Koha 22.11 - en to vi translation catalogue (485 entries)

en: #- No information provided
vi: #- Không có thông tin nào được cung cấp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
vi: #- Không có hỗ trợ thứ cấp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
vi: #- Không có âm thanh (im lặng)

en: &lt;&lt; Previous
vi: &lt;&lt; Trang trước

en: &lt;&lt; Previous
vi: &lt;&lt; Trang trước

en: (auto-filled)
vi: (lọc tự động)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
vi: --- - Không rõ

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
vi: 04 Physical medium

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
vi: 05 Type of reproduction

en: 13- Display controller
vi: 13- Cài đặt hiển thị

en: ; Audience:
vi: ; Bạn đọc:

en: ; Format:
vi: ; Định dạng:

en: ; Literary form:
vi: ; Loại hình văn học:

en: ; Nature of contents:
vi: ; Tính chất nội dung:

en: ; Type of computer file:
vi: ; Kiểu file:

en: ; Type of visual material:
vi: ; Loại vật liệu hình ảnh::

en: AND
vi: Và

en: Abstracts/summaries
vi: Tóm tắt / Tổng quát

en: Active
vi: Kích hoạt

en: Adolescent
vi: Thanh niên

en: Adolescent;
vi: Thanh niên;

en: Adult
vi: Người lớn

en: Adult;
vi: Người lớn;

en: All item types
vi: Tất cả kiểu tài liệu

en: Analytics:
vi: Tài liệu chủ:

en: Animation
vi: animation

en: Animation and live action
vi: animation and live action

en: Annual
vi: 1 số/năm

en: Any word
vi: Từ khóa bất kỳ

en: Arabic
vi: Tiếng Ả Rập

en: Armadillo
vi: armadillo

en: Art original
vi: nghệ thuật gốc

en: Art reproduction
vi: nghệ thuật tái tạo

en: Article
vi: Bài báo

en: Atlas
vi: Bản đồ

en: Audience:
vi: Bạn đọc:

en: Autobiography
vi: Tự truyện

en: Availability:
vi: Sẵn sàng:

en: Awards:
vi: Giải thưởng:

en: Azimuthal equidistant
vi: azimuthal equidistant

en: Azimuthal, specific type unknown
vi: azimuthal, specific type unknown

en: Bibliographic data
vi: Dữ liệu thư mục

en: Bibliographies
vi: Thư mục

en: Bibliography
vi: Tiểu sử

en: Biennial
vi: 2 năm/số

en: Bimonthly
vi: 2 tháng/số

en: Biography
vi: Hồi ký, tiểu sử

en: Biography of performer or history of ensemble
vi: biography of performer or history of ensemble

en: Biweekly
vi: 2 tuần/số

en: Blues
vi: blues

en: Book
vi: Sách

en: Books
vi: Sách

en: Braille
vi: Chữ nổi

en: Butterfly
vi: butterfly

en: By:
vi: Liệt kê theo:

en: Calendar
vi: Lập lịch làm việc

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Cataloging source
vi: Nguồn tài liệu

en: Changed back to:
vi: Quay về:

en: Chant, Christian
vi: chant, christian

en: Chart
vi: Biểu đồ

en: Charts
vi: Biểu đồ

en: Checked out
vi: Được ghi mượn

en: Choose
vi: Chọn

en: Clear field
vi: Xóa trường

en: Click here to access online
vi: Truy cập trực tuyến

en: Coats of arms
vi: coats of arms

en: Collage
vi: Tranh dán

en: Collective biography
vi: Bộ tiểu sử

en: Color
vi: Màu sắc

en: Combination
vi: combination

en: Comedy
vi: comedy

en: Computer Files
vi: File máy tính

en: Computer file
vi: File máy tính

en: Conference proceedings
vi: conference proceedings

en: Conference publication
vi: conference publication

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
vi: Cài đặt của kênh phát cho âm thanh của một bức tranh động

en: Conic, specific type unknown
vi: conic, specific type unknown

en: Contains biographical information
vi: contains biographical information

en: Content advice:
vi: Nội dung cố vấn:

en: Contents:
vi: Nội dung:

en: Continued by:
vi: Xem thêm:

en: Contours
vi: contours

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
vi: Được chuyển đổi từ MARCXML sang MADS phiên bản 2.0

en: Copyright date:
vi: Ngày đăng ký tác quyền:

en: Cordiform
vi: cordiform

en: Country music
vi: country music

en: Cylindrical, specific type unknown
vi: cylindrical, specific type unknown

en: Daily
vi: 1 số/ngày

en: Damaged
vi: Bị hư hỏng

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
vi: Địa chỉ kho tư liệu (được tạo tự động)

note: SCRIPT
en: Date
vi: Thời gian

en: Description:
vi: Thông tin mô tả:

en: Dictionaries
vi: Từ điển

en: Dimaxion
vi: dimaxion

en: Diorama
vi: diorama

en: Directories
vi: Danh bạ điện thoại

en: Discographies
vi: Danh sách đĩa nhạc

en: Discography
vi: Đĩa nhạc

en: Dissertation note:
vi: Ghi chú luận án :

en: Document
vi: Tài liệu

en: Drama
vi: Kịch

en: Duplicate
vi: Sao chép

en: Edition:
vi: Ấn bản:

en: Electronic
vi: Điện tử

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
vi: mã hoá

en: Encyclopedias
vi: Bách khoa toàn thư

note: SCRIPT
en: Enter new control number
vi: kiểm soát nhập

en: Essays
vi: Tiểu luận

en: Ethnological information
vi: ethnological information

en: Facsimiles
vi: Bản fax

en: Festschrift
vi: festschrift

en: Fiction
vi: Viễn tưởng

en: Filmographies
vi: Tài liệu điện ảnh

en: Filmstrip
vi: filmstrip

en: Flash card
vi: Thẻ nhớ

en: Folk music
vi: folk music

en: Folktales
vi: folktales

en: Font
vi: Phông chữ

en: Form lines
vi: form lines

en: Formed by the union: ... and: ...
vi: Được thành lập bởi: ... và: ...

en: Forms
vi: Mẫu

en: Frequency
vi: Tần suất phát hành

en: Full level
vi: full level

en: Game
vi: Trò chơi

en: Genealogical tables
vi: Phả hệ

en: General
vi: Tổng hợp

en: General;
vi: Tổng hợp;

en: Globe
vi: globe

en: Gospel music
vi: gospel music

en: Graphic
vi: Đồ họa

en: Hachures
vi: hachures

en: History
vi: Lịch sử tài liệu

en: ISBN:
vi: Số ISBN:

en: ISSN:
vi: Số ISSN:

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: Illuminations
vi: Bản phối mầu

en: Illustrations
vi: Minh họa

en: In transit
vi: Đang vận chuyển

en: In:
vi: Trong:

en: Incomplete contents:
vi: Nội dung thiếu:

en: Index
vi: Chỉ số

en: Indexes
vi: Chỉ dẫn

en: Individual biography
vi: Tiểu sử cá nhân

en: Instructional materials
vi: instructional materials

en: Instrumental parts
vi: instrumental parts

en: Interviews
vi: interviews

en: Item type
vi: Kiểu tài liệu

en: Items available for loan:
vi: Tài liệu sẵn sàng cho mượn:

en: Items available for reference:
vi: (Các) Tài liệu sẵn sàng cho tham khảo:

en: Jazz
vi: jazz

en: Juvenile
vi: Vị thành niên

en: Juvenile;
vi: Vị thành niên;

en: Kit
vi: Bộ công cụ

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Language:
vi: Ngôn ngữ:

en: Large print
vi: In khổ lớn

en: Latin
vi: Hệ ngôn ngữ Latinh

en: Law reports and digests
vi: Báo cáo luật

en: Lectures, speeches
vi: lectures, speeches

en: Legal articles
vi: Bài viết pháp luật

en: Legal cases and case notes
vi: Ghi chú

en: Legislation
vi: Pháp luật

en: Letters
vi: Văn học

en: Libretto or text
vi: libretto or text

en: Live action
vi: live action

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
vi: Đang tải...

en: Loose-leaf
vi: loose-leaf

en: Lost
vi: Bị mất thẻ

en: Manuscript
vi: Bản thảo

en: Map
vi: Bản đồ

en: Maps
vi: Bản đồ

en: Memoirs
vi: memoirs

en: Merged with ... to form ...
vi: Được sát nhập với ... để tạo thành ...

en: Microfiche
vi: Vi thẻ

en: Microfilm
vi: microfilm

en: Microform
vi: micro phim

en: Microopaque
vi: microopaque

en: Microscope slide
vi: microscope slide

en: Mixed Materials
vi: Vật liệu hỗn hợp

en: Mixed material
vi: Vật liệu tổng hợp

en: Mixed materials
vi: Vật liệu hỗn hợp

en: Model
vi: model

en: Monographic series
vi: Chuyên khảo

en: Monthly
vi: 1 số/tháng

en: Motion picture
vi: Tranh hoạt họa

en: Multiple forms
vi: multiple forms

en: Music
vi: Âm nhạc

en: MusicAlbum
vi: Album âm nhạc

en: MusicGroup
vi: Nhóm âm nhạc

en: Newspaper
vi: Bài báo

en: Newspaper format
vi: Định dạng báo

en: No illustrations
vi: Minh họa khác

en: Not a conference publication
vi: not a conference publication

en: Not applicable
vi: not applicable

en: Notated music
vi: Ký hiệu âm nhạc

en: Number of tracks on a tape.
vi: Số bài hát trên băng từ

en: Numeric data
vi: Dữ liệu số

en: OPAC view:
vi: Xem hiển thị OPAC:

en: Object
vi: Đối tượng

en: On hold
vi: Đặt mượn

en: Online resources:
vi: Nguồn trực tuyến:

en: Open in new window
vi: Mở trong cửa sổ mới

en: Organization
vi: Cơ quan, tổ chức

en: Orthographic
vi: orthographic

en: Other
vi: Báo cáo khác

en: Other editions:
vi: Ấn bản khác:

en: Other title:
vi: Nhan đề khác:

en: Partial contents:
vi: Nội dung thành phần:

en: Passion music
vi: passion music

en: Patent document
vi: Tài liệu sáng chế

en: Patent information:
vi: Thông tin sáng chế:

en: Periodical
vi: Định kỳ

en: Person
vi: Cá nhân

en: Pictorially
vi: pictorially

en: Picture
vi: Ảnh

en: Plans
vi: Sơ đồ

en: Plates
vi: Điêu khắc

en: Poetry
vi: Thơ

en: Polyconic
vi: polyconic

en: Popular music
vi: popular music

en: Portraits
vi: Chân dung

en: Pre-adolescent
vi: Thiếu niên

en: Pre-adolescent;
vi: Thiếu niên;

en: Preschool
vi: Mầm non

en: Preschool;
vi: Mầm non;

en: Primary
vi: Tiểu học

en: Primary;
vi: Tiểu học;

en: Print
vi: Bản in

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Programmed texts
vi: Tài liệu lập trình

en: Publisher:
vi: Nhà xuất bản:

en: Quarterly
vi: 1 số/quý

en: Realia
vi: realia

en: Regular
vi: Có quy tắc

en: Regular print
vi: In thường

en: Regularity
vi: Quy tắc

en: Rehearsals
vi: rehearsals

en: Remote-sensing image
vi: remote-sensing image

en: Report number:
vi: Số báo cáo:

en: Reporting
vi: reporting

en: Representational
vi: representational

en: Review:
vi: Bài phê bình:

en: Reviews
vi: Bài phê bình

en: Rock music
vi: rock music

en: SE
vi: se

en: ST
vi: st

en: Samples
vi: Mẫu

en: Save
vi: Lưu

en: Scope and content:
vi: Phạm vi và nội dung:

en: Score
vi: Phạm vi

en: Search results
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Section
vi: section

en: Semiannual
vi: 2 số/năm

en: Semimonthly
vi: 2 số/tháng

en: Semiweekly
vi: 2 số/tuần

en: Separated from:
vi: Được tách từ:

en: Series
vi: Tùng thư

en: Series:
vi: Tùng thư:

en: Set
vi: Bộ

en: Set:
vi: Bộ:

en: Short stories
vi: Truyện ngắn

en: Show analytics
vi: Hiển thị tài liệu chủ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
vi: Hiển thị giá trị cho kiểu tài liệu '%s'?

en: Show volumes
vi: Hiển thị tập

en: Sinusoidal
vi: sinusoidal

en: Slide
vi: slide

en: Sound
vi: Âm nhạc

en: Sound recording
vi: Bản thu âm

en: Sounds
vi: sounds

en: Specialized
vi: Chuyên ngành

en: Specialized;
vi: Chuyên ngành;

en: Split into .. and ...:
vi: Chia thành .. và ...:

en: Spot heights
vi: spot heights

note: INPUT type=submit
en: Start search
vi: Tìm kiếm

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Stereographic
vi: stereographic

en: Subject(s):
vi: Chủ đề:

en: Subject:
vi: Chủ đề:

en: Summary:
vi: Tóm tắt:

en: Superseded by:
vi: Thay thế bởi:

en: Superseded in part by:
vi: Thay thế từng phần bởi:

en: Supersedes in part:
vi: Thay thế từng phần:

en: Supersedes:
vi: Thay thế:

en: Suppressed in OPAC
vi: Được bỏ qua trong OPAC

en: Technical drawing
vi: Bản vẽ kỹ thuật

en: Technical information on music
vi: technical information on music

en: Technical reports
vi: Báo cáo kỹ thuật

en: Text
vi: Văn bản

en: Thematic index
vi: thematic index

en: Theses
vi: Luận án, luận văn

en: Three times a month
vi: 3 số/tháng

en: Three times a week
vi: 3 số/tuần

en: Three times a year
vi: 3 năm/số

en: Title translated:
vi: Nhan đề chuyển đổi:

en: Toy
vi: Đồ chơi

en: Transparency
vi: Giấy trong

en: Transverse Mercator
vi: transverse Mercator

en: Treaties
vi: Hiệp ước

en: Triennial
vi: 3 năm/số

en: Type of Material
vi: Type of material

en: Undefined
vi: Không xác định

en: Uniform title:
vi: Nhan đề đồng nhất:

en: Uniform titles:
vi: Nhan đề đồng nhất:

en: Unknown
vi: Không biết

en: Updating loose-leaf
vi: Cập nhật từng phần

en: Videorecording
vi: Băng ghi hình

en: View
vi: Xem

en: Vocal parts
vi: vocal parts

en: Volumes:
vi: Tập:

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
vi: Cảnh báo: Chuỗi chứa ký tự không phù hợp! Bạn vui lòng kiếm tra lại "?".

en: Weekly
vi: 1 số/tuần

en: Withdrawn
vi: Loại khỏi lưu thông

en: a- Library of Congress Subject Headings
vi: a- Library of Congress subject headings

en: abstract or summary
vi: Trừu tượng hoặc tóm tắt

en: abstract or summary
vi: Trừu tượng hoặc tóm tắt

en: access
vi: Truy cập

en: acronym
vi: Từ viết tắt

en: adolescent
vi: Thanh niên

en: adult
vi: Người lớn

en: art original
vi: nghệ thuật gốc

en: art original
vi: nghệ thuật gốc

en: art reproduction
vi: nghệ thuật tái tạo

en: art reproduction
vi: nghệ thuật tái tạo

note: IMG
en: article
vi: Bài báo

en: atlas
vi: Bản đồ

en: atlas
vi: Bản đồ

en: bibliography
vi: Tiểu sử

en: bibliography
vi: Tiểu sử

en: biography
vi: Hồi ký, tiểu sử

en: biography
vi: Hồi ký, tiểu sử

note: IMG
en: book
vi: Sách

en: braille
vi: Chữ nổi

en: braille
vi: Chữ nổi

en: by
vi: Tác giả

note: SCRIPT
en: c- Vertical
vi: c- vertical

en: cash
vi: Tiền mặt

en: catalog
vi: Tìm kiếm

en: chart
vi: Biểu đồ

en: chart
vi: Biểu đồ

en: code
vi: Mã

en: collage
vi: Tranh dán

en: collection
vi: Bộ sưu tập

note: IMG
en: computer file
vi: File máy tính

en: contributor
vi: Người đóng góp

en: creator
vi: Tác giả:

en: cylinder
vi: Hình trụ

en: database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: deleted heading information
vi: Xóa thông tin đề mục

en: diagram
vi: Giản đồ

en: dictionary
vi: Từ điển

en: dictionary
vi: Từ điển

en: digitized microfilm
vi: vi phim số

en: digitized other analog
vi: vi phim tương tự

en: direct
vi: Trực tiếp

en: directory
vi: Thư mục

en: directory
vi: Thư mục

en: discography
vi: Đĩa nhạc

en: discography
vi: Đĩa nhạc

en: drama
vi: Kịch

en: drama
vi: Kịch

note: IMG
en: drawing
vi: Tranh họa tiết

en: electronic
vi: Điện tử

en: electronic
vi: Điện tử

en: encyclopedia
vi: Bách khoa toàn thư

en: encyclopedia
vi: Bách khoa toàn thư

en: essay
vi: Tiểu luận

en: essay
vi: Tiểu luận

en: fiction
vi: Viễn tưởng

en: fiction
vi: Viễn tưởng

en: flash card
vi: Thẻ nhớ

en: flash card
vi: Thẻ nhớ

en: font
vi: Phông chữ

en: game
vi: Trò chơi

en: general
vi: Tổng hợp

en: graphic
vi: Đồ họa

en: graphic
vi: Đồ họa

en: handbook
vi: Sổ tay

en: handbook
vi: Sổ tay

en: history
vi: Lịch sử tài liệu

en: history
vi: Lịch sử

en: humor, satire
vi: Tryện cười

en: humor, satire
vi: Tryện cười

en: index
vi: Chỉ số

en: index
vi: Chỉ số

en: indirect
vi: Gián tiếp

en: isbn
vi: Số ISBN

en: issn
vi: Số ISSN

en: issue number
vi: Số kỳ phát hành

en: juvenile
vi: Vị thành niên

en: kit
vi: Bộ công cụ

en: kit
vi: Bộ công cụ

note: IMG
en: large print
vi: In khổ lớn

en: later
vi: muộn

en: law report or digest
vi: Báo cáo pháp luật

en: law report or digest
vi: Báo cáo pháp luật

en: legal article
vi: Bài viết pháp lý

en: legal article
vi: Bài viết pháp lý

en: legislation
vi: Pháp luật

en: legislation
vi: Pháp luật

en: letter
vi: Thông báo

en: libretto
vi: Thể loại nhạc kịch

en: magnetic disc
vi: Đĩa từ

en: magneto-optical disc
vi: Đĩa từ - quang

en: manuscript
vi: Bản thảo

en: map
vi: Bản đồ

en: map
vi: Bản đồ

en: microfiche
vi: Vi thẻ

en: microfiche
vi: Vi thẻ

en: mixed material
vi: Vật liệu tổng hợp

note: IMG
en: mixed materials
vi: Vật liệu hỗn hợp

en: monographic
vi: Chuyên khảo

en: motion picture
vi: Tranh hoạt họa

en: motion picture
vi: Tranh hoạt họa

note: IMG
en: music
vi: Âm nhạc

en: newspaper
vi: Bài báo

en: newspaper
vi: Bài báo

en: notated music
vi: Ký hiệu âm nhạc

en: novel
vi: Tiểu thuyết

en: numeric data
vi: Dữ liệu số

en: numeric data
vi: Dữ liệu số

note: IMG
en: optical disc
vi: Đĩa quang

en: other
vi: Báo cáo khác

en: other rules
vi: Quy tắc khác

note: IMG
en: painting
vi: Tranh vẽ

en: patent
vi: Bằng sáng chế

en: patent
vi: Bằng sáng chế

en: periodical
vi: Định kỳ

en: periodical
vi: Theo định kỳ

en: photomechanical print
vi: In quang cơ

en: photonegative
vi: Ảnh âm bản

en: photoprint
vi: Tranh in

en: picture
vi: Ảnh

en: picture
vi: Ảnh

en: poetry
vi: Thơ

en: poetry
vi: Thơ

en: preschool
vi: Mầm non

en: print
vi: Bản in

en: print
vi: Bản in

en: profile
vi: Hồ sơ

en: programmed text
vi: Tài liệu lập trình

en: programmed text
vi: Tài liệu lập trình

en: reformatted digital
vi: Định dạng số

en: reformatted digital
vi: Định dạng số

en: regular print
vi: In thường

en: s- Sears List of Subject Headings
vi: s- Sears list of subject headings

note: IMG
en: score
vi: Phạm vi

note: IMG
en: serial
vi: ÂPĐK

en: series
vi: Tùng thư

en: series
vi: Tùng thư

en: short story
vi: Truyện ngắn

en: software, multimedia
vi: Phần mềm, đa phương tiện

en: sound
vi: Âm nhạc

en: sound
vi: Âm nhạc

note: IMG
en: sound disc
vi: Đĩa nhạc

en: sound recording
vi: Bản thu âm

en: sound recording-musical
vi: Bản thi âm - Âm nhạc

en: sound recording-nonmusical
vi: Bản thu âm - Khác

en: source
vi: Nguồn trích dẫn

en: specialized
vi: Chuyên ngành

en: speech
vi: Diễn văn, biện luận

en: speech
vi: Diễn văn, biện luận

en: statistics
vi: Thống kê

en: statistics
vi: Thống kê

en: summary or subtitle
vi: Tóm tắt hoặc nhan đề phụ

en: technical drawing
vi: Bản vẽ kỹ thuật

en: technical drawing
vi: Bản vẽ kỹ thuật

en: technical report
vi: Báo cáo kỹ thuật

en: text
vi: Văn bản

en: theses
vi: Luận án, luận văn

en: theses
vi: Luận văn

en: three dimensional object
vi: Đối tượng 3 chiều

en: toy
vi: Đồ chơi

en: toy
vi: Đồ chơi

en: transparency
vi: Giấy trong

en: transparency
vi: Giấy trong

en: treaty
vi: Hiệp ước

en: treaty
vi: Hiệp ước

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
vi: u- unknown

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
vi: uu- unknown

en: videorecording
vi: Băng ghi hình

en: videorecording
vi: Băng ghi hình

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
vi: y- Other photographic medium

en: yes
vi: Có

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
vi: zz- other
