Koha 22.11 - en to vi translation catalogue (3854 entries)

en: # Items
vi: ĐKCB

en: # Records
vi: Số bản ghi

en: # Subs
vi: Số ÂPĐK

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
vi: %s %s %s %s %s %s "%s (%s ngày)"%s" "%s"%s "%s"%s "%s %sTác giả: %s.%s%sNhà xuất bản: %s.%s"%s "%sx %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s '%s" %s %s %s %s "Tổng số đơn hàng chậm"%s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
vi: %s %s %s %s %s %s TỔNG%s %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
vi: %s %s %s Không có tựa đề %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
vi: %s %s %sTài khoản%sTên giỏ%sSố dơn hàng%sTác giả%sNhan đề%sNhà xuất bản%sNăm xuất bản%sTên bộ sưu tập%sISBN%sSố lượng%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sGiảm giá%sƯớc phí thuế đã bao gồm%sƯớc phí thuế chưa bao gồm%sGhi chú cho nhà cung cấp%sNgày%sTên hiệu sách%sĐịa chỉ hiệu sách%sĐịa chỉ bưu điện hiệu sách%sMã số hợp đồng%sTên hợp đồng%sNơi giao giỏ của nhóm%sNơi ghi hóa đơn cho giỏ của nhóm%sNởi giao giỏ%sNới ghi hóa đơn cho giỏ%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
vi: %s %s %sTên hợp đồng%sSố đơn hàng%sNgày%sISBN%sTác giả%sNhan đề%sNăm xuất bản%sNhà xuất bản%sTên bộ sưu tập%sGhi chú cho nhà cung cấp%sSố lượng%sRRP%sNơi giao hàng%sNơi ghi hóa đơn%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
vi: %s %s %sNGÀY ĐẶT HÀNG%sNGÀY DỰ KIÊN CHUYỂN TỚI%sNHÀ CUNG CẤP%sTHÔNG TIN%sTỔNG GIÁ%sGIỎ%sSỐ KHIẾU NẠI%sNGÀY KHIẾU NẠI%sGHI CHÚ NỘI BỘ%sGHI CHÚ NHÀ CUNG CẤP%sISBN%s

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
vi: %s %s KB Bạn chắc chắn muốn tải tệp tin này lên cơ sở dữ liệu?

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
vi: %s %s Không %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
vi: %s %s Không có đặt mượn %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
vi: %s %s Bạn tìm kiếm %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
vi: %s %s, Tác giả:

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
vi: %s %s Tác giả: %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
vi: %s %s, Tác giả: %s%s (Biểu ghi số %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
vi: %s %s với

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
vi: %s %s tháng %s Ngày hết hạn: %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
vi: %s %s tới %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
vi: %s %s được chuyển.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
vi: %s %s%s%sKhông tìm thấy phiếu mẫu%s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %s; ISBN:
vi: %s %s; Số ISBN:

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
vi: %s %sLỖI: Không thể lấy mục này.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
vi: %s %sChỉnh sửa trường con MARC của trường %s biểu ghi nhất quán %s%s %s%s%s

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
vi: %s %sTài liệu%sTài liệu%s quá hạn ngày %s%s

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
vi: %s %sBất kỳ

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
vi: %s %sXin lỗi, bạn không được phân quyền để thêm tài liệu vào giá sách ảo này.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
vi: %s %sMùa xuân%s %s %sMùa hè%s %s %sMùa thu%s %s %sMùa đông%s %s %sM.Xuân%s %s %sM.Hè%s %s %sM.Thu%s %s %sM.Đông%s %s %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
vi: %s ( %s ) không thể gia hạn trước %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
vi: %s ( %s ) đã được bạn đọc %s %s gia hạn hết số lần quy định (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
vi: %s ( %s ) đã được lên lịch tự động gia hạn và không thể gia hạn thêm từ %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
vi: %s ( %s ) đã được lên lịch tự động gia hạn và không thể được gia hạn bởi tài khoản của độc giả đã hết hạn

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
vi: %s ( %s ) đã được lên lịch tự động gia hạn và không thể gia hạn thêm từ %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
vi: %s ( %s ) đã được lên lịch tự động gia hạn.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
vi: %s ( %s ): Tài liệu này đang được bạn đọc khác đặt mượn.

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
vi: %s (Đăng ký cá biệt: %s)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
vi: %s (mặc định)

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
vi: %s (Không hoạt động)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
vi: %s (Quá hạn)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
vi: %s 0 bản ghi %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
vi: %s Tạo biểu ghi

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
vi: %s Tạo biểu ghi nhập vào %s Bỏ qua biểu ghi nhập vào (các thì liệu có thể được tiếp tục xử lý) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
vi: %s Thêm tài liệu nếu tìm thấy biểu ghi phù hợp

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
vi: %s Thêm tài liệu nếu không tìm thấy biểu ghi phù hợp

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
vi: %s Địa chỉ 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
vi: %s Địa chỉ:

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
vi: %s Luôn luôn thêm tài liệu

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
vi: %s Đã có lỗi xảy ra khi kết xuất tập tin pdf. Vui lòng liên hệ với người quản trị để giải quyết vấn đề trên. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
vi: %s Một lỗi không xác định đã xảy ra.

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
vi: %s Số thẻ:

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
vi: %s Ghi chú lưu thông:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
vi: %s Thành phố:

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
vi: %s Mật khẩu xác nhận:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
vi: %s Ghi chú liên hệ:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
vi: %s Quốc gia

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
vi: %s Tạo mới

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
vi: %s Tạo mẫu câu lạc bộ mới %s

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
vi: %s Ngày sinh:

note: %1$s:  END
en: %s Default
vi: %s Mặc định

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
vi: %s Xác định chính sách lưu thông cho "%s" %s Xác định chính sách lưu thông cho tất cả thư viện %s

note: %1$s:  END
en: %s Email:
vi: %s Thư điện tử:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
vi: %s Kích hoạt

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
vi: %s Lỗi:

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
vi: %s Số Fax:

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
vi: %s Hạn chế hiển thị theo

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
vi: %s Tên:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
vi: %s Cho phép mượn %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
vi: %s Khung mẫu

note: %1$s:  END
en: %s From any library
vi: %s Từ bất kỳ thư viện nào

note: %1$s:  END
en: %s From home library
vi: %s Từ thư viện chính

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
vi: %s Bỏ qua biểu ghi (Tài liệu vẫn được xử lý)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
vi: %s Luôn luôn bỏ qua tài liệu

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
vi: %sTên viết tắt:

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
vi: %s Tài liệu được trả lại tài bất kỳ thư viện nào

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
vi: %s Tài liệu được trả lại tại thư viện chính

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
vi: %s Tài liệu trả lại thư viện cho mượn

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
vi: %s Chỉnh sửa EAN %s EAN mới %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
vi: %s Chỉnh sửa kiểu dữ liệu kiểm soát %s Tạo kiểu dữ liệu kiểm soát %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
vi: %s Chỉnh sửa câu lạc bộ

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
vi: %s Chỉnh sửa mẫu câu lạc bộ

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
vi: %s Chỉnh sửa đơn hàng %s Tạo đơn hàng %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
vi: %s Chỉnh sửa lô bạn đọc %s Tạo lô bạn đọc %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
vi: %s Chỉnh sửa ấn phẩm định kỳ

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
vi: %s Không có ngân sách đang hoạt động %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
vi: %s Không có nhóm

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
vi: %s Không cho phép đặt mượn

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
vi: %s Không có ngân sách dừng hoạt động %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
vi: %s Không giới hạn %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
vi: %s Không tìm thấy kết quả phù hợp %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
vi: %s Không tìm thấy mục đăng ký cá biệt hợp lệ. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
vi: %s Không giới hạn

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
vi: %s Ghi chú OPAC:

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
vi: %s Tên khác:

note: %1$s:  END
en: %s Owner
vi: %s Chủ sở hữu

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
vi: %s Chủ sở hữu và người sử dụng

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
vi: %s Chủ sở hữu, người sử dụng và thư viện

note: %1$s:  END
en: %s Password:
vi: %s Mật khẩu:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
vi: %s Điện thoại:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
vi: %s Thư điện tử:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
vi: %s Số điện thoại:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
vi: %s Ngày đăng kí:

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
vi: %s Thay thế biểu ghi thư mục hiện tại

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
vi: %s Thay thế tài liệu hiện tại nếu tìm thấy biểu ghi phù hợp

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
vi: %s Danh xưng:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
vi: %s Tìm kiếm: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
vi: %s Thư điện tử 2:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
vi: %s Số điện thoại 2:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
vi: %s Số ấn phẩm định kỳ bị bỏ qua khi phát hiện lỗi. %s Số ấn phẩm định kỳ giữ lại khi phát hiện lỗi. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
vi: In %s thẻ bạn đọc

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
vi: %s Thống kê 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
vi: %s Thống kê 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
vi: %s Bang:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
vi: %s Số nhà:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
vi: %s Số nhà:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
vi: %s Họ:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
vi: %s Các bản tài liệu sau đây không thể chuyển từ biểu ghi cũ sang biểu ghi mới:  %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
vi: %s Không có đề xuất mua được thư viện chấp nhận. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
vi: %s Không có mẫu CSV.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
vi: %s Không có điều kiện cho quy tắc này. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
vi: %s Số đơn hàng này không tồn tại. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
vi: %s Sử dụng trong

note: %1$s:  END
en: %s Username:
vi: %s Tên đăng nhập:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
vi: %s Có

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
vi: %s Có %s Không %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
vi: %s Có%s,

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
vi: %s Bạn tìm kiếm %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
vi: %s Bạn đã tìm kiếm bản ghi %s %s Bạn đã tìm kiếm %s %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
vi: %s tài liệu chủ

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
vi: %s , Tác giả:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
vi: %s_Tác giả: %s%s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
vi: %s tác giả:%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
vi: %s không thể mở

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
vi: %s bình luận

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
vi: %s dữ liệu đã được thêm

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
vi: %s ngày

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
vi: Có tất cả %s thư mục được xử lý.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
vi: Có tất cả %s thư mục được quét.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
vi: %s không được kích hoạt %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
vi: %s có lỗi khi giải nén tệp tin.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
vi: %s Khung mẫu

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
vi: %s nguồn tài chính được gắn với ngân sách này. Bạn phải xóa tất cả các nguồn tài chính đã gắn với trước khi xóa được ngân sách này.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
vi: Số đặt mượn:  %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
vi: %s đặt mượn (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
vi: Có %s tệp tin hình ảnh được chuyển tới cơ sở dữ liệu:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
vi: Có %s  hình ảnh được tìm thấy

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
vi: %s tài khoản bạn đọc được nhập vào %s(bạn đọc cuối cùng %s)%s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
vi: %s trong thẻ %s

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
vi: %s phát hành

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
vi: %s phát hành %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
vi: %s Các trường bắt buộc của tài liệu bị bỏ trống

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
vi: Tìm thấy %s bản tài liệu và đã được duyệt

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
vi: %s tài liệu đính kèm biểu ghi này. Bạn phải xóa hết tài liệu trước khi xóa biểu ghi.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
vi: %s tài liệu được đính kèm.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
vi: Bạn đã xóa: %s bản tài liệu.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
vi: Số tài liệu: %s

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
vi: %s tài liệu được chỉnh sửa : Lần cuối chỉnh sửa vào ngày %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
vi: %s Các trường bắt buộc chưa khai báo thông tin (được đánh dấu)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
vi: %s tháng %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
vi: %s tài khoản bạn đọc không được nhập vào do tài khoản bạn đọc này đã tồn tại và việc ghi đè không được kích hoạt  %s(bạn đọc cuối cùng %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
vi: %s tài khoản bạn đọc không được nhập vào do không đúng định dạng %s(bạn đọc cuối cùng %s)%s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
vi: %s trên %s tới ngày %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
vi: %s đơn hàng được đính kèm.

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
vi: Số đơn hàng: %s

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
vi: %s tài khoản bạn đọc được ghi đè %s(bạn đọc cuối cùng %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
vi: Bạn đã xóa vĩnh viễn %s tài khoản bạn đọc

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
vi: Bạn đã chuyển%s  tài khoản bạn đọc tới thùng rác

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
vi: %s tài khoản đọc giả sẽ bị xóa

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
vi: %s tài khoản bạn đọc sẽ bị loại bỏ (nếu nó không được sử dụng)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
vi: %s lịch sử ghi mượn của đọc giả sẽ bị vô danh hóa

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
vi: Thông số %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
vi: %s biểu ghi %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
vi: %s biểu ghi

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
vi: %s biểu ghi bị xóa.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
vi: %s biểu ghi trong tệp tin dữ liệu

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
vi: %s biểu ghi không được duyệt do lỗi MARC

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
vi: %s tài khoản bạn đọc được phân tích

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
vi: %s biểu ghi được duyệt

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
vi: %s biểu ghi có ít nhật một tiêu chí phù hợp với quy tắc kiểm tra &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
vi: Tìm thấy%s  kết quả liên quan tới %s

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
vi: %s kết quả tìm thấy trong biên mục,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
vi: %s kết quả được tìm thấy trong tệp tin dữ liệu

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
vi: Hiện tại bạn đã nhận về %s  lô tài liệu

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
vi: %s ấn phẩm định kỳ được đính kèm.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
vi: Số ÂPĐK: %s

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
vi: Được sử dụng %s lần

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
vi: Bản tài liệu %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
vi: %s tài liệu không sẵn sàng:

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
vi: %s sẽ hết hạn vào ngày

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
vi: %s tuổi

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_servers %3$s:  IF memcached_running and is_memcached_still_active
en: %s | Status: %s %s
vi: %s | Tình trạng: %s %s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
vi: %s%s : %sĐơn hàng chậm

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
vi: %s%s Nơi xuất bản:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
vi: %s%s %s trong thư viện %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
vi: %sIn %s nhãn gáy tài liệu%sIn %s nhãn gáy tài liệu%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
vi: %s%s%s(Không có số điện thoại)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
vi: %s%s%s(Không có địa chỉ thư điện tử)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
vi: %s%s%sTài liệu chưa được chuyển%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
vi: %s%s%sLiên kết tới tài nguyên%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
vi: %s%s%sKhông tìm thấy phiếu mẫu%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
vi: %s%s&nbsp;với giới hạn:

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
vi: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Đã yêu cầu ngày %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
vi: %s%s, Tác giả: %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
vi: %s%s; Nhà xuất bản: %s %s%s Năm xuất bản:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
vi: %s&copy; %s %s %s;Tập:

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
vi: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
vi: %s(Bạn đọc đã bị xóa)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
vi: %s(có thuế)%s(chưa có thuế)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
vi: %s(có thuế)%s(chưa có thuế)%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
vi: %s, tác giả %s%s%s-

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
vi: %sHoạt động%sNgừng hoạt động%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
vi: %sTạo ấn phẩm định kỳ%s (

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
vi: %sBiểu ghi nhất quán%sBiểu ghi thư mục%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
vi: %sBiểu ghi nhất quán%sBiểu ghi thư mục%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
vi: %sBạn không thể tạo giá sách ảo mới, vui lòng kiểm tra lại tên giá sách ảo.

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
vi: %sLỗi: Không thể tạo ra bản tài liệu mới.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
vi: %sLỖI: Không thể chỉnh sửa biểu ghi biên mục.%s %sLỖI: Không tìm được số tài liệu từ số đăng ký cá biệt này.%s

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
vi: %sChỉnh sửa khóa học%sTạo khóa học%s

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
vi: %sChỉnh sửa%sTạo%s mẫu thẻ bạn đọc%s (%s)%s

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
vi: %sChỉnh sửa%sTạo%s hồ sơ máy in%s (%s)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
vi: %sMiễn phí vận chuyển%s%s%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
vi: %sKhông hiển thị%sHiển thị%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
vi: %sKhông hiển thị%sHiển thị%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
vi: %s Đặt mượn:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
vi: %sChính sách đặt mượn theo kiểu tài liệu cho %s%sChính sách đặt mượn theo kiểu tài liệu cho tất cả các thư viện%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
vi: %sChỉnh sửa khung mẫu biên mục%sTạo khung mẫu biên mục%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
vi: %sChỉnh sửa thông báo bạn đọc%sTạo thông báo bạn đọc%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
vi: %sTạo mới %sGiỏ đặt hàng %s (%s) cho

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
vi: %s Không%sCó%s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
vi: %sQuá hạn!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
vi: %sQuá hạn:%s

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
vi: %sĐảo ngược tình trang di chuyển%sĐảo ngược tình trạng chờ đợi%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
vi: %sTệp tin bạn lựa chọn để tải lên không chứa nội dung.%s %sBạn phải chọn tệp tin để tải lên.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
vi: %sTệp tin bạn lựa chọn để tải lên không chứa nội dung.%s %sBạn phải chọn tệp tin để tải lên.%s %sThông số script đang thiếu hoặc không hợp lệ. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
vi: %sBạn chưa nhận được đơn hàng nào.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
vi: %s Biểu ghi này không có bản tài liệu.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
vi: %sCó%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
vi: %sCó%sKhông%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
vi: %sgiá sách ảo:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
vi: %svà %s %s %s có mã ISSN là

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
vi: %sb - Đề mục sau đó

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
vi: %s, Tác giả: %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
vi: %sd - Từ viết tắt

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
vi: %sf - Tác phẩm âm nhạc

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
vi: %sg - Thuật ngữ rộng hơn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
vi: %sh - Thuật ngữ hẹp hơn

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
vi: %si - Tài liệu tham khảo trong trường con $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
vi: %sn - Không áp dụng

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
vi: %sr - Chỉ định liên quan trong $i hoặc $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
vi: %st - Trực tiếp trong dữ liệu gốc

en: &lt;&lt; Back to suggestions
vi: &lt;&lt; Quay lại đề xuất mua

en: &lt;&lt; Previous
vi: &lt;&lt; Trang trước

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
vi: &lt;a href="[856u]"&gt;trang web&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cụm từ tên tác giả

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ký hiệu phân loại

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tên hội nghị

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cụm từ hội nghị

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tên tổ chức

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cụm từ hội nghị

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISBN
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Số ISBN

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISSN
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Số ISSN

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cụm từ

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cá nhân

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cụm từ tên cá nhân

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nhan đề tùng thư

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Chủ đề và thuật ngữ rộng hơn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Chủ đề và thuật ngữ hẹp hơn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Chủ đề và thuật ngữ liên quan

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cụm từ chủ đề

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
vi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cụm từ nhan đề

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
vi: (%s) đến nhận tại thư viện %s từ ngày %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
vi: (%s) cho bạn đọc

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
vi: (%s) từ bạn đọc

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
vi: (%s) được bạn đọc

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
vi: (%s) đang chờ bạn đọc

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
vi: (%s) đang được bạn đọc

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
vi: (%s) đang được mượn bởi bạn đọc này. Bạn có muốn gia hạn cho bạn đọc?

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
vi: (%s) tới bạn đọc

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
vi: (%s). %s Ghi trả và ghi mượn? %s

en: (Error)
vi: (Lỗi)

en: (Filtered.
vi: (Dữ liệu đã được lọc.

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
vi: (Bao gồm, giá trị mặc định là %s ngày trước tới %s ngày đến. Thiết lập khoảng thời gian khác nếu cần.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
vi: (Bao gồm, giá trị mặc định là %s ngày trước tới ngày hôm nay. Thiết lập khoảng thời gian khác nếu cần.)

en: (None)
vi: (Không chọn)

en: (Tax exc.)
vi: (Trước thuế)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
vi: (Hiện tại có %s  kỳ ÂPĐK liên quan đến nhan đề này).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
vi: (Không rõ)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
vi: (Một danh sách các lựa chọn của tùy chọn (phân cách bằng|) hoặc các cột/hàng của khung văn bản)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
vi: (được điều chỉnh cho %s, %ssau thuế%strước thuế%s)

en: (budgeted cost * quantity)
vi: (bằng giá thanh toán * số lượng)

en: (checking)
vi: (đang kiểm tra)

en: (default if none is defined)
vi: (Mặc định nếu không được xác định)

en: (enter amount in numerals)
vi: (Nhập số lượng vào ô)

en: (exclusive)
vi: (độc quyền)

en: (fast cataloging)
vi: (biên mục nhanh)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
vi: (Nếu bạn chọn một loại giá trị định trước, dữ liệu nhập vào sẽ bị giới hạn trong các giá trị cho phép)

en: (inclusive)
vi: (bao gồm)

en: (inclusive) to
vi: (bao gồm) đến

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
vi: (được chỉnh sửa ngày %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
vi: (phải là một số lớn hơn 0)

note: SCRIPT
en: (never)
vi: (không)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
vi: (Tìm kiếm liên quan: %s%s%s)

en: (select a library)
vi: (chọn một thư viện)

en: (use * to do a fuzzy search)
vi: (sử dụng ký tự '*' để tìm kiếm các kết quả gần đúng)

en: ) is currently restricted.
vi: ) hiện đang bị hạn chế.

en: ) is not checked out to a patron.
vi: ) không được ghi mượn tới bạn đọc.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
vi: ) hết hạn vào ngày %s

en: ) on
vi: ) vào ngày

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
vi: ) được gia hạn cho %s %s (

en: ) you selected does not exist.
vi: ) bạn chọn không tồn tại.

en: , Please transfer this item.
vi: , bạn hãy chuyển tài liệu này tới bạn đọc.

en: , greater than or equal to 1
vi: , lớn hơn hay bằng 1

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
vi: - Số lượng quỹ không được bỏ trống

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
vi: - Mã quỹ không được phép bỏ trống

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
vi: - Tên quỹ không được phép bỏ trống

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
vi: - Quỹ nhỏ tạo mới không được bằng với quỹ hiện tại

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
vi: - Bạn chưa khai báo ngày bắt đầu phát hành ấn phẩm định kỳ

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
vi: - Bạn chưa khai báo tần xuất phát hành

en: - None -
vi: - Không có -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
vi: - Vui lòng lựa chọn tài liệu để đặt mượn

en: -- All --
vi: -- Tất cả --

en: -- Choose --
vi: -- Chọn lý do đề xuất --

en: -- Choose a reason --
vi: -- Chọn một lý do của bạn --

en: -- Choose a status --
vi: -- Chọn trạng thái đề xuất mua --

en: -- Choose format --
vi: -- Chọn định dạng --

en: -- None --
vi: -- Không có --

en: -- none --
vi: -- Không --

en: -- please choose --
vi: -- Chọn tại đây --

en: . Deletion is not possible.
vi: . Không thể xóa biểu ghi này.

en: . Please re-enter the new password.
vi: . Vui lòng nhập lại mật khẩu mới.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
vi: đặt mượn. Vui lòng lưu lại các tài liệu này và kiểm tra chúng để xử lý đặt mượn.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
vi: .%sCán bộ quản trị phải khai báo ít nhất một thư viện.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
vi: .%sCán bộ quản trị phải khai báo ít nhất một kiểu bạn đọc.%s

en: ... or...
vi: ... Hoặc...

en: ...and:
vi: ...đến:

en: ...to
vi: Đến ngày:

en: 0 to disable
vi: Thiết lập 0 để không kích hoạt

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
vi: : %sgiá sách ảo:%s

en: : Barcode must be unique.
vi: : Đăng ký cá biệt trên đã tồn tại, bạn vui lòng nhập đăng ký cá biệt khác.

en: : The items do not belong to your library.
vi: : Bản tài liệu này thuộc về thư viện khác.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
vi: : Không thể xác định giá trị của đăng ký cá biệt. Không có bản tài liệu nào được thêm vào.

en: : item has a waiting hold.
vi: : Bản tài liệu đang chờ bạn đọc đặt mượn đến lấy.

en: : item has linked
vi: : Bản tài liệu đã được liên kết tới

en: : item is checked out.
vi: : Bản tài liệu đã được ghi mượn.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
vi: << Quay lại

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
vi: << Xóa

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
vi: Đã có nhóm với tên %s rồi.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
vi: Phiên bản mới của giao diện này đã sẵn sàng. Bạn có muốn tải về?

en: A pattern with this name already exists.
vi: Mẫu đánh số ÂPĐK với tên bạn khai báo đã tồn tại trong hệ thống.

en: ALL items fields MUST :
vi: Tất cả các trường của tài liệu

en: About Koha
vi: THÔNG TIN HỆ THỐNG

en: Abstracts / Summaries
vi: Tóm tắt / Tổng quát

en: Accepted
vi: Được chấp nhận

en: Accepted by
vi: Người duyệt

en: Accepted by:
vi: Người duyệt:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
vi: Chấp nhận thanh toán khoản tiền phạt (%s) từ bạn đọc

en: Accession date:
vi: Ngày nhập:

en: Account fines and payments
vi: Thông tin tài khoản

en: Account number:
vi: Số tài khoản:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
vi: Thông tin tài khoản bạn đọc:  %s %s (%s)

en: Account type
vi: Kiểu tiền phạt

en: Accounting details
vi: Thông tin tài khoản

en: Acquisition
vi: Phân hệ bổ sung

en: Acquisition date
vi: Ngày bổ xung

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
vi: Ngày bổ sung (yyyy-mm-dd)

en: Acquisition date: newest to oldest
vi: Ngày bổ sung: Mới đến cũ

en: Acquisition date: oldest to newest
vi: Ngày bổ sung: Cũ đến mới

en: Acquisition details
vi: Thông tin bổ sung

en: Acquisition information
vi: Thông tin bổ sung

en: Acquisition parameters
vi: THÔNG SỐ PHÂN HỆ BỔ SUNG

en: Acquisitions
vi: Phân hệ bổ sung

en: Acquisitions statistics
vi: Báo cáo phân hệ bổ sung

en: Acquisitions statistics
vi: Báo cáo phân hệ bổ sung

en: Action
vi: Thao tác

en: Action if matching record found:
vi: Xử lý nếu tìm thấy bản ghi:

en: Action if matching record found:
vi: Xử lý khi tìm thấy biểu ghi:

en: Action if no match found:
vi: Xử lý nếu không tìm thấy:

en: Action if no match is found:
vi: Xử lý nếu không tìm thấy:

en: Actions
vi: Thao tác

en: Actions
vi: Thao tác

en: Active
vi: Kích hoạt

en: Active budgets
vi: Đang hoạt động

en: Active:
vi: Kích hoạt:

en: Actual cost
vi: Giá thanh toán:

en: Actual cost tax exc.
vi: Giá thực tế trước thuế

en: Actual cost tax inc.
vi: Giá thực tế sau thuế

en: Actual cost:
vi: Giá thanh toán:

en: Actual cost:
vi: Chi phí thực tế:

note: INPUT type=submit name=add_multiple_copies_submit
en: Add
vi: Tạo

en: Add
vi: Tạo

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
vi: Thêm %s tài liệu vào giá sách ảo %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
vi: Tạo & Sao chép

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
vi: Thêm giỏ đặt hàng tới nhà cung cấp  %s

en: Add a contract
vi: Tạo hợp đồng

en: Add a message for:
vi: Gửi tin nhắn cho:

en: Add a new OAI set
vi: Tạo bộ OAI

en: Add a new action
vi: Tạo thao tác mới

en: Add a new message
vi: Tạo tin nhắn

note: INPUT type=submit
en: Add action
vi: Tạo thao tác

note: A
en: Add an attribute
vi: Tạo thuộc tính mới

note: BUTTON
en: Add another condition
vi: Thêm điều kiện khác

note: A
en: Add another field
vi: Thêm trường tìm kiếm

en: Add basket group for
vi: Tạo nhóm giỏ đặt hàng cho nhà cung cấp:

en: Add biblio
vi: Tạo biểu ghi

en: Add budget
vi: Tạo ngân sách

en: Add checked
vi: Thêm đối tượng

en: Add classification source
vi: Tạo khung phân loại

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
vi: Tạo

en: Add description
vi: Thêm mô tả

en: Add filing rule
vi: Tạo quy tắc phân loại

en: Add fund
vi: Tạo quỹ

note: A
en: Add internal note
vi: Ghi chú nội bộ

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
vi: Tạo bản tài liệu

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
vi: Tạo bản tài liệu %s

en: Add item type
vi: Tạo kiểu tài liệu

en: Add item(s)
vi: Thêm đối tượng

en: Add items to rota report
vi: Thêm mục vào báo cáo rotation

en: Add items: scan barcode
vi: Nhập đăng ký cá biệt:

en: Add manual restriction
vi: Hạn chế tài khoản

en: Add match check
vi: Tạo quy tắc kiểm tra độ phù hợp

en: Add match point
vi: Tạo điểm kiểm soát

en: Add new definition
vi: Tạo định nghĩa

en: Add new group
vi: Tạo nhóm giỏ đặt hàng

en: Add new holiday
vi: Tạo ngày nghỉ cho thư viện

en: Add offline circulations to queue
vi: Thêm dữ liệu lưu thông ngoại tuyến

en: Add order
vi: Tạo đơn hàng

en: Add order to basket
vi: Tạo đơn hàng

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
vi: Tạo đơn hàng tới giỏ đặt hàng %s

en: Add orders
vi: Tạo đơn hàng

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
vi: Tạo đơn hàng từ %s (%s được nhận vào ngày %s)

en: Add patron attribute type
vi: Tạo thuộc tính bạn đọc

en: Add recipients
vi: Thêm bạn đọc

en: Add record matching rule
vi: Tạo quy tắc kiểm soát biểu ghi

en: Add reserves
vi: Thêm tài liệu

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
vi: Hạn chế tài khoản

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
vi: Thêm tài liệu vào giá sách ảo %s

en: Add to a list
vi: Thêm vào giá sách ảo

en: Add to a new list:
vi: Thêm vào giá sách ảo mới:

en: Add to basket
vi: Tạo giỏ đặt hàng

en: Add to cart
vi: Thêm vào giỏ tài liệu

en: Add to list
vi: Thêm vào giá sách ảo

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
vi: Thêm vào dữ liệu lưu thông ngoại tuyến

note: SCRIPT
en: Add to:
vi: Thêm vào:

en: Add user
vi: Thêm quản lý

en: Add users
vi: Thêm người dùng

en: Add vendor
vi: Tạo nhà cung cấp

note: A
en: Add vendor note
vi: Ghi chú nhà cung cấp

en: Add/Edit items
vi: Tạo/Chỉnh sửa bản tài liệu

en: Added on or after date:
vi: Từ ngày:

en: Added on or before date:
vi: Đến ngày:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
vi: Bạn tạo thành công thuộc tính bạn đọc &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
vi: Tạo thành công quy tắc kiểm soát biểu ghi &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
vi: Được thêm.

en: Additional attributes and identifiers
vi: Thuộc tính mở rộng

en: Additional content types
vi: Kiểu nội dung bổ sung

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
vi: Trường bổ sung cho '%s'

en: Additional parameters
vi: Thông số khác

en: Additional tools
vi: Công cụ bổ trợ

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Address 2
vi: Địa chỉ 2

en: Address 2:
vi: Địa chỉ 2:

en: Address 2:
vi: Địa chỉ 2:

en: Address in question
vi: Chưa có địa chỉ

en: Address line 1:
vi: Địa chỉ 1:

en: Address line 2:
vi: Địa chỉ 2:

en: Address line 3:
vi: Địa chỉ 3:

en: Address:
vi: Địa chỉ:

en: Address:
vi: Địa chỉ:

en: Adjustment cost for invoice
vi: Chỉnh lại chi phí cho báo giá

en: Administration
vi: Quản trị hệ thống

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
vi: Quản trị hệ thống &gt; Tiền tệ và tỷ giá

en: Adolescent
vi: Thanh niên

en: Adult
vi: Người lớn

en: Advanced constraints
vi: Thông tin nâng cao

en: Advanced constraints:
vi: Thông tin nâng cao:

en: Advanced search
vi: Tìm kiếm nâng cao

en: After
vi: Sau ngày

en: Age required
vi: Tuổi thấp nhất

en: Age required:
vi: Giới hạn từ:

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
vi: Tài liệu không phù hợp với lứa tuổi %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
vi: Tài liệu không phù hợp với lứa tuổi %s. %s Bạn muốn tiếp tục ghi mượn cho bạn đọc? %s

en: Alert
vi: Cảnh báo

en: Alert subscribers for
vi: Cảnh báo tới bạn đọc liên quan đến ÂPĐK:

en: All
vi: Tất cả

en: All authority types
vi: Tất cả kiểu dữ liệu kiểm soát

en: All budgets
vi: Tất cả ngân sách

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
vi: Tất cả thông tin ghi mượn tại liệu (%s) cũ hơn %s đã được vô danh hóa

en: All collections
vi: Tất cả bộ sưu tập

en: All dates
vi: Tất cả các ngày

en: All funds
vi: Tất cả quỹ

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
vi: Tất cả các hóa đơn sử dụng để sát nhập phải từ cùng nhà cung cấp

en: All item fields are in the same tag and in item tab
vi: Tất cả các trường của tài liệu được ánh xạ tới trường tương tự và nằm trong thẻ tài liệu

en: All item types
vi: Tất cả kiểu tài liệu

en: All libraries
vi: Tất cả thư viện

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
vi: Tất cả các đơn hàng của giỏ đặt hàng này sẽ bị hủy bỏ và tất cả quỹ sử dụng sẽ được hoàn trả lại thư viện.

en: All shelving locations
vi: Tất cả

en: All tags
vi: Tất cả từ khóa

en: All vendors
vi: Tất cả

en: Allow
vi: Cho phép

en: Allow transfer?
vi: Cho phép chuyển tài liệu?

en: Already received
vi: Đơn hàng đã nhận

en: Alternate address
vi: Địa chỉ thay thế

en: Alternate address: Address
vi: Alternate address: Địa chỉ

en: Alternate address: Address 2
vi: Alternate address: Địa chỉ 2

en: Alternate address: City
vi: Alternate address: Thành phố

en: Alternate address: Email
vi: Alternate address: Thư điện tử

en: Alternate address: Phone
vi: Alternate address: Điện thoại

en: Alternate address: State
vi: Alternate address: Bang

en: Alternate address: Street number
vi: Alternate address: Số nhà

en: Alternate address: Street type
vi: Alternate address: Số nhà

en: Alternate contact
vi: Thông tin liên hệ thay thế

en: Alternate contact: Address
vi: Alternate contact: Địa chỉ

en: Alternate contact: Address 2
vi: Alternate contact: Địa chỉ 2

en: Alternate contact: City
vi: Alternate contact: Thành phố

en: Alternate contact: Country
vi: Alternate contact: Quốc gia

en: Alternate contact: First name
vi: Alternate contact: Tên

en: Alternate contact: Phone
vi: Alternate contact: Điện thoại

en: Alternate contact: State
vi: Alternate contact: Bang

en: Alternate contact: Surname
vi: Alternate contact: Họ

en: Alternative contact
vi: Thông tin liên hệ phụ

en: Alternative phone:
vi: Điện thoại 2:

en: Amount
vi: Số lượng

en: Amount outstanding
vi: Còn nợ

en: Amount:
vi: Số tiền:

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
vi: Đã có lỗi và batch %s không bị xóa.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
vi: Đã có lỗi và batch %s không hoàn toàn de-duplicated.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
vi: Đã có lỗi và không có mục nào được bổ sung cho batch %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
vi: Đã có lỗi và mục không bị loại bỏ từ batch %s.

en: An error has occurred!
vi: Phát hiện lỗi hệ thống:

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
vi: Đã có lỗi. %s

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
vi: Phát hiện lỗi hệ thống. Bạn không thể tạo hóa đơn này.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
vi: Xảy ra lỗi khi bạn xóa hình ảnh này

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
vi: Đã có lỗi khi tạo ra giá sách ảo này. Tên %s đã có rồi.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
vi: Có lỗi sảy ra và %s  hoạt động cho %s %s không hoàn thành. Bạn vui lòng kiểm tra lại lịch sử lỗi hệ thống để có thông tin chi tiết.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
vi: Đã có một ảnh với tên '%s' rồi.

en: An unknown error has occurred.
vi: Không xác định được lỗi.

en: Analytics
vi: Tài liệu chủ

en: Analyze items
vi: Sửa tài liệu chủ

en: Anonymize checkout history
vi: Xóa lịch sử ghi mượn

en: Another pattern with this name already exists.
vi: Mẫu đánh số ÂPĐK khác với tên tương tự đã tồn tại.

en: Any
vi: Tất cả

en: Any audience
vi: Tất cả bạn đọc

en: Any category code
vi: Tất cả

en: Any content
vi: Tất cả nội dung

en: Any format
vi: Tất cả định dạng

en: Any item type
vi: Tất cả

en: Any library
vi: Tất cả

en: Any phrase
vi: Cụm từ bất kỳ

en: Any status except cancelled
vi: Tất cả trừ trạng thái "Bị hủy bỏ"

en: Any vendor
vi: Tất cả

en: Any word
vi: Từ khóa bất kỳ

en: Appear in position:
vi: Vị trí xuất hiện:

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
vi: Sai khung kiểm soát. Số bản ghi là %s

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
vi: Áp dụng quy tắt khác

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
vi: Tìm kiếm

en: Apply filter(s)
vi: Tìm kiếm

en: Approve
vi: Chấp nhận

en: Approved
vi: Chấp nhận

en: Approved comments
vi: Bình luận đã duyệt

en: Approved tags
vi: Từ khóa đã duyệt

en: April
vi: Tháng 4

en: Arabic
vi: Tiếng Ả Rập

en: Are you sure you want to cancel this hold?
vi: Bạn chắc chắn muốn hủy bỏ đặt mượn này?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
vi: Bạn có chắc muốn hủy bỏ đặt mượn này (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy bỏ các thay đổi của bạn?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
vi: Bạn có chắc chắn muốn đổi nơi nhận tài liệu từ %s sang %s với yêu cầu này không?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
vi: Bạn có chắc chắn muốn sao chép quy định lưu thông và hình phạt từ thư viện %s sang %s không? Việc đó sẽ đè lên những quy định đang có tại thư viện đó.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
vi: Bạn có chắc chắn muốn sao chép quy định chuẩn này cho thư viện %s không? Việc này sẽ đè lên những quy định đang có tại thư viện đó.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
vi: Bạn có chắc chắn muốn đóng giỏ đặt hàng %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
vi: Bạn chắc chắn muốn đóng nhóm giỏ đặt hàng này?

en: Are you sure you want to delete
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa %s %s?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa lô %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa hình ảnh: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa máy chủ %s không?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa lịch sử tìm kiếm %s không?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xoá câu lạc bộ %s không? Việc đó sẽ hủy mọi đăng ký tham gia vào câu lạc bộ đó.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa giá sách ảo %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa các báo cáo được lựa chọn?

en: Are you sure you want to delete this basket?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa giỏ đặt hàng này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa khóa học này?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa ảnh bìa này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa bản tài liệu này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa giá sách ảo này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa ảnh đại diện của bạn đọc này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
vi: Bạn có chắc chắn xóa biểu ghi này không?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa báo cáo này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa tần suất phát hành này?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa đề xuất mua này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
vi: Bạn chắc chắn muốn thực hiện việc này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
vi: Bạn có chắc chắn muốn chỉnh sửa chính sách lưu thông khác?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
vi: Bạn chắc chắn muốn loại bỏ nhãn số: %s từ batch này không?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
vi: Bạn chắc chắn muốn loại bỏ các tài khoản được lựa chọn?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
vi: Bạn chắc chắn muốn loại bỏ từ khóa khỏi nhan đề này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
vi: Bạn chắc chắn muốn loại bỏ những tài liệu này khỏi giá sách ảo?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
vi: Bạn chắc chắn muốn loại bỏ tài liệu khỏi khóa học?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
vi: Bạn có chắc chắn muốn loại bỏ giá sách ảo này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
vi: Bạn chắc chắn muốn mở lại giỏ đặt hàng này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
vi: Bạn chắc chắn muốn mở lại ấn phẩm định kỳ này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
vi: Bạn có chắc chắn muốn thay thế ảnh đại diện hiện tại của bạn đọc này?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
vi: Bạn chắc chắn muốn miễn giảm %s trong khoản tiền phạt quá hạn của bạn đọc? Khoản tiền phạt này không thể được khôi phục lại!

en: Area
vi: Phân hệ báo cáo

en: Area:
vi: Phân hệ:

en: Arrived
vi: Đã về

note: SCRIPT
en: Ascending
vi: Tăng dần

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
vi: Yêu cầu hoặc thay đổi quyền hạn người dùng. Người dùng %s phải có quyền USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP và CREATE đối với cơ sở dữ liệu %s.

en: Asked
vi: Đã yêu cầu

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
vi: Tại thư viện: %s

en: Attach another item
vi: Chuyển tài liệu khác

en: Attach item
vi: Lấy tài liệu từ biểu ghi khác

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
vi: Chuyển giỏ đặt hàng tới một nhóm giỏ đặt hàng cùng tên

en: August
vi: Tháng 8

en: Auth field copied
vi: Trường kiểm soát

en: Auth value
vi: Giá trị nhất quán

en: Auth value:
vi: Giá trị nhất quán:

en: Author
vi: Tác giả

en: Author (A-Z)
vi: Tác giả (A-Z)

en: Author (Z-A)
vi: Tác giả (Z-A)

en: Author (any):
vi: Tác giả (Bất kỳ):

en: Author (corporate):
vi: Tác giả (Doanh nghiệp):

en: Author (meeting/conference):
vi: Tác giả (Cuộc họp/Hội nghị):

en: Author (personal):
vi: Tác giả (Cá nhân):

en: Author(s)
vi: Tác giả

en: Author:
vi: Tác giả:

en: Author:
vi: Tác giả:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
vi: Tác giả: %s

en: Authorities
vi: Dữ liệu kiểm soát

en: Authority
vi: Biểu ghi nhất quán

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
vi: Biểu ghi nhất quán số %s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
vi: Dữ liệu kiểm soát %s

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
vi: Khung mẫu MARC của %s%s%sKhung mẫu mặc định%s

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
vi: Quản trị cấu trúc trường con MARC của trường %s (Thuộc kiểu %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
vi: Cấu trúc trường con của trường %s biểu ghi nhất quán

en: Authority field to copy:
vi: Trường kiểm soát:

en: Authority record
vi: Biểu ghi nhất quán

en: Authority search
vi: Tìm kiếm dữ liệu kiểm soát

en: Authority search results
vi: Kết quả tìm kiếm biểu ghi nhất quán

en: Authority type
vi: Kiểu dữ liệu kiểm soát

en: Authority type:
vi: Kiểu dữ liệu kiểm soát:

en: Authority types
vi: Kiểu dữ liệu kiểm soát

en: Authority:
vi: Kiểu nhất quán:

en: Authorized
vi: Giá trị

en: Authorized value
vi: Giá trị định trước

en: Authorized value category:
vi: Giá trị định trước:

en: Authorized value:
vi: Giá trị nhất quán:

en: Authorized value:
vi: Giá trị định trước:

en: Authorized values
vi: Giá trị định trước

en: Authors
vi: Tác giả

en: Auto ordering
vi: Tự động sắp xếp

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
vi: Chia đều

en: Availability
vi: Có tài liệu

en: Availability:
vi: Sẵn sàng:

en: Available call numbers
vi: Ký hiệu phân loại

note: INPUT type=text
en: Available copy
vi: Số bản sao

en: Available copy numbers
vi: Số bản sao sẵn sàng

en: Available enumeration
vi: Số kỳ ÂPĐK

en: Available locations
vi: Kho tài liệu

en: Available since
vi: Từ ngày

en: Average checkout period
vi: Thời gian ghi mượn trung bình

en: Average checkout period statistics
vi: Thời gian ghi mượn trung bình

en: Average loan time
vi: Thời gian ghi mượn trung bình

en: BIBTEX
vi: BibTex

en: Back
vi: Quay lại

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
vi: Mặt sau %s

en: Back to Tools
vi: Quay lại

en: Barcode
vi: Đăng ký cá biệt

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
vi: Đăng ký cá biệt %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
vi: Đăng ký cá biệt: %s

en: Barcode file:
vi: Tệp tin chứa đăng ký cá biệt:

en: Barcode list (one barcode per line):
vi: Danh sách ĐKCB (mỗi ĐKCB một dòng):

en: Barcode type:
vi: Kiểu mã vạch:

en: Barcode:
vi: Đăng ký cá biệt:

en: Barcode:
vi: Đăng ký cá biệt:

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
vi: Đăng ký cá biệt: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
vi: Đăng ký cá biệt: %s

en: Barcodes not found
vi: Không tìm thấy đăng cá biệt

en: Base-level allocated
vi: Được phân bổ

en: Base-level ordered
vi: Đã đặt hàng

en: Base-level spent
vi: Đã chi

en: Basic constraints
vi: Thông tin cơ bản

en: Basic parameters
vi: Thông số sơ bản

en: Basket
vi: Giỏ đặt hàng

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
vi: Giỏ đặt hàng số %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
vi: Giỏ đặt hàng %s (%s)

en: Basket (#)
vi: Giỏ đặt hàng

en: Basket deleted
vi: Giỏ đặt hàng đã bị xóa

en: Basket details
vi: Thông tin giỏ đặt hàng

en: Basket group
vi: Nhóm giỏ đặt hàng

en: Basket group billing place:
vi: Nơi thanh toán:

en: Basket group delivery placename:
vi: Nơi giao hàng:

en: Basket group name:
vi: Tên nhóm giỏ đặt hàng:

en: Basket group:
vi: Nhóm giỏ đặt hàng:

en: Basket grouping
vi: Nhóm giỏ đặt hàng

en: Basket grouping for
vi: Nhóm giỏ đặt hàng của nhà cung cấp:

en: Basket groups
vi: Nhóm giỏ đặt hàng

en: Basket name:
vi: Tên giỏ đặt hàng:

en: Basket:
vi: Giỏ đặt hàng:

en: Basketgroup:
vi: Nhóm giỏ đặt hàng:

en: Baskets
vi: Giỏ đặt hàng

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
vi: Giỏ đặt hàng của %s

en: Baskets in this group:
vi: Giỏ đặt hàng trong nhóm:

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
vi: Xóa bạn đọc theo lô và lịch sử ghi mượn của bạn đọc

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
vi: %sXóa%sChỉnh sửa%s bản tài liệu theo lô

en: Batch item deletion
vi: Xóa bản tài liệu theo lô

en: Batch item modification
vi: Chỉnh sửa bản tài liệu theo lô

en: Batch patron modification
vi: Thay đổi nhóm bạn đọc theo lô

en: Batch patrons modification
vi: Thay đổi nhóm bạn đọc theo lô

en: Batch patrons results
vi: Hiện thị nhóm bạn đọc

en: Before
vi: Trước ngày

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
vi: Trước khi bắt đầu, hãy kiểm tra lại các thông tin. Đăng nhập bằng tài khoản hệ thống cung cấp trong file cấu hình

en: Beginning date:
vi: Ngày bắt đầu phát hành:

en: Begins with
vi: Bắt đầu với

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
vi: Biểu ghi %s

en: Biblio count
vi: Số biểu ghi

en: Biblio:
vi: Biểu ghi:

en: Bibliographic
vi: Biểu ghi thư mục

en: Bibliographic data to print
vi: Nội dung nhãn gáy tài liệu

en: Bibliographic information
vi: Thông tin tài liệu

en: Bibliographic record
vi: Biểu ghi thư mục

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
vi: biểu ghi thư mục %s

en: Bibliographies
vi: Thư mục

en: Biblionumber:
vi: Số biểu ghi:

en: Billing date
vi: Ngày thanh toán

en: Billing date:
vi: Ngày thanh toán:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
vi: Ngày giao hàng: Trước ngày %s

en: Billing place
vi: Nơi thanh toán

en: Billing place:
vi: Nơi thanh toán:

en: Biography
vi: Hồi ký, tiểu sử

en: Block
vi: Khóa

note: SCRIPT
en: Blocked!
vi: Bị khóa!

en: Book drop mode
vi: Lùi thời gian ghi trả

en: Book fund:
vi: Nguồn thanh toán:

en: Borrower
vi: Bạn đọc

en: Borrower number
vi: Số thẻ

en: Borrowernumber:
vi: Số bạn đọc:

en: Braille
vi: Chữ nổi

en: Branch
vi: Thư viện

en: Brief display
vi: Hiển thị tóm tắt

en: Browse system logs
vi: Chọn nhật ký hệ thống

en: Browse the system logs
vi: Xem nhật ký hệ thống

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
vi: Ngân sách %s [ID=%s]%s (Ngừng hoạt động)%s

en: Budget name
vi: Ngân sách

en: Budget period description
vi: Mô tả thời hạn ngân sách

en: Budget:
vi: Ngân sách:

en: Budgeted cost:
vi: Giá thanh toán:

en: Budgets
vi: Ngân sách

en: Budgets administration
vi: Quản lý ngân sách

en: Build a new report?
vi: Tạo báo cáo mới?

en: Build a report
vi: Tạo báo cáo mới

en: Build and run reports
vi: Lập và chạy báo cáo

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
vi: Tạo báo cáo mới

en: Built-in offline circulation interface
vi: Giao diện lưu thông ngoại tuyến

en: By
vi: Người liên quan

en: By:
vi: Liệt kê theo:

en: CD audio
vi: CD âm thanh

en: CD software
vi: CD phần mềm

en: CSV profiles
vi: Mẫu CSV

en: CSV separator:
vi: Dấu phân cách CSV:

en: Cache expiry (seconds)
vi: Bộ nhớ đệm hết hạn (giây)

en: Cache expiry:
vi: Bộ nhớ đệm hết hạn:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
vi: Thống kê vào ngày %s. Kết quả thống kê từ ngày %s đến ngày %s

en: Calendar
vi: Lập lịch làm việc

en: Calendar information
vi: Lịch làm việc của thư viện

en: Call number
vi: Ký hiệu phân loại

en: Call number (0-9 to A-Z)
vi: Ký hiệu phân loại (0-9 tới A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
vi: Ký hiệu phân loại (Z-A tới 9-0)

en: Call number range
vi: Phạm vi ký hiệu phân loại

en: Call number:
vi: Ký hiệu phân loại:

en: Call numbers
vi: Ký hiệu phân loại

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
vi: Ký hiệu phân loại: %s

en: Can't cancel receipt
vi: Bạn không thể hủy nhận đơn hàng này.

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
vi: Bạn không thể xóa biểu ghi thư mục hoặc đơn hàng, bạn phải hủy bỏ các đặt mượn trước

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
vi: Bạn không thể xóa biểu ghi thư mục này, bạn cần xóa các đơn đặt hàng liên kết với biểu ghi trước.

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
vi: Bạn không thể xóa biểu ghi thư mục này, bạn cần xóa các ấn phẩm định kỳ liên quan trước.

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
vi: Bạn không thể xóa biểu ghi thư mục này, bạn xem các nguyên nhân dưới đây.

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
vi: Bạn không thể lưu lại biểu ghi này, các trường sau đây còn thiếu dữ liệu:

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Cancel and return to order
vi: Hủy và quay lại giỏ đặt hàng

en: Cancel filter
vi: Hủy bộ lọc

en: Cancel hold
vi: Hủy đặt mượn

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
vi: Hủy đặt mượn

en: Cancel modifications
vi: Hủy bỏ chỉnh sửa

en: Cancel notification
vi: Hủy thông báo

en: Cancel receipt
vi: Hủy nhận

en: Cancel transfer
vi: Hủy vận chuyển

en: Cancelled
vi: Hủy bỏ

en: Cancelled
vi: Bị hủy

en: Cancelled orders
vi: Đơn hàng bị hủy

en: Cannot add patron
vi: Không thể tạo tài khoản bạn đọc

en: Cannot be ordered
vi: Không thể tạo đơn hàng

note: I
en: Cannot be put on hold
vi: Không thể đặt mượn

en: Cannot check in
vi: Bạn không thể ghi trả tài liệu.

en: Cannot check out
vi: Hủy bỏ ghi mượn

en: Cannot delete
vi: Không thể xóa

en: Cannot delete budget
vi: Không thể xóa ngân sách

en: Cannot delete patron
vi: Không thể xóa tài khoản bạn đọc

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
vi: Không thể mở %s để đọc.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
vi: Không thể mở được tệp tin (idlink.txt hoặc datalink.txt) đính kèm.

en: Cannot place hold
vi: Không thể đặt mượn tài liệu

en: Cannot place hold on some items
vi: Bạn không thể đặt mượn trên nhiều tài liệu

en: Cannot place hold:
vi: Không thể đặt mượn:

en: Cannot process file as an image.
vi: Tệp tin hình ảnh bạn tải lên không đúng định dạng.

en: Cannot renew:
vi: Không thể gia hạn:

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
vi: Không thể kiểm tra trước mẫu đánh số ÂPĐK do một số nguyên nhân sau đây:

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
vi: Không thể ghi dữ liệu vào thư mục bổ trợ.

en: Card
vi: Tóm tắt

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
vi: In lô thẻ bạn đọc số %s

en: Card height:
vi: Chiều cao thẻ:

en: Card number
vi: Số thẻ bạn đọc

en: Card number:
vi: Số thẻ:

en: Card width:
vi: Chiều rộng thẻ:

en: Cardnumber already in use.
vi: Số thẻ bạn đọc đã được sử dụng.

en: Cardnumber length is incorrect.
vi: Chiều dài số thẻ bạn đọc không phù hợp.

en: Cardnumbers not found
vi: Không tìm thấy thẻ bạn đọc

note: SCRIPT
en: Cart
vi: Giỏ tài liệu

en: Cassette recording
vi: Băng Cassette

en: Catalog
vi: Tìm kiếm

en: Catalog by item type
vi: Số bản tài liệu

en: Catalog details
vi: Thông tin tài liệu

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
vi: Thông tin biểu ghi tài liệu %s

en: Catalog search
vi: Tìm kiếm biểu ghi thư mục

en: Catalog statistics
vi: Báo cáo phân hệ biên mục

en: Cataloging
vi: Phân hệ biên mục

en: Cataloging search
vi: Tìm tài liệu

en: Category
vi: Kiểu bạn đọc

en: Category code
vi: Kiểu bạn đọc

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
vi: Không có kiểu bạn đọc.

en: Category code:
vi: Mã kiểu bạn đọc:

en: Category name
vi: Kiểu bạn đọc

en: Category type:
vi: Kiểu nhóm

en: Category:
vi: Kiểu:

en: Category:
vi: Kiểu:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
vi: Kiểu bạn đọc: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
vi: Kiểu bạn đọc: %s (%s)

en: Categorycode
vi: Mã kiểu bạn đọc

en: Cell value
vi: Giá trị các ô

en: Cells contain estimated values only.
vi: Các ô chỉ chứa giá trị được ước tính.

en: Change
vi: Sửa

en: Change basket group
vi: Chỉnh sửa nhóm giỏ đặt hàng

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
vi: Chỉnh sửa nhóm giỏ đặt hàng

en: Change internal note
vi: Chỉnh sửa ghi chú nội bộ

en: Change order
vi: Đổi thứ tự

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
vi: Chỉnh sửa ghi chú nội bộ đơn hàng (đơn hàng số %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
vi: Chỉnh sửa ghi chú nhà cung cấp đơn hàng (đơn hàng số %s)

en: Change password
vi: Thay đổi mật khẩu

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
vi: Đổi tên và mật khẩu đăng nhập cho bạn đọc %s %s

en: Changed action if matching record found
vi: Thay đổi xử lý nếu thấy bản ghi

en: Changed action if no match found
vi: Thay đổi không xử lý nếu thấy bản ghi

en: Changed item processing option
vi: Thay đổi quá trình lựa chọn tài liệu

en: Changed.
vi: Đã chuyển.

en: Character encoding:
vi: Mã hóa ký tự:

en: Charge
vi: Phí

en: Check all
vi: Chọn tất cả

en: Check expiration
vi: Kiểm tra ÂPĐK quá hạn

en: Check for embedded item record data?
vi: Kiểm tra dữ liệu bản tài liệu đính kèm?

en: Check in
vi: Ghi Trả

en: Check in
vi: Ghi trả

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
vi: Tin nhắn ghi trả tài liệu

en: Check lists
vi: Kiểm tra danh sách

en: Check out
vi: Ghi mượn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
vi: Tin nhắn ghi mượn

en: Check out to this patron
vi: Ghi mượn cho bạn đọc

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
vi: Chọn để xóa trường

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
vi: Lựa chọn để hiển thị thuộc tính này trên trang hiển thị chi tiết biểu ghi bạn đọc trong giao diện OPAC.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
vi: Lựa chọn để cho phép tìm kiếm thuộc tính trong giao diện nhân viên.

en: Check-in
vi: Ghi trả

en: Check-in date from
vi: Ghi trả từ ngày

en: Check-in date from:
vi: Ghi trả từ ngày:

en: Checked
vi: Đã kiểm tra

en: Checked in
vi: Được ghi trả

note: SCRIPT
en: Checked in item.
vi: Tài liệu được ghi trả.

en: Checked out
vi: Được ghi mượn

en: Checked out
vi: Được ghi mượn

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
vi: Hiện tại tài liệu được ghi mượn %s lần

en: Checked out from
vi: Nơi ghi mượn

en: Checked out on
vi: Ngày ghi mượn

en: Checked-in items
vi: Tài liệu được ghi trả

en: Checkin
vi: Ghi trả

en: Checkin message
vi: Tin nhắn ghi trả

en: Checkin message type:
vi: Kiểu tin nhắn:

en: Checkin message:
vi: Tin nhắn ghi trả:

en: Checkin on
vi: Ngày ghi trả

en: Checking out to
vi: Ghi mượn tới bạn đọc

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
vi: Ghi mượn tài liệu tới bạn đọc %s

en: Checkout
vi: Ghi mượn

en: Checkout count
vi: Số lần ghi mượn

en: Checkout date
vi: Ngày ghi mượn

en: Checkout date from:
vi: Ghi mượn từ ngày:

en: Checkout date from:
vi: Ghi mượn từ ngày:

en: Checkout history
vi: Lịch sử ghi mượn

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
vi: Lịch sử ghi mượn của %s

en: Checkout on
vi: Ngày ghi mượn

en: Checkout status:
vi: Trạng thái ghi mượn:

en: Checkouts
vi: Ghi mượn

en: Child
vi: Trẻ em

en: Choice
vi: Lựa chọn

en: Choose
vi: Chọn

en: Choose .koc file:
vi: Chọn tệp tin .koc:

en: Choose a file
vi: Chọn tệp tin

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
vi: Chọn nhà cung cấp:

en: Choose a vendor to transfer from
vi: Chọn nhà cung cấp để chuyển từ

en: Choose a vendor to transfer to
vi: Chọn nhà cung cấp để chuyển tới

en: Choose an icon:
vi: Chọn biểu tượng:

en: Choose barcode type (encoding):
vi: Kiểu mã vạch (mã hóa):

en: Choose layout type:
vi: Kiểu nhãn gáy:

en: Choose library:
vi: Chọn thư viện:

en: Choose list
vi: Chọn giá sách ảo

en: Choose one
vi: Lựa chọn

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
vi: Chọn kiểu bạn đọc sử dụng thuộc tính này. Bỏ trống phần này nếu thuộc tính được áp dụng cho tất cả các kiểu bạn đọc.

en: Choose order of text fields to print
vi: Chọn nội dung và thứ tự các trường dữ liệu trong nhãn gáy

en: Choose the file to add to the basket
vi: Chọn tệp tin để tạo đơn hàng

note: A
en: Choose this record
vi: Chọn ấn phẩm này

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
vi: Chọn bạn đọc của kiểu bạn đọc này để khóa các chức năng gia hạn và đặt mượn trên giao diện Opac khi tài khoản của bạn đọc hết hạn.

en: Choose your library:
vi: Chọn thư viện:

en: Choose:
vi: Chọn:

en: Circ notes
vi: Ghi chú lưu thông

en: Circulation
vi: Phân hệ lưu thông

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
vi: Cảnh báo lưu thông cho thư viện %s

en: Circulation and fines rules
vi: Chính sách lưu thông

en: Circulation history
vi: Lịch sử ghi mượn tài liệu

en: Circulation note
vi: Ghi chú lưu thông

en: Circulation note:
vi: Ghi chú lưu thông:

en: Circulation records were last synced on:
vi: CSDL lưu thông được đồng bộ lần cuối vào:

en: Circulation statistics
vi: Báo cáo phân hệ lưu thông

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
vi: Phân hệ lưu thông: Tài liệu quá hạn tại thư viện %s

en: Citation
vi: Trích dẫn

en: Cities
vi: Thành phố

en: Cities and towns
vi: Thành phố

en: City
vi: Thành phố

en: City ID
vi: ID

en: City ID:
vi: ID:

en: City id
vi: ID

en: City:
vi: Thành phố:

en: City:
vi: Thành phố:

en: Claim acquisition
vi: Khiếu nại bổ sung

en: Claim date
vi: Ngày gửi khiếu nại

note: INPUT type=submit
en: Claim order
vi: Khiếu nại đơn hàng

en: Claim serial issue
vi: Khiếu nại ÂPĐK

en: Claim using notice:
vi: Thông báo khiếu nại:

en: Claimed
vi: Đã khiếu nại

en: Claimed date
vi: Ngày khiếu nại

en: Claims
vi: Khiếu nại

en: Claims count
vi: Số lần khiếu nại

en: Class:
vi: Lớp:

en: ClassSources
vi: Khung phân loại

en: Classification
vi: Phân loại

en: Classification filing rules
vi: Quy tắc phân loại

en: Classification source code:
vi: Mã khung phân loại:

en: Classification sources
vi: Khung phân loại

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
vi: Khung phân loại: %s

en: Clean
vi: Xóa

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
vi: Đã xóa dữ liệu lô dữ liệu số %s

en: Clear
vi: Xóa

en: Clear all
vi: Bỏ tất cả

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
vi: Bạn chắc chắn muốn xóa tất cả biểu ghi được duyệt trong lô biểu ghi này?

en: Clear date
vi: Xóa

en: Clear field
vi: Xóa trường

en: Clear on loan
vi: Xóa trạng thái lưu thông

note: A
en: Clear screen
vi: Xóa màn hình

en: Click Save to finish.
vi: Kích chuột vào 'Lưu' để kết thúc.

en: Click on an image to view it in the image viewer
vi: Click vào ảnh bìa để xem rõ hơn.

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
vi: Bạn có thể chỉnh sửa thông tin của 'Nguồn trích dẫn' hoặc/và 'Nội dung trích dẫn' bằng cách kích chuột vào vị trí chỉnh sửa, thay đổi thông tin sau đó ấn phím &lt;'Enter'&gt;

en: Click on individual cells to edit.
vi: Kích vào từng ô cụ thể để chỉnh sửa thông tin.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
vi: Kích vào liên kết dưới đây để tải về lô thẻ bạn đọc.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
vi: Click vào liên kết sau đây để tải lô nhãn gáy về.

en: Click on the grid to toggle the settings.
vi: Kích vào từng ô để thay đổi thiết lập.

en: Click the date to add or edit a holiday.
vi: Kích chuột vào ngày đó để tạo hoặc chỉnh sửa ngày nghỉ.

en: Click to add item
vi: Kích vào đây để thêm tài liệu

en: Click to edit
vi: Click để chỉnh sửa

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
vi: Nhấp chuột vào đây để chọn một mật khẩu ngẫu nhiên từ Koha.

note: IMG
en: Clone
vi: Sao chép dữ liệu

en: Clone these rules to:
vi: Sao chép chính sách lưu thông tới:

note: IMG
en: Clone this subfield
vi: Sao chép trường con này

note: BUTTON
en: Close
vi: Thoát

en: Close basket group
vi: Đóng nhóm giỏ đặt hàng

en: Close this basket
vi: Đóng

en: Close this window.
vi: Đóng.

en: Close window
vi: Đóng

en: Closed
vi: Đóng

en: Closed on:
vi: Ngày đóng:

en: Code
vi: Mã

en: Code:
vi: Mã thông báo:

en: Collapse all
vi: Thu gọn tất cả

en: Collapsed
vi: Ẩn

en: Collection
vi: Bộ sưu tập

en: Collection code
vi: Mã bộ sưu tập

en: Collection title:
vi: Nhan đề bộ sưu tập:

en: Collection transferred successfully
vi: Bộ sưu tập được luân chuyển thành công

en: Collection:
vi: Bộ sưu tập:

en: Collection:
vi: Bộ sưu tập:

en: Color
vi: Màu sắc

en: Column
vi: Cột

en: Column:
vi: Cột:

en: Columns
vi: Cột

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
vi: Bạn phải điền giá trị vào các cột từ trái sang phải. Nếu bạn bỏ trống cột đầu tiên thì các cột bên phải nó sẽ bị bỏ qua.

en: Coming from
vi: Đến từ

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
vi: Tài liệu chuyển từ thư viện %s

en: Comma (,)
vi: Dấu phẩy (,)

en: Comment
vi: Bình luận

en: Comment
vi: Nội dung bình luận

en: Comment:
vi: Bình luận:

en: Comment:
vi: Bình luận:

en: Commenter
vi: Bạn đọc bình luận

en: Comments
vi: Bình luận

en: Comments about this file:
vi: Ghi chú tệp tin:

en: Comments awaiting moderation
vi: Bình luận chờ duyệt

en: Comments pending approval
vi: Bình luận chờ duyệt

en: Comments:
vi: Bình luận:

en: Company details
vi: Thông tin nhà cung cấp

en: Company name:
vi: Tên nhà cung cấp:

en: Compare barcodes list to results:
vi: So sánh danh sách ĐKCB với kết quả:

en: Completed import of records
vi: Bản ghi đã được nhập

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
vi: Cấu hình OK, không có lỗi trong khung mẫu biên mục MARC của bạn.

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Configure these parameters in the order they appear.
vi: Cấu hình các thông số theo thứ tự xuất hiện.

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Confirm custom report
vi: Xác nhận tùy chỉnh báo cáo

en: Confirm deletion
vi: Xác nhận xóa

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
vi: Xác nhận xóa %s?

en: Confirm deletion of authority structure definition for
vi: Xác nhận xóa cấu trúc biểu ghi nhất quán

en: Confirm deletion of patron attribute type
vi: Xác nhận xóa thuộc tính bạn đọc

en: Confirm deletion of record matching rule
vi: Xác nhận xóa quy tắc kiểm soát biểu ghi

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
vi: Xác nhận xóa trường con %s?

en: Confirm deletion of tag
vi: Xác nhận xóa trường

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
vi: Bạn xác nhận xóa nhà cung cấp này?

en: Confirm new password:
vi: Mật khẩu xác nhận (mới):

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
vi: Không thể kết nối tới máy chủ %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
vi: Mất kết nối tới máy chủ %s

en: Constraints
vi: Giới hạn

en: Contact
vi: Thông tin liên hệ

en: Contact details
vi: Thông tin liên hệ

en: Contact information
vi: Thông tin liên hệ

en: Contact name:
vi: Người liên hệ

en: Contact:
vi: Liên hệ:

en: Contains
vi: có chứa

en: Content
vi: Nội dung

en: Content:
vi: Nội dung

en: Contents
vi: Nội dung

en: Contents of
vi: Giá sách ảo

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Contract
vi: Hợp đồng

en: Contract deleted
vi: Hợp đồng đã bị xóa

en: Contract description:
vi: Mô tả:

en: Contract end date:
vi: Ngày kết thúc:

en: Contract id
vi: Số hợp đồng

en: Contract name:
vi: Tên hợp đồng:

en: Contract number:
vi: Số hợp đồng:

en: Contract number:
vi: Số hợp đồng

en: Contract start date:
vi: Ngày bắt đầu:

en: Contract(s)
vi: Hợp đồng của nhà cung cấp

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
vi: Hợp đồng của %s

en: Contract:
vi: Hợp đồng:

en: Contracts
vi: Hợp đồng

en: Control no.:
vi: Số kiểm soát:

en: Copies:
vi: Số lượng bổ sung:

en: Copy
vi: Sao chép

en: Copy holidays to:
vi: Sao chép ngày nghỉ tới thư viện:

en: Copy notice
vi: Sao chép thông báo

en: Copy number
vi: Số bản sao

en: Copy number:
vi: Số bản sao:

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
vi: Sao chép tới %s

en: Copy to all libraries
vi: Tạo ngày nghỉ này cho tất cả thư viện

en: Copyright
vi: Năm xuất bản

en: Copyright date:
vi: Năm xuất bản:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
vi: Năm xuất bản: %s

en: Copyright:
vi: Năm xuất bản:

en: Copyrightdate
vi: Ngày suất bản

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
vi: Giá vận chuyển tài liệu do thư viện quyết định, là một giá trị thập phân với giá trị nhỏ nhất là 0 (không mất phí vận chuyển).

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
vi: Bạn không thể tạo thuộc tính bạn đọc &quot;%s&quot; &mdash; mã thuộc tính bạn đọc này đã tồn tại.

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
vi: Bạn không thể xóa thuộc tính bạn đọc này &quot;%s&quot; &mdash; Nó được sử dụng trong %s biểu ghi bạn đọc

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
vi: Bạn không thể xóa thuộc tính bạn đọc này &quot;%s&quot; &mdash; Nó đã bị xóa khỏi cơ sở dữ liệu.

en: Could not find a system preference named
vi: Không tìm thấy thông số hệ thống có tên là

en: Count
vi: Số lượng

en: Count of checkouts
vi: Số lần ghi mượn

en: Count total items
vi: Tổng số tài liệu

en: Country
vi: Quốc gia

en: Country:
vi: Quốc gia:

en: Country:
vi: Quốc gia:

en: Course #
vi: Số khóa học

en: Course name
vi: Tên khóa học

en: Course name:
vi: Tên khóa học:

en: Course number
vi: Số khóa học

en: Course number:
vi: Số khóa học:

en: Course reserves
vi: CSDL khóa học

en: Courses
vi: Khóa học

en: Cover image
vi: Ảnh bìa

en: Create a new category
vi: Tạo kiểu bạn đọc mới

en: Create a new list
vi: Tạo giá sách ảo

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
vi: Tạo biểu ghi thư mục từ nguồn dữ liệu bên ngoài.

en: Create a new template
vi: Tạo mẫu mới

en: Create analytics
vi: Tạo tài liệu chủ

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
vi: Tạo khung mẫu biên mục biểu ghi nhất quán cho %s bằng cách sử dụng khung mẫu

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
vi: Tạo khung mẫu biên mục cho %s (%s) bằng cách sử dụng khung mẫu

en: Create from SQL
vi: Tạo báo cáo từ SQL

en: Create manual credit
vi: Thanh toán trả trước

en: Create manual invoice
vi: Tạo khoản tiền phạt

en: Create new authority
vi: Tạo dữ liệu kiểm soát

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
vi: Tạo hóa đơn

en: Create new record
vi: Tạo biểu ghi thư mục

en: Create printable patron cards
vi: Tạo và xuất dữ liệu thẻ bạn đọc cho thư viện

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
vi: Tạo báo cáo từ SQL

en: Create routing list
vi: Tạo danh sách nhận

en: Create routing list for
vi: Tạo danh sách nhận ÂPĐK

en: Creation date
vi: Ngày tạo

en: Credit
vi: Nộp tiền vào tài khoản

en: Credit type:
vi: Kiểu thanh toán:

en: Credits:
vi: Số dư:

en: Creep:
vi: Khoảng dãn:

en: Currencies
vi: Tiền tệ

en: Currencies &amp; Exchange rates
vi: Tiền tệ &amp; Tỷ giá

en: Currencies and exchange rates
vi: Tiền tệ và tỷ giá

en: Currency
vi: Tiền tệ

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
vi: Tiền tệ = %s

en: Currency:
vi: Đơn vị tiền tệ:

en: Currency:
vi: Tiền tệ:

en: Current checkouts allowed
vi: Số tài liệu được mượn

en: Current library
vi: Thư viện hiện tại

en: Current renewals:
vi: Gia hạn hiện tại:

en: Current server time is:
vi: Thời gian hiện tại:

en: Current session
vi: Phiên truy cập hiện tại

en: Current terms
vi: Thuật ngữ hiện tại

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
vi: Với hiện tại, điều này có nghĩa là các chính sách đặt mượn. Các chính sách khác nhau có tác dụng như sau:

en: Curriculum
vi: Chương trình đào tạo

en: DVD video / Videodisc
vi: Đĩa DVD

en: Damaged
vi: Bị hư hỏng

en: Damaged status:
vi: Trạng thái hỏng tài liệu:

en: Data deleted
vi: Dữ liệu đã bị xóa

en: Data error
vi: Dữ liệu lỗi

en: Data fields
vi: Trường dữ liệu

en: Data recorded
vi: Dữ liệu đã được lưu lại.

en: Data:
vi: Dữ liệu:

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Database:
vi: Cơ sở dữ liệu:

en: Date
vi: Thời gian

en: Date acquired
vi: Ngày bổ sung

en: Date added
vi: Ngày bổ sung

en: Date arrived
vi: Ngày nhận

en: Date due
vi: Ngày hết hạn

en: Date due:
vi: Ngày hết hạn:

en: Date last seen
vi: Lần gần nhất còn thấy tài liệu

en: Date of birth
vi: Ngày sinh

en: Date of birth is invalid.
vi: Ngày sinh bạn đọc không chính xác.

en: Date of birth:
vi: Ngày sinh:

en: Date of enrollment is invalid.
vi: Ngày đăng ký tài khoản không chính xác.

en: Date of expiration is invalid.
vi: Ngày hết hạn tài khoản không chính xác.

en: Date of transfer
vi: Ngày chuyển

en: Date ordered
vi: Ngày đặt hàng

en: Date published
vi: Ngày phát hành

en: Date range
vi: Khoảng thời gian

en: Date received
vi: Ngày nhận

en: Date received:
vi: Ngày nhận:

en: Date/Time
vi: Ngày/Giờ

en: Date:
vi: Thời gian:

en: Date:
vi: Ngày chạy báo cáo:

en: Date: from
vi: Từ ngày:

en: Dates
vi: Ngày liên quan

en: Day
vi: Ngày

en: Day of week
vi: Ngày

en: Day:
vi: Ngày:

en: Days
vi: Ngày

en: Days in advance
vi: Số ngày

en: December
vi: Tháng 12

en: Default
vi: Mặc định

en: Default accounting details
vi: Thông tin tài khoản

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
vi: Chính sách mượn tài liệu, đặt mượn, trả tài liệu mặc định%s cho %s%s

en: Default framework
vi: Khung mẫu mặc định

en: Default messaging preferences for this patron category
vi: Thiết lập các tin nhắn gửi tới kiểu bạn đọc.

en: Default value:
vi: Giá trị mặc định:

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
vi: Thiết lập chính sách lưu thông dựa trên ba thông số: Thư viện, kiểu bạn đọc và kiểu tài liệu.

en: Define days when the library is closed
vi: Thiết lập ngày nghỉ, ngày làm việc cho thư viện

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
vi: Thiết lập thuộc tính mở rộng (định danh và nhóm thống kê) cho biểu ghi bạn đọc.

en: Define funds within your budgets
vi: Thiết lập các quỹ trong ngân sách của thư viện

en: Define mappings
vi: Xác định ánh xạ

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
vi: Thiết lập các mẫu thông báo và phiếu in được gửi tới bạn đọc.

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
vi: Thiết lập thông báo mượn, trả tài liệu theo thư viện, kiểu bạn đọc, kiểu tài liệu.

en: Define the holidays for:
vi: Thiết lập lịch nghỉ cho thư viện:

en: Define transport costs between branches
vi: Thiết lập ma trận giá vận chuyển tài liệu giữa các thư viện

en: Define your budgets
vi: Thiết lập các ngân sách của thư viện

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
vi: Thiết lập %s thông báo quá hạn cho thư viện %s%sthông báo quá hạn cho tất cả các thư viện.%s

en: Defining transport costs between libraries
vi: Xác định giá vận chuyển tài liệu giữa các thư viện

en: Definition
vi: Định nghĩa

en: Definition description:
vi: Mô tả:

en: Definition name:
vi: Tên:

en: Delay
vi: Thời gian trễ

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
vi: Thời gian trễ %s của kiểu bạn đọc %s chứa ký tự không hợp lệ, bạn phải nhập một con số

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete
vi: Xóa

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
vi: Xóa tất cả tài liệu

en: Delete all
vi: Xoá tất cả

en: Delete all items
vi: Xóa tất cả bản tài liệu

en: Delete basket
vi: Xóa giỏ đặt hàng

en: Delete basket and orders
vi: Xóa

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
vi: Xóa ngân sách '%s'?

en: Delete course
vi: Xóa khóa học

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
vi: Xóa khung mẫu %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
vi: Xóa quỹ %s?

en: Delete image
vi: Xóa hình ảnh

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
vi: Xóa kiểu tài liệu '%s'?

en: Delete items in a batch
vi: Xóa bản tài liệu theo lô

en: Delete list
vi: Xóa giá sách ảo

en: Delete notice?
vi: Xóa thông báo?

en: Delete patrons
vi: Xóa tài khoản bạn đọc

en: Delete patrons who meet the following criteria:
vi: Xóa tài khoản bạn đọc thỏa mãn các tiêu chí sau:

en: Delete record
vi: Xóa biểu ghi

en: Delete records if no items remain.
vi: Xóa biểu ghi thư mục nếu không chứa bản tài liệu.

en: Delete selected
vi: Xóa đề xuất mua

en: Delete selected alerts
vi: Xóa các lựa chọn

en: Delete selected items
vi: Xóa tài liệu được chọn

en: Delete subfield
vi: Xóa trường con

en: Delete subscription
vi: Xóa ÂPĐK

en: Delete the exceptions on a range
vi: Xóa các trường hợp ngoại lệ trong một khoảng thời gian

en: Delete the repeated holidays on a range
vi: Xóa các ngày nghỉ được lặp lại trong một khoảng thời gian

en: Delete the single holidays on a range
vi: Xóa ngày nghỉ đơn lẻ một khoảng thời gian

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
vi: Xóa kiểu bạn đọc

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
vi: Khôi phục lại ngày nghỉ.

en: Delete this holiday
vi: Xóa ngày nghỉ này

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
vi: Xóa ngày nghỉ này.

note: A
en: Delete this saved report
vi: Xóa báo cáo này

note: IMG
en: Delete this subfield
vi: Xóa trường con

en: Delete user
vi: Loại bỏ

en: Delete vendor
vi: Xóa nhà cung cấp

en: Delete?
vi: Xóa?

en: Deleted bibliographic record, can't find title
vi: Biểu ghi thư mục đã bị xóa, không tìm thấy nhan đề

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
vi: Thuộc tính bạn đọc đã bị xóa &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
vi: Quy tắc kiểm soát biểu ghi đã bị xóa &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
vi: Bị xóa.

en: Delimiter:
vi: Dấu phân cách:

en: Delivery comment:
vi: Ghi chú giao hàng:

en: Delivery place
vi: Nơi giao hàng

en: Delivery place:
vi: Nơi giao hàng:

en: Delivery time:
vi: Thời gian giao hàng:

en: Deny
vi: Từ chối

en: Department
vi: Đơn vị

en: Department:
vi: Đơn vị:

en: Dept.
vi: Đơn vị

note: SCRIPT
en: Descending
vi: Giảm dần

en: Description
vi: Thông tin mô tả

en: Description (OPAC)
vi: Mô tả (OPAC)

en: Description (OPAC):
vi: Mô tả (OPAC):

note: SCRIPT
en: Description is required
vi: Trường mô tả bắt buộc phải khai báo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
vi: Thiếu thông tin mô tả

en: Description of charges
vi: Thông tin khoản tiền phạt.

en: Description:
vi: Thông tin mô tả:

en: Description:
vi: Thông tin mô tả:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
vi: Mô tả: %s

en: Destination library:
vi: Thư viện đích:

en: Destination library:
vi: Thư viện đích:

en: Destination record
vi: Biểu ghi đích

en: Details
vi: Thông tin cá nhân

en: Dictionary
vi: Từ điển

en: Dictionary
vi: Từ điển

en: Dictionary definitions
vi: Định nghĩa từ điển

en: Did not check for matches with existing records in catalog
vi: Không phù hợp với biểu ghi hiện tại trong biên mục

en: Did you mean:
vi: Tùy chỉnh riêng:

en: Did you mean?
vi: Tùy chỉnh riêng?

en: Directories
vi: Danh bạ điện thoại

note: SCRIPT
en: Disabled for all
vi: Không kích hoạt tất cả

en: Discographies
vi: Danh sách đĩa nhạc

en: Discount:
vi: Giảm giá:

en: Display
vi: Hiển thị

note: A
en: Display detail for this authority
vi: Hiển thị thông tin biểu ghi nhất quán

note: A
en: Display detail for this biblio
vi: Hiển thị thông tin biểu ghi

note: A
en: Display detail for this item
vi: Hiển thị thông tin bản tài liệu

en: Display from:
vi: Từ ngày:

en: Display height:
vi: Chiều cao ảnh:

en: Display in OPAC:
vi: Hiển thị trong OPAC:

en: Display location:
vi: Giao diện hiển thị

note: A
en: Display member details.
vi: Hiển thị thông tin bạn đọc.

en: Display only used tags/subfields
vi: Hiển thị trường và trường con

en: Display order
vi: Hiển thị đơn hàng

en: Display order:
vi: Hiển thị đơn hàng:

en: Display to:
vi: Đến ngày:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
vi: Không tạo biểu ghi trùng lặp ở trên. Sử dụng biểu ghi thư mục hiện tại trong cơ sở dữ liệu để tạo đơn hàng.

en: Do not look for matching records
vi: Không tìm kiếm theo bản ghi

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
vi: Bạn có thật sự muốn khởi tạo ấn phẩm tiếp theo không?

en: Do you want to confirm this order?
vi: Bạn xác nhận muốn tạo đơn hàng này?

note: SCRIPT
en: Document
vi: Tài liệu

en: Document type:
vi: Kiểu tài liệu:

en: Don't block
vi: Không khóa

en: Don't export fields:
vi: Không xuất trường:

note: INPUT type=button
en: Done
vi: Thoát

en: Download
vi: Tải báo cáo

en: Download
vi: Tải dữ liệu

en: Download as CSV
vi: Tải tệp tin CSV

en: Download as PDF
vi: Tải tệp tin PDF

en: Download as XML
vi: Tải tệp tin XML

en: Download cart
vi: Tải giỏ tài liệu

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
vi: Tải cấu hình

note: INPUT type=submit
en: Download database
vi: Tải CSDL

en: Download file of all overdues
vi: Tải thông tin của tất cả tài liệu quá hạn

en: Download file of displayed overdues
vi: Tải thông tin tài liệu quá hạn đang được hiển thị

en: Download list
vi: Tải giá sách ảo

en: Download list
vi: Tải giá sách ảo

en: Download records
vi: Tải cơ sở dữ liệu

en: Download selected claims
vi: Tải về các khiếu nại được chọn

en: Downloading records, please wait...
vi: Đang tải cơ sở dữ liệu, bạn vui lòng chờ...

en: Draw guide boxes:
vi: Tạo viền nhãn gáy:

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
vi: Ngày hết hạn: %s

en: Due date
vi: Ngày hết hạn

en: Duplicate
vi: Sao chép

en: Duplicate budget
vi: Sao chép ngân sách

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
vi: Sao chép %s

en: Duplicate patron record?
vi: Sao chép tài khoản bạn đọc?

en: Duplicate record suspected
vi: Cảnh báo: Phát hiện biểu ghi trùng lặp

note: A
en: Duplicate this saved report
vi: Sao chép báo cáo này

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
vi: Phát hiện các dữ liệu giống nhau. Bạn hãy kiểm tra lại các lỗi vào gửi lại yêu cầu.

en: Duplicate warning
vi: Cảnh báo trùng lặp biểu ghi

en: ERROR - unknown
vi: Lỗi: Không biết

en: ERROR:
vi: Lỗi:

en: Each cell contain both actual and estimated values.
vi: Mỗi ô chứa cả giá trị thực tế và giá trị được ước tính.

en: Earliest hold date
vi: Đặt mượn đầu tiên

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit SQL
vi: Sửa SQL

en: Edit SQL report
vi: Chỉnh sửa báo cáo SQL

en: Edit as new (duplicate)
vi: Sao chép biểu ghi

en: Edit authority
vi: Sửa biểu ghi nhất quán

en: Edit basket
vi: Chỉnh sửa giỏ đặt hàng

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
vi: Chỉnh sửa giỏ đặt hàng %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
vi: Chỉnh sửa %s

en: Edit course
vi: Sửa khóa học

en: Edit history
vi: Sửa lịch sửa

en: Edit in host
vi: Sửa trong tài liệu chủ

en: Edit items
vi: Bản tài liệu

en: Edit items in batch
vi: Sửa bản tài liệu theo lô

en: Edit list
vi: Sửa giá sách ảo

en: Edit list
vi: Chỉnh sửa giá sách ảo

en: Edit patrons
vi: Nhập thẻ bạn đọc

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
vi: Chỉnh sửa đề xuất mua số%s

en: Edit record
vi: Sửa biểu ghi

en: Edit routing list
vi: Chỉnh sửa danh sách nhận ÂPĐK

en: Edit routing list
vi: Sửa danh sách

en: Edit routing list for
vi: Chỉnh sửa danh sách nhận ÂPĐK

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
vi: Chỉnh sửa ÂPĐK

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
vi: Chỉnh sửa trường con

en: Edit subscription
vi: Chỉnh sửa ÂPĐK

en: Edit this holiday
vi: Chỉnh sửa ngày nghỉ

en: Edit vendor
vi: Chỉnh sửa nhà cung cấp

en: Edition
vi: Ấn bản

en: Edition:
vi: Ấn bản:

en: Editions
vi: Ấn bảo

en: Editor
vi: Giao diện chỉnh sửa

en: Email
vi: Thư điện tử

en: Email address:
vi: Địa chỉ Email:

en: Email has been sent.
vi: Thư điện tử đã được chuyển tới bạn đọc.

en: Email:
vi: Thư điện tử:

en: Email:
vi: Thư điện tử:

en: Empty and close
vi: Xóa tất cả và thoát

en: Enabled
vi: Kích hoạt

en: Enabled?
vi: Kích hoạt?

en: Encoding
vi: Chuẩn ký tự

en: Encoding:
vi: Chuẩn ký tự:

en: Encyclopedias
vi: Bách khoa toàn thư

en: End date
vi: Ngày kết thúc

en: End date is not consistent with subscription length.
vi: Ngày kết thúc không phù hợp với chiều dài ấn phẩm định kỳ.

en: End date:
vi: Ngày kết thúc:

en: End date:
vi: Đến ngày:

en: Enhanced content
vi: NỘI DUNG NÂNG CAO

note: A
en: Enhanced content settings
vi: Thiết lập nội dung nâng cao

en: Enrollment fee
vi: Phí tạo tài khoản

en: Enrollment fee:
vi: Phí tạo tài khoản:

en: Enrollment period
vi: Thời hạn tài khoản:

en: Enrollment period:
vi: Thời hạn tài khoản:

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
vi: Các trường dữ liệu trong nhãn gáy cách nhau bằng dấu phẩy. Bạn có thẻ thêm dữ liệu

en: Enter a new purchase suggestion
vi: Tạo đề xuất mua

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
vi: Nhập thông tin tóm tắt cho kiểu tài liệu. Thông tin này sẽ được hiển thị thay thế cho giá trị mặc định trong kết quả tìm kiếm. Ví dụ nếu bạn nhập :

en: Enter a title and description for the holiday.
vi: Nhập tên và mô tả cho kỳ nghỉ của thư viện.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
vi: Nhập từ khóa kiểm tra trạng thái từ khóa:

en: Enter barcode:
vi: Đăng ký cá biệt:

en: Enter biblionumber:
vi: Nhập số biểu ghi:

en: Enter item barcode:
vi: Nhập đăng ký cá biệt:

en: Enter item barcode:
vi: Nhập đăng ký cá biệt:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
vi: Nhập thông số cho báo cáo %s:

en: Enter patron card number or partial name:
vi: Nhập số thẻ hoặc tên của bạn đọc:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
vi: Nhập số thẻ bạn đọc:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
vi: Nhập từ khóa tìm kiếm

en: Enter starting label position (for PDF):
vi: Nhãn đầu tiên (cho PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
vi: Nhập đăng ký cá biệt tài liệu:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
vi: Nhập thuật ngữ bạn muốn tìm kiếm.

en: Enumeration
vi: Số kỳ ÂPĐK

en: Error
vi: Lỗi

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
vi: Lỗi %s

en: Error adding items:
vi: Lỗi tạo tài liệu đính kèm:

en: Error analysis:
vi: Lỗi phân tích:

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
vi: Lỗi trong quá trình tải tệp tin

en: Error saving item
vi: Lỗi lưu bản tài liệu

en: Error saving items
vi: Lỗi lưu nhiều bản tài liệu

en: Error:
vi: Lỗi:

en: Error:
vi: Lỗi:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
vi: Lỗi: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
vi: Lỗi: Mã vạch bị trùng %s %s

en: Error: no field value specified.
vi: Lỗi: Chưa khai báo giá trị của trường.

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
vi: Phát hiện lỗi khi xử lý các thông số của báo cáo: %s

en: Est cost
vi: Đơn giá

en: Estimated cost per unit
vi: Đơn giá

en: Estimated delivery date
vi: Ngày nhận hàng

en: Estimated delivery date from:
vi: Ngày giao hàng:

en: Estimated delivery date:
vi: Ngày giao hàng:

en: Everyone
vi: Tất cả

en: Exactly on
vi: Đúng ngày

en: Example: 5.00
vi: Ví dụ như: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
vi: Ví dụ: Tên=subscription.name|Nhan đề=subscription.title|Kỳ phát hành=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
vi: Ví dụ như: Tên cá nhân=200|Thành tố=210$a|300|009

en: Exceptions
vi: Ngày nghỉ bị hủy

en: Existing holds
vi: Danh sách đặt mượn hiện tại

en: Expand all
vi: Mở rộng tất cả

en: Expected
vi: Dự kiến

en: Expected on
vi: Ngày nhận (Dự kiến)

en: Expiration
vi: Ngày hết hạn

en: Expiration date
vi: Ngày hết hạn

en: Expiration date:
vi: Ngày hết hạn:

en: Expiration date:
vi: Ngày hết hạn:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
vi: Ngày hết hạn: %s

en: Expiration:
vi: Tài khoản hết hạn:

en: Expiration:
vi: Ngày hết hạn:

en: Expired? / Closed?
vi: Hết hạn?/Đóng?

en: Expires before:
vi: Hết hạn trước:

en: Expires on
vi: Ngày hết hạn

en: Expiring before:
vi: Ngày hết hạn:

en: Expiry date
vi: Ngày hết hạn

en: Explanation
vi: Mô tả

en: Explanation:
vi: Mô tả:

en: Export
vi: Xuất dữ liệu

en: Export
vi: Xuất dữ liệu

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
vi: Xuất dữ liệu khung mẫu %s

en: Export as CSV
vi: Xuất ra CSV

en: Export authority records
vi: Xuất biểu ghi nhất quán

en: Export bibliographic records
vi: Xuất biểu ghi thư mục

en: Export checkouts using format:
vi: Xuất dữ liệu ghi mượn theo định dạng:

en: Export configuration
vi: Kết xuất cấu hình CSDL

en: Export data
vi: Xuất dữ liệu

en: Export database
vi: Kết xuất CSDL

en: Export default framework
vi: Xuất dữ liệu khung mẫu mặc định

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
vi: Xuất thẻ bạn đọc

en: Export to CSV file:
vi: Xuất dữ liệu ra CSV:

en: Export to CSV spreadsheet
vi: Xuất dữ liệu CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
vi: Xuất dữ liệu sang định dạng mở

en: Export today's checked in barcodes
vi: Xuất dữ liệu ghi mượn trong ngày

en: Failed to add scheduled task
vi: Bị lỗi khi tạo lịch báo cáo

en: Failed to apply different matching rule
vi: Không thể cập nhật khung khác

en: Failed to unzip archive.
vi: Không thể giải nén được tệp tin.

note: SCRIPT
en: Fall
vi: Mùa

en: Fast cataloging
vi: Biên mục nhanh

en: Fax
vi: Số Fax

en: Fax:
vi: Số Fax:

en: February
vi: Tháng 2

en: Feedback:
vi: Thông tin phản hồi:

en: Female
vi: Nữ

en: Fiction
vi: Viễn tưởng

en: Field
vi: Trường

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
vi: Trường %s là trường bắt buộc, ít nhất bạn phải khai báo thông tin cho một trường con của trường này.

en: Field 1
vi: Trường 1

en: Field 2
vi: Trường 2

en: Field 3
vi: Trường 3

en: Field separator:
vi: Dấu phân cách trường dữ liệu:

en: Field to use for record matching
vi: Trường sử dụng để tìm kiếm biểu ghi bạn đọc trùng lặp

en: Field-weighted, relevance ranked
vi: Trường chính, mức độ liên quan

en: File format:
vi: Định dạng tệp tin:

en: File name
vi: Tên tệp tin

en: File name:
vi: Tên tệp tin:

en: File:
vi: Tệp tin:

en: File:
vi: Tệp tin:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
vi: Tệp tin: %s

en: Files
vi: Tệp tin

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
vi: Tệp tin đính kèm với tài khoản bạn đọc %s

en: Filing routine:
vi: Nguồn phân loại:

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
vi: Thiếu mã quy tắc phân loại

en: Filing rule code:
vi: Mã quy tắc phân loại:

en: Filing rule:
vi: Quy tắc phân loại:

en: Filmographies
vi: Tài liệu điện ảnh

note: INPUT type=submit
en: Filter
vi: Bộ lọc dữ liệu

en: Filter barcode
vi: Lọc đăng ký cá biệt

en: Filter by:
vi: Bộ lọc dữ liệu:

en: Filter location
vi: Bộ lọc kho tài liệu

en: Filter on:
vi: Bộ lọc dữ liệu:

en: Filter results:
vi: Bộ lọc dữ liệu

en: Filtered on:
vi: Bộ lọc dữ liệu:

en: Filters
vi: Bộ lọc dữ liệu

en: Fine
vi: Tiền phạt

en: Fine amount
vi: Số lượng tiền phạt

en: Fine amount:
vi: Số lượng tiền phạt:

en: Fine charging interval
vi: Thời gian phạt

en: Fines
vi: Tiền phạt

en: Fines for returned items are forgiven.
vi: Miễn tiền phạt quá hạn.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
vi: Hoàn thành

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
vi: Hoàn thành

en: First
vi: Lần 1

en: First arrival:
vi: Kỳ đầu tiên nhận về:

en: First issue publication date:
vi: Ngày phát hành kỳ ấn phẩm đầu tiên:

en: First name
vi: Tên

en: First name:
vi: Tên:

en: First name:
vi: Tên:

en: Flagged
vi: Gán nhãn

en: Float
vi: Tùy ý

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
vi: Thông số hệ thống BlockExpiredPatronOpacActions

note: SCRIPT
en: Font
vi: Phông chữ

en: Font size:
vi: Cỡ chữ:

en: Font:
vi: Phông chữ:

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
vi: Với khoảng giới hạn lớn, kết quả của bạn có thể không chính xác

en: For the selected operations:
vi: Xử lý dữ liệu được lựa chọn:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
vi: Với mỗi thư viện, bạn có thể chỉnh sửa các chính sách lưu thông theo kiểu tài liệu, không phụ thuộc vào kiểu bạn đọc.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
vi: Với mỗi thư viện, bạn có thể xác định số lượng tối đa tài liệu cho một kiểu bạn đọc mượn, không phụ thuộc vào kiểu tài liệu.

en: Forever
vi: Lâu dài

en: Forgive overdue charges
vi: Miễn tiền phạt quá hạn

en: Forgiven
vi: Miễn giảm tiền phạt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
vi: Phát hiện các lỗi sau đây, bạn vui lòng kiểm tra và chỉnh sửa lại:

en: Format:
vi: Định dạng:

en: Format:
vi: Định dạng:

en: Formatting
vi: Định dạng

en: Framework code
vi: Mã khung mẫu

en: Framework code:
vi: Mã khung mẫu:

en: Framework description
vi: Mô tả của khung mẫu

en: Frequencies
vi: Tần suất

en: Frequency
vi: Tần suất phát hành

en: Frequency:
vi: Tuần suất phát hành:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
vi: Thứ 6

note: SCRIPT
en: Fridays
vi: Thứ 6

en: From
vi: Từ

en: From
vi: Từ

en: From \ To
vi: Từ \ Tới

en: From a new (empty) record
vi: Từ biểu ghi mới

en: From a staged file
vi: Từ tệp tin

en: From a subscription
vi: Từ ÂPĐK

en: From a suggestion
vi: Từ đề xuất mua

en: From an existing record:
vi: Từ biểu ghi hiện tại:

en: From an external source
vi: Từ Z39.50

en: From any library
vi: Từ bất kỳ thư viện nào

en: From any library:
vi: Từ bất kỳ thư viện nào:

en: From authid:
vi: Từ biểu ghi:

en: From date:
vi: Từ ngày:

en: From home library
vi: Từ thư viện chính

en: From home library:
vi: Từ thư viện chính:

en: From item call number:
vi: Từ ký hiệu phân loại:

en: From titles with highest hold ratios
vi: Từ nhan đề có tỷ lệ đặt mượn cao nhất

en: From:
vi: Từ ngày:

en: From:
vi: Từ:

en: Front
vi: Phông chữ

en: Fund
vi: Quỹ

en: Fund amount:
vi: Số lượng quỹ:

en: Fund code
vi: Mã quỹ

en: Fund code:
vi: Mã quỹ:

en: Fund filters
vi: Tìm kiếm quỹ

note: TD
en: Fund locked
vi: Nguồn quỹ bị khóa

en: Fund name
vi: Tên quỹ

en: Fund name:
vi: Tên quỹ:

en: Fund parent:
vi: Quỹ gốc:

en: Fund remaining
vi: Quỹ còn lại

en: Fund total
vi: Tổng số

en: Fund:
vi: Nguồn thanh toán:

en: Fund:
vi: Nguồn quỹ:

en: Funds
vi: Quỹ

en: GST
vi: Thuế

en: GST %%
vi: Thuế suất %%

en: GST:
vi: Thuế suất:

en: Gap between columns:
vi: Khoảng cách cột:

en: Gap between rows:
vi: Khoảng cách dòng:

en: Gender
vi: Giới tính

en: Gender:
vi: Giới tính:

en: General
vi: Tổng hợp

en: General settings
vi: Thông số chung

en: Generate an exception for this repeated holiday.
vi: Tạo một trường hợp ngoại lệ trong các ngày nghỉ được lặp lại theo quy luật.

en: Generate exceptions on a range of dates.
vi: Tạo các trường hợp ngoại lệ trong một khoản thời gian nhất định.

note: INPUT type=button
en: Generate next
vi: Tạo kỳ tiếp theo

en: Get Firefox add-on
vi: Tải ứng dụng cho Firefox

en: Get desktop application
vi: Tải ứng dụng cho máy tính

en: Get it!
vi: Nhận!

en: Global system preferences
vi: Thông số chung của hệ thống

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
vi: Tìm kiếm

en: Go to page :
vi: Đến trang :

en: Go to receipt page
vi: Nhận tài liệu của đơn hàng

en: Grace period:
vi: Thời gian chuyển trạng thái:

en: Group
vi: Nhóm

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
vi: Mã nhóm

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
vi: Tên nhóm

en: Group(s):
vi: Nhóm:

en: Groups of libraries:
vi: Nhóm thư viện:

en: Guarantees:
vi: Bạn đọc bảo lãnh:

en: Guarantor information
vi: Bạn đọc bảo lãnh

en: Guarantor:
vi: Bạn đọc bảo lãnh:

en: Guide box:
vi: Tạo viền thẻ:

en: Guided reports
vi: Hướng dẫn tạo báo cáo

en: Guided reports wizard
vi: Hướng dẫn tạo báo cáo

en: HTML message:
vi: Tin nhắn HTML:

en: Hard due date
vi: Ngày hết hạn

en: Header row could not be parsed
vi: Dòng đầu tiên không thể phân tích được

en: Heading
vi: Đề mục

en: Heading A-Z
vi: Đề mục A-Z

en: Heading Z-A
vi: Đề mục Z-A

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Help input
vi: Dữ liệu đầu vào

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
vi: Chúng tôi gửi tới bạn thông tin tài liệu được lưu trong giỏ tài liệu của bạn trên thư viện điện tử.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
vi: Chúng tôi xin gửi tới bạn thông tin tài liệu trong giá sách ảo "%s".

en: Hi,
vi: Xin chào,

en: Hidden by default
vi: Không hiển thị

en: Hide all
vi: Ẩn tất cả

en: Hide all columns
vi: Ẩn tất cả

en: Hide inactive budgets
vi: Ẩn ngân sách không hoạt động

en: Hide window
vi: Thoát

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
vi: Tài liệu có nhiều đặt mượn. Thời gian cho mượn bị rút ngắn %s ngày (Ngày hết hạn %s). Bạn có muốn tiếp tục ghi mượn?

en: Highlight
vi: Đánh dấu

en: Hint:
vi: Gợi ý:

en: Hints
vi: Hướng dẫn

en: History
vi: Lịch sử tài liệu

en: History OPAC note:
vi: Lịch sử ghi chú OPAC

en: History end date:
vi: Ngày kết thúc từng đặt:

en: History staff note:
vi: Lịch sử ghi chú thủ thư

en: History start date:
vi: Ngày bắt đầu từng đặt:

en: Hold
vi: Đặt mượn

en: Hold at
vi: Đặt mượn tại

en: Hold date
vi: Ngày đặt mượn

en: Hold details
vi: Thông tin chi tiết đặt mượn

en: Hold expires on date:
vi: Ngày kết thúc đặt mượn:

en: Hold fee
vi: Phí đặt mượn

en: Hold fee:
vi: Phí đặt mượn tài liệu:

en: Hold for:
vi: Bạn đọc đặt mượn:

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
vi: Đặt mượn được tìm thấy cho tài liệu (%s), bạn hãy chuyển tài liệu này tới bạn đọc

en: Hold placed by :
vi: Bạn đọc đặt mượn :

en: Hold policy
vi: Chính sách đặt mượn

en: Hold ratio
vi: Tỷ lệ đặt mượn

en: Hold ratios
vi: Tỉ lệ đặt mượn

en: Hold ratios to calculate items needed
vi: Tỷ lệ đặt mượn để thư viện xác định các bản tài liệu cần thiết.

en: Hold starts on date:
vi: Ngày bắt đầu đặt mượn:

en: Hold status
vi: Trạng thái đặt mượn

en: Holding libraries
vi: Thư viện sở hữu

en: Holding library
vi: Thư viện sở hữu

en: Holding library:
vi: Thư viện sở hữu:

en: Holdings:
vi: Bản tài liệu:

en: Holds
vi: Đặt mượn

en: Holds awaiting pickup
vi: Đặt mượn chờ bạn đọc nhận tài liệu

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
vi: Các đặt mượn dưới đây đã quá thời gian chờ bạn đọc đến nhận tài liệu theo quy định của thư viện (nhiều hơn %s ngày).

en: Holds queue
vi: Danh sách bạn đọc đặt mượn đầu tiên trên tài liệu

en: Holds statistics
vi: Thống kê đặt mượn

en: Holds to pull
vi: Đặt mượn chờ đáp ứng

en: Holds:
vi: Đặt mượn:

en: Holiday exception
vi: Ngày nghỉ bị hủy

en: Holiday only on this day
vi: Ngày nghỉ đơn lẻ

en: Holiday repeated every same day of the week
vi: Ngày nghỉ theo tuần

en: Holiday repeated yearly on the same date
vi: Ngày nghỉ theo năm

en: Holiday repeating weekly
vi: Ngày nghỉ hàng tuần

en: Holiday repeating yearly
vi: Ngày nghỉ hàng năm

en: Holidays on a range
vi: Kỳ nghỉ dài đơn lẻ

en: Holidays repeated yearly on a range
vi: Kỳ nghỉ dài theo năm

en: Home
vi: Trang chủ

en: Home libraries
vi: Thư viện chính

en: Home library
vi: Thư viện chính

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
vi: Không có thư viện.

en: Home library:
vi: Thư viện chính:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
vi: Thư viện chính: %s

en: Horizontal:
vi: Chiều ngang:

en: Host records
vi: Tài liệu chủ

en: Hostname/Port
vi: Tên máy chủ/Cổng

en: Hostname:
vi: Tên máy chủ:

en: Hour
vi: Giờ

en: Hours
vi: Giờ

en: How to process items:
vi: Xử lý bản tài liệu đính kèm:

en: I18N/L10N
vi: NGÔN NGỮ HIỂN THỊ

en: ID
vi: Mã

en: IP
vi: Địa chỉ IP

en: IP address has changed, please log in again
vi: Địa chỉ IP thay đổi, đăng nhập lại

en: IP address has changed. Please log in again
vi: Địa chỉ IP đã thay đổi. Vui lòng đăng nhập lại

en: IP:
vi: Địa chỉ IP:

en: ISBD
vi: Số ISBD

en: ISBN
vi: Số ISBN

en: ISBN / EAN / ISSN:
vi: Số ISBN / EAN / ISSN:

en: ISBN or ISSN or other standard number:
vi: Số ISBN/ ISSN:

note: %1$s:  isbneanissn | html
en: ISBN/EAN/ISSN: %s
vi: Số ISBN/EAN/ISSN: %s

en: ISBN:
vi: Số ISBN:

en: ISBN:
vi: Số ISBN:

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.ISBN | $raw
en: ISBN: %s
vi: Số ISBN: %s

en: ISO code
vi: Mã ISO

en: ISO code:
vi: Mã ISO:

en: ISSN
vi: Số ISSN

en: ISSN:
vi: Số ISSN:

en: ISSN:
vi: Số ISSN:

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
vi: Nếu chọn tùy chọn này, hệ thống sẽ sao chép ngày nghỉ sang tất cả các thư viện. Nếu thư viện được sao chép đã tồn tại ngày nghỉ khác thì việc này sẽ không làm thay đổi các ngày nghỉ hiện có.

en: If empty, English is used
vi: Nếu bỏ trống, hệ thống mặc định sử dụng tiếng Anh

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
vi: Nếu tài liệu được tạo ra trong quá trình đặt hàng hoặc nhận đơn hàng, các tài liệu đó sẽ bị xóa.

en: If matching record is already in the borrowers table:
vi: Nếu phát hiện tài khoản bạn đọc hiện có trùng lặp với bạn đọc nhập vào:

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
vi: Nếu tổng số tài liệu được mượn của một kiểu bạn đọc bị bỏ trống, số lượng tài liệu kiểu bạn đọc đó được mượn sẽ không bị giới hạn, trừ khi có một chính sách cụ thể khách liên quan tới kiểu tài liệu.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
vi: Nếu ấn phẩm định kỳ không được phát hành một số ngày trong tuần, bạn có thể chọn vào các ô tương ứng bên dưới.

en: If this is not what you were expecting, go to
vi: Bạn có thể truy cập vào

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
vi: Nếu bạn đã có tài khoản CAS, vui lòng chọn tài khoản nào bạn muốn xác thực:

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
vi: Nếu bạn muốn Koha kích hoạt một thao tác (gửi thông báo hoặc hạn chế bạn đọc) bạn cần phải khai báo thời gian trễ.

en: Ignore
vi: Bỏ qua

en: Ignore and return to transfers:
vi: Bỏ qua và chuyển tài liệu:

en: Ignore this one, keep the existing one
vi: Bỏ qua, giữ lại tài khoản bạn đọc hiện tại

note: SCRIPT
en: Ignored
vi: Bỏ qua

en: Image
vi: Hình ảnh

en: Image 1
vi: Hình ảnh 1

en: Image 2
vi: Hình ảnh 2

en: Image file
vi: Tệp tin hình ảnh

en: Image name:
vi: Tên hình ảnh:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
vi: Tên hình ảnh: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
vi: Hình ảnh không được nhập vào cơ sở dữ liệu (%s bị mất). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
vi: Hình ảnh không được nhập vào cơ sở dữ liệu do Koha không mở được tệp tin này. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
vi: Lỗi không xác định. Bạn vui lòng kiểm tra lại nhật ký lỗi hệ thống để có thông tin chi tiết. %s %s %s được tải lên thành công. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
vi: Hình ảnh không được nhập vào cơ sở dữ liệu do phát sinh lỗi. Bạn vui lòng kiểm tra lại nhật ký lỗi hệ thống để có thông tin chi tiết. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
vi: Hình ảnh không được nhập vào cơ sở dữ liệu do tệp tin hình ảnh bị lỗi. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
vi: Hình ảnh không được nhập vào cơ sở dữ liệu do hình ảnh quá lớn (Tham khảo thêm 'Hướng dẫn sử dụng' để xem giới hạn kích thước ảnh bạn đọc). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
vi: Hình ảnh không được nhập vào cơ sở dữ liệu do định dạng hình ảnh không phù hợp. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
vi: Hình ảnh không được nhập vào cơ sở dữ liệu do bạn đọc không tồn tại. %s

en: Image source:
vi: Nguồn ảnh:

en: Image successfully uploaded
vi: Hình ảnh được tải lên cơ sở dữ liệu thành công

en: Image upload results :
vi: Kết quả tải ảnh bìa lên CSDL:

en: Image(s) successfully deleted
vi: Hình ảnh của bạn được xóa bỏ thành công

en: Image:
vi: HÌnh ảnh:

en: Images
vi: Ảnh bìa

en: Images for
vi: Ảnh bìa biểu ghi:

en: Import
vi: Nhập dữ liệu

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
vi: Nhập tất cả tài liệu được chọn vào trong giỏ đặt hàng với các thông tin tài khoản sau đây (chỉ sử dụng nếu không có thông tin được khai báo cho tài liệu):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
vi: Nhập tất cả tài liệu được chọn vào trong giỏ đặt hàng với các thông số sau đây:

en: Import into the borrowers table
vi: Nhập bạn đọc theo lô

en: Import patron data
vi: Nhập dữ liệu bạn đọc theo lô

en: Import patrons
vi: Nhập bạn đọc theo lô

en: Import quotes
vi: Nhập trích dẫn

en: Import results :
vi: Kết quả nhập bạn đọc:

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
vi: Nhập lô biểu ghi

en: Imported
vi: Đã được nhập

en: In framework:
vi: Trong khung mẫu:

en: In months:
vi: Theo tháng:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
vi: Truy cập trực tuyến: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
vi: Để sử sụng tính năng lưu thông ngoại tuyến trên máy trạm này, cơ sở dữ liệu của bạn phải được cập nhật và đồng bộ trên máy trạm:

en: In transit
vi: Đang vận chuyển

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
vi: Đang chuyển từ thư viện %s tới thư viện %s từ ngày %s

en: In your cart
vi: Trong giỏ tài liệu

en: Inactive
vi: Dừng hoạt động

en: Inactive budgets
vi: Không hoạt động

en: Include expired subscriptions:
vi: Bao gồm ÂPĐK hết hạn:

en: Indexed in:
vi: Được lập chỉ mục trong:

en: Indexes
vi: Chỉ dẫn

en: Individual libraries:
vi: Thư viện:

en: Info
vi: Thông tin

en: Info:
vi: Thông tin:

en: Information
vi: Thông tin tài liệu

en: Initials
vi: Tên biết tắt

en: Initials:
vi: Tên viết tắt:

en: Initials:
vi: Tên viết tắt:

en: Inner counter
vi: Truy cập bên trong

en: Instructions
vi: Hướng dẫn

en: Instructor search:
vi: Tìm kiếm người hướng dẫn:

en: Instructors
vi: Người hướng dẫn

en: Instructors:
vi: Người hướng dẫn:

en: Insufficient privileges.
vi: Bạn không được phân quyền.

en: Integer
vi: Số nguyên

en: Internal note:
vi: Ghi chú nội bộ:

en: Internal note:
vi: Ghi chú nội bộ::

note: A
en: Internationalization and localization
vi: Thiết lập thông số ngôn ngữ hiển thị

en: Into an application
vi: Định dạng

en: Into an application:
vi: Định dạng:

en: Intranet
vi: Giao diện nhân viên

en: Invalid authority type
vi: Kiểu dữ liệu kiểm soát không phù hợp

en: Invalid course!
vi: Khóa học không hợp lệ!

en: Invalid username or password
vi: Tên đăng nhập hoặc mật khẩu không hợp lệ

en: Inventory
vi: Kiểm kê kho

en: Inventory number
vi: Số kiểm kê

en: Invoice details
vi: Thông tin chi tiết hóa đơn

en: Invoice has been modified
vi: Hóa đơn đã được chỉnh sửa

en: Invoice item price includes tax:
vi: Giá hóa đơn:

en: Invoice number
vi: Số hóa đơn

en: Invoice number reverse
vi: Số hóa đơn (Giảm dần)

en: Invoice number:
vi: Số hóa đơn:

en: Invoice prices are:
vi: Đơn vị tiền tệ hóa đơn:

en: Invoice prices:
vi: Giá hóa đơn:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
vi: Hóa đơn: %s

en: Invoices
vi: Hóa đơn

en: Irregularity:
vi: Kỳ bổ sung:

en: Is a URL:
vi: Tạo URL:

en: Is this a duplicate of
vi: Có phải bạn muốn tạo biểu ghi thư mục

en: Issue
vi: Kỳ

en: Issue
vi: Kỳ

en: Issue #
vi: Số phát hành

en: Issue history
vi: Lịch sử phát hành

en: Issue number
vi: Số kỳ phát hành

en: Issue:
vi: Kỳ phát hành:

en: Issue:
vi: Kỳ phát hành:

en: Issues per unit
vi: Số kỳ ÂPĐK

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
vi: Số kỳ ÂPĐK là thông số bắt buộc phải khai báo

en: Item
vi: Tài liệu

en: Item
vi: Tài liệu

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
vi: Bản tài liệu %s

en: Item barcode:
vi: Đăng ký cá biệt:

en: Item call number
vi: Ký hiệu phân loại

en: Item callnumber:
vi: Ký hiệu phân loại:

en: Item checked out
vi: Tài liệu được ghi mượn

en: Item circulation alerts
vi: Cảnh báo lưu thông

en: Item count
vi: Số tài liệu

en: Item details
vi: Thông tin tài liệu

en: Item floats
vi: Tài liệu được trả lại tại bất kỳ thư viện nào

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
vi: Tài liệu đã bị mất (Giao dịch vẫn được lưu lại)

en: Item has been withdrawn
vi: Tài liệu bị loại khỏi quá trình lưu thông

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
vi: Tài liệu bị rút khỏi lưu thông (Giao dịch vẫn được lưu lại)

en: Item holding library:
vi: Thư viện sở hữu:

en: Item home library:
vi: Thư viện chính:

en: Item information
vi: Thông tin tài liệu

en: Item is already at destination library.
vi: Hiện tại tài liệu bạn cần chuyển đã ở thư viện đích.

en: Item is restricted
vi: Tài liệu bị hạn chế

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
vi: Tài liệu bị hạn chế (Giao dịch vẫn được lưu lại)

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
vi: Tài liệu không được ghi mượn.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
vi: Không tìm thấy tài liệu.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
vi: Tài liệu không được ghi mượn trong CSDL lưu thông ngoại tuyến (Giao dịch vẫn được lưu lại)

en: Item number file:
vi: Tệp tin chứa số tài liệu:

en: Item processing:
vi: Đang xử lý:

en: Item records were last synced on:
vi: CSDL tài liệu được đồng bộ lần cuối vào:

en: Item renewed:
vi: Tài liệu được gia hạn:

en: Item returns home
vi: Tài liệu được trả lại thư viện chính

en: Item returns to issuing library
vi: Tài liệu được trả lại thư viện cho mượn

note: A
en: Item sorting
vi: Sắp xếp tài liệu

en: Item tag
vi: Trường tài liệu

en: Item type
vi: Kiểu tài liệu

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
vi: Ảnh đại diện của kiểu tài liệu không được kích hoạt. Để kích hoạt chúng, bạn hãy kích hoạt thông số

en: Item type:
vi: Kiểu tài liệu:

en: Item type:
vi: Kiểu tài liệu:

en: Item types
vi: Kiểu tài liệu

en: Item types administration
vi: Quản lý kiểu tài liệu

en: Item was lost, now found.
vi: Tài liệu bị đánh mất, bạn đọc cần tìm lại tài liệu để trả cho thư viện.

en: Item was on loan to
vi: Tài liệu được ghi mượn tới bạn đọc

en: Item(s)
vi: Tài liệu

en: Items
vi: Tài liệu

en: Items available
vi: Tài liệu sẵn sàng

en: Items checked out
vi: Tài liệu được ghi mượn

en: Items expected
vi: Tài liệu dự kiến

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
vi: Tài liệu đính kèm của biểu ghi %s %s, Tác giả: %s%s (Biểu ghi số %s)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
vi: Bạn đọc trong lô thẻ số %s

en: Items list
vi: Danh sách tài liệu

en: Items lost
vi: Tài liệu bị mất

en: Items needed
vi: Số bản cần

en: Items with no checkouts
vi: Tài liệu không lưu thông

en: Items:
vi: Tài liệu:

en: Items:
vi: Tài liệu:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
vi: Kiểu tài liệu

en: Itype
vi: Kiểu tài liệu

en: January
vi: Tháng 1

en: Job progress:
vi: Tiến trình xử lý:

en: Jobs already entered
vi: Lịch báo cáo

en: July
vi: Tháng 7

en: June
vi: Tháng 6

en: Juvenile
vi: Vị thành niên

en: Keep issue number
vi: Kỳ ấn phẩm đang có

en: Key
vi: Chú thích

en: Keyword
vi: Từ khóa

en: Keyword (any):
vi: Từ khóa (Bất kỳ):

en: Keyword:
vi: Từ khóa:

en: Keyword:
vi: Từ khóa:

en: Koha administration
vi: QUẢN TRỊ HỆ THỐNG THƯ VIỆN

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
vi: Koha không thể hiển thị mật khẩu hiện tại. Để trống trường để mật khẩu không thay đổi.

en: Koha database schema
vi: Sơ đồ dữ liệu Koha

en: Koha field
vi: Trường Koha

en: Koha field:
vi: Trường Koha:

en: Koha full call number
vi: Ký hiệu phân loại

en: Koha internal
vi: Nội bộ Koha

en: Koha link:
vi: Liên kết Koha:

en: Koha module:
vi: Phân hệ áp dụng:

en: Koha offline circulation
vi: Lưu thông ngoại tuyến Koha

en: Koha report library
vi: Báo cáo mẫu Koha

en: Koha reports library
vi: Báo cáo mẫu Koha

en: Koha to MARC mapping
vi: Ánh xạ KOHA_MARC

en: LC call number:
vi: Ký hiệu phân loại LC:

en: LCCN
vi: lccn

en: Label
vi: Nhãn

en: Label creator
vi: Tạo nhãn gáy

en: Label for lib:
vi: Mô tả cho thủ thư:

en: Label for opac:
vi: Mô tả cho bạn đọc:

en: Label height:
vi: Độ cao nhãn:

en: Label number
vi: Số nhãn gáy

en: Label templates
vi: Hình thức nhãn gáy

en: Label width:
vi: Độ rộng nhãn:

en: Labeled MARC
vi: Nhãn MARC

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Language:
vi: Ngôn ngữ:

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: Large print
vi: In khổ lớn

en: Last borrowed:
vi: Ghi mượn lần cuối:

en: Last borrower:
vi: Bạn đọc ghi mượn lần cuối:

en: Last location
vi: Thư viện hiện tại

en: Last seen
vi: Cập nhật lần cuối

en: Last seen:
vi: Cập nhật lần cuối:

en: Last updated
vi: Lần cập nhật cuối

en: Last updated:
vi: Lần cập nhật cuối:

en: Late
vi: Chậm

en: Late orders
vi: Đơn hàng chậm

en: Law reports and digests
vi: Báo cáo luật

en: Layout name:
vi: Tên nhãn:

en: Leave a message
vi: Tạo tin nhắn

en: Left on order
vi: Tài liệu chưa nhận

en: Left page margin:
vi: Căn lề trái trang giấy:

en: Left text margin:
vi: Căn dòng trái:

en: Legal articles
vi: Bài viết pháp luật

en: Legal cases and case notes
vi: Ghi chú

en: Legend
vi: Chú thích

en: Legislation
vi: Pháp luật

en: Length:
vi: Chiều dài:

en: Letter
vi: Thông báo

en: Lib
vi: Hiển thị cho thư viện

en: Librarian
vi: Thủ thư

en: Librarian identity:
vi: Thủ thư tạo ÂPĐK:

en: Librarian:
vi: Thủ thư:

en: Libraries
vi: Thư viện

en: Libraries limitation:
vi: Giới hạn cho thư viện:

en: Library
vi: Thư viện

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
vi: Chính sách chuyển tài liệu của thư viện %s - %s

en: Library code:
vi: Mã thư viện:

en: Library is invalid.
vi: Thư viện không chính xác.

en: Library management
vi: Thư viện quản lý

en: Library of the patron:
vi: Thư viện của bạn đọc:

en: Library transfer limits
vi: Chính sách chuyển tài liệu

en: Library use
vi: Thông tin thư viện

en: Library:
vi: Thư viện:

en: Library:
vi: Thư viện:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
vi: Thư viện: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
vi: Thư viện: %s &rArr; %s

en: Limit collection code to:
vi: Hạn chế mã bộ sưu tập tới:

en: Limit item type to:
vi: Hạn chế kiểu tài liệu tới:

en: Limit to any of the following:
vi: Giới hạn kết quả tìm kiếm trong các kiểu tài liệu sau đây:

en: Limit to:
vi: Số lượng biểu ghi:

en: Limit to:
vi: Số lượng hiển thị:

en: Limits
vi: Giới hạn

en: Line
vi: Số thứ tự

en: Line
vi: Dòng

en: Link:
vi: Liên kết:

en: List
vi: Giá sách ảo

en: List fields
vi: Khai báo nội dung nhãn gáy

en: List item price includes tax:
vi: Giá niêm yết (Có bao gồm thuế):

en: List member:
vi: Danh sách bạn đọc:

en: List name
vi: Tên giá sách ảo:

en: List name:
vi: Tên giá sách ảo:

en: List prices are:
vi: Đơn vị tiền tệ đơn giá:

en: List prices:
vi: Giá niêm yết:

en: Lists
vi: Giá sách ảo

en: Lists that include this title:
vi: Giá sách ảo chứa nhan đề này:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
vi: Đang tải

en: Loading data...
vi: Đang tải dữ liệu...

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
vi: Đang tải dữ liệu %s, bạn vui lòng chờ...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
vi: Đang tải dữ liệu, bạn vui lòng chờ...

en: Loading, please wait...
vi: Đang tải dữ liệu, bạn vui lòng đợi...

en: Loading...
vi: Đang tải...

en: Loan period
vi: Thời gian mượn

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
vi: Tính năng ảnh bìa của biểu ghi chưa được kích hoạt. Bạn vui lòng liên hệ với cán bộ quản trị.

en: Local use
vi: Sử dụng nội bộ

en: Local use preferences
vi: Các thông số đang được sử dụng

en: Local use recorded
vi: Thông tin nội bộ sử dụng được ghi lại

en: Location
vi: Kho tài liệu

en: Location and availability
vi: Giới hạn theo thư viện và trạng thái tài liệu

en: Location(s)
vi: Thư viện

en: Location:
vi: Kho tài liệu:

en: Locations
vi: Kho tài liệu

en: Lock budget:
vi: Khóa ngân sách:

en: Locked
vi: Khóa

note: INPUT type=submit
en: Log in
vi: Đăng nhập

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Log viewer
vi: Nhật ký

en: Logs
vi: Nhật ký hệ thống

en: Look for existing records in catalog?
vi: Tìm kiếm biểu ghi hiện tại trong CSDL?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
vi: Bị mất thẻ

en: Lost card
vi: Bị mất thẻ

en: Lost item
vi: Mất tài liệu

en: Lost items
vi: Tài liệu bị mất

en: Lost on:
vi: Ngày mất:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
vi: Trạng thái mất

en: Lost status:
vi: Trạng thái mất tài liệu:

en: Lost status:
vi: Trạng thái mất:

en: Lost:
vi: Mất thẻ:

en: Lower left X coordinate:
vi: Tọa độ X:

en: Lower left Y coordinate:
vi: Tọa độ Y:

en: MARC
vi: Hiển thị MARC

en: MARC Bibliographic framework test
vi: Kiểm tra khung mẫu biên mục MARC

en: MARC Card View
vi: Hiển thị thẻ MARC

en: MARC bibliographic framework
vi: Khung mẫu biên mục

en: MARC bibliographic framework test
vi: Kiểm tra khung mẫu biên mục MARC

en: MARC field
vi: Trường MARC

en: MARC field:
vi: Trường MARC:

en: MARC frameworks
vi: Khung mẫu MARC

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
vi: Khung mẫu MARC: %s

en: MARC modification templates
vi: Mẫu chỉnh sửa biểu ghi MARC

en: MARC structure
vi: Cấu trúc MARC

en: MARC subfield
vi: Trường con MARC

en: MARC subfield:
vi: Trường con MARC:

en: MIT License
vi: MIT license

en: Main address
vi: Địa chỉ chính

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
vi: Tùy chọn này sẽ tạo ra một kỳ nghỉ dài trong một khoảng thời gian nhất định và kỳ nghỉ này sẽ được lặp lại trong các năm tiếp theo.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
vi: Tùy chọn ngày sẽ tạo ra các ngày nghỉ đơn lẻ trong một khoảng thời gian và kỳ nghỉ này sẽ không được lặp lại.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
vi: Tùy chọn này sẽ tạo ra một ngày nghỉ đơn lẻ, ngày nghỉ chỉ áp dụng trên ngày hiện tại.

en: Make budget active:
vi: Kích hoạt:

en: Make payment
vi: Thanh toán

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
vi: Tùy  chọn ngày sẽ tạo ra một ngày nghỉ theo ngày hiện tại và nó sẽ lặp lại trong các ngày tiếp theo của các tuần khác.

en: Male
vi: Nam

en: Manage CSV export profiles
vi: Quản lý các trường CSV

en: Manage OAI Sets
vi: Quản lý các nhóm OAI

en: Manage frequencies
vi: Quản lý tần suất

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
vi: Quản lý toàn bộ thông số chung của hệ thống thư viện.

en: Manage numbering patterns
vi: Quản lý mẫu đánh số ÂPĐK

en: Manage orders
vi: Quản lý đơn hàng

en: Manage staged MARC records
vi: Quản lý các bản ghi đã được kiểm duyệt

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
vi: Quản lý các bản ghi đã được kiểm duyệt %s &rsaquo; Lô %s %s

en: Manage staged records
vi: Quản lý biểu ghi MARC được duyệt

en: Managed by
vi: Người quản lý

en: Managed by - on
vi: Người quản lý

en: Managed by:
vi: Người quản lý:

en: Managed in tab:
vi: Thẻ quản lý:

en: Mandatory
vi: Bắt buộc

en: Mandatory:
vi: Bắt buộc:

en: Manual credit
vi: Tạo khoản thanh toán

en: Manual history:
vi: ÂPĐK cũ:

en: Manual invoice
vi: Tạo khoản tiền phạt

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
vi: Ánh xạ cho bộ '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
vi: Ánh xạ đã được lưu lại

en: March
vi: Tháng 3

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
vi: Đánh dấu tìm thấy và thoát

en: Mark selected as:
vi: Thay đổi trạng thái (Chọn đề xuất mua trước):

en: Match applied
vi: Phù hợp_Được áp dụng

en: Match check
vi: Kiểm tra độ phù hợp

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
vi: Kiểm tra độ phù hợp %s

en: Match check 1 |
vi: Kiểm tra độ phù hợp 1 |

en: Match details
vi: Thông tin chi tiết

en: Match found
vi: Phù hợp

en: Match point
vi: Điểm kiểm soát

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
vi: Điểm kiểm soát %s |

en: Match point 1 |
vi: Điểm kiểm soát 1 |

en: Match points
vi: Điểm kiểm soát

en: Match threshold:
vi: Ngưỡng kiểm soát:

en: Match type
vi: Kiểu tìm kiếm

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
vi: Biểu ghi nhất quán phù hợp %s (Điểm =%s):%s

en: Matching rule applied:
vi: Quy tắc kiểm soát được áp dụng:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
vi: Thiếu mã quy tắc kiểm soát biểu ghi

en: Matching rule code:
vi: Mã quy tắc kiểm soát:

en: Matchpoint components
vi: Thành phầm điểm kiểm soát

en: Materials
vi: Tài liệu

en: Materials specified
vi: Tài liệu quy định

en: Materials specified:
vi: Tài liệu quy định:

en: Matrix
vi: Ma trận

en: Max length:
vi: Chiều dài tối đa:

en: May
vi: Tháng 5

en: Meaning
vi: Ý nghĩa

en: Members
vi: Bạn đọc

en: Men
vi: Nam

note: INPUT type=submit
en: Merge
vi: Sát nhập

en: Merge invoices
vi: Sát nhập hóa đơn

en: Merge reference
vi: Chọn biểu ghi tham chiếu

en: Merge selected
vi: Sát nhập

en: Merge selected invoices
vi: Sát nhập hóa đơn được chọn

en: Merging records
vi: Sát nhập biểu ghi

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
vi: Sát nhập với biểu ghi nhất quán:

en: Message
vi: Tin nhắn

en: Message body:
vi: Nội dung thông báo:

en: Message sent
vi: Gửi tin nhắn cho bạn đọc

en: Message subject:
vi: Tên thông báo gửi tới bạn đọc:

en: Messaging
vi: Tin nhắn

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
vi: Chiều dài mật khẩu tối thiểu: %s

en: Minutes
vi: Phút

en: Missing
vi: Thiếu

en: Missing (damaged)
vi: Thiếu (Hư hỏng)

en: Missing (lost)
vi: Thiếu (Mất)

en: Missing (never received)
vi: Thiếu (Không bao giờ nhận được)

en: Missing (sold out)
vi: Thiếu (Đã bán)

en: Missing issues
vi: Kỳ ấn phẩm thiếu

en: Missing issues:
vi: Kỳ ấn phẩm thiếu:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
vi: Kỳ ấn phẩm thiếu: %s

en: Moderate patron tags
vi: Quản lý các từ khóa bạn đọc gán cho tài liệu của thư viện

en: Modification log
vi: Nhật ký điều chỉnh

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
vi: Cập nhật thành công thuộc tính bạn đọc &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
vi: Cập nhật thành công quy tắc kiểm soát biểu ghi &quot;%s&quot;

en: Modify
vi: Chỉnh sửa

en: Modify a city
vi: Chỉnh sửa địa chỉ thành phố

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
vi: Chỉnh sửa biểu ghi nhất quán số %s %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
vi: Chỉnh sửa kiểu bạn đọc %s

en: Modify classification source
vi: Chỉnh sửa khung phân loại

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
vi: Chỉnh sửa hợp đồng %s của %s

en: Modify filing rule
vi: Chỉnh sửa quy tắc phân loại

en: Modify item type
vi: Chỉnh sửa kiểu tài liệu

en: Modify patron attribute type
vi: Chỉnh sửa thuộc tính bạn đọc

en: Modify patrons in batch
vi: Sửa nhiều bạn đọc đồng thời

en: Modify pattern
vi: Chỉnh sửa mẫu đánh số ÂPĐK

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
vi: Chỉnh sửa mẫu đánh số ÂPĐK: %s

en: Modify record matching rule
vi: Chỉnh sửa quy tắc kiểm soát biểu ghi

en: Modify record using the following template:
vi: Chỉnh sửa biểu ghi bằng các mẫu sau đây:

en: Modify selected items
vi: Chỉnh sửa tài liệu được chọn

en: Module
vi: Phân hệ áp dụng

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
vi: Thứ 2

note: SCRIPT
en: Mondays
vi: Thứ 2

en: Month
vi: Tháng

en: Month:
vi: Tháng

en: More
vi: Thêm

en: More details
vi: Xem chi tiết

en: More lists
vi: Thêm giá sách ảo

en: Most-circulated items
vi: Tài liệu lưu thông nhiều nhất

en: Move
vi: Di chuyển

note: A
en: Move action down
vi: Chuyển thao tác xuống dưới

note: A
en: Move action to bottom
vi: Chuyển thao tác xuống dưới cùng

note: A
en: Move action to top
vi: Chuyển thao tác lên trên cùng

note: A
en: Move action up
vi: Chuyển thao tác lên trên

note: A
en: Move hold down
vi: Di chuyển xuống

note: A
en: Move hold to bottom
vi: Xuống dưới cùng

note: A
en: Move hold to top
vi: Lên trên cùng

note: A
en: Move hold up
vi: Di chuyển lên

en: Move these patrons to the trash
vi: Di chuyển các tài khoản bạn đọc này vào thùng rác

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
vi: Nhận nhiều kỳ

en: Musical recording
vi: Bản thu âm

en: My library
vi: Thư viện của tôi

en: NOT CHECKED IN
vi: KHÔNG ĐƯỢC GHI TRẢ

en: NOTE:
vi: Chú ý:

en: Name
vi: Tên

en: Name (any):
vi: Tên (Bất kỳ):

en: Name of day
vi: Tên cho ngày

en: Name of month
vi: Tên cho tháng

en: Name of season
vi: Tên cho mùa

en: Name or ISSN:
vi: Tên hoặc số ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
vi: Tên hoặc số thẻ của bạn đọc không chính xác. Bạn vui lòng kiểm tra và tìm kiếm lại

en: Name or cardnumber:
vi: Tên/Số thẻ bạn đọc

en: Name:
vi: Tên:

en: Named:
vi: Tên:

en: Named:
vi: Tên tệp tin:

en: Never
vi: Chưa có

en: New
vi: Tạo mới

en: New
vi: Tạo mới

en: New SQL report
vi: Tạo báo cáo SQL

en: New Z39.50 server
vi: Tạo máy chủ Z39.50

en: New authority
vi: Tạo dữ liệu kiểm soát

en: New authority type
vi: Tạo kiểu dữ liệu kiểm soát

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
vi: Tạo giá trị định trước cho %s

en: New basket group
vi: Tạo nhóm giỏ đặt hàng

en: New batch patron modification
vi: Chỉnh sửa nhóm bạn đọc mới

note: A
en: New batch patrons modification
vi: Chỉnh sửa nhóm bạn đọc mới

en: New budget
vi: Ngân sách

en: New card
vi: Làm lại thẻ thư viện

en: New category
vi: Tạo kiểu bạn đọc

en: New child record
vi: Sao chép biểu ghi

en: New city
vi: Tạo thành phố

en: New classification source
vi: Tạo khung phân loại

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
vi: Tạo hợp đồng của %s

en: New course
vi: Tạo khóa học

en: New currency
vi: Tạo đơn vị tiền tệ

en: New definition
vi: Tạo định nghĩa

en: New entry
vi: Tạo tin tức

en: New filing rule
vi: Tạo quy tắc phân loại

en: New framework
vi: Tạo khung mẫu biên mục

en: New frequency
vi: Tạo tần suất

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
vi: Quỹ cho %s

en: New guided report
vi: Theo hướng dẫn

en: New item
vi: Tạo bản tài liệu

en: New item type
vi: Tạo kiểu tài liệu

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
vi: Lô nhãn gáy được tạo: Số %s

en: New library
vi: Tạo thư viện

en: New list
vi: Tạo giá sách ảo

en: New numbering pattern
vi: Tạo mẫu đánh số ÂPĐK

en: New password:
vi: Mật khẩu (mới):

en: New patron
vi: Tạo bạn đọc

en: New patron attribute type
vi: Tạo thuộc tính bạn đọc

en: New patron list
vi: Tạo danh sách bạn đọc

en: New preference
vi: Tạo thông số

en: New purchase suggestion
vi: Tạo đề xuất mua

en: New record
vi: Tạo biểu ghi

en: New record matching rule
vi: Tạo quy tắc kiểm soát biểu ghi

en: New report
vi: Tạo báo cáo

en: New set
vi: Tạo bộ OAI

en: New subscription
vi: Tạo ÂPĐK

en: New tag
vi: Tạo trường mới

en: New username:
vi: Tên đăng nhập mới:

en: New vendor
vi: Tạo nhà cung cấp

en: News
vi: Tin tức

note: INPUT type=submit
en: Next
vi: Tiếp tục

en: Next &gt;&gt;
vi: Trang sau &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
vi: Tiếp tục >>

en: Next available
vi: Tài liệu sẵn sàng tiếp theo

en: Next issue publication date:
vi: Ngày phát hành kỳ ấn phẩm kế tiếp:

en: No
vi: Không xóa

en: No
vi: Không

en: No (default)
vi: Không (mặc định)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
vi: Không có khổ mẫu biên mục cho các tài liệu mới bổ sung, sử dụng khổ mẫu mặc định. Bạn nên tạo ra một khổ mẫu biên mục với mã ACQ để sử dụng cho các tài liệu mới bổ sung

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
vi: Không có khổ mẫu biên mục cho tài liệu mới bổ sung, sử dụng khổ mẫu mặc định. Bạn nên tạo ra một khổ mẫu biên mục có mã là ACQ để sử dụng cho các tài liệu mới bổ sung.

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
vi: Bạn chưa thiết lập giá trị định trước cho thông số TERM! Bạn vui lòng quay lại giao diện quản trị để thiết lập các giá trị này.

en: No active currency is defined
vi: Hệ thống chưa có đơn vị tiền tệ chính.

en: No active currency is defined. Please go to
vi: Hệ thống chưa có đơn vị tiền tệ chính. Bạn vui lòng vào

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
vi: Không có địa chỉ.

en: No categories have been defined.
vi: Không có kiểu bạn đọc được định nghĩa.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
vi: Không có thành phố.

en: No claims notice defined.
vi: Chưa thiết lập mẫu thông báo

note: SCRIPT
en: No columns selected!
vi: Bạn chưa chọn cột dữ liệu trong báo cáo!

en: No comments have been approved.
vi: Hiện tại chưa có bình luận đã được duyệt.

en: No comments to moderate.
vi: Hiện tại không có bình luận chờ duyệt.

en: No cover image available
vi: Không có ảnh bìa

en: No descriptions
vi: Không có mô tả

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
vi: Không có thư điện tử.

en: No fund
vi: Không có nguồn quỹ

en: No funds to display for this search criteria
vi: Không tìm thấy nguồn quỹ nào!

en: No group
vi: Không có nhóm

en: No holds allowed
vi: Không có đặt mượn

en: No holds allowed:
vi: Không cho phép đặt mượn:

en: No holds found.
vi: Không tìm thấy đặt mượn phù hợp.

en: No image:
vi: Không có hình ảnh:

en: No images are currently available.
vi: Hiện tại không có hình ảnh nào được tải lên.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
vi: Không tìm thấy tài liệu với đăng ký cá biệt %s

en: No item matches this barcode
vi: Không có tài liệu với đăng ký cá biệt này

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
vi: Không có tài liệu với đăng ký cá biệt là: %s

en: No items
vi: Không có tài liệu

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
vi: Không có bản tài liệu của %s

en: No items found.
vi: Không tìm thấy tài liệu

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
vi: Không có thông báo quá hạn hoặc quyết định hạn chế được khai báo cho thời gian trễ %s của kiểu bạn đọc %s Nếu bạn khai báo khoảng thời gian trễ thì bạn phải xác định thông báo quá hạn hoặc/và hạn chế tài khoản bạn đọc.

en: No limit
vi: Tất cả

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
vi: Không tìm thấy sự kiện nào liên quan %s với

en: No mappings have been defined for this set
vi: Không có ánh xạ nào được xác định cho bộ này

en: No match
vi: Không phù hợp

note: SCRIPT
en: No matching reports found
vi: Không tìm thấy báo cáo phù hợp

en: No missing issues found.
vi: Không tìm thấy ấn phẩm định kỳ cần gửi khiếu nại.

en: No more renewals possible
vi: Bạn không thể gia hạn thêm

en: No notice
vi: Không gửi thông báo

en: No orders yet
vi: Bạn chưa có đơn hàng liên quan đến hóa đơn này.

en: No other items.
vi: Không có tài liệu khác.

en: No outstanding charges
vi: Hiện tại bạn đọc không bị thư viện phạt.

en: No patron matched
vi: Không tìm thấy bạn đọc phù hợp

en: No patron may put this book on hold.
vi:  Bạn đọc không thể đặt mượn tài liệu.

en: No patron records have been anonymized
vi: Không có lịch sử ghi mượn của bạn đọc được loại bỏ

en: No patron records have been removed
vi: Không có biểu ghi bạn đọc nào bị xóa

en: No patron with this name, please, try another
vi: Không tìm thấy bạn đọc có tên theo yêu cầu, bạn hãy kiểm tra và tìm kiếm bạn đọc khác

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
vi: Không có điện thoại.

en: No physical items for this record
vi: Hiện tại biểu ghi chưa có bản tài liệu nào.

en: No plugins installed
vi: Không có tính năng bổ trợ nào được cài đặt

en: No plugins that can be used as a tool are installed
vi: Không có tính năng bổ trợ dạng công cụ nào được cài đặt

en: No plugins that can create a report are installed
vi: Không có tính năng bổ trợ dạng công cụ báo cáo nào được cài đặt

en: No records have been staged.
vi: Không có bản ghi được kiểm duyệt.

en: No renewal before
vi: Không thể gia hạn trước

en: No results for your query
vi: Không tìm thấy ấn phẩm định kỳ liên quan.

en: No results found
vi: Không tìm thấy kết quả phù hợp

en: No results found for
vi: Không tìm thấy kết quả liên quan đến

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
vi: Không tìm thấy tài liệu liên quan tới %s

en: No results.
vi: Không có đề xuất mua trong danh sách hiện tại.

en: No saved reports match your criteria.
vi: Không có báo cáo nào được lưu phù hợp với tiêu chí của bạn.

en: No transfers to receive
vi: Không có tài liệu được chuyển tới thư viện của bạn!

en: No, I don't confirm
vi: Không tạo đơn hàng

en: No, do not delete
vi: Không xóa

en: No, don't close (N)
vi: Không đóng

en: No, don't delete (N)
vi: Không xóa

en: No.
vi: Số

en: No. of items:
vi: Số bản tài liệu:

en: No. of times checked out
vi: Số lần mượn

en: No: Save as new authority
vi: Sai: Tạo biểu ghi mới

en: Non-musical recording
vi: Không phải bản thu âm

en: None
vi: Bất kỳ

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
vi: Bạn đọc này không được phép đặt mượn các tài liệu này.

en: Nonpublic note
vi: Ghi chú nội bộ

en: Nonpublic note:
vi: Ghi chú nội bộ:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
vi: Ghi chú nội bộ: %s

en: Normal
vi: Hiển thị đơn giản

note: SCRIPT
en: Normal day
vi: Ngày bình thường

en: Normalization rule:
vi: Quy tắc chuẩn hóa:

note: SCRIPT
en: Northern
vi: Bắc

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
vi: Bạn chưa định nghĩa một số kiểu dữ liệu kiểm soát liên quan đến khung mẫu.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
vi: Các trường con của các trường dưới đây không được nằm trong các thẻ phù hợp (hoặc đánh dấu là 'bỏ qua').

en: Not available
vi: Không sẵn sàng

en: Not checked out since:
vi: Không ghi mượn từ ngày:

en: Not checked out.
vi: Tài liệu không được ghi mượn.

en: Not for loan
vi: Không cho mượn

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
vi: Không cho mượn (%s)

en: Not for loan:
vi: Không cho mượn:

en: Note
vi: Ghi chú

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
vi: Ghi chú: Các bản tài liệu chỉ được xuất kèm biểu ghi thư mục khi bạn chọn tùy chọn xuất tài liệu đính kèm.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
vi: Ghi chú: Tệp tin dữ liệu xuất ra sẽ rất lớn và nó được tạo ra hàng ngày.

en: Note for OPAC
vi: Ghi chú bạn đọc

en: Note for staff
vi: Ghi chú thử thư

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
vi: Ghi chú cho thủ thư quản lý yêu cầu gia hạn:

en: Note:
vi: Chú ý:

en: Note:
vi: Ghi chú:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
vi: Ghi chú: Thận trọng khi chọn cột. Nếu bạn chọn quá nhiều dữ liệu hiển thị ra sẽ dẫn tới kết quả lớn, báo cáo sẽ chạy chậm, thậm chí không hoàn thành.

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
vi: Ghi chú: Giá trị trong 'Trường kiểm soát' là trường được sao chép giá trị từ biểu ghi nhất quán sang biểu ghi thư mục.

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
vi: Ghi chú: Một trong hai trường sau đây phải có giá trị là 1

en: Notes
vi: Ghi chú

en: Notes
vi: Ghi chú

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
vi: Ghi chú : %s

en: Notes/Comments
vi: Ghi chú/Bình luận

en: Notes:
vi: Ghi chú:

en: Notes:
vi: Ghi chú:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
vi: Ghi chú: %s

en: Nothing found.
vi: Không tìm thấy kết quả phù hợp.

en: Nothing found.
vi: Không tìm thấy kết quả phù hợp.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
vi: Bạn chưa lựa chọn tài liệu.

en: Notice
vi: Thông báo

en: Notices
vi: Thông báo

en: Novelist Select:
vi: Chọn nhà văn:

en: November
vi: Tháng 11

en: Num/Patrons
vi: Số thẻ/Tên bạn đọc

en: Number
vi: Số

en: Number of baskets
vi: Số giỏ đặt hàng

en: Number of checkouts
vi: Số lần cho mượn

en: Number of columns:
vi: Số cột:

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
vi: Số khóa học: %s

en: Number of issues to display in OPAC:
vi: Số kỳ ấn phẩm hiện thị trên OPAC:

en: Number of issues to display to staff:
vi: Số kỳ ấn phẩm hiển thị tới thủ thư:

en: Number of issues to display to staff:
vi: Số kỳ ấn phẩm hiển thị tới thủ thư:

en: Number of issues to display to the public:
vi: Số kỳ phát hành để hiển thị cho bạn đọc:

en: Number of issues:
vi: Số lượng kỳ ấn phẩm đặt:

en: Number of items added
vi: Số lượng ĐKCB đã thêm

en: Number of items deleted
vi: Số ĐKCB đã xóa

en: Number of items displayed
vi: Số bản tài liệu hiển thị

en: Number of items replaced
vi: Số tài liệu được thay thế

en: Number of months:
vi: Số tháng đặt ấn phẩm:

en: Number of records added
vi: Số lượng bản ghi đã được nhập

en: Number of records deleted
vi: Số lượng bản ghi đã xóa

en: Number of records ignored
vi: Số bản ghi đã bị từ chối

en: Number of records updated
vi: Số lượng bản ghi được cập nhật

en: Number of renewals
vi: Số lần gia hạn

en: Number of rows:
vi: Số dòng:

en: Number of students:
vi: Số sinh viên:

en: Number of weeks:
vi: Số tuần đặt ấn phẩm:

en: Number pattern:
vi: Mẫu số kỳ:

en: Numbered
vi: Kỳ phát hành

en: Numbering formula
vi: Công thức đánh số

en: Numbering formula:
vi: Ký hiệu kỳ ấn phẩm:

en: Numbering pattern
vi: Mẫu số kỳ

en: Numbering pattern:
vi: Mẫu số kỳ:

en: Numbering patterns
vi: Mẫu đánh số ÂPĐK

en: OAI set mappings
vi: Ánh xạ bộ OAI

en: OAI sets
vi: Bộ OAI

en: OAI sets configuration
vi: Cấu hình bộ OAI

en: OFF
vi: Tắt

en: ON
vi: Bật

en: OPAC
vi: Giao diện OPAC

en: OPAC info:
vi: Hiển thị trên OPAC:

en: OPAC note
vi: Ghi chú OPAC:

en: OPAC note:
vi: Ghi chú OPAC:

en: OPAC view:
vi: Xem hiển thị OPAC:

en: OR
vi: Hoặc

en: Object
vi: Đối tượng

en: Object:
vi: Đối tượng:

en: October
vi: Tháng 10

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
vi: Không %s

en: Offline circulation
vi: Lưu thông ngoại tuyến

en: Offline circulation file upload
vi: Tải tệp tin lưu thông ngoại tuyến lên Koha

en: Offset:
vi: Căn lề:

en: Offset:
vi: Độ lệch:

en: On
vi: Có

en: On hold
vi: Đặt mượn

en: On hold for
vi: Bạn đọc đặt mượn

en: On title
vi: Nhan đề bình luận

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
vi: Một trong hai thông số 'Số kỳ ÂPĐK' hoặc 'Số bản trong kỳ phát hành' phải có giá trị là 1

note: A
en: Online Public Access Catalog
vi: Thiết lập thông số giao diện OPAC

en: Only 1 MARC tag mapped to items
vi: Chỉ có một trường MARC được ánh xạ tới thẻ tài liệu

en: Only KPZ file format is supported.
vi: Chỉ có file định dạng KPZ được hỗ trợ.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
vi: Hiện tại Koha chỉ hỗ trợ định dạng ảnh:PNG, GIF, JPEG, XPM.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
vi: Chỉ thư viện từ thư viện quản lý tài liệu mới có thể đặt mượn tài liệu.

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
vi: Chỉ cán bộ thư viện được phân quyền trong phân hệ bổ sung (hoặc được phân quyền order_manage) mới được hiển thị trong kết quả tìm kiếm

en: Open
vi: Mở

note: A
en: Open in new window
vi: Mở trong cửa sổ mới

en: Open on:
vi: Ngày tạo:

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
vi: OpenJS keyboard shortcuts library

en: Opened on:
vi: Ngày tạo:

en: Operator
vi: Nhà điều hành

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Or scan items one by one
vi: Hoặc quét từng đăng ký cá biệt

en: Or use a patron list
vi: Hoặc sử dụng một danh sách bạn đọc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
vi: Đơn hàng

en: Order cost
vi: Giá đơn hàng

en: Order date
vi: Ngày đặt hàng

en: Order date:
vi: Ngày đặt hàng:

en: Order from external source
vi: Tạo đơn hàng từ Z39.50

en: Order line
vi: Số đơn hàng

en: Order line (parent)
vi: Đơn hàng (Chính)

en: Order line:
vi: Số đơn hàng:

en: Order number
vi: Số đơn hàng

en: Order status:
vi: Trạng thái:

note: A
en: Order this one
vi: Tạo đơn hàng cho tài liệu này

en: Ordered
vi: Đặt hàng

en: Ordering information
vi: Thông tin đơn hàng

en: Orders
vi: Đơn hàng

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
vi: Đơn hàng của %s

en: Orders search
vi: Tìm kiếm đơn hàng

en: Orders with uncertain prices
vi: Đơn hàng (với giá tham khảo)

en: Orders with uncertain prices for vendor
vi: Đơn hàng (với giá tham khảo) của nhà cung cấp

en: Organization
vi: Cơ quan, tổ chức

en: Organize by:
vi: Sắp xếp đề xuất mua theo:

note: A
en: Original order line
vi: Số đơn hàng gốc

en: Other
vi: Báo cáo khác

en: Other action
vi: Thao tác khác

en: Other course reserves
vi: Khóa học khác

en: Other holdings:
vi: Tài liệu của thư viện khác:

en: Other name
vi: Tên khác

en: Other options (choose one)
vi: Tùy chọn khác (Chọn một)

en: Other phone:
vi: Điện thoại khác:

en: Others...
vi: Lý do khác ...

en: Output
vi: Hiển thị báo cáo

en: Output format
vi: Định dạng xuất dữ liệu

en: Output format
vi: Định dạng xuất dữ liệu

en: Output format:
vi: Đinh dạng báo cáo:

en: Output to a file named:
vi: Tên tệp tin:

en: Outstanding
vi: Còn nợ

en: Overdue
vi: Thông báo quá hạn

en: Overdue fines cap (amount)
vi: Số tiền phạt quá hạn

en: Overdue notice required:
vi: Thông báo quá hạn:

en: Overdue notice/status triggers
vi: Thông báo quá hạn

en: Overdue report
vi: Báo cáo tài liệu quá hạn

en: Overdues
vi: Quá hạn

en: Overdues with fines
vi: Tiền phạt quá hạn

en: Override and renew
vi: Ghi đè và gia hạn

en: Override limit and renew
vi: Ghi đè chính sách và gia hạn

en: Overwrite the existing one with this
vi: Ghi đè lên tài khoản bạn đọc trùng lặp

en: Owner
vi: Người quản lý

en: Owner:
vi: Chủ sở hữu:

en: Page height:
vi: Chiều cao trang:

en: Page side:
vi: Trang giấy:

en: Page width:
vi: Chiều rộng trang:

en: Paid for?:
vi: Thanh toán cho?:

en: Paper bin:
vi: Khay giấy:

en: Parameters
vi: Các thông số

en: Partially received
vi: Nhận một phần đơn hàng

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Password is too short
vi: Mật khẩu quá ngắn

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
vi: Mật khẩu đăng nhập phải có độ dài tối thiểu là %s ký tự.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
vi: Mật khẩu phải chứa ít nhất một chữ số, một ký tự thường và một ký tự viết hoa.

en: Password updated
vi: Mật khẩu đăng nhập được cập nhật

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: Passwords do not match
vi: Mật khẩu không khớp

en: Passwords do not match.
vi: Mật khẩu không khớp.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
vi: Mật khẩu sẽ được hiển thị dạng văn bản

en: Patent document
vi: Tài liệu sáng chế

en: Patron
vi: Bạn đọc

en: Patron account flags
vi: Thông tin khác

en: Patron activity
vi: Tình trạng hoạt động

en: Patron attribute type code:
vi: Mã thuộc tính bạn đọc:

en: Patron attribute types
vi: Thuộc tính bạn đọc

en: Patron attributes
vi: Thuộc tính bạn đọc

en: Patron card creator
vi: Tạo thẻ bạn đọc

en: Patron categories
vi: để kiểm tra lại.

en: Patron category
vi: Kiểu bạn đọc

en: Patron category:
vi: Kiểu bạn đọc:

en: Patron category:
vi: Kiểu bạn đọc:

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
vi: Bạn đọc không đăng ký nhận ấn phẩm định kỳ.

en: Patron flags:
vi: Tình trạng bạn đọc:

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
vi: Hiện tại bạn đọc này còn nợ thư viện khoản tiền phạt: %s

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
vi: Hiện tại bạn đọc này đang mượn %s tài liệu của thư viện.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
vi: Bạn đọc có %s tài liệu quá hạn. %s Bạn muốn tiếp tục ghi mượn cho bạn đọc? %s

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
vi: Bạn đọc đã ghi mượn bản tài liệu liệu khác của biểu ghi này. %s Bạn muốn tiếp tục ghi mượn cho bạn đọc? %s

en: Patron has nothing checked out.
vi: Hiện tại bạn đọc không mượn tài liệu của thư viện.

en: Patron has nothing on hold.
vi: Hiện tại bạn đọc không có đặt mượn nào.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
vi: Bạn đọc đang nợ thư viện số tiền phạt: %s.

note: INPUT type=text
en: Patron holds
vi: Số bạn đọc đặt mượn

en: Patron image failed to upload
vi: Ảnh bạn đọc bị lỗi khi tải lên

en: Patron image(s) successfully uploaded
vi: Ảnh bạn đọc được tải lên thành công

en: Patron image(s) uploaded with some errors
vi: Ảnh bạn đọc bị lỗi khi tải lên

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
vi: Bạn đọc bị KHÓA THẺ

note: A
en: Patron is an adult
vi: Bạn đọc là người lớn

en: Patron is currently unrestricted.
vi: Bạn đọc hiện tại không bị hạn chế tài khoản.

en: Patron is restricted
vi: Bạn đọc bị KHÓA THẺ

en: Patron list:
vi: Danh sách bạn đọc:

en: Patron lists
vi: Danh sách bạn đọc

en: Patron messaging preferences
vi: Thông báo bạn đọc

note: INPUT type=text
en: Patron name
vi: Tên bạn đọc

en: Patron not found
vi: Không tìm thấy bạn đọc

note: SCRIPT
en: Patron not found.
vi: Không tìm thấy bạn đọc.

en: Patron not found:
vi: Bạn đọc không tồn tại:

en: Patron notification:
vi: Thông báo bạn đọc:

en: Patron notification:
vi: Thông báo bạn đọc:

en: Patron records were last synced on:
vi: CSDL bạn đọc được đồng bộ lần cuối vào:

en: Patron restrictions
vi: Hạn chế bạn đọc

en: Patron search:
vi: Tìm kiếm bạn đọc:

en: Patron sort 1
vi: Thống kê bạn đọc 1

en: Patron sort 2
vi: Thống kê bạn đọc 2

en: Patron status
vi: Tình trạng bạn đọc

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
vi: Tài khoản bạn đọc được gia hạn tới ngày %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
vi: Tài khoản của bạn đọc bị hạn chế %s cho đến ngày %s %s %s với lý do:

en: Patron's address in doubt
vi: Địa chỉ bạn đọc không đúng

en: Patron's address is in doubt
vi: Địa chỉ bạn đọc chưa chính xác

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
vi: Địa chỉ bạn đọc không chính xác (Hệ thống tiếp tục xử lý)

en: Patron's address is in doubt.
vi: Địa chỉ của bạn đọc không chính xác.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
vi: Số tuổi bạn đọc không phù hợp với kiểu bạn đọc. Độ tuổi cho phép từ  đến tuổi %s-%s.

en: Patron's card is expired
vi: Thẻ bạn đọc đã hết hạn

en: Patron's card is lost
vi: Bạn đọc bị mất thẻ

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
vi: Tài khoản bạn đọc này đang bảo lãnh cho một tài khoản khác.

en: Patron:
vi: Bạn đọc đặt mượn:

en: Patron:
vi: Bạn đọc:

en: Patrons
vi: Bạn đọc

en: Patrons and circulation
vi: Bạn đọc và lưu thông

en: Patrons from any library may put this item on hold.
vi: Bạn đọc từ bất kì thư viện nào có thể đặt mượn tài liệu.

en: Patrons in list
vi: Bạn đọc trong danh sách

en: Patrons requesting modifications
vi: Bạn đọc yêu cầu thay đổi thông tin

en: Patrons statistics
vi: Báo cáo phân hệ bạn đọc

en: Patrons to be added
vi: Bạn đọc trong danh sách

en: Patrons who haven't checked out
vi: Bạn đọc không ghi mượn

en: Patrons with holds
vi: Số bạn đọc đặt mượn

en: Patrons with no checkouts
vi: Bạn đọc không ghi mượn tài liệu

en: Patrons with the most checkouts
vi: Bạn đọc ghi mượn nhiều nhất

en: Pattern name:
vi: Tên phần:

en: Pay
vi: Thanh toán

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
vi: Thanh toán tất cả

en: Pay an amount toward all fines
vi: Thanh toán tất cả tiền phạt

en: Pay an amount toward selected fines
vi: Thanh toán các khoản tiền phạt đã chọn

en: Pay an individual fine
vi: Thanh toán tiền phạt

en: Pay fine
vi: Thanh toán

en: Pay fines
vi: Thanh toán

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
vi: Thanh toán từng khoản

en: Payment note
vi: Ghi chú thanh toán

en: Pending
vi: Chờ duyệt

en: Pending offline circulation actions
vi: Thao tác lưu thông ngoại tuyến chờ xử lý

en: Pending orders
vi: Đơn hàng dự kiến

en: Pending suggestions
vi: Đề xuất mua chờ duyệt

en: Pending tags
vi: Từ khóa chờ duyệt

en: Perform a new search
vi: Tìm kiếm mới

en: Period
vi: Thời gian

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
vi: Ngân sách được cấp: %s%s%s

en: Permanently delete checkout history older than
vi: Xóa lịch sử ghi mượn của thư viện trước ngày

en: Permanently delete these patrons
vi: Xóa vĩnh viễn các tài khoản bạn đọc

en: Phone
vi: Điện thoại

en: Phone:
vi: Điện thoại:

en: Phone:
vi: Điện thoại:

en: Physical address:
vi: Địa chỉ:

en: Physical details:
vi: Thông tin vật lý:

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
vi: Chọn

en: Pick up location
vi: Thư viện nhận

en: Pickup at:
vi: Nơi nhận tài liệu:

en: Pickup library
vi: Thư viện nhận tài liệu

en: Pipe (|)
vi: Gạch thẳng (|)

en: Place hold
vi: Đặt mượn

en: Place hold
vi: Đặt mượn

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
vi: Bạn muốn đặt mượn tài liệu này?

note: SCRIPT
en: Place hold?
vi: Bạn vẫn muốn đặt mượn cho bạn đọc?

en: Placed on
vi: Ngày đặt hàng

en: Places
vi: Đặt

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
vi: Phân bổ theo %s

en: Plan by item types
vi: Phân bổ theo kiểu tài liệu

en: Plan by libraries
vi: Phân bổ theo thư viện

en: Plan by months
vi: Phân bổ theo tháng

en: Planned date
vi: Ngày dự kiến

en: Planning
vi: Lịch phát hành

en: Planning
vi: Lập kế hoạch

en: Play media
vi: Đa phương tiện

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
vi: Vui lòng thêm đăng ký cá biệt vào hoặc bạn có thể tìm kiếm tài liệu nếu không nhớ đăng ký cá biệt.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
vi: Bạn vui lòng lựa chọn một thao tác

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
vi: Vui lòng đánh dấu các kỳ ấn phẩm không được phát hành (bất thường)

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
vi: Vui lòng chọn bộ nhớ đệm hết hạn không quá 30 ngày

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
vi: Vui lòng chọn một tệp tin để tải lên

en: Please choose a library to clone rules from:
vi: Chọn thư viện để sao chép chính sách:

en: Please choose a vendor.
vi: Bạn hãy chọn một nhà cung cấp.

en: Please choose one or more filters to proceed.
vi: Sử dụng bộ lọc phía bên trái giao diện để tìm kiếm dữ liệu của bạn.

en: Please choose the library to clone the rules to:
vi: Chọn thư viện được sao chép chính sách:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
vi: Bạn vui lòng chọn biểu ghi tham chiếu cho quá trính sát nhập, biểu ghi tham chiếu sẽ được giữ lại và các biểu ghi khác sẽ bị xóa khỏi cơ sở dữ liệu.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
vi: Bạn hãy kích vào một trong các thẻ ở phía trái của mẫu này.

en: Please confirm checkout
vi: Xác nhận ghi mượn cho bạn đọc

en: Please define one
vi: Bạn hãy thiết lập mẫu thông báo

en: Please edit one currency and mark it as active.
vi: Không có đơn vị tiền tệ chính được kích hoạt

en: Please enable Javascript:
vi: Bạn hãy kích hoạt Javascript:

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
vi: Bạn vui lòng kiểm tra lại tệp tin (định dạng .Zip) và thực hiện lại.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
vi: Hiện tại Koha chỉ hỗ trợ các hình ảnh có định dạng: GIF, JPEG, PNG, hoặc XPM.

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
vi: Vui lòng nhập số bản tài liệu được tạo mới.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
vi: Hãy nhập đúng giá trị URL.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
vi: Hãy nhập đúng giá trị ngày (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
vi: Hãy nhập đúng giá trị ngày.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
vi: Hãy nhập đúng địa chỉ thư điện tử.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
vi: Hãy nhập đúng con số.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
vi: Hãy nhập giá trị độ dài trong khoảng {0} và {1} .

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
vi: Hãy nhập giá trị giữa {0} và {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
vi: Hãy nhập giá trị lớn hơn hoặc bằng {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
vi: Hãy nhập giá trị nhỏ hơn hoặc bằng {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
vi: Vui lòng nhập tiêu chí xóa!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
vi: Hãy nhập ít nhất {0} kí tự.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
vi: Hãy nhập nhiều hơn {0} kí tự.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
vi: Chỉ nhập một kí tự số.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
vi: Hãy nhập lại cùng giá trị.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
vi: Hãy sửa trường này.

en: Please log in again
vi: Vui lòng đăng nhập lại

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
vi: Bạn vui lòng đăng nhập vào Koha và thử lại. (Lỗi: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
vi: Lưu ý: Tệp tin đính kèm là tệp tin chứa thông tin biểu ghi thư mục MARC. Tệp tin này có thể được sử dụng để nhập vào các phần mềm khác như EndNote, Reference Manager hoặc ProCite.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
vi: Vui lòng chuyển tài liệu về thư viện chính: %s

en: Please review the error log for more details.
vi: Bạn vui lòng kiểm tra lại nhật ký lỗi hệ thống để có thông tin chi tiết.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
vi: Vui lòng lựa chọn %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
vi: Vui lòng chọn lô nhãn gáy bạn muốn in.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
vi: Vui lòng chọn thẻ bạn đọc bạn muốn in.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
vi: Bạn phải chọn ít nhất một tài liệu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
vi: Bạn phải chọn ít nhất một tài liệu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
vi: Vui lòng chọn một nhãn gáy để xuất dữ liệu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
vi: Vui lòng chỉ lựa chọn một %s để %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
vi: Vui lòng tải lên một tệp tin trước.

en: Please verify that it exists.
vi: Bạn vui lòng kiểm tra lại.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
vi: Xin hãy kiểm tra và chắc chắn rằng người sử dụng Apache có quyền được ghi vào thư mục bổ trợ.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
vi: Bạn vui lòng kiểm tra lại, chỉ được sử dụng dấu phẩy hoặc 'tab'

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
vi: Xin hãy kiểm tra lại tính đồng nhất của tệp tin nén và thử lại.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
vi: Xin hãy kiểm tra lại tính đồng nhất của tệp tin nén và thử lại.

en: Plugin:
vi: Tích hợp trong:

en: Plugins
vi: Tính năng bổ trợ

en: Plugins disabled!
vi: Tính năng bổ trợ không được kích hoạt!

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
vi: Chính sách cho %s: %s

en: Popularity
vi: Tần suất sử dụng

en: Popularity (least to most)
vi: Tần suất sử dụng (Ít - Nhiều )

en: Popularity (most to least)
vi: Tần suất sử dụng (Nhiều - Ít)

en: Port:
vi: Cổng:

en: Position:
vi: Chức vụ:

en: Postal address:
vi: Địa chỉ bưu điện:

en: Pre-adolescent
vi: Thiếu niên

en: Predefined notes:
vi: Nội dung (Chọn theo mẫu hoặc nhập mới):

en: Prediction pattern
vi: Mẫu dự đón

en: Preference
vi: Thông số

en: Preschool
vi: Mầm non

note: SCRIPT
en: Prev
vi: Trước

en: Preview
vi: Xem trước

note: A
en: Preview MARC
vi: Hiển thị MARC

en: Preview routing list for
vi: Xem trước danh sách nhận của

en: Previous
vi: Sau

en: Previous borrower:
vi: Bạn đọc ghi mượn trước đó:

en: Previous checkouts
vi: Ghi mượn trước đây

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
vi: Trang trước

en: Previous sessions
vi: Phiên trước đây

en: Price
vi: Giá tiền

en: Price:
vi: Đơn giá::

en: Price:
vi: Giá:

en: Primary
vi: Tiểu học

en: Primary email
vi: Thư điện tử chỉnh

en: Primary email:
vi: Thư điện tử:

en: Primary phone
vi: Điện thoại chính

en: Primary phone:
vi: Điện thoại chính:

en: Primary phone:
vi: Điên thoại:

en: Print
vi: Bản in

en: Print
vi: Bản in

en: Print card number as barcode:
vi: Tạo mã vạch cho số thẻ:

en: Print card number as text under barcode:
vi: In số thẻ dưới mã vạch:

en: Print label
vi: In nhãn gáy

en: Print list
vi: In

en: Print quick slip
vi: Ghi mượn trong ngày

en: Print slip
vi: Thông tin ghi mượn

en: Print summary
vi: Thông tin tài khoản

en: Print this label
vi: In nhãn gáy

en: Printer name:
vi: Tên máy in:

en: Printer profiles
vi: Mẫu in

en: Priority
vi: Thứ tự đặt mượn

en: Private
vi: Cá nhân

note: OPTGROUP
en: Private lists
vi: Giá sách ảo cá nhân

en: Problem sending the cart...
vi: Quá trình gửi giỏ tài liệu của bạn bị lỗi...

en: Problem sending the list...
vi: Gặp lỗi khi gửi giá sách ảo...

en: Problems
vi: Vấn đề

note: INPUT type=button
en: Process
vi: Xử lý

en: Process images
vi: Lưu

en: Processing
vi: Chờ duyệt

en: Processing authority records
vi: Đang xử lý biểu ghi nhất quán

en: Processing bibliographic records
vi: Đang xử lý biểu ghi thư mục

en: Processing...
vi: Đang xử lý...

en: Professional
vi: Cán bộ chuyên trách

en: Profile MARC fields:
vi: Trường MARC trong mẫu:

en: Profile SQL fields:
vi: Trường mẫu SQL:

en: Profile description:
vi: Thông tin mô tả:

en: Profile name:
vi: Tên mẫu:

en: Profile settings
vi: Thiết lập mẫu in

en: Profile type:
vi: Kiểu mẫu CSV:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
vi: Chưa được khai báo %s

en: Profile:
vi: Mẫu in:

en: Programmed texts
vi: Tài liệu lập trình

en: Public
vi: Cộng đồng

en: Public lists
vi: Giá sách ảo cộng đồng

note: SCRIPT
en: Public lists:
vi: Giá sách ảo cộng đồng:

en: Public note
vi: Ghi chú

en: Public note:
vi: Ghi chú:

en: Public notes
vi: Ghi chú

en: Publication date
vi: Ngày xuất bản

en: Publication date:
vi: Ngày đăng tin:

en: Publication place:
vi: Nơi xuất bản:

en: Publication year
vi: Năm xuất bản

en: Publication year:
vi: Năm xuất bản:

en: Publication year:
vi: Năm xuất bản:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
vi: Năm xuất bản: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
vi: Xuất bản/Phát hành: Mới - Cũ

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
vi: Xuất bản/Phát hành: Cũ - Mới

en: Published by:
vi: Nhà xuất bản:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
vi: Nhà xuất bản: %s %s vào %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
vi: Ngày phát hành

en: Published on
vi: Ngày phát hành

en: Publisher
vi: Nhà xuất bản

en: Publisher location
vi: Nơi xuất bản

en: Publisher:
vi: Nhà xuất bản:

en: Publisher:
vi: Nhà xuất bản:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
vi: Nhà xuất bản: %s

en: Pull this many items
vi: Số bản đặt mượn

en: Qty.
vi: Số lượng

en: Quantity
vi: Số lượng

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
vi: Số lượng đặt mua phải khác '0'

en: Quantity received
vi: Số lượng nhận

en: Quantity received:
vi: Số lượng nhận:

en: Quantity:
vi: Số lượng:

en: Quick spine label creator
vi: Tạo nhanh nhãn gáy

en: Quote editor
vi: Chỉnh sửa trích dẫn trên OPAC

en: Quote uploader
vi: Nhập trích dẫn

en: RRP tax exc.
vi: Giá trước thuế

en: RRP tax inc.
vi: Giá sau thuế

en: Rank
vi: Thứ tự

en: Rank/Biblioitemnumbers
vi: Thứ tự/Số biểu ghi

en: Rate
vi: Tỷ giá

en: Rate:
vi: Tỷ giá:

en: Raw (any):
vi: Raw (Bất kỳ):

en: Reason
vi: Lý do

en: Reason for suggestion:
vi: Lý do đề xuất:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
vi: Nhận ÂPĐK

en: Receive a new shipment
vi: Nhận lô hàng mới

en: Receive date
vi: Ngày nhận

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
vi: Nhận tài liệu của: %s %s[%s] %s (Đơn hàng số %s)

en: Receive shipment from vendor
vi: Nhận tài liệu từ nhà cung cấp:

en: Receive shipments
vi: Nhận đơn hàng

en: Receive?
vi: Nhận?

en: Received
vi: Nhận

en: Received issues
vi: Kỳ nhận về

en: Received issues:
vi: Kỳ đã nhận:

en: Received items
vi: Số tài liệu nhận

en: Received on
vi: Ngày nhận hàng

en: Receives overdue notices:
vi: Thông báo quá hạn:

en: Recipients:
vi: Bạn đọc nhận:

en: Record
vi: Bản ghi

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
vi: Biểu ghi lỗi_Không phù hợp quy tắc kiểm tra.

en: Record matching rule:
vi: Quy tắc kiểm tra:

en: Record matching rules
vi: Quy tắc kiểm soát biểu ghi

en: Record type
vi: Kiểu biểu ghi

en: Record type:
vi: Kiểu biểu ghi:

en: Record type:
vi: Kiểu biểu ghi:

en: Red cells signify no transfer allowed.
vi: Ô màu đỏ có nghĩa là tài liệu không được phép vận chuyển.

en: Refine results
vi: Bộ lọc dữ liệu

en: Refine results:
vi: Bộ lọc dữ liệu:

en: Refine your search
vi: Giới hạn kết quả tìm kiếm

en: Registration date
vi: Ngày đăng ký

en: Registration date:
vi: Ngày đăng ký:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
vi: Ngày đăng ký: %s

en: Regular print
vi: In thường

en: Reject
vi: Từ chối

en: Rejected
vi: Bị từ chối

en: Rejected tags
vi: Từ khóa bị từ chối

en: Relationship information
vi: Thông tin liên quan

en: Relationship:
vi: Mối quan hệ:

en: Relevance
vi: Sắp xếp kết quả tìm theo

en: Remember for session:
vi: Lưu phiên làm việc:

en: Reminder:
vi: Nhắc nhở:

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
vi: Nhắc nhở: hành động này sẽ xóa tất cả các biểu ghi đã chọn, cùng các đăng ký liên quan, các tài liệu đang giữ, và các tài liệu đính kèm!

en: Remote image
vi: Hình ảnh khác

en: Remote image:
vi: Hình ảnh khác:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
vi: Loại bỏ

en: Remove
vi: Loại bỏ

en: Remove duplicates
vi: Xóa tài liệu trùng

note: A
en: Remove facet %s
vi: Loại bỏ facet %s

en: Remove item from collection
vi: Loại bỏ tài liệu từ bộ sưu tập

en: Remove owner
vi: Loại bỏ

en: Remove selected
vi: Loại bỏ

en: Remove selected items
vi: Loại bỏ tài liệu được chọn

en: Remove selected patrons
vi: Loại bỏ bạn đọc được lựa chọn

en: Remove tag
vi: Bỏ từ khóa

en: Remove this match check
vi: Loại bỏ quy tắc kiểm soát biểu ghi

en: Remove this match point
vi: Loại bỏ điểm kiểm soát

en: Remove?
vi: Loại bỏ?

en: Renew
vi: Gia hạn

en: Renew
vi: Gia hạn

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
vi: Gia hạn ÂPĐK số %s

en: Renew all
vi: Gia hạn tất cả

en: Renew patron
vi: Gia hạn tài khoản

en: Renew this subscription
vi: gia hạn cho ấn phẩm định kỳ này

en: Renewal
vi: Gia hạn

en: Renewal due date:
vi: Gia hạn đến ngày:

en: Renewal period
vi: Thời gian gia hạn

en: Renewals allowed (count)
vi: Số lần gia hạn

en: Renewed
vi: Gia hạn

en: Renewed
vi: Được gia hạn

en: Rental charge
vi: Phí mượn tài liệu

en: Rental charge:
vi: Phí mượn:

en: Rental charge:
vi: Phí mượn tài liệu:

en: Rental discount (%%)
vi: Giảm phí mượn (%%)

note: INPUT type=submit
en: Reopen
vi: Mở lại

en: Reopen it
vi: Mở lại

en: Reopen:
vi: Mở lại:

en: Rep.price
vi: Giá thay thế

en: Repeatable
vi: Lặp lại

en: Repeatable:
vi: Lặp lại:

en: Replace all patron attributes
vi: Thay thế tất cả thuộc tính bạn đọc

en: Replace only included patron attributes
vi: Chỉ thay thế các thuộc tính bạn đọc

en: Replacement cost:
vi: Đơn giá:

en: Replacement price
vi: Giá thay thế

en: Replacement price:
vi: Giá thay thế:

en: Report group:
vi: Nhóm báo cáo:

en: Report is public:
vi: Báo cáo công khai:

en: Report name
vi: Tên báo cáo

en: Report name:
vi: Tên báo cáo:

en: Report name:
vi: Tên báo cáo:

en: Report subgroup:
vi: Nhóm báo cáo phụ:

en: Report:
vi: Loại báo cáo:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
vi: Thống kê vào ngày %s

en: Reports
vi: Báo cáo

en: Reports Dictionary
vi: Từ điển báo cáo

en: Reports dictionary
vi: Từ điển báo cáo

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
vi: Thống kê theo kiểu tài liệu %s tại thư viện %s%s

en: Required
vi: Bắt buộc

en: Required match checks
vi: Kiểm tra sự phù hợp bắt buộc

note: I
en: Requires override of hold policy
vi: Yêu cầu ghi đè lên chính sách đặt mượn

en: Reserve cancelled
vi: Đặt mượn bị hủy bỏ

en: Reserve found
vi: Tài liệu đang bận

en: Reserves
vi: Nhập tài liệu

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Reset filter
vi: thiết lập lại

en: Restrict
vi: Hạn chế bạn đọc

en: Restrict access to:
vi: Giới hạn truy cập:

en: Restricted
vi: Bị khóa tài khoản

en: Restricted:
vi: Hạn chế:

en: Result
vi: Kết quả

en: Results
vi: Kết quả

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
vi: Hiển thị từ %s tới %s %s trong tổng số %skết quả tìm kiếm%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
vi: Hiển thị kết quả từ  %s tới %s trong số %skết quả tìm kiếm

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
vi: Hiển thị kết quả từ %s tới %s trong số %skết quả

en: Results per page :
vi: Kết quả hiển thị :

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
vi: Khôi phục tất cả

en: Return date
vi: Ngày ghi trả

en: Return policy
vi: Chính sách trả tài liệu

en: Return to batch item deletion
vi: Quay lại

en: Return to batch item modification
vi: Quay lại

en: Return to patron detail
vi: Xem chi tiết bạn đọc

en: Return to rotating collections home
vi: Trang chủ BST luân phiên

en: Return to sets management
vi: Quay lại giao diện quản lý các bộ OAI

en: Return to the basket without making a new order.
vi: Không tạo đơn hàng mới và quay lại giỏ đặt hàng.

en: Return to tools
vi: Quay lại công cụ bổ trợ̣

en: Returns
vi: Ngày ghi trả

en: Revert waiting status
vi: Tiếp tục chờ

en: Reverted
vi: Hoàn trả

en: Reviewer
vi: Người duyệt

en: Reviews
vi: Bài phê bình

note: SCRIPT
en: Rollover at:
vi: Quay lại:

en: Rollover:
vi: Quay lại:

en: Rotating collections
vi: Bộ sưu tập luân phiên

en: Routing
vi: Danh sách nhận

en: Routing list
vi: Danh sách nhận

en: Routing lists
vi: Danh sách ÂPĐK

en: Routing:
vi: Danh sách nhận ÂPĐK:

en: Row
vi: Hàng

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
vi: Chính sách xử lý ghi mượn quá hạn của thư viện: %s%s%s tất cả thư viện %s

en: Run
vi: Chạy báo cáo

en: Run report
vi: Chạy báo cáo

en: Run report
vi: Chạy báo cáo

en: Run reports
vi: Chạy báo cáo

note: INPUT type=submit
en: Run the report
vi: Chạy báo cáo

en: Run tool
vi: Chạy công cụ

en: SIP media type:
vi: Kiểu đa phương tiền SIP:

en: SMS number:
vi: Số tin nhắn:

en: Salutation
vi: Lời mở đầu

en: Satisfied
vi: Được đáp ứng

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
vi: Thứ 7

note: SCRIPT
en: Saturdays
vi: Thứ 7

note: INPUT type=submit
en: Save
vi: Lưu

en: Save
vi: Lưu

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
vi: Lưu toàn bộ %s thông số

en: Save and continue editing
vi: Lưu và tiếp tục chỉnh sửa

en: Save and edit items
vi: Lưu và sửa tài liệu

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
vi: Lưu và xem trước danh sách

en: Save and view record
vi: Lưu và hiển thị biểu ghi

en: Save anyway
vi: Đồng ý lưu

en: Save as new pattern
vi: Lưu mẫu mới

en: Save changes
vi: Lưu

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
vi: Lưu thiết lập

en: Save quotes
vi: Lưu trích dẫn

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
vi: Lưu ÂPĐK

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
vi: Lưu ÂPĐK thư viện có

en: Save your custom report
vi: Lưu tùy chỉnh báo cáo của bạn

en: Saved report results
vi: Danh sách các báo cáo được lưu lại

en: Saved reports
vi: Báo cáo được lưu lại

en: Saved results
vi: Kết quả được lưu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
vi: Đang lưu lại...

en: Scan a patron barcode to start.
vi: Nhập số thẻ bạn đọc để bắt đầu.

en: Scan index:
vi: Quét chỉ mục:

en: Schedule
vi: Lập lịch báo cáo

en: Schedule tasks to run
vi: Thiết lập thời gian tự động gửi các báo cáo mặc định

en: Score:
vi: Phạm vi:

note: INPUT type=submit
en: Search
vi: Tìm kiếm

note: INPUT type=text
en: Search %s
vi: Tìm kiếm %s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
vi: Tìm theo số ISSN

en: Search all headings
vi: Tìm kiếm tất cả đề mục

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
vi: Tìm kiếm theo tên hợp đồng hoặc nội dung:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
vi: Tìm theo ký hiệu phân loại

en: Search cities
vi: Tìm địa chỉ bạn đọc

en: Search contracts
vi: Tìm hợp đồng

en: Search currencies
vi: Tìm đơn vị tiền tệ

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
vi: Tìm theo ngày hết hạn

en: Search filters
vi: Bộ lọc tìm kiếm

en: Search for
vi: Thông tin tìm kiếm

en: Search for a vendor
vi: Tìm kiếm nhà cung cấp

en: Search for a vendor to transfer from
vi: Tìm kiếm nhà cung cấp để nhận đơn hàng

en: Search for a vendor to transfer to
vi: Tìm kiếm nhà cung cấp để chuyển đơn hàng tới

en: Search for another record
vi: Tìm kiếm tài liệu mới

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
vi: Tìm kiếm tài liệu %s thêm vào lô nhãn gáy số %s %s

en: Search for tag:
vi: Tìm kiếm trường:

en: Search funds
vi: Tìm quỹ

en: Search history
vi: Lịch sử tìm kiếm

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
vi: Tìm kiếm trong lịch ngày bạn muốn thiết lập làm ngày nghỉ hoặc chỉnh sửa

en: Search index:
vi: Chỉ mục tìm kiếm:

note: INPUT type=text
en: Search library
vi: Tìm theo thư viện

note: INPUT type=text
en: Search location
vi: Tìm kiếm kho tài liệu

en: Search main heading
vi: Tìm đề mục chính

note: INPUT type=text
en: Search notes
vi: Tìm theo ghi chú

en: Search notices
vi: Tìm thông báo

en: Search on
vi: Tìm kiếm theo

en: Search options
vi: Tùy chọn tìm kiếm

en: Search orders
vi: Tìm kiếm đơn hàng

en: Search patron categories
vi: Tìm kiểu bạn đọc

en: Search patrons
vi: Tìm bạn đọc

en: Search results
vi: Kết quả tìm kiếm

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
vi: Hiển thị từ %s tới %s  trong tổng số %skết quả được tìm thấy.

en: Search string matches:
vi: Tìm chuỗi ký tự:

en: Search subscriptions
vi: Tìm kiếm ÂPĐK

en: Search subscriptions:
vi: Tìm kiếm ÂPĐK:

en: Search suggestions
vi: Tìm đề xuất mua

en: Search system preferences
vi: Tìm tham số hệ thống

note: INPUT type=text
en: Search title
vi: Tìm theo nhan đề

en: Search to hold
vi: Tìm kiếm

en: Search type:
vi: Kiểu tìm kiếm:

en: Search value:
vi: Giá trị tìm kiếm:

en: Search was:
vi: Thông tin tìm kiếm:

en: Search:
vi: Tìm kiếm:

en: Searchable:
vi: Tìm kiếm:

note: A
en: Searching
vi: TÌM KIẾM

note: SCRIPT
en: Season
vi: Mùa

note: SCRIPT
en: Second
vi: Lần 2

en: Secondary email
vi: Thư điện tử phụ

en: Secondary email:
vi: Thư điện tử phụ:

en: Secondary email:
vi: Thư điện tử 2:

en: Secondary phone
vi: Điện thoại phụ

en: Secondary phone:
vi: Điện thoại phụ:

en: Secondary phone:
vi: Di động:

en: Seconds (default)
vi: Giây (mặc định)

en: Section
vi: section

en: Section:
vi: Thành phần:

en: See any subscription attached to this biblio
vi: Xem tất cả các kỳ ÂPĐK đính kèm với bản ghi này

en: See online help for advanced options
vi: Bạn có thể đưa thêm các ký tự vào nhãn gáy bằng cách đưa nội dung vào trong dấu '....'

en: Seen
vi: Tìm thấy?

note: INPUT type=submit
en: Select
vi: Chọn

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
vi: Lựa chọn 'Tất cả thư viện' nếu giá trị định trước được sử dụng trên tất cả thư viện trên hệ thống hoặc lựa chọn thư viện bạn muốn sử dụng giá trị định trước trên.

en: Select CSV profile:
vi: Chọn mẫu CSV:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
vi: Chọn tệp tin MARC để duyệt trước khi nhập vào cơ sở dữ liệu. Các biểu ghi sẽ được phân tích cú pháp và sau này các biểu ghi phù hợp sẽ được nhập vào cơ sở dữ liệu

en: Select a category type
vi: Lựa chọn đơn vị quản lý

en: Select a department
vi: Chọn đơn vị

en: Select a fund
vi: Chọn quỹ thanh toán

en: Select a layout to be applied:
vi: Chọn nội dung nhãn:

en: Select a library :
vi: Lựa chọn thư viện :

en: Select a library :
vi: Lựa chọn thư viện :

en: Select a library:
vi: Lựa chọn thư viện:

en: Select a list
vi: Lựa chọn giá sách ảo

en: Select a template to be applied:
vi: Chọn hình thức nhãn:

en: Select all
vi: Chọn tất cả

en: Select an authority framework
vi: Lựa chọn khung mẫu biểu ghi nhất quán

en: Select an existing list
vi: Chọn giá sách ảo hiện tại

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
vi: Chọn tệp tin hình ảnh hoặc tệp tin Zip để tải lên. Hiện tại Koha chỉ hỗ trợ các định dạng: GIF, JPEG, PNG, và XPM.

en: Select day:
vi: Chọn ngày:

en: Select download format:
vi: Chọn định dạng tải về:

en: Select local databases
vi: Chọn sơ sở dữ liệu nội bộ

en: Select month:
vi: Chọn tháng:

en: Select none to see all libraries
vi: Nếu bạn không chọn thư viện hệ thống sẽ thống kê tất cả thư viện

en: Select note
vi: Chọn ghi chú

en: Select notice:
vi: Chọn thông báo:

en: Select one or more images to delete.
vi: Chọn một hoặc nhiều hình ảnh để xóa bỏ.

en: Select planning type:
vi: Lựa chọn kiểu kế hoạch:

en: Select records to export
vi: Chọn biểu ghi kết xuất

en: Select remote databases
vi: Chọn cơ sở dữ liệu ngoài

en: Select the biblionumber to attach the item to
vi: Chọn biểu ghi thư mục để chuyển bản tài liệu tới

en: Select the biblionumber to link the item to
vi: Chọn số biểu ghi thư mục để tài liệu liên kết tới

en: Select the file to import:
vi: Chọn tệp tin:

en: Select the file to upload:
vi: Chọn tệp tin tải lên:

en: Select to display or not:
vi: Lựa chọn để hiển thị hoặc không:

en: Select to import
vi: Chọn để nhập dữ liệu

en: Selected items :
vi: Chọn tài liệu để :

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
vi: Lựa chọn thông báo gửi tới bạn đọc khi kỳ mới của ÂPĐK được nhận về thư viện.

en: Semi-colon (;)
vi: Chấm phẩy (;)

en: Send
vi: Gửi thư

en: Send email
vi: Gửi thư điện tử

en: Send list
vi: Gửi giá sách ảo

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
vi: Gửi thông báo

en: Send to
vi: Gửi tới

en: Sending your cart
vi: Gửi giỏ tài liệu của bạn

en: Sending your list
vi: Gửi giá sách ảo của bạn

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
vi: Thông báo của bạn đọc %s

en: September
vi: Tháng 9

en: Serial
vi: ÂPĐK

en: Serial collection
vi: Bộ sưu tập APĐK

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
vi: Bộ sưu tập ÂPĐK số %s

en: Serial collection information for
vi: Thông tin bộ sưu tập ÂPĐK

en: Serial edition
vi: Kỳ phát hành của ÂPĐK

en: Serial enumeration:
vi: Kỳ ấn phẩm định kỳ:

en: Serial number:
vi: Số ÂPĐK:

en: Serial receipt creates an item record.
vi: Tạo tài liệu đính kèm biểu ghi thư mục khi nhận ÂPĐK.

en: Serial receipt does not create an item record.
vi: Không tạo tài liệu đính kèm biểu ghi thư mục khi nhận ÂPĐK.

en: Serial receive
vi: Nhận ÂPĐK

en: Serial subscription: search for vendor
vi: Ấn phẩm định kỳ: Tìm kiếm nhà cung cấp

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
vi: ÂPĐK: %s

en: Serials
vi: Ấn phẩm định kỳ

en: Serials planning
vi: Lịch phát hành và số lượng ấn phẩm định kỳg

en: Serials subscriptions
vi: Báo cáo phân hệ ÂPĐK

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
vi: Ấn phẩm định kỳ (Tìm thấy %s kết quả)

en: Series
vi: Tùng thư

en: Series title
vi: Nhan đề tùng thư

en: Series:
vi: Tùng thư:

en: Server
vi: Máy chủ

en: Session timed out, please log in again
vi: Phiên đăng nhập quá hạn, hãy đăng nhập lại

en: Session timed out.
vi: Phiên làm việc hết giờ.

en: Set back to
vi: Thiết lập lại

en: Set due date to expiry:
vi: Thiết lập ngày hết hạn:

en: Set inventory date to:
vi: Ngày kiểm kê kho:

en: Set library
vi: Chọn thư viện

en: Set notice/status triggers for overdue items
vi: Thiết lập các chính sách thông báo quá hạn của thư viện đối với các ghi mượn quá hạn

en: Set permissions
vi: Phân quyền người dùng

en: Set to patron
vi: Tìm kiếm

en: Share
vi: Chia sẻ

en: Sharp (#)
vi: Dấu thăng (#)

en: Shelving control number
vi: Số điều khiển giá sách

en: Shelving location
vi: Kho tài liệu

en: Shelving location (items.location) is:
vi: Kho tài liệu (items.location):

en: Shelving location selected:
vi: Chọn kho tài liệu:

en: Shelving location:
vi: Kho tài liệu:

en: Shipment cost
vi: Phí vận chuyển

en: Shipment cost:
vi: Phí vận chuyển:

en: Shipment date
vi: Ngày giao hàng

en: Shipment date reverse
vi: Ngày giao hàng (Giảm dần)

en: Shipment date:
vi: Ngày giao hàng:

en: Shipment date:
vi: Ngày giao hàng:

en: Shipping cost:
vi: Phí vận chuyển:

en: Shipping cost:
vi: Phí vận chuyển:

en: Show
vi: Hiển thị

en: Show MARC tag documentation links
vi: Hiển thị liên kết đến tài liệu hướng dẫn trường MARC

en: Show active baskets only
vi: Hiển thị giỏ đặt hàng đang hoạt động

en: Show active funds only
vi: Hiển thị quỹ hoạt động

en: Show actual/estimated values
vi: Hiển thị giá trị ước tính/thực tế

en: Show all
vi: Hiển thị tất cả

en: Show all baskets
vi: Hiển thị tất cả giỏ đặt hàng

en: Show all columns
vi: Hiển thị tất cả

en: Show all details
vi: Hiển thị chi tiết

en: Show all items
vi: Hiển thị toàn bộ tài liệu

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
vi: Hiển thị tất cả tài liệu (%s tài liệu ẩn)

en: Show any items currently checked out:
vi: Hiển thị tất cả các tài liệu hiện tại đang được ghi mượn:

en: Show biblio
vi: Hiển thị biểu ghi

en: Show category:
vi: Hiển thị nhóm giá trị định trước:

en: Show inactive budgets
vi: Hiển thị ngân sách không hoạt động

en: Show more
vi: Hiển thị thêm

en: Show my funds only
vi: Hiển thị quỹ của tôi

en: Show only renewed
vi: Hiển thị ấn phẩm định kỳ được gia hạn

en: Show subscriptions
vi: Hiển thị ấn phẩm định kỳ

en: Show tags
vi: Hiển thị từ khóa

en: Show/hide columns:
vi: Hiển thị/Ẩn cột:

en: Shown
vi: Hiển thị

en: Shows on transit slips
vi: Hiển thị trên phiếu vận chuyển

en: Since
vi: Ngày bắt đầu

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
vi: Ngày nghỉ đơn lẻ: %s

en: Size
vi: Kích thước

en: Skip issue number
vi: Bỏ qua kỳ phát hành số

en: Skip items on loan:
vi: Bỏ qua tài liệu được ghi mượn:

en: Slip
vi: Phiếu

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
vi: Trường giá phù hợp bao gồm: "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (tiền giấy)". Trong ví dụ này, đồng tiền USD là đơn bị tiền tệ chính.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
vi: Trường chưa khai báo giá trị:

en: Sorry, the CAS login failed.
vi: Xin lỗi! Đăng nhập CAS bị lỗi.

en: Sort 1
vi: Thống kê 1

en: Sort 2
vi: Thống kê 2

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Sort by :
vi: Sắp xếp theo :

en: Sort by:
vi: Sắp xếp theo:

en: Sort field 1:
vi: Thống kê 1:

en: Sort field 2:
vi: Thống kê 2:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
vi: Thiếu nguồn phân loại

en: Sort this list by:
vi: Sắp xếp theo:

en: Sort1
vi: Thống kê 1

en: Sort2
vi: Thống kê 2

en: Sorting
vi: Sắp xếp kết quả tìm kiếm

en: Sorting routine
vi: Nguồn phân loại

en: Sound
vi: Âm nhạc

en: Source
vi: Nguồn trích dẫn

en: Source (incoming) record check field
vi: Trường được kiểm tra trên biểu ghi nguồn (biểu ghi đến)

en: Source in use?
vi: Sử dụng khung phân loại?

en: Source library:
vi: Thư viện nguồn:

en: Source records
vi: Biểu ghi nguồn

en: Source:
vi: Nguồn:

en: Space ( )
vi: Dấu cách ( )

en: Special relationship:
vi: Liên quan chi tiết:

en: Specialized
vi: Chuyên ngành

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
vi: Ngày mở lại đặt mượn %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
vi: Xác định ngày hết hạn %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
vi: Xác định quy luật cho ngày nghỉ.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
vi: Ngày ghi trả %s:

en: Spent
vi: Chi phí thanh toán

en: Spine label
vi: Nhãn gáy

en: Split call numbers:
vi: Phân chia ký hiệu phân loại:

note: SCRIPT
en: Spring
vi: Xuân

en: Staff
vi: Cán bộ thư viện

en: Staff note
vi: Ghi chú thủ thư

en: Staff note:
vi: Ghi chú thủ thư:

en: Stage MARC records for import
vi: Kiểm duyệt các bản ghi nhập theo lô

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
vi: Duyệt biểu ghi

en: Staged
vi: Đã kiểm duyệt

en: Staged:
vi: Kiểm duyệt:

en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

en: Standard ID:
vi: Số ID tiêu chuẩn:

en: Standard number
vi: Số tiêu chuẩn

en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

en: Start date:
vi: Ngày bắt đầu:

en: Start date:
vi: Ngày bắt đầu:

en: Start defining libraries
vi: Tạo thư viện

note: INPUT type=submit
en: Start search
vi: Tìm kiếm

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
vi: Số thẻ bắt đầu:

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
vi: Số nhãn gáy bắt đầu trong danh sách

en: Starting with:
vi: Bắt đầu với:

en: Starts with
vi: bắt đầu với

en: State
vi: Bang

en: State:
vi: Bang:

en: State:
vi: Bang:

en: Statistic 1 done on:
vi: Thống kê 1:

en: Statistic 1:
vi: Thống kê 1:

en: Statistic 2 done on:
vi: Thống kê 2:

en: Statistic 2:
vi: Thống kê 2:

en: Statistical
vi: Thống kê

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Statistics wizards
vi: Báo cáo phân hệ

en: Status
vi: Trạng thái

en: Status:
vi: Trạng thái:

en: Step 1 of 5: Name the new definition
vi: Bước 1/5: Xác định tên cho định nghĩa mới

en: Step 2 of 5: Choose the area
vi: Bước 2/5: Phân hệ báo cáo

en: Step 2 of 6: Pick a report type
vi: Bước 2/6: Chọn kiểu hiển thị

en: Step 2: Choose the area
vi: Bước 2: Chọn loại báo cáo

en: Step 3 of 6: Select columns for display
vi: Bước 3/6: Chọn dữ liệu hiển thị

en: Step 4 of 5: Specify a value
vi: Bước 4/5: Xác định giá trị

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
vi: Bước 4/6: Chọn tiêu chí để giới hạn dữ liệu

en: Step 4: Specify a value
vi: Bước 4: Xác định giá trị cho cột

en: Step 5 of 5: Confirm details
vi: Bước 5/5: Xác nhận thiết lập

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
vi: Bước 5/6: Chọn cột tổng

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
vi: Bước 6/6: Chọn kiểu trình bày tăng giảm

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
vi: Hiện tại vẫn còn tìm kiếm trên %s máy chủ

en: Stopped
vi: Dừng phát hành

en: Street number
vi: Số nhà

en: Street number:
vi: Số nhà:

en: Street type
vi: Số nhà

en: Student count
vi: Số sinh viên

en: Sub total
vi: Tổng đơn hàng

en: Subfield
vi: Trường con

en: Subfield code:
vi: Mã trường con:

en: Subfield code:
vi: Mã trường con:

en: Subfield separator:
vi: Dấu phân cách trường con:

en: Subfield:
vi: Trường con:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
vi: Trường con: %s

en: Subfields
vi: Trường con

en: Subfields:
vi: Trường con:

en: Subgroup
vi: Nhóm phụ

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
vi: Mã nhóm phụ

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
vi: Tên nhóm phụ

en: Subgroup:
vi: Nhóm phụ:

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Subject heading:
vi: Đề mục chủ đề:

en: Subject phrase
vi: Cụm từ chủ đề

en: Subject sub-division:
vi: Chủ đề phụ:

en: Subject(s)
vi: Chủ đề

en: Subject:
vi: Chủ đề:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
vi: Chủ đề: %s

en: Subjects:
vi: Chủ đề:

en: Submit
vi: Tìm kiếm

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
vi: Gửi đề xuất mua

en: Subscription
vi: Kỳ ÂPĐK

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
vi: ÂPĐK số %s

en: Subscription ID:
vi: Số biểu ghi ÂPĐK:

en: Subscription begin
vi: Kỳ đầu

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
vi: ÂPĐK kết thúc %s

en: Subscription details
vi: Chi tiết ÂPĐK

en: Subscription end
vi: Kỳ cuối

en: Subscription end date
vi: Ngày kết thúc

en: Subscription end date:
vi: Ngày kết thúc:

en: Subscription expired
vi: ÂPĐK hết hạn

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
vi: Lịch sử phát hành của ÂPĐK %s

en: Subscription length:
vi: Số lượng ÂPĐK:

en: Subscription num.
vi: Số ÂPĐK

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
vi: Gia hạn ÂPĐK: %s

en: Subscription start date
vi: Ngày bắt đầu

en: Subscription summaries
vi: Thông tin ấn phẩm định kỳ

en: Subscription summary
vi: Thông tin ấn phẩm định kỳ

en: Subscription title
vi: Nhan đề ấn phẩm

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
vi: Ấn phẩm định kỳ này sẽ hết hạn vào ngày %s.

en: Subscription:
vi: Ấn phẩm định kỳ:

en: Subscriptions
vi: Tìm kiếm ÂPĐK

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
vi: Ấn phẩm định kỳ phải được liên kết tới biểu ghi thư mục

en: Subtotal
vi: Tổng

en: Subtotal for
vi: Tổng số

en: Subtype limits
vi: Giới hạn chi tiết

note: SCRIPT
en: Success.
vi: Thành công.

en: Suggested by
vi: Người đề xuất

en: Suggested by - on
vi: Người đề xuất

en: Suggested by:
vi: Người đề xuất:

en: Suggested by:
vi: Người đề xuất:

en: Suggestion
vi: Đề xuất mua

en: Suggestion information
vi: Thông tin đề xuất mua

en: Suggestion management
vi: Quản lý đề xuất mua

en: Suggestions
vi: Để xuất mua

en: Suggestions management
vi: Quản lý đề xuất mua

en: Summary
vi: Tóm tắt

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
vi: Bạn đọc %s %s (%s)

en: Summary:
vi: Tóm tắt:

note: SCRIPT
en: Summer
vi: Hè

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
vi: Chủ nhật

note: SCRIPT
en: Sundays
vi: Chủ nhật

en: Supplemental issue
vi: Kỳ bổ sung

en: Surname
vi: Họ

en: Surname:
vi: Họ:

en: Surname:
vi: Họ:

en: Surveys
vi: Tài liệu điều tra

en: Suspend
vi: Tạm dừng

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
vi: Tạm dừng tất cả

en: Suspension in days (day)
vi: Khóa tài khoản (Ngày)

en: Symbol
vi: Ký hiệu

en: Symbol:
vi: Ký hiệu:

en: Synchronize
vi: Đồng bộ dữ liệu

en: Syntax
vi: Chuẩn dữ liệu

en: System preferences
vi: Thông số chung hệ thống

en: TOTAL
vi: Tổng số

en: Tab separated text
vi: Kiểu bảng

en: Tab:
vi: Thẻ:

en: Tabs in use
vi: Thẻ sử dụng

en: Tabular
vi: Kiểu bảng

en: Tag
vi: Trường

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
vi: Cấu trúc trường con của trường %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
vi: Cấu trúc trường con của trường %s

en: Tag deleted
vi: Trường đã bị xóa

en: Tag:
vi: Trường:

en: Tag:
vi: Trường:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
vi: Trường: %s

en: Tagged with:
vi: Được gán từ khóa:

en: Tags
vi: Từ khóa

en: Tags pending approval
vi: Từ khóa chờ duyệt

en: Tags:
vi: Từ khóa:

en: Target
vi: Tên thư viện

en: Target (database) record check field
vi: Trường được kiểm tra trên biểu ghi đích (cơ sở dữ liệu)

en: Task scheduler
vi: Lập lịch báo cáo

en: Tax number registered:
vi: Mã số thuế:

en: Tax number registered:
vi: Mã số thuế:

en: Tax rate:
vi: Thuế suất:

en: Technical reports
vi: Báo cáo kỹ thuật

en: Template ID:
vi: ID Hình thức:

en: Template code:
vi: Mã hình thức:

en: Template description:
vi: Thông tin mô tả:

en: Template name:
vi: Hình thức nhãn gáy:

en: Term
vi: Từ khóa

en: Term/Phrase
vi: Thuật ngữ/Cụm từ

en: Term:
vi: Thuật ngữ:

en: Terms summary
vi: Thông tin từ khóa

en: Test
vi: Kiểm tra

en: Test pattern
vi: Kiểm tra mẫu đánh số

en: Test prediction pattern
vi: Kiểm tra cách đánh số

en: Text
vi: Văn bản

en: Text alignment:
vi: Căn lề:

en: Text fields
vi: Trường dữ liệu

en: Text for OPAC:
vi: Mô tả trên OPAC:

en: Text for librarian:
vi: Mô tả cho thủ thư

en: Text for librarians:
vi: Mô tả cho thủ thư:

en: Text for opac:
vi: Mô tả trên OPAC:

en: Text justification:
vi: Căn lề văn bản:

en: Text:
vi: Nội dung:

en: Textarea
vi: Khung văn bản

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
vi: Hiện tại có %s kỳ phát hành mới nhất liên quan đến ÂPĐK này:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
vi: Hai dữ liệu sau đây có thể được sử dụng cho mục đích thống kê của bạn.

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
vi: Đơn vị tiền tệ chính của Koha phải có tỷ giá là 1.0

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
vi: Biểu ghi nhất quán mà bạn yêu cầu không tồn tại (%s).

en: The authorized value category (
vi: Kiểu giá trị định trước (

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
vi: Không tìm thấy đăng ký cá biệt %s.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
vi: Ngày bắt đầu bị thiếu hoặc không hợp lệ.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
vi: Các trường biblio.biblionumber và biblioitems.biblioitemnumber phải được ánh xạ tới một trường con MARC

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
vi: Thông tin giỏ tài liệu của bạn được gửi tới hòm thư: %s

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
vi: Trường con tương ứng phải được ánh xạ tới một trường thẻ số 1 (bỏ qua)

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
vi: Ngày hết hạn &quot;%s&quot; không hợp lệ

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
vi: Ngày kết thúc bị thiếu hoặc không hợp lệ.

en: The field itemnum MUST be mapped
vi: Trường itemnum 'phải' được ánh xạ

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
vi: Các trích dẫn tải lên được nhập vào một bảng để bạn có thể chỉnh sửa, xem lại trước khi lưu.

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
vi: Dòng đầu tiên trong tệp tin sẽ xác định các trường dữ liệu bạn cung cấp trong tệp tin nhập bạn đọc.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
vi: Thời gian trễ của thông báo quá hạn nên thiết lập tăng dần đối với kiểu bạn đọc

en: The following barcodes were found:
vi: Các đăng ký cá biệt được tìm thấy:

en: The following error was encountered:
vi: Bạn gặp phải các lỗi sau đây:

en: The following errors have occurred:
vi: Bạn gặp phải các lỗi sau đây:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
vi: Các lỗi sau đây được phát hiện, bạn vui lòng kiểm tra và khắc phục lỗi trước khi thực hiện các thao tác tiếp theo:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
vi: Các trường thông tin sau đây không đúng. Bạn vui lòng kiểm tra lại

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
vi: Các yêu cầu đặt mượn dưới đây chưa được đáp ứng, bạn nên kiểm tra lại.

en: The following items were modified:
vi: Bản tài liệu được chỉnh sửa:

en: The following records could not be deleted:
vi: Các biểu ghi sau đây không thể xóa:

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
vi: Số hóa đơn trên không tồn tài.

en: The item has successfully been linked to
vi: Tài liệu được liên kết thành công tới biểu ghi:

en: The item you select will be moved to the target record.
vi: Tài liệu được chọn sẽ chuyển đến biểu ghi đích.

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
vi: Thông tin tài liệu trong giá sách ảo đã được gửi tới hòm thư: %s

en: The merging was successful.
vi: Bạn sát nhập biểu ghi thành công.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
vi: Số ngày (%s) phải là số có giá trị từ 0 đến 999.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
vi: Bạn đã hủy bỏ đơn hàng nhưng không xóa các tài liệu liên quan.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
vi: Bạn đã hủy đơn đặt hàng nhưng không xóa biểu ghi thư mục liên quan.

en: The order has been successfully canceled.
vi: Hủy đơn hàng thành công.

en: The passwords entered do not match
vi: Mật khẩu không phù hợp

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
vi: Trích dẫn tải lên được khai báo trong tệp tin CSV với hai cột "Nguồn trích dẫn" và "Nội dung trích dẫn"

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
vi: Biểu ghi bạn yêu cầu không tồn tại (%s).

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
vi: Chính sách lưu thông được áp dụng từ chính sách riêng tới chính sách chung, sử dụng chính sách đầu tiên được tìm thấy trong danh sách:

en: The rules have been cloned.
vi: Sao chép chính sách lưu thông thành công.

en: The subscription has linked issues
vi: Ấp phẩm định kỳ đã liên kết với các kỳ đã phát hành

en: The subscription has linked items
vi: Ấn phẩm định kỳ đã liên kết với các tài liệu

en: The subscription has not expired yet
vi: Ấn phẩm định kỳ chưa hết hạn

en: The upload file appears to be empty.
vi: Tệp tin tải lên không có dữ liệu.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
vi: Các tệp tin tải lên không phải tệp tin nén (phải có định dạng .Zip).

en: Themes
vi: Chủ đề

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
vi: Hiện tại không có %s thẻ bạn đọc sẵn sàng.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
vi: Không có giá trị định trước cho %s

en: There are no defined actions for this template.
vi: Hiện tại chưa có thao tác nào được định nghĩa cho mẫu này.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
vi: Hiện tại chưa có mẫu chỉnh sửa biểu ghi MARC. Bạn vui lòng tạo mẫu chỉnh sửa biểu ghi trước.

en: There are no images for this record.
vi: Hiện tại biểu ghi này chưa có ảnh bìa.

en: There are no itemtypes defined
vi: Không có kiểu tài liệu được định nghĩa.

en: There are no late orders.
vi: Bạn không có đơn hàng chậm.

en: There are no libraries defined.
vi: Không có thư viện được khai báo.

en: There are no notices for this library.
vi: Không có thông báo bạn đọc được thiết lập cho thư viện này.

en: There are no notices.
vi: Hiện tại không có thông báo bạn đọc nào.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
vi: Hôm nay không có tài liệu nào bị quá hạn%s tại thư viện bạn chọn%s.

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
vi: Không có bạn đọc trong danh sách cần gửi cảnh báo liên quan đến ấn phẩm định kỳ này.

en: There are no pending offline operations.
vi: Hiện tại bạn không có giao dịch lưu thông ngoài tuyến nào.

en: There are no pending patron modifications.
vi: Không có bạn đọc yêu cầu thay đổi thông tin tài khoản.

en: There are no saved matching rules.
vi: Không có quy tắc kiểm soát biểu ghi nào được lưu lại.

en: There are no saved patron attribute types.
vi: Không có các thuộc tính bạn đọc được lưu lại.

en: There are no saved reports.
vi: Không có các báo cáo được lưu lại.

en: There are no sets defined.
vi: Không có bộ OAI được định nghĩa.

en: There are no statistics for this patron.
vi: Không có thống kê lưu thông cho bạn đọc này.

en: There are no titles tagged with the term
vi: Không có tài liệu nào được bạn đọc gán từ khóa

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
vi: Phải có tối thiểu một trường MARC liên quan tới thẻ tài liệu (10): %s

en: There is no defined frequency.
vi: Hiện tại chưa có tần suất nào được tạo.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
vi: Không có thông báo được gửi đến bạn đọc.

en: There were problems with your submission
vi: Đề xuất của bạn không chính xác, bạn hãy kiểm tra lại.

en: Thesaurus:
vi: Kiểu dữ liệu kiểm soát:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
vi: Không kích hoạt cho tất cả các thư viện. Để thay đổi thiết lập này, lựa chọn giá trị thư viện là "Mặc định".

en: These are disabled for the current library.
vi: Không được kích hoạt cho thư viện hiện tại.

en: These are enabled.
vi: Cảnh báo lưu thông đã được kích hoạt.

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
vi: Tài liệu có tỷ lệ đặt mượn &ge; %s.

en: Theses
vi: Luận án, luận văn

note: SCRIPT
en: Third
vi: Lần 3

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
vi: Thuộc tính này chỉ được áp dụng với kiểu bạn đọc %s

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
vi: Kiểu bạn đọc này được sử dụng trong %s  biểu ghi

en: This course already has this item on reserve.
vi: Tài liệu đã tồn tại trong CSDL khóa học này.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
vi: Trường bắt buộc

note: SCRIPT
en: This field is required.
vi: Trường này bắt buộc.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
vi: Tần suất này đang được sử dụng trong %s ấn phẩm định kỳ. Bạn vẫn muốn xóa tần suất này?

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
vi: Số hóa đơn này đã tồn tại. Bạn có muốn sử dụng hóa đơn này để tiếp tục nhận tài liệu?

en: This is a serial subscription
vi: Thông tin ấn phẩm định kỳ

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
vi: Đây là bạn đọc vô danh nên không thể hiển thị lịch sử ghi mượn của bạn đọc này. Để liệt kê lịch sử ghi mượn của bạn đọc này, bạn vui lòng thực hiện các báo cáo của Koha.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
vi: Tài liệu này của thư viện %s và bạn không thể ghi mượn tài liệu cho bạn đọc.

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
vi: Tài liệu hiện tại đang bị mất với trạng thái "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
vi: Tài liệu này có trạng thái mất là "%s". %s Bạn muốn tiếp tục ghi mượn cho bạn đọc? %s

en: This item is on hold for another patron.
vi: Tài liệu này đang được bạn đọc khác đặt mượn.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
vi: Tài liệu chờ bạn đọc nhận tại thư viện %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
vi: Tài liệu chờ bạn đọc nhận tại thư viện của bạn

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
vi: Thông thường tài liệu này không thể đặt mượn cho bạn đọc từ %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
vi: Thông thường tài liệu này không thể đặt mượn.

en: This member has no email
vi: Bạn đọc chưa khai báo địa chỉ thư điện tử

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
vi: Thông báo này hiển thị trên trang OPAC của bạn đọc

en: This message displays when checking out to this patron
vi: Thông báo hiển thị khi ghi mượn cho bạn đọc

en: This patron has no circulation history.
vi: Hiện tại bạn đọc chưa có lịch sử ghi mượn tài liệu.

en: This patron has no files attached.
vi: Tài khoản bạn đọc không có tệp tin đính kèm.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
vi: Bạn đọc chưa có bất kỳ đề xuất mua nào

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
vi: Mẫu đánh số này đang được sử dụng trong %s ấn phẩm định kỳ. Bạn vẫn muốn tiếp tục xóa mẫu này?

en: This record is used
vi: Biểu ghi này được sử dụng trong

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
vi: Biểu ghi này được sử dụng %s lần

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
vi: Bộ cài không thể khởi tạo/ghi dữ liệu cần thiết vào thư mục tạm thời.

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
vi: Trường con này sẽ bị xóa

note: A
en: This subscription depends on another supplier
vi: Ấn phẩm định kỳ này liên quan tới nhà cung cấp khác

en: This subscription is closed.
vi: Ấn phẩm định kỳ này đã đóng.

en: This vendor has no email
vi: Nhà cung cấp này không có địa chỉ thư điện tử. Bạn hãy kiểm tra lại

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
vi: Bạn nên đặt tên để thuận tiện cho quá hình chỉnh sửa nội dung thẻ bạn đọc của bạn.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
vi: Bạn sẽ xóa  %stất cả tài liệu%stất cả tài liệu được lựa chọn%s.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
vi: Tùy chọn này chỉ xóa các ngày nghỉ được lặp lại, không xóa các trường hợp ngoại lệ.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
vi: Tùy chọn này chỉ xóa các ngày nghỉ đơn lẻ (ngày nghỉ đặc biệt), không xóa các ngày nghỉ lặp lại và các trường hợp ngoại lệ.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
vi: Hệ thống sẽ xóa các ngày nghỉ cùng quy tắc với ngày nghỉ này. Nếu ngày nghỉ có quy luật lặp lại, tùy chọn này sữ kiểm tra các trường hợp ngoại lệ. Nếu tồn tại trường hợp ngoại lệ, tùy chọn này sẽ xóa trường hợp ngoại lệ và đưa ngày đó về ngày nghỉ thông thường.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
vi: Tùy chọn này cho phép bạn thay đổi thông tin về tên ngày nghỉ, thông tin mô tả. Nếu ngày nghỉ được lặp lại theo quy luật, thay đổi này sẽ được áp dụng trên tất cả các ngày nghỉ của quy luật.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
vi: Tùy chọn ngày sẽ tạo ra ngày nghỉ theo ngày hiện tại và nó được lặp lại ở các năm tiếp theo.

en: Those items won't be deleted
vi: Những tài liệu này sẽ không bị xóa

note: SCRIPT
en: Threshold missing
vi: Thiếu giá trị ngưỡng

note: IMG
en: Thumbnail
vi: Ảnh đại diện

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
vi: Thứ 5

note: SCRIPT
en: Thursdays
vi: Thứ 5

en: Time:
vi: Thời gian chạy báo cáo:

en: Timeout
vi: Thời gian chờ

en: Title
vi: Nhan đề

en: Title
vi: Nhan đề

en: Title (A-Z)
vi: Nhan đề (A-Z)

en: Title (Z-A)
vi: Nhan đề (Z-A)

en: Title (any):
vi: Nhan đề (Bất kỳ):

en: Title (uniform):
vi: Nhan đề (Thống nhất):

en: Title phrase
vi: Cụm từ nhan đề

en: Title:
vi: Nhan đề:

en: Title:
vi: Nhan đề:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
vi: Nhan đề: %s

en: Titles tagged with the term
vi: Nhan đề được bạn đọc gán từ khóa

en: To
vi: Đến ngày

en: To
vi: đến

en: To a file:
vi: Xuất ra tệp tin:

en: To a file:
vi: Xuất ra tệp tin:

en: To authid:
vi: Đến biểu ghi:

en: To item call number:
vi: Đến ký hiệu phân loại:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
vi: Để thông báo cho bạn đọc khi một kỳ ấn phẩm mới được nhận về, bạn phải

en: To screen in the browser:
vi: Hiển thị trên màn hình:

en: To screen into the browser:
vi: Trên màn hình hiển thị:

en: To:
vi: Đến ngày:

en: To:
vi: Đến ngày:

note: SCRIPT
en: Today
vi: Hôm nay

en: Today's checkins
vi: Số ghi trả trong ngày

en: Today's checkouts
vi: Số ghi mượn trong ngày

en: Today's notifications
vi: Các thông báo quá hạn trong ngày

note: I
en: Toggle set to lowest priority
vi: Chuyển thành đặt mượn có mức ưu tiên thấp nhất

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
vi: Hiện tại bạn đọc đã mượn %s tài liệu cùng loại. Bạn đọc chỉ được phép mượn tối đa %s tài liệu.

en: Too many holds:
vi: Quá nhiều đặt mượn:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
vi: Có quá nhiều tài liệu (%s) để hiển thị.

en: Tools
vi: Công cụ bổ trợ

en: Tools home
vi: Công cụ hỗ trợ

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
vi: Danh sách %s tài liệu lưu thông nhiều nhất

en: Top lists
vi: Lưu thông nhiều nhất

en: Top page margin:
vi: Căn lề trên trang giấy:

en: Top text margin:
vi: Căn dòng trên:

en: Topics
vi: Chủ đề

en: Total
vi: Tổng số

en: Total
vi: Tổng số

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
vi: Tổng số (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
vi: Tổng (Thuế %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
vi: Thuế (Thuế suất %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
vi: Tổng số (Thuế %s)

en: Total amount outstanding:
vi: Tổng số tiền phạt:

en: Total amount payable:
vi: Tổng số tiền phạt:

en: Total amount:
vi: Tổng số:

en: Total checkouts
vi: Tổng số ghi mượn

en: Total checkouts as of yesterday
vi: Số ghi mượn trước đây

en: Total checkouts:
vi: Số lần ghi mượn:

en: Total cost
vi: Tổng giá trị

en: Total current checkouts allowed
vi: Tổng số tài liệu được mượn

en: Total due
vi: Tổng tiền phạt

en: Total due:
vi: Tổng tiền phạt:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
vi: Tổng số: %s

en: Total items in group
vi: Số bản tài liệu trong nhóm

note: SCRIPT
en: Total must be a number
vi: Tổng giá trị phải là con số

en: Total ordered
vi: Tổng giá trị đặt hàng

en: Total spent
vi: Tổng chi

en: Total tax exc.
vi: Tổng trước thuế

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
vi: Tổng giá trước thuế (%s)

en: Total tax inc.
vi: Tổng sau thuế

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
vi: Tổng giá sau thuế (%s)

en: Total:
vi: Tổng số (Dự kiến):

en: Totals:
vi: Tổng số:

note: A
en: Transaction logs
vi: Chế độ ghi Log

en: Transfer
vi: Chuyển tài liệu

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
vi: Luân chuyển bộ sưu tập

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
vi: Tài liệu chuyển đến thư viện bị chậm %s ngày

en: Transfer to:
vi: Chuyển tới:

en: Transferred items
vi: Tài liệu đã được chuyển

en: Transfers
vi: Chuyển tài liệu

en: Transfers are
vi: Tài liệu chuyển đến thư viện

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
vi: Tài liệu chuyển về thư viện ngày %s

en: Transfers to receive
vi: Nhận tài liệu chuyển về thư viện

en: Translation
vi: translation

en: Transport cost matrix
vi: Giá vận chuyển tài liệu

en: Treaties
vi: Điều ước quốc tế

en: Try again with a different barcode
vi: Thử lại đăng ký cá biệt khác

en: Try another search
vi: Tìm kiếm tài liệu khác

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
vi: Thứ 3

note: SCRIPT
en: Tuesdays
vi: Thứ 3

en: Type:
vi: Kiểu:

en: Type:
vi: Kiểu:

en: URL(s)
vi: URL

en: Unable to delete patron
vi: Không thể xóa tài khoản bạn đọc

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
vi: Không thể xóa tài khoản bạn đọc từ thư viện khác với các thiết lập hiện tại

en: Unable to delete staff user
vi: Không thể xóa tài khoản cán bộ thư viện

en: Unable to save image to database.
vi: Không thể lưu hình ảnh vào cơ sở dữ liệu.

en: Unapprove
vi: Không chấp nhận

en: Unavailable (lost or missing)
vi: Không sẵn sàng (mất hoặc thiếu)

en: Uncertain
vi: Giá tham khảo

en: Uncertain price:
vi: Giá tạm tính:

en: Uncertain prices
vi: Giá tạm tính

en: Unchanged
vi: Không thay đổi

en: Uncheck all
vi: Bỏ tất cả

en: Undefined
vi: Không xác định

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
vi: Nhập lại tệp tin

en: Unfortunately, no backups are available.
vi: Không có tệp tin dữ liệu sao lưu.

en: Ungrouped baskets
vi: Giỏ đặt hàng ngoài nhóm

en: Unhighlight
vi: Bỏ đánh dấu

en: Unified title
vi: Nhan đề đồng nhất

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
vi: Nhan đề đồng nhất: %s

en: Uninstall
vi: Gỡ bỏ ứng dụng

en: Unique holiday
vi: Ngày nghỉ đặc biệt

en: Unique identifier:
vi: Định danh duy nhất:

en: Unit
vi: Đơn vị thời gian

en: Unit cost
vi: Đơn giá

en: Units per issue
vi: Số bản mỗi kỳ phát hành

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
vi: Số bản của mỗi kỳ ấn phẩm là trường bắt buộc phải khai báo thông tin.

en: Units:
vi: Đơn vị tính toán:

en: Units:
vi: Đơn vị tính toán:

en: Unknown
vi: Không biết

en: Unknown error.
vi: Lỗi không xác định.

en: Unknown plugin type
vi: Không nhận dạng được bộ công cụ

en: Unpacking completed
vi: Quá trình giải nén hoàn thành

en: Unrecognized or missing field delimiter.
vi: Phân cách giữa các trường dữ liệu bị thiếu hoặc không phù hợp.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
vi: Không tìm thấy bạn đọc (%s) trong cơ sở dữ liệu

en: Unset
vi: Bỏ thiết lập

en: Until date:
vi: Ngày hết hạn:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update
vi: Cập nhật

en: Update SQL
vi: Cập nhật SQL

en: Update child to adult patron
vi: Cập nhật Trẻ em - Người lớn

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
vi: Cập nhật đặt mượn

en: Update patron records
vi: Cập nhật tài khoản bạn đọc

en: Update succeeded
vi: Cập nhật thành công

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
vi: Chỉnh sửa nhà cung cấp: %s

en: Updated:
vi: Đã được cập nhật:

en: Upload
vi: Tải lên

en: Upload another KOC file
vi: Tải lên tệp tin .koc khác

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
vi: Tải lên

en: Upload file:
vi: Tải lên:

en: Upload image
vi: Thêm ảnh bìa

en: Upload local cover image
vi: Thêm ảnh bìa cho biểu ghi

en: Upload more images
vi: Tải thêm ảnh bạn đọc

en: Upload offline circulation data
vi: Tải dữ liệu lưu thông ngoại tuyến lên Koha

en: Upload offline circulation file (.koc)
vi: Tải tệp tin (.koc) lên Koha

en: Upload patron images
vi: Nhập ảnh bạn đọc

en: Upload patron images in a batch or one at a time
vi: Tải ảnh đại diện bạn đọc lên cơ sở dữ liệu

en: Upload progress:
vi: Tiến trình tải lên:

en: Upload quotes
vi: Tải trích dẫn

en: Upload transactions
vi: Tài lên giao dịch

en: Uploaded
vi: Thời gian tải lên

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
vi: Đang tải giao dịch lưu thông lên Koha, bạn vui lòng chờ...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
vi: Tệp tin tải lên phải có định dạng csv. Định dạng tệp tin không chính xác: %s

en: Upper age limit
vi: Tuổi cao nhất

en: Upperage limit:
vi: Đến:

en: Use a barcode file
vi: Sử dụng một tệp tin chứa ĐKCB

en: Use a file
vi: Sử dụng tệp tin

en: Use default values
vi: Sử dụng giá trị mặc định

en: Use existing record
vi: Sử dụng biểu ghi hiện tại

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
vi: Báo cáo được lưu

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
vi: Sử dụng từ điển để thiết lập tiêu chí tùy chỉnh cho báo cáo.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
vi: Sử dụng tính năng này để tạo các báo báo khác với các báo cáo sẵn có trong hệ thống. Tính năng ngày cho phép thử thư hoặc người sử dụng thành thạo các câu lệnh MYSQL thì có thể viết trực tiếp lệnh MYSQL để tạo các báo cáo theo yêu cầu.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
vi: Sử dụng từ điển báo cáo để thiết lập tiêu chí tùy chỉnh được sử dụng cho báo cáo của bạn

en: Use the search form on the left to find invoices.
vi: Sử dụng bộ lọc tìm kiếm phía bên trái giao diện để tìm kiếm hóa đơn khác.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
vi: Sử dụng bộ lọc phía bên trái giao diện để tìm kiếm ấn phẩm định kỳ phù hợp.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
vi: Sử dụng thanh công cụ bên trên để tạo %s thẻ bạn đọc mới.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
vi: Bạn có thể sử dụng thanh công cụ bên trên để chuyển tới các tính năng khác của Koha.

en: Used
vi: Được sử dụng

en: Used in
vi: Sử dụng trong

en: Useful resources
vi: Nguồn tham khảo

en: Userid
vi: Tên đăng nhập

en: Userid:
vi: Tên đăng nhập:

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Username/password already exists.
vi: Tên đăng nhập/ Mật khẩu đã tồn tại.

en: Username:
vi: Tên đăng nhập:

en: Username:
vi: Tên đăng nhập:

en: Users:
vi: Người sử dụng:

en: Using framework:
vi: Sử dụng khung mẫu biên mục:

en: VHS tape / Videocassette
vi: Băng VHS

en: Value
vi: Giá trị

en: Value:
vi: Giá trị:

en: Values
vi: Giá trị

en: Values are comma-separated.
vi:  Các giá trị được phân cách bằng dấu phẩy.

en: Variable name:
vi: Tên biến số:

en: Variable options:
vi: Các tùy chọn biến số:

en: Variable type:
vi: Kiểu biến số:

en: Variable:
vi: Biến số:

en: Vendor
vi: Nhà cung cấp

en: Vendor
vi: Nhà cung cấp

en: Vendor details
vi: Thông tin nhà cung cấp

en: Vendor is:
vi: Nhà cung cấp:

en: Vendor is:
vi: Nhà cung cấp:

en: Vendor not found
vi: Không tìm thấy nhà cung cấp

en: Vendor note:
vi: Ghi chú nhà cung cấp:

en: Vendor note:
vi: Ghi chú nhà cung cấp:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
vi: Giá nhà cung cấp phải là con số

en: Vendor price:
vi: Giá nhà cung cấp:

en: Vendor search
vi: Tìm kiếm nhà cung cấp

en: Vendor search results
vi: Kết quả tìm kiếm nhà cung cấp

en: Vendor:
vi: Nhà cung cấp:

en: Vendor:
vi: Nhà cung cấp:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
vi: Nhà cung cấp: %s

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
vi: Xác nhận bạn muốn xóa lịch sử ghi mượn

en: Verify you want to delete patrons
vi: Xác nhận bạn muốn xóa tài khoản bạn đọc

en: Vertical:
vi: Chiều dọc:

note: INPUT type=submit
en: View
vi: Xem

en: View
vi: view

en: View MARC
vi: Hiển thị MARC

en: View a count of items held at your library grouped by item type
vi: Xem số tài liệu tại thư viện của bạn theo kiểu tài liệu

en: View all libraries
vi: Thống kê tất cả thư viện

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
vi: Xem từ điển

en: View existing record
vi: Xem bạn đọc hiện tại

en: View invoice
vi: Xem hóa đơn

en: View item's checkout history
vi: Xem lịch sử ghi mượn tài liệu

en: View pending offline circulation actions
vi: Xem thao tác lưu thông ngoại tuyến chờ xử lý

en: View record
vi: Hiển thị biểu ghi

en: View restrictions
vi: Hạn chế hiển thị

note: INPUT type=submit
en: View spine label
vi: Xem nhãn gáy

en: Visibility:
vi: Hiển thị trên:

en: Vol no.
vi: Số tập

en: Volume
vi: Tập

en: Volume:
vi: Tập:

en: WARNING:
vi: Cảnh báo:

en: Waiting
vi: Đang chờ

en: Waiting
vi: Đang chờ

en: Warning at (%%):
vi: Cảnh báo tại (%%):

en: Warning at (amount):
vi: Cảnh báo tại (số tiền):

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
vi: Cảnh báo! Tổng số tiền thanh toán đơn hàng vượt quá ngân sách thanh toán.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
vi: Cảnh báo! Bạn còn thiếu %s%% để thanh toán đơn hàng này.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
vi: Cảnh báo! Bạn vượt quá giới hạn thanh toán (%s%s %s%s) của nguồn quỹ thanh toán.

en: Warning, the following barcodes were not found:
vi: Cảnh báo, các đăng ký cá biệt sau đây không tìm thấy:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
vi: Chú ý, danh sách những thẻ bạn đọc không tìm thấy:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
vi: Cảnh báo: Bạn đã nhập số tài liệu nhận về nhiều hơn số tài liệu đặt mua. Tài liệu này sẽ không được tạo ra.

en: Warning:
vi: Cảnh báo:

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
vi: Cảnh báo: Phiên bản của tệp tin này là %s, phiên bản được hỗ trợ tốt nhất là phiên bản %s. Do đó kết quả có thể không theo ý bạn.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
vi: Cảnh báo: Bạn không thể xác định bạn đọc ghi mượn tài liệu từ đăng ký cá biệt của tài liệu (%s). Do đó bạn không thể ghi trả cho bạn đọc.

en: Warning: no barcodes were found
vi: Cảnh báo: Không tìm thấy các đăng ký cá biệt này

note: A
en: Web services
vi: Thiết lập thông số dịch vụ WEB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
vi: Thứ 4

note: SCRIPT
en: Wednesdays
vi: Thứ 4

en: Week
vi: Tuần

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
vi: Kỳ nghỉ hàng tuần: %s

en: Weight
vi: Số lần dùng

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
vi: Khi bạn nhập tệp tin MARC thông qua công cụ bổ trợ, hệ thống sẽ thực hiện tìm kiếm và sử dụng giá của đơn vị tiền tệ chính hiện tại.

en: When more than
vi: Khi nhiều hơn một

en: When there is an irregular issue:
vi: Khi có kỳ phát hành bổ sung:

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
vi: Tại sao bạn lại đóng một giỏ đặt hàng trống?

note: SCRIPT
en: Winter
vi: Đông

en: With framework :
vi: Với khung mẫu biên mục :

en: Withdrawn
vi: Loại khỏi lưu thông

en: Withdrawn on:
vi: Loại khỏi lưu thông vào ngày:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
vi: Trạng thái loại khỏi lưu thông

en: Women
vi: Nữ

en: Working day
vi: Ngày làm việc

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
vi: Soạn thảo các bản tin trên OPAC và giao diện nhân viên

en: Write off
vi: Hủy phạt

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
vi: Hủy phạt tất cả

en: Write off an individual fine
vi: Hủy khoản tiền phạt

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
vi: Hủy phạt

en: Year
vi: Năm

en: Year:
vi: Năm xuất bản:

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
vi: Kỳ nghỉ hàng năm: %s

en: Yes
vi: Có

en: Yes
vi: Có

en: Yes, I confirm
vi: Xác nhận

en: Yes, close (Y)
vi: Đóng

en: Yes, delete
vi: Xóa

en: Yes, delete (Y)
vi: Đồng ý xóa

en: Yes, delete this subfield
vi: Xóa trường con

en: Yes: Edit existing authority
vi: Chỉnh sửa biểu ghi

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
vi: Đúng: Xem tài liệu hiện có

en: YesNo
vi: Có_Không

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
vi: Danh sách bạn đọc với tên này đã tồn tại trong hệ thống!

en: You are not authorised to manage this basket.
vi: Bạn không được phân quyền để quản lý giỏ đặt hàng này.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
vi: Bạn không được phân quyền để xóa tài khoản bạn đọc

en: You are not authorized to modify this fund
vi: Bạn không được phân quyền để chỉnh sửa quỹ này.

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
vi: Bạn không được phân quyền để gia hạn tài khoản bạn đọc

note: A
en: You are not authorized to set permissions
vi: Bạn không được phân quyền để phân quyền chức năng cho bạn đọc

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
vi: Bạn không thể kết nối tới máy chủ, do đó bạn không thể xử lý các giao dịch lưu thông

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
vi: Bạn không thể kết nối tới máy chủ, do đó bạn không thể đồng bộ cơ sở dữ liệu hệ thống của bạn

en: You are only viewing one item.
vi: Bạn đang xem thông tin một tài liệu cụ thể.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
vi: Bạn cũng có thể sử dụng từ ngữ quy định thông tin của riêng bạn (thay thế cho các từ ngữ được quy định bởi Koha), bằng cách bạn thêm từ ngữ mô tả của bạn vào trước mỗi trường thông tin của Koha và phân cách với trường thông tin bằng dấu "=".

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
vi: Bạn cũng có thể đặt tên cho các trường dữ liệu bằng cách đặt tên trước số trường và cách nhau bằng dấu

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
vi: Bạn có thể lựa chọn để xóa biểu ghi thư mục nếu cần thiết (Nếu biểu ghi thư mục có chứa các tài liệu khác, hoặc liên quan tới ấn phẩm định kỳ hoặc đơn hàng khác thì hệ thống không thể xóa biểu ghi thư mục).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
vi: Bạn nên đặt tên cho việc nhập dữ liệu này để bạn có thể biết được biểu ghi MARC được nhập vào từ đâu.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
vi: Tạo một trường hợp ngoại lệ trong các ngày nghỉ được lặp lại theo quy luật. Có nghĩa là bạn có thể hủy một ngày nghỉ trong số các ngày nghỉ được lặp lại theo quy luật của thư viện

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
vi: Cho phép bạn hủy nhiều ngày nghỉ trong số các ngày nghỉ được lặp lại theo quy luật của thư viện. Các ngày nghỉ bị hủy sẽ nằm trong một khoảng thời gian xác định bởi cán bộ thư viện.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
vi: Bạn có thể thiết lập mặc định số tài liệu tối đa được mượn, chính sách đặt mượn, chính sách trả tài liệu cho các trường hợp hệ thống không tìm thấy các chính sách cụ thể.

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
vi: Bạn không thể thêm một tài liệu mới, bạn phải tạo một đơn hàng mới

en: You can't create any orders unless you first
vi: Bạn không thể tạo đơn hàng. Bạn cần phải

en: You did not specify any search criteria.
vi: Bạn chưa xác định các thông tin tìm kiếm cụ thể.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
vi: Bạn không có bất kỳ giao dịch lưu thông chờ xử lý trong cở sở dữ liệu lưu thông ngoại tuyến trên máy tính của bạn.

en: You do not have permission to access this page.
vi: Bạn không có quyền truy cập vào trang này.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
vi: Bạn không được phân quyền để chỉnh sửa thông tin đăng nhập của bạn đọc này.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
vi: Bạn chưa xác định kiểu bạn đọc hoặc kiểu bạn đọc không được thiết lập để nhận thông báo quá hạn.

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
vi: Bạn có tất cả %s lỗi trong cấu hình khung mẫu biên mục MARC của bạn. Bạn hãy kiểm tra lại chúng trước khi sử dụng.

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
vi: Bạn có thể chọn một điều kiện trên trường tương tự như trường gốc. Nếu biểu ghi của bạn chứa các trường có nhiều giá trị, chúng tôi khuyến cáo bạn không nên thực hiện việc đó.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
vi: Bạn đã xóa các tài liệu trong đơn hàng, và cần phải xóa các tài liệu đó trong biểu ghi thư mục

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
vi: Tên đăng nhập đã tồn tại, bạn hãy chọn tên đăng nhập khác.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
vi: Bạn chưa lựa chọn tiêu chí giới hạn cho tệp tin ĐKCB bạn đang muốn kiểm kê.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
vi: Bạn chưa lựa chọn tài khoản bạn đọc để thêm vào danh sách!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
vi: Bạn đã kích hoạt thông số ReturnBeforeExpiry, do đó nếu tài khoản bạn đọc hết hạn trước ngày hết hạn của ghi mượn thì ngày hết hạn tài khoản được sử dụng làm ngày hết hạn cho tài liệu

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
vi: Bạn cần khai báo các trường và trường con của dữ liệu cần xuất ra trong mẫu CSV, các trường phân cách bằng dấu gạch thẳng.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
vi: Bạn phải xác định các trường bạn muốn xuất dữ liệu, các trường được phân cách bằng ký tự "|".

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
vi: Bạn có giao dịch lưu thông trong cơ sở dữ liệu lưu thông ngoại tuyến trên máy tính, các giao dịch này chưa được tải lên cơ sở dữ liệu Koha.

en: You must be online to use these options.
vi: Bạn phải kết nối tới máy chủ để sử dụng các tùy chọn này.

en: You must enter a term to search on
vi: Bạn phải nhập từ khóa tìm kiếm

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
vi: Bạn phải khai báo tên cho danh sách bạn đọc mới!

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
vi: Số tiền thanh toán phải nhỏ hơn hoặc bằng %s.

note: SCRIPT
en: You must select a fund
vi: Phải lựa chọn một nguồn ngân sách

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
vi: Bạn phải chọn tối thiểu hai hóa đơn để sát nhập.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
vi: Bạn phải chọn một hoặc nhiều bạn đọc để loại bỏ

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
vi: Bạn phải lựa chọn các báo cáo để xóa bỏ

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
vi: Bạn phải thiết lập ngày hết hạn cho ghi mượn trong lưu thông ngoại tuyến!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
vi: Bạn cần phải lưu lại thông tin trước khi in

en: You searched for
vi: Bạn tìm kiếm

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
vi: Bạn nên kích hoạt thông số SMSSendDriver để sử dụng các mẫu thông báo SMS.

en: You will need to save the report before you can execute it
vi: Bạn cần lưu lại trước khi bạn muốn chạy báo cáo này

en: Your administrator must define a budget in Administration
vi: Thông báo cho cán bộ quản trị để tạo ngân sách cho phân hệ bổ sung.

en: Your authority search history is empty.
vi: Lịch sử tìm kiếm dữ liệu kiểm soát của bạn đang trống.

en: Your cart
vi: Giỏ tài liệu

en: Your cart
vi: Giỏ tài liệu của bạn

en: Your cart is empty.
vi: Giỏ tài liệu trống

en: Your catalog search history is empty.
vi: Lịch sử tìm kiếm tài liệu của bạn đang trống.

en: Your data was processed. Here are the results:
vi: Dữ liệu của bạn đã được xử lý. Đây là kết quả sau khi xử lý:

en: Your download should begin automatically.
vi: Việc tải giá sách ảo của bạn sẽ được thực hiện tự động.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
vi: Danh sách các tài liệu chuyển tới thư viện

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
vi: Giá sách ảo của bạn: %s

en: Your lists
vi: Giá sách ảo của bạn

note: SCRIPT
en: Your lists:
vi: Giá sách ảo của bạn:

en: Your notification has been sent.
vi: Khiếu nại của bạn đã được gửi tới nhà cung cấp.

en: Your patron lists
vi: Danh sách bạn đọc của bạn

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
vi: Báo cáo của bạn sẽ được tạo ra với các câu lệnh SQL sau đây.

en: Your search returned no open subscriptions.
vi: Không có ấn phẩm định kỳ đang sử dụng.

en: Your search returned no results.
vi: Không tìm thấy kết quả.

en: ZIP file
vi: Tệp tin nén

en: ZIP/Postal code:
vi: Mã bưu chính:

note: SCRIPT
en: [ New list ]
vi: [ Tạo giá sách ảo ]

en: [Overridden]
vi: [Ghi đè]

en: [clear]
vi: [Xóa]

en: active
vi: Kích hoạt

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
vi: sau %s ngày.

en: all
vi: Tất cả

en: all authority types used in the frameworks are defined
vi: Tất cả các kiểu dữ liệu kiểm soát được sử dụng trong khung mẫu đã được định nghĩa

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
vi: Tất cả các trường con của các trường đều nằm trong các thẻ phù hợp (hoặc đánh dấu là "bỏ qua")

en: already has a hold
vi: đã có một đặt mượn

en: analytics.
vi: tài liệu chủ.

en: and
vi: và

en: and
vi: Và

en: and has been returned.
vi: và đã được trả lại.

en: and mark one currency as active.
vi: và xác định một đơn vị tiền tệ chính.

en: and they must all be in the 10 (items) tab
vi: và tất cả phải nằm trong thẻ số 10 (tài liệu)

en: approved
vi: Chấp nhận

en: at :
vi: tại thư viện:

en: at current library
vi: thư viện hiện tại

en: at least 1 item type defined
vi: Ít nhất một kiểu tài liệu đã được định nghĩa

en: at least 1 item type must be defined
vi: Phải có ít nhất một kiểu tài liệu được định nghĩa

en: at least 1 library defined
vi: Ít nhất một thư viện đã được định nghĩa

en: at least 1 library must be defined
vi: Phải có ít nhất một thư viện được định nghĩa

note: A
en: basket
vi: Giỏ đặt hàng

en: be mapped to a MARC subfield,
vi: được ánh xạ tới một trường con MARC,

en: be mapped to a MARC subfield,
vi: được ánh xạ tới một trường con MARC,

en: be mapped to the same tag,
vi: phải được ánh xạ tới trường tương tự,

en: biblio and biblionumber
vi: biblio và biblionumber

en: biblioitems.itemtype defined
vi: biblioitems.itemtype đã được định nghĩa

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
vi: Các trường biblionumber và biblioitemnumber đã được ánh xạ chính xác

en: by
vi: Người liên quan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
vi: Tác giả

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.author | html
en: by %s
vi: , Tác giả: %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
vi: bởi %s:

en: characters
vi: ký tự

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
vi: Chọn để xóa trường

en: click to log out
vi: Đăng xuất

en: considered late
vi: bị xem là chậm nếu chuyển về thư viện

en: contains
vi: có chứa

en: create one or more authorized values
vi: tạo giá trị định trước

en: day(s)
vi: ngày

en: days
vi: ngày

en: days ago
vi: ngày trước đây

en: define a budget and a fund
vi: tạo quỹ hoặc ngân sách

en: define a notice
vi: khai báo một mẫu thông báo phù hợp

en: del
vi: Xóa

note: A
en: detail of the subscription
vi: Thông tin chi tiết ấn phẩm định kỳ

en: digits
vi: số

note: A
en: display detail for this librarian.
vi: Hiển thị thông tin cho thủ thư.

en: doesn't exist
vi: không tồn tại

en: doesn't match
vi: không phù hợp

en: ecost tax exc.
vi: Giá trước thuế (Đã giảm giá)

en: ecost tax inc.
vi: Giá sau thuế (Đã giảm giá)

en: email
vi: Thư điện tử

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
vi: VD: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a

en: exists
vi: tồn tại

en: expired
vi: Hết hạn

en: field
vi: trường

en: field(s)
vi: trường

en: for
vi: Cho

en: framework values
vi: Các giá trị khung mẫu

en: from
vi: Từ

en: gone no address
vi: Thiếu địa chỉ

en: group by
vi: Nhóm theo:

en: group by
vi: Nhóm theo

en: has
vi: đã

en: has never been checked out.
vi: chưa được ghi mượn.

en: here
vi: tại đây

note: SCRIPT
en: history
vi: Lịch sử tài liệu

en: holdingbranch NOT mapped
vi: holdingbranch không được ánh xạ

en: holdingbranch defined
vi: holdingbranch đã được định nghĩa

en: homebranch NOT mapped
vi: homebranch không được ánh xạ

en: homebranch defined
vi: homebranch đã được định nghĩa

en: if
vi: nếu

en: ignore
vi: Bỏ qua

en: in
vi: trong

en: in fines
vi: trong tiền phạt

en: in fines. If you would like you can record payments.
vi: . Bạn có thể thanh toán khoản tiền phạt này cho thư viện.

en: invalid authority types
vi: Kiểu dữ liệu kiểm soát không phù hợp

en: is already in possession
vi: đã có chủ sở hữu

en: is equal to
vi: tương đương với

en: is exactly
vi: chính xác là

en: item fields
vi: Các trường của tài liệu

en: item type not defined
vi: Kiểu tài liệu không được định nghĩa

en: itemdata_copynumber
vi: Số bản sao

en: itemdata_enumchron
vi: Số kỳ ÂPĐK

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
vi: itemnum : Trường itemnumber được ánh xạ tới một trường trong thẻ số 1

en: itemtype NOT mapped
vi: itemtype không được ánh xạ

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
vi: lần cuối vào ngày: %s

en: library not defined
vi: Thư viện không được định nghĩa

en: like
vi: Tương tự

en: lost
vi: Bị mất thẻ

en: matches
vi: Phù hợp

en: me
vi: Tôi

en: must
vi: phải

en: no NULL value in frameworkcode
vi: Không có giá trị vô nghĩa trong mã khung mẫu

en: no active
vi: Không sử dụng

en: none
vi: Bất kỳ

en: not
vi: không

note: ABBR
en: not available
vi: Không sẵn sàng

en: not equal to
vi: không bằng

en: not like
vi: Không tương tự

en: not owned
vi: Không có chủ sở hữu

en: on this item
vi: trên tài liệu này

en: or
vi: Hoặc

en: or
vi: hoặc

en: or MARC subfield.
vi: hoặc trường con MARC.

en: or any available
vi: hoặc bất kỳ

en: or create
vi: Tạo mới

en: patron categories
vi: Kiểu bạn đọc

en: patron category
vi: Kiểu bạn đọc

en: patron_attributes
vi: Thuộc tính bạn đọc

en: pending
vi: Chờ duyệt

en: pending offline circulation actions
vi: Thao tác lưu thông ngoại tuyến chờ xử lý

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
vi: Vui lòng cho biết lý do của bạn...

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
vi: Mẫu thông dụng

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
vi: Thay thế thông thường

en: rejected
vi: Bị từ chối

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
vi: Mở lại nhóm giỏ đặt hàng

en: restricted
vi: Bị khóa tài khoản

en: reviews
vi: Bài phê bình

en: seconds
vi: giây

en: see also:
vi: xem thêm:

en: select all
vi: Chọn tất cả

note: INPUT type=submit
en: selection
vi: Chọn

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
vi: các trường cách nhau dấu cách. (VD: 100a 200 606)

en: serial
vi: ÂPĐK

en: setDescription:
vi: Mô tả:

en: setDescriptions
vi: Mô tả

en: setName
vi: Tên bộ

en: setName:
vi: Tên bộ:

en: setSpec
vi: Thông số bộ

en: setSpec:
vi: Thông số bộ:

en: since last transfer
vi: từ lần chuyển cuối

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
vi: Âm nhạc

en: starts with
vi: bắt đầu với

en: statistics
vi: Thống kê

en: subfield ignored
vi: Trường con bị bỏ qua

en: subfields not in same tabs
vi: Các trường con không nằm trong các thẻ phù hợp

en: subscribers
vi: Cảnh báo ÂPĐK

note: A
en: subscription detail
vi: Thông tin chi tiết ấn phẩm định kỳ

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
vi: Tìm thấy %s ấn phẩm định kỳ liên quan tới nhan đề

note: A
en: suggestion
vi: Đề xuất mua

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
vi: Đề xuất mua số %s

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
vi: Trường biblioitems.itemtype phải

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
vi: trường con tương ứng phải có "Giá trị định trước" được thiết lập là "branches"

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
vi: trường con tương ứng phải có "Giá trị định trước" được thiết lập là "itemtype"

en: the items.holdingbranch field MUST :
vi: Trường items.holdingbranch phải

en: the items.homebranch field MUST :
vi: Trường items.homebranch phải

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
vi: Có một giá trị vô nghĩa trong mã khung mẫu. Kiểm tra lại các bảng dưới đây

en: times
vi: biểu ghi

en: to
vi: đến

en: to be placed on hold
vi: cho bạn đọc đặt mượn.

en: to field
vi: tới trường

en: unknown
vi: Không biết

en: unless
vi: trừ khi

en: until
vi: tới ngày

en: used for/see from:
vi: Sử dụng cho/Xem thêm từ:

en: value
vi: Giá trị

note: SCRIPT
en: value missing
vi: Thiếu giá trị

note: SCRIPT
en: variable missing
vi: Thiếu biến

note: SCRIPT
en: view
vi: Xem

en: who have not borrowed since:
vi: Bạn đọc không được ghi mượn từ ngày:

en: whose expiration date is before:
vi: Bạn đọc có ngày hết hạn tài khoản trước ngày:

en: whose patron category is:
vi: Bạn đọc thuộc kiểu bạn đọc:

en: will show the link just below the title
vi: thì trang web sẽ hiển thị dưới nhan đề tài liệu.

en: with this reason:
vi: với lí do sau đây:

en: with value
vi: với giá trị

en: years of activity
vi: năm hoạt động

en: yes
vi: Có

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
vi: phiên bản
