Koha 22.11 - en to uk translation catalogue (2771 entries)

en: #- National bibliographic agency
uk: # — національна бібліографічна агенція

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
uk: # — немає спроби закодувати

en: #- No information provided
uk: # — інформація відсутня

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
uk: # — відсутня вторинна основа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
uk: # — без звуку (тиша)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
uk: # — музичний формат брайлем не визначено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
uk: # — клас написання брайлем не визначено

en: #- Not a government agency
uk: # — неурядова організація

en: #- Not modified
uk: # — не модифікований

en: #- Not subdivided geographically
uk: # — не поділяється за географічним ознаками

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
uk: # — не визначено

en: &lt;&lt; Previous
uk: &lt;&lt; Назад

en: &lt;&lt; Previous
uk: &lt;&lt; Назад

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
uk: (РРРРММ; використовуйте до 6 символів „-“ коли невідомо <br />чи символ „|“ коли не було спроби закодувати)

en: (auto-filled)
uk: (автозаповнення)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
uk: (якщо точна бітова глибина відома, введіть; <br /> в іншому випадку скористайтеся випадним списком)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
uk: (три цифри, заповнити спереду нулем за необхідності, <br /> або ||| без спроби закодувати)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
uk: --- — невідомо

en: /cgi-bin/koha/authorities/detail.pl?authid=
uk: /cgi-bin/koha/opac-authorities/detail.pl?authid=

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 0- 0-9%
uk: 0 — 0-9 %

en: 0-4 Record size
uk: 0-4 — довжина запису

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
uk: 00 Категорія матеріалу

en: 00-05- Date entered on file
uk: 00-05 — дата введення до файлу

en: 000 - Leader
uk: 000 — маркер

en: 000 - Leader builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
uk: Компонувальник маркера (поле „000“) &rsaquo; Каталогізація &rsaquo; Коха

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
uk: 006 Елементи даних фіксованої довжини — додаткові характеристики матеріалу — загальна інформація

en: 006 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
uk: Компонувальник поля „006“ &rsaquo; Каталогізація &rsaquo; Коха

en: 007 Physical description fixed field--General information
uk: 007 Фіксоване поле фізичного опису — загальна інформація

en: 007 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
uk: Компонувальник поля „007“ &rsaquo; Каталогізація &rsaquo; Коха

en: 008 Fixed-length data elements
uk: 008 Елементи даних фіксованої довжини

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
uk: 008 Елементи даних фіксованої довжини — додаткові характеристики матеріалу — загальна інформація

en: 008 builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
uk: Компонувальник поля „008“ &rsaquo; Авторитетні джерела &rsaquo; Коха

en: 008 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
uk: Компонувальник поля „008“ &rsaquo; Каталогізація &rsaquo; Коха

en: 008 builder &rsaquo; Classifications &rsaquo; Koha
uk: Компонувальник поля „008“ &rsaquo; Класифікації &rsaquo; Коха

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
uk: 01 Специфічне позначення матеріалу

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
uk: 02 Не визначено

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
uk: 03 Висота розміщення датчика

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
uk: 03 Клас написання брайлем

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
uk: 03 Колір

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
uk: 03 Позитивний/негативний аспект

note: SCRIPT
en: 03 Speed
uk: 03 Швидкість

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
uk: 04 Позиція розміщення датчика

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
uk: 04 Емульсійна основа

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
uk: 04 Клас написання брайлем (2-й варіант)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
uk: 04 Конфігурація каналів відтворення

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
uk: 04 Розміри

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
uk: 04 Формат представлення кінофільму

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
uk: 04 Фізичний носій

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
uk: 04 Фізичний носій

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
uk: 04 Матеріал первинної основи

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
uk: 04 Формат відеозапису

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
uk: 05 Ступінь хмарності

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
uk: 05 Ширина доріжки / висота доріжки

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
uk: 05 Рівень ущільнення

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
uk: 05 Масштаб кратності зменшення

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
uk: 05 Матеріал вторинної основи

note: SCRIPT
en: 05 Sound
uk: 05 Звук

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
uk: 05 Звук на носії або окремо

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
uk: 05 Тип репродукції

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
uk: 05 Тип репродукції

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
uk: 06 Брайлівський музичний формат

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
uk: 06 Розміри

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
uk: 06 Носій для звуку

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
uk: 06 Тип конструкції платформи

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
uk: 06 Подробиці виробництва/репродукції

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
uk: 06 — прямий/непрямий географічний підзаголовок

en: 06- Kind of record
uk: 06 — вид запису

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
uk: 06-08 Бітова глибина зображення

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
uk: 06-08 Масштаб зменшення

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
uk: 07 Брайлівський музичний формат (2-й варіант)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
uk: 07 Розміри

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
uk: 07 Категорія використання платформи

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
uk: 07 Позитивний/негативний аспект

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
uk: 07 Ширина стрічки

en: 07- Romanization scheme
uk: 07 — схема латинізації

en: 07- Type of number
uk: 07 — тип індексу

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
uk: 08 Брайлівський музичний формат (3-й варіант)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
uk: 08 Налаштування каналів відтворення

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
uk: 08 Матеріал вторинної основи

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
uk: 08 Тип датчика

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
uk: 08 Налаштування стрічки

en: 08- Classification validity
uk: 08 — статус дії індекса

en: 08- Language of catalog
uk: 08 — мова каталогу

note: SCRIPT
en: 09 Color
uk: 09 Колір

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
uk: 09 Формати файлів

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
uk: 09 Вид диска, циліндра чи стрічки

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
uk: 09 Елементи виробництва

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
uk: 09 Особливі фізичні характеристики

en: 09- Kind of record
uk: 09 — вид запису

en: 09- Standard or optional designation
uk: 09 — стандартне або альтернативне призначення

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
uk: 09-10 Тип даних

en: 1 - Full level, material not examined
uk: 1 — повний рівень, аналіз матеріалу не проводився

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
uk: 1⅛ × 2⅜ дюйма

en: 1 7/8 ips (tapes)
uk: 1⅞ дюйма на секунду (магнітна стрічка)

en: 1 in.
uk: 1 дюйм (2,54 см)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 1- 10-19%
uk: 1 — 10-19 %

en: 1- Full level, material not examined
uk: 1 — повний запис, об’єкт опису не аналізувався

en: 1-4 Record size
uk: 1-4 Довжина запису

en: 1.4 m. per second (discs)
uk: 1,4 м/сек (диски)

en: 1/2 in.
uk: ½ дюйма

en: 1/4 in.
uk: ¼ дюйма (6,35 мм)

en: 1/8 in.
uk: ⅛ дюйма (3,175 мм)

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
uk: 10 Емульсія на плівці

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
uk: 10 Вид матеріалу

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
uk: 10 Позитив чи негатив

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
uk: 10 Позначки гарантії якості

en: 10 in. diameter
uk: 10 дюймів діаметр

en: 10- Descriptive cataloging rules
uk: 10 — правила каталогізаційного опису

en: 10- Record update in process
uk: 10 — здійснення модернізації запису

en: 10-16 indicator/subfields/size
uk: 10-16 — кількість індикаторів / довжина коду підполя / базова адреса даних

en: 105 mm.
uk: 105 мм.

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
uk: діапозитив, 10×10 дюймів або 26×26 см.

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
uk: 11 Джерело

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
uk: 11 Генерація

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
uk: 11 Вид нарізки

en: 11- Level of establishment
uk: 11 — рівень встановленості

en: 11- Subject heading system/thesaurus
uk: 11 — система предметних рубрик/тезаурус

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
uk: 12 Основа плівки

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
uk: 12 Рівень компресії

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
uk: 12 Спеціальні характеристики відтворення

en: 12 in.
uk: 12 дюймів

en: 12 in. diameter
uk: 12 дюймів діаметр

en: 12- Synthesized number indication
uk: 12 — ознака синтезованого індексу

en: 12- Type of series
uk: 12 — тип серії

en: 120 rpm (cylinders)
uk: 120 об/хв. (циліндри)

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
uk: 13 Техніка фіксації та збереження

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
uk: 13 Уточнення категорії кольору

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
uk: 13 Якість переформатування

en: 13- Display controller
uk: 13 — код керування виводом на екран дисплея

en: 13- Numbered or unnumbered series
uk: 13 — нумерована/ненумерована серія

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
uk: 14 Тип кольорової неекспонованої плівки чи фільмокопії

en: 14- Heading use--main or added entry
uk: 14 — використання заголовку – основний чи додатковий бібліографічний запис

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
uk: 15 Стадія зношення

en: 15 ips (tapes)
uk: 15 дюйм./сек. (магнітна стрічка)

en: 15- Heading use--subject added entry
uk: 15 — використання заголовку – додатковий предметний бібліографічний запис

en: 15/16 ips (tapes)
uk: 15/16 дюйм./сек. (магнітна стрічка)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
uk: 16 Завершеність

en: 16 in. diameter
uk: 16 дюймів діаметр

en: 16 mm.
uk: 16 мм.

en: 16 mm. film width
uk: 16 мм. ширина плівки

en: 16 rpm (discs)
uk: 16 об/хв. (диски)

en: 16- Heading use--series added entry
uk: 16 —використання заголовку – додатковий серійний бібліографічний запис

en: 160 rpm (cylinders)
uk: 160 об./хв. (циліндри)

en: 17- Encoding level
uk: 17 — рівень кодування

en: 17- Type of subject subdivision
uk: 17 — тип предметного підзаголовку

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
uk: 17-22 Дата перевірки фільму

en: 18 - Descriptive cataloging form
uk: 18 — форма описової каталогізації (правила каталогізації)

en: 18-19 Undefined
uk: 18-19 — невизначені позиції символів

en: 18-27 Undefined character positions
uk: 18-27 — невизначені позиції символів

en: 19 - Multipart resource record level
uk: 19 — необхідність пов’язаного запису для утворення примітки

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
uk: 2 — неповний запис, об’єкт опису не аналізувався

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
uk: 2¼ × 2¼ дюйма або 6×6 см. слайд

en: 2 3/4 x 4 in.
uk: 2¾ × 4 дюйми

en: 2 color, single strip
uk: 2 кольори на одній полосі

en: 2 in.
uk: 2 дюйма (5,08 см)

en: 2 strip color
uk: дві полоси кольору

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 2- 20-29%
uk: 2 — 20-29%

en: 20-24 entry map &amp; lengths
uk: 20-23 — план довідника

en: 28 mm.
uk: 28 мм.

en: 28 mm. film width
uk: 28 мм. ширина плівки

en: 28- Type of government agency
uk: 28 — тип урядової організації

en: 29- Reference evaluation
uk: 29 — оцінка посилання

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
uk: 2×2 дюйми або 5×5 см. слайд

en: 3 - Abbreviated level
uk: 3 — скорочений рівень

en: 3 1/2 in.
uk: 3½ дюйма

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
uk: 3¼ × 7⅜ дюйми або 9×19 см.

en: 3 3/4 ips (tapes)
uk: 3¾ дюйм./сек (магнітна стрічка)

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
uk: 3⅞ × 2½ дюйми

en: 3 in. diameter
uk: 3 дюйми діаметр

en: 3 layer color
uk: трьохшаровий колір

en: 3 strip color
uk: 3 полоси кольору

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 3- 30-39%
uk: 3 — 30-39%

en: 3- Abbreviated level
uk: 3 — скорочений запис

en: 3/4 in.
uk: ¾ дюйма

en: 30 Undefined character position
uk: 30 — невизначена позиція символу

en: 30 ips (tape)
uk: 30 дюйм./сек. (магнітна стрічка)

en: 31- Record update in process
uk: 31 — здійснення модернізації запису

en: 32- Undifferentiated personal name
uk: 32 — недиференційоване ім’я особи

en: 33 1/3 rpm (discs)
uk: 33⅓ об. на хв. (диски)

en: 33- Level of establishment
uk: 33 — рівень встановленості

en: 34-37 Undefined character positions
uk: 34-37 — невизначені позиції символів

en: 35 mm.
uk: 35 мм.

en: 35 mm. film width
uk: 35 мм. ширина плівки

en: 38- Modified record
uk: 38 — модифікований запис

en: 39- Cataloging source
uk: 39 — творець первісного бібліографічного запису

en: 3D
uk: тривимірний формат (3D)

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
uk: 3✕5 дюйми або 8✕13 см.

en: 4 - Core level
uk: 4 — проміжний рівень

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
uk: 4¾ дюйми або 12 см.

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
uk: 4¾ дюйми або 12 см. діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 4- 40-49%
uk: 4 — 40-49 %

en: 4- Core level
uk: 4 — розширений запис

en: 45 rpm (discs)
uk: 45 об./хв. (диски)

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
uk: діапозитив, 4×5 дюймів або 10×13 см.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
uk: 4✕6 дюймів або 11✕15 см.

en: 5 - Partial (preliminary) level
uk: 5 — частковий (попередній) рівень

en: 5 1/4 in.
uk: 5¼ дюйма (13,3 см.)

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
uk: 5¼ ✕ 3⅞ дюймів

en: 5 in. diameter
uk: 5 дюймів діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 5- 50-59%
uk: 5 — 50-59 %

en: 5- Partial (preliminary) level
uk: 5 — попередній запис

en: 5- Record status
uk: 05 — статус запису

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
uk: діапозитив, 5×7 дюймів або 13×18 см.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 6- 60-69%
uk: 6 — 60-69 %

en: 6- Type of record
uk: 06 — тип запису

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
uk: 6✕9 дюймів або 16✕23 см.

en: 7 - Minimal level
uk: 7 — мінімальний рівень

en: 7 1/2 ips (tapes)
uk: 7½ дюйм./сек. (магнітна стрічка)

en: 7 in. diameter
uk: 7 дюймів діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 7- 70-79%
uk: 7 — 70-79 %

en: 7- Bibliographic level
uk: 07 — бібліографічний рівень

en: 7- Minimal level
uk: 7 — мінімальний (короткий) запис

en: 7-8 Undefined
uk: 07-08 — невизначені позиції символів

en: 70 mm.
uk: 70 мм.

en: 70 mm. film width
uk: 70 мм. ширина плівки

en: 78 rpm (discs)
uk: 78 об./хв. (диски)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
uk: діапозитив, 7×7 дюймів або 18×18 см.

en: 8 - Prepublication level
uk: 8 — допублікаційний рівень

en: 8 in.
uk: 8 дюймів

en: 8 mm.
uk: 8 мм.

en: 8 rpm (discs)
uk: 8 об./хв. (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 8- 80-89%
uk: 8 — 80-89 %

en: 8- Prepublication level
uk: 8 — запис на матеріал до його публікації

en: 8- Type of control
uk: 08 — тип опису

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
uk: діапозитив, 8×10 дюймів або 21×26 см.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 9- 90-100%
uk: 9 — 90-100 %

en: 9- Character coding scheme
uk: 09 — схема кодування символів

en: 9- Encoding
uk: 9 — схема кодування символів

en: 9.5 mm.
uk: 9.5 мм.

en: 9.5 mm. film width
uk: 9.5 мм. ширина плівки

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
uk: діапозитив, 9✕9 дюймів або 23✕23 см.

en: ; Audience:
uk: ; читацьке призначення:

en: ; Format:
uk: ; формат:

en: ; Literary form:
uk: ; літературний жанр:

en: ; Nature of contents:
uk: ; характер вмісту:

en: ; Type of computer file:
uk: ; тип комп’ютерного файлу:

en: ; Type of continuing resource:
uk: ; тип серіального видання:

en: ; Type of visual material:
uk: ; тип наочного матеріалу:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
uk: Дата, зазначена в коді в 008/06 (тип дати / статус публікації)

en: Abkhaz
uk: абхазька

en: Absent
uk: відсутні

en: Absorbed by:
uk: Поглинене:

en: Absorbed in part by:
uk: Поглинене частково:

en: Absorbed in part:
uk: Поглинуло частково:

en: Absorbed:
uk: Поглинуло:

en: Abstract:
uk: Анотація:

en: Abstracts/summaries
uk: реферати / резюме

en: Access
uk: доступ

en: Accompaniment reduced for keyboard
uk: акомпанемент для виконання на клавішних

en: Accompanying matter
uk: Супроводжуючий матеріал

en: Acetate tape with ferrous oxide
uk: ацетатна стрічка з оксидом заліза

en: Achinese
uk: ачехська

en: Acoli
uk: ачолі

en: Acoustical capture, direct storage
uk: акустична фіксація, пряме збереження

en: Action note:
uk: Примітка про дії:

en: Active
uk: активний

en: Activity card
uk: робоча картка

en: Adangme
uk: адангме

en: Additional physical formats:
uk: Додаткові фізичні формати:

en: Adolescent
uk: підлітковий

en: Adolescent;
uk: підлітковий;

en: Adult
uk: дорослі

en: Adult;
uk: для дорослих;

en: Adygei
uk: адигейська

en: Afar
uk: афар

en: Afrihili (Artificial language)
uk: африхілі (штучна мова)

en: Afrikaans
uk: африкаанс

en: Afroasiatic (Other)
uk: афроазійські мови (інші)

en: Ainu
uk: айнська

en: Airborne
uk: в повітрі

en: Aircraft--high altitude
uk: літак — велика висота

en: Aircraft--low altitude
uk: літак — мала висота

en: Aircraft--medium altitude
uk: літак — середня висота

en: Aitoff
uk: Аітова

en: Akan
uk: акан

en: Akkadian
uk: аккадська

en: Albanian
uk: албанська

en: Albers equal area
uk: рівновелика Альберта

en: Aleut
uk: алеутська

en: Algonquian (Other)
uk: алгонкінські мови (інші)

en: All item types
uk: Усі типи одиниць

en: Altai
uk: алтайські мови (інші), кримськотатарська

en: Altaic (Other)
uk: алтайські мови (інші), кримськотатарська

en: Altitude of sensor
uk: Висота розміщення датчика

en: Aluminum with lacquer
uk: алюміній з лаком

en: Amharic
uk: амхарська

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
uk: Кількість хмарного покриву, який був присутній при створенні віддаленого зображення.

en: Analog electrical storage
uk: аналогове електричне збереження

en: Analytics:
uk: Аналітичний опис:

en: Anamorphic (wide-screen)
uk: анаморфотний (широкий екран)

en: Angika
uk: ангіка

en: Animation
uk: анімація

en: Animation and live action
uk: анімація та кадри з природнім рухом

en: Annual
uk: щорічно

en: Antecedent/Source
uk: Джерело

en: Anthems
uk: гімни

en: Any word
uk: Будь-яке слово

en: Apache languages
uk: апачі, мови

en: Aperture card
uk: апертурна карта

en: Arabic
uk: арабська

en: Aragonese
uk: арагонська

en: Aramaic
uk: арамаїкська

en: Arapaho
uk: арапахо

en: Arawak
uk: аравакська

en: Armadillo
uk: Армаділло

en: Armenian
uk: вірменська

en: Aromanian
uk: арумунська

en: Arrangement
uk: аранжування

en: Art original
uk: твір мистецтва (оригінал)

en: Art reproduction
uk: репродукція твору мистецтва

en: Article
uk: Стаття, складова частина

en: Artificial (Other)
uk:  штучні мови (інші)

en: Assamese
uk: ассамі

note: SCRIPT
en: Assign next
uk: Призначити наступний

en: Athapascan (Other)
uk: атапаскські (атабаскські) мови (інші)

en: Atlas
uk: атлас

en: Attitude of sensor
uk: Позиція розміщення датчика

en: Audience:
uk: Цільова аудиторія:

en: Audio file
uk: Звуковий файл

en: Australian languages
uk: австралійські мови

en: Austronesian (Other)
uk: аустронезійські мови (інші)

en: Autobiography
uk: автобіографія

en: Autonomous or semi-autonomous component
uk: автономної чи напівавтономної території

en: Availability:
uk: Наявність:

en: Avaric
uk: аварська

en: Avestan
uk: авестанська

en: Awadhi
uk: авадхі

en: Awards:
uk: Примітка про нагороди:

en: Aymara
uk: аймарська

en: Azerbaijani
uk: азербайджанська

en: Azimuthal equidistant
uk: азимутальна з рівними проміжками

en: Azimuthal, other
uk: азимутальна, інша

en: Azimuthal, specific type unknown
uk: азимутальна, специфічний тип невідомий

en: Bable
uk: астурійська, астурлеонська, леонська, бабле

en: Balinese
uk: балійська

en: Ballads
uk: балади

en: Ballets
uk: балети

en: Balloon
uk: повітряна куля

en: Baltic (Other)
uk: балтійські мови (інші)

en: Baluchi
uk: балучі

en: Bambara
uk: бамбара

en: Bamileke languages
uk: бамілеке

en: Banda languages
uk: банда

en: Bantu (Other)
uk: банту мови (інші)

en: Bar by bar
uk: тактова риска за тактовою рискою

en: Bar over bar
uk: тактова риска над тактовою рискою

en: Basa
uk: баса

en: Base of emulsion
uk: Емульсійна основа

en: Base of film
uk: Основа плівки

en: Base of the film.
uk: Основа плівки.

en: Bashkir
uk: башкірська

en: Basic Roman
uk: основний романський

en: Basque
uk: баскська

en: Batak
uk: батак

en: Bathymetry/isolines
uk: батиметрія/ізолінії

en: Bathymetry/soundings
uk: батиметрія / замірювання глибини лотом

en: Beja
uk: бежа

en: Belarusian
uk: білоруська

en: Belt
uk: аудіо-пояс

en: Bemba
uk: бемба

en: Bengali
uk: бенгальська

en: Berber (Other)
uk: берберські мови (інші)

en: Beta (1/2 in., videocassette)
uk: Beta (½ дюйма, відеокасета)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
uk: Бетакам (½ дюйма, відеокасета) (Betacam)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
uk: Бетакам SP (½ дюйма, відеокасета) (Betacam SP)

en: Bhojpuri
uk: бходжпурі

en: Bibliographic data
uk: бібліографічні дані

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
uk: Бібліографічний рівень

en: Bibliographies
uk: бібліографії

en: Bibliography
uk: бібліографія

en: Biennial
uk: раз на два роки

en: Bihari (Other)
uk: біхарі (інші)

en: Bikol
uk: бікольська

en: Bilin
uk: білін

en: Bimonthly
uk: раз на два місяці

en: Biography
uk: біографія

en: Biography of composer or author
uk: біографія композитора або автора

en: Biography of performer or history of ensemble
uk: біографія виконавця чи історія ансамблю

en: Bislama
uk: біслама

en: Biweekly
uk: раз на два тижні

en: Black-and-white
uk: чорно-білий

en: Blissymbolics
uk: система знаків Блісса

en: Blu-ray disc
uk: Диск Blu-ray

en: Blue or green strip
uk: голуба чи зелена полоса

en: Bluegrass music
uk: музика блуграс

en: Blues
uk: блюзи

en: Bonne
uk: Бонне

en: Book
uk: Книга

en: Books
uk: Книжки

en: Bosnian
uk: боснійська

en: Both transposed and arranged
uk: обидва, і транспонування і аранжування

en: Bouger
uk: буге

en: Bound as part of another work
uk: карта, що є частиною іншої роботи

en: Braille
uk: друк шрифтом Брайля

en: Braille music format 1
uk: Брайлевий музичний формат (1)

en: Braille music format 2
uk: Брайлевий музичний формат (2)

en: Braille music format 3
uk: Брайлевий музичний формат (3)

en: Braj
uk: брадж

en: Breton
uk: бретонська

en: Bristol board
uk: брістольський картон

en: Bugis
uk: бугійська

en: Bulgarian
uk: болгарська

en: Buriat
uk: бурятська

en: Burmese
uk: бірманська

en: Butterfly
uk: метеликоподібна

en: By:
uk: За:

en: CCIR standard
uk: CCIR стандарт

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
uk: CED (місткий електронний диск) відеодиск

en: CX encoded
uk: CX кодування

en: Caddo
uk: каддо

en: Calendar
uk: календар

en: Calendars
uk: календарі

en: Call number:
uk: Шифр зберігання:

en: Cancel
uk: Відміна

en: Canons and rounds
uk: канони і хороводи

en: Cantatas
uk: кантати

en: Canvas
uk: полотно

en: Canzonas
uk: канцони

en: Capture and storage technique
uk: Техніка фіксації та збереження

en: Cardboard
uk: картон

en: Cardboard/illustration board
uk: картон / ілюстраційний картон

en: Carib
uk: карібська (караїбська)

en: Carols
uk: різдвяні пісні

en: Carrier type:
uk: Тип носія:

en: Cartographic material
uk: картографічний матеріал

en: Cassini-Soldner
uk: Кассіні-Зольднер

en: Cast:
uk: У ролях:

en: Catalan
uk: каталонська

en: Cataloging source
uk: Джерело каталогізації

en: Catalogs
uk: каталоги

en: Category of material
uk: Категорія матеріалу

en: Caucasian (Other)
uk: іберокавказькі мови (інші)

en: Cebuano
uk: себуано

en: Celestial globe
uk: глобус зіркового неба

en: Cellulose nitrate
uk: целюлозний нітрат

en: Celtic (Other)
uk: кельтські мови (інші)

en: Central American Indian (Other)
uk: мови центральноамериканських індіанців (інші)

en: Chaconnes
uk: чакони

en: Chagatai
uk: чагатайська

en: Chamberlin trimetric
uk: триметрична Чемберлена

en: Chamic languages
uk: чамські мови

en: Chamorro
uk: чаморо

en: Chance compositions
uk: олеаторичні музичні твори

en: Changed back to:
uk: Повернулося до попередньої назви:

en: Chansons, polyphonic
uk: пісні (шансони), поліфонічні

en: Chant, Christian
uk: співи християнські

en: Chants, Other religions
uk: співи інших релігій

en: Chart
uk: схеми, графіки, діаграми

en: Charts
uk: схеми

en: Chechen
uk: чеченська

en: Checked out
uk: Видано

en: Cherokee
uk: черокі (чирокі)

en: Cheyenne
uk: шаєнн

en: Chibcha
uk: чибча

en: Chinese
uk: китайська

en: Chinese, Japanese, Korean
uk: китайська, японська, корейська

en: Chinook jargon
uk: чинук, жаргон

en: Chip cartridge
uk: мікропроцесорний картридж

en: Chipewyan
uk: чипев’ян

en: Choctaw
uk: чоктау

en: Choose
uk: Вибрати

en: Chorale preludes
uk: хоральні прелюдії

en: Chorales
uk: хорали

en: Chorus score
uk: хорова партитура

en: Church Slavic
uk: церковнослов’янська

en: Chuukese
uk: Чуукська мова

en: Chuvash
uk: чуваська

en: Class of braille writing
uk: Клас написання брайлем

en: Clear field
uk: Очистити поле

en: Click here to access online
uk: Натисніть тут для доступу в онлайн

en: Close score
uk: щільна партитура

en: Cloud cover
uk: Ступінь хмарності

en: Coarse/standard
uk: велика/стандартна

en: Coats of arms
uk: герби

en: Collage
uk: колаж

en: Collective biography
uk: колективна біографія

en: Color
uk: Колір

en: Color characteristics of a motion picture.
uk: Колірні характеристики кінофільму.

en: Color characteristics of a videorecording.
uk: Колірні характеристики відеозапису.

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
uk: Колірні характеристики непроектованої графіки.

en: Color of the image for microforms.
uk: Колір зображення для мікроформ.

en: Combination
uk: комбіновані

en: Combination of various data types
uk: комбінація різних типів даних

en: Combinations
uk: комбінації

en: Comedy
uk: комедія

en: Comics/graphic novels
uk: комікси / графічні новели

en: Complete
uk: завершений

en: Completely irregular
uk: повністю не регулярно

en: Completely romanized/printed cards in script
uk: повністю латинізований / друковані картки шрифтом оригіналу

en: Completely romanized/printed cards romanized
uk: повністю латинізований / друковані картки латинським шрифтом

en: Completeness
uk: Завершеність

en: Computer Files
uk: Комп’ютерні файли

en: Computer braille
uk: комп’ютерний брайль

en: Computer card
uk: комп’ютерна карта

en: Computer disc cartridge
uk: картридж з комп’ютерним оптичним диском

en: Computer disc, type unspecified
uk: компʼютерний диск, тип невизначений

en: Computer file
uk: Комп’ютерний файл

en: Computer file/Electronic resource
uk: компʼютерний файл / електронний ресурс

en: Computer optical disc cartridge
uk: картридж з комп’ютерним оптичним диском

en: Computer program
uk: комп’ютерні програми

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
uk: Згенерований комп’ютером шестизначний числовий рядок, що вказує дату створення MARC-запису. Записаний у шаблоні РРММДД.

en: Concerti grossi
uk: кончерті гроссі

en: Concertos
uk: концерти

en: Concise description
uk: Короткий опис

en: Condensed score
uk: стисла партитура

en: Condensed score or piano-conductor score
uk: скорочена партитура чи партитура для ведучого фортепіано

en: Conference proceedings
uk: матеріали конференцій

en: Conference publication
uk: публікація конференції

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
uk: Конфігурація передбачуваних каналів відтворення для звукової частини відеозапису.

en: Configuration of playback channels
uk: Конфігурація каналів відтворення

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
uk: Конфігурація каналів відтворення для звукозапису.

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
uk: Конфігурація каналів відтворення для звукової частини відеозображення.

en: Conic, other
uk: конічна, інша

en: Conic, specific type unknown
uk: конічна, специфічний тип невідомий

en: Contained works:
uk: Містить роботи:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
uk: Ця символьна позиція не визначена, містить пробіл (#) чи символ-заповнення (|).

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
uk: Містить пробіл (#) або символ заповнення (|)

en: Contains biographical information
uk: містить біографічну інформацію

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
uk: Ця символьна позиція не визначена, містить пробіл (#) чи символ-заповнення (|).

en: Content advice:
uk: Рекомендація щодо вмісту:

en: Content type:
uk: Тип вмісту:

en: Contents:
uk: Вміст:

en: Continued by:
uk: Продовжує:

en: Continued in part by:
uk: Продовжує частково:

en: Continues in part:
uk: Продовжує частково:

en: Continues:
uk: Продовжує:

en: Continuing Resources
uk: Серіальні видання

en: Continuing resource
uk: Серіальне видання

en: Continuing resource ceased publication
uk: ресурс, що продовжується, публікацію якого припинено

en: Continuing resource currently published
uk: ресурс, що продовжується, який публікується в даний час

en: Continuing resource status unknown
uk: статус ресурсу, що продовжується невідомий

en: Continuously updated
uk: постійно оновлюється

en: Contours
uk: контури

en: Contracted
uk: ущільнено

en: Contributor(s):
uk: Інтелектуальна відповідальність:

en: Control field plugin type of materials schema
uk: Тип додатку для контрольного поля схеми матеріалів

note: SCRIPT
en: Control number:
uk: Контрольний номер:

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
uk: Конвертовано з MARCXML до MADS версії 2.0 (редакція 2.10)

en: Cooperative cataloging program
uk: програма корпоративної каталогізації

en: Coptic
uk: коптська

en: Copyright date:
uk: Дата авторського права:

en: Cordiform
uk: серцеподібна

en: Cornish
uk: корнійська

en: Corsican
uk: корсиканська

en: Country music
uk: музика кантрі

en: CreativeWork
uk: Твір

en: Cree
uk: крі

en: Creek
uk: грецька

en: Creoles and Pidgins (Other)
uk: креольські та піджінізовані мови (інші)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
uk: креоли та підгіни, на основі англійської мови (інше)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
uk: креоли та піджини, на основі французької мови (інші)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
uk: креоли та піджини, на основі португальської мови (інше)

en: Crimean Tatar
uk: кримсько-татарська

en: Croatian
uk: хорватська

en: Cushitic (Other)
uk: кушитські (інші)

en: Cyan strip
uk: цианова полоса

en: Cylinder
uk: циліндр

en: Cylindrical, other
uk: циліндрична, інша

en: Cylindrical, specific type unknown
uk: циліндрична, специфічний тип невідомий

en: Cyrillic
uk: кирилиця

en: Czech
uk: чеська

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
uk: D-2 (¾ дюйма, відеокасета)

en: DDC classification:
uk: Десяткова класифікація Дьюї:

en: Daily
uk: щодня

en: Dakota
uk: дакота

en: Damaged
uk: Пошкоджено

en: Dance forms
uk: танцювальні форми

en: Danish
uk: данська

en: Dargwa
uk: даргва

en: Dashed-on information omitted
uk: виключено „закреслену“ інформацію

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
uk: Базова адреса даних (генерується автоматично)

en: Data type
uk: Тип даних

note: SCRIPT
en: Date
uk: Дата

en: Date 1
uk: Дата 1

en: Date 2
uk: Дата 2

en: Date digit
uk: цифри дати

en: Date element is not applicable
uk: елемент дати не застосовується

en: Date element is totally or partially unknown
uk: елемент дати повністю або частково невідомий

en: Date entered on file
uk: Дата вводу інформації у файл

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
uk: дати розповсюдження/ реалізації/ видання і виробництва/ сеансу запису, якщо вони різні

en: Dates unknown
uk: дати невідомі

en: Delaware
uk: делаварська

en: Description:
uk: Опис:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
uk: Форма описової каталогізації (правила опису)

en: Detailed date
uk: деталізована дата

en: Deterioration stage
uk: Стадія зношення

en: Devanagari
uk: деванагарі

en: Diagram
uk: діаграма

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
uk: Діаметр відкритого барабана або диска, або розміри касети, картриджа або циліндра.

en: Diazo
uk: діазоплівка

en: Dictionaries
uk: словники

en: Digital recording
uk: цифровий запис

en: Digital storage
uk: цифрове збереження

en: Dimaxion
uk: Дімаксіона

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
uk: Розміри носія, що використовується для кодування електронного ресурсу. Вказуються лише найпоширеніші розміри. У багатьох випадках розміри застосовуються до контейнера, в якому укладено магнітний або оптичний носій. Використовується код поля 007/04, що відповідає розмірам, наведеним в описі примірника. Якщо жоден код точно не відповідає розмірам носія (або контейнера), використовується код z.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
uk: Розміри мікроформи; не вказує розміри зображення.

en: Dinka
uk: дінка

en: Diorama
uk: діорама

en: Direct electronic
uk: прямий електронний ресурс

en: Direct storage, not acoustical
uk: пряме збереження, без акустики

en: Directories
uk: довідники (адресні)

en: Disc master (negative)
uk: майстер-диск (негатив)

en: Discographies
uk: дискографія

en: Discography
uk: дискографія

en: Dissertation note:
uk: Примітка про дисертацію:

en: Distributor:
uk: Постачальник:

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
uk: дивертисменти, серенади, касації та старовинні ноктюрни

en: Document
uk: документи

en: Dogri
uk: догрі

en: Dogrib
uk: догріб

en: Dolby-A encoded
uk: Dolby-A кодування

en: Dolby-B encoded
uk: Dolby-B кодування

en: Dolby-C encoded
uk: Dolby-C кодування

en: Drama
uk: драма

en: Dramas
uk: драми

en: Dramas
uk: драми

en: Dravidian (Other)
uk: дравідські (інше)

en: Drawing
uk: малюнок

en: Duala
uk: дуала

en: Duplicate
uk: копія

en: Duplitized stock
uk: дубльована неекспонована плівка

en: Dutch
uk: нідерландська

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
uk: середньовічна голландська (бл. 1050-1350)

en: Dyula
uk: діула

en: Dzongkha
uk: дзонг-ке

en: EIAJ (1/2 in., reel)
uk: EIAJ (½ дюйма, бобина)

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
uk: Ці символьні позиції не визначені, кожна містить пробіл (#) чи символ-заповнення (|)

en: Earth moon globe
uk: глобус Місяця Землі

en: East Frisian
uk: східнофрізька

en: Eckert
uk: Еккерта

en: Edition:
uk: Видання:

en: Edo
uk: ідо

en: Efik
uk: ефік

en: Egyptian
uk: єгипетська

en: Eight track
uk: вісім доріжок

en: Ekajuk
uk: екаджук

en: Elamite
uk: еламська

en: Electronic
uk: електронний ресурс

en: Electronic resource
uk: електронний ресурс

en: Electronic resources
uk: Електронний ресурс

en: Element indicating the control field
uk: Елемент, що вказує на контрольне поле

en: Emulsion on film
uk: Емульсія на плівці

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
uk: Схема кодування (примусово Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
uk: Рівень кодування

en: Encyclopedias
uk: енциклопедії

en: English
uk:  англійська

en: English, Middle (1100-1500)
uk: середньоанглійська (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
uk: давньоанглійська (бл. 450-1100)

note: SCRIPT
en: Enter new control number
uk: Введіть новий контрольний номер

en: Entry convention
uk: Домовленість введення

en: Equidistant conic
uk: конічна з рівними проміжками

en: Equirectangular
uk: рівнопрямокутна

en: Erzya
uk: ерзянська

en: Esperanto
uk: есперанто

en: Essays
uk: нариси, есе

en: Essays
uk: есе

en: Estonian
uk: естонська

en: Ethiopic
uk: ефіопська

en: Ethnological information
uk: етнологічна інформація

en: Ewe
uk: еве

en: Ewondo
uk: евондо

en: Exact bit depth
uk: точна бітова глибина

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
uk: 001-999 — точна бітова глибина

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
uk: Точна бітова глибина сканованого зображення (зображень), що включає в себе електронний ресурс, або трисимвольний алфавітний код, який вказує на те, що точну бітову глибину неможливо записати. Оскільки корисна лише точна бітова глибина, не обовʼязково включати цифри, представлені дефісами (-).

en: Extended Roman
uk: розширений романський

en: Facsimile
uk: факсиміле

en: Facsimiles
uk: факсиміле

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
uk: Сімейство Брайля, до якої належить примірник. Це не конкретний код Брайля, а тип шрифту Брайля, який представляє різні типи писемних символів. Можуть бути вказані до двох типів шрифтів Брайля, або ж агентство каталогізації може вибирати кодувати лише переважаючий тип. Кілька кодів кодуються в порядку переважання, якщо такі є. Якщо призначено менше двох кодів, коди залишаються порожніми, а невикористані позиції містять пропуски (#).

en: Fang
uk: фанг

en: Fantasias
uk: фантазії

en: Fanti
uk: фанті

en: Far infrared
uk: дальня інфрачервона область спектру

en: Far ultraviolet
uk: дальня ультрафіолетова область спектру

en: Faroese
uk: фарерська

en: Federal/national
uk: федеральна/національна

en: Festschrift
uk: Ювілейне видання

en: Fiction
uk: художня література

en: Fiction
uk: белетристика

en: Fiction (not further specified)
uk: белетристика (не потребує подальшого визначення літературної форми)

en: Fijian
uk: фіджійська

en: File formats
uk: Формати файлів

en: File reproduced from an electronic resource
uk: файл, створений з електронного ресурсу

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
uk: файл, створений з проміжної ланки (не мікроформа)

en: File reproduced from microform
uk: файл, створений з мікроформи

en: File reproduced from original
uk: файл, створений з оригіналу

en: Filipino
uk: філіппінська

en: Film
uk: фільм

en: Film base, other than safety film
uk: основа кіноплівки, крім кіноплівки на вогнетривкій основі

en: Film cartridge
uk: картриджна кіноплівка

en: Film cassette
uk: касетна кіноплівка

en: Film inspection date
uk: Дата перевірки фільму

en: Film reel
uk: котушкова кіноплівка

en: Film roll
uk: діафільм у ролику

en: Filmographies
uk: фільмографії

en: Filmslip
uk: короткий діафільм

en: Filmstrip
uk: діафільм

en: Filmstrip cartridge
uk: діафільм у картриджі

en: Filmstrip roll
uk: діафільм у ролику

en: Filmstrip, type unspecified
uk: інший тип діафільма

en: Finnish
uk: фінська

en: Finno-Ugrian (Other)
uk: фіно-угорська (інше)

en: First generation (master)
uk: перша генерація (оригінал)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
uk: Фіксований дані:

en: Flamenco
uk: фламенко

en: Flash card
uk: демонстраційні/навчальні картки

en: Flexible base photographic, negative
uk: гнучка фотографічна основа, негатив

en: Flexible base photographic, positive
uk: гнучка фотографічна основа, позитив

en: Folk music
uk: народна музика

en: Folktales
uk: народні казки

en: Fon
uk: фон

en: Font
uk: шрифт

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
uk: Для режиму запису пристрою дистанційного зондування, зокрема, чи бере участь датчик у створенні передачі, це впливає на кінцеві результати вимірювання.

en: Form lines
uk: лінії форм рельєфу

en: Form of composition
uk: Форма композиції

en: Form of item
uk: Форма матеріалу

en: Form of material
uk: Форма матеріалу

en: Form of original item
uk: Форма оригіналу примірника

en: Format code braille
uk: форматований кодований брайль

en: Format of music
uk: Формат музики

en: Formed by the union: ... and: ...
uk: Об’єднало: … та …

en: Forms
uk: форми

en: Free-air
uk: у вільному повітрі

en: French
uk: французька

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
uk: середньофранцузька (бл. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
uk: французька, стара (пр. 842-1300)

en: Frequency
uk: Періодичність

en: Frisian
uk: фризька

en: Friulian
uk: фріульська

en: Fugues
uk: фуги

en: Full (1) track
uk: повна (1) доріжка

en: Full level
uk: повний запис

en: Full score
uk: повна партитура

en: Full score, miniature or study size
uk: партитура (мініатюрний формат для студіювання); кишенькова або робоча (навчальна) партитура

en: Galician
uk: галісійська

en: Gall
uk: Голла

en: Game
uk: ігри

en: Ganda
uk: ганда

en: Gauss-Kruger
uk: Гаусса-Крюгера

en: Gayo
uk: гайо

en: Gbaya
uk: гбая

en: Genealogical tables
uk: генеалогічні таблиці

en: General
uk: для усіх

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
uk: Загальний кут пристрою, з якого здійснюється дистанційне зондування зображення.

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
uk: Загальне положення датчика щодо досліджуваного обʼєкта.

en: General vertical near-sided
uk: загальна вертикальна лівостороння

en: General;
uk: для всіх;

en: Generation
uk: Генерація

en: Generation aspect of a microform.
uk: Генераційний аспект мікроформи.

en: Genre/Form:
uk: Жанр/форма:

en: Georgian
uk: грузинська

en: German
uk: німецька

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
uk: середньоверхньонімецька (бл. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
uk: давньосередньонімецька (бл. 750-1050)

en: Germanic (Other)
uk: німецькі (інші)

en: Gilbertese
uk: гільбертська

en: Glass
uk: скло

en: Glass with lacquer
uk: скло з лаком

en: Globe
uk: глобус

en: Gnomic
uk: ортодромічна

en: Gondi
uk: гонді

en: Goode's homolographic
uk: гомолографічна Гуда

en: Goode's homolosine
uk: гомолосинусоїдна Гуда

en: Gorontalo
uk: горонтало

en: Gospel music
uk: духовна музика

en: Gothic
uk: готична

en: Government publication
uk: Урядова публікація

en: Government publication-level undetermined
uk: урядова публікація — рівень не визначено

en: Gradient and bathymetric tints
uk: градієнтний і батиметричний відтінок

en: Graphic
uk: графічний матеріал

en: Gravity anomalies (general)
uk: гравітаційні аномалії (загальні)

en: Gray scale
uk: градація сірого

en: Grebo
uk: гребо

en: Greek
uk: грецька

en: Greek, Ancient (to 1453)
uk: давньогрецька (до 1453)

en: Groove width/groove pitch
uk: Ширина доріжки / висота доріжки

en: Guarani
uk: гуарані

en: Gwich'in
uk: гвічин

en: Hachures
uk: штрихи

en: Haida
uk: хайда

en: Half (2) track
uk: половина (2) доріжки

en: Hand colored
uk: розфарбована уручну

en: Handbooks
uk: посібники

en: Hardboard
uk: твердий картон

en: Hausa
uk: хауса

en: Hawaiian
uk: гавайська

en: Hebrew
uk: іврит

en: Herero
uk: гереро

en: Hi-8 mm.
uk: Hi-8 міліметровий

en: High oblique
uk: високий нахил

en: High reduction
uk: сильне зменшення

en: Hiligaynon
uk: хілігайнон

en: Hill-and-dale cutting
uk: нарізка з виступами та заглибленнями

en: Hindi
uk: хінді

en: Hiri Motu
uk: хірімоту

en: Historical information
uk: історична інформація

en: History
uk: історичний матеріал

en: Hittite
uk: хетська

en: Hmong
uk: хмонг

en: Holdings:
uk: Наявність у фондах:

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
uk: Наскільки далеко від оригінального матеріалу є примірник (наприклад, фактична негативна плівка або оригінальна відеокасета в камері). Дані генерації використовуються для оцінки якості наявних копій, прийняття рішень щодо збереження, а також для визначення матеріалів, доступних для перегляду та дослідження.

en: How the sound was originally captured and stored. Re-releases of recordings should be coded for the original capture and storage technique, even though such re-releases may have been enhanced using another technique.
uk: Вказується, як звук первісно був записаний та збережений. Повторні випуски записів повинні кодуватися для оригінальної техніки запису та зберігання, навіть якщо такі повторні випуски були покращені за допомогою іншої техніки.

en: Humor, satires, etc.
uk: гумор, сатира і т.п.

en: Humor, satires, etc.
uk: гумор, сатира і т.п.

en: Hungarian
uk: угорська

en: Hupa
uk: хупа

en: Hymns
uk: церковні гімни

en: Iban
uk: ібанська

en: Icelandic
uk: ісландська

en: Icon
uk: значок

en: Ido
uk: ідо

en: Illuminations
uk: розфарбовані малюнки

en: Illustrations
uk: ілюстрації

en: Illustrations - code 1
uk: Ілюстрації - код 1

en: Illustrations - code 2
uk: Ілюстрації - код 2

en: Illustrations - code 3
uk: Ілюстрації - код 3

en: Illustrations - code 4
uk: Ілюстрації - код 4

en: Iloko
uk: ілоканська

en: Image bit depth
uk: Бітова глибина зображення

en: Imbibition dye transfer prints
uk: фільмокопія з нанесенням барвника, що вбирається/всмоктується

en: In transit
uk: Переміщується

en: In:
uk: У:

en: Inari Sami
uk: інарі саамська

en: Inclusive dates of collection
uk: дати зібрання колекції

en: Incomplete
uk: не завершений

en: Incomplete contents:
uk: Незавершенний зміст:

en: Index
uk: Покажчик

en: Index present
uk: є покажчик

en: Indexes
uk: покажчики

en: Indexes:
uk: Покажчики:

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
uk: Кількість індикаторів / довжина коду підполя

en: Individual biography
uk: індивідуальна біографія

en: Indonesian
uk: індонезійська

en: Infometric SAR
uk: інфометричний SAR

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
uk: Інформація про джерело цифрового файлу важлива для створення, використання та керування матеріалами, переформатованими в цифровому форматі

en: Ingush
uk: інгушська

en: Instantaneous (recorded on the spot)
uk: моментальний (записаний на місці)

en: Instruction
uk: інструкції

en: Instructional materials
uk: інструктивні матеріали

en: Instrumental and vocal parts
uk: інструментальні та вокальні партії

en: Instrumental parts
uk: інструментальні партії

en: Integrated entry
uk: об’єднане, комплексне, інтегроване введення

en: Interactive multimedia
uk: інтерактивні мультимедіа

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
uk: інтерлінгва

en: International intergovernmental
uk: міжнародна міжурядова

en: Interviews
uk: інтерв’ю

en: Inupiaq
uk: інуп’як

en: Isostatic
uk: ізостатичні

en: Issued with:
uk: Видано з:

en: Italian
uk: італійська

en: Item is a music sound recording
uk: примірник є музичним звукозаписом

en: Item type
uk: Тип одиниці зберігання

en: Items available for loan:
uk: Примірники, доступні для позики:

en: Items available for reference:
uk: Примірники, доступні для ознайомлення:

en: Japanese
uk: японська

en: Javanese
uk: яванська

en: Jazz
uk: джаз

en: Judeo-Arabic
uk: іудео-арабська

en: Judeo-Persian
uk: іудео-перська

en: Jumbo or enlarged braille
uk: брайль великих розмірів чи збільшений

en: Juvenile
uk: для юнацтва

en: Juvenile;
uk: для юнацтва;

en: Kabardian
uk: кабардинська

en: Kabyle
uk: кабильська

en: Kamba
uk: камба

en: Kannada
uk: каннада

en: Kanuri
uk: канурі

en: Kara-Kalpak
uk: каракалпацька

en: Karachay-Balkar
uk: карачаєво-балкарська

en: Karelian
uk: карельська

en: Karen languages
uk: каренська

en: Kashmiri
uk: кашмірі

en: Kawi
uk: каві

en: Kazakh
uk: казахська

en: Khasi
uk: кхасі

en: Kimbundu
uk: кімбунду

en: Kind of color stock or print
uk: Тип кольорової неекспонованої плівки чи фільмокопії

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
uk: Вид компресії, якому піддавався електронний ресурс. Використовується для оцінки точності відтворення файлу порівняно з оригіналом.

en: Kind of cutting
uk: Вид нарізки

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
uk: Вид різання канавок на диску.

en: Kind of disc, cylinder or tape
uk: Вид диска, циліндра чи стрічки

en: Kind of material
uk: Вид матеріалу

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
uk: Вид матеріалу, що використовується при виготовленні звукозаписів (як миттєвих, так і серійних). Цей код призначений тільки для звукозапису, наданого на механічному пристрої.

en: Kinyarwanda
uk: кіньяруанда

en: Kit
uk: комплексний матеріал

en: Komi
uk: комі

en: Kongo
uk: конголезька

en: Konkani
uk: конкані

en: Korean
uk: корейська

en: Kosraean
uk: косрае,кусайє

en: Kpelle
uk: кпеллє

en: Krovak
uk: Кровак

en: Kumyk
uk: кумикська

en: Kurdish
uk: курдська

en: Kurukh
uk: курукх

en: LDR
uk: Маркер

en: LOC classification:
uk: Класифікація Бібліотеки Конгресу:

en: Lacquer coating
uk: лакове покриття

en: Ladino
uk: ладіно (спаньйоль, іспанська єврейська)

en: Lambert conformal
uk: рівнокутна Ламберта

en: Lambert's azimuthal equal area
uk: азимутальна рівновелика Ламберта

en: Lambert's conformal conic
uk: конічна рівнокутна Ламберта

en: Lambert's cylindrical equal area
uk: циліндрична рівновелика Ламберта

en: Land forms
uk: форми рельєфу

en: Land-based remote-sensing device
uk: наземний пристрій дистанційного зондування

en: Language
uk: Мова

en: Language instruction
uk: матеріали для вивчення мови

en: Language material
uk: мовний матеріал

en: Language:
uk: Мова:

en: Large print
uk: високий друк

en: Laserdisc
uk: оптичний лазерний відеодиск

en: Lateral or combined cutting
uk: горизонтальна чи комбінована нарізка

en: Latest entry
uk: останнє введення

en: Latin
uk: латинська

en: Latvian
uk: латиська

en: Law reports and digests
uk: правові звіти та дайджести

en: Leader builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
uk: Маркер &rsaquo; Авторитетні джерела &rsaquo; Коха

en: Leader:&nbsp;
uk: Маркер:&nbsp;

en: Leather
uk: шкіра

en: Lectures, speeches
uk: лекції, промови

en: Legal articles
uk: юридичні статті

en: Legal cases and case notes
uk: судові справи та записи справ

en: Legislation
uk: законодавство

note: SPAN
en: Length of directory elements
uk: Довжина елементів каталогу

en: Letters
uk: листи

en: Letters
uk: листи

en: Level of compression
uk: Рівень компресії

en: Level of contraction
uk: Рівень ущільнення

en: Level of deterioration of the motion picture film.
uk: Рівень зношення кінофільму.

en: Libretto or text
uk: лібрето або текст

en: Line by line
uk: лінія за лінією

en: Line over line
uk: лінія над лінією

en: Lingala
uk: лінгала

en: Literary braille
uk: літературний брайль

en: Literary form
uk: Літературна форма

en: Literary text for sound recordings
uk: Літературний текст для звукозаписів

en: Lithuanian
uk: литовська

en: Live action
uk: кадри з природнім рухом; зображення реальності

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
uk: Завантаження…

en: Local
uk: місцева

en: Lojban (Artificial language)
uk: лойбанська (штучна мова)

en: Loose-leaf
uk: оновлюване листове видання, з відривними листами

en: Lossless
uk: без втрат

en: Lossy
uk: з втратами

en: Lost
uk: Втрачено

en: Low oblique
uk: низький нахил

en: Low reduction ratio
uk: слабке зменшення

en: Lozi
uk: лозі

en: Luba-Katanga
uk: луба-катанга

en: Luba-Lulua
uk: луба-лулуа

en: Lule Sami
uk: лулеська саамська

en: Lunda
uk: лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
uk: луо (Кенія та Танзанія)

en: Lushai
uk: лушей (мізо)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
uk: M-II (½ дюйма, відеокасета)

en: MARC Code List for Countries
uk: Перелік MARC-кодів для країн

en: MARC Code List for Languages
uk: Перелік MARC-кодів для мов

en: MARC21 Plugin to build links between records
uk: Додаток MARC21 для створення зв'язків між записами

en: Macedonian
uk: македонська

en: Madrigals
uk: мадригали

en: Madurese
uk: мадурська

en: Magahi
uk: магадхі

en: Magenta strip
uk: пурпурна полоса

en: Magnetic audio tape in cartridge
uk: магнітна аудіострічка в картриджі

en: Magnetic audio tape in cassette
uk: магнітна аудіострічка в касеті

en: Magnetic audio tape on reel
uk: магнітна аудіострічка на бобіні

en: Magnetic disk
uk: магнітний диск

en: Magnetic field
uk: магнітне поле

en: Magnetic sound track on motion picture film
uk: магнітна звукова доріжка на стрічці кінофільму

en: Magneto-optical disc
uk: магнітно-оптичний диск

en: Maithili
uk: майтхілі

en: Makasar
uk: макасарська

en: Malagasy
uk: малагасійська

en: Malay
uk: малайська

en: Malayalam
uk: малайяламська

en: Maltese
uk: мальтійська

en: Manchu
uk: маньчжурська

en: Mandar
uk: мандарська

en: Mandingo
uk: мандінго

en: Manipuri
uk: маніпурі

en: Manned spacecraft
uk: космічний апарат, керований людиною

en: Manobo languages
uk: манобо, мови

en: Manufacturer:
uk: Виробник:

en: Manuscript
uk: рукописний матеріал

en: Manuscript cartographic material
uk: рукописний картографічний матеріал

en: Manuscript language material
uk: рукописний мовний матеріал

en: Manuscript notated music
uk: рукописна музика

en: Maori
uk: маорі

en: Map
uk: мапа

en: Map serial
uk: картографічне серіальне видання

en: Map series
uk: серія карт

en: Maps
uk: Мапи

en: Marathi
uk: маратхі

en: Marches
uk: марші

en: Marshallese
uk: маршалльська

en: Marwari
uk: марварі

en: Mass-produced
uk: масове виробництво

en: Masses
uk: месси

en: Master
uk: еталон

en: Master tape
uk: еталонна стрічка

en: Material out of which the cartographic item is made.
uk: Матеріал, з якого виготовлено картографічний примірник.

en: Material out of which the globe is made.
uk: Матеріал, з якого зроблено глобус.

en: Material type:
uk: Вид матеріалу:

en: Mathematics and scientific braille
uk: математичний чи науковий брайль

en: Mayan languages
uk: майянські мови

en: Mazurkas
uk: мазурки

en: Media type:
uk: Тип засобу:

en: Medium for sound
uk: Носій для звуку

en: Memoirs
uk: спогади, мемуари

en: Mende
uk: менде

en: Mercator
uk: Меркатора

en: Merged with ... to form ...
uk: Злито з … щоб утворити …

en: Metal
uk: метал

en: Metal and glass
uk: метал і скло

en: Meteorological
uk: метереологічне застосування

en: Microfiche
uk: мікрофіша

en: Microfiche cassette
uk: касетна мікрофіша

en: Microfilm
uk: мікрофільм

en: Microfilm cartridge
uk: картріджний мікрофільм

en: Microfilm cassette
uk: котушковий мікрофільм

en: Microfilm reel
uk: рулонний мікрофільм

en: Microfilm roll
uk: мікрофільм на бобіні

en: Microfilm slip
uk: мікрофільм у відрізках

en: Microform
uk: мікродрук (друк на мікроносіях)

en: Microgroove/fine
uk: мікро доріжка / вузька

en: Microopaque
uk: мікронегатив, непрозора мікрофіша

en: Microscope slide
uk: мікрослайди, мікрофільм у відрізках

en: Middle infrared
uk: середня інфрачервона область спектру

en: Middle ultraviolet
uk: середня ультрафіолетова область спектру

en: Miller
uk: Міллера

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
uk: біополярна коса рівнокутна конічна Міллера

en: Minangkabau
uk: мінангкабау

en: Miniature or study size
uk: повна партитура, мініатюрна чи для вивчення

en: Minuets
uk: менуети

en: Mirandese
uk: мірандійська

en: Missing characters
uk: пропущені символи

en: Mixed
uk: комбінований

en: Mixed Materials
uk: Різнотипні матеріали

en: Mixed base (nitrate and safety)
uk: змішана основа (нітратна та безпечна)

en: Mixed collection
uk: змішана підбірка

en: Mixed emulsion
uk: змішана емульсія

en: Mixed forms
uk: змішані форми

en: Mixed forms
uk: змішані форми

en: Mixed generation
uk: змішана генерація

en: Mixed material
uk: змішані матеріали

en: Mixed materials
uk: Різнотипні матеріали

en: Mixed polarity
uk: змішана полярність

en: Mixed uses
uk: змішане застосування

en: Mixing tracks
uk: змішані доріжки

en: Model
uk: модель

en: Modified record
uk: Модифікований запис

en: Modified stereographic for Alaska
uk: модифікована стереографічна для Аляски

en: Mohawk
uk: магавк

en: Moksha
uk: мокшанська

en: Mollweide
uk: Молвейда

en: Monaural
uk: монофонічна

en: Mongolian
uk: монгольська

en: Monographic series
uk: монографічні серіальні видання

en: Monthly
uk: щомісячно

en: Moon
uk: друк шрифтом Муна

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
uk: Подальше уточнення кольорових характеристик рухомого зображення, ніж містяться в 007/03 (Колір).

en: Motets
uk: мотети

en: Mother (positive)
uk: матриця (позитив)

en: Motion picture
uk: кінофільм

en: Motion picture music
uk: музика до кіно

en: Motion picture presentation format
uk: Формат представлення кінофільму

en: Multi-spectral, multidata
uk: багато аспектні дані

en: Multi-temporal
uk: багаточасові дані

en: Multicolored
uk: багатоколірний

en: Multilocal
uk: міжтериторіальна

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
uk: Необхідність пов’язаного запису для утворення примітки

en: Multiple
uk: декілька глибин

en: Multiple braille types
uk: складні типи брайлю

en: Multiple dates
uk: декілька дат

en: Multiple file formats
uk: багато форматів файлів

en: Multiple forms
uk: багатожанрові форми

en: Multiple languages
uk:  багато мов

en: Multiple physical forms
uk: декілька фізичних форм

en: Multiple score formats
uk: багатоформатна партитура

en: Multistate
uk: декількох штатів

en: Music
uk: Музика

en: Music Parts
uk: Музичні партії

en: Music braille
uk: музичний брайль

en: MusicAlbum
uk: Музичний альбом

en: Musical revues and comedies
uk: музичні рев’ю та комедії

en: Musical sound recording
uk: музичний звуковий запис

en: N'Ko
uk: нʼкo

en: NAB standard
uk: NAB стандарт

en: NLM classification:
uk: Класифікація Національної медичної бібліотеки:

en: National bibliographic agency
uk: національна бібліографічна агенція

en: Nature of contents
uk: Характер вмісту

en: Nature of contents - code 1
uk: Характер вмісту — код 1

en: Nature of contents - code 2
uk: Характер вмісту — код 2

en: Nature of contents - code 3
uk: Характер вмісту — код 3

en: Nature of contents - code 4
uk: Характер вмісту — код 4

en: Nature of entire work
uk: Характер всієї роботи

en: Nauru
uk: науру

en: Ndebele (Zimbabwe)
uk: ндебеле (Зімбабве)

en: Ndonga
uk: ндонга

en: Neapolitan Italian
uk: неаполітанська

en: Near infrared
uk: близька інфрачервона область спектру

en: Near ultraviolet
uk: ближня ультрафіолетова область спектру

en: Negative
uk: негатив

en: Nepali
uk: непалі

en: Newspaper
uk: газети

en: Newspaper format
uk: газетний формат

en: Next&gt;&gt;
uk: Далі &gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
uk: Далі &gt;&gt;

en: Nias
uk: ніаська

en: Nitrate base
uk: нітратна основа

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
uk: нітратна: потемніння, втрата кольору, бляклість, запилення

en: Nitrate: congealed
uk: нітратна: затвердіння

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
uk: нітратна: піниста, бульки, здуття

en: Nitrate: powder
uk: нітратна: обсипання

en: Nitrate: pungent odor
uk: нітратна: їдкий запах

en: Nitrate: sticky
uk: нітратна: липка

en: Nitrate: suspicious odor
uk: нітратна: підозрілий запах

en: Niuean
uk: ніуе

en: No accompanying matter
uk: немає супроводжуючого матеріалу

en: No alphabet or script given/No key title
uk: алфавіт чи скрипт не подається / не має ключового заголовку

en: No attempt to code
uk: немає спроби закодувати

en: No biographical material
uk: біографічний матеріал відсутній

en: No dates given; B.C. date involved
uk: дати не вказані; включно з датами до нашої ери

en: No determinable frequency
uk: періодичність не визначено

en: No illustrations
uk: ілюстрацій немає

en: No index
uk: немає покажчика

en: No information provided
uk: інформація відсутня

en: No items available.
uk: Немає доступних примірників.

en: No linguistic content
uk: немає пісенного, мовного чи письмового текстового змісту

en: No parts in hand or not specified
uk: партій у виконанні немає, або не вказано

en: No place, unknown, or undetermined
uk: немає місця, невідомо, або невизначено

en: No relief shown
uk: рельєф не зображено

en: No secondary support
uk: вторинної основи немає

en: No sound (silent)
uk: відсутність звуку (тиша)

en: No specific type
uk: немає спеціального типу

en: No specified braille music format
uk: брайлевий музичний формат не визначено

en: No specified class of braille writing
uk: клас написання брайлем не визначено

en: No specified nature of contents
uk: характер вмісту не визначено

en: No specified special format characteristics
uk: особливі характеристики формату відсутні

en: No title
uk: Немає назви

en: Nocturnes
uk: ноктюрни

en: Nogai
uk: ногайська

en: Non-ISBD
uk: не ISBD

en: Non-flexible base photographic, negative
uk: негнучка фотографічна основа, негатив

en: Non-flexible base photographic, positive
uk: негнучка фотографічна основа, позитив

en: Non-nitrate: advanced deterioration
uk: ненітратна: зношення, що прогресує

en: Non-nitrate: detectable deterioration
uk: ненітратна: виявлене зношення (наприклад, запах діацетату)

en: Non-nitrate: disaster
uk: ненітратна: руйнування

en: Nonanamorphic (wide-screen)
uk: неанаморфотний (широкий екран)

en: None apparent
uk: без зношення

en: None of the following
uk: не наведено нижче

en: Nonmusical sound recording
uk: немузичний звуковий запис

en: Nonprojected graphic
uk: непроектована графіка

en: Normal reduction
uk: нормальне зменшення

en: Normalized irregular
uk: нормована нерегулярність

en: Northern Sami
uk: північна саамська

en: Norwegian
uk: норвезька

en: Not a conference publication
uk: не є публікацією конференції

en: Not a festschrift
uk: Не ювілейне видання

en: Not a government publication
uk: не є урядовою публікацією

en: Not applicable
uk: не застосовується

en: Not arrangement or transposition or not specified
uk: транспонування та аранжування немає чи не специфіковано

en: Not available:
uk: Недоступно:

en: Not fiction
uk: не белетристика

en: Not fiction (not further specified)
uk: не белетристика (не потребує подальшого визначення літературної форми)

en: Not modified
uk: не модифікований

en: Not specified
uk: не наведено

en: Not specified or not applicable
uk: пов’язаний запис не вимагається

en: Not specified or not applicable
uk: не вказано або не застосовується

en: Notated music
uk: друкована музика

en: Novels
uk: романи, повісті, новели, оповідання

en: Novels
uk: романи, повісті, новели, оповідання

en: Nubian languages
uk: нуба, мови

en: Number of tracks on a tape.
uk: Кількість доріжок на стрічці.

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
uk: Число, що визначає коефіцієнт зменшення мікроформи, записане у вигляді трьох цифр. Число вирівнюється вправо і кожна невикористана позиція містить нуль (наприклад, 015, 048). Дефіс використовується для будь-якої невідомої частини масштабу зменшення (наприклад, 03-, 1-- або ---)

en: Numeric data
uk: цифрові дані

en: Nyamwezi
uk: ньямвезі

en: Nyankole
uk: нянколе

en: Nyoro
uk: ньоро

en: Nzima
uk: нзіма

note: INPUT type=submit
en: OK
uk: Гаразд

en: OPAC view:
uk: Вигляд в ЕК:

en: Object
uk: Об’єкт; трьохвимірний штучний продукт або природна річ

en: Oblique Mercator
uk: коса Меркатора

en: Offprints
uk: відбитки

en: Ojibwa
uk: оджібва

en: On hold
uk: Замовлено

en: One color
uk: одноколірний

en: One file format
uk: один файловий формат

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
uk: Односимвольний алфавітний код описує цільову аудиторію, для якої призначений матеріал

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
uk: Односимвольний алфавітний код, який описує інтелектуальний рівень цільової аудиторії, для якої призначений матеріал

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
uk: Односимвольний алфавітний код, що вказує на аудиторію, для якої призначений матеріал.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
uk: Односимвольний алфавітний код, що визначає категорію матеріалів, до яких належить примірник електронного ресурсу (програми, файли з даними, файли зображення, оцифровані аудіо- та відеокасети тощо).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує категорію матеріалу, до якого належить примірник, є глобусом, який визначається як модель небесного тіла, зазвичай Землі або небесної сфери, зображеного на поверхні сфери. Код „d“ використовується, коли 008/25 (Тип картографічного матеріалу) містить код „d“. Символ заповнення „|“ заборонено в цій позиції.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує категорію матеріалу, до якого належить примірник, є мікроформою. Мікроформа — це загальний термін для будь-якого носія, прозорого або непрозорого, що містить мікрообрази. Мікромалюнок — це одиниця (наприклад, сторінка) текстового, графічного або компʼютерно створеного матеріалу, який міститься на апертурній карті, мікрофіші, мікрофільмі, мікронегативі або інших мікроформатах, і це занадто мале, щоб читати без збільшення. Мікроформи можуть бути репродукціями існуючих текстових чи графічних матеріалів або можуть бути оригінальними публікаціями. Символ заповнення (|) заборонено в цій позиції.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує категорію матеріалу, до якої належить примірник, є проектованою графікою, яка визначається як двовимірне зображення, призначене для проектування без руху за допомогою оптичного пристрою, наприклад, діафільм, слайд або діапозитив. Символ заповнення (|) заборонено в цій позиції.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує категорію матеріалу, до якого належить примірник, — тактильний матеріал. Використовується для матеріалу, призначеного для читання на дотик. Символ заповнення (|) заборонено в цій позиції.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує категорію матеріалу, до якого належить примірник, не визначений, а це означає, що примірник не ідентифікується одним із інших значень коду 007 або що його численні фізичні форми не позначаються спеціально (наприклад, коли предмет в руці — це колекція, що містить різні категорії матеріалів, і установа вирішує не вводити окремі поля 007 для різних компонентів). Символ заповнення (|) заборонено в цій позиції.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
uk: Односимвольним алфавітним кодом, який вказує категорію матеріалу, до якого належить примірник, є відео-зйомка, яка визначається як запис, на якому були зареєстровані візуальні зображення, зазвичай у русі та супроводжувані звуком. Він призначений для відтворення на телевізійному приймачі або відеомоніторі. Символ заповнення (|) заборонено в цій позиції.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує форму матеріалу для примірника.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує форму матеріалу, в якому примірник був опублікований спочатку.

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує на періодичність матеріалу; використовується спільно з 008/19 (регулярність).

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує на передбачувану регулярність матеріалу; використовується спільно з 008/18 (Періодичність).

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує на характер примірника, якщо він повністю складається з певного типу матеріалу. Якщо примірник можна вважати більш ніж одним типом матеріалу, типи записуються в 008/25-27 (Характер змісту) і позиція 008/24 кодується пробілом (#).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує оригінальний алфавіт або скрипт мови заголовка на вихідному примірнику, на якому заснований ключовий заголовок (поле 222).

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує на техніку, що використовується при створенні руху у фільмах чи відеозаписах.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує тип описуваного картографічного примірника.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
uk: Односимвольний буквений код, який вказує тип комп'ютерного файлу, що описується в бібліографічному записі

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
uk: Односимвольний алфавітний код, що вказує на тип серіального видання.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує тип дат, вказаних у 008/07-10 (дата 1) та 008/11-14 (дата 2). Для серіальних видань код у 008/06 також вказує на статус публікації.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує тип візуального матеріалу, що описується.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує, чи примірник публікується або випускається міжнародним, національним, провінційним, державним чи місцевим органом влади, або будь-яким підрозділом такого органу, і, якщо це так, юрисдикційний рівень агентства.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
uk: Односимвольний алфавітний код визначає, чи містить примірник біографічний матеріал і, якщо так, то який саме.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
uk: Односимвольний алфавітний код визначає, чи комп'ютерний файл опублікований або виготовлений міжнародною, національною, державною чи місцевою урядовою організацією або для неї (чи її підрозділу).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
uk: Односимвольний алфавітний код, який позначає на те, чи є опубліковано або виготовлено матеріал міжнародним, національним, обласним, державним або місцевим органом влади, або будь-яким підрозділом такого органу, і якщо так, то вказується юрисдикційний рівень органу.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
uk: Односимвольний алфавітний код, який вказує, чи цей примірник публікується чи виробляється міжнародним, провінційним, національним, державним чи місцевим органом влади, або будь-яким підрозділом такого органу, і, якщо це так, юрисдикційний рівень агентства.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
uk: Односимвольний алфавітний код визначає форму матеріалу для примірника, який описується

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
uk: Односимвольний алфавітний код визначає форму матеріалу для примірника, який описується

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
uk: Односимвольний алфавітний код визначає форму матеріалу для примірника, який описується.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
uk: Односимвольний алфавітний код, який визначає форму матеріалу.

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
uk: Односимвольний алфавітний код визначає форму матеріалу для примірника, який описується.

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
uk: Односимвольний код, що містить пробіл (#) або символ-заповнення (|).

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
uk: Односимвольний код, який вказує формат музичної композиції (наприклад, партитура для ведучого фортепіано). „Нотація нотного стану“ в цьому елементі відноситься до музики, написаної за допомогою нотного запису. „Музична нотація“ позначає музику, написану за допомогою штампів або графічних, символьних або основаних на словах позначень.

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
uk: Односимвольний код визначає оригінальне джерело каталогізації запису. Якщо джерело каталогізації відоме, то воно ідентифікується у підполі $a поля 040 (Джерело каталогізації).

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
uk: Односимвольний алфавітний код, який визначає, чи дані в бібліографічному записі є модифікованою інформацією тієї, яка наведена в примірнику, що описується, чи вони були призначені для включення в MARC-запис.

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
uk: Односимвольний алфавітний код визначає, чи примірник опублікований або виготовлений міжнародною, національною, державною чи місцевою урядовою організацією або для неї (чи її підрозділу)

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
uk: Односимвольний числовий код визначає, чи робота містить доповіді, звіти чи тези доповідей конференції.

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
uk: Односимвольний цифровий код що визначає, чи примірник є ювілейним виданням

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
uk: Односимвольний код використовується для позначення літературної форми примірника. Цифрові коди „0“ і „1“ передбачають загальну ідентифікацію того, чи є примірник белетристикою, чи ні. Алфавітні коди можуть використовуватись для позначення специфічних літературних форм.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
uk: Односимвольний числовий код, який вказує, чи матеріал є складовою матеріалів, доповідей чи витягів конференцій.

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
uk: Односимвольний числовий код визначає, містить чи ні видання покажчик до власного змісту

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
uk: Односимвольний числовий код, який вказує, чи містить видання або супутній матеріал до власного змісту або бюлетень.

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
uk: Односимвольний числовий код, який вказує, чи примірник каталогізовано відповідно правил каталогізації послідовного введення, останнього введення чи інтегрованого введення.

en: Online
uk: онлайн-ресурс

en: Online access:
uk: Інтернет-доступ:

en: Online resources:
uk: Електронне місцезнаходження та доступ:

en: Online system or service
uk: онлайнові системи чи сервіси

en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Open score
uk: відкрита партитура

en: Operas
uk: опери

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
uk: оптична і магнітна звукова доріжка на стрічці кінофільму

en: Optical disc
uk: оптичний диск

en: Optical sound track on motion picture film
uk: оптична звукова доріжка на стрічці кінофільму

en: Oratorios
uk: ораторії

en: Organization
uk: Колектив

en: Original
uk: оригінал

en: Original alphabet or script of title
uk: Оригінальний алфавіт чи скрипт назви

en: Original language:
uk: Мова оригіналу:

en: Oriya
uk: орія

en: Oromo
uk: оромо

en: Orthographic
uk: ортографічна

en: Osage
uk: осейдж

en: Other
uk: інше

en: Other acoustical data
uk: інші акустичні дані

en: Other classification:
uk: Інша класифікація:

en: Other editions:
uk: Інші видання/редакції:

en: Other infrared data
uk: інші дані інфрачервоного випромінення

en: Other microwave data
uk: інші мікрохвильові дані

en: Other photographic medium
uk: інший фотографічний носій

en: Other special physical characteristics about the braille.
uk: Інші особливі фізичні характеристики щодо брайля.

en: Other title:
uk: Варіант назви:

en: Other tone
uk: інший тон

en: Other ultraviolet data
uk: інші дані ультрафіолетового випромінення

en: Other wide-screen format
uk: інший широкоекранний формат

en: Otomian languages
uk: отомі, мови

en: Outline
uk: ескіз

en: Outtakes
uk: кадри, вилучені при монтажі

note: SCRIPT
en: Override
uk: Перевизначити

en: Overtures
uk: увертюри

en: Pahlavi
uk: пехлеві

en: Painting
uk: живопис

en: Palauan
uk: палауанська

en: Pali
uk: палі

en: Pangasinan
uk: пангасінанська

en: Paper
uk: папір

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
uk: папір з лаком чи оксидом заліза

en: Papiamento
uk: пап’яменто

en: Paragraph
uk: абзац

en: Parchment
uk: пергамент

en: Part-songs
uk: хорові пісні в грамофонному стилі

en: Partial contents:
uk: Вибірковий зміст:

en: Passacaglias
uk: пассакалії

en: Passion music
uk: страсті

en: Passive
uk: пасивний

en: Passive microwave mapping
uk: пасивна мікрохвильова картографічна зйомка

en: Patent document
uk: патентний документ

en: Patent information:
uk: Патентна інформація:

en: Pavans
uk: павани

en: Pending hold
uk: Замовлення на розгляді

en: Performer-conductor part
uk: виконавчо-диригентська частина

en: Periodical
uk: періодика

en: Persian
uk: перська

en: Phoenician
uk: фінікійсько-пунічна

en: Phonodisc, phonowire, etc
uk: фонодиск, фонопровід і т.д.

en: Phonodisc, phonowire, etc.
uk: фонодиск, фонопровід і т.д.

en: Photocopy
uk: фотокопія

en: Photocopy, blueline print
uk: фотокопія світлокопія

en: Photograph, type unspecified
uk: фотографія, тип неуточнений

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
uk: Фотографічна технологія, що використовується для виготовлення картографічного матеріалу.

en: Photographs
uk: фотографії

en: Photomechanical print
uk: фотознімок

en: Photonegative
uk: фотонегатив

en: Photoprint
uk: фотогравюра

en: Physcial Description
uk: Фізичний носій

en: Physicial medium
uk: Фізичний носій

en: Piano score
uk: партитура для фортепіано

en: Pictorially
uk: графічна проекція

en: Picture
uk: Двовимірний зображувальний об’єкт

en: Picture card, post card
uk: малюнок, листівка

en: Planetary or lunar globe
uk: планетний чи місячний глобус

en: Plans
uk: плани

en: Plaster
uk: гіпс

en: Plastic
uk: пластик

en: Plastic with metal
uk: пластик з металом

en: Plates
uk: вкладні ілюстрації

en: Platform construction type
uk: Тип конструкції платформи

en: Platform use category
uk: Категорія використання платформи

en: Play this sample
uk: Відтворити цей фрагмент

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
uk: Характеристики відтворення звукозаписів, включаючи спеціальне обладнання або еквала́йзер, необхідні для правильного відтворення. Цей код не використовується для позначення спеціальних процесів, що використовуються під час запису, якщо тільки ці процеси не повинні застосовуватися під час відтворення.

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
uk: Швидкість відтворення запису звуку. Цей код призначений тільки до швидкості відтворення звукового запису, відтворюваного на механічному пристрої.

en: Playing cards
uk: гральні карти

en: Plugin to build links between records
uk: Додаток для створення зв'язків між записами

en: Poetry
uk: поезії

en: Poetry
uk: поезії

en: Pohnpeian
uk: понапе

en: Polar stereographic
uk: полярна стереографічна

en: Polish
uk:  польська

en: Polonaises
uk: полонези

en: Polyconic
uk: поліконічна

en: Popular music
uk: популярна музика

en: Porcelain
uk: фарфор, порцеляна

en: Portraits
uk: портрети

en: Portuguese
uk: португальська

en: Positive
uk: позитив

en: Positive/negative aspect
uk: Позитив чи негатив

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
uk: Позитивний/негативний аспект фотокопії або плівки картографічного примірника, також називається полярністю.

en: Positive/negative polarity of the microform.
uk: Позитивна/негативна полярність мікроформи.

en: Postcard
uk: поштова картка

en: Poster
uk: постер

en: Prakrit languages
uk: пракрити, мови

en: Pre-adolescent
uk: середній шкільний

en: Pre-adolescent;
uk: середній шкільний;

en: Pre-production
uk: пре-виробництво

en: Preludes
uk: прелюдії

en: Preschool
uk: дошкільний вік

en: Preschool;
uk: дошкільний вік;

en: Present
uk: присутній

en: Presentation format for motion pictures.
uk: Формат представлення для кінофільмів.

en: Preservation
uk: зберігання

en: Primary
uk: молодший шкільний

en: Primary support material
uk: Матеріал первинної основи

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
uk: Первинне використання призначене для платформи, зазначеної в 007/06 (Тип конструкції платформи).

en: Primary;
uk: молодший шкільний;

en: Print
uk: гравюра

en: Print Page
uk: Роздрукувати сторінку

en: Print/braille
uk: друк / брайль

en: Printing master
uk: друкований оригінал

en: Producer:
uk: Продюсер:

en: Production credits:
uk: Примітка про учасників створення/видання:

en: Production elements
uk: Елементи виробництва

en: Production rolls
uk: виробничі ролики

en: Production/reproduction details
uk: Подробиці виробництва/репродукції

en: Profile
uk: профіль

en: Program music
uk: програмна музика

en: Programmed texts
uk: програмовані тексти

en: Projected graphic
uk: проектована графіка

en: Projected medium
uk: проекційний засіб

en: Projection
uk: Проекція

en: Projection not specified
uk: проекцію не визначено

en: Publication date and copyright date
uk: дата публікації та дата авторського права

en: Publication details:
uk: Публікація:

en: Publisher number:
uk: Видавничий номер:

en: Publisher:
uk: Публікація:

en: Puzzle
uk: головоломка

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
uk: квадрофонічна, мультиканальна або обʼємна

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
uk: чотирьохголовкова (quadruplex) (1 або 2 дюйма, бобіна)

en: Quality assurance target(s)
uk: Позначки гарантії якості

en: Quarter (4) track
uk: чотири доріжки

en: Quarterly
uk: щоквартально

en: Quechua
uk: кечуа

en: Questionable date
uk: сумнівна дата

en: Radiograph
uk: рентгенографія

en: Ragtime music
uk: музика регтайм

en: Rajasthani
uk: раджастані

en: Range of years of bulk of collection
uk: дати зібрання основної частини колекції

en: Rapanui
uk: рапануї

en: Rarotongan
uk: раротонга

en: Ratio
uk: Масштаб

en: Ratio element is not applicable
uk: елемент масштабу не застосовується

en: Realia
uk: усі інші тривимірні об’єкти, не охоплені іншими кодами (наприклад, одяг, шиття, тканини, інструменти, посуд) ТА природні об’єкти

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
uk: Довжина запису (генерується автоматично)

note: SELECT name=f5
en: Record status
uk: Статус запису

en: Red strip
uk: червона полоса

en: Reduction rate varies
uk: варіанти кратності зменшення

en: Reduction ratio
uk: Масштаб зменшення

en: Reduction ratio range
uk: Масштаб кратності зменшення

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
uk: Масштаб кратності зменшення для мікроформи. Особлива кратність зменшення записується в 007/06-08 (Масштаб зменшення).

en: Reference print/viewing copy
uk: довідкова позитивна/оглядова копія

en: Refined categories of color
uk: Уточнення категорії кольору

en: Reflective infrared
uk: відбите інфрачервоне випромінення

en: Reformatting quality
uk: Якість переформатування

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
uk: Якість переформатування електронного ресурсу; загальна оцінка фізичної якості електронного ресурсу по відношенню до його передбачуваного використання. Цей показник може бути використаний для оцінки рівня якості файлу та зобов'язання організації зберегти його доступність з плином часу.

en: Regular
uk: регулярно

en: Regular print
uk: звичайний друк

en: Regular print reproduction
uk: звичайна друкована репродукція

en: Regularity
uk: Регулярність

en: Rehearsals
uk: репетиції

en: Related works:
uk: Пов'язані роботи:

en: Relief
uk: Рельєф

en: Remote
uk: віддалений ресурс

en: Remote-sensing image
uk: дистанційно-відтворене зображення

en: Replacement
uk: страхова копія

en: Report number:
uk: Номер звіту:

en: Reporting
uk: звітний матеріал

en: Representational
uk: зображувальні (графічні дані)

en: Reprint/reissue date and original date
uk: дата перевидання / репринту та дата оригіналу

en: Requiems
uk: реквієм

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
uk: Результати від %s до %s з %s

en: Review:
uk: Огляд:

en: Reviews
uk: рецензії / критичні статті

en: Rhapsodies
uk: рапсодії

en: Ricercars
uk: річеркарди

en: Robinson
uk: Робінсона

en: Rock drawings
uk: гірський рельєф

en: Rock music
uk: рок-музика

en: Roll
uk: згорток

en: Romance (Other)
uk: романські мови (інші)

en: Romanian
uk: румунська

en: Rondos
uk: рондо

en: Rundi
uk: рунді

en: Running time
uk: Час відтворення

en: Running time exceeds three characters
uk: Час відтворення перевищує три символи

en: Running time for motion pictures and videorecordings
uk: Час відтворення для фільмів та відеозаписів

en: Rushes
uk: попередній монтаж

en: Russian
uk:  російська

en: S E N 2
uk: SEN 2

en: S E N 3
uk: SEN 3

en: SAR-cross polarization
uk: SAR — крос–поляризація

en: SAR-like polarization
uk: SAR — поляризація

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
uk: SAR-багаточастотний (багатоканальний)

en: Safety base, acetate undetermined
uk: вогнетривка основа, невизначена ацетатна

en: Safety base, diacetate
uk: вогнетривка основа, діацетатна

en: Safety base, mixed
uk: вогнетривка основа, змішана

en: Safety base, polyester
uk: вогнетривка основа, поліестер

en: Safety base, triacetate
uk: вогнетривка основа, триацетатна

en: Safety base, undetermined
uk: вогнетривка основа, невизначена

en: Safety film
uk: кіноплівка на вогнетривкій основі

en: Salishan languages
uk: салішські мови

en: Samaritan Aramaic
uk: самаритянська арамейська

en: Sami
uk: саамські (лапландські, лопарські) мови

en: Samoan
uk: самоанська

en: Samples
uk: зразки, моделі

en: Sandawe
uk: сандаве (сандаві)

en: Sanskrit
uk: санскрит

en: Santali
uk: санталі (сантальська)

en: Sardinian
uk: сардська (сардінська)

en: Sasak
uk: сасакська

en: Save
uk: Зберегти

en: Scope and content:
uk: Область застосування і зміст:

en: Score
uk: Ноти

en: Scots
uk: шотландський діалект

en: Search for
uk: Шукати за

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Secondary support material
uk: Матеріал вторинної основи

en: Section
uk: розріз/секція

en: Section by section
uk: частина за частиною

en: Seismic surveys
uk: сейсмічна розвідка

en: Select a type of material
uk: Виберіть тип матеріалу

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
uk: Виберіть тип матеріалу, щоб вказати значення змінної

en: Selkup
uk: селькупська

en: Semiannual
uk: двічі на рік

en: Semimonthly
uk: двічі на місяць

en: Semitic (Other)
uk: семітичні мови (інші)

en: Semiweekly
uk: раз на два тижні

en: Sensor type
uk: Тип датчика

en: Separate supplement to another work
uk: окрема карта-додаток до іншої роботи

en: Separated from:
uk: Виділилося з:

en: Sepia tone
uk: сепія

en: Serbian
uk: сербська

en: Serer
uk: серер (серер-сін)

en: Serial/Integrating resource
uk: серіальні ресурси / ресурси, що інтегруються

en: Series
uk: Серія

en: Series:
uk: Серія:

en: Service copy
uk: робоча копія

en: Set
uk: Встановити

en: Set:
uk: Набір:

en: Shading
uk: відтінки

en: Shan
uk: шанська

en: Shellac
uk: шелак

en: Shona
uk: шона

en: Short form scoring
uk: коротка форма партитури

en: Short stories
uk: оповідання

en: Short stories
uk: оповідання

en: Shortened
uk: скорочений

en: Shortwave infrared (SWIR)
uk: короткохвильове інфрачервоне випромінення (SWIR)

en: Show analytics
uk: Показати аналітичний опис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
uk: Показати значення для типу матеріалу „%s“?

en: Show volumes
uk: Показати томи

en: Sicilian Italian
uk: сицилійська

en: Sidamo
uk: сідамо

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
uk: бортовий радар з боковим оглядом (SLAR)

en: Sign languages
uk: знакові мови

en: Siksika
uk: блекфут

en: Silver halide
uk: срібно галоїдна

en: Sindhi
uk: сіндхі

en: Single known date/probable date
uk: одна відома дата / ймовірна дата

en: Single line
uk: окрема лінія

en: Single map
uk: окрема карта

en: Sinhalese
uk: сингальська

en: Sinusoidal
uk: синусоїдальна

en: Siouan (Other)
uk: сіу мови (інші)

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
uk: Шість символів, які вказують дату останньої перевірки фільму; дата записується в форматі ССРРММ (століття/рік/місяць). Дефіс використовується для будь-якої невідомої частини дати. Шість символів заповнення (||||||) використовуються, якщо не робиться ніяких спроб, щоб це закодувати.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
uk: Шість символьних позицій не визначені, кожна містить пробіл (#) чи символ-заповнення (|).

en: Sixteen track
uk: шістнадцять доріжок

en: Skin
uk: шкіра

en: Skolt Sami
uk: скольт самі

en: Slide
uk: слайди

en: Slovak
uk: словацька

en: Slovenian
uk: словенська

en: Sogdian
uk: согдійська

en: Somali
uk: сомалі, мова

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
uk: сонар — донні топографічні зображення, бокове сканування

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
uk: сонар — донна топографія поблизу дна

en: Sonar--bottom topography, near-surface
uk: сонар — донна топографія поблизу поверхні

en: Sonar--water depth
uk: сонар — глибоководні дані

en: Sonatas
uk: сонати

en: Songs
uk: пісні

en: Soninke
uk: сонінке

en: Sound
uk: Звук

en: Sound cartridge
uk: звуковий картридж

en: Sound cassette
uk: звукова касета

en: Sound disc
uk: звуковий диск

en: Sound on medium
uk: звукова доріжка на тому ж носії

en: Sound on medium or separate
uk: Звук на носію або окремо

en: Sound recording
uk: звуковий запис

en: Sound separate from medium
uk: звук відділений від носія

en: Sound-tape reel
uk: звукова бобіна

en: Sound-track film
uk: звукова плівка

en: Sounds
uk: звуки

en: Southern Sami
uk: південносаамська

en: Space oblique Mercator
uk: просторова коса Меркатора

en: Space observing
uk: спостереження за космосом

en: Spaceborne
uk: в космосі

en: Spanish
uk: іспанська

en: Spanner short form scoring
uk: система символів для струнних інструментів

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
uk: Особливий клас картографічного матеріалу, до якого належить примірник. Зазвичай клас фізичного обʼєкта, наприклад, діаграма.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
uk: Спеціальний клас матеріалу (зазвичай клас фізичного об'єкта), до якого належить примірник (наприклад, магнітний диск).

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
uk: Спеціальний клас матеріалу (зазвичай клас фізичних об'єктів), до якого належить примірник, наприклад, небесний глобус.

en: Special class of material to which the item belongs
uk: Специфічне позначення матеріалу, до якого належить примірник

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
uk: Особливий клас матеріалу, зазвичай клас фізичного обʼєкта, до якого належить примірник.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
uk: Особливий клас мікроформи, до якого належить примірник (наприклад, мікронегатив).

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
uk: Особливий клас кінофільму, до якого належить примірник. Наприклад, котушкова кіноплівка.

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
uk: Особливий клас непроектованої графіки, до якої належить примірник (наприклад, зображення).

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
uk: Спеціальний клас проектованої графіки, до якого належить примірник, наприклад, слайд.

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
uk: Особливий клас звукозапису, до якого належить примірник (наприклад, циліндр).

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
uk: Особливий клас тактильних специфічних матеріалів, до яких належить примірник.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
uk: Особливий клас текстового матеріалу, до якого належить примірник.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
uk: Особливий клас відеозапису, до якого належить примірник.

en: Special format characteristics
uk: Особливі характеристики формату

en: Special physical characteristics
uk: Особливі фізичні характеристики

en: Special playback characteristics
uk: Спеціальні характеристики відтворення

en: Specialized
uk: для фахівців

en: Specialized;
uk: для фахівців;

en: Specific material designation
uk: Специфічне позначення матеріалу

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
uk: Визначає носій, який використовується для передачі звуку примірника (чи звук передається на самому примірнику, або у формі супровідного матеріалу), і тип необхідного відтворення звуку.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
uk: Визначення носія, який використовується для передачі звуку примірника (незалежно від того, чи звук є з проектованою графікою чи окремо), і тип відтворення звуку, необхідний для примірника.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
uk: Особливий носій, який використовується для передачі звуку примірника, незалежно від того, чи передається цей звук на відеозаписі або є окремим, і тип відтворення звуку, необхідний для цього примірника.

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
uk: Спектральні, акустичні або магнітні характеристики даних, отриманих пристроєм, що виробляє зображення дистанційного зондування. Він може бути використаний для позначення як довжини хвилі вимірюваного випромінювання, так і типу датчика, який використовується для його вимірювання.

en: Speeches
uk: промови

en: Speeches
uk: промови

en: Speed
uk: Швидкість

en: Split into .. and ...:
uk: Поділилося на … та …

en: Spot heights
uk: висота місцевості

en: Square dance music
uk: музика сквеаданс

en: Stamper (negative)
uk: матриця (негатив)

en: Standalone device
uk: автономний пристрій

en: Standard 8 mm.
uk: стандартний 8 мм

en: Standard 8 mm. film width
uk: стандартна 8 мм. ширина плівки

en: Standard silent aperture (full frame)
uk: стандартна беззвукова аппаратура (повна рамка кадру)

en: Standard sound aperture (reduced frame)
uk: стандартна звукова апаратура (зменшена рамка кадру)

en: Standards/specifications
uk: стандарти/нормативи

note: INPUT type=submit
en: Start search
uk: Почати пошук

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
uk: штату, провінції, території, підлеглої території і т.д.

en: Statistics
uk: статистика

en: Stencil color
uk: трафаретна розфарбовка

en: Stereographic
uk: стереографічна

en: Stereophonic
uk: стереофонічна

en: Stone
uk: камінь

en: Studies and exercises
uk: етюди та вправи

en: Study print
uk: навчальний друк

en: Subject(s):
uk: Тематика(и):

en: Subject:
uk: Тематика:

en: Submersible remote-sensing device
uk: підводний пристрій дистанційного зондування

en: Subtitle language:
uk: Мова підзаголовку:

en: Successive entry
uk: послідовне введення

en: Suites
uk: сюїти

en: Sukuma
uk: сукума

en: Sumerian
uk: шумерська

en: Summary:
uk: Зведення:

en: Sundanese
uk: сунданська

en: Super 8 mm./single 8 mm.
uk: супер 8 мм. / окрема 8 мм.

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
uk: супер 8 мм. / окрема 8 мм. ширина плівка

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
uk: Super-VHS (½ дюйма, відеокасета)

en: Superseded by:
uk: Натомість:

en: Superseded in part by:
uk: Замінює частково:

en: Supersedes in part:
uk: Замінює частково:

en: Supersedes:
uk: Натомість:

en: Supplement to:
uk: Додаток до:

en: Supplement:
uk: Додаток:

en: Supplements:
uk: Додатки:

en: Suppressed in OPAC
uk: Приховано в електронному каталозі

en: Suppressed in OPAC
uk: Приховано в електронному каталозі

en: Surface
uk: на поверхні

en: Surface observing
uk: спостереження за поверхнею

en: Surveys of literature in a subject area
uk: літературні огляди певної тематики

en: Susu
uk: сусу

en: Swahili
uk: суахілі

en: Swazi
uk: свазі

en: Swedish
uk: шведська

en: Symphonic poems
uk: симфонічні поеми

en: Symphonies
uk: симфонії

en: Synthetic
uk: синтетика

en: Synthetic and glass
uk: синтетика і скло

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
uk: радар з синтезованою апаратурою (SAR) — окрема частота

en: Syriac
uk: старосирійська

en: Tactile material
uk: тактильний матеріал

en: Tactile, with no writing system
uk: тактильний, без системи письма

en: Tagalog
uk: тагальська

en: Tahitian
uk: таїтянська

en: Tajik
uk: таджицька

en: Tamashek
uk: тамашек

en: Tamil
uk: тамільська

en: Tape cartridge
uk: стрічковий картридж

en: Tape cassette
uk: стрічкова касета

en: Tape configuration
uk: Конфігурація стрічки

en: Tape duplication master
uk: дублікат еталонної стрічки

en: Tape reel
uk: бобина зі стрічкою

en: Tape width
uk: Ширина стрічки

en: Target audience
uk: Цільове призначення

en: Tatar
uk: татарська

en: Teatro lirico
uk: оперний театр

en: Technical and/or historical information on instruments
uk: технічна та/або історична інформація про інструменти

en: Technical drawing
uk: технічне креслення

en: Technical information on music
uk: технічна інформація про музику

en: Technical reports
uk: технічні звіти

en: Technique
uk: Техніка

en: Telugu
uk: телугу

en: Terrestrial globe
uk: земна куля

en: Test pressing
uk: пробна штамповка

en: Tetum
uk: теттум

en: Text
uk: Текст

en: Textile
uk: тканина

en: Textiles
uk: тканина

en: Thai
uk: тайська

en: Thematic index
uk: тематичний покажчик

en: Thermal infrared
uk: теплове інфрачервоне випромінення

en: Theses
uk: дисертації

en: Three layer stock, low fade
uk: трьохшарова неекспонована плівка зі зниженою чіткістю

en: Three times a month
uk: тричі на місяць

en: Three times a week
uk: тричі на тиждень

en: Three times a year
uk: тричі на рік

en: Three-character alphabetic code
uk: трьохсимвольний алфавітний код

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
uk: Три-символьний код, який вказує брайлевий музичний формат для примірника. Музичні формати — це спосіб подання заходів, розділів, частин та повʼязаної з ними інформації, таких як слова, що стосуються один одного. Можуть бути вказані до трьох форматів, вирівняні вліво в порядку переважання. Якщо присвоєно менше трьох кодів, коди залишаються вирівняними вліво, а невикористані позиції містять пробіли (#).

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
uk: Трицифрове число, яке вказує загальний час відтворення фільму чи відеозапису. Число вирівнюється вправо, і кожна невикористана позиція містить нуль.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
uk: тривимірний штучний об’єкт або природна річ

en: Three-layer stock
uk: трьохшарова неекспонована плівка

en: Tibetan
uk: тибетська

en: Tigrinya
uk: тіграй (тігрінья, тігриння)

en: Tint
uk: відтінок

en: Tinted and toned
uk: відтінковий і тонований

en: Title bands/inter-title rolls
uk: стрічки титрів / ролики субтитрів

en: Title translated:
uk: Переклад назви каталогізуючою організацією:

en: Tiv
uk: тів

en: Tlingit
uk: тлінгіт

en: Toccatas
uk: токкати

en: Tok Pisin
uk: ток-пісін

en: Tokelauan
uk: токелау

en: Tonga (Nyasa)
uk: тонга (ньяса)

en: Toy
uk: іграшки

en: Transparency
uk: матеріали на прозорих плівках; діапозитив

en: Transposition
uk: транспонування

en: Transposition and arrangement
uk: Транспонування та аранжування

en: Transverse Mercator
uk: поперечна Меркатора

en: Treaties
uk: договори

en: Triennial
uk: раз на три роки

en: Trims
uk: вирізані кадри

en: Trio-sonatas
uk: тріо-сонати

en: Tsimshian
uk: цимшіанська

en: Tsonga
uk: тсонга

en: Tswana
uk: тсвана (чвана)

en: Tumbuka
uk: тумбука

en: Tupi languages
uk: мови тупі

en: Turkish
uk: турецька

en: Turkmen
uk: туркменська

en: Tuvaluan
uk: тувалу

en: Tuvinian
uk: тувинська

en: Twelve track
uk: дванадцять доріжок

en: Twi
uk: тві (чі)

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
uk: Ці символьні позиції не визначені, кожна містить пробіл (#) чи символ-заповнення (|).

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
uk: Дво- чи трьохсимвольний алфавітний код, що визначає місце публікації, виробництва чи виконання.

en: Two-character alphabetic code
uk: двосимвольний алфавітний код

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
uk: Двосимвольний алфавітний код, що вказує на форму композиції. Коди ґрунтуються на предметних рубриках Бібліотеки Конгресу. Якщо підходить більше одного коду, код 008 (декілька форм) використовується в 008 / 18-19 і всі відповідні специфічні коди наведені в полі 047 (форма композиції). Код mu (множинні форми) також може означати, що поле 047 (форма композиції) містить коди композицій, які не є MARC.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
uk: Двосимвольний алфавітний код, який вказує на проекцію, що використовується при створенні елемента.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
uk: двовимірна непроекційна графіка

en: Type C (1 in., reel)
uk: тип C (1 дюйм, бобина)

en: Type of Material
uk: Тип матеріалу

en: Type of cartographic material
uk: Тип картографічного матеріалу

en: Type of color film stock or color print the item represents.
uk: Тип кольорової неекспонованої плівки чи фільмокопії представленого примірника.

en: Type of computer file
uk: Тип комп’ютерного файлу

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
uk: Тип конструкції платформи, яка служить базою для пристрою дистанційного зондування. Для цілей цього елемента даних „платформа“ відноситься до будь-якої структури, яка виконує роль основи, а не тільки плоских поверхонь.

en: Type of continuing resource
uk: Тип ресурсу, що продовжується / серіального видання

note: SELECT name=f8
en: Type of control
uk: Тип контролю

en: Type of date/Publication status
uk: Тип дати/статус публікації

en: Type of light-sensitive material on the film.
uk: Тип світлочутливого матеріалу на плівці.

en: Type of material
uk: Вид матеріалу

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
uk: Тип матеріалу (крім звичайного музейного матування), до якого додається первинна основа (007/04).

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
uk: Тип матеріалу для емульсійної основи фотонегативу, плівки, слайду або діапозитиву.

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
uk: Тип матеріалу оправи слайду або діапозитиву для проектованої графіки.

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
uk: Тип матеріалу, який використовується для основи або опори, на якій друкується або виконується зображення.

en: Type of reproduction
uk: Тип репродукції

en: Type of visual material
uk: Тип візуального матеріалу

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
uk: U-matic (¾ дюйма, відеокасета)

en: Udmurt
uk: удмуртська

en: Ugaritic
uk: угаритська

en: Ukrainian
uk:  українська

en: Ultra high reduction
uk: ультра сильне зменшення

en: Ultraviolet combinations
uk: комбінація ультрафіолетового випромінення

en: Umbundu
uk: умбунду

en: Uncompressed
uk: некопресований

en: Uncontracted
uk: не ущільнено

en: Undefined
uk: Не визначено

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
uk: Ці символьні позиції не визначені, кожна містить пробіл (#) чи символ-заповнення (|)

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
uk: Не визначено; ця символьна позиція не визначена, містить пробіл (#) чи символ-заповнення (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
uk: Не визначено; кожна символьна позиція містить пробіл (#) чи символ-заповнення (|).

en: Undetermined
uk: не визначено

en: Undetermined 2 color
uk: 2 невизначені кольори

en: Undetermined 3 color
uk: 3 невизначені кольори

en: Uniform title:
uk: Уніфікована назва:

en: Uniform titles:
uk: Уніфіковані назви:

en: Unknown
uk: невідомо

en: Unknown if item is government publication
uk: невідомо, чи є одиниця опису урядовою публікацією

en: Unknown or not specified
uk: невідомо чи не визначено

en: Unknown or unspecified
uk: невідомо чи не визначено

en: Unmanned spacecraft
uk: космічний апарат, не керований людиною

en: Unspecified
uk: невизначено

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
uk: Записується не більше 4-х односимвольних алфавітних кодів, які показують наявність визначених типів ілюстрацій у примірнику. Якщо вказується менше чотирьох символьних кодів, тоді коди вирівнюються вліво, й невикористана позиція містить пробіл (#)

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
uk: До чотирьох односимвольних алфавітних кодів, які вказують тип рельєфу, вказаний на елементі. Коди записуються в порядку їх важливості до описаного пункту. Якщо призначено менше чотирьох кодів, коди вирівнюються вліво і кожна невикористана позиція містить порожню (#)

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
uk: Односимвольні коди (до чотирьох), що визначають характер змісту цілого чи основної частини примірника. Якщо визначено менше чотирьох символьних кодів, тоді коди вирівнюються ліворуч і незадіяні позиції містять пропуск (#)

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
uk: До шести односимвольних алфавітних кодів (записаних в алфавітному порядку), які вказують на вміст програмованих нот та іншого супроводжуючого матеріалу для звукозапису, музичних рукописів або нотної музики. Якщо призначено менше шести кодів, коди вирівнюються по лівому краю і кожна невикористана позиція містить пробіл (#).

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
uk: До трьох односимвольних алфавітних кодів (записаних в алфавітному порядку), які вказують на те, що робота містить певні типи матеріалів. Якщо призначено менше трьох кодів, коди вирівнюються вліво, а кожна невикористана позиція містить пробіл (#).

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
uk: До двох односимвольних алфавітних кодів, які вказують особливі характеристики формату мапи. Коди записуються в порядку їх важливості до описаного матеріалу. Якщо призначено лише один код, він вирівнюється ліворуч, а невикористане положення містить пробіл (#).

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
uk: До двох односимвольних кодів (записаних у порядку наступного списку), які вказують тип літературного тексту, що міститься в немузичному записі звуку. Якщо призначено лише один код, він вирівнюється ліворуч, а невикористане положення містить пробіл (#).

note: SCRIPT
en: Updated:
uk: Оновлено:

en: Updating Web site
uk: оновлюваний веб-сайт

en: Updating database
uk: бази даних, що поновлюються

en: Updating loose-leaf
uk: оновлюване листове видання з відривними аркушами

en: Urdu
uk: урду

en: Uzbek
uk: узбецька

en: VHS (1/2 in., videocassette)
uk: VHS (½ дюйма, відеокасета)

en: Vai
uk: ваї

en: Van Der Grinten
uk: Ван дер Грітена

en: Variations
uk: варіації

en: Various places
uk: різні місця

en: Vellum
uk: велень, веленевий папір

en: Venda
uk: венда

en: Vertical
uk: вертикальне положення

en: Vertical score
uk: вертикальна партитура

en: Very high reduction
uk: дуже сильне зменшення

en: Vesicular
uk: везикулярна

en: Videocartridge
uk: відеокартридж

en: Videocassette
uk: відеокасета

en: Videodisc
uk: відеодиск

en: Videorecording
uk: відеозапис

en: Videorecording format
uk: Формат відеозапису

en: Videoreel
uk: відео-бобіна; відеокотушка

en: Videotape
uk: відеострічка

en: Videotape or videodisc recording format.
uk: Формат запису на відеокасету чи відеодиск.

en: Vietnamese
uk: в’єтнамська

en: View
uk: перспективне зображення (вигляд)

en: Villancicos
uk: колядки

en: Vinyl
uk: вініл

en: Visible light
uk: видиме світло

en: Visual Materials
uk: Візуальні матеріали

en: Vocal parts
uk: вокальні партії

en: Vocal score
uk: вокальна партитура

en: Voice score with accompaniment omitted
uk: вокальна партитура

en: Volapük
uk: волап’юк

en: Volumes:
uk: Томи:

en: Votic
uk: водська

en: Wakashan languages
uk: вакашські мови

en: Wall map
uk: настінна карта

en: Walloon
uk: валлонська

en: Waltzes
uk: вальси

en: Waray
uk: варай

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
uk: Увага: рядок містить символ, який знаходиться поза діапазону! Замінюється на „?“.

en: Water surface-based remote-sensing device
uk: пристрій дистанційного зондування, який знаходиться на поверхні води

en: Wax
uk: віск

en: Weekly
uk: щотижня

en: Welsh
uk: валлійська (уельська)

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
uk: Незалежно від того, що уся або частина каталогізованого матеріалу, є транспозицією та/або аранжуванням іншого твору.

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
uk: Використовується ущільнення. Ущільнення або абревіатури, що складаються з одного або більше символів Брайля або Муна для представлення поширених комбінацій літер.

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
uk: Визначає чи каталогізований примірник є завершеним чи ні.

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
uk: Чи належним чином були включені цілі гарантії якості під час переформатування/створення електронного ресурсу.

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
uk: Чи картографічний примірник є факсимільним або іншим типом відтворення?

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
uk: Чи файл(и), які складають електронний ресурс, мають однаковий формат або тип для матеріалів з цифровим форматуванням.

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
uk: Чи фільм є частиною повного виробництва або є попереднім чи пост-виробничим елементом.

en: Whether the film is positive or negative.
uk: Визначення чи фільм є позитивом чи негативом

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
uk: Чи глобус є факсимільним або іншим типом відтворення?

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
uk: Глобус є в одному кольорі або різнокольоровий.

en: Whether the item is in one color or multicolored
uk: Визначення, чи примірник в одному кольорі чи різнокольоровий

en: Whether the item is one color or multicolored.
uk: Примірник в одному кольорі або багатобарвний.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
uk: Вказується, чи виробництво звуку є невід’ємною частиною електронного ресурсу.

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
uk: Звук долучено або відокремлено до/від проектованого графічного зображення (напр., на супровідному матеріалі).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
uk: Чи звук розміщено на/в примірнику або окремо від нього (тобто, на супровідному матеріалі).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
uk: Чи звук знаходиться на/в примірнику або окремо від примірника.

en: Width of a motion picture.
uk: Ширина кінофільму.

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
uk: Ширина доріжки запису для дисків або висота доріжки для циліндрів.

en: Width of the tape.
uk: Ширина стрічки.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
uk: Ширина відеозапису. Для відеозаписів використовуються лише коди, які точно відповідають вимірам примірника, наведеним у фізичному описі. Якщо код точно не збігається, використовується код „z“.

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
uk: Ширина або розміри примірника проектованої графіки.

en: Wire recording
uk: звукозапис на магнітний дріт

en: Withdrawn
uk: Списано

en: Wolayta
uk: Волайта

en: Wolof
uk: волоф

en: Wood
uk: дерево

en: Workprint
uk: робочий позитив / монтажна фільмокопія

en: Xhosa
uk: кхоса (коса)

en: Yakut
uk: якутська (саха)

en: Yao (Africa)
uk: яо (Африка)

en: Yapese
uk: яп

en: Yearbooks
uk: щорічники

en: Yellow strip
uk: жовта полоса

en: Yiddish
uk: ідиш, їдиш (новоєврейська)

en: Yoruba
uk: йоруба

en: Yupik languages
uk: юпік, мови

en: Zande languages
uk: занде

en: Zapotec
uk: сапотекська

en: Zarzuelas
uk: сарсуели

en: Zaza
uk: зазакі (димлі, кирманджкі)

en: Zenaga
uk: зенага (ізнаген)

en: Zhuang
uk: чжуан

en: Zulu
uk: зулуська

en: Zuni
uk: зуньї

en: [Added title page title]
uk: [Назва на додатковій титульній сторінці]

en: [Caption title]
uk: [Назва на першій сторінці тексту]

en: [Cover title]
uk: [Назва на обкладинці]

en: [Distinctive title]
uk: [Диференційна назва]

en: [Other title]
uk: [Інша назва]

en: [Parallel title]
uk: [Паралельна назва]

en: [Portion of title]
uk: [Частина назви]

en: [Running title]
uk: [Назва на колонтитулі]

en: [Spine title]
uk: [Назва на корінці]

en: _ - Full level
uk: _ — повний рівень

en: _ - No specific type
uk: _ — тип не визначений

en: _ - Non-ISBD
uk: _ — не ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
uk: _ — пов’язаний запис не вимагається

en: a - AACR 2
uk: a — AACR 2 (англо-американські правила каталогізації, 2-е видання)

en: a - Archival
uk: а — архівний контроль

en: a - Increase in encoding level
uk: a — підвищення рівня кодування

en: a - Language material
uk: a — мовний матеріал

en: a - Monographic component part
uk: a — монографічна складова частина

en: a - Set
uk: a — набір

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
uk: a — UCS/Unicode (авто-заповнення)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
uk: a — 16 об. на хв. (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
uk: a — 3½ дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
uk: a — 3 дюйма діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
uk: a — трьохшаровий колір

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
uk: a — 8 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
uk: a — 8 мм (мікрофільм)

en: a- AACR 2
uk: a — AACR 2 (англо-американські правила каталогізації, 2-е видання)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
uk: a — відсутні

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
uk: a — доступ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
uk: a — акустична фіксація, пряме збереженя

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
uk: a — активний

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
uk: a — робоча картка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
uk: a — апертурна карта

en: a- Appropriate
uk: a — заголовок призначений для використання в якості заголовку основних або додаткових бібліографічних записів

en: a- Archival
uk: а — архівний

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
uk: a — автономної або напівавтономної частини території Радянського Союзу, Югославії та Малайзії

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
uk: a — повітряна куля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
uk: a — тактова риска над тактовою рискою

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
uk: a — Beta (½ дюйма, відеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
uk: a — полотно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
uk: a — глобус зіркового неба

en: a- Differentiated personal name
uk: a — ім’я особи диференційоване

en: a- Displayed in standard schedules or tables
uk: a — виведення в стандартні основні та допоміжні таблиці

en: a- Earlier rules
uk: a — колишні правила

en: a- Established heading
uk: a — запис із встановленим заголовком

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
uk: a — файл, створений з оригіналу

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
uk: a — перша генерація (оригінал)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
uk: a — повна (1) доріжка

en: a- Fully established
uk: a — повністю встановлений заголовок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
uk: a — фільмокопія з нанесенням барвника, що вбирається/всмоктується

en: a- Increase in encoding level
uk: a — підвищення рівня кодування

en: a- International standard
uk: a — міжнародний стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
uk: a — лакове покриття

en: a- Language material
uk: a — мовний матеріал (не серіальний)

en: a- Library of Congress Subject Headings
uk: a — предметні рубрики Бібліотеки Конгресу (БК)

en: a- Library of Congress subject headings
uk: a — предметні рубрики Бібліотеки Конгресу (БК)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
uk: a — літературний брайль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
uk: a — низький нахил

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
uk: a — слабке зменшення

note: SCRIPT
en: a- Map
uk: a — мапа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
uk: a — еталонна стрічка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
uk: a — метереологічне застосування

en: a- Monographic component part
uk: a — монографічна складова частина

en: a- Monographic series
uk: a — монографічна серія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
uk: a — друк шрифтом Муна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
uk: a — NAB стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
uk: a — без зношення

en: a- Not synthesized
uk: a — не синтезований

en: a- Numbered
uk: a — нумерована серія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
uk: a — один колір

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
uk: a — один файловий формат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
uk: a — оптична звукова доріжка на стрічці кінофільму

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
uk: a — папір

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
uk: a — фотокопія, світлокопії, „берлінська блакить“

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
uk: a — позитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
uk: a — друк / брайль

en: a- Record can be used
uk: a — запис може використовуватися

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
uk: a — звичайний друк

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
uk: a — вогнетривка основа, невизначена

en: a- Schedule record
uk: a — запис розкладу

en: a- Set
uk: a — набір

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
uk: a — срібно галоїдна

en: a- Single number
uk: a — окремий індекс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
uk: a — ноти та звукозаписи

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
uk: a — звукова доріжка на тому ж носії

en: a- Standard
uk: a — стандартне

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
uk: а — стандартна 8 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
uk: а — стандартна 8 мм. ширина плівки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
uk: a — стандартна звукова апаратура (зменшена рамка кадру)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
uk: a — на поверхні

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
uk: a — стрічковий картридж

en: a- Topical
uk: a — тематичний

en: a- Tracings are consistent with the heading
uk: a — трасування відповідають заголовку

en: a- UCS/Unicode
uk: a — юнікод / універсальний набір символів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
uk: a — некопресований

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
uk: a — не ущільнено

en: a- Valid
uk: a — діючий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
uk: a — робочий позитив / монтажна фільмокопія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
uk: aa — видиме світло

en: aacr1
uk: AACR 1 (Англо-американські правила каталогізації, 1-е видання)

en: aacr2
uk: AACR 2 (Англо-американські правила каталогізації, 2-е видання)

en: aacr2 compatible
uk: сумісні з AACR 2 заголовки

en: abstract or summary
uk: анотації, резюме, автореферати, реферати

en: abstract or summary
uk: анотації, резюме, автореферати

en: access
uk: для поточного доступу

en: accompanying material
uk: супровідний матеріал (не лібрето)

en: acronym
uk: абревіатура

en: adolescent
uk: підлітковий

en: adult
uk: для повнолітніх

en: aperture card
uk: апертурна карта

en: application history
uk: примітка до історії застосування

en: art original
uk: твір мистецтва (оригінал)

en: art original
uk: твір мистецтва (оригінал)

en: art reproduction
uk: репродукція твору мистецтва

en: art reproduction
uk: репродукція твору мистецтва

note: IMG
en: article
uk: стаття, складова частина

en: atlas
uk: атлас

en: atlas
uk: атлас

en: available online
uk: доступно в Інтернеті

en: b - Part with independent title
uk: b — частина із самостійною назвою

en: b - Serial component part
uk: b — серіальна складова частина ресурсу, що продовжується

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
uk: b — 2 кольори на одній полосі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
uk: b — 33⅓ об. на хв. (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
uk: b — 5 дюймів діаметр

en: b- AACR 1
uk: b  — AACR 1 (англо-американські правила каталогізації 1967 р.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
uk: b — в повітрі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
uk: b — літак — мала висота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
uk: b — тактова риска за тактовою рискою

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
uk: b — чорно-білий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
uk: b — друк шрифтом Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
uk: b — брістольський картон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
uk: b — CCIR стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
uk: b — целюлозний нітрат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
uk: b — мікропроцесорний картридж

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
uk: b — ущільнено

en: b- Defined number span
uk: b — встановлений ряд індексів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
uk: b — діазоплівка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
uk: b — пряме збереження, без акустики

en: b- English and French
uk: b — англійська та французька мови

en: b- Extended display
uk: b — розширений вивід даних

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
uk: b — файл, створений з мікроформи

en: b- First number of span invalid
uk: b — перший індекс ряду індексів — недіючий

en: b- Form
uk: b — підзаголовок форми

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
uk: b — форматований кодований брайль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
uk: b — половина (2) доріжки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
uk: b — високий нахил

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
uk: b — брайль великих розмірів чи збільшений

en: b- LC subject headings for children's literature
uk: b — предметні рубрики БК для дитячої літератури

note: SCRIPT
en: b- Large print
uk: b — великий друк

note: SCRIPT
en: b- Large print
uk: b — великий друк

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
uk: b — без втрат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
uk: b — магнітна звукова доріжка на стрічці кінофільму

en: b- Memorandum
uk: b — меморандум

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
uk: b — картріджний мікрофільм

en: b- Multipart item
uk: b — одиниця, яка складається з декількох частин

en: b- National standard
uk: b — національний держстандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
uk: b — негатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
uk: b — нітратна: підозрілий запах

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
uk: b — неанаморфотний (широкий екран)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
uk: b — нормальне зменшення

en: b- Not appropriate
uk: b — заголовок не призначений для використання в якості заголовку основних чи додаткових бібліографічних записів

en: b- Optional
uk: b — альтернативне

en: b- Part with independent title
uk: b — частина із самостійною назвою

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
uk: b — пасивний

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
uk: b — фотокопія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
uk: b — планетний чи місячний глобус

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
uk: b —друкований оригінал

en: b- Record is being updated
uk: b — запис модернізується

en: b- Serial component part
uk: b — серіальна складова частина ресурсу, що продовжується

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
uk: b — звук відділений від носія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
uk: b — супер 8 мм. / окрема 8 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
uk: b — супер 8 мм. / окрема 8 мм. ширина плівка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
uk: b — спостереження за поверхнею

en: b- Synthesized
uk: b — синтезований

en: b- Table record
uk: b — запис таблиці

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
uk: b — дублікат еталонної стрічки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
uk: b — трьохшарова неекспонована плівка

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
uk: b — трасування необов’язково відповідають заголовку

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
uk: b — вирізані кадри

en: b- Undifferentiated personal name
uk: b — ім’я особи недиференційоване

en: b- Unnumbered
uk: b — ненумерована серія

en: b- Untraced reference
uk: b — відсилковий запис (невідстежуване посилання)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
uk: b — VHS (½ дюйма, відеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
uk: b — дерево

en: bibliography
uk: бібліографічний покажчик (видання)

en: bibliography
uk: бібліографічні покажчики

en: biography
uk: біографія

en: biography
uk: біографія

note: IMG
en: book
uk: книжки

en: braille
uk: шрифт Брайля

en: braille
uk: шрифт Брайля

en: broader
uk: ширше

en: by
uk: за

en: c - Collection
uk: c — колекція (підбірка)

en: c - Corrected or revised
uk: c — редагований або виправлений

en: c - ISBD punctuation omitted
uk: c—- ISBD, знаки пунктуації опущені

en: c - Notated music
uk: c — друковані ноти

en: c - Part with dependent title
uk: c — частина із підпорядкованою назвою

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 3D
uk: c — тривимірний формат (3D)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
uk: c — 45 об. на хв. (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
uk: c — 7 дюймів діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
uk: c — 9 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
uk: c — 9 мм. ширина плівки

en: c- AACR 2
uk: c — AACR 2 (2-е видання англо-американських правил каталогізації)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
uk: c — ацетатна стрічка з оксидом заліза

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
uk: c — літак — середня висота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
uk: c — друк шрифтом Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
uk: c — картон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
uk: c — картон / ескізний картон

en: c- Chronological
uk: c — хронологічний

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
uk: c — колаж

en: c- Collection
uk: c — зібрання, колекція, добірка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
uk: c — комбіновані

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
uk: c — завершений

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
uk: c — картридж з комп’ютерним оптичним диском

en: c- Cooperative cataloging program
uk: с — програма спільної каталогізації

en: c- Corrected or revised
uk: c — виправлений чи переглянутий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
uk: c — Dolby-B кодування

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
uk: c — електронний ресурс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
uk: c — файл, створений з електронного ресурсу

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
uk: с — картриджна кіноплівка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
uk: c — діафільм у картриджі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
uk: c — сильне зменшення

en: c- ISBD punctuation omitted
uk: c — знаки пунктуації ISBD опущені

en: c- Index term record
uk: c — запис терміну індексування

en: c- Last number of span invalid
uk: c — останній індекс ряду індексів — недіючий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
uk: c — лінія над лінією

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
uk: c — магнітна аудіострічка в картриджі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
uk: c — математичний чи науковий брайль

en: c- Medical subject headings
uk: c — медичні предметні рубрики

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
uk: c — котушковий мікрофільм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
uk: c — багатобарвна

en: c- Multilocal
uk: c — багатолокальна

en: c- National library association standard
uk: c — стандарт національної бібліотечної асоціації

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
uk: c — нітратна: їдкий запах

en: c- Notated music
uk: c — нотна музика

en: c- Numbering varies
uk: c — серія з різною нумерацією

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
uk: c — кадри, вилучені при монтажі

en: c- Part with dependent title
uk: c — частина із підпорядкованою назвою

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
uk: c — фотографічне пре-виробництво

en: c- Provisional
uk: с — тимчасовий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
uk: c — чотири доріжки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
uk: c — вогнетривка основа, невизначена ацетатна

en: c- Series-like phrase
uk: c — помилкова серія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
uk: c — робоча копія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
uk: c — спостереження за космосом

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
uk: c — в космосі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
uk: c — камінь

en: c- Summary number span
uk: c — зведений ряд індексів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
uk: c — земна куля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
uk: c — трьохшарова неекспонована плівка зі зниженою чіткістю

en: c- Traced reference
uk: c — відсилковий запис (відстежуване посилання)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
uk: c — U-matic (¾ дюйма, відеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
uk: c — 2 невизначені кольори

note: SCRIPT
en: c- Vertical
uk: c — вертикальне положення

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
uk: c – везикулярна (пориста)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
uk: c — відеокартридж

note: SCRIPT
en: c- vertical
uk: c — вертикальне положення

en: cartographic
uk: картографічний матеріал

en: catalog
uk: каталоги

en: catalog
uk: каталоги

note: IMG
en: celestial globe
uk: глобус зіркового неба

en: chart
uk: схеми, графіки, діаграми

en: chart
uk: схеми, графіки, діаграми

en: chip cartridge
uk: мікропроцесорний картридж

en: code
uk: код

en: collage
uk: колаж

en: collection
uk: зібрання

en: combination
uk: поєднання

en: comic strip
uk: комікси, сторінки гумору

note: IMG
en: computer file
uk: комп’ютерний файл

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
uk: картридж з комп’ютерним оптичним диском

en: conference publication
uk: матеріали конференцій, з’їздів і т.п.

en: conference publication
uk: матеріали конференцій, з’їздів і т.п.

en: constituent
uk: складова частина

en: continuing
uk: серіальні видання

en: creator
uk: створювач

en: cylinder
uk: циліндр (звукозапис)

en: d - Deleted
uk: d — видалений

en: d - Manuscript notated music
uk: d — рукописні ноти

en: d - Subunit
uk: d — частина колекції

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
uk: d — 10 дюймів діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
uk: d — 16 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
uk: d — 16 мм. ширина плівки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
uk: d — фільм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
uk: d — 78 об. на хв. (диски)

en: d- AACR 2 compatible heading
uk: d — заголовок, сумісний з AACR 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
uk: d — літак — велика висота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
uk: d — анаморфотний (широкий екран)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
uk: d — атлас

en: d- Completely invalid
uk: d — повністю недіючий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
uk: d — комп’ютерний брайль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
uk: d — компʼютерний диск, тип невизначений

en: d- Deleted
uk: d — виключений (інший)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
uk: d — цифрове збереження

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
uk: d — майстер-диск (негатив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
uk: d — малюнок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
uk: d — копія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
uk: d — дубльована неекспонована плівка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
uk: d — EIAJ (½ дюйма, бобина)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
uk: d — вісім доріжок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
uk: d — файл, створений з проміжної ланки (не мікроформа)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
uk: d — фільм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
uk: d — короткий діафільм

en: d- Geographic
uk: d — географічний

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
uk: d — скло

note: SCRIPT
en: d- Globe
uk: d — глобус

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
uk: d — оновлюване листове видання, з відривними листами

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
uk: d — з втратами

en: d- Manuscript notated music
uk: d — рукописні ноти

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
uk: d — метал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
uk: d — рулонний мікрофільм

en: d- National Agricultural Library subject authority file
uk: d — предметний авторитетний файл Національної сільськогосподарської бібліотеки (НСБ)

en: d- National library or bibliographic agency standard
uk: d — стандарт національної бібліотеки чи бібліографічної служби

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
uk: d — нітратна: потемніння, втрата кольору, бляклість, запилення

en: d- Other
uk: d — інші джерела

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
uk: d — абзац

en: d- Preliminary
uk: d — попередній

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
uk: d — попередній монтаж

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
uk: d — вогнетривка основа, діацетатна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
uk: d — звуковий диск

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
uk: d — підрозділяється за географічними ознаками – пряме підрозділення

en: d- Subdivision
uk: d — запис з підзаголовком

en: d- Subunit
uk: d — частина зібрання, колекції, добірки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
uk: d — тактильний, без системи письма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
uk: d — 3 невизначені кольори

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
uk: d — дуже сильне зменшення

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
uk: d — відеодиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
uk: d — dbx кодування

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
uk: da — близька інфрачервона область спектру

en: database
uk: оновлювана база даних

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
uk: db — середня інфрачервона область спектру

en: dbx encoded
uk: dbx кодування

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
uk: dc — дальня інфрачервона область спектру

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
uk: dd — теплове інфрачервоне випромінення

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
uk: de — короткохвильове інфрачервоне випромінення (SWIR)

en: deleted heading information
uk: інформація про вилучений заголовок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
uk: df — відбите інфрачервоне випромінення

en: diagram
uk: діаграма

en: dictionary
uk: словник

en: dictionary
uk: словники

en: digitized microfilm
uk: оцифрування з мікрофільму

en: digitized other analog
uk: оцифрування з іншої аналогової форми (окрім мікрофільму)

en: diorama
uk: діорама

en: diorama
uk: діорама

en: direct
uk: прямий географічний підзаголовок

en: directory
uk: довідник

en: directory
uk: довідники-покажчики

en: discography
uk: дискографія

en: discography
uk: дискографія

en: drama
uk: драматургія

en: drama
uk: драматургія

note: IMG
en: drawing
uk: рисунок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
uk: dv — комбінації

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
uk: dz — інші дані інфрачервоного випромінення

en: e - Cartographic material
uk: e — картографічний матеріал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
uk: e — 12 дюймів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
uk: e — 12 дюймів діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
uk: e — 28 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
uk: e — 28 мм. ширина плівки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
uk: e — 3 полоси кольору

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
uk: e — 8 об. на хв. (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
uk: e — аналогове електричне збереження

en: e- Cartographic material
uk: e — картографічний матеріал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
uk: e — картридж з комп’ютерним оптичним диском, тип невизначений

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
uk: e — циліндр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
uk: e — цифровий запис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
uk: e — глобус Місяця Землі

en: e- English only
uk: e — лише англійська мова

en: e- Language
uk: e — мовний

en: e- Local standard
uk: e — локальний стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
uk: e — магнітна аудіострічка на бобіні

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
uk: e — космічний апарат, керований людиною

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
uk: m — еталон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
uk: e — мікрофіша

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
uk: e — змішані доріжки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
uk: e — музичний брайль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
uk: e — нітратна: липка

en: e- Node label
uk: e — запис з вузловим позначенням

en: e- Obsolete
uk: e — застарілий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
uk: e — інший широкоекранний формат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
uk: e — живопис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
uk: e — окрема лінія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
uk: e — синтетика (пластик, вініл тощо)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
uk: e — дванадцять доріжок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
uk: e — тип C (1 дюйм, бобина)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
uk: e — ультра сильне зменшення

en: earlier
uk: раніше

en: earlier rules
uk: колишні правила

note: IMG
en: earth moon globe
uk: глобус Місяця Землі

en: electronic
uk: електронний ресурс

en: electronic
uk: електронний ресурс

en: encyclopedia
uk: енциклопедії

en: encyclopedia
uk: енциклопедії

en: equivalent
uk: еквівалент

en: essay
uk: есе

en: essay
uk: есе

en: f - Manuscript cartographic material
uk: f — рукописний картографічний матеріал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
uk: f — 1,4 метри на сек. (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
uk: f —16 дюймів діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
uk: f — дві полоси кольору

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
uk: f — 35 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
uk: f — 35 мм. ширина плівки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
uk: f — 35 мм .(мікрофільм)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
uk: f — Dolby-A кодування

en: f- Established heading and subdivision
uk: f — запис із встановленим заголовком/підзаголовком

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
uk: f — факсиміле

en: f- Federal/national
uk: f — федеральна/національна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
uk: f — касетна кіноплівка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
uk: f — інший тип діафільма

en: f- French only
uk: f — лише французька мова

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
uk: f — магнітна аудіострічка в касеті

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
uk: f — касетна мікрофіша

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
uk: f — нітратна: піниста, бульки, здуття

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
uk: f — фотознімок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
uk: f — чотирьохголовкова (quadruplex) (1 або 2 дюйма, бобіна)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
uk: f — частина за частиною

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
uk: f — шістнадцять доріжок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
uk: f — шкіра

en: f- Standard of unknown origin
uk: f — стандарт невідомого походження

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
uk: f — стандартна беззвукова аппаратура (повна рамка кадру)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
uk: f — тактильні матеріали

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
uk: f — стрічкова касета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
uk: f — стрічки титрів / ролики субтитрів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
uk: f — космічний апарат, не керований людиною

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
uk: f — відеокасета

en: festschrift
uk: ювілейне чи пам’ятне видання

en: festschrift
uk: видання ювілейне, пам’ятне і т.д.

en: fiction
uk: художня проза (романи, повісті, оповідання)

en: fiction
uk: художній твір (без подальшої специфікації)

en: film cartridge
uk: фільм на картриджі

en: film cassette
uk: фільм на касеті

en: film reel
uk: фільм на бобіні

en: filmography
uk: фільмографія

en: filmography
uk: фільмографія

en: filmslip
uk: кінокадри (короткий діафільм не в рулоні)

en: filmstrip
uk: діафільм

en: filmstrip
uk: діафільм

en: filmstrip cartridge
uk: діафільм у картриджі

en: filmstrip roll
uk: діафільм у ролику

en: flash card
uk: демонстраційні/навчальні картки

en: flash card
uk: демонстраційні/навчальні картки

en: folktale
uk: народні казки

en: folktale
uk: народні казки

en: font
uk: шрифт

en: full level
uk: повний запис

en: g - Projected medium
uk: g — проекційний матеріал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
uk: g — 4¾ дюйма або 12 см.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
uk: g — 4¾ дюйма або 12 см. діаметр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
uk: g — 70 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
uk: g — 70 мм. ширина плівки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
uk: g — 70 мм (мікрофільм)

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
uk: g — загальноприйнята латинізація або загальноприйнята форма імені/найменування на мові служби каталогізації

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
uk: g — діаграма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
uk: g — Dolby-C кодування

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
uk: g — скло з лаком

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
uk: g — градація сірого

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
uk: g — наземний пристрій дистанційного зондування

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
uk: g — оптичний лазерний відеодиск

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
uk: g — оптичний лазерний відеодиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
uk: g — лінія за лінією

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
uk: g — непрозорий мікроносій, мікронегатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
uk: g — нітратна: затвердіння

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
uk: g — оптична і магнітна звукова доріжка на стрічці кінофільму

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
uk: g — фотонегатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
uk: g — виробничі ролики

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
uk: g — проекційні двовимірні зображувальні матеріали

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
uk: g — червона полоса

en: g- Reference and subdivision
uk: g — запис, що містить посилання/підзаголовок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
uk: g — звуковий картридж

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
uk: g — текстильні матеріали (включаючи штучні волокна)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
uk: g — текстиль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
uk: ga — бортовий радар з боковим оглядом (SLAR)

en: game
uk: гра

en: game
uk: гра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
uk: gb — радар з синтезованою апаратурою (SAR) — окрема частота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
uk: gc — SAR багаточастотний (багатоканальний)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
uk: gd —SAR — поляризація

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
uk: ge — SAR — крос–поляризація

en: general
uk: для всіх

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
uk: gf — інфометричний SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
uk: gg — поляриметричний SAR

en: globe
uk: глобус

en: graphic
uk: графічний матеріал

en: graphic
uk: графічний матеріал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
uk: gu — пасивна мікрохвильова картографічна зйомка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
uk: gz — інші мікрохвильові дані

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
uk: h — 105 мм. (мікрофільм)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
uk: h — 120 об. на хв. (для циліндрів)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
uk: h — голуба чи зелена полоса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
uk: h — CED (місткий електронний диск) відеодиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
uk: h — CX кодування

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
uk: h — розфарбовування ручним способом

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
uk: h — нарізка з виступами та заглибленнями

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
uk: h — метал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
uk: h — мікрофільм у відрізках

note: SCRIPT
en: h- Microform
uk: h — мікродрук (друк на мікроносіях)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
uk: h — нітратна: обсипання

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
uk: h — відкрита партитура

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
uk: h — фотогравюра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
uk: h — бобина зі стрічкою

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
uk: h — відеострічка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
uk: h — пристрій дистанційного зондування, який знаходиться на поверхні води

en: handbook
uk: довідники

en: handbook
uk: довідники

en: history
uk: історія(); біографічні або історичні дані(678)

en: history
uk: історія

en: humor, satire
uk: гумор, сатира і т.п.

en: humor, satire
uk: гумор, сатира і т.п.

en: i - ISBD punctuation included
uk: і — ISBD, знаки пунктуації присутні

en: i - Integrating resource
uk: i — інтегрований ресурс

en: i - Nonmusical sound recording
uk: і — немузичний звуковий запис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
uk: i — 1⅛ × 2⅜ дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
uk: i — 160 об. на хв. (для циліндрів)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
uk: i — алюміній з лаком

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
uk: i — Бетакам (½ дюйма, відеокасета) (Betacam)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
uk: i — цианова полоса

en: i- ISBD punctuation included
uk: i — знаки пунктуації ISBD включені

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
uk: i — не завершений

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
uk: i — моментальний (записаний на місці)

en: i- Integrating resource
uk: i — інтегрований ресурс

en: i- International intergovernmental
uk: i — міжнародна, міжурядова

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
uk: i — нітратна основа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
uk: i — картина

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
uk: i — пластик

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
uk: i — звукова плівка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
uk: i — система символів для струнних інструментів

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
uk: i — поділяється за географічним ознаками – непряме підрозділення

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
uk: i — підводний пристрій дистанційного зондування

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
uk: i — відеодиск

en: index
uk: покажчик

en: index
uk: покажчики

en: indirect
uk: непрямий географічний підзаголовок

en: issue number
uk: номер випуску або номер з наклейки звукозапису

en: j - Musical sound recording
uk: j — музичний звуковий запис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
uk: j — 2×2 дюйми або 5×5 см. слайд

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
uk: j — 3⅞ × 2½ дюйми

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
uk: j — Бетакам SP (½ дюйма, відеокасета) (Betacam SP)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
uk: j — скло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
uk: j — пурпурна полоса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
uk: j — магнітний диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
uk: j — мапа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
uk: j — метал і скло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
uk: j — мікрофільм на бобіні

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
uk: j — гравюра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
uk: j — кіноплівка на вогнетривкій основі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
uk: j — коротка форма партитури

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
uk: ja — дальня ультрафіолетова область спектру

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
uk: jb — середня ультрафіолетова область спектру

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
uk: jc — ближня ультрафіолетова область спектру

en: juvenile
uk: для юнацтва

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
uk: jv — комбінація ультрафіолетового випромінення

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
uk: jz — інші дані ультрафіолетового випромінення

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
uk: k — двовимірна непроектована графіка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
uk: k — 15/16 дюймів на секунду; дюйм = 2,5 см. (магнітна стрічка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
uk: k — 2¼ × 2¼ дюйма або 6×6 см. слайд

en: k- Canadian subject headings
uk: k — предметні рубрики Канади

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
uk: k — комп’ютерна карта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
uk: k — основа кіноплівки, крім кіноплівки на вогнетривкій основі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
uk: k — змішане

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
uk: k — ненітратна: виявлене зношення (наприклад, запах діацетату)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
uk: k — непроектована графіка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
uk: k — ескіз

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
uk: k — постер

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
uk: k — профіль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
uk: k — Super-VHS (½ дюйма, відеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
uk: k — синтетика і скло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
uk: k — жовта полоса

en: kit
uk: набір, комплект

en: kit
uk: набір, комплект

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
uk: l — 1 7/8 дюймів на секунду (магнітна стрічка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
uk: l — ⅛ дюйма (3,175 мм)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
uk: l — 3✕5 дюймів або 8✕13 см. мікрофіша, мікронегатив тощо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
uk: l — горизонтальна чи комбінована нарізка

en: l- Local
uk: l — місцева (муніципальна)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
uk: l — метал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
uk: l — ненітратна: зношення, що прогресує

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- S E N 2
uk: l — SEN 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
uk: l — технічне креслення

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
uk: l — вертикальна партитура

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
uk: l — вініл

note: IMG
en: large print
uk: великий друк

en: large print
uk: великий друк

en: later
uk: пізніше

en: law report or digest
uk: збірник судових рішень та огляди

en: law report or digest
uk: рішення суду

en: legal article
uk: юридичні статті

en: legal article
uk: статті на юридичні теми

en: legal case and case notes
uk: судові справи та записи справ

en: legal case and case notes
uk: випадки із судової практики та коментарі до них

en: legislation
uk: законодавство

en: legislation
uk: законодавство

en: letter
uk: листи (окремий лист чи листування)

en: libretto
uk: лібрето

en: loose-leaf
uk: оновлюване листове видання, з відривними листами

en: loose-leaf
uk: оновлюване листове видання

en: m - Computer file
uk: m — комп’ютерний файл

en: m - Monograph/item
uk: m — монографія / одиниця опису

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
uk: m — ¼ дюйма (6,35 мм)

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
uk: m — 3¾ дюймів на секунду (магнітна стрічка)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
uk: m — 3¾ дюйм./сек (магнітна стрічка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
uk: m — 4✕6 дюймів або 11✕15 см. мікрофіша, мікронегатив тощо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
uk: m — комбінація декількох типів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
uk: m — M-II (½ дюйма, відеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
uk: m — магнітно-оптичний диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
uk: m — масове виробництво

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
uk: m — мікро доріжка / вузька

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
uk: m — комбінований

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
uk: m — змішана основа (нітратна та безпечна)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
uk: m — змішана підбірка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
uk: m — змішана емульсія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
uk: m — змішана генерація

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
uk: m — змішана полярність

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
uk: m — змішане застосування

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
uk: m — монофонічна

en: m- Monograph/item
uk: m — монографія / одиниця опису

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
uk: m — кінофільм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
uk: m — складні типи брайлю

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
uk: m — багато форматів файлів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
uk: m — декілька фізичних форм

en: m- Multistate
uk: m — кількох штатів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
uk: m — ненітратна: руйнування

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
uk: m — пластик з металом

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- S E N 3
uk: m — SEN 3

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
uk: ma — багато аспектні дані

en: magnetic disc
uk: магнітний диск

en: magneto-optical disc
uk: магнітно-оптичний диск

en: manuscript
uk: рукописний матеріал

en: map
uk: географічні мапи

en: map
uk: мапа

en: matrix number
uk: номер матриці / майстер-запису (звукозапис)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
uk: mb — багаточасові дані

en: memoir
uk: спогади, мемуари

en: memoir
uk: мемуари

en: microfiche
uk: мікрофіша

en: microfiche
uk: мікрофіша

en: microfiche cassette
uk: мікрофіша в касеті

en: microfilm
uk: мікрофільм

en: microfilm
uk: мікрофільм

en: microfilm cartridge
uk: мікрофільм у картриджі

en: microfilm cassette
uk: мікрофільм в касеті

en: microfilm reel
uk: мікрофільм на котушці

en: microopaque
uk: непрозорий мікроносій

en: microscope slide
uk: предметне скло мікроскопа

en: microscope slide
uk: предметне скло мікроскопа

en: mixed material
uk: різнотипні матеріали

note: IMG
en: mixed materials
uk: різнотипні матеріали

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
uk: mm — комбінація різних типів даних

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
uk: mmm — декілька глибин

en: model
uk: модель

en: model
uk: модель

en: monographic
uk: монографічні видання

en: moon
uk: шрифт Муна

en: motion picture
uk: кінофільм

en: motion picture
uk: кінофільм

en: moving image
uk: проекційний матеріал

note: IMG
en: music
uk: нотографічний текст

en: music plate
uk: номер платівки

en: music publisher
uk: інший видавничий номер нотного видання або звукозапису

en: n - New
uk: n — новий

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
uk: n — знаки пунктуації, які не належать до ISBD, опущені

en: n - Not applicable
uk: n — не застосовується

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
uk: n — діаграма

en: n- Complete authority record
uk: n — повний авторитетний запис

en: n- New
uk: n — новий

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
uk: n — знаки пунктуації, які не належать до ISBD, опущені

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
uk: n — не застосовується

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
uk: n — велень

en: narrower
uk: вужче

en: newspaper
uk: газета

en: newspaper
uk: газета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
uk: nn — не застосовується

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
uk: nnn — не застосовується

en: nonpublic
uk: загальне зауваження, не призначене для користувача

en: not applicable
uk: не застосовується

en: notFound
uk: джерело, в якому дані не знайдені

en: notated music
uk: нотна музика

en: novel
uk: романи, повісті, новели, оповідання

en: numeric data
uk: числові таблиці

en: numeric data
uk: числові дані

en: o - Kit
uk: o — комплект

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
uk: o — ½ дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
uk: o — 5¼ дюйма (13,3 см.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
uk: o — 5¼ ✕ 3⅞ дюймів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
uk: 6✕9 дюймів або 16✕23 см. мікрофіша, мікронегатив тощо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
uk: o — 7 1/2 дюймів на секунду (магнітна стрічка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
uk: o — D-2 (¾ дюйма, відеокасета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
uk: o — діафільм у ролику

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
uk: o — діафільм у ролику

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
uk: o — демонстраційні/навчальні картки

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
uk: о — урядова організація – тип не визначений

en: o- Incomplete authority record
uk: o — неповний авторитетний запис

note: SCRIPT
en: o- Kit
uk: o — комплект

en: o- Obsolete
uk: o — застарілий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
uk: o — оптичний диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
uk: o — оригінал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
uk: o — папір

note: IMG
en: optical disc
uk: оптичний диск

en: other
uk: інші

en: other filmstrip type
uk: діафільми інших типів

en: other rules
uk: інші правила

en: p - Increase in encoding level from prepublication
uk: p — повнота кодування збільшена в порівнянні з записом на матеріал до публікації

en: p - Mixed materials
uk: p — різнотипні, змішані матеріали

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
uk: p — 1 дюйм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
uk: p — 15 дюймів на секунду (магнітна стрічка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
uk: p — 3¼ ✕ 7⅜ дюйма 9✕19 см. апертурна карта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
uk: p — 8 мм.

en: p- Increase in encoding level from prepublication
uk: p — повнота кодування збільшена в порівнянні з записом на матеріал до публікації

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
uk: p — штукатурка, гіпс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
uk: p — пластик

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
uk: p — поштова картка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
uk: p — присутній

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
uk: p — зберігання

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
uk: p — вогнетривка основа, поліестер

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
uk: p — сепія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
uk: pa — сонар — глибоководні дані

note: IMG
en: painting
uk: живопис

en: patent
uk: патент

en: patent
uk: патентний документ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
uk: pb — сонар — донні топографічні зображення, бокове сканування

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
uk: pc — сонар — донна топографія поблизу поверхні

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
uk: pd — сонар — донна топографія поблизу дна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
uk: pe — сейсмічна розвідка

en: periodical
uk: періодичне видання

en: periodical
uk: періодичне видання

en: personal
uk: ім’я особи

en: photomechanical print
uk: фотомеханічний друк

en: photonegative
uk: фотонегатив

en: photoprint
uk: фотовідбиток

en: picture
uk: зображення

en: picture
uk: зображення

note: IMG
en: planetary or lunar globe
uk: глобус планети чи супутника планети (не Землі)

en: plugin for links &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
uk: Додаток для звʼязків &rsaquo; Каталогізація &rsaquo; Коха

en: poetry
uk: поезія

en: poetry
uk: поезія, вірш

en: polarmetric SAR
uk: поляриметричний SAR

en: preschool
uk: дошкільний вік

en: preservation
uk: для зберігання

en: print
uk: гравюра

en: print
uk: звичайний друк

en: profile
uk: профіль

en: programmed text
uk: програмовані тексти

en: programmed text
uk: описи проектів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
uk: pz — інші акустичні дані

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
uk: q — 2 дюйми

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
uk: q — фотопозитив на гнучкій основі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
uk: q — твердий картон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
uk: q — Hi-8 міліметровий

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
uk: q — значок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
uk: q — модель

note: SCRIPT
en: q- Notated music
uk: q — нотна музика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
uk: q — інший тон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
uk: q — квадрофонічна, мультиканальна або обʼємна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
uk: q — згорток

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
uk: r — тривимірний природний або штучний об’єкт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
uk: r — ¾ дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
uk: r — 30 дюймів на секунду (магнітна стрічка)

en: r- Art and architecture thesaurus
uk: r — тезаурус з мистецтва та архітектури

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
uk: r — котушкова кіноплівка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
uk: r — фотонегатив на гнучкій основі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
uk: r — матриця (позитив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
uk: r — папір з лаком чи оксидом заліза

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
uk: r — фарфор, порцеляна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
uk: r — рентгенографія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
uk: r — довідкова позитивна/оглядова копія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
uk: r — віддалений ресурс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
uk: r — зображення, отримане за допомогою дистанційного датчика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
uk: r — страхова копія

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
uk: r — вогнетривка основа, змішана

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
uk: r — відтінок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
uk: r — відео-бобіна; відеокотушка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
uk: ra — гравітаційні аномалії (загальні)

en: radiometric surveys
uk: радіометрична зйомка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
uk: rb — у вільному повітрі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
uk: rc — буге

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
uk: rd — ізостатичні

en: realia
uk: усі інші тривимірні об’єкти, не охоплені іншими кодами (наприклад, одяг, шиття, тканини, інструменти, посуд) ТА природні об’єкти

en: realia
uk: усі інші тривимірні об’єкти, не охоплені іншими кодами (наприклад, одяг, шиття, тканини, інструменти, посуд) ТА природні об’єкти

en: reformatted digital
uk: оцифрування з оригіналу

en: reformatted digital
uk: оцифрування з оригіналу

en: regular print
uk: звичайний друк

en: rehearsal
uk: репетиції

en: rehearsal
uk: репетиції

en: related
uk: пов’язана одиниця

note: IMG
en: remote
uk: віддалений ресурс

en: remote sensing image
uk: зображення, отримане за допомогою дистанційних методів

en: remote-sensing image
uk: дистанційне зображення

en: replacement
uk: страхова копія

en: reporting
uk: звіти

en: reporting
uk: звіт

en: review
uk: огляди

en: review
uk: огляди

en: roll
uk: звукозапис на ролику

en: s - Serial
uk: s — серіальне видання

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
uk: s — 2¾ × 4 дюйми

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
uk: s — діапозитив, 4✕5 дюймів або 10✕13 см.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
uk: s — Blu-ray диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
uk: s — велика/стандартна

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
uk: s — виключений; заголовок розділений на два й більше заголовків

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
uk: s — фотопозитив на жорсткій основі

en: s- Sears List of Subject Headings
uk: s — перелік предметних рубрик, складений M.E.Sears для публічних бібліотек

en: s- Sears list of subject headings
uk: s — перелік предметних рубрик, складений M.E.Sears для публічних бібліотек

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
uk: s — перетин

en: s- Serial
uk: s — серіальне видання

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
uk: s — шелак

en: s- Shortened
uk: s — скорочений запис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
uk: s — слайди

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
uk: s — звукова касета

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
uk: s — звукозапис

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
uk: s — матриця (негатив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
uk: s — автономний пристрій

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
uk: s — штату, провінції, території, області, супідрядної території і т.п.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
uk: s — стереофонічна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
uk: s — камінь

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
uk: s — навчальний друк

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
uk: s — відтінковий і тонований

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
uk: sa — магнітне поле

note: IMG
en: score
uk: ноти, партитура

en: section
uk: розділ

note: IMG
en: serial
uk: серіальний ресурс

en: series
uk: монографічна серія

en: series
uk: монографічна серія

en: short story
uk: короткі оповідання

en: slide
uk: слайди

en: slide
uk: слайди

en: software, multimedia
uk: комп’ютерний файл (мультимедіа, ПЗ)

en: sound
uk: ноти та звукозаписи

en: sound
uk: ноти та звукозаписи

en: sound cartridge
uk: звуковий картридж

en: sound cassette
uk: аудіо-касета

note: IMG
en: sound disc
uk: аудіо-диск

en: sound recording
uk: звукозапис

en: sound recording-musical
uk: музичний звукозапис

en: sound recording-nonmusical
uk: немузичний звуковий запис

en: sound-tape reel
uk: звукова магнітофонна бобіна

en: sound-track film
uk: кіноплівка зі звуковою доріжкою

en: source
uk: джерело, в якому знайдені дані

en: specialized
uk: для фахівців

en: speech
uk: промови

en: speech
uk: промови

en: statistics
uk: статистичні дані

en: statistics
uk: статистичні дані

en: still image
uk: двовимірна непроектована графіка

en: subject example
uk: примітка до прикладу трасування предметного заголовку

en: summary or subtitle
uk: резюме, анотація чи підзаголовок

en: sung or spoken text
uk: звукозапис вокального твору чи тексту

en: survey of literature
uk: огляди літератури за темою

en: survey of literature
uk: огляди літератури за темою

en: t - Manuscript language material
uk: t — рукописний мовний матеріал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
uk: t — діапозитив, 5✕7 дюймів або 13✕18 см.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
uk: t — фотонегатив на жорсткій основі

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
uk: t — вогнетривка основа, триацетатна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
uk: t — звукова бобіна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
uk: t — трафаретна розфарбовка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
uk: t — пробна штамповка

note: SCRIPT
en: t- Text
uk: t — текст

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
uk: t — матеріали на прозорих плівках; діапозитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
uk: t — дерево

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
uk: ta — радіометрична зйомка

en: table of contents
uk: зміст

en: tactile, with no writing system
uk: тактильний матеріал (без системи письма)

en: tape cartridge
uk: стрічковий картридж

en: tape cassette
uk: стрічкова касета

en: tape reel
uk: стрічкова бобіна

en: technical drawing
uk: технічне креслення

en: technical drawing
uk: технічне креслення

en: technical report
uk: технічний звіт

note: IMG
en: terrestrial globe
uk: глобус Землі

en: text
uk: мовний/текстовий матеріал

en: text in looseleaf binder
uk: текст у скорозшивачі з відривними аркушами

en: theses
uk: дисертації чи інші роботи для отримання вчених звань й ступенів

en: theses
uk: дисертації чи інші роботи для отримання вчених звань й ступенів

en: three dimensional object
uk: тривимірний природний або штучний об’єкт

en: toy
uk: іграшки

en: toy
uk: іграшки

en: translation
uk: мова оригіналу та/або проміжних перекладів тексту

en: transparency
uk: матеріали на прозорих плівках; діапозитив

en: transparency
uk: матеріали на прозорих плівках; діапозитив

en: treaty
uk: угоди та конвенції

en: treaty
uk: угоди

en: u - Unknown
uk: u — невідомо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
uk: u — невідомо

en: u- Unknown if heading is government agency
uk: u — невідомо, чи є заголовок найменуванням урядової організації

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
uk: u — не визначено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
uk: не визначено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
uk: uu — невідомо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
uk: v — 8 дюймів

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
uk: v — діапозитив, 8×10 дюймів або 21×26 см.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- DVD
uk: v — DVD

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
uk: v — розфарбовування ручним способом

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
uk: v — шкіра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
uk: v — фотографія, тип неуточнений

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
uk: v — варіанти кратності зменшення

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
uk: v — рубрикатор основних предметних рубрик Канади

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
uk: v — відеозапис

en: videocartridge
uk: відео-картридж

en: videocassette
uk: відеокасета

note: IMG
en: videodisc
uk: відеодиск

en: videorecording
uk: відеозаписи

en: videorecording
uk: відеозаписи

en: videorecording identifier
uk: номер відеозапису

en: videoreel
uk: відео-бобіна

en: view
uk: огляд

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
uk: w — діапозитив, 9✕9 дюймів або 23✕23 см.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
uk: w — пергамент

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
uk: w — віск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
uk: w — запис на магнітний дріт

en: web site
uk: оновлюваний Web-сайт

en: wire recording
uk: звукозапис на магнітний дріт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
uk: x — 10×10 дюймів або 26×26 см. прозорість

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
uk: x — 9✕9 дюймів або 23✕23 см. прозорість

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
uk: x — виключений; заголовок замінений на інший заголовок

en: x- Missing characters
uk: х — пропущені/зниклі символи

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
uk: x — не застосовується

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
uk: y —7×7 дюймів або 18×18 см. прозорість

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
uk: y — інший фотоматеріал

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
uk: y — інший фотоматеріал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
uk: y — перспективне зображення, огляд

en: yes
uk: так

en: z - Not applicable
uk: z — не застосовується

en: z- Authority data
uk: z — авторитетні дані

en: z- Not applicable
uk: z — не застосовується

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
uk: z — інше

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
uk: z — невизначено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
uk: zz — інша

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
uk: | — немає спроби закодувати

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
uk: || — немає спроби закодувати

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
uk: ||| — немає спроби закодувати
