Koha 22.11 - en to tr translation catalogue (1862 entries)

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
tr: %s kez

en: &lt;&lt; Previous
tr: &lt;&lt; Önceki

en: &lt;&lt; Previous
tr: &lt;&lt; Önceki

en: (Complete with 0 on the left)
tr: (Sola 0 koyarak tamamlayın)

en: (auto-calculated)
tr: (oto-hesaplama)

en: (auto-filled)
tr: (otomatik dolar)

en: , adapter
tr: , bağdaştırıcı

en: , annotator
tr: , dipnot

en: , author of afterword
tr: , sonsöz yazarı

en: , bibliographic antecedent
tr: , Bibliyografik geçmiş

en: , collaborator
tr: , işbirlikçi

en: , commentator
tr: , yorumcu

en: , compiler
tr: , derleyici

en: , composer
tr: , besteci

en: , conceptor
tr: , tasarımcı

en: , degree-grantor
tr: , Derece sağlayan

en: , editor
tr: , editör

en: , film editor
tr: , film editörü

en: , founder
tr: , kurucu

en: , illustrator
tr: , ressam

en: , lyricist
tr: , söz yazarı

en: , organiser of meeting
tr: , toplantı organizatörü

en: , other
tr: , diğer

en: , photographer
tr: , fotoğrafçı

en: , prefacer
tr: , giriş

en: , presenter
tr: , sunum

en: , publisher
tr: , yayımcı

en: , publishing director
tr: , yayımcı yönetici

en: , redactor
tr: , redaktör

en: , research team head
tr: , araştırma ekibi başkanı

en: , reviewer
tr: , eleştirmen

en: , thesis advisor
tr: , tez danışmanı

en: , translator
tr: , çevirmen

en: - Hierarchical relationship undefined
tr: - Tanımsız hiyerarşik ilişki

en: - In full ISBD form
tr: - Tam ISBD formu

en: 0 - No hierarchical relationship
tr: 0 - Hiyerarşik ilişki yok

en: 0 - left to right
tr: 0 - soldan sağa

en: 0 - no index
tr: 0 - Dizin yok

en: 0 - none
tr: 0 - hiçbiri

en: 0 - not a festschrift
tr: 0 - Anı kitabı değil

en: 0 - reproduction is not complete
tr: 0 - çoğaltma tamamlanmadı

en: 0- not a conference publication
tr: 0- toplantı kitabı değil

en: 0- unmodified record
tr: 0- Üzerinde değişiklik yapılmamış kayıt

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
tr: 01- ISO 646, IRV sürümü (Latin alfabesi tabanlı)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
tr: 02- ISO Registration # 37 (temel Kiril seti)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
tr: 03- ISO 5426 (genişletilmiş Latin seti )

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
tr: 04- ISO 5427 (Genişletilmiş Kiril alfabesi)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
tr: 05- ISO 5428 (Yunan alfabesi)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
tr: 06- ISO 6438 (Afrika dil kodu)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
tr: 07- ISO 10586 (Gürcüce seti)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
tr: 08- ISO 8957 (Ibranice seti) tablo 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
tr: 09- ISO 8957 (İbranice seti) tablo 2

en: 1 - Highest level record
tr: 1- En üst düzeyde kayıt

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
tr: 1- Altalan 1 ("kayıdı tutma")

en: 1 - festschrift
tr: 1 - anı kitabı

en: 1 - free-to-read
tr: 1 - ücretsiz okuma

en: 1 - index present
tr: 1 - dizin var

en: 1 - reproduction is complete
tr: 1 - çoğaltma tamamlandı

en: 1 - right to left
tr: 1- sağdan sola

en: 1 - some
tr: 1 - bazıları

en: 1 7/8 in. per second
tr: Saniyede 1 7/8 inç

en: 1 in.
tr: 1 inç

en: 1- conference publication
tr: 1- toplantı yayını

en: 1- modified record
tr: 1- Üzerinde değişiklik yapılmış kayıt

en: 1-4 Record length
tr: 1-4 Kayıt uzunluğu

en: 1.4 m/sec(compact discs)
tr: 1.4 m/sn (compact disc)

en: 1/2 in.
tr: 1/2 inç.

en: 1/3 in. (8 mm)
tr: 1/3 inç (8mm)

en: 1/4 in.
tr: 1/4 inç.

en: 1/8 in.
tr: 1/8 inç.

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
tr: 10 cm x 6.3 cm veya 3 inç 7/8 x 2 inç 1/2

en: 10-16 indicator/subfields/size
tr: 10-16 gösterge/alt alanlar/boyut

en: 105 mm (microfilm)
tr: 105 mm (mikrofilm)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
tr: 11- ISO 5426-2 (Bazı Avrupa dillerinde ve eski tipografide kullanılan Latin karakterleri)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
tr: 11- ISO 5426-2 (Bazı Avrupa dillerinde ve eski tipografide kullanılan Latin karakterleri)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
tr: 12 cm veya 4 in. 3/4

en: 12.7 cm or 5 in.
tr: 12.7 cm veya 5 inç.

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
tr: 13.2 cm x 9.7 cm veya 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8

en: 15 in. per second
tr: Saniyede 15 in.

en: 15/16 in. per second
tr: Saniyede 15/16 in

en: 16 mm (microfilm)
tr: 16 mm (mikrofilm)

en: 17- Encoding level
tr: 17- Kodlama düzeyi

en: 17.78 cm or 7 in.
tr: 17.78 cm veya 7 in.

en: 18- Descriptive cataloging form
tr: 18- Niteliyici kataloglama biçimi

en: 18-19 Undefined
tr: 18-19 Tanımlanmamış

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
tr: 19-24 kayıt yerleşimi &amp; uzunluğu

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
tr: 2- En üst düzey altında kayıt (tüm düzeyler altında)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
tr: 2 - Alt düzey 2. Kayıt yeniden basımdır (Yayın Kataloglama)

en: 2 - free-to-read, partly
tr: 2 - ücretsiz okuma, kısmen

en: 2 - substantial
tr: 2 - kısmi

en: 2 colour, single strip
tr: 2 renk, tek şerit

en: 2 strip colour
tr: 2 renkli

en: 2-dimensional
tr: 2-boyutlu

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
tr: 20-24 Kayıt yerleşimi ve uzunluğu

en: 25.4 cm or 10 in.
tr: 25.4 cm veya 10 inç.

en: 3 - Partial
tr: 3 - Kısmi

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
tr: 3 - Alt seviye 3. Tamamlanmamış otorite kaydı

en: 3 3/4 in. per second
tr: Saniyede 3 3/4 inç

en: 3 layer colour
tr: 3 katmanlı renk

en: 3 strip colour
tr: 3 renkli

en: 3 x 5 in.
tr: 3 x 5 inç.

en: 3-dimensional
tr: 3-boyutlu

en: 30 in. per second
tr: Saniyede 30 inç

en: 30,48 cm or 12 in.
tr: 30,48 cm veya 12 inç.

en: 33 1/3 rpm
tr: 33 1/3 devir

en: 35 mm (microfilm)
tr: 35 mm (mikrofilm)

en: 35.56 cm or 14 in.
tr: 35.56 cm veya 14 inç.

en: 4 x 6 in.
tr: 4 x 6 inç.

en: 4/10 in. per second
tr: Saniyede 4/10 in

en: 40.64 cm or 16 in.
tr: 40.64 cm veya 16 inç.

en: 45 rpm
tr: 45 devir

en: 4XX plugin &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: 4XX eklenti &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: 5- Record status
tr: 5- Kaydın durumu

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
tr: 5.7 cm x 10 cm veya 2 in. 1/4 x 4 in., silindir

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
tr: 50- ISO 10646 Düzey 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
tr: 50- ISO 10646 Düzey 3 (Unicode, UTF-8)

en: 525 (e.g. NTSC)
tr: 525 (örn. NSTC)

en: 6 x 9 in.
tr: 6 x 9 inç.

en: 6- Type of record
tr: 6- Kayıt türü

en: 7 1/2 in. per second
tr: Saniyede 7 1/2 in

en: 7- Bibliographic level
tr: 7- Bibliyografik düzey

en: 7-8 Undefined
tr: 7-8 Tanımlanmamış

en: 7.62cm or 3 in.
tr: 7.62 cm veya 3 inç.

en: 70 mm (microfilm)
tr: 70 mm (mikrofilm)

en: 78 rpm
tr: 78 devir

en: 8 mm (microfilm)
tr: 8 mm (mikrofilm)

en: 8 rpm
tr: 8 devir

en: 8- Hierarchical level code
tr: 8- Hiyerarşik düzey kodu

en: 8/10 in. per second
tr: Saniyede 8/10 inç

en: 9- Type of entity
tr: 9- Varlık türü

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
tr: 9-16 Gösterge/Altalanlar/Boyut

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
tr: 0 ile 999 (dahil) arasında bir sayı

en: Abstract:
tr: Öz:

en: Accompanying material 1
tr: Ek materyal 1

en: Accompanying material 2
tr: Ek materyal 2

en: Accompanying material 3
tr: Ek materyal 3

en: Accompanying material 4
tr: Ek materyal 4

en: Accompanying textual material 1:
tr: Ekli metinsel materyaller 1:

en: Accompanying textual material 2:
tr: Ekli metinsel materyaller 2:

en: Accompanying textual material 3:
tr: Ekli metinsel materyaller 3:

en: Accompanying textual material 4:
tr: Ekli metinsel materyaller 4:

en: Accompanying textual material 5:
tr: Ekli metinsel materyaller 5:

en: Accompanying textual material 6:
tr: Ekli metinsel materyaller 6:

en: Additional character sets
tr: Ek Karakter Setleri

en: Albers equal area
tr: Albers eşit alanı

en: All item types
tr: Tüm materyal türleri

en: Altitude of sensor
tr: Algılayıcı yüksekliği

en: Amsterdam, Netherlands
tr: Amsterdam, Hollanda

en: Annual
tr: Yıllık

en: Any
tr: Herhangi bir

en: Any regularity
tr: Herhangi bir kullanım sıklığı

en: Any type
tr: Herhangi bir tür

en: Any word
tr: Herhangi bir sözcük

en: Anywhere
tr: Herhangi bir yerde

en: Athens, Greece
tr: Atina, Yunanistan

en: Attitude of sensor
tr: Algılayıcı duruşu

en: Audience
tr: Kullanıcı grubu

en: Audience:
tr: Kullanıcı Grubu:

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
tr: Ses Taşıyıcıları

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
tr: Ses taşıyıcıları

en: Audio file
tr: Ses dosyası

note: SCRIPT
en: Authority
tr: Otorite

en: Authority search results
tr: Otorite arama sonuçları

en: Authority type
tr: Otorite türü

en: Autre
tr: Diğer

en: Availability:
tr: Kullanılabilirlik:

en: Band
tr: Bant

en: Baritone
tr: Bariton

en: Base of emulsion material - visual projection
tr: Emulsiyon materyal tabanı - görsel tasarım

en: Base of film:
tr: Temel film:

en: Bass
tr: Bas

en: Bass clarinet
tr: Bas klarnet

en: Bassoon
tr: Fagot

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
tr: Jakarta, Endonezya

en: Berne, Switzerland
tr: Bern, İsviçre

en: Bibliography:
tr: Bibliyografya:

en: Biennial
tr: 2 yılda bir

en: Bimonthly
tr: İki ayda bir

en: Binding material 1:
tr: Ciltli materyal 1:

en: Binding material 2:
tr: Ciltli materyal 2:

en: Binding material 3:
tr: Ciltli materyal 3:

en: Biography
tr: Biyografi

en: Biography code
tr: Biyografi kodu

en: Biography:
tr: Biyografi:

en: Biography:
tr: Biyografi:

en: Biweekly
tr: İki haftada bir

en: Bogota, Colombia
tr: Bogota, Kolombiya

en: Bombay, India
tr: Bombay, Hindistan

en: Bound with:
tr: İle ilgili:

en: Braille or Moon script
tr: Braille ve Moon Script

en: Broadcast standard - videorecording
tr: Yayın standardı - videokayıt

en: Brussels, Belgium
tr: Brüksel, Belçika

en: Burin
tr: Hakkak Kalem,

en: CCIR/IEC standard
tr: CCIR/IEC standardı

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
tr: CED (kapasitans elektronik disk) videodisk

en: CX encoded
tr: CX şifreli

en: Cadiz, Spain
tr: Kadiz, İspanya

en: Call number:
tr: Yer numarası:

en: Cancel
tr: İptal et

en: Capetown, South Africa
tr: Capetown, Güney Afrika

en: Caracas, Venezuela
tr: Karakas, Venezuela

en: Category
tr: Kategori

en: Category of ensemble
tr: Topluluk kategorisi

en: Category of instrument
tr: Enstrüman kategorisi

en: Category of instrument or voice
tr: Enstrüman veya ses kategorisi

en: Category of satellite for remote sensing image:
tr: Uzaktan algılanan görüntü için uydu kategorisi:

en: Cello
tr: Çello

en: Centimetres
tr: Santimetre

en: Chamber orchestra
tr: Oda orkestrası

en: Character of image:
tr: Görüntü karakteri:

en: Character sets (mandatory) 1
tr: Karakter setleri (Zorunlu) 1

en: Character sets (mandatory) 2
tr: Karakter setleri (Zorunlu) 2

en: Checked out (
tr: Ödünç alındı (

en: Children's chorus
tr: Çocuk korosu

en: Choose
tr: Seç

en: Clarinet
tr: Klarnet

en: Classification
tr: Sınıflama

en: Classification:
tr: Sınıflama:

en: Clavicorde
tr: Klavikord

en: Clear field
tr: Alanı temizle

en: Click here to access online
tr: Çevrimiçi erişim için tıklayınız

en: Click here to access online
tr: Çevrimiçi erişim için tıklayınız

note: BUTTON
en: Close
tr: Kapat

en: Cloud cover
tr: Bulut örtüsü

en: Coauthor
tr: Ortak Yazar

en: Code date publication
tr: Yayın tarihini kodla

en: Coded fields
tr: Kodlanmış Alanlar

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Color
tr: Renk

en: Color indicator
tr: Renk göstergesi

en: Color:
tr: Renk:

en: Colour
tr: Renk

en: Colour indicator
tr: Renk göstergesi

en: Completeness
tr: Tamlık

en: Completeness of the reproduction code :
tr: Çoğaltma kodunun eksiksizliği :

en: Computer
tr: Bilgisayar

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
tr: Bilgisayar Taşıyıcıları

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
tr: Bilgisayar taşıyıcıları

en: Conference or meeting code:
tr: Konferans veya toplantı kodu :

en: Conference publication indicator
tr: Toplantı yayını göstergesi

en: Content
tr: İçerik

en: Content Form
tr: İçerik Formu

en: Content Type
tr: İçerik Türü

en: Content:
tr: İçerik:

en: Contents note:
tr: İçindekiler notu:

en: Continuo
tr: Devam

en: Copenhagen, Denmark
tr: Kopenhag, Danimarka

en: Copyright date / protection date:
tr: Telif hakkı tarihi / koruma tarihi:

en: Copyright date:
tr: Telif hakkı tarihi:

en: Cor anglais
tr: Korangle

en: Cordoba, Argentina
tr: Kordoba, Arjantin

en: Cornet
tr: Kornet

en: Corporate Author (Coauthor)
tr: Kurumsal Yazar (Ortak yazar)

en: Corporate Author (Main)
tr: Kurumsal Yazar (Ana)

en: Corporate Author (Secondary)
tr: Kurumsal Yazar (İkinci)

en: Counter tenor
tr: Kontrtenor

en: Country:
tr: Ülke:

en: Creation technique
tr: Oluşturma tekniği

en: Cumulative index availability code
tr: Toplu dizinde mevcut olan kod

en: DBX processed
tr: DBX işlendi

en: Daily
tr: Günlük

en: Damaged (
tr: Hasarlı (

en: Dance orchestra
tr: Dans orkestrası

en: Database
tr: Veri tabanı

en: Date entered on file
tr: Kayda geçiş tarihi

en: Day
tr: Gün

en: Decametres
tr: Dekametre

en: Decimetres
tr: Desimetre

en: Degree (complete with 0):
tr: Derece (0 ile tamamlanır)

en: Description:
tr: Tanım:

en: Deterioration stage
tr: Bozulma aşaması

en: Dimensions (sound recordings):
tr: Boyutlar (ses kayıtları):

en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

en: Direction of Script Cataloguing
tr: Script kataloglama yönü

en: Distribution:
tr: Dağıtım:

en: Dolby-A encoded
tr: Dolby-A şifreli

en: Dolby-B encoded
tr: Dolby-B şifreli

en: Dolby-C encoded
tr: Dolby-C şifreli

en: Double bass
tr: Kontrbas

en: Drum
tr: Davul

en: EIAJ (reel)
tr: EIAJ (makara)

en: Edition Statement
tr: Baskı Bildirimi

en: Emulsion on film:
tr: Filmde emülsiyon

en: Era identifier
tr: Dönem tanımlayıcısı

en: Ethnic bowed strings
tr: Etnik yaylı çalgı telleri

en: Ethnic brass
tr: Etnik pirinç eşyalar

en: Ethnic chorus
tr: Etnik koro

en: Ethnic keyboard
tr: Etnik klavye

en: Ethnic orchestra
tr: Etnik orkestra

en: Ethnic percussion
tr: Etnik perküsyon

en: Ethnic plucked string
tr: Etnik kopuk tel

en: Ethnic plucked strings
tr: Etnik kopuk teller

en: Ethnic voices
tr: Etnik sesler

en: Ethnic woodwinds
tr: Etnik tahta nefesli çalgılar

en: Extent of applicability
tr: Uygulanabilirlik kapsamı

en: Ferro, Canary Islands
tr: Ferro, Kanarya Adaları

en: Festschrift indicator:
tr: Festschrift göstergesi:

en: Film base
tr: Film tabanı

en: Film emulsion (polarity)
tr: Film emülsiyonu (polarite)

en: Film inspection date
tr: Film denetim tarihi

en: Flute
tr: Flüt

en: Form of cartographic item:
tr: Kartografik materyale ait form:

en: Form of contents 1:
tr: İçerik Formu 1:

en: Form of contents 2:
tr: İçerik formu 2:

en: Form of contents 3:
tr: İçerik formu 3:

en: Form of contents 4:
tr: İçerik formu 4:

en: Form of contents codes 1:
tr: İçerik kodları formu 1:

en: Form of contents codes 2:
tr: İçerik kodları formu 2:

en: Form of contents codes 3:
tr: İçerik kodları formu 3:

en: Form of contents codes 4:
tr: İçerik kodları formu 4:

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
tr: Materyal formu: Kodlu veri: Ortam belirteci (tekrarlamayan)

en: Form of musical work:
tr: Müzik eseri formu:

en: Form of release - videorecording
tr: Sürüm formu - video

en: Form of release - visual projection, motion picture
tr: Sürüm formu - görsel projeksiyon, film

en: Form of release:
tr: Sürüm formu:

en: Form of reproduction
tr: Reprodüksiyon formu

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
tr: Çerçeve eklentisi örneği &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
tr: UNIMARC 146$a için çerçeve eklentisi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
tr: UNIMARC 146$b için çerçeve eklentisi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
tr: UNIMARC 146$c için çerçeve eklentisi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
tr: UNIMARC 146$d için çerçeve eklentisi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
tr: UNIMARC 146$e için çerçeve eklentisi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
tr: UNIMARC 146$f için çerçeve eklentisi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
tr: UNIMARC 146$h için çerçeve eklentisi

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
tr: UNIMARC 146$i için çerçeve eklentisi

en: Framework plugin unimarc_field_146a &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
tr: Çerçeve eklentisi unimarc_field_146a &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146h &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
tr: Çerçeve eklentisi unimarc_field_146h &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146i &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
tr: Çerçeve eklentisi unimarc_field_146i &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Frequency of issue
tr: Çıkış aralığı ve sağlanmış abonelik süresi birbiriyle uyuşmuyor. Zaman aralığı girmektense lütfen yayın sayısı girmeyi tercih edin.

en: Full level ("item in hand")
tr: Tam seviye ("mevcut materyal")

en: Full orchestra
tr: Tam orkestra

en: Functional designation
tr: Fonksiyonel tasarım

en: Generation
tr: Oluşturma

en: Generation:
tr: Oluşturma:

en: Geodetic adjustment
tr: Jeodezi ayarı

en: Get it!
tr: Kullan

en: Goode's homolographic
tr: Goode homolografik

en: Goode's homolosine
tr: Goode (homolosine)

en: Government publication
tr: Devlet yayını

en: Greenwich, United Kingdom
tr: Greenwich, İngiltere

en: Groove width:
tr: Yiv genişliği

en: Guitar family
tr: Gitar ailesi

en: Harp
tr: Arp

en: Harpsichord
tr: Klavsen

en: Heading A-Z
tr: Başlık A-Z

en: Heading Z-A
tr: Başlık Z-A

en: Heading ascendant
tr: Başlık artan

en: Heading descendant
tr: Başlık azalan

en: Heading type
tr: Başlık türü

en: Hectametres
tr: Hektametreler

en: Helsinki, Finland
tr: Helsinki, Finlandiya

en: Hemisphere:
tr: Yarıküre:

en: Hide coded information filters
tr: Kodlanmış bilgi filtrelerini gizle

en: Horn
tr: Boru

en: Hours:
tr: Saatler:

en: Illustration
tr: Resim

en: Illustration - Book 1:
tr: Resim - Kitap 1:

en: Illustration - Book 2:
tr: Resim - Kitap 2:

en: Illustration - Book 3:
tr: Resim - Kitap 3:

en: Illustration - Book 4:
tr: Resim - Kitap 4:

en: Illustration - Full page plates 1:
tr: Resim - Tam sayfa resimler 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
tr: Resim - Tam sayfa resimler 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
tr: Resim - Tam sayfa resimler 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
tr: Resim - Tam sayfa resimler 4:

en: Illustration - Technique:
tr: Resim - Teknik:

en: Illustration codes 1:
tr: Resim kodları 1:

en: Illustration codes 2:
tr: Resim kodları 2:

en: Illustration codes 3:
tr: Resim kodları 3:

en: Illustration codes 4:
tr: Resim kodları 4:

en: Illustration:
tr: İllüstrasyon:

en: In transit (
tr: Gönderildi (

en: Index availability code
tr: Dizin kullanılabilirlik kodu

en: Index indicator
tr: Dizin göstergesi

en: India ink
tr: Çini mürekkebi

en: Instruments or voices for ensemble:
tr: Enstrüman veya sesler topluluğu:

en: Instruments or voices for soloists
tr: Solistler için enstrüman veya sesler

en: Istanbul, Turkey
tr: İstanbul, Türkiye

en: Item count
tr: Materyal sayımı

en: Item type:
tr: Materyal türü:

en: Items available for loan:
tr: Ödünç verilebilen materyaller:

en: Items available for reference:
tr: Referans için kullanılabilir materyaller:

en: Julianehaab, Greenland
tr: Julianehaab , Grönland

en: Kilometres
tr: Kilometreler

en: Kind of cutting:
tr: Kesik çeşidi:

en: Kind of disc, cylinder or tape:
tr: Disk, silindir veya teyp çeşitleri:

en: Kind of film stock or print
tr: Film stok ya da baskı türü

en: Kind of material:
tr: Materyal Türü:

en: Kind of sound for moving images
tr: Hareketli görüntüler için ses çeşidi

en: Kind of sound:
tr: Sesin Türü:

en: Lambert's azimuthal equal area
tr: Lambert azimutal eşit alanı

en: Lambert's conformal conic
tr: Lambert uyumlu konik

en: Lambert's conformal conict
tr: Lambert uyumlu konik

en: Lambert's cylindrical equal area
tr: Lambert silindirik eşit alan

en: Language of cataloguing (mandatory)
tr: Kataloglama Dili (zorunlu)

en: Language:
tr: Dil:

en: Larger ensemble brass band
tr: Daha büyük bando topluluğu

en: Laser optical (Reflective) videodisc
tr: Lazer optik (Reflektif) video disk

en: Length
tr: Uzunluk

en: Linked with:
tr: İle bağlantılı:

en: Lisbon, Portugal
tr: Lizbon, Portekiz

en: Literary genre
tr: Edebi tür

en: Literary genre:
tr: Edebi tür:

en: Literary text indicator:
tr: Edebi metin göstergesi:

en: Literature code
tr: Literatür kodu

en: Literature:
tr: Literatür:

en: Location
tr: Yer

en: London, United Kingdom
tr: Londra, Birleşik Krallık

en: Lost (
tr: Kayıp (

en: Lute family
tr: Ut ailesi

en: Madras, India
tr: Madras ,Hindistan

en: Madrid, Spain
tr: Madrid, İspanya

en: Main Author
tr: Asıl yazar

en: Main entry
tr: Sürekli giriş

en: Main entry ($a only)
tr: Sürekli giriş(sadece $a)

en: Map projection
tr: Harita projeksiyonu

en: Material 1
tr: Materyal 1

en: Material 2
tr: Materyal 2

en: Material 3
tr: Materyal 3

en: Mean value of ground resolution
tr: Hava fotoğrafı görüntü çözünürlüğünün ortalama değeri

en: Media for sound
tr: Ses ortamı

en: Men's chorus
tr: Erkekler korosu

en: Metres
tr: Metre

en: Mexico City, Mexico
tr: Meksiko, Meksika

en: Mezzoteinte
tr: Mezzotint

en: Miller's bipolar
tr: Miller bipoları

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
tr: Miller bipolar eğik uyumlu konik

en: Minute (complete with 0):
tr: Dakika (0 ile tamamlanır)

en: Minutes:
tr: Dakika:

en: Mixed chorus
tr: Karışık koro

en: Modified record code
tr: Değiştirilmiş kayıt kodu

en: Monographic series
tr: Monografik seriler

en: Month
tr: Ay

en: Monthly
tr: Aylık

en: Moscow, Russia
tr: Moskova, Rusya

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
tr: Sinema filmleri ve filmstripler =>16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
tr: Sinema filmleri ve filmstripler => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
tr: Sinema filmleri ve filmstripler => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
tr: Sinema filmleri ve filmstripler => 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
tr: Sinema filmleri ve filmstripler => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
tr: Sinema filmleri ve filmstripler => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
tr: Sinema filmleri ve filmstripler => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
tr: Sinema filmleri ve filmstripler => Süper 8 mm

en: Munich, Germany
tr: Münih, Almanya

en: NAB standard
tr: NAB standart

en: Name of satellite for remote sensing image:
tr: Uzaktan Algılanan Görüntü için Uydunun Adı:

en: Naples, Italy
tr: Napoli, İtalya

en: Narrative text indicator
tr: Anlatı metni göstergesi

en: Nature of contents code
tr: İçerik kod Yapısı

en: Newspaper
tr: Gazete

en: Next&gt;&gt;
tr: Sonraki&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
tr: Sonraki&gt;&gt;

en: Nimbus
tr: Nimbus Bulutu

en: No items available
tr: Kullanılabilir materyal yok

en: No order
tr: Sipariş yok

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: Non required value
tr: Gerekli değer Yok

en: None
tr: Hiç biri

en: Number of parts
tr: Parça sayısı

en: Number of players
tr: Oyuncu sayısı

en: OR new collection:
tr: YA DA yeni koleksiyon:

en: Oblique Mercator
tr: Oblik Merkator

en: Oboe
tr: Obua

en: On hold (
tr: Ayırtılmış (

en: On order (
tr: Siparişte (

en: Online Resources:
tr: Çevrimiçi Kaynaklar:

en: Organ
tr: Org

en: Ornamental device:
tr: Süs cihazı:

en: Oslo (Christiania), Norway
tr: Oslo (Christiana), Norveç

en: Other
tr: Diğer

en: Other bowed strings
tr: Diğer yaylı çalgılar

en: Other brass
tr: Diğer üflemeli çalgılar

en: Other electronic
tr: Diğer elektronik

en: Other orchestra
tr: Diğer orkestra

en: Other percussion
tr: Diğer perküsyon

en: Other plucked strings
tr: Diğer mızraplı çalgılar

en: Other woodwinds
tr: Diğer tahta nefesli çalgılar

en: Paris, France
tr: Paris, Fransa

en: Parts indicator:
tr: Bölümler göstergesi:

en: Peking, People's Republic of China
tr: Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti

en: Periodical
tr: Süreli yayın

en: Periodicity
tr: Dönemsel olarak tekrarlanma

en: Periodicity:
tr: Dönemsellik:

en: Philadelphia, USA
tr: Philadelphie, ABD

en: Physical dimension
tr: Fiziksel ebat

en: Physical form of publication
tr: Yayının fiziksel şekli

en: Physical medium
tr: Fiziksel ortam

en: Physical presentation
tr: Fiziksel açıklama

en: Physical presentation:
tr: Fiziksel sunum:

en: Piano
tr: Piyano

en: Piccolo
tr: Pikolo

en: Picture
tr: Resim

en: Piece-Analytic Level
tr: Adet-Analitik Seviye

en: Play this sample
tr: Bu örneği oynat

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
tr: Lütfen sınıflandırmada bir değer seçin. Bu işlem 686$a alan değerini, otorite kaydından 686$a bibliyografik kayıt alanına kopyalayacaktır.

en: Polarity:
tr: Polarite:

en: Portrait
tr: Portre

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
tr: Fotoğrafik resim ya da uzaktan algılama resmi için platform pozisyonu:

en: Presentation format - motion picture
tr: Sunum formatı - sinema filmi

en: Presentation format - videorecording
tr: Sunum formatı - videokayıt

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
tr: Fotografik veya Fotografik Olmayan Görüntüler için Sunum Tekniği:

en: Primary cartographic image 1:
tr: Birincil kartografik görüntü 1:

en: Primary cartographic image 2:
tr: Birincil kartografik görüntü 2:

en: Primary support material
tr: Birincil destek materyali

en: Prime meridian 1:
tr: Başlangıç meridyeni 1:

en: Prime meridian 2:
tr: Başlangıç meridyeni 2:

en: Printer's device:
tr: Yazıcı aygıtı:

en: Production elements
tr: Üretim elementleri

en: Provenance note:
tr: Kaynak (köken) notu:

en: Publication Date 2
tr: Yayın Tarihi 2

en: Publication date 1
tr: Yayın tarihi 1

en: Publication:
tr: Yayın:

en: Publisher's device:
tr: Yayıncının cihazı:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
tr: Pulkova (Leningrad), Rusya

en: Quadruplex (reel)
tr: Quadruplex (makara)

en: Quality of image
tr: Görüntü kalitesi

en: Quarterly
tr: Üç aylık

en: Recorder
tr: Kaydedici

en: Recording technique for remote sensing image:
tr: Uzaktan Algılanan Görüntü için Kayıt Tekniği:

en: Recording technique:
tr: Kayıt tekniği:

en: Reduction ratio:
tr: İndirgeme oranı:

en: Refined categories of colour for moving pictures
tr: Filmler için süzülmüş renk kategorileri

en: Regularity
tr: Kullanım sıklığı

en: Regularity:
tr: Süreklilik:

en: Relief codes 1:
tr: Yardım kodları 1:

en: Relief codes 2:
tr: Yardım kodları 2:

en: Relief codes 3:
tr: Yardım kodları 3:

en: Relief codes 4:
tr: Yardım kodları 4:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
tr: Sonuçlar %s - %s arası (Toplamı %s)

en: Rio de Janeiro, Brazil
tr: Rio de Janeiro, Brezilya

en: Rome, Italy
tr: Roma, İtalya

en: SUDOC serial history:
tr: SUDOC süreli yayın geçmişi:

en: Santiago, Chile
tr: Santiago, Şili

en: Saxophone
tr: Saksafon

en: Script of title
tr: Eser adı komut dizisi

note: INPUT type=submit
en: Search
tr: Ara

en: Search for authority type: EDITORS
tr: Otorite türü için ara: EDİTÖRLER

en: Search on
tr: Üzerinde ara

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Second (complete with 0):
tr: İkinci (tamamlalan 0):

en: Secondary Author
tr: İkinci Yazar

en: Secondary support material
tr: İkincil destek materyali

en: Secondary support material - visual projection
tr: İkincil destek malteryali - görsel projeksiyon

en: Seconds:
tr: Saniye:

en: Select a collection
tr: Bir koleksiyon seçin

en: Semiannual
tr: Yarı yıllık

en: Semimonthly
tr: Yarı aylık

en: Semiweekly
tr: Yarı haftalık

en: Serial type
tr: Süreli Yayın Türü

en: Serial type:
tr: Süreli yayın türü:

en: Serials
tr: Süreli Yayınlar

en: Series
tr: Diziler

en: Set Level
tr: Seviye Ayarla

en: Show coded information filters
tr: Kodlanmış bilgi filtrelerini göster

en: Sidelooking airbone radar
tr: Yana Bakan Hava Radarı

en: Skylab
tr: Hava laboratuarı

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
tr: Slaytlar 2 x 2inç (5*5 cm)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
tr: 21⁄4 x 21⁄4lik slaytlar. (5.5*5.5 cm)

en: Sort by
tr: Sırala

en: Sound indicator
tr: Ses göstergesi

en: Spacelab
tr: Uzaylaboratuarı

en: Special reproduction characteristics:
tr: Özel reprodüksiyon karakteristikleri:

en: Specific material designation
tr: Spesifik materyal tayini

en: Specific material designation:
tr: Spesifik materyal tasarımı:

en: Specific reduction ratio
tr: Spesifik iskonto oranı

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
tr: Spektral bantlar: 01 - 99 = bant sayısı, xx = geçersiz

en: Speed:
tr: Hız:

en: Spot 1
tr: Nokta 1

en: Spot 2
tr: Nokta 2

en: Spot 3
tr: Nokta 3

note: INPUT type=submit
en: Start search
tr: Aramayı başlat

en: State of preservation - Binding:
tr: Koruma Durumu - Ciltleme:

en: State of preservation - Body of the book 1 :
tr: Koruma Durumu - 1. Kitabın Gövdesi :

en: State of preservation - Body of the book 2 :
tr: Koruma Durumu - 2. Kitabın Gövdesi :

en: States of authority heading code
tr: Otorite başlık kodu durumları

en: Stockholm, Sweden
tr: Stokholm, İsveç

en: String orchestra
tr: Yaylı çalgılar orkestrası

en: Subject
tr: Konu

en: Subject - Author/Title
tr: Konu - Yazar/Başlık

en: Subject - Corporate Author
tr: Konu - Kurumsal Yazar

en: Subject - Family
tr: Konu - Aile

en: Subject - Form
tr: Konu - Form

en: Subject - Geographical Name
tr: Konu - Coğrafi isim

en: Subject - Personal Name
tr: Konu - Kişi Adı

en: Subject - Topical Name
tr: Konu - Konu Adı

en: Subject Category
tr: Konu kategorisi

en: Summary
tr: Özet

en: Support material - Book:
tr: Destek Materyali - Kitap:

en: Support material - Plates:
tr: Destek Materyali - Levhalar:

en: Sydney, Australia
tr: Sidney, Avustralya

en: Synthesizer
tr: Sentezleyici

en: Synthetic aperture radar
tr: Sentetik açıklıklı radar

en: Sélectionnez la valeur pour le champ 700 $4. Elle sera automatiquement reportée dans la zone 700 $8 qui suit.
tr: 700 alan için $4 değeri seçin. Alt alan otomatik olarak $8 değer uzatılacak.

en: Tag 009:
tr: Alan Kodu 009:

en: Tape
tr: Teyp

en: Tape configuration:
tr: Yazıcı yapılandırması

en: Tape width:
tr: Sayfa genişliği

en: Target audience code
tr: Hedef Kitle Kodu

en: Target audience code 2
tr: Hedef Kitle Kodu 2

en: Target audience code 3
tr: Hedef Kitle Kodu 3

en: Technique (prints) 1
tr: Teknik (Baskılar) 1

en: Technique (prints) 2
tr: Teknik (Baskılar) 2

en: Technique (prints) 3
tr: Teknik (Baskılar) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
tr: Teknik - videokaydı, sinema filmi

en: Techniques (drawings, paintings) 1
tr: Teknikler (Çizimler, Resimler) 1

en: Techniques (drawings, paintings) 2
tr: Teknikler (Çizimler, Resimler) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
tr: Teknikler (Çizimler, Resimler) 3

en: Tenor
tr: Akış

en: Thesis:
tr: Tez:

en: Three times a month
tr: Ayda üç kere

en: Three times a week
tr: Haftada üç kere

en: Three times a year
tr: Yılda üç kere

en: Time
tr: Zaman

en: Tirana, Albania
tr: Tiran, Arnavutluk

en: Tissot's conformal conic
tr: Tissot konformal koniği

en: Title-page availability code
tr: İç kapağın var olduğunu ifade eden kod

en: Tokyo, Japan
tr: Tokyo, Japonya

en: Trademark
tr: Ticari marka

en: Translation of
tr: Tercümesi

en: Transliteration code
tr: Çevirim Kodu

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
tr: Saydamlar 10 * 10 inç (25 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
tr: Saydamlar 4 * 5 inç (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
tr: Saydamlar 5 * 7 inç (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
tr: Saydamlar 7 * 7 inç (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
tr: Saydamlar 8 * 10 inç (20 * 25 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
tr: Saydamlar 8 * 8 inç (20* 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
tr: Saydamlar 9 * 9 inç (22.5 * 22.5 cm)

en: Triennial
tr: Üç yılda bir

en: Trombone
tr: Trombon

en: Trumpet
tr: Trompet

en: Type C (reel)
tr: Tür C (makara - reel)

en: Type of Performance Medium
tr: Performans Ortamı Türü

en: Type of continuing resource designator
tr: Devam eden kaynak planlayıcısı türü

en: Type of electronic resource:
tr: Elektronik kaynak türü:

en: Type of material
tr: Materyal Türü

en: Type of material code
tr: Materyal Kod Türü

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
tr: Yayın Tarihinin Türü: Yayın Tarihleri 1 ve 2

en: Type of scale:
tr: Ölçek Türü:

en: Type of score:
tr: Puan Türü:

en: Types of binding:
tr: Ciltleme türleri:

en: UNIMARC field 100 builder
tr: UNIMARC 100 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 105 builder
tr: UNIMARC 105 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 106 builder
tr: UNIMARC 106 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 110 builder
tr: UNIMARC 110 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 115a builder
tr: UNIMARC 115a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 115b builder
tr: UNIMARC 115b alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 116 builder
tr: UNIMARC 116b alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 117 builder
tr: UNIMARC 117 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 120 builder
tr: UNIMARC 120 alanı olşuturucu

en: UNIMARC field 121a builder
tr: UNIMARC 121a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 121b builder
tr: UNIMARC 121b alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 122 builder
tr: UNIMARC 122 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 123a builder
tr: UNIMARC 123a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 123d builder
tr: UNIMARC 123d alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 123e builder
tr: UNIMARC 123e alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 123f builder
tr: UNIMARC 123f alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 123g builder
tr: UNIMARC 123a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 123i/j builder
tr: UNIMARC 123i/j alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 124a builder
tr: UNIMARC 124a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 124b builder
tr: UNIMARC 124b alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 124c builder
tr: UNIMARC 124c alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 124d builder
tr: UNIMARC 124d alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 124e builder
tr: UNIMARC 124e alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 124f builder
tr: UNIMARC 124f alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 124g builder
tr: UNIMARC 124g alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 125a builder
tr: UNIMARC 125a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 125b builder
tr: UNIMARC 125b alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 126a builder
tr: UNIMARC 126a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 126b builder
tr: UNIMARC 126b alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 127 builder
tr: UNIMARC 127 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 128a builder
tr: UNIMARC 128a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 128b builder
tr: UNIMARC 128b alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 128c builder
tr: UNIMARC 128c alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 130 builder
tr: UNIMARC 130 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 135a builder
tr: UNIMARC 135a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 140 builder
tr: UNIMARC 140 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 141 builder
tr: UNIMARC 141 alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 210c builder
tr: UNIMARC 210c alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 210c builder &rsaquo; Koha
tr: UNIMARC 210c alanı oluşturucu &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 225a builder
tr: UNIMARC 225a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 225a builder &rsaquo; Koha
tr: UNIMARC 225a alanı oluşturucu &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 4XX builder
tr: UNIMARC 4XX alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 686a builder
tr: UNIMARC 686a alanı oluşturucu

en: UNIMARC field 700-4 builder
tr: UNIMARC 700-4 alanı oluşturucu

en: UNIMARC leader builder
tr: UNIMARC lider oluşturucu

en: Uniform Conventional Heading
tr: Tek biçim standart başlık

en: Uniform Title
tr: Tek biçim eser adı

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unspecified
tr: Belirlenmemiş

en: Unspecified bowed strings
tr: Belirtilmemiş yaylı çalgılar

en: Unspecified brass
tr: Belirtilmemiş üflemeli çalgılar

en: Unspecified chorus
tr: Belirtilmemiş koro

en: Unspecified electronic
tr: Belirtilmemiş elektronik

en: Unspecified keyboard
tr: Belirtilmemiş klavye

en: Unspecified orchestra
tr: Belirtilmemiş orkestra

en: Unspecified percussion
tr: Belirtilmemiş perküsyon

en: Unspecified plucked strings
tr: Belirtilmemiş mızraplı çalgılar

en: Unspecified voices
tr: Belirtilmemiş sesler

en: Unspecified woodwinds
tr: Belirtilmemiş tahta üflemeli çalgılar

en: Updating loose-leaf
tr: Spiral cilt güncelleniyor

en: Updating website
tr: Web sayfası güncelleniyor

en: Used
tr: Kullanıldı

en: V2000 (videocassette)
tr: V2000 (videokaset)

en: Video types
tr: Video Türleri

en: Video types:
tr: Video türleri:

en: Video8 (videocassette)
tr: Video8 (videokaset)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
tr: Videoteyp 1 inç (2,5 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
tr: Videoteyp 1/2 inç (1 1/3 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
tr: Videoteyp 1/2 inç (1 1/3 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
tr: Videoteyp 1/4 inç (1/2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
tr: Videoteyp 1/4 inç (2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
tr: Videoteyp 2 inç (5 cm)

en: Viol
tr: Viyol

en: Viola
tr: Viyola

en: Violon
tr: Keman

en: Voices high voice
tr: Yüksek ses sesler

en: Voices low voice
tr: Düşük ses sesler

en: Voices medium voice
tr: Orta ses sesler

en: Washington, DC, USA
tr: Washington, DC, ABD

en: Watermark:
tr: Filigran:

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Width or dimensions
tr: Genişlik veya boyutlar

en: Withdrawn (
tr: Sistemden düşülmüş (

en: Without periodicity
tr: Dönemsel olmayan

en: Women's chorus
tr: Kadınlar korosu

en: Xylophone
tr: Ksilofon

en: Year
tr: Yıl

en: _blank
tr: _boş

en: a - Analytic (component part)
tr: a- Analitik (bileşen bölümü)

en: a - Language materials, printed
tr: a- Dil materyalleri, basılı

en: a - Personal name entry
tr: a - Kişi adı girişi

en: a - autobiography
tr: a- otobiyografi

en: a - bibliography
tr: a -bibliyografya

en: a - currently published continuing resource
tr: a - halen yayınlanmakta olan süre gelen kaynak

en: a - established
tr: a – bağlantı kuruldu

en: a - fiction
tr: a- roman

en: a - illustrations
tr: a- resimler

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
tr: 0 ile 999 (dahil) arasında bir sayı

en: a- ISO transliteration scheme
tr: a- ISO transliterasyon  şeması

en: a- collage
tr: a- kolaj

en: a- federal/national
tr: a-federal/ulusal

en: a- juvenile, general
tr: a-çocuk, genel

en: a- juvenile, general
tr: a- çocuk, genel

en: a- no adjustment
tr: a- düzeltme yok

en: aa- architectural drawing
tr: aa- mimari çizim

en: ab- item cover
tr: ab- materyal kapağı

en: abstract
tr: özet

en: abstract or summary
tr: öz veya özet

en: ac- sticker
tr: ac-etiket

en: acetate
tr: asetat

en: acoustic
tr: akustik

en: acrylics
tr: akrilik

en: ad- poster
tr: ad- afiş

en: adult, General
tr: yetişkin, Genel

en: adult, serious
tr: yetişkin, ciddi

en: advertising texts
tr: reklam metinleri

en: ae- postcard
tr: ae- kartpostal

en: aerial
tr: hava

en: af- greetings card
tr: af- tebrik kartı

en: ag- chart
tr: ag-grafik

en: ah- playing cards
tr: ah- oyun kartları

en: ai- flash card
tr: ai- flaş kartı

en: air
tr: hava

en: air brush
tr: hava fırçası

en: aj- ephemera
tr: aj- efemera

en: algraphy
tr: biyografi

en: allegory
tr: kinaye

en: an- calendar
tr: an- takvim

en: anaglyphic
tr: anaglifik

en: anamorphic
tr: anamorfik

en: anamorphic (wide screen)
tr: anamorfik (geniş ekran)

en: angular scale
tr: açısal ölçek

en: animation
tr: animasyon

en: animation and live action
tr: animasyon ve (gerçek oyuncularla çekilmiş) canlı çekim

en: annual
tr: yıllık

en: anthem
tr: marş

en: aperture card
tr: apartür kart

en: aria
tr: arya

en: armadillo
tr: tatu

en: arms
tr: armalar

en: artefacts
tr: eşyalar

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
tr: bir dergi veya kitaba ayrı ek olarak vb.

en: as- place card
tr: as- yer kartı

en: atlas including loose-leaf published atlas
tr: spiral cilt yayınlanmış olanlar da dahil olmak üzere atlas

en: authority-summary
tr: otorite-özet

en: autobiography
tr: otobiyografi

en: azimuthal equal area
tr: azimutal eşit alan

en: azimuthal equidistant
tr: azimutal eşit mesafeli

en: azimuthal, other known specific type
tr: azimutal, diğer bilinen spesifik tür

en: azimuthal, specific type unknown
tr: azimutal, bilinmeyen spesifik tür

en: b - Corporate name entry
tr: b - Kurum adı girişi

en: b - Language materials, manuscript
tr: b - Dil materyalleri, el yazması

en: b - catalogue
tr: b- katalog

en: b - continuing resource no longer being published
tr: b - artık yayınlanmayan sürekli kaynak

en: b - individual biography
tr: b- bireysel biyografi

en: b - maps
tr: b - haritalar

en: b- adjusted but without grid system
tr: b- ayarlanmış ancak ızgara sistemi olmaksızın (adjusted but without grid system)

en: b- drawing
tr: b- çizim

en: b- other
tr: b -diğer

en: b- pre-primary, ages 0-5
tr: b- Okul öncesi (0-5 yaş)

en: b- state/province
tr: b- devlet/il

en: ballad
tr: balad

en: ballet
tr: bale

en: basalt
tr: bazalt

en: bathymetry - isolines
tr: batimetri - isolines

en: bathymetry - soundings
tr: batimetri - iskandil

en: bibliography
tr: bibliyografya

en: biennial (every two years)
tr: iki yılda bir

en: bimonthly (every two months)
tr: iki ayda bir

en: biography
tr: biyografi

en: biography of arranger or transcriber
tr: düzenleyen veya transkripsiyoncunun biyografisi

en: biography of composer
tr: bestekarın biyografisi

en: biography of performer or history of ensemble
tr: icra edenin biyografisi veya topluluğun geçmişi

en: biweekly (every two weeks)
tr: iki haftada bir

en: black and white
tr: siyah ve beyaz

en: black chalk
tr: siyah tebeşir

en: black-and-white
tr: siyah-ve-beyaz

en: blue or green strip
tr: mavi ya da yeşil şerit

en: bound into a journal, monograph, etc.
tr: bir dergi, kitap vb. içinde ciltlenmiş

en: bound with one or more others
tr: bir veya daha fazlası ile birlikte ciltlenmiş

en: bristol board
tr: bristol kartonu

en: broken back
tr: kırık düzlemli

en: bronze
tr: bronz

en: burin engraving
tr: keski gravür

en: butterfly
tr: kelebek

en: by active remote sensing technique
tr: etkin uzaktan algılama teknikleri ile

en: by active remote sensing techniques
tr: etkin uzaktan algılama teknikleri ile

en: by computer
tr: bilgisayarla

en: by hand
tr: elle

en: by passive remote sensing techniques
tr: pasif uzaktan algılama teknikleri vasıtasıyla

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
tr: c - Koleksiyon – koleksiyonu hazırlanmış bibliyografik materyal

en: c - Corrected or revised
tr: c- Düzeltilmiş veya gözden geçirilmiş

en: c - Corrected or updated record
tr: c - Düzeltilmiş ya da güncellenmiş kayıt

en: c - Corrected record
tr: c- Düzeltilmiş kayıt

en: c - Music scores, printed
tr: c- Partisyon, çıktısı alınmış

en: c - Territorial or geographical name
tr: c - Bölgesel veya coğrafi ad

en: c - cartographic
tr: c - kartografik

en: c - collective biography
tr: c- toplu biyografi

en: c - computer
tr: c - bilgisayar

en: c - continuing resource of unknown status
tr: c - durumu bilinmeyen sürekli kaynak

en: c - essays
tr: c - denemeler

en: c - index
tr: c - dizin

en: c - microform
tr: c - mikroform

en: c - portraits
tr: c - portreler

en: c - provisional
tr: c- geçici

en: c- adjusted with grid system
tr: c- ızgara sistemi ile ayarlanmış

en: c- county/department
tr: c- ilçe/bölüm (county/department)

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
tr: c- çoklu transliterasyonlar:ISO veya diğer sistemler

en: c- painting
tr: c - resim

en: c- primary, ages 5-10
tr: c- ilköğretim çağı (primary, ages 5-10)

en: ca - computer tape cartridge
tr: ca - bilgisayar teyp kartuşu

en: ca- Cyrillic
tr: ca- Kiril

en: calendar
tr: takvim

en: canon
tr: kanon

en: cantata
tr: kantat

en: canvas
tr: tuval (canvas)

en: canzona
tr: kanzona (italyanlara özgü bir şarkı türü)

en: card
tr: kart

en: cardboard
tr: karton

en: cardboard/illustration board
tr: açıklama panosu

en: carol
tr: ilahi

en: cartoons or comic strips
tr: karikatürler veya çizgi romanlar

en: casein
tr: kazein

en: catalogue
tr: katalog

en: catechism
tr: ilmihal

en: cb - computer chip cartridge
tr: cb - bilgisayar çip kartuşu

en: cd - computer disc
tr: cd - bilgisayar diski

en: ce - computer disc cartridge
tr: ce - bilgisayar disk kartuşu

en: ceramic
tr: seramik

en: cf - computer tape cassette
tr: cf - bilgisayar teyp kaseti

en: ch - computer tape reel
tr: ch - bilgisayar teyp makarası

en: chalk
tr: kireç taşı

en: chance composition / aleatoric music
tr: rastlantısal beste / aleatorik müzik

en: chanson, polyphonic
tr: şarkı, polifonik

en: chant, christian
tr: ilahi, hıristiyan

en: chant, non christian
tr: ilahi, hıristiyan değil

en: charts
tr: tablolar

en: chiaroscuro woodcut
tr: gölge ışık gravürü

en: children (9-14)
tr: çocuklar (9-14)

en: choir-book
tr: koro kitabı

en: choral
tr: koro

en: choral-prelude
tr: koro-prelüd

en: chorochromatic
tr: korokromatik

en: chromolithography
tr: renkli taşbasması

en: chronicle
tr: kronolojik tarih

en: ck - computer card
tr: ck - bilgisayar kartı

en: clay
tr: kil

en: close score (e.g. hymnals)
tr: yakın partisyon (örneğin, ilahi kitapları)

en: cloth
tr: giysi

en: clothes
tr: giysiler

en: coal
tr: kömür

en: coarse/standard
tr: kaba/standart

en: coats of arms
tr: armalar

en: coauthor
tr: ortak yazar

en: coins
tr: sikke

en: collage
tr: kolaj

en: collective biography
tr: toplu biyografi

en: color
tr: renk

en: colour
tr: renk

en: colour pencil
tr: renkli kalem

en: combination
tr: kombinasyon

en: combination of black and white and colour
tr: siyah, beyaz ve renk bileşimi

en: combination of various light emission techniques
tr: çeşitli ışık emisyonu teknikleri bileşimi

en: combination of various thermal infrared scanning
tr: çeşitli termal enfraruj tarama bileşimleri

en: comedy
tr: komedi

en: commemorative work
tr: hatıra çalışması

en: complete
tr: tam

en: completely covered by clouds
tr: tamamen bulutla kaplanmış

en: compressed score
tr: sıkıştırılmış partisyon

en: computer card
tr: bilgisayar kartı

en: computer chip cartridge
tr: bilgisayar çip kartuşu

en: computer disc
tr: bilgisayar diski

en: computer disc cartridge
tr: bilgisayar disk kartuşu

en: computer graphics
tr: bilgisayar gafikleri

en: computer program(s)
tr: bilgisayar programı(ları)

en: computer tape cartridge
tr: bilgisayar teyp kartuşu

en: computer tape cassette
tr: bilgisayar teyp kaseti

en: computer tape reel
tr: bilgisayar teyp makarası

en: concerto
tr: konçerto

en: concerto grosso
tr: konçerto grosso

en: condensed score, pianoconductor score
tr: sıkıştırılmış partisyon, piyano kondüktor partisyonu

en: conference proceedings
tr: konferans tutanakları

en: conference publication
tr: toplantı yayını

en: conic (simple)
tr: konik (basit)

en: conic, other known specific type
tr: konik, diğer bilinen özel tür

en: conic, specific type unknown
tr: konik, özel türü bilinmeyen

en: containers
tr: konteynır

en: contains
tr: içerir

en: contains biographical data
tr: biyografik veri içermektedir

en: contains biographical information
tr: bibliyografik bilgi içerir

en: continuous tone shaded relief
tr: sürekli tonlu gölgeli kabartma

en: continuously updated
tr: sürekli güncellenen

en: contours
tr: izohipsler

en: cop - computer program
tr: cop - bilgisayar programı

en: copper
tr: bakır

en: cordiform
tr: kordiform

en: corporate_coauthor
tr: tüzel_ortak yazar

en: corporate_main_author
tr: tüzel_birinci_yazar

en: corporate_secondary_author
tr: tüzel_ikinci_ yazar

en: country music
tr: Amerikan folk müziği

en: cr - online resource
tr: cr - çevrimiçi kaynak

en: crayon
tr: mum boya

en: crd - cartographic dataset
tr: crd - kartografik veri kümesi

en: crf - cartographic three-dimensional form
tr: crf - kartografik üç boyutlu form

en: cri - cartographic image
tr: cri - kartografik görüntü

en: crm - cartographic moving image
tr: crm - kartografik hareketli görüntü

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
tr: crn - kartografik dokunsal üç boyutlu form

en: crt - cartographic tactile image
tr: crt - kartografik dokunsal görüntü

en: cumulative index or table of contents available
tr: kullanılabilir içeriğin tablosu veya toplu dizini

en: cyan strip
tr: mavi şerit

en: cylinder
tr: silindir

en: cylindrical, other known specific type
tr: silindirik, bilinen diğer özel tip

en: cylindrical, specific type unknown
tr: silindirik, belirli bir türü bilinmiyor

en: cz - other computer carrier
tr: cz - diğer bilgisayar operatörü

en: d - Deleted
tr: d- Silinmiş

en: d - Deleted record
tr: d- Silinmiş kayıt

en: d - Music scores, manuscript
tr: d- Müzik partisyonları, el yazması

en: d - Trademark
tr: d - Ticari marka

en: d - abstract or summary
tr: d - Öz ya da özet

en: d - charts
tr: d - çizelgeler

en: d - contains biographical information
tr: d- biyografik bilgi içerir

en: d - humour, satire
tr: d - mizah, hiciv

en: d - microscopic
tr: d - mikroskobik

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
tr: d – monografi yayınlandığında ya da bir takvim yılı içinde yayınlandığında tamamlanır

en: d - music
tr: d - müzik

en: d - tactile
tr: d - dokunsal

en: d- children, ages 9-14
tr: d - çocuklar  , yaşlar 9-14

en: d- local(municipal, etc.)
tr: yerel

en: d- photomechanical reproduction
tr: d - fotomekanik reprodüksiyon

en: da- Japanese - script unspecified
tr: da- Japonca- betik belirtilmemiş

en: daily
tr: günlük

en: damaged
tr: hasarlı

en: danse form
tr: dans biçimi

en: dasymetric
tr: d- asimetrik

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
tr: miladi takvimde,  1 yılından sonra tarih başlar, yani M.S.

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
tr: miladi takvimde,  1 yılından önce tarih başlar, yani M.Ö.

en: db- Japanese - Kanji
tr: db- Japonca - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
tr: dc- Japonca - Kana

en: design objects
tr: tasarım nesneleri

en: devotional literature
tr: sadakat edebiyatı

en: diagram
tr: diyagram

en: diagram map
tr: diyagram haritası

en: diagrammatric map
tr: şematik harita

en: diary
tr: günlük

en: dictionary
tr: sözlük

en: digital
tr: dijital

en: digital (compact disc)
tr: dijital (kompakt disk)

en: dioramas
tr: kurgular

en: dir. de publication
tr: yayın dizini

en: directory
tr: rehber/dizin (directory)

en: disc
tr: disk

en: disc master (negative)
tr: ana disk (negatif)

en: discography
tr: diskografi

en: discursive work
tr: söylemsel çalışma

en: discussion, dissertation, thesis
tr: tartışma, bilimsel inceleme, tez

en: dissertation or thesis
tr: doktora tezi ya da tez

en: dissertation or thesis (revised)
tr: öz ya da tez (gözden geçirilmiş)

en: divertimento
tr: eğlence

en: dolls
tr: bebek

en: dot map
tr: nokta haritası

en: drama
tr: tiyatro oyunları

en: drawing
tr: çizim

en: drypoint
tr: asitsiz kullanilan hakkak kalemi

en: duplicate
tr: kopya

en: duplitised stock
tr: dublitize stok

en: e - Cartographic materials, printed
tr: e- Kartografik materyaller, basılı

en: e - Family name
tr: e - Soyadı

en: e - dictionary
tr: e - sözlük

en: e - letters
tr: e - mektuplar

en: e - object
tr: e - nesne

en: e - plans
tr: e - planlar

en: e - projected
tr: e - tasarlanmış

en: e - reproduction of a document
tr: e - çoğaltılmış belge

en: e - stereographic
tr: e - stereografik

en: e - visual
tr: e - görsel

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
tr: e- çoklu-yerel (devletlerarası departmanlar, vb ulusal seviyenin altında)

en: e- photonegative
tr: e- fotonegatif

en: e- young adult, ages 14-20
tr: e- genç yetişkin, 14-20 yaşları arası

en: ea- Chinese
tr: ea- Çince

en: each issue contains an index to its own contents - loose
tr: her yayın kendi içeriğinin dizinine sahip - sabit değil

en: earth resources
tr: yeryüzü kaynakları

en: east
tr: doğu

en: edition
tr: baskı

en: eh - stereograph card
tr: eh - stereograf kartı

en: eight track
tr: sekiz parça

en: electric
tr: elektrik

en: electronic
tr: s- elektronik

en: electronic resource
tr: elektronik kaynak

en: electronic ressource
tr: elektronik kaynaklar

en: electronic videorecording (EVR)
tr: elektronik video kaydı (EVR)

en: encaustic
tr: sıcak balmumu ile resim yapma

en: encyclopaedia
tr: ansiklopedi

en: encyclopedia
tr: ansiklopedi

en: engraving
tr: gravür

en: engraving in the crayon manner
tr: tebeşir şekilde gravür

en: ephemera
tr: efemera

en: erotica
tr: erotika

en: es - stereograph disc
tr: es - stereograf diski

en: essay, feuilleton
tr: deneme, tefrika

en: essays
tr: denemeler

en: etching
tr: gravür

en: ethnological information
tr: etnolojik bilgi

en: examination paper
tr: sınav kağıdı

en: excellent
tr: mükemmel

en: ez - other stereographic carrier
tr: ez - diğer stereografik taşıyıcı

en: f - Cartographic materials, manuscript
tr: f- Kartografik materyaller, el yazması

en: f - Uniform name
tr: f - Tek biçim eser adı

en: f - encyclopaedia
tr: f - ansiklopedi

en: f - monograph, date of publication uncertain
tr: f- monograf, yayın tarihi belirsiz

en: f - plates
tr: f - levhalar

en: f - short stories
tr: f - kısa hikayeler

en: f - stereographic
tr: f - stereografik

en: f- intergovernmental
tr: f- Devletler arası

en: f- photoprint
tr: f- fotoprint

en: fa- Arabic
tr: fa- Arapça

en: fable
tr: fabl

en: facsimiles
tr: faksimileler

en: fair
tr: fuar

en: fairy tale
tr: peri masalı

en: false colour photography
tr: yanlış renkli fotoğraf

en: fantasia
tr: fantezi

en: felt-tip pen
tr: keçeli kalem

en: fiction
tr: roman

en: film (sound film)
tr: film (sesli film)

en: film base other than safety film
tr: güvenlik filmi dışında film tabanı

en: film cartridge
tr: film kartuşu

en: film cassette
tr: film kaseti

en: film reel
tr: film makarası

en: film roll
tr: film rulosu

en: film strip roll
tr: film şeridi rulosu

en: filmslip
tr: film şeriti

en: filmstrip
tr: film şeriti

en: filmstrip cartridge
tr: film şeriti kartuşu

en: first generation (Master)
tr: ilk kuşak (Master)

en: flipchart
tr: sunum tahtası

en: flowline map, flow map
tr: akış hattı haritası, akış haritası

en: folk music
tr: halk müziği

en: folktales
tr: halk masalları

en: form lines
tr: form çizgileri

en: forms
tr: formlar

en: frontispiece
tr: cephe

en: fugue
tr: füg

en: full score, graphic score
tr: tam puan, grafik puan

en: full track
tr: tam parça

en: furniture
tr: mobilya

en: g - Collective uniform name
tr: g - Toplu tek biçim eser adı

en: g - Projected and video material
tr: g - Yansıtılan ve video materyal

en: g - directory
tr: g - dizin (directory)

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
tr: g- yayınlanması bir yıldan fazla devam eden monograf

en: g - music
tr: g - müzik

en: g - poetry
tr: g - şiir

en: g - projected
tr: g - tasarlanmış

en: g - sounds
tr: g - sesler

en: g- government in exile or clandestine
tr: o- Sürgündeki veya gizli hükümet

en: ga- Greek
tr: ga- Yunanca

en: games and recreation
tr: oyunlar ve eğlence

en: gc - filmstrip cartridge
tr: gc - film şeriti kartuşu

en: gd - filmslip
tr: gd - film şeriti

en: genealogical tables
tr: soy ağaçları

en: gf - filmstrip
tr: gf - film şeriti

en: glass
tr: cam

en: globe
tr: küre

en: gnomonic
tr: gnomonik

en: good
tr: iyi

en: gospel music
tr: gospel müzik

en: gouache
tr: guvaj boya

en: graphic score
tr: grafik skor

en: graphite
tr: grafit

en: greater than 9 kilometres
tr: 9 kilometreden daha fazla

en: gs - slide
tr: gs - slayt

en: gt - overhead transparency
tr: gt - üst saydamlık

en: h - Name/title
tr: h - İsim/unvan

en: h - facsimiles
tr: h - faksimileler

en: h - microform
tr: h - mikroform

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
tr: h - Gerçek ve telif hakkı / ayrıcalık tarihli monografi

en: h - project description
tr: h - proje betimlemesi

en: h - speeches, oratory
tr: h - konuşmalar, hitabet

en: h - spoken word
tr: h - söylenen söz

en: h- level not determined
tr: h- düzey belirlenmemiş

en: h- picture
tr: h - resim

en: ha - aperture card
tr: ha - apartür kart

en: ha- Hebrew
tr: ha- İbranice

en: hachures
tr: tarama

en: hagiography
tr: azizlerin hayat öyküsü

en: half track
tr: yarım parça

en: hand coloured
tr: elle renklendirilmiş

en: hand-made paper
tr: el yapımı kağıt

en: hand-written
tr: elle yazılmış

en: handcoloured
tr: elle renklendirilmiş

en: handwritten
tr: elle yazılmış

en: hardboard
tr: sunta

en: hb - microfilm cartridge
tr: hb - mikroform kartuşu

en: hc - microfilm cassette
tr: hc - mikrofilm kaseti

en: hd - microfilm reel
tr: hd - mikrofilm makarası

en: he - microfiche
tr: he - mikrofiş

en: heliogravure
tr: tifdruk

en: hf - microfiche cassette
tr: hf - mikrofiş kaseti

en: hg - microopaque
tr: hg - mikro opak

en: hh - microfilm slip
tr: hh - mikrofilm slipi

en: high (31x - 60x)
tr: yüksek (31x - 60x)

en: high oblique
tr: yüksek oblik

en: historical information about music
tr: müzik konusunda tarihi bilgi

en: historical work
tr: tarihi eser

en: history
tr: geçmiş

en: hj - microfilm roll
tr: hj - mikrofilm makarası

en: humour, satire
tr: mizah, hiciv

en: hymn
tr: ilahi

en: hypsometric tints - layer method
tr: hipsometrik tonları - tabaka yöntemi

en: hz - other microform carrier
tr: hz - diğer mikroform taşıyıcı

en: i - In partial or incomplete ISBD form
tr: i - Kısmi veya eksik ISBD formu

en: i - Integrating resource
tr: i- kaynak entegrasyonu

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
tr: i- Ses kayıtları, müzikal olmayan performans

en: i - booklet
tr: i - kitapçık

en: i - coats of arm
tr: i - armalar

en: i - coats of arms
tr: i -armalar

en: i - monograph with both release/issue date and production date
tr: i - yayın/dağıtım tarihi hem de üretim tarihi ile monograf

en: i - statistics
tr: i - istatistikler

en: i- print
tr: i-baskı

en: ia- Thai
tr: ia- Tay dili

en: illuminations
tr: tezhip

en: illustrateur
tr: ressam

en: illustrations
tr: resimler

en: imbibition dye transfer
tr: imbibisiyon boya transferi

en: in first issue of next volume - attached
tr: bir sonraki cildin ilk sayısında - ekli

en: in first issue of next volume - loose
tr: bir sonraki cildin ilk sayısında - bağlanmamış

en: in first issue of next volume loose - separately paged
tr: sabit olmayan bir sonraki cildin ilk sayısında - ayrı olarak sayfalanmış

en: in first issue of next volume loose - unpaged
tr: sabit olmayan bir sonraki cildin ilk sayısında - sayfa numarası verilmemiş

en: in last issue of volume - attached
tr: cildin son sayısında - ekli

en: in last issue of volume - loose
tr: cildin son sayısında - sabit değil

en: in last issue of volume - unpaged
tr: cildin son sayısında - sayfa numarası verilmemiş

en: in last issue of volume-loose - separately paged
tr: cildin son sayısında - sabit değil - ayrıca sayfalanmış

en: in parts
tr: kısımlar halinde

en: incomplete
tr: tamamlanmamış

en: index
tr: dizin

en: index is not available
tr: dizin kullanılamaz

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
tr: kitapçıktaki kartografik materyale eşlik eden dizin veya isim listesi

en: index or name list on cartographic item itself
tr: kartografik materyalin kendisindeki dizin yada isim listesi

en: index or name list present but location not specified
tr: mevcut olan ancak yeri belirtilmemiş dizin yada isim listesi

en: individual biography
tr: bireysel biyografi

en: industrial production
tr: sanayi üretimi

en: infrared line scanning
tr: kızılötesi çizgi taraması

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
tr: anlık (benzersiz, yerinde kesim)

en: instruction (language)
tr: öğretim (dil)

en: instructional material
tr: eğitici materyal

en: instructional materials
tr: eğitici materyaller

en: instructional work
tr: eğitici çalışma

en: instructions
tr: talimat

en: instrumental parts
tr: enstrümental kısımlar

en: intermezzo
tr: intermezzo (perde arası müziği)

en: interviews
tr: görüşmeler

en: irregular
tr: düzensiz

en: is exactly
tr: aynen

en: isopleth
tr: izoplet

en: ivory
tr: fildişi

en: j - Sound recordings, musical performance
tr: j- Ses kayıtları, müzikal performans

en: j - Topical subject
tr: j - Konu Adı

en: j - document with detailed date of publication
tr: j - ayrıntılı yayın tarihi bilgisi olan belge

en: j - genealogical tables
tr: j - soy ağaçları

en: j - programmed text book
tr: j - programlı ders kitapları

en: jazz
tr: caz

en: jewellery
tr: takı

en: jigsaws
tr: dekupaj

en: juvenile literature
tr: çocuk edebiyatı

en: juvenile, general
tr: çocuklar için, genel

en: k - Two-dimensional graphics
tr: k - İki boyutlu grafikler

en: k - forms
tr: k - formlar

en: k - monograph with both publication date and print date
tr: k - hem basım hem yayın tarihli monograf

en: k- adult, serious
tr: k - yetişkin, ciddi

en: k- technical drawing
tr: k - teknik çizim

en: ka- Korean
tr: ka- Korece

en: l - Electronic resources
tr: l- Elektronik kaynaklar

en: l - Form, genre or physical characteristics
tr: l - Biçim, tür veya fiziksel özellikler

en: l - samples
tr: l - örnekler

en: l - standard
tr: l - standart

en: la- Tamil
tr: la- Tamilce

en: laboratory and construction kits
tr: laboratuar ve inşaat kitleri

en: lacquered (e.g. acetate)
tr: lake (ör. asetat)

en: landforms
tr: yeryüzü şekilleri

en: large print
tr: büyük puntolu

en: lateral or combined cutting
tr: yanal veya birleşik kesme

en: lavierung India ink
tr: lavieren çini mürekkebi

en: law reports and digests
tr: hukuk raporları ve özetleri

en: laws and legislation
tr: hukuk ve mevzuat

en: leather
tr: deri

en: lectures, speeches
tr: konferanslar, konuşmalar

en: legal articles
tr: yasal makaleler

en: legal cases and case notes
tr: davalar ve dava notları

en: legal work
tr: hukuki çalışma

en: legend
tr: menkıbe

en: less than 1 centimetre
tr: 1 santimetreden daha az

en: letters
tr: harfler

en: library catalogue
tr: kütüphane kataloğu

en: libretto
tr: libretto (opera metni)

en: libretto or text
tr: libretto ya da metin

en: lied
tr: Alman halk şarkısı

en: linear scale
tr: lineer ölçek

en: lino-cut
tr: linolyum

en: literature surveys/reviews
tr: edebiyat araştırmaları/eleştiriler

en: lithography
tr: litografi

en: live action
tr: (gerçek oyuncularla çekilmiş) canlı çekim

en: lobby cards
tr: lobi kartları

en: low oblique
tr: düşük oblik

en: low reduction
tr: düşük indirim

en: m - Monographic - Bibliographic item
tr: m- Monografik - Bibliyografik materyal

en: m - Multimedia
tr: m- Multimedya

en: m - dissertation or thesis (original)
tr: m - tez (özgün)

en: m - sound recordings
tr: m - ses kayıtları

en: m- adult, general
tr: m - yetişkin, Genel

en: ma- Georgian
tr: ma- gürcüce

en: machines
tr: makinalar

en: magenta strip
tr: eflatun şerit

en: magnetic audio tape in cartridge
tr: kartuştaki manyetik ses bantı

en: magnetic audio tape in cassette
tr: kasetteki manyetik ses bantı

en: magnetic audio tape on reel
tr: makaradaki manyetik ses bantı

en: magnetic sound track on motion picture film
tr: sinema filmindeki manyetik ses parçası

en: magnetic storage medium - computer compatible
tr: manyetik depolama ortamı - bilgisayar uyumlu

en: magnetic storage medium - not computer compatible
tr: manyetik depolama ortamı - bilgisayar uyumlu değil

en: main_author
tr: ilk_yazar

en: majolica
tr: italyan çinisi

en: manual
tr: elle

en: manually and plotted
tr: elle ve çizilen

en: manuscript
tr: yazma

en: map
tr: harita

en: map view
tr: harita görüntüsü

en: maps
tr: haritalar

en: marble
tr: mermer

en: march
tr: mart

en: mass
tr: yığın

en: mass produced
tr: seri üretim

en: master tape
tr: master teyp

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
tr: özdeyiş, vecize, atasözü, anekdot

en: mb- Armenian
tr: mb- Ermenice

en: mc - film cartridge
tr: mc - film kartuşu

en: medals
tr: nişanlar

en: memoir
tr: anı yazısı

en: memoirs
tr: anılar

en: mental or cognitive map
tr: zihinsel yada bilişsel harita

en: metal (e.g. aluminium)
tr: metal (örneğin alüminyum)

en: metal and glass
tr: metal ve cam

en: metal and plastic (compact discs)
tr: metal ve plastik (kompakt diskler)

en: metall
tr: metal

en: meteorological
tr: meteorolojik

en: mezzotinta (mezzotint)
tr: yarım ton (bakır klişe)

en: mf - film cassette
tr: mf - film kaseti

en: micro opaque
tr: mikro opak

en: microfiche
tr: mikrofiş

en: microfiche cassette
tr: mikrofiş kaseti

en: microfilm cartridge
tr: mikrofilm kartuşu

en: microfilm cassette
tr: mikrofilm kaseti

en: microfilm reel
tr: mikrofilm makarası

en: microfilm roll
tr: mikrofilm makarası

en: microfilm slip
tr: mikrofilm fişi

en: microform
tr: mikroform

en: microform cartridge
tr: mikroform kartuşu

en: microgroove/fine
tr: plak çizilmesi/para cezası

en: microopaque
tr: mikro opak

en: microphotography
tr: mikrofotoğrafi

en: microprint
tr: mikrobaskı

en: microscope slide
tr: mikroskop lamı

en: microscope slides
tr: mikroskop lamları

en: minerals
tr: mineraller

en: mini-print
tr: mini-baskı

en: miniature
tr: minyatür

en: minuet
tr: menüet

en: miscellane
tr: muhtelif

en: missing
tr: eksik

en: mixed
tr: karışık

en: mixed base (nitrate and safety)
tr: karışık taban (nitrat ve güvenlik)

en: mixed collection
tr: karma koleksiyon

en: mixed collection (containing more than one type of base)
tr: karma koleksiyon (birden fazla temel türünü içeren)

en: mixed emulsion
tr: karma emülsiyon

en: mixed generations
tr: karma kuşaklar

en: mixed polarity
tr: karma polarite

en: mixing tracks
tr: parçaların mikslenmesi

en: mo - film roll
tr: mo - film rulosu

en: models
tr: modeller

en: models for making
tr: uygulanacak modeller

en: monaural
tr: tek ses

en: monoaural
tr: tek ses

en: monochrome
tr: tek renkli

en: monographic series
tr: monografik seriler

en: monotype
tr: monotip

en: monthly
tr: aylık

en: motet
tr: müziksiz çok sesli ilahi

en: mother (positive)
tr: ana (pozitif)

en: motion picture
tr: sinema filmi

en: moving picture music
tr: sinema filmi  müziği

en: mr - film reel
tr: mr - film makarası

en: multi-color
tr: çok renkli

en: multichannel, surround or quadraphonic
tr: çok kanallı, surround veya kuadrafonik

en: multicoloured
tr: çok renkli

en: multimedia
tr: multimedya

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
tr: multimedya (örneğin bir mikrofiş takviyesi ile düzenli basılan bir materyal)

en: multiple formats
tr: çoklu formatlar

en: multiple forms
tr: çoklu biçimler

en: multiple or other
tr: çoklu veya başka

en: multiple or other form
tr: birden çok/diğer edebi formlar

en: multiple/other literary forms
tr: birden çok/diğer edebi formlar

en: multispectral photography
tr: tayflı fotoğraf

en: multispectral scanning
tr: multispektral tarama

en: music
tr: müzik

en: musical revue and comedy
tr: müzikal revü ve komedi

en: mystic literature
tr: mistik edebiyat

en: mz - other projected image carrier
tr: mz - diğer yansıtılan görüntü taşıyıcı

en: n - In non-ISBD form
tr: n- ISDB olmayan biçimde

en: n - New
tr: n- Yeni

en: n - New record
tr: n- Yeni Kayıt

en: n - laws and legislation
tr: n - hukuk ve mevzuat

en: n - transparencies
tr: n - saydamlar

en: n - unmediated
tr: n - aracısız

en: na - roll
tr: na - rulo

en: nb - sheet
tr: nb - çalışma sayfası

en: nc - volume
tr: nc - cilt

en: negative
tr: negatif

en: newsletter
tr: haber bülteni

en: newspaper
tr: gazete

en: newspaper format
tr: gazete formatı

en: nitrate
tr: nitrat

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
tr: nitrat - kahverengimsi renk bozulması, solma, tozlu

en: nitrate - congealed
tr: nitrat - pıhtılaşmış

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
tr: nitrat - köpüklü, baloncuklar, kabarcıklar

en: nitrate - powder
tr: nitrat - toz

en: nitrate - pungent odour
tr: nitrat- keskin koku

en: nitrate - sticky
tr: nitrat - yapışkan

en: nitrate - suspicious odour
tr: nitrat - şüpheli koku

en: nn - flipchart
tr: nn - sunum tahtası

en: no - card
tr: no -kart

en: no cumulative index or table of contents
tr: toplu indeks ya da içindekiler tablosu değil

en: no deterioration
tr: bozulma yok

en: no frequency (i.e. irregular)
tr: frekanssız (örneğin düzensiz)

en: no illustrations
tr: resimsiz

en: no index or name lis
tr: dizin veya isim listesi yok

en: no narrative tex
tr: anlatı metni yok

en: no secondary support
tr: ikincil desteği yok

en: no sound
tr: sessiz

en: no title-page issued
tr: yayınlanan başlık sayfası yok

en: nocturne
tr: noktürn

en: non required value
tr: gerekmeyen değer

en: non-anamorphic (wide screen)
tr: anamorfik olmayan (geniş ekran)

en: non-photographic image
tr: fotoğrafik olmayan görüntü

en: nonnitrate - advanced deterioration
tr: nitrat olmayan - gelişmiş bozulma

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
tr: nitrat olmayan - saptanabilir bozulma (örneğin asetat kokusu)

en: nonnitrate - disaster
tr: nitrat olmayan - afet

en: normalised irregular
tr: normalleştirilmiş düzensiz

en: north
tr: kuzey

en: not a biography
tr: biyografi değil

en: not a conference publication
tr: toplantı kitabı değil

en: not a literary text
tr: edebi metin değil

en: not a motion picture
tr: sinema filmi olmayan

en: not a motion picture or video recording
tr: bir sinema filmi ya da video kaydı değil

en: not a motion picture or visual projection
tr: bir sinema filmi ya da görsel proje değil

en: not a reproduction
tr: reprodüksiyon değil

en: not a safety base
tr: bir güvenlik tabanı değil

en: not a videorecording
tr: video kaydı olmayan

en: not a visual projection
tr: görsel projeksiyon olmayan

en: not applicable
tr: uygulanamaz

en: not applicable (item is silent)
tr: uygulanamaz (madde sessiz)

en: not applicable (item not a colour film)
tr: uygulanamaz (materyal renkli bir film değil)

en: not applicable (not a colour film)
tr: uygulanamaz (renkli bir film değil)

en: not applicable, not a score
tr: uygulanamaz, skor değil

en: not biographical
tr: biyografi değil

en: not known
tr: bilinmeyen

en: not present (no secondary support)
tr: mevcut olmayan (ikincil destek değil)

en: not screened
tr: taranmayan

en: novel
tr: roman

en: novella
tr: kısa hikaye

en: nr - object
tr: nr - nesne

en: ntm - notated music
tr: ntm - notalı müzik

en: ntv - notated movement
tr: ntv - notasyonlu hareket

en: numeric
tr: nümerik

en: numeric table
tr: sayısal tablo

en: nz - other unmediated carrier
tr: nz - diğer aracısız taşıyıcı

en: o - Previously issued higher level record
tr: o- Daha önce verilen yüksek düzey kayıt

en: o - illuminations
tr: o - tezhipler

en: o - numeric table
tr: o - sayısal tablo

en: object
tr: nesne

en: of accompanying material,
tr: ek materyalin,

en: of contents page,
tr: içindekiler sayfasının,

en: of intermediate text,
tr: ara metnin,

en: of libretto,
tr: librettoların,

en: of original work,
tr: orijinal çalışmanın,

en: of subtitles,
tr: alt başlıkların,

en: of summary,
tr: özetin,

en: of title page,
tr: başlık sayfasının,

en: of title proper,
tr: uygun başlığın,

en: oil
tr: yağlıboya (oil)

en: one color
tr: tek renk

en: one-colour, monochrome
tr: tek-renkli, monokrom

en: online resource
tr: çevrimiçi kaynak

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
tr: sinema filminde optik ve manyetik ses parçası

en: optical sound track on motion picture film
tr: sinema filminde optik ses parçası

en: oratorio
tr: oratoryo

en: oratory, speeches
tr: hitabet, konuşmalar

en: original
tr: orijinal

en: original, i.e. primary
tr: orijinal, yani birincil

en: original_title
tr: orijinal_eser adı

en: ornamental device not present
tr: süsleyici cihaz mevcut değil

en: ornamental device present
tr: süsleyici cihaz mevcut

en: ornamental letter
tr: süslü harf

en: orthographic
tr: ortografik

en: other
tr: diğer

en: other (sepia, tinted, etc.)
tr: diğer (sepya, renkli, vb.)

en: other accompanying material
tr: diğer eşlik eden malzeme

en: other accompanying textual material
tr: diğer eşlik eden metinsel malzeme

en: other audio carrier
tr: diğer ses taşıyıcı

en: other computer carrier
tr: diğer bilgisayar operatörü

en: other film type
tr: diğer film türü

en: other filmstrip type
tr: diğer film şeridi türü

en: other form
tr: diğer biçim

en: other form of material
tr: diğer materyal türü

en: other form of textual material
tr: diğer bir formda metin türü materyal

en: other forms of release
tr: diğer sürüm formları

en: other historical information
tr: diğer tarihi bilgiler

en: other kinds of contents
tr: içeriğin diğer çeşitleri

en: other known type
tr: diğer bilinen tür

en: other methods in color
tr: diğer renkli yöntemler

en: other methods of relief representation
tr: kabartma sunumunun diğer yöntemleri

en: other microform carrier
tr: diğer mikroform taşıyıcı

en: other microscopic carrier
tr: diğer mikroskobik taşıyıcı

en: other non photographic medium
tr: diğer fotografik olmayan ortamlar

en: other non-projected graphic type
tr: diğer öngörülmemiş grafik türü

en: other photographic medium
tr: diğer fotografik ortam

en: other projected image carrier
tr: diğer yansıtılan görüntü taşıyıcı

en: other stereographic carrier
tr: diğer stereografik taşıyıcı

en: other tone
tr: diğer tonlar

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
tr: diğer ölçek türü (örneğin, zaman ölçeğinde, kantitatif istatistiksel ölçek)

en: other types of literary text
tr: diğer edebi metin türleri

en: other unmediated carrier
tr: diğer aracısız taşıyıcı

en: other video carrier
tr: diğer video taşıyıcı

en: other videotype
tr: diğer video türü

en: other wide screen format
tr: diğer geniş ekran biçimi

en: others
tr: diğerleri

en: outtakes
tr: filmden kesilen parçalar

en: overhead transparency
tr: üst şeffaflık

en: overture
tr: uvertür

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
tr: p- Daha önce tamamlanmamış, ön-yayın kaydı olarak yayınladı

en: p - microscopic
tr: p - mikroskobik

en: p - previous
tr: p - önceki

en: p - technical report
tr: p - teknik rapor

en: painting
tr: resim

en: paper
tr: kağıt

en: paper backed
tr: kağıt kapaklı

en: paper contains watermark
tr: filigran içeren kağıt

en: paper does not contain watermark
tr: filigran içermeyen kağıt

en: paper, general
tr: kağıt, genel

en: parable
tr: kıssa

en: parchment, vellum
tr: parşömen, tirşe

en: parts exist (vocal and instrumental)
tr: mevcut parçalar (vokal ve enstrümental)

en: parts not present
tr: mevcut olmayan kısımlar

en: partsong
tr: partsong (şarkı türü)

en: passion music
tr: aşk müziği

en: passive microwave mapping
tr: pasif mikrodalga eşleştirme

en: pencil
tr: kurşunkalem

en: periodical
tr: süreli yayın

en: photocopying
tr: fotokopi çekme

en: photographic image
tr: fotoğrafik görüntü

en: photographically
tr: fotoğrafik olarak

en: photography
tr: fotoğrafçılık

en: photolithography
tr: fotolitografi

en: photomechanical reproduction
tr: fotomekanik reprodüksiyon

en: photonegative
tr: fotonegatif

en: photoprint
tr: fotoğraf baskısı

en: picto map
tr: resimli harita

en: pictorial map
tr: resimsel harita

en: pictorially
tr: resimli

en: picture
tr: resim

en: piece_analytic_level
tr: parça_analitik_seviyesi

en: planimetric
tr: planimetrik

en: plans
tr: planlar

en: plaster
tr: alçı

en: plastic
tr: plastik

en: plastic (mass produced)
tr: plastik (seri üretilen)

en: plastic pressing
tr: plastik presleme

en: plates
tr: levhalar

en: poetry
tr: şiirler

en: polarized
tr: polarize

en: polemical treatise
tr: polemik tez

en: political work
tr: siyasi çalışma

en: polonaise
tr: polonya

en: polyconic
tr: polikonik

en: polyester base (e.g. ester)
tr: polyester tabanlı (örneğin ester)

en: polyhedric
tr: polihedrik

en: poor
tr: zayıf

en: popular music
tr: popüler müzik

en: porcelain
tr: porselen

en: porcelaine
tr: porselen

en: porphyry
tr: porfir

en: portrait
tr: portre

en: portraits
tr: portreler

en: positive
tr: pozitif

en: posters
tr: posterler

en: postface
tr: sonsöz

en: pp - microscope slide
tr: pp - mikroskop lamı

en: pre-primary (0-5)
tr: okul öncesi (0-5 yaş)

en: precious metals
tr: değerli madenler

en: precious stones
tr: değerli taşlar

en: prelude and fugue
tr: prelüd ve füg

en: primary (5-8)
tr: temel (5-8)

en: print
tr: baskı

en: printed
tr: basılı

en: printer's device not present
tr: yazıcı aygıtı mevcut değil

en: printer's device present
tr: yazıcı aygıtı mevcut

en: printing
tr: baskı

en: printing master
tr: baskı kalıbı

en: prm - performed music
tr: prm - icra edilen müzik

en: production rolls
tr: üretim ruloları

en: profile
tr: profil

en: programme music
tr: müzik programı

en: programmed text books
tr: programlı ders kitapları

en: programmed texts
tr: programlanmış metinler

en: programmes and pressbooks
tr: programlar ve basın dosyaları

en: project description
tr: proje betimlemesi

en: projection of the International Map of the World
tr: dünya uluslararası haritası projeksiyonu

en: préface, notes
tr: önsöz, notlar

en: pseudo-score
tr: partisyon taslağı

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
tr: ayrı yayınlandı - yayıncıdan ücretsiz olarak ciltlendi - otomatik olarak gönderildi

en: published separately - free upon request
tr: ayrı yayınlandı - istek üzerine ücretsiz

en: published separately - purchase-request
tr: ayrı yayınlandı - satın alma - isteği

en: published separately free - sent automatically
tr: ayrı yayınlandı- ücretsiz - otomatik olarak gönderildi

en: published separately-bound from publisher - free upon request
tr: ayrı yayımlandı- yayıncıya bağlı- istek üzerine ücretsiz

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
tr: ayrı yayınlandı -yayıncıya bağlı - istek üzerine satın alma

en: published separately-free - sent automatically
tr: ayrı yayımlandı- ücretsiz- otomatik olarak gönderildi

en: publisher's device not present
tr: yayıncının cihazı mevcut değil

en: publisher's device present
tr: yayıncının cihazı mevcut

en: pz - other microscopic carrier
tr: pz - diğer mikroskobik taşıyıcı

en: q - examination paper
tr: q - sınav kağıdı

en: quadraphonic
tr: kuadrofonik

en: quarter track
tr: çeyrek parça

en: quarterly
tr: üç aylık

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
tr: r- Üç boyutlu eserler veya doğal olarak varolan şeyler

en: r - literature surveys/reviews
tr: r - edebiyat incelemeleri/yorumlar

en: ragtime
tr: kesik tempolu caz müziği

en: random dot map
tr: rastgele nokta haritası

en: rebound
tr: geri tepme

en: record-keeping work
tr: kayıt-tutma işi

en: recording not a tape
tr: kayıt bir bant değil

en: recreations
tr: canlandırmalar

en: red strip
tr: kırmızı şerit

en: reference print/viewing copy
tr: referans baskı/kopyalama izleme

en: reference work
tr: referans eser

en: regular
tr: düzenli

en: regular print
tr: normal baskı

en: rehearsals
tr: provalar

en: religious text
tr: dini metin

en: religious work
tr: dini eser

en: remote sensing image
tr: uzaktan algılanmış görüntü

en: replicas
tr: kopyalar

en: reporting
tr: raporlama

en: repository
tr: yazılım havuzu

en: representational
tr: temsili

en: requiem mass
tr: toplu ayin

en: reservage (sugar aquatint)
tr: reservage (bakır levhayı kezzapla işleme yöntemi)

en: restored
tr: yenilenmiş

en: restored, facsimile
tr: yenilenmiş, faksimile

en: restored, imitation
tr: yenilenmiş, imitasyon

en: reviews
tr: önizlemeler

en: rhapsody
tr: rapsodi

en: rice paper
tr: ince kağıt

en: ricercare
tr: arama

en: rock music
tr: rock müzik

en: roll
tr: rulo

en: romance
tr: romantizm

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
tr: bölüm başlığı (örn. Başlık vs. özel harflerle)

en: rushes
tr: kısa ön izleme filmleri

en: s - Serial - Bibliographic item
tr: s- Seri - Bibliyografik materyal

en: s - audio
tr: s - ses

en: s - treaties
tr: s - anlaşmalar

en: sacred texts
tr: kutsal metinler

en: safety (diacetate)
tr: güvenlik (diasetat)

en: safety (triacetate)
tr: güvenlik (triasetat)

en: safety base
tr: güvenlik tabanı

en: safety film
tr: yanmayan film

en: samples
tr: örnekler

en: sanguine
tr: koyu kırmızı

en: scientific work
tr: bilimsel çalışma

en: score
tr: partisyon

en: score (miniature or study size)
tr: partisyon (minyatür veya çalışma boyutu)

en: score or other music format
tr: partisyon ya da diğer müzik biçimi

en: screened
tr: elenmiş (screened)

en: script material
tr: el yazması materyal

en: sculptures
tr: heykeller

en: sd - audio disc
tr: sd - ses diski

en: se - audio cylinder
tr: se - ses silindiri

en: secondary_author
tr: ikinci_ yazar

en: section
tr: bölüm

en: semiannual (twice a year)
tr: altı aylık (yılda iki kez)

en: semimonthly (twice a month)
tr: onbeş günlük (ayda iki kez)

en: semiweekly (twice a week)
tr: haftada iki kere

en: sepia
tr: sepya

en: sepia tone
tr: sepya ton

en: series
tr: seriler

en: sermon
tr: vaaz

en: service books
tr: servis kitapları

en: service copy
tr: servis kopyası

en: set or costume designs
tr: sahne ya da kostüm dizaynları

en: set_level
tr: düzey_ayarla

en: sg - audio cartridge
tr: sg - ses kartuşu

en: sheet
tr: çalışma sayfası

en: shellac pressing
tr: şellak baskı

en: short stories
tr: kısa hikayeler

en: short story
tr: kısa hikaye

en: silkscreen
tr: serigrafi

en: silver halide
tr: gümüş halide

en: silver point
tr: gümüş nokta

en: sinfonia
tr: senfoni

en: single
tr: tek

en: single item
tr: tek materyal

en: sinusoidal
tr: sinüsoidal

en: six track
tr: altı parça

en: sixteen track
tr: onaltı parça

en: skin
tr: cilt

en: skin (e.g. parchment, vellum)
tr: cilt (ör. parşömen, tirşe)

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
tr: ciltler (deri, parşömen, tirşe, vs.)

en: slide
tr: slayt

en: slide, slide set, stereograph
tr: slayt, slayt seti, stereograf

en: snd - sounds
tr: snd - sesler

en: social customs
tr: sosyal adetler

en: solo part
tr: solo parça

en: sonata
tr: sonat

en: song
tr: şarkı

en: sound disc
tr: ses diski

en: sound on medium
tr: ortam üzerindeki ses

en: sound recordings
tr: ses kayıtları

en: sound track reel
tr: film müziği makarası

en: sounds
tr: sesler

en: soundtrack separate
tr: ayrı bir ses kaydı

en: south
tr: güney

en: space
tr: uzay

en: space observing
tr: uzay gözlemleme

en: spatial model on two dimensional surface
tr: iki boyutlu yüzey üzerinde mekansal model

en: specimens (biological etc.)
tr: türler (biyolojik vb.)

en: speeches, oratory
tr: konuşmalar, hitabet

en: spot heights
tr: nokta yükseklikleri

en: square dance
tr: kadril dansı

en: ss - audiocassette
tr: ss- ses kaseti

en: st - audiotape reel
tr: st - ses bandı makarası

en: stain
tr: leke

en: stamper (negative)
tr: stamper (negatif)

en: standard
tr: standart

en: standard silent aperture
tr: standart sessiz diyafram

en: standard sound aperture (reduced format)
tr: standart ses diyafram (indirgenmiş biçimi)

en: starts with
tr: ile başlar

en: statistics
tr: istatistikler

en: steel engraving
tr: çelik oymacılığı

en: stencil colour
tr: kalıp rengi

en: stereograph card
tr: stereograf kartı

en: stereograph disc
tr: stereografik disk

en: stereographic
tr: stereografik

en: stereophonic
tr: stereofonik

en: sti - still image
tr: sti - durağan görüntü

en: stills
tr: natürmortlar

en: stone
tr: taş

en: study kit
tr: çalışma kiti

en: study, exercise
tr: çalışma, egzersiz

en: suite
tr: suit

en: sw - audio wire reel
tr: sw - ses kablosu makarası

en: symphonic poem
tr: senfonik şiir

en: symphony
tr: senfoni

en: synthetics
tr: sentetikler

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
tr: sentetikler (örn. plastik, vinil)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
tr: sentetikler (plastik, vinil vs.)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
tr: sentetikler (plastik, vinil vs.) ve cam

en: sz - other audio carrier
tr: sz - diğer ses taşıyıcı

en: t - cartoons or comic strips
tr: t - karikatürler veya çizgi romanlar

en: tablature
tr: tablatura

en: tape (cartridge)
tr: teyp (kartuş)

en: tape (cassette)
tr: teyp (kaset)

en: tape (open reel)
tr: teyp (açık makara)

en: tape duplication master
tr: bant kopyalama orijinali

en: tcf - tactile three-dimensional form
tr: tcf - dokunsal üç boyutlu form

en: tci - tactile image
tr: tci - dokunsal görüntü

en: tct - tactile text
tr: tct - dokunsal metin

en: tdf - three-dimensional form
tr: tdf - üç boyutlu form

en: tdi - two-dimensional moving image
tr: tdi - iki boyutlu hareketli görüntü

en: tdm - three-dimensional moving image
tr: tdm - üç boyutlu hareketli görüntü

en: technical drawing
tr: teknik çizim

en: technical information on music
tr: müzik konusunda teknik bilgi

en: technical or historical information on instruments
tr: enstrümanlar hakkında teknik veya tarihi bilgiler

en: technical report
tr: teknik rapor

en: tempera
tr: zamklı boya

en: terra-cotta
tr: pişmiş toprak

en: terrestrial
tr: karasal

en: test pressing
tr: presleme denemesi (test pressing)

en: text
tr: metin

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
tr: kitapçık, pamplet içerisindeki metin beraberindeki kartografik materyal

en: text on cartographic item itself
tr: kartografik materyal üzerinde metin

note: META http-equiv=Content-Type
en: text/html
tr: metin/html

en: textbook
tr: ders kitabı

en: textile
tr: tekstil

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
tr: sentetik elyaf tekstil (örneğin ipek, kumaş, naylon) dahil olmak üzere tekstil

en: textiles
tr: tekstil

en: textiles (including man-made fibres)
tr: tekstiller (suni lifler dahil)

en: the cartographic item is not a final product
tr: kartografik materyal, nihai bir ürün değildir

en: thematic index
tr: konu dizini:

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
tr: devam eden bu kaynak üst devam eden kaynağın eki ya da alt serisidir.

en: three layer stock
tr: üç kat stok

en: three layer stock (low fade)
tr: üç katmanlı stok. (düşük azalma)

en: three times a month
tr: ayda üç kere

en: three times a week
tr: haftada üç kere

en: three times a year
tr: yılda üç kere

en: tint
tr: hafif renk (tint)

en: tinted and toned
tr: hafif renklendirilmiş ve ton verilmiş (tinted and toned)

en: title bands/intertitle rolls
tr: başlık bantları/ başlık arası rulolar

en: tools and equipment
tr: araçlar ve donanım

en: toys
tr: oyuncaklar

en: tracing paper
tr: kopya kağıdı

en: traducteur
tr: tercüman

en: transfer line print
tr: transfer satır besleme (transfer line print)

en: transparencies
tr: asetatlar

en: transparency
tr: saydamlık

en: transparent or opaque flexible base negative
tr: saydam ya da opak esnek taban negatif

en: transparent or opaque flexible base positive
tr: saydam ya da opak esnek taban pozitif

en: transparent or opaque non-flexible base negative
tr: saydam ya da opak esnek olmayan taban negatif

en: transparent or opaque non-flexible base positive
tr: saydam ya da opak esnek olmayan pozitif

en: transport
tr: taşıma

en: transverse Mercator
tr: enine merkatör

en: travelogue
tr: seyahat konulu film

en: treaties
tr: antlaşmalar

en: triennial (every three years)
tr: üç yıllık (her üç yıl)

en: trims
tr: kırpma

en: triosonata
tr: triosonat

en: twelve track
tr: on iki parça

en: twentyfour track
tr: yirmidört parça

en: txt - text
tr: txt - metin

en: type of projection unknown
tr: bilinmeyen projeksiyon türü

en: u - Unknown publication date
tr: u - Bilinmeyen yayın tarihi

en: u- unknown
tr: u- bilinmeyen

en: ultrahigh (91x -)
tr: çok yüksek (91x -)

en: unbound
tr: ciltsiz

en: undetermined 2 colour
tr: belirlenmeyen 2 renk

en: undetermined 3 colour
tr: belirlenmeyen 3 renk

en: uniform_conventional_heading
tr: tek biçim_standart_ başlık

en: uniform_title
tr: tek biçim_eser adı

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: unknown at time of record creation
tr: kayıt oluşturma sırasında bilinmeyen

en: unspecified
tr: belirtilmemiş

en: unspecified/unknown
tr: belirlenmemiş/bilinmeyen

en: updating database
tr: veritabanı güncelleniyor

en: updating loose-leaf
tr: spiral cilt güncelleniyor

en: updating website
tr: web sayfası güncelleniyor

en: uu- unknown
tr: uu- bilinmeyen

en: v - dissertation or thesis (revised)
tr: v - tez (gözden geçirilmiş)

en: variation
tr: varyasyonlar

en: varies
tr: değişir

en: vc - video cartridge
tr: vc - video kartuşu

en: vd - videodisc
tr: vd - video disk

en: vedute
tr: görünümler

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
tr: yumuşak vernik (yumuşak zemin yakma veya izleme)

en: version of a work
tr: bir çalışma sürümü

en: vertical
tr: dikey

en: vertical (hill and dale) cutting
tr: dikey (tepe ve vadi) kesme

en: very good
tr: çok iyi

en: very high (61x - 90x)
tr: çok yüksek (61x - 90x)

en: vesicular
tr: veziküler

en: vf - videocassette
tr: vf - video kaset

en: video cartridge
tr: video kartuşu

en: video recording
tr: video kaydı

en: videocartridge
tr: videokartuş

en: videocassette
tr: videokaset

en: videodisc
tr: videodisk

en: videorecording
tr: video kaydı

en: videoreel
tr: videomakara

en: videotape
tr: Videoteyp

en: videotape reel
tr: video kaset makarası

en: view
tr: görüntüle

en: views with horizon showing
tr: ufuk görüntüsü olan görünümler

en: views without horizon showing
tr: ufuk görüntüsü olmayan görünümler

en: vignette
tr: vinyet

en: viola d'amore
tr: Viola d'amore

en: visual projection
tr: görsel projeksiyon

en: vocal parts
tr: vokal parçalar

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
tr: Ses puanı, klavye için vokal azaltılmış

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
tr: ses puanı, koro puanı, vokal aşağı seviyeye çekildi

en: volume
tr: cilt

en: vr - videotape reel
tr: vr - video kaset makarası

en: vv- mixed
tr: vv- karma

en: vz - other video carrier
tr: vz - diğer video taşıyıcı

en: w - religious text
tr: w - dini metin

en: waltz
tr: vals

en: water colour
tr: su rengi

en: wax
tr: balmumu

en: wax (instantaneous)
tr: balmumu (anlık)

en: weekly
tr: haftalık

en: west
tr: batı

en: white-line woodcut
tr: beyaz-çizgi gravür

en: wire recording
tr: tel kayıt

en: wood
tr: tahta

en: wood-pulp paper
tr: tahta-hamur kağıt

en: woodcut
tr: gravür

en: work bound with another
tr: diğeriyle bağlı iş

en: workprint
tr: filmin deneme baskısı

en: worn
tr: yıpranmış

en: writing ink
tr: yazı mürekkebi

en: x - Authority entry record
tr: x - Otorite giriş kaydı

en: x - not applicable
tr: x - uygulanamaz

en: x - other
tr: x - diğer

en: x- not applicable
tr: x- geçersiz

en: xx- not applicable
tr: xx- geçersiz

en: xxx - other
tr: xxx - diğer

en: y - Reference entry record
tr: y - Referans giriş kaydı

en: y - no illustration
tr: y - resim yok

en: y - no illustrations
tr: y - resim yok

en: y - not a literary text
tr: y - edebi metin değil

en: y - not biographical
tr: y - biyografik materyal değil

en: y- no transliteration scheme used
tr: y- kullanılan harf çevirisi sistemi yok

en: y- not a government publication
tr: y- resmi yayın değil

en: yearbook
tr: yıllık

en: yellow strip
tr: sarı şerit

en: young adult
tr: genç yetişkin

en: z - General explanatory entry record
tr: z - Genel açıklayıcı giriş kaydı

en: z - multiple or other literary forms
tr: z - birden çok/diğer edebi formlar

en: z - other
tr: z- diğer

en: z - other media
tr: z - diğer ortam

en: z - unspecified
tr: z- Belirtilmemiş

en: z- Other
tr: z- Diğer

en: z- other non-projected graphic type
tr: z- diğer öngörülmemiş grafik türü

en: zincography
tr: çinkografi

en: zz- Other
tr: zz- Diğer

en: zz- other
tr: zz- diğer

en: zzz - unspecified
tr: zzz - belirlenmemiş

en: |- Filling character
tr: |- Doldurma karakteri

en: ||- Filling character
tr: I|- Doldurma karakteri

en: ||- Filling characters
tr: I|- Doldurma karakterleri
