Koha 22.11 - en to tr translation catalogue (2110 entries)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
tr: %s %s %s %s Yeni sayılar hakkında e-posta bildirimlerine abone oldunuz

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
tr: %s %s %s %s Gecikmiş %sMateryaliniz %s (barkod %s) gecikmiş %s %s iade tarihi gelmiş %sMateryalinizi %s (barkod %s) bugün kütüphaneye iade ediniz %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
tr: %s %s %s Koha çevrimiçi %s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
tr: %s %s %s Başlık yok %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
tr: %s %s %s Not: bu pencere 5 saniye içinde otomatik olarak kapanacaktır. %s

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
tr: %s %s %s, yazar %s %s

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
tr: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha çevrimiçi %s katalog

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
tr: %s %s &rsaquo; %s Kütüphaneler &rsaquo; %s %s %s Koha çevrimiçi %s katalog

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
tr: %s %s (onaylanmadı) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( koha_spsuggest )
en: %s %s Did you mean:
tr: %s %s Şunu mu demek istediniz:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
tr: %s %s Bitiş tarihi:

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
tr: %s %s Sonuç bulunamadı. %s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s '%s' için arama sonuçları %s %s Arama sonuçları %s %s Herhangi bir arama kriteri belirtmediniz. %s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
tr: %s %s Yeni sayılar hakkındaki e-posta bildirimine abone olmak istiyorsanız sistemde oturum açmalısınız %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
tr: %s %s yazar

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
tr: %s %s yazar %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
tr: %s %s yazar %s %s %s %s

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
tr: %s %s Ödenmemiş ceza ve diğer borçlarınızın toplamı:

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw
en: %s %s sent you a cart from our online catalog.
tr: %s %s çevrimiçi kataloğumuzdan size bir sepet gönderildi.

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw %3$s:  shelfname | $raw
en: %s %s sent you from our online catalog, the list called : %s.
tr: %s %s size çevrimiçi katalogdan gönderildi, liste adı : %s.

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
tr: %s%s%s%sKaynağa bağlantı%s

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
tr: %s %s'ın ceza ve ücretleri

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
tr: %s %stag%stags%s başarıyla eklendi.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
tr: %s %stag%stags%s başarıyla silindi.

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
tr: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s ve %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
tr: %s (Kayıt no. %s)

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
tr: %s (varsayılan)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
tr: %s 0 kayıt %s

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
tr: %s Hesap donduruldu %s %s

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
tr: %s pdf dosyası oluşturulurken bir hata oluştu. Bu sorunu gidermek için lütfen personelle iletişime geçiniz. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
tr: %s Bu kulübün üyeliğinden çıkmak için kütüphanenize başvurun. %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
tr: %s Sil %s Listeyi sil %s

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
tr: %s Ayırtılanlar (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
tr: %s Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen iletişime geçin

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
tr: %s İnternet kullanıcısı eleştirileri

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Issue notes have not been enabled. Please contact the library. %s
tr: %s Sayı notları etkinleştirilmedi. Lütfen kütüphaneye başvurun. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
tr: %s materyal şu lokasyona taşıma durumunda

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
tr: %s materyal şu konumda bekliyor

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
tr: %s Materyal ödünç verildi

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s Hesabınıza giriş yapın %s Katalog girişi devre dışı bırakıldı %s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s kataloğu

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
tr: %s ile oturum açın %s

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
tr: %s Kullanılabilir veri yok %s %s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
tr: %s %s kataloğunda sonuç bulunamadı.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
tr: %s Sonuç bulunamadı, filtreleri değiştirmeyi deneyin. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %4$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %5$s:  END
en: %s No title %s %s%s,%s
tr: %s Başlık yok %s %s%s,%s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
tr: %s Profesyonel eleştirmenler

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
tr: %s Alıntılar

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END
en: %s Renewal not allowed %s
tr: %s Süresinin uzatılmasına izin verilmiyor %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
tr: %s Gecikenler işlemi tarafından kısıtlama eklendi %s %s %s %s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
tr: %s Ara %siçin '%s'%s%s&nbsp;ile sınırla(r):&nbsp;'%s'%s

note: LINK
en: %s Search RSS feed
tr: %s RSS özet akışında ara

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
tr: %s Otomatik Ödünç & İade Sistemi

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
tr: %s Tıkladığınız bağlantı geçersiz, veya süresi dolmuş.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
tr: %s Şifreler eşleşmiyor. %s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
tr: %s Bu pnn, idref servisinde bulunamadı. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
tr: %s Bu kayda bağlı herhangi bir materyal yok. %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
tr: %s Video kesitleri

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
tr: %s Hiçbir arama kıstası belirlemediniz. %s

note: %1$s:  IF READING_RECORD.size == 0 %2$s:  ELSE
en: %s You have never borrowed anything from this library. %s
tr: %s Bu kütüphaneden bugüne kadar hiç bir şey ödünç almadınız. %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
tr: %s ayırtılanlar

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
tr: %s materyal sipariş edildi.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
tr: %s sonuçtan %s kadarı yüklendi, diğer kayıtları görmek için aramanızı daraltın

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
tr: %s günlük

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
tr: %s saatlik

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s%s (%s)%s &rsaquo; Otorite araması &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
tr: %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog en son yorumlar

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLibrary catalog%s
tr: %s%s%sKütüphane kataloğu%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s%s%sSayfa hatası%s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
tr: %s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
tr: %s(AA/GG/YYYY)%s(GG/AA/YYYY)%s(YYYY-AA-GG)%s

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
tr: %s, %s,%s %s tarihinden %s %s tarihine kadar %s %s %s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %sOtorite arama sonuçları%sSonuç bulunamadı%s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s%sİçeriği %sListeleriniz%s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %sYeni bir satın alma önerisi girin%s %sSatın Alma Önerileri%s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %sBir abonelik uyarısına abone olun %s Bir abonelik uyarısının aboneliğinden çıkın %s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
tr: %sBu otorite hiç bir kayıtta kullanılmamış.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
tr: %sBu kayda bağlı bir materyal yok. %s

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %sKişisel bilgilerinizi güncelleyin%sYeni bir hesap kaydedin%s &rsquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
tr: %sEvet%s

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
tr: %sEvet%sHayır%s

en: &lt;&lt; Previous
tr: &lt;&lt; Önceki

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetPatronInfo&gt; &lt;category_type&gt;A&lt;/category_type&gt; &lt;categorycode&gt;ADUEXT&lt;/categorycode&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;lost&gt;0&lt;/lost&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;amountoutstanding&gt;6&lt;/amountoutstanding&gt; &lt;description&gt;Adulte extérieur&lt;/description&gt; &lt;title&gt;M&lt;/title&gt; &lt;enrolmentperiod&gt;12&lt;/enrolmentperiod&gt; &lt;charges&gt;6.00&lt;/charges&gt; &lt;dateenrolled&gt;2009-03-04&lt;/dateenrolled&gt; &lt;borrowernotes&gt;&lt;/borrowernotes&gt; &lt;dateexpiry&gt;2010-03-04&lt;/dateexpiry&gt; &lt;is_expired&gt;0&lt;/is_expired&gt; &lt;firstname&gt;Jean-André&lt;/firstname&gt; &lt;gonenoaddress&gt;0&lt;/gonenoaddress&gt; &lt;dateofbirth&gt;1984-06-08&lt;/dateofbirth&gt; &lt;debarred&gt;0&lt;/debarred&gt; &lt;branchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/branchname&gt; &lt;surname&gt;SANTONI&lt;/surname&gt; &lt;cardnumber&gt;815&lt;/cardnumber&gt; &lt;initials&gt;JAS&lt;/initials&gt; &lt;sort1&gt;CSP5&lt;/sort1&gt; &lt;sex&gt;M&lt;/sex&gt; &lt;loans&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-04-03&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;2253003689&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4454&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-05-06&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;4765476&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;L'Île au trésor&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Robert Louis Stevenson&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-04-03 14:46:10&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Librairie générale française&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;11&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-17&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4483&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;RO STE&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;1985&lt;/publicationyear&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4483&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;RO_STE&lt;/cn_sort&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-03-17&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;9782700017823&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4456&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-04-18&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;2700017UUU&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;La guitare en 10 leçons&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Jon Buck&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-03-17 16:48:14&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Gründ&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;6&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;notes&gt;La couv. porte en plus : "un guide simple et facile pour apprendre la guitare" | Glossaire. Index&lt;/notes&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-25&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4486&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;787.87 BUC&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;2007&lt;/publicationyear&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4486&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;78787_BUC&lt;/cn_sort&gt; &lt;volume&gt;une méthode simple et facile pour apprendre la guitare&lt;/volume&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;/loans&gt; &lt;/GetPatronInfo&gt;
tr: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;GetPatronInfo&gt; &lt;category_type&gt;A&lt;/category_type&gt; &lt;categorycode&gt;ADUEXT&lt;/categorycode&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;lost&gt;0&lt;/lost&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;amountoutstanding&gt;6&lt;/amountoutstanding&gt; &lt;description&gt;Adulte extérieur&lt;/description&gt; &lt;title&gt;M&lt;/title&gt; &lt;enrolmentperiod&gt;12&lt;/enrolmentperiod&gt; &lt;charges&gt;6.00&lt;/charges&gt; &lt;dateenrolled&gt;2009-03-04&lt;/dateenrolled&gt; &lt;borrowernotes&gt;&lt;/borrowernotes&gt; &lt;dateexpiry&gt;2010-03-04&lt;/dateexpiry&gt; &lt;firstname&gt;Jean-André&lt;/firstname&gt; &lt;gonenoaddress&gt;0&lt;/gonenoaddress&gt; &lt;dateofbirth&gt;1984-06-08&lt;/dateofbirth&gt; &lt;debarred&gt;0&lt;/debarred&gt; &lt;branchname&gt;Bibliothèque Jean Prunier&lt;/branchname&gt; &lt;surname&gt;SANTONI&lt;/surname&gt; &lt;cardnumber&gt;815&lt;/cardnumber&gt; &lt;initials&gt;JAS&lt;/initials&gt; &lt;sort1&gt;CSP5&lt;/sort1&gt; &lt;sex&gt;M&lt;/sex&gt; &lt;loans&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-04-03&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;2253003689&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4454&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-05-06&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;4765476&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;L'Île au trésor&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Robert Louis Stevenson&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-04-03 14:46:10&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Librairie générale française&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;11&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-17&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4483&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;RO STE&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;1985&lt;/publicationyear&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4483&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;RO_STE&lt;/cn_sort&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;loan&gt; &lt;lastreneweddate&gt;2009-03-17&lt;/lastreneweddate&gt; &lt;isbn&gt;9782700017823&lt;/isbn&gt; &lt;borrowernumber&gt;419&lt;/borrowernumber&gt; &lt;branchcode&gt;BIB&lt;/branchcode&gt; &lt;itemnumber&gt;4456&lt;/itemnumber&gt; &lt;date_due&gt;2009-04-18&lt;/date_due&gt; &lt;barcode&gt;2700017UUU&lt;/barcode&gt; &lt;datelastseen&gt;2008-08-23&lt;/datelastseen&gt; &lt;issuedate&gt;2008-08-23&lt;/issuedate&gt; &lt;title&gt;La guitare en 10 leçons&lt;/title&gt; &lt;itemtype&gt;LITT&lt;/itemtype&gt; &lt;author&gt;Jon Buck&lt;/author&gt; &lt;timestamp&gt;2009-03-17 16:48:14&lt;/timestamp&gt; &lt;publishercode&gt;Gründ&lt;/publishercode&gt; &lt;datecreated&gt;2008-08-23&lt;/datecreated&gt; &lt;totalrenewals&gt;6&lt;/totalrenewals&gt; &lt;dateaccessioned&gt;2008-08-23&lt;/dateaccessioned&gt; &lt;notes&gt;La couv. porte en plus : "un guide simple et facile pour apprendre la guitare" | Glossaire. Index&lt;/notes&gt; &lt;onloan&gt;2008-09-25&lt;/onloan&gt; &lt;biblioitemnumber&gt;4486&lt;/biblioitemnumber&gt; &lt;withdrawn&gt;0&lt;/withdrawn&gt; &lt;notforloan&gt;0&lt;/notforloan&gt; &lt;replacementpricedate&gt;2008-08-23&lt;/replacementpricedate&gt; &lt;itemcallnumber&gt;787.87 BUC&lt;/itemcallnumber&gt; &lt;location&gt;Salle de lecture&lt;/location&gt; &lt;itemlost&gt;0&lt;/itemlost&gt; &lt;publicationyear&gt;2007&lt;/publicationyear&gt; &lt;issues&gt;1&lt;/issues&gt; &lt;homebranch&gt;BIB&lt;/homebranch&gt; &lt;holdingbranch&gt;BIB&lt;/holdingbranch&gt; &lt;biblionumber&gt;4486&lt;/biblionumber&gt; &lt;renewals&gt;3&lt;/renewals&gt; &lt;damaged&gt;0&lt;/damaged&gt; &lt;cn_sort&gt;78787_BUC&lt;/cn_sort&gt; &lt;volume&gt;une méthode simple et facile pour apprendre la guitare&lt;/volume&gt; &lt;frameworkcode&gt;&lt;/frameworkcode&gt; &lt;datelastborrowed&gt;2008-08-23&lt;/datelastborrowed&gt; &lt;/loan&gt; &lt;/loans&gt; &lt;/GetPatronInfo&gt;

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;HoldTitle&gt; &lt;title&gt;(les) galères de l'Orfèvre&lt;/title&gt; &lt;date_available&gt;2009-05-11&lt;/date_available&gt; &lt;pickup_location&gt;Bibliothèque Jean-Prunier&lt;/pickup_location&gt; &lt;/HoldTitle&gt;
tr: &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?&gt; &lt;HoldTitle&gt; &lt;title&gt;(les) galères de l'Orfèvre&lt;/title&gt; &lt;date_available&gt;2009-05-11&lt;/date_available&gt; &lt;pickup_location&gt;Bibliothèque Jean-Prunier&lt;/pickup_location&gt; &lt;/HoldTitle&gt;

en: &lt;?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?&gt; &lt;LookupPatron&gt; &lt;id&gt;419&lt;/id&gt; &lt;/LookupPatron&gt;
tr: &lt;?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?&gt; &lt;LookupPatron&gt; &lt;id&gt;419&lt;/id&gt; &lt;/LookupPatron&gt;

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
tr: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (%s değerleri üzerinde)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Yazar Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Toplantı Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Toplantı Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kurum Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Anahtar kelime öbeği

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kişi Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kişi Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu ve daha geniş terimler

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu ve daha dar terimler

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu ve ilgili terimler

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Eseradı Dizilimi

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
tr: &nbsp;&nbsp;(%s oylar)

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
tr: ( %s izin verilenden %s tane kalan uzatma hakkı %s / %s izin verilenden %s materyal kütüphane tarafından görülmelidir %s )

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
tr: (%s bibliyografik kayıtlar)

note: For the first occurrence, %1$s:  overdues_count | html
en: (%s total)
tr: (%s toplam)

en: (Acronym)
tr: (Kısaltma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
tr: (Tümü)

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
tr: (Veritabanında barkod bulunamadı, lütfen yardım için kütüphane personeline danışın)

en: (Broader heading)
tr: (Daha geniş başlık)

en: (Cancelled)
tr: (İptal edildi)

en: (Checked out)
tr: (Ödünç alınmıştır)

en: (Earlier heading)
tr: (Önceki başlık)

en: (Forgiven)
tr: (Bağışlandı)

en: (Hides shelf browser)
tr: (Raf tarayıcısını kapatır)

en: (Immediate parent body)
tr: (Yakın ana gövde)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
tr: Materyal sistemden düşülür ve iade politika tarafından bloke edilir, lütfen yardım için kütüphane personeline danışın)

en: (Later heading)
tr: (Sonraki başlık)

en: (Lost)
tr: (Kayıp)

en: (Musical composition)
tr: (Müzikal kompozisyon)

en: (Narrower heading)
tr: (Daha dar başlık)

en: (Not supported by Koha)
tr: (Koha tarafından desteklenmemektedir)

en: (Not supported yet)
tr: (Henüz desteklenmemektedir)

en: (On-site checkout)
tr: (Yerinde ödünç alma)

en: (Opens below)
tr: (Aşağıda açılır)

en: (Optional)
tr: (İsteğe Bağlı)

en: (Optional, default 0)
tr: (İsteğe Bağlı, varsayılan 0)

en: (Optional, default 1)
tr: (İsteğe Bağlı, varsayılan 1)

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
tr: (Lütfen dikkat: çevrim içi olarak gönderirseniz hesabınıza geri yüklenmesi için bir gecikme yaşanabilir.)

en: (Replaced)
tr: (Değiştirildi)

en: (Required)
tr: (Gerekli)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
tr: (Kitap şu anda ödünçte değildir, lütfen yardım için kütüphane personeline danışın)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
tr: (Materyal self servis terminalinde iade edilemez, lütfen yardım için kütüphane personeline başvurun)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
tr: (Materyal bu kütüphanede iade edilemez, lütfen yardım için kütüphane personeline danışın)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
tr: (Bu materyalin iadesinde bir sorun oluştu, lütfen yardım için kütüphane personeline danışın)

en: (Use OAI-PMH instead)
tr: (Bunun yerine OAI-PMH kullan)

en: (Use OPAC instead)
tr: (Bunun yerine OPAC kullan)

en: (Use SRU instead)
tr: (Bunun yerine SRU kullan)

en: (Voided)
tr: (İptal edildi)

en: (done)
tr: (bitmiş)

note: SCRIPT
en: (filtered from _MAX_ total entries)
tr: (_MAX_ toplam girişin arasından seçilmiştir)

en: (on hold)
tr: (ayırtılmış)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
tr: (sadece %s)

note: For the first occurrence, %1$s:  priority | html
en: (priority %s)
tr: (öncelik %s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
tr: (ilgili aramalar: %s%s%s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
tr: (ilgili aramalar:%s %s%s).

en: (remove)
tr: (Kaldır)

en: -- Choose --
tr: -- Seçin --

en: -- Choose format --
tr: -- Format seçin --

en: -- none --
tr: -- hiçbiri --

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
tr: . Bu mesajı yok saymak için "Önerinizi Onaylayın" butonuna tıklayın.

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
tr: . Silme işlemini bir kez onayladığınızda, hiç kimse listeye erişemez!

en: . Please contact the library for more information.
tr: . Lütfen daha fazla bilgi için kütüphane ile irtibata geçin.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
tr: .%sGecikme cezalarınız var.%s %s

en: ...or...
tr: ...veya...

en: 1 item is on order.
tr: 1 materyal sipariş edildi.

en: 10 titles
tr: 10 eser adı

en: 100 titles
tr: 100 eser adı

en: 12 months
tr: 12 ay

en: 15 titles
tr: 15 eser adı

en: 20 titles
tr: 20 eser adı

en: 3 months
tr: 3 ay

en: 30 titles
tr: 30 eser adı

en: 40 titles
tr: 40 eser adı

en: 50 titles
tr: 50 eser adı

en: 6 months
tr: 6 ay

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
tr: : Bu istek ancak kütüphane sicilinizin iyi olması durumunda geçerlidir. Uygulama bir kez yapıldıktan sonra kütüphane materyallerini ödünç alamazsınız.

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
tr: Kısa bir süre sonra e-posta adresinize bir onay e-postası gönderilecektir

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
tr: Bu materyali alabilmeniz için hesabınıza bir ayırtma ücreti yazıldı.

en: A librarian
tr: Kütüphaneci

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction id '%s' has already been posted to an account.
tr: '%s' hareket numarası ile bir ödeme zaten bu hesaba gönderilmiş.

en: A similar document already exists:
tr: Benzer bir belge zaten var:

en: A specific item
tr: Belirli bir kopya

en: About the author
tr: Yazar hakkında

en: Abstracts/summaries
tr: Özler/Özetler

en: Accept
tr: Kabul et

en: Accepted by the library
tr: Kütüphane tarafından kabul edildi

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
tr: Kayıtlarımıza göre güncel iletişim bilgileriniz bulunmamaktadır. Lütfen kütüphane ile iletişime geçiniz.

en: Account creation fee
tr: Hesap oluşturma ücreti

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
tr: Yalnızca bu e-posta adresiyle hesap kimliği belirsizdir.

en: Account payment
tr: Hesap ödemesi

en: Account renewal fee
tr: Hesap yenileme ücreti

en: Acquired in the last:
tr: Kütüphaneye geliş tarihi:

en: Acquisition date: Newest to oldest
tr: Geliş tarihi: En yeniden en eskiye

en: Acquisition date: Oldest to newest
tr: Geliş tarihi: En eskiden en yeniye

en: Acronym
tr: Kısaltma

note: INPUT type=submit name=tagsel_button
en: Add
tr: Ekle

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
tr: Ekle %s –e materyaller %s

note: A
en: Add another field
tr: Başka alan ekle

en: Add note
tr: Not ekle

en: Add tag
tr: Etiket ekle

en: Add tag(s)
tr: Etiket(ler) ekle

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
tr: Ekle %s

en: Add to a list
tr: Bir liste ekle

en: Add to a new list:
tr: Yeni bir listeye ekle:

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Add to list:
tr: Listeye ekleyin:

en: Add to your cart
tr: Sepetinize ekleyin

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Listenize ekleyin &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Add to...
tr: Belirtilen öğeye ekle

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
tr: tarafından %s eklendi

en: Additional content types for books/printed materials
tr: Kitaplar/basılı materyaller için ek içerik türleri

en: Additional information
tr: Ek bilgi

en: Address 2:
tr: Adres 2:

en: Address:
tr: Adres:

en: Adolescent
tr: Genç

en: Adult
tr: Yetişkin

en: Advance notice
tr: Önceden bildirim

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Gelişmiş arama &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: All
tr: Tümü

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
tr: Ödünç alınabilir tüm materyaller, ödünç verildiyse ve başkası tarafından ihtiyaç duyulursa geri çağrılabilir. Bu materyali ödünç alan kişiden materyali kullanabilmeniz için iade etmesini isteyeceğiz.

en: All collections
tr: Tüm koleksiyonlar

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
tr: Tüm ayırtılanlar askıya alınacak.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
tr: Tüm ayırtılanlar devam ettirilecek.

en: All item types
tr: Tüm materyal türleri

en: All libraries
tr: Tüm kütüphaneler

en: All tags
tr: Tüm etiketler

en: Allow auto-renewal:
tr: Otomatik süre uzatmaya izin ver:

en: Allow changes to contents from:
tr: İçerik değişikliklerine izin verin:

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
tr: Garantörünüzün mevcut ödünç aldıklarınızı görmesine izin verilsin mi?

en: Allow your guarantor to view your current fines?
tr: Garantörünüzün mevcut cezalarınızı görmesine izin verilsin mi?

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
tr: Ayrıca kartınızın süresi dolmadan önce bütün ödünç aldığınız materyalleri iade etmeniz gerektiğini unutmayın.

en: Alternate address
tr: Alternatif adres

en: Alternate address information:
tr: Alternatif adres bilgisi:

en: Alternate contact
tr: Alternatif iletişim adresi

note: SCRIPT
en: Always available
tr: Her zaman kullanılabilir

note: A
en: Amazon cover image
tr: Amazon kapak resmi

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
tr: Amazon kapak resmi (<a href='%s'>orijinal resme bakın</a>)

en: Amount
tr: Miktar

en: Amount outstanding
tr: Ödenmemiş miktar

en: Amount to pay:
tr: Ödenecek miktar:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Bir hata oluştu &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
tr: Geri çağırma talebinde bulunulurken bir hata oluştu. Lütfen kütüphanenizle iletişime geçin.

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
tr: Parola kurtarma bağlantısı gönderilirken bir hata oluştu.

en: An error has occurred.
tr: Bir hata oluştu.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
tr: Liste oluşturulurken bir hata oluştu. %s adı zaten var.

en: An error occurred when creating this list.
tr: Listeyi oluştururken bir hata oluştu.

en: An error occurred when deleting this list.
tr: Listeyi silerken bir hata oluştu.

en: An error occurred when updating this list.
tr: Listeyi güncellerken bir hata oluştu.

en: An error occurred while processing your request.
tr: Talebiniz işlenirken bir hata oluştu.

en: An error occurred, please try again.
tr: Bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
tr: Katalog ana sayfamızda bir dahili bağlantı arızalı ve sayfa mevcut değil.

en: An invitation to share list
tr: Liste paylaşmak için bir davetiye

en: Any
tr: Herhangi bir

en: Any audience
tr: Herhangi bir kullanıcı grubu

en: Any content
tr: Herhangi bir içerik

en: Any format
tr: Herhangi bir format

en: Any item
tr: Herhangi bir materyal

en: Any item type
tr: Herhangi bir materyal türü

en: Anyone seeing this list
tr: Bu listeyi gören herkes

en: Apply field weights to search
tr: Aramak için alan ağırlıkları uygulayın

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
tr: Bu makale isteğini iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
tr: Bu ayırmayı iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to check out this item?
tr: Bu materyali ödünç almak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
tr: Seçtiğiniz arama geçmişi kayıtlarını silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
tr: Seçili tag'leri silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
tr: Bu önerileri silmek istediğinizden emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
tr: Bu listeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
tr: Bu öneriyi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
tr: Arama geçmişinizi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
tr: Paylaşımı kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Artık listeye erişiminiz olmayacak.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
tr: Bu materyalleri listeden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
tr: Bu öğeyi listeden çıkarmak istediğinizden emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
tr: Bu geri çağırma isteğini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
tr: Bu paylaşımı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
tr: Tüm askıya alınmış ayırma işlemlerini devam ettirmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to return this item?
tr: Bu materyali iade etmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
tr: Tüm ayırma işlemlerini askıya almak istediğinizden emin misiniz?

en: Arrived
tr: Geldi

en: Article request fee
tr: Makale isteği ücreti

en: Article requests
tr: Makale istekleri

en: Article requests
tr: Makale istekleri

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
tr: Makale istekleri (%s)

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
tr: Bir liste sahibi olarak liste paylaşmak için bir daveti kabul edemezsiniz.

en: Ask for a discharge
tr: İlişik kesme talebinde bulunun

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
tr: Herhangi bir adımda 'İptal' düğmesine tıklandığında taranan barkodlar silinecek ve baştan başlayacaktır.

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
tr: Bu kütüphanede en az bir materyal kullanılabilir durumdadır

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
tr: Kütüphanede: %s

en: Audience
tr: Kullanıcı grubu

en: Audiovisual profile:
tr: Görsel-işitsel profil:

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
tr: Bir kullanıcının oturum açma kimlik bilgilerini doğrular ve tanımlayıcıyı yetkiliye döndürür.

en: Author
tr: Yazar

en: Author (A-Z)
tr: Yazar (A-Z)

en: Author (Z-A)
tr: Yazar (Z-A)

en: Author notes provided by Syndetics
tr: Syndetics tarafından sağlanan yazar notları

en: Author(s)
tr: Yazar(lar)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END %4$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS ) %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %6$s:  END %7$s:  FOREACH MARCAUTHOR IN BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS %8$s:  FOREACH MARCAUTHOR_SUBFIELDS_LOO IN MARCAUTHO
en: Author(s): %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s
tr: Yazar(lar): %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s

en: Author:
tr: Yazar:

en: Authority
tr: Otorite

en: Authority search
tr: Otorite arama

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Otorite arama &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Authority search results
tr: Otorite arama sonuçları

en: Authority type:
tr: Otorite türü:

en: Authorized headings
tr: Otorite başlıklar

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Auto renewal
tr: Otomatik süre uzatma

en: Auto-renewal
tr: Otomatik süre uzatma

en: Automatic renewal
tr: Otomatik süre uzatma

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
tr: Otomatik süre uzatma başarısız oldu, ödenmemiş cezalarınız var.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
tr: Otomatik süre uzatma işlemi başarısız oldu, hesabınızın süresi dolmuş.

en: Availability
tr: Kullanılabilirlik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
tr: Kullanılabilirlik:

en: Availability:
tr: Kullanılabilirlik:

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
tr: Kullanılabilir %s

en: Available in the library
tr: Kütüphanede mevcut

en: Available issues
tr: Kullanılabilir sayılar

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
tr: Ortalama derecelendirme: %s (%s oy)

en: Awards:
tr: Ödüller:

en: BE CAREFUL
tr: DİKKAT ET

en: Back to lists
tr: Listelere geri dön

en: Back to results
tr: Sonuçlara geri dön

note: A
en: Back to the results search list
tr: Arama listesi sonuçlarına geri dön

en: Backends
tr: Arka uçlar

en: Barcode
tr: Barkod

en: Barcode:
tr: Barkod:

en: Barcodes
tr: Barkodlar

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
tr: E-posta ile gelen bağlantıyı kullandığınızdan emin olun, veya destek için kütüphane personeli ile irtibata geçin. %s

en: Bibliographies
tr: Bibliyografyalar

en: Biography
tr: Biyografi

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Blocked record
tr: Blokeli kayıt

en: Brief display
tr: Kısa görünüm

en: Brief history
tr: Kısa tarih

note: ABBR
en: Broader Term
tr: Daha Geniş Terim

en: Broader heading
tr: Daha geniş başlık

en: Browse by hierarchy
tr: Hiyerarşik sıralamaya göre göz at

en: Browse our catalog
tr: Kataloğumuza göz atın

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Kataloğumuza göz atın &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Browse results
tr: Sonuçlara gözat

en: Browse search
tr: Aramaya göz atın

en: Browse shelf
tr: Rafa gözat

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
tr: %s raflarına göz atılıyor

en: CAS login
tr: CAS oturumu aç

en: CD software
tr: CD yazılımı

en: Call number
tr: Yer Numarası

en: Call number (0-9 to A-Z)
tr: Yer numarası (0-9 dan A-Z)

en: Call number (A-Z)
tr: Yer numarası (A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
tr: Yer numarası (Z-A dan 9-0)

en: Call number (Z-A)
tr: Yer numarası (Z-A)

en: Call number:
tr: Yer numarası:

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
tr: Yer numarası: %s

en: Cancel
tr: İptal et

note: A
en: Cancel email notification
tr: E-posta bildirimini iptal et

en: Cancel email notification
tr: E-posta bildirimini iptal et

en: Cancel enrollment
tr: Kaydı iptal et

en: Cancel rating
tr: Derecelendirmeyi iptal et

en: Cancel rating.
tr: Derecelendirmeyi iptal et.

en: CancelHold
tr: Ayırmayı iptal et

en: CancelRecall
tr: Geri almayı iptal et

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Cancellation date
tr: İptal edilme tarihi

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Cancelled charge
tr: İptal edilen ödeme

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
tr: %s tarihinde iptal edildi

en: Cancels an active hold request for the patron.
tr: Kullanıcının aktif ayırma isteğini iptal eder.

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
tr: Ayırtılamaz

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
tr: Kart numarası %s karaktere kadar olabilir.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
tr: Kart numarası %s ve %s karakter arasında olmalıdır.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
tr: Kart numarası tam olarak %s karakter olmalıdır.

en: Card number:
tr: Kart numarası:

en: Cart
tr: Sepet

en: Cassette recording
tr: Kaset kaydı

en: Catalog
tr: Katalog

en: Catalogs
tr: Kataloglar

en: Category:
tr: Kategori:

en: Change
tr: Değiştir

note: INPUT type=submit
en: Change password
tr: Şifreyi değiştir

en: Change your password
tr: Parolanızı değiştirin

en: Change your password
tr: Parolanızı değiştirin

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Şifrenizi değiştirin &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Chapters
tr: Bölümler

en: Chapters:
tr: Bölümler:

en: Charges
tr: Ücretlendirmeler

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
tr: Ücretlendirmeler (%s)

en: Check in
tr: İade et

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
tr: Materyali iade al

note: SCRIPT
en: Check out
tr: Ödünç ver

en: Check out, return, or renew an item:
tr: Bir materyali ödünç al, iade et ya da süresini uzat:

en: Check-in date:
tr: İade tarihi:

en: Checked in
tr: İade edildi

en: Checked out
tr: Ödünç verildi

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
tr: Ödünç alındı (%s)

en: Checked out on
tr: Ödünç verildiği tarih

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
tr: %s %s %s(%s)%s tarafından ödünç alındı

note: SCRIPT
en: Checked out until %s
tr: %s tarihine kadar ödünç verildi

en: Checkout
tr: Ödünç alma

en: Checkout history
tr: Ödünç alma geçmişi

en: Checkout note
tr: Ödünç verme notu

en: Checkouts
tr: Ödünç alma işlemleri

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
tr: Ödünç alınanlar (%s)

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
tr: %s için ödünç alınanlar

en: Checkouts:
tr: Ödünç alınanlar:

en: Choose action
tr: Eylem seçin

en: Choose format
tr: Biçim seçin

en: Citation
tr: Atıf

en: City:
tr: İl:

en: Claimed
tr: Claim edildi

en: Classification
tr: Sınıflama

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
tr: Sınıflama: %s

note: INPUT type=reset
en: Clear
tr: Temizle

en: Clear all
tr: Tümünü temizle

note: SCRIPT
en: Clear date
tr: Tarihi temizle

en: Clear date to suspend indefinitely
tr: Süresiz olarak askıya almak için tarihi silin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
tr: Filtreyi temizle

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
tr: %s değilseniz buraya tıklayın

en: Click on an image to view it in the image viewer
tr: Resim görüntüleyicisi'nde görüntülemek için resim üzerine tıklayınız

en: Click the 'Check in' button to confirm.
tr: Onaylamak için 'İade al' butonuna tıklayın.

note: H1
en: Click to expand this role
tr: Bu görevi genişletmek için tıklayın

en: Click to open in new window
tr: Yeni sayfada açmak için tıklayın

note: DIV
en: Click to view in Google Books
tr: Google Books içerisinde görmek için tıklayın

en: Close
tr: Kapat

en: Close shelf browser
tr: Raf tarayıcısını kapatın

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapatın

en: Close this window.
tr: Pencereyi kapat.

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Clubs
tr: Club'lar

en: Clubs currently enrolled in
tr: Şu anda kayıtlı olan club'lar

en: Clubs you can enroll in
tr: Kayıt olabileceğiniz club'lar

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
tr: Amazon.com'dan Coce görüntüsü

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
tr: Google Kitaplar'dan Coce resmi

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
tr: Open Library'den Coce resmi

note: A
en: Collect items you are interested in
tr: İlgilendiğiniz materyalleri derleyin

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Collection library:
tr: Koleksiyon kütüphanesi:

en: Collection title:
tr: Koleksiyon başlığı:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
tr: Koleksiyon: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
tr: Koleksiyon: %s

en: Collections
tr: Koleksiyonlar

note: SCRIPT
en: Columns
tr: Sütunlar

note: SCRIPT
en: Columns settings
tr: Sütun ayarları

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
tr: %s Yorumlayan

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
tr: %s %s Yorumlayan

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
tr: %s %s %s Yorumlayan

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments on
tr: Hakkında yorumlar

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s &rsaquo; hakkında yorumlar %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
tr: Yorumlar%s

en: Completed
tr: Tamamlandı

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
tr: Bileşenler (%s)

note: INPUT type=submit
en: Confirm
tr: Onayla

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
tr: Ayırtmayı onaylayın

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
tr: Ayırtılanları onayla:%s (%s)

en: Confirm new password:
tr: Yeni parolayı onaylayın:

en: Confirm password:
tr: Parolayı onaylayın:

en: Confirm primary email:
tr: Birincil e-postayı onaylayın:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
tr: Yandaki öğeler için geri çağırma işlemini onayla :%s (%s)

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
tr: Önerinizi onaylayın

en: Consents
tr: Onaylar

en: Contact information
tr: İletişim bilgileri

en: Contact information:
tr: İletişim bilgileri:

en: Contact note:
tr: İletişim notu:

en: Content
tr: İçerik

en: Content Cafe
tr: İçerik Köşesi

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Contents of &nbsp;
tr: &nbsp; içeriği

note: SCRIPT
en: Copied %d rows to clipboard
tr: %d satırları panoya kopyalandı

note: SCRIPT
en: Copied one row to clipboard
tr: Bir satır panoya kopyalandı

en: Copy
tr: Kopya

en: Copy number
tr: Kopya numarası

note: SCRIPT
en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Copyright
tr: Telif

note: OPTGROUP
en: Copyright date
tr: Telif tarihi

en: Copyright date (newest to oldest)
tr: Telif hakkı tarihi (en yeniden en eskiye)

en: Copyright date (oldest to newest)
tr: Telif hakkı tarihi (en eskiden en yeniye)

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
tr: Telif hakkı veya yayın yılı, örneğin: 2022

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
tr: Telif yılı: %s

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
tr: Yeni liste oluşturulamadı. Lütfen adın özgün olup olmadığını kontrol edin.

en: Country:
tr: Ülke:

en: Course #
tr: Ders #

en: Course number:
tr: Ders numarası:

en: Course reserves
tr: Ayrılmış ders materyalleri

en: Course reserves for
tr: Ayrılmış ders materyalleri

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s &rsaquo; için ayrılmış ders materyalleri; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Course reserves for &nbsp;
tr: &nbsp; için Ayrılmış ders materyalleri

en: Courses
tr: Dersler

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Dersler &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Cover image
tr: Kapak resmi

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
tr: Kapak resmi kaynağı bilinmiyor

en: Create a new list
tr: Yeni bir liste oluştur

en: Create a new request
tr: Yeni bir talep oluştur

en: Create new list
tr: Yeni liste oluştur

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
tr: Kullanıcıya, Koha bibliyografik kaydında eser adı düzeyinde ayırtma isteği oluşturur.

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
tr: Kullanıcıya, Koha bibliyografik kaydındaki belirli bir materyalde materyal düzeyinde ayırtma isteği oluşturur.

en: Credit
tr: Kredi

en: Credits
tr: Krediler

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
tr: Krediler (%s)

en: Current library
tr: Geçerli Kütüphane

note: A
en: Current page: Page %s
tr: Mevcut sayfa: Sayfa %s

en: Current password:
tr: Geçerli Parola:

en: Current session
tr: Geçerli oturum

note: SCRIPT
en: Currently available
tr: Şu anda mevcut

en: Currently in local use
tr: Şu anda yerel kullanımda

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
tr: Şu anda %s %s %s(%s)%s tarafından yerel kullanımda

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
tr: Şu anda mevcut değil

en: Curriculum
tr: Müfredat

note: A
en: Custom cover image
tr: Özel kapak resmi

en: Custom search filters
tr: Özel arama filtreleri

en: DVD video / Videodisc
tr: DVD video / Videodisk

en: Daily rental fee
tr: Günlük kiralama ücreti

en: Date
tr: Tarih

note: OPTGROUP
en: Date added
tr: Eklenme tarih

en: Date added (newest to oldest)
tr: Eklendiği tarih (en yeniden en eskiye)

en: Date added (oldest to newest)
tr: Eklendiği tarih (en eskiden en yeniye)

en: Date added:
tr: Eklenme tarihi:

en: Date due
tr: İade tarihi

en: Date due:
tr: İade tarihi:

en: Date enrolled
tr: Kayıt tarihi

en: Date of birth:
tr: Doğum tarihi:

en: Date received
tr: Alındığı tarih

en: Date:
tr: Tarih:

note: OPTGROUP
en: Dates
tr: Tarihler

en: Days in advance
tr: Öne alınan tarihler

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default sorting
tr: Varsayılan sıralama

en: Default: keep my history according to local laws. This is the default option : the library will keep your history for the duration permitted by local laws.
tr: Varsayılan: yerel yasalar uyarınca ödünç alma geçmişimi saklayın. Bu varsayılan seçenektir : Kütüphane, ödünç alma geçmişinizi saklamaya, yerel yasalar tarafından izin verilen süre içerisinde devam edecektir.

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
tr: Kayıtların geri döndüğü üstveri şeması olası değerlerini tanımlar:

en: Delete
tr: Sil

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
tr: Ödünç alma ve ayırtma geçmişini sil

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
tr: Ödünç alma geçmişini sil

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
tr: Kitap ayırtma geçmişini sil

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
tr: Seçileni sil

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
tr: Seçili tag'leri sil

note: INPUT type=submit
en: Delete this list
tr: Bu listeyi sil

note: A
en: Delete your search history
tr: Arama geçmişini sil

en: Department:
tr: Departman:

en: Description
tr: Tanım

en: Details
tr: Ayrıntılar

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
tr: %s için ayrıntılar

en: Details for:
tr: Ayrıntılar:

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
tr: Ayrıntılar: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Ayrıntılar: %s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
tr: %s detayları

en: Details from library
tr: Kütüphane detayları

en: Dictionaries
tr: Sözlükler

en: Did you mean:
tr: Şunu mu demek istediniz:

en: Digests only
tr: Sadece özetler

en: Digital scan
tr: Dijital tarama

en: Directories
tr: Rehberler

en: Discharge
tr: İlişik kesme

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: İlişik kesme &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Discographies
tr: Diskografi

en: Display news for:
tr: Yenilikleri göster:

en: Displaying availability results
tr: Kullanılabilirlik sonuçlarını görüntüleme

en: Do not suspend
tr: Askıya almayın

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
tr: Bu derginin yeni bir sayısı geldiğinde e-posta gönderilmesini ister misiniz?

en: Don't have a library card?
tr: Kütüphane kartınız yok mu?

en: Don't have a password yet?
tr: Henüz parolanız yok mu?

en: Don't have an account?
tr: Hesabınız yok mu?

note: SCRIPT
en: Download
tr: İndir

en: Download
tr: İndir

en: Download cart
tr: Sepeti indir

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Sepeti indir &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Download list
tr: Listeyi karşıdan indir

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s listesini indir &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Download list unsuccessful
tr: Liste indirme başarısız oldu

en: Due
tr: İade tarihi

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due %s
tr: İade %s

en: Due date
tr: İade tarihi

en: Due date is not valid.
tr: İade tarihi geçerli değil.

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
tr: %s tarafından iade edilecek

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
tr: HATA: Dahili hata: Eksik ayırtma isteği.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record id %s.
tr: HATA: %s kayıt numarası için hiç bir kayıt bulunamadı.

en: ERROR: No record id specified.
tr: HATA: Hiç bir kayıt numarası belirtilmedi.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
tr: HATA: %s tag'ini silemezsiniz.

en: ERROR: You must log in to complete that action.
tr: HATA: Bu eylemi tamamlamak için oturum açmalısınız.

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
tr: HATA: geçersiz parametre %s

en: Earlier heading
tr: Önceki başlık

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit issue note
tr: Nüsha notunu düzenle

en: Edit list
tr: Listeyi düzenle

en: Edit list &nbsp;
tr: Listeyi düzenle &nbsp;

en: Edit note
tr: Not düzenle

en: Editing
tr: Düzenleme

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing issue note for %s %s
tr: %s %s için sayı notunu düzenleme

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing issue note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s için basım notu düzenleniyor &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Editions
tr: Baskılar

en: Email
tr: E-posta

en: Email address:
tr: E-posta adresi:

en: Email:
tr: E-posta:

en: Emails do not match!
tr: E-postalar eşleşmiyor!

en: Empty
tr: Boşalt

en: Empty and close
tr: Boşalt ve kapat

en: Encyclopedias
tr: Ansiklopediler

note: SCRIPT
en: End session
tr: Oturumu sonlandır

en: English
tr: İngilizce

en: Enhanced content:
tr: Zenginleştirilmiş içerik:

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
tr: Syndetics tarafından geliştirilmiş tanımlar:

en: Enroll
tr: Kaydol

en: Enroll in
tr: Kaydolun

en: Enrollment
tr: Kayıt

en: Enter a new purchase suggestion
tr: Yeni satın alma önerisi girin

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
tr: Arama terimlerini girin

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
tr: Kullanıcı kimliğinizi%s ve şifrenizi%s girin ve gönder düğmesini tıklayın (veya enter tuşuna basın).

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
tr: Giriş %s

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Giriş %s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Enumeration
tr: Numaralandırma

en: Error
tr: Hata

note: For the first occurrence, %1$s:  errno | html
en: Error %s
tr: Hata %s

note: SCRIPT
en: Error searching %s collection
tr: %s koleksiyonunda arama hatası

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
tr: OverDrive koleksiyonu arama hatası.

en: Error while loading stylesheet.
tr: Stil sayfası yüklenirken hata oluştu.

en: Error while parsing input.
tr: Giriş ayrıştırılırken hata oluştu.

en: Error while parsing stylesheet.
tr: Stil sayfası ayrıştırılırken hata oluştu.

en: Error while transforming input.
tr: Giriş dönüştürülürken hata oluştu.

note: SCRIPT
en: Error! Adding tags failed at
tr: Hata! Tag ekleme işlemi şu kısımda başarısız oldu

note: SCRIPT
en: Error! Illegal parameter
tr: HATA! Parametre geçersiz

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
tr: Hata! Boş bir yorum ekleyemezsiniz. İçerik ekleyin veya iptal edin.

note: SCRIPT
en: Error! You cannot delete the tag
tr: Hata! Etiketi silemezsiniz

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
tr: Hata! Yorumunuz tamamen geçersiz markup kodundan oluşuyor. Yorumunuz eklenmedi.

note: SCRIPT
en: Error! Your tag was entirely markup code. It was NOT added. Please try again with plain text.
tr: Hata! Tamamen markup kodundan oluşan etiketiniz eklenmedi. Düz metin ile yeniden deneyin.

en: Error:
tr: Hata:

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
tr: Hata: Bu bibliyografik kayıt bulunamıyor.

note: SCRIPT
en: Errors:
tr: Hatalar:

en: Exact
tr: Tam

en: Example Call
tr: Örnek çağrı

en: Example Response
tr: Örnek yanıt

en: Example call
tr: Örnek çağrı

en: Example response
tr: Örnek yanıt

en: Excerpt
tr: Alıntı

en: Excerpt provided by Syndetics
tr: Syndetics tarafından sağlanan alıntı

en: Expected
tr: Beklenen

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
tr: Belirli bir materyalin seçimi bekleniyor.

en: Expiration date
tr: Sona erme tarihi

en: Expiration date:
tr: Sona erme tarihi:

en: Expiration:
tr: Sona erme tarihi:

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
tr: %s tarihinde süresi doldu

en: Expires on
tr: Sona erme tarihi:

en: Explain
tr: Açıkla

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Exporting to Dublin Core...
tr: Dublin Core'a aktarılıyor...

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
tr: Bir kullanıcının halen üzerinde olan ödünç materyaller için iade tarihini uzatır.

en: Fax
tr: Faks

en: Fax:
tr: Faks:

en: Fax:
tr: Faks:

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
tr: '%s': %s materyal türü için ücret

en: Female:
tr: Kadın:

en: Fewer options
tr: Daha az seçenek

en: Fiction
tr: Roman

en: Fiction notes:
tr: Roman notları:

en: Filmographies
tr: Filmografiler

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
tr: Ücretli işlemleri filtrele

en: Fine
tr: Ceza

en: Fine amount
tr: Ceza miktarı

en: Fines
tr: Cezalar

en: Fines and charges
tr: Cezalar ve ücretler

en: Fines:
tr: Cezalar:

en: Finish
tr: Bitir

en: Finish enrollment
tr: Kaydı bitir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: First
tr: Birinci

en: First name:
tr: Adı:

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
tr: Örneğin: 1999-2001. 1987 yılında ve 1987 öncesi yayınlanan her şey için "-1987"yi de kullanabilirsiniz; ya da 2008 yılında ve 2008 sonrası yayınlanan her şey için "2008-"i kullanabilirsiniz.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
tr: Size kolaylık sağlamak için, bu sayfadaki giriş kutusu bu verilerle önceden doldurulmuştur. Lütfen giriş yapın ve şifrenizi değiştirin.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
tr: Size kolaylık sağlamak için, bu sayfadaki giriş kutusu bu verilerle önceden doldurulmuştur. Lütfen giriş yapın.

en: Forever
tr: Daima

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
tr: Daima: Ödünç alma geçmişimi limitsiz olarak saklayın. Bu seçenek, ne okumakta olduğunu veya hangi kitap üzerine ayırtma yaptığını izlemek isteyen kullanıcılar içindir.

en: Forgiven
tr: Bağışlanmış

en: Forgot your password?
tr: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Forgotten password recovery
tr: Unutulan parola kurtarma

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Unutulan şifre kurtarma &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Format
tr: Biçim

en: Format:
tr: Biçim:

note: SCRIPT
en: Found
tr: Bulundu

note: SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
tr: Kütüphanenin %s koleksiyonunda %s sonuç bulundu

en: Found in Open Library:
tr: Open Library'de bulundu:

en: French
tr: Fransızca

en: From:
tr: Buradan:

en: Fulfilled
tr: Gerçekleştirildi

en: Full history
tr: Bütün geçmiş

en: Full subscription history
tr: Tam abonelik geçmişi

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
tr: %s için tam abonelik geçmişi

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s için tam abonelik geçmişi &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Fuzzy
tr: Bulanık

en: GDPR consent
tr: GDPR onayı

en: GDPR consents
tr: GDPR onayları

en: General
tr: Genel

en: German
tr: Almanca

en: Get new password recovery link
tr: Yeni parola kurtarma bağlantısı alın

en: Get your discharge
tr: İlişiğinizi kesin

en: GetAvailability
tr: Kullanılabilirlik

en: GetRecords
tr: KayıtlarıAl

en: GetServices
tr: HizmetleriAl

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
tr: Sertifika yetkilisi kayıt tanımlayıcıları listesi Otorite kayıtlarını içeren kayıt nesnelerin listesini döndürür. İşlevi kullanıcı kayıt nesneleri için belirli meta veri şeması isteyebilir.

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
tr: Kayıt tanımlayıcıları listesi göz önüne alındığında, bibliyografik bilgilerin yanı sıra ilgili koleksiyonların ve materyal bilgilerini içeren kayıt nesnelerin bir listesini getirir. Arama yapan, getirilecek kayıt nesneleri için belirli meta veri şeması isteyebilir. Bu fonksiyon, Veri Toplama içinde HarvestBibliographicRecords ve HarvestExpandedRecords ile benzer şekilde davranır, ama bibliyografik tanımlayıcı ile hızlı, gerçek zamanlı arama sağlar.

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
tr: Bir dizi bibliyografik veya materyal tanımlayıcısı verildiğinde, tanımlayıcılarla ilişkili materyallerin kullanılabilirliğini ve yer numarasını içeren bir liste döndürür.

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
tr: Git

en: Go to OPAC
tr: OPAC'a git

note: LI
en: Go to detail
tr: Ayrıntılara git

note: A
en: Go to page %s
tr: %s Sayfasına git

en: Go to staff interface
tr: Personel arayüzüne git

note: A
en: Go to the first page
tr: İlk sayfaya git

note: A
en: Go to the last page
tr: Son sayfaya git

note: A
en: Go to the next page
tr: Sonraki sayfaya git

note: A
en: Go to the previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to your account page
tr: Hesap sayfanıza gidin

en: Go to your contact information
tr: İletişim bilgilerinize gidin

en: GoToBibliographicRequestPage
tr: BibliyografikİstekSayfasınaGit

en: Google login
tr: Google oturum açma

note: OPTGROUP
en: Groups
tr: Gruplar

en: Groups of libraries
tr: Kütüphane grupları

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
tr: %s %s %s %s %s %s, %s %s tarafından garanti edildi

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
tr: %s %s %s %s %s, %s %s tarafında garanti edildi

en: Handbooks
tr: El kitapları

en: HarvestAuthorityRecords
tr: HarvestOtoriteKayıtları

en: HarvestBibliographicRecords
tr: HarvestBibliyografikKayıtlar

en: HarvestExpandedRecords
tr: HarvestGenişletilmişKayıtlar

en: HarvestHoldingsRecords
tr: HarvestYerKayıtları

en: Heading ascendant
tr: Başlık artan

en: Heading descendant
tr: Başlık azalan

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
tr: Merhaba, %s

en: Help
tr: Yardım

en: Hi,
tr: Merhaba,

note: SCRIPT
en: Hide options
tr: Seçenekleri gizle

en: Hide unholdable items
tr: Ayırtılamayan materyalleri gizle

en: Hide window
tr: Pencereyi gizle

en: Highlight
tr: Vurgula

en: Hold date
tr: Ayırma tarihi

en: Hold date:
tr: Ayırma tarihi:

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
tr: Ayırtma işlemi sona erme tarihi doldurulmalıdır.

en: Hold fee
tr: Ayırma ücreti

en: Hold filled
tr: Ayırtma onaylandı

en: Hold not needed after:
tr: İptal edilen ayırma:

en: Hold notes:
tr: Ayırma notları:

en: Hold reminder
tr: Ayırtma hatırlatıcı

en: Hold requests
tr: Materyal ayırtma istekleri

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
tr: Ayırtma işlemi başlangıç tarihi doldurulmalıdır.

en: Hold starts on date:
tr: Ayırma başlangıç tarihi:

en: Hold waiting too long
tr: Uzun süredir bekleyen ayırtma işlemleri

en: HoldItem
tr: Materyal ayır

en: HoldTitle
tr: Eser Adı ayır

en: Holding libraries
tr: Ayırma kütüphaneleri

en: Holdings
tr: Mevcut

en: Holdings:
tr: Mevcut:

note: SCRIPT
en: Holds
tr: Ayırtılanlar

en: Holds
tr: Ayırtılanlar

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
tr: Ayırtılanlar (%s)

en: Holds history
tr: Ayırtma geçmişi

en: Home
tr: Ana sayfa

en: Home libraries
tr: Ana kütüphaneler

en: Home library
tr: Ana kütüphane

en: Home library:
tr: Ana kütüphane:

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
tr: ILL modülü yapılandırma problemi. Yöneticinize başvurun.

en: IP address where the end user request is being placed
tr: Son kullanıcının istek yaptığı IP adresi

en: ISBD view
tr: ISBD görünümü

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: ISBD görünümü &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Identifiers
tr: Tanımlayıcılar

en: Identity
tr: Kimlik

en: If this is an error, please contact the library.
tr: Eğer bu bir hata ise, lütfen kütüphane ile irtibata geçin.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
tr: Bu bir hata ise, lütfen kütüphane kartınızı yerel kütüphanenizdeki ödünç verme servisine götürün, hata düzeltilecektir.

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
tr: Eğer Otomatik Ödünç & İade Sistemi'ni ilk kez kullanıyorsanız veya sistem beklediğiniz yanıtı vermiyorsa bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

en: If you can't find what you are looking for, you can
tr: Aradığınız şeyi bulamıyorsanız, şöyle yapabilirsiniz

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
tr: Eğer bu e-postayı almadıysanız, yeni bir tane isteyebilirsiniz:

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
tr: Eğer 'Bitir' düğmesine basmazsanız, oturumunuz %s saniye içerisinde otomatik olarak sona erecektir.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
tr: Eğer bir parola girmezseniz sistem tarafından bir parola oluşturulacaktır.

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
tr: Bir CAS hesabınız yoksa, ancak yerel bir hesabınız varsa, bu hesabınızla oturum açabilirsiniz:

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
tr: Bir Google hesabınız yoksa, ancak yerel bir hesabınız varsa, bu hesabınızla oturum açabilirsiniz:

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
tr: Bir Shibboleth hesabınız yoksa, ancak bir CAS hesabınız varsa, CAS hesabınızı kullanabilirsiniz.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
tr: Bir Shibboleth hesabınız yoksa, ancak yerel bir oturumunuz varsa, aşağıdan oturum açabilirsiniz:

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
tr: Harici bir hesabınız yoksa ancak yerel bir hesabınız varsa, yine de giriş yapabilirsiniz:

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
tr: Eğer bir kütüphane kartınız yoksa, kaydolmak için kütüphanenize başvurabilirsiniz.

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
tr: Henüz şifrenizi almadıysanız, kütüphane ödünç verme servisinden alabilirsiniz.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
tr: Bir CAS hesabınız varsa, lütfen hangisi için kimlik doğrulaması yapmak istediğinizi seçiniz:

en: If you have a CAS account, you may use that below.
tr: Bir CAS hesabınız varsa, bunu aşağıda kullanabilirsiniz.

en: If you have a local account, you may use that below.
tr: Bir yerel hesabınız varsa, bunu aşağıda kullanabilirsiniz.

en: If you want to, you can try to
tr: Eğer isterseniz, deneyebilirsiniz

en: Image from Amazon.com
tr: Amazon.com'dan alınan resim

en: Image from Baker &amp; Taylor
tr: Baker & Taylor'dan alınan resim

note: A
en: Image from Coce
tr: Coce'den alınan resim

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
tr: Google Kitaplar'dan alınan resim (<a href='%s'>orijinal resme bakın</a>)

en: Image from Google Jackets
tr: Google Jackets'tan alınan resim

en: Image from OpenLibrary
tr: OpenLibrary'den resim

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
tr: OpenLibrary'den resim (<a href='%s'>özgün resmi görün</a>)

en: Image from Syndetics
tr: Syndetics'ten resim

en: Images
tr: Görüntüler

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
tr: %s %s için resimler

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Resimler: %s &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Immediate deletion
tr: Anında silme

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
tr: Ödünç alma geçmişimi & ayırtma geçmişimi hemen silin. Bu işlem geri alınamaz.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
tr: Ödünç alma geçmişimi hemen silin. Bu işlem geri alınamaz.

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
tr: Ayırtma geçmişimi hemen silin. Bu işlem geri alınamaz.

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
tr: Çevrimiçi katalog içerisinde: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the EU General Data Protection Regulation of May 25, 2018.
tr: Oturumunuzu açık tutmak için, 25 Mayıs 2018 tarihli AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nde belirtilen kişisel verileri işleme koyma onayınıza ihtiyacımız var.

en: In transit
tr: Aktarımda

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.get_transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
tr: %s öğesinden %s öğesine aktarım halinde %s tarihinden beri

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
tr: %s konumuna aktarımda

en: In your cart
tr: Sepetinizde

en: Indexes
tr: Dizinler

en: Information
tr: Bilgi

en: Initials:
tr: Adın baş harfleri:

en: Instructors
tr: Eğitmenler

en: Instructors:
tr: Eğitmenler:

en: Interlibrary loan item availability
tr: Kütüphanelerarası ödünç materyal kullanılabilirliği

en: Interlibrary loan ready
tr: Kütüphanelerarası ödünç hizmeti hazır

en: Interlibrary loan request
tr: Kütüphanelerarası ödünç talebi

en: Interlibrary loan requests
tr: Kütüphanelerarası ödünç talepleri

en: Interlibrary loan unavailable
tr: Kütüphaneler arası ödünç hizmeti kullanılamaz

en: Invalid shelf number.
tr: Geçersiz raf numarası.

en: Issue
tr: Sayı

en: Issue #
tr: Sayı #

en: Issue renews
tr: Nüsha yenilemeleri

en: Issue:
tr: Sayı:

en: Issues for a subscription
tr: Bir abonelikle ilgili dergi sayıları

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Aboneliğe ait sayılar &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Issues summary
tr: Sayıların özet bilgisi

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
tr: Bu materyalin süresinin uzatılması için ödünç alınma tarihi çok yeni.

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Item URI
tr: Materyal URI'si

en: Item call number
tr: Materyal yer numarası

en: Item cannot be checked out.
tr: Materyal ödünç verilemiyor.

en: Item check-in
tr: Materyal iade etme

en: Item checked in
tr: Materyal iade edildi

en: Item checked out
tr: Materyal ödünç verildi

en: Item checkout
tr: Materyal ödünç alma

en: Item checkout and renewal
tr: Materyal ödünç alma ve süresini uzatma

en: Item damaged
tr: Materyal hasarlı

en: Item details
tr: Materyal ayrıntıları

en: Item due
tr: Materyal iade tarihi

en: Item hold queue priority
tr: Materyal ayırma sırası önceliği

en: Item holds
tr: Materyal Ayırtmaları

en: Item in processing
tr: Materyal işleniyor

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
tr: Materyal şu tarihten itibaren %s konumundan aktarımdadır

en: Item lost
tr: Materyal kayıp

en: Item must be checked out at a circulation desk.
tr: Materyal bir dolaşım masasında ödünç verilmelidir.

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
tr: Materyalin süresi kütüphanede uzatılmalıdır. %s Kalan uzatma hakkı

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
tr: Materyal iade edilmedi: lütfen yardım almak için dolaşım personeline başvurunuz

en: Item not renewed
tr: Materyalin süresi uzatılmadı

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
tr: Materyal ayırtılmış: %s

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
tr: Geri çağırılan materyal: %s

en: Item renewal is not allowed.
tr: Materyalin süresinin uzatılmasına izin verilmiyor.

en: Item renewed
tr: Materyalin süresi uzatıldı

en: Item type
tr: Materyal türü

en: Item type:
tr: Materyal türü:

en: Item type:
tr: Materyal türü:

en: Item types
tr: Materyal türleri

en: Item withdrawn
tr: Materyal sistemden düşülmüş

note: SCRIPT
en: Items available:
tr: Kullanılabilir materyaller:

en: Items in catalog
tr: Katalogdaki materyaller

en: Items in your cart
tr: Sepetinizdeki materyaller

note: SCRIPT
en: Items on this list:
tr: Bu listedeki materyaller:

en: Items:
tr: Materyaller:

en: Juvenile
tr: Çocuk koleksiyonu

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Koha administrator
tr: Koha yöneticisi

en: Koha home
tr: Koha ana sayfası

en: Language
tr: Dil

en: Languages
tr: Diller

en: Languages:
tr: Diller:

en: Large print
tr: Büyük puntolu

note: SCRIPT
en: Last
tr: Son

en: Last
tr: Son

en: Last location
tr: Son yeri

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: Last updated:
tr: Son güncelleme:

en: Late
tr: Gecikmiş

en: Later heading
tr: Sonraki başlık

en: Latest serials
tr: En son gelen süreli yayınlar

en: Law reports and digests
tr: Hukuk raporları ve özetler

en: Legal articles
tr: Yasal maddeler

en: Legal cases and case notes
tr: Dava konu ve notları

en: Legislation
tr: Mevzuat

en: Level 1: Basic discovery interfaces
tr: Seviye 1: Temel keşif arayüzleri

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
tr: Düzey 2: Temel OPAC eki

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
tr: Düzey 3: Temel OPAC alternatif

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
tr: Düzey 4: Sağlam/etki alanı belirli keşif platformları

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Library
tr: Kütüphane

en: Library card number:
tr: Kütüphane kartı numarası:

en: Library catalog
tr: Kütüphane kataloğu

en: Library:
tr: Kütüphane:

en: Library:
tr: Kütüphane:

en: Limit to any of the following:
tr: Aşağıdakilerden herhangi birine sınırlayın:

en: Limit to currently available items
tr: Mevcut kullanılabilir materyaller ile sınırlandırın

en: Limit to:
tr: Şununla sınırla:

en: Limit to:
tr: İle sınırla:

en: Link
tr: Bağlantı

en: Links
tr: Linkler

en: List created.
tr: Liste oluşturuldu.

en: List deleted.
tr: Liste silindi.

en: List name
tr: Liste adı

en: List name:
tr: Liste adı:

en: List name:
tr: Liste adı:

en: List updated.
tr: Liste güncellendi.

en: List(s) this item appears in:
tr: Materyalin görüntülendiği liste(ler):

en: Lists
tr: Listeler

en: Lists:
tr: Listeler:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
tr: Yükleniyor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

note: A
en: Local cover image
tr: Yerel kapak resmi

en: Local login
tr: Yerel oturum açma

en: Location
tr: Yer

en: Location (Status)
tr: Yer (Durum)

en: Location and availability:
tr: Konumu ve kullanılabilirliği:

en: Location(s) (Status)
tr: Yer(ler) (Durum)

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
tr: Konum: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
tr: Konum: %s %s %s

en: Locations
tr: Konumlar

en: Log in
tr: Oturum aç

en: Log in to add tags
tr: Tag eklemek için oturum açın

en: Log in to add tags.
tr: Etiket eklemek için oturumu açın.

en: Log in to create a new list
tr: Yeni liste oluşturmak için oturum açınız

en: Log in to create your own lists
tr: Kendi listelerinizi oluşturmak için oturum açınız

en: Log in to see your own saved tags.
tr: Kaydettiğiniz etiketlerinizi görebilmek için sistemde oturum açın.

en: Log in to your account
tr: Hesabınız ile oturum açın

en: Log in to your account.
tr: Hesabınız ile oturum açın.

en: Log in to your account:
tr: Hesabınız ile oturum açın:

en: Log in using a CAS account.
tr: CAS hesabı kullanarak oturum açın

en: Log in using a Shibboleth account
tr: Bir Shibboleth hesabı kullanarak oturum açın.

en: Log in using a Shibboleth account.
tr: Bir Shibboleth hesabı kullanarak oturum açın.

en: Log in with Google
tr: Google ile oturum açın

en: Log in.
tr: Oturum açın.

en: Log out
tr: Çıkış yap

en: Log out
tr: Oturumu kapat

en: Log out and try again with a different user.
tr: Oturumu sonlandırın ve farklı bir kullanıcıyla tekrar deneyin.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
tr: Katalog modülüne oturum açma işlemini kütüphane henüz etkinleştirmemiştir.

en: Login
tr: Oturum aç

en: Login page
tr: Oturum açma sayfası

en: Login:
tr: Oturum aç:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
tr: Bir tanımlayıcı tarafından ILS içerisinde kullanıcı araması yapar ve arama yapılan kullanıcı için kullanıcı tanımlayıcısı olarak da bilinen ILS tanımlayıcıyı verir.

en: LookupPatron
tr: KullanıcıArama

en: Lost item
tr: Kayıp materyal

en: Lost item fee refund
tr: Kayıp materyal ücreti iadesi

en: Lost item processing fee
tr: Kayıp materyal işlem ücreti

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
tr: MARC (Unicode/UTF-8, Standart)

en: MARC Card View
tr: MARC Kart Görünümü

en: MARC View
tr: MARC Görünümü

en: MARC details
tr: MARC ayrıntıları

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: %s kayıt numarası için MARC ayrıntıları. &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: MARC view
tr: MARC görünümü

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
tr: MARC görünümü: %s

en: Main address
tr: Sürekli adres

en: Main contact method:
tr: Ana iletişim yöntemi:

en: Make a
tr: Oluşturun

en: Make an
tr: Oluştur

en: Make payment
tr: Ödeme yapın

en: Male:
tr: Erkek:

en: Managed by
tr: Yöneten

en: Managed by:
tr: Yöneten:

en: Manual fee
tr: Manuel ücret

en: Match:
tr: Eşleştirin:

en: Materials specified
tr: Materyaller belirlendi

en: Message sent
tr: Mesaj gönderildi

en: Message:
tr: Mesaj:

en: Messages for you
tr: Size mesajımız var

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
tr: Bu hizmet için gereken minimum miktar %s

en: Missing
tr: Eksik

en: Missing (damaged)
tr: Eksik (hasarlı)

en: Missing (lost)
tr: Eksik (kayıp)

en: Missing (never received)
tr: Eksik (hiç alınmamış)

en: Missing (sold out)
tr: Eksik (baskısı tükenmiş)

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
tr: Eksik sayılar: %s

en: Modify
tr: Değiştir

en: More details
tr: Daha fazla ayrıntı

en: More options
tr: Daha fazla seçenek

en: More searches
tr: Başka yerde arama

en: Most popular
tr: En Çok Beğenilenler

en: Most popular titles
tr: En çok ödünç alınan materyaller

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: En çok ödünç alınan materyaller &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Musical composition
tr: Müzikal kompozisyon

en: Musical recording
tr: Müzik kaydı

en: NEW
tr: YENİ

en: Name
tr: Ad

note: ABBR
en: Narrower Term
tr: Daha Dar Terim

en: Never
tr: Asla

en: Never expires
tr: Süre kısıtlaması yok

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE
en: Never expires %s %s
tr: Süresiz %s %s

en: New
tr: Yeni

en: New card
tr: Yeni kart

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
tr: %s hakkındaki yeni yorum

en: New interlibrary loan request
tr: Yeni kütüphaneler arası ödünç talebi

en: New list
tr: Yeni liste

en: New password must not be the same as old password.
tr: Yeni parola eski parola ile aynı olmamalıdır.

en: New password:
tr: Yeni şifre:

en: New purchase suggestion
tr: Yeni satın alma önerisi

en: New search
tr: Yeni arama

en: New tag(s), separated by a comma:
tr: Virgülle ayrılmış, yeni etiket(ler):

en: New tag:
tr: Yeni etiket:

en: News
tr: Haberler

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
tr: Kütüphaneden %s%s%shaberler%s

en: Next
tr: Sonraki

en: Next
tr: Sonraki

en: Next &gt;&gt;
tr: Sonraki &gt;&gt;

en: Next available item
tr: Sonraki kullanılabilir materyal

en: No
tr: Hayır

en: No
tr: Hayır

en: No XSLT file passed.
tr: XSLT dosyası geçmedi.

en: No account was found with the provided information.
tr: Verilen bilgilere göre bir hesap bulunamadı.

en: No article requests can be made for this record.
tr: Bu kayıt için makale isteği yapılamaz.

en: No changes were made.
tr: Hiçbir değişiklik yapılmadı.

en: No checkout history to delete
tr: Silinecek ödünç alma geçmişi yok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No checkouts
tr: Ödünç alma yok

en: No cover image available
tr: Kullanılabilir kapak resmi yok

note: SCRIPT
en: No data available in table
tr: Tabloda kullanılabilir veri yok

note: SCRIPT
en: No entries to show
tr: Gösterilecek girdi yok

en: No hold history to delete
tr: Silinecek kitap ayırtma geçmişi yok

note: SCRIPT
en: No holds
tr: Ayırtma yok

en: No items available.
tr: Kullanılabilir materyal yok.

en: No limit
tr: Limit yok

en: No longer renewable
tr: Süresi uzatılamaz

note: SCRIPT
en: No matching records found
tr: Eşleşen kayıt bulunamadı

en: No news to display.
tr: Görüntülenecek haber yok.

en: No operation parameter has been passed.
tr: Operasyon parametresi verilmedi.

en: No other items.
tr: Başka materyal yok.

en: No physical items for this record
tr: Bu kayda ilişkin materyal yok

en: No private lists
tr: Özel listeler yok

en: No private lists.
tr: Özel liste yok.

en: No public lists.
tr: Genel liste yok.

en: No recalls have been made.
tr: Hiçbir geri çağırma işlemi yapılmadı.

en: No record was removed.
tr: Hiçbir kayıt çıkarılmadı.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
tr: %s tarihinden önce süresi uzatılamaz

en: No renewals allowed
tr: Daha fazla uzatma yapmanız mümkün değildir

en: No renewals left
tr: Süre uzatma hakkınız kalmamıştır

en: No reserves have been selected for this course.
tr: Bu ders koleksiyonu için herhangi bir kaynak seçilmedi.

note: SCRIPT
en: No results found in the library's %s collection
tr: Kütüphanenin %s koleksiyonunda sonuç bulunamadı

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
tr: Kütüphane OverDrive koleksiyonunda sonuç bulunamadı.

en: No results found!
tr: Sonuç bulunamadı!

en: No string to transform.
tr: Dönüştürülecek dize yok.

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
tr: Herhangi bir öneri seçilmedi

note: SCRIPT
en: No tag was specified.
tr: Etiket belirtilmedi.

en: No tags from this library for this title.
tr: Kütüphanedeki eser adı için etiket yok.

en: No, I do not agree. Please remove my account within a reasonable time.
tr: Hayır, kabul etmiyorum. Lütfen hesabımı makul bir süre içinde kaldırın.

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
tr: Hayır, bu makale isteğini iptal etme

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
tr: Hayır, ayırtma işlemini iptal etme

note: SCRIPT
en: No, do not delete
tr: Hayır, Silmeyin

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
tr: Hayır, öneriyi silmeyin

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
tr: Hayır, önerileri silmeyin

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
tr: Hayır, paylaşımı kaldırmayın

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
tr: Hayır, ayırtılanları devam ettirme

en: Nobody
tr: Hiçkimse

en: Non-fiction
tr: Roman dışı

en: Non-musical recording
tr: Müzik dışı kayıt

en: None
tr: Hiç biri

en: None of the libraries are available for pickup location.
tr: Kütüphanelerin hiç biri teslim alma konumu olarak kullanılabilir değildir.

en: None specified:
tr: Hiçbir şey belirtilmedi:

en: Normal view
tr: Normal görünüm

en: Not allowed
tr: İzin verilmiyor

en: Not available
tr: Kullanılamaz

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
tr: İade edilmedi %s

en: Not finding what you're looking for?
tr: Aradığınız şeyi bulamıyor musunuz?

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
tr: Ödünç verilmez %s

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
tr: Ödünç verilmez (%s)

en: Not issued
tr: Yayınlanmamış

en: Not on hold
tr: Ayrılmamış

en: Not renewable
tr: Süresi uzatılamaz

en: Not renewable
tr: Süresi uzatılamaz

en: Not what you expected? Check for
tr: Aradığınızı bulamadınız mı? Bakınız

en: Note
tr: Not

en: Note:
tr: Not:

en: Note:
tr: Not:

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
tr: Not: Kütüphane politikası, yerel olarak mevcut bir materyalin ayırtılması/alınmasına izin vermez. Lütfen bu materyalleri almak için kütüphaneye gelin

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
tr: Not: Bu özellik yalnızca ISBD konularının yer aldığı ve dizini ayrı bir betikle oluşturulmuş bulunan Fransızca kataloglarda kullanılabilir.

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
tr: Not: Yorumunuz kütüphaneci tarafından onaylanmalıdır.

en: Note: you can only delete your own tags.
tr: Not: Yalnızca kendi etiketlerinizi silebilirsiniz.

note: SCRIPT
en: Note: you can only tag an item with a given term once. Check 'My Tags' to see your current tags.
tr: Not: Verilen terim ile bir kerede sadece bir materyal etiketleyebilirsiniz. Geçerli etiketleri görmek için 'Benim Etiketlerim' kısmını kontrol ediniz.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
tr: Not: yorumunuz illegal markup kodu içeriyordu. Markup kaldırıldığında aşağıdaki gibi kaydedildi. Yorumu düzenleyebilir veya yorumu olduğu gibi korumak için iptal edebilirsiniz.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
tr: Not: etiketiniz, kaldırılan işaretleme kodunu içeriyordu.

note: SCRIPT
en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
tr: Not: Etiketinizde varolan biçimleme kodu kaldırıldı. Etiketin yeni biçimleme kodu

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
tr: Hata! tag tamamen geçersiz markup kodundan oluşuyor. Eklenmedi.

en: Notes
tr: Notlar

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
tr: Notlar: %s

en: Notes/Comments
tr: Notlar/Yorumlar

en: Notes:
tr: Notlar:

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
tr: Hiçbir şey seçilmedi. Uzatmak istediğiniz her materyalin yanındaki kutuyu işaretleyin

en: Notice:
tr: Bildirim:

en: Novelist Select
tr: Romancı Seçin

en: Novelist Select:
tr: Romancı Seçin:

en: Number
tr: Sayı

en: Number of holds:
tr: Ayırma sayısı:

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
tr: Kullanılan kayıt sayısı: %s

en: OR
tr: YA DA

en: On hold
tr: Ayrılmış

en: On order
tr: Siparişte

en: On-site checkouts
tr: Yerinde ödünç alımlar

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
tr: Kütüphane bu önerileri değerlendirdikten sonra daha fazla öneri gönderebilirsiniz.

en: One or more holds were not placed due to existing holds.
tr: Mevcut ayırtmalar nedeniyle bir ya da daha fazla ayırtma yapılamadı.

en: Online resources:
tr: Çevrimiçi kaynaklar:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
tr: Sadece %s sonuç gösteriliyor:

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
tr: Sadece belirli alanlar (kırmızı ile işaretli olanlar) gereklidir, ancak ne kadar fazla bilgi girerseniz kütüphaneciler için istediğiniz eser adını bulmak o kadar kolay olacaktır. "Notlar" alanı her hangi bir ek bilgi vermek için kullanılabilir.

en: Only items currently available for loan or reference
tr: Yalnızca şu anda ödünç ya da referans için kullanılabilecek materyaller

en: Order by author
tr: Yazara göre sırala

en: Order by date
tr: Tarihe göre sırala

en: Order by title
tr: Eser adına göre sırala

en: Order by:
tr: Sıralama düzeni:

en: Ordered by the library
tr: Kütüphane tarafından sipariş edildi

en: Other editions
tr: Diğer baskılar

en: Other editions of this work
tr: Bu eserin diğer baskıları

en: Other forms:
tr: Diğer formlar:

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
tr: Diğer ayırtılanlar %s

en: Other names:
tr: Diğer adı:

en: Other phone
tr: Diğer telefon

en: Other phone:
tr: Diğer telefon:

en: Other:
tr: Diğer:

en: OutputIntermediateFormat
tr: ÇıkışOrtaFormat

en: OutputRewritablePage
tr: ÇıktıTekraryazılabilirSayfa

en: OverDrive account
tr: OverDrive hesabı

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
tr: '%s' için OverDrive arama

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: '%s' için OverDrive araması &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
tr: Genel sıra önceliği: %s

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
tr: Gecikenler (%s)

en: Overdues
tr: Gecikenler

en: Owner only
tr: Yalnızca sahibi

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Parameters
tr: Paremetreler

en: Password
tr: Şifre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
tr: Şifre başta ve/veya sonda boşluk içeriyor

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
tr: Şifre en az %s karakter uzunluğunda olmalıdır.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
tr: Şifre en az %s karakter içermelidir.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
tr: Şifre, BÜYÜK HARF, küçük harf ve rakamlar da dahil olmak üzere en az %s karakter içermelidir

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
tr: Şifre en az bir basamak, bir küçük harf ve bir büyük harf içermelidir.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
tr: Şifre başta veya sonda beyaz boşluk içermemelidir.

en: Password not valid
tr: Şifre geçerli değil

en: Password recovery
tr: Şifre kurtarma

en: Password updated
tr: Şifre güncellendi

en: Password:
tr: Şifre:

en: Passwords do not match!
tr: Şifreler eşleşmiyor!

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
tr: Parolalar uyuşmuyor. Lütfen yeni parolanızı yeniden yazın.

en: Patent document
tr: Patent dokümanı

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
tr: %s hakkında kullanıcı yorumları

en: Pay selected fines and charges
tr: Seçilen ceza ve ücretleri öde

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment applied:
tr: Uygulanan ödeme:

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Payout
tr: Ödeme

en: Pending
tr: Beklemede

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
tr: Materyal türü '%s' olan bir sonraki kullanılabilir materyal için beklemede

en: Pending hold
tr: Beklemede olan ayırtma işlemi

en: Personal details
tr: Kişisel detaylar

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Photocopy
tr: Fotokopi

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
tr: %s tarafından alınacak

en: Pick up location:
tr: Teslim alma yeri:

en: Pickup date:
tr: Teslim alma tarihi:

en: Pickup library
tr: Teslim alma kütüphanesi

en: Pickup library:
tr: Teslim alma kütüphanesi:

en: Pickup location
tr: Teslim alma yeri

en: Pickup location:
tr: Teslim alma yeri:

note: SCRIPT
en: Place a hold on
tr: Materyali ayırtın

en: Place a hold on
tr: Materyali ayırtın

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
tr: Materyali ayırtın:

en: Place article request
tr: Makale isteğinde bulunun

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
tr: %s için makale isteğinde bulunun

en: Place hold
tr: Ayırt

en: Place hold
tr: Ayırt

en: Place recall
tr: Geri çağırma yapın

note: INPUT type=submit
en: Place request
tr: İstekte bulunun

en: Placed on
tr: Sipariş verme tarihi

en: Places
tr: Konumlar

en: Placing a hold
tr: Ayırtma işlemi yapılıyor

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Ayırtma yapma işlemi &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Play media
tr: Ortam yürüt

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
tr: Lütfen kütüphane personelinin bu değerleri sizin için güncelleyemeyeceğini unutmayın: Bu sizin için kişiye özel bilgidir!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
tr: Lütfen bir indirme biçimi seçin

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
tr: Lütfen hangisi için kimlik doğrulaması yapmak istediğinizi seçiniz:

en: Please choose your privacy rule:
tr: Gizlilik kuralınızı seçin:

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
tr: Parolanızı sıfırlama sürecini tamamlamak için bu e-postadaki bağlantıya tıklayın.

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
tr: Bu abonelikle ilgili yeni bir sayı geldiğinde e-posta mesajı almak istemediğinizi onaylayın.

en: Please confirm the checkout:
tr: Lütfen ödünç alma işlemini onaylayın:

en: Please confirm your registration
tr: Lütfen kaydınızı onaylayın

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Lütfen kayıt işleminizi onaylayın &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Please contact a librarian for details.
tr: Lütfen daha fazla bilgi için bir kütüphaneci ile irtibata geçin.

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
tr: Mobil servis sağlayıcınızdan emin değilseniz, veya servis sağlayıcınızı bu listede göremiyorsanız lütfen bir kütüphane personeli ile irtibata geçin.

en: Please contact the library if you need further assistance.
tr: Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa kütüphane ile irtibata geçin.

en: Please correct and resubmit.
tr: Lütfen düzeltip yeniden gönderin.

en: Please do not use this mail to request or renew books.
tr: Lütfen bu e-postayı kitap isteği ya da kitap süresini uzatmak için kullanmayın.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
tr: Lütfen geçerli bir URL giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
tr: Lütfen geçerli bir tarih (ISO) giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
tr: Lütfen geçerli bir tarih giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
tr: Lütfen geçerli bir numara giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
tr: Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
tr: Lütfen {0} ve {1} arası karakterler uzunluğunda bir değer giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
tr: Lütfen {0} ve {1} arasında bir değer giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
tr: {0} ile eşit ya da daha fazla bir değer giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
tr: {0} ile eşit ya da daha az bir değer giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
tr: Lütfen en az {0} karakter giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
tr: Lütfen {0} karakterden daha fazlasını girmeyiniz.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + if including the country code.
tr: Lütfen yalnızca sayı girin. Ülke kodu dahilse numaranın önüne + işareti koyun.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
tr: Lütfen yalnızca rakam giriniz.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
tr: Lütfen yukarıdaki ile aynı şifreyi giriniz

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
tr: Lütfen aynı değeri tekrar giriniz.

en: Please enter your card number:
tr: Lütfen kart numarasını giriniz:

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
tr: Lütfen en az bir alanı doldurun.

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
tr: Bir satın alma önerisi yapmak için lütfen bu formu doldurun. Kütüphane önerinizi işlerken bir e-posta alacaksınız.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
tr: Lütfen bu alanı düzeltiniz.

en: Please log in to the catalog and try again.
tr: Lütfen kataloğa giriş yapıp yeniden deneyin.

en: Please log-in to account to update your password.
tr: Parolanızı güncellemek için lütfen hesabınıza giriş yapın.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
tr: Hangi gizlilik seçeneğini seçerseniz seçin, halihazırda ödünç verilmiş kitapların bilgilerinin kütüphane tarafından saklanacağını lütfen unutmayınız.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
tr: Google ile girişin sadece bu kütüphanede kayıtlı e-posta adresini kullanıyorsanız çalışacağını unutmayın.

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
tr: Lütfen ekli dosyanın EndNote, Reference Manager ya da ProCite gibi kişisel bibliyografik yazılıma aktarılabilen bir MARC bibliyografik kayıt dosyası olduğunu göz önünde bulundurunuz.

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
tr: Lütfen dikkat, hasarlı olarak iade edilmiş materyallerin yönetimi için materyali iade eden son kişi izlenir.

en: Please note:
tr: Lütfen dikkate alınız:

en: Please note:
tr: Lütfen dikkate alınız:

en: Please save your consent below or log out. Thank you!
tr: Lütfen onayınızı aşağıya kaydedin veya oturumu kapatın. Teşekkür ederim!

en: Please see a member of the library staff.
tr: Lütfen bir kütüphaneciye danışınız.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
tr: Lütfen bu makale isteği için belirli bir materyal seçin.

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
tr: Lütfen silmek için bir tag seçin.

en: Please try again later.
tr: Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Please try again with plain text.
tr: Lütfen düz metin olarak yeniden deneyin.

en: Please type the following characters into the preceding box:
tr: Yukarıda gösterilen kutunun içine aşağıdaki karakterleri yazınız:

en: Please use the field 'Login' as well.
tr: Lütfen 'Giriş' alanını da kullanın.

note: OPTGROUP
en: Popularity
tr: Popülerlik

en: Popularity (least to most)
tr: Popülerlik (azdan çoğa)

en: Popularity (most to least)
tr: Popülerlik (çoktan aza)

en: Post your comments on this title.
tr: Bu başlık hakkındaki yorumlarınızı gönderin.

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
tr: Destekleyen %s

en: Pre-adolescent
tr: Preadolesan

en: Preferred form:
tr: Tercih edilmiş form:

en: Preferred language for notices:
tr: Bildirimler için tercih edilen dil:

en: Preschool
tr: Okul öncesi

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous sessions
tr: Önceki oturumlar

en: Primary
tr: Temel

en: Primary email
tr: Birinci e-posta

en: Primary email:
tr: Birincil e-posta:

en: Primary phone
tr: Birinci telefon

en: Primary phone:
tr: Birincil telefon:

en: Print
tr: Yazdır

en: Print list
tr: Liste yazdır

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
tr: Makbuz yazdırın ve oturumu sonlandırın

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
tr: %s için makbuz yazdır &rsaquo; Self-check cihazından ödünç alma &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Priority
tr: Öncelik

en: Priority:
tr: Öncelik:

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Privacy rule
tr: Gizlilik kuralı

en: Private
tr: Özel

note: OPTGROUP
en: Private lists
tr: Özel listeler

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
tr: Benimle birlikte paylaşılan özel listeler

en: Problem found on page:
tr: Sayfada sorun bulundu:

en: Processing
tr: İşleniyor

note: SCRIPT
en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Programmed texts
tr: Programlanmış metinler

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
tr: Programlama hatası, item-status.inc bir Koha::Item nesnesiyle çağrılmalıdır.

en: Pronouns:
tr: Zamirler:

en: Provider:
tr: Sağlayıcı:

en: Public
tr: Açık

note: OPTGROUP
en: Public lists
tr: Açık listeler

note: OPTGROUP
en: Public lists:
tr: Açık listeler:

en: Publication date
tr: Yayın tarihi

en: Publication date range
tr: Yayın tarihi aralığı

en: Publication place:
tr: Yayın yeri:

en: Publication year:
tr: Yayın yılı:

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
tr: Yayın/Telif tarihi: (Yeniden eskiye)

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
tr: Yayın/Telif tarihi: (Eskiden yeniye)

en: Publication:
tr: Yayın:

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END
en: Published by: %s %s in %s %s
tr: Yayınlayan: %s %s tarihinde %s %s

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RESULT.item('size') | html %1
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
tr: Yayınlayan: %s %s tarihinde %s %s %s , %s %s %s , %s %s

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
tr: yanda belirtilen yazar tarafından %s %s tarihinde yayınlandı

en: Publisher
tr: Yayıncı

en: Publisher location
tr: Yayıncının yeri

en: Publisher:
tr: Yayıncı:

en: Publons:
tr: Yayınlar:

en: Purchase suggestions
tr: Satın alma önerileri

en: Quantity:
tr: Miktar:

en: Quote of the day
tr: Günün sözü

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
tr: RIS (Zotero, EndNote, diğerleri)

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
tr: %s için ve sistem geneli kütüphane duyuruları için RSS beslemesi

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
tr: %s kütüphane duyuruları için RSS beslemesi

en: RSS feed for library news
tr: Kütüphane duyuruları için RSS beslemesi

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
tr: Genel listeler için RSS beslemesi %s

en: RSS feed for system-wide library news
tr: Sistem çapında kütüphane duyuruları için RSS beslemesi

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
tr: Beni değerlendir

en: Re-type new password:
tr: Yeni parolayı tekrar yazın:

en: Ready for pickup
tr: Almak için hazır

en: Really fuzzy
tr: Gerçekten bulanık

en: Reason for suggestion:
tr: Öneri nedeni:

en: Recall
tr: Geri çağır

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Geri çağırma &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Recall a specific item
tr: Belirli bir materyali geri çağır

en: Recall date:
tr: Geri çağırma tarihi:

en: Recall next available item
tr: Bir sonraki mevcut materyali geri çağır

en: Recall not needed after:
tr: Şu tarihten sonra geri çağırma gereksizdir:

en: RecallItem
tr: Materyali geri çağır

en: Recalls
tr: Geri çağırma işlemleri

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
tr: Geri çağırma işlemleri (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
tr: Geri çağırma opsiyonu etkinleştirilmedi. Lütfen kütüphaneniz ile irtibata geçiniz.

en: Recalls history
tr: Geri çağırma geçmişi

en: Received date
tr: Teslim alma tarihi

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Recent comments
tr: En son yorumlar

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: En son yorumlar &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Record URL
tr: Kayıt URL'si

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
tr: Kayıt engellendi &rsaquo; %s %s %s Koha çevrimiçi %s katalog

en: Record not found
tr: Kayıt bulunamadı

en: Record title
tr: Kayıt başlığı

en: RecordedBooks account
tr: RecordedBooks hesabı

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: RecordedBooks search for '%s'
tr: '%s' için RecordedBooks araması

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: RecordedBooks search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: '%s' için RecordedBooks araması &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Records
tr: Kayıtlar

en: Refine your search
tr: Taramanızı gözden geçirin

en: Refund
tr: Para iadesi yapınız

en: Register a new account
tr: Yeni bir hesaba kaydolun

en: Register here.
tr: Buradan kayıt olun.

en: Registration complete
tr: Kayıt tamamlandı!

en: Registration complete!
tr: Kayıt tamamlandı!

en: Registration invalid!
tr: Kayıt geçersiz!

en: Regular print
tr: Düzenli baskı

note: ABBR
en: Related Term
tr: İlgili Terim

en: Relative
tr: Göreceli

en: Relative issues
tr: İlgili sayılar

en: Relatives' charges
tr: Yakınlarının ücretlendirmeleri

en: Relatives' checkouts
tr: Yakınlarının ödünç aldıkları

en: Relevance
tr: İlgi sıralaması

en: Remove
tr: Çıkar

note: A
en: Remove facet %s
tr: Faseti kaldır %s

note: A
en: Remove field
tr: Alanı kaldır

note: SCRIPT
en: Remove from list
tr: Listeden kaldır

en: Remove from this list
tr: Bu listeden kaldır

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
tr: Seçili materyalleri kaldır

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
tr: Seçtiğiniz aramaları kaldırın

en: Remove share
tr: Paylaşımı kaldır

en: Remove share
tr: Paylaşımı kaldır

en: Renew
tr: Süresini uzat

en: Renew all
tr: Tümünün süresini uzat

en: Renew item
tr: Materyalin süresini uzat

en: Renew selected
tr: Seçilenlerin süresini uzat

en: RenewLoan
tr: SüreyiUzat

en: Renewal of daily rental item
tr: Günlük kiralama materyalinin süresinin uzatılması

en: Renewal of rental item
tr: Kiralama materyalinin süresinin uzatılması

en: Renewed!
tr: Süresi uzatıldı!

en: Rental fee
tr: Kiralama ücreti

en: Report a problem
tr: Bir sorun bildirin

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Sorun bildirin &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Report issues and broken links
tr: Sorunları ve çalışmayan bağlantıları rapor edin.

en: Request ID
tr: İstek Kimliği

en: Request ID:
tr: İstek Kimliği:

en: Request article
tr: Makale isteğinde bulunun

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Makale isteğinde bulunun &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Request cancellation
tr: İstek iptali

en: Request placed
tr: İstek yapıldı

en: Request placed:
tr: İstek yapıldı:

en: Request specific item type:
tr: Belirli bir materyal türünü talep edin:

en: Request type
tr: İstek türü

en: Request type:
tr: İstek türü:

en: Request updated
tr: İstek güncellendi

en: Requested
tr: Talep edildi

en: Requested from
tr: İstek yapılan yer

en: Requested from:
tr: İstek yapılan yer:

en: Requested item type
tr: İstenilen materyal türü

en: Requested item:
tr: İstenilen materyal:

en: Requests
tr: İstekler

en: Required
tr: Gerekli

en: Reset your password
tr: Parolanızı sıfırlayın

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Parolanızı sıfırlayın &srsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
tr: Parolanızın sıfırlanması kütüphane tarafından etkinleştirilmedi.

note: INPUT type=submit
en: Resort list
tr: Resort listesi

en: Results
tr: Sonuçlar

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
tr: Sonuçlar %s - %s arası (Toplamı %s)

note: %1$s:  ms_value | html
en: Results of search for '%s'
tr: '%s' için arama sonuçları

en: Results per page:
tr: Her sayfada gösterilen sonuç sayısı:

en: Resume
tr: Kaldığı yerden devam et

en: Resume all suspended holds
tr: Tüm askıya alınan ayırmaları devam ettir

en: Resume hold
tr: Ayırtma işlemini sürdürün

en: Return
tr: İade

en: Return this item
tr: Bu materyali iade et

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
tr: %s konumuna dön

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
tr: Hesap özetine dönün

en: Return to fine details
tr: Ceza ayrıntılarına dön

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
tr: Hesabıma dön

en: Return to the catalog home page.
tr: Katalog ana sayfasına dön.

en: Return to the last advanced search
tr: Son gelişmiş aramaya dön

en: Return to the main page
tr: Ana sayfaya dön

en: Return to the self-checkout
tr: Otomatik ödünç & iade sistemine dön

en: Return to your lists
tr: Listelerinize dönün

en: Returns a patron's status information from Koha.
tr: Koha üye durum bilgilerine dön.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
tr: Belirli bir kullanıcı için, belirli bir öğe üzerindeki kullanılabilir hizmetler hakkında bilgi gönderir.

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
tr: Kullanıcı hakkında, talep edilen seçenekler üzerinden belirlenmiş bilgi verir. Bu işlev, isteğe bağlı olarak kullanıcının iletişim bilgileri, ceza bilgileri, ayırtma istekleri, ödünç bilgilerini ve mesajlarını da verebilir.

en: Reviews
tr: Görüşler

en: Reviews from LibraryThing.com:
tr: LibraryThing.com adresinden görüşler:

en: Reviews provided by Syndetics
tr: Syndetics tarafından sağlanan değerlendirme

en: Routing lists
tr: Yönlendirme Listeleri

en: SMS number:
tr: SMS sayısı:

en: SMS provider:
tr: SMS sağlayıcı:

en: Salutation:
tr: Hitap:

note: INPUT type=submit
en: Save
tr: Kaydet

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save record
tr: Künyeyi kaydet

en: Save to another list
tr: Başka bir listeye kaydet

en: Save to lists
tr: Listelere kaydedin

en: Save to your lists
tr: Listelerinize ekleyin

en: Scan
tr: Tara

en: Scan
tr: Tara

en: Scan a new item or enter its barcode:
tr: Yeni bir materyalin barkodunu tara ya da tuşlayarak gir:

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
tr: Her bir materyali tarayın ve sonraki materyali taramadan önce sayfanın yeniden yüklenmesini bekleyin. Ödünç verilen materyal ödünç verilenler listenizde görünmelidir. Gönder düğmesine yalnızca barkodu manuel olarak girerseniz tıklamanız gerekir.

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
tr: Her bir öğeyi tarayın veya barkodunu girin. Girilen barkodların bir listesi görüntülenecektir.

en: Scan the item or enter its barcode:
tr: Materyali tarayın ya da barkodunu girin:

en: Schedule
tr: Zaman çizelgesi

note: INPUT type=submit name=do
en: Search
tr: Ara

en: Search
tr: Ara

note: LINK
en: Search %s
tr: Ara %s

note: SCRIPT
en: Search course reserves
tr: Ayrılmış ders materyalleri içinde ara

note: SCRIPT
en: Search courses
tr: Ders arama

en: Search for this title in:
tr: Bu eser adını şu dizinde arayın:

note: A
en: Search for works by this author
tr: Bu yazarın eserlerinde ara

en: Search for:
tr: Katalogda arayın:

en: Search history
tr: Arama geçmişi

en: Search options:
tr: Arama seçenekleri:

en: Search results
tr: Arama sonuçları

note: NAV
en: Search results pagination
tr: Arama sonuçları sayfalandırma

en: Search suggestions
tr: Önerileri ara

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Search the %s%s%sKoha library%s catalog
tr: %s%s%sKoha library%s katalog içinde ara

en: Search type:
tr: Arama türü:

en: Search unsuccessful
tr: Arama başarısız

note: SCRIPT
en: Search:
tr: Ara:

en: SearchCourseReserves
tr: AraKursRezervleri

note: SCRIPT
en: Searching %s...
tr: Aranıyor %s...

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
tr: OverDrive aranıyor...

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
tr: Yalnızca %s içinde aranıyor

en: Secondary email
tr: İkinci e-posta

en: Secondary email:
tr: İkinci e-posta:

en: Secondary phone
tr: İkinci telefon

en: Secondary phone:
tr: İkinci telefon:

en: Section
tr: Bölüm

en: Section:
tr: Bölüm:

note: IMG
en: See Baker & Taylor
tr: Bkz. Baker & Taylor

en: See also:
tr: Ayrıca bakınız:

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
tr: Bkz.: %s%s%sbir sonraki bibliyo%s

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
tr: Bkz.: %s%s%sbir önceki bibliyo%s

en: Select a download format
tr: Bir indirme biçimi seçin

en: Select a library
tr: Bir kütüphane seçin

en: Select a list
tr: Bir liste seçin

en: Select a specific item:
tr: Belirli bir materyal seçin:

note: SCRIPT
en: Select a time
tr: Bir zaman seçin

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Select none
tr: Hiçbirini seçme

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
tr: Arama sonucunu seçin: %s

en: Select searches to:
tr: Aramaları seçin:

en: Select suggestions to:
tr: Önerilerde seçin:

en: Select the item(s) to search
tr: Aramak istediğiniz materyal(ler)'i seçiniz

en: Select titles to:
tr: Eser adlarını seçin:

en: Select titles to:
tr: Eser adlarını seç:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
tr: Self-check iade etme &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self check-in help
tr: Self check-in yardımı

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
tr: Self-check ödünç alma &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
tr: Otomatik Ödünç & İade Yardımı

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
tr: Self-check ödünç alma yardımı &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Send
tr: Gönder

en: Send email
tr: E-posta gönder

en: Send list
tr: Liste gönder

en: Send problem report to:
tr: Sorun raporunu şu adrese gönderin:

en: Send to device
tr: Cihaza gönder

en: Sending your cart
tr: Sepetinizi gönderiyor

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Sepetiniz gönderiliyor &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Sending your list
tr: Listenizi gönderiyor

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Listeniz gönderiliyor &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Serial
tr: Süreli yayın

en: Serial collection
tr: Süreli yayın koleksiyonu

en: Serial collection
tr: Süreli yayın koleksiyonu

en: Serial collections
tr: Süreli yayın koleksiyonları

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
tr: Süreli yayınlar: %s

en: Series
tr: Diziler

en: Series information:
tr: Seriler bilgisi:

en: Series title
tr: Dizi adı

en: Session lost
tr: Oturum kapandı

en: Settings updated
tr: Ayarlar güncellendi

en: Share
tr: Paylaş

en: Share a list
tr: Bir listeyi paylaşın

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Liste paylaş &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Share a list with another patron
tr: Bir listeyi diğer bir kişi ile paylaşın

note: A
en: Share by email
tr: E-posta yoluyla paylaş

en: Share list
tr: Liste paylaşın

note: A
en: Share on Facebook
tr: Facebook üzerinde paylaş

note: A
en: Share on LinkedIn
tr: Linkedln üzerinde paylaş

note: A
en: Share on Twitter
tr: Twitter'da paylaş

en: Shared
tr: Paylaşılan

en: Shelving location
tr: Raftaki konumu

en: Shelving location:
tr: Raftaki konumu:

en: Shibboleth Login
tr: Shibboleth Oturum Açma

en: Shibboleth login
tr: Shibboleth oturum açma

en: Show
tr: Göster

en: Show 50 items
tr: 50 materyal göster

note: SCRIPT
en: Show _MENU_ entries
tr: _MENU_ girişlerini göster

en: Show all items
tr: Tüm materyalleri göster

en: Show all news
tr: Tüm yenilikleri göster

note: SCRIPT
en: Show all transactions
tr: Tüm işlemleri göster

en: Show last 50 items
tr: Son 50 materyali göster

en: Show less
tr: Daha az göster

note: A
en: Show lists
tr: Listeleri göster

en: Show more
tr: Daha fazlasını göster

en: Show more options
tr: Daha fazla seçenek göster

en: Show the top
tr: En üstü göster

en: Show unholdable items
tr: Ayırtılamayan materyalleri göster

en: Show year:
tr: Yılı göster:

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
tr: Sonuçlarla %s ilgili %s gösteriyor

en: Showing 50 items.
tr: 50 materyal gösteriliyor.

note: SCRIPT
en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_
tr: _START_ - _END_ TOPLAM _TOTAL_ kayıt

en: Showing all items.
tr: Tüm materyaller gösteriliyor.

en: Showing last 50 items.
tr: Son 50 materyal gösteriliyor.

en: Showing only available items
tr: Yalnızca kullanılabilir materyaller gösteriliyor

en: Sign in to view availability and checkout items or place holds
tr: Kullanılabilirliği görmek ve ödünç almak için ya da ayırma yapmak için oturum açın

en: Similar items
tr: Benzer materyaller

en: Simple DC-RDF
tr: Basit DC-RDF

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe geç

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
tr: Bu servisi kullanırken metin mesajları için ücretlendirme yapılabilir. Sorularınız varsa lütfen mobil servis sağlayıcınıza danışın.

en: Something else
tr: Başka bir şey

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
tr: Aşağıdaki adresler işlenirken bir şeyler ters gitti. Lütfen kontrol edin. Kontrol etmeniz gerekenler: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
tr: Bir şeyler yanlış gitti. Not kaydedilmedi

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
tr: Rapor gönderilirken yanlış bir şey oldu. Lütfen kütüphanenizle iletişime geçin.

en: Sorry
tr: Üzgünüz

en: Sorry,
tr: Üzgünüz,

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
tr: Üzgünüz, fakat bu anahtarı kabul edemiyoruz. Davetin süresi geçmiş olabilir. Size daveti gönderen kullanıcı ile iletişime geçin.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
tr: Üzgünüz, fakat geçerli bir e-posta adresi girmediniz.

en: Sorry, no suggestions.
tr: Üzgünüz, hiçbir öneri yok.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
tr: Üzgünüz, bu materyallerin hiç biri ayırtılamaz.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
tr: Üzgünüz, yalnızca bu yorumu yapanın yorumu değiştirme izni vardır.

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
tr: Üzgünüz, düz görünüm geçici olarak kullanılamıyor

note: SCRIPT
en: Sorry, tags are not enabled on this system.
tr: Üzgünüz, bu sistemde tag'ler etkin değildir.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
tr: Üzgünüz, CAS oturum açma işlemi de başarısız oldu, yerel bir hesabınız varsa bunu aşağıda kullanabilirsiniz.

en: Sorry, the CAS login failed.
tr: Üzgünüz, CAS oturum açma başarısız oldu.

en: Sorry, the requested page is not available
tr: Üzgünüz, istenen sayfa mevcut değil

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
tr: Üzgünüz, sistem kayıtlarına göre bu sayfaya giriş izniniz bulunmamaktadır.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
tr: Üzgünüz, sonuç yok, farklı bir arama terimi deneyin.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
tr: Üzgünüz, bu materyal bu birimden ödünç alınamaz.

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
tr: Üzgünüz, bu self check-in istasyonu kimlik doğrulamasını kaybetti. Bu sorunu çözmek için lütfen yöneticiyle iletişime geçin.

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
tr: Üzgünüz, bu otomatik ödünç verme istasyonunun kimlik doğrulama sisteminde arıza gözükmektedir. Bu problemi çözmesi için lütfen yöneticinizle görüşünüz.

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
tr: Üzgünüz, bu materyali ayırtmak için yaşınız çok küçük.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
tr: Üzgünüz, bu listeye materyal ekleyemezsiniz.

en: Sorry, you cannot place holds.
tr: Üzgünüz, daha fazla ayırtma işlemi yapamazsınız.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
tr: Üzgünüz,%s adetten fazla materyal ayıramazsınız.

en: Sorry, your Google login failed.
tr: Üzgünüz, Google oturum açma işleminiz başarısız oldu.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
tr: Üzgünüz, Shibboleth kimliğiniz geçerli bir kütüphane kimliği ile eşleşmiyor.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
tr: Üzgünüz, Shibboleth kimliğiniz geçerli bir kütüphane kimliği ile eşleşmiyor. Yerel bir girişiniz varsa bunu aşağıda kullanabilirsiniz.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
tr: Üzgünüz, şifreniz çevrim içi olarak değiştirilemez.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
tr: Üzgünüz, oturumunuz zaman aşımına uğradı, lütfen tekrar giriş yapın.

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort by:
tr: Sıralama düzeni:

en: Sort by:
tr: Sıralama düzeni:

en: Sort this list by:
tr: Bu listenin sıralama düzeni:

en: Source
tr: Kaynak

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Specialized
tr: Özelleştirilmiş

en: Staff only
tr: Yalnızca personel

en: Standard number
tr: Standart numara

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
tr: Standart numara (ISBN, ISSN veya diğer):

en: Star ratings
tr: Yıldız derecelendirmeleri

en: State:
tr: Eyalet:

en: Statistics
tr: İstatistik

en: Status
tr: Durum

en: Status:
tr: Durum:

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
tr: Birinci adım: Kullanıcı kimliğinizi%s ve şifrenizi%s girin

en: Step three: Click the 'Finish' button
tr: Üçüncü basamak: 'Bitir' butonuna tıklayınız

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
tr: İkinci basamak: Barkodu her bir materyal için teker teker okutturunuz.

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Street number:
tr: Cadde numarası:

en: Street type:
tr: Cadde tipi:

en: Subject
tr: Konu

en: Subject cloud
tr: Konu bulutu

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Konu bulutu &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Subject(s)
tr: Konu(lar)

en: Subject:
tr: Konular:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
tr: Konu: %s

note: INPUT type=submit
en: Submit
tr: Gönder

en: Submit
tr: Gönder

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
tr: Gönder ve bu pencereyi kapat

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
tr: Değişiklikleri gönderin

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
tr: Değişiklikleri gönderin

note: INPUT type=submit
en: Submit note
tr: Notu gönder

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
tr: Güncelleştirme isteğinizi gönderin

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
tr: Önerinizi gönderin

en: Subscribe to a subscription alert
tr: Abonelik uyarısına abone olun

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
tr: Yeni sayılar hakkında e-posta bildirimleri almak için kaydolun

en: Subscribe to email notification on new issues
tr: Yeni sayılar hakkında e-posta bildirimleri almak için kaydolun

note: A
en: Subscribe to recent comments
tr: En son yorumlara abone olun

note: A
en: Subscribe to this list
tr: Bu listeye abone ol

note: A
en: Subscribe to this search
tr: Bu arama sonucuna abone olun

en: Subscription
tr: Abonelik

en: Subscription alerts
tr: Abonelik uyarıları

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
tr: %s -e:%s %s %s'den abonelik: şimdi(güncel)%s

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
tr: %s için abonelik bilgileri

en: Subscription title
tr: Abonelik başlığı

en: Subscription:
tr: Abonelik:

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
tr: Abonelikler ( %s )

en: Suggest for purchase
tr: Satın alma önerisi

en: Suggested by anyone
tr: Herhangi biri tarafından önerilen

en: Suggested by me
tr: Benim önerdiğim

en: Suggested by:
tr: Öneriyi yapan:

en: Suggested for
tr: için önerilen

en: Suggested for:
tr: Önerilen:

en: Suggested on
tr: Önerildiği tarih

en: Suggestion declined
tr: Öneri reddedildi

en: Suggestions
tr: Öneriler

en: Summary
tr: Özet

en: Surname:
tr: Soyadı:

en: Surveys
tr: Anketler

en: Suspend
tr: Askıya al

en: Suspend all holds
tr: Tüm ayırmaları beklet

en: Suspend hold
tr: Ayırtma işlemini askıya al

en: Suspend until:
tr: Şu tarihe kadar askıya al:

en: Suspended
tr: Askıya alındı

note: A
en: Switch languages
tr: Diller arasında geçiş yap

note: A
en: Syndetics cover image
tr: Syndetics kapak resmi

en: System maintenance
tr: Sistem bakımı

en: System-wide only
tr: Yalnızca sistem genelinde

note: TH
en: Table of contents
tr: İçindekiler

en: Table of contents provided by Syndetics
tr: Syndetics tarafından sağlanan içindekiler listesi

en: Table of contents:
tr: İçindekiler:

en: Tag
tr: Alan kodu

en: Tag browser
tr: Etiket tarayıcısı

en: Tag cloud
tr: Etiket bulutu

en: Tag status here.
tr: Etiket durumu burada.

en: Tag status here.
tr: Etiket durumu burada.

en: Tag:
tr: Etiket:

en: Tags
tr: Etiketler

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Tag'ler &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tags added:
tr: Etiketler eklendi:

en: Tags from this library:
tr: Bu kütüphanenin etiketleri:

en: Tags to show from other users:
tr: Diğer kullanıcılardan gösterilecek olan tag'ler:

en: Tags to show:
tr: Gösterilecek tag'ler:

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Technical reports
tr: Teknik raporlar

en: Term
tr: Terim

en: Term(s):
tr: Terim(ler):

en: Thank you
tr: Teşekkür ederiz

en: Thank you!
tr: Teşekkür ederiz!

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
tr: Bu liste tamamen gizliyken "Herkes" izninin gerçek bir etkisi yoktur.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
tr: Bu liste tamamen gizliyken "Yalnızca personel" izninin gerçek bir etkisi yoktur.

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
tr: Bu aboneliğin son %s sayısı:

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
tr: %s en çok ödünç alınan materyal %s %s %s %s şu konumda %s %s %s geçtiğimiz %s ay içerisinde %s tüm zamanlarda %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
tr: %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog sistem bakımı için çevrimdışı. Yakında tekrar hizmetinizdeyiz!

en: The 'Finish' button is presented to start over.
tr: Baştan başlamak için 'Finish' butonu sunulmuştur.

en: The ISBD cloud is not enabled.
tr: ISBD bulutu (ISBD cloud) etkinleştirilmemiştir.

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
tr: Tarayıcı tablosu boş. Bu özellik tamamen ayarlanmamış. Bakınız

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
tr: Sepet buraya gönderildi: %s

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
tr: Bu özelliğin yapılandırılmasında bir sorun olduğundan, ödünç alma geçmişinizin silinmesi başarısız oldu. Lütfen bu hatayı kütüphanenize bildirerek sistemin düzeltilmesine yardımcı olun

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
tr: Ayırtma geçmişinizin silinmesi başarısız oldu. Lütfen bu hatayı kütüphanenize bildirerek sistemin düzeltilmesine yardımcı olun.

en: The entered card number is already in use.
tr: Girilen kart numarası zaten kullanılmaktadır.

en: The entered card number is the wrong length.
tr: Girilen kart numarası yanlış uzunluktadır.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
tr: Listeleri paylaşma özelliği bu kütüphanede kullanımda değildir.

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
tr: İlk abonelik %s tarihinde başlamıştır

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
tr: Aşağıdaki alanlar gereklidir ve doldurulmamış:

en: The following fields contain invalid information:
tr: Aşağıdaki alanlar geçersiz bilgi içeriyor:

en: The item has been added to the list.
tr: Materyal listeye eklendi.

en: The item has been removed from the list.
tr: Materyal listeden çıkarıldı.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
tr: Materyal listeye eklenmedi. Lütfen zaten listede olup olmadığını kontrol edin.

en: The library has been notified of your arrival.
tr: Kütüphaneye gelişiniz bildirildi.

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
tr: Kütüphane, kullanıcıların yeni genel liste oluşturabilme özelliğini devre dışı bıraktı. Eğer listelerinizi özel durumuna getirirseniz, bir daha bu listeleri genel durumuna getiremeyeceksiniz.

en: The link is broken and the page does not exist.
tr: Bağlantı bozuk ve sayfa mevcut değil.

en: The link is invalid.
tr: Bağlantı geçersiz.

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
tr: Liste gönderildi: %s

en: The new owner could not be found anymore.
tr: Yeni sahibi artık bulunamıyor.

en: The new owner has no share for this list.
tr: Yeni sahibin bu listede payı yok.

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
tr: %s operasyonu desteklenmiyor.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
tr: Girilen her barkod için işlem sonuçları görüntülenecektir.

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
tr: Kullanıcı "%s" için parola değiştirildi.

en: The process of password recovery has already been started for this account
tr: Bu hesap için şifre kurtarma işlemi zaten başlatıldı

en: The selected suggestions have been deleted.
tr: Seçilen öneriler silindi.

en: The share has been removed.
tr: Paylaşım kaldırıldı.

en: The share has not been removed.
tr: Paylaşım kaldırılmadı.

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
tr: Abonelik %s tarihinde sona ermiştir

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
tr: Öneri eklenmemiştir. Bu başlığa sahip bir öneri zaten var.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
tr: Öneri eklenmemiştir. Şu anda verebileceğiniz öneri sınırınıza ulaştınız (%s gün olarak %s).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
tr: Şu anda yapabileceğiniz öneri sınırına ulaştınız (%s). Kütüphane bu önerileri değerlendirdikten sonra daha fazla öneri gönderebilirsiniz

en: The system does not recognize this barcode.
tr: Sistem bu barkodu tanımıyor.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
tr: tag &quot;%s&quot; olarak eklendi

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction id '%s' for this payment is invalid.
tr: Bu ödeme için hareket no '%s' geçersizdir.

en: The userid
tr: Kullanıcı kimliği

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
tr: Bu eser adıyla bağlantılı %s abonelik vardır.

en: There are no comments on this title.
tr: Bu materyal hakkında henüz bir yorum yapılmamış.

en: There are no items available for recall.
tr: Geri çağırma işlemi için uygun materyal bulunmamaktadır.

en: There are no items that can be placed on hold.
tr: Ayırtma yapılacak hiç bir materyal yoktur.

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
tr: Aramanızla eşleşen bekleyen satın alma önerisi yok.

en: There are no pending purchase suggestions.
tr: Bekleyen satınalma önerileri yoktur.

en: There is no minimum or maximum character length.
tr: Minimum veya maksimum karakter uzunluğu yoktur.

en: There was a problem with this operation:
tr: Bu işlemle ilgili bir sorun oluştu:

en: There was a problem with your submission
tr: Gönderinizle ilgili bir problem oluşmuştur

en: There was an error authenticating to external identity provider
tr: Harici kimlik sağlayıcıda kimlik doğrulaması yapılırken bir hata oluştu

en: There was an error sending the cart.
tr: Sepeti gönderirken hata oluştu.

en: There was an error sending the list.
tr: Listeyi gönderirken hata oluştu.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
tr: Kayıt işleminiz sırasında problemler oluştu, lütfen yardım için kütüphaneniz ile irtibata geçiniz.

en: Theses
tr: Tezler

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
tr: Bu &quot;bulut&quot; kataloğumuzda en çok aranan konuları gösterir. Koleksiyonumuzda yer alan materyalleri görmek için aşağıdaki  konu başlıklarından herhangi birine tıklayın.

en: This account has no email address we can send the email to.
tr: Bu hesabın e-postayı gönderebileceğimiz bir e-posta adresi yok.

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
tr: Bu belge, ödünç almış olduğunuz tüm materyalleri iade ettiğinizi onaylar. Bazen bir okuldan başka bir okula bir dosya transferi sırasında istenir. İlişik kesme, bizim tarafımızdan okulunuza gönderilir. Aynı zamanda mevcut okuyucu hesabınızda kullanılabilir olacaktır.

en: This email address already exists in our database.
tr: Bu e-posta adresi veritabanımızda zaten var.

en: This feature is not enabled
tr: Bu özellik etkinleştirilmedi

note: SCRIPT
en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
tr: Bu bir yerinde ödünç almadır, süresi uzatılamaz.

en: This is a serial
tr: Bu bir süreli yayındır

en: This item belongs to another library.
tr: Bu materyal başka bir kütüphaneye ait.

en: This item does not exist.
tr: Bu materyal mevcut değildir.

en: This item has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed
tr: Bu materyal otomatik süre uzatılması için programlandı ve süresi uzatılamaz

en: This item has been withdrawn from the collection.
tr: Bu materyal koleksiyondan kaldırıldı.

en: This item is already checked out to you.
tr: Bu materyal zaten size ödünç verilmiştir.

en: This item is checked out to someone else.
tr: Bu materyal başka bir kullanıcıya ödünç verilmiş.

en: This item is not for loan.
tr: Bu materyal ödünç verilmez.

en: This item is on hold for another borrower.
tr: Bu materyal başka bir kullanıcı tarafından ayırtılmış.

en: This item is on hold for another patron.
tr: Bu materyal diğer kullanıcıya ayrılmış.

en: This item is restricted.
tr: Materyal kısıtlanmış.

en: This item is scheduled for auto renewal.
tr: Bu materyal süresinin otomatik olarak uzatılması için programlanmış.

en: This library card has been declared lost.
tr: Bu kütüphane kartının kayıp olduğu bildirildi.

en: This link is valid for 2 days starting now.
tr: Bağlantı şu andan itibaren 2 gün geçerlidir.

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
tr: Bu liste %s başlıklarını içerir

en: This list does not exist.
tr: Bu liste mevcut değildir.

en: This list is empty.
tr: Bu liste boş.

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
tr: Bu liste paylaşılıyor. Diğer kullanıcılar buna erişimi kaybedecek.

en: This message can have the following reason(s):
tr: Bu mesaj şu sebeplerle olabilir:

en: This news item does not exist.
tr: Bu haber materyali mevcut değil.

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
tr: Bu sayfa JavaScript aktifken veya tıklayınca görünen zenginleştirilmiş içerik barındırıyor

en: This page does not exist.
tr: Bu sayfa mevcut değil.

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
tr: Bu kaydın bir çok fiziksel materyali var (%s).

en: This subscription is closed.
tr: Bu abonelik sona erdi.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
tr: Bu eseri talep edemezsiniz çünkü zaten sizde görünüyor.

en: This title cannot be requested.
tr: Bu eser istenemez.

note: IMG
en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Title
tr: Eser Adı

en: Title (A-Z)
tr: Eser Adı (A-Z)

en: Title (Z-A)
tr: Eser adı (Z-A)

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
tr: Başlık notları ( %s )

en: Title:
tr: Başlık:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Titles
tr: Eser adları

en: To log in, use the following credentials:
tr: Oturum açmak için aşağıdaki kimlik bilgilerini kullanın:

en: To make changes to your record please contact the library.
tr: Bilgilerinizle ilgili değişiklik yapmak için kütüphaneye başvurunuz.

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
tr: Bu hatayı bildirmek için, lütfen Koha Yöneticisi ile irtibata geçiniz.

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
tr: Bu hatayı bildirmek için, Koha Yöneticisine e-posta gönderebilirsiniz.

en: To reset your password, enter your login or your email address.
tr: Şifrenizi sıfırlamak için, oturum açma bilgilerinizi veya e-posta adresinizi girin.

en: Toolbar control
tr: Araç çubuğu kontrolü

en: Top level
tr: En üst düzey

en: Topics
tr: Konular

en: Total due
tr: Toplam borç

en: Total due if credit(s) applied:
tr: Kredi uygulandığında ödenmesi gereken toplam tutar:

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
tr: Toplam ayırtılanlar: %s

en: Treaties
tr: Antlaşmalar

en: Type
tr: Tür

en: Type of heading
tr: Başlık türü

note: SCRIPT
en: Type:
tr: Tür:

en: URL(s)
tr: URL(ler)

note: SCRIPT
en: Unable to add one or more tags.
tr: Bir veya birden fazla etiket eklenemiyor.

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
tr: Kayıt iptal edilemiyor!

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
tr: Kayıt oluşturulamıyor!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
tr: Ayarlarınız güncellenemedi!

en: Unavailable (lost or missing)
tr: Rafta yok (kayıp veya yerinde bulunamıyor)

en: Unavailable issues
tr: Kullanılamaz sayılar

en: Unhighlight
tr: Vurgulamayı kaldır

en: Unified title
tr: Birleştirilmiş eser adı

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
tr: Birleştirilmiş eser adı: %s

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unrecognized error.
tr: Tanınmayan hata.

en: Unsubscribe from a subscription alert
tr: Abonelik uyarısını kaldır

en: Update
tr: Güncelle

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
tr: Otomatik süre uzatma tercihini güncelleyin

note: INPUT type=submit
en: Update password
tr: Şifreyi güncelle

en: Update your contact information
tr: İletişim bilgilerinizi güncelleyin

en: Updated
tr: Güncellendi

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Güncellemeler gönderildi &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Updates to your record
tr: Kaydınıza yapılacak güncellemeler

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
tr: Şu anda ödünç aldığınız materyallerle ilgili herhangi bir sorunu bildirmek için bunu kullanın

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
tr: Koha'nın başka bir bölümüne geçmek için üst menü çubuğunu kullanın.

note: ABBR
en: Used For
tr: Şunun için kullanılır

en: Used for/see from:
tr: Kullanıldığı yer/buradan bakınız:

en: User summary
tr: Kullanıcı özeti

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
tr: Genellikle bir hesabın dondurulma sebebi eski gecikme cezaları veya hasar ücretleridir. Hesabınızın yeniden açılması için lütfen kütüphane ile iletişime geçiniz.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
tr: Genellikle bir hesabın dondurulma sebebi eski gecikme cezaları veya hasar ücretleridir. Hesabınızın dondurulması için bir neden yoksa, lütfen kütüphane ile iletişime geçiniz.

en: VHS tape / Videocassette
tr: VHS Teyp / Video Kaset

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
tr: Değer zaten kullanılıyor (%s)

en: Verification
tr: Doğrulama

en: Verification:
tr: Doğrulama:

en: View
tr: Görüntüle

en: View all
tr: Hepsini gör

en: View all suggestions
tr: Tüm önerileri görüntüle

en: View all the physical items.
tr: Tüm fiziksel materyalleri görüntüleyin.

note: A
en: View details for this title
tr: Bu eserle ilgili ayrıntıları göster

en: View interlibrary loan request
tr: Kütüphaneler arası ödünç isteğini görüntüleyin

note: A
en: View on Amazon.com
tr: Amazon.com üzerinde görüntüle

note: A
en: View record "%s %s %s"
tr: "%s %s %s" kaydını görüntüle

en: View the requested item
tr: Talep edilen materyali görüntüle

note: A
en: View your search history
tr: Arama geçmişinizi görüntüleyin

en: Visit web site
tr: Web sayfasını ziyaret et

en: Vol info
tr: Cilt bilgileri

en: Volume
tr: Cilt

en: Volume:
tr: Cilt:

en: Waiting
tr: Beklemede

en: Waiting date
tr: Bekleme tarihi

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
tr: %s konumunda kullanıcı için beklemektedir

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
tr: %s tarihinden itibaren %s konumunda kullanıcı için beklemektedir.

en: Warning
tr: Uyarı

note: SCRIPT
en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
tr: Uyarı: Geri alınamaz. Lütfen bir kez daha teyit edin

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
tr: Gizlilik ayarlarınızı korumayla ilgili olarak en üst seviyede hassasiyet göstermekteyiz. Bu ekranda, ödünç verme ve ayırtma geçmişinizi ne kadar süre saklayabileceğinizi belirleyebileceksiniz.

en: Website
tr: İnternet sitesi

en: Welcome,
tr: Hoşgeldiniz,

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
tr: Hoşgeldiniz, %s

en: What is a discharge?
tr: İlişik kesme nedir?

en: What's next?
tr: Sırada ne var?

en: Where:
tr: Nerede:

note: SCRIPT
en: With selected searches:
tr: Seçtiğiniz aramalarla birlikte:

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
tr: Seçili önerilerle:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
tr: Seçili eser adlarıyla:

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
tr: Makbuz yazdırmak ister misiniz?

en: Writeoff
tr: Ceza sil

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
tr: %s tarihinde %s tarafından yazılmış

en: Wrong slot selected.
tr: Yanlış yuva seçildi.

en: XSLT file not found.
tr: XSLT dosyası bulunamadı.

en: Year
tr: Yıl

note: INPUT type=submit
en: Yes
tr: Evet

en: Yes
tr: Evet

en: Yes (Item overdue or lost)
tr: Evet (Materyal gecikmiş veya kayıp)

en: Yes (Rental fees)
tr: Evet (Kiralama ücretleri)

en: Yes, I agree.
tr: Evet, kabul ediyorum.

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
tr: Evet, makale isteğini iptal et

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
tr: Evet, ayırtmayı iptal et

note: SCRIPT
en: Yes, delete
tr: Evet, sil

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
tr: Evet, öneriyi sil

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
tr: Evet, önerileri sil

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
tr: Evet, paylaşımı kaldır

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
tr: Evet, tüm ayırtma işlemlerini devam ettir

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
tr: Evet, tüm ayırtma işlemlerini askıya al

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
tr: Bu kitap üzerinde zaten en az bir tane materyal düzeyinde ayırtma işleminiz var. Bundan başka yapılacak tüm ayırtma işlemleri materyal düzeyinde olmalıdır.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
tr: Bu kitap üzerinde zaten en az bir tane kayıt düzeyinde ayırtma işleminiz var. Bundan başka yapılacak tüm ayırtma işlemleri kayıt düzeyinde olmalıdır.

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
tr: Selfcheck ödünç vermeye farklı bir IP adresinden ulaşıyorsunuz! Lütfen tekrar giriş yapınız.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
tr: Otomatik ödünç vermeye farklı bir IP adresinden giriş yapıyorsunuz! Lütfen tekrar giriş yapınız.

en: You are currently not listed on any routing lists.
tr: Şu anda herhangi bir yönlendirme listesinde listelenmiyorsunuz.

en: You are forbidden to view this page.
tr: Bu sayfayı görme izniniz yok.

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
tr: %s olarak oturum açtınız.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
tr: Farklı bir IP adresinden giriş yapıyorsunuz! Lütfen tekrar giriş yapın.

en: You are not allowed to call this page directly
tr: Bu sayfayı doğrudan çağırma izniniz yok

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
tr: Beklemekte olan satın alma önerilerini görme yetkiniz yoktur.

en: You are not authorized to view this page.
tr: Bu sayfayı görmek için yetkiniz yok.

en: You are not authorized to view this record.
tr: Bu kaydı görmek için yetkiniz yok.

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
tr: Aşağıdaki süreli yayın başlıkları için yönlendirme listelerine abone oldunuz. Değişiklik yapmak isterseniz, lütfen kütüphaneyle iletişime geçin.

en: You can add to your lists from the results of any
tr: Herhangi birinin sonuçlarından listelerinize ekleyebilirsiniz

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
tr: Gelen mesajların sayısını azaltmak için özet almak isteyebilirsiniz. Bu durumda mesajlar kaydedilip tek bir mesaj olarak gönderilecektir.

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
tr: Tüm ödünç alma ve ayırtma geçmişinizi buraya tıklayarak hemen silebilirsiniz.

en: You can only share a list if you are the owner.
tr: Yalnızca sahip olduğunuz listeyi paylaşabilirsiniz.

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
tr: Bu sayfanın en üstündeki arama formunu kullanarak kataloğumuzda arama yapabilirsiniz.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
tr: OAI-PMH ListRecords yerine bu hizmeti kullanabilirsiniz.

en: You can use the menu and links at the top of the page
tr: Sayfanın en üstündeki menü ve bağlantıları kullanabilirsiniz

en: You can't change your password.
tr: Parolanızı değiştiremezsiniz.

en: You can't reset your password.
tr: Parolanızı sıfırlayamazsınız.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
tr: İlişiğiniz kesilemez, üzerinizde ödünç alınmış materyaller bulunmaktadır. Lütfen ilişik kesme talebinizden önce hesabınızdaki materyalleri iade ediniz.

en: You cannot place a recall on this item.
tr: Bu materyal üzerinde geri çağırma işlemi yapamazsınız.

en: You cannot place any more suggestions
tr: Daha fazla öneri gönderemezsiniz

en: You cannot renew this item again.
tr: Bu materyalin süresini tekrar uzatamazsınız.

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
tr: Kitaplarınızı çevrim içi olarak yenileyemezsiniz. Bunun nedeni: %sGecikme cezalarınız limiti geçmiş

en: You cannot share a public list.
tr: Genel bir listeyi paylaşamazsınız.

en: You currently have no pending holds.
tr: Şu anda beklemekte olan ayırtılmış materyaliniz yoktur.

en: You currently have nothing checked out.
tr: Şu anda üzerinizde ödünç alınmış hiçbir materyal yoktur.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
tr: Ödenmemiş ceza ve diğer borçlarınızın toplamı:

en: You did not specify any search criteria
tr: Herhangi bir arama kriteri belirlemediniz

en: You do not have permission to add a record to this list.
tr: Bu listeye bir kayıt ekleme izniniz yok.

en: You do not have permission to create a new list.
tr: Yeni bir liste oluşturma izniniz yok.

en: You do not have permission to delete this list.
tr: Bu listeyi silme izniniz yok.

en: You do not have permission to download this list.
tr: Bu listeyi indirmek için izniniz yok.

en: You do not have permission to send this list.
tr: Bu listeyi göndermek için izniniz yok.

en: You do not have permission to update this list.
tr: Bu listeyi güncelleme izniniz yok.

en: You do not have permission to view this list.
tr: Bu listeyi görme izniniz yok.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
tr: Yanlış bir kullanıcı adı veya şifre girdiniz. Lütfen tekrar deneyin! Ancak şifrelerin büyük/küçük harfe duyarlı olduğunu%s ve sabit sayıda başarısız giriş denemesinden sonra%s hesabınızın kilitleneceğini unutmayın. Sorun yaşamaya devam ederseniz lütfen kütüphane personeli ile iletişime geçin.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
tr: Bir arama motoru veya bir yer iminden güncel olmayan bir bağlantıyı takip ettiniz.

en: You have a credit of:
tr: Alacaklı olduğunuz miktar:

en: You have already placed a
tr: Zaten bir ayırtma işlemi yaptınız

en: You have already placed a recall on this title.
tr: Bu materyal üzerinde zaten geri çağırma işlemi yaptınız.

en: You have already requested this title.
tr: Zaten bu eseri istediniz.

en: You have no article requests currently.
tr: Şu anda hiç bir makale talebiniz yok.

en: You have no fines or charges
tr: Herhangi bir para cezanız ya da borcunuz yoktur

en: You have no pending purchase suggestions.
tr: Bekleyen satın alma önerileriniz yok.

en: You have no pending purchase suggestions.
tr: Bekleyen satın alma önerileriniz yok.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
tr: Tüm gerekli alanları doldurmadınız. Lütfen tüm eksik alanları doldurunuz ve yeniden gönderiniz.

en: You have nothing checked out
tr: Üzerinizde ödünç alınmış hiçbir şey yoktur

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
tr: Bu materyal üzerinde izin verilen maksimum sayıda geri çağırma işlemi yaptınız.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
tr: Şu anda yapabileceğiniz öneri sınırına ulaştınız (%s).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
tr: Şu anda yapabileceğiniz öneri sınırına ulaştınız (%s). Kütüphane bu önerileri değerlendirdikten sonra daha fazla öneri gönderebilirsiniz.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
tr: Şu anda yapabileceğiniz öneri sınırına ulaştınız.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
tr: Bu materyalin süresini, kütüphane tarafından görülmeden art arda maksimum sayıda uzattınız.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
tr: Bu materyalin süresini izin verilen maksimum sayıda uzattınız.

en: You have subscribed to email notification on new issues.
tr: Yeni sayılar için e-posta bildirimlerine abone oldunuz.

en: You have successfully registered your new account.
tr: Yeni hesabınıza başarıyla kaydoldunuz.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
tr: Ödenmemiş gecikme cezalarınız var. Miktar: %s.

en: You indicated recently that you do not consent, and we will process your request soon.
tr: Yakın zamanda onay vermediğinizi belirttiniz, ve kısa sürede talebinizi işleme koyacağız.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
tr: Artık mevcut olmayan bir katalog materyaline bir harici bağlantı kullandınız.

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
tr: %s gün içinde en fazla %s öneri ekleyebilirsiniz.

en: You may register here.
tr: Burada kayıt olabilirsiniz.

note: SCRIPT
en: You must be logged in to add tags.
tr: Etiket eklemek için oturum açmalısınız.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
tr: Liste oluşturmak ya da eklemek için oturum açmalısınız

en: You must be logged in to place a recall.
tr: Geri çağırma işlemi yapmak için oturum açmalısınız.

en: You must contact the library for assistance.
tr: Yardım için kütüphane ile iletişime geçmelisiniz.

en: You must contact the library to reset your password
tr: Şifrenizi sıfırlamak için kütüphane ile iletişime geçmelisiniz.

en: You must have an email address to enroll
tr: Kaydolmak için bir e-posta adresinizin olması gerekir

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
tr: Yeni sayılar için eposta bildirimlerine abone olmak istiyorsanız sistemde oturum açmalısınız

en: You must reset your password via e-mail
tr: Şifrenizi e-posta yoluyla sıfırlamanız gerekir

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
tr: Özetleri seçmek için özetlenebilir bir aktarım seçmelisiniz

en: You must select a library for pickup.
tr: Materyali almak için bir kütüphane seçmelisiniz.

en: You must select at least one item.
tr: En az bir materyal seçmelisiniz.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
tr: Kütüphaneye borcunuz bulunmaktadır %s ve ödünç alma işlemi yapamazsınız.

en: You reached your open article requests limit.
tr: Açık makale istekleri sınırınıza ulaştınız.

note: A
en: You searched %s for '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
tr: '%s'%s%s with limit(s) için arama yaptınız %s:'%s'%s

en: You should have received an email with a link to reset your password.
tr: Parolanızı sıfırlamak için bir bağlantı içeren bir e-posta almış olmalısınız.

en: You tried to access a page that needs authentication.
tr: Kimlik doğrulaması gerektiren bir sayfaya erişmeye çalıştınız.

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
tr: Gönderme işlemi yapmadan önce kutu içerisine yanlış karakterler girdiniz. Lütfen yeniden deneyiniz.

en: You will be charged with
tr: Şu öğe ile ücretlendirileceksiniz

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
tr: Materyaliniz kütüphaneden alınmayı beklerken bilgilendirileceksiniz.

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
tr: Süresi dolmadan önce birisi paylaşımınızı kabul ederse bir e-posta bildirimi alacaksınız.

en: You will receive an email shortly.
tr: Kısa süre içinde bir e-posta alacaksınız.

en: Your account
tr: Hesabınız

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
tr: Hesabınız dondurulmuştur. %s Açıklama:

en: Your account has been suspended.
tr: Hesabınız askıya alındı.

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
tr: Hesabınızın süresi %s itibari ile dolmuştur. Lütfen hesabınızı yenilemek için kütüphaneye başvurun.

en: Your account has expired.
tr: Hesabınızın süresi doldu.

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
tr: Hesabınızın süresi dolmuştur. Lütfen daha fazla bilgi almak için kütüphaneye başvurunuz.

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
tr: Hesabınızda %s tutarında ödenmemiş ücret & gecikme cezası var. Ayırtma yapmanız engellendi, çünkü ceza bakiyeniz limiti aşmış durumdadır.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
tr: Hesabınız dondurulmuş çünkü ilişik kesilmiş.

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
tr: Onay e-postasında gönderilen linki takip etmedikçe hesabınız aktifleştirilmeyecektir.

en: Your authority search history is empty.
tr: Otorite arama geçmişiniz boş.

en: Your cart
tr: Sepetiniz

en: Your cart
tr: Sepetiniz

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Sepetiniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Your cart is empty.
tr: Sepetiniz boş.

en: Your catalog search history is empty.
tr: Katalog arama geçmişiniz boş.

en: Your charges
tr: Ücretleriniz

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Ödemeleriniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Your checkout history
tr: Ödünç alma geçmişiniz

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Ödünç alma geçmişiniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Your checkout history has been deleted.
tr: Ödünç alma geçmişiniz silindi.

en: Your comment
tr: Yorumunuz

en: Your comment (preview, pending approval)
tr: Yorumunuz (ön izleme, onay bekliyor)

note: %1$s:  gdpr_proc_consent | html
en: Your consent was registered on %s.
tr: Onayınız %s tarihinde kaydedildi.

en: Your consents
tr: Onaylarınız

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: İzinleriniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Your contact information seems to be incomplete.
tr: İletişim bilgileriniz eksik görünüyor.

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
tr: Düzeltmeleriniz kütüphaneye ulaşmıştır, personelimiz kaydınızı en kısa zamanda güncelleyecektir.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
tr: Mevcut şifreniz yanlış girildi. Bu sorun devam ederse, lütfen bir kütüphaneciden şifrenizi sizin için sıfırlamasını isteyin.

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
tr: İlişik kesme isteğiniz gönderilmiştir. Bir kaç gün içerisinde ilişik kesme seçeneğiniz bu sayfada kullanılabilir olacaktır.

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
tr: Bir kaç gün içerisinde ilişik kesme seçeneğiniz bu sayfada kullanılabilir olacaktır.

en: Your download should begin automatically.
tr: İndirme işleminiz otomatik olarak başlayacaktır.

en: Your hold history has been deleted.
tr: Ayırtma geçmişiniz silindi.

en: Your holds history
tr: Ayırtma geçmişiniz

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Ayırtma geçmişiniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Kütüphaneler arası ödünç alma istekleriniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
tr: Kütüphane kartınız kayıp ya da çalınmış olarak işaretlenmiş.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
tr: Kütüphane kartınız kayıp ya da çalınmış olarak işaretlenmiş.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
tr: Kütüphane kartınızın kullanım süresi sona ermiştir. Lütfen kartınızı yenilemek için kütüphaneci ile iletişime geçiniz.

en: Your library card will expire on
tr: Kütüphane kartınızın süresi şu tarihte sona erecektir

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Kütüphanenizin ana sayfası &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list : %s
tr: Listeniz: %s

en: Your lists
tr: Listeleriniz

note: OPTGROUP
en: Your lists:
tr: Listeleriniz:

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
tr: Aşağıdaki sorun(lar) nedeniyle ödünç süresini uzatma işleminiz başarısız oldu:

en: Your messaging settings
tr: Mesajlaşma ayarlarınız

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Mesajlaşma ayarlarınız &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
tr: %s hakkındaki notunuz kaydedilemedi.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
tr: %s hakkındaki notunuz kaydedildi ve kütüphaneye gönderildi.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
tr: %s hakkındaki notunuz kaldırıldı.

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
tr: Notunuz, materyal iade edildiğinde kütüphaneciye gösterilecektir.

en: Your options are:
tr: Seçenekleriniz:

en: Your password has been changed
tr: Parolanız değiştirildi

en: Your password has expired!
tr: Parolanızın süresi doldu!

en: Your password has successfully been updated
tr: Parolanız başarıyla güncellendi

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
tr: Parolanız en az %s karakterden oluşmalıdır.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
tr: Şifreniz, BÜYÜK HARF, küçük harf ve rakamlar da dahil olmak üzere en az %s karakter içermelidir.

en: Your payment
tr: Ödemeniz

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
tr: $%s tutarındaki ödemeniz başarıyla işlendi!

en: Your personal details
tr: Kişisel bilgileriniz

en: Your priority:
tr: Önceliğiniz:

en: Your privacy management
tr: Gizlilik yönetiminiz

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Gizlilik yönetiminiz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Your privacy rules have been updated.
tr: Gizlilik kurallarınız güncellendi

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
tr: Sorun raporunuz Koha yöneticisine gönderildi.

en: Your problem report has been sent to the library.
tr: Sorun raporunuz kütüphaneye gönderildi.

en: Your purchase suggestions
tr: Satın alma önerileriniz

note: For the first occurrence, %1$s:  my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
tr: Derecelendirmeniz : %s.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
tr: Geri çağırma talebiniz alındı. %s tarafından, materyali ödünç alan kullanıcıdan üzerindeki materyali %s gün içinde iade etmesi istendi.

en: Your recalls history
tr: Geri çağırma geçmişiniz

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Geri çağırma geçmişiniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Your request included no check-ins.
tr: İsteğiniz bir ödünç alma işlemi içermiyor.

en: Your routing lists
tr: Yönlendirme listeleriniz

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Yönlendirme listeleriniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
tr: %s%s %siçin yaptığınız arama başarısız oldu.

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: ppn %s için IDREF aramanız &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Your search history
tr: Arama geçmişiniz

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Arama geçmişiniz &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
tr: Aramanızda %s sonuç bulundu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
tr: Ayarlarınız güncellendi!

en: Your suggestion has been submitted.
tr: Öneriniz gönderildi.

en: Your summary
tr: Hesabınız

en: Your tags
tr: Tag'leriniz

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
tr: Güncellemeleriniz gönderildi ve kullanıcı hesabınız değiştirildi

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
tr: Güncellemeleriniz gönderildi. Uygulamaya geçmeden önce bir kütüphaneci güncellemelerinizi gözden geçirecektir.

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
tr: Kullanıcı numaranız veri tabanında bulunamadı. Lütfen tekrar deneyiniz.

en: ZIP/Postal code:
tr: ZIP/Posta kodu:

en: [ More lists ]
tr: [ Daha çok liste ]

en: [ New list ]
tr: [ Yeni liste ]

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
tr: [%s tag, tarayıcınız tarafından desteklenmiyor.]

en: a list:
tr: Bir liste:

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
tr: materyal alımı için teslim konumu gösteren tanımlayıcıyı

en: an identifier used to look up the patron in Koha
tr: Koha içerisinde kullanıcı aramak için kullanılan tanımlayıcı

en: and
tr: ve

en: borrowernumber
tr: okuyucunumarası

en: by
tr: yazar

en: by
tr: yazar

en: cancel your request
tr: İsteğinizi iptal edin

en: cardnumber
tr: kartnumarası

en: confirm email address
tr: eposta adresini onaylayın

en: contains
tr: içerir

en: continue creating your request
tr: isteğinizi oluşturmaya devam edin

en: date after which hold request is no longer needed
tr: ayırma talebine olan gereksinim sona erdikten sonraki tarih

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
tr: materyal alınmadı ise materyal rafa döndükten sonraki tarih

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
tr: istekte kullanılan kayıt tanımlayıcı türünü belirler, olası değerler:

en: desired_due_date
tr: istenen_iade_tarihi

en: due in fines and charges
tr: para cezaları ve ücretler nedeniyle

en: email
tr: e-posta

en: email address
tr: e-posta adresi

en: every 2 months
tr: 2 ayda bir

en: every 2 weeks
tr: 2 haftada bir

en: every 2 years
tr: 2 yılda bir

en: every 3 weeks
tr: 3 haftada bir

en: every day
tr: her gün

en: every month
tr: her ay

en: every quarter
tr: üç ayda bir

en: every week
tr: her hafta

en: every year
tr: her yıl

en: firstname
tr: adı

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
tr: %s ay boyunca

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
tr: %s hafta boyunca

en: for every request
tr: her istek için

en: for more information on what it does and how to configure it.
tr: görev ve yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için.

en: here
tr: buraya

en: id_type
tr: id_türü

en: in any heading
tr: her hangi bir başlıkta

en: in main entry
tr: ana girdide

en: in the complete record
tr: kaydın tümünde

en: irregularly
tr: düzensiz

en: is exactly
tr: aynen

en: item
tr: materyal

en: item_id
tr: materyal_id

en: items
tr: materyaller

en: language (Optional)
tr: dil (İsteğe Bağlı)

en: list of authority record identifiers
tr: kayıt tanımlayıcıları otorite listesi

en: list of either bibliographic or item identifiers
tr: materyal tanımlayıcıları veya diğer bibliyografik liste

en: list of system record identifiers
tr: kayıt tanımlayıcıları sistem listesi

en: log in using a different account
tr: farklı bir hesap kullanarak oturum açın

en: not
tr: değil

en: on Friday
tr: Cuma gününde

en: on Monday
tr: Pazartesi gününde

en: on Saturday
tr: Cumartesi gününde

en: on Sunday
tr: Pazar gününde

en: on Thursday
tr: Perşembe gününde

en: on Tuesday
tr: Salı gününde

en: on Wednesday
tr: Çarşamba gününde

en: on this item.
tr: bu materyal üzerinde.

en: or
tr: veya

en: or
tr: veya

note: SCRIPT
en: out of
tr: haricinde

en: password
tr: parola

en: patron_id
tr: kullanıcı_id

en: pickup_location
tr: alınacağı_servis_noktası

en: primary email address
tr: birincil e-posta adresi

en: privacy policy
tr: gizlilik politikası

en: purchase suggestion
tr: satın alma teklifi

en: request_location
tr: istek_yeri

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
tr: kullanılabilirlik raporunda belirli bir biçim ya da biçimler kümesi ister

en: requests a particular language for the output, default is the opac cookie language if set, the first language in opac language list or english
tr: çıktı için belirli bir dil gerektirir, ayarlanmışsa varsayılan opac tanımlama bilgisi dilidir, opac dil listesindeki ilk dil veya İngilizce

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
tr: kullanılabilirlik raporunda belirli bir ayrıntı düzeyi ister, olası değerler:

en: reserve
tr: rezerv

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
tr: kütüphane Overdrive koleksiyonundaki sonuçlar.

en: return_fmt
tr: geridön_fmt

en: return_type
tr: türe_dön

en: schema
tr: şema

en: search
tr: ara

en: secondary email address
tr: ikinci e-posta adresi

en: see also:
tr: ayrıca bakınız:

en: show all component parts
tr: tüm bileşen parçalarını göster

en: show_contact
tr: göster_ilgilikişi

en: show_fines
tr: göster_cezalar

en: show_holds
tr: göster_ayırmalar

en: show_loans
tr: göster_ödünçler

en: since
tr: şu tarihten beri

en: site administrator
tr: site yöneticisi

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
tr: kayıtların döneceği üst veri şemasını tanımlar, olası değerler:

en: starts with
tr: ile başlar

en: subjects
tr: konular

en: suggestions
tr: öneriler

en: surname
tr: soyadı

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
tr: sistem ayırma tanımlayıcısı ('reserve_id' elemanına GetRecords ve GetPatronInfo tarafından döndürülen)

en: system item identifier
tr: materyal tanımlayıcı sistem

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
tr: isteğin yer aldığı bibliyografik kayıt için ILS tanımlayıcı

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
tr: isteğin yer aldığı kullanıcı için ILS tanımlayıcı

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
tr: isteğin yer aldığı özel materyal için ILS tanımlayıcı

en: the date the patron would like the item returned by
tr: kullanıcının materyalin iadesini istediği tarih

en: the type of the identifier, possible values:
tr: tanımlayıcının türü, olası değerler:

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
tr: ILS'de özgün kullanıcı tanımlayıcısı;  kullanıcı arama veya kullanıcı kimlik denetimi  işlevinden dönen aynı tanımlayıcı

en: there was a problem processing your payment
tr: Ödemenizin işlenmesinde bir sorun vardı

en: three times per week
tr: haftada üç kere

en: to post a comment.
tr: bir yorum göndermek için.

en: twice per day
tr: günde iki kere

en: twice per year
tr: yılda iki kere

en: until
tr: şu tarihe kadar

en: until
tr: kadar

en: up to
tr: kadar

en: used for/see from:
tr: kullanılır/buradan bakınız:

en: user's login identifier
tr: kullanıcının oturum açma tanımlayıcısı

en: user's password
tr: kullanıcının parolası

en: userid
tr: kullanıcı kimliği

en: username
tr: kullanıcı adı

note: SCRIPT
en: view labeled
tr: etiketli görünüm

en: view plain
tr: düz görünüm

note: SCRIPT
en: waiting holds:
tr: bekleyen ayırmalar:

en: was not found in the database. Please try again.
tr: kullanıcı numaranız veri tabanında bulunamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
tr: yanıt verirken kullanıcının öznitelik bilgilerine dönmek veya dönmemek için

en: whether or not to return fine information in the response
tr: yanıt verirken ceza bilgilerine dönmek/dönmemek için

en: whether or not to return hold request information in the response
tr: yanıt verirken ayırtma istekleri bilgilerine dönmek/dönmemek için

en: whether or not to return loan information in the response
tr: yanıt verirken ödünç bilgilerine dönmek/dönmemek için

en: whether or not to return patron's contact information in the response
tr: yanıt verirken kullanıcının iletişim bilgilerine dönmek veya dönmemek için

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
tr: kısa bir süre içerisinde %s gönderilecektir.

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
tr: yalnızca %s ayırma daha yapabilirsiniz. Lütfen ayırma yapmak istemediğiniz materyallerin onay kutularının işaretlerini kaldırın.

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
tr: %s ödemeniz hesabınıza uygulandı
