modifications by age
tet: Regras ba modifikasaun item automátiku tuir tinan

en: Run
tet: Hala'o

note: BUTTON
en: Run and edit macros
tet: Hala'o no edita item sira

en: Run macro
tet: Hala'o macro

en: Run report
tet: Hala'o relatoriu ida

en: Run report
tet: Hala'o relatoriu

en: Run reports
tet: Hala'o relatoriu sira

note: INPUT type=submit
en: Run the report
tet: Hala'o relatoriu ida

en: Run tool
tet: Hala'o alat

en: Running
tet: Halao hela

en: SIP media type:
tet: Tipu media SIP:

en: SMS alert number
tet: Numeru avizu SMS

en: SMS number:
tet: Numeru SMS:

en: SMS provider
tet: Provedor SMS

en: SMS provider:
tet: Provedor SMS:

en: SMTP server
tet: Servidor SMTP

en: SMTP server:
tet: Servidor SMTP:

en: SMTP servers
tet: Servidor SMTP

en: SRU Search fields mapping:
tet: SRU buka mapa kampu sira:

en: STARTDATE:January 1 2010,TRACK:Day
tet: DATAHAHU:Januariu 1 2010,TRACK:Loron

en: Salutation
tet: Salutasaun

en: Satisfied
tet: Satisfeitu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
tet: Sabadu

note: SCRIPT
en: Saturdays
tet: Sabadu sira

note: INPUT type=submit
en: Save
tet: Rai

en: Save
tet: Rai

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
tet: Rai %s preferensia sira hotu

en: Save and continue editing
tet: Rai no edita item sira

en: Save and edit items
tet: Rai no edita item sira

en: Save and view record
tet: Rai no haree rejistu

en: Save anyway
tet: Rai

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
tet: Rai hanesan arkivu MARC (.mrc)

en: Save as new pattern
tet: Rai nudar kliente foun

en: Save changes
tet: Rai mudansa

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
tet: Rai konfigurasaun

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
tet: Rai rejistu atual (Ctrl-S)

en: Save description
tet: Rai deskrisaun

en: Save profile
tet: Rai perfil

en: Save quotes
tet: Rai fraze

en: Save record
tet: Rai rejistu

en: Save record (cannot be remapped)
tet: Rai arkivu (labele remapeado)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
tet: Rai relatoriu

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
tet: Rai atalhos de teclado

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
tet: Rai asinatura

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
tet: Rai istoria asinatura

note: SCRIPT
en: Save to catalog
tet: Rai ba katalogu

en: Save your custom report
tet: Rai ita nia relatoriu kostume

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
tet: Rai tiona

en: Saved check-in date:
tet: Rai tiona data fo-fila:

en: Saved report results
tet: Rezultadu relatoriu ne'ebe rai tiona

en: Saved reports
tet: Relatoriu rai tiona

en: Saved results
tet: Rezultadu rai tiona

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
tet: Rai hela...

en: Scan a patron barcode to start.
tet: Skan barcode ida atu komesa.

en: Scan index:
tet: Skan indise:

en: Scan indexes:
tet: Skan indises:

en: Schedule
tet: Orariu

en: Schedule
tet: Orariu

en: Schedule tasks to run
tet: Programa kna'ar atu hala'o

en: Schedule tasks to run
tet: Programa kna'ar atu hala'o

en: School
tet: Eskola

en: Score:
tet: Partitura:

en: Screen
tet: Ekran

note: INPUT type=submit
en: Search
tet: Buka

note: INPUT type=text
en: Search %s
tet: Peskiza %s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
tet: Buka ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
tet: Buka servidor Z39.50/SRU

en: Search all headings
tet: Buka kapsaun hotu

en: Search all headings:
tet: Peskiza kapsaun hotu:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
tet: Buka tuir naran kontratu ka/no deskrisaun:

en: Search by keyword:
tet: Peskiza tuir liafuan xave:

en: Search call number:
tet: Peskiza kota:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
tet: Buka kota

en: Search category
tet: Buka kategoria

en: Search cities
tet: Buka sidade sira

note: INPUT type=text
en: Search claim count
tet: Peskiza número de reklamasaun

note: INPUT type=text
en: Search claim date
tet: Peskiza data de reklamasaun

en: Search contracts
tet: Buka kontratu

en: Search currencies
tet: Buka osan

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
tet: Konfigurasaun search engine (Elasticsearch)

en: Search entire MARC record
tet: Peskiza rejistu MARC tomak

en: Search entire record
tet: Buka rejistu tomak

en: Search entire record:
tet: Peskiza rejistu tomak:

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
tet: Buka data prazu

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
tet: Peskiza mate ona, favor tenta dala ida tan

en: Search field
tet: Kampu peskiza

en: Search fields
tet: Kampu peskiza

en: Search filters
tet: Buka filtru

en: Search for
tet: Buka ba

en: Search for a vendor
tet: Buka ba vendedor ida

en: Search for a vendor to transfer from
tet: Buka ba vendedor ida hodi tranfere husi

en: Search for a vendor to transfer to
tet: Buka ba vendedor ida hodi transfere ba

en: Search for another record
tet: Buka ba rejistu seluk

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
tet: Buka item sira %s atu aumenta ba Lote %s %s

en: Search for patron
tet: Buka kliente

en: Search for patrons
tet: Buka kliente

en: Search for record
tet: Buka ba rejistu

en: Search for tag:
tet: Buka etiketa:

en: Search funds
tet: Buka fundu

en: Search history
tet: Istoria peskiza

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
tet: Buka iha kalendariu atu hatuur loron nudar feriadu.

en: Search index:
tet: Buka indise:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
tet: Rai numeru kopia

note: INPUT type=text
en: Search library
tet: Buka biblioteka

note: INPUT type=text
en: Search location
tet: Buka lokalizasaun

en: Search main heading
tet: Buka kapsaun prinsipal

en: Search main heading ($a only)
tet: Buka kapsaun prinsipal ($a deit)

en: Search main heading ($a only):
tet: Peskiza kapsaun prinsipal ($a deit):

en: Search main heading:
tet: Peskiza kapsaun prinsipal:

note: INPUT type=text
en: Search notes
tet: Buka notisias

en: Search notices
tet: Buka notisias

en: Search on
tet: Buka tuir

note: I
en: Search on %s
tet: Buka tuir %s

en: Search on Mana
tet: Buka iha Mana

en: Search options
tet: Buka opsaun sira

en: Search orders
tet: Buka ba orden

en: Search patron categories
tet: Buka kategoria kliente

en: Search patrons
tet: Buka kliente

en: Search patrons or clubs
tet: Buka kliente ka klube

en: Search reports by keyword:
tet: Peskiza iha relatoriu ho liafuan xave:

en: Search results
tet: Rezultadu peskiza

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
tet: Rezultadu peskiza husi %s to'o %s husi %s

note: NAV
en: Search results navigation
tet: Navegasaun rezultadu peskiza

note: INPUT type=text
en: Search since
tet: Buka dezde

note: INPUT type=text
en: Search status
tet: Peskiza estado

en: Search subscriptions
tet: Peskiza asinatura sira

en: Search subscriptions:
tet: Buka asinatura sira:

en: Search suggestions
tet: Sujestaun peskiza

en: Search system preferences
tet: Buka preferensia sistema nian

en: Search targets
tet: Buka tarjetu sira

en: Search term:
tet: Termus da peskiza:

note: INPUT type=text
en: Search title
tet: Buka titulu

en: Search to hold
tet: Peskiza atu rezerva

en: Search to hold
tet: Peskiza atu rezerva

en: Search type:
tet: Buka tipu:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
tet: Peskiza la disponivel

en: Search value:
tet: Buka valor:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
tet: Buka vendedor sira

en: Search was:
tet: Buka mak hanesan:

en: Search:
tet: Buka:

en: Searchable
tet: Peskuisável

en: Searchable:
tet: Peskisáveis:

note: A
en: Searching
tet: Buka hela

note: SCRIPT
en: Season
tet: Estasaun

note: SCRIPT
en: Second
tet: Segundu

en: Second indicator default value:
tet: Valor padrão do segundo indicador:

en: Secondary email
tet: Email segundu

en: Secondary email:
tet: Email segundu:

en: Secondary email:
tet: Email segundu:

en: Secondary phone
tet: Telefone sekundariu

en: Secondary phone:
tet: Telemovil segundu:

en: Secondary phone:
tet: Fone segundu:

en: Seconds (default)
tet: Segundu (default)

en: Section
tet: Seksaun

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
tet: Sesaun %s

en: Section:
tet: Seksaun:

en: See any subscription attached to this biblio
tet: Haree kualkér asinatura aneksa ho biblio ne'e

en: See highlighted items below
tet: Haree items destacados

en: See online help for advanced options
tet: Haree ajuda online ba opsaun advansadu

en: Seen
tet: Haree tiona

note: INPUT type=submit
en: Select
tet: Hili

en: Select
tet: Hili

en: Select CSV profile:
tet: Hile perfil CSV:

en: Select MARC framework:
tet: Hili kuadru MARC:

en: Select a budget
tet: Hili orsamantu

en: Select a built-in sound:
tet: Hili son built-in ida:

en: Select a category type
tet: Hili tipu kategoria ida

en: Select a chooser
tet: Hili ida

en: Select a day
tet: Hili loron ida

en: Select a deliverer
tet: Hili ida

en: Select a department
tet: Hili departmentu ida

en: Select a file to import into the borrowers table
tet: Hili arkivu ida hodi importa ba tabela kliente nian

en: Select a frequency
tet: Hili frekuênsia ida

en: Select a fund
tet: Hili fundu ida

en: Select a language:
tet: Hili lian ida:

en: Select a layout for back side:
tet: Hili kuadru ida atu aplika ba kotuk:

en: Select a layout to be applied:
tet: Hili kuadru ida atu aplka ba:

en: Select a library :
tet: Hili biblioteka ida :

en: Select a library :
tet: Hili biblioteka ida :

en: Select a library:
tet: Hili biblioteka ida:

en: Select a library:
tet: Hili biblioteka ida:

en: Select a list
tet: Hili lista ida

en: Select a list of records
tet: Hili lista rejsitu nian

en: Select a table:
tet: Hili tabela ida:

en: Select a template
tet: Hili template ida

en: Select a template to be applied:
tet: Hili template ida atu apilka:

en: Select a time
tet: Hili tempu ida

en: Select all
tet: Hili hotu

en: Select all visible rows
tet: Hili lina hotu ne'ebe bele haree

en: Select an authority framework
tet: Hili kuadru ba autoridade ida

en: Select an existing list
tet: Hili lista ida ne'ebe iha ona

en: Select day:
tet: Hili loron:

en: Select download format:
tet: Hili formatu download:

en: Select files:
tet: Hili arkivu:

en: Select item:
tet: Item hili ida:

en: Select items to move to this rota:
tet: Hili item sira hodi muda ba rota:

en: Select local databases
tet: Hili database lokal

en: Select month:
tet: Hili fulan:

en: Select none
tet: Hili la iha ida

en: Select none to see all libraries
tet: La hili buat ida atu haree biblioteka hotu

en: Select note
tet: Hili nota

en: Select notice:
tet: Hili avizu:

en: Select one or more images to delete.
tet: Hili imajen ida ka tan atu apaga.

en: Select ordering library account:
tet: Hili konta biblioteka ne'ebe hameno tiona:

en: Select owner
tet: Hili nain

en: Select partner libraries:
tet: Hili biblioteka nia parseiru:

en: Select planning type:
tet: Hili tipu planamentu:

en: Select records to export
tet: Hili rejistu sira atu esporta

en: Select remote databases
tet: Hili database remotu

en: Select searches to:
tet: Hili peskiza hodi:

en: Select table:
tet: Hili tabela:

en: Select the biblionumber to attach the item to
tet: Hili biblionumber ida atu anexa ba item

en: Select the biblionumber to link the item to
tet: Hili biblionumber ida atu liga ba item

en: Select the file to import:
tet: Hili arkivu ida atu importa:

en: Select the file to upload:
tet: Hili arkivu ida atu upload:

en: Select the host record to link
tet: Hili rejistu host ida hodi liga

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
tet: Hili rejistu host ida atu liga ba '%s'

en: Select to display or not:
tet: Hili atu fo haree ka lae:

en: Select to import
tet: Hili ida hodi importa

en: Select without holds
tet: Hili la ho rezervasaun

en: Select without items
tet: Hili la ho items

en: Select your MARC flavor
tet: Hili ita nia versaun MARC

en: Select2
tet: Hili2

en: Selected items :
tet: Item hili tiona :

en: Selector
tet: Seletor

en: Selector:
tet: Seletor:

en: Semi-colon (;)
tet: Pontu ho vírgula (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
tet: Testu ketak ho virgula (.csv)

en: Send
tet: Haruka

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
tet: Haruka orden EDI

en: Send email
tet: Haruka email

en: Send list
tet: Haruka lista

en: Send notice to patron
tet: Manda avizu ba kliente

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
tet: Haruka notifikasaun

en: Send to
tet: Haruka ba

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
tet: Haruka ba Mana KB

en: Sending your cart
tet: Haruka hela ita nia kareta

en: Sending your list
tet: Haruka hela ita nia lista

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
tet: Avisu sira ne'ebe haruka ona ba %s

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
tet: Halo opsaun keta ketak liuhusi virgula. Ezemplu ida: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
tet: Setembru

en: Serial
tet: Periódiku

en: Serial collection
tet: Kolesaun periódiku

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
tet: Kolesaun periódiku #%s

en: Serial collection information for
tet: Informasaun kona-ba kolesaun periodiku ba

en: Serial edition
tet: Edisaun periódiku

en: Serial enumeration / chronology
tet: Enumerasaun periódiku / kronologia

en: Serial enumeration:
tet: Enumerasaun periódiku:

en: Serial number:
tet: Numeru periódiku:

en: Serial subscription: search for vendor
tet: Asinatura periódiku: buka vendedor

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
tet: Periódiku: %s

en: Serials
tet: Periódiku sira

en: Serials (new issue)
tet: Periódiku sira (issue foun)

en: Serials planning
tet: Planamentu periódiku sira

en: Serials receiving
tet: Periódiku simu hela

en: Serials subscriptions
tet: Asinatura periódiku sira

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
tet: Asinatura periódiku sira (%s hetan tiona)

en: Serials subscriptions search
tet: Peskiza asinatura periódiku sira

en: Serials tables
tet: Tabelas periodiku

en: Series
tet: Série

en: Series title
tet: Titulu serie

en: Series:
tet: Série:

en: Server
tet: Servidor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
tet: Server '%s' apaga tiona.

en: Server information
tet: Informasaun servidor

en: Server name:
tet: Naran servidor:

en: Servers:
tet: Servidor:

en: Session timed out, please log in again
tet: Sesaun mate ona, favor login dala ida tan

en: Session timed out.
tet: Sesaun prazu ona.

en: Set back to
tet: Hatuur fali ba

en: Set back to:
tet: Hatuur fali ba:

en: Set basket group
tet: Hatuur grupu raga

en: Set by
tet: Organiza tuir

en: Set desk
tet: Hatuur mesa

en: Set due date to expiry:
tet: Hatuur prazu:

note: IMG
en: Set geolocation
tet: Hatuur geolokalizasaun

note: IMG
en: Set geolocation for %s
tet: Hatuur geolokalizasaun ba %s

en: Set library
tet: Hatuur biblioteka

en: Set permissions
tet: Hatuur permisaun

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
tet: Hatuur estado

en: Set to patron
tet: Hatuur ba kliente

en: Set user permissions
tet: Hatuur permisaun sira

en: Settings
tet: Konfigurasaun

en: Share
tet: Fahe

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
tet: Fahe estatistika de uso anônimas ho komunidade Koha nian?

en: Share my Koha usage statistics:
tet: Fahe hau nia estatistika kliente:

en: Share usage statistics
tet: Fahe estatistika de utilizasaun

en: Share with Mana
tet: Fahe ho Mana

en: Share your usage statistics
tet: Fahe estatístika de utilizasaun

en: Shelving control number
tet: Número de kontrolo iha armariu

en: Shelving location
tet: Lokalizasaun iha armariu

en: Shelving location (items.location) is:
tet: Item nia lokalizasaun (items.location) iha:

en: Shelving location selected:
tet: Lokalizasaun iha armariu ne'ebe hili tiona:

en: Shelving location:
tet: Lokalizasaun iha armariu:

en: Shelving location:
tet: Lokalizasaun iha armariu:

en: Shibboleth login failed
tet: Shibboleth nia login la konsege

en: Shipment cost
tet: Folin entrega

en: Shipment cost:
tet: Folin entrega:

en: Shipment date
tet: Data entrega

en: Shipment date:
tet: Data entrega:

en: Shipment date:
tet: Data entrega:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
tet: Data entrega: Hotu to'o %s

en: Shipping cost for invoice
tet: Fatura nia kustu entrega

en: Shipping cost:
tet: Kustu entrega:

en: Shipping cost:
tet: Kustu entrega:

en: Shipping fund:
tet: Fundu entrega:

en: Show
tet: Hatudu

en: Show MARC
tet: Hatudu MARC

en: Show MARC tag documentation links
tet: Hatudu ligasaun ba dokumentasun MARC tag

en: Show active baskets only
tet: Hatudu raga ne'ebe ativu deit

en: Show active funds only
tet: Hatudu fundus ne'ebe ativu deit

en: Show active vendors only
tet: Hatudu vendedor ne'ebe ativu deit

en: Show actual/estimated values
tet: Hatudu valor atual/estimado

en: Show advanced pattern
tet: Hatudu modulu avansadu

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
tet: Peskiza advansadu (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
tet: Hatudu hotu

en: Show all active baskets
tet: Hatudu raga ativu hotu

en: Show all baskets
tet: Hatudu raga hotu

en: Show all columns
tet: Hatudu koluna hotu

note: SCRIPT
en: Show all debit types
tet: Hatudu tipu debitu hotu

en: Show all details
tet: Hatudu detalle hotu

en: Show all items
tet: Hatudu items hotu

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
tet: Hatudu items hotu (%s subar hela)

en: Show all orders
tet: Hatudu orden hotu

en: Show all suggestions
tet: Hatudu sujestaun hotu

note: SCRIPT
en: Show all transactions
tet: Hatudu transasaun hotu

en: Show all vendors
tet: Hatudu vendedor hotu

en: Show any items currently checked out:
tet: Hatudu kualker items ne'ebe empresta ona:

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
tet: Hatudu raga ba vendedor %s

en: Show biblio
tet: Hatudu biblio

en: Show brief form
tet: Hatudu forma badak

note: SCRIPT
en: Show caption
tet: Hatudu kapsaun

en: Show category:
tet: Hatudu kategoria:

en: Show chart
tet: Hatudu grafiku

en: Show checkouts
tet: Hatudu emprestimos

en: Show checkouts to guarantor
tet: Hatudu emprestimos ba fiador

en: Show checkouts to guarantors
tet: Hatudu emprestimos ba fiador

en: Show collapsed fields:
tet: Hatudu kampu:

en: Show details
tet: Hatudu detalle

en: Show fines to guarantor
tet: Hatudu multa ba fiador

en: Show fines to guarantors
tet: Hatudu multa ba fiador

en: Show full form
tet: Hatudu forma tomak

en: Show inactive budgets
tet: Hatudu orsamentu la ativu

en: Show less
tet: Hatudu menus liu

en: Show matching titles
tet: Hatudu titulu han-malu

en: Show more
tet: Hatudu tan

en: Show my funds only
tet: Hatudu hau nia fundus deit

en: Show my funds only:
tet: Hatudu hau nia fundus deit:

en: Show only mine
tet: Hatudu hau nian deit

en: Show only renewed
tet: Hatudu hafoun deit

en: Show only subscriptions
tet: Hatudu asinatura sira deit

en: Show subscriptions
tet: Hatudu asinatura sira

en: Show tags
tet: Hatudu etiketa

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
tet: Hatudu mensajen checkin ikus

en: Show/hide columns:
tet: Hatudu/subar koluna sira:

en: Showing only available items
tet: Hatudu hela item disponivel deit

en: Shown
tet: Hatudu ona

en: Simple DC-RDF
tet: Simples DC-RDF

en: Since
tet: Dezde

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
tet: Feriadu uniku: %s

en: Size
tet: Tamanu

en: Skip closed days
tet: Liu loron ne'ebe taka

en: Skip items on hold awaiting pickup:
tet: Husik ba item rezerva hein hela atu foti:

en: Skip items on loan:
tet: Husik kopia ne'ebe empresta ona:

en: Slash separated text (.csv)
tet: Testu hakatak ho slash (.csv)

en: Slip
tet: Resibu

en: Small text
tet: Testu ki'ik

en: Society or association
tet: Sosiedade ka assosiasaun

en: Some Perl modules are missing.
tet: Módulo ruma perl nian falta hela.

en: Some Perl modules require upgrade.
tet: Módulu ruma presizia upgrade.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
tet: Labele aumenta rejistu ruma tanba rejistu hirak ne'e hanesan rejistu ne'ebe iha ona:

en: Sorry, but there are no results for your search.
tet: Deskulpa, la iha rezultadu husi ita nia peskiza.

en: Sorry, the CAS login failed.
tet: Deskulpa, login CAS la konsege lao.

en: Sorry, there is no result for your search.
tet: La iha valor autoriza ne'ebe define ona ba.

note: SCRIPT
en: Sort
tet: Organiza tuir

en: Sort
tet: Organiza

en: Sort 1
tet: Organiza 1

en: Sort 2
tet: Organiza 2

en: Sort by
tet: Organiza tuir

en: Sort by :
tet: Organiza tuir :

en: Sort by:
tet: Organiza tuir:

en: Sort field 1:
tet: Kampu organiza 1:

en: Sort field 2:
tet: Kampu organiza 2:

en: Sort this list by:
tet: Organiza lista ne'e tuir:

en: Sort1
tet: Organiza1

en: Sort2
tet: Organiza2

en: Sortable
tet: Klassifisável

en: Sorting
tet: Organiza hela

en: Sorting routine
tet: Rotina de ordenasaun

en: Sound
tet: Lian

en: Sound:
tet: Lian:

en: Source
tet: Huun

en: Source (incoming) record check field
tet: Huun (mai ona) kampu verifika rejistu

note: SCRIPT
en: Source code
tet: Kodigu huun

en: Source in use?
tet: Huun uza hela?

en: Source library:
tet: Huun biblioteka:

en: Source records
tet: Registu original

en: Source:
tet: Huun:

en: Space ( )
tet: Espasu ( )

note: SCRIPT
en: Special character
tet: Karáter espesial

en: Special relationship:
tet: Relasaun espesial:

en: Special thanks to the following organizations
tet: Agradisimentu espesial ba organizasaun tuirmai

en: Specialized
tet: Specializados

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
tet: Espesifika data atu fo fila %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
tet: Espesifika oinsa feridau ida tenke repete.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
tet: Espesifika data atu fo fila %s:

en: Spent
tet: Gastu ona

en: Spent amount:
tet: Gastu hira:

en: Spine label
tet: Etiketa lombada

en: Splitting rule
tet: Regra arkivamentu

en: Splitting rule code:
tet: Kodigu regra arkivamentu:

en: Splitting rule:
tet: Regra arkivamentu:

note: SCRIPT
en: Spring
tet: Primavera

en: Staff
tet: Funsionárius

en: Staff
tet: Funsionárius

en: Staff - Internal note
tet: Funsionárius - Nota interna

en: Staff note
tet: Nota funsionárius nian

en: Staff note:
tet: Nota funsionárius nian:

en: Staff notes
tet: Nota funsionárius nian

en: Staff notes:
tet: Nota funsionárius nian:

en: Stage MARC records
tet: Jerir rejistu MARC ne'ebe prepara ona

en: Stage MARC records for import
tet: Prepara registu sira MARC atu importa ona

en: Stage MARC records into the reservoir
tet: Muda rejistu sira MARC ba rezervatóriu

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
tet: Prepara ba importa

en: Staged
tet: Prepara ona

en: Staged:
tet: Prepara ona:

en: Stages
tet: Etapa sira

en: Standard
tet: Padraun

en: Standard ID:
tet: ID Regulár:

en: Standard number
tet: Numeru padraun

en: Standard number:
tet: Numeru padraun:

en: Standard rules for all libraries
tet: Regras padraun ba biblioteka hotu

en: Start date
tet: Data komesa

en: Start date:
tet: Data komesa:

en: Start date:
tet: Data komesa:

en: Start of date range
tet: Limites da data hahu iha

en: Start of interval
tet: Início do intervalo

note: INPUT type=submit
en: Start search
tet: Hahu peskiza

en: Start using Koha
tet: Hahu ho Koha

en: Started
tet: Hahu ona

en: Started:
tet: Hahu ona:

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
tet: Numeru kartaun inisio

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
tet: Numeru etiketa inisio

en: Starting with:
tet: Hahu ho:

en: Starts with
tet: Hahu ho

en: State
tet: Distritu

en: State:
tet: Distritu:

en: State:
tet: Distritu:

en: Statistic 1 done on:
tet: Estatistika 1 hala'o iha:

en: Statistic 1:
tet: Estatistika 1:

en: Statistic 2 done on:
tet: Estatistika 2 hala'o iha:

en: Statistic 2:
tet: Estatistika 2:

en: Statistical
tet: Estatístiku

en: Statistical patron:
tet: Kliente estatístiku:

en: Statistics
tet: Estatistika sira

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
tet: Estatistika sira ba %s

en: Status
tet: Estadu

en: Status changed
tet: Estadu muda tiona

en: Status:
tet: Estadu:

en: Status:
tet: Estado:

en: Std. Number
tet: Std. Numeru

en: Step 1 of 5: Name the new definition
tet: Etapa 1 husi 5: Hanaran definisaun foun

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
tet: Etapa 1 husi 6: Hili modulu ida hodi halo relatoriu on,%s Hatuur cache expiry, %s and Hili visibilidade relatoriu nian

en: Step 2 of 5: Choose the area
tet: Etapa 2 husi 5: Hili area ida

en: Step 2 of 6: Pick a report type
tet: Etapa 2 husi 6: Hili tipu relatoriu ida

en: Step 2: Choose the area
tet: Etapa 2: Hili area ida

en: Step 3 of 5: Choose a column
tet: Etapa 3 husi 5: Hili koluna ida

en: Step 3 of 6: Select columns for display
tet: Etapa 3 husi 6: Hili koluna sira hodi hatudu

en: Step 3: Choose a column
tet: Etapa 3: Hili koluna ida

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
tet: Etapa 4 husi 6: Hili kriteria atu halo limitasaun

en: Step 4: Specify a value
tet: Etapa 4: Espesifika valor ida

en: Step 5 of 5: Confirm details
tet: Etapa 5 husi 5: Konfirmasaun ba detelle sira

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
tet: Sei iha %s servidor sira atu peskiza

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
tet: Detalle stock rotation ba %s

en: Stopped
tet: Ramata hela

en: Street number
tet: Numeru iha dalan

en: Street number:
tet: Numeru iha dalan:

en: Street type
tet: Tipu dalan

en: String
tet: Tali

en: Student count
tet: Estudante hira

en: Subfield
tet: Subkampu

en: Subfield code:
tet: Kodigu subkampu:

en: Subfield code:
tet: Kodigu subkampu:

en: Subfield separator:
tet: Separador subkampu:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
tet: Subkampu ‡

en: Subfield:
tet: Subkampu:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
tet: Subkampu: %s

en: Subfields
tet: Subkampu sira

en: Subfields:
tet: Subkampu:

en: Subgroup
tet: Subgrupu

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
tet: Subgrupu nia kodigu

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
tet: Naran subgrupu

en: Subgroup:
tet: Subgrupu:

en: Subject
tet: Asuntu

en: Subject heading:
tet: Kapsaun asuntu:

en: Subject line:
tet: Asuntu:

en: Subject phrase
tet: Fraze asuntu

en: Subject sub-division:
tet: Sub-divisaun asuntu:

en: Subject(s)
tet: Asuntu(s)

en: Subject:
tet: Asuntu:

en: Subject:
tet: Asuntu:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
tet: Asuntu: %s

en: Subjects:
tet: Asuntu sira:

note: INPUT type=submit
en: Submit
tet: Hatama

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
tet: Hatama ita nia sujestaun

en: Submitting comment
tet: Hatama hela komentáriu

note: SCRIPT
en: Subscript
tet: Subskritu

en: Subscription
tet: Asinatura

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
tet: Asinatura #%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
tet: Asinatura %s

en: Subscription ID
tet: ID Asinatura

en: Subscription ID:
tet: ID Asinatura:

en: Subscription batch edit
tet: Edita batch asinatura nian

en: Subscription begin
tet: Asinatura hahu

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
tet: Asinatura taka hela %s

en: Subscription details
tet: Detalle sira asinatura nian

en: Subscription end
tet: Asinatura ramata

en: Subscription end date
tet: Asinatura nia data ikus

en: Subscription end date:
tet: Asinatura nia data ikus:

en: Subscription expired
tet: Asinatura liu prazu ona

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
tet: Istoria asinatura ba %s

en: Subscription not found.
tet: Asinatura la hetan.

en: Subscription num.
tet: Num asinatura.

en: Subscription number:
tet: Numeru asinatura:

en: Subscription renewed.
tet: Asinatura hafoun tiona.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
tet: Lista routing asinatura nian ba %s

en: Subscription start date
tet: Asinatura nia data hahu

en: Subscription start date:
tet: Asinatura data hahu:

en: Subscription summaries
tet: Rezumu asinatura nian

en: Subscription summary
tet: Rezumu asinatura

en: Subscription title
tet: Titulu asinatura

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
tet: Asinatura nia prazu iha %s.

en: Subscription:
tet: Asinatura sira:

en: Subscriptions
tet: Asinatura sira

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
tet: Asinatura (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
tet: Asinatura sira tenke liga ho rejistu bibliografiku

en: Subscriptions renewed.
tet: Asinatura hafoun tiona.

note: SCRIPT
en: Substitute
tet: Troka

en: Substitutions
tet: Substituisaun

note: SCRIPT
en: Subtitle
tet: Subtitulu

en: Subtotal for
tet: Subtotal ba

en: Subtype limits
tet: Limite ba subtipu

note: SCRIPT
en: Success.
tet: Susesu.

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
tet: Rai tiona konfigurasaun

en: Suggested by
tet: Sujestaun husi

en: Suggested by - on
tet: Sujestaun husi - iha

en: Suggested by:
tet: Sujestaun husi:

en: Suggested by:
tet: Sujestaun husi:

en: Suggested date from:
tet: Sujestaun husi data:

en: Suggested on
tet: Sujestaun iha

en: Suggestible
tet: Sujestionável

en: Suggestion
tet: Sujestaun

en: Suggestion declined
tet: Sujestaun la simu

en: Suggestion information
tet: Informasaun kona-ba sujestaun

en: Suggestion management
tet: Jestaun ba sujestaun

en: Suggestions
tet: Sujestaun sira

en: Suggestions management
tet: Jestaun ba sujestaun

en: Suggestions pending approval:
tet: Sujestaun pendente hodi approva:

en: Sum
tet: Dom

en: Summary
tet: Rezumu

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
tet: Rezumu ba %s %s (%s)

en: Summary:
tet: Rezumu:

note: SCRIPT
en: Summer
tet: Veraun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
tet: Domingu

note: SCRIPT
en: Sundays
tet: Domingu sira

note: SCRIPT
en: Superscript
tet: Sobreskritu

en: Supplemental issue
tet: Kopia suplementár

en: Supplier metadata
tet: Metadata fornecedor

en: Supplier report
tet: Relatoriu fornecedor

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
tet: Atalhos de teclado suportados

en: Surname
tet: Apelidu

en: Surname:
tet: Apelidu:

en: Surname:
tet: Apelidu:

en: Surveys
tet: Levantamentu

en: Suspend
tet: Taka lai

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
tet: Taka lai rezervasaun hotu

en: Suspension in days (day)
tet: Suspensaun iha loron sira (loron)

note: A
en: Switch languages
tet: Troka lian

en: Switch to advanced editor
tet: Muda ba editor advansadu

en: Switch to basic editor
tet: Muda ba editor báziku

en: Switching to dom indexing
tet: Muda ba indexasaun dom

en: Symbol
tet: Símbolu

en: Symbol:
tet: Símbolu:

note: SCRIPT
en: Symbols
tet: Símbolu

en: Synchronize
tet: Sincronizar

en: Syntax
tet: Sintase

en: System preferences
tet: Preferensia sistema

en: TOTAL (all results)
tet: TOTAL (rezultadu hotu)

en: Tab separated text
tet: Testu hakatak ho tab

en: Tab separated text (.csv)
tet: Testu hakatak ho tab (.csv)

note: SCRIPT
en: Table
tet: Tabela

note: SCRIPT
en: Table of Contents
tet: Índice

note: SCRIPT
en: Table properties
tet: Propriedades tabela nian

en: Table settings
tet: Konfigurasaun tabela

en: Tabs in use
tet: Tabs uza hela

en: Tag
tet: Etiketa

note: SCRIPT
en: Tag
tet: Etiketa

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
tet: Etiketa %s Estrutura Subkampu

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
tet: Etiketa %s estrutura subkampu

en: Tag deleted
tet: Etiketa apaga tiona

note: A
en: Tag editor
tet: Editór etiketa

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
tet: Etiketa la iha subkampu ida

en: Tag:
tet: Etiketa:

en: Tag:
tet: Etiketa:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
tet: Etiketa: %s

en: Tagged with:
tet: Marka ho:

en: Tags
tet: Etiketa sira

en: Tags pending approval
tet: Etiketa hein aprovasaun

en: Tags:
tet: Etiketa sira:

en: Tamil, France
tet: Tamil, Fransa

en: Target
tet: Tarjetu

en: Target (database) record check field
tet: Tarjetu (database) kampu verifika rejistu

en: Task scheduler
tet: Orariu kna'ar

en: Tax number registered:
tet: Numeru impostu rejista tiona:

en: Tax number registered:
tet: Numeru impostu rejista tiona:

en: Tax rate:
tet: Impostu:

en: Technical reports
tet: Relatoriu tekniku

en: Template ID
tet: ID template

en: Template ID:
tet: ID Template:

en: Template code:
tet: Kodigu template:

en: Template description:
tet: Deskrisaun template:

en: Template name
tet: Naran template

en: Template name:
tet: Naran template:

en: Templates
tet: Template sira

en: Temporary
tet: Temporáriu

en: Term
tet: Termu

en: Term/Phrase
tet: Termu/Fraze

en: Term:
tet: Termu:

en: Terms summary
tet: Rezumu termu

en: Test
tet: Teste

en: Test prediction pattern
tet: Teste padrãun de numerasaun

en: Text
tet: Testu

en: Text (TSV)
tet: Testu (TSV)

en: Text alignment:
tet: Aliñamentu testu:

note: SCRIPT
en: Text color
tet: Kor testu

en: Text fields
tet: Kampu testu

en: Text for OPAC:
tet: Testu ba OPAC:

en: Text for librarian:
tet: Testu ba bibliotekáriu:

en: Text for librarians:
tet: Testu ba bibliotekáriu:

en: Text for opac:
tet: Testu ba opac:

en: Text justification:
tet: Justifikasaun testu:

note: SCRIPT
en: Text to display
tet: Testu atu fo haree

en: Text:
tet: Testu:

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
tet: Orsamentu ne'e la iha! Hili orsamentu ida hodi kontinua.

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
tet: Iha %s asinatura nia kopia ne'ebe relevente:

en: The alternative email is invalid.
tet: Email alternativu ne'e invalidu.

en: The authorized value category (
tet: Valor kategoria ne'ebe autoriza ona (

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
tet: Barcode %s la hetan.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
tet: Barcode %s la hetan.

en: The barcode was not found:
tet: Barcode ne'e la hetan:

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
tet: Orsamentu ne'e taka hela, labele kria fundu.

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
tet: Kareta ne'e haruka tiona ba: %s

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
tet: Data to'o ona &quot;%s&quot; inválidu

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
tet: Data ikus mak falta ka invalidu.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
tet: Password ne'ebe hatama tiona la hanesan malu

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
tet: Kampu ne'e labele hatama. Karik iha ona kampu ho naran ida ne'e?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
tet: Kampu ne'e la konsege atualiza. Karik iha ona naran ida ne'e?

en: The field has been deleted
tet: Kampu ne'e apaga tiona

en: The field has been inserted
tet: Kampu ne'e hatama tiona

en: The field has been updated
tet: Kampu ne'e atualiza tiona

en: The field itemnum MUST be mapped
tet: Kampu itemnum TENKE mapa ba

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
tet: Kampu ne'e 'apelidu', 'branchcode', and 'categorycode' mak

en: The following barcodes were found:
tet: Barcode tuirmai hetan tiona:

en: The following error occurred while importing the database structure:
tet: Sala tuirmai mak hamosu durante importasaun ba estrutura database:

en: The following error was encountered:
tet: Hasoru sala tuirmai:

en: The following errors have occurred:
tet: Hasoru sala tuirmai:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
tet: Sala tuirmai mak mosu. Favor haloos no hatama fali:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
tet: Kampu tuirmai mak sala. Favor hadi'a ona.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
tet: Ids tuirmai iha ona iha tabela rua ne'e %s no %s:

en: The following invalid barcodes were skipped:
tet: Barcode invalidu tuirmai la inklui:

en: The following itemnumbers were found:
tet: Itemnumbers tuirmai hetan tiona:

en: The following items were added or updated:
tet: Items tuirmai aumenta ka atualiza tiona:

en: The following items were modified:
tet: Item tuirmai modifika ona:

en: The following records could not be deleted:
tet: Rejistu tuirmai labele apaga:

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
tet: Kuadru ne'e uza dala %s ona.

en: The hold has been correctly cancelled.
tet: Rezerva ida ne'e kansela tiona.

en: The import id number
tet: Numeru id importa nian

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
tet: Item ne'e (%s) la iha.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
tet: Item ne'e (%s) aumenta tiona ba ita nia lista.

en: The item has been removed from the list.
tet: Item ida ne'e hasai tiona husi ita-nia lista.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
tet: Item ne'e aneksa ona ba %s.

en: The item has successfully been linked to
tet: Item ne'e liga ona ba

en: The item was not found
tet: Item ne'e la hetan

en: The item you select will be moved to the target record.
tet: Item ne'ebe hili tiona sei muda ba rejistu tarjetu.

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
tet: Lista ne'e haruka tiona ba: %s

en: The merge was successful.
tet: Konsege atu tau hamutuk.

en: The merging was successful.
tet: Konsege atu tau hamutuk.

en: The order has been successfully canceled.
tet: Orden ida ne'e kansela tiona.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
tet: Orden ida ne'e kansela tiona %s

en: The passwords entered do not match
tet: Password ne'ebe hatama tiona la hanesan malu

en: The patron category you create will be used by the
tet: Kategoria kliente sei uza ho

en: The patron does not have an email address defined.
tet: Kliente ne'e la iha email defini ona.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
tet: Kliente ne'e iha multa ho %s.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
tet: Kliente ne'e la tama tanba nia password kontein espasu mutin

en: The patron has not been created the entered password was too short
tet: Kliente ne'e la tama tanba nia password ne'ebe hatama ona badak demais

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
tet: Kliente ne'e la halo! Numerukartaun ka Userid karik iha ona.

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
tet: Kliente ne'e iha multa husi pedidu rezerva, nsst husi %s.

en: The primary email is invalid.
tet: Email invalidu.

en: The record
tet: Rejistu ne'e

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
tet: Rejistu ne'e (%s) la iha.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
tet: Item ne'e (%s) aumenta tiona ba ita nia lista.

en: The record id
tet: Rejistu nia id ne'e

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
tet: Rejistu ne'e la iha.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
tet: Rejistu ne'e la iha (%s).

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
tet: Relatoriu ne'e "%s" convertidu.

en: The rules have been cloned.
tet: Regra sira ne'e klona tiona.

en: The secondary email is invalid.
tet: Email sekundariu invalidu.

en: The subscription has linked issues
tet: Asinatura ne'e iha kopia ho ligasaun

en: The subscription has linked items
tet: Asinatura ne'e iha item sira ho ligasaun

en: The subscription has not expired yet
tet: Asinatura ne'e seidauk ramata

en: The upload file appears to be empty.
tet: Arkivu ne'e mamuk hela.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
tet: Arkivu hodi upload la'os arkivu kpz. Arkivu nia estensaun la'os '.kpz'.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
tet: Arkivu atu upload la'os arkivu zip. Arkivu nia estensaun la'os '.zip'.

en: Themes
tet: Tema

en: Then start the installer again.
tet: Depois hahu instalador fali.

en: There are currently no checkout notes.
tet: La iha nota checkout.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
tet: La iha %s disponivel agora daudaun.

en: There are no EDI accounts.
tet: La iha konta EDI.

en: There are no EDIFACT messages.
tet: La iha notisias kona ba EDIFACT.

en: There are no SMS cellular providers defined.
tet: La iha provedor SMS ida ne'ebe define ona.

en: There are no account debit types defined.
tet: La iha tipu debitu konta nian ida ne'ebe define ona.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
tet: La iha valor autoriza ne'ebe define ona ba %s

en: There are no cash registers defined.
tet: La iha kaixa osan ida ne'ebe define ona.

en: There are no cities defined.
tet: La iha sidade ida ne'ebe define ona.

en: There are no collections currently defined.
tet: La iha kolesaun ida ne'ebe defini ona.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
tet: La iha kontratu ho vendedor ida ne'e. %s

en: There are no defined actions for this template.
tet: La iha asaun ne'ebe defini ona ba template ne'e.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
tet: Seidauk iha inskrisaun ida ba klube ne'e

en: There are no existing numbering patterns.
tet: La iha padraun numerandu ida.

en: There are no images for this record.
tet: Rejistu ne'e la iha imajen ba.

en: There are no item search fields defined.
tet: La iha kampu peskiza item ida ne'ebe define ona.

en: There are no items in this batch yet
tet: Seidauk iha item ida iha lote ne'e

en: There are no items in this collection.
tet: La iha item sira iha kolesaun ne'e.

en: There are no itemtypes defined
tet: La iha tipuitem ida ne'ebe define ona

en: There are no late orders.
tet: La iha orden ne'ebe tarde.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
tet: La iha biblioteka ida ne'ebe defini ona.

en: There are no libraries defined.
tet: La iha biblioteka ida ne'ebe define ona.

en: There are no library EANs.
tet: La iha EANs biblioteka nian ida.

en: There are no notices for this library.
tet: La iha notisias ba biblioteka ne'e.

en: There are no notices.
tet: La iha notisias.

en: There are no open baskets for this vendor.
tet: Vendedor ne'e la iha raga nakloke.

en: There are no overdues matching your search.
tet: La iha ida tarde ne'ebe hanesan ita nia peskiza.

en: There are no overdues.
tet: La iha items ne'ebe tarde.

en: There are no patron categories defined.
tet: Seidauk defini kategoria kliente nian.

en: There are no patron lists.
tet: La iha lista kliente.

en: There are no patrons in this batch yet
tet: Seidauk iha kliente ida iha lote ne'e

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
tet: La iha kliente ida ne'ebe tuir avizu asinatura ne'e.

en: There are no rotas with stages assigned
tet: La iha rota ho etapa atribuído

en: There are no rules defined.
tet: La iha regra ida ne'ebe defini ona.

en: There are no saved definitions.
tet: La iha definisaun ida ne'ebe rai tiona.

en: There are no saved patron attribute types.
tet: La iha tipu atributu kliente nian ne'ebe rai tiona.

en: There are no saved reports.
tet: La iha relatoriu ida ne'ebe rai tiona.

en: There are no sets defined.
tet: La iha konjunta ida ne'ebe define ona.

en: There are no statistics for this patron.
tet: Klinete ne'e la iha estatístika ida.

en: There are no titles tagged with the term
tet: La iha títulu ne'ebe marka tiona ho termu ida ne'e

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
tet: Iha ona perfil seluk tan ho naran ne'e.

en: There is no defined frequency.
tet: La iha frekuensia ida ne'ebe define tiona.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
tet: La iha mapeamentu ba indise ne'e %s

en: There is no order for this bibliographic record.
tet: La iha orden kona-ba rejistu bibliográfiku ne'e.

en: There was 1 barcode that was too long.
tet: Iha barcode 1 mak naruk liu.

en: There were no unreceived orders for this fund.
tet: La iha orden ekomenda ne'ebe la simu ona.

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
tet: Entaun, rejistu atu tau hamutuk seidauk apaga.

en: Thesaurus:
tet: Léxico:

en: These are disabled for the current library.
tet: Labele uza ne'e iha biblioteka daudaun.

en: These are enabled.
tet: Hirak ne'e lao ona.

en: Theses
tet: Teze sira

en: They are in a patron category of type staff.
tet: Kategoria kliente nian ne'ebe rai nudar funsionariu.

en: They have items currently checked out.
tet: Sira iha items ne'ebe fo empresta ona.

note: SCRIPT
en: Third
tet: Terseiru

en: This account has been locked!
tet: Konta ne'e taka netik!

en: This authority type cannot be deleted
tet: Tipu autoridade ne'e labele apaga

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
tet: Orsamentu ne'e iha fundu iha aneksu. Ita tenke apaga items hotu molok apaga orsamentu ne'e.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
tet: Kategoria ne'e uza ona dala %s

en: This course already has this item on reserve.
tet: Kursu ida ne'e iha ona ba buat ida rezerva.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
tet: Kampu ne'e obrigatóriu

note: SCRIPT
en: This field is required.
tet: Kampu ida ne'e presiza los.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
tet: Arkivu ida ne'e iha ona (iha kategoria ne'e).

en: This framework cannot be deleted
tet: Kuadru ne'e labele apaga

note: A
en: This fund has sub funds.
tet: Fundus ida ne'e iha subfundu ida.

en: This invoice has no files attached.
tet: Fatura ida ne'e la iha arkivu iha aneksu.

en: This is a serial subscription
tet: Asinatura ne'e periodiku nian

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
tet: Item ne'e pertense ba %s no labele fo empresta husi lokalizasaun ida ne'e.

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
tet: Item ne'e labele hasai. Item ne'e fo empresta

en: This item has been claimed as returned by:
tet: Item ne'e klama fo fila husi:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
tet: Item ne'e lakon tiona ho estado "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
tet: Item ne'e lakon tiona ho estado "%s". %s Fo empresta ka lae? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
tet: Item ne'e lakon tiona ho estado "%s."

en: This item has previously been checked out to this patron.
tet: Item ida ne'e empresta ona ba kliente ne'e.

en: This item is already on this rota
tet: Item ida ne'e iha ona iha rota ne'e

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
tet: Item ida ne'e empresta ona ba kliente ne'e. Hafoun?

en: This item is on hold for another patron.
tet: Item ida ne'e iha rezerva ida ona husi kliente seluk.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
tet: Item ida ne'e iha ona reservasaun ida. Reservasaun ne'e sei la kaer agora, maibe la kansela.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
tet: Item ida ne'e hein hela atu foti husi %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
tet: Item ne'e hein hela atu foti husi ita nia biblioteka

en: This item is part of a rotating collection.
tet: Item ne'e parte kolesaun rotativu.

en: This item is waiting for another patron.
tet: Item ida ne'e iha rezerva ida ona husi kliente seluk.

en: This item must be checked in at following library:
tet: Item ne'e tenke hatama fali iha biblioteka tuirmai:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
tet: Item ne'e tenke fila ba %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
tet: Item ne'e baibain labele rezerva so deit kliente husi %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
tet: Item ne'e baibain labele rezerva.

en: This list does not exist.
tet: Lista ida ne'e la iha.

en: This member has no email
tet: Kliente ida ne'e la iha email ida

en: This message displays when checking out to this patron
tet: Mensajen ne'e hamosu bainhira fo empresta hela ba kliente ne'e

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
tet: Orden ne'e labele edita, raga ne'e taka ona.

en: This patron does not exist.
tet: Kliente ne'e la iha.

en: This patron has no circulation history.
tet: Kliente ne'e la iha istoria sirkulasaun.

en: This patron has no files attached.
tet: Kliente ida ne'e la iha arkivu aneksu.

en: This patron has no holds history.
tet: Kliente ne'e la iha istoria sirkulasaun.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
tet: Kliente ne'e seidauk hatama sujestaun ida ba livru foun

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
tet: Kliente ne'e la iha istoria sirkulasaun tanba hatuur regra privasidade.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
tet: Kliente ne'e mai husi biblioteka seluk (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
tet: Kliente ne'e mai husi biblioteka seluk (%s).

note: A
en: This record has no items
tet: Rejistu ida ne'e la iha item ida

en: This record is in use
tet: Rejistu ne'e uza hela

en: This record is used
tet: Rejistu ne'e uza ona

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
tet: Rejistu ne'e uza ona dala %s

en: This report could not be imported. Please try again later.
tet: Labele importa relatoriu ne'e. Favor koko ida tan.

en: This rota has no stages.
tet: Rota ida ne'e la iha etapa ida.

en: This stage contains the following item(s):
tet: Etapa ne'e uza hela item tuirmai ne'e(s):

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
tet: Subkampu ne'e sei apaga

note: A
en: This subscription depends on another supplier
tet: Asinatura ne'e depende husi vendedor seluk

en: This subscription is closed.
tet: Asinatura ne'e taka ona.

en: This vendor has no email
tet: Vendedor ida ne'e la iha email ida

en: This vendor has no email defined for late issues.
tet: Vendedor ida ne'e la iha email ida.

en: Those items won't be deleted
tet: Item hirak ne'e la apaga

note: IMG
en: Thumbnail
tet: Imajen kiik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
tet: Kinta

note: SCRIPT
en: Thursdays
tet: Kinta sira

en: Time zone:
tet: Zona oras:

en: Time:
tet: Oras:

en: Timeout (secs)
tet: Timeout (seg)

en: TinyMCE WYSIWYG editor
tet: Editor TinyMCE WYSIWYG

en: Title
tet: Titulu

en: Title
tet: Titulu

en: Title (A-Z)
tet: Titulu (A-Z)

en: Title (Z-A)
tet: Titulu (Z-A)

en: Title (any):
tet: Titulu (naran deit):

en: Title (uniform):
tet: Titulu (uniforme):

en: Title and author
tet: Titulu no autor

en: Title phrase
tet: Fraze titulu

en: Title:
tet: Titulu:

en: Title:
tet: Titulu:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
tet: Titulu: %s

en: Titles
tet: Titulu sira

en: To
tet: Ba

en: To
tet: Ba

en: To a file:
tet: Ba arkivu ida:

en: To a file:
tet: Ba arkivu ida:

en: To authid:
tet: Ba authid:

en: To biblionumber:
tet: Ba numerubiblio:

en: To call number:
tet: Ba kota:

en: To create another patron, go to:
tet: Hodi kria kliente seluk, ba:

en: To create circulation rule, go to:
tet: Hodi kria regra sirkulasaun, ba:

en: To date:
tet: Ba data:

en: To edit patron permissions, go to:
tet: Hodi edita permisaun kliente nian, ba:

en: To item call number:
tet: Ba item kota:

en: To notify on receiving:
tet: Atu fo hatene bainhira simu ona:

en: To screen into the browser:
tet: Ba ekran iha browser nia laran:

en: To:
tet: Ba:

en: To:
tet: Ba:

note: SCRIPT
en: Today
tet: Ohin loron

en: Today's checkins
tet: Items fo fila ohin loron nian

en: Today's checkouts
tet: Emprestimos ohin loron

en: Today's notifications
tet: Avizu ohin loron nian

note: I
en: Toggle set to lowest priority
tet: Hatuur ba prioridade kraik liu

en: Too many checked out.
tet: Fo empresta tiona demais.

en: Too many holds
tet: Rezerva barak demais

en: Too many holds for
tet: Rezerva barak demais ba

en: Too many holds:
tet: Rezervasaun barak demais:

en: Tool plugins
tet: Plugins alat nian

en: Tools
tet: Alat sira

en: Tools home
tet: Alat nia uma

en: Tools tables
tet: Tabelas alat nian

note: SCRIPT
en: Top
tet: Leten

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
tet: Item %s ne'ebe Empresta barak liu

en: Top lists
tet: Lista popular liu

en: Topics
tet: Tópiku

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
tet: Total (Impostu %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
tet: Total (Impostu %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
tet: Total (Impostu %s)

en: Total amount outstanding:
tet: Montante total devidu:

en: Total amount outstanding:
tet: Montante total devidu:

en: Total amount payable:
tet: Tenke selu total:

en: Total amount:
tet: Total hira:

en: Total available
tet: Total disponivel

en: Total checkouts
tet: Total emprestimos

en: Total checkouts as of yesterday
tet: Emprestimos total husi horiseik

en: Total checkouts:
tet: Total emprestimos:

en: Total cost
tet: Total kustu

en: Total due
tet: Total hira

en: Total due:
tet: Total devidu:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
tet: Total devidu: %s

en: Total holds allowed
tet: Husik rezerva hira

en: Total items in group
tet: Total ba item iha grupu

en: Total number of results:
tet: Numeru total rezultadu nian:

en: Total ordered
tet: Total hameno tiona

en: Total spent
tet: Gastu total

en: Total tax exc.
tet: Total impostu esk.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
tet: Total impostu exk. (%s)

en: Total tax inc.
tet: Total impostu esk.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
tet: Total impostu ink. (%s)

en: Totals:
tet: Total sira:

en: Transaction date
tet: Data transasaun

en: Transaction library
tet: Biblioteka de transações

note: A
en: Transaction logs
tet: Logs husi transasaun sira

en: Transaction type
tet: Tipu de transasaun

en: Transaction type:
tet: Tipu de transasaun:

en: Transactions
tet: Transasaun sira

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
tet: Tradusaun sira dezde %s

en: Transfer
tet: Tranfere

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
tet: Transfere kolesaun

en: Transfer collection
tet: Kolesaun transfere

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
tet: Tranferensia mak loron %s tarde

en: Transfer is not allowed for:
tet: La husik transfere ba:

en: Transfer now?
tet: Transfere agora?

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
tet: Transfere orden ba raga ida ne'e?

en: Transfer to:
tet: Transfere ba:

en: Transferred
tet: Tranfere ona

en: Transferred from basket:
tet: Transfere tiona husi raga:

en: Transferred items
tet: Items transfere tiona

en: Transferred to basket:
tet: Transfere tiona ba raga:

en: Transfers
tet: Transferênsias

en: Transfers are
tet: Transfere mak

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
tet: Transferensia ne'ebe iha ona iha ita nia biblioteka iha %s

en: Transfers to receive
tet: Transferensia atu simu

en: Translate into other languages
tet: Tradus ba lian seluk

note: A
en: Translate item type %s
tet: Tradus tipu item %s

en: Translation
tet: Tradusaun

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
tet: Konsege atu aumenta (id %s) tradusaun

en: Translation manager:
tet: Xefi tradusaun:

en: Translation managers:
tet: Xefi tradusaun:

en: Translation:
tet: Tradusaun:

en: Transport
tet: Transporte

en: Transport:
tet: Transporte:

en: Treaties
tet: Tratadu sira

en: Try again with a different barcode
tet: Ita bele tenta fali ho barkode lahanesan

en: Try another search
tet: Tenta peskiza seluk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
tet: Tersa

note: SCRIPT
en: Tuesdays
tet: Tersa sira

en: Type
tet: Tipu

en: Type:
tet: Tipu:

en: Type:
tet: Tipu:

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
tet: La konsege atu kansela inskrisaun!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
tet: Labele troka nota nia estadu.

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
tet: La konsege atu kria inskrisaun!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
tet: Labele apaga klube ne'e!

en: Unable to delete patron
tet: Labele apaga kliente ne'e

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
tet: Labele apaga kliente husi biblioteka seluk ho konfigurasaun dauduan

en: Unable to delete staff user
tet: Labele apaga funsionariu ida ne'e

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
tet: Labele apaga template ne'e!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
tet: Labele rai deskrisaun ne'e

en: Unable to save image to database.
tet: Iha ona imajen iha database.

en: Unapprove
tet: La fó aprovasaun

en: Unauthorized user
tet: La autoriza uzador ne'e

en: Unavailable (lost or missing)
tet: La disponivel (lakon ka falta)

en: Uncertain
tet: La hatene los

en: Uncertain price:
tet: Folin latebes:

en: Uncertain prices
tet: Folin sira latebes

en: Unchanged
tet: La muda

en: Uncheck all
tet: Hasai marka hotu

en: Undecided
tet: Labele deside

en: Undef
tet: La define

en: Undefined
tet: La define

note: SCRIPT
en: Underline
tet: Sublinhadu

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
tet: Hakiduk importa ba katalogu

en: Unfortunately, no backups are available.
tet: Infelizmente, backup ida la disponivel.

en: Ungrouped baskets
tet: Raga ne'ebe la ho grupu ida

en: Unhighlight
tet: La realçar

en: Unified title
tet: Titulu unifikadu

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
tet: Títulu sira uniforme: %s

en: Uninstall
tet: Hasai fali

en: Unique holiday
tet: Feriadu uniku

en: Unique holidays
tet: Feriadu uniku

en: Unique identifier:
tet: Identifikador uniku:

en: Unit
tet: Unidade sira

en: Unit cost
tet: Kustu ba unidade ida

en: Unit price
tet: Folin unidade

en: Unit:
tet: Unidade:

en: Units per issue
tet: Folin unidade

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
tet: Unidade por kopia ida obrigatóriu

en: Units:
tet: Unidade sira:

en: Units:
tet: Unidade sira:

en: Unknown
tet: La hatene

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
tet: La hatene sala %s.

en: Unknown error.
tet: La hatene sala.

en: Unknown plugin type
tet: La hatene tipu plugin

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
tet: Subkampu la hatene

note: SCRIPT
en: Unknown tag
tet: La hatene etiketa ne'e

en: Unlimited
tet: Limite la iha

en: Unreceived orders
tet: Orden seidauk simu

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
tet: La hatene kliente ne'e (%s)

en: Unset
tet: Desactivado

en: Until date:
tet: To'o data:

en: Update
tet: Atualiza

en: Update
tet: Atualiza

en: Update SQL
tet: Atualiza SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
tet: Atualiza ajustes

en: Update child to adult patron
tet: Atualiza labarik ba kliente adultu

en: Update errors :
tet: Sala atualiza :

en: Update existing or add new
tet: Atualiza ida ne'ebe iha ona ka aumenta foun

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
tet: Atualiza rezerva(s)

en: Update patron records
tet: Atualiza rejistu kliente nian

en: Update report :
tet: Atualiza relatoriu :

en: Update succeeded
tet: Konsege altualiza

en: Update your database
tet: Atualiza ita nia database

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
tet: Atualiza ita nia uzu estatístika nian

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
tet: Atualiza: %s

en: Updated SQL
tet: Atualiza tiona SQL

en: Updated between:
tet: Atualiza entre:

en: Updated on
tet: Atualiza iha

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
tet: Atualiza iha%s

en: Updated:
tet: Atualiza ona:

en: Updating database structure
tet: Atualiza hela estrutura database

en: Upload Koha plugin
tet: Upload Plugin Koha nian

en: Upload a file
tet: Upload arkivu ida

en: Upload additional images for patron cards
tet: Upload imajen adisional ba kartaun kliente

en: Upload an image file:
tet: Upload arkivu imajen:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
tet: Upload arkivu imajen: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
tet: Upload arkivu imajen: %sUpload%s

en: Upload another KOC file
tet: Upload arkivu KOC ida tan

en: Upload any file
tet: Upload arkivu naran deit

en: Upload directory
tet: Upload diretóriu

en: Upload directory:
tet: Upload diretóriu:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
tet: Upload arkivu

en: Upload file:
tet: Atualiza arkivu:

en: Upload image
tet: Upload imajen

en: Upload local cover image
tet: Upload imajen livru oin nian

en: Upload local cover images
tet: Upload imajen livru oin nian

en: Upload more images
tet: Upload imajen sira tan

en: Upload new file
tet: Upload arkivu foun

en: Upload new files
tet: Upload arkivu foun

en: Upload offline circulation data
tet: Upload dadus sirkulasaun offline nian

en: Upload offline circulation file (.koc)
tet: Upload arkivu sirkulasaun offline (.koc)

en: Upload patron images
tet: Upload imajen kliente nian

en: Upload patron images in a batch or one at a time
tet: Upload imajen kliente iha batch ka ida-idak

en: Upload progress:
tet: Progresu ba upload:

en: Upload quotes
tet: Upload frase sira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
tet: Estadu upload nian:

en: Upload transactions
tet: Upload transasaun

en: Uploaded
tet: Upload tiona

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
tet: Upload hela, favor hein...

en: Usage
tet: Uzu

en: Usage:
tet: Uzu:

en: Use a barcode file
tet: Uza arkivu barcode

en: Use a file
tet: Uza arkivu ida

en: Use a file
tet: Uza arkivu ida

en: Use default values
tet: Uza valor sira default

en: Use existing record
tet: Uza rejistu ne'ebe iha ona

en: Use report plugins
tet: Uza plugin relatoriu nian

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
tet: Uza ida ne'ebe rai tiona

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
tet: Uza kalendariu hodi hatuur data fo fali nudar loron nakloke depois de feriadu

en: Use tool plugins
tet: Plugins alat nian

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
tet: Uza menu bar iha leten atu navigatu ba parte seluk iha Koha.

en: Used
tet: Uza ona

note: ABBR
en: Used For
tet: Uza Ba

en: Used for acquisitions statistical purposes
tet: Uza ba estatistika akuisisaun

en: Used in
tet: Uza iha

en: Used:
tet: Uza ona:

en: Useful resources
tet: Rekursus útil

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
tet: Utilizador %s la iha priviléjiu to'o ona ho database ne'e %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
tet: Utilizador %s iha ona priviléjiu nesesáriu ho database ne'e %s.

note: SCRIPT
en: User Defined
tet: Usuáriu Definidu

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
tet: Userid %s uza hela husi rejistu seluk kliente nian.

en: Username/password already exists.
tet: Username/password iha ona.

en: Users:
tet: Utilizador sira:

en: Using framework:
tet: Uza hela kuadru:

en: Using the following CSV profile:
tet: Uza hela perfil CSV tuirmai:

en: VHS tape / Videocassette
tet: Fita VHS / Videocassete

note: SCRIPT
en: Valid
tet: Validadu

en: Validated
tet: Validadu

en: Value
tet: Valor

en: Value:
tet: Valór:

en: Values
tet: Valór sira

en: Values are comma-separated.
tet: Valor sira haketak ho vírgula.

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
tet: Valor ida autoriza ona ne'ebe bele hatama iha kampu klienta sort 1, atu halo estatistika kona-ba kliente

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
tet: Valor ida autoriza ona ne'ebe bele hatama iha kampu klienta sort 2, atu halo estatistika kona-ba kliente

en: Variable name:
tet: Naran variável:

en: Variable options:
tet: Opsaun variável:

en: Variable type:
tet: Tipu variável:

en: Variable:
tet: Variável:

en: Vendor
tet: Vendedor

en: Vendor
tet: Vendedor

en: Vendor EDI accounts
tet: Vendedor nia konta EDI

note: A
en: Vendor detail page
tet: Vendedor pajina ho detalle

en: Vendor details
tet: Vendedor nia detalle

en: Vendor invoice:
tet: Fatura vendedor:

en: Vendor is:
tet: Vendedor mak:

en: Vendor is:
tet: Vendedor mak:

en: Vendor name:
tet: Naran vendedor:

en: Vendor not found
tet: Vendedor la hetan

en: Vendor not found.
tet: Vendedor la hetan.

en: Vendor note
tet: Nota vendedor

en: Vendor note:
tet: Nota vendedor:

en: Vendor note:
tet: Nota vendedor:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
tet: Vendedor nia folin tenke hanesan numeru

en: Vendor price:
tet: Folin vendedor:

en: Vendor search
tet: Buka vendedor

en: Vendor search results
tet: Rezultadu husi buka vendedor

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
tet: Buka vendedor: %s rezultadu(s) hetan tiona

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
tet: Buka vendedor: %s rezultadu(s) hetan tiona konaba '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
tet: Rezultadu husi buka vendedor: %s hetan tiona

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
tet: Rezultadu %s husi buka vendedor: ba '%s'

en: Vendor:
tet: Vendedor:

en: Vendor:
tet: Vendedor:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
tet: Vendedor: %s

en: Verify you want to delete patrons
tet: Verifika katak ita hakarak apaga kliente sira

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
tet: Versaun: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
tet: Espasu vertikál

en: Vertical:
tet: Vertikál:

note: INPUT type=submit
en: View
tet: Haree hotu

en: View
tet: Haree

en: View ILL requests
tet: Haree pedidu ILL

en: View MARC
tet: Haree MARC

en: View all libraries
tet: Haree biblioteka hotu

en: View all plugins
tet: Haree plugins hotu

note: SCRIPT
en: View biblio details
tet: Haree detalle biblio

note: SCRIPT
en: View borrower details
tet: Haree detalle kliente nian

en: View course
tet: Haree kursu

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
tet: Haree disionáriu

en: View existing record
tet: Haree rejistu ne'ebe iha ona

note: A
en: View funds for %s
tet: Haree fundu ba %s

en: View invoice
tet: Haree fatura

en: View item's checkout history
tet: Haree item nia istoria emprestimos

en: View message
tet: Haree mensajen

en: View note
tet: Haree nota

en: View patron record
tet: Haree rejistu kliente nian

en: View pending offline circulation actions
tet: Haree asaun sirkulasaun offline pendente

en: View report plugins
tet: Haree plugin relatoriu nian

en: View restrictions
tet: Haree sestrisaun sira

note: INPUT type=submit
en: View spine label
tet: Haree etiketa lombada

en: View subfields
tet: Haree subkampu

en: View tool plugins
tet: Haree plugins alat nian

en: Viewing suggestions for library:
tet: Haree hela sujestaun sira ba biblioteka:

en: Visibility:
tet: Visibilidade:

en: Void payment
tet: Anular pagamentu

en: Vol no.
tet: Vol nu.

en: WARNING:
tet: AVISU:

en: Waiting
tet: Hein hela

en: Waiting
tet: Hein hela

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
tet: Hein hela iha %s%s, %s%s dezde %s.

en: Waiting date
tet: Data hein hela

en: Waiting since
tet: Hein hela dezde

note: SCRIPT
en: Warn
tet: Fo atensaun ba

en: Warning
tet: Avisu

en: Warning at (%%):
tet: Avisu iha (%%):

en: Warning at (amount):
tet: Avizu ba (hira):

en: Warning regarding current user
tet: Avisu konaba utilizador daudaun

en: Warning, the following barcodes were not found:
tet: Avisu, barcode tuirmai la hetan:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
tet: Avisu, numeru kartaun tuirmai iha ona iha lista:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
tet: Avisu, cardnumbers tuirmai la hetan ona:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
tet: Avisu, cardnumbers tuirmai la hetan ona:

en: Warning, the following items cannot be deleted:
tet: Avisu, cardnumbers tuirmai labele apaga:

en: Warning:
tet: Avisu:

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
tet: Relatoriu ida ne'e han tempu sei livru barak tarde.

en: Warning: no barcodes were found
tet: Avisu: barcode la hetan

en: Warning: no itemnumbers were found
tet: Avisu: itemnumbers la hetan

en: We encountered an error:
tet: Hasoru problema:

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
tet: Web installer &rsaquo; Hili ita nia lian

en: Web installer &rsaquo; Complete
tet: Web installer &rsaquo; Kompletu

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
tet: Web installer &rsaquo; Kria kliente Koha administrator

en: Web installer &rsaquo; Create a library
tet: Web installer &rsaquo; Kria biblioteka ida

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
tet: Web installer &rsaquo; Kria regra sirkulasaun foun

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
tet: Web installer &rsaquo; Kria kategoria kliente

en: Web installer &rsaquo; Database settings
tet: Web installer &rsaquo; Konfigarasaun database

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
tet: Web installer &rsaquo; Instala konfigurasaun baziku deit

en: Web installer &rsaquo; Success
tet: Web installer &rsaquo; Suseso

note: A
en: Web services
tet: Web serbisu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
tet: Kuarta

note: SCRIPT
en: Wednesdays
tet: Kuarta sira

en: Week
tet: Semana

en: Weekly - Repeatable holidays
tet: Semana semana - Férias repetíveis

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
tet: Feriadu semana semana: %s

en: Weight
tet: Todan

en: Weight:
tet: Todan:

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
tet: Benvindo mai Koha %s installer

en: What's next?
tet: Saida mak tuirmai?

en: When more than
tet: Bainhira liu duke

en: When more than:
tet: Kuandu liu duke:

en: When to charge
tet: Propina hala'o bainhira

note: SCRIPT
en: Whole words
tet: Liafuan tomak

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
tet: Tanaba sa taka raga mamuk ida ne'e?

note: SCRIPT
en: Winter
tet: Invernu

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
tet: Ho %s peskiza ne'ebe hili ona:

en: With framework :
tet: Ho kuadru :

en: With framework:
tet: Ho kuadro:

en: With items owned by the following libraries:
tet: Ho item ne'ebe pertense biblioteka tuirmai:

note: SCRIPT
en: With selected search:
tet: Ho peskiza ne'ebe hili tiona:

en: Withdrawn
tet: Hasai ona

en: Withdrawn on:
tet: Hasai tiona iha:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
tet: Estadu hasai tiona

en: Withdrawn status:
tet: Estadu hasai tiona:

en: Women
tet: Feto sira

note: SCRIPT
en: Word count
tet: Konta liafuan

en: Working day
tet: Loron serbisu

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
tet: Hakerek notisias ba OPAC no versaun staff

en: Write off
tet: Eliminar

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
tet: Eliminar hotu

en: Write off fines and fees
tet: Eliminar multa ho propina

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
tet: Eliminar propina ne'e

en: Writeoff
tet: Eliminar

en: Writeoff amount:
tet: Eliminar hira:

en: XML configuration file
tet: XML arkivu konfigurasaun

en: Xercode, Spain
tet: Xercode, España

en: Year
tet: Tinan

en: Year:
tet: Tinan:

en: Yearly - Repeatable holidays
tet: Tinan tinan - Fériadu repetíveis

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
tet: Férias tinan tinan: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
tet: Kor kinur

en: Yes
tet: Sin

en: Yes
tet: Sin

note: %1$s:  END
en: Yes %s
tet: Sin %s

en: Yes if settings allow it
tet: Sin se konfigurasaun ne'e husik ba

en: Yes, I confirm
tet: Sin, hau konfirma

en: Yes, cancel (Y)
tet: Sin, kansela (Y)

en: Yes, check out (Y)
tet: Sin, fo empresta (S)

en: Yes, close (Y)
tet: Sin, taka (S)

en: Yes, delete
tet: Sin, apaga

en: Yes, delete (Y)
tet: Sin, apaga (S)

en: Yes, delete contract
tet: Sin, apaga kontrato

en: Yes, delete patron attribute type
tet: Sin, apaga tipu kliente nia atributu

en: Yes, delete record matching rule
tet: Sin, apaga regra kona-ba rejistu hanesan malu

en: Yes, delete this currency
tet: Sin, apaga osan ida ne'e

en: Yes, delete this framework
tet: Sin, apaga kuadru ne'e

en: Yes, delete this fund
tet: Sin, apaga fundu ne'e

en: Yes, delete this item type
tet: Sin, apaga tipu item ne'e

en: Yes, delete this subfield
tet: Sin, apaga subkampu ne'e

en: Yes, delete this tag
tet: Sin, apaga etiketa ne'e

en: Yes, edit existing items
tet: Sin, edita item sira ne'ebe iha ona

en: Yes, print slip
tet: Sin, imprimi resibu

en: Yes, renew (Y)
tet: Sin, hafoun (S)

en: Yes, reset mappings
tet: Sin, hatuur fali mapeamentos

en: Yes: Edit existing authority
tet: Sin: Edita autoridade sira ne'ebe iha ona

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
tet: Sin: Haree item sira ne'ebe iha ona

en: YesNo
tet: SinLae

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
tet: Ita atu instala %s buat ida. Kontinua?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
tet: Ne'e sei apaga %s periódiku(s). Kontinua ka lae?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
tet: Ita sei apaga '%s' SMTP server.

en: You are not authorised to manage this basket.
tet: Ita la iha autorizasaun hodi jerir raga ne'e.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
tet: Ita la iha lisensa atu apaga kliente sira ne'e

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
tet: Ita la iha autorizasaun hodi jerir xave API ne'e

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
tet: Ita la iha autoriza atu hafoun kilente sira

note: A
en: You are not authorized to set permissions
tet: Ita la iha lisensa atu hatuur asesu

en: You are only viewing one item.
tet: Ita haree hela item ida deit.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
tet: Ita bele husu dijestu ida hodi hamenus mensagens barak. Mensagen hotu sei rai no haruka hamutuk iha mensagen ida.

en: You can't create any orders unless you first
tet: Labele kria orden ekomenda keta uluk

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
tet: Labele edita asinatura ida ne'e

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
tet: Labele hili valor kategoria ne'ebe autoriza ona ho kampu MARC

en: You did not specify any search criteria.
tet: Ita la espesifika kriteria ida atu peskiza.

en: You didn't select any external target.
tet: Ita la hili tarjetu externa ida.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
tet: Ita la iha lisensa atu asesu makro ne'e

en: You do not have permission to access this page.
tet: Ita la iha lisensa atu asesu pajina ida ne'e.

en: You do not have permission to add a record to this list.
tet: Ita la iha permisaun atu aumenta rejistu ida ba lista ne'e.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
tet: Ita la iha lisensa atu kria makro ida ne'e

en: You do not have permission to delete this list.
tet: Ita la iha lisensa atu apaga lista ne'e.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
tet: Ita la iha lisensa atu apaga makro ida ne'e

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
tet: Ita la iha permisaun atu edita kliente ne'e nia informasaun login.

en: You do not have permission to update this list.
tet: Ita la iha lisensa atu atualiza lista ne'e.

en: You do not have permission to view this list.
tet: Ita la iha lisensa atu haree lista ne'e.

en: You do not have sufficient permission to continue.
tet: Ita la iha lisensa atu kontinua.

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
tet: Iha %s sala(s) iha konfigurasaun MARC nian. Favor hadi'a fali molok uza Koha

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
tet: Ita hatama username ne'ebe iha ona. Faz favor hili ida seluk tan.

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
tet: Ita tenke define kampu ka subkampu atu esporta, haketak husi |.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
tet: Ita tenke define kampu ka subkampu atu esporta, haketak husi lina.

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
tet: Faz favor halibur valor ida boot liu ka hanesan %s.

en: You must define a budget in Administration
tet: Ita tenke defini orsamentu ida iha Administrasaun

en: You must enter a term to search on
tet: Tenke hatama termu ida atu peskiza

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
tet: Faz favor enxe pelumenus opsaun rua data nian

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
tet: Ita tenke hatama naran ba lista kliente foun!

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
tet: Ita tenke simu pelumenus item ida

en: You must reset your password
tet: Ita tenke hatuur fali ita nia ka password

note: SCRIPT
en: You must select a fund
tet: Ita tenke hili fundu ida

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
tet: Ita tenke hili pelumenus periodiku ida hodi edita

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
tet: Faz favor hili pelumenus fatura rua atu tau hamutuk.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
tet: Hili kliente ida ka liu tan hodi hasai

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
tet: Hili relatoriu ida ka liu atu apaga

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
tet: Ita tenke hili kliente ida ka liu tan hodi tau hamutuk

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
tet: Ita tenke rai pajina ida ne'e molok print

en: You searched for
tet: Ita buka ona ba

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
tet: Ita buka ona ba: %s

en: You will need to save the report before you can execute it
tet: Ita tenke rai relatoriu ne'e molok konsege hala'o ida ne'e

en: Your Mana KB server is currently:
tet: Ita nia server Mana KB agora daudauk:

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
tet: Ita nia versaun ba Perl obsoletu. Faz favor atualiza ba versaun foun liu Perl nian (pelumenus Versaun 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
tet: Ita nia administrador tenke define orsamentu ida iha Administrasaun

en: Your administrator must specify an active currency.
tet: Ita nia administrador tenke espesifika osan ativa.

en: Your authority search history is empty.
tet: Ita nia istoria konaba peskiza autoridade mamuk hela.

en: Your cart
tet: Ita nia kareta

en: Your cart
tet: Ita nia kareta

en: Your cart is empty.
tet: Ita nia kareta mamuk hela.

en: Your catalog search history is empty.
tet: Ita nia istoria peskiza mamuk.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
tet: La hatama komentariu ita nian. Faz favor koko dala ida tan.

en: Your comment has been submitted
tet: Ita nia komentariu hatama tiona

en: Your country:
tet: Ita nia rai:

en: Your data was processed. Here are the results:
tet: Ita nia dadus processados. Rezultadu mak ne'e:

en: Your download should begin automatically.
tet: Ita nia download sei hahu automaticamente.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
tet: Ita nia biblioteka mak destinasaun ba tranferensia(s) tuirmai

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
tet: Ita nia lista: %s

en: Your lists
tet: Ita nia lista

en: Your lists
tet: Ita nia lista

note: SCRIPT
en: Your lists:
tet: Ita nia lista:

en: Your name:
tet: Ita nia naran:

en: Your notification has been sent.
tet: Ita nia notifikasaun haruka ona.

en: Your patron lists
tet: Ita nia lista kliente

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
tet: Ita nia relatoriu "%s" rai tiona

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
tet: Ita nia relatoriu sei hala'o ho estatementu SQL tuirmai.

en: Your request gave the following results:
tet: Ita nia pedido hamosu ba rezultadu tuirmai:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
tet: Ita nia peskiza la kompletu. Favor koko dala ida tan.

en: Your search returned no closed subscriptions.
tet: Buat ne'ebe ita buka la hetan asinatura ne'ebe taka hela.

en: Your search returned no open subscriptions.
tet: Ita nia peskiza la hetan asinatura nakloke ida.

en: Your search returned no results.
tet: La iha rezultadu.

en: Your search returned no results.
tet: La iha rezultadu.

en: Z39.50 authority search points
tet: Z39.50 pontu peskiza autoridade

en: Z39.50/SRU search
tet: Z39.50 peskiza

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
tet: Z39.50/SRU servidor aumenta tiona (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
tet: Z39.50/SRU servidor apaga tiona (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
tet: Z39.50/SRU servidor atualiza tiona (%s)

en: Z39.50/SRU servers
tet: Z39.50/SRU servidor sira

en: Z39.50/SRU servers administration
tet: Administrasaun ba servidor Z39.50/SRU

en: ZIP file
tet: Arkivuv ZIP

en: ZIP/Postal code
tet: Kodigu ZIP/Korreiu

en: ZIP/Postal code:
tet: ZIP/Kódigu postal:

en: ZIP/Postal code:
tet: Kodigu ZIP/Korreiu:

en: Zebra version:
tet: Versaun zebra:

en: Zip file
tet: Arkivu zip

note: SCRIPT
en: [ New list ]
tet: [ Lista foun ]

en: [Main page]
tet: [Pajina prinsipal]

en: [Overridden]
tet: [Sobreposta]

en: [Previous page]
tet: [Anterior pajina]

en: [clear]
tet: [apaga]

en: about page
tet: pajina kona-ba

en: active
tet: ativu

en: added successfully
tet: aumenta tiona

en: administrator account
tet: konta administrasaun

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
tet: depois loron %s.

note: SCRIPT
en: alignment
tet: aliñamentu

en: all
tet: hotu

en: all authority types used in the frameworks are defined
tet: tipu autoridade hotu ne'ebe uza hela iha kuadru ne'e mak define ona

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
tet: subkampu hotu ba kada etiketa hela iha tab hanesan deit (ka ignora ona)

en: already has a hold
tet: iha rezerva ida ona

en: and
tet: no

en: and
tet: no

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
tet: no 'branchcode' ho 'categorycode'

en: and has been returned.
tet: no fo fila ona.

en: and mark one currency as active.
tet: no marka osan ida nudar ativu.

en: and they must all be in the 10 (items) tab
tet: no hotu tenke hela iha tab 10 (items)

en: any library
tet: kualkér biblioteka

en: any library
tet: kualkér biblioteka

en: approved
tet: fó aprovasaun ona

en: at :
tet: iha :

en: at current library
tet: iha biblioteka atual

en: at least 1 item type defined
tet: define ona pelumenus tipu 1

en: at least 1 item type must be defined
tet: tenke define ona pelumenus tipu item 1

en: at least 1 library defined
tet: define ona pelumenus biblioteka 1

en: at least 1 library must be defined
tet: tenke define pelumenus biblioteka 1

note: A
en: basket
tet: raga

note: A
en: basketgroup
tet: grupu raga

en: be mapped to a MARC subfield,
tet: tenke mapa ba subkampu MARC ida,

en: be mapped to a MARC subfield,
tet: tenke mapa ba MARC subkampu ida,

en: be mapped to the same tag,
tet: tenke mapa ba etiketa hanesan,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
tet: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternativamente, bele fornese data iha formatu ISO (e.g., '2010-10-28').

note: SCRIPT
en: begins with
tet: hahu ho

en: biblio and biblionumber
tet: biblio no biblionumber

en: biblioitems.itemtype defined
tet: biblioitems.itemtype define ona

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
tet: biblionumber ka biblioitemnumber mapa loos ona

en: budget_code
tet: orsamentu_kodigu

en: by
tet: husi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
tet: husi

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
tet: husi %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
tet: husi %s:

en: by DIY Co is licensed under the
tet: husi DIY Co is licensed under the

en: by Denis Howlett is licensed under the
tet: husi Denis Howlett is licensed under the

en: by Google is a family of fonts licensed under the
tet: husi Google is a family of fonts licensed under the

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
tet: husi Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the

en: by item types
tet: tuir tipu item

en: by libraries
tet: tuir biblioteka

en: by months
tet: tuir fulan sira

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
tet: husi Bridge Consortium of Carleton College no St. Olaf College.

en: by:
tet: husi:

en: callnumber
tet: kota

en: cancel your request
tet: kansela pedidu ne'e

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
tet: labele repete

en: cash registers
tet: kaixa osan

en: cataloging the record
tet: katalogusaun rejistu nian

en: characters
tet: karáter sira

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
tet: marka hodi apaga kampu ne'e

en: click to log out
tet: klika atu log out

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: club %s
tet: klube %s

en: code and
tet: kodigu no

note: SCRIPT
en: comments
tet: komentáriu sira

en: configuration file.
tet: arkivu konfigurasaun.

en: considered late
tet: hanoin tarde ona

note: SCRIPT
en: containing
tet: kontinuando

en: contains
tet: kontein

en: create a CSV profile
tet: kria perfil CSV ida

en: create one or more authorized values
tet: halo valor autoriza ida ka tan

note: %1$s:  END
en: created. %s
tet: kria tiona. %s

note: SCRIPT
en: currency sign
tet: sinal osan

en: day(s)
tet: loron(s)

en: days
tet: loron

en: days ago
tet: loron liuba

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
tet: default (biblioteka hotu), kategoria kliente hotu, tipu item hotu

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
tet: default (biblioteka hotu), tipu kliente hotu, tipu item hanesan

en: default (all libraries), same patron category, all item types
tet: default (biblioteka hotu), tipu kliente hanesan, tipu item hotu

en: default (all libraries), same patron category, same item type
tet: default (biblioteka hotu), tipu kliente hanesan, tipu item hanesan

en: define a budget and a fund
tet: define orsamentu ida no fundu ida

en: define a notice
tet: define notisias

note: A
en: detail of the subscription
tet: asinatura nia detalle

en: digits
tet: díjitu sira

en: disabling the 'Mana' system preference
tet: desabilitandu 'Mana' preferensia sistema

note: A
en: display detail for this librarian.
tet: hatudu detalle ba bibliotekáriu ne'e.

en: do a catalog search
tet: peskiza iha katalogu

en: doesn't exist
tet: la eziste

en: doesn't match
tet: la hanesan

en: doesn't match any existing record.
tet: la hanesan rejistu ida ne'ebe iha ona.

en: ecost tax exc.
tet: ecost impostu es.

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
tet: ekustu taxa esk. / ekustu taxa ink.

en: ecost tax inc.
tet: total impostu ink.

note: SCRIPT
en: edit items
tet: edita item sira

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
tet: sinal euro-currency

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
tet: ex: barcode, itemkota, titulu, "050a 050b", 300a

note: SCRIPT
en: example
tet: ezemplu

en: exists
tet: iha

en: expired
tet: expirado

en: failed to be added
tet: la konsege aumenta

en: failed to be updated
tet: la konsege atu atualiza

note: SCRIPT
en: failed to run
tet: la konsege hala'o

en: field
tet: kampu

en: field(s)
tet: kampu(s)

en: file is licensed under the
tet: arkivu is licensed under the

en: for
tet: ba

note: SCRIPT
en: formatting
tet: formatasaun

en: framework values
tet: valor kuadru

en: from
tet: husi

note: A
en: go to %s
tet: ba %s

en: gone no address
tet: sai tiona, la iha enderesu-uma

en: group by
tet: grupu tuir

en: group by
tet: grupu tuir

en: has
tet: iha

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
tet: iha %s item sira iha aneksu.

en: has never been checked out.
tet: seidauk fo empresta.

en: here
tet: iha ne'e

note: SCRIPT
en: history
tet: istoria

en: holdingbranch NOT mapped
tet: holdingbranch LA mapa ona

en: holdingbranch defined
tet: holdingbranch define ona

en: homebranch NOT mapped
tet: homebranch LA mapa ona

en: homebranch defined
tet: homebranch define ona

en: if
tet: se

en: ignore
tet: ignora

en: in
tet: iha

en: in fines
tet: iha multa

note: SCRIPT
en: in library
tet: iha biblioteka

en: invalid authority types
tet: tipu autoridade inválidu

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
tet: hanesan JavaScript library by Bram Stein licensed under the

en: is equal to
tet: mak hanesan

en: is exactly
tet: iha exactamente

en: is not
tet: la'os

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
tet: agora suspenso to'o %s.

en: is on hold for
tet: rezervasaun iha ona ba

en: issues
tet: kopia sira

en: item fields
tet: kampu item

en: item type for older issues:
tet: tipu item ba issu tuan liu:

en: item type not defined
tet: la define tipu item

en: item's holding library
tet: biblioteka ne'ebe kaer item

en: item's holding library
tet: biblioteka ne'ebe kaer item

en: item's home library
tet: item nia uma biblioteka

en: item's home library
tet: item nia uma biblioteka

en: items (10)
tet: item sira (10)

en: itemtype NOT mapped
tet: itemtype LA mapa ona

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
tet: ikus mai: %s

en: library not defined
tet: bibliotena seidauk define

en: like
tet: hanesan

en: lost
tet: lakon

en: matches
tet: hanesan malu

en: me
tet: hau

en: months
tet: fulan sira

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
tet: fulan sira %s

en: must match
tet: tenke hanesan

en: n/a
tet: l/i

en: no active
tet: la ativu

en: none
tet: la iha ida

en: nonpublic_note
tet: nota_lapubliku

en: not
tet: la'os

note: ABBR
en: not available
tet: la disponivel

en: not like
tet: la hanesan

en: not running
tet: la la'o

en: notforloan
tet: labelefoempresta

en: number
tet: numeru

en: of one item.
tet: husi item ida.

en: on reserve
tet: iha rezerva

en: on this item
tet: iha item ida ne'e

en: on this item.
tet: iha item ida ne'e.

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
tet: rejistu ida ka rua mak la ho item. %s

en: or
tet: ka

en: or
tet: ka

en: or MARC subfield.
tet: ka subkampu MARC.

en: or any available
tet: ka ruma disponivel

en: or create
tet: ka kria

en: or create:
tet: ka kria:

en: or enter
tet: ka hatama

en: patron categories
tet: kategoria sira kliente

en: patron category
tet: kategoria kliente nian

en: patron's account
tet: konta kliente nian

en: patrons to
tet: kliente ba

en: pending
tet: pendente

en: pending offline circulation actions
tet: asaun sirkulasaun offline pendente

note: SCRIPT
en: permanent pen
tet: marcador permanente

note: INPUT type=submit name=phony_submit
en: phony_submit
tet: phony-submite

en: placing an order
tet: hatuur hela orden

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
tet: favor hakerek ita nia razaun iha ne'e...

en: price
tet: folin

en: public_note
tet: nota_públiku

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
tet: publikadu husi: %s %s %s iha

en: receiving an order
tet: simu hela orden ida

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
tet: padraun regex

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
tet: substituisaun regex

en: rejected
tet: lakohi simu

en: removed successfully
tet: hasai tiona

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
tet: loke fali grupuraga

en: replacement price
tet: folin substituisaun

note: INPUT
en: report
tet: relatoriu

en: required
tet: nesessáriu

en: restricted
tet: restrisaun

en: reviews
tet: komentariu sira

en: running
tet: halai hela

en: same library, all patron categories, all item types
tet: biblioteka hanesan, kategoria kliente hotu, tipu item hotu

en: same library, all patron categories, same item type
tet: biblioteka hanesan, kategoria kliente hotu, tipu item hanesan

en: same library, same patron category, all item types
tet: biblioteka hanesan, tipu kliente hanesan, tipu item hotu

en: same library, same patron category, same item type
tet: biblioteka hanesan, tipu kliente hanesan, tipu item hanesan

en: script.
tet: eskrita.

en: seconds
tet: segundu

en: see also:
tet: haree mos:

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
tet: hili * husi marc_subfield_structure ne'ebe frameworkcode is NULL

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
tet: hili * husi marc_tag_structure ne'ebe frameworkcode is NULL

en: select all
tet: hili hotu

note: INPUT type=submit
en: selection
tet: selesaun

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
tet: seletor

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
tet: haketak ho espasu ida. (e.g., 100a 200 606)

en: serial
tet: periodiku

note: A
en: serial collection for %s
tet: kolesaun periódiku ba %s

en: since last transfer
tet: desde tranfere ikus

en: software.coop, United Kingdom
tet: software.coop, Reinu Unidu

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
tet: lian

en: stages
tet: etapa sira

note: SCRIPT
en: starting with
tet: hahu ho

en: starts with
tet: hahu ho

en: statistics
tet: estatistika

note: SPAN
en: status_1
tet: estadu_1

note: SPAN
en: status_2
tet: estadu_2

note: SPAN
en: status_3
tet: estadu_3

note: SPAN
en: status_4
tet: estadu_4

note: SPAN
en: status_5
tet: estadu_5

en: subfield ignored
tet: subkampu ignoradas

en: subfields not in same tabs
tet: subkampu la'os iha tabs hanesan

en: subscribers
tet: asinante sira

note: A
en: subscription detail
tet: detalle asinatura

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
tet: asinatura(s) %s ho titulu hanesan

note: A
en: suggestion
tet: sujestaun

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
tet: sujestaun #%s

en: superlibrarian
tet: superbibliotekáriu

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
tet: kampu biblioitems.itemtype TENKE :

en: the items.holdingbranch field MUST :
tet: kampu items.holdingbranch TENKE :

en: the items.homebranch field MUST :
tet: kampu items.homebranch TENKE :

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
tet: rejistu ne'e la iha. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
tet: rejistu ida ne'e la iha item ida. %s

en: times
tet: dala

en: to
tet: ba

en: to be placed on hold
tet: atu rezerva ona

en: to be placed on hold.
tet: atu hatuur rezerva.

en: to create
tet: atu kria

en: to field
tet: ba kampu

en: undefined
tet: la define

en: unknown
tet: la hatene

en: unless
tet: so

note: SCRIPT
en: unrecognized command
tet: komando la hatene

en: until
tet: to'o

en: updated successfully
tet: konsege atualiza

en: use default (cataloging the record)
tet: uza default (durante katalogasaun rejistu nian)

en: used for/see from:
tet: uza ba/haree husi:

en: valid entries in your database.
tet: iha ona iha database.

en: value
tet: valor

note: SCRIPT
en: value missing
tet: valor falta

en: values updated.
tet: valor sira atualiza tiona.

note: SCRIPT
en: variable missing
tet: variavel falta

note: SCRIPT
en: view
tet: haree

en: was saved.
tet: rai tiona.

en: was updated.
tet: atualiza tiona.

en: weeks
tet: semana sira

en: which should be set up by your system administrator.
tet: sistema ida ne'ebe mak administrador halo.

en: which should be set up by your system administrator.
tet: sistema ida ne'ebe mak administrador halo.

en: who are in patron list:
tet: ne'ebe mosu iha lista kliente:

en: who have not been connected since:
tet: kliente ida ne'ebe la konektado dezde:

en: who have not borrowed since:
tet: kliente ida ne'ebe la empresta dezde:

en: whose expiration date is before:
tet: ne'ebe data prazu molok:

en: whose patron category is:
tet: kategoria kliente nian hanesan:

en: will show the link just below the title
tet: hatudu ligasaun iha titulu nia okos

en: with all the columns.
tet: ho koluna hotu.

note: SCRIPT
en: with category
tet: ho kategoria

en: with this reason:
tet: ho razaun ne'e:

en: with value
tet: ho valor

en: x column:
tet: koluna x:

en: years
tet: tinan sira

en: years of activity
tet: tinan aktividade

en: yes
tet: sin

en: | Actions:
tet: | Asaun sira:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
tet: | Asaun sira: %s

note: %1$s:  IF elasticsearch_status.running
en: | Status: %s
tet: | Estadu: %s
