Koha 22.11 - en to tr translation catalogue (2567 entries)

en: #- National bibliographic agency
tr: #- Ulusal bibliyografik ajans

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
tr: #- Kodlama yapma

en: #- No information provided
tr: #- Bilgi sağlanamamıştır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
tr: #- İkincil desteği yok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
tr: #- Ses yok (sessiz)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
tr: #- Belirtilmeyen braille müzik formatı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
tr: #- Braille yazı belirtilen sınıfı yok

en: #- Not a government agency
tr: #- Resmi kurum değil

en: #- Not modified
tr: #- Değiştirilmemiş

en: #- Not subdivided geographically
tr: #- Coğrafi olarak alt bölümlere ayrılmamış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
tr: #- Tanımlanmamış

en: #record
tr: #kayıt

en: &lt;&lt; Previous
tr: &lt;&lt; Önceki

en: &lt;&lt; Previous
tr: &lt;&lt; Önceki

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
tr: (YYYYAA; 6'ya kadar kullanın - bilinmeyenler için <br />veya, kodlama yapmayın için | kullanın)

en: (auto-filled)
tr: (otomatik dolar)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
tr: (tam bit derinliği biliniyorsa, girin; <br />aksi halde açılır menüyü kullanın)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
tr: (üç basamaklı, gerektiğinde 0 ile doldurun, <br />veya kodlama yapmayın için |||)

en: ,complete-subfield
tr: ,tamamlandı-alt alan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
tr: --- - Bilinmeyen

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=control-number:
tr: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=Control-number:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=control-number:
tr: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=kontrol-numarası:

en: 0-4 Record size
tr: 0-4 Kayıt boyutu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
tr: 00 Materyal kategorisi

en: 00-05- Date entered on file
tr: 00-05-Kayda alındığı tarih

en: 000 - Leader builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: 000 - Leader builder &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
tr: 006 Sabit uzunluklu veri elemanları - Ek materyal özellikleri - Genel bilgi

en: 006 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: 006 builder &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: 007 Physical description fixed field--General information
tr: 007 Fiziksel tanımlama sabit alanı - Genel bilgi

en: 007 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: 007 builder &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: 008 Fixed-length data elements
tr: 008 Sabit uzunluklu veri elemanları

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
tr: 008 Sabit uzunluklu veri elemanları -- Ek materyal özellikleri -- Genel bilgi

en: 008 builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
tr: 008 oluşturucu &rsaquo; Otoriteler &rsaquo; Koha

en: 008 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: 008 builder &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: 008 builder &rsaquo; Classifications &rsaquo; Koha
tr: 008 builder &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
tr: 01 Spesifik materyal tayini

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
tr: 02 Tanımsız

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
tr: 03 Algılayıcı Yüksekliği

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
tr: 03 Körler alfabesi yazımı sınıfı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
tr: 03 Renk

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
tr: 03 Pozitif/negatif görüş

note: SCRIPT
en: 03 Speed
tr: 03 Hız

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
tr: 04 Algılayıcı tutumu

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
tr: 04 Karma emülsiyon

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
tr: 04 Körler alfabesi yazımı sınıfı (2. seçenek)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
tr: 04 Çalma kanallarının konfigürasyonu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
tr: 04 Boyutlar

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
tr: 04 Hareketli görüntü sunum biçimi

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
tr: 04 Fiziksel Ortam

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
tr: 04 Fiziksel ortam

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
tr: 04 Birincil destek materyali

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
tr: 04 Videokaydı formatı

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
tr: 05 Bulut kapak

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
tr: 05 Oluk genişliği/oluk aralığı

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
tr: 05 Kontraksiyon seviyesi

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
tr: 05 İndirgeme oranı

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
tr: 05 İkincil destek materyali

note: SCRIPT
en: 05 Sound
tr: 05 Sesler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
tr: 05 Orta veya ayrı ses

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
tr: 05 Reprodüksiyon Türü

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
tr: 05 Reprodüksiyon Türü

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
tr: 06 Braille müzik formatı

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
tr: 06 Boyutlar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
tr: 06 Ses ortamı

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
tr: 06 Platform yapı tipi

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
tr: 06 Üretim/kopya detayları

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
tr: 06- Dolaylı veya dolaysız coğrafi alt bölüm

en: 06- Kind of record
tr: 06- Kayıt türü

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
tr: 06-08 Görüntü bit derinliği

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
tr: 06-08 İndirgeme oranı

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
tr: 07 Braille müzik formatı (2. seçenek)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
tr: 07 Boyutlar

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
tr: 07 Platform kullanım kategorisi

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
tr: 07 Pozitif/negatif yönü

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
tr: 07 Sayfa genişliği

en: 07- Romanization scheme
tr: 07- Romanizasyon sistemi (Latin harflerine çevirme)

en: 07- Type of number
tr: 07- Numara türü

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
tr: 08 Braille müzik formatı (3. seçenek)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
tr: 08 Oynatma kanalları yapılandırma

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
tr: 08 İkincil destek materyali

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
tr: 08 Sensör türü

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
tr: 08 Teyp yapılandırması

en: 08- Classification validity
tr: 08- Sınıflandırma geçerliliği

en: 08- Language of catalog
tr: 08- Katalog dili

note: SCRIPT
en: 09 Color
tr: 09 Renk

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
tr: 09 Dosya Formatları

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
tr: 09 Disk, silindir veya teyp çeşitleri

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
tr: 09 Üretim elementleri

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
tr: 09 Özel fiziksel nitelikler

en: 09- Kind of record
tr: 09- Kayıt türü

en: 09- Standard or optional designation
tr: 09- Standart veya isteğe bağlı isimlendirme

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
tr: 09-10 Veri türü

en: 1 - Full level, material not examined
tr: 1- Tam düzey, materyal incelenmemiş

en: 1 7/8 ips (tapes)
tr: 1 7/8 ips (kasetler)

en: 1 in.
tr: 1 inç

en: 1- Full level, material not examined
tr: 1- Ayrıntılı kataloglama, materyal incelenmemiş

en: 1-4 Record size
tr: 1-4 Kayıt boyutu

en: 1.4 m. per second (discs)
tr: 1.4 m. saniyede (diskler)

en: 1/2 in.
tr: 1/2 inç.

en: 1/4 in.
tr: 1/4 inç.

en: 1/8 in.
tr: 1/8 inç.

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
tr: 10 Filmde emülsiyon

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
tr: 10 Materyal Türü

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
tr: 10 Pozitif / negatif yönü

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
tr: 10 Kalite güvencesi hedef(ler)

en: 10 in. diameter
tr: 10 in. çap

en: 10- Descriptive cataloging rules
tr: 10- Niteleyici kataloglama kuralları

en: 10- Record update in process
tr: 10- Kayıt güncelleme işlemi devam ediyor

en: 10-16 indicator/subfields/size
tr: 10-16 gösterge/alt alanlar/boyut

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
tr: 10x10 in. veya 26x26 cm. saydamlık

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
tr: 11 Önceki / Kaynak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
tr: 11 Üretim

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
tr: 11 Kesik çeşidi

en: 11- Level of establishment
tr: 11- Kuruluş düzeyi

en: 11- Subject heading system/thesaurus
tr: 11- Konu başlık sistemi/Kavram dizini

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
tr: 12 Temel film

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
tr: 12 Sıkıştırma düzeyi

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
tr: 12 Özel reprodüksiyon karakteristikleri

en: 12 in. diameter
tr: 12 in. çap

en: 12- Synthesized number indication
tr: 12- Sentezlenmiş numara gösterimi

en: 12- Type of series
tr: 12- Seri türü

en: 120 rpm (cylinders)
tr: 120 rpm (silindirler)

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
tr: 13 Capture ve depolama tekniği

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
tr: 13 İşlenmiş renk kategorileri

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
tr: 13 Yeniden biçimlendirme kalitesi

en: 13- Display controller
tr: 13- Görüntü denetleyicisi

en: 13- Numbered or unnumbered series
tr: 13- Numaralandırılmış veya numaralandırılmamış seri

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
tr: 14 Renk stok veya baskı türü

en: 14- Heading use--main or added entry
tr: 14- Başlık kullanımı-- ana veya ek giriş

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
tr: 15 Bozulma aşaması

en: 15 ips (tapes)
tr: 15 ips (kasetler)

en: 15- Heading use--subject added entry
tr: 15- Başlık kullanımı--konu ek girişi

en: 15/16 ips (tapes)
tr: 15/16 ips (kasetler)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
tr: 16 Bütünlük

en: 16 in. diameter
tr: 16 in. çap

en: 16 mm. film width
tr: 16 mm. film genişliği

en: 16 rpm (discs)
tr: 16 rpm (diskler)

en: 16- Heading use--series added entry
tr: 16- Başlık kullanımı--seri ek girişi

en: 160 rpm (cylinders)
tr: 160 rpm (silindirler)

en: 17- Encoding level
tr: 17- Kodlama düzeyi

en: 17- Type of subject subdivision
tr: 17- Konu alt bölüm türü

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
tr: 17-22 Film denetim tarihi

en: 18 - Descriptive cataloging form
tr: 18- Niteliyici kataloglama biçimi

en: 18-19 Undefined
tr: 18-19 Tanımlanmamış

en: 18-27 Undefined character positions
tr: 18-27 Tanımlanmamış karakter pozisyonları

en: 19 - Multipart resource record level
tr: 19 - Çok parçalı kaynak kayıt düzeyi

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
tr: 2 - Kısa künye ile kataloglama, materyal incelenmemiştir

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
tr: 1/4 x 2 1/4 in. veya 6x6 cm. slayt

en: 2 color, single strip
tr: 2 renk, tek şerit

en: 2 strip color
tr: 2 şerit renk

en: 20-24 entry map &amp; lengths
tr: 20-24 kayıt yerleşimi ve uzunluğu

en: 28 mm. film width
tr: 28 mm. film genişliği

en: 28- Type of government agency
tr: 28- Resmi kurum türü

en: 29- Reference evaluation
tr: 29 - Referans değerlendirmesi

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
tr: 2x2 in. veya 5x5 cm. slayt

en: 3 - Abbreviated level
tr: 3- Kısaltılmış düzey

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
tr: 3 1/4 x 7 3/8 in. veya 9x19 cm.

en: 3 3/4 ips (tapes)
tr: 3 3/4 ips (kasetler)

en: 3 in. diameter
tr: 3 in. çap

en: 3 layer color
tr: 3 katmanlı renk

en: 3 strip color
tr: 3 şerit renk

en: 3- Abbreviated level
tr: 3- Kısaltılmış düzey

en: 30 Undefined character position
tr: 30 Tanımsız karakter pozisyonu

en: 30 ips (tape)
tr: 30 ips (kasetler)

en: 31- Record update in process
tr: 31- Kayıt güncelleme işlemi sürüyor

en: 32- Undifferentiated personal name
tr: 32- Değişmemiş kişi adı

en: 33 1/3 rpm (discs)
tr: 33 1/3 rpm (diskler)

en: 33- Level of establishment
tr: 33- Oluşturma düzeyi

en: 34-37 Undefined character positions
tr: 34-37 Tanımlanmamış karakter pozisyonu

en: 35 mm. film width
tr: 35 mm. film genişliği

en: 38- Modified record
tr: 38- Üzerinde değişiklik yapılmış kayıt

en: 39- Cataloging source
tr: 39- Kataloglama kaynağı

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
tr: 3x5 in. veya 8x13 cm.

en: 4 - Core level
tr: 4- Temel düzey

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
tr: 4 3/4 in. veya 12 cm.

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
tr: 4 3/4 in. veya 12 cm. çap

en: 4- Core level
tr: 4- Temel düzey

en: 45 rpm (discs)
tr: 45 rpm (diskler)

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
tr: 4x5 in. veya 10x13 cm. saydamlık

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
tr: 4x6 in. veya 11x15 cm.

en: 5 - Partial (preliminary) level
tr: 5- Kısmi (hazırlık) düzeyi

en: 5 in. diameter
tr: 5 in. çap

en: 5- Partial (preliminary) level
tr: 5- Kısmi (başlangıç) düzeyi

en: 5- Record status
tr: 5- Kaydın durumu

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
tr: 5x7 in. veya 13x18 cm. saydamlık

en: 6- Type of record
tr: 6- Kayıt türü

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
tr: 6x9 in. veya 16x23 cm.

en: 7 - Minimal level
tr: 7- En alt düzey

en: 7 1/2 ips (tapes)
tr: 7 1/2 ips (kasetler)

en: 7 in. diameter
tr: 7 in. çap

en: 7- Bibliographic level
tr: 7- Bibliyografik düzey

en: 7- Minimal level
tr: 7- En alt düzey

en: 7-8 Undefined
tr: 7-8 Tanımlanmamış

en: 70 mm. film width
tr: 70 mm. film genişliği

en: 78 rpm (discs)
tr: 78 rpm (diskler)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
tr: 7x7 in. veya 18x18 cm. saydamlık

en: 8 - Prepublication level
tr: 8- Yayınlanma öncesi düzeyi

en: 8 rpm (discs)
tr: 8 rpm (diskler)

en: 8- Prepublication level
tr: 8- Yayınlanma öncesi düzeyi

en: 8- Type of control
tr: 8-Denetim türü

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
tr: 8x10 in. veya 21x26 cm. saydamlık

en: 9- Character coding scheme
tr: 9- Karakter kodlama sistemi

en: 9- Encoding
tr: 9- Kodlama

en: 9.5 mm. film width
tr: 9.5 mm. film genişliği

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
tr: 9x9 in. veya 23x23 cm. saydamlık

en: ; Audience:
tr: ; Kullanıcı kitlesi

en: ; Format:
tr: ; Biçim:

en: ; Literary form:
tr: ; Edebi biçim:

en: ; Nature of contents:
tr: ; İçerik kodunun yapısı:

en: ; Type of computer file:
tr: ; Bilgisayar dosyası türü:

en: ; Type of continuing resource:
tr: ; Süreğen kaynak türü:

en: ; Type of visual material:
tr: ; Görsel materyal türü:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
tr: 008/06’da kodla belirlenen tarih (Tarih türü/Yayın türü)

en: AND
tr: VE

en: Abkhaz
tr: Abhazca

en: Absent
tr: Mevcut değil

en: Absorbed by:
tr: Devralan:

en: Absorbed in part by:
tr: Kısmen devralan:

en: Absorbed in part:
tr: Kısmen devralındı:

en: Absorbed:
tr: Devralındı:

en: Abstract:
tr: Öz:

en: Abstracts/summaries
tr: Özler/Özetler

en: Access
tr: Erişim

en: Accompaniment reduced for keyboard
tr: Hafif tondaki klavye eşliği

en: Accompanying matter
tr: Beraberindeki materyal

en: Acetate tape with ferrous oxide
tr: Demir oksitli asetat bant

en: Achinese
tr: Açece

en: Acoustical capture, direct storage
tr: Akustik yakalama, doğrudan depolama

en: Action note:
tr: Eylem notu:

en: Active
tr: Etkin

en: Activity card
tr: Etkinlik kartı

en: Additional physical formats:
tr: Ek fiziksel biçimler:

en: Adolescent
tr: Genç

en: Adolescent;
tr: Genç;

en: Adult
tr: Yetişkin

en: Adult;
tr: Yetişkin;

en: Adygei
tr: Adigece

en: Afar
tr: Afar Dili

en: Afrihili (Artificial language)
tr: Afrihili (Yapay dil)

en: Afrikaans
tr: Afrikanca

en: Afroasiatic (Other)
tr: Afroasiatic (Diğer)

en: Airborne
tr: Havadan

en: Aircraft--high altitude
tr: Hava aracı--yüksek irtifa

en: Aircraft--low altitude
tr: Hava aracı--alçak irtifa

en: Aircraft--medium altitude
tr: Hava aracı--orta irtifa

en: Akan
tr: Akanca (Afrika dili)

en: Akkadian
tr: Akatça

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Albers equal area
tr: Albers eşit alanı

en: Aleut
tr: Alaskaca

en: Algonquian (Other)
tr: Algonquian (Diğer)

en: All item types
tr: Tüm materyal türleri

en: Altai
tr: Altay

en: Altaic (Other)
tr: Altaic (Diğer)

en: Altitude of sensor
tr: Algılayıcı yüksekliği

en: Aluminum with lacquer
tr: Lake ile alüminyum

en: Amharic
tr: Habeşistanca

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
tr: Uzaktan algılamalı bir görüntü oluşturulduğunda mevcut bulut örtüsünün miktarı.

en: Analog electrical storage
tr: Analog elektrikli depolama

en: Analytics:
tr: Analiz:

en: Anamorphic (wide-screen)
tr: Anamorfik (geniş-ekran)

en: Animation
tr: Animasyon

en: Animation and live action
tr: Animasyon ve (gerçek oyuncularla çekilmiş) canlı çekim

en: Annual
tr: Yıllık

en: Antecedent/Source
tr: Öncül/Kaynak

en: Anthems
tr: Marşlar

en: Any word
tr: Herhangi bir sözcük

en: Apache languages
tr: Apache dilleri

en: Aperture card
tr: Apertür kartı

en: Arabic
tr: Arapça

en: Aragonese
tr: Aragonca (İspanya)

en: Aramaic
tr: Aramice

en: Arapaho
tr: Arapaho dili (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Aromanian
tr: Aromani

en: Arrangement
tr: Düzenleme

en: Art original
tr: Özgün eser

en: Art reproduction
tr: Reprodüksiyon eser

en: Article
tr: Makale

en: Artificial (Other)
tr: Yapay (Diğer)

en: Assamese
tr: Assam

note: SCRIPT
en: Assign next
tr: Sonrakini ata

en: Athapascan (Other)
tr: Athapascan (Diğer)

en: Attitude of sensor
tr: Algılayıcı duruşu

en: Audience:
tr: Kullanıcı Grubu:

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Australian languages
tr: Avustralya dilleri

en: Austronesian (Other)
tr: Austronesian (Diğer)

en: Autobiography
tr: Otobiyografi

en: Autonomous or semi-autonomous component
tr: Otonom veya yarı otonom bileşen

en: Availability:
tr: Kullanılabilirlik:

en: Avaric
tr: Avarca

en: Awards:
tr: Ödüller:

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Azimuthal equidistant
tr: Azimutal eşit mesafeli

en: Azimuthal, other
tr: Azimutal, diğer

en: Azimuthal, specific type unknown
tr: Azimutal, bilinmeyen özel tür

en: Balinese
tr: Balice

en: Ballads
tr: Baladlar

en: Ballets
tr: Bale

en: Balloon
tr: Balon

en: Baltic (Other)
tr: Baltık (Diğer)

en: Baluchi
tr: Belucice (İran)

en: Bambara
tr: Bambara (Mali)

en: Bamileke languages
tr: Bamileke dilleri (Afrika)

en: Banda languages
tr: Banda dilleri

en: Bantu (Other)
tr: Bantu (Diğer)

en: Bar by bar
tr: Çizgi çizgi

en: Bar over bar
tr: Çift üst çizgi

en: Base of emulsion
tr: Emülsiyon tabanı

en: Base of film
tr: Film tabanı

en: Base of the film.
tr: Filmin tabanı.

en: Basic Roman
tr: Temel Roma Rakamları

en: Basque
tr: Baskça

en: Bathymetry/isolines
tr: Batimetri/eşdeğer çizgisi

en: Bathymetry/soundings
tr: Batimetri/derinlik ölçümü yapılan yerler

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Bengali
tr: Bengal

en: Berber (Other)
tr: Berberi (Diğer)

en: Beta (1/2 in., videocassette)
tr: Beta (1/2 in., videokaset)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
tr: Betacam (1/2 in., videokaset)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
tr: Betacam SP (1/2 in., videokaset)

en: Bibliographic data
tr: Bibliyografik veri

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
tr: Bibliyografik düzey

en: Bibliographies
tr: Bibliyografyalar

en: Bibliography
tr: Bibliyografya

en: Biennial
tr: 2 yılda bir

en: Bihari (Other)
tr: Bihari (Diğer)

en: Bimonthly
tr: İki ayda bir

en: Biography
tr: Biyografi

en: Biography of composer or author
tr: Besteci ya da yazarın biyografisi

en: Biography of performer or history of ensemble
tr: İcra edenin biyografisi ya da orkestra tarihi

en: Biweekly
tr: İki haftada bir

en: Black-and-white
tr: Siyah-beyaz

en: Blu-ray disc
tr: Blu-ray disk

en: Blue or green strip
tr: Mavi veya yeşil şerit

en: Bluegrass music
tr: Bluegrass müziği

en: Book
tr: Kitap

en: Books
tr: Kitaplar

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Both transposed and arranged
tr: Her ikisinin de sırası değiştirildi ve düzenlendi

en: Bound as part of another work
tr: Diğer çalışmanın parçası olarak ciltlenmiş

en: Braille music format 1
tr: Braille müzik formatı 1

en: Braille music format 2
tr: Braille müzik formatı 2

en: Braille music format 3
tr: Braille müzik formatı 3

en: Bristol board
tr: Bristol panosu

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Buriat
tr: Buryat

en: Burmese
tr: Birmanya dili

en: Butterfly
tr: Kelebek

en: By:
tr: Yazar:

en: CCIR standard
tr: CCIR standardı

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
tr: CED (Kapasitans Elektronik Disk) videodisk

en: CX encoded
tr: CX şifreli

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calendars
tr: Takvimler

en: Call number:
tr: Yer numarası:

en: Cancel
tr: İptal et

en: Canons and rounds
tr: Kanonlar ve raundlar

en: Cantatas
tr: Kantatlar

en: Canvas
tr: Tuval

en: Canzonas
tr: Kanzona (italyanlara özgü bir şarkı türü)

en: Capture and storage technique
tr: Yakalama ve depolama tekniği

en: Cardboard
tr: Mukavva

en: Cardboard/illustration board
tr: Mukavva/resim panosu

en: Carols
tr: Noel ilahileri

en: Carrier type:
tr: Taşıyıcı türü:

en: Cartographic material
tr: Kartografik materyal

en: Cast:
tr: Oyuncular:

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Cataloging source
tr: Kataloglama kaynağı

en: Catalogs
tr: Kataloglar

en: Category of material
tr: Materyal kategorisi

en: Caucasian (Other)
tr: Kafkas (Diğer)

en: Celestial globe
tr: Gök küresi

en: Cellulose nitrate
tr: Selüloz nitrat

en: Celtic (Other)
tr: Keltçe (Diğer)

en: Central American Indian (Other)
tr: Orta Amerika Yerlisi (Diğer)

en: Chagatai
tr: Çağatay

en: Chamberlin trimetric
tr: Chamberlin üçboyutlu izdüşüm

en: Chamic languages
tr: Chamic dilleri

en: Chamorro
tr: Çamorro dili

en: Chance compositions
tr: Rastlantısal besteler

en: Changed back to:
tr: Eski haline getirildi:

en: Chansons, polyphonic
tr: Şarkılar, polifonik

en: Chant, Christian
tr: İlahiler, Hristiyan

en: Chants, Other religions
tr: İlahiler; Diğer dinler

en: Chart
tr: Çizelge

en: Charts
tr: Çizelgeler

en: Chechen
tr: Çeçen

en: Checked out
tr: Ödünç verildi

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese, Japanese, Korean
tr: Çince, Japonca, Korece

en: Chip cartridge
tr: Çip kartuşu

en: Choose
tr: Seç

en: Chorale preludes
tr: Koral prelüd

en: Chorales
tr: Koral

en: Chorus score
tr: Koro partisyonu

en: Church Slavic
tr: Slav Kilisesi

en: Class of braille writing
tr: Braille yazımı sınıfı

en: Clear field
tr: Alanı temizle

en: Click here to access online
tr: Çevrimiçi erişim için tıklayınız

en: Close score
tr: Kapanış partisyonu

en: Cloud cover
tr: Bulut örtüsü

en: Coarse/standard
tr: Ham/standart

en: Coats of arms
tr: Armalar

en: Collage
tr: Kolaj

en: Collection, call number:
tr: Koleksiyon, yer numarası:

en: Collective biography
tr: Kolektif otobiyografi

en: Color
tr: Renk

en: Color characteristics of a motion picture.
tr: Hareketli görüntünün renk özellikleri.

en: Color characteristics of a videorecording.
tr: Video kaydının renk özellikleri.

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
tr: Yansıtılmayan grafiğin renk özellikleri.

en: Color of the image for microforms.
tr: Mikroformlar için görüntünün rengi.

en: Combination
tr: Kombinasyon

en: Combination of various data types
tr: Çeşitli veri türlerinin kombinasyonu

en: Combinations
tr: Kombinasyonlar

en: Comedy
tr: Komedi

en: Comics/graphic novels
tr: Karikatürler/çizgi romanlar

en: Complete
tr: Tam

en: Completely irregular
tr: Tamamen düzensiz

en: Completely romanized/printed cards in script
tr: Betikte tamamen Latin alfabesiyle yazılmış/yazdırılmış kartlar

en: Completely romanized/printed cards romanized
tr: Tamamen Latin alfabesiyle yazılmış/yazdırılmış kartlar

en: Completeness
tr: Tamlık

en: Computer Files
tr: Bilgisayar Dosyaları

en: Computer braille
tr: Bilgisayar braille

en: Computer card
tr: Bilgisayar kartı

en: Computer disc cartridge
tr: Bilgisayar diski kartuşu

en: Computer disc, type unspecified
tr: Bilgisayar diski, tür belirtilmemiş

en: Computer file
tr: Bilgisayar dosyası

en: Computer file/Electronic resource
tr: Bilgisayar dosyası/Elektronik kaynak

en: Computer optical disc cartridge
tr: Bilgisayar optik disk kartuşu

en: Computer program
tr: Bilgisayar programı

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
tr: Bilgisayar tarafından oluşturulan,  MARC kaydının oluşturulduğu tarihi gösteren altı karakterli sayısal dizgi. yymmdd örüntüsünde kaydedilir.

en: Concerti grossi
tr: Konçerto grossi

en: Concertos
tr: Konçertolar

en: Concise description
tr: Kısa açıklama

en: Condensed score
tr: Yoğun partisyon

en: Condensed score or piano-conductor score
tr: Yoğun partisyon ya da piyano – orkestra şef partisyonu

en: Conference proceedings
tr: Konferans tutanakları

en: Conference publication
tr: Konferans yayını

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
tr: Bir video kayıtın ses kısmı için amaçlanan kayıttan yürütme kanallarının konfigürasyonu.

en: Configuration of playback channels
tr: Kayıttan yürütme kanallarının konfigürasyonu

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
tr: Ses kaydı için kayıttan yürütme kanallarının yapılandırılması.

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
tr: Hareketli görüntünün ses kısmı için kayıttan yürütme kanallarının yapılandırılması.

en: Conic, other
tr: Konik, diğer

en: Conic, specific type unknown
tr: Konik, bilinmeyen özel tür

en: Contained works:
tr: İçerdiği işler:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
tr: Boşluk (#) ya da doldurma karakteri içerir (|).

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
tr: Boşluk (#) ya da doldurma karakteri içerir (|)

en: Contains biographical information
tr: Biyografik bilgi içerir

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
tr: Boşluk (#) ya da doldurma karakteri içerir (|).

en: Content advice:
tr: İçerik tavsiye:

en: Content type:
tr: İçerik türü:

en: Contents:
tr: İçindekiler:

en: Continued by:
tr: Devam eden:

en: Continued in part by:
tr: Kısmen devam eden:

en: Continues in part:
tr: Kısmen devam:

en: Continues:
tr: Devam ediyor:

en: Continuing Resources
tr: Süreğen Kaynaklar

en: Continuing resource
tr: Süreğen kaynak

en: Continuing resource ceased publication
tr: Yayını sona eren süreğen kaynak

en: Continuing resource currently published
tr: Şu an yayınlanan süreğen kaynaklar

en: Continuing resource status unknown
tr: Durumu bilinmeyen süreğen kaynaklar

en: Continuously updated
tr: Sürekli güncelleniyor

en: Contours
tr: İzohipsler

en: Contracted
tr: Sözleşmeli

en: Contributor(s):
tr: Katkıda bulunan(lar):

en: Control field plugin type of materials schema
tr: Kontrol alanı eklenti türü malzeme şeması

note: SCRIPT
en: Control number:
tr: Kontrol numarası:

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
tr: MARCXML ‘den MADS sürüm2.0’a çevrilmiştir  (2.10 Uyarlaması)

en: Cooperative cataloging program
tr: Ortak Kataloglama Programı

en: Coptic
tr: Kıpti

en: Copyright date:
tr: Telif hakkı tarihi:

en: Cordiform
tr: Kordiform (haritacılık)

en: Cornish
tr: Keltçe

en: Corsican
tr: Korsika dili

en: Country music
tr: Amerikan folk müziği

en: CreativeWork
tr: YaratıcıÇalışma

en: Creoles and Pidgins (Other)
tr: Creoles ve Pidgins (Diğer)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
tr: Creoles ve Pidgins, İngilizce-tabanlı (Diğer)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
tr: Creoles ve Pidgins, Fransızca-tabanlı (Diğer)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
tr: Creoles ve Pidgins, Portekizce-tabanlı (Diğer)

en: Crimean Tatar
tr: Kırım Tatarcası

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Cushitic (Other)
tr: Cushitic (Diğer)

en: Cyan strip
tr: Camgöbeği şerit

en: Cylinder
tr: Silindir

en: Cylindrical, other
tr: Silindirik, diğer

en: Cylindrical, specific type unknown
tr: Silindirik, bilinmeyen özel tür

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Czech
tr: Çek dili

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
tr: D-2 (3/4 in., videokaset)

en: DDC classification:
tr: DDC sınıflandırma:

en: Daily
tr: Günlük

en: Damaged
tr: Hasarlı

en: Dance forms
tr: Dans türleri

en: Danish
tr: Danimarka dili

en: Dashed-on information omitted
tr: Üstü çizili bilgi çıkartıldı

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
tr: Veri tabanı adresi (otomatik olarak oluşturulmuş)

en: Data type
tr: Veri türü

note: SCRIPT
en: Date
tr: Tarih

en: Date 1
tr: Tarih 1

en: Date 2
tr: Tarih 2

en: Date digit
tr: Tarih hanesi

en: Date element is not applicable
tr: Tarih elemanı geçerli değildir

en: Date element is totally or partially unknown
tr: Tarih elemanı tamamen veya kısmen bilinmemektedir

en: Date entered on file
tr: Kayda geçiş tarihi

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
tr: Dağıtım/sürüm/yayın ve üretim tarihi/ farklı kayıt dönemi

en: Dates unknown
tr: Bilinmeyen tarihler

en: Description:
tr: Tanım:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
tr: Niteliyici kataloglama biçimi

en: Detailed date
tr: Detaylı tarih

en: Deterioration stage
tr: Bozulma aşaması

en: Diagram
tr: Diyagram

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
tr: Açık bir makaranın veya diskin çapı veya kaset, kartuş veya silindirin boyutları.

en: Dictionaries
tr: Sözlükler

en: Digital recording
tr: Dijital kayıt

en: Digital storage
tr: Dijital depolama

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
tr: Elektronik kaynağı kodlamak için kullanılan ortamın boyutları. Yalnızca en yaygın boyutlar belirtilmiştir. Çoğu durumda boyutlar, manyetik veya optik ortamın içine konulduğu konteyner için geçerlidir. Materyalin açıklamasında verilen boyutlara karşılık gelen 007/04 kodu kullanılır. Eğer hiçbir kod ortamın (veya konteynerin) boyutlarıyla tam olarak eşleşmezse, kod z kullanılır.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
tr: Mikroformun boyutları; görüntünün boyutlarını göstermez.

en: Direct electronic
tr: Direkt elektronik

en: Direct storage, not acoustical
tr: Doğrudan depolama, akustik değil

en: Directories
tr: Rehberler

en: Disc master (negative)
tr: Disk master (negatif)

en: Discographies
tr: Diskografi

en: Discography
tr: Diskografi

en: Dissertation note:
tr: Tez notu:

en: Distributor:
tr: Dağıtımcı:

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
tr: Eğlence, seranatlar, cassations, divertissements ve notturni

en: Document
tr: Belge

en: Dolby-A encoded
tr: Dolby-A şifreli

en: Dolby-B encoded
tr: Dolby-B şifreli

en: Dolby-C encoded
tr: Dolby-C şifreli

en: Dramas
tr: Dramalar

en: Dramas
tr: Dramalar

en: Dravidian (Other)
tr: Dravidian (Diğer)

en: Drawing
tr: Çizim

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplitized stock
tr: Dublitize stok

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
tr: Felemenkçe, Orta (yaklaşık 1050-1350)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
tr: EIAJ (1/2 in., makara)

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
tr: Her biri boşluk (#) ya da doldurma karakteri içerir (|)

en: Earth moon globe
tr: Yeryüzü ay küresi

en: East Frisian
tr: Doğu Frizcesi

en: Edition:
tr: Baskı:

en: Egyptian
tr: Mısır dili

en: Eight track
tr: Sekiz parça

en: Electronic
tr: Elektronik

en: Electronic resource
tr: Elektronik kaynak

en: Electronic resources
tr: Elektronik kaynaklar

en: Element indicating the control field
tr: Kontrol alanını gösteren öğe

en: Emulsion on film
tr: Filmdeki emülsiyon

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
tr: Kodlama (zorunlu Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
tr: Kodlama düzeyi

en: Encyclopedias
tr: Ansiklopediler

en: English
tr: İngilizce

en: English, Middle (1100-1500)
tr: İngilizce, Orta (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
tr: İngilizce, Eski (yaklaşık 450-1100)

note: SCRIPT
en: Enter new control number
tr: Yeni yer numarası gir

en: Entry convention
tr: Kural girişi

en: Equidistant conic
tr: Eşit mesafeli konik

en: Equirectangular
tr: Eşit dikdörtgen

en: Essays
tr: Denemeler

en: Essays
tr: Denemeler

en: Estonian
tr: Estonya dili

en: Ethiopic
tr: Etiyopik

en: Ethnological information
tr: Etnolojik bilgi

en: Exact bit depth
tr: Tam bit derinliği

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
tr: Tam bit derinliği 001-999

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
tr: Elektronik kaynağı oluşturan taranmış resimlerin tam bit derinliği veya tam derinliğin kaydedilemediğini gösteren üç karakterlik bir alfabetik kod. Sadece tam bit derinliği kullanışlı olduğu için kodlama, tire ile gösterilen eksik basamakları içermemelidir (-).

en: Extended Roman
tr: Genişletilmiş Latin harfleri

en: Facsimile
tr: Tıpkıbasım

en: Facsimiles
tr: Tıpkıbasımlar

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
tr: Materyalin ait olduğu braille ailesi. Bu, belirli bir braille kodu değil, kullanılan yazılı punto sembollerini temsil eden kullanılan braille kodu türüdür. En fazla iki braille türü belirtilebilir veya katalog birimi yalnızca baskın türe kodlamayı seçebilir. Varsa, çoklu kodlar baskınlık sırasına göre kodlanır. İkiden az kod atanmışsa, kodlar sola yaslanmış ve kullanılmayan pozisyonlar boşluklar (#) içerir.

en: Fantasias
tr: Fanteziler

en: Far infrared
tr: Uzak kızılötesi

en: Far ultraviolet
tr: Uzak morötesi

en: Federal/national
tr: Federal/ulusal

en: Festschrift
tr: Armağan

en: Fiction
tr: Roman

en: Fiction
tr: Roman

en: Fiction (not further specified)
tr: Roman (ayrıntılı belirtilmemiş)

en: Fijian
tr: Fijice

en: File formats
tr: Dosya biçimleri

en: File reproduced from an electronic resource
tr: Elektronik bir kaynaktan çoğaltılmış dosya

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
tr: Ara düzeyden üretilen dosya (mikroform değil)

en: File reproduced from microform
tr: Mikrofilmden yeniden üretilmiş dosya

en: File reproduced from original
tr: Orijinalinden yeniden çoğaltılmış dosya

en: Filipino
tr: Filipince

en: Film base, other than safety film
tr: Film tabanlı, yanmaz film harici

en: Film cartridge
tr: Film kartuşu

en: Film cassette
tr: Film kaseti

en: Film inspection date
tr: Film denetim tarihi

en: Film reel
tr: Film makarası

en: Film roll
tr: Film rulosu

en: Filmographies
tr: Filmografiler

en: Filmslip
tr: Film şeridi

en: Filmstrip
tr: Film şeriti

en: Filmstrip cartridge
tr: Film şeridi kartuşu

en: Filmstrip roll
tr: Film şeridi rulosu

en: Filmstrip, type unspecified
tr: Film şeridi, tür belirtilmemiş

en: Finnish
tr: Fince

en: Finno-Ugrian (Other)
tr: Finno-Ugrian (Diğer)

en: First generation (master)
tr: a- İlk kuşak (esas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
tr: Sabit veri:

en: Flamenco
tr: Flamenko

en: Flash card
tr: Flaş kart

en: Flexible base photographic, negative
tr: Esnek tabanlı fotoğraf, negatif

en: Flexible base photographic, positive
tr: Esnek tabanlı fotoğraf, pozitif

en: Folk music
tr: Halk müziği

en: Folktales
tr: Halk öyküleri

en: Font
tr: Yazı tipi

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
tr: Uzaktan algılama cihazının kayıt modu için, özellikle sensörün iletimin oluşturulmasında yer alıp almadığını ölçer.

en: Form lines
tr: Sayfa satırları

en: Form of composition
tr: Kompozisyon formu

en: Form of item
tr: Materyal formu

en: Form of material
tr: Materyal formu

en: Form of original item
tr: Özgün materyal formu

en: Format code braille
tr: Biçim kodu Braille alfabesi

en: Format of music
tr: Müzik formatı

en: Formed by the union: ... and: ...
tr: Birleşik yapıyla birleştirilen: ... ve: ...

en: Forms
tr: Formlar

en: Free-air
tr: Serbest-hava

en: French
tr: Fransızca

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
tr: Fransızca, Orta (yaklaşık 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
tr: Fransızca, Eski (yaklaşık 842-1300)

en: Frequency
tr: Çıkış aralığı

en: Frisian
tr: Frizce

en: Fugues
tr: Fügler

en: Full (1) track
tr: Tam (1) parça

en: Full level
tr: Ayrıntılı kataloglama

en: Full score
tr: Tam partisyon

en: Full score, miniature or study size
tr: Tam partisyon, minyatür ya da etüt ölçüsü

en: Galician
tr: Galiçyaca

en: Game
tr: Oyun

en: Genealogical tables
tr: Şecere tabloları

en: General
tr: Genel

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
tr: Uzaktan algılama görüntüsünün yapıldığı cihazın genel açısı.

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
tr: Sensörün çalışılan nesneye göre genel konumu.

en: General vertical near-sided
tr: Genel dikey yakın-taraflı (haritacılık)

en: General;
tr: Genel:

en: Generation
tr: Oluşturma

en: Generation aspect of a microform.
tr: Mikroformun nesil yönü.

en: Genre/Form:
tr: Tür/Form:

en: Georgian
tr: Gürcü dili

en: German
tr: Almanca

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
tr: Almanca, Orta Yüksek (yaklaşık 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
tr: Almanca, Eski Yüksek (yaklaşık 750-1050)

en: Germanic (Other)
tr: Cermen (Diğer)

en: Gilbertese
tr: Kiribati Dili

en: Glass
tr: Cam

en: Glass with lacquer
tr: Laklı cam

en: Globe
tr: Küre

en: Gnomic
tr: Veciz

en: Goode's homolographic
tr: Goode homolografik

en: Goode's homolosine
tr: Goode (homolosine)

en: Gospel music
tr: Gospel müzik

en: Gothic
tr: Got dili

en: Government publication
tr: Devlet yayını

en: Government publication-level undetermined
tr: Devlet yayını- düzeyi belirsiz

en: Gradient and bathymetric tints
tr: Gradyan ve batimetrik tonlar

en: Graphic
tr: Grafik

en: Gravity anomalies (general)
tr: Yerçekimi anomalileri (genel)

en: Gray scale
tr: Gri skala

en: Greek
tr: Yunanca

en: Greek, Ancient (to 1453)
tr: Yunanca, Eski (1453'e kadar)

en: Greek, Modern (1453- )
tr: Yunanca, Modern (1453-)

en: Groove width/groove pitch
tr: Oluk genişliği/oluk aralığı

en: Hachures
tr: Harita taramaları

en: Haitian French Creole
tr: Haiti Fransız Creole

en: Half (2) track
tr: Yarım (2) parça

en: Hand colored
tr: Elle renklendirilmiş

en: Handbooks
tr: El kitapları

en: Hardboard
tr: Sunta

en: Hawaiian
tr: Hawaii dili

en: Hebrew
tr: İbranice

en: High oblique
tr: Yüksek oblik

en: High reduction
tr: Yüksek indirgeme

en: Hill-and-dale cutting
tr: Yukarıdan aşağıya kesme

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Historical information
tr: Tarihi bilgi

en: History
tr: Geçmiş

en: Hittite
tr: Hitit dili

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
tr: Materyalin orijinal malzemeden ne kadar uzakta olduğu (ör. Gerçek negatif film veya fotoğraf makinesindeki orijinal video kaset). Üretim verileri mevcut kopyaların kalitesini değerlendirmek, koruma kararları vermek, incelemek ve araştırmak için mevcut materyalleri belirlemek için kullanılır.

en: How the sound was originally captured and stored. Re-releases of recordings should be coded for the original capture and storage technique, even though such re-releases may have been enhanced using another technique.
tr: Ses başlangıçta nasıl yakalanır ve depolanır. Kayıtların yeniden yayınlanması, orijinal yakalama ve saklama tekniği için kodlanmalıdır, ancak bu tür yeniden yayınlar başka bir teknik kullanılarak geliştirilmiş olabilir.

en: Humor, satires, etc.
tr: Mizah, hicivler, vs.

en: Humor, satires, etc.
tr: Mizah, hicivler, vs.

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hymns
tr: İlahiler

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icon
tr: Simge

en: Illuminations
tr: Açıklamalar

en: Illustrations
tr: Resimler

en: Illustrations - code 1
tr: Resimler - kod 1

en: Illustrations - code 2
tr: Resimler - kod 2

en: Illustrations - code 3
tr: Resimler - kod 3

en: Illustrations - code 4
tr: Resimler - kod 4

en: Image bit depth
tr: Görüntü bit derinliği

en: Imbibition dye transfer prints
tr: İmbibisyon boya transfer baskıları

en: In transit
tr: Aktarımda

en: In:
tr: İçindekiler:

en: Inclusive dates of collection
tr: Koleksiyona dahil olan tarihler

en: Incomplete
tr: Tamamlanmamış

en: Incomplete contents:
tr: Eksik içerik

en: Index
tr: Dizin

en: Index present
tr: Dizin var

en: Indexes
tr: Dizinler

en: Indexes:
tr: Dizinler:

en: Indic (Other)
tr: Indic (Diğer)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
tr: gösterge/alt alan uzunlukları

en: Individual biography
tr: Bireysel biyografi

en: Indo-European (Other)
tr: Hint-Avrupa (Diğer)

en: Indonesian
tr: Endonezya Dili

en: Infometric SAR
tr: Infometrik SAR

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
tr: Sayısal olarak yeniden biçimlendirilen malzemelerin oluşturulması, kullanılması ve yönetimi için önemli olan bir dijital dosyanın kaynağı hakkında bilgi.

en: Ingush
tr: İnguş

en: Instantaneous (recorded on the spot)
tr: Anlık (yerinde kaydedilmiş)

en: Instruction
tr: Yönerge

en: Instructional materials
tr: Eğitici materyaller

en: Instrumental and vocal parts
tr: Enstrümantal ve vokal bölümler

en: Instrumental parts
tr: Enstrümental kısımlar

en: Integrated entry
tr: Entegre giriş

en: Interactive multimedia
tr: İnteraktif multimedya

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
tr: Interlingua (Uluslararası Yardımcı Dil Derneği)

en: International intergovernmental
tr: Uluslararası hükümetler arası

en: Interviews
tr: Röportajlar

en: Iranian (Other)
tr: İran (Diğer)

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
tr: İrlandaca, Orta (yaklaşık 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
tr: İrlandaca, Eski (1100'e kadar)

en: Iroquoian (Other)
tr: Iroquoian (Diğer)

en: Isostatic
tr: İzostatik

en: Issued with:
tr: birlikte verilen:

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Item is a music sound recording
tr: Materyal bir müzik ses kaydıdır

en: Item type
tr: Materyal türü

en: Items available for loan:
tr: Ödünç verilebilen materyaller:

en: Items available for reference:
tr: Referans için kullanılabilir materyaller:

en: J- Deleted record
tr: J- Silinen kayıt

en: Japanese
tr: Japonca

en: Javanese
tr: Cava dili

en: Judeo-Arabic
tr: Yahudi-Arap

en: Judeo-Persian
tr: Yahudi-Pers

en: Jumbo or enlarged braille
tr: Jumbo ya da genişletilmiş braille

en: Juvenile
tr: Çocuk koleksiyonu

en: Juvenile;
tr: Çocuk koleksiyonu;

en: Kachin
tr: Kaçin

en: Karachay-Balkar
tr: Karaçay-Balkar

en: Karen languages
tr: Karen dilleri

en: Kashmiri
tr: Keşmir dili

en: Kazakh
tr: Kazak dili

en: Khoisan (Other)
tr: Khoisan (Diğer)

en: Kind of color stock or print
tr: Renkli stok veya baskı çeşidi

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
tr: Elektronik kaynağın tabi tutulduğu sıkıştırma türü. Dosyanın orijinaline uygunluğunu değerlendirmek için kullanılır.

en: Kind of cutting
tr: Kesme çeşitleri

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
tr: Bir disk üzerinde kullanılan oyukların kesme çeşitleri.

en: Kind of disc, cylinder or tape
tr: Disk, silindir veya bant çeşitleri

en: Kind of material
tr: Materyal Türü

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
tr: Ses kayıtlarının üretiminde kullanılan materyal türü (hem anlık hem de seri üretim). Bu kod yalnızca mekanik bir aygıt üzerinde yapılan bir ses kaydıyla ilgilidir.

en: Kit
tr: Araç Gereç

en: Klingon (Artificial language)
tr: Klingonca (Yapay dil)

en: Kongo
tr: Kongo dili

en: Korean
tr: Korece

en: Krovak
tr: Krovak (haritacılık)

en: Kru (Other)
tr: Kru (Diğer)

en: Kurdish
tr: Kürtçe

en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

en: LOC classification:
tr: LOC sınıflandırması:

en: Lacquer coating
tr: Lake kaplama

en: Lamba (Zambia and Congo)
tr: Lamba (Zambiya ve Kongo)

en: Lambert conformal
tr: Lambert konformal

en: Lambert's azimuthal equal area
tr: Lambert azimutal eşit alanı

en: Lambert's conformal conic
tr: Lambert uyumlu konik

en: Lambert's cylindrical equal area
tr: Lambert silindirik eşit alan

en: Land forms
tr: Arazi şekilleri

en: Land-based remote-sensing device
tr: Kara tabanlı uzaktan algılama cihazı

en: Language
tr: Dil

en: Language instruction
tr: Dil öğretimi

en: Language material
tr: Dil materyali

en: Language:
tr: Dil:

en: Large print
tr: Büyük puntolu

en: Laserdisc
tr: Lazerdisk

en: Lateral or combined cutting
tr: Yanal veya kombine kesim

en: Latest entry
tr: En Son girdi

en: Latin
tr: Latince

en: Latvian
tr: Letonya dili

en: Law reports and digests
tr: Hukuk raporları ve özetler

en: Leader builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
tr: Leader builder &rsaquo; Otoriteler &rsaquo; Koha

en: Leather
tr: Deri

en: Lectures, speeches
tr: Konferanslar, konuşmalar

en: Legal articles
tr: Yasal maddeler

en: Legal cases and case notes
tr: Dava konu ve notları

en: Legislation
tr: Mevzuat

note: SPAN
en: Length of directory elements
tr: Dizin elemanlarının uzunluğu

en: Letters
tr: Mektuplar

en: Letters
tr: Mektuplar

en: Level of compression
tr: Sıkıştırma düzeyi

en: Level of contraction
tr: Kontraksiyon düzeyi

en: Level of deterioration of the motion picture film.
tr: Hareketli görüntünün bozulma seviyesi.

en: Libretto or text
tr: Libretto ya da metin

en: Limburgish
tr: Limburgişçe

en: Line by line
tr: Satır satır

en: Line over line
tr: Satır satır üzerinde

en: Literary braille
tr: Yazınsal braille

en: Literary form
tr: Edebi biçim

en: Literary text for sound recordings
tr: Ses kayıtları için edebi metin

en: Lithuanian
tr: Litvanta dili

en: Live action
tr: Animasyon kullanılmadan çekilen film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Local
tr: Yerel

en: Location, call number:
tr: Konumu, yer numarası:

en: Lojban (Artificial language)
tr: Lojban (Yapay dil)

en: Loose-leaf
tr: Spiral cilt

en: Lossless
tr: Kayıpsız

en: Lossy
tr: Kayıplı

en: Lost
tr: Kayıp

en: Low German
tr: Aşağı Almanca

en: Low oblique
tr: Düşük oblik

en: Low reduction ratio
tr: Düşük azaltma oranı

en: Lower Sorbian
tr: Aşağı Sorbça

en: Luo (Kenya and Tanzania)
tr: Luo (Kenya ve Tanzanya)

en: Luxembourgish
tr: Lüksemburgca

en: M-II (1/2 in., videocassette)
tr: M-II (1/2 in., videokaset)

en: MARC Code List for Countries
tr: Ülkelere göre MARC kod listesi

en: MARC Code List for Languages
tr: Dillere göre MARC kod listesi

en: MARC21 Plugin to build links between records
tr: MARC21 kayıtları arasında bağ kurmak için eklenti

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Madrigals
tr: Madrigaller

en: Madurese
tr: Madura Dili

en: Magenta strip
tr: Macenta şerit

en: Magnetic audio tape in cartridge
tr: Kartuştaki manyetik ses bandı

en: Magnetic audio tape in cassette
tr: Kasetteki manyetik ses bandı

en: Magnetic audio tape on reel
tr: Makaradaki manyetik ses bandı

en: Magnetic disk
tr: Manyetik disk

en: Magnetic field
tr: Manyetik alan

en: Magnetic sound track on motion picture film
tr: Sinema filmindeki manyetik ses bandı

en: Magneto-optical disc
tr: Manyeto-optik disk

en: Malagasy
tr: Madagaskar dili

en: Malay
tr: Malaya dili

en: Maltese
tr: Malta dili

en: Manchu
tr: Mançurya dili

en: Manned spacecraft
tr: İnsanlı uzay aracı

en: Manobo languages
tr: Manobo dilleri

en: Manufacturer:
tr: Üretici:

en: Manuscript
tr: El yazması

en: Manuscript cartographic material
tr: Elyazması kartografik materyal

en: Manuscript language material
tr: El yazması lisan materyali

en: Manuscript notated music
tr: El yazması ile notaya dökülmüş müzik

en: Manx
tr: Man dili

en: Maori
tr: Maori dili

en: Map
tr: Harita

en: Map serial
tr: Harita serisi

en: Map series
tr: Harita serileri

en: Maps
tr: Haritalar

en: Marches
tr: Marşlar

en: Marshallese
tr: Marshallca

en: Mass-produced
tr: Topluca üretilmiş

en: Masses
tr: Yığınlar

en: Master
tr: Ana

en: Master tape
tr: Ana bant

en: Material out of which the cartographic item is made.
tr: Kartografik materyalin yapıldığı malzeme.

en: Material out of which the globe is made.
tr: Kürenin yapıldığı malzeme

en: Material type:
tr: Materyal türü:

en: Mathematics and scientific braille
tr: Matematik ve bilimsel braille

en: Mayan languages
tr: Maya dilleri

en: Mazurkas
tr: Mazurkalar

en: Media type:
tr: Ortam türü:

en: Medium for sound
tr: Ses ortamı

en: Memoirs
tr: Günlük

en: Merged with ... to form ...
tr: ile birleştirilmiş ... oluşturmak için …

en: Metal and glass
tr: Metal ve cam

en: Meteorological
tr: Meteorolojik

en: Microfiche
tr: Mikrofiş

en: Microfiche cassette
tr: Mikrofiş kaseti

en: Microfilm
tr: Mikrofilm

en: Microfilm cartridge
tr: Mikrofilm kartuşu

en: Microfilm cassette
tr: Mikrofilm kaseti

en: Microfilm reel
tr: Mikrofilm makarası

en: Microfilm roll
tr: Mikrofilm makarası

en: Microfilm slip
tr: Mikrofilm fişi

en: Microform
tr: Mikroform

en: Microgroove/fine
tr: Çok devirli plaktaki çizgi/ince

en: Microopaque
tr: Mikro opak

en: Microscope slide
tr: Mikroskop lamı

en: Middle infrared
tr: Orta kızılötesi

en: Middle ultraviolet
tr: Orta morötesi

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
tr: Miller bipolar eğik uyumlu konik

en: Miniature or study size
tr: Minyatür veya çalışma boyutu

en: Minuets
tr: Menuetler

en: Miscellaneous languages
tr: Çeşitli diller

en: Missing characters
tr: Eksik karakterler

en: Mixed
tr: Karışık

en: Mixed Materials
tr: Karışık Materyaller

en: Mixed base (nitrate and safety)
tr: Karışık taban (nitrat ve güvenlik)

en: Mixed collection
tr: Karma koleksiyon

en: Mixed emulsion
tr: Karma emülsiyon

en: Mixed forms
tr: Karışık formlar

en: Mixed forms
tr: Karışık formlar

en: Mixed generation
tr: Karışık nesil

en: Mixed material
tr: Karışık materyal

en: Mixed materials
tr: Karışık materyaller

en: Mixed polarity
tr: Karışık polarite

en: Mixed uses
tr: Karışık kullanımlar

en: Mixing tracks
tr: Parçaları karıştırma

en: Modified record
tr: Değiştirilmiş kayıt

en: Modified stereographic for Alaska
tr: Alaska’ya yönelik değiştirilmiş stereografik

en: Mon-Khmer (Other)
tr: Mon-Khmer (Diğer)

en: Monaural
tr: Mono

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Monographic series
tr: Monografik seriler

en: Monthly
tr: Aylık

en: Moon
tr: Ay

en: Mooré
tr: Moore

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
tr: 007/03 (Renkli)'den daha fazla hareketli görüntünün daha spesifik renk özellikleri.

en: Motets
tr: Müziksiz çok sesli ilahiler

en: Mother (positive)
tr: Ana (pozitif)

en: Motion picture
tr: Sinema filmi

en: Motion picture music
tr: Sinema film müziği

en: Motion picture presentation format
tr: Hareketli görüntü sunum biçimi

en: Multi-spectral, multidata
tr: Çok spektrumlu, çoklu veri

en: Multi-temporal
tr: Çok zamansal

en: Multicolored
tr: Çok renkli

en: Multilocal
tr: Multilokal

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
tr: Çok parçalı kayıt kaynak düzey

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Multiple braille types
tr: Çoklu braille alfabesi türleri

en: Multiple dates
tr: Çoklu tarihler

en: Multiple file formats
tr: Çoklu dosya biçimleri

en: Multiple forms
tr: Çoklu formlar

en: Multiple languages
tr: Çoklu diller

en: Multiple physical forms
tr: Çoklu fiziksel biçimler

en: Multiple score formats
tr: Çoklu partisyon biçimleri

en: Multistate
tr: Çok eyaletli

en: Munda (Other)
tr: Munda (Diğer)

en: Music
tr: Müzik

en: Music Parts
tr: Müzik bölümleri

en: Music braille
tr: Müzik braille alfabesi

en: MusicAlbum
tr: MüzikAlbümü

en: MusicGroup
tr: MüzikGrubu

en: Musical revues and comedies
tr: Müzikal revüler ve komediler

en: Musical sound recording
tr: Müzikal ses kaydı

en: NAB standard
tr: NAB standart

en: NLM classification:
tr: NLM sınıflandırma:

en: National bibliographic agency
tr: Ulusal bibliyografik ajansı

en: Nature of contents
tr: İçerik yapısı

en: Nature of contents - code 1
tr: İçerik yapısı - kod 1

en: Nature of contents - code 2
tr: İçerik yapısı - kod 2

en: Nature of contents - code 3
tr: İçerik yapısı - kod 3

en: Nature of contents - code 4
tr: İçerik yapısı - kod 4

en: Nature of entire work
tr: Tüm işin yapısı

en: Ndebele (South Africa)
tr: Ndebele (Güney Afrika)

en: Ndebele (Zimbabwe)
tr: Ndebele (Zimbabve)

en: Neapolitan Italian
tr: Napoliten İtalyanca

en: Near infrared
tr: Yakın kızıl ötesi

en: Near ultraviolet
tr: Yakın morötesi

en: Negative
tr: Negatif

en: Newari, Old
tr: Newari, Eski

en: Newspaper
tr: Gazete

en: Newspaper format
tr: Gazete formatı

en: Next&gt;&gt;
tr: Sonraki&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
tr: Sonraki&gt;&gt;

en: Niger-Kordofanian (Other)
tr: Nijer-Kordofanyan (Diğer)

en: Nilo-Saharan (Other)
tr: Nilo-Saharan (Diğer)

en: Nitrate base
tr: Nitrat tabanlı

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
tr: Nitrat: kahverengimsi, renk atma, solma, tozlu

en: Nitrate: congealed
tr: Nitrat: dondurulmuş

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
tr: Nitrat: köpüklü, kabarcıklar, kabarma

en: Nitrate: powder
tr: Nitrat: toz

en: Nitrate: pungent odor
tr: Nitrat: keskin koku

en: Nitrate: sticky
tr: Nitrat: yapışkan

en: Nitrate: suspicious odor
tr: Nitrat: şüpheli koku

en: No accompanying matter
tr: Eşlik eden materyal yok

en: No alphabet or script given/No key title
tr: Alfabe verilmemiş ya da komut dizisi yok/ Anahtar başlık yok

en: No attempt to code
tr: Kodlama yapma

en: No biographical material
tr: Biyografik materyal değil

en: No dates given; B.C. date involved
tr: Tarih verilmemiş, M.Ö tarihler dahil

en: No determinable frequency
tr: Belirlenebilir çıkış aralığı yok

en: No illustrations
tr: Resimsiz

en: No index
tr: Dizin yok

en: No information provided
tr: Bilgi sağlanamadı

en: No items available.
tr: Kullanılabilir materyal yok.

en: No linguistic content
tr: Linguistik içerik yok

en: No parts in hand or not specified
tr: Mevcut ya da belirlenmiş bölüm yok

en: No place, unknown, or undetermined
tr: Bilinen ya da belirlenmiş yer yok

en: No relief shown
tr: Yardım gösterilmemiş

en: No secondary support
tr: İkincil destek yok

en: No sound (silent)
tr: Ses yok (sessiz)

en: No specific type
tr: Özel bir tür yok

en: No specified braille music format
tr: Belirtilmeyen braille müzik formatı

en: No specified class of braille writing
tr: Braille yazma için belirtilen sınıf yok

en: No specified nature of contents
tr: Belirlenmiş içerik özelliği yok

en: No specified special format characteristics
tr: Belirlenmiş özel biçim nitelikleri yok

en: No title
tr: Başlık yok

en: Nocturnes
tr: Gece müziği

en: Non-ISBD
tr: ISBD-dışı

en: Non-flexible base photographic, negative
tr: Esnek olmayan baz fotoğrafik, negatif

en: Non-flexible base photographic, positive
tr: Esnek olmayan baz fotoğrafik, pozitif

en: Non-nitrate: advanced deterioration
tr: Nitrat olmayan: gelişmiş bozulma

en: Non-nitrate: detectable deterioration
tr: Nitrat olmayan: algılanabilir bozulma oranı

en: Non-nitrate: disaster
tr: Nitrat olmayan: afet

en: Nonanamorphic (wide-screen)
tr: Nonanamorfik (geniş-ekran)

en: None apparent
tr: Hiç biri belirgin değil

en: None of the following
tr: Aşağıdakilerden hiçbiri

en: Nonmusical sound recording
tr: Müzik dışı ses kaydı

en: Nonprojected graphic
tr: Planlanmamış grafik

en: Normal reduction
tr: Normal redüksiyon

en: Normalized irregular
tr: Normalleştirilmiş düzensizlik

en: North American Indian (Other)
tr: Kuzey Amerika Yerlisi (Diğer)

en: North Frisian
tr: Kuzey Frizcesi

en: Northern Sami
tr: Kuzey Sami

en: Northern Sotho
tr: Kuzey Sotho

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Norwegian (Bokmål)
tr: Norveççe (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
tr: Norveççe (Nynorsk)

en: Not a conference publication
tr: Konferans yayını değil

en: Not a festschrift
tr: Armağan kitabı değil

en: Not a government publication
tr: Devlet yayını değil

en: Not applicable
tr: Uygulanamaz

en: Not arrangement or transposition or not specified
tr: Düzenleme ya da çaprazlama değil ya da belirlenmemiş

en: Not available:
tr: Kullanılamaz:

en: Not fiction
tr: Roman dışı

en: Not fiction (not further specified)
tr: Roman dışı (ayrıntılı belirtilmemiş)

en: Not modified
tr: Değiştirilmedi

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Not specified or not applicable
tr: Belirtilmemiş ya da uygulanamaz

en: Not specified or not applicable
tr: Belirtilmemiş ya da uygulanamaz

en: Notated music
tr: Notalandırılmış müzik

en: Novels
tr: Romanlar

en: Novels
tr: Romanlar

en: Nubian languages
tr: Nubian dilleri

en: Number of tracks on a tape.
tr: Kaset üzerindeki parça sayısı.

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
tr: Mikroform için küçültme oranını belirten sayı, üç basamaklı olarak kaydedilir. Sayı sağa yaslanmış ve kullanılmayan her konum sıfır içerir (ör., 015, 048). Redüksiyon oranının bilinmeyen herhangi bir kısmı için bir tire kullanılır (örneğin, 03-, 1-- veya ---)

en: Numeric data
tr: Sayısal veri

en: OPAC view:
tr: OPAC görünümü:

en: Object
tr: Nesne

en: Oblique Mercator
tr: Oblik Merkator

en: Occitan (post-1500)
tr: Oksitanca (1500-sonrası)

en: Offprints
tr: Ayrı basımlar

en: Old Norse
tr: Eski İskandinav

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
tr: Eski Farsça (yaklaşık MÖ 600-400)

en: On hold
tr: Ayrılmış

en: One color
tr: Tek renk

en: One file format
tr: Tek dosya biçimi

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
tr: Hedef kullanıcının kitlenin seçtiği materyali tanımlayan bir karakterli alfabetik kod

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
tr: Hedef kullanıcı kitlenin seçtiği materyalin entelektüel seviyesini tanımlayan bir karakterli alfabetik kod

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
tr: Materyalin hedef aldığı kitleyi gösteren bir karakterli alfabetik kod

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
tr: Materyalin ait olduğu kategori türünü gösteren tek karakterli alfabetik kod, elektronik kaynaktır (örn. programlar, veri dosyaları, görüntü dosyaları, sayısal ses ve video kasetleri v.b.).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
tr: Materyalin ait olduğu kategori türünü belirten bir karakterlik alfabetik kod bir küredir, bir küre yüzeyinde tasvir edilen bir gök cisminin, genellikle Dünya veya göksel küre modeli olarak tanımlanır. Kod d, 008/25 (Kartografik malzeme türü) kod d içerdiğinde kullanılır. Bu konumda bir doldurma karakteri (|) bulunmasına izin verilmez.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
tr: Materyalin ait olduğu kategoriyi belirten bir harfli alfabetik kod, mikroformdur. Mikroform, herhangi bir ortam için, şeffaf veya opak görüntü taşıyan genel terimdir. Bir mikro görüntü, açıklık kartları, mikrofiş, mikrofilm, mikroopaklar veya diğer mikro biçimler üzerinde bulunan ve büyütme olmadan okunması çok küçük olan metin, grafik veya bilgisayar tarafından üretilen bir ünitedir (örneğin bir sayfa). Mikroformlar mevcut metinsel veya grafik materyallerin kopyası olabilir veya orijinal yayınlar olabilir. Bu konumda bir doldurma karakteri (|) bulunmasına izin verilmez.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
tr: Materyalin ait olduğu kategori türünü gösteren tek karakterli alfabetik kod, bir optik cihaz vasıtasıyla hareket olmaksızın yansıtılan iki boyutlu bir gösterim olarak tanımlanan grafiktir, örneğin bir film şeridi, slayt veya saydamlık. Bu konumda bir doldurma karakteri (|) bulunmasına izin verilmez.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
tr: Materyalin ait olduğu kategori türünü belirten bir karakterli alfabetik kod dokunsal materyaldir. Dokunarak okunması amaçlanan materyal için kullanılır. Bu konumda bir doldurma karakteri (|) bulunmasına izin verilmez.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
tr: Materyalin ait olduğu kategori türünü belirten bir harfli bir alfabetik kod belirtilmemiştir, bu, materyal diğer 007 kod değerlerinden biri tarafından tanımlanmadığı veya onun birden fazla fiziksel formunun özel olarak belirtilmediği anlamına gelir (örneğin, eldeki materyalin farklı materyal kategorileri içeren bir koleksiyon olması ve bir kurumun çeşitli bileşenler için ayrı 007 alanları girmemeyi seçmesi durumunda). Bu konumda bir doldurma karakteri (|) bulunmasına izin verilmez.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
tr: Materyalin ait olduğu kategori türünü belirten bir karakterlik alfabetik kod, genellikle hareketli ve ses eşliğinde görsel imajların kaydedildiği bir kayıt olarak tanımlanan video kayıttır. Televizyon alıcısı veya video monitörde oynatmak için tasarlanmıştır. Bu konumda bir doldurma karakteri (|) bulunmasına izin verilmez.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
tr: Materyalin materyal biçimini gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
tr: Materyalin ilk olarak basıldığı biçimi gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
tr: Materyalin kullanım sıklığını gösteren bir karakterli alfabetik kod; 008/19 ile bağlantılı olarak kullanılır (Düzenlilik).

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
tr: Materyalin kullanım düzenliliğini gösteren bir karakterli alfabetik kod; 008/18 ile bağlantılı olarak kullanılır (Sıklık)

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
tr: Tamamen belirli bir materyal türünden oluşuyorsa, o materyalin yapısını gösteren bir karakterli alfabetik kod. Materyalin türü birden fazla olarak kabul edilecekse, bu türler 008/25-27de (içerik yapısı) kaydedilir ve 008/24 konumu boşlukla (#) kodlanır.

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
tr: Anahtar başlığa (alan 222)bağlı orijinal alfabeyi ya da kaynak materyaldeki başlık dilinin betiğini gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
tr: Sinema ya da video kayıtlarında hareket oluştururken kullanılan tekniği gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
tr: Tanımlanan kartografik materyalin türünü gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
tr: Bibliyografik kayıtta tanımlanmış bilgisayar dosya türünü gösteren bir karakterli alfabetik kod

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
tr: Devamlı kaynak türünü gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
tr: 008/07-10 (1.tarih) ve 008/11-14 (2.tarih)şeklinde verilen tarih türlerini gösteren bir karakterli alfabetik kod. 008/06’daki kod, aynı zamanda devamlı kaynaklara yönelik yayın durumunu da gösterir.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
tr: Tanımlanmış görsel materyal türünü gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
tr: Materyalin uluslararası, ulusal, devlet, il ya da yerel yönetim ajansı ya da bunun gibi bir organın her hangi bir alt bölümünce üretilip üretilmediğini ya da yayınlanıp yayınlanmadığını gösteren bir karakterli kod.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
tr: Bir materyalin biyografik materyal içerip içermediğini ve içeriyorsa hangi biyografik özelliklerde olduğunu gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
tr: Bilgisayar dosyasının uluslararası, ulusal, eyalete ve devlete ait, ya da yerel hükümet ajansı (tüm hükümetler arası kuruluş türleri dahil), böyle bir kuruluşun alt bölümü ve kurumun yargı yetkisi tarafından /için yayınlanıp yayınlanmadığını ya da üretip üretilmediğini gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
tr: Materyalin uluslararası, ulusal, devlet, il ya da yerel yönetim ajansı ya da bunun gibi bir organın her hangi bir alt bölümünce üretilip üretilmediğini ya da yayınlanıp yayınlanmadığını gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
tr: Materyalin uluslararası, ulusal, devlet, il ya da yerel yönetim ajansı ya da bunun gibi bir organın her hangi bir alt bölümünce üretilip üretilmediğini ya da yayınlanıp yayınlanmadığını gösteren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
tr: Materyalin materyal biçimini belirleyen bir karakterli alfabetik kod

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
tr: Tanımlanmış materyal biçimini belirleyen bir karakterli alfabetik kod

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
tr: Tanımlanan materyal için materyal formunu belirleyen bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
tr: Materyal formunu belirleyen bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
tr: Materyal için materyal biçimini belirleyen bir karakterli alfabetik kod

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
tr: Boşluk (#) ya da doldurma karakteri (|) içeren bir karakterli alfabetik kod.

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
tr: Müzikal bir bestenin (örneğin, piyano kondüktör partisyonu) formatını gösteren bir karakterli kod. Bu öğedeki "Porte sistemi",  porte kullanılarak bestelenen müziği tanımlar. "Müzikal nota" porte kullanılarak ya da grafik, sembolik ya da kelime tabanlı nota yazma kullanılarak bestelenen müziği tanımlar.

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
tr: Kaydın orijinal kataloglama kaynağını gösteren bir karakterli kod. Kataloglama kaynağı biliniyorsa, 040 alanının(Kataloglama Kaynağı) $a alt alanında tanımlanır.

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
tr: Bibliyografik kayıttaki bir verinin, kataloglanmış materyalde gözüken değiştirilmiş bir bilgi olup olmadığını ya da MARC kaydında olup olmadığını gösteren bir karakterli kod.

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
tr: Materyalin uluslararası, ulusal, devlet, il ya da yerel yönetim ajansı ya da bunun gibi bir organın her hangi bir alt bölümünce üretilip üretilmediğini ya da yayınlanıp yayınlanmadığını gösteren bir karakterli kod

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
tr: Materyalin bildirilerden, raporlardan ya da bir konferansın özetlerinden oluşup oluşmadığını gösteren bir karakterli kod.

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
tr: Materyalin Bir Armağan olup olmadığını gösteren bir karakterli kod

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
tr: Bir materyalin edebi biçimini göstermek için kullanılan bir karakterli kod. 0 ve 1 sayısal kodları materyalin kurgu çalışması olup olmadığını ve ürünün tanımını sağlar. Alfabetik kodlar özel edebi biçimleri tanımlamak için kullanılabilir.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
tr: Materyalin bildirilerden, raporlardan ya da bir konferansın özetlerinden oluşup oluşmadığını gösteren bir karakterli sayısal kod.

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
tr: Materyalin içeriğinde indeks olup olmadığını gösteren bir karakterli sayısal kod

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
tr: Materyalin ya da ekli materyalin, dizin konumu ya da yer adları dizini içerip içermediğini gösteren bir karakterli sayısal kod.

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
tr: Materyalin başarılı girdi, son girdi ya da birleşik girdi kataloglama kurallarına göre kataloglanıp kataloglanmadığını gösteren bir karakterli sayısal kod.

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Online access:
tr: Çevrimiçi erişim:

en: Online resources:
tr: Çevrimiçi kaynaklar:

en: Online system or service
tr: Çevrimiçi sistem ya da hizmet

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Open score
tr: Açık partisyon

en: Operas
tr: Operalar

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
tr: Sinema filmindeki optik ve manyetik ses parçası

en: Optical disc
tr: Optik disk

en: Optical sound track on motion picture film
tr: Sinema filmindeki optik ses parçası

en: Oratorios
tr: Oratoryolar

en: Organization
tr: Kurum

en: Original
tr: Özgün

en: Original alphabet or script of title
tr: Orjinal alfabe ya da başlık komut dizisi

en: Original language:
tr: Özgün dil:

en: Orthographic
tr: Ortografik

en: Ossetic
tr: Osetçe

en: Other
tr: Diğer

en: Other acoustical data
tr: Diğer akustik veri

en: Other classification:
tr: Diğer sınıflandırma:

en: Other editions:
tr: Diğer baskılar:

en: Other infrared data
tr: Diğer kızılötesi veri

en: Other microwave data
tr: Diğer mikrodalga veri

en: Other photographic medium
tr: Diğer fotoğrafik ortam

en: Other special physical characteristics about the braille.
tr: Braille ile ilgili diğer özel fiziksel özellikler.

en: Other title:
tr: Diğer başlık:

en: Other tone
tr: Diğer ton

en: Other ultraviolet data
tr: Diğer morötesi veri

en: Other wide-screen format
tr: Diğer geniş-ekran formatı

en: Otomian languages
tr: Otom dilleri

en: Outline
tr: Anahat

en: Outtakes
tr: Dahil edilmeyen kısımlar

note: SCRIPT
en: Override
tr: Geçersiz kıl

en: Overtures
tr: Uvertürler

en: Painting
tr: Resim

en: Paper
tr: Kağıt

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
tr: Cila veya demir oksit içeren kağıt

en: Papuan (Other)
tr: Papuan (Diğer)

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Parchment
tr: Parşömen

en: Part-songs
tr: Koro şarkıları

en: Partial contents:
tr: Kısmi içerik:

en: Passacaglias
tr: Paskalya

en: Passion music
tr: Aşk müziği

en: Passive
tr: Pasif

en: Passive microwave mapping
tr: Pasif mikrodalga haritalama

en: Patent document
tr: Patent dokümanı

en: Patent information:
tr: Patent bilgisi:

en: Pavans
tr: Pavanlar (dans türü)

en: Pending hold
tr: Beklemede olan ayırtma işlemi

en: Performer-conductor part
tr: Oyuncu - kondüktör bölümü

en: Periodical
tr: Süreli yayın

en: Persian
tr: Farsça

en: Person
tr: Kişi

en: Philippine (Other)
tr: Filipin (Diğer)

en: Phoenician
tr: Fenike dili

en: Phonodisc, phonowire, etc
tr: Fono disk, fono tel, vb.

en: Phonodisc, phonowire, etc.
tr: Fono disk, fono tel, vb…

en: Photocopy
tr: Fotokopi

en: Photocopy, blueline print
tr: Fotokopi, mavi hat baskısı

en: Photograph, type unspecified
tr: Fotoğraf, tür belirtilmemiş

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
tr: Kartografik materyali üretmek için kullanılan fotoğraf tekniği.

en: Photographs
tr: Fotoğraflar

en: Photomechanical print
tr: Fotomekanik baskı

en: Photonegative
tr: Fotonegatif

en: Photoprint
tr: Fotoğraf baskısı

en: Physcial Description
tr: Fiziksel Açıklama

en: Physicial medium
tr: Fiziksel ortam

en: Piano score
tr: Piyano partisyonu

en: Pictorially
tr: Resimli

en: Picture
tr: Resim

en: Picture card, post card
tr: Resim kartı, kartpostal

en: Planetary or lunar globe
tr: Gezegen veya ay küresi

en: Plans
tr: Planlar

en: Plaster
tr: Alçı

en: Plastic
tr: Plastik

en: Plastic with metal
tr: Metal ile plastik

en: Plates
tr: Levhalar

en: Platform construction type
tr: Platform yapı türü

en: Platform use category
tr: Platform kullanım kategorisi

en: Play this sample
tr: Bu örneği oynat

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
tr: Doğru kayıttan yürütme için gerekli olan özel ekipman veya dengeleme dahil olmak üzere ses kayıtları için oynatma özellikleri. Bu kod, oynatma sırasında bu işlemler uygulanmadıkça, kayıt sırasında kullanılan özel işlemleri belirtmek için kullanılmaz.

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
tr: Ses kaydının kayıttan yürütme hızı. Bu kod yalnızca mekanik bir aygıtta üretilen bir ses kaydının çalma hızıyla ilgilidir.

en: Playing cards
tr: Oyun kartları

en: Plugin to build links between records
tr: Kayıtlar arasında bağlantı kurmak için eklenti

en: Poetry
tr: Şiir

en: Poetry
tr: Şiirler

en: Polar stereographic
tr: Kutbi stereografik

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polonaises
tr: Polonez dansları

en: Polyconic
tr: Polikonik

en: Popular music
tr: Popüler müzik

en: Porcelain
tr: Porselen

en: Portraits
tr: Portreler

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Positive
tr: Pozitif

en: Positive/negative aspect
tr: Pozitif/negatif yön

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
tr: Kartografik materyalin fotokopisinin veya filmin pozitif/negatif yönü, ayrıca polarite olarak da adlandırılır.

en: Positive/negative polarity of the microform.
tr: Mikroformun pozitif/negatif polaritesi.

en: Postcard
tr: Kartpostal

en: Prakrit languages
tr: Prakrit dilleri

en: Pre-adolescent
tr: Preadolesan

en: Pre-adolescent;
tr: Preadolesan;

en: Pre-production
tr: Üretim öncesi

en: Preludes
tr: Prelüdler

en: Preschool
tr: Okul öncesi

en: Preschool;
tr: Okul öncesi;

en: Present
tr: Sunum

en: Presentation format for motion pictures.
tr: Hareketli görüntüler için sunum biçimi.

en: Preservation
tr: Muhafaza etme

en: Primary
tr: Temel

en: Primary support material
tr: Birincil destek materyali

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
tr: 007/06'da belirtilen platform için birincil kullanım (Platform yapı tipi).

en: Primary;
tr: Birincil;

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Page
tr: Sayfayı Yazdır

en: Print/braille
tr: Baskı/braille

en: Printing master
tr: Yazdırma yöneticisi

en: Producer:
tr: Üretici:

en: Product
tr: Ürün

en: Production credits:
tr: Yapım jeneriği:

en: Production elements
tr: Üretim elementleri

en: Production rolls
tr: Üretim ruloları

en: Production/reproduction details
tr: Üretim/yeniden üretim ayrıntıları

en: Profile
tr: Profil

en: Program music
tr: Program müziği

en: Programmed texts
tr: Programlanmış metinler

en: Projected graphic
tr: Tasarlanmış grafik

en: Projected medium
tr: Ön görülen ortam

en: Projection
tr: Projeksiyon

en: Projection not specified
tr: İzdüşüm belirlenmedi

en: Provençal (to 1500)
tr: Provençal (1500'e kadar)

en: Publication date and copyright date
tr: Basım ve telif hakkı tarihi

en: Publication details:
tr: Yayın ayrıntıları:

en: Publisher number:
tr: Yayıncı numarası:

en: Publisher:
tr: Yayıncı:

en: Pushto
tr: Peştuca

en: Puzzle
tr: Bulmaca

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
tr: Kuadrofonik, çok kanallı, veya surround

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
tr: Kuadrupleks (1 in. veya 2 in., makara)

en: Quality assurance target(s)
tr: Kalite güvencesi hedefleri

en: Quarter (4) track
tr: Çeyrek (4) parça

en: Quarterly
tr: Üç aylık

en: Questionable date
tr: Sorgulanabilir tarih

en: Radiograph
tr: Radyograf

en: Raeto-Romance
tr: Raeto-Latince kökenli diller

en: Ragtime music
tr: Ragtime müziği

en: Range of years of bulk of collection
tr: Birçok yılın koleksiyon arşivi

en: Ratio
tr: Oran

en: Ratio element is not applicable
tr: Oran unsuru geçerli değil

en: Realia
tr: Gerçek nesneler

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
tr: Kayıt uzunluğu (otomatik olarak oluşturulmuş)

note: SELECT name=f5
en: Record status
tr: Kayıt durumu

en: Red strip
tr: Kırmızı şerit

en: Reduction rate varies
tr: İndirgeme oranı değişiklik gösterir

en: Reduction ratio
tr: İndirgeme oranı

en: Reduction ratio range
tr: İndirgeme oranı aralığı

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
tr: Mikroform için redüksiyon oranı aralığı. Spesifik azaltma oranı 007 / 06-08'de kaydedilmiştir (İndirgeme oranı).

en: Reference print/viewing copy
tr: Referans baskı/görüntüleme kopyası

en: Refined categories of color
tr: İşlenmiş renk kategorileri

en: Reflective infrared
tr: Reflektif kızılötesi

en: Reformatting quality
tr: Yeniden biçimlendirme kalitesi

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
tr: Elektronik kaynağın biçimlendirilmesi; Elektronik kaynağın fiziksel kalitesinin kullanım amacına göre genel bir değerlendirmesi. Bir dosyanın kalitesini ve bir kurumun zaman içindeki kullanılabilirliğini korumaya olan bağlılığını değerlendirmek için kullanılabilir.

en: Regular
tr: Düzenli

en: Regular print
tr: Düzenli baskı

en: Regular print reproduction
tr: Düzenli baskı reprodüksiyonu

en: Regularity
tr: Kullanım sıklığı

en: Rehearsals
tr: Provalar

en: Related works:
tr: İlgili çalışmalar:

en: Relief
tr: Ceza erteleme

en: Remote
tr: Uzak

en: Remote-sensing image
tr: Uzaktan-algılamalı görüntü

en: Replacement
tr: Değiştirme

en: Report number:
tr: Rapor no:

en: Reporting
tr: Raporlama

en: Representational
tr: Temsili

en: Reprint/reissue date and original date
tr: Tarihi ve orijinal tarihi tekrar yazdır/ yeniden çıkar

en: Requiems
tr: Ağıtlar

en: Review:
tr: Görüşler:

en: Reviews
tr: Görüşler

en: Rhapsodies
tr: Rapsodiler

en: Ricercars
tr: Ricercarlar (Barok müzik terimi)

en: Rock drawings
tr: Kaya çizimleri

en: Rock music
tr: Rock müzik

en: Roll
tr: Rulo

en: Romance (Other)
tr: Latin kökenli diller (Diğer)

en: Romanian
tr: Rumence

en: Rondos
tr: Rondolar (müzik terimi)

en: Running time
tr: Çalışma süresi

en: Running time exceeds three characters
tr: Çalışma süresinde 3 karakter fazla

en: Running time for motion pictures and videorecordings
tr: Film ve video kayıtları için çalışma süresi

en: Rushes
tr: Sinema filmleri ya da televizyon için filmin gözden geçirilmemiş baskısı

en: Russian
tr: Rusça

en: SAR-cross polarization
tr: SAR-çapraz polarizasyon

en: SAR-like polarization
tr: SAR-benzeri polarizasyon

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
tr: SAR-çoklu frekans (çok kanallı)

en: Safety base, acetate undetermined
tr: Emniyet tabanı, belirsiz asetat

en: Safety base, diacetate
tr: Emniyet tabanı, diasetat

en: Safety base, mixed
tr: Emniyet tabanı, karışık

en: Safety base, polyester
tr: Emniyet tabanı, polyester

en: Safety base, triacetate
tr: Emniyet tabanı, triasetat

en: Safety base, undetermined
tr: Emniyet tabanı, belirsiz

en: Safety film
tr: Yanmaz film

en: Salishan languages
tr: Salishan dilleri

en: Samaritan Aramaic
tr: Samaritan Aramice

en: Samoan
tr: Samoa dili

en: Samples
tr: Örnekler

en: Sandawe
tr: Sandawe dili

en: Sanskrit
tr: Sanskritçe

en: Sardinian
tr: Sardunya dili

en: Save
tr: Kaydet

en: Scope and content:
tr: Kapsam ve içerik:

en: Score
tr: Skor

en: Scots
tr: İskoç dili

en: Scottish Gaelic
tr: İskoç Galcesi

en: Search for
tr: Ara

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Secondary support material
tr: İkincil destek materyali

en: Section
tr: Bölüm

en: Section by section
tr: Bölüm bölüm

en: Seismic surveys
tr: Sismik araştırmalar

en: Select a type of material
tr: Bir materyal türü seçin

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
tr: Değişken değerleri belirtmek için materyal türü seçin

en: Semiannual
tr: Yarı yıllık

en: Semimonthly
tr: Yarı aylık

en: Semitic (Other)
tr: Semitik (Diğer)

en: Semiweekly
tr: Yarı haftalık

en: Sensor type
tr: Algılayıcı türü

en: Separate supplement to another work
tr: Diğer çalışmaya yönelik ayrı ek

en: Separated from:
tr: Ayrıldığı öğe:

en: Sepia tone
tr: Sepya ton

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serial/Integrating resource
tr: Süreli/Birleşik kaynak

en: Series
tr: Diziler

en: Series:
tr: Seri kaydı:

en: Service copy
tr: Servis kopyası

en: Set
tr: Ayarla

en: Set:
tr: Ayarla:

en: Shading
tr: Gölgeleme

en: Shellac
tr: Şellak

en: Short form scoring
tr: Kısa biçim partisyonlama

en: Short stories
tr: Kısa hikayeler

en: Short stories
tr: Kısa hikayeler

en: Shortened
tr: Kısaltılmış

en: Shortwave infrared (SWIR)
tr: Kısadalga kızılötesi (SWIR)

en: Show analytics
tr: Analitikleri göster

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
tr: '%s' materyal türü için değerler gösterilsin mi?

en: Show volumes
tr: Ciltleri göster

en: Sicilian Italian
tr: Sicilya İtalyancası

en: Sign languages
tr: İşaret dilleri

en: Silver halide
tr: Gümüş halojenür

en: Single known date/probable date
tr: Bilinen tek tarih/Muhtemel tarih

en: Single line
tr: Tek satır

en: Single map
tr: Tek harita

en: Sino-Tibetan (Other)
tr: Çin-Tibet (Diğer)

en: Sinusoidal
tr: Sinüs biçimli

en: Siouan (Other)
tr: Siouan (Diğer)

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
tr: En son film inceleme tarihini belirten altı karakter; tarih, ccyymm desenine (yüzyıl / yıl / ay) kaydedilir. Tarihe ait bilinmeyen herhangi bir bölüm için tire kullanılır. Bu karakter konumları kodlanmazsa altı doldurma karakteri (||||||) kullanılır.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
tr: Tanımlanmamış 6 karakter durumu; her biri boşluk (#) ya da doldurma karakteri(|) içerir.

en: Sixteen track
tr: Onaltı parça

en: Skin
tr: Kaplama

en: Slavic (Other)
tr: Slav (Diğer)

en: Slide
tr: Slayt

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Somali
tr: Somalice

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
tr: Sonar --taban topoğrafyası görüntüleri, yan taramalı

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
tr: Sonar --taban topoğrafyası, yakın taban

en: Sonar--bottom topography, near-surface
tr: Sonar - taban topoğrafyası, yüzeye yakın

en: Sonar--water depth
tr: Sonar--su derinliği

en: Sonatas
tr: Sonatlar ( müzikte beste biçimi)

en: Songhai
tr: Songhai dili

en: Songs
tr: Şarkılar

en: Sorbian (Other)
tr: Sorbça (Diğer)

en: Sound
tr: Ses

en: Sound cartridge
tr: Ses kartuşu

en: Sound cassette
tr: Ses kaseti

en: Sound disc
tr: Ses diski

en: Sound on medium
tr: Ortam üzerindeki ses

en: Sound on medium or separate
tr: Ortam üzerinde veya ayrı ses

en: Sound recording
tr: Ses kaydı

en: Sound separate from medium
tr: Ortamdan ayrı olan ses

en: Sound-tape reel
tr: Ses-kaseti makarası

en: Sound-track film
tr: Film müziği

en: Sounds
tr: Sesler

en: South American Indian (Other)
tr: Güney Amerika Yerlisi (Diğer)

en: Southern Sami
tr: Güney Sami

en: Space oblique Mercator
tr: Space eğik Mercator

en: Space observing
tr: Uzay gözlemi

en: Spaceborne
tr: Uzayda bulunan

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanner short form scoring
tr: Anahtar kısa biçim partisyon

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
tr: Materyalin ait olduğu özel kartoğrafya sınıfı. Genellikle fiziksel nesne sınıfıdır, örneğin bir diyagram.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
tr: Bir materyalin ait olduğu özel materyal sınıfı (genellikle fiziksel nesne sınıfıdır) (örneğin bir manyetik disk).

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
tr: Bir materyalin ait olduğu özel materyal sınıfı (genellikle fiziksel nesne sınıfıdır), örneğin bir gök küre.

en: Special class of material to which the item belongs
tr: Materyalin ait olduğu özel malzeme sınıfı

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
tr: Materyal özel sınıfı, genellikle bir materyalin ait olduğu fiziksel nesne sınıfı.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
tr: Materyalin ait olduğu mikroform özel sınıfı. (örn., bir mikro-opak).

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
tr: Materyalin ait olduğu hareketli görüntü özel sınıfı, örneğin bir film makarası.

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
tr: Materyalin ait olduğu yansıtılmayan grafik özel sınıfı, (örneğin bir resim).

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
tr: Materyalin ait olduğu yansıtılan grafik özel sınıfı, örneğin bir slayt

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
tr: Materyalin ait olduğu ses kaydetme özel sınıfı (örneğin bir silindir)

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
tr: Materyalin ait olduğu özel dokunmaya özel materyal sınıfı.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
tr: Bir materyalin ait olduğu metin materyali özel sınıfı.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
tr: Bir materyalin ait olduğu video kayıt özel sınıfı.

en: Special format characteristics
tr: Özel biçim özellikleri

en: Special physical characteristics
tr: Özel fiziksel nitelikler

en: Special playback characteristics
tr: Özel oynatma özellikleri

en: Specialized
tr: Özelleştirilmiş

en: Specialized;
tr: Özelleştirilmiş;

en: Specific material designation
tr: Spesifik materyal tayini

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
tr: Bir materyalin sesini taşımak için kullanılan özel ortam (bu ses, materyalin kendi üzerinde taşınmış veya birlikte verilen materyal biçiminde olabilir) ve gerekli olan ses yürütme türü.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
tr: Bir materyalin sesini taşımak için kullanılan özel ortam ( bu ses yansıtılan grafik üzerinde veya ayrı olabilir) ve materyal için gerekli olan ses yürütme türü.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
tr: Bir materyalin sesini taşımak için kullanılan özel ortam, bu ses videokasetin üzerinde yer alabilir ya da ayrı olabilir, ve materyal için gerekli olan ses yürütme türü.

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
tr: Uzaktan algılama görüntüsünü üreten cihaz tarafından alınan verilerin spektral, akustik veya manyetik karakteristikleri. Hem ölçülen radyasyonun dalga uzunluğunu hem de ölçmek için kullanılan sensörün türünü belirtmek için kullanılabilir.

en: Speeches
tr: Konuşmalar

en: Speeches
tr: Konuşmalar

en: Speed
tr: Hız

en: Split into .. and ...:
tr: Ayır... ve ...:

en: Spoken language:
tr: Konuşulan dil:

en: Spot heights
tr: Yükseklik noktaları

en: Square dance music
tr: Square dans müziği

en: Stamper (negative)
tr: Istampa(negatif)

en: Standalone device
tr: Bağımsız cihaz

en: Standard 8 mm.
tr: Standart 8 mm.

en: Standard 8 mm. film width
tr: Standart 8mm. film genişliği

en: Standard silent aperture (full frame)
tr: Standart sessiz diyafram (tam kare)

en: Standard sound aperture (reduced frame)
tr: Standart ses diyaframı (azaltılmış kare)

en: Standards/specifications
tr: Standartlar/özellikler

note: INPUT type=submit
en: Start search
tr: Aramayı başlat

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
tr: Devlet, İl, bölgesel, bağımlı, vb.

en: Statistics
tr: İstatistik

en: Stencil color
tr: Şablon rengi

en: Stereographic
tr: Stereografik

en: Stereophonic
tr: Stereofonik

en: Stone
tr: Taş

en: Studies and exercises
tr: Çalışmalar ve egzersizler

en: Study print
tr: Çalışma baskısı

en: Subject(s):
tr: Konu(lar):

en: Subject:
tr: Konular:

en: Submersible remote-sensing device
tr: Su altı uzaktan algılama cihazı

en: Subtitle language:
tr: Altyazı dili:

en: Successive entry
tr: Başarılı giriş

en: Suites
tr: Suit

en: Sumerian
tr: Sümer dili

en: Summary language:
tr: Özet dili:

en: Summary:
tr: Özet:

en: Sundanese
tr: Sunda dili

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
tr: Super 8mm./single 8mm. film genişliği

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
tr: Super-VHS (1/2 in., videokaset)

en: Superseded by:
tr: Geçersiz kılan:

en: Superseded in part by:
tr: Kısmen geçersiz kılan:

en: Supersedes in part:
tr: Kısmen geçersiz olanlar:

en: Supersedes:
tr: Geçersiz olanlar:

en: Supplement to:
tr: Takviyeler:

en: Supplement:
tr: ilave

en: Supplements:
tr: Takviyeler:

en: Suppressed in OPAC
tr: OPAC içinde bastırılmış

en: Suppressed in OPAC
tr: OPAC'da bastırıldı

en: Surface
tr: Yüzey

en: Surface observing
tr: Yüzey gözlemi

en: Surveys of literature in a subject area
tr: Bir konu alanında literatür araştırmaları

en: Swahili
tr: Svahili

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Swiss German
tr: İsviçre Almancası

en: Symphonic poems
tr: Senfonik şiirler

en: Symphonies
tr: Senfoniler

en: Synthetic
tr: Sentetik

en: Synthetic and glass
tr: Sentetik ve cam

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
tr: Sentetik açıklık radarı (SAR)-Tek frekans

en: Syriac
tr: Süryanice

en: Syriac, Modern
tr: Süryanice, Modern

en: Tactile material
tr: Dokunmatik materyal

en: Tactile, with no writing system
tr: Dokunmatik, herhangi bir yazı sistemi olmadan

en: Tahitian
tr: Tahiti dili

en: Tai (Other)
tr: Tai (Diğer)

en: Tajik
tr: Tacikçe

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Tape cartridge
tr: Teyp kartuşu

en: Tape cassette
tr: Teyp kaseti

en: Tape configuration
tr: Bant yapılandırması

en: Tape duplication master
tr: Bant çoğaltma master

en: Tape reel
tr: Bant makarası

en: Tape width
tr: Bant genişliği

en: Target audience
tr: Hedef Kitle

en: Tatar
tr: Tatarca

en: Teatro lirico
tr: Opera binası

en: Technical and/or historical information on instruments
tr: Enstrümanlar hakkında teknik ve/veya tarihi bilgiler

en: Technical drawing
tr: Teknik çizim

en: Technical information on music
tr: Müzikle ilgili teknik bilgi

en: Technical reports
tr: Teknik raporlar

en: Technique
tr: Teknik

en: Terrestrial globe
tr: Yerküre

en: Test pressing
tr: Basım denemesi

en: Text
tr: Metin

en: Textile
tr: Tekstil

en: Textiles
tr: Tekstil

en: Thai
tr: Tayland dili

en: Thematic index
tr: Tematik dizin

en: Thermal infrared
tr: Termal kızılötesi

en: Theses
tr: Tezler

en: Three layer stock, low fade
tr: Üç katmanlı stok, düşük solgunluk

en: Three times a month
tr: Ayda üç kere

en: Three times a week
tr: Haftada üç kere

en: Three times a year
tr: Yılda üç kere

en: Three-character alphabetic code
tr: Üç karakterli alfabetik kod

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
tr: Materyalin braille müzik biçimini gösteren üç karakterli kod. Müzik biçimleri ölçü, bölüm, parça ve kelimeler gibi ilgili bilgiler birbirleriyle ilişkili olarak sunulma biçimidir. En fazla üç format gösterilebilir, üstünlük sırasına göre sola yaslanabilir. Üçten az kod atanmışsa, kodlar hizalanmış bırakılır ve kullanılmayan konumlar boşluklar (#) içerir.

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
tr: Film ya da video kaydının toplam çalıma zamanını gösteren üç basamaklı numara. Bu numara sağa yaslıdır ve her kullanılmayan durum bir 0 içerir.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
tr: Üç boyutlu eser ya da doğal oluşumlu nesne

en: Three-layer stock
tr: Üç katmanlı stok

en: Tibetan
tr: Tibet dili

en: Tigré
tr: Tigre

en: Tint
tr: Renklendirme

en: Tinted and toned
tr: Renklendirilmiş ve ton verilmiş

en: Title bands/inter-title rolls
tr: Başlık bantları/Başlık arası ruloları

en: Title translated:
tr: Tercüme edilmiş eser adı:

en: Toccatas
tr: Tokkatalar (müzik terimi)

en: Tongan
tr: Tonga dili

en: Toy
tr: Oyuncak

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Transposition
tr: Çaprazlama

en: Transposition and arrangement
tr: Çaprazlama ve düzenleme

en: Transverse Mercator
tr: Transvers merkatörü

en: Treaties
tr: Antlaşmalar

en: Triennial
tr: Üç yılda bir

en: Trims
tr: Süsler

en: Trio-sonatas
tr: Trio-sonatlar (müzik terimi)

en: Tupi languages
tr: Tupi dilleri

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish, Ottoman
tr: Türkçe, Osmanlı

en: Turkmen
tr: Türkmence

en: Twelve track
tr: Oniki parça

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
tr: Tanımlanmamış iki karakter durumu; her biri boşluk (#) ya da doldurma karakteri(|) içerir.

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
tr: Yayın, üretim ya da sergileme yerini gösteren iki ya da üç karakterli alfabetik kod.

en: Two-character alphabetic code
tr: İki karakterli alfabetik kod

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
tr: Dizgi biçimini gösteren iki karakterli alfabetik kod. Kodlar, Kongre Kütüphanesi konu başlıklarına göre esas alınmıştır. Birden fazla kod uygunsa, mu kodu (Çoklu form) 008/18-19’da kullanılır ve tüm uygun belirli kodlar 047 alanında verilmiştir (Dizgi Biçimi). Mu kodu (Çoklu form) aynı zamanda 047 alanının (Dizgi Biçimi) MARC olmayan dizgi kodları içerdiğini de gösterebilir.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
tr: Materyali üretmede kullanılmış tasarımı gösteren iki karakterli alfabetik kod.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
tr: İki boyutlu tasarlanmamış grafik

en: Type C (1 in., reel)
tr: Tür C (1 in., makara)

en: Type of Material
tr: Materyal Türü

en: Type of cartographic material
tr: Kartografik materyal türü

en: Type of color film stock or color print the item represents.
tr: Materyalin temsil ettiği renkli film stoku veya renkli baskı türü.

en: Type of computer file
tr: Bilgisayar dosyası türü

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
tr: Uzaktan algılama aygıtının tabanı olarak işlev gören platformun yapısı. Bu veri öğesinin amaçları için "platform", yalnızca düz yüzeyleri değil, bir taban olarak işlev gören herhangi bir yapı anlamına gelir.

en: Type of continuing resource
tr: Süreğen kaynak türü

note: SELECT name=f8
en: Type of control
tr: Denetim türü

en: Type of date/Publication status
tr: Yayın Tarihi Türü/Yayın Durumu

en: Type of light-sensitive material on the film.
tr: Film üzerindeki ışığa duyarlı materyalin türü.

en: Type of material
tr: Materyal Türü

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
tr: Birincil desteğin (007/04) bağlı olduğu malzeme türü (normal müze yalıtımı hariç).

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
tr: Bir fotodinate edici, film şeridi, slayt veya şeffaflığın emülsiyon tabanına ait malzeme türü.

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
tr: Yansıtılan bir grafik için bir slayt veya asetat malzemesinin malzemesinin türü.

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
tr: Bir görüntünün basıldığı veya çalıştırıldığı destek veya taban için kullanılan malzeme türü.

en: Type of reproduction
tr: Reprodüksiyon türü

en: Type of visual material
tr: Görsel materyal türü

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
tr: U-matic (3/4 in., videokaset)

en: Udmurt
tr: Udmurtça

en: Ugaritic
tr: Ugarit

en: Uighur
tr: Uygurca

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Ultra high reduction
tr: Ultra yüksek indirgeme

en: Ultraviolet combinations
tr: Morötesi katışımları

en: Uncompressed
tr: Sıkıştırılmamış

en: Uncontracted
tr: Sözleşmesiz

en: Undefined
tr: Tanımlanmamış

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
tr: Tanımlanmamış; Her biri boşluk (#) ya da doldurma karakteri(|) içerir

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
tr: Tanımlanmamış; boşluk (#) ya da doldurma karakteri(|) içerir.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
tr: Tanımlanmamış; her biri  boşluk (#) ya da doldurma karakteri(|) içerir.

en: Undetermined
tr: Belirsiz

en: Undetermined 2 color
tr: Belirsiz 2 renk

en: Undetermined 3 color
tr: Belirsiz 3 renk

en: Uniform title:
tr: Tek Biçim Eser Adı:

en: Uniform titles:
tr: Tek Biçim Eser Adları:

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown if item is government publication
tr: Materyal devlet yayını ise bilinmeyen

en: Unknown or not specified
tr: Bilinmeyen ya da Belirlenmemiş

en: Unknown or unspecified
tr: Bilinmeyen ya da belirlenmemiş

en: Unmanned spacecraft
tr: İnsansız uzay aracı

en: Unspecified
tr: Belirlenmemiş

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
tr: En fazla dörde kadar (4) materyal içerisinde resim türlerinin varlığına işaret eden (alfabetik sırayla kaydedilmiş) tek karakterli alfabetik kodlar. Eğer dörtten daha az alfabetik kod atanmış ise, kodlar sola yaslanır ve kullanılmamış pozisyonlar boşluk içerir (#)

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
tr: En fazla dörde kadar materyal üzerindeki kabartma türünü belirten tek karakterli alfabetik kod. Kodlar belirtilen materyal üzerindeki önem sırasına göre kaydedilir. Eğer dörtten daha az alfabetik kod atanmış ise, kodlar sola yaslanır ve kullanılmamış pozisyonlar boşluk içerir (#)

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
tr: En fazla dörde kadar, Materyalin önemli bir parçası olan veya materyalin belirli türleri içerip içermediğini gösteren tek karakterli alfabetik kodlar. Eğer dörtten daha az alfabetik kod atanmış ise, kodlar sola yaslanır ve kullanılmamış pozisyonlar boşluk içerir (#)

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
tr: En çok altıya kadar, Program notaları ve ses kaydı, müzik yazmaları ve notaya dökülmüş müzik için diğer eşlik eden materyalin içeriğini gösteren (alfabetik sırada kaydedilmiş) tek karakterli alfabetik kodlar. Eğer altından daha az kod atanmış ise, kodlar sola yaslanır ve her kullanılmayan pozisyonlar boşluk içerir (#).

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
tr: Bir çalışmanın belirli türdeki materyalleri içerdiğini gösteren, üçe kadar olan bir karakterli alfabetik kodlar. Üçten daha az kod kullanılmışsa, kodlar sola yaslanır ve her bir kullanılmayan konum bir boşluk (#) içerir.

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
tr: En çok ikiye kadar, harita özel biçim özelliklerini gösteren tek karakterli alfabetik kodlar. Kodlar belirtilen materyal üzerindeki önem sırasına göre kaydedilir. Eğer iikiden daha az alfabetik kod atanmış ise, kodlar sola yaslanır ve kullanılmamış pozisyonlar boşluk içerir (#)

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
tr: En çok ikiye kadar, Edebi metin olmayan müzikal olmayan bir ses kaydındaki edebi metin türünü belirten (aşağıdaki liste sırasına göre kayıtlı) tek karakterlik kodlar. Eğer yalnızca bir kod atanmışsa, sola yaslanmış bırakılır ve kullanılmamış pozisyonlar boşluk içerir (#).

note: SCRIPT
en: Updated:
tr: Güncellendi:

en: Updating Web site
tr: Web sayfası güncelleniyor

en: Updating database
tr: Veritabanı güncelleniyor

en: Updating loose-leaf
tr: Spiral cilt güncelleniyor

en: Upper Sorbian
tr: Yukarı Sorbça

en: Urdu
tr: Urduca

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: VHS (1/2 in., videocassette)
tr: VHS (1/2 in., videokaset)

en: Variations
tr: Varyasyonlar

en: Various places
tr: Çeşitli yerler

en: Vellum
tr: Parşömen

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical score
tr: Dikey partisyon

en: Very high reduction
tr: Çok yüksek indirgeme

en: Vesicular
tr: Keseli

en: Videocartridge
tr: Videokartuş

en: Videocassette
tr: Videokaset

en: Videodisc
tr: Videodisk

en: Videorecording
tr: Videokaydı

en: Videorecording format
tr: Video kayıt formatı

en: Videoreel
tr: Videomakara

en: Videotape
tr: Videoteyp

en: Videotape or videodisc recording format.
tr: Videoteyp veya videodisk kayıt  formatı

en: Vietnamese
tr: Vietnam dili

en: View
tr: Görüntüle

en: View authority record
tr: Otorite kaydı görüntüle

en: Villancicos
tr: Villacincos

en: Vinyl
tr: Vinil

en: Visible light
tr: Görünür ışık

en: Visual Materials
tr: Görsel materyaller

en: Vocal parts
tr: Vokal bölümleri

en: Vocal score
tr: Vokal partisyonu

en: Voice score with accompaniment omitted
tr: Akompaniman çıkarılmış ses partisyonu

en: Volumes:
tr: Ciltler:

en: Wakashan languages
tr: Wakashan dilleri

en: Wall map
tr: Duvar haritası

en: Walloon
tr: Valon dili

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
tr: Uyarı: Söz dizimi, aralık dışında bir karakter dizesini içeriyor! Değiştirilsin mi"?"

en: Water surface-based remote-sensing device
tr: Su yüzeyine dayalı uzaktan algılama cihazı

en: Wax
tr: Balmumu

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Welsh
tr: Gal dili

en: Western Pahari languages
tr: Batı Pahari dilleri

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
tr: Kataloglanmakta olan materyalin tamamı ya da bir kısmının başka bir çalışmanın yer değiştirmesi ve/veya düzenlemesi olup olmadığı.

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
tr: Kontraksiyonların kullanılıp kullanılmadığı. Kontraksiyonlar, ortak harf kombinasyonlarını temsil etmek için bir veya daha fazla braille veya Moon karakterinden oluşan kısaltmalardır.

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
tr: Kataloglanan materyalin tamamlanmış olduğuna karar verilip verilmediği.

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
tr: Elektronik kaynağın yeniden biçimlendirilmesi/oluşturulması aşamasında kalite güvence hedeflerinin uygun bir şekilde dahil edilmiş olup olmadığı.

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
tr: Kartografik materyalin faksimile veya diğer bir üretim türü olup olmadığı.

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
tr: Elektronik kaynaktan oluşan dosyaların dijital olarak yeniden biçimlendirilmiş materyaller için aynı biçimde mi yoksa türde mi olacağı.

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
tr: Filmin tamamlanmış bir prodüksiyonun bir parçası veya bir ön ya da post-production öğesi olup olmadığı.

en: Whether the film is positive or negative.
tr: Filmin pozitif veya negatif olduğu.

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
tr: Kürenin faksimile mi yoksa başka bir üretim türü mü olduğu.

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
tr: Kürenin tek renkli mi çok renkli mi olduğu.

en: Whether the item is in one color or multicolored
tr: Materyalin tek renkli mi çok renkli mi olduğu

en: Whether the item is one color or multicolored.
tr: Materyalin tek renkli mi çok renkli mi olduğu

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
tr: Ses üretiminin bir elektronik kaynağın tümleşik bir parçası olup olmadığı.

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
tr: Sesin açık mı yoksa yansıtılan grafikten ayrı mı olduğu (diğer bir deyişle eşlik eden materyal).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
tr: Sesin açık mı yoksa materyalden ayrı mı olduğu (diğer bir deyişle eşlik eden materyal).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
tr: Sesin materyalin üzerinde mi yoksa materyalden ayrı mı olduğu.

en: Width of a motion picture.
tr: Hareketli görüntünün genişliği.

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
tr: Diskler için kayıt yivinin genişliği veya silindirler için oluğun perdesi.

en: Width of the tape.
tr: Bant genişliği.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
tr: Video kayıt genişliği. Video kayıtlarında, materyalin fiziksel açıklamasında verilen ölçülerle tam olarak eşleşen kodlar kullanılmalıdır. Hiçbir kod tam olarak eşleşmezse, kod z kullanılır.

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
tr: Yansıtılan grafik materyalin genişliği veya boyutları.

en: Wire recording
tr: Banda kayıt

en: Withdrawn
tr: Sistemden düşülmüş

en: Wood
tr: Ahşap

en: Workprint
tr: Çalışma kopyası

en: Yao (Africa)
tr: Yao (Afrika)

en: Yearbooks
tr: Yıllıklar

en: Yellow strip
tr: Sarı şerit

en: Yiddish
tr: Eskenazi dili

en: Yupik languages
tr: Yupik dilleri

en: Zande languages
tr: Zande dilleri

en: Zapotec
tr: Zapotek

en: Zaza
tr: Zazaca

en: Zulu
tr: Zulu dili

en: [Added title page title]
tr: [Eklenen başlık sayfa başlığı]

en: [Caption title]
tr: [Ana başlık]

en: [Cover title]
tr: [Kapak başlığı]

en: [Distinctive title]
tr: [Özgün başlık]

en: [Other title]
tr: [Diğer başlık]

en: [Parallel title]
tr: [Paralel başlık]

en: [Portion of title]
tr: [Başlık bölümü]

en: [Running title]
tr: [Kısa başlık]

en: [Spine title]
tr: [Sırt başlığı]

en: _ - Full level
tr: _ - Tam düzey

en: _ - No specific type
tr: _ - Belirli bir türü yok

en: _ - Non-ISBD
tr: _ - ISBD Olmayan

en: _ - Not specified or not applicable
tr: _ - Belirtilmemiş ya da uygulanamaz

en: _blank
tr: _boş

en: a - AACR 2
tr: a- AACR 2

en: a - Archival
tr: a- Arşivsel

en: a - Increase in encoding level
tr: a- Kodlama düzeyinde artış

en: a - Language material
tr: a- Dil materyali

en: a - Monographic component part
tr: a- Monografik tamamlayıcı parça

en: a - Set
tr: a- Ayar

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
tr: a- UCS/Birimkod (Otomatik-aktarım)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
tr: a- 16 rpm (diskler)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
tr: a- 3 1/2 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
tr: a- 3 in. çap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
tr: a- 3 katmanlı renk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
tr: a- 8 mm. mikrofilm

en: a- AACR 2
tr: a-AACR 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
tr: a- Mevcut değil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
tr: a- Erişim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
tr: a- Akustik yakalama, doğrudan depolama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
tr: a- Aktif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
tr: a- Faaliyet kartı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
tr: a- Diyafram kartı

en: a- Appropriate
tr: a- Uygun

en: a- Archival
tr: a- Arşivsel

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
tr: a- Otonom veya yarı otonom bileşen/parça

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
tr: a- Balon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
tr: a- Çift üst çizgi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
tr: a- Beta (1/2 inch Video Kaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
tr: a- Tuval

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
tr: a- Göksel küre

en: a- Differentiated personal name
tr: a- Farklılaştırılmış kişisel ad

en: a- Displayed in standard schedules or tables
tr: a- Standart çizelgelerde veya tablolarda gösterilir

en: a- Earlier rules
tr: a- Eski kurallar

en: a- Established heading
tr: a- Oluşturulmuş başlık

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
tr: a- Orijinalinden yeniden çoğaltılmış dosya

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
tr: a- İlk kuşak (esas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
tr: a- Tam (1) parça

en: a- Fully established
tr: a- Tamamen oluşturulmuş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
tr: a- İmbibisyon boya transfer baskılar

en: a- Increase in encoding level
tr: a- Kodlama düzeyinde artış

en: a- International standard
tr: a- Uluslararası standart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
tr: a- Cila kaplama

en: a- Language material
tr: a- Dil materyalleri

en: a- Library of Congress Subject Headings
tr: a- Kongre Kütüphanesi Konu Başlıkları

en: a- Library of Congress subject headings
tr: a- Kongre Kütüphanesi Konu Başlıkları

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
tr: a- Yazınsal Braille Alfabesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
tr: a- Düşük oblik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
tr: a- Düşük azaltma oranı

note: SCRIPT
en: a- Map
tr: a- Harita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
tr: a- Ana bant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
tr: a- Meteorolojik

en: a- Monographic component part
tr: a- Monografik tamamlayıcı parça

en: a- Monographic series
tr: a- Monografik seriler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
tr: a- Ay

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
tr: a- NAB standartı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
tr: a- Belli değil

en: a- Not synthesized
tr: a- Sentezlenmedi

en: a- Numbered
tr: a- Numaralandırılmış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
tr: a- Tek renk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
tr: a- Tek dosya biçimi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
tr: a- Sinema filmindeki optik ses yolu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
tr: a- Kağıt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
tr: a- Fotokopi, blueline yazdırma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
tr: a- Pozitif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
tr: a- Yazdır/Braille Alfabesi

en: a- Record can be used
tr: a- Kayıt kullanılabilir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
tr: a- Düzenli baskı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
tr: a- Güvenlik altyapısı, belirsiz

en: a- Schedule record
tr: a- Kayıt çizelgesi

en: a- Set
tr: a- Ayar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
tr: a- Gümüş halojenür

en: a- Single number
tr: a- Tek numara

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
tr: a- Ses

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
tr: a- Orta ses

en: a- Standard
tr: a- Standart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
tr: a- Standart 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
tr: a- Standart 8mm. film genişliği

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
tr: a- Standart ses diyafram (düşük kare)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
tr: a- Yüzey

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
tr: a- Teyp kartuşu

en: a- Topical
tr: a- Konulu

en: a- Tracings are consistent with the heading
tr: a- İzlemeler başlıkla tutarlıdır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
tr: a- Sıkıştırılmamış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
tr: a- Sözleşmesiz

en: a- Valid
tr: a- Geçerli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
tr: a- Workprint (filmin işlenmemiş hali)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
tr: aa- Görünür ışık

en: aacr2 compatible
tr: aacr2 uyumlu

en: abstract or summary
tr: öz veya özet

en: abstract or summary
tr: öz veya özet

en: access
tr: erişim

en: accompanying material
tr: ekteki materyal

en: acronym
tr: kısaltma

en: adolescent
tr: genç

en: adult
tr: yetişkin

en: aperture card
tr: apartür kart

en: application history
tr: uygulama geçmişi

en: art original
tr: özgün sanat

en: art original
tr: özgün sanat

en: art reproduction
tr: reprodüksiyon sanat

en: art reproduction
tr: reprodüksiyon sanat

note: IMG
en: article
tr: makale

en: author
tr: yazar

en: av
tr: arasında

en: available online
tr: çevrimiçi kullanılabilir

en: b - Part with independent title
tr: b- Bağımsız bir başlık taşıyan bölüm

en: b - Serial component part
tr: b- Süreli yayın tamamlayıcı parça

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
tr: b- 2 renk, tek satır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
tr: b-33 1/3 rpm (diskler)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
tr: b-5 inç Çap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
tr: b- Havadan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
tr: b-Uçak - alçak irtifa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
tr: b- çizgi çizgi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
tr: b-Siyah-beyaz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
tr: b- Brail alfabesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
tr: b- Bristol kartonu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
tr: b- CCIR standardı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
tr: b-Selüloz nitrat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
tr: b- Çip kartuş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
tr: b- Sözleşmeli

en: b- Defined number span
tr: b- Tanımlı sayı aralığı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
tr: b- Doğrudan depolama, akustik değil

en: b- English and French
tr: b- İngilizce ve Fransızca

en: b- Extended display
tr: b- Genişletilmiş görünüm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
tr: b- Mikrofilmden yeniden üretilmiş dosya

en: b- First number of span invalid
tr: b- Aralığın ilk sayısı geçersiz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
tr: b- Biçim kodu Brail alfabesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
tr: b- Yarım (2) parça

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
tr: b- Yüksek oblik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
tr: b- Jumbo yada genişletilmiş Brail alfabesi

en: b- LC subject headings for children's literature
tr: b- Çocuk edebiyatı için LC Konu başlıkları

note: SCRIPT
en: b- Large print
tr: b- Büyük baskı

note: SCRIPT
en: b- Large print
tr: b- Büyük baskı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
tr: b- Kayıpsız

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
tr: b-Sinema filmindeki manyetik ses bandı

en: b- Memorandum
tr: b- Not (Memorandum)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
tr: b- Mikrofilm kartuşu

en: b- Multipart item
tr: b- Çok parçalı materyal

en: b- National standard
tr: b- Ulusal standart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
tr: b- Negatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
tr: b-Nitrat: şüpheli koku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
tr: b- Nonanamorfik (geniş-ekran)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
tr: b-Normal azaltma

en: b- Not appropriate
tr: b- Uygun değil

en: b- Optional
tr: b- İsteğe bağlı

en: b- Part with independent title
tr: b- Bağımsız ad taşıyan kısım

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
tr: b- Pasif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
tr: b- Fotokopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
tr: b- Gezegensel ya da aya ait küre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
tr: b- Yazdırma yöneticisi

en: b- Record is being updated
tr: b- Kayıt güncelleniyor

en: b- Serial component part
tr: b- Süreli yayın tamamlayıcı parçası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
tr: b- Ortamından ayrı ses

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
tr: b- Süper 8mm./single 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
tr: b- Süper 8mm./single 8mm. film genişliği

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
tr: b- Yüzey gözlemi

en: b- Synthesized
tr: b- Sentezlendi

en: b- Table record
tr: b- Tablo kaydı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
tr: b- Bant kopyalama master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
tr: b- Üç katmanlı stok

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
tr: b- İzlemeler başlıkla tutarlı olmayabilir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
tr: b- Süsler

en: b- Undifferentiated personal name
tr: b- Belirginleştirilmemiş (undifferentiated) kişi adı

en: b- Unnumbered
tr: b- Numaralandırılmamış

en: b- Untraced reference
tr: b- İzlenmeyen yöneltme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
tr: b- VHS (1/2 inch., Video Kaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
tr: b- Tahta

en: bibliography
tr: bibliyografya

en: bibliography
tr: bibliyografya

en: biography
tr: biyografi

en: biography
tr: biyografi

note: IMG
en: book
tr: kitap

en: braille
tr: braille alfabesi

en: braille
tr: braille alfabesi

en: broader
tr: geniş

en: by
tr: yazar

en: byArtist
tr: Sanatçı

en: c - Collection
tr: c- Koleksiyon

en: c - Corrected or revised
tr: c- Düzeltilmiş veya gözden geçirilmiş

en: c - ISBD punctuation omitted
tr: c- ISBD noktalama atlanmış

en: c - Notated music
tr: c- Notaya dökülmüş müzik

en: c - Part with dependent title
tr: c- Bağımlı bir başlık taşıyan bölüm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
tr: c- 45 rpm (diskler)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
tr: c- 7 inç çap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
tr: c- 9.5 mm. film genişliği

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
tr: c- Demir oksitli asetat bant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
tr: c- Hava aracı--orta irtifa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
tr: c- Körler alfabesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
tr: c- Mukavva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
tr: c- Mukavva/resim panosu

en: c- Chronological
tr: c- Kronolojik olarak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
tr: c- Kolaj

en: c- Collection
tr: c- Koleksiyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
tr: c- Kombinasyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
tr: c- Tam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
tr: c- Bilgisayar optik disk kartuşu

en: c- Cooperative cataloging program
tr: c- Ortak Kataloglama Programı

en: c- Corrected or revised
tr: c- Düzeltilmiş veya gözden geçirilmiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
tr: c- Dolby-B kodlanmış

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
tr: c- Elektronik kaynak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
tr: c-Elektronik bir kaynaktan çoğaltılmış dosya

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
tr: c-Film kartuşu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
tr: c- Film şeriti kartuşu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
tr: c- Yüksek indirgeme

en: c- ISBD punctuation omitted
tr: c- ISBD noktalama atlanmış

en: c- Index term record
tr: c- Dizin terimi kaydı

en: c- Last number of span invalid
tr: c- Aralığın son sayısı geçersiz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
tr: c- Satır satır üzerinde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
tr: c- Kartuştaki manyetik ses bantı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
tr: c- Matematik ve bilimsel körler alfabesi

en: c- Medical subject headings
tr: c- Tıpla ilgili konu başlıkları

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
tr: c- Mikrofilm kaset

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
tr: c- Çok renkli

en: c- Multilocal
tr: c- Multilokal

en: c- National library association standard
tr: c- Ulusal kütüphane derneği standartı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
tr: c- Nitrat: keskin koku

en: c- Notated music
tr: c- Notaya dökülmüş müzik

en: c- Numbering varies
tr: c- Çeşitli numaralandırma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
tr: c- Dahil edilmeyen kısımlar

en: c- Part with dependent title
tr: c- Bağımlı bir ad taşıyan kısım (Part with dependent title)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
tr: c- Fotoğrafik ön-üretim

en: c- Provisional
tr: c- Geçici

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
tr: c- Çeyrek (4) parça

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
tr: c- Emniyet alanı, Belirlenemeyen asetat

en: c- Series-like phrase
tr: c- Serimsi dizgi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
tr: c- Servis kopyası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
tr: c- Uzay gözlem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
tr: c- Uzaydaki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
tr: c- Taş

en: c- Summary number span
tr: c- Özet sayı aralığı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
tr: c- Karasal küre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
tr: c- Üç katmanlı stok, düşük solgunluk

en: c- Traced reference
tr: c- İzlenen yöneltme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
tr: c- U-matik (3/4 inç, video kaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
tr: c- Belirsiz 2 renk

note: SCRIPT
en: c- Vertical
tr: c- Dikey

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
tr: c- Keseli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
tr: c- Videokartuş

note: SCRIPT
en: c- vertical
tr: c- dikey

en: cartographic
tr: kartografik

en: cash
tr: nakit

en: catalog
tr: katalog

en: catalog
tr: katalog

note: IMG
en: celestial globe
tr: gök küre

en: chart
tr: grafik

en: chart
tr: grafik

en: chip cartridge
tr: çip kartuşu

en: code
tr: kod

en: collage
tr: kolaj

en: collection
tr: derme

en: combination
tr: kombinasyon

en: comic strip
tr: karikatür

note: IMG
en: computer file
tr: bilgisayar dosyası

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
tr: bilgisayar optik disk kartuşu

en: conference publication
tr: toplantı yayını

en: conference publication
tr: konferans yayını

en: constituent
tr: kurucu

en: continuing
tr: devam eden

en: contributor
tr: katkıda bulunan

en: contributors
tr: Katkıda Bulunanlar

en: creator
tr: oluşturucu

en: cylinder
tr: silindir

en: d - Deleted
tr: d- Silinmiş

en: d - Manuscript notated music
tr: d- El yazması ile notaya dökülmüş müzik

en: d - Subunit
tr: d- Altbirim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
tr: d- 10 inç çap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
tr: d- 16 mm. film genişliği

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
tr: d-16 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
tr: d- 78 rpm (diskler)

en: d- AACR 2 compatible heading
tr: d- AACR 2 uyumlu başlık

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
tr: d- Hava aracı-yüksek irtifa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
tr: d- Anamorfik (geniş-ekran)

en: d- Completely invalid
tr: d- Tamamen geçersiz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
tr: d- Bilgisayar braille alfabesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
tr: d- Bilgisayar diski, tür belirtilmemiş

en: d- Deleted
tr: d- Silindi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
tr: d- Dijital depolama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
tr: d- Ana disk (negatif)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
tr: d- Çizim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
tr: d- Duplike

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
tr: d- Dublitize stok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
tr: d- EIAJ (1/2 inch., makara)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
tr: d- Sekiz şarkı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
tr: d- Ara düzeyden üretilen dosya (mikroformdan değil)

en: d- Geographic
tr: d- Coğrafi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
tr: d- Cam

note: SCRIPT
en: d- Globe
tr: d- Küre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
tr: d- Spiral cilt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
tr: d- Kayıplı

en: d- Manuscript notated music
tr: d- Elle notaya dökülmüş müzik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
tr: d- Maden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
tr: d- Mikrofilm makarası

en: d- National Agricultural Library subject authority file
tr: d- Milli Tarım Kütüphanesi konu otorite dizini

en: d- National library or bibliographic agency standard
tr: d- Milli kütüphane veya bibliyografik ajans standartı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
tr: d- Nitrat: kahverengimsi, renk atma, solma, tozlu

en: d- Other
tr: d- Diğer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
tr: d- Paragraf

en: d- Preliminary
tr: d- Hazırlık

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
tr: d- Sinema filmleri ya da televizyon için filmin gözden geçirilmemiş baskısı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
tr: d- Güvenlik altyapısı, diasetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
tr: d- Ses diski

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
tr: d- Coğrafi olarak alt bölümlere ayrılmış&mdash;doğrudan

en: d- Subdivision
tr: d- Alt birim

en: d- Subunit
tr: d- Alt birim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
tr: d- Dokunmatik, yazı sistemi yok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
tr: d- Belirlenmemiş 3 renk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
tr: d- Yüksek miktarda indirgeme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
tr: d- Videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
tr: d- dbx şifreli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
tr: da- Yakın kızıl ötesi

en: database
tr: veri tabanı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
tr: db- Orta kızılötesi

en: dbx encoded
tr: dbx kodlanmış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
tr: dc- Uzak kızılötesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
tr: dd- Termal kızılötesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
tr: de- kısadalga kızılötesi (SWIR)

en: deleted heading information
tr: silinen başlık bilgileri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
tr: df- Reflektif kızılötesi

en: diagram
tr: diyagram

en: dictionary
tr: sözlük

en: dictionary
tr: sözlük

en: digitized microfilm
tr: sayısallaştırılmış mikrofilm

en: digitized other analog
tr: sayısallaştırılmış diğer analog

en: diorama
tr: kurgu

en: diorama
tr: kurgu

en: direct
tr: yönlendirmek

en: directory
tr: rehber/dizin (directory)

en: directory
tr: dizin

en: discography
tr: diskografi

en: discography
tr: diskografi

en: display:block;
tr: görüntüle:öbek;

en: doi
tr: iki

en: drama
tr: tiyatro oyunları

note: IMG
en: drawing
tr: çizim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
tr: dv- Kombinasyonlar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
tr: dz- Diğer kızılötesi veri

en: e - Cartographic material
tr: e- Kartografik materyal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
tr: e- 12 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
tr: e- 12 inç çap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
tr: e- 28 mm. film genişliği

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
tr: 3- 3 şerit renk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
tr: e- 8 rpm (diskler)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
tr: e- Analog elektrik depolama

en: e- Cartographic material
tr: e- Kartografik materyal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
tr: e- Bilgisayar disk kartuşu, tür belirtilmemiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
tr: e- Silindir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
tr: e- Dijital kayıt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
tr: e- yeryüzü ay küre

en: e- English only
tr: e- Yalnızca ingilizce

en: e- Language
tr: e- Dil

en: e- Local standard
tr: e- Yerel standart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
tr: e- Manyetik ses bantı makarası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
tr: e- İnsanlı uzay aracı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
tr: e- Ana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
tr: b- Mikrofiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
tr: e- Parçaları karıştırma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
tr: e- Müzik Braille alfabesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
tr: e- Nitrat: yapışkan

en: e- Node label
tr: e- Düğüm etiketi

en: e- Obsolete
tr: e- Kullanılmayan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
tr: e- Diğer geniş-ekran formatı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
tr: e- Resim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
tr: e- Tek satır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
tr: e- Sentetik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
tr: e- Oniki parça

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
tr: e- Tür C (1 inch., makara)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
tr: e- Ultra yüksek azaltma

en: earlier
tr: daha erken

en: earlier rules
tr: eski kurallar

note: IMG
en: earth moon globe
tr: yeryüzü ay küresi

en: electronic
tr: s- elektronik

en: electronic
tr: elektronik

en: encyclopedia
tr: ansiklopedi

en: encyclopedia
tr: ansiklopedi

en: equivalent
tr: eşdeğer

en: essay
tr: deneme

en: essay
tr: deneme

en: f - Manuscript cartographic material
tr: f- Elyazması kartografik materyal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
tr: f- 1.4 Saniyede (disk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
tr: f- 16 inç çap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
tr: f- 2 şerit renk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
tr: f- 35 mm. film genişliği

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
tr: f- 35 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
tr: f- Dolby-A şifreli

en: f- Established heading and subdivision
tr: f- Oluşturulmuş başlık ve altbölümler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
tr: f- Belgegeçer

en: f- Federal/national
tr: f- Federal/ulusal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
tr: f- Film kaseti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
tr: f- Film şeridi, tür belirtilmemiş

en: f- French only
tr: f- Yalnızca Fransızca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
tr: f- Kaset içindeki manyetik ses bantı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
tr: f- Mikrofiş kaseti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
tr: f-Nitrat: köpüklü, kabarcıklar, kabarcıklar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
tr: f- Fotomekanik baskı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
tr: f- Kuadrupleks (1 inç veya 2 inç, makara)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
tr: f- Bölüm bölüm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
tr: f- Onaltı parça

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
tr: f- Kaplama

en: f- Standard of unknown origin
tr: f- Bilinmeyen kökenli bir standart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
tr: f- Standart sessiz diyafram (tam kare)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
tr: f- Dokunsal malmeze

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
tr: f- Teyp kaseti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
tr: f- Başlık bantları/Başlık arası rulolar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
tr: f- İnsansız uzay aracı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
tr: f- Videokaset

en: fa fa-search
tr: fa fa-arama

en: festschrift
tr: birinin anısına armağan

en: festschrift
tr: birinin anısına armağan

en: fiction
tr: roman

en: fiction
tr: roman

en: film cartridge
tr: film kartuşu

en: film cassette
tr: film kaseti

en: film reel
tr: film makarası

en: filmography
tr: filmografi

en: filmography
tr: filmografi

en: filmslip
tr: film şeriti

en: filmstrip
tr: film şeriti

en: filmstrip
tr: film şeriti

en: filmstrip cartridge
tr: film şeriti kartuşu

en: filmstrip roll
tr: film şeriti rulosu

en: flash card
tr: flaş kartı

en: flash card
tr: flaş kartı

en: folktale
tr: halk masalı

en: folktale
tr: halk masalları

en: font
tr: yazı tipi

en: full level
tr: en üst düzey

en: g - Projected medium
tr: g-Tahmin edilen ortam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
tr: g- 4 3/4 inç yada 12 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
tr: g- 4 3/4 inç ya da 12 cm. çap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
tr: g- 7m mm. film genişliği

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
tr: g- 70 mm (mikrofilm)

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
tr: g- Kataloglayan kuruluşun kullandığı dilde kabul edilmiş ad biçimi veya Latin alfabesine çevrim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
tr: g- Diyagram

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
tr: g- Dolby-C şifreli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
tr: g- Laklı cam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
tr: g- Gri tonlama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
tr: g- Kara tabanlı uzaktan algılama cihazı

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
tr: g- Lazerdisk

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
tr: g- Lazerdisk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
tr: g-Satır satır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
tr: g- Mikroopak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
tr: g- Nitrat: pıhtılaşmış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
tr: g- Sinema filmindeki optik yada manyetik ses parçası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
tr: g- Fotonegatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
tr: g- Üretim ruloları

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
tr: g- Yansıtılan grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
tr: g- Kırmızı şerit

en: g- Reference and subdivision
tr: g- Referans ve altbölüm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
tr: g- Ses kartuşu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
tr: g- Tekstil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
tr: g- Tekstil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
tr: ga- Yana Bakan Hava Radarı (SLAR)

en: game
tr: oyun

en: game
tr: oyun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
tr: gb-Yapay açıklıklı radar (SAR)-Tek frekans

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
tr: gc-SAR-çoklu frekans (çok kanallı)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
tr: gd-SAR-benzeri polarizasyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
tr: ge-SAR-çapraz polarizasyon

en: general
tr: genel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
tr: gf-Infometrik SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
tr: gg-polarmetrik SAR

en: globe
tr: küre

en: graphic
tr: grafik

en: graphic
tr: grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
tr: gu- Pasif mikrodalga haritalama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
tr: gz- Diğer mikrodalga haritalama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
tr: h- 105 mm (mikrofilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
tr: h-120 rpm (silindirler)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
tr: h- Mavi veya yeşil şerit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
tr: h-CED (kapasitans Elektronik Disk) videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
tr: h- CX şifreli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
tr: h- Elle renklendirilmiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
tr: h-inişli çıkışlı kesme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
tr: h- Mikrofilm fişi

note: SCRIPT
en: h- Microform
tr: h- Mikroform

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
tr: h- Nitrat: barut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
tr: h-Açık partisyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
tr: h- Fotoprint

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
tr: h- Kaset makarası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
tr: h- Videoteyp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
tr: h- Su yüzeyi tabanlı uzaktan algılama cihazı

en: handbook
tr: el kitabı

en: handbook
tr: el kitabı

en: history
tr: geçmiş

en: history
tr: geçmiş

en: humor, satire
tr: mizah, hiciv

en: humor, satire
tr: mizah, hiciv

en: i - ISBD punctuation included
tr: i- ISBD noktalama dahil

en: i - Integrating resource
tr: i- kaynak entegrasyonu

en: i - Nonmusical sound recording
tr: i - Müzik dışı ses kaydı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
tr: i- 1 1/8 x 2 3/8 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
tr: i- 160 rpm (silindirler)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
tr: j- Lak ile alüminyum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
tr: i- Betacam (1/2 inch., videokaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
tr: i- Mavi şerit

en: i- ISBD punctuation included
tr: i- ISBD noktalama dahil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
tr: i- eksik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
tr: i- Enstantane (yerinde kaydedilmiş)

en: i- Integrating resource
tr: i- Güncelleyici kaynak

en: i- International intergovernmental
tr: i- Uluslararası devletlerarası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
tr: i- Nitrat tabanlı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
tr: i- Resim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
tr: i- Plastik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
tr: i- Film müziği

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
tr: i- Anahtar kısa biçim partisyon

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
tr: i- Coğrafi olarak alt bölümlendirilmiş&mdash;dolaylı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
tr: i- Su altı uzaktan-algılama cihazı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
tr: i- Videodisk

en: index
tr: dizin

en: index
tr: dizin

en: indirect
tr: dolaylı

en: issue number
tr: sayı numarası

en: j - Musical sound recording
tr: j - Müzik ses kaydı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
tr: j- 2x2 inç veya 5x5 cm. slayt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
tr: j- 3 7/8 x 2 1/2 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
tr: j - Betacam sp (1/2 inç, video kaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
tr: j- Cam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
tr: j- Kırmızı şerit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
tr: j- Manyetik disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
tr: j- Harita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
tr: j- Metal ve cam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
tr: j- Mikrofilm makarası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
tr: j- Yazdır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
tr: j- Yanmayan film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
tr: j- Kısa biçim partisyonlama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
tr: ja- Uzak morötesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
tr: jb- Orta morötesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
tr: jc- Yakın morötesi

en: juvenile
tr: çocuk koleksiyonu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
tr: jv- Morötesi katışımları

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
tr: jz - Diğer morötesi veri

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
tr: k - İki boyutlu tahmin edilemeyen grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
tr: k- 15/16 ips (bantlar)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
tr: k- 2 1/4 x 2 1/4 inç veya 6x6 cm. slayt

en: k- Canadian subject headings
tr: k- Kanada Konu Başlıkları

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
tr: k- Bilgisayar kartı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
tr: k- Film tabanlı, yanmaz film harici

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
tr: k- Karma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
tr: k- Nitrat-değil: algılanabilir bozulma oranı

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
tr: k- Öngörülmemiş grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
tr: k- Anahat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
tr: k- Afiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
tr: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
tr: k- Süper-VHS (1/2 inç, video kaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
tr: k- Sentetik ve cam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
tr: k- Sarı şerit

en: kit
tr: araç gereç

en: kit
tr: araç gereç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
tr: l- 1 7/8 ips (teypler)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
tr: 1/8 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
tr: l- 3x5 inç veya 8x13 cm. microfiş, micro opak vb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
tr: l- Yanal veya kombine kesim

en: l- Local
tr: I- Yerel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
tr: I- Metal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
tr: l- Nitrat olmayan: gelişmiş bozulma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
tr: l- Teknik çizim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
tr: l- dikey partisyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
tr: l- Vinil

note: IMG
en: large print
tr: büyük puntolu

en: large print
tr: büyük puntolu

en: later
tr: sonra

en: law report or digest
tr: hukuk raporu veya özeti

en: law report or digest
tr: hukuk raporu veya özeti

en: legal article
tr: yasal makalele

en: legal article
tr: yasal makale

en: legal case and case notes
tr: dava ve vaka notları

en: legal case and case notes
tr: dava ve vaka notları

en: legislation
tr: mevzuat

en: legislation
tr: mevzuat

en: letter
tr: harf

en: libretto
tr: libretto (opera metni)

en: loose-leaf
tr: spiral cilt

en: loose-leaf
tr: spiral cilt

en: m - Computer file
tr: m - Bilgisayar dosyası

en: m - Monograph/item
tr: m- Monograf/materyal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
tr: m- 1/4 inç

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
tr: m- 3 3/4 ips (teyp bantları)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
tr: m- 3/34 ips (teyp bantları)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
tr: m- 4x6 inç veya 11x15 cm. mikrofiş, microopak vb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
tr: m- Kombinasyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
tr: m- M-II (1/2 inch., videokaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
tr: m- Manyeto-optik disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
tr: m- Seri üretilmiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
tr: m- Plak çizilmesi/para cezası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
tr: m- Karma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
tr: m-Karışık taban (nitrat ve koruyucu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
tr: m - Karma koleksiyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
tr: m- Karma emülsiyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
tr: m- Karma jenerasyon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
tr: m- Karma polarite

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
tr: m- Karma kullanımlar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
tr: m- Tek sesli

en: m- Monograph/item
tr: m- Monograf/materyal

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
tr: m- Sinema Filmi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
tr: m- Çoklu Braille alfabesi türleri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
tr: m- Çoklu dosya biçimleri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
tr: m- Çoklu fiziksel formlar

en: m- Multistate
tr: m- Eyaletli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
tr: m- Nitrat olmayan: afet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
tr: m- Plastik metal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
tr: ma- Çokluspektral, çokluveri

en: magnetic disc
tr: manyetik disk

en: magneto-optical disc
tr: manyeto-optik disk

en: manuscript
tr: yazma

en: map
tr: harita

en: map
tr: harita

en: marccountry
tr: marcülkesi

en: matrix number
tr: matris numarası

en: memoir
tr: anı yazısı

en: memoir
tr: anı yazısı

en: mesh
tr: gözenek

en: microfiche
tr: mikrofiş

en: microfiche
tr: mikrofiş

en: microfiche cassette
tr: mikrofiş kaseti

en: microfilm
tr: mikrofilm

en: microfilm
tr: mikrofilm

en: microfilm cartridge
tr: mikrofilm kartuşu

en: microfilm cassette
tr: mikrofilm kaseti

en: microfilm reel
tr: mikrofilm makarası

en: microopaque
tr: mikro opak

en: microscope slide
tr: mikroskop lamı

en: microscope slide
tr: mikroskop lamı

en: mixed material
tr: karma materyal

note: IMG
en: mixed materials
tr: karma materyaller

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
tr: mm- Çeşitli veri türleri kombinasyonu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
tr: mmm- çoklu

en: monographic
tr: monograf

en: moon
tr: ay

en: motion picture
tr: sinema filmi

en: motion picture
tr: sinema filmi

en: moving image
tr: hareketli görüntü

note: IMG
en: music
tr: müzik

en: music plate
tr: müzik plağı

en: music publisher
tr: müzik yayıncısı

en: n - New
tr: n- Yeni

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
tr: n - ISBD olmayan noktalama işareti atlanmış

en: n - Not applicable
tr: n- Uygulanamaz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
tr: n- tablo

en: n- Complete authority record
tr: n- Tamamlanmış otorite kaydı

en: n- New
tr: n- Yeni

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
tr: n - ISBD olmayan noktalama işareti atlanmış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
tr: n- Geçersiz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
tr: n- Parşömen

en: narrower
tr: dar

en: newline
tr: yeni satır

en: newspaper
tr: gazete

en: newspaper
tr: gazete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
tr: nn- Uygulanamaz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
tr: nnn- Uygulanamaz

en: nonpublic
tr: herkese açık olmayan

en: not applicable
tr: uygulanamaz

en: notFound
tr: bulunamadı

en: notated music
tr: notaya dökülmüş müzik

en: novel
tr: roman

en: numeric data
tr: sayısal veri

en: numeric data
tr: sayısal veri

en: o - Kit
tr: o - Takım

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
tr: o- 1/2 inç.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
tr: o-5 1/4 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
tr: o- 5 1/4 x 3 7/8 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
tr: o- 6x9 inç veya 16x23 mikrofiş, microopak vb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
tr: o- 7 1/2 ips (teyp bantları)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
tr: o- D-2 (3/4 inch., videokaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
tr: o- Film rulosu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
tr: 0- Rulo film şeridi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
tr: 0- Flaş kartı

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
tr: o- Resmi kurum&mdash;türü belirlenmemiş

en: o- Incomplete authority record
tr: o- Tamamlanmamış otorite kaydı

note: SCRIPT
en: o- Kit
tr: o- takım

en: o- Obsolete
tr: o- Artık kullanılmayan eski sözcük

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
tr: 0- Optik disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
tr: o- Orijinal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
tr: o- Kağıt

note: IMG
en: optical disc
tr: optik disk

en: other
tr: diğer

en: other filmstrip type
tr: diğer film şeridi türü

en: other rules
tr: diğer kurallar

en: p - Increase in encoding level from prepublication
tr: p- Yayın öncesinden kodlama düzeyinde artış

en: p - Mixed materials
tr: p - Karma materyaller

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
tr: p- 15 ips (bantlar)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
tr: p-3 1/4 x 7 3/8 inç veya 9x19 cm. diyafram kartı

en: p- Increase in encoding level from prepublication
tr: p- Kodlama düzeyini yayınöncesi düzeyden yükseltin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
tr: p- Sıva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
tr: p- Kartpostal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
tr: p- Sunum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
tr: p- Muhafaza etme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
tr: p- Emniyet tabanı, polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
tr: p- Sepya ton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
tr: pa- Sonar - su derinliği

note: IMG
en: painting
tr: resim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
tr: pb-Sonar - taban topoğrafyası görüntüleri, yandan taramalı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
tr: pc-Sonar - taban topoğrafyası, yüzeye yakın

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
tr: pd-Sonar - taban topoğrafyası, yakın alt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
tr: pe- Sismik araştırmalar

en: periodical
tr: süreli yayın

en: periodical
tr: süreli yayın

en: personal
tr: kişisel

en: photomechanical print
tr: fotomekanik baskı

en: photonegative
tr: fotonegatif

en: photoprint
tr: fotoğraf baskısı

en: picture
tr: resim

en: picture
tr: resim

note: IMG
en: planetary or lunar globe
tr: gezegen veya ay küresi

en: plugin for links &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
tr: bağlantılar için eklenti &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: poetry
tr: şiirler

en: poetry
tr: şiir

en: polarmetric SAR
tr: polarmetrik SAR

en: preschool
tr: okul öncesi

en: preservation
tr: muhafaza etme

en: print
tr: baskı

en: print
tr: baskı

en: profile
tr: profil

en: programmed text
tr: programlanmış metin

en: programmed text
tr: programlanmış metin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
tr: 10568 pz-Diğer akustik veriler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
tr: q- Esnek tabanlı fotoğraf, pozitif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
tr: q- Sunta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
tr: q- Hi-8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
tr: q- Simge

note: SCRIPT
en: q- Notated music
tr: q- Notaya dökülmüş müzik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
tr: q- Diğer ton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
tr: q- Kuadrofonik, çok kanallı, veya surround

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
tr: q- Rulo

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
tr: r- Üç boyutlu eserler veya doğal olarak varolan şeyler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
tr: r- 3/4 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
tr: r- 30 ips (bantlar)

en: r- Art and architecture thesaurus
tr: r- Sanat ve Mimarlık Kavramlar Dizini

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
tr: r- Film makarası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
tr: r- Esnek tabanlı fotoğraf, negatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
tr: r- Ana (pozitif)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
tr: r- Lak veya demir oksitli kağıt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
tr: r- Porselen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
tr: r- Röntgen filmi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
tr: r- Referans baskı / kopyalama izleme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
tr: r- Uzak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
tr: r- Uzaktan- algılanan görüntü

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
tr: r- Değiştirme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
tr: r- Emniyet tabanı, karışık

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
tr: r- Renk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
tr: r- Videomakara

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
tr: ra- Gravite anomalileri (genel)

en: radiometric surveys
tr: radyometrik araştırmalar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
tr: rb- Serbest-hava

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
tr: rc- Hareket

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
tr: rd- İzostatik

en: reformatted digital
tr: dijital reformasyon

en: reformatted digital
tr: dijital reformasyon

en: regular print
tr: düzenli baskı

en: rehearsal
tr: prova

en: rehearsal
tr: prova

en: related
tr: ilgili

note: IMG
en: remote
tr: uzak

en: remote sensing image
tr: uzaktan algılanmış görüntü

en: remote-sensing image
tr: uzaktan-algılanangörüntü

en: replacement
tr: değiştirme

en: reporting
tr: raporlama

en: reporting
tr: raporlama

en: results_summary analytics
tr: sonuçlar_ özet analitiği

en: results_summary description
tr: sonuçlar_özet açıklama

en: results_summary edition
tr: sonuçlar_özet edisyon

en: results_summary other_title
tr: sonuçlar_özet diğer_başlık

en: results_summary publisher
tr: sonuçlar_özet yayıncı

en: results_summary series
tr: sonuçlar_özet süreli yayınlar

en: results_summary uniform_title
tr: sonuçlar_ tekdüze özet_başlık

en: review
tr: gözden geçirme

en: review
tr: gözden geçirme

en: roll
tr: rulo

en: s - Serial
tr: s- Süreli yayın

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
tr: s- 2 3/4 x 4 inç

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
tr: s- 4x5 in. or 10x13 cm. saydam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
tr: s- Blu-ray disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
tr: s- Ham/standart

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
tr: s- Silindi; başlık iki veya daha fazla başlığa bölündü

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
tr: s- Esnek olmayan tabanlı fotoğrafik, pozitif

en: s- Sears List of Subject Headings
tr: s- Sears Konu Başlıkları Listesi

en: s- Sears list of subject headings
tr: s- Sears Konu Başlıkları Listesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
tr: s- Bölüm

en: s- Serial
tr: s- Süreğen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
tr: s- Gomalaka

en: s- Shortened
tr: s-Kısaltmalı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
tr: s- Slayt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
tr: s- Ses kaseti

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
tr: s- Ses kaydı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
tr: s- Stampa (negatif)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
tr: s- Bağımsız cihaz

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
tr: s- Devlet, eyalet, bölge, bağımlı bölge vb. düzeyde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
tr: s- Stereofonik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
tr: s- Taş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
tr: s- Çalışma baskı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
tr: s- Hafif renklendirilmiş ve ton verilmiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
tr: sa- Manyetik alan

note: IMG
en: score
tr: partisyon

en: se
tr: ikinci baskı

en: section
tr: bölüm

note: IMG
en: serial
tr: süreli yayın

en: series
tr: seriler

en: series
tr: seriler

en: short story
tr: kısa hikaye

en: slide
tr: slayt

en: slide
tr: slayt

en: software, multimedia
tr: yazılım, multimedya

en: sound
tr: ses

en: sound
tr: ses

en: sound cartridge
tr: ses kartuşu

en: sound cassette
tr: ses kaseti

note: IMG
en: sound disc
tr: ses diski

en: sound recording
tr: ses kaydı

en: sound recording-musical
tr: ses kaydı-müzikal

en: sound recording-nonmusical
tr: ses kaydı-müzikal değil

en: sound-tape reel
tr: ses-bantı makarası

en: sound-track film
tr: film müziği

en: source
tr: kaynak

en: specialized
tr: özelleştirilmiş

en: speech
tr: konuşma

en: speech
tr: konuşma

en: st
tr: ct

en: statistics
tr: istatistikler

en: statistics
tr: istatistikler

en: still image
tr: hareketsiz görüntü

en: subject
tr: konu

en: subject example
tr: örnek konu

en: summary or subtitle
tr: özet ya da altbaşlık

en: sung or spoken text
tr: söylenen ya da sözlü metin

en: survey of literature
tr: literatür araştırması

en: survey of literature
tr: literatür araştırması

en: t - Manuscript language material
tr: t - El yazması dil materyali

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
tr: t- 5x7 in. or 13x18 cm. saydam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
tr: t- esnek olmayan yapıda fotoğraf, negatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
tr: t- Emniyet tabanı, triasetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
tr: t- Ses-bant makarası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
tr: t- Stencil renk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
tr: t- Basım denemesi

note: SCRIPT
en: t- Text
tr: t- Metin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
tr: t- Saydamlık

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
tr: t- tahta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
tr: ta- radyometrik anketleri

en: table of contents
tr: içindekiler

en: tactile, with no writing system
tr: dokunsal, yazı sistemi olmaksızın

en: tape cartridge
tr: teyp kartuşu

en: tape cassette
tr: teyp kaseti

en: tape reel
tr: teyp makarası

en: technical drawing
tr: teknik çizim

en: technical drawing
tr: teknik çizim

en: technical report
tr: teknik rapor

note: IMG
en: terrestrial globe
tr: yerküre

en: text
tr: metin

en: text in looseleaf binder
tr: dikişsiz ciltteki metin

en: theses
tr: tezler

en: theses
tr: tezler

en: three dimensional object
tr: üç boyutlu obje

en: toy
tr: oyuncak

en: toy
tr: oyuncak

en: translation
tr: tercüme

en: transparency
tr: saydamlık

en: transparency
tr: saydamlık

en: treaty
tr: antlaşma

en: treaty
tr: antlaşma

en: u - Unknown
tr: u - Bilinmeyen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
tr: u- Bilinmeyen

en: u- Unknown if heading is government agency
tr: u- Başlığın resmi kurum olup olmadığı bilinmiyor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
tr: u- Belirtilmemiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
tr: kurulmamış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
tr: uu- Bilinmeyen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
tr: v- 8 in

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
tr: v- 8x10 in. or 21x26 cm. saydamlık

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
tr: v- Elle boyanmış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
tr: v- Deri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
tr: v- Fotoğraf, tür belirtilmemiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
tr: v- küçültme oranı değişiklik gösterir

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
tr: v- Konu başlıkları rehberi

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
tr: v- Videokayıt

en: videocartridge
tr: videokartuş

en: videocassette
tr: videokaset

note: IMG
en: videodisc
tr: videodisk

en: videorecording
tr: video kaydı

en: videorecording
tr: video kaydı

en: videorecording identifier
tr: video kaydı tanımlayıcı

en: videoreel
tr: videomakara

en: view
tr: görünüm

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
tr: w- 9x9 in. or 23x23 cm. saydamlık

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
tr: w- Parşömen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
tr: w- Balmumu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
tr: w- Uzaktan kayıt

en: web site
tr: web sitesi:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
tr: x- 10x10 in. or 26x26 cm. saydamlık

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
tr: x- 9x9 in. or 23x23 cm. saydamlık

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
tr: x- Silindi; başlık bir diğer başlıkla değiştirildi

en: x- Missing characters
tr: x- Eksik karakterler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
tr: x- Uygulanamaz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
tr: y- 7x7 inç. veya 18x18 cm. şeffaflık

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
tr: y- Diğer fotografik ortam

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
tr: y- Diğer fotografik ortam

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
tr: y- Görüntüle

en: yes
tr: evet

en: z - Not applicable
tr: z- Uygulanamaz

en: z- Authority data
tr: z- Otorite verilesi

en: z- Not applicable
tr: z- Geçersiz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
tr: z- Diğer

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
tr: z- Belirtilmemiş

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
tr: zz- Diğer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
tr: |- Kodlama yapma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
tr: ||- Kodlama yapma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
tr: ||| - Kodlama yapma
