Koha 22.11 - en to th translation catalogue (231 entries)

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw
en: %s %s sent you a cart from our online catalog.
th: %s %s ส่งไปยังตระกร้าจากแคตตาล็อกของเรา.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
th: %s (ระเบียนเลขที่ %s)

en: &lt;&lt; Previous
th: &lt;&lt; ก่อนหน้า

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
th: (%s รายการบรรณานุกรม)

note: For the first occurrence, %1$s:  overdues_count | html
en: (%s total)
th: (ทั้งหมด %s รายการ)

en: (Checked out)
th: I7smUK  <a href="http://ujewqpyslpdf.com/">ujewqpyslpdf</a>, [url=http://uxhcddxbzrhd.com/]uxhcddxbzrhd[/url], [link=http://aykrpifbtenk.com/]aykrpifbtenk[/link], http://vlevzxdaueqn.com/

en: (Not supported by Koha)
th: (ไม่สนับสนุนระบบห้องสมุดอัตโนมัติ Koha)

en: (Optional, default 0)
th: (ตัวเลือก , ค่าที่ตั้งไว้ 0)

en: (Optional, default 1)
th: (ตัวเลือก , ค่าที่ตั้งไว้ 1)

en: (Use OAI-PMH instead)
th: (ใช้บริการสืบค้นจากทุกฐานข้อมูลร่วมกัน  OAI-PMH แทน )

en: (Use OPAC instead)
th: ให้ใช้ OPAC แืทน

en: ...or...
th: ...หรือ...

en: 10 titles
th: 10 ชื่อเรื่อง

en: 100 titles
th: 100 ชื่อเรื่อง

en: 12 months
th: 12 เดือน

en: 15 titles
th: 15 ชื่อเรื่อง

en: 20 titles
th: 20 ชื่อเรื่อง

en: 3 months
th: 3 เดือน

en: 30 titles
th: 30 ชื่อเรื่อง

en: 40 titles
th: 40 ชื่อเรื่อง

en: 50 titles
th: 50 ชื่อเรื่อง

en: 6 months
th: 6 เดือน

en: Abstracts/summaries
th: บทคัดย่อ/บทสรุป

en: Acquired in the last:
th: รายการที่ได้รับล่าสุด:

note: INPUT type=submit name=tagsel_button
en: Add
th: เพิ่ม

note: A
en: Add another field
th: เพิ่มฟิลด์อื่นอีก

en: Add to a list
th: เพิ่มไปยังรายการ

en: Add to list:
th: เพิ่มไปยังรายการ:

en: Adult
th: ผู้ใหญ่

en: All item types
th: ทุกชนิดรายการ

en: All libraries
th: ทุกห้องสมุด

en: Amount
th: จำนวน

en: Any
th: ใดๆ

en: Audience
th: ผู้อ่าน

en: AuthenticatePatron
th: รายการตรวจสอบสมาชิก

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
th: สมาชิกได้ผ่านการตรวจสอบโดยวิธีการลอกอินและ ได้ส่งค่าความถูกต้องกลับไปให้สมาชิกแล้ว

en: Author
th: ผู้แต่ง

en: Author (A-Z)
th: ผู้แต่ง (A-Z)

en: Author (Z-A)
th: ผู้แต่ง (Z-A)

en: Author:
th: ผู้แต่ง:

en: Authority search results
th: ผลการค้นหาข้อมูลด้วยคำศัพท์ที่กำหนด

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
th: รายการที่ห้องสมุดมี:

en: Awards:
th: รางว้ล:

en: Barcode
th: บาร์โค้ด

en: Bibliographies
th: บรรณานุกรม

en: Biography
th: ชีวประวัติ

en: Braille
th: เอกสารอักษรเบรลล์

en: CD audio
th: ซีดีเสียง

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancels an active hold request for the patron.
th: ยกเลิกรายการจองสำหรับสมาชิก

en: Cassette recording
th: เทปบันทึกเสียง

en: Catalogs
th: รายการทรัพยากร

en: Category:
th: ประเภททรัพยากร:

en: Checkouts
th: รายการที่ยืมออก

en: Classification
th: การจัดหมวดหมู่

note: DIV
en: Click to view in Google Books
th: คลิกเพื่อดูใน Google Books

en: Close this window.
th: ปิดหน้าต่างนี้

en: Close window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Collection
th: กลุ่มข้อมูล

en: Comment:
th: ความคิดเห็น:

note: INPUT type=submit
en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Content
th: เนื้อหา

en: Contents
th: สารบัญ

en: Copyright
th: สงวนลิขสิทธิ์

en: Credits
th: เครดิต

en: DVD video / Videodisc
th: วิดีโอดีวีดี / วิดีโอดิสก์

en: Date
th: วันที่

en: Date received
th: วันที่คืนหนังสือ

en: Date:
th: วันที่:

en: Default
th: ค่าที่ตั้งไว้

en: Delete
th: ลบ

en: Description
th: รายละเอียด

en: Details
th: รายละเอียด

en: Dewey
th: ระบบดิวอี้

en: Dictionaries
th: พจนานุกรม

en: Directories
th: รายชื่อ

en: Discographies
th: รายชื่อจานเสียง

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
th: คุณต้องการได้รับอีเมลแจ้งเมื่อห้องสมุดได้รับวารสารฉบับใหม่หรือไม่?

en: Don't have a library card?
th: คุณไม่มีบัตรห้องสมุดหรือ?

en: Don't have a password yet?
th: คุณยังไม่มีรหัสผ่านใช่หรือไม่?

note: SCRIPT
en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Due
th: กำหนดส่ง

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due %s
th: กำหนดส่ง %s

en: Edit
th: แก้ไข

en: Editions
th: ฉบับพิมพ์

en: Enter a new purchase suggestion
th: ใส่ข้อมูลข้อเสนอแนะเพื่อสั่งซื้อหนังสือใหม่

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
th: กรุณาป้อนคำค้น

en: Error:
th: ข้อผิดพลาด:

en: Fiction
th: นิยาย

en: Filmographies
th: รายชื่อภาพยนตร์

en: Fines
th: ค่าปรับ

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
th: ค้นหา

en: Handbooks
th: คู่มือ

en: Hold date
th: วันที่จอง

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
th: ถ้านี่เป็นครั้งแรกที่คุณใช้ระบบยืม-คืนด้วยตนเอง หรือถ้าระบบไม่ทำงานอย่างที่คุณคาดหวัง คุณอาจจะต้องอ้างถึงคู่มือแนะนำฉบับนี้เพื่อเริ่มต้นใช้งานระบบ

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
th: ถ้าคุณยังไม่มีรหัสผ่าน กรุณาไปยังเคาน์เตอร์บริการยืม-คืนเมื่อคุณไปห้องสมุดในครั้งถัดไป เพื่อให้เจ้าหน้าที่ดำเนินการกำหนดรหัสผ่านให้คุณ

en: Indexes
th: ดัชนี

en: Information
th: ข้อมูล

en: Issue #
th: ฉบับ #

en: Issues for a subscription
th: ดำเนินการสมัครสมาชิก

en: Issues summary
th: เนื้อหาโดยสังเขป

en: Item type
th: ชนิดของทรัพยากร

en: Juvenile
th: เยาวชน

en: Keyword
th: คำสำคัญ

en: Language
th: ภาษา

en: Large print
th: งานพิมพ์ขนาดใหญ่

en: Law reports and digests
th: บทความรายงานคดีและประมวลกฎหมาย

en: Legal articles
th: บทความกฎหมาย

en: Legal cases and case notes
th: อรรถคดีและรายละเอียดคดี

en: Legislation
th: ตัวบทกฎหมาย

en: Library
th: ห้องสมุด

en: Lists
th: รายการ

en: Location
th: สถานที่

en: Log in to add tags.
th: ล็อกอินเข้าสู่ระบบเพื่อเพิ่มแท็ก

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
th: ห้องสมุดไม่ได้เปิดใช้งาน การล็อกอินเข้าสู่รายการทรัพยากรห้องสมุด

en: Login:
th: เข้าสู่ระบบ:

en: Managed by
th: จัดการโดย

en: Match:
th: ตรงกับ:

en: Modify
th: ปรับเปลี่ยน

en: More details
th: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: Musical recording
th: เครื่องบันทึุกเพลง

en: New purchase suggestion
th: รายการแนะนำการสั่งซื้อใหม่

en: New tag:
th: แท็กใหม่:

en: Next
th: ถัดไป

en: Next &gt;&gt;
th: ถัดไป &gt;&gt;

en: No
th: ไม่ใช่

en: No cover image available
th: ไม่มีภาพปก

en: No limit
th: ไม่จำกัด

en: No physical items for this record
th: ไม่มีรายการทางกายภาพสำหรับระเบียนนี้

en: Non-musical recording
th: เครื่องบันทึกเสียงทั่วไป

en: None
th: ไม่มี

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
th: ห้ามยืม (%s)

en: Not on hold
th: ไม่มีคนจอง

en: Note
th: หมายเหตุ

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
th: หมายเหตุ: คุณลักษณะนี้สามารถเรียกใช้งานได้เฉพาะทรัพยากรที่เป็นภาษาฝรั่งเศสที่ซึ่งมีการจัดทำหัวเรื่อง ISBD และมีการสร้างดัชนีด้วยสคริปต์แยกต่างหาก

en: Note: you can only delete your own tags.
th: หมายเหตุ: คุณสามารถลบเฉพาะแท็กที่คุณสร้างได้เท่านั้น

en: Notes
th: หมายเหตุ

en: Notes/Comments
th: หมายเหตุ/ความคิดเห็น

en: Notes:
th: หมายเหตุ:

en: Number
th: เลขที่

note: INPUT type=submit
en: OK
th: ตกลง

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Patent document
th: เอกสารสิทธิบัตร

en: Please note:
th: กรุณาสังเกตว่า:

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Print
th: พิมพ์

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Programmed texts
th: ข้อความที่เป็นชุดคำสั่ง

en: Public
th: สาธารณะ

en: Publication:
th: การพิมพ์:

en: Publisher
th: สำนักพิมพ์

en: Publisher:
th: สำนักพิมพ์:

en: Record not found
th: ไม่พบระเบียนที่ค้นหา

en: Refine your search
th: ปรับปรุงการค้นหาของคุณ

en: Regular print
th: ภาพพิมพ์ขนาดปกติ

en: Relevance
th: ความสอดคล้องกับเนื้อหา

en: Renew
th: ต่ออายุ

en: Results
th: ผลการค้น

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
th: ผลการค้นหา %s ถึง %s จากทั้งหมด %s รายการ

en: Return this item
th: คืนรายการนี้

en: Reviews
th: บทวิจารณ์

note: INPUT type=submit
en: Save
th: บันทึก

en: Scan a new item or enter its barcode:
th: สแกนรายการใหม่หรือใส่บาร์โค้ดของรายการ:

note: INPUT type=submit name=do
en: Search
th: ค้นหา

en: Search for this title in:
th: ค้นหาชื่อเรื่องนี้ใน:

en: Search for:
th: ค้นหาด้วยคำว่า:

en: Send
th: ส่งข้อมูล

en: Sending your cart
th: กำลังส่งไปยังกล่องรายการที่เลือกของคุณ

en: Serial
th: สิ่งพิมพ์ต่อเนื่อง

en: Series
th: ชุด

en: Show
th: แสดง

en: Sorry
th: ขออภัย

note: SCRIPT
en: Sorry, tags are not enabled on this system.
th: ขออภัย! ระบบนี้ไม่ได้เปิดใช้งานแท็ก

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
th: ขออภัย! เซสชันของคุณหมดเวลาแล้ว กรุณาล็อกอินอีกครั้ง

en: Statistics
th: สถิติ

en: Status
th: สถานะ

en: Subject
th: หัวเรื่อง

en: Subject cloud
th: คลาวด์หัวเรื่อง (Subject Cloud)

en: Subject(s)
th: หัวเรื่อง

note: INPUT type=submit
en: Submit
th: ส่งข้อมูล

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
th: ส่งข้อมูลและปิดหน้าต่างนี้

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
th: บอกรับอีเมลแจ้งเตือนเมื่อมีฉบับใหม่

note: A
en: Subscribe to this search
th: บอกรับการค้นหานี้

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
th: บอกรับข้อมูลของชื่อเรื่อง %s

en: Subscriptions
th: การสมัครสมาชิก

en: Summary
th: บทสรุป

en: Surveys
th: แบบสำรวจ

en: Tag status here.
th: แท็กสถานะัที่นี่

en: Tag status here.
th: แท็กสถานะที่นี่

en: Tags:
th: แท็ก:

en: Technical reports
th: รายงานทางเทคนิค

en: Term
th: คำค้น

en: Thank you!
th: ขอบคุณ!

en: The ISBD cloud is not enabled.
th: คุณไม่ได้เปิดใช้งานคลาวด์ ISBD (ISBD Cloud)

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
th: กล่องรายการที่เลือกถูกส่งไปที่: %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
th: วารสารฉบับแรกที่บอกรับเริ่มต้นในวันที่ %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
th: การบอกรับเป็นสมาชิกจะหมดอายุในวันที่ %s

en: There are no pending purchase suggestions.
th: ไม่มีข้อเสนอแนะการสั่งซื้อที่ค้างอยู่

en: There was a problem with your submission
th: มีปัญหากับการส่งข้อมูลของคุณ

en: Theses
th: วิทยานิพนธ์

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
th: &quot;คลาวด์ (Cluod)&quot; นี้จะแสดงหัวข้อในรายการทรัพยากรห้องสมุดที่มีผู้ใช้มากที่สุด คุณสามารถคลิกหัวเรื่องใดๆ บริเวณด้านล่างเพื่อดูรายการในคอลเลกชันของเราได้

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Title (A-Z)
th: ชื่อเรื่อง (ก-ฮ)

en: Title (Z-A)
th: ชื่อเรื่อง (ฮ-ก)

en: Title:
th: ชื่อเรื่อง:

en: Type
th: ชนิด

en: Unavailable (lost or missing)
th: ไม่มีรายการนี้ (สูญหาย)

en: Unified title
th: ชื่อเรื่องรวม

en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
th: ใช้แถบเมนูด้านบนสุดเพื่อนำทางไปยังส่วนอื่นของ Koha

en: VHS tape / Videocassette
th: เทป VHS / เทปวิดีทัศน์

note: A
en: View details for this title
th: ดูรายละเอียดของชื่อเรื่องนี้

en: Website
th: เว็บไซต์

note: INPUT type=submit
en: Yes
th: ใช่

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
th: คุณล็อกอินด้วยชื่อ %s

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
th: คุณกำลังล็อกอินจากที่อยู่ IP อื่น กรุณาล็อกอินอีกครั้ง

en: You can't change your password.
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนรหัสผ่านของคุณได้

en: You currently have nothing checked out.
th: ขณะนี้ คุณยังไม่ได้ยืมทรัพยากรใดๆ

en: You currently owe fines and charges amounting to:
th: ขณะนี้ คุณมีค่าปรับและค่าธรรมเนียมที่ค้างชำระเป็นจำนวนเงิน:

en: You have a credit of:
th: คุณมีเครดิตของ:

en: You have nothing checked out
th: คุณไม่้ได้ยืมทรัพยากรใดๆ

en: Your cart is empty.
th: ไม่มีรายการใดๆ ในกล่องรายการที่เลือกของคุณ

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
th: ข้อความที่คุณแก้ไขได้ถูกจัดส่งไปยังห้องสมุดเรียบร้อยแล้ว เจ้าหน้าที่ห้องสมุดจะทำการปรับปรุงระเบียนของคุณอย่างเร็วที่สุดเท่าที่จะทำได้

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
th: รหัสผ่านของคุณต้องมีความยาวอย่างน้อย %s อักขระ

en: and
th: และ

en: contains
th: มี

en: is exactly
th: อย่างแน่นอน

en: not
th: ไม่มีคำว่า

en: or
th: หรือ

en: starts with
th: เริ่มต้นด้วย

note: SCRIPT
en: view labeled
th: ສະແດງກ່ຽວກັບເຄື່ອງໜາຍ/ບາໂຄດ
