Koha 22.11 - en to tr translation catalogue (9408 entries)

en: # Bibliographic records
tr: # Bibliyografik kayıtlar

en: # Items
tr: # Materyaller

en: # Records
tr: # Kayıtlar

en: # Subs
tr: # Altlar

note: SCRIPT
en: # of % selected
tr: Seçilen % # kadarı

en: # of students
tr: Öğrencilerin #

en: # of users
tr: Kullanıcıların #

en: %% matches any number of characters
tr: %% herhangi bir karakter sayısıyla eşleşen

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
tr: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sYazar: %s.%s%sYayıncı: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Toplam geciken sipariş"%s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
tr: %s %s %s %s %s %s TOPLAM%s %s

note: %1$s:  IF letter.content && letter.content.length > 0 %2$s:  letter.content.length | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s 0 %s/160 characters
tr: %s %s %s 0 %s/160 karakter

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s %s MARC alt alanları kısıtlamalarını düzenle &rsaquo; MARC alt alan yapısı %s %s %s &rsaquo; MARC alt alan yapısı %s %s %s MARC alt alan yapısı &rsaquo; %s alt alanının silinmesini onaylayın %s alt alanının silinmesini onaylayın &rsaquo; MARC alt alan yapısı %s %s Alt alan silindi &rsaquo; MARC alt alan yapısı %s %s MARC alt alan yapısı %s &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %3$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %4$s:  IF ( authtypecode ) %5$s:  authtypecode | html %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %10$s:  IF ( authtypecode ) %11$s:  authtypecode | html %12$s:  ELSE %13$s:  END %14$s: 
en: %s %s %s Modify tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s New tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s %s Tag değiştir &rsaquo; %s %s Çerçeve %s Varsayılan çerçeve %s &rsaquo; %s %s Yeni tag &rsaquo; %s %s Çerçeve %s Varsayılan çerçeve %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Silmeyi onayla &rsaquo; %s %s Çerçeve %sVarsayılan çerçeve %s &rsaquo; %s %s Veri silindi &rsaquo; %s %s Çerçeve %sVarsayılan çerçeve %s &rsaquo; %s Otorite MARC çerçevesi &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
tr: %s %s %s İSİM YOK %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
tr: %s %s %s Başlık yok %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
tr: %s %s %s Dizin oluşturma işlemi sırasında bir şeyler ters gitti: %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
tr: %s %s %s [ isimsiz ] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
tr: %s %s %s şu anda kullanılabilir bir resme sahip değil. %s %s %s için bir resmi içe aktarmak için, yüklenecek bir resim dosyasının adını girin.

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
tr: %s %s %sHesap numarası%sSepet adı%sSipariş numarası%sYazar%sBaşlık%sYayıncı%sYayın yılı%sKoleksiyon başlığı%sISBN%sMiktar%sRRP vergisi dahil%sRRP vergisi hariç%sİndirim%sTahmini maliyet vergisi dahil%sTahmini maliyet vergisi hariç%sSağlayıcı notu%sGiriş tarihi%sSatıcı adı%sSatıcı adresi%sSatıcı posta adresi%sSözleşme numarası%sSözleşme adı%sSepet grubu teslimat yeri%sSepet grunu fatura adresi%sSepet teslimat adresi%sSepet fatura adresi%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
tr: %s %s %sSözleşme adı%sSipariş numarası%sGiriş tarihi%sISBN%sYazar%sBaşlık%sYayın yılı%sYayıncı%sKoleksiyon başlığı%sSağlayıcı notu%sMiktar%sRRP%sTeslimat adresi%sFatura adresi%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
tr: %s %s %sSİPARİŞ TARİHİ%sTAHMİNİ TESLİM TARİHİ%sSAĞLAYICI%sBİLGİ%sTOPLAM TUTAR%sSEPET%sTALEP SAYISI%sTALEP TARİHİ%sDAHİLİ NOT%sSAĞLAYICI NOTU%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
tr: %s %s (%s iptal edildi) %s

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
tr: %s %s (%s gösterilen )%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %s %s Kullanıcı ekle %s Kullanıcı çoğalt %s Kullanıcı değiştir %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Tag ekle %s %s Tag değiştir %s %s &rsaquo; %s %s Tag silinmesini onayla  '%s' &rsaquo; %s %s Veri silindi &rsaquo; %s MARC çerçeveleri  &rsaquo; Yönetim  &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
tr: %s %s Bir hata oluştu: Yapılandırma yüklenemedi. %s

note: %1$s:  IF op == 'save' %2$s:  IF ( suggestionid ) %3$s:  suggestionid | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSIF ( op == 'show' ) %7$s:  suggestionid | html %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %s %s Edit suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Add suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Show suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Suggestions management %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %s %s Öneri düzenle #%s &rsaquo; Öneriler %s Öneri ekle &rsaquo; Öneriler %s %s Öneriyi göster #%s &rsaquo; Öneriler %s Öneri yönetimi %s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
tr: %s %s KB Bu dosyayı gerçekten yüklemek istiyor musunuz?

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF csv_profile %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify a CSV profile &rsaquo; %s New CSV profile &rsaquo; %s %s CSV export profiles &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s %s Bir CSV profilini değiştirin &rsaquo; %s Yeni CSV profili &rsaquo; %s %s CSV dışa aktarma profilleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF acct_form %2$s:  IF account %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify account %s Add new account %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of account &rsaquo; %s EDI accounts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Hesap değiştir %s Yeni hesap ekle %s &rsaquo; %s %s Hesabın silinmesini onaylayın &rsaquo; %s EDI hesabı &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Otorite türü değiştir %s Yeni otorite türü %s &rsaquo; %s Otorite türünün silinmesini onayla &rsaquo; %s Otorite türleri &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( budget_period_id ) %3$s:  budget_period_description | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( duplicate_form ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  budget_period_description | html %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirmed ) %13$s:  END %14$s:
en: %s %s Modify budget %s %s Add budget %s &rsaquo; %s %s Duplicate budget &rsaquo; %s %s Delete budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Close budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s closed &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Bütçe değiştir %s %s Bütçe ekle %s &rsaquo; %s %s Yinelenen bütçe &rsaquo; %s %s '%s' bütçesi silinsin mi? &rsaquo; %s %s Veri silindi &rsaquo; %s %s Bütçeyi kapat %s &rsaquo; %s %s Bütçe %s kapandı &rsaquo; %s Bütçeler &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF cash_register %3$s:  ELSE %4$s:  cash_register.id | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  cash_register.id | html %8$s:  END
en: %s %s Modify cash register %s New cash register %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of cash register '%s' &rsaquo; %s Cash registers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Kasa değiştir %s Yeni kasa %s %s &rsaquo; %s Kasanın silinmesini onaylayın '%s' &rsaquo; %s Kasalar &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF city.cityid %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify city %s New city %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of city &rsaquo; %s %s Cities &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s İl değiştir %s Yeni il %s &rsaquo; %s %s İlin silinmesini onaylayın &rsaquo; %s %s İller &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Sınıflama kaynağını değiştir %s Sınıflama kaynağı ekle %s &rsaquo; %s %s Dosyalama kuralını değiştir %s Dosyalama kuralı ekle %s &rsaquo; %s %s Ayırma kuralını değiştir %s Ayırma kuralı ekle %s &rsaquo; %s Sınıflama kaynakları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF debit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify debit type %s New debit type %s &rsaquo; %s Debit types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Borç türünü değiştir %s Yeni borç türü %s &rsaquo; %s Borç türleri &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF desk.desk_id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify desk %s New desk %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of desk &rsaquo; %s %s Desks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Masa değiştir %s Yeni masa %s &rsaquo; %s %s Masanın silinmesini onaylayın &rsaquo; %s %s Masalar &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF framework %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  framework.frameworktext | html %7$s:  framework.frameworkcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify framework text %s Add framework %s &rsaquo; %s Delete framework for %s (%s)? &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Çerçeve metnini değiştir %s çerçeve ekle %s &rsaquo; %s %s (%s) için çerçeve silinsin mi? &rsaquo; %s MARC çerçeveleri &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( itemtype ) %3$s:  itemtype.itemtype | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  IF ( total ) %9$s:  itemtype.itemtype | html %10$s:  ELSE %11$s:  itemtype.itemtype | html %12$s:  END %13$s:  END %14$s:  IF op == 'delete_conf
en: %s %s Modify item type '%s' %s Add item type %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete item type '%s' %s Delete item type '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s Item types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Materyal türü değiştir '%s' %s Materyal türü ekle %s &rsaquo; %s %s %s Materyal türü silinemiyor  '%s' %s Materyal türü '%s' silinsin mi? %s &rsaquo; %s %s Veri silindi &rsaquo; %s Materyal türleri &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Kütüphane değiştir %s Yeni kütüphane %s %s &rsaquo; %s '%s' Kütüphanesinin silinmesini onaylayın &rsaquo; %s Kütüphane &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Kütüphane EAN'ı değiştir %s Yeni kütüphane EAN'ı ekle %s &rsaquo; %s %s EAN silinmesini onaylayın &rsaquo; %s Kütüphane EAN'ları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form or copy_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( add_validate or copy_validate) %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  END
en: %s %s Modify notice &rsaquo; %s Add notice &rsaquo; %s %s %s Notice added &rsaquo; %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s Notices &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s %s Bildirimi değiştir &rsaquo; %s Bildirim ekle &rsaquo; %s %s %s Bildirim eklendi &rsaquo; %s %s Silmeyi onayla &rsaquo; %s Bildirimler &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Kullanıcı öznitelik türünü değiştir &rsaquo; %s Kullanıcı öznitelik türü ekle &rsaquo; %s %s %s Kullanıcı öznitelik türünün silinmesini onaylayın &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Kullanıcı öznitelik türleri &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Kayıt eşleştirme kuralını değiştirin &rsaquo; %s Kayıt eşleştirme kuralı ekle &rsaquo; %s %s %s Kayıt eşleştirme kuralının silinmesini onaylayın &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Eşleştirme kurallarını kaydedin &rsaquo; Yönetim &rsaquo; koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s Sistem tercihini değiştir '%s' %s Bir sistem tercihi ekle %s &rsaquo; %s %s Veri eklendi &rsaquo; %s %s '%s' parametresinin silinmesini onaylayın &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parametre silindi &rsaquo; %s Sistem tercihleri &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
tr: %s %s Hayır %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
tr: %s %s Ayırtılmamış %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
tr: %s %s Geri çağırma isteğinde bulunan

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
tr: %s%s Bu kayda ait bir materyal yok. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
tr: %s %s Bu rapor SQL anahtar sözcüğünü içermektedir

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
tr: %s %s İçin arama yaptınız %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
tr: %s %sönce %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
tr: %s %s yazar

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
tr: %s %s yazar %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
tr: %s %s yazar %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
tr: %s %s yazar %s%s (Kayıt #%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
tr: %s %s için

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
tr: %s %s içinde

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
tr: %s %s aylar %s kadar %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
tr: %s %s  ile %s %s arası

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
tr: %s %s aktarıldı.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
tr: %s %s%s (%s kalan taşındı)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
tr: %s %s%s%s (etkin değil)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
tr: %s %s%s%sİşlem fişi şablonu bulunamadı%s %s %s

note: %1$s:  SWITCH op %2$s:  CASE 'add_form' %3$s:  IF field %4$s:  field.name | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  CASE %8$s:  END
en: %s %s%sModify additional field '%s'%sAdd additional field%s %sManage additional fields %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s%sİlave alanı değiştir '%s'%sİlave alan ekle%s %sİlave alanları yönet %s &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
tr: %s %s(etkin değil)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
tr: %s %s, yazar %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
tr: %s %s, yazar %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
tr: %s %sHATA: Materyal alınamadı.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
tr: %s %sAlana yönelik MARC alt alanlar kısıtlamalarını düzenle %s otorite %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %s %sSepeti düzenle '%s' %s %s %s %siçin bir sepet ekle &rsaquo; Sağlama &rsaquo; koha

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
tr: %s %sMateryaller%sMateryal%s %s%s itibariyle gecikmeye kalanlar

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %s %s'%s' sözleşmesini değiştir %sYeni sözleşme%s %s %s%s%s Sözleşmeleri %sVeriler kaydedildi%s %s'%s' sözleşmenin silinmesini onaylayın%s %sSözleşme silindi%s &rsaquo; Sözleşmeler &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
tr: %s %sHiçbiri tanımlı değil

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
tr: %s %sÜzgünüm, bu listeye materyal eklemek için izniniz yok.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
tr: %s %sİlkbahar%s %s %sYaz%s %s %sSonbahar%s %s %sKış%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s &rsaquo; Kullanıcı kartı oluşturucu &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %s &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
tr: %s ( %s ) %s tarihinden önce süresi uzatılamaz.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
tr: %s ( %s ) Bu materyalin süresini, kütüphane tarafından görülmeden art arda maksimum sayıda uzattınız )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
tr: %s ( %s ) tarafından maksimum sayıda uzatma yapıldı %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
tr: %s ( %s ) otomatik olarak süre uzatılması için planlandı ve bundan sonra %s tarihinden itibaren süresi uzatılamaz.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
tr: %s ( %s ) otomatik olarak süresinin uzatılması için programlandı ve kullanıcı hesabının süresi dolduğu için uzatılamadı

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
tr: %s ( %s ) süresinin otomatik olarak uzatılması için programlandı ve %s tarihinden önce süresi uzatılamaz.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
tr: %s ( %s ) süresinin otomatik olarak uzatılması için programlandı.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
tr: %s ( %s ): Süresi uzatılmadı - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
tr: %s ( %s ): Süresi uzatıldı - %s tarihine kadar

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
tr: %s ( %s ): Bu materyal başka bir kullanıcı için ayırtılmış.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
tr: %s (eklenti aracılığıyla diğer biçim)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
tr: %s (%s gün)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
tr: %s ( %s ) %s %s yer numarası: %s%s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
tr: %s (Tümü)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
tr: %s Barkod : %s

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
tr: %s (varsayılan)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
tr: %s (id=%s) Miktar=%s%s (%s kalan taşındı)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
tr: %s (pasif)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
tr: %s (gecikmiş)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
tr: %s (boşsa muhtemelen sorun yoktur)

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
tr: %s / %s ayırtma işlemleri başarıyla değiştirildi. Bazı hatalar oluştu.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
tr: %s / %s kayıtları başarıyla silindi ancak bazı hatalar oluştu.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
tr: %s / %s kayıtları başarıyla değiştirildi ancak bazı hatalar oluştu.

note: %1$s:  booksellerphone | html
en: %s / Fax:
tr: %s / Faks:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
tr: %s 0 kayıt %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
tr: %s <%s controls preload=none><%s src="%s"%s />  [%s tag'i internet tarayıcınız tarafından desteklenmiyor.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
tr: %s Etkinleştir %s Devre dışı bırak %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s Yeni OAI ayarı ekle &rsaquo; %s OAI ayarları yapılandırması &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s: - IF ( action == "new" ) %2$s:  ELSE %3$s:  editColTitle | html %4$s:  END -
en: %s Add a new collection %s Edit collection %s %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s Yeni bir koleksiyon ekle %s Koleksiyonu düzenle %s %s &rsaquo; Dönüşümlü koleksiyonlar &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
tr: %s Gelen kaydı ekle

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
tr: %s Gelen kaydı ekle %s Gelen kaydı yoksay (kaydın materyalleri halen işlenebilir) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
tr: %s Eşleşen bibliyografik kayıt varsa materyalleri ekle

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
tr: %s Eşleşen bibliyografik kayıt bulunmazsa materyalleri ekle

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
tr: %s Yeni bir karşıya yükleme ya da arama ekleyin %s Sonuçlar %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
tr: %s Adres 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
tr: %s Adres:

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
tr: %sTüm Kütüphaneler %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
tr: %s Her zaman materyal ekle

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
tr: %s PDF dosyası oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen bu sorunun giderilmesi için sistem yöneticiniz ile irtibata geçiniz. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
tr: %s Bilinmeyen bir hata oluştu.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
tr: %s Ödünç verilebilir. %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %s Sepet %s &rsaquo; Mevcut siparişleri çoğaltın &rsaquo; %s Satın Alma İşlemleri &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( batch_details ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Batch %s %s Batch list %s &rsaquo; Order staged MARC records &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %s Toplu %s %s Toplu liste %s &rsaquo; Hazırlanmış MARC kayıtlarını sırala &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
tr: %s için toplu ödünç verme %s &rsaquo; %s Dolaşım &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
tr: %s Biblio çerçevesi "%s", %s arayüzünde gizli bibliyo numarası alanına sahip

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
tr: %s Kart numarası:

note: %1$s: - IF (type == "vendor") - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: %s Change order vendor note %s Change order internal note %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
tr: %s Sipariş sağlayıcı notunu değiştir %s Sipariş dahili notunu değiştir %s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
tr: %s için ödünç veriliyor %s &rsaquo; %s Dolaşım &rsaquo; Koha

note: %1$s:  UNLESS ( language ) %2$s:  END %3$s:  IF ( language ) %4$s:  UNLESS ( checkmodule ) %5$s:  IF ( missing_modules ) %6$s:  END %7$s:  IF ( problems ) %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s Choose your language %s %s %s %s Perl modules missing %s %s Perl version obsolete %s %s Check Perl dependencies %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
tr: %s Dilinizi seçin %s %s %s %s Perl modülleri eksik %s %s Perl sürümü eski %s %s Perl bağımlılıklarını kontrol edin %s &rsaquo; Web yükleyici &rsaquo; koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
tr: %s Dolaşım notu:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
tr: %s İl:

note: %1$s:  IF all_done %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Complete %s Create circulation rule %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
tr: %s Tamamlayın %s Dolaşım kuralı oluşturun %s &rsaquo; Web yükleyici &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s Onaylayın &rsaquo; %s %s Tamamlandı &rsaquo; %s Toplu kullanıcı silme ve anonimleştirme &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
tr: %s Şifreyi onaylayın:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
tr: %s İrtibat notu:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
tr: %s %s içeriği &rsaquo; %s %s Yeni liste oluştur &rsaquo; %s %s Listeyi düzenle %s &rsaquo; %s Listeler &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
tr: %s Ülke:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
tr: %s Yeni bir tane oluştur

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
tr: %s Yeni bir club şablonu oluştur %s

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF credit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %s Credit types &rsaquo; %s Modify credit type %s New credit type %s %s Credit types %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s Kredi türleri &rsaquo; %s Kredi türünü değiştir %s Yeni kredi türü %s %s Kredi türleri %s &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
tr: %s Doğum tarihi:

note: %1$s:  END
en: %s Default
tr: %s Varsayılan

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
tr: %s Varsayılan %s %s %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
tr: %s için dolaşım ve ceza kuralları tanımlanıyor"%s" %s tüm kütüphaneler için dolaşım ve ceza kuralları tanımlanıyor %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
tr: %s Devre dışı bırakıldı %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
tr: %s Düzenle

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
tr: %s Düzenle %s %s Yeni ders %s &rsaquo; Ayrılmış ders materyalleri &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
tr: %s Düzenle (%s) %s Yeni %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
tr: %s Etiket şablonunu düzenle %s %s Yeni etiket şablonu %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
tr: %s Yazıcı profilini düzenle %s %s Yeni yazıcı profili %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
tr: %s Düzenleniyor

note: %1$s:  END
en: %s Email:
tr: %s Eposta:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
tr: %s Etkinleştirildi

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
tr: %s Hata:

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
tr: %s Yerel hold'dan hariç tutma önceliği 'Evet' olarak güncellendi %s Yerel hold'dan hariç tutma önceliği 'Hayır' olarak güncellendi %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
tr: %s Bitiş tarihi (otomatik hesaplamak için boş bırak):

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
tr: %s Alana göre filtrele

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
tr: %s Adı:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
tr: %s Ödünç vermek için %s%s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
tr: %s Çerçeve

note: %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
tr: %s Çerçeve

note: %1$s:  END
en: %s From any library
tr: %s Herhangi Bir Kütüphaneden

note: %1$s:  END
en: %s From home library
tr: %s Ana Kütüphaneden

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
tr: %s Yerel hold grubundan

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
tr: %s için Ödenekler '%s' %s Tüm ödenekler %s

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
tr: %s Bir blok başlığına sahip grup öznitelik türleri (şu öğe temel alınmıştır

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
tr: %s Garantör adı:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
tr: %s Garantör soyadı:

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
tr: %s Ayırtılan materyal bekleniyor

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
tr: %s Gelen kaydı yoksay

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
tr: %s Gelen kaydı yoksayın (ona bağlı materyaller yine de işleme alınabilir)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
tr: %s Materyalleri yoksay

note: %1$s:  END
en: %s Image file
tr: %s Görüntü dosyası

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
tr: %s Baş Harfler:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
tr: %s Materyal yandaki konumda işleniyor

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
tr: %s Materyal dolaşıma girdi

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
tr: %s Materyal teslim edildi

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
tr: %s Materyal kütüphaneye teslim edildi

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
tr: %s Materyal türü ödünç verilmez. %s %s Materyal ödünç verilmez %s (%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
tr: %s materyal şu konumda bekliyor

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
tr: %s Son değer %s İle başlar: %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
tr: %s Konum:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
tr: %s Ana iletişim yöntemi:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
tr: %s Ana/Eklenen Giriş

note: %1$s:  IF op == 'edit' %2$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %3$s:  server.servername | html %4$s:  END %5$s:  IF op ==  'add' %6$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %7$s:  END
en: %s Modify %s server %s &rsaquo; %s %s New %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s sunucusunu %s değiştir &rsaquo; %s %s Yeni %s sunucusu &rsaquo; %s Z39.50/SRU sunucuları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
tr: %s EAN Değiştir %s Yeni EAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
tr: %s Hesap değiştir %s Yeni hesap %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
tr: %s Otorite türünü değiştir %s Yeni otorite türü %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
tr: %s Sınıflandırma kaynağını değiştir %s Sınıflandırma kaynağı ekle %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
tr: %s Club değiştir

note: %1$s:  IF club %2$s:  club.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  club_template.name | html %5$s:  END
en: %s Modify club %s %s Create a new %s club %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s %s %s kulübünü değiştir Yeni bir %s kulübü oluştur %s &rsaquo; Kullanıcı kulüpleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
tr: %s Club şablonu değiştir

note: %1$s:  IF club_template %2$s:  club_template.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify club template %s %s Create a new club template %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s Kulüp şablonunu değiştir %s %s Yeni bir kulüp şablonu oluştur %s &rsaquo; Kullanıcı kulüpleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
tr: %s Kredi türünü değiştir %s Yeni kredi türü %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
tr: %s Para birimini değiştir '%s' %s Yeni para birimi %s

note: %1$s:  IF desk.desk_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify desk %s New desk %s
tr: %s Masa değiştir %s Yeni masa %s

note: %1$s:  IF sort_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify filing rule %s Add filing rule %s
tr: %s Dosyalama kuralını değiştir %s Yeni dosyalama kuralı ekle %s

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s
tr: %s Kütüphane EAN değiştir%s Yeni kütüphane EAN ekle %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
tr: %s Sipariş sırasını düzenle %s Yeni sipariş %s

note: %1$s:  IF ( edit_attribute_type ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron attribute type %s Add patron attribute type %s
tr: %s Kullanıcı öznitelik türü değiştir %s Kullanıcı öznitelik türü ekle %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
tr: %s Kullanıcı listesini değiştir %s Yeni bir kullanıcı listesi oluştur %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
tr: %s Kullanıcı listesini değiştir %s Yeni kullanıcı listesi %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s Kullanıcı listesini değiştir %s Yeni kullanıcı listesi %s &rsaquo; Kullanıcı listeleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
tr: %s Kayıt eşleştirme kuralını değiştir %s Kayıt eşleştirme kuralı ekle %s

note: %1$s:  IF split_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s
tr: %s Ayırma kuralını değiştir %s Ayırma kuralı ekle %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
tr: %s abonelikte değişiklik yap

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
tr: %s Sistem tercihini değiştir '%s'%s Sistem tercihi ekle %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New SMTP server &rsaquo; %s Edit SMTP server &rsaquo; %s SMTP servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s Yeni SMTP sunucusu &rsaquo; %s SMTP sunucusunu düzenle &rsaquo; %s SMTP sunucuları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
tr: %s Yeni ders %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
tr: %s Yeni ders %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
tr: %s Hayır

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
tr: %s Şablon için tanımlanmış bir eylem yok. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
tr: %s Aktif bütçe yok %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
tr: %s Bu kayıt için makale isteği yapılamaz. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
tr: %s Sepet grubu yok %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
tr: %s Koleksiyon kimliği verilmedi. %s Başlık zaten kullanımda. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
tr: %s Grup yok

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
tr: %s Ayırtmaya izin verilmiyor

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
tr: %s Pasif bütçe yok %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
tr: %s Kütüphane yok

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
tr: %s Kısıtlama yok %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
tr: %s Sipariş bulunamadı %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
tr: %s Sonuç bulunamadı %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
tr: %s Geçerli materyal barkodu bulunamadı. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
tr: %s Hiçbiri

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
tr: %s Ödünç alınmamış %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
tr: %s Ayarlanmadı %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
tr: %s Henüz desteklenmiyor. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
tr: %s Not: Sistem tercihinizin 'UsageStatsCountry' değeri geçerli değil (%s). Lütfen geçerli bir tane seçin. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
tr: %s OPAC notu:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
tr: %s Sadece transferi gerekmeyen materyaller iptal edilecektir (TransferWhenCancelAllWaitingHolds sypref) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
tr: %s Diğer adı:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
tr: %s Diğer telefon:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
tr: %s Yerine getirilmemiş siparişler %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
tr: %s Sahibi

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
tr: %s Sahibi ve kullanıcılar

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
tr: %s Sahibi, kullanıcılar ve kütüphane

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
tr: %s Sayfa %s / %s %s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Password updated %s Change username and/or password %s
tr: %s Şifre güncellendi %s Kullanıcı adını ve/veya şifreyi değiştir %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
tr: %s Şifre:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %s için Kullanıcı ayrıntıları %s %s &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
tr: %s Telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
tr: %s Birincil E-Posta:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
tr: %s Birincil Telefon:

note: %1$s:  IF ( invoiceclosedate ) %2$s:  name | html %3$s:  IF ( invoice ) %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  name | html %7$s:  END
en: %s Receipt summary for %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Receive orders from %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %s için alındı bildirimi özeti %s %sfatura [ %% invoice | html %%]%s %s %s %s adresinden siparişleri alın &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
tr: %s Kayıt tarihi:

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
tr: %s "In demand" kaldır %s "In demand" ekle %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
tr: %s Mevcut kaydı gelen kayıtla değiştir

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
tr: %s Eşleşen bibliyografik kayıt bulunursa (sadece mevcut materyaller için) materyalleri değiştirin

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
tr: %s Gecikenler işlemi tarafından kısıtlama eklendi %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( uploadborrowers ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Import patrons &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s Sonuçlar &rsaquo; %s Kullanıcıları içe aktar &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s Sonuçlar &rsaquo; %s Sistem günlükleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
tr: %s Sayfa başına satır %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
tr: %s Sayfa başına satır:

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
tr: %s Sayın:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Rehberli Rapor Sihirbazı %s&rsaquo; Kaydedilmiş raporlar %s&rsaquo; SQL'den oluştur %s&rsaquo; Kayıtlı raporlar &rsaquo; SQL görünümü %s&rsaquo; Kaydedilmiş raporlar &rsaquo; %s Rapor %s (%s) %s&rsaquo; Kaydedilmiş raporlar &rsaquo; SQL raporu düzenle %s (%s) %s&rsaquo; Rapor oluştur, Adım 1 - 6: Modül seç %s&rsaquo; Rapor oluştur, adım 2 - 6: Bir rapor türü seçin %s&rsaquo; Rapor oluştur, adım 3 - 6: Görüntülemek için sütun seç %s&rsaquo; Rapor oluştur, adım 4 - 6: Kısıtlama kriteri seç %s&rsaquo; Rapor oluştur, adım 5 - 6: Toplam için sütunları seç %s&rsaquo; Rapor oluştur, adım 6 - 6: Raporun nasıl sıralanacağını seçin &rsaquo; %s Kılavuzlu rapor sihirbazı &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( scan_search_term_to_use )
en: %s Scan index for:
tr: %s Dizini tara:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
tr: %s Aranıyor: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
tr: %s İkincil eposta:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
tr: %s İkincil Telefon:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
tr: %s Bir düzensizlik bulunduğunda seri numarası atlanır. %s Bir düzensizlik bulunduğunda seri numarası tutulur. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
tr: %s Süreli Yayın Başlığı

note: %1$s:  IF ( proposeimport ) %2$s:  END %3$s:  IF ( importdatastructure ) %4$s:  IF ( error ) %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( default ) %9$s:  IF ( upgrading ) %10$s:  ELSE %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  IF ( choosemarc ) %14$s:  END %15$s:  IF ( selectframeworks ) %16$s:  END %17$s:  
en: %s Set up database %s %s %s Error creating database tables %s Database tables created %s %s %s %s Update database %s Install basic configuration settings %s %s %s Select your MARC flavor %s %s Selecting default settings %s %s Default data loaded %s %s Installation complete %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
tr: %s Veritabanını kurun %s %s %s Veritabanı tabloları oluşturulurken hata %s Veritabanı tabloları oluşturuldu %s %s %s %s Veritabanını güncelleyin %s Temel yapılandırma ayarlarını yükleyin %s %s %s MARC çalışma tarzınızı seçin %s %s Varsayılan ayarları seçme %s %s Varsayılan veriler yüklendi %s %s Kurulum tamamlandı %s &rsaquo; Web yükleyici &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
tr: %s Tek kullanıcı kartları

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
tr: %s Bir şeyler yanlış gitti. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
tr: %s Sırala 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
tr: %s Sırala 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
tr: %s Eyalet:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %s İçin istatistikler %s %s &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
tr: %s Cadde numarası:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
tr: %s Cadde türü:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
tr: %s Konu

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
tr: %s Soyadı:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
tr: %s Aşağıdaki materyaller eski kayıttan yeni bir kayıta taşınamadı: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
tr: %s Beklemekte olan (kabul edilmiş) bir öneri yok. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
tr: %s Tanımlanmış kayıt kimliği yok. %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
tr: %s Tanımlı CSV profili yoktur.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
tr: %s Bu kural için herhangi bir koşul yok. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
tr: %s Bu modülü yapılandırmak için bir tablo bulunmamaktadır. %s %s %s Bu modüldeki tablo yapılandırmasını kullanan sayfa bulunmamaktadır. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
tr: %s Bu kimlik için geçerli bir rapor yok. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
tr: %s %s %s %s %s için tanımlanmış bir yetkili değer yok

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
tr: %s Bu CSV profili mevcut değildir. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
tr: %s Bu otorite herhangi bir kayıtta kullanılmıyor. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
tr: %s Böyle bir sipariş numarası yok. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
tr: %s Bu rapor eskimiş gibi görünüyor, biblioitems.marcxml alanını kullanıyor.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
tr: %s Toplam borç:

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
tr: %s Bilinmeyen otorite kaydı %s Otorite ayrıntıları #%s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
tr: %s Bilinmeyen otorite kaydı %s Otorite ayrıntıları #%s (%s) %s &rsaquo; Otoriteler &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: %s Bilinmeyen kayıt %s için ayrıntılar %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: %s Bilinmeyen kayıt %s için ISBD ayrıntıları %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC biblio : %s ( %s ) %s
tr: %s Bilinmeyen kayıt %s Etiketli MARC bibliyo : %s ( %s ) %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: %s Bilinmeyen kayıt %s için etiketli MARC ayrıntıları %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
tr: %s Bilinmeyen kayıt %s yandaki öğe için MARC ayrıntıları

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: %s Bilinmeyen kayıt %s %s için MARC ayrıntıları %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
tr: %s Bu bibliyografik kayıt için bir resim dosyası yükleyin:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
tr: %s Bu materyal için bir resim dosyası yükleyin:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
tr: %s Kullanıldığı yer

note: %1$s:  END
en: %s Username:
tr: %s Kullanıcı adı:

note: %1$s:  END
en: %s Version:
tr: %s Sürüm:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
tr: %s konumunda bekliyor %s %s şu tarihe kadar %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
tr: %s Burada bekliyor %s şu tarihe kadar kadar %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
tr: %s Evet

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
tr: %s Evet %s Hayır %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
tr: %s Evet%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
tr: %s Henüz genel bir şeyiniz yok. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
tr: %s Tanımlanmış manuel fatura türünüz yok %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
tr: %s için arama yaptınız %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
tr: %s Arama yaptığınız kayıt %s %s Arama yaptığınız %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
tr: %s ZIP/Posta Kodu:

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
tr: %s gruba eklendi.

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
tr: %s sonra %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
tr: %s analiz

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
tr: %s yazar

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
tr: %s yazar %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
tr: %s yazar %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
tr: %s yazar %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
tr: %s sizin tarafınızdan %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
tr: %s yazar%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
tr: %s takvim

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
tr: %s takvim

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %s takvim &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
tr: %s açılamaz

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
tr: %s ödünç alınmış:

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
tr: %s yorumlar

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
tr: %s veri eklendi

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
tr: %s günler

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
tr: %s rehberler işlendi.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
tr: %s rehberler tarandı.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
tr: %s devre dışı bırakıldı %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
tr: %s açılamadı.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
tr: %s Çerçeve

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
tr: Bu bütçeye bağlı %s fon(lar) bulunmaktadır. Bu bütçeyi silmeden önce tüm bağlı fonları silmeniz gerekmektedir.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
tr: %s adlı kullanıcının alınmayı bekleyen %s ayırtılmış materyali var.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
tr: %s gruptan çıkarıldı.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
tr: %s ayırtma kaldı

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
tr: %s görüntü(ler) veritabanına taşındı:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
tr: %s resimler bulundu

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
tr: %s önemli alanlar boş (vurgulanmış)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
tr: %s içe aktarılmış kayıtlar %s(last was %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
tr: %s içinde %s

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
tr: %s içinde %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
tr: %s sekmede %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
tr: %s Kısıtlanmıştır. Lütfen bu kullanıcının kısıtlanmasının devamının gerekliliğini doğrulayın.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
tr: %s sayılar

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
tr: %s sayılar %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
tr: %s materyal ile ilgili zorunlu alanlar boş

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
tr: %s materyal kaydı bulundu ve düzenlendi

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
tr: %s materyal(ler) bu kayıta eklenmiştir. Bu kaydı silmeden önce tüm materyalleri silmeniz gerekmektedir.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
tr: %s materyal(ler) eklendi.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
tr: %s materyal(ler) silindi.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
tr: %s materyal(ler) kaldı

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
tr: %s materyal(ler) değiştirildi (%s alan(lar) değiştirildi).

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
tr: %s kayıt değiştirildi : ayarlanan son görüntülenme tarihi %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
tr: %s zorunlu boş alanlar (kalın yazılı altalanlar)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
tr: %s aylar %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
tr: %s zaten ödünç alan kullanıcılar listesinde olduğu için içe aktarılmadı ve üzerine yazma devre dışı bırakıldı %s(last was %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
tr: %s beklenen biçimde olmadıkları için içe aktarılmadı %s(last was %s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
tr: %s görülmemiş olarak işaretlenmiş notlar.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
tr: %s görülmüş olarak işaretlenmiş notlar.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
tr: %s sonuçtan %s kadarı yüklendi, diğer kayıtları görmek için aramanızı daraltın

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
tr: %s üzerinde %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
tr: %s üzerinde %s kadar %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
tr: %s İstek(ler) eklendi.

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
tr: %s İstek(ler) yapıldı

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
tr: %s üstüne yazılmış %s(last was %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
tr: %s kullanıcılar başarı ile silinmiştir

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
tr: %s kullanıcılar başarıyla geri dönüşüm kutusuna taşınmıştır

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
tr: %s kullanıcı silinecek

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
tr: %s kullanıcılar kaldırılmış olur (Bu bir test çalışması değilse)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
tr: %s kullanıcıların ödünç alma geçmişi isimsizleştirilecek

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
tr: %s beklemede

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
tr: %s tercihleri

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
tr: %s sorun raporu kapandı olarak işaretlendi.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
tr: %s sorun raporu yeni olarak işaretlendi.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
tr: %s sorun raporu görüldü olarak işaretlendi.

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
tr: %s alıntı içe aktarılmadı. Bir hata oluştu

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
tr: %s alıntı başarıyla içe aktarıldı

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
tr: %s kayıt %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
tr: %s kayıt(lar)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
tr: %s kayıt(lar) silindi.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
tr: %s kayıt dosyası

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
tr: %s kayıtlar MARC hatası nedeniyle düzenlenmemiştir

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
tr: %s kayıt ayrıştırıldı

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
tr: %s kayıtlar düzenlendi

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
tr: %s herbir eşleşme kuralına göre katalogda en az bir eşleşeni bulunan kayıtlar &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
tr: %s sonuç bulundu %s-

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
tr: katalogda %s sonuç bulundu,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
tr: %s havuzda sonuç bulundu

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
tr: %s taşımalar

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
tr: %s abonelik(ler) bu kayda eklendi. Bu kaydı silmeden önce tüm abonelikleri silmelisiniz.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
tr: %s abonelik(ler) eklendi.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
tr: %s abonelik(ler) kaldı

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
tr: %s kez

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
tr: %s sipariş için

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
tr: %s kullanılamaz:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
tr: %s haftalar %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
tr: %s tarihinden önce süresi dolacaktır

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
tr: %s yıl

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
tr: %s | Config şu adresten okunuyor: %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
tr: %s | Çevre (TZ): %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_servers %3$s:  IF memcached_running and is_memcached_still_active
en: %s | Status: %s %s
tr: %s | Durum: %s %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: %s%s &rsaquo; Aboneliği değiştir %sYeni abonelik%s &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
tr: %s%s : %sGecikmiş siparişler

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
tr: %s%s yazar %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
tr: %s%s yazar %s%s %s (

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
tr: %s %s içinde

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
tr: %s%s - %s Kataloğunda%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
tr: %s%s tekli etiket%s%s tekli etiketler%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
tr: %s%s%s(Kayıtlarda telefon numarası yok)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
tr: %s%s%s(kayıtlarda birincil e-posta adresi yok)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
tr: %s%s%s(hiçbiri)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
tr: %s%s%sMateryalin aktarım kaydı yok%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
tr: %s%s%sKaynağa bağlantı%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
tr: %s%s%sKullanılamaz%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
tr: %s%s%sESER ADI YOK%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
tr: %s%s%sBarkod yok%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
tr: %s%s%sYer numarası yok%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
tr: %s%s%sSlip şablonu bulunamadı%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
tr: %s%s&nbsp;ile sınırlanan(lar):

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
tr: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - İstek yapıldı %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
tr: %s%s, - %s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
tr: %s%s, yazar %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
tr: %s%s; Yayınlayan %s %s%s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s%sPara birimini değiştirin '%s'%sYeni para birimi%s%s %sPara biriminin silinmesini onaylayın '%s'%s %sPara birimleri%s &rsaquo; Para Birimleri &amp; Döviz kurları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( budget_id ) %3$s:  IF ( budget_name ) %4$s:  budget_name | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END
en: %s%sModify fund%s '%s'%s%sAdd fund%s &rsaquo;%s Funds &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s%sFonu değiştir%s '%s'%s%sFon ekle%s &rsaquo;%s Fon &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
tr: %s&kopya; %s %s %s; Cilt:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
tr: %s&kopya; %s %s %scilt:

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
tr: %s(AA/GG/YYYY)%s(GG/AA/YYYY)%s(GG.AA.YYYY)%s(YYYY-AA-GG)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
tr: %s(kullanıcı silindi)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
tr: %s(vergi dahil)%s(vergi hariç)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
tr: %s(vergi dahil)%s(vergi hariç)%s

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
tr: %s, Materyal numarası: %s%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
tr: %s, yazar %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
tr: %s, yazar %s%s%s-

note: %1$s:  IF ( nopermission ) %2$s:  END %3$s:  IF ( timed_out ) %4$s:  END %5$s:  IF ( different_ip ) %6$s:  END %7$s:  IF ( invalid_username_or_password ) %8$s:  END %9$s:  IF ( loginprompt ) %10$s:  END
en: %sAccess denied%s %sSession timed out%s %sIP address change%s %sInvalid username or password%s %sLog in to the Koha web installer%s &rsaquo; Koha
tr: Koha &rsaquo; %sErişim reddedildi%s %sOturum zaman aşımına uğradı%s %sIP adresi değişikliği%s %sGeçersiz kullanıcı adı veya parola%s %sKoha web yükleyicisine giriş yapın%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAcquisitions statistics &rsaquo; Results%sAcquisitions statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: %sSağlama istatistikleri &rsaquo; Sonuçlar %sSağlama istatistikleri %s &rsaquo; Raporlar

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
tr: %sAktif %sPasif%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
tr: %sYeni bir abonelik ekle %s (

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
tr: %sEkle%sGeç%s

note: %1$s:  IF ( status ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sApproved comments%sComments awaiting moderation%s &rsaquo; Comments &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %sOnaylanan yorumlar%sDenetlenmeyi bekleyen yorumlar%s &rsaquo; Yorumlar &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
tr: %sOtorite kayıtlar%sBibliyografik kayıtlar%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
tr: %sOtorite%sBibliyografik%s

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCash register statistics &rsaquo; Results%sCash register statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: %sKasa istatistikleri &rsaquo; Sonuçlar%sKasa istatistikleri%s &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCatalog statistics &rsaquo; Results%sCatalog statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: %sKatalog istatistikleri &rsaquo; Sonuçlar%sKatalog istatistikleri%s &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
tr: %sÖdünç alma, için kullanıcı kategorisine göre ayırma ilkesi %s%sGeçerli ödünç alma, kullanıcı kategorisine göre ayırma ilkesi%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
tr: %sKopyala%sTara%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
tr: %sYeni bir liste oluşturulamadı. Lütfen adı kontrol edin.

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: %sYönlendirme listesi oluştur%sYönlendirme listesini düzenle%s &rsaquo; %s &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
tr: %sSil%sAtla%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %s için ilişik kesme %s %s (%s)%s &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
tr: %sİade tarihi %s%sRafta%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
tr: %sHATA: Yeni materyal oluşturulamıyor.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
tr: %sHATA: Bibliyografik kayıt değiştirilemedi.%s %sHATA: Bu barkoddan materyal numarası alınamadı.%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %sDüzenle (%s)%sYeni%s &rsaquo; Toplu işlemler &rsaquo; Kullanıcı kartı oluşturucu &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %sDüzenle (%s)%sYeni%s &rsaquo; Şablon &rsaquo; Kullanıcı kartı oluşturucu &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %sDüzenle (%s)%sYeni%s &rsaquo; Profiller &rsaquo; Kullanıcı kartı oluşturucu &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Templates &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %sDüzenle (%s)%sYeni%s &rsaquo; Şablonlar &rsaquo; Kullanıcı kartı oluşturucu &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
tr: %sDers düzenle%sDers oluştur%s

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
tr: %sDüzenle%sOluştur%s kullanıcı kartı şablonu%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
tr: %sDüzenle%sOluştur%s kullanıcı kartı metin düzeni

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
tr: %sDüzenle%sOluştur%s yazıcı profili%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: %sDüzenleniyor %s (Kayıt numarası %s)%sMARC kaydı ekleyin%s &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
tr: %sÜcretsiz teslimat yeri%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
tr: %sFon%s"Sepet no"%s"Sepet adı"%s"Tarafından yetkilendirilen"%s"Bibliyo numarası"%sBaşlık%sPara birimi%s"Sağlayıcı fiyatı"%sRRP%s"Bütçelenen maliyet"%sMiktar%s"Toplam RRP"%s"Toplam maliyet"%s"Giriş tarihi"%s"Teslim alma tarihi"%s"İç not"%s"Sağlayıcı notu"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
tr: %s Varsayılan ayarlar gizlendi %s Gösterildi %s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
tr: %sGizli%sGörünür%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
tr: %sAyırtılan(lar):%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
tr: %siçin materyal türüne göre ayırma politikası %s%smateryal türüne göre geçerli ayırma politikası%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
tr: %sMateryal alanlarının sayısı eşit olmadığından materyal kayıtları işlenemedi.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
tr: %sYönetici adı%sKullanıcı kart numarası%sKullanıcı adı%sİşlem kütüphanesi%sİşlem tarihi%sGüncellendi%sİşlem türü%sNotlar%sMiktar%sBaşlık%sBarkod%sMateryal türü%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
tr: %sManuel kredi%s

note: %1$s:  IF ( authid ) %2$s:  authid | html %3$s:  authtypetext | html %4$s:  ELSE %5$s:  authtypetext | html %6$s:  END
en: %sModify authority #%s (%s)%sAdding authority (%s)%s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
tr: %sOtorite değiştir #%s (%s)%s Otorite ekleme (%s)%s &rsaquo; Otoriteler &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
tr: %sKasa değiştir%sYeni kasa ekle%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
tr: %sÇerçeve metninde değişiklik yap%sÇerçeve ekle%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
tr: %sKütüphane düzenleme%sYeni kütüphane%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
tr: %sUyarıda değişiklik yap%sUyarı ekle%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %sSipariş ayrıntılarını değiştirin (satır #%s)%sYeni sipariş%s &rsaquo; Sepet %s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
tr: %sAlıntı değiştir%sYeni alıntı%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
tr: %sEtiket değiştir%s %sYeni etiket%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
tr: %sYeni %sSepet %s (%s) için

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %sYeni %sSepet %s (%s) için %s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
tr: %sHayır%sEvet%s

note: %1$s:  IF ( opsearch ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrder from external source%sSearch results &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Order from external source%s &rsaquo; Koha
tr: %sHarici kaynaktan sipariş%sArama sonuçları &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Harici kaynaktan sipariş%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( order_loop ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrders search &rsaquo; Search results%sOrder search%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %sSiparişleri arama &rsaquo; Arama sonuçları%sSipariş arama%s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( booksellername ) %2$s:  booksellername | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sOrders with uncertain prices for vendor %s%sOrders with uncertain prices%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: %sSağlayıcı için belirsiz fiyatlı siparişler %s%sBelirsiz fiyatlı siparişler%s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
tr: %sGecikme!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
tr: %sGecikmişler:%s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.firstname | html %5$s:  END
en: %sPassword updated %sUpdate password for %s, %s%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %sŞifre güncellendi %s %s, %s%sİçin şifreyi güncelle &rsquo; Kullanıcılar &rsquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sPatrons statistics &rsaquo; Results%sPatrons statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: %sKullanıcı istatistikleri &rsaquo; Sonuçlar%sKullanıcı istatistikleri%s &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
tr: %sKaldır%sAtla%s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %sResults of search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s%sYou did not specify any search criteria%s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: %s'%s'%s%s&nbsp;limit(ler) ile %s aramasının sonuçları:&nbsp;'%s'%s%sHiçbir arama kriteri belirtmediniz%s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
tr: %sTaşıma durumununa geri dön%sBekleme durumuna geri dön%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: %sİncele%stag'leri incele%s &rsaquo; Tag'ler &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
tr: %sZaman aralığı başlangıcı%sZaman aralığı sonu%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
tr: %sKarşıya yüklemek istediğiniz dosyanın içeriği bulunmamaktadır.%s %sKarşıya yüklenecek bir dosya seçmediniz.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
tr: %sKarşıya yüklemek istediğiniz dosyanın içeriği yok.%s %sKarşıya yüklemek için bir dosya seçmediniz.%s %sGeçersiz veya eksik komut dosyası parametresi.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
tr: %s Talep edilmiş istek yok. %s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
tr: %sBu hesap istenen kullanıcı bilgilerini görüntüleyemiyor. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
tr: %sBu kayda bağlı bir materyal yok. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
tr: %sEvet%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
tr: %sEvet%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
tr: %sEvet%sHayır%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
tr: %sEvet%sHayır%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
tr: %sbir listeye:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
tr: %sve %s %s %s ile eşleşen ISSN ile birlikte

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
tr: %sde %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
tr: %sb - Sonraki başlık

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
tr: %syazar %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
tr: %sd- Kısaltma

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
tr: %sf- Müzikal kompozisyon

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
tr: %sg- Daha geniş bir terim

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
tr: %sh- Daha dar bir terim

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
tr: %si - $i alt alanında referans yönergeleri

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
tr: %sn - Uygulanamaz

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
tr: %sr - $i veya $4 içerisinde ilişki tanımı

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
tr: %st - yakın üst gövde

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
tr: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgaristan)

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
tr: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Rusya)

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
tr: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrayna)

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
tr: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (İbranice)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
tr: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urduca)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
tr: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Farsça)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
tr: &#20013;&#25991; (Çince)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
tr: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hintçe)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
tr: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengalce)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
tr: &#26085;&#26412;&#35486; (Japonca)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
tr: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Tayland)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
tr: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Ekip Lideri), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
tr: &#54620;&#44397;&#50612; (Korece)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
tr: &#x010D;e&#353;tina (Çekçe)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
tr: &lt;&lt; Önerilere geri dön

en: &lt;&lt; Previous
tr: &lt;&lt; Önceki

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Yazar Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Yer Numarası

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Toplantı Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Toplantı Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kurum Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kurum Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Anahtar Kelime Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kişi Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kişi Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Seri Başlığı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu ve daha geniş terimler

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu ve daha dar terimler

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu ve ilgili terimler

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Eseradı Dizilimi

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
tr: &nbsp;&nbsp;(biçim: yyyy-yyyy) %s %s %s

en: &nbsp;Show inactive funds:
tr: &nbsp;Etkin olmayan fonları göster:

en: &nbsp;Show inactive:
tr: &nbsp;Etkin olanları göster:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
tr: &quot;%s&quot; ne izin verilmiş ne de yasaklanmış.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
tr: &quot;%s&quot; izin verilmiş.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
tr: &quot;%s&quot; yasaklanmış.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: &rsaquo; Confirm recalls on %s
tr: &rsaquo; %s üzerinde geri çağırma işlemini onaylayın

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
tr: &rsaquo; Mana Bilgi Tabanı rapor arama sonuçları

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
tr: &rsaquo; %s için geri çağırma geçmişi

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
tr: 'parola' alanı için değerler düz metin halinde saklanmalı ve Bcrypt hash formatına dönüştürülmelidir (parolanız halen şifreli ise sistem yöneticinizle seçenekler hakkında görüşün). Parolaları değiştir seçeneği işaretlenmedikçe parolalar, üzerine yazma sırasında güncellenmeyecektir.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
tr: (Geçerli iade tarihi %s )

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
tr: (%s materyal).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
tr: (%s kullanıcı ve %s materyal).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
tr: (%s kullanıcı).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
tr: (%s) ve %s konumuna aktarılıyor

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
tr: (%s) -de %s –den beri %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
tr: (%s) için

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
tr: (%s) den

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
tr: (%s) için ayırtmada

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
tr: (%s) için bekleme aşamasında

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
tr: (%s) şu öğe için işleniyor

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
tr: (%s) ...-a ödünç verilmiş

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
tr: (%s) zaten bu kullanıcıya ödünç verilmiş durumda. Uzatılsın?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
tr: (%s) yanda belirtilen kullanıcı için ayırtılmış

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
tr: (%s) -

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( w.item.effective_itemtype ) | html %2$s:  IF ( w.biblio.author ) %3$s:  w.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( w.item.itemcallnumber ) %6$s:  w.item.itemcallnumber | html %7$s:  END
en: (%s), %s by %s %s %s [%s] %s
tr: (%s), %s yazar %s %s %s [%s] %s

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
tr: (%s). %s iade ve ödünç? %s

en: (Acronym)
tr: (Kısaltma)

en: (All libraries)
tr: (Tüm kütüphaneler)

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
tr: (%s için otorite değerleri)

en: (Cancelled)
tr: (İptal edildi)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
tr: (Mevcut: %s - %s)

en: (Earlier heading)
tr: (Önceki başlık)

en: (Error)
tr: (Hata)

en: (Example: "001,245ab,600")
tr: (Örnek: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
tr: (Süzülen.

en: (Forgiven)
tr: (Bağışlandı)

en: (Immediate parent body)
tr: (Yakın ana gövde)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
tr: (Dahil, varsayılan değer %s gün öncesinden %s gün sonrasına, diğer tarih aralıklarını da gerektiği gibi ayarlayın.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
tr: (Dahil, varsayılan olarak %s gün önceden bugüne kadar. Diğer tarih aralıklarını gerektiği gibi ayarlayın.)

en: (Indonesian)
tr: (Endonezya Dili)

en: (Later heading)
tr: (Sonraki başlık)

en: (Lost)
tr: (Kayıp)

en: (Musical composition)
tr: (Müzikal kompozisyon)

en: (None)
tr: (Hiç biri)

en: (Not lost)
tr: (Kayıp değil)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
tr: (Kayıt numarası %s) %s MARC kaydı ekle %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
tr: (Kayıt numarası %s)%s MARC kaydı ekle %s

en: (Replaced)
tr: (Değiştirildi)

en: (Required)
tr: (Gerekli)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
tr: (Bu tarihte veya sonrasında görüldü olarak işaretli kayıtları atla.)

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
tr: (Durum kodu: %s)

en: (Tax exc.)
tr: (KDV hariç)

en: (Tax inc.)
tr: (KDV dahil)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
tr: (Hata: %s, Daha fazla bilgi için Koha sistem günlüğü dosyasına bakın).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
tr: (Hata: %s. Daha fazla bilgi için Koha sistem günlüğü dosyasına bakın).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
tr: (Bu eser adı ile bağlantılı %s aboneliğimiz var).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
tr: (Bu kötü bir yapılandırma nedeniyle bir geri dönüş değeridir)

en: (Uncertain)
tr: (Belirsiz)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
tr: (Bilinmeyen)

en: (Voided)
tr: (İptal edildi)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
tr: (seçim listesi (-tarafından ayrılmış) |) ya da sütunlar|satır metin alanı)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
tr: (%s için ayarlandı, %svergi dahil%svergi hariç%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
tr: (%s için ayarlandı, vergi hariç)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
tr: (%s için ayarlandı, vergi dahil)

en: (amounts will be rounded down)
tr: (tutarlar yuvarlanır)

en: (budgeted cost * quantity)
tr: (bütçelenen maliyet * miktar)

en: (can be positive or negative)
tr: (pozitif veya negatif olabilir)

en: (checking)
tr: (kontrol ediliyor)

en: (closed)
tr: (kapatıldı)

en: (current stage highlighted)
tr: (mevcut aşama vurgulandı)

en: (default if none is defined)
tr: (eğer hiçbiri tanımlanmışsa varsayılan)

en: (default)
tr: (varsayılan)

en: (enter amount in numerals)
tr: (miktarı sayı olarak giriniz)

en: (exclusive)
tr: (özel)

en: (fast cataloging)
tr: (Hızlı kataloglama)

en: (if empty, subscription is still active)
tr: (eğer boş ise, abonelik hala aktiftir)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
tr: (eğer burada bir değer seçerseniz, göstergeler otorize değerler listesi ile sınırlandırılır)

en: (inactive)
tr: (pasif)

en: (inclusive)
tr: (dahil)

en: (inclusive)
tr: (dahil)

en: (inclusive) to
tr: (dahil)

en: (items.itemcallnumber)
tr: (materyal.materyal yer numarası)

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
tr: (%s tarihinde değiştirildi)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
tr: (0’dan daha büyük bir numara olması gerekir )

note: SCRIPT
en: (never)
tr: (asla)

en: (no library)
tr: (kütüphane yok)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
tr: (sadece %s)

en: (received)
tr: (alındı)

en: (record kept)
tr: (tutulan kayıt)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
tr: (ilgili aramalar: %s%s%s)

en: (remove)
tr: (Kaldır)

en: (select a library)
tr: (bir kütüphane seçin)

en: (start date of the 1st subscription)
tr: (1. aboneliğin başlangıç tarihi)

en: (tax exclusive)
tr: (vergi hariç)

en: (tax inclusive)
tr: (vergi dahil)

en: (use * to do a fuzzy search)
tr: (bulanık arama yapmak için * kullan)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
tr: ) %s Bir blok başlığına sahip grup öznitelik türleri ('PA_CLASS' otorite değerler kategorisine göre) %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
tr: ) %s Son ödeme yok %s

en: ) is currently restricted.
tr: ) şu anda kısıtlandırılmış.

en: ) is not checked out to a patron.
tr: ) kullanıcıya ödünç verilmez.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
tr: ) şimdi %s tarihinde süresi doluyor

en: ) on
tr: ) tarihinde

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
tr: ) %s %s ( için süresi uzatıldı

en: ) you selected does not exist.
tr: ) seçmiş olduğunuz mevcut değildir.

en: ), France
tr: ), Fransa

en: ** Vendor's listings already include tax.
tr: ** Sağlayıcı listesinde KDV dahildir.

en: , Cyprus
tr: , Kıbrıs

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
tr: , OH, ABD (Koha 3.0 beta testi)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
tr: , Ohio, ABD (MARC sponsorluğu, dokümantasyon, şablon bakımı)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
tr: , Pensilvanya, ABD (Koha 3.0 Zebra Entegrasyonu sponsorluğu)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
tr: Pascale Nalon (ENSMP) ve daha fazlası

en: , Please transfer this item.
tr: , Lütfen bu materyali aktarın.

en: , by the
tr: , tarafından

en: , greater than or equal to 1
tr: , 1 ile eşit ya da daha fazla

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
tr: , bu kategorideki kullanıcılar tarafından yapılan ayırmalara öncelik verilmeyecektir

en: , please ask an administrator to check your configuration.
tr: , lütfen bir yöneticiden yapılandırmanızı kontrol etmesini isteyin.

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
tr: , durumu doğrulamak için lütfen iade alın %s %s %s %s

en: , when the next team will be elected.
tr: , Bir sonraki takım seçileceği zaman.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
tr: - Bütçe tutarı boş bırakılamaz

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
tr: - Bütçe kodu boş bırakılamaz

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
tr: - Bütçe adı boş bırakılamaz

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
tr: - Geçerli bütçe, bütçe üst öğesidir

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
tr: - İlk yayın tarihi tanımsız

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
tr: - Çıkış aralığı tanımlanmamış

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
tr: - Lütfen ayrılacak bir materyal seçin

en: -- All --
tr: -- Tümü --

en: -- Choose --
tr: -- Seçin --

en: -- Choose a patron list --
tr: -- Bir kullanıcı listesi seçin --

en: -- Choose a reason --
tr: -- Bir neden seçin --

en: -- Choose a status --
tr: -- Bir durum seçin --

en: -- Choose format --
tr: -- Format seçin --

en: -- Choose one --
tr: -- Birini seçin --

en: -- None --
tr: -- Hiçbiri --

en: -- Select an option--
tr: -- Bir seçenek seçin--

en: -- none --
tr: -- hiçbiri --

en: -- please choose --
tr: -- lütfen seçin --

en: . Check out anyway?
tr: . Yinede ödünç verilsin mi?

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
tr: . Bu mesajı yok saymak için "Önerinizi onaylayın" üzerine tıklayın.

en: . Deletion is not possible.
tr: . Silinemez.

en: . Deletion not possible
tr: . Silinmesi mümkün değildir

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
tr: . Girdi kaydının birden fazla özniteliği varsa, alanlar ya tırnak içine alınmamış dizge (önceki örnekler) olarak girilmeli ya da her alan ayrı çift tırnak ile kaydırılmış ve bir virgülle sınırlandırılmış olmalıdır:

en: . Please re-enter the new password.
tr: . Lütfen tekrar kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
tr: . Lütfen bu materyali saklayınız ve ayırma işlemi için iade ediniz.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
tr: . Eğer veri içinde virgül varsa ikinci söz dizimi gerekli olabilir, bir tarih dizesi gibi.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
tr: .%sYöneticiniz yönetimde bir bütçe tanımlamalı.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
tr: .%sBir yönetici en az bir kullanıcı kategorisi belirlemelidir.%s

en: ... or...
tr: ...veya...

en: ...and:
tr: ...ve:

en: ...to
tr: ...e

en: 0 subscription routing lists
tr: 0 abonelik yönlendirme listesi

en: 0 to disable
tr: devre dışı bırakılacak 0

en: 0 to order
tr: sipariş için 0

en: 1 batch to export
tr: 1 grup dışa aktarılacak

en: 10 characters maximum
tr: Maksimum 10 karakter

en: 1st
tr: 1.

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
tr: : %sEvet%sHayır%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
tr: : %sbir listeye:%s

en: : Barcode must be unique.
tr: : Barkod tek olmalı.

en: : Barcode must be unique.
tr: : Barkod benzersiz olmalıdır.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
tr: : Bibliyografik kayıt için üzerinde bibliyo-düzeyi ayırma olan son materyal

en: : The items do not belong to your library.
tr: : Bu materyaller kütüphanenize ait değildir.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
tr: : Barkod değerleri otomatik olarak belirlenemiyor. Hiç bir öğe eklenmedi.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
tr: : Barkod değerleri otomatik olarak belirlenemiyor. Hiç bir materyal eklenmedi.

en: : item has a waiting hold.
tr: :materyal için beklemede olan bir ayırma var.

en: : item has linked
tr: : Materyalin bağlantısı mevcut

en: : item is checked out.
tr: : materyal ödünç alınmış.

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
tr: : şu anda bir veya daha fazla ilişkili materyal silinemedi.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
tr: << Geri

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
tr: << Sil

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
tr: Geçerli bir e-posta adresi tanımlanmışsa bir NOTIFY_MANAGER bildirimi oluşturulacak ve yöneticiye gönderilecektir. Bu, yeni bir yönetici seçilmişse kontrol edilebilir.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
tr: Bu istek için bibliyografik kayıt mevcut, ancak materyal yok. Bir materyal oluşturmak ve ödünç vermek üzeresiniz

en: A field name is required
tr: Bir alan ismi zorunludur

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
tr: Basit bir evet/hayır açılır menüsüne ihtiyaç duyduğunuz her yerde kullanılabilen genel bir yetkili değer alanı.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
tr: %s Adında bir grup zaten var.

en: A librarian
tr: Kütüphaneci

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
tr: Varsayılan değerlere ek olarak kullanılabilecek öneriler için ek özel durum değerlerinin listesi.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
tr: OPAC'daki öneri formunda gösterilen sebeplerin bir listesi.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
tr: Yerel veritabanında eşleşen bir otorite bulundu.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
tr: Bu web sitesinin yeni bir versiyonu mevcut. Yüklemek istiyor musunuz?

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
tr: Öncelikli olmayan bir ayırtma, mevcut bir ödünç alınan materyalin süresinin uzatılmasını engellemez

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
tr: Var olmayan veya geçersiz bir kütüphane kodu sağlandı. Lütfen bir kütüphane kurulumunuz olduğunu doğrulayın.

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
tr: %s kütüphanesinden bir kullanıcı

en: A pattern with this name already exists.
tr: Bu isimde bir örüntü zaten mevcut.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
tr: Ödünç alan kullanıcının hesabına kayıp materyal ücretinin iadesi uygulandı ve materyal kayıp olarak işaretlendiğinde gecikme cezası bağışlandıysa, geri alındı.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
tr: Ödünç alan kullanıcının hesabına kayıp materyal ücretinin iadesi uygulandı ve yeni gecikme cezası bedeli hesaplandı ve uygulandı.

en: A similar document already exists:
tr: Benzer bir belge zaten var:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
tr: Bu dil için zaten bir çeviri var.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
tr: Raporlarınızı sıralamanın ve filtrelemenin bir yolu olarak, bu kategorideki varsayılan değerler Koha modüllerini (Hesaplar, Sağlama, Katalog, Dolaşım, Kullanıcılar) içerir

en: ALL items fields MUST :
tr: TÜM materyal alanları ZORUNLU :

en: AND
tr: VE

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: API Anahtarları &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API Keys for %s
tr: %s için API anahtarları

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
tr: %s için API anahtarları

en: About Koha
tr: Koha Hakkında

en: About Koha &rsaquo; Koha
tr: Koha Hakkında &rsaquo; Koha

en: Abstracts / Summaries
tr: Özler/Özetler

en: Academic
tr: Akademik

en: Accepted
tr: Onaylandı

en: Accepted by
tr: Onaylayan

en: Accepted by the library
tr: Kütüphane tarafından kabul edildi

en: Accepted by:
tr: Onaylayan:

en: Accepted date from:
tr: Kabul tarihi:

en: Accepted on:
tr: Kabul edildiği tarih:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
tr: Ödeme onaylandı (%s) -

en: Access URL
tr: URL erişim

en: Access files
tr: Dosyalara erişim

en: Access files
tr: Dosyalara erişim

en: Access files stored on the server, like log files or reports
tr: Günlük dosyaları veya raporları gibi sunucuda depolanan dosyalara erişim

en: Access the point of sale page and take payments
tr: Satış noktası sayfasına erişin ve ödeme alın

en: Access to all librarian functions
tr: Tüm kütüphane fonksiyonlarına erişim

en: Access to the files stored on the server
tr: Sunucuda depolanan dosyalara erişim

en: Access your background jobs
tr: Arka plan işlerinize erişin

note: SCRIPT
en: Accessibility
tr: Erişebilirlik

en: Accessibility advocate
tr: Erişilebilirlik müdafi

en: Accessibility advocate:
tr: Erişilebilirlik müdafi:

en: Accessibility advocates:
tr: Erişilebilirlik müdafileri:

en: Accession date
tr: Sağlama tarihi

en: Accession date (inclusive)
tr: Katılım tarihi (dahil)

en: Accession date:
tr: Geliş Tarihi:

en: Account creation fee
tr: Hesap oluşturma ücreti

en: Account credit
tr: Hesap kredisi

en: Account credit types
tr: Hesap kredi türleri

en: Account debit types
tr: Hesap borç türleri

en: Account fines and payments
tr: Hesap ücretleri ve ödemeleri

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
tr: %s için hesap

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
tr: %s için hesap

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %s için hesap bilgileri &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

en: Account has been administratively locked
tr: Hesap yönetimsel olarak kilitlendi

en: Account has been locked
tr: Hesap kilitlendi

en: Account has expired
tr: Hesabın süresi doldu

en: Account not found
tr: Hesap bulunamadı

en: Account number:
tr: Hesap numarası:

en: Account renewal fee
tr: Hesap yenileme ücreti

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
tr: Hesap özeti: %s %s (%s)

en: Account type
tr: Hesap Türü

en: Account type:
tr: Hesap türü:

en: Account:
tr: Hesap:

en: Accounting
tr: Hesaplama

en: Accounting details
tr: Hesap ayrıntıları

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Acquisition
tr: Sağlama

en: Acquisition
tr: Sağlama

en: Acquisition claim
tr: Sağlama talebi

en: Acquisition date
tr: Giriş Tarihi

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
tr: Giriş tarihi (yyyy-aa-gg)

en: Acquisition date: newest to oldest
tr: Giriş tarihi: En yeniden en eskiye

en: Acquisition date: oldest to newest
tr: Giriş tarihi: En eskiden en yeniye

en: Acquisition details
tr: Sağlama ayrıntıları

en: Acquisition information
tr: Sağlama bilgisi

en: Acquisition management
tr: Sağlama yönetimi

en: Acquisition order
tr: Satın alma siparişi

en: Acquisition parameters
tr: Sağlama parametreleri

en: Acquisition tables
tr: Sağlama tabloları

en: Acquisitions
tr: Sağlama

en: Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Sağlama &rsaquo; Koha

en: Acquisitions home
tr: Sağlama ana sayfası

en: Acquisitions statistics
tr: Sağlama istatistikleri

en: Acquisitions statistics
tr: Sağlama istatistikleri

en: Acquisitions statistics wizard
tr: Sağlama istatistik sihirbazı

en: Action
tr: İşlem

en: Action if matching record found:
tr: Eğer eşleşen kayıt bulunduysa işlem:

en: Action if matching record found:
tr: Eğer eşleşen kayıt bulunduysa işlem:

en: Action if no match found:
tr: Eğer hiç eşleşme bulunmadıysa işlem:

en: Action if no match is found:
tr: Eğer hiç eşleşme bulunamadıysa işlem:

en: Actions
tr: İşlemler

en: Actions
tr: İşlemler

en: Actions for
tr: İşlemler

en: Actions:
tr: Eylemler:

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Active
tr: Etkin

en: Active budgets
tr: Aktif bütçeler

en: Active:
tr: Etkin:

note: SCRIPT
en: Activity
tr: Etkinleştir

en: Actual cost
tr: Gerçek maliyet

en: Actual cost tax exc.
tr: Üretim maliyeti vergisi hariç

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
tr: İktisap maliyet vergisi hariç / İktisap maliyet vergisi dahil

en: Actual cost tax inc.
tr: Üretim maliyeti vergisi dahil

en: Actual cost:
tr: Gerçek maliyet:

en: Actual cost:
tr: Gerçek maliyet:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
tr: QR kodunun gerçek boyutları, kodlanan karakter miktarına bağlıdır.

en: Add
tr: Ekle

en: Add
tr: Ekle

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
tr: Ekle %s –e materyaller %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
tr: Ekle & çoğalt

en: Add &quot;In demand&quot;
tr: Ekle &quot;In demand&quot;

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
tr: %s e bir sepet ekleyin

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
tr: %s öğesine bir sepet ekleyin

en: Add a condition
tr: Bir koşul ekle

en: Add a contract
tr: Sözleşme Ekle

en: Add a definition to the dictionary.
tr: Sözlüğe bir tanım ekle.

en: Add a message for:
tr: için mesaj ekle:

en: Add a new OAI set
tr: Yeni OAI ayarı ekle

en: Add a new OAI set
tr: Yeni OAI ayarı ekle

en: Add a new action
tr: Yeni işlem ekle

en: Add a new authorized value
tr: Yeni bir otorite değer ekleyin

en: Add a new collection
tr: Yeni koleksiyon ekle

en: Add a new delivery
tr: Yeni bir teslimat ekle

en: Add a new field
tr: Yeni alan ekle

note: INPUT type=button
en: Add a new item
tr: Yeni bir materyal ekle

en: Add a new message
tr: Yeni mesaj ekle

en: Add a new record
tr: Yeni bir kayıt ekle

note: A
en: Add a new regular expression
tr: Yeni düzenli ifade ekle

note: SCRIPT
en: Add a new upload
tr: Yeni bir karşıya yükleme ekleme

en: Add a patron category &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı kategorisi ekle &rsaquo; Web yükleyici &rsaquo; Koha

en: Add a stage
tr: Aşama ekle

en: Add a substitution
tr: Bir ikame ekle

note: INPUT type=submit
en: Add action
tr: İşlem ekle

en: Add additional content
tr: Ek içerik ekle

en: Add additional fields to certain tables
tr: Belirli tablolara ek alanlar ekleyin

en: Add an SMS cellular provider
tr: Bir SMS hücresel sağlayıcı ekle

en: Add an adjustment
tr: Bir düzenleme ekle

note: A
en: Add an attribute
tr: Kullanıcı niteliği ekle

en: Add an item by barcode
tr: Barkodla materyal ekle

en: Add and append
tr: Ekle ve iliştir

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
tr: Fon ekleyin ve silin (ancak fonlar üzerinde değişiklik yapamazsınız)

en: Add and remove items from rotas
tr: Rota'lardan materyal ekle ve çıkar

note: BUTTON
en: Add another condition
tr: Başka bir koşul ekle

en: Add another contact
tr: Başka bir kişi ekle

note: A
en: Add another field
tr: Başka alan ekle

en: Add basket group for
tr: için sepet grubu ekleyin

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
tr: %s için sepet grubu ekleyin

en: Add biblio
tr: Bibliyografik kayıt ekle

en: Add budget
tr: Bütçe ekle

en: Add budget
tr: Bütçe ekle

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
tr: Barkod veya materyal numaralarına göre ekle:

en: Add by borrowernumber(s):
tr: Okuyucu numarasına göre ekle:

en: Add checked
tr: İşaretliyi ekle

en: Add circulation message
tr: Dolaşım iletisi ekle

en: Add classification source
tr: Sınıflama kaynağı ekle

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: Add course reserves
tr: Ayrılmış ders materyalleri ekle

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
tr: Kredi ekle

en: Add description
tr: Tanım ekle

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Add filing rule
tr: Dosyalama kuralı ekle

en: Add framework
tr: Çerçeve ekle

en: Add fund
tr: Fon ekle

en: Add fund
tr: Fon ekle

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Add guarantee
tr: Garantör ekle

en: Add guarantor
tr: Kefil ekle

en: Add incoming record
tr: Gelen kaydı ekle

note: A
en: Add internal note
tr: Dahili not ekle

en: Add internal note
tr: Dahili not ekle

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
tr: Materyal ekle

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
tr: Materyal ekle %s

en: Add item to
tr: Buraya materyal ekle

en: Add item type
tr: Materyal türü ekle

en: Add item type
tr: Materyal türü ekle

en: Add item(s)
tr: Materyal(ler) ekle

en: Add items
tr: Materyal ekle

en: Add items
tr: Materyal ekle

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
tr: Materyalleri yukarıdaki metin alanını kullanarak ekleyin veya materyal arama üzerinden eklemek için boş bırakın.

en: Add items only if matching bib was found
tr: Materyalleri yalnızca eşleşen bib bulunursa ekleyin

en: Add items only if no matching bib was found
tr: Yalnızca eşleşen bir bib bulunamadıysa materyalleri ekleyin

en: Add items to rota report
tr: Rota raporuna materyal ekle

en: Add items: scan barcode
tr: Materyaller ekle: barkod tara

en: Add items: scan barcodes
tr: Materyal ekle: barkodları tara

en: Add library
tr: Kütüphane Ekle

en: Add manual restriction
tr: Manuel kısıtlama ekle

en: Add match check
tr: Eşleştirme denetimi ekle

en: Add match point
tr: Eşleme noktası ekle

en: Add message
tr: İleti ekle

en: Add modified records to the following list:
tr: Değiştirilmiş kayıtları aşağıdaki listeye ekleyin:

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
tr: Bu materyalin birden çok kopyasını ekle

en: Add multiple patrons
tr: Birden çok kullanıcı ekle

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Add new account
tr: Yeni hesap ekle

en: Add new alert
tr: Yeni uyarı ekle

en: Add new collection
tr: Yeni koleksiyon ekle

en: Add new definition
tr: Yeni tanım ekle

en: Add new field
tr: Yeni alan ekle

en: Add new group
tr: Yeni grup ekle

en: Add new holiday
tr: Yeni bir tatil ekle

en: Add note
tr: Not ekle

en: Add notice
tr: Bildirim ekle

en: Add offline circulations to queue
tr: Çevrimdışı dolaşımları sıraya ekle

en: Add offline circulations to queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Çevrimdışı dolaşımları sıraya ekle &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Add or remove items
tr: Materyal ekle ya da çıkar

note: %1$s:  colTitle | html
en: Add or remove items &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Materyal ekle yada çıkar &rsaquo; Koleksiyon %s &rsaquo; Dönüşümlü koleksiyonlar &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Add order
tr: Sipariş ekle

en: Add order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
tr: Sipariş ekle &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

en: Add order from a subscription
tr: Bir abonelikten sipariş ekle

en: Add order from a suggestion
tr: Bir öneriden sipariş ekle

en: Add order from a suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Bir abonelikten sipariş ekle &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

en: Add order to basket
tr: Sipariş sepetine ekle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
tr: Sipariş sepetine ekle %s

en: Add orders
tr: Sipariş ekle

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
tr: Siparişleri şuradan ekleyin %s (%s staged on %s)

en: Add orders from MARC file
tr: MARC dosyasından sipariş ekle

en: Add patron
tr: Kullanıcı ekle

en: Add patron attribute type
tr: Kullanıcı nitelik türü ekle

en: Add patron(s)
tr: Kullanıcı(lar) ekle

en: Add patrons
tr: Kullanıcıları ekle

en: Add patrons
tr: Kullanıcıları ekle

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı ekle &rsaquo; %s &rsaquo; Kullanıcı listeleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
tr: Yukarıdaki metin alanını kullanarak materyalleri okuyucu numarasına göre ekleyin ya da kullanıcı araması üzerinden eklemek için boş bırakın.

en: Add patrons to a new patron list
tr: Kullanıcıları yeni bir kullanıcı listesine ekle

en: Add recipients
tr: Alıcıları ekle

en: Add record matching rule
tr: Eşleştirme kuralı ekle

en: Add record using fast cataloging
tr: Hızlı kataloglama kullanarak kayıt ekleyin

en: Add reserves
tr: Rezerv ekle

en: Add reserves for
tr: Yandaki öğe için rezerv ekleyin

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
tr: Kısıtlama ekle

en: Add rule
tr: Kural ekle

en: Add rules
tr: Kurallar ekle

en: Add splitting rule
tr: Bölme kuralı ekle

en: Add stage
tr: Aşama ekle

en: Add stage to
tr: Buraya aşama ekle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
tr: Hazırlanmış dosyaları sepete kele

en: Add sub fund
tr: Alt fon ekle

en: Add sub-group
tr: Alt-grup ekle

en: Add suggestion
tr: Öneri ekle

en: Add tag
tr: Tag ekle

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
tr: Ekle %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
tr: Sözlüğe ekle

en: Add to a list
tr: Bir liste ekle

en: Add to a new list:
tr: Yeni bir listeye ekle:

en: Add to basket
tr: Sepete ekle

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Add to list
tr: Listeye ekle

en: Add to list
tr: Listeye ekle

en: Add to list &rsaquo; Koha
tr: Listeye ekle &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
tr: Çevrimdışı dolaşım sırasına ekle

en: Add to patron list
tr: Kullanıcı listesine ekle

en: Add to rota
tr: Rota'ya ekle

note: SCRIPT
en: Add to:
tr: Ekle:

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Add users
tr: Kullanıcılar ekle

en: Add vendor
tr: Sağlayıcı ekle

en: Add vendor
tr: Sağlayıcı ekle

note: A
en: Add vendor note
tr: Sağlayıcı notu ekle

en: Add vendor note
tr: Sağlayıcı notu ekle

en: Add, edit and archive cash registers
tr: Kasa ekleme, düzenleme ve arşivleme

en: Add, edit and delete courses
tr: Ayrılmış ders materyalleri ekle, düzenle ve sil

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
tr: Kullanıcı listeleri ve içeriklerini ekle, düzenle ve sil

en: Add, modify and view patron information
tr: Kullanıcı bilgisi ekle, değiştir ve görüntüle

en: Add, modify and view patron information
tr: Kullanıcı bilgisi ekle, değiştir ve görüntüle

en: Add/Edit items
tr: Materyalleri Ekle/Düzenle

en: Add:
tr: Ekle:

en: Added
tr: Eklendi

en: Added on or after date:
tr: Eklendiği tarih ya da sonrası:

en: Added on or before date:
tr: Eklendiği tarih ya da öncesi:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
tr: Kullanıcı nitelik türü eklendi &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
tr: Kayıt eşleme kuralı eklendi &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
tr: Eklendi.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
tr: Şunun için bir eşleme ekleniyor:%s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
tr: %s Otorite Kaydı Ekleniyor

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
tr: Otorite ekleme %s

en: Additional PQF attributes added to each query.
tr: Her sorguya eklenen ek PQF öznitelikleri.

en: Additional SRU options:
tr: Ek SRU seçenekleri:

en: Additional attributes and identifiers
tr: Ek nitelikler ve tanımlayıcıları

en: Additional content types
tr: Ek içerik türleri

en: Additional contents &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Ek içerikler &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Additional fields
tr: İlave alanlar

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
tr: '%s' İçin ilave alanlar

en: Additional fields:
tr: İlave alanlar:

en: Additional options
tr: Ek seçenekler

en: Additional parameters
tr: Ek parametreler

en: Additional thanks to...
tr: Ayrıca teşekkür etmek istediklerimiz...

en: Additional tools
tr: Ek araçlar

en: Address
tr: Adres

en: Address 2
tr: Adres 2

en: Address 2:
tr: Adres 2:

en: Address 2:
tr: Adres 2:

en: Address in question
tr: Adres

en: Address line 1:
tr: Adres satırı 1:

en: Address line 1:
tr: Adres satırı 1:

en: Address line 2:
tr: Adres satırı 2:

en: Address line 2:
tr: Adres satırı 2:

en: Address line 3:
tr: Adres satırı 3:

en: Address:
tr: Adres:

en: Address:
tr: Adres:

en: Adjustment cost for invoice
tr: Fatura için düzenleme maliyeti

en: Adjustments
tr: Ayarlamalar

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
tr: Ayarlamalar artı nakliye: %s

en: Administration
tr: Yönetim

en: Administration
tr: Yönetim

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
tr: Yönetim &gt; Para birimleri ve döviz kurları

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
tr: Yönetim &rsaquo; Dolaşım ve ceza kuralları

en: Administration &rsaquo; Item types
tr: Yönetim &rsaquo; Materyal türleri

en: Administration &rsaquo; Koha
tr: Yönetim &rsaquo; Koha

en: Administration tables
tr: Yönetim tabloları

en: Administrator account created!
tr: Yönetici hesabı oluşturuldu!

en: Administrator account permissions
tr: Yönetici hesabı izinleri

en: Administrator identity
tr: Yönetici kimliği

en: Administrator login
tr: Yönetici Girişi

en: Adolescent
tr: Genç

en: Adult
tr: Yetişkin

en: Advance notice
tr: Önceden bildirim

note: SCRIPT
en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced &raquo;
tr: Gelişmiş &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
tr: Gelişmiş Sıralama

en: Advanced constraints
tr: Gelişmiş kısıtlamalar

en: Advanced constraints:
tr: Gelişmiş kısıtlamalar:

en: Advanced editor
tr: Gelişmiş düzenleyici

en: Advanced editor keyboard shortcuts
tr: Gelişmiş düzenleyici klavye kısayolları

en: Advanced editor shortcuts
tr: Gelişmiş düzenleyici kısayolları

en: Advanced editor shortcuts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Gelişmiş düzenleyici kısayolları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Advanced prediction pattern:
tr: Gelişmiş tahmin örüntüsü:

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: Gelişmiş arama &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
tr: Gelişmiş sıralama...

en: After
tr: Sonra

en: Afternoon
tr: Öğleden sonra

en: Afternoon
tr: Öğleden sonra

en: Age
tr: Yaş

en: Age field
tr: Yaş alanı

en: Age in days
tr: Gün olarak yaşı

en: Age required
tr: Yaş sınırı

en: Age required:
tr: Yaş sınırı:

en: Age restricted
tr: Yaş sınırlı

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
tr: Yaş kısıtlaması %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
tr: Yaş kısıtlaması %s. %s Yine de ödünç verilsin mi? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
tr: İzin verilen yaş aralığı %s-%s.

en: Alert
tr: Uyarı

en: Alert subscribers for
tr: Aboneleri uyar

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: %s için aboneleri uyarın &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

en: Alerts
tr: Uyarılar

en: Aliases
tr: Takma Adlar

note: SCRIPT
en: Align
tr: Hizala

note: SCRIPT
en: Align center
tr: Merkeze hizala

note: SCRIPT
en: Align left
tr: Sola hizala

note: SCRIPT
en: Align right
tr: Sağa hizala

note: SCRIPT
en: Alignment
tr: Hizala

en: Alingsås Public Library, Sweden
tr: Alingsås Halk Kütüphanesi, İsveç

en: All
tr: Tümü

en: All active funds
tr: Tüm aktif fonlar

note: A
en: All active recalls
tr: Aktif olan tüm geri çağırma işlemleri

en: All authority types
tr: Tüm Otorite Türleri

en: All available funds
tr: Mevcut tüm fonlar

en: All budgets
tr: Tüm bütçeler

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
tr: %s tarihinden daha eski olan tüm ödünç alma işlemleri (%s) anonimleştirildi

en: All collections
tr: Tüm koleksiyonlar

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
tr: Tüm ayrılmış ders materyalleri ilişkilendirildikleri derslerden silinecektir.

en: All dates
tr: Tüm tarihler

en: All dependencies installed.
tr: Tüm bağımlılıklar kuruldu.

en: All funds
tr: Tüm fonlar

en: All funds
tr: Tüm fonlar

en: All holds have successfully been cancelled!
tr: Tüm ayırtma işlemleri başarıyla iptal edildi!

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
tr: Birleştirilecek faturaların aynı sağlayıcıdan olması gerekir

en: All item fields are in the same tag and in item tab
tr: Tüm materyal alanları aynı alan kodu altında ve materyal sekmesindedir.

en: All item types
tr: Tüm materyal türleri

en: All libraries
tr: Tüm kütüphaneler

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
tr: Tüm Kütüphaneler: %s

en: All locations
tr: Tüm konumlar

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
tr: Bu sepetin tüm siparişleri iptal edilecek ve kullanılan fonlar geri ödenecek.

en: All payments to the library
tr: Kütüphaneye yapılan tüm ödemeler

en: All records have been deleted successfully!
tr: Tüm kayıtlar başarıyla silindi!

en: All records have successfully been modified!
tr: Tüm kayıtlar başarıyla değiştirildi!

en: All records have successfully been modified!
tr: Tüm kayıtlar başarıyla değiştirildi!

en: All required Perl modules appear to be installed.
tr: Gerekli tüm Perl modülleri yüklenmiş olarak görünüyor.

note: SCRIPT
en: All selected
tr: Tüm seçilen

en: All shelving locations
tr: Tüm raf yerleri

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
tr: %s tarihinden itibaren tümü

en: All statuses
tr: Tüm durumlar

en: All tags
tr: Tüm etiketler

en: All transactions
tr: Tüm işlemler

en: All vendors
tr: Tüm Sağlayıcılar

en: Allow
tr: İzin ver

en: Allow access to the reports module
tr: Raporlar modülüne erişime izin ver

en: Allow auto-renewal of items:
tr: Materyallerin sürelerinin otomatik olarak uzatılmalarına izin ver:

en: Allow changes to contents from:
tr: İçerik değişikliklerine izin verin:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
tr: Bu kullanıcının garantörünün kullanıcının ödünç aldığı materyalleri OPAC'dan görmesine izin ver

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
tr: Bu kullanıcının garantörünün kullanıcının cezalarını OPAC'dan görmesine izin ver

en: Allow public downloads:
tr: Genel indirmelere izin ver:

en: Allow public enrollment:
tr: Genel kayıtlar için izin ver:

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
tr: Personel üyelerinin diğer personel üyelerinin izinlerini, kullanıcı adlarını ve şifrelerini değiştirmesine izin ver

en: Allow transfer?
tr: Transfere izin verilsin mi?

en: Allowed
tr: İzin verildi

en: Allowed pickup locations
tr: İzin verilen teslim alma konumları

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
tr: Bir kategoride birden fazla materyal türünün aranmasına izin verir. ITEMTYPECAT Yetkili değerine kategoriler girilebilir. Materyal türlerini bu kategoriyle birleştirmek için, Materyal türlerine bu Arama kategorisini girin

en: Already received
tr: Henüz teslim alındı

en: Already validated discharges
tr: Önceden doğrulanmış ilişik kesmeler

en: Alt key is "Alt"
tr: Alt tuşu "Alt"

en: Alternate address
tr: Alternatif adres

en: Alternate address line 2
tr: Alternatif adres satırı 2

en: Alternate address: Address
tr: Alternatif adres: Adres

en: Alternate address: Address 2
tr: Alternatif adres: Adres 2

en: Alternate address: City
tr: Alternatif adres: Şehir

en: Alternate address: Contact note
tr: Alternatif adres: İletişim notu

en: Alternate address: Email
tr: Alternatif adres: E-posta

en: Alternate address: Phone
tr: Alternatif adres: Telefon

en: Alternate address: State
tr: Alternatif adres: Eyalet

en: Alternate address: Street number
tr: Alternatif adres: Cadde/Sokak numarası

en: Alternate address: Street type
tr: Alternatif adres: Cadde/Sokak tipi

en: Alternate address: ZIP/Postal code
tr: Alternatif adres: Posta kodu

en: Alternate city
tr: Alternatif şehir

en: Alternate contact
tr: Alternatif iletişim adresi

en: Alternate contact ZIP/postal code
tr: Alternatif iletişim ZIP/posta kodu

en: Alternate contact address
tr: Alternatif iletişim adresi

en: Alternate contact address 2
tr: Alternatif iletişim adresi 2

en: Alternate contact city
tr: Alternatif iletişim şehir

en: Alternate contact country
tr: Alternatif iletişim ülke

en: Alternate contact first name
tr: Alternatif iletişim ad

en: Alternate contact phone
tr: Alternatif iletişim telefon

en: Alternate contact state
tr: Alternatif iletişim adresi eyalet

en: Alternate contact surname
tr: Alternatif iletişim adresi soyadı

en: Alternate contact: Address
tr: Alternatif iletişim adresi: Adres

en: Alternate contact: Address 2
tr: Alternatif iletişim adresi: Adres 2

en: Alternate contact: City
tr: Alternatif iletişim adresi: Şehir

en: Alternate contact: Country
tr: Alternatif iletişim adresi: Ülke

en: Alternate contact: First name
tr: Alternatif iletişim adresi: İlk ad

en: Alternate contact: Phone
tr: Alternatif iletişim adresi: Telefon

en: Alternate contact: State
tr: Alternatif iletişim adresi: Eyalet

en: Alternate contact: Surname
tr: Alternatif iletişim adresi: Soyadı

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
tr: Alternatif iletişim adresi: Posta kodu

en: Alternate country
tr: Alternatif ülke

en: Alternate email
tr: Alternatif e-posta adresi

en: Alternate phone
tr: Alternatif telefon numarası

en: Alternate state
tr: Alternatif eyalet

en: Alternate street number
tr: Alternatif adres Cadde/Sokak numarası

en: Alternate street type
tr: Alternatif adres Cadde/Sokak tipi

en: Alternate zip code
tr: Alternatif zip kodu

en: Alternative contact
tr: Alternatif iletişim adresi

note: SCRIPT
en: Alternative description
tr: Alternatif açıklama

en: Alternative phone:
tr: Alternatif telefon:

note: SCRIPT
en: Alternative source
tr: Alternatif kaynak

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
tr: Alternatif kaynak URL'si

en: Always add items
tr: Her zaman materyal ekle

en: Always show checkouts immediately
tr: Her zaman ödünç almaları anında göster

en: Always show holds
tr: Ayırtılan materyalleri her zaman göster

note: A
en: Amazon cover image
tr: Amazon kapak resmi

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
tr: Amazon kapak resmi (<a href='%s'>orijinal resme bakın</a>)

en: Amount
tr: Miktar

en: Amount being paid:
tr: Ödenen miktar:

en: Amount charged:
tr: Alınan tutar:

en: Amount outstanding
tr: Ödenmemiş miktar

en: Amount paid:
tr: Ödenen tutar:

en: Amount tendered:
tr: Teklif edilen tutar:

en: Amount:
tr: Tutar:

en: Amount:
tr: Miktar:

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
tr: Bir yönetici YÜKLEME yetkili değer kategorisine değerler eklemelidir, aksi takdirde tüm yüklemeler geçici olarak işaretlenir.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
tr: Bir yönetici, DEPARTMENT kategorisiyle bir veya daha fazla yetkili değer oluşturmalıdır.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
tr: Bir hata oluştu ve %s toplu iş dosyası silinmedi.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
tr: Bir hata oluştu ve %s toplu iş dosyası tamamen kopyalanmadı.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
tr: Bir hata oluştu ve %s toplu iş dosyasına hiçbir materyal eklenmedi.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
tr: Bir hata oluştu ve materyaller %s toplu iş dosyasından kaldırılmadı.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
tr: Resim dosyasını yüklemeye çalışırken bir hata oluştu.

en: An error has occurred!
tr: Bir hata oluştu!

en: An error has occurred.
tr: Bir hata oluştu.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
tr: Bir hata oluştu. %s

en: An error has occurred. Check the logs.
tr: Bir hata oluştu. Sistem günlüklerini kontrol edin.

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
tr: Bir hata oluştu. Fatura oluşturulamıyor.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
tr: Bir hata oluştu (%s)

en: An error occurred on cancelling.
tr: İptal sırasında bir hata oluştu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
tr: Bu görüntüyü silerken bir hata oluştu

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
tr: Bu dosya okunurken bir hata oluştu.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
tr: Sunucu eklenirken bir hata oluştu. Kütüphanede zaten bir SMTP sunucu seti var.

en: An error occurred when adding this CSV profile
tr: Bu CSV profili eklenirken bir hata oluştu

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
tr: Bu yetki türü eklenirken bir hata oluştu. Yetki türü kodu zaten mevcut olabilir.

en: An error occurred when adding this cash register.
tr: Bu kasayı eklerken bir hata oluştu.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
tr: Bu şehir eklenirken bir hata oluştu. Şehir kimliği zaten mevcut olabilir.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
tr: Bu sınıflama kaynağı eklenirken bir hata oluştu. Belki de kod zaten mevcut?

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
tr: Bu içerik eklenirken bir hata oluştu. Sistem günlüklerini kontrol edin

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
tr: Bu para birimi eklenirken bir hata oluştu. Para birimi kodu zaten mevcut olabilir

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
tr: Bu masa eklenirken bir hata oluştu. Masa kimliği zaten mevcut olabilir

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
tr: Bu dosyalama kuralı eklenirken bir hata oluştu. Belki de kod zaten mevcut?

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
tr: Bu çerçeve eklenirken bir hata oluştu. Çerçeve zaten mevcut olabilir.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
tr: Bu kütüphane eklenirken bir hata oluştu. Birim kodu zaten mevcut olabilir.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
tr: Bu kütüphane eklenirken bir hata oluştu. Kütüphane kimliği bu grupta zaten mevcut olabilir.

en: An error occurred when adding this quote
tr: Bu alıntıyı eklerken bir hata oluştu

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
tr: Bu bölme kuralı eklenirken bir hata oluştu. Belki de kod zaten mevcut?

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
tr: Bu çeviriyi eklerken bir hata oluştu

en: An error occurred when creating this list.
tr: Listeyi oluştururken bir hata oluştu.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
tr: Listeyi oluştururken bir hata oluştu. %s ismi zaten mevcut olabilir.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
tr: Bu CSV profili silinirken bir hata oluştu. Sistem günlüklerini kontrol edin

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
tr: Bu otorite türü silinirken bir hata oluştu. Sistem günlüklerini kontrol edin.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs.
tr: Bu otorite değeri kategorisi silinirken bir hata oluştu. Sistem günlüklerini kontrol edin.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs.
tr: Bu otorite değerini silerken bir hata oluştu. Sistem günlüklerini kontrol edin.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs.
tr: Bu şehir silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin.

en: An error occurred when deleting this classification source.
tr: Bu sınıflama kaynağı silinirken bir hata oluştu.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs
tr: Bu içerik silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
tr: Bu para birimi silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
tr: Bu masa silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
tr: Bu dosyalama kuralı silinirken bir hata oluştu. Belki de en az bir sınıflama kaynağı tarafından kullanılıyor?

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
tr: Bu çerçeve silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
tr: Bu materyal türü silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
tr: Bu kütüphane silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin.

en: An error occurred when deleting this list.
tr: Listeyi silerken bir hata oluştu.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
tr: Bu kullanıcı kategorisi silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
tr: Bu kullanıcı kategorisi silinirken bir hata oluştu. Günlükleri kontrol edin.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
tr: Bu dosyalama kuralı silinirken bir hata oluştu. Belki de en az bir sınıflama kaynağı tarafından kullanılıyor?

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
tr: Bu çeviriyi silerken bir hata oluştu

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
tr: Bu otorite değeri kategorisi eklenirken bir hata oluştu. Belki de kategori adı zaten mevcut.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
tr: Bu yetkili değer eklenirken bir hata oluştu. Belki de değer ve kategori zaten mevcut.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists
tr: Bu materyal türü eklenirken bir hata oluştu. Belki de değer zaten mevcut

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist
tr: Bu kullanıcı kategorisi eklenirken bir hata oluştu. Kullanıcı kategorisi zaten mevcut olabilir

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
tr: Bu kullanıcı kategorisi eklenirken bir hata oluştu. Kullanıcı kategorisi zaten mevcut olabilir

en: An error occurred when saving this credit type
tr: Bu kredi türü kaydedilirken bir hata oluştu

en: An error occurred when saving this debit type
tr: Bu borç türü kaydedilirken bir hata oluştu

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists
tr: Bu CSV profili güncellenirken bir hata oluştu. Belki de zaten mevcut

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
tr: Bu otorite türü güncellenirken bir hata oluştu. Belki de zaten mevcut.

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
tr: Bu yetkili değer güncellenirken bir hata oluştu. Belki de değer zaten mevcut.

en: An error occurred when updating this cash register.
tr: Bu kasayı güncellerken bir hata oluştu.

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
tr: Bu çerçeve güncellenirken bir hata oluştu. Belki de zaten mevcut.

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists
tr: Bu materyal türü güncellenirken bir hata oluştu. Belki de değer zaten mevcut

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
tr: Bu kütüphane güncellenirken bir hata oluştu. Belki de zaten mevcut.

en: An error occurred when updating this list.
tr: Listeyi güncellerken bir hata oluştu.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
tr: Çeviriyi güncellerken bir hata oluştu.

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
tr: Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin: %s

en: An error on setting library default.
tr: Kütüphane varsayılanını ayarlarken bir hata.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
tr: Hataya rastlandı ve %s işlem için %s %s tamamlanmadı. Lütfen hata kaydı detaylarını sistem yöneticinize kontrol ettirin.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
tr: Bir hatayla karşılaşıldı: %s Lütfen sistem yöneticinizin ayrıntılar için hata günlüğüne bakmasını sağlayın.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
tr: '%s' adında bir resim zaten var.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
tr: (Bir dizin adı, örneğin başlık veya Yerel Numara)

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
tr: Bir iç bağlantı istemcisinde arıza var ve sayfa mevcut değil

en: An unknown error has occurred.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
tr: Materyal eklemeye çalışırken bilinmeyen bir hata oluştu

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
tr: Materyali ödünç vermeye çalışırken bilinmeyen bir hata oluştu

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
tr: %s %s üzerinde desteklenmeyen bir işlem denendi.

en: An unsupported operation was attempted.
tr: Desteklenmeyen bir eylem denendi.

en: Analytics
tr: Analiz

en: Analyze items
tr: Materyalleri analiz et

note: SCRIPT
en: Anchor
tr: Sabitleyici

note: SCRIPT
en: Anchor...
tr: Sabitleyici...

note: SCRIPT
en: Anchors
tr: Sabitleyiciler

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
tr: Hayvanlar ve Doğa

en: Anonymize checkout history
tr: Ödünç alma geçmişini anonimleştir

en: Another pattern with this name already exists.
tr: Bu isimde bir örüntü zaten mevcut.

en: Any
tr: Herhangi bir

en: Any audience
tr: Herhangi bir kullanıcı grubu

en: Any category code
tr: Herhangi bir kategori kodu

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
tr: Uyarı: Yapılandırmadaki herhangi bir değişiklik yalnızca tam bir yeniden dizinleme sonrasında geçerlilik kazanacaktır. O zamana kadar arama düzgün çalışmayabilir.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
tr: Herhangi bir değişiklik kaydedilmeyecek. Devam edilsin mi?

en: Any collection
tr: Herhangi bir koleksiyon

en: Any content
tr: Herhangi bir içerik

en: Any format
tr: Herhangi bir format

en: Any item
tr: Herhangi bir materyal

en: Any item type
tr: Herhangi bir materyal türü

en: Any items with existing course reserves will have their
tr: Mevcut ayrılmış ders materyallerine ait tüm materyaller

en: Any library
tr: Herhangi Bir Kütüphane

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
tr: Bu materyal için geçerli olan herhangi bir kayıp materyal ceza ücreti kullanıcının hesabında kalacaktır.

en: Any phrase
tr: Herhangi bir sözcük grubu

en: Any shelving location
tr: Herhangi bir raf yeri

en: Any status except cancelled
tr: İptal dışında herhangi bir durum

en: Any vendor
tr: Herhangi Bir Sağlayıcı

en: Any word
tr: Herhangi bir sözcük

en: Any:
tr: Her hangi:

en: Anyone seeing this list
tr: Bu listeyi gören herkes

en: Apache License, Version 2.0
tr: Apache Lisansı, Sürüm 2.0

en: Apache version:
tr: Apache sürümü:

en: Appear in position:
tr: Belirtilen pozisyonda görünmektedir:

en: Applied
tr: Uygulandı

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
tr: Farklı eşleştirme kuralı uygulandı. Şu anda eşleşen kayıt sayısı %s.

note: SCRIPT
en: Apply
tr: Uygula

en: Apply
tr: Uygula

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
tr: Farklı eşleştirme kuralı uygula

en: Apply discount
tr: İndirim uygula

en: Apply field weights to search
tr: Aramak için alan ağırlıkları uygulayın

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
tr: Güncelle

en: Apply filter(s)
tr: Filtre(ler) uygula

en: Approve
tr: Onayla

en: Approve an acquisitions basket
tr: Bir satın alma sepetini onayla

en: Approved
tr: Onaylanmış

en: Approved comments
tr: Onaylanan yorumlar

en: Approved tags
tr: Onaylanan etiketler

en: April
tr: Nisan

en: Arabic
tr: Arapça

en: Archive
tr: Arşiv

en: Archived
tr: Arşivlendi

note: %1$s:  END
en: Archived %s
tr: Arşivlendi %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
tr: Yeni bir materyal eklemek istediğinizden emin misiniz? Bu sayfada yapılan değişiklikler kaybolacaktır.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
tr: Bu makale isteğini iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
tr: Bu ayırmayı iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
tr: Bu içe aktarımı iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
tr: Bu siparişi iptal etmek istediğinizden emin misiniz (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
tr: Yaptığınız değişiklikleri iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
tr: Bu istek için teslim alma kütüphanesini %s konumundan %s konumuna değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
tr: Bu dolaşım ve ceza kuralını %s kütüphanesinden %s kütüphanesine kopyalamak istediğinizden emin misiniz? Bu, bu kütüphanedeki mevcut kuralları geçersiz kılacaktır.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
tr: Bu standart kuralı %s kütüphanesine kopyalamak istediğinizden emin misiniz? Bu işlem, bu kütüphanedeki mevcut kuralları geçersiz kılacaktır.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
tr: Bu sepeti kapatmak istediğinizden emin misiniz %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
tr: Bu sepet grubunu kapatmak ve bir EDIFACT siparişi oluşturmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
tr: Bu sepet grubunu kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete
tr: Silmek istediğinizden emin misiniz

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete "%s"?
tr: "%s" öğesini silmek istediğinizden emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
tr: Silmek istediğinizden emin misiniz %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
tr: Silmek istediğinizden emin misiniz %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
tr: Toplu silmek istediğinizden emin misiniz %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
tr: Bu görüntü(ler) silmek istediğinizden emin misiniz: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
tr: Sunucuyu silmek istediğinizden emin misiniz %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
tr: Seçilen %s arama geçmişi girdilerini silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
tr: Club'ı silmek istediğinizden emin misiniz %s? Bu işlem bu club'ın içindeki tüm kullanıcı kayıtlarını iptal edecektir.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
tr: Club şablonunu silmek istediğinizden emin misiniz %s? Bunu silmek bu şablonu kullanan tüm club'ları silecek ve kullanıcı kayıtlarını iptal edecektir

en: Are you sure you want to delete the following quote?
tr: Aşağıdaki alıntıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
tr: Bu listeyi silmek istediğinizden emin misiniz %s?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
tr: %s %s kullanıcısını silmek istediğinize emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
tr: Seçili içeriği silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
tr: Seçili raporları silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
tr: Seçilen arama geçmişi girdilerini silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
tr: Bu önerileri silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
tr: Bu OAI ayarını silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
tr: Bu otoriteyi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
tr: Bu yetkili değer kategorisini silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
tr: Bu otorize değeri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this basket?
tr: Bu sepeti silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
tr: Bu ders kaynağını silmek istediğinize emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
tr: Bu içeriği silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
tr: Bu dersi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
tr: Bu dersi silmek istediğinizden emin misiniz? %s bağlı materyal var.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
tr: Bu dersi silmek istediğinizden emin misiniz? %s bağlı materyal var.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
tr: Bu kapak resmini silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
tr: Bu teslimatı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
tr: Bu sözlük tanımını silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
tr: Bu alanı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
tr: Bu dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
tr: Bu dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
tr: Bu dosyalama kuralını silmek istediğinize emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
tr: Bu resim dosyasını silmek istediğinizden emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
tr: Bu faturayı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
tr: Bu materyali silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
tr: Bu anahtarı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
tr: Bu listeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
tr: Bu makroyu silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
tr: Bu iletiyi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
tr: Bu haber materyalini silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
tr: Bu numaralandırma örüntüsünü silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
tr: Bu kullanıcıyı toplu kartlardan silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
tr: Bu kullanıcı resmini silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
tr: Bu profili silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
tr: Bu kaydı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
tr: Bu raporu silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
tr: Bu kuralı silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
tr: Bu kaydedilmiş raporu silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
tr: Bu bölme kuralını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this stage?
tr: Bu aşamayı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
tr: Bu abonelik çıkış aralığını silmek istediğinizden emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
tr: Bu öneriyi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
tr: Bu çeviriyi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
tr: Bunu silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
tr: Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
tr: Diğer bir kuralı düzenlemek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
tr: Yaptığınız değişiklikleri silmek istediğinizden emin misiniz?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
tr: Bir EDIFACT siparişi oluşturmak ve sepeti kapatmak istediğinizden emin misiniz %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
tr: Seçilen kullanıcıları birleştirmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
tr: Bu toplu iş grubunu kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove
tr: Kaldırmak istediğinize emin misiniz

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
tr: Tüm materyalleri ayrılmış ders materyallerinden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
tr: Etiket numaralarını kaldırmak istediğinizden emin misiniz: %s bu toplu iş grubundan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
tr: Seçilen kullanıcıları bu toplu işten kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
tr: Seçilen kullanıcıları kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
tr: Seçilen kuralı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
tr: Bu materyale bağlı olan etiketi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
tr: Bu materyali tüm derslerden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
tr: Bu materyalleri listeden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
tr: Bu materyali rota'dan silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
tr: Bu materyali dersten kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
tr: Bu listeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
tr: Bu geri çağırma işlemini iptal etmek ve materyali ana kütüphanesine döndürmek istediğinize emin misiniz?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
tr: Bu geri çağırma işlemini kaldırmak istediğinize emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
tr: Bu sepeti yeniden açmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
tr: Bu aboneliği yeniden başlatmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
tr: Mevcut %s içeriğini değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
tr: Mevcut kullanıcı resmini değiştirmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
tr: Kaydetmek istediğinize emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
tr: Bu toplu iş grubunun kataloğa aktarılması işlemini geri almak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
tr: Bu eklentiyi kaldırmak istediğinizden emin misiniz %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
tr: Bu krediyi geçersiz kılmak istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
tr: Ödenmemiş para cezaları içinde %s silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz!

en: Are you sure you wish to delete this request?
tr: Bu isteği silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
tr: Bu materyali rota'dan silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Area
tr: Bölge

en: Area:
tr: Bölge:

en: Armenian Tigran Zargaryan
tr: Tigran Zargaryan

en: Arrived
tr: Geldi

note: SCRIPT
en: Arrows
tr: Oklar

en: Article request fee
tr: Makale isteği ücreti

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
tr: %s için makale istek ücretleri

en: Article requests
tr: Makale istekleri

en: Article requests &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Makale istekleri &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
tr: Makale istekleri (%s)

en: Article requests:
tr: Makale istekleri:

en: Article title
tr: Makale başlığı

note: SCRIPT
en: Ascending
tr: Artan

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
tr: Kullanıcının ayrıcalıklarını isteyin veya kullanıcıların ayrıcalıklarını değiştirin. %s kullanıcısı %s veritabanında USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP ve CREATE ayrıcalıklarına sahip olmalıdır.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
tr: Sistem yöneticinizden bu özelliği yapılandırmasını isteyin veya bu notu

en: Asked
tr: Sorular

en: Assistant:
tr: Asistan:

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
tr: Bibliyografik kayıtlardan en az bir tanesi ödünç alınmış %s.

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
tr: En az bir kullanıcının bu öznitelik için birden fazla değeri var

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
tr: Bu öznitelik için en az iki kullanıcı aynı değere sahip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
tr: Birleştirmek için en az iki kayıt seçilmelidir.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
tr: Kütüphanede: %s

en: Athens County Public Libraries
tr: Atina İlçe Halk Kütüphaneleri

en: Atomic update error :
tr: Atomic güncelleme hatası :

en: Atomic updates:
tr: Atomic güncellemeleri :

en: Attach an item
tr: Materyal ekle

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
tr: %s%s konumuna bir materyal ekleyin %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: %s öğesine bir materyal ekleyin &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Attach another item
tr: Başka materyal ekle

en: Attach item
tr: Materyal ekle

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
tr: Bu sepeti diğer bir yeni sepet grubuyla aynı isimle birleştir.

en: Attempt to delete record failed.
tr: Kayıt silme denemesi başarısız oldu.

en: Attention
tr: Dikkat

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
tr: Öznitelik değeri "%s" zaten başka bir kullanıcı kaydı için kullanılmaktadır.

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Attributes:
tr: Öznitelikler:

en: Audio alerts
tr: Sesli uyarılar

en: Audio alerts
tr: Sesli uyarılar

en: Audio alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Sesli uyarılar &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Audio alerts are disabled
tr: Sesli uyarılar devre dışı

en: August
tr: Ağustos

en: Auth field copied
tr: Otorite alanı kopyalandı

en: Auth value
tr: Yetkili değer

en: Auth value:
tr: Yetkili değer:

en: Authenticated
tr: Kimlik doğrulama başarılı

en: Authentication
tr: Kimlik doğrulama

en: Author
tr: Yazar

en: Author (A-Z)
tr: Yazar (A-Z)

en: Author (Z-A)
tr: Yazar (Z-A)

en: Author (any):
tr: Yazar (her hangi):

en: Author (corporate):
tr: Yazar (kurumsal):

en: Author (meeting / conference):
tr: Yazar (toplantı / konferans):

en: Author (meeting/conference):
tr: Yazar (toplantı/konferans):

en: Author (personal):
tr: Yazar (kişi):

en: Author(s)
tr: Yazar(lar)

en: Author(s):
tr: Yazar(lar):

note: %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END
en: Author(s): %s%s%s
tr: Yazar(lar):%s%s%s

en: Author:
tr: Yazar:

en: Author:
tr: Yazar:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
tr: Yazar: %s

en: Authorised value category:
tr: Otorize değer kategorisi:

en: Authorised values category
tr: Otorize değerler kategorisi

en: Authorised values category:
tr: Otorize değerler kategorisi:

en: Authorities
tr: Otoriteler

en: Authorities
tr: Otoriteler

en: Authorities &rsaquo; Koha
tr: Otoriteler &rsaquo; Koha

en: Authorities tables
tr: Otorite tabloları

en: Authorities:
tr: Otoriteler:

en: Authority
tr: Otorite

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
tr: Otorite #%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
tr: Otorite %s

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
tr: Otorite %s başarıyla silindi.

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
tr: Otorite MARC çerçevesi için %s%s%svarsayılan çerçeve%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Otorite MARC alt alan yapısı &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
tr: Otorite MARC alt alan yapısı yönetimi %s (otorite: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
tr: Otorite MARC alt alan yapısı %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
tr: %s için otorite MARC alt alan yapısı

note: A
en: Authority control
tr: Otorite kontrolü

en: Authority details &rsaquo; Koha
tr: Otorite ayrıntıları &rsaquo; Koha

en: Authority does not exist
tr: Otorite mevcut değil

en: Authority field to copy:
tr: Kopyalanacak otorite alanı:

en: Authority record
tr: Otorite kaydı

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
tr: %s otorite kaydı veri tabanında bulunmuyor.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
tr: %s otorite kaydı değiştirilmedi. Değişiklik yapılırken bir hata oluştu

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
tr: %s otorite kaydı başarıyla değiştirildi.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
tr: %s otorite kaydı silinmedi. Bir hata oluştu.

en: Authority search
tr: Otorite arama

en: Authority search results
tr: Otorite arama sonuçları

en: Authority search results
tr: Otorite arama sonuçları

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
tr: Otorite arama sonuçları &rsaquo; Otoriteler &rsaquo; Koha

en: Authority type
tr: Otorite türü

en: Authority type added successfully.
tr: Otorite türü başarıyla eklendi.

en: Authority type deleted successfully.
tr: Otorite türü başarıyla silindi.

en: Authority type updated successfully.
tr: Otorite türü başarıyla güncellendi.

en: Authority type:
tr: Otorite türü:

en: Authority types
tr: Otorite Türleri

en: Authority:
tr: Otorite:

en: Authorized
tr: Yetkili

en: Authorized value
tr: Yetkili değer

en: Authorized value added successfully.
tr: Otorite değeri başarıyla eklendi.

en: Authorized value category
tr: Yetkili değer kategorisi

en: Authorized value category added successfully.
tr: Yetkili değer kategorisi başarıyla eklendi.

en: Authorized value category deleted successfully.
tr: Yetkili değer kategorisi başarıyla silindi.

en: Authorized value category:
tr: Yetkili değer kategorisi:

en: Authorized value category:
tr: Yetkili değer kategorisi:

en: Authorized value deleted successfully.
tr: Yetkili değer başarıyla silindi.

en: Authorized value updated successfully.
tr: Yetkili değer başarıyla güncellendi.

en: Authorized value:
tr: Yetkili değer:

en: Authorized value:
tr: Yetkili değer:

en: Authorized values
tr: Otorize değerler

en: Authorized values
tr: Yetkili değerler

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
tr: %s kategorisi için yetkili değerler

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
tr: %s kategorisi için yetkili değerler

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Authors:
tr: Yazarlar:

en: Auto ordering
tr: Otomatik sipariş

en: Auto renewal
tr: Otomatik süre uzatma

en: Auto subscription sharing:
tr: Otomatik abonelik paylaşımı:

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
tr: Satırı otomatik-doldur

en: Auto-renewal
tr: Otomatik süre uzatma

en: Auto-renewal:
tr: Otomatik süre uzatma:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
tr: Otomatik süre uzatma: Kullanıcı vazgeçti

en: AutoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
tr: AutoMemberNum etkin olarak ayarlandı, ancak BorrowerMandatoryField'da cardnumber zorunlu olarak işaretlendi: auto calc devre dışı bırakıldı.

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
tr: Otomatik konumlandırma açık ve kütüphanenizle eşleşmeyen bir IP adresi ile giriş yapıyorsunuz.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
tr: Otomatik otorite bağlantı sonuçları:

en: Automatic checkin
tr: Otomatik iade

en: Automatic checkin:
tr: Otomatik iade:

en: Automatic item modifications by age
tr: Yaşa göre otomatik materyal değişiklikleri

en: Automatic item modifications by age
tr: Yaşa göre otomatik materyal değişiklikleri

en: Automatic ordering:
tr: Otomatik sipariş:

en: Automatic renewal
tr: Otomatik süre uzatma

en: Availability
tr: Kullanılabilirlik

en: Availability:
tr: Kullanılabilirlik:

en: Available
tr: Kullanılabilir

en: Available barcodes
tr: Kullanılabilir barkodlar

en: Available call numbers
tr: Kullanılabilir Yer Numaraları

note: INPUT type=text
en: Available copy
tr: Kullanılabilir kopya

en: Available copy numbers
tr: Kullanılabilir kopya numaraları

en: Available enumeration
tr: Kullanılabilir numaralandırma

en: Available for
tr: Şunun için kullanılabilir

en: Available in the library
tr: Kütüphanede mevcut

en: Available item types
tr: Kullanılabilir materyal türleri

en: Available locations
tr: Kullanılabilir yerler

en: Available since
tr: Tarihinden bu yana kullanılabilir

en: Average checkout period
tr: Ortalama ödünç süresi

en: Average checkout period statistics
tr: Ortalama ödünç süresi istatistikleri

en: Average loan time
tr: Ortalama ödünç verme zamanı

en: Average loan time
tr: Ortalama ödünç süresi

en: Average loan time &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Ortalama ödünç süresi &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: BSD 3-clause Licence
tr: BSD 3-clause Lisansı

en: BSD License
tr: BSD Lisansı

en: Back
tr: Geri

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
tr: Geri %s

en: Back side layout not used
tr: Arka plan kullanılmıyor

en: Back to Tools
tr: Araçlara Dön

note: INPUT type=submit
en: Back to system preferences
tr: Sistem tercihlerine dön

en: Back to the list
tr: Listeye dön

en: Backend
tr: Arka Uç

note: SCRIPT
en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Backslash separated text (.csv)
tr: Ters eğik çizgi ile ayrılmış metin (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
tr: Yanlış veya eksik gönderici adresi; birim e-posta adresinizi veya KohaAdminEmailAddress tercihini kontrol edin.

en: Bankable
tr: Bankaca geçerli

en: Bar
tr: Çubuk

en: Barcode
tr: Barkod

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
tr: Barkod %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
tr: Barkod : %s

en: Barcode file:
tr: Barkod dosyası:

en: Barcode file:
tr: Barkod dosyası:

en: Barcode height:
tr: Barkod yüksekliği:

en: Barcode image generator
tr: Barkod resim oluşturucu

en: Barcode image generator
tr: Barkod resim oluşturucu

en: Barcode list (one barcode per line):
tr: Barkod listesi (her satırda bir barkod):

en: Barcode not found
tr: Barkod bulunamadı

en: Barcode not found.
tr: Barkod bulunamadı.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
tr: Barkod bulunamadı. Aşağıdaki materyaller arama sonuçlarında bulundu:

en: Barcode range
tr: Barkod aralığı

en: Barcode submitted
tr: Barkod gönderildi

en: Barcode text must be numeric (0-9)
tr: Barkod metni sayısal olmalıdır (0-9)

en: Barcode type
tr: Barkod türü:

en: Barcode type:
tr: Barkod türü:

en: Barcode type:
tr: Barkod türü:

en: Barcode:
tr: Barkod:

en: Barcode:
tr: Barkod:

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
tr: Barkod: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
tr: Barkod : %s

en: Barcodes file
tr: Barkodlar dosyası

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
tr: %s ile %s arası barkodlar

en: Barcodes not found
tr: Barkod bulunamadı

en: Barcodes not found:
tr: Barkod bulunamadı:

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
tr: %s türündeki barkodlar sayısal olmalıdır

en: Barcodes:
tr: Barkodlar:

en: Base-level allocated
tr: Tahsis edilen temel düzey

en: Base-level available
tr: Kullanılabilir temel-düzey

en: Base-level ordered
tr: Sipariş edilen temel-düzey

en: Base-level spent
tr: Harcanan temel-düzey

en: Basic constraints
tr: Temel kısıtlamalar

en: Basic installation complete.
tr: Temel kurulum tamamlandı.

en: Basic parameters
tr: Temel parametreler

en: Basket
tr: Sepet

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
tr: Sepet %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketno | html %4$s:  END %5$s:  booksellername | html
en: Basket %s %s (%s) %s for %s
tr: %s için sepet %s %s (%s) %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
tr: Sepet %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
tr: %s için sepet %s (%s)

en: Basket (#)
tr: Sepet (#)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
tr: Sepet (%s)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Sepet (%s) &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

en: Basket by
tr: Sepet sıralaması

en: Basket created by:
tr: Sepeti oluşturan:

en: Basket creator
tr: Sepet oluşturucu

en: Basket deleted
tr: Sepet silindi

en: Basket details
tr: Sepet ayrıntıları

en: Basket group
tr: Sepet grubu

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
tr: Bu öğe için sepet grubu %s (%s)

en: Basket group billing place:
tr: Sepet grubu faturalama yeri:

en: Basket group delivery placename:
tr: Sepet grup teslim yer adı:

en: Basket group name:
tr: Sepet grup adı:

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
tr: Sepet grup no. %s

en: Basket group:
tr: Sepet grubu:

en: Basket grouping
tr: Sepet gruplandırma

en: Basket grouping
tr: Sepet gruplandırma

en: Basket grouping for
tr: Sepeti gruplandırmak için

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
tr: %s için sepet gruplandırması &rsaquo; Koha

en: Basket groups
tr: Sepet grupları

en: Basket name
tr: Sepet adı

en: Basket name:
tr: Sepet adı:

en: Basket not found.
tr: Sepet bulunamadı.

en: Basket:
tr: Sepet:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
tr: Sepet: %s

en: Basketgroup:
tr: Sepetgrubu:

en: Baskets
tr: Sepetler

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
tr: %s için sepetler

en: Baskets in this group:
tr: Bu gruptaki sepetler:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
tr: Toplu %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
tr: Toplu %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
tr: %s toplu iş dosyasından duplike materyaller tamamen kaldırılamadı.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
tr: Toplu %s silinmedi

en: Batch ID
tr: Toplu iş grubu kimliği

en: Batch add reserves
tr: Toplu rezerv ekle

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
tr: Toplu otorite kaydı silme

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
tr: Toplu otorite kaydı değiştirme

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
tr: Toplu bibliyografik kayıt değiştirme

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record record deletion
tr: Toplu bibliyografik kayıt kaydı silme

en: Batch check out
tr: Toplu ödünç verme

en: Batch check out
tr: Toplu ödünç verme

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
tr: %s %s için Toplu ödünç verme onayı %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
tr: %s for %s |%s|%s için toplu ödünç verme bilgisi

en: Batch delete
tr: Toplu silme

en: Batch delete patrons
tr: Kullanıcıları toplu olarak sil

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
tr: Kullanıcıları ve kullanıcı dolaşım geçmişini toplu sil

en: Batch description:
tr: Toplu açıklama:

en: Batch edit
tr: Toplu düzenleme

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Toplu düzenleme &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Koha

en: Batch edit patrons
tr: Kullanıcıları toplu olarak düzenle

en: Batch extend due dates
tr: İade tarihleri süresini toplu olarak uzat

en: Batch extend due dates &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: İade tarihlerini toplu olarak uzat &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
tr: Toplu ayırtma işlemi iptali

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
tr: Toplu materyal %ssilme%sdüzeltme%s

en: Batch item deletion
tr: Toplu materyal silme

en: Batch item deletion
tr: Toplu materyal silme

en: Batch item modification
tr: Toplu materyal düzeltme

en: Batch item modification
tr: Toplu materyal değiştirme

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
tr: Toplu materyal kaydı silme

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
tr: Toplu materyal kaydı değiştirme

en: Batch modify
tr: Toplu olarak değiştir

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
tr: %s%s%s%s%s görünür kayıtla toplu işlemler

en: Batch patron deletion and anonymization
tr: Toplu kullanıcı silme ve anonimleştirme

en: Batch patron deletion and anonymization
tr: Toplu kullanıcı silme ve anonimleştirme

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
tr: %s için toplu kullanıcı silme ve anonimleştirme

en: Batch patron modification
tr: Toplu kullanıcı değiştirme

en: Batch patron modification &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Toplu kullanıcı değiştirme &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Batch patrons modification
tr: Toplu kullanıcı değiştirme

en: Batch patrons results
tr: Toplu kullanıcı sonuçları

en: Batch record deletion
tr: Toplu kayıt silme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
tr: Toplu kayıt değiştirme

note: BUTTON
en: Batch remove
tr: Toplu olarak kaldır

en: Batch remove reserves
tr: Rezervleri toplu olarak kaldır

en: Batch remove reserves
tr: Rezervleri toplu olarak kaldırma

en: Batch:
tr: Toplu iş:

en: Batches
tr: Toplu dosyalar

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
tr: Bu kullanıcıların e-posta adreslerini sağladığınızdan emin olun.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
tr: "UseTransportCostMatrix" sistem tercihi şu anda kapalı olduğu için, nakliye maliyet matrisi kullanılamıyor.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
tr: 'ExtendedPatronAttributes' sistem tercihi şu anda kapalı olduğundan, kullanıcı kayıtlarına genişletilmiş kullanıcı nitelikleri verilememektedir. Bu özelliği açmak isterseniz tıklayın.

en: Before
tr: Önce

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
tr: Lütfen başlamak için geçerli haklara sahip olduğunuzu doğrulayın. Sistem yöneticisinin vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre ile oturum açın

en: Begin the onboarding process
tr: Onboarding işlemini başlat

en: Beginning date:
tr: Başlangıç tarihi:

en: Begins with
tr: ile başlayan

en: Begins with:
tr: İle başlayan:

en: Behavior
tr: Davranış

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
tr: Bibliyografik kayıt %s

en: Biblio count
tr: Bibliyografik kayıt sayımı

en: Biblio level hold.
tr: Biblio düzeyinde ayırtma.

en: Biblio numbers:
tr: Bibliyografik kayıt numaraları:

en: Biblio:
tr: Bibliyografik kayıt:

en: Bibliographic
tr: Bibliyografik

en: Bibliographic data to print
tr: Yazılacak bibliyografik veri

en: Bibliographic framework
tr: Bibliyografik çerçeve

en: Bibliographic information
tr: Bibliyografik bilgi

en: Bibliographic record
tr: Bibliyografik kayıt

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
tr: Bibliyografik kayıt %s

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
tr: %s bibliyografik kaydı veritabanında yok.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
tr: %s bibliyografik kaydı başarıyla silindi.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
tr: %s bibliyografik kaydı değiştirilmedi. Değiştirilirken bir hata oluştu.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
tr: Bibliyografik kayıt %s başarıyla değiştirildi.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
tr: Bibliyografik kayıt %s silinmedi. Bir hata oluştu.

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
tr: Bibliyografik kayıt kimliği

en: Bibliographic record ID:
tr: Bibliyografik kayıt kimliği:

en: Bibliographic record count
tr: Bibliyografik kayıt sayısı

en: Bibliographic record not found.
tr: Bibliyografik kayıt bulunamadı.

en: Bibliographic record title
tr: Bibliyografik kayıt başlığı

en: Bibliographic records
tr: Bibliyografik kayıtlar

en: Bibliographic records added
tr: Bibliyografik kayıt eklendi

en: Bibliographic:
tr: Bibliyografik:

en: Bibliographies
tr: Bibliyografyalar

en: Biblionumber:
tr: Bibliyo numarası:

en: Biblios:
tr: Bibliyografik kayıtlar:

en: Billing date
tr: Fatura tarihi

en: Billing date:
tr: Fatura tarihi:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
tr: Fatura tarihi: Tümü %s'e kadar

en: Billing place
tr: Fatura yeri

en: Billing place:
tr: Fatura yeri:

en: Billing place:
tr: Fatura yeri:

en: Biography
tr: Biyografi

note: SCRIPT
en: Black
tr: Siyah

note: SCRIPT
en: Block
tr: Engelle

en: Block
tr: Bloke

en: Block expired patrons:
tr: Süresi bitmiş kullanıcıları engelle:

note: SCRIPT
en: Blocked!
tr: Engellenmiş!

note: SCRIPT
en: Blocks
tr: Bloklar

note: SCRIPT
en: Blue
tr: Mavi

note: SCRIPT
en: Body
tr: Gövde

note: SCRIPT
en: Bold
tr: Kalın

en: Book drop mode
tr: Kitap İade kutusu modu

en: Book drop mode.
tr: Kitap İade kutusu kipi.

en: Book fund:
tr: Kitap fonu:

en: Bootstrap
tr: Önyükleyici

en: Bootstrap Icons
tr: Bootstrap simgeleri

note: SCRIPT
en: Border
tr: Sınır

note: SCRIPT
en: Border color
tr: Sınır rengi

note: SCRIPT
en: Border style
tr: Sınır stili

note: SCRIPT
en: Border width
tr: Sınır genişliği

en: Born:
tr: Doğum:

en: Borrower
tr: Üye

en: Borrower number
tr: Üye Numarası

en: Borrowernumber
tr: Okuyucu numarası

en: Borrowernumber:
tr: Üyenumarası:

note: SCRIPT
en: Bottom
tr: Alt

en: Branch
tr: Şube

en: Bridge Material Type Icons Project
tr: Bridge Materyal Türü Simgeleri Projesi

en: Brief display
tr: Kısa görünüm

note: SCRIPT
en: Brightness
tr: Parlaklık

note: ABBR
en: Broader Term
tr: Daha Geniş Terim

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
tr: Soyadına göre göz atın: %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Browse for an image
tr: Görsel ara

en: Browse selected records
tr: Seçilen kayıtlara gözat

en: Browse system logs
tr: Sistem günlüklerine gözatın

en: Browse the system logs
tr: Sistem günlüklerine gözatın

en: Browse the system logs
tr: Sistem günlüklerine göz atın

en: Budget
tr: Bütçe

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
tr: Bütçe %s [id=%s]%s (etkin değil)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
tr: %s bütçesi kapatıldı

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
tr: Bütçe bitiş tarihi bütçe başlangıç tarihi veya sonrası olmalıdır

en: Budget id
tr: Bütçe no

en: Budget name
tr: Bütçe adı

en: Budget period description
tr: Bütçe dönemi tanımı

en: Budget:
tr: Bütçe:

en: Budgeted cost
tr: Bütçelenen maliyet

en: Budgeted cost tax exc.
tr: Cari gider vergisi hariç

en: Budgeted cost tax inc.
tr: Cari gider vergisi dahil

en: Budgeted cost:
tr: Planlanan maliyet:

en: Budgets
tr: Bütçeler

en: Budgets administration
tr: Bütçe yönetimi

en: Budgets administration
tr: Bütçe yönetimi

en: Build a new report?
tr: Yeni bir rapor oluştur?

en: Build a report
tr: Rapor oluştur

en: Build and run reports
tr: Raporları kur ve çalıştır

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
tr: Yeni oluştur

en: Built-in offline circulation interface
tr: Yerleşik çevrimdışı dolaşım arayüzü

note: SCRIPT
en: Bullet list
tr: Madde imi listesi

en: Bundle had unexpected items
tr: Pakette beklenmeyen materyaller vardı

en: By
tr: Yazar

en: By borrowernumber
tr: Okuyucu numarasına göre

en: By card number
tr: Kart numarasına göre

en: By patron list
tr: Kullanıcı listesine göre

en: By:
tr: Yazar:

en: Bytes
tr: Bayt

en: CC-0 license
tr: CC-0 lisansı

en: CD software
tr: CD yazılımı

en: CODE
tr: KOD

en: CSV profile ID
tr: CSV profil kimliği

en: CSV profile added successfully
tr: CSV profili başarıyla eklendi

en: CSV profile deleted successfully
tr: CSV profili başarıyla silindi

en: CSV profile updated successfully
tr: CSV profili başarıyla güncellendi

en: CSV profile:
tr: CSV profili:

en: CSV profiles
tr: CSV Profilleri

en: CSV profiles
tr: CSV Profilleri

en: CSV separator
tr: CSV ayırıcı

en: CSV separator:
tr: CSV separatör:

en: CSV type
tr: CSV türü

en: Cache expiry (seconds)
tr: Önbellek süre bitimi (saniye)

en: Cache expiry:
tr: Önbellek süre bitimi:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
tr: %s hesaplanmıştır.  %s %s kadar

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calendar information
tr: Takvim bilgisi

en: Call number
tr: Yer Numarası

en: Call number (0-9 to A-Z)
tr: Yer numarası (0-9 dan A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
tr: Yer numarası (Z-A dan 9-0)

en: Call number browser
tr: Yer numarası tarayıcısı

en: Call number browser &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: Yer numarası tarayıcı &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Call number classification scheme
tr: Yer numarası sınıflandırma şeması

en: Call number classification scheme:
tr: Yer numarası sınıflandırma şeması:

en: Call number range
tr: Yer numarası aralığı

en: Call number:
tr: Yer numarası:

en: Call number:
tr: Yer numarası:

en: Call numbers
tr: Yer numaraları

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
tr: Yer numarası: %s

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
tr: Tek bir IP veya 192.168.1* gibi bir alt ağ olarak girilebilir

en: Can be manually added ?
tr: Manuel olarak eklenebilir mi?

en: Can be manually invoiced?
tr: Manuel olarak fatura oluşturulabilir mi?

en: Can be sold?
tr: Satılabilir mi?

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
tr: Raporlarınızı daha fazla sıralamak ve filtrelemek için kullanılabilir. Bu kategori varsayılan olarak boştur. Buradaki değerlerin, alt grubu uygun gruba bağlamak için Açıklama (OPAC) alanına REPORT_GROUP'tan yetkili değer kodunu dahil etmesi gerekir.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
tr: İçinde belirsiz fiyatlı materyaller olan sepetleri kapatamazsınız.

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
tr: Bir sepet grubunun parçası olan sepetleri yeniden açamazsınız.

en: Can't cancel order
tr: Sipariş iptal edilemiyor

en: Can't cancel order and delete catalog record
tr: Sipariş iptal edilemiyor ve katalog kaydı silinemiyor

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
tr: Sipariş iptal edilemiyor, bu siparişle bağlantılı (%s) ayırtma var. Önce bu ayırtmaları iptal edin

en: Can't cancel receipt
tr: Makbuz iptal edilemiyor

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
tr: Katalog kaydını ya da isteğini silemiyor, ilk olarak ayırmaları iptal edin

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
tr: Katalog kaydı mevcut %s ayırtma(lar) nedeniyle silinemiyor

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
tr: Katalog kaydı, %s mevcut materyal(ler) yüzünden silinemiyor

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
tr: Katalog kaydını silemiyor, ilk bağlantıyı bağlı diğer istekleri silin

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
tr: Katalog kaydını silemiyor,  ilk olarak abonelikleri silin

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
tr: Katalog kaydını silemiyor, alttaki kısıtlamalara göz atın

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
tr: Aşağıdaki alanlar doldurulmadığı için bu kayıt kaydedilemez :

en: Cancel
tr: İptal et

en: Cancel
tr: İptal et

en: Cancel a confirmed request
tr: Onaylanmış bir isteği iptal et

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
tr: Tümünü iptal et

en: Cancel an order
tr: Siparişi iptal et

en: Cancel and return to order
tr: İptal edin ve isteğe geri dönün

note: A
en: Cancel article request
tr: Makale isteğini iptal et

en: Cancel charge
tr: Ödemeyi iptal et

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
tr: Ödünç verme işlemini iptal et ve %s için ayırtma yap

en: Cancel enrollment
tr: Kaydı iptal et

en: Cancel filter
tr: filtrelemeyi iptal et

en: Cancel hold
tr: Ayırma işlemini iptal et

en: Cancel hold (X)
tr: Ayırtma işlemini iptal et (X)

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
tr: Ayırma işlemini İptal edin ve geri dönün: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
tr: Ayırma işlemini İptal edin ve buraya geri dönün: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
tr: Ayırtma işlemini iptal ettikten sonra aktarmayı yeniden deneyin:

en: Cancel import
tr: İçe aktarımı iptal et

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
tr: İşaretli ayırtma işlemlerini iptal et

note: SCRIPT
en: Cancel merge
tr: Birleştirmeyi iptal et

en: Cancel modifications
tr: Değişiklikleri iptal et

en: Cancel notification
tr: Uyarıyı iptal et

en: Cancel order
tr: Siparişi iptal et

en: Cancel order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
tr: Siparişi iptal et &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
tr: Siparişi ve katalog kaydını iptal et

en: Cancel order and delete catalog record
tr: Siparişi iptal et ve katalog kaydını sil

en: Cancel recall
tr: Geri çağırma işlemini iptal et

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.first_recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
tr: Geri çağırma işlemini İptal edin ve buraya geri dönün: %s

en: Cancel receipt
tr: Makbuzu iptal et

en: Cancel request
tr: İsteği iptal et

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
tr: Seçileni iptal et (%s)

en: Cancel selected recalls
tr: Seçilen geri çağırma işlemlerini iptal et

en: Cancel transfer
tr: Aktarımı iptal et

en: Cancel transfer (X)
tr: Aktarımı iptal et (X)

en: Cancel upload
tr: Yüklemeyi iptal et

en: Cancel?
tr: İptal edilsin mi?

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Cancellation date
tr: İptal edilme tarihi

en: Cancellation reason:
tr: İptal edilme nedeni:

en: Cancellation reason:
tr: İptal edilme nedeni:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
tr: İptal edilme nedeni: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
tr: İptal talep edildi

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Cancelled charge
tr: İptal edilen ödeme

en: Cancelled hold
tr: İptal edilen ayırtma işlemi

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
tr: %s tarihinde iptal edildi

en: Cancelled orders
tr: İptal edilen siparişler

en: Cannot add patron
tr: Kullanıcı kaydı eklenemiyor

en: Cannot be deleted
tr: Silinemez

en: Cannot be ordered
tr: İstek yapılamıyor

note: I
en: Cannot be put on hold
tr: Ayırtılamaz

en: Cannot be renewed yet
tr: Henüz süresi uzatılamaz

en: Cannot be toggled
tr: Değiştirilemez

en: Cannot be transferred to pickup library
tr: Alıcı kütüphaneye aktarılamıyor

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
tr: Bu sipariş satırının girişi iptal edilemiyor çünkü bu, 2 numaralı sipariş satırının kısmi girişinden oluşturuldu. %s, zaten alındı. Önce bunu iptal etmeyi deneyin ve tekrar deneyin.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
tr: Makbuz iptal edilemiyor. Olası nedenler:

en: Cannot check in
tr: İade alınamıyor

en: Cannot check in
tr: İade edilemiyor

en: Cannot check out
tr: Ödünç verilemiyor

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
tr: Ödünç verilemiyor! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
tr: Ödünç verilemiyor! %s %s %s %s

en: Cannot delete
tr: Silinemiyor

en: Cannot delete budget
tr: Bütçe silinemiyor

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Cannot delete budget '%s'
tr: Bütçe silinemiyor '%s'

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
tr: Para birimi silinemiyor %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
tr: Materyal türü '%s' silinemiyor

en: Cannot delete patron
tr: Kullanıcı kaydı silinemiyor

en: Cannot delete this item type.
tr: Bu materyal türü silinemez.

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
tr: Silinemez: %s kategorisi kullanımda

en: Cannot detect mana server at
tr: Burada mana sunucusu algılanamıyor

en: Cannot edit
tr: Düzenlenemiyor

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
tr: İlişik kesme düzenlenemiyor: okuyucunun üzerinde ödünç almış olduğu materyaller var.

en: Cannot enqueue this job.
tr: Bu iş sıraya alınamıyor.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
tr: Okumak için %s açılamıyor

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
tr: Okunacak dosya indeksini açamıyor (idlink. txt veya datalink. txt).

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
tr: Bu kayıt temel düzenleyicide açılamıyor

en: Cannot place hold
tr: Ayırtma yapılamaz

en: Cannot place hold from patron's library
tr: Kullanıcının kütüphanesinden ayırtma yapılamaz

en: Cannot place hold on some items
tr: Bazı materyaller üzerinde ayırtma yapılamaz

en: Cannot place hold:
tr: Ayırtma yapılamaz:

en: Cannot process file as an image.
tr: Dosyayı görüntü olarak işleyemiyor.

en: Cannot renew:
tr: Uzatılamıyor:

en: Cannot take patron photo.
tr: Kullanıcı fotoğrafı çekilemiyor.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
tr: Tahmin örüntüsü aşağıdaki neden(ler)den dolayı test edilemiyor:

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
tr: Aktarım limitleri nedeniyle %s materyali aktarılamıyor

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
tr: Dosyayı eklenti dizinine açamıyor.

en: Cap fine at replacement price
tr: Yenileme bedelinde üst fiyat

note: SCRIPT
en: Capitalization
tr: Büyük harf kullanma

note: SCRIPT
en: Caption
tr: Manşet

en: Card
tr: Kart

en: Card batch
tr: Toplu kart

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
tr: Toplu kart numarası %s

en: Card batches
tr: Toplu kartlar

en: Card height:
tr: Kart yüksekliği:

en: Card number
tr: Kart numarası

en: Card number already in use.
tr: Kart numarası zaten kullanımdadır.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
tr: Kart numarası %s karaktere kadar olabilir. %s

en: Card number length is incorrect.
tr: Kart numarası uzunluğu yanlış.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
tr: Kart numarası %s ve %s karakter arasında olmalıdır. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
tr: Kart numarası tam olarak %s karakter olmalıdır. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
tr: Kart numarası %s karakterden fazla olmamalıdır.

en: Card number:
tr: Kart numarası:

en: Card number:
tr: Kart Numarası:

en: Card preview
tr: Kart ön izleme

en: Card template
tr: Kart şablonu

en: Card templates
tr: Kart şablonları

en: Card width:
tr: Kart genişliği:

en: Cardnumber already in use.
tr: Bu Kartnumarası kullanımdadır.

en: Cardnumber length is incorrect.
tr: Kart numarası uzunluğu yanlış.

en: Cardnumbers already in list
tr: Kart numaraları zaten listededir

en: Cardnumbers not found
tr: Kartnumarası bulunamadı

note: SCRIPT
en: Cart
tr: Sepet

en: Cas login
tr: CAS Oturumu Aç

en: Cash management
tr: Kasa yönetimi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
tr: Kasa

en: Cash register ID:
tr: Kasa kimliği:

en: Cash register statistics
tr: Kasa istatistikleri

en: Cash register statistics
tr: Kasa istatistikleri

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
tr: Kasa istatistikleri %s - %s

en: Cash register:
tr: Kasa kimliği:

en: Cash register:
tr: Kasa kimliği:

en: Cash registers
tr: Kasa kimlikleri

en: Cash registers for
tr: Kasa kimlikleri

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
tr: %s için gün sonu özeti

en: Cashier
tr: Kasiyer

en: Cashup &rsaquo; Koha
tr: Kasa kapatma işlemi &rsaquo; Koha

en: Cashup all
tr: Tüm kasaları kapat

en: Cashup history
tr: Kasa kapatma geçmişi

en: Cashup summary
tr: Kasa gün sonu özeti

en: Cassette recording
tr: Kaset kaydı

en: Catalog
tr: Katalog

en: Catalog
tr: Katalog

en: Catalog by item type
tr: Materyal türüne göre katalog

en: Catalog by item type
tr: Materyal türüne göre katalog

en: Catalog by item types &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Materyal türlerine göre katalog &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Catalog details
tr: Katalog detayları

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
tr: Katalog detayları %s

en: Catalog search
tr: Katalog arama

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Katalog arama &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Koha

en: Catalog statistics
tr: Katalog istatistikleri

en: Catalog statistics
tr: Katalog istatistikleri

en: Cataloging
tr: Kataloglama

en: Cataloging
tr: Kataloglama

note: %1$s:  IF ( total || breeding_loop ) %2$s:  ELSIF ( query ) %3$s:  END
en: Cataloging %s &rsaquo; Search results %s &rsaquo; No results found %s &rsaquo; Koha
tr: Kataloglama %s &rsaquo; Arama sonuçları %s &rsaquo; Sonuç bulunamadı %s &rsaquo; Koha

en: Cataloging authority plugin &rsaquo; Koha
tr: Kataloglama otorite eklentisi &rsaquo; Koha

en: Cataloging editor
tr: Kataloglama düzenleyici

en: Cataloging search
tr: Kataloglama arama

en: Catalogs
tr: Kataloglar

en: Catalogue tables
tr: Katalog tabloları

en: Cataloguing tables
tr: Kataloglama tabloları

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
tr: Dosya yüklemelerine atanacak kategoriler. Kategori olmadan yükleme geçici olarak kabul edilir ve otomatik temizleme sırasında kaldırılabilir.

en: Category
tr: Kategori

note: %1$s:  categorycode | html
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
tr: %s kategorisi kullanımda. Silinemez!

en: Category (code)
tr: Kategori (kod)

en: Category code
tr: Kategori kodu

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
tr: Kategori kodu bilinmiyor.

en: Category code:
tr: Kategori kodu:

en: Category deleted
tr: Kategori silindi

en: Category name
tr: Kategori adı

en: Category type:
tr: Kategori türü:

en: Category:
tr: Kategori:

en: Category:
tr: Kategori:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
tr: Kategori: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
tr: Kategori: %s (%s)

en: Categorycode
tr: Kategorikodu

note: SCRIPT
en: Cell
tr: Hücre

note: SCRIPT
en: Cell padding
tr: Hücre doldurma

note: SCRIPT
en: Cell properties
tr: Hücre özellikleri

note: SCRIPT
en: Cell spacing
tr: Hücre aralama

note: SCRIPT
en: Cell type
tr: Hücre türü

en: Cell value
tr: Hücre değeri

en: Cell value
tr: Hücre değeri

en: Cells contain estimated values only.
tr: Yalnızca tahmini değerleri içeren hücreler.

en: Center
tr: Merkez

en: Change
tr: Değiştir

en: Change amounts by
tr: Miktarları şuna göre değiştir

en: Change basket group
tr: Sepet grubunu değiştir

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
tr: Sepet grubunudeğiştir

en: Change category
tr: Kategori değiştir

en: Change currency
tr: Para birimini değiştir

en: Change framework
tr: Çerçeveyi değiştir

en: Change internal note
tr: İç notu değiştirin

en: Change library
tr: Kütüphaneyi değiştir

en: Change order
tr: Sıralamayı değiştir

note: %1$s:  IF (type == "vendor") %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Change order %svendor%sinternal%s note
tr: Sipariş değiştir %ssağlayıcı%sdahili%s notu

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
tr: Sipariş iç notunu değiştirin (sipariş no. %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
tr: Sipariş sağlayıcı notunu değiştirin (sipariş no. %s)

en: Change password
tr: Şifreyi değiştir

en: Change selected suggestions
tr: Seçili önerileri değiştir

en: Change to give:
tr: Vermek için değiştir:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
tr: %s %s için kullanıcı adını ve/veya şifreyi değiştir

en: Change your Hea settings
tr: Hea ayarlarınızı değiştirin

en: Change your Mana KB settings
tr: Mana KB ayarlarınızı değiştirin

en: Changed action if matching record found
tr: Eğer eşleşen kayıt bulunursa değiştirilen eylem

en: Changed action if no match found
tr: Eğer eşleşen kayıt bulunmazsa değiştirilen eylem

en: Changed item processing option
tr: Değiştirilmiş materyal işlem seçeneği

en: Changed.
tr: Değiştirildi.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
tr: Değişiklikler uygulanmadı. Lütfen aşağıdaki değerleri kontrol edin:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
tr: Aşağıda yapılan değişiklikler yalnızca 'materyaller' tablosuna eşleştirilen alt alanlara uygulanacaktır.

en: Changes saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Chapters
tr: Bölümler

en: Chapters:
tr: Bölümler:

en: Character encoding:
tr: Karakter kodlaması:

note: SCRIPT
en: Characters
tr: Karakterler

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
tr: Karakterler (boşluksuz)

en: Charge
tr: Ceza

en: Charge lost fee
tr: Kayıp materyal ücretlendir

en: Charge when?
tr: Ne zaman ceza işleyecek?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
tr: Ücretlendirmeler (%s)

en: Charges:
tr: Ücretlendirmeler:

en: Chart settings
tr: Çizelge ayarları

en: Chart type:
tr: Çizelge türü:

en: Check
tr: Kontrol et

en: Check all
tr: Tümünü işaretle

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
tr: Rafta düzensiz olarak sıralanmış materyaller için barkod listesini kontrol edin:

en: Check boxes to duplicate the original values
tr: Orijinal değerleri çoğaltmak için kutuları işaretleyin

en: Check duplicate patron &rsaquo; Koha
tr: Yinelenen kullanıcı kontrolü &rsaquo; Koha

en: Check expiration
tr: Bitim tarihini kontrol et

en: Check expiration
tr: Bitiş tarihini kontrol et

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Bitiş tarihini kontrol et &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Koha

en: Check for embedded item record data?
tr: Gömülü materyal kayıt verisini kontrol et?

en: Check for previous checkouts:
tr: Daha önce yapılan ödünç verme işlemlerini kontrol edin:

en: Check in
tr: İade et

en: Check in
tr: İade Al

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: İade et %s &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
tr: İade mesajı

en: Check lists
tr: Kontrol listeleri

en: Check logs for more details.
tr: Daha fazla ayrıntı için sistem günlüklerine bakın.

en: Check none
tr: Hiçbirini işaretleme

en: Check out
tr: Ödünç ver

en: Check out and check in items
tr: Materyalleri ödünç ver ve iade al

en: Check out details
tr: Ödünç verme ayrıntıları

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
tr: Ödünç verme mesajı

en: Check out to this patron
tr: Bu kullanıcıya ödünç ver

en: Check previous checkout
tr: Daha önce yapılan ödünç verme işlemlerini kontrol edin:

en: Check previous checkout?
tr: Daha önce yapılan ödünç verme işlemleri kontrol edilsin mi?

en: Check previous checkouts:
tr: Daha önce yapılan ödünç verme işlemlerini kontrol edin:

en: Check that your database is running.
tr: Veri tabanınızın çalıştığını kontrol ediniz.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
tr: Materyallerinizin aktarılmasına izin verdiğiniz kütüphanelerin kutularını işaretleyin.

en: Check the expiration of a serial
tr: Bir süreli yayının bitiş tarihini kontrol et

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
tr: %s içindeki ana makine adı ayarını kontrol edin. Bazı veritabanı sunucuları %s yerine%s gerektirir.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
tr: Alt alanı silmek için işaretleyin %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
tr: Bu alanı silmeye onay ver

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
tr: Bu niteliği OPAC'ta kullanıcı bilgileri sayfasında görüntülemek için  işaretle.

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
tr: Bir kullanıcı kaydının bu özelliğin birden fazla değerine sahip olmasına izin vermek için işaretleyin.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
tr: Bu özniteliğin kullanıcının takma adlı özniteliklerine kopyalanmasını sağlamak için işaretleyin.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
tr: Bir kullanıcı oluştururken veya düzenlerken bu özniteliği zorunlu kılmak için işaretleyin.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
tr: Bu niteliği personel_aranabilir altında personelin kullanıcı arayabilmesi için işaretleyin.

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
tr: Kullanıcı kaydındaki (personel arayüzü) kısa bilgi panelinde bu özniteliği göstermek için işaretleyin.

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
tr: %s içindeki veritabanı ayarlarınızı kontrol edin

en: Check-in
tr: İade al

en: Check-in date from
tr: İade tarihi şundan sonra olanlar

en: Check-in date from:
tr: İade tarihi şundan sonra olanlar:

en: Checked
tr: Kontrol edildi

en: Checked by the library
tr: Kütüphane tarafından kontrol edildi

en: Checked in
tr: İade alındı

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
tr: %s tarihinden sonra iade edilmiş

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
tr: %s tarihinden önce ödünç alınmış

note: SCRIPT
en: Checked in item.
tr: İade edilen materyal.

en: Checked out
tr: Ödünç verildi

en: Checked out
tr: Ödünç verildi

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
tr: Ödünç verildi %s %s %s adlı %s kullanıcıya %s %s %s : İade tarihi %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
tr: %s kere ödünç alınmış

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
tr: Ödünç verildi (%s)

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
tr: %s tarihinden sonra ödünç verildi

en: Checked out by
tr: Ödünç alan

en: Checked out from
tr: Ödünç Veren

en: Checked out on
tr: Ödünç verildiği tarih

en: Checked out on (hidden, unformatted)
tr: Şu tarihte ödünç alınmış (gizli, biçimlendirilmemiş)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
tr: %s adlı kullanıcıya ödünç verildi

en: Checked out to:
tr: Ödünç alan:

en: Checked out:
tr: Ödünç verildi:

en: Checked-in items
tr: İade edilen materyaller

en: Checkin
tr: İade al

en: Checkin and transfer policy
tr: İade ve transfer politikası

en: Checkin date
tr: İade tarihi

en: Checkin message
tr: İade mesajı

en: Checkin message type:
tr: İade mesajı türü:

en: Checkin message:
tr: İade mesajı:

en: Checkin on
tr: İade edildiği tarih

note: A
en: Checkin settings
tr: İade ayarları

en: Checking out to
tr: Ödünç veriliyor

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
tr: %s ödünç veriliyor

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
tr: Alan etiketinin yanındaki kutuyu işaretlemek, bu alanda değişiklikleri etkinleştirecektir. Değişiklik yapmamak için kutuları işaretlenmemiş olarak bırakın.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
tr: Etiketin hemen sağında bulunan onay kutusunu işaretlemek girişi devre dışı bırakacak ve o alanın değerini seçili tüm kullanıcılar üzerinde silecektir

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
tr: Alt alan etiketinin hemen yanındaki kutuyu işaretlemek girişi devre dışı bırakacak ve seçilen tüm materyallerin alt alanını silecektir. Değişiklik yapmamak için alanları boş bırakın.

en: Checkout
tr: Ödünç alma

en: Checkout count
tr: Ödünç sayısı

en: Checkout count:
tr: Ödünç alınma sayısı:

en: Checkout criteria:
tr: Ödünç alma kıstası:

en: Checkout date
tr: Ödünç alınma tarihi

en: Checkout date from:
tr: Ödünç alınma tarihi şundan sonra:

en: Checkout date from:
tr: Ödünç alınma tarihi şundan sonra:

en: Checkout history
tr: Ödünç alma geçmişi

en: Checkout history
tr: Ödünç alma geçmişi

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
tr: %s için ödünç alma geçmişi

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: %s için ödünç alma geçmişi &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
tr: %s İçin ödünç alma geçmişi, kullanıcılar anonimleştirilecektir

en: Checkout notes
tr: Ödünç verme notları

en: Checkout notes
tr: Ödünç verme notları

en: Checkout notes &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Ödünç verme notları &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Checkout notes pending
tr: Askıda olan ödünç verme notları

en: Checkout on
tr: Ödünç alma tarihi

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
tr: Ödünç ver ya da süresini uzat

note: A
en: Checkout settings
tr: Ödünç verme ayarları

en: Checkout status:
tr: Ödünç verilme durumu:

en: Checkouts
tr: Ödünç alma işlemleri

en: Checkouts
tr: Ödünç alınanlar

note: For the first occurrence, %1$s:  issuecount || 0 | html
en: Checkouts (%s)
tr: Ödünç alınanlar (%s)

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
tr: Ceza bakiyesi SINIRIN ÜZERİNDE olduğu için ödünç alma işlemleri BLOKE EDİLDİ.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
tr: Kullanıcının üzerinde gecikmiş materyaller bulunduğu için ödünç alma BLOKE EDİLMİŞ.

en: Checkouts:
tr: Ödünç alma işlemleri:

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
tr: MARC yapısını kontrol eder. MARC Bibliyografik çerçevenizi değiştirirseniz, tanımınızdaki hataları test etmek için bu aracı çalıştırmanız önerilir.

en: Child
tr: Çocuk

en: Choice
tr: Seçim

en: Choose
tr: Seç

en: Choose
tr: Seç

en: Choose .koc file:
tr: .koc dosyasını seçiniz:

en: Choose a field name
tr: Bir alan adı seçin

en: Choose a file
tr: Bir dosya seçin

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
tr: Direkt olarak doğru yere geçiş yapmak için listeden bir sağlayıcı seçin.

en: Choose a vendor to transfer from
tr: Transferin alınacağı bir sağlayıcı seçin

en: Choose a vendor to transfer to
tr: Transferin gönderileceği bir sağlayıcı seçin

en: Choose adult category
tr: Yetişkin kategorisini seç

en: Choose adult category &rsaquo; Koha
tr: Yetişkin kategorisini seç &rsaquo; Koha

en: Choose an icon:
tr: Bir Simge Seç:

en: Choose barcode type (encoding):
tr: Barkod türünü seçiniz (kodlama):

en: Choose cash register:
tr: Kasa seçin:

en: Choose desk:
tr: Masa seçin:

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
tr: Yarım küre seçin:

en: Choose layout type:
tr: Anahat düzeni türünü seçiniz:

en: Choose library:
tr: Kütüphane seç:

en: Choose list
tr: Liste seç

en: Choose one
tr: Birini seçin

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
tr: Bu nitelikten birini bir kullanıcı türünü sınırlamak için seçin. Bu niteliklerin tüm kullanıcı türleri için kullanılabilir olmasını istiyorsanız lütfen boşluk bırakın.

en: Choose order of text fields to print
tr: Yazdırılacak metin alanlar için tercih yap

en: Choose the file to add to the basket
tr: Sepete eklemek için dosyayı seçin

note: A
en: Choose this record
tr: Bu kaydı seçin

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
tr: Bu kategoriye ait kullanıcıların, kartlarının kullanım süresi dolduğunda süre uzatma ve ayırtma gibi genel kataloglama işlemlerinden bloke edilip edilmeyeceğini seçin.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
tr: Varsayılan olarak, bu kategorideki kullanıcıların, daha önce ödünç almış oldukları bir materyali ödünç almaya çalıştıklarında hatırlatılmalarını isteyip istemediğinizi seçin.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
tr: Kullanıcılara ve personele arama önermek için hangi eklentilerin kullanılacağını seçin

en: Choose your library:
tr: Kütüphanenizi seçin:

en: Choose:
tr: Seç:

en: Chooser
tr: Seçici

en: Chooser:
tr: Seçici:

en: Chooser:
tr: Seçici:

en: Circ notes
tr: Dolaşım notları

note: SCRIPT
en: Circle
tr: Dolaşım

en: Circulation
tr: Dolaşım

en: Circulation
tr: Dolaşım

en: Circulation &rsaquo; Koha
tr: Dolaşım &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
tr: %s Dolaşım uyarıları

en: Circulation and fine rules
tr: Dolaşım ve ceza kuralları

en: Circulation and fine rules
tr: Dolaşım ve ceza kuralları

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Dolaşım ve ceza kuralları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
tr: Dolaşım ve ceza kuralları

en: Circulation desks
tr: Dolaşım masaları

en: Circulation history
tr: Dolaşım geçmişi

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Circulation history for %s
tr: %s için dolaşım geçmişi

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Circulation history for %s
tr: %s için dolaşım geçmişi

en: Circulation note
tr: Dolaşım notu

en: Circulation note:
tr: Dolaşım notu:

en: Circulation records were last synced on:
tr: Dolaşım kayıtlarının son senkronizesi:

en: Circulation rule created!
tr: Dolaşım kuralı oluşturuldu!

en: Circulation rule not created!
tr: Dolaşım kuralı oluşturulmadı!

en: Circulation statistics
tr: Dolaşım istatistikleri

en: Circulation statistics
tr: Dolaşım istatistikleri

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
tr: %s için dolaşım istatistikleri

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( author ) %3$s:  author |html %4$s:  END
en: Circulation statistics for %s %s by %s%s
tr: %s %s tarafından %s %s için dolaşım istatistikleri

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: %s için dolaşım istatistikleri &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Dolaşım istatistikleri%s &rsaquo; Sonuçlar%s &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
tr: Dolaşım tabloları

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
tr: Dolaşım: %s Günü Geçmiş Materyaller

en: Citation
tr: Atıf

en: Cities
tr: İller

en: Cities
tr: İller

en: Cities and towns
tr: İller ve ilçeler

en: City
tr: İl

en: City ID
tr: İl Kodu

en: City ID:
tr: İl Kodu:

en: City deleted successfully.
tr: Şehir başarıyla silindi.

en: City id
tr: İl kodu

en: City:
tr: İl:

en: City:
tr: İl:

en: Claim ID
tr: Talep kimliği

en: Claim acquisition
tr: Sağlama talebi

en: Claim date
tr: Claim tarihi

en: Claim missing serials
tr: Eksik sayıları talep et

note: INPUT type=submit
en: Claim order
tr: Claim talebi

en: Claim returned
tr: Talep iade edildi

en: Claim serial issue
tr: Süreli yayın sayısını claim et

en: Claim using notice:
tr: Uyarıyı kullanarak claim et:

en: Claimed
tr: Claim edildi

en: Claimed date
tr: Claim edilen tarih

en: Claims
tr: Claim

en: Claims
tr: Talepler

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
tr: %s %s için Talepler %s

en: Claims count
tr: Claim sayısı

en: Claims count:
tr: Claim sayısı:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
tr: %s için talepler

note: SCRIPT
en: Class
tr: Sınıf

en: Class:
tr: Sınıf:

en: ClassSources
tr: SınıfKaynakları

en: Classification
tr: Sınıflama

en: Classification filing rules
tr: Sınıflama dosyalama kuralları

en: Classification source code:
tr: Sınıflama kaynağı kodu:

en: Classification sources
tr: Sınıflama kaynakları

en: Classification sources
tr: Sınıflama kaynakları

en: Classification splitting rules
tr: Sınıflama ayırma kuralları

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
tr: Sınıflama: %s

en: Clean
tr: Temizle

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
tr: İçe aktarım toplu dosya #%s temizlendi

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear all
tr: Tümünü temizle

en: Clear all
tr: Tümünü temizle

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
tr: Toplu dosya içerisinde yer alan tüm havuz kayıtlar silinsin mi? Bu işlem geri alınamaz.

en: Clear date
tr: Tarihi temizle

en: Clear field
tr: Alanı temizle

en: Clear fields
tr: Alanları sil

en: Clear filter
tr: Filtreyi temizle

note: SCRIPT
en: Clear formatting
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Clear on loan
tr: Ödünç verirken temizle

note: A
en: Clear screen
tr: Ekranı temizle

en: Clear search form
tr: Arama formunu temizle

note: SCRIPT
en: Clear selection
tr: Seçimi temizle

en: Clear selection on visible rows
tr: Görünür satırlarda seçimi temizle

en: Clear used authorities
tr: Kullanılan otoriteleri sil

en: Click Save to finish.
tr: İşlemi bitirmek için 'Kaydet'e tıklayınız.

en: Click on an image to view it in the image viewer
tr: Resim görüntüleyicisi'nde görüntülemek için resim üzerine tıklayınız

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
tr: İçerikleri düzenlemek için her hangi bir alana tıklayınız; Düzenlemeyi kaydetmek için the &lt; Enter&gt tuşuna basınız.

en: Click on individual cells to edit.
tr: Düzenlemek için ayrı ayrı hücreler üzerine tıklayınız.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
tr: Dışa aktarılan toplu dosya(lar)'ı indirmek için aşağıda verilen bağlantı(lar) üzerine tıklayınız.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
tr: Dışa aktarılan toplu dosya(lar)'ı indirmek için aşağıda verilen bağlantılar üzerine tıklayınız.

en: Click on the grid to toggle the settings.
tr: Ayarları değiştirmek için kılavuza tıklayınız.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
tr: Kullanıcı kartlarını kullanıcı listesinden indirmek için bağlantı üzerine tıklayın.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
tr: %s için coğrafi konum ayarlamak için haritayı tıklayın

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
tr: "Dosya seç" düğmesini tıklayın ve yüklenecek csv dosyasını seçin.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
tr: Tüm alıntı gruplarını kaydetmek için, araç çubuğundaki 'Alıntıları kaydet' butonuna tıklayın.

en: Click the date to add or edit a holiday.
tr: Bir tatil eklemek ya da düzenlemek için tarih üzerine tıklayınız.

en: Click to add item
tr: Materyal eklemek için tıklayınız

en: Click to collapse
tr: Daraltmak için tıklayın

en: Click to edit
tr: Düzenlemek için tıklayınız

en: Click to edit item cost or quantities
tr: Ürün maliyetini veya miktarlarını düzenlemek için tıklayın

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
tr: Rastgele oluşturulmuş örneği doldurmak için tıklayınız.

en: Client ID
tr: İstemci kimliği

en: Client ID:
tr: İstemci kimliği:

en: Clipboard
tr: Pano

note: IMG
en: Clone
tr: Klonla

en: Clone circulation and fine rules
tr: Dolaşım ve ceza kurallarını klonla

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Dolaşım ve ceza kurallarını klonlayın &rsaquo; Dolaşım ve ceza kuralları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
tr: -a bu kuralları klonla:

note: IMG
en: Clone this subfield
tr: Bu alt alanı klonla

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
tr: Dolaşım ve ceza kuralları %s standart kurallardan %s "%s"%s%s konumundan "%s"%s konumuna klonlanıyor

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
tr: Dolaşım ve ceza kurallarının klonlanması başarısız oldu!

note: BUTTON
en: Close
tr: Kapat

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
tr: Kapat ve PDF olarak dışa aktar

en: Close basket
tr: Sepeti kapat

en: Close basket group
tr: Sepet grubunu kapat

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
tr: Bütçeyi kapat %s

en: Close selected invoices
tr: Seçili faturaları kapat

en: Close this basket
tr: Bu sepeti kapat

en: Close this window.
tr: Pencereyi kapat.

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Close:
tr: Kapat:

en: Closed
tr: Kapandı

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
tr: %s tarihinde kapandı

en: Closed on:
tr: Kapandığı tarih:

en: Club enrollments
tr: Kulüp kayıtları

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Klüp kayıtları &rsaquo; Kullanıcı klüpleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
tr: Club kayıtları

en: Club fields:
tr: Club alanları:

en: Club not found
tr: Kulüp bulunamadı

en: Club template
tr: Club şablonu

en: Club templates
tr: Club şablonları

en: Club:
tr: Kulüp:

en: Clubs
tr: Club'lar

en: Clubs currently enrolled in
tr: Şu anda kayıtlı olan club'lar

en: Clubs not enrolled in
tr: Kayıtlı olmayan club'lar

en: Coce cover image
tr: Coce kapak resmi

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
tr: Google Kitaplar'dan Coce resmi

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
tr: Open Library'den Coce resmi

en: Code
tr: Kod

note: SCRIPT
en: Code sample
tr: Kod örneği

note: SCRIPT
en: Code sample...
tr: Kod örneği...

en: Code:
tr: Kod:

en: CodeMirror editing library
tr: CodeMirror düzenleme kütüphanesi

en: Coeur d'Alene Public Library, USA
tr: Coeur d'Alene Halk Kütüphanesi, ABD

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

en: Collapsed
tr: Daralt

en: Collect payment
tr: Ödemeyi tahsil ediniz

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Collection code
tr: Koleksiyon kodu

en: Collection code:
tr: Koleksiyon kodu:

en: Collection deleted successfully
tr: Koleksiyon başarıyla silindi

en: Collection failed to be deleted
tr: Koleksiyonun silinmesi başarısız oldu

en: Collection title
tr: Koleksiyon başlığı

en: Collection title:
tr: Koleksiyon başlığı:

en: Collection transferred successfully
tr: Koleksiyon transferi başarılı

en: Collection:
tr: Koleksiyon:

en: Collection:
tr: Koleksiyon:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
tr: Koleksiyon: %s

en: Collections
tr: Koleksiyonlar

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
tr: Koleksiyonlar (materyaller kataloglanırken ve bunlarla çalışırken görünür)

en: Color
tr: Renk

note: SCRIPT
en: Color Picker
tr: Renk seçici

note: SCRIPT
en: Color levels
tr: Renk seviyeleri

note: SCRIPT
en: Color swatch
tr: Renk örneği

en: Column
tr: Sütun

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
tr: Sütun%s

note: SCRIPT
en: Column group
tr: Sütun grubu

en: Column name
tr: Sütun adı

note: SCRIPT
en: Column {0}
tr: Sütun {0}

en: Column:
tr: Sütun:

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
tr: Sütunlar soldan sağa doldurulmalıdır: Eğer ilk sütun boş ise diğer sütunlar yok sayılacaktır.

note: SCRIPT
en: Columns settings
tr: Sütun ayarları

en: Coming from
tr: Şubesinden/Kütüphanesinden geliyor

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
tr: %s Şubesinden/Kütüphanesinden geliyor

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Comma separated text (.csv)
tr: Virgülle ayrılmış metin (.csv)

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment by:
tr: Yorumlayan:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Commenter
tr: Yorumcu

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments about this file:
tr: Bu dosya hakkındaki yorumlar:

en: Comments awaiting moderation
tr: İncelenmeyi Bekleyen Yorumlar

en: Comments pending approval
tr: Onay bekleyen yorumlar

en: Comments:
tr: Yorumlar:

en: Company details
tr: Firma bilgileri

en: Company name:
tr: Firma adı:

en: Compare
tr: Karşılaştır

en: Compare barcodes list to results:
tr: Barkodlar listesini sonuçlarla karşılaştır:

en: Compare matched records
tr: Eşleşen kayıtları karşılaştır

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Eşleşen kayıtları karşılaştır &rsaquo; Hazırlanmış MARC kayıtlarını yönet &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Compare patrons
tr: Kullanıcıları karşılaştır

en: Compare patrons for merging
tr: Birleştirme için kullanıcıları karşılaştırın

en: Compare preference values
tr: Tercih değerlerini karşılaştırın

en: Compare selected
tr: Seçilenleri karşılaştır

en: Complete
tr: Tam

en: Complete request
tr: İsteği tamamla

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Completed import of records
tr: Tamamlanmış kayıt içe aktarımları

en: Completed on
tr: Tamamlanma tarihi

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
tr: Bileşenler (%s)

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
tr: Yapılandırma TAMAM. MARC parametreleri tablosunda hatanız yoktur

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure Mana KB
tr: Mana KB yapılandır

en: Configure and hide or show columns for tables
tr: Tablolar için sütunları yapılandırın ve gizleyin veya gösterin

en: Configure cash registers
tr: Kasa tanımla

en: Configure items for purchase
tr: Materyalleri satın alınacak şekilde yapılandır

en: Configure plugins
tr: Eklentileri yapılandır

en: Configure these parameters in the order they appear.
tr: Bu parametreleri göründükleri sırada yapılandır.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
tr: 'Bunu mu demek istediniz?' özelliği Javascript gerektirebilir. Javascript kullanamıyorsanız, sistem seçenekleri editöründe Yerel Seçeneklerdeki yapılandırmayı girebilirsiniz (OPACdidyoumean ve INTRAdidyoumean sistem seçeneklerinde JSON’da kaydedilen), fakat bu desteklenmemektedir, tavsiye edilmez ve büyük bir ihtimalle çalışmayacaktır.

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm
tr: Onaylayın

en: Confirm ILL request
tr: ILL isteğini onayla

en: Confirm cancellation
tr: İptal İşlemini Onayla

en: Confirm cashup of
tr: Kasa gün sonu işlemini onaylayın

en: Confirm custom report
tr: Özel raporu onayla

en: Confirm deletion
tr: Silmeyi onayla

en: Confirm deletion
tr: Silmeyi onaylayın

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
tr: %s gerçekten silinsin mi?

en: Confirm deletion of EAN
tr: EAN silinmesini onaylayın

en: Confirm deletion of account
tr: Hesabın silinmesini onaylayın

en: Confirm deletion of authority structure definition for
tr: İçin otorite yapı tanımının Silinmesini Onayla

en: Confirm deletion of authority type
tr: Otorite türünün silinmesini onaylayın

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Confirm deletion of cash register '%s'
tr: '%s' kasasının silinmesini onaylayın

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category '%s'
tr: '%s' kategorisinin silinmesini onaylayın

en: Confirm deletion of city
tr: İl bilgisinin silinmesini onaylayın

en: Confirm deletion of contract
tr: Sözleşme silme işlemini onaylayın

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
tr: Sözleşmenin silinmesini onaylayın %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
tr: %s Para biriminin silinmesini onaylayın

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
tr: %s Para biriminin silinmesini onaylayın

en: Confirm deletion of desk
tr: Masanın silinmesini onaylayın

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
tr: '%s' kütüphanesinin silinmesini onaylayın

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
tr: Parametrenin silinmesini onaylayın '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
tr: Kullanıcı nitelik türü silinmesini onayla

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
tr: Kullanıcı öznitelik türünün silinmesini onaylayın &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
tr: Kayıt eşleme kuralının silinmesini onayla

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
tr: Kayıt eşleştirme kuralının silinmesini onaylayın &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
tr: %s Alt alanının silinmesini onayla?

note: %1$s:  tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
tr: %s alt alanının silinmesini onaylıyor musunuz?

en: Confirm deletion of tag
tr: Etiketin silinmesini onayla

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
tr: Satıcının silinmesini onayla?

en: Confirm hold (Y)
tr: Materyal ayırtmayı onayla (E)

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Materyal ayırtma işlemini onaylayın &rsaquo; Materyal ayırtma işlemleri &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Confirm new password:
tr: Yeni parolayı onaylayın:

en: Confirm password:
tr: Parolayı onaylayın:

en: Confirm this payment?
tr: Bu ödemeyi onaylıyor musunuz?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
tr: Önerinizi onaylayın

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
tr: Tebrikler, bitirdiniz ve Koha'yı kullanmaya hazır durumdasınız

en: Congratulations, installation complete
tr: Tebrikler, Kurulum tamamlandı

en: Connection established.
tr: Bağlantı kuruldu.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
tr: %s ile bağlantı kesildi

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
tr: %s ile bağlantı kesildi

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
tr: Oranları sınırla

en: Constraints
tr: Kısıtlar

en: Contact
tr: İrtibat

en: Contact about late issues?
tr: Geciken sayılar için irtibat kurulacak mı?

en: Contact about late orders?
tr: Geciken siparişler için irtibat kurulacak mı?

en: Contact details
tr: İrtibat Kişisinin Ayrıntıları

en: Contact information
tr: İletişim bilgileri

en: Contact name:
tr: İrtibat kişisinin adı:

en: Contact note
tr: İletişim notu

en: Contact note:
tr: İrtibat notu:

en: Contact when ordering?
tr: Sipariş verilirken bağlantı kurulacak mı?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
tr: Sistem yöneticinize başvurun. %s %s

en: Contact:
tr: İrtibat:

en: Contact: First name
tr: İrtibat bilgileri: Ad

en: Contact: Last name
tr: İrtibat bilgileri: Soyad

en: Contact: Relationship
tr: İrtibat bilgileri: Yakınlık

en: Contact: Title
tr: İrtibat bilgileri: Ünvan

en: Contacts
tr: Bağlantılar

en: Contains
tr: İçerir

en: Content
tr: İçerik

en: Content:
tr: İçerik:

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Contents of
tr: İçindekiler

en: Continue
tr: Devam et

en: Continue to log in to Koha
tr: Koha oturumunu açmak için devam edin

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
tr: Sonraki adıma devam et

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
tr: İşaretleme yapmadan devam edin >>

en: Continue without renewing
tr: Yenileme yapmadan devam edin

en: Contract
tr: Sözleşme

en: Contract deleted
tr: Sözleşme silindi

en: Contract deleted
tr: Sözleşme silindi

en: Contract description:
tr: Sözleşme tanımı:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
tr: Sözleşme bitiş tarihi, sözleşme başlangıç tarihinden önce veya sonra olmalıdır

en: Contract end date:
tr: Sözleşme bitiş tarihi:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
tr: Sözleşme silinmedi. Bu sözleşmeye bağlı olan bir sepet olabilir.

en: Contract id
tr: Sözleşme id

en: Contract name:
tr: Sözleşme adı:

en: Contract number:
tr: Sözleşme numarası:

en: Contract number:
tr: Sözleşme numarası:

en: Contract start date:
tr: Sözleşme başlangıç tarihi:

en: Contract(s)
tr: Sözleşme(ler)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
tr: Sözleşme(ler) %s

en: Contract:
tr: Sözleşme:

en: Contracts
tr: Sözleşmeler

en: Contracts
tr: Sözleşmeler

note: SCRIPT
en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Contributing companies and institutions
tr: Katkıda bulunan şirketler ve kurumlar

en: Control key is "Ctrl"
tr: Kontrol tuşu "Ctrl" dir.

en: Control no.:
tr: Kontrol no.:

en: Control no:
tr: Kontrol numarası:

en: Control number:
tr: Kontrol numarası:

en: Control number:
tr: Kontrol numarası:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
tr: Bir kullanıcının ödünç alma geçmişinin bu kategorideki yeni kullanıcılar için ne kadar süre saklanacağını denetler. "Asla" opsiyonu, iadelerde ödünç alımları anonimleştirir ve "Daima" opsiyonu, bir kullanıcının ödünç alma geçmişini süresiz olarak saklar. "Ön tanımlı" olarak ayarlandığında, ödünç alma geçmişinin süresi cronjob tarafından kontrol edilir.

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
tr: Tarayıcı depolama makrolarını dönüştürme

en: Convert report
tr: Raporu dönüştür

en: Convert report &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Rapor dönüştür &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Converted message, rendered:
tr: Dönüştürülmüş ileti, işlendi:

en: Converted version
tr: Dönüştürülmüş sürüm

en: Copies:
tr: Kopyalar:

en: Copy
tr: Kopya

en: Copy and replace
tr: Kopyala ve değiştir

en: Copy changes to all libraries
tr: Değişiklikleri tüm kütüphanelere kopyala

en: Copy current field
tr: Geçerli alanı kopyala

en: Copy current field on next line
tr: Geçerli alanı sonraki satıra kopyala

en: Copy current subfield
tr: Geçerli alt alanı kopyala

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
tr: Mevcut değeri kopyala

en: Copy holidays to:
tr: Tatili kopyala:

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
tr: Bağlantıyı bu dosyaya kopyalayın

en: Copy notice
tr: Uyarı kopyala

en: Copy number
tr: Kopya numarası

en: Copy number:
tr: Kopya numarası:

note: SCRIPT
en: Copy row
tr: Satırı kopyala

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
tr: Kopyala %s

en: Copy to all libraries
tr: Tüm kütüphanelere kopyala

en: Copyright
tr: Telif

en: Copyright date:
tr: Telif tarihi:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
tr: Telif yılı: %s

en: Copyright:
tr: Telif:

en: Copyrightdate
tr: Telif tarihi:

en: Corporate
tr: Tüzel

en: Corpus Christi Public Libraries, USA
tr: Corpus Christi Halk Kütüphaneleri, ABD

en: Cost
tr: Maliyet

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
tr: Maliyet, bir ondalık sayı >= 0 olarak ifade edilmelidir

en: Cost:
tr: Maliyet:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
tr: Tutarlar, isteğe göre maksimum değer (örneğin 1 ya da 100) ile minimum tutar olan 0 arasında olan ondalık değerlerdir.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
tr: &quot;%s&quot; kullanıcı nitelik türü eklenemedi &mdash; bu kodu taşıyan bir tür zaten var.

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
tr: HTML otomatik olarak panoya kopyalanamadı

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
tr: &quot;%s&quot; kullanıcı nitelik türü &mdash; %s kullanıcı kaydında kullanılıyor

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
tr: &quot;%s&quot; kullanıcı nitelik türü silinemedi &mdash; zaten veri tabanında mevcut değildi.

en: Could not find a system preference named
tr: bu isimde bir sistem tercihi bulunamadı

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
tr: Belirtilen dize bulunamadı.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
tr: İfadeler yüklenemedi

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
tr: contributors.yaml dosyası okunamadı. Lütfen &lt;docdir&gt; komutunun koha-conf.xml içerisinde doğru bir şekilde tanımlandığından emin olun.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
tr: history.txt file. Okunamadı.  Lütfen &lt;docdir&gt;  koha-conf.xml içerisinde doğru bir şekilde tanımlandığından emin olun.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
tr: teams.yaml dosyası okunamadı. Lütfen &lt;docdir&gt; komutunun koha-conf.xml içerisinde doğru olarak tanımlandığından emin olun.

en: Count
tr: Say

en: Count deleted items
tr: Silinen materyalleri say

en: Count holds:
tr: Ayırtılanları say:

en: Count items:
tr: Materyalleri say:

en: Count of checkouts
tr: Ödünç verilenlerin sayısı

en: Count total items
tr: Bütün materyalleri say

en: Count total items:
tr: Toplam materyalleri say:

en: Count unique bibliographic records
tr: Özgün bibliyografik kayıtları say

en: Count unique bibliographic records:
tr: Özgün bibliyografik kayıtları say:

en: Count unique borrowers:
tr: Özgün okuyucuları say:

en: Count unique items:
tr: Özgün materyalleri say:

en: Country
tr: Ülke

en: Country:
tr: Ülke:

en: Country:
tr: Ülke:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
tr: Ülke: %s

en: Course #
tr: Ders #

en: Course details for
tr: yandaki öğe için ders ayrıntıları

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
tr: %s için ders ayrıntıları &rsaquo; Ayrılmış ders materyalleri &rsaquo; Koha

en: Course name
tr: Ders adı

en: Course name:
tr: Ders adı:

en: Course number
tr: Ders numarası

en: Course number:
tr: Ders numarası:

en: Course reserves
tr: Ayrılmış ders materyalleri

en: Course reserves
tr: Ayrılmış ders materyalleri

en: Course reserves &rsaquo; Koha
tr: Ayrılmış ders materyalleri &rsaquo; Koha

en: Course reserves tables
tr: Ayrılmış ders materyalleri tabloları

en: Courses
tr: Dersler

en: Courses that have reserved this title:
tr: Bu kitabı rezerv eden dersler:

note: IMG
en: Cover from Syndetics
tr: Syndetics'ten Kapak

en: Cover image
tr: Kapak resmi

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
tr: Amazon.com'dan kapak resmi

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
tr: Kapak resmi kaynağı bilinmiyor

en: Crawford County Federated Library System
tr: Crawford County Bütünleşik Kütüphane Sistemi

en: Create
tr: Oluştur

en: Create EDIFACT order
tr: EDIFACT siparişi oluştur

en: Create Koha administrator patron
tr: Koha yönetici kullanıcı oluştur

en: Create Koha administrator patron &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
tr: Koha yönetici kullanıcı oluştur &rsaquo; Web yükleyici &rsaquo; Koha

en: Create SQL reports
tr: SQL raporları oluştur

en: Create a fund
tr: Fon oluştur

en: Create a library
tr: Bir kütüphane oluştur

en: Create a library &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
tr: Bir kütüphane oluştur &rsaquo; Web yükleyici &rsaquo; Koha

en: Create a new CSV profile
tr: Yeni bir CSV profili oluştur

en: Create a new authorized value
tr: Yeni yetkili değer oluştur

en: Create a new cash register
tr: Yeni bir kasa oluşturun

en: Create a new category
tr: Yeni bir kategori oluştur

en: Create a new circulation rule
tr: Yeni dolaşım kuralı oluştur

en: Create a new city
tr: Yeni bir şehir oluştur

en: Create a new desk
tr: Yeni bir masa oluştur

en: Create a new item group
tr: Yeni materyal grubu oluştur

en: Create a new item type
tr: Yeni materyal türü oluştur

en: Create a new item type &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
tr: Yeni materyal türü oluştur &rsaquo; Web yükleyici &rsaquo; Koha

en: Create a new list
tr: Yeni bir liste oluştur

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
tr: Dış (duplike) kaydını içe aktararak yeni bir kayıt oluştur.

en: Create a new restriction
tr: Yeni kısıtlama oluştur

en: Create a new subscription
tr: Yeni bir abonelik oluştur

en: Create a new template
tr: Yeni bir şablon oluştur

en: Create a patron category
tr: Bir kullanıcı kategorisi oluştur

en: Create an acquisitions basket
tr: Satın alma sepeti oluştur

en: Create an invoice adjustment
tr: Fatura düzenlemesi oluştur

en: Create an order
tr: Sipariş oluştur

en: Create analytics
tr: Analiz oluştur

en: Create and edit club templates
tr: Club şablonları oluştur ve düzenle

en: Create and edit clubs
tr: Club oluştur ve düzenle

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
tr: MARC Kayıtlarınızın özelliklerini tanımlayan Yetki çerçevelerini oluşturun ve yönetin (alan ve alt alan tanımları)

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
tr: MARC Kayıtlarınızın özelliklerini (alan ve alt alan tanımları) ve ayrıca MARC düzenleyicisi için şablonları tanımlayan Bibliyografik çerçeveler oluşturun ve yönetin

en: Create and modify Interlibrary loan requests
tr: Kütüphanelerarası ödünç istekleri oluştur ve değiştir

note: SCRIPT
en: Create authority
tr: Otorite oluştur

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
tr: %s kullanımı için otorite çerçevesi oluştur

en: Create chart
tr: Çizelge oluştur

note: SCRIPT
en: Create eHolding titles
tr: eHolding başlıkları oluştur

en: Create field
tr: Alan oluştur

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
tr: %s (%s) kullanımı için çerçeve oluştur

en: Create from SQL
tr: SQL ile oluştur

en: Create from SQL
tr: SQL'den oluştur

en: Create guided report
tr: Kılavuzlu rapor oluştur

en: Create item when receiving
tr: Alındığında materyal oluşturun

en: Create item when receiving:
tr: Alındığında materyal oluşturun:

en: Create items when:
tr: Şu halde materyal oluşturun:

en: Create label batch
tr: Toplu etiket oluştur

en: Create manual credit
tr: Manuel kredi oluştur

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: Manuel kredi oluştur &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
tr: Manuel fatura oluştur

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: Manuel fatura oluştur &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Create new
tr: Yeni oluştur

en: Create new authority
tr: Yeni otorite oluştur

en: Create new credit type
tr: Yeni kredi türü oluştur

en: Create new debit type
tr: Yeni borç türü oluştur

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
tr: Yeni bir fatura oluştur

en: Create new item group
tr: Yeni materyal grubu oluştur

en: Create new list
tr: Yeni liste oluştur

en: Create new record
tr: Yeni kayıt oluştur

en: Create new rota
tr: Yeni rota oluştur

en: Create new stage
tr: Yeni aşama oluştur

en: Create patron card graphic layout
tr: Kullanıcı kartı grafik düzeni oluştur

en: Create patron card layout
tr: Kullanıcı kartı düzeni oluştur

en: Create patron list:
tr: Kullanıcı listesi oluştur:

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
tr: Katalog ve kullanıcı verilerinden yazdırılabilir etiket ve barkodlar oluştur

en: Create printable patron cards
tr: Yazdırılabilir kullanıcı kartları oluştur.

en: Create record
tr: Kayıt oluştur

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
tr: SQL'den rapor oluştur

en: Create rota
tr: Rota oluştur

en: Create routing list
tr: Dolaşım Listesi Oluştur

en: Create routing list for
tr: İçin dolaşım listesi Oluştur

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
tr: Paylaşılan makrolar oluşturun (advanced_editor gerektirir)

en: Create stage
tr: Yeni aşama oluştur

en: Create, edit and delete rotas
tr: Rota oluştur, düzenle ve sil

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
tr: Başkalarına ait materyal düzenleyici şablonları oluştur, güncelle ve sil

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
tr: Materyal gruplarını oluşturun, güncelleyin ve silin, bir materyal grubuna materyal ekleyin veya gruptan materyal çıkarın

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Created on
tr: Oluşturma tarihi

en: Creation date
tr: Oluşturma Tarihi

en: Creation date:
tr: Oluşturma tarihi:

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
tr: Creative Commons Attribution 2.5 Lisansı

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
tr: Creative Commons Attribution 2.5 Lisansı

en: Credit
tr: Kredi

en: Credit number
tr: Kredi numarası

en: Credit number enabled
tr: Kredi numarası etkinleştirildi

note: SCRIPT
en: Credit type
tr: Kredi türü

en: Credit type archived successfully
tr: Kredi türü başarıyla arşivlendi

en: Credit type code:
tr: Kredi tür kodu:

en: Credit type restored successfully
tr: Kredi türü başarıyla geri yüklendi

en: Credit type saved successfully
tr: Kredi türü başarıyla kaydedildi

en: Credit type:
tr: Kredi türü:

en: Credit types
tr: Kredi türleri

en: Credit types
tr: Kredi türleri

en: Credits:
tr: Krediler:

en: Creep:
tr: Kayma:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
tr: Kritik alan &quot;%s&quot;

en: Cron jobs
tr: Cron Job'lar

note: SCRIPT
en: Crop
tr: Kırp

en: Currencies
tr: Para birimleri

en: Currencies
tr: Para birimleri

en: Currencies &amp; Exchange rates
tr: Para Birimleri &amp; Döviz Kurları

en: Currencies and exchange rates
tr: Para birimleri ve döviz kurları

en: Currency
tr: Para birimi

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
tr: Para birimi = %s

en: Currency:
tr: Para birimi:

en: Currency:
tr: Para birimi:

en: Current article requests
tr: Mevcut makale istekleri

en: Current checkouts allowed
tr: Şu an Ödünç Verilebilenler

en: Current checkouts allowed:
tr: Mevcut izin verilen ödünç almalar:

en: Current library
tr: Geçerli Kütüphane

en: Current library:
tr: Geçerli Kütüphane:

en: Current maintenance team
tr: Güncel bakım ekibi

en: Current on-site checkouts allowed
tr: İzin verilen mevcut yerinde ödünç almalar

en: Current renewals:
tr: Geçerli Uzatmalar:

en: Current server time is:
tr: Geçerli sunucu zamanı:

en: Current session
tr: Geçerli oturum

en: Current terms
tr: Geçerli Terimler

note: SCRIPT
en: Current window
tr: Geçerli pencere

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
tr: Şu anda kullanılabilir %s

en: Currently available batches
tr: Şu anda kullanılabilir toplu işlemler

en: Currently available layouts
tr: Şu anda kullanılabilir düzenler

en: Currently available profiles
tr: Şu anda kullanılabilir profiller

en: Currently available templates
tr: Şu anda kullanılabilir şablonlar

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
tr: Şu anda yerel kullanımda %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
tr: Şu anda; bu rezerv ilkeleri anlamına gelir. Bu çeşitli ilkelerin etkileri aşağıdaki gibidir:

en: Curriculum
tr: Müfredat

note: SCRIPT
en: Custom color
tr: Özel renk

note: A
en: Custom cover image
tr: Özel kapak resmi

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
tr: Özel arama alanları

note: SCRIPT
en: Custom...
tr: Özel...

note: SCRIPT
en: Cut
tr: Kes

note: SCRIPT
en: Cut row
tr: Satırı kes

en: Cyclical
tr: Döngüsel

en: Cyclical:
tr: Döngüsel:

en: D&aelig;nsk (Danish)
tr: D&aelig;nsk (Danca)

en: DATA
tr: VERİ

en: DBMS auto increment fix
tr: DBMS otomatik artış düzeltmesi

en: DISABLED
tr: DEVRE DIŞI

en: DSpace project
tr: DSpace projesi

en: DVD video / Videodisc
tr: DVD video / Videodisk

en: Daily hold limit reached for patron
tr: Kullanıcı için günlük ayırma sınırına ulaşıldı

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
tr: %s için günlük açık makale istekleri sınırı

en: Daily rental charge
tr: Günlük kiralama ücreti

en: Daily rental charge:
tr: Günlük kiralama ücreti:

en: Daily rental charge:
tr: Günlük kiralama ücreti:

en: Daily rentals use calendar:
tr: Günlük kiralama, takvimi kullanır:

en: Damaged
tr: Hasarlı

en: Damaged on:
tr: Hasarlı:

en: Damaged status:
tr: Hasar Durumu:

note: SCRIPT
en: Dark Gray
tr: Koyu gri

note: SCRIPT
en: Dark Green
tr: Koyu Yeşil

note: SCRIPT
en: Dark Orange
tr: Koyu Turuncu

note: SCRIPT
en: Dark Red
tr: Koyu Kırmızı

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
tr: Koyu Turkuaz

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
tr: Koyu Sarı

en: Data added
tr: Eklendiği tarih

en: Data deleted
tr: Veri silindi

en: Data deleted
tr: Veri silindi

en: Data error
tr: Veri hatası

en: Data fields
tr: Veri Alanları

en: Data for preview:
tr: Ön izleme verileri:

en: Data problems
tr: Veri sorunları

en: Data recorded
tr: Veri kaydedildi

en: Data recorded
tr: Veri kaydedildi

en: Data:
tr: Veri:

en: Database
tr: Veri tabanı

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
tr: Veri tabanı %s mevcut.

en: Database host:
tr: Veritabanı sunucusu:

en: Database name:
tr: Veritabanı adı:

en: Database port:
tr: Veritabanı bağlantı noktası :

en: Database settings
tr: Veritabanı ayarları

en: Database settings &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
tr: Veritabanı ayarları &rsaquo; Web yükleyici &rsaquo; Koha

en: Database settings:
tr: Veri tabanı ayarları:

en: Database tables created
tr: Veri tabanı tabloları oluşturuldu

en: Database type:
tr: Veritabanı türü :

en: Database user:
tr: Veritabanı kullanıcısı :

en: Database:
tr: Veri tabanı:

en: Date
tr: Tarih

en: Date accessioned
tr: Kütüphaneye geldiği tarih

en: Date acquired
tr: Edinilen tarih

en: Date acquired (item)
tr: Alım tarihi (materyal)

en: Date added
tr: Eklenme tarih

en: Date and time:
tr: Tarih ve zaman:

en: Date arrived
tr: Alındığı tarih

en: Date deleted (item)
tr: Silinme tarihi (materyal)

en: Date due
tr: İade tarihi

en: Date due:
tr: İade tarihi:

en: Date enrolled
tr: Kayıt tarihi

en: Date formats should match your system preference, and
tr: Tarih değerleri sistem tercihlerinize uygun olmalı ve

en: Date hold placed
tr: Ayırtma yapılan tarih

en: Date last borrowed
tr: En son ödünç alınma tarihi

en: Date last modified
tr: Son düzenlenme tarihi

en: Date last seen
tr: Son görüntüleme tarihi

en: Date of birth
tr: Doğum tarihi

en: Date of birth is invalid.
tr: Doğum tarihi geçersiz.

en: Date of birth:
tr: Doğum tarihi:

en: Date of enrollment is invalid.
tr: Kayıt tarihi geçersiz.

en: Date of expiration is invalid.
tr: Bitiş tarihi geçersiz.

en: Date of request
tr: Talep tarihi

en: Date of transfer
tr: Transfer tarihi

en: Date ordered
tr: Sipariş tarihi

en: Date ordered
tr: Tarih isteği yapıldı.

en: Date placed between:
tr: Arasında yerleştirilen tarih:

en: Date published
tr: Yayın tarihi

en: Date range
tr: Tarih aralığı

en: Date received
tr: Alındığı tarih

en: Date received:
tr: Alındığı tarih:

en: Date requested
tr: İstenen tarih

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Date:
tr: Tarih:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Date: from
tr: Tarih:

note: SCRIPT
en: Date\/time
tr: Tarih\/zaman

en: Dates
tr: Tarihler

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
tr: Tarih bilgisi boş bırakılamaz

en: Day
tr: Gün

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
tr: Gün: %s

en: Day of week
tr: Haftanın günü

en: Day/month
tr: Gün/Ay

en: Day:
tr: Gün:

en: Days
tr: Günler

en: Days in advance
tr: Öne alınan tarihler

en: Days mode
tr: Gün modu

en: Debit type code:
tr: Borç türü kodu:

en: Debit types
tr: Borç türleri

en: Debit types
tr: Borç türleri

en: Debug mode
tr: Hata Ayıklama Kipi

en: Debug mode:
tr: Hata Ayıklama Kipi:

en: December
tr: Aralık

note: SCRIPT
en: Decrease indent
tr: Girintiyi azalt

en: Decreased loan period for high holds (day)
tr: Uzun süreli ayırtmalar için azaltılmış ödünç alma süresi (gün)

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default accounting details
tr: Varsayılan hesap ayrıntıları

en: Default amount
tr: Varsayılan tutar

en: Default amount:
tr: Varsayılan tutar:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
tr: Varsayılan ödünç, ayırma ve iade kuralı%s - %s%s

en: Default configuration:
tr: Öntanımlı yapılandırma:

en: Default display length:
tr: Varsayılan ekran uzunluğu:

en: Default font
tr: Varsayılan yazı stili

en: Default framework
tr: Varsayılan çerçeve

en: Default framework
tr: Varsayılan çerçeve

en: Default framework structure
tr: Varsayılan çerçeve yapısı

en: Default lost item fee refund on return policy
tr: İade politikasında varsayılan kayıp materyal ücreti

en: Default messaging preferences for this patron category
tr: Bu kullanıcı kategorisi için varsayılan mesajlaşma tercihleri

en: Default open article requests limit
tr: Varsayılan açık makale istekleri sınırı

en: Default privacy
tr: Ön tanımlı gizlilik

en: Default privacy:
tr: Ön tanımlı gizlilik:

en: Default replacement cost
tr: Varsayılan değiştirme maliyeti:

en: Default replacement cost:
tr: Varsayılan değiştirme maliyeti:

en: Default sort order:
tr: Varsayılan sıralama düzeni:

en: Default value:
tr: Varsayılan değer:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
tr: Varsayılan: %s %s (

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
tr: E-posta ile SMS iletileri göndermek için hücresel sağlayıcılarının bir listesini tanımlayın

en: Define a printer profile.
tr: Bir yazıcı profili tanımlayın.

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
tr: Otorite türlerini tanımlayın, daha sonra materyal türleri ve bibliyografik MARC tag yapısını tanımladığınız şekilde MARC otorite yapısını tanımlayın. Otorite değerleri eklentilerle yönetilir

en: Define cash registers
tr: Kasa tanımla

en: Define categories and authorized values for them
tr: Kategorilerini ve yetkili değerlerini tanımlayın

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
tr: Kütüphaneler, kullanıcı kategorileri ve materyal türleri kombinasyonları için dolaşım ve ceza kurallarını belirleyin

en: Define circulation desks
tr: Dolaşım masalarını tanımlayın

en: Define cities and towns that your patrons live in
tr: Kullanıcılarının yaşadığı il ve ilçe adlarını tanımlayın

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
tr: Koleksiyonunuz tarafından kullanılan sınıflandırma kaynaklarını (yani, yer numarası düzenleri) tanımlayın. Ayrıca, yer numaralarını sıralamak için kullanılan dosyalama kurallarını ve onları bölmek için de bölme kurallarını tanımlayın

en: Define credit types
tr: Kredi türlerini tanımlayın

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
tr: Sağlamalarda kullanılan para birimlerini ve döviz kurlarını tanımlayın

en: Define days when the library is closed
tr: Kütüphanenin kapalı olduğu günleri tanımlayın

en: Define days when the library is closed
tr: Kütüphanenin kapalı olduğu günleri tanımlayın

en: Define debit types
tr: Borç türlerini tanımlayın

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
tr: Kullanıcı kayıtları için genişletilmiş nitelikleri (tanıtıcılar ve istatistiki kategoriler) belirleyin

en: Define funds within your budgets
tr: Fonları kendi bütçeleri içinde tanımlayın

en: Define hierarchical library groups
tr: Hiyerarşik kütüphane gruplarını tanımlayın

en: Define item types used for circulation rules
tr: Dolaşım kuralları için kullanılan materyal tiplerini belirtiniz

en: Define libraries
tr: Kütüphaneleri tanımlayın

en: Define mappings
tr: Eşlemeleri tanımla

en: Define notices
tr: Bildirimleri tanımla

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
tr: Bildirimleri tanımlayın (gecikmeler için yazılı ve e-posta uyarı mesajları vb.)

en: Define patron categories
tr: Kullanıcı kategorilerini tanımlayın

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
tr: Kütüphaneler, kullanıcı kategorileri ve materyal türleri kombinasyonları için iade ve ödünç verme uyarılarının kurallarını belirleyin

en: Define the holidays for:
tr: Tatil günlerini belirtiniz :

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
tr: MARC Bibliyografik kayıtları ile KOHA uygulama veri tabanı (SQL) arasındaki eşlemeleri tanımlayın

en: Define transport costs between branches
tr: Birimler arasındaki taşıma ücretini tanımlayınız

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
tr: Etkinleştirmek için ADJ_REASON otorite değeri kategorisindeki değerleri tanımlayın

en: Define which SMTP servers to use
tr: Hangi SMTP sunucularının kullanılacağını tanımlayın

en: Define which events trigger which sounds
tr: Hangi olayın hangi sesi tetikleyeceğini belirleyin

en: Define which external servers to query for MARC data
tr: MARC verilerini sorgulayacak harici sunucuları tanımlayın

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
tr: Gelişmiş katalog düzenleyicide hangi tuşların eylemleri tetikleyeceğini tanımlayın

en: Define your budgets
tr: Bütçelerinizi tanımlayın

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
tr: Tanımlama %s süresi geçen işlemler için %s%s varsayılan süresi geçmiş işlemler %s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
tr: Bir ebeveyn türü tanımlamak, dolaşım kuralları sayfasında açıklandığı gibi tüm çocuklar için ödünç verme limitlerini uygulayacaktır.

en: Defining transport costs between libraries
tr: Kütüphaneler arasındaki taşıma ücretleri tanımlanıyor

en: Definition
tr: Tanım

en: Definition description:
tr: Tanım Açıklaması:

en: Definition name:
tr: Tanım Adı:

en: Delay
tr: Gecikme

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
tr: Gecikme %s : %s üye kategorisinde beklenmeyen karakterler var. Bu karakterler, yalnızca sayısal karakterler olmalıdır.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
tr: Erteleme bir ödünç alma işleminin iade süresinden sonra bir eylem tetiklenmeden önceki gün sayısıdır.

en: Delete
tr: Sil

en: Delete
tr: Sil

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
tr: TÜM teslim edilen materyalleri sil

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
tr: "%s" CSV profili silinsin mi?

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
tr: EAN sil %s için %s?

en: Delete SQL reports
tr: SQL raporlarını sil

en: Delete all
tr: Tümünü sil

en: Delete all items
tr: Tüm materyalleri sil

en: Delete all items at once
tr: Bir defada tüm materyalleri sil

en: Delete an existing subscription
tr: Mevcut bir aboneliği sil

en: Delete associated items?
tr: İlişkili materyaller silinsin mi?

en: Delete basket
tr: Sepeti sil

en: Delete basket and orders
tr: Sepeti ve siparişleri sil

en: Delete basket, orders, and records
tr: Sepeti, siparişleri ve kayıtları sil

en: Delete baskets
tr: Sepetleri sil

en: Delete batch
tr: Sepeti sil

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
tr: Bütçeyi sil '%s'?

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
tr: Bütçe silinsin mi '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
tr: Kategoriyi sil '%s'

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
tr: Şehir sil "%s?"

note: SCRIPT
en: Delete column
tr: Sütunu sil

en: Delete contact
tr: Kişiyi sil

en: Delete course
tr: Ders sil

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
tr: Geçerli alanı sil ve 'panoya' kopyala

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
tr: Geçerli alt alanı sil ve 'panoya' kopyala

en: Delete field
tr: Alanı sil

en: Delete field:
tr: Alanı sil:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
tr: %s (%s) için çerçeve silinsin mi?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
tr: %s (%s) için çerçeve silinsin mi?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
tr: Fonu sil %s?

en: Delete fund?
tr: Fon silinsin mi?

en: Delete group
tr: Grup Sil

en: Delete image
tr: Görüntüyü sil

en: Delete images
tr: Resimleri sil

en: Delete invoices
tr: Faturaları sil

note: SCRIPT
en: Delete item
tr: Materyali sil

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
tr: %s' Materyal Türü Silinsin mi?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
tr: Materyal Türü '%s' Silinsin mi?

en: Delete items in a batch
tr: Materyalleri toplu sil

en: Delete list
tr: Listeyi sil

note: BUTTON
en: Delete macro
tr: Makro sil

en: Delete notice?
tr: Uyarı silinsin mi?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
tr: Eski kullanıcıları sil ve dolaşım geçmişlerini anonimleştir (kullanıcının ödünç alma geçmişini siler)

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
tr: Kullanıcıyı sil %s %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcıyı sil %s %s &rsaquo; Koha

en: Delete patrons
tr: Kullanıcıları sil

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
tr: Kullanıcıları doğrudan veritabanından silin. Kullanıcı verileri kurtarılamaz.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
tr: Aşağıdaki kriterlere uygun kullanıcıları silin:

en: Delete public lists
tr: Genel listeleri sil

en: Delete quote
tr: Alıntı sil

en: Delete record
tr: Kaydı sil

en: Delete record
tr: Kaydı sil

en: Delete records if no items remain.
tr: Hiç materyal kalmadı ise kayıtları sil.

note: SCRIPT
en: Delete request
tr: İsteği sil

en: Delete restriction?
tr: Kısıtlama silinsin mi?

note: SCRIPT
en: Delete row
tr: Satırı sil

en: Delete selected
tr: Seçileni sil

en: Delete selected alerts
tr: Seçilen uyarıları sil

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
tr: Seçilen nüshaları sil

en: Delete selected items
tr: Seçilen materyalleri sil

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
tr: Seçilen kayıtları sil

en: Delete server
tr: Sunucuyu sil

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
tr: Paylaşılan makroları silin (advanced_editor gerektirir)

en: Delete subfield
tr: Alt alanı sil

en: Delete subscription
tr: Aboneliği sil

note: SCRIPT
en: Delete table
tr: Tabloyu sil

en: Delete template
tr: Şablonu sil

en: Delete the exceptions on a range
tr: Dizi halindeki istisnaları sil

en: Delete the repeated holidays on a range
tr: Dizi halindeki yinelenen tatilleri sil

en: Delete the single holidays on a range
tr: Dizi halindeki tek tatilleri sil

en: Delete this account?
tr: Bu hesap silinsin mi?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
tr: Bu kategoriyi sil

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
tr: Bu istisnayı sil.

en: Delete this holiday
tr: Bu tatili sil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
tr: Bu tatili sil.

note: A
en: Delete this saved report
tr: Kaydedilmiş bu raporu sil

note: IMG
en: Delete this subfield
tr: Bu alt alanı sil

en: Delete user
tr: Kullanıcıyı sil

en: Delete vendor
tr: Sağlayıcı sil

en: Delete?
tr: Silinsin mi?

en: Deleted bibliographic record, can't find title
tr: Bibliyografik kayıt silinmiş, eser adı bulunamıyor

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
tr: Silindi &quot;%s&quot; kullanıcı nitelik türü

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
tr: Kayıt eşleştirme kuralı silindi &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
tr: Silindi.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
tr: Kendi hesabınızı silmeniz, Koha'ya giriş yapamamanıza neden olacaktır.

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
tr: Yalnızca bir etiket bulunan bir gruptaki etiketi silmek grubu silecektir.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
tr: Yalnızca bir kullanıcı bulunan bir gruptan kullanıcıyı silmek grubu silecektir.

en: Delimiter:
tr: Sınırlayıcı:

en: Delink
tr: Ayır.

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
tr: Bugün teslim edildi (%s)

en: Deliverer
tr: Teslim eden

en: Deliverer:
tr: Teslim eden:

en: Deliveries
tr: Teslimatlar

en: Delivery comment:
tr: Teslimat yorumu:

en: Delivery day:
tr: Teslim günü:

en: Delivery details
tr: Teslimat ayrıntıları

en: Delivery note
tr: Teslimat notu

en: Delivery place
tr: Teslimat yeri

en: Delivery place:
tr: Teslimat yeri:

en: Delivery place:
tr: Teslimat yeri:

en: Delivery time:
tr: Teslimat saati:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
tr: Reddedilmiş

en: Deny
tr: Red

en: Department
tr: Departman

en: Department:
tr: Departman:

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
tr: Bölümler Ayrılmış Ders Materyalleri modülü için gereklidir ve bu modül içerisinde kullanılacaktır

en: Deprecation warning
tr: Kullanımdan kaldırma uyarısı

note: SCRIPT
en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Tanım

en: Description (OPAC)
tr: Tanım (OPAC)

en: Description (OPAC):
tr: Açıklama (OPAC):

en: Description (OPAC):
tr: Tanım (OPAC):

note: SCRIPT
en: Description is required
tr: Açıklama gerekli

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
tr: Tanım eksik

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
tr: Sistemden düşülen materyalin açıklaması (bir materyali eklerken ya da düzenlerken görünür)

en: Description of charges
tr: Ceza vb. ödenecek miktarların tanımı

en: Description:
tr: Tanım:

en: Description:
tr: Tanım:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
tr: Tanım: %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
tr: Açıklamalar (%s)

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
tr: Hasarlı olarak işaretlenmiş materyaller için açıklamalar (kataloglamada ve materyaller üzerinde çalışırken görünür)

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
tr: Kayıp olarak işaretlenmiş materyaller için açıklamalar (materyali eklerken ya da düzenlerken görüntülenir)

en: Desk
tr: Masa

en: Desk ID
tr: Masa kimliği

en: Desk ID:
tr: Masa kimliği:

en: Desk deleted successfully
tr: Masa başarıyla silindi

en: Desk:
tr: Masa:

en: Desk:
tr: Masa:

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
tr: Masa: %s &rArr; %s

en: Desks
tr: Masalar

en: Desks
tr: Masalar

en: Destination
tr: Alış noktası

en: Destination library:
tr: Alıcı kütüphane:

en: Destination library:
tr: Alıcı kütüphane:

en: Destination record
tr: Alış noktası kaydı

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Details
tr: Ayrıntılar

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
tr: %s için ayrıntılar

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details for %s &rsaquo; Housebound &rsaquo; Koha
tr: %s &rsaquo; Evden ödünç alma için detaylar &rsaquo; Koha

en: Details for all requests
tr: Tüm isteklerin ayrıntıları

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
tr: #%s için abonelik detayları

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: #%s için abonelik detayları &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

en: Details from library
tr: Kütüphane detayları

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
tr: Tedarikçi ayrıntıları (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
tr: İşin detayları #%s

en: Dewey number:
tr: Dewey numarası:

en: Dictionary
tr: Sözlük

en: Dictionary
tr: Sözlük

en: Dictionary &rsaquo; Guided reports &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Sözlük &rsaquo; Kılavuzlu raporlar &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Dictionary definitions
tr: Sözlük tanımları

en: Did not check for matches with existing records in catalog
tr: Katalogda varolan kayıtlarla eşleşmeler kontrol edilmemiştir

en: Did you mean:
tr: Bunu mu demek istediniz:

en: Did you mean?
tr: Bunu mu demek istediniz?

en: Did you mean?
tr: Bunu mu demek istediniz?

en: Did you mean? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Bunu mu demek istediniz? &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
tr: Özgün bibliyografik kayıt ve içe aktarılan arasındaki farklar

en: Digests only
tr: Sadece özetler

en: Digital scan
tr: Dijital tarama

note: SCRIPT
en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Directories
tr: Rehberler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
tr: Dizin yazılabilir değil

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

note: SCRIPT
en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Kapalı

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
tr: %s için devre dışı bırakıldı

note: SCRIPT
en: Disabled for all
tr: Tümü için devre dışı bırakıldı

note: SCRIPT
en: Disc
tr: Disk

en: Discharge
tr: İlişik kesme

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
tr: %s %s (%s) için ilişik kesme

en: Discharge requests pending
tr: Beklemekte olan ilişik kesme istekleri

en: Discharges
tr: İlişik kesmeler

en: Discographies
tr: Diskografi

en: Discount debits for patrons
tr: Kullanıcılar için borç indirimleri

en: Discount to apply:
tr: Uygulanacak indirimler:

en: Discount:
tr: İndirim:

en: Display
tr: Görüntüle

note: A
en: Display detail for this authority
tr: Bu otorite için ayrıntıları göster

note: A
en: Display detail for this biblio
tr: Bu bibliyografik kayıtlar için ayrıntıları göster

note: A
en: Display detail for this item
tr: Bu materyal için ayrıntılı bilgileri göster

en: Display from:
tr: Şuradan görüntüle:

en: Display height:
tr: Görüntü yüksekliği

en: Display in OPAC:
tr: OPAC'ta göster:

en: Display in patron's brief information:
tr: Kullanıcının kısa bilgilerinde göster:

en: Display location:
tr: Yeri göster:

note: A
en: Display member details.
tr: Üye bilgilerini göster.

en: Display only used tags/subfields
tr: Sadece kullanılan Alan kodlarını/Alt alanları göster

en: Display order
tr: Görüntü sırası

en: Display order:
tr: Görüntüleme sırası:

en: Display order:
tr: Görüntüleme sırası:

note: A
en: Display supplier metadata
tr: Tedarikçi meta verilerini görüntüle

en: Display supplier metadata
tr: Tedarikçi meta verilerini görüntüle

en: Display them
tr: Bunları görüntüle

en: Display to:
tr: Şuraya kadar görüntüle:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
tr: Kütüphane grubu arama açılır listelerinde görüntülenir.

en: Displaying availability results
tr: Kullanılabilirlik sonuçlarını görüntüleme

en: Do not check in items scanned during inventory:
tr: Sayım sırasında taranan materyalleri ödünç vermeyin:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
tr: Duplike bir kayıt oluşturmayınız. Kataloğunuzda bulunan mevcut bir kayıttan istek ekleyiniz.

en: Do not look for matching records
tr: Eşleşen kayıtları aramayın

en: Do not use plugin
tr: Eklenti kullanma

en: Do not use profile
tr: Profil kullanma

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
tr: Bu karşıya yükleme işlemini silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
tr: Bir sonraki süreli yayını oluşturmak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to confirm this order?
tr: Bu isteği onaylamak istiyor musunuz?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
tr: Yeni değerlerle güncellemek ister misiniz?

note: SCRIPT
en: Document
tr: Belge

note: SCRIPT
en: Document properties
tr: Belge özellikleri

en: Document type:
tr: Belge türü:

en: Documentation manager:
tr: Dokümantasyon yöneticisi:

en: Documentation managers:
tr: Dokümantasyon yöneticileri:

en: Documentation team:
tr: Dokümantasyon ekibi:

en: Domain
tr: Etki Alanı

en: Domain:
tr: Etki alanı:

en: Don't allow
tr: İzin verme

en: Don't block
tr: Bloke etmeyin

en: Don't check out and print slip (P)
tr: Ödünç verme ve işlem fişi yazdırma (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
tr: Ödünç alma süresini ayırtmalara dayalı olarak azaltma

en: Don't decrease loan length based on holds
tr: Ayırtmalar üzerine dayalı ödünç sürelerini azaltmayın

en: Don't export fields:
tr: Alanları dışa aktarmayın:

en: Don't export items:
tr: Materyalleri dışa aktarma:

note: INPUT type=button
en: Done
tr: Tamamlandı

en: Download
tr: İndir

en: Download
tr: İndir

en: Download a
tr: İndir

en: Download as CSV
tr: CSV olarak karşıdan yükle

en: Download as PDF
tr: PDF olarak karşıdan yükle

en: Download as XML
tr: XML olarak karşıdan yükle

en: Download cart
tr: Sepeti indir

en: Download cart &rsaquo; Koha
tr: Sepeti indir &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
tr: Yapılandırmayı indirin

note: INPUT type=submit
en: Download database
tr: Veri tabanını yükle

en: Download directory
tr: İndirme dizini

en: Download directory:
tr: İndirme dizini:

en: Download file of all overdues
tr: Tüm gecikmeler dosyasını karşıdan yükle

en: Download file of displayed overdues
tr: Gösterilen süresi geçmiş işlemlerin dosyası yükle.

en: Download list
tr: Listeyi karşıdan yükle

en: Download list
tr: Listeyi karşıdan indir

en: Download list &rsaquo; Koha
tr: Listeyi indir &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
tr: Kaydı İndir

en: Download records
tr: Kayıtları İndir

en: Download selected claims
tr: Seçilen claimleri indir

en: Downloading records, please wait...
tr: Kayıtlar indiriliyor, lütfen bekleyin...

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
tr: Bu aşamayı başka bir konuma taşımak için sürükle ve bırak

en: Draw
tr: Çiz

en: Draw guide boxes:
tr: Kılavuz kutuları çiz:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
tr: Buraya bir resim dosyası bırakın

en: Drop default
tr: Varsayılanı bırak

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
tr: İade %s

en: Due date
tr: İade tarihi

en: Due date (unformatted, hidden)
tr: İade tarihi ((biçimlendirilmemiş, gizli)

en: Due date from:
tr: İtibaren iade tarihi:

en: Due date to:
tr: İade tarihi:

en: Due date:
tr: İade tarihi:

en: Due date:
tr: İade tarihi:

en: Due dates have been modified!
tr: İade tarihleri değiştirildi!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
tr: İade tarihi %s

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplicate a template:
tr: Bir şablonu çoğalt:

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
tr: Tüm siparişleri aşağıdaki muhasebe ayrıntılarıyla çoğaltın:

en: Duplicate budget
tr: Bütçe çoğalt

en: Duplicate budget
tr: Bütçeyi çoğalt

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
tr: Bütçe çoğalt %s

en: Duplicate existing orders
tr: Mevcut siparişleri çoğalt

en: Duplicate existing orders
tr: Mevcut siparişleri çoğalt

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
tr: Duplike materyaller %s: %s numaralı toplu iş grubundan çıkarıldı

en: Duplicate orders
tr: Siparişleri çoğalt

en: Duplicate patron record?
tr: Duplike kullanıcı kaydı?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
tr: Duplike kullanıcılar %s: %s numaralı toplu iş grubundan çıkarıldı

en: Duplicate record suspected
tr: Duplike kayıt şüphesi

note: A
en: Duplicate this saved report
tr: Bu kaydedilmiş raporu çoğalt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
tr: Duplike kayıtlar tespit edildi. Lütfen hataları düzeltin ve yeniden gönderin.

en: Duplicate warning
tr: Duplike uyarısı

en: Duplicate warning
tr: Yinelenen kayıt uyarısı

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Yinelenen kayıt uyarısı &rsaquo; Sepet %s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
tr: Süre (gün)

en: Duration:
tr: Süre:

en: E-mail order
tr: E-posta ile sipariş

en: EDI accounts
tr: EDI hesapları

en: EDI accounts
tr: EDI hesapları

en: EDIFACT message
tr: EDIFACT iletisi

en: EDIFACT message display &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: EDIFACT mesaj ekranı &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

en: EDIFACT messages
tr: EDIFACT iletileri

en: EDIFACT messages &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: EDIFACT mesajları &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

en: ENABLED
tr: ETKİN

en: ENV and koha-conf.xml
tr: ENV ve koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
tr: HATA - bilinmeyen

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
tr: HATA! - %s

en: ERROR:
tr: HATA:

en: ERRORS
tr: HATALAR

en: EXAMPLE plugin
tr: ÖRNEK eklenti

en: Each cell contain both actual and estimated values.
tr: Her hücre gerçek ve tahmini değerleri içerir.

en: Earliest hold date
tr: İlk Ayırma Tarihi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit
tr: Düzenle

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
tr: Düzenle "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
tr: Düzenle %s

note: %1$s:  description | html
en: Edit %s
tr: Düzenle %s

en: Edit MARC subfields constraints
tr: MARC alt alanları kısıtlamalarını düzenle

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
tr: OAI ayarını değiştir '%s'

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
tr: OAI ayarını düzenle '%s'

en: Edit SMTP server
tr: SMTP sunucusu düzenle

en: Edit SQL
tr: SQL Düzenle

en: Edit SQL report
tr: SQL raporu düzenle

en: Edit URL(s)
tr: URL'leri Düzenle

en: Edit URLs
tr: URL'leri Düzenle

en: Edit actions
tr: Eylemleri düzenle

en: Edit alert
tr: Uyarıyı düzenle

en: Edit an existing subscription
tr: Mevcut bir aboneliği düzenle

en: Edit as new (duplicate)
tr: Yeni olarak Düzenle (çoğalt)

en: Edit authorities
tr: Otoriteleri düzenle

en: Edit authority
tr: Otoriteyi düzenle

en: Edit basket
tr: Sepeti düzenle

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
tr: %s sepetini düzenle

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
tr: '%s' sepetini düzenle

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
tr: Sepet grubunu  %s (%s) düzenleyin

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
tr: Bütçe düzenle %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
tr: Kataloğu düzenle (Bibliyografik / ayırma verilerini değiştir)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
tr: Kataloğu düzenle (Bibliyografik/holdings verilerini değiştir)

en: Edit collection
tr: Koleksiyonu düzenle

en: Edit course
tr: Ders düzenle

en: Edit details
tr: Ayrıntıları düzenle

en: Edit field
tr: Alanı düzenle

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
tr: Frekans düzenle: %s

en: Edit group
tr: Grubu düzenle

en: Edit history
tr: Geçmişi düzenle

en: Edit identity provider
tr: Kimlik sağlayıcıyı düzenle

note: SCRIPT
en: Edit image
tr: Resim düzenle

en: Edit in host
tr: Sunucuyu/ana bilgisayarı düzelt.

note: A
en: Edit internal note
tr: İç notu düzenle

en: Edit internal note
tr: İç notu düzenle

en: Edit invoices
tr: Fatura düzenle

en: Edit item
tr: Materyal düzenle

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
tr: Materyali düzenle #%s%s / Barkod %s%s

en: Edit items
tr: Materyalleri Düzenle

en: Edit items
tr: Materyalleri düzenle

en: Edit items in batch
tr: Materyalleri toplu düzenle

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
tr: Etiket grubunu düzenle %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
tr: Etiket grubunu düzenle %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
tr: Etiket düzenini düzenle %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
tr: Etiket düzenini düzenle %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
tr: Etiket şablonunu düzenle %s

en: Edit list
tr: Listeyi düzenle

en: Edit list
tr: Listeyi düzenle

en: Edit patron card graphic layout
tr: Kullanıcı kartı grafik planını düzenle

en: Edit patron card layout
tr: Kullanıcı kartı planını düzenle

en: Edit patrons
tr: Kullanıcıları Düzenleyin

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
tr: Yazıcı profilini düzenle %s

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
tr: Satın alma önerisi düzenle #%s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
tr: Günün alıntısı için girilecek bilgileri düzenleyin

en: Edit record
tr: Kayıt düzenle

note: A
en: Edit request
tr: İsteği düzenle

en: Edit request
tr: İsteği düzenle

en: Edit rota
tr: Rota düzenle

en: Edit rota
tr: Rota düzenle

en: Edit routing list
tr: Dolaşım listesini düzenle

en: Edit routing list
tr: Dolaşım listesini düzenle

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
tr: Dolaşım listesini düzenle (%s)

en: Edit routing list for
tr: için dolaşım listesini düzenle

en: Edit rules
tr: Kuralları düzenle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
tr: Aramayı düzenle

en: Edit selected serials
tr: Seçili süreli yayınları düzenle

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
tr: Süreli yayınları düzenle

en: Edit stage
tr: Kademe düzenle

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
tr: Alt alanları düzenle

en: Edit subfields constraints
tr: Alt alan kısıtlamalarını düzenle

en: Edit subscription
tr: Abonelik düzenle

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
tr: Öneriyi düzenle #%s

en: Edit tag
tr: Tag düzenle

en: Edit this holiday
tr: Bu tatili düzenle

en: Edit vendor
tr: Sağlayıcı düzenle

note: A
en: Edit vendor note
tr: Sağlayıcı notu düzenle

en: Edit vendor note
tr: Sağlayıcı notu düzenle

en: Edit with WYSIWYG editor
tr: WYSIWYG editörü ile düzenleyin

en: Edit with text editor
tr: Metin düzenleyiciyle düzenleyin

en: Editable in OPAC:
tr: OPAC'ta düzenlenebilir:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
tr: Katalog kaydı düzenleme #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
tr: #{ID} yinelenen kaydını düzenleme

note: SCRIPT
en: Editing new full record
tr: Yeni bir tam kayıt düzenleme

note: SCRIPT
en: Editing new record
tr: Yeni kayıt düzenleme

note: SCRIPT
en: Editing search result
tr: Arama sonuçları düzenleme

en: Edition
tr: Baskı

en: Edition:
tr: Baskı:

en: Editions
tr: Baskılar

en: Editor
tr: Editör

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Editor &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: Düzenleyici &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
tr: Elasticsearch sürüm 5.x, Koha 20.11 ve üzeri sürümlerde desteklenmemektedir. Lütfen Elasticsearch kümenizi yükseltin

en: Elasticsearch:
tr: Esnek arama:

en: Email
tr: E-posta

en: Email address:
tr: E-posta adresi:

en: Email has been sent.
tr: E-posta gönderildi.

en: Email required
tr: E-posta gerekli

en: Email text:
tr: E-posta metni:

en: Email:
tr: E-posta:

en: Email:
tr: Eposta:

note: SCRIPT
en: Embed
tr: Katıştır

en: Emojiarea plug-in for jQuery
tr: JQery için Emojiarea eklentisi

note: SCRIPT
en: Emoticons
tr: Yüz ifadesi simgeleri

note: SCRIPT
en: Emoticons...
tr: Yüz ifadesi simgeleri...

en: Empty and close
tr: Boşalt ve kapat

en: Empty option
tr: Boş seçenek

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
tr: Mana KB sunucusundaki içerikleri araştırmak, içe aktarmak ve yorumlamak ve kendi yayınlarınızı paylaşmak için Mana KB'yi etkinleştirin.

en: Enable automatic generation of credit number (see
tr: Otomatik kredi numarası oluşturmayı etkinleştir (bakınız

en: Enable credit number
tr: Kredi numarasını etkinleştir

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını tanımlamak için gelişmiş katalog düzenleyiciyi (EnableAdvancedCatalogingEditor system tercihi) etkinleştirin

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Enabled?
tr: Etkinleştirildi?

en: Enables additional debug output in the logs
tr: Günlüklerde ek hata ayıklama çıktısını etkinleştirir

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Encumber while invoice open
tr: Fatura açıkken borçlandır

en: Encumber while invoice open?
tr: Fatura açıkken borçlandırılsın mı?

en: Encyclopedias
tr: Ansiklopediler

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: End date is not consistent with subscription length.
tr: Bitiş tarihi abonelik süresiyle birbirini tutmuyor.

en: End date:
tr: Bitiş tarihi:

en: End date:
tr: Bitiş tarihi:

en: End of date range
tr: Tarih aralığının sonu

en: End of interval
tr: Zaman aralığı sonu

en: Ended
tr: Sonlanmış

en: Ended:
tr: Sonlanmış:

en: English
tr: İngilizce

en: Enhanced content
tr: Gelişmiş İçerik

note: A
en: Enhanced content settings
tr: Gelişmiş içerik ayarları

en: Enroll
tr: Kaydol

en: Enroll in
tr: Kaydolun

en: Enroll patrons in clubs
tr: Kulüpler içindeki kullanıcıları kaydet

en: Enrolled patrons
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Enrollment fee
tr: Üyelik ücreti:

en: Enrollment fee:
tr: Üyelik ücreti:

en: Enrollment field
tr: Kayıt alanı

en: Enrollment fields
tr: Kayıt alanları

en: Enrollment period
tr: Üyelik süresi

en: Enrollment period:
tr: Üyelik süresi:

en: Enrollments
tr: Kayıtlar

en: Enrolment period:
tr: Kayıt süreci:

en: Enter 0 to disable.
tr: Devre dışı bırakmak için 0 girin.

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
tr: Ayrılmış alan listelerinin çıktısını almak için virgül girin. Her hangi birini dahil edebilirsiniz

en: Enter a new comment (max 35 characters)
tr: Yeni bir yorum girin (en fazla 35 karakter)

en: Enter a new purchase suggestion
tr: Yeni satın alma önerisi girin

en: Enter a personal or organization name.
tr: Bir kişisel veya kurum adı girin.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
tr: Arama sonuçları listesindeki varsayılanın üzerine bir kere yazılacak özeti girin. Örneğin,  web sitesi materyal türü için:

en: Enter a title and description for the holiday.
tr: Tatil için bir başlık ve açıklama girin.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
tr: Onaylanmış/reddedilmiş listeleri kontrol etmek için kelime ya da sözcük öbeği girin:

en: Enter barcode:
tr: Barkod girin:

en: Enter biblionumber:
tr: Bibliyo numarasını girin:

en: Enter by barcode:
tr: Barkoda göre gir:

en: Enter by itemnumber:
tr: Materyal numarasına göre gir

en: Enter club ID or partial name:
tr: Dernek kimliğini veya kısmi adı girin:

en: Enter default values
tr: Varsayılan değerleri girin

en: Enter item barcode:
tr: Materyal barkodunu girin:

en: Enter item barcode:
tr: Materyal barkodunu girin:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
tr: rapor %s için parametreleri girin

en: Enter patron card number or partial name:
tr: Kullanıcının kart numarasını veya adını girin:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
tr: Kullanıcı kart numarasını girin:

en: Enter patron card number:
tr: Kullanıcı kart numarasını girin:

en: Enter reason
tr: Sebep girin

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
tr: Arama terimlerini girin

en: Enter starting card position:
tr: Kart başlangıç konumunu girin:

en: Enter starting label position (for PDF):
tr: Başlangıç etiket pozisyonu giriniz (PDF için):

en: Enter the barcode of the item to attach:
tr: İliştirmek/eklemek için materyalin barkodunu girin:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Arama yapmak istediğiniz terimleri girin.

en: Entity
tr: Tüzellik

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
tr: lang %s için %s varlığı (%s kodu) '%s' ile doğru şekilde güncellendi

en: Entry date
tr: Giriş tarihi

en: Enumeration
tr: Numaralandırma

en: Error
tr: Hata

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
tr: Hata %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
tr: Hata %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s &rsaquo; Koha
tr: Hata %s &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
tr: Hata : Bu işlevi kullanmak için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

en: Error adding items:
tr: Materyal ekleme hatası:

en: Error analysis:
tr: Hata analizi:

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
tr: Etiket kümesi oluşturulurken hata oluştu. Daha fazla bilgi için lütfen sistem yöneticinizden günlüğü kontrol etmesini isteyin.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
tr: Hata kodu 0 kullanılmıyor

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs.
tr: #%s alıntısı silinirken hata oluştu. Sistem günlüklerini kontrol edin.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
tr: '%s' sunucusu silinirken hata oluştu. Sistem günlüklerini kontrol edin.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
tr: Dosyayı indirme işleminde hata meydana geldi

en: Error found whilst attempting to load plugin
tr: Eklenti yüklemeye çalışırken bir hata oluştu

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
tr: Zebra'dan hata mesajı: %s

en: Error performing operation
tr: İşlem gerçekleştirilirken hata oluştu

en: Error saving item
tr: Materyal kaydetme hatası

en: Error saving items
tr: Materyal kaydetme hatası

en: Error while creating PDF file.
tr: PDF dosyası oluşturulurken hata oluştu.

en: Error:
tr: Hata:

en: Error:
tr: Hata:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
tr: Hata: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
tr: Hata: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
tr: Hata: Barkoda ait değil için %s seri sıra numarası %s

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
tr: Hata: Form gönderme alanı çakışması.

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
tr: Hata: Geçersiz barkod girildi, lütfen tekrar deneyin

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
tr: Hata: Form öğesi bulunamadı.

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
tr: Hata: Sunucu kimliği %s bulunamadı

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
tr: Hata: Birleştirmek için en az iki yada daha fazla kullanıcı seçilmelidir.

en: Error: no field value specified.
tr: Hata: alan değeri belirlenmemiş.

note: SCRIPT
en: Errors
tr: Hatalar

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
tr: Rapora yönelik parametreler işlenirken hatalar bulundu: %s

en: Errors occurred:
tr: Hatalar oluştu:

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
tr: Espa&ntilde;ol (İspanyolca) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, Koha-es community yardımı ile.

en: Est cost
tr: Tahmini ücret

en: Estimated cost per unit
tr: Birim başına tahmini ücret

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
tr: Tahmini maliyet vergisi dahil. beklemede iken, gerçek maliyet vergisi dahil. bir kez alındığında

en: Estimated delivery date
tr: Tahmini teslimat tarihi

en: Estimated delivery date from:
tr: den tahmini teslim alma tarihi:

en: Estimated delivery date:
tr: Tahmini teslimat tarihi:

en: Estimated priority:
tr: Tahmini öncelik:

en: Evening
tr: Akşam

en: Evening
tr: Akşam

en: Every
tr: Her

en: Every:
tr: Her:

en: Everyone
tr: Herkes

en: Everything went okay. Update done.
tr: Her şey yolunda gitti. Güncelleme bitti.

en: Exactly on
tr: Tam olarak şu tarihte

en: Example: 5.00
tr: Örnek: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
tr: Örneğin: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
tr: Örnek: Şahıs adı=200|Öğe gir=210$a|300|009

en: Exceeded max holds per record
tr: Kayıt başına maksimum ayırtma aşıldı

note: SCRIPT
en: Exception: %s
tr: İstisna: %s

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Exclude from local holds priority
tr: Yerel ayırtma önceliğinden hariç tut

en: Exclude from local holds priority:
tr: Yerel ayırtma önceliğinden hariç tut:

en: Exclude last line (Rollup):
tr: Son satırı hariç tut (Toplama):

en: Execute SQL reports
tr: SQL raporlarını çalıştır

en: Execute overdue items report
tr: Geciken materyaller raporunu çalıştır

en: Existing SQL
tr: Mevcut SQL

en: Existing holds
tr: Mevcut ayırmalar

en: Expand all
tr: Tümünü genişlet

en: Expected
tr: Beklenen

en: Expected on
tr: Beklenen

en: Expiration
tr: Sona erme tarihi:

en: Expiration date
tr: Sona erme tarihi

en: Expiration date:
tr: Sona erme tarihi:

en: Expiration date:
tr: Sona erme tarihi:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
tr: Sona erme tarihi: %s

en: Expiration:
tr: Sona erme tarihi:

en: Expiration:
tr: Sona erme tarihi:

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
tr: %s tarihinde süresi doldu

en: Expired? / Closed?
tr: Süresi bitti? / Kapandı?

en: Expires before:
tr: Süresinin biteceği tarih:

en: Expires on
tr: Sona erme tarihi:

en: Expiring before:
tr: Bitiş tarihi:

en: Expiry date
tr: Son kullanma tarihi

en: Expiry date:
tr: Sona erme tarihi:

en: Explanation
tr: Açıklama

en: Explanation:
tr: Açıklama:

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Export
tr: Dışa aktar

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
tr: %s otorite türünü dışa aktar

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
tr: %s Çerçeve dışa aktar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
tr: Tüm sonuçları yandaki birime dışarı aktar

en: Export as CSV
tr: CSV olarak dışa aktar

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
tr: PDF olarak dışa aktar

en: Export authority records
tr: Otorite kayıtlarını dışa aktar

en: Export basket group as CSV
tr: Sepeti CSV olarak dışa aktar

en: Export bibliographic and holdings data
tr: Bibliyografik ve holdings verilerini dışa aktar

en: Export bibliographic records
tr: Bibliyografik kayıtları dışa aktar

en: Export card batch
tr: Kart topluluğunu dışa aktar

en: Export catalog data
tr: Katalog verilerini dışa aktar

en: Export checkouts using format:
tr: Bu formatı kullanarak ödünç vermeleri dışarı aktarın:

en: Export configuration
tr: Yapılandırmayı dışa aktar

en: Export data
tr: Veriyi dışa aktar

en: Export data
tr: Veriyi dışa aktar

en: Export data &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: Verileri dışa aktar &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Export database
tr: Veri tabanını dışa aktar

en: Export default framework
tr: Varsayılan çerçeveyi dışa aktar

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
tr: Çerçeve yapısını (alanları, alt alanları) bir elektronik çizelge dosyasına (.csv, .xml, .ods) dışa aktar

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
tr: Kullanıcı listesinden dışa aktar

en: Export full batch
tr: Tüm grubu dışa aktar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
tr: Etiketleri dışa aktar

en: Export lost items in report
tr: Rapordaki kayıp materyalleri dışa aktar

note: SCRIPT
en: Export or print
tr: Dışa aktar veya yazdır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
tr: Kullanıcı kartlarını dışa aktar

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
tr: Kullanıcı kartlarını listeden dışa aktar

en: Export records
tr: Kayıtları dışa aktar

en: Export selected
tr: Seçilenleri dışa aktar

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
tr: Seçilen grupları dışa aktar

en: Export selected card(s)
tr: Seçilen kartları dışa aktar

en: Export selected items
tr: Seçilen materyalleri dışa aktar

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
tr: Seçilen sonuçları (%s) dışarıya aktar

note: SCRIPT
en: Export single batch
tr: Tek bir toplu iş dışa aktar

note: SCRIPT
en: Export single card
tr: Tek bir kart dışa aktar

en: Export to CSV file:
tr: CSV dosyasına aktar:

en: Export to CSV spreadsheet
tr: CSV tablosuna aktar

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
tr: AçıkDoküman tablo biçimine aktar

en: Export today's checked in barcodes
tr: Bugün iade edilen barkodları dışarı aktar

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
tr: %s etiketleri dışa aktarılıyor

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
tr: %s kullanıcı kartları dışa aktarılıyor

en: Exporting 1 label
tr: 1 etiket dışa aktarılıyor

en: Exporting 1 patron card
tr: 1 kullanıcı kartı dışa aktarılıyor

en: Exporting from patron list
tr: Kullanıcı listesinden dışa aktarılıyor

en: Exporting to Dublin Core...
tr: Dublin Core'a aktarılıyor...

note: SCRIPT
en: Extended Latin
tr: Genişletilmiş Latince

en: Facet order
tr: Faset sırası

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
tr: Başarısız oldu

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
tr: Alan ekleme başarısız oldu. Alan adının zaten mevcut olup olmadığını kontrol edin.

en: Failed to add item with barcode
tr: Barkodlu materyal ekleme başarısız oldu

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
tr: %s için eşleme ekleme başarısız oldu

en: Failed to add scheduled task
tr: Görev zamanlayıcı eklemesi başarısız

en: Failed to apply different matching rule
tr: Farklı eşleşme kuralı uygulaması başarısız oldu

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
tr: Terim (%s) onaylanamadı.

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
tr: Çerçeve değiştirilemedi

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
tr: %s materyalin durumu değiştirilemedi.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
tr: %s sorun raporunun durumu değiştirilemedi.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
tr: Makro oluşturmak başarısız oldu:

en: Failed to delete budget because funds exist.
tr: Fon mevcut olduğu için bütçe silinemedi.

en: Failed to delete field.
tr: Alan silme başarısız oldu.

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
tr: Eklenti başlatılamadı: {0}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
tr: Makro yükleme başarısız oldu:

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
tr: Eklenti url'si yüklenemedi: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
tr: Eklenti yüklenemedi: {0} url'den {1}

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
tr: Terim (%s) reddedilemedi.

en: Failed to remove item with barcode
tr: Barkodlu mateyali silme başarısız oldu

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
tr: Makroyu çalıştırmak başarısız oldu:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
tr: Makro kaydı başarısız oldu:

en: Failed to transfer collection
tr: Koleksiyon transferi başarısız oldu

en: Failed to unzip archive.
tr: Arşivin açılması başarısız oldu.

en: Failed to update field.
tr: Alan güncelleştirilmesi başarısız oldu.

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
tr: Sipariş güncelleştirilmesi başarısız oldu:

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
tr: Resim yüklenemedi: {0}

note: SCRIPT
en: Fall
tr: Güz

en: FamFamFam Site
tr: FamFamFam Sitesi

en: Farmington Public Library, USA
tr: Farmington Halk Kütüphanesi, ABD

en: Fast cataloging
tr: Hızlı kataloglama

en: Fast cataloging
tr: Hızlı kataloglama

en: Fax
tr: Faks

en: Fax:
tr: Faks:

en: Features
tr: Özellikler

en: Features enabled
tr: Özellikler etkinleştirildi

en: February
tr: Şubat

en: Feedback:
tr: Geri bildirim:

en: Female
tr: Kadın

en: Female
tr: Kadın

en: Fetch all data for chart
tr: Grafik için tüm verileri getir

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
tr: Çok satırlı raporlar için tam grafik verilerinin getirilmesi performans sorunlarına neden olabilir. Bu raporun grafiğini çıkarmak istediğinizden emin misiniz?

en: Fewer options
tr: Daha az seçenek

en: Fiction
tr: Roman

en: Field
tr: Alan

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
tr: %s alanı önemlidir, alt alanlarından en az biri doldurulmalıdır.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
tr: %s alanı zorunludur, alt alanlarından en az birinin doldurulması gerekiyor.

en: Field 1
tr: Alan 1

en: Field 2
tr: Alan 2

en: Field 3
tr: Alan 3

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
tr: Eklenti tarafından otomatik doldurulmuş alan

en: Field separator:
tr: Alan ayrıştırıcı:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
tr: Alan başarıyla eklendi: %s

en: Field successfully deleted.
tr: Alan başarıyla silindi.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
tr: Alan başarıyla güncelleştirildi: %s

en: Field to use for record matching
tr: Kayıt eşleştirme için kullanılacak alan

en: Field-weighted, relevance ranked
tr: Alan Ağırlıklı, Uygunluğuna göre sıralı

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
tr: homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description alanları, kod yerine açıklama gösterir.

en: Fields to display in report:
tr: Raporda görüntülenecek alanlar:

en: Fields to print
tr: Yazdırılacak alanlar

note: SCRIPT
en: File
tr: Dosya

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
tr: Dosya zaten var

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
tr: Her satırda bir authid bulunan bir authids listesi içeren dosya. Bu liste bir filtre işlevi görür: diğer parametrelerle uyumludur. (Kabul edilen dosya türleri: .csv ve .txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
tr: Satır başına bir biblionumber olan bir biblionumbers listesi içeren dosya. Bu liste filtre olarak çalışır: diğer parametrelerle uyumludur. (Kabul edilen dosya türleri: .csv ve .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
tr: Dosya oluşturulamadı. İzinleri kontrol edin.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
tr: Dosya okunamadı.

en: File format:
tr: Dosya biçimi:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
tr: Dosya silindi.

note: SCRIPT
en: File is not readable
tr: Dosya okunamıyor

en: File name
tr: Dosya adı

en: File name:
tr: Dosya adı:

note: SCRIPT
en: File not found!
tr: Dosya bulunamadı!

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
tr: Dosya veya yükleme kaydı silinemedi.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
tr: Dosya okuma iptal edildi

en: File:
tr: Dosya:

en: File:
tr: Dosya:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
tr: Dosya: %s

en: FileSaver library
tr: FileSaver kütüphanesi

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Files
tr: Dosyalar

en: Files &rsaquo; Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Dosyalar &rsaquo; Fatura &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

en: Files attached to invoice
tr: Faturaya iliştirilmiş dosyalar

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
tr: "Koha-conf.xml" içinde "access_dir" seçeneği ayarlanmadığından dosyalar bulunamadı. Bu seçeneği eklemek için sistem yöneticinize başvurun.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
tr: Dosyalar için %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Files for %s
tr: %s için dosyalar

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
tr: Fatura için dosyalar %s

en: Filing routine:
tr: Dosyalama Yordamı:

en: Filing rule
tr: Dosyalama kuralı

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
tr: Dosyalama kuralı kodu eksik:

en: Filing rule code:
tr: Dosyalama kuralı kodu:

en: Filing rule deleted successfully.
tr: Dosyalama kuralı başarıyla silindi.

en: Filing rule:
tr: Dosyalama kuralı:

en: Filmographies
tr: Filmografiler

note: INPUT type=submit
en: Filter
tr: Filtre

en: Filter barcode
tr: Barkod filtrele

en: Filter by library
tr: Kütüphaneye göre filtrele

en: Filter by:
tr: Şuna göre filtrele:

en: Filter layouts
tr: Filtre düzenleri

en: Filter location
tr: Yer filtrele

en: Filter on:
tr: Filtreleme açık:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
tr: Ücretli işlemleri filtrele

en: Filter partner libraries:
tr: Ortak kütüphanelere filtre uygula:

en: Filter results:
tr: Filtre sonuçları:

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
tr: Sistem kredi türlerini filtrele

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
tr: Sistem borç türlerini filtrele

en: Filter:
tr: Filtre:

en: Filtered by:
tr: Şuna göre filtre uygulandı:

en: Filtered on:
tr: Filtreleme açık:

en: Filters
tr: Filtreler

note: SCRIPT
en: Find
tr: Bul

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
tr: Bul (arama yeri eklentisi etkinleştirilmişse)

note: SCRIPT
en: Find and replace
tr: Bul ve değiştir

note: SCRIPT
en: Find and replace...
tr: Bul ve değiştir...

en: Find another patron?
tr: Diğer bir kullanıcı bulunsun mu?

note: SCRIPT
en: Find whole words only
tr: Yalnızca tam kelimeleri bul

en: Fine
tr: Ceza

en: Fine amount
tr: Ceza miktarı

en: Fine amount:
tr: Ceza miktarı:

en: Fine charging interval
tr: Ceza ücreti zaman aralığı

en: Fines
tr: Cezalar

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
tr: Manuel olarak iptal edilen ayırtmalar için para cezası tahsil edilmez.

en: Fines for returned items are forgiven.
tr: İade edilen materyallerin cezaları affedilir.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
tr: Bitir

en: Finish enrollment
tr: Kaydı bitir

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
tr: Alımı sonlandır.

en: Finished
tr: Bitti

en: First
tr: Birinci

en: First arrival:
tr: İlk gelen:

en: First indicator default value:
tr: İlk gösterge varsayılan değeri:

en: First issue publication date:
tr: İlk sayının yayın tarihi:

en: First issue publication date:
tr: Birinci sayının yayın tarihi:

en: First name
tr: Adı

en: First name:
tr: Adı:

en: First name:
tr: Adı:

en: First patron
tr: İlk kullanıcı

en: Flagged
tr: İşaretli

note: SCRIPT
en: Flags
tr: İşaretler

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
tr: Yatay olarak çevir

note: SCRIPT
en: Flip vertically
tr: Dikey olarak çevir

en: Float
tr: Ondalık

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
tr: Kaydır: %s

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
tr: Bağlamsal araç çubuğuna odaklan

note: SCRIPT
en: Focus to element path
tr: Öğe yoluna odaklan

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
tr: Menü çubuğuna odaklan

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
tr: Araç çubuğuna odaklan

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
tr: BlockExpiredPatronOpacActions sistem tercihini izleyin

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
tr: Follow system preference OpacPasswordChange (devre dışı;)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
tr: Follow system preference OpacPasswordChange (etkin)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
tr: Follow system preference OpacPasswordChange (devre dışı)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
tr: Follow system preference OpacPasswordChange (etkin)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
tr: RequireStrongPassword sistem tercihini takip et (hayır)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
tr: RequireStrongPassword sistem tercihini takip et (evet)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
tr: Aşağıdaki gerekli olan alanlar eksik:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
tr: Aşağıdaki gerekli olan alt alanlar eksik:

note: SCRIPT
en: Font
tr: Yazı tipi

en: Font Awesome
tr: Awesome yazı tipi

note: SCRIPT
en: Font Sizes
tr: Yazı tipi boyutları

en: Font size:
tr: Yazı tipi boyutu:

en: Font:
tr: Yazı tipi:

note: SCRIPT
en: Fonts
tr: Yazı tipleri

note: SCRIPT
en: Food and Drink
tr: Yiyecek ve içecek

note: SCRIPT
en: Footer
tr: Alt bilgi

en: For all collection codes:
tr: Tüm koleksiyon kodları için:

en: For all item types:
tr: Tüm materyal türleri için:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
tr: Sepet dışa aktarımı için aşağıdaki tablodaki verileri kullanabilirsiniz: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets ve aqbasket.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
tr: Geç siparişleri dışa aktarmak için, CSV dosyasını oluşturmak üzere Şablon Araç Seti sözdiziminde bir profil sağlamanız gerekir.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
tr: Büyük kataloglar için bu beklenmedik sistem davranışı ile sonuçlanabilir

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
tr: Geciken sayı claimleri için aşağıdaki tablolardaki verileri kullanabilirsiniz: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.

en: For the selected operations:
tr: Seçilmiş olan işlemler için:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
tr: Bu kütüphane için, kullanıcının kategorisi gözetilmeyerek, ödünç verilen materyaller için kuralları düzenleyebilirsiniz.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
tr: Bu kütüphane için, belirli bir kategorideki bir kullanıcının materyal türü gözetilmeksizin maksimum kaç materyal alabileceğini belirleyebilirsiniz.

en: Force
tr: Zorla

en: Force checkout if a limitation exists
tr: Bir kısıtlama varsa ödünç verme işlemine zorla

en: Forever
tr: Daima

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
tr: Unut %s

en: Forgive fees for manually expired holds
tr: Manuel olarak süresi dolmuş ayırtmalar için gecikme cezalarını bağışla

en: Forgive fines on return:
tr: İade edildiğinde cezayı bağışla:

en: Forgive overdue charges
tr: Gecikme cezalarını bağışla

en: Forgiven
tr: Bağışlanmış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
tr: Aşağıdaki sorun(lar) nedeniyle form gönderilememiştir

en: Format
tr: Biçim

en: Format:
tr: Biçim:

note: SCRIPT
en: Formats
tr: Biçimler

en: Formatting
tr: Biçimlendirme

en: Formatting:
tr: Biçimlendirme:

en: Found in wrong place
tr: Yanlış yerde bulundu

note: SCRIPT
en: Framework
tr: Çerçeve

en: Framework added successfully.
tr: Çerçeve başarıyla eklendi.

en: Framework code
tr: Çerçeve kodu

en: Framework code:
tr: Çerçeve kodu:

en: Framework deleted successfully.
tr: Çerçeve başarıyla silindi.

en: Framework description
tr: Çerçeve tanımı

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
tr: Çerçeve eklentisi örneği &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Framework updated successfully.
tr: Çerçeve başarıyla güncellendi.

en: Fran&ccedil;ais (French)
tr: Fran&ccedil;ais (Fransızca)

en: Free
tr: Serbest

en: French
tr: Fransızca

en: French terms of relations
tr: Fransızca ilişki terimleri

en: Frequencies
tr: Çıkış aralıkları

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Yayın aralığı &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
tr: Housebound modülü tarafından kullanılan frekanslar. Personel istemcide kullanıcı hesabındaki housebound sekmesinde görüntülenir.

en: Frequency
tr: Çıkış aralığı

en: Frequency:
tr: Çıkış aralığı:

en: Frequency:
tr: Frekans:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
tr: Cuma

note: SCRIPT
en: Fridays
tr: Cumalar

en: From
tr: den

en: From
tr: dan

en: From / To
tr: Buradan / Buraya

en: From \ To
tr: Buradan \ Buraya

en: From a new (empty) record
tr: Yeni bir (boş) kayıttan

en: From a new file
tr: Yeni bir dosyadan

en: From a staged file
tr: Aşamalı bir dosyadan

en: From a subscription
tr: Bir abonelikten

en: From a suggestion
tr: Bir öneriden

en: From an existing record:
tr: Varolan bir kayıttan:

en: From an external source
tr: Varolan bir kaynaktan:

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
tr: From ve to değerleri aynı uzunlukta olmalıdır.

en: From any library
tr: Herhangi bir kütüphaneden

en: From any library:
tr: Herhangi bir kütüphaneden:

en: From authid:
tr: Yazar adından:

en: From biblionumber:
tr: Bibliyografik kayıt numarasından:

en: From call number:
tr: Yer numarasından:

en: From date:
tr: Tarihten:

en: From existing orders (copy)
tr: Mevcut siparişlerden (kopya)

en: From home library
tr: Ana kütüphaneden

en: From home library:
tr: Ana kütüphaneden:

en: From item call number:
tr: Materyal yer numarasından:

en: From local hold group
tr: Yerel hold grubundan

en: From local hold group:
tr: Yerel hold grubundan:

en: From titles with highest hold ratios
tr: Yüksek ayırma oranına sahip başlıklardan

en: From vendor:
tr: Sağlayıcıdan:

en: From:
tr: Buradan:

en: From:
tr: Buradan:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
tr: %s ile %s arası:

en: Front
tr: Ön taraf

en: Fulfilled
tr: Gerçekleştirildi

note: SCRIPT
en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
tr: UNIMARC 7XX $ 4'te (Fransızca) kullanılan fonksiyon kodları (yazar, editör, ortak çalışan, vb.)

en: Fund
tr: Fon

en: Fund ID
tr: Fon kimliği

en: Fund amount:
tr: Fon Miktarı:

en: Fund code
tr: Fon kodu

en: Fund code:
tr: Fon kodu:

en: Fund filters
tr: Fon filtreleri

en: Fund list of budget
tr: Bütçenin fon listesi

note: TD
en: Fund locked
tr: Kilitli fon

en: Fund name
tr: Fon adı

en: Fund name:
tr: Fon adı:

en: Fund parent:
tr: Fon vadesi:

en: Fund remaining
tr: Kalan fon

en: Fund total
tr: Toplam fon

en: Fund:
tr: Fon:

en: Fund:
tr: Fon:

en: Funds
tr: Fonlar

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
tr: '%s' için fonlar

en: GPL License
tr: GPL Lisans

en: GPL v3 license
tr: GPL v3 lisansı

en: GST
tr: KDV

en: GST %%
tr: KDV %%

en: GST:
tr: KDV:

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
tr: Galego (Galiçya) Ignacio Javier

note: SCRIPT
en: Gamma
tr: Kontrast derecesi

en: Gap between columns:
tr: Sütunlar arası boşluk:

en: Gap between rows:
tr: Satırlar arası boşluk:

en: Geauga County Public Library
tr: Geauga İlçe Halk Kütüphanesi

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Gender:
tr: Cinsiyet:

en: General
tr: Genel

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
tr: General holdings: Sağlama Durum Göstergesi :: Bu veri elemanı, holdings raporu anında materyaller için sağlama durumunu belirtir.

en: General holdings: completeness designator
tr: General holdings: bütünlük göstergesi

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
tr: General holdings: muhafaza göstergesi :: Bu veri elemanı, holdings raporu anında materyaller için muhafaza politikasını belirtir.

en: General holdings: type of unit designator
tr: Genel holdings: birim belirteci türü

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Generate EDIFACT order
tr: EDIFACT siparişi oluştur

en: Generate a new client id/key pair
tr: Yeni bir istemci kimliği/anahtar çifti oluştur

en: Generate a new client id/secret pair
tr: Yeni bir istemci kimliği/gizli çifti oluştur

en: Generate an exception for this repeated holiday.
tr: Tekrar eden bu tatil için bir istisna oluştur.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
tr: İlişik kesme oluştur

en: Generate exceptions on a range of dates.
tr: Tarihler dizisindeki istisnaları oluşturunuz.

en: Generate new client id/secret pair
tr: Yeni bir istemci kimliği/gizli çifti oluştur

note: INPUT type=button
en: Generate next
tr: Sonrakini oluştur

en: Geolocation:
tr: Coğrafi Konum:

en: German
tr: Almanca

en: Get Firefox add-on
tr: Firefox eklentisi edinin

en: Get desktop application
tr: Masaüstü uygulaması edinin

en: Get help on current subfield
tr: Geçerli alt alan hakkında yardım alın

en: Get it!
tr: Kullan

en: Global system preferences
tr: Genel sistem tercihleri

en: Glyphicons Free
tr: Ücretsiz Glif ikonlar

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
tr: Git

en: Go back to vendor page
tr: Sağlayıcı sayfasına geri dön

en: Go to Koha to MARC mapping
tr: Koha'dan MARC'a eşleştirmeye git

en: Go to advanced search
tr: Gelişmiş Aramaya Gidin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
tr: Alana git

note: A
en: Go to item details
tr: Materyal ayrıntılarına gidin

en: Go to item search
tr: Materyal aramasına gidin

en: Go to page :
tr: Sayfasına git :

en: Go to receipt page
tr: Makbuz sayfasına git

note: A
en: Go to record detail page
tr: Kayıt ayrıntıları sayfasına gidin

en: Go to the
tr: Sayfasına git

en: Goethe-Institut, Germany
tr: Goethe-Institut, Almanya

en: Gone no address
tr: teslim edilmemiş/iade edilen posta

en: Gothenburg University Library, Sweden
tr: Göteborg Üniversitesi Kütüphanesi, İsveç

en: Government
tr: Devlet

en: Grace period:
tr: Ceza erteleme süreci:

note: SCRIPT
en: Gray
tr: Gri

en: Greek (modern)
tr: Yunanca (modern)

en: Greek (to 1453)
tr: Yunanca (1453'e kadar)

note: SCRIPT
en: Green
tr: Yeşil

en: Group
tr: Grup

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
tr: %s grubu oluşturuldu.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
tr: %s grubu silindi.

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
tr: Grup kodu

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
tr: Grup adı

en: Group(s):
tr: Grup(lar)

en: Group:
tr: Grup:

en: Group:
tr: Grup:

en: Groups of libraries:
tr: Kütüphane grupları:

en: Guarantees:
tr: Kefalet:

en: Guarantor ID
tr: Kefil kimliği:

en: Guarantor can view checkouts
tr: Kefil ödünç alınan kitapları görebilir

en: Guarantor firstname
tr: Garantör adı

en: Guarantor information
tr: Garantör bilgisi

en: Guarantor relationship
tr: Kefil yakınlığı

en: Guarantor surname
tr: Garantör soyadı

en: Guarantor title
tr: Vasi ismi

en: Guarantor:
tr: Kefiller:

en: Guarantors:
tr: Kefiller:

en: Guide box:
tr: Kılavuz Kutu:

en: Guide grid:
tr: Kılavuz çizgisi:

en: Guided reports
tr: Kılavuzlu raporlar

en: Guided reports wizard
tr: Kılavuzlu raporlar sihirbazı

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
tr: HTML panoya kopyalandı

en: HTML customizations
tr: HTML özelleştirmeleri

en: HTML message:
tr: HTML iletisi:

en: Halland County Library, Sweden
tr: Halland County Kütüphanesi, İsveç

en: Handbooks
tr: El kitapları

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
tr: Kullanışlı Kısayollar

en: Hard due date
tr: En son iade tarihi

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
tr: En son iade tarihi %s:

en: Hard due date:
tr: En son iade tarihi:

en: Harrison Carmel Public Library, USA
tr: Harrison Carmel Halk Kütüphanesi, ABD

en: Hashvalue
tr: Karma değeri

note: SCRIPT
en: Header
tr: Üst bilgi

note: SCRIPT
en: Header 1
tr: Üst bilgi 1

note: SCRIPT
en: Header 2
tr: Üst bilgi 2

note: SCRIPT
en: Header 3
tr: Üst bilgi 3

note: SCRIPT
en: Header 4
tr: Üst bilgi 4

note: SCRIPT
en: Header 5
tr: Üst bilgi 5

note: SCRIPT
en: Header 6
tr: Üst bilgi 6

note: SCRIPT
en: Header cell
tr: Üst bilgi hücresi

en: Header row could not be parsed
tr: Başlık satırı ayrıştırılamadı

note: SCRIPT
en: Headers
tr: Üst bilgiler

en: Heading
tr: Başlık

note: SCRIPT
en: Heading 1
tr: Başlık 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
tr: Başlık 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
tr: Başlık 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
tr: Başlık 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
tr: Başlık 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
tr: Başlık 6

en: Heading A-Z
tr: Başlık A-Z

en: Heading Z-A
tr: Başlık Z-A

en: Heading type
tr: Başlık türü

en: Heading use
tr: Başlık kullanımı

note: SCRIPT
en: Headings
tr: Başlıklar

en: Hebrew
tr: İbranice

note: SCRIPT
en: Height
tr: Yükseklik

en: Help
tr: Yardım

en: Help input
tr: Yardım girişi

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
tr: İşte çevrimiçi kataloğumuzdan gönderdiğimiz sepetiniz.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
tr: Size çevrim içi kataloğumuzdan gönderilen %s adlı listeniz buradadır.

en: Hi,
tr: Merhaba,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
tr: Merhaba, ÖRNEK eklenti başlatılması sonucuna bakıyorsunuz.

en: Hidden by default
tr: Varsayılan olarak gizli

note: SCRIPT
en: Hide MARC
tr: MARC gizle

en: Hide advanced pattern
tr: Gelişmiş örüntüyü gizle

en: Hide all
tr: Tümünü gizle

en: Hide all columns
tr: Tüm sütunları gizle

en: Hide already received orders
tr: Teslim alınmış siparişleri gizle

en: Hide chart
tr: Çizelgeyi gizle

en: Hide closed
tr: Kapatılanı gizle

en: Hide data menus
tr: Veri menülerini gizle

en: Hide default value fields
tr: Varsayılan değer alanlarını gizle

en: Hide details
tr: Ayrıntıları gizle

en: Hide in OPAC
tr: OPAC'ta gizle

en: Hide in OPAC:
tr: OPAC'ta gizle:

en: Hide inactive budgets
tr: Etkin olmayan bütçeleri gizle

en: Hide new
tr: Yeniyi gizle

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
tr: Kullanıcının bilgilerini bu grup dışındaki kütüphanecilerden gizle.

en: Hide preserve value fields
tr: Değer koruma alanlarını gizle

en: Hide seen
tr: Görüleni gizle

en: Hide text
tr: Metni gizle

en: Hide viewed
tr: Görülenleri gizle

en: Hide window
tr: Pencereyi gizle

en: High demand item.
tr: Yüksek talep gören materyal.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
tr: Yüksek talep gören materyal. Ödünç alma süresi %s güne düşürüldü (iade tarihi %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
tr: Çok talep edilen materyal. Ödünç alma süresi %s –güne düşürüldü (süresi bitmiş %s). Yine de ödünç verilsin mi?

en: Highlight
tr: Vurgula

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
tr: İpucu : süreli yayınlar geçmişini manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Bu işlem eski bir abonelik için ya da mevcut geçmişi silmek için yararlı olabilir. Bu alanları dikkatli bir şekilde değiştirin çünkü daha sonra gerçekleştirilecek süreli yayınlar alımı, bu alanları otomatik olarak güncellemeye devam edecektir.

en: Hint:
tr: İpucu:

en: Hints
tr: İpucu:

en: History
tr: Geçmiş

en: History OPAC note:
tr: OPAC notu geçmişi:

en: History end date:
tr: Bitim tarih geçmişi:

en: History staff note:
tr: Personel notu geçmişi:

en: History start date:
tr: Başlangıç tarih geçmişi:

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
tr: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (HSG), Almanya

en: Hold
tr: Ayır

en: Hold at
tr: Ayrılmış

en: Hold cancelled
tr: Ayırtma iptal edildi

en: Hold date
tr: Ayırma tarihi

en: Hold details
tr: Ayırma detayları

en: Hold expires on date:
tr: Ayırma … tarihinde sona eriyor:

en: Hold fee
tr: Ayırma ücreti

en: Hold fee:
tr: Ayırma ücreti:

en: Hold filled
tr: Ayırtma onaylandı

en: Hold filled for:
tr: Ayırtma onaylandı:

en: Hold for:
tr: için ayır:

en: Hold found (item is already waiting):
tr: Ayırtma bulundu (materyal zaten beklemektedir):

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
tr: Ayırtılan %s bulundu, lütfen aktarın

en: Hold found:
tr: Ayırtma bulundu:

en: Hold must be record level
tr: Ayırtma kayıt düzeyinde olmalıdır

en: Hold next available item
tr: Bir sonraki kullanılabilir materyali ayırt

en: Hold pickup library match
tr: Ayırtma alma kütüphanesi eşleştirme

en: Hold placed by :
tr: Ayırma yapan:

en: Hold policy
tr: Ayırma politikası

en: Hold ratio
tr: Ayırma oranı

en: Hold ratio (greater than or equal to):
tr: Ayırma oranı (büyük veya eşit):

en: Hold ratios
tr: Ayırma oranları

en: Hold ratios
tr: Materyal ayırtma oranları

en: Hold ratios &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Ayırtma oranları &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Hold ratios to calculate items needed
tr: İhtiyaç duyulan materyalleri hesaplamak için ayırma oranları

en: Hold starts on date:
tr: Ayırma başlangıç tarihi:

en: Hold status
tr: Ayırma durumu

en: Hold transfer print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Materyal ayırtma aktarımı makbuz yazdırma &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Hold waiting too long
tr: Uzun süredir bekleyen ayırtma işlemleri

en: Holding libraries
tr: Ayırma kütüphaneleri

en: Holding library
tr: Ayırma kütüphanesi

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
tr: Bulunduran kütüphane = %s

en: Holding library:
tr: Ayırma kütüphanesi:

en: Holdings:
tr: Mevcut:

en: Holds
tr: Ayırtılanlar

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
tr: Ayırtılanlar (%s)

en: Holds allowed (daily)
tr: İzin verilen ayırtma işlemi (günlük)

en: Holds allowed (daily):
tr: İzin verilen ayırtma işlemi (günlük):

en: Holds allowed (total)
tr: İzin verilen ayırtma işlemi (toplam)

en: Holds allowed (total):
tr: İzin verilen ayırtma işlemi (toplam):

en: Holds awaiting pickup
tr: Ayırtanın alması için bekletilenler

en: Holds awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Teslim alınmayı bekleyen ayırtılmış materyaller &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Holds history
tr: Ayırtma geçmişi

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
tr: %s için ayırtma geçmişi

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Holds history for %s
tr: %s için ayırtma geçmişi

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
tr: Burada listelenen ayırmalar %s günden daha fazla alınmayı beklemektedir.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
tr: Bu materyal üzerindeki ayırma işlemleri: %s / Bu materyal üzerindeki toplam ayırma işlemleri: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
tr: Bu kayıt üzerindeki ayırma işlemleri: %s

en: Holds per record (count)
tr: Kayıt başına ayırtma işlemleri (sayı)

en: Holds per record (count):
tr: Kayıt başına ayırtma işlemleri (sayı):

en: Holds queue
tr: Ayırtılanlar sırası

en: Holds queue
tr: Ayırtılanlar sırası

en: Holds queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Ayırtılanlar sırası &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Holds statistics
tr: Ayırma istatistikleri

en: Holds statistics
tr: Materyal ayırtma istatistikleri

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Ayırtma istatistikleri%s &rsaquo; Sonuçlar%s &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
tr: İzin verilen ayırtma işlemleri (sayı)

en: Holds to pull
tr: Materyal Ayırtma İptali

en: Holds to pull
tr: Materyal ayırtma işleminden çekilecekler

en: Holds to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Materyal ayırtma işleminden çekilecekler &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
tr: %s ve %s arasındaki çekilecek ayırtılanlar

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
tr: Diğer kütüphanelerde bekleyen ayırtılmış kitaplar (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
tr: Ayırtılan materyaller burada bekliyor (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
tr: %s günden fazla bekleyen ayırtılanlar: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
tr: Bekleyen ayırtılanlar: %s

en: Holds:
tr: Ayırmalar:

en: Holiday exception
tr: Tatil istisnası

en: Holiday only on this day
tr: Sadece bir günlük tatil

en: Holiday repeated every same day of the week
tr: Haftanın aynı günü tekrar eden tatil

en: Holiday repeated yearly on the same date
tr: Yılın aynı zamanında tekrar eden tatil

en: Holiday repeating weekly
tr: Haftalık olarak yinelenen tatil

en: Holiday repeating yearly
tr: Yıllık tekrarlayan tatil

en: Holidays on a range
tr: Belli sıradaki tatiller

en: Holidays repeated yearly on a range
tr: Belli sıradaki yıllık tekrarlayan tatiller

en: Home
tr: Ana sayfa

en: Home libraries
tr: Ana kütüphaneler

en: Home library
tr: Ana kütüphane

en: Home library (branchcode)
tr: Ana kütüphane (branchcode)

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
tr: Ana kütüphane = %s

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
tr: Ana kütüphane bilinmiyor.

en: Home library:
tr: Ana kütüphane:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
tr: Ana kütüphane: %s

en: Horizontal bar:
tr: Yatay çubuk:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
tr: Yatay çizgi

note: SCRIPT
en: Horizontal space
tr: Yatay boşluk

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: Host
tr: Ana bilgisayar

en: Host records
tr: Ana bilgisayar kayıtları

en: Host:
tr: Ana bilgisayar:

en: Hostname/Port
tr: Ana bilgisayar adı/Bağlantı noktası

en: Hostname:
tr: Ana bilgisayar adı:

en: Hour
tr: Saat

en: Hourly rental charge
tr: Saatlik kiralama ücreti

en: Hourly rental charge:
tr: Saatlik kiralama ücreti:

en: Hourly rental charge:
tr: Saatlik kiralama ücreti:

en: Hourly rentals use calendar:
tr: Saatlik kiralamalar takvimi kullanır:

en: Hours
tr: Saatler:

en: Housebound
tr: Evden ödünç alma

en: Housebound details
tr: Evden ödünç alma detayları

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
tr: %s için evden ödünç alma detayları

en: Housebound roles
tr: Evden ödünç alma rolleri

en: How many issues do you want to receive?
tr: Kaç tane sayı almak istiyorsunuz?

en: How should patrons be deleted?
tr: Kullanıcılar nasıl silinmelidir?

en: How to process items:
tr: Materyallerin nasıl işleneceğine dair:

en: Hrvatski (Croatian)
tr: Hırvatça

en: Huge text
tr: Büyük metin

en: I encountered some problems.
tr: Bazı problemlerle karşılaştım.

en: I received this from you:
tr: Bunu sizden aldım:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
tr: Eğer TAMAM'ı tıklarsanız, buraya yazdığınız şeyi size iade edeceğim.

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
tr: Kimlik özniteliği benzersiz olmalıdır

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
tr: ILL modül konfigürasyon problemi. Şuna bir göz atın:

en: ILL notice sent to patron
tr: ILL bildirimi kullanıcıya gönderildi

note: A
en: ILL request log
tr: ILL istek günlüğü

en: ILL request log
tr: ILL istek günlüğü

en: ILL requests
tr: ILL istekleri

en: ILL requests
tr: ILL istekleri

en: ILL requests &rsaquo; Koha
tr: ILL istekleri &rsaquo; Koha

en: ILL requests history
tr: ILL istekleri geçmişi

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: ILL requests history for %s
tr: &rsaquo; %s için ILL istek geçmişi

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: ILL requests history for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: Koha &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; %s

en: ILL requests:
tr: ILL istekleri:

en: ILL staff email:
tr: ILL personel e-posta:

en: IP address has changed, please log in again
tr: IP adresi değiştirildi, lütfen tekrar giriş yapın.

en: IP address has changed. Please log in again
tr: IP adresi değiştirildi, lütfen tekrar giriş yapın.

en: ISBD details
tr: ISBD ayrıntıları

en: ISBN or ISSN or other standard number:
tr: ISBN veya ISSN veya diğer standart numara

en: ISO 5426
tr: ISO_5426

en: ISO 639-2 standard language codes
tr: ISO 639-2 standart dil kodları

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
tr: ISO Biçimi (YYYY-AA-GG)

en: ISO code
tr: ISO kodu

en: ISO code:
tr: ISO kodu:

en: Icon
tr: Simge

en: Id
tr: Kimlik

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
tr: Kimlik yalnızca bir harfle başlamalı, ardından yalnızca harfler, sayılar, tire, nokta, iki nokta üst üste veya alt çizgi kullanılmalıdır.

en: Id:
tr: Kimlik:

en: If
tr: eğer

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
tr: Kural etiketiyle eşleşen bir alan yalnızca gelen kayıtta mevcutsa

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
tr: Bir şablon genel kayıt imkanı sağlıyorsa, kullanıcılar bu şablona dayanarak genel kataloğundan bir club'a kaydolabilirler.

en: If all unavailable
tr: Eğer tümü kullanılamazsa

en: If amounts changed, round to a multiple of
tr: Miktarlar değiştiyse, yandaki sayının katına yuvarlayın

en: If any unavailable
tr: Herhangi biri kullanılamaz durumdaysa

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
tr: İşaretlenirse, nitelik benzersiz bir tanımlayıcı olacaktır. Bir kullanıcı kaydına bir değer verilmişse, aynı değer farklı bir kayda verilemez.

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
tr: Onaylanırsa, bu tatil tüm kütüphanelere kopyalanacaktır. Tatil bir kütüphane için mevcut değilse, hiçbir değişiklik yapılmaz.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
tr: İşaretliyse, tatilleri hariç tutmak için takvim kullanılarak günlük ücret hesaplanacaktır. İşaretlenmezse, ücret doğrudan vadeye kadar olan gün sayısına göre hesaplanacaktır.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
tr: İşaretliyse, tatilleri hariç tutmak için takvim kullanılarak günlük ücret hesaplanacaktır. İşaretlenmezse, ücret doğrudan vadeye kadar olan gün sayısına göre hesaplanacaktır.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
tr: Eğer işaretlenmişse, alt alan bir URL'dir ve üzerine tıklanabilir anlamına gelmektedir

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
tr: İşaretlenirse, alt alanın bir URL olduğu ve tıklanabilir olduğu anlamına gelir.

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
tr: İşaretlenirse, bu tür materyaller OPAC'ın gelişmiş aramasında filtreler olarak gizlenir.

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
tr: İşaretlenirse, materyaller iade tarihleri geldiğinde otomatik olarak iade edilecektir. Bu özellik şunu gerektirir

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
tr: İşaretliyse, oluşturduğunuz yeni abonelikler otomatik olarak Mana KB ile paylaşılır.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
tr: İşaretlenirse, bu türden hiç bir materyal ödünç verilemez. Eğer işaretli değilse, spesifik bir materyal ödünç verilmez olarak ayarlanmadığı sürece bu türden her materyal ödünç verilebilir.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
tr: Onaylanırsa, bu tatil tüm kütüphanelere kopyalanacaktır. Tatil halen bir kütüphanede mevcutsa, hiçbir değişiklik yapılmaz.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
tr: Birden çok tuşu birleştiriyorsanız, belirtilen sırada olmalıdır: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
tr: Boşsa, İngilizce kullanılır

en: If empty, discount rate from vendor will be used
tr: Eğer boşsa, sağlayıcının verdiği indirim değeri kullanılacaktır

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
tr: Materyaller sipariş edilirken ya da alınırken oluşturulursa, silinecektir.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
tr: Kullanıcı özelliklerinin yüklenmesi durumunda, 'patron_attributes' alanı, başlık türlerinin ve değerlerinin virgülle ayrılmış bir listesini içermelidir. Özellik tipi kodu ve bir kolon her bir değerden önce gelmelidir. Örneğin:

en: If matching record is already in the borrowers table:
tr: Eğer eşleşen kayıt numarası halen ödünç alanlar tablosunda ise:

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
tr: biri seçilirse kullanıcı veri girişi sayfası sadece yetkili değerler listesinden bu değerlerin seçilmesine izin verir. Ancak, yetkili değer listesi toplu kullanıcı içe aktarımında uygulanmaz.

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
tr: Eğer ayarlanırsa, bu şablonu temel alan bir club yalnızca geçerli bir e-posta adresine sahip kullanıcılar tarafından kaydolunabilir.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
tr: Eğer ayarlanırsa, sadece bu birimden oturum açan kütüphaneciler bu club şablonunu değiştirebilir.

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
tr: Orijinal kaydın kural etiketiyle eşleşen bir alanı varsa, ancak eşleşen alan gelen kayıtta değilse

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
tr: Orijinal kayıtta kural etiketiyle eşleşen alanlar varsa, ancak gelen kayıtta bununla hiçbir alan bulunamadıysa

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
tr: Orijinal kayıtta kural etiketiyle eşleşen bir veya daha fazla alan varsa, ancak gelen kayıtta kural etiketiyle eşleşen bir veya daha fazla alan farklıysa

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
tr: İlişki istediğiniz bir ilişkiyse, lütfen 'borrowerRelationship' sistem tercihine ekleyin, aksi takdirde sistem yöneticinizin veritabanındaki %s ve/veya %s içindeki değerleri düzeltmesini sağlayın.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
tr: 'AllowHoldPolicyOverride' sistem tercihi etkinleştirilmişse, bu ilkeler dolaşım personeliniz tarafından geçersiz kılınabilir.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
tr: Eğer bir kullanıcı kategorisi için ödünç verilebilen toplam sayı boş bırakılmışsa herhangi bir sınır uygulanmaz, ancak belli bir metaryal türü için belirlediğiniz sınırlar geçerli olur.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
tr: Sayıların asla yayınlanmadığı haftada bir gün (ya da daha fazla) varsa, aşağıdaki ilgili kutuları işaretleyebilirsiniz.

en: If this is not what you were expecting, go to
tr: Beklediğiniz bu değilse, şu linke/sayfaya vs… gidin.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
tr: Yalnızca bir materyalin olduğu bir gruptan materyal silinmesi tüm grubu silecektir. Eğer istediğiniz buysa, araç çubuğundan 'Toplu sil' seçeneğini seçin

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
tr: Barkodsuz bir düzen kullanıyorsanız, bu eksik girişlere veya boş bir sayfaya neden olabilir

en: If you can't find what you are looking for, you can
tr: Aradığınız şeyi bulamıyorsanız, şöyle yapabilirsiniz

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
tr: Eğer yetkili bir otorite değeri değiştirirseniz bunu kullanan mevcut kayıtlar güncelleştirilmeyecektir. Değer açıklamalarındaki değişiklikler anında gösterilecektir.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
tr: Bu fonu silerseniz, bu fona bağlı olan tüm siparişler silinecektir!

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
tr: Bir son tarih belirtmezseniz, dolaşım kurallarına göre belirlenecektir.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
tr: Materyali %s için ödünç vermek istemiyorsanız ve bunu kurum içi istatistiksel bir kullanıcıya vermeyi tercih ediyorsanız, buradaki kullanıcıyı seçin

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
tr: Bir CAS hesabınız varsa, lütfen hangisi için kimlik doğrulaması yapmak istediğinizi seçiniz:

en: If you have a CAS account, please click here to login
tr: Bir CAS hesabınız varsa, oturum açmak için lütfen buraya tıklayın

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
tr: Örnek kullanıcı kategorilerini kurduysanız, lütfen kullanıcı kategorileri açılır kutusunda "Personel" seçeneğini seçin.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
tr: Eşlemelerde herhangi bir değişiklik yaparsanız, yöneticinizden misc/batchRebuildBiblioTables.pl betiğini çalıştırmasını istemeniz gerekir.

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
tr: Burada bir değer seçerseniz, göstergeler yetkili değer listesi ile sınırlı olacaktır

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
tr: Eğer Koha'dan bir iş başlatmasını isterseniz (bir mektup yollamak veya üyeliğe engel olmak gibi), bir süre değeri gereklidir.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
tr: Verilerinizden bazılarını paylaşmak istiyorsanız, lütfen Yönetim modülünün "Kullanım istatistiklerinizi paylaşın" bölümündeki işlevselliği etkinleştirin.

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Ignore (I)
tr: Yoksay (I)

note: SCRIPT
en: Ignore all
tr: Tümünü yok say

en: Ignore and return to transfers:
tr: Yoksay ve aktarmalara geri dön:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
tr: Gelen kaydı yoksay (ona bağlı materyaller yine de işleme alınabilir)

en: Ignore items
tr: Materyalleri yoksay

note: SCRIPT
en: Ignore matches
tr: Eşleştirmeleri yoksay

note: SPAN
en: Ignore the calendar
tr: Takvimi yoksay

en: Ignore this one, keep the existing one
tr: Bunu yoksay, mevcut olanı koru

note: SCRIPT
en: Ignored
tr: Yoksayılmış

en: Image
tr: Görüntü

en: Image 1
tr: Görüntü 1

en: Image 2
tr: Görüntü 2

en: Image ID
tr: Görüntü kimliği

note: SCRIPT
en: Image description
tr: Görüntü açıklaması

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
tr: Resim 2 MB'ı aşıyor. Lütfen yeniden boyutlandırın ve tekrar içe aktarın.

en: Image file
tr: Görüntü dosyası

en: Image from Amazon.com
tr: Amazon.com'dan alınan resim

note: A
en: Image from Coce
tr: Coce'den alınan resim

en: Image from Syndetics
tr: Syndetics'ten resim

note: SCRIPT
en: Image is decorative
tr: Görüntü dekoratif

note: SCRIPT
en: Image list
tr: Görüntü listesi

en: Image manager
tr: Görüntü yönetmeni

en: Image name:
tr: Görüntü adı:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
tr: Görüntü Adı: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
tr: Görüntü içe aktarılamıyor (%s eksik). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
tr: Görüntü içe aktarılamıyor çünkü Koha görüntüyü okumak için açamadı. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
tr: Görüntü bilinmeyen bir hata yüzünden içe aktarılamadı. Daha fazla detay için lütfen hata günlüğüne bakınız. %s %s %s başarıyla içe aktarıldı. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
tr: Görüntü içe aktarılamıyor çünkü veri tabanı hata verdi. Daha fazla detay için lütfen hata kaydına göz atınız. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
tr: Görüntü içe aktarılamıyor çünkü görüntü dosyası bozulmuş. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
tr: Görüntü içe aktarılamıyor çünkü görüntü dosyası çok büyük (maksimum boyut için çevrimiçi yardıma bakınız). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
tr: Görüntü içe aktarılamıyor çünkü görüntü formatı tanınmadı.  %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
tr: Görüntü içe aktarılamıyor çünkü bu kullanıcı veri tabanında mevcut değil.  %s

note: SCRIPT
en: Image options
tr: Görüntü seçenekleri

en: Image source:
tr: Görüntü kaynağı:

en: Image successfully uploaded
tr: Görüntüler başarıyla yüklendi

note: SCRIPT
en: Image title
tr: Görüntü başlığı

en: Image upload results :
tr: Görüntü yükleme sonuçları :

en: Image(s) successfully deleted
tr: Görüntü(ler) başarıyla silindi

note: SCRIPT
en: Image...
tr: Görüntü...

en: Image:
tr: Görüntü:

en: Images
tr: Görüntüler

en: Images
tr: Görüntüler

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: Resimler &rsaquo; %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Resimler &rsaquo; Kullanıcı kartı oluşturucu &rsaquo; Araçlar &rsaquo; koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
tr: Resimler (%s)

en: Images for
tr: Görüntüler

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
tr: Resimler dekoratif olarak işaretlenmeli veya alternatif bir metin açıklamasına sahip olmalıdır

en: Import
tr: içe aktar

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
tr: %s Çerçeve yapısını (alanlar ve alt alanlar) bir elektronik çizelge dosyasından içe aktar (.csv ya da .ods)

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
tr: Sepet içerisindeki tüm seçilen materyalleri aşağıdaki hesap detaylarıyla birlikte içe aktarın (yalnızca materyal için herhangi bir bilgi doldurulmuşsa kullanılır):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
tr: Sepet içerisindeki bütün materyalleri aşağıdaki parametreler ile birlikte içe aktarın:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
tr: Bir MARC (ISO2709) ya da MARCXML kaydını içe aktar

en: Import batch deleted successfully
tr: Toplu olarak içe aktarım başarıyla silindi

en: Import date
tr: İçe aktarma tarihi

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
tr: Varsayılan çerçeve yapısını (alanlar ve alt alanlar) bir elektronik çizelge dosyasından aktar (.csv ya da .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
tr: Çerçeve yapısını (alanlar ve alt alanlar) bir elektronik çizelge dosyasından içe aktar (.csv ya da .ods)

en: Import into the borrowers table
tr: Ödünç alanlar tablosu içine aktar

en: Import patron data
tr: Kullanıcı verisini içe aktar

en: Import patron data
tr: Kullanıcı verisini içe aktar

en: Import patrons
tr: Kullanıcıları içe aktar

en: Import patrons
tr: kullanıcıları içe aktar

en: Import quotes
tr: Bilgileri içe aktar

en: Import record...
tr: Kayıt içe aktar...

en: Import results :
tr: İçe aktarım sonuçları :

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
tr: Bu çalışma grubunu kataloğa aktar.

en: Important
tr: Önemli

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
tr: Önemli alan(lar) doldurulmamıştır. Kaydetmek istediğinizden emin misiniz?

en: Important:
tr: Önemli:

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
tr: Önemli: Materyal türleri, dolaşım kurallarını uyguladığınız şeylerdir. Dolaşım kuralları, kurumunuzun materyallerini nasıl ödünç vereceğini yönetir: Ödünç verme süresi, süre uzatma politikası, ayırtma politikası, vb. Örneğin, DVD materyal türüne uygulanan bir dolaşım kuralı, herhangi bir DVD'yi ödünç vermek için 1.00 $ 'lık bir ödemeyi zorunlu kılabilir.

en: Imported
tr: İçe aktarıldı

en: Importing
tr: İçe aktarılıyor

en: Impossible to connect to the message broker
tr: Message Broker'a bağlanmak mümkün değildir

en: In framework:
tr: Çerçeve içinde:

en: In months:
tr: Aylarda:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
tr: Çevrimiçi katalog içerisinde: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
tr: Bu bilgisayardaki çevrimiçi dolaşımın çalışması için, kütüphane kayıtlarınızın güncel olması gerekir:

en: In processing
tr: işleniyor

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
tr: Sonraki adımlarda, Koha kullanıcısını tüm yönetici ayrıcalıklarıyla tanımlamak gibi bazı temel gerekliliklerle yönlendirileceksiniz (superlibrarian).

en: In transit
tr: Aktarımda

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
tr: %s öğesinden %s öğesine aktarım halinde %s tarihinden beri

en: In use
tr: Kullanımda

en: In your cart
tr: Sepetinizde

en: Inactive
tr: Pasif

en: Inactive budgets
tr: Pasif bütçeler

en: Include TOC
tr: TOC'yi dahil et

en: Include all rows (ignore pagination):
tr: Tüm satırları dahil et (sayfalandırmayı yok say):

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
tr: Aramaya arşivlenmiş önerileri dahil et

en: Include archived:
tr: Arşivlenenler dahil:

en: Include expirations before today:
tr: Bugünden önce olan sona erme tarihlerini dahil et:

en: Include expired subscriptions:
tr: Süresi dolmuş abonelikleri dahil et:

en: Include ordered
tr: Şipariş edilenler dahil

en: Include suspended
tr: Askıya alınanlar dahil

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
tr: Etki alanı parçasını içerir, ancak URL yolu parçasının veritabanına gitmesi gerekir.

en: Income (cash)
tr: Gelir (nakit)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
tr: Tutarsızlık tespit edildi!

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
tr: Hatalı sözdizimi, kaydedemezsiniz

en: Increase
tr: Artır

note: SCRIPT
en: Increase indent
tr: Girintiyi arttır

en: Indefinite
tr: Belirsiz

en: Indexed in:
tr: Dizinlendiği kaynak:

en: Indexes
tr: Dizinler

en: Indicator 1
tr: Belirteç 1

en: Indicator 2
tr: Belirteç 2

en: Individual libraries:
tr: Bireysel kütüphaneler:

en: Info
tr: Bilgi

en: Info:
tr: Bilgi:

en: Information
tr: Bilgi

en: Inherit from settings
tr: Ayarlardan devral

en: Inherit from system preferences
tr: Sistem tercihlerinden devral

en: Initials
tr: Baş harfler

en: Initials:
tr: Adın baş harfleri:

en: Initials:
tr: Baş harfler:

note: SCRIPT
en: Inline
tr: Hizalı

en: Inner counter
tr: İç sayaç

en: Inner counter:
tr: Dahili sayaç:

en: Inner counter:
tr: Dahili sayaç:

note: SCRIPT
en: Insert
tr: Ekle

en: Insert
tr: Ekle

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
tr: Yetkili değer parametresini girin

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
tr: Bibliyografik çerçeve parametresi ekle

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
tr: Sınıflama kaynağı parametresi ekle

note: SCRIPT
en: Insert column after
tr: Sonrasına sütun ekle

note: SCRIPT
en: Insert column before
tr: Öncesine sütun ekle

en: Insert copyright symbol (©)
tr: Telif hakkı sembolü ekleyin (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
tr: Telif hakkı sembolü ekleyin (©) (ses kayıtları)

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
tr: Kredi türü parametresini girin

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
tr: tarih parametresini girin

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
tr: tarih\/zaman ekle

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
tr: Borç türü parametresini girin

en: Insert delimiter (‡)
tr: Sınırlayıcı ekle (‡)

note: SCRIPT
en: Insert image
tr: Resim ekle

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
tr: Materyal türleri parametresini ekle

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
tr: Kütüphaneler parametresini ekle

en: Insert line break
tr: Satır sonu ekle

note: SCRIPT
en: Insert link
tr: Bağlantı ekle

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
tr: Bağlantı ekle (bağlantı eklentisi etkinleştirilmişse)

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
tr: Liste parametresi ekle

en: Insert parameter
tr: Parametre ekle

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
tr: Kullanıcı kategorisi parametresini ekle

note: SCRIPT
en: Insert row after
tr: Sonrasına satır ekle

note: SCRIPT
en: Insert row before
tr: Öncesine satır ekle

en: Insert runtime parameter
tr: Çalışma zamanı parametresini ekle

note: SCRIPT
en: Insert table
tr: Tablo ekle

note: SCRIPT
en: Insert template
tr: Şablon ekle

note: SCRIPT
en: Insert template...
tr: Şablon ekle...

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
tr: Metin parametresini ekle

note: SCRIPT
en: Insert video
tr: Video ekle

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
tr: Kod örneği Ekle\/Düzenle

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
tr: Resim Ekle\/Düzenle

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
tr: Bağlantı Ekle\/Düzenle

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
tr: Ortam ekle\/düzenle

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
tr: Video ekle\/düzenle

en: Install
tr: Kur

en: Installation
tr: Kurulum

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
tr: Kurulu sürüm: %s

en: Instructions
tr: Talimatlar

en: Instructor search:
tr: Eğitmen arama:

en: Instructors
tr: Eğitmenler

en: Instructors:
tr: Eğitmenler:

en: Insufficient permission to see this job.
tr: Bu işi görmek için yeterli izin yok.

en: Insufficient privileges.
tr: Yetersiz haklar.

en: Integer
tr: Tam sayı

en: Interface
tr: Arayüz

en: Interface:
tr: Arayüz:

en: Interlibrary loan request details
tr: Kütüphanelerarası ödünç isteği ayrıntıları

en: Interlibrary loans
tr: Kütüphaneler arası ödünç verme

en: Interlibrary loans tables
tr: Kütüphaneler arası ödünç verme tabloları

en: Internal note
tr: Dahili not

en: Internal note:
tr: Dahili not:

en: Internal note:
tr: Dahili not:

note: SCRIPT
en: Internal search error
tr: Dahili arama hatası

note: A
en: Internationalization and localization
tr: Uluslararasılaştırma ve yerleştirme

en: Into an application
tr: Bir uygulamaya

en: Into an application
tr: bir uygulamaya

en: Into an application:
tr: Bir uygulamaya:

en: Into an application:
tr: bir uygulamaya:

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
tr: Geçersiz %s e-posta adresi bulundu %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
tr: Geçersiz PIN kodu

en: Invalid authority type
tr: Geçersiz otorite türü

en: Invalid barcodes
tr: Geçersiz barkodlar

en: Invalid biblionumbers
tr: Geçersiz bibliyo numaralar

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
tr: Geçersiz okuyucu numarası %s

en: Invalid collection id
tr: Geçersiz koleksiyon kimliği

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
tr: %s etiketi için geçersiz eylem kombinasyonu. Kontrol alanı kuralları "Eklendi: Ekle" ve "Kaldırıldı: Atla"ya izin vermez.

en: Invalid course!
tr: Geçersiz ders!

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
tr: Geçersiz göstergeler

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
tr: Geçersiz giriş. Şöyle bir şey girin: 245, a

en: Invalid number of copies
tr: Geçersiz kopya sayısı

note: SCRIPT
en: Invalid record
tr: Geçersiz kayıt

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
tr: Geçersiz normal ifade "%s".

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
tr: Geçersiz tag numarası

en: Invalid two-factor code
tr: Geçersiz iki faktörlü kod

en: Invalid username or password
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya şifre

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
tr: %s için geçersiz değer

en: Inventory
tr: Envanter

en: Inventory
tr: Envanter

en: Inventory number
tr: Envanter numarası

note: SCRIPT
en: Invert
tr: Tersine çevir

en: Invoice
tr: Fatura

en: Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Koha &rsaquo; Sağlamalar &rsaquo; Fatura

note: A
en: Invoice detail page
tr: Fatura ayrıntısı sayfası

en: Invoice details
tr: Fatura detayları

en: Invoice has been modified
tr: Faturada değişiklik yapılmıştır

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
tr: Fatura kapalı, bu nedenle daha fazla sipariş alamazsınız.

en: Invoice item price includes tax:
tr: Faturadaki Materyal Fiyatına KDV Dahildir:

en: Invoice number
tr: Fatura numarası

en: Invoice number reverse
tr: Fatura numarası geri al

en: Invoice number:
tr: Fatura numarası:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
tr: Fatura numarası: %s

en: Invoice prices are:
tr: Fatura fiyatları:

en: Invoice prices:
tr: Fatura fiyatları:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
tr: Fatura: %s

en: Invoices
tr: Faturalar

en: Invoices
tr: Faturalar

en: Invoices &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Koha &rsaquo; Sağlamalar &rsaquo; Fatura

en: Invoices enabled:
tr: Etkin faturalar:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
tr: Faturalama %s

en: Invoicing,
tr: Faturalama,

en: Irregularity:
tr: Düzensizlik:

en: Is a URL:
tr: Bir URL'dir:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
tr: Başka bir tür için üst grup teşkil ediyor, kendisinin bir üst grubu olamaz

en: Is hidden by default
tr: Varsayılan olarak gizli

en: Is local hold group
tr: Yerel hold grubudur

en: Is local hold group
tr: Yerel hold grubudur

en: Is new
tr: Yenidir

en: Is this a duplicate of
tr: Bu bir duplike mi?

en: Issue
tr: Sayı

en: Issue
tr: Sayı

en: Issue #
tr: Sayı #

en: Issue history
tr: Sayı geçmişi

en: Issue number
tr: Sayı numarası

en: Issue payout
tr: Ödeme yap

en: Issue refund
tr: Ödeme iadesi yap

en: Issue refund from
tr: Yandaki birimden geri ödeme yapın

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
tr: İstenen materyali %s birimine gönderin

en: Issue:
tr: Sayı:

en: Issue:
tr: Sayı:

en: Issues per unit
tr: Birim başına sayılar

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
tr: Her birim için sayılar gereklidir

en: Issues per unit:
tr: Birim başına sayılar:

en: Issuing library
tr: Ödünç verme kütüphanesi

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
tr: Ödünç veren kütüphane = %s

en: Issuing rules
tr: Düzenleme kuralları

en: It is a duplicate. Edit existing record
tr: Bu bir çift kopyadır. Mevcut kaydı düzenleyin.

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
tr: Birleştirme nedeniyle çift kopyalı ayırtmaları kontrol etmek ve çözmek tavsiye edilir.

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
tr: 3.2 İtalyanca: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti ve Paolo Pozzan;  3.4 ve daha fazlası: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

note: SCRIPT
en: Italic
tr: Yatık yazı

en: Item
tr: Materyal

en: Item
tr: Materyal

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
tr: Materyal %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
tr: %s arkasında sıraya alınan %s materyali %s konumuna aktarılacak

en: Item URI
tr: Materyal URI'si

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
tr: Materyal barkodu

en: Item barcode:
tr: Materyal barkodu:

en: Item barcodes:
tr: Materyal barkodu

en: Item call number
tr: Materyal yer numarası

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
tr: Materyal yer numarası &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
tr: Materyal yer numarası &lt; %s

en: Item call number between:
tr: Arasındaki materyal yer numarası:

en: Item callnumber:
tr: Materyal yer numarası:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
tr: Yerinde ödünç alma işlemi olduğundan, materyalin süresi uzatılamıyor

en: Item check-in
tr: Materyal iade etme

en: Item checked out
tr: Materyal ödünç verildi

en: Item checkout
tr: Materyal ödünç alma

en: Item checkout and renewal
tr: Materyalin ödünç alma ve süresini uzatma

en: Item circulation alerts
tr: Materyal dolaşım uyarıları

en: Item circulation alerts
tr: Materyal dolaşım uyarıları

en: Item circulation alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Materyal dolaşım uyarıları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Item count
tr: Materyal sayımı

en: Item damaged
tr: Materyal hasarlı

en: Item details
tr: Materyal ayrıntıları

en: Item details
tr: Materyal ayrıntıları

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
tr: %s için materyal ayrıntıları

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: %s için materyal ayrıntıları &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
tr: Bu materyal kütüphanenize ait değildir

en: Item due
tr: Materyalin iade tarihi

en: Item floats
tr: Kayıp materyaller

en: Item has a waiting hold
tr: Materyal için bekleyen bir ayırtma var

en: Item has an outstanding fine
tr: Materyalin üzerinde ödenmemiş cezalar var

en: Item has been claimed as returned.
tr: Materyal iade edildi olarak claim edildi.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
tr: Materyal kayıp (işlem yine de kaydedildi)

en: Item has been withdrawn
tr: Materyal sistemden düşülmüştür

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
tr: Materyal sistemden düşülmüş (işlem yine de kaydedildi)

en: Item has been withdrawn.
tr: Materyal sistemden düşüldü.

en: Item has linked analytics
tr: Materyal analitiğe bağlı

en: Item holding library:
tr: Ayrılan kütüphane materyali:

note: TH
en: Item holds / Total holds
tr: Materyal ayırtmaları / Toplan ayırtmalar

en: Item home library:
tr: Ana kütüphane materyali:

en: Item information
tr: Materyal bilgisi

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
tr: Materyal bilgisi %s %s

en: Item is already at destination library.
tr: Materyal gönderildiği kütüphaneye ulaşmıştır.

en: Item is already in this collection
tr: Materyal zaten bu koleksiyon içerisinde

en: Item is checked out
tr: Materyal ödünç verilmiş

en: Item is lost, cannot be checked in.
tr: Materyal kayıp, iade edilemez.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
tr: Materyal normalde ödünç verilmemektedir %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal
tr: Materyalin süresinin uzatılmasına izin verilmiyor

en: Item is not allowed renewal.
tr: Materyalin süresinin uzatılmasına izin verilmiyor.

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
tr: Materyal şu anda %s konumuna aktarılmaktadır

en: Item is restricted
tr: Materyal sınırlandırılmıştır

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
tr: Materyal kısıtlı (işlem yine de kaydedildi)

en: Item is restricted.
tr: Materyal kısıtlanmış.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
tr: OPAC %s %s tarafından zorunlu kılınan materyal düzeyinde ayırtma

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
tr: OPAC'dan izin verilmeyen materyal düzeyinde ayırtma işlemleri %s

en: Item location filters
tr: Materyal konum filtreleri

en: Item may be shelved out of order
tr: Materyal rafa düzensiz olarak yerleştirilmiş olabilir

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
tr: Materyal ödünç verilmedi

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
tr: Materyal ödünç verilmez %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
tr: Materyal bulunamadı

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
tr: Materyal çevrimdışı veritabanında ödünç verilmiş olarak listelenmedi (işlem yine de kaydedildi )

en: Item number file:
tr: Materyal numara dosyası:

en: Item only
tr: Yalnızca materyal

en: Item processing:
tr: Materyal işleniyor:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
tr: Materyal %s konumundan alındı

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
tr: Materyal kaydı %s

en: Item records
tr: Materyal kayıtları

en: Item records were last synced on:
tr: Materyal kayıtlarının en son senkronize edildiği tarih:

en: Item renewed:
tr: Materyalin süresi uzatıldı:

en: Item returns home
tr: Materyal kütüphaneye iade ediliyor

en: Item returns to issuing branch
tr: Materyal ödünç verme birimine geri döner

en: Item returns to issuing library
tr: Materyal ödünç alındığı kütüphaneye iade ediliyor

en: Item search
tr: Materyal ara

en: Item search
tr: Materyal ara

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: Materyal arama &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
tr: Materyal arama alanı: %s

en: Item search fields
tr: Materyal arama alanları

en: Item search fields
tr: Materyal arama alanları

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Materyal arama alanları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
tr: Materyal arama sonuçları

en: Item shelving location updated.
tr: Materyalin raftaki konumu güncellendi.

note: A
en: Item sorting
tr: Materyal sıralama

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
tr: Materyal durumları doğru olmayabilir. Doğru materyal durumları için lütfen materyal ayrıntılarına bakın

en: Item tag
tr: Materyal etiketi

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
tr: Materyal tag'leri şu anda kaydedilemiyor

en: Item type
tr: Materyal türü

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
tr: Materyal türü = %s

en: Item type already exists!
tr: Materyal türü zaten var!

en: Item type code:
tr: Materyal türü kodu:

en: Item type deleted successfully
tr: Materyal türü başarıyla silindi

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
tr: Materyal türü görüntüleri iptal edilmiştir. Etkinleştirmek için kapatın

en: Item type inserted successfully
tr: Materyal türü başarıyla eklendi

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
tr: Materyal türü %s

en: Item type is normally not for loan.
tr: Materyal normalde ödünç verilmemektedir.

en: Item type not for loan.
tr: Materyal türü ödünç verilmez.

en: Item type updated successfully
tr: Materyal türü başarıyla güncellendi

en: Item type:
tr: Materyal türü:

en: Item type:
tr: Materyal türü:

en: Item types
tr: Materyal türleri

en: Item types
tr: Materyal türleri

en: Item types administration
tr: Materyal türleri yönetimi

en: Item types administration
tr: Materyal türleri yönetimi

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
tr: Materyal türleri, ilgili materyalleri gruplamak için kullanılır. Materyal türlerine örnek olarak kitaplar, CD'ler ve DVD'ler verilebilir.

en: Item types:
tr: Materyal türleri:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
tr: Materyal %s adlı kullanıcıya ödünç verildi ve otomatik olarak iade edildi.

en: Item was lost, now found.
tr: Materyal kayıptı, şimdi bulundu.

en: Item was on loan to
tr: Materyal ödünç verildi.

en: Item with barcode
tr: Barkodlu materyal

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
tr: %s barkodlu materyal silinemez:

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
tr: '%s' barkodlu materyal başarıyla eklendi

en: Item(s)
tr: Materyal(ler)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
tr: Materyaller toplu iş grubuna eklenmedi %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
tr: Materyaller toplu iş grubundan çıkarılmadı %s.

en: Item:
tr: Materyal:

en: Itemnumbers not found
tr: Materyal numarası bulunamadı

en: Items
tr: Materyaller

en: Items
tr: Materyaller

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items &rsaquo; %s %s by %s%s (Record #%s) &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: Materyaller &rsaquo; %s %s yazar %s%s (Kayıt #%s) &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: Items added
tr: Materyal eklendi

en: Items added to rota:
tr: Materyaller rota'ya eklendi:

en: Items already on this rota:
tr: Materyaller zaten bu rota'da:

en: Items available
tr: Kullanılabilir materyaller

en: Items checked out
tr: Ödünç verilmiş materyaller

en: Items editor
tr: Materyal düzenleyici

en: Items expected
tr: Beklenen materyaller

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
tr: Materyaller için %s %s yazar %s%s (Kayıt #%s)

en: Items for purchase
tr: Satın alınacak materyaller

en: Items found on other rotas:
tr: Diğer rota'larda bulunan materyaller:

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
tr: Toplu numaralı materyaller  %s

en: Items list
tr: Materyal listesi

en: Items lost
tr: Kayıp materyaller

en: Items needed
tr: Gerekli materyaller

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Materyaller %s itibariyle gecikmiştir &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Items removed
tr: Materyaller çıkarıldı

en: Items with no checkouts
tr: Hiç ödünç alınmamış materyaller

en: Items with no checkouts
tr: Hiç ödünç alınmamış materyaller

en: Items with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Hiç ödünç alınmamış materyaller &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Items:
tr: Materyaller

en: Items:
tr: Materyaller:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
tr: Materyaltürü

en: Itemtype:
tr: Materyal türü:

en: Itype
tr: M-türü

en: January
tr: Ocak

en: JavaScript Cookie
tr: JavaScript Çerezi

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
tr: JavaScrip kütüphanesi Vladimir Agafonkinis tarafından şunun altında lisanslanmıştır

en: JavaScript library is licensed under both the
tr: JavaScrip kütüphanesi şu lisanslar altında lisanslanmıştır

en: Javascript Diff Algorithm
tr: Javascript Diff Algoritması

en: Job ID
tr: İş kimliği

en: Job ID:
tr: İş kimliği:

en: Job progress:
tr: İşin ilerleyişi:

en: Jobs already entered
tr: İşler halen girilmiş

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

note: SCRIPT
en: Justify
tr: iki yana hizala

en: Juvenile
tr: Çocuk koleksiyonu

en: Katipo Communications, New Zealand
tr: Katipo Communications, Yeni Zelanda

en: Keep existing manager
tr: Mevcut yöneticiyi koru

en: Keep for pseudonymization:
tr: Takma isimlendirme için saklayın:

en: Keep issue number
tr: Sayı numarası dursun

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
tr: Bu kimliği saklayın ve diğerlerini kaldırın

en: Key
tr: Anahtar

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
tr: Klavye Navigasyonu

en: Keyboard layout
tr: Klavye düzeni

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Keyword (any):
tr: Anahtar kelime (herhangi):

en: Keyword:
tr: Anahtar kelime:

en: Keyword:
tr: Anahtar kelime:

note: SCRIPT
en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Keywords:
tr: Anahtar kelimeler:

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
tr: Koha &rsaquo; Kataloglama &rsaquo;

en: Koha administration
tr: Koha Yönetimi

en: Koha administrator
tr: Koha yöneticisi

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
tr: Koha mevcut şifreleri gösteremez. Şifreyi değiştirmeden bırakmak için alanı boş bırakın.

en: Koha database schema
tr: Koha veri tabanı şeması

en: Koha development team
tr: Koha geliştirme takımı

en: Koha field
tr: Koha alanı

en: Koha field:
tr: Koha alanı:

en: Koha full call number
tr: Koha tam çağrı numarası

en: Koha history timeline
tr: Koha geçmişi zaman çizelgesi

en: Koha home
tr: Koha ana sayfası

en: Koha internal
tr: Koha dahili

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Koha ücretsiz bir yazılımdır; bu yazılımı Free Software Foundation tarafınca yayınlanan General Public License koşulları altında yeniden dağıtabilirsiniz ve/veya Lisanslı 3. Sürümle ya da (seçiminize bağlı olarak) daha yeni bir sürümle değiştirebilirsiniz.

en: Koha link:
tr: Koha bağlantısı:

en: Koha module:
tr: Koha modülü:

en: Koha offline circulation
tr: Koha çevrimdışı dolaşım

en: Koha plugins
tr: Koha eklentileri

en: Koha release teams
tr: Koha sürüm ekipleri

en: Koha report library
tr: Koha rapor kütüphanesi

en: Koha reports library
tr: Koha rapor kütüphaneleri

en: Koha staff interface
tr: Koha personel arayüzü

en: Koha to MARC mapping
tr: Koha'dan MARC'a eşleştirme

en: Koha to MARC mapping &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Koha'dan MARC'a eşleme &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Koha usage statistics &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Koha kullanım istatistikleri &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Koha version:
tr: Koha sürümü:

en: KohaAloha, New Zealand
tr: KohaAloha, Yeni Zelanda

en: LC call number:
tr: LC yer numarası:

en: LC call number:
tr: LC yer numarası:

en: Label
tr: Etiket

en: Label batch
tr: Toplu etiket

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
tr: Etiket grubu numarası %s

en: Label batches
tr: Etiket grupları

en: Label creator
tr: Etiket oluşturucu

en: Label creator
tr: Etiket oluşturucu

en: Label for lib:
tr: Küt. için etiket:

en: Label for opac:
tr: Opac için etiket:

en: Label height:
tr: Etiket yüksekliği:

en: Label number
tr: Etiket Numarası

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Etiket yazdırma/dışa aktarma &rsaquo; Etiket oluşturucu &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Label template
tr: Etiket şablonu

en: Label templates
tr: Etiket şablonları

en: Label width:
tr: Etiket genişliği:

en: Label:
tr: Etiket:

en: Labeled MARC
tr: Etiketli MARC

en: Labels &rsaquo; Koha
tr: Etiketler &rsaquo; Koha

en: Language
tr: Dil

en: Language of original:
tr: Orijinal dili:

en: Language:
tr: Dil:

en: Language:
tr: Dil:

en: Languages
tr: Diller

en: Large print
tr: Büyük puntolu

en: Large text
tr: Büyük Metin

en: Last
tr: Son

en: Last borrowed:
tr: Son ödünç alınma:

en: Last borrower:
tr: En son ödünç alan:

en: Last cashup
tr: Son gün sonu kasa işlemi

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
tr: Son gün sonu kasa işlemi: %s (

en: Last checkout date:
tr: En son ödünç alınma tarihi:

en: Last claim date:
tr: Son talep tarihi:

en: Last display
tr: Son görüntülenen

en: Last edit
tr: Son düzenleme

en: Last import
tr: Son içe aktarma

en: Last inventory date:
tr: Son envanter tarihi:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
tr: Bibliyografik kayıt için üzerinde bibliyo-düzeyi ayırtma bulunan en son materyal

en: Last location
tr: Son yeri

en: Last modification by
tr: En son değiştiren

en: Last modification by - on
tr: En son değiştiren - tarih

en: Last modification on
tr: Son değiştirme tarihi

en: Last modification on:
tr: Son değiştirme tarihi:

en: Last patron
tr: Son kullanıcı

en: Last returned by:
tr: En son iade eden:

en: Last run
tr: Son çalıştırma

en: Last seen
tr: Son görüntüleme

en: Last seen:
tr: Son görüntüleme:

note: TH
en: Last time a library used this pattern
tr: Bir kütüphanenin bu örüntüyü kullandığı son tarih

en: Last update:
tr: Son güncelleme:

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: Last updated:
tr: Son güncelleme:

en: Last updated:
tr: Son güncelleme:

en: Late
tr: Gecikmiş

en: Late orders
tr: Gecikmiş siparişler

en: Late orders &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Geciken siparişler &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
tr: Daha sonra formunuzu değiştirebilirsiniz ve içe aktarmada önemli olan budur.

en: Law reports and digests
tr: Hukuk raporları ve özetler

en: Layout
tr: Sayfa düzeni

en: Layout ID
tr: Sayfa düzeni kimliği

en: Layout name:
tr: Sayfa düzeni adı:

en: Layout:
tr: Yerleşim düzeni:

en: Layouts
tr: Sayfa düzenleri

en: Leaflet
tr: Kitapçık

en: Learn more about Mana KB on the
tr: Mana KB hakkında daha fazla bilgi edinin.

note: SCRIPT
en: Learn more...
tr: Daha fazla bilgi edin...

en: Leave a message
tr: Bir mesaj bırakın

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
tr: Kayıt sırasında otomatik hesaplama için boş bırakın %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
tr: Sistem varsayılanını (%s) kullanmak için boş bırakın

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
tr: Materyal araması (itemnumber) üzerinden eklemek için boş bırakın.

en: Leave lost item charge
tr: Kayıp materyal ücretinden vazgeç

en: Left
tr: Sol

en: Left on order
tr: Siparişte

en: Left page margin:
tr: Sol sayfa marjini:

en: Left text margin:
tr: Sol metin marjini:

note: SCRIPT
en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Legal articles
tr: Yasal maddeler

en: Legal cases and case notes
tr: Dava konu ve notları

en: Legend
tr: Efsane

en: Legislation
tr: Mevzuat

en: Length:
tr: Uzunluk:

en: Letter
tr: Harf

en: Lib
tr: Küt

en: LibLime, USA
tr: LibLime, ABD

en: Librarian
tr: Kütüphaneci

en: Librarian identity:
tr: Kütüphaneci kimliği:

en: Librarian:
tr: Kütüphaneci:

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Libraries and groups
tr: Kütüphaneler ve gruplar

en: Libraries informations:
tr: Kütüphane bilgileri:

en: Libraries limitation:
tr: Kütüphane kısıtlaması:

en: Libraries:
tr: Kütüphaneler:

en: Library
tr: Kütüphane

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
tr: Kütüphane %s - %s Materyal teslim alma ve transfer politikası

en: Library (code)
tr: Kütüphane (kod)

en: Library EANs
tr: Kütüphane EAN'ları

en: Library EANs
tr: Kütüphane EAN'ları

en: Library URL:
tr: Kütüphane URL'si:

en: Library already exists and cannot be modified!
tr: Kütüphane zaten var ve değiştirilemez!

en: Library branch
tr: Kütüphane birimi

en: Library checkin and transfer policy &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Kütüphane iade ve aktarım politikası &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Library code:
tr: Kütüphane kodu:

en: Library created!
tr: Kütüphane oluşturuldu!

en: Library default
tr: Kütüphane varsayılanı

en: Library deleted successfully.
tr: Kütüphane başarıyla silindi.

en: Library groups
tr: Kütüphane grupları

en: Library groups &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Kütüphane grupları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; koha

en: Library is invalid.
tr: Kütüphane geçersiz.

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
tr: Kütüphane ayarlanmadı. Lütfen bir toplu iş dosyasına materyal eklemeden önce kütüphanenizi ayarlayın.

en: Library limitation
tr: Kütüphane kısıtlaması

en: Library limitation:
tr: Kütüphane kısıtlaması:

en: Library limitations
tr: Kütüphane kısıtlamaları

en: Library limitations:
tr: Kütüphane kısıtlamaları:

en: Library management
tr: Kütüphane yönetimi

en: Library name:
tr: Kütüphane adı:

en: Library of Congress
tr: Kongre Kütüphanesi

en: Library of the patron:
tr: kullanıcının Kütüphanesi:

en: Library setup
tr: Kütüphane kurulumu

en: Library transfer limits
tr: Kütüphane transfer sınırları

en: Library type:
tr: Kütüphane türü:

en: Library use
tr: Kütüphane kullanımı

en: Library:
tr: Kütüphane:

en: Library:
tr: Kütüphane:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
tr: Kütüphane: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
tr: Kütüphane: %s &rArr; %s

en: Libriotech, Norway
tr: Libriotech, Norveç

note: SCRIPT
en: Light Blue
tr: Açık Mavi

note: SCRIPT
en: Light Gray
tr: Açık gri

note: SCRIPT
en: Light Green
tr: Açık Yeşil

note: SCRIPT
en: Light Purple
tr: Açık Mor

note: SCRIPT
en: Light Red
tr: Açık Kırmızı

note: SCRIPT
en: Light Yellow
tr: Açık Sarı

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
tr: Toplu materyal değiştirmeyi SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod sistem tercihinde tanımlanan alt alanlarla sınırlandırın (items_batchmod'un halen gerekli olduğunu lütfen unutmayın)

en: Limit collection code to:
tr: Koleksiyon kodunu kısıtla:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
tr: Toplu materyal değiştirmeyi SubfieldsToAllowForRestrictedEditing sistem tercihinde tanımlanan alt alanlarla sınırlandırın (edit_item'in halen gerekli olduğunu lütfen unutmayın)

en: Limit item type to:
tr: Materyal türünü kısıtla:

en: Limit patron data access by group
tr: Grup verilerine göre kullanıcı verilerini sınırla

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
tr: Kütüphane gönderimi, kütüphane alımı ve ilgili materyal türüne bağlı olarak kütüphaneler arasında materyal transfer etme yeteneğini sınırlayın. Bu kurallar yalnızca UseBranchTransferLimits tercihi AÇIK olarak ayarlanmışsa yürürlüğe girer.

en: Limit to any of the following:
tr: Aşağıdakilerden herhangi birine sınırlayın:

en: Limit to currently available items
tr: Mevcut kullanılabilir materyaller ile sınırlandırın

en: Limit to:
tr: Şununla sınırla:

en: Limit to:
tr: İle sınırla:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
tr: Kütüphanenizle sınırlıdır. Diğer ayrıntılar için rapor yardımına bakınız.

en: Limits
tr: Limitler

en: Line
tr: Satır

en: Line
tr: Satır

note: SCRIPT
en: Line height
tr: Satır yüksekliği

en: Line:
tr: Satır:

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link a host record to
tr: Bir ana bilgisayar kaydını şu öğeye bağlayın

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
tr: Bir ana bilgisayar kaydını %s'e bağlayın

en: Link authorities automatically
tr: Otoriteleri otomatik olarak bağla

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
tr: Bağlantı panoya kopyalandı

en: Link field to authorities
tr: Alanı otoritelere bağla

note: SCRIPT
en: Link list
tr: Bağlantı listesi

en: Link to host record
tr: Ana bilgisayar kaydına bağlantı

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: Ana bilgisayar kaydına bağlantı &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Link...
tr: Bağlantı...

en: Link:
tr: Bağlantı:

en: List
tr: Liste

en: List (one ID per line):
tr: Liste (satır başına bir kimlik):

note: SCRIPT
en: List Properties
tr: Liste Özellikleri

en: List borrowernumbers one by one
tr: Okuyucu numaralarını tek tek listeleyin

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
tr: Liste oluşturulamadı. (Veritabanı yöneticisi hesabını kullanmayın.)

en: List created.
tr: Liste oluşturuldu.

en: List deleted.
tr: Liste silindi.

en: List fields
tr: Liste alanları

en: List item price includes tax:
tr: Materyallerin KDV dahil fiyat listesi:

en: List member:
tr: Üye listele:

en: List name
tr: Liste adı

en: List name will be file name with timestamp
tr: Liste adı, tarih damgasıyla birlikte dosya adı olacak

en: List name:
tr: Liste adı:

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
tr: OPAC'daki Satınalma öneri formundaki bir açılır menüde görüntülenecek Materyal türlerinin listesi. SUGGEST_FORMAT için yetkili değerler oluştururken, bu forma bir açıklama girin, böylece OPAC'da kullanıcılara görünür.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
tr: Kulllanıcı önerileri kabul veya red nedenleri listesi (önerileri yönetirken görüntülenir)

en: List of rules
tr: Kurallar listesi

note: SCRIPT
en: List of values
tr: Değerler listesi

en: List price
tr: Liste fiyatı

en: List prices are:
tr: Liste fiyatları:

en: List prices:
tr: Liste fiyatları:

note: SCRIPT
en: List properties...
tr: Liste özellikleri...

en: List requests
tr: Liste istekleri

en: List updated.
tr: Liste güncellendi.

en: Lists
tr: Listeler

en: Lists
tr: Listeler

en: Lists that include this title:
tr: Bu başlığı içeren listeler:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading data...
tr: Veri yükleniyor...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
tr: Yüz ifadesi simgeleri yükleniyor...

en: Loading new messaging defaults
tr: Yeni mesajlaşma varsayılanları yükleniyor

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
tr: Sayfa yükleniyor %s lütfen bekleyin...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
tr: Kayıtlar yükleniyor, lütfen bekleyin...

en: Loading, please wait...
tr: Yükleniyor, lütfen bekleyin...

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Loan period
tr: Ödünç verme periyodu

en: Loan period was not shortened due to override.
tr: Geçersiz kılındığı için ödünç verme süreci kısaltılmadı.

en: Loan period:
tr: Ödünç verme süreci:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
tr: Yerel katalog

note: A
en: Local cover image
tr: Yerel kapak resmi

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
tr: Yerel kapak resmi (<a href='%s'>edit</a>)

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
tr: Yerel görüntüler sistem yöneticiniz tarafından etkinleştirilmemiş.

note: SCRIPT
en: Local number
tr: Yerel numara

en: Local use
tr: Yerel kullanım

en: Local use preferences
tr: Yerel kullanım tercihleri

en: Local use recorded
tr: Yerel kullanım kaydedildi

en: Local use recorded
tr: Yerel kullanım kaydedildi

en: Local use recorded.
tr: Yerel kullanım kaydedildi.

en: Locale:
tr: Yerel ayarlar:

en: Locale:
tr: Yerel ayarlar:

en: Localization &rsaquo; Koha
tr: Yerelleştirme &rsaquo; Koha

en: Localization data added
tr: Yerelleştirme verileri eklendi

en: Location
tr: Yer

en: Location and availability
tr: Yeri ve kullanılabilirliği

en: Location(s)
tr: Yer(ler)

en: Location:
tr: Yer:

en: Location:
tr: Yer:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
tr: Konum: %s

en: Locations
tr: Konumlar

en: Lock budget:
tr: Bütçeyi kapat:

en: Locked
tr: Kilitlendi

note: %1$s:  END
en: Locked%s
tr: Kilitlendi%s

en: Log entries
tr: Günlük girişleri

note: INPUT type=submit
en: Log in
tr: Oturum aç

en: Log in as a different user
tr: Farklı bir kullanıcı olarak oturum açın

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
tr: Selfcheck ödünç alma modülüne giriş yapın. Not: Bu izin, kullanıcının diğer bir OPAC işlevselliğini kullanmasını önler

note: I
en: Log not enabled
tr: Günlük etkinleştirilmedi

en: Log out
tr: Çıkış yap

en: Log viewer
tr: Sistem günlüğü görüntüleyici

en: Logged in as:
tr: Ne olarak oturum açacak:

en: Logging system does not behave correctly
tr: Günlük sistemi doğru çalışmıyor

en: Logs
tr: Günlükler

en: Logs
tr: Sistem günlükleri

en: Look for existing records in catalog?
tr: Katalogda var olan kayıtları ara?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
tr: Kayıp

en: Lost card
tr: Kayıp kart

en: Lost item
tr: Kayıp materyal

en: Lost item fee refund
tr: Kayıp materyal ücreti iadesi

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
tr: %s için iade politikasında kayıp materyal geri ödemesi

en: Lost item processing fee
tr: Kayıp materyal işlem ücreti

en: Lost items
tr: Kayıp materyaller

en: Lost items
tr: Kayıp materyaller

en: Lost items &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Kayıp materyaller &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Lost items in staff interface
tr: Personel arayüzünde kayıp materyaller

en: Lost items in staff interface:
tr: Personel arayüzünde kayıp materyaller:

en: Lost on
tr: Kaybolduğu tarih

en: Lost on:
tr: Kaybolduğu tarih:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
tr: Kayıp durumu

en: Lost status:
tr: Kayıp durumu:

en: Lost status:
tr: Kayıp durumu:

en: Lost:
tr: Kayıp:

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
tr: Alt Alfa

note: SCRIPT
en: Lower Greek
tr: Aşağı Yunanca

note: SCRIPT
en: Lower Roman
tr: Küçük Roman

en: Lower left X coordinate:
tr: Alt sol X koordinatı:

en: Lower left Y coordinate:
tr: Alt sol Y koordinatı:

en: Lund University Library, Sweden
tr: Lund Üniversitesi Kütüphanesi, İsveç

en: M&#257;ori
tr: Maori

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
tr: MARC (Unicode/UTF-8, Standart)

en: MARC Bibliographic framework test
tr: MARC Bibliyografik çerçeve testi

en: MARC Card View
tr: MARC Kart Görünümü

en: MARC View
tr: MARC Görünümü

en: MARC bibliographic framework
tr: MARC Bibliyografik çerçevesi

en: MARC bibliographic framework test
tr: MARC Bibliyografik çerçeve testi

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s : %s errors found %s : Configuration OK! %s
tr: MARC kontrolü %s: %s hata bulundu %s : Yapılandırma TAMAM! %s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s :%s errors found%s : Configuration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: MARC kontrol %s: %s hata bulundu %s : Yapılandırma TAMAM!%s &rsaquo; Yönetim

en: MARC details
tr: MARC ayrıntıları

en: MARC field
tr: MARC alanı

en: MARC field:
tr: MARC alanı:

en: MARC frameworks
tr: MARC çerçeveleri

en: MARC frameworks
tr: MARC çerçeveleri

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
tr: MARC çerçeveleri: %s

en: MARC import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: MARC içe aktarma &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

en: MARC modification templates
tr: MARC değiştirme şablonları

en: MARC modification templates
tr: MARC değişiklik şablonları

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
tr: MARC değişiklik şablonları %s

en: MARC organization code
tr: MARC kurum kodu

en: MARC preview
tr: MARC ön izleme

en: MARC preview:
tr: MARC ön izleme:

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
tr: MARC kaydı: %s ( %s )

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
tr: MARC, Makine Tarafından Okunabilir Kataloglama anlamına gelir. MARC kaydı, bir materyal hakkında bibliyografik kayıt bilgisi içerir. MARC21 küresel olarak kullanılır, UNIMARC birkaç Avrupa ülkesinde kullanım eğilimindedir.

en: MARC structure
tr: MARC yapısı

en: MARC subfield
tr: MARC alt alanı

en: MARC subfield:
tr: MARC alt alanı:

en: MARC with items
tr: Materyaller ile MARC

en: MARC without items
tr: Materyaller olmadan MARC

en: MIT License
tr: MIT Lisansı

en: MIT and GPLv3 Licenses
tr: MIT ve GPLv3 Lisansları

en: MIT licence
tr: MIT lisansı

en: MIT license
tr: MIT Lisansı

note: SCRIPT
en: Macro not found
tr: Makro bulunamadı

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
tr: Makro başarıyla silindi

en: Macros
tr: Makrolar

en: Macros...
tr: Makrolar...

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
tr: Macar Agnes Imecs

en: Main address
tr: Sürekli adres

en: Main contact method:
tr: Ana iletişim yöntemi:

note: SCRIPT
en: Main library
tr: Ana kütüphane

note: SCRIPT
en: Make ID unique
tr: Kimliği benzersiz yap

en: Make a new printer profile.
tr: Yeni bir yazıcı profili oluşturun.

en: Make a payment
tr: Ödeme yapın

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
tr: Bir sırada yıllık olarak tekrarlayan tek bir tatil oluşturun. Örneğin, 1 Ağustos 2012 ile 10 Ağustos 2012 tarihlerini seçmek, 1.gün ile 10. gün arasındaki tüm günleri tatil yapacaktır ve diğer yıllardaki Ağustos 1-10 arasını etkileyecektir.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
tr: Bir sırada tek bir tatil oluşturun. Örneğin, 1 Ağustos 2012 ile 10 Ağustos 2012 tarihlerini seçmek 1. gün ile 10.gün arasındaki tüm günleri tatil yapacaktır fakat diğer yıllardaki Ağustos 1-10 arasını etkilemeyecektir.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
tr: Tek tatil günü oluşturun. Örneğin, 1 Ağustos 2012 tarihini seçmek o günü tatil yapacaktır fakat diğer yıllardaki 1 Ağustos günlerini etkilemeyecektir.

en: Make budget active:
tr: Bütçeyi etkinleştir:

en: Make claim
tr: Talep oluştur

en: Make default
tr: Varsayılan yap

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
tr: Resmi dekoratif yap:

en: Make payment
tr: Ödeme yapın

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
tr: API gizliliğinizi şimdi kopyaladığınızdan emin olun. Bir daha göremeyeceksiniz!

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
tr: Bu haftanın gününü her hafta tatil olarak ayarlayın. Örneğin, kütüphaneniz cumartesi günleri kapalıysa, her cumartesi gününü tatil olarak ayarlamak için bu seçeneği kullanın.

en: Male
tr: Erkek

en: Male
tr: Erkek

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
tr: Mana KB, kütüphane merkezli veriler için küresel bir bilgi tabanıdır. Başlangıçta Açık Kaynak ILS Koha ile etkileşime girecek şekilde tasarlanmıştır, ancak başka herhangi bir yazılım tarafından da kullanılabilir.

en: Mana Knowledge Base report search results
tr: Mana Bilgi Tabanı rapor arama sonuçları

en: Mana Knowledge Base reports search &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Mana Bilgi Bankası raporları arama &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
tr: Mana, yeni aboneliklerin, satıcıların, raporların, vb. Oluşturulmasını kolaylaştırmak için bilgileri diğer Koha kurulumları arasında merkezileştirir. Mana KB ile paylaşılan bilgiler şunun altında paylaşılmaktadır

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
tr: Mana konfigürasyonu şu anda boş. Bu özellik çalışmayacak. Lütfen site yöneticinize başvurun.

en: Mana search
tr: Mana arama

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
tr: Mana arama şu kod ile başarısız oldu: %s

en: Mana subscriptions search
tr: Mana abonelik arama

en: Manage
tr: Yönet

en: Manage
tr: Yönet

en: Manage API keys
tr: API anahtarlarını yönet

en: Manage CSV export profiles
tr: CSV dışa aktarım profillerini yönet

en: Manage CSV export profiles
tr: CSV dışa aktarma profillerini yönet

en: Manage Did you mean? configuration
tr: Bunu mu demek istediniz? yapılandırmasını yönet

en: Manage EDIFACT transmissions
tr: EDIFACT iletimlerini yönet

en: Manage ILL request
tr: ILL isteklerini yönet

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
tr: Koha sistem ayarlarını yönet (Yönetim masası)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
tr: MARC bibliyografik ve otorite çerçevelerini yönetin ve test edin

en: Manage Mana KB content sharing
tr: Mana KB içerik paylaşımını yönetin

en: Manage OAI Sets
tr: OAI Ayarlarını yönet

en: Manage OAI sets
tr: OAI ayarlarını yönetin

en: Manage OPAC problem reports
tr: OPAC sorun raporlarını yönetme

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
tr: Kullanıcılar tarafından gönderilen OPAC sorun raporlarını yönetin

en: Manage SMS cellular providers
tr: SMS hücresel sağlayıcıları yönetin

en: Manage SMTP servers
tr: SMTP sunucularını yönet

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
tr: Z39.50 ve SRU sunucu yapılandırmasını yönetin

en: Manage account debit and credit types
tr: Hesap borcu ve kredi türlerini yönetme

en: Manage additional fields
tr: İlave alanları yönetin

en: Manage additional fields
tr: İlave alanları yönetin

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
tr: Sepetler veya abonelikler için ek alanları yönetin (edit_subscription veya order_manage izinlerini gerektirir)

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
tr: Bir kullanıcı kartı düzeninde logo, dekorasyon veya arka plan olarak kullanılacak ilave görüntüleri yönetin.

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
tr: Tüm sepetleri ve sipariş satırlarını, üzerindeki kısıtlamalardan bağımsız olarak yönetin

en: Manage all funds
tr: Tüm fonları yönet

en: Manage audio alerts
tr: Sesli uyarıları yönet

en: Manage authorized value categories and authorized values
tr: Otorite değer kategorilerini ve otorite değerleri yönetin

en: Manage background jobs
tr: Arka plan işlerini yönet

en: Manage basket and order lines
tr: Sepet ve sipariş satırlarını yönetin

en: Manage basket groups
tr: Sepet gruplarını yönetin

en: Manage budget plannings
tr: Bütçe planlamalarını yönetin

en: Manage budgets
tr: Bütçeleri yönetin

en: Manage circulation rules
tr: Dolaşım kurallarını yönetin

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
tr: Herhangi bir kütüphane için dolaşım kurallarını yönetin. Ayarlanmamışsa, giriş yapan kullanıcı sadece kendi kütüphanesi için dolaşım kurallarını düzenleyebilir (lütfen manage_circ_rules'ın hala gerekli olduğunu unutmayın)

en: Manage cities and towns
tr: İl ve ilçeleri yönetin

en: Manage classification sources and filing rules
tr: Sınıflama kaynaklarını ve dosyalama kurallarını yönetin

en: Manage column configuration
tr: Sütun yapılandırmasını yönetin

en: Manage contracts
tr: Sözleşmeleri yönetin

en: Manage currencies and exchange rates
tr: Para birimlerini ve döviz kurlarını yönetin

en: Manage custom fields for item search
tr: Materyal arama için özel alanları yönet

en: Manage extended patron attributes
tr: Genişletilmiş kullanıcı özelliklerini yönetin

en: Manage frequencies
tr: Çıkış aralığını yönet

en: Manage funds
tr: Fonları yönetin

en: Manage global system preferences
tr: Genel sistem tercihlerini yönetin

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
tr: Genel sistem tercihleri MARC, tarih formatı, yönetici epostası ve şablonları yönet.

en: Manage housebound deliveries
tr: Evden ödünç alma teslimatlarını yönet

en: Manage housebound profile
tr: Evden ödünç alma profilini yönet

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
tr: Dizinleri, fasetleri ve bunların MARC alanları ve alt alanlarıyla eşleşmelerini yönetin

en: Manage invoice files
tr: Fatura dosyalarını yönet

en: Manage item circulation alerts
tr: Materyal dolaşım uyarılarını yönetin

en: Manage item search fields
tr: Materyal arama alanlarını yönetin

en: Manage item types
tr: Materyal türlerini yönetin

en: Manage items
tr: Materyalleri yönet

en: Manage items
tr: Materyalleri yönetin

en: Manage items assigned to
tr: Bu öğeye atanan materyalleri yönet

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
tr: Gelişmiş katalog düzenleyici için klavye kısayollarını yönetin

en: Manage libraries and library groups
tr: Kütüphaneleri ve kütüphane gruplarını yönetin

en: Manage library EDI EANs
tr: Kütüphane EDI EAN'larını yönet

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
tr: Kütüphane transfer limitlerini ve nakliye maliyeti matrisini yönetin

en: Manage lists of patrons
tr: Kullanıcı listelerini yönet

en: Manage marc modification templates
tr: MARC değiştirme şablonlarını yönet

en: Manage numbering patterns
tr: Numaralama düzenini yönet

en: Manage order basket fields
tr: Sipariş sepeti alanlarını yönetin

en: Manage orders
tr: Siparişleri yönet

en: Manage patron categories
tr: Kullanıcı kategorilerini yönet

en: Manage patron clubs
tr: Kullanıcı kulüplerini yönet

en: Manage patrons fines and fees
tr: Kullanıcı para cezalarını ve ücretlerini yönet

en: Manage plugins
tr: Eklentileri yönet

en: Manage plugins ( install / uninstall )
tr: Eklentileri yönet (kur / kaldır)

en: Manage purchase suggestions
tr: Satın alma önerilerini yönet

en: Manage record matching rules
tr: Kayıt eşleştirme kurallarını yönet

note: SCRIPT
en: Manage request
tr: İstekleri yönet

en: Manage restrictions for accounts
tr: Hesap kısıtlamalarını yönet

en: Manage rotating collections
tr: Dolaşımdaki koleksiyonları yönet

en: Manage rotating collections
tr: Dolaşımdaki koleksiyonları yönet

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
tr: Kayıt içe aktarmalar sırasında MARC kayıtlarının otomatik olarak eşleştirilmesi için kuralları yönet

en: Manage search engine configuration
tr: Arama motoru yapılandırmasını yönet

en: Manage serial subscriptions
tr: Süreli yayın aboneliklerini yönet

en: Manage staged MARC records
tr: İşlem sırasına konulmuş MARC kayıtlarını yönet

en: Manage staged MARC records
tr: İşlem sırasına konulmuş MARC kayıtlarını yönetin

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
tr: Aşamalı MARC kayıtlarını yönet %s &rsaquo; Toplu dosya %s %s

en: Manage staged records
tr: İşlem sırasına konulmuş kayıtları yönet

en: Manage stages
tr: Aşamaları yönet

en: Manage stages
tr: Aşamaları yönetin

en: Manage stockrotation operations
tr: Stok rotasyonu işlemlerini yönetin

en: Manage subscription fields
tr: Abonelik alanlarını yönetin

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
tr: Herhangi bir şubeden abonelikleri yönetin (yalnızca IndependentBranches kullanıldığında geçerlidir)

en: Manage suggestions:
tr: Önerileri yönet:

en: Manage uploaded files (
tr: Karşıya yüklenen dosyaları yönet (

en: Manage usage statistics settings
tr: Kullanım istatistikleri ayarlarını yönet

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
tr: İçe aktarma/dışa aktarma için sağlayıcı EDI hesaplarını yönet

en: Manage vendors
tr: Sağlayıcıları yönet

en: Managed by
tr: Yöneten

en: Managed by - on
tr: Yöneten - tarih

en: Managed by:
tr: Yöneten:

en: Managed in tab:
tr: Sekmede yönetilir:

en: Managed on
tr: Yönetim tarihi

en: Managed on:
tr: Yönetim tarihi:

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
tr: Kayıt içe aktarma ve güncellemeler sırasında MARC alanlarının otomatik bindirilmesi için yönetilen kurallar

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
tr: İçe aktarma işlemlerini tamamlama ve geri alma dahil, aşamalı MARC kayıtları

en: Management date from:
tr: Yönetim tarihi:

en: Manager name
tr: Yönetici adı

en: Managing library
tr: Sorumlu kütüphane

en: Managing library:
tr: Yönetim kütüphanesi:

en: Managing library:
tr: Sorumlu kütüphane:

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: Mandatory data added
tr: Zorunlu veri eklendi

en: Mandatory:
tr: Zorunlu:

en: Manual credit
tr: Manuel kredi

en: Manual credit
tr: Manuel kredi

en: Manual history:
tr: Manuel geçmiş:

en: Manual history:
tr: Manuel geçmiş:

en: Manual invoice
tr: Manuel fatura

en: Manual invoice
tr: Manuel fatura

en: Mapping
tr: Eşleme

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
tr: Eşleştirme şu öğe için kaldırılacak: %s.

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
tr: '%s' (%s) için ayar eşlemesi

en: Mappings have been saved
tr: Eşleştirmeler kaydedildi

en: March
tr: Mart

en: Mark "In demand"
tr: "Talepte" olarak işaretleyin

en: Mark as overdue
tr: Gecikmiş olarak işaretle

en: Mark checkout notes as seen/not seen
tr: Ödünç verme notlarını görüldü/görülmedi olarak işaretleyin

en: Mark closed
tr: Kapalı olarak işaretle

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
tr: Materyali kayıp olarak işaretle

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
tr: Kayıp olarak işaretle ve kullanıcıya bildir

en: Mark new
tr: Yeni olarak işaretle

en: Mark not seen
tr: Görülmedi olarak işaretle

en: Mark seen
tr: Görüldü olarak işaretle

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
tr: Görüldü olarak işaretle ve devam et >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
tr: Görüldü olarak işaretle ve çık

en: Mark selected as:
tr: Seçilmiş olarak işaretle:

en: Mark the original budget as inactive
tr: Orijinal bütçeyi inaktif olarak işaretleyin

en: Mark viewed
tr: Görüldü olarak işaretle

en: Match applied
tr: Uygulanan eşleştirme

note: SCRIPT
en: Match case
tr: Durum eşleştir

en: Match check
tr: Onay eşleştir

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
tr: Onay eşleştir %s

en: Match check 1 |
tr: Onay eşleştir 1 |

en: Match details
tr: Eşleştirme ayrıntıları

en: Match found
tr: Bulunan eşleşme

en: Match point
tr: Eşleştirme noktası

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
tr: Nokta eşleştir %s |

en: Match point 1 |
tr: Nokta 1 eşleştir |

en: Match points
tr: Noktaları eşleştir

en: Match threshold:
tr: Eşiği eşleştir:

en: Match type
tr: Eşleştirme türü

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
tr: Otorite eşleştir  %s (skor=%s):%s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
tr: Bibliyografik kayıtlarla eşleşir %s (score=%s):%s

en: Matching rule applied:
tr: Eşleştirme kuralı uygulandı:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
tr: Eşleştirme kuralı kodu eksik

en: Matching rule code:
tr: Eşleştirme kuralı kodu:

en: Matching:
tr: Eşleştirme:

en: Matchpoint components
tr: Nokta eşleştirme bileşenleri

en: Material:
tr: Materyal:

en: Materials
tr: Materyaller

en: Materials specified
tr: Materyaller belirlendi

en: Materials specified:
tr: Materyaller belirlendi:

note: SCRIPT
en: Mathematical
tr: Matematiksel

en: Matrix
tr: Matris

en: Max length:
tr: Maksimum uzunluk:

en: Max. suspension duration (day)
tr: Maksimum süspansiyon süresi (gün)

en: Maximum Koha version
tr: Maksimum Koha sürümü

en: Maximum total holds allowed (count)
tr: İzin verilen toplam maksimum ayırtma işlemi (sayı)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
tr: Maksimum sürüm: %s

en: May
tr: Mayıs

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
tr: Belki doğru kurulmamış ve yapılandırılmamış olabilir?

en: Meaning
tr: Anlamında

note: SCRIPT
en: Media
tr: Medya

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
tr: Medya posteri (Resim URL'si)

note: SCRIPT
en: Media...
tr: Medya...

note: SCRIPT
en: Medium
tr: Ortam

note: SCRIPT
en: Medium Blue
tr: Orta mavi

note: SCRIPT
en: Medium Gray
tr: Orta Gri

note: SCRIPT
en: Medium Purple
tr: Orta Mor

en: Member
tr: Üye

en: Members
tr: Üyeler

en: Memcached:
tr: Hafıza ön belleğine alınan:

en: Men
tr: Erkekler

en: Mentor:
tr: Danışman:

en: Menu
tr: Menü

note: INPUT type=submit
en: Merge
tr: Birleştir

note: SCRIPT
en: Merge cells
tr: Hücreleri birleştir

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
tr: Birleştirme başarısız! Yandaki hata bildirildi: %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
tr: Birleştirme başarısız! Saklanacak kullanıcı geçersizdi.

en: Merge invoices
tr: Faturaları birleştir

en: Merge invoices
tr: Faturaları birleştir

en: Merge patron records
tr: Kullanıcı kayıtlarını birleştir

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı kayıtlarını birleştir &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
tr: Kullanıcıları birleştir

en: Merge records
tr: Kayıtları birleştir

en: Merge reference
tr: Referansı birleştir

en: Merge selected
tr: Seçili olanları birleştir

en: Merge selected invoices
tr: Seçili faturaları birleştir

en: Merge selected patrons
tr: Seçilen kullanıcıları birleştir

en: Merging records
tr: Kayıtları birleştiriyor

en: Merging records
tr: Kayıtları birleştirme

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: Kayıtları birleştirme &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
tr: Otorite ile birleşen:

en: Message
tr: Mesaj

en: Message body:
tr: Mesaj gövdesi:

en: Message is duplicate
tr: Mesaj yineleniyor

en: Message sent
tr: Mesaj gönderildi

en: Message subject:
tr: Mesaj konusu:

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Messaging
tr: Mesajlaşma

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
tr: Meta Veriler ve Belge Özellikleri

note: SCRIPT
en: Middle
tr: Orta

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
tr: Gece yarısı mavisi

en: Mine
tr: Benim olanı

en: Minimum Koha version
tr: Minimum Koha sürümü

en: Minimum password length:
tr: Minimum parola uzunluğu:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
tr: Minimum şifre uzunluğu: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
tr: Minimum sürüm: %s

en: Minutes
tr: Dakika

en: Missing
tr: Eksik

en: Missing (damaged)
tr: Eksik (hasarlı)

en: Missing (lost)
tr: Eksik (kayıp)

en: Missing (never received)
tr: Eksik (hiç alınmamış)

en: Missing (not scanned)
tr: Eksik (taranmamış)

en: Missing (sold out)
tr: Eksik (baskısı tükenmiş)

en: Missing SMS number
tr: Eksik SMS numarası

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
tr: Eksik denetim alanı içerikleri

en: Missing from email address
tr: Eposta adresinden eksik

en: Missing issues
tr: Eksik sayılar

en: Missing issues:
tr: Eksik sayılar:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
tr: Eksik sayılar: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
tr: Eksik zorunlu alt alan: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
tr: Eksik zorunlu tag:

note: SCRIPT
en: Misspelled word
tr: Yanlış yazılmış kelime

en: Mobile
tr: Mobil

en: Mobile phone
tr: Cep telefonu

en: Mobile:
tr: Cep Telefonu:

en: Modal title
tr: Modal başlık

en: Moderate patron comments
tr: Kullanıcı yorumlarını yönet

en: Moderate patron comments
tr: Kullanıcı yorumlarını yönet

en: Moderate patron tags
tr: Kullanıcı etiketlerini yönet

en: Moderate patron tags
tr: Kullanıcı etiketlerini yönet

en: Modification date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Modification log
tr: Değişiklik günlüğü

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
tr: Değiştirilmiş kullanıcı kodu türü &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
tr: Değiştirilmiş kayıt eşleme kuralı &quot;%s&quot;

en: Modify
tr: Değiştir

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
tr: Düzenle %s sunucu

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
tr: Düzenle %s sunucusu %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
tr: Otoriteler için SRU arama alanları eşleştirmesini değiştir

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
tr: Bibliyografik kayıtlar için SRU arama alanları eşleştirmesini değiştir

en: Modify a CSV profile
tr: Bir CSV profili değiştir

en: Modify a budget
tr: Bütçe değiştir

en: Modify a city
tr: Şehir değiştir

en: Modify a credit type
tr: Bir kredi türünü değiştir

en: Modify a debit type
tr: Bir borç türünü değiştir

en: Modify a desk
tr: Bir masa değiştir

en: Modify account
tr: Hesabı değiştir

en: Modify additional content
tr: Ek içeriği değiştirin

en: Modify an acquisitions basket
tr: Sağlama sepetini değiştir

en: Modify an acquisitions basket header
tr: Sağlama sepeti başlığını değiştir

en: Modify an acquisitions basket's users
tr: Sağlama sepeti kullanıcılarını değiştir

en: Modify an additional content
tr: Bir ek içerik değiştirin

en: Modify an invoice adjustment
tr: Bir fatura ayarlamasını değiştir

en: Modify an order
tr: Bir siparişi değiştir

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
tr: #%s %s otorite kaydında değişiklik yap

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
tr: Otorite değiştir #%s (%s)

en: Modify authority type
tr: Otorite türünü değiştir

en: Modify authorized value
tr: Yetkili değeri değiştir

en: Modify authorized value
tr: Yetkili değer değiştir

en: Modify budget
tr: Bütçe değiştir

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Modify budget '%s'
tr: Bütçeyi değiştir '%s'

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
tr: Kasa değiştir %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
tr: %s kategorisinde değişiklik yap

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category '%s'
tr: Kategori değiştir '%s'

en: Modify city
tr: Şehir değiştir

en: Modify classification source
tr: Sınıflandırma kaynağını Değiştir

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
tr: Sözleşme değiştir %s için %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
tr: '%s' sözleşmesini değiştir

en: Modify currency
tr: Para birimini değiştir

en: Modify debit type
tr: Borç türünü değiştir

en: Modify field
tr: Alanı değiştir

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
tr: '%s' alanını değiştir

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
tr: '%s' İçin alanları değiştir

en: Modify filing rule
tr: Dosyalama kuralını Değiştir

en: Modify framework text
tr: Çerçeve metnini değiştir

en: Modify fund
tr: Fon değiştir

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
tr: Bütçeyi değiştir %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
tr: Bütçeyi değiştir (yeni satır oluşturulamaz fakat mevcut olanlar değiştirebilir)

en: Modify holds priority
tr: Ayırtma önceliğini değiştir

en: Modify item type
tr: Materyal türünü değiştir

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
tr: '%s' materyal türünü değiştir

en: Modify library
tr: Kütüphaneyi değiştir

en: Modify notice
tr: Bildirim değiştir

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
tr: Sipariş detaylarını değiştir (satır #%s)

en: Modify patron
tr: Kullanıcı değiştir

en: Modify patron attribute type
tr: Kullanıcı nitelik türünü değiştir.

en: Modify patrons in batch
tr: Kullacıları toplu değiştir

en: Modify pattern
tr: Örüntüyü değiştir

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
tr: Örüntüyü değiştir: %s

en: Modify record matching rule
tr: Kayıt eşleme kuralında değişiklik yap

en: Modify record using template
tr: Şablonu kullanarak kaydı değiştirin

en: Modify record using the following template:
tr: Aşağıdaki şablonu kullanarak kaydı değiştirin:

en: Modify records using a MARC modification template?
tr: Bir MARC değişiklik şablonu kullanarak kayıtlar değiştirilsin mi?

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
tr: Seçili ödünç verme işlemlerini değiştir

en: Modify selected items
tr: Seçili materyalleri değiştir

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
tr: Seçili kayıtları değiştir

en: Modify splitting rule
tr: Bölme kuralını değiştir

en: Modify subscription
tr: Aboneliği değiştir

en: Modify tag
tr: Tag değiştir

en: Modify tag
tr: Tag değiştir

en: Modify the due date checkouts in batch
tr: İade tarihlerini toplu olarak değiştirme

en: Modify the statistics you share with the Koha community
tr: Koha topluluğuyla paylaştığınız istatistikleri değiştirin

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
tr: Numaralandırma düzenini değiştirme '%s'

en: Module
tr: Modül

note: TH
en: Module current
tr: Mevcut modül

en: Module maintainer
tr: Modül geliştiricisi

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
tr: Modül boyutu, oluşturulan QR kodundaki her bir siyah veya beyaz karenin piksel boyutlarını ifade eder.

note: TH
en: Module upgrade needed
tr: Modül güncelleştirilmesi gerekiyor

en: Modules:
tr: Modüller:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
tr: Pazartesi

note: SCRIPT
en: Mondays
tr: Pazartesiler

en: Month
tr: Ay

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
tr: Ay %s

en: Month/day
tr: Ay/Gün

en: Month:
tr: Ay:

en: More
tr: Daha fazla

en: More
tr: Daha fazla

en: More &rsaquo; Set permissions
tr: Daha fazla &rsaquo; İzinleri ayarla

en: More details
tr: Daha fazla ayrıntı

en: More documentation on defining key maps
tr: Anahtar haritaların tanımlanması hakkında daha fazla dokümantasyon

en: More lists
tr: Daha çok liste

en: More options
tr: Daha fazla seçenek

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
tr: Birden fazla yerel eşleşme bulundu. Muhtemelen yinelenen bir otorite!

note: SCRIPT
en: More...
tr: Daha fazla...

en: Morning
tr: Sabah

en: Morning
tr: Sabah

en: Most-circulated items
tr: En çok dolaşımda olan materyaller

en: Most-circulated items
tr: Dolaşımda en çok yer alan materyaller

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Dolaşımda en çok yer alan materyaller%s &rsaquo; Sonuçlar%s &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Move
tr: Taşı

note: A
en: Move action down
tr: İşlemi aşağıya taşı

note: A
en: Move action to bottom
tr: İşlemi en alta taşı

note: A
en: Move action to top
tr: İşlemi en üste taşı

note: A
en: Move action up
tr: İşlemi yukarı taşı

note: A
en: Move alert down
tr: Uyarıyı aşağı taşı

note: A
en: Move alert to bottom
tr: Uyarıyı en alta taşı

note: A
en: Move alert to top
tr: Uyarıyı en üste taşı

note: A
en: Move alert up
tr: Uyarıyı yukarı taşı

note: A
en: Move hold down
tr: Ayırmayı aşağı taşı

note: A
en: Move hold to bottom
tr: Ayırmayı en alta taşı

note: A
en: Move hold to top
tr: Ayırmayı en üste taşı

note: A
en: Move hold up
tr: Ayırmayı yukarı taşı

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
tr: Kullanıcıları silinen kullanıcılar tablosuna taşıyın. Şu öğe tarafından kalıcı olarak silinebilirler

en: Move remaining unspent funds
tr: Kalan harcanmamış fonları taşı

en: Move these patrons to the trash
tr: Bu kullanıcıları çöpe taşı

en: Move to next position
tr: Bir sonraki konuma taşı

en: Move to next stage
tr: Bir sonraki aşamaya taşıyın

en: Move to previous position
tr: Bir önceki konuma taşı

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
tr: Alınmamış siparişleri taşı

en: Moved!
tr: Taşındı!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
tr: Çoklu kayıt

en: Musical recording
tr: Müzik kaydı

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
tr: Başlangıç değerinden büyük veya ona eşit olmalıdır.

en: My account
tr: Hesabım

en: My checkouts
tr: Ödünç aldıklarım

en: My library
tr: Kütüphanem

en: MySQL data added
tr: MySQL verisi eklendi

en: MySQL version:
tr: MySQL versiyon:

en: NO DESK SET
tr: KURULMUŞ MASA YOK

en: NOT CHECKED IN
tr: İADE ALINMADI

en: NOT CHECKED IN
tr: İADE EDİLMEDİ

en: NOTE:
tr: NOT:

en: Name
tr: Ad

en: Name (any):
tr: Ad (her hangi):

en: Name of day
tr: Gün adı

en: Name of day (abbreviated)
tr: Gün adı (kısaltılmış)

en: Name of month
tr: Ay adı

en: Name of month (abbreviated)
tr: Ay adı (kısaltılmış)

en: Name of season
tr: Sezon adı

en: Name of season (abbreviated)
tr: Mevsim adı (kısaltılmış)

en: Name or ISSN:
tr: Ad veya ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
tr: Ad veya barkod bulunamadı. Lütfen bir başkasını deneyin

en: Name or cardnumber:
tr: Ad veya kartnumarası:

en: Name the new definition
tr: Yeni tanımı adlandırın

en: Name:
tr: Ad:

en: Name:
tr: Ad:

en: Named:
tr: Adı:

en: Named:
tr: Adı:

note: ABBR
en: Narrower Term
tr: Daha Dar Terim

note: SCRIPT
en: Navy Blue
tr: Lacivert

en: Near East University
tr: Yakın Doğu Üniversitesi

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
tr: Gerekli Elasticsearch paketleri sunucunuzda yüklü değil. Elasticsearch'ü yapılandırmak istiyorsanız lütfen sunucu yöneticinize başvurun

en: Nederlands-Belgi&euml; (Dutch-Belgium)
tr: Hollanda- Belçika; ( Flemenk – Belçika)

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var? İzin verme konusunda yardım için, lütfen "%s manuel izin verme izinlerini" çevrim içi olarak arayın.

en: Never
tr: Asla

en: Never expires
tr: Süre kısıtlaması yok

en: New
tr: Yeni

en: New
tr: Yeni

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
tr: Yeni %s sunucu

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
tr: Yeni %s sunucusu

en: New (
tr: Yeni (

en: New CSV profile
tr: Yeni CSV profili

en: New EAN
tr: Yeni EAN

en: New ILL request
tr: Yeni ILL isteği

en: New ILL request
tr: Yeni ILL isteği

en: New SMS provider
tr: Yeni SMS sunucusu

en: New SMTP server
tr: Yeni SMTP sunucusu

en: New SQL from Mana
tr: Mana'dan Yeni SQL

en: New SQL report
tr: Yeni SQL raporu

en: New SRU server
tr: Yeni Z39.50 sunucusu

en: New Z39.50 server
tr: Yeni Z39.50 sunucusu

en: New account
tr: Yeni hesap

en: New action
tr: Yeni eylem

en: New alert
tr: Yeni alarm

en: New authority
tr: Yeni otorite

en: New authority type
tr: Yeni otorite türü

en: New authorized value
tr: Yeni yetkili değer

en: New authorized value
tr: Yeni otorite değeri

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
tr: %s için yeni yetkili değer

en: New basket group
tr: Yeni sepet grubu

note: A
en: New batch item deletion
tr: Yeni toplu materyal silme

note: A
en: New batch item modification
tr: Yeni toplu materyal düzeltme

en: New batch patron modification
tr: Yeni toplu kullanıcı değiştirme

note: A
en: New batch patrons modification
tr: Yeni toplu kullanıcı değiştirme

note: A
en: New batch record deletion
tr: Yeni toplu kayıt silme

note: A
en: New batch record modification
tr: Yeni toplu kayıt değiştirme

en: New budget
tr: Yeni bütçe

en: New card
tr: Yeni kart

en: New cash register
tr: Yeni kasa

en: New cash register
tr: Yeni kasa kimliği

en: New category
tr: Yeni kategori

en: New category
tr: Yeni kategori

en: New child record
tr: Yeni çocuk kaydı

en: New city
tr: Yeni şehir

en: New classification source
tr: Yeni sınıflama kaynağı

en: New club
tr: Yeni club

en: New club field
tr: Yeni club alanı

en: New club template
tr: Yeni club şablonu

en: New collection
tr: Yeni koleksiyon

en: New comment
tr: Yeni yorum

en: New contract
tr: Yeni sözleşme

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
tr: %s için yeni sözleşme

en: New course
tr: Yeni ders

en: New credit type
tr: Yeni kredi türü

en: New currency
tr: Yeni para birimi

en: New debit type
tr: Yeni borç türü

en: New definition
tr: Yeni Tanım

en: New desk
tr: Yeni masa

note: SCRIPT
en: New document
tr: Yeni belge

en: New due date
tr: Yeni iade tarihi

en: New due date:
tr: Yeni iade tarihi:

en: New enrollment field
tr: Yeni kayıt alanı

en: New entry
tr: Yeni giriş

en: New entry using WYSIWYG editor
tr: WYSIWYG düzenleyicisini kullanarak yeni giriş

en: New entry using text editor
tr: Metin düzenleyici kullanarak yeni giriş

note: SCRIPT
en: New field
tr: Yeni alan

en: New field on next line
tr: Bir sonraki satırda yeni alan

en: New filing rule
tr: Yeni dosyalama kuralı

en: New framework
tr: Yeni Çerçeve

en: New frequency
tr: Yeni çıkış aralığı

en: New from Z39.50/SRU
tr: Z39.50/SRU'dan Yeni Otorite

en: New from Z39.50/SRU
tr: Z39.50/SRU'dan yeni

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
tr: %s için yeni fon

en: New guided report
tr: Yeni kılavuzlu rapor

en: New item
tr: Yeni materyal

en: New item lost value:
tr: Yeni materyal kayıp değeri:

en: New item type
tr: Yeni materyal türü

en: New item type created!
tr: Yeni materyal türü oluşturuldu!

en: New label batch
tr: Yeni etiket grubu

en: New label batch
tr: Yeni etiket grubu

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
tr: Yeni toplu etiket yaratıldı: # %s

en: New label layout
tr: Yeni etiket düzeni

en: New label layout
tr: Yeni etiket düzeni

en: New label template
tr: Yeni etiket şablonu

en: New library
tr: Yeni kütüphane

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
tr: Yeni kütüphane %s

en: New line (\n)
tr: Yeni satır (\n)

en: New list
tr: Yeni liste

note: SCRIPT
en: New macro...
tr: Yeni makro...

en: New notice
tr: Yeni bildirim

en: New numbering pattern
tr: Yeni numaralandırma düzeni

en: New numbering pattern
tr: Yeni numaralandırma düzeni

en: New order
tr: Yeni sipariş

en: New password:
tr: Yeni şifre:

en: New patron
tr: Yeni kullanıcı

en: New patron attribute type
tr: Yeni kullanıcı nitelik türü

en: New patron card batch
tr: Yeni kullanıcı kartı grubu

en: New patron list
tr: Yeni kullanıcı listesi

en: New preference
tr: Yeni Tercih

en: New printer profile
tr: Yeni yazıcı profili

en: New purchase suggestion
tr: Yeni satın alma önerisi

en: New quote
tr: Yeni alıntı

en: New record
tr: Yeni kayıt

en: New record matching rule
tr: Yeni kayıt eşleştirme kuralı

en: New report
tr: Yeni rapor

note: SCRIPT
en: New request
tr: Yeni istek

en: New request
tr: Yeni istek

en: New rota
tr: Yeni rota

en: New routing list
tr: Yeni dolaşım listesi

en: New search
tr: Yeni arama

en: New search field
tr: Yeni arama ayarı

en: New set
tr: Yeni ayar

en: New splitting rule
tr: Yeni bölme kuralı

en: New subscription
tr: Yeni abonelik

en: New subscription
tr: Yeni abonelik

en: New subscription for this serial
tr: Bu süreli yayın için yeni abonelik

en: New tag
tr: Yeni etiket

en: New tag
tr: Yeni tag

en: New template
tr: Yeni şablon

en: New username:
tr: Yeni kullanıcı adı:

en: New value
tr: Yeni değer

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
tr: Yeni değer: %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
tr: Yeni değer: %s %s %s boş %s %s (Bir yetkili değer değil) %s %s %s %s "Blank" %s

en: New vendor
tr: Yeni sağlayıcı

note: SCRIPT
en: New window
tr: Yeni pencere

en: Newer version
tr: Yeni sürüm

en: News
tr: Haberler

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
tr: Süresi dolmuşsa, duyurulara doğrudan URL ile erişilebilir. %s

en: Newsletter editor
tr: Bülten editörü

en: Newsletter editor:
tr: Bülten editörü:

note: INPUT type=submit
en: Next
tr: Sonraki

en: Next
tr: Sonraki

en: Next &gt;&gt;
tr: Sonraki &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
tr: İleri >>

en: Next available
tr: Bir sonraki kullanılabilir materyal

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
tr: Bir sonraki kullanılabilir %s materyal

en: Next issue publication date:
tr: Bir sonraki sayının yayın tarihi:

en: Next open day
tr: Bir sonraki açık gün

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
tr: Nicholas Rosasco (Dokümantasyon Derleyicisi)

en: No
tr: Hayır

en: No
tr: Hayır

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
tr: Hayır (Hazırlama esnasında materyalleri kontrol etmezseniz, bu seçeneği daha sonra değiştiremezsiniz)

en: No (N)
tr: Hayır (H)

en: No (default)
tr: Hayır (Varsayılan)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
tr: ACQ çerçevesi yok, varsayılan kullanılıyor. ACQ koduyla materyal çerçevesinin kullanılacağı bir çerçeve oluşturmalısınız.

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
tr: ACQ çerçevesi yok, varsayılan kullanılıyor. ACQ koduyla materyal çerçevesinin kullanılacağı bir çerçeve oluşturmalısınız.

en: No DEPARTMENT authorized values found!
tr: BÖLÜM yetkili değeri bulunamadı!

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
tr: %s için EDIFACT yapılandırması yok

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
tr: Dilinizde kullanılabilir MARC çerçeveleri yok. Çerçevelerin asıl hali İngilizce sunulmaktadır(ing)

en: No MARC modification template is defined. You have
tr: Hiçbir MARC değişiklik şablonu tanımlanmadı. Sizde olan

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
tr: Hiçbir SRU arama alanı eşleştirmesi tanımlanmamış. Bu, bütün alan aramalarının kaydın tümünden geçeceği anlamına gelir. Devam edilsin mi?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
tr: TERiM yetkili değeri bulunmadı! Lütfen TERİM kategorisiyle ilgili bir ya da daha fazla yetkili değer oluşturun.

en: No XSLT file passed.
tr: XSLT dosyası geçmedi.

en: No action defined for the template.
tr: Şablon için hiçbir işlem tanımlanmadı.

en: No active currency is defined
tr: Tanımlı aktif para birimi yok

en: No active currency is defined. Please go to
tr: Tanımlı aktif para birimi yok.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
tr: Kayıtlı adres yok.

en: No and try to override system preferences
tr: Hayır ve sistem tercihlerini geçersiz kılmaya çalışın

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
tr: Hiçbir otorite seçilmedi.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
tr: Hiçbir otorite bağlantısı değiştirilmedi.

en: No automatic renewal after
tr: Şu tarihten sonra otomatik süre uzatma yapılmaz

en: No automatic renewal after (hard limit)
tr: Şu tarihten sonra otomatik süre uzatma yapılmaz (kesin sınırlayıcı)

en: No available parent types
tr: Kullanılabilir ebeveyn türü yok

en: No barcode
tr: Barkod yok

note: SCRIPT
en: No basket group
tr: Sepet grubu yok

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
tr: %s bibliyografig numarası ile bibliyografik kayıt bulunamadı

en: No cards created (empty batch or list?)
tr: Kart oluşturulmadı (boş toplu iş dosyası veya liste?)

en: No categories have been defined.
tr: Hiçbir kategori tanımlanmadı.

en: No change
tr: Değişiklik yok

en: No checkouts for the selected filters.
tr: Seçili filtreler için hiç ödünç verme işlemi yok.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
tr: Bu kullanıcı ve itemtype kombinasyonu için dolaşım kuralı tanımlanmadı.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
tr: Kayıtlı şehir yok.

en: No claims notice defined.
tr: Hiçbir uyarı mesajı tanımlanmadı.

en: No club templates defined.
tr: Tanımlı klüp şablonu yok.

en: No club with this name, please, try another
tr: Bu isimde bir kulüp mevcut değil, lütfen bir diğerini deneyin

en: No clubs defined.
tr: Tanımlı klüp yok.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
tr: Tanımlı klüp yok. Bir klübün tanımlanmasından önce bir klüp şablonu tanımlanmalıdır.

note: SCRIPT
en: No color
tr: Renk yok

note: SCRIPT
en: No columns selected!
tr: Seçilmiş sütunlar Yok.

en: No comments have been approved.
tr: Hiçbir yorum onaylanmadı.

en: No comments to moderate.
tr: Değiştirilecek yorum yok.

en: No cover image available
tr: Kullanılabilir kapak resmi yok

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
tr: %s adında bir veritabanı bulunamadı.

en: No date of birth stored.
tr: Kayıtlı doğum tarihi yok.

note: SCRIPT
en: No date selected
tr: Tarih seçilmedi

en: No descriptions
tr: Tanım yok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
tr: Kayıtlı e-posta yok.

en: No files found.
tr: Dosya bulunamadı.

en: No fund
tr: Fon yok

en: No fund found
tr: Fon bulunamadı

note: SCRIPT
en: No fund selected.
tr: Fon seçilmedi.

en: No funds to display for this search criteria
tr: Bu arama kriteri için gösterilecek fon yok.

en: No group
tr: Grup yok

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
tr: %s kimlikli bir ayırtma işlemi bulunamadı.

en: No holds allowed
tr: Ayırtmaya izin verilmiyor

en: No holds allowed:
tr: Hiçbir ayırmaya izin verilmedi:

en: No holds found.
tr: Bulunan ayırtmalar Yok.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
tr: Bu materyal ayırtılmamış / Bu kayıt üzerinde yapılan toplam ayıtrma işlemleri: %s

note: A
en: No holds on this record
tr: Bu kayıt üzerinde ayırtma yok

en: No if settings allow it
tr: Ayarlar izin veriyorsa hayır

en: No image:
tr: Görüntü yok:

en: No images are currently available.
tr: Şu anda hiçbir resim yok.

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
tr: Bu bibliyografik kayıt için henüz resim yüklenmemiş.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
tr: %s barkodlu bir materyal bulunamadı

en: No item matches this barcode
tr: Bu barkod ile eşleşen bir materyal yok

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
tr: Çevrimdışı veritabanında barkodlu materyal yok (işlem yine de kaydedildi): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
tr: Barkodlu materyal yok: %s

en: No items
tr: Materyal yok

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
tr: Kütüphane ayarlanmadığından hiçbir materyal eklenmedi. Lütfen bir toplu iş dosyasına materyal eklemeden önce kütüphanenizi ayarlayın.

en: No items are available
tr: Kullanılabilir materyal yok

en: No items deleted.
tr: Hiçbir materyal silinmedi.

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
tr: %s için materyal yok

en: No items found.
tr: Herhangi bir materyal bulunamadı.

en: No items were found by searching.
tr: Aramada hiç bir materyal bulunamadı.

en: No keys defined for the current patron.
tr: Mevcut kullanıcı için tanımlanmış anahtar yok.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
tr: Gecikmeye ilişkin mektup ya da kısıtlama işlemi yok %s için %s kullanıcı kategorisi. Gecikme işlemi yapılacaksa,  mektubun ya da kısıtlama işleminin ya da her ikisinin ayrıntılarıyla belirlenmesi gerekir.

en: No limit
tr: Limit yok

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
tr: %s günlük bulunamadı

en: No mappings have been defined for this set
tr: Bu ayar için tanımlanmış hiç bir eşleştirme yok

en: No match
tr: Eşleşme yok

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
tr: Okuyucu numarası (%s) için eşleşme yok.

note: SCRIPT
en: No matches found
tr: Eşleşme bulunamadı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
tr: Eşleşen otorite bulunamadı.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
tr: Eşleşen otorite bulunamadı. Otomatik olarak yeni bir otorite oluşturuldu.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
tr: Eşleşen otorite bulunamadı. Yeni bir otorite oluşturuldu veya içe aktarıldı

note: SCRIPT
en: No matching reports found
tr: Eşleşen rapor bulunamadı

en: No matching rule in effect
tr: Geçerli olan bir eşleştirme kuralı yok

en: No missing issues found.
tr: Eksik sayı bulunamadı.

en: No more renewals possible
tr: Daha fazla süre uzatma olanaksızdır

en: No more renewals possible.
tr: Daha fazla süre uzatmanız mümkün değildir.

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
tr: İsim yok, sepet numarası: %s

en: No notice
tr: Uyarı yok

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
tr: Hiç bir sipariş çoğaltılmadı. Belki bir sorun oldu?

en: No order selected
tr: Sipariş seçilmedi

en: No orders yet
tr: Henüz sipariş yok

en: No other items.
tr: Başka materyal yok.

en: No outstanding charges
tr: Ödenmemiş miktar yok

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
tr: Henüz hiçbir ortak tanımlanmadı. Lütfen uygun kullanıcı kayıtları oluşturun (varsayılan olarak ILLLIBS kategorisi).

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
tr: Kullanıcı kartı numarası veya okuyucu numarası verilmedi.

en: No patron matched
tr: Eşleşen kullanıcı yok

en: No patron may put this book on hold.
tr: Hiçbir kullanıcı bu kitabı ayıramaz.

en: No patron records have been actually removed
tr: Patron kayıt aslında kaldırılmıştır

en: No patron records have been anonymized
tr: Anonimleştirilmiş kullanıcı kaydı yok

en: No patron records have been removed
tr: Kaldırılan kullanıcı kaydı yok

en: No patron with this name, please, try another
tr: Bu isimle kullanıcı mevcut değil, lütfen bir diğerini deneyin

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
tr: Bekleyen sepet yok. %s

en: No pending on-site checkout.
tr: Beklemekte olan yerinde ödünç alım yok.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
tr: Kayıtlı telefon yok.

en: No physical items for this record
tr: Bu kayda ilişkin materyal yok

en: No plugins installed
tr: Herhangi bir eklenti yüklenmedi

en: No plugins that can be used as a tool are installed
tr: Araç olarak kullanılabilecek herhangi bir eklenti yüklenmedi

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
tr: Dosyaları MARC kayıtlarına dönüştürebilecek hiçbir eklenti yüklü değil

en: No plugins that can create a report are installed
tr: Rapor oluşturabilecek herhangi bir eklenti yüklenmedi

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
tr: Çevrimiçi ödemeleri genel katalog aracılığıyla işleyebilecek hiçbir eklenti yüklenmedi

note: A
en: No popup
tr: Açılır pencere yok

en: No print template found
tr: Yazdırma şablonu bulunamadı

en: No reason
tr: Sebep yok

en: No reason given
tr: Neden belirtilmemiş

en: No record has been deleted. An error occurred.
tr: Hiçbir kayıt silinmedi. Bir hata oluştu.

en: No record was removed.
tr: Hiçbir kayıt çıkarılmadı.

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
tr: Kataloğunuzdaki tüm mevcut kayıtlarla eşleştiğinden hiçbir kayıt içe aktarılmadı.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
tr: Hiçbir kayıt seçilmedi.

en: No records have been staged.
tr: Düzenlenen kullanıcı kaydı yok.

en: No records imported
tr: Hiçbir kayıt içe aktarılmadı

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
tr: Hiçbir kayıt değiştirilmedi. %s

en: No renewal before
tr: Bu tarihten önce süresi uzatılamaz

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
tr: Rezerv işlemine izin verilmiyor

en: No results for your query
tr: Sorgunuza uygun kayıt bulunamamıştır

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: No results found for
tr: için sonuç bulunamadı

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
tr: %s için Aramanızla eşleşen sonuç yok

en: No results.
tr: Sonuç yok.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
tr: Dilinize ait örnek veri ve ayarlar bulunmamaktadır. Örneklerin asıl hali ingilizce olarak sunulmaktadır (ing)

en: No saved reports match your criteria.
tr: Kayıtlı hiçbir rapor kriterinizle eşleşmiyor.

note: SCRIPT
en: No serials selected
tr: Süreli yayın seçilmedi

en: No status
tr: Durum yok

en: No system preferences matched your search for:
tr: Aramazınla eşleşen hiçbir sistem tercihi yok:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
tr: Hedef e-posta adresi bulunamadı. Ya en az bir ortak seçin ya da ILL ortak kütüphanesi kayıtlarınızı kontrol edin.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
tr: Hiçbir geçici dizin bulunamadı.

en: No title
tr: Başlık yok

en: No transfers to receive
tr: Teslim alınacak materyal yok

en: No transfers to send
tr: Gönderilecek Materyal Yok

en: No valid patrons to merge were found.
tr: Birleştirilecek geçerli kullanıcı bulunamadı.

en: No warnings.
tr: Hiçbir uyarı yok.

en: No, I don't confirm
tr: Hayır, onaylamıyorum

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
tr: Hayır, Silmeyin

en: No, do not delete
tr: Hayır, Silmeyin

en: No, do not remove
tr: Hayır, silmeyin

en: No, do not reset mappings
tr: Hayır, eşleştirmeleri sıfırlamayın

en: No, don't cancel (N)
tr: Hayır, iptal etme (H)

en: No, don't check out (N)
tr: Hayır, ödünç vermeyin (H)

en: No, don't checkin (N)
tr: Hayır, İade almayın (H)

en: No, don't close (N)
tr: Hayır, Kapatmayın (N)

en: No, don't delete (N)
tr: Hayır, Silmeyin (H)

en: No, don't renew (N)
tr: Hayır, süresini uzatmayın (H)

en: No, let me think about it
tr: Hayır, düşünmeme izin ver

en: No, save as new record
tr: Hayır, yeni kayıt olarak kaydet

en: No. of items:
tr: Materyal Sayısı:

en: No. of times checked out
tr: Ödünç verilme sayısı

en: No: Save as new authority
tr: Hayır: Yeni otorite olarak kaydedin

en: Nobody
tr: Hiçkimse

en: Non priority hold
tr: Önceliksiz ayırtma

en: Non priority hold:
tr: Önceliksiz ayırtma:

en: Non-fiction
tr: Roman dışı

en: Non-musical recording
tr: Müzik dışı kayıt

en: Non-patron guarantor
tr: Kullanıcı olmayan garantör

en: Non-patron guarantor first name
tr: Kullanıcı olmayan garantör adı

en: Non-patron guarantor surname
tr: Kullanıcı olmayan garantör soyadı

en: Non-public note
tr: Umuma kapalı not

en: Non-public note:
tr: Umuma kapalı not:

en: Non-public notes
tr: Umuma kapalı notlar

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
tr: Kırılmaz alan

en: None
tr: Hiç biri

en: None defined
tr: Hiçbir şey tanımlanmamış

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
tr: Bu materyallerin hiçbiri çoğunlukla bu kullanıcıya ayrılamaz.

en: None specified
tr: Hiçbir şey belirtilmemiş

en: None specified
tr: Hiçbir şey belirtilmemiş

en: Nonpublic note
tr: Özel duyuru

en: Nonpublic note:
tr: Özel duyuru:

en: Nonpublic note:
tr: Umuma kapalı not:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
tr: Özel duyuru: %s

en: Nonpublic notes
tr: Umuma kapalı notlar

note: SCRIPT
en: Normal day
tr: Normal gün

en: Normal text
tr: Normal metin

en: Normalization rule:
tr: Normalize etme kuralı:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
tr: (Bokmal Norveç Dili) Axel Bojer ve Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
tr: (Norveççe) Unni Knutsen ve Marit Kristine Ådland

note: SCRIPT
en: Northern
tr: Kuzey

en: Not a duplicate. Save as new record
tr: Çift kopya değil. Yeni kayıt olarak kaydedin.

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
tr: Çerçevelerle ilgili olan otorite türlerinin tümü tanımlanmadı.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
tr: Aşağıdaki alt alan etiketlerinin tümü aynı sekmede değil ( ya da 'yok sayıldı' olarak işaretlenmiş).

en: Not allowed
tr: İzin verilmiyor

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
tr: Kullanıcının gizlilik ayarları tarafından izin verilmiyor

en: Not allowed to delete own account
tr: Kendi hesabınızın silinmesine izin verilmiyor

en: Not available
tr: Kullanılamaz

en: Not checked out since:
tr: Tarihinden beri ödünç verilmedi:

en: Not checked out.
tr: Ödünç alınmamış.

en: Not for loan
tr: Ödünç verilmez

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
tr: Ödünç verilmez (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
tr: Ödünç verilmez durumu

en: Not for loan:
tr: Ödünç verilmez:

en: Not holdable
tr: Ayırtılamaz

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Not seen
tr: Görülmedi

en: Not set
tr: Belirlenmedi

en: Note
tr: Not

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
tr: Not : Aksi belirtilmedikçe materyaller bu araçla dışa aktarılacaktır.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
tr: Not: Bu dış aktarım dosyasının boyutları çok geniş olacaktır ve gecelik oluşturulur.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
tr: Ekteki materyaller hakkında not: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
tr: Eşlik eden materyaller hakkında not: %s

en: Note for OPAC
tr: OPAC notu

en: Note for staff
tr: Personel notu

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
tr: Yenileme isteğinizi yapacak kütüphaneciye dikkat edin.

en: Note that fields weighting works only for simple search.
tr: Alan ağırlıklandırmanın yalnızca basit arama için çalıştığını unutmayın.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
tr: Memcached yapılandırmasını tanımlamak için doğru yerin $ KOHA_CONF %s dosyanızda olduğunu unutmayın.

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
tr: Memcached yapılandırmasını tanımlamak için doğru yerin $KOHA_CONF dosyanızda olduğunu unutmayın. Şu anda tanımlanmış geçerli bir memcached yapılandırmanıza sahip değilsiniz. %s %s | Etkili önbellekleme yöntemi: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
tr: Memcached yapılandırmasını tanımlamak için doğru yerin $KOHA_CONF dosyanızda olduğunu unutmayın. Yanlış anlamayı önlemek için memcached yapılandırmasını ENV'den vermemelisiniz. %s

en: Note:
tr: Not:

en: Note:
tr: Not:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
tr: Not: Sütun seçerken dikkatli olun. Çok geniş bir seçim yaparsanız hiçbir zaman tamamlanamayacak bir raporla karşı karşıya kalabilirsiniz veya sisteminiz yavaşlayabilir.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
tr: Not: Geçici karşıya yükleme işlemleri için bir kategori seçmeyin.

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
tr: Not: Gerektiğinde değişken türünü açılır menü değerlerinden birine değiştirin

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
tr: Not: 'Kopyalanacak otorite alanı' için otorite kaydından bibliyografik kayda kopyalanması gereken otorite alanını girin. Örn. MARC21 içindeki 100 otorite alanı bibliyografik kayıtta da 100 alanına kopyalanmalıdır.

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
tr: Not: aşağıdaki iki değerden biri 1’e eşit olmalıdır

en: Notes
tr: Notlar

en: Notes
tr: Notlar

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
tr: Notlar: %s

en: Notes/Comments
tr: Notlar/Yorumlar

en: Notes:
tr: Notlar:

en: Notes:
tr: Notlar:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
tr: Notlar: %s

en: Nothing found.
tr: Hiçbir şey bulunamadı.

en: Nothing found.
tr: Hiçbir şey bulunamadı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
tr: Hiçbir şey seçilmedi

en: Notice
tr: Uyarı

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
tr: Bildirim %s (%s)

en: Notice added
tr: Bildirim eklendi

en: Notices
tr: Uyarılar

en: Notification date
tr: Uyarı tarihi

en: Notify manager:
tr: Yöneticiye bildir:

en: Noto fonts
tr: Noto yazı tipleri

en: Novelist Select:
tr: Romancı Seçin:

en: November
tr: Kasım

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
tr: Şimdi superlibrarian izinlerine sahip bir kullanıcı oluşturacağız. Koha'da bununla oturum açan bir personel kullanıcı tüm izinlere sahip olacaktır.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
tr: Şimdi veri tabanı tablolarını oluşturmaya ve bunlara varsayılan verileri girmeye hazırız.

en: Nowhere
tr: Hiçbir yer

en: Num/Patrons
tr: Numara/Kullanıcılar

en: Number
tr: Sayı

en: Number of baskets
tr: Sepet sayısı

en: Number of checkouts
tr: Ödünç verilenlerin sayısı

en: Number of columns:
tr: Sütun Sayısı:

en: Number of copies of this item to add:
tr: Bu materyalin eklenecek kopya sayısı:

en: Number of copies to be made of this item
tr: Bu materyalden yapılacak kopya sayısı

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
tr: Bu bibliyografik kaydı rezerve eden ders sayısı: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
tr: Bu materyal için ayırtma yapılan ders sayısı: %s

en: Number of issues to display in OPAC:
tr: OPAC’da gösterilecek yayın sayısı:

en: Number of issues to display to staff:
tr: Personele gösterilecek yayın sayısı:

en: Number of issues to display to staff:
tr: Personele gösterilecek yayın sayısı:

en: Number of issues to display to the public:
tr: Genel erişime açık olan yayınların sayısı:

en: Number of issues:
tr: Baskı sayısı:

en: Number of items
tr: Materyal sayısı

en: Number of items added
tr: Eklenen materyal sayısı

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
tr: Kullanılabilir materyal sayısı: %s

en: Number of items deleted
tr: Silinen materyal sayısı

en: Number of items displayed
tr: Görüntülenen materyal sayısı

en: Number of items replaced
tr: Değiştirilen materyallerin sayısı

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
tr: Bu örüntüyü kullanan kütüphane sayısı

en: Number of months:
tr: Ay sayısı:

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
tr: Potansiyel barkod okuma sayısı: %s

en: Number of records added
tr: Eklenen kayıt sayısı

en: Number of records deleted
tr: Silinen kayıt sayısı

en: Number of records ignored
tr: Dikkate alınmayan kayıt sayısı

en: Number of records updated
tr: Güncellenen kayıt sayısı

en: Number of renewals
tr: Uzatmaların sayısı

en: Number of rows:
tr: Satır sayısı:

en: Number of students:
tr: Öğrencilerin sayısı:

en: Number of subscriptions:
tr: Aboneliklerin sayısı:

en: Number of weeks:
tr: Hafta sayısı:

en: Number pattern:
tr: Numara düzeni:

en: Number pattern:
tr: Numara düzeni:

en: Numbered
tr: Numaralanmış

note: SCRIPT
en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: Numbering formula
tr: Numaralandırma formülü

en: Numbering formula:
tr: Numaralandırma formülü:

en: Numbering pattern
tr: Numaralama düzeni

en: Numbering pattern:
tr: Numaralama düzeni:

en: Numbering patterns
tr: Numaralama düzenleri

en: Numbering patterns
tr: Numaralandırma düzenleri

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Numaralandırma düzenleri &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Koha

en: OAI set mappings
tr: OAI set eşleştirmeleri

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: OAI ayarı eşlemeleri &rsaquo; OAI ayarları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: OAI sets
tr: OAI ayarları

en: OAI sets configuration
tr: OAI setleri yapılandırması

en: OAI sets configuration
tr: OAI ayarları yapılandırması

en: OAI xslt stylesheet
tr: OAI xslt stil sayfası

en: OFF
tr: KAPALI

en: ON
tr: AÇIK

en: OPAC info:
tr: OPAC Bilgisi:

en: OPAC item level holds
tr: OPAC Materyal düzeyinde ayırtmalar

en: OPAC note
tr: OPAC notu

en: OPAC note:
tr: OPAC notu:

en: OPAC notes
tr: OPAC notları

en: OPAC notes:
tr: OPAC notları:

en: OPAC problem reports
tr: OPAC sorun raporları

en: OPAC problem reports
tr: OPAC sorun raporları

en: OPAC problem reports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: OPAC sorun raporları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: OPAC problem reports management
tr: OPAC sorun raporları yönetimi

en: OPAC problem reports pending
tr: OPAC sorun raporları bekleniyor

en: OPAC tables
tr: OPAC tabloları

en: OPAC view
tr: OPAC görünümü

en: OPAC view:
tr: OPAC görünümü:

en: OPAC/Staff interface login
tr: OPAC/Personel arayüzü girişi

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
tr: OPUS Uluslararası danışmanlık, Wellington Yeni Zelanda (Kurumsal süreli yayın sponsorluğu)

en: OR
tr: YA DA

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
tr: VEYA yandaki listeden uygulamak istediğiniz alanları seçin:

en: OS version ('uname -a'):
tr: OS versiyonu ('uname -a'):

en: Object
tr: Nesne

en: Object:
tr: Nesne:

note: SCRIPT
en: Objects
tr: Nesneler

en: Oblique title:
tr: Eğik Başlık:

en: October
tr: Ekim

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
tr: Kapalı %s

en: Offline circulation
tr: Çevrimdışı dolaşım

en: Offline circulation
tr: Çevrimdışı dolaşım

en: Offline circulation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Çevrimdışı dolaşım &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; koha

note: SCRIPT
en: Offline circulation disabled
tr: Çevrimdışı dolaşım devre dışı

en: Offline circulation file upload
tr: Çevrimdışı dolaşım dosyası karşıya yükleme

en: Offline circulation file upload
tr: Çevrimdışı dolaşım dosyası karşıya yükleme

en: Offline circulation file upload &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Çevrimdışı dolaşım dosyası karşıya yükleme &rsaquo; Dolaşım  &rsaquo; Koha

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
tr: Çevrimdışı dolaşım devre dışı bırakıldı. İşlemlere devam edebilir ve işlemleri kaydedebilirsiniz, ancak kullanıcı ve materyal bilgileri mevcut olmayacaktır.

en: Offset:
tr: Ofset:

en: Offset:
tr: Ofset:

en: Old value
tr: Eski değer

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
tr: Eski değer: %s

en: Older transactions
tr: Daha eski işlemler

en: Older version
tr: Eski sürüm

en: On
tr: Üzerinde

en: On
tr: Üzerinde

en: On hold
tr: Ayrılmış

en: On hold due date:
tr: Ayırtma bitiş tarihi:

en: On hold for
tr: için ayrılmış

en: On loan
tr: Ödünçte

en: On order
tr: Siparişte

en: On shelf holds allowed
tr: Raf üzerinde ayırtmaya izin veriliyor

en: On shelf holds allowed:
tr: İzin verilen raf üzerinde ayırtma işlemleri:

en: On title
tr: Başlıkta

en: On-site checkout
tr: Yerinde ödünç alma

en: On-site checkouts
tr: Yerinde ödünç alımlar

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
tr: Yalnızca yerinde ödünç alımlar. Otomatik iade tarihi:

en: Onboarding
tr: Yükleniyor

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
tr: Mana etkinleştirildikten sonra yapılandırılmalıdır. Adınızı ve e-posta adresinizi yazıp gönderin. Bu, Mana KB belirteciyle (Koha yüklemenizi benzersiz bir şekilde tanımlayan şifreli bir kimlik) Mana KB belirteci ile yanıt verecek bir hesap oluşturma isteği gönderir. Bu belirteç otomatik olarak veritabanınıza kaydedilecektir. Bundan sonra bir e-posta alacaksınız. Bunu okuyun ve talimatları izleyin.

en: One borrowernumber per line.
tr: Her satırda bir kullanıcı numarası.

en: One number per line.
tr: Satır başına bir numara.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
tr: 'Birim başına sayılardan' ve 'sayı başına birimlerden' biri 1’e eşit olmalıdır

note: A
en: Online Public Access Catalog
tr: Çevrimiçi Açık Erişim Kataloğu

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
tr: Sadece %s sonuç gösteriliyor:

en: Only 1 MARC tag mapped to items
tr: Materyallere yalnızca 1 MARC alan kodu eşleştirilmiştir.

en: Only KPZ file format is supported.
tr: Yalnızca KPZ formatı desteklenmektedir.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
tr: Yalnızca PNG, GIF, JPEG, XPM formatları desteklenmektedir.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
tr: Yalnızca PNG, GIF, JPEG, XPM biçimleri desteklenir. Maksimum resim boyutu 2MB'dir.

en: Only available on the staff interface:
tr: Yalnızca personel arayüzünde mevcuttur:

en: Only item:
tr: Yalnızca materyal:

en: Only items currently available:
tr: Sadece mevcut kullanılabilir materyaller:

en: Only on-site checkouts are allowed
tr: Yalnızca yerinde ödünç alımlara izin veriliyor

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
tr: Yalnızca aynı materyalin ana kütüphane ayırtma gruplarında bulunan kütüphanelerden kullanıcılar bu kitabı ayırabilir.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
tr: Sadece materyal ana kütüphane kullanıcıları bu kitabı ayırabilir.

en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
tr: Yalnızca aynı bekleme grubu içindeki teslim alma konumlarına izin verilir

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
tr: Yalnızca bibliyolarla eşlenen arama alanları ağırlıklandırılabilir

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
tr: Arama sonuçlarında personelden sadecece kütüphane yetkilisi ya da sağlama izni çıkar (ya da granüler izinler etkinleştirilmişse izni sıraya koy_yönet )

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
tr: Arama sonuçlarında yalnızca superlibrarian veya öneriler_yönetme izinlerine sahip personel döndürülür

en: Open
tr: Açık

en: Open
tr: Açık

en: Open Document Spreadsheet
tr: Belge çalışma sayfası aç

note: BUTTON
en: Open fresh record
tr: Yeni bir kayıt aç

note: SCRIPT
en: Open help dialog
tr: Yardım iletişim kutusunu aç

note: A
en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Open in new window.
tr: Yeni pencerede aç.

note: SCRIPT
en: Open link
tr: Bağlantıyı aç

note: SCRIPT
en: Open link in...
tr: Bağlantıyı şurada aç ...

en: Open on:
tr: Üzerinde aç:

en: OpenAPI 2.0 schema
tr: OpenAPI 2.0 şeması

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
tr: OpenJS Klavye Kısayolları Kütüphane

en: OpenJS keyboard shortcuts library
tr: OpenJS Klavye Kısayolları Kütüphane

en: Opened on:
tr: Üzerinde açık:

en: Operator
tr: İşletmen

en: Optional
tr: Seçimsel

en: Optional data added
tr: Seçmeli veri eklendi

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
tr: Envanter listesi veya barkodları karşılaştırmak için isteğe bağlı filtreler

note: TH
en: Optional module missing
tr: Seçimli modül yok /atlanmış

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options are defined by the authorized value
tr: Seçenekler yetkili değer tarafından tanımlanır

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
tr: Seçenekler, ITEMTYPECAT yetkili değeri ile tanımlanır.

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Or add number of days:
tr: Veya gün sayısını ekleyin:

en: Or list barcodes one by one
tr: Ya da barkodları teker teker listeleyin

en: Or list card numbers one by one
tr: Ya da kart numaralarını teker teker listeleyin

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
tr: Veya alternatif metin sağlayın:

en: Or scan items one by one
tr: Ya da materyalleri teker teker tara

en: Or use a patron list
tr: Ya da sadece kullanıcı listesi kullanın

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
tr: Veya bir bibliyografik kaydın bibliyo numarasını kullanın

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
tr: Veya bibliyografik kayıtların bibliyo numaralarını kullanın

note: SCRIPT
en: Orange
tr: Turuncu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
tr: Sipariş

en: Order ID
tr: Sipariş kimliği

en: Order ID:
tr: Sipariş kimliği:

en: Order acquisition
tr: Sipariş sağlama

en: Order cost
tr: Sipariş maliyeti

en: Order date
tr: Sipariş tarihi:

en: Order date:
tr: Sipariş Tarihi:

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Sipariş detayları &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

en: Order from external source
tr: Bir dış kaynaktan sipariş

en: Order from external source
tr: Harici kaynaktan sipariş

en: Order line
tr: Sipariş satırı

en: Order line (parent)
tr: Sipariş satırı (esas)

en: Order line:
tr: Sipariş satırı:

en: Order note
tr: Sipariş notu

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: Order search
tr: Sipariş arama

en: Order status:
tr: Sipariş durumu:

note: A
en: Order this one
tr: Bunu sipariş et

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
tr: Sipariş toplamı (%s) kullanılabilir bütçeyi aşıyor (%s)

en: Ordered
tr: Sipariş edildi

en: Ordered &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Sipariş edilenler &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
tr: Sipariş edildi - %s

en: Ordered amount:
tr: Sipariş miktarı:

en: Ordered by the library
tr: Kütüphane tarafından sipariş edildi

en: Ordered by:
tr: Sipariş eden:

note: A
en: Ordered from this fund
tr: Bu ödenekten sipariş verildi

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
tr: Bu ödenek ve çocuk ödeneğinden sipariş edilen

en: Ordering information
tr: Sipariş bilgisi

en: Ordernumber
tr: Siparişnumarası

en: Orders
tr: Siparişler

en: Orders are standing:
tr: Hazır bekleyen siparişler:

en: Orders by fund
tr: Fona göre siparişler

en: Orders by fund
tr: Fona göre siparişler

en: Orders by fund &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Fona göre siparişler &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Orders enabled:
tr: Etkinleştirilen siparişler:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
tr: %s için siparişler

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
tr: '%s' fonu için siparişler

en: Orders from:
tr: Sipariş verenler:

en: Orders search
tr: Sipariş arama

en: Orders with uncertain prices
tr: Belirsiz fiyatlı siparişler

en: Orders with uncertain prices for vendor
tr: Sağlayıcı için belirsiz fiyatlı siparişler

en: Organization
tr: Kurum

en: Organization:
tr: Kurum:

en: Organize by:
tr: Organize eden:

note: SCRIPT
en: Orientation
tr: Oryantasyon

en: Origin
tr: Köken

en: Original
tr: Özgün

en: Original message, rendered:
tr: Orijinal mesaj, işlendi:

note: A
en: Original order line
tr: Orijinal sipariş satırı

en: Original version
tr: Özgün sürüm

en: Originating library:
tr: Kaynak kütüphane:

en: Oslo Public Library, Norway
tr: Oslo Halk Kütüphanesi, Norveç

en: Other
tr: Diğer

en: Other
tr: Diğer

en: Other action
tr: Diğer seçenek

en: Other attributes
tr: Diğer özellikler

en: Other course reserves
tr: Diğer ayrılmış ders materyalleri

en: Other data
tr: Diğer veri

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
tr: Diğer holdings (%s)

en: Other holdings:
tr: Diğer koleksiyonlar:

en: Other name
tr: Diğer adı

en: Other name:
tr: Diğer adı:

en: Other names
tr: Diğer isimler

en: Other options (choose one)
tr: Diğer seçenekler (birini seçin)

en: Other phone
tr: Diğer telefon

en: Other phone:
tr: Diğer telefon:

en: Other phone:
tr: Diğer telefon:

en: Other reasons
tr: Diğer nedenler

en: Others...
tr: Diğerleri...

en: Outgoing (cash)
tr: Çıkış (nakit)

en: Output
tr: Çıktı

en: Output format
tr: Çıktı formatı

en: Output format
tr: Çıktı formatı

en: Output format:
tr: Çıktı formatı:

en: Output to a file named:
tr: Çıktı alınacak dosyanın ismi:

en: Output:
tr: Çıktı:

en: Outstanding
tr: Ödenmemiş

en: Outstanding credit:
tr: Ödenmemiş kredi:

en: Outstanding credits could be applied:
tr: Ödenmemiş krediler uygulanabilir:

en: OverDrive library authnames
tr: OverDrive kütüphanesi yazar adları

en: OverDrive library authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: OverDrive kütüphanesi yazar adları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; koha

en: Overdue
tr: Gecikmiş

en: Overdue fines cap (amount)
tr: Gecikme Cezaları Üst Sınırı  (Miktar)

en: Overdue notice required:
tr: Gecikme uyarısı gereklidir:

en: Overdue notice/status triggers
tr: Gecikme uyarısı/durum tetikleyicileri

en: Overdue notice/status triggers
tr: Gecikme uyarısı/durum tetikleyicileri

en: Overdue notice/status triggers &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Gecikme uyarısı/durum tetikleyicileri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Overdue report
tr: Gecikme raporu

en: Overdues
tr: Gecikmişler

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
tr: %s itibariyle geciken materyaller

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s
tr: %s tarihinde geciken materyaller

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: %s konumunda gecikenler &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
tr: Cezaya kalan gecikmiş materyaller

en: Overdues:
tr: Gecikmeye kalanlar:

en: Override and renew
tr: Geçersiz kıl ve süresini uzat

en: Override blocked renewals
tr: Engellenen yenilemeleri geçersiz kıl

en: Override limit and renew
tr: Kısıtlamayı geçersiz kıl ve süresini uzat

en: Override renewal restrictions:
tr: Yenileme kısıtlamalarını geçersiz kıl:

en: Override restriction temporarily
tr: Kısıtlamayı geçici olarak devre dışı bırak

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Overwrite the existing one with this
tr: Mevcut olanın üstüne bunu yazın

en: Owner
tr: Sahibi

en: Owner only
tr: Yalnızca sahibi

en: Owner:
tr: Sahibi:

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
tr: PTFS Europe Ltd, Birleşik Krallık

en: PTFS, Maryland, USA
tr: PTFS, Maryland, ABD

en: Packaging manager:
tr: Paketleme yöneticisi:

en: Packaging team:
tr: Paketleme ekibi:

note: SCRIPT
en: Page break
tr: Sayfa sonu

en: Page height:
tr: Sayfa yüksekliği:

en: Page side:
tr: Sayfa yanı:

en: Page width:
tr: Sayfa genişliği:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
tr: Sayfa: %s

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Paid for?:
tr: Ödendi mi?:

en: Paper bin
tr: Kağıt kutusu

en: Paper bin:
tr: Kağıt kutusu:

note: SCRIPT
en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Parameter deleted
tr: Parametre silindi

en: Parameter label:
tr: Parametre etiketi:

en: Parameters
tr: Paremetreler

en: Parent code
tr: Ebeveyn kodu

en: Parent item type:
tr: Üst materyal türü:

en: Partial
tr: Kısmi

en: Partially received
tr: Kısmen alındı

en: Partners available for searching:
tr: Arama için uygun ortaklar:

en: Password
tr: Şifre

en: Password change in OPAC:
tr: OPAC’da şifre değişikliği:

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
tr: Şifre başta ve/veya sonda boşluk içeriyor

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
tr: Parola, %s okuyucu numaralı kullanıcı için boşluk içeriyor

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
tr: %s okuyucu numaralı kullanıcı için parola hatası.

en: Password has leading or trailing whitespaces
tr: Parola, başta ve/veya sonda boşluklar içeriyor

en: Password is too short
tr: Şifre çok kısa

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
tr: Parola, okuyucu numarası %s olan kullanıcılar için çok kısa. Minimum uzunluk %s, uzunluk %s

en: Password is too weak
tr: Şifre çok zayıf

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
tr: %s okuyucu numaralı kullanıcı için parola çok zayıf.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
tr: Şifre en az %s karakter uzunluğunda olmalıdır.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
tr: Şifre en az %s karakter içermelidir.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
tr: Şifre, BÜYÜK HARF, küçük harf ve rakamlar da dahil olmak üzere en az %s karakter içermelidir

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
tr: Şifre en az bir basamak, bir küçük harf ve bir büyük harf içermelidir.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
tr: Şifre başta veya sonda beyaz boşluk içermemelidir.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
tr: %s okuyucu numaralı kullanıcı için parola eklenti hatası.

en: Password reset in OPAC:
tr: OPAC'da şifre sıfırlama:

en: Password updated
tr: Şifre güncellendi

en: Password:
tr: Şifre:

en: Password:
tr: Şifre:

en: Passwords do not match
tr: Şifreler eşleşmiyor

en: Passwords do not match.
tr: Şifreler eşleşmiyor.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
tr: Şifreler metin olarak gösterilecek

note: SCRIPT
en: Paste
tr: Yapıştır

note: SCRIPT
en: Paste as text
tr: Metin olarak yapıştır

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
tr: Yapıştır şimdi düz metin modunda. Siz bu seçeneği kapatıncaya kadar içerik artık düz metin olarak yapıştırılacak.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
tr: Bir bağlantı yapıştırın veya yazın

note: SCRIPT
en: Paste row after
tr: Satırı sonrasına yapıştır

note: SCRIPT
en: Paste row before
tr: Satırı öncesine yapıştır

en: Paste selection from 'clipboard'
tr: 'Pano'dan seçim yapıştır

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
tr: Katıştırma kodunuzu aşağıya yapıştırın:

en: Patent document
tr: Patent dokümanı

en: Patron
tr: Kullanıcı

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
tr: Kullanıcı '%s' eklendi.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
tr: Kullanıcı '%s' zaten listede.

en: Patron ID:
tr: Kullanıcı kimliği:

en: Patron account flags
tr: Kullanıcı hesap işaretleri

en: Patron activity
tr: Kullanıcı aktivitesi

en: Patron already has hold for this item
tr: Kullanıcı bu materyali zaten ayırtmış

en: Patron attribute type code:
tr: Kullanıcı nitelik tür kodu:

en: Patron attribute types
tr: Kullanıcı nitelik türleri

en: Patron attribute types
tr: Kullanıcı nitelik türleri

en: Patron attributes
tr: Kullanıcı nitelikleri

en: Patron attributes:
tr: Kullanıcı nitelikleri:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
tr: Kullanıcı toplam miktar içinde en fazla %s ayırtma yapabilir.

en: Patron card creator
tr: Kullanıcı kartı oluşturucu

en: Patron card creator
tr: Kullanıcı kartı oluşturucu

en: Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı kartı oluşturucu &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Patron card number
tr: Kullanıcı kart numarası

en: Patron card printing/exporting &rsaquo; Patron cards &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı kartı basımı/dışa aktarımı &rsaquo; Kullanıcı kartları &rsaquo; Araçlar &rsaquo; koha

en: Patron categories
tr: Kullanıcı kategorileri

en: Patron categories
tr: Kullanıcı kategorileri

en: Patron category
tr: Kullanıcı kategorisi

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
tr: Kullanıcı kategorisi = %s

en: Patron category already exists and cannot be modified!
tr: Kullanıcı kategorisi zaten var ve değiştirilemez!

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
tr: Kullanıcı kategorisi kodu: %s

en: Patron category created!
tr: Kullanıcı kategorisi oluşturuldu!

en: Patron category deleted successfully.
tr: Kullanıcı kategorisi başarıyla silindi.

en: Patron category:
tr: Kullanıcı kategorisi:

en: Patron category:
tr: Kullanıcı kategorisi:

en: Patron clubs
tr: Kullanıcı club'ları

en: Patron clubs
tr: Kullanıcı klüpleri

en: Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı klüpleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Patron count
tr: Kullanıcı sayısı

en: Patron details
tr: Kullanıcı detayları

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
tr: %s için kullanıcı ayrıntıları

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
tr: Kullanıcı herhangi bir abonelik dolaşım listesine ait değildir.

en: Patron expires soon
tr: Kullanıcının süresi yakında doluyor

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
tr: Kullanıcı para cezaları limitin üzerinde: %s

en: Patron flags:
tr: Kullanıcı işaretleri:

en: Patron guarantor
tr: Kullanıcı garantörü

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
tr: Kullanıcının %s İADE TALEBİ var

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
tr: Kullanıcı üzerinde %s ayırtılmış materyal vardır. Kullanıcının silinmesi tüm bu ayırtılanları iptal edecektir.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
tr: Kullanıcının %s cezası var.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
tr: Kullanıcının ödünç aldığı %s materyal(ler) var.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
tr: Kullanıcının üzerinde gecikmiş %s materyal(ler) var.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
tr: Kullanıcının üzerinde %s gecikmiş materyall(ler) var. %s Yinede ödünç verilsin mi? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
tr: Kullanıcının bekleyen %s önerisi var.

en: Patron has ITEMS OVERDUE
tr: Kullanıcının üzerinde GECİKMİŞ MATERYALLER var

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
tr: Kullanıcının %s kredisi var.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
tr: Kullanıcın %s kredisi var

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
tr: Kullanıcının %s tarihine kadar kısıtlaması var.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
tr: Kullanıcı zaten bu kayıt üzerinden başka bir materyal ödünç almış. %s Yinede ödünç verilsin mi? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
tr: Kullanıcının süresiz kısıtlaması var.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
tr: Kullanıcının üzerinde gecikmiş materyaller var ve %s gün kısıtlaması var.

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
tr: Kullanıcının üzerinde gecikmiş materyaller bulunmakta ve belirtilen tarihe kadar kısıtlaması var: %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
tr: Okuyucunun yaptığı ayırtma işlemleri var. Eğer ilişik kesme oluşturulursa bunlar iptal edilecektir.

en: Patron has no current article requests.
tr: Kullanıcının mevcut bir makale isteği yoktur.

en: Patron has nothing checked out.
tr: Kullanıcı hiçbir şey ödünç almamıştır.

en: Patron has nothing on hold.
tr: Kullanıcının ayırttığı hiçbir materyal yoktur.

en: Patron has opted out
tr: Kullanıcı vazgeçti

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
tr: Kullanıcı otomatik süre uzatma yapmamayı tercih etti

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
tr: Kullanıcının %s ödenmemiş borcu mevcuttur.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
tr: Kullanıcının ödenmemiş para cezası var: %s

en: Patron has previously checked out this title
tr: Kullanıcı bu kitabı daha önce ödünç almıştır

en: Patron has previously checked out this title:
tr: Kullanıcı bu materyali daha önce ödünç almıştır:

en: Patron has restrictions
tr: Kullanıcı üzerinde kısıtlamalar var

note: INPUT type=text
en: Patron holds
tr: Kullanıcılar tarafından yapılan ayırmalar

en: Patron image failed to upload
tr: Kullanıcı resmi yüklemesi başarısız oldu

en: Patron image(s) successfully uploaded
tr: Kullanıcı Resim(leri) başarıyla yüklendi

en: Patron image(s) uploaded with some errors
tr: Kullanıcı Resim(leri) Bazı Hatalarla Yüklendi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
tr: Kullanıcı YASAKLIDIR

note: A
en: Patron is an adult
tr: Kullanıcı bir yetişkin

en: Patron is currently unrestricted.
tr: Kullanıcı şu anda yasaklı değil.

en: Patron is from different library
tr: Bu kullanıcı başka bir kütüphaneden

en: Patron is not notified.
tr: Kullanıcıya bildirildi.

en: Patron is restricted
tr: Kullanıcı yasaklıdır

en: Patron is restricted.
tr: Kullanıcı kısıtlanmıştır.

en: Patron library
tr: Kullanıcı kütüphanesi

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
tr: Kullanıcı kütüphanesi = %s

en: Patron list name:
tr: Kullanıcı listesi adı:

en: Patron list:
tr: Kullanıcı listesi:

en: Patron lists
tr: Kullanıcı listeleri

en: Patron lists
tr: Kullanıcı listeleri

en: Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı listeleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Patron messaging preferences
tr: Kullanıcı mesajlaşma tercihleri

note: INPUT type=text
en: Patron name
tr: Kullanıcı adı

en: Patron not found
tr: Kullanıcı bulunamadı

note: SCRIPT
en: Patron not found.
tr: Kullanıcı bulunamadı:

en: Patron not found.
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: Patron not found:
tr: Kullanıcı bulunamadı:

en: Patron note
tr: Kullanıcı notu

en: Patron notes
tr: Kullanıcı notları

en: Patron notes:
tr: Kullanıcı notları:

en: Patron notice sent:
tr: Kullanıcı bildirimi gönderildi:

en: Patron notification:
tr: Kullanıcı uyarısı:

en: Patron notification:
tr: Kullanıcı uyarısı:

en: Patron number:
tr: Kullanıcı numarası:

en: Patron reached daily limit.
tr: Kullanıcı günlük limite ulaştı.

en: Patron records
tr: Kullanıcı kayıtları

en: Patron records merged into
tr: Kullanıcı kayıtları şu öğe ile birleştirildi

en: Patron records were last synced on:
tr: Kullanıcı kayıtlarının en son senkronize edildiği tarih:

en: Patron relationship problems
tr: Kullanıcı ilişkisi sorunları

en: Patron request
tr: Kullanıcı isteği

en: Patron restrictions
tr: Kullanıcı kısıtlamaları

en: Patron search &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı arama &rsaquo; Koha

en: Patron search:
tr: Kullanıcı arama:

en: Patron sort 1
tr: Kullanıcı sıralaması 1

en: Patron sort 2
tr: Kullanıcı sıralaması 2

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
tr: Kullanıcı sıralaması1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
tr: Kullanıcı sıralaması2 = %s

en: Patron status
tr: Kullanıcının durumu

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
tr: Kullanıcı, ödünç verme esnasında kullanıcı kartını okuyarak otomatik olarak değiştirildi. Doğru kullanıcıyla çalıştığınızdan emin olun.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
tr: Kullanıcı daha önce %s tarihine kadar kısıtlanmıştı.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
tr: Kullanıcının hesabı %s tarihine kadar yenilenmiştir

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
tr: Kullanıcının hesabı %s tarihine kadar yenilenmiştir

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
tr: Kullanıcının hesabı kısıtlı %s tarihine kadar %s %s %s açıklaması ile:

en: Patron's address in doubt
tr: Kullanıcının adresinde belirsizlik var

en: Patron's address is in doubt
tr: Kullanıcının adresinde belirsizlik var

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
tr: Kullanıcının adresinde belirsizlik var (yine de işlem yapılıyor)

en: Patron's address is in doubt.
tr: Kullanıcının adresinde belirsizlik var.

en: Patron's age is incorrect for their category.
tr: Kullanıcının yaşı kategorisi için uygun değildir.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
tr: Kullanıcının yaşı, yaş kategorisine uygun değildir. İzin verilen yaşlar %s-%s.

en: Patron's card is expired
tr: Kullanıcı kartının süresi dolmuştur

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
tr: Kullanıcı kartının süresi dolmuştur (%s)

en: Patron's card is expired.
tr: Kullanıcı kartının süresi dolmuş.

en: Patron's card is lost
tr: Kullanıcı kartı kayıptır

en: Patron's card is lost.
tr: Kullanıcı kartı kaybolmuş.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
tr: Kullanıcının garantörünün toplam borcu %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
tr: Kullanıcının garantörünün ve diğer garantörlerin toplam borcu %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
tr: Kullanıcının ana kütüphanesi: (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
tr: Kullanıcı kaydı ekli hesaplarla garanti edilmiştir.

en: Patron:
tr: Kullanıcı:

en: Patron:
tr: Kullanıcı:

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
tr: İçe aktarılan kullanıcıların bulunduğu kullanıcı listesi: %s

en: Patrons
tr: Kullanıcılar

en: Patrons
tr: Kullanıcılar

en: Patrons &rsaquo; New patron
tr: Kullanıcılar &rsaquo; Yeni kullanıcı

en: Patrons and circulation
tr: Kullanıcılar ve dolaşım

en: Patrons found for:
tr: Bulunan kullanıcılar:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
tr: Başka kütüphane kullanıcıları bu materyali ayırabilir.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
tr: Toplu iş numarası %s içindeki kullanıcılar

en: Patrons in list
tr: Listedeki kullanıcılar

en: Patrons requesting modifications
tr: Değişiklik talep eden kullanıcılar

en: Patrons statistics
tr: Kullanıcı istatistikleri

en: Patrons statistics
tr: Kullanıcı istatistikleri

en: Patrons tables
tr: Kullanıcı tabloları

en: Patrons to be added
tr: Eklenecek kullanıcılar

note: TH
en: Patrons using this provider
tr: Bu sağlayıcıyı kullanan kullanıcılar

en: Patrons who haven't checked out
tr: Ödünç materyal almayan kullanıcılar

en: Patrons with holds
tr: Materyal ayıran kullanıcılar

en: Patrons with no checkouts
tr: Ödünç materyal almayan kullanıcılar

en: Patrons with no checkouts
tr: Materyal ödünç almamış olan kullanıcılar

en: Patrons with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Materyal ödünç almamış olan kullanıcılar &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Patrons with the most checkouts
tr: En çok ödünç materyal alan kullanıcılar

en: Patrons with the most checkouts
tr: En çok materyal ödünç almış olan kullanıcılar

en: Patrons with the most checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: En çok materyal ödünç almış olan kullanıcılar &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( searching ) %2$s:  END
en: Patrons%s &rsaquo; Search results%s &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcılar%s &rsaquo; Arama sonuçları %s &rsaquo; Koha

en: Patrons' categories:
tr: Kullanıcıların kategorileri:

en: Pattern name:
tr: Örüntü adı:

en: Pay
tr: Öde

en: Pay all charges
tr: Tüm cezaları öde

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
tr: Tutarı öde

en: Pay an amount toward all fines
tr: Tüm cezalar için tutarı öde

en: Pay an amount toward selected fines
tr: Seçilen cezalar için tutarı öde

en: Pay an individual fine
tr: Bireysel ceza öde

en: Pay fine
tr: Ceza öde

en: Pay fines
tr: Cezaları öde

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
tr: Seçili olanı öde

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment note
tr: Ödeme notu

en: Payment received:
tr: Ödeme alındı:

en: Payments &rsaquo; Koha
tr: Ödemeler &rsaquo; Koha

en: Payout amount
tr: Ödeme tutarı

en: Payout credits to patrons
tr: Kredileri kullanıcılara ödeyin

en: Pending
tr: Bekliyor

en: Pending (
tr: Beklemede (

en: Pending discharge requests
tr: Beklemekte olan ilişik kesme istekleri

en: Pending discharge requests
tr: Beklemekte olan ilişik kesme istekleri

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: Bekleyen ilişik kesme talepleri &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

en: Pending holds
tr: Beklemede olan ayırtmalar

en: Pending modifications:
tr: Beklemekte olan değişiklikler:

en: Pending offline circulation actions
tr: Bekleyen çevrimdışı dolaşım işlemleri

en: Pending on-site checkouts
tr: Beklemekte olan yerinde ödünç alımlar

en: Pending on-site checkouts
tr: Beklemekte olan yerinde ödünç alımlar

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Beklemekte olan yerinde ödünç alma işlemleri &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Pending orders
tr: Bekleyen siparişler

en: Pending suggestions
tr: Bekleyen öneriler

en: Pending tags
tr: Bekleyen etiketler

note: SCRIPT
en: People
tr: Halk

en: Perform a new search
tr: Yeni bir arama gerçekleştir

en: Perform anonymous refund actions
tr: Anonim geri ödeme işlemleri gerçekleştirin

en: Perform batch deletion of items
tr: Materyallerin toplu silmesini gerçekleştirin

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
tr: Kayıtların toplu silmesini gerçekleştirin (bibliyografik ya da otorite)

en: Perform batch extend due dates
tr: İade tarihleri süresini toplu olarak uzat

en: Perform batch modification of items
tr: Materyallerin toplu değişimini gerçekleştirin

en: Perform batch modification of patrons
tr: Kullanıcıların toplu değiştirilmesini gerçekleştirin

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
tr: Kayıtların toplu değiştirme işlemini gerçekleştirin (bibliyo ya da otoriteler)

en: Perform cash register cashup action
tr: Kasa kapatma işlemi gerçekleştirin

en: Perform inventory of your catalog
tr: Kataloğunuzun envanterini gerçekleştirin

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
tr: OPAC'da selfcheck ödünç alma işlemini gerçekleştirin. AutoSelfCheckID ile eşleşen kullanıcı için kullanılmalıdır.

en: Period
tr: Dönem

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
tr: Ayrılan süre %s%s%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
tr: %s'den itibaren dönem

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
tr: %s'e kadar dönem

en: Period:
tr: Dönem:

en: Perl interpreter:
tr: Perl yorumlayıcısı:

en: Perl modules
tr: Perl Modülleri

en: Perl version:
tr: Perl versiyonu:

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
tr: Kalıcı Kalem Özellikleri

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
tr: Kalıcı kalem özellikleri...

en: Permanently delete checkout history older than
tr: Tarihinden eski olan ödünç alma geçmişini kalıcı olarak sil

en: Permanently delete these patrons
tr: Bu kullanıcıları kalıcı olarak sil

en: Permissions (code)
tr: İzinler (kod)

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Photocopy
tr: Fotokopi

en: Physical address:
tr: Fiziksel Adres:

en: Physical details:
tr: Fiziksel ayrıntılar:

en: Physical form designators
tr: Fiziksel form göstericileri

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
tr: Seç

en: Pick up location
tr: Alınacak yer

en: Pickup at
tr: Şuradan alın

en: Pickup at patron's home library when possible:
tr: Mümkün olduğu taktirde kullanıcının ana kütüphanesinden teslim alma:

en: Pickup at:
tr: Şuradan alın:

en: Pickup library
tr: Teslim alma kütüphanesi

en: Pickup library is different.
tr: Toplama kütüphanesi farklı.

en: Pickup library is different.
tr: Alınacak kütüphane farklı.

en: Pickup library:
tr: Teslim alma kütüphanesi:

en: Pickup location
tr: Teslim alma yeri

en: Pickup location:
tr: Teslim alma yeri:

en: Pipe (|)
tr: Veri yolu (|)

en: Place a hold
tr: Materyali ayırtın

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Place a hold on %s &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: %s adlı materyali ayırtın &rsaquo; Ayırtılanlar &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
tr: Belirli bir materyali ayırtın %s

en: Place and modify holds for patrons
tr: Kullanıcıların ayırtmalarını yap ve değiştir

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
tr: %s %s ( %s ) için %s öğesinden makale isteği verin

en: Place hold
tr: Ayırt

en: Place hold
tr: Ayırt

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
tr: %s için ayırtma gerçekleştir

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
tr: Bu materyal üzerine ayırma konulsun mu?

note: SCRIPT
en: Place hold?
tr: Ayırtılsın mı?

en: Place holds
tr: Materyal ayırtma işlemi yapın

en: Place holds
tr: Materyal ayırtma işlemi yapın

en: Place holds for patrons
tr: Kullanıcılar için ayırtma gerçekleştir

note: INPUT type=submit
en: Place request
tr: İstekte bulunun

en: Place request with partner libraries
tr: Ortak kütüphanelerden istek yap

en: Placed on
tr: Sipariş verme tarihi

en: Places
tr: Konumlar

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
tr: %s uyarınca planla

en: Plan by item types
tr: Materyal türlerine göre planla

en: Plan by libraries
tr: Kütüphanelere göre planla

en: Plan by months
tr: Aylara göre planla

en: Planned date
tr: Planlanan tarih

en: Planning
tr: Planlama

en: Planning
tr: Planlama

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
tr: %s %s için planlama

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s &rsaquo; Funds &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: %s %s için planlama &rsaquo; Fonlar &rsaquo; Bütçeler &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Play media
tr: Medyayı yürüt

en: Play sound
tr: Ses çal

en: Please add a library
tr: Lütfen bir kütüphane ekleyin

en: Please add a patron category
tr: Lütfen bir kullanıcı kategorisi ekleyin

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
tr: Barkotları ekleme işlemini, direkt giriş metin alanını kullanarak ya da materyal aramayı kullanarak yapın.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
tr: Lütfen en az bir eylem seçin

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
tr: Lütfen yayınlanmayan sayıları işaretleyin (düzensizlikler)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
tr: Daha fazla bilgi için sistem günlüğünü kontrol edin. %s Lütfen 30 günden az bir önbellek süre sonu seçin. %s %s.

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
tr: Lütfen bitme süresi 30 günden daha az bir önbellek seçiniz.

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
tr: Lütfen karşıya yüklemek için bir dosya seçin:

en: Please choose a library to clone rules from:
tr: Kural klonlamak için lütfen bir kütüphane seçin:

en: Please choose a vendor.
tr: Lütfen bir sağlayıcı seçin.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
tr: Lütfen ay ya da tarihe göre bir kayıt süresi seçin.

en: Please choose one or more filters to proceed.
tr: İlerlemek için lütfen bir ya da daha fazla filtre seçin.

en: Please choose the library to clone the rules to:
tr: Lütfen kurallarını klonlayacağınız bir kütüphane seçin:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
tr: Birleşim için hangi kaydın referans olacağını lütfen seçin. Referans olarak seçilen kayıt saklanacak ve diğeri silinecektir.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
tr: Lütfen bu formun sol tarafındaki sekmelerden birine tıklayınız.

en: Please confirm checkin
tr: Lütfen iade işlemini onaylayın

en: Please confirm checkout
tr: Lütfen ödünç vermeyi onaylayınız

en: Please confirm subscription deletion
tr: Lütfen aboneliğin silinmesini onaylayın

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
tr: Lütfen eşlik eden materyalin mevcut olduğunu doğrulayın:

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
tr: Lütfen eşlik eden materyalin mevcut olduğunu doğrulayın: %s

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
tr: Lütfen gün sonu işlemi için %s aldığınızı onaylayın.

en: Please confirm that you have removed
tr: Lütfen çıkarmış olduğunuzu onaylayın

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
tr: Lütfen kasadan %s çıkardığınızı ve %s miktarında birikmiş tutar bıraktığınızı doğrulayın.

en: Please contact your system administrator
tr: Lütfen sistem yöneticinizle görüşünüz

en: Please correct these errors.
tr: Lütfen bu hataları düzeltin

en: Please create the database before continuing.
tr: Lütfen devam etmeden önce veri tabanını oluşturun.

en: Please define one
tr: Lütfen bir tane tanımlayın

en: Please edit one currency and mark it as active.
tr: Lütfen bir para birimi düzenleyin ve bu para birimini aktif olarak işaretleyin.

en: Please enable Javascript:
tr: Lütfen Javascript'i etkinleştirin:

en: Please enable system preference
tr: Lütfen sistem tercihini etkinleştirin

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
tr: Lütfen doğru bir zip dosyası gönderdiğinizi doğrulayın ve yeniden deneyin.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
tr: Lütfen sadece GIF, JPEG, PNG ya da XPM resimlerini yüklediğinizden emin olun.

en: Please enter a
tr: Lütfen giriniz bir

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
tr: Lütfen bir tarih girin!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
tr: Lütfen yeni bir yorum girin (en fazla 35 karakter)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
tr: Lütfen oluşturulacak materyallerin bir sayısını giriniz.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
tr: Lütfen paylaşmadan önce bir rapor adı ve açıklayıcı not girin (en az 20 karakter)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
tr: Lütfen bir arama terimi girin.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
tr: Lütfen geçerli bir URL giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
tr: Lütfen geçerli bir tarih (ISO) giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
tr: Lütfen geçerli bir tarih giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi giriniz.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
tr: Lütfen geçerli bir numara giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
tr: Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
tr: Lütfen {0} ve {1} arası karakterler uzunluğunda bir değer giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
tr: Lütfen {0} ve {1} arasında bir değer giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
tr: {0} ile eşit ya da daha fazla bir değer giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
tr: {0} ile eşit ya da daha az bir değer giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
tr: Silme işlemi için lütfen en az bir kriter seçin!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
tr: Lütfen en az {0} karakter giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
tr: Lütfen alan etiketini ve alt alan kodunu virgülle ayırarak girin. (Kontrol alanları için: alt alan kodu olarak '@' ekleyin.)

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
tr: Lütfen {0} karakterden daha fazlasını girmeyiniz.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
tr: Lütfen yalnızca rakam giriniz.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
tr: Lütfen yeni makro için bir isim girin:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
tr: Lütfen yukarıdaki ile aynı şifreyi giriniz

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
tr: Lütfen aynı değeri tekrar giriniz.

en: Please enter your username and password
tr: Lütfen kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
tr: Lütfen isteği tamamlamadan önce URL'yi doldurun.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
tr: Lütfen bu alanı düzeltiniz.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
tr: Lütfen sistem yöneticinize ilgili ayrıntılar için hata günlüğünü kontrol ettirin.

en: Please log in again
tr: Lütfen yeniden oturum açın

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
tr: Lütfen düzenli bir personel hesabı ile giriş yapınız. Personel hesabı oluşturmak için kütüphane, 'Personel' kullanıcı kategorisi oluşturunuz ve yeni bir kullanıcı ekleyiniz. Daha sonra bu kullanıcıya araç çubuğundaki 'Daha fazlası' kısmından izin verin.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
tr: Lütfen Koha'ya oturum açıp yeniden deneyin. (Hata: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
tr: Lütfen ekli dosyanın EndNote, Reference Manager ya da ProCite gibi kişisel bibliyografik yazılıma aktarılabilen bir MARC bibliyografik kayıt dosyası olduğunu göz önünde bulundurunuz.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
tr: Lütfen yalnızca bir kayıt dönemi seçin.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
tr: Lütfen sadece harf veya rakam girin.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
tr: Lütfen sadece harf girin.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
tr: Lütfen aşağıdaki listeden dilinizi seçin. Diliniz listede yoksa, lütfen sistem yöneticinize haber verin.

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
tr: Lütfen 'Bunu mu demek istediniz? eklentilerini önem sırasına göre, en önemliden en önemsize göre sıralayın ve kullanmak istediğiniz eklentileri etkinleştirmek için onay kutusunu işaretleyin.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
tr: Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
tr: Lütfen materyali ait olduğu kütüphaneye iade ediniz: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
tr: Lütfen materyali buraya iade ediniz: %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
tr: Lütfen bu materyali buraya iade ediniz %s%s%s%s%s

en: Please review the error log for more details.
tr: Lütfen daha fazla ayrıntı için hata günlüğünü inceleyin.

note: SCRIPT
en: Please select ...
tr: Lütfen seçin ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
tr: Lütfen bir %s seçin.

en: Please select a date range to display transactions for:
tr: Lütfen aşağıdaki işlemlerin görüntüleneceği bir tarih aralığı seçin:

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
tr: Lütfen seçilen önerilere atamak için bir yönetici seçin

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
tr: Lütfen en az bir değiştirme şablonu seçin.

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
tr: Lütfen bir kullanıcı listesi seçin.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
tr: Lütfen %s için en az bir %s seçin.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
tr: Dışa aktarmak için lütfen en az bir toplu dosya seçin.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
tr: Lütfen dışa aktarılacak en az bir kart seçiniz

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
tr: Lütfen işlemek için en az bir ödünç verme işlemi seçin

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
tr: Lütfen en az bir sayı seçin.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
tr: Lütfen dışa aktarılacak en az bir materyal seçiniz.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
tr: Lütfen en az bir materyal seçiniz.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
tr: Lütfen silmek için en az bir etiket seçin.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
tr: Lütfen dışa aktarılacak en az bir etiket seçiniz.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
tr: Lütfen silmek için en az bir kullanıcı seçin.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
tr: Lütfen işlemek için en az bir kayıt seçin

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
tr: Lütfen silmek için en az bir öneri seçin

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
tr: Lütfen silinecek içeriği seçin.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
tr: Lütfen silmek için resim(ler) seçin.

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
tr: Lütfen bu işleme eklemek için aşağıdan materyaller seçin: %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
tr: Lütfen %s için bir %s seçin.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
tr: Lütfen sadece bir tane seçin %s - %s.

en: Please specify an active currency.
tr: Lütfen aktif bir para birimi belirtin

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
tr: Lütfen materyali buraya aktarın: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
tr: Lütfen öncelikle bir dosya karşıya yükleyin.

en: Please verify that it exists.
tr: Lütfen var olduğunu doğrulayın.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
tr: Lütfen Apache kullanıcılarının eklentiler dizinine yazabileceğini doğrulayınız.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
tr: Lütfen ya basit tırnak işareti ya da sekme kullandığınızı doğrulayın.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
tr: Lütfen zip dosyasının güvenilirliğini doğrulayın ve yeniden deneyin.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
tr: Lütfen zip dosyasının güvenilirliğini doğrulayın ve yeniden deneyin.

en: Plugin version
tr: Eklenti sürümü

en: Plugin:
tr: Eklenti:

en: Plugin:
tr: Eklenti:

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Eklentiler & rsaquo; Araçlar & rsaquo; Koha

en: Plugins disabled
tr: Eklentiler devre dışı bırakıldı

en: Plugins disabled!
tr: Eklentiler devre dışı bırakıldı!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
tr: Yüklü eklentiler ({0}):

en: Point of sale
tr: Satış noktası

en: Point of sale
tr: Satış noktası

en: Point of sale tables
tr: Satış noktası masaları

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
tr: %s: %s için kural

en: Polski (Polish)
tr: Polski (Polonya)

en: Popularity
tr: Popülerlik

en: Popularity (least to most)
tr: Popülerlik (azdan çoğa)

en: Popularity (most to least)
tr: Popülerlik (çoktan aza)

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
tr: Para cezaları ödenirken özel ödeme türlerinin açılır listesini doldurur

en: Port
tr: Bağlantı noktası

en: Port:
tr: Bağlantı noktası:

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
tr: Portugu&ecirc;s (Portekiz)

en: Position
tr: Konum

en: Position:
tr: Pozisyon:

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
tr: Muhtemel kayıt arızası

en: PostScript points
tr: PostScript noktaları

en: Postal address:
tr: Posta Adresi:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
tr: tarafından %s%s tarihinde gönderildi

en: Pound (#) separated text (.csv)
tr: Pound (#) ayrılmış metin (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
tr: {0} tarafından desteklenmektedir

note: SCRIPT
en: Pre
tr: Önceki

en: Pre-adolescent
tr: Preadolesan

en: Pre-fill values with profile?
tr: Değerler profille önceden doldurulsun mu?

en: Precedence
tr: Öncelik

en: Predefined notes:
tr: Önceden tanımlanmış notlar:

en: Prediction pattern
tr: Tahmin örüntüsü

en: Preference
tr: Tercih

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preferences and parameters
tr: Tercihler ve parametreler

en: Preferred language for notices:
tr: Bildirimler için tercih edilen dil:

en: Preferred materials:
tr: Tercih edilen materyaller:

note: SCRIPT
en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
tr: Premium eklentiler:

en: Preschool
tr: Okul öncesi

en: Preselected
tr: Önceden seçilmiş

en: Preselected:
tr: Önceden seçilmiş:

en: Preserve existing values
tr: Mevcut değerleri koru

en: Preset
tr: Ön ayar

note: SCRIPT
en: Prev
tr: Önceki

en: Preview
tr: Ön izleme

note: A
en: Preview MARC
tr: MARC ön izleme

en: Preview SQL
tr: SQL ön izleme

en: Preview content
tr: İçerik ön izleme

en: Preview notice template
tr: Bildirim şablonu ön izlemesi

en: Preview notice template &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Önizleme bildirim şablonu & rsaquo; Araçlar & rsaquo; Koha

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
tr: Ön izleme: "%s"

en: Preview results:
tr: Sonuçları ön izleme:

en: Preview routing list
tr: Yönlendirme listesini ön izle

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Yönlendirme listesini önizle &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
tr: Dolaşım listesi ön izleme

note: A
en: Preview this notice template
tr: Bu bildirim şablonunu ön izle

en: Previous
tr: Önceki

note: BUTTON
en: Previous alerts
tr: Önceki uyarılar

en: Previous borrower:
tr: Önceki ödünç alan kullanıcı:

en: Previous checkouts
tr: Önceki ödünç almalar

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
tr: Önceki Sayfa

en: Previous sessions
tr: Önceki oturumlar

en: Price
tr: Fiyat

en: Price paid:
tr: Ödenen fiyat:

en: Price:
tr: Fiyat:

en: Price:
tr: Fiyat:

en: Primary
tr: Temel

en: Primary acquisitions contact
tr: Sağlama ile ilgili birincil ilgili kişi

en: Primary acquisitions contact:
tr: Satın alma ile ilgili birincil ilgili kişi:

en: Primary email
tr: Birinci e-posta

en: Primary email:
tr: Birincil e-posta:

en: Primary phone
tr: Birinci telefon

en: Primary phone:
tr: Birincil telefon:

en: Primary phone:
tr: Birincil telefon:

en: Primary serials contact
tr: Süreli yayınlar ile ilgili birincil ilgili kişi

en: Primary serials contact:
tr: Süreli yayınlar ile ilgili birincil ilgili kişi:

en: Print
tr: Yazdır

en: Print
tr: Yazdır

en: Print barcode range
tr: Barkod yazdırma aralığı

en: Print barcode range
tr: Barkod yazdırma aralığı

en: Print basket group in PDF
tr: Sepet grubunu PDF olarak yazdır

en: Print card number as barcode:
tr: Kart numarasını barkod olarak yazdırın:

en: Print card number as text under barcode:
tr: Kart numarasını barkod altında metin olarak yazdırın:

en: Print checkin slip
tr: İade makbuzu yazdır

en: Print hold/transfer slip
tr: Materyal ayırtma/aktarım slipi yazdır

en: Print label
tr: Etiket yazdır

en: Print list
tr: Liste yazdır

note: %1$s:  today | html
en: Print notices for %s
tr: %s için bildirimleri yazdır

en: Print overdues
tr: Gecikenleri yazdır

en: Print patron cards
tr: Kullanıcı kartlarını yazdır

en: Print quick slip
tr: Hızlı fiş yazdır

en: Print range
tr: Yazdırma aralığı

en: Print receipt
tr: Makbuz yazdır

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
tr: %s için makbuz yazdır

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Print receipt for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %s için makbuz yazdır &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

en: Print slip
tr: Fiş Yazdır

en: Print slip
tr: Slip yazdır

en: Print slip (P)
tr: Slip yazdır (P)

note: A
en: Print slip and clear screen
tr: Fişi yazdır ve ekranı temizle

en: Print slip and confirm (P)
tr: Slip yazdır ve onayla (P)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
tr: Slip yazdır, aktar ve onayla (P)

en: Print summary
tr: Özet yazdır

en: Print this label
tr: Bu etiketi yazdır

en: Print transfer slip (P)
tr: Aktarım slipi yazdır (P)

en: Print type
tr: Baskı türü

note: SCRIPT
en: Print...
tr: Yazdır...

en: Printer name
tr: Yazıcı adı

en: Printer name:
tr: Yazıcı adı:

en: Printer profile
tr: Yazıcı profili

en: Printer profiles
tr: Yazıcı profilleri

en: Priority
tr: Öncelik

en: Privacy (code)
tr: Gizlilik (kod)

en: Privacy pref:
tr: Gizlilik seçenekleri:

en: Private
tr: Özel

note: OPTGROUP
en: Private lists
tr: Özel listeler

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
tr: Benimle birlikte paylaşılan özel listeler

en: Problem page
tr: Problemler sayfası

en: Problem sending the cart...
tr: Sepeti göndermede problem...

en: Problem sending the list...
tr: Listeyi göndermede problem...

en: Problems
tr: Problemler

en: Problems found
tr: Sorun bulundu

note: INPUT type=button
en: Process
tr: İşlem

en: Process images
tr: Resimleri işle

en: Process request
tr: İsteği işle

en: Processing
tr: İşleniyor

en: Processing (
tr: İşleniyor (

en: Processing authority records
tr: Otorite kayıtları işleniyor

en: Processing bibliographic records
tr: Bibliyografik kayıtlar işleniyor

en: Processing fee (when lost)
tr: İşlem ücreti (kaybolduğunda)

en: Processing fee (when lost):
tr: İşlem ücreti (kaybolduğunda):

en: Processing multiple items
tr: Birden çok materyal işleniyor

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Professional
tr: Profesyonel

en: Profile
tr: Profil

en: Profile ID
tr: Profil kimliği

en: Profile ID:
tr: Profil kimliği:

en: Profile MARC fields:
tr: MARC alanlarının profilini yap:

en: Profile SQL fields:
tr: SQL alanları profili:

note: SCRIPT
en: Profile deleted
tr: Profil silindi

en: Profile description:
tr: Profil açıklaması:

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
tr: Profilin bir adı olmalıdır

en: Profile name:
tr: Profil adı:

en: Profile name:
tr: Profil adı:

note: SCRIPT
en: Profile saved
tr: Profil kaydedildi

en: Profile settings
tr: Profil Ayarları

en: Profile type:
tr: Profil türü:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
tr: Profil atanmadı %s

en: Profile:
tr: Profil:

en: Profile:
tr: Profil:

en: Profiles
tr: Profiller

en: Programmed texts
tr: Programlanmış metinler

en: Progress
tr: İlerleme

en: Progress:
tr: İlerleme:

en: Prosentient Systems, Australia
tr: Prosentient Systems, Avustralya

en: Protect
tr: Koru

en: Protect from deletion
tr: Silinmeye karşı koruyun

en: Protocol
tr: Protokol

en: Protocol:
tr: Protokol:

en: Provider's main configuration.
tr: Sağlayıcının ana yapılandırması.

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
tr: Takma isimlendirme sadece 'bcrypt_settings' konfigürasyon girişi mevcutsa ve Koha konfigürasyon dosyasına doğru şekilde doldurulmuşsa açılmalıdır.

en: Public
tr: Açık

en: Public enrollment
tr: Herkese açık kayıt

en: Public lists
tr: Açık listeler

en: Public lists
tr: Genel listeler

note: SCRIPT
en: Public lists:
tr: Açık listeler:

en: Public macro:
tr: Genel makro:

en: Public note
tr: Açık not

en: Public note:
tr: Açık not:

en: Public note:
tr: Umuma Açık not:

en: Public notes
tr: Açık notlar

en: Public:
tr: Genel:

en: Publication date
tr: Yayın tarihi

en: Publication date (yyyy-yyyy)
tr: Yayın tarihi (yyyy-yyyy)

en: Publication date:
tr: Yayımlanma tarihi:

en: Publication date:
tr: Yayın tarihi:

en: Publication details:
tr: Yayın ayrıntıları:

en: Publication place:
tr: Yayın yeri:

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
tr: Başlıkların yayın türleri (e-kaynak yönetimi modülü)

en: Publication year
tr: Yayın yılı

en: Publication year:
tr: Yayın yılı:

en: Publication year:
tr: Yayın yılı:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
tr: Yayın yılı: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
tr: Yayın/Telif Tarihi: Yeniden Eskiye

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
tr: Yayın/Telif Tarihi: Eskiden Yeniye

note: SCRIPT
en: Published
tr: Yayınlanan

en: Published by
tr: Yayınlayan

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
tr: Yayınlayan %s

en: Published by:
tr: Yayınlayan:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
tr: Yayınlayan: %s %s tarihinde %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
tr: Yayın tarihi

en: Published date (text)
tr: Yayımlanma tarihi (metin)

en: Published on
tr: Yayınlandığı tarih

en: Published on (text)
tr: Yayımlandığı tarih (metin)

en: Publisher
tr: Yayıncı

en: Publisher location
tr: Yayıncının yeri

en: Publisher number:
tr: Yayıncı numarası:

en: Publisher:
tr: Yayıncı:

en: Publisher:
tr: Yayıncı:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
tr: Yayıncı: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
tr: Yayınlayan: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
tr: Bu birçok materyali çek

en: Purchase suggestions
tr: Satın alma önerileri

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Purchase suggestions for %s
tr: %s için satın alma önerileri

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Purchase suggestions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: %s için satın alma önerileri &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Purple
tr: Mor

en: QR Code module size:
tr: QR Kodu modül boyutu:

en: QR code:
tr: QR kodu:

en: Qty.
tr: Miktar.

en: Qualifier
tr: Niteleyici

en: Qualifier:
tr: Niteleyici:

en: Qualifier:
tr: Niteleyici:

en: Quality assurance manager
tr: Kalite güvence yöneticisi

en: Quality assurance manager:
tr: Kalite güvencesi yöneticisi:

en: Quality assurance team
tr: Kalite güvence ekibi

en: Quality assurance team:
tr: Kalite güvencesi ekibi:

en: Quantity
tr: Miktar

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
tr: Miktar '0'dan büyük olmalıdır.

en: Quantity ordered
tr: Sipariş edilen miktar

en: Quantity ordered:
tr: Sipariş edilen miktar:

en: Quantity received
tr: Gelen sayı

en: Quantity received:
tr: Gelen miktar:

en: Quantity:
tr: Miktar:

en: Query
tr: Sorgu

en: Queued
tr: Sıraya alındı

note: SCRIPT
en: Queued request
tr: Sıraya konulmuş istek

en: Queued:
tr: Sıraya alındı:

en: Quick add
tr: Hızlı ekle

en: Quick add new patron
tr: Hızlı yeni kullanıcı ekle

en: Quick spine label creator
tr: Hızlı kitap sırtı etiket oluşturucu

en: Quick spine label creator
tr: Hızlı kitap sırtı etiketi oluşturucu

en: Quick spine label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
tr: Hızlı kitap sırtı etiketi oluşturucu &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Quotations
tr: Alıntılar

note: SCRIPT
en: Quote
tr: Alıntı

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
tr: #'%s' alıntısı başarıyla silindi.

en: Quote added successfully
tr: Alıntı başarıyla eklendi

en: Quote editor
tr: Bilgi editörü

en: Quote editor
tr: Alıntı düzenleyici

en: Quote editor &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Alıntı düzenleyici &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Quote of the day
tr: Günün sözü

en: Quote updated successfully
tr: Alıntı başarıyla güncellendi

en: Quote uploader
tr: Bilgi yükleyici

en: Quote uploader
tr: Alıntı yükleyici

en: Quote uploader &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Alıntı yükleyici &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Quotes
tr: Bilgi notları

en: Quotes enabled:
tr: Bilgi notları etkinleştirildi:

en: RRP tax exc.
tr: Tavsiye edilen perakende fiyatı KDV hariç

en: RRP tax inc.
tr: Tavsiye edilen perakende fiyatı KDV dahil

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
tr: Rachel Hamilton-Williams (2004'ten günümüze Kaitaki)

en: Rank
tr: Sıralamadaki yer

en: Rank/Biblioitemnumbers
tr: Sıralamadaki yer/Bibliyografik kayıt materyal numaraları

en: Rank:
tr: Sıralamadaki yeri:

en: Rate
tr: Oran

en: Rate:
tr: Oran:

en: Raw (any):
tr: İşlem görmemiş (herhangi):

en: Ready for pickup
tr: Alınmak üzere hazır

en: Reason
tr: Neden

en: Reason for suggestion:
tr: Öneri nedeni:

en: Reason for transfer
tr: Aktarım nedeni

en: Reason:
tr: Sebep:

en: Reason:
tr: Neden:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
tr: Bir ayırtma işleminin neden iptal edilmiş olabileceğinin nedenleri

en: Reasons why a title is not for loan
tr: Bir materyalin ödünç verilmeme nedenleri

en: Reasons why an article request might have been cancelled
tr: Bir siparişin neden iptal edilmiş olabileceğinin nedenleri

en: Reasons why an order might have been cancelled
tr: Bir siparişin neden iptal edilmiş olabileceğinin nedenleri

en: Receipt history for this subscription
tr: Bu abonelik için makbuz geçmişi

en: Receipt summary for
tr: Alındı özeti

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END
en: Receipt summary for : %s %sinvoice, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Makbuz özeti : %s %sfatura, %s%s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
tr: Al

en: Receive a new shipment
tr: Yeni gönderimi al

en: Receive date
tr: Gelme tarihi

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s [%s] %s (order #%s)
tr: Materyalleri şu konumdan alın : %s %s [%s] %s (order #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
tr: %s %s[%s] %s (sipariş #%s) tarafından gönderilen materyalleri al

en: Receive orders and manage shipments
tr: Siparişleri alın ve gönderileri yönetin

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
tr: %s tarafından gönderilen siparişleri alın

en: Receive shipment from vendor
tr: Sağlayıcıdan gelen gönderiyi al

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
tr: %s sağlayıcısından gelen gönderiyi alın

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Sağlayıcıdan gönderi alın %s &rsaquo; Sağlama &rsaquo; koha

en: Receive shipments
tr: Gönderimleri al

en: Receive?
tr: Al?

en: Received
tr: Alındı

en: Received bibliographic records
tr: Alınan bibliyografik kayıtlar

en: Received issues
tr: Gelen sayılar

en: Received issues:
tr: Gelen sayılar:

en: Received items
tr: Alınan materyaller

en: Received on
tr: Alındığı tarih

en: Receives claims for late issues
tr: Geciken sayılar için claim alıyor

en: Receives claims for late orders
tr: Geciken siparişler için claim alıyor

en: Receives orders
tr: Siparişleri teslim alır

en: Receives overdue notices:
tr: Gecikme mesajlarını alır:

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
tr: Bağımlılıkları tekrar kontrol edin

en: Recipients:
tr: Alıcılar:

en: Record
tr: Kayıt

en: Record URL
tr: Kayıt URL'si

en: Record cashup
tr: Nakit para kaydı

en: Record deleted
tr: Kayıt silindi

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
tr: Kayıt eşleme başarısız oldu --seçilen eşleme kuralına ulaşılamıyor.

en: Record matching rule:
tr: Kayıt eşleme kuralı:

en: Record matching rules
tr: Kayıt eşleme kuralları

en: Record matching rules
tr: Kayıt eşleme kuralları

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
tr: Kayıt UTF-8 olarak işaretlenmemiş, bozulmuş olabilir

en: Record only
tr: Yalnızca kayıt

en: Record renewal as unseen if appropriate:
tr: Uygunsa süre uzatma işlemini görülmemiş olarak kaydedin:

note: SCRIPT
en: Record saved
tr: Kayıt kaydedildi

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
tr: Kayıt yapısı geçersiz, kaydedilemez

en: Record title
tr: Kayıt başlığı

en: Record type
tr: Kayıt türü

en: Record type:
tr: Kayıt türü:

en: Record type:
tr: Kayıt türü:

en: Record-level item type
tr: Kayıt düzeyinde materyal türü

en: Record-level itemtype
tr: Kayıt düzeyinde materyal türü

en: Record:
tr: Kayıt:

en: Records found in the catalog
tr: Katalogda bulunan kayıtlar

en: Records found in the reservoir
tr: Havuzda bulunan kayıtlar

note: SCRIPT
en: Red
tr: Kırmızı

en: Red cells signify no transfer allowed.
tr: Kırmızıyla işaretli olan birimler aktarıma izin verilmediğini göstermektedir.

en: Redefine shortcuts
tr: Kısayolları yeniden tanımla

note: SCRIPT
en: Redo
tr: Yeniden

en: Referral:
tr: Başvuru:

en: Refine results
tr: Sonuçları rafine et

en: Refine results:
tr: Sonuçları rafine et:

en: Refine search
tr: Aramanızı geliştirin

en: Refine your search
tr: Taramanızı gözden geçirin

en: Refresh
tr: Tazele

en: Refund
tr: Para iadesi yapınız

en: Refund lost item charge
tr: Kayıp materyal ücreti geri ödeme

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
tr: Kayıp materyal ücretini iade edin ve yeni gecikme cezası tahsil edin

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
tr: Kayıp materyal ücretini iade edin ve gecikme cezasını geri yükleyin

en: Refund payments to patrons
tr: Kullanıcılara ödeme iadesi yap

en: Register description
tr: Kayıt açıklaması

en: Register name
tr: Kayıt adı

en: Register:
tr: Kayıt adı

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
tr: Kayıt ol: %s &rArr; %s

en: Registration date
tr: Kayıt tarihi

en: Registration date:
tr: Kayıt tarihi:

en: Registration date:
tr: Kayıt tarihi:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
tr: Kayıt tarihi: %s

en: Regular expression:
tr: Düzenli ifade

en: Regular print
tr: Düzenli baskı

en: Reject
tr: Red

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Rejected tags
tr: Reddedilen etiketler

note: ABBR
en: Related Term
tr: İlgili Terim

en: Relationship information
tr: İlişkili bilgiler

en: Relationship:
tr: Yakınlık:

en: Relationship:
tr: İlişki:

en: Release maintainer:
tr: Sürüm geliştiricisi:

en: Release maintainers:
tr: Sürüm geliştiriciler:

en: Release manager assistant:
tr: Sürüm yöneticisi yardımcısı:

en: Release manager assistants:
tr: Sürüm yöneticisi yardımcıları:

en: Release manager:
tr: Sürüm yöneticisi:

en: Relevance
tr: İlgi sıralaması

en: Religious organization
tr: Dini organizasyon

en: Remaining circulation permissions
tr: Kalan dolaşım izinleri

note: SPAN
en: Remaining in this fund
tr: Bu ödenekte kalan

en: Remaining permissions for managing fines and fees
tr: Para cezalarını ve ücretleri yönetmek için kalan izinler

en: Remaining system parameters permissions
tr: Kalan sistem parametreleri izinleri

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
tr: Çocuk ödeneği dahil olmak üzere geriye kalan

en: Remember for session:
tr: Oturumu hatırla:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
tr: Memcached'in Plack'dan önce başlatılması gerektiğini unutmayın.

en: Remember return date for next check in
tr: Bir sonraki iade işlemi için iade tarihini hatırla

en: Reminder date
tr: Hatırlatma tarihi

en: Reminder:
tr: Hatırlatıcı:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
tr: Hatırlatma: Bu eylem seçilen tüm otoriteleri silecektir!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
tr: Hatırlatma: Bu eylem tüm seçili bibliyografik kayıtları, eklenmiş abonelikleri, mevcut ayırmaları ve eklenmiş materyalleri silecektir!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
tr: Hatırlatma: Bu eylem seçtiğiniz tüm otoriteleri silecektir!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
tr: Hatırlatma: Bu eylem seçtiğiniz tüm bibliyografik kayıtları silecektir!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
tr: Hatırlatma: Bu eylem seçtiğiniz tüm ödünç verme işlemlerini silecektir!

en: Remote host
tr: Uzak ana bilgisayar

en: Remote host:
tr: Uzak ana bilgisayar:

en: Remote image
tr: Uzak görüntü

en: Remote image:
tr: Uzak görüntü:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
tr: Çıkar

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove &quot;In demand&quot;
tr: Kaldır &quot;In demand&quot;

en: Remove all reserves
tr: Tüm ayrılmış ders materyallerini kaldır

note: SCRIPT
en: Remove color
tr: Rengi kaldır

en: Remove condition
tr: Koşulu kaldır

en: Remove course reserves
tr: Ayrılmış ders materyallerini kaldır

en: Remove duplicates
tr: Duplikeleri çıkar

note: A
en: Remove facet %s
tr: Faseti kaldır %s

en: Remove from cart
tr: Sepetten kaldır

en: Remove from group
tr: Gruptan kaldır

en: Remove from rota
tr: Rota'dan kaldır

en: Remove item from collection
tr: Materyali koleksiyondan çıkar

en: Remove items not owned by selected libraries:
tr: Seçilen kütüphanelere ait olmayan materyalleri kaldırın:

en: Remove items: scan barcodes
tr: Materyal çıkar: barkodları tara

en: Remove library from group
tr: Kütüphaneyi gruptan kaldır

note: SCRIPT
en: Remove link
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Remove owner
tr: sahibi kaldır

en: Remove profile
tr: Profili sil

en: Remove reserves &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
tr: Rezervleri kaldır &rsaquo; Ayrılmış ders materyalleri &rsaquo; Koha

en: Remove rule?
tr: Kural silinsin mi?

en: Remove selected
tr: Seçilenleri çıkar

en: Remove selected items
tr: Seçili materyalleri kaldır

en: Remove selected patrons
tr: Seçilen kullanıcıları kaldır

en: Remove substitution
tr: İkameyi kaldır

en: Remove tag
tr: Etiketi kaldır

en: Remove this match check
tr: Bu eş kontrolü kaldır

en: Remove this match point
tr: Bu eşleşme noktasını çıkar

en: Remove this rule
tr: Bu kuralı sil

en: Remove:
tr: Kaldır:

en: Remove?
tr: Kaldırılsın mı?

en: Renew
tr: Süresini uzat

en: Renew
tr: Süresini uzat

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
tr: #%s yenile

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Süre uzatma %s &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Renew a subscription
tr: Bir abonelik yenile

en: Renew all
tr: Tümünün süresini uzat

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
tr: Uygunsa &quot;unseen&quot; olarak yenileyin:

en: Renew or check in selected items
tr: Seçtiğiniz materyallerin süresini uzat ya da iade et

en: Renew patron
tr: Kullanıcıyı Yenile

note: A
en: Renew selected subscriptions
tr: Seçili abonelikleri yenile

en: Renew this subscription
tr: Bu aboneliği yenile

en: Renewal
tr: Uzatma

en: Renewal date:
tr: Uzatma tarihi:

en: Renewal date:
tr: Uzatma tarihi:

en: Renewal due date:
tr: İade tarihini uzatma:

en: Renewal period
tr: Uzatma süreci

en: Renewals allowed (count)
tr: İzin verilen uzatmalar (say)

en: Renewals allowed:
tr: İzin verilen süre uzatma:

en: Renewals period:
tr: Süre uzatma süreci:

en: Renewed
tr: Uzatıldı

en: Renewed
tr: Uzatıldı

en: Rental charge
tr: Kiralama ücreti

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
tr: Bu materyal için kiralama ücreti: %s

en: Rental charge:
tr: Kiralama ücreti:

en: Rental charge:
tr: Kiralama ücreti:

en: Rental discount (%%)
tr: Kira indirimi (%%)

en: Rental fee
tr: Kiralama ücreti

note: INPUT type=submit
en: Reopen
tr: Yeniden aç

en: Reopen basket
tr: Bu sepeti yeniden aç

en: Reopen basket group
tr: Sepet grubunu yeniden aç

en: Reopen closed invoices
tr: Kapatılan faturaları yeniden açın

en: Reopen it
tr: Yeniden aç

en: Reopen selected invoices
tr: Seçili faturaları yeniden aç

en: Reopen:
tr: Tekrar aç:

en: Rep.price
tr: Örnek fiyat

note: SCRIPT
en: Repair
tr: Onar

en: Repeatable
tr: Tekrarlanabilir

en: Repeatable:
tr: Tekrarlanabilir:

en: Replace
tr: Değiştir

note: SCRIPT
en: Replace all
tr: Tümünü değiştir

en: Replace all patron attributes
tr: Tüm kullanıcı niteliklerini değiştir

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
tr: Mevcut kapakları değiştir %s

en: Replace existing record with incoming record
tr: Mevcut kaydı gelen kayıtla değiştir

en: Replace only included patron attributes
tr: Sadece dahili kullanıcı niteliklerini değiştir

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
tr: Kullanıcı şifrelerini dosyadakilerle değiştirin (boş şifreler dikkate alınmayacaktır)

en: Replace record via Z39.50/SRU
tr: Kaydı Z39.50/SRU üzerinden değiştir

en: Replace record via Z39.50/SRU search
tr: Z39.50/SRU arama yoluyla kaydı değiştirin

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
tr: Geçerli kaydın içeriğini değiştir

note: SCRIPT
en: Replace with
tr: İle değiştir

en: Replacement cost:
tr: Yerine koyma maliyeti:

en: Replacement price
tr: Yenileme ücreti

en: Replacement price:
tr: Yenileme ücreti:

en: Replacement price:
tr: Yenileme ücreti:

en: Replied
tr: Cevaplandı

en: Reply-To:
tr: Yanıtla:

en: ReplyToDefault
tr: Varsayılan

en: Report
tr: Rapor

en: Report
tr: Rapor

en: Report SQL:
tr: Rapor SQL:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
tr: Teslim alınmamış siparişleri %s (%s - %s) bütçesinden %s (%s - %s) bütçesine taşıdıktan sonra rapor ver

en: Report group:
tr: Rapor grubu:

en: Report is public:
tr: Herkese açık rapor:

en: Report mistake
tr: Hata bildir

en: Report name
tr: Rapor Adı

en: Report name:
tr: Rapor Adı:

en: Report name:
tr: Rapor Adı:

en: Report plugins
tr: Rapor eklentileri

en: Report subgroup:
tr: Rapor alt grubu:

en: Report:
tr: Rapor:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
tr: %s Tarihinde bildirildi

en: Reports
tr: Raporlar

en: Reports
tr: Raporlar

en: Reports &rsaquo; Koha
tr: Raporlar &rsaquo; Koha

en: Reports Dictionary
tr: Raporlar Sözlüğü

en: Reports dictionary
tr: Raporlar Sözlüğü

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
tr: Materyal türlerindeki raporlar %s –de tutuldu %s%s

en: Reports tables
tr: Raporlar tabloları

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
tr: İstek %s

en: Request ID
tr: İstek Kimliği

en: Request article
tr: Makale isteğinde bulunun

en: Request article
tr: Makale isteğinde bulunun

en: Request article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Makale isteğinde bulun &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
tr: %s biriminden makale isteğinde bulunun

en: Request details
tr: İstek ayrıntıları

en: Request log
tr: İstek günlüğü

en: Request number:
tr: İstek numarası:

en: Request specific item type:
tr: Belirli bir materyal türünü talep edin:

en: Request type:
tr: İstek türü:

en: Requested
tr: Gerekli

en: Requested article
tr: İstek yapılan makale

note: SCRIPT
en: Requested from partners
tr: Ortaklardan istek yapıldı

en: Requested item type
tr: İstenilen materyal türü

en: Require strong password:
tr: Güçlü şifre gerektir:

en: Require valid email address:
tr: Geçerli bir e-posta adresi gereklidir:

en: Required
tr: Gerekli

en: Required fields cannot be cleared
tr: Gerekli alanlar silinemez

en: Required fields:
tr: Zorunlu alanlar:

en: Required for staff login.
tr: Personel girişi için gerekli.

en: Required match checks
tr: Zorunlu eşleştirme denetlemeleri

note: TH
en: Required module missing
tr: Gerekli olan modül eksik

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
tr: Devam etmeden önce gerekli modüller doğru sürüm için kurulmalıdır.

en: Required modules must be installed before you may continue.
tr: Devam edebilmeniz için gerekli modüllerin kurulmuş olması gerekir.

en: Required. Maximum length is 64 letters
tr: Gereklidir. Maksimum uzunluk 64 harftir

note: I
en: Requires override of hold policy
tr: Ayırma politikasının geçersiz kılınmasını gerektirir

en: Research
tr: Araştırma

en: Resend
tr: Yeniden Gönder

en: Reserve cancelled
tr: Rezerv İptal edildi

en: Reserve found
tr: Rezerv Bulundu

en: Reserves
tr: Rezervler

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset filter
tr: Filtreyi sıfırla

en: Reset mappings
tr: Eşlemeleri sıfırla

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
tr: Mana belirtecini sıfırlayın

note: SCRIPT
en: Resize
tr: Yeniden boyutlandır

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Resolve
tr: Çözümle

en: Resolve claim
tr: Talebi çözümle

en: Resolve return claim
tr: İade talebini çözümle

note: SPAN
en: Resolved claims
tr: Çözümlenen talepler

en: Resolved?
tr: Çözüldü mü?

en: Responses
tr: Yanıtlar

en: Responses enabled:
tr: Etkin yanıtlar:

en: Restore
tr: Geri yükle

note: SCRIPT
en: Restore last draft
tr: Son taslağı geri yükle

en: Restrict
tr: Kısıtla

en: Restrict access to:
tr: Erişimi kısıtla:

en: Restricted
tr: Kısıtlı

en: Restricted status of an item
tr: Bir materyalin kısıtlama durumu

en: Restricted:
tr: Kısıtlı:

en: Restriction comment
tr: Kısıtlama açıklaması

en: Restriction expiration
tr: Kısıtlamanın sona ermesi

en: Restriction overridden temporarily
tr: Kısıtlama geçici olarak devre dışı bırakıldı

en: Restriction overridden temporarily.
tr: Kısıtlama geçici olarak devre dışı bırakıldı.

en: Restriction reason
tr: Kısıtlama nedeni

en: Result
tr: Sonuç

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Results
tr: Sonuçlar

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
tr: Sonuçlar %s vasıtasıyla %s %s –nin %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
tr: Sonuçlar %s - %s arası (Toplamı %s)

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
tr: Sonuçlar %s - %s arası  %s'e

en: Results for authority records
tr: Otorite kayıtları için sonuçlar

en: Results for tag
tr: tag için sonuçlar

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
tr: Mana Bilgi Tabanı'ndan sonuçlar

en: Results per page :
tr: Her sayfada gösterilen sonuç sayısı :

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
tr: Her sayfada gösterilen sonuç sayısı: %s

en: Resume
tr: Kaldığı yerden devam et

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
tr: Tüm askıya alınan ayırmaları devam ettir

en: Retail price:
tr: Perakende satış fiyatı:

en: Return
tr: İade

en: Return claims
tr: İade talepleri

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
tr: İade talepleri, kullanıcı ayrıntıları sayfasından işlenmelidir

en: Return date
tr: İade tarihi

en: Return policy
tr: İade politikası

en: Return to batch item deletion
tr: Toplu materyal silimine dön

en: Return to batch item modification
tr: Çoklu materyal değişimine dön

en: Return to circulation and fine rules
tr: Dolaşım ve ceza kurallarına dön

en: Return to frameworks
tr: Çerçevelere dön

en: Return to patron detail
tr: Kullanıcı Ayrıntısına Dön

en: Return to previous page
tr: Önceki sayfaya geri dön

en: Return to request
tr: İsteğe dön

note: A
en: Return to request details
tr: İstek ayrıntılarına dön

en: Return to rota
tr: Rota'ya dön

en: Return to rotas
tr: Rotalar'a dön

en: Return to rotating collections home
tr: Rotasyonlu koleksiyonlar ana sayfasına dön

en: Return to search
tr: Aramaya dön

en: Return to sets management
tr: Ayarlar yönetimine dön

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
tr: Hazırlanmış %s MARC grubuna geri dön

en: Return to the basket
tr: Sepete dön

en: Return to the basket without making a new order.
tr: Yeni bir sipariş vermeden sepete geri dön.

en: Return to the job list
tr: İş listesine dön

en: Return to the record
tr: Kayda geri dön

en: Return to tools
tr: Araçlara dön

en: Return to where you were
tr: Daha önce bulunduğun yere geri dön

en: Return-Path:
tr: Dönüş yolu:

en: Returned to patron:
tr: Kullanıcıya geri döndü:

en: Returns
tr: İadeler

en: Revert In Processing status
tr: İşlemde durumuna geri al

en: Revert hold transfer status
tr: Materyal ayırtma transferi durumuna geri alın

en: Revert waiting status
tr: Bekleyen durumunu geri al

en: Reverted
tr: Geri alındı

en: Reviewer
tr: Eleştirmen

en: Reviewer:
tr: Gözden geçiren:

en: Reviews
tr: Görüşler

en: Revoke
tr: İptal et

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
tr: Zengin Metin Alanı. Yardım için ALT-0 tuşuna basın.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
tr: Zengin Metin Alanı. Menü için ALT-F9 tuşuna basın. Araç çubuğu için ALT-F10 tuşuna basın. Yardım için ALT-0 tuşuna basın

en: Right
tr: Sağ

note: SCRIPT
en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
tr: Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda

en: Road types to be used in patron addresses
tr: Kullanıcı adreslerinde kullanılacak yol türleri

note: SCRIPT
en: Robots
tr: Robotlar

note: SCRIPT
en: Rollover at:
tr: Devir tarihi (Rollover at)

en: Rollover:
tr: Devir tarihi (Rollover):

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
tr: Rom&acirc;n&#259; (Romanya)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
tr: Yüklemeler için kök dizin tanımlanmamış

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
tr: Rota açıklaması

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
tr: Rota adı

en: Rota status
tr: Rota durumu

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

en: Rotating collections
tr: Dolaşımdaki koleksiyonlar

en: Rotating collections
tr: Dolaşımdaki koleksiyonlar

en: Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Dönüşümlü koleksiyonlar &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Routing
tr: Dolaşım

en: Routing
tr: Yönlendirme

en: Routing list
tr: Dolaşım listesi

en: Routing lists
tr: Yönlendirme Listeleri

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Yönlendirme fişi önizlemesi &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

en: Routing:
tr: Dolaşım:

en: Row
tr: Satır

note: SCRIPT
en: Row group
tr: Satır grubu

note: SCRIPT
en: Row properties
tr: Satır özellikleri

note: SCRIPT
en: Row type
tr: Satır türü

note: SCRIPT
en: Row {0}
tr: Satır {0}

note: SCRIPT
en: Rows
tr: Satırlar

en: Rule
tr: Kural

en: Rule
tr: Kural

en: Rule operator
tr: Kural operatörü

en: Rules
tr: Kurallar

en: Rules for automatic item modifications by age
tr: Yaşa göre otomatik materyal değişiklikleri için kurallar

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
tr: Gecikmiş işlemler kuralları: %s%s%s varsayılan kütüphane %s

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run
tr: Çalıştır

note: BUTTON
en: Run and edit macros
tr: Makroları çalıştır ve düzenle

en: Run macro
tr: Makro çalıştır

en: Run report
tr: Raporu çalıştır

en: Run report
tr: Raporu çalıştır

en: Run reports
tr: Raporları çalıştır

note: INPUT type=submit
en: Run the report
tr: Raporu Çalıştır

en: Run tool
tr: Araçları çalıştır

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Runtime parameter options
tr: Çalışma zamanı parametre seçenekleri

en: SAN-Ouest Provence
tr: SAN- Batı Provans

en: SAN-Ouest Provence, France
tr: SAN-Ouest Provence, Fransa

en: SI Centimeters
tr: SI Santimetre

en: SI Millimeters
tr: SI Milimetre

en: SIP media type:
tr: SIP ortam türü:

en: SMS alert number
tr: SMS uyarı sayısı

en: SMS cellular providers
tr: SMS hücresel sağlayıcılar

en: SMS cellular providers
tr: SMS hücresel sağlayıcıları

en: SMS cellular providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: SMS hücresel sağlayıcıları &rsaquo; Yönetim & rsaquo; Koha

en: SMS number:
tr: SMS sayısı:

en: SMS provider
tr: SMS sağlayıcı

en: SMS provider:
tr: SMS sağlayıcı:

en: SMTP server
tr: SMTP sunucusu

en: SMTP server:
tr: SMTP sunucusu:

en: SMTP servers
tr: SMTP sunucuları

en: SMTP servers
tr: SMTP sunucuları

en: SRU Search fields mapping:
tr: SRU Arama alanları eşleştirme:

en: SRU search fields mapping for authorities &rsaquo; Koha
tr: Otoriteler için SRU arama alanları eşlemesi &rsaquo; Koha

en: SRU search fields mapping for bibliographic records &rsaquo; Koha
tr: Bibliyografik kayıtlar için SRU arama alanları eşlemesi &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
tr: Satış %s

en: Salutation
tr: Hitap

en: Same week day
tr: Hafta içi aynı gün

en: Satisfied
tr: Memnun

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
tr: Cumartesi

note: SCRIPT
en: Saturdays
tr: Cumartesiler

note: INPUT type=submit
en: Save
tr: Kaydet

en: Save
tr: Kaydet

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
tr: Kaydet (eklentiyi kaydet etkinleştirilmişse)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
tr: Tüm %s tercihleri kaydet

en: Save and continue editing
tr: Kaydet ve düzenlemeye devam et

en: Save and edit items
tr: Materyalleri kaydet ve düzenle

en: Save and pay
tr: Kaydet ve öde

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
tr: Yönlendirme slipi kayıt ve ön izleme

en: Save and view record
tr: Künyeyi kaydet ve görüntüle

en: Save anyway
tr: Yine de kaydedilsin mi

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
tr: MARC (.mrc) dosyası olarak kaydet

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
tr: MARCXML (.xml) dosyası olarak kaydet

en: Save as new pattern
tr: Yeni örüntü olarak kaydet

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
tr: Geçerli kaydı kaydet (Ctrl-S)

en: Save description
tr: Açıklamayı kaydet

en: Save profile
tr: Profili kaydet

en: Save quotes
tr: Bilgileri kaydet

en: Save record
tr: Künyeyi kaydet

en: Save record (cannot be remapped)
tr: Kaydı kaydet (yeniden eşlenemez)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
tr: Rapor kaydet

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
tr: Kısayolları kaydet

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
tr: Aboneliği kaydet

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
tr: Abonelik tarihini Kaydet

note: SCRIPT
en: Save to catalog
tr: Kataloğa kaydet

en: Save your custom report
tr: Özel Raporunuzu Kaydedin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Saved check-in date:
tr: İade tarihi kaydedildi:

en: Saved report results
tr: Kaydedilmiş Rapor Sonuçları

en: Saved reports
tr: Kaydedilmiş Raporlar

en: Saved reports
tr: Kaydedilmiş raporlar

en: Saved results
tr: Kaydedilmiş Sonuçlar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
tr: Kaydediyor...

en: Scale height (relative to card):
tr: Ölçek yüksekliği (karta göre):

en: Scale width (relative to card):
tr: Ölçek genişliği (karta göre):

en: Scan
tr: Tara

en: Scan a patron barcode to start.
tr: Başlamak için kullanıcı barkodunu tarayın.

en: Scan index:
tr: Dizini Tara:

en: Scan indexes:
tr: Dizinleri tara:

en: Schedule
tr: Takvim

en: Schedule
tr: Zaman çizelgesi

en: Schedule tasks to run
tr: Görev zamanlayıcı çalıştırmak için

en: Schedule tasks to run
tr: Çalıştırılacak görevleri zamanlayın

en: Scheduled for automatic renewal
tr: Süresinin otomatik olarak uzatılması için programlanmış

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
tr: Otomatik süre uzatılması için programlanmıştır ve kullanıcı çok fazla ödenmemiş cezaya sahip olduğundan süresi uzatılamaz

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
tr: Süresinin otomatik olarak uzatılması için programlanmıştır ve kullanıcının hesabının süresi dolduğu için süresi uzatılamadı

en: School
tr: Okul

en: Score:
tr: Skor:

en: Screen
tr: Ekran

note: INPUT type=submit
en: Search
tr: Ara

note: INPUT type=text
en: Search %s
tr: Ara %s

note: %1$s:  IF ( query_desc ) %2$s:  query_desc | html %3$s:  END %4$s:  IF ( limit_desc ) %5$s:  limit_desc | html %6$s:  END
en: Search %s for '%s'%s %s &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
tr: '%s'%s %s için %s arama &nbsp; sınırlamaları ile:&nbsp;'%s'%s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
tr: ISSN ara

en: Search Z39.50/SRU servers
tr: Z39.50/SRU sunucularını ara

en: Search all headings
tr: Tüm başlıkları ara

en: Search all headings:
tr: Tüm başlıkları ara:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
tr: Sözleşme adı ve / veya açıklama ile ara:

en: Search by keyword:
tr: Anahtar Kelime İle Ara:

en: Search call number:
tr: Yer numarası arama:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
tr: Yer numarası arama

en: Search category
tr: Arama kategorisi

en: Search category:
tr: Kategori ara:

en: Search cities
tr: Şehirleri ara

note: INPUT type=text
en: Search claim count
tr: Claim sayısı ara

note: INPUT type=text
en: Search claim date
tr: Claim tarihi ara

en: Search contracts
tr: Sözleşmeleri ara

en: Search currencies
tr: Para birimlerini ara

en: Search desks
tr: Masaları ara

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
tr: Arama motoru yapılandırması (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
tr: Arama motoru yapılandırması (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Arama motoru yapılandırması (Elasticsearch) &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Search entire MARC record
tr: MARC kaydının tamamını ara

en: Search entire record
tr: Tüm kaydı ara

en: Search entire record:
tr: Tüm kaydı ara:

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
tr: Sona erme tarihi ara

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
tr: Arama zaman aşımına uğramıştır, lütfen tekrar deneyin

en: Search field
tr: Arama alanı

en: Search field:
tr: Arama alanı:

en: Search fields
tr: Arama alanları

en: Search filters
tr: Filtreleri ara

en: Search for
tr: Ara

en: Search for a vendor
tr: Bir sağlayıcı ara

en: Search for a vendor to transfer from
tr: Aktarımın yapılacağı sağlayıcıyı arayın

en: Search for a vendor to transfer to
tr: Aktarım yapılacak sağlayıcıyı arayın

en: Search for another record
tr: Diğer bir kayıt için ara

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
tr: Materyal ara %s Toplu dosyaya eklemek için %s %s

en: Search for patron
tr: Kullanıcı araması yap

en: Search for patrons
tr: Kullanıcı araması yap

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
tr: Eklenti araması yap

en: Search for record
tr: Kayıt ara

en: Search for tag:
tr: Etiket ara:

en: Search for vendor
tr: Sağlayıcı arama

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
tr: Sağlayıcı ara %s &rsaquo; Koha

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Sağlayıcı arama &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

en: Search funds
tr: Fonları ara

en: Search history
tr: Arama geçmişi

en: Search history
tr: Arama geçmişi

en: Search history &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: Arama geçmişi &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
tr: Takvimde tatil olarak belirtmek istediğiniz günü arayın.

en: Search index:
tr: Dizin ara:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
tr: Süreli yayın sayısı ara

note: INPUT type=text
en: Search library
tr: Kütüphane ara

note: INPUT type=text
en: Search location
tr: Konum ara

en: Search main heading
tr: Ana Başlık ara

en: Search main heading ($a only)
tr: Ana başlık ara (yalnızca $a)

en: Search main heading ($a only):
tr: Ana başlık ara (yalnızca $a):

en: Search main heading:
tr: Ana başlık ara:

note: INPUT type=text
en: Search notes
tr: Notları ara

en: Search notices
tr: Uyarıları ara

en: Search on
tr: Üzerinde ara

note: I
en: Search on %s
tr: %s üzerinde ara

en: Search on Mana
tr: Mana üzerinde ara

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: Search orders
tr: Siparişleri ara

en: Search partners
tr: Partnerleri ara

en: Search patron categories
tr: Kullanıcı kategorilerini ara

en: Search patrons
tr: Kullanıcıları ara

en: Search patrons
tr: Kullanıcıları ara

en: Search patrons or clubs
tr: Kullanıcıları veya kulüpleri ara

en: Search patrons or clubs
tr: Kullanıcıları veya kulüpleri ara

en: Search reports by keyword:
tr: Raporları anahtar kelimeye göre ara:

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Search results &rsaquo; Barcodes and labels &rsaquo; Koha
tr: Arama sonuçları &rsaquo; Barkodlar ve etiketler &rsaquo; Koha

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Arama sonuçları &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
tr: %s'in arama sonuçları %s - %s arası

note: NAV
en: Search results navigation
tr: Arama sonuçlarında gezinme

en: Search selected partners
tr: Seçili partnerleri ara

note: INPUT type=text
en: Search since
tr: Şundan itibaren ara

note: INPUT type=text
en: Search status
tr: Durum ara

en: Search string matches:
tr: Dize eşleştirmelerini ara:

en: Search subscriptions
tr: Abonelikleri ara

en: Search subscriptions:
tr: Abonelikleri ara:

en: Search suggestions
tr: Önerileri ara

en: Search system preferences
tr: Sistem Tercihlerini ara

en: Search targets
tr: Arama hedefleri

en: Search term:
tr: Arama terimi:

note: INPUT type=text
en: Search title
tr: Başlık ara

en: Search to hold
tr: Ayrılacakları ara

en: Search to hold
tr: Ayırtma işlemi için ara

en: Search type:
tr: Arama türü:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
tr: Arama kullanılamıyor

en: Search uploads by category
tr: Karşıya yüklemeleri kategoriye göre ara

en: Search uploads by name or hashvalue
tr: Karşıya yüklenenleri isim ya da karma değerine göre ara

en: Search value:
tr: Arama değeri:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
tr: Sağlayıcıları ara

en: Search was:
tr: Arama değeri:

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
tr: Arama, ağırlıklı alanların ilgi düzeyini yükseltecek/artıracaktır.

en: Search:
tr: Ara:

en: Searchable
tr: Aranabilir

en: Searchable:
tr: Aranabilir:

en: Searched by default.
tr: Varsayılan olarak aranır.

note: A
en: Searching
tr: Aranıyor

note: SCRIPT
en: Season
tr: Dönem

note: SCRIPT
en: Second
tr: İkinci

en: Second indicator default value:
tr: İkinci gösterge varsayılan değeri:

en: Secondary email
tr: İkinci e-posta

en: Secondary email:
tr: İkinci e-posta:

en: Secondary email:
tr: İkinci e-posta:

en: Secondary phone
tr: İkinci telefon

en: Secondary phone:
tr: İkinci telefon:

en: Secondary phone:
tr: İkinci telefon:

en: Seconds (default)
tr: Saniye (varsayılan)

en: Secret:
tr: Gizli:

en: Section
tr: Bölüm

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
tr: Bölüm %s

en: Section:
tr: Bölüm:

en: See any subscription attached to this biblio
tr: Bu bibliyografik kayda bağlı herhangi bir abonelik için bakınız

en: See highlighted items below
tr: Aşağıdaki vurgulanmış materyallere bakın

en: See online help for advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler için çevrimiçi yardıma bakın

en: See your public page:
tr: Herkese açık sayfanıza bakın:

en: Seen
tr: Görüldü

note: INPUT type=submit
en: Select
tr: Seçin

en: Select
tr: Seç

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
tr: Bu öznitelik türü her zaman görüntülenecekse "Tüm kütüphaneler"i seçin. Aksi takdirde, bu değerle ilişkilendirmek istediğiniz kütüphaneleri seçin.

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
tr: Tüm kütüphaneler bu materyal türünü kullanıyorsa 'Tüm kütüphaneler'i seçin. Aksi takdirde, bu materyal türünü kullanan belirli kütüphaneleri seçin.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
tr: Bu otorize değerin sürekli gösterilmesi gerekiyorsa 'Tüm Kütüphaneler' opsiyonunu seçin. Aksi takdirde bu değerle ilişkilendirmek istediğiniz kütüphaneleri seçin.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
tr: Bu kredi türü tüm kütüphanelerde kullanılabiliyorsa, 'Tüm kütüphaneler'i seçin. Aksi takdirde, kredi türünü ilişkilendirmek istediğiniz kütüphaneleri seçin.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
tr: Bu borç türü tüm kütüphanelerde kullanılabiliyorsa, 'Tüm kütüphaneler'i seçin. Aksi takdirde, borç türünü ilişkilendirmek istediğiniz kütüphaneleri seçin.

en: Select CSV profile:
tr: CSV profili seçiniz:

en: Select MARC framework:
tr: MARC çerçevesi seçin:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
tr: İçe aktar havuzundan işlem sırasına sokacağınız bir MARC kaydı seçin. Bu kayıt ayrıştırılacak ve her bir geçerli kayıt daha sonra kataloğa aktarılmak üzere işlem sırasına konacaktır.

en: Select a budget
tr: Bir bütçe seçin

en: Select a built-in sound:
tr: Yerleşik ses seçin:

en: Select a category type
tr: Bir Kategori türü Seçin

en: Select a chooser
tr: Bir seçici seçin

en: Select a collection:
tr: Bir koleksiyon seçin

en: Select a day
tr: Bir gün seçin

en: Select a deliverer
tr: Bir teslimatçı seçin

en: Select a department
tr: Bir departman seçin

en: Select a file to import into the borrowers table
tr: borrowers tablosuna aktarmak için bir dosya seçin

en: Select a frequency
tr: Bir frekans seçin

en: Select a fund
tr: Bir fon seçin

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
tr: Bir fon seçin (eğer ayarlanmışsa siparişleri/materyalleri dolduracaktır)

en: Select a fund (will use default if set)
tr: Bir fon seçin (ayarlandıysa varsayılanı kullanacaktır)

en: Select a language:
tr: Bir dil seçin:

en: Select a layout for back side:
tr: Arka taraf için bir düzen seçin:

en: Select a layout to be applied:
tr: Uygulanacak bir anahat seçin:

en: Select a library :
tr: Bir kütüphane seçin :

en: Select a library :
tr: Bir kütüphane seçin :

en: Select a library:
tr: Bir kütüphane seçin:

en: Select a library:
tr: Bir kütüphane seçin:

en: Select a list
tr: Bir liste seçin

en: Select a list of records
tr: Bir kayıt listesi seçin

en: Select a table:
tr: Bir tablo seçin:

en: Select a template
tr: Bir şablon seç

en: Select a template to be applied:
tr: Uygulanacak bir şablon seçin:

en: Select a time
tr: Bir zaman seçin

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Select all visible rows
tr: Tüm görünür satırları seçin

en: Select an authority framework
tr: Bir otorite kaydı çerçevesi seçin

en: Select an existing list
tr: Mevcut listelerden birini seçin

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
tr: Yüklemek için bir resim dosyası ya da ZIP dosyası seçin. Yükleme aracı GIF, JPEG, PNG ve XPM formatlarındaki resimleri kabul edecektir.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
tr: Yüklemek için bir resim dosyası ya da ZIP dosyası seçin. Yükleme aracı GIF, JPEG, PNG ve XPM formatlarındaki resimleri kabul edecektir.

en: Select an item type:
tr: Bir materyal türü seçin:

en: Select day:
tr: Gün Seçin:

en: Select download format:
tr: İndirme biçimini seçin:

en: Select files:
tr: Dosyaları seçin:

en: Select item:
tr: Materyal seçin:

en: Select items to move to this rota:
tr: Bu rota'ya taşımak için materyalleri seçin:

en: Select local databases
tr: Yerel veritabanlarını seçin

en: Select manager
tr: Yönetici seçin

en: Select month:
tr: Ay seçin:

en: Select none
tr: Hiçbirini seçme

en: Select none to see all libraries
tr: Tüm kütüphaneleri görmek için hiçbirini seçin

en: Select note
tr: Not seçin

en: Select notice:
tr: Duyuru seçin:

en: Select one or more images to delete.
tr: Silmek için bir ya da daha fazla resim seçin:

en: Select ordering library account:
tr: Sipariş veren kütüphane hesabını seçin:

en: Select owner
tr: Sahip seçin

en: Select partner libraries:
tr: Ortak kütüphaneler seçin:

note: SCRIPT
en: Select patron
tr: Kullanıcı seç

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
tr: Saklanacak kullanıcıyı seçin. Diğer kullanıcıların verileri bu kullanıcı kaydına aktarılacak ve geriye kalan kullanıcı kayıtları silinecektir.

en: Select planning type:
tr: Planlama türü seçin:

en: Select records to export
tr: Dışa aktaracağınız kayıtları seçin

en: Select remote databases
tr: Uzaktaki veri tabanlarını seçin

en: Select searches to:
tr: Aramaları seçin:

en: Select table:
tr: Tablo seçin:

en: Select the biblionumber to attach the item to
tr: Materyalin ekleneceği için bibliyografik numarayı seçin

en: Select the biblionumber to link the item to
tr: Materyalin bağlantı kurulacağı bibliyografik numarayı seçin

en: Select the file to import:
tr: İçe aktarılacak dosyayı seçin:

en: Select the file to upload:
tr: Karşıya yüklenecek dosyayı seçin:

en: Select the host record to link
tr: Bağlantı kurulacak ana kaydı seçin

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
tr: '%s' ile bağlantı kurulacak ana kaydı seçin

en: Select the library account submitting the EDI order
tr: EDI siparişi gönderen kütüphane hesabını seçin

en: Select to display or not:
tr: Görüntülemek ya da görüntülememek için seçin:

en: Select to import
tr: İçe aktarmak için seçin

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Sağlayıcı seç &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Select visible rows
tr: Görünür satırları seçin

en: Select which authorized value category the user will choose from.
tr: Kullanıcının hangi yetkili değer kategorisinden seçeceğini seçin.

en: Select without holds
tr: Ayırmalar olmadan seç

en: Select without items
tr: Materyaller olmadan seç

en: Select without subscriptions
tr: Abonelikler olmadan seç

en: Select your MARC flavor
tr: Tercih ettiğiniz MARC formatını seçin

note: SCRIPT
en: Select...
tr: Seç...

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
tr: Mevcut kullanıcı üzerine yazılırken, seçilen alanlar orijinal kullanıcı kaydından korunacaktır.

en: Selected items :
tr: Seçili materyaller:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
tr: Uyarıyı seçmek kullanıcılara, yeni bir yayın alındığında, bildirimlere abone olmalarına imkan verecektir.

en: Selecting default settings
tr: Varsayılan ayarların seçilmesi

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
tr: Bu seçenek seçildiğinde varolan fon sahipleri varsa, üzerine yazılır

note: SCRIPT
en: Selection
tr: Seçim

en: Selector
tr: Seçici

en: Selector:
tr: Seçici:

en: Self check modules
tr: Selfcheck modülleri

en: Semi-colon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
tr: Noktalı virgülle ayrılmış metin (.csv)

en: Send
tr: Gönder

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
tr: EDI siparişi gönder

en: Send email
tr: E-posta gönder

en: Send list
tr: Liste gönder

en: Send notice to patron
tr: Kullanıcıya bildirim gönder

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
tr: Uyarı gönder

en: Send to
tr: Gönder

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
tr: Mana KB'ye gönder

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
tr: Toplu materyal silme işlemine görünür materyaller gönderin

note: A
en: Send visible items to batch item modification
tr: Toplu materyal değiştirme işlemine görünür materyaller gönderin

note: A
en: Send visible records to a list
tr: Görünür kayıtları listeye gönderin

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
tr: Toplu kayıt silme işlemine görünür kayıtları gönderin

note: A
en: Send visible records to batch record modification
tr: Toplu kayıt değişikliğine görünür kayıtları gönderin

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
tr: Toplu kullanıcı değişikliklerine görünür sonuçları gönderin

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
tr: %s konumuna gönderiliyor

en: Sending your cart
tr: Sepetinizi gönderiyor

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
tr: Sepetiniz gönderiliyor &rsaquo; %s%s%sKoha çevrimiçi%s katalog

en: Sending your list
tr: Listenizi gönderiyor

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
tr: Listeniz gönderiliyor &rsaquo; Listeler &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
tr: %s için uyarılar gönderildi

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
tr: %s için bildirim gönderildi

en: Sent to
tr: Şuraya gönderildi

en: Separate keys using a hyphen "-"
tr: bir kısa çizgi "-" kullanarak tuşları ayırın

en: Separate multiple filenames by commas.
tr: Birden fazla dosyayı virgülle ayırın.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
tr: Seçenekleri virgülle ayırın. Örnek: sru=get,sru_version=1.1. Ayrıca bkz. http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
tr: Eylül

en: Serial
tr: Süreli yayın

en: Serial collection
tr: Süreli yayın koleksiyonu

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
tr: Süreli Yayın koleksiyonu  #%s

en: Serial collection information for
tr: için Süreli Yayın Kolleksiyonu Bilgisi

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: %s için süreli yayın koleksiyon bilgisi &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

en: Serial edition
tr: Süreli Yayın nüshası

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Süreli yayın edisyonu %s &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
tr: Süreli yayın numaralandırma

en: Serial enumeration / chronology
tr: Süreli yayın numaralandırma / kronoloji

en: Serial enumeration:
tr: Süreli yayın numaralandırma:

en: Serial number:
tr: Seri numarası:

en: Serial receipt creates an item record.
tr: Süreli yayının alınması bir materyal kaydı oluşturur.

en: Serial receipt does not create an item record.
tr: Süreli yayının alınması bir materyal kaydı oluşturmaz.

en: Serial receive
tr: Gelen dergi sayıları

en: Serial subscription: search for vendor
tr: Süreli yayın aboneliği: sağlayıcı ara

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
tr: Süreli yayınlar: %s

en: Serials
tr: Süreli Yayınlar

en: Serials
tr: Süreli yayınlar

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
tr: Süreli yayınlar %s &rsaquo; Koha

en: Serials (new issue)
tr: Süreli yayınlar (yeni sayı)

en: Serials planning
tr: Süreli yayınlar planlaması

en: Serials receiving
tr: Alınan süreli yayınlar

en: Serials statistics wizard
tr: Süreli yayınlar istatistik sihirbazı

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
tr: Süreli yayın aboneliği yenileme #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
tr: Süreli yayın abonelik yenileme &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
tr: Süreli yayın abonelikleri

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
tr: Süreli yayın abonelikleri  (%s bulundu)

en: Serials subscriptions search
tr: Süreli yayın abonelikleri arama

en: Serials subscriptions stats
tr: Süreli yayın abonelik durumu

en: Serials subscriptions stats &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
tr: Süreli yayınlar abonelik durumları &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Koha

en: Serials tables
tr: Süreli yayın tabloları

en: Series
tr: Diziler

en: Series title
tr: Dizi adı

en: Series:
tr: Seri kaydı:

en: Server
tr: Sunucu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
tr: '%s' sunucusu başarıyla silindi.

en: Server information
tr: Sunucu bilgisi

en: Server name:
tr: Sunucu adı:

en: Servers:
tr: Sunucular:

en: Session timed out, please log in again
tr: Oturum zaman aşımına uğramıştır, lütfen tekrar giriş yapın

en: Session timed out.
tr: Oturum zaman aşımına uğramıştır

en: Set all funds to zero
tr: Tüm fonları sıfırlayın

en: Set back to
tr: Ayarına dön

en: Set back to:
tr: Ayarına dön:

en: Set basket group
tr: Sepet grubunu ayarla

en: Set by
tr: Şuna göre ayarla

en: Set cash register
tr: Kasa ayarla

en: Set desk
tr: Masa ayarla

en: Set desk and cash register
tr: Masa ve kasa ayarla

en: Set due date to expiry:
tr: Üyelik tarihinin bitişini belirle:

note: IMG
en: Set geolocation
tr: Coğrafi konumu belirle

note: IMG
en: Set geolocation for %s
tr: %s için Coğrafi konumu belirle

en: Set inventory date to:
tr: Envanter tarihini ayarlayın:

en: Set library
tr: Kütüphaneyi belirle

en: Set library &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Kütüphaneyi ayarla &rsaquo; Dolaşım & rsaquo; Koha

en: Set library and cash register
tr: Kütüphaneyi ve kasayı ayarla

en: Set library and desk
tr: Kütüphaneyi ve masayı ayarla

en: Set library and desk &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Kütüphaneyi ve masayı ayarla &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Set library checkin and transfer policy
tr: Kütüphane iade ve transfer politikasını ayarla

en: Set library checkin and transfer policy
tr: Kütüphane iade ve transfer politikasını ayarla

en: Set library, desk and register
tr: Kütüphaneyi, masayı ayarla ve kayıt ol

en: Set notice/status triggers for overdue items
tr: Gecikmiş materyaller için uyarı/durum tetikleyici ayarlayın

en: Set notice/status triggers for overdue items
tr: Gecikmiş materyaller için bildirim/durum tetikleyicilerini ayarlayın

en: Set permissions
tr: İzinleri Belirle

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
tr: Statü ayarla

en: Set the date received to today?
tr: Alınan tarih bugüne ayarlansın mı?

en: Set to patron
tr: Kullanıcıya ayarla

en: Set up database
tr: Veritabanını kur

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
tr: Koha'nın temel gereksinimlerinden bazılarını ayarlayın

en: Set user permissions
tr: Kullanıcı İzinlerini ayarlayın

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
tr: Sanal klavye düzenini ayarlayın

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Share
tr: Paylaş

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
tr: Mana'ya %s paylaştır

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
tr: Anonim kullanım istatistiklerini Koha topluluğuyla paylaşmak ister misiniz?

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
tr: İçeriği (abonelikler, raporlar) Koha topluluğuyla paylaşın

en: Share content with Mana KB
tr: İçeriği MANA KB ile paylaşın

en: Share content with Mana KB
tr: İçeriği Mana KB ile paylaşın

en: Share content with Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: İçeriği Mana KB ile paylaşın &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Share content with Mana KB?
tr: İçerik Mana KB ile paylaşılsın mı?

en: Share content with the Koha community using Mana KB
tr: Mana KB kullanarak Koha topluluğu ile içerik paylaşın

en: Share my Koha usage statistics:
tr: Koha kullanım istatistiklerimi paylaş:

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
tr: Aboneliği diğer kütüphanelerle paylaşın. E-posta adresiniz paylaşımınızla ilişkilendirilecek.

en: Share usage statistics
tr: Kullanım istatistiklerini paylaş

en: Share with Mana
tr: Mana ile paylaşın

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
tr: Koha topluluğuyla Koha kurulumunuzun kullanım istatistiklerini paylaşın

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
tr: Raporunuzu Mana Bilgi Bankası ile paylaşın

en: Share your usage statistics
tr: Kullanım istatistiklerini paylaşın

en: Shared
tr: Paylaşılan

en: Shared:
tr: Paylaşılan:

en: Sharp (#)
tr: Seçik görüntü (#)

note: SCRIPT
en: Sharpen
tr: Netleştir

en: Shelving control number
tr: Raf kontrol numarası

en: Shelving location
tr: Raftaki konumu

en: Shelving location (items.location) is:
tr: Raf konumu (materyal.konumu):

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
tr: Raftaki konumu (genellikle bir materyali eklerken ya da düzeltirken görünür) LOC, Koha veritabanındaki items.location ile eşleşir.

en: Shelving location selected:
tr: Seçilen raf konumu:

en: Shelving location:
tr: Raf konumu:

en: Shelving location:
tr: Raftaki konumu:

en: Shibboleth login failed
tr: Shibboleth oturum açma başarısız oldu

en: Shift is "Shift"
tr: Shift, "Shift"

en: Shipment cost
tr: Kargo bedeli

en: Shipment cost:
tr: Kargo bedeli:

en: Shipment date
tr: Nakliye tarihi

en: Shipment date reverse
tr: Sevkiyat tarihinden geriye doğru

en: Shipment date:
tr: Nakliye tarihi:

en: Shipment date:
tr: Nakliye tarihi:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
tr: Sevkiyat tarihi: Tümü %s tarihine kadar

en: Shipping cost for invoice
tr: Fatura kargo bedeli

en: Shipping cost:
tr: Kargo masrafı:

en: Shipping cost:
tr: Kargo masrafı:

en: Shipping fund:
tr: Nakliye fonu:

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Shortcut keys
tr: Kısayol tuşları

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
tr: Kısaltılmış iade tarihi %s (%s gün) olurdu.

en: Show
tr: Göster

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
tr: Çözümlenmemiş %s talebi göster

en: Show MARC
tr: MARC göster

en: Show MARC tag documentation links
tr: MARC etiket belgeleme bağlantılarını göster

en: Show active baskets only
tr: Yalnızca aktif sepetleri göster

en: Show active funds only
tr: Yalnızca aktif fonları göster

en: Show active vendors only
tr: Yalnızca etkin satıcıları göster

en: Show actual/estimated values
tr: Gerçek/ tahmini değerleri göster

en: Show advanced pattern
tr: Gelişmiş örüntüyü göster

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
tr: Gelişmiş aramayı göster (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
tr: Tümünü göster

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
tr: Tüm %s talepleri göster

en: Show all active baskets
tr: Tüm etkin sepetleri göster

en: Show all baskets
tr: Tüm sepetleri göster

en: Show all columns
tr: Tüm sütunları göster

note: SCRIPT
en: Show all credit types
tr: Tüm kredi türlerini göster

note: SCRIPT
en: Show all debit types
tr: Tüm borç türlerini göster

en: Show all details
tr: Tüm detayları göster

en: Show all items
tr: Tüm materyalleri göster

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
tr: Tüm materyalleri göster (%s gizli)

en: Show all orders
tr: Tüm siparişleri göster

en: Show all suggestions
tr: Tüm önerileri göster

note: SCRIPT
en: Show all transactions
tr: Tüm işlemleri göster

en: Show all vendors
tr: Tüm satıcıları göster

en: Show any items currently checked out:
tr: Şu anda ödünç verilmiş bulunan tüm materyalleri göster:

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
tr: %s satıcısı için sepetleri göster

en: Show biblio
tr: Bibliyografik kaydı göster

note: SCRIPT
en: Show blocks
tr: Blokları göster

en: Show brief form
tr: Kısa formu göster

note: SCRIPT
en: Show caption
tr: Başlıkları göster

en: Show category:
tr: Kategoriyi göster:

en: Show chart
tr: Çizelgeyi göster

en: Show checkouts
tr: Ödünç alınanları göster

en: Show checkouts to guarantor
tr: Ödünç alınanları garantöre göster

en: Show checkouts to guarantors
tr: Ödünç alınan materyalleri garantörlere göster

en: Show collapsed fields:
tr: Daraltılan alanları göster:

en: Show details
tr: Detayları göster

en: Show expired
tr: Süresi dolanları göster

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
tr: Alanları kelimesi kelimesine göster

en: Show fines to guarantor
tr: Gecikme cezalarını garantöre göster

en: Show fines to guarantors
tr: Gecikme cezalarını garantörlere göster

en: Show full form
tr: Tam formu göster

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
tr: Bu tag için yardım göster

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
tr: Sabit ve kodlanmış alanlar için yardımcıları göster

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
tr: Ayırtılan kitapları göster (%s)

en: Show inactive budgets
tr: Pasif bütçeleri göster

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
tr: Görünmez karakterleri göster

en: Show less
tr: Daha az göster

en: Show matching titles
tr: Eşleşen başlıkları göster

en: Show more
tr: Daha fazlasını göster

en: Show my funds only
tr: Yalnızca kendi fonlarımı göster

en: Show my funds only:
tr: Yalnızca kendi fonlarımı göster:

en: Show only mine
tr: Yalnızca benim olanı göster

en: Show only renewed
tr: Yalnızca süresi uzatılanları göster

en: Show only subscriptions
tr: Yalnızca abonelikleri göster

en: Show past entries
tr: Geçmiş girişleri göster

en: Show subscriptions
tr: Abonelikleri göster

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
tr: Öneri göster #%s

en: Show tags
tr: Etiketleri göster

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
tr: En son iade iletisini göster

en: Show/hide columns:
tr: Sütunları Göster/Gizle

en: Showing only available items
tr: Yalnızca kullanılabilir materyaller gösteriliyor

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
tr: %s sayfadan %s kadarı gösteriliyor

en: Shown
tr: Gösterildi

en: Shows on transit slips
tr: Aktarım sliplerinde gösterir

en: Simple DC-RDF
tr: Basit DC-RDF

en: Since
tr: den beri

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
tr: Özgün tatil: %s

en: Size
tr: Boyut

en: Size (bytes)
tr: Boyut (bayt)

en: Skip
tr: Geç

en: Skip closed days
tr: Kapalı günleri atla

en: Skip issue number
tr: Yayın numarasını atla

en: Skip items on hold awaiting pickup:
tr: Alınmayı bekleyen ayırtılmış materyalleri geç:

en: Skip items on loan:
tr: Ödünçteki materyalleri atlayın:

en: Slash separated text (.csv)
tr: Ters eğik çizgi ile ayrılmış metin (.csv)

en: Slip
tr: Fiş

en: Small text
tr: Küçük metin

en: Society or association
tr: Topluluk veya dernek

en: Some Perl modules are missing.
tr: Bazı Perl modülleri eksik.

en: Some Perl modules require upgrade.
tr: Bazı Perl modülleri yükseltme gerektiriyor.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
tr: Uygun fiyat alanlarının bazı örnekleri "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)" içerir. Bu örnekler etkin para birimi ABD Doları olduğunu varsaymaktadır.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
tr: Bazı alanlar geçersiz:

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
tr: Seçtiğiniz aralıktaki barkodların bazıları veya tümü karşılık gelen materyal içermiyor.

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
tr: Bazı kullanıcılar materyali iade ederken gizlilik talep etti ancak AnonymousPatron tercihi doğru ayarlanmadı. Bunu geçerli okuyucu numarasına ayarlayın, aksi takdirde bu kullanıcılar için iade işlemleri başarısız olacaktır.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
tr: Bazı kayıtlar otomatik olarak eklenmedi çünkü kataloğunuzda mevcut olan bir kayıtla eşleşmektedirler:

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
tr: Bazı sistem tercihleri, YAML içeriğini kötü biçimde biçimlendirdi: %s

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
tr: Kullanıcı oluşturulurken bir şeyler ters gitti. Günlükleri kontrol edin.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
tr: Kullanıcı güncellenirken bir şeyler ters gitti. Günlükleri kontrol edin.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
tr: Bir şeyler ters gitti, kaydedilemiyor

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
tr: Bir şeyler ters gitti, CSV dosyanızı kontrol edin.

en: Sorry, but there are no results for your search.
tr: Üzgünüz, ancak aramanızla ilgili sonuç yok.

en: Sorry, the CAS login failed.
tr: Üzgünüz, CAS oturum açma başarısız oldu.

en: Sorry, there is no result for your search.
tr: Üzgünüz, fakat aramanızda hiçbir sonuç bulunamadı.

en: Sorry, your request had no results.
tr: Üzgünüz, isteğiniz her hangi bir sonuç bulamadı.

note: SCRIPT
en: Sort
tr: Sırala

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort 1
tr: Sıralama 1

en: Sort 2
tr: Sıralama 2

en: Sort by
tr: Sıralama

en: Sort by :
tr: Sıralama :

en: Sort by:
tr: Sıralama düzeni:

en: Sort field 1:
tr: 1. alanı sırala:

en: Sort field 2:
tr: 2. alanı sırala:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
tr: Rutin eksikleri sırala

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
tr: Tabloyu artan sütuna göre sırala

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
tr: Tabloyu azalan sütuna göre sırala

en: Sort this list by:
tr: Bu listenin sıralama düzeni:

en: Sort1
tr: Sırala1

en: Sort2
tr: Sırala2

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Sorting routine
tr: Sıralama yordamı

en: Sound
tr: Ses

en: Sound:
tr: Ses:

en: Source
tr: Kaynak

en: Source (incoming) record check field
tr: Kaynak (gelen) kayıt kontrol alanı

note: SCRIPT
en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: Source in use?
tr: Kaynak kullanımda?

en: Source library:
tr: Kaynak kütüphane:

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
tr: Sınıflandırma Kaynağı veya raf şeması

en: Source records
tr: Kaynak kayıtlar

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Space ( )
tr: Boşluk ( )

en: Space separation between symbol and value:
tr: Sembol ve değer arasındaki alan ayrımı:

en: Spanish
tr: İspanyolca

note: SCRIPT
en: Special character
tr: Özel karakterler

note: SCRIPT
en: Special character...
tr: Özel karakterler...

en: Special relationship:
tr: Özel bağıntı:

en: Special thanks to the following organizations
tr: Özellikle aşağıdaki kuruluşlara teşekkür ederiz

en: Specialized
tr: Özelleştirilmiş

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
tr: Devam edeceğiniz tarihi belirleyin %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
tr: İade Tarihini Belirt %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
tr: Tatillerin nasıl tekrar etmesi gerektiğini belirtiniz

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
tr: İade tarihini belirtin %s:

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
tr: Belirli bir kategorideki bir kullanıcının sahip olabileceği eşzamanlı güncel makale isteklerinin maksimum sayısını belirtin.

note: SCRIPT
en: Spellcheck
tr: Yazım denetimi

en: Spent
tr: Harcanmış

en: Spent &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Harcanan &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
tr: Harcanan - %s

en: Spent amount:
tr: Harcanan miktar:

note: A
en: Spent from this fund
tr: Bu ödenekten harcanan

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
tr: Bu ödenek ve çocuk ödeneğinden harcanan

en: Spine label
tr: Sırt etiketi

en: Spine labels &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Sırt etiketleri &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Split call numbers:
tr: Ayrılmış yer numaraları:

note: SCRIPT
en: Split cell
tr: Hücreyi ayır

en: Splitting routine
tr: Ayırma yordamı

en: Splitting routine:
tr: Ayırma yordamı:

en: Splitting rule
tr: Bölme kuralı

en: Splitting rule code:
tr: Bölme kuralı kodu:

en: Splitting rule:
tr: Bölme kuralı:

note: SCRIPT
en: Spring
tr: İlkbahar

note: SCRIPT
en: Square
tr: Dörtgen

en: Staff
tr: Personel

en: Staff
tr: Personel

en: Staff - Internal note
tr: Personel - Dahili not

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
tr: Personel erişimi, kataloğun personel istemcide görüntülenmesini sağlar

en: Staff interface
tr: Personel arayüzü

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
tr: Personel üyelerin kullanıcıların ödünç alma geçmişine erişim izinleri yoktur

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
tr: Personelin kullanıcıların ayırtma geçmişine erişim izinleri yoktur

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
tr: Personel üyelerin kullanıcıların ilişiklerini kesmelerine, kullanıcıların da ilişik kesme talep etmesine izin verilmez.

en: Staff note
tr: Personel notu

en: Staff note:
tr: Personel notu:

en: Staff notes
tr: Personel notları

en: Staff notes:
tr: Personel notları:

note: I
en: Staff patron
tr: Personel kullanıcı

en: Stage MARC records
tr: MARC kayıtlarını hazırla

en: Stage MARC records for import
tr: İçe aktarım için MARC kayıtlarını hazırla

en: Stage MARC records for import
tr: MARC kayıtlarını içe aktarmak için hazırla

en: Stage MARC records into the reservoir
tr: MARC kayıtlarını havuz içinde işlem sırasına koy

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
tr: İçe aktarım için işlem sırasına koy

en: Staged
tr: İşlem sırasına konuldu

en: Staged:
tr: Aşamalı:

en: Stages
tr: Aşamalar

en: Stages &amp; duration in days
tr: Aşamalar &amp; gün cinsinden süre

en: Stages can be re-ordered by using the
tr: Aşamalar, aşağıdakilerden birisi kullanılarak tekrar sipariş verilebilir

en: Standard
tr: Standart

en: Standard ID:
tr: Standart kod:

en: Standard number
tr: Standart numara

en: Standard number:
tr: Standart numara:

en: Standard rules for all libraries
tr: Tüm kütüphaneler için standart kurallar

en: Standard:
tr: Standart:

en: Standing orders do not close when received.
tr: Hazır bekleyen siparişler teslim alındığında kapanmaz.

en: Start adding cash registers
tr: Kasa eklemeye başlayın

en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

en: Start date:
tr: Başlangıç tarihi:

en: Start date:
tr: Başlangıç tarihi:

en: Start defining libraries
tr: Kütüphaneleri tanımlamayı başlat

en: Start defining quotes
tr: Alıntıları tanımlamayı başlat

en: Start of date range
tr: Tarih aralığı başlangıcı

en: Start of interval
tr: Zaman aralığı başlangıcı

note: INPUT type=submit
en: Start search
tr: Aramayı başlat

en: Start using Koha
tr: Koha'yı kullanmaya başlayın

en: Started
tr: Başladı

en: Started:
tr: Başladı:

en: Starter CSV file
tr: Başlangıç CSV dosyası

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
tr: Başlangıç kart numarası

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
tr: Başlangıç etiket numarası

en: Starting with:
tr: ile başlıyor:

en: Starts with
tr: ile başlar

en: State
tr: Durum

en: State:
tr: Eyalet:

en: State:
tr: Durum:

en: Statistic 1 done on:
tr: İstatistik üzerinde yapılan 1:

en: Statistic 1:
tr: İstatistik 1:

en: Statistic 2 done on:
tr: İstatistik üzerinde yapılan 2:

en: Statistic 2:
tr: İstatistik 2:

en: Statistical
tr: İstatistiksel

en: Statistical patron:
tr: İstatistiksel kullanıcı:

en: Statistics
tr: İstatistik

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
tr: %s için istatistikler

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1
en: Statistics for %s
tr: %s için istatistikler

en: Statistics wizards
tr: İstatistik sihirbazları

en: Status
tr: Durum

en: Status changed
tr: Durum değişti

en: Status:
tr: Durum:

en: Status:
tr: Durum:

en: Status: Disabled
tr: Durum: Devre dışı

en: Std. Number
tr: Std. Numara

en: Step 1 of 5: Name the new definition
tr: Adım 1-5: Yeni tanıma isim verin

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
tr: Adım 1-6: Rapor hazırlayacağınız modülü seçin,%s Ön bellek bitimini ayarlayın, %s ve rapor görünürlüğünü seçin

en: Step 2 of 5: Choose the area
tr: Adım 5 de 2 : Alanı seçin

en: Step 2 of 6: Pick a report type
tr: Adım 6 da 2: Rapor Türü Seçin

en: Step 2: Choose the area
tr: Adım 2: Alanı seçin

en: Step 3 of 5: Choose a column
tr: Adım 3/5: Bir sütun seçin

en: Step 3 of 6: Select columns for display
tr: Adım 6 da 3: Görüntülenecek Sütunları Seçin

en: Step 3: Choose a column
tr: Adım 3: Bir sütun seçin

en: Step 4 of 5: Specify a value
tr: Adım 5 de 4: Bir değer belirleyin

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
tr: Adım 6 da 4: Sınırlandırma için Ölçüt seçin

en: Step 4: Specify a value
tr: Adım 4: Bir değer belirleyin

en: Step 5 of 5: Confirm details
tr: Adım 5 / 5: Ayrıntıları doğrulayın

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
tr: Adım 6 da 5: Toplanacak sütunları seç

en: Step 5: Confirm definition
tr: Adım 5: Tanımı doğrulayın

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
tr: Adım 6 da 6: Raporu nasıl sıralamak istediğine karar ver

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
tr: Stephen Hedges (ilk Belge Yöneticisi)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
tr: daha %s sunucu aranacak

en: Still checked out
tr: Halen ödünçte

en: Stock rotation
tr: Stok rotasyonu

en: Stock rotation
tr: Stok rotasyonu

en: Stock rotation details
tr: Stok rotasyonu detayları

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
tr: %s için stok rotasyonu detayları

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: %s için stok rotasyonu detayları &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Street number
tr: Cadde numarası

en: Street number:
tr: Cadde numarası:

en: Street type
tr: Cadde türü

note: SCRIPT
en: Strikethrough
tr: Üstü çizili

en: String
tr: Dizgi

en: Student count
tr: Öğrenci sayısı

note: SCRIPT
en: Style
tr: Biçem

en: Sub total
tr: Ara toplam

en: Subfield
tr: Altalan

en: Subfield code:
tr: Altalan kodu:

en: Subfield code:
tr: Altalan kodu:

en: Subfield separator:
tr: Alt alan ayırıcı:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
tr: Alt alan ‡

en: Subfield:
tr: Altalan:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
tr: Altalan: %s

en: Subfields
tr: Altalanlar

en: Subfields:
tr: Altalanlar:

en: Subgroup
tr: Altgrup

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
tr: Altgrup kodu

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
tr: Altgrup adı

en: Subgroup:
tr: Altgrup:

en: Subject
tr: Konu

en: Subject heading:
tr: Konu Başlığı:

en: Subject line:
tr: Konu satırı:

en: Subject phrase
tr: Konu söz öbeği

en: Subject sub-division:
tr: Konu alt bölümü:

en: Subject(s)
tr: Konu(lar)

en: Subject:
tr: Konu:

en: Subject:
tr: Konular:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
tr: Konu: %s

en: Subjects:
tr: Konular:

note: INPUT type=submit
en: Submit
tr: Gönder

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
tr: Önerinizi gönderin

en: Submitting comment
tr: Yorum gönderiliyor

note: SCRIPT
en: Subscript
tr: Alt simge

en: Subscription
tr: Abonelik

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
tr: Abonelik #%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
tr: Abonelik %s

en: Subscription ID
tr: Abonelik kimliği

en: Subscription ID:
tr: Abonelik kodu:

en: Subscription batch edit
tr: Abonelik toplu düzenleme

en: Subscription begin
tr: Abonelik başlangıcı

en: Subscription call number
tr: Abonelik yer numarası

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
tr: Abonelik sona erdi %s

en: Subscription details
tr: Abonelik ayrıntıları

en: Subscription end
tr: Abonelik bitişi

en: Subscription end date
tr: Abonelik bitiş tarihi

en: Subscription end date:
tr: Abonelik bitiş tarihi:

en: Subscription expired
tr: Abonelik sona erdi

en: Subscription history
tr: Abonelik geçmişi

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
tr: Abonelik geçmişi &rsaquo; Süreli yayınlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
tr: %s İçin abonelik geçmişi

en: Subscription length:
tr: Abonelik süresi:

en: Subscription not found.
tr: Abonelik bulunamadı.

en: Subscription num.
tr: Abonelik No.

en: Subscription number:
tr: Abonelik numarası:

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
tr: %s için abonelik yenileme

en: Subscription renewed.
tr: Abonelik yenilendi.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
tr: %s için abonelik yönlendirme listeleri

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
tr: %s için abonelik yönlendirme listeleri

en: Subscription start date
tr: Abonelik başlangıç tarihi

en: Subscription start date:
tr: Abonelik başlangıç tarihi:

en: Subscription summaries
tr: Abonelik özetleri

en: Subscription summary
tr: Abonelik özeti

en: Subscription title
tr: Abonelik başlığı

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
tr: Abonelik sona erecek %s.

en: Subscription:
tr: Abonelik:

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
tr: Abonelikler (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
tr: Aboneliklerin bibliyografik bir kayıtla ilişkilendirilmesi zorunludur

en: Subscriptions renewed.
tr: Abonelik yenilendi.

note: SCRIPT
en: Substitute
tr: İkame

en: Substitutions
tr: İkameler

note: SCRIPT
en: Subtitle
tr: Alt yazı

en: Subtotal
tr: Alt toplam

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Subtotal for
tr: Alt toplam

en: Subtype limits
tr: Alt tür limitleri:

note: SCRIPT
en: Success
tr: Başarı

note: SCRIPT
en: Success.
tr: Başarı .

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
tr: Yapılandırma başarıyla kaydedildi

en: Suggested by
tr: Öneriyi yapan

en: Suggested by - on
tr: Öneriyi yapan - tarih

en: Suggested by:
tr: Öneriyi yapan:

en: Suggested by:
tr: Öneriyi yapan:

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
tr: Öneriyi yapan: %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
tr: Öneri tarihi:

en: Suggested on
tr: Önerildiği tarih

en: Suggestible
tr: Önerilebilir

en: Suggestion
tr: Öneri

en: Suggestion declined
tr: Öneri reddedildi

en: Suggestion details
tr: Abonelik ayrıntıları

en: Suggestion information
tr: Öneri bilgisi

en: Suggestion management
tr: Öneri yönetimi

en: Suggestions
tr: Öneriler

en: Suggestions management
tr: Öneriler Yönetimi

en: Suggestions management
tr: Öneri yönetimi

en: Suggestions pending approval:
tr: Onay bekleyen öneriler:

en: Sum
tr: Toplam

en: Summary
tr: Özet

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
tr: %s %s (%s) için özet

en: Summary:
tr: Özet:

note: SCRIPT
en: Summer
tr: Yaz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
tr: Pazar

note: SCRIPT
en: Sundays
tr: Pazar günleri

note: I
en: Superlibrarian patron
tr: Superlibrarian kullanıcı

note: SCRIPT
en: Superscript
tr: Üst simge

en: Supplemental issue
tr: Ek Sayı

en: Supplier metadata
tr: Tedarikçi meta verisi

en: Supplier report
tr: Tedarikçi raporu

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
tr: Desteklenen klavye kısayolları

en: Surname
tr: Soyadı

en: Surname:
tr: Soyadı:

en: Surname:
tr: Soyadı:

en: Surveys
tr: Anketler

en: Suspend
tr: Askıya al

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
tr: %s askıya alınan

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
tr: Tüm ayırmaları beklet

en: Suspend?
tr: Askıya alınsın mı?

en: Suspension charging interval
tr: Askıya alma ücretlendirme zaman aralığı

en: Suspension in days (day)
tr: Gün(ler) olarak ceza erteleme

en: Svenska (Swedish)
tr: Svenska (İsveç)

note: A
en: Switch languages
tr: Diller arasında geçiş yap

en: Switch to advanced editor
tr: Gelişmiş düzenleyiciye geç

en: Switch to basic editor
tr: Temel düzenleyiciye geç

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
tr: Tam ekran moduna geçme veya tam ekran modundan geçiş yapma

en: Switching to dom indexing
tr: Dom dizinlemeye geçiliyor

en: Symbol
tr: Sembol

en: Symbol:
tr: Sembol:

note: SCRIPT
en: Symbols
tr: Semboller

en: Synchronize
tr: Senkronize et

note: A
en: Syndetics cover image
tr: Syndetics kapak resmi

en: Syntax
tr: Sözdizimi

en: System
tr: Sistem

note: SCRIPT
en: System Font
tr: Sistem Yazı Tipi

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
tr: Sistem tercihi '%s' '0' veya '1' olmalı, ancak %s'%s'%sBOŞ%s

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
tr: Sistem tercihi 'AnonSuggestions' ayarlandı, ancak AnonymousPatron tercihi doğru ayarlanmadı. Bu özelliğin düzgün çalışmasını istiyorsanız, geçerli bir okuyucu numarasına ayarlayın.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
tr: Sistem tercihi 'AnonSuggestions' ayarlandı, ancak AnonymousPatron tercihi '0' olarak ayarlandı. Bu özelliğin düzgün çalışmasını istiyorsanız, geçerli bir okuyucu numarasına ayarlayın.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
tr: Sistem tercihi 'EasyAnalyticalRecords' ayarlandı, ancak UseControlNumber tercihi 'Kullan' olarak ayarlandı. Bunu 'Kullanma' olarak ayarlayın, aksi takdirde personel arayüzündeki 'Analitiği göster' bağlantıları ve OPAC çalışmaz.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
tr: Sistem tercihi 'KohaAdminEmailAddress' geçerli bir e-posta adresi içermiyor. E-postalar gönderilmeyecektir.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
tr: Sistem tercihi 'OPACPrivacy' ayarlandı, ancak AnonymousPatron tercihi '0' olarak ayarlandı. Bu özelliğin düzgün çalışmasını istiyorsanız, geçerli bir okuyucu numarasına ayarlayın aksi takdirde bu kullanıcıların iade işlemleri başarısız olacaktır.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
tr: Sistem tercihi 'OpacHiddenItems' bir uyarı oluşturur ve beklenmeyen davranışlara neden olur: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
tr: Sistem tercihi 'Takma isimlendirme' ayarlandı, ancak $KOHA_CONF dosyasında tanımlanan 'bcrypt_settings' girişi yok.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
tr: Sistem tercihi 'RESTOAuth2ClientCredentials' ayarlandı, ancak gerekli Net :: OAuth2 :: AuthorizationServer bağımlılığı eksik. Bu özellik devre dışı.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
tr: 'StatisticFields' sistem tercihi, materyal veritabanı tablosuna ait olmayan alan isimleri içeriyor: %s

en: System preferences
tr: Sistem tercihleri

en: System preferences
tr: Sistem tercihleri

en: System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Sistem tercihleri ​​&rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
tr: (Türkçe) 3.8 öncesi: Selma Aslan; 3.8+ Süleyman Demirel Üniversitesi (Uğur Bulgan, Onur Erdem)

en: TOTAL
tr: TOPLAM

en: TOTAL (all results)
tr: TOPLAM (tüm sonuçlar)

en: Tab separated text
tr: Sekmeyle Ayrılmış Metin

en: Tab separated text (.csv)
tr: Sekmeyle ayrılmış metin (.csv)

en: Tab:
tr: Sekme:

note: SCRIPT
en: Table
tr: Tablo

note: SCRIPT
en: Table of Contents
tr: İçindekiler

note: TH
en: Table of contents
tr: İçindekiler

en: Table of contents:
tr: İçindekiler:

note: SCRIPT
en: Table properties
tr: Tablo özellikleri

en: Table settings
tr: Tablo ayarları

en: Table settings
tr: Tablo ayarları

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Tablo ayarları &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: TableDnD plug-in for jQuery
tr: JQery için TableDnD eklentisi

en: Tabs in use
tr: Kullanılan sekmeler

en: Tabular
tr: Çizelgeler

en: Tag
tr: Alan kodu

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
tr: Etiket %s Alt alan yapısı

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
tr: Tag %s Alt alan yapısı

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
tr: Etiket %s Alt alan yapısı

en: Tag deleted
tr: Etiket silindi

note: A
en: Tag editor
tr: Etiket Düzenleyici

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
tr: Tag'ın alt alanları yok

en: Tag:
tr: Etiket:

en: Tag:
tr: Etiket:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
tr: Alan kodu: %s

en: Tagged with:
tr: Etiketlenen:

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags
tr: Tag'ler

en: Tags pending approval
tr: Onay bekleyen etiketler

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Tamil, France
tr: Tamil, Fransa

en: Target
tr: Hedef

en: Target (database) record check field
tr: Hedef (veritabanı) kayıt kontrol alanı

en: Task scheduler
tr: Görev Zamanlayıcı

en: Task scheduler
tr: Görev zamanlayıcı

en: Task scheduler &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Görev zamanlayıcı &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Tax number registered:
tr: Kayıtlı vergi numarası:

en: Tax number registered:
tr: Kayıtlı vergi numarası:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
tr: Vergi oranı, TaxRates sistem tercihinde tanımlanmamış!

en: Tax rate:
tr: Vergi oranı:

en: Technical reports
tr: Teknik raporlar

en: Template
tr: Şablon

en: Template ID
tr: Şablon kodu

en: Template ID:
tr: Şablon kodu:

en: Template code:
tr: Şablon Kodu:

en: Template description:
tr: Şablon Tanımı:

en: Template name
tr: Şablon adı

en: Template name:
tr: Şablon Adı:

en: Template:
tr: Şablon:

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Temporary
tr: Geçici

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
tr: Karşıya yüklemeler için geçici dizin tanımlanmadı

en: Term
tr: Terim

en: Term/Phrase
tr: Terim/Deyim

en: Term:
tr: Terim:

en: Terms summary
tr: Terimler Özeti

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
tr: Dönemler Ayrılmış Ders Materyalleri Modülünde kullanılabilir. Bir Ayrılmış Ders materyali ayarlarken açılır menüde görülecek dönemleri girin. (Örneğin: İlkbahar, Yaz, Kış, Sonbahar).

en: Test pattern
tr: Örüntüyü test et

en: Test prediction pattern
tr: Tahmin örüntüsünü test et

en: Test run: Do not remove any patrons.
tr: Test çalıştırması: Kullanıcıları çıkarmayın.

en: Test the regular expressions:
tr: Düzenli ifadeleri test edin:

en: Tetun (Tetum) Karen Myers
tr: Tetun (Tetum dili) Karen Myersi

en: Text
tr: Metin

en: Text (TSV)
tr: Metin (TSV)

en: Text alignment:
tr: Metin hizalama:

note: SCRIPT
en: Text color
tr: Metin rengi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Text fields
tr: Metin alanları

en: Text for OPAC:
tr: OPAC metni:

en: Text for librarian:
tr: Kütüphaneci metni:

en: Text for librarians:
tr: Kütüphaneci metni:

en: Text for opac:
tr: Opac metni:

en: Text justification:
tr: Metni sayfaya sığdırma:

note: SCRIPT
en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Text:
tr: Metin:

en: Textarea
tr: Metinalani

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
tr: Bu bütçe mevcut değildir! Lütfen devam etmek için bir bütçe seçin.

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
tr: Bu abonelikle ilgili en son %s sayılar:

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
tr: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; yapılandırma dosyanızda giriş eksik. Fasetler için standart hesaplama kullanılacaktır.

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
tr: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; girdisi, artık desteklenmeyen 'grs1' olarak ayarlanmış. Lütfen bunun yerine DOM kullanın. Geçiş yapmak için bu wiki sayfasını takip edin:

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
tr: &lt;zebra_bib_index_mode&gt; girdisi, artık desteklenmeyen 'grs1' olarak ayarlanmış. Lütfen bunun yerine DOM kullanın. Geçiş yapmak için bu wiki sayfasını takip edin:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
tr: Aşağıdaki 2 alan sizin kullanımınız içindir. Bu alanları istatistiki amaçlarla kullanmak yararlı olabilir

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
tr: AnonymousPatron sistem tercihi tanımlı değil. Yine de bu özelliği kullanabilirsiniz ancak ödünç verme geçmişini güncellemek için null kullanılacaktır.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
tr: Bu liste tamamen gizli iken Herkes izninin gerçek bir etkisi yoktur.

en: The Bridge Material Type Icon Set
tr: The Bridge Materyal Türü Simge Seti

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
tr: Bridge (Köprü) Materyal Türü Ikon Ayarı lisanslıdır.

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
tr: ILL modülü etkinleştirildi, ancak koha-conf.xml dosyasında 'branch' bloğu tanımlanmadı. Kullanmadan önce bu bloğu tanımlamanız gerekir.

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
tr: ILL modülü etkin, ancak koha-conf.xml'de 'ortak_kod' tanımlanmadı. Kodlanmış 'ILLLIBS'lara geri dönülüyor.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
tr: ILL modülü etkinleştirildi, ancak yapılandırılmış 'partner_code' (%s) sistem üzerinde tanımlı değil.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
tr: ILL modülü etkin ancak kullanılabilir arka uç yok.

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
tr: Mana Bilgi Bankası, diğer kütüphaneler tarafından gönderilen abonelik şablonlarını içe aktarmak ve size ekstra iş kazandırmak için kullanılabilir. Sistem yöneticinizden bu servisi yapılandırmasını ve yapılandırmayı tamamlamasını isteyin veya sistem tercihini devre dışı bırakarak bu mesajı kaldırın

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
tr: Mana Bilgi Bankası özelliği etkin, ancak yapılandırılmamış.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
tr: Girdiğiniz URL harici bir bağlantı gibi görünüyor. Gerekli http:\/\/ öneki eklemek ister misiniz?

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
tr: Aktif para biriminin 1.0lık oranının olması gerekir.

en: The alternative email is invalid.
tr: Alternatif e-posta adresi geçersiz.

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
tr: Kullanıcıdan tahsil edilen tutar, ödenecek tutardan daha yüksektir.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
tr: Toplanan miktar, ödenmemiş ücretten daha fazladır

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
tr: İstediğiniz otorite kaydı mevcut değil (%s).

en: The authorized value category (
tr: Yetkili değer kategorisi (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
tr: AutoBarcode sistem tercihi %s olarak ayarlanır ve boş barkodlu öğeler, veritabanına kaydedildiğinde barkodlar oluşturulur

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
tr: Geçmeye çalıştığınız arka uç, henüz geçişleri desteklemiyor, lütfen alternatif bir hedefle tekrar deneyin.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
tr: Barkod %s bulunamadı.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
tr: Barkod bulunamadı %s.

en: The barcode was not found:
tr: Barkod bulunamadı:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
tr: Girdiğiniz barkod her ek materyal için artırılacaktır.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
tr: Başlangıç tarihi eksik ya da yanlış.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
tr: bibliyografik kayıt.bibliyografik kayıt numarası ve bibliyografik kayıt materyalleri.bibliyografik kayıt materyalnumarası alanları bir MARC alt alanına eşlenmelidir,

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
tr: Bu istek için bibliyografik kayda zaten eklenmiş bir materyal var, kontrol etmek üzeresiniz

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
tr: Bu istek için bibliyografik kayıtta birden fazla materyal var, sadece bir tane olmalıdır. Lütfen bunu düzeltip tekrar deneyin.

note: A
en: The budget is locked
tr: Bütçe kilitlendi

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
tr: Bütçe kilitlendi, fon oluşturulamaz.

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
tr: Sepet buraya gönderildi: %s

en: The change to give is
tr: Verilecek değişiklik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
tr: Değişiklik hemen uygulanacaktır.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
tr: 'Koha alanı' sütunu, alt alanın bir Koha alanı ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
tr: Koha-conf.xml dosyanızdaki yapılandırılmış giriş &lt;lockdir&gt; yazılamayan bir dizine (%s) işaret ediyor.

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
tr: İlgili alt alan -1 (yoksay) sekmesinde OLMALIDIR.

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
tr: Ekranda gördüğünüz güncel eşleştirmeler silinecek ve mappings.yaml dosyasındaki eşleştirmeler ile değiştirilecektir.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
tr: Veritabanı resim kotası şu an herhangi bir zamanda sadece %s kadar resmin depolanmasına izin vermektedir. Kota alanı boşaltmak için lütfen bir veya daha fazla resmi silin.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
tr: Veritabanı, bir silme işlemi denerken bir hata döndürdü.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
tr: Veritabanı, bir kaydetme işlemi denerken bir hata döndürdü.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
tr: Veritabanı %s %s silinirken bir hata döndürdü.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
tr: Veritabanı, %s silinirken bir hata döndürdü.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
tr: Veritabanı %s %s kaydedilirken bir hata döndürdü.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
tr: İndirilenler dizini, fiyat bilgileri ve faturaların indirildiği ftp sitesi üzerindeki dizini belirtir.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
tr: İade tarihi &quot;%s&quot; geçersiz

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
tr: Bitiş tarihi yok ya da geçersiz.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
tr: Girilen parolalar uyuşmuyor

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
tr: Alan silinemedi. Hatalar için sistem günlüğünü kontrol edin.

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
tr: Alan eklenemedi. İsim zaten var olabilir mi?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
tr: Alan güncellenemedi. İsim zaten mevcut olabilir mi?

en: The field has been deleted
tr: Alan silindi

en: The field has been inserted
tr: Alan eklendi

en: The field has been updated
tr: Alan güncellendi

en: The field itemnum MUST be mapped
tr: Alan material numarası EŞLEŞMELİDİR.

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
tr: 'surname', 'branchcode' ve 'categorycode' alanları

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
tr: Dosya kaydedilmeden önce gözden geçirilmesi için düzenlenebilir bir tabloya aktarılacaktır.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
tr: Aşağıdaki materyallerin cezaları ödendi, süre uzatma sonuçları aşağıda gösteriliyor: %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
tr: Dosyadaki ilk satırda, içe aktarım dosyasındaki sütunların hangilerine başvurulduğuna dair bir üstbilgi satırı gerekir.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
tr: İlk gecikme uyarısının ikincisinden (üçüncüsünden daha az olması gereken) daha az olması gerekir.

en: The following barcodes were found:
tr: Aşağıdaki barkodlar bulundu:

en: The following error occurred while importing the database structure:
tr: Veritabanı yapısı içe aktarılırken aşağıdaki hata oluştu:

en: The following error was encountered:
tr: Aşağıdaki hata ile karşılaşılmıştır:

en: The following errors have occurred:
tr: Aşağıdaki hatalar ile karşılaşılmıştır:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
tr: Aşağıdaki hatalar ile karşılaşıldı. Lütfen bu hataları düzeltin ve Tamam tuşuna tekrar basın:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
tr: Aşağıdaki alanlar hatalıdır. Lütfen düzeltiniz.

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
tr: Aşağıdaki alanlar doldurulmamış:

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
tr: Aşağıdaki ayırma istekleri karşılanmamıştır. Lütfen bunları geri alıp iade edin.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
tr: Aşağıdaki kimlikler her iki tabloda %s ve %s bulunmaktadır:

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
tr: Aşağıdaki önemli alt alanlar doldurulmamış:

en: The following invalid barcodes were skipped:
tr: Aşağıdaki geçersiz barkodlar atlandı:

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
tr: Aşağıdaki geçersiz bibliyo numaraları atlanmış:

en: The following itemnumbers were found:
tr: Aşağıdaki materyal numaraları bulundu:

en: The following items were added or updated:
tr: Aşağıdaki materyaller eklendi veya güncellendi:

en: The following items were modified:
tr: Aşağıdaki materyallerde değişiklik yapıldı:

en: The following items were removed from all courses:
tr: Aşağıdaki materyaller tüm ders programlarından çıkarıldı:

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
tr: Aşağıdaki zorunlu alt alanlar doldurulmamış:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
tr: Aşağıdaki eşleşmeler items.permanent_location için var, ancak olmaması gerekiyor.

en: The following records could not be deleted:
tr: Aşağıdaki kayıtlar silinemedi:

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
tr: Aşağıdaki değerler garanti/garantör ilişkileri için kullanılmıştır, ancak 'borrowerRelationship' sistem tercihinde mevcut değildir:

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
tr: Form gönderimi başarısız oldu (Yanlış CSRF belirteci). Geri dönmeyi deneyin, sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
tr: Çerçeve %s kere kullanılır.

en: The generated notices are different!
tr: Oluşturulan bildirimler farklı!

en: The generated notices are exactly the same!
tr: Oluşturulan bildirimler tamamen aynı!

en: The hold has been correctly cancelled.
tr: Ayırtma işlemi başarıyla iptal edildi.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
tr: Ayırtma bibliyografik kayıt düzeyinde yapıldı. Kayıp olarak işaretlemek için materyali belirlemek mümkün değildir.

en: The import id number
tr: id numarası içe aktar

en: The included
tr: Dahil edilen

en: The included OAI.xslt file by the
tr: Dahil edilen OAI.xslt dosyası sıralaması

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
tr: Bu fatura numarası tarafından gönderilen fatura yok.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
tr: Materyal (%s) mevcut değildir.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
tr: Materyal (%s) listeye eklendi.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
tr: Materyal (%s) listeye eklenmedi. Lütfen zaten listede olup olmadığını kontrol edin.

en: The item has been removed from the list.
tr: Materyal listeden çıkarıldı.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
tr: Bu materyal sisteminizdeki bir yapılandırma sorunu nedeniyle iade edilemedi. Bir sistem yöneticisinden sorunun kaynağına göz atmasını istemelisiniz

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
tr: Materyal başarıyla %s öğesine eklendi.

en: The item has successfully been linked to
tr: Materyal başarılı bir şekilde-e bağlanmıştır

en: The item was not found
tr: Materyal bulunamadı

en: The item you select will be moved to the target record.
tr: Seçtiğiniz materyal hedef kayda taşınacaktır.

en: The job has been cancelled before it finished.
tr: Çalışma bitmeden iptal edildi.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
tr: İş sıraya alındı! Mümkün olan en kısa sürede işleme alınacaktır.

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
tr: Rapor çalıştırıldığında gösterilen alanın etiketi, ör. "Bir kütüphane seçin."

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
tr: Girilen kütüphane kodu boşluk karakterleri içeriyor. Lütfen boşluk karakterlerini kütüphane kodundan kaldırınız

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
tr: Liste gönderildi: %s

en: The merge was successful.
tr: Birleştirme başarılı oldu.

en: The merging was successful.
tr: Birleştirme başarıyla tamamlandı.

en: The notice has been correctly enqueued.
tr: Bildirim doğru olarak kuyruğa eklenmiştir.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
tr: Gün sayısı (%s) 0-999 arasında bir sayı olmalıdır.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
tr: Bir ya da daha fazla materyalin silinme işleminin yapılamamasına karşın, sipariş iptal edilmiştir.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
tr: Kaydın silinme işlemi yapılmamasına karşın, sipariş iptal edilmiştir.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
tr: Bir ya da daha fazla materyal silinmediği halde sipariş iptal edildi.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
tr: Kayıt silinmediği halde sipariş iptal edildi.

en: The order has been successfully canceled.
tr: Sipariş başarıyla iptal edildi

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
tr: Sipariş başarıyla iptal edildi %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
tr: İptal etmeye çalıştığınız sipariş satırı, silinen başka bir sipariş satırının kısmi girişinden oluşturulmuştur. İptal mümkün değildir.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
tr: İptal etmeye çalıştığınız sipariş satırı, halihazırda alınmış olan başka bir sipariş satırının kısmi girişinden oluşturulmuştur. Önce bunu iptal edip tekrar deneyin.

en: The original currency value will be copied
tr: Orijinal para birimi değeri kopyalanacak

en: The original fund will be used
tr: Orijinal fon kullanılacak

en: The original internal note will be used
tr: Orijinal iç not kullanılacak

en: The original statistic 1 will be used
tr: Orijinal istatistik 1 kullanılacak

en: The original statistic 2 will be used
tr: Orijinal istatistik 2 kullanılacak

en: The original vendor note will be used
tr: Orijinal sağlayıcı notu kullanılacak

en: The password was rejected by a plugin.
tr: Şifre bir eklenti tarafından reddedildi.

en: The passwords entered do not match
tr: Girilen şifreler aynı değildir

en: The patron category you create will be used by the
tr: Oluşturduğunuz kullanıcı kategorisi şu öğe tarafından kullanılacaktır

en: The patron does not have an email address defined.
tr: Kullanıcının tanımlanmış bir e-posta adresi yok.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
tr: Kullanıcının %s borcu vardır.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
tr: Kullanıcı oluşturulamadı girilen şifre boşluk içeriyor

en: The patron has not been created the entered password was too short
tr: Kullanıcı oluşturulamadı girilen şifre çok kısa

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
tr: Kullanıcı oluşturulamadı girilen şifre çok zayıf, en az bir büyük harf, küçük harf ve bir numara içermelidir

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
tr: Kullanıcı oluşturulamadı! Kart numarası veya kullanıcı kimliği zaten mevcut olabilir.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
tr: Kullanıcının üzerinde ayırtma, kiralama vb. gibi hizmetler için %s miktarında ödemediği ücretler bulunmaktadır

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
tr: Kullanıcının ayırtma, kiralama vb. gibi hizmetler için %s tutarında ödemediği ücret bulunmaktadır.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
tr: OPAC'daki self checkout modülü için kullanılan kullanıcı self_check => self_checkout_module iznine sahip değil.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
tr: OPAC'da selfcheck modülü için kullanılan kullanıcı üzerinde çok fazla izin bulunmaktadır. Kullanıcının yalnızca self_check => self_checkout_module izni olmalıdır.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
tr: Kullanıcının garantörünün toplam %s borcu vardır.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
tr: Kullanıcının vasi ve diğer garantörlerinin toplu olarak %s tutarında borcu vardır.

en: The primary email is invalid.
tr: Birincil e-posta adresi geçersiz.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
tr: Bilgi yükleyici iki sütunla standart csv dosyalarını kabul eder: "kaynak", "metin"

en: The record
tr: Kayıt

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
tr: Kayıt (%s) mevcut değil.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
tr: Kayıt (%s) listeye eklendi.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
tr: Kayıt (%s) listeye eklenmedi. Lütfen zaten listede olmadığından emin olun.

en: The record id
tr: Kayıt kimliği

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
tr: Düzenlemeye çalıştığınız kayıt mevcut değil.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
tr: İstemiş olduğunuz kayıt mevcut değildir (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
tr: "%s" raporu dönüştürüldü.

en: The requested message cannot be displayed
tr: Talep edilen ileti görüntülenemiyor

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
tr: İstenen bildirim, %s tarafından teslim edilmek üzere kuyruğa alınmadı

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
tr: İstenen bildirim %s tarafından teslim edilmek üzere sıraya alındı

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
tr: Kurallar şu sırayı kullanarak en özelden daha az özele doğru uygulanır:

en: The rules have been cloned.
tr: Kurallar birebir kopyalandı.

en: The secondary email is invalid.
tr: İkincil e-posta adresi geçersiz.

en: The subscription has linked issues
tr: Abonelik yayınlara bağlanmıştır.

en: The subscription has linked items
tr: Bu aboneliğin bağlı olduğu materyaller var

en: The subscription has not expired yet
tr: Bu abonelik henüz sona ermemiştir

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
tr: Superlibrarian ayrıcalığı, hepsini içerdiği için karşılıklı olarak diğer ayrıcalıkları içermez.

en: The system preference
tr: Sistem tercihi

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
tr: Sistem tercihi %s bu değer üzerinden bir ya da daha fazla sanal sunucuyla geçersiz kılınabilirdi.

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
tr: OPACPrivacy sistem tercihi ayarlı ancak AnonymousPatron sistem tercihi ayarlı değil! Lütfen dolaşıma devam etmeden önce bunu düzeltin.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
tr: Sistem tercihi ProtectSuperlibrarianPrivileges etkinleştirildi

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
tr: Sistem tercihi ProtectSuperlibrarianPrivileges etkinleştirildi

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
tr: Çeviri (id %s) başarıyla kaldırıldı

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
tr: Aşağıdaki fonlardan teslim alınmayan siparişler taşınacaktır

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
tr: Yüklenenler dizini, siparişlerin karşıya yüklendiği ftp sitesi üzerindeki dizini belirtir.

en: The upload file appears to be empty.
tr: Yüklenecek dosya boş gibi görünmektedir.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
tr: Karşıya yüklenen dosya bir kpz dosyası olarak görünmüyor. Dosya uzantısı '.kpz' değil.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
tr: İndirilen dosya zip dosyası değil. Dosyanın uzantısı '.zip' değil.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
tr: "%s" değeri eşleştirmeler için desteklenmiyor

en: Themes
tr: Temalar

en: Then start the installer again.
tr: Sonra yükleyiciyi yeniden başlatın.

en: There are currently no checkout notes.
tr: Şu anda ödünç verme notu yok.

en: There are currently no problem reports.
tr: Şu anda sorun raporu yok.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
tr: Şu anda %s kullanılamaz.

en: There are no EDI accounts.
tr: Hiçbir EDI hesabı yok.

en: There are no EDIFACT messages.
tr: Hiçbir EDIFACT iletisi yok.

en: There are no SMS cellular providers defined.
tr: Tanımlanmış hiçbir SMS hücresel sağlayıcı yok.

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
tr: Tanımlanmış SMTP sunucusu yok.

en: There are no account credit types defined.
tr: Tanımlanmış hesap kredi türü yok.

en: There are no account debit types defined.
tr: Tanımlanmış hesap ödeme türü yok.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
tr: %s için tanımlanmış yetkili değer yoktur

en: There are no cash registers defined.
tr: Tanımlanmış kasa yok.

en: There are no cities defined.
tr: Tanımlanmış hiçbir şehir yok.

en: There are no collections currently defined.
tr: Şu anda tanımlanmış bir koleksiyon bulunmamaktadır.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
tr: Bu sağlayıcı ile yapılmış bir sözleşme yoktur. %s

en: There are no defined actions for this template.
tr: Bu şablona yönelik tanımlanmış bir işlem yok.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
tr: Tanımlanmış  şablon yok. Lüften ilk önce bir şablon oluşturun.

en: There are no desks defined.
tr: Tanımlanmış masa yok.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
tr: Bu kulüp için henüz kayıt bilgisi yok

en: There are no existing numbering patterns.
tr: Mevcut bir numaralandırma düzeni yok.

en: There are no images for this item.
tr: Bu materyal için resim yoktur.

en: There are no images for this record.
tr: Bu kayıt için resim yoktur.

en: There are no item search fields defined.
tr: Tanımlanmış hiçbir materyal arama alanı yok.

en: There are no items assigned to this rota.
tr: Bu rotaya atanmış materyal yok.

en: There are no items in this batch yet
tr: Bu grup içerisinde henüz materyal bulunmamaktadır

en: There are no items in this collection.
tr: Bu koleksiyonda materyal bulunmamaktadır.

en: There are no itemtypes defined
tr: Tanımlanmış materyal türü yok.

en: There are no late orders.
tr: Geç kalan sipariş yok.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
tr: Tanımlı kütüphane yok.

en: There are no libraries defined.
tr: Tanımlanmış kütüphane yok.

en: There are no library EANs.
tr: Hiçbir Kütüphane EAN'ı yok.

en: There are no notices for this library.
tr: Bu kütüphane için uyarı bulunmamaktadır.

en: There are no notices.
tr: Uyarı bulunmamaktadır.

en: There are no open baskets for this vendor.
tr: Bu sağlayıcı için açık olan sepet yoktur.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
tr: Bugün seçili alanda%s gecikme yok%s

en: There are no overdues matching your search.
tr: Aramanızla eşleşen hiçbir gecikme yok.

en: There are no overdues.
tr: Hiçbir geciken yok.

en: There are no patron categories defined.
tr: Tanımlı hiçbir kullanıcı kategorisi yok.

en: There are no patron lists.
tr: Hiçbir kullanıcı listesi yok.

en: There are no patrons in this batch yet
tr: Bu toplu iş içinde henüz hiçbir kullanıcı yoktur

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
tr: Bu abonelik için süreli yayın abonelik uyarısına abone olan kullanıcı yoktur.

en: There are no pending discharge requests.
tr: Beklemekte olan ilişik kesme istekleri yoktur.

en: There are no pending offline operations.
tr: Beklemekte olan çevrimdışı işlem yoktur.

en: There are no pending patron modifications.
tr: Beklemekte olan kullanıcı değiştirme yoktur.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
tr: Tanımlanmış alıntı yok.

en: There are no quotes defined.
tr: Tanımlanmış alıntı yok.

en: There are no rotas with stages assigned
tr: Aşama atanmış hiçbir rota yok

en: There are no rules defined.
tr: Tanımlanmış hiçbir kural yok.

en: There are no saved definitions.
tr: Hiçbir kayıtlı tanım yok.

en: There are no saved matching rules.
tr: Kaydedilmiş eşleme kuralı yok.

en: There are no saved patron attribute types.
tr: Kaydedilmiş kullanıcı nitelik türleri yok.

en: There are no saved reports.
tr: Kaydedilmiş raporlar yoktur.

en: There are no sets defined.
tr: Tanımlanmış ayar bulunmamaktadır.

en: There are no statistics for this patron.
tr: Bu kullanıcı için istatistik bulunmamaktadır.

en: There are no titles tagged with the term
tr: Terim ile bağlantılı herhangi bir başlık yoktur

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
tr: Message Broker'a (RabbitMQ) bağlanmaya çalışırken bir hata oluşuyor, Koha günlük dosyalarını kontrol edin.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
tr: Bu bibliyografik kayıtta bir hata var, görünüm kalitesi düşebilir.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
tr: Bu materyal üzerinde materyal düzeyi ayırtma var (öncelik = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
tr: Bu isimde başka bir profil var.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
tr: Materyaller sekmesi (10) ile ilgili birden çok MARC alan kodu vardır: %s

en: There is no defined frequency.
tr: Tanımlanmış çıkış aralığı yok.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
tr: %s dizini için eşleştirme yok

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
tr: Hiçbir minimum veya maksimum karakter uzunluğu yok. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
tr: Sisteminizde 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' kodlu bir bildirim şablonu tanımlanmamıştır.

en: There is no order for this bibliographic record.
tr: Bu bibliyografik kayıt için bir düzen yoktur.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
tr: Bu kullanıcıya gönderilmiş herhangi bir mesaj kaydı yoktur.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
tr: En az bir yazdırılamayan karakter bulunan 1 Barkod var.

en: There was 1 barcode that was too long.
tr: Çok uzun olan 1 barkod var.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
tr: Bu materyali ödünç verirken bir sorun oluştu, lütfen sorun olup olmadığını kontrol edin

en: There was a problem with your form submission
tr: Form gönderiminizde bir sorun oluştu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
tr: Bir sorun oldu, lütfen günlükleri kontrol edin

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
tr: Analitik kayıtlar aranırken bir hata oluştu, lütfen ayrıntılar için sistem günlüğüne bakın.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
tr: En az bir yazdırılamayan karakter içeren %s barkod var.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
tr: Çok uzun olan %s barkod var.

en: There were no unreceived orders for this fund.
tr: Bu bütçeden teslim alınmayan sipariş yok.

en: There were problems with your submission
tr: Göndermenizle ilgili problemler mevcuttu.

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
tr: Bu nedenle, birleştirilecek olan kayıt silinmemiştir.

en: Thesaurus:
tr: Kavramlar dizini:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
tr: Bunlar TÜM kütüphaneler için devre dışı bırakıldı. Bu ayarları değiştirmek için "Varsayılan" kütüphaneyi seçin.

en: These are disabled for the current library.
tr: Bunlar mevcut kütüphane için devre dışı bırakılmıştır.

en: These are enabled.
tr: Bunlar etkinleştirilmiştir.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
tr: Bu alanlar varsayılan olarak CollapseFieldsPatronAddForm sistem tercihi tarafından daraltılmıştır.

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
tr: Bu alanlar, bu şablona dayalı club'ların oluşturulmasında kullanılacaktır

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
tr: Bu alanlar, bir kullanıcıyı bu şablona dayalı bir club'a kayıt ederken kullanılacaktır

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
tr: Bu materyallerin ayırma oranı mevcuttur &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
tr: Bu kullanıcılar veri tabanından kalıcı olarak kaldırılacak ve kurtarılamayacak

en: Theses
tr: Tezler

en: They are in a patron category of type staff.
tr: Personel türünün kullanıcı kategorisi içindedirler.

en: They are the guarantor to another patron.
tr: Onlar başka bir kullanıcının garantörüdür.

en: They have a non-zero account balance.
tr: Sıfır olmayan bir hesap bakiyeleri vardır.

en: They have items currently checked out.
tr: Şu anda ödünç alınmış materyalleri var.

en: They have permissions assigned to them.
tr: Kendilerine atanmış izinleri vardır.

note: SCRIPT
en: Third
tr: Üçüncü

en: This account has been locked!
tr: Bu hesap kilitlendi!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
tr: Bu işlem geri alınamaz. Devam etmek istiyor musunuz?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
tr: Bu özellik sadece kullanıcı kategorisi %s üzerine uygulanacaktır

en: This authority type cannot be deleted
tr: Bu otorite türü silinemez

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
tr: Bu bütçeye eklenmiş fonlar bulunmaktadır. Bütçeyi silmeden önce eklenmiş olan tüm fonları silmelisiniz.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
tr: Bu kategori %s kere kullanıldı

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
tr: Bu grafik yalnızca görünür satırları kullanacak, raporun tamamını grafiğe eklemek için 'Tüm verileri getir'i tıklayın

en: This course already has this item on reserve.
tr: Bu dersin materyali zaten ayırtılmış durumdadır.

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
tr: Bu özellik, diğer Koha kütüphaneleriyle veri almanızı ve paylaşmanızı (abonelik düzenleri ve raporları) sağlar.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
tr: Bu özellik, Koha geliştiricilerine Koha'nın nasıl kullanıldığı hakkında değerli bilgiler verir ve geliştirme döngüsü boyunca kararların alınmasına yardımcı olur

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
tr: Bu ücret, ödünç/uzatma tarihi arasındaki her gün için ödünç/uzatma zamanında ve belirtilen ödünç alınan günler için tahsil edilir.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
tr: Bu ücret, ödünç/uzatma tarihi arasındaki her gün için ödünç/uzatma zamanında ve belirtilen ödünç alınan saatler için tahsil edilir.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
tr: Bu ücret, materyal başına ödünç alma/uzatma başına bir kez alınır.

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
tr: Bu alan dolaşım modülünden değiştirilemez.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
tr: Bu alan zorunludur

note: SCRIPT
en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
tr: Bu dosya zaten var (bu kategoride).

en: This framework cannot be deleted
tr: Bu çerçeve silinemez

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
tr: Bu çıkış aralığı halen abonelik(ler) tarafından %s kullanılıyor. Bunu yine de silmek istiyor musunuz?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
tr: Bu fon kodu hedef bütçe içerisinde yer almıyor.

note: A
en: This fund has sub funds.
tr: Bu fonun alt fonları var.

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
tr: Bu fonun alt fonları var. Silinemez.

en: This invoice has no files attached.
tr: Bu faturaya ekli dosya yok.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
tr: Bu fatura numarası halen kullanılıyor. Mevcut faturayı almak istiyor musunuz?

en: This is a serial subscription
tr: Bu bir süreli yayın aboneliğidir

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
tr: Çok uzun süreli bitiş tarihini değiştirirken bu önerilmez.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
tr: Bu bir anonim kullanıcıdır, dolaşım geçmişi görüntülenemez. Anonim ödünç alma işlemlerinin bir listesini almak için, lütfen bir rapor hazırlayın.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
tr: Bu bir anonim kullanıcıdır, bu yüzden ayırtma geçmişi görüntülenmiyor.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
tr: Bu, Koha'nın bir sonraki sürümünden ve şu anda yüklü Koha sürümünüzün devam eden bakımından sorumlu olan ekiptir.

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
tr: Bu, şu anda yüklü olan Koha sürümünüzün ilk sürümünden sorumlu olan ekiptir.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
tr: Bu materyal %s kütüphanesine aittir ve buradan ödünç verilemez.

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
tr: Bu materyalin süresi uzatılamaz, yerinde ödünç alma ile ödünç verilmiş

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
tr: Bu materyal kaldırılamaz. ödünç verilmiş

en: This item has been claimed as returned by:
tr: Materyal yandaki kullanıcı tarafından iade edildi olarak taleplendirildi:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
tr: Bu materyal "%s" durumuyla kaybolmuştur.

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
tr: Bu materyal "%s" durumuna göre kayıp gözüküyor. %s yine de ödünç verilsin mi? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
tr: Bu materyal "%s" durumu ile kaybolmuştur.

en: This item has previously been checked out to this patron.
tr: Bu materyal daha önce bu kullanıcıya ödünç verilmiş.

en: This item is already on this rota
tr: Bu materyal zaten bu rota üzerindedir

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
tr: Bu materyal başka bir kullanıcı üzerine ödünç verilmiş. %s İade alınıp ödünç verilsin mi? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
tr: Bu materyal şu anda bu kullanıcı tarafından ödünç alınmış. Süresi uzatılsın mı?

en: This item is on hold and being processed for another patron.
tr: Bu materyal ayırtılmış ve başka bir kullanıcı için işleniyor.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
tr: Bu materyal ayırtılmış ve başka bir kullanıcı için aktarılıyor.

en: This item is on hold for another patron.
tr: Bu materyal diğer kullanıcıya ayrılmış.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
tr: Bu materyal başka bir kullanıcı tarafından ayırtılmış. Ayırtma işlemi geçersiz kılındı, ancak iptal edilmedi.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
tr: Bu materyal alınmak üzere %s'de ayrıltılmış

en: This item is on hold for pick-up at your library
tr: Bu materyal kütüphanenizde alınmak üzere ayrılmış

en: This item is part of a rotating collection.
tr: Bu materyal dönüşümlü koleksiyonun bir parçasıdır.

en: This item is waiting for another patron.
tr: Bu materyal başka bir kullanıcı için beklemektedir.

en: This item must be checked in at following library:
tr: Bu materyal aşağıdaki kütüphaneye iade edilmelidir:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
tr: Bu materyal %s kütüphanesine iade edilmelidir.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
tr: Bu materyal üzerine normalde %s harici kullanıcılar dışında ayırma konulamaz.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
tr: Bu materyal üzerine normalde ayırma konulamaz

en: This list does not exist.
tr: Bu liste mevcut değildir.

en: This member has no email
tr: Bu üyenin e-postası yok

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
tr: Bu mesaj OPAC'ta bu kullanıcının sayfasında görünür

en: This message displays when checking out to this patron
tr: Bu kullanıcıya materyal ödünç verilirken bu mesaj görüntülenir

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
tr: Bu mesajın gönderilmesine aşağıdaki sebeplerden herhangi birisi neden olmuş olabilir:

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
tr: Bu sipariş düzenlenemez, sepet kapatılmıştır.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
tr: Bu sipariş %s kez talep edildi. %s%s%s, %s%s tarihlerinde

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
tr: Kütüphanenin dolaşım politikasına göre bu kullanıcı bu materyali ödünç alamaz.

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
tr: Bu kullanıcı, sistem tercihlerinde AnonymousPatron olarak ayarlandığında silinemez.

en: This patron does not exist.
tr: Bu kullanıcı mevcut değil.

en: This patron has no circulation history.
tr: Bu kullanıcının dolaşım geçmişi yoktur.

en: This patron has no files attached.
tr: Bu kullanıcının eklenmiş dosyası mevcut değil.

en: This patron has no holds history.
tr: Bu kullanıcının ayırtma geçmişi yoktur.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
tr: Bu kullanıcı her hangi bir satın alma önerisinde bulunmamış.

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
tr: Bu kullanıcı iade esnasında dolaşım geçmişinin anonimleştirilmesi isteğinde bulunmuş, ancak AnonymousPatron sistem tercihi boş ya da hatalıdır.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
tr: Bu kullanıcı dolaşım geçmişini hiçbir zaman saklamamak için gizlilik kuralları belirledi.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
tr: Bu kullanıcı başka bir kütüphanedendir (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
tr: Bu kullanıcı başka bir kütüphanenin kullanıcısıdır (%s).

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
tr: Bu kullanıcının ayrıcalıkları artık sadece superlibrarian içerecek şekilde sıfırlanacak.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
tr: Bu örüntü hala abonelik(ler) tarafından %s kullanılıyor. Bunu yine de silmek istiyor musunuz?

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
tr: Bu izin tüm alanlara erişim sağlar. Seçilirse, belirli alt izinler seçilemez.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
tr: Bu kayıt silinemez, en az bir materyal ödünç alınmış durumda.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
tr: Bu kayıt gelişmiş düzenleyiciye aktarılamaz. Devam edilsin mi?

note: A
en: This record has no items
tr: Bu kaydın materyali yok

en: This record is in use
tr: Bu kayıt kullanımda

en: This record is used
tr: Bu kayıt kullanıldı

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
tr: Bu kayıt %s defa kullanıldı

en: This report could not be imported. Please try again later.
tr: Bu rapor içe aktarılamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
tr: Bu kaynak %s kereden fazla rapor edildi, dikkat edin!

en: This rota has no stages.
tr: Bu rotanın hiç aşaması yok.

en: This sale
tr: Bu satış

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
tr: Bu ekran seçilen tag'le ilişkilendirilmiş alt alanı gösterir. Düzenle üzerine tıklayarak alt alanları düzenleyebilir ya da yeni bir tane ekleyebilirsiniz.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
tr: Bu komut dizisi gerekli olan geçici dizine yazmaya/ oluşturmaya uygun değildir.

en: This stage contains the following item(s):
tr: Bu aşamada aşağıdaki materyaller yer almaktadır:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
tr: Bu alt alan silinecektir

note: A
en: This subscription depends on another supplier
tr: Bu abonelik başka bir sağlayıcıya bağlıdır.

en: This subscription is closed.
tr: Bu abonelik sona erdi.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
tr: Bu araç, kullanıcıları silmenizi ve ödeme geçmişini anonimleştirmenizi sağlar. Kullanıcıları silmek için herhangi bir limit kombinasyonu kullanılabilir. Kullanıcılar, aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlasını karşılıyorlarsa silinmez:

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
tr: Bu değer seçili bibliyonun %s alt alanı ile doldurulacaktır. %s

en: This vendor has no email
tr: Bu sağlayıcının e-postası yoktur

en: This vendor has no email defined for late issues.
tr: Bu sağlayıcının geciken sayılar için tanımlı bir e-posta hesabı bulunmamaktadır.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
tr: Bu, kullanıcı kartı düzen editöründe bu resme verdiğiniz isim olacak.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
tr: Bu, %stüm%sseçili%s materyalleri silecektir.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
tr: Bu işlem, Mana KB belirtecini Koha'dan silecektir. Devam etmek istiyor musunuz?

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
tr: Bu, bir dizi içinde verilen tüm istisnaları silecektir. Kapsam yayılma aralığına dikkat ediniz; çok büyük boyutlu ise Koha’yı yavaşlatabilirsiniz.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
tr: Bu, sadece tekrarlanan tatil kurallarını silecektir. İstisnalar hariç, tekrar edilebilir tatiller silinecektir.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
tr: Bu, sadece tek tatil kurallarını silecektir. Tekrar edilebilir tatiller ve istisnalar silinmeyecektir.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
tr: Bu tatil kuralını silecektir. Eğer tekrarlanan tatil ise, bu seçenek muhtemel istisnaları kontrol eder. Eğer İstisnai bir durum var ise, Bu seçenek istisnayı ortadan kaldıracak ve düzenli tatil tarihini ayarlayacaktır.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
tr: Bu, tarayıcıda saklanan makroları alır, bunları veri tabanına kaydeder ve tarayıcıdan siler. Devam edilsin mi?

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
tr: Bu tatil adına ve tanımına göre değişikleri kaydedecektir. Eğer tekrarlanan tatilin bilgisi güncellenirse, tekrarlandığı tüm tarihleri etkileyecektir.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
tr: Bu seçenek, belirli bir gün ve ayı, tatil günü yapmak için referans olarak alacaktır.  Bu seçenek sayesinde her yıl için bu kuralı tekrarlayabilirsiniz. Örneğin 1 Ağustos'u seçmek, 1 Ağustos'u her yıl tatil yapacaktır.

en: Those items won't be deleted
tr: Bu materyaller silinmeyecektir

note: SCRIPT
en: Threshold missing
tr: Eşik eksik

note: IMG
en: Thumbnail
tr: Küçük resim

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
tr: Perşembe

note: SCRIPT
en: Thursdays
tr: Perşembe günleri

en: Time created
tr: Oluşturulma zamanı

en: Time zone:
tr: Saat dilimi:

en: Time:
tr: Zaman:

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: Timeout (seconds):
tr: Zaman aşımı (saniye):

en: Timeout (secs)
tr: Zaman aşımı (saniye)

en: Title
tr: Eser Adı

en: Title
tr: Eser adı

en: Title (A-Z)
tr: Eser Adı (A-Z)

en: Title (Z-A)
tr: Eser adı (Z-A)

en: Title (any):
tr: Eser adı (Herhangi):

en: Title (uniform):
tr: Eser adı (tek biçim):

en: Title and author
tr: Başlık ve yazar

en: Title phrase
tr: Başlık deyimi

en: Title:
tr: Başlık:

en: Title:
tr: Başlık:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
tr: Başlık: %s

en: Titles
tr: Eser adları

en: Titles tagged with the term
tr: Terim ile etiketllenen başlıklar

en: To
tr: İçin

en: To
tr: -e

en: To a file:
tr: Bir dosyaya:

en: To a file:
tr: Bir dosyaya:

en: To add another library and for more settings, go to:
tr: Başka bir kütüphane eklemek ve daha fazla ayar için, gidiniz:

en: To add another patron category and for more settings go to:
tr: Başka bir kullanıcı kategorisi eklemek ve daha fazla ayar için gidiniz:

en: To authid:
tr: Yazar ID'ye:

en: To biblionumber:
tr: Bibliyografik kayıt numarasına:

en: To call number:
tr: Yer numarasına:

en: To create another item type later and for more settings go to:
tr: Başka bir materyal türü oluşturmak ve daha fazla ayar için gidiniz:

en: To create another patron, go to:
tr: Başka bir kullanıcı oluşturmak için, gidiniz:

en: To create circulation rule, go to:
tr: Dolaşım kuralı oluşturmak için, gidiniz:

en: To date:
tr: Tarihe:

en: To edit patron permissions, go to:
tr: Kullanıcı izinlerini düzenlemek için, gidiniz:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
tr: Koha eklentilerini etkinleştirmek için, enable_plugins bayrağı Koha yapılandırma dosyasında ayarlanmalıdır.

en: To item call number:
tr: Materyal yer numarasına:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
tr: Bu sorunu önlemek için ilgili wiki sayfasına bakın:

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
tr: Bir kuralı değiştirmek için, aynı kullanıcı kategorisine ve materyal türüne sahip yeni bir kural oluşturun.

en: To notify on receiving:
tr: Alındı durumunda bildirmek için:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
tr: Kullanıcıları yeni gelen süreli yayınlar hakkında bilgilendirmek için yapmanız gereken

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
tr: Açılır pencereyi açmak için Shift+Enter tuşlarına basın

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
tr: Bir görüntüyü değiştirmek için dosyayı silin, yeni bir dosya yükleyin ve aynı resim adını verin.

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
tr: Bozuk bir bağlantıyı veya başka bir sorunu bildirmek için lütfen Koha yöneticisiyle iletişime geçin.

en: To screen in the browser:
tr: Tarayıcıda görüntülemek için:

en: To screen into the browser:
tr: Tarayıcıda görüntülemek için:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
tr: %s %s %s için resmi güncellemek için yeni bir resim dosyası seçin ve 'Yükle' butonuna tıklayın.

en: To:
tr: İçin:

en: To:
tr: -e:

note: SCRIPT
en: Today
tr: Bugün

en: Today's checkins
tr: Bugünkü iadeler

en: Today's checkouts
tr: Bugün ödünç verilenler

en: Today's notifications
tr: Bugünkü uyarılar

en: Toggle Keyboard
tr: Klavyeyi Aç/Kapat

note: I
en: Toggle set to lowest priority
tr: Ayarı en düşük önemle değiştiriniz

en: Too many checked out.
tr: Çok fazla ödünç alınmış.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
tr: Çok fazla ödünç verme işlemi yapılmış %s ödünç verilmiş %s izin verilen.

en: Too many holds
tr: Çok fazla ayırtma işlemi yapılmış

en: Too many holds for
tr: Bu materyal için çok fazla ayırtma işlemi yapılmış

en: Too many holds:
tr: Çok fazla ayırtma işlemi yapılmış:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
tr: Tek tek görüntülemek için çok fazla materyal (%s).

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
tr: Çok fazla materyal (%s): Bir toplu işte %s materyalden fazla düzenleme yapıyorsunuz, materyaller gösterilmeyecek.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
tr: Çok fazla materyal (%s) Bir grupta %s fazlası materyal düzenleme izniniz yok.

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
tr: Çok fazla materyal (%s): Bir toplu işte %s materyalden fazla düzenleme yaptınız, materyaller gösterilmeyecek.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
tr: Çok fazla yerinde ödünç alma işlemi yapılmış %s yerinde ödünç alma işlemi için, sadece %s izin verilen.

en: Tool plugins
tr: Araç eklentileri

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tools &rsaquo; Koha
tr: Araçlar &rsaquo; Koha

en: Tools home
tr: Araçlar Ana Sayfası

en: Tools tables
tr: Araç tabloları

note: SCRIPT
en: Top
tr: Üst

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
tr: En fazla %s Dolaşımda olan materyaller

en: Top lists
tr: En çok kullanılan listeler

en: Top page margin:
tr: Üst sayfa kenar boşluğu:

en: Top text margin:
tr: Üst metin kenar boşluğu:

en: Topics
tr: Konular

en: Total
tr: Toplam

en: Total
tr: Toplam

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
tr: Toplam (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
tr: Toplam (GST %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
tr: Toplam (%s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
tr: Toplam (%s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
tr: Toplam + düzenlemeler + nakliye gideri (%s)

en: Total RRP
tr: Toplam RRP

en: Total amount outstanding:
tr: Toplam ödenmemiş miktar:

en: Total amount outstanding:
tr: Toplam ödenmemiş miktar:

en: Total amount payable:
tr: Ödenecek toplam miktar :

en: Total amount:
tr: Toplam miktar:

en: Total available
tr: Toplam kullanılabilir

en: Total bankable:
tr: Bankaca muteber toplam:

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
tr: Bankaca muteber toplam: %s

en: Total checkouts
tr: Toplam ödünç verme

en: Total checkouts as of yesterday
tr: Dünden itibaren toplam ödünç verme

en: Total checkouts:
tr: Toplam Ödünç Verme:

en: Total cost
tr: Toplam maliyet

en: Total current checkouts allowed
tr: İzin verilen toplam geçerli ödünç vermeler

en: Total current on-site checkouts allowed
tr: İzin verilen mevcut yerinde ödünç alma toplamı

en: Total due
tr: Toplam borç

en: Total due if credit applied:
tr: Kredi uygulandığında ödenmesi gereken toplam tutar:

en: Total due:
tr: Toplam borç:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
tr: Toplam borç: %s

en: Total holds allowed
tr: İzin verilen toplam ayırtma miktarı

en: Total income (cash):
tr: Toplam gelir (nakit):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
tr: Toplam gelir (nakit): %s (%s)

en: Total income:
tr: Toplam gelir:

en: Total items in group
tr: Gruptaki toplam materyaller

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
tr: Toplam materyal: %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
tr: Toplam, bir sayı omak zorundadır

en: Total number of results:
tr: Toplam sonuç sayısı:

en: Total ordered
tr: Toplam sipariş

en: Total outgoing (cash):
tr: Toplam gider (nakit):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
tr: Toplam gider (nakit): %s (%s)

en: Total payable:
tr: Toplam ödenebilir:

en: Total spent
tr: Toplam harcanan

en: Total tax exc.
tr: Vergi hariç toplam

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
tr: Vergi dahil toplam (%s)

en: Total tax inc.
tr: Vergi dahil toplam

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
tr: Vergi dahil toplam (%s)

en: Total:
tr: Toplam:

en: Totals:
tr: Toplamlar:

en: Transaction
tr: İşlem

en: Transaction date
tr: İşlem tarihi

en: Transaction library
tr: İşlem yapan kütüphane

note: A
en: Transaction logs
tr: İşlem günlükleri

en: Transaction type
tr: İşlem türü

en: Transaction type:
tr: İşlem türü:

en: Transactions
tr: İşlemler

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
tr: %s itibariyle işlemler

en: Transactions to date
tr: Bugüne kadarki işlemler

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
tr: Koleksiyonu aktar

en: Transfer collection
tr: Koleksiyonu aktar

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Koleksiyon aktarımı &rsaquo; Dolaşımdaki koleksiyonlar &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
tr: Aktarma %s gün geç

en: Transfer is not allowed for:
tr: Bu öğe için transfere izin verilmiyor:

en: Transfer now?
tr: Şimdi aktarılsın mı?

en: Transfer order &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
tr: Aktarım sırası &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
tr: Sipariş bu sepete transfer edilsin mi?

en: Transfer to:
tr: Aktar :

en: Transferred
tr: Aktarıldı

en: Transferred from basket:
tr: Transfer edilen sepet:

en: Transferred items
tr: Aktarılan materyaller

en: Transferred to basket:
tr: Transfer edildiği sepet:

en: Transfers
tr: Aktarımlar

en: Transfers
tr: Aktarımlar

en: Transfers &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Aktarımlar &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Transfers are
tr: Aktarımlar

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
tr: Kütüphanenize %s itibariyle yapılan aktarımlar

en: Transfers print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Transfer makbuzu yazdır &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
tr: %s itibarıyla kütüphanenizden talep edilen aktarımlar

en: Transfers to receive
tr: Teslim alınacak materyaller

en: Transfers to receive
tr: Teslim alınacak materyaller

en: Transfers to receive &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Teslim alınacak materyaller &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Transfers to send
tr: Gönderilecek transferler

en: Transfers to send &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
tr: Gönderilecek Materyaller &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Koha

en: Translate into other languages
tr: Diğer dillere tercüme et

note: A
en: Translate item type %s
tr: Materyal türünü çevirin %s

en: Translation
tr: Çeviri

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
tr: Çeviri (id %s) başarıyla eklendi

en: Translation manager:
tr: Çeviri yöneticisi:

en: Translation managers:
tr: Çeviri yöneticileri:

en: Translation:
tr: Çeviri:

en: Transport
tr: Taşıma

en: Transport cost matrix
tr: Ulaştırma maliyet matrisi

en: Transport cost matrix
tr: Taşıma maliyeti matrisi

en: Transport cost matrix &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
tr: Taşıma maliyeti matrisi &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Koha

en: Transport:
tr: Taşıma:

note: SCRIPT
en: Travel and Places
tr: Seyahat ve Yerler

en: Treaties
tr: Antlaşmalar

en: Try again with a different barcode
tr: Farklı bir barkodla yeniden deneyin

en: Try another search
tr: Başka bir arama deneyin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
tr: Salı

note: SCRIPT
en: Tuesdays
tr: Salı günleri

note: SCRIPT
en: Turquoise
tr: Turkuaz

en: Type
tr: Tür

en: Type:
tr: Tür:

en: Type:
tr: Tür:

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
tr: BÜYÜK HARF

en: URL(s)
tr: URL(ler)

en: URLs
tr: URL'ler

en: US Inches
tr: ABD inç

en: UTF-8 (Default)
tr: UTF-8 (Varsayılan)

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
tr: Kayıt iptal edilemiyor!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
tr: Notun durumu değiştirilemiyor.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
tr: Sorun raporunun durumu değiştirilemiyor.

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
tr: Kayıt oluşturulamıyor!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
tr: Club silinemedi!

en: Unable to delete patron
tr: Kullanıcı silinemiyor

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
tr: AnonymousPatron olarak ayarlanan kullanıcı silinemiyor

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
tr: Mevcut ayarlarla başka kütüphanelerden kullanıcılar silinemiyor

en: Unable to delete staff user
tr: Personel kategorisindeki kullanıcı silinemiyor

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
tr: Şablon silinemedi!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
tr: Açıklama kaydedilemiyor

en: Unable to save image to database.
tr: Resim veritabanına kaydedilemedi.

en: Unapprove
tr: Onaylama

en: Unarchive
tr: Arşivden çıkar

en: Unauthorized user
tr: Yetkisiz kullanıcı

en: Unavailable (lost or missing)
tr: Rafta yok (kayıp veya yerinde bulunamıyor)

en: Uncertain
tr: Belirsiz

en: Uncertain price:
tr: Belirsiz fiyat:

en: Uncertain prices
tr: Belirsiz fiyatlar

en: Uncertain prices
tr: Belirsiz fiyatlar

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
tr: %s sağlayıcısı için belirsiz fiyatlar

en: Unchanged
tr: Değiştirilmedi

en: Uncheck
tr: İşareti kaldır

en: Uncheck all
tr: Tüm seçili olanları kaldır

en: Undecided
tr: Tanımlanmamış

en: Undefined
tr: Tanımlanmamış

note: SCRIPT
en: Underline
tr: Vurgulama

note: SCRIPT
en: Undo
tr: Geri al

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
tr: Kataloğa aktarımı geri al

en: Unfortunately, no backups are available.
tr: Ne yazık ki, herhangi bir yedekleme kullanılabilir değil.

en: Ungrouped baskets
tr: Gruplandırılmamış sepetler

en: Unhighlight
tr: Vurgulamayı kaldır

en: Unified title
tr: Birleştirilmiş eser adı

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
tr: Birleştirilmiş eser adı: %s

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Unique holiday
tr: Özgün tatil

en: Unique holidays
tr: Tek tatiller

en: Unique identifier:
tr: Tek tanımlayıcı:

en: Unit
tr: Birim

en: Unit cost
tr: Birim maliyeti

en: Unit price
tr: Birim fiyatı

en: Unit:
tr: Birim:

en: Units per issue
tr: Sayı başına birimler

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
tr: Sayı başına birim bilgisi zorunludur

en: Units per issue:
tr: Sayı başına birimler:

en: Units:
tr: Birimler:

en: Units:
tr: Birimler:

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
tr: Universidad Nacional de Córdoba, Arjantin

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
tr: İsteğiniz işlenirken bilinmeyen bir hata oluştu. Yöneticinize başvurun.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
tr: Bilinmeyen hata türü %s.

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: Unknown plugin type
tr: Bilinmeyen eklenti türü

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
tr: Bilinmeyen neden '%s'

en: Unknown record
tr: Bilinmeyen kayıt

en: Unknown record
tr: Bilinmeyen kayıt

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
tr: Bilinmeyen kayıt türü, içe aktarılamıyor

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
tr: Bilinmeyen durum (%s)

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
tr: Bilinmeyen alt alan

note: SCRIPT
en: Unknown tag
tr: Bilinmeyen tag

en: Unknown type
tr: Bilinmeyen tür

en: Unknown usage
tr: Bilinmeyen kullanım

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
tr: Bilinmeyen uyarı "%s"

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unpacking completed
tr: Çözümleme tamamlandı

en: Unreceived orders
tr: Teslim alınmayan siparişler

en: Unrecognized error!
tr: Tanınmayan hata!

en: Unrecognized or missing field delimiter.
tr: Tanınmayan veya eksik alan sınırlayıcısı.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
tr: Bilinmeyen kullanıcı (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
tr: Çözümlenmemiş talepler

en: Unseen renewals allowed (count)
tr: İzin verilen görülmeyen süre uzatma işlemi (sayı)

en: Unset
tr: Geri al

en: Unset Gone no address for this patron
tr: Bu kullanıcı için teslim edilmemiş postaların iade edileceği adres ayarlanmamış

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
tr: %s öğesinin askıya alınmasını kaldır

en: Until date:
tr: Tarihine kadar:

en: Update
tr: Güncelle

en: Update
tr: Güncelle

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
tr: Elasticsearch dizinini güncelle

en: Update SQL
tr: SQL Güncelle

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
tr: Ayarları güncelle

en: Update all sub funds with this owner
tr: Tüm alt fonları bu malik ile güncelleyin

en: Update child to adult patron
tr: Çocuğu yetişkin olarak güncelle

en: Update errors :
tr: Hataları güncelle:

en: Update existing or add new
tr: Mevcut olanı güncelle veya yeni ekle

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
tr: Ayırtılan(lar)ı güncelle

en: Update manager
tr: Güncelleştirme Yöneticisi

en: Update patron records
tr: Kullanıcı kayıtlarını güncelle

en: Update patron records
tr: Kullanıcı kayıtlarını güncelle

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı kayıtlarını güncelle &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; Koha

en: Update report :
tr: Raporu güncelle:

en: Update succeeded
tr: Güncelleme başarılı oldu

en: Update your database
tr: Veri tabanınızı güncelleyin

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
tr: İstatistik kullanımınızı güncelleyin

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
tr: Güncelle: %s

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
tr: Güncelle: %s

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Updated SQL
tr: Güncellenmiş SQL

en: Updated between:
tr: Şu tarihler arasında güncellendi:

en: Updated on
tr: Güncellenme tarihi

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
tr: %s tarihinde güncellendi

en: Updated on:
tr: Güncellendiği tarih:

en: Updated:
tr: Güncelle:

en: Updating database structure
tr: Veritabanı yapısı güncelleniyor

en: Upgrade
tr: Güncelle

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Karşıya yükle &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Upload Koha plugin
tr: Koha eklentisini karşıya yükleyin

en: Upload a file
tr: Bir dosya yükle

en: Upload additional images for patron cards
tr: Kullanıcı kartları için ek görüntüler yükleyin

en: Upload an image file:
tr: Bir resim dosyası yükle:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
tr: Bir resim dosyası yükle: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
tr: Bir resim dosyası yükleyin: %sUpload%s

en: Upload another KOC file
tr: Diğer bir KOC dosyası yükleyin

en: Upload any file
tr: Herhangi bir dosya yükle

en: Upload any type of file, manage uploads
tr: herhangi bir dosya türünü yükle, yüklemeleri yönet

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
tr: Yandaki bibliyo numarası için kapak resmi yükleyin: %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
tr: Yandaki materyal numarası için kapak resmi yükleyin: %s

en: Upload directory
tr: Karşıya yükleme dizini

en: Upload directory:
tr: Karşıya yükleme dizini:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: Upload file:
tr: Dosya yükle:

en: Upload image
tr: Resim yükle

en: Upload local cover image
tr: Yerel kapak resimlerini yükle

en: Upload local cover image
tr: Yerel kapak resmi yükleyin

en: Upload local cover images
tr: Yerel kapak resimleri yükle

en: Upload more images
tr: Daha çok resim yükle

en: Upload new file
tr: Yeni dosya yükle

en: Upload new files
tr: Yeni dosya karşıya yükle

en: Upload offline circulation data
tr: Çevrimdışı dolaşım verisi yükle

en: Upload offline circulation file (.koc)
tr: Çevrimdışı dolaşım dosyası (.koc) yükleyin

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
tr: Yükleme %s kullanılarak ayrıştırıldı

en: Upload patron images
tr: Kullanıcı resimlerini yükle

en: Upload patron images
tr: Kullanıcı resimlerini yükleyin

en: Upload patron images &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Kullanıcı resimleri yükleyin &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Upload patron images in a batch or one at a time
tr: Kullanıcı resimlerini birer birer ya da toplu olarak yükle

en: Upload patron images in a batch or one at a time
tr: Kullanıcı görüntülerini toplu olarak veya her seferinde bir tane yükle

en: Upload patron photo
tr: Kullanıcı resmi yükle

en: Upload photo
tr: Resim yükle

en: Upload plugin
tr: Eklenti karşıya yükle

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Eklenti yükle &rsaquo; Eklentiler &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
tr: Eklenti Yükle &rsaquo; Eklentiler &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Koha

en: Upload plugins
tr: Eklentileri yükleyin

en: Upload progress:
tr: Yükleme ilerlemesi:

en: Upload quotes
tr: Bilgileri karşıya yükle

en: Upload results
tr: Sonuçları yükleyin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
tr: Karşıya yükleme durumu:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
tr: Karşıya yükleme durumu: İptal edildi

en: Upload transactions
tr: İşlemleri karşıya yükle

en: Uploaded
tr: Karşıya yüklendi

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
tr: İşlemler karşıya yükleniyor, lütfen bekleyin...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
tr: CSV ile kısıtlı yüklemeler. Yanlış dosya türü: %s

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
tr: Üst Alfa

note: SCRIPT
en: Upper Roman
tr: Üst Roman

en: Upper age limit
tr: Üst yaş sınırı

en: Upperage limit:
tr: Üst yaş sınırı:

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Usage
tr: Kullanım

en: Usage statistics
tr: Kullanım istatistikleri

en: Usage:
tr: Kullanım:

en: Use Mana KB for sharing content:
tr: İçerik paylaşmak için Mana KB kullanın:

en: Use a barcode file
tr: Bir barkod dosyası kullan

en: Use a file
tr: Bir dosya kullan

en: Use a file
tr: Bir dosya kullanın

en: Use a file of borrowernumbers
tr: Bir okuyucu numarası listesi kullanın

en: Use a file of card numbers
tr: Kart numaralarından oluşan bir dosya kullanın

en: Use a patron list
tr: Bir kullanıcı listesi kullanın

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
tr: Tüm araçları kullan (granüler araçların izinlerini genişletin)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
tr: Dikkatli kullanın! Eğer kaynak kütüphanenin yürürlükte olan yayın kuralları varsa, bunlar uyarı yapılmadan silinecektir!

en: Use default values
tr: Varsayılan değerleri kullanın

note: INPUT type=submit
en: Use existing
tr: Mevcut olanı kullan

en: Use existing record
tr: Varolan bir kaydı kullan

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
tr: MARC dışa aktarımı için kullanım

en: Use for OPAC search groups
tr: OPAC arama grupları için kullanın

en: Use for OPAC search groups
tr: OPAC arama grupları için kullanın

en: Use for staff search groups
tr: Personel arama grupları için kullanın

en: Use for staff search groups
tr: Personel arama grupları için kullanın

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
tr: Güvenlik ve veri bütünlüğü riskleri nedeniyle Koha raporlarında bu anahtar kelimenin kullanımına izin verilmez. Yalnızca SELECT sorgularına izin verilir.

en: Use report plugins
tr: Rapor eklentilerini kullanın

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
tr: Kaydedilmişleri kullan

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
tr: Gelişmiş kataloglama düzenleyicisini kullanın (edit_catalogue gerektirir)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
tr: Son tarihi bir sonraki açık güne göndermek için takvimi kullanın

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
tr: Haftalık ödünç dönemleri için iade tarihini sonraki açık eşleşen hafta gününe veya sonraki açık güne itmek için takvimi kullanın.

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
tr: Kütüphanenin kapalı olduğu günleri atlamak için takvimi kullanın

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
tr: Raporlamada özel ölçütler tanımlamak için sözlüğü kullanın.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
tr: Standart dışı raporlar oluşturmak için açıklamalı raporlama modülünü kullanın. Bu özellik önceden hazırlanmış raporlar ile özelleştirilmiş SQL raporları arasında bir tür ara katman sağlar.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
tr: Raporlarınız için özel ölçütleri tanımlamak amacıyla rapor sözlüğünü kullanınız

en: Use the search form on the left to find invoices.
tr: Faturaları bulmak için soldaki arama formunu kullanınız.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
tr: Abonelikleri bulmak için soldaki arama formunu kullanınız.

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
tr: Varsayılan değer olarak 'useDaysMode' sistem tercihini kullanın

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
tr: Yeni bir %s oluşturmak için yukarıdaki araç çubuğunu kullanın.

en: Use tool plugins
tr: Araç eklentilerini kullanın

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
tr: Koha'nın başka bir bölümüne geçmek için üst menü çubuğunu kullanın.

en: UseTransportCostMatrix
tr: TransportCostMatrix kullanın

en: Used
tr: Kullanıldı

note: ABBR
en: Used For
tr: Şunun için kullanılır

en: Used for acquisitions statistical purposes
tr: Sağlama istatistik amaçları için kullanılır

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
tr: Dupleks yazıcılarda kullanılır ('1 up şablonuna ihtiyaç duyar')

en: Used in
tr: Kullanıldığı yer

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
tr: Fransızca UNIMARC kurulumlarında, materyal durumunu tanımlamak için 995 $o alanında kullanılır. NOT_LOAN benzeri

en: Used in UNIMARC 102 $a
tr: UNIMARC 102 $a'da kullanılır

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
tr: Locker ve sorter gibi cihazlara SIP'ye özel bir ortam türü atamak için bir materyal türü oluştururken veya düzenlerken kullanılır.

en: Used:
tr: Kullanılan:

en: Useful resources
tr: Yararlı kaynaklar

en: Useless without upload_general_files
tr: upload_general_files olmadan işe yaramaz

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
tr: %s kullanıcısı %s veritabanında yeterli yetkiye sahip değil.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
tr: %s kullanıcısı %s veritabanı üzerinde tüm ayrıcalıklara sahiptir

note: SCRIPT
en: User Defined
tr: Kullanıcı tanımlı

en: User category
tr: Kullanıcı kategorisi

en: User name:
tr: Kullanıcı adı:

en: Userid
tr: Kullanıcı no

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
tr: Userid %s başka bir kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

en: Userid:
tr: Kullanıcı no:

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username/password already exists.
tr: Kullanıcı adı/Şifre zaten var.

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Users:
tr: Kullanıcı:

en: Using RabbitMQ
tr: RabbitMQ kullanarak

en: Using SQL polling
tr: SQL polling kullanarak

en: Using framework:
tr: Çerçeve kullanmak:

en: Using the following CSV profile:
tr: Aşağıdaki CSV profilini kullanmak:

note: SCRIPT
en: V Align
tr: V Hizala

en: VHS tape / Videocassette
tr: VHS Teyp / Video Kaset

note: SCRIPT
en: Valid
tr: Geçerli

en: Validated
tr: Onaylanmış

en: Value
tr: Değer

en: Value:
tr: Değer:

en: Values
tr: Değerler

en: Values are comma-separated.
tr: Değerler virgülle ayrılmış bulunmaktadır.

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
tr: Dolaşım ekranı ve OPAC'da görünen özel kullanıcı mesajları için değerler. Açıklama alanındaki değer mesaj metni olmalı ve 200 karakter ile sınırlı olmalıdır.

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
tr: Kullanıcıların sıralama 1 alanını doldurmak için girilebilen ve istatistiksel amaçlar için kullanılabilen değerler

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
tr: Kullanıcıların sıralama 2 alanını doldurmak için girilebilen ve istatistiksel amaçlar için kullanılabilen değerler

en: Variable name:
tr: Değişken Adı:

en: Variable options:
tr: Değişken seçenekleri:

en: Variable type:
tr: Değişken türü:

en: Variable:
tr: Değişken:

en: Vendor
tr: Sağlayıcı

en: Vendor
tr: Sağlayıcı

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
tr: Sağlayıcı %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
tr: Sağlayıcı EDI hesapları

note: A
en: Vendor detail page
tr: Sağlayıcı ayrıntıları sayfası

en: Vendor details
tr: Sağlayıcı ayrıntıları

en: Vendor invoice number:
tr: Satıcı fatura numarası:

en: Vendor invoice:
tr: Sağlayıcı faturası:

en: Vendor is:
tr: Sağlayıcı:

en: Vendor is:
tr: Sağlayıcı:

en: Vendor name:
tr: Sağlayıcı adı:

en: Vendor not found
tr: Sağlayıcı bulunamadı:

en: Vendor not found.
tr: Sağlayıcı bulunamadı.

en: Vendor note
tr: Sağlayıcı notu

en: Vendor note:
tr: Sağlayıcı notu:

en: Vendor note:
tr: Sağlayıcı notu:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
tr: Sağlayıcı fiyatı bir sayı olmalıdır

en: Vendor price:
tr: Sağlayıcı fiyatı:

en: Vendor search
tr: Sağlayıcı arama

en: Vendor search results
tr: Sağlayıcı arama sonuçları

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
tr: Sağlayıcı araması: %s sonuç(lar) bulundu

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
tr: Sağlayıcı araması: '%s' için %s sonuç(lar) bulundu

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
tr: Sağlayıcı araması: %s sonuç bulundu

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
tr: Sağlayıcı araması: '%s' için %s sonuç bulundu

en: Vendor:
tr: Sağlayıcı:

en: Vendor:
tr: Sağlayıcı:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
tr: Sağlayıcı: %s

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
tr: Kullanıcı ödünç alma geçmişini anonimleştirmek istediğinizi doğrulayın.

en: Verify you want to delete patrons
tr: Kullanıcıları silmek istediğinizi doğrulayın

note: SCRIPT
en: Version
tr: Sürüm

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
tr: Sağlayıcı: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
tr: Dikey boşluk

en: Vertical:
tr: Dikey:

note: INPUT type=submit
en: View
tr: Görüntüle

en: View
tr: Görünüm

en: View ILL availability plugins
tr: ILL kullanılabilirlik eklentilerini görüntüleyin

en: View ILL requests
tr: ILL isteklerini görün

en: View MARC
tr: MARC görünümü

en: View MARC conversion plugins
tr: MARC dönüşüm eklentilerini görüntüleyin

en: View a count of items held at your library grouped by item type
tr: Kütüphanenizdeki materyal türüne göre gruplanan materyallerin sayısını görüntüle

en: View all
tr: Hepsini gör

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
tr: Tüm %s tercihlerini görüntüle

en: View all libraries
tr: Tüm Kütüphaneleri gör

en: View all plugins
tr: Tüm eklentileri görüntüleyin

note: I
en: View authority record
tr: Otorite kaydı görüntüle

en: View basket
tr: Sepeti gör

note: SCRIPT
en: View biblio details
tr: Bibliyo ayrıntılarını görüntüle

note: SCRIPT
en: View borrower details
tr: Okuyucu ayrıntılarını görüntüleyin

en: View cash takings for the current library
tr: Mevcut kütüphane için nakit girişlerini görüntüleyin

en: View course
tr: Dersi görüntüle

note: A
en: View detail of the enqueued job
tr: Sıralanan işin ayrıntılarını görüntüleyin

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
tr: Sözlüğü gör

en: View existing record
tr: Mevcut bir kaydı gör

note: A
en: View funds for %s
tr: %s için fonları görün

en: View invoice
tr: Faturaları görüntüle

en: View item's checkout history
tr: Materyalin ödünç alınma geçmişini görün

en: View message
tr: İletiyi görüntüle

en: View note
tr: Notu görüntüle

en: View online payment plugins
tr: Çevrim içi ödeme eklentilerini görüntüleyin

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
tr: Herhangi bir kütüphanedeki kullanıcı bilgilerini görüntüleyin. Giriş yapılmadıysa, oturum açan kullanıcı yalnızca kullanıcı bilgilerine kendi kütüphanesinden veya kitaplık grubundan erişebilir.

en: View patron record
tr: Kullanıcı kaydını görüntüle

en: View pending offline circulation actions
tr: Bekleyen çevrim dışı dolaşım işlemlerini görün

en: View plugins by class
tr: Eklentileri sınıflara göre görüntüleyin

en: View record
tr: Kaydı Gör

en: View report plugins
tr: Rapor eklentilerini görüntüleyin

en: View restrictions
tr: Kısıtlamaları kaldır

note: INPUT type=submit
en: View spine label
tr: Sırt etiketini gör

en: View subfields
tr: Alt alanları görüntüle

en: View the merged record.
tr: Birleştirilmiş kaydı gör.

en: View tool plugins
tr: Araç eklentilerini görüntüleyin

en: View transaction history for the current cash register
tr: Mevcut kasa için işlem geçmişini görüntüleyin

en: View, manage, configure and run plugins.
tr: Eklentileri görüntüleyin, yönetin, yapılandırın ve çalıştırın.

en: Viewed
tr: Görüntülenen

en: Viewing suggestions for library:
tr: Kütüphane için önerileri görüntüleme:

en: Visibility:
tr: Görünürlük:

note: SCRIPT
en: Visual aids
tr: Görsel araçlar

en: Void payment
tr: Geçersiz ödeme

en: Vol no.
tr: Cilt no.

en: Volume
tr: Cilt

en: Volume:
tr: Cilt:

en: WARNING:
tr: UYARI:

en: Waiting
tr: Beklemede

en: Waiting
tr: Beklemede

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
tr: %s tarihinden beri %s%s, %s%s konumunda beklemede.

en: Waiting date
tr: Bekleme tarihi

en: Waiting since
tr: Beklemeye alındığı tarih

note: SCRIPT
en: Warn
tr: Uyar

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning at (%%):
tr: (%%) Uyarısı:

en: Warning at (amount):
tr: Uyarı gönderilecek ceza (miktar):

en: Warning regarding current user
tr: Şu anki kullanıcıyla ilgili uyarı

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
tr: Uyarı! Toplam sipariş miktarı izin verilen bütçeyi aşıyor.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
tr: Uyarı! Fonunuzu %s%% kadar aşacaksınız.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
tr: Uyarı! Fonunuzun (%s%s %s%s) maksimum limitini aşacaksınız.

en: Warning, the following barcodes were not found:
tr: Uyarı, aşağıdaki barkodlar bulunamadı:

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
tr: Uyarı, aşağıdaki okuyucu numaraları bu listede zaten vardı:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
tr: Uyarı, aşağıdaki okuyucu numaraları bulunamadı:

en: Warning, the following card numbers were not found:
tr: Uyarı, aşağıdaki kart numaraları bulunamadı:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
tr: Uyarı, aşağıdaki kart numaraları bu listede zaten vardı:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
tr: Uyarı, aşağıdaki kart numaraları bulunamadı:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
tr: Uyarı, aşağıdaki materyal numaraları bulunamadı:

en: Warning, the following items cannot be deleted:
tr: Uyarı, aşağıdaki materyaller silinemez:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
tr: Uyarı, olması gerekenden daha fazla materyal girdiniz. Materyaller oluşturulmayacak.

en: Warning:
tr: Uyarı:

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
tr: Uyarı: Bu dosya sürüm %s, ancak yalnızca sürüm %s aktarılacağını biliyorum. Elimden geleni yapacağım.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
tr: Uyarı: Bu rapor, çok miktarda gecikmiş materyal bulunan sistemlerde sistem kaynaklarının yoğun bir biçimde kullanılmasına neden olur.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
tr: Uyarı: Materyal barkodundan kullanıcı belirlenemedi (%s). İade alamıyor.

en: Warning: no barcodes were found
tr: Uyarı: Barkod bulunamadı

en: Warning: no itemnumbers were found
tr: Uyarı: materyal numarası bulunamadı

en: Warnings regarding the system configuration
tr: Sistem yapılandırması ile ilgili uyarılar

en: We are ready to do some basic configuration.
tr: Bazı temel yapılandırmaları yapmak için hazırız.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
tr: Koha'yı %s sürümünden %s sürümüne güncelliyoruz

en: We encountered an error:
tr: Bir hata ile karşılaştık:

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
tr: Web yükleyici &rsaquo; Perl bağımlılıklarını kontrol edin

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
tr: Web yükleyici &rsaquo; Dilinizi seçin

en: Web installer &rsaquo; Complete
tr: Web yükleyici &rsaquo; Tamamlandı

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
tr: Web yükleyici &rsaquo; Koha yöneticisi kullanıcısını oluştur

en: Web installer &rsaquo; Create a library
tr: Web yükleyici &rsaquo; Bir kütüphane oluştur

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
tr: Web yükleyici &rsaquo; Yeni bir dolaşım kuralı oluştur

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
tr: Web yükleyici &rsaquo; Bir kullanıcı kategorisi oluştur

en: Web installer &rsaquo; Database settings
tr: Web yükleyici &rsaquo; Veritabanı ayarları

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
tr: Web yükleyici &rsaquo; Varsayılan veri yüklendi

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
tr: Web yükleyici &rsaquo; Temel yapılandırma ayarlarını yükle

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
tr: Web yükleyici &rsaquo; Kurulum tamamlandı

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
tr: Web yükleyici &rsaquo; Perl modülleri yükseltme için hazır

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
tr: Web yükleyici &rsaquo; Perl modülleri eksik

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
tr: Web yükleyici &rsaquo; Perl sürümü çok eski

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
tr: Web yükleyici &rsaquo; Varsayılan ayarların seçilmesi

en: Web installer &rsaquo; Set up database
tr: Web yükleyici &rsaquo; Veritabanı kur

en: Web installer &rsaquo; Success
tr: Web yükleyici &rsaquo; Başarılı

en: Web installer &rsaquo; Update database
tr: Web yükleyici &rsaquo; Veritabanı güncelle

note: A
en: Web services
tr: Web servisleri

en: Website
tr: İnternet sitesi

en: Website:
tr: Web sitesi:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
tr: Çarşamba

note: SCRIPT
en: Wednesdays
tr: Çarşambalar

en: Week
tr: Hafta

en: Weekly - Repeatable holidays
tr: Haftalık - Yinelenebilir tatiller

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
tr: Haftalık tatil: %s

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Weight:
tr: Ağırlık:

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
tr: Koha %s web yükleyiciye hoş geldiniz

en: What's next?
tr: Sırada ne var?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
tr: Kurumunuzun kataloğuna eklerken belirli bir materyal türünden bir materyal oluşturacaksınız.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
tr: MARC dosyaları, hazırlama araçları yoluyla içe aktarılırken, aktarma aracı, mevcut aktif olarak kullanılan para biriminin fiyatını bulup, bunu kullanmaya çalışacaktır.

en: When more than
tr: Daha fazla olduğunda

en: When more than:
tr: Yandaki miktardan daha fazla olduğunda:

en: When there is an irregular issue:
tr: Düzensiz sayı olduğunda:

en: When to charge
tr: Ceza işletme zamanı

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
tr: Bir profil seçtiğinizde, formunuzu profil değerleriyle önceden doldurur.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
tr: Seçimlerinizi yaptıktan sonra, işlemi başlatmak için lütfen aşağıdaki 'İçe Aktar'ı tıklayın. İşlemi tamamlamak biraz zaman alabilir. Lütfen sabırlı olun.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
tr: Bir materyal türünün bir üst materyali olduğunda, kural "Üst->Alt Materyal" olarak görüntülenir ve izin verilen mevcut ödünç verme sayısı, üst materyal için maksimum (kardeş türleri sayılır) veya belirli kuralın türü (hangisi daha azsa) ile sınırlandırılır.

note: SCRIPT
en: White
tr: Beyaz

note: SCRIPT
en: Whole words
tr: Tüm kelimeler

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
tr: Neden boş bir sepet kapatılıyor?

note: SCRIPT
en: Width
tr: Genişlik

note: SCRIPT
en: Winter
tr: kış

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
tr: %s seçilen aramalarla:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
tr: Otomatik sipariş ile personel müdahalesi olmadan siparişler oluşturulur.

en: With framework :
tr: Çerçeve ile :

en: With framework:
tr: Çerçeve ile :

en: With items owned by the following libraries:
tr: Aşağıdaki kütüphanelerin sahip olduğu materyallerle:

note: SCRIPT
en: With selected search:
tr: Seçilen aramalarla:

en: Withdrawn
tr: Sistemden düşülmüş

en: Withdrawn on:
tr: Düşüm tarihi:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
tr: Düşüm durumu

en: Withdrawn status:
tr: Düşüm durumu:

en: Women
tr: Kadınlar

note: SCRIPT
en: Word count
tr: Kelime sayısı

note: SCRIPT
en: Words
tr: Kelimeler

note: SCRIPT
en: Words: {0}
tr: Kelimeler: {0}

en: Working day
tr: iş günü

en: Write HTML customizations
tr: HTML özelleştirmeleri yazın

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
tr: OPAC ve personel arayüzleri için ek içerikler yazın (duyurular ve HTML özelleştirmeleri)

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
tr: OPAC ve personel arayüzü için haberleri yaz

en: Write off
tr: Ceza borcunu sil

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
tr: Tüm ceza borcunu sil

en: Write off an amount toward selected fines
tr: Seçilen para cezaları miktarını silin

en: Write off an individual fine
tr: Özgün bir ceza borcu sil

en: Write off fines and fees
tr: Para cezalarını ve ücretleri sil

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
tr: Seçilenleri silin

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
tr: Bu ceza borcunu sil

en: Writeoff
tr: Ceza sil

en: Writeoff amount:
tr: Çıkarılacak miktar:

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
tr: Yanlış aktarım algılandı, lütfen materyali şu konuma iade edin: %s

en: XML configuration file
tr: XML yapılandırma dosyası

en: XSLT File(s) for transforming results:
tr: XSLT dosyaları dönüştürme sonuçları:

en: Xercode, Spain
tr: Xercode, İspanya

en: Year
tr: Yıl

en: Year:
tr: Yıl:

en: Yearly - Repeatable holidays
tr: Yıllık - Yinelenebilen tatilller

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
tr: Yıllık tatil: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
tr: Sarı

en: Yes
tr: Evet

en: Yes
tr: Evet

note: %1$s:  END
en: Yes %s
tr: Evet %s

en: Yes (Y)
tr: Evet (E)

en: Yes and try to override system preferences
tr: Evet ve sistem tercihlerini geçersiz kılmaya çalışın

en: Yes if settings allow it
tr: Ayarlar izin veriyorsa evet

en: Yes, I confirm
tr: Evet, onaylıyorum

en: Yes, cancel (Y)
tr: Evet, iptal et (E)

en: Yes, check out (Y)
tr: Evet, Ödünç Ver (E)

en: Yes, checkin (Y)
tr: Evet, iade et (E)

en: Yes, close (Y)
tr: Evet, kapat (E)

en: Yes, delete
tr: Evet, sil

en: Yes, delete (Y)
tr: Evet, sil (E)

en: Yes, delete contract
tr: Evet, sözleşmeyi sil

en: Yes, delete patron attribute type
tr: Evet, kullanıcı öznitelik türünü sil

en: Yes, delete record matching rule
tr: Evet, kayıt eşleştirme kuralını sil

en: Yes, delete this currency
tr: Evet, bu para birimini sil

en: Yes, delete this framework
tr: Evet, bu çerçeveyi sil

en: Yes, delete this fund
tr: Evet, bu fonu sil

en: Yes, delete this item type
tr: Evet, bu materyal türünü sil

en: Yes, delete this subfield
tr: Evet, bu alt alanı sil

en: Yes, delete this tag
tr: Evet, bu tag'i sil

en: Yes, edit existing items
tr: Evet, var olan materyalleri düzenle

en: Yes, print slip
tr: Evet, işlem fişi yazdır

en: Yes, remove
tr: Evet, kaldır

en: Yes, renew (Y)
tr: Evet, Süresini Uzat (E)

en: Yes, reset mappings
tr: Evet, eşleştirmeleri sıfırla

en: Yes: Edit existing authority
tr: Evet: Mevcut otoriteleri düzenle

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
tr: Evet: Mevcut materyalleri görüntüle

en: YesNo
tr: EvetHayır

note: SCRIPT
en: Yesterday
tr: Dün

en: You
tr: Siz

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
tr: Zaten bu isimde bir listeniz mevcut!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
tr: %s materyal eklemek üzeresiniz. Devam edilsin mi?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
tr: %s süreli yayınlarını silmek üzeresiniz. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
tr: '%s' SMTP sunucusunu silmek üzeresiniz.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
tr: #%s alıntısını silmek üzeresiniz.

en: You are about to edit the following subscriptions:
tr: Aşağıdaki abonelikleri düzenlemek üzeresiniz:

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
tr: Ceza bedelinden daha fazlasını silmeye çalışıyorsunuz.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
tr: Veri tabanı yönetim kullanıcısı olarak giriş yapmış gözüküyorsunuz. Bu tavsiye edilmez çünkü Bu hesap kullanıldığında Koha'nın bazı kısımları beklenildiği şekilde çalışmayacaktır.

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
tr: koha-conf.xml dosyanızdaki &lt;lockdir&gt; girişi eksik. Lütfen Koha örneğinizin kilit dizinini işaret ederek ekleyin.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
tr: koha-conf.xml dosyanızda &lt;log4perl_conf&gt; girişi eksik. Lütfen Koha örneğiniz için log4perl.conf dosyasını hedefleyerek ekleyin.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
tr: koha-conf.xml dosyanızda &lt;template_cache_dir&gt; girişi eksik. Bunu etkinleştirmek bir performans artışı getirecektir.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
tr: koha-conf.xml dosyanız içinde &lt;tmp_path&gt; girdisi eksik. Lütfen Koha örneği için yapılandırılan dosya yükleme dizinini işaret ederek bunu ekleyin. Etkin geçici dizin '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
tr: koha-conf.xml dosyanız içinde &lt;upload_path&gt; girdisi eksik. Lütfen Koha örneği için yapılandırılan dosya yükleme dizinini işaret ederek bunu ekleyin.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
tr: koha-conf.xml dosyanız içinde &lt;upload_path&gt; girdisi eksik. Lütfen Koha örneği için yapılandırılan yükleme dizinini işaret ederek bunu ekleyin. Ayrıca dosya yükleme eklentisinin çalışması için OPACBaseURL tercihini doğru olarak ayarlamanız gerektiğini unutmayın.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
tr: Bu kullanıcı için toplu ödünç verme kullanmanıza izin verilmemektedir

en: You are not authorised to manage this basket.
tr: Bu sepeti yönetmeye yetkiniz yok.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
tr: Kullanıcıları silmeye yetkiniz yok

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
tr: API anahtarlarını yönetme yetkiniz yok

en: You are not authorized to modify this fund
tr: Bu fon üzerinde deşişiklik yapma yetkiniz bulunmamaktadır

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
tr: Kullanıcıları yenilemeye yetkiniz yok

note: A
en: You are not authorized to set permissions
tr: İzinleri ayarlamaya yetkiniz yok

en: You are not sharing any data with the Koha community
tr: Koha topluluğu ile herhangi bir veri paylaşmıyorsunuz

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
tr: Çevrimdışısınız ve sonuç olarak bekleyen işlemleri işleyemezsiniz

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
tr: Çevrimdışısınız ve bu nedenle veri tabanınızı senkronize edemezsiniz

en: You are only viewing one item.
tr: Yalnızca bir materyal görüntülediniz.

en: You are running a development version of Koha
tr: Koha'nın geliştirme sürümünü çalıştırıyorsunuz

note: SCRIPT
en: You are using {0}
tr: {0} kullanıyorsunuz

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
tr: Eşittir işaretini takip eden başlık ile alan ismini ön ek koyarak (Koha’daki başlıklar yerine) kendi başlıklarınızıda kullanabilirsiniz.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
tr: Eşit işaretle ilerleyen alan numarasının önüne bir başlık ekleyerek de (Koha’nın başlıkları yerine)başlıklarınızı kullanabilirsiniz.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
tr: Gelen mesajların sayısını azaltmak için özet almak isteyebilirsiniz. Bu durumda mesajlar kaydedilip tek bir mesaj olarak gönderilecektir.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
tr: Mümkünse, bibliyografik kayıtları silmeyi seçebilirsiniz ( başka materyalleri olan bibliyografik kayıtlar ya da bir abonelikte kullanılan silinmeyecek diğer sipariş).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
tr: Bu içe aktarıma bir ad verebilirsiniz. Bu, bir kayıt oluşturduğunuzda öngörülen MARC verilerinin nereden geldiğini anımsamanız açısından yararlı olur!

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
tr: İstatistiklerinizi bizimle paylaşarak Koha topluluğuna yardımcı olabilirsiniz.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
tr: Bu tatil kuralına istisna yapabilirsiniz. Bu, sizin tekrar edilebilir bir tatile bir gün istisna uygulayabileceğiniz anlamına gelir.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
tr: Yıllık tekrarlayan tarih dizilerinde bir istisna yapabilirsiniz.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
tr: Aşağıda belirli bir materyal türü ya da kategorisi tanımlanmamışsa, kullanılacak varsayılan maksimum ödünç verme sayısını, ayırma ve iade kuralını ayarlayabilirsiniz.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
tr: Şablon Toolkit tag'lerini de kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için yardım sayfasına bakınız.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
tr: Aşağıdaki arama karakterlerini kullanabilirsiniz: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
tr: Yeni bir materyal ekleyemezsiniz, lütfen yeni bir komut satırı oluşturunuz.

en: You can't create any orders unless you first
tr: İlk olarak bu işlemi yapmadığınız sürece sipariş oluşturamazsınız

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
tr: Çevrimdışı dolaşımı kullanırken biriminizi değiştiremezsiniz veya çıkış yapamazsınız

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
tr: Bu aboneliği düzenleyemezsiniz

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
tr: Yetkili bir değer kategorisi ve MARC alanı seçemezsiniz

en: You did not specify any search criteria.
tr: Hiçbir arama ölçütü belirlemediniz.

en: You didn't select any external target.
tr: Herhangi bir harici hedef seçmediniz.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
tr: Bu bilgisayardaki çevrimdışı dolaşım veri tabanında bekleyen işleminiz yok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
tr: Bu makroya erişim izniniz yok

en: You do not have permission to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim iznine sahip değilsiniz.

en: You do not have permission to add a record to this list.
tr: Bu listeye bir kayıt ekleme izniniz yok.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
tr: Bu makroyu oluşturma izniniz yok

en: You do not have permission to delete this list.
tr: Bu listeyi silme izniniz yok.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
tr: Bu makroyu silme izniniz yok

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
tr: Bu üyenin giriş bilgilerini düzenleme iznine sahip değilsiniz.

en: You do not have permission to perform cashup actions.
tr: Kasa kapatma işlemleri yapma izniniz yok.

en: You do not have permission to perform refund actions.
tr: Geri ödeme işlemleri yapma izniniz yok.

en: You do not have permission to update this list.
tr: Bu listeyi güncelleme izniniz yok.

en: You do not have permission to view this list.
tr: Bu listeyi görme izniniz yok.

en: You do not have sufficient permission to continue.
tr: Devam etmek için yeterli izniniz yok.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
tr: Kullanıcı kategorileriniz tanımlanmamıs veya kullanıcı kategorileri gecikme uyarıları almak üzere ayarlanmamış.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
tr: Bir arama motoru ya da yer iminden kullanılmayan bir bağlantıyı izlediniz

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
tr: MARC yapılandırmanızda %s hata var. Kohayı kullanmadan önce düzeltiniz

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
tr: Zaten bir barkod gönderdiniz, lütfen ödünç vermenin işlenmesini bekleyiniz...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
tr: Orijinal alan olarak aynı alandaki koşulu seçtiniz. Kayıtlarınız çoklu değer alanları içeriyorsa, bunu yapmamanız önemle tavsiye edilir.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
tr: Teslim alınmamış tüm siparişleri '%s' kısmından %s' kısmına taşımayı seçtiniz.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
tr: Siparişteki materyal(ler)i sildiniz, bunları katalogdan da silmeyi unutmayınız

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
tr: Bu kullanıcı adı kullanılmaktadır. Lütfen başka bir ad seçiniz.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
tr: Herhangi bir katalog filtresi seçmediniz ve bir barkodlar dosyasını tüm kataloğunuz ile karşılaştırmak üzeresiniz.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
tr: Listeye eklemek için kullanıcı seçmediniz!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
tr: Bitiş Tarihinden Önce İade sistem seçeneğini devreye soktunuz. Bu, eğer bitiş tarihi iade tarihinden önceyse,  iade tarihinin bitiş tarihine ayarlanacağı anlamına gelir.

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
tr: Şeritler ile ayrılan dışa aktaracağınız alanları ya da alt alanları tanımlamanız gerekir.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
tr: şeritler ile ayrılmış alanların hangisini dışa aktarmanız istediğinizi tanımlamanız gerekiyor.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
tr: Bu bilgisayardaki çevrimdışı veri tabanında yüklenmemiş işlemleriniz mevcut.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var sayfadan ayrılmak istediğinize emin misiniz?

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
tr: Bir barkod dosyası yüklediniz ve aynı anda barkodları taradınız. Lütfen iki seçenekten birini seçin.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
tr: Mana Knowledge Base'i etkinleştirmek isteyip istemediğinize karar vermediniz.

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
tr: Koha'da kullanım istatistik paylaşımını etkinleştirmek isteyip istemediğinize henüz karar vermediniz.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
tr: Artık mevcut olmayan bir materyal için bir harici bağlantı kullandınız

en: You must be online to use these options.
tr: Bu seçenekleri kullanmak için çevrimiçi olmanız gerekiyor.

en: You must choose a valid patron
tr: Geçerli bir kullanıcı seçmelisiniz

en: You must choose an item type
tr: Bir materyal türü seçmelisiniz

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
tr: %s değerine eşit veya daha büyük bir değer toplamalısınız.

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
tr: Bu seçeneği kullanmak için MARC dışa aktarımları için bir CSV profili oluşturmanız gerekir.

en: You must define a budget in Administration
tr: Yönetim içinde bir bütçe tanımlamalısınız

en: You must enter a term to search on
tr: Hakkında arama yapmak için bir terim girmelisiniz

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
tr: İki iade tarihi seçeneğinden en az birini doldurmanız gerekir

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
tr: İki iade tarihi seçeneğinden yalnızca birini doldurmanız gerekir

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
tr: Yeni kullanıcı listenize bir ad vermeniz gerekiyor!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
tr: Ödemeleri kaydedebilmek için bu kütüphaneyle ilişkilendirilmiş en az bir kasanızın olması gerekir.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
tr: Ödemeleri kaydedebilmeniz için bu birimle ilişkili en az bir kasanızın olması gerekir.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
tr: Ödemeleri kaydedebilmek için bu şubeyle ilişkilendirilmiş en az bir kasanızın olması gerekir.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
tr: %s'e eşit ya da daha az değere sahip bir miktar ödemek zorundasınız

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
tr: En az bir materyal almalısınız

en: You must reset your password
tr: Şifrenizi sıfırlamanız gerekir

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
tr: Özetleri seçmek için özetlenebilir bir aktarım seçmelisiniz

note: SCRIPT
en: You must select a fund
tr: Bir fon seçmelisiniz

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
tr: Düzenlemek için en az bir süreli yayın seçmelisiniz

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
tr: Birleştirmek için en az iki fatura seçmeniz gerekiyor.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
tr: Silmek için bir ya da daha fazla kullanıcı seçmeniz gerekiyor

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
tr: Silmek için bir ya da daha fazla rapor seçmeniz gerekiyor

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
tr: Birleştirmek için bir ya da daha fazla kullanıcı seçmelisiniz

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
tr: Çevrimdışı dolaşımı kullanmak için bir iade tarihi ayarlamanız gerekiyor!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
tr: Çıktısını almadan önce sayfayı kaydetmelisiniz

en: You searched for
tr: için arama yaptınız

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
tr: Aradığınız: %s

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
tr: SMS şablonlarını kullanmak için SMSSendDriver tercihini etkinleştirmeniz gerekiyor.

en: You should not ignore this warning.
tr: Bu uyarıyı görmezden gelmemelisiniz.

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
tr: Mana KB hesabınızı başarıyla oluşturdunuz. Posta kutunuzu kontrol edin ve talimatları izleyin.

en: You tried to access a page that needs authentication
tr: Kimlik doğrulama gerektiren bir sayfaya erişmeye çalıştınız

en: You will need to save the report before you can execute it
tr: Raporu çalıştırabilmek için önce kaydetmelisiniz

en: You'll have to treat them individually.
tr: Onlarla tek tek ilgilenmeniz gerekecektir.

en: Your Mana KB server is currently:
tr: Mana KB sunucunuz şu anda:

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
tr: Perl sürümünüz güncel değil. Lütfen daha yeni bir Perl sürümüne yükseltin (en az sürüm 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
tr: Yöneticiniz Yönetimde bir bütçe tanımlamalı

en: Your administrator must specify an active currency.
tr: Yöneticiniz aktif bir para birimi tanımlamalıdır.

en: Your authority search history is empty.
tr: Otorite arama geçmişiniz boş.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
tr: Tarayıcınız panoya doğrudan erişimi desteklemiyor. Lütfen bunun yerine Ctrl+X\/C\/V klavye kısayollarını kullanın.

note: SCRIPT
en: Your browser is not compatible with the built-in offline circulation tool.
tr: Tarayıcınız yerleşik çevrimdışı dolaşım aracıyla uyumlu değil.

en: Your cart
tr: Sepetiniz

en: Your cart
tr: Sepetiniz

en: Your cart &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
tr: Sepetiniz &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Your cart is empty.
tr: Sepetiniz boş.

en: Your catalog search history is empty.
tr: Katalog arama geçmişiniz boş.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
tr: Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Your comment has been submitted
tr: Yorumunuz gönderildi

en: Your country:
tr: Ülkeniz:

en: Your data was processed. Here are the results:
tr: Veriniz işlendi. Sonuçlar aşağıdaki gibidir:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
tr: Veritabanınız, tanımlanmış bir ilişkisi olmayan kefil/ garantör çiftleri içeriyordu. %s ve/veya%s sütunlarında '_bad_data' değeri ayarlandı. Bu ilişkileri yeniden oluşturarak bunları manuel olarak düzeltin veya sistem yöneticinizin değerleri düzeltmesini sağlayın.

en: Your download should begin automatically.
tr: İndirme işleminiz otomatik olarak başlayacaktır.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
tr: Dosyanız yüklendi. Tüm dosyalar yüklendikten sonra, lütfen bekleyen çevrimdışı dolaşım işlemlerinde bunları işleyin.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
tr: Koha-conf.xml dosyanız geçerli bir upload_path içermiyor.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
tr: Kütüphanenizin kullanabileceği bir e-posta adresi yok. Lütfen ayarlayın.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
tr: Kütüphaneniz aşağıdaki aktarım(lar) için alıcı konumundadır:

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
tr: Kütüphaneniz aşağıdaki aktarım(lar) için alıcı konumundadır

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
tr: Listeniz: %s

en: Your lists
tr: Listeleriniz

en: Your lists
tr: Listeleriniz

note: SCRIPT
en: Your lists:
tr: Listeleriniz:

en: Your name:
tr: Adınız:

en: Your notification has been sent.
tr: Uyarınız gönderildi.

en: Your patron lists
tr: Kullanıcı listeleriniz

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
tr: Raporunuz "%s" kaydedildi

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
tr: Raporunuz zaten bir Mana raporuyla bağlantılı. Değişiklik yaptıysanız paylaşın, aksi takdirde hiçbir etkisi olmayacaktır.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
tr: Raporunuz aşağıdaki SQL ifadesi ile üretilecektir.

en: Your request gave the following results:
tr: İsteğiniz aşağıdaki sonuçları vermiştir:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
tr: Aramanız tamamlanamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Your search returned no closed invoices.
tr: Aramanız sonucunda kapanmış fatura bulunamadı.

en: Your search returned no closed subscriptions.
tr: Aramanız sonucunda herhangi bir kapanmış abonelik bulunamadı.

en: Your search returned no open invoices.
tr: Aramanız sonucunda açık fatura bulunamadı.

en: Your search returned no open subscriptions.
tr: Aramanız sonucunda herhangi bir açık abonelik bulunamadı.

en: Your search returned no results.
tr: Aramanız sonucunda hiç bir sonuç bulunamadı.

en: Your search returned no results.
tr: Aramanız sonuç getirmedi.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
tr: Aboneliğiniz zaten bir Mana abonelik modeliyle bağlantılı. Değişiklik yaptıysanız paylaşın, aksi takdirde hiçbir etkisi olmayacaktır.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
tr: Mana KB hizmetinde kimlik doğrulama için kullanılan benzersiz güvenlik simgeniz (spam önleme).

en: Z39.50 authority search points
tr: Z39.50 otorite arama noktaları

en: Z39.50 authority search points &rsaquo; Koha
tr: Z39.50 otorite arama noktaları &rsaquo; Koha

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
tr: Z39.50 otorite arama noktaları &rsaquo; Koha

en: Z39.50/SRU search
tr: Z39.50/SRU araması

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
tr: Z39.50/SRU arama sonuçları &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
tr: Z39.50/SRU sunucusu eklendi (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
tr: Z39.50/SRU sunucusu silindi (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
tr: Z39.50/SRU sunucusu güncellendi (%s)

en: Z39.50/SRU servers
tr: Z39.50/SRU sunucuları

en: Z39.50/SRU servers
tr: Z39.50/SRU sunucuları

en: Z39.50/SRU servers administration
tr: Z39.50/SRU sunucuları yönetimi

en: ZIP file
tr: ZIP dosyası

en: ZIP/Postal code
tr: ZIP/Posta Kodu

en: ZIP/Postal code:
tr: ZIP/Posta kodu:

en: ZIP/Postal code:
tr: ZIP/Posta kodu:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
tr: Zebra sunucusu kullanılamaz olarak görünüyor. Başlatıldı mı?

en: Zebra status:
tr: Zebra durumu:

en: Zebra version:
tr: Zebra sürümü:

en: Zip file
tr: ZIP dosyası

note: SCRIPT
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

note: SCRIPT
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

note: SCRIPT
en: [ New list ]
tr: [ Yeni liste ]

en: [Main page]
tr: [Ana sayfa]

en: [Previous page]
tr: [Önceki sayfa]

en: [clear]
tr: [temizle]

en: _ matches only a single character
tr: _ yalnızca tek bir karakter ile eşleşir

en: about page
tr: sayfa hakkında

en: active
tr: aktif

en: added successfully
tr: başarıyla eklendi

en: administrator account
tr: yönetici hesabı

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
tr: %s gün sonra.

note: SCRIPT
en: alignment
tr: hizalama

en: all
tr: hepsi

en: all authority types used in the frameworks are defined
tr: çerçevelerde kullanılan tüm otorite türleri tanımlanmıştır

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
tr: Her bir alan kodunun alt alanları aynı sekmededir (veya yok sayılır).

en: already has a hold
tr: halen bir ayırma var

en: analytics.
tr: analitik.

en: and
tr: ve

en: and
tr: ve

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
tr: ve 'branchcode' ve 'categorycode' alanları

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
tr: ve "Sistem bilgisi" sekmesinde gösterilen tüm hataları düzeltin

en: and has been returned.
tr: ve iade edildi.

en: and mark one currency as active.
tr: ve bir para birimini aktif olarak işaretleyin.

en: and the
tr: ve

en: and they must all be in the 10 (items) tab
tr: ve tümü 10 (materyaller) sekmesinde olmalıdır

en: and:
tr: ve:

en: any library
tr: herhangi bir kütüphane

en: any library
tr: herhangi bir kütüphane

en: approved
tr: onaylanmış

en: are licensed under the
tr: altında lisanslıdır

en: at :
tr: konumunda:

en: at current library
tr: Mevcut kütüphanede

en: at least 1 item type defined
tr: en az 1 materyal türü tanımlanmıştır

en: at least 1 item type must be defined
tr: en az 1 materyal türü tanımlanmalıdır

en: at least 1 library defined
tr: en az 1 kütüphane tanımlı

en: at least 1 library must be defined
tr: en az 1 kütüphane tanımlanmalıdır

en: at least one template for using this tool.
tr: Bu aracı kullanmak için en az bir şablon.

note: SCRIPT
en: austral sign
tr: austral simgesi

en: authorized values category 'PA_CLASS'
tr: Yetkili değer kategorisi 'PA_CLASS'

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
tr: barkod

note: A
en: basket
tr: sepet

note: A
en: basketgroup
tr: Sepet grubu

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
tr: toplu #%s

en: be mapped to a MARC subfield,
tr: bir MARC alt alanına eşleştirilmek,

en: be mapped to a MARC subfield,
tr: MARC alt alanına eşlenecek,

en: be mapped to the same tag,
tr: aynı alan koduna eşleştirilir,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
tr: sıfır doldurulmuş, ör. / 02 / 2008' '01. Alternatif olarak, tarihleri ISO formatında (örneğin, '2010-10-28') sağlayabilirsiniz.

note: SCRIPT
en: begins with
tr: bununla başlar

en: biblio and biblionumber
tr: bibliyografik kayıt ve bibliyografik kayıt numarası

en: biblioitems.itemtype defined
tr: biblioitems.itemtype tanımlandı

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
tr: bibliyografik kayıt numarası ve bibliyografik kayıt materyal numarası doğru olarak eşleştirildi

en: by
tr: yazar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
tr: yazar

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
tr: %s yazar

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
tr: yazar %s:

en: by DIY Co is licensed under the
tr: DIY Co tarafından şu lisans altında lisanslıdır

en: by Dave Gandy is licensed under the
tr: Dave Gandy tarafından şu lisans altında lisanslıdır

en: by Denis Howlett is licensed under the
tr: Denis Howlett tarafından şu lisans altında lisanslıdır

en: by Eli Grey is licensed under an
tr: Eli Grey tarafından şu lisans altında lisanslıdır

en: by Google is a family of fonts licensed under the
tr: Google tarafından şu lisans altına lisanslı bir font ailesidir

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
tr: Lars Jung tarafından QR kodları üreten bir JavaScript kütüphanesidir, şu lisans altında lisanslanmıştır

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
tr: Marijn Haverbeke tarafından şu lisans altında lisanlıdır

en: by Some Web Media is a JavaScript library that makes any element on your page visible while you scroll, licensed under the
tr: Some Web Media tarafından, sayfanızdaki herhangi bir öğeyi kaydırırken görünür yapan bir JavaScript kitaplığıdır, şu lisans altında lisanslanmıştır

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
tr: The Dojo Foundation tarafından şu lisans altında lisanslıdır

en: by item types
tr: materyal türlerine göre

en: by libraries
tr: Kütüphanelere göre

en: by months
tr: aylara göre

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
tr: Carleton Üniversitesi ve St. Olaf Üniversitesi Bridge Konsorsiyumu vasıtasıyla.

en: by:
tr: yazar:

en: cancel your request
tr: İsteğinizi iptal edin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
tr: yinelenemez

en: cash registers
tr: kasa kimlikleri

en: cataloging the record
tr: Kaydın kataloglanması

note: SCRIPT
en: cedi sign
tr: cedi simgesi

en: characters
tr: karakterler

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
tr: Bu alanı silmek için işaretleyin

en: click to log out
tr: oturumu kapatmak için tıklayın

en: code and
tr: kod ve

note: SCRIPT
en: colon sign
tr: iki nokta üst üste işareti

note: SCRIPT
en: comments
tr: yorumlar

en: configuration file.
tr: yapılandırma kütüğü.

en: considered late
tr: Geç kabul edilmiş

note: SCRIPT
en: containing
tr: içeren

en: contains
tr: içerir

en: continue creating your request
tr: isteğinizi oluşturmaya devam edin

en: controls for column visiblity in DataTables
tr: DataTables içinde sütun görünürlük kontrolleri

en: create a CSV profile
tr: Bir CSV profili oluşturun

en: create one or more authorized values
tr: bir ya da daha fazla yetkili değer oluştur

note: %1$s:  END
en: created. %s
tr: oluşturuldu. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
tr: cronjob. Sistem yöneticinizden bunu planlamasını isteyin.

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
tr: cruzeiro simgesi

note: SCRIPT
en: currency sign
tr: para birimi simgesi

en: day(s)
tr: gün(ler)

en: days
tr: günler

en: days ago
tr: gün önce

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
tr: varsayılan (tüm kütüphaneler), tüm kullanıcı kategorileri, tüm materyal türleri

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
tr: varsayılan (tüm kütüphaneler), tüm kullanıcı kategorileri, aynı materyal türü

en: default (all libraries), same patron category, all item types
tr: varsayılan (tüm kütüphaneler), aynı kullanıcı kategorisi, tüm materyal türleri

en: default (all libraries), same patron category, same item type
tr: varsayılan (tüm kütüphaneler), aynı kullanıcı kategorisi, aynı materyal türü

en: define a budget and a fund
tr: bir bütçe ve fon tanımlayın

en: define a notice
tr: bir uyarı tanımlayın

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
tr: ağırlığı pozitif sayı olarak tanımlar. Daha yüksek sayılar artan ilgi düzeyini göstermektedir

en: del
tr: sil

note: A
en: detail of the subscription
tr: abonelik ayrıntısı

en: digits
tr: haneler

en: disabling the 'Mana' system preference
tr: 'Mana' sistem tercihini devre dışı bırakma

note: A
en: display detail for this librarian.
tr: bu kütüphaneci için ayrıntıyı göster.

en: do a catalog search
tr: Katalog araması yapın

en: doesn't exist
tr: yok

en: doesn't match
tr: eşleşmiyor

en: doesn't match any existing record.
tr: Var olan bir kayıtla eşleşmiyor.

note: SCRIPT
en: dollar sign
tr: dolar işareti

note: SCRIPT
en: dong sign
tr: dong simgesi

note: SCRIPT
en: drachma sign
tr: drahma simgesi

en: ecost tax exc.
tr: cari maliyet vergisi hariç

en: ecost tax inc.
tr: cari maliyet vergisi dahil

note: SCRIPT
en: edit items
tr: materyalleri düzenle

en: email
tr: e-posta

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
tr: euro-para birimi simgesi

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
tr: euskara (Bask) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, ve Nere Erkiaga

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
tr: Örn: barkod, materyalyernumarası, başlık, "050A 050b", 300a

note: SCRIPT
en: example
tr: örnek

en: exists
tr: var

en: expired
tr: süresi dolmuş

en: failed to be added
tr: ekleme başarısız oldu

en: failed to be updated
tr: güncelleştirme başarısız oldu

note: SCRIPT
en: failed to run
tr: çalıştırılamadı

en: field
tr: alan

en: field(s)
tr: alan(lar)

en: file is licensed under the
tr: dosya şu lisans altında lisanslıdır

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
tr: işaret bayrağı bu kullanıcı için ayarlanmış. Bu değişiklik talebi sorunu çözerse lütfen bayrağı kaldırın.

en: for
tr: için

en: for every request
tr: her istek için

note: SCRIPT
en: formatting
tr: biçimlendirme

en: framework values
tr: çerçeve değerler

note: SCRIPT
en: french franc sign
tr: fransız frankı simgesi

en: from
tr: den

note: SCRIPT
en: german penny symbol
tr: alman penny simgesi

note: A
en: go to %s
tr: gidiniz %s

en: gone no address
tr: ayrılmış adres yok

en: group by
tr: göre grup

en: group by
tr: göre grup

note: SCRIPT
en: guarani sign
tr: guarani simgesi

en: handle to drag and drop them to their new position
tr: yeni konumlarına sürükleyip bırakmak için kullanın

en: has
tr: mevcut

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
tr: ekli %s materyale sahip.

en: has never been checked out.
tr: hiç ödünç alınmamış.

en: here
tr: buraya

note: SCRIPT
en: history
tr: geçmiş

en: holdingbranch NOT mapped
tr: sahip olan şube belirlenmemiş

en: holdingbranch defined
tr: sahip olan şube tanımlanmış

en: homebranch NOT mapped
tr: ana şube belirlenmemiş

en: homebranch defined
tr: ana şube tanımlanmış

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
tr: hryvnia simgesi

en: if
tr: eğer

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
tr: bu kategori türünün sürekli gösterilmesi gerekiyorsa. Aksi takdirde bu değerle ilişkilendirmek istediğiniz kütüphaneleri seçin.

en: ignore
tr: yoksay

en: in
tr: içinde

en: in fines
tr: para cezası

en: in fines. If you would like you can record payments.
tr: para cezası. İsterseniz ödemeleri kaydedebilirsiniz.

note: SCRIPT
en: in library
tr: kütüphanede

note: SCRIPT
en: indentation
tr: girinti

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
tr: hindistan rupee simgesi

en: invalid authority types
tr: geçersiz otorite türleri

en: is a "simple, lightweight JavaScript API for handling cookies," licensed under the
tr: "çerezleri işlemek için basit, çok küçük boyutta bir JavaScript API'si dir," şu lisans altında lisanslanmıştır

en: is a D3-based reusable chart library under the
tr: şunun altında D3 tabanlı yeniden kullanılabilir bir grafik kütüphanesidir

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
tr: Bram Stein tarafından şunun altında lisanslanan bir JavaScrip kütüphanesidir

en: is a JavaScript library for manipulating documents based on data. It is under the
tr: verileri temel alarak dokümanları düzenlemek için bir JavaScript kütüphanesidir. Şunun altındadır

en: is already in possession
tr: zaten üzerinizde

en: is equal to
tr: eşittir

en: is exactly
tr: aynen

en: is licensed under a
tr: şu öğe altında lisanslıdır

en: is licensed under the
tr: altında lisanslıdır

en: is not
tr: değil

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
tr: %s tarihine kadar men edilmiştir.

en: is on hold for
tr: için ayırtılmış

en: issues
tr: sayılar

en: item
tr: materyal

en: item fields
tr: materyal alanları

en: item type for older issues:
tr: Daha eski sayılar için materyal türü:

en: item type not defined
tr: materyal türü tanımlanmamış

en: item's hold group
tr: Materyalin bulunduğu grup

en: item's hold group
tr: Materyalin bulunduğu grup

en: item's holding library
tr: Materyali bulunduran kütüphane

en: item's holding library
tr: Materyalin ayırtma kütüphanesi

en: item's home library
tr: Materyalin ana kütüphanesi

en: item's home library
tr: Materyalin ana kütüphanesi

note: SCRIPT
en: item(s) left
tr: kalan materyaller

en: itemdata_copynumber
tr: Materyalverileri_kopyanumarası

en: itemdata_enumchron
tr: materyaldata_enumchron

en: itemnum
tr: materyalno

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
tr: materyalno : materyalno alanı -1 sekmesinde bir alana yerleştirilmiştir

en: items (10)
tr: materyaller (10)

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
tr: items.permanent_location çerçeveler üzerinde eşleşmiyor

en: itemtype NOT mapped
tr: itemtype yerleştirilmemiş

en: jQuery Bar Rating Plugin
tr: jQuery Bar Rating Eklentisi

en: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 by
tr: tarafından jQuery Bar Derecelendirme Eklentisi v1.22

en: jQuery Colvis plugin
tr: jQuery Colvis eklentisi

en: jQuery Validation Plugin
tr: jQuery Validation Eklentisi

en: jQuery and jQueryUI
tr: jQuery ve jQueryUI

en: jQuery insertAtCaret Plugin
tr: jQuery insertAtCaret Eklentisi

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
tr: phpMyAdmin devel ekibi tarafından jQuery insertAtCaret Eklentisi şu isim altında lisanslıdır

en: jQuery multiple select plugin
tr: jQuery çoklu seçim eklentisi

en: jQuery treetable Plugin
tr: jQuery treetable Eklentisi

en: jQuery treetable Plugin 3.1.0
tr: jQuery treetable Eklentisi 3.1.0

note: SCRIPT
en: kip sign
tr: kip simgesi

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: label_batch_%s.pdf
tr: etiket_toplu_%s.pdf

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: label_single_%s.pdf
tr: etiket_tek_%s.pdf

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
tr: son uzatma: %s tarihinde

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
tr: alanın tamamı için boş bırak

en: library is licensed under
tr: kütüphane şu lisans altında lisanslıdır

en: library not defined
tr: kütüphane tanımlanmamış

en: licensed under the
tr: Altında lisanslanmıştır

en: like
tr: benzer

note: SCRIPT
en: lira sign
tr: lira simgesi

en: lists
tr: Listeler

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
tr: Livre tournois simgesi

en: lost
tr: kayıp

note: SCRIPT
en: manat sign
tr: manat simgesi

en: matches
tr: eşleşmeler

en: me
tr: bana

note: SCRIPT
en: mill sign
tr: mill simgesi

en: months
tr: aylar

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
tr: aylar %s

en: must
tr: şart

en: must be enabled to activate sounds.
tr: Sesleri etkinleştirmek için etkinleştirilmelidir.

en: must match
tr: eşleşmek zorunda

en: n/a
tr: mevcut değil

note: SCRIPT
en: naira sign
tr: naira simgesi

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
tr: new sheqel simgesi

en: no NULL value in frameworkcode
tr: frameworkcode da hiç NULL değer yoktur

en: no active
tr: aktif değil

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
tr: noItemTypeImages ya da OpacNoItemTypeImages sistem tercihleri

en: none
tr: hiçbiri

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
tr: nordic mark simgesi

en: not
tr: değil

note: ABBR
en: not available
tr: kullanılamaz

en: not equal to
tr: eşit değil

en: not like
tr: benzer değil

en: not owned
tr: ait değil

en: not running
tr: çalışmıyor

en: notforloan
tr: ödünç verilmez

en: number
tr: numara

en: of one item.
tr: bir materyalin.

en: official Mana KB documentation
tr: resmi Mana KB belgeleri

en: on reserve
tr: rezervde

en: on this item
tr: bu materyal üzerinde

en: on this item.
tr: bu materyal üzerinde.

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
tr: bir veya daha fazla kayıt mevcut değil. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
tr: Materyal bağlı olmayan bir ya da daha fazla kayıt. %s

en: or
tr: veya

en: or
tr: veya

en: or MARC subfield.
tr: veya MARC alt alanları.

en: or any available
tr: veya kullanılabilir olan herhangi biri

en: or create
tr: ya da oluşturun

en: or create:
tr: ya da oluşturun:

en: or enter
tr: veya enter

note: SCRIPT
en: order(s) left
tr: kalan siparişler

en: patron categories
tr: Kullanıcı kategorileri

en: patron category
tr: kullanıcı kategorisi

en: patron's account
tr: kullanıcının hesabı

en: patron's hold group
tr: kullanıcının bulunduğu grup

en: patron's hold group
tr: kullanıcının bulunduğu grup

en: patrons to
tr: kullanıcılar

en: pending
tr: beklemede

en: pending offline circulation actions
tr: bekleyen çevrimdışı dolaşım işlemleri

note: SCRIPT
en: permanent pen
tr: kalıcı kalem

note: SCRIPT
en: peseta sign
tr: peseta simgesi

note: SCRIPT
en: peso sign
tr: peso simgesi

note: INPUT type=submit name=phony_submit
en: phony_submit
tr: yanlış bilgi_gönder

en: placing an order
tr: sipariş vermek

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
tr: lütfen nedenini buraya not edin…

en: plugin by John Resig is licensed under the
tr: Eklenti John Regis tarafından şu lisans altında lisanslanmıştır

en: price
tr: fiyat

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
tr: Yayınlayan: %s %s %s

en: receiving an order
tr: sipariş teslim almak

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
tr: regex kalıbı

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
tr: regex değiştirme

en: rejected
tr: reddedildi

en: removed successfully
tr: başarıyla kaldırıldı

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
tr: Sepet grubunu yeniden aç

en: replacement price
tr: yenileme ücreti

note: INPUT
en: report
tr: rapor

en: required
tr: gerekli

en: restricted
tr: kısıtlandı

en: reviews
tr: önizlemeler

note: SCRIPT
en: ruble sign
tr: ruble simgesi

en: running
tr: çalışıyor

note: SCRIPT
en: rupee sign
tr: rupee simgesi

en: same library, all patron categories, all item types
tr: aynı kütüphane, tüm kullanıcı kategorileri, tüm materyal türleri

en: same library, all patron categories, same item type
tr: aynı kütüphane, tüm kullanıcı kategorileri, aynı materyal türü

en: same library, same patron category, all item types
tr: aynı kütüphane, aynı kullanıcı kategorisi, tüm materyal türleri

en: same library, same patron category, same item type
tr: aynı kütüphane, aynı kullanıcı kategorisi, aynı materyal türü

en: script.
tr: komut dizisi:

en: seconds
tr: saniyeler

en: see also:
tr: ayrıca bakınız:

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
tr: çerçeveçalışmakodu (frameworkcode) nun NULL olması halinde *marc_subfield_structure (marc_altalan_yapısı) dan seçim yapın

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
tr: çalışmaçerçevesikodu (frameworkcode) nun NULL olması halinde *marc_alanı_yapısı (marc_tag_structure) dan seeçme yapın

en: select all
tr: tümünü seç

note: INPUT type=submit
en: selection
tr: seçim

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
tr: seçici

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
tr: bir boşlukla ayır. (örn. 100a 200 606)

en: serial
tr: süreli yayın

note: A
en: serial collection for %s
tr: %s için süreli yayın koleksiyonu

en: setDescription:
tr: Açıklama ayarlayın:

en: setDescriptions
tr: Açıklamaları ayarlayın

en: setName
tr: Adı ayarlayın

en: setName:
tr: Adı ayarlayın:

en: setSpec
tr: Spesifikasyonları ayarlayın

en: setSpec:
tr: Spesifikasyonları ayarlayın:

en: show all component parts
tr: tüm bileşen parçalarını göster

en: since last transfer
tr: son transferden bu yana

en: software.coop, United Kingdom
tr: Software Coop, Birleşik Krallık

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
tr: ses

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
tr: spesmilo simgesi

en: stages
tr: aşamalar

note: SCRIPT
en: starting with
tr: ile başlayan

en: starts with
tr: ile başlar

en: statistics
tr: istatistikler

note: SCRIPT
en: styles
tr: biçemler

en: subfield ignored
tr: alt alan yok sayılmış

en: subfields not in same tabs
tr: altalanlar aynı sekmelerde değil

en: subscribers
tr: aboneler

note: A
en: subscription detail
tr: abonelik bilgileri

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
tr: eşleşen eseradı ile birlikte abonelik(ler) %s

note: A
en: suggestion
tr: öneri

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
tr: öneri #%s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
tr: Fince, Fince (Finlandiya), Pasi Korkalo

en: system preference if you wish to enable this feature.
tr: sistem tercihi bu özelliği etkinleştirmek istiyorsanız.

note: SCRIPT
en: tenge sign
tr: tenge simgesi

en: the Apache License, Version 2.0
tr: Apache Lisansı, Sürüm 2.0

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
tr: Apache Lisansı, Sürüm 2.0 ( "Apache Lisansı") veya GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 ( "GPL Lisansı")

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
tr: bibliyografikmateryaller.materyaltürü alanı MUTLAKA :

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
tr: ilgili alt alanın "birimlere" ayarlanmış "Onaylanmış değerinin" olması gerekir

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
tr: ilgili alt alanın "materyal türüne" ayarlanmış "Onaylanmış değerinin" olması gerekir

en: the items.holdingbranch field MUST :
tr: materyaller.bulunduran şube alanı MUTLAKA :

en: the items.homebranch field MUST :
tr: materyaller.anaşube alanı MUTLAKA :

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
tr: çalışmaçerçevesikodu (frameworkcode) nda null(boş) değer var. Aşağıdaki tabloları kontrol et

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
tr: bu kayıt mevcut değil. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
tr: bu kayda ekli her hangi bir materyal yok. %s

en: times
tr: kez

en: to
tr: için

en: to activate sounds.
tr: sesleri etkinleştirmek için

en: to be placed on hold
tr: ayrılmaya konulacak

en: to be placed on hold.
tr: ayırtma yapılacak.

en: to create
tr: oluşturmak için

en: to field
tr: alana

note: SCRIPT
en: tugrik sign
tr: tugrik simgesi

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
tr: türk lirası simgesi

en: undefined
tr: tanımsız

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: unless
tr: değilse

note: SCRIPT
en: unrecognized command
tr: tanınmayan komut

en: until
tr: kadar

en: updated successfully
tr: başarı ile güncellendi

en: use default (cataloging the record)
tr: varsayılanı kullan (kaydın kataloglanması)

en: use default (placing an order)
tr: varsayılanı kullan (sipariş verilmesi)

en: use default (receiving an order)
tr: varsayılanı kullan (bir siparişin teslim alınması)

en: used for/see from:
tr: kullanılır/buradan bakınız:

en: valid entries in your database.
tr: veritabanınızdaki geçerli girişler.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
tr: Geçerli taşıma türleri FTP ve SFTP'dir

en: value
tr: değer

note: SCRIPT
en: value missing
tr: eksik değer

en: values updated.
tr: değerler güncellendi.

note: SCRIPT
en: variable missing
tr: eksik değişken

note: SCRIPT
en: view
tr: görüntüle

en: was saved.
tr: kaydedildi.

en: was updated.
tr: güncellendi.

en: weeks
tr: haftalar

en: which should be set up by your system administrator.
tr: sistem yöneticiniz tarafından kurulmalıdır.

en: which should be set up by your system administrator.
tr: Bu, sistem yöneticiniz tarafından ayarlanmalıdır.

en: who are in patron list:
tr: Kullanıcı  listesinde olanlar:

en: who have not been connected since:
tr: Şu tarihten beri bağlanmayanlar:

en: who have not borrowed since:
tr: tarihinden bugüne ödünç almayanlar:

en: whose expiration date is before:
tr: Sona erme tarihi şu tarihten önce olanlar:

en: whose patron category is:
tr: Kullanıcı kategorisi bu şekilde olanlar:

en: will show the link just below the title
tr: başlığın hemen altında bağlantıyı gösterecektir

en: with all the columns.
tr: tüm sütunlarla birlikte.

note: SCRIPT
en: with category
tr: kategori ile

en: with this reason:
tr: bu nedenle:

en: with value
tr: değere sahip

note: SCRIPT
en: won sign
tr: won simgesi

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
tr: Jörn Zaefferer tarafından yazılmış ve geliştirilmiş ve şu lisans altında lisanslanmıştır

en: x column:
tr: x sütunu:

en: years
tr: yıllar

en: years of activity
tr: faaliyet yılları

note: SCRIPT
en: yen character
tr: yen karakteri

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
tr: yen\/yuan karakter değişkeni bir

en: yes
tr: evet

note: SCRIPT
en: yuan character
tr: yuan karakteri

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
tr: yuan karakteri, Hong Kong ve Tayvan

note: SCRIPT
en: {0} words
tr: {0} kelime

en: | Actions:
tr: | Eylemler:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
tr: | İşlemler: %s

en: | Nodes:
tr: | Düğümler:

note: %1$s:  IF elasticsearch_status.running
en: | Status: %s
tr: | Durum: %s

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
tr: العربية (Arapça) Version 3.2 - 3.4, 3.16 & 3.18 KnowledgeWare Technologies tarafından; Sürüm 3.6 - 3.14 Arabic Koha support team tarafından: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
